О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2001 года N 1219
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z990357_ "О бюджетной системе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года Z990357_ "О бюджетной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 7, ст. 225; N 20, ст. 731; N 21, ст. 783; N 23, ст. 916, 928, 930; 2000 г., N 21, ст. 395; 2001 г., N 1, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 3 мая 2001 года Z010182_ "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам функционирования Национального фонда Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 5 мая 2001 года и "Казахстанская правда" 8 мая 2001 года) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"бюджетная заявка - совокупность документов, представляемая администратором бюджетных программ для обоснования бюджетной программы и определения суммы ее финансирования при разработке бюджета в составе и по формам, установленным Министерством финансов Республики Казахстан";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"бюджетная программа и подпрограмма - финансируемый из бюджета комплекс мероприятий по реализации функций государственного управления и государственной политики;";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"возврат кредитов - сумма возврата основного долга по кредитам, ранее выданным из бюджета;";
в абзаце пятнадцатом слова "и выделенных из бюджета на возвратной основе кредитов" исключить;
дополнить абзацами двадцать первым, двадцать вторым и двадцать третьим следующего содержания:
"затраты бюджета - средства, выделяемые из бюджета на безвозвратной основе;
инвестиционный проект - комплекс мероприятий, осуществляемых в определенный срок в соответствии с оформленными в установленном порядке документами и направленных на увеличение активов государства путем создания или совершенствования материальных объектов;
исполнение бюджета - выполнение комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета;";
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"использование профицита бюджета - процесс расходования остатков бюджетных средств, превышения поступлений над расходами бюджета, привлеченных денег от приватизации государственного имущества, заимствования и продажи государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг на погашение основного долга, покупку государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг и формирование свободных остатков бюджетных средств в целях управления долгом. Объем использования профицита бюджета измеряется превышением объема погашения основного долга и покупки государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг над объемом привлеченных денег и остатков бюджетных средств;";
в абзаце двадцать втором слова "и кредитования" и "свободных" исключить;
дополнить абзацами двадцать третьим и двадцать четвертым следующего содержания:
"кредиты - средства, выделяемые из бюджета в установленном порядке юридическим и физическим лицам, нижестоящим бюджетам на возвратной и платной основе. Кредитование нижестоящих бюджетов может осуществляться на бесплатной основе в случаях, предусмотренных законодательством;
кредиторская задолженность государственного учреждения - сумма принятых обязательств, неоплаченных в установленный срок;";
в абзаце двадцать четвертом:
слова "государственных функций" заменить словами "функций местного государственного управления";
слова "проектов местного значения" заменить словами "на местном уровне государственной политики";
дополнить абзацем двадцать пятым следующего содержания:
"местный уполномоченный орган - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно-территориальной единицы;";
дополнить абзацем двадцать шестым следующего содержания:
"остатки бюджетных средств - сумма свободных остатков на начало финансового года и остатков средств бюджета, образовавшихся в течение счетного периода по состоянию на 1 апреля текущего года;";
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:
"официальные трансферты - безвозмездные и невозвратные поступления в бюджет или расходы бюджета, за исключением грантов;";
дополнить абзацами двадцать восьмым и двадцать девятым следующего содержания:
"паспорт бюджетной программы - утверждаемый Правительством Республики Казахстан или акиматом документ, определяющий цели, ожидаемые результаты, ответственных исполнителей, сроки выполнения, стоимость в национальной валюте, источники финансирования и другие характеристики бюджетной программы;
план финансирования бюджетной программы (подпрограммы) - помесячный график принятия обязательств государственного учреждения, осуществления выплат для их исполнения в разрезе экономической классификации;";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"погашение - сумма возврата правительственного долга и долга местных исполнительных органов;";
в абзаце двадцать девятом слова "погашения основного долга по кредитам ранее выданным из бюджета" заменить словами "возврата кредитов";
дополнить абзацем тридцать вторым следующего содержания:
"принятое обязательство - обязательство государственного учреждения по платежам, зарегистрированное в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;";
абзац тридцать второй исключить;
в абзаце тридцать третьем слова "и выделяемых на возвратной основе кредитов" исключить;
дополнить абзацем тридцать четвертым следующего содержания:
"разрешение - документ, определяющий лимит бюджетных средств, в пределах которого государственные учреждения принимают обязательства по платежам;";
абзац тридцать четвертый изложить в следующей редакции:
"расходы бюджета - совокупность затрат и кредитов бюджета;";
в абзаце тридцать шестом:
слова "государственных функций" заменить словами "функций государственного управления";
слова "проектов республиканского значения" заменить словами "на республиканском уровне государственной политики";
в абзаце тридцать седьмой слова "с учетом счетного периода" заменить словами "за вычетом сумм необходимых для финансирования инвестиционных проектов в счетный период;";
дополнить абзацем тридцать восьмым следующего содержания:
"сводный план финансирования - сбалансированный сводный финансовый план частей бюджета с распределением по периодам;";
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
"счетный период - период, не входящий в новый финансовый год, в течение которого проводятся заключительные операции по не обеспеченным финансированием в истекшем финансовом году утвержденным бюджетным расходам на инвестиционные проекты, а также по зачислению в бюджеты официальных трансфертов. Счетный период для бюджета предыдущего года завершается 1 апреля текущего года;";
абзац сорок четвертый изложить в следующей редакции:
"финансирование дефицита бюджета - процесс привлечения денег путем приватизации государственного имущества, заимствования и продажи государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг с целью использования этих денег, а также остатков бюджетных средств для погашения основного долга, покупки государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, покрытия дефицита бюджета и формирования свободных остатков бюджетных средств в целях управления долгом. Объем финансирования дефицита бюджета измеряется превышением объема привлеченных денег и остатков бюджетных средств над погашением основного долга и покупкой государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг;";
дополнить абзацем сорок седьмым следующего содержания:
"целевые инвестиционные трансферты - официальные трансферты,
передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие, в пределах сумм,
утвержденных законодательными актами или решениями маслихатов, для
реализации инвестиционных проектов;";

"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 20 қыркүйек N 1219
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына
енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
"Бюджет жүйесi туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 сәуiрдегi Z990357_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 7, 225-құжат; N 20, 731-құжат; N 21, 783-құжат; N 23, 916, 928, 930-құжаттар; 2000 ж., N 21, 395-құжат; 2001 ж., N 1, 6-құжат; 2001 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 8 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жұмыс iстеу мәселелерi бойынша толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 3 мамырдағы Z010182_ Заңы) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттiк өтiнiм - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген құрамда және нысандар бойынша бюджеттi әзiрлеу кезiнде бюджеттiк бағдарламаны негіздеу және оны қаржыландыру сомасын анықтау үшiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi ұсынатын құжаттардың жиынтығы;";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттiк бағдарлама және кiшi бағдарлама - бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттiк басқару функцияларын және мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi iс-шаралар кешенi;";
мынадай мазмұндағы он үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"несиелердi қайтару - бұрын бюджеттен берiлген несиелер бойынша негiзгi борышты қайтару сомасы;";
он бесiншi абзацтағы "және бюджеттен қайтарымды негiзде бөлiнген кредиттердiң" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бiрiншi, жиырма екiншi және жиырма үшiншi абзацтармен толықтырылсын:
"бюджеттiң шығындары - қайтарымды негiзде бюджеттен бөлiнетiн қаражат;
инвестициялық жоба - белгiленген тәртiппен ресiмделген құжаттарға сәйкес белгiлi бiр мерзiмде жүзеге асырылатын және материалдық объектiлердi жасау немесе жетiлдiру жолымен мемлекеттiң активтерiн көбейтуге бағытталған iс-шаралар кешенi;
бюджеттiң атқарылуы - бюджетке түсетiн түсiмдердi қамтамасыз ету, бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру, сондай-ақ бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындау;";
жиырма бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет профицитiн пайдалану - бюджет қаражатының қалдықтарын жұмсау түсiмдердiң мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден, қарыз алудан және негiзгi борышты өтеуге бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға, борышты басқару мақсатында бюджет қаражатының бос қалдықтарын қалыптастыруға бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды сатудан тартылған ақшаның бюджет шығыстарынан асып түсу процесi. Бюджеттiң профицитiн пайдалану көлемi негiзгi борышты өтеу және бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу көлемiнiң тартылған ақша мен бюджет қаражаты қалдықтарының көлемiнен артуымен өлшенедi.";
жиырма екiншi абзацтағы "мен кредиттеу" және "бос" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырма үшiншi және жиырма төртiншi абзацтармен толықтырылсын:
"несиелер - белгiленген тәртiппен бюджеттен жеке және заңды тұлғаларға, төмен тұрған бюджеттерге қайтарымды және ақылы негiзде бөлiнетiн қаражат. Төмен тұрған бюджеттердi кредиттеу заңдарда көзделген жағдайларда тегiн жүзеге асырылуы мүмкiн;
мемлекеттiк мекеменiң кредиторлық берешегi - белгiленген мерзiмде төленбеген қабылданған мiндеттемелердiң сомасы;";
жиырма төртiншi абзацта:
"мемлекеттiк мiндеттердi" деген сөздер "жергiлiктi мемлекеттiк басқару мiндеттерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергiлiктi маңызы бар жобаларды" деген сөздер "жергiлiктi деңгейде мемлекеттік саясатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"жергiлiктi уәкiлеттi орган - тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң қаржысын басқаруға әкiм уәкiлеттiк берген, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;";
мынадай мазмұндағы жиырма алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"бюджет қаражатының қалдықтары - қаржы жылының бас кезiндегi бос қалдықтардың және ағымдағы жылдың 1 сәуiрiндегi жағдай бойынша есептi кезеңнiң iшiнде пайда болған бюджет қаражаты қалдықтарының сомасы;";
жиырма алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ресми трансферттер - гранттарды қоспағанда, бюджетке түсетiн қайтарымсыз негiзде және қайтарылмайтын түсiмдер немесе бюджеттiң шығыстары;";
мынадай мазмұндағы жиырма сегiзiншi және жиырма тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"бюджеттiк бағдарламаның паспорты - Қазақстан Республикасының Yкiметi немесе әкiмият бекiтетiн, бюджеттiк бағдарламаның мақсаттарын, күтiлетiн нәтижелерiн, жауапты атқарушыларын, орындалу мерзiмдерiн, ұлттық валютадағы құнын, қаржыландыру көздерiн және басқа да сипаттамаларын анықтайтын құжат;
бюджеттiк бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) қаржыландыру жоспары - мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн қабылдаудың, экономикалық жiктеме бөлiнiсiнде оларды орындау үшiн төлемдердi жүзеге асырудың айлар бойынша кестесi;";
жиырма сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өтеу - үкiметтiк борышты және жергiлiктi атқарушы органдардың борышын қайтару сомасы;";
жиырма тоғызыншы абзацтағы "бюджеттен бұрын берiлген кредиттер бойынша негiзгi борышты өтеудiң" деген сөздер "несиелердi қайтарудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы отыз екiншi абзацпен толықтырылсын:
"қабылданған мiндеттеме - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық органдарында тiркелген мемлекеттiк мекеменiң төлемдер жөнiндегi мiндеттемесi;";
отыз екiншi абзац алынып тасталсын;
отыз үшiншi абзацтағы "және қайтарымды негiзде берiлетiн" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отыз төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"рұқсат - мемлекеттiк мекемелер оның шегiнде төлемдер бойынша мiндеттемелер қабылдайтын бюджет қаражатының лимитiн анықтайтын құжат;";
отыз төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет шығыстары - бюджеттiң шығындары мен несиелерiнiң жиынтығы;";
отыз алтыншы абзацта:
"мемлекеттiк мiндеттердi" деген сөздер "мемлекеттiк басқару мiндеттерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республикалық маңызы бар жобаларды" деген сөздер "республикалық деңгейде мемлекеттiк саясатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз жетiншi абзацтағы "есептi кезеңдi ескере отырып" деген сөздер "есептi кезеңде инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қажеттi соманы шегере отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы отыз сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"қаржыландырудың жиынтық жоспары - кезеңдер бойынша бөле отырып, бюджет бөлiктерiнiң теңгерiмдi жиынтық қаржылық жоспары;";
қырық бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"есептi кезең - жаңа қаржы жылына енбейтiн кезең, бұл кезең iшiнде өткен қаржы жылында бекiтiлген қаржыландырумен қамтамасыз етiлмеген инвестициялық жобаларға арналған бюджеттiк шығыстар бойынша, сондай-ақ ресми трансферттердi бюджеттерге есептеу бойынша қорытынды операциялар жүргiзiледi. Алдағы жылдың бюджетi үшiн есептi кезең ағымдағы жылдың 1 сәуiрiнде аяқталады;";
қырық төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет тапшылығын қаржыландыру - негiзгi борышты өтеу, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу, бюджеттiң тапшылығын жабу және борышты басқару мақсатында бюджет қаражатының бос қалдықтарын қалыптастыру үшiн осы ақшаны, сондай-ақ бюджет қаражатының қалдықтарын пайдалану мақсатында мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiру, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды қарызға алу және сату жолымен ақша тарту процесi. Бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемi тартылған ақша көлемiнiң және бюджет қаражаты қалдықтарының негiзгi борышты өтеуден және бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алудан асып түсуiмен
өлшенедi.";
қырық жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мақсатты инвестициялық трансферттер - заң актiлерiмен немесе
мәслихаттардың шешiмдерiмен бекiтiлген соманың шегiнде инвестициялық
жобаларды iске асыру үшiн жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрғанына беретiн
ресми трансферттер;";

2) подпункт 5 статьи 5 исключить;
3) в статье 6:
абзацы третий и четвертый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"полученных официальных трансфертов,
возврата кредитов;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) расходов:
затрат,
кредитов;";
4) дополнить статьями 6-2, 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"Статья 6-2. Бюджетные программы
1. Бюджетные программы разделяются на:
1) текущие бюджетные программы;
2) бюджетные программы развития.
2. Текущими бюджетными программами являются бюджетные программы, направленные на выполнение функции государственного управления в соответствии с законодательными актами, имеющие постоянный характер или предусматривающие проведение разовых мероприятий.
Бюджетными программами развития являются бюджетные программы, направленные на социально-экономическое и институциональное развитие Республики Казахстан, включая развитие человеческих ресурсов.
Статья 6-3. Инвестиционные проекты
1. Инвестиционные проекты, имеющие общереспубликанское значение и реализуемые центральными государственными органами, являются республиканскими инвестиционными проектами. Республиканские инвестиционные проекты финансируются на затратной основе.
Инвестиционные проекты, имеющие областное, городское или районное значение и реализуемые местными исполнительными органами, являются местными инвестиционными проектами.
2. Республиканские инвестиционные проекты, предлагаемые для рассмотрения республиканской бюджетной комиссии, должны соответствовать следующим требованиям:
соответствие приоритетам социально-экономического развития Республики Казахстан, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан;
наличие оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта;
наличие положительного заключения отраслевого уполномоченного органа;
наличие положительного заключения центрального исполнительного органа по экономическому планированию.
3. Местные инвестиционные проекты, предлагаемые для рассмотрения местной бюджетной комиссии, должны соответствовать следующим требованиям:
соответствие приоритетам социально-экономического развития региона, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития области, города Астаны и Алматы;
наличие оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта;
наличие положительного заключения исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, по экономическому планированию;
экспертное заключение об окупаемости инвестиционного проекта при его финансировании на возвратной основе.

2) 5-баптың 5-тармақшасы алынып тасталсын;
3) 6-бапта:
1) тармақшаның үшiншi және төртiншi абзацтары мынадай редакцияда
жазылсын:
"алынған ресми трансферттер,
несиелердi қайтару;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шығыстар:
шығындар,
несиелер;";
4) мынадай мазмұндағы 6-2, 6-3 және 6-4-баптармен толықтырылсын:
"6-2-бап. Бюджеттiк бағдарламалар
1. Бюджеттік бағдарламалар:
1) ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар;
2) бюджеттiк даму бағдарламалары болып бөлiнедi.
2. Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар заң актiлерiне сәйкес мемлекеттiк басқару мiндеттерiн орындауға бағытталған, тұрақты сипаты бар немесе бiржолғы iс-шараларды өткiзудi көздейтiн бюджеттiк бағдарламалар болып табылады.
Бюджеттiк даму бағдарламалары адам ресурстарын дамытуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық және институционалдық дамуына бағытталған бюджеттік бағдарламалар болып табылады.
6-3-бап. Инвестициялық жобалар
1. Жалпы республикалық маңызы бар және орталық мемлекеттiк органдар iске асыратын инвестициялық жобалар республикалық инвестициялық жобалар болып табылады. Республикалық инвестициялық жобалар шығындық негiзде қаржыландырылады.
Облыстық, қалалық немесе аудандық маңызы бар және жергiлiктi атқарушы органдар iске асыратын инвестициялық жобалар жергiлiктi инвестициялық жобалар болып табылады.
2. Республикалық бюджет комиссиясының қарауына ұсынылатын республикалық инвестициялық жобалар мынадай талаптарға сәйкес келуi тиiс:
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарында көрсетiлген Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкес келуi;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен бiрге жоба бойынша белгiленген тәртiппен ресiмделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы;
салалық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық атқарушы органның оң қорытындысының болуы.
3. Жергiлiктi бюджет комиссиясының қарауына ұсынылатын жергiлiктi инвестициялық жобалар мынадай талаптарға сәйкес келуi тиiс:
облыстың, Астана және Алматы қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарында көрсетiлген аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкес келуi;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен бiрге жоба бойынша белгiленген тәртiппен ресiмделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы;
жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын экономикалық жоспарлау жөнiндегі атқарушы органның оң қорытындысының болуы;
инвестициялық жобаны қайтарымды негiзде қаржыландыру кезiнде оның өтелiмдiлiгі туралы сарапшылық қорытынды.

4. Для реализации местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы республиканских инвестиционных проектов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы выделяются целевые инвестиционные трансферты из республиканского бюджета.
Для реализации местными исполнительными органами районов (городов) инвестиционных проектов области бюджетам районов (городов) выделяются целевые инвестиционные трансферты из областного бюджета.
5. Правила рассмотрения инвестиционных проектов определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 6-4. Бюджетная комиссия
1. Президент Республики Казахстан и местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы, районов (городов) образуют соответственно республиканскую бюджетную комиссию и бюджетные комиссии области, города Астаны и Алматы, районов (городов), определяют задачи и порядок их работы. Правовую основу деятельности бюджетной комиссии составляют настоящий Закон и иные нормативные правовые акты.
2. Республиканская и местные бюджетные комиссии осуществляют свою деятельность на постоянной основе. План-график работы бюджетной комиссии устанавливается согласно срокам, определенным Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
3. С целью разработки и уточнения республиканского и местных бюджетов
республиканская бюджетная комиссия и бюджетные комиссии областей, города
Астаны и Алматы, районов (городов):
определяют основные прогнозные показатели государственного,
республиканского и местных бюджетов на трехлетний период;
определяют лимиты расходов на предстоящий трехлетний период;
рассматривают и подготавливают предложения по:
государственным программам Республики Казахстан и отраслевым
(секторальным) программам, экономическим и социальным программам развития
территорий;
уточнению бюджета;
уточнению паспортов бюджетных программ и по дальнейшей реализации
бюджетных программ на основании информации о результатах реализации
бюджетных программ;
другие задачи, определяемые Президентом Республики Казахстан или
местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы,
районов (городов).";
5) в статье 7:
1) в подпункте а):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"корпоративный подоходный налог с юридических лиц;";
абзац третий исключить;
в абзаце четвертом:
после слов "произведенные товары," дополнить словами "выполненные
работы и";
слова "работы и услуги," исключить;
в абзаце пятом после слова "товары," дополнить словами "выполненные
работы и";
абзацы седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый,
тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый,
восемнадцатый, девятнадцатый, двадцать первый, двадцать второй, двадцать
третий, двадцать четвертый, двадцать пятый и тридцать третий исключить;
в абзаце тридцать четвертом:
слово "сборы" заменить словом "сбор";
слово "сборов" заменить словом "сбора";
абзацы тридцать пятый и тридцать шестой исключить;
в абзаце тридцать седьмом слова "в отношении переводных и простых
векселей" исключить;
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"плата за использование радиочастотного спектра";
абзац сорок третий исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"сбор за государственную регистрацию гражданских воздушных судов;
сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств;
сбор за государственную регистрацию морских, речных и маломерных
судов;
сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра
телевизионным и радиовещательным организациям;
сбор за государственную регистрацию лекарственных средств;
плата за использование особо охраняемых природных территорий
республиканского значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода
автомобильных дорог общего пользования республиканского значения;
консульский сбор;";

4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары республикалық инвестициялық жобаларды iске асыруы үшiн облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне республикалық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер бөлiнедi.
Аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары инвестициялық жобаларды iске асыруы үшiн аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне облыстық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер бөлiнедi.
5. Инвестициялық жобаларды қарау ережесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
6-4-бап. Бюджет комиссиясы
1. Қазақстан Республикасының Президентi облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органы тиiсiнше республикалық бюджет комиссиясын және облыстың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссияларын құрады, олардың мiндеттерi мен жұмыс iстеу тәртiбiн анықтайды. Бюджет комиссиясы қызметiнiң құқықтық негiзiн осы Заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлер құрайды.
2. Республикалық және жергіліктi бюджет комиссиялары өз қызметiн тұрақты негізде жүзеге асырады. Бюджет комиссиясы жұмысының жоспар-кестесi Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесiнде анықталған мерзiмге сәйкес белгiленедi.
3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi әзiрлеу және нақтылау мақсатында республикалық бюджет комиссиясы және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссиялары:
үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң негiзгi болжамды көрсеткiштерiн анықтайды;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған шығыстар лимиттерiн анықтайды;
мыналар:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағдарламалары және аумақтарды
дамытудың салалық (секторлық) бағдарламалары, экономикалық және әлеуметтiк
бағдарламалары;
бюджеттi нақтылау;
бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын нақтылау және бюджеттiк
бағдарламаларды iске асырудың нәтижелерi туралы ақпараттың негiзiнде
бюджеттiк бағдарламаларды одан әрi iске асыру жөнiндегi ұсыныстарды
қарайды және дайындайды;
Қазақстан Республикасының Президентi немесе облыстардың, Астана,
Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары
анықтайтын басқа да мiндеттердi орындайды.";
5) 7-бапта:
1) а) тармақшада:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғалардан алынатын корпоративтiк табыс салығы;";
үшiншi абзац алынып тасталсын;
төртiншi абзацта:
"өндiрiлген тауарларға" деген сөздерден кейiн ", орындалған
жұмыстарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
"жұмыстар мен қызмет көрсетулерге" деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi абзацтағы "тауарларға" деген сөзден кейiн ", орындаған
жұмыстарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы, он бiрiншi, он екiншi, он
үшiншi, он төртiншi, он бесiншi, он алтыншы, он жетiншi, он сегiзiншi, он
тоғызыншы, жиырма бiрiншi, жиырма екiншi, жиырма үшiншi, жиырма төртiншi,
жиырма бесiншi және отыз үшiншi абзацтар алынып тасталсын;
отыз төртiншi абзацта:
"алымдар" деген сөз "алым" деген сөзбен ауыстырылсын;
"алымдардан" деген сөз "алымнан" деген сөзбен ауыстырылсын;
отыз бесiншi және отыз алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
отыз жетiншi абзацтағы "аударымдық және жай вексельдерге қатысты"
деген сөздер алынып тасталсын;
қырқыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшiн төлемақы;";
қырық үшiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"азаматтық әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым;
радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктi құрылғыларды
мемлекеттік тiркеу үшiн алынатын алым;
теңiз, өзен кемелерi мен шағын көлемдi кемелердi мемлекеттiк
тiркегенi үшiн алым;
теледидар және радиохабар тарату ұйымдарына радиожиiлiк спектрiн
пайдалануға арналған рұқсатты бергенi үшiн алым;
дәрi-дәрмек құралдарын мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды
пайдаланғаны үшiн төлемақы;
республикалық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының
бөлiнген белдеуiнде сыртқы (көрнекi) жарнамалар орналастырғаны үшiн
төлемақы;
консулдық алым;";

2) в подпункте б):
абзацы пятый, тринадцатый, пятнадцатый, восемнадцатый, двадцатый,
двадцать второй исключить;
3) абзац второй подпункта в) изложить в следующей редакции:
"поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными
учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;";
4) в подпункте 2):
в абзаце первом слово "(гранты)" исключить;
абзац второй исключить;
5) подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возврат кредитов, выданных из республиканского бюджета, включая поступления от продажи (передачи в аренду, лизинг) имущества, взысканного и полученного в счет погашения задолженности в республиканский бюджет по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям.";
6) в статье 7-1 цифру "24" заменить цифрами "24-1";
7) в статье 9:
пункт 1 дополнить абзацами тридцать вторым и тридцать третьим следующего содержания:
"вознаграждения юридическим лицам, уполномоченным Правительством Республики Казахстан для осуществления обслуживания кредитов, выданных из республиканского бюджета, и гарантированных государством займов, а также возврата кредитов и средств, направленных из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям;
затрат на хранение, учет, оценку и реализацию имущества, взысканного и полученного в счет погашения задолженности в республиканский бюджет по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям;";
в части второй пункта 2 слова "администраторов республиканских бюджетных программ" заменить словами "центральных государственных органов и их территориальных подразделений";
в пункте 2-1 слова "и кредитования из" исключить;
8) статью 10 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Вмешательство Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей в процесс разработки и исполнения соответственно областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы и районных (городских) бюджетов не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
5. Перечень администраторов местных бюджетных программ определяется
местными исполнительными органами в соответствии со схемой управления
административно-территориальной единицы, утверждаемой местными
представительными органами.";
9) в статье 11:
1) в подпункте а):
абзац второй исключить;
в абзаце третьем после слова "товары," дополнить словами "выполненные
работы и";
абзацы пятый и шестой изложить в следующей редакции:
"все виды спирта;
алкогольную продукцию;";
абзацы седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый,
тринадцатый исключить;
дополнить абзацами четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым,
семнадцатым, восемнадцатым и девятнадцатым следующего содержания:
"табачные изделия, прочие изделия содержащие табак;
икру осетровой и лососевой рыбы;
ювелирные изделия из золота, платины или серебра;
бензин (за исключением авиационного);
дизельное топливо;
огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретаемого для нужд органов
государственной власти);";
абзацы семнадцатый, восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"организацию и проведение лотерей;
индивидуальный подоходный налог;";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"сбор за государственную регистрацию индивидуальных
предпринимателей;";
в абзаце двадцать восьмом слова "аукционных продаж" заменить словом
"аукционов";
абзацы двадцать девятый и тридцатый исключить;
в абзаце тридцать первом слово "сборы" заменить словом "сбор";
абзац тридцать второй изложить в следующей редакции:
"плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;";
дополнить абзацами следующего содержания:
"государственная пошлина, кроме консульского сбора;
сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и
сделок с ним;
сбор за государственную регистрацию механических транспортных средств
и прицепов;
плата за использование особо охраняемых природных территорий местного
значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода
автомобильных дорог общего пользования местного значения и в населенных
пунктах;
плата за пользование земельными участками;
плата за загрязнение окружающей среды.";

2) б) тармақшада:
бесiншi, он үшiншi, он бесiншi, он сегiзiншi, жиырмасыншы, жиырма
екiншi абзацтар алынып тасталсын;
3) в) тармақшаның екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге
бекітiлген мүлiктi сатудан түсетiн түсiмдер;";
4) 2) тармақшада:
бiрiншi абзацтағы "(гранттар)" деген сөз алынып тасталсын;
екiншi абзац алынып тасталсын;
5) 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бұрын берiлген несиелердi, мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауға республикалық бюджеттен бағытталған қаражат бойынша республикалық бюджетке берешектi өтеу есебiне өндiрiп алынған және алынған мүлiктi сатудан (жалға, лизингке беруден) түсетiн түсiмдердi қоса алғанда, республикалық бюджеттен берiлген кредиттердi қайтару;";
6) 7-1 баптағы "24" деген сан "24-1" деген сандармен ауыстырылсын;
7) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы отыз екiншi және отыз үшiншi абзацтармен толықтырылсын:
"республикалық бюджеттен берiлген несиелерге және мемлекет кепiлдiк берген заемдарға қызмет көрсетудi, сондай-ақ мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауға республикалық бюджеттен бағытталған қаражаттың қайтарылуын жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген заңды тұлғаларға берiлетiн сыйақыларды;
бұрын берiлген несиелер, мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауға республикалық бюджеттен бағытталған қаражат бойынша республикалық бюджетке берешектi өтеу есебiне өндiрiп алынған және алынған мүлiктi сақтауға, есепке алуға, бағалауға және сатуға арналған шығындарды;";
2-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн" деген сөздер "Орталық мемлекеттiк органдарды және олардың аумақтық бөлiмшелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақтағы "Республикалық бюджеттен шығыстар мен кредиттеудiң" деген сөздер "Республикалық бюджеттен шығыстардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 10-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтарымен толықтырылсын:
"4. Тиiстi облыстық бюджеттердiң, Астана және Алматы қалалары мен аудандық (қалалық) бюджеттердiң әзiрлену және атқарылу процесiне, осы Заңда көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың және облыстардың жергілiктi атқарушы органдарының араласуына жол берiлмейдi.
5. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң тiзбесiн
жергiлiктi өкiлдi органдар бекiтетiн әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктi басқару
схемасына сәйкес жергiлiктi атқарушы органдар айқындайды.";
9) 11-бапта:
1) а) тармақшада:
екiншi абзац алынып тасталсын;
үшiншi абзацтағы "тауарларға," деген сөзден кейiн "орындалған
жұмыстарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi және алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"спирттiң барлық түрлерiне,
алкоголь өнiмдерiне;";
жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы, он бiрiншi, он екiншi, он
үшiншi абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он төртiншi, он бесiншi, он алтыншы, он жетiншi,
он сегiзiншi және он тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"темекi бұйымдары, құрамында темекi бар басқа да бұйымдар;
бекiре және қызыл балық уылдырықтары;
алтыннан, платинадан немесе күмiстен жасалған зергерлiк бұйымдар;
бензин (авиациялық бензиндi қоспағанда);
дизель отыны;
атыс және газ қаруы (мемлекеттiк өкiмет органдары мұқтаждары үшiн
сатып алынғаннан басқа);";
он жетiншi, он сегiзiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"лотереялар ұйымдастыру және өткiзу;
жеке табыс салығы;";
жиырма бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлердi мемлекеттiк тiркеу үшiн алынатын алым;";
жиырма сегiзiншi абзацтағы аукциондық сатудан" деген сөздер
"аукциондардан" деген сөзбен ауыстырылсын;
жиырма тоғызыншы және отызыншы абзацтар алынып тасталсын;
отыз бiрiншi абзацтағы "алымдар" деген сөз "алым" деген сөзбен
ауыстырылсын;
отыз екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақы;";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"консулдық алымнан басқа, мемлекеттiк баж;
жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеу және олармен
жасалған мәмiлелер үшiн алынатын алым;
механикалық көлiк құралдары мен тiркеуiштердi мемлекеттiк тiркеу үшiн
алынатын алым;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды
пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының
бөлiнген белдеуiнде және елдi мекендерде сыртқы (көрнекi) жарнамалар
орналастырғаны үшiн төлемақы;
жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлемақы;
қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлемақы.";

2) в подпункте б):
абзацы шестой, десятый, одиннадцатый, тринадцатый, четырнадцатый и
шестнадцатый исключить;
3) в подпункте в):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными
учреждениями, финансируемыми из местного бюджета;";
абзац третий исключить;
4) в подпункте 2):
в абзаце первом слово "(гранты)" исключить;
абзац второй исключить;
5) подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возврат кредитов, выданных из местных бюджетов.";
10) в статье 12:
1) абзац пятнадцатый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"мероприятий по охране окружающей среды, проводимых местными
исполнительными органами;";
2) в части второй пункта 2:
слова "администраторов местных бюджетных программ" заменить словами "исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета";
слова "местными исполнительными органами" заменить словом "акиматом";
3) в пункте 2-1 слово "и кредитования" исключить;
11) в части первой пункта 1 статьи 13:
в абзаце первом слова "непредвиденных расходов" заменить словами "расходов, не запланированных при разработке республиканского и местных бюджетов и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году.";
абзац второй дополнить словами "и иных непредвиденных расходов, определяемых решениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов;";
12) статью 14 изложить в следующей редакции:
"1. Разработка прогнозных показателей государственного бюджета на предстоящий трехлетний период и проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год осуществляется на основе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий период и с учетом прогнозных показателей республиканского бюджета на трехлетний период, утвержденных Правительством Республики Казахстан в истекшем финансовом году.
2. Администраторы республиканских бюджетных программ в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в Министерство финансов Республики Казахстан:
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период, в пределах установленных республиканской бюджетной комиссией лимитов расходов республиканского бюджета;
2) предложения по перечню республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.

2) б) тармақшада:
алтыншы, оныншы, он бiрiншi, он үшiншi, он төртiншi және он алтыншы
абзацтар алынып тасталсын;
3) в) тармақшада:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге
бекiтiлген мүлiктi сатудан түсетiн түсiмдер;";
үшiншi абзац алынып тасталсын;
4) 2) тармақшада:
бiрiншi абзацтағы "(гранттар)" деген сөз алынып тасталсын;
екiншi абзац алынып тасталсын;
5) 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жергiлiктi бюджеттерден берiлген несиелердi қайтару.";
10) 12-бапта:
1) 1-тармақтың он бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жергiлiктi атқарушы органдар қоршаған ортаны қорғау жөнiнде
өткiзетiн iс-шаралар;";
2) 2-тармақтың екiншi абзацында:
"Жергілiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн" деген сөздер "Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "әкiмият" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 2-1-тармақтағы "Жергiлiктi бюджеттен шығыстар мен кредиттеудiң" деген сөздер "Жергiлiктi бюджеттен шығыстардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 13-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде:
бiрiншi абзацтағы "күтпеген шығыстарды" деген сөздер "республикалық және жергiлiктi бюджеттердi әзiрлеу кезiнде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында кiдiрiссiз қаржыландыруды талап ететiн шығыстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац "төтенше жағдайларды жоюға" деген сөздерден кейiн "және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiмен анықталатын өзге де күтпеген шығыстарға" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк бюджеттiң болжамды көрсеткiштерiн және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасын әзiрлеу Қазақстан Республикасының тиiстi кезеңге арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары негiзiнде және Қазақстан Республикасының Yкiметi өткен қаржы жылында бекiткен үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң болжамды көрсеткiштерiн ескере отырып жүзеге асырылады.
2. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен және мерзiмдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне:
1) республикалық бюджет комиссиясы белгiлеген республикалық бюджеттiң шығыстары лимиттерiнiң шегiнде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдердi;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi жөнiндегi ұсыныстарды енгiзедi.

3. Центральные исполнительные органы и другие государственные органы представляют и иные предложения и данные в соответствии с законодательством.
4. Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, представляют в Министерство финансов Республики Казахстан на согласование следующие прогнозные показатели:
поступления в бюджеты областей, городов Астаны и Алматы;
объем долга местного исполнительного органа области, города Астаны и Алматы на конец соответствующего финансового года;
объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области, города Астаны и Алматы.
Местные исполнительные органы представляют в Министерство финансов Республики Казахстан и иные показатели и данные в соответствии с законодательством.
5. Центральный исполнительный орган по экономическому планированию вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложения по перечню и объемам финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного республиканской бюджетной комиссией лимита расходов по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов.
6. Министерство финансов Республики Казахстан в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) согласовывает прогнозные показатели бюджетов областей, городов Астаны и Алматы, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
2) доводит до администраторов республиканских бюджетных программ лимиты расходов республиканского бюджета, а также до администраторов республиканских бюджетных программ и местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные республиканской бюджетной комиссией;
3) рассматривает бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ и готовит по ним заключение;
4) вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии:
прогнозные показатели государственного бюджета на предстоящий трехлетний период;
перечень организаций сырьевого сектора;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов республиканского бюджета, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ;
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по каждой бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 15 настоящего Закона;

3. Орталық атқарушы органдар және басқа да мемлекеттiк органдар заңнамаға сәйкес өзге де ұсыныстар мен деректердi ұсынады.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн тәртiппен және мерзiмдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне келiсуге мынадай болжамды көрсеткiштердi:
облыстың, Астана және Алматы қаласының бюджеттерiне түсетiн түсiмдердi;
облыстың, Астана және Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органының тиiстi қаржы жылының аяғына арналған борышының көлемiн;
облыстың, Астана және Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстарының көлемiн ұсынады.
Жергiлiктi атқарушы органдар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне заңнамаға сәйкес өзге де көрсеткiштер мен деректердi де ұсынады.
5. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық атқарушы орган ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджет комиссиясы анықтаған шығыстар лимитiнiң шегiнде инвестициялық жобалардың тiзбесi мен республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемi жөнiндегi ұсынысты республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен және мерзiмдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
1) осы баптың 4-тармағында көрсетiлген облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң болжамды көрсеткiштерiн келiседi;
2) республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне республикалық бюджет шығыстарының лимиттерiн, сондай-ақ республикалық бюджеттiк бағдарламалардың және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарына республикалық бюджет комиссиясы анықтаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн және республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемiн жеткiзедi;
3) республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды және олар бойынша қорытынды дайындайды;
4) республикалық бюджет комиссиясының қарауына:
мемлекеттiк бюджеттiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
шикiзат секторы ұйымдарының тiзбесiн;
республикалық бюджеттiң шығыстар лимиттерiн қоса алғанда, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджеттiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдер жөнiндегi қорытындысын;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша кредиторлық берешегiнiң сомасын;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасын;
осы Заңның 15-бабында белгiленген басқа да көрсеткiштердi енгiзедi;

5) на основе окончательного варианта проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год, определенного республиканской бюджетной комиссией, составляет и представляет в Правительство Республики Казахстан проект закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и прогнозные показатели республиканского бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период, по установленной Правительством Республики Казахстан форме;
6) после одобрения Правительством Республики Казахстан проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год направляет местным исполнительным органам областей, городов Астаны и Алматы согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
7) вносит на утверждение в Правительство Республики Казахстан прогнозные показатели республиканского бюджета на трехлетний период.
Министерство финансов вправе осуществлять и иные полномочия, предусмотренные законодательством.
7. Республиканская бюджетная комиссия:
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов республиканского бюджета, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе проекты, реализуемые в областях, городах Астане и Алматы;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по республиканским бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 15 настоящего Закона;
2) рассматривает перечень организаций сырьевого сектора для определения прогнозных объемов поступлений от них и последующего его утверждения Правительством Республики Казахстан;
3) рассматривает и выносит решение по:
урегулированию разногласий между Министерством финансов Республики Казахстан и местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы по прогнозным показателям местных бюджетов;
бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ.
Республиканская бюджетная комиссия вправе осуществлять и иные полномочия, предусмотренные законодательством.

5) республикалық бюджет комиссиясы анықтаған алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының түпкiлiктi нұсқасының негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нысан бойынша тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын және Қазақстан Республикасының алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн жасайды және Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынады;
6) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметi мақұлдағаннан кейiн облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарына осы баптың 4-тармағында көрсетiлген келiсiлген болжамды көрсеткiштердi жiбередi;
7) үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң болжамды көрсеткiштерiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге енгiзедi.
Қаржы министрлiгi заңнамада көзделген өзге өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
7. Республикалық бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бюджетiнiң үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
республикалық бюджеттiң шығыстар лимиттерiн қоса алғанда, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджеттiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды, оның iшiнде облыстарда, Астана және Алматы қалаларында iске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесi мен республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемiн;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан республикалық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешегiн жоспарланған қаржы жылында өтеу көлемiн;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасын;
осы Заңның 15-бабында белгiленген басқа да көрсеткiштердi қарайды және анықтайды;
2) олардан түсетiн түсiмдердiң болжамды көлемдерiн анықтау және оны кейiннен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуi үшiн шикiзат секторы ұйымдарының тiзбесiн қарайды;
3) мыналар:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілiктi атқарушы органдары арасындағы жергiлiктi бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерi жөнiндегі келiспеушiлiкті реттеу;
республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкімшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерi бойынша қарайды және шешiм шығарады.
Республикалық бюджет комиссиясы заңнамада көзделген өзге өкiлеттiктердi де жүзеге асыруға құқылы.

8. Общий объем расходов, предусматриваемых в государственных, отраслевых (секторальных) программах на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей государственного и республиканского бюджетов на трехлетний период.
Проекты государственных программ Республики Казахстан и отраслевых (секторальных) программ утверждаются при наличии заключения республиканской бюджетной комиссии по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные государственные программы, отраслевые (секторальные) программы подлежат изменению при наличии соответствующего заключения республиканской бюджетной комиссии.
9. Разработка проекта республиканского бюджета осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
13) в статье 15:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"объемы доходов, полученных официальных трансфертов, возврата
кредитов, выданных из республиканского бюджета, затрат, кредитов и
дефицита (профицита) бюджета;";
абзац девятый исключить;
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"перечни республиканских текущих бюджетных программ и бюджетных
программ развития;";
в абзаце четырнадцатом слова "республиканского бюджета,
образовавшейся по итогам предыдущих финансовых лет, в том числе по:"
заменить словами "государственных учреждений, финансируемых из
республиканского бюджета, сложившейся на начало текущего финансового
года.";
абзацы пятнадцатый и шестнадцатый исключить;
14) в части второй пункта 1 статьи 16 слова "прогнозные показатели
государственного бюджета Республики Казахстан" заменить словами
"утвержденные им прогнозные показатели республиканского бюджета";
15) в статье 17:
часть первую считать пунктом 1;
дополнить пунктами 2 и 3 следующего содержания:
"2. Предложения по уточнению республиканского бюджета рассматриваются
республиканской бюджетной комиссией.
3. При уточнении республиканского бюджета соблюдаются требования, предъявляемые к государственным органам при разработке республиканского бюджета.";
16) пункты 3, 4, 5, 6, 7, 7-1, 8, 9 и 9-1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"3. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астаны и Алматы, в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в местный уполномоченный орган области, города Астаны, Алматы:

8. Мемлекеттiк, салалық (секторлық) бағдарламаларда бағдарламалық iс-шараларды iске асыруға көзделетiн шығыстардың жалпы көлемi мемлекеттiк және республикалық бюджеттердiң үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерi шеңберiнде анықталуы тиiс.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларының және салалық (секторлық) бағдарламаларының жобалары көздер және қаржыландыру мерзiмдерi бөлiнiсiнде бағдарламалық iс-шараларды қаржыландыру көлемi жөнiндегi республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы болған кезде бекiтiледi. Бұрын бекiтiлген мемлекеттiк бағдарламалар, салалық (секторлық) бағдарламалар республикалық бюджет комиссиясының тиiстi қорытындысы болған кезде өзгертiлуге жатады.
9. Республикалық бюджеттiң жобасын әзiрлеу Қазақстан Республикасының Үкіметi бекiткен Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.
13) 15-бапта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"кiрiстердiң, алынған ресми трансферттердiң, республикалық бюджеттен берiлген несиелердi қайтарудың, шығындардың, несиелердiң және бюджет тапшылығының (профицитiнiң) көлемдерiн;";
тоғызыншы абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он екiншi абзацпен толықтырылсын:
"республикалық ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламаларының тiзбелерiн;";
он төртiншi абзацтағы "өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша, оның iшiнде:" деген сөздер "республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң ағымдағы қаржы жылының басында қалыптасқан кредиторлық берешегiн өтеу сомасын қамтуы тиiс." деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесiншi және он алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
14) 16-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн" деген сөздер "өздерi бекiткен республикалық бюджеттiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 17-бапта:
бiрiншi бөлiк 1-тармақ болып саналсын;
мынадай мазмұндағы 2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"2. Республикалық бюджеттi нақтылау жөнiндегi ұсыныстарды республикалық бюджет комиссиясы қарайды.
3. Республикалық бюджеттi нақтылау кезiнде республикалық бюджеттi әзiрлеу кезiнде мемлекеттiк органдарға қойылатын талаптар сақталады.";
16) 18-баптың 3, 4, 5, 6, 7, 7-1, 8, 9 және 9-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен және мерзiмдерде облыстың, Астана, Алматы қаласының жергiлiктi уәкiлеттi органына:

