О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о Республиканской бюджетной комиссии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2004 года N 821
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о Республиканской бюджетной комиссии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан Об утверждении Положения
о Республиканской бюджетной комиссии
В соответствии с Бюджетным  кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканской бюджетной комиссии.
2. Признать утратившим силу  Указ Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2002 года N 801 "Об утверждении Положения о Республиканской бюджетной комиссии" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 37; N 38, ст. 39).
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от _ июля 2004 года
N ______
Положение
о Республиканской бюджетной комиссии
1. Общие положения
1. Настоящее Положение регулирует деятельность Республиканской бюджетной комиссии, действующей на постоянной основе (далее - Комиссия).
2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют  Конституция Республики Казахстан, Бюджетный  кодекс Республики Казахстан, законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
2. Цель деятельности Комиссии
3. Основной целью деятельности Комиссии являются обеспечение своевременной и качественной разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год и выработка предложений по уточнению и исполнению республиканского бюджета.
3. Задачи и функции Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) выработка предложений по:
среднесрочной фискальной политике на предстоящий трехлетний период;
определению показателей проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
отбору бюджетных программ для финансирования в предстоящем трехлетнем периоде и планируемом финансовом году, определению механизма их реализации, исходя из среднесрочной фискальной политики;
проектам нормативных правовых актов, предусматривающих увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов;
уточнению республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
рассмотрению результатов оценки реализации республиканских бюджетных программ;

Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереженi бекiту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 2 тамыздағы N 821 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереженi бекiту туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Республикалық бюджет комиссиясы
туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегі  Бюджет кодексiне сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереженi бекiту туралы" 2002 жылғы 7 ақпандағы N 801  Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2002 ж., N 6, 37-құжат, N 38, 39-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 ж. "__" ______
N __ Жарлығымен
бекiтiлген
Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрi - Комиссия) қызметiн реттейдi.
2. Комиссия қызметiнiң құқықтық негізiн Қазақстан Республикасының  Конституциясы , Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексi , Қазақстан Республикасының заңнамасы және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi, сондай-ақ осы ереже құрайды.
2. Комиссия қызметiнiң мақсаты
3. Комиссия қызметiнiң негізгі мақсаты тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын уақтылы және сапалы әзiрлеудi қамтамасыз ету және республикалық бюджеттi нақтылау және атқару жөнiнде ұсыныстар жасау болып табылады.
3. Комиссияның мiндеттерi мен функциялары
4. Комиссияның негiзгі мiндеттерi:
1) мыналар:
алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясат;
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының көрсеткіштерiн айқындау;
алдағы үш жылдық кезеңде және жоспарланатын қаржы жылында қаржыландыру үшін бюджеттiк бағдарламаларды iрiктеу, орта мерзiмдi фискалдық саясатқа негізделе отырып, оларды iске асыру тетігін айқындау;
республикалық немесе жергілiктi бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе түсiмдердiң қысқаруын көздейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң жобалары;
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi нақтылау;
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын бағалау нәтижелерiн қарау жөнiнде ұсыныстар жасау;

2) иные полномочия, предусмотренные Бюджетным  кодексом и настоящим Положением.
5. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами осуществляет следующие функции:
1) рассматривает подготовленные рабочим органом Комиссии материалы и определяет:
прогнозные показатели государственного, республиканского и местных бюджетов на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели поступлений республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
способы реализации основных направлений социально-экономического развития республики;
приоритетные направления расходования бюджетных средств и субсидирования юридических лиц;
направления развития межбюджетных отношений;
политику в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга;
лимиты расходов республиканского бюджета;
перечень приоритетных республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ) на планируемый трехлетний период в разрезе государственных, отраслевых (секторальных) программ;
перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитования из республиканского бюджета, на планируемый трехлетний период в разрезе государственных, отраслевых (секторальных) программ;
бюджетные инвестиции, осуществляемые посредством участия в формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц;
перечень государственных и отраслевых (секторальных) программ, требующих финансирования на планируемый трехлетний период;
источники и механизмы финансирования бюджетных инвестиционных проектов (программ);
администраторов бюджетных программ по бюджетным программам, направленным на финансирование республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ) и предусматривающим целевые трансферты на развитие и кредиты из республиканского бюджета;
2) рассматривает подготовленные рабочим органом Комиссии материалы и принимает решения по:
одобрению среднесрочного плана социально-экономического развития республики и среднесрочных планов развития национальных компаний;
одобрению заимствования местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы;
результатам оценки эффективности реализации бюджетных программ за истекший период;
предложениям об изменении или отмене натуральных норм с учетом прогнозных показателей государственного бюджета и социально-экономического развития республики;
бюджетным заявкам на предстоящий трехлетний период и заключениям центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию;
заявкам центральных государственных органов на привлечение связанных грантов;
проекту закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год;
положениям проектов законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающим увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов;
предложениям по объемам целевых трансфертов из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения и столицы;
внесению изменений и дополнений в паспорта республиканских бюджетных программ;
уточнению республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
урегулированию разногласий между администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по бюджетному планированию при рассмотрении бюджетных заявок;

2)  Бюджет кодексiнде және осы Ережеде көзделген өзге де өкiлеттiктер.
5. Комиссия өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Комиссияның жұмыс органы дайындаған материалдарды қарайды және мыналарды:
алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiн;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет түсiмдерiнiң болжамды көрсеткiштерiн;
республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының негiзгi бағыттарын iске асыру тәсiлдерiн;
бюджет қаражатын жұмсаудың және заңды тұлғаларды субсидиялаудың басым бағыттарын;
бюджетаралық қатынастардың даму бағыттарын;
мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласындағы саясатты;
республикалық бюджет шығыстарының лимиттерiн;
мемлекеттiк, салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлiнiсiнде жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге арналған басымды республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн;
мемлекеттiк, салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлiнiсiнде республикалық бюджеттен дамуға мақсатты трансферттер және кредит беру есебiнен қаржыландырылатын, жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге арналған басымды жергілiкті бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) тiзбесiн;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға және ұлғайтуға қатысу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттiк инвестицияларды;
жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге арналған қаржыландыруды талап ететiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбесiн;
бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қаржыландыру көздерi мен тетiктерiн;
республикалық бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қаржыландыруға бағытталған және республикалық бюджеттен дамуға мақсатты трансферттер мен кредиттердi көздейтiн бюджеттiк бағдарламалар бойынша бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн айқындайды;
2) Комиссияның жұмыс органы дайындаған материалдарды қарайды және мынадай:
республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарын және ұлттық компаниялардың орта мерзiмдi даму жоспарын мақұлдау;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының қарыз алуын мақұлдау;
өткен кезеңде бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру тиiмдiлігін бағалау нәтижелерi;
мемлекеттiк бюджеттiң және республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының болжамды көрсеткiштерiн есепке ала отырып, заттай нормаларды өзгерту немесе алып тастау туралы ұсыныстар;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдер және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі орталық уәкiлетті орган қорытындылары;
орталық мемлекеттік органдардың байланыстырылған гранттарды тартуға өтiнiмдерi;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасы;
республикалық немесе жергiлiктi бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе түсiмдерiнiң қысқаруын көздейтiн Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулылары жобаларының ережелерi;
республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджеттерiне берiлетiн мақсатты трансферттердiң көлемдерi бойынша ұсыныстар;
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
тиiсті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi нақтылау;
бюджеттiк өтiнiмдердi қарау кезiнде бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi мен бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі уәкiлеттi органның арасындағы келiспеушіліктердi реттеу жөнiнде шешiмдер қабылдайды;

3) осуществляет другие функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Права Комиссии
6. В соответствии со своими задачами Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами, организациями, а также привлекать к работе специалистов и экспертов для реализации задач Комиссии;
2) принимать решения и вносить предложения по вопросам, входящим в ее компетенцию;
3) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов и других организаций материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
4) приглашать на заседания Комиссии и заслушивать первых руководителей, а в их отсутствие - лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа и организации, по вопросам, связанным с реализацией задач и функций Комиссии;
5) создавать подкомиссии для рассмотрения вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, по тематическим блокам.
5. Порядок формирования и деятельности Комиссии
7. Состав Комиссии определяется Президентом Республики Казахстан по предложению Правительства Республики Казахстан.
8. В состав Комиссии входят:
1) председатель Комиссии;
2) заместители председателя Комиссии;
3) секретарь Комиссии;
4) члены Комиссии.
9. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за реализацией ее решений и несет ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией. Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет назначенный им заместитель председателя Комиссии.
10. Секретарь Комиссии координирует работу по обеспечению деятельности Комиссии, подготавливает протоколы заседаний Комиссии.
11. Члены Комиссии не имеют права делегировать свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам.
12. План-график работы устанавливается Комиссией. В период разработки проекта республиканского бюджета план-график работы Комиссии определяется согласно срокам, определенным правилами разработки проекта республиканского бюджета и чрезвычайного государственного бюджета, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.
13. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием, а также путем опроса членов Комиссии, и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решений. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.
4. Комиссияның құқықтары
6. Комиссия өзiнiң мiндеттерiне сәйкес:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен өзара iс-қимыл жасауға, сондай-ақ Комиссияның мiндеттерiн iске асыру үшiн мамандарды және сарапшыларды жұмысқа тартуға;
2) оның құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша шешiмдер қабылдауға және ұсыныстар енгізуге;
3) заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк органдар мен басқа да ұйымдардан Комиссияның мiндеттерiн iске асыру үшін қажеттi материалдарды сұратуға және оларды алуға;
4) Комиссияның мiндеттерi мен функцияларын iске асыруға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттiк органның және ұйымның бiрiншi басшыларын, ал олар болмаған кезде - бiрiншi басшысының мiндетiн атқарушы тұлғаларды Комиссияның отырыстарына шақыруға және тыңдауға;
5) Комиссияның құзыретіне кiретiн мәселелердi қарау үшiн тақырыптық блоктар бойынша кiшi комиссияларды құруға құқығы бар.
5. Комиссияны қалыптастырудың және оның қызметiнiң тәртiбi
7. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды.
8. Комиссия құрамына:
1) Комиссия төрағасы;
2) Комиссия төрағасының орынбасарлары;
3) Комиссия хатшысы;
4) Комиссия мүшелерi кiредi.
9. Комиссия төрағасы оның қызметiне басшылық етедi, Комиссия отырыстарын өткiзедi, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешiмдерiнiң іске асырылуы үшін жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет үшiн жауап бередi. Комиссия төрағасы болмаған кезде оның функцияларын ол тағайындаған Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
10. Комиссия хатшысы Комиссияның қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты үйлестiредi, Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындайды.
11. Комиссия мүшелерiнiң отырыстарға қатысу жөнiндегi өздерiнiң өкiлеттiктерiн басқа тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
12. Комиссия жұмыстың жоспар-кестесiн белгілейдi. Республикалық бюджет жобасын әзiрлеу кезеңiнде Комиссия жұмысының жоспар-кестесi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн республикалық бюджет жобасын және төтенше мемлекеттiк бюджеттi әзiрлеу ережесiнде айқындалған мерзiмдерге сәйкес белгіленеді.
13. Комиссия шешiмдерi ашық дауыс беру арқылы, сондай-ақ Комиссия мүшелерiне сауал қою жолымен қабылданады және егер, олар үшiн қатысушы Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiгі жақтап дауыс бepce, қабылданды деп саналады. Комиссия мүшелерi шешiмдер қабылдау кезiнде тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы жақтап дауыс берген шешiм қабылданды деп саналады.

14. Результаты рассмотрения вопросов повестки дня заседаний Комиссии с указанием итогов голосования по каждому вопросу заносятся в соответствующие протоколы и в случаях, определяемых председателем, визируются присутствовавшими на заседании членами Комиссии. Принятое решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем и секретарем. Члены Комиссии, в случае несогласия с принятым решением, имеют право изложить в письменном виде свое особое мнение, которое приобщается к протоколу заседания.
15. Решения Комиссии, принятые с целью выполнения возложенных на нее задач, подлежат обязательному рассмотрению и исполнению в указанный срок всеми государственными органами.
16. Рабочим органом Комиссии является центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
17. В период между заседаниями Комиссии организационные вопросы ее деятельности решает рабочий орган Комиссии.
18. Функциями рабочего органа являются подготовка материалов к заседаниям Комиссии в соответствии со сроками и повестками дня, определяемыми Комиссией или рабочим органом, рассылка их членам Комиссии, подготовка протоколов заседаний Комиссии, доведение выписок из протокольных решений Комиссии государственным органам и организациям по вопросам, входящим в их компетенцию, а также другие функции, вытекающие из нормативных правовых актов и настоящего Положения.
6. Прекращение деятельности Комиссии
19. Основанием для прекращения деятельности Комиссии является принятие Президентом Республики Казахстан решения о прекращении деятельности Комиссии.
20. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 19 настоящего Положения, влекущего прекращение деятельности Комиссии, Президенту Республики Казахстан и Правительству Республики Казахстан Комиссией направляется письмо-отчет о проделанной работе.

14. Комиссия отырыстарының күн тәртiбi мәселелерін қараудың нәтижелерi әрбiр мәселе бойынша дауыс берудiң қорытындысы көрсетiле отырып, тиiстi хаттамаларға енгiзiледi және төраға айқындайтын жағдайларда Комиссияның отырысқа қатысқан мүшелерi қол қояды. Комиссия қабылдаған шешiм төраға мен хатшы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi. Комиссия мүшелерi қабылданған шешiммен келiспеген жағдайда отырыстың хаттамасына қоса берiлетiн өзiнiң ерекше пiкiрiн жазбаша түрде бiлдiруге құқығы бар.
15. Комиссияның өзiне жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында қабылданған шешімдерін барлық мемлекеттік органдар мiндеттi түрде қарауы және көрсетiлген мерзiмде орындауы тиiс.
16. Комиссияның жұмыс органы бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган болып табылады.
17. Комиссия отырыстарының арасындағы кезеңде оның қызметiнiң ұйымдық мәселелерiн Комиссияның жұмыс органы шешедi.
18. Комиссия немесе жұмыс органы айқындайтын мерзiмге және күн тәртiбiне сәйкес Комиссия отырыстарына материалдар дайындау, оларды Комиссия мүшелерiне тарату, Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындау мемлекеттiк органдардың және ұйымдардың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша оларға Комиссияның хаттамалық шешiмдерiнен үзiндi көшiрмелер жiберу, сондай-ақ нормативтік құқықтық кесiмдерден және осы ережеден туындайтын басқа да функциялар жұмыс органының функциялары болып табылады.
6. Комиссияның қызметін тоқтату
19. Комиссияның қызметiн тоқтату үшін Қазақстан Республикасы Президентiнің Комиссия қызметiн тоқтату туралы шешiм қабылдауы негiз болады.
20. Осы ереженiң 19-тармағында көрсетiлген, Комиссияның қызметiн тоқтатуға әкеп соғатын мән-жайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының Президентiне және Қазақстан Республикасының Үкiметiне жасалған жұмыс туралы есеп-хат жiберiледi.