Об утверждении Программы развития малых городов на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1389
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития малых городов на 2004-2006 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой, и ежегодно, по итогам полугодия и года не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять отчет о ходе их реализации в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан ежегодно, по итогам полугодия и года не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Правительство Республики Казахстан сводный отчет о ходе реализации Программы.
4. Центральным исполнительным органам в разрабатываемых отраслевых программах предусматривать конкретные меры и механизмы по развитию малых городов.
5. Рекомендовать местным исполнительным органам в разрабатываемых региональных программах предусматривать конкретные меры и механизмы по развитию малых городов.
6. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова А.С.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года N 1389
Программа
развития малых городов на 2004-2006 годы
1. Паспорт Программы
Наименование         Программа развития малых городов на 2004-2006
годы
Основание для        Постановление Правительства Республики
разработки           Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903
"О плане мероприятий по реализации Программы
Правительства Республики Казахстан на
2003-2006 годы"
Цель Программы       Создание условий для социально-экономического
развития малых городов
Задачи               Определение основных направлений развития
Программы            малых городов в соответствии с их
функциональной типологией, а также мер,
направленных на развитие реального сектора
экономики, производственной и социальной
инфраструктуры, повышение занятости населения
Сроки реализации     2004-2006 годы
Источники            Средства республиканского и местных бюджетов,
финансирования       ЗАО "Банк Развития Казахстана", ЗАО "Фонд
развития малого предпринимательства", а также
АО "Инвестиционная компания: Инвестиционный
фонд Казахстана", АО "Национальный
инновационный фонд", частные инвестиции
Ожидаемые            Реализация Программы будет способствовать
результаты           созданию для малых городов условий для
дальнейшего экономического, социального и
культурного развития.
Укрепится экономическая основа
функционирования малых городов, снизятся
напряженность на рынке труда, миграция,
повысится занятость и увеличатся доходы
населения.

Шағын қалаларды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1389 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Шағын қалаларды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн және жыл сайын, жарты жылдың және жылдың қорытындылары бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне олардың iске асырылу барысы туралы есептi ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгі жыл сайын, жарты жылдың және жылдың қорытындылары бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 20-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық есептi ұсынсын.
4. Орталық атқарушы органдар әзiрленiп жатқан салалық бағдарламаларда шағын қалаларды дамыту жөнiндегi нақты шаралар мен тетiктердi көздесiн.
5. Жергiлiктi атқарушы органдарға әзiрленiп жатқан өңiрлiк бағдарламаларда шағын қалаларды дамыту жөнiндегi нақты шаралар мен тетiктердi көздеу ұсынылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары А.С.Павловқа жүктелсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1389 қаулысымен
бекітілген
Шағын қалаларды дамытудың
2004-2006 жылдарға арналған
бағдарламасы Астана, 2003 ж.
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                   Шағын қалаларды дамытудың 2004-2006 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн            "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
негiздемесi             2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903 қаулысы
Бағдарламаның           Шағын қалалардың әлеуметтiк-экономикалық
мақсаты                 дамуы үшiн жағдайлар жасау
Бағдарламаның           Шағын қалалардың функционалдық тұрпатына
мiндеттерi              сәйкес олардың дамуының негізгi бағыттарын,
сондай-ақ экономиканың нақты секторын,
өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымды
дамытуға, халықтың жұмыспен қамтылуын
арттыруға бағытталған шараларды айқындау
Iске асыру мерзiмдерi   2004-2006 жылдар
Қаржыландыру            Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң,
көздерi                 "Қазақстанның Даму Банкi" АҚ, "Шағын
кәсiпкерлiктi дамыту қоры" ЖАҚ, "Инвесторлық
компания: Қазақстанның инвестициялық қоры"
АҚ, "Ұлттық инновациялық қор", жеке
инвестициялар қаражаты
Күтілетiн нәтижелер     Бағдарламаны iске асыру одан әрi
экономикалық, әлеуметтiк және мәдени даму
үшiн шағын қалаларға жағдайлар жасауға
ықпал ететiн болады.
Шағын қалалардың тұрмыс-тiршiлігінiң
экономикалық негізi нығаяды, еңбек
рыногындағы қауырттылық, көшi-қон
бәсеңдейдi, жұмыспен қамту артады және
халықтың табысы көбейедi.

2. Введение
Программа развития малых городов на 2004-2006 годы разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903 "О плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы".
Исходной базой при разработке Программы явились:
Концепция региональной политики Республики Казахстан на 2004-2006 годы, одобренная постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2001 года N 1598;
Концепция развития малых городов, одобренная на заседании Правительства Республики Казахстан 24 декабря 2002 года;
стратегические направления развития республики, ее отраслей и регионов, отраженные в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2010 года;
Концепция разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений, одобренная постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 147.
Разработка Программы обусловлена тем, что за годы экономических реформ в развитии большинства малых городов произошли негативные изменения. В условиях рыночной экономики возникла необходимость изменения подходов к развитию малых городов, постепенного перевода их на самостоятельное развитие за счет внутренних ресурсов.
Программа носит комплексный характер, предусматривающий улучшение основных экономических и социальных факторов.
Программа определяет основные направления развития малых городов в соответствии с их функциональной типологией, меры административно-правового и экономического характера, способствующие переходу их к саморазвитию на рыночных началах.
3. Анализ современного социально-экономического
положения малых городов
3.1. Общая характеристика малых городов
В Казахстане насчитывается 60 малых городов, к которым относятся города с численностью населения, не превышающей 50 тыс. человек. Из них 41 малый город является административным центром соответствующих сельских районов, что составляет 68 % от числа малых городов и 25 % от числа сельских районов. 19 малых городов не являются центрами сельских районов: Степногорск, Темир, Эмба, Жем, Капшагай, Текели, Шар, Серебрянск, Курчатов, Шу, Шахтинск, Сарань, Приозерск, Каражал, Лисаковск, Аркалык, Аксу, Казалинск, Жанаозен. Часть из них являются городами областного значения, часть потеряла статус районных центров в результате слияния районов.
Малые города распределены неравномерно по территории страны (таблица 1).
Таблица 1
Перечень малых городов в разрезе областей
Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
Область       ! Число !      Наименование малых городов
! малых !
!городов!
-------------------------------------------------------------------
Акмолинская             9    Акколь, Атбасар, Державинcк, Есиль,
Ерейментау, Макинск, Степногорск,
Степняк, Щучинск
Актюбинская             7    Алга, Жем, Кандыагаш, Темир, Хромтау,
Шалкар, Эмба
Алматинская             9    Есик, Жаркент, Каскелен, Капшагай,
Сарканд, Талгар, Текели, Ушарал, Уштобе
Атырауская              1    Кульсары
Восточно-
Казахстанская           7    Аягоз, Зайсан, Зыряновск, Курчатов,
Серебрянск, Шар, Шемонаиха
Жамбылская              3    Жанатас, Каратау, Шу
Западно-
Казахстанская           1    Аксай
Карагандинская          6    Абай, Каражал, Каркаралинск, Приозерск,
Сарань, Шахтинск
Костанайская            3    Аркалык, Житикара, Лисаковск
Кызылординская          2    Аральск, Казалинск
Мангистауская           2    Жанаозен, Форт-Шевченко
Павлодарская            1    Аксу
Северо-
Казахстанская           4    Булаево, Мамлютка, Сергеевка,
Тайынша
Южно-
Казахстанская           5    Арыс, Жетысай, Ленгер, Сарыагаш,
Шардара
-------------------------------------------------------------------
Они существенно отличаются друг от друга по ресурсному потенциалу, демографической ситуации, социально-экономическим показателям.
Анализ экономической базы городов, их отраслевой структуры, данных об основных предприятиях позволил выделить следующие 5 функциональных типов городов:

2. Кірiспе
Шағын қалаларды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Бағдарламаны әзiрлеу кезінде мыналар бастапқы база болып табылды:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 7 желтоқсандағы N 1598 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасы аймақтық саясатының 2002-2006 жылдарға арналған тұжырымдамасы;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 24 желтоқсандағы отырысында мақұлданған Шағын қалаларды дамыту тұжырымдамасы;
Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспарында көрiнiс тапқан республиканы, оның салалары мен өңiрлерiн дамытудың стратегиялық бағыттары;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 10 ақпандағы N 147 қаулысымен мақұлданған Мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердi ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру тұжырымдамасы.
Бағдарламаны әзiрлеуге экономикалық реформалар жылдары көптеген шағын қалалардың дамуында келеңсіз өзгерiстер орын алғаны себеп болды. Нарықтық экономика жағдайында шағын қалаларды дамытуға көзқарасты өзгерту, оларды iшкi ресурстар есебiнен дербес дамуға бiртiндеп көшiру қажеттілiгi туындады.
Бағдарлама негiзгі экономикалық және әлеуметтiк факторларды жақсартуды көздейтiн кешендi сипатта.
Бағдарлама шағын қалаларды олардың функционалдық тұрпатына сәйкес дамытудың негiзгi бағыттарын, олардың нарықтық негiзде өздерiн өздері дамытуға көшуiне ықпал ететiн әкiмшiлiк-құқықтық және экономикалық сипаттағы шараларды айқындайды.
3. Шағын қалалардың қазiргi әлеуметтiк-экономикалық
жағдайын талдау
3.1. Шағын қалалардың жалпы сипаттамасы
Қазақстанда 60 шағын қала бар, оларға халқының саны 50 мың адамнан аспайтын қалалар жатады. Олардың iшiнде 41 шағын қала тиiстi ауылдық аудандардың әкiмшiлiк орталығы болып табылады, бұл шағын қалалар санының 68%-ын және ауылдық аудандар санының 25%-ын құрайды. 19 шағын қала ауылдық аудандардың орталықтары болып табылмайды, олар: Степногорск, Темір, Ембi, Жем, Қапшағай, Текелi, Шар, Серебрянск, Курчатов, Шу, Шахтинск, Сарань, Приозерск, Қаражал, Лисаковск, Арқалық, Ақсу, Қазалы, Жаңаөзен. Олардың бiр бөлiгі облыстық маңызы бар қалалар болып табылады, бiр бөлiгі аудандардың қосылуы нәтижесiнде аудан орталықтары мәртебесiнен айырылды.
Шағын қалалар ел аумағы бойынша бiркелкi бөлiнбеген (1-кесте).
1-кесте
Қазақстан Республикасының облыстары
бойынша шағын қалалардың тiзбесi
__________________________________________________________________
Облыс        | Шағын |      Шағын қалалардың атауы
|қалалар|
| саны  |
__________________________________________________________________
Ақмола                      9   Ақкөл, Атбасар, Державинск, Есiл,
Ерейментау, Макинск, Степногорск,
Степняк, Шортанды
Ақтөбе                      7   Алға, Жем, Қандыағаш, Темiр,
Хромтау, Шалқар, Ембi
Алматы                      9   Есiк, Жаркент, Қаскелең, Қапшағай,
Сарқанд, Талғар, Текелi, Үшарал,
Үштөбе
Атырау                      1   Құлсары
Шығыс Қазақстан             7   Аякөз, Зайсан, Зыряновск, Курчатов,
Серебрянск, Шар, Шемонаиха
Жамбыл                      3   Жаңатас, Қаратау, Шу
Батыс Қазақстан             1   Ақсай
Қарағанды                   6   Абай, Қаражал, Қарқаралы, Приозерск,
Сарань, Шахтинск
Қостанай                    3   Арқалық, Жiтiқара, Лисаковск
Қызылорда                   2   Арал, Қазалы
Маңғыстау                   2   Жаңаөзен, Форт-Шевченко
Павлодар                    1   Ақсу
Солтүстiк Қазақстан         4   Булаево, Мамлютка, Сергеевка,
Тайынша
Оңтүстiк Қазақстан          5   Арыс, Жетiсай, Леңгiр, Сарыағаш,
Шардара
__________________________________________________________________
Олар ресурстық әлеуетi, демографиялық ахуалы, әлеуметтiк-экономикалық көрсеткiштерi бойынша бiр-бiрiнен елеулi түрде өзгешеленедi.
Қалалардың экономикалық базасына, олардың салалық құрылымына, негізгi кәсiпорындары туралы деректерге жасалған талдау қалалардың мынадай 5 функционалдық тұрпатын бөлiп алуға мүмкiндiк бердi:

1. Города - промышленные центры.
1) Города с преимущественным развитием добывающей промышленности -14 городов:
добыча угля - Абай, Шахтинск;
добыча нефти и газа - Жанаозен, Кульсары, Аксай;
добыча металлических руд - Зыряновск, Каражал, Лисаковск, Аркалык, Текели, Хромтау;
добыча прочих видов сырьевых ресурсов - Жанатас, Каратау, Житикара.
2) Города с преимущественным развитием обрабатывающей промышленности - 9 городов:
химическая промышленность - Сарань, Алга, Степногорск;
металлургическая промышленность - Аксу;
машиностроение, строительство, текстильная и пищевая промышленность - Макинск, Ерейментау, Капшагай, Ленгер, Аральск.
3) Города с преимущественным развитием отраслей, перерабатывающих сельскохозяйственную продукцию - 19 городов: Акколь, Аркалык, Атбасар, Есиль, Степняк, Сарканд, Жаркент, Каскелен, Уштобе, Есик, Ушарал, Талгар, Шемонаиха, Зайсан, Булаево, Мамлютка, Сергеевка, Тайынша, Жетысай.
4) Города с преимущественным развитием отраслей по производству электроэнергии - Шардара, Серебрянск.
2. Промышленно-транспортные центры - 8 городов: Кандыагаш, Эмба, Шалкар, Аягоз, Шар, Шу, Арыс, Казалинск.
3. Научно-экспериментальные центры - Курчатов, Приозерск, Степногорск.
4. Города, выполняющие функции оздоровительных центров - Сарыагаш, Щучинск, Каркаралинск.
5. Города, постепенно утрачивающие прежние промышленные и непромышленные функции - 4 города: Жем, Темир, Державинск, Форт-Шевченко.
Развитие многих малых городов было непосредственно связано с определенной отраслью экономики, поэтому в зависимости от состояния и тенденций в этих отраслях складывалась и ситуация в конкретном городе.
Сравнительный анализ статистических показателей, характеризующих динамику социально-экономического развития малых городов, уровень и качество жизни населения, позволил выделить группу относительно благополучных на сегодняшний день малых городов, к которым можно отнести Кандыагаш, Хромтау (Актюбинская область), Кульсары (Атырауская область), Текели (Алматинская область), Зыряновск (Восточно-Казахстанская область), Аксай (Западно-Казахстанская область), Лисаковск (Костанайская область), Жанаозен (Мангистауская область), Аксу (Павлодарская область). Эти города имеют значительный природно-ресурсный и производственный потенциал, высокие доходы населения.
В то же время из общего числа малых городов выделяются депрессивные малые города, имеющие наихудшие показатели социально-экономического развития.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2001 года N 1598 "О Концепции региональной политики Республики Казахстан на 2002-2006 годы" для определения таких городов были использованы следующие критерии отнесения малых городов к депрессивным и их соответствующие пороговые значения:
объем производства промышленной продукции на душу населения ниже 20 % от среднереспубликанского уровня;
отсутствие или истощение ресурсной базы;
периферийное положение города по отношению к крупным центрам экономической деятельности;
удаленность городов от крупных рынков сбыта продукции;
средний уровень безработицы за последние три года выше среднереспубликанского показателя на 50 и более процентов;

1. Қалалар - өнеркәсiп орталықтары
1) Өндiру өнеркәсiбi басым дамыған қалалар - 14 қала:
көмiр өндiру - Абай, Шахтинск;
мұнай және газ өндiру - Жаңаөзен, Құлсары, Ақсай;
металл кендерiн өндiру - Зыряновск, Қаражал, Лисаковск, Арқалық, Текелi, Хромтау;
шикiзат ресурстарының басқа түрлерiн өндiру - Жаңатас, Қаратау, Жiтiқара.
2) Өңдеушi өнеркәсiп басым дамыған қалалар - 9 қала:
химия өнеркәсiбi - Сарань, Алға, Степногорск;
металлургия өнеркәсiбi - Ақсу;
машина жасау, құрылыс, тоқыма және тамақ өнеркәсiбi - Макинск, Ерейментау, Қапшағай, Леңгiр, Арал.
3) Ауылшаруашылық өнiмiн ұқсататын салалар басым дамыған қалалар - 19 қала: Ақкөл, Арқалық, Атбасар, Есiл, Степняк, Сарқанд, Жаркент, Қаскелең, Үштөбе, Есiк, Yшарал, Талғар, Шемонаиха, Зайсан, Булаево, Мамлютка, Сергеевка, Тайынша, Жетiсай.
4) Электр энергиясын өндiру жөнiндегi салалар басым дамыған қалалар - Шардара, Серебрянск.
2. Өнеркәсiп-көлiк орталықтары - 8 қала: Қандыағаш, Ембi, Шалқар, Аякөз, Шар, Шу, Арыс, Қазалы.
3. Ғылыми-тәжiрибе орталықтары - Курчатов, Приозерск, Степногорск.
4. Сауықтыру орталықтары функцияларын орындайтын қалалар - Сарыағаш, Шортанды, Қарқаралы.
5. Бұрынғы өнеркәсiптiк және өнеркәсiптiк емес функцияларынан бiртiндеп айырылып бара жатқан қалалар - 4 қала: Жем, Темiр, Державинск, Форт-Шевченко.
Көптеген шағын қалаларды дамыту экономиканың белгілi бiр саласымен тiкелей байланысты болды, сондықтан нақты бiр қаладағы ахуал да осы салалардағы жай-күй мен үрдiстерге байланысты болды.
Шағын қалалардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының серпiнiн, халықтың тұрмыс деңгейi мен сапасын сипаттайтын статистикалық көрсеткiштерге жасалған салыстырмалы талдау бүгiнгi күнге салыстырмалы түрде жағдайы тәуiр шағын қалалар тобын бөлiп алуға мүмкiндiк бердi, оларға Қандыағаш, Хромтау (Ақтөбе облысы), Құлсары (Атырау облысы), Текелi (Алматы облысы), Зыряновск (Шығыс Қазақстан облысы), Ақсай (Батыс Қазақстан облысы), Лисаковск (Қостанай облысы), Жаңаөзен (Маңғыстау облысы), Ақсу (Павлодар облысы) қалаларын жатқызуға болады. Бұл қалалардың елеулi табиғи-ресурстық және өндiрiстiк әлеуетi, халқының жоғары табыстары бар.
Солай бола тұра, шағын қалалардың жалпы санынан әлеуметтiк-экономикалық дамудың ең нашар көрсеткiштерiн арқалаған тоқыраған шағын қалалар оқшауланып көрiнедi.
"Қазақстан Республикасы аймақтық саясатының 2002-2006 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 7 желтоқсандағы N 1598 қаулысына сәйкес осындай қалаларды анықтау үшін шағын қалаларды тоқтаған қалаларға жатқызудың мынадай өлшемдерi және олардың тиiстi шектi мәндерi пайдаланылды:
өнеркәсіп өнiмiн өндiру көлемі халықтың жан басына шаққанда орташа республикалық деңгейдiң 20%-ынан төмен;
ресурстық базаның жоқтығы немесе сарқылуы;
экономикалық қызметтiң ірі орталықтарынан қаланың шалғай орналасуы;
қалалардың өнiм өткiзудiң iрi рыноктарынан алыстығы;
соңғы үш жыл iшiнде жұмыссыздықтың орташа деңгейi орташа республикалық көрсеткіштен 50 пайыз және одан да жоғары болды;

среднемесячная зарплата, занятых в промышленности ниже по сравнению со средним по республике в 1,5 раза;
неразвитость производственной инфраструктуры;
неблагоприятные экологические условия.
По совокупности данных критериев к категории депрессивных можно отнести следующие малые города: Державинск, Степняк (Акмолинская область), Алга, Шалкар (Актюбинская область), Абай, Каркаралинск (Карагандинская область), Аркалык, Житикара (Костанайская область), Аральск (Кызылординская область), Форт-Шевченко (Мангистауская область).
Малые города районного подчинения не имеют самостоятельных бюджетов и финансируются по планам финансирования из районных бюджетов. Бюджеты районов носят в основном дотационный характер.
Действующий механизм перераспределения бюджетных средств между бюджетами различных уровней приводит к неустойчивости финансового положения малых городов, не обеспечивает в полном объеме финансирование расходов, связанных с функционированием имеющихся объектов социальной сферы.
3.2. Социальное развитие
3.2.1. Население
Общая численность населения малых городов в 2002 году составила 1,4 млн. человек.
Сокращение естественного прироста населения и высокий миграционный отток привели к значительному снижению численности населения малых городов. В результате за 10 межпереписных лет г. Державинск потерял 50 % населения, г. Курчатов и г. Жанатас - 43 %, г. Каратау - 35 %, г. Каркаралинск - 33 %, г. Степняк, г. Аркалык и г. Сергеевка - 27 %, г. Абай - 25 % населения.
Основные причины миграции: отсутствие работы, ухудшение условий труда и жизни, стремление к получению образования.
Вследствие выезда из малых городов людей трудоспособного возраста, их население имеет тенденцию к старению. Доля населения старших возрастных групп в отдельных малых городах достигает 18-20 %.
По численности населения 13 малых городов не соответствуют городскому статусу - Державинск, Ерейментау, Степняк, Жем, Темир, Курчатов, Шар, Каркаралинск, Казалинск, Форт-Шевченко, Булаево, Мамлютка, Сергеевка.
3.2.2. Занятость и безработица.
Наиболее острой проблемой большинства малых городов является безработица. Данные о среднем уровне безработицы, рассчитанные за последние три года (2000-2002 годы), позволили выделить группу малых городов с наиболее высокими показателями безработицы: Степняк - 21,5 %, Форт-Шевченко - 18,4 %, г. Аркалык - 16,6 %, Каркаралинск - 15,5 %, Каратау - 15,7 %, Житикара - 12,5 % от экономически активного населения.
Среди безработных от 60 до 80 % составляют граждане, длительное время (более года) не имеющие работы, потерявшие свою квалификацию.
На рынке труда малых городов сохраняется как количественное, так и качественное несоответствие спроса и предложения рабочей силы. Стабилизация в промышленности и экономике в целом потребовала наличия профессиональных кадров, в первую очередь инженерно-технических работников, а внедрение на предприятиях новых технологий привело к повышению требований к уровню квалификации работников.
С предложением рабочей силы на рынке труда выступают в основном бывшие сельские жители. Только третья часть из них имеют высшее и среднее профессиональное образование, но оно не соответствует профилю действующих производств в малых городах.
Вследствие этого возникает необходимость принятия мер по воспроизводству кадрового потенциала на новой качественной основе, исходя из перспектив и приоритетов развития экономики городов.

өнеркәсiпте жұмыс iстейтiндердiң орташа айлық жалақысы республика бойынша орташа айлық жалақымен салыстырғанда 1,5 есе төмен;
өндiрiстiк инфрақұрылымның мешеулiгi;
қолайсыз экологиялық жағдайлар.
Осы өлшемдердiң жиынтығы бойынша тоқыраған қалалар санатына мына шағын қалаларды жатқызуға болады: Державинск, Степняк (Ақмола облысы), Алға, Шалқар (Ақтөбе облысы), Абай, Қарқаралы (Қарағанды облысы), Арқалық, Жітіқара (Қостанай облысы), Арал (Қызылорда облысы), Форт-Шевченко (Маңғыстау облысы).
Аудандық бағыныстағы шағын қалалардың дербес бюджеттерi жоқ және аудандық бюджеттерден қаржыландыру жоспарлары бойынша қаржыландырылады. Аудандар бюджеттері негiзiнен дотациялық сипатта.
Бюджет қаражатын әртүрлi деңгейдегi бюджеттер арасында қайта бөлудiң қолданылып жүрген тетiгi шағын қалалардың қаржы жағдайының тұрақсыздығына әкеп соғады, әлеуметтiк саланың бар объектілерiнiң жұмыс iстеуiне байланысты шығындарды қаржыландыруды толық көлемiнде қамтамасыз етпейді.
3.2. Әлеуметтік даму
3.2.1. Халық
Шағын қалалар халқының жалпы саны 2002 жылы 1,4 млн. адам болды.
Халықтың табиғи өсiмiнің қысқаруы және жоғары көшi-қон легi шағын қалалар халқы санының едәуір қысқаруына әкеп соқты. Нәтижесiнде халық санағы өткен жылдар аралығындағы 10 жыл iшiнде Державинск қаласы халқының 50%-ынан, Курчатов қ. мен Жаңатас қ. - 43 %, Қаратау қ. - 35 %, Қарқаралы қ.- 33 %, Степняк қ., Арқалық қ. және Сергеевка қ.- 27 %, Абай қаласы халқының 25%-ынан айырылды.
Көшi-қонның негiзгі себептерi: жұмыстың жоқтығы, еңбек және тұрмыс жағдайларының нашарлауы, білiм алуға құлшыныс.
Шағын қалалардан еңбекке қабiлеттегi жастағы адамдардың көшiп кетуi салдарынан олардың халқы қартаю үрдісіне ие болып отыр. Жекелеген шағын қалаларда жасы үлкен топтарындағы халықтың үлесі 18-20%-ға жетедi.
Халқының саны жөнiнен 13 шағын қала қала мәртебесіне сәйкес келмейді, олар - Державинск, Ерейментау, Степняк, Жем, Темiр, Курчатов, Шap, Қарқаралы, Қазалы, Форт-Шевченко, Булаево, Мамлютка, Сергеевка.
3.2.2. Жұмыспен қамту және жұмыссыздық
Шағын қалалардың көпшiлiгiнiң аса өткiр проблемасы жұмыссыздық болып табылады. Соңғы үш жылға (2000-2002 жылдар) есептелген жұмыссыздықтың орташа деңгейi туралы деректер жұмыссыздықтың аса жоғары көрсеткіштері орын алған шағын қалалар тобын бөліп алуға мүмкіндік берді: Степняк - экономикалық белсенді халқының 21,5 %-ы, Форт-Шевченко - 18,4 %, Арқалық - 16,6 %, Қарқаралы - 15,5 %, Қаратау - 15,7 %, Жiтiқара - 12,5 %.
Жұмыссыздардың 60 %-ынан 80%-ына дейін ұзақ уақыт бойы (бiр жылдан астам) жұмыссыз жүрген, өздерiнiң бiлiктiлiгiн жоғалтқан азаматтар құрайды.
Шағын қалалардың еңбек рыногында жұмыс күшiнiң сұранымы мен ұсынысының сандық та, сапалық та сәйкессiздiгi сақталуда. Тұтас алғанда өнеркәсiптегi және экономикадағы тұрақтандыру кәсіби кадрлардың, ең алдымен инженер-техник қызметкерлерінің болуын талап етті, ал кәсiпорындарда жаңа технологияларды енгізу қызметкерлер бiлiктiлiгiнiң деңгейіне қойылатын талаптарды арттырды.
Еңбек рыногындағы жұмыс күшінің ұсынысы ретiнде негiзiнен бұрынғы ауыл тұрғындары бой көрсетуде. Олардың үштен бір бөлігінің ғана жоғары және орта кәсіби білімі бар, бірақ ол шағын қалаларда жұмыс істеп тұрған өндiрiстердiң бейiнiне сәйкес келмейдi.
Осының салдарынан қалалар экономикасын дамытудың перспективалары мен басымдықтарын басшылыққа ала отырып, жаңа сапалық негізде кадр әлеуетін көбейту жөнінде шаралар қолдану қажеттiгі туындайды.

3.2.3. Уровень жизни населения
Среднедушевые денежные доходы населения малых городов составляют лишь 30-80 % от среднеобластного уровня. Наиболее низкие доходы в городах-центрах АПК, население которых живет в основном за счет личного подсобного хозяйства. Так, в г. Степняке среднедушевые доходы населения составляют 40 %, в г. Державинске - 48 % от среднеобластного уровня по Акмолинской области, г. Аральске 43 % от среднеобластного уровня по Кызылординской области и т.д.
Заработная плата в 53 малых городах ниже средних показателей по республике, причем в 18 городах - ниже в два раза. Лишь в 7 городах заработная плата выше среднереспубликанской: в Курчатове и Зыряновске - в 1,2 раза, Хромтау - в 1,4, Аксу - в 1,6, Кульсары - в 1,9, Аксае - 2,7, Жанаозене - в 2,9 раза.
Основными источниками доходов населения малых городов являются заработная плата на предприятиях и организациях (в основном бюджетных), доля которой составляет в общей сумме доходов 50-60 %, пенсии, стипендии, различные пособия составляют до 20-30 % доходов, поступления от подсобного хозяйства - 10-15 %, остальное - помощь близких и друзей.
3.3. Состояние промышленного производства
и малого бизнеса
Промышленное производство в малых городах характеризуется выраженной специализацией на одной-двух отраслях, а другие отрасли развиты незначительно, либо промышленные предприятия вообще отсутствуют. Снижение объема производства или остановка градообразующих предприятий приводит к общему ухудшению социально-экономической ситуации в городе.
Объем промышленного производства на душу населения превышает среднереспубликанский уровень в малых городах - центрах добычи нефти, газа и металлических руд (Аксай, Аксу, Каражал, Хромтау, Зыряновск, Кульсары). Малые города - многолетние промышленные центры добычи и переработки металлических руд - имеют устойчивые объемы промышленного производства и рынки сбыта, высокие доходы населения (Хромтау, Зыряновск, Каражал).
Наименьшие объемы промышленного производства на душу населения имеют города - центры сельскохозяйственных районов (Сарканд, Уштобе, Жаркент, Есик, Степняк и другие).
Развитие малых городов, расположенных в местах добычи полезных ископаемых, происходит в зависимости от стадии жизненного цикла месторождений, востребованности и уровня спроса на продукцию.
Малые города, находящиеся в районах освоения новых нефтяных и газовых месторождений на западе Казахстана (Аксай, Жанаозен, Кульсары, Кандыагаш), имеют наиболее высокие темпы роста промышленного производства, большие объемы инвестиций и высокие доходы населения.
В то же время имеется ряд малых городов добывающего профиля, положение которых значительно ухудшилось вследствие спада производства из-за истощения запасов полезных ископаемых, снижения спроса на продукцию. К ним относятся: г. Аркалык (истощение запасов бокситов), г. Текели (низкое содержание цветных металлов в руде), г. Житикара (снижение спроса на асбест), г. Абай (закрытие нерентабельных угольных шахт).
Предприятия обрабатывающей промышленности в малых городах простаивают или частично загружены из-за низкой конкурентоспособности выпускаемой продукции, отсутствия спроса, удаленности рынков сбыта и высоких тарифов на транспортировку. Их положение усугубляется физически и морально устаревшим оборудованием, потерей квалифицированных кадров в результате миграции.
Среди малых городов выделяется группа городов, в которых свернуто или сведено до минимума промышленное производство - Степняк, Державинск, Каркаралинск, Темир, Казалинск, Жанатас, Каратау.
Развитию малого бизнеса в городах с депрессивной экономикой препятствуют низкий производственный и потребительский спрос, недоступность финансово-кредитных ресурсов, обусловленная отсутствием у предпринимателей ликвидного залогового имущества.

3.2.3. Халықтың тұрмыс деңгейi
Шағын қалалар халқының жан басына шаққанда орташа ақшалай табысы орташа облыстық деңгейдiң 30-80 %-ын ғана құрайды. Неғұрлым төмен табыстар халқы негiзiнен жеке қосалқы шаруашылық есебiнен тұратын аграрлық-өнеркәсiптiк кешен орталықтары болып табылатын қалаларда орын алып отыр. Мәселен, Степняк қаласында халықтың жан басына шаққанда табыстары 40%-ды, Державинск қаласында - Ақмола облысы бойынша орташа облыстық деңгейдің 48 %-ын, Арал қаласында Қызылорда облысы бойынша орташа облыстық деңгейдің 43 %-ын құрайды және т.б.
53 шағын қалада жалақы республика бойынша орташа көрсеткiштерден төмен, оның үстiне 18 қалада - екі есе төмен. 7 қалада ғана жалақы орташа республикалық жалақыдан жоғары: Курчатов пен Зыряновскiде - 1,2 есе, Хромтауда - 1,4, Ақсуда - 1,6, Құлсарыда - 1,9, Ақсайда - 2,7, Жаңаөзенде - 2,9 есе жоғары.
Шағын қалалар халқы табыстарының негізгi көздерi кәсіпорындар мен ұйымдардағы (негiзiнен бюджеттiк) жалақы болып табылады, оның үлесi табыстардың жалпы сомасында 50-60%-ды құрайды, зейнетақылар, стипендиялар, әртүрлі жәрдемақылар табыстардың шамамен 20-30%-ын, қосалқы шаруашылықтан түсетін түсімдер - 10-15%-ды құрайды, қалғаны - жақындары мен достарының көмегi.
3.3. Өнеркәсiп өндiрiсі мен шағын бизнестің жай-күйi
Шағын қалалардағы өнеркәсiп өндірісі бір-екі салада айқын маманданумен сипатталады, ал қалған салалар болымсыз дамыған, не өнеркәсіп кәсiпорындары мүлдем жоқ. Өндiріс көлемінің төмендеуі немесе қала салушы кәсiпорындардың тоқтап қалуы қаладағы әлеуметтік-экономикалық ахуалдың жалпы нашарлап кетуiне әкеп соғады.
Халықтың жан басына шаққанда өнеркәсіп өндiрiсiнiң көлемi мұнай, газ және металл кендерiн өндiру орталықтары - шағын қалаларда (Ақсай, Ақсу, Қаражал, Хромтау, Зыряновск, Құлсары) орташа республикалық деңгейден асып түседі. Шағын қалалар - металл кендерiн өндiру мен өңдеудiң ұзақ жылғы өнеркәсiп орталықтары - өнеркәсiп өндірiсiнiң тұрақты көлемiне және өткiзу рыноктарына, халықтың жоғары табыстарына (Хромтау, Зыряновск, Қаражал) ие болып отыр.
Халықтың жан басына шаққанда өнеркәсiп өндiрісiнiң ең аз көлемiне ауылшаруашылық аудандарының орталықтары болып табылатын қалалар (Сарқанд, Үштөбе, Жаркент, Есiк, Степняк және басқалар) ие.
Пайдалы қазбалар өндiру орындарында орналасқан шағын қалалардың дамуы кен орындарының өмiршеңдiк циклінің дәрежесiне, өнiмдi талап ету мен оған сұраным деңгейіне байланысты болады.
Қазақстанның батысындағы жаңа мұнай және газ кен орындарын игеру аудандарында орналасқан шағын қалалар (Ақсай, Жаңаөзен, Құлсары, Қандыағаш) өнеркәсіп өндiрiсi өсуінiң неғұрлым жоғары қарқынына, инвестициялардың үлкен көлемдерiне және халықтың жоғары табыстарына ие болып отыр.
Солай бола тұра, пайдалы қазбалар қорларының сарқылуы, өнімге деген сұранымның азаюы себепті өндiрiстiң құлдырауы салдарынан жағдайлары айтарлықтай нашарлап кеткен өндіруші бейiнiндегi бiрқатар шағын қалалар бар. Оларға мыналар жатады: Арқалық қ. (боксит қорлары сарқылған), Текелi қ. (руда құрамында түсті металдар аз), Жiтiқара қ. (асбестке сұраным азайып кеттi), Абай қ. (тиімсіз көмiр шахталары жабылып қалды).
Шағын қалалардағы өңдеушi өнеркәсiп кәсiпорындары шығарылатын өнімнің бәсекелестiк қабiлетiнiң төмен болуы, сұранымның болмауы, өткiзу рыноктарының қашықтығы және тасымалдау тарифтерiнiң жоғары болуы салдарынан тоқтап тұр немесе iшiнара жұмыс iстеуде. Олардың жағдайын табиғи және моральдық тұрғыдан ескiрген жабдықтар, көшi-қон нәтижесiнде бiлiктi кадрлардан айырылып қалу қиындата түсуде.
Шағын қалалар арасында өнеркәсiп өндiрiсi тоқтатылған немесе ең төмен деңгейге жеткiзілген қалалар тобы оқшауланады, олар - Степняк, Державинск, Қарқаралы, Темiр, Қазалы, Жаңатас, Каратау.
Төмен өндiрiстiк және тұтыну сұранымы, кәсiпкерлерде өтiмдi кепiлдiк мүлiктiң болмауы себептi қаржы-кредит ресурстарына қол жетiмсiздігі экономикасы тоқыраған қалаларда шағын бизнестiң дамуына тосқауыл болуда.

3.4. Производственная и социальная инфраструктура
По транспортному расположению малые города можно разделить на две группы: города, находящиеся вдоль железнодорожных линий (51 город), города, находящиеся в отдаленности от железных дорог (9 городов).
Кроме того, ряд малых городов являются промышленно-транспортными центрами - Кандыагаш, Эмба, Шалкар, Аягоз, Шу, Арыс, Казалинск.
Из 60 малых городов страны вдоль автомобильных дорог международного значения находятся 7 городов, республиканского значения - 26, местного значения - 27.
Неудовлетворительное состояние производственной инфраструктуры является одной из ключевых проблем, сдерживающих развитие малых городов. Особенно остро стоит проблема транспортной удаленности и плохого состояния автомобильных дорог.
Низкий технический уровень автомобильных дорог, аварийность отдельных мостов приводит к снижению скоростных возможностей транспорта, увеличению транспортной составляющей в стоимости товаров и услуг, потерям при транспортировке сельскохозяйственной продукции.
Удаленность от крупных рынков сбыта, городских агломераций, транспортная тупиковость затрудняют развитие таких городов как Державинск (390 км от областного центра), Аркалык (590 км), Каркаралинск (250 км) и др. Они связаны с областными центрами автомобильными дорогами, требующими значительных реабилитационных работ.
Малые города республики имеют различный уровень обеспеченности водой для нужд промышленных предприятий и населения, проживающего на их территории. По данным акиматов 95 % населения г. Степняка, 65 % г. Шу, 28 % г. Аркалыка, 32 % г. Аральска, 35 % г. Каркаралинска не имеют доступа к качественной питьевой воде. Жители этих городов пользуются водой из открытых водоемов, привозной водой.
Важнейшей проблемой малых городов является вопрос содержания объектов жизнеобеспечения (котельные, тепловые, канализационные и водопроводные сети, электроснабжение, жилой фонд и объекты социально-культурного назначения).
Износ водопроводных и канализационных сетей является предельным. В подавляющем большинстве малых городов водопроводные и канализационные системы, очистные сооружения пришли в негодность и являются источниками загрязнения окружающей среды, заболеваемости населения.
Коммунальные предприятия малых городов в основном являются убыточными. Малым городам ежегодно требуются значительные дотации из бюджетов для покупки мазута, угля, газа для проведения отопительного сезона.

3.4. Өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылым
Көлiктiк орналасуы жөнiнен шағын қалаларды екi топқа: темiр жол желiлерi бойында орналасқан қалалар (51 қала), темiр жолдардан шалғай орналасқан қалалар (9 қала) деп екi топқа бөлуге болады.
Бұдан басқа, бiрқатар шағын қалалар өнеркәсiп-көлiк орталықтары болып табылады, олар - Қандыағаш, Ембi, Шалқар, Аякөз, Шу, Арыс, Қазалы.
Елдiң 60 шағын қаласының жетеуi халықаралық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында, 26-сы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында, 27-ci жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдарының бойында орналасқан.
Өндiрiстiк инфрақұрылымның қанағаттанғысыз жай-күйi шағын қалалардың дамуын тежеп отырған түйiндi проблемалардың бiрi болып табылады. Көлiк жолынан шалғайлық және автомобиль жолдары жай-күйiнiң нашарлығы проблемасы ерекше өткiр сипат алған.
Автомобиль жолдарының төмен техникалық деңгейi, жекелеген көпiрлердiң авариялық күйi көлiктiң жылдамдық мүмкiндiктерiнiң төмендеуiне, тауарлар мен қызметтердiң құнындағы көлiк үлесiнiң ұлғаюына, ауылшаруашылық өнiмiн тасымалдау кезiнде ысырапқа әкеп соғады.
Iрi өткiзу рыноктарынан, қалалық агломерациялардан шалғайлық, көлiк жолының тұйыққа тiрелуi Державинск (облыс орталығынан 390 км), Арқалық (590 км), Қарқаралы (250 км) сияқты және басқа да қалалардың дамуын қиындатуда. Олар облыс орталықтарымен едәуiр жөндеу жұмыстарын қажет ететiн автомобиль жолдарымен байланысқан.
Республиканың шағын қалалары олардың аумағындағы өнеркәсiп орындары мен осында тұратын халықтың мұқтаждығы үшiн сумен қамтамасыз етілудiң әртүрлi деңгейiне ие болып отыр. Әкiмдiктердiң деректерi бойынша Степняк қ. халқының 95 %-ы, Шу қ.-28 %-ы, Арқалық қ. - 28 %-ы, Арал қ. - 32 %-ы, Қарқаралы қ. - 35 %-ы сапалы ауыз суға қол жеткізе алмай отыр. Осы қалалардың тұрғындары ашық тоғанның суын, тасымал суды пайдаланады.
Шағын қалалардың аса маңызды проблемасы тыныс-тiршілiктi қамтамасыз ету объектілерiн (қазандықтар, жылу, кәрiз және су құбыры желілерi, электрмен жабдықтау, тұрғын үй қоры және әлеуметтiк-мәдени мақсаттағы объектiлер) күтiп ұстау мәселесi болып табылады.
Су құбырлары мен кәрiз желілерi әбден тозып ескiрген. Шағын қалалардың басым көпшілігінде су құбыры және кәрiз жүйелерi, тазарту құрылыстары жарамсыз күйге жетiп, қоршаған ортаны ластау, халықтың ауруға ұшырау көздерiне айналған.
Шағын қалалардың коммуналдық кәсiпорындары негiзiнен залалды кәсiпорындар болып табылады. Шағын қалаларға жылыту маусымын өткiзуге мазут, көмiр, газ сатып алу үшiн бюджеттерден жыл сайын едәуiр мөлшерде демеу қаржы бөлу талап етіледi.

В малых городах имеется большой процент ветхого и брошенного гражданами жилья. Так, в г. Житикаре процент брошенного жилья составляет 16 %, в г. Абае и г. Аркалыке пустуют более чем по 2000 квартир.
Социальная инфраструктура малых городов при оптимизации этой сферы сократилась, однако обеспеченность населения школами, больницами, медицинским персоналом приближена к среднеобластным показателям. Во всех малых городах функционируют учреждения культуры, спорта.
Вместе с тем из-за недостаточности финансовых средств затрудняются их содержание, капитальный ремонт, обновление оборудования.
В малых городах южных регионов в связи с ростом населения и прибытием оралманов возникает необходимость строительства новых общеобразовательных школ, медицинских учреждений. Ощущается нехватка врачей, учителей, социальных работников.
Генеральные планы развития малых городов были разработаны в 70-80-е годы и практически исчерпали себя.
3.5. Экологическая ситуация
Экологическими последствиями промышленного развития малых городов являются загрязнение атмосферного воздуха, химическое заражение почв, поверхностных пресных вод и рыбных запасов в водоемах, повышение уровня заболеваемости населения.
Источниками экологического неблагополучия являются:
скопления зольных отвалов, стихийные свалки и отсутствие общегородских очистных сооружений;
плохое состояние канализационных сетей и полей фильтрации, расположенных вблизи городов;
большие объемы отвалов и хвостохранилищ горнодобывающих предприятий;
выбросы загрязняющих веществ от многочисленных небольших котельных, работающих на твердом топливе.
3.6. Основные проблемы и факторы, сдерживающие
развитие малых городов
Анализ экономики и социальной сферы малых городов позволил выделить присущие им основные проблемы. К ним относятся:
отсутствие эффективных стратегий и программ развития малых городов;
отсутствие средств на развитие, зависимость от вышестоящих бюджетов;
низкий уровень и качество жизни;
высокий уровень безработицы;
высокая зависимость от градообразующих предприятий;
высокий процент износа объектов производственной и транспортной инфраструктуры;
недостаток квалифицированных рабочих и специалистов во всех отраслях экономики;
неудовлетворительное состояние транспортных коммуникаций в сочетании с большой удаленностью многих городов от областных центров;
экологические проблемы.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является создание условий для социально-экономического развития малых городов.
Основными задачами Программы являются:
определение основных направлений развития малых городов в соответствии с их функциональной типологией;
определение мер, направленных на развитие реального сектора экономики и повышение занятости населения;
определение мер, направленных на развитие производственной и социальной инфраструктуры;
определение мер, направленных на привлечение эффективных инвестиций.
Решение выделенных задач предполагает разработку и реализацию широкого круга мер разной направленности.

Шағын қалаларда ескi және азаматтар тастап кеткен үйлер аз емес. Мәселен, Жiтiқара қаласында иесiз қалған тұрғын үйлер 16 %-ды құрайды, Абай мен Арқалық қалаларында 2000-нан астам пәтер қаңырап бос тұр.
Шағын қалалардың әлеуметтiк инфрақұрылымы осы саланы оңтайландыру кезiнде қысқарды, алайда халықтың мектептермен, ауруханалармен, медициналық қызметшiлермен қамтамасыз етілуi орташа облыстық көрсеткiштерге таяп қалды. Барлық шағын қалаларда мәдениет, спорт мекемелерi жұмыс істейдi.
Сонымен қатар қаржы-қаражаттың жетiспеуi салдарынан оларды күтiп ұстау, күрделi жөндеуден өткiзу, жабдықтарды жаңарту қиындап кеттi.
Оңтүстiк өңiрлердiң шағын қалаларында халықтың өсуiне және оралмандардың келуiне байланысты жаңа жалпы бiлiм беретiн мектептер, медицина мекемелерiн салу қажеттiгi туындауда. Дәрiгерлердiң, мұғалiмдердiң, әлеуметтiк қызметкерлердiң жетiспеуi байқалады.
Шағын қалаларды дамытудың бас жоспарлары 70-80 жылдары жасалып, iс жүзiнде өздерiн сарқып тауысқан.
3.5. Экологиялық ахуал
Атмосфералық ауаның ластануы, топырақтың, жер бетiндегi тұщы судың және су тоғандарындағы балық қорларының химиялық тұрғыда улануы, халықтың ауруға ұшырау деңгейiнiң артуы шағын қалалардың өнеркәсiптiк дамуының экологиялық зардаптары болып табылады.
Мыналар:
күлтөбелердің көбеюi, беталды төгiлген үйiнділер және жалпы қалалық тазарту құрылыстарының болмауы;
қалаларға жақын орналасқан кәрiз желiлерi мен сүзгi алаңдарының нашар жай-күйi;
кен өндiру кәсiпорындарының үйiнділерi мен қалдық сақтау қоймаларының үлкен көлемi;
қатты отынмен жұмыс iстейтiн қисапсыз көп қазандықтардан ластаушы заттардың шығарылуы экологиялық жайсыздықтың көздерi болып табылады.
3.6 Шағын қалалардың дамуын тежеп отырған негiзгi
проблемалар мен факторлар
Шағын қалалардың экономикасы мен әлеуметтiк саласын талдау оларға тән негізгі проблемаларды бөлiп алуға мүмкiндiк бердi. Оларға мыналар жатады:
шағын қалаларды дамытудың тиiмдi стратегиясы мен бағдарламаларының болмауы;
дамуға қаражаттың болмауы, жоғары тұрған бюджеттерге тәуелдiлiк;
тұрмыстың төмен деңгейi мен сапасы;
жұмыссыздықтың жоғары деңгейi;
қала салатын кәсiпорындарға тым тәуелдi болу;
өндiрiстiк және көлiктiк инфрақұрылым объектiлерiнiң қатты тозып кетуі;
экономиканың барлық саласында бiлiктi жұмысшылар мен мамандардың жетiспеуi;
көптеген қалалардың облыс орталықтарынан алыс қашықтықта болуымен ұштаса келгенде көлiк коммуникацияларының қанағаттанғысыз жай-күйi;
экологиялық проблемалар.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты шағын қалалардың әлеуметтiк-экономикалық дамуы үшiн жағдайлар жасау болып табылады.
Бағдарламаның негiзгi мiндеттерi:
шағын қалалардың функционалдық тұрпаттамасына сәйкес оларды дамытудың негiзгі бағыттарын айқындау;
экономиканың нақты секторын дамытуға және халықтың жұмыспен қамтылуын арттыруға бағытталған шараларды айқындау;
өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымды дамытуға бағытталған шараларды айқындау;
тиiмдi инвестицияларды тартуға бағытталған шараларды айқындау болып табылады.
Бөлiп алынған мiндеттердi шешу әртүрлi бағыттағы шаралардың кең ауқымын әзiрлеудi және iске асыруды көздейдi.

5. Основные направления развития малых городов и
механизм реализации Программы
5.1 Общие направления
В данной программе определяется основная стратегия развития малых городов страны, выделяются сферы, финансирование которых должно осуществляться из республиканского и областных бюджетов. Конкретные меры по развитию каждого города должны предусматриваться в региональных программах развития малых городов, разрабатываемых в соответствии с типологией, определенной в разделе 3.
Основными направлениями развития малых городов являются:
совершенствование структуры экономики путем диверсификации и создания оптимального сочетания предприятий различной величины и отраслевой принадлежности;
расширение состава функциональной специализации городов;
освоение имеющихся вблизи малых городов минерально-сырьевых ресурсов;
территориальная организация социальной инфраструктуры для повышения доступности населению основных видов услуг;
воспроизводство населения и кадрового потенциала;
территориальная организация инфраструктуры поддержки субъектов малого предпринимательства.
Основные направления развития малых городов определены с учетом их минерально-сырьевого, производственного и трудового потенциала, благоприятного географического положения.
5.2. Развитие городов промышленного направления
Перспективы дальнейшего развития малых городов с преимущественным развитием добывающей промышленности связаны с наличием и объемами запасов сырьевой базы и ее расширением, проблемой смягчения моноспециализации, развитием обрабатывающей промышленности.
В связи с этим предполагается:
на региональном уровне в Программах развития малых городов предусмотреть меры по:
размещению альтернативных производств, дополняющих или замещающих мощности градообразующего предприятия;
созданию небольших производств по обогащению металлических руд, переработке отходов основного производства;
диверсификации градообразующих предприятий в городах, где добыча сырья уже не эффективна.
на республиканском уровне:
осуществление поисково-разведочных и последующих работ по выявлению и освоению перспективных месторождений минерального сырья и других полезных ископаемых вблизи малых городов в соответствии с Программой развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449;
совершенствование процедуры предоставления прав на недропользование, учитывающих интересы малых городов.
В целях совершенствования структуры экономики малых городов преимущественно обрабатывающего профиля предполагается осуществление следующих мер:
организация на свободных производственных площадях выпуска товаров и услуг;
приоритетная поддержка предпринимателей, осуществляющих производство продукции для реализации за пределами города;
стимулирование перемещения структурных подразделений крупных предприятий в малые города для организации производства комплектующих изделий и деталей, не требующих сложного оборудования и высококвалифицированной силы.
5.3 Развитие городов агропромышленного направления
Перспективы малых городов агропромышленного направления зависят от развития сельского хозяйства, государственной поддержки предприятий, перерабатывающих сельскохозяйственное сырье. В Государственной агропродовольственной программе определены меры по поддержке таких предприятий: поставка оборудования на лизинговой основе, возмещение ставки вознаграждения (интереса) по лизингу оборудования, и банковского кредита и другие.
В этих городах предусматривается размещение комплекса предприятий, перерабатывающих сельскохозяйственное сырье и обслуживающих сельское хозяйство: заводов по ремонту сельхозтехники, предприятий по глубокой переработке зерна, мяса и молока, плодоовощной продукции, рыбы, складов, холодильных камер для хранения продукции, сервисных служб по обслуживанию сельских товаропроизводителей и населения (агрохимслужб, МТС, племцентров, консалтинговых и маркетинговых центров) и другие.
Размещение предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции будет происходить в соответствии с зональной специализацией сельскохозяйственного производства.
Исходя из этого, на региональном уровне предполагается осуществление следующих мер:
организация производства по углубленной переработке зерна на крахмал, замороженную или сухую клейковину, глюкозно-фруктозный сироп (г. Аркалык, г. Лисаковск, г. Ерейментау, г. Державинск);
создание небольших производств пищевых концентратов, сухих завтраков на зерновой основе, быстро развариваемых круп типа овсяные, ячменные, пшеничные хлопья (г. Есиль, г. Булаево, г. Тайынша, г. Шемонаиха);
строительство цехов по производству консервов на молочной основе для детского питания, выпуску сухого молока, сыров и сливочного масла (г. Щучинск, г. Акколь, г. Сергеевка, г. Текели);
строительство цехов по производству быстрозамороженных плодов и овощей (г. Каскелен, г. Ленгер, г. Текели, г. Шу, г. Шардара, г. Зыряновск. г. Серебрянск);
размещение завода по переработке сои с получением соевого масла, молока, сыров, а в дальнейшем - заменителей мяса и других продуктов (г. Капшагай);
организация производства джема, фруктовых пюре, детского питания, натуральных соков (г. Текели, г. Сарыагаш, г. Жетысай, г. Ленгер, г. Каскелен, г. Есик, г. Талгар);
организация первичной переработки шерсти и шкур, шерстопрядильных и кожевенных предприятий (г. Аркалык, г. Аягоз, г. Каркаралинск, г. Каратау, г. Жанатас);
строительство кукурузоперерабатывающих предприятий (г. Шу, г. Жаркент);
реконструкция сахарных заводов (г. Шу, г. Ушарал);
организация рыбопитомников и переработки рыбы (г. Ушарал г. Приозерск, г. Аральск, г. Форт-Шевченко, г. Серебрянск).
5.4 Развитие городов других направлений
Дальнейшее развитие малых городов - транспортных центров связано с выполнением функций по обслуживанию железных дорог и осуществлением промышленного производства по ремонту и сборке транспортных средств.
В рамках данного направления Программой предусматривается реализация следующих мероприятий:
организация сборочного производства современных локомотивов на базе существующих предприятий в г. Шу;
реконструкция заводов по ремонту электровозов и тепловозов в г.г. Атбасар и Казалинск.
Перспективным направлением развития малых городов Щучинска и Сарыагаша является предоставление услуг отдыха и оздоровления на республиканском и международном масштабах.
Также значительным рекреационным потенциалом, требующим освоения, обладают такие малые города как Есик, Жаркент, Каскелен, Капчагай, Сарканд, Талгар, Текели (Алматинская область), Приозерск - Прибалхашье, Каркаралинск (Карагандинская область), Шардара (Южно-Казахстанская область).
Освоение рекреационного потенциала данных малых городов требует реализации следующих мероприятий:

5. Шағын қалаларды дамытудың негiзгi бағыттары мен
Бағдарламаны iске асыру тетiктерi
5.1. Жалпы бағыттар
Осы бағдарламада елдiң шағын қалаларын дамытудың негiзгі стратегиясы айқындалады, қаржыландырылу республикалық және облыстық бюджеттерден жүзеге асырылуы тиiс салалар бөлiп алынады. Әрбiр қаланы дамыту жөнiндегі нақты шаралар 3-бөлiмде айқындалған тұрпаттамаға сәйкес әзiрленетiн шағын қалаларды дамытудың өңiрлiк бағдарламаларында көзделуге тиiс.
Шағын қалаларды дамытудың негiзгi бағыттары:
әртараптандыру және көлемi әртүрлi кәсiпорындар мен салалық иелiктiң оңтайлы үйлесiмiн жасау арқылы экономика құрылымын жетiлдiру;
қалалардың функционалдық мамандану құрамын кеңейту;
шағын қалаларға жақын маңда бар минералдық-шикiзат ресурстарын игеру;
халықтың негізгі қызмет түрлерiне қол жетiмдiлігін арттыру үшiн әлеуметтiк инфрақұрылымды аумақтық ұйымдастыру;
халықты және кадр әлеуетiн көбейту;
шағын кәсiпкерлiк субъектілерiн қолдау инфрақұрылымын аумақтық ұйымдастыру болып табылады.
Шағын қалаларды дамытудың негiзгi бағыттары олардың минералдық-шикiзат, өндiрiстiк және еңбек әлеуетiн, қолайлы географиялық жағдайын ескере отырып айқындалды.
5.2. Өнеркәсiп бағытындағы қалаларды дамыту
Өндiрушi өнеркәсiп басым дамыған шағын қалаларды одан әрi дамыту перспективалары шикiзат базасы қорларының болуымен және көлемдерiмен, оны кеңейтумен, бiр бағытта мамандануды жұмсарту, өңдеушi өнеркәсiптi дамытумен байланысты.
Осыған байланысты:
өңiрлiк деңгейде Шағын қалаларды дамыту бағдарламасында:
қала салатын кәсiпорынды толықтыратын немесе алмастыратын баламалы өндiрiстердi орналастыру;
металл рудаларын байыту, негiзгi өндiрiс қалдықтарын өңдеу жөнiндегi шағын өндiрiстердi құру:
шикiзат өндiру тиiмсiз болып қалған қалаларда қала салатын кәсiпорындарды әртараптандыру жөнiнде шаралар көздеу ұйғарылуда.
республикалық деңгейде:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысымен бекiтiлген Елдiң минералдық-шикiзаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес шағын қалаларға жақын маңдағы минералдық шикiзаттың және басқа да пайдалы қазбалардың перспективалы кен орындарын анықтау және игеру жөнiнде iздестiру-барлау және одан кейiнгі жұмыстарды жүзеге асыру;
шағын қалалардың мүдделерiн ескеретiн жер қойнауын пайдалану құқығын беру рәсiмiн жетiлдiру.
Негiзiнен өңдеушi бағыттағы шағын қалалар экономикасының құрылымын жетiлдiру мақсатында мына шараларды:
бос өндiрiстiк алаңдарда тауарлар шығару мен қызметтер көрсетудi ұйымдастыруды;
қаладан тысқары жерлерге сату үшiн өнiм өндiрудi жүзеге асыратын кәсiпкерлердi басым қолдауды;
күрделi жабдықтар мен жоғары бiлiктi күштi қажет етпейтiн жинақтаушы бұйымдар мен бөлшектер өндiрудi ұйымдастыру үшiн iрi кәсiпорындардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң шағын қалаларға орын ауыстыруын ынталандыруды жүзеге асыру көзделуде.
5.3. Аграрлық-өнеркәсiптiк бағыттағы қалаларды дамыту
Аграрлық-өнеркәсiптiк бағыттағы шағын қалалардың перспективалары ауыл шаруашылығының дамуына, ауылшаруашылық шикiзатын өңдейтiн кәсiпорындарға мемлекеттiк қолдау көрсетуге байланысты. Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасында мынадай iс-шараларға қолдау көрсету шаралары айқындалған: лизингтiк негiзде жабдықтар беру, жабдықтар лизингi бойынша сыйақы (мүдде) ставкалары мен банк кредитiн өтеу және басқалар.
Бұл қалаларда ауылшаруашылық шикiзатын өңдейтiн және ауыл шаруашылығына қызмет көрсететiн кәсiпорындар кешенiн: ауылшаруашылық техникасын жөндеу жөнiндегi зауыттарды, астықты, ет пен сүттi, жемiс-көкөнiс өнiмiн, балықты барынша өңдеу жөнiндегi кәсiпорындарды, өнiм сақтайтын қоймалар, тоңазытқыш камераларын, ауылдық тауар өндiрушiлер мен халыққа қызмет көрсету жөнiндегi сервистiк қызметтердi (аграрлық-химиялық қызметтер, MTC, мал тұқымын асылдандыру орталықтары, консалтингтiк және маркетингтiк орталықтар) және басқаларын орналастыру көзделуде.
Ауылшаруашылық өнiмiн өңдеу жөнiндегі кәсiпорындарды орналастыру ауылшаруашылық өндiрiсiнiң аймақтық мамандануына сәйкес жүргізiлетiн болады.
Осыны басшылыққа ала отырып мына шараларды:
астықты крахмалға, мұздатылған немесе құрғақ желiмтiкке, глюкоза-жемiс шәрбатына терең ұқсату өндiрiсiн ұйымдастыруды (Арқалық қ., Лисаковск қ., Ерейментау қ., Державинск қ.);
тамақ концентраттарының, дәннен жасалған құрғақ таңертеңгiлiк астардың, сұлы, арпа, бидай үлпегi секiлдi жылдам пiсетiн жармалардың шағын өндiрiстерiн құруды (Есіл қ., Булаево қ., Тайынша қ., Шемонаиха қ.);
балалар тағамы үшiн сүттен консервілер өндiру, құрғақ сүт, iрiмшiк, және сары май шығару жөнiндегi цехтарды салуды (Шортанды қ., Ақкөл қ. Сергеевка қ, Текелi қ.);
шапшаң мұздатылған жемiстер мен көкөнiс өндiру жөнiндегi цехтарды салуды (Қаскелең қ., Леңгір қ., Шу қ., Шардара қ., Зыряновск қ., Серебрянск қ.);
соя майын, сүтiн, iрiмшiгiн, ал кейiннен - ет алмастырғыштар мен басқа да өнiмдер алынатын соя өңдеу зауытын орналастыруды (Қапшағай);
джем, жемiс езбесiн, балалар тағамын, табиғи шырындар өндiрудi ұйымдастыруды (Текелi қ., Сарыағаш қ., Жетiсай, Леңгiр қ., Қаскелең қ., Есiк қ., Талғар қ.);
жүн мен терiнi бастапқы өңдеудi, жүн иiру және былғары кәсiпорындарын ұйымдастыруды (Арқалық қ., Аягөз қ., Қарқаралы қ., Қаратау қ., Жаңатас қ.);
жүгерi ұқсату кәсiпорындарын салуды (Шу қ., Жаркент қ.);
қант зауыттарын қайта құруды (Шу қ., Үшарал қ.);
балық питомниктерiн және балық ұқсатуды ұйымдастыруды (Үшарал қ., Приозерск қ., Арал қ., Форт-Шевченко қ., Серебрянск қ.) жүзеге асыру көзделуде.
5.4. Басқа бағыттағы қалаларды дамыту
Көлiк орталықтары - шағын қалаларды одан әрi дамыту темiр жолдарға қызмет көрсету жөнiндегi функцияларды орындаумен және көлiк құралдарын жөндеу және жинау жөнiндегi өнеркәсiп өндiрiсiн жүзеге асырумен байланысты.
Осы бағыт шеңберiнде Бағдарламада мынадай iс-шараларды iске асыру:
Шу қаласында жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындардың базасында осы заманғы локомотивтердi құрастыру өндiрiсiн ұйымдастыру;
Атбасар және Қазалы қалаларында электровоздар мен тепловоздар жөндеу зауыттарын қайта құру көзделуде.
Шортанды және Сарыағаш шағын қалаларын дамытудың перспективалы бағыты республикалық және халықаралық ауқымда демалу және сауықтыру қызметтерiн көрсету болып табылады.
Сонымен қатар Есiк, Жаркент, Қаскелең, Қапшағай, Сарқант, Талғар, Текелi (Алматы облысы), Приозерск - Прибалхашье, Қарқаралы (Қарағанды облысы), Шардара (Оңтүстік Қазақстан облысы) сияқты шағын қалалар игерудi қажет ететiн едәуiр қалпына келтiру әлеуетiне ие.
Осы шағын қалалардың қалпына келтiру әлеуетiн игеру мына шараларды iске асыруды:

строительство простых, относительно недорогих, некрупных (в пределах 25-100 мест) объектов размещения туристов и отдыхающих с расчетом на круглогодичное использование;
предоставление предприятиям и организациям, заинтересованным в строительстве собственных зон отдыха в малых городах, земельных участков в виде государственных натуральных грантов в пределах норм застройки в конкретных районах развития туризма и отдыха;
строительство объектов для социального отдыха и лечения (детей, инвалидов, престарелых) за счет бюджетных средств;
создание туристских комплексов, этнографических музеев и зон отдыха;
развитие сопутствующей инфраструктуры: транспортно-дорожной, водо-электро- теплоснабжения, телекоммуникаций.
Развитие городов Курчатов, Степногорск и Приозерск, в которых градообразующими являются предприятия и организации научного профиля, связано с сохранением научного потенциала и продолжением научных исследований.
В этих целях необходимо:
сохранить существующие и развивать новые высокотехнологичные производства;
ускорить создание технопарков в городах Приозерске и Степногорске, направленных на разработку и создание наукоемких, экспортоориентированных производств;
содействовать внедрению результатов научных исследований и созданных технологий в стране и их продвижению на мировой рынок высокоинтеллектуальной продукции.
5.5. Развитие малых городов с депрессивной экономикой
Каждый малый город с депрессивной экономикой разрабатывает свою Программу, предусматривающую комплекс мер по выводу экономики города из депрессивного состояния.
Государственная поддержка развития малых городов с депрессивной экономикой, помимо реализации мер, предусматриваемых для всех малых городов, будет осуществляться выделением целевых трансфертов областным бюджетам на эти цели.
В этих целях из республиканского бюджета в соответствии с установленными процедурами будут выделены целевыми трансфертами областным бюджетам 750 млн. тенге для оказания государственной поддержки малых городов с депрессивной экономикой, указанных в пункте 3.1. настоящей Программы.
5.6. Развитие социальной инфраструктуры
В разных регионах, в том числе и в малых городах, существует различная сеть государственных организаций социальной сферы, не учитывающая плотность и реальные потребности населения.
В связи с этим, в соответствии с Концепцией разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 147, в будущем предполагается перейти на нормативное обеспечение сетью объектов социальной сферы.
В целях дальнейшего развития социальной инфраструктуры малых городов предусматривается:
формирование перечня объектов нового строительства и реконструкция социальной инфраструктуры, рекомендуемых к финансированию из республиканского бюджета;

жыл бойына пайдалану есебiмен туристер мен демалушылар орналастырылатын қарапайым, айтарлықтай арзан, шағын (25-100 орын шегiнде) объектiлер салуды;
шағын қалаларда өздерiнiң демалыс аймақтарын салуға мүдделі кәсіпорындар мен ұйымдарға туризм мен демалысты дамытудың нақты аудандарында құрылыс жүргізу нормалары шегiнде мемлекеттік табиғи грант түрінде жер телiмдерiн берудi;
бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік демалу мен емделу (балалар, мүгедектер, қарттар) үшiн объектiлер салуды;
туристік кешендер, этнографиялық мұражайлар мен демалыс аймақтарын құруды;
iлеспе инфрақұрылымды: көлік-жол, сумен, электрмен, жылумен жабдықтауды, телекоммуникацияны дамытуды қажет етедi.
Ғылыми бейiндегi кәсiпорындар мен ұйымдар қала салуға ұйытқы болып табылатын Курчатов, Степногорск және Приозерск қалаларының дамуы ғылыми әлеуеттi сақтап, ғылыми зерттеулерді одан әрi жалғастырумен байланысты.
Осы мақсатта:
жұмыс iстеп тұрған жоғары технологиялы өндiрiстердi сақтап, жаңаларын дамыту;
Приозерск және Степногорск қалаларында ғылымды көп қажет ететiн, экспортқа бағдарланған өндiрiстердi әзірлеу мен құруға бағытталған технопарктер құруды жеделдету;
ғылыми зерттеулердің нәтижелерін және елде жасалған технологияларды енгізуге және оларды жоғары зияткерлiк өнiмнiң дүниежүзілік рыногына өтіп ұсынуға жәрдемдесу қажет.
5.5. Экономикасы тоқыраған шағын қалаларды дамыту
Экономикасы тоқыраған әрбір шағын қала қаланың экономикасын тоқырау жағдайынан алып шығу жөніндегі шаралар кешенін көздейтiн өзiнiң Бағдарламасын әзiрлейдi.
Экономикасы тоқыраған шағын қалалардың дамуын мемлекеттік қолдау барлық шағын қалалар үшiн көзделетін шараларды iске асырумен қатар осы мақсатқа облыстық бюджеттерге мақсатты трансферттер бөлу арқылы жүзеге асырылатын болады.
Осы мақсаттарға республикалық бюджеттен белгіленген рәсiмдерге сәйкес осы Бағдарламаның 3.1-тармағында көрсетiлген экономикасы тоқыраған шағын қалаларға мемлекеттік жәрдем көрсету үшiн мақсатты трансферттермен облыстық бюджеттерге 750 млн. теңге бөлiнетiн болады.
5.6. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту
Әртүрлi өңiрлерде, оның ішінде шағын қалаларда халықтың тығыздығы мен шынайы қажеттілiктерiн ескермейтiн әлеуметтiк саланың мемлекеттiк ұйымдарының әртүрлi желiсi бар.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 10 ақпандағы N 147 қаулысымен мақұлданған Мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкілеттiктердi ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру тұжырымдамасына сәйкес болашақта әлеуметтiк сала объектілерiнiң жүйесiмен нормативті түрде қамтамасыз етуге көшу көзделуде.
Шағын қалалардың әлеуметтік инфрақұрылымын одан әрi дамыту мақсатында:
инфрақұрылымның республикалық бюджеттен қаржыландыруға ұсынылатын әлеуметтiк жаңадан салынатын және қайта жаңартылатын объектілерiнiң тiзбесін қалыптастыру;

осуществление в рамках региональных программ по капитальному ремонту ветхого жилья и сносу аварийных жилых домов на 2002-2005 годы модернизации жилищно-коммунальной сферы малых городов;
осуществление замены в 2004-2006 годах аналоговых телефонных станций на цифровые в 22 малых городах;
обеспечение строительства 26 объектов социальной инфраструктуры по 22 малых городах на общую сумму 7073,57 млн. тенге, включенных в Перечень инвестиционных проектов на 2004- 2006 годы, финансируемых из республиканского бюджета в том числе;
в сфере водоснабжения:
строительство Арало-Сарыбулакского группового водопровода (4 очередь) Кызылординской области, охватывающего водоснабжение малых городов Аральск и Казалинск;
реконструкция группового водопровода Кульсары-Тургузба-Шокпартугай-Аккизтогай Жылойского района Атырауской области;
реконструкция Шардаринского группового водопровода Южно-Казахстанской области;
реконструкция водопроводных сетей города Акколь Акмолинской области;
реконструкция скважинного водозабора город Атбасара Акмолинской области;
реконструкция существующей системы водоснабжения города Макинска Акмолинской области;
реконструкция и строительство систем водоснабжения города Жаркента Алматинской области;
реконструкция (первая очередь) водозаборных сооружений и водопроводных сетей города Аягоз Восточно-Казахстанской области;
строительство (вторая очередь) внутригородских водопроводных сетей города Каркаралинска Карагандинской области;
оптимизация водопроводных систем города Абая Карагандинской области;
в сфере образования:
строительство школы в городе Аральск Кызылординской области;
строительство пристройки к казахской школе им. Богенбай батыра в городе Ерейментау Акмолинской области;
в сфере здравоохранения:
строительство родильных домов в городах Есик и Жаркент Алматинской области;
строительство центральных районных больниц в городах Каркаралинск Карагандинской области и Жетысай Южно-Казахстанской области;
строительство туберкулезных больниц в городах Есиль, Державинск Акмолинской области, Кандыагаш, Шалкар Актюбинской области, Каскелен Алматинской области, Шахтинск, Приозерск Карагандинской области;
строительство туберкулезных диспансеров в городах Аральск Кызылординской области и Булаево Северо-Казахстанской области;
в сфере спорта и туризма:
строительство лыжной базы в городе Щучинске.
5.7. Воспроизводство кадрового потенциала
Предусматривается осуществление следующих мер:
регулирование миграции населения из неперспективных сел в малые города, имеющие перспективы экономического роста;
широкое информирование населения о потребности малых городов в кадрах, создание единой информационной сети о спросе и предложении на рабочую силу;
открытие новых и материально-техническое обновление действующих профессионально-технических школ для подготовки рабочих по специальностям, востребованным на рынке труда малых городов;
профессиональное консультирование и переобучение высвобождаемых работников различных категорий;
предоставление специалистам на льготных условиях жилья из государственного жилищного фонда или участков под индивидуальное жилищное строительство.

2002-2005 жылдарға арналған ескi үйлердi күрделi жөндеуден өткiзу және авариялық тұрғын үйлердi бұзу жөнiндегі өңiрлiк бағдарламалар шеңберiнде шағын қалалардың тұрғын үй-коммуналдық саласын жаңғыртуды жүзеге асыру;
2004-2006 жылдары 22 шағын қалаларда ұқсас телефон станцияларын цифрлы станцияларға ауыстыруды жүзеге асыру;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, 2004-2006 жылдарға арналған инвестициялық жобалар тiзбесiне енгізiлген жалпы сомасы 7073,57 млн. теңгеге 22 шағын қала бойынша әлеуметтiк инфрақұрылымның 26 объектiсiнiң құрылысын, оның iшiнде:
сумен жабдықтау саласында:
Арал және Қазалы шағын қалаларын сумен жабдықтауды қамтитын Қызылорда облысының Арал-Сарыбұлақ топтық су құбырын (4-кезегі) салу;
Атырау облысы Жылыой ауданының Құлсары-Тұрғұзба-Шоқпартоғай-Аққызтоғай топтық су құбырын қайта жаңарту;
Оңтүстiк Қазақстан облысының Шардара топтық су құбырын қайта салу;
Ақмола облысы Ақкөл қаласының су құбыры жүйесiн қайта жаңарту;
Ақмола облысы Атбасар қаласының ұңғымалы су жиналғысын қайта жаңарту;
Ақмола облысы Макинск қаласының жұмыс iстеп тұрған сумен жабдықтау жүйесiн қайта салу;
Алматы облысы Жаркент қаласының сумен жабдықтау жүйесiн қайта жаңарту және салу;
Шығыс Қазақстан облысы Аякөз қаласының су жиналғысы құрылысын және су құбыры жүйесiн қайта жаңарту (бiрiншi кезегi);
Қарағанды облысы Қарқаралы қаласының iшкi қалалық су құбыры жүйесiн салу (екiншi кезегі);
Қарағанды облысы Абай қаласының сумен жабдықтау жүйесін оңтайландыру.
бiлiм беру саласында:
Қызылорда облысының Арал қаласында мектеп салу;
Ақмола облысының Ерейментау қаласындағы Бөгембай батыр атындағы қазақ мектебiне жапсырма құрылысты салу;
денсаулық сақтау саласында:
Алматы облысының Есiк және Жаркент қалаларында перзентханалар салу;
Қарағанды облысының Қарқаралы және Оңтүстiк Қазақстан облысының Жетiсай қалаларында орталық аудандық ауруханалар салу;
Ақмола облысының Есiл, Державинск, Ақтөбе облысының Қандыағаш Шалқар, Алматы облысының Қаскелең, Қарағанды облысының Шахтинск, Приозерск қалаларында туберкулез ауруханаларының құрылысын салу;
Қызылорда облысының Арал және Солтүстiк Қазақстан облысының Булаев қалаларында туберкулез диспансерлерiн салу.
спорт және туризм саласында:
Ақмола облысы Шортанды қаласында шаңғы базасын салу.
5.7. Кадр әлеуетiн толықтыру
Мына шараларды жүзеге асыру:
перспективасы жоқ ауылдардан халықтың экономикалық өсу перспективасы бар шағын қалаларға көшiп-қонуын реттеу;
шағын қалалардың кадрларға қажеттiлiгі туралы халықты кеңiнен хабардар ету, жұмыс күшiне сұраным мен ұсыныс туралы бiрыңғай ақпараттық жүйе құру;
шағын қалалардың еңбек рыногында қажет етiлген мамандықтар бойынша жұмысшылар даярлау үшiн жаңа кәсiптiк-техникалық мектептер ашу және жұмыс iстеп тұрғандарын материалдық-техникалық жағынан жаңарту;
әртүрлi санаттағы босап қалған қызметкерлерге кәсiби консультация беру және оларды қайта оқыту;
мамандарға жеңiлдiк жағдайлармен мемлекеттiк тұрғын үй қорына тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй құрылысы үшiн телiмдер беру көзделуде.

5.8. Охрана окружающей среды
Предусматривается реализация следующих мер:
экологизация производственных процессов в малых городах, включающая обязательное обеспечение, осуществление экологической экспертизы проектных предложений технико-технологического обновления промышленности, переход промышленных предприятий на производство экологически чистых продуктов, внедрение ресурсосберегающих безотходных технологий;
проведение регулярного экологического мониторинга окружающей среды в малых городах промышленного направления;
ликвидация отвалов, хвостохранилищ горнодобывающих предприятий, стихийных свалок и организация типовых полигонов твердых бытовых отходов.
5.9. Механизмы реализации Программы
Механизм реализации Программы предусматривает административно-правовое регулирование и инвестиционную поддержку развития малых городов, формирование и использование системы инструментов экономической и финансовой поддержки.
Формирование благоприятного инвестиционного климата.
В целях формирования благоприятного инвестиционного климата в малых городах и привлечения необходимых инвестиций предусматривается:
на региональном уровне:
формирование инвестиционного паспорта;
подготовка инвестиционных проектов бизнес-планов, соответствующих международным стандартам;
организация выставок, презентаций и др.;
содействие созданию и развитию объектов инфраструктуры поддержки малого бизнеса;
на республиканском уровне:
предоставление инвестиционных налоговых преференций в соответствии с законодательством предприятиям, создающим эффективные производства в малых городах и качественные рабочие места;
софинансирование строительства и модернизации отдельных предприятий с последующей продажей доли участия государства в установленном порядке;
предоставление земельных участков в виде государственных натуральных грантов под строительство предприятий;
формирование государственных заказов на поставку продукции для общегосударственных нужд;
возмещение ставки вознаграждения (интереса) по лизингу оборудования и банковского кредита.
Инструменты экономической и финансовой поддержки.
В целях расширения самостоятельности исполнительных органов малых городов в планировании и исполнении своих расходов в соответствии с Концепцией разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 147, предполагается:
сформировать аппараты акимов городов районного значения с приданием им статуса юридического лица;
усовершенствовать механизм сметного финансирования малых городов путем перехода на финансирование их расходов по бюджетным программам, не подлежащим секвестированию в ходе исполнения местного бюджета;
в перспективе рассмотреть вопрос наделения самостоятельными бюджетами малых городов, не имеющих своих бюджетов.
Из республиканского бюджета в 2004-2005 годах будет выделено 1500 млн. тенге на пополнение уставного фонда ЗАО "Фонд развития малого предпринимательства" для кредитования инвестиционных проектов в малых городах и развитие малого предпринимательства и 900 млн. тенге целевых трансфертов областным бюджетам на развитие малых городов, в том числе с депрессивной экономикой.
Кроме того, за счет средств республиканского бюджета в малых городах будут осуществляться строительство и реконструкция объектов:
питьевого водоснабжения;
образования;
здравоохранения.
За счет средств местных бюджетов будут финансироваться в малых городах мероприятия, направленные на:
обеспечение населения теплом;
прокладку внутригородских водопроводных сетей;
материально-техническое обеспечение организаций социальной сферы;
санитарно-эпидемиологическое благополучие населения;
охрану окружающей среды;
строительство и эксплуатацию дорог местного значения.
Для финансирования проектов, связанных с развитием реального сектора экономики малых городов, могут быть привлечены АО "Банк Развития Казахстана", ЗАО "Фонд развития малого предпринимательства", а также АО "Инвестиционная компания: Инвестиционный фонд Казахстана", АО "Национальный инновационный фонд", иностранные и отечественные инвесторы.
Реализация Программы будет осуществляться в соответствии с разработанным Планом мероприятий, что позволит направить усилия исполнительных органов всех уровней не только на решение накопившихся проблем социально-экономического развития малых городов, но и заложить основы будущего их развития.

5.8. Қоршаған ортаны қорғау
Мына шараларды iске асыру:
өнеркәсiптi техникалық-технологиялық жаңартудың жобалық ұсыныстарын мiндеттi түрде жаңартуды, экологиялық сараптамасын жүзеге асыруды, өнеркәсiп кәсiпорындарының экологиялық таза өнiмдер шығаруға көшуiн, ресурстар үнемдейтiн қалдықсыз технологиялар енгiзудi қамтитын шағын қалалардағы өндiрiстiк процестерге экологиялық сипат беру;
өнеркәсiптiк бағыттағы шағын қалаларда қоршаған ортаға жүйелi түрде экологиялық мониторинг жүргiзiп тұру;
кен өндiру кәсiпорындарының үйiндiлерi мен қалдық сақтау қоймаларын, беталды төгiлген күресiндердi жою және қатты тұрмыстық қалдықтардың тұрпатты полигондарын ұйымдастыру көзделуде.
5.9. Бағдарламаны iске асыру тетiктерi
Бағдарламаның iске асыру тетiгi шағын қалаларды дамытудың әкiмшiлiк-құқықтық реттеуiн әрi инвестициялық қолдауын, экономикалық және қаржылық қолдаудың аспаптар жүйесiн қалыптастыруын және пайдалануын көздейдi.
Қолайлы инвестициялық ахуалды қалыптастыру
Шағын қалаларда қолайлы инвестициялық ахуалды қалыптастыру және қажетті инвестицияларды тарту мақсатында:
өңiрлiк деңгейде:
инвестициялық паспортты қалыптастыру;
халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн инвестициялық жобалар мен бизнес-жоспарлар әзiрлеу;
көрмелер, тұсаукесерлер шараларын және басқаларды ұйымдастыру;
шағын бизнестi қолдау инфрақұрылымының объектiлерiн құруға және дамытуға жәрдемдесу;
республикалық деңгейде:
шағын қалаларда тиiмдi өндiрiстер мен сапалы жұмыс орындарын құратын кәсiпорындарға заңнамаға сәйкес инвестициялық салық преференцияларын беру;
мемлекеттің қатысу үлесiн кейiннен белгіленген тәртiппен сатып, жекелеген кәсiпорындар құрылысын бiрлесiп қаржыландыру және оларды жаңғырту;
кәсiпорындар салу үшiн мемлекеттiк табиғи гранттар түрiнде жер телiмдерiн беру;
жалпы мемлекеттiк мұқтаждар үшiн өнiм жеткiзiп беруге мемлекеттiк тапсырыстарды қалыптастыру;
жабдықтар лизингi бойынша сыйақы (мүдде) ставкалары мен банк кредитiн өтеу көзделуде.
Экономикалық және қаржылық қолдау аспаптары
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 10 ақпандағы N 147 қаулысымен мақұлданған Мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкілеттiктердi ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетілдiру тұжырымдамасына сәйкес өздерiнiң шығыстарын жоспарлау мен орындауда шағын қалалардың атқарушы органдарының дербестігін кеңейту мақсатында:
аудандық маңызы бар қалалар әкiмдерiнiң аппараттарын оларға заңды тұлға мәртебесiн берiп қалыптастыру;
шағын қалаларды сметалық қаржыландыру тетiгiн жергiлiктi бюджеттi атқару барысында секвестрлеуге жатпайтын бюджеттiк бағдарламалар бойынша олардың шығыстарын қаржыландыруға көшу жолымен жетiлдiру;
келешекте өз бюджеттерi жоқ шағын қалаларға дербес бюджеттер беру мәселесiн қарау көзделуде.
Республикалық бюджеттен 2004-2005 жылдары шағын қалалар экономикасының нақты секторын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшiн "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" ЖАҚ-тың жарғылық қорын толықтыруға 1 500 млн. теңге және экономикасы тоқыраған шағын қалаларда жаңа өндiрiстер құруға және шағын кәсiпкерлiктi дамытуға 900 млн. теңге бөлiнетiн болады.
Бұдан басқа шағын қалаларда республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен:
ауыз сумен қамтамасыз ету;
бiлiм беру;
денсаулық сақтау объектiлерiн салу және қайта жаңарту жүзеге асырылатын болады.
Мыналарға:
халықты жылумен қамтамасыз етуге;
қала ішiлiк су құбыры желiлерiн тартуға;
әлеуметтiк сала ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуге;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығына;
қоршаған ортаны қорғауға;
жергілiктi маңызы бар жолдар салуға және пайдалануға бағытталған iс-шаралар шағын қалаларда жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен қаржыландырылатын болады.
Шағын қалалар экономикасының нақты секторын дамытуға байланысты жобаларды қаржыландыру үшiн "Қазақстанның Даму Банкi" АҚ, "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" ЖАҚ, сондай-ақ "Инвестиялық компания: Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, "Ұлттық инновациялық қор" АҚ, шетелдiк және отандық инвесторлар тартылуы мүмкiн.
Бағдарламаны iске асыру әзiрленген iс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын болады, бұл барлық деңгейдегі атқарушы органдардың күш-жiгерiн шағын қалалардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының қордаланып қалған проблемаларын шешуге ғана емес, сонымен бiрге олардың даму болашағының негіздерiн қалауға да жұмсауға мүмкiндiк бередi.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Расчетная потребность в средствах республиканского бюджета на реализацию данной Программы на 2004-2006 годы, с учетом строительства объектов, включенных в перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов, составляет 9473,57 млн. тенге. Конкретный объем средств будет определяться исходя из возможностей бюджета на соответствующий год. Предполагаемые расходы средств по годам приводятся ниже.
-------------------------------------------------------------------
! Всего !     В том числе по годам
Мероприятия      ! (млн. !--------------------------------
! тенге)! 2004 год ! 2005 год ! 2006 год
-------------------------------------------------------------------
Целевые трансферты област-
ным бюджетам для поддержки
малых городов, в том числе
с депрессивной экономикой    900       300        300       300
Строительство 26 объектов
социальной инфраструктуры
в 22 городах, включенных
в перечень приоритетных
республиканских инвести-
ционных проектов на 2004-
2006 годы                  7073,57   2067,92    2363,75    2641,9
На пополнение уставного
фонда ЗАО "Фонд развития
малого предприниматель-
ства"                        1500      750        750
-------------------------------------------------------------------
Итого:                     9473,57   3117,92    3413,75    2941,9
-------------------------------------------------------------------
Кроме того, ряд проектов в малых городах будет осуществлен за счет средств ЗАО НК "Казакстан темiр жолы" на сумму 4696,8 млн. тенге и ОАО "Казахтелеком" на сумму 1900 млн. тенге.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Реализация Программы будет способствовать созданию для малых городов равных условий для дальнейшего экономического, социального и культурного развития, проживания населения и развития предпринимательства.
Будут проведены структурные преобразования предприятий малых городов на новой технической и технологической основе, что повысит конкурентоспособность производимой продукции.
Укрепится экономическая основа функционирования малых городов, снизятся напряженность на рынке труда, миграция, повысится занятость населения и увеличатся их доходы.
8. План мероприятий по реализации Программы
-------------------------------------------------------------------
N     !   Мероприятие   !  Форма   !Ответст-!Срок  !Предпо-!Источ-
п/п   !                 !завершения!венные  !испол-!лагае- !ник
!                 !          !за ис-  !нения !мые    !финан-
!                 !          !полнение!      !расходы!сирова-
!                 !          !        !      !       !ния
-------------------------------------------------------------------
1   !         2       !     3    !    4   !   5  !   6   !   7
-------------------------------------------------------------------

6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Осы 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламаны iске асыруға республикалық бюджет қаражатына деген есептi қажеттілiк, республикалық басым инвестициялық жобалар тiзбесiне қосылған құрылыс объектiлерiн қоса есептегенде 9473,57 млн. теңгенi құрайды. Қаражаттың нақты көлемi тиiстi жылға арналған бюджеттiң мүмкiндiктерiн ескере отырып айқындалатын болады. Болжамдалып отырған қаражат шығыстары төменде келтiрiлген.
__________________________________________________________________
Іс-шаралар    | Барлығы  | Оның ішінде жылдар бойынша
|  (млн.   |______________________________
|  теңге)  |   2004  |   2005  |  2006
__________________________________________________________________
Шағын қалаларға, оның       900        300       300       300
iшiнде экономикасы
тоқырағандарға, жәрдем
үшiн облыстық
бюджеттерге мақсатты
трансферттер
2004-2006 жылдарға        7073,57     2067,92   2363,75   2641,9
apналған басым
республикалық
инвестициялық
жобалардың тiзбесiне
енгiзiлген 27 қалада
әлеуметтік
инфрақұрылымның 30
объектісiн салу
"Шағын кәсiпкерлiктi       1500       750       750
дамыту қоры" ЖАҚ
жарғылық қорын
толықтыруға
Жиыны:                     9473,57    3117,92   3413,75   2941,9
__________________________________________________________________
Бұдан басқа, шағын қалаларда бiрқатар жобалар 4696,8 млн. теңге сомаға "Қазақстан темiр жолы" ЖАҚ және 1900 млн. теңге сомаға "Қазақтелеком" ААҚ қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын болады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру шағын қалалар үшiн одан әрi экономикалық, әлеуметтiк және мәдени дамуға, халықтың өмiр сүруiне және кәсiпкерлiктi дамытуға бiрдей жағдайлар жасауға ықпал ететiн болады.
Жаңа техникалық және технологиялық негізде шағын қалалар кәсiпорындарына құрылымдық өзгерiстер жүргiзіледi, бұл өндiрілетiн өнiмнiң бәсекелестiк қабілетiн арттыратын болады.
Шағын қалалардың тыныс-тіршiлiгiнiң экономикалық негiзi нығаяды, еңбек рыногындағы шиеленiс, көшi-қон азаяды, халықты жұмыспен қамту артады және олардың табысы көбейедi.
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
__________________________________________________________________
P/c   |      Iс-шара    |Аяқталу|Орында.|Орындау|Болжамды|Қаржы.
N    |                 |нысаны |луына  |мерзiмi|шығыстар|ландыру
|                 |       |жауап. |       |        |көзi
|                 |       |тылар  |       |        |
__________________________________________________________________
1             2           3       4       5        6      7
__________________________________________________________________

1. Развитие городов промышленного направления
-------------------------------------------------------------------
1.1    Содействовать     Информация Акимы    Де-    В соот-
созданию альтер-  Прави-     соответ- кабрь  ветст-
нативных произ-   тельству   ствующих 2004-  вии с
водств, дополняю- Республики областей 2006   инвест-
щих или замещаю-  Казахстан           годы   проек-
щих мощности                                 тами
градообразующего
предприятия
1.2.   Рассмотреть воз-  Информация Акимы    Де-    Финан-
можность органи-  Прави-     соответ- кабрь  сирова-
зации производств тельству   ствующих 2004-  ние не
по обогащению     Республики областей 2006   тре-
металлических     Казахстан           годы   буется
руд, переработке
отходов основного
производства
1.3.   Обеспечить выпол- Информация Мин-     Де-    Финан-
нение контрактных Прави-     энерго   кабрь  сирова-
условий недро-    тельству            2004-  ние не
пользователями по Республики          2006   тре-
разведке и добыче Казахстан           годы   буется
имеющихся вблизи
малых городов
минерального сы-
рья и других
полезных ископае-
мых
1.4    Совершенствовать  Информация Мин-     Де-    Финан-
процедуру предо-  Прави-     энерго   кабрь  сирова-
ставления прав на тельству            2004-  ние не
недропользование, Республики          2006   тре-
учитывающую инте- Казахстан           годы   буется
ресы малых горо-
дов
1.5    Стимулировать     Информация Минин-   Де-    Финан-
создание или пе-  Прави-     дустрии, кабрь  сирова-
ремещение произ-  тельству   Акимы    2004-  ние не
водств по сборке  Республики облас-   2006   тре-
комплектующих     Казахстан  тей      годы   буется
изделий и деталей
на базе крупных
предприятий в
малые города, не
требующих слож-
ного оборудования
и высококвалифи-
цированной рабо-
чей силы
-------------------------------------------------------------------
2. Развитие городов агропромышленного направления
-------------------------------------------------------------------
2.1    Обеспечить разме- Информация Мин-     Де-    В соот-
щение комплекса   Прави-     сельхоз, кабрь  ветст-
предприятий,      тельству   акимы    2004-  вии с
перерабатывающих  Республики областей 2006   Госу-
сельскохозяйст-   Казахстан           годы   дарст-
венное сырье и                               венной
обслуживающих                                агро-
сельское хозяйст-                            продо-
во в соответствии                            вольст-
с зональной спе-                             венной
циализацией                                  прог-
сельскохозяйст-                              раммой
венного произ-                               и ин-
водства                                      вести-
цион-
ными
проек-
тами
-------------------------------------------------------------------

1. Өнеркәсiптiк бағыттағы қалаларды дамыту
__________________________________________________________________
1.1.     Қала салатын      Қазақ.  Тиiстi  Жел.    Инвес.
кәсiпорындардың   стан    облыс.  тоқсан  тициялық
қуаттарын         Респу.  тардың  2004-   жоба.
толықтыратын      блика.  әкiм.   2006    ларға
немесе            сының   дерi    жылдар  сәйкес
алмастыратын      Үкiме.
баламалы          тiне
өндiрiстер құруға ақпарат
жәрдемдесу
1.2.     Металл кендердi   Қазақ.  Тиiстi  Жел.    Қаржы.
байыту, негiзгі   стан    облыс.  тоқсан  ланды.
өндiрiстiң        Респу.  тардың  2004-   руды
қалдықтарын өңдеу блика.  әкiм.   2006    қажет
жөнiндегі         сының   дерi    жылдар  етпейдi
өндiрiстердi      Үкiме.
ұйымдастыру       тiне
мүмкiндiктерiн    ақпарат
қарастыру
1.3.     Жер қойнауын      Қазақ.  Энер.   Жел.    Қаржы.
пайдаланушылардың стан    гети.   тоқсан  ланды.
шағын қалалар     Респу.  каминi  2004-   руды
жанындағы         блика.          2006    қажет
минералдық        сының           жылдар  етпейдi
шикiзатты және    Үкiме.
басқа да пайдалы  тiне
қазбаларды барлау ақпарат
және өндiру
жөнiндегi
келiсiм-шарттық
талаптарды
орындауын
қамтамасыз ету
1.4.     Шағын қалалардың  Қазақ.  Энер.   Жел.    Қаржы.
мүддесiн есепке   стан    гети.   тоқсан  ланды.
алатын жер        Респу.  каминi  2004-   руды
қойнауын          блика.          2006    қажет
пайдалану құқығын сының           жылдар  етпейді
беру рәсiмiн      Үкiме.
жетiлдiру         тiне
ақпарат
1.5.     Күрделi жабдықты  Қазақ.  Инду.   Жел.    Қаржы.
және жоғары бi.   стан    стрия.  тоқсан  ланды.
лiктi жұмыс күшiн Респу.  минi,   2004-   руды
қажет етпейтін,   блика.  облыс.  2006    қажет
шағын қалалардың  сының   тар     жылдар  етпейдi
iрi кәсiпорындары Үкiме.  әкiм.
базасында жинақ.  тiне    дерi
таушы бұйымдар    ақпарат
мен бөлшектердi
жинау бойынша
өндiрiстердi
құруды немесе
көшiрудi
ынталандыру
__________________________________________________________________
2. Агроөнеркәсiптік бағыттағы қалаларды дамыту
__________________________________________________________________
2.1.     Ауыл шаруашылығы  Қазақ.  Ауыл.   Жел.    Мемле.
өндiрiсiнiң ай.   стан    шар.    тоқсан  кеттік
мақтық маманда.   Респу.  мині,   2004-   аграрлық
нуына сәйкес ауыл блика.  облыс.  2006    азық-
шаруашылық        сының   тар     жылдар  түлiк
шикізатын         Үкіме.  әкiм.           бағдар.
өңдейтін және     тіне    дерi            ламасына
ауыл              ақпарат                 және
шаруашылығына                             инвести.
қызмет көрсететін                         циялық
кәсiпорындар                              жобаларға
кешенін                                   сәйкес
орналастыруды
қамтамасыз ету
__________________________________________________________________

3. Развитие городов - промышленно-транспортных центров
-------------------------------------------------------------------
3.1    Организовать сбо- Информация Минтран- Де-    2736    Сред-
рочное производ-  Прави-     ском,    кабрь  млн.    ства
ство современных  тельству   ЗАО НК   2004   тенге   ЗАО НК
локомотивов на    Республики "Казак-  год            "Казак-
базе существующих Казахстан  стан                    стан"
предприятий в                темiр                   темiр
г. Шу                        жолы"                   жолы"
(по сог-
ласова-
нию)
3.2    Провести реконст- Информация Минтран- Де-    744,8   Сред-
рукцию Атбасар-   Прави-     ском,    кабрь  млн.    ства
ского электро-    тельству   ЗАО НК   2005   тенге   ЗАО НК
возоремонтного    Республики "Казак-  год            "Казак-
завода            Казахстан  стан                    стан"
темiр                   темiр
жолы"                   жолы"
(по сог-
ласова-
нию)
3.3    Обеспечить внед-  Информация Минтран- Де-    1216    Сред-
рение новых тех-  Прави-     ском,    кабрь  млн.    ства
нологий капиталь- тельству   ЗАО НК   2005   тенге   ЗАО НК
ного ремонта      Республики "Казак-  год            "Казак-
подвижного соста- Казахстан  стан                    стан"
ва и обновление              темiр                   темiр
существующего                жолы"                   жолы"
оборудования на              (по сог-
Казалинском заво-            ласова-
де по ремонту                ванию)
маневровых тепло-
возов
-------------------------------------------------------------------
4. Развитие городов, выполняющих рекреационные функции
-------------------------------------------------------------------
4.1    Организовать      Информация Акимы    Де-    В соот- Местные
строительство     Прави-     соответ- кабрь  ветст-  бюджеты
простых, относи-  тельству   ствующих 2004-  вии с
тельно недорогих, Республики областей 2006   инвест-
некрупных объек-  Казахстан           годы   проек-
тов отдыха и                                 тами
туризма с расче-
том на круглого-
дичное использо-
вание
4.2    Обеспечить пре-   Информация Акимы    Де-    Финан-
доставление пред- Прави-     соответ- кабрь  сирова-
приятиям и орга-  тельству   ствующих 2004-  ние не-
низациям, заинте- Республики областей 2006   тре-
ресованным в      Казахстан           годы   буется
строительстве
собственных зон
отдыха в малых
городах, участков
земли в виде
государственных
натуральных гран-
тов в пределах
норм застройки в
конкретных райо-
нах развития ту-
ризма и отдыха
4.3    Организовать      Информация Акимы    Де-    В соот- Местные
строительство     Прави-     соответ- кабрь  ветст-  бюджеты
объектов для      тельству   ствующих 2004-  вии с
социального отды- Республики областей 2006   местны-
ха и лечения      Казахстан           годы   ми ин-
(детей, инвали-                              вести-
дов, престарелых)                            ционны-
ми
проек-
тами
4.4    Обеспечить созда- Информация Акимы    Де-    В соот- Местные
ние инфраструк-   Прави-     соответ- кабрь  ветст-  бюджеты
туры, способст-   тельству   ствующих 2004-  вии с
вующей развитию   Республики областей 2006   мест-
туризма           Казахстан           годы   ными
инвес-
ти-
цион-
ными
проек-
тами
-------------------------------------------------------------------

3. Қалаларды - өнеркәсіптік-көлік орталықтарын дамыту
__________________________________________________________________
3.1.     Шу қаласында бар  Қазақ.  Көлiк.  Желтоқ. 2736    "Қазақ.
кәсiпорындар      стан    ком.    сан     млн.    стан
базасында қазiргі Респу.  минi,   2004    теңге   темiр
заманғы локомо.   блика.  "Қазақ. жыл             жолы"
тивтердi          сының   стан                    ҰК ЖАҚ
құрастыру         Үкiме.  темiр                   қаражаты
өндiрiсiн         тiне    жолы"
ұйымдастыру       ақпарат ҰК ЖАҚ
(келi.
сiм бо.
йынша)
3.2.     Атбасар           Қазақ.  Көлiк.  Жел.    744,8   "Қазақ.
электровоз жөндеу стан    ком     тоқсан  млн.    стан
зауытын қайта     Респу.  минi,   2005    теңге   темiр
жаңартуды жүргізу блика.  "Қазақ. жыл             жолы"
сының   стан                    ҰК ЖАҚ
Үкiме.  темір                   қаражаты
тiне    жолы"
ақпарат ҰК ЖАҚ
(келi.
сiм
бойын.
ша)
3.3.     Маневр жасау      Қазақ.  Көлiк.  Жел.    1216    "Қазақ.
тепловоздарын     стан    ком     тоқсан  млн.    стан
жөндеу жөнiндегi  Респу.  минi,   2005    теңге   темiр
Қазалы зауытында  блика.  "Қазақ. жыл             жолы"
жылжымалы құрамды сының   стан                    ҰК ЖАҚ
күрделi жөндеудiң Үкiме.  темір                   қаражаты
жаңа технология.  тiне    жолы"
ларын енгізудi    ақпарат ҰК ЖАҚ
және қолданыстағы         (келi.
жабдықтарды               сiм
жаңартуды                 бойын.
қамтамасыз ету            ша)
__________________________________________________________________
4. Рекреациялық функцияларды орындайтын қалаларды дамыту
__________________________________________________________________
4.1.     Жыл бойы пай.     Қазақ.  Тиiстi  Жел.    Инвес.  Жергі.
далану есебiнен   стан    облыс.  тоқсан  тиция.  лікті
болатын қарапа.   Респу.  тардың  2004-   лық жо. бюджет.
йым, айтарлықтай  блика.  әкiм.   2006    баларға тер
қымбат емес,      сының   дерi    жылдар  сәйкес
шағын демалыс     Үкiме.
және туризм       тiне
объектілерiн са.  ақпарат
луды ұйымдастыру
4.2.     Шағын қалаларда   Қазақ.  Тиiстi  Жел.    Қаржы.
өздерiнiң демалыс стан    облыс.  тоқсан  ланды.
аймақтарын салуға Респу.  тардың  2004-   руды
мүдделi кәсiп.    блика.  әкiм.   2006    қажет
орындар мен       сының   дерi    жылдар  етпейді
ұйымдарға туризм  Үкіме.
мен демалысты     тіне
дамытудың нақты   ақпарат
аудандарында
құрылыс жүргізу
нормалары шегiнде
мемлекеттiк зат.
тай кепiлдiк
түрiнде жер
тілiмдерiн беруді
қамтамасыз ету
4.3.     Әлеуметтік демалу Қазақ.  Тиiстi  Жел.    Жергі.  Жергі.
мен емделуге      стан    облыс.  тоқсан  лiкті   лiктi
(балалар, мүге.   Респу.  тардың  2004-   инвес.  бюд.
дектер, қарттар)  блика.  әкiм.   2006    тиция.  жеттер
арналған объектi. сының   дерi    жылдар  лық
лердi салуды      Үкіме.                  жоба.
ұйымдастыру       тіне                    ларға
ақпарат                 сәйкес
4.4.     Туризмдi дамытуға Қазақ.  Тиiстi  Жел.    Жергі.  Жергі.
ықпал ететiн      стан    облыс.  тоқсан  лiкті   лiктi
инфрақұрылымды    Респу.  тардың  2004-   инвес.  бюд.
құруды қамтамасыз блика.  әкiм.   2006    тиция.  жеттер
ету               сының   дерi    жылдар  лық
Үкіме.                  жоба.
тіне                    ларға
ақпарат                 сәйкес
__________________________________________________________________

5. Развитие городов - научно-экспериментальных центров
-------------------------------------------------------------------
5.1    Внести предложе-  Предло-    Минобра- 2004   Финан-
ние по госзаказу  жение в    зования, год    сирова-
на проведение     Республи-  Минин-          ние не
научных исследо-  канскую    дустрии,        тре-
ваний в целях     бюджетную  Минэнер-        буется
обеспечения пол-  комиссию   го
ного использова-
ния имеющегося
научно-техничес-
кого потенциала
5.2    Содействовать     Информация Минобра- Де-    Финан-
внедрению резуль- Прави-     зования, кабрь  сирова-
татов научных     тельству   Минин-   2004-  ние не
исследований и    Республики дустрии, 2006   тре-
созданных техно-  Казахстан  Мин-     годы   буется
логий в стране и             энерго
их продвижению на
мировой рынок
высокоинтеллек-
туальной продук-
ции
5.3    Ускорить создание Информация Минобра- Де-    Финан-
технопарков в     Прави-     зования, кабрь  сирова-
городах Приозер-  тельству   Мин-     2004-  ние не
ске и Степногор-  Республики энерго   2005   тре-
ске, направленных Казахстан           годы   буется
на разработку и
создание наукоем-
ких, экспорто-
ориентированных
производств
-------------------------------------------------------------------
6. Развитие малых городов с депрессивной экономикой
-------------------------------------------------------------------
6.1    Реализовать       Информация Акимы    2004-  В соот- Респуб-
региональные      Прави-     соот-    2006   ветст-  ликан-
программы разви-  тельству   ветст-   годы   вии с   ский и
тия малых городов Республики вующих          планами местные
с депрессивной    Казахстан  областей        меро-   бюджеты
экономикой                                   приятий
по реа-
лизации
регио-
нальных
прог-
рамм
разви-
тия ма-
лых го-
родов
6.2    Выделять из рес-  Решение    Минэко-  2004-  750     Респуб-
публиканского     Республи-  номики   2006   млн.    ликан-
бюджета целевые   канской             годы   тенге   ский
трансферты об-    бюджетной                          бюджет
ластным бюджетам  комиссии
на развитие и
обеспечение над-
лежащего функцио-
нирования инже-
нерной инфраст-
руктуры малых го-
родов с де-
прессивной эконо-
микой.
В том числе:
6.2.1  Акмолинской                           2004   30 млн.
области (г.г.                         год    тенге
Державинск, Степ-                     2005   60 млн.
няк)                                  год    тенге
2006   60 млн.
год    тенге

5. Қалаларды - ғылыми-экспериментальдық орталықтарды дамыту
__________________________________________________________________
5.1.     Қолда бар         Респу.  Білiм.  2004    Қаржы.
ғылыми-техникалық блика.  минi,   жыл     лан.
әлеуеттiң толық   лық     Индус.          дыру
пайдаланылуын     Бюджет  трия.           қажет
қамтамасыз ету    комис.  минi,           етпейді
мақсатында ғылыми сиясына Энер.
зерттеулер        ұсыныс  гетика.
жүргiзуге                 минi
арналған мемлекет.
тiк тапсырыс
жөнiнде ұсыныс
енгiзу
5.2.     Ғылыми зерттеу.   Қазақ.  Білім.  Жел.    Қаржы.
лердiң және елде  стан    минi,   тоқсан  ланды.
жасалған          Респу.  Индус.  2004-   руды
технологиялардың  блика.  трия.   2006    қажет
нәтижелерін       сының   минi,   жылдар  етпейдi
енгiзуге және     Үкiме.  Энер.
оларды жоғары     тiне    гети.
зияткерлік        ақпарат каминi
деңгейдегi өнiм.
дердiң дүниежү.
зілiк рыногына
шығаруға
жәрдемдесу
5.3.     Приозерск және    Қазақ.  Білім.  Жел.    Қаржы.
Степногорск қала. стан    минi,   тоқсан  ланды.
ларында ғылымды   Респу.  Энер.   2004-   руды
көп қажет ететін, блика.  гети.   2006    қажет
экспортқа бағдар. сының   каминi  жылдар  етпейдi
ланған өндiрiс.   Үкiме.
тердi әзірлеуге   тiне
және құруға       ақпарат
бағытталған
технопарктер
құруды жеделдету
__________________________________________________________________
6. Экономикасы тоқыраған шағын қалаларды дамыту
__________________________________________________________________
6.1      Экономикасы       Қазақ.  Тиісті  2004-   Шағын   Респу.
тоқыраған шағын   стан    облыс.  2006    қала.   блика.
қалаларды дамыту. Респу.  тардың  жылдар  ларды   лық
дың өңірлік       блика.  әкiм.           дамы.   және
бағдарламаларын   сының   дерi            тудың   жергі.
іске асыру        Үкiме.                  өңірлік лікті
тіне                    бағдар. бюджеттер
ақпарат                 лама.
ларын
iске
асыру
жөнін.
дегі
іс-ша.
ралар
жоспа.
рына
және
өңірлік
инвес.
тициялық
жобаларға
сәйкес
6.2      Экономикасы тоқы. Респу.  Эконо.  2004-   750     Респу.
раған шағын       бли.    мика.   2006    млн.    бликалық
қалаларды дамыту  калық   минi    жылдар  теңге   бюджет
және инженерлік   бюджет
инфрақұрылымның   комис.
тиiсті жұмысын    сиясы.
қамтамасыз етуге  ның
республикалық     шешімi
бюджеттен облыс.
тық бюджеттерге
мақсатты транс.
ферттер бөлу.
Оның ішінде:
6.2.1.   Ақмола облысына                   2004    30 млн.
(Державинск,                      жыл     теңге
Степняк қалалары)                 2005    60 млн.
жыл     теңге
2006    60 млн.
жыл     теңге

6.2.2  Актюбинской об-                       2004   30 млн.
ласти (г.г. Алга,                     год    тенге
Шалкар)                               2005   60 млн.
год    тенге
2006   60 млн.
год    тенге
6.2.3  Карагандинской                        2004   30 млн.
области (г.г.                         год    тенге
Абай, Каркара-                        2005   60 млн.
линск)                                год    тенге
2006   60 млн.
год    тенге
6.2.4  Костанайской                          2004   30 млн.
области (г.г.                         год    тенге
Аркалык, Жити-                        2005   60 млн.
кара)                                 год    тенге
2006   60 млн.
год    тенге
6.2.5  Кызылординской                        2004   15 млн.
области                               год    тенге
(г. Аральск)                          2005   30 млн.
год    тенге
2006   30 млн.
год    тенге
6.2.6  Мангистауской                         2004   15 млн.
области (г.                           год    тенге
Форт-Шевченко)                        2005   30 млн.
год    тенге
2006   30 млн.
год    тенге
-------------------------------------------------------------------
7. Развитие социальной инфраструктуры
-------------------------------------------------------------------
7.1    Формировать       Решение    Минэко-  2004-  Финан-
перечень объектов Республи-  номики,  2006   сирова-
нового строитель- канской    акимы    годы   ние не
ства и реконст-   бюджетной  областей        тре-
рукции социальной комиссии   и малых         буется
инфраструктуры,              городов
рекомендуемых к
финансированию из
республиканского
бюджета
7.2    Осуществлять      Информация Акимы    2004-  В соот- Местные
капитальный ре-   Прави-     областей 2006   ветст-  бюджеты
монт ветхого      тельству            годы   вии с
жилья и снос      Республики                 регио-
аварийных жилых   Казахстан                  наль-
домов                                        ными
прог-
раммами
по ка-
питаль-
ному
ремонту
ветхого
жилья и
сносу
аварий-
ных жи-
лых до-
мов на
2002-
2005
гг.
7.3    Осуществить уста- Информация Минтран- 2004-  1900    Сред-
новку 23 цифровых Прави-     ском,    2006   млн.    ства
телефонных стан-  тельству   ОАО      годы   тенге   ОАО
ций в 22 малых    Республики "Казах-                 "Казах-
городах вместо    Казахстан  телеком"                теле-
аналоговых АТС               (по сог-                ком"
ласова-
нию)
7.4    Обеспечить строи- Информация Мин-     2004   250,0   Респуб-
тельство Арало-   Прави-     сельхоз  год    млн.    ликан-
Сарыбулакского    тельству                   тенге   ский

6.2.2    Ақтөбе облысына                   2004    30 млн.
(Алға, Шалқар                     жыл     теңге
қалалары)                         2005    60 млн.
жыл     теңге
2006    60 млн.
6.2.3    Қарағанды облысына                2004    30 млн.
(Абай, Қарқаралы                  жыл     теңге
қалалары)                         2005    60 млн.
жыл     теңге
2006    60 млн.
жыл     теңге
6.2.4.   Қостанай облысына                 2004    30 млн.
(Арқалық, Жітiқара                жыл     теңге
қалалары)                         2005    60 млн.
жыл     теңге
2006    60 млн.
жыл     теңге
6.2.5.   Қызылорда облысына                2004    15 млн.
(Арал қаласы)                     жыл     теңге
2005    30 млн.
жыл     теңге
2006    30 млн.
жыл     теңге
6.2.6.   Маңғыстау облысына                2004    15 млн.
(Форт-Шевченко                    жыл     теңге
қаласы)                           2005    30 млн.
жыл     теңге
2006    20 млн.
жыл     теңге
__________________________________________________________________
7. Әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту
__________________________________________________________________
7.1      Республикалық     Респу.  Эконо.  2004-   Қаржы.
бюджеттен         блика.  мика.   2006    ланды.
қаржыландыруға    лық     мині,   жылдар  руды
ұсынылатын        бюджет  облыс.          қажет
әлеуметтік        комис.  тар             етпейдi
инфрақұрылымның   сиясы.  және
жаңадан салынатын ның     шағын
және қайта        шешімі  қала.
жаңартылатын              лардың
объектілерiнiң            әкiм.
тiзбесiн                  дерi
қалыптастыру
7.2      Ескi тұрғын       Қазақ.  Облыс.  2004-   Ескi    Жергі.
үйлерге күрделi   стан    тар     2006    тұрғын  лікті
жөндеу жүргiзудi  Респу.  әкiм.   жылдар  үйлердi бюджеттер
және авариялық    блика.  дерi            күрделi
тұрғын үйлердi    сының                   жөн.
бұзуды жүзеге     Үкіме.                  деудiң
асыру             тіне                    және
ақпарат                 авария.
лық
тұрғын
үйлерді
бұзудың
2002-
2005 жж.
арнал.
ған
өңірлік
бағдар.
ламала.
рына
сәйкес
7.3      22 шағын қалада   Қазақ.  Көлiк.  2004-   1900    "Қазақ.
осылай АТС орнына стан    ком.    2006    млн.    телеком"
23 цифрлық теле.  Респу.  минi,   жылдар  теңге   ААҚ
фон станцияларын  блика.  "Қазақ.                 қаражаты
орнатуды жүзеге   сының   теле.
асыру             Үкiме.  ком"
тiне    ААҚ
ақпарат (келi.
сiм
бойын.
ша)
7.4      Арал және Қазалы  Қазақ.  Ауыл.   2004    250,0   Республи.
шағын қалаларын   стан    шарминi жыл     млн.    калық
сумен жабдықтауды Респу.                  теңге   бюджет

группового водо-  Республики          2005   350,0   бюджет
провода (4 оче-   Казахстан           год    млн.
редь) Кызылордин-                            тенге
ской области,                         2006   584,0
охватывающего                         год    млн.
водоснабжение ма-                            тенге
лых городов
Аральск и Каза-
линск
7.5    Осуществить       Информация Мин-     2004   100,0   Респуб-
реконструкцию     Прави-     сельхоз  год    млн.    ликан-
группового водо-  тельству                   тенге   ский
провода Кульсары- Республики          2005   201,08  бюджет
Тургузба-Шокпар-  Казахстан           год    млн.
тугай-Аккизтогай                             тенге
Жылойского района
Атырауской облас-
ти
7.6    Осуществить       Информация Мин-     2004   35,0    Респуб-
реконструкцию     Прави-     сельхоз  год    млн.    ликан-
Шардаринского     тельству                   тенге   ский
группового водо-  Республики          2005   177,83  бюджет
провода Южно-     Казахстан           год    млн.
Казахстанской                                тенге
области                               2006   400,0
год    млн.
тенге
7.7    Осуществить       Информация Мин-     2004   104,66  Респуб-
реконструкцию     Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
водопроводных     тельству   аким            тенге   ский
сетей в городе    Республики Акмо-                   бюджет
Акколь            Казахстан  линской
области
7.8    Осуществить       Информация Мин-     2004   46,15   Респуб-
реконструкцию     Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
скважинного водо- тельству   аким            тенге   ский
забора города     Республики Акмо-                   бюджет
Атбасара          Казахстан  линской
области
7.9    Осуществить       Информация Мин-     2004   70,0    Респуб-
реконструкцию су- Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
ществующей сис-   тельству   аким            тенге   ский
темы водоснабже-  Республики Акмо-    2005   52,85   бюджет
ния города Макин- Казахстан  линской  год    млн.
ска                          области         тенге
7.10   Осуществить       Информация Мин-     2004   38,03   Респуб-
реконструкцию и   Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
строительство     тельству   аким            тенге   ский
систем водоснаб-  Республики Алма-                   бюджет
жения города      Казахстан  тинской
Жаркента                     области
7.11   Осуществить       Информация Мин-     2004   98,25   Респуб-
реконструкцию     Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
первой очереди    тельству   аким            тенге   ский
водозаборных      Республики Восточ-                 бюджет
сооружений и      Казахстан  но-Ка-
водопроводных                захстан-
сетей города                 ской
Аягоза                       области

қамтитын          блика.          2005    350,0
Қызылорда облы.   сының           жыл     млн.
сындағы Арал-     Үкiме.                  теңге
Сарыбұлақ топтық  тiне            2006    584,0
су құбырының      ақпарат         жыл     млн.
құрылысын                                 теңге
(4-кезегі)
қамтамасыз ету
7.5      Атырау облысының  Қазақ.  Ауыл.   2004    100,0   Респу.
Жылыой ауданы     стан    шармині жыл     млн.    бликалық
Құлсары-Тұргұзба- Респу.                  теңге   бюджет
Шоқпартоғай       блика.          2005    201,08
топтық су         сының           жыл     млн.
құбырын қайта     Үкiме.                  теңге
салуды жүзеге     тiне
асыру             ақпарат
7.6      Оңтүстік          Қазақ.  Ауыл.   2004    35,0    Респу.
Қазақстан         стан    шарминi жыл     млн.    бликалық
облысының Шардара Респу.                  теңге   бюджет
топтық су құбырын блика.          2005    177,83
қайта салуды      сының           жыл     млн.
жүзеге асыру      Үкiме.                  теңге
тiне            2006    400,0
ақпарат         жыл     млн.
теңге
7.7      Ақкөл қаласындағы Қазақ.  Ауыл.   2004    104,66  Респу.
су құбыры жүйесiн стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
қайта салуды      Респу.  мині,           теңге   бюджет
жүзеге асыру      блика.  Ақмола
сының   облы.
Үкiме.  сының
тiне    әкiмi
ақпарат
7.8      Атбасар           Қазақ.  Ауыл.   2004    46,15   Республи.
қаласындағы       стан    шар.    жыл     млн.    калық
ұңғымалық су      Респу.  мині,           теңге   бюджет
жинағышты қайта   блика.  Ақмола
салуды жүзеге     сының   облы.
асыру             Үкiме.  сының
тiне    әкiмі
ақпарат
7.9      Макинск қаласының Қазақ.  Ауыл.   2004    70,00   Респу.
сумен қамтамасыз  стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
етіп тұрған       Респу.  минi,           теңге   бюджет
жүйесiн қайта     блика.  Ақмола  2005    52,85
салуды жүзеге     сының   облы.   жыл     млн.
асыру             Yкiме.  сының           теңге
тiне    әкiмi
ақпарат
7.10     Жаркент қаласының Қазақ.  Ауыл.   2004    38,08   Респу.
сумен қамтамасыз  стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
ету жүйесiн қайта Респу.  мині,           теңге   бюджет
салу және салуды  блика.  Алматы
жүзеге асыру      сының   облы.
Үкiме.  сының
тiне    әкiмi
ақпарат
7.11     Аягөз қаласының   Қазақ.  Ауыл.   2004    98,25   Респу.
су жинағыш        стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
құрылымы мен су   Респу.  минi,           теңге   бюджет
құбыры жүйесiн    блика.  Шығыс
1-iншi кезекте    сының   Қазақ.
қайта салуды      Үкiме.  стан
жүзеге асыру      тiне    облы.
ақпарат сының
әкiмi

7.12   Обеспечить строи- Информация Мин-     2004   70,5    Респуб-
тельство второй   Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
очереди внутри-   тельству   аким            тенге   ский
городских водо-   Республики Караган-                бюджет
проводных сетей в Казахстан  динской
городе Каркара-              области
линске
7.13   Осуществить       Информация Мин-     2004   114,78  Респуб-
реконструкцию и   Прави-     сельхоз, год    млн.    ликан-
оптимизацию Жар-  тельству   аким            тенге   ский
тасского группо-  Республики Караган-                бюджет
вого водопровода  Казахстан  динской
и оптимизацию                области
водопроводных
систем города
Абая и поселка
Карабас
7.14   Обеспечить строи- Информация Минобра- 2004   114,23  Респуб-
тельство прист-   Прави-     зования, год    млн.    ликан-
ройки к казахской тельству   аким            тенге   ский
школе им. Боген-  Республики Акмо-                   бюджет
бай батыра в го-  Казахстан  линской
роде Ерейментау              области
7.15   Обеспечить строи- Информация Минобра- 2004   200,0   Респуб-
тельство средней  Прави-     зования, год    млн.    ликан-
школы на 864      тельству   аким            тенге   ский
места в городе    Республики Кызыл-   2005   232,51  бюджет
Аральске          Казахстан  ордин-   год    млн.
ской            тенге
области
7.16   Обеспечить начало Информация Мин-     2006   50,0    Респуб-
строительства     Прави-     здрав,   год            ликан-
туберкулезной     тельству   аким                    ский
больницы на 30    Республики Акмо-                   бюджет
коек в г. Есиле   Казахстан  линской
области
7.17   Обеспечить начало Информация Мин-     2006   50,0    Респуб-
строительства     Прави-     здрав,   год            ликан-
туберкулезной     тельству   аким                    ский
больницы на 30    Республики Акмо-                   бюджет
коек в г. Держа-  Казахстан  линской
винске                       области
7.18   Обеспечить строи- Информация Мин-     2004   80,0    Респуб-
тельство туберку- Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
лезной больницы   тельству   аким            тенге   ский
на 60 коек в го-  Республики Актю-    2005   170,82  бюджет
роде Кандыагаш    Казахстан  бинской  год    млн.
области         тенге
2006   69,18
год    млн.
тенге
7.19   Обеспечить строи- Информация Мин-     2004   140,0   Респуб-
тельство туберку- Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
лезной больницы   тельству   аким            тенге   ский
на 60 коек в го-  Республики Актю-    2005   220,0   бюджет
роде Шалкар       Казахстан  бинской  год    млн.
области         тенге

7.12     Қарқаралы         Қазақ.  Ауыл.   2004    70,5    Респу.
қаласындағы       стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
екiншi кезектi    Респу.  мині,           теңге   бюджет
iшкi қалалық су   блика.  Қара.
құбыры жүйесiнiң  сының   ған.
құрылысын         Үкiме.  ды
қамтамасыз ету    тiне    облы.
ақпарат сының
әкiмi
7.13    Жартас топтық су   Қазақ.  Ауыл.   2004    114,78  Респу.
құбырын қайта      стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
салуды және        Респу.  минi,           теңге   бюджет
оңтайландыруды     блика.  Қара.
жүзеге асыру, Абай сының   ған.
қаласы мен         Үкіме.  дыа
Қарабас кентiнiң   тіне    облы.
сумен қамтамасыз   ақпарат сының
ету жүйесін                әкiмi
оңтайландыру
7.14     Ерейментау        Қазақ.  Бiлiм.  2004    114,23  Респу.
қаласындағы       стан    минi,   жыл     млн.    бликалық
Бөгенбай батыр    Респу.  Ақмола          теңге   бюджет
атындағы қазақ    блика.  облы.
мектебiне         сының   сының
жапсырма құрылыс. Үкiме.  әкiмi
тың құрылысын     тiне
қамтамасыз ету    ақпарат
7.15     Арал қаласының    Қазақ.  Ауыл.   2004    200,0   Респу.
864 орынға        стан    шар.    жыл     млн.    бликалық
арналған орта     Респу.  минi,           теңге   бюджет
мектептiң         блика.  Қызыл.  2005    232,51
құрылысын         сының   орда    жыл     млн.
қамтамасыз ету    Үкiме.  облы.           теңге
тiне    сының
ақпарат әкiмi
7.16     Есiл қаласындағы  Қазақ.  Денсау. 2006    50,0    Респу.
30 төсекке        стан    лықминi, жыл    млн.    бликалық
арналған          Респу.  Ақмола          теңге   бюджет
туберкулез        блика.  облы.
ауруханасының     сының   сының
құрылысын         Үкiме.  әкiмi
бастауды          тiне
қамтамасыз ету    ақпарат
7.17     Державинск        Қазақ.  Денсау. 2006    50,0    Респу.
қаласындағы 30    стан    лықминi, жыл    млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  Ақмола          теңге   бюджет
туберкулез        блика.  облы.
ауруханасының     сының   сының
құрылысын         Үкiме.  әкімі
бастауды          тiне
қамтамасыз ету    ақпарат
7.18     Қандыағаш қала.   Қазақ.  Денсау. 2004    80,0    Респу.
сындағы 60        стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулез        блика.  Ақтөбе  2005    170,82
ауруханасының     сының   облы.   жыл     млн.
құрылысын         Үкiме.  сының           теңге
қамтамасыз ету    тiне    әкiмi   2006    69,18
ақпарат         жыл     млн.
теңге
7.19     Шалқар            Қазақ.  Денсау. 2004    140,0   Респу.
қаласындағы 60    стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулез        блика.  Ақтөбе  2005    220,0
ауруханасының     сының   облы.   жыл     млн.
құрылысын         Үкiме.  сының           теңге
қамтамасыз ету    тiне    әкiмi
ақпарат

7.20   Обеспечить начало Информация Мин-     2006   50,0    Респуб-
строительства     Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
туберкулезной     тельству   аким            тенге   ский
больницы на 40    Республики Алма-                   бюджет
коек в г. Каске-  Казахстан  тинской
лене                         области
7.21   Обеспечить строи- Информация Мин-     2004   50,0    Респуб-
тельство родиль-  Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
ного дома на 60   тельству   аким            тенге   ский
коек в городе     Республики Алма-    2005   320,0   бюджет
Жаркенте          Казахстан  тинской  год    млн.
области         тенге
7.22   Осуществить ре-   Информация Мин-     2004   50,0    Респуб-
конструкцию аку-  Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
шерско-гинеколо-  тельству   аким            тенге   ский
гического корпуса Республики Алма-    2005   196,33  бюджет
на 100 коек в     Казахстан  тинской  год    млн.
г. Есике                     области         тенге
7.23   Обеспечить начало Информация Мин-     2006   100,0   Респуб-
строительства     Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
туберкулезной     тельству   аким            тенге   ский
больницы на 80    Республики Караган-                бюджет
коек в г. Шах-    Казахстан  динской
тинске                       области
7.24   Обеспечить начало Информация Мин-     2006   50,0    Респуб-
строительства     Прави-     здрав,   год            ликан-
туберкулезной     тельству   аким                    ский
больницы на 30    Республики Караган-                бюджет
коек в г. Прио-   Казахстан  динской
зерске                       области
7.25   Обеспечить строи- Информация Мин-     2004   120,0   Респуб-
тельство цент-    Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
ральной районной  тельству   аким            тенге   ский
больницы на 100   Республики Караган- 2005   240,0   бюджет
коек в городе     Казахстан  динской  год    млн.
Каркаралинске                области         тенге
2006   298,74
год    млн.
тенге
7.26   Обеспечить завер- Информация Мин-     2004   100,0   Респуб-
шение строитель-  Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
ства тубдиспан-   тельству   аким            тенге   ский
сера на 100 коек  Республики Кызыл-   2005   165,16  бюджет
в городе Аральске Казахстан  ордин-   год    млн.
ской            тенге
области
7.27   Обеспечить начало Информация Мин-     2006   97,87   Респуб-
строительства     Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
противотуберку-   тельству   аким            тенге   ский
лезного диспан-   Республики Северо-                 бюджет
сера на 50 коек с Казахстан  Казах-
поликлиникой на              станской
90 посещений в               области
городе Булаево

7.20     Қаскелең          Қазақ.  Денсау. 2006    50,0    Респу.
қаласындағы 40    стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулез        блика.  Алматы
ауруханасының     сының   облы.
құрылысын         Үкiме.  сының
бастауды          тiне    әкiмi
қамтамасыз ету    ақпарат
7.21     Жаркент           Қазақ.  Денсау. 2004    50,0    Респу.
қаласындағы 60    стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
перзентхана       блика.  Алматы  2006    320,0
үйiнiң құрылысын  сының   облы.   жыл     млн.
қамтамасыз ету    Үкiме.  сының           теңге
тіне    әкiмi
ақпарат
7.22     Есiк қаласындағы  Қазақ.  Денсау. 2004    50,0    Респу.
100 төсекке       стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
арналған акушер.  Респу.  мині,           теңге   бюджет
лiк-гинеколо.     блика.  Алматы  2005    196,33
гиялық корпусын   сының   облы.   жыл     млн.
қайта салу.       Үкiме.  сының           теңге
тiне    әкiмi
ақпарат
7.23     Шахтинск          Қазақ.  Денсау. 2006    100,0   Респу.
қаласындағы 80    стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулез ауру.  блика.  Қара.
ханасының құры.   сының   ғанды
лысын бастауды    Үкiме.  облы.
қамтамасыз ету    тiне    сының
ақпарат әкiмi
7.24     Приозерск қала.   Қазақ.  Денсау. 2006    50,0    Респу.
сындағы 30        стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулез        блика.  Қара.
ауруханасының     сының   ғанды
құрылысын         Үкiме.  облы.
бастауды          тiне    сының
қамтамасыз ету    ақпарат әкiмi
7.25     Қарқаралы         Қазақ.  Денсау. 2004    120,0   Респу.
қаласындағы 100   стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
аурухананың       блика.  Қара.   2005    240,0
құрылысын         сының   ғанды   жыл     млн.
қамтамасыз ету    Үкiме.  облы.           теңге
тiне    сының   2006    298,74
ақпарат әкiмi   жыл     млн.
теңге
7.26     Арал қаласындағы  Қазақ.  Денсау. 2004    100     Респу.
100 төсекке       стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
арналған          Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулез        блика.  Қызыл.  2006    165,16
диспансерiнiң     сының   орда    жыл     млн.
құрылысын         Үкiме.  облы.           теңге
қамтамасыз ету    тiне    сының
ақпарат әкiмi
7.27     Булаево           Қазақ.  Денсау. 2006    97,87   Респу.
қаласындағы 50    стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
туберкулезге      блика.  Сол.
қарсы диспансер   сының   түстік
мен 90 адам       Үкiме.  Қазақ.
қабылдайтын       тiне    стан
емханасының       ақпарат облы.
құрылысын                 сының
бастауды                  әкiмі
қамтамасыз ету

7.28   Обеспечить завер- Информация Мин-     2004   286,32  Респуб-
шение строитель-  Прави-     здрав,   год    млн.    ликан-
ства центральной  тельству   аким            тенге   ский
районной больницы Республики Южно-                   бюджет
на 150 коек в     Казахстан  Казах-
городе Жетысай               станской
области
7.29   Обеспечить строи- Информация Спорт-   2005   37,17   Респуб-
тельство лыжной   Прави-     агент-   год    млн.    ликан-
базы в городе     тельству   ство,           тенге   ский
Щучинске          Республики аким     2006   892,11  бюджет
Казахстан  Акмо-    год    млн.
линской         тенге
области
-------------------------------------------------------------------
8. Воспроизводство кадрового потенциала
-------------------------------------------------------------------
8.1    Постоянно попол-  Информация Минтруд- 2004   Финан-
нять банк вакан-  Прави-     соцза-   год    сирова-
сий Республикан-  тельству   щиты,    еже-   ние не-
ской базы данных  Республики акимы    квар-  тре-
о спросе на рабо- Казахстан  областей тально буется
чую силу в раз-              и малых
резе специальнос-            городов
тей для своевре-
менного информи-
рования населения
через средства
массовой информа-
ции о возможнос-
тях трудоустрой-
ства
8.2    Открывать про-    Информация Акимы    Де-    В пре-  Местные
фессионально-тех- Прави-     областей кабрь  делах   бюджеты
нические школы    вительству          2004-  сред-
для подготовки    Республики          2006   ств,
рабочих по спе-   Казахстан           годы   выде-
циальностям,                                 ляемых
востребованным на                            ежегод-
рынке труда малых                            но из
городов                                      местных
бюдже-
тов
8.3    Организовать      Информация Акимы    Де-    В пре-  Местные
профессиональное  Прави-     областей кабрь  делах   бюджеты
консультирование  тельству            2004-  сред-
и переобучение    Республики          2006   ств,
высвобождаемых    Казахстан           годы   выде-
работников раз-                              ляемых
личных категорий                             ежегод-
но из
бюджета
8.4    Предоставлять     Информация Акимы    2004-  Финан-
прибывающим по    Прави-     областей 2006   сирова-
приглашению мест- тельству            годы   ние не
ных исполнитель-  Республики                 тре-
ных органов спе-  Казахстан                  буется
циалистам образо-
вания, здравоох-
ранения и куль-
туры служебное
жилье или на
льготных условиях
участки под инди-
видуальное жилищ-
ное строительство
в соответствии с
законодательством
-------------------------------------------------------------------

7.28     Жетiсай           Қазақ.  Денсау. 2004    286,32  Респу.
қаласындағы 150   стан    лық.    жыл     млн.    бликалық
төсекке арналған  Респу.  минi,           теңге   бюджет
орталық аудандық  блика.  Оңтүс.
аурухананың       сының   тiк
құрылысын         Үкiме.  Қазақ.
аяқтауды          тiне    стан
қамтамасыз ету    ақпарат облы.
сының
әкiмi
7.29     Шортанды          Қазақ.  Спорт.  2005    37,17   Респу.
қаласындағы шаңғы стан    агент.  жыл     млн.    бликалық
базасының         Респу.  тігi,           теңге   бюджет
құрылысын         блика.  Ақмола  2006    892,11
қамтамасыз ету    сының   облы.   жыл     млн.
Үкiме.  сының           теңге
тiне    әкiмi
ақпарат
__________________________________________________________________
8. Кадр әлеуетін толықтыру
__________________________________________________________________
8.1.     Жұмысқа орналасу  Қазақ.  Еңбек.  2004    Қаржылан.
мүмкiндiктерi     стан    минi,   жыл     дыруды
туралы халықты    Респу.  облыс.  тоқсан  қажет
бұқаралық ақпарат блика.  тар мен сайын   етпейдi
құралдары арқылы  сының   шағын
уақтылы хабардар  Үкiме.  қала.
етiп отыру үшiн   тiне    лардың
мамандықтар       ақпарат әкiм.
бойынша жұмыс             дерi
күшiне сұраным
туралы
Республикалық
дереққордың бос
орындар банкiн
ұдайы толықтырып
отыру
8.2      Шағын қалалардың  Қазақ.  Облыс.  Жел.    Жергi.  Жергі.
еңбек рыногында   стан    тар     тоқсан  лiктi   ліктi
талап етілетiн    Респу.  әкiм.   2004-   бюджет. бюджет.
мамандықтар       блика.  дерi    2006    терден  тер
бойынша           сының           жылдар  жыл
жұмысшыларды      Үкiме.                  сайын
даярлау үшiн      тiне                    бөлi.
кәсiптiк-техника. ақпарат                 нетiн
лық мектептер ашу                         қаражат
шегінде
8.3      Түрлі санаттағы   Қазақ.  Облыс.  Жел.    Жергi.  Жергі.
босайтын қызмет.  стан    тар     тоқсан  лiктi   ліктi
керлерге кәсiби   Респу.  әкiм.   2004-   бюджет. бюджет.
консультация      блика.  дерi    2006    терден  тер
берудi және       сының           жылдар  жыл
оларды қайта      Үкiме.                  сайын
оқытуды           тiне                    бөлi.
ұйымдастыру       ақпарат                 нетiн
қаражат
шегінде
8.4      Жергілiкті        Қазақ.  Облыс.  2004-   Қаржы.
атқарушы          стан    тар     2006    ланды.
органдардың       Респу.  әкiм.   жылдар  руды
шақыруы бойынша   блика.  дерi            қажет
келетiн бiлiм,    сының                   етпейдi
денсаулық сақтау  Үкiме.
және мәдениет     тiне
саласындағы       ақпарат
мамандарға
қызметтік тұрғын
үйлер және
заңнамаға сәйкес
жеке тұрғын үй
құрылысы үшiн
жеңiлдiктi
шарттармен
телiмдер беру
__________________________________________________________________

9. Охрана окружающей среды
-------------------------------------------------------------------
9.1    Обеспечить обя-   Информация Акимы    Де-    Финан-
зательное прохож- Прави-     облас-   кабрь  сирова-
дение через эко-  тельству   тей,     2004-  ние из
логическую и      Республики Минох-   2006   госбюд-
санитарно-эпиде-  Казахстан  раны     годы   жета не
миологическую                окружаю-        тре-
экспертизу                   щей сре-        буется
проектных пред-              ды, Мин-
ложений технико-             здрав
технологического
обновления про-
мышленности,
переход промыш-
ленных предприя-
тий на производ-
ство экологически
чистых продуктов,
ресурсосберегаю-
щие безотходные
технологии
9.2    Обеспечить прове- Информация Акимы    Де-    Финан-
дение регулярного Прави-     облас-   кабрь  сирова-
экологического    тельству   тей,     2004-  ние не
мониторинга окру- Республики Мин-     2006   тре-
жающей среды в    Казахстан  охраны,  годы   буется
малых городах                окружаю-
промышленного                щей сре-
направления                  ды, Мин-
здрав
9.3    Принять меры по   Информация Акимы    Де-    Финан-
ликвидации сти-   Прави-     областей кабрь  сирова-
хийных свалок и   тельству            2004-  ние не
организации типо- Республики          2006   тре-
вых полигонов     Казахстан           годы   буется
твердых бытовых
отходов
9.4    Осуществить меры  Информация МЭМР,    Де-    Финан-
по решению вопро- Прави-     акимы    кабрь  сирова-
сов ликвидации    тельству   областей 2004-  ние не
больших объемов   Республики          2006   тре-
отвалов и хвосто- Казахстан           годы   буется
хранилищ горнодо-
бывающих пред-
приятий
-------------------------------------------------------------------
10. Совершенствование экономических и
финансовых механизмов поддержки малых городов
-------------------------------------------------------------------
10.1   Усовершенствовать Проекты    Минэко-  2004   Финан-
механизм сметного Бюджет-    номики   год    сирова-
финансирования    ного ко-                   ние не
малых городов     декса и                    тре-
путем перехода на Закона                     буется
финансирование их Республики
расходов по бюд-  Казахстан
жетным програм-   "О внесе-
мам, не подлежа-  нии изме-
щим секвестирова- нений и
нию в ходе испол- дополне-
нения местного    ний в
бюджета           Закон
Республики
Казахстан
"О местном
государст-
венном уп-
равлении"
10.2   Выделить из рес-  Решение    Минэко-  2004   750     Респуб-
публиканского     Республи-  номики   год    млн.    ликан-
бюджета средства  канской                    тенге   ский
на пополнение     бюджетной           2005   750     бюджет
уставного фонда   комиссии            год    млн.
ЗАО "Фонд разви-                             тенге
тия малого пред-
принимательства"
для кредитования
инвестиционных
проектов в малых
городах и разви-
тие малого пред-
принимательства
10.3   Внести изменения  Проект     Минин-   1      Финан-
в Меморандум о    постанов-  дустрии  квар-  сирова-
кредитной полити- ления Пра-          тал    ние не
ке ЗАО "Фонд раз- вительства          2004   тре-
вития малого      Республики          года   буется
предприниматель-  Казахстан
ства" на 2003-
2005 годы, пре-
дусматривающие
приоритетное кре-
дитование фондом
инвестиционных
проектов в малых
городах
10.4   Обеспечить финан- Информация Минин-   2004   750     ЗАО
сирование инвес-  Прави-     дустрии  год    млн.    "Фонд
тиционных проек-  тельству                   тенге   разви-
тов в малых       Республики          2005   750     тия
городах           Казахстан           год    млн.    малого
тенге   пред-
прини-
матель-
ства
10.5   Обеспечить выде-  Проект     Минэко-  2003   150     Респуб-
ление финансовых  постанов-  номики   год    млн.    ликан-
средств из рес-   ления Пра-                 тенге   ский
публиканского     вительства                         бюджет
бюджета областным Республики
бюджетам на раз-  Казахстан
витие и обеспече-
ние надлежащего
функционирования
инженерной инфра-
структуры и учас-
тие в реализации
инвестиционных
проектов по раз-
витию экономики
малых городов.
В том числе:

9. Қоршаған ортаны қорғау
__________________________________________________________________
9.1.     Өнеркәсіптік      Қазақ.  Облыс.  Жел.    Мемле.
техникалық-       стан    тар     тоқсан  кеттік
технологиялық     Респу.  әкiм.   2004-   бюджет.
жаңартудың        блика.  дерi,   2006    тен
жобалық           сының   Қорша.  жылдар  қаржы.
ұсыныстарын       Үкiме.  ғанор.          ланды.
экологиялық және  тiне    таминi,         руды
санитарлық-       ақпарат Денсау.         қажет
эпидемиологиялық          лықминi         етпейдi
сараптамадан
мiндеттi түрде
өткiзудi,
өнеркәсiп
орындарының
экологиялық таза
өнiмдер өндiруге,
ресурс үнемдейтiн
қалдықсыз
технологияларға
көшуiн
қамтамасыз ету
9.2      Өнеркәсiптiк      Қазақ.  Облыс.  Жел.    Қаржы.
бағыттағы шағын   стан    тар     тоқсан  ландыруды
қалалардағы       Респу.  әкiм.   2004-   қажет
қоршаған ортаға   блика.  дерi,   2006    етпейдi
тұрақты           сының   Қорша.  жылдар
экологиялық мони. Үкiме.  ғанор.
торинг жүргiзудi  тiне    таминi,
қамтамасыз ету    ақпарат Денсау.
лықминi
9.3.     Беталды төгiлген  Қазақ.  Облыс.  Жел.    Қаржы.
күресiндердi жою  стан    тар     тоқсан  ланды.
және қатты        Респу.  әкiм.   2004-   руды
тұрмыстық         блика.  дерi    2006    қажет
қалдықтардың      сының           жылдар  етпейдi
тұрпатты          Үкiме.
полигондарын      тiне
ұйымдастыру       ақпарат
жөнiнде шаралар
қабылдау
9.4      Кен өндiру        Қазақ.  Энер.   Жел.    Қаржы.
кәсiпорындарының  стан    гетика. тоқсан  ланды.
үйiндiлерi мен    Респу.  минi,   2004-   руды
қалдық сақтау     блика.  облыс.  2006    қажет
қоймаларының      сының   тар     жылдар  етпейді
үлкен көлемiн жою Үкiме.  әкiм.
мәселелерiн шешу  тiне    дерi
жөнiндегi         ақпарат
шараларды iске
асыру
__________________________________________________________________
10. Шағын қалаларды қолдаудың экономикалық және қаржылық
тетіктерін жетілдіру
__________________________________________________________________
10.1.    Жергіліктi        Қазақ.  Эконо.  2004    Қаржы.
бюджеттi атқару   стан    мика.   жыл     ланды.
барысында         Респу.  минi            руды
секвестрлеуге     бликасы                 қажет
жатпайтын         Бюджет                  етпейдi
бюджеттік         кодек.
бағдарламалар     сiнiң
бойынша олардың   және
шығыстарын        "Жергі.
қаржыландыруға    лiктi
көшу жолымен      мемле.
шағын қалаларды   кеттiк
сметалық қаржы.   басқару
ландыру тетiгін   туралы"
жетiлдiру         Қазақ.
стан
Респу.
блика.
сының
Заңына
өзге.
рiстер
мен
толықты.
рулар
енгізу
туралы"
Заңының
жоба.
лары
10.2.    Шағын қалалар     Респу.  Эконо.  2004    750     Респу.
мен шағын         блика.  мика.   жыл     млн.    бликалық
кәсiпкерлiктi     лық     минi            теңге   бюджет
дамытудың         бюджет          2005    750
инвестициялық     комис.          жыл     млн.
жобаларына кредит сиясы.                  теңге
беру үшiн         ның
Республикалық     шешiмi
бюджеттен "Шағын
кәсiпкерлiктi
дамыту қоры" ЖАҚ
жарғылық қорына
толықтыруға
қаражат бөлу
10.3.    Шағын қалаларда   Қазақ.  Эконо.  1       Қаржы.  Респу.
инвестициялық     стан    мика.   тоқсан  ландыру бликалық
жобалар қоры      Респу.  минi    2004    қажет   бюджет
басымды кредит    блика.          жыл     етіл.
берудi көздейтiн  сының                   мейдi
2003-2005         Үкiметi
жылдарға арналған қаулы.
"Шағын кәсiпкер.  сының
лiктi дамыту      жобасы
қоры" ЖАҚ Кредит
саясаты туралы
меморандумға
өзгерістер
енгiзсiн
10.4.    Шағын қалаларда   Қазақ.  Индус.  2004    750     "Шағын
инвестициялық     стан    трия.   жыл     млн.    кәсiп.
жобалардың        Респу.  минi            теңге   керлiктi
қаржыландырылуын  блика.          2005    750     дамыту
қамтамасыз ету    сының           жыл     млн.    қоры"
Үкiме.                  теңге   ЖАҚ
тiне
ақпарат
10.5.    Инженерлiк        Қазақ.  Эконо.  2004    150
инфрақұрылымның   стан    мика.   жыл     млн.
тиiсті жұмыс      Респу.  мині            теңге
iстеуiн және      блика.
шағын қалалардың  сының
экономикасын      Үкіметi
дамыту бойынша    қаулы.
инвестициялық     сының
жобаларды iске    жобасы
асыруына қатысуын
дамытуға және
қамтамасыз етуге
республикалық
бюджеттен
облыстық
бюджеттерге қаржы
қаражатын бөлудi
қамтамасыз етсiн.
Оның iшiнде:

10.5.1 Алматинской об-                              50 млн.
ласти                                        тенге
10.5.2 Восточно-Казах-                              50 млн.
станской области                             тенге
10.5.3 Кызылординской                               50 млн.
области                                      тенге
-------------------------------------------------------------------

10.5.1   Алматы облысының                          50 млн.
теңге
10.5.2   Шығыс Қазақстан                           50 млн.
облысының                                 теңге
10.5.3   Қызылорда                                 50 млн.
облысының                                 теңге
__________________________________________________________________