Об утверждении Программы по реализации Концепции охраны прав интеллектуальной собственности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2002 года N 591
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2001 года N 1249 P011249_ "Об одобрении Концепции охраны прав интеллектуальной собственности" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу по реализации Концепции охраны прав интеллектуальной собственности.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2002 года N 591
Программа по реализации Концепции охраны прав
интеллектуальной собственности
1. Паспорт программы
Наименование                Программа по реализации Концепции охраны
прав интеллектуальной собственности (далее -
Программа)
Основание                   Постановление Правительства Республики
для разработки              Казахстан от 26 сентября 2001 года N 1249
P011249_   "Об одобрении Концепции охраны прав
интеллектуальной собственности" (далее -
Концепция)
Цель программы              Создание необходимой научно-методической
основы для реализации положений Концепции,
в которой изложены основные направления
государственной политики в области
правомерного использования (реализации)
и охраны (защиты) объектов
интеллектуальной собственности
на территории Республики Казахстан
Задачи программы            Совершенствование законодательства в области
охраны прав интеллектуальной собственности;
создание условий для развития научно-
технического прогресса, изобретательства и
свободной конкуренции;
обеспечение экономической и информационной
безопасности Республики Казахстан в области
интеллектуальной собственности;
расширение использования объектов
интеллектуальной собственности субъектами
малого предпринимательства;
обеспечение доступа субъектам малого
предпринимательства к объектам
интеллектуальной собственности
Источники финансирования    Реализация данной Программы будет
осуществляться за счет средств, выделяемых
Всемирной Организацией Интеллектуальной
Собственности (далее - ВОИС) в соответствии с
Программой сотрудничества между Правительством
Республики Казахстан и ВОИС
Сроки реализации            2002-2006 годы
2. Введение
Основанием для разработки Программы является постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2001 года N 1249 P011249_ "Об одобрении Концепции охраны прав интеллектуальной собственности".
Система охраны прав интеллектуальной собственности стала в настоящее время неотъемлемой частью национальной инфраструктуры. Имеются все основания полагать, что двадцать первый век станет эрой интеллектуальной экономики, в развитии которой ключевую роль будут иметь творческая деятельность и надежная система ее правовой охраны. Республика Казахстан как полноправный участник международного культурного и научно-технического обмена, являясь членом ВОИС, должна обеспечить соблюдение прав на интеллектуальную собственность лиц, являющихся правообладателями, на уровне, отвечающем принятым мировым стандартам.
Эффективное функционирование системы прав интеллектуальной собственности должно стать одним из приоритетных направлений деятельности государственных органов и проводиться на основе ясно сформулированной политики государства в данной сфере.

Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 29 мамыр N 591
"Санаткерлік меншік құқықтарын қорғау тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 26 қыркүйектегі N 1249 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Санаткерлік меншік құқықтарын қорғау тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі бағдарлама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 29 мамырдағы
N 591 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау тұжырымдамасын
iске асыру жөнiндегi бағдарлама
1. Бағдарлама паспорты
Атауы                       Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау
тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi
бағдарлама (бұдан әрi - Бағдарлама)
Әзiрлеу негiздемесi         "Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау
тұжырымдамасын мақұлдау туралы"
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2001 жылғы 26 қыркүйектегi N 1249
қаулысы (бұдан әрi - Тұжырымдама)
Бағдарламаның мақсаты       Қазақстан Республикасының аумағында
санаткерлiк меншiк объектiлерiн заңды
түрде пайдалану (iске асыру) және қорғау
(күзету) саласында мемлекеттiк саясаттың
негiзгi бағыттары мазмұндалған
Тұжырымдама ережелерiн iске асыру үшiн
ғылыми-әдiстемелiк негiз жасау
Бағдарламаның мiндеттерi    Санаткерлiк меншiк құқығын қорғау
саласындағы заңнаманы жетілдiру;
ғылыми-техникалық прогрестi,
өнертапқыштықты және еркiн бәсекелестiктi
дамытуға жағдай жасау;
санаткерлiк меншiк саласында Қазақстан
Республикасының экономикалық және
ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
шағын кәсiпкерлiк субъектілерiнiң
санаткерлiк меншiк объектiлерiн
пайдалануын кеңейту;
шағын кәсiпкерлiк субъектілерiнiң
санаткерлiк меншiк объектiлерiне қол
жеткiзуiн қамтамасыз ету
Қаржыландыру көздерi        Бұл Бағдарлама Қазақстан Республикасының
Yкiметi мен ДСМҰ арасындағы ынтымақтастық
бағдарламасына сәйкес Дүниежүзiлiк
Санаткерлiк Меншiк Ұйымы
(бұдан әрi - ДСМҰ) бөлетiн қаражат
есебiнен жүзеге асырылады
Iске асыру мерзiмi          2002-2006 жылдар
2. Кiрiспе
Бағдарламаны әзiрлеудiң негiздемесi "Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 26 қыркүйектегi N 1249 қаулысы болып табылады.
Қазiргi уақытта санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау жүйесi ұлттық инфрақұрылымның бөлiнбес бөлiгiне айналды. Жиырма бiрiншi ғасырды санаткерлiк экономика дәуiрi болады деп пайымдауға барлық негiз бар, оның дамуында шығармашылық қызмет және оны қорғаудың сенiмдi құқықтық жүйесi шешушi орын алмақ. Қазақстан Республикасы халықаралық мәдени және ғылыми-техникалық алмасудың толық құқықты қатысушысы ретiнде, ДСМҰ мүшесi бола отырып, құқық иеленушiлер болатын тұлғалардың санаткерлiк меншiкке құқықтарының сақталуын әлемдiк стандартқа жауап беретiндей деңгейде қамтамасыз етуi тиiс.
Санаткерлiк меншiк құқықтары жүйесiнiң тиiмдi жұмыс iстеуi мемлекеттiк органдар қызметiндегi басым бағыттардың бiрi болуға және осы салада мемлекеттiң айқын тұжырымдалған саясаты негiзiнде жүргiзiлуге тиiс.

3. Анализ современного состояния проблемы
Республика Казахстан как член ВОИС в конституционном порядке признает и гарантирует соблюдение прав на интеллектуальную собственность как казахстанских граждан, так и иностранцев и лиц без гражданства.
Правомерное использование произведений (реализация) и эффективная защита (охрана) прав интеллектуальной собственности, прежде всего, отвечает интересам любой страны, а также интересам мирового сообщества.
Реализация принципов охраны интеллектуальной собственности и формирование в этих целях правовых механизмов предполагают дальнейшее совершенствование законодательства.
Вместе с тем, государство, создавая оптимальные условия для устойчивого развития экономики и социальной сферы, способствует развитию творческого потенциала, востребованности новых идей. Однако в настоящее время в республике сложилась трудная, неблагоприятная ситуация, связанная с соблюдением прав интеллектуальной собственности. В частности, получает распространение контрафактная продукция, отсутствует должная правоприменительная практика, не используются такие механизмы контроля как лицензирование отдельных видов деятельности.
Не соответствуют требованиям рыночных отношений вопросы оценки объектов интеллектуальной собственности, до настоящего времени не решен вопрос о придании официального статуса стандартам и методикам оценки. Требует дальнейшего совершенствования нормативно-правовая база оценки объектов интеллектуальной собственности, необходимо обобщить положительный опыт работы оценочных организаций в СНГ и дальнем зарубежье, наладить систему оперативного обмена информацией и гармонизации стандартов оценки.
Правоотношения в области интеллектуальной собственности обладают своей спецификой и, по большому счету, в Казахстане еще не сформировались их цивилизованные формы, не достигнуты компромиссные варианты обеспечения имущественных интересов правообладателей и экономических возможностей пользователей. Несмотря на то, что авторское право относят к частному праву, необходимость государственного регулирования отношений в этой сфере налицо. Вследствие чего государство через свои компетентные органы, учреждения образования, средства массовой информации должно развернуть широкую целенаправленную пропаганду правовых знаний в этой области. Вся эта работа может быть организована в рамках правового всеобуча.
Одновременно с разъяснительной работой необходимо обеспечить четкий контроль за исполнением законодательства, выработать формы строгой статистической отчетности и учета совершаемых нарушений. Возникающие противоречия между авторами произведений, правообладателями и пользователями показывают, что имеют место различные, произвольно трактуемые подходы к некоторым положениям Закона Республики Казахстан Z960006_ "Об авторском праве и смежных правах" (далее - Закон "Об авторском праве и смежных правах"), а также K941000_ Гражданского Кодекса Республики Казахстан. Поэтому во избежание противоречий следует добиваться единого подхода к разъяснению некоторых положений законодательных актов. В первую очередь, по многим возникающим вопросам требуются комментарии, разъяснения специалистов. На основе анализа правоприменительной практики, поступающих предложений, назрела необходимость внесения изменений и дополнений в Закон "Об авторском праве и смежных правах".

3. Проблемалардың қазiргi жай-күйiн талдау
Қазақстан Республикасы ДСМҰ мүшесi ретiнде қазақстандық азаматтардың да, шет елдiк және азаматтығы жоқ адамдардың да санаткерлiк меншiкке құқықтарының сақталуын конституциялық тәртiппен мойындайды және кепiлдiк бередi.
Туындыларды және санаткерлiк меншiк құқықтарын заңды түрде пайдалану (iске асыру) және тиiмдi қорғау (күзету), ең алдымен, кез-келген елдiң мүддесiне, сондай-ақ әлемдiк қоғамдастықтың мүддесiне жауап бередi.
Санаткерлiк меншiктi қорғау қағидаттарын iске асыру және осы мақсаттарда құқық амалдарын қалыптастыру заңнаманы одан әрi жетiлдiрудi көздейдi.
Сонымен қатар, мемлекет экономиканы және әлеуметтiк саланы тұрақты дамыту үшiн оңтайлы жағдайлар жасай отырып, шығармашылық әлеуеттiң дамуына, жаңа идеялардың қажет болуына ықпал етедi. Бiрақ қазiргi кезде санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғауға байланысты республикада қиын да қолайсыз жағдай қалыптасып отыр. Атап айтқанда, контрафактiлiк өнiмдер кең тарала бастады, тиiстi дәрежедегi құқық қолдану практикасы жоқтың қасы, қызметтiң жекелеген түрлерiн лицензиялау сияқты бақылау тетiктерi пайдаланылмайды.
Санаткерлiк меншiк объектiлерiн бағалау мәселелерi нарықтық қатынас талаптарына сай келмейдi, осы уақытқа дейiн бағалау стандарттары мен әдiстемелерiне ресми мәртебе беру туралы мәселе шешiлмеген. Санаткерлiк меншiк объектiлерiн бағалаудың нормативтiк-құқықтық базасы одан әрi жетiлдiрудi қажет етедi, ТМД мен алыс шет елдердегi бағалаушы ұйымдар жұмысының оң тәжiрибесiн қорыту, жедел ақпараттар алмасу және бағалау стандарттарын үйлесiмге келтiру жүйесiн реттеу қажет.
Санаткерлiк меншiк саласындағы құқықтық қатынастардың өз ерекшелiгi бар және жалпы алғанда, Қазақстанда олардың өркениеттiк нысандары әлi қалыптаспаған, құқық иеленушiлердiң мүлiктiк мүдделерiн және пайдаланушылардың экономикалық мүмкiндiктерiн қамтамасыз етудiң ымырашыл нысандарына қол жеткiзiлмеген. Авторлық құқықты жеке құқыққа жатқызатынына қарамастан, бұл салада мемлекеттiк реттеудiң қажеттiлiгi көзге ұрып тұр. Сол себептi мемлекет өзiнiң құзыреттi органдары, бiлiм мекемелерi, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы осы саладағы құқықтық бiлiмдi ауқымды мақсатты түрде насихаттауды қолға алуы қажет. Осы жұмыстардың барлығы жаппай құқықтық оқыту шеңберiнде ұйымдастырылуы мүмкiн.
Түсiндiру жұмыстарымен бiр мезгiлде заңнаманың орындалуына нақты бақылау жасауды, статистикалық есеп-қисап пен жасалған бұзушылықтың қатаң есебiн жүргiзу нысандарын әзiрлеудi қамтамасыз ету керек. Шығарма авторларының, құқық иеленушiлердiң және пайдаланушылардың арасында туындайтын қайшылықтар көрсетiп отырғандай, "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының , сондай-ақ Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң кейбiр ережелерiн өз бетiнше әр түрлi тұрғыдан түсiндiру орын алуда. Сондықтан, қайшылықтарды болдырмау үшiн кейбiр заңнама кесiмдерiнiң ережелерiн түсiндiруге бiрыңғай тұрғыдан келуге қол жеткiзген жөн. Ең алдымен, туындайтын көптеген мәселелер жөнiнде мамандардың түсiнiктемесi, ұғындыруы қажет етiледi. Құқық қолдану практикасын, келiп түскен ұсыныстарды талдаудың негiзiнде "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу қажеттiлiгi пiсiп-жетiлдi.

4. Цель и задачи Программы
Цель Программы:
создание необходимой научно-методической основы для реализации положений Концепции, в которой изложены основы государственной политики в области правомерного использования (реализации) и охраны (защиты) объектов интеллектуальной собственности на территории Республики Казахстан.
Основные задачи Программы:
совершенствование законодательства в области охраны прав интеллектуальной собственности;
способствование развитию научно-технического прогресса, изобретательства и свободной конкуренции;
обеспечение экономической и информационной безопасности Республики Казахстан в области интеллектуальной собственности;
расширение использования объектов интеллектуальной собственности субъектами малого предпринимательства;
обеспечение доступа субъектам малого предпринимательства к объектам интеллектуальной собственности.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
В целях совершенствования законодательства в области охраны прав интеллектуальной собственности необходимо разработать и принять нормативные правовые акты, регулирующие вопросы правовой охраны таких объектов интеллектуальной собственности как программы для ЭВМ; фирменные наименования и нераскрытая информация, охрана прав в Интернете, обращение с секретными изобретениями, создаваемыми в Республике Казахстан.
Кроме того, требуется дальнейшее совершенствование законодательства в части установления компетенции государственных органов, позволяющих им осуществлять разработку и принятие нормативных правовых актов, регулирующих деятельность пользователей произведений кинематографии, деятельность исполнительных органов в вопросах обеспечения прав интеллектуальной собственности, порядок таможенного контроля за товарами, содержащими объекты интеллектуальной собственности.
Также необходимо способствовать развитию научно-технического прогресса, изобретательства и свободной конкуренции путем разработки программы развития изобретательской деятельности в Республике Казахстан, оказывать содействие субъектам малого и среднего бизнеса в использовании объектов интеллектуальной собственности.
Важное значение имеет расширение международного сотрудничества с международными организациями и иностранными государствами через взаимодействие с международными организациями в вопросах обмена опытом, повышения квалификации и научно-методического обеспечения в области охраны прав интеллектуальной собственности, взаимодействие с Международной федерацией производителей фонограмм (IFPI) в вопросах борьбы с незаконным использованием объектов смежных прав и распространением контрафактной продукции в аудио-, аудиовизуальной сфере.
Вместе с тем, необходимо обеспечить подготовку специалистов в области охраны прав интеллектуальной собственности, повышение квалификации сотрудников территориальных органов юстиции, судей, сотрудников правоохранительных органов, патентных экспертов по программам, администратором которых является ВОИС, проведение семинаров для судей и сотрудников правоохранительных органов по вопросам охраны прав интеллектуальной собственности.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасының аумағында санаткерлiк меншiк объектiлерiн заңды түрде пайдалану (iске асыру) және қорғау (күзету) саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзi баяндалған Тұжырымдаманың қағидаларын iске асыру үшiн қажеттi ғылыми-әдiстемелiк негiздер жасау.
Бағдарламаның негiзгi мiндеттерi:
санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы заңнаманы жетiлдiру;
ғылыми-техникалық прогрестi, өнертапқыштықты және еркiн бәсекелестiктi дамытуға ықпал ету;
санаткерлiк меншiк саласында Қазақстан Республикасының экономикалық және ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
санаткерлiк меншiк объектiлерiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң пайдалануын кеңейту;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң санаткерлiк меншiк объектiлерiне қол жеткiзуiн қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiктерi
Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы заңнаманы жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасында жасалатын ЭЕМ-ге арналған бағдарламалар, фирмалық атаулар және ашылмаған ақпарат, Интернетте құқықтар қорғау, құпия өнертабыстармен айналысу сияқты санаткерлiк меншiк объектiлерiн құқықтық қорғау мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу және қабылдау қажет.
Бұдан басқа, заңнаманы кинематография туындыларын пайдаланушылардың қызметiн, санаткерлiк меншiк құқықтарын қамтамасыз ету мәселелерiнде атқарушы органдардың қызметiн, санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарларды кедендiк бақылау тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеудi және қабылдауды жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн мемлекеттiк органдардың құзыретiн белгiлейтiн бөлiгiн одан әрi жетiлдiру қажет.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасында өнертапқыштық қызметтi дамыту бағдарламасын әзiрлеу жолымен ғылыми-техникалық прогрестi, өнертапқыштықты және еркiн бәсекелестiктi дамытуға ықпал ету, шағын және орта бизнес субъектiлерiне санаткерлiк меншiк объектiлерiн пайдалануда жәрдем көрсету қажет.
Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласында тәжiрибе алмасу, бiлiктiлiктi арттыру және ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету мәселелерiнде халықаралық ұйымдармен өзара iс-әрекет жасау арқылы халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен халықаралық ынтымақтастықты кеңейтудiң, аудио-бейне саласында сабақтас құқықтар объектiлерiн заңсыз пайдалануға және контрафактiлiк өнiмнiң таралуына қарсы күрес мәселелерiнде Фонограмма жасаушылар халықаралық федерациясымен (IFPI) өзара iс-әрекеттiң зор маңызы бар.
Сонымен бiрге, әкiмшiсi ДСМҰ болып табылатын бағдарламалар бойынша санаткерлiк меншiк саласында мамандар даярлауды қамтамасыз ету, аумақтық әдiлет органдары, соттар, құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң, патенттiк сарапшылардың бiлiктiлiгiн арттыру, санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша судьялар мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне арналған семинарлар өткiзу қажет.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
В соответствии с Программой сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и ВОИС предусматривается использование предоставляемой помощи со стороны этой международной организации.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Решение основных задач, поставленных в Программе, предполагает достижение положительных результатов в ходе реализации Программы, которые должны получить отражение в укреплении научно-технического потенциала республики, стимулировании творческой деятельности.
Кроме того, решение данных задач будет способствовать созданию условий для развития инновационной деятельности, разработке и использованию новых технологий, выпуску конкурентноспособной продукции, созданию условий для внутреннего и международного обмена новой техникой и технологиями, формированию рынка научно-технической продукции.
Также это позволит обеспечить защиту внутреннего рынка от контрафактных товаров, поддержку отечественных производителей товаров и услуг.
Ожидается создание благоприятного инвестиционного климата и привлечение инвестиций в наукоемкие и высокотехнологичные производства, формирование и распространение информации о новых достижениях и разработках.
8. План мероприятий по реализации Программы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 января 2004 г. N 6 .
___________________________________________________________________________
N !      Мероприятия      !   Форма     ! Ответственные !    Срок
п.п.!                       ! завершения  ! за исполнение ! исполнения
---------------------------------------------------------------------------
1. !           2           !      3      !        4      !      5
---------------------------------------------------------------------------
1. Нормативно-правовое обеспечение
1.1   Проведение анализа      Информация    Министерство       Ежегодно
эффективности дейст-    в Правитель-  юстиции
вующего законодатель-   ство          Республики
ства в области          Республики    Казахстан
охраны прав интеллек-   Казахстан
туальной собствен-
ности
1.2   Внесение предложений    Информация    Министерство       Постоянно
по присоединению        в Правитель-  юстиции
Республики Казахстан    ство          Республики
к международным         Республики    Казахстан
соглашениям в области   Казахстан,
охраны прав интеллек-   проекты
туальной собственности  законов
Республики
Казахстан
1.3.  Разработка и принятие
подзаконных норма-
тивных правовых актов,
определяющих:

6. Қажеттi қорлар және оларды қаржыландыру көздерi
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен ДСМҰ арасындағы ынтымақтастық бағдарламасына сәйкес осы халықаралық ұйымның тарапынан берiлетiн көмектi пайдалану қарастырылады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламада қойылған негiзгi мiндеттердi шешу Бағдарламаны iске асыру барысында оң нәтижелерге қол жеткiзудi көздейдi, ол республиканың ғылыми-техникалық әлеуетiн нығайтудан, творчестволық қызметтi ынталандырудан көрiнiс табуы тиiс.
Бұдан басқа, бұл мiндеттердi шешу инновациялық қызметтi дамыту үшiн жағдай жасауға, жаңа технологияларды әзiрлеуге және пайдалануға, бәсекеге жарамды өнiмдер шығаруға, жаңа техникамен және технологиялармен iшкi және халықаралық айырбас-алмасуға жағдай жасауға, ғылыми-техникалық өнiм нарығын қалыптастыруға ықпал ететiн болады.
Сондай-ақ бұл iшкi нарықты контрафактiлiк тауарлардан қорғауды, отандық тауарлар мен қызметтер көрсетудi жасаушыларды қолдауды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Ғылыми ауқымды және жоғары технологиялық өндiрiстерге қолайлы инвестициялық ахуал жасау және инвестициялар тарту, жаңа жетiстiктер мен әзiрленiмдер туралы ақпарат қалыптастыру және тарату күтiлiп отыр.
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.01.06. N 6 қаулысымен .
---------------------------------------------------------------------------
Р/с!     Іс-шара       !  Аяқталу  ! Орындалуына !Орындалу!Болжамды!Қаржы.
N !                   !  нысаны   ! жауаптылар  !мерзімі !шығыстар!ланды.
!                   !           !             !        !        !ру көзi
---------------------------------------------------------------------------
1 !          2        !     3     !      4      !    5   !    6   !   7
---------------------------------------------------------------------------
1. Нормативтiк-құқықтық қамтамасыз ету
---------------------------------------------------------------------------
1.1 Санаткерлiк меншiк  Қазақстан   Қазақстан     Жыл         -        -
құқықтарын қорғау   Республика. Республика.   сайын
саласында           сының       сының
қолданылып жүрген   Үкіметіне   Әділет
заңнаманың          ақпарат     министрлігі
тиiмдiлiгiне
талдау жүргiзу
1.2 Санаткерлiк меншiк  Қазақстан   Қазақстан     Ұдайы       -        -
құқықтарын қорғау   Республика. Республика.
саласындағы халық.  сының       сының
аралық келiсiмдерге Үкіметіне   Әділет
Қазақстан Республи. ақпарат,    министрлігі
касының қосылуы     Қазақстан
жөнiнде ұсыныстар   Республика.
енгiзу              сының
заңдарының
жобалары
1.3 Мыналарды:

1) размеры и порядок    Приказ        Министерство      IV квартал
оплаты патентования     Комитета по   юстиции           2002 года
объектов промышленной   правам интел- Республики
собственности, селек-   лектуальной   Казахстан
ционных достижений,     собственности
топологий интегральных  Министерства
микросхем               юстиции
Республики
Казахстан
2) порядок и условия    Приказ        Министерство      IV квартал
признания товарного     Министерства  юстиции           2002 года
знака (знака обслу-     юстиции       Республики
живания) общеизвест-    Республики    Казахстан
ным в Республике        Казахстан
Казахстан
1.4  Разработка               Проект        Министерство      II
проекта Закона           Закона        юстиции           квартал
Республики                             Республики        2004
Казахстан "О                           Казахстан         года
внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан в
сфере
интеллектуальной
собственности
___________________________________________________________________________
2. Международное сотрудничество
2.1   Взаимодействие          Информация в  Министерство      Ежегодно
с международными        Правительство юстиции
организациями в         Республики    Республики
вопросах обмена         Казахстан     Казахстан,
опытом, повышения                     Министерство
квалификации и                        иностранных
научно-методи-                        дел Республики
ческого обеспечения                   Казахстан,
в области охраны                      Министерство
прав интеллекту-                      образования и
альной собствен-                      науки
ности                                 Республики
Казахстан
2.2   Повышение квали-        Информация    Министерство      Ежегодно
фикации сотрудников     в Правитель-  юстиции
территориальных         ство Респуб-  Республики
органов юстиции,        лики          Казахстан,
судей, сотрудников      Казахстан     Министерство
правоохранительных                    иностранных
органов, патентных                    дел
экспертов по прог-                    Республики
раммам, финансиру-                    Казахстан
емым ВОИС
2.3   Взаимодействие с        Информация    Министерство      Ежегодно
Международной           в Правитель-  юстиции
Федерацией Произ-       ство          Республики
водителей Фонограмм     Республики    Казахстан,
(IFPI) в вопросах       Казахстан     Министерство
борьбы с незаконным                   иностранных
использованием                        дел
объектов смежных                      Республики
прав и распростра-                    Казахстан
нением контрафактной
продукции в аудио-,
аудиовизуальной
сфере
2.4   Принятие мер по         Информация в  Министерство      II квартал
реализации Программы    Правительство юстиции           2003 года
сотрудничества между    Республики    Республики
Правительством          Казахстан     Казахстан
Республики Казахстан
и Всемирной организа-
цией интеллектуальной
собственности
___________________________________________________________________________

1) өнеркәсiптiк     ҚР ӘдМ      Қазақстан     2002        -        -
меншiк объектi.     Санаткерлік Республика.   жылдың
лерiн, селекциялық  меншік      сының         IV
жетiстiктердi,      құқығы      Әділет        тоқсаны
интегралдық микро.  жөніндегі   министрлігі
схемалар топология. комитетінің
ларын патенттеуге   бұйрығы
ақы төлеу мөлшерлерi
мен тәртiбiн;
2) Қазақстан Рес.   Қазақстан   Қазақстан     2002        -        -
публикасында        Республика. Республика.   жылдың
жалпыға мәлiм       сы Әділет   сының         IV
тауар таңбасын      министрлі.  Әділет        тоқсаны
(қызмет көрсету     гінің       министрлігі
таңбасын) тану      бұйрығы
тәртiбiн және
шарттарын анық.
тайтын заңи
нормативтiк
құқықтық
кесiмдердi
әзiрлеу және
қабылдау
1.4 "Қазақстан Респуб.  Заң         Қазақстан       2004    -  -
ликасының кейбiр    жобасы      Республикасы-   жылдың
заң актiлерiне                  ның Әдiлет      II
санаткерлiк                     министрлiгi     тоқсаны
меншiк саласында
өзгерiстер мен
толықтырулар
енгiзу туралы"
Қазақстан Респуб.
ликасы Заңының
жобасын әзiрлеу
---------------------------------------------------------------------------
2. Халықаралық ынтымақтастық
---------------------------------------------------------------------------
2.1 Санаткерлiк         Қазақстан   Қазақстан     Жыл         -    ДСМҰ
меншiк құқықтарын   Республика. Республика.   сайын            қаражаты
қорғау саласында    сының       сының Әділет                   есебінен
тәжiрибе алмасу,    Үкіметіне   министрлігі,
бiлiктiлiктi        ақпарат     Қазақстан
арттыру және                    Республика.
ғылыми-әдiстемелiк              сының Сыртқы
қамтамасыз ету                  істер
мәселелерiнде                   министрлігі,
халықаралық                     Қазақстан
ұйымдармен өзара                Республика.
iс-әрекет                       сының Білім
және ғылым
министрлігі
2.2 ДСМҰ қаржыландыра.  Қазақстан   Қазақстан     Жыл         -    ДСМҰ
тын бағдарламалар   Республика. Республика.   сайын            қаражаты
бойынша әдiлет      сының       сының Әділет                   есебінен
аумақтық органдары  Үкіметіне   министрлігі,
қызметкерлерiнiң,   ақпарат     Қазақстан
судьялардың, құқық              Республика.
қорғау органдары                сының
қызметкерлерiнiң,               Сыртқы істер
патент сарапшылар.              министрлігі
ының бiлiктiлiгiн
арттыру
2.3 Аудио-бейне         Қазақстан   Қазақстан     Жыл         -        -
саласында сабақтас  Республика. Республика.   сайын
құқықтар            сының       сының Әділет
объектiлерін        Үкіметіне   министрлігі,
заңсыз пайдалануға  ақпарат     Қазақстан
және контрафактiлiк             Республика.
өнiмнiң таралуына               сының
қарсы күрес                     Сыртқы істер
мәселелерiнде                   министрлігі
Фонограмма
жасаушылар халық.
аралық федерация.
сымен (IFPI) өзара
iс-әрекет жасау
2.4 Қазақстан           Қазақстан   Қазақстан     2003        -        -
Республикасы мен    Республика. Республика.   жылдың
Дүниежүзiлiк        сының       сының Әділет  ІІ
Санаткерлiк Меншiк  Үкіметіне   министрлігі   тоқсаны
Ұйымы арасындағы    ақпарат
ынтымақтастық
бағдарламасын iске
асыру бойынша
шаралар қабылдау
---------------------------------------------------------------------------

3. Подготовка специалистов в области охраны прав
интеллектуальной собствености
___________________________________________________________________________
3.1   Проведение семинаров    Семинары     Министерство       Ежегодно
для судей и сотрудни-                юстиции
ков правоохранительных               Республики
органов по вопросам                  Казахстан,
охраны прав интеллек-                Министерство
туальной собствен-                   внутренних дел
ности, организуемых                  Республики
ВОИС                                 Казахстан
3.2   Включение в програм-    Предложения  Министерство       2003-2005
мы высших учебных       в Правиль-   образования        годы
заведений, осущест-     ство         и науки
вляющих подготовку      Республики   Республики
специалистов для        Казахстан    Казахстан,
органов, в компетен-                 Министерство
цию которых входит                   юстиции
пресечение право-                    Республики
нарушений в сфере                    Казахстан
прав интеллектуаль-
ной собственности,
соответствующих
учебных дисциплин
3.3   Внесение               Предложения    Министерство   II
предложений о          в              юстиции        квартал
создании               Правительство  Республики     2004
Учебного центра        Республики     Казахстан      года
интеллектуальной       Казахстан
собственности
при
Республиканском
государственном
казенном
предприятии
"Национальный
институт
интеллектуальной
собственности
Комитета по
правам
интеллектуальной
собственности
Министерства
юстиции
Республики
Казахстан
___________________________________________________________________________
4. Повышение правовой культуры населения в вопросах
охраны прав интеллектуальной собственности
___________________________________________________________________________
4.1.  Проведение разъяс-      Публикации,  Министерство      Постоянно
нительной работы        пресс-       юстиции
через средства          конференции, Республики
массовой информации,    выступления  Казахстан,
периодические                        Министерство
печатные издания                     культуры,
по вопросам охраны                   информации
прав интеллектуаль-                  и обществен-
ной собственности                    ного согласия
Республики
Казахстан
4.2   Издание сборников       Сборники     Министерство       Ежегодно
нормативных право-      нормативных  юстиции
вых актов, методи-      правовых     Республики
ческих материалов       активов,     Казахстан
и другой литературы     методических
по вопросам охраны      материалов
прав интеллектуаль-     по вопросам
ной собственности,      интеллекту-
по программам,          альной собст-
администрируемым        венности
ВОИС
4.3   Проведение работы       Видеоролики  Министерство       I-IV кварталы
по созданию роликов,                 юстиции            2003 года
видеоклипов,                         Республики
кинофильмов по                       Казахстан,
различным темам,                     Министерство
посвященным охране                   культуры,
прав интеллекту-                     информации и
альной собственности                 общественного
согласия
Республики
Казахстан
4.4   Разработка            Методические   Министерство     IV
методических          рекомендации   юстиции          квартал
рекомендаций,                        Республики       2004
определяющих                         Казахстан        года
ущерб,
причиненный
правообладателю
нарушением его
прав
___________________________________________________________________________

3. Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласында мамандар даярлау
---------------------------------------------------------------------------
3.1 ДСМҰ-ның            Семинарлар  Қазақстан     Жыл         -    ДСМҰ
ұйымдастыруымен                 Республика.   сайын            қаражаты
санаткерлiк меншiк              сының Әділет                   есебінен
құқықтарын қорғау               министрлігі,
мәселелерi бойынша              Қазақстан
судьялар мен құқық              Республика.
қорғау органдары                сының
қызметкерлерiне                 Ішкі істер
арналған                        министрлігі
семинарлар өткiзу
3.2 Құзыретiне          Қазақстан   Қазақстан     2003 -      -        -
санаткерлiк меншiк  Республика. Республика.   2005
саласында құқық     сының       сының Білім   жылдар
бұзушылықтың жолын  Үкіметіне   және ғылым
кесу кiретiн        ұсыныс      министрлігі,
органдар үшiн                   Қазақстан
мамандар даярлауды              Республика.
жүзеге асыратын                 сының Әділет
жоғары оқу                      министрлігі
орындары
бағдарламаларына
тиiстi оқу пәндерiн
енгiзу
3.3 "Қазақстан Респуб.  Қазақстан    Қазақстан       2004    - -
ликасының Әдiлет    Республи.    Республикасы.   жылдың
министрлігі         касының      ның Әділет      ІІ
Санаткерлік мен.    Үкіметіне    министрлігі     тоқсаны
шік құқығы жөнін.   ұсыныстар
дегі комитетінің
ұлттық санаткерлік
меншік институты"
республикалық
мемлекеттік қазына.
лық кәсіпорнының
жанынан
Санаткерлік меншік
оқу орталығын құру
туралы ұсыныстар
енгізу
---------------------------------------------------------------------------
4. Санаткерлiк меншiк құқығын қорғау мәселелерінде
халықтың құқықтық мәдениетін көтеру
---------------------------------------------------------------------------
4.1 Санаткерлік         Жарияланым. Қазақстан     Ұдайы       -        -
меншік құқықтарын   дар, баспа. Республика.
қорғау мәселелерi   сөз, конфе. сының Әділет
бойынша бұқаралық   ренциялары, министрлігі,
ақпарат құралдары,  сөз сөйлеу  Қазақстан
мерзiмдi баспа                  Республика.
басылымдары арқылы              сының
түсiндiру                       Мәдениет,
жұмыстарын жүргiзу              ақпарат және
қоғамдық
келісім
министрлігі
4.2 ДСМҰ әкiмшiлiк      Санаткерлік Қазақстан     Жыл        -     ДСМҰ
ететiн бағдарлама.  меншік      Республика.   сайын            қаражаты
лар бойынша         мәселелері  сының Әділет                   есебінен
нормативтiк         жөніндегі   министрлігі
құқықтық кесiмдер,  нормативтік
әдiстемелiк         құқықтық
материалдар және    кесімдер,
санаткерлiк меншiк  әдістемелік
құқықтарын қорғау   материалдар
мәселелерi          жинағы
жөнiндегi өзге де
әдебиеттер шығару
4.3 Санаткерлiк меншiк  Бейнеролик. Қазақстан     2003        -    ДСМҰ
құқықтарын          тер         Республика.   жылдың           қаражаты
қорғауға арналған               сының Әділет  I-IV             есебінен
түрлi тақырыпта                 министрлігі,  тоқсандары
роликтер,                       Қазақстан
бейнеклиптер, кино.             Республика.
фильмдер шығару                 сының
бойынша жұмыс                   Мәдениет,
жүргiзу                         ақпарат және
қоғамдық
келiсiм
министрлiгі
4.4  Құқық иеленушіге   Әдістемелік  Қазақстан       2004
оның құқықтарын    ұсынымдар    Республика.     жылдың
бұзудан келтіріл.               сының Әділет    IV
ген зиянды                      министрлігі     тоқсаны
айқындайтын
әдістемелік ұсы.
нымдарды әзірлеу
---------------------------------------------------------------------------

5. Защита прав интеллектуальной собственности
___________________________________________________________________________
5.1  (исключена - N 6 от 6.01.2004 г.)
5.2  (исключена - N 6 от 6.01.2004 г.)
5.3  Осуществление            Обмен          Таможенный         Постоянно
совместных мер по        информацией    комитет
регулированию переме-                   Министерства
щения через таможен-                    государственных
ную границу товаров,                    доходов
содержащих объекты                      Республики
интеллектуальной                        Казахстан,
собственности                           Комитет по
правам интеллек-
туальной собствен-
ности Министерства
юстиции
Республики
Казахстан
5.4  Принятие мер, направ-    Проведение     Министерство       Постоянно
ленных на предотвра-     рейдов по      юстиции
щение производства и     выявлению и    Республики
распространения конт-    пресечению     Казахстан,
рафактной продукции      правонаруше-   Министерство
ний в области  внутренних дел
авторского и   Республики
смежных прав   Казахстан
5.5  Анализ состояния         Информация в   Министерство       I квартал
института оценки         Правительство  юстиции            2003 года
объектов интеллек-       Республики     Республики
туальной собствен-       Казахстан      Казахстан
ности
5.6  Разработка методи-       Совместный     Министерство       II квартал
ческих материалов,       приказ         юстиции            2003 года
регулирующих вопросы                    Республики
оценки объектов                         Казахстан,
интеллектуальной                        Министерство
собственности                           образования
и науки
Республики
Казахстан
5.7  Выработка мер и          Информация в   Министерство       IV квартал
механизмов стиму-        Правительство  юстиции            2002 года
лирования изобре-        Республики     Республики
тательской деятель-      Казахстан      Казахстан,
ности, коммерциа-                       Министерство
лизации изобрета-                       образования
тельства в Респуб-                      и науки
лике Казахстан                          Республики
Казахстан
___________________________________________________________________________
6. Развитие патентной системы Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
6.1  Разработка и приня-
тие подзаконных
нормативных право-
вых актов, опреде-
ляющих:
1) правила состав-       Совместный     Министерство      IV квартал
ления, подачи и          приказ         юстиции           2002 года
рассмотрения                            Республики
заявок на выдачу                        Казахстан,
патентов на селек-                      Министерство
ционные достижения                      сельского
хозяйства
Республики
Казахстан

5. Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау
---------------------------------------------------------------------------
5.1 <*>
5.2 <*>
5.3 Санаткерлiк меншiк  Ақпарат     Қазақстан     Ұдайы       -        -
объектiлерi бар     алмасу      Республикасы
тауарлардың                     Мемлекеттік
кедендiк шекара                 кіріс
арқылы өтуiн реттеу             министрлігінің
бойынша бiрлескен               Кеден
шараларды жүзеге                комитеті,
асыру                           Қазақстан
Республикасы
Әдiлет
министрлiгiнiң
Санаткерлiк
меншiк құқығы
жөнiндегi
комитетi
5.4 Контрафактiлiк      Авторлық    Қазақстан     Ұдайы       -        -
өнiмдер шығару      және        Республика.
мен таратудың       сабақтас    сының Әділет
алдын алуға         құқықтар    министрлігі,
бағытталған         саласындағы Қазақстан
шаралар қабылдау    құқық       Республика.
бұзушылықты сының
анықтау     Ішкі істер
және жолын  министрлігі
кесу
бойынша
рейдтер
өткізу
5.5 Санаткерлiк меншiк  Қазақстан   Қазақстан     2003        -        -
объектiлерiн        Республика. Республика.   жылдың
бағалау институт.   сының       сының Әділет  І
ының жай-күйiн      Үкіметіне   министрлігі   тоқсаны
талдау              ақпарат
5.6 Санаткерлiк меншік  Бірлескен   Қазақстан     2003        -        -
объектiлерiн        бұйрық      Республика.   жылдың
бағалау                         сының Әділет  ІІ
мәселелерiн                     министрлігі,  тоқсаны
реттейтін                       Қазақстан
әдiстемелiк                     Республика.
материалдар әзiрлеу             сының Білім
және ғылым
министрлiгi
5.7 Өнертапқыштық       Қазақстан   Қазақстан     2002        -        -
қызметтi ынталан.   Республика. Республика.   жылдың
дыру, Қазақстан     сының       сының Әділет  IV
Республикасында     Үкіметіне   министрлігі,  тоқсаны
өнертапқыштықты     ақпарат     Қазақстан
коммерцияландыру                Республика.
шаралары мен                    сының Білім
тетiктерiн жасау                және ғылым
министрлiгi
---------------------------------------------------------------------------
6. Қазақстан Республикасының патенттiк жүйесiн дамыту
---------------------------------------------------------------------------
6.1 Мыналарды:
1) селекциялық      Бiрлескен   Қазақстан     2002        -        -
жетiстiктерге       бұйрық      Республика.   жылдың
патент алуға                    сының Әділет  IV
өтiнiштердi жазу,               министрлігі,  тоқсаны
беру және қарау                 Қазақстан
ережесiн;                       Республика.
сының Ауыл
шаруашылығы
министрлiгi