О подписании Соглашения о совместной разработке топливно-энергетического баланса государств-членов Евразийского экономического сообщества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года N 961
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о совместной разработке топливно-энергетического баланса государств-членов Евразийского экономического сообщества.
2. Подписать Соглашение о совместной разработке топливно-энергетического баланса государств-членов Евразийского экономического сообщества.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
о совместной разработке топливно-энергетического
баланса государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Правительства государств-членов Евразийского экономического сообщества, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь положениями  Договора о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года и  Договора об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года,
учитывая взаимное стремление к интеграции взаимодополняемых топливно-энергетических комплексов государств-членов Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС) и эффективному использованию ее преимуществ в развитии национальных экономик,
в целях обеспечения сбалансированности спроса и предложения внутреннего рынка топливно-энергетических ресурсов государств-членов ЕврАзЭС, расширения взаимовыгодных межгосударственных поставок этих ресурсов,
реализуя положения  Соглашения от 24 ноября 1998 года о взаимодействии энергетических систем между государствами-участниками Договора об углублении интеграции в экономической и гуманитарной областях от 29 марта 1996 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения приведенные ниже понятия и термины означают следующее:
"совместный топливно-энергетический баланс" - система показателей, характеризующих производство, потребление на внутреннем рынке, экспорт и импорт топливно-энергетических ресурсов государств-членов ЕврАзЭС;
"национальный топливно-энергетический баланс" - система показателей, характеризующих производство, потребление на внутреннем рынке, экспорт и импорт топливно-энергетических ресурсов государства-члена ЕврАзЭС;
"компетентные органы Сторон":
от Республики Беларусь - Министерство экономики и Министерство энергетики Республики Беларусь;
от Республики Казахстан - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
от Кыргызской Республики - Государственное агентство по энергетике при Правительстве Кыргызской Республики;
от Российской Федерации - Министерство промышленности и энергетики Российской Федерации;
от Республики Таджикистан - Министерство энергетики Республики Таджикистан.

Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп әзiрлеу туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 қыркүйектегі N 961 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердің отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесіп әзiрлеу туралы келiсiмнің жобасы мақұлдансын.
2. Eуpaзия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық теңгерiмін бiрлесіп әзірлеу туралы келiсiмге қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң
отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп әзiрлеу туралы
келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын, Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердің Үкiметтерi,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк туралы  шарттың және 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразия экономикалық қоғамдастығын құру туралы  шарттың ережелерiн басшылыққа ала отырып,
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң (бұдан әрi - ЕурАзЭҚ) өзара толықтырылатын отын-энергетикалық кешендерiн бiрiктiруге және оның артықшылықтарын ұлттық экономиканы дамытуға тиiмдi пайдалануға өзара ұмтылысын ескере отырып,
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің отын-энергетикалық ресурстары iшкi рыногының сұранысы мен ұсыныстарының теңгерiмділігiн қамтамасыз ету, осы ресурстардың өзара тиiмдi мемлекетаралық жеткiзілімдерiн кеңейту мақсатында,
1996 жылғы 29 наурыздағы Экономикалық және гуманитарлық салалардағы интеграцияны тереңдету туралы шартқа қатысушы мемлекеттер арасындағы энергетикалық жүйелердің өзара ынтымақтастығы туралы 1998 жылғы 24 қарашадағы  келiсiмнiң ережелерiн iске асыра отырып,
төмендегiлер туралы келiсті:
1-бап
Осы Келiсiмнің мақсаттары үшiн төменде келтiрiлген ұғымдар мен терминдер мынаны бiлдiредi:
"бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм" - ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық ресурстарын өндiрудi, iшкi рынокта тұтынуды, олардың экспорты мен импортын сипаттайтын көрсеткiштер жүйесi;
"ұлттық отын-энергетикалық теңгерiм" - ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық ресурстарын өндiрудi, ішкі рынокта тұтынуды, олардың экспорты мен импортын сипаттайтын көрсеткiштер жүйесi;
"Тараптардың құзыреттi органдары" :
Беларусь Республикасынан - Беларусь Республикасының Экономика министрлiгі мен Энергетика министрлiгi;
Қазақстан Республикасынан - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi;
Қырғыз Республикасынан - Қырғыз Республикасы Үкiметінің жанындағы Энергетика жөнiндегi мемлекеттік агенттігі;
Ресей Федерациясынан - Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және энергетика министрлiгi;
Тәжiкстан Республикасынан - Тәжiкстан Республикасының Энергетика министрлігі.

Статья 2
Совместный топливно-энергетический баланс разрабатывается на среднесрочный период (3-5 лет), позволяющий оптимизировать пути обеспечения потребностей внутреннего рынка ЕврАзЭС в топливно-энергетических ресурсах, сбалансировать его спрос и предложения посредством создания благоприятных условий для межгосударственных поставок этих ресурсов.
Статья 3
Национальные топливно-энергетические балансы и совместный топливно-энергетический баланс разрабатываются по видам топливно-энергетических ресурсов в соответствии с перечнем, указанным в приложении 1 к настоящему Соглашению.
Статья 4
Разработка совместного топливно-энергетического баланса осуществляется на основе составленных Сторонами национальных топливно-энергетических балансов.
Стороны ежегодно до 30 ноября представляют в Секретариат Интеграционного Комитета ЕврАзЭС национальные топливно-энергетические балансы за отчетный период, а также на текущий и прогнозные годы по форме, указанной в приложении 2 к настоящему Соглашению.
Статья 5
Секретариат Интеграционного Комитета ЕврАзЭС совместно с Советом по энергетической политике при Интеграционном Комитете ЕврАзЭС на основе представленной компетентными органами Сторон информации подготавливает совместный топливно-энергетический баланс по форме согласно приложению 3 и пояснительную записку к нему, предложения по обеспечению потребностей внутреннего рынка ЕврАзЭС в топливно-энергетических ресурсах.
Совместный топливно-энергетический баланс и пояснительная записка к нему с проектом решения Межгосударственного Совета ЕврАзЭС по сбалансированности внутреннего рынка ЕврАзЭС ежегодно, не позднее 1 марта, в установленном порядке вносятся на рассмотрение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (на уровне глав правительств).
Статья 6
Координацию деятельности компетентных органов Сторон по разработке совместного топливно-энергетического баланса осуществляет Совет по энергетической политике при Интеграционном Комитете ЕврАзЭС.
Статья 7
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, вступающими в силу в порядке, предусмотренном статьей 10 настоящего Соглашения.
Положения настоящего Соглашения не затрагивают права и обязательства Сторон, вытекающие из других международных договоров, участниками которых являются Стороны.
Статья 8
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами, а в случае недостижения согласия спор рассматривается Судом ЕврАзЭС.

2-бап
Бiрлескен отын-энергетикалық теңгерім, ЕурАзЭҚ iшкi рыногының отын-энергетикалық ресурстарға деген қажеттілiктерін қамтамасыз ету жолдарын оңтайландыруға, осы ресурстарды мемлекетаралық жеткiзілiмдер үшiн қолайлы жағдайлар жасау арқылы оның сұранысы мен ұсыныстарын теңгерiмдеуге мүмкiндiк беретiн орта мерзiмдiк кезеңге (3-5 жыл) әзiрленедi.
3-бап
Ұлттық отын-энергетикалық теңгерiмдер мен бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм осы Келiсiмге 1-қосымшада көрсетiлген тiзбеге сәйкес отын-энергетикалық ресурстардың түрлерi бойынша әзiрленедi.
4-бап
Бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiмдi әзiрлеу Тараптар жасаған ұлттық отын-энергетикалық теңгерiмдердiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Тараптар жыл сайын 30 қарашаға дейiн ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнің Хатшылығына осы Келiсiмге 2-қосымшада көрсетiлген нысан бойынша есептi кезең ішіндегі, сондай-ақ ағымдағы және болжалды жылдарға арналған ұлттық отын-энергетикалық теңгерімдерді ұсынады.
5-бап
ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетінің Хатшылығы ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнiң жанындағы Энергетикалық саясат жөніндегi кеңеспен бiрлесіп Тараптардың құзыреттi органдары берген ақпараттың негiзiнде 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бiрлескен отын-энергетикалық теңгерім мен оған түсiндiрме жазбаны, ЕурАзЭҚ ішкі рыногының отын-энергетикалық ресурстарға деген сұраныстарын қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстарды дайындайды.
Бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм мен оған түсiндiрме жазба ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесiнің ЕурАзЭҚ iшкi рыногының теңгерiмділігi жөнiндегi шешiмінің жобасымен бiрге жыл сайын 1 наурыздан кешiктiрмей белгіленген тәртіппен ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесiнің (үкімет басшылары деңгейiнде) қарауына енгiзiледi.
6-бап
Тараптардың құзыреттi органдарының бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiмiн әзiрлеу жөнiндегi қызметін үйлестiрудi ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнің жанындағы Энергетикалық саясат жөнiндегi кеңес жүзеге асырады.
7-бап
Тараптардың өзара келiсімі бойынша осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн, олар осы Келiсiмнің 10-бабында көзделген тәртiппен күшіне енетiн жеке хаттамалармен ресiмделедi.
Осы Келiсiмнің ережелерi Тараптардың қатысушылары Тараптар болып табылатын басқа да халықаралық келiсiмдерден туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
8-бап
Осы Келісімді қолдануға немесе түсiндiруге байланысты даулы мәселелер Тараптардың арасындағы консультациялар және келiссөздер жолымен шешiледi, ал келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда дауды ЕурАзЭҚ-тың Соты қарайды.

Статья 9
Депозитарием настоящего Соглашения является Интеграционный Комитет ЕврАзЭС.
Статья 10
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию до выхода из него.
Действие настоящего Соглашения прекращается в отношении этой Стороны по истечении шести месяцев с даты получения депозитарием такого уведомления.
Совершено в городе _________ "___"_______ 2005 года в единственном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Интеграционном Комитете ЕврАзЭС, который направит каждой Стороне его заверенную копию.
За                     За                     За                    За
Правительство          Правительство          Правительство         Правительство
Республики Беларусь   Республики Казахстан   Кыргызской Республики  Российской Федерации
За
Правительство
Республики Таджикистан
Приложение 1
к Соглашению о совместной
разработке топливно-
энергетического баланса
государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Перечень
топливно-энергетических ресурсов для составления
совместного и национального топливно-энергетических
балансов государств-членов ЕврАзЭС
1. Нефть, включая газовый конденсат
2. Автомобильный бензин
3. Дизельное топливо
4. Топочный мазут
5. Газ природный и попутный
6. Уголь
7. Электроэнергия
Приложение 2
к Соглашению о совместной
разработке топливно-
энергетического баланса
государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Баланс
_____________________________
(наименование энергоресурса)
на 20___ - 20___ годы
в ________________________________________
(наименование государства-члена ЕврАзЭС)
(ед. изм.)
Наименование
статей баланса
Отчет
Текущий
период
Прогноз
Ресурсы - всего,
в том числе:
Собственные ресурсы
Импорт - всего,
в том числе:
из государств-членов
ЕврАзЭС - всего,
в том числе:
Российской Федерации
из других государств
Распределение - всего,
в том числе:
Поставка на
внутренний рынок
Экспорт - всего,
в том числе:
в государства-члены
ЕврАзЭС всего,
в том числе:
в другие государства
- всего,
в том числе:
Приложение 3
к Соглашению о совместной
разработке топливно-
энергетического баланса
государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Проект совместного топливно-энергетического баланса
государств-членов ЕврАзЭС на 20___-20____годы
_________________________________
(наименование энергоресурса)
Наименование статей баланса Отчет Текущий Прогноз
1 2 3 4 5 6
Ресурсы всего
Собственные ресурсы
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика
Таджикистан
Импорт из государств-членов ЕврАзЭС
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика
Таджикистан
Распределение - всего
Поставка на внутренний рынок
в Республику Беларусь
в том числе:
из Российской
Федерации
-----------------
в Республику
Казахстан
в том числе:
из Российской
Федерации
----------------
в Кыргызскую
Республику
в том числе:
из Российской
Федерации
----------------
в Российскую
Федерацию
в том числе:
из Республики
Казахстан
-----------------
в Республику
Таджикистан
в том числе:
из Кыргызской
Республики
-----------------
Экспорт за пределы
территорий государств-членов ЕврАзЭС
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика Таджикистан

9-бап
ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық Комитетi осы Келiсiмнiң депозитарийi болып табылады.
10-бап
Осы Келiсiм Тараптардың, оның күшіне енуi үшін қажетті мемлекетішілік рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламасын депозитарийдiң алған күнiнен бастап күшiне енедi.
Әрбiр Тарап бұл туралы осы Келiсiмнен шыққанға дейiн депозитарийге жазбаша хабарлама жiбере отырып одан шыға алады.
Осы Келiсiмнің бұл Тарапқа қатысты қолданылуы депозитарийдiң осындай хабарламаны алған күнiнен бастап алты ай өткеннен кейiн тоқтатылады.
2005 жылғы "___" ___________ __________ қаласында орыс тiлiндегi бiр данада жасалды.
Осы Келiсiмнің түпнұсқа данасы, оның куәландырылған көшiрмесiн әрбiр Тарапқа жiберетiн ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық Комитетiнде сақталады.
Беларусь                Қазақстан              Қырғыз
Республикасының         Республикасының        Республикасының
Үкiметi үшiн            Үкiметi үшiн           Үкiметi үшiн
Ресей                   Тәжікстан
Федерациясының          Республикасының
Үкiметi үшiн            Үкiметi үшiн
Еуразия
экономикалық қоғамдастығына мүше
мемлекеттердің отын-энергетикалық
теңгерiмiн бiрлесіп әзiрлеу
туралы келiсiмге
1-қосымша
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің бірлескен және ұлттық
отын-энергетикалық теңгерiмдерiн жасауға арналған
отын-энергетикалық ресурстардың тізбесі
1. Мұнай, газ конденсатын қоса алғанда
2. Автомобиль бензині
3. Дизель отыны
4. Отындық мазут
5. Табиғи және ілеспе газ
6. Көмір
7. Электр энергиясы
Еуразия
экономикалық қоғамдастығына мүше
мемлекеттердің отын-энергетикалық
теңгерiмiн бiрлесіп әзiрлеу
туралы келiсiмге
2-қосымша
____________________________________
(ЕурАзЭҚ мүше мемлекеттің атауы)
________________________ 20__ -20__  жылдарға арналған
(энергия ресурсының атауы)
теңгерімі
(өлшем бір.)
Баланс баптарының атауы
Есеп
беру
Ағымдағы   кезең
Болжам
Ресурстар - барлығы,
оның ішінде:
Жеке ресурстар
Импорт - барлығы,
оның ішінде:
ЕурАзЭҚ-қа мүше-мемлекеттерден
- барлығы,
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
.....................
өзге мемлекеттерден
.....................
Бөлу - барлығы,
оның ішінде:
ішкі рынокқа жеткізу
Экспорт - барлығы,
оның ішінде:
ЕурАзЭҚ-қа мүше-мемлекеттерге
- барлығы,
оның ішінде:
.....................
өзге мемлекеттерге -
барлығы,
оның ішінде:
.....................
Еуразия
экономикалық қоғамдастығына мүше
мемлекеттердің отын-энергетикалық
теңгерiмiн бiрлесіп әзiрлеу
туралы келiсiмге
3-қосымша
20__ -20__   жылдарға арналған ЕурАзЭҚ мүше мемлекеттердің
бірлескен отын-энергетикалық теңгерімінің жобасы
____________________________________
(энергия ресурсының атауы)
Теңгерім баптарының атауы
Есеп
беру
Ағым-
дағы
Болжам
1
2
3
4
5
6
Ресурстар, барлығы
Жеке ресурстар
Беларус Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Тәжікстан Республикасы
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттерден импорт
Беларус Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Тәжікстан Республикасы
Бөлу - барлығы
Ішкі рынокқа жеткізу
Беларус Республикасына
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
------------------
Қазақстан Республикасына
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
------------------
Қырғыз Республикасына
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
------------------
Ресей Федерациясына
оның ішінде:
Қазақстан Республикасынан
------------------
Тәжікстан Республикасына
оның ішінде:
Қырғыз Республикасынан
------------------
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің
аумақтары шегінен тысқары жерлерге экспорт
Беларус Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Тәжікстан Республикасы