О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2003 года N 1299
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан
"Об обеспечении единства измерений"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 165) следующие изменения и дополнения:
1) в тексте слова "уполномоченным государственным органом", "уполномоченный государственный орган", "уполномоченного государственного органа" заменить словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа";
2) в статье 1:
в подпункте 1): после слова "органом" дополнить словами "по стандартизации, метрологии и сертификации", слова "компетентности и полномочий" заменить словом "правомочий";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан - совокупность объектов, органов государственного управления, физических и юридических лиц, осуществляющих работы в области обеспечения единства измерений, в пределах их компетенции;";
в подпункте 2) после слова "органа" дополнить словами "по стандартизации, метрологии и сертификации";
в подпункте 3) слова ", осуществляемая уполномоченным государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации и его территориальных подразделений";
в подпункте 9) слова "контролю и" исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) методика поверки средств измерений - совокупность операций и правил, выполнение которых позволяет определить и подтвердить соответствие средства измерений установленным техническим и метрологическим требованиям;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) метрологическая аттестация средств измерений - установление (подтверждение) соответствия средств измерений, изготовленных или ввозимых в единичных экземплярах, требованиям нормативных документов по обеспечению единства измерений;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) поверитель средств измерений - специалист государственной метрологической службы или метрологических служб аккредитованных юридических лиц, аттестованный в порядке, установленном уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации на право проведения поверки средств измерений;";
в подпункте 15) слова "уполномоченными на то органами" заменить словами "аккредитованными юридическими лицами", после слова "техническим" дополнить словами "и метрологическим";
дополнить подпунктами 16-1), 17-1) и 17-2) следующего содержания:

"Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 желтоқсандағы N 1299 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы "Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң ведомостары, 2000 ж., N 7, 165-құжат) келесi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) мәтiндегi "уәкiлетті мемлекеттiк органмен", "уәкiлетті мемлекеттiк орган", "уәкiлеттi мемлекеттiк органның" деген сөздер "уәкiлеттi органмен", "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
1) тармақшада: "өкiлеттiктерiн" деген сөзден кейiн "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын, "құзыреттiлiгі мен өкiлеттiктерiн" деген сөздер "заңдылығын" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-1) тармақшасымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасы өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттік жүйесi - Қазақстан Республикасында өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету бойынша субъектiлердiң, объектiлердiң және нормалардың жиынтығы;";
2) тармақшада "уәкiлеттi" деген сөздiң алдында "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның" деген сөздер "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның және оның аумақтық бөлiмшелерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын, "жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
9) тармақшада "бақылау мен" деген сөздер алып тасталсын;
10-1) тармақшасымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"10-1) өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемесi - орындалуы өлшем құралдарының белгiленген техникалық және метрологиялық талаптарға сәйкестiгiн анықтауға және растауға мүмкiндiк беретiн операциялар мен ережелердiң жиынтығы;";
11-1) тармақшасымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"11-1) өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау - жеке дара данада шығарылған немесе әкелiнген өлшем құралдарының оларға өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету бойынша нормативтiк құжаттармен қойылатын талаптарға сәйкестiгiн белгілеу (растау);";
14-1) тармақшасымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"14-1) өлшем құралдарын салыстырып тексеруші - өлшем құралдарын салыстырып тексеру құқығына стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен белгiленген тәртiпте аттестатталған, аккредиттелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерiнiң немесе мемлекеттік метрологиялық қызметтiң маманы;";
15) тармақшада "оған уәкілетті органдар" деген сөздер "аккредиттелген заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын, "техникалық" деген сөзден кейiн "және метрологиялық" деген сөздермен толықтырылсын;
16-1), 17-1) және 17-2) тармақшаларымен келесi мазмұнда толықтырылсын:

"16-1) сличение - сравнение результатов исследований метрологических характеристик средств измерений;
17-1) уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации - государственный орган, осуществляющий управление работами по стандартизации, метрологии, сертификации и аккредитации;
17-2) эксперт-аудитор в области обеспечения единства измерений - физическое лицо, аттестованное в порядке, установленном уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации, на право проведения работ в области обеспечения единства измерений;";
3) в статье 5:
в пункте 1 слова "в Республике Казахстан" исключить;
в пункте 2:
в подпункте 4) слово "фундаментальных" заменить словом "научных";
в подпункте 5) слова "хранения и применения" заменить словами "хранения, применения и сличения";
подпункт 7) дополнить словами ", методам поверки средств измерений";
подпункт 8) дополнить словами ", организует сличения результатов поверки и калибровки средств измерений;";
в подпункте 12) слова "профессиональную подготовку" заменить словами "повышение квалификации";
дополнить подпунктами 13), 14) и 15) следующего содержания:
"13) осуществляет аккредитацию и лицензирование в области обеспечения единства измерений, определяет перечень работ в области обеспечения единства измерений, подлежащих аккредитации;
14) устанавливает формы сертификатов об утверждении типа средств измерений (копий сертификатов об утверждении типа средств измерений);
15) устанавливает порядок изготовления, хранения и применения поверительных клейм.";
4) в подпункте 2) статьи 6 слова "и средства" заменить словами ", эталоны единиц величин и средства";
5) в статье 7: слова "средства измерений" заменить словами "эталоны единиц величин, средства измерений, методики поверки средств измерений"; слова "и нормативные документы" исключить; дополнить словами ", деятельность метрологических служб государственных органов управления, физических, юридических лиц по обеспечению единства измерений.";
6) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:

"16-1) салыстыру - өлшем құралдарының метрологиялық сипаттамаларын зерттеудiң нәтижелерiн салыстыру;
17-1) стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган - стандарттау, метрология, сертификаттау және аккредиттеу бойынша жұмыстарды басқаруды iске асыратын мемлекеттiк орган;
17-2) өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудитор - өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында жұмыстарды жүргiзу құқығына стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiпте аттестатталған жеке тұлға;";
3) 5-бапта:
1 тармақта "Қазақстан Республикасында" деген сөздер алып тасталсын;
2 тармақта:
4) тармақшада "iргелi" деген сөз "ғылыми" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада "сақтау және қолдану" деген сөздер "сақтау, қолдану және салыстыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада "өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстерiне" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшада "белгiлейдi" деген сөзден кейiн ", өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерiн салыстыруды ұйымдастырады" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшада "кәсiби даярлауды" деген сөздер "бiлiктiлiгiн жоғарылату" деген сөздермен ауыстырылсын;
"13), 14) және 15) тармақшаларымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"13) өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында аккредиттеудi және лицензиялауды iске асырады, өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында аккредиттеуге жататын жұмыстардың тiзiмiн анықтайды;
14) өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы сертификаттардың (өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы сертификаттардың көшiрмелерi) нысандарын белгiлейдi;
15) салыстырып тексеру таңбаларын дайындаудың, сақтаудың және қолданудың тәртiбiн белгiлейдi;
16) ведомстволық сыйлықтар ұйымдастырады.";
4) 6-бапта 2) тармақшада "эталондары" деген сөзден кейiн ", шама бiрлiктерiнiң эталондары" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 7-бапта: "өлшем құралдары" деген сөздер "шама бiрлiктерiнiң эталондары, өлшем құралдары, өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемелерi" деген сөздермен ауыстырылсын, "нормативтi құжаттары" деген сөздер алып тасталсын, "өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету бойынша жеке, заңды тұлғалардың, мемлекеттiк басқарма органдарының метрологиялық қызметтерiнiң қызметi" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 7-1 және 11-1 баптарымен толықтырылсын:
"7-1 бабы. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесінің субъекттерi
Өлшем бiрлiгін қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнiң субъекттерi өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында қызметтi iске асыратын жеке және заңды тұлғалар болып табылады.

"Статья 11-1. Методики поверки средств измерений
1. Методики поверки средств измерений используются для определения и подтверждения соответствия средств измерений установленным техническим и метрологическим требованиям и подлежат обязательной регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
2. Порядок разработки, утверждения и применения методик поверки средств измерений определяет уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации.";
7) в статье 12:
в пункте 1 слова "контроля и" исключить;
в пункте 2: после слов "разработки и" дополнить словом "метрологической", слова "метрологических служб" заменить словами "юридических лиц";
8) статью 13 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений;
5) юридических лиц, оказывающих консалтинговые услуги в области обеспечения единства измерений.";
9) в статье 14:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации и его территориальных подразделений;";
в подпункте 2): слова "(центров)", "а также" исключить; дополнить словами ", проводит сличения эталонов единиц величин, результатов поверки и калибровки средств измерений, поверку эталонов единиц величин и высокоточных средств измерений, научно-исследовательские работы, повышение квалификации и переподготовку кадров.";
подпункт 3) исключить;
10) пункт 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные службы обеспечения единства измерений включают уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации и его территориальные подразделения, государственный научный метрологический центр, метрологические службы органов государственного управления.
Государственные службы обеспечения единства измерений осуществляют деятельность по обеспечению единства измерений на основании положений, утверждаемых уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.";
11) дополнить статьями 16-1 и 16-2 следующего содержания:
"Статья 16-1. Эксперты-аудиторы в области обеспечения единства измерений
1. Эксперты-аудиторы в области обеспечения единства измерений осуществляют работы при лицензировании и аккредитации физических и юридических лиц на право проведения работ в области обеспечения единства измерений.

11-1-бап. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемелерi
1. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемелерi өлшем құралдарының белгiленген техникалық және метрологиялық талаптарға сәйкестiгін анықтау және растау үшiн пайдаланылады және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiнде мiндетті тiркеуге жатады.
2. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемелерiн дайындау, бекiту және қолдану тәртiбiн стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган анықтайды.";
7) 12-бапта:
1 тармақта "бақылау мен" деген сөздер шығарылсын;
2 тармақта "әзiрлеу және" деген сөздерден кейiн "метрологиялық" деген сөзбен толықтырылсын, "метрологиялық қызметтi" деген сөздер "заңды тұлғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 13-бабы 4) және 5) тармақшалармен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"4) өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторлардан;
5) өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында консалтингтi қызметтер көрсететiн заңды тұлғалардан.";
9) 14-бапта:
1) тармақша келесi редакцияда баяндалсын:
"1) стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органнан және оның аумақтық бөлiмшелерiнен;";
2) тармақшада "сондай-ақ" және "(орталықтардан)" деген сөздер алып тасталсын, әзiрлейтiн" деген сөзден кейiн ", шама бiрлiктерiнiң эталондарын, өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерiн салыстыруды, өлшем құралдарын өндiрудi, шама бiрлiктерiнiң эталондарын және жоғары дәлдiктi өлшем құралдарын салыстырып тексерудi, ғылыми-зерттеу жұмыстарын, кадрлардың бiлiктiлiгiн жоғарылатуды және қайта дайындауды жүргізетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
10) 15-бапта 1 тармақ келесi редакцияда баяндалсын:
"1. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк қызметтерi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органды және оның аумақтық бөлiмшелерiн, мемлекеттiк ғылыми метрологиялық орталықты, мемлекеттiк басқару органдарының метрологиялық қызметтерiн қамтиды.
Өлшем бiрлігін қамтамасыз етудiң мемлекеттiк қызметтерi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлетті орган бекiтетiн ережелер негізiнде өлшем бiрлiгін қамтамасыз ету бойынша қызметтi iске асырады.";
11) 16-1 және 16-2 баптармен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"16-1-бап. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сарапшы- aудиторлар
1. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторлар өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында жұмыстарды жүргiзу құқығына жеке және заңды тұлғаларды лицензиялау және аккредиттеу кезiнде жұмыстарды iске асырады.

2. Деятельность экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений осуществляется в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений, утвержденными уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
Статья 16-2. Юридические лица, оказывающие консалтинговые услуги в области обеспечения единства измерений
1. Юридические лица, оказывающие консалтинговые услуги, осуществляют работы в области обеспечения единства измерений в порядке, установленном уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
2. Деятельность юридических лиц, оказывающих консалтинговые услуги в области обеспечения единства измерений, осуществляется в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений, утверждаемыми уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
3. Юридические лица, оказывающие консалтинговые услуги в области обеспечения единства измерений, не вправе осуществлять деятельность, по которой ими осуществляются консалтинговые услуги.";
12) статьи 17, 18, 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Утверждение типа средств измерений
1. Средства измерений, предназначенные для серийного производства или ввоза на территорию Республики Казахстан партиями и применяемые в сфере осуществления государственного метрологического надзора, подлежат испытаниям с последующим утверждением типа этих средств измерений.
Решение об утверждении типа средств измерений принимается уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации и удостоверяется сертификатом об утверждении типа средств измерений установленного образца, срок действия которого устанавливается при его выдаче.
Утвержденный тип средств измерений вносится уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
2. Средства измерений, изготовленные или ввозимые в единичных экземплярах и подлежащие государственному метрологическому надзору, подвергаются метрологической аттестации государственной метрологической службой.
3. Испытания средств измерений для целей утверждения типа и на соответствие утвержденному типу проводятся государственным научным метрологическим центром.
4. На средство измерений утвержденного типа и (или) на эксплуатационные документы, сопровождающие каждый экземпляр, наносится знак утверждения типа средств измерений установленной уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации формы.
5. Информация об утверждении типа средств измерений и решение об отмене утвержденного типа публикуются в официальных изданиях уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации.

2. Өлшем бiрлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторлардың қызметi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiлген өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету бойынша нормативтi құжаттарға сәйкес iске асырылады.
16-2-бап. Өлшем бiрлiгін қамтамасыз ету саласында консалтингтi қызметтер көрсететiн заңды тұлғалар
1. Консалтингтi қызметтер көрсететiн заңды тұлғалар өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкілеттi органмен белгiленген тәртiпте жұмыстарды iске асырады.
2. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында консалтингтi қызметтер көрсететiн заңды тұлғалардың қызметi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен бекiтiлетiн өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету бойынша нормативтi құжаттарға сәйкес iске асырылады.
3. Өлшем бiрлігін қамтамасыз ету саласында консалтингтi қызметтер көрсететiн заңды тұлғалар консалтингтi қызмет көрсетулер олармен iске асырылатын қызметтi iске асыруға құқылы емес.";
12) 17, 18, 19 баптар келесi редакцияда баяндалсын:
"17-бап. Өлшем құралдарының түрiн бекiту
1. Көптеп өндiруге немесе Қазақстан Республикасының аумағына партиялармен әкелуге арналған және мемлекеттiк метрологиялық қадағалауды iске асыру аясында қолданылатын өлшем құралдары сынақтан өткiзiлiп, осы өлшем құралдарының түрi кейiннен бекiтiлуге тиiс.
Өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы шешiмдi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган қабылдайды және ол белгiленген үлгiдегi өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы сертификатпен куәландырылады, сертификаттың қолданылу мерзiмi оны берген кезде белгiленедi.
Өлшем құралдарының бекiтiлген түрiн стандарттау метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесi тiзiлiмiне енгiзедi.
2. Бiрен-саран данада жасалынған немесе әкелiнген және мемлекеттiк метрологиялық қадағалауға жататын өлшем құралдарын стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкілеттi органмен белгiленген тәртiпте метрологиялық аттестаттаудан өткiзедi.
3. Түрiн бекiту мақсатында және бекiтiлген түрге сәйкестiгiн анықтау үшiн өлшем құралдарын сынау мемлекеттiк ғылыми метрологиялық орталықпен жүргізіледі.
4. Бекiтiлген түрдегi өлшем құралына және (немесе) әр дананың қосымша пайдалану құжаттарына өлшем құралдарының белгiленген түрiнiң стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлетті орган белгiлеген нысандағы белгiсi қойылады.
5. Өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы ақпарат және бекiтiлген түрдiң күшiн жою туралы шешiм стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органның ресми басылымдарында жарияланады.

6. Запрещается выпуск в обращение, реализация и реклама средств измерений, не внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и не имеющих сертификаты об утверждении типа (копии сертификатов об утверждении типа) или о метрологической аттестации.
Средства измерений, находящиеся в эксплуатации после окончания срока действия сертификата об утверждении типа и применяемые в сфере осуществления государственного метрологического надзора, применяются до полного физического износа.
Статья 18. Лицензирование и аккредитация в области обеспечения единства измерений
1. Производство и ремонт средств измерений, в том числе производство стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов, аттестованных смесей веществ могут осуществляться физическими и юридическими лицами после получения соответствующей лицензии, выдаваемой уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
2. Поверка и калибровка средств измерений, метрологическая аттестация методик выполнения измерений осуществляются юридическими лицами, аккредитованными в установленном порядке уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
Статья 19. Поверка средств измерений
1. Средства измерений, применяемые в сфере осуществления государственного метрологического надзора, подвергаются поверке при выпуске из производства или ремонта, эксплуатации и ввозе по импорту после утверждения их типа или метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
Поверка осуществляется государственной метрологической службой, а также метрологическими службами аккредитованных юридических лиц.
Юридические лица, осуществляющие поверку средств, измерений должны быть независимыми от производителей, поставщиков и потребителей продукции, работ и услуг, выполняющие измерения в сфере осуществления государственного метрологического надзора, определенной подпунктом 5 статьи 23 настоящего Закона.
2. Перечень и периодичность поверки средств измерений, а также порядок ее проведения определяет уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации.
3. Деятельность аккредитованных юридических лиц осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и нормативными документами по обеспечению единства измерений, утверждаемыми уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
3-1. Юридические лица, аккредитованные на право поверки средств измерений, должны осуществлять электронный учет данных о поверяемых средствах измерений и их передачу в государственный научный метрологический центр в порядке, установленном уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.

6. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiне енгiзiлмеген және түрiн бекiту туралы немесе метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттары (түрiн бекiту туралы сертификаттардың көшiрмесi) жоқ өлшем құралдарын айналымға шығаруға және жарнамалауға тыйым салынады.
Мемлекеттiк метрологиялық қадағалауды iске асыру аясында қолданылатын және пайдаланылымдағы өлшем құралдары түрiн бекiту туралы сертификаттың қолдану мерзiмi аяқталғаннан кейiн толық физикалық тозғанға дейiн қолданылады.
18-бап. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында лицензиялау және аккредиттеу
1. Өлшем құралдарын өндiрудi және жөндеудi, оның iшiнде заттардың аттестатталған қоспаларын және заттар мен материалдардың құрамы мен қасиеттерiнiң стандарттық үлгiлерiн өндiрудi жеке және заңды тұлғалар лицензиялау туралы заңнамаға сәйкес, стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган беретiн тиiстi лицензияны алғаннан кейiн жүзеге асыра алады.
2. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу, өлшем орындау әдiстемелерiн метрологиялық аттестаттау, стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен белгiленген тәртiпте аккредиттелген заңды тұлғалармен iске асырылады.
19-бап. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру
1. Мемлекеттiк метрологиялық қадағалауды iске асыру аясында қолданылатын өлшем құралдары өндiрiстен немесе жөндеуден шығару, пайдаланылу және импорт бойынша әкелiну кезiнде түрi бекiтiлгеннен немесе метрологиялық аттестаттаудан және өлшем бiрлiгін қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiнде тiркелгеннен кейiн салыстырылып тексерiледi.
Салыстырып тексерудi мемлекеттiк метрологиялық қызмет, сондай-ақ аккредиттелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерi жүзеге асырады.
Өлшем құралдарын салыстырып тексерудi iске асыратын заңды тұлғалар осы Заңның 23-бабы 5-тармақшасымен анықталған мемлекеттiк метрологиялық қадағалауды iске асыру аясында өлшемдердi орындайтын өнiмдi, жұмысты және қызмет көрсетудi өндiрушiден, әкелушiден және тұтынушыдан тәуелсiз болуы қажет.
2. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру тiзбесi мен мерзiмiн, сондай-ақ оны жүргiзу тәртiбiн стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
3. Заңды тұлғалардың тiркелген жұмысы заңдар мен стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiтетiн өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтiк құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-1. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру құқығына аккредиттелген заңды тұлғалар салыстырып тексерiлетiн өлшем құралдары туралы деректердiң электрондық есебiн және оларды мемлекеттiк ғылыми метрологиялық орталыққа стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен белгiленген тәртiпте берудi iске асыруы қажет.

4. Поверка средств измерений осуществляется поверителями государственной метрологической службы или метрологических служб аккредитованных юридических лиц в соответствии с методикой поверки средств измерений. Порядок аттестации поверителей определяется уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
5. Положительные результаты поверки удостоверяются оттиском поверительного клейма, который наносится на средство измерений и (или) на эксплутационную документацию, и (или) сертификатом о поверке.
Порядок изготовления, хранения и применения поверительных клейм устанавливается уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
6. Технические средства, применяемые для наблюдения за изменением физических величин без оценки их значений в единицах величин с нормированной точностью, поверке не подлежат.
Контроль за исправностью таких технических средств осуществляют их пользователи.";
13) в статье 20:
в части второй пункта 1 после слов "метрологическими службами" дополнить словом "аккредитованных";
пункты 2 и 3 исключить;
14) в статье 21 после слова "сертификации" дополнить словами "и его территориальными подразделениями";
15) статью 22 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) количество товаров при их расфасовке, продаже и импорте.";
16) в статье 23:
в подпункте 9) после слова "геодезических" дополнить словом ", геологических";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) испытаниях, метрологической аттестации, поверке, калибровке средств измерений;";
дополнить подпунктами 16), 17) и 18) следующего содержания:
"16) проведении научных исследований;
17) обеспечении безопасности движения;
18) выпуске и применении игровых автоматов.";
17) в пункте 3 статьи 28:
в подпункте 4) слово "государственные" исключить;
в подпункте 5) слова "поверительные клейма" заменить словами "оттиски поверительных клейм";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) проводить инспекционные поверки средств измерений для установления их соответствия требованиям нормативных документов по обеспечению единства измерений;";
18) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Лица, нарушившие законодательство Республики Казахстан об обеспечении единства измерений, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
19) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) участие Республики Казахстан в работе международных организаций, осуществляющих свою деятельность в области обеспечения единства измерений и оплата членских взносов;

4. Өлшем құралдарын салыстырып тексерудi өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемесiне сәйкес аккредиттелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерiнiң немесе мемлекеттiк метрологиялық қызметтiң салыстырып тексерушiлердi жүргiзедi. Мұндай тексерушiлердi аттестаттaу тәртiбiн стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5. Салыстырып тексерудiң оң нәтижелерi өлшем құралына және (немесе) пайдалану құжаттамасына басылатын салыстырып тексеру таңбасымен және (немесе) салыстырып тексеру туралы сертификатпен куәландырылады.
Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану тәртiбi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен белгiленедi.
6. Физикалық шамалардың өзгерiсiн олардың мәндерiн нормаланған дәлдiкпен шамалар бiрлiктерiнде бағалаусыз бақылау үшiн қолданылатын техникалық құралдар салыстырып тексеруге жатпайды.
Мұндай техникалық құралдардың түзетiлуiн бақылауды оларды пайдаланушылар iске асырады.";
13) 20-бапта:
1 тармақтың екiншi бөлiмiнде "пайдалана отырып" деген сөздерден кейiн "аккредиттелген" деген сөзбен толықтырылсын;
2 және 3 тармақтар алып тасталсын;
14) 21-бапта "уәкiлеттi орган" деген сөздерден кейiн "және оның аумақтық бөлiмшелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 22-бап келесi мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) "тауарларды ашу сату және импорттан алу кезiндегi саны.";
16) 23-бапта:
9) тармақшада "геодезиялық" деген сөзден кейiн ", геологиялық" деген сөзбен толықтырылсын;
15) тармақша келесi редакцияда баяндалсын:
"15) өлшем құралдарын сынау, метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру, калибрлеу;";
16), 17), 18) тармақшалармен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"16) ғылыми зерттеулер жүргiзу;
17) қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
18) ойын автоматтарын шығару және қолдану.";
17) 28-баптың 3-тармағында:
4) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алып тасталсын;
5) тармақшада "тексеру таңбаларын" деген сөздер "салыстырып тексеру таңбаларының басылуларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-1) тармақшасымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"5-1) өлшем құралдарының өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша нормативтi құжаттар талаптарына сәйкестiгiн анықтау үшiн инспекциялық салыстырып тексеру жүргiзуге";
18) 29-бап келесi редакцияда баяндалсын:
"Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының заңнамалығын бұзған тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.";
19) 31-бап 1-тармақ 3) және 4) тармақшаларымен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында өз қызметiн iске асыратын халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысуы және мүшелiк жарналар төлеуi;

4) расходы на создание и содержание государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

4) Қазақстан Республикасы шама бiрлiктерiнiң мемлекеттiк эталондарын құруға және ұстауға кететiн шығындар.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi