Некоторые вопросы Комиссии по вопросам развития телерадиовещания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2003 года N 1238. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 621
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 621 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2002 года N 203 "О создании Комиссии по проведению конкурсов на получение права на наземное телерадиовещание в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 52) следующие дополнение и изменения:
1) ввести в состав Комиссии по проведению конкурсов на получение права на наземное телерадиовещание в Республике Казахстан:
Султанова               - председателя Комитета по социально-
Куаныша Султановича       культурному развитию Сената Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Бурлакова               - председателя Комитета по вопросам
Леонида Николаевича       регионального развития и местного
самоуправления Сената Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Нигматуллина            - депутата Мажилиса Парламента
Ерлана Зайруллаевича      Республики Казахстан (по согласованию)
Косунова                - председателя Аэрокосмического
Алмаса Олжабаевича        комитета Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
Аманшаева               - вице-министра культуры
Ермека Амирхановича       Республики Казахстан
Гамарника               - первого вице-министра образования и науки
Геннадия Николаевича      Республики Казахстан
Джанбурчина             - заместителя Министра обороны Республики
Козы-Корпеш               Казахстан по экономике и финансам
Есимовича
Петрова                 - заместителя Председателя Агентства
Валерия Викторовича       Республики Казахстан по чрезвычайным
ситуациям
строку:
"Акпенова               - начальник управления телерадиовещания
Раушан Тулиевна           Департамента средств массовой информации
Министерства культуры, информации и
общественного согласия Республики
Казахстан, секретарь";
изложить в следующей редакции:
"Акпенова               - начальник управления телерадиовещания
Раушан Тулиевна           Департамента средств массовой информации
Министерства информации Республики
Казахстан, секретарь";

Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 5 желтоқсандағы N 1238 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 621 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 621 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасында жерүстi телерадио хабарларын тарату құқығын алуға конкурстар өткiзу жөнiндегi комиссияны құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 11 ақпандағы N 203 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2002 ж., N 6, 52-құжат) мынадай толықтыру мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) Қазақстан Республикасында жерүстi телерадио хабарларын тарату құқығын алуға конкурстар өткiзу жөнiндегi комиссияның құрамына мыналар енгiзiлсiн:
Сұлтанов                 - Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
Қуаныш Сұлтанұлы           Сенаты Әлеуметтiк-мәдени даму жөнiндегi
комитетiнiң төрағасы (келiсiм бойынша)
Бурлаков                 - Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
Леонид Николаевич          Сенаты Өңiрлiк даму және жергiлiктi
өзiн-өзi басқару мәселелерi жөнiндегi
комитетiнiң төрағасы (келiсiм бойынша)
Нығматулин               - Қазақстан Республикасының Парламентi
Ерлан Зайроллаұлы          Мәжiлiсiнiң депутаты (келiсiм бойынша)
Қосынов                  - Қазақстан Республикасының Көлiк және
Алмас Олжабайұлы           коммуникациялар министрлiгi Аэроғарыш
комитетiнiң төрағасы
Аманшаев                 - Қазақстан Республикасының Мәдениет
Ермек Әмiрханұлы           вице-министрi
Гамарник                 - Қазақстан Республикасының Бiлiм және
Геннадий Николаевич        ғылым бiрiншi вице-министрi
Жаңбыршин                - Қазақстан Республикасы Қорғаныс
Қозы-Көрпеш Есiмұлы        министрiнiң қаржы және экономика
жөнiндегі орынбасары
Петров                   - Қазақстан Республикасының Төтенше
Валерий Викторович         жағдайлар жөнiндегi агенттiгi
төрағасының орынбасары
мына:
"Ақпенова                - Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат
Раушан Төлеқызы            және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң
Бұқаралық ақпарат құралдары департаменті
Телерадио хабарларын тарату басқармасының
бастығы, хатшы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпенова                - Қазақстан Республикасы Ақпарат
Раушан Төлеқызы            министрлiгiнiң Бұқаралық ақпарат
құралдары департаментi Телерадио
хабарларын тарату басқармасының бастығы,
хатшы"

2) в пунктах 2 и 3 слова "культуры, информации и общественного согласия" заменить словом "информации".
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии по вопросам развития телерадиовещания.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2003 года N 1238
Положение
о Комиссии по вопросам развития телерадиовещания
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
Настоящее Положение о Комиссии по вопросам развития телерадиовещания (далее - Положение) регламентирует деятельность Комиссии по вопросам развития телерадиовещания, образованной постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2002 года № 203.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
1. Общие положения
1. Комиссия по вопросам развития телерадиовещания (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.01.2011 № 46 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Комиссия образована в целях учета и защиты общественных интересов в области телерадиовещания, а также удовлетворения потребностей населения в теле-, радиоканалах.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
3. Деятельность Комиссии осуществляется на основе прозрачности и открытости при обсуждении и решении вопросов, входящих в ее компетенцию.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
3-1. Состав Комиссии формируется из числа депутатов Парламента Республики Казахстан (по согласованию), представителей центральных государственных органов Республики Казахстан, отрасли телерадиовещания и неправительственных организаций (по согласованию).
Сноска. Положение дополнено пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
4. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
2. Задачи, функции и права Комиссии

2) 2 және 3-тармақтардағы "Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм" деген сөздер "Ақпарат" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Қоса берiлiп отырған Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы ереже бекiтiлсiн.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінiң
мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1238 қаулысымен
бекiтiлген
Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы ереже
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
Осы Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 11 ақпандағы № 203 қаулысымен құрылған Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелерi жөнiндегi комиссияның қызметiн регламенттейдi.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.31 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Комиссия телерадио хабарларын тарату саласындағы қоғамдық мүддені есепке алу және қорғау, сондай-ақ халықтың теле-, радиоарналарға қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында құрылды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
3. Комиссияның қызметі өзінің құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау және шешу кезінде айқындылық және ашықтық негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
3-1. Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары (келісім бойынша), Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары, телерадио хабарларын тарату саласы мен үкiметтiк емес ұйымдар (келісім бойынша) өкілдерінің арасынан қалыптастырылады.
Ескерту. 1-бөлім 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
4. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кесiмдерiн, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Комиссияның мiндеттерi,
функциялары және құқықтары

5. Основными задачами и функциями Комиссии являются:
1) выработка рекомендаций по формированию единого информационного пространства и реализации государственной политики в области развития телерадиовещания в Республике Казахстан;
2) выработка рекомендаций, направленных на повышение эффективности использования радиочастотного спектра, выделяемого для работы телерадиовещания;
3) разработка рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области телерадиовещания;
4) рассмотрение заявок претендентов на участие в конкурсе по формированию перечня теле-, радиоканалов свободного доступа в многоканальном вещании и разработка рекомендаций по определению победителей;
5) рассмотрение заявок претендентов на участие в конкурсе по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов в многоканальном вещании и разработка рекомендаций по определению победителей;
6) рассмотрение заявок претендентов на участие в конкурсе по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания и разработка рекомендаций по определению победителей с учетом их технических и финансовых предложений;
7) выработка рекомендаций по итогам заслушивания национального оператора;
8) выработка рекомендаций по вопросам соблюдения законодательства в области телерадиовещания.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.
6. Комиссия для реализации основных задач и функций имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать у государственных органов, иных организаций информацию по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
2) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по совершенствованию деятельности Комиссии;
3) привлекать к своей работе, при необходимости, специалистов государственных органов;
4) осуществлять иные права в соответствии с законодательством.
3. Организация работы Комиссии
7. Председатель и Персональный состав Комиссии утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
8. Председательствующим является председатель Комиссии или его заместитель.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие.
Заседание Комиссии считается состоявшимся при наличии не менее двух третей ее членов.
10. Члены Комиссии вправе:
1) вносить предложения в повестку заседания Комиссии;
2) выступать на заседании и требовать проведения голосования по внесенным предложениям;

5. Комиссияның негізгі мiндеттерi мен функциялары:
1) Қазақстан Республикасында бiртұтас ақпараттық кеңiстiктi қалыптастыру және телерадио хабарларын таратуды дамыту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
2) телерадио хабарларын тарату жұмысы үшiн бөлiнетiн радиожиiлiк спектрiн пайдалану тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған ұсынымдар әзірлеу;
3) телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
4) көпарналы хабар таратуда еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурсқа қатысуға үміткерлердің өтінімдерін қарау және жеңімпаздарды айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
5) көпарналы хабар таратуда міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурсқа қатысуға үміткерлердің өтінімдерін қарау және жеңімпаздарды айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
6) телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік жолақтарын, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу жөніндегі конкурсқа қатысуға үміткерлердің өтінімдерін қарау және олардың техникалық және қаржылық ұсыныстарын ескере отырып, жеңімпаздарды айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
7) ұлттық операторды тыңдау қорытындылары жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
8) телерадио хабарларын тарату саласындағы заңнаманы сақтау мәселелерi жөнінде ұсынымдар әзiрлеу болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.
6. Негiзгi мiндеттер мен функцияларды iске асыру үшiн Комиссия заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) мемлекеттiк органдардан, өзге де ұйымдардан Комиссияның құзыретiне жататын мәселелер бойынша ақпаратты сұратуға;
2) Қазақстан Республикасының Yкiметiне Комиссияның қызметiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
3) қажет болған жағдайда, өз жұмысына мемлекеттiк органдардың мамандарын тартуға;
4) заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссияның төрағасы және дербес құрамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
Комиссияның мүшелерi отырыстарға ауыстыру құқығынсыз қатысады.
8. Комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары төрағалық етушi болып табылады.
9. Комиссияның отырыстары қажеттiлiгiне қарай, бiрақ кем дегенде жарты жылда бiр рет өткiзiледi.
Комиссияның отырыстары оның мүшелерiнiң кем дегенде үштен екi бөлiгi қатысқан жағдайда болып өттi деп саналады.
10. Комиссияның мүшелерi:
1) Комиссия отырыстарының күн тәртiбiне ұсыныстар енгiзуге;
2) отырыстарда сөз сөйлеуге және енгiзiлген ұсыныстар бойынша дауыс берудiң өткiзiлуiн талап етуге;

3) знакомиться с материалами работы Комиссии и получать их копии.
11. Работа Комиссии осуществляется на основе текущих и перспективных планов.
12. Решения по каждому вопросу повестки дня заседания принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего считается решающим.
13. При необходимости, решения Комиссии могут быть рекомендованы для принятия нормативных правовых актов Правительства Республики Казахстан, центральных исполнительных органов Республики Казахстан.
14. Протоколы заседаний Комиссии оформляются рабочим органом и после подписания рассылаются членам Комиссии. При необходимости, выписки из решений Комиссии направляются заинтересованным государственным и иным органам.
15. Рабочий орган Комиссии осуществляет подготовку предложений и необходимых материалов по повесткам дня заседаний Комиссии и обеспечивает их реализацию.
16. Рабочим органом Комиссии является Комитет информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2012 № 755.

3) Комиссияның материалдарымен танысуға және олардың көшiрмелерiн алуға құқылы.
11. Комиссияның жұмысы ағымдағы және перспективалық жоспарлар негiзiнде жүзеге асырылады.
12. Күн тәртiбiнiң әрбiр мәселесi бойынша шешiмдер ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға қатысып отырған Комиссия мүшелерi жалпы санының көпшiлiгi дауыс берген болса, қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушiнiң даусы шешушi болып саналады.
13. Қажет болған жағдайда, Комиссияның шешiмдерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының нормативтiк құқықтық кесiмдерiн қабылдау үшiн ұсынылуы мүмкін.
14. Комиссия отырыстарының хаттамаларын оның жұмыс органы ресiмдейдi және қол қойылғаннан кейiн Комиссия мүшелерiне таратылады. Қажет болған жағдайда Комиссия шешiмдерiнен үзiндi көшiрмелер мүдделi мемлекеттiк және өзге де органдарға жiберiледi.
15. Комиссияның жұмыс органы Комиссия отырыстарының күн тәртiбi бойынша ұсыныстар мен қажет материалдарды дайындауды жүзеге асырады және олардың iске асырылуын қамтамасыз етеді.
16. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң Ақпарат және мұрағат комитетi болып табылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 755 Қаулысымен.