О проекте Закона Республики Казахстан "О контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 октября 2001 года N 1309
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О контроле за исполнением
республиканского и местных бюджетов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О контроле за исполнением республиканского
и местных бюджетов
Настоящий Закон определяет основные принципы, типы и стандарты контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов, основы организации и деятельности Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее - Счетный комитет), ревизионных комиссий маслихатов, уполномоченных Правительством Республики Казахстан государственных органов, уполномоченных акимами государственных органов, служб внутреннего контроля государственных органов, а также регулирует отношения между ними и объектами контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в
настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) внешний контроль - контроль за исполнением Правительством Республики Казахстан республиканского бюджета и местными исполнительными органами - местных бюджетов, осуществляемый независимыми по отношению к ним государственными органами, ревизионными комиссиями маслихатов;
2) внутренний контроль - контроль за исполнением республиканского и местных бюджетов, осуществляемый соответственно Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами;
3) контроль за исполнением республиканского и местных бюджетов - проверка, анализ и оценка соответствия деятельности объектов контроля требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан, контроль финансовой отчетности государственных учреждений, за эффективным использованием средств республиканского и местных бюджетов, а также полнотой и своевременностью поступления средств в республиканский и местные бюджеты;
4) нецелевое использование средств республиканского и местных бюджетов - использование средств, выделенных из республиканского и местных бюджетов государственными учреждениями, на цели, не соответствующие назначению бюджетных программ (подпрограмм), а также бюджетной классификации; использование средств, выделенных из республиканского и местных бюджетов, организациями и физическими лицами на цели, не соответствующие условиям гражданско-правовых сделок, заключенных с государственными учреждениями, в том числе кредитных договоров;

"Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 қазан N 1309
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бақылау
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының
Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының
Заңы
Республикалық және жергілікті бюджеттердің
атқарылуын бақылау туралы
Осы Заң республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылаудың негiзгi қағидаттарын, түрлерi мен стандарттарын, Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi Есеп комитетiнiң (бұдан әрi - Есеп комитетi), мәслихаттардың тексеру комиссиялары, Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар, әкiмдер уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар, мемлекеттiк органдардың iшкi бақылау қызметтерiн ұйымдастыру мен қызметтерiнiң негiздерiн айқындайды, сондай-ақ олар мен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау объектiлерi арасындағы қатынастарды реттейдi.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) сыртқы бақылау - оларға қатысты тәуелсiз мемлекеттiк органдар, мәслихаттардың тексеру комиссиялары жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң республикалық бюджеттi және жергiлiктi атқарушы органдардың - жергiлiктi бюджеттердi атқаруын бақылау;
2) iшкi бақылау - тиiсiнше Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асыратын республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау;
3) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау - бақылау объектiлерi қызметiнiң Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының талаптарына сәйкестiгiн тексеру, талдау және бағалау, мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық есептiлiгiн, республикалық және жергілiктi бюджеттер қаражатының тиiмдi пайдаланылуын, сондай-ақ республикалық және жергiлiктi бюджеттерге қаражаттың толық және уақытылы түсуiн бақылау;
4) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын мақсаттан тыс пайдалану - мемлекеттiк мекемелердiң республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаражатты бюджеттiк бағдарламалардың, сондай-ақ бюджеттiк жiктеменiң тағайындауына сәйкес келмейтiн мақсаттарға пайдалануы; ұйымдар мен жеке тұлғалардың республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаражатты мемлекеттiк мекемелермен жасалған азаматтық-құқықтық мәмiлелердiң, оның iшiнде несие шарттарының ережелерiне сәйкес келмейтiн мақсаттарға пайдалануы;

5) неэффективное использование средств республиканского и местных бюджетов - расходование средств из республиканского или местных бюджетов, которое не привело к цели, предусмотренной паспортом бюджетной программы;
6) объекты контроля - государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, физические и юридические лица, получающие средства из республиканского и местных бюджетов на выполнение государственного заказа, в виде субсидий, бюджетных кредитов, негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии Правительства Республики Казахстан, а также государственные органы в части обеспечения ими полного и своевременного поступления средств в республиканский и местные бюджеты;
7) служба внутреннего контроля - подразделение государственного органа, в пределах своей компетенции осуществляющее внутренний контроль за исполнением республиканского и местных бюджетов в государственном органе и его подразделениях;
8) уполномоченные Правительством Республики Казахстан государственные органы - центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие контроль за исполнением республиканского или республиканского и местных бюджетов;
9) уполномоченный акимом государственный орган - исполнительный орган, осуществляющий контроль за исполнением местного бюджета и финансируемый из соответствующего местного бюджета;
10) финансовая отчетность - информация о финансовом положении, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении государственных учреждений, формы и объемы, которой определяются уполномоченным органом, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 2. Законодательство о контроле за исполнением
республиканского и местных бюджетов
1. Законодательство Республики Казахстан о контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и других нормативных правовых актов.
2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом и применяются непосредственно, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание Закона Республики Казахстан.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на организации всех форм собственности и физические лица по вопросам контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов.
Глава 2. Типы, принципы и стандарты контроля за
исполнением республиканского и местных бюджетов

5) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын тиiмсiз пайдалану - бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген мақсаттарға жеткiзбеген республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден қаражаттың жұмсалуы;
6) бақылау объектiлерi - республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кепiлдiктерiмен тартылған мемлекеттiк емес "сыртқы заемдардың бюджеттiк несие, субсидия түрiнде мемлекеттiк тапсырысты орындауға республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаражат алатын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ олар республикалық және жергiлiктi бюджеттерге қаражаттың толық және уақытылы түсуiн қамтамасыз ету бөлiгiндегi мемлекеттiк органдар;
7) iшкi бақылау қызметi - өзiнiң құзыретi шегiнде мемлекеттiк органда және оның бөлiмшелерiнде республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына iшкi бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның бөлiмшесi;
8) Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар - республикалық немесе республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары;
9) әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган - жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын және тиiстi жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
10) қаржылық есептiлiк - мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық жағдайы, қызметiнiң нәтижелерi және қаржылық жағдайындағы өзгерiстер туралы ақпарат, егер өзге Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, уәкiлеттi орган анықтайтын нысандар мен көлемдер.
2-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердің
атқарылуын бақылау туралы заңдар
1. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау туралы Қазақстан Республикасының заңы Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясына негiзделедi және осы Заңмен басқа да нормативтiк құқықтық актiлерден тұрады.
2. Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттардың осы Заң
алдында басымдығы болады және халықаралық шарттан оны қолдану үшiн
Қазақстан Республикасының Заңын шығару талап етiлетiн кездегiден басқа
жағдайларда тiкелей қолданылады.
3-бап. Осы заңның қолданылатын саласы
Осы Заңның күшi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын
бақылау мәселелерi жөнiндегi меншiктiң барлық нысандарындағы ұйымдарына
және жеке тұлғаларына қолданылады.
2-тарау. Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын бақылаудың түрлері,
принциптері мен стандарттары