1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период, в пределах установленных бюджетной комиссией области, города Астаны и Алматы лимитов расходов областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы;
2) предложения по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
Исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджетов городов Астаны и Алматы, представляют и иные предложения и данные в соответствии с законодательством.
4. Местные исполнительные органы районов (городов) в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, предоставляют в местный уполномоченный орган области на согласование прогноз поступлений в бюджеты районов (городов) на предстоящий трехлетний период.
Местные исполнительные органы районов (городов) представляют в местный уполномоченный орган области и иные показатели и данные в соответствии с законодательством.
5. Местный уполномоченный орган области, города Астаны, Алматы в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) согласовывает прогнозные показатели бюджетов районов (городов), указанных в пункте 4 настоящей статьи;
2) доводит до администраторов местных бюджетных программ лимиты расходов областного бюджета, бюджета городов Астаны и Алматы, а также до администраторов местных программ и местных исполнительных органов районов (городов) перечень и объемы финансирования из областного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные бюджетной комиссией области;
3) рассматривает бюджетные заявки администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджета города Астаны, Алматы и готовит по ним заключение;
4) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, городов Астаны и Алматы:
прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
предложения по перечню и объемам финансирования из средств местного бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией области, города Астаны, Алматы лимита расходов по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем финансовом году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астаны и Алматы;
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы по каждой соответствующей местной бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект областного бюджета на предстоящий финансовый год;

1) облыстың, Астана және Алматы қаласының бюджет комиссиясы белгiлеген облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң шығыстары лимиттерi шегiнде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдердi;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын жергілiктi бюджеттiк бағдарламалар жөнiндегi ұсыныстарды енгiзедi.
Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiнен қаржыландырылатын атқарушы органдар заңдарға сәйкес өзге ұсыныстар мен деректерді де ұсынады.
4. Аудандардың, (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен және мерзiмдерде алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне түсетiн түсiмдердiң болжамын жергiлiктi уәкiлеттi органға келiсуге ұсынады.
Аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органына заңдарға сәйкес өзге де көрсеткiштер мен деректердi ұсынады.
5. Облыстың, Астана, Алматы қаласының жергiлiктi уәкiлеттi органы Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен және мерзiмдерде:
1) осы баптың 4-тармағында көрсетiлген аудандар (қалалар) бюджеттерiнiң болжамды көрсеткiштерiн келiседi;
2) жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қалалары бюджетiнiң шығыстары лимиттерiн, сондай-ақ жергiлiктi бағдарламалардың әкiмшiлерiне және аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарына облыстың бюджет комиссиясы анықтаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн және облыстық бюджеттен қаржыландыру көлемдерiн жеткiзедi;
3) облыстық бюджеттен, Астана, Алматы қаласының бюджетiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды және олар бойынша қорытынды дайындайды;
4) облыс, Астана және Алматы қалалары бюджет комиссиясының қарауына:
облыс бюджетiнiң үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
облыстық бюджеттiң шығыстары лимиттерiн қоса алғанда, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қалалары бюджетiнiң, болжамды көрсеткiштерiн;
облыстың, Астана, Алматы қаласының бюджеттiк комиссиясы ағымдағы қаржы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимитiнiң шегiнде анықтаған инвестициялық жобалардың жергiлiктi бюджеттiң қаражатынан қаржыландыру тiзбесi мен көлемдерi бойынша ұсыныстарды;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қаласының бюджеттерiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерi бойынша қорытындыны;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбiр тиiстi облыстық бюджеттiк бағдарлама (кішi бағдарлама) бойынша облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қаласының бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер кредиторлық берешектерiнiң сомасын;
алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң жобасын;

другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона.
5) на основе окончательного варианта проекта областного бюджета на предстоящий финансовый год, определенного бюджетной комиссией области, города Астаны и Алматы, составляет и представляет акимату области, города Астаны, Алматы проект областного бюджета на предстоящий финансовый год и прогнозные показатели бюджета области, города Астаны, Алматы на предстоящий трехлетний период;
6) после одобрения акиматом области проекта областного бюджета направляет местным исполнительным органам районов (городов) согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
7) до 1 августа представляет в Министерство финансов Республики Казахстан прогноз бюджета области, города Астаны, Алматы.
Местный уполномоченный орган области, города Астаны, Алматы вправе осуществлять и иные полномочия, предусмотренные законодательством.
6. Бюджетная комиссия области, города Астаны, Алматы:
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из местного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе инвестиционные проекты, реализуемые в районе (городе);
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы, по бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект областного бюджета, бюджета города Астаны, Алматы на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
2) рассматривает и выносит решение по:
урегулированию разногласий между местным уполномоченным органом области и местными исполнительными органами районов (городов) по прогнозным показателям бюджетов районов (городов);
бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджета города Астаны, Алматы.
Бюджетная комиссия области, города Астаны, Алматы вправе осуществлять и иные полномочия, предусмотренные законодательством.

осы заңның 18-2-бабында белгiленген басқа да көрсеткiштердi енгiзедi;
5) облыстың, Астана және Алматы қаласының бюджет комиссиясы анықтаған алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет жобасының түпкi нұсқасы негiзiнде облыстық бюджеттiң алдағы қаржы жылына арналған жобасын және облыстың, Астана, Алматы қаласы бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн облыстың, Астана, Алматы қалаларының әкімиятына ұсынады;
6) облыстық бюджет жобасын облыстың, Астана, Алматы қаласының әкiмияты мақұлдағаннан кейiн осы баптың 4-тармағында көрсетiлген келiсiлген болжамды көрсеткiштердi аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарына ұсынады;
7) облыс, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң болжамын 1 тамызға дейiн Қаржы министрлiгiне ұсынады.
Облыстың, Астана және Алматы қаласының жергiлiктi уәкiлеттi органы заңдарда көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
6. Облыстың, Астана және Алматы қаласының бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
облыс бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерiн қоса алғанда, облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн;
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды, оның iшiнде ауданда (қалада) iске асырылатын инвестициялық жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың жергiлiктi бюджеттен қаржыландыру тiзбесi мен көлемдерiн;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қаласының бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер кредиторлық берешегінiң жоспарланған қаржы жылындағы өтеу көлемiн;
облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң алдағы қаржы жылына арналған жобасын;
осы заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткiштердi қарайды және анықтайды;
2) мыналар:
аудандар (қалалар) бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерi бойынша облыстың жергiлiктi уәкiлетті органы мен аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органының арасындағы келiспеушiлiктердi реттеу;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң есебiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерi бойынша қарайды және шешiм шығарады.
Облыстың, Астана және Алматы қаласының бюджет комиссиясы заңдарда көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.

7. Общий объем расходов, предусматриваемых в экономических и социальных программах развития территорий на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей бюджета области, города Астаны и Алматы на трехлетний период.
Проекты экономических и социальных программ развития территорий утверждаются при наличии заключения бюджетной комиссии области, города Астаны и Алматы по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные экономические и социальные программы развития территорий подлежат изменению при наличии соответствующего заключения бюджетной комиссии области, города Астаны и Алматы.
8. Разработка проекта областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
17) дополнить статьями 18-1, 18-2 и 18-3 следующего содержания:
"Статья 18-1. Разработка бюджетов районов (городов)
1. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов), в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в местный уполномоченный орган района (города):
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период, в пределах установленных бюджетной комиссией района (города) лимитов расходов бюджета района (города);
2) предложения по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
2. Местный уполномоченный орган района (города) в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) доводит до администраторов местных бюджетных программ лимиты расходов бюджета района (города), а также перечень и объемы финансирования из бюджета района (города) инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные бюджетной комиссией района (города);
2) рассматривает бюджетные заявки администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов) и готовит по ним заключение;
3) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города):
прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов бюджета района (города), в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
предложения по перечню и объемам финансирования из средств бюджета района (города) инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией района (города) лимита расходов по проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов);
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из районного бюджета, по каждой бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект бюджета района (города) на предстоящий финансовый год;

7. Аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламаларында бағдарламалық iс-шараларды iске асыруға көзделетiн шығыстардың жалпы көлемi облыс, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерi шеңберiнде анықталуы тиiс.
Аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламаларының жобалары қаржыландыру көздерi және мерзiмдерi бөлiнiсiнде бағдарламалық iс-шараларды қаржыландыру көлемдерi бойынша облыс, Астана және Алматы қаласы бюджет комиссиясының қорытындылары болған кезде бекiтіледi. Бұрын бекiтiлген аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламалары облыс, Астана және Алматы қаласы бюджет комиссиясының тиiстi қорытындысы болған кезде өзгертiлуге жатады.
8. Облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қаласы бюджетiнiң жобасын әзiрлеу Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.";
17) мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2, 18-3-баптармен толықтырылсын:
"18-1-бап. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерiн әзiрлеу
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен және мерзiмде аудандардың (қалалардың) бюджетiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органына:
1) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы белгiлеген аудан (қала) бюджетiнiң шығыстары шегiнде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдердi;
2) алдағы қаржы жылы секвестрлеуге жатпайтын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi бойынша ұсыныстарды енгiзедi.
2. Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен және мерзiмдерде:
1) жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне аудан (қала) бюджетiнiң шығыстары лимиттерiн, сондай-ақ ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы анықтаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн және аудан (қала) бюджетiнен қаржыландыру көлемдерiн жеткiзедi;
2) аудандардың (қалалардың) бюджеттерiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды және ол бойынша қорытынды дайындайды;
3) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарауына:
аудан (қала) бюджетiнiң, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыс лимиттерiн қоса алғанда, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн;
ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, жобалар бойынша шығыстар лимитiнiң шегiнде анықтаған ауданның (қаланың) бюджет қаражатынан қаржыландыру тiзбесi мен көлемдерi жөніндегі ұсыныстарды;
ауданның (қаланың) бюджетiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерi бойынша қорытындыларды;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешек сомасын;
ауданның (қаланың) алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын;

другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
4) на основе окончательного варианта проекта бюджета района (города) на предстоящий финансовый год, определенного бюджетной комиссией района (города), составляет и представляет акимату района (города) проект бюджета района (города) и прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период;
5) после одобрения акиматом района (города) проекта бюджета района (города) представляет в местный уполномоченный орган области прогноз бюджета района (города).
Местный уполномоченный орган района (города) вправе осуществлять и иные полномочия, предусмотренные законодательством.
3. Бюджетная комиссия района (города):
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов бюджета района (города), в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из бюджета района (города) инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из районного (городского) бюджета, по бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект бюджета района (города) на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
2) рассматривает и выносит решение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджета района (города).
Бюджетная комиссия района (города) вправе осуществлять и иные полномочия, предусмотренные законодательством.
4. Общий объем расходов, предусматриваемых в экономических и социальных программах развития территорий на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей бюджета района (города) на трехлетний период.
Проекты экономических и социальных программ развития территорий утверждаются при наличии заключения бюджетной комиссии района (города) по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные экономические и социальные программы развития территорий подлежат изменению при наличии соответствующего заключения бюджетной комиссии района (города).
5. Разработка проекта бюджета района (города) осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.

осы заңның 18-2-бабында белгiленген басқа да көрсеткiштердi енгiзедi;
4) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы анықтаған алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетi жобасының түпкi нұсқасының аудан (қала) бюджетiнiң жобасын және аудан (қала) бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерi негiзiнде ауданның (қаланың) әкiмиятына ұсынады;
5) аудан (қала) бюджетiнiң жобасын ауданның (қаланың әкiмияты мақұлдағаннан кейiн аудан (қала) бюджетiнiң болжамын облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органына ұсынады.
Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы заңнамада көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
3. Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
аудан (қала) бюджетiнiң, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыс лимиттерiн қоса алғанда, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн;
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобаларды ауданның (қаланың) бюджетiнен қаржыландыру тiзбесi мен көлемдерiн;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер кредиторлық берешегiнiң қаржы жылы жоспарланған өтеу көлемi;
алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетiнiң жобасын;
осы заңның 18-2-бабында белгiленген басқа да көрсеткiштердi қарайды және анықтайды.
2) ауданның (қаланың) бюджетiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды және олар бойынша шешiм қабылдайды.
Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы заңнамада көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
4. Аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламаларында бағдарламалық iс-шараларды iске асыруға көзделетiн шығыстардың жалпы көлемi аудан (қала) бюджетiнiң үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерi шеңберiнде анықталуы тиiс.
Аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламаларының жобалары қаржыландыру көздерi және мерзiмдерi бөлiнiсiнде ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының бағдарламалық iс-шараларды қаржыландыру көлемдерi жөнiндегi қорытындысы болған кезде бекiтiледi. Бұрын бекiтiлген аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламалары ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының тиiстi қорытындысы болған кезде өзгертiлуге жатады.
5. Аудан (қала) бюджетiнiң жобасын әзiрлеу Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобасын әзiрлеу ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 18-2. Решение маслихата о местном бюджете
1. Решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год должно содержать:
объемы доходов, полученных официальных трансфертов, возврата кредитов, выданных из местных бюджетов, затрат, кредитов, дефицита (профицита) бюджета и финансирования дефицита (использования профицита) бюджета;
размер резервов местных исполнительных органов;
лимит долга местного исполнительного органа области, городов Астаны и Алматы на конец соответствующего финансового года;
объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области, городов Астаны и Алматы;
сумму официальных трансфертов, передаваемых из местного бюджета в Национальный фонд Республики Казахстан в сумме, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для соответствующей административно-территориальной единицы;
перечень предельных расходов по функциональным группам, администраторам местных бюджетных программ и по программам;
перечни местных текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития;
перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в процессе исполнения местного бюджета на соответствующий финансовый год, в том числе установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
суммы погашения кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, сложившейся на начало текущего финансового года;
объем погашения долга местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год.
Статья 18-3. Рассмотрение и утверждение местных бюджетов
1. Местные исполнительные органы областей и городов Астаны и Алматы не позднее двухнедельного срока после вступления в силу закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год уточняют ранее составленные прогнозные объемы бюджета и вносят на утверждение соответствующего маслихата проект областного бюджета, бюджетов городов Астаны и Алматы, который в течение двух недель принимает решение по его утверждению.
2. Объемы поступлений в местные бюджеты по доходам, распределяемым между республиканским и местными бюджетами, утверждаются местными представительными органами по предложению местных исполнительных органов в размерах, согласованных с Министерством финансов Республики Казахстан.
Объемы поступлений от организаций сырьевого сектора в местные бюджеты утверждаются местными представительными органами в объеме, установленном законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для соответствующей административно-территориальной единицы.

18-2-бап. Мәслихаттардың жергiлiктi бюджет туралы шешiмi
1. Мәслихаттың тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы шешiмiнде:
кiрiстердiң, алынған ресми трансферттердiң, жергiлiктi бюджеттерден берiлген несиелердi қайтарудың, шығындардың, несиелердiң, бюджет тапшылығының (профицитiнiң) және бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитiн пайдаланудың) көлемi;
жергiлiктi атқарушы органдар резервтерiнiң мөлшерi;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органының тиiстi қаржы жылының аяғындағы борышының лимитi;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстардың көлемі;
тиiстi әкiмшілiк-аумақтық бiрлiк үшiн тиiстi қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгiленген сомада Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жергілiктi бюджеттен берiлетiн ресми трансферттердiң сомасы;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың функционалдық топтары, әкiмшiлерi бойынша және кiшi бағдарламалар бойынша шектi шығыстардың тiзбесi;
ағымдағы бюджеттiк бағдарламалардың және даму бюджеттiк бағдарламаларының тiзбелерi;
тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi атқару процесiнде қысқартуға жатпайтын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген тiзбесi;
ағымдағы қаржы жылының басында қалыптасқан жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешектерiн өтеу сомасы;
тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi атқарушы органның борышын өтеу көлемi қамтылуға тиiс.
18-3-бап. Жергiлiктi бюджеттi қарау және бекiту
1. Облыстардың, Астана және Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органдары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң күшiне енгеннен кейiн екi аптадан кешiкпейтiн мерзiмде бюджеттің бұрын жасалған көлемдерiн нақтылайды және оның бекiтiлдi бойынша екі апта iшiнде шешiм қабылдайтын облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қалалары бюджетiнiң жобасын тиiстi мәслихатқа бекiтуге енгiзедi.
2. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң арасында бөлiнетiн кiрiстер бойынша жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң көлемiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгімен келiсiлген мөлшерлерде жергiлiктi атқарушы органдардың ұсынысы бойынша жергiлiктi өкiлдi органдар бекiтедi.
Жергiлiктi бюджеттерге шикiзат секторының ұйымдарынан түсетiн түсiмдердiң көлемiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк үшiн тиiстi қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген көлемде жергiлiктi өкiлдi органдар бекiтедi.

3. Местные исполнительные органы районов (городов) в двухнедельный срок после утверждения областного бюджета вносят проект бюджета района (города) на утверждение соответствующего маслихата, который не позднее двухнедельного срока принимает решение об утверждении бюджета.
4. До утверждения местного бюджета соответствующими маслихатами на соответствующий финансовый год исполнение бюджета 1 квартала осуществляется в размере 1/4 части проекта годового бюджета на соответствующий финансовый год.
5. Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы в недельный срок после принятия решения районными маслихатами об утверждении бюджета представляют в Министерство финансов Республики Казахстан данные об областном (городском) бюджете и бюджете области, сведенном на основе утвержденных местных бюджетов.";
18) дополнить статью 18-1 пунктами 1-2 и 1-3 следующего содержания:
"1-2. Предложения по уточнению местного бюджета рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
1-3. При уточнении местного бюджета соблюдаются требования, предъявляемые к исполнительным органам при разработке местного бюджета.";
19) статью 18-1 считать статьей 18-4;
20) в статье 19:
1) часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Министерство финансов Республики Казахстан от имени Правительства Республики Казахстан вправе в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете, осуществлять:
кредитование местных бюджетов;
кредитование финансовых институтов в соответствии со специальными законодательными актами.";
2) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Прекращение требований по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям, осуществляется на основании законодательного акта Республики Казахстан.";
21) статью 21 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Прекращение требований по кредитам, предоставленным из местного бюджета, осуществляется на основании решения местного представительного органа в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
22) в части первой статьи 22:
в абзаце втором слова "региональных инвестиционных программ" заменить словами "инвестиционных проектов";
в абзаце четвертом слово "программ" заменить словом "проектов";
23) Главу 5 "Исполнение бюджета" дополнить статьей 24 следующего содержания:
"Статья 24. Исполнение бюджета
1. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе через единый казначейский счет и счета государственных учреждений.
2. Исполнение бюджета по поступлениям заключается в проведении уполномоченными органами в соответствии с законодательством комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет в размерах, не ниже установленных в законе о республиканском бюджете или решении маслихата об утверждении местного бюджета на соответствующий финансовый год.

3. Аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары облыстық бюджет бекiтiлгеннен кейiн екi апта мерзiмде аудан (қала) бюджетiнiң жобасын тиiстi мәслихаттың бекiтуiне енгiзедi, ол екi апта мерзiмнен кешiктiрмей бюджеттiк бекiту туралы шешiм қабылдайды.
4. Тиiстi мәслихаттар тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi бекiткенге дейiн 1-тоқсан бюджетiнiң атқарылуы тиiстi қаржы жылына арналған жылдық бюджет жобасының 1/4 бөлiгi мөлшерiнде жүзеге асырылады.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органдары аудандық мәслихаттар бюджеттi бекiту туралы шешiм қабылдағаннан кейiн бiр апта мерзiмде облыстық (қалалық) бюджет және бекiтiлген жергiлiктi бюджеттердiң негiзiнде жиынтықталған облыстық бюджетi туралы деректердi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне табыс етедi.";
18) 18-1-бап мынадай мазмұндағы 1-2 және 1-3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-2. Жергiлiктi бюджеттi нақтылау жөнiндегi ұсыныстарды тиiстi бюджет комиссиясы қарайды.
1-3. Жергiлiктi бюджеттi нақтылау кезiнде атқарушы органдарға жергiлiктi бюджеттi әзiрлеу кезiнде қойылатын талаптар сақталады.";
19) 18-1-бап 18-4-бап болып саналсын;
20) 19-бапта:
1) 1-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан республикалық бюджетте көзделген сомалар шегiнде:
жергiлiктi бюджеттердi несиелендiрудi;
арнаулы заң актiлерiне сәйкес қаржы институттарын несиелендiрудi жүзеге асыруға құқылы.";
2) мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауға республикалық бюджеттен бағытталып бұрын берiлген кредиттер, қаражаттар бойынша талаптардың тоқтатылуы Қазақстан Республикасының заң актiлерi негiзiнде жүзеге асырылады.";
21) 21-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жергiлiктi бюджеттен берiлген несиелер бойынша талаптарды тоқтату Қазақстан Республикасының Yкiметi анықтайтын тәртiппен жергiлiктi өкiлдi органның шешiмi негiзiнде жүзеге асырылады.";
22) 22-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
екіншi абзацтағы аймақтық инвестициялық бағдарламаларды" деген сөздер "инвестициялық жобаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "бағдарламаларды" деген сөз "жобаларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 5-тарау "Бюджеттiң атқарылуы" мынадай мазмұндағы 24-баппен толықтырылсын:
"24-бап. Бюджеттiң атқарылуы
1. Бюджеттiң атқарылуы бiрыңғай қазынашылық шот және мемлекеттiк мекемелердiң шоты арқылы кассалық негiзде жүзеге асырылады.
2. Түсiмдер бойынша бюджеттiң атқарылуы заңнамаларға сәйкес уәкiлеттi органдардың тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңында немесе жергiлiктi бюджеттi бекiту туралы мәслихаттың шешiмiнде белгiленгеннен төмен емес мөлшерде бюджетке түсетiн түсiмдердi қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізуден тұрады.

3. Исполнение бюджета по расходам заключается в осуществлении мероприятий, направленных на выполнение бюджетных программ (подпрограмм) в пределах сумм, не превышающих утвержденные в законе о республиканском бюджете и решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Исполнение бюджета по расходам осуществляется в соответствии со статьями 24-1, 25 настоящего Закона.
4. Исполнение бюджета по финансированию дефицита заключается в осуществлении мероприятий, обеспечивающих покрытие фактически складывающегося превышения расходов над поступлениями.";
24) в статье 24:
1) часть первую, третью и четвертую пункта 1-1 исключить;
2) пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Исполнение республиканского бюджета по расходам состоит из следующих стадий:
принятие Правительством Республики Казахстан акта о реализации закона о республиканском бюджете на текущий финансовый год и утверждении паспортов республиканских бюджетных программ;
составление и утверждение планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и сводного плана финансирования республиканского бюджета;
выдача разрешений органов казначейства, администраторов республиканских бюджетных программ;
принятие государственными учреждениями обязательств;
внесение изменений в сводный план финансирования республиканского бюджета и планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
проведение платежей за счет бюджетных денег;
учет операций по исполнению республиканского бюджета.";
3) пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Правительство Республики Казахстан определяет источники финансирования дефицита республиканского бюджета и имеет право в ходе исполнения бюджета вносить изменения в перечень государственных органов, реализующих программы, в пределах сумм по программам, утвержденным законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год, связанные с осуществлением мероприятий по совершенствованию структуры и функций государственных учреждений.
3. Министерство финансов Республики Казахстан в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в сводный план финансирования республиканского бюджета в соответствии с актом Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и планами финансирования бюджетной программы (подпрограммы) с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
производит распределение фактических поступлений в бюджет между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы, между областным бюджетом и бюджетами районов (городов);
выдает разрешения администраторам бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ, сводным планом финансирования республиканского бюджета с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
осуществляет регистрацию обязательств государственных учреждений в соответствии с разрешением администратора республиканских бюджетных программ и паспортом бюджетной программы;
осуществляет платежи по принятым обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета, принятых обязательств, невыполненных обязательств юридических и физических лиц перед государственными учреждениями, кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, правительственного долга, долговых обязательств юридических и физических лиц перед республиканским бюджетом и активов государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета;
в случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет для принятия обязательств и проведения платежей в предстоящие месяцы, передает информацию администраторам республиканских бюджетных программ о необходимости внесения изменений в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
в течение текущего финансового года, в случае несоответствия ожидаемого годового объема поступлений денег в бюджет годовой сумме сводного плана финансирования республиканского бюджета, информирует Правительство Республики Казахстан для принятия решения по дальнейшему исполнению республиканского бюджета;
размещает временно свободные бюджетные деньги во вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан;
производит оценку реализации республиканских бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
если по результатам оценки реализации республиканской бюджетной программы выявляется несоответствие паспорту бюджетной программы, разрабатывает предложение об уточнении республиканского бюджета;
производит отзыв бюджетных средств в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные разрешениями;
приостанавливает финансирование в случаях несоответствия:
планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования республиканского бюджета;
проводимых платежей принятым обязательствам.

3. Шығыстар мен несиелендiру бойынша бюджеттiң атқарылуы бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) орындауға бағытталған iс-шараларды тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде бекiтiлгеннен аспайтын соманың шегiнде жүзеге асырудан тұрады.
Шығыстар мен несиелендiру бойынша бюджеттiң атқарылуы осы Заңның 24-1, 25-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Тапшылықты қаржыландыру бойынша бюджеттiң атқарылуы iс жүзiнде қалыптасып отырған шығыстар мен несиелендірудің түсiмдерден асып түсуiн өтеудi қамтамасыз ететiн iс-шараларды жүзеге асырудан көрiнедi.";
24) 24-бапта:
1) 1-1-тармақтың бiрiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi алынып тасталсын;
2) 1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Республикалық бюджеттiң шығыстар мен несиелендiру жөнiндегi атқарылуы мынадай сатылардан:
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы актiлердi қабылдауынан;
бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасаудан және бекiтуден;
қазынашылық органдарының, республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң рұқсаттарын беруiнен;
мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерiн қабылдауынан;
республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына және бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуден;
бюджет ақшасының есебiнен төлемдер жүргiзуден;
республикалық бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi операциялардың есебiнен тұрады.";
3) 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Үкiметi республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көздерiн айқындайды және бюджеттiң атқарылуы барысында мемлекеттiк мекемелердiң құрылымдары мен функцияларын жетiлдiру жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруға байланысты ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiлген бағдарламалар бойынша сомалар шегiнде бағдарламаларды iске асыратын мемлекеттiк органдардың тiзбесiне өзгерiстер енгiзуге құқығы бар.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiленген тәртiппен:
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiсiне және бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған көлемiн ескере отырып, бюджеттiк бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларына сәйкес республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жобасын бекiтедi және өзгерiстер енгiзедi;
бюджетке түскен iс жүзiндегi түсiмдердi республикалық бюджеттiң және облыстық бюджеттердiң, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң арасында, облыстық бюджеттер мен аудандар (қалалар) бюджеттерiнiң арасында бөлiнуiн жүргiзедi;
бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) паспорттарына, бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған көлемiн ескере отырып, республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiне рұқсаттар бередi;
республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң рұқсатына және бюджеттiк бағдарламаның (кiшi бағдарламаның) паспортына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерiн тiркеудi жүзеге асырады;
растайтын құжаттардың негiзiнде мемлекеттiк мекемелердiң қабылдаған мiндеттемелерi бойынша төлемдердi жүзеге асырады;
республикалық бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi жүргiзiлген операциялардың, қабылданған мiндеттемелердiң, заңды және жеке тұлғалардың мемлекеттiк мекемелер алдындағы орындалмаған мiндеттемелерiнiң, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешегiнiң, үкiметтік борыштың, заңды және жеке тұлғалардың республикалық бюджет алдындағы борыштық мiндеттемелерiнiң және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер активтерiнiң есебiн жүргiзедi;
бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған көлемi алдағы айларда мiндеттемелердi қабылдауға және төлемдердi жүргiзуге жеткiлiксiз болған жағдайда республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзудiң қажеттілiгi туралы ақпаратты табыстайды;
ағымдағы қаржы жылының iшiнде бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған жылдық көлемi республикалық бюджет тiзiмдемесiнiң жылдық сомасына сәйкес келмеген жағдайда республикалық бюджеттiң одан әрi атқарылуы жөнiндегi шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметiн хабардар етедi;
уақытша бос бюджет ақшаларын қазынашылық органдарының шоттарынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң салымдарына (депозиттерiне) орналастырады;
бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын бағалауды жүргiзедi;
егер республикалық бюджеттік бағдарламаларды iске асыруды бағалау нәтижелерi бойынша бюджеттiк бағдарламалардың паспортына сәйкес келмеуi анықталса, республикалық бюджеттi нақтылау туралы ұсыныстар әзiрлейдi;
бөлiнген қаражатты рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланған жағдайда, бюджет қаражатын қайтарып алуды жүргiзеді;
қаржыландыруды:
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына;
жүргiзiлген төлемдер қабылданған мiндеттемелерге сәйкес келмеген жағдайда, тоқтата тұрады.

4. Администратор республиканских бюджетных программ в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
обеспечивает соответствие планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования республиканского бюджета;
предоставляет органам казначейства Министерства финансов Республики Казахстан планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
выдает разрешения государственным учреждениям в соответствии с планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм), паспортами бюджетных программ в пределах разрешений, выданных Министерством финансов Республики Казахстан;
ведет мониторинг и оценку реализации бюджетных программ;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета.";
4) дополнить пунктами 4-1, 4-2 и 4-3 следующего содержания:
"4-1. Государственное учреждение, финансируемое из республиканского бюджета, в установленном порядке:
составляет план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и имеет право вносить предложение администратору республиканских бюджетных программ по его изменению;
принимает обязательства в соответствии с паспортом бюджетной программы в пределах разрешений администраторов республиканских бюджетных программ;
производит расходы в пределах принятых обязательств в соответствии с паспортом бюджетной программы;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета;
предоставляет Министерству финансов Республики Казахстан и Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении республиканского бюджета.
4-2. Администраторы республиканских бюджетных программ и государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, несут ответственность за полноту выполнения республиканских бюджетных программ в пределах утвержденных сумм и в соответствии с паспортами республиканских бюджетных программ.
4-3. Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года могут использоваться на погашение основного правительственного долга и на покупку государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг в течение финансового года.";
25) статью 24 считать статьей 24-1;
26) в статье 25:
1) часть первую и третью пункта 1-1 исключить;
2) пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Исполнение местного бюджета по расходам состоит из следующих стадий:
принятие акиматом акта о реализации решения маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год и об утверждении паспортов местных бюджетных программ;
составление и утверждение планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и сводного плана финансирования местного бюджета;
выдача разрешений местных уполномоченных органов, администраторов местных бюджетных программ;
принятие государственными учреждениями обязательств;
внесение изменений в сводный план финансирования местного бюджета и планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
проведение платежей за счет бюджетных денег;
учет операций по исполнению местного бюджета.";

4. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi белгiленген тәртiппен:
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бекiтедi және өзгерiстер енгiзеді;
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес келуiн қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық органдарына бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бередi;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi берген рұқсаттар шегінде бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес мемлекеттiк мекемелерге рұқсаттар бередi;
бюджеттік бағдарламалардың iске асырылу мониторингi мен бағалауын жүргiзедi;
республикалық бюджеттiң атқарылуы жөнiнде жасалған операциялардың есебiн жүргiзедi.";
4) мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2 және 4-3-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеме белгiленген тәртiппен:
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын жасайды және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне оны өзгерту жөнiнде ұсыныс енгiзуге құқығы бар;
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi рұқсаттарының шегiнде бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес мiндеттемелер қабылдайды;
бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес қабылданған мiндеттемелер шегiнде шығыстар жүргiзедi;
республикалық бюджеттiң атқарылуы жөнiнде жасалған операциялардың есебiн жүргiзедi;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне және Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi дайындауға қажеттi ақпаратты бередi.
4-2. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер бекiтiлген сомалар шегiнде және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалардың толық көлемде орындалуы үшiн жауап бередi.
4-3. Қаржы жылының басындағы бюджет қаражатының қалдықтары, бюджет қаражатының бос қалдықтары қаржы жылының iшiнде негiзгi үкiметтiк борышты өтеуге және бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға пайдаланылуы мүмкiн.";
25) 24-бап 24-1-бап болып саналсын;
26) 25-бапта:
1) 1-1-тармақтың бiрiншi және үшiншi бөлiктерi алынып тасталсын;
2) 1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Жергiлiктi бюджеттiң шығыстар мен несиелендiру жөнiндегi атқарылуы мынадай сатылардан:
әкiмияттың ағымдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджетті бекiту туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы және жергілiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы актi қабылдауынан;
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және жергiлiкті бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасаудан және бекiтуден;
жергiлiктi уәкiлеттi органдардың, жергіліктi бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнiң рұқсаттарын беруден;
мемлекеттік мекемелердiң мiндеттемелер қабылдауынан;
жергiлiктi бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына және бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуден;
бюджет ақшасының есебiнен төлемдер жүргiзуден;
жергілiктi бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi операциялардың есебiнен тұрады.";

3) дополнить пунктами 1-3, 1-4, 1-5, 1-6 и 1-7 следующего содержания:
"1-3. Местный уполномоченный орган в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в сводный план финансирования местного бюджета в соответствии с актом акимата о реализации решения маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год, планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет и предоставляет его в органы казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
выдает разрешения администраторам местных бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ, сводным планом финансирования местного бюджета с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
ведет учет проведенных операций по исполнению соответствующего местного бюджета, принятых обязательств, невыполненных обязательств юридических и физических лиц перед государственными учреждениями, финансируемыми из соответствующего местного бюджета, кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из соответствующего местного бюджета, долга местного исполнительного органа, долговых обязательств юридических и физических лиц перед местным бюджетом и активов государственных учреждений, финансируемых из соответствующего местного бюджета, на основании информации органов казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
в случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет для принятия обязательств и проведения платежей в предстоящие месяцы, передает информацию администраторам местных бюджетных программ о необходимости внесения изменений в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
в течение текущего финансового года, в случае несоответствия ожидаемого годового объема поступлений денег в бюджет годовой сумме сводного плана финансирования местного бюджета, информирует акимат соответствующей административно-территориальной единицы для принятия решения по дальнейшему исполнению местного бюджета;
производит оценку реализации местных бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
если по результатам оценки реализации местной бюджетной программы выявляется несоответствие утвержденному паспорту бюджетной программы, разрабатывает предложение об уточнении местного бюджета;
производит отзыв бюджетных средств в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные разрешениями.

3) мынадай мазмұндағы 1-3, 1-4, 1-5, 1-6 және 1-7-тармақтармен толықтырылсын:
"1-3. Жергiлiктi уәкiлеттi орган белгiленген тәртiппен:
ағымдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi бекiту туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы әкiмияттың актiсiне бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған көлемiн ескере отырып, бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына сәйкес жергiлiктi бюджеттiк қаржыландырудың жиынтық жоспарын бекiтедi және өзгерiстер енгiзедi және оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық органдарына ұсынады;
бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына, бюджетке түсетiн түсiмдердiң күтiлетiн көлемiн ескере отырып, жергiлiктi бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне рұқсаттар бередi;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық органдарының ақпараты негiзiнде жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi жасалған операциялардың, қабылданған мiндеттемелердiң, заңды және жеке тұлғалардың тиiстi жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер алдындағы орындалмаған мiндеттемелерiнiң, тиiстi жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешегiнiң, жергiлiктi атқарушы орган борышының, заңды және жеке тұлғалардың жергiлiктi бюджет алдындағы және тиiстi жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер активтерiнiң есебiн жүргiзедi;
алдағы айларда бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған көлемi мiндеттемелер қабылдауға және төлемдер жүргiзуге жетiспеген жағдайда жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзудiң қажеттiлiгi туралы ақпаратты бередi;
бюджетке түсетiн ақша түсiмiнiң күтiлiп отырған көлемi жергiлiктi бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, ағымдағы қаржы жылының iшiнде жергiлiктi бюджеттiң одан әрi атқарылуы жөнiнде шешiмдер қабылдау үшiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң әкімиятын хабардар етедi;
бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына сәйкес жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын бағалауды жүргiзедi;
егер жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды iске асыруды бағалау нәтижелерi бойынша бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес еместiгi анықталса, жергiлiктi бюджеттi нақтылау туралы ұсыныс әзiрлейдi;
бөлiнген қаражатты рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланған жағдайда, бюджет қаражатын қайтарып алуды жүргізеді.

1-4. Органы казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном порядке:
осуществляют регистрацию обязательств государственных учреждений в соответствии с разрешением администратора местных бюджетных программ и паспортом бюджетной программы;
осуществляют платежи по принятым обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов;
предоставляют информацию о проведенных операциях по соответствующим счетам государственных учреждений и единого казначейского счета;
приостанавливают платежи в случаях несоответствия:
планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования местного бюджета;
проводимых платежей принятым обязательствам.
1-5. Администратор местных бюджетных программ в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
обеспечивает соответствие планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования местного бюджета;
предоставляет органам казначейства Министерства финансов Республики Казахстан планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
выдает разрешения государственным учреждениям в соответствии с их планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм), паспортами бюджетных программ в пределах разрешений, выданных местным уполномоченным органом;
ведет учет проведенных операций по исполнению местного бюджета;
ведет мониторинг и оценку реализации бюджетных программ.
1-6. Государственное учреждение, финансируемое из местного бюджета, в установленном порядке:
составляет план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и имеет право вносить предложение администратору местных бюджетных программ по его изменению;
принимает обязательства в соответствии с паспортом бюджетной программы в пределах разрешений администраторов местных бюджетных программ;
производит расходы в пределах принятых обязательств в соответствии с паспортом бюджетной программы;
ведет учет проведенных операций по исполнению местного бюджета;
предоставляет местному уполномоченному органу информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении местного бюджета.
1-7. Администраторы местных бюджетных программ и государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета, несут ответственность за полноту выполнения местных бюджетных программ в пределах утвержденных сумм и в соответствии с паспортами местных бюджетных программ.";

1-4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық органдары белгiленген тәртiппен:
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң рұқсатына және бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерiн тiркеудi жүзеге асырады;
растайтын құжаттардың негiзiнде мемлекеттiк мекемелердiң қабылдаған мiндеттемелерi бойынша төлемдердi жүзеге асырады;
мемлекеттiк мекемелердiң тиiстi шоттары және бiрыңғай қазынашылық шот бойынша жүргiзiлген операциялар туралы ақпаратты ұсынады;
төлемдердi:
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары жергiлiктi бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына;
жүргізiлетiн төлемдердiң қабылданған мiндеттемелерге сәйкес келмеген жағдайда тоқтата тұрады.
1-5. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi белгiленген тәртiппен:
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бекiтедi және өзгерiстер енгiзедi;
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының жергілiктi бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес келуiн қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық органдарына бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын ұсынады;
мемлекеттік мекемелерге жергiлiкті уәкiлеттi органның берген рұқсаттарының шегінде олардың бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларына, бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) паспорттарына сәйкес рұқсаттар бередi;
жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы жөнiнде жүргiзiлген операциялардың есебiн жүргiзедi;
бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылу мониторингi мен бағалауын жүргiзедi.
1-6. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеме белгiленген тәртiппен:
бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын жасайды және оны өзгерту жөнiнде ұсыныс жасауға құқығы бар;
бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкімшiлерiнiң рұқсаттары шегiнде мiндеттемелер қабылдайды;
бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес қабылданған мiндеттемелер шегiнде шығыстар жасайды;
жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы жөнiнде жасалған операциялардың есебiн жүргiзедi;
жергiлiктi уәкiлеттi органға жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы есеп дайындауға қажеттi ақпаратты бередi.
1-7. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер бекiтiлген соманың шегiнде және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына сәйкес жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың толық көлемде орындалуына жауап бередi.";

4) части первую, третью, четвертую пункта 2 исключить;
5) пункт 2-1 исключить;
6) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Остатки бюджетных средств не подлежат изъятию в вышестоящий бюджет.
Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года могут использоваться на погашение основного долга местных исполнительных органов в течение финансового года.
В случае отсутствия обязательств по погашению долга местных исполнительных органов в текущем финансовом году остатки бюджетных средств на основании решения маслихата об уточнении местного бюджета могут направляться на финансирование местных бюджетных программ.";
5) пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случае принятия решения маслихата об изменении схемы управления административно-территориальной единицы акимат имеет право в ходе исполнения бюджета вносить изменения в перечень местных государственных органов, реализующих местные бюджетные программы, в пределах сумм по бюджетным программам, утвержденным решением маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год.";
27) в разделе первом статьи 26 слово "и кредитования" исключить;
28) в статье 29:
в части первой пункта 1 после слов "Национального фонда Республики
Казахстан" дополнить словами "и о получении и расходовании грантов
государственными учреждениями";
часть четвертую пункта 2 дополнить словами "и о получении и
расходовании грантов государственными учреждениями.";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Администраторы бюджетных программ представляют следующие отчеты
в Министерство финансов Республики Казахстан или соответствующий местный
уполномоченный орган:
1) ежемесячно:
о получении и расходовании грантов государственными учреждениями;
другие отчеты, устанавливаемые Министерством финансов Республики
Казахстан;
2) ежеквартально:
о ходе реализации бюджетных программ в соответствии с паспортами
бюджетных программ;
3) ежегодно, не позднее 1 апреля следующего за отчетным года:
о реализации бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных
программ;
о получении и расходовании грантов государственными учреждениями;
другие отчеты, установленные Министерством финансов Республики
Казахстан.
3-2. Министерство финансов Республики Казахстан или местный
уполномоченный орган в установленном порядке представляет в
соответствующую бюджетную комиссию информацию о результатах реализации
бюджетных программ.".

4) 2-тармақтың бiрiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi алынып тасталсын;
5) 2-1-тармақ алынып тасталсын;
6) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қаржы жылының басындағы бюджет қаражатының бос қалдықтары жоғары тұрған бюджетке алуға жатпайды.
Қаржы жылының басындағы бюджет қаражатының бос қалдықтары қаржы жылының iшiнде жергілiктi атқарушы органдардың негiзгі борышын өтеуге пайдаланылады.
Ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi атқарушы органдардың борышын өтеу жөнiндегi мiндеттемелер болмаған жағдайда қаржы жылының басындағы бюджет қаражатының қалдықтары жергiлiктi бюджеттi нақтылау туралы мәслихаттың шешiмi негiзiнде жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыруға бағытталуы мүмкiн.";
5) 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердi басқару тәсiмiн өзгерту туралы мәслихаттың шешiмi қабылданған жағдайда әкiмият бюджеттiң атқарылу барысында ағымдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi бекiту туралы мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген бюджеттiк бағдарламалар бойынша сомалар шегiнде жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды iске асыратын жергiлiктi мемлекеттiк органдардың тiзбесiне өзгерiстер енгiзуге құқығы бар.";
27) 26-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "және кредит берудi" деген сөздер алынып тасталсын;
28) 29-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану жөнiндегi қызмет туралы" деген сөздерден кейiн "және мемлекеттiк мекемелердiң гранттарды алуы және жұмсауы туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың төртiншi бөлiгi "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына
аудару көлемдерi туралы" деген сөздерден кейiн "және мемлекеттiк
мекемелердiң гранттарды алуы және жұмсауы туралы" деген сөздермен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Бюджеттiк бағдарламалардың әкімшiлерi Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгiне немесе тиiстi жергiлiктi уәкiлетті органға мынадай
есептердi:
1) ай сайын:
мемлекеттiк мекемелердiң гранттарды алуы және жұмсауы туралы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң белгiлеген басқа да
есептерiн;
2) тоқсан сайын:
бюджеттiк бағдарламалардың құжаттарына сәйкес бюджеттiк
бағдарламаларды iске асырудың барысы туралы;
3) жыл сайын есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей:
бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына сәйкес бюджеттiк
бағдарламаларды iске асыру туралы;
мемлекеттiк мекемелердiң гранттарды алуы және жұмсауы туралы;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген басқа да
есептерiн табыс етедi.
3-2. Қазақстан Республикасының, Қаржы министрлiгi немесе жергiлiктi
уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламаларды iске асырудың нәтижелерi туралы
ақпаратты тиiстi бюджеттiк комиссияға белгiленген тәртiппен табыс етедi.".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Пучкова О.Я.)

2-бап. Осы Заң 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.