О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2004 года N 1350.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек".
2. Заключить Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек", разрешив вносить в его текст изменения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур"
космического ракетного комплекса "Байтерек"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года, Соглашением о содействии в создании и развитии производственных, коммерческих, кредитно-финансовых, страховых и смешанных транснациональных объединений от 15 апреля 1994 года, Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее - Договор аренды), Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке перемещения через границу товаров, необходимых для выполнения работ на космодроме "Байконур" от 25 декабря 1993 года,
исходя из положений Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
принимая во внимание положения Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Российской Федерации о взаимной защите секретной информации от 7 июля 2004 года,
желая углублять традиционно сложившиеся производственные связи и кооперацию между казахстанскими и российскими предприятиями и организациями, совместно разрабатывать и внедрять на космодроме "Байконур" современные ракетно-космические технологии с высоким уровнем экологической безопасности,
согласились о нижеследующем:

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 желтоқсандағы N 1350 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Оның мәтiнiне қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiм жасалсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен
Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы
"Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек"
ғарыш зымыран кешенiн құру туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi қағидаттары мен шарттары туралы келiсiмдi, 1994 жылғы 15 сәуiрдегi Өндiрiстiк, коммерциялық, кредиттік-қаржылық, сақтандыру және аралас трансұлттық бiрлестіктер құру мен дамытуға жәрдемдесу туралы келiсiмдi, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметі арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру  шартын (бұдан әрі - Жалға беру шарты), 1993 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында жұмыстар орындау үшiн қажетті тауарларды шекара арқылы өткiзу тәртiбi туралы келiсімді басшылыққа ала отырып,
2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiн тиiмдi пайдалану жөніндегi ынтымақтастықты дамыту туралы  келiсiмнiң ережелерiн негізге ала отырып,
2004 жылғы 7 шілдедегi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы құпия ақпаратты өзара қорғау туралы  келiсiмнiң ережелерiн назарға ала отырып,
қазақстандық және ресейлік кәсiпорындар мен ұйымдар арасындағы дәстүрлі қалыптасқан өндірістік байланысты және кооперацияны тереңдетуге, "Байқоңыр" ғарыш айлағында экологиялық қауiпсiздiктiң жоғары деңгейi бар қазiргi заманғы зымыран-ғарыш технологиясын бірлесiп әзiрлеуге және енгiзуге тілек білдiре отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:

Статья 12
При запусках космических аппаратов с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" функции запускающего государства выполняет Российская Федерация.
Стороны несут солидарную ответственность за ущерб, причиненный космическими объектами при выполнении космических программ с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" в соответствии с Конвенцией о международной ответственности за ущерб, причиненный космическими объектами, от 29 марта 1972 года, соразмерно степени их вины.
Виды рисков, подлежащих страхованию, а также условия и порядок проведения страхования при подготовке и осуществлении запусков космических аппаратов с космического ракетного комплекса "Байтерек" определяются соглашением между компетентными органами Сторон.
Статья 13
Ответственность, размер, порядок и сроки компенсации за ущерб, который может быть нанесен при выполнении работ в рамках настоящего Соглашения, определяются в соответствии с законодательством государств Сторон путем проведения переговоров.
Статья 14
Вопросы охраны, распределения и использования интеллектуальной собственности, создаваемой или передаваемой в ходе сотрудничества по настоящему Соглашению, определяются в соответствии с законодательством государств Сторон, а также международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация.
Сотрудничество в рамках настоящего Соглашения не затрагивает прав исполняющих организаций, компетентных органов и Сторон на интеллектуальную собственность, полученную ими до начала совместной деятельности в рамках настоящего Соглашения или вне его.
Каждая Сторона обязуется принимать все необходимые меры, предусмотренные законодательством ее государства, для обеспечения защиты секретной информации при реализации настоящего Соглашения, а также контроля за сохранением ее компетентными органами, исполняющими организациями и Совместным предприятием конфиденциальности информации, передаваемой в ходе сотрудничества в рамках настоящего Соглашения. При этом конфиденциальная информация должна быть обозначена в качестве таковой Стороной, компетентным органом, Совместным предприятием или исполняющей организацией, которые требуют конфиденциальности.
В случае если для выполнения настоящего Соглашения будет признано необходимым передать или обменяться сведениями, порядок обращения с которыми определяется законодательством государств Сторон, они принимают в этих целях соответствующие решения в форме, установленной законодательством государств Сторон.
Любая информация о совместных разработках, выполненных в рамках настоящего Соглашения, может передаваться стороне, не являющейся его участником, только по взаимному согласию компетентных органов Сторон, оформленному в письменном виде.

12-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалана отырып ғарыш аппараттарын ұшыру кезiнде ұшырушы мемлекеттің функциясын Ресей Тарабы орындайды.
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалана отырып ғарыштық бағдарламаларды орындау кезiнде ғарыш объектілерi келтiрген залал үшiн 1972 жылғы 29 наурыздағы Ғарыш объектілерi келтiрген залал үшін халықаралық жауаптылық туралы  конвенцияға сәйкес олардың кiнәсiнiң дәрежесiне мөлшерлес ортақ жауаптылықта болады.
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiнен ғарыш аппараттарын ұшыруларды дайындау мен жүзеге асыру кезiндегi сақтандыруға жататын тәуекелдер түрлерi, сондай-ақ сақтандыруды жүргізу шарттары мен тәртiбi Тараптардың құзыретті органдары арасындағы келiсiммен айқындалады.
13-бап
Осы Келiсiмнің шеңберiндегi жұмыстарды орындау кезiнде келтiрiлуi мүмкiн залал үшiн жауапкершілiк, өтемақының мөлшерi, тәртiбi мен мерзiмдерi келiссөздер жүргiзу жолымен Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес айқындалады.
14-бап
Осы Келiсiм бойынша ынтымақтастық барысында құралатын немесе берілетiн зияткерлiк меншiктi қорғау, бөлу және пайдалану мәселелерi Тараптар мемлекеттерiнiң ұлттық заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес белгіленедi.
Осы Келiсiмнiң шеңберiндегі ынтымақтастық атқарушы ұйымдардың, құзыретті органдардың және Тараптардың осы Келiсiмнiң шеңберiндегi немесе одан тыс бiрлескен қызметi басталғанға дейiнгi олар алған зияткерлiк меншiкке құқығын қозғамайды.
Әрбiр Тарап осы Келiсiмдi iске асыру кезiнде құпия ақпараттың қорғалуын, сондай-ақ осы Келiсiмнiң шеңберiндегi ынтымақтастық барысында берілетін ақпараттың жасырындылығын оның құзыреттi органдарының, атқарушы ұйымдарының және Бiрлескен кәсiпорынның сақтауын бақылауды қамтамасыз ету үшiн өзiнiң мемлекетiнiң заңнамасында көзделген барлық қажеттi шараларды қабылдауға мiндеттенедi. Бұл ретте жасырын ақпаратты осындай ретiнде Тарап, құзыреттi орган, Бiрлескен кәсiпорын немесе жасырындылықты талап ететiн атқарушы ұйым белгілеуге тиiс.
Егер осы Келiсiмдi орындау үшiн оларды пайдалану тәртiбi Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасымен айқындалатын мәлiметтердi беру немесе олармен алмасу қажет деп танылған жағдайда, олар осы мақсатта Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасында белгiленген нысанда тиiстi шешiмдер қабылдайды.
Осы Келiсiмнiң шеңберiнде орындалған бiрлескен әзiрлемелер туралы кез келген ақпарат оның қатысушысы болып табылмайтын тарапқа тек Тараптардың құзыретті органдарының жазбаша түрде ресiмделген өзара келiсiмi бойынша ғана берiлуi мүмкiн.

Статья 15
Стороны, их компетентные органы, Совместное предприятие и исполняющие организации принимают в соответствии с законодательством их государств и нормами международного права необходимые меры по предотвращению несанкционированного доступа к охраняемым товарам и технологиям, связанным с выполнением работ в рамках настоящего Соглашения, и несанкционированной передачи таких технологий и товаров третьим лицам. В этих целях
организация-учредитель Совместного предприятия с Российской Стороны, с участием исполняющих организаций и Совместного предприятия, разрабатывает планы защиты технологий, которые представляются на утверждение компетентным органам Сторон.
Планы защиты технологий должны включать общий перечень охраняемых товаров и технологий, меры безопасности и распределение ответственности участников совместных программ и проектов на всех этапах создания и использования космического ракетного комплекса "Байтерек" с учетом требований Режима контроля за ракетной технологией.
Статья 16
Во время пребывания на территории космодрома "Байконур" работники Совместного предприятия обязаны соблюдать все нормы и правила, связанные с пребыванием на объектах с особым режимом безопасного функционирования. Указанные нормы и правила доводятся до работников службой режима космодрома "Байконур".
Статья 17
Разрешение споров относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения, а также урегулирование последствий непредвиденных и непреодолимых ситуаций (обстоятельства форс-мажор) будет осуществляться путем взаимных консультаций и переговоров или с помощью других процедур, согласованных Сторонами или их компетентными органами.
Статья 18
Если принятыми после вступления в силу настоящего Соглашения законами и иными нормативными правовыми актами государств Сторон либо международными соглашениями, участниками которых одновременно являются Стороны, будут предусмотрены более благоприятные условия для Совместного предприятия, то будут применяться эти благоприятные условия.
Статья 19
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон и их компетентных органов, вытекающих из заключенных ими других международных договоров.
Статья 20
Настоящее Соглашение временно применяется со дня его подписания и вступает в силу с даты получения последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу.
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения путем заключения отдельных протоколов, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступать в силу в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
Настоящее Соглашение действует до истечения срока действия Договора аренды либо до истечения одного года со дня, когда одна из Сторон получит письменное уведомление другой Стороны о ее намерении прекратить его действие, в зависимости от того, какое из упомянутых событий наступит раньше.
Если Стороны не договорятся об ином, прекращение действия настоящего Соглашения в порядке, предусмотренном настоящей статьей, не влияет на выполнение незавершенных проектов и программ в рамках настоящего Соглашения. Прекращение действия настоящего Соглашения не является правовым основанием для пересмотра юридическими лицами или несоблюдения ими в одностороннем порядке договорных обязательств, возникших в связи с настоящим Соглашением до прекращения его действия.
Совершено в городе __________ "__" ________ 2004 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
За Правительство
Республики Казахстан
Российской Федерации
Приложение
Перечень
работ (услуг), выполняемых (оказываемых) непосредственно
в космическом пространстве, а также при осуществлении
комплекса подготовительных работ (услуг), технологически
обусловленного и неразрывно связанного с выполнением работ
(оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве,
по которым предоставляются преференции в соответствии
со статьей 8 настоящего Соглашения
Наименования работ (услуг)

15-бап
Тараптар, олардың құзыреттi органдары, Бiрлескен кәсiпорын және атқарушы ұйымдар өз мемлекеттерiнiң ұлттық заңнамасына және халықаралық құқық нормаларына сәйкес осы Келiсiмнiң шеңберiндегi жұмыстарды орындауға байланысты қорғалатын тауарлар мен технологияларға рұқсатсыз қолжетiмділiктiң және мұндай технологиялар мен тауарларды үшiншi тұлғаларға рұқсатсыз берудiң алдын алу жөнiнде қажеттi шаралар қабылдайды. Осы мақсатта Ресей Тарабынан Бiрлескен кәсiпорынның құрылтайшы ұйымы атқарушы ұйымдардың және Бiрлескен кәсiпорынның қатысуымен технологияларды қорғау жоспарларын әзiрлейдi, олар Тараптардың құзыреттi органдарына бекiтуге ұсынылады.
Технологияларды қорғау жоспарлары қорғалатын тауарлар мен технологиялардың жалпы тiзбесiн, Зымырандық технологияны бақылау режимiнiң талаптарын ескере отырып, "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құрудың және пайдаланудың барлық кезеңдерiнде қауiпсiздiк шараларын және бiрлескен бағдарламалар мен жобаларға қатысушылардың жауапкершiлiгiн бөлудi қамтуға тиiс.
16-бап
Бiрлескен кәсiпорынның қызметкерлерi "Байқоңыр" ғарыш айлағында болған уақытта қауiпсiз жұмыс iстеудiң айрықша режимi бар объектілерде болуға байланысты барлық нормалар мен ережелердi орындауға мiндетті. Көрсетілген нормалар мен ережелердi қызметкерлердiң назарына "Байқоңыр" ғарыш айлағының режим қызметі жеткiзедi.
17-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруге және қолдануға қатысты дауларды шешу, сондай-ақ күтпеген және еңсерiлмейтiн жағдайларды (форс-мажор жағдаяттарын) реттеу өзара консультациялар мен келiссөздер жүргiзу жолымен немесе Тараптармен немесе олардың құзыретті органдарымен келiсілген басқа да рәсiмдердiң көмегiмен жүзеге асырылатын болады.
18-бап
Егер осы Келiсiм күшiне енгеннен кейiн Тараптар мемлекеттерiнiң қабылданған заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде не Тараптар бiр мезгілде қатысушылары болып табылатын халықаралық келiсiмдерде Бiрлескен кәсiпорын үшiн неғұрлым қолайлы жағдайлар көзделетiн болса, онда осы қолайлы жағдайлар қолданылатын болады.
19-бап
Осы Келiсiм Тараптардың және олардың құзыреттi органдарының олар жасасқан басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
20-бап
Осы Келiсiм оған қол қойылған күнiнен бастап уақытша қолданылады және оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi Тараптардың орындағаны туралы соңғы хабарламаны алған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiмге Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын және осы бапта көзделген тәртiппен күшiне енетiн жекелеген хаттамалар жасасу арқылы өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
Осы Келiсiм Жалға алу шартының қолданылу мерзiмi өткенге дейiн не Тараптардың бipeуi басқа Тараптың оның күшiн тоқтату ниетi туралы жазбаша хабарламасын алған күнiнен бастап бiр жыл өткенге дейiн, аталған оқиғалардың қайсысының ерте басталуына байланысты, қолданылады.
Егер Тараптар өзге туралы келiспесе, осы бапта көзделген тәртiппен осы Келiсiмнің қолданылуын тоқтату осы Келiсiмнiң шеңберiнде аяқталмаған жобалар мен бағдарламаларды орындауға әсерiн тигізбейдi. Осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтату заңды тұлғалардың осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтатқанға дейiнгі оған байланысты туындаған шарттық мiндеттемелердi қайта қарауы немесе бiр жақты тәртiппен сақтамауы үшiн құқықтық негiз болып табылмайды.
2004 жылғы "___" ________ ____________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерінде, екi данада жасалды әрi екi мәтiннiң де күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының               Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                            Yкiметi үшiн
Қосымша
Осы Келiсiмнiң 8-бабына сәйкес преференциялар берiлетiн
тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде, сондай-ақ тiкелей ғарыш
кеңiстiгiнде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге)
технологиялық негізделген және олармен тығыз байланысты
дайындық жұмыстары (қызметтерi) кешенiн жүзеге асыру кезiнде
орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстардың (қызметтердiң)
ТIЗБЕСI Жұмыстардың (қызметтердiң) атауы

1. Работы (услуги), выполняемые (оказываемые) непосредственно в космическом пространстве:
выведение космических аппаратов, орбитальных станций и других космических систем в космическое пространство;
эксплуатация космической техники для обеспечения связи, передачи данных, телевизионного и радиовещания;
эксплуатация спутниковых навигационных и топогеодезических систем;
использование космических аппаратов для наблюдения за объектами и явлениями;
испытание космических аппаратов непосредственно в условиях космоса;
работы (услуги), выполняемые (оказываемые) с использованием космических аппаратов, находящихся непосредственно в космическом пространстве;
управление полетом и обеспечение связью космических систем, космических аппаратов (объектов), в том числе осуществляемые с поверхности Земли;
научные исследования (фундаментальные и прикладные) с применением как пилотируемых, так и автоматических аппаратов;
дистанционное зондирование Земли и других планет из космоса, экологический мониторинг и метеорология с космических аппаратов, включая эксплуатацию этих аппаратов.
2. Комплекс подготовительных наземных работ (услуг), технологически обусловленный и неразрывно связанный с выполнением работ (оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве:
изготовление специального топлива и средств его доставки, доставка и заправка топливом космических аппаратов и средств их выведения;
транспортировка космических аппаратов и средств их доставки в места их испытаний и запуска и возврат на предприятие-производитель;
прием информации с космических аппаратов, орбитальных станций и других космических систем, ее обработка и доведение до потребителя;
теоретические и проектно-поисковые исследования, связанные с обоснованием и обеспечением проектно-конструкторских разработок ракетно-космической техники, производство ракетно-космической техники и ее эксплуатация;
проектирование, конструирование, производство и испытания космических аппаратов, орбитальных станций, средств выведения и их составных частей, в том числе: ракетных, авиационных и других комплексов и входящих в их состав ракет-носителей, самолетов-носителей, разгонных блоков, средств их подготовки, хранения и транспортировки;
проектирование, конструирование, производство и испытание специализированных систем управления космическими аппаратами и средствами их доставки, а также средств телеметрического контроля за функционированием космических аппаратов и средств их выведения;
проектирование, конструирование, производство и испытание систем жизнеобеспечения космических аппаратов и средств их выведения;
проектирование, конструирование, производство и испытание, доукомплектование и эксплуатация (обслуживание) технических и технологических систем и их комплектующих изделий наземной космической инфраструктуры, обеспечивающей транспортировку, хранение, испытания, запуск ракетно-космических комплексов и управление космическими аппаратами в полете;
расследование летно-космических происшествий;
создание, содержание и эксплуатация центров испытаний и управлений, стартовых и технических комплексов, аэродромов и иных объектов наземной космической инфраструктуры и их составных частей, включая предоставление услуг по проведению строительно-монтажных работ, а также составных частей агрегатов, систем и т.д., предназначенных для приема, хранения, транспортировки и испытаний, подготовки к пуску, пуска ракет, запуска космических аппаратов (объектов);
послеполетное обслуживание и/или ремонт космических аппаратов и средств их доставки;
осуществление гарантийного надзора над космическими аппаратами и средствами их доставки, включая ремонтно-восстановительные работы в процессе эксплуатации;
утилизация систем и оборудования ракетно-космической техники.

1. Тiкелей ғарыш кеңiстігiнде орындалатын (көрсетілетiн) жұмыстар (қызметтер):
ғарыш аппараттарын, орбиталық станцияларды және басқа да ғарыш жүйелерiн ғарыш кеңiстiгiне шығару;
байланысты қамтамасыз ету, деректердi беру, теледидар және радио хабарларын тарату үшiн ғарыш техникасын пайдалану;
жерсерiктiк навигациялық және топогеодезиялық жүйелердi пайдалану;
ғарыш аппараттарын объектілер мен құбылыстарды қадағалау үшiн пайдалану;
тiкелей ғарыш жағдайында ғарыш аппараттарын сынау;
тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде орналасқан ғарыш аппараттарын пайдалана отырып орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстар (қызметтер);
ұшуды басқару және ғарыш жүйелерiн, ғарыш аппараттарын (объектілердi) байланыспен, соның iшiнде Жер бетiнде жүзеге асырылатын байланыспен қамтамасыз ету;
басқарылатын да, автоматты да аппараттар қолданылатын ғылыми зерттеулер (iргелi және қолданбалы);
ғарыштан Жердi және басқа да планеталарды қашықтықтан зерттеу, ғарыш аппараттарынан, осы аппараттарды пайдалануды қоса алғанда, экологиялық мониторинг және метеорология;
2. Тiкелей ғарыш кеңiстігінде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) технологиялық негiзделген және онымен тығыз байланысты жердегi дайындық жұмыстарының (қызметтердiң) кешенi:
арнайы отын және оны жеткiзу құралдарын дайындау, ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарына отын жеткiзу және құю;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарын оларды сынау және ұшыру орындарына тасымалдау және шығарушы кәсiпорынға қайтару;
ғарыш аппараттарынан, орбиталық станциялардан және басқа да ғарыш жүйелерiнен ақпарат қабылдау, оны өңдеу және тұтынушыға дейiн жеткiзу;
зымыран-ғарыш техникасының жобалау-конструкторлық әзiрлемелерiн, зымыран-ғарыш техникасын өндiру мен оны пайдалануды негiздеу мен қамтамасыз етуге байланысты теориялық және жобалық-iздестiру зерттеулерi;
ғарыш аппараттарын, орбиталық станцияларды, шығару құралдары мен олардың құрамдас бөлiктерiн, соның iшiнде: зымыран, авиациялық және басқа да кешендердi және олардың құрамына кiретiн зымыран тасығыштарды, тасығыш ұшақтарды, екпiндету блоктарын, оларды дайындау, сақтау және тасымалдау құралдарын - жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарын басқарудың мамандандырылған жүйелерiн, сондай-ақ ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарының жұмыс iстеуiн телеметриялық бақылау құралдарын жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жүйелерiн жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
техникалық және технологиялық жүйелер мен олардың зымыран-ғарыш кешендерiн тасымалдауды, сақтауды, сынау мен ұшыруды және ғарыш аппараттарын ұшу кезiнде басқаруды қамтамасыз ететiн жердегi ғарыш инфрақұрылымының құрамдас бұйымдарын жобалау, құрастыру, өндiру және сынау, жете толықтыру және пайдалану (қызмет көрсету);
ұшу-ғарыш оқиғаларын тексеру;
сынақ және басқару орталықтарын, ұшыру және техникалық кешендердi, әуеайлақтарды және жердегi ғарыш инфрақұрылымының өзге де объектiлерiн және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргiзу жөнiндегi қызметтердi ұсынуды қоса алғанда, олардың құрамдас бөлiктерiн, сондай-ақ қабылдауға, сақтауға, тасымалдауға және сынауға, ұшыруға дайындауға, зымыранды ұшыруға, ғарыш аппараттарын (объектiлердi) ұшыруға арналған агрегаттардың, жүйелердiң және т.б. құрамдас бөлiктерiн жасау, күтiп ұстау және пайдалану;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарына ұшудан кейiнгi қызмет көрсету және/немесе оларды жөндеу;
пайдалану процесiндегi жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын қоса алғанда, ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарына кепiлдiк берiлген қадағалауды жүзеге асыру;
зымыран-ғарыш техникасының жүйелерi мен жабдығын кәдеге жарату.