Об утверждении Плана мероприятий по социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями в развитии на 2007-2009 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2007 года N 81
В целях реализации  Указа Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года N 1459 "О Государственной программе развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями в развитии на 2007-2009 годы (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
1) обеспечить своевременное исполнение Плана мероприятий;
2) представлять информацию в Министерство образования и науки Республики Казахстан о ходе реализации Плана мероприятий ежегодно, к 10 января.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан представлять сводную информацию в Правительство Республики Казахстан ежегодно, к 10 февраля.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2007 года
N 81
План
мероприятий по социальной и медико-педагогической
коррекционной поддержке детей с ограниченными
возможностями в развитии на 2007-2009 годы
N
п/
п
Мероприятия Форма
завер-
шения
Ответ-
ствен-
ные
испол-
нители
Срок
испол-
нения
Пред-
пола-
гаемые
расходы
(млн.
тенге)*
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1 2 3 4 5 6 7
1. Совершенствование действующих и разработка
новых нормативных правовых актов
1.
Создание и
ведение
централизо-
ванного учета
детей с
ограниченными
возможностями
в развитии
Приказ
МОН РК
II
квартал
2007
года
Не
требуются
2.
Разработка
Правил орга-
низации
интегрирован-
ного (инклю-
зивного)
образования
детей с огра-
ниченными
возможностями
в развитии
Приказ
МОН РК,
МТСЗН РК
IV
квартал
2007
года
Не
требуются
3.
Разработка и
внедрение
региональных
программ по
социальной
поддержке
выпускников
организаций
образования
из числа
детей с
ограничен-
ными возмож-
ностями в
развитии
Поста-
новления
акиматов
Информа-
ция в
МОН РК
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
I
квартал
2008
года
Ежегодно
к 10
января
Не
требуются
2. Учебно-методическое обеспечение
4.
Совершенство-
вание учебных
программ по
видам и типам
специальных
(коррекцион-
ных) органи-
заций для
детей с огра-
ниченными
возможностями
в развитии
в рамках
перехода на
12-летнее
среднее общее
образование
Приказ
МОН РК
IV
квартал
2007
года
Не
требуются
5.
Организация
и проведение
республикан-
ского конкур-
са социаль-
ных программ
общественных
объединений,
направленных
на реализацию
мероприятий
по защите
интересов
детей с огра-
ниченными
возможностями
в развитии,
предоставле-
нию им реаби-
литационных
услуг
Приказ
МОН РК,
МКИ РК
IV
квартал
2008
год
Внебюд-
жетные
сред-
ства
6.
Внести пред-
ложения по
совершенст-
вованию
современных
методик
адаптивной
физической
культуры для
детей с огра-
ниченными
возможностями
развитии и
детей-
инвалидов
Приказ
МОН РК,
МТС РК,
МЗ РК,
МТСЗН РК
IV
квартал
2007
года
Не
требуются
7.
Разработка
программ по
социально-
бытовой и
профессио-
нально-трудо-
вой реабили-
тации детей
со сложными
интеллекту-
альными
нарушениями
в условиях
реабилитаци-
онных
центров,
кабинетов
психолого-
педагогичес-
кой коррекции
Приказ
МОН РК,
МТСЗН РК,
МЗ РК
IV
квартал
2008
года
Не
требуются
8.
Организация и
проведение
международной
научно-прак-
тической кон-
ференции по
проблемам
интеграции
детей в
общество с
ограниченными
возможностями
в развитии,
улучшения их
положения в
семье
Приказ
МОН РК
совмест-
но с
неправи-
тельст-
венными
органи-
зациями
IV
квартал

Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеуді қолдау жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 ақпандағы N 81 Қаулысы
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы N 1459  Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеуді қолдау жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар:
1) Іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын 10 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жыл сайын 10 ақпанға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 5 ақпандағы
N 81 қаулысымен
бекітілген
Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және
медициналық-педагогикалық түзеуді қолдау жөніндегі
2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
N №
Іс-шаралар Аяқтау
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындалу
мерзімі
Болжам-
ды
шығыс-
тар
(млн.
теңге)*
Қаржы-
лан-
дыру
көзі
1 2 3 4 5 6 7
1. Қолданыстағы нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру
және жаңаларын әзірлеу
1.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
дың орталықтан-
дырылған есебін
жасау және жүргізу
Бұйрық
ҚР
Біліммині
2007
жылғы
II
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
2.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ға ықпалдастыра
(инклюзивті)
білім беруді
ұйымдастыру
ережесін әзірлеу
Бұйрық
ҚР
Біліммині,
ҚР
Еңбекмині
2007
жылғы
IV
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
3.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар
арасынан шыққан
білім беру ұйым-
дарының түлекте-
рін әлеуметтік
қолдау жөніндегі
өңірлік бағдар-
ламаларды әзірлеу
және енгізу
Әкім-
дік-
тердің
қаулы-
лары
ҚР
Білім
миніне
ақпа-
рат
Облыстар-
дың,
Алматы
және Астана
қалала-
рының
әкімдері
2008
жылғы I
тоқсан
жыл
сайын
10
қаңтарға
қарай
Талап
етіл-
мейді
2. Оқу-әдістемелік қамтамасыз ету
4.
12 жылдық жалпы
орта білім беруге
көшу шеңберінде
даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ға арналған
арнаулы (түзеу)
ұйымдардың түр-
лері мен үлгі-
лері жөніндегі
оқу бағдарлама-
ларын жетілдіру
Бұйрық
ҚР
Біліммині
2007
жылғы
IV
тоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
5.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
дың мүдделерін
қорғау, оларға
оңалту қызмет-
терін көрсету
жөніндегі іс-шараларды
іске асыруға
бағытталған
қоғамдық бірлес-
тіктердің
әлеуметтік
бағдарламаларының
республикалық
конкурсын
ұйымдастыру және
өткізу
Бұйрық
ҚР
Білім-
мині,
ҚР МАМ
2008
жылғы
IV
тоқ-
сан
Бюджеттен
тыс
қаражат
6.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ға және мүгедек
балаларға арнал-
ған бейімдеу дене
тәрбиесінің
қазіргі заманғы
әдістемелерін
жетілдіру жөнінде
ұсыныстар енгізу
Бұйрық
ҚР
Білім-
мині,
ҚР ТСМ,
ҚР ДСМ,
ҚР
Еңбек-
мині
2007
жылғы
IV
тоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
7.
Оңалту орталық-
тары, психоло-
гиялық-педагоги-
калық түзеу
кабинеттері
жағдайында
күрделі ақыл-ой
кемістіктері бар
балаларды әлеуметтік-тұр-
мыстық және
кәсіптік-еңбекпен
оңалту жөніндегі
бағдарламаларды
әзірлеу
Бұйрық
ҚР
Білім-
мині,
ҚР
Еңбек-
мині,
ҚР ДСМ
2008
жылғы
IV
тоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
8.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ды қоғамға
ықпалдастыру,
олардың отбасын-
дағы жағдайын
жақсарту пробле-
малары жөніндегі
халықаралық
ғылыми-практика-
лық конференцияны
ұйымдастыру және
өткізу
Бұйрық
ҚР
Білім-
мині
үкімет-
тік емес
ұйым-
дармен
бірле-
сіп

2009
года
Внебюд-
жетные
сред-
ства
3. Материально-техническое обеспечение
9.
Разработка
Правил о
нормативе
минимальных
требований к
материально-
техническому
и учебно-
методическому
оснащению и
обеспечению
организаций
образования,
осуществляю-
щих обучение
детей с
ограниченными
возможностями
в развитии
Приказ
МОН РК,
МЗ РК,
МТСЗН РК
II
квартал
2007
года
Не
требуются
10.
Расширение
сети кабине-
тов психоло-
го-педагоги-
ческой
коррекции,
логопедичес-
ких пунктов
для оказания
комплексной
социальной и
медико-педа-
гогической
коррекционной
помощи детям
с ограничен-
ными возмож-
ностями в
развитии
Поста-
новления
акиматов
Информа-
ция в
МОН РК
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Ежегодно
к 10
января
582083,0
2007 год
- 150178,0
2008 год
- 203485,0
2009 год
- 228420,0
МБ
11.
Обеспечение
автобусами и
микроавтобу-
сами органи-
заций образо-
вания для
полного
охвата детей
школьного
возраста с
ограниченными
возможностями
в развитии
обучением
Поста-
новления
акиматов
Информа-
ция в
МОН РК
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Ежегодно
к 10
января
53936,0
2007 год
- 18736,0
2008 год
- 25000,0
2009 год
- 10200,0
МБ
4. Кадровое обеспечение
12.
Совершенст-
вование
программ,
учебных
планов по
повышению
квалификации
и переподго-
товке руко-
водящих кад-
ров органов
и организа-
ций образова-
ния, специ-
альных
педагогов:
олигофрено-
педагогов,
сурдопедаго-
гов, тифлопе-
дагогов,
логопедов,
воспитателей,
психологов,
социальных
педагогов
для работы
с детьми с
ограниченными
возможностями
в развитии
Рекомен-
дации
МОН РК
IV
квартал
2008 год
Не тре-
буется
13.
Проведение
республикан-
ского конкур-
са творчес-
ких коллекти-
вов специаль-
ных организа-
ций образова-
ния для детей
с ограничен-
ными возмож-
ностями в
развитии
Приказ
МОН РК,
МКИ РК,
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
II
квартал
2007 год
4000,0
Внебюд-
жетные
сред-
ства
Итого:

2009
жылғы
IV
тоқ-
сан
Бюджеттен
тыс
қаражат
3. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету
9.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ды оқытуды
жүзеге асыратын
білім беру ұйым-
дарын материал-
дық-техникалық
және оқу-әдісте-
мелік жарақтан-
дыруға және қамтамасыз етуге
қойылатын ең аз
талаптардың
нормативі туралы
ережені әзірлеу
Бұйрық
ҚР
Білім-
мині,
ҚР ДСМ,
ҚР
Еңбек-
мині
2007
жылғы
II
тоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
10.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ға кешенді
әлеуметтік және
медициналық
-педагогикалық
түзеу көмегін
көрсету үшін
психологиялық-
педагогикалық
түзеу кабинет-
терінің, логопед-
тік пункттердің
желісін кеңейту
Әкім-
дік
тердің
қаулы-
лары
ҚР
Білім-
миніне
ақпарат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қала-
ларының
әкім-
дері
жыл
сайын
10
қаң-
тарға
қарай
582083,0
2007 жыл -
150178,0
2008 жыл -
203485,0
2009 жыл - 228420,0
ЖБ
11.
Даму мүмкіндігі
шектеулі мектеп
жасындағы балаларды оқумен
толық қамту үшін
білім беру ұйым-
дарын автобус-
тармен және
шағын автобус-
тармен қамтама-
сыз ету
Әкім-
діктер-
дің
қаулы-
лары
ҚР
Білім-
миніне
ақпарат
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қала-
ларының
әкім-
дері
жыл
сайын
10
қаң-
тарға
қарай
53936,0
2007 жыл - 18736,0
2008 жыл
- 25000,0
2009 жыл -
10200,0
ЖБ
4. Кадрлық қамтамасыз ету
12.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
мен жұмыс істеу
үшін білім беру
органдары мен
ұйымдарының басшы
кадрларының,
арнаулы
педагогтардың:
олигофренопеда-
гогтардың,
сурдопедагог-
тардың, тифлопе-
дагогтардың,
логопедтердің,
тәрбиешілердің,
психологтардың,
әлеуметтік
педагогтардың
біліктілігін
арттыру және
оларды қайта
даярлау жөніндегі
бағдарламаларды,
оқу жоспарларын
жетілдіру
Ұсыным-
дар
ҚР
Білім-
мині
2008
жылғы
IV
тоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
13.
Даму мүмкіндігі
шектеулі балалар-
ға арналған
арнаулы білім
беру ұйымдарының
шығармашылық
ұжымдарының
республикалық
конкурсын өткізу
Бұйрық
ҚР
Білім-
мині,
ҚР МАМ,
облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қала-
ларының
әкім-
дері

2007-
2009
годы
640019
2007 г. -
172914,0
2008 г. -
228485,0
2009 г. -
238620,0
636019,0
2007 г. -
168914,0
2008 г. -
228485,0
2009 г. -
238620,0
4000,0
2007 г. -
4000,0
Местный
бюджет
Внебюд-
жетные
сред-
ства
Примечания:
* объемы финансирования мероприятий будут уточняться при планировании республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
Расшифровка аббревиатур:
МОН РК   -  Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ РК    -  Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН РК -  Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МКИ РК   -  Министерство культуры и информации Республики
Казахстан
МТС РК   -  Министерство туризма и спорта Республики Казахстан

2007
жылғы
II
тоқ-
сан
4000,0
Бюджеттен
тыс
қаражат
Жиыны:              2007-2009      640019
жылдар
2007 ж. - 172914,0
2008 ж. - 228485,0
2009 ж. - 238620,0
636019,0 Жергілікті бюджеттер
2007 ж. - 168914,0
2008 ж. - 228485,0
2009 ж. - 238620,0
4000,0  Бюджеттен тыс қаражат
2007 ж. - 4000,0
Ескертпе :
* іс-шараларды қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді жоспарлау кезінде нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР Біліммині       Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
ҚР ДСМ             Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
ҚР Еңбекмині       Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
ҚР МАМ             Қазақстан Республикасы Мәдениет және
ақпарат министрлігі
ҚР ТСМ             Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі