Об утверждении планов по созданию и развитию пилотных кластеров в приоритетных секторах экономики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2005 года N 633
В целях реализации  Послания  Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 18
февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Металлургия";
2)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Транспортная логистика";
3)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Текстильная промышленность";
4)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Строительные материалы";
5)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Пищевая промышленность";
6)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Туризм";
7)  План  по созданию и развитию пилотного кластера "Нефтегазовое машиностроение".
2. Заинтересованным министерствам, ведомствам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение планов;
2) один раз в полугодие, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан аналитическую информацию о ходе реализации планов.
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан:
1) представлять в Правительство Республики Казахстан один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, сводную информацию о выполнении планов;
2) обеспечить обобщение аналитических материалов, поступивших от отраслевых рабочих групп, созданных в соответствии с  распоряжением  Премьер-Министра Республики Казахстан от 10 марта 2005 года N 44-р "О создании рабочих групп по кластерному развитию приоритетных
секторов экономики", и размещение их в электронных средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633
План
по созданию и развитию пилотного кластера "Металлургия"
Одним из факторов, определяющих динамичное развитие экономики Казахстана, является наличие развитого горно-металлургического комплекса. При этом значительная доля производимой продукции черной и цветной металлургии приходится на предприятия, расположенные на территории Карагандинской области.

Экономиканың басым секторларында пилоттық кластерлерді жасау мен дамыту жөнiндегi жоспарларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 маусымдағы N 633 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 18 ақпандағы "Қазақстан экономикалық, әлеуметтiк және саяси жедел жаңару жолында"   Жолдауын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берілiп отырғандар бекiтілсiн:
1) "Металлургия" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегi  жоспар ;
2) "Көлiктiк логистика" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегi  жоспар ;
3) "Тоқыма өнеркәсiбi" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегі  жоспар ;
4) "Құрылыс материалдары" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегi  жоспар ;
5) "Тамақ өнеркәсiбi" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегi  жоспар ;
6) "Туризм" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегі  жоспар ;
7) "Мұнай-газ машиналарын жасау" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегi  жоспар .
2. Мүдделi министрлiктер, ведомстволар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдар (келiсiм бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) жоспарлардың тиiстi және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдықтан кейiнгi айдың 10-күнiнен кешiктірмей Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне жоспарлардың iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi:
1) жарты жылда бiр рет, есептi жарты жылдықтан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешіктiрмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне жоспарлардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсiн;
2) "Экономиканың басым секторларын кластерлiк дамыту жөнiндегi жұмыс топтарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2005 жылғы 10 наурыздағы N 44-ө  өкiмiне сәйкес құрылған салалық жұмыс топтарынан келiп түскен талдау материалдарын қорытуды және оларды электронды бұқаралық ақпарат құралдарына орналастыруды қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Металлургия" пилоттық кластерiн жасау
мен дамыту жөнiндегi жоспар
Дамыған тау-кен-металлургия кешенiнiң болуы Қазақстан экономикасының серпiндi дамуын айқындайтын факторлардың бiрi болып табылады. Бұл ретте, шығарылатын қара және түстi металлургияның айтарлықтай үлесi Қарағанды облысының аумағында орналасқан кәсiпорындарға келедi.

Основными хозяйствующими субъектами этого сектора являются крупные компании АО "Миттал Стил Темиртау" и ТОО "Корпорация Казахмыс". Вокруг этих предприятий сконцентрировано более 300 поставщиков оборудования и материалов, необходимых для их деятельности, в т.ч. более 30 предприятий машиностроения и металлургии, специализирующихся на металлообработке стального проката, чугуна, белой жести, катодной меди, медной катанки и проволоки.
Теория кластеров М. Портера основана на том, что наиболее конкурентоспособные в международных масштабах фирмы одной отрасли обычно сконцентрированы в одном регионе, а это связано с волновой природой инноваций, распространяемых вокруг себя наиболее конкурентоспособными компаниями и затрагивающими поставщиков, потребителей и конкурентов данных компаний.
С этой точки зрения, Карагандинская область наиболее подготовлена для организации предприятий в кластер по металлообработке, поскольку здесь сосредоточено достаточно предприятий-переработчиков, что обеспечивает не только соответствующее сотрудничество между ними, но и необходимый уровень конкуренции, ведущий, в свою очередь, к повышению качества продукции.
Мероприятия, представленные в данном Плане, направлены на стимулирование роста экспорта продукции 4-5 переделов в металлургии, продукции машиностроения, а также вовлечение в данный сектор экономики возможно большего числа малых и средних предприятий на принципах кооперации с крупными металлургическими корпорациями.
N
п/п
Мероприятие
Форма
завер-
шения
Ответст-
венные
исполни-
тели
Сроки
испол-
нения
1
2
3
4
5
1. Общесистемные меры
1
Обеспечить сбор, обобщение и внесение в установленном порядке предложений по изменению налогового законо-
дательства с целью создания благоприятных условий
обновления основных средств (амортизация) предприятий металлообработки, а также
производств 3, 4, 5
переделов металлургии
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МЭБП
3 квартал
2005 года
2
В целях повышения ответст-
венности хозяйствующих субъектов за загрязнение
окружающей среды принять меры по:
а) увеличению штрафных
санкций;
б) стимулированию утилизации
и переработки отходов производства металлургических предприятий для повышения комплексности
переработки сырья и выполне-
ния экологических требованийпо охране окружающей среды, в том числе за счет изменений существующего законодательства, передачи
(реализации) накопленных промышленных отходов для последующей переработки и другие
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МООС,
МИТ,
МЭБП,
акиматы
областей
1 квартал
2006 года
3
Рассмотреть возможность
внесения видов деятельности по производству продукции
3, 4, 5 переделов в металлургии в перечень
приоритетных видов
экономической
деятельности на уровне
классификаторов подвидов деятельности, по которым
представляются инвестиционные преференции, утвержденный постановлением Правительства Республики

"Миттал Стил Темiртау" АҚ және "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС iрi компаниялары осы сектордың негiзгi шаруашылық жүргiзуші субъектiлерi болып табылады. Осы кәсiпорындардың маңында олардың қызметi үшін қажеттi жабдық пен материалдарды жеткізушiлердiң 300-ден астамы, оның iшiнде, болат прокатын, шойынды, ақ қаңылтырды, катодтық мысты, мысты созбасым мен сымды өңдеуге маманданған машина жасау мен металлургияның 30-дан астам кәсiпорындары шоғырланған.
М.Портердiң кластерлер теориясы халықаралық ауқымдағы неғұрлым бәсекеге қабілеттi бiр саланың фирмалары әдетте бiр өңiрде жинақталғандығына негiзделген, ал өз маңына неғұрлым бәсекеге қабiлетті компаниялармен таралатын және осы компаниялардың берушiлерiн, тұтынушыларын және бәсекелестерiн қозғайтын инновациялардың толқынды табиғатымен байланысты.
Бұл көзқарас тұрғысынан, Қарағанды облысы металл өңдеу жөніндегi кластерге кәсіпорындарды ұйымдастыру үшін барынша дайындалған, өйткенi мұнда олардың арасындағы ынтымақтастық ғана емес, өз кезегінде, өнiмнiң сапасын арттыруға алып келетiн бәсекелестiктің қажетті деңгейiн қамтамасыз ететiн жеткілiкті қайта өңдеуші кәсiпорындар топтастырылған.
Осы жоспарда ұсынылған iс-шаралар металлургиядағы 4-5 қайта бөлiнiсi өнiмi экспортының өсуiн ынталандыруға, сондай-ақ экономиканың осы секторына iрi металлургиялық корпорациялармен бiрге кооперация қағидаттарында шағын және орта кәсiпорындардың мүмкiндігiнше үлкен санын тартуға бағытталған.
P/c
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзiмi
1
2
3
4
5
1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
Металл өңдеу кәсiпорын-
дарының негізгі құрал-
дарын, сондай-ақ ме-
таллургияның 3, 4, 5
қайта бөлiнiстерiнiң
өндiрістерiн жаңартудың
(амортизация) қолайлы
жағдайын жасау мақса-
тында салық заңнамасына
өзгерiс енгiзу жөнiнде-
гi ұсыныстарды белгi-
ленген тәртіппен жи-
науды, қорытуды және
енгізудi қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ
2005
жылғы
3-тоқсан
2
Қоршаған ортаны ласта-
ғаны үшiн шаруашылық
жүргізушi субъектілер-
дiң жауапкершiлігін
арттыру мақсатында:
а) айып санкцияларын
ұлғайту;
б) шикізатты кешенді
қайта өңдеуді арттыру
және қоршаған ортаны
қорғау жөніндегі эко-
логиялық талаптарды
орындау, оның ішінде,
қазіргі бар заңнаманың
өзгерістері, одан
кейінгі қайта өңдеулер
мен басқалары үшін
жинақталған өндірістік
қалдықтарды беру (өт-
кізу) есебінен метал-
лургиялық кәсіпорындар-
дың қалдықтарын кәдеге
жаратуды және қайта
өңдеуді ынталандыру
жөніндегі шараларды
қабылдау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
Қоршаған-
ортаминi,
ИСМ, ЭБЖМ,
облыс
әкiмдiктерi
2006
жылғы
1-тоқсан
3
"Инвестициялар туралы"
Қазақстан Республика-
сының Заңын iске асыру-
дың кейбiр мәселелерi
туралы" Қазақстан Рес-
публикасы Үкiметiнiң

Казахстан от 8 мая 2003
года N 436 "О некоторых
вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях"
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МЭБП,
МФ
3-4
кварталы
2005 год
4
В целях стимулирования
обновления основных фондов предприятий металлургии и металлообработки обеспечить
сбор, обобщение и внесение в установленном порядке предложений по внесению
соответствующих видов оборудования, не производимых на территории Казахстана, в Перечень
импортируемого оборудования согласно постановлению
Правительства Республики Ка-
захстан от 19 марта 2003 года N 269 "Об утверждении Перечня импортируемых товаров, по которым налог на
добавленную стоимость
уплачивается методом зачета в порядке, установленным  Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других
обязательных платежах
в бюджет" (Налоговый кодекс), и правил его
формирования
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МЭБП
4 квартал
2005 года
5
Проводить анализ
потребностей предприятий
кластера в инженерных
кадрах с учетом потребностей предприятий
горно-металлургического
комплекса и машиностроения, по результатам которого ежегодно вносить предложения по выделению квот на гранты на обучение по соответствующим техническим специальностям в ВУЗах страны и за рубежом
Отчет в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, акиматы
областей,
МОН, КС
Ежегодно
6
Определять потребности в
ежегодном бюджетном
финансировании геолого-
разведочных работ по
твердым полезным ископаемым с целью выявления новых
месторождений цветных и черных металлов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР,
МЭБП
Ежегодно
7
С целью оказания поддержки в создании крупных металлурги-
ческих производств, подготовить перечень стратегически важных
инвестиционных проектов,
рекомендуемых для участия государства через ИФК и другие институты развития
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, ИР
(по согла-
сованию),
акиматы
областей
4 квартал
2005 года
8
Провести анализ и по его результатам внести предложения об упрощении
выдачи лицензий и
сертификатов для системы внутрипроизводственного обучения работников
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН
4 квартал
2005 года
2. Мероприятия по созданию и развитию
кластера "Металлургия - Металлообработка"
в Карагандинской области
9
Создать координационный
совет кластера "Металлургия"
в Карагандинской области
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области,
ЦМАИ (по
согласо-
ванию)
3 квартал
2005 года
10
Проведение в г. Караганде кластерных конференций по группам основных   проблемных вопросов с участием крупного, малого и среднего бизнеса (участники кластера, представители близлежащих регионов и т.д.)
Информация
в МИТ
ЦМАИ (по
согласо-
ванию),
акимат
Караган-
динской
области
3-4 квар-
талы 2005
года
11
Провести переговоры с
потенциальными участниками кластеров в других регионах республики
Информация
в МИТ
Акиматы
областей
3-4 квар-
талы 2005
года
12
Провести встречи предприни-
мателей - участников кластера с предприятиями МСТ и ККМ для выявления путей кооперации, возможностей сотрудничества
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Караган-
динской
области,
МИТ
3 квартал
2005 года
13
Разработать программы
аутсорсинга МСТ и ККМ в целях развития кластера и повышения конкурентоспо-
собности металлургической и машиностроительной отраслей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
акимат
Караган-
динской
области
4 квартал
2005 года
14
Принять меры по недопущению
дискриминации со стороны
МСТ и ККМ в отношении
отечественных товаропроизводителей в
части:
а) ценовой политики при
поставках металлургической продукции на внутренний рынок;
б) своевременной оплаты
крупными предприятиями за
поставляемую продукцию местных товаропроизво-
дителей;
в) приоритетности отпуска продукции отечественным товаропроизводителям
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МФ,
акимат
Караган-
динской
области
3 квартал
2005 года
15
Создать ВЕБ-страницу в
рамках координационного совета кластера
"Металлургия - Металлообработка" в
Карагандинской области
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области
4 квартал
2005 года
16
Провести анализ технологи-
ческого состояния предприятий горно-метал-
лургического комплекса
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ
1 квартал
2006 года
17
Осуществлять мониторинг
реализации инвестпроектов:
а) МСТ - строительство
сортопрокатного завода
и выпуск автомобильной
жести;
б) ККМ - производство
цинкового порошка
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области
С 2007 года
18
Рассмотреть возможность
создания в Карагандинской
области индустриального
парка "Металлургия - металлообработка" с выделением земельного
участка и обеспечения
его сетями коммуникаций
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области,
КС
3-4 квар-
талы 2005
года
19
Обеспечить финансирование
обновления материально-
технической базы, ремонта зданий:
ПТШ N 9 (Джезказган);
ПТШ N 15 (Караганда);
ПТШ N 13(Темиртау);
ПТШ N 3 (Сатпаев);
ПТЛ N 4 (Балхаш)
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области,
МОН
4 квартал
2005 года
- 2 квартал
2006 года
20
Провести учебные курсы
по повышению квалификации не менее 100 менеджеров-
управленцев для субъектов
предпринимательства отрасли
металлургии, металлообработ-
ки и машиностроения в Карагандинской области
Информация
в МИТ
ФРМП (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
21
Обеспечить прохождение
производственной практики
студентов ВУЗов, учащихся профессионально-технических учебных заведений на крупных
предприятиях горно-метал-
лургического комплекса с возможным последующим их трудоустройством на данных предприятиях, а также
подготовить предложения по условиям оплаты труда студентов при прохождении производственной практики на предприятиях
Отчет в
МИТ
Акимат
Караган-
динской
области,
КС
3-4
квартал
2005 года
22
Ускорить переход участников кластера на международные
стандарты управления и качества
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области
Постоянно
23
Создать единый
сертификационный центр для
анализа продукции, выпускаемой участниками
кластера
Информация
в МИТ
Акимат
Караган-
динской
области,
Караган-
динский
регио-
нальный
технопарк
2-3
квартал
2006 года
Примечание.  Расшифровка аббревиатур:
ВУЗ - высшее учебное заведение
ИР - институты развития
ККМ - товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс"
КС - Координационный совет кластера "Металлургия" в Карагандинской области
МИТ - Министерство индустрии и торговли
МОН - Министерство образования и науки
МООС - Министерство охраны окружающей среды
МСТ - акционерное общество "Миттал Стал Темиртау"
МФ - Министерство финансов
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
ПТЛ - профессиональный технический лицей
ПТШ - профессиональная техническая школа
ФРМП - акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства"
ЦМАИ - акционерное общество "Центр маркетингово-аналитических исследований"
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633
План
по созданию и развитию пилотного кластера
"Транспортная логистика"
Экономические и географические особенности Казахстана (обширная территория и низкая плотность населения; расположение запасов минеральных ресурсов и центров их добычи в разных частях страны; низкий уровень переработки ресурсов и ориентированность на вывоз сырья) делают его экономику одной из наиболее грузоемких в мире, обусловливая высокую зависимость от транспортной системы.
В этой связи кластерная инициатива Казахстана должна стать реальным рычагом экономических преобразований, которая позволит в полной мере консолидировать усилия государственных органов, финансовых институтов, бизнеса и общества в достижении реальных результатов.
Миссия транспортно-логистического кластера - обеспечить достижение уровня развития и деятельности транспортного комплекса, адекватного требованиям экономики и населения Казахстана в перевозках и успешной конкуренции на мировых рынках транзитных перевозок.
В силу специфики кластера транспортно-логистических услуг его локализация имеет территориально-функциональный характер и свою специфику: во-первых, ядром, решающим звеном кластера, являются маршруты доставки, крупные узлы пересечения и зарождения грузопотоков, во-вторых, действие кластера распространяется на всю территорию, где расположены предприятия, оказывающие транспортно-логистические и вспомогательные услуги.
Исходя из вышеизложенного, на первом этапе предусматривается реализация двух пилотных проектов: организация транспортно-логистического центра в городе Алматы и Новая Евразийская Транспортная Инициатива - "NELTI".
Первый проект будет решать вопросы дефицита терминального парка в самом загруженном казахстанском транспортном узле - городе Алматы путем строительства транспортно-
логистического центра, соответствующего международным стандартам с применением самых
современных информационных систем и технологий.
Второй проект направлен на развитие транзитного потенциала Казахстана в сфере международных автомобильны перевозок посредством организации "зеленого" транспортного коридора по маршруту Пекин - Бахты - Берлин.
Сноска. В таблицу внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 июня 2006 года N  572 .
N
п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответст-
венные
исполни-
тели
Сроки
испол-
нения
1
2
3
4
5

2003 жылғы 8 мамырдағы
N 436 қаулысымен бекi-
тiлген инвестициялық
преференциялар берiле-
тiн қызметтің кiшi түр-
лерінiң жiктеуiштерiнiң
деңгейiндегi тiзбеге
экономикалық қызметтің
басым түрлерiнiң метал-
лургиядағы 3, 4, 5
қайта бөлiнiс өнiмiн
өндiру бойынша қызмет
түрлерiн енгізу
мүмкiндiгiн қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ, ЭБЖМ,
Қаржыминi
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
4
Металлургия және металл
өңдеу кәсiпорындарының
негiзгi қорларын жаңар-
туды ынталандыру мақса-
тында "Салық және бюд-
жетке төленетiн басқа
да мiндетті төлемдер
туралы" Қазақстан Рес-
публикасының 2001 жылғы
12 маусымдағы Кодек-
сiнде (Салық кодексi)
белгiленген тәртiппен
есепке алу әдiсiмен тө-
ленетiн импортталатын
тауарлардың тiзбесiн
қалыптастыру ережесiн
бекiту туралы" Қазақ-
стан Республикасы Үкi-
метiнiң 2003 жылғы 19
наурыздағы N 269 қаулы-
сына сәйкес импорттала-
тын жабдықтардың тiзбе-
сiне Қазақстан аумағын-
да өндiрiлмейтiн жаб-
дықтың тиiсті түрлерiн
енгізу жөнiндегi ұсы-
ныстарды белгiленген
тәртіппен жинауды,
қорытуды және енгізудi
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ
2005
жылғы
4-тоқсан
5
Тау-кен-металлургия
кешенi мен машина жасау
кәсiпорындарының қажет-
тілiктерiн ескере оты-
рып, инженерлiк кадр-
лардағы кластер кәсiп-
орындарының қажеттiлiк-
терiне талдау жүргiзу,
оның нәтижесi бойынша
елдегі және шетелдегі
ЖОО-да тиiстi техника-
лық мамандықтар бойынша
оқытуға гранттарға кво-
таларды бөлу жөнiндегi
ұсыныстарды жыл сайын
енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
ИСМ, облыс
әкімдік-
тері, БҒМ,
ҮК
Жыл
сайын
6
Түсті және қара метал-
дардың жаңа кен орында-
рын анықтау мақсатында
қатты пайдалы қазбалар
бойынша геологиялық
барлау жұмыстарын жыл
сайынғы бюджеттік қар-
жыландырудағы қажетті-
ліктерiн айқындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ЭМРМ, ЭБЖМ
Жыл
сайын
7
Iрi металлургиялық
өндiрiстердi құруға
қолдау көрсету мақса-
тында ҚИҚ және басқа
даму институттары арқы-
лы мемлекеттің қатысуы
үшiн ұсынылған страте-
гиялық маңызды инвес-
тициялық жобалардың
тiзбесiн дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ, ДИ
(келiсiм
бойынша),
облыс
әкiмдiктерi
2005
жылғы
4-тоқсан
8
Талдау жүргiзу және
оның нәтижелерi бойын-
ша қызметкерлердi өндi-
рiсiшiлiк оқыту жүйесi
үшiн лицензиялар мен
сертификаттар берудi
оңайлату туралы
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
БҒМ
2005
жылғы
4-тоқсан
2. Қарағанды облысында "Металлургия-Металл өңдеу"
кластерiн құру және дамыту жөнiндегi iс-шаралар
9
Қарағанды облысында
"Металлургия" кластерi-
нiң үйлестiру кеңесін
құру
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі,
МТЗО
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
10
Iрi, шағын және орта
бизнестің (кластерге
қатысушылар, жақын
маңдағы өңiрлердiң
өкiлдерi және т.б)
қатысуымен негізгi
проблемалық мәселелер-
дiң топтары бойынша
Қарағанды қаласында
кластерлiк конференция
өткiзу
ИСМ-ге
ақпарат
МТЗО
(келiсiм
бойынша),
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
11
Республиканың басқа
өңiрлерiнде кластерлер-
ге әлеуетті қатысушы-
лармен келiссөздер
жүргізу
ИСМ-ге
ақпарат
облыс
әкiмдiктері
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
12
Кооперация жолдарын,
ынтымақтастық мүмкiн-
дiктерiн анықтау үшiн
кластерге қатысушы кә-
сiпкерлердiң МСТ және
ҚМК кәсiпорындарымен
кездесулерiн өткiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі,
ИСМ
2005
жылғы
3-тоқсан
13
Кластердi дамыту және
металлургия мен машина
жасау салаларының бәсе-
кеге қабiлеттілiгін
арттыру мақсатында МСТ
және ҚМК аутсорсинг
бағдарламасын әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ,
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
4-тоқсан
14
Мынадай:
а) iшкi рынокқа метал-
лургия өнiмiн беру ке-
зiндегi баға саясаты;
б) iрi кәсiпорындардың
жергілiкті тауар өндi-
рушілер беретiн өнiмi
үшiн уақтылы ақы төлеу;
в) отандық тауар өн-
дiрушілердiң өнiмiн
босатудың басымдығы
бөлігінде отандық та-
уар өндiрушiлерге қа-
тысты MCT және ҚМК та-
рабынан кемсiтушiлiкке
жол бермеу жөнiндегi
шараларды қабылдау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ,
Қаржымині,
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
3-тоқсан
15
Қарағанды облысындағы
"Металлургия - Металл
өңдеу" кластерiнiң
үйлестіру кеңесi шеңбе-
рiнде ВЕБ парақшаны құру
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
4-тоқсан
16
Тау-кен металлургия ке-
шенi кәсiпорындарының
технологиялық жай-күйi-
не талдау жүргiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ
2006
жылғы
1-тоқсан
17
Мына инвест жобаларды
iске асырудың монито-
рингін жүзеге асыру:
а) MCT - сұрыпты про-
кат зауытын салу және
автомобиль қаңылтырын
шығару;
б) ҚМК - мырыш ұнтағын
шығару
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі
2007
жылдан
бастап
18
Жер учаскесiн бөле оты-
рып, Қарағанды облысында
"Металлургия-металл
өңдеу" индустриялық
паркін құру және оны
коммуникация желіле-
рiмен қамтамасыз ету
мүмкiндiгiн қарау
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі,
ҮК
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
19
Мына материалдық-тех-
никалық базаны жаңар-
туды, ғимараттарды
жөндеудi қаржыланды-
руды қамтамасыз ету:
N 9 КTM (Жезқазған);
N 15 КTM (Қарағанды);
N 13 КТМ (Темiртау);
N 3 КТМ (Сәтпаев);
N 4 КТЛ (Балқаш)
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі,
БҒМ
2005
жылғы
4-тоқсан,
2006
жылғы
2-тоқсан
20
Қарағанды облысындағы
металлургия, металл
өңдеу және машина жасау
саласы кәсiпкерлерiнiң
субъектiлерi үшiн ке-
мiнде 100 басқарушы ме-
неджерлердiң бiлiктi-
лігін арттыру жөнiндегi
оқу курстарын өткiзу
ИСМ-ге
ақпарат
ШКДҚ
(келісім
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
21
Осы кәсiпорындарда
оларды кейiннен мүмкiн-
дiгінше еңбекке орна-
ластыра отырып, тау кен-
металлургия кешенінiң
iрi кәсiпорындарында
ЖОО студенттерiнiң, кә-
сiптік техникалық оқу
орындары оқушыларының
өндiрiстік практикадан
өтуiн қамтамасыз ету,
сондай-ақ кәсiпорындар-
да өндiрiстік практика-
дан өту кезiнде сту-
денттердiң еңбекақысын
төлеу шарттары бойынша
ұсыныстар дайындау
ИСМ-ге
есеп
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі,
ҮК
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
22
Кластерге қатысушылар-
ды басқару мен сапаның
халықаралық стандартта-
рына көшiрудi жеделдету
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі
Тұрақты
23
Кластерге қатысушылар
шығаратын өнiмдi талдау үшін бірыңғай сертифи-
каттау орталығын құру
ИСМ-ге
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкiмдiгі,
Қарағанды
өңірлік
технопаркі
2006
жылғы
2-3-
тоқсан
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖОО - жоғарғы оқу орны
ДИ - даму институттары
ҚМК -"Қазақмыс" корпорациясы" жауапкершiлігі шектеулi серiктестігі
YК - Қарағанды облысындағы "Металлургия" кластерiнiң үйлестiру кеңесi
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгі
БҒМ - Білім және ғылым министрлігі
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлігi
Қоршағанортамині - Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
MCT - "Миттал Стил Темiртау" акционерлiк қоғамы
Қаржыминi - Қаржы министрлігі
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ЭМРМ - Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
КТЛ - Кәсiптік-техникалық лицей
КТМ - Кәсiптiк-техникалық мектеп
ШКДҚ - "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы
МТЗО - "Маркетингтік-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамы
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Көліктік логистика" пилоттық кластерiн
жасау мен дамыту жөнiндегi жоспар
Қазақстанның экономикалық және географиялық ерекшелiктерi (кең ауқымды аумақ және халықтың тығыздығы төмен, минералдық ресурстар қорларының және елдiң әртүрлi бөлiктерiндегi оларды өндiру орталықтары, ресурстарды өңдеудiң төменгi деңгейi және шикiзатты әкетудiң бағдарлылығы) оның экономикасын көлiк жүйесiне жоғары тәуелдiлiкке негiздей отырып, әлемдегі мейлiнше әлеуеттілердiң бiрiне айналдырады.
Осыған орай, Қазақстанның кластерлiк бастамасы, нақты нәтижелерге қол жеткiзуде экономикалық түрлендiрудiң нақты иiнтiрегi болуы тиiс, ол мемлекеттік органдардың, қаржы институттарының күш-жiгерiн, бизнестi және қоғамды толық көлемде шоғырландыруға мүмкiндiк бередi.
Көлiк-логистикалық кластердiң миссиясы - тасымалдауда және транзиттiк тасымалдау әлемдiк рыногындағы сәттi бәсекелiстікте Қазақстанның экономикасы мен халқының баламалы талаптарына көлiк кешенiнің даму және қызмет деңгейiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету.
Көлiк-логистикалық қызметтер кластердiң ерекшелiгiне қарай оны оқшаулау аумақтық-функционалдық сипатқа ие және оның өз ерекшелiгi бар: бiрiншiден, кластердiң шешушi буыны, ядросы жеткiзу бағыттары, жүк ағымдарының жолын кесетiн және тудыратын iрi тораптар болып табылады; екiншiден, кластердiң қолданысы көлiк-логистикалық және қосалқы қызметтер көрсететiн кәсiпорын орналасқан барлық аумаққа таралады.
Жоғарыда жазылғандарға сүйенiп, бiрiншi кезеңде екi пилоттық жобаны iске асыру көзделедi: Алматы қаласында көлiк-логистикалық орталықты ұйымдастыру және "NELTI" Жаңа Еуразиялық Көлiк Бастамасы.
Бiрiншi жоба ең жұмысы қиын қазақстандық көлiк торабы - Алматы қаласында терминалдық парк тапшылығы мәселесiн ең жаңа ақпараттық жүйелер мен технологияларды қолдану арқылы халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн көлiк-логистикалық орталық құру жолымен шешетiн болады.
Екiншi жоба Қазақстанның Халықаралық автомобиль тасымалдары саласындағы көлiктiк әлеуетiн Пекин - Бахты - Берлин бағыты бойынша "жасыл" көлiк дәлiзiн ұйымдастыру арқылы дамытуға бағытталған.
P/c
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзiмi
1
2
3
4
5

1. Общесистемные меры
1
В планах развития учесть необходимость формирова-
ния оптимальной
железнодорожной сети, в
том числе строительство новых железнодорожных линий:
а) Бейнеу - Саксаульская;
б) Шар - Усть-Каменогорск;
в) Достык - Актогай;
г) Актау - Баутино
Информация в Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТК, КТЖ
(по согла-
сованию),
БРК (по
согласова-
нию),
ИФК (по
согласо-
ванию),
КМГ (по
согласова-
нию)
2005-2010
годы
2005-2008
годы
2006-2011
годы
2005-2009
годы
2
Продолжить работу по
приведению международных железнодорожных коридоровв соответствие с требова-
ниями международных стандартов и увеличению
пропускной способности в том числе:
а) организация движения грузовых поездов по участку Костанай -
Золотая Сопка;
б) модернизация
железнодорожной
линии Актау - Бейнеу - Макат - Аксарайская -
Кандыагаш;
в) развитие станции Достык и участка Актогай
- Достык
Информация в Прави-
тельство
Респуб-
лики Ка-
захстан
МТК, МФ,
КТЖ (по
согласо-
ванию)
2006 год
2008 год
2010 год
3
Учесть в разрабатываемой
Программе развития до-
рожной отрасли на
2006-2010 годы
необходимость реконструк-
ции и развития наиболее грузонапряженных и востребованных
отечественными
перевозчиками участков
автомобильных дорог по
следующим направлениям:
а) Ташкент - Шымкент -
Тараз - Бишкек - Алматы -
Хоргос;
б) Шымкент - Кызылорда -
Актобе - Уральск -
Самара;
в) Алматы - Караганда - Астана - Петропавловск;
г) Астрахань - Атырау - Актау - граница Туркмени-
стана;
д) Омск - Павлодар-
Семипалатинск -
Майкапчагай;
е) Астана - Костанай -
Челябинск;
ж) Астана - Павлодар -
Семипалатинск;
з) Таскескен - Бахты - граница КНР;
и) Алматы - Аягуз -
Георгиевка;
к) Ушарал - Достык - граница КНР
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
2005 -
2010 годы
4
Провести исследования по оптимизации сети авто-
мобильных дорог, в том
числе рассмотреть целесо-
образность строительства новых автодорог по на-
правлениям:
а) Бейнеу - Аральск;
б) Иргиз - Торгай - Державинск - Астана
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
2006 год
5
Обеспечить развитие
объектов придорожной
инфраструктуры на основ-
ных международных транзитных коридорах в
соответствии с междуна-
родными стандартами и с
учетом опыта формирования
кластеров
Отчет МТК
акиматы
областей
2006-2008
годы
6
Создать веб-сайт с постоянно обновляющейся информацией о состоянии сети автомобильных дорог и наличии объектов
придорожного сервиса
Отчет в Правитель-
ство Рес-
публики
Казахстан
МТК,
акиматы
областей
3 квартал
2006 года
7
Совершенствовать
развитие контейнерных и интермультимодальных
перевозок, в том числе:
а) разработать Программу контейнеризации грузовых
перевозок;
Проект
постанов-
ления Пра-
вительства Республики
Казахстан
МТК, МИТ,
КТЖ (по
согласо-
ванию)
2005-2008
годы
б) рассмотреть
возможность контей-
неризации перевозок грузов на водном транспорте и создание контейнерных площадок в портах;
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
в) принять меры по
переоборудованию 1000
железнодорожных платформ
под перевозку контейнеров;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, КТЖ
(по согла-
сованию)
г) принять меры по
внедрению новых технологий, обеспечивающих
обработку контейнеров в течение суток;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, КТЖ
(по согла-
сованию)
д) обеспечить инновацион-
ное развитие грузовых
перевозок, инфраструктуры
контейнерных перевозок,
изучение и создание условий для внедрения перевозок с применением
танк-контейнеров (для
перевозки сжиженного газа
и др.), балк-контейнеров для перевозки сыпучих
грузов (зерна и др.), спецконтейнеров (для комовой серы и др.), контрейлерных перевозок, коносамента;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, МИТ,
КТЖ (по
согласо-
ванию)
е) проработать вопрос по созданию казахстанско-
китайского предприятия по контейнерным пере-
возкам;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, КТЖ
(по согла-
сованию)
ж) продолжить работу с МСЖД и ОСЖД по проекту
N.E.W. - corridor
(КНР - Казахстан
(Достык - Петропавловск) - Россия - Норвегия)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, КТЖ
(по согла-
сованию)
8
Модернизировать
пограничные транспортные переходы, в том числе:
а) реконструировать пунктпропуска Бахты с увеличением пропускной способности до 200 единиц
транспортных средств в сутки;
б) оборудовать
пограничные пункты пропуска через государст-
венную границу (станции
Достык, Бахты и другие)
комплексами для досмотра подвижного состава и
контейнеров без вскрытия;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
МФ, МТК,
МСХ, МЗ,
акиматы
областей,
КНБ (по
согласова-
нию),
КазАТО (по
согласова-
нию), Фонд
"NELTI" (по
согласова-
нию)

1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
Даму жоспарларында оң-
тайлы темiр жол желiле-
рiн қалыптастырудың
қажеттілiгiн, оның
iшiнде жаңа темiр жол
желiсiн салуды ескеру:
а) Бейнеу - Сексеуiл;
б) Шар - Өскемен;
в) Достық - Ақтоғай,
г) Ақтау - Баутино
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша),
ҚДБ
(келiсiм
бойынша),
ҚИҚ
(келiсiм
бойынша),
ҚМГ
(келiсiм
бойынша)
2005-2010
жылдар
2005-2008
жылдар
2006-2011
жылдар
2005-2009
жылдар
2
Халықаралық темiр жол
дәлiздерiн халықаралық
стандарттардың талап-
тарына сәйкес келтiру
және өткiзу қабiлеттi-
лiгiн ұлғайту жөнiндегi
жұмысты жалғастыру
оның iшiнде:
а) Қостанай - Золотая
Сопка учаскесi бойынша
жүк поездарының қоз-
ғалысын ұйымдастыру;
б) Ақтау - Бейнеу -
Мақат - Ақсарай -
Қандыағаш темiр жол
желiсiн жаңғырту;
в) Достық станциясын
және Ақтоғай - Достық
учаскесiн дамыту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККM,
Қаржыминi,
ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
2006 жыл
2008 жыл
2010 жыл
3
Әзiрленетiн жол саласын
дамытудың 2006-2010
жылдарға арналған бағ-
дарламасында жүктемесi
көп және отандық тасы-
малдаушылар талап ете-
тiн мынадай бағыттар
бойынша автомобиль
жолдарының учаскелерiн
қайта жаңарту және
дамыту қажеттiлiгiн
ескеру:
а) Ташкент - Шымкент -
Тараз - Бiшкек - Алматы
- Қорғас;
б) Шымкент - Қызылорда
- Ақтөбе - Орал -
Самара;
в) Алматы - Қарағанды -
Астана - Петропавл,
г) Астрахань - Атырау -
Ақтау - Түркiменстан
шекарасы;
д) Омбы - Павлодар -
Семей - Майқапшағай;
e) Астана - Қостанай -
Челябi;
ж) Астана - Павлодар -
Семей;
з) Таскескен - Бахты -
ҚХР шекарасы;
и) Алматы - Аягөз -
Георгиевка;
к) Үшарал - Достық -
ҚХР шекарасы
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ
2005-2010
жылдар
4
Автомобиль жолдары
желiсiн оңтайландыру
жөнiнде зерттеулер
жүргiзу, соның iшiнде
мынадай бағыттар бо-
йынша жаңа автожолдар
салу орындылығын қарау:
а) Бейнеу - Арал;
б) Ырғыз - Торғай -
Державинск - Астана
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ
2006 жыл
5
Халықаралық стандарт-
тарға сәйкес және клас-
терлер жасау тәжiрибе-
сiн ескерiп, негізгі
халықаралық транзиттік
дәлiздерде жол бойғы
инфрақұрылым объектіле-
рiн дамытуды қамтамасыз
ету
ККМ-ге
есеп
облыс
әкімдіктері
2006-2008
жылдар
6
Автомобиль жолдары же-
лiсiнiң жай-күйi және
жол бойғы сервис объек-
тiлерiнiң болуы туралы
тұрақты түрде жаңар-
тылып тұратын ақпараты
бар веб-сайт жасау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
ККМ,
облыс
әкімдіктері
2006
жылғы
3-тоқсан
7
Контейнерлiк және
интермультимодальдық
тасымалдардың дамуын
жетілдiру, оның iшiнде:
а) жүк тасымалдарын
контейнерлеу бағдарла-
масын әзiрлеу;
б) су көлiгiнде жүк
тасымалын контейнерлеу
және порттарда контей-
нерлiк алаңдар жасау
мүмкiндігін қарастыру;
в) 1000 темiр жол плат-
формаларын контейнерлер
тасымалы үшiн қайта
жабдықтау жөнiнде
шаралар қабылдау;
г) контейнерлердi бiр
тәулiк iшiнде өңдеудi
қамтамасыз ететін жаңа
технологиялар енгізу
жөнiнде шаралар
қабылдау;
д) жүк тасымалдарын,
контейнерлiк тасымалдар
инфрақұрылымын иннова-
циялық дамытуды қамта-
масыз ету, танк-контей-
нерлердi (сұйытылған
газды және басқаларды
тасымалдау, үшiн), су-
сымалы жүктердi (бидай
және басқаларды) тасы-
малдау үшiн балк-кон-
тейнерлердi, арнайы
контейнерлерді (түйiр
күкiрттi және басқалар-
ды) қолданып тасымал-
дауды, контейнерлiк
тасымалдарды, коноса-
ментті енгiзу үшiн
жағдайларды зерделеу
және жасау;
e) контейнерлiк тасы-
малдар бойынша қазақ-
стан-қытай кәсiпорнын
құру жөнiндегі мәсе-
ленi пысықтау;
ж) N.E.W - corridor
(ҚХР - Қазақстан
(Достық - Петропавл) -
Ресей - Норвегия)
жобасы бойынша ТЖХО
және ТЖЫҰ-мен жұмысты
жалғастыру.
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметi
қаулысының
жобасы
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККM,
ИСМ, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
ККM
ККM, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
ККM, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
ККM,
ИСМ, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
ККM, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
ККM, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
2005-2008
жылдар
8
Шекаралық көлiк өткел-
дерiн жаңғырту, оның
iшiнде:
а) өткізу қабiлеттiлi-
гiн тәулiгіне 200 көлiк
құралы бiрлiгiне дейiн
арттырып, Бахты өткiзу
пунктiн қайта жаңарту;
б) мемлекеттiк шекара
арқылы өткiзудiң
шекаралық пункттерiн
(Достық станциясы,
Бахты және басқалар)
жылжымалы құрамды және
контейнерлерді ашпай
тексеруге арналған
кешендермен жабдықтау;
в) "Ақтөберентген"
АҚ-ның жылжымалы құ-
рамды және контейнер-
лердi ашпай тексеруге
арналған отандық жаб-
дықты жасау және беру
жөнiндегi ұсыныстарын
қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Қаржыминi,
ККМ, АШМ,
ДСМ, облыс
әкімдік-
тері, ҰҚК
(келiсiм
бойынша),
ҚазАТО
(келiсiм
бойынша),
"NELTI"
қоры
(келiсiм
бойынша)
Қаржыминi,
ККМ, ҰҚК
(келiсiм
бойынша)
Қаржыминi,
ККМ, ҰҚК
(келiсiм
бойынша)

2006-2007
годы
в) рассмотреть
предложения АО
"Актюбрентген" по
изготовлению и поставке отечественного оборудо-
вания для досмотра подвижного состава и контейнеров без вскрытия
Предложения в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МФ, МТК,
КНБ (по согласо-
ванию)
2005-2006
годы
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ, МТК,
КНБ (по сог-
ласованию
3 квартал
2005 года
9
Создать условия
коммерческого доступа к базам данных информа-
ционных систем КТЖ и КТК МФ
Предложения в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МФ, МТК,
КТЖ (по
согласо-
ванию),
КазАТО
(по согла-
сованию)
3-4 квар-
талы 2005
года
10
В целях расширения информационных ресурсов КТЖ обеспечить выполне-
ние мероприятий ОСЖД и ЦСЖД по интеграции инфор-
мационных систем
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
КТЖ (по
согласо-
ванию),
МТК
2005-2006
годы
11
Продолжить работу по
созданию информационно-
аналитической системы с транспортной базой данных для мониторинга динамики и безопасности перевозок
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, МЭБП
2005-2007
годы
12
Продолжить работу по
заключению
межправительственных
двусторонних договоров об
осуществлении
международных автомобильных перевозок, в том числе с Австрией,
Бельгией, Румынией,
Великобританией, Норве-
гией, Словенией
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
2005-2006
годы
13
Активизировать работу по присоединению Казахстана к международным конвенциям и соглашениям в том числе:
а) принять меры по присоединению Казахстана к Международному сог-
лашению (Универсальный договор) по страхованию
гражданской ответственности
владельцев автотранспортных
средств (Зеленая карта);
б) решить вопрос по присоединению Казахстана к Таможенной конвенции, касающейся временного ввоза дорожных перево-
зочных средств, служащих для коммерческих целей
(Карнет де Пассаж)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, МФ,
АФН
2005-2008
годы
14
Продолжить работу по подготовке проекта соглашения между МТК РК
и МТ РФ об условиях
плавания российских накатных судов РО-РО
типа«"Композитор" между
портами России и портами
Казахстана в Каспийском море
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, АММТП
(по сог-
ласованию)
4 квартал
2005 года
15
Проработать совместно с АРЕМ внесение предложе-
ний по унификации тарифов на внутриреспубликанские и экспортно-импортные
перевозки в связи со вступлением в ВТО
Предложения в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МТК, МИТ,
МЭБП
2-3
кварталы
2006 года
16
Разработать совместно с АРЕМ меры по
установлению тарифов, стимулирующих перевозку контейнеров
Предложения в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МТК
3 квартал
2005 года
17
Проводить работы по
гармонизации
государственных
стандартов с международ-
ными требованиями, в том
числе по изменению действующих государственных
стандартов в части приведения в соответствие габаритных размеров тары, упаковки
грузов и дверей
контейнеров
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, МИТ
2005-2008
годы
18
Обеспечить сбор, обобщение и внесение в установленном порядке
предложений по изменению
налогового законодатель-
ства, в том числе по:
а) включению специальноготерминального оборудова-
ния и контейнеров, не
производимых на терри-
тории Казахстана, в перечень импортируемого оборудования, утвержден-
ный постановлением Правительства Республики
Казахстан от 19 марта 2003 года N 269 "Об
утверждении перечня
импортируемого
оборудования,
сельскохозяйственной техники, грузового подвижного состава
автомобильного
транспорта, а также
запасных частей, ввозимых
для собственных
производственных нужд, по которым налог на добавленную стоимость
уплачивается методом зачета в порядке,
установленном Кодексом

2006-2007
жылдар
2005-2006
жылдар
2005
жылғы
3-тоқсан
9
ҚТЖ мен Қаржыминi КБК-
ның ақпараттық жүйеле-
рiнiң дерекқорларына
коммерциялық қол
жеткізуге жағдай жасау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
Қаржыминi,
ККМ, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша),
ҚазАТО
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
10
ҚТЖ-ның ақпараттық
ресурстарын кеңейту
мақсатында ақпараттық
жүйелер жөніндегi
ТЖЫҰ-ның және ТЖОК-тың
ic-шараларын орындауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ҚТЖ
(келiсiм
бойынша),
ККМ
2005-2006
жылдар
11
Тасымалдар серпiнi мен
қауiпсiздiгiнiң монито-
рингі үшiн көлiк дерек-
қоры бар ақпараттық
талдау жүйесiн құру
жөнiндегi жұмысты
жалғастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ, ЭБЖМ
2005-2007
жылдар
12
Халықаралық автомобиль
тасымалын жүзеге асыру
туралы үкiметаралық,
оның iшiнде Австриямен,
Бельгиямен, Румыниямен,
Ұлыбританиямен, Норве-
гиямен, Словениямен екi
жақты шарттар жасасу
жөнiндегi жұмысты
жалғастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ
2005-2006
жылдар
13
Қазақстанның халықара-
лық конвенциялар мен
келiсiмдерге қосылуы
жөнiндегi жұмысты
жандандыру, оның iшiнде:
а) Автокөлiк құралдары
иелерiнiң азаматтық
жауапкершiлiгiн сақ-
тандыру жөнiндегi халы-
қаралық келiсiмге (Әм-
бебап шарт), (Жасыл
карта) Қазақстанның
қосылуы жөнiнде
шаралар қабылдау;
б) коммерциялық мақсат-
та пайдаланылатын жол
тасымалдау құралдарын
уақытша әкелуге қатыс-
ты Кеден конвенциясына
(Карнет де Пассаж)
Қазақстанның қосылуы
жөнiндегi мәселенi шешу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ,
Қаржымині,
ҚҚА
2005-2006
жылдар
14
ҚР ККМ мен РФ КM ара-
сындағы "Композитор"
үлгісiндегi РО-РО ре-
сейлiк еркiн жүзетiн
кемелердiң Каспий те-
ңізiнде Ресей порттары
мен Қазақстан порттары
арасында жүзу шарттары
туралы келiсiм жобасын
дайындау жөнiндегi
жұмысты жалғастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ, АХТСП
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
15
TMPA-мен бiрлесiп, ДСҰ-
ға кiруге байланысты
республикаiшiлiк және
экспорт-импорттық
тасымалдар тарифтерiн
бiрiздендiру жөнiндегi
ұсыныстарды енгiзуді
пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ККМ, ИСМ,
ЭБЖМ
2006
жылғы
2-3-
тоқсан
16
TMPA-мен бiрлесiп,
контейнерлер тасымалын
ынталандыратын
тарифтерді белгiлеу
жөнiнде шаралар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ККМ
2005
жылғы
3-тоқсан
17
Мемлекеттiк стандарт-
тарды халықаралық та-
лаптармен үйлестіру
жөнiнде, оның iшiнде
қолданыстағы мемлекет-
тік стандарттарды ыдыс,
жүк орамасы және кон-
тейнерлер есiктерiнiң
көлемдiк өлшемдерiн
сәйкес келтiру бөлi-
гiнде өзгерту жөнiнде
жұмыстар жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ, ИСМ
2005-2008
жылдар
18
Салық заңнамасын өз-
герту жөнiндегі ұсыныс-
тарды белгіленген тәр-
тiппен жинауды, жинақ-
тауды және енгiзудi
қамтамасыз ету, оның
iшiнде мыналар бойынша:
а) "Қосылған құн салығы
"Салық және бюджетке
төленетін басқа да мiн-
детті төлемдер туралы"
Қазақстан Республика-

4. Перспективные пилотные проекты
Пилотный проект "Создание транспортно-логистического центра на станции Достык"
49
Определение состава участников и юридического
статуса транспортно-
логистического центра
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, КТЖ
(по согла-
сованию)
3 квартал
2005 года
50
Определение точного
расположения и площади транспортно-логистическо-
го центра и выделение
земельного участка
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК,
акиматы
областей
3 квартал
2005 года
Пилотный проект "Создание транспортно-логистического центра в порту Актау"
51
Определение состава участников юридического статуса транспортно-
логистического центра
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, АММТП
(по согла-
сованию),
КТЖ (по
согласова-
нию)
3 квартал
2005 года
52
Определение точного расположения и площади
транспортно-логистичес-
кого центра и выделение земельного участка
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК, акимат Мангистау-
ской области
3 квартал
2005 года
53
Подготовка предложений по включению транспортно-
логистического центра в субъекты специальной
экономической зоны
"Морпорт Актау"
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
акимат
Мангистау-
ской облас-
ти, МТК
1-2
кварталы
2006 года
Примечание . Расшифровка аббревиатур:
АБР      - Азиатский банк развития
АММТП    - Актауский международный морской торговый порт
АО       - акционерное общество
АРЕМ     - Агентство по регулированию естественных монополий
АСМАП РФ - ассоциация международных автомобильных перевозчиков Российской Федерации
АФН      - Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
БРК      - акционерное общество "Банк развития Казахстана"
ВТО      - Всемирная торговая организация
ИБР      - Исламский банк развития
ИР       - институты развития
ИФК      - акционерное общество "Инвестиционный фонд Казахстана"
КазАТО   - союз международных автомобильных перевозчиков
КазНИИЖТ - Казахстанский научно-исследовательский институт железнодорожного
транспорта
КМГ      - акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
КНБ      - Комитет национальной безопасности
КНР      - Китайская Народная Республика
КТЖ      - акционерное общество "Национальная Компания "Казахстан Темир Жолы"
КТК МФ   - Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
МЖС      - магистральная железнодорожная сеть
МЗ       - Министерство здравоохранения
МИД      - Министерство иностранных дел
МИТ      - Министерство индустрии и торговли
МОН      - Министерство образования и науки
МСЖД     - Международный совет железных дорог
МСХ      - Министерство сельского хозяйства
МТ РФ    - Министерство транспорта Российской Федерации
МТК      - Министерство транспорта и коммуникаций
МФ       - Министерство финансов
МЭБП     - Министерство экономики и бюджетного планирования
НДС      - налог на добавленную стоимость
НИФ      - акционерное общество "Национальный инновационный фонд"
ОСЖД     - организация сотрудничества железных дорог
ТКК      - транспортно-коммуникационные комплексы
ТЭО      - технико-экономическое обоснование
ЦМАИ     - акционерное общество "Центр маркетингово-аналитических исследований"
ЦСЖД     - Центральный совет железных дорог
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633
План по созданию и развитию пилотного кластера
"Текстильная промышленность"
На сегодняшний день можно констатировать, что отрасль текстильной и швейной промышленности в Казахстане находится в тяжелом экономическом положении.
Потенциал роста текстильной промышленности, на наш взгляд, заключается в таргетировании наиболее "эффективных" подотраслей, в которых отечественный производитель может быть наиболее конкурентоспособен.
В Казахстане существует растущее производство хлопка, который в большом объеме экспортируется. Также существуют швейные компании, способные производить различную продукцию, как для внутреннего, так и для внешних рынков.

4. Перспективалық пилоттық жобалар
"Достық" станциясында көлiк-логистикалық
орталық құру" пилоттық жобасы
49
Көлiк-логистикалық
орталыққа қатысушылар-
дың құрамын және заңды
мәртебесiн анықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККM, ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
50
Көлiк-логистикалық
орталықтың дәл орнала-
суы мен алаңын анықтау
және жер учаскесiн бөлу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККM, облыс
әкімдіктері
2005
жылғы
3-тоқсан
"Ақтау портында көлiк-логистикалық
орталық құру" пилоттық жобасы
51
Көлік-логистикалық
орталыққа қатысушылар-
дың құрамын, заңды
мәртебесiн айқындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ, АХТСП
(келiсiм
бойынша),
ҚТЖ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
52
Көлiк-логистикалық ор-
талықты дәл орналасуы
мен алаңын анықтау
және жер учаскесiн бөлу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ККМ,
Маңғыстау
облысының
әкімдігі
2005
жылғы
3-тоқсан
53
"Ақтау теңіз порты"
арнайы экономикалық
аймағы субъектiлерiне
көлiк-логистикалық ор-
талықты енгiзу жөнiнде
ұсыныстар дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
Маңғыстау
облысының
әкімдігі,
ККМ
2006
жылғы
1-2-
тоқсан
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.22. N  572 қаулысымен.
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АДБ - Азия Даму Банкі
АХТСП - Ақтау халықаралық теңіз сауда порты
АҚ - акционерлік қоғам
TMPA - Табиғи монополияларды peттеу агенттiгi
РФ ХАТҚ - Ресей Федерациясының халықаралық автомобиль тасымалдаушылар қауымдастығы
ҚҚА - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын peттеу және қадағалау агенттiгi
ҚДБ - "Қазақстан Даму Банкi" акционерлiк қоғамы
ДСҰ - Дүниежүзiлiк сауда ұйымы
ИДБ - Ислам Даму Банкi
ДИ - Даму институттары
ҚИҚ - "Қазақстанның инвестициялық қоры" акционерлiк қоғамы
ХАТО - Халықаралық автомобиль тасымалдаушылар одағы
ҚазТКҒЗИ - Қазақстан темiр жол көлiгi ғылыми-зерттеу институты
ҚМГ - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы
ҰҚК - Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
ҚХР - Қытай Халық Республикасы
ҚТЖ - "Қазақстан Темiр Жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
КБК - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кедендiк бақылау комитетi
МТЖ - магистральды темiр жол желiсi
ДСМ - Денсаулық сақтау министрлiгі
CIM - Сыртқы істер министрлiгi
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгі
ТЖХК - Темiр жолдардың халықаралық кеңесi
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлiгi
РФ КМ - Ресей Федерациясы Көлiк министрлігі
ККM - Көлiк және коммуникация министрлiгi
Қаржыминi - Қаржы министрлігі
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
ҚҚС - Қосымша құн салығы
ҰИҚ - "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы
ТЖЫҰ - Темiр жол ынтымақтастығын ұйымдастыру
ККК - Көлiк-коммуникациялық кешендер
TЭH - Техникалық-экономикалық негіздеме
МТОЗ -"Маркетингтік-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлік қоғамы
ТЖОК - Темiр жолдардың орталық кеңесi
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Тоқыма өнеркәсiбi" пилоттық кластерiн
жасау мен дамыту жөнiндегi жоспар
Бүгiнгi таңда Қазақстандағы тоқыма және тiгiн өнеркәсiбi саласы ауыр экономикалық жағдайда тұрғанын атап өту керек.
Бiздiң көзқарасымызша, тiгiн өнеркәсiбiнiң өсу әлеуетi неғұрлым "тиiмдi" кiшi салаларды таргеттеуден тұрады, онда отандық өндiрушi неғұрлым бәсекеге қабiлеттi болуы мүмкiн.
Қазақстанда үлкен көлемде экспортталатын мақтаның үдемелi өндiрiсi бар, сондай-ақ iшкi әрi сыртқы рыноктары үшiн де әртүрлi өнiмдi шығаруға қабiлеттi тiгiн компаниялары бар.

Для восстановления промежуточного элемента цепочки добавленных стоимостей хлопково-текстильного сегмента текстильной отрасли необходимо динамично развивать производство пряжи и тканей, которое, на сегодняшний день, является наиболее конкурентоспособным по отношению к другим сегментам текстильной отрасли. На данный сегмент текстильного производства приходится около 80 % добавленной стоимости, в то время как на производство хлопковолокна - около 10 %, готовой одежды - около 1-3 %. Создание конкурентоспособного текстильного сегмента позволит перерабатывать производимый в Казахстане хлопок, тем самым увеличивать добавленную стоимость и производить необходимую продукцию для дальнейшей обработки на швейных предприятиях.
На начальном этапе развития текстильной промышленности предлагается сконцентрироваться на создании и развитии пилотного кластера по производству хлопчатобумажной пряжи и ткани в Южно-Казахстанской области.
Выбор обусловлен следующими факторами: доступностью сырья (хлопок), присутствием нескольких крупных компаний, осуществляющих строительство новых и перевооружение существующих текстильных предприятий, относительно низким уровнем производственных затрат и наличием исторически сложившейся специфической инфраструктуры.
Специфика Южно-Казахстанской области в сфере производства и переработки хлопка обусловила необходимость создания на территории области свободной экономической зоны "Онтустик", которая явится системообразующим компонентом пилотного кластера.
№N
п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответст-
венные
исполни-
тели
Сроки
исполнения
1
2
3
4
5
1. Общесистемные меры
1
Разработать предложения
по внесению изменений в классификатор и стандарты специальностей с учетом требований
бизнеса, тенденций
отрасли и международных
стандартов, в том числе предусмотреть выделение в классификаторе специальностей отдель-
ных специальностей:
а) технология произ-
водства натуральных
и химических волокон;
б) технология произ-
водства изделий и
товаров текстильной
промышленности;
в) моделирование и
дизайн изделий и товаров текстильной
промышленности
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
акиматы
ЮКО и
г. Алматы,
АПЛП (по
согласо-
ванию)
Декабрь
2005 года
2
Внести предложения
по увеличению количества грантов для
текстильных специальностей
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
МСХ
Сентябрь
2005 года
3
Подготовить предложения по сотрудничеству между высшими  учебными заведениями и участниками кластера в сфере обучения, прохождения производственной
практики, консультирования и др.
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, МОН,
МСХ,
акиматы
областей
Сентябрь
2005 года
4
Внести предложения
по законодательному
закреплению положения о предоплате предприятиям легкой промышленности при проведении государ-
ственных закупок
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МФ, МИТ,
АПЛП (по
согласо-
ванию)
Сентябрь
2005 года
5
Создать рабочую группу из представителей бизнеса, ассоциаций, специалистов отрасли и образовательных учрежде-
ний, целью которой будет
являться внесение
предложений по совершенствованию качества образования в
текстильной отрасли.
Информация в
МИТ
МОН, АПЛП
(по сог-
ласованию)
3 квартал
2005 года
6
Разработать предложения по совершенствованию законодательства с целью снижения уровня контрабандного импорта
текстильной продукции
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, АПЛП
(по согла-
сованию),
МЭБП
Сентябрь
2005 года
7
Обеспечить прозрачность проведения конкурсов и подведения их итогов по закупу товаров, работ
и услуг у казахстанских текстильных предприятий, в том числе за счет создания и поддержания веб-сайтов
и информационных центров по проведению тендеров и оглашению их результатов
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МФ,МИТ,
КХА(по
согласо-
ванию),
АПЛП (по
согласо-
ванию)
Январь
2006 года
8
Рассмотреть возможность частичного возмещения государством финансовых затрат текстильных
предприятий, участвующих
в международных выставках за рубежом
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, АПЛП
(по согла-
сованию)
Август
2005 года
9
Провести Первый тек-
стильный конгресс инновационных проектов (ревизию/экспертизу на поиск лучших исследований/технологий в хлопковой/текстильной отрасли)
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, МОН,
АПЛП (по
согласо-
ванию),
МСХ
Январь
2006 года
10
Подготовить предложения по возможности производства удобрений из местного сырья на отечественных заводах
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, МСХ
1 квартал
2006 года

Тоқыма саласының мақта-тоқыма сегментiнiң қосылған құндары тiзбесiнiң өтпелi элементiн қалпына келтiру үшiн бүгінгi таңда тоқыма саласының басқа сегменттерiне қарағанда неғұрлым бәсекеге қабiлеттi болып табылатын жiп және мата өндiрiсiн серпiндi дамыту қажет. Тоқыма өндiрiсiнiң осы сегментiне қосылған құнның шамамен 80 %-ы, сонымен бiрге, талшықты мақта өндiрiсiне шамамен 10 %, дайын киiмге шамамен 1-3 % келедi. Бәсекеге қабiлеттi тоқыма сегментiн құру Қазақстанда шығарылатын мақтаны ұқсатуға, сонымен қосылған құнды ұлғайтуға және тiгiн кәсiпорындарында одан әрi өңдеу үшiн қажетті өнiмдi шығаруға мүмкiндiк бередi.
Тоқыма өнеркәсiбiн дамытудың бастапқы кезеңiнде Оңтүстiк Қазақстан облысында - мақта-мата жiп пен матаны шығару жөнiндегi пилоттық кластердi құруға және дамытуға назар аудару ұсынылады.
Таңдау мынадай факторларға негiзделеді: шикiзаттың (мақтаның) қол жетiмділігі, жаңа тоқыма кәсiпорындарын салуды және бұрынғыларын қайта жарақтандыруды жүзеге асыратын бiрнеше iрi компаниялардың болуы, өндiрiстiк шығындардың салыстырмалы төменгi деңгейi және тарихи қалыптасқан өзiне тән инфрақұрылымның болуы.
Мақтаны шығару мен қайта өңдеу саласындағы Оңтүстiк Қазақстан облысының ерекшелiгi облыс аумағында пилоттық кластердiң жүйе құрайтын компонентi болып табылатын "Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағын құру қажеттілiгін негіздедi.
P/c
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзiмi
1
2
3
4
5
1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
Бизнестiң талаптарын,
сала үрдiстерiн және
халықаралық стандарт-
тарды ескере отырып,
мамандықтар жiктеу
iшіне және стандартта-
рына өзгерiстер енгiзу
жөнiндегi ұсыныстарды
әзiрлеу, оның iшiнде,
мамандықтар жiктеу
iшiнде жекелеген маман-
дықтарды бөлудi көздеу:
а) табиғи және химиялық
талшықтар өндiрiсiнiң
технологиясы;
б) тоқыма өнеркәсiбiнiң
бұйымдары мен тауарлары
өндірісінің техноло-
гиясы;
в) тоқыма өнеркәсiбiнiң
бұйымдары мен тауар-
ларын модельдеу және
олардың дизайны
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
БҒМ, ИСМ,
ОҚО және
Алматы
қаласының әкімдiк-
терi, ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
желтоқсан
2
Тоқыма мамандықтары
үшiн гранттардың санын
ұлғайту жөнiнде
ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
БҒМ, ИСМ,
АШМ
2005
жылғы
қыркүйек
3
Оқыту, өндiрiстiк прак-
тикадан өту, консуль-
тация беру және басқа-
лары саласында жоғары
оқу орындары мен клас-
терге қатысушылар ара-
сындағы ынтымақтастық
жөнiнде ұсыныстар
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
БҒМ, ИСМ,
АШМ, облыс
әкімдіктері
2005
жылғы
қыркүйек
4
Мемлекеттік сату алуды
жүргізу кезiнде жеңiл
өнеркәсiп кәсiпорында-
рына алдын ала төлем
туралы ереженi заңна-
малық бекiту жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
Қаржыминi,
ИСМ, ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
қыркүйек
5
Мақсаты тоқыма сала-
сындағы бiлiм сапасын
жетiлдiру жөнiндегі
ұсыныстарды енгізу бо-
лып табылатын бизнес,
қауымдастық өкiлдерi-
нен, сала мамандарынан
және бiлiм беру мекеме-
лерiнен тұратын жұмыс
тобын құру
ИСМ-ге
ақпарат
БҒМ, ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
6
Тоқыма өнiмiнiң кон-
трабандалық импортының
деңгейiн төмендету
мақсатымен заңнаманы
жетілдiру жөніндегі
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
ИСМ, ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша),
ЭБЖМ
2005
жылғы
қыркүйек
7
Конкурстарды өткiзу-
дiң және қазақстандық
тоқыма кәсiпорындары-
нан, оның iшiнде, тен-
дерлердi өткiзу және
олардың нәтижелерiн
жариялау жөнiндегi веб-
сайттар мен ақпараттық
орталықтарды құру және
ұстау есебiнен тауар-
ларды, жұмыстар мен
қызметтердi сатып алу
бойынша олардың қоры-
тындыларын шығарудың
ашықтығын қамтамасыз
ету
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
есеп
Қаржыминi,
ИСМ, ҚМҚ
(келiсiм
бойынша),
ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
қаңтар
8
Шетелдердегі халықара-
лық көрмелерге қатысушы
тоқыма кәсiпорындарының
қаржы шығындарын мемле-
кеттің iшiнара өтеу
мүмкiндiгiн қарастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
ИСМ, ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
тамыз
9
Инновациялық жобалар-
дың бiрiншi тоқыма кон-
гресiн (мақта/тоқыма
саласындағы үздiк
зерттеулердi/техноло-
гияларды iздестiруге
тексерiстi/сараптауды)
өткізу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
есеп
ИСМ, БҒМ,
ЖӨКҚ
(келiсiм
бойынша),
АШМ
2006
жылғы
қаңтар
10
Отандық зауыттарда
жергілiктi шикiзаттан
тыңайтқыштар өндiру
мүмкiндiгi жөнiндегі
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
ИСМ, АШМ
2006
жылғы
І-тоқсан

2. Развитие кластера производства хлопчатобумажной
пряжи и тканей в Южно-Казахстанской области
11
Создать координационный совет кластера
"Текстильная промышленность в ЮКО"
Информация в
МИТ
ЦМАИ (по
согласо-
ванию),
акимат
ЮКО, МСХ
3 квартал
2005 года
12
Рассмотреть возможность ежегодного направления не менее 10 отечественных специалистов для участия в тренингах/
обучении за рубежом в целях ознакомления с международными
стандартами проведения грединга (оценка качества хлопка)
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭБП,
КС
2006-
2010 годы
13
Создать открытую для
общего доступа базу
данных по потребностям потенциальных работодателей в работниках конкретных
специальностей
Отчет в МИТ
и МСХ
Акимат
ЮКО,
МТСЗН,
КС
Октябрь
2005 года
14
Обеспечить надлежащий контроль за внедрением и сохранением севооборотов в сфере хлопководства
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, АЗР
Ежегодно
15
Разработать конкретные меры по стимулированию хозяйств, внедряющих научно-обоснованные технологии в сфере
хлопководства
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, АЗР,
МЭБП, МИТ,
КС
1-2
кварталы
2006 года
16
Предусмотреть бюджетные средства на частичное возмещение затрат на производство оригинальных семян и удешевление стоимости элитных семян хлопчатника, реализованных отечественным сельхозто-
варопроизводителям
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭБП
Ежегодно
17
Обеспечить надлежащий государственный контроль в области
семеноводства хлопчатника
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, МЭБП
Ежегодно
18
Обеспечить надлежащий государственный сортовой и семенной
контроль
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ
Ежегодно
19
Предусмотреть меры
государственной поддержки на проведение
мероприятий по защите и карантину растений, химизации в сфере хлопководства
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ
Ежегодно
20
Разработать предложения по поддержке, направленной на проведение мелиорации
и ирригации
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ
Ноябрь
2005 года
21
Способствовать созданию независимых аккредитованных лабораторий по опреде-
лению качества хлопка
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, МИТ,
МЭБП
2-3
кварталы
2006 года
22
Проведение в установ-
ленном порядке аккредитаций лабораторий по определению
качественных показателей хлопка. Обеспечение надлежащего
государственного
контроля за деятельнос-
тью аккредитованных лабораторий по экспертизе качества
хлопка
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, МСХ
Ежегодно
23
Разработать программу научных исследований на 2006-2009 годы по селекции, семеноводству и технологиям возделыва-
ния хлопчатника с ее
целевым финансированием,
в том числе:
а) создание новых
сортов хлопчатника
на основе формирования, оценки, сохранения генофонда с применением генетических, биотехнологических, биохимических, физиологических и др. методов; организация их
первичного семеноводства;
б) разработка
научно-обоснованных  технологий возделывания хлопчатника
Приказ
Министра
сельского
хозяйства
МСХ, МЭБП
2 квартал
2006 года
24
Провести разъяснительную
работу с фермерами по вопросам объединения
мелких хозяйств в
более крупные
формирования и внедрения
научно-обоснованных
севооборотов с целью
сохранения плодородия земли
Информация в
МИТ
Акиматы
ЮКО,
Кызылор-
динской
области,
МСХ, КС
2005 -
2006 годы
25
Разработать предложения по организации на базе РГП "Мактааральская сельскохозяйственная опытная станция" дочернего государственного
предприятия "Научно-
исследовательский
институт хлопководства" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Юго-Западный научно- производственный центр
сельского хозяйства" МСХ
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, МЭБП
2006 год
26
Разработать государст-
венные стандарты с
учетом международных
требований:
а) "Хлопок-сырец" (ТУ) и "Стандартные образцы хлопка-сырца. Порядок разработки и применения";
б)  "Хлопок-волокно"
(ТУ) и "Стандартные
образцы хлопка-волокна. Порядок разработки и применения";
в) "Семена хлопчатника: сортовые и посевные качества" (ТУ) и "Стандартные образцы сортовых и посевных семян хлопчатника. Порядок разработки и применения";
г) "Семена хлопчатника технические" (ТУ) и "Стандартные образцы семян технических. Порядок разработки и применения"
Приказы
Председателя
Комитета
технического
регулирования
и метрологии
МИТ
МСХ, МИТ,
ТК, КС
2006 -
2007 годы
27
Организовать транс-
портно-логистический
центр по перевозке
хлопка на станции Арысь
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
Акимат
ЮКО,
"Корпо-
рация
Ордабасы"
(по согла-
сованию),
МЭБП, МТК
2006 год
28
Рассмотреть возможность создания модельных, пилотных хлопковых хозяйств,  использующих современные оборудование
и технологии в про-
изводстве хлопка-сырца
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, МЭБП,
МИТ,
акиматы
ЮКО,
Кызылор-
динской
области
2 квартал
2006 года
29
Проработать вопрос
финансирования строительства 3-х мо-
дельных, пилотных
хлопкоочистительных
заводов, использующих современные оборудование
и технологии в производстве хлопка-
волокна, в том числе одного специализированного  завода по подготовке
семян хлопчатника
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, БРК
(по согла-
сованию),
МЭБП, МИТ
Март 2006
года
30
Создать единую ин-
формационную систему
кластера для обеспечения
всех его участников (в том числе потенциальных)
необходимой информацией,
в частности, об объемах спроса и предложения товаров продукции и услуг, проводимых мероприятиях, законодательной базе, перспективных проектах и другие
Информация в
МИТ
Акимат
ЮКО, АПЛП
(по согла-
сованию),
ЦМАИ (по
согласо-
ванию), КС
Июль 2006
года
31
Рассмотреть возможность создания и развития в ЮКО следующих структур
кластера:
а) организаций по
подготовке и переподготовке
рабочих кадров;
б) научно-исследова-
тельские центры и
лаборатории;
в) венчурный фонд
(совместно с АО "На-
циональный инновацион-
ный фонд");
г) консалтинговые
фирмы (маркетинг,
менеджмент и др.)
Информация в
МИТ
акимат
ЮКО, ЦМАИ
(по согла-
сованию), КС
3 квартал
2005 года
32
Расширять международное сотрудничество через международные организации по хлопководству
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ, МИД
Постоянно
Примечание.  Расшифровка аббревиатур:
АЗР   - Агентство Республики Казахстан по земельным ресурсам
АО    - акционерное общество
АПЛП  - ассоциация предприятий легкой промышленности Республики Казахстан
БРК   - акционерное общество "Банк развития Казахстана"
КС    - Координационный совет кластера "Текстильная промышленность" в ЮКО
КХА   - Казахстанская хлопковая ассоциация
МИТ   - Министерство индустрии и торговли
МОН   - Министерство образования и науки
МСХ   - Министерство сельского хозяйства
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
МФ    - Министерство финансов
МЭБП  - Министерство экономики и бюджетного планирования
НДС   - налог на добавленную стоимость
РГП   - Республиканское государственное предприятие
ТУ    - технические условия
ЦМАИ  - акционерное общество "Центр маркетингово-аналитических исследований"
ЮКО   - Южно-Казахстанская область
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633
План по созданию и развитию пилотного кластера
"Строительные материалы"

2. Оңтүстiк Қазақстан облысындағы мақта-мата
жiбi мен мата өндiрiсiнiң кластерiн дамыту
11
"OҚO-дағы тоқыма өнер-
кәсiбi" кластерiнiң
үйлестiру кеңесiн құру
ИСМ-ге
ақпарат
МТЗО
(келiсiм
бойынша),
ОҚО әкім-
дiгi, AШM
2005
жылғы
3-тоқсан
12
Гредингті жүргізудiң
(мақта сапасын бағалау)
халықаралық стандарта-
рымен танысу мақсатында
шетелдегi тренингтерге/
оқытуға қатысу үшiн
кемiнде 10 отандық
мамандарды жыл сайын
жiберу мүмкiндiгiн
қарастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
есеп
АШМ,
ЭБЖМ, ҮК
2006-2010
жылдар
13
Нақты мамандықтардың
қызметкерлерiне әлеует-
тi жұмыс берушiлердiң
қажеттiлiктерi бойынша
ашық жалпы қолжетiмдi
дерекқорды құру
ИСМ-ге
және
АШМ-ға
есеп
ОҚО
әкiмдiгі,
Еңбекминi,
ҮК
2005
жылғы
қазан
14
Мақта шаруашылығы
саласындағы ауыспалы
егістiң енгізiлуiне
және сақталуына тиiстi
бақылауды қамтамасыз
ету
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
есеп
АШМ, ЖРА
Жыл
сайын
15
Мақта шаруашылығы
саласындағы ғылыми не-
гізделген технология-
ларды енгізетiн шаруа-
шылықтарды ынталандыру
жөнiндегi нақты
шараларды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
АШМ, ЖРА,
ЭБЖМ,
ИСМ, ҮК
2006
жылғы
1-2-
тоқсан
16
Отандық ауыл шаруашы-
лығы тауарын өндiрушi-
лер өткiзген қозаның
бiрегей тұқымдарын
шығаруға және элиталық
тұқым құнын арзандату-
ға кететiн шығындарды
iшiнара өтеуге бюджет
қаражатын көздеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
есеп
АШМ, ЭБЖМ
Жыл
сайын
17
Қозаның тұқым шаруашы-
лығы саласындағы тиiстi
мемлекеттік бақылауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
есеп
АШМ, ЭБЖМ
Жыл
сайын
18
Тиiстi мемлекеттiк
сұрыптық және тұқымдық
бақылауды қамтамасыз
ету
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
АШМ
Жыл
сайын
19
Мақта шаруашылығындағы
өсiмдiктердi қорғау
және олардың карантинi,
химиялау жөнiндегі
iс-шараларды өткiзуге
мемлекеттiк қолдау
шараларын көздеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
АШМ
Жыл
сайын
20
Мелиорация мен иррига-
ция жүргізуге бағыттал-
ған қолдау жөнiндегi
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныс
АШМ
2005
жылғы
қараша
21
Мақтаның сапасын айқын-
дау жөнiндегi тәуелсiз
аккредиттелген зертха-
наларды құруға ықпал
ету
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
АШМ, ИСМ,
ЭБЖМ
2006
жылғы
2-3-
тоқсан
22
Белгіленген тәртiппен
мақтаның сапалық көр-
сеткiштерiн айқындау
жөнiндегi зертханалар-
ға аккредиттеу жүргiзу.
Мақтаның сапасын са-
раптау жөнiндегi аккре-
диттелген зертханалар-
дың қызметiне тиiстi
мемлекеттiк бақылауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
ИСМ, АШМ
Жыл
сайын
23
Оны мақсатты қаржылан-
дырумен қозаның селек-
циясы, тұқым шаруашы-
лығы және өңдеу техно-
логиясы бойынша 2006-
2009 жылдарға арналған
ғылыми зерттеулер бағ-
дарламасын әзiрлеу,
оның iшiнде:
а) генетикалық, биотех-
нологиялық, биохимиялық,
физиологиялық және бас-
қа да әдiстердi қолдана
отырып, геноқорды
қалыптастыру, бағалау,
сақтау негiзiнде қоза-
ның жаңа сұрыптарын жа-
сау; олардың бастапқы
тұқым шаруашылығын
ұйымдастыру;
б) қозаны өңдеудiң
ғылыми негізделген тех-
нологияларын әзiрлеу
Ауыл
шаруашы-
лығы ми-
нистрінің
бұйрығы
АШМ, ЭБЖМ
2006
жылғы
2-тоқсан
24
Ұсақ шаруашылықтарды
неғұрлым ipi құралым-
дарға бiрiктiру және
жердiң құнарлылығын
сақтау мақсатында ғылы-
ми негізделген ауыспалы
егістi қалыптастыру
және енгізу мәселелерi
бойынша фермерлерге
түсiндiру жұмыстарын
жүргізу
ИСМ-ге
ақпарат
ОҚО,
Қызылорда
облыстары-
ның әкім-
діктері,
АШМ, ҮК
2005-2006
жылдар
25
"Мақтарал ауыл шаруашы-
лығы тәжiрибелiк стан-
циясы" РМК базасында
AШM-ның "Оңтүстiк-Батыс
ауыл шаруашылығы ғылы-
ми-өндiрiстік орталығы"
шаруашылық жүргiзу құ-
қығындағы республикалық
мемлекеттiк кәсiпорны-
ның "Мақта шаруашылы-
ғының ғылыми-зерттеу
институты" еншiлес
мемлекеттiк кәсiпорнын
ұйымдастыру жөнiндегi
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
АШМ, ЭБЖМ
2006 жыл
26
Халықаралық талаптарды
ескере отырып, мынадай
мемлекеттiк стандарт-
тарды әзiрлеу:
а) "Шиттi мақта" (ТШ)
және "Шиттi мақтаның
стандарттық үлгілерi. Әзiрлеу және қолдану тәртiбi";
б) "Талшықты мақта"
(ТШ) және "Талшықты
мақтаның стандарттық
үлгілерi. Әзiрлеу
және қолдану тәртiбi";
в) "Қозаның тұқымы
сұрыптық және егiстiк
сапа" (ТШ) және "Қо-
заның сұрыпты және
егістi тұқымдарының
стандарттық үлгiлерi.
Әзірлеу және қолдану
тәртiбi";
г) "Техникалық қозаның
тұқымы" (TШ) және
"Техникалық тұқымның
стандарттық үлгілерi.
Әзiрлеу және қолдану
тәртiбi"
ИСМ-нің
Техникалық
реттеу
және
метрология
комитеті
төраға-
сының
бұйрығы
АШМ, ИСМ,
ТК, ҮК
2006-2008
жылдар
27
Арыс станциясында
мақтаны тасымалдау
жөнiндегi көлiк-
логистикалық орталық
ұйымдастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
ОҚО
әкімдігі,
"Ордабасы
корпо-
рациясы"
(келісім
бойынша),
ЭБЖМ, ККМ
2006 жыл
28
Шиттi мақтаны өндiрi-
сiнде қазiргi заманғы
жабдықты және техноло-
гияларды пайдаланатын
модельдiк, пилоттық
мақта шаруашылықтарын
құру мүмкiндiгiн
қарастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ұсыныстар
АШМ, ЭБЖМ,
ИСМ, ОҚО,
Қызылорда
облыстары-
ның әкім-
діктері
2006
жылғы
2-тоқсан
29
Талшықты мақта өндiрi-
сiнде қазiргi заманғы
жабдықты және техноло-
гияларды пайдаланатын
3 модельдік, пилоттық
мақта тазарту зауытта-
рын, оның ішінде қоза
тұқымын дайындау жөнін-
дегі бір маманданды-
рылған зауыт салуды
қаржыландыру мәселесін
пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
АШМ, ҚДБ
(келісім
бойынша),
ЭБЖМ, ИСМ
2006
жылғы
наурыз
30
Кластерлердiң барлық
қатысушыларын (оның
iшiнде, әлеуеттiле-
рiн), жекелей алғанда,
тауарларға, өнiмдер
мен қызметтерге деген
сұраныс пен ұсыныс
көлемдерi, жүргізiлген
iс-шаралар, заңнамалық
база, перспективалық
жобалар және басқалар
туралы қажеттi ақпарат-
пен қамтамасыз ету үшiн
кластердің бiрыңғай
ақпараттық жүйесiн құру
ИСМ-ге
ақпарат
ОҚО
әкімдігі,
ЖӨКҚ
(келісім
бойынша),
МТОЗ
(келісім
бойынша),
ҮК
2006
жылғы
шілде
31
ОҚО-да кластердiң
мынадай құрылымдарды
құру және дамыту мүм-
кiндiгiн қарастыру:
а) кадрларды даярлау
және қайта даярлау
жөнiндегi ұйымдар;
б) ғылыми-зерттеу
орталықтары мен
зертханалары,
в) венчурлiк қор ("Ұлт-
тық инновациялық қоры
АҚ-мен бiрлесе отырып);
г) консалтингтік фир-
малар (маркетинг, мене-
джмент және басқалары)
ИСМ-ге
ақпарат
ОҚО
әкімдігі,
МТОЗ
(келісім
бойынша),
ҮК
2005
жылғы
3-тоқсан
32
Мақта шаруашылығы
жөнiндегі халықаралық
ұйымдар арқылы халықа-
ралық ынтымақтастықты
кеңейту
Қазақстан
Республи-
касының
Yкіметiне
ақпарат
АШМ, СІМ
Тұрақты
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстары агенттігі
АҚ - акционерлік қоғам
ЖӨКҚ - Жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындарының қауымдастығы
ҚДБ- "Қазақтан Даму банкi" акционерлік қоғамы
YК - ОҚО-дағы "Тоқыма өнеркәсiбi" кластерінің үйлестіру кеңесi
ҚМҚ - Қазақстандық мақта қауымдастығы
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
БҒМ- Бiлiм және ғылым министрлiгi
AШM - Ауыл шаруашылығы министрлігі
Еңбекминi - Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Қаржыминi - Қаржы министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігі
ҚҚС - қосылған құн салығы
PMК - республикалық мемлекеттiк кәсiпорын
ТШ - техникалық шарттар
МТЗО - "Маркетингтік-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлік қоғамы
ОҚО - Оңтүстiк Қазақстан облысы
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Құрылыс материалдары" пилоттық кластерiн
жасау мен дамыту жөнiндегi жоспар

Подъем экономики Республики Казахстан наиболее заметен по результатам строительного комплекса. В течение последних пяти лет в Казахстане отмечается существенный рост объемов строительства жилья (в том числе в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в РК на 2005-2007 годы), производственных сооружений, объектов социально-культурного назначения, дорог и прочее. Выполнение больших объемов строительства связано с переносом столицы в Астану, развитием нефтедобывающей отрасли, повышением деловой активности предприятий.
В этой связи была разработана реализуемая в настоящее время Программа развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в Республике Казахстан на 2005-2014 годы. Однако, помимо наращивания производственных мощностей, создания новых производств, существенным элементом повышения эффективности является организационный фактор, связанный с региональным объединением производителей. В этом случае не отдельное предприятие конкурирует на рынке, а региональный промышленный комплекс, который сокращает свои транзакционные издержки благодаря совместной технологической кооперации компаний, позволяющей максимально эффективно использовать все имеющиеся в регионе ресурсы.
В представленном Плане мероприятий, помимо общесистемных вопросов, охватывающих вопросы внесения изменений в законодательство, проведения общеотраслевых мероприятий, выделены 3 пилотных кластера.
В городе Астане предполагается создание индустриального парка строительных материалов - будет выделен земельный участок, решены вопросы коммуникаций, привлечения участников кластеров.
В Алматинской области предполагается создание кластера на базе областной Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций на 2005-2011 годы с созданием объединяющего существующие предприятия оптового звена кластера в виде
акционерного общества, учредителями которого будут сами предприятия отрасли. Объединение
позволяет решать широкий спектр вопросов - от создания универсальной маркетинговой базы и привлечения инвестиций на организацию производства новых конкурентоспособных видов продукции до снижения себестоимости продукции за счет оптовых закупок сырья, комплектующих и т. п. для всех участников кластера.
В Кызылординской области планируется создание кластера на базе реализации проекта по строительству завода по производству флоат-стекла.
N№ п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответст-
венные
исполни-
тели
Сроки
исполнения
1
2
3
4
5
1. Общесистемные меры
1
Обеспечить сбор, обобщение и внесение в установленном порядке предложений по включению видов деятельнос-
ти, связанных с отраслью строительных материалов, в перечень приоритетных видов
деятельности на уровне
классификатора подвидов деятельности, по которым предоставляются
инвестиционные преференции,
утвержденный постановлением
Правительства Республики
Казахстан от 8 мая 2003 года N 436 "О некоторых вопросах реализации
Закона Республики Казахстан "Об инвестициях"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МЭБП
Январь
2006
года
2
Обеспечить сбор, обобщение и внесение в установленном порядке предложений по изменению налогового законодательства с целью
создания благоприятных
условий обновления основных средств (амортизация) предприятий
отрасли производства
строительных материалов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МЭБП
Январь
2006
года
3
Обеспечить сбор, обобщение и внесение в установленном порядке дополнений в постановление Правительства
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы экономикасының көтерiлуi құрылыс кешенiнiң нәтижелерi бойынша неғұрлым көбiрек байқалады. Қазақстанда соңғы бес жыл iшiнде, тұрғын-үй құрылысы (оның iшiнде, ҚР Тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде), өндiрiстiк ғимараттар көлемiнiң, әлеуметтiк-мәдени мақсаттағы объектілердiң, жолдардың және басқаларының елеулi түрде өсуi байқалуда. Құрылыстың үлкен көлемдерiн орындау елорданы Астанаға көшiрумен, мұнай өндiру саласын дамытумен, кәсіпорындардың iскерлiк белсендiлiгiн арттырумен байланысты.
Осыған байланысты, қазiргi кезде iске асырылып жатқан Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасы әзiрлендi. Алайда, өндiрiстiк қуаттарды ұлғайтудан, жаңа өндiрiстердi құрудан басқа, өндiрушілердi өңiрлiк бiрiктiрумен байланысты ұйымдастырушылық фактор тиiмдiлiктi арттырудың елеулi элементi болып табылады. Бұл жағдайда рынокта жекелеген кәсiпорын емес, өңiрлiк өнеркәсiптiк кешен бәсекеге түседi, ол өңiрдегi қолда бар барлық ресурстарды барынша тиiмдi пайдалануға мүмкiндiк беретiн компаниялардың бiрлескен технологиялық кооперациясының арқасында өзiнiң транзакциялық шығындарын қысқартады.
Ұсынылып отырған Iс-шаралар жоспарында заңнамаға өзгерiстер енгiзу, жалпы салалық iс-шараларды өткiзу мәселелерiн қамтитын жалпы жүйелiк iс-шаралардан басқа, 3 пилоттық кластер бөлінiп көрсетілген.
Астана қаласында құрылыс материалдарының индустриялық паркін құру болжануда - жер учаскесi бөлiнетiн, коммуникация, кластерлерге қатысушыларды тарту мәселелерi шешілетiн болады.
Алматы облысында сапа кәсiпорындарының өздерi құрылтайшысы болатын, көтерме буынның жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарын акционерлiк қоғам түрiндегі кластердi құра отырып бiрiктіретiн құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн дамытудың 2005-2011 жылдарға арналған облыстық бағдарламасының негiзiнде кластер құру болжануда. Бiрiктіру әмбебап маркетинг базасын құру мен өнiмнің жаңа бәсекеге қабілеттi түрлерiн өндiрудi ұйымдастыруға инвестициялар тартудан бастап кластерге барлық қатысушылар үшiн шикiзатты, жинақтаушыларды және т.б көтерме саудада сатып алу есебiнен өнiмнiң өзiндiк құнын төмендетуге дейiнгi мәселелердiң кең спектрiн шешуге мүмкiндiк бередi.
Қызылорда облысында флоат шынысын өндiретiн зауыт салу жөнiндегi жобаны iске асыру негізiнде кластердi құру жоспарлануда.
P/c
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзiмi
1
2
3
4
5
1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
"Инвестициялар туралы"
Қазақстан Республикасы-
ның Заңын iске асырудың
кейбiр мәселелерi тура-
лы" Қазақстан Республи-
касы Үкiметiнiң 2003
жылғы 8 мамырдағы N 436
қаулысымен бекiтiлген
инвестициялық преферен-
циялар берiлетiн қыз-
меттің кішi түрлерiнің
жіктеуiшi деңгейiнде
қызметтің басым түрле-
рiнiң тiзбесiне құрылыс
материалдары саласымен
байланысты қызмет түр-
лерiн енгізу жөнiндегі
ұсыныстарды белгілен-
ген тәртiппен жинауды,
қорытуды және енгізудi
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ
2006
жылғы
қаңтар
2
Құрылыс материалдарын
өндiру саласы кәсiпо-
рындарының негізгi қор-
ларын (амортизация)
жаңартудың қолайлы жағ-
дайларын жасау мақса-
тында салық заңнамасын
өзгерту жөнiндегi ұсы-
ныстарды белгiленген
тәртiппен жинауды,
қорытуды және енгізудi
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ
2006
жылғы
қаңтар
3
"Қосылған құн салығы
"Салық және бюджетке
төленетiн басқа да
мiндеттi төлемдер ту-
ралы" Қазақстан Респу-
бликасының 2001 жылғы
12 маусымдағы Кодек-
сiнде (Салық кодексi)
белгiленген тәртiппен
есепке алу әдiсiмен
төленетiн импорттала-
тын тауарлардың тiзбе-
сiн және оны қалыптас-
тыру ережесiн бекіту
туралы" Қазақстан Рес-
публикасы Үкіметінiң

от 19 марта 2003 года
N 269 "Об утверждении
перечня импортируемых
товаров по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета в порядке, установленным Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и
правил его формирования" (сизменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18. 07. 03 г. N№720;
от 12.02.04 г. N 170;
от 20.04.04 г. N 437;
от 20.12.04 г. N 1334;
от 22.02.05 г. N 162;
от 02.03.05 г. N 193)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МЭБП,
МФ
Октябрь
2005 года
4
Выработать в рамках
кластерных встреч предложения по обеспечению прозрачности тендеров,
проводимых местными
исполнительными органами на получение права недро-
пользователя месторождений нерудных материалов, а также упрощения (ускорения) процедур оформления место-
рождений нерудных материа-
лов
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
ЦМАИ (по
согласо-
ванию),
МИТ,
акиматы
областей
3-4
кварталы
2005 года
5
Провести анализ имеющихся в Казахстане научных разработок в области производства строительных материалов (создание базы
данных по имеющимся
НИОКР)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
ЦИТТ (по
согласо-
ванию)
Январь
2006 года
6
Провести исследования по прогнозу потребностей казахстанского рынка в строительных материалах на 2006-2008 годы
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, ЦМАИ
(по согла-
сованию)
Январь
2006 года
7
Разработать предложения
по увеличению подготовки
квалифицированных рабочих кадров, а также обеспечение
условий для прохождения имипроизводственной практики
на предприятиях по
строительным материалам
Предложенияв Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МОН,
акиматы
областей
1 квартал
2006 года
8
Разработать предложения по выделению грантов на обучение по программе "Болашак" и для обучения специалистов в ВУЗах Казах-
стана по специальностям, соответствующим производству строительных материалов изделий и конструкций
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
МТСЗН,
МОН
Август
2005 года
9
Разработать предложения по внесению изменений в классификатор специальностей среднего и высшего специального образования в части специальностей отрасли строительных материалов с учетом спроса рынка труда
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, ЦМАИ (по согла-
сованию), МОН
Сентябрь
2005 года
2. Реализация пилотного проекта создания
кластера по производству строительных
материалов в городе Астане
10
Создание в городе Астане координационного совета пилотного кластера производства строительных материалов с большинством представителей бизнеса
Информация
в МИТ
ЦМАИ (по
согласо-
ванию),
акимат
города
Астаны
3 квартал
2005 года
11
Проведение в городе Астане 4-х кластерных конференций по группам основных проблемных вопросов с участием крупного, среднего и малого бизнеса (участники кластера, пред-
ставители близлежащих
регионов, потенциальные инвесторы)
Информация
в МИТ
ЦМАИ (по
согласо-
ванию),
акимат
города
Астаны
3-4
кварталы
2005 года
12
Рассмотрение вопроса
о создании индустриального парка:
а) выделение земельного участка площадью 480 га
б) подготовка плана
детальной планировки
Постанов-
ление
акимата
города
Астаны
Отчет в
МИТ
Акимат
города
Астаны
3 квартал
2005 года
13
Определение концепции
функционирования индустри-
ального парка и
утверждение на коорди-
национном совете:
а) условия предоставления участков;
б) включение предприятий,
территориально не вошедших
в индустриальную зону;
в) образование дирекции;
г) упрощение разреши-
тельных процедур;
д) информационное
обеспечение;
е) механизмы стимулирования
развития и внедрения новейших технологий;
ж) экспортоориентирован-
ность проектов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
города
Астаны,
МИТ, КС
Сентябрь
2005 года
14
Разработка технико-
экономического обоснования
строительства
инфраструктуры индустриаль-
ного парка строительных материалов за счет средств республиканского
бюджета программы 004
(Разработка и проведение
экспертиз, ТЭО республикан-
ских инвестиционных
проектов (программ)
Информация
в МИТ
Акимат
города
Астаны
4 квартал
2005 года
15
Проработка вопроса фи-
нансирования строительства
индустриального парка путем:
а) выпуска, совместно
с соответствующими финансовыми институтами,
инфраструктурных облигаций;
б) создания концессий;
в) привлечения иностранных инвестиций;
г) других вариантов
инвестирования
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
города
Астаны,
МИТ,
МЭБП,
ИФК (по
согласо-
ванию)
Август
2005 года
16
В случае невозможности
решения вопроса привлеченияинвестиционных финансовых
средств подготовить
бюджетную заявку для поэтапного строительства
индустриального парка
строительных материалов в
городе Астане с после-
дующим внесением на
рассмотрение республиканской
бюджетной комиссии
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
города
Астаны,
МИТ
1 квартал
2006 года
17
Создание профессионально-
технического колледжа для подготовки не менее 50
специалистов по  специаль-
ностям производства
строительных материалов в год
Информация
в МИТ
Акимат
города
Астаны,
МОН
2 квартал
2006 года
18
Провести учебные курсы
по повышению квалификации не менее 50 менеджеров-
управленцев для субъектов предпринимательства отрасли
строительных материалов
Отчет в МИТ
ФРМП (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
19
Информационное обеспечение деятельности индустриально-
го парка:
а) участие в специали-
зированных выставках
с целью привлечения
потенциальных инвесторов;
б) проведение рекламно-
презентационных мероприятий, в том числе
выпуск каталогов и тому подобное
Отчет в МИТ
Акимат
города
Астаны,
КС
2005-2007 годы
20
Создание веб-сайта с
включением тематических блоков по направлениям:
а) анализ состояния
отрасли строительных
материалов;
б) текущая деятельность индустриального парка;
в) потребности в стро-
ительных материалах;
г) реализуемые инвест-
проекты;
д) кадровые вопросы
(обучение и трудоустройство);
е) новые технологии
Отчет в МИТ
Акимат
города
Астаны,
КС
4 квартал
2005 года
21
Рассмотреть возможность
создания на территории
индустриального парка
транспортно-логистического центра с развитием транспортной инфраструктуры
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
города
Астаны,
МИТ, МТК
4 квартал
2005 года

2003 жылғы 19 наурыз-
дағы N 269 қаулысына
толықтыруларды белгі-
ленген тәртiппен жинау-
ды, қорытуды және енгi-
зудi қамтамасыз ету (ҚР
Yкiметiнiң 2003 жылғы
18 шiлдедегi N 720;
2004 жылғы 12 ақпан-
дағы N 170; 2004 жылғы
20 сәуiрдегi N 437;
2004 жылғы 20 желтоқ-
сандағы N 1334; 2005
жылғы 22 ақпандағы
N 162; 2005 жылғы
2 наурыздағы N 193 қау-
лыларымен енгізiлген
өзгерiстерiмен қоса)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ,
Қаржымині
2005
жылғы
қазан
4
Кластерлiк кездесулер
шеңберiнде кендiк емес
материалдардың кен
орындарын пайдаланушы
құқығын алуға жергі-
лiктi атқарушы органдар
жүргізетiн тендерлердiң
ашықтығын, сондай-ақ
кендiк емес материал-
дардың кен орындарын
ресiмдеу рәсiмдерiн
оңайлатуды (жеделде-
тудi) қамтамасыз ету
жөнiндегi ұсыныстарды
әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
МТЗО
(келiсiм
бойынша),
ИСМ, облыс
әкiмдiктерi
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
5
Құрылыс материалдары
өндiрiсi саласындағы
Қазақстанда қолда бар
ғылыми әзiрлемелерге
талдау жүргізу (қолда
бар ҒЗТКӘ бойынша
дерекқор құру)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
БҒМ, ИСМ,
ИТТО
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
қаңтар
6
2006 - 2008 жылдарға
арналған қазақстан
рыногының құрылыс мате-
риалдарына қажеттілік-
терін болжау бойынша
зерттеу жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
есеп
ИСМ, МТОЗ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
қаңтар
7
Бiлікті жұмысшы
кадрларын дайындауды
ұлғайту жөнiндегі ұсы-
ныстарды әзiрлеу,
сондай-ақ олардың
құрылыс материалдары
бойынша кәсiпорындарда
өндiрiстiк практикадан
өтуi үшiн жағдайларды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
ИСМ, БҒМ,
облыс
әкімдіктері
2006
жылғы
1-тоқсан
8
Құрылыс материалдарының
бұйымдары мен құрастыр-
маларының өндiрiсiне
сәйкес келетiн маман-
дықтар бойынша "Бола-
шақ" бағдарламасы
бойынша оқытуға және
Қазақстанның ЖОО-да
мамандарды оқыту үшiн
графтар бөлу жөнiндегi
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
ИСМ,
Еңбекмині,
БҒМ
2005
жылғы
тамыз
9
Орта және жоғары арнайы
бiлiм беру мамандықта-
рының жіктеуiш еңбек
рыногының сұранысын
ескере отырып, құрылыс
материалдары саласын-
дағы мамандықтар бөлi-
гінде өзгерiстер енгiзу
жөнiндегi ұсыныстарды
әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныс
ИСМ, МТОЗ
(келiсiм
бойынша),
БҒМ
2005
жылғы
қыркүйек
2. Астана қаласында құрылыс материалдарын
шығару жөнiндегi кластердi құрудың пилоттық
жобасын iске асыру
10
Астана қаласында көп-
шiлiк бизнес өкiлдерi-
нiң қатысуымен құрылыс
материалдарын шығарудың
пилоттық кластерінің
үйлестіру кеңесін құру
ИСМ-ге
ақпарат
МТОЗ
(келiсiм
бойынша),
Астана
қаласының
әкімдігі
2005
жылғы
3-тоқсан
11
Астана қаласында iрi,
орта және шағын биз-
нестің қатысуымен
(кластерге қатысушылар,
жақын маңдағы өңiрлер-
дiң өкiлдерi, әлеуеттi
инвесторлар) негiзгi
проблемалық мәселелер
топтары бойынша 4
кластерлiк конференция
өткiзу
ИСМ-ге
ақпарат
МТОЗ
(келiсiм
бойынша),
Астана
қаласының
әкімдігі
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
12
Индустриялық парктi
құру туралы мәселенi
қарау:
а) алаңы 480 га жер
учаскесiн бөлу;
б) егжей-тегжей
жоспарлау жоспарын
дайындау
Астана
қаласы
әкімді-
гінің
қаулысы
ИСМ-ге
есеп
Астана
қаласының
әкімдігі
2005
жылғы
3-тоқсан
13
Индустриялық парктiң
жұмыс iстеу тұжырымда-
масын айқындау және
оны үйлестiру кеңесiнде
мыналарды бекiту:
а) учаскелердi беру
шарттары;
б) индустриялық аймақ-
қа аумақтың жағынан
енбеген кәсiпорындарды
енгізу;
в) дирекцияны құру;
г) рұқсат ету
рәсiмдерiн оңайлату;
д) ақпараттық
қамтамасыз ету;
ж) жаңа технологияларды
дамыту мен енгізудi
ынталандыру тетiктері;
з) экспортқа
бағдарланған жобалар
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Астана
қаласының
әкімдігі,
ИСМ, ҮК
2005
жылғы
қыркүйек
14
004 республикалық бюд-
жеттiк бағдарламасының
қаражаты есебiнен құ-
рылыс материалдарының
индустриялық паркiнiң
инфрақұрылымын салудың
техникалық-экономикалық
негiздемесiн әзiрлеу
(сараптамаларды, рес-
публикалық инвестиция-
лық жобалардың (бағ-
дарламаларды) TЭH-дi
әзiрлеу және өткiзу)
ИСМ-ге
ақпарат
Астана
қаласының
әкімдігі
2005
жылғы
4-тоқсан
15
Мынадай жолдармен
индустриялық парктi
салуды қаржыландыру
мәселесiн пысықтау:
а) тиiстi қаржы инс-
титуттарымен бiрлесе
отырып, инфрақұрылымдық
облигацияларды шығару
(келiсiм бойынша);
б) концессияларды құру;
в) шетел инвестиция-
ларын тарту;
г) инвестициялаудың
басқа да түрлерi
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Астана
қаласының
әкімдігі,
ИСМ,
ЭБЖМ, ҚИҚ
(келісім
бойынша)
2005
жылғы
тамыз
16
Инвестициялық қаржы
қаражатын тарту мәсе-
лесiн шешу мүмкін бол-
маған жағдайда бұдан
кейiн республикалық
бюджет комиссиясының
қарауына енгiзе оты-
рып, Астана қаласында
құрылыс материалдарының
индустриялық паркiн
кезең-кезеңмен салу
үшiн бюджеттiк өтiнiмдi
дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Астана
қаласының
әкімдігі,
ИСМ
2006
жылғы
1-тоқсан
17
Құрылыс материалдарын
өндiру мамандықтары
бойынша жылына кемiнде
50 маманды дайындау
үшiн кәсiби-техникалық
колледждi құру
ИСМ-ге
ақпарат
Астана
қаласының
әкімдігі,
БҒМ
2006
жылғы
2-тоқсан
18
Құрылыс материалдары
саласындағы кәсіпкер-
лiк субъектілерi үшiн
кемiнде 50 менеджер-
басқарушының бiлiктiлi-
гін арттыру жөнiндегi
оқу курстарын өткiзу
ИСМ-ге
есеп
ШКДҚ
(келісім
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
19
Индустриялық парктiң
қызметін ақпараттық
қамтамасыз ету:
а) әлеуеттi инвестор-
ларды тарту мақсатымен
мамандандырылған
көрмелерге қатысу;
б) жарнамалық-тұсау-
кесерлiк ic-шараларды
өткiзу, оның iшiнде
каталогтарды және сол
сияқтыларды шығару
ИСМ-ге
есеп
Астана
қаласының
әкімдігі,
ҮК
2005-2007
жылдар
20
Мынадай бағыттар бо-
йынша тақырыптық блок-
тарды енгiзе отырып,
веб-сайт құру:
а) құрылыс материалдары
саласының жай-күйiне
талдау жасау;
б) индустриялық парктiң
ағымдағы қызметi;
в) құрылыс материалда-
рына деген қажеттілiк;
г) iске асырылатын
инвестициялық жобалар;
д) кадр мәселелерi
(оқыту және еңбекке
орналастыру);
e) жаңа технологиялар
ИСМ-ге
есеп
Астана
қаласының
әкімдігі,
ҮК
2005
жылғы
4-тоқсан
21
Индустриялық парктiң
аумағында көлiктiк
инфрақұрылымды дамыта
отырып, бiрге көлiктік-
логистикалық орталық
құру мүмкiндiгін қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
Астана
қаласының
әкімдігі,
ИСМ, ККМ
2005
жылғы
4-тоқсан

3. Реализация пилотного проекта создания
кластера по производству строительных
материалов в Алматинской области
22
Принять меры по увеличению представительства бизнеса в составе рабочей группы по
кластерному направлению "Стройматериалы" (РГС), созданной при акимате Алматинской области
Отчет в МИТ
Акимат
Алматин-
ской
области
Июль -
август
2005 года
23
Проведение в Алматинской области 4-х кластерных конференций по группам основных проблемных вопросов с участием крупного, среднего и малого бизнеса (участники кластера, представители
близлежащих регионов,
потенциальные инвесторы)
Информация
в МИТ
ЦМАИ (по
согласо-
ванию),
акимат
Алматин-
ской
области,
РГС
Июль -
октябрь
2005 года
24
Отработка вопросов формирования регионального
кластера на основе реализации областной программы развития производства строительных
материалов, изделий и
конструкций на 2005-2014
годы с обеспечением до
70 % внутренней потребности рынка области
в строительных материалах
Информация
в МИТ
Акимат
Алматин-
ской
области,
ИР (по
согласо-
ванию),
РГС
2005-2007 годы
25
Проводить мониторинг
реализации и оказывать, в рамках компетенции,
содействие в реализации
инновационных,
инвестиционных проектов по созданию недостающих звеньев в цепочке
регионального кластера "Строительные материалы" Алматинской области, в том числе:
а) "Строительство
цементного завода
"ТОО "ALMATY CEMENT";
б) "Строительство завода по выпуску силикатного кирпича "ПК "Кирпичный завод";
в) "Запуск линии по выпуску
кафельной плитки "ТОО "Евро
Керамик";
г) "Создание нового
производства сэндвич
панелей и сплитблоков
"ТОО "КСМК-2";
д) "Создание производства обогащенного кварцевого продукта АО "УОМЗ";
е) "Строительство
производственного комплексапо выпуску кровельной черепицы, блоков перекрытия "ТОО "Кипрокер";
ж) "Создание нового
производства по выпуску красного кирпича "ТОО "ISO BLOK";
з) "Установка линии по
выпуску утепленных стеновых панелей "ТОО
"Полимер Металл"
и)"Реализация проекта
производства базальтового волокна "ТОО "Полимер Металл" и АО "Build Industrial Systems
Corporation";
к) "Расширение производства труб с их антикоррозийным покрытием "ОАО "ТЭЛМЗ";
л) "Строительство камне-
обрабатывающего завода "ТОО "Казцинк Гранит" в городе Текели";
м) "Строительство завода по выпуску изделий из ячеистого бетона "Корпорация "АЭРО-АЗИЯ";
н)"Комплексное освоение и
промышленное использование шунгитов (тауритов) как композиционных материалов
"ТОО "ГРК Коксу";
о) "Внедрение ОФ "Евразия Инвест Консалтинг" электронно-химических
(радиационных) технологий
для переработки золошлако-
вых отвалов и производства стройматериалов с использованием золоотвалов Текелийской ТЭЦ"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Алматин-
ской
области,
МИТ, ИФК
(по согла-
сованию),
НИФ (по
согласо-
ванию),
БРК (по
согласо-
ванию),
ФРМП (по
согласо-
ванию)
2005-2007 годы
26
Создание веб-сайта с
включением тематических
блоков по направлениям:
а) анализ состояния отрасли строительных
материалов;
б) текущая деятельность индустриального парка;
в) потребности в строительных материалах;
г) реализуемые инвест-
проекты;
д) кадровые вопросы
(обучение и трудоустройство);
е) новые технологии
Информация
в МИТ
Акимат
Алматин-
ской
области
4 квартал
2005 года
27
Научно-техническое
обеспечение пилотного
кластера на базе АРТП
Информация
в МИТ
Акимат
Алматин-
ской
области,
АРТП (по
согласо-
ванию)
2005-2006 годы
28
Организация и научно-
техническое обеспечение пилотного проекта
"Доступное жилье".
Создание экспериментально-
производственной базы на территории АРТП для осуществления комплексной демонстрационной застройки выделенных земельных участков и тиражирования
инновационно-индустриальных
технологий сейсмостойкого, малоэтажного, высокоплотного домостроения
Отчет в МИТ
Акиматы
Алматин-
ской
области и
города
Алматы,
НИФ (по
согласо-
ванию),
АРТП (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 год

3. Алматы облысында құрылыс материалдарын
шығару жөнiндегі кластердi құрудың пилоттық
жобасын iске асыру
22
Алматы облысының әкім-
дігі жанынан құрылған "Құрылыс материалдары"
кластерлiк бағыты
бойынша жұмыс тобының
(ҚЖТ) құрамында бизнес
өкiлдiгiн ұлғайту
жөнiндегі шараларды
қабылдау
ИСМ-ге
есеп
Алматы
облысының
әкiмдiгi
2005
жылғы
шілде-
тамыз
23
Алматы облысында iрi,
орта және шағын бизнес-
тiң қатысуымен негізгi
проблемалық мәселелер-
дiң топтары (кластерге
қатысушылар, жақын
өңiрлердiң өкiлдерi,
әлеуеттi инвесторлар)
бойынша 4 кластерлiк
конференциялар өткiзу
ИСМ-ге
ақпарат
МТОЗ
(келісім
бойынша),
Алматы
облысының
әкiмдiгi,
ҚЖТ
2005
жылғы
шілде-
қазан
24
Облыстың құрылыс мате-
риалдарына iшкi қажет-
тiлiгiн 70 %-ға дейiн
қамтамасыз ете отырып,
құрылыс материалдары-
ның, бұйымдары мен кон-
струкцияларының өндi-
рiсiн дамытудың 2005-
2014 жылдарға арналған
облыстық бағдарламасын
iске асыру негізінде
өңiрлiк кластердi қа-
лыптастыру мәселелерiн
жете әзiрлеу
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкiмдiгi,
ИСМ, ДИ
(келісім
бойынша),
ҚЖТ
2005-2007
жылдар
25
Iске асыру мониторингін
жүргізу және Алматы
облысының "Құрылыс
материалдары" өңiрлiк
кластерiнiң тiзбесiнде
жетiспейтiн буындарды
құру жөнiндегi иннова-
циялық, инвестициялық
жобаларды iске асыруға
құзыретi шегінде жәрдем
көрсету, оның iшiнде:
а) "ALMATY CEMENT" ЖШС"
цемент зауытын салу";
б) "Кiрпiш зауыты" ӨК"
силикат кiрпiшiн
шығару жөнiндегi
зауытты салу";
в) "Eуpo Керамик" ЖШС"
кафель плиткасын шығару
жөнiндегi желiнi iске
қосу";
г) "YКMК-2" ЖШС"
сэндвич панелдерi мен
сплитблоктарының жаңа
өндiрiсiн құру";
д) "УОМЗ" АҚ байытылған
кварц өндiрiсiн құру";
e) "Кипрокер" ЖШС" төбе
жабынқышы, жабын блок-
тарын шығару жөнiндегi
өндiрістiк кешендi
салу";
ж) "ISO BLOK" ЖШС"
қызыл кірпiштi шығару
жөнiндегi жаңа
өндiрiстi құру";
з) "Полимер Металл"
ЖШС" жылытылған қабырға
панельдерін шығару
жөнiндегі желiлердi
орнату";
и) "Полимер Металл"
ЖШС" және "Build
Industrial Systems
Corporation" АҚ базальт
талшығын шығару жобасын
iске асыру;
к) "ТЭЛМЗ" AAҚ" тот-
тануға қарсы жабындысы
бар құбыр өндiрiсiн
кеңейту";
л) "Текелi қаласындағы
"Қазмырыш Гранит"
ЖШС" тас өңдеу зауытын
салу;
м) "АЭРОАЗИЯ" корпора-
циясы" кеуек бетоннан
бұйымдар шығару жөнiн-
дегі зауытты салу";
н) "Көксу ТКК" ЖШС"
композициялық материал-
дары ретiнде шунгит-
тердi (тауриттерді)
кешендi игеру және
өнеркәсiптiк пайдалану";
о) "Текелi ЖЭО күл
үйiндiсiн пайдалана
отырып, күлқож үйiндi-
лерiн қайта өңдеу және
құрылыс материалдарын
шығару үшiн ОФ "Евразия
Инвест Консалтинг"
электрондық-химиялық
(радиациялық) техноло-
гияларды енгізу"
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Алматы
облысының
әкiмдiгi,
ИСМ, ҚИҚ
(келісім
бойынша),
ҰИҚ
(келісім
бойынша),
ҚДБ (келісім
бойынша), ШКДҚ
(келісім
бойынша)
2005-2007
жылдар
26
Мынадай бағыттар бо-
йынша тақырыптық блок-
тарды енгізе отырып,
веб-сайт құру:
а) құрылыс материал-
дары саласының жай-
күйiне талдау жасау;
б) индустриялық парк-
тің ағымдағы қызметі;
в) құрылыс материалда-
рына деген қажеттiлiк;
г) iске асырылатын
инвестициялық жобалар;
д) кадр мәселелерi
(оқыту және жұмысқа
орналастыру);
e) жаңа технологиялар
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкiмдiгi
2005
жылғы
4-тоқсан
27
АӨТП базасында пилот-
тық кластердi ғылыми-
техникалық қамтамасыз
ету
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
облысының
әкiмдiгi,
АӨТП
(келісім
бойынша)
2005-2007
жылдар
28
"Қол жетiмдi тұрғын
үй" пилоттық жобасын
ұйымдастыру және ғылы-
ми-техникалық қамтама-
сыз ету. Бөлiнген жер
учаскелерiнде кешендi
демонстрациялық құры-
лысты және сейсмикалық
төзiмдi, шағын қабатты,
жоғары тығыздықты үй
құрылысының инновация-
лық-индустриялық техно-
логияларын көбейтудi
жүзеге асыру үшiн АӨТП
аумағында эксперимен-
талдық-өндiрiстiк
базаны құру
ИСМ-ге
есеп
Алматы
облысының
және
Алматы
қаласының
әкімдік-
тері, ҰИҚ
(келісім
бойынша),
АӨТП
(келісім
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан

4. Создание условий для развития кластера по производству стекла и изделий из него в Кызылординской области
29
Выделение средств для
пополнения уставного
капитала ИФК для участия в реализации проектов по
созданию производства
листового стекла и
кальцинированной соды в
Республике Казахстан и др. масштабных проектов в со-
ответствии с бюджетной
заявкой на 2006 год
Проект пос-
тановления
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
МИТ, ИФК
(по сог-
ласованию)
1-2
кварталы
2006 года
30
Упрощение (ускорение)
процедур получения землеотводов (актов на
землю) под строительство заводов, подъездных железных дорог и автодорог
Отчет в МИТ
Акимат
Кызылор-
динской
области
3-4
кварталы
2005 года
31
Упрощение процедур получения согласований:
а) на подключение к
элементам инфраструктуры;
б) в органах  санитарно-
эпидемиологического,
экологического,
архитектурного и градостроительного,
противопожарного надзора
Отчет в МИТ
акимат
Кызылор-
динской
области
3-4
кварталы
2005 года
32
Разработать предложения по приданию производству (стекольный завод) статуса
приоритетности по обеспече-
нию газом и электроэнергией на случай возникновения их дефицита
Предложения
в МИТ
акимат
Кызылор-
динской
области
Август
2005 года
33
Разработать предложения по освобождению ввозимых сырьевых компонентов для производства стекла от таможенных пошлин до
момента появления в Казахстане производства
вышеупомянутых видов сырья и материалов
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, ИФК
(по сог-
ласова-
нию),
МЭБП, МФ
Сентябрь
2005 года
34
С целью обеспечения
оптимальных условий
реализации проекта
"Производство стекла
флоат-методом" рассмотреть возможность заключения
Контракта на предоставление
инвестиционных преференций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, ИФК
(по согла-
сованию)
Август
2005 года
Примечание . Расшифровка аббревиатур:
АО       - акционерное общество
АРТП     - товарищество с ограниченной ответственностью "Алматинский региональный
технопарк"
БРК      - акционерное общество "Банк развития Казахстана"
ВУЗ      - высшее учебное заведение
ГРК      - горно-рудная компания
ЗАО      - закрытое акционерное общество
ИР       - институты развития
ИФК      - акционерное общество "Инвестиционный фонд Казахстана"
КС       - Координационный совет кластера "Строительные материалы" в городе Астане
МИТ      - Министерство индустрии и торговли
МОН      - Министерство образования и науки
МТСЗН    - Министерство труда и социальной защиты населения
МФ       - Министерство финансов
МЭБП     - Министерство экономики и бюджетного планирования
НДС      - налог на добавленную стоимость
НИОКР    - Научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки
НИФ      - Национальный инновационный фонд
ОАО      - открытое акционерное общество
ПТУ      - профессиональное техническое училище
РГС      - рабочая группа по кластеру строительные материалы
РК       - Республика Казахстан
ТОО      - товарищество с ограниченной ответственностью
ТЭО      - технико-экономическое обоснование
ТЭЦ      - тепло-энергетический центр
ФРМП     - акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства"
ЦИТТ     - акционерное общество "Центр инжиниринга трансферта технологий"
ЦМАИ     - акционерное общество "Центр маркетингово-аналитических исследований"
га       - гектар
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633
План
по созданию и развитию пилотного кластера
"Пищевая промышленность"

4. Қызылорда облысында шыны және одан
жасалған бұйымдар шығару жөнiндегi кластердi
дамыту үшiн жағдай жасау
29
2006 жылға арналған
бюджеттік өтiнiмге сәй-
кес Қазақстан Республи-
касында табақ шыныны
және кальций қосылған
соданы шығару жөнiндегi
жобаны және басқа да
ауқымды жобаларды iске
асыруға қатысу үшiн
ҚИҚ-тың жарғылық
капиталын толтыру
үшiн қаражат бөлу
Қазақстан
Респу-
бликасы
Үкіметі
қаулысының
жобасы
ИCM, ҚИҚ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
1-2-
тоқсан
30
Зауыттарды, кiре берiс
темiр жолдарды және
автомобиль жолдарын
салуға жер учаскелерiн
(жерге кесiмдердi) алу
рәсiмiн оңайлату
(жеделдету)
ИСМ-ге
есеп
Қызылорда
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
31
Мыналарда:
а) инфрақұрлым элемент-
терiне қосылу;
б) санитарлық-эпидеми-
ологиялық, экологиялық,
сәулет және қала
құрылысы, өрт сөндiрудi
қадағалау органдарында
келiсулердi алу рәсiмiн
оңайлату
ИСМ-ге
есеп
Қызылорда
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
32
Газбен және электр
энергиясымен қамтамасыз
ету жөнiндегi өндiрiске
(шыны зауытына) олардың
тапшылығы туындаған
жағдайда басымдық мәр-
тебесiн беру жөнiндегi
ұсыныстарды әзiрлеу
ИСМ-ге
ұсыныстар
Қызылорда
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
тамыз
33
Шикiзат пен материал-
дардың төменде аталған
түрлерiн Қазақстанда
шығарудың пайда болуы
сәтiне дейiн шыны
өндiру үшiн әкелiнетiн
шикiзат компоненттерiн
кеден баждарынан босату
жөнiндегi ұсыныстарды
әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
ИCM, ҚИҚ
(келiсiм
бойынша),
ЭБЖМ,
Қаржымині
2005
жылғы
қыркүйек
34
"Флоат-әдiсiмен шыны
шығару" жобасын iске
асырудың оңтайлы жағ-
дайларын қамтамасыз
ету мақсатында "Инвес-
тициялар туралы" Қазақ-
стан Республикасының
Заңына сәйкес инвести-
циялық преференциялар
беруге арналған
келiсiм-шартты жасау
мүмкiндiгiн қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
ИCM, ҚИҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
тамыз
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ - акционерлік қоғам
АӨТП - "Алматы өңiрлiк технопаркi" жауапкершiлiгі шектеулі cepіктестігі
ҚДБ - "Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамы
ЖОО - жоғары оқу орны
TКК - тау-кен компаниясы
ЖАҚ - жабық акционерлiк қоғам
ДИ - даму институттары
ҚИҚ - "Қазақстанның инвестициялық қоры" акционерлiк қоғамы
YК - "Құрылыс материалдары" кластерінің Астана қаласындағы үйлестiру кеңесi
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
БҒМ - Білім және ғылым министрлiгі
Еңбекминi - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгi
Қаржыминi - Қаржы министрлігi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi
ҚҚС - Қосылған құн салығы
ҒЗТКӘ - Ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық әзірлемелер
ҰИҚ - Ұлттық инновациялық қор
ААҚ - Ашық акционерлiк қоғам
КТУ - Кәсiптiк-техникалық училище
ҚЖТ - Құрылыс материалдарының кластерi жөніндегі жұмыс тобы
ҚР - Қазақстан Республикасы
ЖШС - жауапкершiлiгi шектеулі серiктестiк
TЭH - техникалық-экономикалық негіздеме
TЭО - Жылу-энергетикалық орталық
ШҚДҚ - "Шағын кәсiпкерліктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы
ИТТО - "Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" акционерлік қоғамы
MTЗО - "Маркетингтiк-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамы
га - гектар
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Тамақ өнеркәсiбi" пилоттық кластерiн
жасау мен дамыту жөнiндегi жоспар

В настоящее время емкость казахстанского рынка продуктов питания оценивается в 2,5 млрд. долларов США. Учитывая рост реальных доходов населения в республике, есть основания предполагать, что внутренний рынок будет увеличиваться и далее. Тем не менее, выход на зарубежные рынки рассматривается как основная стратегическая цель. Китай, Россия и государства Центральной Азии с населением более 1,5 млрд. человек и близостью к Казахстану рассматриваются, как потенциальные рынки сбыта отечественной продукции.
Анализ практики наиболее преуспевающих экономических систем и успешных фирм показал, что одной из эффективных форм повышения конкурентоспособности является реализация кластерного подхода. При этом для всей экономики государства кластеры выполняют роль точек роста внутреннего рынка и базы международной экспансии.
Географическая близость участников, в частности производителей сельскохозяйственного сырья и перерабатывающих предприятий, позволяет применять кластерный подход в развитии пищевой промышленности.
Так, например, создание и развитие кластеров по производству молочной продукции видится возможным в северо-восточном и южном регионах (Алматинская, Восточно-
Казахстанская, Костанайская и Северо-Казахстанская области), плодоовощной продукции в южном регионе (Алматинская, Жамбылская, Южно-Казахстанская области), мясной продукции в северном регионе (Костанайская, Павлодарская и Северо-Казахстанская области), продуктов переработки зерновых в северных и центральных областях (Акмолинская, Карагандинская, Костанайская и Северо-Казахстанская области), рыбной продукции в Атырауской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Кызылординской областях.
В результате проведенного анализа были выявлены 3 наиболее "подготовленных" направления для организации пилотных кластеров: зерноперерабатывающий - в северном, плодоовощной - в южном регионах и молочный - в Костанайской области.
При этом акцент делается на углубление уровня и повышение комплексности переработки сельскохозяйственной продукции за счет модернизации производственных мощностей и увеличение объемов экспорта на внешние рынки сбыта, чему в немалой степени будет способствовать прямая и косвенная государственная поддержка сельхозтоваропроизводителей и переработчиков.
N
п/п
Наименование мероприятия
Форма
завершения
Исполни-
тели
Сроки
исполнения
1
2
3
4
5
1. Общесистемные меры
1
Создание постоянно действующего Координа-
ционного совета по развитию кластеров в
пищевой промышленности
и пилотных территориальных рабочих групп:
а) по зерноперерабаты-
вающему (Акмолинская,
Карагандинская, Коста-
найская, Северо-Казах-
станская области);
б) по молочному (Алма-
тинская, Восточно-Ка-
захстанская, Костанай-
ская, Северо-Казах-
станская области);
в) по плодоовощному
(Алматинская, Жамбылская и Южно-Казахстанская области);
г) по мясному (Актюбинс-
кая, Павлодарская,
Северо-Казахстанская
области);
д) по рисовому (Кызыл-
ординская область);
е) по рыбному (Атыраус-
кая, Восточно-Казах-
станская, Карагандинская,
Кызылординская области)
Информация
в МИТ
МСХ,
акиматы
областей,
ЦМАИ,
МТЦ,
ООП (по
согласо-
ванию)
3 квартал
2005 года
2
Обеспечить сбор, обоб-
щение и внесение в ус-
тановленном порядке
предложений по изменению налогового законо-
дательства с целью снижения налоговой
нагрузки по НДС на
предприятия по перера-
ботке сельхозпродукции
и пищевой промышленности
Информация в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭБП,
МФ, КС
3 квартал
2005 года
3
Проработать вопрос субсидирования стоимости товарно-материальных ценностей (ГСМ, минеральных удобрений и семян, протравителей
семян и гербицидов),
необходимых для проведе-
ния весенне-полевых и уборочных работ
Проект Пос-
тановления
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
МСХ,
МЭБП,
МФ,
акиматы
областей
с 2006
года
4
Проработать вопрос субсидирования затрат
предприятий пищевой
промышленности на разра-
ботку, внедрение и
сертификацию систем менеджмента качества на базе ИСО и ХАССП
Проект Пос-
тановления
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
МСХ,
МЭБП,
акиматы
областей,
ООП (по
согласо-
ванию)
С 2006
года
5
Разработка нормативных
правовых актов в области технического регулиров
ния и стандартов на сырье и готовую продукцию, гармонизиро-
ванных с международными стандартами
Отчет в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
МИТ,
акиматы
областей,
ООП (по
согласо-
ванию)
2006-2007
годы
6
Организация системы информационного обеспечения участников
кластера:
а) информационное обеспечение участников
кластера, в том числе
по анализу рынка, мар-
кетингу и трансферту
новых технологий;
б) обучающие семинары,
выставки, ярмарки-контрактации;
в) разработка и расп-
ространение методических материалов
Информация
в МСХ
КАМ (по
согласо-
ванию),
ООП (по
согласо-
ванию)
Постоянно
7
Рассмотреть возможность расширения ассортимента иувеличения объемов производства тароупаковочных
материалов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
МИТ,
МЭБП,
ИР (по
согла-
сованию)
2006-2007
годы
8
Внести предложения по
созданию межрегиональных центров по подготовке
и переподготовке кадров
технического и
обслуживающего персонала пищевой отрасли
Предложения в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МСХ,
акиматы
областей,
МОН, КС,
ТРГ
2 квартал
2006 года
9
Проработать вопрос внесения изменений в
классификатор специа-
льностей, учебные про-
граммы начального и
среднего профессионально-
го образования с учетом спроса рынка труда
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МСХ,
КС, ТРГ
3 квартал
2005 года
10
Разработать предложения по увеличению государст-
венного заказа на
обучение инженеров-
технологов и специалистов
среднего звена
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МСХ,
КС, ТРГ
3 квартал
2005 года
11
Организация современной системы переподготовки и повышения квалификации управленческих кадров (бизнес-школ), обучающих
семинаров, конференций с
привлечением ведущих
международных специалис-
тов, организаций,
институтов, специали-
зирующихся в данной
отрасли
Информация
в МИТ
МСХ, МОН,
ТРГ (по
согласо-
ванию)
Ежегодно
12
Совершенствование методовстатистических
наблюдений с целью
обеспечения их полноты
и достоверности
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акиматы
областей,
КС, АС
4 квартал
2005 года

Қазiргi таңда, қазақстандық тамақ өнiмдерi рыноктарының сыйымдылығы 2,5 млрд. АҚШ долларына бағаланады. Республикадағы халықтың нақты кiрiсiнiң өсуiн есепке ала отырып, iшкi рынок бұдан ары өседi деген негiз бар. Дегенмен, шетел рыноктарына шығу негiзгi стратегиялық мақсат ретінде қарастырылады. 1,5 млрд. астам халқы бар Қытай, Ресей және Орталық Азия елдерi және олардың Қазақстанға жақын орналасуы, отандық өнiмдердi сатуда әлеуеттi рынок ретінде қарастырылады.
Неғұрлым дамыған экономикалық жүйелер мен табысты фирмалар практикасының талдауы көрсеткендей, бәсекеге қабiлеттi арттырудағы тиiмдi нысандардың бiрi кластерлiк тәсiлдi iске асыру болып табылады. Бұл ретте, кластер мемлекеттің бүкіл экономикасы үшiн, iшкi рыноктың және халықаралық экспансия базасының өсу нүктесiнің рөлiн орындайды.
Қатысушылардың географиялық жақын орналасуы, атап айтқанда, ауыл шаруашылығы шикiзаттарын өндiрушілер мен қайта өңдеушi кәсiпорындары тамақ өнеркәсiбiнiң дамуында кластерлiк тәсілдi қолдану мүмкіндiгiн бередi.
Мәселен, осылайша, солтүстiк шығыс және оңтүстiк өңiрлерде сүт өнiмдерiн өндiру (Алматы, Шығыс Қазақстан, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстары), оңтүстік өңiрде жемiс-көкөнiс өнiмдерi (Алматы, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан облыстары), солтүстiк өңiрде ет өнiмдерi (Қостанай, Павлодар және Солтүстік Қазақстан облыстары), солтүстiк және орталық облыстарда дәндi дақылдарды қайта өңдеу (Ақмола, Қарағанды, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстары), Атырау, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Қызылорда облыстарында балық өнiмдерi бойынша кластерлер құру және дамыту мүмкiндiктерi бар.
Жүргiзілген талдау нәтижесiнде пилоттық кластерлердi ұйымдастыру үшiн неғұрлым "дайындалған" мынадай 3 бағыт айқындалды: солтүстiкте - дәндi дақылдарды қайта өңдеу, оңтүстiк өңiрлерде жемiс-көкөнiс және Қостанай облысында - сүт өндiрiсi.
Бұл ретте, сыртқы рынокқа сатуға арналған экспорттың, өндiрiстiк қуаттарын жаңғырту және көлемiн көбейту есебiнен ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу кешендiлiгiнiң деңгейiн тереңдетуге және арттыруға көңіл бөлiнедi, оған ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi мен қайта өңдеушілердi тiкелей және жанама мемлекеттік қолдауға аз да болса септiгi тиедi.
P/c
N
Iс-шаралардың атауы
Аяқталу
нысаны
Орындау-
шылар
Орындалу
мер-
зiмдері
1
2
3
4
5
1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
Мынадай:
а) астықты қайта
өңдеу бойынша (Ақмола,
Қарағанды, Қостанай,
Солтүстік Қазақстан
облыстары);
б) сүт бойынша (Алматы,
Шығыс Қазақстан,
Қостанай, Солтүстік
Қазақстан облыстары);
в) жемiс-көкөнiстер
бойынша (Алматы,
Жамбыл және Оңтүстік
Қазақстан облыстары);
г) ет бойынша (Ақтөбе,
Павлодар, Солтүстік
Қазақстан облыстары);
д) күрiш бойынша
(Қызылорда облысы);
e) балық бойынша
(Атырау, Шығыс Қазақ-
стан, Қарағанды,
Қызылорда облыстары)
тұрақты жұмыс iстейтiн
тамақ өнеркәсiбiндегі
кластерлердi дамыту
жөнiндегі үйлестіру
кеңесiн және пилоттық
аумақтық жұмыс
топтарын құру
ИСМ-ге
ақпарат
АШМ, облыс
әкiмдiк-
терi, МТЗО,
ХСО, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
2
Ауыл шаруашылығы өнiм-
дерiн және тамақ өнер-
кәсiбiн қайта өңдеу жө-
нiндегi кәсiпорындарға
ҚҚС бойынша салық жүк-
темесiн азайту мақса-
тында салық заңнамасын
өзгерту жөнiндегi ұсы-
ныстар жинауды, қоры-
тындылауды және енгі-
зудi белгіленген тәр-
тiппен қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ, ЭБЖМ,
Қаржымині,
ҮК
2005
жылғы
3-тоқсан
3
Көктемгi егіс және ас-
тықты жинау жұмыстарын
жүргізу үшiн қажеттi
тауар-материалдық құн-
дылықтардың (жанар-
жағар май, минералдық
тыңайтқыштар мен тұқым-
дар, тұқым дәрiлегiш
және гербицидтер) ба-
ғасының құнын субсидия-
лау мәселесiн әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулысының
жобасы
АШМ, ЭБЖМ,
Қаржымині,
облыс
әкімдіктері
2006
жылдан
бастап
4
Тамақ өнеркәсiбi кәсi-
порындарының ИСО және
ХАССП базасында менед-
жмент сапа жүйесiн
әзiрлеуге, енгiзуге
және сертификаттауға
арналған шығындарды
субсидиялау мәселесiн
пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулысының
жобасы
АШМ, ЭБЖМ,
облыс
әкімдік-
тері, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылдан
бастап
5
Халықаралық стандарт-
тармен үйлестiрiлген
шикiзат пен дайын
өнiмге арналған техни-
калық реттеу және стан-
дарттар саласындағы
нормативтiк құқықтық
кесiмдердi әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
есеп
АШМ, ИСМ,
облыс
әкімдік-
тері, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2007
жылдар
6
Кластерге қатысушыларды
ақпараттық қамтамасыз
ету жүйесiн ұйымдастыру
а) кластерге қатысушы-
ларды ақпараттық, оның
iшiнде рынокты талдау,
маркетинг және жаңа
технологиялардың тран-
сфертi бойынша қамта-
масыз ету;
б) оқыту семинарлары,
көрмелер, жәрмеңкелер
- шарт жасасу;
в) әдiстемелiк мате-
риалдарды әзiрлеу
және тарату
АШМ-ге
ақпарат
ҚАМ
(келiсiм
бойынша),
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
Тұрақты
7
Ыдыс орау материалдарын
өндiру ассортиментiн
кеңейту және көлемiн
ұлғайту мүмкiндiгін
қарау.
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ, ИСМ,
ЭБЖМ, ДИ
(келiсiм
бойынша)
2006-2007
жылдар
8
Тамақ саласының техни-
калық кадрларын және
қызмет көрсететiн пер-
соналын даярлау және
қайта даярлау бойынша
өңiраралық орталықта-
рын құру жөнiнде
ұсыныс енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ, облыс
әкімдік-
тері, БҒМ,
ҮК, АЖТ
2006
жылғы
2-тоқсан
9
Мамандықтар жiктемесi-
не, бастауыш және орта
кәсiптiк бiлiм берудiң
оқу бағдарламаларына
еңбек рыногының сұра-
нысын есепке ала оты-
рып, өзгерiстер енгізу
мәселесiн пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
БҒМ, АШМ,
ҮК, АЖТ
2005
жылғы
3-тоқсан
10
Инженер-технологтарды
және opтa буын маман-
дарын оқытуға арналған
мемлекеттік тапсырысты
көбейту жөнiндегi
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
БҒМ, АШМ,
ҮК, АЖТ
2005
жылғы
3-тоқсан
11
Осы салада маманданатын
жетекшi халықаралық
мамандарды, ұйымдарды,
институттарды тарта
отырып, басқару кадрла-
рын (бизнес-мектеп),
оқыту семинарларын,
конференцияларын қайта
дайындаудың және бiлiк-
тiлiгiн арттырудың қа-
зiргі заманғы жүйесiн
ұйымдастыру
ИСМ-ға
ақпарат
АШМ, БҒМ,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
Жыл
сайын
12
Статистикалық қадаға-
лаулар әдiстерiн олар-
дың толықтығы мен рас-
тығын қамтамасыз ету
мақсатында жетiлдiру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
облыс
әкімдік-
тері,
ҮК, СА
2005
жылғы
4-тоқсан

2. Создание зерноперерабатывающего кластера
в северном регионе (Акмолинская, Костанайская
и Северо-Казахстанская области)
13
Разработать предложения по предоставлению
долгосрочных льготных
кредитов предприятиям-
экспортерам продуктов
переработки зерновых
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МФ,
МИТ, ИР
(по согла-
сованию)
4 квартал
2005 года
14
Активизация деятельности загранучреждений
Министерства иностранных дел и торговых представительств Республики Казахстан по
расширению рынков сбыта продуктов глубокой
переработки зерновых
Отчеты в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МИД, МСХ,
МИТ
С 2006
года
15
Развитие биржевой тор-
говли мукой на сущест-
вующих товарных биржах
(создание специализи-
рованной мучной биржи)
для котировки и пре-
дотвращения демпинга цен
Отчет в Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МСХ, МИТ,
МЭБП, МФ,
ООП (по
согласо-
ванию)
2006 год
16
Разработка программы
развития экспортного
потенциала зерноперера-
батывающей промышлен-
ности Республики
Казахстан.
Проект
Постанов-
ления Пра-
вительства
Республики
Казахстан
МСХ, МФ,
МИД, МИТ,
ООП (по
согла-
сованию)
2 квартал
2006 года
17
Создание Центрально-
азиатской ассоциации
производителей муки и
хлеба
Информация
в МСХ
КС, ООП
(по согла-
сованию)
4 квартал
2006 года
18
Выработка единых требований к упаковке
экспортной продукции
Проект
Постанов-
ления Пра-
вительства
Республики
Казахстан
МСХ, МИТ,
ТПП, ООП
(по согла-
сованию)
4 квартал
2006 года
19
Переход на единый
брэнд экспортной продук-
ции зернопереработчиков
Информация
в МСХ
КС, ТПП,
ООП (по
согла-
сованию)
2008 год
20
Разработка предложений
по обеспечению подачи
вагонов и повышению
качества подвижного
состава для экспортных
отгрузок продуктов зернопереработки
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МТК,
КТЖ (по
согла-
сованию),
акиматы
областей,
ООП (по
согла-
сованию)
3 квартал
2005 года
21
Внесение предложений по снижению тарифов железнодорожных перевозоквнутри республики на
зерно и продукты его
переработки
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МФ,
МЭБП, МТК,
АРЕМ, КТЖ,
акиматы
областей,
ООП (по
согла-
сованию)
3 квартал
2005 года
3. Создание плодоовощного кластера в южном
регионе (Алматинская, Жамбылская и Южно-
Казахстанская области)
22
Проработать вопрос
субсидирования закладки многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭБП,
МФ
С 2006
года
23
Субсидирование стоимости
услуг по доставке воды
сельскохозяйственным товаропроизводителям
Проект Пос-
тановления
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
МСХ,
МЭБП,
МФ
С 2006
года
24
Кредитование лизинга
техники и оборудования
для предприятий по производству и перера-
ботке плодоовощной продукции
Отчеты в
МСХ
Акиматы
Алматин-
ской,
Жамбыл-
ской
областей
и ЮКО, КАФ
(по сог-
ласованию)
С 2006
года
25
Продолжение совместной
работы с Международным
торговым центром по
созданию и развитию плодоовощного кластера, в том числе по внедрению
экспортной стратегии плодоовощной отрасли.
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МИТ,
КС

2. Солтүстiк өңiрде (Ақмола, Қостанай
және Солтүстiк Қазақстан облыстары)
астықты қайта өңдеу кластерiн құру
13
Астықты қайта өңдеу
өнiмдерiн экспорттаушы
кәсiпорындарға ұзақ
мерзiмдi жеңiлдетiлген
кредиттер беру жөнiнде
ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
Қаржымині,
ИСМ, ДИ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
14
Астықты терең қайта
өңдеу өнiмдерiн сату
рыноктарын кеңейту жө-
нiнде Қазақстан Респу-
бликасы Сыртқы iстер
министрлiгiнiң шетел-
дiк мекемелерi мен
сауда өкiлдiктерiнiң
қызметiн жандандыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
СІМ, АШМ,
ИСМ
2006
жылдан
бастап
15
Бағаны белгілеу және
төмен бағамен сатуды
болдырмау үшiн жұмыс
iстеп тұрған тауар бир-
жаларында (маманданды-
рылған ұн биржасын
құру) ұнмен биржалық
сауданы дамыту
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ, ИСМ,
ЭБЖМ,
Қаржымині,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006 жыл
16
Қазақстан Республикасы
астықты қайта өңдеу
өнеркәсiбiнiң экспорт-
тық әлеуетiн дамыту
бағдарламасын әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулысының
жобасы
АШМ,
Қаржымині,
СІМ, ИСМ,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
2-тоқсан
17
Ұн және нан өндiрушi-
лердiң Орталық Азия
қауымдастығын құру
АШМ-ге
ақпарат
ҮК, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
4-тоқсан
18
Экспортқа шығарылатын
өнiмдердiң орауларына
бiрыңғай талаптар
дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулысының
жобасы
АШМ, ИСМ,
СӨП, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
4-тоқсан
19
Астықты қайта өңдеу-
шiлердiң экспорттың
өнiмдерiнiң бiрыңғай
брэндiсiне көшу
АШМ-ге
ақпарат
ҮК,
СӨП, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2008 жыл
20
Астықты қайта өңдеу
өнiмдерiн экспортқа
шығару үшiн вагондарды
беру және жылжымалы
құрамның сапасын көте-
рудi қамтамасыз ету жө-
нiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ, ККМ,
ҚТЖ
(келiсiм
бойынша),
облыс
әкімдік-
тері, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
21
Астыққа және оның
қайта өңдеу өнiмдерiне
республика iшiнде те-
мiржол тасымалдауының
тарифтерiн төмендету
бойынша ұсыныстар
енгiзу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
Қаржымині,
ККМ, ЭБЖМ,
ТМРА, ҚТЖ,
облыс
әкімдік-
тері, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
3. Оңтүстiк өңiрде (Алматы, Жамбыл және
Оңтүстiк Қазақстан облыстары) жемiс-көкөнiс
кластерiн құру
22
Жемiс-жидек пен жүзiм-
дiктiң көпжылдық кө-
шеттерiн отырғызуды
субсидиялау мәселесiн
пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ, ЭБЖМ,
Қаржымині
2006
жылдан
бастап
23
Ауыл шаруашылығы тауар
өндірушiлерiне суды
жеткiзу жөнiндегi
қызмет көpcету құнын
субсидиялау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулысының
жобасы
АШМ, ЭБЖМ,
Қаржымині
2006
жылдан
бастап
24
Жемiс-көкөнiс өнiмдерiн
қайта өңдеу және өндiру
жөнiндегi кәсiпорындар
үшiн жабдықтар мен тех-
никалардың лизингіне
кредит беру
АШМ-ге
есеп
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiк-
терi, ҚАҚ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылдан
бастап
25
Жемiс-көкөнiс класте-
рiн құру және дамыту
бойынша, оның iшiнде
жемiс-көкөнiс саласына
экспорттық стратегияны
енгiзу жөнiнде Халықа-
ралық сауда орталығымен
бiрлескен жұмыстарды
жалғастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
есеп
AШM, ИСМ,
ҮК

2005-2007
годы
26
Разработка мер по вос-
становлению и развитию
плодопитомников и се-
меноводства овощных
культур для выращивания
чистосортного посадочного
материала и семян
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акиматы
Алматин-
ской,
Жамбыл-
ской
областей
и ЮКО, РГП
"НПЦ пище-
вой и пе-
рерабаты-
вающей промышлен-
ности" (по
согласова-
нию), РГП
"НПЦ зем-
леделия и
растение-
водства"
(по согла-
сованию)
1 квартал
2006 года
27
Проработать вопрос мо-
дернизации материально-
технической базы
лабораторий качества и
безопасности сельско-
хозяйственного сырья и
продуктов питания
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МЭБП,
МФ, акиматы
Алматин-
ской,
Жамбылс-
кой
областей
и ЮКО, КС
4 квартал
2005 года
28
Разработка мер по уве-
личению производства
пригодных к переработке сортов плодоовощных
культур (морковь:
Нантская 4, Лантенэ;
томаты: Каспелрок, Ронко, Классик, Рио-
Фуэго; огурцы: Аякс,
Атлантис, Асперикс,
Кристина; Капуста:
Алаба-ма, Алладин;
Яблоки: Зеленая заря,
Талгарская)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акиматы
Алматин-
ской,
Жамбылс-
кой
областей
и ЮКО,
РГП "НПЦ
пищевой и
перераба-
тывающей
промышлен-
ности"
(по согла-
сованию),
РГП "НПЦ
земледелия
и расте-
ниеводст-
ва"
2006 год
29
Строительство двух за-
водов по переработке
плодоовощной продукции
в селе Шамалган Кара-
сайского района и селе
Шелек Енбекшиказахского района Алматинской области
Акты госу-
дарственной экспертизы
Акимат
Алматин-
ской об-
ласти, ИР
(по согла-
сованию)
2006-2007
годы
30
Разработка мер по фор-
мированию инфраструктуры производства плодоовощной продукции:
а) восстановление ово-
щехранилищ;
б) развитие семеновод-
ческих хозяйств;
в) организация оптовых
рынков сельскохозяйствен-
ной продукции;
г) организация специа-
лизированных МТС с на-
личием спецавтотранспорта;
д) организация пред-
приятий по химобслужи-
ванию сельских товаро-
производителей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акиматы
Алматин-
ской,
Жамбыл-
ской
областей
и ЮКО,
ООП (по
согла-
сованию)
2006-2008
годы
31
Разработать предложения по расширению мелиоративных работ
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акиматы
Алматин-
ской,
Жамбыл-
ской
областей
и ЮКО
2 квартал
2006 года
32
Оснащение и подготовка
персонала не менее чем
для 3 испытательных лабораторий по сельхозсырью
и пищевой продукции для подготовки их к международной (ИСО 17025) аккредитации
иностранным признанным
органом - членом ИЛАК.
Отчет в
Правитель-
ство Рес-
публики
Казахстан
МСХ, МИТ,
акиматы
Алматин-
ской,
Жамбыл-
ской
областей
и ЮКО, ООП
(по согла-
сованию)
2006-2007
годы
4. Создание молочного кластера в Костанайской области
33
Проработать вопрос ор-
ганизации в 42 сельских населенных пунктах
специализированных
пунктов сбора и первично-
го охлаждения молока
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акимат
Костанай-
ской об-
ласти, АО
"Мал
өнімдері
корпора-
циясы" (по
согласо-
ванию)
2006 год
34
Внести предложения по
открытию 217 пунктов по искусственному осеменению
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акимат
Костанай-
ской
области,
3-4
кварталы
2005 года
35
Разработка региональной программы по кормо-
производству с учетом увеличения объемов
производства силоса
Отчет в МСХ
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти, КС,
ООП (по
согла-
сованию)
1 квартал
2006 года
36
Проработать вопросы
стимулирования развития
средне-крупнотоварных хозяйств молочного направления путем:
а) субсидирования сто-
имости комбикормов для
молочного животноводства;
б) субсидирования затрат на содержание племенного маточного стада молочного направления;
в) субсидирования затрат на перевозки сельско-
хозяйственного сырья из сельских населенных пунктов, расположенных
на расстоянии 100 км и более от перерабатывающих
предприятий;
г) кредитования лизинга специализированной техники и оборудования
(кормоуборочные комбайны,кормо-смесители, кормо-
раздатчики, доильные
агрегаты, охладители,
пастеризаторы, транспортеры, автопоилки,
спецавтотранспорт и т.п.);
д) субсидирования ставки вознаграждения банков второго уровня по кредитам, выдаваемым предприятиям по производству молока
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МСХ, МЭБП,
акимат
Костанай-
ской об-
ласти, АО
"Мал өнім-
дері кор-
порация-
сы", ООП
(по согла-
сованию)
2006-2008
годы
37
Организация санитарного убоя выявленного
инфекционного поголовья
Отчет в МСХ
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти
С 2006
года
38
Модернизация материально-технической базы
лабораторий качества
и безопасности молока
и продуктов его переработки
Информация
в МИТ
МСХ,
акимат
Костанай-
ской об-
ласти, КС,
ООП (по
согла-
сованию)
2006-2008 годы
39
Разработать предложения по строительству
объектов ветеринарно-
санитарного назначения
(убойные пункты и скотомогильники)
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти,
МСХ, МЭБП

2005-2007
жылдар
26
Таза сұрыпты көшет
материалдарын және
тұқымдарды өсiру үшiн
жемiс тәлiмбақтары мен
көкөнiс дақылдары тұқым
шаруашылығын қалпына
келтiру және дамыту
бойынша шаралар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiкте-
рi, "Тамақ
және қайта
өңдеу
өнеркәсiбi
ҒӨО" PMК
(келiсiм
бойынша),
"Егіншiлiк
және өсiм-
дiк шаруа-
шылығы
ҒЗО" PMК
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
1-тоқсан
27
Ауыл шаруашылығы
шикізаттары және тамақ
өнiмдерiнiң сапасы мен
қауiпсiздiгi зертхана-
сының материалдық-тех-
никалық базасын жаңғыр-
ту мәселесiн пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
есеп
АШМ, ЭБЖМ,
Қаржыминi,
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiк-
терi, ҮК
2006
жылғы
4-тоқсан
28
Қайта өңдеуге жарамды
жемiс-көкөнiс дақылда-
рының тұқымдарын өндi-
рудi көбейту бойынша
шаралар әзiрлеу (сәбiз:
Нантская 4, Шантанэ;
қызамық: Каспелрок,
Ронко, Классик,
РиоФуэго, қияр; Аякс,
Атлантис, Асперикс,
Кристина, қырыққабат:
Алаба-ма, Алладин,
алма: Зеленая заря,
Талгарская)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ,
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiкте-
рi, "Тамақ
және қайта
өңдеу
өнеркәсiбi
ҒӨО" PMК
(келiсiм
бойынша),
"Егіншiлiк
және өсiм-
дiк шаруа-
шылығы
ҒЗО" PMК
2006 жыл
29
Алматы облысының Қара-
сай ауданы Шамалған
ауылында және Еңбекшi-
қазақ ауданы Шелек
ауылында жемiс-көкөнiс
өнiмдерiн қайта өңдей-
тiн екi зауыт салу
Мемлекет-
тік са-
раптаманың
кесімдері
Алматы
облысының
әкімдігі,
ДИ
(келiсiм
бойынша)
2006-2007
жылдар
30
Жемiс-көкөнiс өнiмдерiн
өндiру инфрақұрылымын
қалыптастыру бойынша
мынадай шаралар әзiрлеу:
а) көкөнiс қоймасын
қалпына келтiру;
б) тұқым шаруашылығын
дамыту;
в) ауыл шаруашылығы
өнiмдерiнiң көтерме-
сауда рыногын ұйымдас-
тыру;
г) арнайы техникасы
бар мамандырылған MTC
ұйымдастыру;
д) ауыл тауар өндiрушi-
лерiне химиялық қызмет
көрсететін кәсiпорындар
ұйымдастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ,
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiк-
терi, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2008
жылдар
31
Мелиорациялық жұмыс-
тарды кеңейту жөнiнде
ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiк-
терi
2006
жылғы
2-тоқсан
32
Оларды ИЛАК мүшелерi -
шетелдiк органдары
мойындаған халықаралық
аккредитациясына (ИСО
17025) дайындау үшiн
тамақ өнiмдерi мен ауыл
шаруашылығы шикізаттары
бойынша кем дегенде 3
тәжiрбие зертханасының
жұмысшыларын дайындау
және жабдықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
есеп
АШМ, ИСМ,
Алматы,
Жамбыл об-
лыстарының
және ОҚО
әкiмдiк-
терi, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2007
жылдар
4. Қостанай облысында сүт кластерiн құру
33
Сүттi арнайы жинайтын
және алғашқы суыту
орындарын 42 ауылдық
елдi мекендерде ұйымдас-
тыру мәселесiн пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
"Мал
өнімдері
корпора-
циясы" АҚ
(келiсiм
бойынша)
2006 жыл
34
Жасанды ұрықтандыру
бойынша 217 орындар
ашу жөнiнде ұсыныстар
енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
АШМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі
2005
жылғы
3-4-
тоқсандар
35
Сүрлем өндiрiсi көле-
мiнiң артқанын ecкepe
отырып, жем-шөп өндi-
рiсi бойынша өңiрлiк
бағдарламалар әзiрлеу
АШМ-ға
есеп
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
ҮК, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
1-тоқсан
36
Орташа - iрi тауарлы
сүт бағытындағы шаруа-
шылықтарын дамытуды
ынталандыру мәселесiн
пысықтау:
а) cүтті шаруашылығы
үшiн құрамажем құнын
субсидиялаулар;
б) сүт бағытындағы
асыл-тұқымды малдың
аналық үйiрiн ұстауға
кеткен шығындарды
субсидиялау;
в) қайта өңдеу кәсіпо-
рындарынан 100 км және
одан да көп ара қашық-
тықта орналасқан ауыл-
дық елді мекендерден ауыл шаруашылығы шикі-
заттарын тасымалдауға кеткен шығындарды субсидиялау;
г) арнайы мақсаттағы
техникалар мен жабдық-
тардың лизингіне кредит
беру (пішенорғыш ком-
байны, жем-шөп аралас-
тырғыш, жем-шөп тарат-
қыш, сүт сауатын агре-
гаттар, суытқыш, пасте-
ризаторлар, транспор-
терлер, автосуарғыш,
арнайы транспорт т.с.);
д) сүт өндіру бойынша
кәсіпорындарға берілетін
кредиттер бойынша екін-
ші деңгейдегі банктер-
дің сыйақы ставкаларын
субсидиялау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ, ЭБЖМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
"Мал
өнімдері
корпора-
циясы"
АҚ, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2008
жылдар
37
Айқындалған инфекциясы
бар мал басын санитар-
лық союды ұйымдастыру
АШМ-ге
есеп
Қостанай
облысының
әкiмдiгі
2006
жылдан
бастап
38
Сүт және оның қайта
өңделген өнiмдерiнiң
сапасы мен қауiпсiз-
дiгi зертханасының
материалдық-техникалық
базасын жаңғырту
ИСМ-ге
ақпарат
АШМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
ҮК, КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2008
жылдар
39
Ветеринарлық-санитарлық
мақсаттағы объектілердi
(мал сойылатын пункттер
мен мал көметін орын)
салу жөнiндегі
ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныстар
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
АШМ, ЭБЖМ

2006-2007
годы
40
Разработка научно-про-
изводственными центрами
технологий производства новых видов молокопродуктов, в том
числе концентрированного
молока, в рамках
реализации проекта
Всемирного банка "Повыше-
ние конкурентоспособности сельскохозяйственной продукции Казахстана"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МЭБП,
акимат
Костанай-
ской об-
ласти, ООП
(по согла-
сованию)
2006-2008
годы
41
Завершение работ по
созданию северо-
казахского типа молочного
скота
Отчет в МСХ
РГП       "Северо-
Западный
научно-
производ-
ственный
центр
сельского
хозяйства"
(по согла-
сованию)
2007 год
42
Изучение внутренних и
внешних рынков сбыта
сыра, творога, масла
сливочного, сухого и
сгущенного молока и
разработка маркетинговых стратегий
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акимат
Костанай-
ской об-
ласти, КАМ
(по согла-
сованию),
АО "Мал
өнімдері
корпора-
циясы" (по
согласо-
ванию),
ООП (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
43
Организация областного
оптового рынка сельско-
хозяйственной продукции
Отчет в МСХ
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти, ООП
(по согла-
сованию)
2-3
кварталы
2006 года
44
Заключение договоров
экономического сотруд-
ничества с областями
западного региона Казахстана и сопредельны-
ми субъектами РФ
Информация
в МИТ
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти, ООП
(по согла-
сованию)
2006 год
45
Внедрение современных
научных достижений на
предприятиях по произ-
водству молока путем
активизации работы
сельских информационно-
консультационных центров и НПЦ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
акимат
Костанай-
ской об-
ласти, КАМ
(по согла-
сованию),
ООП (по
согласо-
ванию)
2006-2008
годы
46
Организация 3-х месячных
платных курсов повышения квалификации фермеров на базе средних специальных учебных заведений
Отчет в МСХ
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти
1 квартал
2006 года
47
Организация обучающих
семинаров для фермеров
по вопросам обеспечения качества молока
Отчет в МСХ
Акимат
Костанай-
ской об-
ласти, ООП
(по согла-
сованию)
С 2006
года
Примечание.  Расшифровка аббревиатур:
АО    - акционерное общество
АРЕМ  - Агентство по регулированию естественных монополий
АС    - Агентство по статистике
ГСМ   - горюче-смазочные материалы
ИЛАК  - Международный аккредитованный союз
ИР    - институты развития
ИСО   - Международный стандарт на продукцию
КАМ   - акционерное общество "Казагромаркетинг"
КАФ   - акционерное общество "Казагрофинанс"
КС    - Координационный совет
КТЖ   - акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
МИД   - Министерство иностранных дел
МИТ   - Министерство индустрии и торговли
MCX   - Министерство сельского хозяйства
МТС   - Машинотракторная станция
МТЦ   - Международный торговый центр
МФ    - Министерство финансов
МЭБП  - Министерство экономики и бюджетного планирования
НДС   - налог на добавленную стоимость
НПА   - нормативный правовой акт
НПЦ   - научно-производственный центр
ООП   - общественные объединения предпринимателей
РГП   - Республиканское государственное предприятие
РК    - Республика Казахстан
РФ    - Российская Федерация
ТПП   - Торгово-промышленная палата
ТРГ   - территориальные рабочие группы
ХАССП - анализ рисков критических контрольных точек
ЦМАИ  - акционерное общество "Центр маркетингово-аналитических исследований"
ЮКО   - Южно-Казахстанская область
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633   <*>
Сноска. В План внесены изменения постановлением Правительства РК от 26 апреля 2006 года N  329 .
План по созданию и развитию пилотного кластера "Туризм"
Туристская отрасль сегодня становится одной из самых оживленных и перспективных
отраслей экономики.
Детерминантами спроса на туристские услуги являются: повышающийся уровень жизни, увеличение совершения покупок туристических услуг через Интернет, увеличение спроса на комбинированные пакеты туров, на туры, позволяющие пережить традиционную культуру, стиль жизни.

2006-2007
жылдар
40
Ғылыми-өндiрiстiк орта-
лықтарының сүт өнiмдерi
жаңа түрлерiнiң, оның
ішiнде концентрациялан-
ған сүттің өндiрiстiк
технологияларын "Қазақ-
станның ауыл шаруашы-
лығы өнiмiнiң бәсеке-
лестiгін арттыру"
Дүниежүзiлiк банк
жобасын iске асыру
шеңберiнде әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ, ЭБЖМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2008
жылдар
41
Сүттi малының солтүс-
тік қазақ типiн жасау
жөнiндегi жұмыстарды
аяқтау
АШМ-ге
ақпарат
"Солтүс-
тік-батыс
ғылыми-
өндірістік
ауыл ша-
руашылығы
орталығы"
РМК
(келiсiм
бойынша)
2007 жыл
42
Iрiмшiк, сүзбе, сары
май, құрғақ және
қоюлатылған сүттi iшкi
және сыртқы рыноктарда
сатуды зерделеу және
маркетингтік
стратегиялар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
ҚАМ
(келiсiм
бойынша),
"Мал
өнімдері
корпора-
циясы" АҚ
(келiсiм
бойынша),
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
43
Ауыл шаруашылығы
өнiмдерiнiң облыстық
көтерме-сауда
рыноктарын ұйымдастыру
АШМ-ге
есеп
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылғы
2-3-
тоқсан
44
Қазақстанның батыс
өңірлерiндегi облыс-
тармен және РФ iргелес
субъектiлерiмен эконо-
микалық ынтымақтастық
шарттарын жасасу
ИСМ-ге
ақпарат
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006 жыл
45
Ауылдық ақпараттық-
консультативтiк орталық-
тар мен ҒӨО жұмыстарын
жандандыру жолымен сүт
өндiру жөнiндегi кәсi-
порындарға қазiргі
заманғы ғылымның
жетiстiктерiн ендiру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
АШМ,
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
ҚАМ
(келiсiм
бойынша),
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006-2008
жылдар
46
Арнаулы орта оқу орын-
дары базасында фермер-
лердiң бiлiктiлiгiн
арттырудың 3 айлық
ақылы курстарын
ұйымдастыру
АШМ-ге
есеп
Қостанай
облысының
әкiмдiгі
2006
жылғы
1-тоқсан
47
Сүттiң сапасын қамта-
масыз ету мәселелерi
жөнiнде фермерлер үшiн
оқыту семинарларын
ұйымдастыру
АШМ-ге
есеп
Қостанай
облысының
әкiмдiгі,
КҚБ
(келiсiм
бойынша)
2006
жылдан
бастап
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ - акционерлiк қоғам
TMPA - Табиғи монополияларды реттеу агенттігi
СА - Статистика агенттігi
ЖЖМ - Жанар-жағар май материалдары
ИРАК - Халықаралық аккредиттелген одақ
ДИ- Даму институттары
ИСО - Өнiмге халықаралық стандарт
ҚАМ - "Қазагромаркетинг" акционерлiк қоғамы
ҚАҚ - "Қазагроқаржы" акционерлiк қоғамы
ҮК - Үйлестiру кеңесi
ҚТЖ - "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы
CIM - Сыртқы iстер министрлiгi
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлiгi
МТС - Машина-трактор станциясы
ХСО - Халықаралық сауда орталығы
Қаржыминi - Қаржы министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
ҚҚС - Қосылған құн салығы
НҚК - Нормативтiк-құқықтық кесiм
ҒӨО - Ғылыми-өндiрiстiк орталығы
КҚБ - Кәсiпкерлердің қоғамдық бiрлестiктерi
РМК - Республикалық мемлекеттік кәсiпорын
ҚР - Қазақстан Республикасы
РФ - Ресей Федерациясы
СӨП - Сауда өнеркәсiптiк палатасы
АЖП - Аумақтық жұмыс топтары
XACCП - Қажеттi бақылау нүктелерiнiң қатер талдауы
МТЗО - "Маркетингтiк-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамы
ОҚО - Оңтүстік Қазақстан облысы
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Туризм" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту
жөнiндегi жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.26. N  329 қаулысымен.
Туристiк сала бүгiн экономиканың ең жанданған және перспективалық салаларының бiрiне айналып келедi.
Туристiк қызметтерге сұраныстың айқындауыштары мыналар: өмiр деңгейiнiң артуы, Интернет арқылы туристiк қызметтердi сатып алудың ұлғаюы, турлардың құрама пакеттерiне, дәстүрлi мәдениеттi, өмiр мәнерiн бастан кешiруге мүмкiндiк беретiн турларға сұраныстың ұлғаюы болып табылады.
Қазақстандық туристiк сала қолда бар туристiк әлеуетке қарамастан осы артықшылықтарды әлi пайдаланған емес.
Тек соңғы жылдары ғана оны туристiк қызметтердiң әлемдiк нарығына жылжытуға арналған шаралар қабылдануда.

Казахстанская туристская отрасль еще не воспользовалась данными преимуществами, несмотря на имеющийся туристский потенциал. Лишь в последние годы предпринимаются меры его продвижению на мировой рынок туристских услуг. В результате, в 2004 году в Казахстан количество прибытий составило 4,3 миллиона.
В представленном Плане мероприятий, помимо общесистемных вопросов, охватывающих вопросы внесения изменений в законодательство, проведения общеотраслевых мероприятий, выделен пилотный туристский кластер, который будет концентрироваться в Алматы и Алматинской области. Данный регион является наиболее подходящим для реализации кластерных инициатив как по инфраструктуре (наибольшая концентрация гостиниц, санаториев, объектов развлечения, заповедники, горы и так далее), так и по готовности представителей частного бизнеса к сотрудничеству для повышения общей привлекательности региона для туристов.
В ходе проведенных исследований были определены следующие сегменты туристского кластера в Алматы и Алматинской области, использование которых будет стимулировать развитие данного пилотного кластера: Экологический туризм, использующий природные ландшафты региона.
Культурно-познавательный туризм, направленный на раскрытие имеющегося историко-археологического и культурного наследия.
Деловой туризм, призванный способствовать дальнейшему развитию города Алматы, как
одного из самых значимых финансовых и бизнес-центров Центральной Азии.
N
п/п№
Наименование
мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ственные
испол-
нители
Сроки
исполнения
1
2
3
4
5
1. Общесистемные меры
1
Рассмотреть возможность
внесения в Перечень приоритетных видов
экономической
деятельности на уровне классификаторов
подвидов деятельности, по которым предоставля-
ются инвестиционные
преференции,
утвержденный постанов-
лением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года N 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях", раздела
"Туризм" в целях
привлечения инвестиций
для развития
инфраструктуры, в том
числе малых гостиниц,
мотелей, гостевых до-
миков, бизнес-центров
и шоппинг-центров
Проект Пос-
тановления
Правительст-
ва
Республики
Казахстан
МИТ
1-2 квартал
2006 года
2
Устранение администра-
тивных барьеров в части
оптимизации визовых и
регистрационных
процедур для граждан из
политически стабильных государств
Информация
в СТ
МИД, МВД,
КНБ (по
согласо-
ванию)
3-4
кварталы
2005 года
3
Принять меры по уста-
новлению тарифов, стимулирующих приток
туристов в
государственные национальные природные парки и особо охраняемые природные территории
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МИТ
4 квартал
2005 года
4
Проработать вопрос по
внесению дополнения в
Договор аренды комплек-
са "Байконур" между
Правительством
Республики Казахстан
и Правительством Рос-
сийской Федерации от

Нәтижесiнде 2004 жылы Қазақстанға келушiлердiң саны 4,3 миллионды құраған.
Ұсынылған Iс-шаралар жоспарында заңнамаға өзгерiстер енгiзу, жалпы салалық iс-шаралар өткiзу мәселелерiн қамтитын жалпы жүйелiк мәселелерден басқа Алматыда және Алматы облысында шоғырланатын пилоттық туристiк кластер бөлiнген. Осы өңiр инфрақұрылымы (қонақ үйлердiң, санаторийлердiң, ойын-сауық объектiлерiнiң барынша көп шоғырлануы, қорықтар, таулар және т.б.) бойынша да, туристер үшiн өңiрдiң жалпы тартымдылығын арттыру үшiн жеке бизнес өкілдерiнiң ынтымақтастыққа дайындығы бойынша да кластерлiк бастамаларды iске асыру үшiн неғұрлым лайықты болып табылады.
Жүргiзілген зерттеулер барысында оларды пайдалану осы пилоттық кластердiң дамуын ынталандыратын Алматыда және Алматы облысында туристiк кластердiң мынадай сегменттерi айқындалды:
Өңiрдiң табиғи ландшафттарын пайдаланатын экологиялық туризм.
Қолда бар тарихи-археологиялық және мәдени мұраны ашуға бағытталған мәдени-танымдық туризм.
Орталық Азияның қаржылық және бизнес-орталықтарының ең маңыздыларының бiрi ретiнде Алматы қаласының одан әрi дамуына ықпалын тигiзетiн iскерлiк туризм.
P/c
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзiмi
1
2
3
4
5
1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
Инфрақұрылымды, оның iшiнде шағын қонақ үйлердi, мотелдерді, кiшi қонақ үйлердi, бизнес-орталықтарын және шопинг-орталықта-
рын дамыту үшiн инвести-
циялар тарту мақсатында "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасы-
ның Заңын iске асырудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 8 мамырдағы N 436 қаулысымен бекiтiлген Инвестиция-
лық преференциялар берiлетін қызметтiң кiшi түрлерiнiң сыныптауыш деңгейiнде экономикалық қызметтің басымды түрленуiнiң тiзбесiне "Туризм" бөлiмiн енгізу мүмкiндiгiн қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметi
қаулысының
жобасы
ИСМ
2006
жылғы
1-2-
тоқсан
2
Саяси тұрақты мемлекет-
тердiң азаматтары үшiн визалық және тiркеу рәсiмдерiн оңтайландыру бөлiгiнде әкiмшiлiк кедергілердi жою
ТК-ге
ақпарат
СIМ, IIM, ҰҚК
(келiсiм бойынша)
2005
жылғы
3-4-тоқсан
3
Мемлекеттік ұлттық
табиғи парктер мен
ерекше қорғалатын
табиғи аумақтарға
туристер ағынын ынталандыратын тарифтердi белгiлеу жөнiнде шаралар қабылдау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
АШМ, ИСМ
2005
жылғы
4-тоқсан
4

10 декабря 1994 года
касательно возможности использования туроера-
торами Республики
Казахстан комплекса "Байконур" в качестве туристического объекта
Отчет в СТ
МИД, МИТ
3-4
кварталы
2005 года
5
Разработать предложения
по снижению суммы
оплаты за использование
биоресурсов в ту-
ристских целях (для
спортивной рыбалки)
Предложения
в Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МСХ, МИТ,
КТА (по
согласо-
ванию) и
ассоциация
спортивного
рыболовства
(по согла-
сованию)
4 квартал
2005 года
6
Обеспечить привлечение одной из ведущих
международных консал-
тинговых компаний для
проведения исследований туристского потенциала и выработки стратегии развития индустрии туризма
Отчет в СТ
МИТ
4 квартал
2005 года
7
Акционерному обществу
"Фонд развития малого
предпринимательства"
(по согласованию)
рассмотреть возможность
финансирования
строительства объек-
тов туристической ин-
фраструктуры:
а) малые гостиницы;
б) мотели;
в) гостевые домики;
г) бизнес-центры;
д) шопинг-центры;
е) туристические и
лыжные базы;
ж) юрточные лагеря
Информация
в МИТ
ФРМП (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
8
Рассмотреть возможность
включения в перечень видов для
финансирования через
институты развития
строительство объектов туристской инфраструктуры
Предложения
в Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МИТ
4 квартал
2005 года
9
Внести предложения по
выделению квоты на
обучение 15 студентов
по туристским специа-
льностям в рамках
программы "Болашак"
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ
4 квартал
2005 года
10
Рассмотреть возможность
увеличения количества выделяемых
образовательных грантов
до 200 на обучение по специальностям в сфере туризма
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ
4 квартал
2005 года
11
Организовать 2-х месячные платные курсы
на базе:
а) Академии туризма и
спорта - по специаль-
ности горный гид 30
человек, инструктор
туризма 30 человек;
б) Университет "Туран" - по специальности экскурсоводы 50 человек, гиды-
переводчики 50 человек
Информация
в СТ
МОН, МИТ
3-4
кварталы
2005 года
12
Разработка национальнойквалификационной
структуры туризма и
внесение перечня
направлений подготовки
специалистов в тури-
стской отрасли в
Классификатор специа-
льностей в рамках
проекта ЕФО
Проект при-
каза Минист-
ра образова-
ния и науки
МИТ, МОН,
КТА (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
13
Принять меры по
разработке брэнда и ло-
готипа национального
турпродукта
Информация
в СТ
МТС
2006 год
14
Создание единого ин-
формационного Интернет-портала "Туризм в Казахстане"
Информация
в МИТ
Акиматы го-
рода Алматы
и Алматинс-
кой облас-
ти, КТА (по
согласова-
нию)
4 квартал
2005 года
15
Наладить сотрудничествос 10 лидирующими
международными туро-
ператорами в части
привлечения зарубежных туристов в Республику Казахстан
Отчет в СТ
МТС, КТА
(по согла-
сованию)
2005-2006
годы
16
Проводить активную информационно-презен-
тационную работу с
ведущими мировыми
средствами массовой
информации по ознакомлению через них с туристическими
возможностями Казахстана
Информация
в СТ
МТС
2005-2006
годы
17
Проработать совместно

1994 жылғы 10 желтоқ-
сандағы Қазақстан Республикасының
Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шартына Қазақстан Республикасы туроператорларының "Байқоңыр" кешенiн туристiк объект ретінде пайдалану мүмкiндiгіне қатысты толықтыру енгізу жөнiндегi мәселені пысықтау
ТК-ге
ақпарат
СIМ, ИСМ
2005
жылғы
3-4-тоқсан
5
Туристiк мақсаттағы (спорттық балық аулау үшiн) биоресурстарды пайдаланғаны үшiн төлемдер сомасын азайту жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
АШМ, ИСМ, ҚТҚ
(келiсiм
бойынша)
және
Спорттық
балықшылық
қауымдас-
тығы
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
6
Туристiк әлеуетке зерттеулер жүргiзу және туризм индустриясын дамыту стратегиясын әзiрлеу үшiн жетекшi халықаралық консалтинг-
тік компаниялардың бiрiн тартуды қамтамасыз ету
ТК-ге
ақпарат
ИСМ
2005
жылғы
4-тоқсан
7
"Шағын кәсіпкерлiктi дамыту қоры"
акционерлiк қоғамы (келiсiм бойынша) мынадай туристік инфрақұрылым объектілерінің
құрылысын қаржыландыру мүмкіндігін қарасын:
а) шағын қонақ үйлер;
б) мотельдер;
в) кіші қонақ үйлер;
г) бизнес-орталықтар;
д) шопинг-орталықтар;
е) туристік және шаңғы базалары;
ж) киіз үй лагерьлері
ИСМ-ге
ақпарат
ШКДҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
8
Туристік инфрақұрылым объектілерін салуды дамыту институттары арқылы қаржыландыру үшін түрлер тізбесіне қосу мүмкіндігін қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ
2005
жылғы
4-тоқсан
9
"Болашақ" бағдарламасы шеңберiнде туристiк мамандықтар бойынша 15 студентті оқытуға квота бөлу жөнiнде ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
БҒМ, ИСМ
2005
жылғы
4-тоқсан
10
Туризм саласындағы мамандықтар бойынша оқытуға арналып бөлiнетiн бiлiм гранттарының санын 200-ге дейiн ұлғайту мүмкiндiгiн қарау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
БҒМ, ИСМ
2005
жылғы
4-тоқсан
11
Мыналардың:
а) тау гидi мамандығы бойынша 30 адам, туризм нұсқаушысы -
30 адам - туризм және спорт академиясының;
б) экскурсовод маман-
дығы бойынша 50 адам, аудармашы-гидтер -
50 адам - "Тұран" университетiнiң базасында 2 айлық ақылы
курстарын ұйымдастыру
ТК-ге
ақпарат
БҒМ, ИСМ
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
12
Туризмнiң ұлттық жiктемелiк құрылымын әзiрлеу және туристiк
салаға мамандарды даярлау бағыттарының тiзбесiн ЕБК жобасы
шеңберiндегі мамандықтар жiктемесiне енгізу
Білiм және ғылым министрі бұйрығының жобасы
ИСМ, БҒМ, ҚТҚ
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
13
Ұлттық турөнiмнiң брэндiн және логотипiн әзiрлеу жөнінде шаралар қабылдау
ТК-ге
ақпарат
ТСМ
2006
жыл
14
"Қазақстандағы туризм" бiрыңғай ақпараттық Интернет-порталын құру
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы қаласының
және Алматы облысының
әкiмдiктерi, ҚТҚ (келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
15
10 жетекшi халықаралық туроператорлармен Қазақстан Республикасы-
на шетелдiк туристердi тарту бөлiгiнде ытымақ-
тастықты жолға қою
ТК-ге
есеп
ТСМ, ҚТҚ (келiсiм бойынша)
2005-2006
жылдар
16
Жетекшi әлемдiк бұқаралық ақпарат құралдарымен олар арқылы
Қазақстанның туристiк мүмкiндiктерiн таныстыру жөнiнде
белсендi ақпараттық-тұсау кесер жұмыстарын жүргiзу
ТК-ге
ақпарат
ТСМ
2005-2006
жылдар
17

с АС вопрос о внесении изменений и дополнений в ОКЭД ПС РК 03-99, Классификатор продукции по видам
экономической деятельности (КПВЭД) ГК РК 04-99 в части введения отдельных разделов "Туризм" и "Услуги, связанные с туризмом".
Приказ
Председателя
Комитета
технического
регулирова-
ния и метро-
логии МИТ
МИТ
3-4
кварталы
2005 года
18
Организация пресс- и
информационных туров
для представителей ведущих мировых СМИ и
крупных туроператоров
Информация
в СТ
МИТ, МКИС,
акиматы
города
Алматы и
Алматин-
ской об-
ласти, КТА
(по согла-
сованию)
3-4
кварталы
2005 года
2. Экологический туризм
19
Провести ремонт 1.5
км дороги выше горно-
лыжной базы Чимбулак
до урочища Туюк-Су
Отчет в МИТ
Акимат
Алматинской
области
2005 год
20
Провести ремонт 9.7 км дороги от поселка
Каркара до таможенного поста Кеген
Отчет в МИТ
Акимат
Алматинской
области
2005 год
21
Провести ремонт 15 км
дороги от детского
оздоровительного лагеря до плотины Большого Алматинского озера
Отчет в МИТ
Акимат
Алматинской
области
2005 год
22
Провести ремонт 26 км
дороги от села Кербулак
до ГНПП "Алтын Емель"
Отчет в МИТ
Акимат
Алматинской
области,
ГНПП
"Алтын
Емель" (по
согласо-
ванию)
2005 год
23
Провести ремонт 20 км
дороги до поселка Жа-
ланаш и 43 км от посел-
ка Жаланаш до озера Кольсай
Отчет в МИТ
Акимат
Алматинской
области
2005 год
24
Обеспечить установку
информационно-опове-
щательных знаков в
Алматинской области
вдоль дорог респуб-
ликанского значения и
дорог, ведущих к ту-
ристским объектам, в
соответствии с между-
народными стандартами
Отчет в МИТ
МТК, акимат
Алматинской
области
2005 год
25
Введение спецпропусков с утвержденным
логотипом для беспре-
пятственного следования
туристского авто-
транспорта по туристским
маршрутам города
Алматы и
Алматинской области
Информация
в СТ
МВД,
акиматы
Алматы и
Алматинской
области
В течение
2005 года
26
Провести ремонт дорог
к привлекательным ту-
ристским объектам об-
ласти: озерам Алаколь, Балхаш; исторического
памятника Тамгалы Тас (город Капшагай)
Отчет в МТК
и МТС
Акимат
Алматинской
области
2005-2006
годы
27
Провести ремонт 22 км
дороги от 1 Кордона
до рудника города Текели
Отчет в МТС
Акимат
Алматинской
области
2005-2006
годы
28
Принять меры по прив-
лечению малой авиации
для повышения доступ-
ности к туристическим
объектам Алматинской
области, в том числе,
в части вопросов при-
обретения вертолетов
и самолетов малой
авиации с возможностью посадки на водную поверхность
Информация
в СТ
МИТ, МТК,
КТА (по
согласова-
нию), акимат
Алматинской
области
4 квартал
2005 года
29
Проработать вопрос с
ЗАО "Эйр Астана" и
другими частными ави-
акомпаниями страны об
организации рейсов к
туристским объектам
Алматинской области
(до Джаркента и так
далее), включая сог-
ласование воздушных
коридоров
Информация
в СТ
МТК, МО,
акимат
Алматинской
области,
МИТ, ХС
3   квартал
2005 года
30
Принять меры по уста-
новлению тарифов на
услуги национального
парка "Алтын-Емель",
стимулирующих приток
туристов
Проект Пос-
тановления
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
МСХ, МИТ,
КТА (по
согласо-
ванию)
3   квартал
2005 года
31
Разработать концепцию
создания крупного
горнолыжно-курортного
комплекса на базе
объектов Шимбулак и
Тургень
Информация
в СТ и МИТ
Акимат
города
Алматы
2 квартал
2006 года

СА-мен бiрлесiп ҚР (ЭҚЖК) MК 03-99, экономикалық қызмет
түрерлерi бойынша өнiмдер жiктемесiне ҚР МК ЭҚТӨК 04-99 "Туризм" және "Туризммен байланысты қызметтер" жекелеген бөлiмдерiн енгізу бөлiгінде өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы мәселенi пысықтау
ИСМ-нiң Техникалық реттеу және метрология комитетi төрағасының бұйрығы
ИСМ
2005
жылғы
3-4-тоқсан
18
Жетекшi әлемдiк БАҚ-тың және iрi туроператор-
лардың өкiлдері үшiн
баспасөз және
ақпараттық турларды
ұйымдастыру
ТК-ге
ақпарат
ИСМ, МАСМ, Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері, ҚТҚ (келі-
сім бойынша)
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
2. Экологиялық туризм
19
Шымбұлақ тау шаңғысы базасынан жоғары Тұйық су шатқалына дейiнгi 1.5 км жолға жөндеу жүргізу
ИСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi
2005
жыл
20
Қарқара кентiнен Кеген кеден бекетiне дейiнгі 9.7 км жолға жөндеу жүргізу
ИСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi
2005
жыл
21
Балалар сауықтыру лагерiнен Yлкен Алматы көлiнiң бөгетiне дейiнгi 15 км жолға жөндеу жүргізу
ИСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi
2005
жыл
22
Кербұлақ ауылынан "Алтын емел" МҰТП-ке дейiнгi 26 км жолға жөндеу жүргізу
ИСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi, "Алтын емел" МҰТП (келісім бойынша)
2005
жыл
23
Жалаңаш кентiне дейiнгi 20 км және Жалаңаш кентiнен Көлсай көлiне дейiнгі 43 км жолға жөндеу жүргiзу
ИСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi
2005
жыл
24
Халықаралық стандарттарға сәйкес Алматы облысында республикалық мәнi бар жолдардың және туристiк объектілерге алып келетін жолдардың бойына ақпараттық-хабарлау белгiлерiн орнатуды қамтамасыз ету
ИСМ-ге
есеп беру
ККМ, Алматы облысының әкiмдiгi
2005
жыл
25
Туристік автокөлiктің Алматы қаласының және Алматы облысының туристiк маршруттары бойынша кедергісiз жол жүруi үшiн бекiтiлген логотипiмен арнайы рұқсаттамаларды енгізу
ТК-ге
ақпарат
ІІМ, Алматының және Алматы облысының әкiмдiктері
2005
жыл
бойы
26
Облыстың туристiк тартымды объектілерiнiң: Алакөл, Балқаш көлдерiнiң, Тамғалы Тас (Қапшағай қаласы) тарихи ескерткiшiнiң жолдарына жөндеу жүргiзу
ККМ және ТСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi
2005-2006
жылдар
27
1 Кордоннан Текелi қаласының кенiшiне дейiнгі 22 км жолға жөндеу жүргізу
ТСМ-ге
есеп беру
Алматы облысының әкiмдiгi
2005-2006
жылдар
28
Алматы облысының туристiк объектiлерiне қол жетiмдiлiкті арттыру үшiн кiшi авиацияны тарту жөнiнде, оның iшiнде су бетiне қону мүмкiндiгi бар шағын авиацияның тік ұшақтары мен ұшақтарын сатып алу мәселелерi бөлiгiнде шаралар қабылдау
ТК-ге
ақпарат
ИСМ, ККМ, ҚТҚ
(келісім бойынша),
Алматы облысының әкiмдiгi
2005
жылғы
4-тоқсан
29
"Эйр Астана" ЖАҚ-пен және елдiң басқа да жеке меншiк авиакомпа-
нияларымен әуе дәлiз-
дерiн келiсудi қоса алғанда, Алматы облысы-
ның туристiк объектiле-
рiне (Жаркентке дейiн және т.б.) рейстердi ұйымдастыру туралы мәселелердi пысықтау
ТК-ге
ақпарат
ККМ, ҚМ,
Алматы облысының әкiмдiгi,
ИСМ, ШС
2005
жылғы
3-тоқсан
30
"Алтын емел" ұлттық паркiнiң қызметтерiне туристер ағынын ынталан-
дыратын тарифтердi
белгiлеу жөнiнде
шаралар қабылдау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі қаулысының
жобасы
AШM, ИСМ, ҚТҚ
(келiсiм бойынша)
2005 жылғы
3-тоқсан
31
Шымбұлақ және Түрген объектілерiнiң базасында iрi тау шаңғылық-курорттық кешенiн құру тұжырымда-
масын әзiрлеу
ТК-ге және
ИСМ-ге
ақпарат
Алматы
каласының
әкiмдiгі
2005
жылғы
2-тоқсан

3. Культурно-познавательный туризм
32
Для дальнейшей реализа-
ции популярного казах-
станского турпродукта - специального
туристского поезда
"Жемчужина Шелкового
Пути" по казахстанской части Великого Шелкового Пути и далее через Кыргызстан до Узбекистана с последующим продлением
его из Пекина через
Алматы до Ирана и
обратно, проработать
вопрос приобретения
новых 5 железнодорожныхвагонов класса СВ и 2
вагонов-ресторанов, в том числе с венчурным фондом в области
туризма SEAF о возможности приобрете-
ния указанной техники в лизинг
Информация
в СТ
МИТ, МТК,
КТЖ, КТА
(по согла-
сованию)
3-4
кварталы
2005 года
33
Разработка путеводителя
и каталогов по
экологическому и
культурно-познаватель-
ному туристическим
объектам Алматы и Ал-
матинской области, а
также Шелкового пути
на иностранных языках
на бумажных и элект-
ронных носителях (CD,
DVD)
Информация
в МИТ
Акиматы
города
Алматы и
Алматинской
области
4 квартал
2005 года
34
Проработать с кино-
студией "Казахфильм"
вопрос об использовании
декораций к фильму "Кочевник"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Алматинской
области,
МКИС
4 квартал
2005 года
35
Рассмотреть вопрос по
созданию крупного ки-
нематографического
производства при На-
циональной компании
"Казахфильм" имени Ш.
Айманова, с привлече-
нием внебюджетных
средств в город Алматы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИС,
акимат
города
Алматы
3-4
кварталы
2005 года
36
Создать условия для
строительства этно-
графического комплекса "Тальхиз" в городе
Талгар, включающего
сакские курганы, место находки "Золотого
человека", с использованием туристского потенциала ГНПП "Иле Алатау"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Алматинской
области,
МКИС, МТС
2005-2006
годы
37
Разработать комплекс
мероприятий по охране, консервации историчес-
кого памятника "Тамгалы
Тас" в городе Капшагай
Отчет в СТ
Акимат
Алматинской
области,
МКИС, МТС
2005-2006
годы
4. Деловой туризм
38
Обеспечить выделение
земельного участка
под строительство Алматинского конгресс-
центра
Постанов-
ление
акимата
города
Алматы
Акимат
города
Алматы,
МИТ
4 квартал
2005 года
39
Разработать ТЭО и
ПСД на строительство
конгресс-центра
Информация
в СТ
Акимат
города
Алматы,
маркетин-
говая
группа
"Альянс"
(по согла-
сованию)
4 квартал
2005 года
40
Создание Алматинского бюро конференций
Информация
в МИТ
Акимат
города
Алматы,
КТА (по
согла-
сованию)
3-4
кварталы
2005 года
41
Создание информационной
справочной службы
в международном аэро-
порту и железнодорожном
вокзале города Алматы
Информация
в МИТ
Акимат
города
Алматы,
АО "Между-
народный
аэропорт
города
Алматы
(по согла-
сованию),
КТЖ (по
согласова-
нию), КТА
(по согла-
сованию)
4 квартал
2005 года
42
Создание информационной
телефонной справочной службы "Горячая линия" в городе Алматы
Информация
в МИТ
Акимат
города
Алматы,
АИС, Казах-
телеком (по согла-
сованию),
КТА (по
согласова-
нию)
4 квартал
2005 года
43
Провести переговоры с
потенциальными инвес-
торами для стимулирова-
ния делового туризма в городе Алматы
Информация
в СТ
МИТ,
акимат
города
Алматы
3-4
кварталы
2005 года
Примечание.  Расшифровка аббревиатур:
АИС   - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АО    - акционерное общество
АС    - Агентство Республики Казахстан по статистике
ГК    - государственный классификатор
ГНПП  - государственный национальный природный парк
ЕФО   - европейский фонд образования
ЗАО   - закрытое акционерное общество
КНБ    Комитет национальной безопасности
КПВЭД - Классификатор продукции по видам экономической деятельности
КТА   - Казахстанская туристская ассоциация
КТЖ   - акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Темір Жолы"
МВД   - Министерство внутренних дел
МИД   - Министерство иностранных дел
МИТ   - Министерство индустрии и торговли
МКИС  - Министерство культуры и спорта
МОН   - Министерство образования и науки
МСХ   - Министерство сельского хозяйства
МТК   - Министерство транспорта и коммуникаций
MТС   - Министерство туризма и спорта
МФ    - Министерство финансов
МЭБП  - Министерство экономики и бюджетного планирования
МЮ    - Министерство юстиции
ОКЭД  - общий классификатор видов экономической деятельности
ПСД   - проектно-сметная документация
РК    - Республика Казахстан
СВ    - спальный вагон
СМИ   - средства массовой информации
СТ    - совет по туризму при Правительстве Республики Казахстан
ТЭО   - технико-экономическое обоснование
ФРМП  - акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства"
ХС    - хозяйствующие субъекты
км    - километр
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 года N 633
План по созданию и развитию пилотного кластера
"Нефтегазовое машиностроение"
Республика Казахстан имеет богатые ресурсы нефти и газа, наличие которых является движущей силой развития высокотехнологичной сопутствующей индустрии.
Одним из крупнейших проектов в нефтегазовой отрасли Казахстана является освоение углеводородных ресурсов казахстанского сектора Каспийского моря (КСКМ). Указом см.U101105 Главы государства от 16 мая 2003 года N 1095 принята и утверждена Государственная программа освоения казахстанского сектора Каспийского моря, целью которой является содействие в обеспечении устойчивого экономического роста страны и улучшении качества жизни народа Казахстана путем рационального и безопасного освоения углеводородов КСКМ, достижение развития сопутствующих отраслей индустрии страны.
В рамках мероприятий данной программы предполагается реализация крупных мега-проектов сопутствующих отраслей, в том числе создание инфраструктуры поддержки морских нефтяных операций и сервисной индустрии, разработка и принятие комплексного плана развития береговой полосы КСКМ с определением конкретных объектов, рекомендуемых для баз береговой поддержки, перерабатывающих предприятий, зон выхода на сушу морских трубопроводов, безопасного хранения отходов и других объектов. Освоение морских углеводородных ресурсов и богатых ресурсов нефти и газа на территории Казахстана предполагает создание современной экспортоориентированной перерабатывающей нефтехимической индустрии, транспортной инфраструктуры.
Реализация крупных инвестиционных проектов повлечет большой спрос на высокотехнологичное оборудование и продукцию машиностроения для разведки и бурения скважин на нефть и газ, добычу, транспортировку, хранение и глубокую переработку углеводородного сырья.
В настоящем Плане мероприятий предполагается реализовать пилотный проект на территории Западно-Казахстанской области.
Основными факторами выбора данного региона для кластеризации в сфере нефтегазового машиностроения является наличие мощного производственного, кадрового и научно-технического потенциала, развитость транспортной, финансовой инфраструктуры, реализация крупных инвестиционных проектов на территории данного региона и приграничье с Россией, что обеспечивает достаточный рынок сбыта машиностроительной продукции.
N п/п
Наименование
мероприятий
Форма
завершения
Ответст-
венные
исполнители
Сроки
исполнения
1
2
3
4
5

3. Мәдени-танымдық туризм
32
Кейiннен Алматы арқылы Пекиннен Иранға дейiн және керi қарай ұзарта отырып, Ұлы жiбек жолының қазақстандық бөлiгі бойынша және одан әpi Қырғызстан арқылы Өзбекстанға дейiн "Ұлы Жiбек жолының меруертi" арнайы туристiк поезы - қазақстандық танымал турөнiмiн одан әрі iске асыру үшiн ДВ класындағы 5 жаңа темiр жол вагондарын және 2 мейрамхана вагонын, оның iшiнде көрсетiлген техниканы лизингке сатып алу мүмкiндiгi туралы SEAF-тың туризм саласындағы венчурлiк қорымен сатып алу мәселесiн пысықтау
ТК-ге ақпарат
ИСМ, ККM, ҚТЖ, ҚТА
(келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
33
Алматының және Алматы облысының, сондай-ақ Жiбек жолының экологиялық және мәдени-танымдық туристiк объектiлерiне шет тiлдерiнде қағаз және электронды жеткiзгiштерде (СД, DVD) жол көрсеткiштер мен каталогтар әзiрлеу
ИСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының және Алматы облысының әкiмдiктерi
2005 жылғы
4-тоқсан
34
"Қазақфильм" киностудиясымен
"Көшпендiлер" фильмiне декорациялар пайдалану туралы мәселенi пысықтау
Қазақстан Республи-
касының Үкiметiне ақпарат
Алматы облысының әкімдiгi, МАСМ
2005 жылғы 4-тоқсан
35
Алматы қаласына бюджеттен тыс қаражат тарта отырып, Ш.Айманов атындағы "Қазақфильм" ұлттық компаниясының жанынан iрi кинематографиялық өндiрiстi құру жөнiндегi мәселенi қарау
Қазақстан Республи-
касының Yкiметiне ақпарат
MACM, Алматы
қаласының
әкімдiгi
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
36
Талғар қаласында "Iле Алатауы" МҰТП-ның туристiк әлеуетiн пайдалана отырып, сақ қорғандарын, "Алтын адамның" табылған жерiн қамтитын "Талхиз" этнографиялық кешенiн салу үшiн жағдайлар жасау
Қазақстан Республи-
касының Yкiметiне ақпарат
Алматы облысының
әкiмдiгі,
MACM, ТСМ
2005-2006
жылдар
37
Қапшағай қаласында "Тамғалы тас" тарихи ескерткiшiн қорғау, сақтау жөнiнде iс-шаралар кешенiн әзiрлеу
ТК-ге есеп
Алматы облысының
әкiмдiгі,
MACM, ТСМ
2005-2006
жылдар
4. Iскерлiк туризм
38
Алматы конгресс-орталы-
ғының құрылысына жер телiмiн бөлудi қамтамасыз ету
Алматы қаласы
әкiмдiгiнiң қаулысы
Алматы қаласының
әкiмдiгi, ИСМ
2005 жылғы
4-тоқсан
39
Конгресс-орталығын салуға арналған TЭH және ЖСҚ әзiрлеу
TК-гe ақпарат
Алматы қаласының
әкiмдiгi, "Альянс"
маркетинг-
тік тобы
(келісім
бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
40
Алматы конференциялар бюросын құру
ИСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының
әкiмдiгi, ҚТҚ (келiсiм
бойынша)
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
41
Алматы қаласының халықаралық әуежайында және темiр жол вокзалында ақпараттық анықтамалық қызмет құру
ИСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының
әкiмдiгi,
"Алматы қаласының
халықаралық
әуежайы" АҚ
(келiсiм бойынша),
ҚТЖ (келiсiм
бойынша),
ҚТҚ (келiсiм бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
42
Алматы қаласында "Жедел желi" ақпаратты телефондық анықтама қызметiн құру
ИСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының
әкiмдiгi, АБА,
Қазақтелеком
(келiсiм бойынша),
ҚТҚ (келiсiм бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
43
Алматы қаласында iскерлiк туризмдi ынталандыру үшiн әлеуеттi инвесторлармен келiссөздер жүргiзу
ТК-ге ақпарат
ИСМ, Алматы
қаласының әкiмдiгi
2005
жылғы
3-4-
тоқсан
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi
АҚ - акционерлiк қоғам
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
МЖ - Мемлекеттік жiктеме
МҰТП- Мемлекеттік ұлттық табиғи парк
ЕБҚ - Еуропалық бiлiм беру қоры
ЖАҚ - жабық акционерлiк қоғам
ҰҚК - Ұлттық қауiпсiздiк комитеті
ЭҚТБӨТ - Экономикалық қызмет түрлерi бойынша өнiмдер жiктемесi
ҚТҚ - Қазақстан туристiк қауымдастығы
ҚТЖ - "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы
IIM - Iшкi iстер министрлiгі
СIМ - Сыртқы iстер министрлігі
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
MACM - Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгi
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлiгi
ККМ - Көлiк және коммуникация министрлiгі
ТСМ - Туризм және спорт министрлiгi
Қаржымині - Қаржы министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгі
Әдiлетминi - Әдiлет министрлігі
ЭҚЖЖ - Экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктемесi
ЖСҚ - жоба-сметалық құжаттама
ҚР - Қазақстан Республикасы
ҰВ - демалу вагоны
БАҚ - бұқаралық ақпарат құралдары
TК - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Туризм жөнiндегi кеңес
ТЭН - техника-экономикалық негіздеме
ШКДҚ - "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы
ШС - шаруашылық жүргізушi субъектiлер
км - километр
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 26 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекiтілген
"Мұнай-газ машиналарын жасау" пилоттық кластерiн
жасау мен дамыту жөнiндегi жоспар
Қазақстан Республикасының бар болуы жоғары технологиялық iлеспелi индустрияны дамытудың қозғаушы күшi болып табылатын мұнай мен газдың бай ресурстары бар.
Қазақстанның мұнай-газ саласындағы iрi жобалардың бiрi Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы (КТҚС) көмiрсутегi ресурстарын игеру болып табылады. Мемлекет басшысының 2003 жылғы 16 мамырдағы
N 1095 Жарлығымен қараңыз.U101105 мақсаты КТҚС-ның көмiрсутектерiн ұтымды әрi қауіпсiз игеру арқылы елдiң тұрақты экономикалық дамуын және Қазақстан халқының өмiр сүру сапасын жақсартуды қамтамасыз етуге жәрдемдесу ел индустриясының iлеспелі салаларын дамытуға қол жеткiзу болып табылатын Каспий теңiзiнің қазақстандық секторын игерудiң мемлекеттiк бағдарламасы қабылданды және бекiтілдi.
Осы бағдарлама iс-шараларының шеңберiнде iлеспе салалардың iрi мега-жобаларын iске асыру, оның iшiнде теңiз мұнай операцияларын және сервистiк индустрияны қолдаудың инфрақұрылымын құру, жағалаудағы қолдау базалары үшiн ұсынылатын нақты объектiлердi айқындау арқылы КТҚС-ның жағалау жолын, қайта өңдеушi кәсiпорындарды, теңiз өткiзгiш құбырларының құрлыққа шығу аймақтарын дамытудың, қалдықтарды және басқа объектiлердi қауiпсiз сақтаудың кешендi жоспарын әзiрлеу және қабылдау болжанып отыр. Қазақстанның аумағында теңiз көмiрсутегi ресурстарын және мұнай мен газдың бай ресурстарын игеру қазiргi заманғы экспортқа бағдарланған өңдеушi мұнай-химия индустриясын, көлiк инфрақұрылымын құруды болжайды.
Iрi инвестициялық жобаларды iске асыру мұнай мен газға, көмiрсутегi шикiзатын өндiруге, тасымалдауға, сақтауға және терең қайта өңдеуге арналған ұңғымаларды барлау мен бұрғылау үшiн жоғары технологиялық жабдыққа және машиналар жасау өнiмдерiне жоғары сұранысқа әкеп соқтырады.
Осы iс-шаралар жоспарында Батыс Қазақстан облысының аумағында пилоттық жобаны iске асыру болжанып отыр.
Мұнай-газ машиналарын жасау саласындағы кластерлеу үшiн осы өңiрдi таңдаудың негiзгi факторлары қуатты өндiрiстiк, кадрлық және ғылыми-техникалық әлеуеттiң бар болуы, көлiк, қаржы инфрақұрылымының дамығандығы, осы өңiрдiң аумағында және Ресеймен шекара маңында машиналар жасау өнiмдерiн өткiзудiң жеткілiктi рыногын қамтамасыз ететiн iрi инвестициялық жобаларды iске асыру болып табылады.
P/c
N
Iс-шаралардың атауы
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзiмi
1
2
3
4
5

1. Общесистемные меры
1
Разработать предложения
по внесению изменений в
законодательство
Республики Казахстан (ст. 63-1 п. 4 Закона РК "О недрах и
недропользовании") в
части обеспечения
проведения всех
конкурсов по закупке
технологического оборудования и продукции нефтегазового
машиностроения на
территории Республики Казахстан
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,МФ
3 квартал
2005 года
2
Разработать предложения
по внесению изменений в
налоговое законодатель-
ство, направленных на создание равных условий
для отечественных поставщиков по постав-
кам товаров и услуг для недропользователей, имеющих такие льготы
на импорт товаров и
услуг, в том числе освободив от уплаты НДС
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭБП, МИТ,
МЭМР
3 квартал
2005 года
3
Разработать предложения
по совершенствованию нормативной правовой
базы для обеспечения
прозрачности проводимых
конкурсов предприятияминефтегазового комплексаи недропользователями, по закупке продукции
в части:
а) обязательного
согласования недрополь-
зователями ежегодных
рабочих программ
закупок товаров,
работ и услуг с
уполномоченным государственным органом;
б) утверждения перечня товаров, работ и услуг, по отношению к которым необходимо
сохранить преферен-
циальный режим и
длительность
переходного периода
в рамках вступления
Республики Казахстан
во Всемирную торговую организацию;
в) создания равных условий казахстанским и зарубежным предпри-
ятиям машиностроения для участия в конкурсах
на поставку своей
продукции недро-
пользователям,
инвестирующим в развитие нефтегазового сектора
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
МЭБП, МФ,
МЮ, ККА
(по согла-
сованию),
КИ (по сог-
ласованию)
3 квартал
2005 года
4
Разработать предложения
по совершенствованию нормативной правовой
базы (в целях реализации статьи 8-1 Закона Республики
Казахстан "О недрах и недропользовании")
в части повышения
эффективности деятельности
уполномоченного
государственного органа, в том числе:
а) по формированию государственного реестра казахстанских
производителей
товаров, работ и услуг
казахстанского проис-
хождения, соответству-
ющих государственным и (или) международным
стандартам и в
обязательном порядке
приобретаемых на
конкурсной основе в
соответствии с
действующим законодате-
льством;
б) по осуществлению методического руководства
деятельностью областных исполнительных органов
по формированию
регистра данных по организациям, производящим товары, работы, услуги, соответствующие госу-
дарственным и (или)
международным
стандартам;
в) по осуществлению
мониторинга исполнения недропользователями
контрактных
обязательств в части
казахстанского
содержания в отношении приобретения товаров,
работ и услуг;
г) по утверждению
перечня приоритетных высокотехнологичных
производств, разви-
ваемых в Республике Казахстан
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
МЮ, МЭБП
3 квартал
2005 года
5
Разработать нормативныйправовой акт, предусматривающий ком-
петенцию соответствую-
щих уполномоченных органов на определение порядка согласования:
а) проектов договоров подрядчиков (Операторов) на закупку
товаров, работ и услуг,
предоставляемых на
утверждение органом
управления по контрак-
там на недропользование
и Соглашениям о разделе
продукции;
б) ежегодных и
долгосрочных рабочих программ и бюджетов подрядчиков по объему
закупаемых товаров, работ и услуг
Проект
Поста-
новления
Правительст-
ва
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
ККА (по
согласо-
ванию)
2006 год
6
На базе АО "Главное диспетчерское управление нефтяной и газовой промышленности"
создать единый
информационный центр для сбора данных о планируемых конкурсах
по закупке товаров,
работ и услуг
нефтегазовым сектором республики казахстанс-
ких машиностроительных предприятий, извещения о дате их проведения для обеспечения
доступности и
прозрачности проводимых конкурсов
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МЭМР, МИТ,
ГДУ (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
7
Совместно с Казахстан-
ско-британским техни-
ческим университетом и
Казахстанским
институтом нефти и газа, а также
Казахстанско-британскимтехническим универси-
тетом проанализировать
объемы и направления
инвестиций в
нефтегазовом секторе (в том числе в отраслях
переработки угле-
водородного сырья, инфраструктуры морской нефтедобычи) в целях
выработки предложений
по перспекивным
направлениям развития нефтегазового машиностроения
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
КИНГ (по
согласо-
ванию),
КБТУ (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2005 года
8
Провести работу по формированию портфеля инвестиционных проектов
организации новых
производств в нефтегазовом комплексе сопутствующих отраслях,
обеспечивающих
развитие цепочек
добавленных стоимостей
Отчет в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
МЭБП, КМГ
(по согла-
сованию),
КИНГ (по
согласо-
ванию), КИ
(по согла-
сованию)
1 квартал
2006 года
9
Сформировать обнов-
ляемую базу данных
продукции нефтегазового
машиностроения,
производство которых
организовано в Казахстане
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ
Постоянно,
начиная с
3 квартала
2005 года
10
Разработать предложения
по стимулированию отчислений части ин-
вестиций иностранными и отечественными нефтега-
зовыми компаниями,
работающих в
Казахстане, на
финансирование
отраслевой науки на условиях софинан-
сирования из бюджета
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
МЭМР
2 квартал
2006 года
11
Издать каталог
продукции машинострое-
ния, потребность в
которой будет иметь
место в ежегодной  и
долгосрочной перспекти-
вах (с учетом потребности в изделиях национальных компаний
"КазМунайГаз",
"Казатомпром",
"Казакстан темір жолы",
"Казахтелеком")
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
акиматы
ЗКО, СКО,
города
Алматы
1 квартал
2006 года
12
Продолжить работу
по созданию информационного центра и информационной
системы "Единый регистр
отечественных
производителей и
иностранных инвесторов"
для обеспечения всех
участников кластера
нефтегазового
машиностроения данными:
а) об объемах спроса и предложения товаров,
работ и услуг для
разрезанедропользова-
телей;
б) об отечественных и иностранных предприятиях-
поставщиках сырья и
материалов для
предприятий неф-
тегазового машиностроения;
в) о перспективных проектах в нефтегазовом комплексе;
г) об ежегодных и
долгосрочных потребностях нефте-
газового комплекса в
продукции машиностроения по сферам деятельности;
д) разведка и бурение скважин на нефть и газ;
е) добыча углеводород-
ного сырья;
ж) транспортировка и хранение углеводо-
родного сырья;
з) глубокая переработка
углеводородного сырья
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
ККА (по
согласова-
нию), КИ
(по согла-
сованию),
ГДУ (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2006 года
13
Проводить работу по
совершенствованию
взаимодействия участников кластера с государственными инс-
титутами развития, банками второго уровня и другими финансовыми институтами по реализации инвестиционных и
инновационных проектов
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МФ,
МЭБП
Постоянно,
начиная
с 3
квартала
2005 года
14
Разработать предложения
по системному финанси-
рованию комплексных и целевых НИОКР нефтегазового машиностроения
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МОН, МЭБП
4 квартал
2005 года
15
Подготовить План
мероприятий по приведению национальных стандартов в сфере неф-
тегазового машинострое-
ния в соответствие с международными стан-
дартами и допустить их применение на территории Республики
Казахстан на языке
оригинала
Отчет в Пра-
вительство
Республики
Казахстан
МИТ, КИ
(по согла-
сованию)
4 квартал
2005 года
16
Создать на базе
Казахстанско-британско-го технического университета центр для
системных исследований проблемных вопросов и
выработки предложений по развитию перспективных
направлений кластера "Нефтегазовое машиностроение"
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, КБТУ
(по согла-
сованию),
4 квартал
2005 года
17
Провести исследования конкурентоспособности
продукции казахстанскихмашиностроительных
предприятий для нефте-
газового комплекса,
выработка предложений
по модернизации предприятий и созданию новых производств
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
КБТУ (по
согласо-
ванию), КИ
(по согла-
сованию)
2 квартал
2006 года
18
Совместно с АО
"Национальный иннова-
ционный фонд" подготовить предложения
по созданию в городах Уральске, Усть-
Каменогорске, Алматы и Петропавловске структур
венчурного финансиро-
вания
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, НИФ
(по согла-
сованию),
акиматы
областей и
города
Алматы
4 квартал
2005 года
19
Создать базу данных о
потребностях
потенциальных
работодателей в рабочей
силе по конкретным спе-
циальностям в
нефтегазовом
машиностроении
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МОН,
МТСЗН,
акиматы
областей
и города
Алматы
4 квартал
2005 года
20
На основе потребностей нефтегазовой отрасли и в целом промышленности
определить специализацию ма-
шиностроительных
предприятий республики в рамках создаваемого кластера с учетом
их технического
оснащения и
модернизации
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МТК,
МСХ, МЭБП,
акиматы
областей
1 квартал
2006 года

1. Жалпы жүйелiк шаралар
1
Қазақстан Республикасының заңнамасына ("Жер және жер қойнауын пайдалану туралы" ҚР Заңы 63-1-бабының 4-тармағы) Қазақстан Республикасының аумағында технологиялық жабдықтарды және мұнай-газ машиналарын жасау өнiмдерiн сатып алу бойынша барлық конкурстарды жүргізудi қамтамасыз ету бөлiгiнде өзгерiстер енгізу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ,
Қаржыминi
2005
жылғы
3-тоқсан
2
Салық заңнамасына тауарлар мен қызметтер импортына осындай жеңiлдiктерi бар жер қойнауын пайдаланушылар үшiн тауарлар мен қызметтердi беру бойынша отандық берушiлер үшiн, оның iшiнде ҚҚС төлеуден босату арқылы тең жағдайлар жасауға бағытталған өзгерiстер енгiзу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ЭБЖМ, ИСМ, ЭМРМ
2005
жылғы
3-тоқсан
3
Мұнай-газ кешенiнің кәсiпорындары және жер қойнауын пайдаланушылар өткiзетiн:
а) жер қойнауын пайдаланушылардың, тауарларды, жұмыстарды және
қызметтердi сатып алудың жыл сайынғы жұмыс бағдарламаларын уәкілеттi мемлекеттік органмен мiндетті түрде келiсуi;
б) Қазақстан Республикасының Дүниежүзiлiк сауда ұйымына кiруi шеңберiнде оларға қатысты преференциалдық режим және өтпелi кезеңнен ұзақтығы сақталуы қажет тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердiң тiзбесiн бекiту;
в) өз өнiмдерiн мұнай-газ секторын дамытуда инвестиция-
лайтын жер қойнауын пайдаланушыларға беруге арналған конкурстарға қатысу үшiн қазақстан-
дық және шетелдiк машиналар жасау кәсіпорындарына тең жағдайлар жасау бөлiгiнде өнiмдерді сатып алу жөнiндегi конкурстардың айқындығын қамтамасыз ету үшiн нормативтiк құқықтық базаны жетілдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ, ЭМРМ,
ЭБЖМ,
Қаржыминi,
Әділетмині,
ҚКА (келісім бойынша),
ҚИ (келісім бойынша)
2005
жылғы
3-тоқсан
4
Нормативтiк құқықтық базаны уәкiлеттi мемлекеттiк орган қызметінiң тиiмдiлiгiн арттыру бөлiгiнде ("Жер және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-1-бабын iске асыру мақсатында) жетiлдiру жөнiнде, оның iшiнде:
а) мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкес келетін және міндетті түрде қолданыстағы заңнамаға сәйкес конкурстық негiзде сатып алынатын Қазақстанда шығарылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді қазақстандық тауар өндiрушілердiң мемлекеттік тізiлiмiн қалыптастыру жөнiнде;
б) облыстық атқарушы органдардың мемлекеттiк және (немесе) халықа-
ралық стандарттарға сәйкес келетiн тауарларды, жұмыстарды, қызметтердi өндiретiн ұйымдар бойынша деректердiң тiркелімін қалыптастыру жөнiндегi қызметiне әдiстемелiк басшылықты жүзеге асыру жөнiнде;
в) тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға қатысты қазақстандық ұстауға байланысты келiсiм-
шарттық мiндеттемелердi жер қойнауын пайдаланушылардың орындауы мониторингін жүзеге асыру жөнiнде;
г) Қазақстан Республикасындағы дамушы басымдықты жоғары технологиялық өндiрiстердiң тiзбесiн бекiту жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ, ЭМРМ, Әділетмині,
ЭБЖМ
2005
жылғы
3-тоқсан
5
Тиiстi уәкiлетті органдардың мыналарды:
а) мердiгерлердiң (Операторлардың) жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттар мен Өнiмдердi бөлу туралы келiсiмдер жөнiндегi басқару органына бекiтуге берiлетiн тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу шарттарының жобаларын;
б) мердiгерлердің сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің көлемi бойынша жыл сайынғы және ұзақ мерзiмдi жұмыс бағдарламалары мен бюджеттерiн келiсу тәртiбiн айқындауға арналған құзыретiн көздейтiн нормативтiк құқықтық кесiм әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметi
қаулысының
жобасы
ИСМ, ЭМРМ,
ҚКА
(келісім бойынша)
2006
жыл
6
"Мұнай және газ өнеркәсiбiнiң бас диспетчерлiк басқармасы" АҚ-тың базасында қазақстандық машиналар жасау кәсiпорындарының тауарларын, жұмыстары мен қызметтерiн республиканың мұнай-газ секторының сатып алуы бойынша жоспарланып отырған конкурстары туралы деректердi жинау, өткiзiлетін конкурстардың қол жетімділігін және айқындылығын қамтамасыз ету үшiн оларды өткiзу күнi туралы хабардар ету үшiн бiрыңғай ақпараттық орталық құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
ЭМРМ, ИСМ,
БДБ
(келісім бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
7
Қазақстан-Британ техникалық университетімен және Қазақстан мұнай және газ университетiмен, сондай-ақ Қазақстан-британ техникалық университетiмен бiрлесiп, мұнай-газ машиналарын жасауды дамытудың перспективалы бағыттары жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу мақсатында мұнай-газ секторындағы (оның iшiнде көмiрсутек шикiзатын қайта өңдеу теңiзде мұнай өндiру инфрақұрылымы салаларындағы) инвестициялардың көлемдерi мен бағыттарын талдау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ, ЭМРМ,
ҚМГИ
(келісім бойынша), ҚБТУ
(келісім бойынша)
2005
жылғы
4 тоқсан
8
Қосымша құн тізбегiн дамытуды қамтамасыз ететiн iлеспе салалардағы мұнай-газ кешенiнде жаңа өндiрiстердi ұйымдастырудың инвестициялық жобалары портфелiн қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
ИСМ, ЭМРМ,
ЭБЖМ, ҚМГ
(келісім бойынша), ҚМГИ
(келісім бойынша),
ҚИ
(келісім бойынша)
2006
жылғы
1-тоқсан
9
Өндiрiсi Қазақстанда ұйымдастырылған мұнай-газ машиналарын жасау өнiмдерiнiң жаңартылып отыратын дерек қорын қалыптастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп
ИСМ
2005
жылғы
3-тоқсан-
нан
бастап
тұрақты
10
Бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен салалық ғылымды қаржыландыруға Қазақстанда жұмыс iстейтін шетелдiк және отандық мұнай-газ компанияларына инвестициялардың бiр бөлiгiн аударуды ынталандыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ұсыныстар
ИСМ, ЭБЖМ,
ЭМРМ
2006
жылғы
2-тоқсан
11
Қажеттiлiгi жыл сайынғы және ұзақ мерзiмдi перспективаларда орын алатын машиналар жасау өнiмдерiнiң каталогын шығару ("ҚазМұнайГаз", "ҚазАтомөнеркәсiп", "Қазақстан Темiр Жолы", "Қазақтелеком" ұлттық компанияларының бұйымдарына қажеттiлiктi ескере отырып)
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ, ЭМРМ,
БҚО, СҚО,
Алматы
қаласының
әкімдіктері
2006
жылғы
1-тоқсан
12
Мұнай-газ машиналарын жасау кластерiне қатысушылардың барлығын мынадай деректермен қамтамасыз ету үшiн "Отандық өндiрушiлер мен шетелдiк инвесторлардың бiрыңғай тiркелiмi" ақпараттық орталығы мен ақпараттық жүйесiн құру жөнiндегi жұмысты жалғастыру:
а) жер қойнауын пайдаланушылардың бөлiнiсi үшiн тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердiң сұранысы және ұсыныстары көлемдерi туралы;
б) мұнай-газ машиналарын жасау кәсiпорындары үшiн шикiзат пен материалдарды берушi отандық және шетелдiк кәсiпорындар туралы;
в) мұнай-газ кешендеріндегі перспективалы жобалар туралы;
г) мұнай-газ кешенінің қызмет саласы бойынша машиналар жасау өнімдеріне жыл сайынғы және ұзақ мерзімді қажеттіліктері туралы;
д) мұнай мен газға ұңғымаларды барлау және бұрғылау;
е) көмірсутек шикізатын өндіру;
ж) көмірсутек шикізатын тасымалдау және сақтау;
з) көмірсутек шикізатын тереңнен қайта өңдеу;
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
ақпарат
ИСМ, ЭМРМ,
ККА (келісім бойынша),
ҚИ
(келісім бойынша),
БДБ (келісім бойынша)
2006
жылғы
4-тоқсан
13
Кластерге қатысушылар-
дың мемлекеттік даму институттарымен, екіншi
деңгейдегi банктермен және басқа да қаржы институттарымен инвестициялық және инновациялық жобаларды iске асыру бойынша өзара iс-әрекетiн жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ, Қаржымині, ЭБЖМ
2005 жылғы 3-тоқсан-
нан
бастап
тұрақты
14
Мұнай-газ машиналарын жасаудың кешендi және мақсатты ҒЗТКӘ-лерiн жүйелiк қаржыландыру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
ИСМ, БҒМ, ЭБЖМ
2005
жылғы
4-тоқсан
15
Мұнай-газ машиналарын жасау саласындағы ұлттық стандарттарды халықаралық стандарт-
тарға сәйкес келтiру және оларды түпнұсқа тiлiнде Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жол беру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
ИСМ, ҚИ (келiсiм бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
16
Қазақстандық-Британ техникалық университе-
тінің базасына "Мұнай-газ машиналарын жасау" кластерінің проблемалық мәселелерін жүйелік зерттеу және перспективалы бағыт-
тарын дамыту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу үшін орталық құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ, ҚБТУ
(келiсiм бойынша)
2005
жылғы
4-тоқсан
17
Мұнай-газ кешені үшін қазақстандық машиналар жасау кәсіпорындары өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін зерттеу-
ді жүргізу, кәсіпорын-
дарды жаңғырту және
жаңа өндірістер құру
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
ИСМ, ЭБЖМ,
ҚБТУ
(келiсiм бойынша),
ҚИ
(келiсiм бойынша)
2006
жылғы
4-тоқсан
18
"Ұлттық инновациялық қор" АҚ-мен бірлесіп, Орал, Өскемен, Алматы және Петропавл қалала-
рында венчурлік қаржы-
ландыру құрылымдарын
құру бойынша ұсыныстар
әзірлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
ИСМ, ҰИҚ
(келiсiм бойынша),
облыстардың және Алматы қаласының әкiмдiктерi
2005
жылғы
4-тоқсан
19
Мұнай-газ машиналарын жасаудағы нақты маман-
дықтар бойынша әлеуетті жұмыс берушілердің жұмыс күшіне қажетті-
лігі туралы дерекқор
жасау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
ИСМ, БҒМ,
Еңбекмині,
облыстардың және Алматы қаласының әкiмдiктерi
2005
жылғы
4-тоқсан
20
Мұнай-газ саласы және тұтастай алғанда, өнеркәсiп қажеттiлiгi-
нiң негiзiнде құрылатын кластер шеңберiнде оның техникалық жабдықталуы мен жаңғыртылуын ескерiп, республикадағы машиналар жасау кәсiпорындарының
мамандануын айқындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
ИСМ, ККM, АШМ, ЭБЖМ,
облыстардың
әкiмдiктерi
2006
жылғы
1-тоқсан

2. Мероприятия по созданию и развитию
пилотного кластера на территории
Западно-Казахстанской области
21
Создать в городе Уральске на базе рес-
публиканского госу-
дарственного учреждения
"НИИ "Микрографии" и
регионального технопарка "Алгоритм" региональное проектно-
конструкторское бюро
по разработке
конструкторско-
технологической
документации на продукцию нефтегазового машиностроения
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, акимат ЗКО
4 квартал
2005 года
22
Подготовить предложения
по созданию и функционированию на базе регионального
технопарка "Алгоритм" города Уральска регионального центра
инновационной поддержкиразвития кластера, объединяющего научно-
исследовательские и опытно-конструкторские организации в сфере
нефтегазового машиностроения
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, акимат
ЗКО, НИФ
(по согла-
сованию),
ЦИТТ (по
согла-
сованию)
1 квартал
2006 года
23
Направлять ежегодно 10 человек по итогам областной технической олимпиады на обучение в профиль-
ных ВУЗах за счет
средств, предусмотрен-
ных Соглашением о раз-
деле продукции по раз-
работке Карачаганак-
ского месторождения на подготовку местных
кадров
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
МЭБП,
акиматы
областей
и города
Алматы,
Ежегодно
24
На базе профтехшколы N 1 города Уральска организовать ежегодное
обучение 100 человек
рабочих по
машиностроительным
специальностям с
обеспечением общежития за счет местного бюджета
Отчет в МИТ
Акимат ЗКО
4 квартал
2005 года
25
На базе Западно-
Казахстанского аграрно-
технического
университета города
Уральска создать машиностроительный
факультет с учебно-
производственным
центром для подготовки
специалистов среднего
звена по нефтегазовым
машиностроительным специальностям
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
МЭБП,
акимат ЗКО
4 квартал
2005 года
26
В городе Уральске
провести региональное совещание с участием представителей маши-
ностроительных
предприятий западного региона Казахстана и недропользователей и по итогам совещания определить специализацию
машиностроительных
предприятий с учетом
возможностей техничес-
кого перевооружения и
модернизации
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
акиматы
ЗКО, Актю-
бинской,
Мангистау-
ской и
Атырауской
области
3 квартал
2005 года
27
С приглашением
недропользователей и производителей продукции рассмотреть реализацию проектов:
а) на базе завода ТОО "Металлоизделия" города Уральска: "Орга-
низация производства услуг по горячему цинкованию металлоконструкций";
б) на базе АО
"Приборостроительный завод Омега": "Организация производства установки питьевой воды для обеспечения технических
нужд недропользо-
вателей";
"Изготовление
телекоммуникационной
аппаратуры используемой
в качестве
производственно-офисных систем связи (малая
АТС)";
"Изготовление приборов управления, контроля и телеметрии
технологических процессов и оборудования";
в) на базе ПК "Литейно-
механический завод":
"Производство

2. Батыс Қазақстан облысының аумағында пилоттық кластер жасау мен дамыту жөнiндегi iс-шаралар
21
Орал қаласында "Микрография" ҒЗИ" республикалық мемлекет-
тік кәсiпорнының және "Алгоритм" өңірлiк технопаркiнiң базасында мұнай-газ машиналарын жасау өнiмдерiне конс-
трукторлық-технология-
лық құжаттама әзiрлеу
бойынша өңiрлiк
жобалық-конструкторлық
бюро құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ, БҚО әкiмдiгi
2005
жылғы
4-тоқсан
22
Орал қаласының "Алгоритм" өңiрлiк технопаркiнiң базасында мұнай-газ машиналарын
жасау саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструк-
торлық ұйымдарды бiрiктiретiн кластердi дамытуды инновациялық қолдаудың өңiрлік орталығын құру жөнiнде ұсыныстар дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
ИСМ, БҚО әкімдігі,
ҰИҚ (келiсiм бойынша), ИТТО
(келiсiм бойынша)
2006
жылғы
1-тоқсан
23
Облыстық техникалық олимпиаданың қорытын-
дысы бойынша Қарашығанақ
кен орнын әзiрлеу
бойынша Өнiмдердi бөлу
туралы келiсiмде
жергiлiктi кадрларды
даярлауға көзделген
қаражат есебiнен
бейiндi жоғарғы оқу
орындарында оқуға жыл
сайын 10 адам жiберу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
БҒМ, ИСМ, ЭБЖМ,
облыстардың және
Алматы
қаласының
әкiмдiктерi
Жыл сайын
24
Орал қаласындағы N 1 кәсіптік техникалық мектептiң базасында жыл сайын жергілiктi бюджет есебiнен жатақханамен қамтамасыз ету арқылы машиналар жасау маман-
дықтары бойынша жұмысшы
100 адамды оқыту
ИСМ-ге есеп
БҚО әкiмдiгi
2005
жылғы
4-тоқсан
25
Орал қаласындағы Батыс Қазақстандық аграрлық-техникалық университеттің базасында мұнай-газ машиналарын жасау мамандықтары бойынша орта буын мамандарын даярлау үшiн оқу-өндiрiстiк орталығы бар машиналар жасау факультетiн құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
БҒМ, ИСМ, ЭБЖМ, БҚО
әкiмдiгi
2005
жылғы
4-тоқсан
26
Орал қаласында Қазақстанның батыс өңiрiнiң машиналар жасау кәсiпорындары өкiлдерiнiң және жер қойнауын пайдаланушы-
лардың қатысуымен өңiрлік кеңес өткiзу және кеңестiң қорытын-
дысы бойынша техникалық
қайта қарулану мен жаңғырту мүмкiндiктерiн ескерiп, машиналар жасау кәсiпорындарының мамандықтарын айқындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
ИСМ, ЭБЖМ, БҚО, Ақтөбе, Маңғыстау
және Атырау
облыстарының
әкiмдiктерi
2005
жылғы
3-тоқсан
27
Жер қойнауын пайдаланушылар мен өнiм өндiрушiлердi шақырып, жобаларды iске асыруды қарастыру:
а) Орал қаласындағы
"Металлбұйымдары" ЖШС зауытының базасында  "Металлконструкцияларын ыстықтай мырыш жалату бойынша қызметтердi өндiрудi ұйымдастыру";
б) "Омега" прибор жасау зауыты" АҚ-тың базасында:
"Жер қойнауын пайдаланушылардың техникалық мұқтаждарын қамтамасыз ету үшiн ауыз суды орнатуды өндiрудi ұйымдастыру";
"Байланыстың өндiрiстiк-кеңселiк жүйелерi ретiнде пайдаланылатын телекоммуникациялық аппаратураны жасау (кiшi ATC)";
"Технологиялық процестер мен жабдықтарды басқару, бақылау және телеметриялау приборларын жасау";
в) "Құю-механикалық зауыты" ӨК базасында:

крутозагнутых труб диаметром от 57 до 273 мм давлением до 160
кг/см";
г) на базе АО "КазАрмопром" города Уральска:
"Организация
электроплавильного производства, в том числе высоколеги-
рованных сталей"; "Производство устьевого
оборудования";
д) на базе АО "Западно-
Казахстанская машино-
строительная компания
города Уральска: "Производство оборудования для газокомпрессорных станций и газоперекачивающих предприятий";
"Производство
оборудования для
подготовки нефти";
"Сервисных центров для АО "КазМунайГаз";
е) на базе АО "Зенит" и АО "НИИ Гидроприбор"
города Уральска:
"Производство
специальных морских
судов и барж
водоизмещением до 500 тонн";
ж) на базе АО
"Уральскагрореммаш" города Уральска: "Производства специ-
альной техники для перевозки воды и жидких
нефтепродуктов на шасси автомобилей марки
"Зил" и "КамАЗ";
"Производства емкост-
ного оборудования до 100 м 3 ";
з) создания региональ-
ной металлобазы для
предприятий западного
региона Казахстана;
и) создание сети
сервисных центров
на крупных нефтегазовых
месторождениях
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ, акиматЗКО, МЭМР,
МЭБП,
участники
кластера,
КМГ (по
согласо-
ванию)
2005-2006
годы
28
Подготовить предложения
по сотрудничеству между
участниками кластера и университетами КБТУ и КазНТУ им. Сатпаева (город Алматы) ВКГТУ им. Серикбаева (город
Усть-Каменогорск), КарГТУ (город Караганда), Павлодарского госуниверситета и
Атырауского института нефти и газа по консультированию обуче-
нию инженеров ма-
шиностроителей
Предложения в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
акиматы
областей
3 квартал
2005 года
29
Рассмотреть возможность
создания индустриально-
логистического центра
("Западные ворота
Казахстана") с созданием специальной
экономической зоны
на границе с Саратов-
ской области (Российская Федерация, станция Озинки)
Отчет в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
Акимат
ЗКО, МИТ
1 квартал
2006 года
30
Создать при областном акимате региональный консультативно-совеща-
тельный орган для обеспечения скоордини-
рованной работы государственных органов и участников кластера
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ,
акимат ЗКО
4 квартал
2005 года
31
Рассмотреть вопрос подготовки (обучения и аккредитации) не менее
5 специалистов по международным стандартам (ASME, API)
Информация в
Правительст-
во
Республики
Казахстан
МИТ,
акиматы
областей
4 квартал
2006 года
Примечание.  Расшифровка аббревиатур:
АО     - акционерное общество
АТС    - автономная телефонная станция
ВКГТУ  - Восточно-Казахстанский государственный технический университет
ГДУ    - акционерное общество "Главное диспетчерское управление нефтяной и газовой
промышленности"
ЗКО    - Западно-Казахстанская область
КазНТУ - Казахский научно-технический университет
КарГТУ - Карагандинский государственный технический университет
КБТУ   - Казахско-британский технический университет
КИ     - акционерное общество "Национальная компания "Казахстан инжиниринг"
КИНГ   - Казахстанский институт нефти и газа
ККА    - акционерное общество "Казахстанское контрактное агентство"
КМГ    - акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
МИТ    - Министерство индустрии и торговли
МОН    - Министерство образования и науки
МСХ    - Министерство сельского хозяйства
МТСЗН  - Министерство труда и социальной защиты населения
МЭБП   - Министерство экономики и бюджетного планирования
МЭМР   - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
МЮ     - Министерство юстиции
НДС    - налог на добавленную стоимость
НИИ    - научно-исследовательский институт
НИОКР  - научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки
НИФ    - акционерное общество "Национальный инновационный фонд"
ПК     - производственный кооператив
СКО    - Северо-Казахстанская область
ТОО    - товарищество с ограниченной ответственностью
ЦИТТ   - акционерное общество "Центр инжиниринга трансферта технологий"

"диаметрi 57-ден 273 мм-ге дейiнгi қысымы 160 кг/см-ге дейiнгi қатты майыстырылған құбырларды шығару";
г) Орал қаласындағы
"ҚазАрмоөнеркәсiбi" АҚ-тың базасында:
"Электрмен балқытылатын өндірiсті, оның iшiнде жоғарғы шынықтырылған болатты ұйымдастыру";
"Ернеу жабдығын шығару";
д) Орал қаласында "Батыс Қазақстан машина жасау компаниясы" АҚ-тың базасында:
"газ сығымдайтын станциялар мен газ толтыратын кәсiпорындар үшiн жабдықтар шығару";
"Мұнай дайындауға арналған жабдықтар шығару";
"ҚазМұнайГаз" АҚ үшiн сервистiк орталықтар";
e) Орал қаласындағы "Зенит" АҚ және "Гидроприбор ҒЗИ" АҚ базасында:
"Арнайы теңiз кемелерiн және 500 тоннаға дейiн су ала алатын баржалар шығару";
ж) Орал қаласындағы "Оралагрореммаш" АҚ-тың базасында:
"Зил" және "КамАЗ" маркалы автомобильдердiң шассиiне су мен сұйық мұнай өнiмдерiн тасымалдау үшiн арнайы техниканы шығару";
"100 м 3 дейiн сыйымды жабдық шығару";
з) Қазақстанның батыс өңiрiнiң кәсiпорындары үшiн өңiрлiк металл базасын құру;
и) iрi мұнай-газ кен орындарында сервистiк орталықтардың желiлерiн құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
ИСМ, БҚО әкiмдiгi,
ЭMPM, ЭБЖМ,
кластерге
қатысушылар, ҚМГ
(келiсiм бойынша)
2005-2006
жылдар
28
Кластерге қатысушылар мен ҚБТУ және Сәтпаев атындағы ҚазҒТУ (Алматы қаласы), Серiкбаев атындағы ШҚМТУ (Өскемен қаласы), ҚарМТУ (Қарағанды қаласы),
Павлодар мұнай және газ мемлекеттік университе-
ті мен Атырау институтының арасындағы машина жасаушы инженерлерді оқытуға консультациялар беру жөніндегі ынтымақтастық жөнінде ұсыныстар дайындау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ұсыныстар
БҒМ, ИСМ,
облыстардың
әкiмдiктерi
2005
жылғы
3-тоқсан
29
Саратов облысының (Ресей Федерациясы, Озинка станциясы) шекарасында арнайы экономикалық аймақ құру арқылы индустриялық-
логистикалық орталық ("Қазақстанның Батыс қақпасы") құру мүмкiндiгін қарастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
есеп
БҚО
әкімдігі,
ИСМ
2006
жылғы
1-тоқсан
30
Облыстық әкімдiк жанынан мемлекеттік органдар мен кластерге қатысушылардың үйлестірiлген жұмысын қамтамасыз ету үшiн өңiрлiк консультативтiк-
кеңесшi орган құру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ, БҚО әкімдігі
2005
жылғы
4-тоқсан
31
Халықаралық стандарттар (ASME, АРI) бойынша кемiнде 5 маман даярлау(оқыту және аккредиттеу) мәселесiн қарастыру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметіне
ақпарат
ИСМ, облыстардың әкімдіктері
2006
жылғы
4-тоқсан
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ - акционерлiк қоғам
АТС - автономды телефон станциясы
ШҚМТУ - Шығыс Қазақстан мемлекеттік техникалық университетi
БДБ - "Мұнай және газ өнеркәсiбiн бас диспетчерлiк басқару" акционерлiк қоғамы
БҚО - Батыс Қазақстан облысы
ҚазҒТУ - Қазақ ғылыми-техникалық университетi
ҚарМТУ - Қарағанды мемлекеттік техникалық университетi
ҚБТУ - Қазақстан-британ техникалық университетi
ҚИ - "Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы
ҚМГИ - Қазақстан мұнай-газ институты
ҚКА- "Қазақстан келiсiм-шарт агенттігі" акционерлiк қоғамы
ҚМГ - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлігі
Еңбекминi - Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi
ЭМРМ - Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
Әдiлетминi - Әдiлет министрлігі
ҚҚС - қосымша құн салығы
ҒЗИ - ғылыми-зерттеу институты
ҒЗТКЖ - ғылыми-зерттеу және тәжiрибиелiк-конструкторлық әзiрлемелер
ҰИҚ - "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы
ӨК - өндiрiстiк кооператив
СҚО - Солтүстік Қазақстан облысы
ЖШС - жауапкершілігі шектеулi серiктестiк
ИТТО - "Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" акционерлiк қоғамы