Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 925. Утратило силу постановлением Правительства РК от 5 мая 2006 года N 371.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.05.2006 № 371.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 апреля 1993 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года N 563 "Об утверждении Инструкции по учету военнообязанных и призывников в местных исполнительных органах Республики Казахстан";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года N 564 "Об утверждении Инструкции о порядке ведения учета военнообязанных и призывников на предприятиях, в учреждениях и учебных заведениях Республики Казахстан";
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 мая 1996 года N№558-28.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2003 года N№925
Правила
воинского учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Воинский учет граждан Республики Казахстан (далее - граждане) организуется в соответствии с Законами Республики Казахстан от 19 января 1993 года "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" , от 9 апреля 1993 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" , от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан" и настоящими Правилами воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан (далее - Правила).
Воинский учет осуществляется постоянно и охватывает все категории граждан, подлежащих воинскому учету. Основными требованиями, предъявляемыми к воинскому учету, являются полнота и достоверность данных, характеризующих количественное и качественное состояние призывных и мобилизационных людских ресурсов.
2. Цели и задачи воинского учета:
1) обеспечение исполнения гражданами воинской обязанности, установленной Законами Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" , "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" , "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан" и соблюдения настоящих Правил;

Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды әскери есепке алу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 925 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.05.05. N 371 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 9 сәуiрдегi  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды әскери есепке алу ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарында әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды есепке алу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 мамырдағы N 563  қаулысы ;
2) "Қазақстан Республикасының кәсiпорындарында, мекемелерi мен оқу орындарында әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды есепке алу жүргізу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 мамырдағы N 564  қаулысы ;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 20 мамырдағы N 558-28 қаулысы.
3. Осы қаулы ресми түрде жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 12 қыркүйектегі
N 925 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында әскери мiндеттілер мен шақырылушыларды әскери есепке алу
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтарын (бұдан әрi - азаматтар) әскери есепке алу Қазақстан Республикасының " Жалпыға  бiрдей әскери мiндеттілік және әскери қызмет туралы" 1993 жылғы 19 қаңтардағы, " Қазақстан Республикасының қорғанысы  және Қарулы Күштерi туралы" 1993 жылғы 9 сәуiрдегi, " Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы " 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңдарына және осы Әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды әскери есепке алу ережесiне (бұдан әрi - Ереже) сәйкес ұйымдастырылады.
Әскери есепке алу ұдайы жүзеге асырылады және әскери есепке алуға жататын азаматтардың барлық санаттарын қамтиды. Әскери есепке алуға қойылатын негiзгi талаптар шақырылушы және жұмылдырылатын адамдар ресурстарының сандық және сапалық жай-күйiн сипаттайтын толық және нақты деректер болып табылады.
2. Әскери есепке алудың мақсаттары мен мiндеттерi:
1) азаматтардың Қазақстан Республикасының "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы", "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы", "Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" Заңдарымен белгіленген әскери мiндеттердi орындауын және осы Ереженi сақтауын қамтамасыз ету;

2) определение количественного и качественного состава призывных и мобилизационных людских ресурсов в интересах их эффективного использования для обеспечения обороны страны и безопасности государства;
3) проведение плановой работы по подготовке необходимых воинских специалистов из числа граждан, пребывающих в запасе, для обеспечения мероприятий по планомерному переводу Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск, воинских формирований, государственных органов и специальных формирований с мирного на военное положение и последующего их доукомплектования личным составом.
3. Воинскому учету подлежат военнообязанные и призывники. Граждане, состоящие в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, именуются военнообязанными, а граждане, приписанные к призывным участкам - призывниками. Продолжительность нахождения граждан на воинском учете определяется на основании Закона Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе".
4. Воинский учет подразделяется на общий и специальный.
На общем воинском учете состоят граждане, которые не забронированы за государственными органами или организациями на период мобилизации и на военное время.
На специальном воинском учете состоят граждане, которые в установленном порядке бронируются за органами или организациями на период мобилизации и военное время.
Сотрудники дипломатической службы состоят на специальном воинском учете областных департаментов по делам обороны, департаментов по делам обороны городов Астаны, Алматы.
5. Воинский учет граждан осуществляется управлениями (отделами) по делам обороны районов, городов без районного деления (далее именуются - управления (отделы) по делам обороны) по месту жительства.
В населенных пунктах, где нет управлений (отделов) по делам обороны, первичный воинский учет граждан обеспечивается акимами поселка, аула (села), аульного (сельского) округа (далее - акимы).
Организации независимо от их ведомственной подчиненности, формы собственности (далее - организации), ведут воинский учет граждан в соответствии с настоящими Правилами.
Общее руководство работой по организации и ведению воинского учета граждан в районах, городах, контроль за состоянием этой работы акимами и в организациях осуществляется управлениями (отделами) по делам обороны.
По требованию управлений (отделов) по делам обороны организации представляют документацию, подтверждающую количественный состав работающих военнообязанных и призывников.
6. Первоначальная постановка граждан мужского пола на воинский учет осуществляется с 1 января по 31 марта в год достижения ими 17 лет комиссией по приписке граждан к призывному участку, создаваемой в районе, городе без районного деления.
Первоначальная постановка на воинский учет граждан женского пола после получения ими военно-учетной специальности и достижения ими 18 лет, а также лиц, получивших гражданство Республики Казахстан, осуществляется управлениями (отделами) по делам обороны в течение всего календарного года.
Граждане, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан и изъявившие желание проходить военную службу по призыву на воинских должностях, замещаемых солдатами и матросами, сержантами и старшинами в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках, воинских формированиях и органах, могут быть поставлены на воинский учет в управлениях (отделах) по делам обороны на территории Республики Казахстан, перечень которых определяется Министерством обороны Республики Казахстан.

2) ел қорғанысын және мемлекет қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн шақырылатын және жұмылдырылатын адамдар ресурстарын тиiмдi пайдалану мүддесiнде олардың сандық және сапалық құрамын анықтау;
3) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлердi, әскери құралымдарды, мемлекеттiк органдар мен арнайы құралымдарды бейбiт жағдайдан соғыс жағдайына жоспарлы түрде көшiру және оларды кейіннен жеке құраммен толық жасақтау жөнiндегi iс-шараларды қамтамасыз ету үшiн запаста тұрған азаматтар қатарынан қажеттi әскери мамандарды даярлау жөнiндегi жоспарлы жұмысты жүргiзу.
3. Әскери есепке алуға әскери мiндеттiлер мен шақырылушылар жатады. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында тұрған азаматтар әскери мiндеттілер, ал шақыру учаскелерiне тiркелген азаматтар - шақырылушылар деп аталады. Азаматтардың әскери есепте тұру ұзақтығы "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негiзiнде айқындалады.
4. Әскери есепке алу жалпы және арнайы болып бөлiнедi.
Жалпы әскери есепте мемлекеттiк органдарға, немесе ұйымдарға жұмылдыру кезеңiне және соғыс уақытына броньдалмаған азаматтар тұрады.
Арнайы әскери есепте органдарға немесе ұйымдарға жұмылдыру кезеңi мен соғыс уақытына белгiленген тәртiппен броньдалған азаматтар тұрады.
Дипломатиялық қызметтiң қызметкерлерi облыстық қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң, Астана, Алматы қалаларының қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттерiнiң арнайы әскери есебiнде тұрады.
5. Азаматтарды әскери есепке алуды аудандардың, аудандарға бөлiнбейтiн қалалардың қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалары (бөлiмдерi) (бұдан әрi - қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) деп аталады) тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырады.
Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалары (бөлiмдерi) жоқ елдi мекендерде азаматтарды алғашқы әскери есепке алуды кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмдері (бұдан әрi - әкiмдер) қамтамасыз етедi.
Ұйымдар (бұдан әрi - ұйымдар) олардың ведомстволық бағыныстылығына, меншiк нысанына қарамастан, азаматтарды әскери есепке алуды осы Ережеге сәйкес жүргiзедi.
Аудандарда, қалаларда азаматтарды әскери есепке алуды ұйымдастыру мен жүргiзу жөнiндегi жұмысқа жалпы басшылық жасауды, осы жұмыстың жай-күйiн бақылауды әкiмдер және ұйымдарда қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) жүзеге асырады.
Ұйымдар қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) талап етуi бойынша жұмыс iстейтiн әскери мiндеттiлер мен шақырылушылардың сандық құрамын растайтын құжаттаманы ұсынады.
6. Ер азаматтарды алғашқы әскери есепке қоюды, олар 17 жасқа толатын жылы 1 қаңтардан бастап 31 наурызға дейiн азаматтарды ауданда, аудандарға бөлiнбейтiн қалада құрылатын шақыру учаскесiне тiркеу жөнiндегi комиссия жүзеге асырады.
Әйел азаматтарды алғашқы әскери есепке қоюды, олар әскери-есеп мамандығын алған және 18 жасқа толған соң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдарды әскери есепке қоюды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) күнтiзбелiк жыл iшiнде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа әскерде, әскери құралымдар мен органдарда солдаттармен және матростармен, сержанттармен және старшиналармен ауыстырылатын әскери лауазымдарда шақыру бойынша әскери қызметтi өткеруге тiлек білдiрген азаматтар тiзбесiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi айқындайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларда (бөлiмдерде) әскери есепке тұрғызылуы мүмкін.

2. Порядок осуществления воинского учета
7. Гражданам, подлежащим воинскому учету, необходимо:
1) состоять на воинском учете по месту жительства;
2) явиться в установленные время и место по вызову (повестке) в управление (отдел) по делам обороны или иной орган, осуществляющий воинский учет, по месту жительства или временного пребывания, имея при себе военный билет (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или свидетельство о приписке к призывному участку, а также удостоверение личности гражданина Республики Казахстан. Гражданин, имеющий водительское удостоверение на право управления транспортным средством, должен иметь его при себе;
3) при увольнении с военной службы в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан по прибытию к месту жительства в семидневный срок встать на воинский учет в управление (отдел) по делам обороны;
4) сообщить в семидневный срок в управление (отдел) по делам обороны или иной орган, осуществляющий воинский учет, по месту жительства об изменении семейного положения, образования, места работы или должности, места жительства в пределах района, города;
5) сняться с воинского учета при переезде на новое место жительства или место временного пребывания (на срок более 3 месяцев), а также при выезде из Республики Казахстан на срок свыше 6 месяцев и встать на воинский учет в 7-дневный срок по прибытию на новое место жительства или место временного пребывания либо по возвращении в Республику Казахстан;
6) хранить военный билет (временное удостоверение выданное взамен военного билета), а также свидетельство о приписке к призывному участку. В случае утраты указанных документов в семидневный срок обратиться в управление (отдел) по делам обороны или иной орган, осуществляющий воинский учет, по месту жительства для решения вопроса о получении документов взамен утраченных;
7) по требованию управлений (отделов) по делам обороны:
проходить плановое медицинское освидетельствование для определения степени годности к военной службе;
представлять характеризующие документы (автобиографию, характеристику с места работы или учебы, копию документа об образовании, копию свидетельств о рождении детей, о браке, копию книги регистрации граждан, заверенную печатью территориального органа юстиции, выдавшего книгу регистрации граждан и т.д.).
Граждане, подлежащие призыву на военную службу и выезжающие с места жительства в период проведения призыва на срок более 3 месяцев, должны лично сообщить об этом в управление (отдел) по делам обороны. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г. N 761 .

2. Әскери есепке алуды жүзеге асыру тәртiбi
7. Әскери есепке алуға жататын азаматтардың:
1) тұрғылықты жерi бойынша әскери есепте тұруы;
2) шақыру (шақыру қағазы) бойынша белгiленген уақытта және жерге тұрғылықты немесе уақытша тұратын жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) немесе әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға, өзiмен бiрге әскери билетiн (әскери билет орнына берiлген уақытша куәлiгiн) немесе шақыру учаскесiне тiркелгендiгi туралы куәлiктi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiн алып келуi. Көлiк құралын басқару құқығына жүргiзу куәлiгi бар азамат оны өзiмен бiрге алып келуi тиiс;
3) әскери қызметтен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасына шығарылған кезде тұрғылықты жерiне келгенде жетi күн мерзiм iшiнде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) әскери есепке тұруы;
4) отбасы жағдайының, бiлiмiнiң, жұмыс орнының немесе лауазымының, аудан, қала шегiнде тұрғылықты жерiнiң өзгергенi туралы жетi күн мерзiмiнде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) немесе әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға хабарлауға;
5) жаңа тұрғылықты жерге немесе уақытша тұратын орнына (3 айдан аса мерзiмге) көшкен кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан 6 айдан аса мерзiмге шыққан кезде әскери есептен шығуы және жаңа тұрғылықты жерге немесе уақытша тұратын орнына келгенде не Қазақстан Республикасына қайта оралғанда 7 күн мерзiмде әскери есепке тұруы;
6) әскери билеттi (әскери билет орнына берiлген уақытша куәлiктi), сондай-ақ шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктi сақтауы. Көрсетiлген құжаттарды жоғалтқан жағдайда тұрғылықты жерi бойынша жоғалған құжаттар орнына құжаттар алу туралы мәселенi шешу үшiн жетi күн мерзiмде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) немесе әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға хабарласуы;
7) қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) талап етуi бойынша:
әскери қызметке жарамдылық дәрежесiн анықтау үшін жоспарлы медициналық куәландырудан өтуге;
сипаттаушы құжаттарды (өмiрбаян, жұмыс немесе оқу орны берген мiнездеме, бiлiмi туралы құжаттың көшiрмесi, балалардың тууы туралы, некеге тұруы туралы куәлiктердiң көшiрмелерi, азаматтарды тiркеу кiтабын берген аумақтық әдiлет органының мөрiмен расталған азаматтарды тiркеу кiтабының көшiрмесiн және т.б.) ұсынуы қажет.
Әскери қызметке шақыруға жататын және шақыру жүргiзiлетiн кезеңде 3 айдан астам мерзiмге тұрғылықты жерiнен шығатын азаматтар бұл туралы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жеке хабарлауы тиiс.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.21 N 761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .

8. Граждане, получившие мобилизационные предписания или повестки управления (отдела) по делам обороны, выполняют изложенные в них требования.
В период мобилизации и военное время выезд граждан, состоящих на воинском учете, с места жительства или места временного пребывания производится с разрешения начальника управления (отдела) по делам обороны по письменным заявлениям граждан с указанием причины убытия и нового места жительства или места пребывания.
9. В населенных пунктах, где нет управлений (отделов) по делам обороны, постановку на воинский учет или снятие с воинского учета военнообязанных обеспечивают акимы, а призывники и офицеры запаса лично прибывают в управления (отделы) по делам обороны для постановки на воинский учет или снятия с него.
Снятие с воинского учета призывников производится по их письменным заявлениям с указанием причины убытия и нового места жительства или места временного пребывания.
Органы внутренних дел при регистрации или снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства выявляют граждан, обязанных состоять, но не состоящих на воинском учете, сообщают о них в соответствующие управления (отделы) по делам обороны или иные органы, осуществляющие воинский учет, и после постановки этих граждан на воинский учет (снятия с воинского учета) производят их регистрацию или снятие с регистрационного учета.
10. Первичный воинский учет военнообязанных обеспечивается акимами по карточкам первичного учета согласно приложению 1, а призывников по спискам - приложению 3.
11. Документами, на основании которых осуществляется первичный воинский учет граждан, является:
1) для военнообязанных - военный билет (временное удостоверение, выданное взамен военного билета);
2) для призывников - удостоверение о приписке к призывному участку.
12. Для обеспечения первичного воинского учета акимы:
1) производят постановку на воинский учет (снятие с воинского учета) военнообязанных и учитывают призывников, которые прибывают на их территорию (переезжают в другой район, город) на постоянное место жительства или место временного пребывания (на срок свыше 3 месяцев);
2) выявляют совместно с органами внутренних дел граждан, постоянно или временно проживающих на их территории и подлежащих постановке на воинский учет;
3) ведут учет всех организаций, находящихся на их территории, осуществляют систематический контроль за их военно-учетной работой. Сверяют не реже одного раза в год карточки первичного учета военнообязанных и списки призывников, состоящих на учете:

8. Жұмылдыру нұсқама құжатын немесе қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) шақыру қағазын алған азаматтар оларда мазмұндалған талаптарды орындауға міндетті.
Жұмылдыру кезеңiнде және соғыс уақытында әскери есепте тұрған азаматтардың тұрғылықты жерiнен немесе уақытша тұрған жерiнен шығуы азаматтардың шығу себебiн және жаңа тұрғылықты жерiн немесе тұратын жерiн көрсеткен жазбаша өтiнiшi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармасы (бөлiмi) бастығының рұқсатымен жүргiзiледi.
9. Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалары (бөлiмдерi) жоқ елдi мекендерде әскери мiндеттiлердi әскери есепке тұрғызуды немесе әскери есептен шығаруды әкімдер қамтамасыз етедi, ал шақырылушылар мен запастағы офицерлер әскери есепке тұру немесе одан шығу үшiн әскери комиссариаттарға өздерi келедi.
Шақырылушыларды әскери есептен шығару олардың жазбаша өтiнiшi бойынша шығу себептерiн және жаңа тұрғылықты жерiн немесе уақытша тұратын жерін көрсете отырып жүргiзiледi.
Азаматтарды тұрғылықты жерi бойынша тiркеу немесе тiркеу есебiнен шығару кезiнде iшкi iстер органдары әскери есепте тұруға мiндеттi, бiрақ тұрмаған азаматтарды анықтайды, олар туралы тиiстi қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) немесе әскери есептi жүзеге асыратын өзге органдарға хабарлайды және осы азаматтарды әскери есепке қойғаннан (әскери есептен шығарғаннан) кейiн оларды тiркеудi немесе тiркеу есебiнен шығаруды, жүргiзедi.
10. Әскери мiндеттiлердi алғашқы әскери есепке алуды әкiмдер алғашқы есеп карточкалары бойынша 1-қосымшаға сәйкес, ал шақырылушыларды тiзім бойынша 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.
11. Азаматтарды алғашқы әскери есепке алуды жүзеге асыруда негiзге алынатын құжаттар мыналар болып табылады:
1) әскери мiндеттілер үшiн - әскери билет (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiк);
2) шақырылушылар үшiн - шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiк.
12. Алғашқы әскери есепке алуды жүзеге асыру үшiн әкiмдер:
1) әскери мiндеттiлердi әскери есепке алуды (әскери есептен шығаруды) жүргiзеді және тұрақты тұруға немесе уақытша тұруға (3 айдан астам мерзiмге) олардың аумағына (басқа ауданға, қалаға көшiп келетiн) келетiн шақырылушыларды есепке алады;
2) iшкi iстер органдарымен бiрлесе отырып олардың аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын және әскери есепке тұруға жататын азаматтарды анықтайды;
3) олардың аумағында тұратын барлық ұйымдардың есебiн жүргiзедi, олардың әскери-есеп жұмыстарына жүйелi бақылауды жүзеге асырады. Әскери мiндеттiлердi алғашқы есепке алу карточкасы мен есепте тұрған шақырылушылардың тiзiмiн мыналармен жылына кемiнде бiр рет салыстырады:

с личными карточками формы N Т-2 организаций согласно приложению 2;
с книгами регистрации граждан, а также с фактическим наличием военнообязанных и призывников путем подворного обхода;
с данными управлений (отделов) по делам обороны после приписки допризывной молодежи к призывным участкам и перед призывом граждан на срочную военную службу, военную службу по контракту, а также в другие сроки по указанию управлений (отделов) по делам обороны;
4) оповещают граждан о вызовах в управление (отдел) по делам обороны и содействуют своевременной явке по этому вызову в указанные пункты и сроки;
5) вносят в карточки первичного учета и списки призывников изменения, касающиеся образования, места работы, должности, семейного положения и адресов, и обо всех изменениях ежемесячно к 25 числу сообщают управлениям (отделам) по делам обороны;
6) ежегодно представляют в управление (отдел) по делам обороны до 1 сентября списки юношей 15 и 16 летнего возраста согласно приложениям 4,5, а до 1 декабря списки юношей, подлежащих первоначальной постановке на воинский учет в следующем году;
7) осуществляют контроль за посещением гражданами, подлежащими призыву на военную службу, лечебно-профилактических учреждений, в которые они направлены для медицинского обследования или освидетельствования;
8) разъясняют гражданам обязанности по воинскому учету и осуществляют контроль за соблюдением ими установленных норм настоящих Правил. На военнообязанных, нарушивших требования Закона Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", составляют протоколы и предъявляют их в управления (отделы) по делам обороны для привлечения виновных к ответственности. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г. N 761 .
13. При постановке граждан на воинский учет:
1) проверяется подлинность военных билетов (временных удостоверений, выданных взамен военных билетов) и удостоверений о приписке к призывному участку, наличие отметок о снятии граждан с воинского учета по прежнему месту жительства и постановке офицеров запаса и призывников на воинский учет в управлении (отделе) по делам обороны по новому месту жительства. При обнаружении в военных билетах (временных удостоверениях, выданных взамен военных билетов) и удостоверениях о приписке к призывному участку, не оговоренных исправлений, неточностей и подделок, неполного количества листов акимы сообщают об этом в управление (отдел) по делам обороны для принятия соответствующих мер. В случае необходимости оставления у акимов военных билетов или удостоверений о приписке к призывному участку военнообязанным (призывникам) выдаются расписки согласно приложению 7;

2-қосымшаға сәйкес ұйымның N Т-2 нысанды жеке карточкаларымен;
Азаматтарды тiркеу кiтаптарымен, сондай-ақ аулалар бойынша аралап тексеру жолымен әскери мiндеттiлер мен шақырылушылардың iс-жүзiнде бар болуын;
шақыруға дейінгі жастарды шақыру учаскелерiне тiркегеннен кейiн және азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке шақырудың алдында, сондай-ақ аудандық қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) нұсқауы бойынша басқа да мерзiмдерде аудандық қорғаныс iстерi жөніндегi басқармалардың  бөлiмдердiң  деректерiмен;
4) азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) шақыру туралы хабардар етедi және осы шақыру бойынша көрсетiлген пункттерге және мерзiмде уақытылы келуiне жәрдемдеседi;
5) алғашқы есепке алу карточкаларына және шақырушылардың тiзiмдерiне бiлiмiне, жұмыс орнына, лауазымына, отбасы жағдайына және мекен-жайына қатысты өзгерiстердi енгiзедi және барлық өзгерiстер туралы ай сайын 25-күнi қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) хабарлайды;
6) жыл сайын азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) 1 қыркүйекке дейiн 4, 5-қосымшаға сәйкес 15-16 жастағы жасөспiрiмдердiң тiзiмдерiн, ал 1 желтоқсанға дейiн келесi жылы әскери есепке алғашқы тұрғызуға жататын жасөспiрiмдердiң тiзiмдерiн ұсынады;
7) әскери қызметке шақыруға жататын азаматтардың, олар медициналық тексеру немесе куәландыру үшiн жiберiлген емдеу-алдын алу мекемелерiне баруын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарға әскери есепке алу жөнiндегi мiндеттердi түсiндiруге және олардың осы Ереженiң белгіленген нормаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады. "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын бұзған әскери мiндеттiлерге хаттамалар жасайды және кiнәлілердi жауапқа тарту үшiн оларды аудандық азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) ұсынады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.21 N 761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
13. Азаматтарды әскери есепке қою кезiнде:
1) әскери билеттердiң (әскери билеттердiң орнына берiлген уақытша куәлiктердiң) және шақыру учаскесiне тiркелуi туралы куәлiктердiң түпнұсқалылығы, азаматтардың бұрынғы тұрған орны бойынша әскери есептен шығуы және запастағы офицер мен шақырылушылардың жаңа тұратын орны бойынша азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) әскери есепке тұруы туралы белгiнiң бар-жоғы тексерiледi. Әскери билеттерде (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiктерде) және шақыру учаскелерiне тiркеу туралы куәлiктерде айтылмаған түзетулер, дәлсiздiң және жасандылық, парақ саны толық еместiгi анықталған кезде әкiмдер ол туралы тиiстi шаралар қабылдау үшiн азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) хабарлайды. Әкiмдерде әскери билеттi немесе шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктi қалдыру қажет болған жағдайда әскери мiндеттiлерге (шақырылушыларға) 7-қосымшаға сәйкес қолхаттар берiледi;

2) на всех военнообязанных заполняются карточки первичного учета, а на призывников составляются списки призывников и на них заполняются алфавитные карточки. На прапорщиков, мичманов, сержантов, солдат и матросов запаса, кроме того, ведутся учетные карточки. Заполнение указанных документов производится в точном соответствии с записями в военных билетах (временных удостоверениях, выданных взамен военных билетов) и удостоверениях о приписке к призывному участку призывников, при этом сведения об образовании, месте работы, должности, месте жительства и семейном положении записываются после их уточнения в личной беседе. В случае обнаружения неправильных записей граждане, после оформления постановки на воинский учет, направляются в управление (отдел) по делам обороны для внесения в военные билеты (временные удостоверения, выданные взамен военных билетов) и удостоверения о приписке к призывному участку соответствующих изменений;
3) на военнообязанных, прибывших к акимам, после их явки в управления (отделы) по делам обороны, переменивших место жительства в пределах района, города, а также прибывших с временными удостоверениями, выданными взамен военных билетов, заполняются и высылаются в управления (отделы) по делам обороны именные списки с указанием фамилии, имени и отчества военнообязанных, их места жительства, работы и должности, наименования учетных органов, где они ранее состояли на воинском учете. Учетные карточки на этих военнообязанных акимами не заполняются;
4) в военных билетах (временных удостоверениях, выданных взамен военных билетов) и книгах регистрации граждан делается отметка о постановке на воинский учет;
5) о военнообязанных, прибывших из других районов (городов) с мобилизационными предписаниями, сообщается в управления (отделы) по делам обороны. Изъятие мобилизационных предписаний производится только по указанию управления (отдела) по делам обороны, о чем в военных билетах производится отметка;
6) списки и учетные карточки на прибывших военнообязанных, их мобилизационные предписания, списки военнообязанных, принятых на воинский учет без заполнения учетных карточек, списки и алфавитные карточки призывников один раз в десять дней высылаются в управления (отделы) по делам обороны в установленном порядке;
7) карточки первичного учета военнообязанных, принятых на учет, вкладываются в картотеку карточек первичного учета. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г. N 761 .

2) барлық әскери мiндеттiлерге алғашқы есеп карточкалары толтырылады, ал шақырылушыларға шақырылушылар тiзiмi жасалады және оларға әлiпбилiк карточкалар толтырылады. Прапорщиктерге, мичмандарға, сержанттарға, солдаттар мен матростарға, одан басқа, есеп карточкалары жүргiзiледi. Көрсетiлген құжаттарды толтыру шақырылушылардың әскери билеттерiндегi (әскери билеттер орнына берiлген уақытша куәлiктерiндегi) және шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктерiндегi жазбалармен дәл сәйкестiкте жүргiзiледi, бұл ретте бiлiмi, жұмыс орны, лауазымы, тұратын жерi мен отбасы жағдайы туралы мәлiметтер, оларды жеке әңгiмелесуде анықтағаннан кейiн жазылады. Дұрыс емес жазбалар анықталған жағдайда азаматтар әскери есепке тұрғызу ресiмделгеннен кейiн әскери билеттерге (әскери билеттердiң орнына берiлетiн уақытша куәлiктерге) және шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктерге тиiстi өзгерiстердi енгiзу үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) жiберiледi;
3) әкiмдерге келген, аудан, қала шегiнде тұрғылықты орнын ауыстырған, сондай-ақ әскери билеттердiң орнына берiлген уақытша куәлiктермен келген әскери мiндеттiлерге, олар азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) келгеннен кейiн әскери мiндеттiлердiң тегiн, аты-жөнiн, олардың тұрғылықты жерiн, жұмысын және лауазымын, олар бұрын әскери eceптe тұрған есеп органдарының атауын көрсетумен атаулы тiзiмдер толтырылады және азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жiберiледi. Бұл әскери мiндеттiлерге әкiмдер есеп карточкаларын толтырмайды;
4) әскери билеттерде (әскери билеттердiң орнына берiлген уақытша куәлiктерде) және азаматтарды тiркеу кiтаптарында әскери есепке тұру туралы белгi жасалады;
5) жұмылдыру нұсқамаларымен басқа аудандардан (қалалардан) келген әскери мiндеттiлер туралы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) хабарланады. Жұмылдыру нұсқамаларын алу тек қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) нұсқауы бойынша жүргiзiледi, ол туралы әскери билеттерде белгi жасалады;
6) әскери мiндеттiлердiң тiзiмi мен есеп карточкалары, олардың жұмылдыру жолдамалары, есеп карточкасын толтырмай әскери есепке қабылданған әскери мiндеттiлердiң тiзiмi, шақырылушылардың тiзiмi мен әлiпбилiк карточкалары он күнде бiр рет белгіленген тәртiппен қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жiберiледi;
7) есепке алынған әскери мiндеттiлердiң алғашқы есеп карточкалары алғашқы есеп карточкаларының картотекасына салынады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.21 N 761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .

14. При снятии граждан с воинского учета:
1) делается отметка о снятии с воинского учета в военном билете (временном удостоверении, выданном взамен военного билета) и книге регистрации граждан;
2) по решению начальника управления (отдела) по делам обороны изымаются мобилизационные предписания у граждан, убывающих за пределы района, города, о чем в военном билете делается отметка;
3) составляется список граждан, снятых с воинского учета, который вместе с изъятыми мобилизационными предписаниями один раз в десять дней высылается в управления (отделы) по делам обороны в установленном порядке;
4) в карточках первичного учета военнообязанных проставляются дата и причина снятия с воинского учета. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г. N 761 .
15. О гражданах, убывших на новое место жительства за пределы района, города без снятия с учета, акимы в семидневный срок сообщают в управления (отделы) по делам обороны для принятия необходимых мер.
16. Исключение с воинского учета военнообязанных, достигших предельного возраста состояния в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, производится в течение января каждого года только по распоряжению управлений (отделов) по делам обороны.
17. Исключение с воинского учета умерших военнообязанных и призывников производится по получении из органов записи актов гражданского состояния военных билетов или удостоверений о приписке к призывному участку. При регистрации смерти акимами эти документы непосредственно передаются должностным лицам, на которые возложено ведение воинского учета. При этом в документе воинского учета умершего гражданина производится соответствующая запись, которая заверяется подписью акима и гербовой печатью, после чего военный билет (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или удостоверение о приписке к призывному участку отсылаются в военный комиссариат. О невозможности получения в органах записи актов гражданского состояния или у родственников умершего его военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) или удостоверения о приписке к призывному участку сообщается в управление (отдел) по делам обороны.
В карточках первичного учета делается отметка с указанием номера актовой записи о смерти, после чего карточки перекладываются в картотеку снятых и исключенных с учета. Эти карточки уничтожаются в установленном порядке после очередной сверки с управлениями (отделами) по делам обороны.

14. Азаматтарды әскери есептен шығару кезiнде:
1) әскери билеттерде (әскери билеттердiң орнына берiлген уақытша куәлiктерде) және азаматтарды тiркеу кiтабында әскери есептен шығару туралы белгi жасалады;
2) қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығының шешiмi бойынша ауданнан, қаладан тысқары шығатын азаматтардың жұмылдыру нұсқамалары алынады, ол туралы әскери билетте белгi жасалады;
3) әскери есептен шығарылған азаматтардың тiзiмi жасалады, олар алынған жұмылдыру нұсқамасымен бiрге он күнде бiр рет қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) белгiленген тәртiппен жiберiледi;
4) әскери мiндеттiлердiң алғашқы есеп карточкаларында әскери есептен шығарған күнi мен себебi жазылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.21 N 761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
15. Есептен шықпай ауданнан, қаладан тысқары жаңа тұрғылықты орынға кететiн азаматтар туралы әкiмдер жетi күн мерзiмде қажеттi шаралар қабылдау үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) хабарлайды.
16. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында болудың шектi жасына жеткен әскери мiндеттiлердi әскери есептен шығару тек қорғаныс icтepi жөнiндегi басқармалардың (бөлімдердің) өкiмi бойынша әрбiр жылдың қаңтары iшiнде жүргiзiледi.
17. Қайтыс болған әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды әскери есептен шығару азаматтық хал актілерін тiркеу органдарынан әскери билеттердi және шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктердi алғаннан кейiн жүргiзiледi. Әкiмдер қайтыс болғанын тiркеу кезiнде бұл құжаттар әскери есепке алуды жүргiзу жүктелген лауазымды тұлғаларға тiкелей жiберiледi. Бұл ретте, қайтыс болған азаматтың әскери есеп құжатында әкiмнiң қолымен және елтаңбалы мөрмен куәландырылатын тиiстi жазба жазылады, одан кейiн әскери билет (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiк) немесе шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiк әскери комиссариатқа жiберiледi. Азаматтық хал актілерiн тiркеу органдарынан немесе туысқандарынан қайтыс болған адамның әскери билетiн (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiгiн) немесе шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiгiн алу мүмкiн еместiгi туралы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаға (бөлiмге) хабарланады.
Алғашқы есепке алу карточкаларында қайтыс болғаны туралы актілік жазбаның нөмiрiн көрсете отырып белгi жасалады, одан кейiн карточкалар есептен алынғандар мен шығарылғандардың картотекасына салынады. Осы карточкалар қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) кезектi салыстырғаннан кейiн белгiленген тәртiппен жойылады.

18. Снятие граждан, убывающих за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, с воинского учета производится только управлениями (отделами) по делам обороны, при этом акимы направляют на запросы управлений (отделов) по делам обороны необходимые сведения.
3. Порядок ведения воинского учета граждан
в организациях
19. Воинский учет граждан в организациях ведется по личной карточке формы N Т-2, раздел 2 которой содержит сведения о воинском учете (приложение - 2). На призывников дополнительно ведется список (приложение - 3).
20. Документами воинского учета, на основании которых заполняется раздел 2 личной карточки, являются:
для военнообязанных - военный билет (временное удостоверение, выданное взамен военного билета);
для призывников - удостоверение о приписке к призывному участку.
21. Для осуществления воинского учета руководители, другие ответственные за военно-учетную работу должностные лица (работники) организаций:
1) проверяют при приеме на работу (учебу) у военнообязанных военные билеты (временные удостоверения, выданные взамен военных билетов), а у призывников - удостоверения о приписке к призывному участку. При приеме указанных документов гражданам выдается расписка (приложение - 7);
2) устанавливают, состоят ли граждане, принимаемые на работу (учебу), на воинском учете. Военнообязанные и призывники, не состоящие на воинском учете, принимаются на работу (учебу) только после постановки их на воинский учет в учетных органах по месту жительства;
3) направляют граждан, подлежащих постановке на воинский учет по месту жительства;
4) обеспечивают полноту и качество воинского учета граждан из числа работающих (обучающихся) в организациях;
5) сверяют не реже одного раза в год сведения о воинском учете граждан в личных карточках с документами воинского учета управлений (отделов) по делам обороны или акимов;
6) направляют в семидневный срок по запросам управлений (отделов) по делам обороны или акимов, осуществляющих воинский учет, необходимые для занесения в документы воинского учета сведения о гражданах, встающих на воинский учет, гражданах, состоящих на воинском учете, а также о гражданах, не состоящих, но обязанных состоять на воинском учете;
7) своевременно оформляют бронирование граждан, прибывающих в запасе, за организацией на период мобилизации и на военное время;
8) ежегодно представляют в соответствующее управление (отдел) по делам обороны к 1 сентября списки юношей 15- и 16-летнего возрастов, а до 1 декабря - списки юношей, подлежащих первоначальной постановке на воинский учет в следующем году согласно приложениям 4, 5;

18. Қазақстан Республикасынан тысқары тұрақты тұрғылықты орынға кeтeтiн азаматтарды әскери есептен шығаруды тек қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) жүргiзедi, бұл ретте әкiмдер қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) сұрау салуына орай қажеттi мәлiметтер жiбередi.
3. Ұйымдарда азаматтарды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбi
19. Ұйымдарда азаматтарды әскери есепке алуды жүргiзу N Т-2 нысанды жеке карточка жүргiзiледi, оның 2-бөлiмi әскери есеп туралы мәлiметтерден тұрады (2-қосымша). Шақырылушыларға қосымша тiзiм (3-қосымша) жүргiзiледi.
20. Олардың негiзiнде жеке карточканың 2-бөлiмi толтырылатын әскери есептiң құжаттары мыналар болып табылады:
әскери мiндеттiлер үшiн - әскери билет (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiк);
шақырылушылар үшiн - шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiк.
21. Әскери есептi жүзеге асыру үшiн ұйымның басшылары, әскери-есеп жұмыстарына жауапты басқа да лауазымды тұлғалары (қызметкерлерi):
1) жұмысқа (оқуға) қабылдау кезiнде әскери мiндеттiлердiң әскери билетiн (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiгiн), ал шақырылушылардың шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiгiн тексередi. Көрсетiлген құжаттарды қабылдау кезiнде азаматтарға қолхат (7-қосымша) берiледi;
2) жұмысқа (оқуға) қабылданатын азаматтардың әскери есепте тұратындығын анықтайды. Әскери есепке тұрмаған әскери мiндеттiлер мен шақырылушылар жұмысқа (оқуға) тек оларды тұрғылықты орны бойынша есеп органдарында әскери есепке қойғаннан кейiн қабылданады;
3) әскери есепке қоюға жататын азаматтарды тұрақты жерi бойынша жiбередi;
4) ұйымдарда жұмыс iстейтiндер (оқитындар) қатарынан азаматтардың толық және сапалы әскери есепке алынуын қамтамасыз етедi;
5) азаматтардың жеке карточкасындағы әскери есебi туралы мәлiметтердi жылына кемiнде бiр рет қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) немесе әкiмдердiң әскери есепке алу құжаттарымен салыстырады;
6) әскери есепке алуды жүзеге асыратын қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) немесе әкiмдердiң сұрау салулары бойынша әскери есепке алу құжаттарына енгiзу үшiн қажеттi әскери есепке тұратын азаматтар, әскери есепте тұрған азаматтар, сондай-ақ тұрмаған, бiрақ әскери есепке тұруға мiндеттi азаматтар туралы мәлiметтердi жетi күн мерзiмде жолдайды;
7) запасқа шығатын, жұмылдыру кезеңiнде және соғыс уақытында ұйымдарға азаматтардың броньдалуын уақытылы ресiмдейдi;
8) жыл сайын тиiстi қорғаныс iстерi жөніндегi басқармаларға (бөлiмдерге) 1 қыркүйекте 15 және 16 жастағы жасөспiрiмдердiң тiзiмiн, 1 желтоқсанға дейiн - келесi жылы әскери есепке алғашқы тұруға жататын жасөспiрiмдердiң тiзiмiн 4, 5-қосымшаларға сәйкес ұсынады;

9) оповещают граждан о вызовах в управление (отдел) по делам обороны;
10) обеспечивают гражданам возможность своевременной явки по вызовам (повесткам) в управление (отдел) по делам обороны;
11) сообщают в семидневный срок в управление (отдел) по делам обороны о всех военнообязанных и призывниках, принятых на работу (учебу) или уволенных с работы (отчисленных из учебных заведений);
12) направляют по запросам управления (отдела) по делам обороны сведения о численности работников организаций, в том числе забронированных за организацией на период мобилизации и на военное время;
13) осуществляют систематический контроль за прохождением подготовки к срочной военной службе всеми юношами допризывных и призывных возрастов, работающими в организации (посещение допризывниками и призывниками школ, учебных заведений, оборонных учебных организаций и лечебных органов), и принимают меры по обеспечению полной посещаемости и качественного проведения этой подготовки;
14) ведут журнал проверок управлениями (отделами) по делам обороны и вышестоящими организациями состояния учета и бронирования военнообязанных и призывников в организации согласно приложению 8.
22. В личных карточках граждан, достигших предельного возраста пребывания в запасе, или граждан, признанных не годными к военной службе по состоянию здоровья с исключением с воинского учета, делается отметка "исключен с воинского учета по возрасту" или "исключен с воинского учета по состоянию здоровья".
23. Управления (отделы) по делам обороны осуществляют контроль за ведением воинского учета в организациях.
24. (Пункт 24 исключен - постановлением Правительства РК от 8 декабря 2003 г. N 1242 )
25. Должностные лица организаций, независимо от формы собственности, за нарушение настоящих Правил привлекаются к административной ответственности согласно действующих законодательных актов, за несоблюдения требований, установленных Законом Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", несут административную или уголовную ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Документы воинского учета
26. Документы воинского учета должны содержать следующие сведения о гражданине:
1) фамилия, имя и отчество;
2) воинское звание;
3) дату рождения;
4) национальность (указывается по желанию лица);
5) место жительства;
6) семейное положение;
7) образование;
8) место работы;
9) годность к военной службе по состоянию здоровья;

9) азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) шақыру туралы хабардар етедi;
10) азаматтардың қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) шақыруы (шақыру қағазы) бойынша уақтылы келу мүмкiндiгiн қамтамасыз етедi;
11) жетi күн мерзiмде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жұмысқа (оқуға) қабылданған немесе жұмыстан босатылған (оқу орындарынан шығарылған) барлық әскери мiндеттiлер мен шақырылушылар туралы хабарлайды;
12) қорғаныс істерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) сұрау салулары бойынша ұйым қызметкерлерiнiң, соның iшiнде жұмылдыру кезеңiне және соғыс уақытына ұйымға броньдалғзн саны туралы мәлiметтердi жолдайды;
13) ұйымдарда жұмыс iстейтiн шақыруға дейiнгi және шақыру жасындағы барлық жасөспiрiмдердiң мерзiмдi әскери қызмет даярлығынан өтуiне (шақыруға дейiнгiлер мен шақырылушылардың мектептерге, оқу орындарына, қорғаныстық оқу ұйымдары мен емдеу органдарына баруын) жүйелi бақылауды жүзеге асырады және толық баруын және осы даярлықтың сапалы өткiзiлуiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды қабылдайды;
14) қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) мен жоғары тұрған ұйымдар ұйымдардағы әскери мiндеттiлер мен шақырылушыларды есепке тұрғызу және броньдау жағдайын тексеру журналын 8-қосымшаға сәйкес жүргiзедi.
22. Запаста болудың шектi жасына жеткен азаматтардың немесе әскери есептен шығарумен денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған азаматтардың жеке карточкаларында "жасы бойынша әскери есептен шығарылды" немесе "денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарылды" деген белгi жасалады.
23. Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлімдер) ұйымдардағы әскери есептiң жүргiзiлуiн бақылауды жүзеге асырады.
24. <*>
Ескерту. 24-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.12.08. N 1242   қаулысымен .
25. Ұйымдардың лауазымды тұлғалары меншiк нысанына қарамастан осы Ереженi бұзғаны үшiн қолданылып жүрген заңнамалық кесiмдерге сәйкес әкімшілік жауапкершілiкке тартылады, "жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк немесе қылмыстық жауапқа тартылады.
4. Әскери есептiң құжаттары
26. Әскери есептiң құжаттары азаматтар туралы мынадай мәлiметтерден тұрады:
1) тегi, аты және әкесiнiң аты;
2) әскери атағы;
3) туған күнi;
4) ұлты (қалауы бойынша көрсетiледi);
5) тұрғылықты жерi;
6) отбасы жағдайы;
7) бiлiмi;
8) жұмыс орны;
9) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылығы;

10) основные антропометрические данные;
11) прохождение военной службы;
12) прохождение военных сборов;
13) владение иностранными языками;
14) наличие военно-учетных и гражданских специальностей;
15) наличие спортивного разряда или спортивного звания;
16) бронирование военнообязанного за государственными органами или организацией на период мобилизации и на военное время.
27. Военнообязанным выдается военный билет (временное удостоверение, взамен военного билета), а призывникам - удостоверение о приписке к призывному участку.
Формы бланков удостоверений личности военнослужащих, военных билетов (временных удостоверений, выданных взамен военного билета), удостоверений о приписке к призывному участку и других документов воинского учета разрабатываются Министерством обороны Республики Казахстан и рассылаются управлениям (отделам) по делам обороны.
Бланки удостоверений личности военнослужащих, военных билетов (временных удостоверений, выданных взамен военных билетов) и удостоверений о приписке к призывному участку, бланки удостоверений об отсрочке от призыва на военную службу на период мобилизации и на военное время, а также бланки извещений о зачислении на специальный воинский учет изготавливаются по заказам Министерства обороны Республики Казахстан согласно действующему законодательству. Указанные документы являются документами строгой отчетности и хранятся в порядке, исключающем доступ к ним посторонних лиц.
Документы по ведению воинского учета граждан в организациях изготавливаются организациями.
28. Первоначальная выдача гражданам военных билетов и удостоверений о приписке к призывному участку производится без взимания платы.
Военные билеты (временные удостоверения, выданные взамен военных билетов) и удостоверения о приписке к призывному участку при убытии граждан на постоянное место жительства за границу должны быть возвращены ими в управления (отделы) по делам обороны.
5. Порядок и особенности учета граждан Республики Казахстан,
проходящих службу в органах национальной безопасности,
внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля,
уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции,
Службы охраны Президента Республики Казахстан <*>
Сноска. в заголовке и тексте раздела 5 слова "государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменены словами "противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" - постановлением Правительства РК от 30 июня 2005 г. N 662 .

10) негiзгi антропометрикалық деректерi;
11) әскери қызметтi өткеруi;
12) әскери жиындардан өтуi;
13) шетел тiлдерiн бiлуi;
14) әскери-есептiк және азаматтық мамандықтарының болуы;
15) спорттық разрядының немесе спорттық атағының болуы;
16) әскери мiндеттiнiң жұмылдыру кезеңiне және соғыс уақытына мемлекеттік органдарға немесе ұйымға броньдалуы.
27. Әскери мiндеттiлерге әскери билет (әскери билеттiң орнына берiлген уақытша куәлiк), ал шақырылушыларға әскери учаскеге тiркеу туралы куәлiк беріледi.
Әскери қызметшiлердiң жеке куәлiктерi, әскери билеттерi (әскери билет орнына берiлген уақытша куәлiктерi), шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктерi бланкілерiнiң және әскери есептiң басқа да құжаттарының нысандарын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi әзiрлейдi және қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жiбередi.
Әскери қызметшiлердiң жеке куәлiктерiнiң, әскери билеттерiнiң (әскери билет орнына берiлген уақытша куәлiктерiнiң) және шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктерiнiң бланкiлерi, жұмылдыру кезеңiндегi және соғыс уақытындағы әскери қызметке шақыруы кейiнге қалдырылғаны туралы куәлiктердiң бланкiлерi, сондай-ақ арнайы әскери есепке тiркеу туралы хабарламаның бланкiлерi қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң тапсырысы бойынша жасалады. Көрсетiлген құжаттар қатаң есептегi құжаттар болып табылады және оларға бөтен адамдарға рұқсат етiлмейтiн тәртiппен сақталады.
Ұйымдардағы азаматтардың әскери есебiн жүргiзу жөнiндегi құжаттарын ұйымдар жасайды.
28. Азаматтарға әскери билеттер мен шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктi алғашқы беру өтеусiз жүргiзiледi.
Азаматтар шетелге тұрақты түру үшiн кеткен кезде әскери билеттi (әскери билет орнына берiлген уақытша куәлiктi) және шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктi олар қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) қайтаруы тиiс.
5. Ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің
өртке қарсы қызметі, кедендiк бақылау, Әділет министрлігінiң
қылмыстық атқару жүйесi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Күзет қызметi органдарында қызмет өткеретiн Қазақстан
Республикасының азаматтарын есепке алу тәртiбi және
ерекшелiктерi  <*>
ЕСКЕРТУ. 5-бөлімнің тақырыбында және мәтінінде "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің мемлекеттік өртке қарсы қызметі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметі" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662  қаулысымен .

29. Учет военнообязанных, проходящих службу в органах национальной безопасности, внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, включая курсантов и слушателей, высших и средних специальных учебных заведений системы Министерства внутренних дел, Агентства финансовой полиции, Агентства таможенного контроля Республики Казахстан, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан осуществляется в указанных органах в порядке, определяемом настоящими Правилами.
Снятие в управлениях (отделах) по делам обороны с воинского учета граждан, поступивших на службу в органы национальной безопасности, внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, включая курсантов и слушателей, высших и средних специальных учебных заведений системы Министерства внутренних дел, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), Агентства таможенного контроля Республики Казахстан, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан производится по мотивированным ходатайствам указанных органов, направляемым в управления (отделы) по делам обороны по месту жительства граждан, с приложением именных списков в двух экземплярах и военных билетов.
Управления (отделы) по делам обороны в документах воинского учета граждан отмечают о снятии с воинского учета. Военные билеты с отметкой о снятии с воинского учета, один экземпляр именных списков, а на офицеров запаса также личные дела и послужные карты пересылаются в органы национальной безопасности, внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, направивших ходатайства.
При увольнении граждан со службы органов национальной безопасности, внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан им выдают предписание согласно приложению 6 и их обязывают явиться в семидневный срок в управления (отделы) по делам обороны по месту жительства для постановки на воинский учет и письменно извещают об их увольнении управления (отделы) по делам обороны.
Граждане, уволенные из органов финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, а также курсанты и слушатели высших и средних специальных учебных заведений системы Министерства внутренних дел, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), Агентства таможенного контроля Республики Казахстан, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, нежеланию учиться и другим основаниям, а также расторгнувшие контракт, но не достигшие 27 летнего возраста, принимаются на воинский учет призывников по месту жительства. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 сентября 2004 г. N 936 .

29. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Қаржы полициясы агенттiгi, Кедендiк бақылау агенттiгi, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi жүйелерiнiң жоғары және орта арнайы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса алғанда, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi органдарында қызмет өткеретiн әскери мiндеттiлердi есепке алу көрсетілген органдарда осы Ережемен айқындалатын тәртiпте жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөніндегi агенттiгi (қаржы полициясы), Кедендiк бақылау агенттiгi, Қазақстан  Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi жүйелерiнiң жоғары және орта арнайы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса алғанда, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендік бақылау, Әділет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi органдарына қызметке қабылданған азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларда (бөлiмдерде) әскери есептен шығару екі данада атаулы тiзiмдердi және әскери билеттердi қоса берумен, азаматтардың тұрғылықты жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жiберiлетiн көрсетiлген органдардың дәлелдi қолдаухаты бойынша жүргiзіледi.
Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) азаматтардың әскери есеп құжаттарында әскери есептен шығару туралы белгi жасайды. Әскери есептен шығару туралы белгiсiмен әскери билеттер, атаулы тiзiмдердiң бiр данасы, ал запастағы офицерлердiң жеке iстерi мен қызметтiк карталары қолдаухат жiберген ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi органдарына қайта жiберiледi.
Азаматтарды ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi органдарының қызметiнен босату кезiнде оларға 6-қосымшаға сәйкес нұсқама берiледі және осы азаматтарды әскери есепке тұру үшін тұрғылықты жері бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жетi күндiк мерзiмде келуiн міндеттейді және олардың босатылғаны туралы қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларды (бөлiмдердi) жазбаша хабардар етедi.
Қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару комитетi органдарынан босатылған азаматтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөніндегi агенттiгi (қаржы полициясы), Кедендiк бақылау агенттiгi, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, жүйесiнiң жоғары және орта арнайы оқу орындарынан үлгермеушiлiгi, тәртiпсiздiгi, оқығысы келмегендiгi және басқа негіздер бойынша  шығарылған курсанттар мен тыңдаушылар, сондай-ақ келiсiм-шартты бұзғандар, бiрақ 27 жасқа толмағандар тұрғылықты жерi бойынша шақырылушылардың әскери есебiне қабылданады.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.09.06. N 936   қаулысымен .

30. Руководители соответствующих органов внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан представляют ежегодно 1 февраля (по состоянию на 1 января текущего года) в управления (отделы) по делам обороны по месту своего нахождения сведения о количестве военнообязанных, проходящих службу в указанных органах, по форме, устанавливаемой Министерством обороны Республики Казахстан.
Сведения о количестве граждан, проходящих службу в органах внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, хранятся в управлениях (отделах) по делам обороны в местах, исключающих доступ к ним посторонних лиц, в опечатанном виде. Работа с указанными документами разрешается только лицам, определяемым приказом начальника управления (отдела) по делам обороны.
31. Контроль за осуществлением воинского учета граждан, проходящих службу в органах внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, возлагается на управления (отделы) по делам обороны.
6. Особенности воинского учета граждан,
характер и условия работы которых связаны с выездами
с постоянного места жительства или которые работают
в отдаленных местностях
32. Граждане, работающие на морских и речных судах, проживающие постоянно в населенных пунктах, к портам которых приписаны эти суда, состоят на воинском учете по месту жительства.
Граждане, работающие на морских и речных судах, не проживающие постоянно в населенных пунктах, к портам которых приписаны эти суда, состоят на воинском учете по месту расположения кадровых органов соответствующих пароходств, управлений.
33. Граждане, работающие в полевых геологических и топографо-геодезических организациях, в поисковых, разведочных, съемочных, гидрогеологических, геофизических, лесо- и землеустроительных экспедициях, партиях и отрядах, на линейных строительно-монтажных и специализированных поездах, на путевых и машинных станциях, в передвижных механизированных и специализированных колоннах, в тоннельных, мостостроительных, плавучих отрядах (участках), в строительно-монтажных и пусконаладочных организациях, в управлениях механизации и подводно-технических работ, в нефтяных и газодобывающих предприятиях, а также в других приравненных к ним организациях и не проживающие постоянно в местах работы, состоят на воинском учете в органах, осуществляющих воинский учет по месту нахождения этих организаций.
Постановку на воинский учет граждан, принимаемых на работу в указанные организации, или снятие с воинского учета граждан, увольняемых с работы, осуществляет администрация этих организаций.

30. Iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi тиiстi органдарының басшылары жыл сайын 1 ақпанда (ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша) өзi тұрған жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) көрсетілген органдарда қызмет өткеретін әскери мiндеттiлердiң саны туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi белгілейтiн нысан бойынша ұсынады.
Iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi органдарында қызмет өткepeтiн азаматтардың саны туралы мәлiметтер оларға бөтен адамдарға рұқсат етілмейтiн жергiлiктi жерлерде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларда (бөлiмдерде), мөр қойылған түрде сақталады. Көрсетiлген құжаттармен жұмыс iстеуге тек қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығының бұйрығымен белгіленетiн адамдарға рұқсат етіледi.
31. Iшкi iстер, қаржы полициясы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызметi, кедендiк бақылау, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару жүйесi органдарында қызмет өткеретiн азаматтарды әскери есепке алудың жүзеге асырылуын бақылау қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) жүктеледi.
6. Жұмысының сипаты мен жағдайлары тұрақты тұрғылықты жерiнен шығумен байланысты немесе шалғай жерлерде жұмыс iстейтiн азаматтарды әскери eceпкe алудың ерекшелiктерi
32. Теңiз және өзен кемелерiнде жұмыс iстейтiн, порттарына осы кемелер тiркелген елдi мекендерде тұрақты тұратын азаматтар тұрғылықты жерi бойынша әскери есепте тұрады.
Теңiз және өзен кемелерiнде жұмыс iстейтiн, осы кемелер порттарына тiркелген елдi мекендерде тұрақты тұрмайтын азаматтар тиiстi кеме басқармасының, басқарманың кадр органдарының орналасқан жерi бойынша әскери есепте тұрады.
33. Далалық геологиялық және топографиялық-геодезиялық ұйымдарда, iздестiру, барлау, түсiру, гидрогеологиялық, геофизикалық, орман және жер құрылысы экспедицияларында, партиялар мен жасақтарда, желілiк құрылыс-монтаждау және арнайы поездарда, жол және машина станцияларында, көшпелi механизацияланған және мамандандырылған колонналарда, тоннельдiк, көпiр салу, жүзу жасақтарында (учаскелерiнде), құрылыс-монтаждау және iске қосу-жөндеу ұйымдарында, механизация басқармаларында және су асты техникалық жұмыстарда, мұнай және газ өндiру кәсiпорындарында, сондай-ақ оларға теңестiрiлген басқа да ұйымдарда жұмыс iстейтiн және жұмыс орындарында тұрақты тұрмайтын азаматтар осы ұйымдардың тұратын жерi бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын органдарда әскери есепте тұрады.
Көрсетiлген ұйымдарға жұмысқа қабылданатын азаматтарды әскери есепке тұрғызуды немесе жұмыстан босатылатын азаматтарды әскери есептен шығаруды осы ұйымдардың әкiмшiлiгi жүзеге асырады.

7. Ответственность граждан и должностных лиц
за невыполнение обязанностей по воинскому учету <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - - постановлением Правительства РК от 8 декабря 2003 г. N 1242 .
34. Граждане и должностные лица, виновные в невыполнении обязанностей по воинскому учету, установленных Законом Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" и настоящими Правилами, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Команда N№__ Время явки ___ Участок N ___ Маршрут ____
Дата сверок ___________ ________________________________
(с управлением (отделом) по делам обороны) (с Ф. N Т-2)
________________ N ВУС _________________
(год рождения)
Карточка первичного учета
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Группа учета ___________ Строевой
Воинское звание__________ Нестроевой
(нужное подчеркнуть)
Образование _______________________________________________
(общее, специальное, военное)
Гражданская специальность _________________________________
Место работы и должность __________________________________
Место жительства __________________________________________
Состав семьи ______________________________________________
(дополнительно указать год рождения
___________________________________________________________
несовершеннолетних детей)
Состояние здоровья (для военнообязанных, годных к нестроевой службе)"___" __________20__г. комиссией при ___________________ признан ________________________________________________________
по гр.______ ст.__________ Расписания болезней (приказ Министра обороны Республики Казахстан _____ г. N____)
Подлежит переосвидетельствованию "___"_______20__г.
________________________________________________________________
О немедленной явке в______________________________________
с документами и вещами, указанными в мобпредписании, мне объявлено
в _____ час.______ мин. "____"_________20__г. Подпись ___________
Оборотная сторона карточки первичного учета
Отметки о приеме и снятии (исключении)
с воинского учета:
___________________________________________________________________
Принят на учет ! Когда ! Снят (исключен) ! Когда
!сообщено ! с учета ! сообщено
! в РВК ! ! в РВК
--------------------------------------------------------------------
"___" _______ 20__г. "___" _______ 20__г.
Прибыл из _____ __________________
(по какой причине
и куда убыл)
____________________________________________________________________
"___" _______ 20__г. "___" _______ 20__г.
Прибыл из _____ __________________
(по какой причине
и куда убыл)
___________________________________________________________________
"___" _______ 20__г. "___" _______ 20__г.
Прибыл из _____ __________________
(по какой причине
и куда убыл)
___________________________________________________________________
"___" _______ 20__г. "___" _______ 20__г.
Прибыл из _____ __________________
(по какой причине
и куда убыл)
___________________________________________________________________
"___" _______ 20__г. "___" _______ 20__г.
Прибыл из _____ __________________
(по какой причине
и куда убыл)
___________________________________________________________________
"___" _______ 20__г. "___" _______ 20__г.
Прибыл из _____ __________________
(по какой причине
и куда убыл)
___________________________________________________________________
____________________ ___________________________
(фамилия и инициалы) (подпись работника местного исполнительного органа, на
которого возложено ведение
воинского учета)
"___"_______20__г.
Приложение 2
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Форма N Т-2
________________________
предприятие, организация
Личная карточка N ____ Код
___________________________
Дата !Табельный!Алфавит
составл.!номер !
___________________________
1. Общие сведения

7. Әскери eceпкe алу жөнiндегi мiндеттердi орындамағаны үшін азаматтар мен лауазымды тұлғалардың жауапкершілiгi
34. "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және осы Ережемен белгіленген әскери есепке алу жөнiндегi мiндеттердiң орындалмауына кiнәлi азаматтар мен лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес жауапкершілікте болады.
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 1 қосымша
N ___ команда  Келу уақыты _______N участок Бағыты ________
___________________________________________________________
Салыстырылған күнi ____________    ________________________
(ҚIБ-мен)         (N T-2 н-мен)
_____________                ӘЕМ N______________
(туған жылы)
Бастапқы есепке алу карточкасы
__________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
__________________________________________________________
Саптық
Есепке алу тобы ___________       Саптық емес
Әскери атағы ______________       (керегiнiң асты сызылсын)
Бiлiмi ___________________________________________________
(жалпы, арнайы, әскери)
Азаматтық мамандығы ______________________________________
Жұмыс орны мен лауазымы __________________________________
Тұрғылықты жерi __________________________________________
Отбасы құрамы ____________________________________________
(кәмелетке толмаған балаларының
__________________________________________________________
туған жылы қосымша көрсетiлсiн)
__________________________________________________________
Денсаулық жағдайы (саптық емес қызметке жарамды әскери
мiндеттiлер үшiн) 20__ ж. "___" ________ _________________
______________________________________________ жанындағы
комиссия Аурулар кестесiнiң (Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрiнiң _______ ж. N ____ бұйрығы) _______ тобы, _____
бабы ____ бойынша ________________________________________
______________________ деп танылды.
__________________________________________________________
20 __ ж. "___" _________ қайта куәландыруға жатады.
Жұмылдыру нұсқама құжатында көрсетiлген құжаттармен
және заттарыммен ____________________________________ дереу
келу туралы маған ____ сағ. ________ минутта хабарланды.
20____ ж. "____" _______  Қолы __________
Бастапқы есепке алу карточкасының сыртқы беті
Әскери есепке қабылдау және одан
шығару (алып тастау) туралы белгілер
___________________________________________________________________
Есепке қабылданды    |ҚІБ-ге|    Есептен шығарылды    |ҚІБ-ге
|қашан |    (алып тасталды)      |қашан
|хабар.|                         |хабар.
|ланды |                         |ланды
___________________________________________________________________
20__ж. "___"____________         20__ж. "___"____________
__________________ келді         ________________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
___________________________________________________________________
20__ж. "___"____________         20__ж. "___"____________
__________________ келді         ________________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
___________________________________________________________________
20__ж. "___"____________         20__ж. "___"____________
__________________ келді         ________________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
___________________________________________________________________
20__ж. "___"____________         20__ж. "___"____________
__________________ келді         ________________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
___________________________________________________________________
20__ж. "___"____________         20__ж. "___"____________
__________________ келді         ________________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
___________________________________________________________________
20__ж. "___"____________         20__ж. "___"____________
__________________ келді         ________________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
___________________________________________________________________
_____________________        ________________________
(тегі және аты-жөні)          (әскери есеп жүргізу
жүктелген жергілікті
атқарушы орган
қызметкерінің қолы)
20__ж. "___"____________
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 2 қосымша
N Т-2 нысаны
_______________________
кәсіпорын, ұйым
N _____ Жеке карточка
Коды
_____________________________
Жасалған | Табельдің | Әліпби
күні     | нөмірі
_____________________________
І. Жалпы мәліметтер

1. Фамилия ________________________ 7. Квалификация по диплому
имя_______Отчество_________________ (свидетельству)_______________
2. Год рожд. _____месяц____число___ 8. ___________________________
3. Место рождения _________________ основная профессия
4. Национальность (по желанию лица) (специальность),
___________________________________ ______________________________
стаж работы по этой
специальности
5. Образование: 9. Общий стаж работы _________
___________________________________ 10. Непрерывный стаж _________
11. __________________________
последнее место работы,
должность,
__________________________
дата и причина увольнения
а) ______________________________ ______________________________
высш., средн.общ., средн.спец., 12. Семейное положение _______
неполн.сред., нач. (ск.класс) состав
б) ______________________________ ______________________________
название и дата окончания семьи с указанием года
высшего или сред. спец. рождения каждого члена семьи
уч. заведения 13. __________________________
в) ______________________________ 14. __________________________
название и дата окончания 15. __________________________
училища, школы по проф.- 16. __________________________
тех. образования 17. Удост. личности:N ________
г) вид обучения: дневное, Кем выдано _______________
вечернее, заочное (ненужное Дата выдачи ______________
зачеркнуть) 18. Домашний адрес ___________
д) ______________________________ __________________________
6. Специальность по диплому Телефон __________________
(свидетельству) ______________
для окончивших
______________________________
высш. или среднее уч.завед.
Диплом (свидетельство) N _____
от "___"_________"____" г.
Дата заполнения:
"____"__________"____"г. Подпись __________________
II Сведения о воинском учете
Группа учета ______________ Военно-учетная специальность N _____
Категория учета ___________ Годность к военной службе __________
Состав_____________________ Наименование управления (отдела)
по делам обороны по месту
Воинское звание____________ жительства _________________________
Состоит на спец. учете N ___________
Личная карточка формы N Т-2
оборотная сторона
III. Назначения и перемещения IV. Отпуска
____________________________________________________________________
Да-! Цех !Профес-!Раз-!Осно-!Подпись!Вид !За ! Дата !Основа-
та !(от- !сия !ряд !вание!вла- !от- !ка- !------------!ние
!дел),!(долж- !(ок-! !дельца !пуска!кой !начало!окон-!
!учас-!ность) !лад)! !трудов-! !пе- !отпус-!чание!
!ток ! ! ! !ой ! !риод!ка !от- !
! ! ! ! !книжки ! ! ! !пуска!
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
fs24V. Дополнительные сведения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата и причина увольнения __________________________________________
Разъяснение
по заполнению личной карточки формы
N Т-2
1. При заполнении раздела 2 личных карточек на солдат, матросов, сержантов, старшин, прапорщиков, и мичманов запаса должны соблюдаться следующие требования:
1) в строке "Группа учета проставляется - "ВС", "ВМС", "КНБ", "МВД" согласно записи в военном билете;
2) в строке "Категория учета указывается цифрой "1" или"2" согласно записи в военном билете;
3) в строке "Состав" проставляется - "солдаты или матросы", "сержанты или старшины", "прапорщики или мичманы", согласно записи в военном билете (для офицеров запаса "офицеры");
4) в строке "Воинское звание" проставляется - рядовой, ефрейтор, матрос, старший матрос, младший сержант, старший сержант, старшин и т.д. согласно записи в военном билете, для офицеров запаса согласно присвоенного звания;

1. Тегі _________________________   7. Диплом (куәлік) бойынша
аты _____________________________   біліктілік ____________________
Әкесінің аты ____________________   8. ____________________________
2. Туған жылы ___ айы ___ күні___      негізгі кәсібі (мамандығы),
3. Туған жері ___________________   _______________________________
_________________________________      осы мамандық бойынша жұмыс
4. Ұлты (тұлғаның қалауы бойынша)               өтілі
_________________________________   9. Жалпы жұмыс стажы __________
5. Білімі:                          10. Үздіксіз стажы ____________
а)_______________________________   11. ___________________________
жоғары, жалпы орта, орта            соңғы жұмыс орны, лауазымы,
арнаулы, толық емес орталау,      _______________________________
бастауыш (сыныбы)               босатылған күні және себебі
б)_______________________________   12. Отбасылық жағдайы _________
жоғары немесе орта арнаулы оқу                     отбасы құрамы,
_________________________________   _______________________________
орнының атауы және бітірген         әрбір отбасы мүшесінің туған
уақыты                 _______________________________
в)_______________________________       жылын көрсете отырып
училищенің, кәсіптік техникалық    13. ___________________________
_________________________________   14. ___________________________
білім беру мектебінің атауы және    15. ___________________________
бітірген уақыты             16. ___________________________
г) оқу түрі: күндізгі, кешкі,
сырттай (керек емесі сызылсын)      17. Жеке куәлік N _____________
д)_______________________________       Кім берді _________________
6. Диплом (куәлік) бойынша              Берілген күні _____________
мамандығы
_________________________________   18. Тұратын мекен-жайы ________
жоғары немесе орта арнаулы оқу     _______________________________
орындарын бітіргендер үшін
_________________________________
"____"ж."____"___________________   Телефоны _____________________
N _________ диплом (куәлік)
Толтырған күні:
"____" ж."____"__________________   Қолы ______________________
ІІ. Әскери есеп туралы мәліметтер
Есепке алу тобы _________________   N ___ Әскери-есептік мамандық
Есепке алу санаты _______________   Әскери қызметке жарамдылығы ___
Құрамы __________________________   Тұрғылықты жері бойынша қорғаныс
істері жөніндегі басқарманың
Әскери атағы ____________________   (бөлімдердің) атауы ___________
N ___________ арнайы есепте тұр
N Т-2 нысанындағы жеке карточкасының сыртқы беті
ІІІ. Тағайындаулар мен қызмет            ІV. Демалыстар
ауыстырулар
___________________________________________________________________
Күні|Цех  | Маман.|Раз.|Не. |Ең. | Де.| Қан.|      Күні     |Негіз.
|(бө. | дығы  |ряды|гіз.|бек | ма.| дай |_______________| деме
|лім),| (лауа.|(жа.|деме|кі. | лыс| ке. | дема. | дема. |
|учас.| зымы) |ла. |    |тап.| тү.| зең.| лыс.  | лыс.  |
|ток  |       |қы. |    |шасы| рі | ге  | тың   | тың   |
|     |       |сы) |    |ие. |    |     | баста.| аяқта.|
|     |       |    |    |сі. |    |     | луы   | луы   |
|     |       |    |    |нің |    |     |       |       |
|     |       |    |    |қолы|    |     |       |       |
___________________________________________________________________
1     2      3     4    5    6    1     2      3       4      5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
V. Қосымша мәліметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Босатылған күні және себебі _______________________________________
N T-2 нысанды жеке карточканы толтыру бойынша
ТYСIНДIРМЕ
1. Запастағы солдаттардың, матростардың, сержанттардың,
старшиналардың, прапорщиктер мен мичмандардың жеке карточкаларының
2-бөлiмiн толтырған кезде мынадай талаптар сақталуы тиiс:
1) "Есепке алу тобы" деген жолда - әскери билеттегi жазбаға
сәйкес "ҚК", "ӘТК", "ҰҚК", "IIМ" деген жазулар жазылады;
2) "Есепке алу санаты" деген жолда әскери билеттегi жазбаға
сәйкес "1" немесе "2" деген сан көрсетіледi;
3) "Құрамы" деген жолда әскери билеттегi жазбаға сәйкес
"солдаттар немесе матростар", "сержанттар немесе старшиналар",
"прапорщиктер немесе мичмандар" (запастағы офицерлер үшiн
"офицерлер") деп жазылады;
4) "Әскери атағы" деген жолда әскери билеттегi жазбаға сәйкес
қатардағы жауынгер, ефрейтор, матрос, аға матрос, кiшi сержант, аға
сержант, старшина... және т.б. деп, запастағы офицерлер үшiн
берілген атағына сәйкес жазылады;

5) в строке "Военно-учетная специальность" записывается должностная квалификация военнообязанного, которая должна соответствовать семизначному полному обозначению ВУС согласно записи в пункте 17 военного билета;
6) в строке "Годность к военной службе" проставляется - "строевой",
"нестроевой", "негоден" на основании записи в пунктах 5 и 19 военного билета;
7) в строке "Наименование управления (отдела) по делам обороны по месту жительства" указывается наименование управления (отдела) по делам обороны, в котором военнообязанный состоит на воинском учете если же военнообязанный состоит на воинском учете в местных исполнительных органах, то указывается наименование управления (отдела) по делам обороны, осуществляющего руководство этим учетным органом;
8) в строке "Состоит на специальном учете N..." карандашом проставляется серия и номер удостоверения об отсрочке, номер перечня, пункта и раздела перечня (постановления), по которому оформлено бронирование военнообязанного, а также дата оформления отсрочки управлением (отделом) по делам обороны.
2. Сведения о воинском учете в личных карточках на офицеров запаса заполняются в порядке, изложенном в пункте 1 настоящего разъяснения со следующими особенностями:
1) в строке "Военно-учетная специальность N___", записывается шестизначное цифровое обозначение согласно записи в пункте 6 военного билета офицера запаса;
2) строка "Годность к военной службе" на офицеров запаса, состоящих на воинском учете, не заполняется. На офицеров запаса исключенных с воинского учета эта строка заполняется на основании записей в пункте 20 военного билета.
3. При заполнении личных карточек на призывников:
1) в строке "Наименование управления (отдела) по делам обороны по месту жительства" указывается управление (отдел) по делам обороны, в котором призывник состоит на учете;
2) в строке "Состоит на специальном учете N___" указывается пользуется ли призывник отсрочкой от призыва на срочную военную службу и на какой срок.
4. В личных карточках на лиц, достигших предельных возрастов состояния в запасе, по указанию управления (отдела) по делам обороны после 1-го января ежегодно перечеркиваются сведения о воинском учете и делается отметка:"Исключен с воинского учета по возрасту".
5. Личные карточки на военнообязанных и призывников хранятся строго в алфавитном порядке в отдельной картотеке, которая делится на четыре группы:
первая - личные карточки на офицерской состав запаса;
вторая - личные карточки на солдат, матросов, сержантов, старшин, прапорщиков и мичманов запаса;
третья - личные карточки на военнообязанных женщин;
четвертая - личные карточки на призывников.
Личные карточки на лиц, исключенных с воинского учета по возрасту или состоянию здоровья, хранятся в общей картотеке предприятия.
Картотека личных карточек военнообязанных и призывников хранится в местах, исключающих доступ к ней посторонних лиц.
Приложение 3
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Список
призывников, состоящих на воинском учете
____________________________________________________________________
N!Когда !Фами-!Год !Нацио-!Образо- !Место !Место !Подлежали
п/!принят!лия, !рож-!наль- !вание, !работы !житель-!обучению
п !на !имя, !де- !ность !какое !и зани-!ства !или лечению
!учет и!отче-!ния ! !учебное !маемая ! !(по какой ст.
!откуда!ство ! ! !заведе- !долж- ! !и название
!прибыл! ! ! !ние !ность ! !болезни, куда
! ! ! ! !окончил ! ! !прикреплен)
! ! ! ! !или в ! ! !
! ! ! ! !каком ! ! !
! ! ! ! !классе, ! ! !
! ! ! ! !на каком! ! !
--------------------------------------------------------------------
1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
В какой учебной!Отметка об!Где проходил!Отметка о !Примечание
военно-техни- !окончании !начальную !снятии с !(отметка об
ческой организа!обучения !военную под-!учета !отсрочках и
ции проходит !или лече- !готовку !(когда и !т.п.)
(проходил) обу-!ния ! ! куда выбыл)!
чение ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14
--------------------------------------------------------------------
"___"_______20__г. Подпись _________
Приложение 4
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Список
юношей 19__ года рождения, подлежащих подготовке
к срочной военной службе, работающих (учащихся)
___________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения,
___________________________________________________________________
организации, учебного заведения)
по состоянию на "___"________20__г.
___________________________________________________________________
N !Фамилия, !Нацио-!Образо- !Место !Владеет !Место !Примечание
п/п!имя, !наль- !вание, !работы !ли языками,!житель-!
!отчество !ность !где и в !и зани-!какими !ства !
! ! !каком !маемая ! ! !
! ! !классе, !долж- ! ! !
! ! !на каком!ность ! ! !
! ! !курсе ! ! ! !
! ! !учится ! ! ! !
! ! !или ! ! ! !
! ! !сколько ! ! ! !
! ! !классов ! ! ! !
! ! !и курсов! ! ! !
! ! !окончил ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
М.П.
"___"_______20__г. Подпись __________
Приложение 5
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Список
юношей 19___ года рождения,
подлежащих приписке к призывному участку
____________________________________________
(наименование предприятия, учреждения,
организации, учебного заведения)
по состоянию на "____"_________20___г.
___________________________________________________________________
N ! Фамилия, имя, ! Место работы ! Место ! Отметка
п/п! отчество ! (учебы и ! жительства ! управления
! ! занимаемая ! ! (отдела) по
! ! должность ! ! делам обороны
! ! ! ! об изменениях,
! ! ! ! происшедших
! ! ! ! после 1 января
! ! ! ! до окончания
! ! ! ! приписки, и за
! ! ! ! каким порядковым
! ! ! ! номером учтен
! ! ! ! в сводном списке
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
М.П.
"___"_________20__г. Подпись __________
Приложение 6
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан

5) "Әскери-есептiк мамандық үй" деген жолда әскери билеттiң
17-тармағындағы жазбаға сәйкес ӘЕМ толық жетi мәндi белгiсiне сай
келуі тиiс әскери мiндеттiнiң лауазымдық биiктілiгi жазылады;
6) "Әскери қызметке жарамдылығы" деген жолда әскери билеттiң
5 және 19-тармақтарындағы жазбаның негiзiнде "саптық", "саптық
емес", "жарамсыз" деп жазылады;
7) "Тұрғылықты жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi
басқарманың (бөлiмнiң) атауы" деген жолда әскери мiндеттi әскери
есепте тұрған қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң)
атауы көрсетіледi, егер әскери мiндеттi жергiлiктi атқарушы
органдарда әскери есепте тұрса, онда осы есепке алу органына
басшылықты жүзеге асыратын қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың
(бөлiмнiң) атауы көрсетiледi;
8) "N... арнайы есепте тұр" деген жолда кейiнге қалдырылуы
туралы куәлiктiң сериясы мен нөмiрi, әскери мiндеттiнi броньдау
ресiмделген тiзбенiң, тiзбе (қаулы) тармағы мен бөлiмiнiң нөмiрi,
сондай-ақ қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) кейiнге
қалдыруды ресiмдеген күнi қарындашпен жазылады.
2. Запастағы офицерлердiң жеке карточкаларындағы әскери
есепке алу туралы мәлiметтер осы түсiндiрменiң i-тармағында
баяндалған тәртiппен мынадай ерекшелiктермен толтырылады:
1) "Әскери-есептiк мамандық N..." деген жолда запастағы
офицер әскери билетiнiң 6-тармағындағы жазбаға сәйкес алты мәндi
сандық белгi жазылады;
2) "Әскери қызметке жарамдылық" деген жол әскери есепте
тұрған запастағы офицерлерге толтырылмайды. Әскери есептен
шығарылған запастағы офицерлерге бұл жол әскери билеттiң
20-тармағындағы жазбалардың негiзiнде толтырылады.
3. Шақырылушылардың жеке карточкаларын толтырған кезде:
1) "Тұрғылықты жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi
басқарманың (бөлiмнiң) атауы" деген жолда шақырылушы есепте тұрған
қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) көрсетiледi;
2) "N... арнайы есепте тұр" деген жолда шақырылушы мерзiмдi
әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру құқығын пайдаланатындығы
және оның мерзiмi көрсетiледi.
4. Запаста тұрудың шектi жасына жеткен адамдардың жеке
карточкаларына қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң)
нұсқауы бойынша жыл сайын 1 қаңтардан кейiн әскери есеп туралы
мәлiметтер сызылып тасталады және "Жасы бойынша әскери есептен
шығарылды" деген белгi қойылады.
5. Әскери мiндеттiлер мен шақырылушылардың жеке карточкалары
қатаң әлiпбилiк тәртіппен мынадай төрт топқа бөлiнетiн жеке
картотекада сақталады:
бiрiншi - запастағы офицерлiк құрамның жеке карточкалары;
екiншi - запастағы солдаттардың, матростардың, сержанттардың,
старшиналардың, прапорщиктер мен мичмандардың жеке карточкалары;
үшiншi - әскери мiндеттi әйелдердiң жеке карточкалары;
төртiншi - шақырылушылардың жеке карточкалары.
Жасы немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен
шығарылған адамдардың жеке карточкалары кәсiпорынның жалпы
картотекасында сақталады.
Әскери мiндеттiлер мен шақырылушылар жеке карточкаларының
картотекасы оған бөгде адамдардың кiруiне мүмкіндiгi жоқ орындарда
сақталады.
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 3 қосымша
Әскери есепте тұрған шақырушылардың
Тізімі
___________________________________________________________________
р/с |Қашан  |Тегі, |Ту. |Ұлты |Білі.  |Жұмыс |Тұр.|Оқуға  | Қандай
N   |есепке |аты,  |ған |     |мі,    |орны  |ғы. |немесе | әскери-
|алынды |әке.  |жылы|     |қандай |және  |лық.|емдеуге| техни.
|және   |сінің |    |     |оқу    |атқа. |ты  |тиісті.| калық
|қайдан |аты   |    |     |орнын  |ратын |жері|лігі   | оқу
|келді  |      |    |     |бітір. |лауа. |    |(қай   | ұйы.
|       |      |    |     |гені   |зымы  |    |бап    | мында
|       |      |    |     |немесе |      |    |бойынша| оқиды
|       |      |    |     |қандай |      |    |және   |(оқыған)
|       |      |    |     |сыныпта|      |    |аурудың|
|       |      |    |     |       |      |    |атауы, |
|       |      |    |     |       |      |    |қайда  |
|       |      |    |     |       |      |    |бекі.  |
|       |      |    |     |       |      |    |тілген)|
___________________________________________________________________
1      2      3     4     5      6      7     8     9        10
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
______________________________________________
Оқуды    |Бастапқы   |Есептен    | Ескерту
немесе   |әскери     |шығарылғаны|(кейінге
емделуді |даярлықтан |туралы     |қалдырылғаны
аяқтағаны|қай        |белгі      |туралы
туралы   |жерде      |(қашан     |белгі
белгі    |өтеді      |және       |және т.с.с.)
|           |қайда      |
|           |кетті)     |
______________________________________________
11         12          13           14
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
20__ ж. "___"______          Қолы ______
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 4 қосымша
Мерзімді әскери қызметке даярлауға жататын, жұмыс
істейтін (оқитын) 19__ жылы туған жас өспірімдердің
Тізімі
___________________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің,
___________________________________________________________________
ұйымның, оқу орнының атауы)
20__ ж. "__"______________ жағдай бойынша
___________________________________________________________________
Р/с|Тегі, аты, |Ұлты |Білімі, |Жұмыс |Қандай   |Тұрғы. |Ескерту
N  |әкесінің   |     |қайда   |орны  |тілдерді |лықты  |
|   аты     |     |және    |және  |біледі   |жері   |
|           |     |қай     |атқа. |         |       |
|           |     |сыныпта,|ратын |         |       |
|           |     |қай     |лауа. |         |       |
|           |     |курста  |зымы  |         |       |
|           |     |оқиды   |      |         |       |
|           |     |немесе  |      |         |       |
|           |     |қанша   |      |         |       |
|           |     |сыныпта |      |         |       |
|           |     |және    |      |         |       |
|           |     |курсты  |      |         |       |
|           |     |бітірді |      |         |       |
___________________________________________________________________
1        2       3      4       5        6        7         8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
20__ ж. "__"__________             Қолы ____________
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 5 қосымша
Шақыру учаскесіне тіркеуге жататын
19__ туған жас өспірімдердің
Тізімі
_____________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның, оқу орнының атауы)
20__ж. "___"_________ жағдай бойынша
___________________________________________________________________
Р/с| Тегі, аты,|Жұмыс (оқу) |Тұрғылықты |1 қаңтардан кейін
N  | әкесінің  |орны және   |   жері    |тіркеу аяқталғанға
|   аты     |атқаратын   |           |дейін болған
|           | лауазымы   |           |өзгерістер туралы
|           |            |           |қорғаныс істері жөніндегі
|           |            |           |басқарманың (бөлімнің)
|           |            |           |белгісі және жиынтық
|           |            |           |тізімде қандай реттік
|           |            |           |нөмірмен есепке алынғаны
___________________________________________________________________
1      2             3           4                 5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.
20___ ж. "___"________            Қолы ___________
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 6 қосымша

Формат 210х148
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Предписание
__________________________________________________________________
(воинское звание)
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
Предлагаю вам "___"__________20__г. убыть
___________________________________________________________________
(куда, в чье распоряжение и
___________________________________________________________________
для какой цели)
Срок прибытия "___"_________20__г.
Основание: ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Для проезда выданы воинские перевозочные документы
требования за N ____________________
Действительно по предъявлении документа, удостоверяющего личность.
Командир (начальник) ________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и
инициалы)
М.П.
Приложение 7
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Корешок расписки Расписка N ____
о приеме военного билета
от военнообязанного
Дана _________________ запаса
________________________ _____________________________
(фамилия, имя (фамилия, имя, отчество)
________________________ _____________________________
и отчество) ______________года рождения
Год рождения____________ ВУС N _____________ в том, что
Воинское звание_________ принадлежащий ему военный
ВУС N __________________ билет серии ______N _________
Для какой цели принят принят для __________________
военный билет: указать для какой
серия __________________ _____________________________
N ______________________ цели или наименование
Подпись_________________ _____________________________
фамилия и органа или должностного лица,
________________________ _____________________________
должность, принявшего принявшего военный билет
________________________ Расписка действительна
военный билет по "___"__________ 20___г.
Расписка военнообязанного Подпись ___________
в получении военного _____________________________
билета ________________ фамилия и должность,
"___"________20__г. принявшего военный билет
М.П.
Приложение 8
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Журнал
проверок управлениями (отделами) по делам обороны
и вышестоящими организациями состояния учета
и бронирования военнообязанных и призывников
______________________________________________________________
N ! Дата !Должность, !Какие недостатки!Выводы по !Какие меры
п/п!проверки!фамилия и !выявлены в ходе !результатам!приняты
! !инициалы !проверки !проверки. !организацией
! !проверяющего! !Сроки уст- !по результа-
! ! ! !ранения !там проверки
! ! ! !недостатков!
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

Көлемі 210х148
Әскери бөлімнің
(мекеменің)
бұрыштама
мөртабаны
Нұсқама
___________________________________________________________________
(әскери атағы)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Сізге 20___ж. "___" _____________
___________________________________________________________________
(қайда, кімнің билігіне және
___________________________________________________________________
қандай мақсатта)
баруды ұсынамын.
Баратын уақыты 20___ж. "___"____________
Негіз:_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жол жүру үшін әскери тасымал құжаттары берілді
талап ету құжатының N ________________________
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсету бойынша жарамды.
Командир (бастық) _________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
М.О.
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 7 қосымша
Қолхат түбіртегі                 Қолхат N  ____
әскери міндеттіден әскери
билетті қабылдап алғаны туралы    ____________ жылы туған
________________________________   запастағы ______________________
(тегі, аты               ________________________________
________________________________      (тегі, аты, әкесінің аты)
және әкесінің аты)
Туған жылы _____________________   берілді ________________________
Әскери атағы ___________________   ӘЕМ N ____________________
ӘЕМ N __________________________   оған тиесілі әскери билеттің
Әскери билет қандай мақсат үшін    сериясы ________________________
қабылдап алынды:                   N ________
________________________________   ________________________________
сериясы ________________________      қандай мақсат үшін қабылдап
N ______________________________               алынғаны
Қолы ___________________________   ________________________________
әскери билетті алған              немесе органның атауы не
________________________________   ________________________________
адамның тегі және лауазымы         лауазымды адамның аты-жөні
көрсетілсін
Әскери міндеттінің әскери          алғандығы жөнінде берілді.
билетті алғандығы туралы           Қолхат 20__ж. "__" ______ дейін
қолхаты                            жарамды
________________________________   ________________________________
20___ж. "___"___________         әскери билетті қабылдап алған
адамның тегі және лауазымы
Қолы ____________
М.О.
Қазақстан Республикасына
әскери мiндеттiлер мен
шақырылушыларды әскери есепке
алу ережесiне 8 қосымша
Қорғаныс істері жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің)
және жоғары тұрған ұйымдардың әскери міндеттілер мен
шақырушыларды есепке алу мен броньдау жай-күйін тексеру
Журналы
___________________________________________________________________
Р/с|Тексерген|Тексерушінің|Тексеру    |Тексеру        |Ұйым тексеру
N  |  күні   |лауазымы,   |барысында  |нәтижелері     |нәтижелері
|         |тегі және   |қандай     |бойынша        |бойынша
|         |аты-жөні    |кемшіліктер|қорытындылар.  |қандай
|         |            |анықталды  |Кемшіліктерді  |шаралар
|         |            |           |жою мерзімдері |қабылдады
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________