Вопросы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2002 года N 981. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 октября 2004 г. N 1133 (P041133)
В соответствии с Указом  Президента Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 931 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве таможенного контроля Республики Казахстан (далее - Агентство);
2) перечень государственных учреждений Агентства, финансируемых из республиканского бюджета. <*>
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 10 марта 2004 г. N 300 .
2. Разрешить Председателю Агентства иметь четырех заместителей, в том числе одного первого.
3. Установить, что финансирование расходов на содержание Агентства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства государственных доходов Республики Казахстан в пределах передаваемой штатной численности.
4. (Пункт утратил силу - постановлением  Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2003 года N 314).
5. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
6. Агентству принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
Положение об Агентстве таможенного контроля
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Агентство таможенного контроля Республики Казахстан (далее - Агентство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, не входящим в состав Правительства Республики Казахстан, осуществляющим, в целях обеспечения экономической безопасности Республики Казахстан, непосредственное руководство, межотраслевую координацию и иные специальные исполнительные, разрешительные функции в сфере таможенного дела.
Агентство является правоохранительным органом.
2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, в том числе международными договорами Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Агентство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и банках.
Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 6 қыркүйек N 981. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 29 қазандағы N 1133 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк басқару жүйесiн одан әрi жетiлдiру шаралары туралы" 2002 жылғы 28 тамыздағы N 931  Жарлығына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттігі (бұдан әрi - Агенттік) туралы ереже;
2) Агенттiктiң республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерiнiң тiзбесi бекітілсін. <*>
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.03.10. N 300   қаулысымен .
2. Агенттiк төрағасына төрт орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары болуына рұқсат етiлсiн.
3. Агенттiктi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру берiлетiн штат санының шегiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiн ұстауға арналып республикалық бюджетте көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
4. <*>
Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.01. N 314   қаулысымен.
5. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
6. Агенттiк осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
7. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2002 жылғы 6 қыркүйектегi
N 981 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау
агенттiгi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттігi (бұдан әрі - Агенттiк) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн, Қазақстан Республикасының экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында кеден ісі саласында тiкелей басшылықты, салааралық үйлестіруді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат ету функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Агенттік құқық қорғау органы болып табылады.
2. Агенттiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясына , Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметінің кесiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге, оның iшiнде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Агенттік мемлекеттiк мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттiк тілде жазылған мөрi және мөртаңбасы, белгiленген үлгідегi бланкілерi, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Қазынашылық органдарында және банктерде шоттары болады.
Агенттiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

4. Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Лимит штатной численности Агентства утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Агентства:
город Астана, улица Ауэзова, 116.
7. Полное наименование Агентства - государственное учреждение "Агентство таможенного контроля Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Агентства.
9. Финансирование расходов на содержание Агентства осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год.
Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Агентства.
Если Агентству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Агентства
10. Основными задачами Агентства являются:
1) обеспечение в пределах своей компетенции экономической безопасности и экономических интересов Республики Казахстан;
2) участие в разработке и проведении таможенной политики Республики Казахстан;
3) обеспечение соблюдения таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого обязаны осуществлять таможенные органы Республики Казахстан, защиты законных прав и интересов граждан и организаций при осуществлении таможенного дела;
4) применение средств таможенного регулирования торгово-экономических отношений;
5) взимание таможенных платежей и налогов;
6) участие в разработке мер нетарифного регулирования в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, включая лицензирование;
7) обеспечение соблюдения разрешительного порядка при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
8) борьба с контрабандой и преступлениями, правонарушениями в сфере таможенного дела, нарушениями таможенных правил и налогового законодательства, относящего к товарам, перемещаемым через таможенную границу Республики Казахстан, пресечение незаконного оборота через таможенную границу Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ, оружия, предметов художественного, исторического и археологического достояния народов Республики Казахстан и зарубежных стран, объектов интеллектуальной собственности, видов животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения, их частей и дериватов, других товаров, а также оказание содействия в борьбе с международным терроризмом и пресечение незаконного вмешательства в аэропортах Республики Казахстан в деятельность международной гражданской авиации;

4. Агенттiктің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкiлеттілік берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы ретiнде әрекет етуге құқығы бар.
5. Агенттіктің штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
6. Агенттіктің заңды мекен-жайы:
Астана қаласы, Әуезов көшесi, 116.
7. Агенттіктің толық атауы - "Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Агенттiктің құрылтай құжаты болып табылады.
9. Агенттікті ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражаттың есебiнен және шегінде жүзеге асырылады.
Агенттікке кәсіпкерлiк субъектiлерiмен Агенттiктің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау мәнiне арналған шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер, Агенттiкке заңнамалық кесiмдермен кiрiстер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджеттің кiрiсiне жiберiледi.
2. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi, функциялары және құқықтары
10. Агенттіктің негiзгi мiндеттерi:
1) өз құзыретінің шегiнде Қазақстан Республикасының экономикалық қауiпсіздігі мен экономикалық мүдделерін қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының кеден саясатын әзiрлеуге және жүргiзуге қатысу;
3) оның орындалуын бақылауды Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыруға мiндеттi болатын Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасының сақталуын, кеден iсiн жүзеге асыру кезiнде азаматтар мен ұйымдардың заңды құқықтары мен мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету;
4) сауда-экономикалық қатынастарды кедендік реттеудің құралдарын қолдану;
5) кедендiк төлемдер мен салықтарды алу;
6) лицензиялауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты тарифтiк емес реттеу шараларын әзiрлеуге қатысу;
7) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткізу кездегi рұқсат ету тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету;
8) контрабанда мен қылмыстарға, кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарға, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кеден ережелерi мен салық заңнамасын бұзушылықтарға, қарсы күрес, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, қару-жарақтың Қазақстан Республикасы мен шет елдер халықтарының көркем, тарихи және археологиялық игілігі заттарының, зияткерлік меншiк объектілерінің, жойылып кету қаупi төнiп тұрған жануарлар мен өсiмдiк түрлерiнiң, олардың бөлiктерi мен дериваттарының, басқа да тауарлардың заңсыз айналымының жолын кесу, сондай-ақ халықаралық терроризмге қарсы күресте жәрдем көрсету және Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық азаматтық авиацияның қызметiне заңсыз араласудың жолын кесу;

9) осуществление и совершенствование таможенного контроля и таможенного оформления, создание условий, способствующих ускорению товарооборота через таможенную границу Республики Казахстан;
10) ведение таможенной статистики внешней торговли и специальной таможенной статистики Республики Казахстан;
11) ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
12) содействие развитию внешнеэкономических связей Республики Казахстан, а также деятельности в рамках таких связей организаций и граждан;
13) содействие в осуществлении мер по защите государственной безопасности, нравственности населения, защите жизни и здоровья человека, охране окружающей природной среды, животных и растений, защите интересов республиканских потребителей ввозимых товаров;
14) осуществление контроля за вывозом стратегических и других жизненно важных для интересов Республики Казахстан материалов;
15) осуществление валютного контроля в пределах своей компетенции;
16) обеспечение выполнения международных обязательств Республики Казахстан в части, касающейся таможенного дела; участие в разработке международных договоров Республики Казахстан, связанных с таможенным делом; осуществление сотрудничества с таможенными и иными компетентными органами зарубежных государств, международными организациями, занимающимся вопросами таможенного дела;
17) проведение научно-исследовательских работ и в пределах компетенции консультирование в сфере таможенного дела; подготовка, переподготовка и повышение квалификации специалистов в этой области для государственных органов и организаций;
18) представление в установленном законодательством порядке органам государственной власти, организациям и гражданам информации по таможенным вопросам;
19) участие в реализации единой финансово-хозяйственной политики, развитии материально-технической и социальной базы таможенных органов.
11. Агентство в пределах своей компетенции и в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) участие в подготовке предложений по совершенствованию таможенной политики Республики Казахстан, обеспечение ее реализации;
2) разработка проектов нормативных правовых актов по вопросам таможенного дела;
3) внесение предложений о ставках и механизме применения таможенных пошлин и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы;
4) участие в разработке мер экономической политики в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, включая лицензирование;
5) организация системы контроля за правильностью определения таможенной стоимости товаров;

9) кедендiк бақылау мен кедендік ресiмдеудi жүзеге асыру және жетiлдiру, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге ықпал ететiн жағдайлар жасау;
10) сыртқы сауданың кеден статистикасы мен Қазақстан Республикасының арнайы кеден статистикасын жүргiзу;
11) Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасын жүргiзу;
12) Қазақстан Республикасы сыртқы экономикалық байланыстарының, сондай-ақ ұйымдар мен азаматтардың осындай байланыстар шеңберiндегi қызметiнiң дамуына жәрдемдесу;
13) мемлекеттiк қауiпсiздiктi, халықтың адамгершiлiгiн сақтау, адамның өмiрi мен денсаулығын сақтау, қоршаған табиғи ортаны, жануарлар мен өсiмдiктердi қорғау, әкелiнетiн тауарларды республикалық тұтынушылардың мүдделерiн қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға жәрдемдесу;
14) стратегиялық және Қазақстан Республикасының мүдделері үшiн өмiрлiк маңызы бар басқа да материалдардың әкетiлуiн бақылауды жүзеге асыру;
15) өз құзыретінің шегiнде валюталық бақылауды жүзеге асыру;
16) Қазақстан Республикасының халықаралық мiндеттемелерiнің кеден iсiне қатысты бөлiгiнде орындалуын қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының кеден iсiне байланысты халықаралық шарттарын әзiрлеуге қатысу; шет ел мемлекеттерінің кедендер және өзге де құзыреттi органдарымен, кеден iсi мәселелерiмен айналысатын халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асыру;
17) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу және құзыретінің шегінде кеден iсi саласында консультация жүргiзу, мемлекеттiк органдар мен ұйымдар үшiн осы саладағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және бiліктілігiн көтеру;
18) заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк билiк органдарына, ұйымдар мен азаматтарға кеден мәселелерi бойынша ақпараттар ұсыну;
19) бiрыңғай қаржы-шаруашылық саясатты iске асыруға, кеден органдарының материалдық-техникалық және әлеуметтік базасын дамытуға қатысу болып табылады.
11. Агенттiк өз құзыретінің шегiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының кеден саясатын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар дайындауға қатысу, оның iске асырылуын қамтамасыз ету;
2) кеден iсi мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық кесiмдердің жобаларын әзiрлеу;
3) оларды алу кеден органдарына жүктелетiн кеден баждары мен салықтарының ставкалары мен қолдану тетiгi туралы ұсыныстар енгiзу;
4) лицензиялауды қоса алғанда, экономикалық саясаттың Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларға қатысты шараларын әзiрлеуге қатысу;
5) тауарлардың кедендiк құнын белгiлеудің дұрыстығын бақылау жүйесiн ұйымдастыру;

6) обеспечение своевременного и полного внесения в республиканский бюджет таможенных пошлин и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы Республики Казахстан;
7) обеспечение эффективного использования таможенных режимов при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
8) организация осуществления таможенного контроля и оформления товаров и транспортных средств, принятие мер к их совершенствованию;
9) обеспечение самостоятельно и во взаимодействии с другими правоохранительными органами контроля за соблюдением режима зоны таможенного контроля, организация системы охраны объектов таможенной инфраструктуры, осуществление других мер по охране таможенной границы Республики Казахстан;
10) участие в разработке и исполнении разрешительного порядка перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
11) осуществление контроля за вывозом стратегических и других жизненно важных для Республики Казахстан материалов, а также культурных ценностей;
12) осуществление валютного контроля;
13) обеспечение участия таможенных органов в осуществлении мер по защите государственной безопасности, природной среды, животных и растений, защите интересов потребителей ввозимых товаров в республику;
14) организация ведения борьбы с контрабандой и иными преступлениями, правонарушениями в сфере таможенного дела;
15) осуществление работы, связанной с нарушениями таможенных правил;
16) оказание содействия в борьбе с международным терроризмом и пресечению незаконного вмешательства в аэропортах Республики Казахстан в деятельность международной гражданской авиации;
17) осуществление контроля за соблюдением должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан законности при производстве по делам о контрабанде, об иных преступлениях в сфере таможенного дела;
18) ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
19) обеспечение своевременного и объективного рассмотрения жалоб на решения, неправомерные действия или бездействие таможенных органов Республики Казахстан и их должностных лиц;
20) проведение информационно-разъяснительной работы по состоянию и развитию таможенного дела в Республике Казахстан;
21) участие в разработке проектов международных договоров Республики Казахстан по вопросам таможенного дела, проведение переговоров и заключение международных договоров Республики Казахстан;
22) участие в деятельности международных организаций, занимающихся вопросами таможенного дела;

6) оларды алу Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелетін кеден баждары мен салықтарының республикалық бюджетке уақытылы және толық енгiзiлуiн қамтамасыз ету;
7) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендер шекарасы арқылы өткізу кезінде кедендiк режимдердi тиiмдi пайдалануды қамтамасыз ету;
8) тауарлар мен көлiк құралдарын кедендік бақылау мен кедендік ресiмдеудiң жүзеге асырылуын ұйымдастыру, оларды жетілдiру шараларын қабылдау;
9) бақылауды өз бетiмен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара iс-әрекетте кедендік бақылау аймағы режимiнің сақталуын қамтамасыз ету, кедендiк инфрақұрылым объектiлерiн қорғау жүйесін ұйымдастыру Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасын қорғау жөнiндегi басқа да шараларды жүзеге асыру;
10) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзуге рұқсат беру тәртiбiн әзiрлеуге және орындауға қатысу;
11) стратегиялық және Қазақстан Республикасы үшiн өмiрлiк маңызы бар басқа да материалдардың, сондай-ақ мәдени құндылықтардың әкетілуін бақылауды жүзеге асыру;
12) валюталық бақылауды жүзеге асыру;
13) кеден органдарының мемлекеттік қауiпсiздiктi, табиғи ортаны, жануарлар мен өсiмдiктердi қорғау, республикаға әкелiнетiн тауарларды тұтынушылардың мүдделерiн қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға қатысуын қамтамасыз ету;
14) контрабандаға және кеден iсi саласындағы өзге де қылмыстарға, құқық бұзушылықтарға қарсы күрес жүргiзудi ұйымдастыру;
15) кеден ережелерiн бұзушылықтарға байланысты жұмысты жүзеге асыру;
16) халықаралық терроризмге қарсы күресте және Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық азаматтық авиацияның қызметте заңсыз араласудың жолын кесуде жәрдем көрсету;
17) Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының контрабанда туралы, кеден iсi саласындағы өзге де қылмыстар туралы iстер бойынша іс жүргiзу кезiнде заңдылықты сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
18) Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасын жүргiзу;
19) Қазақстан Республикасы кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының шешiмдерiне, заңсыз әрекеттерiне немесе әрекетсiздігіне арналған шағымдарды уақытылы және объективтi түрде қарауды қамтамасыз ету;
20) Қазақстан Республикасындағы кеден iсiнің жай-күйі мен оны дамыту бойынша ақпараттық түсiндiру жұмысын жүргiзу;
21) Қазақстан Республикасының кеден iсi мәселелерi жөнiндегi халықаралық шарттарының жобаларын әзiрлеуге қатысу, келiссөздер жүргiзу және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу;
22) кеден iсi мәселелерiмен айналысатын халықаралық ұйымдардың қызметіне қатысу;

23) обеспечение выполнения международных обязательств Республики Казахстан в части, касающейся таможенного дела;
24) обобщение и анализ практики применения законодательства о таможенном деле в Республике Казахстан и зарубежных государствах, в том числе и проведение научно-исследовательских работ;
25) обеспечение подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов по таможенному делу, подготовки специалистов для работы в таможенных лабораториях, других подведомственных организациях;
26) обеспечение эффективного функционирования в своей системе научно-исследовательских организаций, учебных заведений;
27) осуществление управления имуществом системы таможенных органов Республики Казахстан;
28) содействие в реализации мер правовой и социальной защиты должностных лиц системы таможенных органов;
29) проведение профилактики и праворазъяснительной работы по предупреждению правонарушений и преступлений в сфере таможенного дела;
30) взаимодействие с компетентными органами зарубежных государств по вопросам таможенного дела;
31) информирование Правительства Республики Казахстан и заинтересованных государственных органов о состоянии таможенного дела в республике и принимаемых таможенными органами мерах по его укреплению и развитию;
32) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством.
12. Агентство для реализации возложенных на него задач и осуществления функций имеет право:
1) издавать обязательные для исполнения на всей территории Республики Казахстан нормативные правовые акты по вопросам таможенного дела;
2) запрашивать и получать информацию от государственных органов, иных организаций, должностных лиц и граждан, необходимую для осуществления функций, возложенных на Агентство;
3) в пределах своей компетенции требовать от руководителей и других должностных лиц организаций, независимо от форм собственности, а также физических лиц устранения нарушений таможенного законодательства и контролировать его выполнение;
4) принимать участие в разработке и реализации совместных с другими правоохранительными органами программ борьбы с преступностью в Республике Казахстан;
5) осуществлять дознание и производство по делам об административных правонарушениях и преступлениях в сфере таможенного дела;
6) составлять протоколы об административных правонарушениях, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством об административных правонарушениях;
7) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений о создании, реорганизации и ликвидации таможенных управлений, таможен, таможенных лабораторий и иных организаций, способствующих решению задач таможенных органов;

23) Қазақстан Республикасы халықаралық мiндеттемелерiнің кеден iсiне қатысты бөлiгiнде орындалуын қамтамасыз ету;
24) Қазақстан Республикасы мен шетелдiк мемлекеттерде кеден iсi туралы заңнаманың қолданылу практикасын жинақтау және талдау, оның iшiнде ғылыми-зерттеу жұмыстарын да жүргiзу;
25) кеден iсi бойынша мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және бiлiктiлiгiн көтерудi, кеден зертханаларында, басқа да ведомстволық бағыныстағы ұйымдарда жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлауды қамтамасыз ету;
26) өз жүйесiнде ғылыми-зерттеу ұйымдарының, оқу орындарының тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
27) Қазақстан Республикасы кеден органдары жүйесінің мүлкін басқаруды жүзеге асыру;
28) кеден органдары жүйесiнің лауазымды адамдарын құқықтық және әлеуметтiк қорғау шараларын iске асыруға жәрдемдесу;
29) кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың алдын алу жөнiнде профилактика және құқықтық түсiндiру жұмыстарын жүргiзу;
30) шетел мемлекеттерінің құзыретті органдарымен кеден ісі мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасау;
31) Қазақстан Республикасының Үкiметi мен мүдделi мемлекеттiк органдарды республикадағы кеден iсiнің жай-күйі және оны нығайту мен дамыту жөнiнде кеден органдары қабылдап жатқан шаралар туралы хабардар ету;
32) өзiне заңнамамен жүктелетiн өзге де функцияларды жүзеге асыру.
12. Өзiне жүктелген мiндеттердi iске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру үшiн Агенттiктің:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағында орындау үшiн мiндеттi кеден iсi мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдердi шығаруға;
2) мемлекеттiк органдардан, өзге де ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан Агенттікке жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
3) өз құзыретінің шегiнде меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың басшылары мен басқа да лауазымды адамдарынан, сондай-ақ жеке тұлғалардан кеден заңнамасын бұзушылықтарды жоюды талап етуге және оның орындалуын бақылауға;
4) басқа да құқық қорғау органдарымен бiрлесiп Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрес бағдарламаларын әзiрлеуге және iске асыруға қатысуға;
5) кеден iсi саласындағы әкiмшiлік құқық бұзушылықтар мен қылмыстар туралы iстер бойынша анықтау мен iс жүргiзудi жүзеге асыруға;
6) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасауға, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңнамада көзделген басқа да шараларды қолдануға;
7) Қазақстан Республикасының Үкiметiне кеден басқармаларын, кедендердi, кеден зертханаларын және кеден органдарының міндеттерін шешуге ықпал ететiн өзге де ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгiзуге;

8) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам таможенного дела, организационно-штатного, кадрового и материально-технического укрепления таможенных органов;
9) представлять Республику Казахстан в международных отношениях по вопросам предупреждения, выявления и пресечения правонарушений в сфере таможенного дела;
10) в пределах своей компетенции и финансовых средств, выделенных на содержание, принимать меры по улучшению материального обеспечения и социальной защищенности сотрудников таможенных органов;
11) иные права в соответствии с законодательством.
3. Имущество Агентства
13. Агентство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Агентства.
14. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской собственности.
15. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательным актом.
4. Организация деятельности Агентства
16. Агентство и его территориальные подразделения образуют единую систему таможенных органов Республики Казахстан.
17. Агентство возглавляет председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан.
Председатель имеет четырех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Правительством Республики Казахстан по представлению председателя.
18. Председатель организует и руководит работой Агентства, самостоятелен в принятии решений в пределах своей компетенции и несет персональную ответственность за деятельность Агентства.
19. В этих целях председатель осуществляет следующие полномочия:
1) осуществляет руководство деятельностью Агентства;
2) представляет Агентство во всех государственных органах Республики Казахстан и иных организациях;
3) определяет права и обязанности своих заместителей, а также начальников департаментов и иных структурных подразделений Агентства;
4) в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания, обязательные к исполнению таможенными органами;
5) производит назначение на должность и освобождение от должности должностных лиц таможенных органов;
6) принимает граждан в кадровый состав таможенных органов, присваивает им первоначальные и последующие специальные звания до полковника таможенной службы включительно;

8) Қазақстан Республикасының Үкiметiне кеден iсi, кеден органдарын ұйымдық-штаттық, кадрлық және материалдық-техникалық жағынан нығайту мәселелерi жөнiндегi ұсыныстарын енгiзуге;
9) халықаралық қатынастарда кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасын бiлдiруге;
10) өз құзыретінің және ұстауға бөлiнген қаржы қаражатының шегiнде кеден органдары қызметкерлерiнің материалдық қамтамасыз етiлуі мен әлеуметтік қорғалуын жақсарту жөнінде шаралар қабылдауға;
11) заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарға құқығы бар.
3. Агенттiктiң мүлкi
13. Агенттiктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
Агенттiктің мүлкi оған мемлекет берген мүлiктiң, сондай-ақ Агенттiктің теңгерiмiнде көрсетiлетiн өзге де мүлiктің есебiнен қалыптасады.
14. Агенттікке бекiтiлген мүлік республикалық меншiкке жатады.
15. Агенттіктiң өзiне бекiтiлген мүлiктi және егер, заңнамалық кесіммен өзгедей белгiленбесе, оған смета бойынша бөлiнген қаражаттың есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен айыруға немесе өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
4. Агенттіктiң қызметiн ұйымдастыру
16. Агенттік және оның аумақтық бөлiмшелерi Қазақстан Республикасы кеден органдарының бiрыңғай жүйесiн құрайды.
17. Агенттiкке Қазақстан Республикасының Yкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төраға басшылық жасайды.
Төрағаның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төрағаның төрт орынбасары, оның ішінде бір бiрiншi орынбасары болады.
18. Төраға Агенттiктің жұмысын ұйымдастырады және басшылық жасайды, өз құзыретiнің шегiнде шешiмдер қабылдауда дербес және Агенттiктiң қызметi үшiн дербес жауаптылықта болады.
19. Осы мақсаттарда төраға мынадай өкілеттіктердi жүзеге асырады:
1) Агенттіктің қызметiне басшылықты жүзеге асырады;
2) Агенттiктi Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттік органдарында және өзге де ұйымдарда бiлдiредi;
3) өз орынбасарларының, сондай-ақ департаменттер және Агенттiктің өзге де құрылымдық бөлiмшелерi бастықтарының құқықтары мен мiндеттерiн белгiлейдi;
4) өз құзыретінің шегiнде кеден органдары орындауға мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
5) кеден органдарының лауазымды адамдарын қызметке тағайындауды және қызметiнен босатуды жүргiзедi;
6) азаматтарды кеден органдарының кадрлық құрамына қабылдайды, оларға кеден қызметiнің полковнигiн қоса алғанда бастапқы және кейiнгі арнайы атақтар бередi;