Статья 4. Типы контроля за исполнением
республиканского и местных бюджетов
При контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов используются следующие типы контроля:
1) контроль на соответствие - оценка степени соответствия деятельности объекта контроля требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан;
2) контроль финансовой отчетности - оценка достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности объектом контроля;
3) контроль эффективности - оценка исполнения бюджетной программы в соответствии с ее паспортом объектом контроля.
Статья 5. Принципы и стандарты контроля за исполнением
республиканского и местных бюджетов
1. При осуществлении контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов обязательно соблюдение следующих принципов: независимости, объективности, достоверности, компетентности, гласности, профессиональной этики.
2. Стандартами контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов являются нормативные документы, устанавливающие единые требования к контролю за исполнением республиканского и местных бюджетов.
3. Стандарты внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета разрабатываются и утверждаются Счетным комитетом.
4. Стандарты внешнего контроля за исполнением местных бюджетов и внутреннего контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов разрабатываются уполномоченным Правительством Республики Казахстан государственным органом и утверждаются Счетным комитетом.
Статья 6. Акты, принимаемые государственными органами
по результатам контроля
По результатам контроля государственные органы, его осуществляющие, правомочны принимать следующие акты:
1) заключение - документ Счетного комитета по результатам проверок;
2) постановление Счетного комитета по результатам контроля - нормативный правовой акт, принятый на заседании Счетного комитета. Порядок принятия постановления регламентируется положением о Счетном комитете. Постановление Счетного комитета подтверждает действие всех других актов Счетного комитета.
Постановление Счетного комитета обязательно к исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, к которым оно обращено;
3) представление - документ Счетного комитета, направляемый в государственные органы, организации и должностным лицам, об устранении недостатков в работе по исполнению республиканского бюджета; в правоохранительные органы и суды по вопросам привлечения к уголовной и имущественной ответственности;
4) решение маслихата по результатам контроля - документ установленной формы, которым утверждаются решения по рассмотренным актам проведения контроля ревизионной комиссии маслихата, или же представленными уполномоченными Правительством Республики Казахстан государственными органами, уполномоченными акимом государственными органами. Порядок принятия решения регламентируется Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан";

4-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердiң
атқарылуын бақылау түрлерi
Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау кезiнде
бақылаудың мынадай түрлерi пайдаланылады:
1) сәйкестiгiн бақылау - бақылау объектiсi қызметiнiң Қазақстан
Республикасы бюджет заңдарының талаптарына сәйкестiк дәрежесiн бағалау;
2) қаржылық есептiлiктi бақылау - бақылау объектiлерiнiң қаржылық
есептiлiктi жасауы мен беруiнiң дұрыстығын, негiздiлiгiн және уақытылығын
бағалау;
3) тиiмдiлiгiн бақылау - бақылау объектiсiнiң бюджеттiк бағдарламаны
оның паспортына сәйкес атқаруын бағалау.
5-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердiң
атқарылуын бақылау принциптерi мен
стандарттары
1. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылауды жүзеге асыру кезiнде мынадай принциптердiң сақталуы мiндеттi: тәуелсiздiктi, ақиқаттылығы, шынайылығы, құзыреттiлiгi, жариялылығы, құпиялылығы, кәсiби этика.
2. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау стандарттары республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына бақылаудың бiрыңғай талаптарын белгiлейтiн нормативтiк құжат болып табылады.
3. Республикалық бюджеттiң атқарылуын сырттай бақылау стандарттарын Есеп комитетi әзiрлейдi және бекiтедi.
4. Жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын сырттай бақылау мен республикалық және жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын iштей бақылау стандарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган әзiрлейдi және Есеп комитетi бекiтедi.
6-бап. Бақылау нәтижелерi бойынша мемлекеттiк органдар
қабылдайтын актiлер
Бақылау нәтижелерi бойынша оны жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың мынадай актiлердi қабылдауға құқығы бар:
1) қорытынды - тексерулердiң нәтижелерi бойынша Есеп комитетiнiң құжаты;
2) бақылау нәтижелерi бойынша Есеп комитетiнiң қаулысы - Есеп комитетiнiң отырысында қабылданған нормативтiк құқықтық акт. Қаулыны қабылдау тәртiбi Есеп комитетi туралы ережемен реттеледi. Есеп комитетiнiң қаулысы Есеп комитетiнiң барлық басқа актiлерiнiң қолданылуын растайды.
Есеп комитетiнiң қаулысы ол жолдаған барлық мемлекеттiк органдар, ұйымдар және лауазымды тұлғалар атқаруға мiндеттi;
3) ұсыныс - Есеп комитетiнiң республикалық бюджеттің атқарылуы жөнiндегi жұмыстағы кемшiлiктердi жою туралы мемлекеттiк органдарға, ұйымдарға және лауазымды тұлғаларға; қылмыстық және мүлiктiк жауапкершiлiкке тарту мәселелері бойынша құқық қорғау органдарына және соттарға жiберетiн құжаты;
4) бақылау нәтижелерi бойынша мәслихаттың шешiмi - мәслихаттың тексеру комиссиясының немесе Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар, әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар жүргiзген бақылаудың қаралған немесе ұсынылған актiлерi бойынша шешiм бекiтiлетiн белгiленген нысандағы құжат. Шешiм қабылдаудың тәртiбi "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының Z010148_ Заңымен регламенттеледi;

5) предписание - документ установленной формы об устранении нарушений и недостатков в работе, принятый руководителем уполномоченного Правительством Республики Казахстан государственного органа, руководителем уполномоченного акимом государственного органа в пределах их компетенции и направленный для обязательного исполнения должностным лицам организаций;
6) акт проведения контроля - документ, составленный по результатам контроля, проведенного ревизионной комиссией маслихата, уполномоченным Правительством Республики Казахстан государственным органом, уполномоченным акимом государственным органом, службой внутреннего контроля государственного органа.
Глава 3. Основы организации внешнего контроля за
исполнением республиканского и местных бюджетов
Статья 7. Государственные органы внешнего контроля за
исполнением республиканского и местных бюджетов
Государственным органом, осуществляющим внешний контроль за исполнением республиканского бюджета, является Счетный комитет. Государственными органами, осуществляющими внешний контроль за исполнением местных бюджетов, являются уполномоченные Правительством Республики Казахстан государственные органы, ревизионные комиссии маслихатов.
Статья 8. Полномочия и права государственных
органов внешнего контроля за исполнением
республиканского и местных бюджетов
1. Счетный комитет непосредственно подчинен и подотчетен Президенту Республики Казахстан.
2. Правовое положение Счетного комитета определяется Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.
Положение о Счетном комитете утверждается Президентом Республики Казахстан.
3. Счетный комитет:
1) представляет ежеквартальную информацию Президенту Республики Казахстан о работе Счетного комитета;
2) выполняет поручения Президента Республики Казахстан по вопросам, связанным с анализом, итогами и результатами контроля исполнения республиканского бюджета, полнотой и своевременностью поступления в его доходы налогов и других обязательных платежей, целевым и эффективным использованием бюджетных средств, а также других отдельных поручений;
3) представляет Парламенту Республики Казахстан отчет об исполнении республиканского бюджета, который по своему содержанию является заключением по отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета и после его утверждения Парламентом Республики Казахстан подлежит опубликованию в средствах массовой информации;
4) анализирует акты проведения контроля, представленные уполномоченными Правительством Республики Казахстан государственными органами и дает рекомендации Правительству Республики Казахстан по повышению эффективности контроля за исполнением республиканского бюджета, осуществляемыми этими органами;

5) нұсқама - Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның басшысы, әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның басшысы олардың құзыретi шегiнде қабылдаған және ұйымдардың лауазымды тұлғаларына мiндеттi түрде орындау үшiн жiберiлген, жұмыстағы тәртiп бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жою туралы белгiленген нысандағы құжат;
6) бақылау жүргiзу актiсi - мәслихаттың тексеру комиссиясы, Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган, әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган, мемлекеттiк органды iшкi бақылау қызметi жүргiзген бақылаудың нәтижелерi бойынша жасалған құжат.
3-тарау. Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын сыртқы бақылауды
ұйымдастыру негіздері
7-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердің
атқарылуын сыртқы бақылаудың мемлекеттiк
органдары
Республикалық бюджеттiң атқарылуын сыртқы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган Есеп комитетi болып табылады. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар, мәслихаттардың тексеру комиссиялары жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын сыртқы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар болып табылады.
8-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердiң
атқарылуын сыртқы бақылаудың мемлекеттiк
органдарының өкiлеттiктерi мен құқықтары
1. Есеп комитетi Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынады және есеп бередi.
2. Есеп комитетiнiң құқықтық жағдайы Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiмен анықталады.
Есеп комитетi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
3. Есеп комитетi:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне Есеп комитетiнiң жұмысы туралы тоқсан сайынғы ақпаратты ұсынады;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң республикалық бюджеттiң атқарылуын, салық және басқа да мiндеттi төлемдердiң оның кiрiсiне толық әрi уақытылы түсуiн, бюджет қаражатының мақсатты және тиiмдi пайдаланылуын талдауға, бақылаудың қорытындылары мен нәтижелерiне байланысты мәселелер жөнiндегi тапсырмаларын, сондай-ақ жекелеген басқа да тапсырмаларын орындайды;
3) Өзiнiң мазмұны бойынша республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң есебi жөнiндегi қорытынды болып табылатын және оны Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткеннен кейiн бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жататын республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi Қазақстан Республикасының Парламентiне ұсынады;
4) Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар ұсынған бақылау жүргiзу актiлерiн талдайды және республикалық бюджеттiң атқарылуын осы органдар жүзеге асыратын бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынымдар бередi;

5) передает материалы контроля в правоохранительные органы в случаях выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объектов контроля в использовании средств республиканского бюджета, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан.
4. Счетный комитет правомочен:
1) осуществлять контроль за соблюдением требований бюджетного законодательства Республики Казахстан государственными учреждениями, содержащимися за счет средств республиканского бюджета;
2) осуществлять контроль финансовой отчетности государственных учреждений, содержащихся за счет средств республиканского бюджета;
3) осуществлять контроль эффективности использования средств республиканского бюджета, в том числе полученных по государственному заказу;
4) осуществлять контроль за исполнением бюджетных программ (подпрограмм) и целевым использованием бюджетных кредитов, а также негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии Правительства Республики Казахстан;
5) запрашивать и получать от Правительства Республики Казахстан и объектов контроля необходимую документацию и информацию по вопросам, касающимся полноты поступления и использования средств республиканского бюджета;
6) осуществлять контроль деятельности государственных органов в части обеспечения ими полного и своевременного поступления средств в республиканский бюджет;
7) осуществлять контроль средств, выданных из республиканского бюджета на погашение обязательств государства;
8) давать оценку экономической эффективности и целесообразности утвержденных республиканских бюджетных программ (подпрограмм);
9) получать от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, необходимые сведения об операциях объектов контроля в части поступления, перечисления, а также целевого использования средств республиканского бюджета;
10) заслушивать отчеты должностных лиц объектов контроля по вопросам исполнения республиканского бюджета;
11) вносить Президенту Республики Казахстан представления по выявленным Счетным комитетом фактам отступлений в действиях должностных лиц объектов контроля от требований нормативных правовых актов об исполнении республиканского бюджета;
12) получать в установленный им срок от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
13) привлекать к проведению контроля за исполнением республиканского бюджета соответствующих специалистов государственных органов;
14) разрабатывать и вносить рекомендации по действию нормативных правовых актов, влияющих на исполнение утвержденного республиканского бюджета;

5) республикалық бюджеттiң қаражатын пайдалануда бақылау объектiлерi лауазымды тұлғаларының iс-қимылдарында қылмыс белгiлерi, өзге де Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу фактiлерi анықталған жағдайда, бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына бередi.
4. Есеп комитетi:
1) республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
2) республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық есептiлiгiн бақылауды жүзеге асыруға;
3) республикалық бюджет қаражатының, оның iшiнде мемлекеттiк тапсырыс бойынша алынған қаражаттың тиiмдi пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруға;
4) бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) атқарылуын және бюджеттiк несиелердiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кепiлдiктерiмен тартылған мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының Yкiметiнен және бақылау объектiлерiнен республикалық бюджет қаражатының толық түсуiне және пайдаланылуына қатысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттама мен ақпаратты сұратуға және алуға;
6) олардың республикалық бюджетке қаражаттың толық және уақытылы түсуiн қамтамасыз ету бөлiгiнде мемлекеттiк органдардың қызметiн бақылауды жүзеге асыруға;
7) мемлекеттiң мiндеттемелерiн өтеуге республикалық бюджеттен берiлген қаражатты бақылауды жүзеге асыруға;
8) бекiтiлген республикалық бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) экономикалық тиiмдiлiгi мен орындылығына баға беруге;
9) банктерден және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан республикалық бюджет қаражатының түсуi, аударылуы, сондай-ақ мақсатты пайдаланылуы бөлiгiндегi бақылау объектiлерiнiң операциялары туралы қажеттi мәлiметтердi алуға;
10) республикалық бюджеттiң атқарылуы мәселелерi бойынша бақылау объектiлерiнiң лауазымды тұлғаларының есептерiн тыңдауға;
11) Есеп комитетi анықтаған бақылау объектiлерi лауазымды тұлғаларының iс-әрекетiндегi республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы нормативтiк құқықтық актілердiң талаптарынан ауытқу фактiлерi бойынша ұсынымдарды Қазақстан Республикасының Президентiне енгiзуге;
12) бақылау объектiлерiнен олар белгiлеген мерзiмде бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi алуға;
13) республикалық бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзуге мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын тартуға;
14) бекiтiлген республикалық бюджеттiң атқарылуына әсер ететiн нормативтiк құқықтық актiлердiң қолданылуы жөнiнде ұсынымдар әзiрлеуге және енгiзуге;

15) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Ревизионная комиссия маслихата:
1) представляет в маслихат и акиму заключение по соответствующему отчету местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета с последующим опубликованием в средствах массовой информации;
2) информирует маслихат и акима по результатам контроля о фактах нецелевого и неэффективного использования средств местного бюджета, а также о недостатках в работе по исполнению местного бюджета;
3) дает рекомендации по повышению эффективности контроля за исполнением местного бюджета, осуществляемому уполномоченным акимом государственным органом;
4) анализирует акты проведения контроля, представленные уполномоченными Правительством и акимом государственными органами;
5) передает материалы контроля в правоохранительные органы в случаях выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объектов контроля в использовании средств местного бюджета, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан.
6. Ревизионная комиссия маслихата правомочна:
1) осуществлять контроль за исполнением решений маслихатов об исполнении местного бюджета государственными учреждениями, содержащимися за счет средств местного бюджета;
2) осуществлять контроль финансовой отчетности государственных учреждений, содержащихся за счет средств местного бюджета;
3) осуществлять контроль эффективности использования средств местного бюджета, в том числе полученных по государственному заказу;
4) осуществлять контроль за целевым использованием средств, выданных из местного бюджета, в том числе бюджетных кредитов;
5) осуществлять контроль деятельности государственных органов в части обеспечения ими полного и своевременного поступления средств в местный бюджет;
6) получать в установленный им срок от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
7) привлекать к проведению контроля исполнения местного бюджета соответствующих специалистов местных исполнительных органов;
8) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган:
1) направляет в ревизионные комиссии маслихатов акты проведения контроля, а также для информирования планы контроля за исполнением местных бюджетов;
2) применяет меры правового воздействия по пресечению и недопущению нецелевого использования средств местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

15) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
5. Мәслихаттың тексеру комиссиясы:
1) мәслихат пен әкiмге бұқаралық ақпарат құралдарында кейiннен жариялай отырып, жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жергiлiкті атқарушы органның тиiстi есебi бойынша қорытындыны бередi;
2) мәслихат пен әкiмдi жергiлiктi бюджеттiң қаражатын мақсаттан тыс әрi тиiмсiз пайдалану фактiлерi туралы, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi жұмыстардағы кемшiлiктер туралы бақылаудың нәтижелерi бойынша хабардар етедi;
3) әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган жүзеге асыратын жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi ұсынымдарды бередi;
4) Yкiмет пен әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар ұсынған бақылау жүргiзу актiлерiн талдайды;
5) жергiлiктi бюджеттiң қаражатын пайдалануда бақылау объектiлерi лауазымды тұлғалардың iс-қимылында қылмыс белгiлерi, өзге де Қазақстан Республикасының заңын бұзу фактiлерi анықталған жағдайда, бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына бередi.
6. Мәслихаттың тексеру комиссиясы:
1) жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы мәслихаттар шешiмдерiнiң атқарылуын бақылауды жүзеге асыруға;
2) жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық есептiлiгiн бақылауды жүзеге асыруға;
3) жергiлiктi бюджеттiң қаражатын, оның iшiнде мемлекеттiк тапсырыс бойынша алынғанын қаражаттың тиiмдiлiгiн бақылауды жүзеге асыруға;
4) жергiлiктi бюджеттен берiлген қаражаттың, оның iшiнде бюджеттiк несиелердiң мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруға;
5) олар жергiлiктi бюджетке қаражаттың толық және уақытылы түсуiн қамтамасыз ету бөлiгiнде мемлекеттiк органдардың қызметiн бақылауды жүзеге асыруға;
6) бақылау объектiлерiнен олар белгiлеген мерзiмде бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi алуға;
7) жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзуге жергіліктi атқарушы органдардың тиiстi мамандарын тартуға;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
7. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган:
1) мәслихаттардың тексеру комиссияларына бақылау жүргiзу актiлерiн, сондай-ақ ақпарат беру үшiн жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына бақылау жоспарларын жiбередi;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жергiлiктi бюджеттер қаражатының мақсаттан тыс пайдаланылуының алдын алу және жол бермеу жөнiнде құқықтық ықпал ету шараларын қолданады;

3) передает материалы контроля в правоохранительные органы в случаях выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объектов контроля в использовании средств местных бюджетов, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан;
4) организует профессиональную переподготовку кадров в области контроля за исполнением местных бюджетов.
8. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган правомочен:
1) осуществлять контроль за соблюдением требований бюджетного законодательства Республики Казахстан государственными учреждениями, содержащимися за счет средств местных бюджетов;
2) давать оценку причинам нарушений требований бюджетного законодательства Республики Казахстан об исполнении местных бюджетов;
3) запрашивать и получать в установленный им срок от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля за исполнением местных бюджетов;
4) заслушивать должностных лиц объектов контроля по фактам выявленных нарушений исполнения местных бюджетов;
5) привлекать к проведению контроля за исполнением местных бюджетов соответствующих специалистов государственных органов;
6) беспрепятственно знакомиться с документацией, относящейся к вопросам исполнения местных бюджетов, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
7) разрабатывать мероприятия по вопросам совершенствования
нормативной правовой базы и методики проведения контроля местных бюджетов;
8) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Глава 4. Основы организации внутреннего контроля за
исполнением республиканского и местных бюджетов
Статья 9. Государственные органы внутреннего контроля за
исполнением республиканского и местных бюджетов
Государственными органами по внутреннему контролю за исполнением
республиканского и местных бюджетов являются уполномоченные Правительством
Республики Казахстан государственные органы, уполномоченные акимом
государственные органы и службы внутреннего контроля государственных
органов.
Статья 10. Полномочия и права государственных органов
внутреннего контроля за исполнением
республиканского и местных бюджетов
1. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный
орган:
1) координирует деятельность служб внутреннего контроля центральных государственных органов в области контроля за исполнением республиканского бюджета;
2) дает рекомендации по повышению эффективности контроля, осуществляемого центральными государственными органами;

3) жергiлiктi бюджеттiң қаражатын пайдалануда бақылау объектiлерiнiң iс-қимылында қылмыс белгiлерi, өзге де заңдарды бұзу фактілерi анықталған жағдайда, бақылаудың материалдарын құқық қорғау органдарына бередi;
4) жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын бақылау саласында кадрларды кәсiби қайта даярлауды ұйымдастырады.
8. Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган:
1) жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы талаптарының бұзылу себептерiне баға беруге;
3) бақылау объектiлерiнен олар белгiлеген мерзiмде жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi сұратуға және алуға;
4) жергiлiктi бюджет атқарылуының анықталған бұзушылық фактiлерi
бойынша бақылау объектiлерiнiң лауазымды тұлғаларын тыңдауға;
5) жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына бақылау жүргiзуге мемлекеттiк
органдардың тиiстi мамандарын тартуға;
6) құпиялылық режимiнiң, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де
құпияның сақталуын ескере отырып, жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу
мәселелерiне жататын құжаттармен кедергiсiз танысуға;
7) нормативтiк құқықтық базасы мен жергiлiктi бюджеттерге бақылау
жүргiзудiң әдiстемесiн жетiлдiру мәселелерi бойынша iс-шараларды әзiрлеуге;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді
жүзеге асыруға құқылы.
4-тарау. Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуына ішкі бақылауды
ұйымдастыру негіздері
9-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердiң
атқарылуын iшкi бақылаудың мемлекеттiк органдары
Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын iшкi бақылау
жөнiндегi мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi
уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар, әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк
органдар және мемлекеттiк органдардың iшкi бақылау қызметтерi болып
табылады.
10-бап. Республикалық және жергіліктi бюджеттердiң
атқарылуын iшкi бақылаудың мемлекеттiк
органдарының өкiлеттiктерi мен құқықтары
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк
орган:
1) республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау саласындағы орталық мемлекеттiк органдардың iшкi бақылау қызметтерiнiң қызметiн үйлестiредi;
2) орталық мемлекеттiк органдар жүзеге асыратын бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегі ұсынымдарды бередi;

3) направляет в Счетный комитет акты проведения контроля, а также для информирования планы контроля за исполнением республиканского бюджета;
4) применяет меры правового воздействия по пресечению и недопущению нецелевого использования средств республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) передает материалы контроля в правоохранительные органы в случаях выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объектов контроля в использовании средств республиканского бюджета, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан;
6) организует профессиональную переподготовку кадров в области контроля за исполнением республиканского бюджета.
2. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган правомочен:
1) осуществлять контроль за соблюдением требований бюджетного законодательства Республики Казахстан государственными учреждениями, содержащимися за счет средств республиканского бюджета;
2) осуществлять контроль финансовой отчетности государственных учреждений, содержащихся за счет средств республиканского бюджета;
3) осуществлять контроль эффективности использования средств республиканского бюджета, в том числе полученных по государственному заказу;
4) осуществлять контроль за полнотой и своевременностью отчислений республиканскими государственными предприятиями доли чистого дохода в республиканский бюджет;
5) осуществлять контроль за целевым использованием бюджетных средств, выданных из республиканского бюджета, в том числе бюджетных кредитов, а также негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) давать оценку причинам нарушений требований бюджетного законодательства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета;
7) давать оценку экономической эффективности и целесообразности утвержденных республиканских бюджетных программ (подпрограмм);
8) получать планы, отчеты и иную необходимую информацию от служб внутреннего контроля государственных органов;
9) запрашивать и получать в установленный им срок от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
10) заслушивать должностных лиц объектов контроля по фактам выявленных нарушений исполнения республиканского бюджета;
11) привлекать к проведению контроля соответствующих специалистов государственных органов;
12) беспрепятственно знакомиться с документацией, относящейся к вопросам исполнения республиканского бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;

3) Есеп комитетiне бақылау жүргiзу актiлерiн, сондай-ақ ақпарат беру үшiн республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жоспарларын жiбередi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес республикалық бюджет қаражатының мақсаттан тыс пайдаланылуының жолын кесу және жол бермеу жөнiнде құқықтық ықпал ету шараларын қолданады;
5) республикалық бюджеттiң қаражатын пайдалануда бақылау объектiлерi лауазымды тұлғаларының iс-қимылдарында қылмыс белгiлерi, өзге де Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу фактiлерi анықталған жағдайда, бақылаудың материалдарын құқық қорғау органдарына бередi;
6) республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау саласында кадрларды кәсiби қайта даярлауды ұйымдастырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган:
1) республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
2) республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық есептiлiгiне бақылауды жүзеге асыруға;
3) республикалық бюджеттiң, оның iшiнде мемлекеттiк тапсырыс бойынша алынған қаражатын ұйымдардың тиiмдi пайдалануын бақылауды жүзеге асыруға;
4) республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың республикалық бюджетке таза табыстың үлесiн толық және уақытылы аударуларын бақылауды жүзеге асыруға;
5) республикалық бюджеттен берiлген қаражаттың, оның iшiнде бюджеттiк несиелердiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруға;
6) Қазақстан Республикасының республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы бюджет заңдарының талаптарының бұзылу себептерiне баға беруге;
7) бекiтiлген республикалық бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) экономикалық тиiмдiлiгi мен орындылығына баға беруге;
8) мемлекеттiк органдардың iшкi бақылау қызметтерiнен жоспарлар, есептер және өзге де қажеттi ақпаратты алуға;
9) бақылау объектiлерiнен олар белгiлеген мерзiмде бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi сұратуға және алуға;
10) республикалық бюджет атқарылуының анықталған бұзушылық фактiлерi бойынша бақылау объектiлерiнiң лауазымды тұлғаларын тыңдауға;
11) мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын бақылау жүргiзуге тартуға;
12) құпиялылық режимiнiң, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, республикалық бюджеттiң атқарылу мәселелерiне қатысты құжаттамамен кедергiсiз танысуға;

13) разрабатывать мероприятия по вопросам совершенствования нормативной правовой базы и методики проведения контроля;
14) предлагать государственным органам, которым переданы во владение и пользование государственные пакеты акций акционерных обществ, включать работников государственных органов внешнего или внутреннего контроля в составы ревизионных комиссий акционерных обществ;
15) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный акимом государственный орган:
1) направляет в ревизионную комиссию маслихата акты проведения контроля, а также для информирования планы контроля за исполнением местного бюджета;
2) координирует деятельность служб внутреннего контроля местных исполнительных органов в области контроля за исполнением местных бюджетов;
3) передает материалы контроля в правоохранительные органы в случае выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объектов контроля в использовании средств местных бюджетов, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан.
4. Уполномоченный акимом государственный орган правомочен:
1) осуществлять контроль за соблюдением требований нормативных правовых актов Республики Казахстан об исполнении местного бюджета государственными учреждениями, содержащимися за счет средств местного бюджета;
2) осуществлять контроль финансовой отчетности государственных учреждений, содержащихся за счет средств местного бюджета;
3) осуществлять контроль эффективности использования средств местного бюджета, в том числе полученных по государственному заказу;
4) осуществлять контроль за целевым использованием бюджетных средств, выданных из местного бюджета, в том числе бюджетных кредитов;
5) осуществлять контроль за полнотой и своевременностью отчислений коммунальными предприятиями доли чистого дохода в местный бюджет;
6) заслушивать должностных лиц объектов контроля по фактам выявленных нарушений исполнения местного бюджета;
7) давать оценку экономической эффективности и целесообразности утвержденных местных бюджетных программ (подпрограмм);
8) получать в установленный им срок от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
9) привлекать к проведению контроля исполнения местных бюджетов соответствующих специалистов государственных органов;
10) беспрепятственно знакомиться с документацией, относящейся к вопросам исполнения местных бюджетов, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;

13) нормативтiк құқықтық базаның және бақылау жүргiзудiң әдiстемесiн жетiлдiру мәселелерi жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеуге;
14) акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакетi иелiкке және пайдалануға берiлген мемлекеттiк органдарға акционерлiк қоғамдардың тексеру комиссияларының құрамына сыртқы немесе iшкi бақылау мемлекеттiк органдарының қызметкерлерiн енгiзудi ұсынуға;
15) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
3. Әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган:
1) мәслихаттың тексеру комиссиясына бақылау жүргiзу актiлерiн, сондай-ақ ақпарат беру үшiн жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын бақылау жоспарларын жiбередi;
2) жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау саласындағы жергiлiктi атқарушы органдардың iшкi бақылау қызметтерiнiң қызметiн үйлестiредi;
3) жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын пайдалануда бақылау объектiлерiнiң лауазымды тұлғаларының қызметiнде қылмыс белгiлерi, Қазақстан Республикасының заңдарын бұзудың өзге де фактiлерi анықталған жағдайда, бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына бередi.
4. Әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган:
1) жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң Қазақстан Республикасының жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
2) жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық есептiлiгiн бақылауды жүзеге асыруға;
3) жергiлiктi бюджеттiң, оның iшiнде мемлекеттiк тапсырыс бойынша алынған қаражатын пайдалану тиiмдiлiгiн бақылауды жүзеге асыруға;
4) жергiлiктi бюджеттен берiлген қаражаттың, оның iшiнде бюджеттiк несиелердiң мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыруға;
5) коммуналдық кәсiпорындардың жергiлiктi бюджетке таза табыстың үлесiн толық және уақытылы аударуын бақылауды жүзеге асыруға;
6) жергiлiктi бюджет атқарылуының анықталған бұзушылық фактiлерi бойынша бақылау объектiлерiнiң лауазымды тұлғаларын тыңдауға;
7) бекiтiлген жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) экономикалық тиiмдiлiгi мен орындылығына баға беруге;
8) бақылау объектiлерiнен олар белгiлеген мерзiмде бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi алуға;
9) жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына бақылау жүргiзуге мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын тартуға;
10) құпиялылық режимiнiң, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу мәселелерiне жататын құжаттамамен кедергiсiз танысуға;

11) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Служба внутреннего контроля государственного органа создается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Служба внутреннего контроля государственного органа:
1) составляет план контроля с учетом эффективного использования времени и издержек на его выполнение;
2) представляет для информирования план по проведению внутреннего контроля: центральный исполнительный орган в уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган; местный - в уполномоченный акимом государственный орган;
3) представляет отчет по выполнению планов проведения внутреннего контроля: центральный исполнительный орган в уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган; местный - в уполномоченный акимом государственный орган.
Требования о представлении ежегодных отчетов и информации о планах проведения внутреннего контроля не распространяются на случаи, связанные с контролем за расходами, информация о которых относится к государственным секретам.
6. Служба внутреннего контроля государственного органа правомочна:
1) проводить внутренний контроль в центральном исполнительном органе, его территориальных подразделениях и в подведомственных организациях, в местном исполнительном органе - государственных учреждениях, уполномоченных акимом на осуществление отдельных функций местного государственного управления, финансируемых из соответствующих местных бюджетов, а также в их подведомственных организациях;
2) на получение консультации уполномоченного Правительством Республики Казахстан государственного органа и уполномоченного акимом государственного органа соответственно;
3) на профессиональную переподготовку кадров в области контроля за исполнением бюджета.
Глава 5. Взаимодействие государственных органов
контроля, полномочия и права их руководителей, членов
Счетного комитета, обязанности и права должностных лиц
объекта контроля
Статья 11. Взаимодействие государственных органов контроля
1. Уполномоченные Правительством Республики Казахстан государственные органы направляют для информирования в Счетный комитет планы проведения контроля за исполнением республиканского бюджета.
2. Уполномоченные Правительством Республики Казахстан государственные органы и уполномоченный акимом государственный орган направляют для информирования в ревизионную комиссию маслихата планы проведения контроля за исполнением местного бюджета.
3. Счетный комитет при необходимости проводит контроль совместно с уполномоченным Правительством Республики Казахстан государственным органом, а ревизионная комиссия маслихата с уполномоченным Правительством Республики Казахстан государственным органом и уполномоченным акимом государственным органом.

11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқылы.
5. Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылады.
Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметi:
1) оның орындалуына уақытты және шығындарды тиiмдi пайдалануды ескере отырып, бақылау жоспарын жасайды;
2) ақпарат беру үшiн iшкi бақылау жүргiзу жөнiндегi жоспарды: орталық атқарушы орган - Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органға; жергiлiктi - әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органға ұсынады;
3) iшкi бақылау жүргiзу жоспарларын орындау жөнiндегi есептi: орталық атқарушы орган - Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органға; жергiлiктi - әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органға ұсынады.
Жыл сайынғы есептердi ұсыну туралы талаптар және жоспарлар туралы ақпараттар ақпараты мемлекеттiк құпияға жататын шығыстарды бақылауға байланысты жағдайларға қолданылмайды.
6. Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметi:
1) орталық атқарушы органда, оның аумақтық бөлiмшелерiнде және ведомстволық бағынысты ұйымдарда, жергiлiктi атқарушы органда - тиiстi жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың жекелеген функцияларын жүзеге асыруға әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк мекемелерде, сондай-ақ олардың ведомстволық бағынысты
ұйымдарында iшкi бақылауды жүргiзуге;
2) тиiсiнше Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттік берген
мемлекеттiк органның және әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның
консультациясын алуға;
3) бюджеттiң атқарылуын бақылау саласында кадрларды кәсiби қайта
даярлауға құқылы.
5-тарау. Мемлекеттік бақылау органдарының
өзара іс-қимыл жасауы, олардың басшыларының,
есеп комитеті мүшелерінің өкілеттіктері мен
құқықтары. Бақылау объектісі лауазымды
тұлғаларының міндеттері мен құқықтары
11-бап. Мемлекеттiк бақылау органдарының өзара iс-қимыл
жасауы
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар ақпарат беру үшiн Есеп комитетiне республикалық бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзу жоспарларын жiбередi.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар және әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган ақпарат беру үшiн мәслихаттың тексеру комиссиясына жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзу жоспарларын жiбередi.
3. Есеп комитетi қажет болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органмен, ал мәслихаттың тексеру комиссиясы Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органмен және әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органмен бiрлесiп бақылауды жүргiзедi.

4. Соответствующие уполномоченные Правительством Республики Казахстан государственные органы при проведении контроля за исполнением республиканского бюджета могут привлекать к этой работе на договорной основе и по согласованию со Счетным комитетом независимые частные аудиторские организации с оплатой их услуг в пределах выделенных указанным органам на эти цели средств из республиканского бюджета.
5. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган и уполномоченный акимом государственный орган проводят внеплановый контроль на основании постановлений органов уголовного преследования о производстве проверки по фактам нарушений в использовании средств бюджета.
Статья 12. Полномочия и права руководителей государственных
органов контроля и членов Счетного комитета
1. Председатель Счетного комитета:
1) руководит деятельностью Счетного комитета, несет персональную ответственность перед Президентом Республики Казахстан за выполнение возложенных на него задач и обязанностей;
2) не реже одного раза в квартал информирует Президента Республики Казахстан о работе Счетного комитета;
3) утверждает регламент деятельности Счетного комитета;
4) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, проверяет их исполнение, подписывает постановления и иные акты, принятые на заседаниях Счетного комитета;
5) представляет Счетный комитет во взаимоотношениях с республиканскими и зарубежными организациями;
6) определяет периодичность и продолжительность проведения контроля;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Председатель и члены Счетного комитета правомочны:
1) присутствовать на заседаниях Палат Парламента Республики Казахстан и их комитетов, Правительства Республики Казахстан, правления Национального Банка Республики Казахстан и коллегий государственных органов Республики Казахстан;
2) беспрепятственно знакомиться с документацией, относящейся к вопросам контроля за исполнением республиканского бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) требовать и получать в установленный ими срок от объектов контроля необходимые справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля.
3. Председатель и члены Счетного комитета:
1) при осуществлении своих полномочий соблюдают требования законодательства Республики Казахстан, не должны создавать препятствия функционированию проверяемых объектов контроля и вмешиваться в их текущую хозяйственную деятельность;

4. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттік берген тиiстi мемлекеттiк органдар республикалық бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзген кезде көрсетiлген органдарға осы мақсатқа республикалық бюджеттен бөлiнген қаражаттың шегiнде олардың қызмет көрсетулерiне ақы төлей отырып, осы жұмысқа шартты негiзде және Есеп комитетiнiң келiсiмi бойынша тәуелсiз жеке аудиторлық ұйымдарды тарта алады.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган және әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган бюджет қаражатын пайдаланудағы бұзушылық фактiлерi бойынша тексерiс жүргiзу туралы қылмыстық қудалау органдары қаулыларының негiзiнде жоспардан тыс бақылау жүргiзедi.
12-бап. Мемлекеттiк бақылау органдары басшыларының
және Есеп комитетi мүшелерiнiң өкiлеттiктерi
мен құқықтары
1. Есеп комитетінің төрағасы:
1) Есеп комитетiнiң қызметiн басқарады, Қазақстан Республикасы Президентiнiң алдында оған жүктелген тапсырмалар мен мiндеттердi орындауға дербес жауапты болады;
2) кемiнде тоқсанына бiр рет Қазақстан Республикасының Президентiне Есеп комитетiнiң жұмысы туралы ақпарат бередi;
3) Есеп комитетi қызметiнiң регламентiн бекiтедi;
4) өзiнiң құзыретi шегiнде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар бередi, олардың орындалуын тексередi, Есеп комитетiнiң мәжiлiстерiнде қабылданған қаулыларға және өзге де актiлерге қол қояды;
5) республикалық және шетелдiк ұйымдармен өзара қатынастарда Есеп комитетiнiң атынан өкiлдiк етедi;
6) бақылау жүргiзудiң мерзiмдiлiгi мен ұзақтығын анықтайды;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
2. Есеп комитетiнiң төрағасы мен мүшелерi:
1) Қазақстан Республикасының Парламентi Палаталары мен оның комитеттерiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi басқармасының және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары алқаларының мәжiлiстерiне қатысуға;
2) құпиялылық режимiнiң, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге құпияның сақталуын ескере отырып, республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау мәселелерiне жататын құжаттамамен кедергiсiз танысуға;
3) бақылау объектiлерiнен олар белгiлеген мерзiмде бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi талап етуге және алуға құқылы.
3. Есеп комитетiнiң төрағасы мен мүшелерi:
1) өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын сақтайды, тексерiлетiн бақылау объектiлерiнiң жұмыс iстеуiне кедергi жасамауы және олардың ағымдағы шаруашылық қызметiне араласпауы тиiс;

2) несут ответственность в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за искажение результатов контроля, достоверность предоставляемой в государственные органы и предаваемой гласности информации, разглашение установленной законом тайны.
4. Председатель ревизионной комиссии маслихата:
1) руководит деятельностью ревизионной комиссии маслихата, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него задач и обязанностей;
2) определяет периодичность и продолжительность проведения контроля;
3) информирует маслихат о работе ревизионной комиссии;
4) информирует маслихат и акима о результатах контроля;
5) запрашивает и получает у местных исполнительных органов, объектов контроля необходимую документацию и информацию по вопросам контроля за исполнением местного бюджета;
6) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Руководитель уполномоченного Правительством Республики Казахстан государственного органа:
1) руководит деятельностью уполномоченного Правительством Республики Казахстан государственного органа;
2) информирует Правительство Республики Казахстан о результатах контроля для принятия соответствующих мер;
3) определяет периодичность и продолжительность проведения контроля;
4) запрашивает и получает у объектов контроля необходимую документацию и информацию по вопросам контроля за исполнением республиканского и местных бюджетов;
5) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Руководитель уполномоченного акимом государственного органа:
1) руководит деятельностью уполномоченного акимом государственного органа;
2) информирует акима и маслихат о результатах контроля для принятия соответствующих мер;
3) определяет периодичность и продолжительность проведения контроля;
4) запрашивает и получает у объектов контроля необходимую документацию и информацию по вопросам контроля за исполнением местных бюджетов;
5) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Руководитель службы внутреннего контроля государственного органа:
1) подчинен и подотчетен руководителю государственного органа;
2) ответственен за проведение внутреннего контроля;
3) обязан незамедлительно сообщать о фактах нарушений законодательства Республики Казахстан руководителям уполномоченного Правительством Республики Казахстан государственного органа и уполномоченного акимом государственного органа соответственно.
Статья 13. Обязанности и права должностных
лиц объекта контроля

2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен бақылау нәтижелерiн бұрмалағаны, мемлекеттiк органдарға ұсынылатын және жариялауға берiлетiн ақпараттың шынайылығы, заңмен белгiленген құпияны жария еткенi үшiн жауап бередi.
4. Мәслихаттың тексеру комиссиясының төрағасы:
1) мәслихаттың тексеру комиссиясының қызметiн басқарады, оған жүктелген тапсырмалар мен мiндеттердiң орындалуына дербес жауап бередi;
2) жүргiзiлетiн бақылаудың мерзiмділiгiн және ұзақтығын анықтайды;
3) мәслихатқа тексеру комиссиясының жұмысы туралы хабардар етедi;
4) мәслихатқа және әкiмге бақылаудың қорытындылары туралы хабардар етедi;
5) жергiлiктi атқарушы органдардан, бақылау объектiлерiнен жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын бақылау мәселелерi жөнiндегi қажеттi құжаттама мен ақпаратты сұратады және алады;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның басшысы:
1) Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның қызметiн басқарады;
2) Қазақстан Республикасының Yкiметiне тиiстi шаралар қабылдау үшiн бақылаудың қорытындылары туралы ақпарат бередi;
3) бақылау жүргiзудiң мерзiмдiлiгi мен ұзақтығын анықтайды;
4) бақылау объектiлерiнен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
атқарылуын бақылау мәселелерi жөнiндегi қажеттi құжаттама мен ақпаратты
сұратады және алады;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi
жүзеге асырады.
6. Әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның басшысы:
1) әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның қызметiн басқарады;
2) тиiстi шаралар қолдану үшiн әкiмге және мәслихатқа бақылаудың
қорытындылары туралы ақпарат бередi;
3) бақылау жүргiзудiң мерзiмдiлiгi мен ұзақтығын анықтайды;
4) бақылау объектiлерiнен жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау
мәселелерi жөнiндегi қажеттi құжаттама мен ақпаратты сұратады және алады;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi
жүзеге асырады.
7. Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң басшысы:
1) мемлекеттiк органның басшысына бағынысты және есеп бередi;
2) iшкi бақылауды жүргiзуге жауапты;
3) Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу фактiлерi туралы тиiсiнше
Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның
және әкiм уәкiлеттiк берген тиiстi мемлекеттiк органның басшыларына дереу
хабарлауға мiндеттi.
13-бап. Бақылау объектiсi лауазымды тұлғаларының
мiндеттерi мен құқықтары

1. Должностное лицо объекта контроля:
1) обеспечивает работника государственного органа внешнего и внутреннего контроля рабочим местом;
2) обеспечивает работника государственного органа внешнего и внутреннего контроля необходимой для осуществления контрольной работы всей запрашиваемой информацией;
3) не вмешивается в действия работника государственного органа внешнего и внутреннего контроля, не вводит в заблуждение, не препятствует в проведении контроля и не ограничивает его масштаб;
4) своевременно отчитывается о мерах, предпринятых по устранению недостатков.
2. Должностное лицо объекта контроля правомочно:
1) знать цель, время и продолжительность контроля, его результаты, выводы и рекомендации (если таковые имеются);
2) не допускать к контролю работника государственного органа внешнего и внутреннего контроля, не предоставившего соответственно поручения Счетного комитета, приказ уполномоченного Правительством Республики Казахстан государственного органа и уполномоченного акимом государственного органа, решения маслихата, ревизионной комиссии маслихата, либо секретаря маслихата на проведение контроля.
Глава 6. Заключительные положения
Статья 14. Международные связи
Счетный комитет и уполномоченный Правительством Республики Казахстан государственный орган поддерживают связи с государственными органами аудита и контроля иностранных государств и их международных объединений, имеют право в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключать с ними договоры и соглашения о сотрудничестве и могут вступать в состав этих объединений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 15. Конфликт интересов
1. Конфликт интересов - любая деятельность или отношения, которые способны ограничить объективность и независимость работника государственного органа внешнего и внутреннего контроля.
2. Запрещается проведение контроля работникам государственных органов внешнего и внутреннего контроля:
1) являющихся близкими родственниками или свойственниками (родителями, супругами, братьями, сестрами, детьми, а также братьями, сестрами, родителями и детьми супругов) руководителя, учредителя или участника объекта контроля;
2) из числа работников, участников, должностных лиц объекта контроля, имеющих в нем личные имущественные интересы;
3) работавших в объекте контроля в проверяемый период.
3. При возникновении конфликта интереса работник государственного органа внешнего и внутреннего контроля должен сообщить руководителю, назначившему контроль. В противном случае полная ответственность за возникновение ситуаций конфликта интереса возлагается на работника государственного органа внешнего и внутреннего контроля.

1. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасы:
1) сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк органының қызметкерiн жұмыс
орнымен қамтамасыз етедi;
2) сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк органының қызметкерiн бақылау жұмыстарын жүзеге асыру үшiн қажеттi барлық сұрау салынған ақпаратпен қамтамасыз етедi;
3) сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк органы қызметкерiнiң iс-әрекетiне араласпайды, шатастырмайды, бақылау жүргiзуде кедергi жасамайды және оның аумағын шектемейдi;
4) кемшiлiктердi жою жөнiндегi қолданылған шаралар туралы уақытылы есеп бередi.
2. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасы:
1) бақылаудың мақсатын, уақыты мен ұзақтығын, оның нәтижелерiн, қорытындылары мен ұсынымдарды (егер осындайлар болса) бiлуге;
2) тиiсiнше Есеп комитетiнiң тапсырмасын, Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның және әкiм уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның бұйрығын, мәслихаттың, мәслихаттың тексеру комиссиясының не мәслихаттың хатшысының бақылау жүргiзуге берiлген шешiмiн ұсынбаған сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк органының қызметкерiн бақылауға жiбермеуге құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
14-бап. Халықаралық байланыстар
Есеп комитетi және Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк орган шет мемлекеттердiң және олардың халықаралық бiрлестiктерiнiң мемлекеттiк аудит және бақылау органдарымен байланыс жасайды, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олармен ынтымақтастық туралы шарттар мен келiсiмдер жасасуға құқығы бар және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен осы бiрлестiктердiң құрамына кiре алады.
15-бап. Мүдделердiң тартысы
1. Мүдделердiң тартысы - сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк органы қызметкерiнiң әдiлдiгi мен тәуелсiздiгiн шектеуге қабiлеттi кез келген қызмет немесе қатынастар.
2. Мыналарға:
1) бақылау объектiсi басшысының, құрылтайшысының немесе оған қатысушының жақын туыстары немесе жекжат-жұрағаттары (ата-анасы, жұбайы, аға-iнiлерi, апа-қарындастары, балалары, сондай-ақ ерiнiң аға-iнiлерi, апа-қарындастары, балалары) болып табылатын;
2) онда жеке мүлiктiк мүддесi бар қызметкерлердiң, қатысушылардың, бақылау объектiсi лауазымды тұлғаларының қатарындағы;
3) тексеру кезеңiнде бақылау объектiсiнде жұмыс iстеген сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк органдарының қызметкерлерiне бақылау жүргiзуге тыйым салынады.
3. Мүдде тартысы туындаған кезде сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттiк
органының қызметкерi бақылауды белгiлеген басшыға хабарлауы тиiс. Басқаша
жағдайда мүдде тартысы жағдайының туындағаны үшiн толық жауапкершiлiк
сыртқы және iшкi бақылау мемлекеттік органының қызметкерiне жүктеледi.

Статья 16. Решение разногласий
Действия должностных лиц государственных органов, ревизионных
комиссий маслихатов, осуществляющих контроль за исполнением
республиканского и местных бюджетов, а также объектов контроля могут быть
обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики
Казахстан.
Статья 17. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о контроле за исполнением
республиканского и местных бюджетов
Нарушение положений настоящего Закона, влечет установленную
законодательными актами Республики Казахстан ответственность.
Статья 18. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

16-бап. Келiспеушiлiктердi шешу
Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылауды
жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар, мәслихаттардың тексеру комиссиялары,
сондай-ақ бақылау объектiлерi лауазымды тұлғаларының iс-әрекеттерiне
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шағым берiлуi
мүмкiн.
17-бап. Қазақстан Республикасының республикалық және
жергіліктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау туралы
заңдарын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
Осы Заңның ережелерiн бұзу Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде
белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
18-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.