Вопросы форменной одежды работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2003 года N 1013. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.10.2011 № 1192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. в заголовке и тексте после слов "на морском" дополнены слова "и на внутреннем водном" - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и от 6 июля 2004 года "О  внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей (профессий) работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте, которым выдается форменная одежда;
2) Описание и образцы форменной одежды, знаков различия работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте;
3) Правила ношения форменной одежды работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте;
4) Нормы обеспечения форменной одеждой работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте.
2. Определить, что реализация настоящего постановления производится за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год по республиканской бюджетной программе 001 "Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций", за исключением расходов на обеспечение форменной одеждой работников государственного контроля Морской администрации Актауского морского торгового порта до конца 2011 года.
3. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2004 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 2003 года N 1013
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.11.2005 N 1172 (вводится в действие с 01.01.2006); от 16.06.2009 N 913 .
Перечень должностей (профессий) работников
государственного контроля на морском и на
внутреннем водном транспорте,
которым выдается форменная одежда
____________________________________________________________________
N !  Орган государственного   !     Должность (профессия)
п/п!       контроля            !
-------------------------------------------------------------------
1  Комитета транспортного       Начальник управления контроля
контроля Министерства        на водном транспорте
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан         Заместитель начальника Управления
контроля на водном транспорте
Начальник отдела безопасности
судоходства и мореплавания
Управления контроля на водном
транспорте
Начальник отдела Регистр
судоходства Управления контроля
на водном транспорте
Главный специалист отдела
безопасности судоходства и
мореплавания Управления контроля
на водном транспорте
Главный специалист отдела Регистр
судоходства Управления контроля
на водном транспорте
Ведущий специалист отдела
безопасности судоходства и
мореплавания Управления контроля
на водном транспорте
Ведущий специалист отдела Регистр
судоходства Управления контроля
на водном транспорте
2  Территориальные органы       Начальник отдела контроля на
Комитета транспортного       водном транспорте
контроля Министерства
транспорта и коммуникаций    Главный специалист отдела
Республики Казахстан         контроля на водном транспорте
Ведущий специалист отдела контроля
на водном транспорте
3  Морская администрация        Капитан морского порта
порта
Заместитель капитана морского
порта
Начальник отдела
Начальник лоцманской службы
Начальник службы управления
движением судов
Начальник дипломно-паспортного
бюро
Главный специалист
Ведущий специалист
--------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 2003 года N 1013
Описание и образцы форменной одежды,
знаков различия работников государственного
контроля на морском и на внутреннем водном транспорте
Сноска. В Описание внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).

Қазақстан Республикасындағы теңiз және iшкi су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң нысанды киiмiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 1 қазандағы N 1013 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.20 № 1192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпқа және мәтінге өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының " Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы " 2002 жылғы 17 қаңтардағы және " Ішкі су көлігі туралы " 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Нысанды киiм берiлетiн теңiз және iшкi су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерi лауазымдарының (кәсiптерiнің) тiзбесi;
2) Теңiз және iшкi су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң нысанды киiмiнiң, айырым белгілерінің сипаттамасы мен үлгiлерi;
3) Теңiз және iшкi су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң нысанды киiм киіп жүру ережесi;
4) Теңіз және iшкi су және iшкi су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiн нысанды киiммен қамтамасыз ету нормалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулыны iске асыру Ақтау теңiз сауда порты Теңiз әкiмшілігінiң мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiн 2011 жылдың аяғына дейiн нысанды киiммен қамтамасыз етуге арналған шығыстарды қоспағанда, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте 001 "Көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкілеттi органның қызметiн қамтамасыз ету" республикалық бюджеттiк бағдарламасы бойынша көзделген қаражаттың есебiнен жүргiзiледi деп белгiленсiн.
3. Осы қаулы 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2003 жылғы 1 қазандағы
N 1013 қаулысымен
бекiтiлген
Теңiз және iшкi су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнің нысанды киiм берiлетiн лауазымдар (мамандықтар) тiзбесi
Ескерту. Тізбеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29 N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі); 2009.06.16 N 913 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
___________________________________________________________________
N  Қазақстан Республикасы Көлік      Лауазымы (мамандығы)
және коммуникация министрлігі
Көліктік бақылау комитетінің
аумақтық органдары
___________________________________________________________________
1              2                              3
___________________________________________________________________
1  Қазақстан Республикасы        Су көлігінде бақылау
Көлік және коммуникациялар    басқармасының бастығы
министрiнің Көліктік
бақылау комитетi
Су көлiгінде бақылау басқармасы
бастығының орынбасары
Су көлiгінде бақылау басқармасы
кеме қатынасы және теңiзде жүзу
қауiпсiздігі бөлімінің бастығы
Су көлiгінде бақылау басқармасы
кеме қатынасы тiркелiмi бөлiмiнің
бастығы
Су көлiгiнде бақылау басқармасы
кеме қатынасы және теңiзде жүзу
қауіпсiздігі бөлімінің бас маманы
Су көлiгiнде бақылау басқармасы
кеме қатынасы тiркелiмi бөлімiнiң
бас маманы
Су көлігінде бақылау басқармасы
кеме қатынасы және теңiзде жүзу
қауiпсiздiгi бөлiмiнің жетекшi
маманы
Су көлiгiнде бақылау басқармасы
кеме қатынасы тiркелiмi бөлiмінің
жетекші маманы
2  Қазақстан Республикасының     Су көлiгінде бақылау бөлiмiнiң
Көлік және коммуникациялар    бастығы
министрлігі Көлiктiк
бақылау комитетiнің           Су көлiгiнде бақылау бөлiмiнің
Батыс Қазақстан, Шығыс        бас маманы
Қазақстан, Солтүстік Қазақ-
стан, Оңтүстік Қазақстан,     Су көлiгiнде бақылау бөлiмiнiң
Маңғыстау, Қарағанды, Алматы, жетекшi маманы
Павлодар, Ақмола, Ақтөбе,
Атырау, Жамбыл, Қызылорда,
Қостанай облыстары мен Астана
және Алматы қалалары бойынша
аймақтық басқармасы
3 Порттың теңiз әкімшілiгi       Теңiз портының капитаны
Теңiз порты капитанының
орынбасары
Бөлiм бастығы
Лоцмандық қызмет бастығы
Кеме қозғалысын басқару
қызметінің бастығы
Дипломдық паспорттық бюроның
бастығы
Бас маман
Жетекшi маман
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 1 қазандағы
N 1013 қаулысымен
бекітілген
Теңiз және ішкі су көлігіндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнің нысанды киiмiнiң, айырым белгілерiнiң
сипаттамасы мен үлгiлерi
Ескерту. Үлгіге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N  1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Мужская форменная одежда
1. Костюм повседневный для руководящего состава и работников состоит из кителя, брюк, сорочки белой или голубой, галстука, головного убора (приложение 1).
Китель.
Из полушерстяной ткани летний и зимний вариант - черного цвета полуприлегающего силуэта, двубортный, на подкладе с застежкой на три форменные пуговицы и три пуговицы декоративные. Воротник и лацканы отложные с глазковой петлей на левом лацкане, рукава втачные со шлицей, с тремя форменными пуговицами. Средний шов спинки заканчивается шлицей внизу, полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми прорезными карманами, с клапаном. На рукавах установленные знаки различия.
Брюки.
Из полушерстяной ткани, летний и зимний вариант - черного цвета. Прямые на подкладе с застежкой на пуговицах, двумя боковыми карманами, пояс притачной с семью шлевками, застегивающийся на одну пуговицу. На правой половинке брюк задний прорезной карман в рамку с застежкой на одну пуговицу и прорезную петлю.
Сорочка.
Из сменной ткани белого или голубого цвета с длинным рукавом (зимний вариант), с коротким рукавом (летний вариант), прямого силуэта с застежкой на семь форменных пуговиц. Воротник отложной на отрезной стойке, пояс притачной, по бокам собран на широкую резинку, рукава длинные с манжетами, застегивающимися на две пуговицы. Спинка и полочки с фигурной двойной кокеткой. Полочки с нагрудными накладными карманами и фигурными клапанами на них, с застежкой на две пуговицы. По воротнику, карманам, клапанам, манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 см, от края на плечевых швах втачные погоны с установленными знаками различия.
Галстук.
Из галстучной или полушерстяной ткани черного цвета (для всего состава).
Фуражка.
Из черного шерстяного материала с тремя кантами: один втачен в шов, соединяющий донышко с четвертинками, второй втачен в шов, соединяющий четвертины с околышем, третий втачной (фальшивый) кант из основного материала проходит внизу околыша для поддержания репсовой шелковой ленты, надетой на околыш фуражки. Перед фуражки приподнят. Над серединой козырька, на околыше, укрепляется кокарда установленной формы.
Козырек фуражки у работников - черный лакированный, с черным лакированным подборным ремнем, прикрепленным к околышу двумя малыми форменными пуговицами. Руководящий состав носит фуражку с кожаным козырьком. Вместо лакированного черного подборного ремня на околыше фуражки прикреплен двумя малыми форменными пуговицами шнур из трунцала золотистого цвета.
Шапка-ушанка.
Из черной цигейки с черным кожаным верхом. По центру шапки-ушанки размещается кокарда установленной формы.

1. Ерлердiң нысанды киiмi
1. Басқарушы құрам мен қызметкерлерге арналған күнделiктi кocтюм кительден, шалбардан, ақ немесе көкшiл жейдеден, галстуктен, бас киiмнен тұрады (1-қосымша).
Китель.
Жартылай жүн матадан жазғы және қысқы нұсқасы - жартылай қапсырылған силуэттi, қос өңiрлi, астарлы, үш нысанды түймеге және үш сәндi түймеге түймеленген қара түстi. Жағасы мен лацканы қайырылған сол жақ лацканында көзi iлмегiмен, жеңi үш нысанды түймесi бар шлицамен қондырылған. Арқа тұсының ортаңғы тiгiсi төменгi жағында шлицамен бiтеді, таяқшалары бүйiрiнің жырығымен және белi бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйiрiнде клапанды тiлiк қалталары. Жеңiнде белгiленген айырым белгiлерi.
Шалбар.
Жартылай жүн матадан жазғы және қысқы нұсқасы - қара түстi. Астарлы тiк, түймелi iлгекпен, екi бүйiрлі қалтамен, белi бiр түймеге түймеленетiн жетi белдiк ұстағышпен бекiтiлген. Шалбардың оң жақ жартысында бiр түймеге және тiлiк iлгекке iлiнетiн рамкалы артқы тiлік қалта.
Жейде.
Ұзын жеңдi (қысқы нұсқа), қысқа жеңдi (жазғы нұсқа) ақ немесе көкшiл түстi ауыспалы матадан, тiк нұсқадағы жетi нысанды түйме iлмегiмен. Жаға тiлiк тұрғыза басылған, белi буылған, бүйiрлерi кең резинкаға жинақталған, екi түймеге түймеленетiн манжеттi ұзын жең. Арқасы мен бүйiр бөліктері екi жақты пiшiндi иiніш. Бүйiр бөлiктерi кеудеге тағатын жапсырма қалталармен және оларда iлмектi екi түймемен пiшiндi клапандар. Жағаға, қалтаға, клапандарға, манжеттерге 0,5 см қашықтықта әрленген тiгiм қойылған, иық тiгiстерiне белгiленген айырым белгiлерiмен қондыру погондары бекітiлген.
Галстук.
Галстукке арналған немесе жартылай жүндi қара түстi матадан (барлық құрам үшін).
Фуражка.
Yш шеттіктi қара жүндi материалдан: бiреуi түбiн төрттiктермен бiрiктiретiн тiгiске қондырылған, екiншісi төрттiктердi төңiрегiмен бiріктіретін тiгiске қондырылған, үшіншісi негiзгi материалдан жасалған қондыру (жалған) шеттігі фуражканың қалқанына киiлген репстi жiбек лентаны ұстау үшін қалқанның астынан өтедi. Фуражканың алдыңғы жағы көтерiңкi. Қалқаншаның ортасының үстiне қалқанға белгіленген нысанды кокард бекiтiледi.
Қызметкерлерде фуражканың қалқаншасы - қалқанға екi кішкене нысанды түймемен бекiтiлген жалтылдаған қара таңдамалы белдігі бар жалтылдаған қара. Басшы құрам былғары қалқаншалы фуражка киедi. Жалтылдаған қара таңдамалы белдiктің орнына фуражка қалқанына екi кiшкене нысанды түймелерiмен трунцалдан алтын түстi бау бекiтiлген.
Құлақшын.
Төбесi қара былғарыдан жасалған қара елтiріден. Құлақшынның ортасына белгіленген нысанда кокарда орналастырылады.

2. Куртка повседневная для руководящего состава и работников (приложение 2).
Из водоотталкивающей ткани черного цвета, на подкладе, с застежкой "молния" до перегиба лацкана. Воротник и лацканы отложные, пояс притачной с застежкой на одну форменную пуговицу спереди. По переду и спине расположены кокетки высотой 1/3 от длины изделия, низ кокетки оформлен отлетным краем, зафиксированным строчкой 3 см от края. На полочках изделия ниже уровня кокеток и выше линии талии расположены по диагонали прорезные карманы на застежках "молния". Рукава втачные с манжетами, с разрезом в локтевом шве, застежкой на одну форменную пуговицу. На плечевых швах расположены шлевки, в которые продеваются втачные погоны, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. По воротнику, лацканам, бортам, карманам, кокетке, поясу, манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,6 см от края, по поясу и манжетам - 0,2 см от края.
3. Плащ-пальто со съемным утеплителем для руководящего состава и работников (приложение 3).
Из сменной плащевой ткани черного цвета, прямого силуэта, со съемным поясом на пряжке, двубортный, с застежкой на четыре форменные пуговицы. Воротник на отрезной стойке, застегивающийся на одну пуговицу, с отложными лацканами. На лацканах глазковые прорезные петли. По спинке и полочкам накладные кокетки, по окату плечевого шва втачные погоны, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. На левой полочке отдельная кокетка с листочкой, рукава втачные двухшовные, с патами продернутыми через шлевки, застегивающимися на одну форменную пуговицу. На полочках ниже линии талии расположены прорезные карманы с листочками. На всех рельефных линиях и деталях проложена двойная отделочная строчка 0,2 и 0,7 см от края.
4. Пальто зимнее для руководящего состава (приложение 4).
Из драпа шерстяного, черного цвета, полуприлегающего силуэта, с меховым воротником и лацканами из цигейки черного цвета. Двубортное, застегивающиеся на четыре форменные пуговицы и две декоративные. Полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии. Ниже линии талии расположены прорезные карманы с клапаном. По окату плечевого шва втачные погоны, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. Рукава втачные двухшовные с установленными знаками различия. Спинка с рельефами и средним швом со шлицей, в рельефы на уровне линии талии втачен пояс, застегивающийся по центру спинки на одну форменную пуговицу.
5. Куртка - штормовка для работников (приложение 5).
Из плащевой ткани с водоотталкивающей пропиткой черного цвета, без подклада, прямого силуэта, однобортная, с отстегивающим капюшоном, с застежкой "молния" закрытой пластроном, застегивающимся на четыре форменные пуговицы. По спинке и полочкам фигурные накладные кокетки. По окату плечевого шва втачаны погоны, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. На левой и правой полочках накладные карманы покроя "кенгуру" с дополнительными накладными карманами на них. По линии талии пояс-кулиса, ниже кулиски горизонтальный отлетной подрез, зафиксированный строчкой от края отлета на 3 см. Из-под складки накладные карманы со скошенным входом. Рукава втачные двухшовные с усиленным налокотником, на манжетах, застегивающихся на одну форменную пуговицу. На всех рельефных линиях и деталях приложена отделочная строчка 0,2-0,7 см от края.

