Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2006 года № 437. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2006 года N 437
Правила
аттестации государственных строительных инспекторов,
осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и определяют порядок проведения аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор (далее - инспекторы).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Аттестации подлежат государственные строительные инспекторы уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган), главные государственные строительные инспекторы, заместители главного государственного строительного инспектора и государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы.

Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 мамырдағы N 437 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 542 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 22 мамырдағы
N 437 қаулысымен
бекiтiлген
Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын (бұдан әрi – инспекторлар) аттестаттау өткiзу тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары аттестаттауға жатады.

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) Главный государственный строительный инспектор Республики Казахстан - руководитель уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
2) заместители Главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан - заместители руководителя уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
3) государственные строительные инспекторы - штатные работники уполномоченного органа, в должностные обязанности которых входит оперативное инспектирование строек;
4) главные государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы - руководители территориальных подразделений уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
5) заместители главного государственного строительного инспектора областей, города республиканского значения, столицы – заместители руководителей территориальных подразделений уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
6) государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы – штатные работники территориальных подразделений уполномоченного органа, в должностные обязанности которых входит оперативное инспектирование строек.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Аттестация проводится в целях определения уровня компетентности инспекторов, знаний государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, улучшения качества осуществляемых ими работ, изучения новых требований, с учетом изменений, происходящих в строительной отрасли, и состоит из двух этапов:
1) тестирование;
2) собеседование.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Инспекторы проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет пребывания на должности инспектора, но не ранее шести месяцев со дня занятия данной должности.
При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысы;
2) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік құрылыс инспекторының орынбасарлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының орынбасарлары;
3) мемлекеттік құрылыс инспекторлары – лауазымдық міндеттеріне құрылыстарды жедел инспекциялау кіретін уәкілетті органның штаттағы қызметкерлері;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары;
6) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары – лауазымдық міндеттеріне құрылыстарды жедел инспекциялау кіретін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің штаттағы қызметкерлері.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Аттестаттау инспекторлардың құзыреттiлiгiн, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтердi бiлуiн анықтау, олар жүзеге асыратын жұмыстардың сапасын жақсарту, құрылыс саласында болып жатқан өзгерiстердi ескере отырып, жаңа талаптарды зерделеу мақсатында жүргiзiледi және мынадай екі кезеңнен тұрады:
1) тестілеу;
2) әңгімелесу.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Инспекторлар қызметте болған әрбiр кезектi үш жыл өткен сайын, бiрақ осы лауазымға орналасқан күннен бастап кемiнде алты ай өткеннен кейiн аттестациядан өтедi.
Бұл ретте аттестаттау көрсетiлген мерзiм басталған күннен бастап алты айдан кешiктiрiлмей өткiзiлуге тиiс.

6. Аттестация проводится на государственном или русском языке по желанию аттестуемого инспектора.
2. Аттестационная комиссия
7. Для проведения аттестации решением руководителя уполномоченного органа образуется аттестационная комиссия.
Аттестационная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии. Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек.
В случае отсутствия на заседании председателя аттестационной комиссии, им выступает заместитель председателя аттестационной комиссии.
Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Рабочим органом аттестационной комиссии является структурное подразделение уполномоченного органа, определяемое руководителем уполномоченного органа (далее - рабочий орган).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Руководитель уполномоченного органа по представлению рабочего органа издает приказ, которым утверждается список инспекторов, подлежащих аттестации, устанавливаются сроки и графики проведения аттестации.
Рабочий орган осуществляет подготовку необходимых документов по аттестуемым лицам.
10. В состав аттестационной комиссии входят заместители руководителя уполномоченного органа и руководители структурных подразделений уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Аттестацию государственных строительных инспекторов на подведомственной территории проводят региональные аттестационные комиссии.
Региональные аттестационные комиссии проводят аттестацию с выездом.
Состав региональных аттестационных комиссий определяется приказом руководителя уполномоченного органа.
12. Заседание аттестационной комиссии правомочно при наличии кворума, составляющего не менее двух третей состава комиссии.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

6. Аттестаттау аттестациядан өтетiн инспектордың өтiнiшi бойынша мемлекеттiк немесе орыс тілінде жүргiзiледi.
2. Аттестаттау комиссиясы
7. Аттестаттау өткiзу үшін уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен аттестаттау комиссиясы құрылады.
Аттестаттау комиссиясы комиссия төрағасынан, төрағаның орынбасарынан, мүшелерi мен хатшысынан тұрады. Комиссия мүшелерiнiң саны бес адамнан кем болмауға тиiс.
Аттестаттау комиссиясының отырысында аттестатау комиссиясының төрағасы болмаған жағдайда, оған аттестаттау комиссиясы төрағасының орынбасары төрағалық етеді.
Комиссияның хатшысы комиссия мүшесi болып табылмайды және оның дауыс беру құқығы жоқ.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Уәкiлеттi органның басшысы белгiлеген уәкiлеттi органның құрылымдық бөлiмшесi аттестаттау комиссиясының жұмыс органы (бұдан әрi – жұмыс органы) болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Уәкiлеттi органның басшысы жұмысшы органның ұсынысы бойынша аттестатталуға тиiс инспекторлардың тiзiмi бекiтiлетiн, аттестация өткiзудiң мерзiмi мен кестесi белгiленетiн бұйрық шығарады.
Жұмысшы орган аттестациядан өтетiн адамдар бойынша қажеттi құжаттар дайындауды жүзеге асырады.
10. Аттестаттау комиссиясының құрамына уәкiлеттi орган басшысының орынбасарлары және уәкiлеттi органның құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары енгiзiледi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Өңiрлiк аттестаттау комиссиялары ведомстволық бағынысты аумақтағы мемлекеттiк құрылыс инспекторларын аттестациядан өткiзедi.
Өңiрлiк аттестаттау комиссиялары көшпелi аттестация өткiзедi.
Өңiрлiк аттестаттау комиссияларының құрамы уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен белгiленедi.
12. Аттестаттау комиссиясының отырысы комиссия құрамының кемінде үштен екісін құрайтын кворум болған кезде заңды болады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

13. Решение принимается большинством голосов членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя аттестационной комиссии.
13-1. В случае прохождения аттестации одним из членов аттестационной комиссии, данное лицо не может участвовать в голосовании относительно себя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация проведения аттестации главных государственных
строительных инспекторов областей (города республиканского
значения, столицы) и государственных строительных инспекторов
14. Рабочий орган определяет инспекторов, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, и представляет список инспекторов, подлежащих аттестации, на утверждение руководителю уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. Рабочий орган письменно, не позднее, чем за один месяц до начала проведения аттестации, уведомляет лиц, подлежащих аттестации о сроках ее проведения.
16. Кадровая служба уполномоченного органа и территориальные подразделения уполномоченного органа за две недели до проведения аттестации готовят и направляют в рабочий орган следующие документы на инспекторов, подлежащих аттестации:
1) служебную характеристику;
2) личный листок по учету кадров;
3) автобиографию;
4) копию диплома об образовании;
5) копии удостоверений о наличии ученой степени, званий, повышении квалификации, сертификатов и свидетельств (при наличии).
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
17. Служебная характеристика должна содержать оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого лица и подписывается:
1) на заместителей главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан – руководителем уполномоченного органа;
2) на главных государственных строительных инспекторов территориальных подразделений – заместителем руководителя уполномоченного органа;
3) на заместителей главных государственных строительных инспекторов и государственных строительных инспекторов территориальных подразделений – руководителями соответствующих территориальных подразделений уполномоченного органа;

13. Шешiм аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң көпшiлiк даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде аттестаттау комиссиясы төрағасының даусы шешушi болып табылады.
13-1. Егер, аттестаттау комиссиясының мүшесі аттестаттаудан өткен жағдайда, өзіне қатысты дауыс бере алмайды.
Ескерту. Қағидалар 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
бас мемлекеттiк құрылыс инспекторларын және мемлекеттiк
құрылыс инспекторларын аттестациядан өткiзудi ұйымдастыру
14. Жұмыс органы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес аттестатталуға тиiс инспекторларды айқындайды және аттестатталуға тиiс инспекторлардың тiзiмiн уәкiлеттi орган басшысына бекiтуге ұсынады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Жұмысшы орган аттестация өткiзу басталғанға дейiн кемiнде бiр ай бұрын аттестатталуға тиiс адамдарды оның өткiзiлу мерзiмi туралы жазбаша хабардар етедi.
16. Уәкілетті ұйымның кадр қызметі және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері аттестаттау өткізуге дейін екi апта қалғанда аттестатталуға тиiс инспекторлар үшiн мынадай құжаттарды дайындайды және жұмыс органына жiбередi:
1) қызметтiк мiнездеме;
2) кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ;
3) өмiрбаян;
4) бiлiмi туралы дипломның көшiрмесi;
5) ғылыми дәрежесiнiң, атағының болуы, бiлiктiлiгiн арттырғаны және т.б. туралы куәлiктердiң, сертификаттар мен куәлiктердiң (бар болса) көшiрмелерi.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Қызметтiк мiнездеме аттестатталатын адамның кәсiптiк, жеке қасиеттерi мен қызметтiк iс-әрекетi нәтижелерiнiң бағасын қамтуға тиiс және оған:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк құрылыс инспекторының орынбасарлары үшін – уәкілетті органның басшысы;
2) аумақтық бөлімшелердің бас мемлекеттiк құрылыс инспекторлары үшін – уәкілетті орган басшысының орынбасары;
3) бас мемлекеттiк құрылыс инспекторлары мен аумақтық бөлімшелердің мемлекеттiк құрылыс инспекторларының орынбасарлары үшін – уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінің басшылары;

4) на государственных строительных инспекторов уполномоченного органа – заместителем руководителя уполномоченного органа;
5) на государственных строительных инспекторов территориальных подразделений – руководителями соответствующих территориальных подразделений уполномоченного органа либо их заместителями.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен постановлением Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
19. Аттестуемое лицо должно быть ознакомлено с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за две недели до заседания аттестационной комиссии.
20. Аттестуемое лицо в случае несогласия с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за две недели до заседания аттестационной комиссии заявляет о своем несогласии путем предоставления в рабочий орган дополнительной информации, характеризующей его.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация проведения аттестации государственных
строительных инспекторов на подведомственной территории
Сноска. Раздел 4 исключен постановлением Правительства РК от 29.06.2012 № 883 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4-1. Проведение тестирования
Сноска. Правила дополнены разделом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Формирование тестовых вопросов осуществляется рабочим органом и утверждается руководителем уполномоченного органа.
Тестовые вопросы используются при оценке уровня знаний аттестуемых лиц в виде заполнения листов ответов.
20-2. Тестирование состоит из двух этапов:
1) прохождение тестов участниками тестирования;
2) подсчет результатов.
Тестирование проводится на государственном или русском языках по выбору участника тестирования.
20-3. Во время тестирования участникам не допускается:
1) покидать помещение до окончания тестирования;
2) разговаривать и другими действиями отвлекать участников тестирования;
3) использовать персональные электронные устройства (в том числе компьютеры, мобильные телефоны).
В случае нарушения вышеуказанных требований, участник тестирования удаляется из помещения для проведения тестирования; аттестация для данного лица считается не пройденной, что отражается в протоколе заседания аттестационной комиссии.
Данное лицо может пройти повторное тестирование в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.

4) уәкілетті органның мемемлекеттiк құрылыс инспекторлары үшiн – уәкiлеттi орган басшысының орынбасарлары;
5) аумақтық бөлімшелердің мемлекеттiк құрылыс инспекторларының орынбасарлары үшiн – уәкiлеттi органның тиiстi аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары не олардың орынбасарлары қол қояды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
19. Аттестатталатын адам аттестаттау комиссиясының отырысына дейiн екi апта мерзiм бұрын өзiне берiлген қызметтiк мiнездемемен танысуға тиiс.
20. Аттестатталатын адам өзiне берiлген қызметтiк мiнездемемен келiспеген жағдайда, аттестаттау комиссиясының отырысына дейiн екi апта қалғанда жұмыс органына өзiн сипаттайтын қосымша ақпарат беру арқылы өзінің келiспейтiнi туралы мәлiмдеме жасай алады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Ведомстволық бағынысты аумақтағы мемлекеттiк құрылыс
инспекторларын аттестациядан өткiзудi ұйымдастыру
Ескерту. 4-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.06.29 № 883 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4-1. Тестілеу өткізу
Ескерту. Қағидалар 4-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20-1. Жұмыс органы тест сұрақтарын жасайды және оны уәкілетті органның басшысы бекітеді.
Тест сұрақтары жауаптар парақтарын толықтыру түрінде аттестатталатын адамның білім деңгейін бағалаған кезде пайдаланылады.
20-2. Тестілеу екі кезеңнен тұрады:
1) тестілеуге қатысушылардың тестіден өтуі;
2) нәтижелерді есептеу.
Тестілеу тестілеуге қатысушының өтiнiшi бойынша мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
20-3. Тестілеу кезінде қатысушылардың:
1) тестілеу аяқталғанға дейін үй-жайдан кетіп қалуына;
2) тестілеуге қатысушылармен сөйлесуіне және басқа да іс-қимылымен кедергі жасауына;
3) жеке электрондық құралдарды (оның ішінде компьютерді, ұялы телефонды) пайдалануына рұқсат етілмейді.
Жоғарыда көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда тестілеуге қатысушы тестілеу өткізіліп жатқан үй-жайдан шығарылады; осы адам үшін тестілеу өтпеді деп танылады және тестілеуге қатысушы әңгімелесуге жіберілмейді, бұл туралы аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетіледі.
Осы адам аттестаттау комиссиясы белгілеген мерзімдерде, бірақ үш айдан ерте емес мерзімде қайта аттестаттаудан өтеді.

20-4. Общее время, предоставленное на выполнение тестовых заданий, составляет 90 минут. Тестовый вопросник включает 100 (сто) вопросов.
По истечении времени, отведенного на выполнение теста, материалы предоставляются в аттестационную комиссию.
20-5. Подсчет результатов тестирования проводится аттестационной комиссией с использованием кодов правильных ответов не более 3 (трех) часов.
20-6. Пороговым значением для руководителей структурных подразделений, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и их заместителей, а также заместителей главного государственного инспектора Республики Казахстан, считается результат тестирования не менее 70 % правильных ответов; для остальной категории лиц, подлежащих аттестации – не менее 60 %.
20-7. Участник тестирования, получивший при прохождении тестирования результат ниже пороговых значений, к собеседованию не допускается.
Данное лицо может пройти повторное тестирование в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.
20-8. Если при повторном прохождении тестирования участником тестирования вновь получен результат ниже пороговых значений, аттестационная комиссия принимает решение о несоответствии участника тестирования занимаемой должности инспектора.
5. Проведение аттестации
27. Аттестация проводится в присутствии аттестуемого лица.
28. На аттестуемое лицо аттестационной комиссией оформляется аттестационный лист по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
29. Лица, подлежащие аттестации, но отсутствовавшие по уважительным причинам, проходят процедуру аттестации в сроки, определяемые аттестационной комиссией.
30. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, проведя тестирование аттестуемого лица в порядке, установленном уполномоченным органом, и собеседование с аттестуемым лицом, принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован, подлежит повторной аттестации;
3) не аттестован и не соответствует занимаемой должности инспектора (только в случае повторной аттестации).
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, заместителем председателя, членами аттестационной комиссии и ее секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20-4. Тест тапсырмаларын орындауға берілген жалпы уақыт 90 минутты құрайды. Тест сауалнамалары 100 (жүз) сұрақтан тұрады.
Тесті орындау үшін бөлінген уақыт аяқталғаннан кейін материалдар аттестаттау комиссиясына ұсынылады.
20-5. Тестілеу нәтижесін санауды 3 (үш) сағаттан аспайтын уақыт ішінде дұрыс жауаптардың кодтарын пайдалана отырып, аттестатау комиссиясы жүргізеді.
20-6. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен олардың орынбасарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік инспекторларының орынбасарлары үшін шекті мән – кемінде 70 %; аттестаттауға жататын қалған санаттар үшін – кемінде 60 %, тестілеу нәтижесі есептеледі.
20-7. Тестiлеуден өту кезінде шектi мәннен төмен баға алған тестілеуге қатысушы әңгiмелесуге жiберiлмейдi.
Осы адам аттестаттау комиссиясы белгілеген мерзімдерде, бірақ үш айдан ерте емес мерзiмде қайта тестілеуден өтеді.
20-8. Қайта тестілеуден өткен кезде тестілеуге қатысушы шектi мәннен төмен баға алса, онда аттестатау комиссиясы тестілеуге қатысушы атқаратын инспектор лауазымына сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.
5. Аттестация өткiзу
27. Аттестация аттестатталатын адамның қатысуымен өткiзiледi.
28. Аттестаттау комиссиясы аттестатталатын адамға осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау парағын ресiмдейдi.
29. Аттестаттауға тиiс, бiрақ дәлелдi себептермен келмей қалған адам аттестаттау комиссиясы белгiлеген мерзiмде аттестаттау рәсiмдерiнен өтедi.
30. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделей, уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен аттестатталатын адамға тестiлеу және әңгімелесуді жүргізе отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестациядан өттi;
2) аттестатталған жоқ, қайта аттестаттауға жатады;
3) аттестатталған жоқ және инспектор атқаратын лауазымға сәйкес келмейдi (тек қайта аттестатталған жағдайда).
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Аттестаттау комиссиясының шешiмi оның отырысына қатысқан төраға, төрағаның орынбасары, аттестаттау комиссиясының мүшелерi мен оның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

32. Аттестуемое лицо должно быть ознакомлено с решением аттестационной комиссии.
33. Решение аттестационной комиссии в месячный срок со дня проведения аттестации утверждается приказом руководителя уполномоченного органа.
34. Утвержденное решение аттестационной комиссии заносится в аттестационный лист аттестуемого лица.
35. Аттестационный лист прошедшего аттестацию аттестуемого лица хранится в личном деле.
36. Решение о неаттестации и несоответствии занимаемой должности инспектора, утвержденное руководителем уполномоченного органа, является основанием для освобождения аттестуемого лица от должности инспектора.
37. Не аттестованные, но подлежащие повторной аттестации лица могут пройти повторную аттестацию в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заключительные положения
38. Споры, возникающие при проведении аттестации, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
Приложение
к Правилам аттестации государственных
строительных инспекторов, осуществляющих
архитектурно-строительный контроль и надзор
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 28.04.2014 № 411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Аттестационный лист
Информация об аттестуемом инспекторе
Фамилия, имя, отчество:__________________________________________
Дата и место рождения: __________________________________________
Образование: ___________________________________________________
Должность и дата назначения: _____________________________________
Общий трудовой стаж: ______ (в органах государственного
архитектурно-строительного контроля _______), в том числе на данной
должности _____
Дополнительные сведения:
Количество участвовавших членов комиссии: ____
Результаты голосования:
«За»: ____
«Против»: ____
Принятое решение: ______________________________________________
(аттестован; не аттестован, подлежит повторной аттестации; не
аттестован и не соответствует занимаемой должности инспектора)
Председатель                           /______________________/
Заместитель председателя                / _____________________/
Секретарь                               / _____________________/
Члены                                   / _____________________/
/ _____________________/
/ _____________________/
Ознакомлен с принятым решением _________________________________
(дата и подпись аттестуемого лица)

32. Аттестатталатын адам аттестаттау комиссиясының шешiмiмен таныстырылуға тиiс.
33. Аттестаттау комиссиясының шешiмi аттестация өткiзiлген күннен бастап бiр ай мерзiмде уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен бекiтiледi.
34. Аттестаттау комиссиясының бекiтiлген шешiмi аттестатталатын адамның аттестаттау парағына енгiзiледi.
35. Аттестациядан өткен аттестатталатын адамның аттестаттау парағы жеке iс-қағазда сақталады.
36. Уәкiлеттi органның басшысы бекiткен аттестациядан өтпегенi және инспектор атқаратын лауазымға сәйкес келмейтiнi туралы шешiм аттестатталатын адамды инспектор лауазымынан босату үшiн негiз болып табылады.
37. Аттестаттаудан өтпеген, бiрақ қайта аттестаттауға жататын адам аттестаттау комиссиясы белгiлеген мерзiмде, бiрақ кемiнде үш ай өткеннен кейiн аттестаттаудан қайта өтуi мүмкiн.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Қорытынды ережелер
38. Аттестация өткiзу кезiнде туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қаралады.
Сәулет-құрылыс бақылауын және
қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк
құрылыс инспекторларын аттестаттау
қағидаларына қосымша
Аттестаттау парағы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.04.2014 № 411 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аттестатталатын инспектор туралы ақпарат ____________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты _____________________________________________
Туған күнi және жерi ________________________________________________
Бiлiмi ______________________________________________________________
Лауазымы және тағайындалған күнi ____________________________________
Жалпы еңбек _________ өтілі (оның ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылау органдарында), оның iшiнде осы лауазымда ___________________
Қосымша мәлiметтер:
Аттестаттау нәтижелерi туралы мәлiметтер:
Қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң саны ________
Дауыс беру нәтижелерi:
«Жақтағандар» ______________
«Қарсы» ____________________
Қабылданған шешiм: __________________________________________________
(аттестаттаудан өттi; аттестатталған жоқ және қайта аттестаттауға
жатады; аттестатталған жоқ және инспектор атқаратын лауазымға сәйкес
келмейдi)
Төраға               /________________/
Төрағаның орынбасары /________________/
Хатшы               /________________/
Мүшелері           /________________/
/________________/
/________________/
Қабылданған шешiммен таныстым ______________________________________
(аттестатталатын адамның қолы және күнi)