О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года N 960
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнении и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и акционерных обществ", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 4 августа 2005 г. и "Казахстанская правда" 19 июля 2005 г.):
статью 377 изложить в следующей редакции:
"Статья 377. Проживание в Республике Казахстан без документов,
удостоверяющих личность
1. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности, а также без регистрации по месту жительства или временного пребывания сроком свыше трех месяцев -
влечет предупреждение или штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
2. Постоянное проживание в Республике Казахстан иностранного гражданина или лица без гражданства без вида на жительство или удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства -
влечет штраф в размере от 5 до 10 месячных расчетных показателей.".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 қыркүйектегі N 960 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне
көші-қон процестерін peттeу мәселелерi бойынша
толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілiк құқық бұзушылықтар туралы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат, N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; 2005 жылғы 4 тамыздағы "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 19 шілдедегі "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілеріне бағалы қағаздар нарығы және акционерлік қоғамдар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегi  Заңы ):
377-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"377-бап. Қазақстан Республикасында жеке басын куәландыратын
құжатсыз тұру
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлігінсiз немесе жарамсыз жеке куәлiкпен, сондай-ақ тұрғылықты жерi бойынша тіркеусiз тұруы немесе үш айдан астам мерзiмге уақытша келуi -
ескертуге немесе бір айлық есептік көрсеткiшке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетелдiк азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның тұруға берiлген рұқсатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінсiз не жарамсыз тұруға берiлген құжатсыз, азаматтығы жоқ адамның куәлiкпен Қазақстан Республикасында тұрақты тұруы -
5-тен 10 айлық eceптiк көрсеткiшке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.".

2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 19 июня 1995 г. N 2337 "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 2001 г., N 8, ст. 50, 54; N 21-22, ст. 285):
1) в статье 4:
часть вторую после слов "подтверждения лицом," дополнить словами "за исключением оралманов, лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской ССР, а также имеющих в соответствии с международными соглашениями и законодательными актами Республики Казахстан право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке, и членов их семей,";
в части третьей после слов "Иностранные граждане" дополнить словами "и лица без гражданства,";
2) статью 6 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Временно пребывающие в Республике Казахстан иностранные граждане и лица без гражданства не могут являться субъектами индивидуального и малого предпринимательства без образования юридического лица, а также выступать учредителем (участником) юридического лица-субъекта малого предпринимательства, если иное не предусмотрено межгосударственными соглашениями.";
3) в части второй статьи 22:
подпункт е) изложить в следующей редакции:
"е) лицам, за исключением оралманов и членов их семей, не предоставившим подтверждение наличия средств, необходимых для пребывания и выезда из Республики Казахстан, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Иностранным гражданам и лицам без гражданства, ранее выдворявшимся из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение пяти лет со дня вынесения решения о выдворении.
Могут не рассматриваться ходатайства о приглашении в Республику Казахстан иностранных граждан и лиц без гражданства со стороны физических и юридических лиц, ранее не обеспечивших соблюдение приглашенными иностранными гражданами и лицами без гражданства установленного порядка регистрации, оформления документов на право пребывания, проживания, передвижения, изменения места жительства в Республике Казахстан и выезда за ее пределы.".
3. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341; 2001 г., N 21-22, ст. 285; N 24, ст. 338; 2002 г., N 6, ст. 76; 2004 г., N 23, ст. 142):

2. "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 19 маусымдағы заң күші бар  Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 2001 ж., N 8, 50, 54-құжаттар; N 21-22, 285-құжат):
1) 4-бапта:
екінші бөлігі "үміткер адамның" деген сөздерден кейiн ", оралмандарды, Қазақстан Республикасында немесе Қазақ КСР-інде туған не азаматтығын алған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдері мен заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлігі "шетел азаматтары" деген сөздерден кейін "және азаматтығы жоқ адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлікпен толықтырылсын:
"Егер мемлекетаралық келiсiмдерде өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасына уақытша келетін шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар заңды тұлға құрусыз жеке және шағын кәсiпкерлік субъектілерi бола алмайды, сондай-ақ шағын кәсiпкерлік субъектісi - заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) болып әрекет ете алмайды.";
3) 22-бапта екiнші бөлігінде:
e) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"e) оралмандарды және олардың отбасы мүшелерін" қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасында болу және одан кету үшін қажетті қаражатының бар-жоғын растауды ұсынбаған адамдар;";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртіншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Бұрын Қазақстан Республикасынан қуылып жiберiлген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға куып жiберу туралы шешім шығарылған күннен бастап бес жыл бойы Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынады.
Шақырылған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың бұрын Қазақстан Республикасында болуға, тұруға, жүріп-тұруға, мекен-жайын өзгертуге және одан тыс жерлерге кетуге құқық беретiн құжаттарды тiркеудiң, ресiмдеудiң белгіленген тәртібiн сақтауды қамтамасыз етпеген жеке адамдар мен заңды тұлғалар тарапынан шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтiнiштерi қаралмауы мүмкiн.".
3. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 21-22, 285-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат):

1) в статье 4:
в части первой слово "присваивается" заменить словами "может быть присвоен";
часть третью после слов "в течение пяти календарных дней" дополнить словами "со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан";
2) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Условия осуществления иностранными гражданами и лицами
без гражданства частной предпринимательской деятельности
в Республике Казахстан
Временно пребывающие в Республике Казахстан иностранные граждане и лица без гражданства не могут являться субъектами индивидуального и малого предпринимательства без образования юридического лица, а также выступать учредителем (участником) юридического лица-субъекта малого предпринимательства, если иное не предусмотрено межгосударственными соглашениями.
Не менее семидесяти процентов от общего числа работников зарегистрированных на территории Республики Казахстан юридических лиц-субъектов среднего предпринимательства и крупного бизнеса должны составлять граждане Республики Казахстан.";
3) статью 8 исключить;
4) в статье 22:
подпункт 6) части второй изложить в следующей редакции:
"6) если лица, за исключением оралманов и членов их семей, не предоставили подтверждение наличия средств, необходимых для пребывания и выезда из Республики Казахстан, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Иностранным гражданам и лицам без гражданства, ранее выдворявшимся из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение пяти лет со дня вынесения решения о выдворении.";
5) в статье 24:
в заголовке после слов "отказа в выдаче" дополнить словами "либо аннулирования";
в части первой:
дополнить словами ", либо выданное ранее разрешение аннулировано:";
в подпункте 4) после слова "оралманов," дополнить словами "лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской ССР, а также имеющих в соответствии с международными соглашениями и законодательными актами Республики Казахстан право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке, и членов их семей,";
дополнить подпунктами 7), 8), 9), 10), 11) и 12) следующего содержания:
"7) лицам, разжигающим межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
8) лицам, выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) лицам, имеющим судимость за террористическую деятельность, тяжкое или особо тяжкое преступление. При этом тяжесть преступления, наличие или отсутствие судимости определяются по законодательству Республики Казахстан;

1) 4-бапта:
бiрiншi бөлігіндегі "берiледi" деген сөз "бepілуі мүмкiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлігі "тұратын жерi бойынша" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өткен күннен бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1 бап. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерлік қызметті
жүзеге асыру шарттары
Егер мемлекетаралық келiсiмдерде өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасына уақытша келетін шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар заңды тұлға құрусыз жеке және шағын кәсiпкерлiк субъектілерi бола алмайды, сондай-ақ шағын кәсіпкерлік субъектісi - заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) болып әрекет ете алмайды.
Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлғалар - орта кәсiпкерлік және iрi бизнес субъектілерi қызметкерлерінің жалпы санының кемiнде жетпiс пайызын құрауы тиіc.";
3) 8-бап алынып тасталсын;
4) 22-бапта:
екінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) оралмандарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасында болу және кету үшін қажетті қаражатының бар-жоғын растауды ұсынбаған адамдарға;";
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлікпен толықтырылсын:
"Бұрын Қазақстан Республикасынан қуылып жiберiлген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қуып жiберу туралы шешім шығарылған күннен бастап бес жыл бойы Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынады.";
5) 24-бапта:
тақырыбы "бас тарту" деген сөздерден кейiн "немесе күшін жою" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлікте:
"бас тартылуы" деген сөздерден кейін "не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылуы" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "оралмандарды" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасында немесе Қазақ КСР-да туған немесе бұрын оның азаматтығында тұрған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдері мен заңнамалық актілерiне сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мемлекетаралық, ұлтаралық және діни араздықты өршітетiн адамдарға;
8) Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсiздiгіне қарсы шығатын, оның аумағының бiрлiгі мен тұтастығын бұзуға шақыратын адамдарға;
9) террористiк әрекетi, ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адамдарға. Бұл ретте, қылмыстың ауырлығы, соттылығының бар-жоғы немесе сотталмағаны Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады;

10) лицам, сообщившим о себе ложные сведения при возбуждении ходатайства о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или не представившим необходимые документы;
11) лицам, ранее выдворявшимся из Республики Казахстан;
12) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

10) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруы рұқсат алу туралы өтініштi қозғау кезiнде өзі туралы жалған мәліметтер берген немесе қажетті құжаттарды тапсырмаған адамдарға;
11) Қазақстан Республикасынан бұрын қуылып жiберiлген адамдарға;
12) егер бұл Қазақстан Республикасының азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса.".
2-бап. Осы Заң алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті