О проекте Закона Республики Казахстан "О лицензировании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года N 1325
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О лицензировании"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан "О лицензировании"
Глава 1. Общие положения
Статья 1.   Отношения, регулируемые настоящим Законом
1. Настоящим Законом регулируются отношения, связанные с государственным лицензированием отдельных видов деятельности (операций).
2. Настоящим Законом не регулируются отношения, связанные с выдачей лицензий в рамках заключенного между физическими и (или) юридическими лицами лицензионного договора.
Статья 2.   Законодательство Республики Казахстан о лицензировании
1.   Законодательство Республики Казахстан о лицензировании основывается на   Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила
международного договора.
Статья 3.   Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) автоматическое лицензирование - мера, установленная в целях мониторинга импорта и/или экспорта отдельных товаров посредством выдачи лицензии;
2) заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в соответствующий лицензиар с заявлением о выдаче лицензии либо приложения к лицензии на занятие отдельным видом деятельности;
3) квалификационные требования - совокупность количественных и качественных нормативов и показателей, характеризующих способность заявителя заниматься отдельным видом
деятельности;
4) лицензиат (субъект лицензирования) - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на занятие отдельным видом деятельности;
5) лицензирование - деятельность государственного органа, осуществляемая в связи с рассмотрением заявлений о выдаче лицензий, выдачей либо отказом в выдаче лицензии;
6) лицензирование сферы деятельности, связанной с объектами повышенной опасности - лицензирование деятельности на объектах, представляющих повышенную опасность для жизни и здоровья граждан и окружающей среды;
7) лицензирование сферы деятельности, имеющей особо важное государственное значение - лицензирование деятельности, осуществление которой обусловлено необходимостью обеспечения
национальной безопасности;

"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 желтоқсандағы N 1325 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Лицензиялау туралы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңмен реттелетiн қатынастар
1. Осы Заң жекелеген қызмет түрлерiн (операцияларды) мемлекеттiк лицензиялауға байланысты қатынастарды реттейдi.
2. Бұл Заң жеке және (немесе) заңды тұлғалар арасында жасалған лицензиялық шарт шеңберiнде лицензиялар беруге байланысты қатынастарды реттемейдi.
2-бап. Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Осы Заңда қолданылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) автоматты лицензиялау - лицензия беру арқылы жеке тауарлар импортын және/немесе экспортын мониторингтеу мақсатында белгiленген шара;
2) өтiнiш берушi - тиiстi лицензиарға жекелеген қызмет түрiмен айналысуға лицензия не лицензияға қосымша беру туралы өтiнiш жасаған жеке немесе заңды тұлға;
3) бiлiктiлiк талаптары - сандық және сапалық нормативтер мен өтiнiш берушiнiң жекелеген қызмет түрiмен айналысуға қабiлетiн сипаттайтын көрсеткiштер жиынтығы;
4) лицензиат (лицензиялау субъектiсi) - жекелеген қызмет түрiмен айналысуға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға;
5) лицензиялау - мемлекеттiк органның лицензия беру туралы өтiнiштердi қарауға, лицензия беруге немесе беруден бас тартуға байланысты жүзеге асырылатын қызметi;
6) қауiптiлiгi жоғары объектiлермен байланысты қызмет саласын лицензиялау - азаматтардың өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға әлеуеттi қауiп төндiретiн объектiлердегi қызметтi лицензиялау;
7) аса маңызды мемлекеттiк мәнi бар қызмет саласын лицензиялау - жүзеге асырылуы ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету қажеттiгiмен негiзделген қызметтi лицензиялау;

8) лицензирование сферы частной предпринимательской деятельности - лицензирование отдельных видов деятельности, связанной с оказанием услуг (работ) юридическим или физическим лицом с целью государственного регулирования, обеспечения соблюдения законности, а также защиты прав и интересов потребителей;
9) лицензируемый вид деятельности - вид деятельности (определенное действие (операция, классы страхования), для занятия которым требуется получение лицензии в соответствии с настоящим Законом;
10) лицензия - разрешение, выдаваемое в форме государственного документа соответствующим лицензиаром физическому или юридическому лицу на занятие отдельным видом деятельности;
11) лицензиар - государственный орган, осуществляющий лицензирование в соответствии с настоящим Законом;
12) лицензионный контроль - деятельность лицензиаров, направленная на обеспечение соблюдения лицензиатами законодательства Республики Казахстан о лицензировании и в области
той деятельности, на которую выдана лицензия;
13) подвид лицензируемой деятельности - конкретизация соответствующего вида деятельности в рамках одной лицензии;
14) реестр лицензий - база данных, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях;
15) уполномоченный орган - государственный орган, участвующий в формировании государственной политики в области лицензирования и координирующий деятельность других государственных органов по реализации законодательства в области лицензирования.
Статья 4. Основные принципы лицензирования
1. Выдача лицензий осуществляется на равных основаниях и равных условиях для всех лиц, отвечающих требованиям, установленным для данного вида лицензии.
2) Введение лицензионного порядка по отдельным видам деятельности устанавливаются в целях обеспечения национальной безопасности, соблюдения законности, а также защиты прав и интересов потребителей.
3) Настоящим Законом устанавливается исчерпывающий перечень лицензируемых видов и подвидов деятельности, а также действий (операций).
4. При включении в данный Закон новых лицензируемых видов и подвидов деятельности, их лицензирование осуществляется после принятия соответствующих квалификационных требований и правил лицензирования.
5. Лицензирование отдельных видов деятельности устанавливается в случаях, если установленные законодательными актами Республики Казахстан требования к продукции, требования по обязательному подтверждению соответствия отдельных видов продукции, процессов  и государственный контроль за деятельностью недостаточны для достижения целей государственного администрирования.

8) жеке кәсiпкерлiк қызмет саласын лицензиялау - мемлекеттiк реттеу, заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатында заңды немесе жеке тұлғалардың қызметтер (жұмыстар) көрсетуiне байланысты жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау;
9) лицензияланатын қызмет түрi - айналысу үшiн осы Заңға сәйкес лицензия алу талап етiлетiн қызмет түрi (белгiлi бiр iс-әрекеттер (операциялар, сақтандыру сыныптары);
10) лицензия - жеке немесе заңды тұлғаға жекелеген қызмет түрiмен айналысуға мемлекеттiк құжат нысанында тиiстi лицензиар беретiн рұқсат;
11) лицензиар - осы Заңға сәйкес лицензиялауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
12) лицензиялық бақылау - лицензиарлардың Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы және лицензия берiлген қызмет саласындағы заңнамасын лицензиаттардың сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызметi;
13) лицензияланатын қызметтiң кiшi түрi - тиiстi қызмет түрiн бiр лицензия шеңберiнде нақтылау;
14) лицензиялар тiзiлiмi - берiлген, қайта ресiмделген, тоқтата тұрылған, жаңғыртылған және қолданылуы тоқтатылған лицензиялар туралы мәлiметтердi қамтитын дерекқор;
15) уәкiлеттi орган - лицензиялау саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға қатысатын және басқа мемлекеттiк органдардың лицензиялау саласындағы заңнаманы iске асыру жөнiндегi қызметiн үйлестiретiн мемлекеттiк орган.
4-бап. Лицензиялаудың негiзгi қағидаттары
1. Лицензиялар беру белгiлi бiр лицензия түрi үшiн белгiленген талаптарға сай барлық тұлғалар үшiн тең негiздерде және тең жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Жекелеген қызмет түрлерi бойынша лицензиялық тәртiп енгiзу ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету заңдылықты сақтау сондай-ақ тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатында белгiленедi.
3. Осы Заңда лицензияланатын қызмет түрлерi мен кiшi түрлерiнiң, сондай-ақ iс-әрекеттердiң (операциялардың) нақты тiзбесi белгiленедi.
4. Осы Заңға лицензияланатын жаңа қызмет түрлерi мен кiшi түрлерi қосылған жағдайда оларды лицензиялау тиiстi бiлiктiлiк талаптары мен лицензиялау ережесi қабылданғаннан кейiн жүзеге асырылады.
5. Жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау өнiмге қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген талаптар, жекелеген өнiм түрлерiнiң, процестердiң сәйкестiгiн мiндетті түрде растау жөнiндегi талаптар және қызметтi мемлекеттiк бақылау мемлекеттiк әкiмшiлендiру мақсаттарына қол жеткiзу үшiн жеткiлiксiз болған жағдайларда белгiленедi.

6. Лицензия является неотчуждаемой и не может быть передана лицензиатом другому юридическому или физическому лицу.
7. Виды частной предпринимательской деятельности, входящие в единый технологический процесс и (или) являющиеся необходимым элементом осуществления лицензируемого вида деятельности, лицензированию не подлежат.
8. Осуществление отдельных видов деятельности или совершение определенных действий (операций), требующих лицензирования, допускается лишь при наличии лицензии, за исключением деятельности, осуществляемой государственными органами, а также Банком развития
Казахстана в пределах полномочий, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Осуществление отдельных видов деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, требующих лицензирования, допускается лишь при наличии лицензии, за исключением деятельности, проводимой кредитными товариществами, а также Национальным оператором почты в пределах полномочий, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 2. Государственная система лицензирования
Статья 5. Структура государственной системы лицензирования
Государственную систему лицензирования составляют:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) лицензиары.
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) формирование основных направлений государственной политики в области лицензирования;
2) определение перечня лицензиаров;
3) утверждение квалификационных требований к отдельным видам деятельности, подлежащим лицензированию, за исключением квалификационных требований, утверждаемых уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) утверждение правил лицензирования к отдельным видам деятельности, подлежащим лицензированию, за исключением правил лицензирования, утверждаемых уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) утверждение единой унифицированной формы лицензии и приложений к ней, за исключением формы, утверждаемой уполномоченным государственным органом по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан;

6. Лицензия иелiктен айырылмайды және оны лицензиат басқа заңды немесе жеке тұлғаға бере алмайды.
7. Бiрыңғай технологиялық процеске кiретiн және (немесе) лицензияланатын қызмет түрiн жүзеге асырудың қажеттi элементi болып табылатын жеке кәсiпкерлiк қызмет түрлерi лицензияланбайды.
8. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген өкiлеттiктер шегiнде мемлекеттiк органдар, сондай-ақ Қазақстанның Даму Банкi жүзеге асыратын қызметтi қоспағанда, лицензиялау талап етiлетiн жекелеген қызмет түрлерiн жүзеге асыруға немесе белгiлi бiр iс-әрекет (операциялар) жасауға лицензия болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген өкiлеттiктер шегiнде кредиттiк серiктестiктер, сондай-ақ Ұлттық почта операторы жүргiзетiн қызметтi қоспағанда, лицензиялау талап етiлетiн қаржы саласындағы жекелеген қызмет түрлерiн және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметтi жүзеге асыруға лицензия болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
2-тарау. Мемлекеттiк лицензиялау жүйесi
5-бап. Мемлекеттiк лицензиялау жүйесiнiң құрылымы
Мемлекеттiк лицензиялау жүйесiн:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi;
2) уәкiлеттi орган;
3) лицензиарлар құрайды.
6-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң құзыретiне:
1) мемлекеттiк саясаттың лицензиялау саласындағы негiзгi бағыттарын қалыптастыру;
2) лицензиарлар тiзбесiн айқындау;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бекiтетiн бiлiктiлiк талаптарын қоспағанда, лицензиялануға тиiс жекелеген қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бекiтетiн лицензиялау ережесiн қоспағанда, лицензиялануға тиiс жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау ережесiн бекiту;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бекiтетiн нысанды қоспағанда, лицензияның және оған қосымшалардың бiрыңғай бiрiздендiрiлген нысанын бекiту;

6) утверждение формы заявления для получения лицензии, за исключением формы заявления, утверждаемой уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) утверждение перечня ядов, производство, переработка, перевозка, приобретение, хранение, реализация, использование и уничтожение которых подлежит лицензированию;
8) определение ставок лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
9) утверждение перечня товаров (работ и услуг), импорт и экспорт которых подлежит лицензированию.
Статья 7. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) участие в формировании государственной политики в области лицензирования;
2) сбор, анализ, обработка информации, предоставляемой лицензиарами в порядке, определяемом уполномоченным органом;
3) утверждение единой формы реестра лицензий;
4) утверждение единой формы заключения о соответствии заявителя предъявляемым требованиям в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами;
5) проведение межведомственных заседаний с целью совершенствования системы лицензирования.
Статья 8. Компетенция лицензиаров
1. Лицензиары или уполномоченные государственные органы в соответствующих отраслях в пределах своей компетенции осуществляют:
1) разработку проектов правил лицензирования и квалификационных требований к отдельным видам деятельности, подлежащим лицензированию, утверждение правил лицензирования и квалификационных требований к видам деятельности, действиям (операциям), предусмотренным статьями 32 и 43 настоящего Закона, а также, при необходимости, разработку критериев оценки на соответствие квалификационным требованиям, за исключением случаев,
установленных законами Республики Казахстан;
2) лицензирование;
3) лицензионный контроль;
4) ведение реестра лицензий;
5) возбуждение дел об административном правонарушении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществление запроса в органы в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора, санитарно-эпидемиологической службы на соответствие заявителя предъявляемым требованиям.
2. Лицензиары или уполномоченные государственные органы в соответствующих отраслях в пределах своей компетенции обязаны опубликовать в средствах массовой информации республиканского значения правила и процедуры предоставления заявлений на получение лицензий, перечни товаров, подпадающих под требования лицензирования, а также изменения, дополнения и отмена правил, процедур и перечней товаров. Публикация осуществляется за 21 день до вступления в силу правил, процедур и перечней товаров.

6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бекiтетiн өтiнiш нысанын қоспағанда, лицензия алуға арналған өтiнiш нысанын бекiту;
7) өндiрiлуi, қайта өңделуi, тасымалдануы, сатып алынуы, сақталуы, сатылуы, пайдаланылуы және жойылуы лицензиялануға тиiс улар тiзбесiн бекiту;
8) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым ставкаларын айқындау;
9) импорты және экспорты лицензиялануға тиiс тауарлар (жұмыстар мен қызметтер) тiзбесiн бекiту жатады.
7-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) лицензиялау саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға қатысу;
2) уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен лицензиарлар табыс ететiн ақпаратты жинақ талдау, өңдеу;
3) лицензиялар тiзiлiмiнiң бiрыңғай нысанын бекiту;
4) мүдделi орталық мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша өтiнiш берушiнiң қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласында қойылатын талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындының бiрыңғай нысанын бекiту;
5) лицензиялау жүйесiн жетiлдiру мақсатында ведомствоаралық отырыстар өткiзу жатады.
8-бап. Лицензиарлардың құзыретi
1. Лицензиарлар немесе тиiстi салалардағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде:
1) лицензиялау ережелерiнiң және лицензиялануға тиiс жекелеген қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарының жобаларын әзiрлеудi, лицензиялау ережелерiн және осы Заңның 32, 43-баптарында көзделген қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiтудi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларды қоспағанда, қажет болған жағдайда бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiктi бағалау өлшемдерiн әзiрлеудi;
2) лицензиялауды;
3) лицензиялық бақылауды;
4) лицензиялар тiзiлiмiн жүргiзудi;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғауды;
6) қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау, санитарлық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы органдардан өтiнiш берушiнiң қойылатын талаптарға сәйкестiгiн сұратуды жүзеге асырады.
2. Лицензиарлар немесе тиiстi салалардағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде республикалық маңызы бар бұқаралық ақпарат құралдарында лицензия алуға өтiнiш беру ережелерi мен рәсiмдерiн, лицензиялау талаптарына жататын тауарлардың тiзбелерiн, сондай-ақ өзгерiстердi, толықтыруларды және ережелер, рәсiмдер, тауарлар тiзбелерi күшiнiң жойылуы туралы жариялауға мiндеттi. Жариялау ереже, рәсiмдер және тауарлар тiзбесi күшiне енгеннен 21 күн бұрын жүзеге асырылады.

Статья 9. Виды и действие лицензий
Лицензии различаются по следующим признакам:
1. По видам деятельности:
1) связанные с объектами повышенной опасности;
2) имеющие особо важное государственное значение;
3) частные предпринимательские.
2. По субъектам:
1) выдаваемые физическим и юридическим лицам Республики Казахстан;
2) выдаваемые иностранным юридическим лицам, иностранным гражданам, лицам без гражданства и международным организациям.
3. По объему деятельности:
1) генеральные - на право занятия отдельными видами деятельности, выдаваемые без ограничения срока действия;
2) разовые - на право совершения определенной хозяйственной операции в пределах разрешенного срока, объема, веса или количества (в натуральном либо денежном выражении), а также срока, определенного валютным законодательством Республики Казахстан для платежей
между резидентами и нерезидентами по коммерческим кредитам, предоставленным резидентами нерезидентам на срок более 180 дней;
3) операционные - на право совершения определенных операций в банковской деятельности, классов в страховой деятельности (классов страхования) и валютных операций.
4. По территориальному действию:
1) действие которых ограничивается определенной территорией Республики Казахстан.
Действие лицензии ограничивается определенной территорией Республики Казахстан в случае, если осуществление какого - либо вида деятельности непосредственной связано и зависит исключительно от эксплуатации конкретных недвижимых объектов.
Особенности действия лицензии по территории Республики Казахстан в сфере валютного регулирования и валютного контроля определяются валютным законодательством Республики Казахстан;
2) действие которых распространяется на всю территорию Республики Казахстан;
3) действие которых распространяется за пределы Республики Казахстан.
Действие лицензии распространяется на всей территории Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 3) пункта 4  статьи 9 .
В случаях территориального ограничения действия лицензии для осуществления функционирования филиалов юридического лица, находящихся за пределами ограниченной территории Республики Казахстан, выдаются приложения к лицензии в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 10. Формы лицензий
Единая унифицированная форма лицензии и приложения к ней устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Приложения к лицензии являются неотъемлемой частью лицензии.
Формы лицензий для осуществления деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и использованием валютных ценностей, и валютных операций, предусмотренных статьями 32 и 43 настоящего Закона, устанавливаются уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и (или) Национальным Банком Республики Казахстан.

9-бап. Лицензиялардың түрлерi мен қолданылуы
Лицензиялар мынадай белгiлерi бойынша ажыратылады:
1. Қызмет түрлерi бойынша:
1) қауiптiлiгi жоғары объектiлерге байланысты;
2) аса маңызды мемлекеттiк маңызы бар;
3) жеке кәсiпкерлiк.
2. Субъектiлер бойынша:
1) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына берiлетiндер;
2) шетелдiк заңды тұлғаларға, шетелдiк азаматтарға, азаматтығы жоқ тұлғалар мен халықаралық ұйымдарға берiлетiндер.
3. Қызмет көлемi бойынша:
1) бас - қолданылу мерзiмiне шек қойылмай жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығына берiлетiндер;
2) бiр жолғы - рұқсат етiлген мерзiм, көлем, салмақ немесе мөлшер (заттай не ақшалай түрде), сондай-ақ резиденттер резидент еместерге 180 күннен астам мерзiмге берген коммерциялық кредиттер бойынша резиденттер мен резидент еместер арасындағы төлемдер үшiн Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында айқындалған мерзiм шегiнде белгiлi бiр шаруашылық операциясын жасау құқығына берiлетiндер;
3) операциялық - банк қызметiнде белгiлi бiр операциялар, сақтандыру қызметiнде сыныптарға жiктеу (сақтандыру сыныптары) мен валюталық операциялар жасау құқығына берiлетiндер.
4. Аумақтық қолданысы бойынша:
1) қолданысы Қазақстан Республикасының белгiлi бiр аумағымен шектелетiндер.
Қандай да бiр қызмет түрiн жүзеге асыру жылжымайтын нақты объектiлердi пайдалануға тiкелей байланысты және тек соған тәуелдi болған жағдайда лицензияның қолданылуы Қазақстан Республикасының белгiлi бiр аумағымен шектеледi.
Валюталық реттеу және валюталық қадағалау саласындағы лицензияның Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қолданылу ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында айқындалады;
2) қолданысы Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына таралатындар;
3) қолданысы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге таратылатындар.
9-баптың 4-тармағының 1), 3) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, лицензияның қолданылуы Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына таралады.
Лицензияның қолданылуына аумақтық шектеу қойылған жағдайларда заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының шектеулi аумағынан тыс орналасқан филиалдарының жұмыс iстеуiн жүзеге асыру үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен лицензияға қосымшалар берiледi.
10-бап. Лицензиялардың нысандары
Лицензияның және оған қосымшаның бiрыңғай бiрiздендiрiлген нысанын Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
Лицензияға қосымшалар лицензияның ажырамас бөлiгi болып табылады.
Осы Заңның 32, 43-баптарында көзделген қаржы ресурстарын шоғырландыруға және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызмет пен валюталық операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензиялардың нысандарын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлейдi.

Статья 11. Лицензии, выдаваемые иностранным юридическим лицам,
иностранным гражданам, лицам без гражданства и
международным организациям
Иностранные юридические лица, иностранные граждане, лица без гражданства, а также международные организации получают лицензии на таких же условиях и в таком же порядке, что и юридические и физические лица Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 12. Сферы лицензирования
Лицензированию подлежат отдельные виды деятельности в следующих сферах:
1) промышленности;
2) в области использования атомной энергии;
3) оборота ядовитых веществ;
4) оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров;
5) обеспечения информационной безопасности;
6) оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия;
7) использования космического пространства;
8) образования;
9) средств массовой информации;
10) сельского, водного и лесного хозяйства, землеустройства, геодезии и картографии;
11) охраны окружающей среды;
12) здравоохранения;
13) ветеринарии;
14) транспорта;
15) финансовой и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов;
16) архитектуры, градостроительства и строительства;
17) изготовления государственных символов Республики Казахстан;
18) таможенного дела;
19) производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, табачных изделий;
20) информатизации и связи;
21) культуры;
22) обслуживания физических и юридических лиц;
23) судебно-экспертной;
24) технической безопасности;
25) валютных операций и деятельности, связанной с использованием валютных ценностей.
Глава 3. Лицензирование видов деятельности, связанных
с объектами повышенной опасности
Статья 13. Лицензирование деятельности в сфере промышленности
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Производство, передача и распределение электрической и тепловой энергии, проектирование и эксплуатация электрических станций, электрических сетей и подстанций.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) выработка электрической энергии:
эксплуатация (использование, техническое обслуживание и ремонт, профилактика, поддержание готовности к работе, контроль технического состояния технологического оборудования) электрических станций, электрических сетей и подстанций, в том числе:
тепловых электростанций на органическом топливе с любыми типами агрегатов;
гидроэлектростанций и их гидротехнических сооружений;
атомных электростанций;
электрических распределительных сетей, воздушных, кабельных линий передачи электрической энергии;
трансформаторных подстанций, распределительных устройств, релейной защиты и автоматики;
2) выработка тепловой энергии для теплоснабжения населенных пунктов:

11-бап. Шетелдiк заңды тұлғаларға, шетелдiк азаматтарға, азаматтығы жоқ тұлғалар мен халықаралық ұйымдарға берiлетiн лицензиялар
Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде өзгеше көзделмесе, шетелдiк заңды тұлғалар, шетелдiк азаматтар, азаматтығы жоқ тұлғалар, сондай-ақ халықаралық ұйымдар лицензияны Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларына қойылатын шарттар бойынша және нақ сондай тәртiппен алады.
12-бап. Лицензиялау салалары
Мынадай:
1) өнеркәсiп;
2) атом энергиясын пайдалану саласында;
3) улы заттар айналымы;
4) есiрткi құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар айналымы;
5) ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
6) қару-жарақ, әскери техника және жекелеген қару түрлерi айналымы;
7) ғарыш кеңiстiгiн пайдалану;
8) бiлiм беру;
9) бұқаралық ақпарат құралдары;
10) ауыл және орман шаруашылығы, жерге орналастыру, геодезия және картография;
11) қоршаған ортаны қорғау;
12) денсаулық сақтау;
13) ветеринария;
14) көлiк;
15) қаржы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет;
16) сәулет, қала құрылысы және құрылыс;
17) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандарын дайындау;
18) кеден iсi;
19) этил спиртi мен алкоголь өнiмдерiн, темекi бұйымдарын өндiру және олардың айналымы;
20) ақпараттандыру және байланыс;
21) мәдениет;
22) жеке және заңды тұлғаларға қызмет көрсету;
23) сот-сараптама;
24) техникалық қауiпсiздiк;
25) валюталық операциялар және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызмет салаларындағы жекелеген қызмет түрлерi лицензиялануға тиiс.
3-тарау. Қауiптiлiгi жоғары объектiлерге байланысты
қызмет түрлерiн лицензиялау
13-бап. Өнеркәсiп саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Электр және жылу энергиясын өндiру, беру және тарату, электр станцияларын, электр желiлерi мен кiшi станцияларын жобалау және пайдалану.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) электр энергиясын шығару;
2) электр станцияларын, электр желiлерi мен кiшi станцияларын, оның iшiнде:
кез келген үлгiдегi агрегаттары бар органикалық отын пайдаланылатын жылу электр станцияларын;
су электр станцияларын және олардың гидротехникалық құрылыстарын;
атом электр станцияларын;
электр тарату желiлерiн, электр энергиясын берудiң әуедегi, кабельдi желiлерiн;
трансформаторлық кiшi станцияларды, тарату құрылғыларын, релелiк қорғауды және автоматиканы пайдалану (қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, алдың ала тексеру, жұмысқа әзiрлiкте ұстау, технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйiн бақылау);
3) елдi мекендердi жылумен жабдықтау үшiн жылу энергиясын шығару:

эксплуатация (использование, техническое обслуживание и ремонт, профилактика, поддержание готовности к работе, контроль технического состояния) паровых котлов, автономных пароперегревателей и экономайзеров с рабочим давлением более 0,7 кг/см 2 , водогрейных котлов и автономных экономайзеров с температурой выше 115 0 С и трубопроводов, работающих под давлением, в том числе:
паровых (котлов-бойлеров), котлов-утилизаторов;
пароперегревателей и экономайзеров;
водогрейных и пароводогрейных котлов, работающих под давлением;
котлов паровых и жидкостных, работающих с высокими температурными и органическими теплоносителями;
трубопроводов пара и горячей воды;
трубопроводов, подводящих топливо к котлам.
2. Проектирование и эксплуатация горных, нефтехимических, химических, нефтегазоперерабатывающих производств и объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов, магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, буровые работы на нефть и газ.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) проектирование (технологическое) и эксплуатация нефтегазоперерабатывающих, нефтехимических, химических производств (включая эксплуатацию технологического оборудования) и объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов;
2) производство нефтепродуктов:
продуктов первичной и глубокой переработки нефти;
компаундирование, введение присадок, добавок и компонентов в товарные бензины с целью повышения октанового числа;
компаундирование, введение присадок, добавок и компонентов в некондиционные нефтепродукты с целью получения бензина заданного свойства;
введение присадок и добавок в дизельное топливо, мазут;
введение присадок в нефтяные масла;
3) переработка нефтесодержащих отходов, утилизация газообразных выбросов;
4) прием, слив, налив, хранение, отпуск легковоспламеняющихся и горючих жидкостей (нефтебазы, нефтеналивные эстакады, автозаправочные станции);
5) прием, слив, налив, хранение, отпуск сжиженных и горючих газов (газонаполнительные станции и пункты, автоцистерны, автогазозаправочные станции, автогазонаполнительные станции, промежуточные пункты сбора баллонов (ПСБ);
6) эксплуатация хранилищ сырья, полупродуктов;
7) производство основного органического синтеза, каучука, шинной, резинотехнической, сланцеперерабатывающей промышленности и технического углерода;
8) производство химических волокон, полимерных материалов и пластмасс;
9) производство синтетических красителей, химикатов-добавок и других продуктов тонкого органического синтеза;
10) производство лакокрасочной продукции, скипидара;
11) получение, переработка хлора, аммиака;

бу қазандарын, жұмыс қысымы 0,7 кг/см 2  -ден астам буды автономды қайта жылытқыштар мен экономайзерлердi, температурасы 115С 0 -ден жоғары су жылыту қазандары мен автономды экономайзерлердi және қысыммен жұмыс iстейтiн құбырларды, оның iшiнде:
бу (бойлер-қазандар), кәдеге асыру қазандарын;
буды қайта жылытқыштар мен экономайзерлердi;
қысыммен жұмыс iстейтiн су жылытатын және бу мен су жылытатын қазандарды;
жоғары температурамен және органикалық жылу тасымалдағыштармен жұмыс iстейтiн бу және сұйықтық қазандарын;
бу және ыстық су құбырларын;
қазандарға отын тасымалдайтын құбырларды пайдалану (қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, алдын ала тексеру, жұмысқа әзiрлiкте ұстау, техникалық жай-күйiн бақылау).
2. Тау-кен, мұнай-химия, химия, мұнай-газ өңдеу өндiрiстерiн және газ, мұнай мен мұнай өнiмдерiн сақтау объектiлерiн, магистральды газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын жобалау және пайдалану, мұнай мен газды бұрғылау жұмыстары.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) мұнай-газ өңдеу, мұнай-химия, химия өндiрiстерiн (технологиялық жабдықты пайдалануды қоса алғанда) және газ, мұнай мен мұнай өнiмдерiн сақтау объектiлерiн жобалау (технологиялық) және пайдалану;
2) мұнай өнiмдерiн:
мұнайды бастапқы және терең өңдеу өнiмдерiн өндiру;
октандық санды арттыру мақсатында компаундирлеу, тауарлық бензиндерге телiмдер, қоспалар мен компоненттер енгiзу;
белгiленген сападағы бензин алу мақсатында компаундирлеу, кондициялық емес мұнай өнiмдерiне телiмдер, қоспалар мен компоненттер енгiзу;
дизель отынына, мазутқа телiмдер мен қоспалар енгiзу;
мұнай майларына телiмдер енгiзу;
3) құрамында мұнай бар қалдықтарды қайта өңдеу, газ тәрiздес шығарындыларды кәдеге жарату;
4) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қабылдау, ағызу, құю, сақтау, босату (мұнай базалары, мұнай құю эстакадалары, автомай құю станциялары);
5) сұйытылған және жанғыш газдарды қабылдау, ағызу, құю, сақтау, босату (газ толтыру станциялары мен пункттерi, автоцистерналар, автогаз құю станциялары, автогаз толтыру станциялары, аралық баллон жинау пункттерi (БЖП));
6) шикiзат, жартылай өнiмдер;
7) негiзгi органикалық синтез, каучук, шина, резеңке-техникалық, сланец өңдейтiн өнеркәсiп және техникалық көмiртек;
8) химиялық талшықтар, полимерлiк материалдар мен пластмасса;
9) синтетикалық бояулар, химикат-қоспалар және басқа да биязы органикалық синтез өнiмдерi;
10) лак-бояу өнiмдерi, скипидар;
11) хлор, аммиак алу, өңдеу қоймалары;

12) проектирование и эксплуатация горных производств, буровые работы на нефть и газ;
13) проектирование и эксплуатация горных производств
(проектирование добычи и добыча полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых):
разработка генерального плана, разработка проектов по горным работам, включая локальных;
промышленное освоение месторождения:
вскрытие и разработка угольных, рудных, нерудных месторождений открытым и подземным способами;
горно-капитальные, горно-подготовительные, горно-нарезные, очистные работы;
ведение технологических работ:
бурение шпуров и скважин;
подготовка и производство взрывных работ;
экскавация горной массы;
выемка горной массы машинами непрерывного действия;
выпуск и доставка горной массы скреперами, самоходным оборудованием, конвейерным транспортом;
транспортировка горной массы автосамосвалами, железнодорожным транспортом, конвейерным, погрузочно-доставочным, самоходным оборудованием;
отвалообразование, водоотлив, проветривание, крепление горных выработок;
эксплуатация, изготовление (узлов, деталей, отдельных элементов), монтаж и ремонт технологического оборудования;
14) ликвидационные работы по закрытию убыточных рудников и шахт:
засыпка стволов, демонтаж горного оборудования, возведение перемычек, разборка зданий и сооружений, демонтаж поверхностного комплекса, рекультивация поверхности;
15) проектирование и эксплуатация горных производств, буровые работы на нефть и газ (проектирование добычи и добыча нефти и газа):
составление проектов и технологических регламентов на разработку нефтегазовых месторождений;
составление технико-экономического обоснования проектов;
каротажные работы в нефтяных, газовых скважинах;
прострелочно-взрывные работы в нефтяных, газовых скважинах;
контроль качества проводимых нефтяных операций в разведочных и эксплуатационных скважинах;
эксплуатация бурового, в том числе плавучих буровых установок, нефтегазопромыслового, геологоразведочного и геофизического оборудования, а также оборудования нефтегазовых морских гидротехнических сооружений;
бурение нефтяных, газовых и водяных скважин, в том числе на море и внутренних водоемах;
подземный и капитальный ремонт скважин; демонтаж оборудования и агрегатов; установка подъемника скважин;
испытания после ремонта скважин; компоновка инструмента;
промывка, цементация, опробование и освоение скважин;
добыча нефти, газа, нефтегазоконденсата, консервация скважин;
повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин;
работы по предотвращению и ликвидации: нефтяных разливов на суше и море, самоизливающихся скважин, нефтяных и газовых выбросов (за исключением противофонтанных работ);
изготовление (узлов, деталей, отдельных элементов), монтаж и ремонт технологического оборудования;

12) тау-кен өндiрiстерiн жобалау және пайдалану, мұнай мен газды бұрғылау жұмыстары;
13) тау-кен өндiрiстерiн жобалау және пайдалану (пайдалы қазбаларды өндiрудi жобалау және өндiру (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда):
бас жоспарды әзiрлеу, жергiлiктi жобаларды қоса алғанда, тау-кен жұмыстары жөнiндегi техникалық жобаларды әзiрлеу;
кен орнын өнеркәсiптiк игеру:
ашық және жер асты тәсiлдермен көмiр, рудалық, руда емес орындарды ашу және игеру;
тау-кен күрделi, тау-кен дайындық, тау-кен тiлу, тазарту жұмыстары;
технологиялық жұмыстарды жүргiзу;
шпурлар мен ұңғымаларды бұрғылау;
жарылыс жұмыстарын дайындау және жасау; тау-кен массасын экскавациялау;
үздiксiз жұмыс iстейтiн машиналармен тау-кен массасын ойып алу;
тау-кен массасын скреперлермен, өздiгiнен жүретiн жабдықпен, конвейерлiк көлiкпен шығару және жеткiзу;
тау-кен массасын автосамосвалдармен, темiр жол көлiгiмен, конвейерлiк, тиеу-жеткiзу, өздiгiнен жүретiн жабдықпен тасымалдау;
тау-кен шығарындыларын қорғандау, су төгу, желдету, бекiту;
технологиялық жабдықты (түйiндердi, бөлшектердi, жекелеген элементтердi) пайдалану, дайындау, монтаждау және жөндеу;
14) залалды кенiштер мен шахталарды жабу жөнiндегi тарату жұмыстары: оқпандарды жабу тау-кен жабдықтарын бөлшектеу, далдаларды тұрғызу ғимараттар мен құрылыстарды бұзу, үстiңгi кешендi бөлшектеу, үстiңгi қабатты қалпына келтiру;
15) тау-кен өндiрiстерiн жобалау және пайдалану, мұнай мен газды бұрғылау жұмыстары (мұнай мен газ өндiрудi жобалау және өндiру);
жобаларды және мұнай-газ кен орындарын игеруге арналған технологиялық регламенттердi жасау;
жобалардың техника-экономикалық негiздемесiн жасау;
мұнай, газ ұңғымаларындағы каротаж жұмыстары;
мұнай, газ ұңғымаларындағы атқылау-жару жұмыстары;
барлау және пайдалану ұңғымаларында жүргiзiлетiн мұнай операцияларының сапасын бақылау;
бұрғылау, соның iшiнде жүзбелi бұрғылау қондырғыларын, мұнай-газ кәсiпшiлiгi, геологиялық барлау және геофизикалық жабдықты, сондай-ақ мұнай-газ теңiз гидротехникалық құрылыстарын пайдалану;
мұнай, газ және су ұңғымаларын, соның iшiнде теңiзде және iшкi су айдындарында бұрғылау;
ұңғымаларды жер астында және күрделi жөндеу; жабдықтар мен агрегаттарды бөлшектеу; ұңғымалар көтергiшiн орнату;
ұңғымаларды жөндеуден кейiн сынау; аспапты жинақтау;
ұңғымаларды жуу, цементтеу, сынап көру және игеру;
мұнай, газ, мұнай-газ конденсатын өндiру, ұңғымаларды консервациялау;
мұнай қабаттарының мұнай беруiн арттыру және ұңғымалардың өнiмдiлiгiн ұлғайту;
мыналарды: құрлықта және теңiзде мұнайдың төгiлуiн, ұңғымалардың өздiгiнен атқылауын, мұнай және газ шығарындыларын (бұрқаққа қарсы жұмыстарды қоспағанда) болдырмау және жою жөнiндегi жұмыстар;
технологиялық жабдықты (түйiндердi, белшектердi, жекелеген элементтердi) дайындау, монтаждау және жөндеу;

16) проектирование и эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов:
проектирование и эксплуатация магистральных газо-, нефтепродуктопроводов;
эксплуатация оборудования, установок насосно-компрессорных станций, резервуарных парков и линейной части магистральных газо-, нефтепродуктопроводов, а также технологического оборудования и скважин подземных хранилищ газа;
техническое обслуживание, капитальный и текущий ремонт (профилактика, осмотр, контроль технического состояния, диагностика состояния сварных швов, соединений и креплений) магистральных трубопроводов, основного и вспомогательного оборудования;
диагностика оборудования насосно-компрессорных станций и линейной части магистральных трубопроводов, в том числе подводных переходов;
техническое обслуживание средств электрохимической защиты от коррозии;
проектирование магистральных газо-, нефтепродуктопроводов;
изготовление (узлов, деталей, отдельных элементов), монтаж и ремонт технологического оборудования.
3. Переработка минерального сырья (за исключением переработки общераспространенных полезных ископаемых).
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
физический, физико-химический, химический, металлургический (пирометаллургия, обжиг, гидрометаллургия, прокаливание) способы передела полезных ископаемых и переработка отходов горного, обогатительного, металлургического и других промышленных производств, содержащих полезное ископаемое;
производство кокса, чугуна, стали (включая прямое получение стали и железа, люнкеритов, модификаторов и экзотермических смесей, сплавов, горячего и холодного проката), литья;
эксплуатация, изготовление (узлов, деталей, отдельных элементов), монтаж и ремонт технологического оборудования;
транспортировка, складирование, хранение образующихся отходов (шлаков, шламов, хвостов обогащения).
4. Эксплуатация, ремонт и строительство систем газификации жилых и коммунально-бытовых объектов.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт систем газоснабжения (газораспределительные пункты, газораспределительные установки, распределительные газовые сети высокого, среднего и низкого давления, эксплуатация и ремонт внутридомовых газовых сетей и оборудования):
присоединение (врезка) вновь построенных участков газопроводов к действующим сетям;
первичный и повторный пуски газа в наружные системы газоснабжения и сооружений на них, а также во внутридомовые газовые сети и приборы;
обход и содержание трасс газопроводов и сооружений на них;
диагностика состояния сетей (сварных швов, соединений, креплений) и сооружений на них, оборудования и агрегатов, контрольная опрессовка сетей и приборов;
защита подземных газопроводов и сооружений на них от электромеханической коррозии;
локализация и ликвидация аварийных ситуаций на газовых сетях и сооружениях на них;
капитальный ремонт и замена малонадежных участков газопроводов и сооружений на них;
планово - предупредительный и текущий ремонт сетей и сооружений на них;
оперативный учет расхода газа потребителям;
выполнение аварийных заявок;
монтаж и демонтаж газовых счетчиков;
монтаж и демонтаж бытовых газовых приборов.

16) магистральды газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын жобалау және пайдалану:
магистральды газ, мұнай өнiмдерi құбырларын жобалау және пайдалану;
сорғы-сығымдаушы станциялардың жабдықтарын, қондырғыларын, магистральды газ, мұнай өнiмдерi құбырларының резервуарлық парктерi мен желiлiк бөлiктерiн, сондай-ақ жер асты газ қоймаларының технологиялық жабдықтары мен ұңғымаларын пайдалану;
магистральды құбырларға, негiзгi және қосалқы жабдыққа техникалық қызмет көрсету, оларды күрделi және ағымдағы жөндеу (қосылған жiктердiң, қосылыстар мен бекiтпелердiң техникалық жай- күйiн профилактикалық тексеру, қарау, бақылау, жай-күйiнiң диагностикасы);
сорғы-сығымдаушы станциялар жабдықтарының және магистральды құбырлардың желiлiк бөлiктерiнiң, соның iшiнде су асты өткелдерiнiң диагностикасы;
коррозиядан қорғаудың электр-химиялық құралдарына техникалық қызмет көрсету;
магистральды газ, мұнай өнiмдерi құбырларын жобалау;
технологиялық жабдықты (түйiндердi, бөлшектердi, жекелеген элементтердi) дайындау.
3. Минералдық шикiзатты қайта өңдеу (кеңiнен таралған пайдалы қазбаларды қайта өңдеудi қоспағанда).
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
пайдалы қазбаларды өңдеудiң физикалық, физика-химиялық, химиялық, металлургиялық (пирометаллургия, күйдiру, гидрометаллургия, тесу) тәсiлдерi және тау-кен, байыту, металлургиялық және басқа да өнеркәсiптiк өндiрiстердiң құрамында пайдалы қазбасы бар қалдықтарын қайта өңдеу;
кокс, шойын, болат (болат пен темiрдi, люнкериттердi, модификаторларды және экзотермикалық қоспаларды, балқымаларды, ыстық және суық илектi тiкелей алуды қоса алғанда), құю өндiрiсi;
технологиялық жабдықты (түйiндердi, бөлшектердi, жекелеген элементтердi) пайдалану, дайындау, монтаждау және жөндеу;
қалыптасатын қалдықтарды (шлактарды, шөгiндiлердi, байыту қалдықтарын) тасымалдау, қоймада сақтау, сақтау.
4. Тұрғын үй және коммуналдық-тұрмыс объектiлерiн газдандыру жүйесiн пайдалану, жөндеу және салу.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
газбен жабдықтау жүйелерiн пайдалану, оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу (газ тарату пункттерi, газ тарату қондырғылары, жоғары, орташа және төмен қысымды газ тарату желiлерi, үйiшiлiк газ желiлерi мен жабдықты пайдалану және жөндеу):
газ құбырларының жаңадан салынған учаскелерiн қолданыстағы желiлерге қосу (орнату);
газбен жабдықтаудың сырттағы жүйелерi мен олардағы құрылыстарға, сондай-ақ үйiшiлiк газ желiлерi мен приборларға газды бастапқы және қайталама беру газ құбырлары мен олардағы құрылыстар трассаларын тексеру және күтiп ұстау;
желiлер мен олардағы құрылыстар (қосылған жiктер, қосылыстар, бекiтпелер), жабдық пен агрегаттар жай-күйiнiң диагностикасы және желiлер мен приборларды бақылау үшiн престеу;
жер асты газ құбырлары мен олардағы құрылыстарды электр- механикалық коррозиядан қорғау;
газ желiлерi мен олардағы құрылыстардағы авариялық жағдайларды оқшаулау және жою;
газ құбырлары мен олардағы құрылыстардағы сенiмсiз учаскелердi күрделi жөндеу және ауыстыру;
желiлер мен олардағы құрылыстарды жоспарлы-алдын ала және ағымдағы жөндеу;
тұтынушыларға газ шығынын жедел есепке алу авариялық өтiнiмдердi орындау;
газ есептегiштердi монтаждау және бөлшектеу тұрмыстық газ приборларын монтаждау және бөлшектеу.

Статья 14. Лицензирование деятельности в сфере
использования атомной энергии
Наличие лицензии требуется для следующих видов деятельности:
1. Размещение, проектирование, сооружение, ввод в эксплуатацию, эксплуатация и вывод из эксплуатации объектов использования атомной энергии, включая объекты добычи, переработки и обогащения полезных ископаемых, содержащих радиоактивные вещества.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) проектирование объектов использования атомной энергии (разработка комплексной технической, конструкторской и технологической документации, содержащей технико-экономическое обоснование, расчеты, чертежи, макеты, сметы, пояснительные записки,
необходимые для сооружения объектов использования атомной энергии, их частей, блоков, систем, конструкций);
2) сооружение объектов использования атомной энергии (всего комплекса, отдельных зданий, частей, блоков, систем, конструкций, вспомогательных помещений);
3) размещение объектов использования атомной энергии;
4) ввод в эксплуатацию объектов использования атомной энергии (всего комплекса, отдельных зданий, частей, блоков, систем, конструкций, вспомогательных помещений);
5) эксплуатация объектов использования атомной энергии (всего комплекса, отдельных зданий, частей, блоков, конструкций, вспомогательных помещений);
6) вывод из эксплуатации объектов использования атомной энергии (всего комплекса, отдельных зданий, частей, блоков, систем, конструкций, вспомогательных помещений).
2. Обращение с ядерными материалами, источниками ионизирующего излучения (кроме рентгендиагностических установок медицинского назначения) и радиоактивными веществами.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) изготовление, производство, хранение и переработка ядерных материалов и радиоактивных веществ;
2) использование и размещение ядерных материалов, радиоактивных веществ, источников ионизирующего излучения, в том числе приборов и установок, содержащих такие источники или
генерирующих ионизирующих излучение;
3) конструирование, изготовление, производство источников ионизирующего излучения, в том числе приборов и установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующих
излучение.
3. Разработка, производство, реализация и использование рентгеновского оборудования, в том числе медицинского.
4. Предоставление услуг в области использования атомной энергии.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядка, перезарядка, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение;

14-бап. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерi үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Құрамында радиоактивтi заттар бар пайдалы қазбаларды өндiру, өңдеу және байыту объектiлерiн қоса алғанда, атом энергиясын пайдалану объектiлерiн орналастыру, жобалау, салу қолданысқа енгiзу, пайдалану және қолданыстан шығару.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн жобалау (атом энергиясын пайдалану объектiлерiн, олардың бөлiктерiн, блоктарын, жүйелерiн, құрастырмаларын салу үшiн қажеттi техника-экономикалық негiздеменi, есептердi, сызбаларды, макеттердi, сметаны, түсiндiрме жазбаны қамтитын кешендi техникалық, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзiрлеу);
2) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн (бүкiл кешендi, жекелеген ғимараттарды, бөлiктердi, блоктарды, жүйелердi, құрастырмаларды, қосалқы үй-жайларды) салу;
3) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн орналастыру;
4) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн (бүкiл кешендi, жекелеген ғимараттарды, бөлiктердi, блоктарды, жүйелердi, құрастырмаларды, қосалқы үй-жайларды) қолданысқа енгiзу;
5) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн (бүкiл кешендi, жекелеген ғимараттарды, бөлiктердi, блоктарды, жүйелердi, құрастырмаларды, қосалқы үй-жайларды) пайдалану;
6) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн (бүкiл кешендi, жекелеген ғимараттарды, бөлiктердi, блоктарды, жүйелердi, құрастырмаларды, қосалқы үй-жайларды) қолданыстан шығару.
2. Ядролық материалдармен, иондаушы сәуле шығару көздерiмен және радиоактивтi заттармен (медициналық мақсаттағы рентген-диагностикалық қондырғылардан басқа) жұмыс iстеу.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) ядролық материалдар мен радиоактивтi заттарды дайындау, өндiру, сақтау және қайта өңдеу;
2) ядролық материалдарды, радиоактивтi заттар мен иондаушы сәуле шығару көздерiн, соның iшiнде құрамында осындай иондар бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын приборлар мен қондырғыларды пайдалану және орналастыру;
3) иондаушы сәуле шығару көздерiн, соның iшiнде құрамында осындай иондар бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын приборлар мен қондырғыларды құрастыру, дайындау, өндiру.
3. Рентгендiк, соның iшiнде медициналық жабдықты әзiрлеу, өндiру, сату және пайдалану.
4. Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) медициналықты қоса алғанда, құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздерi бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын приборлар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, оларды монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу;

2) контроль качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение;
3) разработка проектов, технологий, научно-технической документации в обоснование радиационной или ядерной безопасности, проведение экспертизы, анализа и оценки радиационной или ядерной безопасности.
5. Разработка технической документации, конструирование, изготовление, производство транспортных контейнеров, упаковочных комплектов и материалов, средств, контейнеров для ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных материалов и
радиоактивных отходов.
6. Обращение с радиоактивными отходами.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) сбор и сортировка радиоактивных отходов;
2) дезактивация (очистка от радиоактивного загрязнения) помещений, оборудования и материалов;
3) транспортировка радиоактивных отходов;
4) переработка радиоактивных отходов;
5) хранение и захоронение радиоактивных отходов.
7. Радиационный контроль и радиоэкологические исследования, за исключением деятельности аккредитованных в системе технического регулирования испытательных лабораторий, использующих источники ионизирующего излучения ниже уровня изъятия.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) радиационный контроль территорий, помещений, рабочих мест, товаров, материалов, металлолома, транспортных средств;
2) определение содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды, измерение концентрации радона и других радиоактивных газов;
3) гамма-съемка и другие радиометрические исследования территорий;
4) индивидуальный дозиметрический контроль персонала, населения;
5) радиационная реабилитация и рекультивация территорий и объектов.
8. Транспортировка, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан.
9. Экспорт и импорт источников ионизирующего излучения, ядерных материалов, технологий и оборудования, специальных неядерных материалов, а также материалов, технологий и оборудования двойного назначения.
10. Реализация ядерных материалов, источников ионизирующего излучения и радиоактивных веществ.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) реализация радиоизотопных источников ионизирующего излучения, приборов и установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение;
2) реализация ядерных материалов и радиоактивных веществ, включая радиофармпрепараты;

2) иондаушы сәуле шығару көздерiнiң, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын приборлардың, жабдықтың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау;
3) радиациялық немесе ядролық қауiпсiздiктi негiздеуге жобаларды, технологияларды, ғылыми-техникалық құжаттаманы әзiрлеу, радиациялық немесе ядролық қауiпсiздiкке сараптама, талдау және бағалау жүргiзу.
5. Техникалық құжаттаманы әзiрлеу, ядролық материалдарға, иондаушы сәуле шығару көздерiне, радиоактивтi материалдар мен радиоактивтi қалдықтарға арналған көлiктiк контейнерлердi, орау жиынтықтары мен материалдарын, құралдарды, контейнерлердi құрастыру, дайындау, өндiру.
6. Радиоактивтi қалдықтармен жұмыс iстеу.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) радиоактивтi қалдықтарды жинау және сорттау;
2) үй-жайларды, жабдық пен материалдарды залалсыздандыру (радиоактивтi ластанудан тазарту);
3) радиоактивтi қалдықтарды тасымалдау;
4) радиоактивтi қалдықтарды қайта өңдеу;
5) радиоактивтi қалдықтарды сақтау және көму.
7. Техникалық реттеу жүйесiнде аккредиттелген сынақ зертханаларының қызметiн қоспағанда, радиациялық бақылау және радиоэкологиялық зерттеулер.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) аумақтарды, үй-жайларды, жұмыс орындарын, тауарларды, материалдарды, металл сынықтарын, көлiк құралдарын радиациялық бақылау;
2) тамақ өнiмдерiндегi, материалдардағы, қоршаған орта объектiлерiндегi радионуклидтер құрамын айқындау, радонның және басқа да радиоактивтi газдардың шоғырлануын өлшеу;
3) аумақтарды гаммалық суретке түсiру және басқа да радиометрикалық зерттеулер;
4) персоналды, халықты дозиметрикалық жеке бақылау;
5) аумақтар мен объектiлердi радиациялық оңалту және қопсыту.
8. Транзиттiктi қоса алғанда, ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде тасымалдау.
9. Иондаушы сәуле шығару көздерiнiң, ядролық материалдардың, технологиялар мен жабдықтың, ядролық емес арнайы материалдардың, сондай-ақ қосарлы мақсаттағы материалдардың, технологиялар мен жабдықтың экспорты және импорты.
10. Ядролық материалдарды, иондаушы сәуле шығару көздерiн және радиоактивтi заттарды сату.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) иондаушы сәуле шығарудың радиоизотопты көздерiн, құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын приборлар мен жабдықты сату;
2) радио-фармациялық препараттарды қоса алғанда, ядролық материалдарды және радиоактивтi заттарды сату;

3) реализация приборов и оборудования, содержащих источники ионизирующего излучения и радиоактивные вещества в количествах, превышающих уровень изъятия.
11. Деятельность в местах проведенных ядерных взрывов.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) поиск, разведка, добыча, переработка полезных ископаемых;
2) геологопоисковые, геофизические, гидрогеологические, инженерно-геологические, сейсморазведочные, геоэкологические работы;
3) радиоэкологические мониторинг и исследования;
4) другая хозяйственная деятельность на загрязненных территориях.
12. Физическая защита ядерных установок и ядерных материалов.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) проектирование, монтаж, ввод в эксплуатацию, эксплуатация, обслуживание, ремонт и наладка систем физической защиты объектов использования атомной энергии;
2) предоставление услуг по разработке проектной угрозы для объектов использования атомной энергии;
3) обеспечение физической безопасности объектов использования атомной энергии, включая ядерные установки, объекты и транспортные средства, имеющие ядерные или другие радиоактивные материалы;
4) обеспечение физической защиты при транспортировке ядерных и других радиоактивных материалов по территории Республики Казахстан.
13. Специальная подготовка и переподготовка специалистов и персонала.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) для работы на объектах использования атомной энергии;
2) по радиационной безопасности для промышленности, сельского хозяйства, ветеринарии, медицины, науки;
3) по дозиметрии и радиометрии;
4) по неразрушающим методам контроля с использованием источников ионизирующего излучения, включая рентгенографию, радиографию и другие ядерно-физические методы.
Статья 15. Лицензирование деятельности в области оборота
ядовитых веществ
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Производство, переработка, перевозка, приобретение, хранение, реализация, использование, уничтожение ядов по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
2. Деятельность по производству (формуляции), реализации, применению пестицидов (ядохимикатов), а также ввозу пестицидов (ядохимикатов) и исходных компонентов для их производства, за исключением опытных образцов для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований.
Статья 16. Лицензирование деятельности в сфере технической
безопасности
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Проектирование, монтаж, наладка и техническое обслуживание средств охранной сигнализации.

3) құрамындағы иондаушы сәуле шығару көздерi мен радиоактивтi заттардың саны алып қою деңгейiнен жоғары приборлар мен жабдықты сату.
11. Ядролық жарылыстар жүргiзiлген жерлердегi қызмет.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) пайдалы қазбаларды iздеу, барлау, өндiру, өңдеу;
2) геологиялық iздеу, геофизикалық, гидрогеологиялық, инженерлiк-геологиялық, сейсмикалық барлау, геоэкологиялық жұмыстар;
3) радиоэкологиялық мониторинг және зерттеулер;
4) ластанған аумақтардағы басқа да шаруашылық қызмет.
12. Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) атом энергиясын пайдалану объектiлерiн физикалық қорғау жүйелерiн жобалау, монтаждау, қолданысқа енгiзу, пайдалану, қызмет көрсету жөндеу және ретке келтiру;
2) атом энергиясын пайдалану объектiлерi үшiн жобалық қауiптi әзiрлеу жөнiнде қызметтер көрсету;
3) ядролық қондырғыларды және ядролық немесе басқа радиоактивтi материалдары бар объектiлер мен көлiк құралдарын қоса алғанда, атом энергиясын пайдалану объектiлерiнiң физикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
4) ядролық және басқа радиоактивтi материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдаған кезде физикалық қорғауды қамтамасыз ету.
13. Мамандар мен персоналды арнайы даярлау және қайта даярлау.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) атом энергиясын пайдалану объектiлерiндегi жұмыс үшiн;
2) өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, ветеринария, медицина, ғылым үшiн радиациялық қауiпсiздiк бойынша;
3) дозиметрия және радиометрия бойынша;
4) рентгенографияны, радиографияны және басқа да ядролық-физикалық әдiстердi қоса алғанда, иондаушы сәуле шығару көздерiн пайдалана отырып бақылаудың зиян келтiрмейтiн әдiстерi бойынша.
15-бап. Улы заттар айналымы саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбе бойынша уларды өндiру, өңдеу, тасымалдау, сатып алу, сақтау, сату, пайдалану, жою.
2. Тiркеу, өндiру сынақтары мен ғылыми зерттеулерге арналған тәжiрибелiк нұсқаларды қоспағанда, пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляция), сату, қолдану, сондай-ақ пестицидтердi (улы химикаттарды) және оларды өндiруге арналған негiзгi құрамдауыштарды әкелу жөнiндегi қызмет.
16-бап. Техникалық қауiпсiздiк саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Күзет белгiсiн беру құралдарын жобалау, монтаждау, ретке келтiру және оларға техникалық қызмет көрсету.

2. Проектирование пожарной сигнализации и противопожарной автоматики.
Статья 17. Лицензирование деятельности в сфере охраны
окружающей среды
Наличие лицензии требуется для занятия экологически опасными видами хозяйственной деятельности.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) использование земель:
техническая рекультивация земель, загрязненных токсическими, радиоактивными и другими опасными вредными веществами;
2) обработка, хранение и удаление отходов производства:
сжигание, химическая обработка, хранение и захоронение опасных отходов производства 1-2 класса опасности, трансграничная перевозка в связи с выполнением обязательств Республики Казахстан по Базельской  конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением;
3) производство с использованием озоноразрушающих веществ, а также ремонт, монтаж, обслуживание оборудований, содержащих озоноразрушающие вещества;
4) ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции.
Статья 18. Лицензирование деятельности в сфере транспорта
Наличие лицензии требуется для перевозки опасных грузов железнодорожным, морским, речным, автомобильным транспортом.
Глава 4. Лицензирование видов деятельности, имеющих особо
важное государственное значение
Статья 19. Лицензирование деятельности в сфере оборота
наркотических средств, психотропных веществ,
прекурсоров
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) разработка, производство, переработка, перевозка, пересылка, приобретение, хранение, распределение, реализация, использование, уничтожение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) культивирование, сбор, заготовка растений и трав, содержащих наркотические средства и психотропные вещества;
3) производство, перевозка, приобретение, хранение, распределение, реализация, использование, уничтожение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения.
Статья 20. Лицензирование деятельности в сфере обеспечения
информационной безопасности
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Все виды деятельности по технической защите государственных секретов:
разработка, производство, ремонт и сервисное обслуживание технических средств защиты государственных секретов;
монтаж, установка, обслуживание технических средств защиты государственных секретов, проверка эффективности защищенности, поиск технических каналов утечки сведений, составляющих государственные секреты.

2. Өрт белгiсiн берудi және өртке қарсы автоматиканы жобалау.
17-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметтi лицензиялау
Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) жердi пайдалану:
токсикологиялық, радиоактивтi және басқа да қауiптi зиянды заттармен ластанған жердi техникалық қопсыту;
2) өндiрiс қалдықтарын өңдеу, сақтау және жою:
өндiрiстiң қауiптiлiгi 1-2 сыныптағы қауiптi қалдықтарын өртеу, химиялық өңдеу, сақтау және көму, Қазақстан Республикасының Қауiптi қалдықтарды шекарааралық тасымалдауды және оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясы бойынша мiндеттемелерiн орындауға байланысты трансшекаралық тасымалдау;
3) озонды бүлдiретiн заттар пайдаланылатын өндiрiс, сондай-ақ құрамында озонды бүлдiретiн заттар бар жабдықтарды жөндеу, монтаждау, оларға қызмет көрсету;
4) озонды бүлдiретiн заттарды және олар құрамында бар өнiмдердi Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету.
18-бап. Көлiк саласындағы қызметтi лицензиялау
Қауiптi жүктердi темiр жол, теңiз, өзен, автомобиль көлiгiмен тасымалдау үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
4-тарау. Аса маңызды мемлекеттiк мәнi бар қызмет
түрлерiн лицензиялау
19-бап. Есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметтi лицензиялау
Есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметпен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеу, өндiру, өңдеу, тасымалдау, жөнелту, сатып алу, сақтау, тарату, өткiзу, пайдалану, жою;
2) құрамында есiрткi құралдары және психотроптық заттар бар өсiмдiктер мен шөптердi өсiру, жинау, дайындау;
3) есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды денсаулық сақтау жүйесiнде өндiру, тасымалдау, сатып алу, сақтау, тарату, өткiзу, пайдалану, жою.
20-бап. Ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Мемлекеттiк құпияларды техникалық қорғау жөнiндегi барлық қызмет түрлерi:
мемлекеттiк құпияларды қорғаудың техникалық құралдарын әзiрлеу, өндiру, жөндеу және оларға сервистiк қызмет көрсету;
мемлекеттiк құпияларды қорғаудың техникалық құралдарын монтаждау, орнату, оларға қызмет көрсету, қорғалу тиiмдiлiгiн тексеру, мемлекеттiк құпияларды қамтитын мәлiметтердiң жасырын таралуының техникалық арналарын iздеу.

2. Разработка и реализация (в том числе иная передача) средств критопографической защиты информации.
При лицензировании деятельности в сфере обеспечения инфоррмационной безопасности в утверждаемых Правительством Республики Казахстан правилах могут устанавливаться специальные условия, порядок, сроки выдачи лицензии, а также специальные сроки проведения проверок и отчетности.
Статья 21. Лицензирование деятельности в сфере оборота
вооружения, военной техники и отдельных видов оружия
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Деятельность, связанная с разработкой, производством, ремонтом и реализацией специальных технических средств.
2. Разработка, производство, ремонт и реализация боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, а также специальных материалов и оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание.
2. Разработка, производство и реализация взрывчатыми материалами, пиротехническими веществами и изделиями с их применением.
3. Ликвидация (уничтожение, утилизация, захоронение) и переработка высвобождаемых военно-технических средств.
4. Разработка, производство, ремонт, торговля, приобретение, коллекционирование, экспонирование огнестрельного гражданского и служебного оружия и патронов к нему, боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему, холодного оружия, а также газового оружия и
патронов к нему.
5. Разработка, производство, торговля, приобретение, экспонирование гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Статья 22. Лицензирование деятельности в сфере
использования космического пространства
Наличие лицензии требуется для занятия всеми видами деятельности, связанной с использованием космического пространства, включая создание, производство, эксплуатацию, ремонт и модернизацию ракетно-космической техники, использование наземной инфраструктуры для обеспечения ее функционирования (полигон, командно-измерительный комплекс, стендовая база и другие).
Статья 23. Лицензирование деятельности в сфере образования
Наличие лицензии требуется для занятия образовательной деятельностью:
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
дошкольных и внешкольных организаций;
юридических лиц, реализующих специализированные и специальные образовательные программы;
юридических лиц, реализующих основные образовательные программы начального общего, основного общего или среднего общего, начального профессионального образования, в том числе по профессиям, среднего профессионального, высшего профессионального, послевузовского профессионального образования, в том числе по специальностям;
юридических лиц, реализующих духовные образовательные программы;
международных и иностранных юридических лиц.

2. Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзiрлеу және өткiзу (соның iшiнде өзге де беру).
Ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы қызметтi лицензиялаған кезде Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн ережеде лицензия берудiң арнайы шарттары, тәртiбi, мерзiмi, сондай-ақ тексеру жүргiзу мен есептiлiктiң арнайы мерзiмдерi белгiленуi мүмкiн.
21-бап. Қару-жарақ, әскери техника және жекелеген қару түрлерi айналымы саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Арнайы техникалық құралдарды әзiрлеуге, өндiруге, жөндеуге және өткiзуге байланысты қызмет.
2. Жарылғыш материалдарды, пиротехникалық заттар мен оларды пайдаланумен жасалған бұйымдарды әзiрлеу, өндiру және сату.
3. Босатылатын әскери-техникалық құралдарды жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу.
4. Азаматтық және қызметтiк атыс қаруы мен оның патрондарын, жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын, суық қаруды, сондай-ақ газ қаруы мен оның патрондарын әзiрлеу, өндiру, жөндеу, сату, сатып алу, коллекциялау, экспонаттау.
5. Азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданумен жасалған бұйымдарды әзiрлеу, өндiру, сату, сатып алу, экспонаттау.
22-бап. Ғарыш кеңiстiгiн пайдалану саласындағы қызметтi лицензиялау
Зымыран-ғарыш техникасын жасауды, өндiрудi, пайдалануды, жөндеудi және жаңғыртуды, оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн жер үстi инфрақұрылымдарын (полигонды, командалық-өлшеу кешенiн, қабырғалық базаны және басқаларын) пайдалануды қоса алғанда, ғарыш кеңiстiгiн пайдалануға байланысты барлық қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
23-бап. Бiлiм беру саласындағы қызметтi лицензиялау
Бiлiм беру қызметiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдар;
мамандандырылған және арнайы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалар;
жалпы бастауыш, жалпы негiзгi немесе жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, соның iшiнде кәсiптер бойынша, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары, жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк, соның iшiнде мамандықтар бойынша бiлiм берудiң негiзгi бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалар;
дiни бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалар;
халықаралық және шетелдiк заңды тұлғалар.

Статья 24. Лицензирование деятельности в сфере средств
массовой информации
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью по организации телевизионного и (или) радиовещания.
Статья 25. Лицензирование деятельности в сфере сельского,
водного и лесного хозяйства, землеустройства,
геодезии и картографии
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деетельности:
1. Заготовка древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемая лесопользователями, и работы по распиловке круглого леса.
2. Специальное водопользование.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) забор и использование воды в объеме свыше пятидесяти кубических метров в сутки из поверхностных водных объектов для нужд сельского хозяйства, промышленности, энергетики, рыбоводства;
2) забор и подача воды из поверхностных водных объектов вторичному водопользователю.
3. Производство топографо-геодезических и картографических работ государственного назначения:
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) производство топографо-геодезических работ;
2) производство картографических работ.
Статья 26. Лицензирование деятельности в сфере
здравоохранения
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Медицинская, врачебная деятельность.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) первичная (доврачебная) медико-санитарная помощь;
2) скорая медицинская помощь;
диагностика:
3) лабораторная диагностика:
- бактериологические исследования;
- биохимические исследования;
- иммунологические исследования;
- лабораторная диагностика вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-диагностика);
- общеклинические исследования;
- серологические исследования;
- цитологические исследования;
4) патологическая анатомия;
5) радиологическая диагностика;
6) рентгенологическая диагностика;
7) ультразвуковая диагностика;
8) функциональная диагностика;
9) эндоскопическая диагностика;
амбулаторно-поликлиническая и/или стационарная медицинская помощь взрослому и/или детскому населению - по специальностям:
10) акушерство и гинекология (включая вспомогательные репродуктивные технологии);
11) аллергология и иммунология;
12) анестезиология и реаниматология;
13) андрология;
14) валеология;
15) гематология;
16) гипербарическая оксигенотерапия;
17) дерматовенерология;
18) дерматокосметология;
19) диетология;
20) инфекционные болезни;
21) массаж;
22) наркология;
23) невропатология;
24) неонатология;
25) общая врачебная практика, семейный врач;
26) онкология, маммология;
27) оториноларингология;
28) офтальмология;
29) педиатрия;

24-бап. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы қызметтi лицензиялау
Телевизиялық және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметпен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
25-бап. Ауыл және орман шаруашылығы, жерге орналастыру геодезия және картография саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Мемлекеттiк орман қорының учаскелерiнде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау және бөрене тiлу жөнiнде қызметтер көрсету.
2. Арнайы су пайдалану.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) ауыл шаруашылығы, өнеркәсiп, энергетика, балық өсiру мұқтаждары үшiн жер үстi су объектiлерiнен тәулiгiне елу текше метрден жоғары көлемде су алу және пайдалану;
2) жер үстi су объектiлерiнен кейiнгi су пайдаланушыға су алу және беру.
3. Мемлекеттiк мақсаттағы топография-геодезиялық және картографиялық жұмыстар өндiрiсi:
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) топография-геодезиялық жұмыстар өндiрiсi;
2) картографиялық жұмыстар өндiрiсi.
26-бап. Денсаулық сақтау саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Медициналық, дәрiгерлiк қызмет.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) бастапқы (дәрiгерге дейiнгi) медициналық-санитарлық көмек;
2) жедел медициналық көмек;
диагностика:
3) зертханалық диагностика:
бактериологиялық зерттеулер;
биохимиялық зерттеулер;
иммунологиялық зерттеулер;
адамның иммунитет тапшылығының вирусын зертханалық диагностикалау (АҚТҚ-диагностика);
жалпы клиникалық зерттеулер;
серологиялық зерттеулер;
цитологиялық зерттеулер.
4) дерттану анатомиясы;
5) радиологиялық диагностика;
6) рентгенологиялық диагностика;
7) ультрадыбыстық диагностика;
8) функционалдық диагностика;
9) эндоскопиялық диагностика;
ересектерге және/немесе балаларға мамандықтар бойынша амбулаториялық-емханалық және/немесе тұрақты медициналық көмек:
10) акушерлiк және гинекология (ұрпақты болудың қосалқы технологиясын қоса алғанда);
11) аллергология және иммунология;
12) анестезиология және реаниматология;
13) андрология;
14) валеология;
15) гематология;
16) гипербариялық оттекпен емдеу;
17) дерматовенерология;
18) дерматокосметология;
19) емдемтану;
20) жұқпалы аурулар;
21) массаж;
22) наркология;
23) невропатология;
24) неонатология;
25) жалпы дәрiгерлiк практика, отбасылық дәрiгер;
26) онкология, маммология;
27) оториноларингология;
28) офтальмология;
29) педиатрия;

30) психиатрия;
31) психотерапия, медицинская психология;
32) радиология;
33) сексопатология;
34) спортивная медицина и лечебная физкультура;
35) стоматология:
- терапевтическая;
- хирургическая;
- ортопедическая;
- ортодонтическая;
36) терапия:
- общая;
- гастроэнтерология;
- кардиология;
- нефрология;
- профпатология;
- пульмонология;
- ревматология;
37) травматология, ортопедия и камбустиология;
38) токсикология;
39) трансплантология;
40) урология;
41) физиотерапия;
42) фтизиатрия;
43) хирургия:
абдоминальная;
ангиохирургия;
кардиохирургия;
микрохирургия;
нейрохирургия;
общая;
пластическая;
торакальная;
эндоскопическая;
44) эндокринология;
экспертная медицинская деятельность:
45) экспертиза временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности (профилактический и периодический медицинский осмотр);
46) экспертиза психиатрическая, в том числе судебно-психиатрическая, наркологическая и судебно-наркологическая;
47) нетрадиционная медицинская деятельность:
народная медицина (целительство), в том числе для лиц, не имеющих медицинского образования;
гомеопатия;
герудотерапия;
мануальная терапия;
рефлексотерапия;
фитотерапия и лечение средствами природного происхождения;
48) санаторное лечение:
бальнеотерапия;
гидротерапия;
парафиноозокеритогрязелечение;
49) заготовка крови;
санитарно-гигиеническая и противоэпидемическая медицинская деятельность:
50) гигиеническое обучение населения;
51) санитарно-эпидемиологическая экспертиза;
52) санитарно-гигиенические и лабораторные исследования:
бактериологические;
вирусологические;
измерение шума, вибрации, электромагнитных полей и других физических факторов;
паразитологические;
радиометрия и дозиметрия;
санитарно-химические;
токсикологические.
2. Виды фармацевтической деятельности: производство, оптовая и розничная реализация лекарственных средств.
Статья 27. Лицензирование деятельности в сфере
обслуживания физических и юридических лиц
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Предоставление социального обслуживания одиноких инвалидов, инвалидов из числа психоневрологических больных, детей-инвалидов, нуждающихся по состоянию здоровья в постоянном постороннем уходе и медицинском обслуживании в негосударственных медико-социальных организациях.
2. Адвокатская деятельность.
3. Нотариальная деятельность.
Статья 28. Лицензирование деятельности в сфере ветеринарии
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью в области ветеринарии.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
производство и реализация препаратов ветеринарного назначения;
реализация лекарственных средств, биологических препаратов для ветеринарных целей;
ветеринарно-санитарная экспертиза продуктов и сырья животного происхождения;
ветеринарная лечебно-профилактическая деятельность.

30) психиатрия;
31) психотерапия, медициналық психология;
32) радиология;
33) сексопатология;
34) спорттық медицина және емдiк дене шынықтыру;
35) стоматология:
терапиялық;
хирургиялық;
ортопедиялық;
ортодонттық;
36) терапия:
жалпы;
гастроэнтерология;
кардиология;
нефрология;
профпатология;
пульмонология;
ревматология;
37) травматология, ортопедия және камбустиология;
38) токсикология;
39) трансплантология;
40) урология;
41) физиотерапия;
42) фтизиатрия;
43) хирургия:
абдоминальды;
ангиохирургия;
кардиохирургия;
микрохирургия;
нейрохирургия;
жалпы;
пластикалық;
торакальды;
эндоскопиялық;
44) эндокринология:
сараптамалық медициналық қызмет;
45) уақытша еңбекке жарамсыздық пен кәсiптiк жарамдылық сараптамасы (профилактикалық және мерзiмдi медициналық тексеру);
46) психиатриялық, соның iшiнде сот-психиатриялық, наркологиялық және сот-наркологиялық сараптама;
47) дәстүрлi емес медициналық қызмет:
халықтық медицина (емшiлiк), соның iшiнде медициналық бiлiмi жоқ тұлғалар үшiн;
гомеопатия;
гирудотерапия;
қолмен емдеу;
рефлекс арқылы емдеу;
шөптермен емдеу және табиғи құралдармен емдеу;
48) санаторийлiк емдеу:
бальнеотерапия;
сумен емдеу;
парафиноозокериттiк балшықпен емдеу;
49) қан дайындау:
санитарлық-гигиеналық және iндетке қарсы медициналық қызмет;
50) халықты гигиенаға үйрету;
51) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама;
52) санитарлық-гигиеналық және зертханалық зерттеулер:
бактериологиялық;
вирусологиялық;
шуды, дiрiлдi, электромагниттiк өрiстердi және басқа да физикалық факторларды өлшеу;
паразитологиялық;
радиометрия және дозиметрия;
санитарлық-химиялық;
токсикологиялық.
2. Фармацевтикалық қызмет түрлерi: дәрiлiк заттарды өндiру, көтерме және бөлшек сату.
27-бап. Жеке және заңды тұлғаларға қызмет көрсету саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Денсаулығының жай-күйiне қарай үнемi басқа бiреулердiң күтiмiне және мемлекеттiк емес медициналық-әлеуметтiк ұйымдардағы медициналық қызметке мұқтаж жеке басты мүгедектерге, психоневрологиялық науқас мүгедектерге, мүгедек балаларға әлеуметтiк қызмет көрсету.
2. Адвокаттық қызмет.
3. Нотариаттық қызмет.
28-бап. Ветеринария саласындағы қызметтi лицензиялау
Ветеринария саласындағы қызметпен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндiру және өткiзу;
ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды, биологиялық препараттарды сату;
жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатқа ветеринариялық-санитарлық сараптама жүргізу;
ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызмет.

Статья 29. Лицензирование деятельности в сфере информатизации и связи
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства.
Статья 30. Лицензирование деятельности в судебно-экспертной сфере
Наличие лицензии требуется для занятия судебно-экспертной деятельностью.
Статья 31. Лицензирование деятельности в области культуры
Наличие лицензии требуется для осуществления археологических и (или) реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
Глава 5. Лицензирование частных предпринимательских видов деятельности
Статья 32. Лицензирование деятельности в финансовой сфере
и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1) банковские операции, осуществляемые банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций:
прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;
прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
открытие и ведение корреспондентских счетов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
открытие и ведение металлических счетов физических и юридических лиц, на которых отражается физическое количество аффинированных драгоценных металлов и монет из драгоценных металлов, принадлежащих данному лицу;
кассовые операции: прием и выдача наличных денег при осуществлении одной из банковских операций, предусмотренных абзацами вторым, третьим, седьмым - десятым настоящего подпункта, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;
переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег;
учетные операции: учет (дисконт) векселей и иных долговых обязательств физических и юридических лиц;
банковские заемные операции: предоставление банком, ипотечной организацией, брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и юридическим лицом, единственным акционером (участником) которого является государство, кредитов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности;
организация обменных операций с иностранной валютой;
межбанковский клиринг: сбор, сверка, сортировка и подтверждение платежей, а также проведение их взаимозачета и определение чистых позиций участников клиринга - банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
выпуск платежных карточек;
инкассация банкнот, монет и ценностей;
прием на инкассо платежных документов (за исключением векселей);
открытие (выставление) и подтверждение аккредитива и исполнение обязательств по нему;
выдача банками банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
выдача банками банковских поручительств и иных обязательств за третьих лиц, предусматривающих исполнение в денежной форме.
нные операции, осуществляемые банками:
покупку, прием в залог, учет, хранение и продажу аффинированных драгоценных металлов (золота, серебра, платины, металлов платиновой группы) в слитках, монет из драгоценных металлов;
покупку, прием в залог, учет, хранение и продажу ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и драгоценные камни;
операции с векселями: принятие векселей на инкассо, предоставление услуг по оплате векселя плательщиком, а также оплата домицилированных векселей, акцепт векселей в порядке посредничества;
осуществление лизинговой деятельности;
выпуск собственных ценных бумаг (за исключением акций);
факторинговые операции: приобретение прав требования платежа с покупателя товаров (работ, услуг) с принятием риска неплатежа;
форфейтинговые операции (форфетирование): оплату долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца;
доверительные операции: управление деньгами, правами требования по ипотечным займам и аффинированными драгоценными металлами в интересах и по поручению доверителя;
сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, в документарной форме, документов и ценностей клиентов,включая сдачу в аренду сейфовых ящиков, шкафов и помещений;

29-бап. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы қызметтi лицензиялау
Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кiлтiнiң электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кiлтiне сәйкестiгiн куәландыру жөнiндегi, сондай-ақ тiркеу куәлiгiнiң дұрыстығын растау жөнiндегi қызметпен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
30-бап. Сот-сараптама саласындағы қызметтi лицензиялау
Сот-сараптама қызметiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
31-бап. Мәдениет саласындағы қызметтi лицензиялау
Тарих пен мәдениет ескерткiштерiде археологиялық және (немесе) жөндеу-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
5-тарау. Жеке кәсiпкерлiк қызмет түрлерiн лицензиялау
32-бап. Қаржы саласындағы қызметтi және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1) банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жүргiзетiн банк операциялары;
заңды және тұлғалардың депозиттерiн қабылдау, банк шоттарын ашу және жүргізу;
жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдау, банк шоттарын ашу және жүргiзу;
банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттiк шоттарын ашу және жүргiзу;
жеке және заңды тұлғалардың металл шоттарын ашу және жүргiзу, оларда осы тұлғаға тиесiлi тазартылған қымбат бағалы металдардың нақты саны көрсетiледi;
кассалық операциялар: осы тармақшаның екiншi, үшiншi, жетiншi - оныншы абзацтарында көзделген банк операцияларының бiрiн жүзеге асыру кезiнде қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта есептеудi, сорттауды, орауды, сақтауды қоса алғанда, оны қабылдау және беру;
аударымдық операциялары: жеке және заңды тұлғалардың төлемдер ақша аударымдары жөнiндегi тапсырмаларын орындау;
есепке алу операциялары: жеке және заңды тұлғалардың вексельдерiн және өзге де борыштық мiндеттемелерiн есепке алу (дисконт);
банктiк қарыз операциялары: номиналды ұстаушы ретiнде клиенттердiң шотын жүргiзу құқығы бар банктiң, ипотекалық ұйымның, брокердiң және (немесе) дилер мен жалғыз акционерi (қатысушысы) мемлекет болып табылатын заңды тұлғаның төлем жасалу, мерзiмдiк және қайтарылу шарттарында ақшалай нысанда кредиттер беруi;
шетелдiк валютамен жасалатын айырбас операцияларын ұйымдастыру;
шетелдiк валютамен айырбас операцияларын ұйымдастыру;
банкаралық клиринг: төлемдердi жинау, салыстыру, сұрыптау және растау, сондай-ақ оларды өзара есепке алуды жүргiзу және клирингке қатысушы - банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың таза ұстанымдарын айқындау;
төлем карточкаларын шығару;
банкноталарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау;
төлем құжаттарын (вексельдерден басқа) инкассоға қабылдау аккредитив ашу (шығару) және оны растау және ол бойынша мiндеттемелердi орындау;
ақшалай нысанда орындау көзделетiн банк кепiлдiктерiн беру;
үшiншi тұлғалар үшiн ақшалай нысанда орындау көзделетiн банктiк тапсырмалар мен өзге де мiндеттемелердi беру;
банктер жүзеге асыратын өзге де операциялар:
тазартылған қымбат бағалы құйма металдарды (алтын, күмiс, платина, платина тобының металдары), қымбат бағалы металдардан жасалған монеталарды сатып алу, кепiлге қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
құрамында қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар бар зергерлiк бұйымдарды сатып алу, кепiлге қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
вексельдермен жасалатын операциялар: вексельдердi инкассоға қабылдау, төлеушiнiң вексельдерге ақы төлеуi жөнiнде қызметтер көрсету, сондай-ақ домицильдендiрiлген вексельдерге ақы төлеу, делдалдық тәртiппен вексельдердiң акцептi;
лизингтiк қызметтi жүзеге асыру;
меншiктi бағалы қағаздарды (акциялардан басқа) шығару;
факторингтiк операциялар: төлем жасамау тәуекелiн қабылдай отырып, сатып алушыдан тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) ақы төлеудi талап ету құқығын иелену;
форфейтингтiк операциялар (форфертингтеу): сатушыға айналым түспейтiн жолмен вексель сатып алу арқылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алушының борыш мiндеттемесiне ақы төлеу;
сейфтiк операциялар: сейф жәшiктерiн, шкафтар мен үй-жайларды жалға берудi қоса алғанда, клиенттердiң құжаттамалық нысанда шығарылған бағалы қағаздарын, құжаттары мен құндылықтарын сақтау жөнiндегi қызметтер;

2) по отрасли "страхование жизни" в пределах следующих классов страхования
страхование жизни;
аннуитетное страхование;
страхование к наступлению определенного события в жизни;
страхование жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховщика;
по отрасли "общее страхование" в пределах следующих классов страхования:
страхование от несчастных случаев;
страхование на случай болезни;
страхование автомобильного транспорта;
страхование железнодорожного транспорта;
страхование воздушного транспорта;
страхование водного транспорта;
страхование грузов;
страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в абзацах девятом - тринадцатом настоящего подпункта;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в абзацах пятнадцатом - семнадцатом настоящего подпункта;
страхование займов;
ипотечное страхование;
страхование гарантий и поручительств;
страхование от прочих финансовых убытков;
страхование судебных расходов.
Виды обязательного страхования, установленные законодательными актами, и являющиеся отдельными классами страхования:
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов;
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности аудиторов и аудиторских организаций;
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента;
обязательное страхование в растениеводстве;
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам;
обязательное страхование гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
3) Деятельность по перестрахованию.
Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "общее страхование", имеет право получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования исключительно в отрасли "общее страхование".
Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли жизни "страхование жизни", имеет право получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования исключительно в отрасли "страхование жизни".
Перестраховочная организация, осуществляющая перестрахование как исключительный вид деятельности на основании лицензии по перестрахованию, вправе осуществлять перестрахование по всем классам страхования в отраслях "страхование жизни" и "общее страхование";

2) "өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша мынадай сақтандыру сыныптары шегiнде:
өмiрдi сақтандыру;
аннуитеттiк сақтандыру;
өмiрде белгiлi бiр оқиғаның болуына сақтандыру;
өмiрдi сақтандырушының инвестициялық кiрiсiне сақтанушының қатысуы арқылы сақтандыру;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша мынадай сақтандыру сыныптары шегiнде:
қайғылы оқиғалардан сақтандыру
аурудан сақтандыру;
автомобиль көлiгiн сақтандыру;
темiр жол көлiгiн сақтандыру;
әуе көлiгiн сақтандыру;
су көлiгiн сақтандыру;
жүктердi сақтандыру;
осы тармақшаның оныншы - он үшiншi абзацтарында көрсетiлген сыныптарды қоспағанда, мүлiктi зияннан сақтандыру;
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру;
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру;
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру;
осы тармақшаның он бесiншi - он жетiншi абзацтарында көрсетiлген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершiлiктi сақтандыру;
қарыздарды сақтандыру;
ипотекалық сақтандыру;
кепiлдiктер мен кепiлдемелердi сақтандыру;
өзге де қаржы шығындарынан сақтандыру;
сот шығыстарын сақтандыру.
Заңнамалық актiлерде белгiленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын мiндеттi сақтандыру түрлерi:
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру;
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру;
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру;
аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру;
туроператор мен турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру;
өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру;
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру;
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру.
3) Қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет.
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы тек "жалпы сақтандыру" саласында ғана сақтандырудың барлық түрлерi бойынша қайта сақтандыру жөнiнде лицензия алуға және қызметтi жүзеге асыруға құқылы.
"Өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы тек "өмiрдi сақтандыру" саласында ғана сақтандырудың барлық түрлерi бойынша қайта сақтандыру жөнiнде лицензия алуға және қызметтi жүзеге асыруға құқылы.
Қайта сақтандыруды қайта сақтандыру жөнiндегi лицензия негiзiнде қызметтiң ерекше түрi ретiнде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы "өмiрдi сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салалары бойынша сақтандырудың барлық түрлерi бойынша қайта сақтандыруды жүзеге асыруға құқылы.

4) Деятельность страхового брокера;
5) Актуарная деятельность на страховом рынке;
6) Брокерская деятельность;
7) Дилерская деятельность;
8) Деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
9) Деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
10) Деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами;
11) Кастодиальная деятельность;
12) Трасфер-агентская деятельность;
13) Деятельность по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами;
14) Деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществлению выплаты пенсионных выплат;
15) Деятельность кредитного бюро.
Статье 33. Лицензирование деятельности в сфере архитектуры,
градостроительства и строительства
Наличие лицензии требуется для занятия проектно-изыскательскими, экспертными, строительно-монтажными работами, работами по производству строительных материалов, изделий и конструкций.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1. Инженерно-геодезические и инженерно-геологические изыкания:
1) построение и закладка геодезических центров;
2) инженерно-гидрологические работы;
3) создание планово-высотных съемочных сетей;
4) топографические съемки в масштабах 1:5000-1:200;
5) съемка подземных коммуникаций и сооружений, трассирование и съемка линейных сооружений;
6) геодезические работы, связанные с переносом в натуру с привязкой инженерно-геологических выработок, геофизических и других точек изысканий;
7) геофизические исследования, рекогносцировка и съемка;
8) полевые исследования грунтов, гидрогеологические исследования;
9) лабораторные исследования грунтов, подземных вод, оснований и фундаментов.
2. Разработка градостроительной документации:
1) планировочная документация (генпланы населенных пунктов, проекты детальной планировки, застройки районов, микрорайонов, кварталов и отдельных участков);
2) транспортные схемы, внешний транспорт, улично-дорожная сеть;
3) схемы сетей теплоснабжения;
4) схемы сетей водоснабжения, канализационных сетей;
5) схемы сетей газоснабжения;
6)схемы сетей энергоснабжения;
7) схемы сетей телекоммуникаций и связи.
3. Архитектурное проектирование зданий и сооружений I или II и III уровня ответственности:
1) генеральные планы объектов, проекты благоустройства и организации рельефа;
2) объекты производственного назначения;
3) жилищно-гражданские здания и сооружения, включая реконструкцию и реставрацию зданий и сооружений (кроме памятников истории и культуры).

4) Сақтандыру брокерiнiң қызметi;
5) Сақтандыру нарығындағы актуарийлiк қызмет;
6) Брокерлiк қызмет;
7) Дилерлiк қызмет;
8) Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмi жүйесiн жүргiзу жөнiндегi қызмет;
9) Инвестициялық портфелдi басқару жөнiндегi қызмет;
10) Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызмет;
11) Кастодиандық қызмет;
12) Трансфер-агенттiк қызмет;
13) Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен жасалатын сауда-саттықты ұйымдастыру жөнiндегi қызмет;
14) Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызмет;
15) Кредиттiк бюро қызметi.
33-бап. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметтi лицензиялау
Жобалау-iздестiру, сараптамалық, құрылыс-монтаж жұмыстарымен, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын өндiру жөнiндегi жұмыстармен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1. Инженерлiк-геодезиялық және инженерлiк-геологиялық iздестiрулер:
1) геодезиялық орталықтарды салу және қалау;
2) инженерлiк-гидрологиялық жұмыстар;
3) жоспарлы-биiктiк түсiрулердiң желiлерiн жасау;
4) 1:5000-1:200 масштабтағы топографиялық түсiрулер;
5) жер асты коммуникациялары мен құрылыстарын түсiру, желiлiк құрылыстар трассаларын жасау және түсiру;
6) инженерлiк-геологиялық әзiрлемелердi, геофизикалық және басқа да iздестiру нүктелерiн бекiту арқылы заттай көрiнiске ауыстырумен байланысты геодезиялық жұмыстар;
7) геофизикалық зерттеулер, алдын ала байқау және түсiрiп алу;
8) топырақты далалық зерттеулер, гидрогеологиялық зерттеулер;
9) топырақты, жер асты суларын, негiздер мен iргетастарды зертханалық зерттеулер.
2. Қала құрылысы құжаттамасын әзiрлеу:
1) жоспарлау құжаттамасы (елдi мекендердiң бас жоспарлары, аудандарды, шағын аудандарды, кварталдар мен жекелеген учаскелердi, тәптiштелген жоспарлау, салу жобалары);
2) көлiк схемалары, сыртқы көлiк, көше-жол желiсi;
3) жылумен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;
4) сумен жабдықтау желiлерiнiң, кәрiз желiлерiнiң схемалары;
5) газбен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;
6) энергиямен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;
7) телекоммуникациялар мен байланыс желiлерiнiң схемалары.
3. Күрделiлiгi I немесе II және ІІІ деңгейдегi ғимараттар мен құрылыстарды сәулеттiк жобалау:
1) объектiлердiң бас жоспарлары, жер бедерiн көркейту және ыңғайластыру жобалары;
2) өндiрiстiк мақсаттағы объектiлер;
3) ғимараттар мен құрылыстарды (тарих және мәдениет ескерткiштерiнен басқа) қайта жаңғыртуды және қалпына келтiрудi қоса алғанда, тұрғын үй-азаматтық ғимараттар мен құрылыстар.

4. Строительное проектирование и конструирование:
1) основания и фундаменты*;
2) бетонные и железобетонные, каменные и армокаменные конструкции*;
3) стальные и алюминиевые конструкции*;
4) деревянные конструкции*;
5) капитальный ремонт, реконструкция зданий и сооружений, усиление конструкций;
Примечание: * - с правом проектирования для капитального реконструкции зданий и сооружений, усиления конструкций для данного подвида работ.
1. Проектирование инженерных систем и сетей:
1) отопление (включая электрическое), вентиляция, кондиционирование; водоснабжение и канализация;
2) теплоснабжение;
3) магистральные газопроводы, нефтепроводы, нефтепродуктопроводы;
4) газоснабжение низкого давления;
5) газоснабжение среднего и высокого давления;
6) холодоснабжение;
7) электроснабжение до 0,4 кВ, до 10 кВ, электрическое освещение;
8) электроснабжение до 35 кВ, до 110 кВ и выше;
9) автоматизация технологических процессов;
10) слаботочные устройства.
6. Разработка специальных разделов проектов:
1) охрана труда;
2) антикоррозийная защита;
3) пожарно-охранная сигнализация, автоматика, системы пожаротушения и противопожарной защиты на этапе проектирования для нового строительства, капитального ремонта, реконструкции или переоборудования зданий и сооружений;
4) сметная документация;
5) проекты организации строительства (ПОС) и проекты производства работ (ППР).
7. Технологическое проектирование:
Общественные здания и сооружения:
1) здания для дошкольного образования, общего и специального образования, подготовки кадров, научно-исследовательских учреждений, проектных и общественных организаций, управления, культурно-просветительских   и зрелищных учреждений, предприятий торговли (включая аптеки), общественного питания и бытового обслуживания, здания и сооружения физкультурно-оздоровительные, спортивные, для  и  туризма, многофункциональные здания и комплексы, включающие помещения различного назначения;
2) здания и сооружения для здравоохранения (за исключением аптек)
3) здания и сооружения для транспорта, предназначенные для непосредственного обслуживания населения, здания для коммунального хозяйства (кроме производственных, складских и транспортных зданий и сооружений).
Объекты производственного назначения:
1) предприятия энергетической промышленности;
2) предприятия нефтегазовой промышленности;
3) предприятия горнодобывающей промышленности;
4) предприятия перерабатывающей промышленности;
5) предприятия тяжелого машиностроения;
6) предприятия медицинской, микробиологической и фармацевтической промышленности;

4. Құрылыстық жобалау және құрастыру:
1) негiздер мен iргетастар*;
2) бетонды және темiр-бетонды, тасты және шегенделген тасты құрастырмалар*;
3) болат және алюминий құрастырмалар*;
4) ағаш құрастырмалар*;
5) ғимараттар мен құрылыстарды күрделi жөндеу, қайта жаңғырту, құрастырмаларды нығайту.
Ескертпе: - * осы жұмыс түрлерiнiң тармақтары үшiн ғимараттар мен құрылыстарды күрделi жөндеу, қайта жаңғырту, құрастырмаларды нығайту үшiн жобалау құқығы бар.
5. Инженерлiк жүйелер мен желiлердi жобалау:
1) жылыту (электрлiктi қоса алғанда), желдету, кондиционер орнату, сумен жабдықтау және кәрiз;
2) жылумен жабдықтау;
3) магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары;
4) төмен қысымды газбен жабдықтау;
5) орташа және жоғары қысымды газбен жабдықтау;
6) салқын ауамен жабдықтау;
7) 0,4 кВ-ға дейiнгi, 10 кВ-ға дейiнгi электрмен жабдықтау, электрлiк жарықтандыру;
8) 35 кВ-ға дейiнгi, 110 кВ-ға дейiнгi және одан жоғары электрмен жабдықтау;
9) технологиялық процестердi автоматтандыру;
10) тогы әлсiз құрылғылар.
6. Жобалардың арнайы бөлiмдерiн әзiрлеу:
1) еңбектi қорғау;
2) коррозиядан қорғау;
3) ғимараттар мен құрылыстарды жаңадан салу, күрделi жөндеу, қайта жаңғырту немесе қайта жабдықтау үшiн жобалау кезеңiндегi өрт-күзет белгiсiн беру, автоматика, өрт сөндiру және өрттен қорғау жүйелері;
4) сметалық құжаттама;
5) құрылысты ұйымдастыру жобалары (ҚҰЖ) мен жұмыстар жүргiзу жобалары (ЖЖЖ).
7. Технологиялық жобалау:
Қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар:
1) мектепке дейiнгi бiлiм беруге, жалпы және арнайы бiлiм беруге, кадрларды даярлауға, ғылыми-зерттеу мекемелерiне, жобалау және қоғамдық ұйымдарға, басқаруға, мәдени-ағарту және ойын-сауық мекемелерiне, сауда (дәрiханаларды қоса алғанда), қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына арналған ғимараттар, дене шынықтыру-сауықтыру, спорт, демалыс пен туризмге арналған ғимараттар мен құрылыстар, әртүрлi мақсаттағы үй-жайларды қоса алғанда, көп функциялы ғимараттар мен кешендер;
2) денсаулық сақтауға арналған ғимараттар мен құрылыстар (дәрiханаларды қоспағанда);
3) халыққа тiкелей қызмет көрсету мақсатындағы көлiкке арналған ғимараттар мен құрылыстар, коммуналдық шаруашылыққа арналған ғимараттар (өндiрiстiк, қоймалық және көлiк ғимараттары мен құрылыстарынан басқа).
Өндiрiстiк мақсаттағы объектiлер:
1) энергетикалық өнеркәсiп кәсiпорындары;
2) мұнай-газ өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
3) тау-кен өндiру өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
4) қайта өңдеу өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
5) ауыр машина жасау кәсiпорындары;
6) медицина, микробиология және фармацевтика өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;

7) плотины, дамбы, другие гидротехнические сооружения;
8) сооружения и конструкции башенного и мачтового типа;
9) подъемные сооружения;
10) предприятия, объекты и коммуникации автомобильного, железнодорожного, воздушного, водного транспорта, в том числе внутригородского транспорта (наземный автомобильный и электрический, подземный, надземный, подвесной, водный);
11) предприятия, объекты и коммуникации инженерной инфраструктуры.
Объекты и сооружения связи:
1) местные линии связи, радио, телекоммуникаций;
2) общереспубликанские и международные линии связи и телекоммуникаций.
Объекты сельского хозяйства (за исключением предприятий перерабатывающей промышленности).
Транспортное строительство:
1) железнодорожные пути;
2) автомобильные дороги всех категорий;
3) улично-дорожная сеть городского электрического транспорта;
4) мосты и мостовые переходы.
8. Производство строительных материалов, изделий и конструкций, за исключением сертифицируемых:
1) вентиляционного, санитарно-технического, электромонтажного оборудования;
2) из металлов, из полимерных и композитных материалов;
3) элементов башенно-мачтового типа, дымоходных труб;
4) элементов мостов и мостовых переходов;
5) резервуаров и емкостей объемом до 5000 м 3 ;
6) резервуаров и емкостей, работающих под давлением или предназначенных для хранения взрывопожароопасных и вредных для окружающей среды материалов;
7) элементов несущих и ограждающих;
8) технологических металлоконструкций и их деталей.
9. Земляные работы в составе строительно-монтажных работ.
10. Возведение несущих и ограждающих конструкций зданий сооружений первого, второго и третьего уровня ответственности:
1) монтаж металлических конструкций, установка арматуры;
2) стальных резервуаров и емкостей до 5000 м 3 ;
3) монтаж стальных резервуаров и емкостей, работающих под давлением предназначенных для хранения взрывопожароопасных и вредных для окружающей среды материалов;
4) монтаж строительных конструкций башенного и мачтового типа, дымовых труб;
5) монтаж несущих конструкций мостов и мостовых переходов;
6) монтаж строительных конструкций подъемных сооружений (лифтов, эскалаторов, шахтных копров и подъемников, канатных дорог и других);
7) монтаж строительных конструкций агрегатов, аппаратов и других технологических сооружений металлургической, нефтехимической, горнорудной, энергетической и других отраслей промышленности;
8) устройство монолитных бетонных и железобетонных конструкций;
9) устройство оснований и фундаментов, свайные работы;

7) бөгеттер, бөгесiндер, басқа да гидротехникалық құрылыстар;
8) мұнара және дiңгек үлгiсiндегi құрылыстар мен құрастырмалар;
9) көтеру құрылыстары;
10) автомобиль, темiр жол, әуе, су көлiгi, соның iшiнде қалаiшiлiк көлiк (жер үстi автомобиль және электрлi, жер асты, жер бетi, аспалы, су) кәсiпорындары, объектiлерi мен коммуникациялары;
11) инженерлiк инфрақұрылым кәсiпорындары, объектiлерi мен коммуникациялары.
Байланыс объектiлерi мен құрылыстары:
1) жергiлiктi байланыс, радио және телекоммуникация желiлерi;
2) жалпы республикалық және халықаралық байланыс пен телекоммуникациялар желiлерi.
Ауыл шаруашылығы объектiлерi (қайта өңдеу өнеркәсiбiнiң кәсiпорындарын қоспағанда).
Көлiк құрылысы:
1) темiр жолдар;
2) барлық санаттағы автомобиль жолдары;
3) қалалық электрлi көлiктiң көше-жол желiсi;
4) көпiрлер мен көпiр өткелдерi.
8. Сертификатталатындарды қоспағанда, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын өндiру:
1) желдеткiш, санитарлық-техникалық, электр монтаждық жабдықтар;
2) металдардан, полимерлiк және композиттiк материалдардан;
3) мұнара-дiңгек үлгiсiндегi элементтер, түтiн шығару мұржалары;
4) көпiрлер мен көпiр өткелдерiнiң элементтерi;
5) резервуарлар мен көлемi 5000 м 3  дейiнгi сыйымдылықтар;
6) қысыммен жұмыс iстейтiн немесе өртену қаупi бар және қоршаған ортаға зиянды материалдарды сақтауға арналған резервуарлар мен сыйымдылықтар;
7) тiреуiш және қоршау элементтерi;
8) технологиялық металл құрастырмалары мен олардың тетiктерi.
9. Құрылыс-монтаж жұмыстары құрамындағы жер жұмыстары.
10. Ғимараттар мен құрылыстардың бiрiншi, екiншi және үшiншi күрделiлiгi деңгейдегi тiреуiш және қоршау құрастырмаларын тұрғызу:
1) металл құрастырмаларды монтаждау, арматураларды орнату;
2) болат резервуарлар мен 5000 м 3  дейiнгi сыйымдылықтарды;
3) қысыммен жұмыс iстейтiн, жарылу қаупi бар және қоршаған орта үшiн зиянды материалдарды сақтауға арналған болат резервуарлар мен сыйымдылықтарды монтаждау;
4) мұнара және дiңгек үлгiсiндегi құрылыс құрастырмаларын, түтiн мұржаларын монтаждау;
5) көпiрлер мен көпiр өткелдерiнiң тiреуiш құрастырмаларын монтаждау;
6) көтергiш құрылыстардың (лифттердiң, эскалаторлардың, шахта тоқпақтары мен көтергiштерiнiң, аспалы жолдардың және басқалардың) құрылыс құрастырмаларын монтаждау;
7) металлургия, мұнай-химия, тау-кен рудасы, энергетика және басқа да өнеркәсiп салалары агрегаттарының, аппараттары мен басқа да технологиялық ғимараттарының құрылыс құрастырмаларын монтаждау;
8) құйма бетон және темiр-бетон құрастырмаларын орналастыру;
9) негiздер мен iргетастарды орналастыру, қада қағу жұмыстары;

10) монтаж сборных бетонных и железобетонных, несущих деревянных конструкций, кладка из камня, кирпича, блоков и устройство монтаж ограждающих конструкций и заполнение проемов;
11) кровельные работы.
11. Специальные строительные и монтажные работы, специальные в грунтах:
1) магистральные сети нефтепроводов, газопроводов, нефтепродуктопроводов;
2) промысловые сети нефтепроводов, газопроводов;
3) обустройство скважин;
4) магистральные линии электропередачи с напряжением до 35 кВ;
5) магистральные линии электропередачи с напряжением до 110 кВ и выше;
6) газификация жилых и коммунально-бытовых объектов;
7) гидротехнические и селезащитные сооружения, плотины, дамбы;
8) дымовые трубы, силосы, градирни, надшахтные копры;
9) кладка из огнеупорных материалов;
10) монтаж взрыво-пожароопасного оборудования;
11) монтаж технологических трубопроводов из цветных металлов, полимерных материалов и стекла;
12) общереспубликанские и международные линий связи и телекоммуникаций;
13) хранилища нефти, нефтепродуктов и сжиженных газов;
14) буровые, буро-взрывные работы в грунте;
15) подводно-технические и на морском шельфе;
16) земляные работы в мелиоративном и водохозяйственном строительстве;
17) гидромеханизированные работы в грунте;
18) горнопроходческие и тоннельные работы, устройство противофильтрационных завес, закрепление грунтов, понижение уровня грунтовых вод.
12. Работы по устройству наружных инженерных сетей и сооружений и внутренних инженерных систем:
1) трубопроводы, работающие под давлением;
2) тепловые сети;
3) сети газоснабжения низкого давления;
4) сети газоснабжения среднего и высокого давления;
5) сети водоснабжения и канализации;
6) сети электроснабжения, устройство электроосвещения;
7) сети электроснабжения железнодорожных путей, сети электроснабжения и электроосвещения организаций гражданской авиации;
8) линии и внутренние системы связи, радио, телекоммуникаций и телевидения;
9) вентиляция, кондиционирование воздуха, пневмотранспорт и аспирация;
10) электроснабжение, электроосвещение, электроотопление;
11) теплоснабжение;
12) газоснабжение;
13) водоснабжение, канализация.
13. Работы по защите конструкций и оборудования:
1) гидроизоляция строительных конструкций;
2) теплоизоляция трубопроводов, строительных конструкций и оборудования;
3) обмуровочные и футеровочные работы;

10) құрама бетон және темiр-бетон, тiреуiш ағаш құрастырмаларды монтаждау, тас, кiрпiш, блок қалау және бөлу қалқаларын орналастыру, қоршау құрастырмаларын монтаждау және ойықтарды толтыру;
11) шатырлау жұмыстары.
11. Арнайы құрылыс және монтаждау жұмыстары, топырақтағы арнайы жұмыстар:
1) мұнай құбырлары, газ құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырларының магистральдық желiлерi;
2) мұнай құбырларының, газ құбырларының кәсiпшiлiк желiлерi;
3) ұңғымаларды жайластыру;
4) кернеуi 35 кВ дейiнгi электр беру магистральдық желiлерi;
5) кернеуi 110 кВ дейiнгi және одан жоғары электр беру магистральдық желiлерi;
6) тұрғын үй және коммуналдық-тұрмыс объектiлерiн газдандыру;
7) гидротехникалық және селден қорғау құрылыстары, бөгеттер, бөгесiндер;
8) түтін шығару мұржалары, күш тіректері, градирнялар, шахта үстiндегi тоқпақтар;
9) отқа төзiмдi материалдарды қалау;
10) жарылу-өрт қаупi бар жабдықтарды монтаждау;
11) түсті металдардан, полимерлiк материалдардан және шыныдан жасалған технологиялық құбырларды монтаждау;
12) байланыс пен телекоммуникациялардың жалпы республикалық және халықаралық желiлерi;
13) мұнай, мұнай өнiмдерi мен сұйытылған газ қоймалары;
14) топырақтағы бұрғылау және бұрғылау-жару жұмыстары;
15) су асты-техникалық және теңіз қайраңындағы жұмыстар;
16) мелиоративтік және су шаруашылығы құрылысындағы жер жұмыстары;
17) топырақтағы гидромеханикаландырылған жұмыстар;
18) тау-кен ұңғылау және тоннель жұмыстары, сүзiлуге қарсы қалқаларды орналастыру, топырақ қабатын бекiту, жер асты суларының деңгейiн төмендету.
12. Сыртқы инженерлiк желiлер мен құрылыстарды және iшкi инженерлiк желiлердi орналастыру жөнiндегi жұмыстар:
1) қысыммен жұмыс iстейтiн құбырлар;
2) жылу желiлерi;
3) төмен қысымды газбен жабдықтау желiлерi;
4) орта және жоғары қысымды газбен жабдықтау желiлерi;
5) сумен жабдықтау және кәрiз желiлерi;
6) электрмен жабдықтау желiлерi, электрмен жарықтандыруды орнату;
7) темiр жол қатынасы жолдарын электрмен жабдықтау желiлерi, азаматтық авиация ұйымдарын электрмен жабдықтау және электрмен жарықтандыру желiлерi;
8) байланыс, радио, телекоммуникация және теледидар желiлерi мен iшкi жүйелерi;
9) желдету, ауаны кондициялау, пневмокөлiк және шаң-тозаң тұту;
10) электрмен жабдықтау, электрмен жарықтандыру, электрмен жылыту;
11) жылумен жабдықтау;
12) газбен жабдықтау;
13) сумен жабдықтау, кәрiз.
13. Құрастырмалар мен жабдықтарды қорғау жөнiндегi жұмыстар:
1) құрылыс құрастырмаларын су өтпейтiндей етiп қымтау;
2) құбырларды, құрылыс құрастырмалары мен жабдықтарын жылу шығармайтындай етiп қымтау;
3) қаптау және шегендеу жұмыстары;

4) антикоррозийная защита строительных конструкций и трубопроводов, включая химзащитные покрытия при воздействии агрессивных вод;
5) электрохимическая защита трубопроводов, конструкций и оборудования;
14. Отделочные работы при строительстве, реконструкции, капитальном ремонте зданий и сооружений первого и второго уровня ответственности, за исключением штукатурных и малярных работ.
15. Работы по строительству дорог:
1) основания для железнодорожных путей;
2) верхнее строение железнодорожных путей;
3) основания и покрытия автодорог республиканского значения с обустройством и малыми искусственными сооружениями;
4) основания и покрытия автодорог местного значения, основания и покрытия внутрихозяйственных автодорог с обустройством и малыми искусственными сооружениями;
5) основания и покрытия городской дорожной сети;
6) основания и покрытия взлетно-посадочных полос аэродромов вертолетов и площадок.
16. Монтаж технологического оборудования, включая пуско-наладочные работы:
1) подъемно-транспортного, лифты;
2) металлообрабатывающие;
3) деревообрабатывающие;
4) металлургический, дробильно-размольный, обогатительный и агломерационный;
5) нефтепромысловый, газопромысловый;
6) геологоразведочный, буровой;
7) горно-шахтный, метрополитены и тоннели;
8) взрывозащищенное электротехническое оборудование;
9) аппаратуры и системы контроля, противоаварийной защиты и сигнализации;
10) компрессорные машины, насосы и вентиляторы;
11) устройство и оборудование связи, сигнализации, централизации и блокировки на железнодорожном транспорте;
12) очистка газов;
13) технологические металлоконструкции, трубопроводы;
14) электротехнические установки и оборудования, электрические печи;
15) котельные установки, теплосиловое и вспомогательное оборудование;
16) приборы контроля и учета производственного и бытового назначения;
17) предприятий химической и нефтеперерабатывающей промышленности;
18) предприятия угольной промышленности;
19) гидроэлектрические станции и гидротехнические сооружения;
20) тепловые электрические станции;
21) предприятия связи;
22) предприятия промышленности строительных материалов;
23) предприятия легкой промышленности;
24) театрально-зрелищных зданий и сооружений;
25) предприятия по переработке зерна, пищевой промышленности и зернохранилища.
17. Капитальный ремонт и реконструкция, включая усиление конструкций зданий и сооружений первого, второго и третьего уровня ответственности, включая работы по усилению конструкций:
1) несущие и ограждающие конструкции зданий и сооружений (без изменения расчетной схемы);

4) агрессивтi су әсерi кезiнде химиялық қорғаныш жабындыны қоса алғанда, құрылыс құрастырмалары мен жабдықтарын, құбырларды коррозиядан сақтау;
5) құбырларды, құрастырмалар мен жабдықтарды электр-химиялық қорғау.
14. Майлау және сырлау жұмыстарын қоспағанда, күрделiлiгi бiрiншi және екiншi деңгейдегi ғимараттар мен құрылыстарды салу, қайта жаңарту, күрделi жөндеу кезiндегi әрлеу жұмыстары.
15. Жол құрылысы жөнiндегi жұмыстар:
1) темiр жол тармақтарына арналған негiздер;
2) темiр жол тармағының үстiңгi қабаты;
3) жайластырылған және шағын жасанды құрылыстары бар республикалық маңызы бар автожолдардың негiздерi мен жабындары;
4) жайластырылған және шағын жасанды құрылыстары бар жергiлiктi маңызы бар автожолдардың негiздерi мен жабындары, шаруашылықiшiлiк автожолдардың негiздерi мен жабындары;
5) қалалық жол желiсiнiң негiздерi мен жабындары;
6) аэродромдардың ұшу-қону алаңдарының және тiкұшақ алаңдарының негiздерi мен жабындары.
16. Iске қосу-оңдау жұмыстарын қоса алғанда, технологиялық жабдықтарды монтаждау:
1) көтергiш-көлiктiк, лифтiлер;
2) металл өңдеу;
3) ағаш өңдеу;
4) металлургиялық, ұсақтау-уату, кен байыту және агломерациялық;
5) мұнай кәсiпшiлiгi, газ кәсiпшiлiгi;
6) геологиялық барлау, бұрғылау;
7) тау-шахта, метрополитендер мен тоннельдер;
8) жарылыстан қорғалған электр-техникалық жабдықтар;
9) бақылау, аварияға қарсы қорғау және белгi беру аппаратуралары мен жүйелерi;
10) компрессор машиналары, сорғылар мен желдеткiштер;
11) темiр жол көлiгiндегi байланыс, белгi беру, орталықтандыру және блоктау құрылғылары мен жабдықтары;
12) газдарды тазарту;
13) технологиялық металл құрастырмалары, құбырлар;
14) электр-техникалық қондырғылар мен жабдықтар, электр пештерi;
15) қазандық қондырғылар, жылу-қуат және қосалқы жабдық;
16) өндiрiстiк және тұрмыстық мақсаттағы бақылау мен есепке алу аспаптары;
17) химия және мұнай өңдеу өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
18) көмір өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
19) гидроэлектр станциялары мен гидротехникалық құрылыстар;
20) жылу электр станциялары;
21) байланыс кәсiпорындары;
22) құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
23) жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындары;
24) театр-ойын-сауық ғимараттары мен құрылыстары;
25) астық өңдеу, тамақ өнеркәсiбi кәсiпорындары және астық қоймалары.
17. Күрделiлiгi бiрiншi, екiншi және үшiншi деңгейдегi ғимараттар мен құрылыстардың құрастырмаларын күшейтудi қоса алғанда, күрделi жөндеу және қайта жаңарту:
1) ғимараттар мен құрылыстардың тiреуiш және қоршау құрастырмалары (есептеу схемасын өзгертпей);

2) кровельные покрытия и конструкции;
3) наружные и внутренние инженерные сети (кроме газоснабжения);
4) сети газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, паропроводов, воздухопроводов и других стационарных транспортирующих устройств;
5) защитные покрытия конструкций и оборудования (обмуровочных, футеровочных, изоляционных, антикоррозийных, химических и других);
6) автомобильные дороги республиканского и местного значения, внутрихозяйственные и городская улично-дорожная сеть;
7) железнодорожные пути;
8) тоннели;
9) гидротехнические и гидромелиоративные сооружения;
10) ремонт и техническое обслуживание лифтов, подъемно-транспортных устройств и сооружений;
11) элементы мостов и мостовых переходов.
18. Инжиниринговые услуги при выполнении работ для строительства:
1) инженерная служба по контролю качества, сроков, стоимости и приемке выполненных строительно-монтажных работ и производству строительных материалов, изделий и конструкций, осуществляемые субъектами рынка работ и услуг, методом проведения технологического
сопровождения процесса строительства и специализированными лабораториями;
2) аттестация рабочих кадров и специалистов;
3) технический аудит и экспертиза материалов (документов), представляемых лицензиатами (соискателями лицензий) с обследованием производственно-технической базы и соответствия квалификационным требованиям юридических и физических лиц, намеревающихся получить лицензию;
4) экспертиза разделов проектной (проектно-сметной) документации в области архитектуры, градостроительства и строительства, выполняемая физическими лицами, а также
юридическими лицами, не являющимися уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
5) оценка надежности и устойчивости функционирования существующих зданий и сооружений, включая обследование технического состояния зданий (сооружений) и инженерных систем и коммуникаций.
В прилагаемом к лицензии перечне проектных и (или) строительно-монтажных работ обязательно наличие указания о действии лицензии либо в районах (зонах) повышенной сейсмической опасности либо об отсутствии права лицензиата на проектирование и (или) строительство на этих территориях.
Статья 34. Лицензирование деятельности в сфере изготовления
государственных символов Республики Казахстан
Наличие лицензии требуется для изготовления Государственного флага Республики Казахстан и Государственного герба Республики Казахстан, а также материальных объектов с их изображением.

2) шатыр жабындылары мен құрастырмалары;
3) сыртқы және iшкi инженерлiк желiлер (газбен жабдықтаудан басқа);
4) газ құбырлары, мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары, бу құбырлары, ауа құбырлары және басқа да стационарлық тасымалдау құрылғыларының желiлерi;
5) құрастырмалар мен жабдықтардың (қаптау, шегендеу, оқшаулау, коррозияға қарсы, химиялық және т.б.) қорғау жабындары;
6) республикалық және жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдары, шаруашылықiшiлiк және қалалық көше-жол желiлерi;
7) темiр жолдар;
8) тоннельдер;
9) гидротехникалық және гидромелиоративтiк құрылыстар;
10) лифтiлердi, көтергiш көлiк құрылғылары мен құрылыстарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету;
11) көпiрлер мен көпiр өткелдерiнiң элементтерi.
18. Құрылысқа арналған жұмыстарды орындау кезiнде инжинирингтiк қызметтер көрсету:
1) құрылыс процесiн технологиялық сүйемелдеудi жүргiзу әдiсiмен және мамандандырылған зертханалар арқылы жұмыстар мен қызметтер нарығының субъектiлерi жүзеге асыратын орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын, мерзiмдерiн, құнын бақылау мен қабылдау және құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын өндiру жөнiндегi инженерлiк қызмет;
2) жұмысшы кадрлар мен мамандарды аттестаттау;
3) лицензия алуға ниет бiлдiрушi заңды және жеке тұлғалардың өндiрiстiк-техникалық базасын және бiлiктiлiк талаптарға сәйкестiгiн тексере отырып, лицензиаттар (лицензия алуға талапкерлер) ұсынатын материалдардың (құжаттардың) техникалық аудитi және сараптамасы;
4) жеке тұлғалар, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган болып табылмайтын заңды тұлғалар орындайтын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың бөлiмдерiн сараптау;
5) ғимараттардың (құрылыстардың) және инженерлiк жүйелер мен коммуникациялардың техникалық жай-күйiн тексерудi қоса алғанда, қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн әрi берiктiгiн бағалау.
Лицензияға қоса берiлетiн жобалау және (немесе) құрылыс-монтаж жұмыстарының тiзбесiнде лицензияның не сейсмикалық қаупi жоғары аудандарда (аймақтарда) қолданылуы туралы, не лицензиаттың осы аумақтарда жобалауға және (немесе) құрылыс жүргiзуге құқығының жоқтығы туралы мiндеттi түрде көрсетiлуге тиiс.
34-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандарын дайындау саласындағы қызметтi лицензиялау
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туы мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасын, сондай-ақ олар бейнеленген материалдық объектiлердi дайындау үшiн лицензияның болуы талап етiледi.

Статья 35. Лицензирование деятельности в сфере таможенного дела
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью, осуществляемой в рамках отдельных таможенных режимов, в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, а также оказание таможенных услуг.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) деятельность в рамках таможенного режима таможенного склада;
2) деятельность таможенного перевозчика;
3) деятельность в рамках таможенного режима склада временного хранения товаров и транспортных средств;
4) деятельность таможенного брокера.
Статья 36. Лицензирование деятельности в сфере промышленности
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Покупка в целях перепродажи электрической энергии.
2. Проектирование, изготовление, монтаж, ремонт химического, бурового, нефтегазопромыслового, геологоразведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, аппаратуры и систем контроля, противоаварийной защиты и сигнализации, подъемных
сооружений, а также котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
проектирование (разработка комплексной технической, конструкторско-технологической документации, содержащей технико-экономическое обоснование, расчеты, чертежи, макеты, сметы, пояснительные записки, необходимые для изготовления оборудования); изготовление (целого оборудования, отдельных элементов, узлов, деталей, частей, блоков, вспомогательных устройств); монтаж (сборка, наладка и установка сооружений, конструкций, технологического оборудования, агрегатов, машин, аппаратов, приборов и других устройств из готовых частей, узлов, элементов на этапе эксплуатации производства, объекта); ремонт (диагностика состояния, восстановление исправности или работоспособности технического устройства, замена элементов, починка, устранение повреждений), текущий ремонт и планово-предупредительный (устранение отказов и неисправностей, возникающих в процессе работы машин, оборудования), средний, и капитальный ремонт оборудования (восстановление частично или полностью израсходованного ресурса машин, оборудования химического, бурового, нефтегазопромыслового, геологоразведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, аппаратуры и систем контроля, противоаварийной защиты и сигнализации, подъемных сооружений, а также котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением:

35-бап. Кеден iсi саласындағы қызметтi лицензиялау
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жекелеген кедендiк режимдер шеңберiнде жүзеге асырылатын қызметпен айналысу, сондай-ақ кедендiк қызметтер көрсету үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) кедендiк қойманың кедендiк режимi шеңберiндегi қызмет;
2) кедендiк тасымалдаушының қызметi;
3) тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау қоймасының кедендiк режимi шеңберiндегi қызмет;
4) кеден брокерiнiң қызметi.
36-бап. Өнеркәсiп саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Электр энергиясын қайта сату мақсатында сатып алу.
2. Химиялық, бұрғылау, мұнай-газ кәсiпшiлiгi, геологиялық барлау, тау-кен-шахта, металлургиялық, энергетикалық жабдықтарды, жарылыстан қорғалған электр-техникалық жабдықтарды, бақылау, аварияға қарсы қорғау және белгi беру аппаратуралары мен жүйелерiн, көтергiш құрылыстарды, сондай-ақ қысыммен жұмыс iстейтiн қазандарды, ыдыстар мен құбырларды жобалау, дайындау, монтаждау, жөндеу.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
жобалау (жабдық әзiрлеу үшiн қажеттi техникалық-экономикалық негiздеменi, есептердi, сызбаларды, макеттердi, сметаларды, түсiндiрме жазбаларды қамтитын кешендi техникалық, конструкторлық- технологиялық құжаттаманы әзiрлеу); жасау (тұтас жабдықты, жекелеген элементтердi, түйiндердi, бөлшектердi, бөлiктердi, блоктарды, қосалқы құрылғыларды); монтаждау (құрылыстарды, құрастырмаларды, технологиялық жабдықтарды, агрегаттарды, машиналарды, аппараттарды, аспаптар мен дайын бөлшектерден, түйiндерден, элементтерден жасалған басқа құрылғыларды өндiрiстi, объектiнi пайдалану кезеңiнде жинау, жөндеу және орнату); жөндеу (техникалық құрылғы жай-күйiнiң диагностикасы, оның дайындығын немесе жұмыс қабiлетiн қалпына келтiру, элементтердi ауыстыру, бұзылған жерлердi жөндеу, жою), ағымдағы және жоспарлы алдын ала жөндеу (машиналардың, жабдықтардың жұмыс процесiнде туындайтын тоқырауы мен ақауларын жою), жабдықтарды орташа және күрделi жөндеу (машиналардың, химиялық, бұрғылау, мұнай-газ кәсiпшiлiгi, геологиялық барлау, тау-кен-шахта металлургиялық, энергетикалық жабдықтардың, жарылыстан қорғалған электр-техникалық жабдықтардың, бақылау, аварияға қарсы қорғау және белгi беру аппаратуралары мен жүйелерiнiң, көтергiш құрылыстардың, сондай-ақ қысыммен жұмыс iстейтiн қазандардың, ыдыстар мен құбырлардың iшiнара немесе толық жұмсалған ресурстарын қалпына келтiру):

1) проектирование, изготовление, монтаж, ремонт котлов и трубопроводов, работающих под давлением:
проектирование, изготовление (включая отдельные элементы, детали, части), монтаж (на этапе эксплуатации производства, объекта), ремонт (планово-предупредительный, капитальный, диагностика, периодический осмотр и техническое обслуживание основного и вспомогательного оборудования; выполнение работ по защите конструкций и оборудования от коррозии, теплоизоляция трубопроводов и оборудования, установка запорной арматуры; ремонт дымовых труб и газоходов, отходящих от котла, ремонт золошлакоудаляющих устройств) котлов и трубопроводов, работающих под давлением, в том числе:
паровых (котлов-бойлеров), котлов-утилизаторов;
пароперегревателей и экономайзеров;
водогрейных и пароводогрейных котлов, работающих под давлением;
котлов паровых и жидкостных, работающих с высокими температурными и органическими теплоносителями;
трубопроводов, работающих под давлением;
2) проектирование, изготовление, монтаж, ремонт подъемных сооружений:
проектирование, изготовление (включая отдельные элементы, детали, части), монтаж (на этапе эксплуатации производства, объекта), ремонт (планово-предупредительный, капитальный, демонтаж подъемных сооружений всех типов и назначений, за исключением подъемных сооружений и установок, используемых при ведении нефтяных операций; нивелировка и ремонт подкрановых путей; пуско-наладочные работы на всех типах подъемных сооружений, техническое диагностирование, обследование технического состояния подъемных сооружений с истекшим сроком службы с целью определения возможности дальнейшей эксплуатации) подъемных сооружений, в том числе:
грузоподъемных кранов всех типов;
кранов-манипуляторов;
грузовых электрических тележек, передвигающихся по надземным рельсовым путям совместно с кабиной управления;
кранов-экскаваторов, предназначенных для работы только с крюком, подвешенным на канате или с электромагнитом;
талей (с электрическим и ручным приводом);
шахтных подъемных установок всех типов (клетьевых, скиповых, бадьевых) и назначений (людских, грузовых, грузолюдских), лебедок всех типов (проходческих, монтажных, рычажных);
сменных грузозахватных органов (крюки, грейфера, грузоподъемные электромагниты и т.п.);
съемных грузозахватных приспособлений (строп, захватов, траверсов и т.п.);
несущей тары;
электрических и гидравлических лифтов;
эскалаторов поэтажных и тоннельных;
кранов-балок, тельферов всех видов и типоразмеров;

1) қысыммен жұмыс iстейтiн қазандар мен құбырларды жобалау, дайындау, монтаждау, жөндеу:
қысыммен жұмыс iстейтiн (қазандар мен құбырларды), оның iшiнде:
бу (бойлер-қазандар), кәдеге асыру қазандарын;
буды қайта жылытқыштар мен экономайзерлердi;
қысыммен жұмыс iстейтiн су жылытатын және бу мен су жылытатын қазандарды;
жоғары температурамен және органикалық жылу тасымалдағыштармен жұмыс iстейтiн бу және сұйықтық қазандарды;
қысыммен жұмыс iстейтiн құбырларды жобалау, дайындау (жекелеген элементтердi, детальдар мен бөлшектердi қоса алғанда), монтаждау (өндiрiстi, объектiнi пайдалану кезеңiнде), жөндеу (жоспарлы-алдын ала, күрделi, негiзгi және қосалқы жабдықтардың диагностикасы, оларды мерзiмдi байқау және техникалық қызмет көрсету; құрастырмаларды және жабдықтарды коррозиядан қорғау, құбырлар мен жабдықтарды жылу өткiзбейтiн етiп қымтау жөнiндегi жұмыстарды орындау, бекiтпе арматураны орнату; қазаннан шығатын түтiн мұржалары мен газ жолдарын жөндеу, күл-қождан тазартатын қондырғыларды жөндеу.
2) көтергiш құрылыстарды жобалау, дайындау, монтаждау, жөндеу:
көтергiш құрылыстарды, оның iшiнде:
барлық тұрпаттағы жүк көтергiш крандарды;
манипулятор-крандарды;
басқару кабинасымен бiрге жер үстi рельс жолдарымен қозғалатын жүк таситын электр арбаларды;
тек арқанға асылған немесе электр магниттi iлгекпен жұмыс iстеуге арналған экскаватор-крандарды;
тальдердi (электр немесе қол жетегi бар);
барлық тұрпаттағы (клеттi, скиптi, бадьялы) және мақсаттағы (адам, жүк, жүк-адам) шахталық көтергiш қондырғыларды, барлық тұрпаттағы (өтiмдiлiк, монтаждық, иiнтiректiк) жүкшығырларды;
ауыспалы жүк қарпығыш мәрiмдердi (iлгектер, грейферлер, жүк көтергiш электр магниттерi және т.б.);
алмалы-салмалы жүк қарпығыш айлабұйымдарды (сым арқандар, қарпығыштар, траверстер және т.б.);
алып жүретiн ыдыстарды;
электр және гидравликалық лифтiлердi;
қабатаралық және тоннельдiк эскалаторларды;
арқалық крандардың, тельефтердiң барлық түрлерi мен типтiк көлемдерiн жобалау, дайындау (жекелеген элементтерiн, бөлшектерiн, бөлiктерiн қоса алғанда), монтаждау (өндiрiстi, объектiнi пайдалану кезеңiнде), жөндеу (жоспарлы - алдын ала, күрделi, мұнай операцияларын жүргiзу кезiңде пайдаланылдтын көтергiш құрылыстар мен қондырғыларды қоспағанда, барлық тұрпаттағы және мақсаттағы көтергiш құрылыстарды бұзу; кран асты жолдарды тегiстеу және жөндеу; барлық тұрпаттағы көтергiш құрылыстарындағы iске қосу-реттеу жұмыстары, техникалық диагностика, одан әрi пайдалану мүмкiндiгiн анықтау мақсатында қызмет мерзiмi бiткен көтергiш құрылыстардың техникалық жай-күйiн тексеру);

3) проектирование, изготовление, монтаж, ремонт сосудов и трубопроводов, работающих под давлением:
проектирование, изготовление (включая отдельных элементов, деталей, частей), монтаж (на этапе эксплуатации производства, объекта), ремонт (техническое диагностирование, освидетельствование, текущий, планово-предупредительный, капитальный) сосудов и трубопроводов, работающих под давлением, в том числе:
сосудов, работающих под давлением газа свыше 0,7 кг/см 2 ;
баллонов, предназначенных для транспортировки и хранения сжатых, сжиженных и растворенных газов под давлением свыше 0,7 кг/см 2 ;
цистерн и бочек для транспортировки и хранения сжиженных газов, давление которых при температуре 50 0 С превышает давление 0,7 кг/см 2 ;
цистерн и сосудов для транспортировки и хранения сжатых, сжиженных газов, жидкостей и сыпучих тел, в которых давление свыше 0,7 кг/см создается периодически для их опорожнения;
стационарных, поршневых и ротационных компрессоров, установленной мощностью от 14 кВт и выше;
газобаллонной аппаратуры автотранспорта, использующего углеводородный газ в качестве моторного топлива;
трубопроводов, работающих под давлением;
запорно-регулирующей аппаратуры и предохранительных устройств, регуляторов давления газа прямого и непрямого действия.
3. Производство и ремонт средств измерений.
4. Сбор (заготовка), хранение, переработка и реализация юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов.
Статья 37. Лицензирование деятельности в сфере производства
и оборота этилового спирта и алкогольной
продукции, производства табачных изделий
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Производство этилового спирта и оборот (хранение, оптовая и розничная реализация алкогольной продукции (кроме пива) алкогольной продукции.
2. Производство табачных изделий.
Статья 38. Лицензирование деятельности в сфере
информатизации и связи
1. Наличие лицензии требуется для оказания услуг в области связи.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
местной, междугородной, международной телефонной связи;
IP-телефонии (Интернет-телефонии), передачи данных (в том числе услуги Интернет и телеграфной связи);
телекоммуникаций по выделенной сети связи;
спутниковой подвижной связи;
сотовой связи (с указанием наименования стандарта);
мобильной телекоммуникационной связи (в том числе услуги подвижной радио/радиотелефонной, транкинговой и пейджинговой связи);
по предоставлению каналов связи;
почтовой связи.
2. Лицензии на деятельность в области связи с использованием радиочастотного спектра и ресурса нумерации выдаются на конкурсной основе.
Условия и порядок выдачи лицензий на занятие деятельностью в области связи, в том числе на конкурсной основе, а также дополнительные основания для отказа в выдаче лицензии и приостановления действия лицензии определяются Правительством Республики Казахстан.

3) қысыммен жұмыс iстейтiн сауыттар мен құбырларды жобалау, дайындау, монтаждау, жөндеу:
қысыммен жұмыс iстейтiн сауыттар мен құбырларды, оның iшiнде:
0,7кг/см 2  жоғары қысыммен жұмыс iстейтiн сауыттарды;
0,7кг/см 2  жоғары қысыммен сығымдалған, сұйытылған және ерiтiлген газдарды тасымалдау мен сақтауға арналған баллондарды;
температурасы 50 0 С болған кезде қысымы 0,7кг/см 2  асатын сұйытылған газдарды тасымалдауға және сақтауға арналған шандар мен бөшкелердi;
оларды босату үшiн кезең-кезеңмен 0,7кг/см 2  жоғары қысым жасалатын сығылған, сұйытылған газдарды, сұйықтықтар мен сусымалы денелердi тасымалдауға және сақтауға арналған шандар мен сауыттарды;
белгiленген қуаты 14 кВт және одан жоғары тұрақты, поршеньдiк және айналмалы сығымдауыштарды;
мотор отыны ретiнде көмiрсутектi газ пайдаланылатын автокөлiктiң газ баллондық аппаратурасын;
қысыммен жұмыс iстейтiн құбырларды;
бекiтпе-реттеушi аппаратураны және сақтандырғыш қондырғыларды, тiкелей және жанама әрекет ететiн газ қысымын реттеуiштердi жобалау, дайындау (жекелеген элементтердi, детальдарды, бөлшектердi қоса алғанда), монтаждау (өндiрiстi, объектiнi пайдалану кезеңiнде), жөндеу (техникалық диагностика, куәлiк беру, ағымдағы, жоспарлы-алдын ала, күрделi).
3. Өлшеу құралдарын өндiру және жөндеу.
4. Заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және өткiзуi.
37-бап. Этил спиртiнiң және алкоголь өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымы, темекi бұйымдарының өндiрiсi саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Этил спиртiнiң өндiрiсi және алкоголь өнiмдерiнiң айналымы (алкоголь өнiмдерiн (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек сату).
2. Темекi бұйымдарының өндiрiсi.
38-бап. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы қызметтi лицензиялау
1. Байланыс саласында қызметтер көрсету үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
жергiлiктi, қалааралық, халықаралық телефон байланысы;
IР-телефония (Интернет-телефония), мәлiметтердi беру (оның iшiнде Интернет және телеграфтық байланыс қызметтерi);
бөлiнген байланыс желiсi бойынша телекоммуникациялар;
спутниктiк жылжымалы байланыс;
ұялы байланыс (стандарт атауын көрсете отырып);
ұтқыр телекоммуникациялық байланыс (оның iшiнде жылжымалы радио/радиотелефондық, транкингтiк және пейджингтiк байланыс қызметтерi);
байланыс арналарын беру жөнiнде;
почта байланысы.
2. Радиожиiлiктер спектрi және нөмiрлеу ресурсы пайдаланылатын байланыс саласындағы қызметке лицензиялар конкурстық негiзде берiледi.
Байланыс саласындағы қызметпен айналысуға лицензиялар берудiң, оның iшiнде конкурстық негiзде берудiң шарттары мен тәртiбiн, сондай-ақ лицензия беруден бас тарту және лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшiн қосымша негiздемелердi Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.

3. Не требуется получение лицензии для осуществления деятельности:
1) физических и юридических лиц, не имеющих собственного либо арендуемого сетевого или коммутационного оборудования и предлагающих пользователям услуги других операторов связи, действующих на основании соответствующих лицензий.
Отношения между такими лицами и оператором связи регулируются заключенными договорами, структура которых должна быть согласована лицензиаром. Посредники обязаны предоставлять услуги под торговой маркой оператора связи, с которым заключен договор. При этом ответственность за качество предоставляемых потребителям услуг и исполнение условий действия лицензии несет оператор связи;
2) по созданию и эксплуатации сетей, предназначенных для управления внутрипроизводственной деятельностью и технологическими процессами, в том числе с использованием радиочастотного спектра без предоставления услуг связи третьим лицам,
а также без использования услуг связи, предоставляемых на территории
Республики Казахстан операторами связи - нерезидентами Республики Казахстан;
3) по созданию и эксплуатации сетей мобильной телекоммуникационной связи (в том числе подвижной радио/радиотелефонной, транкинговой и пейджинговой связи), не имеющих присоединения к сети телекоммуникаций общего пользования и предназначенных для реализации основного вида деятельности, не связанного с деятельностью в области связи.
Для использования полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3) пункта 4  статьи 38 настоящего Закона, уполномоченным органом в области связи выдается разрешение на использование радиочастотного спектра в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области связи.
Статья 39. Лицензирование деятельности в сфере сельского
хозяйства, землеустройства, геодезии и картографии
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Производство землеустроительных, топографо-геодезических и картографических работ специального и (или) отраслевого назначения:
Данный вид деятельности включает следующие подвиды:
1) производство землеустроительных работ;
2) производство топографо-геодезических работ;
3) производство картографических работ.
2. Приемка, взвешивание, сушка, очистка, хранение и отгрузка зерна.
3. Деятельность по реализации зерна на экспорт.
4. Первичная переработка хлопка-сырца в хлопок-волокно.
Статья 40. Лицензирование деятельности в сфере охраны
окружающей среды
Наличие лицензии требуется для занятия природоохранным проектированием, нормированием и работами в области экологической экспертизы.

3. Мынадай қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алу талап етiлмейдi:
1) меншiктi не жалға алынған желiлiк немесе коммутациялық жабдығы жоқ және пайдаланушыларға тиiстi лицензиялар негiзiнде әрекет ететiн басқа байланыс операторларының қызметтерiн ұсынатын жеке және заңды тұлғалардың.
Мұндай тұлғалар мен байланыс операторының арасындағы қатынастар жасалған шарттармен реттеледi, олардың құрылымы лицензиармен келiсiлуге тиiс. Делдалдар қызметтердi шарт жасасқан байланыс операторының сауда маркасымен ұсынуға мiндеттi. Бұл ретте тұтынушыларға ұсынылатын қызметтердiң сапасына және лицензияның қолданылу шарттарының орындалуына байланыс операторы жауап бередi;
2) өндiрiсiшiлiк қызметтi және технологиялық процестердi, оның iшiнде үшiншi тұлғаларға байланыс қызметтерiн ұсынбай радиожиiлiк спектрiн пайдалана отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының резидентi емес - байланыс операторлары ұсынатын байланыс қызметтерiн пайдаланбай басқаруға арналған желiлердi құру және пайдалану бойынша;
3) байланыс саласындағы қызметпен байланысты емес, жалпы пайдаланудағы телекоммуникация желiсiне қосылмаған және негiзгi қызмет түрiн жүзеге асыруға арналған ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желiлерiн құру және пайдалану (оның iшiнде жылжымалы радио/радиотелефондық, транкингтiк және пейджингтiк байланыс) бойынша.
Осы Заңның 38-бабының 4-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда жиiлiктер, радиожиiлiктер белдеулерiн (радиожиiлiктiк арналарды) пайдалану үшiн байланыс саласындағы уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасына сәйкес радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат бередi.
39-бап. Ауыл шаруашылығы, жерге орналастыру, геодезия және картография саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Арнайы және (немесе) салалық мақсаттағы жерге орналастыру, топография-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргiзу:
Бұл қызмет түрi мынадай кiшi түрлердi қамтиды:
1) жерге орналастыру жұмыстарын жүргiзу;
2) топография-геодезиялық жұмыстарды жүргiзу;
3) картографиялық жұмыстарды жүргiзу.
2. Астықты қабылдау, өлшеу, кептiру, тазарту, сақтау және тиеп жөнелту.
3. Астықты экспортқа өткiзу жөнiндегi қызмет.
4. Шиттi мақтаны талшықты мақта етiп бастапқы өңдеу.
40-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметтi лицензиялау
Табиғат қорғауды жобалаумен, нормалаумен және экологиялық сараптама саласындағы жұмыстармен айналысу үшін лицензияның болуы талап етiледi.

Статья 41. Лицензирование деятельности в сфере
обслуживания физических и юридических лиц
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1. Физкультурно-оздоровительные, спортивные услуги, за исключением деятельности в организациях образования.
2. Управление имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.
3. Оценка имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
4. Оценка интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов.
5. Осуществление охранной деятельности юридическими и физическими лицами.
6. Оказание негосударственными субъектами юридических услуг, связанных с сыскной (детективной) деятельностью.
7. Деятельность в сфере игорного бизнеса.
Сфера игорного бизнеса включает следующие объекты:
1) казино;
2) тотализатор;
3) букмекерская контора;
4) игорное заведение, расположенное в отдельном помещении либо в нескольких взаимосвязанных помещениях, в которых для проведения азартных игр используются только игровые автоматы с денежным выигрышем.
8. Вывоз рабочей силы из Республики Казахстан за границу.
9. Туроператорская, турагентская деятельность, услуги инструктора туризма.
10. Аудиторская деятельность.
11. Экологическая аудиторская деятельность.
Статья 42. Лицензирование деятельности в сфере транспорта
Наличие лицензии требуется для занятии следующими видами деятельности:
1. Изготовление и ремонт железнодорожного подвижного состава; изготовление и ремонт специальных контейнеров, применяемых для перевозок опасных грузов.
2. Деятельность морских и речных портов, связанная с обслуживанием морских и речных судов, пассажиров и грузов.
3. Деятельность, связанная с обеспечением безопасности дорожного движения: установка, монтаж, ремонт, эксплуатация технических средств регулирования дорожным движением.
4. Перевозка пассажиров и грузов железнодорожным, морским, речным, автомобильным транспортом.
Статья 43. Лицензирование валютных операции и
деятельности, связанной с использованием валютных ценностей
Лицензированию подлежат следующие  виды валютных операции и деятельности, связанной с использованием валютных ценностей:
1) осуществление розничной торговли и оказание услуг за наличную иностранную валюту;
2) осуществление валютных операций.
Глава 6. Лицензирование экспорта и импорта товаров
Статья 44. Общие положения
Лицензирование экспорта и импорта товаров - процедура представления соответствующему уполномоченному органу заявления и соответствующей документации (отличной от требуемой для таможенных целей) в качестве предварительного условия для получения лицензии и ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан или вывоза товаров с таможенной территории Республики Казахстан.
При этом, лицензирование экспорта и импорта товаров не должно иметь более ограничивающего или искажающего воздействия на импорт и/или экспорт товаров, чем цели, во исполнение которых данные ограничения были введены.

41-бап. Жеке және заңды тұлғаларға қызмет көрсету саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Бiлiм беру ұйымдарындағы қызметтi қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру, спорт қызметтерi.
2. Банкроттық рәсiмдерiнде төлем қабiлетсiз борышкерлердiң мүлкi мен iстерiн басқару.
3. Мүлiктi бағалау (зияткерлiк меншiк объектiлерiн, материалдық емес активтердiң құнын қоспағанда).
4. Зияткерлiк меншiк объектiлерiн, материалдық емес активтердiң құнын бағалау.
5. Заңды және жеке тұлғалардың күзет қызметiн жүзеге асыруы.
6. Мемлекеттiк емес субъектiлердiң iздестiру (детективтiк) қызметiмен байланысты қызметтер көрсетуi.
7. Ойын бизнесi саласындағы қызмет.
Ойын бизнесi саласы мынадай объектiлердi қамтиды:
1) казино;
2) тотализатор;
3) букмекерлiк кеңсе;
4) құмар ойындарды өткiзу үшiн ақшалай ұтыс шығатын ойын автоматтары ғана пайдаланылатын жеке үй-жайда не бiрнеше өзара байланысты үй-жайда орналасқан ойын мекемесi.
8. Жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығару.
9. Туроператорлық, турагенттiк қызмет, туризм нұсқаушысының қызметтерi.
10. Аудиторлық қызмет.
11. Экологиялық аудиторлық қызмет.
42-бап. Көлiк саласындағы қызметтi лицензиялау
Мынадай қызмет түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1. Темiр жол жылжымалы құрамын дайындау және жөндеу; қауiптi жүктердi тасымалдау үшiн пайдаланылатын арнайы контейнерлердi дайындау және жөндеу.
2. Теңiз және өзен порттарының теңiз және өзен кемелерiне, жолаушылар мен жүктерге қызмет көрсетуге байланысты қызметi.
3. Жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты қызмет: жол қозғалысын реттеудiң техникалық құралдарын орнату, монтаждау, жөндеу, пайдалану.
4. Жолаушылар мен жүктердi темiр жол, теңiз, өзен, автомобиль көлiгiмен тасымалдау.
43-бап. Валюталық операцияларды және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау
Валюталық операциялардың және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметтiң мынадай түрлерi лицензиялануға тиiс:
1) бөлшек сауда-саттықты жүзеге асыру және қолма-қол шетелдiк валюта үшiн қызметтер көрсету;
2) валюталық операцияларды жүзеге асыру.
6-тарау. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспортын және
импортын лицензиялау
44-бап. Жалпы ережелер
Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау - лицензиялауға және тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелуге немесе Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкетуге арналған алдын ала шарт ретiнде тиiстi уәкiлеттi органға өтiнiш пен тиiстi құжаттаманы (кедендiк мақсаттар үшiн талап етiлетiндерден басқа) табыс ету рәсiмi.
Бұл ретте, тауарлардың экспортына және/немесе импортына тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялаудың орындау үшiн шектеулер енгiзiлген мақсаттардан басқа артық шектеушi немесе бұрмалаушы әсерi болмауы керек.

Статья 45. Лицензирование экспорта и импорта отдельных товаров
1. Перечень товаров, порядок выдачи и оформления лицензий импорта и/или экспорта товаров устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Лицензия выдается заявителю на период календарного года для осуществления импорта и/или экспорта товаров - по каждой отдельной сделке.
Лицензии выдаются на один вид товара, независимо от количества его наименований, включенных в контракт.
Для лиц, осуществляющих отдельные виды деятельности по генеральной лицензии, лицензия на импорт отдельных товаров, постоянно используемых в данном виде деятельности, выдается (на объем ежегодного импорта независимо от числа контрактов) без ограничения срока действия.
3. По мотивированной просьбе заявителя срок действия разовой лицензии может быть продлен.
Разовые лицензии являются разрешением на экспорт и импорт товаров в указанные в них сроки и служат основанием для таможенного оформления продукции.
Статья 46. Лицензирование экспорта товаров
1. Лицензирование экспорта товаров может иметь место в случаях, если:
1) предметом экспорта являются товары, продажа (реализация) или использование которых на внутреннем рынке осуществляется на основании лицензии;
2) производство и реализация данного товара являются монополией государства. Отнесение отдельных видов деятельности к государственной монополии осуществляется законодательством Республики Казахстан о государственной монополии.
2. Введение лицензионного порядка на экспорт товаров по иным основаниям, в том числе по мотивам защиты внутреннего товарного и продовольственного рынков в интересах потребителей и ограничения в связи с этим вывоза дефицитных товаров за рубеж, устанавливается Правительством Республики Казахстан.
3. Лицензии, выданные на вывоз товара в одно государство, не могут быть использованы для вывоза этого товара в другое государство.
Статья 47. Лицензирование импорта товаров
Лицензирование импорта товаров осуществляется при введении временных количественных ограничений импорта отдельных видов товаров, а также по соображениям безопасности государства, жизни или здоровья граждан, окружающей среды.
При лицензировании импорта товаров срок рассмотрения заявлений не должен превышать тридцать рабочих дней, если заявления рассматриваются в порядке поступления, и шестьдесят рабочих дней, если все заявления рассматриваются одновременно.
В случае, если заявления рассматриваются одновременно, период обработки заявлений считается начинающимся в день, следующий за конечной датой объявленного срока для подачи заявлений.

45-бап. Жекелеген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) экспорты мен импортын автоматты емес лицензиялау
1. Экспорт-импорт операцияларын жасауға автоматты емес тәртiппен лицензиялар берудiң және оны ресiмдеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
2. Лицензия өтiнiш берушiге әрбiр жекелеген мәмiле бойынша экспорт немесе импорт операцияларын жүзеге асыру үшiн күнтiзбелiк бiр жыл кезеңiне берiледi.
Тауардың (жұмыстың, қызметтiң) келiсiм-шартқа қосылған атауларының санына қарамастан лицензия олардың бiр түрiне берiледi.
Жекелеген қызмет түрлерiн бас лицензия бойынша жүзеге асыратын тұлғалар үшiн қызметтiң осы түрiнде үнемi пайдаланылатын жекелеген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) импортына лицензия қолданылу мерзiмiне (келiсiм-шарт санына қарамастан жыл сайынғы импорт көлемiне) шек қойылмай берiледi.
3. Өтiнiм берушiнiң дәлелденген өтiнiшi бойынша бiр жолғы лицензияның қолданылу мерзiмi ұзартылуы мүмкiн.
4. Бiр жолғы лицензиялар оларда көрсетiлген мерзiмдерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) экспорты мен импортына берiлген рұқсат болып табылады және өнiмдi кедендiк ресiмдеу үшiн негiз болады.
46-бап. Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) экспортын автоматты емес лицензиялау
1. Егер:
1) iшкi нарықта сатылуы (өткiзiлуi) немесе пайдаланылуы лицензия негiзiнде жүзеге асырылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорт нысаны болып табылатын;
2) аталған тауарды (жұмыстарды, қызметтердi) өндiру және өткiзу мемлекет монополиясы болып табылған жағдайларда экспорттық операциялар лицензиялануы мүмкiн. Жекелеген қызмет түрлерiн мемлекеттiк монополияға жатқызу Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы заңнамасы арқылы жүзеге асырылады.
2. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспортына лицензиялау тәртiбiн өзге негiздер бойынша, соның iшiнде iшкi тауар және азық- түлiк нарықтарын тұтынушылардың мүдделерiн қорғау және соған байланысты тапшы тауарларды шетелге шығаруды шектеу себептерi бойынша енгiзудi Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
3. Тауарды (жұмыстарды, қызметтердi) бiр мемлекетке шығару үшiн берiлген лицензияларды сол тауарды (жұмыстарды, қызметтердi) басқа мемлекетке шығару үшiн пайдалануға болмайды.
47-бап. Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) импортын автоматты емес лицензиялау
Жекелеген тауарлар түрлерiне уақытша сандық шектеу енгiзiлген жағдайда, сондай-ақ мемлекет, азаматтардың өмiрi немесе денсаулығы, заңды немесе жеке тұлғалардың мүлкi, қоршаған орта қауiпсiздiгi мақсатында автоматты емес лицензиялау жүзеге асырылады.
Автоматты емес лицензияланған кезде өтiнiштердi қарау мерзiмi өтiнiштердiң түсу тәртiбiмен қаралса, отыз жұмыс күнiнен және барлық өтiнiш бiр уақытта қаралса, алпыс жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
Өтiнiштер бiр уақытта қаралған жағдайда өтiнiштердi өңдеу кезеңi өтiнiш беру үшiн жарияланған мерзiмнiң соңғы күнiнен кейiнгi күнi басталды деп есептеледi.

Статья 48. Автоматическое лицензирование импорта
отдельных товаров
Автоматическое лицензирование импорта - лицензирование, не ограничивающее импорт, при котором одобрение заявления дается во всех случаях. При этом любое лицо, фирма или учреждение, которое выполняет юридические требования импортирующего члена для осуществления импортных операций, равным образом обладает правом на обращение и получение лицензии на импорт. Заявления на получение лицензий могут подаваться в любой рабочий день до таможенной очистки товаров и заявления на получение лицензий, если они представлены в надлежащей и полной форме, утверждаются немедленно по получению, в течение максимального срока в 10 рабочих дней.
Перечень товаров, подлежащих автоматическому лицензированию импорта, а также порядок выдачи и оформления лицензии утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Глава 7. Условия и порядок выдачи лицензий и/или
приложения к лицензии
Статья 49. Условия выдачи лицензии и
приложения к лицензии
1. На перечень работ и услуг, местоположение производственной базы (в случае ее наличия), филиалы юридического лица, находящиеся на территории Республики Казахстан, лицензиаром которых является центральный государственный орган или ведомство центрального государственного органа, приложение к лицензии выдается центральным государственным органом или ведомством центрального государственного органа.
В случае если лицензиар - местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы), исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета:
1) в пределах своей компетенции выдает лицензии с включением в приложение к лицензии перечня работ и услуг, местоположения производственной базы (в случае ее наличия), филиала юридического лица;
2) филиалы юридического лица, находящиеся в других регионах, включаются в сферу данной лицензии на основании приложения к лицензии, выданной соответствующим лицензиаром по месту учетной регистрации филиала.
2. Лицензиарам - местным исполнительным органам области (города республиканского значения, столицы), исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, запрещается выдача лицензий юридическим или физическим лицам, государственная регистрация которых осуществлена за пределами территории, находящейся в ведении данного лицензиара.
3. Порядок и условия выдачи, отказа в выдаче, приостановления, прекращения действия лицензий на право занятия деятельностью в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Порядок и условия выдачи, отказа в выдаче, прекращения действия лицензий на право занятия деятельностью, связанной с использованием валютных ценностей и на осуществление валютных операций, а также перечень таких операций, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в области валютного регулирования и контроля.

48-бап. Жекелеген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) импортын автоматты лицензиялау
Тауарлар импортын автоматты емес лицензиялау тауарлар импортын өтiнiш негiзiнде мониторингтеу (қадағалау) мақсатында жүзеге асырылады.
Егер лицензия алуға өтiнiш тиiстi нысанда берiлсе, олар алынған соң әкiмшiлiк мүмкiндiктер шегiнде, бiрақ 10 жұмыс күнiнен аспайтын мерзiм iшiңде дереу бекiтiледi.
Өзге қосымша құжаттарды талап етуге тыйым салынады.
Үкiметтiң шешiмiмен уақытша қорғау шаралары енгiзiлген тауарлар да автоматты лицензиялануға тиiс.
Импорты автоматты лицензиялануға тиiс тауарлардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
7-тарау. Лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды
берудiң шарттары мен тәртiбi
49-бап. Лицензияны және лицензияға қосымшаны беру тәртiбi
1. Жұмыстар мен қызметтер тiзбесiне, өндiрiстiк базаның орналасқан жерiне (болған жағдайда), заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, орталық мемлекеттiк орган немесе орталық мемлекеттiк органның ведомствосы лицензиары болып табылатын филиалдарына лицензияға қосымшаны орталық мемлекеттiк орган немесе орталық мемлекеттiк органның ведомствосы бередi.
Лицензиар - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болған жағдайда:
1) өз құзыретi шегiнде лицензияға қосымшаға жұмыстар мен қызметтер тiзбесiн, өндiрiстiк базаның орналасқан жерiн (болған жағдайда), заңды тұлғаның филиалын қоса отырып лицензия бередi;
2) заңды тұлғаның басқа өңiрлерде орналасқан филиалдары филиалдың есептiк тiркелген жерi бойынша тиiстi лицензиар берген лицензияға қосымша негiзiнде осы лицензияның аясына қосылады.
2. Лицензиарларға - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарына, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға мемлекеттiк тiркелуi осы лицензиардың қарамағындағы аумақтан тыс жүзеге асырылған заңды немесе жеке тұлғаларға лицензия беруге тыйым салынады.
3. Қаржы саласындағы қызметпен және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысу құқығына және валюталық операцияларды жүзеге асыруға лицензия берудiң, беруден бас тартудың, оның қолданылуын тоқтата тұрудың, тоқтатудың (алып қоюды қоспағанда) тәртiбi мен шарттарын Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi мен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
Валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметпен айналысу құқығына және валюталық операцияларды жүзеге асыруға лицензия берудiң, беруден бас тартудың, оның қолданылуын тоқтатудың тәртiбi мен шарттарын, сондай-ақ мұндай операциялардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және бақылау саласындағы заңнамалық актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлейдi.

4. Для получения лицензии необходимы следующие документы:
1) заявление установленного образца;
2) нотариально заверенные копии Устава (за исключением экспортных и импортных операций) и свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица - для юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
4) нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
5) нотариально заверенная копия свидетельства о постановке заявителя на учет в налоговом органе;
6) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
сведения и документы в соответствии с квалификационными требованиями к заявленному виду деятельности.
Дополнительные требования к перечню документов при выдаче лицензии на право занятия деятельностью в финансовой сфере и деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, могут устанавливаться также Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
5. В случае получения приложения к лицензии необходимы следующие документы:
1) заявление установленного образца от головного юридического лица;
2) нотариально заверенная копия лицензии головного юридического лица;
3) сведения и документы в соответствии с квалификационными требованиями к заявленному виду деятельности (за исключением документов, обозначенных в подпунктах 1)-6) пункта 4 настоящей статьи).
При выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии) лицензионный сбор не взимается.
6. Все документы, представленные в соответствующий лицензиар для выдачи лицензии и/или приложения к лицензии, принимаются по описи, копия которой направляется (вручается) заявителю с отметкой о дате приема документов указанным органом.
7. Ответственность за достоверность представленных документов для получения лицензии несет заявитель в установленном административным законодательством порядке.
Статья 50. Порядок предоставления заключений для
выдачи лицензий
В случае необходимости при выдаче лицензии получения заключений в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора:
1. Лицензиар в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на получение лицензии, а для предпринимательских видов деятельности в течение одного рабочего
дня, направляет по месту государственной регистрации заявителя запрос в органы в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора о
предоставлении заключения соответствия заявителя требованиям, предъявляемым в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной,
противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора.

4. Лицензия алу үшiн мынадай құжаттар:
1) белгiленген үлгiдегi өтiнiш;
2) заңды тұлға үшiн - Жарғының (экспорт және импорт операцияларын қоспағанда) және өтiнiш берушiнiң заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркелуi туралы куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмелерi;
3) жеке тұлғалар үшiн - жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
4) жеке кәсiпкер үшiн - өтiнiш берушiнiң жеке кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркелуi туралы куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
5) өтiнiш берушiнiң салық органында есепке тұрғаны туралы куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
6) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат;
7) өтiнiш берiлген қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес мәлiметтер мен құжаттар қажет.
Қаржы саласындағы қызметпен және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысу құқығына лицензия берген кезде құжаттар тiзбесiне қойылатын қосымша құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi мен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган да белгiлей алады.
5. Лицензияға қосымша алған жағдайда мынадай құжаттар:
1) бас заңды тұлғаның белгiленген үлгiдегi өтiнiшi;
2) бас заңды тұлға лицензиясының нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
3) өтiнiш берiлген қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес мәлiметтер мен құжаттар (осы баптың 4-тармағының  1)-6) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды қоспағанда) қажет.
Лицензияға қосымшалар (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) берген кезде лицензиялық алым алынбайды.
6. Лицензия және/немесе лицензияға қосымша беру үшiн тиiстi лицензиарға ұсынылған барлық құжаттар тiзiмдеме бойынша қабылданады, оның көшiрмесi көрсетiлген органның құжаттарды қабылдаған күнi туралы белгiсiмен өтiнiш берушiге жiберiледi (табыс етiледi).
7. Лицензия алу үшiн ұсынылған құжаттардың дұрыстығы үшiн жауапкершiлiк әкiмшiлiк заңнамада белгiленген тәртiппен өтiнiш берушiге жүктеледi.
50-бап. Лицензия беру үшiн қорытынды беру тәртiбi
Лицензия берген кезде қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласындағы қорытындыларды алу қажет болса:
1. Лицензиар лицензия алуға өтiнiш берушiнiң құжаттары тiркелген күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде, ал кәсiпкерлiк қызмет түрлерi үшiн бiр жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiнiң мемлекеттiк тiркелген жерi бойынша қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласындағы органдарға өтiнiш берушiнiң қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласында қойылатын талаптарға сәйкестiгiнiң қорытындысын беру туралы сұрау жiбередi.

2. Органы в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора на основании запроса лицензиара в течение двадцати пяти рабочих дней, а для предпринимательских видов деятельности в течение семи рабочих дней, устанавливают соответствие заявителя предъявляемым требованиям в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора и направляют соответствующему лицензиару заключение, подтверждающее соответствие заявителя предъявляемым требованиям.
3. Формы заключения о соответствии заявителя предъявляемым требованиям в области охраны окружающей среды, ядерной, радиационной, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной безопасности и государственного энергетического надзора утверждаются уполномоченным органом по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами.
Статья 51. Сроки рассмотрения заявлений о выдаче лицензии
и (или) приложения к лицензии
1. Лицензия и приложение к лицензии выдаются лицензиаром не позднее тридцати рабочих дней (за исключением предпринимательских видов деятельности) со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными настоящим Законом.
Лицензия и приложение к лицензии на предпринимательские виды деятельности выдаются лицензиаром не позднее десяти рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными настоящим Законом.
Лицензиар в течение срока, установленного настоящей статьей, обязан выдать лицензию, либо дать мотивированный ответ в письменном виде о причинах отказа в выдаче лицензии.
2. В случае если лицензиар в установленные настоящим Законом сроки не выдал заявителю лицензию на право занятия отдельным видом частной предпринимательской деятельности либо письменно не уведомил заявителя о причине отказа в выдаче лицензии, то по
истечении пяти рабочих дней с даты истечения сроков, установленных настоящим Законом для выдачи лицензии, заявитель письменно уведомляет соответствующего лицензиара о начале осуществления заявленного им вида частной предпринимательской деятельности.
Лицензиар не позднее пяти рабочих дней с момента получения письменного уведомления заявителя обязан выдать лицензию на заявленный вид частной предпринимательской деятельности с даты, указанной заявителем в письменном уведомлении.
В случае если лицензиаром лицензия не выдана в течение пяти рабочих дней с момента получения письменного уведомления заявителя, заявитель вправе обжаловать эти действия в судебном порядке.

2. Қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық- эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласындағы органдар лицензиар сұрауының негiзiнде жиырма бес жұмыс күнi iшiнде, ал кәсiпкерлiк қызмет түрлерi үшiн жетi жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiнiң қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласында қойылатын талаптарға сәйкестiгiн белгiлейдi және тиiстi лицензиарға өтiнiш берушiнiң қойылатын талаптарға сәйкестiгiн растайтын қорытынды жiбередi.
3. Өтiнiш берушiнiң қоршаған ортаны қорғау, ядролық, радиациялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсiптiк, өрт қауiпсiздiгi және мемлекеттiк энергетикалық қадағалау саласында қойылатын талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындының нысандарын мүдделi орталық мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша уәкiлеттi орган бекiтедi.
51-бап. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша беру туралы өтiнiштердi қарау мерзiмдерi
1. Лицензияны және лицензияға қосымшаны лицензиар осы Заңда белгiленген тиiстi құжаттармен қоса өтiнiш берiлген күннен бастап (кәсiпкерлiк қызмет түрлерiн қоспағанда) отыз жұмыс күнiнен кешiктiрмей бередi.
Кәсiпкерлiк қызмет түрлерiне лицензияны және лицензияға қосымшаны лицензиар осы Заңда белгiленген тиiстi құжаттармен қоса өтiнiш берiлген күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей бередi.
Лицензиар осы бапта белгiленген мерзiм iшiнде лицензия беруге немесе лицензия беруден бас тартудың себептерi туралы жазбаша түрде дәлелдi жауап беруге мiндеттi.
2. Егер лицензиар осы Заңда белгiленген мерзiмде өтiнiш берушiге жеке кәсiпкерлiк қызметтiң жекелеген түрiмен айналысу құқығына лицензия бермесе немесе өтiнiш берушiнi лицензия беруден бас тарту туралы жазбаша түрде хабардар етпесе, онда осы Заңда лицензия беру үшiн белгiленген мерзiмдер өткен күннен бастап бес жұмыс күнi өткен соң өтiнiш берушi тиiстi лицензиарды жеке кәсiпкерлiк қызметтiң өзi өтiнiш берген түрiн, жүзеге асыра бастағаны туралы жазбаша түрде хабардар етедi.
Лицензиар өтiнiш берушiнiң жазбаша хабарламасын алған кезден бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей өтiнiш берушi жазбаша хабарламада көрсеткен күннен бастап жеке кәсiпкерлiк қызметтiң өтiнiш берiлген түрiне лицензия беруге мiндеттi.
Лицензиар өтiнiш берушiнiң жазбаша хабарламасын алған кезден бастап бес жұмыс күнi iшiнде лицензия бермеген жағдайда өтiнiш берушi бұл iс-әрекеттерге сот тәртiбiмен шағынуға құқылы.

Статья 52. Лицензионный сбор за право занятия отдельными
видами деятельности
При выдаче лицензий (дубликата лицензий) на занятие отдельными видами деятельности, подлежащими лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании, взимается установленный Налоговым кодексом Республики Казахстан лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который уплачивается до подачи документов, необходимых для получения лицензий (дубликата лицензий), лицензиару.
Плательщики, порядок исчисления, уплаты и возврата уплаченных сумм лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности определяются Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Ставки лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Глава 8. Переоформление, выдача дубликатов, прекращение и
приостановление действия лицензии и/или
приложения к лицензии
Статья 53. Переоформление и выдача дубликатов лицензии
и/или приложения к лицензии
1. При утере, порче лицензии и/или приложения к лицензии лицензиат имеет право на получение дубликатов лицензии и/или приложения к лицензии.
Утерянный, испорченный бланк лицензии и/или приложения к лицензии считается недействительным со дня подачи лицензиатом письменного заявления (с приложением документов, подтверждающих факт утери, порчи лицензии и/или приложения к лицензии) лицензиару.
Лицензиар в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления производит выдачу дубликатов лицензии и/или приложения к лицензии с присвоением нового номера и надписью "Дубликат" в правом верхнем углу.
При выдаче дубликата лицензии лицензиат уплачивает лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в порядке установленном Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. В случае изменения фамилии, имени, отчества физического лица, при преобразовании юридического лица одного вида в юридическое лицо другого вида, изменения наименования, места нахождения (если оно указано в лицензии) юридического лица (филиала), а также изменения названия вида деятельности, оно обязано в течение месяца подать заявление о переоформлении лицензии и/или приложения к лицензии с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
Лицензиар в течение десяти рабочих дней со дня подачи лицензиатом соответствующего письменного заявления переоформляет лицензию и/или приложения к лицензии.
При переоформлении лицензии уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в порядке установленном Налоговым кодексом Республики Казахстан.

52-бап. Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн төленетiн лицензиялық алым
Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялануға тиiс жекелеген қызмет түрлерiмен айналысуға лицензия (лицензияның телнұсқасын) берген кезде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген лицензиялық алым төленедi, бұл лицензиялар (лицензиялардың телнұсқасын) алу үшiн қажеттi құжаттар тапсырылғанға дейiн төленедi.
Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымды төлеушiлер, есептеу, төлеу және төленген сомаларды қайтару тәртiбi Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде айқындалады.
Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым ставкаларын Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
8-тарау. Лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны қайта
ресiмдеу, оның телнұсқаларын беру, қолданылуын тоқтату және
тоқтата тұру
53-бап. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның телнұсқаларын қайта ресiмдеу және беру
1. Лицензиясы және/немесе лицензияға қосымшасы жоғалған, бүлiнген жағдайда лицензиат лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның телнұсқаларын алуға құқылы.
Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның жоғалған, бүлiнген бланкi лицензиат лицензиарға жазбаша өтiнiш (лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның жоғалған, бүлiнген фактiсiн растайтын құжаттармен қоса) берген күннен бастап жарамсыз деп саналады.
Лицензиар өтiнiш берiлген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жаңа нөмiр бере отырып және жоғарғы оң жақ бұрышында "Телнұсқа" деген жазуы бар лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның телнұсқаларын бередi.
Лицензияның телнұсқасы берiлген кезде лицензиат Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген тәртiппен жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым төлейдi.
2. Жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты өзгерген жағдайда, бiр тұрпаттағы заңды тұлға басқа тұрпаттағы заңды тұлға болып өзгертiлген, заңды тұлғаның (филиалдың) атауы, орналасқан жерi өзгерген (егер ол лицензияда көрсетiлген болса), сондай-ақ қызмет түрiнiң атауы өзгерген жағдайда, ол бiр ай мерзiм iшiнде көрсетiлген мәлiметтердi растайтын тиiстi құжаттармен қоса, лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны қайта ресiмдеу туралы өтiнiш беруге мiндеттi.
Лицензиат тиiстi жазбаша өтiнiш берген күннен бастап он жұмыс кyнi iшiнде лицензиар лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны қайта ресiмдейдi.
Лицензияны қайта ресiмдеген кезде Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген тәртiппен жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым төленедi.

Статья 54. Отказ в выдаче лицензии
1. В выдаче лицензии может быть отказано в случаях, если:
1) занятие отдельным видом деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
2) не представлены все документы, требуемые в соответствии с настоящим Законом. При устранении заявителем указанных препятствий заявление рассматривается на общих основаниях;
3) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
4) заявитель не соответствует квалификационным требованиям и требованиям лицензирования, установленным законодательством;
5) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие отдельным видом деятельности.
Дополнительные требования для отказа в выдаче лицензий на право занятия деятельностью в финансовой сфере и деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, а также в сфере валютных операций и деятельности (операций), связанной с использованием валютных ценностей, могут устанавливаться Национальным Банком Республики Казахстан и уполноченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. При отказе в выдаче лицензии лицензиаром заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
3. При наличии филиалов у юридического лица в получении приложения к лицензии может быть отказано в соответствии с подпунктами 2), 4) пункта 1 статьи 54 настоящего Закона.
Статья 55. Обжалование отказа в выдаче лицензии
Если лицензия не выдана в установленный настоящим Законом срок (за исключением частных предпринимательских видов деятельности) или отказ в выдаче лицензии представляется заявителю необоснованным (на все виды деятельности), он вправе обжаловать эти действия в установленном законодательством порядке.
Статья 56. Прекращение действия лицензии и/или приложения
к лицензии
1. Лицензия и/или приложения к лицензии прекращают свое действие в случаях:
1) истечения срока, на который выданы лицензия и/или приложения к лицензии;
2) совершения действий (операций) в полном объеме, на осуществление которых выдана лицензия и/или приложения к лицензии;
3) лишения лицензии и/или приложения к лицензии;
4) прекращения деятельности физического лица, ликвидации юридического лица (филиала), реорганизации юридического лица, за исключением реорганизации в форме преобразования или выделения;
5) добровольного возврата лицензии и/или приложения к лицензии лицензиару;
6) исключения отдельного вида деятельности из перечня лицензируемых;

54-бап. Лицензия беруден бас тарту
1. Егер:
1) заңнамалық актiлерде субъектiлердiң осы санаты үшiн жекелеген қызмет түрiмен айналысуға тыйым салынса;
2) осы Заңға сәйкес талап етiлетiн барлық құжаттар табыс етiлмесе. Өтiнiш берушi көрсетiлген кедергiлердi жойған жағдайда өтiнiш жалпы негiздер бойынша қаралады;
3) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым төленбесе;
4) өтiнiш берушi бiлiктiлiк талаптарына және заңнамада белгiленген лицензиялау талаптарына сай келмесе;
5) өтiнiш берушiге қатысты оған жекелеген қызмет түрiмен айналысуға тыйым салатын сот шешiмi болса, лицензия беруден бас тартылуы мүмкiн.
Қаржы саласындағы қызметпен және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты, сондай-ақ валюталық операциялар саласындағы қызметпен және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметпен (операциялармен) айналысу құқығына лицензия беруден бас тарту үшiн қосымша талаптарды Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi және (немесе) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
2. Лицензия беруден бас тартылған жағдайда лицензиар лицензия беру үшiн белгiленген мерзiмде өтiнiш берушiге жазбаша түрде дәлелдi жауап қайтарады.
3. Заңды тұлғаның филиалдары болған жағдайда осы Заңның 54-бабы 1-тармағының 2), 4) тармақшаларына сәйкес лицензияға қосымшаны алудан бас тартылуы мүмкiн.
55-бап. Лицензия беруден бас тартқаны үшiн шағымдану
Егер лицензия осы Заңда белгiленген мерзiмде берiлмесе (жеке кәсiпкерлiк қызмет түрлерiн қоспағанда) немесе бас тарту өтiнiш берушiге дәлелсiз болып көрiнсе (қызметтiң барлық түрлерiне), ол заңнамада белгiленген тәртiппен бұл әрекеттерге шағымдануға құқылы.
56-бап. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтату
1. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуы мынадай жағдайларда:
1) лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның берiлген мерзiмi аяқталғанда;
2) жүзеге асырылуына лицензия және/немесе лицензияға қосымша берiлген iс-әрекеттер (операциялар) толық көлемде жасалғанда;
3) лицензия және/немесе лицензияға қосымша алып қойылғанда;
4) жеке тұлғаның қызметi тоқтатылғанда, қайта құрылу немесе бөлiну нысанындағы қайта ұйымдастырылуды қоспағанда, заңды тұлға (филиал) таратылғанда;
5) лицензия және/немесе лицензияға қосымша лицензиарға ерiктi түрде қайтарылғанда;
6) лицензияланатындардың тiзбесiнен жекелеген қызмет түрi алып тасталса;

7) неосуществления деятельности согласно полученной лицензии в течение одного года.
2. При прекращении действия лицензии и/или приложения к лицензии лицензиат обязан в течение десяти рабочих дней вернуть лицензию лицензиару.
Ответственность за нарушение условий пункта 2 статьи 56 настоящего Закона несет лицензиат в установленном административным законодательством порядке.
3. Споры, связанные с прекращением действия лицензии и/или приложения к лицензии, разрешаются судами.
Статья 57. Приостановление действия, лишение лицензии
и/или приложения к лицензии
1. Основанием для приостановления действия лицензии и (или) приложения к лицензии, выдачи предписания об устранении нарушений с указанием срока, а также инициирования мер воздействия является несоблюдение лицензиатом требований, установленных законодательством Республики Казахстан и квалификационными требованиями к осуществлению вида деятельности, на который выдана лицензия.
2. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии, как в целом, так и отдельных частей ее приложения, на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
Действие приложения к лицензии приостанавливается в случаях выдачи предписания об устранении нарушений квалификационных требований с указанием срока. В случаях если в течение указанного в предписании срока лицензиатом не устранены нарушения, указанные в предписании, приостанавливается действие всей лицензии в порядке, установленном настоящим Законом.
В случаях если в течение указанного в предписании срока лицензиатом не устранены нарушения, лицензиар вправе обратиться в суд с ходатайством о лишении лицензиата лицензии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Лицензиат вправе обжаловать в судебном порядке решение о приостановлении действия лицензии и/или приложения к лицензии. При решении суда о правомерности приостановления действия лицензии и/или приложения к лицензии срок ее приостановления исчисляется с даты принятия такого решения лицензиаром.
4. После истечения срока приостановления действия лицензии и/или приложения к лицензии, при устранении причин, по которым действие лицензии и/или приложения к лицензии было приостановлено, лицензиар своим решением возобновляет действие лицензии и/или
приложения к лицензии.
В случае если причины, по которым действие лицензии и/или приложения к лицензии лицензиаром приостановлено, были устранены раньше истечения срока приостановления, лицензиат вправе обратиться в соответствующий лицензиар с просьбой о возобновлении действия лицензии и/или приложения к лицензии. При устранении причин, по которым действие лицензии и/или приложения к лицензии было приостановлено, лицензиар своим решением возобновляет действие лицензии и/или приложения к лицензии.

7) алынған лицензияға сәйкес қызмет бiр жыл iшiнде жүзеге асырылмаса тоқтатылады.
2. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтатқан кезде лицензиат он жұмыс күнi iшiнде лицензияны лицензиарға қайтаруға мiндеттi.
Осы Заңның 56-бабының 2-тармағының шарттарын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк әкiмшiлiк заңнамада белгiленген тәртiппен лицензиатқа жүктеледi.
3. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтатуға байланысты дауларды соттар шешедi.
57-бап. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру, оны алып қою
1. Лицензиаттың лицензия берiлген қызмет түрiн жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының заңнамасында және бiлiктiлiк талаптарында белгiленген талаптарды орындамауы лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұруға, мерзiмiн көрсете отырып, бұзушылықтарды жою туралы хабарлама беруге, сондай-ақ ықпал ету шараларын бастауға негiз болып табылады.
2. Лицензиар тоқтата тұру себебiн көрсете отырып, тұтас лицензияның, сол сияқты оның қосымшаларының жекелеген бөлiктерiнiң қолданылуын алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
Лицензияға қосымшаның қолданылуы мерзiмiн көрсете отырып, бiлiктiлiк талаптарын бұзушылықтарды жою туралы хабарлама берiлген жағдайларда тоқтатыла тұрады. Лицензиат хабарламада көрсетiлген мерзiм iшiнде хабарламада көрсетiлген бұзушылықтарды жоймаса, осы Заңда белгiленген тәртiппен бүкiл лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрады.
Лицензиат хабарламада көрсетiлген мерзiм iшiнде хабарламада көрсетiлген бұзушылықтарды жоймаса, лицензиар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сотқа лицензиаттың лицензиясын алып қою туралы өтiнiш жасауға құқылы.
3. Лицензиат лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмге сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұрудың заңдылығы туралы сот шешiмi болған жағдайда оны тоқтата тұру мерзiмi лицензиар осындай шешiм қабылдаған күннен бастап есептеледi.
4. Лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата түру себептерi жойылған жағдайда лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру мерзiмi өткеннен кейiн лицензиар өз шешiмiмен лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын қайта жаңғыртады.
Лицензиар лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұрған себептер тоқтата тұру мерзiмi аяқталғаннан бұрын жойылған жағдайда лицензиат тиiстi лицензиарға лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын қалпына келтiру туралы өтiнiш жасауға құқылы.

5. Осуществление лицензируемого вида деятельности после получения уведомления лицензиара о приостановлении действия или лишении лицензии влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан как при осуществлении
деятельности, в отношении которой установлен лицензионный порядок, без лицензии.
6. Лишение лицензии и/или приложения к лицензии осуществляется в судебном порядке, за исключением случаев лишения лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов.
Лишение лицензии и/или приложения к лицензии осуществляется в случаях:
1) неисполнения лицензиатом требований, предъявляемых для данного лицензируемого вида деятельности;
2) запрещения судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией и/или приложением к лицензии;
3) неустранения в установленный лицензиаром срок причин, по которым лицензиар или суд приостановил действие лицензии и/или приложения к лицензии;
4) предоставления лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии и/или приложения к лицензии;
5) повторного в течение года совершения лицензиатом нарушения, за которое ранее действие лицензии было приостановлено.
В случае лишения лицензии и/или приложения к лицензии повторное обращение за ее получением возможно по истечении одного года со дня лишения.
Глава 9. Осуществление контроля и ответственность за
нарушение законодательства о лицензировании
Статья 58. Ведение реестров лицензий
1. Лицензиары ведут реестры лицензий на виды деятельности, лицензирование которых они осуществляют.
В реестре лицензий должны быть указаны следующие сведения:
наименование лицензиара;
дата выдачи лицензии;
наименование и организационно-правовая форма, место нахождения - для юридических лиц;
фамилия, имя, отчество, место жительства, данные документа, удостоверяющего личность физического лица, а также номер и дата выдачи свидетельства в случае государственной регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
лицензируемый вид деятельности (лицензируемые подвиды деятельности, филиалы);
срок действия лицензии;
регистрационный номер налогоплательщика;
основания и дата переоформления лицензии;
основания и даты приостановления и возобновления действия лицензии;
основание и дата прекращения действия лицензии.
2. Единая форма реестра лицензий утверждается уполномоченным органом.
Статья 59. Осуществление государственного контроля
в области лицензирования

5. Лицензиардың лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе оны алып қою туралы хабарламасын алғаннан кейiн лицензияланатын қызмет түрiн жүзеге асыру Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген лицензиялық тәртiп белгiленген қызметтi лицензиясыз жүзеге асырған кездегiдей жауаптылыққа әкеп соғады.
6. Қаржы саласындағы қызметтi және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензияны алып қою жағдайларын қоспағанда, лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны алып қою сот тәртiбiмен жүзеге асырылады.
Мынадай жағдайларда:
1) лицензиат лицензияланатын қызметтiң осы түрiне қойылатын талаптарды орындамаса;
2) сот лицензиаттың жүзеге асыруға лицензиясы және/немесе лицензияға қосымшасы бар қызмет түрiмен айналысуына тыйым салса;
3) лицензиар белгiлеген мерзiмде лицензиар немесе сот лицензияның және/немесе лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұрған себептер жойылмаса;
4) лицензиат лицензия және/немесе лицензияға қосымшаны алу кезiнде көрiнеу жалған ақпарат берсе;
5) бұрын лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған бұзушылықтарды лицензиат бiр жыл iшiнде қайтадан жасаса, лицензияны және/немесе лицензияға қосымшаны алып қою жүзеге асырылады.
Лицензия және/немесе лицензияға қосымша алып қойылған жағдайда алып қойылған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн оны алу үшiн қайтадан өтiнiш жасауға болады.
9-тарау. Бақылауды жүзеге асыру және лицензиялау туралы
заңнаманы бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
58-бап. Лицензиялар тiзiлiмiн жүргiзу
1. Лицензиарлар лицензиялауды өздерi жүзеге асыратын қызмет түрлерiне арналған лицензиялар тiзiлiмiн жүргiзедi.
Лицензиялар тiзiлiмiнде мынадай мәлiметтер:
лицензиардың атауы;
лицензия берiлген күн;
заңды тұлғалар үшiн - атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жерi;
жеке кәсiпкер үшiн - тегi, аты, әкесiнiң аты, тұратын жерi, жеке тұлғасын куәландыратын құжатының деректерi, сондай-ақ жеке тұлға жеке кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркелген жағдайда куәлiктiң нөмiрi мен берiлген күнi;
лицензияланатын қызмет түрi (лицензияланатын қызметтiң кiшi түрлерi, филиалдар);
лицензияның қолданылу мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
лицензияны қайта ресiмдеу негiздерi мен күнi;
лицензияның қолданылуын тоқтата түру және жаңғырту негiздерi мен күнi;
лицензияның қолданылуын тоқтату негiзi және күнi көрсетiлуге тиiс.
2. Лицензиялар тiзiлiмiнiң бiрыңғай нысанын уәкiлеттi орган бекiтедi.
59-бап. Лицензиялау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру

1. Государственные контрольные функции лицензиара, осуществляемые им в пределах своей компетенции:
1) установление соответствия заявителя квалификационным требованиям при получении лицензии;
2) учет количества выданных лицензий путем ведения реестра;
3) лицензионный контроль, осуществляемый путем проведения проверок деятельности лицензиатов на предмет соответствия квалификационным требованиям.
2. За передачу государственных контрольных функций в области лицензирования негосударственным организациям, в том числе общественным объединениям и независимым экспертам должностные лица государственных органов несут ответственность, установленную
законодательством Республики Казахстан.
Статья 60. Возмещение убытков
Возмещение убытков, вызванных необоснованным отказом в выдаче лицензии или нарушением прав лицензиата, осуществляется в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 61. Ответственность за осуществление деятельности,
подлежащей лицензированию, с нарушением
законодательства о лицензировании
1. Занятие отдельными видами деятельности без соответствующей лицензии влечет установленную законодательством Республики Казахстан административную и уголовную ответственность.
2. Доход, полученный от занятия отдельными видами деятельности без лицензии, в отношении которых установлен лицензионный порядок, подлежит конфискации в бюджет в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Лицензиары и их должностные лица за нарушение законодательства о лицензировании несут установленную законодательными актами Республики Казахстан ответственность.
Статья 62. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев со дня его официального опубликования.
2. Подпункт 2) статьи 43 настоящего Закона действует по 31 декабря 2006 года.
3. Признать утратившим силу  Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37;  N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, сх 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 11, ст. 37; N14, ст. 55,58).
Президент
Республики Казахстан

1. Лицензиар өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк бақылау функциялары:
1) лицензия алған кезде өтiнiш берушiнiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн белгiлеу;
2) тiзiлiм жүргiзу жолымен берiлген лицензиялар санын есепке алу;
3) лицензиаттар қызметiнiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi нысанына тексерулер жүргiзу жолымен жүзеге асырылатын лицензиялық бақылау.
2. Лицензиялау саласындағы мемлекеттiк бақылау функцияларын мемлекеттiк емес ұйымдарға, оның iшiнде қоғамдық бiрлестiктерге және тәуелсiз сарапшыларға бергенi үшiн мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жауаптылықта болады.
60-бап. Шығындарды өтеу
Лицензия беруден орынсыз бас тартудан немесе лицензиаттың құқығын бұзудан туындайтын шығындарды өтеу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
61-бап. Лицензиялануға тиiс қызметтi лицензиялау туралы заңнаманы бұзумен жүзеге асырғаны үшiн жауапкершiлiк
1. Жекелеген қызмет түрлерiмен тиiстi лицензиясыз айналысу заңнамада белгiленген әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке әкелiп соғады.
2. Лицензиялық тәртiп белгiленген жекелеген қызмет түрлерiмен лицензиясыз айналысудан алынған кiрiс Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджетке тәркiленуге тиiс.
3. Лицензиялау туралы заңнаманы бұзғаны үшiн лицензиарларға және олардың лауазымды адамдарына Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген жауапкершiлiк жүктеледi.
62-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
2. Осы Заңның 43-бабының 2) тармақшасы 2006 жылғы 31 желтоқсанға дейiн қолданылады.
3. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы  Заңының  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат;
N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат;
N 13-14, 195 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат;
N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат, N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 11, 37-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар) күшi жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi