Об утверждении Правил выдачи свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2007 года № 440. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 259
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 259.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2012 № 1642 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2012 № 1642 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2007 года № 440
Правила
выдачи свидетельства на право временного вывоза
культурных ценностей
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2012 № 1642 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей на территории Республики Казахстан.
Настоящие Правила не регламентируют порядок выдачи разрешения на временный вывоз за пределы Республики Казахстан документов Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) культурная ценность – предмет культурного наследия светского и религиозного характера, а также иные ценности, имеющие историческое, художественное, научное или иное культурное значение;
2) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся для получения свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей за пределы Республики Казахстан;
3) экспертная комиссия – комиссия по временному вывозу культурных ценностей, создаваемая местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы;

Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 мамырдағы N 440 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 259 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 259 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.20 № 1642 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.20 № 1642 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы»30 мамырдағы
N 440 қаулысымен
бекітілген
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру
қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.20 № 1642 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар мемлекеттік меншіктегі Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге рұқсат беру тәртібін регламенттемейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мәдени құндылық – зайырлы және діни сипаттағы мәдени мұра заты, сондай-ақ тарихи, көркем, ғылыми немесе өзге де мәдени маңызы бар өзге де құндылықтар.
2) өтініш беруші – мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкету құқығына куәлік алу үшін жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
3) сараптама комиссиясы – облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы құрайтын мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегі комиссия;

4) экспертиза – процедура, проводимая экспертной комиссией с целью определения культурной ценности предмета, заявленного к временному вывозу;
5) заключение экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей – документ установленного образца, выдаваемый экспертной комиссией по временному вывозу культурных ценностей, устанавливающий культурную ценность вывозимого предмета из Республики Казахстан (далее - заключение).
3. Свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей (далее – свидетельство) выдается местными исполнительными органами области, города республиканского значения и столицы на срок не более шести месяцев на право временного вывоза культурных ценностей в целях временного экспонирования, гастрольной деятельности, реставрационных работ и научных исследований, презентаций, выставок и проведения международных культурных мероприятий.
Временный вывоз культурных ценностей за пределы территории таможенного союза и таможенную границу Республики Казахстан осуществляется на основании свидетельства.
2. Порядок выдачи свидетельства на право
временного вывоза культурных ценностей
4. Для получения свидетельства заявитель представляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы следующие документы:
1) заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) предметы, рассматриваемые как культурные ценности, подлежащие экспертизе;
3) копии документов, подтверждающих право собственности на культурные ценности;
4) копию договора принимающей стороны о целях и условиях нахождения культурных ценностей;
5) две фотографии культурных ценностей обозреваемой с лицевой и оборотной стороны в формате А-5;
6) копию документа, удостоверяющего личность гражданина, свидетельства* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание: * свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
7) приказ руководителя организации о возложении ответственности на определенное лицо за сохранность культурных ценностей на период временного вывоза – для юридических лиц.
Представленный(е) на экспертизу в местные исполнительные органы области, города республиканского значения и столицы предмет(ы) фиксируе(ю)тся в журнале приема и выдачи.

4) сараптама – сараптама комиссиясының уақытша әкетуге мәлімделген заттардың мәдени құндылығын айқындау мақсатында өткізетін рәсімі;
5) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясының қорытындысы – Қазақстан Республикасынан әкетілетін заттың мәдени құндылығын белгілейтін мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясы беретін белгіленген үлгідегі құжат (бұдан әрі - қорытынды);
3. Уақытша экспозициялау, гастрольдік қызмет, реставрациялау жұмыстары мен ғылыми зерттеу, тұсаукесерлер, көрмелер және халықаралық мәдени іс-шаралар өткізу мақсатында мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығы үшін алты айдан аспайтын мерзімге мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығын беретін куәлікті (бұдан әрі – куәлік) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары береді.
Кедендік одақтың және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан тыс жерлерге мәдени құндылықтарды уақытша әкету куәлік негізінде жүзеге асырылады.
2. Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру тәртібі
4. Куәлікті алу үшін өтініш беруші облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) сараптамаға жататын мәдени құндылықтар ретінде қаралатын заттар;
3) мәдени құндылықтарға меншік құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) қабылдаушы тараптың мәдени құндылықтардың болу мақсаттары мен шарттары туралы шартының көшірмесі;
5) мәдени құндылықтың А-5 үлгісіндегі алдыңғы және артқы жақтары шолынған екі фотосуреті;
6) азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттың, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
7) заңды тұлғалар үшін – уақытша әкету кезеңіне мәдени құндылықтардың сақталуы үшін белгілі бір тұлғаға жауапкершілік жүктеу туралы ұйым басшысының бұйрығы.
Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органдарына сараптамаға ұсынылған зат(тар) қабылдау және беру журналына тіркеледі.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.04.2013 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Заявление и представленный(е) предмет(ы) направляются ответственным лицом местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы в экспертную комиссию на экспертизу.
6. Экспертной комиссией экспертиза представленных предметов осуществляется на основании всестороннего анализа представленных документов и предметов с определением исторического, художественного, научного или иного культурного значения, их подлинности, авторства, наименования, места и времени создания, материала и техники исполнения, с фиксацией размеров (веса), отличительных особенностей, состояния сохранности.
7. Экспертной комиссией по итогам экспертизы оформляется заключение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. При принятии положительного решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы заявителю выдаются свидетельство по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а в случае принятия отрицательного решения – мотивированный отказ в письменной форме.
9. Основанием для отказа в выдаче свидетельства являются:
1) неудовлетворительное физическое состояние вывозимых культурных ценностей, за исключением случаев временного вывоза их в целях реставрации;
2) нахождение культурных ценностей в международном и (или) государственном розыске;
3) несоответствие цели временного вывоза культурных ценностей с пунктом 3 настоящих Правил;
4) заключение об отсутствии у предмета культурной ценности.
10. Свидетельство либо мотивированный ответ об отказе в его выдаче выдаются в течение десяти рабочих дней со дня поступления документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
Предмет(ы), представленный(ые) на экспертизу, возвращается(ются) заявителю с отметкой в журнале приема и выдачи.
11. В случае, если местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в установленные сроки не выдал заявителю свидетельство либо не представил мотивированный отказ в выдаче свидетельства, то с даты истечения сроков их выдачи свидетельство считается выданным.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока выдачи свидетельства выдает соответствующее свидетельство.
Приложение 1
к Правила выдачи свидетельства
на право временного вывоза
культурных ценностей
Форма
__________________________________________________
(местный исполнительный орган области,
__________________________________________________
города республиканского значения и столицы)
от _______________________________________________
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество или наименование заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать свидетельство на право временного вывоза
культурных ценностей 1) _____________________________________________

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.04.2013 № 387 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органдарының жауапты тұлғасы өтініш пен ұсынылған зат(тарды)ты сараптама комиссиясына сараптамаға жолдайды.
6. Сараптама комиссиясы ұсынылған құжаттар мен заттардың сараптамасын тарихи, көркем, ғылыми немесе өзге де мәдени маңызын айқындау, түпнұсқалығын, авторлығын, атауын, жасалу орны мен уақытын, орындау материалы мен техникасын, мөлшерін (салмағын), өзгеше ерекшеліктерін, сақталу жағдайын жан-жақты талдау негізінде жүзеге асырады.
7. Сараптама қорытындысының негізінде сараптама комиссиясы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды ресімдейді.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы оң шешім қабылдаса, өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік, ал теріс шешім қабылдаған жағдайда – дәлелденген бас тартуды жазбаша нысанда береді.
9. Куәлік беруден бас тартуға:
1) оларды реставрациялау мақсатында уақытша әкету жағдайларын қоспағанда, әкетілетін мәдени құндылықтардың қанағатсыз физикалық жай-күйі;
2) мәдени құндылықтың халықаралық және (немесе) мемлекеттік іздестіруде болуы;
3) мәдени құндылықтың уақытша әкету мақсатының осы Қағидалардың  3-тармағымен сәйкес келмеуі;
4) затта мәдени құндылықтың жоқ болуы туралы қорытынды.
10. Куәлік немесе оны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттар түскен күнінен бастап он жұмыс күні iшiнде беріледі.
Сараптамаға ұсынылған зат(тар) өтініш берушіге қабылдау және беру журналына белгі қойып, қайтарылады.
11. Егер облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы белгіленген мерзімде өтініш берушіге куәлікті немесе куәлікті беруден дәлелді түрде бас тартуды ұсынбаған жағдайда, оларды беру мерзімдері өткен күннен бастап куәлік берілді деп есептеледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы куәлік беру мерзімдері өткен күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге тиісті куәлікті береді.
Мәдени құндылықтарды уақытша
әкету құқығына куәлік беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қала мен
____________________________________________
астананың жергілікті атқарушы органы)
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы)
ӨТІНІШ
Мәдени құндылықтарды 1) _____________________________________________

2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5) __________________________________________________________________
с целью _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование страны и местонахождение)
_____________________________________________________________________
Данные заявителя: ___________________________________________________
(ФИО, дата рождения, гражданство, номер паспорта или удостоверения
личности
_____________________________________________________________________
дата его выдачи, местожительство, контактный телефон или реквизиты
юридического лица)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подпись __________________ Дата __________________
М.П.
Приложение 2
к Правила выдачи свидетельства
на право временного вывоза
культурных ценностей
Экспертная комиссия
по временному вывозу культурных ценностей
_____________________________________________________________________
(местного исполнительного органа областей, города республиканского
значения, столицы)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
№ ____
город ____________                             "___" _______ 20___ г.
1. Заявитель ________________________________________________________
(Ф.И.О. либо наименование юридического лица)
_____________________________________________________________________
2. Данные заявителя: ________________________________________________
(гражданство, номер паспорта или удостоверения личности,
_____________________________________________________________________
дата его выдачи или реквизиты юридического лица)
_____________________________________________________________________
3. Деятельность заявителя: __________________________________________
4. Цель вывоза (временного вывоза) __________________________________
5. Представлено на экспертизу _______________________________________
(название предмета, количество прописью)
6. Описание предмета ________________________________________________
(подлинник, автор, место и время создания,
_____________________________________________________________________
материал и техника исполнения, размер, вес, сохранность)
Заключение: _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(имеет либо не имеет культурную ценность)
_____________________________________________________________________
рекомендация о возможности временного вывоза)
Председатель
Экспертной комиссии
__________________________(Ф.И.О.
__________________________(Ф.И.О.
М.П.
Члены комиссии
__________________________(Ф.И.О.)
__________________________(Ф.И.О.)
__________________________(Ф.И.О.)
Приложение 3
к Правила выдачи свидетельства
на право временного вывоза
культурных ценностей
_____________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского
значения, столицы)
Свидетельство
на право временного вывоза культурных ценностей
город ____________          № ____        "___" _______ 20___ г.

2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5) ________________________________________________________мақсатында
_____________________________________________________________________
(елдің атауы және орналасқан жері)
уақытша әкету құқығына куәлік беруіңізді сұраймыз.
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің деректері:__________________________________________
(Т.А.Ә. туылған күні, азаматтығы, төлқұжат немесе жеке куәлігінің №,
_____________________________________________________________________
оның берілген күні, тұратын жері, байланыс телефондары немесе заңды тұлғаның деректемелері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолы__________________                 Күні __________________
М.О.
Мәдени құндылықтарды уақытша
әкету құқығына куәлік беру
қағидаларына
2-қосымша
_____________________________________________________________________
(облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы)
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегі
сараптама комиссиясы
ҚОРЫТЫНДЫ
№ ____
_____________ қаласы                     «___» _______ 20___ ж.
1. Өтініш беруші_____________________________________________________
(Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
2. Өтініш берушінің деректері:_______________________________________
(азаматтығы, төлқұжат немесе жеке куәлігінің №,
_____________________________________________________________________
оның берілген күні немесе заңды тұлғаның деректемелері)_____________________________________________________________________3. Өтініш берушінің қызметі: ________________________________________
4. Әкетудің (уақытша әкетудің) мақсаты: _____________________________
5. Сараптамаға _____________________________________________ ұсынылды
(заттың атауы, жазбаша саны)
6. Заттың сипаттамасы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(түпнұсқа, авторы, жасалған уақыты мен жері, материалы және орындалу техникасы,
_____________________________________________________________________
өлшемі, салмағы, сақталуы)
Қорытынды: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мәдени құндылығы бар немесе жоқ,
_____________________________________________________________________
уақытша әкету мүмкіндігі туралы ұсыным)
Сараптама комиссиясының                Комиссия мүшелері:
төрағасы:                             ____________________ (Т.А.Ә.)
____________________ (Т.А.Ә.)         ____________________ (Т.А.Ә.)
____________________ (Т.А.Ә.)         ____________________ (Т.А.Ә.)
М.О.
Мәдени құндылықтарды уақытша
әкету құқығына куәлік беру
қағидаларына
3-қосымша
_____________________________________________________________________
(облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы)
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына
КУӘЛІК
қаласы ______                №                 «___» ______ 20 ___ ж.

1. Заявитель ________________________________________________________
(Ф.И.О. либо наименование юридического лица)
_____________________________________________________________________
2. Данные заявителя: ________________________________________________
(гражданство, номер паспорта или удостоверения личности,
_____________________________________________________________________
дата его выдачи или реквизиты юридического лица)
_____________________________________________________________________
3. Деятельность заявителя: __________________________________________
4. На основании заключения экспертной комиссии по временному вывозу
культурных ценностей ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(местных исполнительных органов областей, города республиканского
значения и столицы)
_________________________________ № ____ от "___" __________ 20____г.
1)___________________________________________________________________
(наименование культурной ценности)
2)___________________________________________________________________
3)___________________________________________________________________
4)___________________________________________________________________
разрешается к временному вывозу из Республики Казахстан с целью
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование страны и местонахождение организации)
на срок с "_____" _________ 20_____ года по "___" _________ 20___года
Уполномоченное лицо _______________________________ _________________
(Ф.И.О. и должность)
М.П.                                      отметка таможенных органов
Республики Казахстан

1. Өтініш беруші ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
2. Өтініш берушінің деректері: ______________________________________
(азаматтығы, төлқұжат немесе жеке куәлігінің №,
_____________________________________________________________________
оның берілген күні немесе заңды тұлғаның деректемелері)
_____________________________________________________________________
3. Өтініш берушінің қызметі _________________________________________
4. Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясының қорытындысы ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы)
_____________________________________ № ____ 20____ ж. «___» ________
1)___________________________________________________________________
(мәдени құндылықтың атауы)
2)___________________________________________________________________
3)___________________________________________________________________
__________________________________________________________ мақсатында
_____________________________________________________________________
(елдің атауы және ұйымның орналасқан жері)
_____________________________________________________________________
200 __ж. «____» ______________ 20___ж. «______»___________ мерзіміне
Қазақстан Республикасынан тыс уақытша әкетуге рұқсат беріледі.
Уәкілетті тұлға _____________________________________________________
(Т.А.Ә. және қызметі)
М.О.                                    Қазақстан Республикасы
кеден органдарының белгісі