Об утверждении Правил возмещения акционерами корпоративного накопительного пенсионного фонда потери инвестиционного дохода в случае уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2004 года № 103. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2012 года № 770
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.06.2012 № 770.
В соответствии с пунктом 4 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" в целях установления порядка возмещения акционерами корпоративного накопительного пенсионного фонда потери инвестиционного дохода в случае уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения акционерами корпоративного накопительного пенсионного фонда потери инвестиционного дохода в случае уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений.
2. Настоящее постановление вступает в силу с 29 января 2004 года.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 июня 2004 г. N 629 .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2004 года N 103
Правила
возмещения акционерами корпоративного накопительного
пенсионного фонда потери инвестиционного дохода в случае
уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяют порядок возмещения акционерами корпоративного накопительного пенсионного фонда (далее - фонд) потери инвестиционного дохода в случае уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений.
2. Уменьшение реальной стоимости пенсионных накоплений вкладчика (получателя) определяется как отрицательная разница между номинальной стоимостью пенсионных накоплений вкладчика (получателя), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, и реальной стоимостью пенсионных накоплений вкладчика (получателя), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, рассчитанной по следующей формуле:
S n =(S n-1 +V n )*(i n /100%), где
n - количество периодов (период равен 1 месяцу);
S n - реальная стоимость пенсионных накоплений вкладчика (получателя), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов на отчетную дату (на первый календарный день периода, следующего за последним периодом);
S n-i - реальная стоимость пенсионных накоплений вкладчика (получателя), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, на первый календарный день последнего периода;
V n - обязательные пенсионные взносы, поступившие за последний период;
i n - индекс потребительских цен за последний период, рассчитанный уполномоченным государственным органом по статистике.

Зейнетақы жинақтарының нақты құны азайған жағдайда корпоративтiк жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерiнiң инвестициялық кiрiс шығынын өтеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 қаңтардағы N 103 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 маусымдағы № 770 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.09 № 770 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 4-тармағына сәйкес зейнетақы жинақтарының нақты құны азайған жағдайда корпоративтiк жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерiнiң инвестициялық кiрiс шығынын өтеу тәртiбiн белгiлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Зейнетақы жинақтарының нақты құны азайған жағдайда корпоративтiк жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерiнiң инвестициялық кiрiс шығынын өтеу ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы 2004 жылғы 29 қаңтардан бастап күшiне енедi. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.07. N 629 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2004 жылғы 29 қаңтардағы
N 103 қаулысымен
бекiтiлген
Зейнетақы жинақтарының нақты құны
азайған жағдайда корпоративтiк жинақтаушы
зейнетақы қоры акционерлерiнiң инвестициялық
кiрiс шығынын өтеу ережесi
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген және зейнетақы жинақтарының нақты құны азайған жағдайда корпоративтiк жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрi - қор) акционерлерiнiң инвестициялық кiрiс шығынын өтеу тәртiбiн айқындайды.
2. Салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарының нақты құнының азаюы салымшының (алушының) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының номиналды құны мен салымшының (алушының) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының нақты құны арасында мынадай формула бойынша есептелген терiс айырма ретiнде айқындалады:
S n = (S n-1 + V n )*(i n /100%), мұнда
n - кезеңдер саны (кезең I айға тең);
S n - салымшының (алушының) есептiк күнге (соңғы кезеңнен кейiнгi кезеңнiң бiрiншi күнтiзбелiк күнiне) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының нақты құны;
S n-1 - салымшының (алушының) соңғы кезеңнiң бiрiншi күнтiзбелiк күнiне мiндетті зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының нақты құны;
V n - соңғы кезеңде келiп түскен мiндеттi зейнетақы жарналары;
i n - статистика жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган есептеген соңғы кезеңдегi тұтыну бағаларының индексi.

3. Фонд ежегодно по состоянию на 1 января отчетного года:
в течение первого месяца года, следующего за отчетным годом, осуществляет расчет реальной стоимости пенсионных накоплений вкладчиков (получателей), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов;
не позднее пятнадцатого числа второго месяца года, следующего за отчетным годом, представляет в государственный орган, осуществляющий функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов и страховых организаций (далее - уполномоченный орган), сведения о наличии (отсутствии) уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений вкладчиков (получателей), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, сумме данного уменьшения и плане мероприятий по ее возмещению в соответствии с требованиями пунктов 4 и 5 настоящих Правил.
4. При наличии уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) фонда уполномоченный орган направляет фонду предписание с указанием срока возмещения фондом и его акционерами потери инвестиционного дохода.
5. Фонд за счет собственного капитала возмещает потерю инвестиционного дохода вкладчиков (получателей) в размере уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, за вычетом суммы, восстанавливаемой организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, при устранении несоответствия коэффициента реального дохода фонда требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. В случае отсутствия или недостаточности собственного капитала фонда для возмещения потери инвестиционного дохода вкладчиков (получателей) его акционеры несут солидарную ответственность и возмещают потерю инвестиционного дохода в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

3. Қор жыл сайын есептiк жылдың I қаңтарындағы жағдай бойынша:
есептiк жылдан кейiнгi жылдың бiрiншi айы iшiнде салымшылардың (алушылардың) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының нақты құнын есептеудi жүзеге асырады;
есептiк жылдан кейiнгi жылдың екiншi айының он бесiнен кешiктiрмей жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, кастодиан- банктердiң және сақтандыру ұйымдарының қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асыратын мемлекеттiк органға (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) салымшылардың (алушылардың) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының нақты құнының азайғаны (азаймағаны), осы азаю сомасы және осы Ереженiң 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес оны өтеу жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы мәлiметтер ұсынады.
4. Қор салымшыларының (алушыларының) зейнетақы жинақтарының нақты құны азайған кезде уәкiлеттi орган қордың және оның акционерлерiнiң инвестициялық кiрiстiң шығынын өтеу мерзiмiн көрсете отырып, қорға ұйғарым жiбередi.
5. Қор меншiк капиталы есебiнен салымшылардың (алушылардың) инвестициялық кiрiсiнiң шығынын уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық кесiмiнде белгiленген талаптарына қордың нақты кiрiсi коэффициентiнiң сәйкес келмеуiн жойған кезде, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым орнын толтыратын соманы шегергенде, мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының нақты құнының азаюы мөлшерiнде өтейдi.
6. Салымшылардың (алушылардың) инвестициялық кiрiсiнiң шығынын өтеу үшiн қордың меншiктi капиталы болмаған немесе жетiспеген жағдайда оның акционерлерi бiрлесiп жауап бередi және инвестициялық кiрiс шығынын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өтейдi.