Об утверждении Правил выплаты средств на сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела на 2002 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2002 года N 432
В целях реализации  постановления  Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2001 года N 1715 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2002 год" и поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей в обеспечении элитными семенами сельскохозяйственных культур, племенной продукцией (материалом) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты средств на сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела на 2002 год.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2002 года N 432
Правила выплаты средств на сохранение и развитие
элитного семеноводства и племенного дела на 2002 год
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют общие условия и порядок субсидирования элитно-семеноводческих хозяйств и племенных заводов, племенных хозяйств, племенных и дистрибьютерных центров (далее - субъекты племенного животноводства) на сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2002 год по программе 038 "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела".
2. Государственные субсидии предназначаются:
1) для частичного удешевления стоимости элитных семян сельскохозяйственных культур и племенного молодняка, семени производителей и племенного яйца (далее - племенная продукция (материал), реализованных отечественным товаропроизводителям;
2) на возмещение стоимости малочисленных и исчезающих видов племенных животных, приобретенных для формирования коллекционных стад;
3) на возмещение затрат по содержанию в племенных центрах племенных быков-производителей и племенных кур несушек;
4) на возмещение затрат на приобретение племенных быков-производителей и хранение их семени;
5) на возмещение стоимости приобретаемого специального технологического оборудования (далее - спецоборудование) для племенного дела.
3. Государственные субсидии выплачиваются аттестованным в установленном порядке элитно-семеноводческим хозяйствам и субъектам племенного животноводства за фактически реализованные отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемы элитных семян сельскохозяйственных культур районированных сортов, включенных в "Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан" и племенной продукции (материала) в пределах установленных квот и сметы расходов.

Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға қаражат төлеудiң 2002 жылға арналған ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 15 сәуір N 432
"2002 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 27 желтоқсандағы N 1715 қаулысын iске асыру және отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлердi ауыл шаруашылығы
дақылдарының элиталық тұқымымен, асыл тұқымды өнiммен (материалмен) қамтамасыз етудi қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға қаражат төлеудiң 2002 жылға арналған ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2002 жылғы 15 сәуiрдегi
N 432 қаулысымен
бекiтiлген
Элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын
асылдандыру iсін сақтауға және дамытуға қаражат
төлеудiң 2002 жылға арналған ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2002 жылға арналған республикалық бюджетте "Элиталық тұқым өсiру және асыл тұқымдандыру iсiн сақтау және дамыту" 038-бағдарлама бойынша көзделген қаражат есебiнен және соның шегiнде элиталық тұқым шаруашылығын және мал тұқымын асылдандыру iсiн сақтауға және дамытуға арналған элиталық тұқым өсiру шаруашылықтары мен мал тұқымын асылдандыру зауыттарын, асыл тұқымды мал шаруашылықтарын, мал тұқымын асылдандыру мен
дистрибьютерлiк орталықтарды (бұдан әрi - асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерi) субсидиялаудың жалпы шарттары мен тәртiбiн айқындайды.
2. Мемлекеттiк субсидиялар мыналарға арналады:
1) отандық тауар өндiрушiлерге сатылған ауыл шаруашылық дақылдарының элиталық тұқымдары мен асыл тұқымды төлдер, аталықтар тұқымдары және асыл тұқымдық жұмыртқалар (бұдан әрi - асыл тұқымды өнiм (материал) құнын ішiнара арзандату үшiн;
2) коллекциялық табындар қалыптастыру үшiн сатып алынған саны аз және жоғалып бара жатқан асыл тұқымды малдар түрлерiнiң құнын өтеуге;
3) мал тұқымын асылдандыру орталықтарында асыл тұқымдық бұқаларды және асыл тұқымды мекиен тауықтарды күтiп ұстау жөнiндегi шығындарды өтеуге;
4) асыл тұқымдық бұқаларды сатып алуға және олардың ұрығын сақтауға арналған шығындарды өтеуге;
5) мал тұқымын асылдандыру ісi үшiн сатып алынған арнаулы технологиялық жабдықтар (бұдан әрi - арнаулы жабдықтар) құнын өтеуге.
3. Мемлекеттiк субсидиялар "Қазақстан Республикасында пайдалануға
жiберiлген селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне" енгiзiлген ауыл шаруашылық дақылдарының аудандастырылған сорттары элиталық тұқымының және асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) белгiленген квоталар мен шығыстар сметасы шегiнде отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерге арзандатылған құны бойынша нақты көлемiн сатқаны үшiн белгiленген тәртiппен аттестатталған элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарына және асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерiне төленедi.

4. Субсидирование мероприятий, указанных в пункте 2 настоящих Правил, осуществляется в рамках установленных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан квот и сметы расходов.
5. Нормативы субсидий на каждый вид элитных семян и племенной продукции (материала), а также мероприятий по их сохранению устанавливаются согласно приложению.
6. Элитно-семеноводческие хозяйства и субъекты племенного животноводства реализуют элитные семена сельскохозяйственных культур и племенную продукцию (материал) отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям самостоятельно по ценам, согласованным с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, уменьшенным на размер выплачиваемой субсидии.
2. Порядок выплаты субсидий на сохранение и развитие
племенного животноводства
7. Для получения субсидий за реализацию племенной продукции (материала) по удешевленной стоимости:
1) субъекты племенного животноводства представляют по мере свершения сделок, но не позднее 5 декабря 2002 года в районный территориальный орган Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - райтеруправление) следующие документы:
договор купли-продажи племенной продукции (материала);
копии платежных документов (в зависимости от вида платежа: перечисление - платежное поручение банка; за наличный расчет - приходный кассовый ордер; бартерная сделка (в исключительном случае) - договор и акт оприходования продукции);
2) государственный инспектор по племенному животноводству (далее - госплеминспектор) райтеруправления ежемесячно к 5 числу, но не позднее 5 декабря 2002 года представляет за предыдущий месяц сводный акт о реализации племенной продукции (материала) по району и акты целевого использования, заверенные начальником райтеруправления, с оригиналами договоров купли-продажи в областной территориальный орган Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - облтеруправление);
3) облтеруправление проверяет правильность и достоверность представленных документов, составляет сводный акт о реализации племенной продукции (материала) по области, заверяет печатью и с оригиналами договоров купли-продажи и актов целевого использования племенной продукции (материала) представляет его ежемесячно к 10 числу в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
4) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет правильность составления представленных сводных актов о реализации племенной продукции (материала) областей на основе указанных в них объемов и нормативов на каждый вид племенной продукции (материала), определяет объемы причитающихся бюджетных денег и в пределах установленных квот реализации составляет сводную ведомость о реализации племенной продукции (материала) по республике. По мере выделения средств из республиканского бюджета для финансирования указанной программы до конца календарного года перечисляет причитающиеся субсидии на расчетные счета соответствующих субъектов племенного животноводства;

4. Осы Ереженiң 2-тармағында көрсетiлген iс-шараларды субсидиялау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi белгiлеген квоталар мен шығыстар сметасы шегiнде жүзеге асырылады.
5. Элиталық тұқымның және асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) әрбiр түрiне арналған субсидиялар нормативi, сондай-ақ оларды сақтау жөнiндегі iс-шаралар қосымшаға сәйкес белгiленедi.
6. Элиталық тұқым өсiру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектiлерi ауыл шаруашылық дақылдарының элиталық тұқымдары мен асыл тұқымды өнiмдi (материалды) отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерге Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен келiсiлген, төленетiн субсидия мөлшерiне кемiтiлген баға бойынша дербес сатады.
2. Асыл тұқымды мал шаруашылығын сақтауға және дамытуға
арналған субсидияларды төлеу тәртiбi
7. Асыл тұқымды өнiмдi (материалды) арзандатылған құн бойынша сатқанына субсидия алу үшiн:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығының субъектiлерi мәмiленiң жасалуына қарай, бiрақ 2002 жылғы 5 желтоқсаннан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгінiң аудандық аумақтық органына (бұдан әрi - аудандық аумақтық басқарма) мынадай құжаттарды ұсынады:
асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып алу-сату шарты;
төлем құжаттарының көшiрмелерi (төлем түрлерiне қарай: аударым - банктiң төлем тапсырмасы; қолма-қол есеп айырысқаны үшiн - кассалық кiрiс ордерi; баспа-бас мәмiле (ерекше жағдайда) - шарт және өнiмдi кiрiске алу актісi);
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспектор (бұдан әрi - меминспектор) аудандық аумақтық басқармаға ай сайын 5-і күнiне қарай, бiрақ 2002 жылғы 5 желтоқсаннан кешiктiрмей алдыңғы ай үшiн асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) сатылғаны туралы аудан бойынша жиынтық актiнi және аудандық аумақтық басқарма бастығы куәландырған мақсатты пайдалану актiсiн сатып алу-сату шарттарының түпнұсқаларымен бiрге Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аумақтық органына (бұдан әрi - облыстық аумақтық басқарма) ұсынады;
3) облыстық аумақтық басқарма ұсынылған құжаттардың дұрыстығы мен растығын тексередi, асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) сатылғаны туралы облыс бойынша жиынтық акт жасайды, мөрмен куәландырады және асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып алу-сату шарттарының және мақсатты пайдалану актiлерiнiң түпнұсқаларымен бiрге оны ай сайын 10-ы күнiне қарай Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне ұсынады;
4) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату туралы облыстар ұсынған жиынтық актiлердiң жасалуының дұрыстығын тексередi, оларда көрсетiлген көлем және асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) әрбiр түрiне арналған нормативтер негiзiнде тиесiлi бюджеттiк ақшаның көлемiн айқындайды және сатудың белгiленген квоталары шегiнде асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату туралы республика бойынша жиынтық ведомость жасайды. Көрсетiлген бағдарламаны қаржыландыру үшiн республикалық бюджеттен қаражаттың бөлiнуiне қарай күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн асыл тұқымды мал шаруашылығы тиiстi субъектiлерiнiң есеп айырысу шотына тиесiлi субсидияны аударады;

5) формы типового договора купли-продажи, акта целевого использования племенной продукции (материала), сводных актов о реализации племенной продукции (материала) по району, по области и сводной ведомости о реализации племенной продукции (материалу) по республике утверждаются приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
8. Для возмещения затрат на приобретение и содержание племенных быков-производителей в племенном центре:
1) племенной центр представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан один экземпляр договора или контракта на приобретение племенных быков-производителей отечественной или зарубежной селекции;
2) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет правильность и достоверность заключенных договоров или контрактов, соответствие закупаемых животных планам селекционно-племенной работы и перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет племенного центра для приобретения племенных быков-производителей. После приобретения племенных быков-производителей племенной центр представляет в течение последующего месяца в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан копии всех платежных документов и актов оприходования;
3) для получения бюджетных денег на содержание приобретенного поголовья племенных быков-производителей и хранение их семени племенной центр представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан один экземпляр расчетов по содержанию племенных быков-производителей и хранению их семени и по итогам каждого месяца представляет акты сверок и документы, подтверждающие фактические затраты по содержанию племенных быков-производителей и хранению их семени;
4) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет правильность представленных документов и до конца календарного года перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет племенного центра.
9. Для возмещения затрат по содержанию поголовья племенных птиц в племенном хозяйстве по птицеводству:
1) племенное хозяйство по птицеводству представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан один экземпляр оригинала договора или контракта по содержанию племенной птицы в течение первого полугодия 2002 года и по итогам каждого месяца представляет акты сверок и документы, подтверждающие фактические затраты по содержанию племенной птицы;

5) асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып алу-сату үлгi шартының оларды мақсатты пайдалану актiсiнiң, асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату туралы аудан бойынша, облыс бойынша жиынтық актiлердiң және асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сату туралы республика бойынша жиынтық ведомостiң нысандары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
8. Асыл тұқымдық бұқаларды сатып алуға және оларды мал тұқымын асылдандыру орталықтарында күтiп ұстауға арналған шығындарды өтеу үшiн:
1) мал тұқымын асылдандыру орталығы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне асыл тұқымдық бұқалардың отандық немесе шетелдiк селекцияларын сатып алуға арналған шарттың немесе келiсiм-шарттың бiр данасын ұсынады;
2) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жасалған шарттардың немесе келiсiм-шарттардың дұрыстығы мен растығын, сатып алынатын малдың тұқымды селекциялық-асылдандыру жұмыстары жоспарларына сәйкестiгiн тексередi және бюджеттiк ақшаны асыл тұқымдық бұқалар сатып алу үшiн мал тұқымын асылдандыру орталығының есеп айырысу шотына аударады. Асыл тұқымдық бұқалар сатып алғаннан кейiн мал тұқымын асылдандыру орталығы келесi айдың ішiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне барлық төлем құжаттарының және кiрiске алу актiлерiнiң көшiрмелерiн ұсынады.
3) сатып алынған асыл тұқымдық бұқаларды күтiп ұстауға және олардың ұрығын сақтауға арналған бюджеттік ақшаны алу үшiн мал тұқымын асылдандыру орталығы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне асыл тұқымдық бұқаларды күтiп ұстау және олардың ұрығын сақтау жөнiндегi есеп-қисаптың бiр данасын ұсынады және әр айдың қорытындысы бойынша асыл тұқымдық бұқаларды күтiп ұстау әрi олардың ұрығын сақтау жөнiндегi нақты шығынды растайтын салыстырып тексеру актiлерi мен құжаттарды ұсынады;
4) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексередi және күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн бюджеттiк ақшаны мал тұқымын асылдандыру орталығының есеп айырысу шотына аударады.
9. Құс шаруашылығы бойынша тұқым асылдандыру шаруашылығында асыл тұқымды құстарды күтiп ұстау шығынын өтеу үшін:
1) құс шаруашылығы бойынша тұқым асылдандыру шаруашылығы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне 2002 жылдың бiрiншi жарты жылдығы iшiнде асыл тұқымды құстарды күтiп ұстау жөнiндегi шарт немесе келiсiм-шарт түпнұсқасының бiр данасын ұсынады және әр айдың қорытындысы бойынша асыл тұқымды құстарды күтiп ұстау жөнiндегi нақты шығынды растайтын салыстырып тексеру актiлерi мен құжаттарды ұсынады;

2) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет правильность и достоверность представленных документов и до конца календарного года перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет племенного хозяйства по птицеводству.
10. Для возмещения стоимости спецоборудования, а также малочисленных и исчезающих видов племенных животных отечественной селекции, приобретаемых для формирования коллекционных стад в селекционно-генетических центрах:
1) совместным приказом Министра сельского хозяйства и Министра образования и науки Республики Казахстан утверждаются перечень и количество закупаемых спецоборудований, малочисленных и исчезающих видов племенных животных отечественной селекции для формирования коллекционных стад;
2) селекционно-генетические центры представляют в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан один экземпляр договора (контракта) на приобретение племенных животных и спецоборудования;
3) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет правильность и достоверность заключенных договоров (контрактов) и перечисляет бюджетные деньги на расчетный счет селекционно-генетического центра. Селекционно-генетические центры не позднее 30 декабря 2002 года осуществляют закуп племенных животных и спецоборудования, в течение последующего месяца представляют в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан копии всех платежных документов и актов оприходования. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет и оформляет актом наличие животных в коллекционных стадах и спецоборудования.   <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 декабря 2002 г.   N 228г   .
3. Порядок выплаты субсидий на сохранение и развитие
элитного семеноводства
11. Для получения субсидий за реализацию элитных семян сельскохозяйственных культур по удешевленной стоимости:
1) элитно-семеноводческие хозяйства подтверждают факт реализации отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемов элитных семян в пределах установленных квот, а районные территориальные управления - факт целевого использования отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями реализованных элитных семян в следующие сроки:
по озимым культурам - в апреле 2002 года и октябре-ноябре;
по яровым культурам - в июне 2002 года;
2) выплата денег за реализованные элитные семена производится за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на текущий год, и квот, установленных для конкретных элитно-семеноводческих хозяйств:
по озимым культурам - в апреле-июле и ноябре-декабре;
по яровым культурам - в июле-декабре;

2) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi ұсынылған құжаттардың дұрыстығын мен растығын тексередi және күнтiзбелiк жылдың соңына дейiн бюджеттiк ақшаны құс шаруашылығы бойынша тұқым асылдандыру шаруашылығының есеп айырысу шотына аударады.
10. Арнаулы жабдықтардың, сондай-ақ селекциялық-генетикалық орталықтарда коллекциялық табындар қалыптастыру үшiн сатып алынған отандық селекцияның саны аз және жоғалып бара жатқан асыл тұқымды малдар түрлерiнiң құнын өтеу үшiн:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң және Бiлiм және ғылым министрiнiң бiрлескен бұйрығымен сатып алынатын арнаулы жабдықтардың, коллекциялық табындар қалыптастыруға арналған отандық селекцияның саны аз және жоғалып бара жатқан асыл тұқымды малдар түрлерiнiң тiзбесi мен саны бекiтiледi;
2) селекциялық-генетикалық орталықтар асыл тұқымды малдар мен арнаулы жабдықтарды сатып алуға жасасылған шарттың (келісім-шарттың) бір данасын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады; <*>
3) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жасасылған шарттардың (келісім-шарттардың) дұрыстығы мен растығын тексереді және бюджеттік ақшаны селекциялық-генетикалық орталықтың есеп айырысу шотына аударады. Селекциялық-генетикалық орталықтар 2002 жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірмей асыл тұқымды малдар мен арнаулы жабдықтарды сатып алуды жүзеге асырады, келесі айдың ішінде барлық төлем құжаттарының және кіріске алу актілерінің көшірмелерін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі коллекциялық табындарды малдардың және арнаулы жабдықтардың бар екендігін тексереді және актімен ресімдейді. <*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002.12.10. N 228g қаулысымен.
3. Элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және дамытуға
арналған субсидия төлеу тәртiбi
11. Ауыл шаруашылық дақылдарының элиталық тұқымдарын арзандатылған құн бойынша сатқанына субсидия алу үшiн:
1) элиталық тұқым өсiру шаруашылығы отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерге белгiленген квоталар шегiнде элиталық тұқымдар көлемiн арзандатылған құн бойынша сату фактiсiн, ал аудандық аумақтық басқарма - сатылған элиталық тұқымдарды отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлердiң мынадай мерзiмдерде мақсатты пайдалану фактiсiн растайды:
күздiк дақылдар бойынша - 2002 жылғы қазан-қарашада; <*>
жаздық дақылдар бойынша - 2002 жылғы маусымда;
2) элиталық тұқымдарды сатқаны үшiн ақша төлеу ағымдағы жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражаттар мен нақты элиталық тұқым өсiру шаруашылықтары үшiн белгiленген квоталар есебiнен және шегiнде жүргiзiледi:
күздiк дақылдар бойынша - сәуiр-шілдеде және қараша-желтоқсанда; <*>
жаздық дақылдар бойынша - шiлде-желтоқсанда;

3) для подтверждения факта реализации элитных семян и получения субсидий элитно-семеноводческие хозяйства представляют в райтеруправления в сроки, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян в двух экземплярах: один для райтеруправления, второй - для Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян (акты апробации и отчет об апробации питомников размножения, суперэлиты и элиты, а в случае приобретения питомников размножения и суперэлиты - аттестаты на семена);
справку районной лаборатории по экспертизе качества семян, аккредитованной в установленном порядке, о количестве и качестве проверенных элитных семян;
копии первичных платежных документов на реализованные элитные семена (накладных на отгрузку семян, счетов-фактур; в зависимости от вида платежа: при безналичных расчетах - платежных поручений с отметкой банка; при расчетах наличными деньгами - приходных кассовых ордеров, в случаях бартерных расчетов - договоров, доверенностей покупателей);
договор купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством и покупателем элитных семян о количестве реализованных и приобретенных элитных семян. Договор купли-продажи составляется в четырех экземплярах: первый - для элитно-семеноводческого хозяйства, второй - для покупателя, третий - для райтеруправления, четвертый - для Министерства сельского хозяйства;
4) райтеруправления сверяют представленные копии первичных платежных документов (накладных на отгрузку семян, счетов-фактур, в зависимости от вида платежа платежных поручений с отметкой банка, приходных кассовых ордеров, в случаях бартерных расчетов - договоров, доверенностей покупателей) с оригиналами и заверяют своей печатью. Заверенные копии первичных платежных документов, один экземпляр сводного реестра по объемам фактической реализации элитных семян и один экземпляр договора купли-продажи оставляются на хранение в райтеруправлении;
5) райтеруправление представляет в облтеруправление следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян;
договор купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством и покупателем элитных семян о количестве реализованных и приобретенных элитных семян;
акт о целевом использовании элитных семян;
справку по качеству семян районной лаборатории по экспертизе качества семян, аккредитованной в установленном порядке, о количестве и качестве проверенных элитных семян;

3) элиталық тұқымдарды сату фактiсiн растау және субсидия алу үшiн элиталық тұқым өсiру шаруашылықтары аудандық аумақтық басқармаға осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген мерзiмде мынадай құжаттар ұсынады:
элиталық тұқым өсiру шаруашылығының элиталық тұқымдарды нақты сату көлемi бойынша екi дана жиынтық тiзiлiм: бiрi - аудандық аумақтық басқарма үшiн, екiншiсi - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi үшiн;
элиталық тұқымдар өндiруге арналған бастапқы материалдың шығу тегiн растайтын құжаттар (байқау актiлерi және суперэлита мен элита көбейту тұқымбақтарын, ал көбейту мен суперэлита тұқымбақтары сатып алынған жағдайда - тұқымға арналған аттестатты байқау туралы есеп);
белгіленген тәртiппен тiркелген тұқымдар сапасына сараптама жасау жөнiндегі аудандық зертхананың тексерiлген элиталық тұқымдар саны мен сапасы туралы анықтамасы;
сатылған элиталық тұқымдардың бастапқы төлем құжаттарының (тұқымды жөнелтуге арналған жүкқұжаттар, шот-фактуралар; төлем түрiне қарай: нақты ақшасыз есеп айырысу кезiнде - банкiнiң белгiсi соғылған төлемдiк тапсырмалар; қолма-қол ақшамен есеп айырысу кезiнде - кассалық кiрiс ордерлерi, баспабас есеп айырысу жағдайында - сатып алушылардың шарттары, сенiмхаттары) көшiрмелерi;
элиталық тұқым өсiру шаруашылығы мен элиталық тұқым сатып алушылар арасында сатылған және сатып алынған элиталық тұқымның мөлшерi туралы сатып алу-сату шарты. Сатып алу-сату шарты төрт данада жасалады: бiрiншiсi - элиталық тұқым өсiру шаруашылығы үшiн, екiншiсi - сатып алушы үшiн, үшiншiсi аудандық аумақтық басқарма үшiн, төртiншiсi - Ауыл шаруашылығы министрлiгi үшiн;
4) аудандық аумақтық басқарма бастапқы төлем құжаттарының ұсынылған көшiрмелерiн (тұқымды жөнелтуге арналған жүкқұжаттарды, шот-фактураларды; төлем түрiне қарай - банкiнiң белгiсi соғылған төлемдiк тапсырмаларды, кассалық кiрiс ордерлерiн, баспабас есеп айырысу жағдайында - сатып алушылардың шарттарын, сенiмхаттарын) түпнұсқамен салыстырып тексередi және өзiнiң мөрiмен куәландырады. Бастапқы төлем құжаттарының куәландырылған көшiрмелерi, элиталық тұқымдардың нақты сатылу көлемi бойынша жиынтық тiзiлiмнiң бiр данасы және сатып алу-сату шартының бiр данасы аудандық аумақтық басқармада сақтауға қалдырылады;
5) аудандық аумақтық басқарма облыстық аумақтық басқармаға мынадай құжаттар ұсынады:
элиталық тұқым өсiру шаруашылығының элиталық тұқымдарды нақты сату көлемi бойынша жиынтық тiзiлiм;
элиталық тұқым өсiру шаруашылығы мен элиталық тұқым сатып алушы арасында сатылған және сатып алынған элиталық тұқым мөлшерi туралы сатып алу-сату шарты;
элиталық тұқымды мақсатты пайдалану туралы акт;
белгiленген тәртiппен тiркелген тұқымның сапасына сараптама жасау жөнiндегі аудандық зертхананың, тексерiлген элиталық тұқымның саны мен сапасы туралы анықтамасы;

6) облтеруправление проверяет представленные документы, составляет сводный акт по области и направляет его в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан с приложением оригиналов документов, указанных в подпункте 5) настоящего пункта;
7) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет представленные документы, составляет сводный акт по объемам реализованных элитных семян по республике на основе установленных нормативов определяет объемы причитающихся элитно-семеноводческим хозяйствам бюджетных денег, составляет в двух экземплярах ведомость для выплаты субсидий и перечисляет причитающиеся суммы на расчетные счета элитно-семеноводческих хозяйств.
В территориальный орган Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан Министерство сельского хозяйства представляет один экземпляр ведомости;
8) формы типового договора купли-продажи, акта целевого использования элитных семян, сводных реестров по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян, сводных актов по объемам реализованных элитных семян по области, по республике утверждаются приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2002 года N  806   ; от 30 октября 2002 г.  N 1153
Приложение
Сноска. В приложение внесены изменения - постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2002 года  N 806 .
Нормативы субсидий на каждый вид племенной продукции
(материала) и элитных семян сельскохозяйственных культур,
а также мероприятий по их сохранению
1) нормативы субсидий на реализуемый племенной молодняк
___________________________________________________________________________
Виды и породы животных            ! % удешевления  ! Норматив
!от себестоимости!субсидии на 1 кг
!племенной       !реализуемый
!продукции       !живой массы,
!                ! тенге
___________________________________________________________________________
1                      !       2        !        3
___________________________________________________________________________
Крупный рогатый скот
В т.ч. молочного направления:
Чернопестрая                                     50                69
Красная                                          50                69
Бурая                                            50                69
Палевопестрая                                    50                69
Айрширская                                       50                69
В т.ч. мясного направления:
Казахская белоголовая                            50                63
Герефордская                                     50                63
Аулиекольская                                    50                63
Санта-гертруда                                   25                31
Галловейская                                     25                31
Овцы
В т.ч. тонкорунного направления
Казахский архаромеринос                          50                72
Североказахский меринос                          50                72
Южноказахский меринос                            50                72
Казахская тонкорунная                            50                72
Австралийский меринос (бараны-улучшатели)        50               300
Полутонкорунного направления:
Казахская полутонкорунная                        50                72
Акжаикская мясо-шерстная                         50                72
Цигайская                                        50                72
Мясо-сального направления:
Эдильбаевская                                    50                67
Казахская курдючная грубошерстная                50                62
Казахская курдючная полугрубошерстная            50                62
Атырауская курдючно-смушковая                    50                60
Каракульская                                     50                55
Свиньи
в том числе:
Крупная белая                                    50                94
Немецкая благородная                             25                50
Лошади
в том числе:
Спортивного направления:
Чистокровная верховая                            25                41
Ахалтекинская                                    25                41
Кустанайская                                     25                41
Русская рысистая                                 20                32
Продуктивного направления:
Казахская типа джабе                             50                75
Мугалжарская                                     50                75
Кушумская                                        50                75
Адаевская                                        50                75
Верблюды:
в т.ч. казахский бактриан                        50                60
__________________________________________________________________________
2) норматив субсидий на одну дозу семени
__________________________________________________________________________
Вид племенной продукции           ! % удешевления  ! Норматив
!от себестоимости!субсидии на 1
!племенной       !дозу семени,
!продукции       !тенге
!                !
___________________________________________________________________________

6) облыстық аумақтық басқарма ұсынылған құжаттарды тексередi, облыс бойынша жиынтық акт жасайды және оны осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетiлген құжаттардың түпнұсқаларымен қоса Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне жiбередi;
7) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi ұсынылған құжаттарды тексередi, элиталық тұқымдардың сатылу көлемi жөнiнде республика бойынша жиынтық акт жасайды, белгіленген нормативтер негізiнде элиталық тұқым өсiру шаруашылығына тиесiлi бюджеттік ақшаның көлемiн айқындайды, субсидия төлеу үшiн екi дана етiп ведомость жасайды және тиесiлi соманы элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарының есеп айырысу шоттарына аударады.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қаржы министрлiгі Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органына ведомостiң бiр данасын ұсынады.
8) элиталық тұқымдарды сатып алу-сату үлгi шартының, оларды мақсатты пайдалану актiсiнiң, элиталық тұқым өсiру шаруашылығының элиталық тұқымды нақты сату көлемi бойынша жиынтық тiзiлiмдердiң, облыс бойынша, республика бойынша сатылған элиталық тұқымдар көлемi жөнiндегi жиынтық актiлердiң нысандары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
ЕСКЕРТУ. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді ҚР Үкіметінің 19.07.2002 N 806; 30.10.2002 N 1153 қаулыларымен.
Қосымша
Асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) және ауыл шаруашылық
дақылдары элиталық тұқымдарының әрбiр түрiне арналған
субсидия нормативтері, сондай-ақ оларды сақтау жөніндегi іс-шаралар
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді ҚР Үкіметінің 19.07.2002 N 806 қаулысымен
1) сатылатын асыл тұқымды төлдерге арналған субсидия нормативтерi
! Асыл тұқымды ! Сатылатын
Малдардың түрлерi мен тұқымдары !өнiмнiң өзiндiк ! 1 кг. тірi
!құнын арзандату ! салмаққа
! %-ы ! арналған
! ! субсидия
! ! нормативi,
! ! теңгемен
------------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3
------------------------------------------------------------------------
Мүйізді ірі қара
Соның ішінде сүт бағытындағылары:
Қара шұбар 50 69
Қызыл 50 69
Қоңыр 50 69
Қызғылт сары шұбар 50 69
Айыршы 50 69
Соның ішінде ет бағытындағылары:
Қазақтың ақ бас сиыры 50 63
Герефордтық 50 63
Әулиекөлдiк 50 63
Санта-гертруда 25 31
Галловейлiк 25 31
Қойлар
Соның ішінде биязы жүн бағытындағылары:
Қазақтың арқар мериносы 50 72
Солтүстiк Қазақстан мериносы 50 72
Оңтүстiк Қазақстан мериносы 50 72
Қазақтың биязы жүндi қойы 50 72
(Австралия мериносы жақсартушы қошқарлар) 50 300
Жартылай биязы жүн бағытындағылары:
Қазақтың жартылай биязы жүндi қойлары 50 72
Ақжайық еттi-жүндi қойлары 50 72
Цигайлық 50 72
Ет-май бағытындағылары:
Едiлбай қойы 50 67
Қазақтың қылшық жүнді құйрықты қойы 50 62
Қазақтың жартылай қылшық жүнді құйрықты қойы 50 62
Атырау елтірілік құйрықты қойлары 50 60
Қаракөл қойлар 50 55
Шошқалар
соның ішінде:
Ірі ақ шошқа 50 94
Неміс асыл тұқымды шошқасы 25 50
Жылқылар
соның ішінде:
Спорт бағытындағылары:
Таза тұқымды мініс жылқысы 25 41
Ақалтекелік 25 41
Қостанайлық 25 41
Орыс жорғасы 20 32
Азық-түлік бағытындағылары:
Қазақтың жабы тұқымдас жылқылары 50 75
Мұғалжарлық 50 75
Көшімдік 50 75
Адайлық 50 75
Түйелер:
соның ішінде: қазақтың айыр түйесі 50 60
2) ұрықтың бiр дозасына арналған субсидия нормативi
------------------------------------------------------------------------
! Асыл тұқымды ! Ұрықтың 1
Асыл тұқымды өнiмнiң түрi !өнiмнiң өзiндiк ! дозасына
!құнын арзандату ! арналған
! %-ы ! субсидия
! ! нормативi,
! ! теңгемен
------------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3
------------------------------------------------------------------------

Семя быков-производителей                        40                140
___________________________________________________________________________
3) нормативы субсидий на одно реализованное племенное яйцо
___________________________________________________________________________
Вид племенной продукции           ! % удешевления  ! Норматив
!от себестоимости!субсидии на 1
!племенной       !штуку
!продукции       !племенного
!                !яйца, тенге
___________________________________________________________________________
Яйцо куриное (яичное) на племенные цели          50                8
Яйцо куриное (мясное) на племенные цели          50               14
Яйцо утиное на племенные цели                    25               12
___________________________________________________________________________
4) Нормативы субсидий на 100 процентов стоимости:
малочисленных, исчезающих видов племенных животных, приобретаемых
для создания коллекционных стад в селекционно-генетических центрах;
приобретаемых племенных быков-производителей для племенного центра;
приобретаемого спецоборудования для селекционно-генетических центров,
в которых содержатся коллекционные стада малочисленных, исчезающих видов
племенных животных.
5) Нормативы субсидий на 100 процентов затрат:
по содержанию племенных быков-производителей в племенном центре;
по содержанию племенных птиц в первом полугодии 2002 года в племенном
хозяйстве по птицеводству;
6) нормативы субсидий элитных семян сельскохозяйственных культур
___________________________________________________________________________
Вид продукции                ! % удешевления  ! Норматив
!на одну тонну   !субсидии на
!                !1 тонну,
!                !тыс. тенге
___________________________________________________________________________
Зерновые и зернобобовые, кроме озимых        до 40               11,926
культур, кукурузы и риса
Озимые культуры                              до 40               14,667
Кукуруза                                     до 40               30,000
Рис                                          до 40               16,000
Подсолнечник                                 до 40               40,000
Прочие масличные культуры                    до 40               16,000
Картофель                                    до 40               28,000
Люцерна                                      до 40              120,000
Прочие многолетние травы                     до 40               46,000
Однолетние травы                             до 40               12,000

Тұқымдық бұқалардың ұрығы 40 140
------------------------------------------------------------------------
3) сатылған асыл тұқымды бiр жұмыртқаға арналған субсидия
нормативтерi
------------------------------------------------------------------------
! Асыл тұқымды !Асыл тұқымды
Асыл тұқымды өнiмнiң түрi !өнiмнiң өзiндiк !1 жұмыртқаға
!құнын арзандату ! арналған
! %-ы ! субсидия
! ! нормативi,
! ! теңгемен
--------------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3
--------------------------------------------------------------------------
Тауықтың асыл тұқымдық мақсаттарға
арналған жұмыртқасы (аналық) 50 8
Тауықтың асыл тұқымдық мақсаттарға
арналған жұмыртқасы (еттiк) 50 14
Yйректiң асыл тұқымдық мақсаттарға
арналған жұмыртқасы 25 12
-------------------------------------------------------------------------- 4) Құнының 100 пайызына арналған субсидия нормативтерi:
селекциялық-генетикалық орталықтарда коллекциялық табындар құру
үшiн сатып алынатын саны аз, жоғалып бара жатқан асыл тұқымды малдар
түрлерi;
асыл тұқымды орталықтар үшiн сатып алынатын асыл тұқымдық бұқалар;
асыл тұқымды малдың саны аз, жоғалып бара жатқан түрлерiнiң
коллекциялық табындары күтiп ұсталатын селекциялық-генетикалық орталықтар
үшiн сатып алынатын арнаулы жабдықтар.
5) Шығынның 100 пайызына арналған субсидия нормативтерi:
асыл тұқымдық бұқаларды мал тұқымын асылдандыру орталықтарында
күтiп ұстау бойынша;
асыл тұқымды құстарды 2002 жылдың бiрiншi жартысында құс шаруашылығы
жөнiндегi асыл тұқым шаруашылығында күтiп ұстау бойынша;
6) ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымдарын субсидиялау
нормативтерi _________________________________________________________________________
Өнім түрi Бір тоннаға 1 тоннаға
арналған арналған
арзандату субсидия
%-ы нормативі,
мың теңгемен
_________________________________________________________________________
Күздiк дақылдардан, жүгерi мен 40-қа дейiн 11,926
күрiштен басқа, астық және дәндi
бұршақ дақылдары
Күздiк дақылдар 40-қа дейiн 14,667
Жүгері 40-қа дейiн 30,000
Күрiш 40-қа дейiн 16,000
Күнбағыс 40-қа дейiн 40,000
Басқа майлы дақылдар 40-қа дейiн 16,000
Картоп 40-қа дейiн 28,000
Жоңышқа 40-қа дейiн 120,000
Басқа көп жылдық шөптер 40-қа дейiн 46,000
Бiр жылдық шөптер 40-қа дейiн 12,000