Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года N 678. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2009 года N 1061
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.07.2009 N 1061 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки проектов местных бюджетов.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2002 года N 592 "Об утверждении Правил разработки проектов республиканского и местных бюджетов" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 166);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2003 года N 441 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2002 года N 592" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 19, ст. 194).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2004 года N 678
Правила
разработки проектов местных бюджетов
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года и определяют порядок разработки проектов местных бюджетов на предстоящий финансовый год.
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Общие положения
1. Основой для разработки проектов местных бюджетов на предстоящий финансовый год являются Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан, утверждаемый Правительством Республики Казахстан (далее - Среднесрочный план республики), Среднесрочный план социально-экономического развития региона, утверждаемый местным представительным органом (далее - Среднесрочный план региона), Среднесрочная фискальная политика соответствующей административно-территориальной единицы на предстоящий трехлетний период, утверждаемая местным исполнительным органом (далее - Среднесрочная фискальная политика), государственные, отраслевые (секторальные), региональные программы, ежегодное послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики республики, результаты оценки эффективности реализации бюджетных программ и исполнения местных бюджетов истекшего и текущего финансовых годов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы N 678 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 шілдедегі N 1061 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.07.13. N 1061 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2002 жылғы 29 мамырдағы N 592 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 15, 166-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2002 жылғы 29 мамырдағы N 592 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2003 жылғы 12 мамырдағы N 441 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 19, 194-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 21 маусымдағы
N 678 қаулысымен
бекiтiлген
Жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесi
Ескерту. Ережеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 8 тамыздағы N 679 Қаулысымен.
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне сәйкес әзiрлендi және алдағы қаржы жылына арналған жергілiкті бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу тәртiбiн айқындайды.
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Үкіметi бекiтетiн Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Республиканың орта мерзiмдi жоспары), жергілiкті өкілдi орган бекiтетiн Өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Өңiрдiң орта мерзiмдi жоспары), жергiлiктi атқарушы орган бекiтетiн тиiсті әкімшілiк-аумақтық бiрліктің алдағы үш жылдық кезеңге арналған Орта мерзiмдi фискалдық саясаты (бұдан әрi - Орта мерзiмдi фискалдық саясат), мемлекеттiк, салалық (секторалдық), өңiрлiк бағдарламалар, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына елдегi ахуал және Республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы жыл сайынғы жолдауы , бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау және өткен және ағымдағы қаржы жылдарында жергілікті бюджеттердi атқарудың нәтижелері, алдағы қаржы жылына арналған жергілiктi бюджеттердің жобаларын әзiрлеудің негізі болып табылады.

2. Процесс разработки проектов местных бюджетов включает в себя следующие этапы:
1) определение прогнозных показателей поступлений на предстоящий финансовый год;
2) определение лимитов расходов бюджета для текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития;
2-1) определение перечня приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающего приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы)
3) составление бюджетных заявок администраторами местных бюджетных программ;
4) рассмотрение бюджетных заявок администраторов местных бюджетных программ;
5) разработка проекта решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Разработка проекта областного бюджета, города
республиканского значения, столицы
Глава 2. Определение прогнозных показателей поступлений в областной
бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы на
предстоящий финансовый год
3. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию области, города республиканского значения, столицы (далее - местный уполномоченный орган по бюджетному планированию) с учетом определенных на трехлетний период объемов бюджетных субвенций из республиканского бюджета, бюджетных изъятий из районных (городов областного значения) бюджетов и нормативов распределения доходов между областным бюджетом и бюджетом района (города областного значения), определяет прогнозные показатели поступлений в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы согласно структуре бюджета и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы (далее - бюджетная комиссия).
4. Бюджетная комиссия в срок до 5 июня текущего финансового года рассматривает и одобряет представленные прогнозные показатели поступлений бюджета области, города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4-1. Бюджетная комиссия области, города республиканского значения, столицы на основании предложений соответствующего местного исполнительного органа и (или) депутатов маслихата принимает решение об уточнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы соответствующего финансового года с указанием прогнозных показателей поступлений и основных направлений расходования бюджетных средств с учетом установленных приоритетов стратегического, социально-экономического развития региона.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2. Жергілікті бюджеттердің жобаларын әзiрлеу процесi мынадай кезеңдердi қамтиды:
1) алдағы қаржы жылына арналған түсiмдердiң болжамды көрсеткіштерiн айқындау;
2) ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттерін айқындау;
2-1) басым бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесін айқындау;
3) жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкiмшілерінің бюджеттiк өтiнiмдерді жасауы;
4) жергілікті бюджеттiк бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттiк өтінімдерін қарау;
5) мәслихаттың тиiстi қаржы жылына арналған жергiлікті бюджет туралы шешімінің жобасын әзiрлеу.
2-бөлiм. Облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобаларын әзiрлеу
2-тарау. Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетiн түсiмдердiң болжамды көрсеткiштерiн айқындау
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы (бұдан әрi - бюджеттiк жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкiлетті орган) үш жылдық кезеңге айқындалған республикалық бюджеттен берілетін бюджеттiк субвенциялардың, аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) бюджеттерден алынатын бюджеттiк алып қоюлардың көлемдерiн және облыстық бюджет пен аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден арасында кiрiстердi бөлу нормативтерiн ескере отырып, бюджет құрылымына сәйкес облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi түсiмдерiнiң болжамды көрсеткiштерiн айқындайды және оларды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссияларының (бұдан әрi - бюджет комиссиясы) қарауына жiбередi.
4. Бюджет комиссиясы ағымдағы қаржы жылының 5 маусымына дейiнгi мерзiмде алдағы қаржы жылына арналған облыс, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті түсiмдерінің ұсынылған болжамды көрсеткіштерiн қарайды және мақұлдайды.
4-1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясы тиісті жергілікті атқарушы органның және (немесе) мәслихат депутаттарының ұсыныстары негізінде түсімдердің болжамды көрсеткіштерін және өңірдің белгіленген стратегиялық, әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын ескере отырып бюджет қаражатын жұмсаудың негізгі бағыттарын көрсете отырып, тиісті қаржы жылының облыстық бюджетін, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін нақтылау туралы шешім қабылдайды.

1) соответствие государственным функциям;
2) соответствие государственным, отраслевым (секторальным), региональным программам;
3) соответствие основным направлениям среднесрочной фискальной политики;
4) наличие положительного заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования для бюджетных инвестиционных проектов (программ).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. При расчете лимитов расходов бюджета для текущих бюджетных программ учитывается следующее:
1) общий объем затрат на текущие бюджетные программы, включая объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты районов (городов областного значения) и объемы бюджетных изъятий в республиканский бюджет, установленных на трехлетний период, не должен превышать объем доходов областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
2) утвержденные натуральные нормы;
3) объем текущих бюджетных программ текущего финансового года;
4) направления, отраженные в Среднесрочной фискальной политике, по увеличению или сокращению бюджетных расходов;
5) необходимость исключения завершающихся в текущем финансовом году текущих бюджетных программ;
6) другие необходимые условия.
8. Лимиты расходов бюджета для текущих бюджетных программ определяются для каждого администратора областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы (далее - администраторы бюджетных программ). Допускается выделение отдельных видов расходов из общих лимитов.
9. Лимит расходов для бюджетных программ развития определяется в целом без распределения между администраторами бюджетных программ. Объем лимитов расходов бюджета для бюджетных программ развития рассчитывается как разница между общим прогнозным объемом расходов областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и общим объемом лимитов расходов бюджета для текущих бюджетных программ.
9-1. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит на рассмотрение бюджетной комиссии:
лимиты расходов бюджета для текущих бюджетных программ областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы (далее - лимит расходов бюджета для текущих бюджетных программ);
лимиты расходов бюджета для бюджетных программ развития областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы (далее - лимиты расходов бюджета для бюджетных программ развития);
перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающий приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы), областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1) мемлекеттік функцияларға сәйкес келу;
2) мемлекеттік, салалық (секторалдық), өңірлік бағдарламаларға сәйкес келу;
3) орта мерзімді фискалдық саясаттың негізгі бағыттарына сәйкес келу;
4) бюджеттік инвестициялық жобалар (бағдарламалар) үшін техникалық-экономикалық негіздеменің экономикалық сараптамасының оң қорытындысы болуы.
7. Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар үшін бюджет шығыстарының лимиттерiн есептеу кезiнде:
1) үш жылдық кезеңге белгiленген облыстық бюджеттен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне берiлетін бюджеттiк субвенциялардың көлемi мен республикалық бюджетке алынатын бюджеттік алулардың көлемдерiн қоса алғанда, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi кiрiстерінің көлемiнен аспауы тиiс ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға арналған шығындардың жалпы көлемi;
2) бекiтiлген заттай нормалар;
3) ағымдағы қаржы жылының ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларының көлемi;
4) бюджеттік шығыстарды ұлғайту немесе азайту жөнінде Орта мерзiмдi фискалдық саясатта көрсетiлген бағыттар;
5) ағымдағы қаржы жылында аяқталатын ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды алып тастау қажеттігі;
6) өзге де қажеттi жағдайлар ескерiледi.
8. Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар үшін бюджет шығыстарының лимиттерi облыстық бюджеттiк бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік бағдарламаларының әрбiр әкiмшісi (бұдан әрi - бюджеттiк бағдарламалардың әкімшілерi) үшiн айқындалады. Жалпы лимиттерден шығыстардың жекелеген түрлерiн бөлiп көрсетуге болады.
9. Бюджеттiк даму бағдарламалары үшін шығыстардың лимиттерi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi арасында ажыратылмай, тұтас айқындалады. Бюджеттік даму бағдарламалары үшiн шығыстар лимиттерiнiң көлемi облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi шығыстарының жалпы болжамды көлемi мен ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар үшін шығыстар лимиттерiнің жалпы көлемi арасындағы айырмашылық ретiнде есептеледi.
9-1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік комиссияның қарауына:
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің ағымдағы бюджеттік бағдарламалар үшін бюджет шығыстарының лимиттерін (бұдан әрі - ағымдағы бюджеттік бағдарламалар үшін бюджет шығыстарының лимиті);
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің бюджеттік даму бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттерін (бұдан әрі - бюджеттік даму бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттері);
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің басым бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесін енгізеді.

18. Бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период представляются администраторами бюджетных программ в местный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 1 июля текущего года согласно графику, установленному местным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
При уточнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы администраторы бюджетных программ по принятым бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы основным направлениям расходования бюджетных средств представляют бюджетные заявки в местный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение 10 рабочих дней после принятия бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы решения об уточнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. Администраторы бюджетных программ, осуществляющие финансирование целевых трансфертов и бюджетных кредитов бюджетам районов (городов областного значения), представляют в местный уполномоченный орган по бюджетному планированию обоснованные расчеты по данным бюджетным программам в разрезе районов (городов областного значения).
Глава 5. Рассмотрение бюджетных заявок администраторов областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы
20. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) рассматривает бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия требованиям, предъявляемым настоящими Правилами и бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) проводит оценку эффективности бюджетных программ на стадии планирования бюджета на основе:
проектов паспортов, годовых сумм планов финансирования, расчетов расходов по бюджетной программе на прогнозируемый финансовый год;
результатов оценки эффективности бюджетной программы, проведенной администратором бюджетной программы;
и на соответствие:
с принятыми стратегическими, среднесрочными программами и планами социально-экономического развития региона на соответствующие прогнозируемые годы;
анализа реализации бюджетных программ за предыдущие и текущий годы, если предусмотрена реализация данной программы на предстоящий финансовый год;
3) готовит заключение по бюджетным заявкам администраторов бюджетных программ;
4) готовит предложение по объемам целевых трансфертов и бюджетных кредитов из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения).
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

18. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтінімдердi бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлетті орган белгілеген кестеге сәйкес ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктiрмей бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға ұсынады.
Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетін нақтылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясы қабылдаған бюджет қаражатын жұмсаудың негізгі бағыттары бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік комиссиясы облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін нақтылау туралы шешім қабылданған күннен кейін 10 жұмыс күні ішінде бюджеттік өтінімдерін ұсынады.
19. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне берiлетiн мақсатты трансферттердi және бюджеттік кредиттердi қаржыландыруды жүзеге асыратын бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлетті органға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлiнісiнде осы бюджеттiк бағдарламалар бойынша негiзделген есептеулердi ұсынады.
5-тарау. Облыстық бюджеттік бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік бағдарламалары әкiмшілерінің бюджеттік өтінімдерiн қарау
20. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілiкті уәкiлетті орган:
1) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерінің бюджеттiк өтiнiмдерінің осы Ережеде және Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамасында оларға қойылатын талаптарға сәйкестiгiн қарайды;
2) бюджетті жоспарлау сатысында бюджеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды:
болжанатын қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама бойынша паспорттардың жобалары, қаржыландыру жоспарларының жылдық сомалары, шығыстар есептері;
бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүргізген бюджеттік бағдарламаның тиімділігін бағалау нәтижелері негізінде;
және:
өңірдің тиісті болжанатын жылдарға арналып қабылданған стратегиялық, орта мерзімді бағдарламаларына және әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларына;
егер алдағы қаржы жылында осы бағдарламаны іске асыру көзделсе, бюджеттік бағдарламалардың өткен және ағымдағы жылдарда іске асырылуын талдауға сәйкес жүргізеді;
3) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiнің бюджеттiк өтiнiмдерi бойынша қорытынды дайындайды;
4) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне облыстық бюджеттен берiлетiн мақсатты трансферттер мен бюджеттік кредиттердің көлемдерi жөнiнде ұсыныс дайындайды.

21. Форма заключения по бюджетным заявкам администраторов бюджетных программ определяется местным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
22. Бюджетные заявки администраторов бюджетных программ и заключение местного уполномоченного органа по бюджетному планированию по ним, а также предложение местного уполномоченного органа по бюджетному планированию по объемам целевых трансфертов и бюджетных кредитов из областного бюджета, начиная с 25 июля текущего года, вносятся на рассмотрение бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. Бюджетные заявки администраторов бюджетных программ и заключение местного уполномоченного органа по бюджетному планированию по ним могут вноситься на рассмотрение бюджетной комиссии в два этапа.
На первом этапе вносятся текущие бюджетные программы. При этом текущие бюджетные программы рассматриваются бюджетной комиссией в целом по всем администраторам бюджетных программ, за исключением новых и требующих дополнительных бюджетных средств бюджетных программ, которые рассматриваются отдельно.
На втором этапе вносятся бюджетные программы развития.
Бюджетной комиссией могут рассматриваться бюджетные заявки по тематическим блокам.
24. График рассмотрения бюджетной комиссией бюджетных заявок администраторов бюджетных программ составляется рабочим органом бюджетной комиссии.
25. Бюджетная комиссия рассматривает внесенные бюджетные заявки администраторов бюджетных программ, заключение местного уполномоченного органа по бюджетному планированию, а также предложение по объемам целевых трансфертов и бюджетных кредитов из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) и в срок до 25 августа текущего года принимает по ним решение.
При уточнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы местный уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает бюджетные заявки, готовит по ним заключения и вносит их на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы для принятия решения в течение 10 рабочих дней после представления бюджетных заявок администраторами бюджетных программ.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Разногласия между местным уполномоченным органом по бюджетному планированию и администраторами бюджетных программ рассматриваются бюджетной комиссией.

