О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1996 года N 281
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2002 года N 717
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2001 года N 450 P010450_ "О Плане мероприятий по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2002 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1996 года N 281 P960281_ "Об утверждении Порядка наименования и переименования предприятий, организаций, учреждений, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических объектов Республики Казахстан и изменения транскрипции их названий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 11, ст. 81) следующие изменения и дополнения:
в заголовке и тексте слова "предприятий", "учреждений" исключить;
в Порядке наименования и переименования предприятий, организаций, учреждений, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико- географических объектов Республики Казахстан и изменения транскрипции их названий, утвержденном указанным постановлением:
в заголовке и тексте слова "предприятий", "учреждений" исключить;
в пункте 2:
в абзаце первом слова "министерства, государственные комитеты, центральные исполнительные органы, не входящие в состав Правительства и ведомства Республики, местные представительные и местные исполнительные органы" заменить словами "центральные и местные исполнительные, местные представительные, а также иные государственные органы республики";
в абзаце третьем:
слова "правописание всех наименований следует вести в соответствии с нормами" заменить словами "написание всех наименований на государственном языке должно соответствовать нормам";
слово "национальных" исключить;
в абзаце четвертом слова "в целом по республике не более чем в трех случаях" заменить словами "не более чем в трех случаях для каждой из областей, городов республиканского значения и столицы";
пункты 4, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Решения о наименованиях и переименованиях, уточнении транскрипций названий организаций, железнодорожных станций, аэропортов и других объектов государственной собственности, а также физико-географических объектов принимаются Правительством Республики Казахстан по представлениям соответствующих центральных исполнительных органов, местных представительных и исполнительных органов при наличии положительного заключения Государственной ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 5 наурыздағы N 281 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 3 шілде N 717.
"Тiлдердi қолдану мен дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiнде 2001-2002 жылдарға арналған iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 6 сәуiрдегi N 450 P010450_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасындағы кәсiпорындарды, ұйымдарды, мекемелердi, темiр жол станцияларын, әуежайларды, сондай-ақ физикалық-географиялық объектiлердi атау мен қайта атаудың және олардың атауларының транскрипциясын өзгертудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 5 наурыздағы N 281 P960281_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1996 ж., N 11, 81-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
тақырыбында және мәтiнiнде "кәсiпорындарды", "мекемелердi" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы кәсiпорындарды, ұйымдарды, мекемелердi, темiр жол станцияларын, әуежайларды, сондай-ақ физикалық-географиялық объектiлердi атау мен қайта атаудың және олардың атауларының транскрипциясын өзгертудiң тәртiбiнде:
тақырыбында және мәтiнiнде "кәсiпорындарды", "мекемелердi" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Республика министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, Yкiмет құрамына енбейтiн орталық атқару органдары мен ведомстволары, жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдары" деген сөздер "Республиканың орталық және жергiлiктi атқарушы, жергiлiктi өкiлдi, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта:
"барлық атаулардың дұрыс жазылуы қазiргi қазақ әдеби тiлiнiң нормаларына сәйкес жүргiзiлiп" деген сөздер "барлық атаудың мемлекеттiк тiлде жазылуы қазiргi қазақ әдеби тiлiнiң нормаларына сәйкес келуi тиiс" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ұлт тiлдерiндегi" деген сөздер "тiлдердегi" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "республика аумағында үш жағдайдан артық емес" деген сөздер "әрбiр облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана үшiн үш жағдайдан артық емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
4, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұйымдарды, темiр жол станцияларын, әуежайларды және мемлекеттiк меншiктегi басқа да объектiлердi, сондай-ақ физикалық-географиялық объектiлердi атау және қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау туралы шешiмдi тиiстi орталық атқарушы органдардың, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың ұсыныстары бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы Мемлекеттiк ономастика комиссиясының оң қорытындысы болған кезде Қазақстан Республикасының Yкiметi қабылдайды.

6. Наименования, переименования, а также изменения транскрипции названий организаций влекут за собой их государственную перерегистрацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Регистрация названий объектов, перечень которых указан в пункте 4 настоящего Порядка, проведение научной экспертизы, контроль за реализацией практических мер, разработка методологии упорядочения названий, разъяснительная работа среди населения, издание различных справочников, словарей, методических разработок по актуальным проблемам ономастики, проведение научно-практических конференций и совещаний осуществляется Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

6. Ұйымдарды атау, қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк қайта тiркеуге әкеп соғады.
7. Тiзбесi осы Тәртiптiң 4-тармағында көрсетiлген объектiлердiң атауларын тiркеудi, оларға ғылыми сараптама жүргiзудi, практикалық шаралардың iске асырылуын бақылауды, атауларды реттеудiң әдiснамасын әзiрлеудi, тұрғындар арасындағы түсiндiру жұмыстарын, түрлi анықтамалықтар, сөздiктер, ономастиканың өзектi проблемалары бойынша
әдiстемелiк талдамалар шығаруды, ғылыми-практикалық конференциялар мен
кеңестер өткiзудi Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және
қоғамдық келiсiм министрлiгi жүзеге асырады.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Жұманазарова А.Б.