Об утверждении Правил и сроков проведения сельскохозяйственной переписи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2006 года N 1081. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года N 1049
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.10.2010 N 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки проведения сельскохозяйственной переписи.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2006 года N 1081
Правила и сроки проведения сельскохозяйственной переписи
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", другими нормативными правовыми актами и определяют порядок и сроки проведения сельскохозяйственной переписи.
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613.
1. Целью сельскохозяйственной переписи является сбор информации о структуре и состоянии сельского хозяйства на определенную дату.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственная перепись - национальная перепись, проводимая в целях сбора информации о структуре и состоянии сельского хозяйства на определенную дату;
2) субъекты сельскохозяйственной переписи - физические и юридические лица, которые владеют объектами сельскохозяйственной переписи;
3) объекты сельскохозяйственной переписи - земельные (дачные) участки, посевные площади сельскохозяйственных культур, плодово-ягодные насаждения, виноградники, сельскохозяйственные животные, сельскохозяйственная техника и автотранспорт, сельскохозяйственные производственные помещения и оборудование и иные специализированные помещения, связанные с оказанием сельскохозяйственных услуг;
4) интервьюер - лицо, осуществляющее опрос субъектов сельскохозяйственной переписи по вопросам, содержащимся в переписных листах;
5) инструктор-контролер - лицо, осуществляющее контроль за полнотой охвата объектов сельскохозяйственной переписи, достоверностью данных переписных листов, а также инструктирование и контроль за работой интервьюера;

Ауыл шаруашылығы санағын өткiзудiң ережесi мен мерзiмдерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 қарашадағы N 1081 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1049 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.11 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңының 5-бабының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Ауыл шаруашылығы санағын өткiзудiң ережесi мен мерзiмдерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 15 қарашадағы
N 1081 қаулысымен
бекiтiлген
Ауыл шаруашылығы санағын өткiзудiң ережесi мен мерзiмдерi 1. Жалпы ережелер
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi және "Мемлекеттiк статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы заңдарына, басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес әзiрлендi және ауыл шаруашылығы санағын өткiзудiң тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
1. Ауыл шаруашылығы санағының мақсаты ауыл шаруашылығының белгiлi бiр күнгi құрылымы мен жай-күйi туралы ақпарат жинау болып табылады.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы санағы - ауыл шаруашылығының белгiлi бiр күнгі құрылымы мен жай-күйi туралы ақпарат жинау мақсатында жүргізілетін ұлттық санақ;
2) ауыл шаруашылығы санағының субъектiлерi - ауыл шаруашылығы санағының объектiлерiне иелiк ететiн жеке және заңды тұлғалар;
3) ауыл шаруашылығы санағының объектiлерi - жер (саяжай) учаскелерi, ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiк алқаптары, жемiс-жидек екпелерi, жүзiмдiктер, ауыл шаруашылығы жануарлары, ауыл шаруашылығы техникасы мен автокөлiк, ауыл шаруашылығының өндiрiстiк үй-жайлары мен жабдығы және ауыл шаруашылығы қызметiн көрсетуге байланысты өзге де мамандандырылған үй-жайлар;
4) сұхбат жүргiзушi - санақ парақтарындағы сұрақтар бойынша ауыл шаруашылығы санағының субъектiлерiне сұрау салуды жүзеге асыратын адам;
5) нұсқаушы-бақылаушы - ауыл шаруашылығы санағы объектiлерiнiң толық қамтылуына, санақ парақтарындағы деректердiң дұрыстығына бақылауды, сондай-ақ сұхбат жүргiзушiнiң жұмысына нұсқау беру мен бақылауды жүзеге асыратын адам;

6) переписной лист - документ установленного образца , содержащий сведения о субъектах сельскохозяйственной переписи;
7) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство государственной статистикой, полномочия которого определяются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613.
2. Порядок организации и проведения
сельскохозяйственной переписи
3. Сельскохозяйственная перепись осуществляется путем заполнения переписных листов:
1) методом опроса физических лиц интервьюерами;
2) методом самозаполнения юридическими лицами.
4. Переписные листы заполняются на государственном или русском языках по формам, утвержденным уполномоченным органом.
5. Сельскохозяйственная перепись проводится не реже одного раза в десять лет и может быть проведена в несколько этапов.
Сельскохозяйственная перепись включает в себя подготовительный, основной и заключительный периоды.
6. Подготовительный период может осуществляться в течение 2 (двух) лет. В подготовительный период реализуются следующие мероприятия:
1) разработка уполномоченным органом плана мероприятий по проведению сельскохозяйственной переписи;
2) создание комиссий содействия сельскохозяйственной переписи на республиканском, областном и районном уровнях для осуществления координации и обеспечения согласованных действий органов исполнительной власти, оперативного решения вопросов при проведении сельскохозяйственной переписи. В состав комиссий входят ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководители государственных органов, а также руководители структурных подразделений государственных органов, акиматов областей, районов и городов соответственно каждому уровню;
3) разработка и утверждение уполномоченным органом переписных листов, методологического, инструктивного инструментария по проведению сельскохозяйственной переписи;
4) формирование, уточнение и представление уполномоченному органу списков субъектов сельскохозяйственной переписи акиматами областей и городов республиканского значения;
5) организация уполномоченным органом разработки программного обеспечения для ввода и обработки данных сельскохозяйственной переписи, обучающих программ и пособий для проведения сельскохозяйственной переписи, а также организация проведения обучающих семинаров для переписных кадров;

6) санақ парағы - ауыл шаруашылығы санағының субъектiлерi туралы мәлiметтерi бар белгiленген үлгiдегi құжат;
7) уәкiлеттi орган - мемлекеттiк статистикаға басшылықты жүзеге асыратын, өкiлеттiгi Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
2. Ауыл шаруашылығы санағын ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбi
3. Ауыл шаруашылығы санағы санақ парақтарын толтыру жолымен:
1) сұхбат жүргiзушiлердiң жеке тұлғаларға сұрау салу жүргiзу әдiсiмен;
2) заңды тұлғалардың өздерi толтыруы әдiсiмен жүзеге асырылады.
4. Санақ парақтары уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде толтырылады.
5. Ауыл шаруашылығы санағы кемiнде он жылда бiр рет өткiзiледi және бiрнеше кезеңмен жүргiзiлуi мүмкiн.
Ауыл шаруашылығы санағы дайындық, негiзгi және қорытынды кезеңдердi қамтиды.
6. Дайындық кезеңi 2 (екi) жыл iшiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Дайындық кезеңiнде мынадай iс-шаралар iске асырылады:
1) уәкiлеттi органның ауыл шаруашылығы санағын өткiзу жөнiндегi iс-шаралар жоспарын әзiрлеуi;
2) ауыл шаруашылығы санағын өткiзу кезiнде атқарушы билiк органдарының келiсiлген iс-қимылдарын үйлестiрудi және қамтамасыз етудi, мәселелердi жедел шешудi жүзеге асыру үшiн республикалық, облыстық және аудандық деңгейлерде ауыл шаруашылығы санағына жәрдемдесу комиссияларын құру. Комиссиялардың құрамына әрбiр деңгейге сәйкес орталық атқарушы органның жауапты хатшысы ( белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік органдардың басшылары, сондай-ақ мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыстардың, аудандар мен қалалар әкiмдiктерiнiң басшылары кiредi;
3) уәкiлеттi органның ауыл шаруашылығы санағын өткiзу жөнiнде санақ парақтарын, әдiснамалық, нұсқаулық құралдарды әзiрлеуi және бекiтуi;
4) облыстар және республикалық маңызы бар қалалар әкiмдiктерiнiң ауыл шаруашылығы санағы субъектiлерiнiң тiзiмiн қалыптастыруы, нақтылауы және уәкiлеттi органға ұсынуы;
5) уәкiлеттi органның ауыл шаруашылығы санағының деректерiн енгiзу және өңдеу үшiн бағдарламалық қамтамасыз етудi, ауыл шаруашылығы санағын өткiзу үшiн оқыту бағдарламалары мен құралдарды әзiрлеудi ұйымдастыруы, сондай-ақ санақ кадрлары үшiн оқыту семинарларын өткiзудi ұйымдастыруы;

6) проведение уполномоченным органом, комиссиями содействия сельскохозяйственной переписи и переписными кадрами массово-разъяснительной работы среди субъектов сельскохозяйственной переписи и населения о целях и порядке проведения сельскохозяйственной переписи;
7) подбор уполномоченным органом переписных кадров и заключение с ними договоров на участие в сельскохозяйственной переписи;
8) формирование уполномоченным органом из числа переписных кадров переписных отделов на уровне района, инструкторских и счетных участков на уровне сельского округа.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
7. Основной период может осуществляться в течение 7 (семи) месяцев. В основной период реализуются следующие мероприятия:
1) опрос интервьюерами субъектов сельскохозяйственной переписи с занесением в переписные листы полученных сведений. Перечень субъектов, подлежащих опросу каждым интервьюером, определяется инструкторами-контролерами;
2) организация переписным отделом по окончании опроса выборочного контрольного обхода субъектов сельскохозяйственной переписи с охватом не менее 10 % для определения достоверности данных переписных листов и полноты охвата субъектов сельскохозяйственной переписи;
3) организация переписным отделом передачи переписных листов уполномоченному органу;
4) организация уполномоченным органом ввода данных переписных листов по мере их поступления.
8. Заключительный период может осуществляться в течение 2 (двух) лет. В заключительный период реализуются следующие мероприятия:
1) подведение итогов сельскохозяйственной переписи уполномоченным органом;
2) организация уполномоченным органом публикации итогов сельскохозяйственной переписи в виде сводных и обобщенных данных.
3. Заключительные положения
9. Итоги сельскохозяйственной переписи являются доступными каждому и подлежат официальному опубликованию.
10. Персональные сведения переписной документации являются конфиденциальными, не подлежат разглашению и используются только в статистических целях.

6) уәкiлеттi органның, ауыл шаруашылығы санағына жәрдемдесу комиссияларының және санақ кадрларының ауыл шаруашылығы санағының субъектiлерi мен халық арасында ауыл шаруашылығы санағын өткiзудiң мақсаттары мен тәртiбi туралы бұқаралық-түсiндiру жұмысын жүргiзуi;
7) уәкiлеттi органның санақ кадрларын iрiктеуi және олармен ауыл шаруашылығы санағына қатысуға шарттар жасасуы;
8) уәкiлеттi органның санақ кадрлары қатарынан аудан деңгейiнде санақ бөлiмдерiн, ауылдық округ деңгейiнде нұсқаушылық және есептеу учаскелерiн құруы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.03.25 N 283 Қаулысымен.
7. Негiзгi кезең 7 (жетi) ай iшiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Негiзгi кезеңде мынадай iс-шаралар iске асырылады:
1) сұхбат жүргiзушiлердiң алынған мәлiметтердi санақ парақтарына түсiре отырып, ауыл шаруашылығы субъектiлерiне сұрау салуы. Әрбiр сұхбат жүргiзушi сұрау салуға жататын субъектiлердiң тiзбесiн нұсқаушы-бақылаушылар анықтайды;
2) санақ бөлiмiнiң сұрау салу аяқталғаннан кейiн санақ парақтары деректерiнiң дұрыстығын және ауыл шаруашылығы санағының субъектiлерiн қамтудың толықтығын анықтау үшiн ауыл шаруашылығы санағы субъектiлерiнiң кемiнде 10%-ын қамти отырып, iрiктемелi бақылап аралауды ұйымдастыруы;
3) санақ бөлiмiнiң санақ парақтарын уәкiлеттi органға беруiн ұйымдастыруы;
4) уәкiлеттi органның санақ парақтары деректерiнiң түсуiне қарай оларды енгiзудi ұйымдастыруы.
8. Қорытынды кезең 2 (екi) жыл iшiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Қорытынды кезеңде мынадай iс-шаралар iске асырылады:
1) уәкiлеттi органның ауыл шаруашылығы санағының қорытындыларын шығаруы;
2) уәкiлеттi органның ауыл шаруашылығы санағының қорытындыларын жиынтық және қорытылған деректер түрiнде жариялауды ұйымдастыруы.
3. Қорытынды ережелер
9. Ауыл шаруашылығы санағының қорытындылары әркiмге қолжетiмдi болып табылады және ресми жариялануға тиiс.
10. Санақ құжаттамасының дербес мәлiметтерi құпия болып табылады, жария етуге жатпайды және статистикалық мақсаттар үшiн ғана пайдаланылады.