Об утверждении Программы развития геодезии и картографии в Республике Казахстан на 2005-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года N 1455
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
В целях реализации пункта 3.11. Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года  N 903 , Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития геодезии и картографии в Республике Казахстан на 2005-2008 годы (далее - Программа).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
2. Агентству Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Плана мероприятий Программы ежегодно к 10 января.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Есимова А.С.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2004 года N 1455
Программа развития геодезии и картографии
в Республике Казахстан на 2005-2008
Сноска. Заголовок Программы с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
Наименование                  Программа развития геодезии и картографии
в Республике Казахстан на 2005-2008 годы
Основание для                 Закон Республики Казахстан "О геодезии
разработки                    и картографии" от 3 июля 2002 года,
пункт 3.11. Плана мероприятий по реализации
Программы Правительства Республики Казахстан
на 2003-2006 годы, утвержденного
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903,
Перечень действующих и разрабатываемых
государственных и отраслевых (секторальных)
программ на 2004-2006 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926
Основной разработчик          Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
Цель Программы                Дальнейшее развитие отрасли геодезии и
картографии с применением современной
техники и прогрессивных технологий,
направленное на создание высокоточной
спутниковой геодезической сети и современной
конкурентоспособной геодезической и
картографической продукции, отвечающей
международным требованиям, и обеспечивающее
нарастающую потребность государства.
Задачи Программы              Проведение аэрокосмической съемки,
организационно-технических мероприятий
по переходу геодезического производства
на автономные методы спутниковых определений;
создание высокоточной геодезической основы
для функционирования навигационных систем
гражданского и военного назначения;
обновление на основе цифровых технологий
государственных топографических карт
различных масштабов с учетом задач развития
регионов;
геодезическое, картографическое,
топографическое и гидрографическое
обеспечение проверки прохождения линии
государственной границы Республики
Казахстан, а также делимитации морских
пространств Республики Казахстан;
создание условий для использования единой
картографической основы субъектами
геодезической и картографической
деятельности, а также обеспечение их
геодезическими и картографическими
материалами и данными, наименованиями
географических объектов;
обеспечение защиты информации;
нормативно-правовое, научно-методическое,
техническое, программное и кадровое
обеспечение отрасли геодезии и картографии.
Необходимые ресурсы           Финансовое обеспечение Программы
и источники                   осуществляется в рамках государственного
финансирования                заказа в пределах средств, предусмотренных
администратором Программы в республиканском
бюджете на соответствующие финансовые годы
в объеме бюджетных средств, необходимых для

Қазақстан Республикасында геодезияны және картографияны дамытудың 2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы N 1455 Қаулысы
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 3.11-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында геодезияны және картографияны дамытудың 2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару агенттiгi Бағдарламаның iс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жыл сайын 10 қаңтарға Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат берсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С. Есiмовке жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1455 қаулысымен
бекiтiлген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ГЕОДЕЗИЯНЫ ЖӘНЕ
КАРТОГРАФИЯНЫ ДАМЫТУДЫҢ 2005-2008 ЖЫЛДАРҒА
АРНАЛҒАН БАҒДАРЛАМАСЫ
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
АСТАНА-2004
1. Бағдарлама паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
Атауы               Қазақстан Республикасында Геодезияны және
картографияны дамытудың 2005-2008 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн        "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы
негіздеме           3 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңы ,
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5
қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006
жылдарға арналған Бағдарламасын iске асыру
жөнiндегi іс-шаралар жоспарының 3.11.-тармағы,
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 12
қыркүйектегi N 926  қаулысымен бекiтiлген
2004-2006 жылдарға арналған қолданыстағы және
әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық
(секторальдық) бағдарламаларының тiзбесi
Негізгі             Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару
әзiрлеушi           агенттiгi
Бағдарламаның         Халықаралық талаптарға жауап беретiн және
мақсаты             мемлекеттiң өскелең қажеттерiн қамтамасыз
ететiн, жоғары дәлдiктегi жерсерiктiк
геодезиялық желiлер мен бәсекеге қабiлеттi
қазiргi заманғы геодезиялық және картографиялық
өнiмдер жасауға бағытталған, қазiргi заманғы
техника мен прогрессивтiк технологияларды
қолдана отырып геодезия мен картография саласын
одан әрi дамыту.
Бағдарламаның         Геодезиялық өндiрiстi жерсерiктiк анықтаудың
мiндеттерi          автономдық әдiстерiне көшiру жөнiнде
аэроғарыштық түсiрiлiмдер, ұйымдық-техникалық
іс-шаралар жүргiзу;
азаматтық және әскери мақсаттағы навигациялық
жүйелердiң жұмыс icтеуi үшiн жоғары дәлдiктегі
геодезиялық негiз жасау;
өңiрлердi дамыту міндеттерiн ескере отырып
әртүрлi масштабтағы мемлекеттiк топографиялық
карталарды цифрлық технология негiзiнде жаңарту;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекара
желiсiнiң өтуiн тексерудi, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының теңiз кеңiстiгiн
делимитациялауды геодезиялық, картографиялық,
топографиялық және гидрографикалық қамтамасыз
ету;
геодезиялық және картографиялық қызмет
субъектiлерiнiң бiрыңғай картографиялық негiздi
пайдалануына, сондай-ақ олардың геодезиялық және
картографиялық материалдармен және деректермен,
географиялық объектiлердiң атауларымен
қамтамасыз етiлуiне жағдай жасау;
ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету;
геодезия және картография саласын
нормативтiк-құқықтық, ғылыми-әдiстемелiк,
техникалық, бағдарламалық және кадрлық
қамтамасыз ету.

реализации мероприятий 2005-2008 годов.
Предусмотренные финансовые затраты,
связанные с реализацией Программы,
составляют всего 1327,9 млн. тенге, в том
числе в 2005 году - 214,4 млн. тенге;
2006 году - 225,1 млн.тенге; 2007 году -
236,4 млн. тенге; 2008 году - 652,0
млн. тенге.
Ежегодные объемы бюджетного финансирования
будут уточняться при формировании
республиканского бюджета на соответствующий
год.
Ожидаемые результаты          Реализация намечаемых мероприятий Программы
позволит:
определить основные направления
государственной политики в области геодезии
и картографии;
создать условия для обеспечения потребности
экономики республики в аэрокосмосъемочных,
топографо-геодезических и картографических
материалах и данных;
создать высокоточную геодезическую основу;
укрепить материальную базу отрасли;
выполнить аэрокосмическую съемку 11 %
территории республики;
обновить 11 % от числа номенклатур листов
государственных топографических карт
масштабного ряда
Сроки реализации              2005-2008 годы
2. Введение
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
Программа развития геодезии и картографии в Республике Казахстан на 2005-2008 годы разработана согласно пункта 3.11 Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года  N 903, Перечня действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ на 2004-2006 годы, Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года  N 926 .
Геостратегическое и геополитическое положение, обеспечение безопасности и обороны государства, делимитация и демаркация государственной границы, осуществление инвестиционных проектов, формирование модели рынка земли, дальнейшее совершенствование государственных кадастров и геоинформационных систем, тектоническая и сейсмическая активность регионов страны определяют важность получения оперативной информации о состоянии местности и ее отображении на картографических материалах, а также обеспечение такими материалами субъектов геодезической и картографической деятельности.
Чрезвычайно актуальными являются и соответствие картографических материалов государственной топонимике, а также обеспечение сохранности государственных секретов при выполнении топографо-геодезических и картографических работ.
В этих условиях назрела необходимость дальнейшего развития геодезии и картографии, модернизации производственных мощностей отрасли.
Программа определяет основные цели и задачи на создание современной конкурентоспособной геодезической и картографической продукции на основе совершенствования тесно взаимосвязанных экономических, технических, организационных и других мероприятий.

Қажеттi pecypcтар     Бағдарламаны қаржылай қамтамасыз ету 2005-2008
мен қаржыландыру    жылдардағы iс-шараларды iске асыру үшiн қажетті
көздерi             бюджеттiк қаражат көлемiнде Бағдарлама әкiмшiсi
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық
бюджетте көздеген қаражат шегіндегi мемлекеттiк
тапсырыс шеңберiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген
қаржы шығыны барлығы 1327,9 млн. теңгенi, соның
iшiнде жылдар бойынша: 2005 жылы - 214,4 млн.
теңгенi; 2006 жылы - 225,1 млн. теңгенi, 2007
жылы - 236,4 млн. теңгенi; 2008 жылы - 652,0
млн. теңгені құрайды.
Бюджеттiк қаржыландырудың жыл сайынғы көлемi
тиiстi жылға арналған республикалық бюджеттi
қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
Күтілетiн             Бағдарламаның белгіленген iс-шараларын
нәтижелер           iске асыру:
геодезия және картография саласындағы
мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын
айқындауға;
республика экономикасының аэроғарыштық
түсiрiлiмдiк, топографиялық-геодезиялық және
картографиялық материалдар мен деректердi
тұтынуын қамтамасыз ету үшiн жағдай жасауға;
жоғары дәлдiктегi геодезиялық негіз жасауға;
саланың материалдық базасын нығайтуға;
республика аумағының 11%-iн аэроғарыштық
түсiрiлiмдер орындауға;
топографиялық карталардың мемлекеттiк
масштабтық қатар карталарының парақтар
номенклатурасы санына 11% жаңартуға мүмкiндiк
туғызады.
Iске асыру            2005-2008 жылдар
мерзiмдерi
2. Кiрiспе
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында Геодезияны және картографияны дамытудың 2005-2008 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын iске асыру жөнiндегi Іс-шаралар жоспарының 3.11.-тармағына, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегi N 926  қаулысымен бекiтiлген 2004-2006 жылдарға арналған қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламаларының тiзбесiне, Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспарына сәйкес әзiрлендi.
Геостратегиялық және геосаяси жағдай, мемлекеттiң қауiпсiздiгi мен қорғанысын қамтамасыз ету, мемлекеттiк шекараны делимитациялау және демаркациялау, инвестициялық жобаларды жүзеге асыру, жер нарығының моделiн қалыптастыру, мемлекеттiк кадастрлар мен геоақпараттық жүйелердi одан әрi жетiлдiру, ел өңiрлерiнiң тектоникалық және сейсмикалық белсендiлiгi жергiлiктi жердiң жай-күйi туралы жедел ақпарат алудың және оны картографиялық материалдарда бейнелеудiң, сондай-ақ осындай материалдармен геодезиялық және картографиялық қызмет субъектiлерiн қамтамасыз етудiң маңыздылығын айқындайды.
Картографиялық материалдардың мемлекеттiк топонимикаға, сәйкестендiрiлуi, сондай-ақ топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындаған кезде мемлекеттiк құпиялардың сақталуын қамтамасыз ету төтенше өзектi болып табылады.
Осы жағдайда геодезия мен картографияны одан әрi дамытудың, саланың өндiрiстiк қуатын жаңғыртудың қажеттiгi пiсiп-жетiлдi.
Бағдарлама өзара тығыз байланысты экономикалық, техникалық, ұйымдық және басқа iс-шараларды жетiлдiру негiзiнде осы заманғы бәсекеге қабiлеттi геодезиялық және картографиялық өнiмдер жасаудың негiзгi мақсаттары мен мiндеттерiн айқындайды.

3. Анализ современного состояния геодезической и
картографической отрасли
В последнее десятилетие прошлого века геодезическая и картографическая отрасль страны не получала должного развития. Только тот факт, что до 2002 года государство не имело законодательной базы для осуществления геодезической и картографической деятельности свидетельствует об отсутствии целенаправленности и системности в выработке государственной политики в области геодезии и картографии.
Созданная государственная геодезическая сеть была достоянием бывшего Советского союза и в основном отвечала задачам обороны и плановой экономики.
В производстве субъекты геодезической и картографической деятельности в основном руководствовались методиками российских разработок.
За это время произошло почти шестикратное падение топографо-геодезического производства. Практически остановилось производство работ по обновлению топографических карт всего масштабного ряда, не осуществлялись аэрофотосъемочные работы.
В то же время на фоне недостаточного финансирования, морально устаревших приборов, оборудования и технологии росла потребность Республики Казахстан в геодезической и картографической продукции.
При сохранении объемов ежегодного финансирования в 70,0 млн. тенге периодичность обновления карт может составить 38 лет, что делает их не востребованными для крупномасштабных проектов, а также не способствует росту имиджа страны со стороны как отечественных, так и иностранных инвесторов.
По сравнению с зарубежными странами, в Казахстане объем финансирования со стороны государства в расчете на 1 кв. км территории составляет 0,15 евро, тогда как в России эта сумма достигает 1,3 евро, Китае - 9,7 евро, США - 16,3 евро, Канаде - 3,8 евро.
Сравнительные показатели положения дел в картографо-геодезической отрасли приставлены в таблице 2.
Таблица 2
Показатели
Республика
Казахстан
Россия
Страны
Восточной
Европы
Другие
развитые
страны
Китай
Открытые
карты
Есть
Нет
Создаются
Есть
Нет
Военные
карты
Есть
Есть
Перераба-
тываются в
стандарты
НАТО
Есть,
одинаковые
для всех
стран НАТО
Есть
Оснащение
техникой и
техноло-
гией
Отставание-
на 20 лет
по сравне-
нию со
странами
ЕС
Отстава-
ниена 15
лет по
срав-
нению со
странами
ЕС
Произво-
дится
переоснаще-
ниес учетом
достижения
новых тех-
нологий
Отвечает
современ-
ному уровню
развития
Отвечает
совре-
менному-
уровню
развития
Государст-
венный
сектор
Есть
Есть
Есть
Есть
Есть
Харак-
теристики
рынка
В начальной
стадии
формирова-
ния
В на-
чальной
стадии
формиро-
вания
Формируется
Полнофунк-
циональный
рынок
Форми-
руется
Устаревшие
карты
80 %
80 %
20 %
15 %
30 %
Режимные
требования
к точности
координат
Предъяв-
ляются
Предъяв-
ляются
Отсутствуют
Отсутствуют
Предъяв-
ляются
Уровень
контра-
фактной
продукции
Высокий
Высокий
Средний
Незначи-
тельный
Низкий
Сильные стороны
Сохранены основные профильные государственные учреждения.
Функции по проведению единой государственной и технической политики в области геодезической и картографической деятельности, координации деятельности субъектов геодезической и картографической деятельности, организации выполнения геодезических и картографических работ государственного назначения, а также работ специального и отраслевого назначения, осуществления государственного геодезического надзора, лицензированию и учету топографо-геодезической и картографической деятельности сосредоточены в одном специально уполномоченном органе.
Принят основополагающий законодательный акт, регулирующий отношения между государственными органами управления, юридическими и физическими лицами в сфере геодезической и картографической деятельности - Закон Республики Казахстан "О геодезии и картографии", в соответствии с которым совершенствуется нормативная правовая база.
Выполняются высокоточные геодезические измерения на геодинамических полигонах. Создается Государственный каталог географических названий Республики Казахстан, представляющий собой систематизированный фонд наименований географических объектов.
Начато строительство Республиканской картографической фабрики.
Слабые стороны
Недостаточный уровень финансирования, несоответствие применяемых технологий современным требованиям, морально и физически устаревшие приборы, технологическое и полиграфическое оборудование предопределяют неразвитость рынка геодезической и картографической продукции и услуг.

3. Геодезиялық және картографиялық саланың қазiргі
жай-күйiн талдау
Өткен ғасырдың соңғы онжылдығында елдiң геодезиялық және картографиялық саласы тиiстi дәрежеде дамымады. 2002 жылға дейін мемлекеттің геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыру үшін заңнамалық базасының болмау фактiсiнiң өзi ғана геодезия және картография саласында мемлекеттiк саясат жасауда мақсаткерлiк пен жүйелiлiктiң болмағандығын дәлелдейдi.
Құрылған мемлекеттiк геодезиялық желi бұрынғы Кеңес Одағының игiлігі болды және негiзiнен қорғаныс пен жоспарлы экономика мiндеттерiне жауап бердi.
Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері өндірісте ресейлiк әзiрлемелердiң әдiстемелерiн басшылыққа алды.
Осы уақыт iшiнде топографиялық-геодезиялық өндiрiс алты есеге дерлiк құлдырап кеттi. Топографиялық карталардың бүкіл масштабтық қатарларын жаңарту жөнiндегi өндiрiс жұмысы iс жүзiнде тоқтады, аэрофото түсiрілім жұмыстары жүзеге асырылмады.
Осымен бір мезгiлде жеткiлiксіз қаржыландырудың, моральдық жағынан ескiрген приборлардың, жабдықтардың және технологиялардың фонында Қазақстан Республикасының геодезиялық және картографиялық өнiмдерге деген қажеттiлігі өстi.
Жыл сайынғы қаржыландыру көлемi 70,0 млн. теңге болып сақталған жағдайда карталарды жаңарту мерзiмдiлiгі 38 жылды құрайды, бұл олардың ірі масштабтағы жобалар үшiн сұранысын тоқтатады, сондай-ақ отандық, сонымен бiрге шетелдiк инвесторлардың тарапынан елдiң беделiн өсiруге ықпалын тигізбейдi.
Шет елдермен салыстырғанда, Қазақстандағы мемлекет тарапынан қаржыландырудың көлемi 1 шаршы км аумаққа шаққанда 0,15 еуроны құрайды, ресейде бұл сома 1,3 еуроға, Қытайда - 9,7 еуроға, АҚШ-та - 16,3 eуpoғa, Канадада - 3,8 еуроға жетеді.
Картографиялық-геодезиялық саладағы іс жағдайының салыстырмалы көрсеткiштерi 2-кестеде беріліп отыр.
2-кесте
Көрсеткіштер
Қазақстан Республи-касы
Ресей
Шығыс Еуропа елдерi
Басқа дамыған елдер
Қытай
Ашық карталар
Бар
Жоқ
Құрылуда
Бар
Жоқ
Әскери карталар
Бар
Бар
HATO стандар-
тымен өңделедi
Бар, HATО-
ның барлық елдері үшiн бірдей
Бар
Техникамен және технология-
мен жарақтандыру
EO елде-
рiмен салыстыр-
ғанда
20 жыл артта қалу
EO елдерімен салыстыр-
ғанда
15 жыл артта қалу
Жаңа технология-лардың жетiстiк-
терi ескерiле отырып, қайта жарақтан-
дыру жүріп жатыр
Дамудың қазiргi заманғы деңгей-iне жауап бередi
Дамудың қазiргi заманғы деңгей-iне жауап бередi
Мемлекеттiк сектор
Бар
Бар
Бар
Бар
Бар
Рыноктың сипаттамасы
Қалыпта-
судың бастапқы сатысында
Қалыптасу-дың бастапқы сатысында
Қалыптасуда
Толық жұмыс iстей-
тiн рынок
Қалып-
тасуда
Ескірген карталар
80%
80%
20%
15%
30%
Координат-
тардың дәлдiгiне режимдiк талаптар
Қойылады
Қойылады
Жоқ
Жоқ
Қойыла-ды
Контрафак-
талық өнiм деңгейi
Жоғары
Жоғары
Орташа
Мардым-сыз
Төмен
Күштi жақтары
Негiзгi бағдарлық мемлекеттiк мекеме сақталған.
Геодезиялық және картографиялық қызмет саласында бiрыңғай мемлекеттік және техникалық саясат жүргiзу, геодезиялық және картографиялық қызмет субъектiлерiнiң жұмысын үйлестiру, мемлекеттiк мақсаттағы геодезиялық және картографиялық жұмыстардың, сондай-ақ арнайы және салалық мақсаттағы жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру, топографиялық-геодезиялық және картографиялық қызметтi мемлекеттiк геодезиялық қадағалауды, лицензиялауды және есепке алуды жүзеге асыру жөнiндегі функциялар бiр арнайы уәкiлеттi органда шоғырландырылған.
Геодезиялық және картографиялық қызмет саласындағы мемлекеттiк басқару органдарының, заңды және жеке тұлғалардың арасындағы қатынасты реттейтiн негiздеушi заңнамалық кесiм - "Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды, оған сәйкес нормативтiк құқықтық баға жетiлдiрiлуде.
Геодинамикалық полигондарда жоғары дәлдiктегi геодезиялық өлшемдер орындалады. Географиялық объектiлер атауларының жүйеленген қорын бiлдiретiн Қазақстан Республикасы географиялық атауларының каталогы жасалуда.
Республикалық картографиялық фабриканың құрылысы басталды.
Әлсiз жақтары
Қаржыландырудың жеткiлiксiз деңгейi, қолданылатын технологиялардың осы заманғы талаптарға сәйкес келмеуi, моральдық және физикалық жағынан ескiрген приборлар, технологиялық және полиграфиялық жабдықтар геодезиялық және картографиялық өнiмдер мен қызметтер рыногының дамымағанын айқындайды.

В настоящее время по всему масштабному ряду обновляется ежегодно от 350 до 400 листов топографических карт или 10 % от их наличия. Хотя в результате изменений, происходящих на местности, особенно на территориях с развитой экономикой, катастрофическими явлениями или активной геодинамикой продолжается на протяжении нескольких последних лет старение топографических карт.
Степень современности топографических карт масштабов 1:25000 - 1:1 000 000, которыми полностью покрыта территория Республики Казахстан, составляет 10 - 20 летную давность. Поэтому в настоящее время остро стоит проблема создания и издания государственных топографических карт масштабного ряда.
Характеристика топографических карт приведена в таблице 3.
Таблица 3
Масштаб
Число номенклатур
листов карт
Площадь покрытия,
тыс. кв. км
Объем устаревших карт, тыс. кв. км
1:25 000

Қазiргi кезде бүкiл масштабтық қатар бойынша жыл сайын топографиялық карталардың 350-ден 400-ге дейiнгi парақтары немесе олардың санының 10%-ы жаңартылады. Жергiлiктi жердегi, әсiресе экономикасы дамыған аумақтарда болып жатқан өзгерiстердiң, апатты құбылыстардың немесе белсендi геодинамиканың нәтижесiнде соңғы бiрнеше жылдар бойы топографиялық карталардың ескiруi жалғасуда.
Қазақстан Республикасының аумағын толық жабатын, масштабы
1:25000 - 1:1000000 осы заманғы топографиялық карталар дәрежесi 10-20 жыл бұрынғыны қамтиды. Сондықтан қазiргi кезде масштабтық қатардағы мемлекеттiк топографиялық карталарды жасау және шығару проблемасы өткiр қойылып отыр.
Топографиялық карталардың сипаттамасы 3-кестеде келтiрiлген.
3-кесте
Масштаб
Карта парақтары номенклатурасының саны
Жабу алаңы, мың шаршы км.
Ескiрген карталар көлемi, мың шаршы км.
1:25000

32386
2688038
2123550
1:50 000
8218
2726075
2289903
1:100 000
2166
2726075
1853731
1:200 000
550
2726075
2071817
1:500 000
79
2726075
2344424,5
1:1 000 000
25
2726075
2289903
Картографические материалы на полосу по всему периметру государственной границы республики не соответствуют реальному состоянию местности и государственной топонимике.
Прекращены работы по созданию новых геодинамических полигонов, что не способствует изучению возможности возникновения природных и техногенных сейсмических процессов в западной, центральной и восточной части республики.
Используемая государственная система координат 1942 года не отвечает современным и перспективным задачам науки, экономики и обороны республики, и ее дальнейшее использование снижает эффективность применения в топографо-геодезическом производстве новейших технологий, связанных с применением спутниковых методов автономного определения координат.

32386
2688038
2123550
1:50000
8218
2726075
2289903
1:100000
2166
2726075
1853731
1:200000
550
2726075
2071817
1:500000
79
2726075
2344424,5
1:1000000
25
2726075
2289903
Республиканың мемлекеттiк шекарасының барлық периметрлерi бойынша алапқа картографиялық материалдар жергiлiктi жердiң және мемлекеттiк топонимиканың нақты жай-күйiне сәйкес келмейді.
Жаңа геодинамикалық полигондар құру жөнiндегi жұмыстар тоқтатылған, бұл республиканың батыс, орталық және шығыс бөлiктерiнде табиғи және техногендiк сейсмикалық процестердiң туындау мүмкiндiгiн зерделеуге ықпал етпейдi.
Координаттардың 1942 жылғы мемлекеттiк жүйесiн пайдалану республика ғылымының, экономикасының және қорғанысының осы заманғы және перспективалық мiндеттерiне жауап бермейдi және оны одан әрi пайдалану координаттарды дербес анықтаудың жерсерiктiк әдiстерiн қолдануға байланысты аса жаңа технологияларды топографиялық- геодезиялық өндiрiсте қолданудың тиiмдiлiгiн төмендетедi.

Аэрофотосъемочные работы на территории республики для топографо-геодезических целей, выполненные в основном в 1974-1993 годах, не обеспечивают задачи экономики, обороны, земельной реформы, освоения вновь открываемых месторождений полезных ископаемых.
Неудовлетворительно обеспечены планово-картографическими материалами земли сельскохозяйственного назначения. Если северные и восточные регионы республики обновлены частично, то значительная часть западной и центральной части страны нуждается в обновлении, на территории бывших военных полигонов отсутствуют материалы сельскохозяйственного картографирования.
4. Цели и задачи Программы
Целями настоящей Программы являются дальнейшее развитие отрасли геодезии и картографии с применением современной техники и прогрессивных технологий, направленное на создание высокоточной спутниковой геодезической сети и современной конкурентоспособной геодезической и картографической продукции, отвечающей международным требованиям и обеспечивающей нарастающую потребность государства, а также стабилизация положения дел в отрасли геодезии и картографии, наращивание потенциала для последующего повышения эффективности в сфере геодезической и картографической деятельности.
Для достижения целей необходимо решение следующих основных задач:
проведение аэрокосмической съемки и топографо-геодезических работ;
организационно-технических мероприятий по переходу геодезического производства на автономные методы cпутниковых определений;
создание высокоточной геодезической основы для функционирования навигационных систем гражданского и военного назначения;
обновление на основе цифровых технологий государственных топографических карт различных масштабов с учетом задач развития регионов;
геодезическое, картографическое, топографическое и гидрографическое обеспечение проверки прохождения линии государственной границы Республики Казахстан, а также делимитации морских пространств Республики Казахстан;
создание картографической продукции на основе цифровых технологий, в том числе карт повышенной информативности, геоинформационных систем, а также Государственного каталога географических названий;
обеспечение деятельности за осуществлением государственного надзора за геодезической и картографической деятельностью, лицензирования и учета топографо-геодезической и картографической деятельности;
обеспечение защиты геодезической и картографической информации, представляющей государственные секреты;
нормативное правовое, научно-методическое, техническое, программное и кадровое обеспечение отрасли геодезии и картографии.

Топографиялық-геодезиялық мақсаттар үшiн негізiнен 1974-1993 жылдарда орындалған республика аумағындағы аэрофото түсiрiлiмдiк жұмыстар экономиканың, қорғаныстың, жер реформасының мiндеттерiн, пайдалы қазбалардың жаңадан ашылған кен орындарын игерудi қамтамасыз етпейдi.
Ауыл шаруашылық мақсатындағы жерлер жоспарлық-картографиялық материалдармен қанағаттанарлықтай қамтамасыз етiлмеген. Егер республиканың солтүстік және шығыс өңiрлерi iшiнара жаңартылса, елдiң батыс және орталық бөлiгiнiң едәуiр бөлiгi жаңартылуға мұқтаж, бұрынғы әскери полигон аумақтарында ауыл шаруашылығын картографиялау материалдары жоқ.
4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Осы Бағдарламаның мақсаты халықаралық талаптарға жауап беретiн және мемлекеттiң өскелең қажеттерiн қамтамасыз ететiн, жоғары дәлдiктегi жерсерiктiк геодезиялық желiлер мен бәсекеге қабiлеттi қазiргi заманғы геодезиялық және картографиялық өнiмдер жасауға бағытталған, қазiргi заманғы техника мен прогрессивтiк технологияларды қолдана отырып геодезия мен картография саласын одан әрi дамыту, сондай-ақ геодезия мен картография саласындағы iстiң жағдайын тұрақтандыру, геодезиялық және картографиялық қызмет саласындағы тиiмдiлiктi бұдан былай да арттыру үшiн оның әлеуетiн өрiстету болып табылады.
Мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мынадай негiзгi мiндеттердi:
аэроғарыштық түсiрiлiмдер мен топографиялық-геодезиялық жұмыстар жүргiзудi;
геодезиялық өндiрiстi жерсерiктiк анықтаудың дербес әдiстерiне көшiру жөнiнде аэроғарыштық түсiрілiмдер, ұйымдық-техникалық iс-шаралар жүргiзу;
азаматтық және әскери мақсаттағы навигациялық жүйелердiң жұмыс істеуі үшiн жоғары дәлдiктегi геодезиялық негiз жасау;
өңiрлердi дамыту мiндеттерiн ескере отырып әртүрлi масштабтағы мемлекеттiк топографиялық карталарды цифрлық технологиялар негiзiнде жаңарту;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекара желiсiнiң өтуiн тексерудi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының теңiз кеңiстiгiн делимитациялауды геодезиялық, картографиялық, топографиялық және гидрографикалық қамтамасыз етудi;
цифрлық технологиялар негiзiнде картографиялық өнiмдер, соның iшiнде ақпараттылығы жоғары карталар, геоақпараттық жүйелер, сондай-ақ географиялық атаулардың мемлекеттiк каталогын жасауды;
геодезиялық және картографиялық қызметтi мемлекеттiк қадағалаудың жүзеге асырылуын, топографиялық-геодезиялық және картографиялық қызметтiң лицензиялануы мен есепке алынуын қамтамасыз етудi;
мемлекеттiк құпия болып табылатын геодезиялық және картографиялық ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етудi;
геодезия және картография саласын нормативтiк құқықтық, ғылыми-әдiстемелiк, техникалық, бағдарламалық және кадрлық қамтамасыз етудi шешу қажет.

5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Реализация Программы предусматривает совершенствование государственной политики в области геодезии и картографии, развитие в соответствии с международными требованиями топографо-геодезического и картографического производства.
Также Программа предусматривает выполнение международных обязательств, в том числе по делимитации и демаркации границ.
Для обеспечения отрасли специалистами в необходимом количестве предусматриваются подготовка и повышение квалификации кадров в области геодезии и картографии.
1. Аэрокосмическая съемка и топографо-геодезические работы
Для создания высокоэффективной государственной системы геодезического обеспечения в интересах экономики, науки и обороны будут:
выполнены аэрокосмические съемки для обновления государственных топографических карт масштабного ряда;
выполнены работы по обследованию, восстановлению и реконструкции геодезической сети;
уточнены схемы районирования территории Республики Казахстан по периодичности обновления топографических карт базовых масштабов;
обновлены государственные топографические карты, в первую очередь - базовых масштабов в соответствии с уточненной схемой периодичности обновления топографических карт базовых масштабов с применением современных технологий;
созданы геодезические основы для изучения деформаций земной коры, что расширит возможности прогноза землетрясений и других опасных природных явлений;
определены взаимодействия с заинтересованными государственными органами по использованию ресурсов космических комплексов для целей картографирования;
подготовлены предложения по:
построению высокоточной геодезической спутниковой сети;
переходу топографо-геодезического производства на автономные методы спутниковых определений и на компьютерные и цифровые технологии;
созданию и установлению высокоточной единой геодезической системы координат;
созданию и обновлению крупномасштабных топографических планов городов;
развитию и модернизации нивелирной сети Республики Казахстан;
развитию Государственной гравиметрической сети;
обеспечению сельскохозяйственным картографированием территорий бывших военных полигонов;
внедрению в производство современных технологических процессов и технических средств.
2. Геодезическое, картографическое, топографическое и гидрографическое обеспечение проверки прохождения линии государственной границы Республики Казахстан, а также делимитации морских пространств Республики Казахстан
В целях обеспечения национальной безопасности и защиты территориальной целостности республики планомерно проводится работа по топографо-геодезическому и картографическому обеспечению процесса оформления государственной границы с сопредельными государствами.
Делимитация и демаркация государственной границы Республики Казахстан с сопредельными странами выявили следующие моменты.
Со времени последнего описания административно-территориальной границы прошло более 50-ти лет. За это время на местности произошли значительные изменения, связанные с активной хозяйственной деятельностью населения, а также под воздействием естественных природных явлений.
В настоящее время линия прохождения государственной границы нанесена на листы карт масштаба 1: 50 000, 1: 100 000, созданные в советское время, что не отражает современное состояние местности и не соответствует государственной топонимики. В соответствии с международными правилами правового оформления границы, карты и описание прохождения линий государственной границы должны быть составлены на языках каждой из сторон.
В целях обеспечения международных обязательств, а также безопасности страны Программой предусматриваются:
выполнение аэросъемки и обновление топографических карт масштаба от 1: 25 000 до 1: 200 000 приграничной полосы Республики Казахстан по всему периметру государственной границы и согласование их с сопредельными государствами;
обследование и восстановление геодезических пунктов в пограничных зонах, служащих главной геодезической основой обновления топографических карт;
обновление топографических карт на приграничную полосу Республики Казахстан по всему периметру государственной границы из условия покрытия картографированием полосы до 100 километров.

5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары және оны
iске асырудың тетiктерi
Бағдарламаны iске асыру геодезия және картография саласындағы мемлекеттiк саясатты жетiлдiрудi, топографиялық-геодезиялық жаңа картографиялық өндiрiстi халықаралық талаптарға сәйкес дамытуды көздейдi.
Бағдарлама сондай-ақ халықаралық мiндеттемелердiң, соның iшінде шекараны делимитациялау мен демаркациялау мiндеттемелерiнiң орындалуын көздейдi.
Саланы мамандармен қажеттi мөлшерде қамтамасыз ету үшiн геодезия және картография саласындағы кадрларын даярлау мен бiлiктiлігін арттыру көзделедi.
1. Аэроғарыштық түсiрiлiмдер және
топографиялық-геодезиялық жұмыстар
Экономиканың, ғылымның және қорғаныстың мүдделерiн геодезиялық қамтамасыз етудiң жоғары тиiмдi мемлекеттiк жүйесiн жасау үшiн:
мемлекеттiк топографиялық карталардың масштабтық қатарын жаңарту үшiн аэроғарыштық түсiрiлiмдер орындалады;
геодезиялық желiлердi зерттеу, қалпына келтiру және қайта құру жөнiнде жұмыстар орындалады;
базалық масштабтардың топографиялық карталарын мерзiмдiк жаңарту бойынша Қазақстан Республикасының аумағын аудандарға бөлу схемасы нақтыланады;
мемлекеттiк топографиялық карталар, бiрiншi кезекте - базалық масштабтар, қазiргі заманғы технологиялар қолданыла отырып базалық масштабтардың топографиялық карталарын мерзiмдiк жаңартудың нақтыланған схемасына сәйкес жаңартылады;
жер қыртысының деформациялануын зерделеу үшiн геодезиялық негiз жасалады, бұл жер сiлкiнiсiн және басқа қауiптi табиғи құбылыстарды болжау мүмкiндiгiн кеңейтедi;
картографиялау мақсаттары үшiн ғарыштық кешен ресурстарын пайдалану жөнiндегі мүдделi мемлекеттік органдармен өзара ic-қимыл айқындалады;
мыналар бойынша:
жоғары дәлдiктегі геодезиялық жерсерiктiк желiлер салу;
топографиялық-геодезиялық өндiрiстi жерсерiктiк айқындаудың дербес әдiстерiне және компьютерлiк әрi цифрлық технологияларға көшiру;
координаттардың жоғары дәлдiктегі бiрыңғай геодезиялық жүйесiн жасау және орнату;
қалалардың iрi масштабты топографиялық жоспарларын жасау және жаңарту;
Қазақстан Республикасының нивелирлiк желiсiн дамыту және жаңғырту;
Мемлекеттiк гравиметриялық желiнi дамыту;
бұрынғы әскери полигондардың аумағын ауыл шаруашылық картографиялауды қамтамасыз ету;
қазiргi заманғы технологиялық процестер мен техникалық құралдарды өндiрiске енгiзу жөнiнде ұсыныстар дайындалды.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы желiсiнiң
өтуiн тексерудi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы теңiз
кеңiстiгінiң делимитациялануын геодезиялық, картографиялық, топографиялық және гидрографиялық қамтамасыз ету
Республиканың ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және аумақтық тұтастығын қорғау мақсатында шектес мемлекеттермен мемлекеттiк шекараны ресiмдеу процесiн топографиялық-геодезиялық және картографиялық қамтамасыз eту жөнiндегi жұмыс жоспарлы түрде жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын шектес елдермен делимитациялау және демаркациялау мынадай жағдайларды анықтады.
Әкiмшілік-аумақтық шекараны соңғы сипаттаған кезден берi 50 жылдан астам уақыт өтті. Осы уақытта жергiлiктi жерлерде халықтың белсендi шаруашылық қызметiне байланысты, сондай-ақ табиғи құбылыстардың әсерiнен едәуiр өзгерiстер болды.
Қазiргi кезде мемлекеттiк шекараның өту желiсi кеңес уақытында жасалған, масштабы 1:50000, 1:100000 карталардың парақтарына түсiрiлген, бұл жергiлiктi жердiң қазiргi жай-күйiн көрсетпейдi және мемлекеттік топонимикаға сәйкес келмейдi. Шекараны құқықтық ресiмдеудiң халықаралық ережелерiне сәйкес, карталар мен мемлекеттiк шекараның өту желiсiнiң сипаттамалары әрбiр тараптың тiлдерiнде жасалуға тиiс.
Халықаралық мiндеттемелердi, сондай-ақ ел қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында Бағдарламада:
мемлекеттiк шекараның барлық периметрлерi бойынша Қазақстан Республикасының шекара маңындағы белдеулерiнде аэротүсiрiлiмдер орындау және масштабы 1:25000-тен 1:200000-ге дейiнгi топографиялық қарталарды жаңарту және оларды шектес мемлекеттермен келiсу;
топографиялық карталарды жаңартудың басты геодезиялық негiзi болып табылатын шекара аймақтарындағы геодезиялық пункттердi зерттеу және қалпына келтiру;
мемлекеттiк шекараның барлық периметрлерi бойынша Қазақстан Республикасының шекара маңындағы белдеулерiнде 100 километрге дейiнгi белдеулердi картографиямен жабу шартымен топографиялық карталарды жаңарту көзделедi.

3. Картографические работы, географические названия
и геоинформационные системы
В мировой практике одним из наиболее перспективных направлений оперативного геодезического обеспечения является создание цифровых технологий изготовления и обновления топографических карт по материалам аэрокосмических съемок, геоинформационных систем различного уровня и назначения. Их внедрение позволяет исключить, значительно сократить и упростить многие виды традиционных геодезических и картографических измерений.
В целях реализации современных требований Программой предусматривается:
подготовить предложения по внедрению в производство современных технологических процессов и технических средств;
решить задачи по выпуску картографической продукции, отвечающей современному состоянию изображаемой территории и государственной топонимике;
подготовить и издать государственные топографические, тематические карты на основе цифровых технологий;
создать и вести Государственный каталог географических названий на электронных носителях;
разработать концепцию и очередность создания цифровых топографических карт масштабов 1:25 000 и 1:50 000, а также планов городов;
разработать единую технологию программно-информационного обеспечения цифровой картографической продукции для выполнения работ государственного назначения;
обеспечить потребности местных исполнительных органов единой картографической основой для создания геоинформационных систем.
4. Государственное регулирование, надзор и лицензирование
Переход республики к рыночной экономике увеличил спрос на проведение крупномасштабных топографических и специальных кадастровых съемок территорий городов и других населенных пунктов, кадастровых съемок для учета объектов недвижимости, регистрации прав и сделок с ними, сбора налогов.
В этой связи материалы топографических и других специальных съемок все больше приобретают качество юридически значимых документов, фиксирующих местоположение и размеры объектов недвижимости, технические погрешности исполнения которых становятся предметом судебных разбирательств.
В настоящее время топографические карты практически всех городов и населенных пунктов подлежат обновлению. Последняя топографическая съемка была выполнена в 1980 году и на сегодняшний день не соответствует действительному состоянию местности. Кроме того, в городах используются несколько систем координат, которые неравноточны, не уравнены и несогласованны между собой, что не позволяет сформировать единое равноточное координатное пространство.
В целях обеспечения деятельности по осуществлению государственного регулирования топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств республиканского бюджета, и контроля за деятельностью субъектов, осуществляющих геодезическую и картографическую деятельность Программа предусматривает наладить учет и регистрацию аэросъемочных, геодезических и картографических работ.

3. Картографиялық жұмыстар, географиялық атаулар
және геоақпараттық жүйелер
Әлемдiк практикада жедел геодезиялық қамтамасыз етудiң неғұрлым перспективалық бағыттарының бiрi аэроғарыштық түсiрiлiм, әртүрлi деңгейдегi және мақсаттағы геоақпараттық жүйе материалдары бойынша топографиялық карталар дайындау мен жаңартудың цифрлық технологияларын жасау болып табылады. Оларды енгiзу дәстүрлi геодезиялық және картографиялық өлшемдердiң көптеген түрлерiн алып тастауға, едәуiр қысқартуға және оңайлатуға мүмкiндiк бередi.
Қазiргi заманғы талаптарды iске асыру мақсатында Бағдарламамен:
қазiргi заманғы технологиялық процестер мен техникалық құралдарды өндiрiске енгiзу жөнiнде ұсыныстар дайындау;
бейнеленетiн аумақтың қазiргi заманғы жай-күйiне және мемлекеттік топонимикаға жауап беретiн картографиялық өнiмдер шығару жөнiндегi мiндеттердi шешу;
цифрлық технологиялар негізiнде мемлекеттiк топографиялық, тақырыптық карталарды дайындау және шығару;
Географиялық атаулардың мемлекеттiк каталогын электрондық көздерде жасау және жүргiзу;
1:25000 және 1:50000 масштабтағы цифрлық топографиялық карталардың, сондай-ақ қалалардың жоспарларын жасау тұжырымдамасын және кезектiлiгiн әзiрлеу;
мемлекеттiк мақсаттағы жұмыстарды орындау үшiн цифрлық картографиялық өнiмдердi бағдарламалық-ақпараттық қамтамасыз етудiң бiрыңғай технологиясын әзiрлеу;
геоақпараттық жүйе жасау үшiн жергiлiктi атқарушы органдардың қажетiн бiрыңғай картографиялық негiзбен қамтамасыз ету көзделген.
4. Мемлекеттік реттеу, қадағалау және лицензиялау
Республиканың нарықтық экономикаға көшуi қалалардың және басқа елдi мекендердiң аумақтарында iрi ауқымдағы топографиялық және арнаулы кадастрлық түсiрiлiмдер, жылжымайтын мүлiк объектiлерiн есепке алу, құқықтарды және олармен мәмiлелердi тiркеу, салық жинау үшiн кадастрлық түсiрiлiмдер жүргiзуге арналған сұранысты ұлғайтты.
Осыған байланысты топографиялық және басқа арнаулы түсiрiлiмдер материалдары, жылжымайтын мүлiктiң орналасқан жерiн және объектiлердiң көлемiн тiркейтiн, оларды орындаудағы техникалық кемшiлiктер сот талқылауының нысанасы болатын құжаттар, заң тұрғысынан барған сайын маңызды сапаға ие бола түсуде.
Қазiргi кезде барлық қалалар мен елдi мекендердің топографиялық карталары iс жүзінде жаңартылуға тиiс. Соңғы топографиялық түсiрiлiмдер 1980 жылы орындалды және бүгiнгi күнi жергiлiктi жердiң шын мәнiндегi жай-күйіне сәйкес келмейдi. Бұдан басқа, қалаларда координаттардың бiрнеше жүйесі пайдаланылады, олар бiр-бiрiне дәл емес, теңдестiрiлмеген және өзара келiсiлмеген, бұл бiрыңғай дәл координаттық кеңiстiк қалыптастыруға мүмкiндiк бермейдi.
Республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру жөнiндегі қызметтi қамтамасыз ету, геодезиялық және картографиялық қызметтi жүзеге асыратын субъектiлердiң жұмысын бақылау мақсатында Бағдарлама аэротүсiрiлiмдiк, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды есепке алуды және тiркеудi көздейдi.

5. Совершенствование правовых и нормативно-технических актов
В связи с переходом на новые технологии, с выпуском новых видов продукции предстоит переработать действующие нормативно-технические документы, отражающие традиционные методы геодезических и картографических работ и разработать новые, соответствующие современным технологиям.
6. Международное сотрудничество
Программой предусматриваются:
реализация ранее подписанных и заключение новых международных соглашений;
подготовка предложения по прохождению стажировок и подготовке кадров для геодезической и картографической службы;
подготовка предложения на участие в работе Международной федерации геодезистов, Международного общества фотограмметрии и дистанционного зондирования, Международной картографической ассоциации;
сотрудничество в области изучения движений земной коры с целью прогнозирования землетрясений в рамках Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества Шанхайской организации сотрудничества;
участие в работе Постоянного комитета по ГИС-инфраструктуре стран Азии и Тихоокеанского региона;
участие в работе Группы экспертов ООН по географическим названиям.
7. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
Финансовое обеспечение Программы осуществляется в рамках государственного заказа, за счет и в пределах средств республиканского бюджета, предусмотренных администратору Программы в республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы, в объеме бюджетных средств, необходимых для реализации мероприятий 2005-2008 годов.
Необходимые финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составляют всего  1327,9 млн. тенге, в том числе по годам: в 2005 году - 214,4 млн. тенге; в 2006 году - 225,1 млн. тенге; в 2007 году - 236,4 млн. тенге; 2008 году - 652,0 млн. тенге.
Объемы расходов на 2005-2007 годы будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
8. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
Реализация Программы позволит стабилизировать ситуацию в области геодезии и картографии и создать основу для современного и эффективного картографо-геодезического обеспечения потребностей органов государственной власти, отраслей экономики, науки и обороны.
Реализация мероприятий Программы в 2005-2008 годах обеспечит:
выполнение аэрокосмической съемки 11 % территории республики;
обследование и реконструкцию 11 % от общего количества пунктов государственной геодезической сети;
обновление 11 % от числа номенклатур листов государственных топографических карт масштабного ряда, а также обновление крупномасштабных планов городов Астана и Алматы;
создание геодинамических полигонов в Южно-Казахстанской, Жамбылской, Восточно-Казахстанской, Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Карагандинской и Мангистауской областей для изучения тектонических деформаций земной коры;
создание, подготовку к изданию и издание, а также цифрование 10 % от числа номенклатур листов государственных топографических карт масштабного ряда;
завершение работ по созданию Государственного каталога географических названий на все области республики;
обновление топографических карт по периметру государственной границы с сопредельными государствами;
применение современной техники и прогрессивных технологий;
переход топографо-геодезического производства на автономные методы спутниковых определений;
создание высокоточной геодезической спутниковой сети.
Успешная реализация Программы будет способствовать обеспечению экономики государства, обороны, науки, образования современной геодезической и картографической продукцией, отвечающей международным требованиям, модернизации производственных мощностей отрасли, внедрению прогрессивных технологий.
План мероприятий по реализации Программы
развития геодезии и картографии в Республике Казахстан
на 2005-2008 годы
Сноска. Заголовок и План с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 117.
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ствен-
ный за
испол-
нение
Срок
испол-
нения
Предпола-
гаемые
расходы
(тыс.
тенге)
Источник
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7

5. Құқықтық және нормативтiк-техникалық кесiмдердi жетiлдiру
Өнiмнiң жаңа түрлерiн шығаратын жаңа технологияларға көшуге байланысты геодезиялық және картографиялық жұмыстардың дәстүрлi әдiстерiн көрсететiн қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарды қайта өңдеп, қазiргі заманғы технологияларға сай келетiн жаңасын әзiрлеу керек.
6. Халықаралық ынтымақтастық
Бағдарламамен:
бұрын қол қойылғандарын iске асыру және жаңа халықаралық келiсiмдер жасасу;
геодезиялық және картографиялық қызмет үшiн тағылымдамадан өту және кадрлар даярлау жөнiнде ұсыныстар дайындау;
Халықаралық геодезистер федерациясының, Халықаралық фотограмметрия және қашықтықтан зондтау қоғамының, Халықаралық картография қауымдастығының жұмыстарына қатысуға ұсыныстар дайындау;
Шанхай ынтымақтастық ұйымының Көп жақты сауда-экономикалық бағдарламасының шеңберiнде жер сiлкiнiсiн болжау мақсатында жер қыртысының қозғалысын зерделеу саласындағы ынтымақтастық;
Азия және Тынық мұхит өңiрлерi елдерiнiң ГИС-инфрақұрылым бойынша тұрақты комитетiнiң жұмысына қатысу;
БҰҰ-ның Географиялық атаулар жөнiндегi сарапшылар тобының жұмысына қатысу көзделген.
7. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздерi
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
Бағдарламаны қаржылай қамтамасыз ету 2005-2008 жылдардағы iс- шараларды iске асыру үшiн қажеттi бюджеттiк қаражат көлемiнде Бағдарлама әкiмшiсiне тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебiнен және соның шегiндегі мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты қажеттi қаржы шығыны барлығы 1327,9 млн. теңгенi, соның iшiнде жылдар бойынша: 2005 жылы - 214,4 млн. теңгенi, 2006 жылы - 225,1 млн. теңгенi, 2007 жылы - 236,4 млн. теңгенi; 2008 жылы - 652,0 млн. теңгені құрайды.
2006-2008 жылдарға арналған шығыс көлемi тиiстi қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
8. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
Бағдарламаны iске асыру геодезия және картография саласындағы жағдайды тұрақтандыруға және мемлекеттiк билiк органдарының, экономика, ғылым және қорғаныс салаларының қажеттерiн қазiргi заманға сай және тиiмдi картографиялық-геодезиялық қамтамасыз етуге негiз қалайды.
Бағдарламаның iс-шараларын 2005-2008 жылдары iске асыру мынадай жағдайларды:
республика аумағында барлығы 11% аэроғарыштық түсiрiлiмдер орындауды;
мемлекеттiк геодезиялық желiлер пункттерiнiң жалпы санының 11%-ын зерттеудi және қайта жаңартуды;
масштабтық қатарлардың мемлекеттiк топографиялық карталарының парақтары номенклатурасы санының 11%-ын жаңартуды, сондай-ақ Астана және Алматы қалаларының iрi масштабты жоспарларын жаңартуды;
жер қыртысының тектоникалық деформациялануын зерделеу үшiн Оңтүстiк Қазақстан, Жамбыл, Шығыс Қазақстан, Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Қарағанды және Маңғыстау облыстарында геодинамикалық полигондар құруды;
масштабтық қатардың мемлекеттiк топографиялық карталары парақтарының номенклатура санының 10%-ын жасауды, шығаруға дайындауды және шығаруды, сондай-ақ цифрлауды;
республиканың барлық облыстарына Географиялық атаулардың мемлекеттiк каталогын жасау жөнiнде жұмыстарды аяқтауды;
шектес мемлекеттермен мемлекеттiк шекара периметрi бойынша топографиялық карталарды жаңартуды;
қазiргі заманғы техникалар мен прогрессивтiк технологиялар қолдануды;
топографиялық-геодезиялық өндiрiстi жерсерiктiк айқындаудың дербес әдiстерiне көшiрудi;
жоғары дәлдiктегi геодезиялық жерсерiктiк желi жасауды қамтамасыз етедi.
Бағдарламаны ойдағыдай iске асыру мемлекеттiң экономикасын, оның қорғанысын, ғылымын, бiлiмiн халықаралық талаптарға жауап беретiн қазiргi заманғы геодезиялық және картографиялық өнiмдермен қамтамасыз етуге, саланың өндiрiстiк қуаттарын жаңғыртуға, прогрессивтiк технологияларды енгізуге ықпал ететiн болады.
Қазақстан Республикасында Геодезияны және
картографияны дамытудың 2005-2008 жылдарға
арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегі
ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Ескерту. Тақырыпқа және Жоспарға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.07.  N 117 Қаулысымен.
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындауға жауапты
Орындау мерзiмi
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржылан-
дыру көзi
1
2
3
4
5
6
7

1. Аэрокосмическая съемка и топографо-геодезические работы
1.
Выполнение
аэрокосмической
съемки для
обновления
государственно-
го масштабного
ряда топографи-
ческих карт
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР,
МЧС,
МОН,
МО
январь
ежегодно
405383
2005 г.-
69714
2006 г.-
73199*
2007 г.-
76859*
2008 г.-
185611
Республи-
канский
бюджет
2.
Подготовка
предложения по
построению
высокоточной
геодезической
спутниковой
сети
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
3.
Обследование,
восстановление
и реконструкция
геодезической
сети
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
100168
2005 г.-
24447
2006 г.-
25669*
2007 г.-
26952*
2008 г.-
23100
Республи-
канский
бюджет
4.
Подготовка
предложения по
переходу
топографо-гео-
дезического
производства на
автономные
методы
спутниковых
определений и
на компьютерные
и цифровые
технологии
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
5.
Подготовка
предложения по
созданию и
установлению
высокоточной
единой
геодезической
системы
координат и
поддержанию ее
на уровне
современных и
перспективных
требований
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
6.
Уточнение схемы
районирования
территории
Республики
Казахстан по
периодичности
обновления
топографических
карт базовых
масштабов
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
Не
требуется
-
7.
Обновление
государственно-
го масштабного
ряда топографи-
ческих карт
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР,
МО
январь
ежегодно
176875
2005 г.-
29579
2006 г.-
31058*
2007 г.-
32611*
2008 г.-
83627
Республи-
канский
бюджет
8.
Подготовка
предложения по
созданию и
обновлению
крупно-
масштабных
топографических
планов городов
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
9.
Подготовка
предложения по
развитию и
модернизации
нивелирной сети
Республики
Казахстан
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
10.
Подготовка
предложения по
развитию
Государственной
фундаментальной
гравиметричес-
кой сети
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
11.
Подготовка
предложения по
геодезическому,
картографичес-
кому, топогра-
фическому и
гидрографичес-
кому обеспе-
чению проверки
прохождения
линии
Государственной
границы
Республики
Казахстан, а
также
делимитации
морских
пространств
Республики
Казахстан
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
12.
Геодинамические
исследования
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно

1. Аэроғарыштық түсiрілiм және топографиялық-геодезиалық жұмыстар
1.
Топография-
лық карталардың мемлекеттiк масштабтық қатарын жаңарту үшiн аэроғарыш-
тық түсiрілім-
дердi орындау
Қазақ-
стан Респуб-
ликасы-ның Үкiме-
тіне ақпарат
ЖРА, ТЖМ, БҒМ, Қорғаныс-минi
жыл сайын қаңтар
405383
2005 ж. - 69714
2006 ж. - 73199*
2007 ж. - 76859*
2008 ж.
- 185611
Республи
-калық бюджет
2.
Жоғары дәлдiктегi геодезиялық жерсерiктiк желiлер салу жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
ликасы-ның Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
3.
Геодезиялық желiлердi зерттеу, қалпына келтiру және қайта жаңарту
Қазақ-
стан Респуб-ликасы-ның Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА
жыл сайын қаңтар
100168
2005 ж.
-24447
2006 ж.
-25669*
2007 ж.
-26952*
2008 ж.
- 23100
Республи-
калық бюджет
4.
Топография-
лық-геоде-
зиялық өндiрiстi жерсерiктiк айқындаудың дербес әдiстерiне және компьютер-
лiк әрi цифрлық технология-лық өндiрiстік схемаларға көшiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
5.
Координат-
тардың жоғары дәлдiктегi бiрыңғай геодезиялық жүйесiн жасау және орнату әрi оны қазiргi заманғы және перспекти-
валық талаптар деңгейінде ұстау жөнінде ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
6.
Базалық масштабтар-дың топография-лық карталарын мерзімдiк жаңарту бойынша Қазақстан Республика-сының аумағын аудандарға бөлу схемасын нақтылау
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тіне ақпарат
ЖРА
жыл сайын қаңтар
Талап етілмейдi
7.
Топография-лық карталардың мемлекеттік масштабтық қатарын жаңарту
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА, Қорғаныс-минi
жыл сайын қаңтар
176875
2005 ж.
-29579
2006 ж.
-31058*
2007 ж.
-32611*
2008 ж.
- 83627
Республи-
калық бюджет
8.
Қалалардың iрi масштабты топография-лық жоспарларын жасау және жаңарту жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тіне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
9.
Қазақстан Республика-
сының нивелирлiк желiсін дамыту және жаңғырту жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тіне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IҮ тоқсан
10.
Мемлекеттік iргелi гравимет-
риялық желіні дамыту жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
11.
Қазақстан Республика-сының мем-
лекеттiк шекара желiсiнiң өтуiн тек-
серудi, сондай-ақ теңiз кеңiстігі-
нің делими-
тациялануын геодезия-
лық, карто-
графиялық, топография-лық және гидрогра-
фиялық қамтамасыз етуi жөнін-
де ұсыныс-
тар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тіне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
12.
Геодинами-
калық зерттеу
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тіне ақпарат
ЖРА
жыл сайын қаңтар

203857
2005 г.-
40515
2006 г.-
42541*
2007 г.-
44668*
2008 г.-
76133
Республи-
канский
бюджет
13.
Подготовка
предложения по
обеспечению
сельскохозяй-
ственным
картографиро-
ванием
территорий
бывших
полигонов
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
14.
Использование
ресурсов
космических
комплексов для
целей карто-
графирования
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
Не
требуется
-
2. Картографические работы, географические названия и
геоинформационные системы
15.
Картографичес-
кие работы:
подготовка
государственных
топографичес-
ких, тематичес-
ких карт к
изданию,
цифрование,
издание карт
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР,
МО
январь
ежегодно
329449
2005 г.-
22624
2006 г.-
23755*
2007 г.-
24943*
2008 г.-
258127
Республи-
канский
бюджет
16.
Подготовка
предложения по
внедрению в
производство
современных
технологических
процессов и
технических
средств
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
17.
Создание и
ведение
Государственно-
го каталога
географических
названий
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР,
МОН
январь
ежегодно
65738
2005 г.-
17991
2006 г.-
18891*
2007 г.-
19835
2008 г.-
9021
Республи-
канский
бюджет
18.
Разработка
концепции и
очередности
создания
цифровых
топографических
картмасштабов
1:25000 и 1:50
000, цифровых
планов городов
Приказ АЗР
АЗР,
МО
IV
квартал
2007
Не
требуется
-
19.
Создание новых
видов продукции
на основе
цифровых карт
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
Не
требуется
-
20.
Создание единой
технологии
программно-
информационного
обеспечения,
создания и
использования
цифровой
картографичес-
кой продукции
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
Не
требуется
-
21.
Государственный
учет, хранение,
обеспечение
сохранности
материалов и
документов,
образующихся в
результате
производства
топографо-
геодезических и
картографичес-
ких работ.
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР,
МО
январь
ежегодно
46478
2005 г.-
9542
2006 г.-
10019*
2007 г.-
10519*
2008 г.-
16398
Республи-
канский
бюджет
3. Государственное регулирование, надзор и лицензирование
22.
Совершенство-
вание государ-
ственного
регулирования и
контроля за
деятельностью
субъектов
геодезической и
картографичес-
кой деятель-
ности
Приказ АЗР
АЗР
III
квартал
2005
Не
требуется
-
4. Совершенствование правовых
и нормативно-технических документов
23.
Подготовка
предложения по
разработке
нормативно-
технических
документов,
инструкций в
области
геодезии и
картографии
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года

203857
2005 ж.
-40515
2006 ж.
-42541*
2007 ж.
-44668*
2008 ж.
- 76133
Республика-лық бюджет
13.
Бұрынғы полигондар-дың аума-
ғын ауыл шаруашылық картогра-
фиялауды қамтамасыз ету жөнін-
де ұсыныс-
тар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тіне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы ІІ-ІҮ тоқсан
14.
Ғарыштық кешен ресурстарын картогра-
фиялау мақсаттары үшін пайдалану
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тіне ақпарат
ЖРА
жыл сайын қаңтар
Талап етiлмейдi
-
2.   Картографиялық жұмыстар, географиялық атаулар және геоақпараттық жүйе
15.
Мынадай картогра-
фиялық жұмыстарды: мемлекеттік топография-лық, тақы-
рыптық карталарды шығаруға дайындау, цифрлау, карталарды шығару
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тіне ақпарат
ЖРА, Қорғаныс-минi
жыл сайын қаңтар
329449
2005 ж.
-22624
2006 ж.
-23755*
2007 ж.
-24943*
2008 ж.
- 258127
Республика-лық бюджет
16.
Қазiргi заманғы технология-
лық процес-
тер мен техникалық құралдарды өндiрiске енгiзу жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тіне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы
II-IY тоқсан
17.
География-
лық атау-
лардың мемлекеттiк каталогын жасау және жүргізу
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА, БҒМ
жыл сайын
қаңтар
65738
2005 ж.
-17991
2006 ж.
-18891*
2007 ж.
-19835*
2008 ж.
- 9021
Республика-лық бюджет
18.
1:25000 және 1:50000 масштабтағы цифрлық топография-лық карталар, қалалардың цифрлық жоспарларын жасаудың тұжырымда-
масын және кезектiлі-
гін әзiрлеу
ЖРА бұйрығы
ЖРА,
Қорғаныс-
минi
2007 ж. IY тоқсан
Талап етiлмейдi
-
19.
Цифрлық карталар негiзiнде өнiмнiң жаңа түрле-
рiн жасау
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА
жыл сайын
қаңтар
Талап етiлмейдi
-
20.
Бағдарлама-лық-ақпа-
раттық қамтамасыз етудiң бiрыңғай технология-
ларын жа-
сау, цифр-
лық карто-
графиялық өнiмдер жасау және пайдалану
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА
жыл сайын
қаңтар
Талап етiлмейдi
-
21.
Топография-
лық-геоде-
зиялық және карто-
графиялық жұмыстар өндiрiсi нәтижесінде пайда болған материалдар мен құжат-
тарды мемлекеттiк есепке алу, сақтау, сақталуын қамтамасыз ету
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкіме-
тiне ақпарат
ЖРА,
Қорғаныс-минi
жыл сайын
қаңтар
46478
2005 ж.
-9542
2006 ж.
-10019*
2007 ж.
-10519*
2008 ж.
- 16398
Республи-
калық бюджет
3. Мемлекеттiк реттеу, қадағалау және лицензиялау
22.
Геодезия-
лық және картогра-
фиялық қызмет субъектi-
лерiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеудi және бақылауды жетілдіру
ЖРА бұйрығы
ЖРА
2005 ж. III тоқсан
Талап етілмейдi
-
4. Құқықтық және нормативтiк-техникалық құжаттарды жетiлдіру
23.
Геодезия және картография саласында құқықтық және нормативтiк-техникалық құжаттар, нұсқаулық-
тар әзiр-
леу жөнiн-
де ұсыныс-
тар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы
II-IY тоқсан

5. Международное сотрудничество
24.
Реализация
ранее
подписанных и
заключение
новых
международных
соглашений
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
Не
требуется
-
25.
Подготовка
предложения по
прохождению
стажировок и
подготовке
кадров для
отрасли
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
26.
Подготовка
предложения на
участие в
работе
международных
симпозиумов,
конференций,
семинаров
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
АЗР
II-IV
квартал
2005
года
27.
Сотрудничество
в области
изучения
движения земной
коры с целью
прогнозирования
землетрясений
Информация
Правительству
Республики
Казахстан
АЗР
январь
ежегодно
Не
требуется
-
Итого
1327948
2005 г. -
214412
2006 г. -
225132*
2007 г. -
236387*
2008 г. -
652017
Примечание: * - ежегодные объемы бюджетного финансирования будут уточняться при
формировании республиканского бюджета на соответствующий год.
АЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
МОН- Министерство образования и науки Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан

5. Халықаралық ынтымақтастық
24.
Бұрын қол қойылған-
дарын iске асыру және жаңа халық-
аралық келiсiмдер жасасу
Қазақ-
стан Респуб-
лика-
сының Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА
жыл сайын
қаңтар
25.
Тағылымда-
мадан өту және сала үшін кадрлар даярлау жөнiнде ұсыныстар  дайындау
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
26.
Халықаралық симпозиум-
дар, кон-
ференция-
лар, семи-
нарлар жұмыстарына қатысуға ұсыныстар дайындау
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ұсыныс
ЖРА
2005 жылғы II-IY тоқсан
27.
Жер сiлкi-
нiсiн болжау мақсатында жер қырты-
сының қозғалысын зерделеу саласындағы ынтымақ-
тастық
Қазақ-
стан Респуб-лика-
сының Үкiме-
тiне ақпарат
ЖРА
жыл сайын қаңтар
Талап етiлмейдi
-
Барлығы
1327948
2005 ж.
-214412
2006 ж.
-225132*
2007 ж.
-236387*
2008 ж.
- 652017
Ескерту: * - бюджеттiк қаржыландырудың жыл сайынғы көлемi тиiстi жылға арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттiгi
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлiгi
Қорғанысминi - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi