О Генеральном плане города Талдыкоргана
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2004 года N 1206. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 568
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.09.2017№ 568 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития административного центра Алматинской области города Талдыкоргана Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить одобренный Алматинским областным маслихатом и Талдыкорганским городским маслихатом Генеральный план города Талдыкоргана.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 12 июля 1984 года N 296 "О генеральном плане развития города Талды-Кургана".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 ноября 2004 года N 1206
Генеральный план города Талдыкоргана
1. Назначение Генерального плана
Генеральный план города Талдыкоргана на период до 2015 года является основным документом планирования градостроительного развития города Талдыкоргана, целью которого является создание благоприятной среды жизнедеятельности и устойчивого развития города, обеспечение экологической безопасности, сохранение природы и культурного наследия.
Генеральный план разработан с учетом Указа Президента Республики Казахстан от 14 апреля 2001 года N 585 "О переносе административного центра Алматинской области" и нового статуса города.
Генеральный план является основой для разработки и осуществления перспективных и первоочередных программ развития городской инфраструктуры, сохранения и развития территорий природного комплекса, реконструкции жилых и реорганизации производственных территорий, развития общественных, деловых и культурных центров, объектов туризма и отдыха, комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды, разработки и реализации градостроительных планов развития территорий административных районов и других территориальных единиц города Талдыкоргана, проектов планировки и застройки города.
Главная цель генерального плана развития города Талдыкоргана - проведение комплекса градостроительных мероприятий, направленных на создание экологически благоприятной, безопасной и социально удобной жизненной среды.

Талдықорған қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қарашадағы N 1206 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 568 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.09.2017 № 568 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi Заңына сәйкес және Алматы облысының әкiмшiлiк орталығы Талдықорған қаласын кешендi дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облыстық мәслихаты мен Талдықорған қалалық мәслихаты мақұлдаған Талдықорған қаласының бас жоспары бекiтiлсiн.
2. "Талдықорған қаласын дамытудың бас жоспары туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесiнiң 1984 жылғы 12 шiлдедегi N 296 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2004 жылғы 16 қарашадағы
N 1206 қаулысымен
бекітiлген
Талдықорған қаласының бас жоспары
1. Бас жоспардың міндеті
Талдықорған қаласының 2015 жылға дейінгі кезеңге арналған Бас жоспары, тiршiлiк әрекетiнiң қолайлы ортасын жасау мен қаланы тұрақты түрде дамыту, экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, табиғат пен мәдени мұраларды сақтау мақсатында Талдықорған қала құрылысын дамытуды жоспарлаудың негiзгі құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасы Президентiнің "Алматы облысының әкiмшiлiк орталығын Талдықорған қаласына көшiру туралы" 2001 жылғы 14 сәуiрдегi N 585 Жарлығын және қаланың жаңа мәртебесін ескере отырып әзiрлендi.
Бас жоспар қалалық инфрақұрылымды дамытудың перспективалық және бiрiнші кезектегi бағдарламаларын әзірлеу мен жүзеге асырудың, табиғи кешен аумақтарын сақтау мен дамытудың, тұрғын үйлерді қайта жаңарту мен өндiрiстік аумақтарды қайта ұйымдастырудың, қоғамдық, iскер және мәдени орталықтарды дамытудың, туризм және демалыс нысандарын дамытудың, қалалық ортаны кешендi көріктендірудің және эстетикалық жағынан ұйымдастырудың, Талдықорғанның әкiмшiлiк аудандарының аумақтарын және оның басқа да аумақтық бірлiктерiн өркендетудiң, қала құрылысы жоспарларын, қаланы жоспарлау мен салу жобаларын әзiрлеудiң және iске асырудың негiзi болып табылады.
Талдықорған қаласын дамытудың Бас жоспарының негiзгі мақсаты - экологиялық жағынан қолайлы, қауiпсiз және әлеуметтік жағынан тиiмдi тiршiлiк ортасын жасауға бағытталған қала құрылысы шараларының кешенiн жүргiзу.

2. Индикаторы социально-экономического развития
Демография
Динамика демографических процессов в перспективе до 2015 года будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Талдыкоргана будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.
Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотез поэтапного повышения рождаемости (с 15 до 21 на 1000 жителей), сокращения смертности (с 12,0 до 9,0 на 1000 жителей), увеличения продолжительности жизни населения и миграционного прироста. Положительное сальдо миграции достигнуто в 2002 году и предполагается таковым до прогнозируемого периода.
Прогнозируемая численность населения города Талдыкоргана на период до 2015 года определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями в Талдыкорганской системе расселения и в целом по Республике Казахстан.
Перспективная численность населения города Талдыкоргана на 2015 год рассчитана по двум вариантам: реалистичный - 140,0 тыс. человек и оптимистичный - 160,0 тыс. человек. Далее все расчеты приводятся на оптимистичный вариант численности населения - 160,0 тыс. человек. При этом, демографическая емкость территорий города, включая резервные площадки, составляет 250,0 тыс. человек.
Расчетные показатели структуры занятости населения предполагают повышение численности занятых в отраслях экономики города с 30,7 тыс. человек в 2000 году до 65,6 тыс. человек к 2015 году.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого средового уровня проживания населения на рассматриваемой территории.
Экономическим индикатором эффективности основных направлений градостроительного развития города Талдыкоргана является увеличение к 2015 году по сравнению с 2000 годом:
объемов производства валового регионального продукта в 3,5 раза;
объемов капитальных вложений в сопоставимых ценах в 2,8 раза;
доходов на душу населения более чем в 2 раза.
Жилищно-гражданское строительство
Основные направления комплексного формирования жилой среды предусматривают доведение обеспеченности жильем в среднем до 21 кв. м. на 1 человека, с увеличением всего жилищного фонда города до 3 343,7 тыс. кв. м.

2. Әлеуметтiк-экономикалық даму индикаторы
Демография
2015 жылға дейiнгi перспективада демографиялық процестердің дәстүрлі, бұрыннан қалыптасқан қоғамдық даму факторларының және қоғам өмiрiндегi үдей түскен әлеуметтік-экономикалық өзгерiстердiң және жаңарулардың барысында қалыптасатын жаңа факторлардың бүкiл жиынтығының өзара әсерiмен анықталатын болады.
Талдықорған қаласын демографиялық дамытудың сипаты халықтың табиғи және көші-қон қозғалысына сәйкес анықталатын болады. Олардың ауқымы мен бағыттылығы мынандай әлеуметтік-экономикалық қайта құрулардың нәтижесіне:
қаланың экономикалық әлеуетiнiң дамуына;
жұмыспен қамту және еңбекке ақы төлеу деңгейiне;
мемлекеттiк және жергiлiктi әлеуметтік саясатқа, сондай-ақ басқада факторларға байланысты болады.
Халықтың перспективалық санын болжау варианттары бала туу көрсеткiшiнiң (1000 тұрғынға шаққанда 15 баладан 21 балаға дейiн) өсуi, өлiмнiң (1000 тұрғынға шаққанда 12,0 адамнан 9,0 адамға дейiн) төмендеуi, халықтың өмiр сүру ұзақтығының артуы мен көшi-қон өсiмі болжамдарын ескере отырып есептелген. Көшi-қон процесінің оң сальдосына 2002 жылы қол жеттi және болжамды кезеңнiң соңына дейiн осылай болады деп жорамалдануда.
Талдықорған халқының 2015 жылға дейінгі кезеңдегі болжамды саны Талдықорғанның таратып орналастыру жүйесіндегі және тұтасынан Қазақстан Республикасы бойынша алғандағы тиянақты да үдемелi демографиялық үрдiстермен анықталды.
Талдықорған халқының перспективалық саны екi түрлі варианттар бойынша саналған: реалистік - 140,0 мың адам және оптимистiк - 160,0 мың адам. Әрi қарай барлық есептеулер халықтың оптимистiк вариантында келтiрiледi - 160,0 мың адам. Сонымен қаланың резервтiк алаңдарын қосқандағы аумақтарының демографиялық сыйымдылығын 250,0 мың адам құрап отыр.
Халықты жұмыспен қамту құрылымының есептік көрсеткiштері қаланың экономика салаларында жұмыс істейтіндер санының 2000 жылғы 30,7 мың адамнан 2015 жылы 65,6 адамға дейiн артады деп болжануда.
Қаланы әлеуметтiк және оның қала құрылысын дамытудың негізгi мақсаты - әлеуметтік-психологиялық қолайлы жағдай жасау және осы қаралып отырған аумақта тұрғындардың тұрмыс деңгейiнiң жоғарғы орта деңгейiн қалыптастыру.
2015 жылы 2000 жылмен салыстырғанда:
жалпы өңiрлiк өнім өндiру көлемiнiң 3,5 есеге;
күрделі қаржы көлемінiң салыстырмалы бағамен алғанда 2,8 eceгe;
жан басына шаққандағы кiрiстiң 2 еседен астамға көбеюi Талдықорғанның қалақұрылысын дамытудың негiзгi бағыттарының экономикалық тиімділік көрсеткiштерi болып табылады.
Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Тұрғын жайлар ортасын кешендi қалыптастырудың негiзгi бағыттары қаланың барлық тұрғын жай қорын 3 343,7 мың шаршы метр көбейте отырып тұрғын үймен қамтамасыз етудi орта есеппен 1 адамға шаққанда 21 шаршы метр жеткiзудi қарастырады.

Строительство будет осуществляться как на свободных территориях - 857,5 га (1259,7 тыс. кв. м общей площади), так и на реконструируемых территориях, за счет сноса ветхого жилья и уплотнения существующей застройки - 152,0 га (118,3 тыс. кв. м общей площади). Доля индивидуального жилищного строительства составляет за весь период 51 % от общего объема строительства жилья.
За проектный период предусматривается построить 1378 тыс. кв.м общей площади, из которых 506 тыс. кв.м (36,7% от всего объема) составляет муниципальный, наиболее доступный для населения жилищный фонд, предоставляемый в аренду населению с достатком ниже среднего или продаваемый в рассрочку через ипотеку и через систему жилищных строительных сбережений; 702 тыс.кв.м общей площади (51%) составляет частная застройка и 170 тыс.кв.м (12,3%) - арендная элитная застройка. 5% от общего объема муниципального фонда строится за счет бюджетных средств и предоставляется малоимущим социально защищаемым слоям населения.
Приоритетной программой реконструкции и развития города Талдыкоргана является комплексность застройки новых жилых районов Алматинского, Еркинкоктальского и Жибек Жолы, что будет способствовать снижению затрат на строительство и обеспечивать формирование современного облика города.
Элитная жилая застройка размещается вдоль набережной реки Каратал и общегородском центре с целью формирования улучшенного архитектурного облика наиболее важных градостроительных узлов города.
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижения нормативных показателей обеспеченности учреждениями социально-гарантированного минимума обслуживания и нормативных показателей развития объектов городского значения к 2015 году.
Основными приоритетами развития социальной сферы являются ее перспективное развитие, соответствующее статусу областного центра Алматинской области, центра формируемой инфраструктуры Джунгарского туристического района, сохранение и развитие существующих учреждений культурно-просветительного назначения, социально-значимых объектов здравоохранения и образования, строительство защитных, водноспортивных и развлекательных объектов и сооружений на р. Каратал и строительство жилых и общественных зданий с повышенным уровнем эстетического облика.
Экономическая деятельность
Гипотеза экономического развития разработана на основе ресурсного потенциала, исторически сложившегося развития традиционных отраслей промышленности, обретения городом нового статуса - административного центра Алматинской области, развития новой отрасли экономической деятельности - индустрии туризма, развития специализированных региональных рыночных комплексов на Великом Шелковом пути.
Планируются дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики, развитие малого и среднего предпринимательства.
Осуществление реструктуризации отраслей сферы материального производства предлагается в пользу экологически чистых ресурсосберегающих технологий.
Генеральным планом предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность более эффективно использовать градостроительный потенциал этих территорий в интересах развития города.
Рекреационная инфраструктура города
Генеральным планом предлагается создание эффективного сектора экономики города - индустрии туризма на основе возрождения исторических центров Великого Шелкового пути Семиречья и потенциала уникального природного комплекса Джунгарского Алатау с развитием сопутствующих отраслей: транспортно-коммуникационных систем, сельского хозяйства, строительства, производства товаров легкой и пищевой промышленности, сферы обслуживания и т.д.
Генеральным планом намечается формирование системы инфраструктуры туризма сетью опорных туристических комплексов, размещаемых в благоприятных районах с рекреационным ресурсом (в Джунгарском Алатау и восточном регионе Алматинской области) с центром в городе Талдыкоргане, предлагающей:
реконструкцию существующей и строительство новой гостиничной базы;
создание центра профессиональной службы сопровождения туристов;
создание центра информационно-справочной службы, туристических бюро и транспортных агентств;
формирование индустрии развлечений, выставок, ярмарок, сети объектов торгово- бытового назначения, спортивно-оздоровительных комплексов и медицинских пунктов;
развитие системы транспортного туристического обслуживания в аэропорту, развитие парка и предприятий обслуживания специального транспорта и проката автомобилей, увеличение емкости автостоянок в туристических зонах.

Құрылыс 857,5 га (жалпы алаңы 1259,7 мың шаршы метр) болатын бос аумақтарда, сондай-ақ ескi үйлердi бұзып алу есебiнен қайта жаңартылатын және бұрыннан салынып жатқан құрылыстар арасында үйлер тұрғызылатын көлемі 152,0 га (жалпы алаңы 118,3 мың шаршы метр) аумақтарда жүзеге асырылатын болады. Жеке тұрғын үй құрылысының үлесі бүкіл осы кезеңдегi тұрғын үй құрылысының жалпы көлемінің 51% құрайды.
Жобалау кезеңi бойынша жалпы көлемi 1378 мың шаршы метр құрылыс салу көзделеді, оның iшiнде 506 (жалпы көлемінің 36,7%) мың шаршы метрін табыстары орташадан төмен халыққа жалға берілетін әлде қарызға ипотека арқылы және тұрғын үй құрылысы қорының жүйесi арқылы, халық үшiн ең қол жетерлiк, муниципалды тұрғын үй құрылысы құрайды; жалпы көлемнің 702 мың шаршы метрін (51%) жеке құрылыс және 170 мың шаршы метрін (12,3%) жалдағы элиталық құрылысы құрайды. Муниципалды қордың жалпы көлемiнің 5% бюджет қаражатының есебiнен салынады және халықтың әлеуметтiк аз қамтылған тобына беріледi.
Құрылыс шығындарын төмендету мен қаланың қазіргі уақыттағы келбетiн құруды қамтамасыз ететін, Алматы, Еркiнкөктал және Жiбек Жолы жаңа тұрғын аудандарын кешендi құру, Талдықорған қаласын дамыту мен қайта құрудың басымдық бағдарламасы болып табылады.
Элиталық тұрғын үй құрылысы, қаланың ең маңызды қалақұрылыс тораптарының жақсартылған сәулеттiк келбетiн құру мақсатында Қаратал өзенiнiң жағалауы мен жалпы қалалық орталығында орналасқан.
Бас жоспарда жаңа әлеуметтiк-экономикалық және мекемелердің қамтамасыз етуi жөніндегі көрсеткіштерге қол жеткiзу бағыттарындағы қалақұрылысы жағдайын 2015 жылға қарағанда қызмет көрсетудiң әлеуметтiк-кепiлдiк минимумын, сондай-ақ қалалық маңызы бар нысандарды дамытудың нормативтік көрсеткiштерін ескере отырып әлеуметтiк саланы дамыту ескерілген.
Алматы облысының облыстық орталығы, Жоңғар туристік ауданының құрылып жатқан инфрақұрылым орталығы статусына сәйкес перспективалық дамыту, қолда бар мәдени-ағарту тұрғысындағы мекемелердi, әлеуметтік мәнi бар денсаулық сақтау және білім беру объектiлерiн сақтап қалу мен дамыту, Қаратал өзенінде қорғаныс, суспорты және көңiл көтеру объектiлерiн және имараттарын салу, сондай-ақ эстетикалық келбетiн арттыра отырып қоғамдық ғимараттар мен тұрғын үйлер салу әлеуметтiк саланы дамытудың негiзгі басымдықтары болып саналады.
Экономикалық қызметі
Экономикалық дамудың гипотезасы ресурстық әлеуеттің ежелден қалыптасқан өнеркәсіптiң дәстүрлi салаларын дамыту, қаланың Алматы облысының әкімшілiк орталығы деген жаңа мәртебеге ие болуы, экономика қызметiнiң туризм индустриясы деген жаңа саласын дамыту, Ұлы Жiбек жолындағы мамандандырылған өңiрлiк нарық кешендерiн дамыту негiзiнде әзiрленген.
Экономиканың мемлекеттiк және жеке секторларын одан әрi тиiмдi үйлестiру, сондай-ақ олардың өзара iс-әрекетiн, шағын және орта кәсiпкерлiгiн дамыту жоспарлануда.
Материалдық өндiрiс салаларын қайта құрылымдауды жүзеге асыру экологиялық таза және pecypc сақтау технологиялары пайдасына жүзеге асыру ұсынылады.
Бас жоспарда өндiрiстiк аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылады, мұның өзi қаланы дамыту мүддесi үшiн өндiрiстiк аумақтардың экологиялық қауiпсiздiгiн арттыру мен осы аумақтардың қала құрылысы әлеуетiн тиiмдiрек пайдалану мақсатын көздейдi.
Қаланың рекреациялық инфрақұрылымы
Бас жоспарда қала экономикасының тиiмдi саласы болып табылатын туризм индустриясын - Жетiсудың Ұлы Жiбек Жолы тарихи орталығын жандандыру және көлiк-коммуникациялық жүйелерi, ауыл шаруашылығы, құрылыс, жеңiл және тамақ өнеркәсiбi өнiмдерiн шығару, қызмет көрсету және т.б. iлеспелi салаларын дамыта отырып бiрiгей табиғи Жоңғар Алатау кешенi әлеуетi негiзiнде құру ұсынылады.
Бас жоспар:
қазiргi кезде қолда бар қонақ үй базасын қайта жаңарту мен жаңа қонақ үйi базасын салуды;
мамандандырылған туристердi ертiп жүру қызметi орталығын құруды;
ақпараттық-анықтамалық қызмет орталығын, туристiк бюро мен көлiк агенттіктерiн құруды;
көңiл көтеру, көрмелер, жәрмеңкелер индустриясын, сауда-тұрмыстық объектiлер жүйесiн, спорттық-сауықтыру кешендерiн және медицина пункттерiн салуды;
әуежайда көлiк-туристiк қызмет көрсету жүйесiн, арнаулы көлiк қызметiн көрсететiн парктер мен кәсiпорындарды және автомобильдердi жалға берудi дамыту, туристiк аймақтардағы автотұрақтардың сыйымдылығын ұлғайтуды ұсынатын, орталығы Талдықорған қаласында орналасқан рекреациялық ресурстары бар қолайлы аудандарда (Жоңғар Алатауында және Алматы облысының шығыс өңiрiнде) туристiк тiрек кешендерi жүйесiмен бiрге туризм инфрақұрылымы жүйесiн құруды белгiлейдi.

3. Цели градостроительного развития города Талдыкоргана
Главная цель градостроительного развития города Талдыкоргана - устойчивое развитие города и формирование благоприятной среды жизнедеятельности населения. Достижение этой цели характеризуют:
экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивость природного комплекса;
культурная преемственность градостроительных решений; пространственное единство, эстетическая выразительность, гармония и средовое многообразие города;
надежность и безопасность транспортной и инженерной инфраструктур;
комплексность решений жилищной проблемы, реконструкция и развитие жилых территорий и формирование жилой среды;
эффективность использования производственных территорий;
развитость и доступность системы общественных центров.
Достижение указанных целей должно осуществляться путем реорганизации и благоустройства территории города Талдыкоргана, реконструкции застройки, повышения качественных характеристик среды жизнедеятельности.
Экологические требования
К экологическим требованиям градостроительного развития города Талдыкоргана относятся:
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализация мер по формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территорий и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Талдыкоргана являются:
внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, сокращение количества неорганизованных источников выбросов, дополнительное оснащение пылеулавливающими установками промышленных источников выбросов, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности водоочистным оборудованием до 100 %;
обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
обеспечение контроля увеличения интенсивности транспортного движения и распределение грузопотоков;
обеспечение жесткого контроля над реализацией мероприятий по сокращению выбросов свинца и его неорганических соединений, предусмотренных в проекте ПДВ АО "Кайнар";
организация стационарных постов наблюдений в селитебной и промышленных зонах за состоянием воздушного бассейна;
строительство обводных магистралей с преимущественным движением грузового транспорта и смешанным движением;
предотвращение загрязнения реки Каратал, недопущения сброса загрязняющих веществ в заболоченные балки и овраги за счет прокладки в широтном направлении правобережной и левобережной частях города закрытой ливневой канализации для подачи собранных загрязненных вод на очистные сооружения;
организация зон санитарной охраны на территориях, являющихся источниками питания подземных вод;
организация регулярных режимных наблюдений за условиями залегания, уровнем и качеством подземных вод на участках существующего и потенциального загрязнения, связанного со строительством проектируемых объектов;
разработка проекта нового полигона складирования ТБО с соблюдением всех природо- защитных требований, включая устройство наблюдательных скважин за загрязнением грунтовых вод;
осуществление складирования больничных отходов с соблюдением требований по их обезвреживанию для исключения распространения всевозможных инфекций;
ликвидация всех несанкционированных свалок, особенно в пойме реки Каратал.
Мероприятия по защите территории
и обеспечению устойчивого развития города
При определении мероприятий по защите территорий города Талдыкоргана от опасных природных процессов учитывались: высокая сейсмичность территорий (фоновая сейсмичность района - 8 баллов) и возможность затопления прибрежных районов города паводковыми водами реки Каратал.

3. Талдықорғанның қала құрылысын
дамытудың мақсаттары
Талдықорғанның қала құрылысын дамытудың басты мақсаты - қаланы тұрақты түрде дамыту және халықтың тiршiлiк етуiне қолайлы орта қалыптастыру. Осы мақсатқа қол жеткiзу мыналарды сипаттайды:
тiршiлiк ету ортасының экологиялық қауiпсiздiгi және табиғи кешеннiң тұрақтылығы;
қала құрылысы шешiмдерiнiң мәдени сабақтастығы;
кеңiстiктiк бiрлiк, эстетикалық айқындылық, қаланың үйлесiмдiлiгi мен ортаға тән әртүрлiгi;
көлiк және инженерлік инфрақұрылымның сенiмдiлiгi мен қауiпсiздiгi;
тұрғын үй проблемасын шешудегi кешендiлiк, тұрғын үй аумақтарын қайта жаңарту мен өркендету және тұрғын үйлер ортасын қалыптастыру;
өндiрiстiк аумақтарды пайдаланудың тиiмдiлiгi;
қоғамдық орталықтар жүйесiн дамыту және оған қолдың жетiмдiлiгi.
Аталған мақсаттарға қол жеткiзу Талдықорған аумағын қайта құру мен көрiктендiру, салынған құрылыстарды қайта жаңарту, тiршiлiк ортасының сапалық сипаттамаларын арттыру жолымен жүзеге асырылуы тиiс.
Экологиялық талаптар
Талдықорған қаласының құрылысын дамытуға қойылатын экологиялық талаптарға мыналар жатады:
табиғи кешеннiң қазiргi аумақтарын қолайсыз антропогендiк әсерлерден қорғау және резервтiк аумақтарда жаңа жасыл желектi алқаптарды қалыптастыру шараларын жүзеге асыру;
тiршiлiк ортасының жайлылығын, соның iшiнде аумақты көгалдандыру, қаланың тұрғын үйлерi мен қоғамдық аймақтарындағы микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру.
Талдықорғанның қала құрылысын дамытуға арналған экологиялық талаптарды орындауға қажеттi шарттар:
экологиялық таза, қалдықтары аз және қалдықсыз технологияларды енгiзу, ұйымдастырылмаған жолмен тасталған қоқыстар түпкөздерiнiң санын азайту, кәсiпорындардың тастама түпкөздерiн шаңсорғыш жабдықтарымен, өндiрiстердiң суы ақпайтын циклдарымен қосымша жарақтандыру, өнеркәсiп объектiлерiн сутазартқыш жабдықтармен жабдықтауды 100 пайызға жеткiзу;
ауыз судың сапа стандарттарының сақталуын, өндiрiстiк және коммуналдық сарқынды сулардың, жердiң үстiңгi қабаттарындағы сулардың тазартылуын қамтамасыз ету;
көлiк қозғалысы қарқынының артуын бақылауды қамтамасыз ету және жүк легiн тарату;
"Қайнар" Акционерлiк қоғамының "ПДВ жобасында көрсетiлген, қорғасын мен оның органикалық емес қосындыларының тасталған қалдықтарын қысқарту жөнiндегi шаралардың iске асырылуына қатаң бақылау жүргiзудi қамтамасыз ету;
халық қоныстанған және өнеркәсiп аймақтарындағы ауа бассейнiнiң жағдайын қадағалайтын стационарлық постылар ұйымдастыру;
жүк көлiктерi мен аралас көлiктердiң қозғалысы басым айналма автомагистральдар салу;
Қаратал өзенiнiң ластануына жол бермеу, тазалау қондырғыларына жиналған лас суды бұру үшiн, сондай-ақ жиналған лай судың қаланың оң және сол жақ жағалауларындағы бөлiктердiң жабық нөсер канализациясының ендiк бағытындағы төсемдер арқылы лас заттардың шалшықталған жыралар мен сайларға ағып түсуiне жол бермеу;
жер асты суларының түп көзi болып табылатын аумақтарда санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
жобаланған объектiлер құрылысына байланысты қолданыстағы және потенциалдық ластану учаскелерiндегi жер асты суларының сапасы мен деңгейiне, астасу шарттарына жүйелi түрдегi режимдiк бақылауды ұйымдастыру;
жер асты суларының ластануын, бақылау ұңғымасы қондырғысын қоса, барлық табиғи-қорғау талаптарын сақтай отырып, қатты тұрмыс қалдықтарын қоймалау жөнiндегi полигонның жобасын әзiрлеу;
түрлi инфекциялардың таралуын шектеу үшiн, аурухананың қалдықтарын, оларда залалсыздандыру жөнiндегi талаптарды сақтай отырып қоймалауды жүзеге асыру;
барлық бекiтiлмеген, әсiресе Қаратал өзенiнiң жайылмасындағы қоқыс тастайтын жерлердi жою.
Аумақты қорғау мен қаланың орнықты
дамуын қамтамасыз ету жөнiндегi iс шаралар
Талдықорған қаласының аумағын қауiптi табиғи процестерден қорғау шараларын белгiлеу кезiнде төмендегiлер ескерiлдi: аумақтардың жоғары сейсмикалылығы (аудан аясының сейсмикалылығы - 8 балл) және қаланың су жағалауындағы аудандарын Қаратал өзенi тасқын суының басып кету мүмкiндігі.

При определении градостроительного развития, функциональной организации и дифференциации территории по характеру ее использования за основу был принят "Отчет по составлению инженерно-сейсмической основы для разработки генплана города Талдыкоргана", выполненный ЗАО "КАЗГИИЗ" в 2002 году, и данные "Казгидромета" по гидрологическим наблюдениям по реке Каратал, СНиП II-50-74 "Гидротехнические сооружения".
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Талдыкоргана от воздействия чрезвычайных ситуаций природного характера в проекте предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
зонирование территорий города по этажности с учетом оценки отдельных участков и районов перспективного строительства по сейсмичности;
строительство защитных сооружений по реке Каратал от возможного затопления паводковыми водами (защитные дамбы, водоемы-отстойники, водорегулирующие гидротехнические сооружения и др.);
более четкое функциональное зонирование территории города;
формирование производственных зон вдоль железнодорожных линий;
формирование транспортно-производственных предприятий вблизи обводных транзитных магистралей;
размещение крупных рыночных и складских комплексов на выездных магистралях;
членение селитебной зоны города на планировочные районы рекреационными зонами и зелеными бульварами, озеленение водоохранных полос рек, которые могут использоваться для эвакуации населения в случае чрезвычайных ситуаций;
дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.
Требования сохранения природно-ландшафтных лесопарковых
зон и преемственности исторического развития города
Основные направления градостроительного развития города Талдыкоргана должны обеспечить выполнение следующих требований сохранения природно-ландшафтных лесопарковых зон и преемственности исторического развития города:
сохранение уникальных пойменных лесов в северо-восточной части города путем создания лесопарковой рекреационной зоны с санаторно-курортными объектами;
установление и соблюдение общих градостроительных регламентов, определяющих границы указанных зон и режимы регулирования градостроительной деятельности в пределах этих границ, обеспечивающих защиту и оптимальные условия зрительного восприятия таких ландшафтов;
сохранение, благоустройство и развитие исторического района "Хутор" со строительством этнографического развлекательного центра с сохранением исторических черт городского ландшафта, исторической сети улиц, характера застройки и благоустройства;
выявление и акцентирование градостроительными и архитектурными средствами средовой основы города.
Основные направления сохранения и развития
территориального природного комплекса
Природный комплекс города Талдыкоргана представляет собой совокупность территорий с преобладанием растительности и водных объектов, выполняющих преимущественно природоохранные, рекреационные, оздоровительные и ландшафто-образующие функции и участвует в формировании природно-ландшафтного каркаса города.
К территориям природного комплекса относятся: лесопарковый массив (северо-восточная часть города), естественные незастроенные долины рек Каратал и Коксу, долины малых речек Ащибулак, Балыкты, и др., искусственные каналы, озелененные территории - парки, сады, бульвары и скверы, а также резервные территории, для организации новых озелененных зон.
Основные направления сохранения и развития территорий природного комплекса предусматривают:
сохранение целостности природного комплекса города Талдыкоргана и отрогов Джунгарского Алатау;
формирование рекреационных зон различного уровня;
экологизацию проектирования.
Архитектурно-планировочная организация территории
Территориальное развитие города
Генеральным планом предусматривается территориальное развитие города за счет освоения свободных территорий в юго-западном, Алматинском направлении и восточном правобережном направлении, с реконструкцией территорий малоэтажной застройки в историческом центре города.
Генеральным планом предусматривается прокладка северо-западного и северо-восточного внешних транспортных полуколец, завершающих территориальные резервы города ориентировочно на 250 тыс. человек (емкость города на более отдаленную перспективу).

Аумақты пайдалану сипатына қарай қала құрылысын дамытуды анықтау функционалдық ұйымдастыру мен саралау барысында, 2002 жылы "ҚАЗМІИЗ" ЖАҚ орындаған "Талдықорған қаласының бас жоспарын әзiрлеуге қажет инженерлiк-сейсмикалық негiздi құрастыру жөнiндегi eceп" және "Қазгидрометтiң" Қаратал өзенi бойынша гидрологиялық бақылау, ҚНжЕ II-50-74 "Гидротехникалық ғимараттар" жөнiндегi мәлiметтер негiзге алынды.
Талдықорған қаласы тұрғындарының тұрақты түрде жұмыс iстеуiн арттыру және олардың халқын табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерiнен қорғау мақсатында жобада мынадай қала құрылысы шаралары ескерiлуде: сейсмика бойынша жекелеген учаскелер мен перспективалық құрылыс жүретiн аудандардың сейсмика жөнiндегi аудандарға берiлген бағаларын ескере отырып, қала аумағын үйлердiң қабатына қарай аймақтандыру;
тасқын сулар басып кету мүмкiндiгiнен, Қаратал өзенiнiң жағалауына қорғау қондырғыларын салу (қорғаныс дамбалары, тұндырғы-суат, гидротехникалық су реттеу қондырғылары және т.б.);
қала аумағын бұрынғыдан да нақтырақ функционалдық аймақтандыру;
темiр жол бойында өндiрістiк аймақтар қалыптастыру;
айналма транзиттi магистральдарға жақын орналасқан көлiк-өндiрiс кәсiпорындарын қалыптастыру;
шығу магистральдарына iрi рыноктық және қойма кешендерiн орналастыру;
қаладағы халық қоныстанған аймақтарды рекреациялық аймақтар жасыл бульварлар сияқты жоспарлау аудандарына бөлу, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кезде халықты көшiру үшiн пайдаланылатын өзендердiң суын қорғау тiлiмдерiн көгалдандыру;
көше-жол жүйесiн одан әрi дамыта беру мен оның негiзiнде тұрақты түрде жұмыс iстейтiн жалпы қалалық жүйе құру.
Табиғи-ландшафттық орман-парк аймақтарын және қаланы
тарихи дамыту сабақтастығын сақтау талаптары
Талдықорғанның қала құрылысын дамытудың негiзгi бағыттары табиғи-ландшафттық орманпарк аймақтарын және қаланы тарихи дамыту сабақтастығын сақтаудың төмендегi талаптарының орындалуын қамтамасыз етуi тиiс:
санаторлық-курорттық объектiлерi бар орманпарк рекреациялық аймақтарын құру жолымен қаланың солтүстiк-шығыс бөлiгiндегi бiрегей жайылма ормандарды сақтау;
көрсетiлген аймақтардың шекаралары мен қалақұрылысы қызметiн реттеу тәртiптерiн сол шекаралар көлемiнде анықтайтын мұндай ландшафттардың қорғалуын және көзбен көрiп қабылдаудың оңтайлы жағдайларын қамтамасыз ететiн жалпы қалақұрылысы регламенттерiн белгiлеу және сақтау;
қала ландшафтының тарихи келбетiн, көшелердiң тарихи жүйесiн және құрылыстардың, сондай-ақ көрiктендiрудiң мiнездемесiн сақтай отырып этнографиялық ойын-сауық орталығын салумен бiрге "Хутор" тарихи ауданын сақтау және дамыту, көрiктендiру;
қалақұрылысы және сәулет құралдарымен қаланың аумақтық негiздерiн анықтау және акценттеу.
Табиғи кешен аумақтарын сақтау мен
дамытудың негiзгi бағыттары
Талдықорған қаласының табиғи кешенi табиғат қорғау, рекреациялық, сауықтыру және ландшафтты қалыптастыру функцияларын басым атқаратын, өсiмдiк және су нысандары аумақтарының жиынтығын бейнелейдi. Табиғи кешеннiң аумақтарына мыналар жатады: орман-саябақ алқабы (қаланың солтүстiк-шығысы), Қаратал мен Көксу өзендерiнiң құрылыс салынбаған табиғи алқаптары; Ащыбұлақ, Балықты және т.б. кiшi өзендердiң алқаптары, жасанды каналдар, көгалдандырылған аумақтар - саябақтар, бақтар бульварлар және гүлзалалар, сондай-ақ жаңа көгалдандырылған аумақтарды ұйымдастыруға арналған резервтегi аумақтар.
Табиғи кешеннiң аумақтарын сақтау мен дамытудың негiзгi бағыттары:
Талдықорған қаласының және Жоңғар Алатауы сiлемдерiнiң тұтастығын сақтау;
әртүрлi деңгейдегi рекреациялық аймақтарды қалыптастыру;
жобалау экологияландыруды қарастырады.
Аумақты сәулеттiк жоспарлауды ұйымдастыру
Қаланы аумақтық дамыту
Бас жоспарда қаланың оңтүстiк-батыс, Алматы бағытында және оң жақ жағалауда бос жатқан аумақтарды игеру есебiнен қаланың тарихи орталығындағы аз қабатты құрылыстарды қайта жаңарту мен қатар қаланы аумақтық дамыту ескерiлген.
Бас жоспарда мөлшерімен 250 мың адамға бағытталған (арырақтағы болашақ кезеңге арналған қаланың сыйымдылығы) қаланың аумақтық резервiн аяқтайтын, солтүстік-батыс пен солтүстік-шығысына сырттағы көлікке арналған жартылай айналым жолдарын салу ескерiледi.

В пределах расчетного срока генеральным планом предусматривается освоить 2295,0 га свободных территорий: в том числе на Алматинском направлении - 820,0 га, на восточном правобережном направлении - 1475,0 га, на реконструируемых территориях - 152,0 га.
Новое жилищное строительство в генеральном плане предусматривается вести как в многоэтажном, так и в малоэтажном исполнении. Многоэтажное строительство традиционно продолжается в юго-западном направлении в Алматинском жилом районе, за счет выборочной реконструкции в центральной части города, в зоне согласованного строительства и в узлах общественного центра нового правобережного района. Малоэтажное строительство получает развитие в правобережной части города и в северо-западном районе существующей части города.
В целях дальнейшего развития основных магистралей и транспортных узлов города, обеспечения непрерывного движения по обводным магистралям со строительством транспортных развязок, генеральным планом предусматривается снос существующей одноэтажной жилой застройки по улицам Желтоксан, Сланова, Шевченко, Чкалова, Абая, Рустембекова и т.д.
Развитие основных градостроительных узлов системы общественного центра в реконструируемой сложившейся части зоны согласованного строительства предусматривается со сносом малоценного одноэтажного жилья.
Планировочная структура города
Общие данные о структуре города. Город Талдыкорган - административный центр Алматинской области. Город расположен в центре Алматинской области и имеет выгодное экономико-географическое положение, располагаясь на трассе Великого Шелкового пути, на путях движения торгово-транспортных потоков из Китая через Алматинскую область, в Кыргызстан, Россию и далее в европейские страны.
Внешние автомобильные дороги - магистрали Талдыкорган - Алматы, Талдыкорган - Уштобе, Талдыкорган - Усть-Каменогорск, Талдыкорган - Мулалы, Матай - Актогай, Талдыкорган - Текели, Талдыкорган - Сарыозек - Жаркент - Хоргос, в сочетании с основными городскими магистралями, составляют транспортный каркас с основными направлениями его территориального развития.
Хребтовая транспортная связь - улица Жансугурова, берет начало на стрелке автодорог на Алматы и Уштобе с продолжением по мосту через реку Каратал и поворотом на аэропорт и Усть-Каменогорскую трассу. Дублером хребтовой магистрали является ул. Тауелсыздык, главная улица города, проходящая от стрелки параллельно ул. Жансугурова. По этой улице расположены объекты и узлы системы общегородского центра, главная административная площадь.
Улицы Тауелсыздык и Жансугурова с ответвлениями - основные системообразующие композиционные оси планировочной структуры города. На этих осях формируется система общественного центра города.
Важным элементом планировочной структуры города является пойма реки Каратал - природная доминанта города. Река Каратал делит город по меридиану на левобережную и правобережную части. Река Каратал проходит по территории города с юга на север и на северо-запад, протекая у подножия гор Буракой и ограничивая территорию города с северной стороны.
С юго-востока город ограничен внешним транспортным кольцом. Перпендикулярно хребтовой оси проходят основные дороги меридионального направления, на главные из которых нанизываются центры жилых районов.
Развитие планировочной структуры города. Основой формирования перспективной планировочной структуры города являются транспортно-планировочный каркас и природно-экологический комплекс, представленный горным ландшафтом отрогов Джунгарского Алатау с природной доминантой - рекой Каратал.
Генеральный план предусматривает развитие и совершенствование транспортно- планировочного каркаса города. В дополнение к существующим магистралям предусматриваются создание новых меридиональных и широтных магистралей, объездных автомобильных дорог, сети сервисного обслуживания транспортных средств, строительство транспортных развязок, путепроводов, эстакад и т.д.
Генеральным планом предусматривается развитие планировочной структуры города Талдыкоргана с прокладкой северо-западного и северо-восточного внешних транспортных полуколец, завершающих территориальные резервы города ориентировочно на 250 тыс. человек (емкость города на более отдаленную перспективу). Планировочная структура города выполнена и представлена в виде смешанной линейно-радиально-кольцевой системы с главными направлениями возможного территориального развития города.
На территории города, в соответствии с его перспективной планировочной структурой, выделено 6 жилых районов города. В широтном направлении делителем территорий города является улица Жансугурова, в меридиональном - улица Желтоксан и пойма реки Каратал.
В состав жилых районов входят: левобережные жилые районы - Алматинский, Кокбулакский, Каратальский и жилой район Жетысу. В правобережной части города - 2 жилых района: Жибек-Жолы и Еркин-Каратальский районы.
Функциональное зонирование территории города
Генеральным планом на территории города выделены следующие функциональные зоны: селитебная зона, состоящая из 6 жилых планировочных районов, зоны согласованного строительства, зоны общественного центра и зеленых насаждений общего пользования.
Селитебная зона города занимает большую часть территории города, располагаясь на левом и правом берегу реки Каратал. Селитебная зона включает:
микрорайоны и кварталы жилой застройки;
территории, занятые объектами культурно-бытового обслуживания общегородского центра;
зеленые насаждения общего пользования, объекты обслуживания областного значения;
локальные точечные участки территорий, занятые коммунальными предприятиями, объектами и сооружениями инженерно-транспортной инфраструктуры, мелкие предприятия пищевой промышленности и др.
Жилые планировочные районы имеют свою характеристику по застройке, ее этажности, состоянию, уровню благоустройства и другим параметрам в зависимости от его местоположения и роли в структуре города.
Генеральным планом предлагается максимально эффективно использовать существующие внутригородские территории, в том числе и неудобицы, под строительство или благоустройство с выполнением специальных мероприятий по инженерной подготовке территорий и сейсмостойкому строительству.
Наиболее насыщенной и активно развивающейся является центральная часть селитебной зоны, в которой расположены основные градостроительные узлы - главная административная площадь, въездные узлы, спортивный и медицинский центры, городские парки и скверы, аквапарк, вновь проектируемые объекты - зоопарк, сафари-парк и др.
На территории селитебной зоны проектом генерального плана предлагается реконструкция исторически сложившегося жилого района "Хутор" - планировочный жилой район Жетысу. При реконструкции в данном районе будет сохранен первоначальный облик исторического поселения в виде историко-этнографического комплекса с благоустройством, воссоздающим стиль и колорит. Здесь же, в центре комплекса "Хутор" предусматривается создать центр обслуживания с объектами торговли, питания, развлечения и отдыха в тематике историко-этнографического комплекса, с национальной кухней, танцами, торговлей национальных деликатесов, украшений, одежды и т.д. Образ историко-этнографического комплекса будет сформирован за счет выполнения реконструкции жилых усадебных домов, благоустройства улиц, ограждений усадеб, освещения и установки малых архитектурных форм.

Бас жоспарда есептелген мерзiм шегiнде 2295,0 га бос аумақтарды игеру: соның iшiнде Алматы бағытында - 820,0 га, шығыс оң жақ бағытында - 1475,0 га, қайта жаңартылған аумақтарда - 152,0 га жердi игеру ескерілген.
Бас жоспарда көп қабатты және аз қабатты үйлердi салу арқылы жаңа тұрғын үй құрылысын жүргiзу ескерілген. Көп қабатты үйлердi салу қаланың орталық бөлiгiндегi үйлерді, таңдап қайта жаңарту есебiнен Алматы тұрғын үй ауданындағы оңтүстік-батыс бағытындағы келiсiлген құрылыс аймағындағы және жаңа оң жақ жағалаудағы ауданның қоғамдық орталығы тораптарында дәстүрлі жалғастырылуда. Көп қабатты үйлер құрылысы қаланың оң жағалауы және қаланың қолданыстағы бөлігінің солтүстiк-батыс ауданында дами бастайды.
Қаланың негiзгi магистральдары мен көлiк тораптарын одан ары дамыту, көлік тарату құрылыстары мен айналым магистральдары бойынша үзiлiссiз қозғалысты қамтамасыз ету мақсатында, бас жоспарда Желтоқсан, Сланов, Шевченко, Чкалов, Абай, Рүстембеков көшелеріндегі бір қабатты үйлердi бұзу ескерілген.
Келiсiлген құрылыс аймағын оның қайта жаңартылатын қалыптасқан бөлiгiнде қоғамдық орталық жүйесiнiң негiзгi қалақұрылысы тораптарын құны төмендеген бiр қабатты үйлерді бұзу жолымен дамыту ескерiлген.
Қаланың жоспарлау құрылымы
Қала құрылымы туралы жалпы мәлiметтер. Талдықорған қаласы - Алматы облысының әкiмшiлiк орталығы. Қала Алматы облысының орталығында және Ұлы Жiбек Жолы трассасында, Қытайдан Алматы облысы арқылы Қырғызстан, Ресей және одан ары Европа елдерiне сауда-көлiк легi қозғалысы жолдарында орналасқандықтан, тиiмдi экономикалық-географиялық жағдайға ие болып отыр.
Сыртқы автокөлiк жолдары болып табылатын: Талдықорған - Алматы, Талдықорған - Үштөбе, Талдықорған - Өскемен, Талдықорған - Молалы, Матай - Ақтоғай, Талдықорған - Текелi, Талдықорған - Сарөзек - Жаркент - Хоргос магистральдары қаланың негiзгi магистральдарымен қиюласып, оның негiзгi аумақтық даму бағыттарымен бiрге көлiк каркасын құрайды.
Жоталы көлiк байланысы болып табылатын Жансүгiров көшесi, Қаратал өзенiндегi көпiрдiң үстiнен өтiп әуежайға және Өскемен трассасына бұрылатын жолдармен жалғасып, Алматы мен Үштөбе автожолдарының қиылысынан басталады. Жансүгiров көшесiнiң қиылысынан басталатын қаланың бас көшесi - Тәуелсiздiк көшесi жарыспалы, жоталы көлiк жолының қосалқысы болып табылады. Бұл көшенiң бойында бас әкiмшiлiк алаң, жалпы қалалық орталық жүйесiнiң тораптары мен объектiлерi орналасқан.
Тәуелсiздiк пен Жансүгiров көшелерi тармақтарымен қоса - қаланың жоспарлау құрылымдарының жүйе түзетiн негiзгi композициялық осi. Осы осьтан қаланың қоғамдық орталық жүйесi құралады.
Қаратал өзенiнiң жайылмасы қаланың жоспарлау құрылымының маңызды элементi - қаланың табиғи басым жағы болып табылады. Қаратал өзенi қаланы меридиан бойынша сол жақ жаға мен оң жақ жағаға бөледi. Қаратал өзенi қала аумағын солтүстiк жағынан шектеп, Бұрақой тауының етегiмен ағып, қала аумағы бойынша оңтүстiктен солтүстiкке және солтүстiк-батыс жаққа қарай ағады.
Қала оңтүстiк-шығыс жақтан көлiктiң сыртқы жартылай айналма жолымен шектелген. Жоталы осьқа перпендикуляр өтетiн меридионалдық бағыттағы негiзгi жолдардың негiзгiлерiне тұрғын үй аудандарының орталықтары тiзiледi.
Қаланың жоспарлау құрылымын дамыту. Табиғи басым ой болып табылатын Қаратал өзенiмен бiрге Жоңғар Алатауы сiлемiнiң ландшафты ретiнде келтiрiлген, табиғи-экологиялық кешен және көлiк-жоспарлау каркасы қаланың перспективалық жоспарлау құрылымының негiзiн қалыптастырады.
Бас жоспарда қаланың көлiк-жоспарлау каркасын дамыту және жетiлдiру ескерiлген. Бұрыңғы магистральдарға қосымша жаңа меридионалдық және ендiк магистральдар, айналма автомобиль жолдарын, көлiк құралдарына сервистiк қызмет көрсету желiлерін құру, көлiк тарату, жол сiлтемелерiн, эстакадалар т.т. салу ескерiлген.
Бас жоспарда Талдықорған қаласының аумақтық қорын болжаммен 250 мың адамға арналған (қаланың болашақтағы сыйымдылығы) қаланың аумақтық резервiн қоршап тұрған солтүстiк-батыс және солтүстiк-шығысына сыртқы көлiкке айналған айналым жолдарын сала отырып, қаланың жоспарлау құрылымын дамыту ескерiлген. Қаланың жоспарлау құрылымы, қаланың аумақтық дамуы мүмкiн негiзгi бағыттарын қоса аралас линейлiк-тарамдалған - айналма жүйесi түрiнде орындалып, ұсынылған.
Қала аумағында, оның перспективалық жоспарлау құрылымына сәйкес, қаланың 6 тұрғын ауданы атап көрсетiлген. Ендiк бағытында Жансүгiров көшесi, меридиан бойынша - Желтоқсан көшесi мен Қаратал өзенiнiң жайылмасы қаланы екiге бөлушi болып саналады.
Тұрғын аудандардың құрамына: сол жақ жағадағы - Алматы, Көкбұлақ, Қаратал және Жетiсу сияқты тұрғын аудандары кiредi. Қаланың оң жақтағы жағасына Жiбек Жолы және Еркiн-Қаратал сияқты 2 тұрғын аудан кiредi.
Қала аумағын функционалдық аймақтандыру
Бас жоспарда қала аумағының төмендегi функционалдық аймақтары атап көрсетiлген: 6 тұрғын үй жоспарлау аудандарынан тұратын халық қоныстанған аймақ, келiсiлген құрылыс салу аймағы, қоғамдық орталық аймағы және жалпы пайдаланымдағы жасыл желектi алқаптар аймағы, халық қоныстанған аймақ.
Қаланың Халық қоныстанған аймағы Қаратал өзенiнiң сол жақтағы жағасы мен оң жақтағы жағасында орналасып, қала аймағының басым бөлiгiн алып жатыр. Халық қоныстанған аймаққа төмендегiлер кiредi:
тұрғын үйлер орналасқан шағын аудандар мен махаллалар;
жалпы қалалық орталықтың мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектiлерi орналасқан аумақтар;
жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер, облыстық мәнi бар қызмет көрсету объектiлерi;
коммуналдық кәсiпорындар, объектiлер және инженерлiк-көлiк инфрақұрылым қондырғылары, тамақ өнеркәсiбiнiң ұсақ кәсiпорындары және т.б. орналасқан аймақтардың оңтайлап шектелген таңбалы учаскелерi.
Жоспарланған тұрғын үй аудандары құрылысы, оның қабаттары жай-күйi, абаттандыру деңгейi және оның орналасу жағдайы мен қала құрылымындағы ролiне қарамастан басқа да параметрлерi жөнiнде өзiнiң сипаты болады.
Бас жоспар аймақты инженерлiк дайындау және сейсмоберiк құрылыс салу жөнiндегi арнайы iс-шараларды орындай отырып, қолда бар iшкi қалалық аймақтарды, оның iшiнде құрылыс жүргiзуге немесе көркейтуге келмейтiн аймақтарды қоса, барынша тиiмдi пайдалануды ұсынады.
Бас әкiмшiлiк алаңы, кiреберiс тораптар, спорт және медициналық орталықтар, қалалық парктер мен скверлер, аквапарк, хайуанаттар паркi, сафари-паркi және т.б. сияқты жаңадан жобаланған объектiлер болып табылатын негiзгi қалақұрылысы тораптары орналасатын, халық қоныстанған аймақтың орталық бөлiгi аса тығыз қоныстанған және белсендi түрде дамитын болып табылады.
Бас жоспардың жобасында халық қоныстанған аймақтың аумағындағы Жетiсу жоспарлау тұрғын үй ауданы болып табылатын, тарихи қалыптасқан "Хутор" тұрғын үй ауданын қайта жаңарту кезiнде елдi мекеннiң тарихи-этнографиялық кешен түрiндегi бастапқы реңi сақтала отырып, стилi мен шырайын көрiктендiру жүзеге асырылады. Осы жерде "Хутор" кешенiнiң орталығында сауда, тамақтандыру объектiлерi және әшекейлер, киiмдер т.т. сататын сауда орындарымен қоса қызмет көрсету орталығын құру ескерiлген. Тарихи-этнографиялық кешен бейнесi тұрғын үй-жайларды қайта жаңарту, көшелердi көрiктендiру, жарықпен қамтамасыз ету және шағын сәулет нысандарын орнату арқылы қалыптастырылатын болады.

Застройка усадебными малоэтажными домами, предусматривается в восточной части жилого планировочного района Кокбулакский. В Алматинском планировочном жилом районе, который представлен 5-ти этажными микрорайонами, предусматривается завершение их застройки 5-ти этажными жилыми домами.
В левобережной части для формирования облика нового градостроительного узла предусматривается строительство многоэтажного жилья. Кроме этого, здесь будет строиться как блокированное, так и усадебное жилье.
Генеральным планом предусматривается сохранение, и развитие комфортной среды селитебной зоны города в сложившейся его части, с реконструкцией морально устаревших одноэтажных кварталов и застройкой свободных территорий перспективного развития.
Промышленная зона включает южную, юго-восточную и северную промышленные зоны, коммунальную зону с канализационными очистными сооружениями и отстойником сточных вод. В промышленную зону города входят 4 промышленных узла.
1 промышленный узел - представлен южной промзоной, в состав которой входят основные действующие промышленные предприятия города, котельная "Баскуат", обеспечивающая город централизованным теплоснабжением. Территория обеспечена железнодорожным вводом.
2 промышленный узел представлен юго-восточной промзоной, в которой предусматривается оптимизация использования пустующих фондов и территорий. Территория обеспечена железнодорожным вводом. Северная часть юго-восточной промзоны определена в резерв для использования ее под жилую застройку.
3 промышленный узел представлен северной промзоной с адресным предприятием города - пухо-перовой фабрикой.
4 промышленный узел представлен коммунальной зоной с городскими канализационными сооружениями и санитарно-защитной зоной. Здесь предусматривается размещение скотофуражного рынка на территории, примыкающей к северному транспортному кольцу.
Санитарно-защитная зона - озелененные защитные территории между промышленной и селитебной зоной. Проектом предусмотрена организация санитарно-защитных зон между южной промышленной зоной и территориями жилой застройки планировочных районов Каратальский и Алматинский.
В юго-восточной промышленной зоне санитарно-защитная зона будет формироваться за пределами расчетного срока при конкретном определении класса вредности промышленных предприятий, которые в настоящее время не функционируют. В северной промзоне санитарно-защитная зона должна формироваться с реконструкцией существующего жилого фонда.
Рекреационная зона - расположена в пойме реки Каратал. Охватывает территорию в проектных границах поймы реки Каратал, очерченных ограждающими дамбами - дорогами с примыкающими к ней парковыми, лесопарковыми зонами, ландшафтными территориями. В рекреационной зоне, в пределах городских районов предусматриваются строительство гидротехнических защитных сооружений, реконструкция существующих мостов, создание зон отдыха для горожан, гостей и туристов.
В этой части поймы реку Каратал предусматривается зарегулировать, посредством выполнения русловыправительных работ, строительства регулирующих и других сооружений с учетом характера горной реки, ландшафтных особенностей.
Учитывая значение реки как главной природной доминанты, влияющей на формирование облика города, генеральным планом предложено выполнить весь комплекс работ до конца расчетного срока. В северной части пойма реки Каратал не зарегулирована с целью сохранения уникального лесопаркового массива с богатым составом древесных пород и животного мира. Частично отдельные небольшие участки территории этой части поймы будут использованы для размещения объектов отдыха и лечения.
Территории под улицами и дорогами - участки в границах красных линий по общегородским и районным магистралям города, основным городским пешеходным связям и бульварам, территории объектов транспортных сооружений, территории под железной дорогой.
Территории, ограниченные красными линиями магистралей и улиц всех уровней, городских пешеходных бульваров как на территориях, предназначенных к использованию до расчетного срока, так и на отдаленную перспективу, относятся к муниципальным, необходимым для общественного пользования.
Территории особого назначения - специальные территории военных ведомств, военные части. Здесь размещаются как жилая застройка, включая казармы и корпуса закрытых исправительных учреждений, так и коммунальные, промышленные и другие объекты.
Территории региональных торговых объектов - территории специализированных региональных и оптово-розничных рынков, ярмарки с сопутствующими обслуживающими объектами.
Генеральным планом предусмотрено размещение региональных торговых объектов, предназначенных для обслуживания торговых грузопотоков по трассе Великого Шелкового пути, т.е. грузов из Китая в Россию и Европу, а также поток торгового туризма (shop-туризма). Эти территории должны быть использованы строго по назначению и максимально обустроены в транспортном отношении.
Резервные территории - территории перспективного развития города, являющиеся муниципальными землями и используемые под развитие селитебной зоны города. На этих территориях действует правило обязательного соблюдения красных линий, как и во всех остальных функциональных зонах.
Строительное зонирование территории

Иелiгiнде жерi бар аз қабатты үйлердi, Көкбұлақ тұрғын үй жоспарлау ауданының шығыс жақтағы бөлiгiне салу қарастырылған 5 - қабатты үйлерден тұратын шағын аудандар ретiнде келтiрiлген Алматы тұрғын үй жоспарлау ауданында, 5 қабатты тұрғын үйлер құрылысын аяқтау ескерiлген.
Сол жақ жағалаудағы бөлiкте, жаңа қалақұрылысы торабы келбетiн қалыптастыру үшiн, көп қабатты тұрғын үйлер құрылысын жүргiзу ескерiлген. Сонымен қатар бұл жерде топтастырылған және жекелеген үйлер салынатын болады.
Бас жоспарда болашақта дамытылатын бос аумақтарда құрылыс жүргiзу және тозған бiрқабатты тұрғын үй махаллаларын жаңарта отырып, қаладағы халық қоныстанған аймақтың қалыптасқан бөлiгiнде қолайлы орталықты сақтап, дамыту ескерiлген.
Өнеркәсiп аймағына оңтүстiк, оңтүстiк-шығыс және солтүстiк өнеркәсiп аймақтары, канализациялық тазартқыш қондырғылары мен сарқынды суларға арналған тұндырғысы бар коммуналдық аймақ кiредi. Қаланың өнеркәсiп аймағына 4 өнеркәсiп торабы кiредi:
1 өнеркәсiп торабына қаланың жұмыс iстейтiн негiзгi өнеркәсiп орындары, қаланы жылумен бiр орталықтан қамтамасыз ететiн "Басқуат" жылу қазандығы кiредi. Аймағы темiр жолмен қамтамасыз етiлген.
2 өнеркәсiп торабына бос тұрған қорлар мен аймақтарды тиiмдi пайдалану ескерiлген солтүстiк-шығыс өнеркәсiп аймағы кiредi. Аймағы темiр жолмен қамтамасыз етiлген. Оңтүстiк-шығыс өнеркәсiп аймағының солтүстiк бөлiгi тұрғын үй салуға пайдалану үшiн резервке енгiзiлген.
3 өнеркәсiп торабына қаланың атаулы кәсiпорны - жыға-мамық фабрикасы бар солтүстiк өнеркәсiп аймағы кiредi.
4 өнеркәсiп торабына қалалық канализация қондырғылары, санитарлық-қорғаныс аймағы бар коммуналдық аймақ кiредi. Бұл жерде, солтүстiк көлiк айналым жолына түйiсетiн аумақта мал-жем рыногын орналастыру ескерiлген.
Санитарлық-қорғау аймағы дегенiмiз халық қоныстанған және өнеркәсiп аймақтарының арасындағы көгалдандырылған қорғаныс аймақтары. Жобада ескерiлген Қаратал мен Алматы жобалау аудандарының тұрғын үй салу және оңтүстiк өнеркәсiп аймақтары арасында санитарлық-қорғаныс аймақтарын ұйымдастыру ескерiлген.
Оңтүстiк-шығыс өнеркәсiп аймағында қазiр жұмыс iстемейтiн өнеркәсiпорындарының зияндылығын анықтау кезiнде санитарлық-қорғаныс аймағы есептеу мерзiмiнен тыс қалыптастырылатын болады. Солтүстiк өнеркәсiп аймағында санитарлық-қорғаныс аймағы нақты бар тұрғын үй қорын қайта түзетумен бiрге құрылуы керек.
Рекреациялық аймақ Қаратал өзенiнiң жайылмасына орналасқан. Саябақ, орман-саябақ аймақтарына, ландшафтты аймақтарға келiп тiрелетiн жолдар - қоршау дамбаларымен қоршалған, Қаратал өзенiнiң жайылмасының жобаланған шектерiндегi аймақтарды қамтиды. Рекреациялық аймақта, қалалық аудандардың шегiнде, қала тұрғындары, қонақтар мен туристер үшiн демалу аймақтарын құру, бар көпiрлердi қайта жаңарту, гидротехникалық қорғаныс имараттарын салу ескерiлген.
Қаратал өзенi сағасының осы бөлiгiнде сағаны түзеу жұмыстарын орындау жолымен реттеу, тау өзенiнiң сипатын, ландшафттық ерекшелiктерiн ескере отырып, реттеу құрылыстарын және басқада құрылыстарды салу көзделедi.
Бас жоспар өзеннiң, қала келбетiн қалыптастыруға әсер ететiн, негiзгi табиғи басым ой ретiндегi мәнi ескерiле отырып, есептесу мерзiмiнiң аяғына дейiн жұмыстардың барлық кешенiн бiтiрудi ұсынады. Ағаш жынысының және жануарлар дүниесiнiң бай құрамымен орман саябақ алқаптарын сақтау мақсатында Қаратал өзенi жайылмасының солтүстiк бөлiгi реттелмеген. Жайылманың осы бөлiгiнiң бiрен-саран жекелеген учаскелерiн демалыс және емдеу объектiлерiн орналастыруға пайдаланатын болады.
Көшелер мен жолдарға арналған аймақтар дегенiміз қаланың жалпы қалалық және аудандық магистральдары, негiзгi қалалық жаяу жол байланыстары мен бульварлары, көлiк имараттары объектiлерiнiң аймағы, темiр жолға арналған аймақтар бойынша алынған қызыл сызықтар шегiндегi учаскелер.
Есептелген мерзiмге дейiн де, келешекте де пайдалануға арналған аймақтар орналасқан, қаланың жаяу жүретiн бульварларының, барлық деңгейдегi көшелер мен магистральдарының қызыл сызықпен шектелген аймақтар қоғамдық пайдалануға қажеттi муниципалдық аймақтарға жатады.
Ерекше белгiленген аймақтар дегенімiз арнайы әскери бөлiмдер мен әскери ведомстволар аймақтары. Бұл жерде тұрғын үй құрылыстары, жабық түзету мекемелерiнiң корпустары, казармалар, сонымен қатар коммуналдық, өнеркәсiп және басқа да объектiлер қоса орналасқан.
Өңiрлiк сауда объектiлерiнiң аймақтары дегенiміз қосымша қызмет көрсету объектiлерi бар мамандандырылған өңiрлiк және көтерме-бөлшек сауда базарлары, жәрмеңкелер аймақтары.
Бас жоспар Ұлы Жiбек Жолы трассасы бойынша өтетiн сауда жүк легiне, яғни Қытайдан Ресей мен Европаға өтетiн жүктерге, сондай-ақ сауда туризмiнiң легiне (shop-туризмге) қызмет көрсетуге арналған сауда объектiлерiн орналастыруды ескередi. Бұл аймақтар тек белгiленген бағытта ғана қолданылуы және көлiкке қатысты барынша жайластырылуы тиiс.
Резервтегi аймақтар - қаланың болашақ даму аймағы қаланың халық қоныстанған аймағын дамыту үшiн қолданылады және муниципалдық жерлер деп саналады. Бұл аймақтарда басқа да функционалдық аймақтардағы сияқты қызыл сызықтарды қатаң сақтау шарттары басшылыққа алынады.
Аумақты құрылыстық аймақтандыру

Строительное зонирование, предусмотренное генеральным планом, включает дома повышенной этажности (9-12-16 этажей) в зоне согласованного строительства, в новых градостроительных узлах общественного центра, строительство 5-ти этажных жилых домов в Алматинском жилом планировочном районе на въезде в город, строительство 1-2-3-х этажных блокированных жилых домов и строительство усадебных жилых домов малой этажности в левобережной части города.
Структура жилья по этажности и строительное зонирование выполнены в Генеральном плане исходя из комфортности территорий и возможному распределению по принадлежности с выделением территории муниципального строительства, территории с застройкой смешанной собственности, с учетом сноса малоценного одноэтажного частного жилья в зоне согласованного строительства и общественного центра города, а также в территориях частного строительства.
Основные направления развития общественных территорий
Важнейший структурообразующий элемент - общественный центр г.Талдыкоргана, состоит из главных общегородских градостроительных узлов, площадей и центров районного значения, связанных между собой в единую систему. Сложившаяся главная композиционная ось - пешеходная зона между улицами Тауелсыздык и Жансугурова, генеральным планом дополнена пешеходным бульваром - ул. Мукана Толебаева.
Бульвар им. М.Толебаева с пересекающими его меридиональными осями формирует планировочный каркас системы центров жилых планировочных районов. Территории системы общегородского центра отнесены генеральным планом к зоне согласованного строительства и будут застраиваться в строгом соответствии с решениями акимата.
В генплане даны принципиальные решения по главным ансамблям, площадям и градостроительным узлам города, создающим новый имидж и облик города:
Узел застройки административной площади, расположенный между улицами Акын Сара, Абая, Тауелсыздык и Жансугурова, представлен: главной площадью с административными зданиями акимата Алматинской области и Дворцом культуры им. И. Жансугурова, Дома приемов, зданием Казкоммерцбанка, музеем и проектируемыми: площадью Мукана Толебаева, аналитическим и пресс-центром, институтом "Шелковый путь", молодежным клубом, галереей и др.
Новый градостроительный узел "SILK WAY" расположен на стыке правобережной и левобережной частей города, имеет наиболее выгодное градостроительное положение в городе с хорошим визуальным обзором, беспрепятственной транспортной доступностью. Данный узел рассматривается в генеральном плане как новый, градостроительно значимый общественный комплекс, со строительством которого г. Талдыкорган обретет новый современный облик.
Узел состоит из трех частей: 1-я часть - застройка его левобережной части жилыми и гостиничными 5-9-12-ти этажными домами с супермаркетом системы "Рамстор", рестораном, интернет-кафе и др., 2-я часть - водный комплекс "Арена Семиречья" на реке Каратал с благоустроенной набережной, водной ареной, аттракционами, пляжами, каскадами фонтанов, реконструированными мостами через р. Каратал, и 3-я часть - на стрелке дорог Тауелсыздык и ул. Жансугурова с высотным центром делового и культурного сотрудничества "Silk ROAD", дискоклубом, рестораном, боулинг-залом, мини-маркетом, детским клубом "Виртуальный мир", киноцентром и новым сосновым парком.
Градостроительное зонирование территории города Талдыкоргана

Бас жоспарда ескерілген құрылыстық аймақтандыруға, келiсiлген құрылыс аймағында, қоғамдық орталықтағы жаңа қалақұрылысы тораптарында қабаттылығы жоғары үйлер (9-12-16 қабатты), қалаға кiреберiстегi Алматы тұрғын үй жоспарлау ауданындағы 5 қабатты тұрғын үйлер құрылысы, топталған 1-2-3 қабатты тұрғын үйлер құрылысы, қаланың сол жақ бөлігiндегi жерлері бар аз қабатты тұрғын үйлер құрылысы кiредi.
Бас жоспар, қабаттылығына қарай тұрғын үй құрылысы және қаланың қоғамдық орталығындағы жекеменшік құрылыс аумағындағы құны төмен бір қабатты тұрғын үйлердi құлата отырып, тиiстiлiгiне қарай аумақтың қолайлылығын және бөлiну мүмкiндiгiн ескере және муниципалдық құрылысқа, аралас меншік объектiлерi құрылысына аумақтар бөле отырып орындалған.
Қоғамдық аумақтарды дамытудың негiзгi бағыттары
Талдықорған қаласының қоғамдық орталығын құратын құрылымның маңызды бөлiгi - өзара байланысты бірыңғай жүйедегi жалпы қалалық қалақұрылысының жүйесiнен, алаңдар мен аудандық маңыздағы орталықтардан тұрады.
Қалыптасқан негiзгi композициялық oci - Тәуелсiздiк және Жансүгiров көшелерiнiң аралығындағы жаяу жол аумағы, бас жоспармен, Мұқан Төлебаев көшесіндегі жаяу жол бульварымен толықтырылды.
М.Төлебаев атындағы бульвар өзімен қиылысатын меридионалдық осьтерiмен, жоспарлану аудандарындағы тұрғын үйлердiң орталық жүйесiнiң қаңқасын қалыптастырады. Жалпы қалалық аумақтық жүйе орталығы, бас жобаға қарасты құрылысы келiсiлген аумаққа және Әкiмдiктiң шешiмдерiне сәйкес қатаң түрде құрылыстармен толықтырылады.
Бас жоспарда, негiзгi ансамбльдердiң, алаңдар мен қаланың қалақұрылысы жүйелерiнiң жаңа бейнелерiн және келбетiн жасайтын принциптік шешiмдер берiлген:
Әкімшiлiк алаңдарын салу жүйесi , Ақын Сара, Абай, Тәуелсiздiк және Жансүгiров көшелерінің аралығында орналасқан бас алаңмен бірге Алматы облысы Әкiмдiгiнiң ғимараты және І.Жансүгiров атындағы Мәдениет сарайы, Қабылдау үйі, Казкоммерцбанк ғимараты, музей және жобалаудағы: "Жiбек жолы" институты, жастар клубы, галерея және т.б. ұсынылған.
"SILK WAY" жаңа қалақұрылысы жүйесi қала құрылысының жағдайы өте тиiмдi, қала бойынша жаңа көріністерді шолуға, көліктермен кедергiсiз жетуге өте ыңғайлы, қаланың оң жағалау мен қаланың сол жағалау бөлiгiнiң қиылысқан жерiнде орналасқан. Бұл жүйе бас жоба бойынша жаңаша, қала құрылысының маңызды қоғамдық кешенi, құрылыс салынған жағдайда Талдықорған қаласы жаңа, қазіргi кезең келбетіне сай келетiндей қарастырылған.
Жүйе үш бөлiктен тұрады: 1-шi бөлiк - сол жағалауында тұрғын үйлер және "Рамстор" жүйесiндегi супермаркет, қонақ үйлер, 5-9-12 қабатты көп пәтерлі үйлер және т.б. қосымша құрылыстар;
2-шi бөлік - Қаратал өзенiнiң жағалауында көрiктендiрiлген "Арена Семиречья" су кешені, оның су аренасы, аттракциондары, жағажайлары мен каскадты фонтандары, Қаратал өзенiнен өтетiн көпiрдің қайта жаңартылуы;
3-ші бөлiк - Тәуелсiздiк және Жансүгiров көшелерінің бағытындағы биік "Silk Road" iскерлiк және мәдени ынтымақтастық орталығы, дискоклуб, мейрамхана, боулинг-зал, шағын маркет, "Виртуальный мир" балалар клубы, кино орталығы және жаңа қарағай саябағы.
Талдықорған қаласының аумағын қала құрылысының
аймақтарына бөлу

В генеральном плане развития города Талдыкоргана градостроительное зонирование территории устанавливается в соответствии со СНиП 3.01.01 - 2002 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских поселений". Генеральный план устанавливает требования к функциональному использованию (функциональное назначение) на уровне территорий территориальных единиц с учетом красных линий улиц и дорог. В пределах проектной границы города Талдыкоргана насчитывается порядка 335 территориальных единиц, средняя площадь которых в среднем около 20 га.
Установленное функциональное зонирование территорий с регламентами жесткого, среднего и мягкого уровней является юридическим инструментом обеспечения использования территории города при осуществлении градостроительной деятельности в соответствии с целями, требованиями и основными направлениями градостроительного развития города Талдыкоргана.
Установленное функциональное зонирование территорий с регламентами жесткого, среднего и мягкого уровней является обязательным для местных органов при принятии решений в области градостроительства и использования земельных участков. Градостроительная деятельность, противоречащая установленному функциональному зонированию территорий, запрещается согласно СНиП 3.01.01-2002 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских поселений".
Функциональное назначение территориальных единиц в рамках генерального плана устанавливается генеральной схемой развития города Талдыкорган. Генеральная схема развития города юридически закрепляет изменения в использовании территории города, предусмотренные основными направлениями градостроительного развития города Талдыкоргана и Программой первоочередных градостроительных мероприятий.
Генеральная схема развития отражает следующие основные тенденции изменения функционального использования территорий города:
увеличение селитебных территорий города с их максимальной демографической емкостью до 250,0 тыс. человек и одновременным сокращением пустующих производственных территорий;
увеличение территорий рекреационного назначения и строительство специализированных объектов (благоустройство набережной, строительство защитных сооружений от паводковых вод реки Каратал, строительство нового соснового парка, зоопарка, сафари-парк и др.);
выделение территорий для размещения специализированных рыночных комплексов (автомобильного, скотофуражного, ярмарочного, оптово-розничной торговли и др.);
выделение зоны согласованного строительства для размещения общественно значимых приоритетных объектов жилищно-гражданского строительства.
Общие правила регулирования застройки территорий города
По общим правилам регулирования застройки территорий города Талдыкоргана Генеральным планом предусматриваются:
соблюдение общих регламентов и ограничений по градостроительному коду города;
соблюдение красных линий в соответствии со схемой улично-дорожной сети; территории, предусмотренные для развития улично-дорожной сети в пределах красных линий, считать принадлежностью муниципалитетов (муниципальные земли);
соблюдение границ функциональных зон - селитебной, промышленной, коммунально- складской, рекреационной, зоны согласованного строительства - общественного центра города;
соблюдение границ инженерно-транспортных коридоров республиканского и общегородского значения (коридоры магистральных инженерных коммуникаций и сооружений).

Талдықорған қаласын дамыту Бас жоспарда аумақтарды қала құрылыстарының аймақтарына бөлу "Қала құрылысы, қала және селолық мекендерде құрылысты жайғастыру жоспарының 3.01.01-2002 ҚНжЕ-ге сәйкес белгiленуде. Бас жоспар қала құрылысының аумақтық бiрлiгiн, көшелер мен жолдардың қызыл сызықтарын ескеру арқылы, аумақтық деңгейде атқарымдық пайдалануға арналған талаптар қояды. Талдықорған қаласының жобалау шеңберiнiң көлемiндегi қала құрылысында 335 аумақтық бірлiк бар, олардың әрқайсысының көлемі орташа 20 гектарды құрайды.
Белгіленген қатаң, орташа және жұмсақ регламенттермен аймақтарға бөлудiң атқарымды мақсаты Талдықорғанда қала құрылысы дамуының мақсаттарына, талаптарына, негiзгi бағыттарына сәйкес қала құрылысы қызметін жүзеге асыру барысында қала аумақтарын пайдалануды қамтамасыз етудiң заңды құралы болып табылады.
Белгiленген қатаң, орташа және жұмсақ регламенттермен аймақтарға бөлу жергілікті органдар үшiн қала құрылысы және жер учаскелерiн пайдалану саласында шешімдер қабылдауға мiндеттi болып табылады. Қала құрылысының қызметi аумақтарды функционалды бөлудегі белгіленген мақсаттарға қайшы келуiне "Қала құрылысы" 3.01.2002-ҚНжЕ арқылы тыйым салынады. Бас жоспар бiрлiктерiнiң атқарымды мақсаты Талдықорғанның Бас сұлбасы арқылы белгiленедi. Бас сұлба қала құрылысын дамытудың негізгі бағыттарында және Бірiнші кезектегi қала құрылысы шараларының бағдарламасында қарастырылған қаланың аумақтарын пайдалану өзгерістерін заңды түрде бекiтедi.
Дамытудың бас сұлбалары қала аумағында пайдаланылатын атқарымды өзгерiстердiң төмендегідей негiзгi үрдiстерiн белгiлейдi:
демографиялық сыйымдылықты жоғарғы деңгейге 250,0 мың адамға жеткiзу үшін қаланың селитебтiк аумағын көбейту, сонымен қатар бос тұрған өндірістік аумақтарды қысқарту;
рекреациялық бағыттағы және арнайы объектiлердiң құрылысын көбейту (жағалаудағы аумақты көркейту, Қаратал өзенiн су тасқындарынан қорғайтын ғимараттар құрылысын салу, жаңа қарағай саябағын салу, зоопарк және т.б.);
арнайы жабдықталған нарықтық кешендердi орналастыру үшiн аумақтар бөлу (көлiк, мал жемi, көтерме-бөлшек сауда және т.б.);
қоғамдық маңызы басым азаматтық-тұрғын үй нысандарын орналастыру үшiн келiсiлген құрылыстарды салуға аумақтар бөлу.
Қала аумағында құрылыс салуды реттеудiң жалпы ережесi
Қала аймағында құрылыс салудың жалпы ережесi бойынша Талдықорған қаласының Бас жоспарында төмендегiлер ескерiлдi:
қалада қала құрылысы жалпы регламенттерi мен шектеулерiн сақтау;
көше-жол жүйесiнiң сұлбасына сәйкес қызыл сызықтарды сақтау; көше-жол жүйелесiн қызыл сызықтар шегiнде дамыту үшiн қарастырылған аумақтар (муниципалитеттiк жерлер) муниципалитеттер жабдықтары болып есептеледi;
қаланың қоғамдық орталығын келiсiлген құрылыс аумағын, рекреациялық, коммуналдық-қамбалық, өндiрiстiк-селитебтiк функционалдық аумақтар шеңберiнде сақтау;
республикалық және жалпы қалалық маңыздағы инженерлiк-көлiктер дәлiздерiнiң шекарасын сақтау (инженерлiк коммуникациялар тораптарының дәлiздерi және имараттар).

4. Развитие транспортной инфраструктуры
Генеральным планом предусматриваются развитие сети внешнего транспорта (воздушного, железнодорожного, автомобильного) с возобновлением воздушных и железнодорожных грузопассажирских перевозок, совершенствование улично-дорожной сети и инженерных транспортных сооружений, совершенствование подвижного состава автопарка города, развитие сети автозаправочных станций и технического обслуживания транспорта.
Основными мероприятиями для эффективного развития транспортной инфраструктуры являются:
строительство нового автовокзала в районе улиц Сланова и Рустембекова, обновление парка автобусов различной вместимости;
реконструкция взлетно-посадочной полосы и оборудования аэропорта, капитальный ремонт здания аэровокзала, пополнение и обновление самолетного парка;
строительство нового железнодорожного вокзала на 100 пассажиров, приобретение маневровых тепловозов и прицепных пассажирских вагонов для доставки пассажиров на станцию Коксу с последующей отправкой в направлениях Алматы и Восточного Казахстана;
строительство новых и реконструкция существующих магистралей общегородского и районного значения в дополнение к существующему полукольцу обводной дороги Алматы - Талдыкорган - Усть-Каменогорск, формирование скоростного транспортного кольца вокруг города протяженностью 25 км; строительство 11 транспортных развязок в разных уровнях на пересечениях скоростного транспортного кольца с магистралями общегородского значения;
строительство 2 новых автодорожных мостов на пересечении автомобильных магистралей с водной артерией - рекой Каратал, протекающей внутри пятна города, реконструкция моста в створе с улицей Тауелсыздык;
увеличение и обновление парка автобусов, расширение и строительство новых ПАТП;
строительство гаражей различного типа и автостоянок для постоянного и временного хранения автомобилей, а также станций технического обслуживания и автозаправочных станций.
5. Развитие инженерной инфраструктуры
Водоснабжение
Город обеспечен качественной питьевой водой. Городские водозаборные сооружения имеют резерв мощности на долгосрочную перспективу. Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
сохранение и развитие действующей системы водопровода с увеличением его производительности до 111,0 тыс.м 3 /сут. хозяйственно-питьевого, производственного и противопожарного водопровода;
повышение уровня надежности системы водоснабжения за счет реконструкции насосной станции III подъема и водопроводных сетей протяженностью 10 км и нового строительства магистральных и водопроводных сетей протяженностью 23 км.
Водоотведение
В части развития канализационной системы генеральным планом города предусмотрена:

4. Көлiк инфрақұрылымын дамыту
Бас жоспарда сыртқы көлiк жүйесiнiң дамуы (әуе, темiр жол, автокөлiк) әуе және темiр жол, жолаушылар тасымалдауды қайта жаңарту, көше-жол жүйелерiн жетiлдiру және инженерлiк көлiк имараттарын, қаланың автокөлiк паркiнiң жылжымалы құрамын жетiлдiру, жанармай станциясы кешендерiн және көлiктерге қызмет көрсетудi дамыту арқылы қарастырылған.
Көлiк инфрақұрылымын тиiмдi дамыту үшiн төмендегілер негiзгi шаралар болып табылады:
Сланов және Рүстембеков көшелерiнiң маңында жаңа автовокзал салу, әртүрлi сыйымдылықтағы автобустар паркiн жаңарту;
әуежайдың құрал-жабдықтары мен ұшу-қону алаңын қайта жаңарту, әуежай вокзалының ғимаратын күрделi жөндеуден өткiзу, ұшақтар паркiн толықтыру және қайта жаңарту;
100 жолаушыға арналған жаңа темiр жол вокзалын салу, жолаушыларды Көксу станциясына жеткiзу, әрi қарай Алматы және Шығыс Қазақстан бағыттарына жiберу үшiн тепловоздар мен тiркемелi жолаушылар вагонын сатып алу;
Алматы - Талдықорған - Өскемен жолындағы жартылай айналымды толықтыруға, жалпы қалалық және аудандық маңыздағы жұмыс iстеп тұрған магистральдарды қайта жаңарту, қаланы айландыра, ұзындығы 25 км. жоғарғы жылдамдықтағы айналымды қалыптастыру;
жалпы қалалық маңыздағы тораптармен қиылысатын әр деңгейдегi әртүрлі 11 көлiк тармақтарын салу;
Қаратал өзенiнің су артерияларымен қиылысатын автокөлiк жол тораптарына жаңадан 2 көпiрдiң құрылысын салу қала iшiмен өтетiн, Тәуелсiздiк көшесiнiң бағытындағы көпiрдi қайта жаңарту;
автобустар паркiн көбейту және жаңарту, жолаушылар тасымалдаушы автокөлiк кәсiпорындарының құрылысын салу, әртүрлi типтегi гараждар мен тұрақты немесе уақытша сақтауға арналған көлiк тұрақтарының, сонымен бiрге, техникалық көмек көрсету және жанармай станциялары кешендерiнiң құрылысын салу.
5. Инженерлiк инфрақұрылымды дамыту
Сумен қамтамасыз ету
Қала сапалы ауыз сумен қамтамасыз етiлген. Қалалық су қабылдайтын имараттар резервi жеткiлiктi, келешегi бар, қуаты ұзақ мерзiмге арналған. Бас жоспар қаланы сумен қамтамасыз ету жүйесiн дамытудың төмендегiдей бағыттарын қарастырады:
су құбырлары өнiмдiлiгiнiң жалпы қуатын тәулiгiне 111,0 мың м 3 дейiн арттыру арқылы оның бұрыннан бар аймақтық жүйесiн, шаруашылық-ауыз су, өндiрiстiк және өртке қарсы пайдаланылатын су құбырын сақтау және дамыту;
су айдайтын сорғыш станциясының 3-шi бөлiгi мен 10 км. су құбырының желiсiн қайта жаңарту және 23 км. су құбырының желiсi мен жүйесiнiң жаңа құрылысын салу арқылы су құбырлары жүйесiнiң сенiмдiлiгiн арттыру.
Су бұру тармақтары
Бас жоспарда канализация жүйесiн дамыту бөлiгiнде төмендегiлер қарастырылған:

повышение надежности функционирования системы канализации с доведением ее общей мощности до 72 тыс.м 3 /сутки за счет увеличения мощности существующих очистных сооружений;
развитие сети канализации, строительство новых взамен пришедших в негодность магистральных коллекторов (26 км), строительство новых насосных станций перекачки (6 единиц);
совершенствование технологии и качества очистки сточных вод за счет внедрения современных технологических процессов на предприятиях в целях предотвращения сброса в городскую канализацию недопустимых концентраций вредных веществ, внедрение на станциях аэрации новых технологий биологической очистки.
Инженерная подготовка территории
Генеральным планом на территории города предусматриваются понижение уровня грунтовых вод, организация поверхностного стока, организация полива зеленых насаждений, защита территорий от затопления паводковыми водами реки Каратал с благоустройством береговой полосы.
Основными мероприятиями для эффективного использования городских земель под застройку являются:
строительство системы вертикального дренажа (14 скважин), каптаж родников с отведением грунтовых вод за пределы города;
строительство системы закрытой ливневой канализации протяженностью 30 км с очистными сооружениями для сбора и отвода поверхностных вод с городских территорий;
реконструкция существующих магистральных оросительных каналов с водозаборными сооружениями (68 км), строительство системы распределительных оросительных каналов и арычной сети для орошения приусадебных участков и зеленых насаждений города;
строительство комплекса гидротехнических сооружений, обеспечивающих пропуск паводковых вод по руслу реки Каратал без затопления прилегающих застроенных территорий;
создание в пойме реки Каратал зоны водноспортивного отдыха.
Теплоснабжение
Основными направлениями развития системы теплоснабжения города Талдыкоргана в генеральном плане являются:
совершенствование, техническое перевооружение и развитие сложившихся систем теплоснабжения на базе современных технологий и оборудования;
внедрение в зоне децентрализованного теплоснабжения современных автономных источников теплоснабжения;
строительство новых тепломагистралей общей протяженностью около 11 км, усиление отдельных участков тепломагистралей в сложившейся зоне теплофикации;
обеспечение тепловой нагрузкой многоэтажной застройки новых жилых районов за счет подключения к существующим источникам централизованного теплоснабжения;
модернизация и развитие существующих котельных с использованием современного оборудования ("Баскуат", котельные N 1, 17).
Электроснабжение
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города Талдыкоргана являются:

канализация жүйесiнiң сенiмдi жұмыс iстеу қуатын арттыру арқылы оның жалпы қуатын тәулiгiне 72 мың м 3 дейiн жеткiзу;
канализация жүйесiн дамыту, ескiрген магистральдық коллекторлардың (26 км) орнына жаңаларының құрылысын салу, су айдайтын жаңа сорғыш станцияларын салу (6 бiрлiк);
қала канализацияларына зиянды заттардың концентратын ағызбау мақсатында кәсiпорындардағы технологиялық процестердi жетiлдiру есебiнен суды тазартудың сапасын жақсарту және технологиясын жетiлдiру, аэрация станцияларында биологиялық тазартудың жаңа технологияларын енгiзу.
Аумақтарды инженерлiк дайындау
Бас жоспарда қала аймақтарындағы жерасты суларының көтерiлу деңгейiн төмендету, жасыл желектердi суғаруды ұйымдастыру, Қаратал өзенiнiң жағалауындағы аумақты көркейте отырып, аумақтарды су тасқындарынан қорғау қарастырылған.
Құрылыс салынатын қала жерлерiн пайдалану үшiн негiзгi шаралар төмендегiлер болып табылады:
тiк дренаж жүйесiнiң құрылысын салу (14 ұңғыма), бұлақтарды ашып жер асты суларын қала сыртына шығару;
жер бетiндегi нөсерлі жауын-шашын суларын жинастырып, қала аумағынан тысқары шығару үшін ұзындығы 30 км. жабық канализация торабының жүйесiн салу;
бұрыннан бар суландыру каналдары мен бірге (68 км) су бөгеу имараттарын қайта жаңарту, жекелеген жер учаскелерiн және қаладағы жасыл желектерді суландыру үшін үйлестiрушi суландыру каналдары мен арықтардың жүйелерін салу;
Қаратал өзенiне жақын құрылыс салынған аумақтарды су басудан сақтап, өзен арнасымен су тасқындарын өткiзiп жiберудi қамтамасыз ететiн гидротехникалық имараттар кешенiн салу;
Қаратал өзенінің жайылмаларында су спорттық демалыс аумақтарын жасау.
Жылумен жабдықтау
Бас жоспарда Талдықорған қаласын жылумен жабдықтау жүйесiн дамытудың негізгі бағыттары төмендегілер болып табылады:
қазiргi заман технологиялар және жабдықтар базасында жылумен жабдықтаудың қалыптасқан жүйелерiн жетiлдiру, техникалық қайта жарақтандыру және дамыту;
орталықсызданған жылумен жабдықтау аймағында қазiргі заманға сай дербес жылумен жабдықтау көздерін енгiзу;
жалпы ұзындығы 11 км. болатын жаңа жылу магистралін салу, бұрыннан қалыптасқан жылу беру аймағында жылу магистральдарын салу және жекелеген учаскелерде олардың қуатын арттыру;
жаңа салынған көп қабатты үйлердi жылу жүйесiмен қамтамасыз ету үшiн қазiргі бар орталықтандырылған жылумен жабдықтау көздерiне қосу;
қазiргі заман талаптарына сай технологиялық жабдықтарды пайдаланып, (Басқуат N 1, 17), жұмыс істеп тұрған қазандықтарды қайта жаңарту.
Электр қуатымен жабдықтау
Талдықорған қаласын электр қуатымен жабдықтау жүйесiн дамытудың негiзгi бағыттары:

реконструкция источника электроснабжения города - подстанции "Талдыкорган" 220/110/10 кВ;
реконструкция и техническое перевооружение электрических сетей и сооружений в зоне существующей застройки с учетом перспективы;
увеличение мощности существующих подстанций 110/10 "Береговая", "Заря", "Еркинская" за счет реконструкции и замены трансформаторов на большие габариты;
внедрение электросберегающих мероприятий во все сферы потребления с введением дифференцированных тарифов за пользование электроэнергией.
Газоснабжение
Газоснабжение города осуществляется сжиженным газом. Источник природного газа отсутствует. Развитие системы резервуарных установок предусмотрено генеральным планом в соответствии с увеличением числа потребителей. Уровень потребления сжиженного газа на 2015 год составит 11,3 тыс. тонн/год.
6. Реализация и мониторинг Генерального плана
Реализация и мониторинг Генерального плана развития города Талдыкоргана обеспечивает местный исполнительный орган города Талдыкоргана.
Акимат города Талдыкоргана регулярно информирует горожан о ходе реализации генерального плана. По результатам реализации программы первоочередных градостроительных мероприятий на период до 2005 года генеральный план подлежит корректировке.
Корректировка Генерального плана проводится через каждые 5 лет и состоит в принятии программы первоочередных градостроительных мероприятий на последующий расчетный период, а при необходимости - и в корректировке основных направлений градостроительного зонирования территории города Талдыкоргана.
Технико-экономические показатели
Генерального плана города Талдыкоргана
__________________________________________________________________________
Показатель ! Единица ! Показатели по годам ! Объем
! измере- ! ! инвестиций на
! ния ! ! строительство
! ! ! за период
! ! ! 2005-2015 г.
! ! ! (млн.тенге)
! !--------------------------------------------
! ! 2000 ! 2005 ! 2015 ! Всего ! В т.ч.
! ! год ! год ! год ! ! за счет
! ! ! ! ! ! мест.
! ! ! ! ! ! Бюджет.
---------------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7
---------------------------------------------------------------------------
1. Территория
площадь земель га 7989,4 7989,4 7989,4
населенного пункта
в пределах городской
черты, всего:
в том числе:
земли государственной га 592,7 592,7 592,7
собственности
земли коммунальной га 5719,5 5689,5 5060,0
собственности
земли частной га 1677,2 1707,2 2336,7
собственности
2. Население
1) численность
постоянного тыс. чел 117,7 122,0 160,0
населения с
учетом подчиненных
населенных пунктов,
всего

қаланы электр қуатымен жабдықтау көзi - "Талдықорғанның 220/110/10 КВ кішi станциясын" қайта жаңарту;
келешекті ескерiп, бұрыннан құрылыстар салынған аймақтағы электр жүйелерi мен ғимараттарын қайта жаңарту, техникалық қосымша жарақтандыру;
үлкен габаритты трансформаторлармен ауыстырып, қайта жаңарту есебінен, жұмыс iстеп тұрған 110/10 "Береговая", "Заря", "Еркинская" кiшi станцияларының қуатын арттыру;
электр қуатын пайдаланғаны үшiн сараланған тарифтердi енгiзуге байланысты тұтынудың барлық салаларында электр қуатын үнемдеу шараларын енгiзу.
Газбен жабдықтау
Қаланы газбен жабдықтау сұйытылған газбен қамтамасыз етілген. Табиғи газ көздерi жоқ. Бас жоспарда, тұтынушылардың өсуіне сәйкес резервуарлар жүйесін дамыту қарастырылған. Сұйытылған газды тұтыну 2015 жылы 113 мың тонна/жыл деңгейін құрады.
6. Бас жоспарды жүзеге асыру және оның мониторингі
Талдықорған қаласын дамытудың Бас жоспарын жүзеге асыруды және оның мониторингін Талдықорған қаласының жергiлiктi атқарушы органдары қамтамасыз етедi.
Талдықорған қаласының әкімдiгi Талдықорған қаласын дамыту Бас жоспарының мониторингін және жүзеге асырылуын қамтамасыз етедi. 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған бірінші кезектегі қала құрылысының шаралар бағдарламасын жүзеге асыру нәтижелеріне қарай, Бас жоспар түзетiлуге жатады.
Бас жоспарды түзету әр бес жылда жүргiзiледi және келесі есептік кезеңге арналған бiрiншi кезектегі қала құрылысы шаралары бағдарламасын қабылдаудан, қажеттілігіне қарай Талдықорған қаласы аумағын қала құрылысы аумақтарына бөлудiң бас сұлбаларын түзетуден тұрады.
Талдықорған қаласы Бас жоспарының техникалық-
экономикалық көрсеткiштерi
__________________________________________________________________
Көрсеткiштер |Өлшем |Жылдар бойынша |2005-2015 ж.
|бiрлiгi|көрсеткiштерi |кезеңiндегi
| |__________________|құрылысқа
| |2000 |2005 |2015 |инвестициялар көлемi
| |жыл |жыл |жыл |(млн. теңге)
| | | | |____________________
| | | | |Барлығы|Оның ішінде
| | | | | |жергiлiкті
| | | | | |бюджеттен
__________________________________________________________________
1 2 3 4 5 6 7
__________________________________________________________________
1. Аумақ га 7989,4 7989,4 7989,4
қала шеңберi
шегiндегi
елдi мекен
жерінiң көлемi,
барлығы
оның iшiнде
мемлекет га 592,7 592,7 592,7
меншiгiндегi
жер
Коммуналдық га 5719,5 5689,5 5060,0
меншiктегі
жер
жеке меншiктегi га 1677,2 1707,2 2336,7
жерлер
2. Халық
1) қарамағындағы мың 117,7 122,0 160,0
елдi мекендердi адам
қоса есептегенде
тұрақты халық
саны

2)плотность
населения в чел./га 14,7 15,3 20,0
пределах
территории города
3) экономически
активное тыс. чел 69,3 74,0 100,0
население
3. Жилищное 17675,0 2443,0
строительство
жилищный фонд тыс.м 2 1993,2 2031,4 3343,7 Затраты на
всего, в том общ. частное
числе: площади строительства
в объеме
инвестиций не
учитывается
муниципальный тыс. - 8,1 25,3 875,0 343,0
жилой фонд м 2
в т.ч. общ.
площади
государственный тыс.м 2 - 8,1 25,3 875,0 343,0
муниципальный общ.
фонд для социально площади
защищаемых слоев
населения
жилищный фонд тыс.м 2 1993,2 2023,3 3318,4
частной общ.
собственности площади
средняя м 2 /чел 17,0 17,0 21,5
обеспеченность
населения общей
площадью
убыль жилищного тыс. м 2 - 0,9 26,6
фонда всего общей
площади
в том числе:
снос в связи с тыс. м 2 - 0,2 24,5
реконструкцией
застройки
новое жилищное тыс. м 2 - 70,3 1307,7 16800,0 2100,0
строительство,
всего общей
площади
соотношение
жилищного
строительства
по этажности:
малоэтажная тыс. м 2 877,4 896,5 1490,9
застройка
многоэтажная тыс. м 2 1115,8 1166,1 1852,8
застройка
4. Учреждения
социально-бытового
назначения 18584,0 2650,0
1) детские
дошкольные
учреждения, всего мест 1107 1950 2910
2) обще-
образовательные
учреждения, всего мест 22527 24700 29000
3) поликлиники пос в
смену 2545 3380 4190
4) стационары
всех типов коек 1490 1490 2940
5) предприятия м 2 торг. 7488 Количество
торговли площади предприятий
(магазины мелкие определяется
и средние), всего
6) рыночные м 2 торг. 1850 исходя из спроса,
комплексы, всего площади строительство
данных объектов
7) предприятия пос. 1633 осуществляется
общественного мест. за счет инвестиций
питания всего
8) предприятия раб. мест 284
бытового
обслуживания,
всего
5. Транспорт
и дороги 31685,0 3000,0
1) общая
протяженность
улично-дорожной
сети, всего км 347,0 399,0 488,5
2) магистрали
общегородского
и районного
значения км 94,0 133,0 167,5
6. Инженерное
обеспечение 4370,0 723,0
1) водоснабжение 387,5 110,0
2) суммарное тыс.
потребление м 3 /сут
(включая потери
и утечки), всего 42,12 46,86 61,01
в том числе:
на хозяйственно- тыс.
питьевые нужды м 3 /сут 18,7 20,9 10,24
(население)
на
производственные тыс.
нужды м 3 /сут 2,5 2,51 2,58
(промышленность)
3) водопотребление
в среднем на 1-го
человека в сутки, л/сутки 230 230 230
всего:
в том числе
на хозяйственно- л/сутки 50 50 50
питьевые нужды
4) канализация тыс. 26,02 30,38 42,81 400,0 239,0
(общее м 3 /сут
поступление
сточных вод)
5) электроснабжение млн. 70,33 145,2 314,0 685,0 103,0
(суммарное кВт.
потребление) час/
год
6) теплоснабжение гкал/ 366,0 366,0 366,0 2705,5 -
(установленная час
мощность
источников тепла)
всего
7) газоснабжение тыс. 4,5 6,5 11,3 192,0 -
(потребление тонн/
сжиженного газа), год
всего

2) қала аумағы га/адам 14,7 15,3 20,0
шегiндегi
халық
қоныстануының
жиілігі
3) экономикалық мың 69,3 74,0 100,0
еңбекке қабi. адам
леттi тұрғындар
3. Тұрғын үй
құрылысы 17675,0 2443,0
тұрғын үй қоры, жалпы 1993,2 2031,4 3343,7 Инвестициялар көле.
барлығы алаң мінде жеке құрылыс
оның iшiнде: мың м 2 шығындары ескерілмейді
муниципалды Жалпы
тұрғын үй қоры, алаң - 8,1 25,3 875,0 343,0
оның ішінде мың м 2
халықтың Жалпы - 8,1 25,3 875,0 343,0
әлеуметтік алаң
қорғалған тобына мың м 2
арналған
мемлекеттік
муниципалдық
қоры
жеке меншiк. Жалпы 1993,2 2023,3 3318,4
тегi тұрғын үй алаң
қоры мың м 2
халықтың жалпы м 2 /адам 17,0 17,0 21,5
алаңмен орташа
қамтамасыз
етiлуi
тұрғын үй мың - 0,9 26,6
қорының шығыны, адам
барлық жалпы
көлемi,
оның iшiнде:
құрылысты қайта мың м2 - 0,2 24,5
жаңартуға
байланысты ескi
үйлердi бұзу
жаңа тұрғын үй мың м2 - 70,3 1307,7 16800,0 2100,0
құрылысы,
жалпы алаңы
тұрғын үй
құрылыстарының
қабаттармен
салыстырмасы:
аз қабатты үйлер мың м2 877,4 896,5 1490,9
көп қабатты үйлер мың м2 1115,8 1166,1 1852,8
4 . Әлеуметтiк- 18584,0 2650,0
тұрмыстық бағыт.
тағы мекемелер
1) мектеп жасына орын 1107 1950 2910
дейінгі балалар
мекемесi, барлығы
2) жалпы білiм орын 22527 24700 29000
беретiн мекемелер
барлығы
3) емханалар тәулік/ 2545 3380 4190
адам
4) барлық типтегi төсек 1490 1490 2940
ауруханалар
5) сауда сауда 7488 Кәсіпорындар
кәсiпорындары, алаңы саны
(орта және ұсақ м 2
дүкендер)
барлығы
6)нарық кешендерi, с/алаң 1850 сұранысқа
барлығы м 2 байланысты
7) қоғамдық орын 1633 анықталады,
тамақтандыру инвестиция.
кәсiпорындары, лар есебiнен
барлығы жүзеге
8) тұрмыстық жұмыс 284 асырылады
қызмет көрсету орны
кәсiпорындары,
барлығы
5. Көлiк және
жолдар 31685,0 3000,0
1) көшелер мен км 347,0 399,0 488,5
жолдардың
жалпы ұзындығы,
барлығы
2) жалпы қалалық км 94,0 133,0 167,5
аудандық мәнi
бар магистраль.
дар
6. Инженерлiк
қамтамасыз ету 4370,0 723,0
1) сумен
қамтамасыз ету 387,5 110,0
2) тұтыну тәул/ 42,12 46,86 61,01
жиынтығы (шығын. мың м 3
дары) мен босқа
аққанын қоса
алғанда барлығы)
соның iшiнде:
шаруашылық-ауыз тәул/ 18,7 20,9 10,24
су мұқтаждарына мың м 3
өнеркәсiптiк тәул/ 2,5 2,51 2,58
мұқтаждарға мың м 3
3) су тұтыну тәул/ 230 230 230
1 адамға орта литр
есеппен тәулiгiне,
барлығы оның 50 50 50
iшiнде
шаруашылық-
ауыз су
қажеттiлiгiне
4) кәріз (сарқынды тәул/
судың төгiлуi) мың м 3 26,02 30,38 42,81 400,0 239,0
5) электрмен млн/кВт 70,33 145,2 314,0 685,0 103,0
жабдықтау сағ/жыл
(тұтыну жиынтығы)
6) жылумен сағ/Гкал 366,0 366,0 366,0 2705,5 -
жабдықтау (жылу
көздерiнiң
белгiленген
қуаты), барлығы
7) газбен жабдықтау жыл/ 4,5 6,5 11,3 192,0 -
(сұйытылған газды мың
тұтыну), барлығы тонна

7. Инженерная
подготовка
территории 4080,0 184,0
1) общая
протяженность
ливневой
канализации км - - 30
2) берего-
укрепительные
мероприятия км - 12,0 4,0
3) понижение уровня
грунтовых вод тыс.га - - 1,4
4) магистральные
оросительные
каналы км 17,5 26,5 68,0
5) открытая
арычная сеть км 35,9 51,9 296,0
8. Прочие затраты 9599,0
Итого затрат: 85993,0 9000,0
__________________________________________________________________________
* Всего по Государственной программе развития жилищного строительства на 2005-2007 годы из Республиканского бюджета выделяется 3849,7 млн. тенге, в том числе на строительство коммунального жилья 635,0 млн. тенге, строительство жилья за счет кредитных 3214,7 млн. тенге. Из них в 2005 году на строительство коммунального жилья выделяется 121,5 млн. тенге и на строительство за счет кредитных средств 1262,1 млн. тенге.
В 2005-2007 годах по Программе жилищного строительства на разработку проектно-сметной документации и строительство инженерных сетей из местного бюджета будет выделено 1278,6 млн. тенге, в том числе в 2005 году 309,5 млн. тенге.
Принятые сокращения
ЗАО КазГИИЗ - закрытое акционерное общество Казахский государственный институт инженерных изысканий.
СНиП - строительные нормы и правила РК. Государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства.
ПДВ - предельно допустимые выбросы загрязняющих веществ в атмосферу.
АО "Кайнар" - акционерное общество "Кайнар".
ТБО - твердые бытовые отходы производства и потребления города.
ПАТП - пассажирское автотранспортное предприятие. Осуществляет внутригородские и междугородние пассажирские перевозки.

7. Аумақты
инженерлiк әзiрлеу 4080,0 184,0
1) нөсерлi жауын суы км - - 30
кәрізінің жалпы
ұзындығы
2) жағаларды км - 12,0 4,0
бекіту шаралары
3) жер асты мың/га - - 1,4
суларының
деңгейiн
төмендету
4) суғару км 17,5 26,5 68,0
каналдарының
магистральдары
5)ашық арықтар
жүйесi км 35,9 51,9 296,0
8. Басқа да
шығындар 9599,0 -
Барлық шығындар: 85993,0 9000,0
__________________________________________________________________
2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысын дамыту Мемлекеттiк бағдарламасы бойынша Республикалық бюджеттен барлығы 3849,7 млн. теңге бөлiнедi, оның iшiнде коммуналдық тұрғын үйлер салуға 635,0 млн. теңге, кредит қаражаттары есебiнен тұрғын үйлер салуға 3214,7 млн. теңге. Оның ішінде 2005 жылы коммуналдық тұрғын үйлер салуға 121,5 млн. теңге бөлінеді және кредит қаражаты арқылы құрылыс жүргізуге 1262,1 млн. теңге бөлінедi.
2005-2007 жылдары Тұрғын үй құрылысы бағдарламасы бойынша жобалау-сметалық құжаттарын жөндеуге және инженерлiк жүйелерiн салуға жергiлiкті бюджеттен 1278,6 млн. теңге бөлінеді оның iшiнде 2005 жылы 309,5 млн. теңге.
Қабылданған қысқартулар
ҚазМИIИ ЖАҚ - Қазақ мемлекеттiк инженерлік ізденiстер институты жабық акционерлік қоғамы
ҚНжЕ - ҚР құрылыс нормалары және ережелері. Сәулет қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер.
ПДВ - атмосфераны ластайтын қалдықтардың рұқсат етілген шекті тастандылары.
"Қайнар" АҚ - "Қайнар" акционерлік қоғамы.
ЖАКК - жолаушы автокөлік кәсіпорны. Жолаушыларды қала ішінде және қала аралық тасымалдауды жүзеге асырады.