Об утверждении Положения о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2005 года № 363. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.10.2011 № 1192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2005 года N№363
Положение
о прохождении службы рядовым и начальствующим
составом органов государственной противопожарной службы
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок прохождения службы сотрудниками органов государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - ОПС).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
2. Лицам, состоящим на службе или в кадрах ОПС, присваиваются следующие специальные звания:
рядовой состав:
рядовой внутренней службы;
младший начальствующий состав:
младший сержант внутренней службы, сержант внутренней службы, старший сержант внутренней службы, старшина внутренней службы, прапорщик внутренней службы, старший прапорщик внутренней службы;
средний начальствующий состав:
младший лейтенант внутренней службы, лейтенант внутренней службы, старший лейтенант внутренней службы, капитан внутренней службы;
старший начальствующий состав:
майор внутренней службы, подполковник внутренней службы, полковник внутренней службы;
высший начальствующий состав:
генерал-майор внутренней службы
3. На службу в ОПС принимаются граждане Республики Казахстан не моложе 18 и не старше 40 лет (на должности рядового и младшего начальствующего состава - не старше 32 лет), способные по своей профессиональной подготовке, состоянию здоровья, физическому развитию и уровню образования выполнять возложенные на них служебные обязанности. В исключительных случаях указанный возрастной ценз изменяется решением руководителя уполномоченного органа в области пожарной безопасности в отношении лиц, обладающих необходимым образованием, уровнем профессиональной подготовки и соответствующих квалификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Возрастные ограничения для граждан, ранее уволенных из ОПС и вновь принимаемых на службу, определяются исходя из требований пункта 11 настоящего Положения.
На учебу в учебное заведение системы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) могут зачисляться лица, имеющие среднее образование, не достигшие 18 лет.
Порядок приема в учебное заведение системы Министерства определяется Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр).
Принимаемые на службу в ОПС граждане проходят медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел для определения пригодности к службе.

Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет өткеруi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 363 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.20 № 1192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
"Өрт қауiпсiздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет өткеруi туралы ереже бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 16 сәуiрдегi
N 363 қаулысымен
бекiлген
Ескерту. Ереженің тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және
басшы құрамының қызмет өткеруі туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегі министрлiгi Мемлекеттік өртке қарсы қызмет (бұдан әрi - ӨҚҚ) органдары қызметкерлерiнiң қызмет өткеру тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
2. ӨҚҚ қызметіндегі немесе кадрларындағы адамдарға мынадай арнаулы атақтар берiледi:
қатардағы құрам:
iшкi қызметтiң қатардағы жауынгерi;
кіші басшы құрам:
iшкi қызметтiң кiшi сержанты, iшкi қызметтің сержанты, iшкi қызметтің аға сержанты, iшкi қызметтің старшинасы, iшкi қызметтің прапорщигi, iшкi қызметтің аға прапорщигi;
орта басшы құрам:
ішкі қызметтің кiшi лейтенанты, iшкi қызметтің лейтенанты, iшкi қызметтің аға лейтенанты, iшкi қызметтің капитаны;
аға басшы құрам:
iшкi қызметтің майоры, iшкi қызметтiң подполковнигі, iшкi қызметтің полковнигі;
жоғары басшы құрам:
iшкi қызметтiң генерал-майоры.
3. ӨҚҚ қызметiне, өзiнiң кәсiби дайындығы, денсаулығының жай-күйi, дене дамуы мен бiлiм деңгейi бойынша оларға жүктелген қызметтік мiндеттердi атқаруға қабiлетті Қазақстан Республикасының 18-ден жас емес және 40-тан үлкен емес (қатардағы және кiшi басшы құрам лауазымдарына - 32 жастан үлкен емес) азаматтары қабылданады. Ерекше жағдайларда қажеттi бiлiмi, кәсiби дайындығының деңгейi бар және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бiлiктiлiк талаптарына сай адамдарға қатысты өрт қауiпсiздігі саласындағы уәкiлетті орган басшысының шешiмiмен көрсетiлген жас мөлшерiн шектеу өзгертiледi.
Бұрын ӨҚҚ-дан босатылған және қайтадан қызметке қабылданған азаматтарға арналған жас мөлшерiн шектеу осы Ереженiң 11-тармағының талаптары негізге алына отырып айқындалады.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрi - Министрлiк) жүйесiндегі оқу орнында оқуға орта бiлiмi бар, 18 жасқа толмаған адамдар қабылдануы мүмкiн.
Министрлiктiң жүйесiндегi оқу орнына қабылдау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрi (бұдан әрi - Министр) белгiлейдi.
ӨҚҚ-ға қызметке қабылданатын азаматтар қызметке жарамдылығын анықтау үшiн iшкi iстер органдарының әскери-дәрiгерлiк комиссияларында медициналық куәландырудан өтедi.

4. Не могут быть приняты на службу в ОПС лица, ранее судимые и освобожденные от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям, а также уволенные по отрицательным мотивам с государственной службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
5. Должности рядового и начальствующего состава ОПС замещаются в соответствии с действующим законодательством путем назначения на должность.
На должности рядового и младшего начальствующего состава принимаются граждане, имеющие образование не ниже среднего и прошедшие срочную военную службу, а также граждане, освобожденные или имеющие отсрочку от призыва на срочную военную службу в соответствии с действующим законодательством , за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящего Положения. При этом они снимаются с воинского учета и передаются на специальный учет в ОПС при представлении подтверждающих документов в департамент (управление, отдел) по делам обороны.
На должности среднего начальствующего состава принимаются граждане (назначаются сотрудники), имеющие среднее специальное, высшее образование или обучающиеся на последних курсах высших учебных заведений.
Граждане призывного возраста, подлежащие призыву на срочную военную службу, могут быть приняты на должности среднего и старшего начальствующего состава только при наличии высшего образования. С воинского учета указанные граждане снимаются и передаются на специальный учет в ОПС после аттестования их на должности среднего и старшего начальствующего состава и представления подтверждающего документа в департаменты (управления, отделы) по делам обороны по их местожительству.
На должности старшего и высшего начальствующего состава принимаются граждане (назначаются сотрудники), имеющие высшее образование.
6. Порядок и условия отбора кандидатов на службу в ОПС определяются Министерством.
Лица рядового и начальствующего состава принимают на себя установленные законодательством ограничения в целях недопущения действий, которые могут привести к использованию их статуса и основанного на нем авторитета в личных, групповых и иных неслужебных интересах. Данное ограничение фиксируется в письменной форме. Непринятие ограничения влечет отказ в приеме на службу.
7. Прием на службу в ОПС осуществляется руководителями соответствующих территориальных органов и государственного учреждения государственной противопожарной службы и его филиалов в областях и городах Астане, Алматы в пределах своей компетенции и оформляется приказами, которые объявляются сотрудникам под роспись.

4. Бұрын сотталған және ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершiлiктен босатылған адамдар, сондай-ақ мемлекеттік қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттар мен әдiлет органдарынан терiс дәлелдер бойынша босатылған адамдар өртке қарсы қызмет органдарына қызметке қабылдана алмайды.
5. ӨҚҚ-ның қатардағы және басшы құрамындағы лауазымдарға адамдар қолданыстағы заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындау жолымен орналастырылады.
Қатардағы және кiшi басшы құрамдағы лауазымдарға кемiнде ортадан төмен емес бiлiмi бар және мерзiмдi әскери қызмет өткерген азаматтар, сондай-ақ осы Ереженiң 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қолданыстағы заңнамаға сәйкес мерзiмдi әскери қызмет өткеруден босатылған немесе өткеру мерзiмi кейiнге қалдырылған азаматтар қабылданады. Бұл peттe, олар әскери есептен шығады және қорғаныс iстерi жөнiндегі департаментке (басқармаға, бөлiмге) растаушы құжаттар тапсырған кезде ӨҚҚ-ға арнаулы есепке тұрады.
Орта басшы құрамдағы лауазымдарға арнаулы орта, жоғары бiлiмi бар немесе жоғары оқу орындарының соңғы курстарында оқитын азаматтар (қызметкерлер тағайындалады) қабылданады.
Мерзiмдi әскери қызметке шақырылуы тиiс шақырылу жасындағы азаматтар тек жоғары бiлiмi болған кезде ғана орта және аға басшы құрамдағы лауазымдарға қабылдануы мүмкiн. Көрсетiлген азаматтар әскери есептен шығады әрi олар орта және аға басшы құрамдағы лауазымдарға аттестаттаудан өткеннен кейiн олардың тұрғылықты жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегі департаментке (басқармаға, бөлiмге) растаушы құжаттар тапсырғаннан кейiн ӨҚҚ-ға арнаулы есепке тұрады.
Аға және жоғары басшы құрамдағы лауазымдарға жоғары бiлiмi бар азаматтар (қызметкерлер тағайындалады) қабылданады.
6. ӨҚҚ қызметiне кандидаттарды iрiктеу тәртiбi мен шарттарын Министр белгілейдi.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар олардың мәртебесiн пайдалануға және оған негізделген беделдi жеке басының, топтық немесе өзге де қызметтік емес мүдделерде пайдалануға әкеп соғуы ықтимал iс-қимылдар жасалуын болдырмау мақсатында заңнамада белгіленген шектеулердi өздерiне қабылдайды. Осы шектеу жазбаша нысанда тiркеледi. Шектеудi қабылдамау қызметке қабылдаудан бас тартуға әкеп соғады.
7. ӨҚҚ-ға қызметке қабылдауды мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң тиiстi аумақтық органдары мен мемлекеттiк мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдарының басшылары өз құзыреттері шегінде жүзеге асырады әрi қызметкерлерге қол қойылып, жария етiлетiн бұйрықтармен ресiмделедi.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
8. Военнообязанные, назначенные на должности рядового и начальствующего состава или зачисленные в кадры ОПС, включая курсантов и слушателей пожарно-технических учебных заведений системы Министерства, снимаются в установленном порядке с воинского учета и состоят на специальном учете ОПС.
9. Лица, впервые поступающие на службу в ОПС, в обязательном порядке проходят специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах ОПС. Порядок и условия прохождения первоначальной подготовки в указанных учебных заведениях определяются руководителем уполномоченного органа в области пожарной безопасности.
10. Лица, поступающие на учебу в учебное заведение системы Министерства, а равно лица, поступающие в высшие учебные заведения по линии чрезвычайных ситуаций иностранных государств по направлению уполномоченного государственного органа с оплатой обучения за счет средств Министерства, заключают контракт на срок обучения в учебном заведении. В контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность сторон (лица, поступающего на учебу, и должностного лица уполномоченного государственного органа). Контракт заключается после решения приемной комиссии о приеме в учебное заведение системы Министерства. Форма контракта, порядок его заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения определяются Министром.
Выпускники пожарно-технического учебного заведения системы Министерства, учебных заведений по линии чрезвычайных ситуаций иных государств направляются для прохождения службы согласно распределению.
Лица рядового и начальствующего состава ОПС, имеющие высшее образование, могут получить второе высшее пожарно-техническое образование в учебном заведении системы Министерства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Лица рядового и начальствующего состава могут обучаться в учебном заведении системы Министерства, а также на очных, заочных, вечерних факультетах (отделениях) и на курсах (факультетах) переподготовки, повышения квалификации в других высших и средних специальных учебных заведениях, в том числе за пределами Республики Казахстан.
Направление на учебу осуществляется с разрешения руководителя соответствующего территориального органа и государственного учреждения государственной противопожарной службы и его филиалов в областях и городах Астане, Алматы в соответствии с потребностями в специалистах данной квалификации.

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
8. Қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған немесе ӨҚҚ кадрларына есепке алынған әскери мiндетті адамдар Министрлiк жүйесiндегі өрт-техникалық оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса алғанда, белгіленген тәртiппен әскери есептен шығарылады және ӨҚҚ-ның арнаулы есебiнде тұрады.
9. Алғаш рет ӨҚҚ-ға қызметке кiрген адамдар мiндеттi түрде өртке қарсы қызмет органдарының кәсiптiк мектептерi мен оқу пункттерiнде арнайы бастапқы оқытудан өтедi. Көрсетілген оқу орындарында бастапқы дайындықтан өтудiң тәртiбi мен шарттарын өрт қауiпсiздігі саласындағы уәкiлетті органның басшысы белгілейдi.
10. Министрлiк жүйесiндегі оқу орындарына оқуға түсетiн адамдар, сондай-ақ Министрлiк қаражаты есебiнен ақысы төленетiн, уәкiлетті мемлекеттiк органның жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң төтенше жағдайлар бағыты бойынша жоғары оқу орындарына оқуға түсетiн адамдар оқу орнында оқу мерзiмiне келiсiм-шарт жасасады. Келiсiм-шартта тараптардың (оқуға түсетiн адамның және уәкілеттi мемлекеттік орган лауазымды адамының) өзара мiндеттемелерi мен жауапкершiлiктерi белгіленедi. Келiсiм-шарт Министрлiк жүйесiндегі оқу орнына қабылдау туралы қабылдау комиссиясының шешiмiнен кейiн жасалады. Келiсiм-шарт нысанын, оны жасасу, өзгерту, мерзiмiн ұзарту, бұзу және тоқтату тәртiбiн Министр белгілейдi.
Министрлiк жүйесiндегі өрт-техникалық оқу орнын, өзге де мемлекеттердiң төтенше жағдайлар бағыты бойынша оқу орындарын бiтiрушiлер қызмет өткеру үшiн бөлiнiске сәйкес жiберiледi.
ӨҚҚ-ның қатардағы және басшы құрамындағы жоғары бiлiмi бар адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Министрлiк жүйесiндегі оқу орнында екiншi жоғары өрт-техникалық бiлiм алуы мүмкін.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар Министрлiк жүйесiндегі оқу орнында, сондай-ақ басқа да жоғары және арнаулы орта оқу орындарында күндiзгі, сыртқы, кешкi факультеттерде (бөлiмшелерде) және қайта даярлау, бiлiктілігін арттыру курстарында (факультеттерiнде), оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде де оқуы мүмкiн.
Оқуға жiберудi мемлекеттік өртке қарсы қызметтің тиiсті аумақтық органдары мен мемлекеттік мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдары басшыларының рұқсатымен осы бiлiктілiктегi мамандарға қажеттiлiкке сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
11. На службе в ОПС лица рядового и младшего начальствующего состава могут состоять до 45-летнего возраста.
Лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава на службе в ОПС состоят до следующих предельных возрастов:
от младших лейтенантов внутренней службы
до подполковников внутренней службы
включительно                            - 45 лет
полковники внутренней службы            - 53 лет
генерал-майоры внутренней службы        - 58 лет
При достижении предельного возраста пребывания на службе срок службы сотрудников органов государственной противопожарной службы может быть продлен решением руководителя органа государственной противопожарной службы на период не более пяти лет.
При решении вопроса о продлении срока службы сотрудники ОПС, как правило, направляются на медицинскую комиссию для определения их годности к службе.
Решение о продлении срока службы не исключает возможности увольнения лица рядового и начальствующего состава из ОПС по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" (далее - Закон) и настоящим Положением.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
12. В зависимости от уровня профессиональной подготовки и стажа работы по специальности лицам рядового и начальствующего состава может присваиваться классная квалификация в порядке, определяемом Министром.
13. В ОПС разрешается совмещение профессий (должностей) или выполнение обязанностей временно отсутствующих лиц рядового и начальствующего состава в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан.
14. Основаниями для прекращения службы в ОПС являются:
1) увольнение в порядке, установленном Законом ;
2) утрата гражданства Республики Казахстан;
3) признание сотрудника ОПС в порядке, установленном законом , безвестно отсутствующим или недееспособным;
4) смерть сотрудника ОПС;
5) занятие деятельностью, не совместимой с его должностью;
6) вступление в законную силу обвинительного приговора суда или прекращение уголовного дела по не реабилитирующим основаниям.
15. Порядок прохождения службы в ОПС лицами рядового и начальствующего состава в военное время определяется законодательством .
16. Ответственность сотрудников ОПС определяется законодательством Республики Казахстан , а также настоящим Положением.
17. Лица рядового и начальствующего состава принимают присягу по тексту, утвержденному Президентом Республики Казахстан.

Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
11. ӨҚҚ-ға қызметте қатардағы және кiшi басшы құрамның адамдары 45 жасқа дейiн болуы мүмкiн.
Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдар ӨҚҚ-ға қызметте мынадай шекті жастарға дейiн болады:
iшкi қызметтiң кiшi лейтенанттарынан бастап
iшкi қызметтiң подполковниктерiне дейiн
қоса алғанда                      - 45 жас
iшкi қызметтiң полковниктерi      - 53 жас
iшкi қызметтiң генерал-майоры     - 58 жасқа дейiн.
Қызметте болудың шекті жасына жеткен кезде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің қызмет ету мерзімі мемлекеттік өртке қарсы қызмет органы басшысының шешімімен бес жылдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Қызмет мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi шешу кезiнде, әдетте ӨҚҚ қызметкерлерi олардың қызметке жарамдылығын анықтау үшiн медициналық комиссияға жiберiледi.
Қызмет мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қатардағы және басшы құрамның адамдарын ӨҚҚ-дан "Өрт қауiпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңында (бұдан әрi - Заң) және осы Ережемен көзделген негіздер бойынша босату мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
12. Кәсiби дайындық деңгейi мен мамандығы бойынша дербес жұмыс стажына қарай қатардағы және басшы құрамның адамдарына Министр белгiлейтін тәртiппен сыныптық бiлiктiлiк берiлуi мүмкiн.
13. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен әрi шарттармен қатардағы және басшы құрамның уақытша жоқ адамдарының мамандықтарын (лауазымдарын) немесе мiндеттерiн қоса атқаруға рұқсат етiледi.
14. Мыналар:
1) заңда белгіленген тәртiппен босату;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылуы;
3) ӨҚҚ қызметкерiнiң заңда белгіленген тәртiппен хабар-ошарсыз жоғалған немесе iс-әрекет жасауға қабiлетсiз деп танылуы;
4) ӨҚҚ қызметкерiнiң қайтыс болуы;
5) оның лауазымына сыйыспайтын қызметпен айналысуы;
6) соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуi немесе ақтауға жатпайтын негіздер бойынша қылмыстық iстiң тоқтатылуы ӨҚҚ-да қызметтi тоқтату үшiн негіз болып табылады.
15. Қатардағы және басшы құрам адамдарының соғыс кезiнде ӨҚҚ-да қызмет өткеруінің тәртiбi заңнамада айқындалады.
16. ӨҚҚ қызметкерлерiнiң жауапкершiлiгі Қазақстан Республикасының заңнамасында , сондай-ақ осы Ережеде белгiленедi.
17. Қатардағы және басшы құрамның адамдары Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен мәтін бойынша ант қабылдайды.

18. Денежное довольствие сотрудников ОПС устанавливается в порядке предусмотренном законодательством .
Сотрудники ОПС обеспечиваются бесплатно форменным и специальным обмундированием, образцы и нормы положенности которого устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
19. Пенсионное обеспечение сотрудников ОПС осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
20. На лиц рядового и начальствующего состава, а также пенсионеров ОПС распространяется порядок медицинского и санаторно-курортного обслуживания, установленный для сотрудников органов внутренних дел.
При отсутствии по месту службы или проживания лиц рядового и начальствующего состава медицинских организаций системы органов внутренних дел или при отсутствии в них соответствующих отделений, необходимых специалистов либо специального оборудования, а также в неотложных случаях медицинская помощь им оказывается в государственных организациях здравоохранения согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
Денежные выплаты лицам рядового и начальствующего состава, получившим увечье или заболевание при исполнении служебного долга или служебных обязанностей, производятся в соответствии с ЗакономP050212
21. Время нахождения лиц рядового и начальствующего состава на службе в ОПС засчитывается в их общий и непрерывный трудовой стаж.
22. Продолжительность рабочего времени для лиц рядового и начальствующего состава устанавливается в соответствии с законодательством о труде .
В случае необходимости лица рядового и начальствующего состава могу привлекаться на службу сверх установленной продолжительности рабочего времени, а также в ночное время, в дни еженедельного отдыха и праздничные дни. За работу сверх установленной продолжительности рабочего времени и за работ в дни еженедельного отдыха и праздничные дни оплата производится в соответствии с законодательством .
23. Внутренний распорядок в ОПС, а также учебном заведении (учебных подразделениях) устанавливается их руководителями.
24. Лицам рядового и начальствующего состава запрещается состоять в партиях, профессиональных союзах, выступать в поддержку какой-либо политической партии, организовывать забастовки и участвовать в их проведении, заниматься иной оплачиваемой деятельностью (кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности), осуществлять предпринимательскую деятельность, а также входить в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации.
За нарушение указанных норм лица рядового и начальствующего состав несут дисциплинарную ответственность, вплоть до увольнения из ОПС, если иное не предусмотрено законодательством .

18. ӨҚҚ қызметкерлерiнiң ақшалай үлесi заңнамада белгіленген     тәртiппен белгіленедi.
ӨҚҚ қызметкерлерi үлгілерi мен тиесілiк нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейтiн нысандық және арнайы киiм-кешекпен тегiн қамтамасыз етiледi.
19. ӨҚҚ қызметкерлерiн зейнетақымен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңнамасында     белгіленген тәртiппен жүзеге асырылады.
20. Қатардағы және басшы құрамның адамдарына, сондай-ақ ӨҚҚ-тың зейнеткерлерiне iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген медициналық және санаториялық-курорттық қызмет көрсету тәртiбi қолданылады.
Қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет орны немесе тұрып жатқан жерiнде iшкi iстер органдары жүйесiнiң медициналық ұйымдары болмаса немесе оларда тиiстi бөлiмшелер, қажетті мамандар не арнайы жабдық болмаса, сондай-ақ шұғыл жағдайларда оларға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмек көрсетiледi.
Қызметтiк борышын немесе қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде мертiккен немесе ауырған қатардағы және басшы құрамның адамдарына ақшалай төлемдер Заңға сәйкес жүргізiледi. P050212
21. Қатардағы және басшы құрам адамдарының ӨҚҚ-дағы қызмет өткерген уақыты олардың жалпы және үздiксiз еңбек стажына есептеледi.
22. Қатардағы және басшы құрамның адамдары үшiн жұмыс уақытының ұзақтығы еңбек туралы заңнамаға сәйкес белгіленедi.
Қажет болған жағдайда қатардағы және басшы құрамның адамдары жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығынан тыс уақытқа, сондай-ақ түнгi уақытқа, апта сайынғы демалыс күндерi және мереке күндерi қызметке тартылуы мүмкiн. Жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығынан тыс уақытта және апта сайынғы демалыс күндерi мен мереке күндерi істеген жұмыс үшiн ақы төлеу заңнамаға сәйкес жүргізiледi.
23. ӨҚҚ-ғы, сондай-ақ оқу орнындағы (оқу бөлiмшелерiндегi) iшкi жұмыс тәртiбiн олардың басшылары белгiлейдi.
24. Қатардағы және басшы құрамның адамдарына партияларда, кәсiптiк одақтарда болуға, қандай да бiр саяси партияны қолдауға, ереуiлдер ұйымдастыруға және олардың өткiзiлгендерiне қатысуға, өзге де ақы төленетiн қызметпен айналысуға (оқытушылық, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметтен басқа), кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға, сондай-ақ коммерциялық ұйымның басшылық органының немесе байқау кеңесiнiң құрамына кiруге тыйым салынады.
Көрсетiлген нормаларды бұзғаны үшiн қатардағы және басшы құрам адамдары егер заңнамада өзгеше көзделмесе, ӨҚҚ-дан босатуға дейiн тәртiптiк жауапкершілiкке тартылады.

25. Лица рядового и начальствующего состава также несут ответственность:
1) за нарушение служебной дисциплины, невыполнение функциональных обязанностей - в соответствии с настоящим Положением;
2) за причинение материального ущерба, совершение административного правонарушения, преступления - материальную административную и уголовную ответственность в соответствии с законодательством .
26. Лица рядового и начальствующего состава при выполнении возложенных на них обязанностей подчиняются только непосредственным и прямым начальникам.
Непосредственные и прямые начальники обеспечивают подчиненным безопасные условия службы, предоставляют им реальные возможности для служебного роста, повышения уровня образования и культуры, физического развития, выполнения общественных обязанностей и отдыха.
27. Прямые начальники и другие должностные лица ОПС несут персональную ответственность за точное соблюдение требований настоящего Положения и других нормативных правовых актов по вопросам прохождения службы лицами рядового и начальствующего состава и работы с кадрами. Нарушенное право лиц рядового или начальствующего состава подлежит незамедлительному восстановлению, а должностные лица, по вине которых допущено такое нарушение, привлекаются к ответственности , в том числе в установленных законодательством случаях - с возмещением материального ущерба.
28. Лица рядового и начальствующего состава, незаконно уволенные со службы или пониженные в должности и звании, восстанавливаются в прежних или равнозначных должностях и званиях. Восстановление на службе (в должности и звании) лица производится не позднее месячного срока со дня его обращения. Время вынужденного прогула в связи с незаконным увольнением, понижением в должности и звании засчитывается в стаж службы в ОПС (в календарном исчислении) и в выслугу лет в специальном звании. Материальный ущерб за время вынужденного прогула выплачивается в порядке, установленном законодательством .
Основанием для восстановления на службе в ОПС, в должности, в специальном звании являются постановления органов следствия и дознания, прекращение дел по реабилитирующим основаниям, вступивший в законную силу оправдательный приговор, решение суда либо заключение по результатам служебной проверки, вынесенное начальниками, принимавшими решение об увольнении, понижении в должности или звании, им равными и выше.
29. К лицам рядового и начальствующего состава законодательство о труде применяется в той мере, в какой оно не противоречит Закону.
2. Специальные звания

25. Қатардағы және басшы құрам адамдары, сондай-ақ:
1) қызметтік тәртiптi бұзғаны, функционалдық мiндеттерiн орындамағаны үшiн - осы Ережеге сәйкес;
2) материалдық зиян тигiзгенi, әкiмшiлiк құқық бұзушылық, қылмыс жасағаны үшiн - заңнамаға сәйкес материалдық әкiмшiлiк және  қылмыстық жауапкершілiкке тартылады.
26. Қатардағы және басшы құрамның адамдары оларға жүктелген мiндеттердi атқару кезiнде тек тiкелей және төте басшыларына бағынады.
Тікелей және төте басшылар бағынышты адамдарға қызметiнiң қауiпсiздiк жағдайларын қамтамасыз етедi, оларға қызметте өсуi, бiлiмi мен мәдениетiн көтеру, дене қабiлетін дамыту қоғамдық мiндеттерiн орындауы мен демалысы үшiн нақты мүмкiндiктер ұсынады.
27. ӨҚҚ-ның тiкелей бастықтары мен басқа да лауазымды адамдары осы Ереженiң талаптарының әрi қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет өткеруi мен кадрлармен жұмыс мәселелерi бойынша басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдердiң дәл сақталуы үшiн дербес жауап бередi. Қатардағы және басшы құрам адамдарының бұзылған құқығы дереу қалпына келтiрiлуi тиiс, ал оның кінәсiнен осындай бұзушылық орын алған лауазымды адамдар, оның iшiнде заңнамада белгіленген жағдайларда - материалдық зиян да өтетiлiп, жауапкершілiкке тартылады .
28. Қызметiнен заңсыз босатылған немесе лауазымы мен атағы төмендетілген қатардағы және басшы құрамның адамдары бұрынғы немесе сонымен бiрдей лауазымы мен атағында қалпына келтiрiледi. Адамды қызметiне (лауазымына және атағына) қалпына келтiру оның өтiнiш берген күнiнен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктірмей жүргiзiледi. Заңсыз босатылуына байланысты мәжбүрлi жұмыстан қалу, лауазымы мен атағы төмендетiлу уақыты ӨҚҚ қызметiнiң стажына (күнтiзбелік есептеумен) және арнаулы атағында қызмет өткерген жылдары есептеледi. Мәжбүрлi жұмыстан қалған уақыты үшін материалдық зиян заңнамада   белгiленген тәртiппен төленедi.
Tepгeу және анықтау органдарының қаулылары ақтайтын негіздер бойынша істің тоқтатылуы, заңды күшiне енген соттың ақтау үкiмi, шешiмi не босатылуы, лауазымынан немесе атағынан төмендетiлуi туралы шешiм қабылдаған бастықтар не оларға тең әрi олардан да жоғары бастықтар қызметтік тексеру нәтижесi бойынша шығарған қорытынды ӨҚҚ қызметiнде лауазымына, арнаулы атағында қалпына келтiру үшiн негіз болып табылады.
29. Қатардағы және басшы құрамның адамдарына еңбек туралы заңнама Заңға қайшы келмейтiн мөлшерде қолданылады.
2. Арнаулы атақтар

30. Специальные звания рядового и начальствующего состава присваиваются лицам, принятым на службу (учебу) в ОПС, персонально, в последовательном порядке, с учетом квалификации, образования, выслуги лет и занимаемой штатной должности, а также других условий, предусмотренных настоящим Положением.
В зависимости от последовательности присвоения специальные звания подразделяются на первые и очередные. При этом присвоение специального звания внутренней службы должно соответствовать специальному званию, предусмотренному по занимаемой должности.
Специальные звания рядового и младшего начальствующего состава (первые и очередные) присваиваются начальниками, которым предоставлено право назначения на должности рядового и младшего начальствующего состава.
Присвоение первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава и зачисление в кадры ОПС производится Министром.
31. Очередные специальные звания начальствующего состава присваиваются в последовательном порядке при соответствии очередного специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, и по истечении установленного срока выслуги в специальном звании, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Положением.
Начальник ОПС, необоснованно задержавший представление подчиненного к присвоению очередного специального звания, несет ответственность в дисциплинарном порядке.
Запрещается устанавливать дополнительные условия присвоения очередных специальных званий, не предусмотренные настоящим Положением.
Устанавливаются следующие сроки выслуги в специальных званиях рядового и младшего начальствующего состава:
в звании рядового внутренней службы - 3 месяца;
в звании младшего сержанта внутренней службы - 1 год;
в звании сержанта внутренней службы - 2 года;
в звании старшего сержанта внутренней службы - 3 года;
в звании прапорщика внутренней службы - 5 лет.
Сроки выслуги в званиях старшины внутренней службы, старшего прапорщика внутренней службы не устанавливаются.
32. Устанавливаются следующие сроки выслуги в специальных званиях среднего и старшего начальствующего состава:
в звании младшего лейтенанта внутренней службы - 1 год;
в звании лейтенанта внутренней службы - 2 года;
в звании старшего лейтенанта внутренней службы - 3 года;
в звании капитана внутренней службы - 3 года;
в звании майора внутренней службы - 4 года;
в звании подполковника внутренней службы - 5 лет.
Для сотрудников, которым первое специальное звание лейтенанта внутренней службы присвоено по окончании высшего учебного заведения системы Министерства, а также других высших учебных заведений и которые проходят службу в ОПС по полученной в учебном заведении или родственной специальности, срок выслуги в звании лейтенанта внутренней службы устанавливается 1 год.
Сроки выслуги в званиях полковника внутренней службы, а также высшего начальствующего состава не устанавливаются.

30. Қатардағы және басшы құрамның арнаулы атақтары ӨҚҚ-ға қызметке (оқуға) қабылданған адамдарға жеке, реттiлiк тәртiбiмен бiлiктiлігі, бiлiмi, қызмет өткерген жылдары мен штаттық лауазымы, сондай-ақ осы Ережеде көзделген басқа да шарттар ескерiле отырып, берiледi.
Арнаулы атақтар беру реттілігіне қарай бастапқы және кезекті болып бөлiнедi. Бұл ретте iшкi қызметтiң арнаулы атағын беру атқаратын лауазымы бойынша көзделген арнаулы атаққа сәйкес келуi тиiс.
Қатардағы және кiшi басшы құрамның арнаулы атақтарын (бастапқы және кезекті) оларға қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарына тағайындау құқығы берiлген бастықтар бередi.
Орта және аға басшы құрамдағы бастапқы арнаулы атақтарды берудi әрi ӨҚҚ кадрларына есепке алуды Министр жүргiзедi.
31. Басшылық құрамының кезектi арнаулы атақтары осы Ережеде көзделген жағдайларды қоспағанда, атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген әрi арнаулы атаққа қызмет өткерудiң белгiленген мерзiмi өткеннен кейiн реттілiк тәртiбiмен кезектi арнаулы атағы сәйкес болған кезде берiледi.
Бағынышты адамды кезектi арнаулы атаққа ұсынуды негізсiз кешiктiрген ӨҚҚ бастығы тәртiптік ретпен жауапкершiлiкке тартылады.
Кезектi арнаулы атақтар берудiң осы Ережеде көзделмеген қосымша шарттарын белгілеуге тыйым салынады.
Қатардағы және кiшi басшы құрамның арнаулы атақтарда қызмет өткеруiнiң мынадай мерзiмдерi белгіленедi:
iшкi қызметтiң қатардағы жауынгерi атағында - 3 ай;
iшкi қызметтiң кiшi сержанты атағында - 1 жыл;
iшкi қызметтiң сержанты атағында - 2 жыл;
iшкі қызметтiң аға сержанты атағында - 3 жыл;
iшкi қызметтiң прапорщигі атағында - 5 жыл.
Iшкi қызметтің старшинасы, iшкi қызметтің аға прапорщигi атақтарында қызмет өткеру мерзiмдерi белгiленбейдi.
32. Орта және аға құрамның арнаулы атақтарда қызмет өткеруiнiң мынадай мерзiмдерi белгіленедi:
iшкi қызметтiң кiшi лейтенанты атағында - 1 жыл;
iшкi қызметтiң лейтенанты атағында - 2 жыл;
iшкi қызметтiң аға лейтенанты атағында - 3 жыл;
iшкi қызметтiң капитаны атағында - 3 жыл;
iшкi қызметтiң майоры атағында - 4 жыл;
iшкi қызметтің подполковнигi атағында - 5 жыл.
Iшкi қызметтің лейтенанты бастапқы арнаулы атағы Министрлiк жүйесiндегі жоғары оқу орнын, сондай-ақ басқа да жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн берiлген және оқу орнында алған немесе оған ұқсас мамандық бойынша ӨҚҚ-да қызмет өткерушi қызметкерлер үшiн iшкi қызметтің лейтенанты атағында қызмет өткеру мерзiмі 1 жыл болып белгіленедi.
Iшкi қызметтiң полковнигi атағына, сондай-ақ жоғары басшы құрамдағы атақтарға қызмет өткеру мерзiмдерi белгіленбейдi.

33. Первые специальные звания младшего лейтенанта внутренней службы присваиваются:
сотрудникам, состоящим в должностях рядового и младшего начальствующего состава, окончившим специальные курсы ОПС по программе, утвержденной Министром, средние специальные учебные заведения других министерств и ведомств и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
сотрудникам, состоящим в должностях рядового или младшего начальствующего состава, обучающимся на последних курсах высших или средних специальных учебных заведений, а также имеющим незаконченное высшее образование (не ниже третьего курса) и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
гражданам, окончившим средние специальные учебные заведения других министерств и ведомств и назначенным на должности среднего начальствующего состава.
34. Специальные звания лейтенанта внутренней службы присваиваются:
младшим лейтенантам внутренней службы по истечении установленного настоящим Положением срока выслуги в специальном звании, а окончившим высшие учебные заведения - независимо от срока выслуги в этом звании;
сотрудникам, имеющим специальные звания рядового и младшего начальствующего состава, окончившим высшее учебное заведение системы Министерства и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
сотрудникам, окончившим по очной форме обучения высшее специальное учебное заведение системы Министерства, а также высшее или среднее учебное заведение Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
лицам, имеющим высшее образование и назначенным на должности среднего или старшего начальствующего состава.
35. Очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются:
до майора внутренней службы включительно - начальниками территориальных органов и государственного учреждения и его филиалов в областях и городах Астане, Алматы;
до полковника внутренней службы включительно Министром.
Специальные звания высшего начальствующего состава присваиваются Президентом Республики Казахстан по представлению Министра.
36. Сотрудникам, перемещенным из одной службы (подразделения) в другую, для личного состава которой установлены иные специальные звания, такие звания присваиваются в порядке, предусмотренном пунктом 31 настоящего Положения. При этом новое специальное звание не должно быть ниже имеющегося у сотрудника специального звания.
37. Гражданину, состоящему в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, после назначения его на должность начальствующего состава в ОПС присваивается специальное звание, соответствующее имеющемуся у него воинскому званию.
При назначении офицеров запаса на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава первое специальное звание им может быть присвоено на одну ступень выше имеющихся у них воинских званий, если ко дню назначения на должность они выслужили в период прохождения военной службы и пребывания в запасе в присвоенных им воинских званиях установленные сроки.
Офицерам запаса, принятым на должность старшего начальствующего состава, первое специальное звание может быть присвоено не выше звания майор внутренней службы, за исключением лиц, имеющих по запасу более высокое офицерское звание.

33. Iшкi қызметтің ішкi лейтенанты бастапқы арнаулы атақтары:
Министр бекіткен бағдарлама бойынша ӨҚҚ-ның арнаулы курстарын, басқа да министрліктер мен ведомстволардың арнаулы орта оқу орындарын бiтiрген және орта басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған қатардағы және кiшi басшы құрамдағы лауазымдардағы қызметкерлерге;
жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарының соңғы курстарында оқитын, сондай-ақ аяқталмаған жоғары бiлiмi бар (үшiншi курстан төмен емес) және орта басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған қатардағы немесе кiшi басшы құрамдағы лауазымдардағы қызметкерлерге;
басқа да министрліктер мен ведомстволардың арнаулы орта оқу орындарын бiтiрген және орта басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған азаматтарға берiледі.
34. Iшкi қызметтің лейтенанты арнаулы атақтары:
iшкi қызметтің кiшi лейтенанттарына осы Ережеде белгіленген арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi аяқталғаннан кейiн, ал жоғары оқу орындарын бiтiргендерге - осы атақтағы қызмет өткеру мерзiмiне қарамастан;
қатардағы және кiшi басшы құрамның арнаулы атақтары бар, Министрлiк жүйесiндегi жоғары оқу орнын бiтiрген және орта басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған қызметкерлерге;
күндiзгі оқу нысанындағы Министрлiк жүйесiндегі жоғары арнаулы оқу орнын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгінiң жоғары немесе орта оқу орнын бітірген қызметкерлерге;
жоғары бiлiмі бар әрi орта және аға басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған адамдарға берiледi.
35. Орта және аға басшы құрамдағы кезектi арнаулы атақтарды:
iшкi қызметтің майорына дейiн қоса алғанда, - аумақтық органдар мен мемлекеттік мекеменiң және оның облыстардағы, Астана, Алматы қалаларындағы филиалдарының бастықтары;
iшкi қызметтің полковнигiне дейiн қоса алғанда, Министр бередi.
Жоғары басшы құрамның арнаулы атақтарын Қазақстан Республикасының Президенті Министрдiң ұсынуы бойынша бередi.
36. Бiр қызметтен (бөлiмшеден) жеке құрамы үшiн өзге де арнаулы атақтар белгіленген басқа қызметке (бөлiмшеге) ауысқан қызметкерлерге осы Ереженiң 31-тармағында көзделген тәртiппен осындай атақтар берiледi. Бұл ретте жаңа арнаулы атақ қызметкерде бар арнаулы атақтан төмен болмауы тиiс.
37. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында тұрған азаматқа ал ӨҚҚ құрамындағы басшы құрамдағы лауазымға тағайындалғаннан кейiн, оның әскери атағына сәйкес арнаулы атақ берiледi.
Запастағы офицерлер орта, аға және жоғары басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған кезде, егер лауазымға тағайындалған күнi олар әскери қызмет өткepу әрі олар запаста болу кезеңiнде әскери атақтар берудiң белгiленген мерзiмдерiн өткерсе, оларға бастапқы арнаулы атақ олардың әскери атағынан бiр саты жоғары берiлуi мүмкiн.
Запаста неғұрлым жоғары офицерлiк атақтары болған адамдарды қоспағанда, аға басшы құрамдағы лауазымдарға қабылданған запастағы офицерлерге iшкi қызметтiң майоры атағынан жоғары атақ берiле алмайды.

38. Очередное специальное звание начальствующего состава (до полковника внутренней службы включительно) может быть присвоено досрочно до истечения установленного срока выслуги в предыдущем звании или на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, в порядке поощрения за достижение высоких результатов в службе.
Досрочно специальные звания присваиваются по истечении не менее половины установленных сроков выслуги в специальном звании.
Очередное специальное звание на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью, может присваиваться:
по истечении установленного срока выслуги в специальном звании лицам начальствующего состава, имеющим ученую степень или ученое звание, при этом занимающим штатную должность в учебном заведении;
по истечении не менее двух установленных сроков выслуги в предыдущем специальном звании - остальным категориям начальствующего состава.
Присвоение специальных званий досрочно либо на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью, производится один раз за весь период службы в ОПС.
При этом специальные звания младшего начальствующего состава присваиваются начальниками, которым предоставлено право назначения на должности младшего начальствующего состава, а среднего и старшего начальствующего состава - Министром.
39. Срок выслуги в специальном звании исчисляется со дня подписания приказа о присвоении этого звания.
При неправомерной задержке присвоения специального звания срок выслуги в специальном звании исчисляется с момента окончания срока выслуги в предыдущем специальном звании.
Сотрудники, имеющие звания рядового и младшего начальствующего состава, назначенные на должности среднего начальствующего состава, представляются к присвоению специального звания среднего начальствующего состава независимо от срока выслуги в имеющемся звании.
40. Представление к присвоению очередных специальных званий сотрудников, находящихся в распоряжении соответствующего ОПС или имеющих дисциплинарное взыскание, а также в отношении которых возбуждено уголовное дело или проводится служебная проверка по фактам нарушения служебной дисциплины, не производится соответственно до назначения на должность, снятия дисциплинарного взыскания, прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или до окончания служебной проверки.
В случае вынесения решения о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания или прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям очередное специальное звание лицам рядового и начальствующего состава присваивается с момента наступления срока его присвоения, при соответствии очередного специального звания званию по занимаемой штатной должности.

38. Басшы құрамдағы кезектi арнаулы атақ (iшкi қызметтің полковнигіне дейiнгiнi қоса алғанда) қызметте жоғары нәтижелерге қол жеткiзгенi үшiн көтермелеу тәртiбiмен бұрынғы атағындағы қызмет өткерудiң белгіленген мерзiмi аяқталғанға дейiн мерзiмiнен бұрын немесе атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғары берiлуi мүмкін.
Арнаулы атақтар арнаулы атақтағы белгіленген қызмет өткеру мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткеннен кейiн ғана мерзiмiнен бұрын берiледi.
Атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғары кезекті арнаулы атақ мынадай жағдайларда:
ғылыми дәрежесi немесе ғылыми атағы бар, бұл ретте оқу орнындағы атқаратын штаттық лауазымдағы басшы құрамдағы арнаулы атақтағы адамдарға белгіленген қызмет өткеру мерзiмi аяқталғаннан кейiн;
алдыңғы арнаулы атағындағы белгіленген қызмет өткеру мерзiмiнiң кемiнде екеуi өткеннен кейiн - басшы құрамдағы басқа да санаттарға берiледi.
Арнаулы атақтарды мерзiмiнен бұрын не атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғары кезекті арнаулы атақ беру ӨҚҚ қызметіндегi бүкiл кезең үшiн бiр мәрте жүргізiледi.
Бұл ретте кiшi басшы құрамдағы арнаулы атақтарды оларға кiшi басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындау құқығы берiлген бастықтарға, ал орта және аға басшы құрамдағыларға - Министр бередi.
39. Арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi осы атақты беру туралы бұйрыққа қол қойылған күнiнен бастап есептеледi.
Арнаулы атақ беру заңсыз кешіктiрiлген кезде арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi алдыңғы арнаулы атақта қызмет өткеру мерзiмi аяқталған сәттен бастап есептеледi.
Орта басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған қатардағы және кiшi басшы құрамдағы атақтары бар қызметкерлер болған атағында қызмет өткеру мерзiмiне қарамастан орта басшы құрамдағы арнаулы атақ беруге ұсынылады.
40. Тиiстi ӨҚҚ қарамағындағы немесе тәртiптiк жазасы бар, сондай-ақ оларға қатысты қылмыстық iс қозғалған немесе қызметтiк тәртiпті бұзуы фактiлерi бойынша қызметтік тексеру жүргiзiлiп жатқан қызметкерлердi, тиiсiнше лауазымға тағайындауға дейiн, тәртiптiк жаза алып тасталғанға дейiн, ақтау негіздерi бойынша қылмыстық iс тоқтатылғанға дейiн немесе қызметтік тексеру аяқталғанға дейiн кезектi арнаулы атақтарға ұсыну жүргізiлмейдi.
Тәртiптiк жаза қолданудың заңсыздығы немесе ақтау негіздерi бойынша қылмыстық iстi тоқтату туралы шешiм шығарылған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға оны беру мерзiмi басталған сәттен бастап кезектi арнаулы атақтың штаттық лауазым бойынша атаққа сәйкес келуiне қарай беріледi.

41. Сотрудники могут быть лишены специальных званий по обвинительному приговору суда, вступившему в законную силу:
младшего начальствующего состава - начальниками, которым предоставлено право присвоения специального звания младшего начальствующего состава;
среднего и старшего начальствующего состава - Министром;
высшего начальствующего состава - в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан .
42. В случаях незаконного лишения специального звания решение о восстановлении в прежнем звании в соответствии с постановлением судебных органов принимается должностными лицами, принявшими решение о лишении специального звания.
Период незаконного лишения специального звания входит в срок выслуги в восстановленном специальном звании. Лицам, незаконно лишенным специального звания, в полном объеме возмещается материальный ущерб.
3. Назначение на должность, перемещение и продвижение по службе
43. Назначение на должность, перемещение и продвижение по службе производятся прямыми начальниками в соответствии с предоставленными им правами при соблюдении следующих условий:
1) при назначении на должность и перемещении по службе лиц рядового и начальствующего состава обеспечивается использование их по основной или родственной специальности либо в соответствии с имеющимся опытом, а при необходимости использования на должностях по новой для них специальности назначению предшествует переподготовка на соответствующих курсах (сборах);
2) непрерывный срок временного исполнения обязанностей по вакантной должности не должен превышать двух месяцев, а по не вакантной - четырех.
Сотрудникам, занимающим штатные должности, на которых в установленном порядке возложено временное исполнение обязанностей по другим должностям с освобождением от основных обязанностей, оплата производится в следующем порядке:
при временном исполнении обязанностей по должности отсутствующего сотрудника с более высоким окладом и распорядительными функциями в том же органе замещающему сотруднику должностной оклад определяется путем умножения соответствующего коэффициента по должности замещаемого сотрудника и стажа службы замещающего сотрудника на размер базового должностного оклада. Должностной оклад выплачивается с первого дня заместительства, но не более четырех месяцев по не вакантной должности;
штатным заместителям (помощникам) независимо от их служебных обязанностей, по не вакантным должностям своих непосредственных начальников выплата денежного довольствия производится по их основной, а не временно исполняемой должности;
при временном исполнении обязанностей по вакантной должности руководителя, в том числе и заместителями, оплата производится исходя из коэффициента по вакантной должности, но не более двух месяцев, далее принимается решение об их назначении на данную должность или освобождении от исполнения обязанностей по вакантной должности.
Назначение исполняющим обязанности по должности оформляется приказом начальника, которому предоставлено право назначения сотрудников на должности и их перемещения.
Оплата за временное исполнение обязанностей по не вакантным должностям руководителей производится только в том случае, если лицо, постоянно занимающее данную должность, а также его штатные заместители или помощники (независимо от их служебных обязанностей) убыли из подразделения (на излечение, в отпуск, в служебную командировку, на обучение и т.д.).
За время нахождения сотрудников, назначенных временно исполнять обязанности, в отпуске, служебной командировке, не связанной с исполнением обязанностей по временно исполняемой должности, на обучении, излечении в лечебных учреждениях, освобожденным от служебных обязанностей по болезни, выплачиваются должностные оклады только по основным должностям.
Сотрудникам, состоящим в распоряжении ОПС, должностные оклады по временно исполняемым не вакантным должностям не выплачиваются.

41. Қызметкерлер соттың заңды күшiне енген айыптау үкiмi бойынша арнаулы атақтардан айрылуы мүмкiн:
кiшi басшы құрамдағы - кiшi басшы құрамға арнаулы атақ беру құқығы берiлген бастықтар;
орта және аға басшы құрамдағылар - Министр;
жоғары басшы құрам - Қазақстан Республикасының қолданыстағы     заңнамасына сәйкес.
42. Арнаулы атақтан заңсыз айырылған жағдайда сот органдарының қаулысына сәйкес бұрынғы атағын қалпына келтiру туралы шешiмдi арнаулы атақтан айыру туралы шешiм қабылдаған лауазымды адамдар қабылдайды.
Арнаулы атақтан заңсыз айырылған кезең қалпына келтiрiлген арнаулы атақта қызмет өткерген мерзiмiне кiредi. Арнаулы атақтан заңсыз айырылған адамдарға толық көлемде материалдық зиян өтеледi.
3. Лауазымға тағайындау, қызмет бойынша ауыстыру және жылжыту
43. Лауазымға тағайындау, қызмет бойынша ауыстыру және жылжытуды тікелей бастықтар оларға берiлген құқықтарға сәйкес мынадай шарттар сақталған кезде жүргiзедi:
1) қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдарды лауазымға тағайындау және қызмет бойынша ауыстыру кезiнде оларды негізгі немесе ұқсас мамандық бойынша пайдалану не тәжiрибесiне қарай, ал олар үшiн жаңа мамандықтар бойынша лауазымдарда пайдалану қажет болған кезде тағайындау алдында тиiстi курстарда (жиындарда) қайта даярлау қамтамасыз етіледi;
2) бос лауазым бойынша уақытша мiндет атқарудың үздiксiз мерзiмi екi айдан, ал бос емес лауазым бойынша - төрт айдан аспауы тиiс.
Негiз мiндеттерiнен босатып, басқа лауазымдар бойынша уақытша мiндет атқару белгіленген тәртiппен жүктелген штаттық лауазымдардағы қызметкерлерге ақы төлеу мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
сол органда неғұрлым жалақысы мен билiк ету функциялары жоғары орнында жоқ қызметкердің лауазымы бойынша уақытша мiндет атқару кезiнде алмастырушы қызметкерге лауазымдық жалақы алмастырылатын қызметкер лауазымы бойынша тиiсті коэффициенттi алмастырушы қызметкердiң базалық лауазымдық жалақысының мөлшерiне, қызмет стажына көбейту жолымен анықталады. Лауазымдық жалақы алмастырудың бiрiншi күнiнен бастап, бiрақ бос лауазым бойынша төрт айдан асырмай төленедi;
штаттық орынбасарларға (көмекшiлерге) олардың қызметтiк мiндеттерiне қарамастан, өздерiнiң тiкелей бастықтарының бос емес лауазымдары бойынша ақшалай үлес төлеу уақытша атқаратын емес, олардың негізгі лауазымдары бойынша жүргізiледi;
басшының уақытша бос лауазымы бойынша уақытша міндет атқару кезiнде, оның iшiнде олардың орынбасарларына ақы төлеу бос лауазым бойынша коэффициент негiзге алынып, бiрақ екі айдан асырмай төленеді, одан әрі оларды осы лауазымға тағайындау немесе бос лауазым бойынша мiндет атқарудан босату туралы шешiм қабылданады.
Лауазым бойынша уақытша мiндет атқарушы етіп тағайындау оған қызметкерлердi лауазымдарға тағайындау әрі оларды ауыстыру құқығы берiлген бастықтың бұйрығымен ресімделеді.
Егер осы лауазымды тұрақты атқаратын адам, сондай-ақ оның штаттық орынбасарлары немесе көмекшiлерi (олардың қызметтiк мiндеттерiне қарамастан) бөлiмшеден кеткен жағдайда (емделуге, демалысқа, қызметтiк iссапарға; оқуға және т.б.) ғана басшылардың бос емес лауазымдары бойынша уақытша мiндет атқарғаны үшiн ақы төлеу жүргiзiледi.
Уақытша мiндет атқаруға тағайындалған қызметкерлердiң демалыста, уақытша атқаратын лауазымы бойынша мiндеттерiн атқарумен байланысты емес қызметтік iссапарда, оқуда болған, емдеу мекемесiнде емделген, ауруына байланысты қызметтiк мiндеттерiнен босатылған уақыттарында лауазымдық жалақы тек негізгі лауазымы бойынша ғана төленедi.
ӨҚҚ қарамағындағы қызметкерлерге бос емес уақытша атқарылатын лауазымдар бойынша лауазымдық жалақылар төленбейді.

3) при проведении организационно-штатных мероприятий лица начальствующего состава могут зачисляться в распоряжение ОПС на срок не более 15 дней.
В исключительных случаях, вызванных особыми обстоятельствами, пребывание в распоряжении свыше 15 дней, но не более двух месяцев, допускается с разрешения Министра.
В срок пребывания в распоряжении не засчитывается период нахождения лиц рядового и начальствующего состава в установленных настоящим Положением отпусках, на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в лечебных учреждениях; время нахождения в пути следования от места прежней службы до места дислокации соответствующего ОПС; время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях заочных, вечерних отделений высших и средних специальных учебных заведений; время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела или вынесения оправдательного приговора, с момента нахождения под арестом и по день освобождения включительно;
Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении, не использовавшим очередной отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе, как правило, должен предоставляться неиспользованный отпуск. За время очередного отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение, независимо от срока пребывания в распоряжении.
4) перемещение по службе лиц рядового и начальствующего состава осуществляется, как правило, без зачисления их в распоряжение соответствующего ОПС. Назначение на должность лиц, состоящих в распоряжении соответствующего органа, производится не позднее двух месяцев со дня освобождения от должности. Порядок использования на службе находящихся в распоряжении ОПС указанных лиц определяется руководителем подразделения, в котором состоит сотрудник.
Сотрудникам ОПС за время нахождения в распоряжении соответствующих органов государственной противопожарной службы в соответствии с подпунктом 3) пункта 43 настоящего Положения, денежное содержание со дня освобождения от штатной должности выплачивается в размере должностного оклада по последней основной должности и доплаты за специальное звание, им также выплачивается денежная компенсация на содержание жилища и коммунальные услуги в случае, если до зачисления в распоряжение они получали такую компенсацию.
5) при необходимости срочного замещения вакантной должности прямому начальнику - от начальника территориального органа и государственного учреждения государственной противопожарной службы и его филиалов в областях, городах Астане, Алматы и выше - разрешается с согласия начальника, имеющего право назначения на эту должность, временно назначать лицо начальствующего состава на данную должность на срок не более одного месяца;

3) басшы құрамдағы адамдар ұйымдастыру-штаттық іс-шараларының жүргiзiлуi кезiнде 15 күннен аспайтын мерзiмге ӨҚҚ қарамағына есептелуi мүмкін.
Айрықша жағдаяттардан туындаған ерекше жағдайларда 15 күннен астам, бiрақ екi айдан аспайтын мерзiмге Министрдiң рұқсатымен қарамағында болуға жол беріледі.
Қарамағында болу мерзiмiне қатардағы және басшы құрамның осы Ережеде белгiленген демалыста, емдеу мекемелерiнде емделуде (әскери-дәрiгерлiк комиссияның жiберуiмен тексерiлу); бұрынғы қызмет орнынан тиiстi ӨҚҚ орналасқан жерге жету үшiн жолда болған уақыты; жоғары және арнаулы орта оқу орындарының сырттай, кешкі бөлімдерінің оқу-емтихан сессияларында болған уақыты; қылмыстық iс тоқтатылған немесе ақтау үкiмi шығарылған жағдайларда қамауға алынған күнiнен бастап әрi босатылған күнiн қоса алғанда, қылмыстық жауапкершілікке тартылғанына байланысты қамауда болу уақыты есептелмейді;
Атқаратын лауазымынан босатылған әрі кезекті демалысын пайдаланбаған, қарамағындағы қызметкерлерге, оларды қызметте одан әрi пайдалану туралы мәселенi шешу кешiктірiлген жағдайда, әдетте пайдаланылмаған демалыс берiлуi тиiс. Кезектi демалыс кезiнде ақшалай үлес оларға қарамағында болуы мерзiмiне қарамастан, қарамағына есептелген күнi негізгі лауазымы бойынша алатын жалақысы мөлшерiнде ақшалай үлес төленедi.
4) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызмет бойынша ауысуы, әдетте оларды тиiсті ӨҚҚ-ның қарамағына қабылдаусыз жүзеге асырылады. Тиiстi органның қарамағындағы адамдарды лауазымға тағайындау лауазымнан босатылған күнiнен бастап екi айдан кешiктiрiлмей жүргiзiледi. ӨҚҚ қарамағында көрсетілген адамдарды қызметке пайдалану тәртiбiн қызметкер штатында тұратын бөлiмшенiң басшысы белгілейдi.
ӨҚҚ қызметкерлерiне тиiсті мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қарамағында болуы уақытында осы Ереженiң 43-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ақшалай үлес штаттық лауазымнан босатылған күнiнен бастап соңғы негізгі лауазымы бойынша лауазымдық жалақы мөлшерiнде әрi арнаулы атағы үшiн үстемеақы төленедi, сондай-ақ оларға егер қарамағына есептелгенге дейiн олар мұндай өтемақы алған болса, тұрғын үй ұстау мен коммуналдық қызметтepгe ақшалай өтемақы төленедi.
5) мемлекеттiк өртке қарсы қызметтің тиiстi аумақтық органдары мен мемлекеттiк мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдарының бастықтары және олардан жоғары бастықтарды тiкелей бастықтың бос лауазымын шұғыл алмастыру қажет болған кезде - осы лауазымға тағайындау құқығы бар бастықтың келiсiмiмен осы лауазымға басшы құрамның адамын уақытша - бiр айдан аспайтын мерзiмге тағайындауға рұқсат етіледі;

6) при необходимости срочного перемещения лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава на другие должности, а также в другую местность решение об этом, с их согласия, принимают соответствующие прямые начальники с учетом подготовки и опыта службы этих лиц, а также отсутствия у них и членов их семей медицинских противопоказаний;
7) перемещение по службе в другую местность лиц начальствующего состава, не достигших установленных пунктом 11 настоящего Положения предельных возрастов состояния на службе, признанных годными к военной службе или годными к службе вне строя в мирное время, но нуждающихся по состоянию своего здоровья или по состоянию здоровья членов их семей в изменении места службы (жительства), производится по разрешению соответствующих начальников на основании заключения военно-врачебной комиссии.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
44. Перемещение по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава производится:
1) на вышестоящие должности - в порядке продвижения по службе;
2) на равнозначные должности - с согласия этих лиц, при необходимости замещения других должностей либо для более целесообразного использования их с учетом деловых и личных качеств, подготовки по новой специальности, а также по семейным обстоятельствам, состоянию здоровья или возрасту;
3) в связи с поступлением на учебу в учебное заведение системы Министерства с освобождением от занимаемой штатной должности, а также при назначении на должность после окончания учебного заведения;
4) на нижестоящие должности:
при сокращении штатов или реорганизации ОПС в случае невозможности перемещения этих лиц на равнозначные должности и с их согласия;
по состоянию здоровья - на основании заключения (постановления) военно-врачебной комиссии и с их согласия;
в порядке дисциплинарного взыскания;
по личной просьбе.
45. Перемещение по службе лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава производится:
1) на вышестоящие должности - в порядке продвижения по службе;
2) на равнозначные должности - в связи с проведением организационно-штатных мероприятий, для более целесообразного использования по специальности и с учетом опыта работы, также по личной просьбе, с согласия их непосредственных и прямых начальников;
3) в связи с поступлением на учебу в учебное заведение системы Министерства с освобождением от занимаемой штатной должности, а также при назначении на должность после окончания учебного заведения;

6) орта, аға және жоғары басшы құрамның адамдарын басқа лауазымдарға шұғыл ауыстыру, сондай-ақ басқа жерге ауыстыру қажет болған кезде бұл туралы шешiмдi олардың келiсiмiмен тиiстi тiкелей бастықтары осы адамдардың дайындығы мен қызмет тәжiрибесiн, сондай-ақ оларда отбасы мүшелерiнде медициналық қарсы айғақтардың жоқтығын ескере отырып қабылдайды;
7) осы Ереженiң 11-тармағында белгіленген қызметте болудың шекті жасына жетпеген, әскери қызметке немесе бейбiт уақытта саптық емес қызметке жарамды деп танылған, бiрақ өзiнiң денсаулығының жай-күйi немесе отбасы мүшелерiнiң денсаулығының жай-күйi бойынша қызмет (тұрғылықты) орнын ауыстыруы қажет басшы құрамдағы адамдардың басқа жерге қызметi бойынша ауыстырылуы әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысының негізінде тиісті бастықтардың рұқсаты бойынша жүргізiледi.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
44. Қатардағы және кiші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бойынша ауыстыру мынадай жағдайларда жүргiзiледi:
1) жоғары тұрған лауазымдарға - қызмет бойынша жылжыту тәртiбiмен;
2) бiрдей лауазымдарға - басқа лауазымдарды алмастыру қажет болған не олардың iскерлiк әрі жеке басының қабiлеттерiн ескере отырып, неғұрлым орынды пайдалану, жаңа мамандық бойынша даярлау, сондай-ақ отбасы жағдайлары, денсаулығының жай-күйi немесе жасына қарай осы адамдардың келiсiмiмен;
3) Министрлiк жүйесiндегі оқу орнына оқуға түсуiмен атқаратын штаттық лауазымынан босатылуына байланысты, сондай-ақ оқу орнын бiтiргеннен кейiн лауазымға тағайындалған кезде;
4) төменгi тұрған лауазымдарға:
ӨҚҚ штаттары қысқартылған немесе ол қайта ұйымдастырылған кезде олардың келiсiмiмен осы адамдарды бiрдей лауазымдарға ауыстыру мүмкiн болмаған жағдайда;
денсаулығының жай-күйi бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (қаулысы) негізiнде әрi олардың келiсiмiмен;
тәртiптiк жаза ретiмен;
өзiнiң жеке өтiнiшi бойынша жүргізiледi.
45. Орта, аға және жоғары басшы құрамның адамдарын қызмет бойынша ауыстыру мынадай жағдайларда жүргізiледi:
1) жоғары тұрған лауазымдарға - қызмет бойынша жылжыту тәртiбiмен;
2) бiрдей лауазымдарға - ұйымдастыру-штаттық iс-шараларының жүргізiлуiне байланысты, олардың мамандығы мен жұмыс тәжiрибесiн ескере отырып, неғұрлым орынды пайдалану үшiн, сондай-ақ өзiнiң жеке өтiнiшi бойынша олардың тiкелей және төте бастықтарының келiсiмiмен;
3) Министрлiк жүйесiндегi оқу орнына оқуға түсуiмен атқаратын штаттық лауазымнан босатылуына байланысты, сондай-ақ оқу орнын бiтiргеннен кейiн лауазымға тағайындалған кезде;

4) на нижестоящие должности:
при сокращении штатов или реорганизации ОПС в случае невозможности использования этих лиц на равнозначной должности и с их согласия;
по состоянию здоровья - на основании заключения (постановления) военно-врачебной комиссии;
в интересах службы - с их согласия;
по личной просьбе;
в порядке дисциплинарного взыскания.
Решение о перемещении по службе лиц рядового и начальствующего состава оформляется приказом по личному составу с указанием основания перемещения.
46. Продвижение по службе лиц рядового и начальствующего состава производится, как правило, из числа сотрудников, состоящих в резерве руководящих кадров, с учетом их деловых и личных качеств, состояния здоровья.
Работа с лицами начальствующего состава, зачисленными в резерв руководящих кадров, осуществляется в порядке, определяемом Министром.
47. Лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава, перемещенные по службе, подлежат откомандированию к новому месту службы после сдачи дел и должности, но не позднее месячного срока со дня получения территориальным органом или государственным учреждением  государственной противопожарной службы и его филиалами в областях и городах Астане, Алматы приказа или письменного извещения о перемещении по службе, кроме случаев, когда эти лица находятся в очередном отпуске или на лечении.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
48. Лица рядового и начальствующего состава, находящиеся в резерве, отпуске, на излечении, командировке не подлежат перемещению по службе или увольнению.
49. Лицо рядового или начальствующего состава, в отношении которого возбуждено уголовное дело и не применена мера пресечения в виде содержания под стражей, до принятия решения судом по данному уголовному делу отстраняется в порядке, установленном уголовно- процессуальным законодательством , от исполнения служебных обязанностей на период следствия.
Сотрудникам, в случае привлечения их в качестве обвиняемых в совершении преступления, в отношении которых в установленном порядке избрана мера пресечения - заключение под стражу, выплата денежного довольствия приостанавливается со дня заключения под стражу до принятия решения по уголовному делу.
В случае вынесения оправдательного приговора, прекращения уголовного дела за отсутствием в деянии состава преступления или за недоказанностью участия в совершении преступления денежное довольствие сотрудникам за время вынужденного отсутствия на службе возмещается в соответствии с законодательством .
Сотрудникам, арестованным по решению (определению) следственных или судебных органов, выплата денежного довольствия прекращается со дня отстранения от должности. Денежное довольствие за время нахождения под арестом не выплачивается независимо от вида примененного судом наказания, в том числе в случае вынесения приговора об условном осуждении.
Сотрудникам, арестованным в дисциплинарном порядке с содержанием на гауптвахте, денежное содержание за время нахождения под арестом выплачивается.
Сотрудникам, уволенным из ОПС в связи с осуждением за преступления, а затем реабилитированным и восстановленным соответственно в должности и специальном звании, за время вынужденного отсутствия на службе возмещается денежное довольствие в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

4) төменгi тұрған лауазымдарға:
ӨҚҚ штаттары қысқартылған немесе ол қайта ұйымдастырылған кезде және олардың келiсiмiмен осы адамдарды бiрдей лауазымдарға пайдалануға мүмкiн болмаған жағдайда;
денсаулығының жай-күйi бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (қаулысы) негiзiнде;
қызмет мүддесiнде - олардың келiсiмiмен;
өзiнiң жеке өтiнiшi бойынша;
тәртіптік жаза ретімен жүргізіледі.
Қатардағы және басшы құрамның адамдарын қызмет бойынша ауыстыру туралы шешiм ауыстыру негiзi көрсетiлiп, жеке құрам бойынша бұйрықпен ресiмделедi.
46. Қатардағы және басшы құрамның адамдарын қызмет бойынша жылжыту, әдетте олардың iскерлiк әрi жеке басының қабiлеттерi, денсаулығының жай-күйi ескерiле отырып, басшы кадрлар резервiнде тұрған қызметкерлер iшiнен жүргiзiледi.
Басшы кадрлар резервiнде есепке алынған басшы құрамның адамдарымен жұмыс Министр белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
47. Қызмет бойынша ауыстырылған орта, аға және жоғары құрамдағы адамдар iстер мен лауазымды тапсырғаннан кейiн, бiрақ осы адамдар кезектi демалыста немесе емделуде болған жағдайлардан басқа мемлекеттік өртке қарсы қызметтiң аумақтық органдары немесе мемлекеттiк мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдары қызмет бойынша ауыстыру туралы бұйрық немесе жазбаша хабарлама алған сәттен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктірмей жаңа қызмет орнына iссапарға баруы тиiс.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
48. Резервтегi, демалыстағы, емделудегі, iссапардағы қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызмет бойынша ауыстыруға немесе қызметтен босатылуға жатпайды.
49. Оған қатысты қылмыстық iс қозғалған әрi қамауға алу түрiнде жолын кесу шарасы қолданылмаған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар осы қылмыстық iс бойынша сот шешiм қабылдағанға дейiн қылмыстық iс жүргiзу заңнамасында белгіленген тәртiппен тергеу жүргізiлетiн кезеңге қызметтік міндеттерiн атқарудан шеттетiледi.
Оларға қатысты қамауға алу сияқты жолын кесу шарасы белгiленген тәртiппен қолданылған, қылмыс жасауға айыпты ретiнде тартылған жағдайда қызметкерлерге ақшалай үлес төлеу қылмыстық iс бойынша шешiм қабылданғанға дейiн қамауға алынған күнiнен бастап тоқтатыла тұрады.
Ақтау үкiмi шығарылған, iс-әрекетiнде қылмыс құрамы анықталмағаны немесе қылмыс жасауға қатысқаны дәлелденбегенi үшiн қылмыстық iс тоқтатылған жағдайда қызметкерлерге қызметте ықтиярсыз болмаған уақыты үшiн заңнамаға сәйкес ақшалай үлес өтеледi.
Тергеу немесе сот органдарының шешiмi (айқындамасы) бойынша қамауға алынған қызметкерлерге лауазымынан шеттетілген күнiнен бастап ақшалай үлес төлеу тоқтатылады. Сот қолданған жаза түрiне қарамастан, оның iшiнде шартты түрде жазалау туралы үкiм шығарылған жағдайда қамауда болған кезiне ақшалай үлес төленбейдi.
Гаупвахтада ұсталып, тәртiптiк ретiмен қамауға алынған қызметкерлерге қамауда болған кезiне ақшалай үлес төленедi.
ӨҚҚ-дан қылмысы үшiн сотталуына байланысты қызметтен босатылған, кейін ақталған әрi тиiсiнше лауазымы мен арнаулы атағы қалпына келтiрiлген қызметкерлерге қызметте ықтиярсыз болмаған кезi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен ақшалай үлес өтеледi.

4. Аттестация
50. Аттестация лиц рядового и начальствующего состава проводится с целью выявления их служебному несоответствию, установленному в аттестационном порядке.
Выводы аттестационной комиссии утверждаются руководителями ОПС.
51. При проведении аттестации лиц рядового и начальствующего состава предшествует подготовительная работа (организационные и воспитательные мероприятия, личные беседы с аттестуемым и др.).
52. Аттестация, по которой предполагаются выводы об увольнении аттестуемого из ОПС, проводится в его присутствии. В случае неявки сотрудника на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин, комиссия вправе принять решение о проведении аттестации в его отсутствие на основе имеющихся материалов.
53. Аттестационные комиссии образуются руководителями территориальных органов и государственного учреждения государственной противопожарной службы и его филиалов в областях и городах Астане, Алматы по представлению кадровых аппаратов.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
54. Порядок и условия проведения аттестации, принятие решений по ней, а также рассмотрения жалоб на нарушения при проведении аттестации определяются Министром.
5. Отпуска
55. Лицам рядового и начальствующего состава ОПС предоставляются отпуска:
1) ежегодные;
2) без сохранения заработной платы (краткосрочные);
3) учебные;
4) дополнительные;
5) отпуска по беременности и родам, отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей;
6) иные отпуска, установленные законодательством Республики Казахстан.
56. Продолжительность отпусков исчисляется в календарных днях без учета праздничных дней, приходящихся на дни трудового отпуска, независимо от применяемых режимов и графиков работы.
Сотрудникам за время ежегодных, краткосрочных и дополнительных отпусков денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ко дню убытия в отпуск по основной (не временно исполняемой) штатной должности, включая надбавки, коэффициенты, а также денежную компенсацию на содержание жилища и коммунальные услуги, если ко дню убытия они их получали.
Если в период нахождения в отпуске у сотрудника изменился размер денежного довольствия в связи с изменением должностного оклада по занимаемой должности, возникновением права на увеличение должностного оклада, надбавок или ему присвоено очередное звание, по возвращении из отпуска ему производится соответствующий перерасчет.
Женщинам - лицам рядового и начальствующего состава за время отпусков по беременности и родам денежное довольствие выплачивается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.

4. Аттестаттау
50. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды аттестаттау олардың қызметiне сәйкестiгiн анықтау мақсатында белгiленген аттестаттау тәртiбiмен жүргiзiледi.
Аттестаттау комиссиясының қорытындысын ӨҚҚ басшылары бекiтедi.
51. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды аттестаттауды жүргiзген кезде алдын ала дайындық жұмысы (ұйымдастыру және тәрбиелеу iс-шаралары, аттестатталатын адамдармен жеке әңгімелесу және т.с.с) жүргізiледi.
52. Ол бойынша аттестатталатын адамды ӨҚҚ-дан босату туралы қорытынды шығарылуы жорамалданған аттестаттау ол адамның қатысуымен жүргiзiледi. Қызметкер аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелдi себептерсiз келмеген жағдайда комиссия қолда бар материалдардың негiзiнде оның қатысуынсыз аттестаттауды жүргізу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
53. Аттестаттау комиссияларын кадрлар аппараттарының ұсынуы бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық органдары мен мемлекеттiк мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдарының басшылары құрады.
Ескерту. 53-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
54. Аттестаттауды өткiзу тәртiбi мен шарттарын, ол бойынша шешiмдер қабылдау, сондай-ақ аттестаттауды өткiзу кезiндегі тәртiп бұзушылыққа шағымдарды қарау тәртiбiн Министр белгілейдi.
5. Демалыстар
55. ӨҚҚ-ның қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға мынадай:
1) жыл сайынғы;
2) жалақыны сақтаусыз (қысқа мерзiмдi);
3) оқу;
4) қосымша;
5) жүктiлігi мен босануы бойынша әйелдерге демалыстар, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) демалыс;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де демалыстар берiледi.
56. Демалыс ұзақтығы қолданылатын жұмыс режимi мен кестелерiне қарамастан, еңбек демалысына сәйкес келетін мереке күндерiн есепке алмай күнтiзбелiк күндерге есептеледi.
Қызметкерлерге жыл сайынғы, қысқа мерзiмдi және қосымша демалыстар кезiнде, үстемеақыларды, коэффициенттердi, сондай-ақ егер олар кеткен күнi оларды алған болса, тұрғын үй ұстау мен коммуналдық төлемдерге ақшалай өтемақыны қоса алғанда, негiзгi штаттық лауазымы (уақытша атқарылған емес) бойынша демалысқа шыққан күнi алатын мөлшерде ақшалай үлес төленедi.
Егер демалыста болған кезеңiнде қызметкердiң атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық жалақысының өзгеруiне, лауазымдық жалақысының артуына, оған үстемеақы төленуiне немесе кезекті атақ берiлуi құқығының туындауына байланысты ақшалай үлестiң мөлшерi өзгерсе, ол демалыстан келгеннен кейiн оған тиiстi қайта есептеу жүргізiледi.
Қатардағы және басшы құрамдағы әйелдерге жүктілігі мен босануы бойынша демалыстағы кезiндегi ақшалай үлес Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес төленедi.

57. Ежегодные отпуска предоставляются лицам рядового и начальствующего состава продолжительностью 30 календарных дней.
58. Дополнительный оплачиваемый отпуск в зависимости от выслуги лет (в календарном исчислении), учитываемой при назначении пенсии по линии ОПС, лицам рядового и начальствующего состава предоставляется:
1) имеющим выслугу более десяти лет - продолжительностью 5 календарных дней;
2) имеющим выслугу более пятнадцати лет - продолжительностью 10 календарных дней;
3) имеющим выслугу более двадцати лет - продолжительностью 15 календарных дней.
59. Лицам рядового и начальствующего состава, проходящим службу в регионах, объявленных решениями Правительства Республики Казахстан зонами экологического бедствия, предоставляются ежегодные дополнительные отпуска, продолжительность и порядок которых определяется в соответствии с действующим законодательством .
60. Ежегодный отпуск предоставляется в течение календарного года в соответствии с графиком отпусков.
Лицам рядового и начальствующего состава, заболевшим во время ежегодного отпуска, отпуск продлевается на число дней нахождения их на лечении.
Продолжительность ежегодного отпуска лицам рядового и начальствующего состава в год поступления на службу в ОПС исчисляется пропорционально прослуженному времени со дня поступления их на службу до конца года из расчета: одна двенадцатая часть отпуска - за каждый полный месяц службы.
61. Сотрудники могут использовать ежегодный отпуск по частям.
62. Отзыв лиц рядового и начальствующего состава из ежегодных отпусков без оснований не допускается. В случае служебной необходимости допускается отзыв этих лиц из ежегодного отпуска на основании письменного приказа прямого начальника, имеющего право назначения на должность. При этом неиспользованная часть отпуска предоставляется, как правило, в текущем году или не позднее первого квартала следующего года. По желанию лиц рядового и начальствующего состава неиспользованная часть отпуска может быть присоединена к очередному отпуску за следующий год.
Суммирование неиспользованных за несколько лет отпусков и их предоставление длительностью более сорока пяти календарных дней не допускается, в том числе при увольнении из ОПС по любым основаниям.
63. Лицам рядового и начальствующего состава, увольняемым из ОПС по достижению предельного возраста состояния на службе, болезни, сокращению штатов, в год увольнения, по их желанию, предоставляется ежегодный отпуск на срок за фактически отработанное ими время в этом году или за неиспользованный в год увольнения очередной отпуск выплачивается денежная компенсация, пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за 45 календарных дней.
Лицам рядового и начальствующего состава (кроме лиц, указанных в части первой настоящего пункта), увольняемым из ОПС, за неиспользованный в году увольнения ежегодный отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за 45 календарных дней.

57. Жыл сайынғы демалыс қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға 30 күнтiзбелiк күнге берiледi.
58. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға ӨҚҚ бағыты бойынша зейнетақы тағайындау кезiнде ескерiлетiн, қызмет өткерген жылдарына қарай төленетін қосымша демалыс (күнтізбелiк есептеумен):
1) қызмет өткерген жылдары он жылдан acca - ұзақтығы 5 күнтiзбелiк күн;
2) қызмет өткерген жылдары он бес жылдан acca - ұзақтығы 10 күнтiзбелiк күн;
3) қызмет өткерген жылдары жиырма жылдан асса - ұзақтығы 15 күнтiзбелiк күн берiледi.
59. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiмен экологиялық апат аймақтары деп жарияланған өңiрлерде қызмет өткерушi қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға ұзақтығы мен олардың тәртiбi қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгіленетін жыл сайынғы қосымша демалыс берiледi.
60. Жыл сайынғы демалыс демалыс кестесiне сәйкес күнтiзбелiк жыл iшiнде берiледi.
Жыл сайынғы демалыс кезiнде ауырып қалған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға демалыс олардың емделуде болған күнiнiң санына ұзартылады.
ӨҚҚ-ға қызметке тұрған жылына сәйкес қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың жыл сайынғы демалысының ұзақтығы олардың қызметке тұрған күнiнен бастап қызмет өткерген уақытына барабар мынадай есеппен: әрбiр қызмет өткерген толық ай үшiн демалысының он екiден бiр бөлiгi есептеледi.
61. Қызметкерлер жыл сайынғы демалысты бөлiп пайдалана алады.
62. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды негізсіз жыл сайынғы демалыстан шақырып алуға жол берiлмейдi. Қызметтік қажеттілiк орын алған жағдайда бұл адамдарды лауазымға тағайындауға құқылы тiкелей бастықтың жазбаша бұйрығының негізінде жыл сайынғы демалыстан шақырып алуға жол берiледi. Бұл ретте демалыстың пайдаланылмаған бөлiгі, әдетте ағымдағы жылы немесе келесi жылдың бiрiншi тоқсанынан кешiктiрмей берiледi. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың тілегі бойынша демалыстың пайдаланылмаған бөлiгі келесi жылы кезектi демалысқа қосылуы мүмкiн.
Бiрнеше жыл пайдаланылмаған демалыс күндерiн қосуға және ұзақтығы қырық бес күнтiзбелiк күннен астам демалыс беруге жол берiлмейдi, оның iшiнде кез келген негіз бойынша ӨҚҚ-дан босату кезiнде де.
63. Қатардағы және басшы құрамның ӨҚҚ-дан қызметте болуының шектi жасына жетуiне, ауыруына, штаттың қысқартылуына байланысты босатылған адамдарына босатылу жылы олардың тiлегi бойынша оларды осы жылы нақты жұмыс iстеген уақыты үшiн жыл сайынғы демалыс берiледi немесе босатылған жылы пайдаланылмаған демалыс үшiн осы жылы қызмет өткерген уақытына барабар, бiрақ 45 күнтізбелiк күннен аспайтын ақшалай өтемақы төленедi.
ӨҚҚ-дан босатылатын қатардағы және басшы құрамның адамдарына (осы тармақтың бiрiншi бөлiгінде көрсетiлген адамдардан басқа) босатылған жылы пайдаланылмаған жыл сайынғы демалыс үшiн осы жылы қызмет өткерген уақытына барабар, бiрақ 45 күнтiзбелiк күннен аспайтын ақшалай өтемақы төленедi.

64. Краткосрочные отпуска предоставляются сотрудникам для решения неотложных социально-бытовых вопросов, прежде всего, связанных с заболеванием, выполнением родственного долга, а также по другим уважительным причинам. Краткосрочный отпуск в счет очередного отпуска не засчитывается.
65. Продолжительность нахождения на листке освобождения по временной нетрудоспособности определяется характером заболевания. В общей сложности время непрерывного нахождения на лечении в лечебных учреждениях не должно превышать двух месяцев, кроме тех случаев, когда действующим законодательством предусмотрены более длительные сроки нахождения на лечении по отдельным заболеваниям. По истечении установленного срока непрерывного нахождения на лечении указанные лица рядового и начальствующего состава подлежат освидетельствованию военно-врачебной комиссией для решения вопроса о годности их к дальнейшей службе.
Время нахождения на лечении лиц рядового и начальствующего состава в связи с полученными ими при исполнении служебных обязанностей и служебного долга ранениями, контузиями или увечьями сроком не ограничивается. На медицинское освидетельствование указанные лица направляются после окончания лечения или при определившемся исходе заболевания.
Лица рядового и начальствующего состава, часто и длительно болеющие, направляются по представлениям лечебно-профилактических учреждений кадровыми аппаратами территориальных органов и государственного учреждения государственной противопожарной службы и его филиалов в областях и городах Астане, Алматы на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии для определения годности к дальнейшему прохождению службы.
Оплата проезда к месту лечения и обратно по направлению лечебного учреждения Министерства внутренних дел Республики Казахстан производится за счет средств ОПС.
Сотрудникам, находящимся на излечении в госпиталях, больницах, стационарах и других лечебных организациях, освобожденным от службы на основании листков освобождения по временной нетрудоспособности, сохраняется выплата денежного содержания в размере, получаемом ко дню болезни, но не более чем за три месяца непрерывного нахождения на излечении. Выплата денежного содержания за время болезни сверх указанных сроков допускается в зависимости от заключения военно-врачебной комиссии о годности сотрудника к дальнейшей службе в ОПС.
Сотрудникам, находящимся на излечении в связи с ранением, контузией или увечьем, полученным при исполнении служебных обязанностей или служебного долга, денежное довольствие выплачивается за время нахождения на излечении, вплоть до вступления их в исполнение должности или увольнения из ОПС.
Сотрудникам, заболевшим в период нахождения в распоряжении ОПС, денежное содержание за время излечения выплачивается в размере, получаемом ко дню зачисления в распоряжение (независимо от срока пребывания в распоряжении).
Женщинам - сотрудницам ОПС, находящимся в дополнительных отпусках по уходу за ребенком, выплачивается денежная компенсация на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в случае, если до выхода в этот отпуск они получали такую компенсацию.

64. Қысқа мерзiмдi демалыстар барлық қызметкерлерге шұғыл әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерiн шешу үшiн, ең алдымен ауруына, туысқандық парызын орындауына байланысты, сондай-ақ басқа да дәлелдi себептер бойынша берiледi. Қысқа мерзiмдi демалыс жыл сайынғы демалыс есебiне есептелмейдi.
65. Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша босатылуы парағының ұзақтығы ауруының сипатына қарай анықталады. Қолданыстағы заңнамада жекелеген аурулар бойынша емделудiң неғұрлым ұзақ мерзiмi көзделетiн жағдайлардан басқа, емдеу мекемелерiнде үздiксiз емделудiң жалпы алғандағы уақыты екi айдан аспауы тиiс. Үздiксiз емделудiң белгiленген мерзiмi аяқталғаннан кейiн қатардағы және басшы құрамдағы көрсетiлген адамдар олардың одан әрi қызметке жарамдылығы туралы мәселенi шешу үшiн әскери-дәрiгерлiк комиссияның куәландырылуына жатады.
Олар қызметтiк мiндеттерiн атқаруы және қызметтiк борышын орындауы кезiнде алған жарақаттануына, контузиясына немесе мертiгуiне байланысты қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың емделуде болған уақыты мерзiмi шектелмейдi. Көрсетiлген адамдар емделуi аяқталғаннан кейiн немесе ауруының нәтижесi анықталған кезде медициналық куәландыруға жiберiледi.
Жиi әрi ұзақ уақыт ауыратын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар олардың одан әрi қызметті өткеруге жарамдылығын айқындау үшiн мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық органдары мен мемлекеттік мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдарының кадрлар аппараттарының емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң ұсынуы бойынша әскери-дәрiгерлiк комиссияларға медициналық куәландыруға жiберiледi.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігі емдеу мекемесiнiң жолдамасы бойынша емделу орнына және керi бағытта жолына ақы төлеу ӨҚҚ қаражаты есебiнен жүргізiледi.
Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша босату парақтары негізiнде қызметтен босатылған, госпитальдарда, ауруханаларда, стационарларда және басқа да емдеу мекемелерiнде емделiп жатқан қызметкерлерге ауырған күнiне алып келген мөлшерде ақшалай үлес төлеу сақталады, бiрақ үздiксiз емделуiнiң үш айдан аспайтын мерзiмiне. Әскери-дәрiгерлiк комиссияның ӨҚҚ-дағы қызметкердiң қызметке одан әрi жарамдылығы туралы қорытындысына қарай көрсетілген мерзiмнен тыс ауырған уақыты ақшалай үлес төлеуге жол берiледi.
Қызметтiк мiндеттерiн атқаруы және қызметтік борышын орындауы кезiнде алған жарақаттануына, контузиясына немесе мертiгуiне байланысты емделудегі қызметкерлерге ақшалай үлес олар лауазымын атқаруға кiрiскенге немесе ӨҚҚ-дан босағанға дейiн емделуде болған уақыты үшiн төленедi.
ӨҚҚ қарамағында болған кезеңiнде ауырған қызметкерлерге емделу уақыты үшiн ақшалай үлес қарамағына есептелген күнiне алатын мөлшерде (қарамағында болу мерзiмiне қарамастан) төленедi.
Егер олар осы демалысқа шыққанға дейiн осындай өтемақы алған болса, бала күту жөнiндегi қосымша демалыстағы ӨҚҚ қызметкерлерi - әйелдерге тұрғын үй ұстау мен коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақы төленедi.

Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
66. Отпуск в связи с окончанием учебного заведения системы Министерства по очной форме обучения предоставляется выпускникам после их назначения на должность в ОПС по месту их персонального распределения.
Сотрудникам, обучающимся в учебном заведении системы Министерства по заочной форме обучения, предоставляются учебные отпуска с сохранением заработной платы на период сдачи экзаменов продолжительностью, равной продолжительности экзаменационной сессии, но не более сорока дней в течение одного года, при этом им, а также слушателям (курсантам), обучающимся по очной форме в учебных заведениях по линии чрезвычайных ситуаций органов зарубежных стран и лицам рядового и начальствующего состава, обучающимся в высшем учебном заведении системы Министерства или другого государства по заочной форме обучения, а также на курсах повышения квалификации и подготовки кадров, возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту учебы и обратно. Сотрудникам, обучающимся на курсах повышения квалификации и подготовки кадров, выплачиваются за каждый день нахождения на учебе суточные и возмещаются расходы по найму жилого помещения в порядке и по нормам, установленным на служебные командировки .
Кандидатам из числа сотрудников ОПС, допущенных к сдаче вступительных экзаменов в учебное заведение системы Министерства, дается дополнительно время на проезд от места службы до места нахождения учебного заведения и обратно. Повторное получение отпуска для сдачи вступительных экзаменов в текущем году не допускается.
Вопросы оплаты труда, предоставления отпусков сотрудникам, обучающимся в иных учебных заведениях по заочной (вечерней) форме обучения, регулируются нормами трудового законодательства .
Лицам рядового и начальствующего состава, поступающим в адъюнктуру, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются учебные отпуска продолжительностью 30 календарных дней, а поступающим в гражданские высшие учебные заведения для сдачи вступительных экзаменов - продолжительностью до 15 календарных дней без сохранения денежного содержания.
67. Дополнительные отпуска и отпуска по беременности и родам, отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, определяемые законодательством Республики Казахстан , предоставляются лицам рядового и начальствующего состава сверх очередного отпуска.
68. Дополнительный отпуск суммируется с ежегодным отпуском и может предоставляться одновременно с ним или отдельно по желанию сотрудника ОПС, при этом общая непрерывная продолжительность дополнительного и ежегодного отпусков не должна превышать пятидесяти пяти календарных дней.

Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
66. Министрлiк жүйесiндегі күндiзгі оқу нысанындағы оқу орнын аяқтауына байланысты демалыс оқуды бітірушiлерге олар дербес түрде бөлiнген жерi бойынша ӨҚҚ лауазымына тағайындалғаннан кейiн берiледi.
Министрлiк жүйесiндегi сырттай оқу нысанындағы оқу орнында оқитын қызметкерлерге емтихан сессиясының ұзақтығы мерзiмiне тең, бiрақ бiр жылдың iшiнде қырық күннен аспайтын емтихан тапсыру кезеңiне жалақысы сақталатын оқу демалысы берiледi, бұл ретте оларға, сондай-ақ шет елдердiң төтенше жағдайлар органдарының бағыты бойынша оқу орындарында күндiзгі нысан бойынша оқитын тыңдаушылар (курсанттар) мен Министрлiктiң жүйесiндегі жоғары оқу орнында немесе басқа мемлекеттің жоғары оқу орнында сырттай нысан бойынша, сондай-ақ кадрлар бiлiктiлігін арттыру және даярлау курстарында оқитын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға оқу орнынан және керi бағытта темiр жол көлігімен жол жүру шығыстары өтеледi. Кадрлар бiлiктілiгін арттыру және даярлау курстарында оқитын қызметкерлерге оқудағы әрбiр күнi үшiн тәулiктiк ақы төленедi және қызметтiк iссапарлар үшiн белгіленген тәртiппен және нормалар бойынша тұрғын үй жалдау жөнiндегi шығыстары өтеледi.
Министрлiктiң жүйесiндегі оқу орнына оқуға түсуге емтихан тапсыруға жiберiлген ӨҚҚ қызметкерлерi iшiнен кандидаттарға қызмет орнынан оқу орнына жетуге әрi керi бағытта жол жүруге қосымша уақыт берiледi. Ағымдағы жылы оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшiн қайтадан демалыс алуға жол берiлмейді.
Өзге де оқу орындарында сырттай (кешкi) нысан бойынша оқитын қызметкерлерге еңбекақы төлеу, демалыс беру мәселелерi еңбек     заңнамасының   нормаларымен реттеледi.
Адъюнктураға оқуға түсетiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға дайындалу және оқуға түсу емтихандарын тапсыруы үшiн ұзақтығы 30 күнтiзбелiк күн оқу демалыстары, ал азаматтық оқу орындарына оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшiн оқуға түсушiлерге ақшалай үлесi сақталусыз ұзақтығы 15 күнтiзбелiк күнге дейiн оқу демалысы берiледi.
67. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қосымша демалыстар және жүктiлігі мен босануы бойынша әйелдерге демалыстар, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) демалыстар қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға кезекті демалыстан тыс берiледi.
68. ӨҚҚ қызметкерiнiң тiлегi бойынша қосымша демалыс жыл сайынғы демалысқа қосылады және сонымен бiр мезгілде немесе жеке берiлуi мүмкiн, бұл ретте қосымша және жыл сайынғы демалыстардың жалпы үздiксiз ұзақтығы елу бес күнтізбелік күннен аспауы тиiс.

6. Служебная дисциплина
69. Дисциплина лиц рядового и начальствующего состава ОПС основывается на строгом соблюдении ими принципов законности, единоначалия, выполнения требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, присяги , уставов , приказов командиров и начальников.
70. Применяют поощрения и налагают дисциплинарные взыскания только прямые начальники.
Прямыми начальниками являются начальники, которым лица рядового и начальствующего состава подчинены по службе, в том числе и временно.
71. Лица рядового и начальствующего состава, не подчиненные непосредственно друг другу по службе, при исполнении конкретных заданий могут быть старшими или младшими.
Порядок взаимоотношений лиц рядового и начальствующего состава, не подчиненных непосредственно друг другу по службе, устанавливается Министром.
72. Приказ начальника выполняется беспрекословно, точно и в срок.
В случае получения при выполнении служебных обязанностей явно противоречащих закону приказа или указания лицо рядового и начальствующего состава незамедлительно докладывает об этом начальнику, отдавшему приказ или указание, и действует по закону, а при подтверждении приказа или указания, изложенного в письменном виде, исполняет, кроме приказа или указания, имеющих явно преступный характер. Всю полноту ответственности за незаконные приказ или указание несет начальник, отдавший их, который о принятом решении извещает вышестоящего начальника.
Выполнение приказа или указания, имеющих явно преступный характер, не освобождает лиц рядового и начальствующего состава от ответственности.
73. К лицам рядового и начальствующего состава за образцовое исполнение обязанностей и достигнутые положительные результаты в службе могут применяться следующие виды поощрений:
объявление благодарности;
награждение личной фотографией у развернутого знамени подразделения;
награждение ценным подарком;
награждение грамотой;
награждение Почетной грамотой Министра;
занесение в Книгу Почета и на Доску Почета;
награждение нагрудным знаком;
досрочное присвоение очередного специального звания;
присвоение специального звания на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности.
В качестве поощрения к лицам рядового и начальствующего состава может применяться досрочное снятие дисциплинарного взыскания.
74. За мужество и отвагу, самоотверженность, проявленные при исполнении служебного долга, и другие заслуги перед государством лица рядового и начальствующего состава могут быть представлены к награждению государственными наградами Республики Казахстан по представлению Министра.

6. Қызметтік тәртіп
69. ӨҚҚ-ның қатардағы және басшы құрамындағы адамдардың тәртiбi олардың заңдылық, дара басшылық қағидаттарын қатаң сақтауына, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесiмдерiнiң, анттың , жарғылардың, талаптарын, командирлер мен бастықтардың бұйрықтарын орындауына негізделедi.
70. Тек қана тiкелей бастықтар көтермелейдi әрi тәртiптiк жаза қолданады.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, оларға, оның iшiнде уақытша қызмет бойынша бағынатын бастықтар тiкелей бастықтар болып табылады.
71. Қызмет бойынша бiр-бiрiне тiкелей бағынбайтын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар олар нақты тапсырмалар орындаған кезде аға немесе кiшi болуы мүмкiн.
Қызмет бойынша бiр-бiрiне тiкелей бағынбайтын қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың өзара қатынас жасау тәртiбiн Министр белгілейдi.
72. Бастықтың бұйрығы мүлтiксiз, дәл әрi мерзiмiнде орындалады.
Қызметтiк мiндеттердi орындау кезiнде айқын заңға қайшы келетін бұйрық немесе нұсқау алынған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адам бұл туралы бұйрық немесе нұсқау берген бастыққа дереу баяндайды, ал бұйрық немесе нұсқау жазбаша түрде расталған кезде айқын қылмыстық сипаттағы бұйрық немесе нұсқаудан басқасын орындайды. Заңсыз бұйрық немесе нұсқау бергенi үшiн бүкiл жауапкершiлік оны берген бастыққа жүктеледi, ол қабылданған шешiм туралы жоғары тұрған бастықты хабардар етедi. Нақты қылмыстық сипаты бар бұйрықты немесе нұсқауды орындау қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды жауапкершiлiктен босатпайды.
73. Мiндеттерiн үлгiлi орындағаны және қызметте қол жеткiзген оң нәтижелерi үшiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға мынадай көтермелеу шаралары қолданылуы мүмкiн:
алғыс жариялау;
бөлiмшенiң кеңiнен өрiстетiлiп жайылған туы жанында түсiрiлген жеке суретiмен марапаттау;
бағалы сыйлықпен марапаттау;
грамотамен марапаттау;
Министрдiң Құрмет грамотасымен марапаттау;
Құрмет кiтабына және құрмет тақтасына жазылады;
өңiрге тағылатын белгiмен марапаттау;
кезектi арнаулы атақты мерзiмiнен бұрын беру;
атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бiр саты жоғары арнаулы атақ бepу;
көтермелеу ретiнде қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға тәртiптiк жазаны мерзiмiнен бұрын алып тастау қолданылуы мүмкiн.
74. Қызметтік борышын орындау кезiнде көрсеткен ерлігі мен ержүректігі, жанқиярлығы және басқа да мемлекет алдында сiңiрген еңбегі үшiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдар Министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларына ұсынылуы мүмкiн.

75. На лиц рядового и начальствующего состава в зависимости от тяжести совершенного проступка и степени вины могут налагаться следующие дисциплинарные взыскания:
замечание;
выговор;
строгий выговор;
предупреждение о неполном служебном соответствии;
понижение в должности;
снижение в специальном звании на одну ступень;
увольнение из ОПС.
Лица рядового и начальствующего состава, награжденные нагрудным знаком, могут быть подвергнуты дисциплинарному взысканию в виде лишения нагрудного знака.
76. Поощрения и дисциплинарные взыскания применяются начальниками в пределах предоставленных им прав. Перечень должностей начальников и их прав а также порядок применения поощрений и наложения дисциплинарных взысканий устанавливаются Министром.
77. Дисциплинарное взыскание не может быть наложено во время болезни сотрудника либо в период его нахождения в отпуске, а также позднее шести месяцев со дня совершения проступка. В указанный срок не включается время производства по уголовному делу, делу об административном правонарушении, проведения ревизии или проверки финансово-хозяйственной деятельности.
Перед наложением взыскания от лица рядового и начальствующего состава должно быть получено письменное объяснение.
Принятию решения командиром (начальником) о наложении на подчиненного дисциплинарного взыскания должно предшествовать служебное расследование. Оно проводится в целях установления виновных лиц, выявления причин и условий, способствовавших совершению проступка.
Взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка или завершения служебного расследования, производства по уголовному делу, делу об административном правонарушении, ревизии или проверки финансово-хозяйственной деятельности, не считая времени пребывания в отпуске лица рядового и начальствующего состава.
78. Старший начальник не может смягчить или отменить дисциплинарное взыскание, наложенное младшим начальником, если последний не превысил предоставленных ему прав. Однако он может отменить дисциплинарное взыскание, наложенное нижестоящим начальником, если оно не соответствует тяжести совершенного проступка и наложить более строгое взыскание.
79. Дисциплинарное взыскание, наложенное на лицо рядового и начальствующего состава приказом, считается снятым по истечении шести месяцев со дня его наложения, если за этот период он не был подвергнут новому дисциплинарному взысканию. Дисциплинарное взыскание может быть снято досрочно по представлению прямого начальника.
80. В случае применения дисциплинарного взыскания в виде снижения в специальном звании (должности) прежнее специальное звание (должность) может быть восстановлено не ранее чем через шесть месяцев со дня снижения в специальном звании (должности).
Лица начальствующего состава, сниженные в специальном звании, восстанавливаются независимо от занимаемой должности в прежнем специальном звании одновременно со снятием дисциплинарного взыскания.

75. Жасаған терiс қылығы мен кiнәсi дәрежесiнiң ауырлығына қарай қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға мынадай тәртiптiк жазалар қолданылуы мүмкiн:
ескерту;
сөгіс;
қатаң сөгіс;
толық емес қызметтік сәйкес келмеуi туралы ескерту;
лауазымын төмендету;
арнаулы атағын бiр саты төмендету;
ӨҚҚ-дан босату.
Өңiрге тағылатын белгімен марапатталған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар өңiрлiк белгiсiнен айыру түрiнде тәртiптiк жазаға тартылуы мүмкiн.
76. Бастықтар оларға берiлген құқықтар шегінде көтермелеу және тәртiптiк жаза шараларын қолданады. Бастықтар лауазымдары мен олардың құқықтарының тiзбелерiн, сондай-ақ көтермелеу және тәртiптiк жаза шараларын қолдану тәртiбiн Министр белгілейдi.
77. Қызметкер ауырған кезде не ол демалыста болған кезеңде, сондай-ақ терiс қылық жасалған күнiнен бастап алты айдан кеш уақытта тәртiптiк жаза қолдануға болмайды. Қылмыстық iс бойынша, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу, тексеру жүргізу немесе қаржы-шаруашылық қызметiн тексеру жүргізу уақыты көрсетiлген мерзiмге енгiзiлмейдi.
Шара қолдану алдында қатардағы және басшы құрамдағы құрамның атынан жазбаша түсiнiктеме алынуы тиiс.
Командир (бастық) бағынышты адамға тәртiптiк жаза қолдану туралы шешiм қабылдауының алдында қызметтік тексеру жүргізiлуi тиiс. Ол терiс қылық жасалуына кінәлi адамдарды, әсер еткен себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында жүргізiледi.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамның демалыста болуы уақытын есептемегенде, терiс қылық анықталған немесе қызметтiк iс бойынша, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргізу, тексеру жүргізу немесе қаржы-шаруашылық қызметін тексеру жүргізу аяқталған күнiнен бастап бiр айдан кешіктiрмей жаза қолданылады.
78. Егер ол өзiне берiлген құқықтардан асыра сiлтемесе, аға бастық кiшi бастық қолданған тәртіптiк жазаны жеңiлдете немесе оның күшiн жоя алмайды. Алайда, ол егер жаза жасалған терiс қылықтың ауырлығына сай келмесе, төмен тұрған бастық қолданған тәртiптік жазаның күшiн жоюы және неғұрлым қатаң жаза қолдануы мүмкін.
79. Егер осы кезеңде оған жаңа тәртiптiк жаза қолданылмаса, ол қолданылған күнiнен бастап алты ай өткеннен кейiн қатардағы және басшы құрамдағы адамға қолданылған тәртiптiк жаза алынып тасталды деп саналады. Тәртiптiк жаза тiкелей бастықтың ұсынуы бойынша мерзiмiнен бұрын алынуы мүмкін.
80. Арнаулы атақты (лауазымды) төмендету түрiнде тәртiптiк жаза қолданылған жағдайда арнаулы атақ (лауазым) төмендетiлген күннен бастап алты ай өткеннен кейiн бұрынғы арнаулы атақ (лауазым) қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
Арнаулы атағынан төмендетiлген басшы құрамдағы адамдар тәртiптік жаза алынуымен бiр мезгілде бұрынғы арнаулы атағындағы лауазымына қарамастан қалпына келтiрiледi.

81. Лица рядового и начальствующего состава имеют право обжаловать принимаемые в отношении их решения и действия вышестоящим должностным лицам или в суд в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан .
Отдельные вопросы порядка реализации правил дисциплинарной практики, связанные со спецификой деятельности ОПС, регламентируются в установленном Министром порядке.
7. Увольнение со службы
82. Увольнение лиц рядового и начальствующего состава со службы производится:
1) в запас (с постановкой на воинский учет), если увольняемые не достигли предельного возраста, установленного Законом Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", для состояния в запасе лиц, имеющих соответствующие воинские звания и по состоянию здоровья годных к военной службе; Z050074
2) с исключением с воинского учета, если увольняемые достигли предельного возраста, установленного Законом Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", для состояния в запасе лиц, имеющих соответствующие воинские звания или признанных военно-врачебными комиссиями не годными по состоянию здоровья к военной службе с исключением с воинского учета. Z050074
83. Лица рядового и начальствующего состава увольняются со службы в запас (с постановкой на воинский учет):
1) по выслуге лет (срока службы), дающей право на пенсию;
2) по достижении предельного возраста пребывания на службе, установленного пунктом 11 настоящего Положения;
3) по состоянию здоровья - на основании заключения (постановления) военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан о непригодности или ограниченной пригодности к службе;
4) в связи с сокращением штатов;
5) в связи с расторжением контракта;
6) по собственному желанию ;
7) в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение испытательного срока;
8) за систематическое нарушение служебной дисциплины;
9) по служебному несоответствию, установленному в аттестационном порядке;
10) за совершение дискредитирующего проступка;
11) в связи с состоявшимся обвинительным приговором суда, вступившим в законную силу.
84. Лица рядового и начальствующего состава увольняются со службы с исключением с воинского учета:
1) по возрасту - достигшие предельного возраста, установленного  Законом Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", для состояния в запасе лиц, имеющих соответствующие воинские звания; Z050074
2) по болезни - на основании заключения военно-врачебной комиссии о негодности к военной службе с исключением с воинского учета.

81. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар оларға қатысты қабылданған шешiмдер мен iс-қимылдарға жоғары тұрған лауазымды адамдарға немесе сотқа Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шағым беруге құқылы.
ӨҚҚ қызметiнiң ерекшелігіне байланысты тәртiптiк практика ережелерiн iске асырудың жекелеген мәселелерi Министр белгiлеген тәртiппен регламенттеледi.
7. Қызметтен босату
82. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды қызметтен босату:
1) егер босатылатын адамдар "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттілiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шекті жасқа жетпесе, запасқа (әскери есепке қойып) шығару, тиiсті әскери атақтары бар және денсаулығының жай-күйi бойынша әскери қызметке жарамды адамдарды запасқа қою; Z050074
2) егер босатылатын адамдар "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттілiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектi жасқа жетсе, әскери есептен шығарып, запасқа қою, тиiстi әскери атақтары бар немесе әскери-дәрiгерлiк комиссия денсаулығының жай-күйi бойынша әскери қызметке жарамсыз деп таныған адамдарды запасқа қою жағдайларында жүргiзiледi. Z050074
83. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мынадай жағдайларда:
1) зейнетке шығуға құқық беретiн қызмет өткеру жылдары (қызмет мерзiмi) бойынша;
2) осы ереженiң 11-тармағында белгіленген қызметте болудың шектi жасына жетуi бойынша;
3) денсаулығының жай-күйi бойынша - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігі әскери-дәрiгерлiк комиссиясының қызметке жарамсыздық немесе iшiнара жарамсыздық туралы қорытындысы (қаулысы) негiзiнде;
4) штаттың қысқартылуына байланысты;
5) келiсiм-шарттың бұзылуына байланысты;
6) өз еркi бойынша;
7) сынау мерзiмi iшінде қызметке жарамсыздығы анықталған жағдайда;
8) қызметтік тәртiпті ұдайы бұзғаны үшiн;
9) аттестаттау тәртiбiнде белгіленген қызметтiк сәйкес келмеуi бойынша;
10) беделiне кiр келтiретiн терiс қылық жасағаны үшiн;
11) заңды күшiне енген соттың айыптау үкiмi шығарылуына байланысты запасқа (әскери есепке қойып) қызметтен босатылады.
84. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мынадай жағдайларда:
1) жасы бойынша - "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттілiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектi жасқа жетсе, тиiсті әскери атақтары бар адамдарды запасқа қою үшiн; Z050074
2) ауруы бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның қызметке жарамсыздық туралы қорытындысы негізiнде әскери есептен шығарылып, қызметтен босатылады.

85. Лица рядового и начальствующего состава, утратившие гражданство Республики Казахстан, увольняются из ОПС в связи с утратой гражданства Республики Казахстан.
86. За совершение дискредитирующего проступка в соответствии с подпунктом 10) пункта 83 настоящего Положения увольняются со службы лица рядового и начальствующего состава, совершившие действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но явно подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет государственной службы, хотя и не влекущие уголовную ответственность, а именно: умышленные правонарушения; нахождение в состоянии алкогольного, наркотического опьянения; представление ложной информации при проведении служебных расследований; сокрытие либо непредоставление сотрудником биографических и иных фактических характеризующих данных, препятствующих прохождению службы; использование служебного положения в корыстных целях; допущение неуставных отношений с сотрудниками, курсантами и слушателями учебных заведений, а также за нарушения требований Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией".
87. Лица рядового и начальствующего состава, увольняющиеся со службы по выслуге лет (срока службы), дающей право на пенсию, по собственному желанию предупреждают прямого начальника ОПС о принятом ими решении не позднее одного месяца до планируемого дня увольнения, о чем подают по команде рапорт.
Лица рядового и начальствующего состава, увольняемые со службы по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 83 настоящего Положения, ставятся в известность об этом не позднее, чем за один месяц до увольнения.
88. Увольнение со службы лиц рядового и младшего начальствующего состава производится начальниками, которым это право предоставлено Министром.
В исключительных случаях по решению руководителя органа, имеющего право на увольнение, если сотрудники не были предупреждены в установленном порядке о дате увольнения из ОПС, для лиц, состоящих в должности, предоставляется на сдачу дел до 20 дней и до 5 дней для лиц, находящихся в распоряжении.
Сотрудникам, предупрежденным в установленном порядке о предстоящем увольнении, находящимся на излечении ко дню получения ОПС приказа об увольнении, денежное довольствие выплачивается по день возвращения к месту службы включительно, но не более чем за один месяц со дня получения ОПС приказа об увольнении, а находящимся в очередном отпуске - по день окончания отпуска включительно.
О выданной сумме единовременного или выходного пособия финансовый орган сообщает аппарату кадров по месту нахождения личного дела сотрудника для отметки в послужном списке о сумме выданного пособия.

85. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына байланысты ӨҚҚ-дан босатылады.
86. Осы Ереженiң 83-тармағының 10) тармақшасына сәйкес беделiне кiр келтiретiн терiс қылық жасаған, оның iшiнде қызметтік мiндеттер атқарумен байланысты емес, бiрақ азаматтардың көз алдында мемлекеттік қызметтiң қадiр-қасиеті мен беделiн көпе-көрiнеу түсiретiн, бiрақ қылмыстық жауапкершiлiкке әкеп соқпайтын, атап айтқанда: қасақана құқық бұзушылықтар; мас күйдегі, нашақорлық мас күйiндегi; қызметтік тергеу жүргізу кезiнде жалған ақпарат берген; қызмет өткеруге кедергі келтiретiн өмiрбаяндық және өзге де нақты сипаттағы деректердi қызметкердiң жасыруы не бермеуi; пайдакүнемдiк мақсатта қызмет бабын пайдалануы; оқу орындарының қызметкерлерiмен, курсанттарымен және тыңдаушыларымен жарғыдан тыс қатынастар жасауға жол беруi, сондай-ақ "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарын бұзғаны үшiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметтен босатылады.
87. Зейнетке шығуға құқық беретiн, қызмет өткерген жылдары бойынша (қызмет мерзiмi) қызметтен босатылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар олар қабылдаған шешiм туралы жоспарланған қызметтен босату күнiнен бiр айдан кешiктiрмей ӨҚҚ-ғы тікелей бастығын өз еркiмен ескертiп, бұл туралы пәрмен бойынша рапорт бередi.
Осы ереженiң 83-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша қызметтен босатылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметтен босауға дейiн бiр ай бұрын бұл туралы хабардар eтeдi.
88. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды қызметтен босатуды оларға осы құқықты Министр берген бастықтар жүргізедi.
Ерекше жағдайларда босату құқығы бар орган басшысының шешiмi бойынша, егер қызметкерлер ӨҚҚ-дан босату күнi туралы белгіленген тәртiппен ескертiлмесе, лауазымдағы адамдарға iстердi тапсыруға 20 күнге дейiн және қарамағындағы адамдарға 5 күнге дейiн уақыт берiледi. Босату туралы ӨҚҚ-дан бұйрық алу күнiне емделiп жатқан, белгіленген тәртiппен алдағы уақытта босатылатыны туралы ескерту алған қызметкерлерге қызмет орнына оралған күнi бойынша қоса алғанда, бiрақ ӨҚҚ-дан босату туралы бұйрық алған күнiнен бастап бiр айдан аспайтын мерзiмде, ал кезекті демалыстағыларға - демалыс аяқталған күнiн қоса алғанда, ақшалай үлес төленедi.
Бiржолғы немесе жұмыстан шығу жәрдемақысының берiлген сомасы туралы қаржы органы берiлген жәрдемақының сомасы туралы қызметтік тiзiмiнде белгі соғу үшiн қызметкердiң жеке iсi орналасқан жердегi кадрлар аппаратына хабарлайды.

89. Увольнение лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава с постановкой на воинский учет и с исключением с воинского учета производится:
1) до подполковника внутренней службы включительно - начальникам территориальных органов и государственного учреждения государственной противопожарной службы и его филиалов в областях и городах Астане, Алматы;
2) до полковника внутренней службы включительно, а также лиц высшей начальствующего состава - Министром.
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
90. Лица рядового и начальствующего состава, уволенные из ОПС, умершие, погибшие, безвестно отсутствующие или пропавшие без вести, исключаются из списков личного состава ОПС в порядке, определяемом Министром.
91. После увольнения из ОПС лица рядового и начальствующего состава ставятся местными органами военного управления на воинский учет в порядке устанавливаемом в соответствии с законодательством .
8. Особенности прохождения службы
отдельными категориями лиц рядового и начальствующего состава
92. Лица рядового и начальствующего состава, избранные депутатами Республики Казахстан, увольняются со службы из ОПС. Они могут быть вновь приняты на службу в ОПС после окончания срока их депутатских полномочий в установленном порядке .
93. Сотрудники ОПС могут быть откомандированы на основании письменного заявления для дальнейшего прохождения службы в Министерстве внутренних дел, Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, органах Комитета национальной безопасности, Агентстве Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), а также в аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств (на основании международных договоров) приказом Министра с исключением из кадров ОПС. Откомандирование производится в персональном порядке по рапорту сотрудника ОПС по согласованию и соответствующими государственными органами.
Сотрудникам указанных ведомств при переводе на службу в ОПС после назначения их на соответствующие должности рядового и начальствующего состава имеющиеся у них воинские и специальные звания приравниваются к специальным званиям сотрудников ОПС, им исчисляется выслуга лет в ОПС с учетом времени их работы в должностях, предусматривающих присвоение воинских и специальных званий.

89. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды әскери есепке қойып және әскери есептен шығарып босатуды:
1) iшкi қызметтiң подполковнигіне дейiн қоса алғанда, - мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық органдары мен мемлекеттік мекемесiнiң және оның облыстардағы және Астана, Алматы қалаларындағы филиалдарының бастықтары;
2) iшкi қызметтің полковнигіне дейiн қоса алғанда, сондай-ақ жоғары басшы құрамның адамдарын - Министр жүргізедi.
Ескерту. 89-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
90. ӨҚҚ-дан босатылған, қайтыс болған, хабарсыз кеткен немесе хабар-ошарсыз жоғалған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар Министр белгiлейтiн тәртiппен ӨҚҚ жеке құрамының тiзiмдерiнен шығарылады.
91. ӨҚҚ-дан босағаннан кейiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдар заңнамаға сәйкес белгiленген тәртiппен әскери комиссариаттарда әскери есепке тұрады.
8. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың
жекелеген санаттарының қызмет өткеру
ерекшелiктерi
92. Қазақстан Республикасының депутаттары болып сайланған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар ӨҚҚ қызметiнен босатылады. Олар депутаттық өкiлеттігiнiң мерзiмi аяқталғаннан кейiн белгіленген тәртiппен ӨҚҚ-ға қызметке қайтадан қабылдануы мүмкiн.
93. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлігінде, Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң органдарында, Қазақстан Республикасының Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгінде (қаржы полициясы), сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң осындай құрылымдары мен құқық қорғау органдарында одан әрi қызмет өткеру үшiн (халықаралық шарттар негізiнде) жазбаша өтiнiш негізiнде ӨҚҚ қызметкерлерi Министрдiң бұйрығымен ӨҚҚ-ның кадрларынан шығарылып, iссапарға жiберiлуi мүмкiн. Iссапарға жiберу жеке тәртiппен тиiстi мемлекеттік органдармен келiсiм бойынша ӨҚҚ қызметкерiнiң рапорты бойынша жүргізiледi.
Көрсетiлген ведомстволардың қызметкерлерi ӨҚҚ-ға қызметке ауыстырылған кезде олар қатардағы және басшы құрамдағы тиiстi лауазымдарға тағайындалғаннан кейiн, оларда бар әскери және арнаулы атақтар ӨҚҚ қызметкерлерiнiң арнаулы атақтарына теңестiрiледi, оларға әскери және арнаулы атақтар берiлуi көзделетiн лауазымдарда жұмыс iстеген уақыты ескерiле отырып, оларға ӨҚҚ-дағы қызмет өткерген жылдары есептеледi.