2. Басшы құрам мен қызметкерлер үшін күнделiктi күртеше (2-қосымша).
Қара түстi су жұқпайтын матадан, астарлы, лацканның бүгiлуiне дейiн "сыдырма" түймеленген. Жағасы мен лацканы қайырылған, белi алдынан бiр нысанды түймеге түймеленген. Алдынан және арт жағынан бұйымның ұзындығынан 1/3 биiктiгiмен иiніш орналастырылған, иiніштің төменгi жағы шеттен 3 см тiгiспен айқындалған қыры түсiрiлген жиекпен әдiптелген. Бұйымның бүйiр бөлiктерiнде иініш деңгейiнен төмен және бел сызығынан жоғары диагоналымен "сыдырма" түймеленген тiлiк қалталар орналастырылған. Жеңi манжетпен, шынтақ тігісiнде тiлiкпен, бiр нысанды түймеге түймелеумен қондырылған. Иық тiгiсiнде белдiк ұстағыштар орналасқан, оларға бiр нысанды түймеге түймеленетiн қондырма погондар кигізiледi. Жағасы, лацканы, өңірi, қалтасы, иiнішi, белi, манжеттерi бойынша шетiнен 0,6 см қашықтықта әрленген тігіс жүргiзiледі, белi мен манжеттерi бойынша шетiнен 0,2 см.
3. Басшы құрам мен қызметкерлерге алмалы-салмалы жылытқышымен плащ-пальто (3-қосымша).
Қара түстi ауыспалы плащтық матадан, тік силуэттен, тоғалы алмалы белдiкпен, қос өңiрлi, төрт нысанды түймелер түймеленген. Жағасы қиық тiк, қайырылған лацканмен бiр түймеге түймеленедi. Лацканда көздiк тiлiк iлмектер. Арқасында және бүйiр бөлiктерiнде жапсырма иiнiштер иықтық тiгiстің жиегi бойынша бiр нысанды түймеге түймеленетiн қондырмалы погондар. Сол жақ бүйiр бөлiгiнде жапырақшасы бар жеке иініш, жеңi екi тiгiстi, бiр нысанды түймеге түймеленетiн белдiк ұстағыштар арқылы өткiзілген паттар. Бүйiр бөлiктерінде бел сызығынан төмен жапырақшалы қиық қалталар орналасқан. Барлық рельефтiк сызықтар мен детальдарда шетiнен 0,2 және 0,7 см қашықтықта екi әрленген тiгiс жүргiзiлген.
4. Басшы құрам үшiн қыстық пальто (4-қосымша).
Қара түстi, жүн драптан, жартылай қапсырылған силуэттен, жағасы теріден және лацканы қара түстi елтiріден. Қос өңiрлi, төрт нысанды және екi әшекейлi түймеге түймеленедi. Бүйiр бөлiктерiнде қиық бүйiрлi және белi бойынша алдыңғы бүкпелi. Бел сызығынан төмен клапаны бар тiлiк қалталар орналасқан. Иық тiгiсінің жиегiне бiр нысанды түймемен түймеленетiн қондырмалы погондар бекiтiлген. Жеңi екi тiгiстi қондырмалы, белгiленген айырма белгiлерi бекiтiлген. Арқасы рельефпен және шлицасы бар орта тiгiспен, рельефтерге бел сызығы деңгейiмен белдiк қондырылған, ол арқа ортасында бiр нысанды түймеге түймеленедi.
5. Қызметкерлер үшiн дауылда киетiн күртеше (5-қосымша).
Су жұқпайтын қара түстi, плащтық матадан, астарсыз, тiк силуэттi, бiр өңiрлi, ағытылатын күләпарасы бар, пластронмен жабылатын "сыдырма" түймеленген, төрт нысанды түймеге түймеленедi. Арқасы мен бүйiр бөлiктерiнде нысанды жапсырма иiнiштер. Иық тігісінің жиегiне бiр нысанды түймеге түймеленетiн қондырма погондар бекiтiлген. Сол және оң бүйiр бөлiктерiнде "кенгуру" пішінді жапсырма қалталар, оларда қосымша жапсырма қалталар. Бел сызығында белдiк-ықтырма, ықтырмадан төменiрек көлденең қиық, шетiнен 3 см-ге тiгiспен көрсетiлген. Бүрме астында қолды жанынан салатын жапсырма қалта. Жеңi шынтақ асты мықты қондырмалы екi тiгiстi, манжеттi бiр нысанды түймеге түймеленедi. Барлық рельефтiк сызықтар мен детальдарға шетiнен 0,2 - 0,7 см әдiптелген тiгім жүргiзiлген.

2. Женская форменная одежда
6. Костюм повседневный для руководящего состава и работников состоит из кителя, юбки, брюк, блузки, галстука, головного убора (приложение 6).
Китель.
Из полушерстяной ткани черного цвета. На подкладе, полуприлегающего силуэта, однобортный, с застежкой на три форменные пуговицы до перегиба лацкана, воротник и лацканы отложные, рукава втачные двухшовные, со шлицей в локтевом шве и тремя форменными пуговицами. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с отрезными бочками и передними вертикальными вытачками по талии, прорезными карманами с клапанами. Рукава втачные двухшовные с тремя пуговицами на шлицах. По низу рукава установлены знаки различия. По окату плечевого шва втачаны погоны, застегивающиеся на одну пуговицу, с установленными знаками различия.
Юбка.
Из полушерстяной ткани, летний и зимний вариант - черного цвета. Прямого силуэта, на подкладке, пояс притачной с двумя шлевками, застегивающимися на одну пуговицу. Задняя половинка юбки со швом, заканчивающимся шлицей. По левому боковому шву застежка "молния".
Брюки.
Из полушерстяной ткани, летний и зимний вариант - черного цвета. Прямые на подкладке с застежкой на пуговицах, двумя боковыми карманами, пояс притачной с семью шлевками, застегивающийся на одну пуговицу. На правой половинке брюк задний прорезной карман в рамку с застежкой на одну пуговицу и прорезную петлю.
Блузка.
Из сменной ткани, с длинным и коротким рукавами - белого, голубого или кремового цвета. Прямого силуэта, с втачными двухшовными рукавами, застегивающимися манжетами. Длинные рукава застегиваются на одну форменную пуговицу. По окату рукавов втачные погоны. Воротник отложной с заостренными концами, застежка оформлена планкой с отлетным краем шириной 3 см, застегивающийся на семь форменных пуговиц. Вдоль планки заложены складки шириной 2,5 см по одной, с каждой стороны. По переду расположена кокетка, в которую втачаны фигурные клапаны, застегивающиеся на одну пуговицу, закрывающие вход в накладной карман. По спинке расположена кокетка, от центра которой вниз застрочена отлетная планка. По окату плечевого шва втачаны погоны, продергивающиеся в шлевки, застегивающиеся на одну пуговицу. По всем рельефам и деталям проложена отделочная строчка.
Галстук (для женщин руководящего состава и работников).
Из галстучной или полушерстяной ткани черного цвета.
Берет (для женщин руководящего состава и работников).
Летний берет черного цвета из хлопчатобумажной материи. Зимний берет из шерстяной ткани черного цвета.
Берет без кантов, донышко диаметром 24-26 см соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующим тулью шириной 7 см, которая соединяется с околышем шириной 1-1,5 см. С внутренней стороны берета - подкладка, а со стороны околыша - налобник из дермантина. Снаружи берета, в центре донышка укреплен хвостик длиной 1,5 см.
На берете работников подборный ремень, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными пуговицами. В горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка черного цвета, пришитых между внутренней стороной околыша и налобника.
На берете у женщин руководящего состава вместо ремня шнур из трунцала золотистого цвета.
По центру берета прикрепляется кокарда установленной формы.

2. Әйелдердiң нысанды киiмi
6. Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған күнделiктi костюм кительден, юбкадан, шалбардан, әйел жейдесiнен, галстуктен, бас киiмнен тұрады (6-қосымша).
Китель.
Қара түстi жартылай жүндi матадан. Астарлы, жартылай қапсырылған силуэт, бiр өңiрлi, лацканның бүгiлуiне дейiн үш нысанды түймеге түймеленген, жағасы мен лацканы қайырылған, жеңi қондырмалы екi тiгiстi, шынтақ тiгiсiнде шлицасы және үш нысанды түймелерi бар. Арқасының ортаңғы тiгiсi шлицамен аяқталады, бүйір бөлiктерiнде жырығы және белi бойынша алдыңғы тiк бүкпесi бар, клапанды тiлiк қалталары. Жеңi қондырмалы екi тігістi шлицаларында үш түймесi бар. Жеңiнiң төменгi жағына айырым белгiлерi белгіленген. Иық тiгiсiнің қалқаны бойынша, белгiленген айырым белгiлерi бар, бір түймеге түймеленетiн погондар қондырылған.
Юбка.
Жартылай жүн матадан, жазғы және қысқы нұсқасы - қара түстi. Тiк силуэт, астарлы, белi бір түймеге түймеленетін екi белдiк ұстағыштармен. Юбканың артқы бөлiгiнде шлицамен бiтетiн тiгiс бар. Сол бүйiрiнде "сыдырма" түймелеу.
Шалбар.
Жартылай жүн матадан, жазғы және қысқы нұсқасы - қара түсті. Астарлы тік, түймелі ілгекпен, екі бүйірлі қалтамен, белі бip түймеге түймеленетін жеті белдік ұстағышпен бекітілген. Шалбардың оң жақ жартысында бip түймеге және тілік ілмекке ілінетін рамкалы артқы тілік қалта.
Әйел жейдесi.
Ауыспалы матадан, ұзын және қысқа жеңдi - ақ, көкшiл немесе ақшыл қоңыр түстi. Тік силуэттi, манжеттермен түймеленетiн қондырмалы екі тiгiстi жеңмен. Ұзын жеңдер бiр нысанды түймеге түймеленеді. Жеңнiң жиегiнде қондырмалы погондар. Жағасы қайырылған, ұшы үшкірлеу келген, түймелеу шетiнен ені 3 см келiстiрiлген, жетi нысанды түймеге түймеленетiн планкамен ресiмделген. Планканың жанынан ені 2,5 см әр жағынан бiреуден бүрме жасалған. Алдыңғы жағында иiніш орналасқан, оған пiшiндi клапандар қондырылған, ол жапсырма қалтаны жабатын бiр түймеге түймеленедi. Арқасында иiнiш орналасқан, оның ортасынан төмен қырлы планка тiгiлген. Бір түймеге түймеленетiн, белдiк ұстағыштарға жанасатын, иықтық тiгiстiң жиегi бойынша қондырмалы погондар бекiтiлген. Барлық рельеф пен детальдар бойынша әрленген тiгiм жасалған.
Галстук (басшы құрам мен қызметкер әйелдер үшiн).
Галстукке арналған немесе жартылай жүндi қара түстi матадан.
Берет (басшы құрам мен қызметкер әйелдер үшiн).
Жазғы берет қара түстi мақта-мата материясынан. Қысқы берет қара түстi жүндi матадан.
Берет ені 1-1,5 см қалқанмен бiрiгетiн, диаметрi 24-26 см, енi 7 см сай құрайтын түбi бүйiрлерi тiгiлген екі жартыдан құралатын, шеттiксiз. Береттiң iшкi жағында астар, ал қалқан жағынан дермантиннен - тiгілген маңдайша. Береттің сыртында түбiнiң ортасында ұзындығы 1,5 см бау бекiтiлген.
Қызметкерлердің беретiнде екi кішкене нысанды түймелермен қалқанға бекiтiлген таңдамалы белдiк. Көлденеңiнен белдiктi қалқан пен маңдайшаның iшкi жағының арасынан тiгiлген қара түстi екi металл iлмек ұстап тұрады.
Басшы құрам әйелдерінің беретiнде белдiктiң орнына алтын түстi трунцалдан бау тiгiлген.
Береттiң ортасына белгiленген нысандағы кокарда бекiтiледi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Плащ (для руководящего состава и работников) (приложение 7).
Из водоотталкивающей ткани черного цвета. На подкладе, прямого силуэта со съемным поясом на пряжке. Двубортный с глухой застежкой на пять форменных пуговиц. Воротник на стойке отложной. Спинка с отлетной кокеткой, со средним швом, заканчивающимся глубокой шлицей. На полочках от плечевого шва рельефы. От рельефов слева и справа отлетная кокетка, ниже линии талии прорезные карманы с листочкой. Рукава втачные, одношовные, с патами, продернутыми через шлевку, застегивающимися на одну форменную пуговицу. В шов оката рукава втачаны погоны из основной ткани, продернутые через шлевку, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям, низу изделия проложена отделочная строчка шириной 0,5 см от края.
8. Пальто зимнее для руководящего состава (приложение 8).
Из драпа черного цвета, с меховым, отделочным воротником из цигейки черного цвета. Однобортное, с супатной застежкой. По спинке от плечевого шва рельефа, средний шов заканчивается глубокой шлицей. На полочке от плечевого шва рельефы, по линии талии в рельефы втачаны хлястики, переходящие на спинку, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. Ниже линии талии накладные карманы с клапанов. Рукава втачные одношовные с патами, застегивающимися на одну форменную пуговицу. По окату плечевого шва втачаны погоны из основной ткани, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям проложена отделочная строчка шириной по 0,3-0,7 см от края.
9. Куртка зимняя женская для руководящего состава и работников (приложение 9).
Из плащевой ткани черного цвета, с меховым воротником и лацканами из цигейки черного цвета. Двубортная, застегивающаяся на четыре форменные пуговицы. Спинки на отрезной двойной кокетке со средним швом. Полочки на кокетках с отделочным краем, фиксирующимся строчкой 3 см от края. По линии талии втачан пояс, переходящий на спинку и застегивающийся на уровне среднего шва на одну форменную пуговицу. Ниже линии талии прорезные карманы с клапаном, рукава втачные, двухшовные с хлястиком по низу рукава, застегивающимся на одну форменную пуговицу. По покату плечевого шва втачаны погоны из основной ткани с установленными знаками различия, застегивающимся на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям проложена отделочная строчка шириной по 0,3-0,7 см от края.
3. Знаки различия
10. Знаками различия для руководящего состава и работников служат нарукавные и наплечные знаки различия (нашивки) из галуна золотистого цвета (приложение 10).

7. Плащ (басшы құрам мен қызметкерлер үшiн) (7-қосымша).
Қара түстi су жұқпайтын матадан. Астарлы, алмалы-салмалы қапсырмалы белдiкпен тік силуэт. Қос өңiрлi бес нысанды түймеде бiтеу түймелеумен. Жағасы тiгiнен қайырылған. Арқасы ортаңғы тiгiспен, терең шлицамен аяқталатын қырлы иiнiшпен. Иық тiгiсiнің бүйiр бөлiктерiнде рельефтер. Рельефтерден солға және оңға қарай қырлы иiнiш, бел сызығынан төмен жапырақшасы бар тілiк қалталар. Жеңi қондырмалы, бiр тiгiстi, бiр нысанды түймеге түймеленетiн белдiк ұстағыш арқылы жiберiлген патпен. Жеңiнiң қалқан тiгiсiне бiр нысанды түймеге түймеленетiн белдiк ұстағыш арқылы жiберiлген негiзгi матадан тiгiлген қондырмалы погондар бекiтiлген. Барлық рельефтi сызықтар мен детальдар бойынша, бұйымның төменгi жағына шетiнен енi 0,5 см әдіптелген тiгiм жүргiзiлген.
8. Басшы құрамға арналған қысқы пальто (8-қосымша).
Қара түстi драптан, терiден, қара түстi елтiрiмен әдіптелген жаға. Бiр өңiрлi, жасырын түймелеумен. Арқасында иық тiгiсiнен рельефтер, ортаңғы тiгiс терең шлицамен аяқталады. Рельефтің иық тiгiсiнен бүйiр бөліктерiнде, бел сызығы бойына рельефтерге арқаға ауысатын, бiр нысанды түймеге түймеленетiн белдiкше қондырылған. Бел сызығынан төмен клапанды жапсырма қалталар. Жеңдерi бiр нысанды түймеге түймеленген қондырмалы бiр тiгiстi патпен. Иық тiгiсiнің қалқаны бойынша, бiр нысанды түймеге түймеленетiн негiзгi матадан погондар қондырылған. Барлық рельефтi сызықтар мен детальдар бойынша шетiнен енi 0,3-0,7 см әдіптелген тiгiм жүргiзiлген.
9. Басшы құрам мен қызметкер әйелдер үшiн қысқы күртеше (9-қосымша).
Қара түстi плащтық матадан, терi жағалы және лацканы қара түстi елтiріден. Қос өңiрлi, төрт нысанды түймеге түймеленедi. Арқасында ортаңғы тiгiспен қиық екi қабатты иiнiш. Иінiштегi бүйiр бөлiктерi әдiптелген, шетiнен 3 см тiгiммен бекiтiлген. Бел сызығы бойынша, арқаға қарай ауысатын және ортаңғы тiгiс деңгейінде бiр нысанды түймеге түймеленетiн белдік қондырылған. Бел сызығынан төмен клапанды тiлік қалталар, жеңi қондырмалы, жеңiнің төменгi жағында бiр нысанды түймеге түймеленетiн екi тiгiстi жайғаң белдiкше. Иық тiгiс жиегiнде, бiр нысанды түймеге түймеленетiн белгiленген айырым белгiлерiмен негiзгi матадан тiгiлген погондар қондырылған. Барлық рельефтiк сызықтар мен детальдар бойынша шетінен 0,3-0,7 см әдiптелген тiгiм жүргiзiлген.
3. Айырым белгілерi
10. Басшы құрам және қызметкерлер үшiн айырым белгiлерi алтын түстес оқадан жасалған жеңдік және иықтық айырым белгiлерi (жапсырмалар) болып табылады (10-қосымша).

11. Нарукавные нашивки, нашитые раздельно на колодки из приборного сукна в цвет материала костюма, располагаются на форменной одежде по наружной стороне рукавов, параллельно нижним их краям. Расстояние от нижнего края рукава до нижнего галуна составляет 80 мм.
Нарукавные нашивки - галуны золотистого цвета (широкие, средний, узкие). Размеры галуна: ширина широкого - 30 мм, среднего - 13 мм, узкого - 6 мм, длиной 150 мм с просветами между галунами 3 мм.
Узкие галуны располагаются над средними, средние над широкими.
В средней части верхнего галуна над верхней кромкой нашит ромб, с наружными сторонами 16 мм и шириной галуна 6 мм.
12. Наплечные нашивки располагаются на наплечных швах форменной одежды и выполнены из черного приборного сукна, дублированного с бязью, с черным кантом (по периметру общей шириной 45 мм и длиной 120 мм).
На расстоянии 10 мм от нижнего края колодки нашиты установленные для соответствующих должностней нашивки из золотистого галуна с просветами между ними 3 мм. Ширина галуна: широкого - 30 мм, среднего - 13 мм, узкого - 6 мм.
В средней части верхнего галуна над верхней кромкой нашит ромб, со сторонами 16 мм и шириной галуна 4 мм. Горизонтальная диагональ ромба равна 14 мм.
13. Для должностей (профессий) работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте определены следующие знаки различия:
1) руководящий состав:
начальник Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 2 широких галуна;
заместитель начальника Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 широкий и 2 средних галуна;
капитан морского порта - 1 широкий и 2 средних галуна;
начальник отдела Регистр судоходства Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 широкий и 1 средний галун;
начальник отдела безопасности судоходства и мореплавания Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 широкий и 1 средний галун;
заместитель капитана морского порта - 1 широкий и 1 средний галун;
2) работники:
главный специалист отдела Регистр судоходства Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 широкий галун;
главный специалист отдела безопасности судоходства и мореплавания Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 широкий галун;
начальник отдела контроля на водном транспорте территориального  органа Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 широкий галун;
начальник отдела морской администрации порта - 1 широкий галун;
начальник лоцманской службы морской администрации порта - 1 широкий галун;
начальник службы управления движения судов морской администрации порта - 1 широкий галун;
начальник дипломно-паспортной службы морской администрации порта - 1 широкий галун;
ведущий специалист отдела безопасности судоходства и мореплавания Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 3 средних галуна;
ведущий специалист отдела Регистр судоходства Управления контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 3 средних галуна;
главный специалист морской администрации порта - 2 средних галуна;
главный специалист отдела контроля на водном транспорте территориального органа Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 2 средних галуна;
ведущий специалист морской администрации порта - 1 средний галун;
ведущий специалист отдела контроля на водном транспорте территориального органа Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - 1 средний галун.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.06.2009 N 913 .

11. Костюм материалымен түстес аспапты шұғадан жасалған қалыптарға жеке тігілген жеңдік жапсырмалар нысанды киімде жеңнің сыртқы жағына, төменгi жиегiне қатарлас орналасады. Жеңнiң төменгi жиегiнен төменгi оқаға дейiнгi қашықтық 80 мм құрайды.
Жеңдiк жапсырмалар - алтын түстес оқалар (кең, орташа, жіңішке). Оқа мөлшерi: кеңiнің ені - 30 мм, орташасы - 13 мм, жiңішкесi - 6 мм, ұзындығы - 150 мм, оқалар аралағындағы саңлау - 3 мм.
Жіңішке оқалар ортаңғының үстiне ортаңғылары кеңiнiң үстiне орналасады.
Жоғарғы оқаның ортаңғы бөлiгiнде жоғарғы жиек үстiнен, сыртқы қабырғалары 16 мм және оқа ені 6 мм ромб тiгiлген.
12. Иықтық жапсырмалар нысанды киiмнiң иықтық тігісiнде орналасады және қара аспаптық шұғадан жасалған, қара шеттігi бар бөзбен қосарланған (периметрi бойынша жалпы енi 45 мм және ұзындығы 120 мм).
Төменгi қалып шетiнен 10 мм қашықтықта тиiстi лауазымдарға белгіленген аралығы 3 мм саңыраумен алтын түстес оқадан жапсырмалар тiгiлген. Оқаның ені: кеңi - 30 мм, ортаңғысы - 13 мм, жіңішкесi - 6 мм.
Жоғарғы оқаның ортаңғы бөлігінде жоғарғы жиек үстiнен қабырғалары - 16 мм және оқа ені - 4 мм ромб тiгiлген. Ромбтың көлденең диагоналы 14 мм тең.
13. Теңiз және ішкі су көлiгіндегі мемлекеттiк бақылау қызметкерлерінің лауазымдары (кәсiптерi) үшін мынадай айырым белгiлерi анықталған:
1) басшы құрам:
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетi Су көлігiндегi бақылау басқармасының бастығы - 2 кең оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көліктік бақылау комитетiнің Су көлiгiндегi бақылау басқармасы бастығының орынбасары - 1 кең және 2 орташа оқа;
теңiз портының капитаны - 1 кең және 2 орташа оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнің Су көлiгiндегi бақылау басқармасы кеме қатынасы тiркелiмi бөлiмiнің бастығы - 1 кең және 1 орташа оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктік бақылау комитетінiң Су көлiгiндегi бақылау басқармасы кеме қатынасы және теңiзде жүзу қауіпсiздігі бөлiмiнің бастығы - 1 кең және 1 орташа оқа;
теңiз порты капитанының орынбасары - 1 кең және 1 орташа оқа;
2) қызметкерлер:
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетінің Су көлігіндегi бақылау басқармасы Кеме қатынасы тiркелiмi бөлiмiнiң бас маманы - 1 кең оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң Су көлігіндегi бақылау басқармасы Кеме қатынасы және теңiзде жүзу қауiпсiздiгi бөлiмiнің бас маманы - 1 кең оқа;
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көлiктік бақылау комитетi аумақтық органы су көлiгiндегi бақылау бөлімінің бастығы - 1 кең оқа;
порт теңiз әкiмшiлiгi бөлiмінің бастығы - 1 кең оқа;
порт теңiз әкiмшiлiгi лоцман қызметiнiң бастығы - 1 кең оқа;
порт теңiз әкiмшiлiгi кемелер қозғалысын басқару қызметiнің бастығы - 1 кең оқа;
порт теңіз әкімшілігі дипломдық-паспорттық қызметінің бастығы - 1 кең оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көліктік бақылау комитетiнiң Су көлiгіндегi бақылау басқармасы кеме қатынасы және теңiзде жүзу қауiпсiздiгi бөлiмiнің жетекшi маманы - 3 орташа оқа;
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлiгi Көліктік бақылау комитетiнiң Су көлiгіндегi бақылау басқармасы Кеме қатынасы тiркелiмi бөлiмiнiң жетекшi маманы - 3 орташа оқа;
порт теңiз әкімшiлiгiнiң бас маманы - 2 орташа оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көліктік бақылау комитетiнiң аумақтық органы су көлiгiндегi бақылау бөлiмiнiң бас маманы - 2 орташа оқа;
порт теңiз әкiмшiлiгiнiң жетекшi маманы - 1 орташа оқа;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетінің аумақтық органы су көлiгiндегi бақылау бөлiмiнің жетекшi маманы - 1 орташа оқа.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29 N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі); 2009.06.16 N 913 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.

4. Нагрудный знак (жетон)
14. Для руководящего состава и работников, осуществляющих контроль в морских портах, предусмотрен нагрудный жетон (приложение 11), который носится с форменной одеждой.
Нагрудный жетон имеет форму круга диаметром 80 мм со светло-голубым цветом фона, с синей каймой по контуру шириной 5 мм, изготавливается из металлического сплава.
В верхней части знака расположен Герб Республики Казахстан диаметром 30 мм. Ниже герба, на расстоянии 2 мм от его нижней кромки, располагается надпись золотого цвета
МОРСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ          высотой 3 мм
ПОРТА                   высотой 5 мм
В нижней части знака располагается белый прямоугольник 10 х 25 мм внутри которого располагается надпись "М" с последующим трехзначным порядковым номером данного знака:
____
М001
С обеих сторон от этого прямоугольника, вверх, вдоль контура знака, отходят синего цвета ветви с листьями. Верхние части ветвей доходят до нижней границы надписи МОРСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ ПОРТА.
Между верхней надписью и нижним прямоугольником симметрично располагается стилизованное цветное изображение, представляющее водный транспорт. Изображение выполнено с использованием желтого, синего, белого и черного цветов.
5. Кокарда, форменные пуговицы
15. Кокарда представляет собой овал с черным цветом фона с синей каймой по контуру шириной 5 мм и золотистым якорем на нем. Овал обрамлен ветками из дубовых листьев, на котором изображен золотистый беркут. Размер кокарды 5 см х 4 см (приложение 11).
16. Форменные пуговицы представляют собой круг выпуклой формы с ободком по краю, в середине помещено изображение якоря. Диаметр пуговиц: 22 мм - больших и 14 мм - маленьких (приложение 11).
Сноска. В приложения внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
Приложение 1
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Костюм повседневный для руководящего
состава и работников
См. бумажный вариант
Китель к повседневному костюму для руководящего
состава и работников
См. бумажный вариант
Брюки, сорочка, галстук, фуражка и шапка-ушанка для повседневного костюма
См. бумажный вариант
Приложение 2
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Куртка повседневная для руководящего
состава и работников
См. бумажный вариант
Приложение 3
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Плащ-пальто со съемным утеплителем для руководящего
состава и работников
См. бумажный вариант
Приложение 4
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Пальто зимнее для руководящего состава
См. бумажный вариант
Приложение 5
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Куртка-штурмовка для работников
См. бумажный вариант
Приложение 6
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте <*>
Сноска. В приложение 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
Костюм женский повседневный для руководящего
состава и работников
См. бумажный вариант
Китель
См. бумажный вариант
Юбка, брюки, блузка, галстук и берет
См. бумажный вариант
Приложение 7
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Плащ женский для руководящего
состава и работников
См. бумажный вариант
Приложение 8
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Пальто женское зимнее
для руководящего состава
См. бумажный вариант
Приложение 9
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Куртка зимняя женская
для руководящего состава и работников
См. бумажный вариант
Приложение 10
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Знаки различия
См. бумажный вариант
Приложение 11
к описанию и образцам форменой
одежды, знаков различия работников
государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте
Нагрудный жетон, кокарда и форменные пуговицы
См. бумажный вариант
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 2003 года N 1013
Правила ношения форменной одежды работников
государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте

4. Кеудеге тағылатын белгі (жетон)
14. Теңiз порттарында бақылауды жүзеге асыратын басшы құрам мен қызметкерлер үшiн нысанды киiммен бiрге тағылатын кеудеге тағатын жетон (11-қосымша) көзделген.
Кеудеге тағатын жетон ашық көк түстi фонды, диаметрi 80 мм шеңбер нысанында, жиегi бойынша енi 5 мм көк көмкерме бар, металл қоспасынан дайындалады.
Белгінің жоғарғы бөлiгiнде 30 мм диаметрмен Қазақстан Республикасының елтаңбасы орналасқан. Елтаңбадан төмен төменгi жиегiмен 2 мм қашықтықта алтын түстi жазу орналасқан
ПОРТТЫҢ                    биiктiгi 3 мм
ТЕҢIЗ ӘКIМШIЛIГI           биiктiгi 5 мм
Белгiнің төменгi жағында 10 x 25 мм ақ тiктөртбұрыш орналасқан, iшінде "Т" жазуымен осы белгінің келесi үш таңбалы реттiк нөмiрi орналасқан
T 001
Осы тiктөртбұрыштың екi жағынан жоғарыға қарай, белгi жиегінің бойымен, көк түсті жапырағы бар бұтақтар тарайды. Бұтақтардың жоғарғы бөліктерi ПОРТТЫҢ TEҢІЗ ӘКIМШIЛIГI жазуының төменгi шекарасына дейін келеді.
Жоғарғы жазу мен төменгi тіктөртбұрыштың арасында су көлiгiн көрсететiн түрлi-түстi стильденген бейне симметриялы орналасқан. Бейне сары, көк, ақ және қара түстердi пайдаланып орындалған.
5. Кокарда, нысанды түймелер
15. Кокарда фоны қара түстi сопақша келген, жиегi бойынша енi 5 мм көк көмкерме және онда алтын түстес зәкір бар. Сопақша емен жапырақтардан жасалған бұтақтармен жиектелген, онда алтындалған бүркiт бейнеленген. Кокарданың мөлшерi 5 см х 4 см (11-қосымша).
16. Нысанды түймелер жиегiнде шеңберi бар дөңес нысанды дөңгелектi бiлдiредi, ортасында зәкiрдiң бейнесi орналасқан. Түймелердің диаметрi: үлкендерi - 22 мм және кiшкентайлары - 14 мм (11-қосымша).
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
1-қосымша
Ескерту. Қосымшаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған күнделікті костюм
Суретін қағаз мәтінінен қараңыз
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған күнделікті костюмге китель
Суретін қағаз мәтінінен қараңыз
Күнделікті костюмге арналған шалбар, жейде, галстук, фуражка және құлақшын
Суретін қағаз мәтінінен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
2-қосымша
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған күнделікті күртеше
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
3-қосымша
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған алмалы-салмалы жылытқышымен плащ-пальто
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
4-қосымша
Басшы құрамға арналған қысқы пальто
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
5-қосымша
Қызметкерлерге арналған дауылда киетін күртеше
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған әйелдердің күнделікті костюмі
Китель
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Юбка, шалбар, әйел жейдесі, галстук және берет
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
РҚАО-ның ескертуі: 6-қосымшаға үлгіні қағаз мәтіннен қараңыз.
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
7-қосымша
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған әйелдердің плащы
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
8-қосымша
Басшы құрамға арналған әйелдердің қысқы пальтосы
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
9-қосымша
Басшы құрам мен қызметкерлерге арналған әйелдердің қысқы күртешесі
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
10-қосымша
Айырым белгілері
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды киімдерінің, айырым
белгілерінің сипаттамасы мен үлгілеріне
11-қосымша
Кеудеге тағатын белгі, кокарда және нысанды түймелер
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 1 қазандағы
N 1013 қаулысымен
бекiтiлген
Теңiз және ішкі су көлігіндегі мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң нысанды киiм киiп жүру ережесi
Ескерту. Тақырыпқа және мәтінге өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды (далее - Правила) разработаны на основании Законов Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте.
2. Правила определяют порядок ношения форменной одежды работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
нагрудный знак (жетон) - эмблема установленного образца, имеющая серийный и порядковый номер, выдаваемый работникам, осуществляющим контроль в морских портах индивидуально под роспись;
территориальные подразделения уполномоченного органа государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте - территориальные органы Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, морская администрация порта;
уполномоченный орган государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
форменная одежда - служебная униформа работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте, установленного образца и цвета.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.11.2005 N 1172 (вводится в действие с 01.01.2006); от 16.06.2009 N 913 .
2. Ношение форменной одежды
4. Право ношения форменной одежды имеют работники государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте согласно Перечню должностей (профессий) работников государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте, которым выдается форменная одежда.
5. Все предметы формы одежды должны отвечать установленным образцам и описаниям.
6. Форменная одежда устанавливается повседневная, которая подразделяется на мужскую и женскую. В зависимости от времени года определена разная комплектность ношения форменной одежды в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
Повседневная форменная одежда носится при исполнении служебных обязанностей.
7. Переход с зимнего на летний и с летнего на зимний комплекты форменной одежды осуществляется в соответствии с приказом руководителя уполномоченного органа государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте.
8. Запрещается:
ношение предметов форменной одежды, знаков различия не установленных образцов;
ношение на форменной одежде нагрудных знаков, не предусмотренных настоящими Правилами;
смешивание предметов форменной одежды летней и зимней, а также форменной одежды с гражданской;
передача форменной одежды, знаков различия и нагрудных знаков лицам, которым они не положены;
ношение нарукавных и наплечных знаков одновременно.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының " Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы " 2002 жылғы 17 қаңтардағы және " Ішкі су көлігі туралы " 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңдары негiзiнде әзiрлендi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ереже теңiз және ішкі су көлiгіндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнің нысанды киiм киiп жүру тәртiбiн айқындайды.
3. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
кеудеге тағатын белгi (жетон) - теңiз порттарында бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерге жеке қол қойып берiлетiн сериялы және реттік нөмiрi бар белгiленген үлгідегi эмблема;
теңіз және ішкі су көлігіндегі уәкілетті мемлекеттік бақылау органының аумақтық бөлімшелері - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары, порттың теңіз әкімшілігі;
теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылаудың уәкiлеттi органы - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi;
нысанды киiм - белгiленген үлгi мен түстегi теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң қызметтiк бiрыңғай формасы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29 N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі); 2009.06.16 N 913 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
2. Нысанды киiм киіп жүру
4. Теңiз және ішкі су көлiгіндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң лауазымдарының (кәсiптерінің) тiзбесiне сәйкес нысанды киiм берiлетiн теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiнiң нысанды киiм киіп жүруге құқығы бap.
5. Киiм нысанының барлық заттары белгiленген үлгiлер мен сипаттамаларға жауап беруi тиiс.
6. Нысанды киiм күнделiктi киюге белгiленедi, ол ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлiнедi. Жыл мезгiлiне байланысты осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысанды киім киiп жүрудiң түрлi жиынтығы белгiленген.
Күнделiктi нысанды киiм қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде киіледі.
7. Қысқыдан жазғы және жазғыдан қысқы нысанды киiм жиынтығына ауысу теңiз және ішкі су көлігіндегi мемлекеттiк бақылаудың уәкiлеттi орган басшысының бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Мыналарға:
белгiленбеген үлгідегi нысанды киiм заттарын, айырым белгiлерiн тағуға;
осы Ережеде көзделмеген кеудеге тағатын белгiлердi нысанды киiмге тағуға;
жазғы және қысқы нысанды киімдердің заттарын, сондай-ақ нысанды киiмдi азаматтық киiммен ауыстыруға;
нысанды киімдi, айырым белгiлерi мен кеудеге тағатын белгiлердi оларға беруге жатпайтын адамдарға беруге;
жеңдiк және иықтық белгiлердi бiр уақытта тағуға тыйым салынады.

9. Все предметы форменной одежды должны быть вычищены и выглажены. Клапаны карманов пальто, пиджака, верхней сорочки должны быть выпущены наружу.
10. Обувь должна быть в хорошем состоянии, всегда вычищена, ботинки и полуботинки аккуратно зашнурованы. Цвет обуви и носков должен соответствовать цвету форменной одежды. Обувь и носки приобретаются в торговой сети.
11. Берет носится на расстоянии трех пальцев выше бровей с наклоном в правую сторону.
12. Ношение шапки-ушанки с опущенными наушниками разрешается при температуре воздуха минус 10 С о  и ниже.
13. В летнее время следует носить форменную фуражку с белым чехлом.
14. Срок ношения форменной одежды, указанный в нормах обеспечения, исчисляется посезонно (датой отчета служит приказ руководителя уполномоченного органа государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте о переходе с зимнего на летний комплект и наоборот), независимо от даты выдачи форменной одежды в эксплуатацию.
15. При увольнении работника или переводе на другую работу, где ношение форменной одежды не предусмотрено, работник обязан сдать на склад форменную одежду, срок ношения которой на момент увольнения не истек или возместить разницу по остаточной стоимости по приказу руководителя уполномоченного органа государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте.
16. Знаки почетных званий носятся на правой стороне груди. Знаки об окончании высшего или среднего учебного заведения носятся на правой стороне груди.
17. Нагрудный жетон располагается на передней левой стороне куртки (кителя, сорочки) на кармане.
18. Форменная одежда и нагрудный знак, выдаваемые работникам государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте, считаются собственностью уполномоченного органа государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте и подлежат возврату при увольнении.
19. Ответственность за сохранность форменной одежды и ее внешний вид несут работники государственного контроля на морском и на внутреннем водном транспорте.
20. В случае пропажи или порчи служебной униформы по вине работника работник приобретает за свой счет комплект форменной одежды или отдельные предметы и использует ее до истечения срока ношения полученной форменной одежды.
В случае пропажи или порчи форменной одежды при исполнении служебных обязанностей работник получает взамен новую форменную одежду, а испорченная или пропавшая подлежит списанию в установленном порядке.
21. В случае утери или порчи нагрудного знака по вине работника, работник приобретает его за свой счет, а также дает объявление в средствах массовой информации о признании нагрудного знака недействительным за счет собственных средств.
В случае утери или порчи нагрудного знака при исполнении служебных обязанностей работник получает взамен новый нагрудный знак, а испорченный или пропавший подлежит списанию в установленном порядке.
Приложение
к Правилам ношения форменной
одежды работников государственного
контроля на морском и на внутреннем водном транспорте <*>
Сноска. В приложение внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
Комплектность
ношения форменной одежды в зависимости
от времени года
(мужчины)
____________________________________________________________________
N !Виды  !       Перечень форменной одежды
п/!одежды!----------------------------------------------------------
п !      !Пальто!Куртка!Плащ-!Костюм !Куртка !Брюки  !Сорочка!Фураж-
!      !зимнее!штор- !паль-!повсед-!повсед-!повсед-!повсед-!ка
!      !      !мовка !то   !невный !невная !невные !невная !черная
--------------------------------------------------------------------

9. Нысанды киiмнің барлық заттары тазаланған және үтiктелген болуға тиiс. Пальто, пиджак, сыртқы жейде қалталарының клапандары сыртқа шығарылуға тиiс.
10. Аяқ киiм жақсы жағдайда болуға, үнемi тазаланып, бәтеңке мен қысқа бәтеңке ұқыпты байлануға тиiс. Аяқ киiм мен шұлықтың түсi нысанды киiм түсiне сәйкес келуге тиiс. Аяқ киiм мен шұлық сауда желілерінен сатып алынады.
11. Берет қастан үш саусақ жоғары қашықтықта он жағына қарай түсіріле киіледі.
12. Құлақшынның екi жағын түсіруге ауаның температурасы минус 10 С о және одан төмен болған кезде рұқсат етiледi.
13. Жазғы уақытта ақ қабы бар нысанды фуражка кию керек.
14. Қамтамасыз ету нормаларында көрсетiлген нысанды киiмдi киіп жүру мерзiмi нысанды киiмдi пайдалануға берген күнге қарамастан мерзiм сайын есептеледi (теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылаудың уәкілеттi органы басшысының қысқыдан жазғы жиынтыққа не керiсiнше көшу туралы бұйрығы есеп күнi болып саналады).
15. Қызметкер жұмыстан босаған немесе нысанды киiм киіп жүру көзделмеген жұмысқа ауысқан кезде, қызметкер жұмыстан босаған кезiнде киіп жүру мерзiмi өтпеген нысанды киiмдi қоймаға тапсыруға немесе теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылаудың уәкiлеттi органы басшысының бұйрығы бойынша қалған бағасы бойынша айырмасын өтеуге міндеттi.
16. Құрметтi атақ белгiлерi кеуденің оң жағына тағылады. Жоғарғы немесе орта оқу орнын бiтiргендiгi туралы белгiлер кеуденiң оң жағына тағылады.
17. Кеудеге тағатын жетон күртешенің (кительдiң, жейденiң) алдыңғы сол жағында қалтаға орналасады.
18. Теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiне берiлетiн нысанды киiм мен кеудеге тағатын белгi теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылаудың уәкiлеттi органының меншiгi болып саналады және жұмыстан босатылған кезде қайтарылуға тиiс.
19. Нысанды киiмнiң сақталуы мен оның сыртқы түрiне теңiз және ішкі су көлiгiндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерi жауапты болады.
20. Қызметкердiң кiнәсiнен қызметтiк бiрыңғай нысанды киiм жоғалған немесе бүлiнген жағдайда, қызметкер өз есебiнен нысанды киiмнiң жиынтығын немесе жекелеген заттарын сатып алады және оны алынған нысанды киiмді киiп жүру мерзiмi өткенге дейiн пайдаланады.
Нысанды киiм қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде жоғалған немесе бүлiнген жағдайда, қызметкер оның орнына жаңа нысанды киiм алады, ал бүлiнгенi немесе жоғалғаны белгiленген тәртiппен есептен шығарылуға жатады.
21. Қызметкердiң кiнәсiнен кеудеге тағатын белгi жоғалған немесе бүлiнген жағдайда, қызметкер оны өз есебiнен сатып алады, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарына өз қаражаты есебiнен кеудеге тағатын белгiнi жарамсыз деп тану туралы хабарландыру бередi.
Кеудеге тағатын белгi қызметтік міндеттерiн орындау кезiнде жоғалған немесе бүлiнген жағдайда, қызметкер орнына жаңа кеудеге тағатын белгi алады, ал бүлiнгенi немесе жоғалғаны белгiленген тәртiппен есептен шығарылуға жатады.
Теңіз және ішкі су көлігіндегі
мемлекеттік бақылау қызметкерлерінің
нысанды  киім киіп жүру ережесіне
қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жыл мезгіліне байланысты нысанды киім киіп жүру жиынтығы
(ерлер)
N |  Киім  |                  Нысанды киім тізбесі
Р/|  түрі  |_________________________________________________________________
с |        |Қысқы |Дауылда|Плащ-|Күнде.|Күнде. |Күнде.|Күнде.|Қара
|        |пальто|киетін |паль.|лікті |лікті  |лікті |лікті |фураж.
|        |      |күртеше| то  |костюм|күртеше|шалбар|жейде | ка

1. Руководящий состав
1 Летний
повсе-
дневная   -     -      +      +       +       +       +      +
2 Зимняя
повсе-
дневная   +     +      -      +       +       +       +      +
2. Специалисты
3 Летний
повсе-
дневная   -     -      +      +       +       +       +      +
4 Зимняя
повсе-
дневная   -     +      -      +       +       +       +      +
--------------------------------------------------------------------
(женщины)
_______________________________________________________________________
N !Виды  !       Перечень форменной одежды
п/!одежды!-------------------------------------------------------------
п !      !Паль-!Курт-!Плащ!Костюм !Юбка !Брюки!Блуза  !Блуза!Берет!Берет
!      !то   !ка   !    !повсе- !повсе!пов- !голубая!белая!из   !из
!      !зим- !зим- !    !дневный!днев-!сед- !или    !     !хлоп-!шерс-
!      !нее  !няя  !    !       !ная  !нев- !кремо- !     !чато-!тяной
!      !     !     !    !       !     !ные  !вая    !     !бумаж!ткани
!      !     !     !    !       !     !     !повсе- !     !ной  !
!      !     !     !    !       !     !     !дневная!     !ткани!
-----------------------------------------------------------------------
1. Руководящий состав
1 Летний
повсе-
дневная   -    -     +     +       +     +    +      -     +     -
2 Зимняя
повсе-
дневная   +     +    -     +       +     +    +      -     -     +
2. Специалисты
3 Летний
повсе-
дневная   -     -    -     +       +     +    +      -     +     -
4 Зимняя
повсе-
дневная   -     +    -     +       +     +    +      -     -     +
--------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 2003 года N 1013
Нормы обеспечения форменной одеждой
работников государственного контроля
на морском и на внутреннем водном транспорте <*>
Сноска. В Нормы внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2005 года N 1172 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
___________________________________________________________________
N !     Наименование       ! Единицы ! Количество   !Срок ношения
п/п!      предметов         !измерения! предметов на !1 предмета,
!                        !         ! 1 человека   !   (лет)
-------------------------------------------------------------------
Мужская форменная одежда
1  Костюм повседневный для
руководящего состава и
специалистов:
китель из полушерстяной
ткани черного цвета;                     1             3
брюки из полушерстяной
ткани черного цвета;                     1             3
галстук черный;             штук         1             3
фуражка повседневная
черного цвета с
кокардой;                                1             3
сорочка белого или
голубого цвета с
длинными рукавами;                       2             1
сорочка белого или
голубого цвета с
короткими рукавами.                      2             1
2  Куртка повседневная
для руководящего
состава и специалистов      штук         1             3
из водоотталкивающей
ткани черного цвета.
3  Плащ-пальто для
руководящего состава и
специалистов из сменной     штук         1             4
плащевой ткани черного
цвета.
4  Пальто зимнее для
руководящего состава из
драпа шерстяного черного    штук         1             3
цвета с меховым воротником
и лацканами из цигейки
черного цвета.
5  Шапка ушанка из цигейки
черного цвета               штук         1             4
Женская форменная одежда
6  Костюм повседневный
для руководящего состава
и специалистов:
китель из полушерстяной
ткани черного цвета;                     1             3
юбка из полушерстяной
ткани черного цвета;                     1             2
брюки из полушерстяной
ткани черного цвета;                     1             2
блуза из сменной ткани       штук
с длинными рукавами
белого, голубого или
кремового цвета;                         2             1
блуза из сменной ткани
с короткими рукавами
белого, голубого или                     2             1
кремового цвета;
галстук черного цвета;                   1             3
берет из хлопчатобумажной
ткан черного цвета с
кокардой;                                1             3
берет из шерстяной ткани
черного цвета.                           1             3
7  Плащ для руководящего
состава черного цвета.      штук         1             4
8  Пальто зимнее для
руководящего состава из
драпа черного цвета с
меховым отложным
воротником из цигейки
черного цвета.              штук         1             3
9  Куртка зимняя для
руководящего состава и
специалистов из плащевой
ткани черного цвета с
меховым воротником и
лацканами из цигейки
черного цвета.              штук         1             3
--------------------------------------------------------------------

1. Басшы құрам
______________________________________________________________________________
1  Жазғы
күнде.
лікті      -      -       +     +      +       +      +      +
2  Қысқы
күнде.
лікті      +      +       -     +      +       +      +      +
_____________________________________________________________________________
2. Мамандар
_____________________________________________________________________________
3  Жазғы
күнде.
лікті      -      -       +     +      +       +      +      +
4  Қысқы
күнде.
лікті      -      +       -     +      +       +      +      +
______________________________________________________________________________
(әйелдер)
______________________________________________________________________________
N | Киім |                  Нысанды киім тізбесі
Р/| түр. |____________________________________________________________________
с | лері |Қысқы|Қысқы|Плащ|Күнде.|Күнде.|күнде-  |Күнде.   |Әйел|Мақта|Жүнді
|      |паль.|күр. |    |лікті |лікті |лікті   | лікті   |жей.|мата.|мата.
|      | то  |теше |    |костюм|юбка  |шалбар  | көгілдір|десі|дан  | дан
|      |     |     |    |      |      |        | немесе  |    |берет|берет
|      |     |     |    |      |      |        | ашық    |    |     |
|      |     |     |    |      |      |        |қоңыр    |    |     |
|      |     |     |    |      |      |        | әйел    |    |     |
|      |     |     |    |      |      |        |жейдесі  |    |     |
_____________________________________________________________________________
1. Басшы құрам
_____________________________________________________________________________
1  Жазғы
күнде.
лікті    -     -     +     +      +       +       +        -     +    -
2  Қысқы
күнде.
лікті    +     +     -    +      +       +        +        -     -    +
______________________________________________________________________________
2. Мамандар
______________________________________________________________________________
3  Жазғы
күнде.
лікті    -     -     -    +      +       +        +        -     +    -
4  Қысқы
күнде.
лікті    -     +     -    +      +       +        +        -     -    +
______________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2003 жылғы 1 қазандағы
N 1013 қаулысымен
бекітілген
Теңiз және ішкі су көлiгіндегi мемлекеттiк бақылау қызметкерлерiн
нысанды киіммен қамтамасыз ету нормалары
Ескерту. Нормаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.29. N 1172 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
______________________________________________________________________________
Р/с|     Заттардың атауы              | Өлшем    |1 адамға| 1 затты
N |                                  |бiрлiктерi| заттар |киіп жүру
|                                  |          |  саны  | мерзімі
|                                  |          |        | (жыл)
______________________________________________________________________________
Ерлердің нысанды киiмi
______________________________________________________________________________
1    Басшы құрам мен мамандар
үшiн күнделiктi костюм:
қара түсті жартылай жүнді
матадан китель;                                  1       3
қара түстi жартылай жүндi
матадан шалбар;                      дана        1       3
қара түстi галстук;                            1       3
қара түстi кокардасы бар
күнделiктi фуражка;                              1       3
ұзын жеңдi ақ немесе көгiлдiр
түстi жейде;                                     2       1
қысқа жеңдi ақ немесе көгілдiр
түсті жейде                                      2       1
2    Басшы құрам мен мамандар
үшiн күнделiктi күртеше қара         дана        1       3
түсті су жұқпайтын матадан
3    Басшы құрам мен мамандар
үшiн плащ-пальто қара түстi          дана        1       4
ауыспалы плащтық матадан
4    Басшы құрам үшін қысқы
пальто қара түстi жүндi драптан,
терi жағасымен және лацканы          дана        1       3
қара түсті елтіріден
5    Құлақшын қара түсті елтіріден      дана        1       4
______________________________________________________________________________
Әйелдердiң нысанды киiмi
______________________________________________________________________________
6    Басшы құрам мен мамандар           дана
үшiн күнделiктi костюм:
Жартылай жүндi қара түстi
матадан китель;                                  1       3
жартылай жүндi қара түстi
матадан юбка;                                    1       2
қара түсті жартылай жүн матадан
тігілген шалбар;                                 1       2
ұзын жеңдi ақ, көгiлдiр немесе
ақшыл қоңыр түстi ауыспалы
матадан әйел жейдесi;                            2       1
қысқа жеңдi ақ, көгілдiр
немесе ақшыл қоңыр түстi
ауыспалы матадан әйел жейдесi;                   2       1
қара түстi галстук;                            1       3
қара түстi мақта-мата матадан
берет;                                           1       3
қара түстi жүндi матадан берет                 1       3
7    Басшы құрам үшін қара түсті        дана        1       4
плащ
8    Басшы құрам үшiн қысқы             дана        1       3
пальто қара түстi драптан, қара
түстi елтiріден қайырылған
жағасы бар
9    Басшы құрам мен мамандар          дана         1       3
үшiн қысқы күртеше қара түстi
плащтық матадан қара түсті
елтiріден терi жағалы және
лацкандары бар
______________________________________________________________________________