21. Бюджеттік бағдарламалар әкiмшілерінің бюджеттiк өтiнiмдерi жөнiндегi қорытындының нысанын бюджеттік жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлетті орган айқындайды.
22. Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерінің бюджеттiк өтiнiмдерi және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның олар жөнiндегi қорытындысы, сондай-ақ бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі жергiлiктi уәкiлеттi органның облыстық бюджеттен берілетiн мақсатты трансферттер мен бюджеттiк кредиттердiң көлемдерi жөнiндегi ұсынысы ағымдағы жылдың 25 шілдесінен бастап бюджет комиссиясының қарауына енгiзiледi.
23. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерінің бюджеттiк өтiнiмдерi мен бюджеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органның олар жөнiндегi қорытындысы бюджет комиссиясының қарауына екi кезеңде енгiзiлуi мүмкiн.
Бiріншi кезеңде ағымдағы бюджеттік бағдарламалар енгiзiледi. Бұл ретте бюджет комиссиясы жаңа әрi қосымша бюджет қаражатын талап ететiн, жеке қаралатын бюджеттiк бағдарламаларды қоспағанда, ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды бюджеттік бағдарламалардың барлық әкiмшілерi бойынша тұтастай қарайды.
Екiншi кезеңде бюджеттiк даму бағдарламалары енгiзiледi. Бюджет комиссиясы бюджеттік өтінімдердi тақырыптық блоктар бойынша қарау тәртiбiн белгiлей алады.
24. Бюджет комиссиясының бюджеттiк бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттiк өтiнiмдерiн қарау кестесiн бюджет комиссиясының жұмыс органы жасайды.
25. Бюджет комиссиясы енгізiлген бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтiнiмдерiн, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның қорытындысын, сондай-ақ аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне облыстық бюджеттен берiлетiн мақсатты трансферттер мен бюджеттiк кредиттердiң көлемдерi жөнiндегi ұсынысты қарайды және ағымдағы жылдың 25 тамызына дейiнгi мерзiмде олар жөнiнде шешім қабылдайды.
Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін нақтылау кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік өтінімдерді қарайды, олар бойынша қорытынды дайындайды және оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік өтінімдерді ұсынған күннен кейін 10 жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына шешім қабылдау үшін енгізеді.
26. Бюджеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган мен бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерi арасындағы келiспеушіліктердi бюджет комиссиясы қарайды.

31. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе окончательного варианта проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год составляет проект решения маслихата об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год и в срок не позднее 1 октября текущего года представляет его на рассмотрение местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы.
При уточнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы местный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе принятых решений бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы по окончательному варианту проекта уточненного областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в течение 10 рабочих дней составляет проект решения о внесении изменений и дополнений в решение маслихата об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год и представляет его на рассмотрение местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
32. Проект решения маслихата об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год вносится в маслихат местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы не позднее 15 октября текущего года.
Раздел 3. Разработка проекта бюджета района
(города областного значения)
Глава 7. Определение прогнозных показателей поступлений в бюджет района
(города областного значения) на предстоящий финансовый год
33. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию района (города областного значения) с учетом установленных на трехлетний период объемов бюджетных субвенций из областного бюджета, нормативов распределения доходов между областным бюджетом и бюджетом района (города областного значения) определяет прогнозные показатели поступлений в бюджет района (города областного значения) согласно структуре бюджета и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения) (далее - бюджетная комиссия).
34. Бюджетная комиссия в срок до 1 июля текущего финансового года рассматривает и одобряет представленные прогнозные показатели бюджета района (города областного значения) на предстоящий финансовый год.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

31. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілiкті уәкілеті орган алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi жобасының түпкілікті нұсқасы негiзiнде алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi туралы мәслихат шешімiнің жобасын жасайды және ағымдағы жылдың 1 қазанынан кеш емес мерзiмде оны облыстың республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілiктi атқарушы органының қарауына ұсынады.
Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетін нақтылау кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының нақтыланған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет жобасының түпкілікті нұсқасы бойынша қабылданған шешімдерінің негізінде 10 жұмыс күні ішінде тиісті қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті туралы мәслихат шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешімнің жобасын жасайды және оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарауына ұсынады.
32. Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi туралы мәслихат шешімінің жобасын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергіліктi атқарушы органы ағымдағы жылдың 15 қазанынан кешiктірмей мәслихатқа енгiзедi.
3-бөлім. Аудан (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiнiң жобасын әзірлеу
7-тарау. Алдағы қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн түсiмдердiң болжамды көрсеткiштерiн айқындау
33. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы үш жылдық кезеңге белгiленген облыстық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялардың, облыстық бюджет пен аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің арасында кiрiстердi бөлу нормативтерін ескере отырып, бюджет құрылымына сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн түсiмдердiң болжамды көрсеткiштерiн айқындайды және оларды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының (бұдан әрi - бюджет комиссиясы) қарауына жiбередi.
34. Бюджет комиссиясы ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне дейiнгi мерзiмде алдағы қаржы жылына аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң ұсынылған болжамды көрсеткіштерін қарайды және мақұлдайды.

1) соответствие государственным функциям;
2) соответствие государственным, отраслевым (секторальным), региональным программам;
3) соответствие основным направлениям среднесрочной фискальной политики;
4) наличие положительного заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования для бюджетных инвестиционных проектов (программ).
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
37. При расчете лимитов расходов бюджета для текущих бюджетных программ района (города областного значения) учитываются:
1) общий объем затрат на текущие бюджетные программы района (города областного значения), бюджетные программы района в городе, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, включая утвержденные объемы бюджетных изъятий в областной бюджет, не должен превышать объем доходов бюджета района (города областного значения);
2) утвержденные натуральные нормы;
3) объем текущих бюджетных программ текущего финансового года;
4) направления, отраженные в Среднесрочной фискальной политике, по увеличению или сокращению бюджетных расходов;
5) необходимость исключения завершающихся в текущем финансовом году текущих бюджетных программ;
6) другие необходимые условия.
38. Лимиты расходов бюджета для текущих бюджетных программ района (города областного значения), бюджетных программ района в городе, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа определяются для каждого администратора бюджетных программ района (города областного значения) и аппарата акима района в городе, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа (далее - аппарат акима). Допускается выделение отдельных видов расходов из общих лимитов.
39. Лимит расходов для бюджетных программ развития района (города областного значения) определяется в целом, без распределения между администраторами бюджетных программ района (города областного значения) и аппаратами акимов. Объем лимитов расходов бюджета для бюджетных программ развития рассчитывается как разница между общим прогнозным объемом расходов бюджета района (города областного значения) и общим объемом лимитов расходов бюджета для текущих бюджетных программ района (города областного значения).
39-1. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию района (города областного значения) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии:
лимиты расходов бюджета для текущих бюджетных программ района (города областного значения);
лимиты расходов бюджета для бюджетных программ развития района (города областного значения);
перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающий приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы), бюджета района (города областного значения).
Сноска. Глава 8 дополнена пунктом 39-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1) мемлекеттік функцияларға сәйкес келу;.
2) мемлекеттік, салалық (секторалдық), өңірлік бағдарламаларға сәйкес келу;
3) орта мерзімді фискалдық саясаттың негізгі бағыттарына сәйкес келу;
4) бюджеттік инвестициялық жобалар (бағдарламалар) үшін техникалық-экономикалық негіздеменің экономикалық сараптамасының оң қорытындысының болуы.
37. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы бюджеттік бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттерін есептеу кезiнде:
1) облыстық бюджетке алынатын бюджеттiк алулардың бекiткен көлемдерiн қоса алғанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы бюджеттік бағдарламаларына, қаладағы ауданның, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің бюджеттік бағдарламаларына арналған шығындардың жалпы көлемi аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi кiрiстерінің көлемiнен аспауы тиiс;
2) бекiтiлген заттай нормалар;
3) ағымдағы қаржы жылының ағымдағы бюджеттік бағдарламаларының көлемi;
4) бюджеттік шығыстарды ұлғайту немесе азайту жөнiнде орта мерзiмдi фискалдық саясатта көрсетiлген бағыттар;
5) ағымдағы қаржы жылында аяқталатын ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларды алып тастау қажеттiгі;
6) өзге де қажетті жағдайлар ескеріледi.
38. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы бюджеттік бағдарламалары, қаладағы ауданның, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің бюджеттік бағдарламалары үшін шығыстардың лимиттері, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және қаладағы аудан, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмi аппаратының (бұдан әpi - әкім аппараты) бюджеттік бағдарламаларының әрбiр әкімшісі үшін айқындалады. Жалпы лимиттерден шығыстардың жекелеген түрлерiн бөліп көрсетуге болады.
39. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк даму бағдарламалар үшін шығыстардың лимиттерi ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшілерi мен әкiмдер аппараты арасында ажыратылмай, тұтас айқындалады. Бюджеттік даму бағдарламалары үшін бюджет шығыстары лимиттерінің көлемі аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi шығыстарына жалпы болжамды көлемi мен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларын бюджет шығыстары лимиттерінің жалпы көлемi арасындағы айырмашылық ретінде есептеледi.
39-1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы бюджеттік комиссияның қарауына:
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы бюджеттік бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттерін;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік даму бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттерін;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің басым бюджеттік инвестициялық жобаларын (бағдарламаларын) қамтитын басым бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесін енгізеді.

43. Бюджетная комиссия рассматривает указанные в пункте 42 настоящих Правил перечень и предложения, определяет источник и механизм их финансирования и администраторов бюджетных программ, которые будут ответственными за их реализацию.
44. Одобренный бюджетной комиссией перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) и предложения по бюджетным инвестициям, осуществляемых посредством участия в уставном капитале юридических лиц, доводится местным уполномоченным органом по бюджетному планированию района (города областного значения) до администраторов бюджетных программ района (города областного значения) и аппаратов акимов в трехдневный срок.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
45. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию района (города областного значения) распределяет прогнозные объемы и назначение целевых трансфертов и кредитов, направленных из областного бюджета по администраторам бюджетных программ района (города областного значения), аппаратам акимов, и доводит им в течение трех рабочих дней.
46. (исключен постановлением Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Составление бюджетных заявок администраторами бюджетных
программ района (города областного значения)
47. Бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период, составленные согласно пункту 17 настоящих Правил, представляются администраторами бюджетных программ района (города областного значения) и аппаратами акимов в местный уполномоченный орган по бюджетному планированию района (города областного значения) не позднее 15 июля текущего года согласно графику, установленному местным уполномоченным органом по бюджетному планированию района (города областного значения).
При уточнении бюджета района (города областного значения) администраторы бюджетных программ по принятым бюджетной комиссией района (города областного значения) основным направлениям расходования бюджетных средств представляют бюджетные заявки в местный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение 10 рабочих дней после принятия бюджетной комиссией района (города областного значения) решения об уточнении бюджета района (города областного значения).
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановление Правительства РК от 8 августа 2007 г. N 679 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

43. Бюджет комиссиясы осы Ереженiң 42-тармағында көрсетiлген тізбе мен ұсыныстарды қарайды, оларды қаржыландыру көзi мен тетігiн және оларды iске асыруға жауапты болатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін айқындайды.
44. Бюджет комиссиясы мақұлдаған басымды бюджеттік инвестициялық жобалар (бағдарламалар) мен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялар жөніндегі ұсыныстар тiзбесiн ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі жергілікті уәкілеттi органы үш күн ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк бағдарламаларының әкімшілерi мен әкiмдердiң аппараттарына жеткізедi.
45. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкілетті органы облыстық бюджеттен берілетiн мақсатты трансферттер мен бюджеттік кредиттердiң болжамды көлемдерi мен мақсатын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшілерi, әкiмдердiң аппараттары бойынша бөледi және оларға үш жұмыс күнi ішінде жеткiзедi.
46. (алынып тасталды - 2007.08.08. N 679 )
9-тарау. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік бағдарламалары әкiмшілерінің бюджеттік өтінімдердi жасауы
47. Осы Ереженің 17-тармағына сәйкес жасаған, алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдердi ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк бағдарламаларының әкімшілерi мен әкiмдердiң аппараттары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік жоспарлау жөніндегi жергілікті уәкілетті органы белгiлеген кестеге сәйкес ағымдағы жылдың 15 шілдесінен кешіктiрмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін нақтылау кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясы қабылдаған ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін нақтылау туралы шешім қабылданғаннан кейін 10 жұмыс күнінің ішінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бюджет қаражатын жұмсаудың негізгі бағыттары бойынша бюджеттік өтінімдерді табыс етеді.

58. Проект решения маслихата о бюджете района (города областного значения) на предстоящий финансовый год вносится в маслихат местным исполнительным органом района (города областного значения) не позднее 1 ноября текущего года.

58. Алдағы қаржы жылына арналған ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті туралы мәслихат шешiмiнiң жобасын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктiрмей мәслихатқа енгiзедi.