Об утверждении Программы развития морского транспорта Республики Казахстан на 2006-2012 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2006 года N 916. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года N 1006
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.09.2010 N 1006.
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222 "О Сетевом графике исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Программу развития морского транспорта Республики Казахстан на 2006-2012 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным органам и заинтересованным организациям, ответственным за исполнение Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) ежегодно, к 10 января и 10 июля, представлять информацию о ходе реализации Программы в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан ежегодно, к 25 января и 25 июля, представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 2006 года
N 916
ПРОГРАММА
развития морского транспорта
Республики Казахстан на 2006-2012 годы
1.       Паспорт Программы развития морского транспорта Республики
Казахстан на 2006-2012 годы
2.       Введение
3.       Анализ современного состояния проблемы
3.1.     Развитие морского транспорта
3.1.1.   Анализ существующих и перспективных грузопотоков
3.1.2.   Международный опыт
3.1.3.   Конкурентная среда портов и судоходных компаний в Каспийском
море
3.2.     Развитие морских портов
3.3.     Развитие судоходной деятельности
3.4.     Рынок морских грузовых перевозок на Каспийском море
3.4.1.   Транспортировка нефти
3.4.2.   Транспортировка сухих грузов
3.5.     Проблемы развития морского транспорта
4.       Цель и задачи Программы
5.       Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1.     Развитие морской портовой инфраструктуры
5.2.     Развитие морского торгового флота
5.3.     Развитие вспомогательной инфраструктуры морского
транспорта
5.3.1.   Создание судоремонтного производства
5.3.2.   Создание системы обеспечения безопасности мореплавания и
охраны окружающей среды

Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 қыркүйектегі N 916 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі N 1006 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.30 N 1006 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк кестесi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамытудың 2006 - 2012 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Бағдарламаның орындалуына жауапты орталық атқарушы органдар мен мүдделi ұйымдар:
1) Бағдарламаны iске асыру жөнiнде шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын 10 қаңтарға және 10 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi жыл сайын 25 қаңтарға және 25 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасының Yкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат берсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 26 қыркүйектегi
N 916 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ
Мазмұны
1.  Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамытудың 2006 - 2012 жылдарға арналған бағдарламасының паспорты
2.  Кiрiспе
3.  Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау
3.1. Теңiз көлiгiн дамыту
3.1.1. Бар және перспективалық жүк ағындарын талдау
3.1.2. Халықаралық тәжiрибе
3.1.3. Каспий теңiзiндегi порттар мен кеме қатынасы компанияларының бәсекелес ортасы
3.2. Теңiз порттарын дамыту
3.3. Кеме қатынасы қызметiн дамыту
3.4. Каспий теңiзiндегi теңiз жүк тасымалының нарығы
3.4.1. Мұнай тасымалдау
3.4.2. Құрғақ жүктердi тасымалдау
3.5. Теңiз көлiгiн дамыту проблемалары
4.  Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
5.  Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiктерi
5.1. Теңiз портының инфрақұрылымын дамыту
5.2. Теңiз сауда флотын дамыту
5.3. Теңiз көлiгiнiң көмекшi инфрақұрылымын дамыту
5.3.1. Кеме жөндеу өндiрiсiн құру
5.3.2. Теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету жүйесiн құру

5.4.     Создание системы кадрового обеспечения потребностей морского
транспорта
5.5.     Совершенствование нормативной правовой базы в области
торгового мореплавания
5.6.     Меры поддержки развития морского транспорта
6.       Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7.       Ожидаемый результат от реализации Программы
8.       План мероприятий по реализации Программы развития морского
транспорта Республики Казахстан на 2006-2012 годы
1. Паспорт Программы
Наименование     Программа развития морского транспорта Республики
Казахстан на 2006-2012 годы
Основание для     Стратегия развития Казахстана до 2030 года;
разработки        Указ Президента Республики Казахстан от 30 марта
2006 года N 80 "О дальнейших мерах по реализации
Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
Указ Президента Республики Казахстан от 11 апреля
2006 года N 86 "О Транспортной стратегии Республики
Казахстан до 2015 года";
постановление Правительства Республики Казахстан
от 31 марта 2006 года N 222 "О Сетевом графике
исполнения Общенационального плана мероприятий по
реализации Послания Президента Республики Казахстан
народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программы
Правительства Республики Казахстан на 2006-2008
годы";
постановление Правительства Республики Казахстан
от 26 августа 2005 года N 884 "О Среднесрочном
плане социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2006-2008 годы
(второй этап)".
Государственный  Министерство транспорта и коммуникаций Республики
орган,           Казахстан
ответственный
за разработку
Цель             Создание современного высокотехнологичного морского
транспорта, в полном объеме обеспечивающего
потребности страны в экспортно-импортных,
каботажных и транзитных грузоперевозках, и
обладающего современной технической базой.
Задачи           Развитие существующей и создание новой
конкурентоспособной портовой и сервисной
инфраструктуры, соответствующей требованиям
международных норм;
дальнейшее развитие национального морского
торгового флота;
совершенствование нормативной правовой базы и
принятие комплекса мер по созданию системы
кадрового обеспечения потребностей морского
транспорта;
создание комплексной системы обеспечения
безопасности мореплавания и охраны окружающей
среды;
стимулирование морского транспорта мерами
необходимой государственной поддержки.
Сроки            2006-2012 годы:
реализации       I этап - 2006-2008 годы;

5.4. Теңiз көлiгiнiң қажеттiлiгiн кадрлық қамтамасыз ету жүйесiн құру
5.5. Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру
5.6. Теңiз көлiгiн дамытуды қолдау шаралары
6.  Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
7.  Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
8.  Қазақстан Республикасының теңiз көлiгін дамытудың 2006 - 2012 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
1. Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасының паспорты
Атауы                  Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамытудың
2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн          Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясы;
негiздеме             "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын одан
әрi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 30 наурыздағы N 80
Жарлығы ;
"Қазақстанның 2015 жылға дейiнгi көлiк стратегиясы
туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы
11 сәуiрдегi N 86  Жарлығы ;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1
наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру
жөнiндегi iс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006 -
2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк
кестесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006
жылғы 31 наурыздағы N 222 қаулысы;
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық
дамуының 2006-2008 жылдарға арналған (екiншi кезең) орта
мерзiмдi жоспары туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2005 жылғы 26 тамыздағы N 884  қаулысы .
Әзiрлеу үшiн          Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация
жауапты                министрлiгi
мемлекеттiк
орган
Мақсат                Елдiң экспорт-импорттық, каботаждық және транзиттiк жүк
тасымалдаудағы қажеттiлiгiн толық көлемде қамтамасыз
ететiн және қазiргi заманғы техникалық базасы бар
қазiргi заманғы жоғары технологиялық теңiз көлiгiн құру
Мiндеттер             Қолданыстағы инфрақұрылымды дамыту және халықаралық
нормалардың талаптарына сәйкес келетiн жаңа бәсекеге
қабiлеттi порттық және сервистiк инфрақұрылымды құру;
ұлттық теңiз caудa флотын одан әрi дамыту;
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру және теңiз
көлiгiнiң қажеттiлiктерiн кадрлық қамтамасыз ету жүйесiн
құру жөнiнде шаралар кешенiн қабылдау;
теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн және қоршаған ортаны қорғауды
қамтамасыз етудiң кешендi жүйесiн құру;
теңiз көлiгiн қажеттi мемлекеттiк қолдау шараларымен
ынталандыру.
Iске асыру            2006-2012 жылдар:
мерзiмi               I кезең - 2006-2008 жылдар;

(этапы)          II этап - 2009-2012 годы.
Объемы и         Общий объем финансовых ресурсов для реализации
источники        Программы составляет 107,6 млрд. тенге, в том
финансирования   числе: в 2006 году - 19,7 млрд. тенге, в 2007 году
- 17,4 млрд. тенге, 2008 году - 24,8 млрд. тенге,
2009 году - 14,0 млрд. тенге, 2010 году - 21,4
млрд. тенге, в 2011 году - 5,5 млрд. тенге, в 2012
году - 4,8 млрд. тенге. Источниками финансирования
являются заемные средства, прямые инвестиции и
средства республиканского бюджета. Объемы
финансирования из республиканского бюджета будет
ежегодно уточняться при формировании бюджетов
соответствующего года в установленном порядке.
Ожидаемые        Создание конкурентоспособной морской портовой
результаты       инфраструктуры, соответствующей международным
требованиям. Пропускная способность портов к 2012
году будет увеличена до уровня 40 млн. тонн в год
нефтеналивных и 3,2 млн. тонн в год сухих грузов;
к 2012 году отечественный морской торговый флот
будет состоять из крупнотоннажных нефтеналивных
судов, танкеров грузоподъемностью 12 тыс. тонн,
сухогрузных судов, флота поддержки морских
операций;
судоремонтный комплекс позволит удовлетворить
спрос на данный вид услуг со стороны судоходных
компаний, оперирующих в Каспийском море;
внедрение современных систем управления движением
судов и спасательными операциями позволит
обеспечить безопасность мореплавания в
казахстанском секторе Каспийского моря в
соответствии с требованиями международных норм и
стандартов;
создание системы по подготовке и переподготовке
отечественных специалистов морского транспорта
будет способствовать открытию новых рабочих мест
на судах, в портах, судоремонтном производстве из
числа граждан Казахстана;
совершенствование нормативно-правовой базы
обеспечит регулирование правоотношений в области
морского транспорта в соответствии с нормами
международных договоров.
2. Введение
С развитием международных транспортных коридоров ТРАСЕКА и Север-Юг привлекательность и перевозочные возможности отечественного морского транспорта на Каспии в последние годы заметно увеличились.
В связи с интенсивным ростом морских перевозок и развитием портовой инфраструктуры прикаспийских государств важно принятие системных мер по дальнейшему развитию отрасли морского транспорта Республики Казахстан.
Разработка Программы развития морского транспорта на 2006-2012 годы является последовательной реализацией долгосрочной  Стратегии развития Казахстана до 2030 года,  Транспортной стратегии Республики Казахстан до 2015 года в вопросе обеспечения развития и конкурентоспособности отечественного морского транспорта.
В рамках реализации Программы предполагается дальнейшее развитие национального морского торгового флота, создание современной портовой и сервисной инфраструктуры, способной обеспечить комплекс услуг, непосредственно связанный с организацией перевозочного процесса на морском транспорте.

(кезеңдер)            II кезең - 2009-2012 жылдар.
Қаржыландыру          Бағдарламаны iске асыру үшiн қаржылық ресурстардың
көлемдерi             жалпы көлемi 107,6 млрд. теңгенi құрайды, оның iшiнде:
және көздерi          2006 жылы - 19,7 млрд. теңге, 2007 жылы - 17,4 млрд.
теңге, 2008 жылы - 24,8 млрд. теңге, 2009 жылы - 14,0
млрд. теңге, 2010 жылы - 21,4 млрд. теңге, 2011 жылы -
5,5 млрд. теңге, 2012 жылы - 4,8 млрд. теңге. Қарыз
қаражаты, тiкелей инвестициялар және республикалық
бюджет қаражаты қаржыландыру көздерi болып табылады.
Республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемi жыл сайын
тиiстi жылдың бюджетiн қалыптастыру кезiнде белгiленген
тәртiппен нақтыланатын болады.
Күтiлетiн             Халықаралық талаптарға сәйкес келетiн бәсекеге қабiлеттi
нәтижелер             теңiз порты инфрақұрылымын құру. 2012 жылға қарай
порттардың өткiзу қабiлетi жыл сайын мұнай құю 40 млн.
тонна және құрғақ жүк 3,2 млн. тонна деңгейiне дейiн
көтерiледi;
2012 жылға қарай отандық теңiз сауда флоты iрi тоннажды
мұнай құю кемелерiнен, жүк көтергiштiгi 12 мың тонна
танкерлерден, құрғақ жүк кемелерiнен, теңiз
операцияларын қолдау флотынан тұратын болады;
кеме жөндеу кешенi Каспий теңiзiнде жұмыс жасайтын кеме
қатынасы компаниялары тарапынан осы қызмет түрiне
сұранысты қанағаттандыруға мүмкiндiк бередi;
кеме қозғалысын және құтқару операцияларын басқарудың
қазiргі заманғы жүйесiн енгiзу халықаралық нормалар мен
стандарттардың талаптарына сәйкес Каспий теңiзiнiң
қазақстандық секторында теңізде жүзу қауiпсiздiгiн
қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi;
теңiз көлiгiнiң отандық мамандарын даярлау және қайта
даярлау жүйесiн құру кемелерде, порттарда, кеме жөндеу
өндiрiстерiнде Қазақстан азаматтары санынан тұратын жаңа
жұмыс орындарының ашылуына ықпал етедi;
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру халықаралық
шарттар нормаларына сәйкес теңiз көлiгi саласындағы
құқықтық қатынастарды реттеудi қамтамасыз етедi.
2. Кiрiспе
ТРАСЕКА және Солтүстiк-Оңтүстiк халықаралық көлiк дәлiздерiнiң дамуымен соңғы жылдары Каспийде отандық теңiз көлiгiнiң тартымдылығы және тасымалдау мүмкiндiктерi айтарлықтай өстi.
Теңiз тасымалының қарқынды өсуi мен Каспий маңындағы мемлекеттердiң порт инфрақұрылымының дамуына байланысты Қазақстан Республикасының теңiз көлiгi саласын одан әрi дамыту жөнiнде жүйелiк шаралар қабылдау қажет.
Теңiз көлiгiн дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу отандық теңiз көлiгiнiң дамуын және олардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету мәселесiнде Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi дамуының ұзақ мерзiмдi стратегиясын, Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейiнгi көлiк стратегиясын дәйектi iске асыру болып табылады.
Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде ұлттық теңiз сауда флотын одан әрi дамыту, теңiз көлiгiнде тасымалдау үдерiсiн ұйымдастырумен тiкелей байланысты қызметтер кешенiн қамтамасыз етуге қабiлеттi қазiргi заманғы порттық және қызмет көрсету инфрақұрылымын құру.

3. Анализ современного состояния проблемы
3.1. Развитие морского транспорта
3.1.1. Анализ существующих и перспективных грузопотоков
Проведенный анализ рынка морских грузоперевозок на Каспийском море определяет Казахстан основным грузообразующим государством на Каспии. В 2005 году общий объем грузов, перевозимый в Каспийском бассейне в водном сообщении, составил порядка 27 млн. тонн. При этом, доля порта Актау и Баутино в обеспечении морских перевозок грузовой базой превышает 37 %. К 2012 году прогнозируемый объем перевозок на Каспии увеличится до 65 млн. тонн и доля казахстанского экспорта и транзита от общего объема перевозимых грузов увеличится до 46 % и составит порядка 30 млн. тонн.
Основными видами перевозимых на Каспии грузов являются нефть, сталь, лесоматериалы и бумага, доля которых составляет 72 % от общего объема грузоперевозок.
Существующее состояние грузоперевозок по коридору ТРАСЕКА через порт Актау характеризуется ограниченностью грузопотока. Это вызвано практическим отсутствием транзитных грузов и неконкурентоспособным тарифным режимом при транспортировке казахстанского экспорта, в сравнении с альтернативными железнодорожными маршрутами. Объем перевозок по данному направлению составляет порядка 337 тыс. тонн, в том числе транзитных - 24,4 тыс. тонн, контейнерных грузов - 0,3 тыс. тонн.
Основной объем грузопотока через порт Актау, транспортируемый в рамках коридора Север-Юг формируется за счет экспорта (сталь, зерно и контейнеры) в Иран и страны Персидского залива. Транзитный потенциал Казахстана как участника коридора Север-Юг рассматривается только при транспортировке грузов из Уральского региона в страны Персидского залива. В настоящее время объем перевозок грузов составляет порядка 1 млн. тонн, в том числе контейнерных грузов - 10,5 тыс. тонн. Перевозка транзитных грузов по данному направлению составляет порядка 100 тыс. тонн.
Вместе с тем, в целях развития транзитных и экспортоориентированных перевозок будет прорабатываться вопрос создания межгосударственных ассоциаций по организации  взаимовыгодного использования транспортных коммуникаций, в том числе сотрудничество с Туркменистаном в вопросах использования возможностей морских портов Актау и Туркменбаши.
В настоящее время одним из маршрутов транспортировки нефти является проект "Иногейт". В 2005 году, в рамках данного маршрута была осуществлена транспортировка около 3 млн. тонн нефти. В перспективе, учитывая потенциальные возможности национальной портовой инфраструктуры на Каспии и объемы экспорта углеводородного сырья, транспортировка по данному проекту может составить порядка 10 млн. тонн.
Значительный объем грузопотока в настоящее время перевозится по альтернативным "сухим" маршрутам с использованием пункта Сарахс, порта Новороссийск и Балтийского направления. Существующие маршруты через порт Актау являются не конкурентоспособными ввиду высокого тарифа на перевозку, вызванного необходимостью осуществления нескольких перевалок в портах и множеством пограничных переходов.
В то же время существуют реальные угрозы, способные повлиять на устойчивый грузопоток через морские порты и вызывающие необходимость заблаговременного принятия мер. В частности введение в эксплуатацию железнодорожных участков Казвин - Рашт - Астара и Андижан - Ош - Кашгар, развитие портов Оля и Махачкала.
Одним из факторов, влияющих на направления и объемы перевозок, являются политическая и экономическая обстановка в странах - потребителях грузов, в частности это касается Кавказа и Ирана.
С целью минимизации возможных рисков необходимо принять меры по диверсификации грузопотоков и созданию условий для альтернативных направлений морских перевозок.
Диверсификация сухих грузов в рамках транспортных коридоров ТРАСЕКА и Север-Юг может быть обеспечена за счет следующих грузов: цветные металлы (медь, цинк, свинец), лом черных металлов, минералы (асбест), химическая продукция (фосфаты, каустическая сода), лесоматериалы, товары народного потребления, продукты питания, колесная техника, оборудование и строительные материалы.

3. Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау
3.1. Теңiз көлiгiн дамыту
3.1.1. Бар және перспективалық жүк ағындарын талдау
Каспий теңiзiндегi теңiз жүк тасымалының нарығына жасалған талдау Қазақстанды Каспийдегi негiзгi жүк құраушы мемлекет ретiнде белгiледi. 2005 жылы Каспий бассейнiндегi су қатынасында тасымалданған жүктiң жалпы көлемi шамамен 27 млн. тонна құрады. Бұл ретте, теңiз тасымалын жүк базасымен қамтамасыз етудегi Ақтау және Баутино порттарының үлесi 37% астам. 2012 жылға қарай Каспийдегi тасымалдың болжанып отырған көлемi 65 млн. тоннаға дейiн ұлғаяды және қазақстандық экспорт пен импорттың үлесi тасымалданатын жүктiң жалпы көлемiнен 46%-ға дейiн арттырылады және шамамен 30 млн. тоннаны құрайды.
Yлесi жүк тасымалының жалпы көлемiнен 72% құрайтын мұнай, болат, ағаш материалдары және қағаз Каспийде тасымалданатын жүктердiң негiзгi түрлерi болып табылады.
Ақтау порты арқылы ТРАСЕКА дәлiзi бойынша жүк тасымалының қазiргi жай-күйi жүк ағынының шектелуiмен сипатталады. Бұл транзиттiк жүктердiң iс жүзiнде болмауынан және баламалы темiр жол бағдарғыларымен салыстырғанда қазақстандық экспортты тасымалдау кезiндегi бәсекеге қабiлеттi емес тарифтiк режимнен болып отыр. Осы бағыт бойынша тасымал көлемi шамамен 337 мың тоннаны құрайды, оның iшiнде транзиттiк тасымал - 24,4 мың тонна, контейнерлiк жүк - 0,3 мың тонна.
Ақтау порты арқылы Солтүстiк-Оңтүстiк дәлiзi шеңберiнде тасымалданатын жүк ағынының негiзгi көлемi Иран мен Парсы шығанағы елдерiне экспорт (болат, астық және контейнерлер) есебiнен қалыптасады. Солтүстiк-Оңтүстiк дәлiзге қатысушы ретiндегi Қазақстанның транзиттiк әлеуетi Урал өңiрiнен Парсы шығанағы елдерiне жүктi тасымалдау кезiнде ғана қаралады. Қазiргi уақытта жүк тасымалының көлемi шамамен 1 млн. тоннаны құрайды, оның iшiнде контейнерлiк жүктер - 10,5 мың тонна. Осы бағыт бойынша транзиттiк жүктердi тасымалдау шамамен 100 мың тоннаны құрайды.
Сонымен бiрге, транзиттiк және экспортқа бағытталған тасымалдарды дамыту мақсатында көлiк коммуникацияларын өзара тиiмдi пайдалануды ұйымдастыру, оның iшiнде Ақтау және Түркiменбашы теңiз порттарының мүмкiндiктерiн пайдалану мәселелерiнде Түркiменстанмен ынтымақтастық, жөнiндегi мемлекетаралық қауымдастықтарды құру мәселесi пысықталатын болады.
Қазiргi уақытта "Иногейт" жобасы мұнайды тасымалдау бағыттарының бiрi болып табылады. 2005 жылы осы бағдарғы шеңберiнде 3 млн. тоннаға жуық мұнайды тасымалдау жүзеге асырылды. Каспийдегi ұлттық порттық инфрақұрылымның әлеуеттi мүмкiндiктерi мен көмiрсутектi шикiзатты экспорттау көлемiн ескерумен, перспективада осы жоба бойынша тасымал шамамен 10 млн. тоннаны құрауы мүмкiн.
Қазiргi уақытта жүк ағынының айтарлықтай көлемi Сарахс пунктiн, Новороссийск порты мен Балтық бағыттарын пайдалана отырып баламалы "құрғақ" бағыттары бойынша тасымалданады. Ақтау порты арқылы өтетiн қолданыстағы бағдарғылар, порттарда бiрнеше тиеудi жүзеге асыру қажеттiлiгiнен және көптеген шекаралық өткелден өтуден туындаған тасымалға деген жоғары тарифтен бәсекеге қабiлетсiз болып табылады.
Сонымен бiрге, теңiз порттары арқылы өтетiн тұрақты жүк ағынына ықпал етуi мүмкiн және алдын ала шаралар қабылдау қажеттiлiгiн туындататын нақты қауiп-қатер бар. Мәселен, Казвин - Рашт - Астара және Әндiжан - Ош - Қашғар темiр жол учаскелерiн пайдалануға беру, Оля және Махачкала порттарын дамыту.
Жүктi тұтынушы елдердегi, атап айтқанда, бұл Кавказ бен Иранға қатысты, саяси және экономикалық жағдай тасымалдың бағыттары мен көлемдерiне әсер ететiн негiзгi факторлардың бiрi болып табылады.
Мүмкiн болатын тәуекелдер шығындарын барынша азайту мақсатында жүк ағындарын әртараптандыру және теңiз тасымалының баламалы бағыттары үшiн жағдай жасау жөнiнде шаралар қабылдау қажет.
ТРАСЕКА және Солтүстiк-Оңтүстiк көлiк дәлiздерi шеңберiнде құрғақ жүктердi әртараптандыру мынадай жүктер есебiнен қамтамасыз етiлуi мүмкiн: түстi металдар (мыс, мырыш, қорғасын), қара металдар сынықтары, минералдар (aсбест), химиялық өнiм (фосфаттар, каустикалық сода), ағаш материалдары, халық тұтынатын тауарлар, тағам өнiмдерi, доңғалақты техника, жабдық пен құрылыс материалдары.

3.1.2. Международный опыт
В сфере портовой деятельности
В соответствии с международной практикой существует несколько моделей по управлению морскими портами. Основными и общепризнанными являются следующие 4 модели.
Сервис-порт . Модель носит монополистический характер. Администрация порта предоставляет полный спектр услуг, необходимый для функционирования портового комплекса. Порт владеет, содержит, оперирует всеми существующими активами портового комплекса и оказывает коммерческие услуги. Порт, как правило, подчиняется уполномоченному органу. Примером могут служить порты на Каспии - Баку, Махачкала, Туркменбаши, большинство портов Ирана, которые являются полностью государственными и работают по модели "сервис-порт".
Тул-порт . Администрация порта осуществляет те же функции, что и в предыдущей модели. При этом некоторые стивидорные (погрузочно-разгрузочные) операции осуществляются независимыми от порта организациями, нанятыми портовыми экспедиторами или другими субъектами, имеющими право на данный вид деятельности. Вся инфраструктура на территории порта остается в собственности порта. Стивидоры получают во временное пользование оборудование порта для перевалки грузов.
Разделение выполняемых задач является основной проблемой в данной модели. В то время как портовой администрации принадлежит перевалочное оборудование, контракт на перевалку заключает стивидорская компания либо с владельцем груза, либо с владельцем судна и несет соответствующие обязательства перед ними по контракту, в силу чего стивидорная компания не имеет возможности полностью контролировать технологический процесс.
Лэндлорд-порт . В данной модели наблюдается четкое разграничение функций. Портовая администрация является регулирующим органом и лэндлордом (землевладельцем), в то время как портовые операции осуществляются независимыми коммерческими организациями.
Администрация владеет инфраструктурой порта, включая землю, которая за определенную плату (обычно фиксированная сумма в год за каждый квадратный метр) передается в пользование другим компаниям. Все постройки и оборудование, включая грузовые терминалы, расположенные на территории порта, принадлежат и оперируются независимыми компаниями. Они также закупают и устанавливают собственное оборудование, включая крановое, на землях портового комплекса в соответствии с установленными требованиями.
Таким образом, администрация морского порта остается лишь регулирующим органом, не участвующим в коммерческой деятельности. Примером подобной организации управления являются порты Роттердам (Нидерланды), Антверпен (Бельгия), Нью-Йорк (США), Сингапур и другие. Данная модель также используется при управлении ряда портов России и Балтики, включая порты Астрахань, Санкт-Петербург, Рига и др.
Полностью приватизированный порт.  Модель предполагает отсутствие какого-либо вмешательства или вовлечения государства в деятельность порта. Все активы порта, в том числе и земля портового комплекса, находятся в собственности частных (или одной) компаний, которые регулируют его деятельность и определяют общую стратегию развития. Риск в данной модели в том, что портовые земли могут быть отчуждены и использованы по нецелевому назначению. Данная модель существует лишь в Великобритании и Новой Зеландии.
В настоящее время порт Актау работает по модели "тул-порт". Полный спектр услуг, необходимый для функционирования всего портового комплекса, включая владение, содержание и использование существующих активов порта осуществляется республиканским государственным предприятием "Актауский международный морской торговый порт" (далее - РГП "Актауский международный морской торговый порт"), за исключением производственной инфраструктуры по обработке зерновых грузов.
В сфере торгового мореплавания
Основными формами эксплуатации морского транспорта являются нерегулярное (трамповое) судоходство, характеризующееся тем, что суда выполняют одиночные рейсы на переменных направлениях, и регулярное (линейное) судоходство, при котором движение судов осуществляется между определенными портами по заранее объявленному расписанию или с определенной периодичностью рейсов.

3.1.2. Халықаралық тәжiрибе
Порт қызметi саласында
Халықаралық тәжiрибеге сәйкес теңiз порттарын басқару жөнiнде бiрнеше модель бар. Мынадай 4 модель негiзгi және жалпы танылған модельдер болып табылады.
Сервис-порт. Модель монополиялық сипатқа ие. Порт әкiмшiлiгi порт кешенiнiң жұмыс iстеуi үшiн қажеттi қызметтердiң толық спектрiн ұсынады. Порт порттық кешеннiң барлық қолданыстағы активтерiне иелiк етедi, оларды ұстайды, олармен жұмыс iстейдi және коммерциялық қызметтер көрсетедi. Әдеттей, порт уәкiлеттi органға бағынады. Каспийдегi Баку, Махачкала, Түркiменбашы порттары толығымен мемлекеттiк болып табылатын және "сервис-порт" моделi бойынша жұмыс iстейтiн Иранның көптеген порттары мысал ретiнде алынады.
Тул-порт. Әкiмшiлiк порты алдағы модельдегi тәрiздi функцияларды жүзеге асырады. Бұл ретте кейбiр стивидорлық (тиеу-түсiру) операцияларды порттан тәуелсiз, порт экспедиторлары жалға алған ұйымдар немесе қызметтiң осы түрiне құқығы бар басқа субъектiлер жүзеге асырады. Порт аумағындағы барлық инфрақұрылым порт меншiгiнде болады. Стивидорлар жүктердi ауыстырып тиеу үшiн порт жабдығын уақытша пайдалануға алады.
Атқарылатын мiндеттердiң бөлiнуi осы модельдегi негiзгi проблема болып табылады. Порт әкiмшiлiгi ауыстырып тиеу жабдығына ие болса да стивидорлық компания жүк иесiмен не кеме иесiмен ауыстырып тиеуге келiсiм-шарт жасасады және олар алдында келiсiм-шарт бойынша тиiстi мiндеттемелер атқарады, сондықтан, стивидорлық компанияның технологиялық процестi толығымен бақылауға мүмкiндiгi жоқ.
Лэндлорд-порт. Осы модельде функциялардың нақты бөлiнуi байқалады. Порт әкiмшiлiгi реттеу органы және лэндлорд (жер иесi) болып табылады, сонымен қатар, порттық операциялар сияқты тәуелсiз коммерциялық ұйымдар жүзеге асырады.
Әкiмшiлiк белгiленген төлемге (әдеттей жылына әрбiр шаршы метр үшiн белгiленген сома) басқа компанияларға пайдалануға берiлетiн жердi қоса алғанда, порт инфрақұрылымына ие. Тәуелсiз компаниялар жүк терминалдарын қоса алғанда, порт аумағында орналасқан барлық құрылыстар мен жабдыққа ие және оларды пайдаланады. Сондай-ақ, олар кран жабдығын қоса алғанда, меншiкке жабдық сатып алады және оны белгiленген талаптарға сәйкес порт кешенiнiң жерiне орнатады.
Осылайша, теңiз портының әкiмшiлiгi коммерциялық қызметке қатыспайтын реттеу органы ғана болып қалады. Басқаруды осылай ұйымдастыруға тән мысалдар - Роттердам (Нидерланд), Антверпен (Бельгия), Нью-Йорк (АҚШ), Сингапур сияқты ең жаңа технологиялармен жабдықталған iрi және жетекшi порттар. Осы модель Астрахань, Санкт-Петербург, Рига және басқа да порттарды қоса алғанда, Ресей және Балтика порттарының бiрқатарын басқару кезiнде пайдаланылады.
Толығымен жекешелендiрiлген порт. Модель порт қызметiне мемлекеттiң қандай да бiр араласу немесе қатысуының жоқтығын көздейдi. Порттың барлық активтерi, оның iшiнде порт кешенiнiң жерi де, порт қызметiн реттейтiн және дамуының жалпы стратегиясын белгiлейтiн жеке меншiк компаниялардың (немесе бiр компанияның) меншiгiнде болады. Осы модельдiң - тәуекелi мынада - порт жерлерi иелiктен шығарылуы және мақсатқа сай емес пайдалануы мүмкiн. Осы модель Ұлыбритания мен Жаңа Зеландияда ғана қолданылады.
Қазiргi уақытта Ақтау порты "тул-порт" моделi бойынша жұмыс iстейдi. Астық жүктерiн өңдеу жөнiндегi өндiрiстiк инфрақұрылымды қоспағанда, "Ақтау халықаралық теңiз сауда порты" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (бұдан әрi - "Ақтау халықаралық теңiз сауда порты" РМК) порттың қолданыстағы активтерiне ие болуды, оларды ұстауды және пайдалануды қоса алғанда, бүкiл порт кешенiнiң жұмыс iстеуi үшiн қажеттi қызметтердiң толық спектрiн жүзеге асырады.
Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында
Теңiз көлiгiн пайдаланудың негiзгi нысандары ауыспалы бағыттарда кемелер жеке рейс орындайтын тұрақты емес (трамптық) кеме қатынасы және кеме қозғалысы белгiленген порттар арасында алдын ала жарияланған кесте бойынша немесе рейстердiң белгiленген кезеңдiлiгiмен жүзеге асырылатын тұрақты (желiлiк) кеме қатынасы болып табылады.

Вместе с тем, наибольшее развитие получила смешанная форма судоходства. Для нее характерна организация перевозок и работа торгового флота на постоянных направлениях последовательными рейсами по "маятниковой", или "челночной" схеме. По такой схеме морским транспортом перевозятся 3/5 всех грузов.
В настоящее время национальная морская судоходная компания "Казмортрансфлот" использует линейную форму судоходства, при этом перевозка грузов судами осуществляется на определенных маршрутах и при наличии гарантированных объемов грузов.
3.1.3. Конкурентная среда портов и
судоходных компаний в Каспийском море
В сфере портовой деятельности
Основными грузообразующими портами на Каспии являются порты Актау, Астрахань и Туркменбаши.
Порты Астраханского воднотранспортного узла, Махачкала и Туркменбаши являются портами-конкурентами в рамках привлечения транзитных грузопотоков, следующих по транспортным маршрутам ТРАСЕКА и Север-Юг.
Существующая ситуация в Каспийском бассейне обусловлена значительной активизацией морских перевозок, вызывающей необходимость развития портовых инфраструктур. В этой связи, портами, участвующими в процессе переработки массовых грузов уже принимаются меры по модернизации инфраструктуры и увеличению пропускной способности в рамках собственных и государственных инвестиционных программ.
В частности в течение последних лет на Каспии проведены работы по созданию дополнительных мощностей в портах Анзали, Астрахань, Туркменбаши, завершено строительство первой очереди порта Амирабад.
Республика Азербайджан
Международный морской порт Баку является ключевым транзитным центром по перевалке каспийской нефти. Около 65 % грузооборота приходится на перевалку нефти и нефтепродуктов, а 35 % - грузы паромной переправы и генеральные грузы. Инфраструктура порта включает 8 причалов с максимальной допустимой глубиной у причальной стенки 7 метров.
С сентября 2001 года функционирует железнодорожное паромное сообщение Актау - Баку - Актау. На данной линии задействованы железнодорожные паромы типа "Советский Дагестан" грузовместимостью 28 железнодорожных вагонов, время в пути составляет 18-20 часов. Помимо вагонов паромы перевозят и пассажиров.
Нефтяной терминал Дюбенди является частью порта Баку. Терминал состоит из трех выносных пирсов, резервуарного парка и причального фронта для одновременной швартовки 2 танкеров и позволяет обрабатывать танкера грузоподъемностью до 8100 тонн. Пропускная способность составляет до 7 млн. тонн углеводородного сырья. Терминал имеет систему нефтепроводов, соединенных с нефтеперерабатывающими заводами в городе Баку и железную дорогу с прямым доступом к магистральной железной дороге на Грузию.
Терминал Сангачал ориентирован для перевозок нефти в рамках проекта Баку - Тбилиси - Джейхан. Емкость резервуаров для хранения нефти на терминале составляет порядка 360 тыс. куб.м.
Российская Федерация
Астраханский воднотранспортный комплекс условно разбит на два участка: Астраханский консолидированный порт и морской торговый порт Оля, расположенный на трассе Волго-Каспийского канала, в 100 км от г. Астрахань.

Сонымен бiрге, кеме қатынасының аралас нысаны аса жақсы дамып келе жатыр. Оған тасымалды ұйымдастыру және "маятниктiк" немесе "челноктық" сызба бойынша бiрiздi рейстермен тұрақты бағыттарда сауда флотының жұмысы тән. Осындай сызба бойынша теңiз көлiгiмен барлық жүктің 3/5 тасымалданады.
Қазiргi уақытта "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ұлттық теңiз кеме қатынасы компаниясы желiлiк кеме қатынасы нысанын пайдаланады, бұл ретте кемелермен жүк тасымалдау белгiлi бағыттарда және кепiлдi жүк көлемi барында iске асырылады.
3.1.3. Каспий теңiзiндегi порттар мен кеме қатынасы компанияларының бәсекелес ортасы
Порт қызметi саласында
Ақтау, Астрахань және Түркiменбашы порттары Каспийдегi негiзгi жүк құраушы порттар болып табылады.
Астрахань су көлiгi торабының, Махачкала және Түркiменбашы порттары TPACEKA және Солтүстiк-Оңтүстiк көлiк бағыттары бойынша тасымалданатын транзиттiк жүк ағындарын тарту шеңберiнде бәсекелес порттар болып табылады.
Каспий бассейiндегi қазiргi жағдай порт инфрақұрылымын дамыту қажеттiлiгiн туындататын теңiз тасымалының айтарлықтай жандандырылуынан болып отыр. Осыған байланысты көптеген жүктi өңдеу процесiне қатысатын порттар өздерiнiң және мемлекеттiк инвестициялық бағдарламалардың шеңберiнде инфрақұрылымды жаңғырту және өткiзу қабiлеттiлiгiн ұлғайту жөнiнде шара қолдануда.
Атап айтқанда, соңғы жылдар iшiнде Каспийде Анзали, Астрахань, Түркiменбашы порттарында қосымша қуаттар жасау жөнiнде жұмыстар жүргiзiлдi, Амирабад портының 1-кезегiн салу аяқталды.
Әзiрбайжан Республикасы
Баку халықаралық теңiз порты каспий мұнайын ауыстырып тиеу жөнiндегi негiзгi транзиттiк орталық болып табылады. Жүк айналымының шамамен 65% мұнай мен мұнай өнiмдерiн ауыстырып тиеуге, ал 35% пароммен тасымалдау жүктерi мен бас жүктерге келiп отыр. Порт инфрақұрылымына айлақ қабырғасындағы барынша қол жеткiзiмдi 7 метр тереңдiгiмен 8 айлақ кiредi.
2001 жылдың қыркүйегiнен бастап Ақтау - Баку - Ақтау темiр жол паромдық қатынасы жұмыс iстейдi. Осы желiде "Советский Дагестан" үлгiсiндегi жүк сыйымдылығы 28 темiр жол вагон темiр жол паромдары iске қосылған, жолдағы уақыты 18-20 сағатты құрайды. Паромдар вагондармен бiрге жолаушыларды да тасымалдайды.
Дюбенди мұнай терминалы Баку портының бөлiгi болып табылады. Терминал үш сыртқа шығатын пирстан, резервуарлық парктан және 2 танкердi бiр уақытта арқандап байлау үшiн айлақтық фронттан тұрады және жүк көтергiштiгi 8 100 тоннаға дейiн танкерлердi өңдеуге мүмкiндiк бередi. Оның өткiзу қабiлеттiлiгi 7 млн. тоннаға дейiн көмiрсутектi шикiзатты тасымалдау. Терминалдың Баку қаласындағы мұнай өңдеу зауыттарымен қосылған мұнай құбырлары жүйесi және Грузияға магистральдық темiр жолға тiкелей қол жеткiзетiн темiр жолы бар.
Сангачал терминалы Баку - Тбилиси - Джейхан жобасы шеңберiнде мұнайды тасымалдау үшiн бағытталған. Терминалдағы мұнайды сақтау үшiн резервуарлардың сыйымдылығы шамамен 360 мың текше метр құрайды.
Ресей Федерациясы
Астрахань су көлiгi кешенi екi учаскеге бөлiнген: Астрахань бiрiктiрiлген порты және Волга-Каспий каналының жолында, Астрахань қаласынан 100 км-де орналасқан Оля теңiз сауда порты.

Астраханский консолидированный порт включает в себя порты Астраханского водно-транспортного узла, на территории которого работают порядка 20 стивидорных компаний. По итогам 2005 года общий объем перевалки грузов через Астраханский консолидированный порт составил 7,0 млн. тонн.
В настоящее время порт Оля имеет сухогрузный причал длиной 180 метров и автопаромный комплекс, оснащенный для приема судов типа "РО-РО".   Мощность переработки действующих причалов - 0,54 млн. тонн в год. В порту предусмотрено создание контейнерного комплекса мощностью 0,27 млн. тонн в год. Планируется увеличение производственных мощностей порта Оля до 4 млн. тонн.
Махачкалинский международный морской торговый порт имеет развитую инфраструктуру для перевалки нефти. Нефтяной терминал порта соединен с магистральным нефтепроводом Баку - Новороссийск. Перегрузочные мощности порта позволяют переработать 5 млн. тонн грузов, из них 80 % - нефть. В 2005 году общий объем перевалки грузов составил 5,1 млн. тонн. Порт оперирует транспортным флотом общей грузоподъемностью 70 тыс. тонн. Порт имеет железнодорожную паромную переправу с пропускной способностью - 20440 вагонов в год. Переправа рассчитана на паромы типа "Петровск" и "Советский Дагестан", которые будут задействованы на маршрутах Махачкала - Туркменбаши и Махачкала - Актау. Основными грузами на данных направлениях являются сжиженный газ, нефть, генеральные грузы. В настоящее время ведется работа по увеличению пропускной способности порта до 15,0 млн. тонн в год, в том числе по нефтеналивным грузам до 10,0 млн. тонн в год.
Туркменистан
В настоящее время порт Туркменбаши является одним из конкурентных портов на Каспий и участвует в перевозочном процессе транзитных грузов в обход территории Казахстана. Существующие нефтеналивные причалы могут одновременно принимать шесть танкеров. Действует причал для обслуживания судов типа РО-РО. Сухогрузный терминал рассчитан на прием тяжеловесных грузов и оборудован специальными платформами для наката грузов на судно. Вместе с тем, согласно Проекту расширения экспортной инфраструктуры Туркменистана  предусматривается развитие нефтяных терминалов Окарем и Аладжа. Пропускная способность данных терминалов составляет порядка 3,5 млн. тонн нефтеналивных грузов в год с перспективой увеличения до 9 млн. тонн в год.
Исламская Республика Иран
Порт Анзали осуществляет перевалку грузов до 5 млн. тонн в год. В порту имеется 10 причалов, обеспечивающих одновременную швартовку 12 судов водоизмещением до 6 тыс. тонн. Проходная осадка на акватории порта ограничена глубиной 5,5 метров. Имеется складская площадь для хранения грузов и контейнеров.

Астрахань бiрiктiрiлген порты аумағында шамамен 20 стивидорлық компания жұмыс iстейтiн Астрахань су көлiгi торабының порттарын қамтиды. 2005 жылдың қорытындылары бойынша Астрахань бiрiктiрiлген порты арқылы жүктердi ауыстырып тиеудiң жалпы көлемi 7,0 млн. тоннаны құрады.
Қазiргi уақытта Оля портының құрғақ жүктерге арналған ұзындығы 180 метр айлағы және "РО-РО" үлгiсiндегi кемелердi қабылдау үшiн жабдықталған автопаромдық кешенi бар. Қолданыстағы айлақтардың қайта өңдеу қуаты - жылына 0,54 млн. тонна. Портта қуаты жылына 0,27 млн. тонна контейнерлiк кешен құру көзделген. Оля портының өндiрiстiк қуатын 4 млн. тоннаға дейiн ұлғайту жоспарланып отыр.
Махачкала халықаралық теңiз сауда портының мұнайды ауыстырып тиеу үшiн дамыған инфрақұрылымы бар. Порттың мұнай терминалы Баку - Новороссийск магистральдық мұнай құбырымен қосылған. Порттың тиеу қуаты 5 млн. тонна жүктi өңдеуге мүмкiндiк бередi, оның iшiнде 80% - мұнай. 2005 жылы жүктi ауыстырып тиеудiң жалпы көлемi 5,1 млн. тоннаны құрады. Порт жалпы жүк көтергiштiгi 70 мың тонна көлiк флотымен жұмыс iстейдi. Порттың жылына 20440 вагон өткiзу қабiлеттiлiгiмен темiр жол паромдық өткелi бар. Өткел Махачкала - Түркiменбашы және Махачкала - Ақтау бағыттарында жұмыс iстейтiн "Петровск" және "Советский Дагестан" үлгiсiндегi паромдарға арналған. Осы бағыттарда сұйылған газ, мұнай, бас жүктер негiзгi жүктер болып табылады. Қазiргi уақытта порттың өткiзу қабiлеттiлiгiн жылына 15,0 млн. тоннаға дейiн, соның iшiнде мұнай құю жүктерi бойынша жылына 10,0 млн. тоннаға дейiн ұлғайту жөнiнде жұмыс жүргізілуде.
Түркiменстан
Қазiргi уақытта Түркiменбашы порты Каспийдегi бәсекелес порттардың бiрi болып есептеледi және Қазақстан аумағынан айналып өтетiн транзиттiк жүктердi тасымалдау үдерiсiне қатысады. Қолданыстағы мұнай құю айлақтары бiр уақытта алты танкердi қабылдай алады. РО-РО үлгiсiндегi кемелерге қызмет көрсету үшiн айлақ жұмыс iстейдi. Құрғақ жүк терминалы ауыр салмақты жүктердi қабылдауға есептелген және жүктердi кемеге тиеуге арналған арнайы платформалармен жабдықталған.
Сонымен бiрге, Түркiменстанның экспорттық инфрақұрылымын кеңейту жобасына сәйкес Окарем және Аладжа мұнай терминалдарын дамыту көзделген. Осы терминалдардың өткiзу қабiлеттiлiгi жылына 9 млн. тоннаға дейiн өсу перспективасымен жылына мұнай құю жүктердiң шамамен 3,5 млн. тоннасын құрайды.
Иран Ислам Республикасы
Анзали порты жылына 5 млн. тоннаға дейiн жүктi ауыстырып тиеудi жүзеге асырады. Портта су сыйымдылығы 6 мың тоннаға дейiн 12 кеменi бiр уақытта арқандап байлауды қамтамасыз ететiн 10 айлақ бар. Порт акваториясындағы өту шөгуi 5,5 метр тереңдiкпен шектелген. Жүктер мен контейнерлердi сақтау үшiн қоймалық алаң бар.

Годовой объем перевалки грузов порта Ноушахр составляет 1,5 млн. тонн. Порт располагает тремя причалами с гарантированной глубиной в 5,5 м и имеет складскую площадь - 27412 квадратных метров. Основная номенклатура грузов: зерно, кокс, цинковый концентрат, строительные материалы, металлопродукция.
Порт Нека располагает одним причалом с гарантированной глубиной - 3,8 м для обработки танкеров грузоподъемностью 4,5 тыс. тонн. Нефтяной терминал порта имеет два резервуара под нефть с общим объемом в 792 тыс. куб. м. и является пунктом поставки казахстанской нефти и нефтепродуктов на условиях SWAP-операций.
Порт Бандар Амирабад (Хазар) в настоящее время имеет проектную мощность 5 млн. тонн и располагает разветвленной инфраструктурной сетью и подъездными путями. Основной грузопоток составляют генеральные и контейнерные грузы. Строительство объектов  осуществляется в три очереди. Ввод в эксплуатацию первой очереди позволяет обрабатывать более 4 млн. тонн грузов в год (проектная мощность порта составляет 8 млн. тонн в год). К порту подведена  автомобильная дорога, ведется строительство 18 км железнодорожной ветки.
Суммарные мощности портовых инфраструктур на Каспии будут способны переваливать порядка 165,4 млн. тонн нефтеналивных и сухих  грузов. Прогнозируемый к 2012 году грузопоток позволит задействовать около 78 % портовых мощностей и создаст необходимый резерв для дальнейшего развития грузоперевозок.
В сфере торгового мореплавания
В настоящий период конкуренция в перевозках нефтеналивных и сухих грузов на Каспии начинает носить более активную форму.
Республика Азербайджан до IV квартала 2001 года практически контролировала и определяла конъюнктуру рынка морских перевозок на Каспийском море посредством флота Каспийского морского пароходства (далее - КАСПАР). КАСПАР оперирует самым большим танкерным флотом в Каспийском море и осуществляет перевозки из портов Казахстана и Туркменистана в азербайджанские порты для последующей транспортировки нефти и нефтепродуктов наземным транспортом до портов на Черном море. Суммарный дедвейт судов КАСПАР может значительно снизится к 2010 году, что вызвано требованием МАРПОЛ (Международная конвенция по профилактике загрязнения с судов) о запрете эксплуатации старых однобортных судов. Согласно экспертным оценкам компании Seascott Management, доля КАСПАР на рынке постепенно снизится и не будет превышать 50 %. В этой связи КАСПАР вводит в эксплуатацию новые танкера дедвейтом 13,8 тыс. тонн.
Российская судоходная компания "Волготанкер" является крупнейшим владельцем танкеров класса "река-море" со средним дедвейтом 5,0 тыс. тонн. Перевозит нефть и нефтепродукты из портов Туркменистана и Казахстана на Махачкалу, а в период летней навигации через канал Волга-Дон в порты на Черном море. Вместе с тем, судами компании в Иран перевозится металлопрокат из Челябинского, Магнитогорского, Западно-Сибирского и Орско-Халиловского металлургических комбинатов, а также осуществляется транспортировка нефти в порты Ирана. Танкеры построены на российских верфях и работают под российским флагом. Присутствие "Волготанкера" в Каспийском море носит сезонный характер. В силу загруженности в период летней навигации на внутренних водных путях России, эта компания существенной конкуренции и влияние на рынок морского фрахта на Каспии не оказывает.

Ноушахр портының жүктi ауыстырып тиеудiң жылдық көлемi 1,5 млн. тоннаны құрайды. Порттың 5,5 метр кепiлдi тереңдегiмен үш айлағы бар және 27412 шаршы метр қоймалық алаңы бар. Жүктiң негiзгi номенклатурасы: астық, кoкc, мыш концентраты, құрылыс материалдары, металл өнiмi.
Нека портының жүк көтергiштiгi 4,5 мың тонна танкерлердi өңдеу үшiн 3,8 м. кепiлдi тереңдiгiмен бiр айлағы бар. Порттың мұнай терминалының 792 мың текше м. жалпы көлемiмен мұнайға арналған екi резервуары бар және осы порт SWAP-операциялар шартында қазақстандық мұнай мен мұнай өнiмдерiн жеткiзу пунктi болып табылады.
Бандар Амирабад (Хазар) порты қазiргi уақытта 5 млн. тонна жобалық қуатқа және тараған инфрақұрылымдық желi мен кiрме жолдарға ие болып отыр. Негiзгi жүк ағынын бас және контейнерлiк жүктер құрайды. Объектiнiң құрылысы үш кезеңде жүзеге асырылады. Бiрiншi кезектi пайдалануға беру (порттың жобалық қуаты жылына 8 млн. тоннаны құрайды) жылына 4 млн. тоннадан астам жүктi өңдеуге мүмкiндiк бередi. Портқа автомобиль жолы салынған, 18 км темiр жол тармағы салынуда.
Каспийдегi порттық инфрақұрылымның сомалық қуаты шамамен мұнай құю мен құрғақ жүктердiң 165,4 млн. тоннасын ауыстырып тиеуге мүмкiндiк бередi. 2012 жылға болжанып отырған жүк ағыны құрылған порт қуаттарының шамамен 78% iске қосуға мүмкiндiк бередi және жүк тасымалын одан әрi дамыту үшiн қажеттi резерв жасайды.
Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында
Қазiргi кезеңде Каспийдегi мұнай құю және құрғақ жүктердi тасымалдаудағы бәсеке белсендiлiгiн көрсетуде.
Әзiрбайжан Республикасы 2001 жылдың IV тоқсанына дейiн іс жүзiнде Каспий теңiзi пароходствосының (бұдан әрi - КACПAP) флоты арқылы Каспий теңiзiндегi теңiз тасымалы нарығының конъюнктурасын реттеп белгiлеген. КACПAP Каспий теңiзiндегi ең үлкен танкерлiк флотпен жұмыс iстейдi және Қазақстан мен Түркiменстан порттарынан Қара теңiздегi порттарға дейiн жер үстi көлiгiмен мұнай мен мұнай өнiмiн әрi қарай тасымалдау үшiн әзiрбайжан порттарына тасымалды жүзеге асырады. КАСПАР кемелерiнiң сомалық дедвейтi 2010 жылға қарай айтарлықтай төмендеуi мүмкiн, бұл МАРПОЛ-дың (Кемелерден ластанудың алдын алу жөнiндегi халықаралық конвенция) ескi бiр борттық кемелердi пайдалануға тыйым салу туралы талабынан болып отыр. Seascott Management компаниясының сараптау бағалауына сәйкес КACПAP-дың нарықтағы үлесi бiртiндеп төмендеуде және 50% аспайтын болады. Осыған орай, КАСПАР дедвейтi 13,8 мың тонна жаңа танкерлердi пайдалануға енгiзуде.
Ресейлiк "Волготанкер" кеме қатынасы компаниясы орташа дедвейтi 5,0 мың тонна "өзен-теңiз" класындағы танкерлердiң iрi иеленушiсi болып табылады. Түркiменстан мен Қазақстан порттарынан Махачкалаға, ал жазғы навигация кезеңiнде Волга-Дон каналы арқылы Қара теңiздегi порттарға мұнай мен мұнай өнiмiн тасымалдайды. Сонымен қатар, компания кемелерi Иранға Челябинск, Магнитогорск, Батыс Сiбiр және Орск-Халиловск металлургиялық комбинаттарынан металл өнiмiн тасымалдайды, сондай-ақ Иран порттарына мұнай тасымалдауды жүзеге асырады. Танкерлер ресейлiк верфтерде жасалған және Ресей туын көтерiп жұмыс iстейдi. "Волготанкер" Каспий теңiзiнде маусымдық сипатқа ие. Жазғы навигация кезеңiнде Ресейдiң iшкi су жолдарындағы қарқынды жұмысына байланысты бұл компания Каспийдегi теңiз фрахты нарығына айтарлықтай бәсеке жасамайды және оған әсерiн тигiзбейдi.

Нефтеналивной флот российской судоходной компании Palmali Shipping является самым современным на Каспии, построен в течение последних 6 лет и имеет общий дедвейт около 100 тыс. тонн. Однако, как внешний игрок (не являясь национальной компанией), Palmali Shipping может претендовать только на роль компании, сдающей суда во фрахт, либо перевозящей объемы, не задействованные другими участниками рынка.
Иран транспортирует 10 % грузов Каспийского региона, включая металлопродукцию казахстанских и российских металлургических заводов. Иранская компания "Хазар Шиппинг Компани" кроме металлопроката перевозит асбест и зерно.
Морской торговый флот Туркменистана состоит из 4 сухогрузов, но объемы перевозимых ими грузов незначительны.
АО "Национальная морская судоходная компания "Казмортрансфлот" (далее - АО "НМСК "Казмортрансфлот") в настоящее время формирует собственный флот. По итогам 2005 года АО "НМСК "Казмортрансфлот" осуществил транспортировку более 50 % объема нефти, отгруженного через порт Актау. Из этого объема часть транспортировки приходится на зафрахтованные суда. Сухие грузы компанией не перевозятся, ввиду нахождения его в заведомо проигрышном положении на данном рынке в сравнении с судоходными компаниями России, Азербайджана и Ирана, у которых флот самортизирован и имеет возможность предоставлять более конкурентоспособные тарифы. Флот поддержки морских операций АО "НМСК "Казмортрансфлот" транспортирует незначительный объем грузов, необходимый в рамках освоения казахстанского сектора Каспийского моря (далее - КСКМ).
На рынке грузоперевозок в КСКМ конкурентная среда в основном состоит из компаний Wagenborg Kazakhstan, BUE, Caspian Service Group, "Аркшиппинг", обладающих различными типами судов вспомогательного флота и флота поддержки морских операций.
3.2. Развитие морских портов Порт Актау
Актауский международный морской торговый порт является единственным морским портом Республики Казахстан, осуществляющий перевалку сухих грузов, нефти и нефтепродуктов в международном сообщении.
В начале 80-х годов объем перевалки нефти составлял около 7 млн. тонн в год. Перевалка сухих грузов не превышала 300 тыс. тонн в год и состояла в основном из грузов местного значения (соль, ракушеблоки, уголь).

Ресейлiк Palmali Shipping кеме қатынасы компаниясының мұнай құю флоты Каспийде ең қазiргi заманғы флот болып табылады, соңғы 6 жыл iшiнде құрылды және оның 100 мың тоннаға жуық жалпы дедвейтi бар. Бiрақ, сыртқы ойыншы ретiнде (ұлттық компания болмай) Palmali Shipping кемелердi фрахтқа беретiн не нарықтың басқа қатысушылары пайдаланбайтын көлемдердi тасымалдайтын компания рөлiнде ғана болуы мүмкiн.
Иран қазақстандық және ресейлiк металлургиялық зауыттарының металл өнiмiн қоса алғанда, Каспий өңiрi жүгiнiң 10 % тасымалдайды. Ирандық "Хазар Шиппинг Компани" компаниясы металл өнiмiмен бiрге асбест пен астықты тасымалдайды.
Түркiменстанның теңiз сауда флоты 4 құрғақ жүктi тасымалдайтын құралдан тұрады, бiрақ олар тасымалдайтын жүктердiң көлемi шамалы.
"Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ұлттық теңiз кеме қатынасы компаниясын акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ) қазiргi уақытта меншiктi флотын құруға жаңа кiрiстi. 2005 жылдың қорытындылары бойынша "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ Ақтау порты арқылы жөнелтiлген мұнай көлемiнiң 50 % астамын тасымалдауды жүзеге асырды. Осы көлемдi тасымалдаудың бiр бөлiгi фрахтқа алынған кемелерге түсiп тұр. Амортизацияланған және анағұрлым бәсекеге қабiлеттi тарифтердi ұсыну мүмкiндiгi бар Ресей, Әзiрбайжан және Иранның кеме қатынасы компанияларымен салыстырғанда осы нарықта алдын ала жеңiлу жағдайында болғандықтан компания құрғақ жүктердi тасымалдамайды. "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ теңiз операцияларын қолдау флоты Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторын (бұдан әрi - КТҚС) игеру шеңберiнде қажеттi жүктердiң шамалы көлемін ғана тасымалдайды.
КТҚС-дағы жүк тасымалы нарығындағы бәсеке орта негiзiнен қосалқы флоты мен теңiз операцияларын қамтамасыз ету флотының кемелерiнiң әртүрлi үлгiлерiне ие болып отырған Wagenborg Kazakhstan, BUE, Caspian Servise Group, "Аркшиппинг" компанияларынан тұрады.
3.2. Теңiз порттарын дамыту
Ақтау порты
Ақтау халықаралық теңiз сауда порты құрғақ жүктердi, мұнай мен мұнай өнiмiн халықаралық тасымалдауға арналған Қазақстан Республикасының жалғыз теңiз порты болып табылады.
80-жылдардың басында ауыстырып тиеу көлемi жылына 7 млн. тоннаға жуық мұнайды құрады. Құрғақ жүктердi ауыстырып тиеу жылына 300 мың тоннадан аспайтын және негiзiнде жергiлiктi маңызы бар жүктерден (тұз, ұлутасты блоктар, көмiр) тұратын.

В результате завершения в 1999 году 1-го этапа реконструкции порта, возможности погрузочно-перегрузочного комплекса по обслуживанию сухогрузов доведены до уровня 1,5 млн. тонн в год при сохранении прежних возможностей по перевалке нефти - 8,0 млн. тонн в год.
На сегодняшний день порт Актау представляет собой современный многоцелевой терминал и имеет:
складские площади (более 50 тыс. кв. м открытых площадок и крытый транзитный склад - 6 тыс. кв. м) для хранения грузов, в том числе тяжеловесных;

1999 жылы портты қайта жаңартудың 1-кезеңiнiң аяқталуы нәтижесiнде құрғақ жүктердi тасымалдайтын құралдарға қызмет көрсету жөнiндегi тиеу-қайта тиеу кешенiнiң мүмкiндiктерi жылына 8,0 млн. тонна мұнайды ауыстырып тиеу жөнiндегi сол уақыттағы мүмкiндiктердiң сақталуымен жылына 1,5 млн. тонна деңгейiне дейiн өскен.
Бүгiнгi күнi Ақтау порты дегенiмiз қазiргi заманғы көп мақсатты терминал және ол мыналарға:
жүктердi, оның iшiнде ауыр салмақты жүктердi сақтау үшiн қоймалық транзиттiк алаңдарға (50 мың шаршы метрден астам ашық алаңдар және 6 мың шаршы метр жабық транзиттiк қойма);

три универсальные причалы для обработки генеральных и навалочных грузов, один причал для отгрузки зерна, перегрузки тяжеловесов и обработки судов типа РО-РО общей протяженностью причалов - 550 м с возможностью одновременной обработки 4 судов;
железнодорожно-паромный комплекс, позволяющий осуществлять накат-выкат вагонов, следующих в прямом железнодорожно-паромном сообщении;
зерновой терминал с ежегодной мощностью обработки до 600 тыс. тонн и единовременным хранением до 24 тыс. тонн зерновых;

бас және ақтарма жүктердi өңдеу үшiн үш әмбебап айлаққа, астықты экспорттау, ауыр салмақты кемелердi қайта тиеу және РО-РО үлгiсiндегi кемелердi өңдеу үшiн бiр айлаққа, айлақтардың жалпы ұзындығы - бiр уақытта 4 кеменi өңдеу мүмкiндiгiмен 550 м;
тiкелей темiр жол - паром қатынасында жүретiн вагондардың кiру-шығуын жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн темiр жол-паромдық кешенге;
жыл сайынғы өңдеу қуаты 600 мың тоннаға дейiн және бiр уақытта 24 мың тоннаға дейiнгi дәндi дақылдарды сақтайтын астық терминалына;

четыре нефтеналивные причалы с возможностью одновременной обработки 4 танкеров грузоподъемностью до 12 тыс. тонн;
оборудование для перевалки всех видов генеральных и насыпных грузов и грузов в контейнерах.
Порт Актау имеет все виды подъездных путей, смежную инфраструктуру по сливу, наливу и хранению нефти и нефтепродуктов. В порту на условиях аренды земельных участков функционируют самостоятельные специализированные транспортные организации.
В настоящее время порт Актау работает по международным стандартам системы управления (ИСО 9001) и отвечает требованиям безопасности мореплавания и обслуживания судов. На территории порта установлен специальный режим в рамках специальной экономической зоны "Морпорт Актау".
Морской порт находится в ведении РГП "Актауский международный  морской торговый порт", являющегося субъектом естественных монополий.

жүк көтергiштiгi 12 мың тоннаға дейiн 4 танкердi бiр уақытта өңдеу мүмкiндiгiмен төрт мұнай құю айлағына;
бас және үйiлме жүктердiң барлық түрлерiн және контейнерлердегi жүктердi ауыстырып тиеу үшiн жабдыққа ие болып отыр.
Ақтау портының кiрме жолдарының барлық түрлерi, мұнай мен мұнай өнiмiн ағызу, құю және сақтау жөнiндегi аралас инфрақұрылымы бар. Портта жер учаскелерiн жалға алу шартында дербес мамандандырылған көлiк ұйымдары жұмыс iстейдi.
Қазiргi уақытта Ақтау порты басқару жүйесiнiң халықаралық стандарттары (ИСО 9001) бойынша жұмыс iстейдi және теңiзде жүзу қауiпсiздiгi мен кемелерге қызмет көрсетудiң талаптарына жауап бередi. Порт аумағында "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағы шеңберiнде арнайы режим орнатылған.
Теңiз порты табиғи монополиялар субъектiсi болып табылатын "Ақтау халықаралық теңiз сауда порты" PMК-ның қарамағында.

База поддержки морских операций компании "Agip KCO" предусмотрена для обеспечения поддержки строительных и эксплуатационных работ на нефтяных месторождениях. База располагает хозяйственными, складскими и жилыми помещениями, причалом длиной 100 метров с мобильным краном грузоподъемностью 100 тонн.
На участке акционерного общества "Казахрыбфлот" расположены пирс и причалы, непригодные к эксплуатации из-за их полной изношенности, а также пирс судоремонтного цеха, предназначенный для  ремонта судов водоизмещением до 600 тонн и нуждающийся в капитальном ремонте. Прилегающая территория 1,2 га.
С причала морской пограничной дивизии производится погрузка камня для строительства искусственных островов. Причал как таковой отсутствует. Имеется насыпная дамба длиной 80 метров. Оборудована аппарель для заезда автотранспорта на судно для выгрузки грунта. Прилегающая территория около 20 га занята под хранение грунта.
Причал местной нефтебазы "Шагала" состоит из затопленного судна с пешеходным пирсом. Не функционирует из-за несоответствия экологическим нормам. Прилегающая территория около 4 га.

"Agip КСО" компаниясының теңiз операцияларын қамтамасыз ету базасы мұнай кен орындарындағы құрылыс пен пайдалану жұмыстарын қолдауды қамтамасыз ету үшiн көзделген. Базаның шаруашылық, қоймалық және тұрғын үй орындары, жүк көтергiштiгi 100 тонна мобильдi кранымен ұзындығы 100 метр айлағы бар.
"Қазақбалықфлоты" акционерлiк қоғамының учаскесiнде пирс және олардың толығымен тозуынан пайдалануға жарамсыз айлақтар, сондай-ақ кеме жөндеу цехiнiң су сыйымдылығы 600 тоннаға дейiн кемелердi жөндеуге арналған және күрделi жөндеуге мұқтаж пирс орналасқан. Маңындағы аумақ 1,2 гектар.
Теңiз шекаралық дивизиясының айлағынан жасанды аралдар құрылысын салу үшiн тас тиеу жүргiзiлуде. Айлақтың өзi жоқ. Ұзындығы 80 метр үйiлме дамба бар. Топырақты кемеге түсiру үшiн автокөлiктiң кiруiне арналған аппарель жабдықталған. Маңындағы 20 гектарға жуық аумақ топырақты сақтау үшiн арналған.
Жергiлiктi "Шағала" мұнай базасының айлағы жаяу жүргiншiлер пирсiмен суға батқан кемеден тұрады. Экологиялық нормаларға сәйкес болмағандықтан жұмыс iстемейдi. Маңындағы аумақ 4 гектарға жуық.

Причал и территория грузового района Баутино (филиал РГП "Актауский международный морской торговый порт") используются для переработки грузов судового снабжения в период навигации, проведения технического обслуживания в зимний период и стоянки судов. Общая площадь составляет около 1,5 га. На территории расположен причал длиной 63 метра с портальными кранами грузоподъемностью 16/32 и 6 тонн, имеются подъездные автомобильные пути.
В северной части залива имеются два причала, используемого АО "НМСК "Казмортрансфлот" для отгрузки камня при создании искусственных островов на нефтяных месторождениях.
Порт Курык
Порт Курык расположен в заливе А. Бековича-Черкасского и находится в 11 км от железнодорожной станции Ералиево.
В целях реализации Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря, а также во избежание ограничений экспортных возможностей Казахстана морским путем планируется развитие порта Курык, способного обеспечить необходимый комплекс услуг для обработки нефтеналивных грузов.
В рамках комплексного плана развития береговой полосы казахстанского сектора Каспийского моря акционерным обществом "Национальная компания "Казмунайгаз" (далее - АО "НК "Казмунайгаз") рассматривается вопрос создания в районе порта Курык специализированного нефтеналивного терминала с производственной мощностью до 20 миллионов тонн в год.

Баутино жүк ауданының ("Ақтау халықаралық теңiз сауда порты" РМК филиалы) айлағы мен аумағы, навигация кезеңiнде кемелiк жабдықтау жүктерiн қайта өңдеу, қысқы кезеңде техникалық қызмет көрсету және кемелер тұрағы үшiн пайдаланылады. Жалпы ауданы шамамен 1,5 га құрайды. Аумағында жүк көтергiштiгi 16/32 және 6 тонна порталдық краны бар ұзындығы 63 метр айлақ бар, кiрме автомобиль жолдары бар.
Шығанақтың солтүстiк бөлiгiнде "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ мұнай кен орындарын жасанды аралдар жасау кезiнде пайдаланатын тасты тиеу үшiн екi айлақ бар.
Құрық порты
Құрық порты А. Бекович-Черкасскийдiң шығанағында және Ералы темiр жол станциясынан 11 км-де орналасқан.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторын игерудiң мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру мақсатында, сондай-ақ теңiз жолымен Қазақстанның экспорттық мүмкiндiктерiнiң шектелуiн болдырмау үшiн мұнай құю жүктерiн өңдеу үшiн қажеттi қызметтер кешенiн қамтамасыз етуге қабiлеттi Құрық портын белсендi дамыту жоспарланып отыр.
Каспий теңiзi қазақстандық секторының жағалау жолағын дамытудың кешендi жоспарының шеңберiнде "Қазмұнайгаз" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Қазмұнайгаз" ҰҚ" АҚ) Құрық порты ауданында жылына 20 миллион тоннаға дейiн өндiрiстiк қуатымен мамандандырылған мұнай құю терминалын құру мәселесiн қарауда.

Порт Курык позволит сократить расстояние доставки нефти и нефтепродуктов по Каспийскому морю в порты Азербайджана и Ирана примерно на 50-60 миль.
3.3. Развитие судоходной деятельности
К транспортировке грузов в Каспийском море АО "НМСК "Казмортрансфлот" приступило в IV квартале 2001 года.
Акционерами АО "НМСК "Казмортрансфлот" являются Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (50 % акции) и АО "НК "Казмунайгаз" (50 % акции).
На начальной стадии АО "НМСК "Казмортрансфлот" акцентировал свою деятельность на транспортировке нефти, так как доля экспорта нефти из общего объема грузов, переваливаемых через порт Актау, составляла 80 %.
За два года реализации Программы создания национального морского торгового флота на 2004-2006 годы осуществлено строительство трех нефтеналивных танкеров дедвейтом 12 тыс. тонн, формируется отечественный флот поддержки морских операций (далее - ФПМО) путем строительства барж-площадок и приобретения буксиров.
Вместе с тем, данные достижения являются недостаточными для удовлетворения перспективных потребностей грузоотправителей, что соответственно привело к необходимости продолжения их реализации и дальнейшего формирования казахстанского флота.
Основные производственные показатели
АО "НМСК "Казмортрансфлот"
(тыс. тонн)
Наименование
2002 2003 2004
2005
Транспортировка
нефти

Құрық порты Каспий теңiзi бойынша Әзiрбайжан мен Иран порттарына мұнай мен мұнай өнiмiн жеткiзу қашықтығын шамамен 50-60 мильге қысқартуға мүмкiндiк бередi.
3.3. Кеме қатынасы қызметiн дамыту
"Қазақтеңiзкөлiкфлоты" АҚ Каспий теңiзiндегi жүктердi тасымалдауды 2001 жылдың IV тоқсанында бастады.
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi (акциялардың 50%) мен "Қазмұнайгаз" ҰК" АҚ (акциялардың 50%) "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ-тың акционерлерi болып табылады.
Бастапқы кезеңде "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ Ақтау порты арқылы ауыстырылып тиелетiн жүктердiң жалпы көлемiнде мұнай экспортының 80% үлесi болғандықтан өз қызметiн мұнай тасымалдауға бағыттаған.
Ұлттық теңiз сауда флотын құрудың 2004 - 2005 жылдарға арналған бағдарламасын iске асырудың екi жылы iшiнде дедвейтi 12 мың тонна екi мұнай құю танкерiн жасау жүзеге асырылды, баржа-алаңдарды салу және тiркеп сүйреуiштер сатып алу арқылы теңiз операцияларын қолдаудың отандық флоты (бұдан әрi - ТОҚФ) құрылуда.
Сонымен қатар, осы табыстар жүк жөнелтушiлердiң перспективалық қажеттiлiктерiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз, тиiсiнше, бұл оларды iске асыруды жалғастыру және қазақстандық флотты одан әрi қалыптастыру қажеттiлiгiне әкелдi.
"Қазақтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКҚК" АҚ-тың негiзгi өндiрiстiк көрсеткiштерi
(мың тонна)
Атауы 2002 2003 2004 2005
Мұнай тасымалдау

3211
2558
4060
4711
Перепалка нефти
1350
1508
6829
7678
Перевалка
каменной породы
-
-
539
1436
Транспортировка
каменной породы
-
-
78
244
Компанией "Мобилекс" в 2005 году введен в эксплуатацию танкер "Казахстан", используемый на маршруте Актау - Махачкала, а также планируется до 2010 года строительство пяти танкеров дедвейтом 12 тыс. тонн каждый.
Остальные участники рынка морских перевозок представлены в сфере освоения КСКМ, с флотом специализированных маломерных судов различных типов, используемых в качестве вспомогательного флота и ФПМО. В данном сегменте по состоянию на 1 января 2006 года различными субъектами эксплуатируются порядка 150 судов. С активизацией разработки шельфа КСКМ прогнозируется использование судов данного класса в количестве порядка 200 единиц. Собственниками основного количества данных судов являются компании: Wagenborg Kazakhstan, BUE, Caspian Service Group, "Аркшиппинг".

3211
2558
4060
4711
Мұнайды ауыстырып тиеу
1350
1508
6829
7678
Тас жынысын ауыстырып тиеу
-
-
539
1436
Тас жынысын тасымалдау
-
-
78
244
"Мобилекс" компаниясы 2005 жылы Ақтау - Махачкала бағытында пайдаланылатын "Қазақстан" танкерiн пайдалануға бердi, сондай-ақ 2010 жылға дейiн әрқайсысының дедвейтi 12 мың тонна бес танкер жасау жоспарланып отыр.
Теңiз тасымалы нарығының қалған қатысушылары КТҚС игеру саласында қосалқы флот және ТОҚФ ретiнде пайдаланылатын мамандандырылған шағын өлшемдi кемелердiң әртүрлi үлгiсiндегi флотымен көрсетiлген. Осы сегментте 2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әртүрлi субъектiлер шамамен 150 кеменi пайдаланады. КТҚС шельфiн өндiрудiң жандануымен осы кластағы кемелердiң шамамен 200 бiрлiгiн пайдалану болжанып отыр. Wagenborg Kazakhstan, BUE, Caspian Servise Group, "Аркшиппинг" компаниялары осы кемелердiң негiзгi санының иелерi болып табылады.

3.4. Рынок морских грузовых
перевозок на Каспийском море
Основными направлениями перевозок грузов морским транспортом с использованием портов на Каспии являются:
иранское направление - прямое водное сообщение с экспортно-импортными и транзитными грузами в Иран и в страны Персидского залива;
российское направление - прямое водное сообщение с портами России в Каспийском и Азовском бассейнах;
Черноморско-Средиземноморское направление - прямое водное coобщение посредством канала Волго-Дон, смешанное железнодорожно-паромное сообщение Баку - Батуми/Поти с экспортно-импортными и транзитными грузами страны Закавказья и Черноморско-Средиземноморского бассейна;
северное направление - прямое водное сообщение посредством канала Волго-Балт с экспортно-импортными и транзитными грузами в страны Балтийского бассейна.
Таким образом, грузовую базу для казахстанских портов на Каспии можно классифицировать как:
1) экспортоориентированный груз. Основной экспортный грузопоток: нефть, металлопродукция, зерно, цветные металлы, кокс, асбест, цинковый концентрат;
2) импортный груз. Номенклатура грузов предполагает: продукты питания, строительные материалы, химическая продукция, контейнеры, негабаритное оборудование, колесная техника, товары народного потребления;
3) транзитный груз. Прогнозируемые объемы транзита: контейнерные грузы, товары народного потребления, металлопродукция уральских комбинатов России, сельхозпродукция, глинозем, негабаритные грузы, оборудование.
Вместе с тем, в среднесрочной перспективе на рост экспортно-импортных и транзитных грузопотоков, а также на развитие контейнерных перевозок в значительной мере повлияет эксплуатация железнодорожной ветки Алтынсарин-Хромтау, строительство железнодорожных участков Жезказган-Саксаульская, Саксаульская-Бейнеу, Мангышлак-Баутино, Ералиево-Курык.
3.4.1. Транспортировка нефти
В настоящее время для доставки каспийской нефти на мировые рынки преимущественно используются магистральные трубопроводы: Баку-Новороссийск, Махачкала-Новороссийск, Баку-Супса, Тенгиз-Новороссийск, Атырау-Самара и Нека-Тегеран. По состоянию на 2005 год общая пропускная способность этих трубопроводов составила более 80 млн. тонн, при этом прогнозируемый рост их пропускной способности к 2015 году увеличится до 122 млн. тонн. Вместе с тем, к 2015 году производство нефти в странах Каспийского региона может составить порядка 250-300 млн. тонн, что свидетельствует о необходимости создания дополнительных инфраструктур по ее транспортировке в целях заблаговременного решения перспективных потребностей в доставке и сбыте нефти.
Морские порты Актау и Курык, согласно Государственной программе освоения КСКМ рассматриваются как важнейшие транспортные узлы по транспортировке перспективной нефти.
Крупными отправителями нефти через морские порты будут оставаться нефтедобывающие компании: "Тенгизшевройл", "Мангистаумунайгаз", "Каражанбасмунай", "Кумкольмунай", "Текасако Норе Бузачи". Вместе с тем, с началом добычи нефти с морских месторождений, одним из крупнейших грузоотправителей нефти будет являться консорциум "Agip KCO".
В целях решения растущих потребностей в транспортировке казахстанской нефти на мировые рынки рассматриваются проекты по созданию новых маршрутов. Одним из них является участие Казахстана в загрузке трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, который предусматривает непосредственное задействование нефтяных терминалов в портах Актау и Курык.

3.4. Каспий теңiзiндегi теңiз жүк тасымалының нарығы
Каспийдегi порттарды пайдаланып теңiз көлiгiмен жүктердi тасымалдаудың негiзгi бағыттары:
ирандық бағыт - Иранға және Парсы шығанағы елдерiне экспорттық-импорттық және транзиттiк жүктермен тiкелей су қатынасы;
ресейлiк бағыт - Ресейдiң Каспий және Азов бассейндерiндегi порттарымен тiкелей су қатынасы;
Қара теңiз - Жерорта теңiзi бағыты - Волга-Дон каналы арқылы тiкелей су қатынасы, Кавказ елдерiне және Қара теңiз - Жерорта теңiзi бассейнi елдерiне экспорттық-импорттық және транзиттiк жүктермен Баку - Батуми/Поти аралас темiр жол-паромдық қатынасы;
солтүстiк бағыт - Волга-Балт каналы арқылы Балтық теңiзi бассейнi елдерiне экспорттық-импорттық және транзиттiк жүктермен тiкелей су қатынасы болып табылады.
Осылайша, Каспийдегi қазақстандық порттар үшiн жүк базасын былайша жiктеуге болады:
1) экспортқа бағытталған жүк. Негiзгi экспорттық жүк ағыны: мұнай, металл өнiмi, астық, түстi металлдар, кoкc, асбест, мыш концентраты;
2) импорттық жүк. Жүк номенклатурасы мынадай: тағам өнiмдерi, құрылыс материалдары, химиялық өнiм, контейнерлер, шағын өлшемдi жабдық, доңғалақты техника, халық тұтынатын тауарлар;
3) транзиттiк жүк. Транзиттiң болжанған көлемдерi: контейнерлiк жүктер, халық тұтынатын тауарлар, Ресейдiң урал комбинаттарының металл өнiмi, ауыл шаруашылығы өнiмi, топырақ, көлемдерi сәйкес келмейтiн жүктер, жабдық.
Сонымен бiрге, орта мерзiмдi перспективада экспорттық-импорттық және транзиттiк жүк ағындарының өсуiне, сондай-ақ контейнерлiк тасымалдың дамуына айтарлықтай дәрежеде Алтынсарин-Хромтау темiр жол желiсiн пайдалану Жезқазған-Сексеуiл, Сексеуiл-Бейнеу, Маңғыстау-Баутино, Ералы-Құрық темiр жол учаскелерiн салу мүмкiндiгiн бередi.
3.4.1. Мұнай тасымалдау
Қазiргi уақытта әлемдiк нарықтарға каспий мұнайын жеткiзу үшiн Баку-Новороссийск, Махачкала-Новороссийск, Баку-Супса, Теңiз-Новороссийск, Атырау-Самара және Нека-Тегеран сияқты магистральдық құбырлар басым пайдаланылады. 2005 жылғы жағдай бойынша осы құбырлардың өткiзу қабiлеттiлiгi 80 млн. тоннадан астам болды, бұл ретте 2015 жылға қарай олардың өткiзу қабiлеттiлiгiнiң болжанған өсуi 122 млн. тоннаға дейiн артады. Сонымен бiрге, 2015 жылға қарай Каспий өңiрi елдерiнде мұнай өндiру шамамен 250-300 млн. тонна болуы мүмкiн, бұл мұнайды жеткiзу мен өткiзудегi перспективалық қажеттiлiктердi алдын ала шешу мақсатында оны тасымалдау жөнiнде қосымша инфрақұрылым жасау қажеттiлiгiн көрсетедi.
КТҚС игерудiң мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес Ақтау мен Құрық теңiз порттары перспективалы мұнайды тасымалдау жөнiнде аса маңызды көлiктiк тораптар ретiнде қаралады.
Мынадай компаниялар теңiз порттары арқылы iрi мұнай жөнелтушiлер болып табылады: "Теңiзшевройл", "Маңғыстаумұнайгаз", "Қаражанбасмұнай", "Құмкөлмұнай", "Текасако Hopc Бузачи". Сонымен бiрге, теңiз кен орындарынан мұнайды өндiрудiң басталуымен "Agip КCO" консорциумы iрi жүк жөнелтушiлердiң бiрi болып табылатын болады.
Қазақстанның мұнайын әлемдiк нарықтарға тасымалдауда өсiп келе жатқан қажеттiлiктердi шешу мақсатында жаңа бағыттар құру жөнiндегi жобалар қаралуда. Олардың бiрi - Ақтау мен Құрық порттарындағы мұнай терминалдарын тiкелей қосуды көздейтiн Баку - Тбилиси - Джейхан құбырын тиеуге Қазақстанның қатысуы болып табылады

3.4.2. Транспортировка сухих грузов
Контейнерные грузы
Развитие контейнерного потока в рамках маршрутов Север-Юг и ТРАСЕКА согласно прогнозам экспертов имеет значительные перспективы. При активизации контейнерного потока рассматриваются контейнерные перевозки гуманитарных грузов в Афганистан, контейнеров из Ирана, Персидского залива и Турции в Казахстан и уральские регионы России, а также контейнерных грузов и товаров народного потребления из Китая.
В перспективе прогнозируемый контейнерный поток через порт Актау может составить порядка 10-15 тыс. единиц в год.
Металлопродукция
При сохранении объемов потребления, географии отгрузок и тарифного режима перевозка металлопродукции (стали) через порт Актау будет осуществляться в направлении Ирана и частично в Азербайджан. Объемы перевозок будут обеспечиваться за счет продукции компании "Миталл Стил Темиртау" и транзитной стали уральских комбинатов России и составят порядка 1,5 млн. тонн, из них транзита порядка 250-400 тыс. тонн.
Экспорт лома черных металлов будет преимущественно в направлении Ирана и Турции. Ориентировочная возможность отгрузок может составить порядка 250-350 тыс. тонн ежегодно.
Экспортоориентированные цветные металлы (медь, цинк, свинец), являются потенциально тяготеющими к порту Актау грузами, в настоящее время транспортируемыми по альтернативным маршрутам. Ежегодный экспорт данных грузов составляет порядка 400 тыс. тонн, из которых порядка 250 тыс. тонн могут быть ориентированы в направлении порта Актау.
При наличии привлекательного тарифного режима возможно привлечение транзита готового алюминия производства Таджикского алюминиевого завода в ежегодном объеме порядка 30-40 тыс. тонн.
Грузы для морских операций по освоению КСКМ
В соответствии с планами по освоению недр КСКМ в предстоящий период ожидается существенное увеличение грузопотока в направлении мест освоения морских месторождений при строительстве искусственных островов. Среднегодовой объем каменной породы, необходимый для возведения искусственных островов может составлять от 1 до 2 млн. тонн. В отдельные периоды, при интенсивности работ, возможно существенное увеличение данного объема до 4 млн. тонн в год. Кроме того, предполагается перевозка судами бурового шлама, бурового раствора, оборудования, обсадных труб, питьевой и технической воды, горюче-смазочных материалов, цементных растворов и химикатов.
Другие грузы
При создании специализированных площадок и наличии перегрузочного оборудования значительную перспективу для отгрузки через порт Актау имеют грузопотоки серы, кокса, асбеста, руд, угля и минеральных удобрений.
При увеличении добычи нефти согласно Государственной программы по освоению КСКМ объем производимой при нефтедобыче серы только на Кашаганском месторождении составит порядка 800 тыс. тонн в год.
В настоящее время наиболее массовый грузопоток сконцентрирован на маршрутах: Астрахань - порты Ирана, Актау - Махачкала, Актау - Баку, Актау - порты Ирана и Туркменбаши - Баку. При этом основная грузовая база формируется в России и Казахстане и преимущественно представлена нефтеналивными грузами, металлом, химической продукцией и лесоматериалами.

3.4.2. Құрғақ жүктердi тасымалдау
Контейнерлiк жүктер
Сарапшылардың болжамдарына сәйкес Солтүстiк-Оңтүстiк және ТРАСЕКА бағдарғыларының шеңберiнде контейнерлiк ағынды дамытудың айтарлықтай перспективалары бар. Контейнерлiк ағынды жандандыруда Ауғанстанға гуманитарлық жүктердi, Ираннан, Парсы шығанағы мен Түркиядан Қазақстан мен Ресейдiң урал өңiрлерiне контейнерлердi, сондай-ақ Қытайдан контейнерлiк жүктер мен халық тұтынатын тауарларды контейнерлiк тасымалдау қаралады.
Перспективада Ақтау порты арқылы болжанып отырған контейнерлiк ағын жылына шамамен 10 - 15 мың бiрлiктi құрауы мүмкiн.
Металл өнiмi
Тұтыну көлемiн, жөнелту географиясы мен тарифтiк режимдi сақтау кезiнде Ақтау порты арқылы металл өнiмiн (болатты) тасымалдау Иран және iшiнара Әзiрбайжан бағытында жүзеге асырылатын болады. Тасымалдау көлемдерi "Миталл Стил Темiртау" компаниясы металл өнiмi мен Ресейдiң урал комбинаттарының транзиттiк болаты есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады және де шамамен 1,5 млн. тоннаны, оның iшiнде транзит шамамен 250 - 400 мың тоннаны құрайды.
Қара металл сынықтарын экспорттау Иран мен Түркия бағытында басым болады. Жөнелтiлiмдердiң болжанған мүмкiндiгi жыл сайын шамамен 250 - 300 мың тоннаны құрауы мүмкiн.
Экспортқа бағытталған түстi металдар (мыс, мыш, қорғасын) қазiргi уақытта баламалы бағыттар бойынша тасымалданатын, Ақтау портына әлеуеттi бағытталатын жүктер болып табылады. Осы жүктердiң жыл сайынғы экспорты шамамен 400 мың тоннаны құрайды, олардың шамамен 250 мың тоннасы Ақтау порты бағытына бағдарлануы мүмкiн.
Тартымды тарифтiк режимнiң болуы кезiнде Тәжiк алюминий зауыты шығаратын дайын алюминийдiң шамамен жыл сайынғы 30 - 40 мың тонна транзитiн тарту мүмкiн.
КТҚС игеру жөнiндегi теңiз операциялары үшiн жүктер
КТҚС жер қойнауын игеру жөнiндегi жоспарларға сәйкес алдағы кезеңде-жасанды аралдар салу кезiнде теңiз кен орындарын игеру жерлерi бағытында жүк ағынының айтарлықтай өсуi күтiлуде. Жасанды аралдарды салу үшiн қажеттi тас таужынысының орта жылдық көлемi 1 млн. тоннадан 2 млн. тоннаға дейiн болуы мүмкiн. Жекелеген кезеңдерде, жұмыстардың қарқындылығы кезiнде осы көлемнiң жылына 4 млн. тоннаға дейiн айтарлықтай өсуi мүмкiн. Бұдан басқа кемелермен бұрғылау шламын, бұрғылау ерiтiндiлерi, жабдықты, орнату құбырларын, ауыз су мен техникалық суды, жанар-жағар май материалдарын, цемент ерiтiндiлерi мен химикаттарды тасымалдау болжанып отыр.
Басқа жүктер
Мамандандырылған алаңдарды жасау және қайта тиеу жабдығының бар болуы кезiнде Ақтау порты арқылы жөнелту үшiн күкiрт, кокс, асбест, кен, көмiр және минералдық тыңайтқыштардың жүк ағындарының айтарлықтай перспективасы бар.
КТҚС игеру жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаға сәйкес мұнай өндiрудi ұлғайту кезiнде мұнай өндiру кезiнде өндiрiлетiн күкiрттiң көлемi Қашаған кен орнында ғана шамамен жылына 800 мың тоннаны құрайды.
Қазiргi уақытта анағұрлым үлкен жүк ағыны мынадай: Астрахань - Иран порттары, Ақтау - Махачкала, Ақтау - Баку, Ақтау - Иран порттары мен Түркiменбашы порты - Баку бағыттарында шоғырланған. Бұл ретте негiзгi жүк базасы Ресей мен Қазақстанда құрылады және негiзiнен мұнай құю жүктерiмен, металмен химиялық өнiммен және орман материалдарымен көрсетiлген.

В ближайшей перспективе общий объем перевозок на Каспии увеличится по нефтеналивным грузам до 50 млн. тонн, по сухим грузам до 20 млн. тонн. В частности, суммарные объемы транспортировки нефти через казахстанские морские порты на период до 2012 года составят порядка 40 млн. тонн, из которыx объемы нефти месторождения Кашаган могут составить около 20-24 млн тонн. Предположительно, в зависимости от конъюнктуры рынка и своевременности реализации различных альтернативных проектов по транспортировке нефти, данные показатели могут изменяться.
Через порт Актау будет обеспечена устойчивая перевозка зерна в направлении Ирана и Азербайджана. Перспективы перевозки зерновых рассматриваются из расчета 600 тыс. тонн в год.
3.5. Проблемы развития морского транспорта
Морскому транспорту Казахстана предстоит переход на качественно новый уровень функционирования, которой позволит в полной мере реализовать потенциал сильных сторон и свести к минимуму свои слабые стороны.
В настоящий период морской транспорт столкнулся с трудностями при перспективном планировании основных показателей своей деятельности. Необходимо учесть, что работа морского транспорта происходит в быстро меняющейся и трудно прогнозируемой обстановке мировых товарных рынков в условиях жесткой конкуренции с альтернативными маршрутами перевозок и конкурентными иностранными судоходными компаниями сопредельных стран.
Исходя из этого можно выделить следующие основные проблемы отечественного морского транспорта:
1. В настоящее время маршруты в направлении морских портов менее привлекательны по отношению к альтернативным, национальный морской торговый флот уступает в конкурентоспособности судоходным компаниям прикаспийских государств.
2. На основе долгосрочного прогнозного баланса добычи и распределения нефти в Республике Казахстан основной приоритет при транспортировке углеводородов отдается трубопроводному транспорту. Развитие новых экспортных трубопроводных систем приведет к значительному снижению объема нефти, направляемого через порт Актау в 2006-2010 годы. Необходимо рассматривать морской транспорт наряду с трубопроводным, как один из основных каналов транспортировки казахстанского сырья.
3. Отсутствие сервисной инфраструктуры, в том числе судоремонтной базы по техническому обслуживанию и ремонту судов, судовых механизмов и оборудования. В казахстанском секторе Каспийского моря, где ведутся работы по разведке углеводородного сырья, работают свыше 150 судов. Создание казахстанской судоремонтной базы обеспечит обслуживание отечественных и иностранных судов на уровне международных стандартов и расширит круг услуг морского транспорта Республики Казахстан.

Таяудағы перспективада Каспийдегi тасымалдың жалпы көлемi мұнай құю жүктерi бойынша 50 млн. тоннаға дейiн, құрғақ жүктер бойынша 20 млн. тоннаға дейiн өседi. Атап айтқанда, қазақстандық теңiз порттары арқылы мұнайды тасымалдаудың сомалық көлемi 2012 жылға дейiнгi кезеңде шамамен 40 млн. тоннаны құрайды, оның iшiнде Қашаған кен орны мұнайының көлемi шамамен 20 - 24 млн. тонна болуы мүмкiн. Болжам бойынша, нарықтың конъюнктурасы мен мұнай тасымалдау жөнiндегi әртүрлi баламалы жобалардың уақтылы iске асырылуына байланысты бұл көрсеткiштер өзгеруi мүмкiн.
Ақтау порты арқылы Иран және Әзiрбайжан бағытында астықты тұрақты тасымалдау қамтамасыз етiлетiн болады. Астықты тасымалдау перспективасы жылына 600 мың тонна есебiнен қаралып отыр.
3.5. Теңiз көлiгiн дамыту проблемалары
Қазақстанның теңiз көлiгiнiң алдында күштi жақтарының әлеуетiн толық шамада iске асыруға және өзiнiң осал жақтарын барынша азайтуға мүмкiндiк беретiн жұмыс iстеудiң сапалы жаңа деңгейiне өту мiндетi тұр.
Қазiргi кезеңде теңiз көлiгi өз қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерiн перспективтi жоспарлау кезiнде қиыншылықтарға тап болды. Теңiз көлiгi тасымалдардың баламалы бағдарғыларымен және көршiлес елдердiң бәсекелес шетелдiк кеме қатынасы компанияларымен қатаң бәсеке жағдайында, әлемдiк тауар нарықтарының тез өзгеретiн және болжауы қиынға түсетiн жағдайда жұмыс iстейтiнiн есепке алу қажет.
Осыны негiзге ала отырып, отандық теңiз көлiгiнiң мынадай негiзгi проблемаларын атап өтуге болады:
1. Қазiргi уақытта теңiз порттары бағытындағы бағыттардың тартылымдылығы баламалы бағыттарға қарағанда шамалы, ұлттық теңiз сауда флоты каспий маңындағы мемлекеттердiң кеме қатынасы компанияларына бәсекелес емес.
2. Қазақстан Республикасында мұнайды өндiру мен бөлудiң ұзақ мерзiмдi болжамды теңгерiмi негiзiнде көмiрсутегiн тасымалдау кезiндегi негiзгi басымдылық құбыр көлiгiне берiледi. Жаңа экспорттық құбыр жүйелерiн дамыту 2006 - 2010 жылдары Ақтау порты арқылы жiберiлетiн мұнай көлемiнiң айтарлықтай төмендеуiне әкеледi. Теңiз көлiгiн құбыр көлiгiмен бiрге қазақстандық шикiзатты тасымалдаудың негiзгi арнасы ретiнде қарау қажет.
3. Сервистiк инфрақұрылымның, оның iшiнде кемелерге, кеме механизмдерi мен жабдыққа техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу жөнiндегi кеме жөндеу базасының жоқтығы. Көмiрсутегi шикiзатын барлау жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлетiн Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында 150-ден acтам кеме жұмыс iстейдi. Қазақстандық кеме жөндеу базасын құру отандық және шетелдiк кемелерге халықаралық стандарттар деңгейiнде қызмет көрсетудi қамтамасыз етедi және Қазақстан Республикасы теңiз көлiгi қызметтерiнің аясын кеңейтедi.

Ранее создание указанной сервисной инфраструктуры было предусмотрено в Программе создания национального морского торгового флота на 2004-2006 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2004 года N 763. Однако отсутствие финансовых ресурсов и неразвитость порта Курык привело к необходимости перенесения срока их реализации на более поздний период.
4. Отсутствие комплексной системы обеспечения безопасности мореплавания и охраны окружающей среды в казахстанском секторе Каспийского моря.
5. С целью регламентирования взаимоотношений всех участников процесса морской перевозки и обеспечения безопасности судоходства необходимо принятие мер по присоединению к ряду международных морских конвенций и совершенствованию нормативной правовой базы в области торгового мореплавания.
6. Дефицит кадров. Необходимо дальнейшее принятие комплекса мер по созданию системы подготовки и переподготовки кадров для деятельности морских портов и морского торгового флота.
В целях обеспечения эффективной работы и высоких темпов развития морского транспорта важно решение вышеуказанных проблем.
4. Цель и задачи Программы
Действие Программы охватывает период с 2006 по 2012 годы. Развитие национального морского транспорта становится одним из основных направлений по обеспечению необходимого объема транспортных услуг.
Цель программы: создание современного высокотехнологичного морского транспорта, в полном объеме обеспечивающего потребности страны в экспортно-импортных, каботажных и транзитных грузоперевозках, и обладающего современной технической базой.
Для достижения цели настоящей программы необходимо решить следующие задачи:
развитие существующей и создание новой конкурентоспособной портовой и сервисной инфраструктуры, соответствующей требованиям международных норм;
дальнейшее развитие национального торгового флота путем создания современного и конкурентоспособного флота с квалифицированным менеджментом и персоналом и перспективой его эффективного использования как на Каспийском море, так и в иных бассейнах мировой водной системы;
совершенствование нормативной правовой базы в сфере морского транспорта,   направленное на дальнейшее присоединение к международным конвенциям и соглашениям, гармонизацию национального законодательства с законодательствами сопредельных государств, принятие нормативных правовых актов в целях надлежащего регулирования правоотношений участников процесса морской перевозки и обеспечения безопасности мореплавания;
создание комплексной системы обеспечения безопасности мореплавания и охраны окружающей среды в казахстанском секторе Каспийского моря;
принятие комплекса мер по созданию системы подготовки, переподготовки кадров и повышение квалификации в области морского транспорта;
стимулирование морского транспорта мерами необходимой государственной поддержки.
В ходе реализации программы планируется достичь максимальной эффективности, как отдельных намеченных мероприятий, так и всей программы в целом за счет:
оптимизации затрат на выполнение программных мероприятий;
определения последовательности мер по развитию морского транспорта;
использования наиболее рациональных и эффективных схем финансирования программных мероприятий.

Бұрын аталған сервистiк инфрақұрылымды құру Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 13 шiлдедегi N 763 қаулысымен бекiтiлген Ұлттық теңiз сауда флотын құрудың 2004 - 2006 жылдарға арналған бағдарламада көзделген. Алайда, қаржы ресурстарының болмауы мен Құрық портының дамымауы оларды iске асыруды кейiнiрек кезеңге ауыстыру қажеттiлiгiне соқтырды.
4. Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мен қоршаған ортаны қорғаудың кешендi жүйесiнiң жоқтығы.
5. Теңiз тасымалына барлық қатысушылардың өзара қарым-қатынастарын регламенттеу және кеме қатынасының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында бiрқатар халықаралық теңiз конвенцияларына қосылу және сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылдау қажет.
6. Кадр тапшылығы. Теңiз порттары мен теңiз сауда флотының қызметi үшiн кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн құру жөнiнде шаралар кешенiн одан әрi қабылдау қажет.
Теңiз көлiгiнiң тиiмдi жұмысын және оны дамытудың жоғары қарқынын қамтамасыз ету мақсатында жоғарыда көрсетiлген проблемаларды шешу маңызды болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарлама 2006 - 2012 жылдар кезеңiн қамтиды. Ұлттық теңiз көлiгiн дамыту көлiк қызметтерiнiң қажеттi көлемiн қамтамасыз ету жөнiндегi негiзгi бағыттардың бiрi болып отыр.
Бағдарлама мақсаты: елдiң экспорттық-импорттық, каботаждық және транзиттік жүк тасымалдарына қажеттiлiктерiн толық көлемде қамтамасыз ететiн және қазiргi заманғы техникалық базаға ие қазiргi заманғы жоғары технологиялық теңiз көлiгiн құру.
Осы бағдарламаның мақсатына қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
халықаралық нормалардың талаптарына сәйкес келетiн порт және сервистiк инфрақұрылымды дамыту және бәсекеге қабiлеттi жаңасын құру;
бiлiктi менеджментi мен персоналы және флотты Каспий теңiзiнде де, әлемдiк су жүйесiнiң өзге де бассейндерiнде тиiмдi пайдалану перспективасы бар қазiргi заманғы және бәсекеге қабiлеттi флотты құру арқылы ұлттық сауда флотын одан әрi дамыту;
халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге одан әрi қосылуға, ұлттық заңнаманың көршiлес мемлекеттердiң заңнамасымен үйлестiруге, теңiз тасымалы процесiне қатысушылардың құқықтық қарым-қатынастарын тиiстi реттеу және теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдауға бағытталған теңiз көлiгi саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етудiң кешендi жүйесiн құру;
теңiз көлiгi саласында кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiн құру жөнiнде шаралар кешенiн қабылдау;
теңiз көлiгiн қажеттi мемлекеттiк қолдау шараларымен ынталандыру.
Бағдарламаны iске асыру барысында жекелеген белгiленген iс-шаралардың да, тұтастай алғанда бүкiл Бағдарламаның да барынша тиiмдiлiгiне:
бағдарламалық iс-шараларды орындауға арналған шығындарды оңтайландыру;
теңiз көлiгiн дамыту жөнiндегi шаралардың дәйектiлiгiн белгiлеу;
бағдарламалық iс-шараларды қаржыландырудың анағұрлым ұтымды және тиiмдi схемаларын пайдалану есебiнен қол жеткiзу жоспарланып отыр.

5. Основные направления и
механизмы реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться в два этапа.
1 этап: 2006-2008 годы
В течение первого этапа реализации Программы основными приоритетами в области развития морского транспорта будут следующие направления:
завершение первого этапа работ по расширению производственных мощностей портов до уровня, обеспечивающего прогнозируемый рост перевалки грузов, с учетом реализации Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря;
создание систем управления движением судов и систем управления спасательными операциями в морских портах;
развитие национального морского торгового флота, включая приобретение в собственность и строительство судов для транспортировки сырой нефти и нефтепродуктов, сыпучих и навалочных грузов, а также судов вспомогательного флота;
создание условий для развития собственных сервисных и ремонтных предприятий;
создание морского учебно-тренажерного центра для подготовки квалифицированных кадров в соответствии с требованиями международных конвенций;
внедрение системы мониторинга воздействия морского транспорта на состояние окружающей среды казахстанского сектора Каспийского моря.
II этап: 2009-2012 годы
В целях обеспечения сбалансированного функционирования отрасли морского транспорта и реализации поставленных задач основными направлениями развития будут являться:
завершение работ по расширению и модернизации производственных мощностей морских портов с поэтапным доведением их мощностей до уровня, обеспечивающего прогнозируемый рост перевалки грузов;
создание конкурентоспособного казахстанского морского торгового флота;
создание региональных систем управления движением судов и спасательными операциями в казахстанском секторе Каспийского моря;
развитие судостроительных и судоремонтных объектов для обслуживания национального торгового флота и других торговых судов, курсирующих по Каспию;
практическое обеспечение подготовки и повышения квалификации кадров отрасли морского транспорта;
внедрение системы управления окружающей средой на объектах морского транспорта в соответствии с международными стандартами ISO 14001:2004 для предотвращения неконтролируемого воздействия на морскую среду;
внедрение системы предотвращения загрязнения окружающей среды отходами морского транспорта.
5.1. Развитие морской портовой инфраструктуры
Создание новых и модернизация существующих портовых инфраструктур является важнейшим элементом в деле развития транспортного сектора и в частности, морских перевозок. В соответствии с протокольными решениями Правительства, принятыми в течение 2004-2005 годов, определены перспективы развития существующих морских портов Актау, Баутино и вновь создаваемого порта Курык.
Порт Актау
Наиболее перспективным для участия в транспортировке экспортно-импортных и транзитных грузов является морской торговый Актау обладающий всеми необходимыми транспортными коммуникациями и инфраструктурой, позволяющей обрабатывать любые виды грузов.
Задействованная по состоянию на 2005 год производственная мощность порта достигла проектной. В этой связи наряду с совершенствованием инфраструктуры в рамках существующей территории необходимо дальнейшее развитие порта с расширением в северном направлении.
Расширение производственной территории морского торгового порта Актау с созданием портовых терминалов и защитных гидросооружений в рамках новой гавани планировалось к реализации в рамках второй очереди его реконструкции. Общая площадь территории порта составляет 81,7 га и находится в хозяйственном ведении РГП "Актауский международный морской торговый порт".
Созданию благоприятных инвестиционных условий для скорейшей реализации проекта развития порта Актау в северном направлении также будет способствовать специальная экономическая зона "Морпорт Актау".

5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiктерi
Бағдарламаны iске асыру екi кезеңмен жүзеге асырылады.
I-кезең: 2006 - 2008 жылдар
Бағдарламаны iске асырудың бiрiншi кезеңi iшiнде теңiз көлiгiн дамыту саласындағы негiзгi басымдықтар мынадай бағыттар болып табылады:
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторын игерудiң мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруды ескере отырып, порттардың өндiрiстiк қуатын жүктердi қайта тиеудiң болжанған өсуiн қамтамасыз ететiн деңгейге дейiн кеңейту жөнiндегi бiрiншi кезең жұмыстарын аяқтау;
теңiз порттарында кемелер қозғалысын басқару жүйелерiн және теңiз порттарында құтқару операцияларын басқару жүйелерiн құру;
шикi мұнайды және мұнай өнiмдерiн, сусымалы және үйiндi жүктердi тасымалдауға арналған кемелердi, сондай-ақ қосалқы флот кемелерiн жеке меншiкке сатып алуды және жасауды қоса алғандағы ұлттық теңiз сауда флотын дамыту;
меншiктi қызмет көрсету және жөндеу кәсiпорындарын дамыту үшiн жағдайлар жасау;
халықаралық конвенциялардың талаптарына сәйкес бiлiктi кадрлар даярлау үшiн теңiз оқу-тренажерлық орталығын құру;
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторы қоршаған ортасы жай-күйiне теңiз көлiгiнiң әсер ету мониторинг жүйесiн енгiзу.
II-кезең: 2009 - 2012 жылдар
Теңiз көлiгi саласының теңдестiрiлген қызметiн және қойылған мiндеттердi iске асыруды қамтамасыз ету мақсатында дамудың негiзi бағыттары мыналар болып табылады:
теңiз порттарының өндiрiстiк қуаттарын кезең-кезеңiмен жүктердi қайта тиеудiң болжанған өсу деңгейiне жеткiзе отырып кеңейту және жаңғырту жөнiндегi жұмыстарды аяқтау;
бәсекеге қабiлеттi қазақстандық теңiз сауда флотын құру;
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында кемелер қозғалысын және құтқару операцияларын басқарудың өңiрлiк жүйесiн құру;
Каспий бойынша жүзетiн ұлттық теңiз флоты және басқа да сауда кемелерiне қызмет көрсету үшiн кеме жасау және кеме жөндеу объектiлерiн дамыту;
теңiз көлiгi саласының кадрларын даярлау және бiлiктiлiгiн арттыруды тәжiрибелiк қамтамасыз ету;
теңiз ортасына бақыланбайтын әсер етулердi болдырмау үшiн ISO 14001:2004 халықаралық стандартына сәйкес теңiз көлiгi объектiлерiнде қоршаған ортаны басқару жүйесiн енгiзу;
теңiз көлiгi қалдықтарымен қоршаған ортаны ластауды болдырмау жүйесiн енгiзу.
5.1. Теңiз портының инфрақұрылымын дамыту
Порт инфрақұрылымының жаңасын құру және қолданыстағысын жаңғырту көлiк секторын, атап айтқанда теңiз тасымалын дамыту iсiнiң aca маңызды бөлiгi болып табылады. Yкiметтiң 2004 - 2005 жылдар iшiнде қабылданған хаттамалық шешiмдерiне сәйкес қолданыстағы Aқтaу, Баутино теңiз порттарын және жаңадан құрылып жатқан Құрық портын дамыту перспективалары белгiленген.
Ақтау порты
Барлық қажеттi көлiк коммуникациялары және жүктердiң кез келген түрлерiн өңдеуге мүмкiндiк беретiн инфрақұрылымы бар Ақтау теңiз сауда порты экспорттық-импорттық және транзиттiк жүктердi тасымалдауға қатысу үшiн анағұрлым перспективтi порт болып табылады.
Порттың 2005 жылғы жағдай бойынша қолданыстағы өндiрiстiк қуаты жобалық қуатқа жеттi. Осыған байланысты қазiргi аумағының шеңберiнде инфрақұрылымды жетiлдiрумен бiрге портты солтүстiк бағытта кеңейтiп, одан әрi дамыту қажеттiлiгi туындап отыр.
Жаңа гавань шеңберiнде порт терминалдары мен қорғау гидроқұрылыстарын сала отырып, Ақтау теңiз сауда портының өндiрiстiк аумағын кеңейту оны қайта жаңартудың екiншi кезеңi шеңберiнде iске асыруға жоспарланған. Порт аумағының жалпы ауданы 81,722 га құрайды және ол "Ақтау халықаралық теңiз сауда порты" РМК-ның шаруашылық жүргiзуiнде.
Ақтау портын Солтүстiк бағытта дамыту жобасын жылдам iске асыру үшiн қолайлы инвестициялық жағдайлар жасауға "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағы да ықпал ететiн болады.

Проведение строительных работ предусматривается в период с 2006 по 2008 годы, с учетом проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию. Общая стоимость проекта составляет 32,7 млрд. тенге. Расширение морского порта Актау позволит увеличить ежегодные объемы перевалки нефтеналивных грузов до 20 млн. тонн и сухих грузов до 3 млн. тонн.
Реализация проекта предполагает применение принципа государственно-частного партнерства и будет способствовать созданию на базе порта Актау транспортно-логистического центра.
Указанная модель реализации проекта соответствует одному из основных принципов  Транспортной стратегии Республики Казахстан до 2015 года, согласно которому строительство и техническое обслуживание морских портов в основном будет входит в сферу ответственности частного сектора, в свою очередь мopскaя инфраструктура общего пользования будет находиться в сфере ответственности государства, при этом затраты будут возмещаться, насколько это возможно, за счет портовых сборов и на основании договоров с судовладельцами и со стивидорными компаниями.
Порт Баутино
Активизация разработок в нефтегазовом секторе Казахстана, включая проекты по разработке перспективных месторождений на шельфе, а также развитие прилегающей инфраструктуры способствуют дальнейшему увеличению объемов перевалки грузов через порт Баутино и интенсивности судоходства. Инфраструктурное развитие порта Баутино предусматривает создание бункеровочной базы и терминалов по отгрузке нефтяного оборудования и стройматериалов для создания искусственных островов на шельфе.
С перспективной реализацией проекта строительства железнодорожной ветки Мангышлак - Баутино в направлении порта будет обеспечен доступ широкого спектра грузопотоков, который может предусматривать, как поддержку операций на шельфе, так и организацию переработки грузов в международном сообщении.
В 2003-2005 годы РГП "Актауский международный морской торговый порт" для филиала "Грузовой район Баутино" приобретена погрузо-разгрузочная техника на сумму свыше 305 млн. тенге, в том числе портальный кран грузоподъемностью 16/32 тонны и портальные погрузчики.
В целях дальнейшей модернизации инфраструктуры грузового района Баутино разработано технико-экономического обоснование проекта "Расширение грузового района Баутино", предусматривающего проведение работ, стоимостью порядка 3 млрд. тенге.
Схема проведения необходимых работ представлена проведением следующих мероприятий:
1) очистка территории от затонувших судов;
2) проведение дноуглубительных работ;
3) строительство причалов для генеральных и сыпучих грузов, а также пассажирского причала;

Жобалау, салу және пайдалануға берудi ескерумен 2006 - 2008 жылдар кезеңiнде құрылыс жұмыстарын жүргiзу көзделiп отыр. Жобаның жалпы құны 32,7 млрд. теңгенi құрайды. Ақтау теңiз портын кеңейту мұнай құю жүктерiн ауыстырып тиеудiң жыл сайынғы көлемiн 20 млн. тоннаға дейiн және құрғақ жүктердi 3 млн. тоннаға дейiн ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
Жобаны iске асыру мемлекеттiк-жекеменшiк серiктестiк қағидатын қолдануды көздейдi және ол Ақтау порты базасында көлiктiк-логистикалық орталықты құруға ықпал етедi.
Жобаны iске асырудың көрсетiлген моделi Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейiнгi көлiк стратегиясының негiзгi қағидаттарының бiрiне сәйкес, сол қағидат бойынша теңiз порттарын салу және оларға техникалық қызмет көрсету, негiзiнде, жекеменшiк секторының жауапкершiлiгi аясына кiретiн болады, өз кезегiнде жалпы пайдаланымдағы теңiз инфрақұрылымы мемлекет жауапкершiлiгiнiң аясында болады, бұл ретте шығындар, мүмкiндiгiнше, порт алымдары есебiнен және кеме иелерi мен стивидорлық компаниялармен жасалған шарттардың негiзiнде өтелетiн болады.
Баутино порты
Қазақстанның мұнайгаз секторында өндiрулердi жандандыру, шельфтегi перспективтi кен орнын өндiру жөнiндегi жобаларды қоса алғанда, сондай-ақ жапсарлас инфрақұрылымды дамыту Баутино порты арқылы жүктердi ауыстырып тиеу көлемiн және кеме қатынасы қарқындылығын одан әрi ұлғайтуға ықпал етедi. Баутино портының инфрақұрылымдық дамуы шельфте жасанды аралдарды құру үшiн мұнай жабдығы мен құрылыс материалдарын жөнелту жөнiндегi бункерлiк база мен терминалдарды құруды көздейдi.
Порт бағытында Маңғыстау - Баутино темiр жол желiсiн салу жобасының перспективтi iске асырылуымен шельфтегi операцияларды қамтамасыз етудi де, халықаралық қатынаста жүктердi қайта өңдеудi ұйымдастыруды да көздейтiн жүк ағынының кең спектрiне қол жеткiзу қамтамасыз етiледi.
2003 - 2005 жылдары "Ақтау халықаралық теңiз сауда порты" РМК "Баутино жүк ауданы" филиалы үшiн сомасы 305 млн. теңгеден астам тиеу-түсiру техникасын, оның iшiнде жүк көтергiштiгi 16132 тонна порталдық кран мен порталдық тиегiштердi сатып алды.
Баутино жүк ауданының порт инфрақұрылымын одан әрi жаңғырту мақсатында құны шамамен 3 млрд. теңге жұмыстарды жүргiзудi көздейтiн "Баутино жүк ауданын кеңейту" жобасының техника-экономикалық негiздемесi әзiрлендi.
Қажеттi жұмыстарды жүргiзу сызбасы мынадай iс-шараларды жүргiзудi көздейдi:
1) аумақты суға батқан кемелерден тазарту;
2) түбiн тереңдету жұмыстарын жүргiзу;
3) сусымалы және бас жүктер үшiн айлақ салу, сондай-ақ жолаушылар айлағын салу;

4) строительство административного здания морского порта и складских помещений.
В целях повышения безопасности мореплавания в 2006-2007 годы будет создана Система управления движением судов в Тупкараганском заливе.
Реализация мер по комплексному развитию порта Баутино обусловлена сложностью, выраженной в наличии нескольких собственников различных форм собственности у прибрежных земельных участков. В этой связи в целях дальнейшего развития порта Баутино необходима разработка комплексной программы его освоения.
Порт Курык
Развитие порта Курык предусматривает создание специализированного терминала по перевалке и хранению нефти, который будет являться одним из крупнейших нефтеналивных терминалов, ориентированных на участие Казахстана в проекте "Баку - Тбилиси - Джейхан".
Нефтеналивной терминал будет включать в себя резервуарный парк и выносные причалы для обслуживания крупнотоннажных танкеров. Глубины, необходимые для прохождения таких судов в районе порта Курык, находятся на расстоянии от трех до шести километров от берега.
В целях комплексного развития данного района предполагается размещение ряда производственных объектов, необходимых для поддержки морских операций на нефтяном шельфе Каспия. Будут построены база поддержки морских нефтяных операций, завод по производству металлоконструкций, судоремонтно-судостроительная база, комплекс по подготовке нефти и газа и другие вспомогательные объекты.
Помимо этого, потребуется создание объектов сопутствующей инфраструктуры, включая подъездные дороги, водоснабжение, снабжение топливным газом, электроснабжение, склады.

4) теңiз портының әкiмшiлiк ғимаратын және қоймалық үй-жайларды салу.
Теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн арттыру мақсатында 2006 - 2007 жылдарда Түпқараған шығанағында Кемелер қозғалысын басқару жүйесi құрылады.
Баутино портын кешендi дамыту жөнiндегi шараларды iске асыруға жағалау маңындағы жер учаскелерiнiң меншiк нысандары әртүрлi бiрнеше меншiк иелерiнiң бар болуы қиындық туғызып отыр. Осыған байланысты, Баутино портын одан әрi дамыту мақсатында оны игерудiң кешендi бағдарламасын әзiрлеу қажет.
Құрық порты
Құрық портын дамыту Қазақстанның "Баку - Тбилиси - Джейхан" жобасына қатысуына бағдарланған iрi мұнай құю терминалдарының бiрi болып табылатын, мұнайды қайта тиеу және сақтау бойынша мамандандырылған терминал құруды көздейдi.
Мұнай құю терминалы резервтiк парктi және iрi салмақты танкерлерге қызмет көрсетуге арналған шығару айлақтарын қамтиды. Құрық порты ауданындағы осындай кемелердiң өтуi үшiн қажеттi тереңдiктер жағалаудан үштен алты километр қашықтықта орналасқан.
Осы ауданды кешендi дамыту мақсатында Каспий мұнай шельфiнде теңiз операцияларын қолдау үшiн қажеттi бiрқатар өндiрiстiк объектiлер орналастыру болжанып оты. Теңіз мұнай операцияларын қолдау базасы, металл құрылымын өндiру бойынша зауыт, кеме салу - кеме жөндеу базасы, мұнай және газ дайындау жөнiндегi кешен және басқа да қосалқы объектiлер салынады.
Бұдан басқа кiрме жолдарды, сумен қамтамасыз етудi, отын газымен қамтамасыз етудi, электрмен қамтамасыз етудi, қоймаларды қоса алғанда, жапсарлас инфрақұрылымдық объектiлердi құру талап етiледi.

Создание инфраструктуры в порту Курык оценивается в размере 70,3 млрд. тенге. Разработка проекта развития осуществляется АО "НК "Казмунайгаз" совместно с нефтедобывающими компаниями. В среднесрочной перспективе будет создана морская администрация порта для осуществления в установленном порядке государственного портового надзора и обеспечения безопасности мореплавания.
В целях повышения безопасности мореплавания в 2007-2009 годы будет создана Система управления движением судов в заливе А. Бековича-Черкасского.

Құрық портында инфрақұрылымды құру 70,3 млрд. теңге мөлшерiнде бағаланады. Дамыту жобасын әзiрлеудi мұнай өндiру компанияларымен бiрлесiп "Қазмұнайгаз" ҰК" АҚ жүзеге асырады.
Орта мерзiмдiк перспективада мемлекеттiк порттық қадағалауды белгiленген тәртiппен жүзеге асыру және теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн порттық теңiз әкiмшiлiгi құрылатын болады.
Теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн арттыру мақсатында 2007 - 2009 жылдарда А.Бекович-Черкасский шығанағында Кемелер қозғалысын басқару жүйесi құрылатын болады.

5.2. Развитие морского торгового флота
В соответствии с прогнозными данными по увеличению объемов нефтеналивных и сухих грузов, подлежащих транспортировке морским транспортом, предусматривается дальнейшее развитие отечественного торгового флота.
Танкерный флот
В настоящее время танкерный флот, используемый компанией "Казмортрансфлот", способен обеспечить транспортировку нефти в направлении Актау - Махачкала и Актау - Баку в объеме 3 млн. тонн в год. Нефть в направлении порта Нека перевозится судами грузоподъемностью до 5 тыс. тонн ввиду ограничений по заходу танкеров большей грузоподъемности в иранские порты.
При дальнейшем формировании танкерного флота предусматривается возможность использования крупнотоннажных нефтеналивных судов для осуществления линейных перевозок нефти в рамках транскаспийской транспортной системы. Для определения оптимальных типов крупнотоннажных танкеров, обеспечивающих минимальную себестоимость перевозок, необходимо проведение исследований с проработкой вопросов строительства, доставки и технического обслуживания таких судов.
Ориентировочная стоимость строительства крупнотоннажного танкера составляет 6-6,7 млрд. тенге. Необходимое количество судов для транспортировки 20 млн. тонн нефти в год - 5 единиц. Соответственно, объем капитальных вложений по программе создания крупнотоннажного танкерного флота может составить 33,2 млрд. тенге.
Сухогрузный флот

5.2. Теңiз сауда флотын дамыту
Теңiз көлiгiмен тасымалдануға жататын мұнай құю және құрғақ жүктер көлемiнiң артуы жөнiндегi болжамды деректерге сәйкес отандық сауда флотының одан әрi дамуы көзделуде.
Танкерлiк флот
Қазiргi уақытта "Қазақтеңiзкөлiкфлоты" компаниясы пайдаланатын танкерлiк флот мұнайды Ақтау - Махачкала және Ақтау - Баку бағыттарында жылына 3 млн. тонна көлемiнде тасымалдауды қамтамасыз етуге қабiлеттi. Heкa порты бағытында мұнай иран порттарына жоғары танкерлердiң кiру бойынша жүк көтергiштiгi шектеулерге байланысты жүк көтергiштiгi 5 мың тоннаға дейiнгі кемелермен тасымалданады.
Танкерлiк флотты одан әрi қалыптастыру кезiнде транс каспийлiк көлiктiк жүйе шеңберiнде мұнайды тораптық тасымалдауды жүзеге асыру үшiн іpі салмақты мұнай құю кемелерiн пайдалану мүмкiндiгi көзделуде. Тасымалдардың ең аз өзiндiк құнын қамтамасыз ететiн iрi салмақты танкерлердiң оңтайлы типтерiн айқындау үшiн мұндай кемелердi жасау, жеткiзу және техникалық қызмет көрсету мәселелерiн пысықтай отырып зерттеулер жүргiзу қажет. Iрi салмақты танкердi жасаудың болжамды құны 6-6,7 млрд. теңгенi құрайды. Жылына 20 млн. тонна мұнайды тасымалдау үшiн қажеттi кемелер саны - 5 бiрлiк. Тиiсiнше, iрi салмақты танкерлiк флотты құру бағдарламасы бойынша қаржы көлемi 33,2 млрд. теңгенi құрауы мүмкiн.
Құрғақ жүк флоты

На основе прогнозных данных по увеличению объемов перевозки сухих грузов через порт Актау планируется создание сухогрузного флота. Политика строительства и приобретения сухогрузных судов будет осуществляться с учетом реальной грузовой базы и потенциала производственных мощностей портовой инфраструктуры прикаспийских государств. Планируется строительство и приобретение двух сухогрузных судов. На эти цели предполагается затратить 2,4 млрд. тенге.
В случае увеличения грузопассажирских перевозок будет рассмотрен вопрос о строительстве и приобретении паромов.
Флот поддержки морских операций

Ақтау порты арқылы құрғақ жүктердi қайта тиеу бойынша болжамдық деректер негiзiнде құрғақ жүк флотын құру жоспарланып отыр. Құрғақ жүк кемелерiн жасау және сатып алу саясаты каспий маңы мемлекеттерiнiң нақты жүк базасы және порттық инфрақұрылымының өндiрiстiк қуаттылығы әлеуетiн есепке алып жүзеге асырылатын болады. Екi құрғақ жүк кемесiн жасау және сатып алу жоспарланып отыр. Бұл мақсаттарға 2,4 млрд. теңге шығыны болжанып отыр.
Жолаушылар жүк тасымалы артқан жағдайда паромдарды салу және сатып алу туралы мәселе қаралатын болады.
Теңiз операцияларын қамтамасыз ету флоты

Всего на развитие флота поддержки морских операций ежегодно будет направляться сумма в объеме 3-3,6 млрд. тенге.
5.3. Развитие вспомогательной инфраструктуры
морского транспорта
5.3.1. Создание судоремонтного производства
Интенсивное увеличение объемов работ по разведке и добыче нефти в казахстанском секторе Каспийского моря предполагает в ближайшие годы рост количества оперируемых судов и связанного с этим рынка технического обслуживания.
Судоремонтные базы в Каспийском бассейне расположены на территории России, Азербайджана и Ирана, где осуществляют свою деятельность более 20 судостроительных и судоремонтных предприятий. В основном их специализация состоит в производстве судоремонтных работ, строительстве и обслуживании судов различного класса и назначения для поддержки шельфовых работ, производстве стальных конструкций для промышленных объектов.
В настоящее время в каспийском регионе Казахстана существует только одно судоремонтное предприятие "Кемежондеуши", находящееся в г. Атырау. Неудовлетворительное производственно-экономическое состояние, частые простои и малочисленный состав (75 человек) говорят о слабых перспективах для планирования судоремонта на данном предприятии.
В Казахстане ведется строительство двух производственных площадок компаний "Ер-Сай Каспиан Контрактор" и "Keppel Kazakhstan". Основными видами работ на производственных площадках будут работы по сборке металлоконструкций морских платформ для обеспечения морских операций и не предусматривают выполнение судоремонтных работ.
Исходя из необходимости решения проблемы ремонта судов, оперирующих в Казахстане, может быть рассмотрен вариант строительства судоремонтного завода в районе порта Курык на берегу залива А. Бековича-Черкасского. Акватория залива при естественной защищенности от волн и глубине до 5,5 м является наиболее предпочтительным и рациональным местом размещения судоремонтного судостроительного завода.
По состоянию на 1 января 2006 года в портах Актау и Баутино зарегистрировано более 100 судов (исследовательские суда, буксиры, плавучие буровые установки, рыболовецкие, нефтеналивные танкеры, сухогрузные суда, пассажирские суда), задействованных на различных работах в акватории Каспийского моря. В ближайшие годы количество судов может значительно возрасти вследствие увеличения объема работ по разработке нефтяных месторождений казахстанского сектора Каспийского моря.
Согласно установленным нормативам каждому судну потребуется пройти плановую инспекцию и ремонт каждые пять лет, а также промежуточную доковую инспекцию в середине периода между плановыми инспекциями и ремонтом.

Теңiз операцияларын қамтамасыз ету флотын дамытуға барлығы жыл сайын 3-3,6 млрд. теңге көлемiндегi сома жұмсалады.
5.3. Теңiз көлiгiнiң қосалқы инфрақұрылымын дамыту
5.3.1. Кеме жөндеу өндiрiсiн құру
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында зерттеу және игеру бойынша жұмыстар көлемiнiң қарқынды өсуi алдағы жылдарда жұмыс жасайтын кемелер санын және сонымен байланысты қызмет көрсету нарығының артуын көздейдi.
Каспий бассейнiндегi кеме жөндеу базалары Ресей, Әзiрбайжан және Иран аумақтарында орналасқан, онда 20-дан аса кеме жасау және кеме жөндеу кәсiпорындары өз қызметiн жүзеге асыруда. Негiзiнен олардың қызметi кеме жөндеу жұмыстары өндiрiсiнен, шельфтiк жұмыстарды қамтамасыз етуге арналған әртүрлi класты және мақсаттағы кемелердi жасау және қызмет көрсетуден, өнеркәсiп объектiлерi үшiн болат құрылымдар өндiрiсiнен тұрады.
Қазiргi уақытта Қазақстанның каспийлiк өңiрiнде Атырау қаласында орналасқан тек бiр "Кемежөндеушi" кеме жөндеу кәсiпорны бар. Қанағаттанарлықсыз өндiрiстiк-экономикалық жағдай, жиi тоқтап тұруы және аз санды құрамы (75 адам) осы кәсiпорында кеме жөндеудi жоспарлау болашағының әлсiз екенiн көрсетедi.
Қазақстан екi "Ер-Сай Каспиан Контрактор" және "Керреl Kazakhstan" өндiрiстiк алаңшасының құрылысы жүргiзiлуде. Теңiз операцияларын қамтамасыз ету үшiн теңiз платформаларының металл құрылымдарын жинау жөнiндегi жұмыстар өндiрiстiк алаңшалардағы жұмыстарының негiзгi түрі болады және кеме жөндеу жұмыстарын орындау көзделмеген.
Қазақстанда жұмыс iстейтiн кемелердi жөндеу мәселелерiн шешу қажеттiлiгiн негiзге ала отырып А.Бекович-Черкасский шығанағы жағалауындағы Құрық порты ауданындағы кеме жөндеу зауытын салу нұсқасы қаралуы мүмкiн. Толқыннан табиғи қорғалған және тереңдiгi 5,5 метрге дейiнгi шығанақ айдыны кеме жасау және кеме жөндеу зауытын орналастыруға ыңғайлы және ұтымды орын болып табылады.
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Ақтау және Баутино порттарында Каспий теңiзi айдынында әртүрлi жұмыстарға тартылған 100-ден аса кеме (зерттеу кемелерi, тiркеп сүйрегiштер, жүзбелi бұрғылау қондырғылары, балық аулайтын, мұнай құю танкерлерi, құрғақ жүк кемелерi, жолаушы кемелерi) тiркелген. Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының мұндай кен орындарын қазу жөнiндегi жұмыстар көлемiнiң өсуi салдарынан жақын арада кемелер саны айтарлықтай өсуi мүмкiн.
Бекiтiлген нормативтерге сәйкес әрбiр кеме жоспарлы инспекциядан және әрбiр бес жыл сайын жөндеуден, сондай-ақ жоспарлы инспекция мен жөндеу арасында аралық инспекциядан өтуi тиiс.

Таким образом, имеются все предпосылки для строительства в Казахстане судоремонтного завода. Инвестиции по судоремонтному комплексу составят порядка 4,8 млрд. тенге.
5.3.2. Создание системы обеспечения
безопасности мореплавания и охраны окружающей среды
Развитие национального морского торгового флота, морской портовой и сервисной инфраструктуры должно осуществляться с обязательным соблюдением мероприятий по обеспечению безопасности мореплавания и охране окружающей среды в соответствии с требованиями Международной конвенции по охране человеческой жизни на море (СОЛАС-74), Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты (ПДМНВ-95) и Международного кодекса по управлению безопасной эксплуатацией судов и предотвращением загрязнения (МКУБ).
Для решения задач по обеспечению безопасности человеческой жизни на море, безопасности и эффективности судовождения, охраны окружающей среды прилегающих береговых районов и мест проведения работ от возможного неблагоприятного воздействия судоходства в казахстанском секторе Каспийского моря, за счет мер государственной поддержки необходимо создать:
1) региональную систему управления движением судов (РСУДС), которая будет состоять из СУДС в Тупкараганском заливе, СУДС порта Актау, СУДС в заливе А. Бековича-Черкасского, СУДС в Урало-Каспийском бассейне и локальных СУДС, расположенных в районах добычи углеводородного сырья;
2) региональную систему управления спасательными операциями (РСУСО), которая будет включать систему управления спасательными операциями (СУСО), расположенный в порту Актау, локальные системы управления спасательными операциями, расположенные в портах Баутино, Курык, Атырау и ретрансляционные пункты, рассредоточенные равномерно на расстоянии 30 км по казахстанскому побережью Каспийского моря.
Для создания системы охраны окружающей среды на морском транспорте необходимо внедрение:
мониторинга воздействия морского транспорта на состояние окружающей среды казахстанского сектора Каспийского моря;
системы управления окружающей средой на объектах морского в соответствии с международными стандартами ISO 14001:2004;
системы предотвращения загрязнения окружающей среды отходами морского транспорта.
При создании РСУДС будут обеспечены равные условия и возможности для плавания судов под любым флагом, то есть будут выполнены необходимые условия обеспечения международного судоходства. Управление будет применено также к рыбопромысловому и служебно-вспомогательному флоту.
В случае экстремальных ситуаций, связанных с проливом нефти и нефтепродуктов в море, информация из СУДС должна оперативно предоставляться в органы охраны окружающей среды.
В целях обеспечения перспектив дальнейшего развития и модернизации РСУДС предполагается создать ее в виде "открытой" системы, которая будет интегрируема с казахстанскими военными организационно-техническими элементами контроля обстановки и защиты судов и портовых средств в казахстанском секторе Каспийского моря.
На оснащение РСУДС современным оборудованием требуется инвестиции порядка 3121 млн. тенге, в том числе:
СУДС порта Актау - 500 млн. тенге;
СУДС Тупкараганского залива - 321 млн. тенге;
СУДС залива А. Бековича-Черкасского - 400 млн. тенге;
СУДС Урало-Каспийского бассейна - 400 млн. тенге;
локальные СУДС, расположенные в районах добычи нефти - 1500 млн. тенге.
Создание РСУСО в казахстанском секторе Каспийского моря необходимо осуществить, в соответствии с требованиями Международной конвенции по охране человеческой жизни на море СОЛАС-74, оснастив системы управления спасательными операциями в портах Актау, Баутино, Курык и Атырау, а также ретрансляционные пункты оборудованием связи, обеспечивающим создание и функционирование Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности (ГМССБ). Оперативная связь спасательных служб с судами средствами ГМССБ обеспечит эффективное проведение операций по спасению людей, судов и ликвидации последствий аварий.
На оснащение региональной системы управления спасательными операциями в казахстанском секторе Каспийского моря современным оборудованием необходимо инвестировать порядка 5040 млн. тенге, в том числе:
СУСО порта Актау - 1800 млн. тенге;
СУСО портов Баутино, Курык и Атырау - 720 млн. тенге;

Осылайша, Қазақстанда кеме жөндеу зауытын салу үшiн барлық алғышарттар бар. Кеме жөндеу кешенi бойынша инвестициялар шамамен 4,8 млрд. теңгенi құрайды.
5.3.2. Теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету жүйесiн құру
Ұлттық теңiз сауда флотын, теңiз порттық және сервистiк инфрақұрылымын дамыту Теңiзде адам өмiрiн қорғау жөнiндегi халықаралық конвенция (СОЛАС-74), Теңiзшiлердi даярлау мен оларға диплом беру және олардың вахтада болуы туралы халықаралық конвенция (ПДМНВ-95) және Кемелердiң қауiпсiз пайдаланылуын басқару және ластануын болдырмау жөнiндегi халықаралық кодексi (МКУБ) талаптарына сәйкес теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау бойынша iс-шараларды мiндеттi сақтаумен жүзеге асырылуы қажет.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында теңiзде адам өмiрi қауiпсiздiгiн, кеме жүргiзудiң қауiпсiздiгiн және тиiмдiлiгiн, iргелес жағалаулық аудандарда және жұмыс жүргiзу орындарында қоршаған ортасын кеме қатынасының мүмкiн жағымсыз әсерiнен қорғауды қамтамасыз ету мiндеттерiн шешу үшiн:
1) Түпқараған шығанағындағы КҚБЖ-дан, Ақтау порты КҚБЖ-дан, А.Бекович-Черкасский шығанағындағы КҚБЖ-дан, Жайық-Каспий бассейнiндегi КҚБЖ-дан және көмiрсутектi шикiзатты игеру аудандарында орналасқан жергiлiктi КҚБЖ-дан тұратын кемелер қозғалысын басқарудың аймақтық жүйесiн (КҚБАЖ);
2) өзiнiң құрамына Ақтау портында орналасқан құтқару операцияларын басқару жүйесiн (ҚОБЖ), Баутино, Құрық, Атырау порттарында орналасқан құтқару операцияларын басқарудың локалдық жүйесiн және Каспий теңiзiнiң қазақстандық жағалауы бойынша 30 км қашықтықта бiркелкi орналасқан ретрансляциялық пункттердi қамтитын құтқару операцияларын басқарудың өңiрлiк жүйесiн (ҚОБӨЖ) құру қажет.
Теңiз көлiгiнде қоршаған ортаны қорғау жүйесiн құру үшiн:
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторы қоршаған ортасының жай-күйiне теңiз көлiгiнiң әсер ету мониторингiн;
ISO 14001:2004 халықаралық стандартына сәйкес теңiз көлiгi объектiлерiнде қоршаған ортаны басқару жүйесiн;
теңiз көлiгi қалдықтарымен қоршаған ортаны ластауды болдырмау жүйесiн енгiзу қажет.
КҚБАЖ құрған кезде кемелердiң кез-келген ту астында жүзуi үшiн тең жағдайлар мен мүмкiндiктер қамтамасыз етiледi, яғни халықаралық кеме қатынасын қамтамасыз ету үшiн қажеттi жағдайлар жасалады. Басқару сондай-ақ балық аулау өндiрiсiне де және қызметтiк - қосалқы флотқа да қолданылатын болады.
Теңiзге мұнай және мұнай өнiмдерiнiң құйылуымен байланысты төтенше жағдайларда КҚБЖ-дан ақпарат қоршаған ортаны қорғау органдарына жедел жеткiзiлуi тиiс.
КҚБАЖ алдағы уақытта дамыту және жаңғыртуды қамтамасыз ету мақсатында оны Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы кемелердi және порттық құрылғыларды қорғау және қазақстандық әскери ұйымдастыру-техникалық жағдайды бақылау элементтерiмен сәйкес келетiн "ашық" жүйе түрiнде құру болжанып отыр.
КҚБАЖ қазiргi заманғы құрылғылармен жабдықтау үшiн шамамен 3121 млн. теңге инвестиция қажет, соның iшiнде:
Ақтау портындағы КҚБАЖ - 500 млн. теңге;
Түпқараған шығанағындағы КҚБАЖ - 321 млн. теңге;
А.Бекович-Черкасский шығанағында КҚБАЖ - 400 млн. теңге;
Орал-Каспий бассейнiндегi КҚБАЖ - 400 млн. теңге;
мұнай игеру аудандарында орналасқан жергiлiктi КҚБАЖ - 1500 млн. теңге.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында ҚОБӨЖ құруды Теңiзде адам өмiрiн қорғау жөнiндегi халықаралық конвенция (COЛAC-74) талаптарына сәйкес, Ақтау, Баутино Құрық және Атырау порттарындағы құтқару операцияларын басқару жүйесiн, сондай-ақ Каспий теңiзiнде Апат кезiнде ауқымды теңiз байланыс жүйесiн (ААТБЖ) құруын және қызмет iстеуiн қамтамасыз ететiн байланыс құрылғысымен ретрансляциялық пунктердi қамтып жүзеге асыру қажет. ААТБЖ құралдарымен құтқару қызметтерiнiң кемелермен жедел байланысы адамдарды, кемелердi құтқару және авария шығындарын жою бойынша операцияларды тиiмдi жүргiзудi қамтамасыз етедi.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында құтқару операцияларын басқарудың өңiрлiк жүйесiн қазiргi заманғы құрылғылармен жабдықтауға шамамен 5040 млн. теңге қаржы қажет, соның iшiнде:
Ақтау портының ҚОБЖ - 1800 млн. теңге;
Баутино, Құрық және Атырау портының ҚОБЖ - 720 млн. теңге;

ретрансляционные пункты, рассредоточенные равномерно на расстоянии 30 км по казахстанскому побережью Каспийского моря - 720 млн. тенге;
сенсорная подсистема и коммуникационная инфраструктура - 1800 млн. тенге.
5.4. Создание системы кадрового
обеспечения потребностей морского транспорта
Дефицит специалистов в сфере морского транспорта в значительной степени влияет на деятельность судоходных компаний и морских портов в Республике Казахстан. В этой связи, одним из главных вопросов для развития отечественного морского транспорта является создание системы кадрового обеспечения.
Подготовка и переподготовка морских специалистов будет реализована за счет мер государственной поддержки путем:
введения новых специальностей и обучения морским специальностям на Базе Академии транспорта и коммуникаций им. Тынышпаева, Военно-морской академии и Семипалатинского колледжа транспорта и других профильных учебных заведений;
увеличения государственного заказа (государственные образовательные гранты) на подготовку специалистов по морским специальностям, использование механизмов кредитования обучения;
создания морского учебно-тренажерного центра для прохождения подготовки и переподготовки плавсоставов судоходных компаний;
прохождения обучения казахстанских специалистов в морских учебных заведениях за рубежом на основе межправительственных соглашений, а также за счет средств хозяйствующих субъектов.
До реализации указанных мероприятий подготовка кадров плавсостава может осуществляться в учебных заведениях стран СНГ.
Одним из приемлемых вариантов является обучение в учебных заведениях г. Астрахань. Это единственный в Каспийском регионе сертифицированный учебный центр, имеющий право выдачи общепризнанных документов. В г. Астрахань находится Институт морских технологий энергетики и транспорта, выпускники которого получают дипломы инженеров-механиков по специальности "Эксплуатация судовых энергетических установок", инженер-электромеханик по специальности "Эксплуатация судового электрооборудования и средств автоматики", инженер-кораблестроитель по специальности "Кораблестроение". Срок обучения - 5 лет.
Астраханский морской колледж осуществляет обучение по следующим специальностям: "Морское судовождение", "Эксплуатация транспортных энергетических установок", "Судостроение". Срок обучения - 3 года.
Подготовку и обучение командного плавсостава судов, а также сотрудников береговых структур обеспечивающих техническую эксплуатацию флота и безопасность мореплавания планируется в г. Санкт-Петербурге.

Каспий теңiзiнiң қазақстандық жағалауы бойынша 30 км қашықтықта бiркелкi орналасқан ретрансляциялық пунктер - 720 млн. теңге;
сенсорлық кiшi жүйе мен коммуникациялық инфрақұрылым - 1800 млн. теңге.
5.4. Теңiз көлiгiнiң қажеттiлiгiн кадрлық қамтамасыз ету жүйесiн құру
Теңiз көлiгi саласында мамандардың тапшылығы Қазақстан Республикасындағы кеме қатынасы компанияларының және теңiз порттарының қызметтерiне едәуiр деңгейде әсер етедi. Осыған байланысты отандық теңiз флотын дамыту үшiн басты мәселелердiң бiрi кадрлық қамтамасыз ету жүйесiн құру болып табылады.
Теңiз мамандарын даярлау және қайта даярлау:
Тынышпаев атындағы Көлiк және коммуникациялар академиясының, Әскери-теңiз академиясының және Семей көлiк колледжiнiң және басқа да салалық оқу орындарының базасында жаңа мамандықтар енгiзу және теңiз мамандықтары бойынша оқыту;
теңiз мамандықтары бойынша мамандар даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырысты (мемлекеттiк бiлiм беру гранттары) ұлғайту, оқытуды кредиттеу тетiктерiн пайдалану;
кеме қатынасы компанияларының жүзу құрамын даярлаудан және қайта даярлаудан өткiзу үшiн теңiз оқу-тренажерлық орталығын құру;
қазақстандық мамандардың үкiметаралық келiсiмдер негiзiнде, сондай-ақ шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаражаты есебiнен шетелдiң теңiз оқу орындарында оқуын өткiзу жолымен iске асырылатын болады.
Көрсетiлген iс-шараларды iске асырғанға дейiн жүзу құрамы кадрларын даярлау ТМД мемлекеттерiнiң оқу орындарында жүзеге асырылуы мүмкiн. Ең қолайлы жолының бiрi Астрахань қаласының оқу орындарында оқыту болып табылады. Бұл Каспий өңiрiндегi жалпы мойындалған құжат беруге құқығы бар сертификатталған жалғыз оқу орны. Астрахань қаласында Энергетика және көлiктiң теңiз технологиялар институты орналасқан, оны бiтiрушiлер "Кемелiк энергетикалық құрылғыларды пайдалану" мамандығы бойынша инженер-механиктер, "Кемелiк электр жабдықтарын және автоматика құралдарын пайдалану" мамандығы бойынша инженер-электр механигi, "Кeмe жасау" мамандығы бойынша инженер-кеме жасаушы дипломдарын алады. Оқу мерзiмi - 5 жыл.
Астрахань теңiз колледжi "Теңiздiк кеме жүргiзу", "Көлiктiк энергетикалық құрылғыларды пайдалану", "Кeмe жасау" мамандықтары бойынша оқытуды жүзеге асырады. Оқу мерзiмi - 3 жыл.
Кемелердiң командалық жүзу құрамын, сондай-ақ флотты техникалық пайдалануды және теңiзде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететiн жағалаулық құрылымдардың қызметкерлерiн Санкт-Петербург қаласында даярлау және оқыту жоспарланып отыр.

5.5. Совершенствование нормативной правовой базы
в области торгового мореплавания
Функционирование морского транспорта будет зависеть от создания и гармонизации нормативной правовой базы, регулирующей взаимоотношения всех участников процесса перевозки, а также международного сотрудничества в области торгового судоходства.
В области морского транспорта Казахстан присоединился к 9 международным конвенциям, а именно к:
1) Международной конвенции о грузовой марке 1966 года;
2) Конвенции о гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью 1969 года;
3) Международной конвенции по обмеру судов 1969 года;
4) Конвенции о международных правилах предупреждения столкновения судов в море 1972 года;
5) Конвенции по безопасным контейнерам 1972 года;

5.5. Сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдіру
Теңiз көлiгiнiң жұмыс iстеуi тасымал процесiне барлық қатысушылардың өзара қатынасын реттейтiн нормативтiк құқықтық базаның жасалуы мен оның үйлесiмдiлiгiне, сондай-ақ сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа байланысты болады.
Қазақстан теңiз көлiгi саласында 9 халықаралық конвенцияға қосылды, атап айтқанда:
1) 1966 жылғы Жүк таңбасы туралы халықаралық конвенцияға;
2) 1969 жылғы Мұнаймен ластанудан болған залал үшiн азаматтық жауапкершiлiк туралы конвенцияға;
3) 1969 жылғы Кемелердi өлшеу жөнiндегi халықаралық конвенцияға;
4) 1972 жылғы Теңiзде кемелер соқтығысының алдын алудың халықаралық ережелерi туралы конвенцияға;
5) 1972 жылғы Қауiпсiз контейнерлер жөнiндегi конвенцияға;

6) Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов 1973 года;
7) Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года;
8) Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года;
9) Конвенции о Международной морской организации 1984 года.
Вместе с тем необходимо разработка и принятие ряда актуальных нормативных актов, регламентирующих деятельность морского транспорта, безопасность мореплавания, природоохранные мероприятия и другое. На проведение мероприятий по разработке нормативных правовых актов в области морского транспорта необходимо выделение средств в сумме 122,0 млн. тенге.

6) 1973 жылғы Кемелердiң ластануын болдырмау жөнiндегi халықаралық конвенцияға;
7) 1974 жылғы Теңiзде адам өмiрiн қорғау жөнiндегi халықаралық конвенцияға;
8) 1978 жылғы Теңiзшiлердiң даярлығы мен оларға диплом беру және вахтада болуы туралы халықаралық конвенцияға;
9) 1948 жылғы Халықаралық теңiз ұйымы туралы конвенцияға.
Сонымен бiрге теңiз көлiгiнiң қызметiн, теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн, табиғат қорғау iс-шараларын және басқаларын регламенттейтiн бiрқатар нормативтiк актiлер әзiрлеу және қабылдау қажет. Теңiз көлiгi саласында нормативтік құқықтық кесiмдердi әзiрлеу жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге 122,0 млн. теңге сомасында қаржы бөлiну қажет.

5.6. Меры поддержки развития морского транспорта
Стимулирование деятельности морского транспорта может осуществляться посредством применения комплекса мер государственного регулирования, в частности:
предоставление долгосрочных льготных кредитов для строительства судов отечественного торгового флота;
развитие лизинговой деятельности с государственной поддержкой;
привлечение к долевому участию в строительство судов и портовой инфраструктуры средств республиканского бюджета;
предоставление статуса национального оператора морских перевозок;
развитие страхования для возмещения ущерба от несчастных случаев на водном транспорте и как одного из источников финансирования эксплуатации и строительства объектов, входящих в системы обеспечения безопасности мореплавания и охраны окружающей природной среды;
создание в Республике Казахстан отраслевых изыскательских, проектно-конструкторских институтов по развитию морского транспорта.

5.6. Теңiз көлiгiн дамытуды қолдау шаралары
Теңiз көлiгiнiң қызметiн ынталандыру мемлекеттiк реттеу шаралары кешенiн қолдану арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн, соның iшiнде:
отандық сауда флотының кемелерiн жасау үшiн ұзақ мерзiмдi жеңiлдiктi несиелер беру;
мемлекеттiк қолдаумен лизинг қызметiн дамыту;
кемелер мен порт инфрақұрылымын жасауда республикалық бюджет қаражатын үлестiк қатысуға тарту;
теңiз тасымалдарының ұлттық операторы мәртебесiн беру;
су көлiгiндегi жазатайым жағдайлардан болған залалды өтеу үшiн және теңiзде жүзу қауiпсiздiгi мен қоршаған табиғи ортаны қорғауды қамтамасыз ету жүйесiне кiретiн объектiлердi пайдалануды және салуды қаржыландыру көздерiнiң бiрi ретiнде сақтандыруды дамыту;
Қазақстан Республикасында теңiз көлiгiн дамыту жөнiндегi салалық iздестiру, жобалық-конструкторлық институттар құру.

8161,0
160,5
160,5
1660,0
1910,0
1710,0
1460,0
1100,0
Финансирование разработки технико-экономических обоснований инвестиционных проектов по созданию систем управления движением судов в Урало-Каспийском бассейне и заливе А. Бековича-Черкасского, а также по созданию региональной системы управления спасательными операциями будет осуществляться в пределах средств распределяемых бюджетных программ соответствующего года.
Финансирование инвестиционных проектов предполагается за счет средств республиканского бюджета. Объем необходимых расходов будет уточняться при утверждении республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.

8161,0
160,5 160,5 1660,0 1910,0
1710,0
1460,0
1100,0
Жайық-Каспий бассейнiнде және А.Бекович-Черкасский шығанағында кемелер қозғалысын басқару жүйелерiн құру жобалары бойынша, сондай-ақ құтқару операцияларын басқарудың өңiрлiк жүйесiн құру жобасы бойынша инвестициялық жобалардың техника-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеудi қаржыландыру тиiстi жылдың бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар қаражаттары шегiнде жүзеге асырылатын болады.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен көзделедi. Қажеттi шығыстар көлемi тиiстi қаржы жылына республикалық бюджеттi бекiту кезiнде нақтыланатын болады.

7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Исходя из поставленных задач, определены качественные и количественные параметры, достижение которых будет показателем эффективности выполнения намеченных Программой мероприятий.
Основные результаты Программы развития морского транспорта Республики Казахстан будут направлены на:
содействие решению задач государства в сфере морского транспорта адекватное развитию экономики;
полноценное использование транзитного потенциала;
эффективное развитие транспортной инфраструктуры и отечественного флота.
Реализация настоящей Программы обеспечит потребности Республики в морской транспортировке растущих объемов экспортно-импортных и транзитных грузопотоков, и будет способствовать реализации государственных программ в казахстанском секторе Каспийского моря.
Планируется, что к 2012 году морской транспорт страны будет представлен современной конкурентоспособной портовой и сервисной инфраструктурой, а также флотом крупнотоннажных нефтеналивных танкером, танкеров дедвейтом 12 тыс. тонн, сухогрузных судов, судов флота поддержки морских операций.
Создаваемая морская портовая инфраструктура позволит обрабатывать широкий спектр грузопотоков. При этом пропускная способность морских портов к 2012 году будет увеличена до уровня 40 млн. тонн в год нефтеналивных и 3,2 млн. тонн в год сухих грузов.
К 2012 году будет покрываться значительная доля рынка по транспортировке нефтеналивных и сухих грузов, а также грузов для операций в казахстанском секторе Каспийского моря. Реализация настоящей Программы создаст возможность выхода на новые рынки морских перевозок.
Реализация мер по внедрению современных систем управления движением судов и спасательными операциями позволит повысить уровень безопасности мореплавания в казахстанском секторе Каспийского моря.
Судоремонтный комплекс позволит удовлетворить спрос на данный вид услуг со стороны увеличивающегося количества судоходных компаний, оперирующих в Каспийском море.
Внедрение системы охраны окружающей среды на морском транспорте будет способствовать снижению загрязнения компонентов окружающей среды казахстанского сектора Каспийского моря.
Совершенствование нормативно-правовой базы обеспечит надлежащее регулирование правоотношений в данной сфере и позволит повысить эффективность деятельности морского транспорта Республики в соответствии с действующими международными нормами и конвенциями.
Программа предусматривает создание до 2012 года системы по подготовке и переподготовке и появление нового класса профессий отечественных специалистов в сфере морского транспорта.
Будут созданы новые рабочие места на судах, в портах, судоремонтном производстве. Увеличатся объемы услуг потребительского характера.
Реализация Программы будет способствовать решению региональных вопросов социального характера и обеспечит устойчивый рост поступлений в бюджеты государства различных уровней.

7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Алға қойылған мiндеттердi негiзге ала отырып, сандық және сапалық өлшемдер анықталды, оларға қол жеткiзу Бағдарламада белгiленген iс-шараларды орындау тиiмдiлiгiнiң көрсеткiшi болып табылады.
Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiн дамыту бағдарламасының негiзгi нәтижелерi мыналарға:
теңiз көлiгi саласында экономиканы дамытуға барабар мемлекеттiк мiндеттердi шешуге жәрдемдесуге;
транзиттiк әлеуеттi толыққанды пайдалануға;
көлiк инфрақұрылымы мен отандық флоты тиiмдi дамуға бағытталады.
Осы бағдарлама iске асыру Республиканың өсiп отырған экспорт-импорттық және транзиттiк жүк ағынының көлемдерiн теңiзбен тасымалдау қажеттiлiгiн қамтамасыз етедi, және де Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында мемлекеттiк бағдарламаларды iске асыруға мүмкiндiк тудырады.
2012 жылға қарай елдiң мемлекеттiң теңiз көлiгi қазiргi заманғы бәсекеге қабілеттi порттық және сервистiк инфрақұрылыммен, сондай-ақ iрi салмақты мұнай құю танкерлер флотымен, дедвейтi 12 мың тонналық танкерлермен, құрғақ жүк кемелерiмен, теңiз операцияларын қолдау флоты кемелерiмен көрiнедi деп жоспарлануда.
Құрылатын теңiз порты инфрақұрылымы жүк ағынының кең спектрiн өңдеуге мүмкiндiк бередi. Бұл ретте, 2012 жылға қарай теңiз порттарының өткiзу қабілетi бiр жылда мұнай құю 40 млн. тонна, және бiр жылда құрғақ жүктердi 3,2 млн. тонна деңгейiне дейiн ұлғаятын болады.
2012 жылға қарай мұнай құю және құрғақ жүктердi, сондай-ақ Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы операцияларға арналған жүктердi тасымалдау бойынша нарықтың едәуiр үлесi жабылатын болады. Ocы бағдарламаны iске асыру жаңа теңiз тасымалдары нарығына шығуға мүмкiндiк жасайды.
Кемелер қозғалысын және құтқару операцияларды басқарудың қазiргi заманғы жүйесiн енгiзу жөнiндегi шараларды iске асыру Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында теңiзде жүзу қауiпсiздiгi деңгейiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
Кеме жөндеу кешенi Каспий теңiзiнде жүзетiн көбейiп келетiн кеме қатынасы компанияларының тарапынан қызметтiң осы түрiне сұранысты қанағаттандыруға мүмкiндiк бередi.
Теңiз көлiгiнде қоршаған ортаны қорғау жүйесiн енгiзу Каспий теңiзi қазақстандық секторының қоршаған ортасы құрылымының ластануын төмендетуге ықпал етедi.
Нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру қолданыстағы халықаралық нормалар мен конвенцияларға сәйкес осы саладағы құқықтық қатынастарды тиiстi реттеудi қамтамасыз етедi және республиканың теңiз көлiгi қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
Бағдарлама 2012 жылға дейiн даярлау мен қайта даярлау жүйесiн құруды және теңiз көлiгi саласында отандық мамандар кәсiптерiнiң жаңа класының туындауын көздейдi.
Кемелерде, порттарда, кеме жөндеу кәсiпорындарда жаңа жұмыс орындары құрылады. Тұтынушылық сипатындағы қызметтер көлемi ұлғаяды.
Бағдарламаны iске асыру әлеуметтiк сипаттағы өңiрлiк мәселелердi шешуге ықпал етедi және әртүрлi деңгейдегi мемлекет бюджетiне түсiмдердiң тұрақты өсуiн қамтамасыз етедi.

Инвестиционные проекты, планируемые к реализации в 2006-2012 годы, позволят инвестировать свыше 107,6 млрд. тенге в основной капитал.
Программа развития морского транспорта представляет собой часть  Транспортной стратегии Республики Казахстан до 2015 года и будет являться индикатором для стратегических инвесторов, а также позволит укрепить отношения со смежными транспортными организациями.
Многозначный мультипликативный эффект от развития отечественного морского транспорта будет способствовать укреплению и эффективному взаимодействию транспортно-коммуникационного и производственного комплексов Республики Казахстан.
8. План мероприятий по реализации
Программы развития морского транспорта
Республики Казахстан на 2006-2012 годы (I этап)
N
п/
п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответст-
венные
за испол-
нение
(реализа-
цию)
Срок
испол-
нения
(реали-
зации)
Предпо-
лагаемые
расходы,
млн.
тенге
Источ-
ник финан-
сирова-
ния
1
2
3
4
5
6
7
1.
Развитие
морского
торгового
флота:
строительство
танкерного
флота;
строитель-
ство и при-
обретение;
сухогрузных
судов;
строительство
и приобрете-
ние флота
поддержки
морских
операций;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
АО "НМСК
"КМТФ"
Ежегод-
но,
к 25
января,
к 25
июля
2006-
2012 гг.-
59 548,0
в т.ч.на:
2006 г. -
6 708,0
2008 г. -
6 655,0
2008 г. -
978,0
2006 г. -
2 268,0
2007 г. -
3 630,0
2008 г. -
3 600,0
Заемные
сред-
ства
АО
"НМСК
"КМТФ"
2.
Создание су-
доремонтного
производства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
АО "НМСК
"КМТФ"
Еже-
годно,
к 25
января,
к 25
июля
2008-
2010 гг.
- 4 840,0
в т.ч.на:
2008 г. -
1815,0
Заемные
сред-
ства
АО
"НМСК
"КМТФ"
3.
Расширение
Актауского
международно-
го морского
торгового
порта в
северном
направлении
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
ТОО
"Мобилекс
Ойл Тер-
минал",
РГП
"АММТП"
Ежегод-
но,
к 25
января,
к 25
июля
2006-2008
г.г. -
32717,7
в т.ч.на:
2006 г. -
10 507,1
2007 г. -
13 290,3
2008 г. -
8 920,3
Заемные
сред-
ства
РГП
"АММТП"
ТОО
"Моби-
лекс
Ойл
Терми-
нал"
4.
Расширение
грузового
района
Баутино
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
РГП
"АММТП"
Ежегод-
но,
к 25
января,
к 25
июля
2008-2010
г.г. -
2990,0
в т.ч.на:
2008 г. -
910,0
Заемные
сред-
ства
РГП
"АММТП"
5.
Создание
системы
кадрового
обеспечения
потребностей
отечественно-
го торгового
флота
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
МОН, АО
"НМСК
"КМТФ"
Ежегод-
но,
к 25
января,
к 25
июля
2007-
2009 гг.
- 608,0
в т.ч.на:
2007 г. -
242,0
2008 г. -
250,0
Заемные
сред-
ства АО
"НМСК
"КМТФ"
6.
Разработка
ТЭО инвести-
ционных про-
ектов:
создание
СУДС в
Урало-Каспий-
ском бассей-
не;
создание СУДС
в заливе
А. Бековича-
Черкасского;
создание
региональной
системы
управления
спасательными
операциями в
казахстанском
секторе
Каспийского
моря**
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
2007
год, к
25 июля
В преде-
лах
средств
распреде-
ляемых
программ
2006 года
Респу-
бликан-
ский
бюджет
7.
Создание
региональной
системы упра-
вления движе-
нием судов:
СУДС порта
Актау**;
СУДС в Тупка-
раганском
заливе;
СУДС в заливе
А. Бековича-
Черкасского;
СУДС Урало-
Каспийского
бассейна;
локальные
СУДС**
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
Ежегод-
но,
к 25
января,
к 25
июля
2006-2012
г.г. -
3121,0*
в т.ч.
на:
2006 г. -
160,5*
2007 г. -
160,5*
2008 г. -
400,0*
Респу-
бликан-
ский
бюджет
8.
Создание
региональной
системы
управления
спасательными
операциями в
казахстанском
секторе
Каспийского
моря**
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
Ежегод-
но,
к 25
января,
к 25
июля
2008-2012
г.г. -
5040,0*
в т.ч.
на:
2008 г. -
1260,0*
Респу-
бликан-
ский
бюджет
9.
Разработка
мероприятий
по созданию
системы
охраны
окружающей
среды на
морском
транспорте в
казахстанском
секторе
Каспийского
моря
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
МООС,
АО "НМСК
"КМТФ",
РГП
"АММТП"
2007
год,
к 25
июля
Не требуется
Источники предполагаемых расходов
на реализацию Программы (I этап)
(млн. тенге)
Источники
предполагаемых
расходов
2006 год
2007 год
2008 год
Всего
Республиканский
бюджет
160,5
160,5

2006-2012 жылдарда iске асыруға жоспарланған инвестициялық жоспарлар негiзгi капиталға 107,6 млрд. теңгеден жоғары қаржыландыруға мүмкiндiк бередi.
Теңiз көлiгiн дамыту бағдарламасы Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейiнгi көлiк стратегиясының бөлiгiн құрайды және стратегиялық инвесторлар үшiн индикатор болып табылады, сондай-ақ аралас көлiк ұйымдарымен қарым-қатынасты нығайтуға мүмкiндiк бередi.
Отандық теңiз көлiгiн дамытудан болған көп мағыналы мультипликатты нәтиже Қазақстан Республикасының көлiк-коммуникация және өндiрiстiк кешендерiн нығайтуға және олардың тиiмдi өзара әрекетiне ықпал ететiн болады.
8. Қазақстан Республикасының теңіз көлігін дамытудың
2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары (I кезең)
Р/с
N №
Іс-шара Аяқтау нысаны Орындалуына (іске асырылуына) жауаптылар Орындалу (іске асырылу) мерзімі Болжанып отырған шығыстар,(млн. теңге) Қаржыландыру көзі
1 2 3 4 5 6 7
1.
Теңіз сауда флотын дамыту:
танкерлік флотты салу
құрғақ жүк кемелерін салу және сатып алу
теңіз операцияларын қолдау флотын салу және сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), "ҚТКФ" ҰТКҚК" АҚ
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2006-2012 жж.- 59 548 000, оның ішінде: 2006 ж. - 6 708,0
2008 ж. - 6 655,0
2008 ж.- 978 000
2006 ж.- 2 268,0
2007 ж.- 3 630,0
2008 ж.- 3 600,0
«"ҚТКФ" ҰКҚК"»АҚ қарыз қаражаты
2.
Кеме жөндеу өндірісін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), "ҚТКФ" ҰТКҚК" АҚ
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2008-2010 жж. - 4 840,0
оның ішінде:
2008 ж. - 1815,0
«"ҚТКФ" ҰТКҚК"»АҚ қарыз қаражаты
3 .
Ақтау халықаралық теңіз сауда портын солтүстік бағытта кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), "Мобилэкс Ойл Терминал" ЖШС, "АХТСП" РМК
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2006-2008 жж. - 32 717,7
оның ішінде:
2006 ж. - 10 507,1
2007 ж. - 13 290,3
2008 ж. - 8 920,3
«"АХТСП"» РМК, "Мобилэкс Ойл Терминал"»ЖШС қарыз қаражаты
4.
Баутиноның жүк ауданын кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), "АХТСП"» РМК
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2008-2010 жж. - 2990,0
оның ішінде:
2008 ж. - 910,0
«"АХТСП" РМК қарыз қаражаты
5.
Отандық сауда флотының қажеттіліктерін кадрлық қамтамасыз ету жүйесін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), БҒМ, "ҚТКФ" ҰТКҚК" АҚ
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2007-2009 жж. - 608,0
оның ішінде:
2007 ж. - 242,0
2008 ж. -  250,0
«"ҚТКФ" ҰТКҚК" АҚ қарыз қаражаты
6.
Инвестициялық жобалардың ТЭН әзірлеу:
Жайық-Каспий бассейнінде КҚБЖ құру;
А. Бекович-Черкасский шығанағында КҚБЖ құру;
Каспий теңізінің қазақстандық секторында кұтқару операцияларын басқарудың өңірлік жүйесін құру**
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 жыл, 25 шілдеге
2006 жылы бөлінетін бағдарламалар қаражаты шегінде
Республикалық бюджет
7.
Кемелер козғалысын басқарудың өңірлік жүйесін құру:
Ақтау портының КҚБЖ**;
Түпкараған шығанағындағы КҚБЖ;
А. Бекович-Черкасский шығанағындағы КҚБЖ;
Жайық-Каспий бассейнінде КҚБЖ;
жергілікті КҚБЖ**.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2006-2012 жж. - 3121,0*,
оның ішінде:
2006 ж. - 160,5*
2007 ж. - 160,5*
2008 ж. - 400,0*
Республикалық бюджет
8.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында құтқару операцияларын басқарудың өңірлік жүйесін құру**.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
Жыл сайын, 25 қаңтарға, 25 шілдеге
2008-2012 жж. - 5040,0*,
оның ішінде:
2008 ж. - 1260,0*
Республикалық бюджет
9.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында теңіз көлігінде қоршаған ортаны қорғау жүйесін құру бойынша іс шараларды дайындау.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), Қоршағанортамині,»"ҚТКФ" ҰТКҚК" АҚ, "АХТСП" РМК
2007 жыл, 25 шілдеге
Қажет етпейді
Бағдарламаны іске асыруға арналған болжамды шығыстардың көздері (I кезең)
(млн. теңге)
Болжамды шығыстардың көздері
2006 жыл 2007 жыл 2008 жыл Барлығы
Республикалық бюджет
160,5
160,5

1660,0
1981,0
Заемные
средства
19483,1
17162,3
23128,3
59773,7
Итого
19643,6
17322,8
24788,3
61754,7
Примечания:
* объемы финансирования будут уточняться при формировании
республиканского бюджета на соответствующий год;
** мероприятия подлежат уточнению и будут определяться
Республиканской бюджетной комиссией при формировании
республиканского бюджета на соответствующие годы.
Расшифровка аббревиатур:
МОН             - Министерство образования и науки Республики
Казахстан;
МООС            - Министерство охраны окружающей среды Республики
Казахстан;
МТК             - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан;
РГП "АММТП"     - Республиканское государственное предприятие
"Актауский международный морской торговый порт";
АО "НМСК "КМТФ" - акционерное общество "Национальная морская
судоходная компания "Казмортрансфлот"

1660,0
1981,0
Қарыз қаражаты
19483,1
17162,3
23128,3
59773,7
Жиыны
19643,6
17322,8
24788,3
61754,7
Ескертпе:
* - қаржыландыру көлемі тиісті жылға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады;
** - іс-шаралар нақтылануға жатады және тиісті жылға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде Республикалық бюджет комиссиясы анықтайтын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
"АХТСП" РМК - "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
"ҚТКФ" ҰТКҚК" АҚ - "Қазақтеңізкөлікфлоты" ұлттық теңіз кеме қатынасы компаниясы" акционерлік қоғамы