Об утверждении Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2007 года N 111-1
В целях реализации  пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года N 216 "О Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Плана;
2) два раза в год, к 15 января и 15 июля, по итогам полугодия представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан два раза в год, к 30 января и 30 июля, по итогам полугодия сводной информации о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Мусина А.Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 февраля 2007 года N 111-1
План мероприятий
на 2007-2009 годы по реализации Концепции перехода
Республики Казахстан к устойчивому развитию
на 2007-2024 годы
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.07.2008  N 704; от 10.11.2009 № 1803.
N
п/п
Наименование
мероприятия
Форма
завершения
Ответст-
венные за
исполнение
Срок
исполне-
ния
1
2
3
4
5
1. Нормативно-правовое, институциональное и
кадровое обеспечение
1.1. Нормативно-правовая база устойчивого развития
1.1.1.
Провести анализ
нормативной правовой
базы Республики
Казахстан на предмет
необходимости внесения
изменений, направлен-
ных на обеспечение
устойчивого развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
IV
квартал 2008 года
1.1.2.
Внести предложения по
совершенствованию
законодательства по
вопросам устойчивого
развития Республики
Казахстан, в том
числе возобновляемых
ресурсов и
альтернативных
источников энергии
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МТСЗН,
МЭБП, МЗ,
МЭМР
II
квартал
2007 года

Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2007-2009 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 ақпандағы N 111-1 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығының 2-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2007-2009 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдар:
1) Жоспардың тиесiлi және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жылына екi рет жартыжылдықтың қорытындылары бойынша 15 қаңтар мен 15 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне Жоспардың iске асырылу барысы туралы ақпаратты ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi жылына екi рет жартыжылдықтың қорытындылары бойынша 30 қаңтар мен 30 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасының Үкiметiне Жоспардың iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрi А.Е.Мусинге жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 14 ақпандағы
N 111-1 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.07.17. N 704, 2009.11.10 N 1803 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған
орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi
2007-2009 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары
Р/с
N
Iс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындалуына жауаптылар
Орындау мерзiмi
1
2
3
4
5
1. Нормативтiк-құқықтық, институционалдық және кадрлық
қамтамасыз ету
1.1. Орнықты дамудың нормативтiк-құқтық базасы
1.1.1.
Қазақстан Республикасының
нормативтiк құқықтық
базасына орнықты дамуды
қамтамасыз етуге бағыт-
талған өзгерiстер енгiзу
қажеттiлiгi мәнiне талдау
жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2008 жылғы
IV тоқсан
1.1.2.
Қазақстан Республикасының
орнықты даму, оның iшiнде
жаңартылатын ресурстар
мен энергияның балама
көздерi мәселелерi бойын-
ша заңнаманы жетiлдiру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), Еңбекминi, ЭБЖМ, ДСМ, ЭMPM
2007 жылғы
II тоқсан

1.2. Институциональное обеспечение
1.2.1.
Внести предложения по
определению уполномо-
ченного органа в
сфере устойчивого
развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
II
квартал
2007 года
1.2.2.
Внести предложения
по созданию центра
по проблемам
устойчивого развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
IV
квартал
2007 года
1.2.3.
Внести предложения
по организации
распространения
международного опыта
в энерго- и
ресурсосбережении и
применении
возобновляемых
источников энергии
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЭМР
IV
квартал
2008 года
1.2.4.
Внести предложения по
созданию Евразийского
центра воды
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
II
квартал
2008 года
1.2.5.
Внести предложения
по обеспечению
соответствия деятель-
ности государственных
органов и социально-
предпринимательских
корпораций принципам
устойчивого развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИТ
IV
квартал
2007 года
1.3. Подготовка кадров для устойчивого развития
1.3.1
Внести предложения
по подготовке,
переподготовке и
повышению квалифика-
ции специалистов в
области устойчивого
развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН
(созыв),
МООС, МСХ
IV
квартал
2007 года
1.3.2.
Принять меры по
интегрированию в
учебные программы и
планы вопросов
устойчивого развития
Информация
в МООС
МОН
15 июля
2009 года
2. Стратегическое планирование и интеграция
механизмов развития
2.1.
Разработать средне-
и долгосрочные планы
перехода к устойчивому
развитию.
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
30 июля
2009 года
2.2.
Внести предложения по
разработке
научно-обоснованной
системы индикаторов
устойчивого развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
АС, МЭМР,
МЗ
IV
квартал
2008 года
2.3.
Проводить мониторинг
достижения индикаторов
устойчивого развития
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
АС
30 июля
2009 года
2.4.
Выработать предложе-
ния по эффективному
использованию энергии
и возобновляемых
ресурсов
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЭМР,
МЭБП, МСХ
I квартал
2008 года
2.5.
Подготовить ежегодный
отчет о прогрессе
перехода Республики
Казахстан к
устойчивому развитию
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
АС, МЭБП,
МИТ, МЗ,
МТСЗН
I
квартал,
ежегодно
3. Устойчивое развитие регионов
3.1.
Внести предложения по
проведению комплекс-
ного исследования
территории Республики
Казахстан в целях ее
зонирования по
экосистемному
(бассейновому)
принципу, определения
предельной антропоген-
ной нагрузки и
выработки рекоменда-
ций по рациональному
использованию
территории и ресурсов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
I квартал
2009 года
3.2.
Разработать
региональные планы
мероприятий по
переходу к устойчивому
развитию для следующих
восьми зон устойчивого
экосистемного развития
по бассейновому
принципу:
Арал-Сырдарьинская,
Балхаш-Алакольская,
Иртышская, Есильская,
Жайык-Каспийская,
Нура-Сарысуйская,
Тобол-Торгайская,
Шу-Таласская.
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
акимы
областей,
городов
Алматы
и Астана
IV
квартал
2009 года

1.2. Институционалды қамтамасыз ету
1.2.1.
Орнықты даму саласындағы
уәкiлеттi органды айқын-
дау жөнiнде ұсыныстар
енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2007 жылғы
II тоқсан
1.2.2.
Орнықты даму проблемалары
бойынша орталық құру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2007 жылғы
IV тоқсан
1.2.3.
Энергия және pecуpc
үнемдеу және жаңартылатын
энергия көздерiн қолдану-
да халықаралық тәжiрибенi
таратуды ұйымдастыру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), ЭМРМ
2008 жылғы
II тоқсан
1.2.4.
Еуразиялық су орталығын
құру жөнiнде ұсыныстар
енгiзу
Қазақстан Республикасының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), АШМ
2008 жылғы
IV тоқсан
1.2.5.
Мемлекеттiк органдар мен
әлеуметтiк-кәсiпкерлiк
корпорациялар қызметiнiң
орнықты даму қағидаттары-
на сәйкестiгiн қамтамасыз
ету жөнiнде ұсыныстар
енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), ИСМ
2007 жылғы
IV тоқсан
1.3. Орнықты даму үшiн кадрлар даярлау
1.3.1.
Орнықты даму саласында
мамандар даярлау, қайта
даярлау және олардың
бiлiктiлiгiн арттыру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
БҒМ (жинақ-
тау), Қоршаған-
ортаминi, АШМ
2007 жылғы
IV тоқсан
1.3.2.
Орнықты даму мәселелерiн
оқу бағдарламаларына
және жоспарларына кiрiк-
тiру жөнiнде шаралар
қабылдау
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
БҒМ
2009 жылғы
15 шiлдe
2. Стратегиялық жоспарлар және даму тетiктерiн кiрiктiру
2.1.
Орнықты дамуға көшудiң
орта және ұзақ мерзiмдi
өңiрлiк жоспарларын
әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
облыстардың, Астана және Алматы
қалаларының әкiмдерi
2009 жылғы
30 шілде
2.2.
Орнықты даму индикатор-
ларының ғылыми негiздел-
ген жүйесiн әзiрлеу
жөнiнде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), СА, ЭМРМ, ДСМ
2008 жылғы
IV тоқсан
2.3.
Орнықты дамудың индика-
торларына қол жеткiзу
мониторингін жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), СА
2009 жылғы
30 шілде
2.4.
Энергияны және жаңартыла-
тын ресурстарды тиiмдi
пайдалану жөнiнде ұсыныс-
тар дайындау
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), ЭМРМ, ЭБЖМ, АШМ
2008 жылғы
I тоқсан
2.5.
Қазақстан Республикасы-
ның орнықты дамуға көшу
прогресi туралы жыл
сайынғы есептi дайындау
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне есеп
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), СА, ЭБЖМ, ИСМ, ДСМ, Еңбекминi
I тоқсан жыл сайын
3. Өңiрлердiң орнықты дамуы
3.1.
Экожүйелiк (бассейндiк)
қағидат бойынша оны зон-
дылау, шектi антропоген-
дiк жүктеменi айқындау
және аумақ пен ресурстар-
ды оңтайлы пайдалану
жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
мақсатында Қазақстан
Республикасының аумағына
кешендi зерттеу жүргiзу
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2009 жылғы
I тоқсан
3.2.
Бассейндiк қағидат бой-
ынша орнықты экожүйелiк
дамудың мынадай сегiз
аймағы үшiн орнықты даму-
ға көшу жөнiндегі iс-ша-
ралардың өңiрлiк жоспар-
ларын әзiрлеу: Арал-
Сырдария, Балқаш-Алакөл,
Ертiс, Есiл, Жайық-
Каспий, Нұра-Сарысу,
Тобол-Торғай, Шу-Талас
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне есеп
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),облыстар-
дың, Астана
және Алматы
қалаларыныңәкiмдерi
2009 жылғы
IV тоқсан

4. Устойчивое развитие общества
4.1. Демографическая политика
4.1.1.
Принять меры по
улучшению репродуктив-
ного здоровья в целях
снижения младенческой
и материнской
смертности
Информация
в МООС
МЗ
15
января,
15 июля
ежегодно
4.1.2.
Обеспечить разработку
и реализацию геронто-
логических мер по
улучшению качества
жизни населения
пожилого возраста в
целях увеличения
средней продолжитель-
ности жизни населения
Информация в
МООС
МЗ
(созыв),
МТСЗН
15
января,
15 июля
ежегодно
4.2. Промышленная безопасность и охрана труда
4.2.1.
Внести предложения
по внедрению
международных стандар-
тов безопасности и
охраны труда на
промышленных
предприятиях
Информация в
МООС
МТСЗН
(созыв),
МИТ
к 15
июля
ежегодно
4.2.2.
Разработать
методические подходы
к распространению
культуры безопасного
поведения и повышению
ответственности, как
работодателей, так
и работников за
соблюдение требований
безопасности
Информация в
МООС
МТСЗН
15 июля
2009 года
4.2.3.
Разработать систему
оценки рисков и
управления ими
Информация в
МООС
МТСЗН
(созыв),
МЧС
15 июля
2009 года
4.2.4.
Принять меры по
усилению
государственного
контроля за
соблюдением норм
безопасности
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МТСЗН
(созыв),
МЧС
к 30
июля
ежегодно
4.2.5.
Внедрить процедуры
независимого аудита
безопасности и охраны
труда на производст-
венных объектах
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МТСЗН
IV
квартал
2009 года
4.3. Борьба с бедностью и предотвращение
социального расслоения
4.3.1.
Принять меры по
повышению
эффективности
системы социальной
защиты населения,
включая упрощение
бюрократических
процедур при получении
социальных пособий,
совершенствованию
политики занятости
Информация в
МООС
МТСЗН
(созыв),
МЮ, МЭБП,
акимы
областей,
городов
Алматы и
Астана
к 15
июля
ежегодно
4.3.2.
Принять меры по
вовлечению
бизнес-сообщества
в регионах страны в
решение проблем
бедности
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
Акимы
областей,
городов
Алматы и
Астана
к 30
июля
ежегодно
4.4. Развитие гражданского общества
4.4.1.
Проводить мониторинг
работы по воспитанию
гражданского сознания
населения через
деятельность общест-
венных объединений
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МКИ
к 30
июля
ежегодно
4.4.2.
Разработать предложе-
ния по усилению
роли общественности в
процессе обеспечения
перехода к
устойчивому развитию
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МКИ
IV
квартал
2008 года

4. Қоғамның орнықты дамуы
4.1. Демографиялық саясат
4.1.1.
Сәби мен ананың өлiм-
жiтiмiн төмендету мақса-
тында ұрпақты болу ден-
саулығын жақсарту жөнiнде
шаралар қабылдау
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
ДСМ
15 қаңтарға, 15 шілдеге
жыл сайын
4.1.2.
Халық өмiрiнiң орташа
ұзақтығын ұлғайту мақса-
тында егде жастағы халық-
тың өмiр сүру сапасын
жақсарту жөнiндегi герон-
тологиялық шараларды
әзiрлеудi және iске
асыруды қамтамасыз ету
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
ДСМ (жинақтау),Еңбекминi
15 қаңтарға, 15 шілдеге
жыл сайын
4.2. Өнеркәсiптiк қауіпсiздiк және еңбектi қорғау
4.2.1.
Өнеркәсiптiк кәсiпорын-
дарда қауiпсiздiктiң және
еңбектi қорғаудың халық-
аралық стандарттарын
енгiзу жөнiнде ұсыныстар
енгiзу
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
Еңбекминi (жинақтау), ИСМ
15 шiлдеге
жыл сайын
4.2.2.
Қауiпсiз мiнез-құлық
мәдениетiн таратуға және
жұмыс берушiлердiң де,
жұмысшылардың да қауiп-
сiздiк талаптарын сақтау-
ына жауапкершiлiгiн
арттыруға әдiстемелiк
тәсiлдердi әзiрлеу
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
Еңбекминi
2009 жылғы
15 шiлде
4.2.3.
Қатерлердi бағалау және
оларды басқару жүйесiн
әзiрлеу
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
Еңбекминi (жинақтау), ТЖМ
2009
жылғы
15 шiлде
4.2.4.
Қауiпсiздiк нормаларының
сақталуына мемлекеттiк
бақылауды күшейту жөнiнде
шаралар қабылдау
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ақпарат
Еңбекминi (жинақтау), ТЖМ
30 шiлдеге
жыл сайын
4.2.5.
Өндiрiстiк объектiлерде
қауiпсiздiк пен еңбектi
қорғаудың тәуелсiз аудит-
iн енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне есеп
Еңбекминi
2009 жылғы
IV тоқсан
4.3. Кедейшiлiкпен күрес және әлеуметтiк жіктелудiң алдын алу
4.3.1.
Әлеуметтiк жәрдемақылар
алу кезiнде төрешiлдiк
рәсiмдердi оңайлатуды,
жұмыспен қамту саясатын
жетiлдiрудi қоса алғанда,
халықты әлеуметтiк
қорғаудың тиiмдi жүйесiн
арттыру жөнiнде шаралар
қабылдау
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
Еңбекминi (жинақтау),Әдiлетминi, ЭБЖМ, обл-
ыстардың, Астана және
Алматы қалаларының әкiмдерi
15 шiлдеге
жыл сайын
4.3.2.
Кедейшiлiк проблемаларын
шешуде ел өңiрлерiндегi
бизнес-қоғамдастықты
тарту жөнiнде шаралар
қабылдау әкiмдерi
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ақпарат
Облыстар-
дың, Астана
және Алматы
қалаларының әкiмдерi
30 шiлдеге
жыл сайын
4.4. Азаматтық қоғамды дамыту
4.4.1.
Қоғамдық бiрлестiктердiң
қызметi арқылы халықтың
азаматтық санасын тәрбие-
леу жөнiндегi жұмыстың
мониторингiн жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),Мәдениет-
минi
30 шiлдеге
жыл сайын
4.4.2.
Орнықты дамуға көшудi
қамтамасыз ету үдерiсiн-
де жұртшылықтың рөлiн
күшейту жөнiнде ұсыныстар
әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),Мәдениет-
минi
2008 жылғы
ІV тоқсан

4.5. Культура и информация
4.5.1.
Внести предложения по
повышению патриотичес-
кой направленности и
профессиональной
культуры в работе
средств массовой
информации
Информация в
МООС
МКИ
IV
квартал
2008 года
4.6. Образование и наука
4.6.1.
Разработать
предложения по
созданию в стране
ряда элитных учебных
заведений международ-
ного уровня и
студенческих городков
(кампусов)
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН
III
квартал
2007 года
4.6.2.
Внести предложения по
формированию
национальной иннова-
ционной системы как
важнейшего условия
реализации связи
науки и производства
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МОН
IV
квартал
2008 года
4.6.3.
Внести предложения для
внедрения отечествен-
ных научных достижений
в практику
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН
IV
квартал
2008 года
4.6.4.
Разработать комплекс
мер по развитию
системы технологичес-
ких институтов, в том
числе регионального
уровня, политехничес-
ких колледжей,
профессионально-техни-
ческих училищ,
учебно-курсовых
комбинатов
Информация в
МООС
МОН
(созыв),
МИТ, МЭМР,
акимы
областей,
городов
Алматы и
Астана
15
января
2008 года
5. Устойчивый экономический прогресс
5.1. Повышение эффективности использования ресурсов
5.1.1.
Провести анализ
возможностей
структурной
перестройки экономики
с постепенным
увеличением доли
обрабатывающего
сектора
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МЭМР,
МЭБП
I квартал
2008 года
5.1.2.
Внести предложения по
определению приоритет-
ных "прорывных
технологий", опережаю-
щих зарубежные
аналоги для их
внедрения в
Республике Казахстан
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИТ, МОН,
МЭМР
IV
квартал
2008 года
5.1.3.
Провести анализ
мировых тенденций
внедрения современных
научно-обоснованных
подходов к
природопользованию,
включая экологические
методы использования
земельных, водных,
лесных, минеральных и
других ресурсов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
IV
квартал
2008 года
5.1.4.
Разработать
научно-обоснованную
модель повышения
показателя
эффективности
использования
ресурсов для условий
Республики Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ,
МЭМР
30 июля
2009 года
5.1.5.
Разработать меры по
сокращению ввоза
устаревших технологий
и оборудования и
стимулированию
использования
современных технологий
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МООС, МОН,
МЭМР, МСХ
IV
квартал
2009 года
5.1.6.
Провести анализ путей
сокращения в
структуре национальной
экономики доли
предприятий, эксплуа-
тирующих природные
ресурсы, развития
наукоемких природо-
сберегающих
высокотехнологичных
производств
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИТ, МЭБП,
МОН, МСХ
IV
квартал
2009 года

4.5. Мәдениет және ақпарат
4.5.1.
Бұқаралық ақпарат құрал-
дары жұмысында патриоттық
бағыттылық пен кәсiби
мәдениеттi арттыру жөнiн-
де ұсыныстар енгiзу
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
Мәдениет-
минi
2008 жылғы
IV тоқсан
4.6. Бiлiм беру және ғылым
4.6.1.
Елiмiзде хапықаралық
деңгейдегi элиталық оқу
орындарын және студенттер
қалашықтарын (кампустар)
құру жөнiнде ұсыныстар
әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
БҒМ
2007 жылғы
ІІІ тоқсан
4.6.2.
Ғылым мен өндiрiстiң
байланысын iске асырудың
маңызды шарты ретiнде
ұлттық инновациялық
жүйенi қалыптастыру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
ИСМ (жинақ-
тау), БҒМ
2008 жылғы
IV тоқсан
4.6.3.
Отандық ғылыми жетiстiк-
тердi тәжiрибеге енгізу үшін ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
БҒМ
2008 жылғы
IV тоқсан
4.6.4.
Технологиялық институт-
тар, оның iшiнде өңiрлiк
деңгейде, политехникалық
колледждер, кәсiптiк-
техникалық училищелер,
оқу-курстық комбинаттар
жүйесiн дамыту жөнiнде
шаралар кешенiн әзiрлеу
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
БҒМ (жинақ-
тау), ИСМ, ЭМРМ,
облыс-
тардың,
Астана және
Алматы қалаларының әкiмдерi
2008 жылғы
15 қаңтар
5. Орнықты экономикалық прогресс
5.1. Pecурcтaрды пайдалану тиiмділiгiн арттыру
5.1.1.
Өңдеушi сектордың үлесiн
бiртiндеп ұлғайта отырып,
экономиканы құрылымдық
қайта құру мүмкiндiгiне
талдау жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне есеп
ИСМ (жинақ-
тау), ЭМРМ,
ЭБЖМ
2008 жылғы
I тоқсан
5.1.2.
Қазақстан Республикасына
енгiзу үшiн шетел аналог-
тарынан озатын басым
"серпiндi технологиялар-
ды" белгiлеу жөнінде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),ИСМ, БҒМ, ЭМРМ
2008 жылғы
IV тоқсан
5.1.3.
Жер, су, орман, минерал-
дық және өзге де ресурс-
тарды экологиялық пайда-
ланудың әдiстерiн қоса
алғанда, табиғатты пайда-
лануға қазіргі заманғы
ғылыми негiзделген
тәсiлдердi енгiзудің
әлемдiк үрдiстерiне
талдау жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2008 жылғы
IV тоқсан
5.1.4.
Қазақстан Республикасының
жағдайы үшiн ресурстарды
пайдалану тиiмдiлiгiнiң
көрсеткiшiн арттырудың
ғылыми негiзделген модел-
iн әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау), АШМ, ЭMPM
2009 жылғы
30 шiлде
5.1.5.
Ескiрген технологияларды
және жабдықтарды әкелудi
қысқарту және қазiргi
заманғы технологияларды
пайдалануды ынталандыру
жөнiнде шаралар әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
ИСМ (жинақтау),Қоршаған-
ортаминi, БҒМ, ЭМРМ, АШМ
2009 жылғы
IV тоқсан
5.1.6
Ұлттық экономика құрылы-
мында табиғи ресурстарды
пайдаланатын кәсiпорын-
дар үлесiн қысқарту,
ғылымды қажетсiнетiн
табиғатты сақтаушы жоғары
технологиялық өндiрiстер-
дi дамыту жолдарына
талдау жүргізу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне есеп
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
ИСМ, ЭБЖМ, БҒМ, АШМ,
2009 жылғы
IV тоқсан

5.1.7.
Внести предложения по
внедрению систем
обустройства
сельскохозяйственных
земель и ведения
сельского хозяйства,
адаптированных к
природным ландшафтам,
развитию экологически
чистых сельскохозяй-
ственных технологий,
сохранению и
восстановлению
естественного
плодородия почв на
землях сельскохозяйст-
венного назначения
Информация в
МООС
МСХ
(созыв),
АЗР
15 июля
2009 года
5.1.8.
Усилить работу по
предотвращению и
пресечению всех видов
нелегального
использования
природных ресурсов,
борьбы с браконьер-
ством и незаконным
оборотом объектов и
продукции биологичес-
ких ресурсов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ, МВД
30
января,
30 июля
ежегодно
5.1.9.
Внести предложения
по стимулированию
внедрения ресурсосбе-
регающих и безотход-
ных технологий во всех
сферах хозяйственной
деятельности
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИТ, МЭМР,
МСХ
II
квартал
2009 года
5.1.10.
Внести предложения
по законодательному
обеспечению мер
рационального
использования ресурсов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЭМР, МИТ
IV
квартал
2008 года
5.1.11.
Разработать меры по:
модернизации и
развитию экологически
безопасных видов
транспорта и транс-
портных коммуникаций,
топлива, в том числе
неуглеродного;
по переходу к экологи-
чески безопасному
общественному
транспорту как основ-
ному виду передвижения
в крупных городах;
обоснованию развития
экологически
безопасных технологий
строительства и
реконструкции
жилищно-коммунальных
комплексов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МТК, МЭМР,
АДСиЖКХ
30 июля
2009 года
5.2. Внедрение устойчивых и прорывных технологий
5.2.1.
Разработать критерии
отнесения технологий
к категории
"прорывных", опережаю-
щих по своим
показателям как
отечественные, так и
зарубежные аналоги
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН
IV
квартал
2007 года
5.2.2.
Проработать обоснова-
ние прорывных техноло-
гий по направлениям:
"Организация
управления", "Вода с
заданными свойствами",
"Образование",
"Жилье", "Струнный
транспорт", "Энергия",
"Управление
нанотехнологиями"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН,
АДСиЖКХ,
МТК, МЭМР
30 июля
2009 года
5.2.3.
Внести предложения
по внедрению
устойчивых моделей
производства и
потребления
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
МЭМР,
МООС
IV
квартал
2007 года
5.3. Эффективное и рациональное использование
возобновляемых ресурсов и альтернативных
источников энергии
5.3.1
Разработать меры
стимулирования
энергосбережения,
рационального
использования
гидроэнергетических
ресурсов, объектов
солнечной и ветровой
энергетики и других
возобновляемых ресур-
сов и альтернативных
источников энергии
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЭМР, МСХ
III
квартал
2008 год

5.1.7.
Табиғи ландшафтарға
бейімделген ауыл шаруашы-
лығы жерлерiн жайластыру
және ауыл шаруашылығын
жүргiзу жүйелерiн енгiзу,
экологиялық таза ауыл
шаруашылығы технология-
ларын дамыту, ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жерлерде табиғи құнарлы-
лықты сақтау және қайта
қалпына келтiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қоршаған-
ортаминiне ақпарат
АШМ (жинақтау),ЖРА
2009 жылғы
15 шілде
5.1.8.
Табиғи ресурстарды
заңсыз пайдаланудың
барлық түрлерiн, броконьерлiкпен күресу мен oбъектiлердiң және
биологиялық ресурстар
өнiмiнiң заңсыз айналы-
мының алдын алу және
жолын кесу жөнiндегi
жұмысты күшейту
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АШМ, ІІМ
30
қаңтар,
30
шілдеге
жыл сайын
5.1.9
Шаруашылық қызметтiң
барлық саласында pecуpc
үнемдейтiн және қалдықсыз
технологияларды енгiзудi
ынталандыру жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
ИСМ, ЭMPM,
АШМ
2009 жылғы
II тоқсан
5.1.10
Ресурстарды ұтымды
пайдалану шараларын
заңнамалық қамтамасыз
ету жөнiнде ұсыныстар
енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
ЭMPM, ИСМ
2008
жылғы
4 тоқсан
5.1.
11.
Мыналар:
көлiктiң және көлiктiк
коммуникацияның, отынның,
оның iшiнде көмiртектi
емес экологиялық қауiпсiз
түрлерiн жаңғырту және
дамыту;
iрi қалаларда негiзгi
жылжу түрi ретiнде
экологиялық қауiпсiз
қоғамдық көлiкке көшу;
тұрғын үй-коммуналдық
кешендердi салу мен қайта
жаңартудың экологиялық
қауiпсiз технологияларын
дамытуды негiздеу жөнiнде
шаралар әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
ККМ, ЭMPM,
ҚІжТКША
2009
жылғы
30
шілде
5.2. Орнықты және ceрпіндi технологияларды енгiзу
5.2.1.
Өзiнiң көрсеткiштерiмен
отандық та, шетелдiк
аналогтардан озатын
"серпiндiлер" санатына
технологияларды жатқызу
өлшемдерiн әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
есеп
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
БҒМ
2007 жылғы
4 тоқсан
5.2.2.
"Басқаруды ұйымдастыру",
"Қасиетi бар cу", "Бiлiм
беру", "Тұрғын үй", "Сымды көлiк",
"Энергия", "Нанотехноло-
гияларды басқару" атты
бағыттар бойынша серпiндi
технологиялар негiздеме-
сiн пысықтау
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
БҒМ, КІжТКША,
ККМ, ЭМРМ
2009
жылғы
30
шілде
5.2.3.
Өндiрiс пен тұтынудың
орнықты моделiн енгiзу
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
ИСМ, (жинақтау),ЭМРМ,
Қоршаған-
ортаминi
2007
жылғы
4 тоқсан
5.3. Жаңартылатын ресурстар мен балама энергия көздерін
үнемді және ұтымды пайдалану
5.3.1
Энергия үнемдеу, гидро-
энергетикалық ресурстар,
күн және жел энергетика-
сының объектілерiн және
басқа да жаңғыртылатын
ресурстар мен балама
энергия көздерiн ұтымды
пайдалануды ынталандыру
шараларын әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминiне
(жинақтау),
ЭМРМ, АШМ
2008
жылғы
3 тоқсан

5.3.2.
Внести предложения по
переходу администра-
тивных зданий
государственных
учреждений в
Республике Казахстан
на альтернативные
источники энергоснаб-
жения
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЭМР
II
квартал
2008 года
6. Экологическая устойчивость
6.1. Сохранение и восстановление природной среды
6.1.1.
Проводить мониторинг
экологической
устойчивости на
основе индекса
экологической
устойчивости и
разработать меры по
повышению Йельского
индекса экологической
устойчивости для
Республики Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
к 30 июля
ежегодно
6.1.2.
Внести предложения по
внедрению экосистемно-
го подхода в
управлении
природопользованием
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
V
квартал
2009 года
6.1.3.
Разработать
проблемно-ориентиро-
ванную модель системы
мониторинга окружающей
среды с использовани-
ем геоинформационных
технологий
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
II
квартал
2009 года
6.1.4.
Провести анализ
эффективности реализа-
ции международных,
республиканских и
региональных программ
по охране окружающей
среды, направленных
на предупреждение
истощения, загрязнения
земельных и водных
ресурсов и загрязнения
воздушного бассейна
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
30
января,
30 июля
ежегодно
6.1.5.
Обеспечить меры по
снижению антропогенно-
го воздействия на
климат и озоновый
слой Земли в рамках
действующих междуна-
родных договоров
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
30 июля
2009 года
6.1.6.
Осуществлять меры
для сохранения и
устойчивого использо-
вания биологического
разнообразия
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
30 июля
2009 года
6.1.7.
Принимать меры по
сохранению и
восстановлению целост-
ности природных
систем, в том числе
предотвращению их
фрагментации в
процессе хозяйствен-
ной деятельности при
создании гидротехни-
ческих сооружений,
автомобильных и
железных дорог, газо-
и нефтепроводов,
линий электропередачи
и других линейных
сооружений
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МТК, МЭМР
к 30 июля
ежегодно
6.1.8.
Обеспечивать
реализацию проектов по
рекультивации террито-
рий, нарушенных
антропогенной
деятельностью
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
30 июля
2009 года
6.1.9.
Внести предложения
по законодательному
закреплению обязатель-
ного требования
восстановления
естественных
ландшафтов по
завершении жизненного
цикла производствен-
ных объектов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
II
квартал
2008 года
6.1.10.
Осуществлять
мероприятия по
реабилитации зон
экологического
бедствия, полигонов
ракетно-космического и
военно-испытательного
комплексов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС,
МСХ,
МЧС
к 30
января
ежегодно
6.1.11.
Осуществлять
мероприятия по
предупреждению
загрязнения шельфа
Каспийского моря и
прилегающих территорий
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
к 30
января
ежегодно

5.3.2
Қазақстан Республика-
сында мемлекеттiк
мекемелердiң әкiмшiлiк
ғимараттарын энергиямен
жабдықтаудың балама
көздерiне көшiру жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
ЭМРМ
2008
жылғы
2 тоқсан
6. Экологиялық орнықтылық
6.1. Табиғи ортаны сақтау және қалпына келтiру
6.1.1.
Экологиялық орнықтылық
индексi негiзiнде
экологиялық орнықтылық
мониторингiн жүргiзу
және Қазақстан Республи-
касы үшiн экологиялық
орнықтылықтың Йель
индексiн артыру жөнiн-
дегi шараларды әзірлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
30
шілдеге
жыл сайын
6.1.2.
Табиғатты пайдалануды
басқаруда экожүйелiк
тәсiлдi енгiзу жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АШМ
2009
жылғы
4 тоқсан
6.1.3.
Геоақпараттық техноло-
гияларды пайдалана
отырып, қоршаған орта
мониторингi жүйесiнiң
проблемалық-бағдарлы
моделiн әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
II тоқсан
6.1.4
Жер және су ресурстары-
ның тозуының, ластануы-
ның және әуе бассейнiнiң
ластануының алдын алуға
бағытталған қоршаған
ортаны қорғау жөнiндегi
халықаралық, республика-
лық және өңiрлiк бағдар-
ламаларды iске асырудың тиiмдiлiгiне талдау
жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АШМ
30
қаңтарға,
30
шілдеге
жыл сайын
6.1.5.
Қолданыстағы халықаралық
шарттардың шеңберiнде
климатқа және Жердiң
озон қабатына антропо-
гендi әсер етудi азайту
жөнiндегi шараларды
қамтамасыз ету
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
30
шілде
6.1.6.
Биологиялық әртүрлiлiктi
сақтауға және оларды
орнықты пайдалануға
арналған шараларды
жүзеге асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АШМ
2009
жылғы
30
шілде
6.1.7.
Табиғи жүйелердiң тұтас-
тығын сақтау және қалпына
келтiру жөнiндегi шара-
ларды қабылдау, оның
iшiнде гидротехникалық
құрылыстарды, автомобиль
және темiр жолдарын, газ
және мұнай құбырларын,
электр беру желiлерiн
және өзге де желiлiк
құрылыстарды құру кезiн-
дегi шаруашылық қызметi
үдерiсiнде олардың
фрагментациялануының
алдын алу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
ККМ, ЭМРМ
30
шілдеге
жыл сайын
6.1.8.
Антропогендiк қызметпен
бұзылған аумақтарды
қалпына келтiру жөнiндегi
жобаларды iске асыруды
қамтамасыз ету
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
30
шілде
6.1.9.
Өндiрiстiк объектiлердiң
тiршiлiк ету циклi
аяқталғаннан кейiн
табиғи ландшафтарды
толық қалпына келтiрудiң
мiндеттi талабын
заңнамалық бекiту
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2008
жылғы
2 тоқсан
6.1.
10.
Экологиялық зiлзала
аймақтарын, зымыран-
ғарыш полигондарын және
әскери-сынақ кешендерiн
оңалту жөнiндегi
iс-шараларды жүзеге асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi,
АШМ, ТЖМ
30
қаңтарға
жыл сайын
6.1.
11.
Каспий теңiзiнiң қайраны
мен оған жақын аумақтар-
дың ластануының алдын
алу жөнiндегi iс-шара-
ларды жүзеге асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АШМ
30
қаңтарға
жыл сайын

6.2. Формирование системы управления химическими
веществами
6.2.1.
Утвердить и
реализовать
национальный
план Республики
Казахстан по стойким
органическим
загрязнителям
Проект
постановления
Правительства
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ, МИТ
IV
квартал
2009 года
6.2.2.
Провести детальную
инвентаризацию
преднамеренных источ-
ников стойких органи-
ческих загрязнителей
и обеспечить реализа-
цию пилотных проектов
по восстановлению
земель
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
30 июля
2009 года
6.3. Снижение неблагоприятного воздействия
окружающей среды на здоровье населения
6.3.1.
Внести предложения по
гармонизации
санитарно-гигиеничес-
ких нормативов
качества окружающей
среды на территории
населенных пунктов с
международными
стандартами
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЗ,
акимы
областей,
городов
Алматы и
Астана
IV
квартал
2009 года
6.3.2.
Усилить меры по
контролю за состоя-
нием среды жилищ, в
особенности по
радиоактивным
параметрам
Информация в
МООС
МЗ
(созыв),
МООС
15 июля
2009 года
6.4. Предотвращение чрезвычайных экологических
ситуаций и экологического терроризма
6.4.1.
Внести предложения по
обучению населения
правилам поведения,
действиям и способам
защиты при чрезвычай-
ных ситуациях с
негативными экологи-
ческими последствиями
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МЧС
(созыв),
МООС,
акимы
областей,
городов
Алматы и
Астана
IV
квартал
2008 года
6.4.2.
Обеспечить включение
обязательных
экологических разделов
в планы предотвращения
чрезвычайных ситуаций
и преодоления их
последствий
Информация в
МООС
МЧC
(созыв),
акимы
областей,
городов
Алматы и
Астана
к 15
июля
ежегодно
6.4.3.
Совершенствовать
законодательное
регламентирование
установления зон с
особым режимом
хозяйственной
деятельности, зон
экологического
бедствия и кризиса
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
акимы
областей,
городов
Алматы
и Астана
I
квартал,
ежегодно
6.4.4.
Принять меры по
предотвращению
диверсий и
техногенных аварий с
негативными
последствиями для
окружающей среды
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЧС
к 30 июля
ежегодно
6.4.5.
Провести анализ
эффективности мер по
предотвращению
лесостепных пожаров,
промышленного
браконьерства,
незаконных рубок
и заготовки
растительного сырья,
вызывающих уничтожение
природных и аграрных
экосистем, а также
предотвращения ввоза
и распространения
с террористическими
целями видов живых
организмов, вызывающих
нарушения в природных
объектах и системах
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ, МЧС
к 30 июля
ежегодно

6.2. Химиялық заттарды басқару жүйесiн қалыптастыру
6.2.1.
Қазақстан Республикасы-
ның тұрақты органикалық
ластаушылар туралы ұлт-
тық жоспарын бекiту және
iске асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметi
қаулысының
жобасы
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АШМ, ИСМ
2009
жылғы
4 тоқсан
6.2.2.
Тұрақты органикалық
ластаушылардың әдейi
жасалған көздерiне
егжей-тегжейлi түгендеу
жүргiзу және жердi
қалпына келтiру жөнiн-
дегi пилоттық жобаларды
iске асыруды қамтамасыз
ету
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
30
шілде
6.3. Қоршаған ортаның халық денсаулығына терiс әсерiн азайту
6.3.1.
Елдi мекендердiң
аумағында қоршаған орта
сапасының санитарлық-
гигиеналық нормативтерiн
халықаралық стандарт-
тармен үйлестіру жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
ДСМ, облыс-
тардың,
Астана және
Алматы
қалаларының әкiмдерi
2009
жылғы
4 тоқсан
6.3.2.
Тұрғын үй ортасы жай-
күйiн, әсiресе радио-
активтi параметрлер
бойынша бақылау жөнiндегi
шараларды күшейту
Қоршаған-
ортаминіне
ақпарат
ДСМ
(жинақтау),
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
15 шілде
6.4. Төтенше экологиялық жағдайлар мен экологиялық
терроризмнiң алдын алу
6.4.1.
Терiс экологиялық
салдары бар төтенше
жағдайлар кезiнде халық-
ты өзiн-өзi ұстау ереже-
лерiне, сақтану қимылда-
ры мен тәсiлдерiне оқыту
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
ТЖМ
(жинақтау),
Қоршаған-
ортаминi,
облыс-
тардың,
Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
2008
жылғы
4 тоқсан
6.4.2.
Төтенше жағдайлардың
алдын алу және олардың
салдарын жеңу жоспарлары-
на мiндеттi экологиялық
бөлiмдердi енгiзудi
қамтамасыз ету
Қоршаған-
ортаминiне
ақпарат
ТЖМ
(жинақтау),
облыс-
тардың,
Астана және
Алматы
қалаларының әкiмдерi
15
шілдеге
жыл сайын
6.4.3.
Шаруашылық қызметiнiң
ерекше режимi бар
аймақтарды, экологиялық
зiлзала мен дағдарыс
аймақтарын белгiлеудi
заңнамалық регламент-
теудi жетiлдiру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
облыс-
тардың,
Астана және
Алматы
қалаларының
әкiмдерi
1 тоқсан,
жыл сайын
6.4.4.
Қоршаған орта үшiн терiс
салдарлы диверсиялар мен
техногендiк авариялардың
алдын алу жөнiндегi
шараларды қабылдау
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
ТЖМ
30
шілдеге
жыл сайын
6.4.5.
Табиғи және аграрлық
экожүйелердi жоюды
тудыратын орман-дала
өрттерiнiң, өнеркәсiптiк
браконьерлiктiң, өсiмдiк
шикiзатын заңсыз кесу
мен дайындаудың алдын
алу жөнiндегi шаралардың
тиiмдiлiгiне талдау
жүргiзу, сондай-ақ
табиғи объектiлерде және
жүйелерде бұзушылық
тудыратын тiрi организм-
дер түрлерiн террористiк
мақсатта әкелу мен
таратудың алдын алу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
АШМ, ТЖМ
30
шілдеге
жыл сайын

6.5. Контроль за использованием и распространением
генетически измененных организмов, предотвращение
занесения или самостоятельного проникновения
карантинных и чужеродных вредных организмов
6.5.1.
Провести анализ
эффективности
мероприятий по
предотвращению
проникновения на
территорию страны,
выявлению, локализации
и ликвидации очагов
распространения
карантинных и
чужеродных вредных
организмов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
к 30 июля
ежегодно
6.5.2.
Внести предложения по
предотвращению некон-
тролируемого ввоза
генетически измененных
организмов и продуктов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
II
квартал
2008 года
6.6. Экономические инструменты охраны окружающей среды
6.6.1.
Разработать модель
внедрения принципа
"загрязнитель платит"
в целях стимулирования
природоохранных
инвестиций
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
30 июля
2009 года
6.6.2.
Усовершенствовать
методику определения
ставок платы за
эмиссии в окружающую
среду и администра-
тивных штрафов за
нарушение
природоохранного
законодательства
Республики Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
30 июля
2008 года
6.6.3.
Развивать систему
экологического
страхования ущерба
окружающей среде
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
30
января,
30 июля
ежегодно
6.6.4.
Научно обосновать
методы включения в
экономические
показатели полной
стоимости природных
объектов с учетом их
средообразующей функ-
ции, а также стоимости
природоохранных
(экологических) работ
(услуг)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН
30 июля
2009 года
6.6.5.
Внести предложения по
экономическим мерам
стимулирования
повторного
использования и
вторичной переработки
отходов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
IV
квартал
2009 года
6.6.6.
Выработать подходы к
использованию
международных
финансово-экономичес-
ких механизмов в
области охраны
окружающей среды,
предусматриваемые
международными
договорами
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЭБП
30 июля
2009 года
6.6.7.
Внести предложения по
созданию в регионе
Центральной Азии
эколого-экономической
зоны устойчивого
развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИД
IV
квартал
2009 года
6.6.8.
Реализовать на основе
международного опыта
пилотный проект
экономической оценки
и оплаты экосистемных
услуг в Республике
Казахстан
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
IV
квартал
2009 года
6.7. Научное обеспечение охраны окружающей среды

6.5. Генетикалық жағынан өзгерген организмдердiң
пайдаланылуы мен таратылуын бақылау, карантиндiк және бөтен
тектi зиянды организмдердi енгiзудiң немесе оның өз бетiмен
кiруiнiң алдын алу
6.5.1.
Карантиндiк және бөтен
тектi зиянды организм-
дердiң ел аумағына кiруi-
нiң алдын алу, олардың
таралу ошағын анықтау,
оқшаулау және жою
жөнiндегi iс-шаралардың
тиiмдiлiгiне талдау
жүргiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
АШМ
30
шілдеге
жыл сайын
6.5.2.
Генетикалық жағынан
өзгерген организмдердi
және өнiмдердi бақылау-
сыз әкелудiң алдын алу
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
АШМ
2008 жылғы
2-тоқсан
6.6. Қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық құралдары
6.6.1.
Табиғатты қорғау инвести-
цияларын ынталандыру
мақсатында "ластаушы
төлейдi" қағидатын
енгiзу моделiн әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
30 шілде
6.6.2.
Қоршаған ортаға эмиссия
үшiн төлемдер және
Қазақстан Республика-
сының табиғатты қорғау
заңнамасын бұзғаны үшiн
әкiмшiлiк айыппұл
ставкаларын белгiлеу
әдiстемесiн жетiлдiру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
2008
жылғы
30 шілде
6.6.3.
Қоршаған ортаға келтiрiл-
ген залалды экологиялық
сақтандыру жүйесiн дамыту
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
30
қаңтарға,
30
шілдеге
жыл сайын
6.6.4.
Табиғи объектілердiң
орта құру функцияларын,
сондай-ақ табиғатты
қорғау (экологиялық)
жұмыстары (қызметтерi)
құнын ескере отырып,
олардың толық құнын
экономикалық көрсеткiш-
терге қосу әдiстерiн
ғылыми негiздеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
БҒМ
2009
жылғы
30 шілде
6.6.5.
Қалдықтарды қайта пайда-
лану және екiншi қайта
өңдеудi ынталандырудың
экономикалық шаралары
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
4 тоқсан
6.6.6.
Халықаралық шарттармен
көзделген қоршаған
ортаны қорғау саласындағы
халықаралық қаржылық-
экономикалық тетiктердi
пайдалануға тәсiлдер
әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
ЭБЖМ
2009
жылғы
30 шілде
6.6.7.
Орталық Азия өңiрiнде
орнықты дамудың эколо-
гиялық-экономикалық
аймақтарын құру жөнiнде
ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
СІМ
2009
жылғы
4 тоқсан
6.6.8.
Қазақстан Республикасында
экономикалық бағалау
және экожүйе қызметтерiне
ақы төлеудiң пилоттық
жобасын халықаралық
тәжiрибе негiзiнде iске
асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
4 тоқсан
6.7. Қоршаған ортаны қорғауды ғылыми қамтамасыз ету

6.7.1.
Разработать научные
принципы теории
устойчивого развития
в применении к
условиям
Республики Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН
30 июля
2009 года
6.7.2.
Создать научные
основы экосистемного
управления охраной
окружающей среды
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН
30 июля
2009 года
6.7.3.
Подготовить
предложения по
экологическому
районированию на
основе проведения
комплексных натурных
исследований
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН
IV
квартал
2008 года
6.7.4.
Разработать научные
принципы и технологии
использования
возобновляемых
биологических ресурсов
(лесных, водных,
охотничье-промысловых,
лекарственных и др.),
обеспечивающих их
устойчивое
воспроизводство
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ, МЗ
30 июля
2009 года
6.7.5.
Внести предложения
по разработке
эффективных методов
сохранения
биологического
разнообразия
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ
IV
квартал
2009 года
6.7.6.
Провести изучение
связи между
заболеваниями людей и
изменениями качества
окружающей среды
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МЗ, МОН
30 июля
2009 года
6.7.7.
Внести предложения по
проведению анализа
распространения
чужеродных и генети-
чески измененных
видов живых организмов
и методам контроля и
снижения негативных
последствий этих
процессов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МСХ, МОН
IV
квартал
2008 года
6.7.8.
Осуществить научную
поддержку разработки
и развития современных
методов экологического
мониторинга, а также
информационных
технологий в целях
государственного
управления в области
природопользования и
охраны окружающей
среды
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН, МСХ
30 июля
2009 года
7. Политический базис устойчивого развития
7.1. Внутренняя политика
7.1.1.
Внести предложения по
совершенствованию
демократических проце-
дур в общественно-
политической сфере в
целях обеспечения
устойчивого развития
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МЮ
(созыв),
МКИ
Ежегодно
7.2. Внешнеполитические мероприятия
7.2.1.
Обеспечить распростра-
нение информации
об инициативах
Казахстана в сфере
устойчивого развития
через дипломатические
представительства
Республики Казахстан
Информация в
МООС
МИД
(созыв),
МООС
к 15 июля
ежегодно
7.2.2.
Провести
международные форумы
по изучению опыта в
сфере развития
институтов рыночной
экономики стран с
развитой и транзитной
экономикой
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИД
II
квартал
2008 года

6.7.1.
Қазақстан Республикасының
жағдайына қолдануға
орнықты даму теориясының
ғылыми қағидатын әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
БҒМ
2009
жылғы
30 шілде
6.7.2.
Қоршаған ортаны қорғауды
экожүйелiк басқаруға
ғылыми негiз құру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
БҒМ
2009
жылғы
30 шілде
6.7.3.
Кешендi заттық зерттеулер
жүргiзу негiзiнде эколо-
гиялық аудандастыру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
БҒМ
2008
жылғы
4 тоқсан
6.7.4.
Жаңғыртылатын биология-
лық ресурстарды (орман,
cу, аңшылық-кәсiпшiлiк,
дәрiлiк және басқа да),
олардың орнықты өсiмiн
молайтуды қамтамасыз
ететiн, пайдаланудың
ғылыми қағидаттары мен
технологияларын әзiрлеу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
АШМ, ДСМ
2009
жылғы
30 шілде
6.7.5.
Биологиялық алуан түрлi-
лiктi сақтаудың тиiмдi
әдiстерiн әзiрлеу
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
АШМ
2009
жылғы
4 тоқсан
6.7.6.
Адамдар аурулары мен
қоршаған орта сапасының
өзгерiстерi арасындағы
байланысты зерделеудi
жүргізу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
ДСМ, БҒМ
2009
жылғы
30 шілде
6.7.7.
Тiрi организмдердiң
бөтен тектi және генети-
калық өзгерген түрлерiнiң
таралуына талдау жүргiзу
және осы үдерiстердiң
терiс салдарларын бақылау
және төмендету әдiстерi
жөнiнде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
АШМ, БҒМ
2008
жылғы
4 тоқсан
6.7.8.
Экологиялық мониторингтiң
қазiргi заманғы әдiсте-
рiн, сондай-ақ табиғатты
пайдалану және қоршаған
ортаны қорғау саласында
мемлекеттiк басқару мақсатында ақпараттық
технологияларды әзiрлеу-
ге және дамытуға ғылыми
қолдауды жүзеге асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi (жинақтау),
БҒМ, АШМ
2009
жылғы
30 шілде
7. Орнықты дамудың саяси тұғыры
7.1. Iшкi саясат
7.1.1.
Орнықты дамуды қамтамасыз
ету мақсатында қоғамдық-
саяси салада демократия-
лық рәсiмдердi жетiлдiру
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Әділетмині
(жинақтау),
Мәдениет-
мині
жыл сайын
7.2. Iшкi саяси iс-шаралар
7.2.1.
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық өкiлдiгi
арқылы орнықты даму сала-
сында Қазақстанның баста-
малары туралы ақпарат
таратуды қамтамасыз ету
Қоршаған-
ортаминiне
ақпарат
СІМ
(жинақтау),
Қоршаған-
ортаминi
15
шілдеге
жыл сайын
7.2.2.
Дамыған және транзиттік
экономикасы бар елдердiң
нарық экономикасын инсти-
туттарын дамыту саласын-
дағы тәжiрибенi зерделеу
жөнiнде халықаралық
форумдар өткiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
СІМ
2008
жылғы
2 тоқсан

7.2.3.
Внести предложения
по проведению
международной
конференции министров
охраны окружающей
среды в городе Астана
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МИД
IV
квартал
2008 года
7.2.4.
Обеспечить участие
Республики Казахстан
в рабочих и официаль-
ных заседаниях
Комиссии Организации
Объединенных Наций по
устойчивому развитию
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МИД
(созыв),
МООС,
МИТ, МЭМР
к 30 июля
ежегодно
8. Информационная поддержка
8.1.
Обеспечить выпуск
ежегодного статисти-
ческого сборника
"Охрана окружающей
среды и устойчивое
развитие Казахстана"
Статистичес-
кий
сборник
АС
(созыв),
МООС, МЗ,
МСХ, АЗР
Ежегодно
8.2.
Разработать
Интернет-портал
"Казахстан -
устойчивое развитие"
и осуществлять его
функционирование
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
АИС
30 июля
2008 года
8.3.
Подготовить издание
"Белой" книги по
устойчивому развитию
Республики Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН
30 июля
2008 года
8.4.
Внести предложения по
проведению I и II
международной
научно-практической
конференции:
"Устойчивое развитие:
мир, континент,
страна" в городах
Астана и Алматы
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН, МКИ
IV
квартал
2009 года
8.5.
Внести предложения
по проведению ряда
международных круглых
столов по устойчивому
развитию
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
(созыв),
МОН, МЗ,
МТСЗН
IV
квартал
2009 года
8.6.
Внести предложения по
проведению семинаров
по актуальным вопросам
устойчивого развития
в ряде ведущих
мировых университетов
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН
(созыв),
МООС
IV
квартал
2009 года
Расшифровка аббревиатур:
МЗ      - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД     - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИТ     - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МКИ     - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН     - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС    - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МСХ     - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК     - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТСЗН   - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МЭБП    - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
МЭМР    - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики
Казахстан
МЮ      - Министерство юстиции Республики Казахстан
МЧС     - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МВД     - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МО      - Министерство обороны Республики Казахстан
МТС     - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
АЗР     - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными
ресурсами
АИС     - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АС      - Агентство Республики Казахстан по статистике
АДСиЖКХ - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства

7.2.3.
Астана қаласында қоршаған
ортаны қорғау министрле-
рiнiң халықаралық конфе-
ренциясын өткiзу жөнiнде
ұсыныс енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(дамыту),
СІМ
2008
жылғы
4 тоқсан
7.2.4.
Бiрiккен Ұлттар Ұйымы
Комиссиясының орнықты
даму жөнiндегi жұмыс және
ресми отырыстарына Қазақстан Республикасы-
ның қатысуын қамтамасыз
ету
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
СІМ
(жинақтау),
Қоршаған-
ортаминi
ИСМ, ЭМРМ
30
шілдеге
жыл сайын
8. Ақпараттық қолдау
8.1.
"Қазақстанның қоршаған
ортасын қорғау және оның
орнықты дамуы" статисти-
калық жинағының жыл сайын
шығуын қамтамасыз ету
Статистика-лық жинақ
АС
(жинақтау),
Қоршаған-
ортаминi,
ДСМ, АШМ,
ЖРА
жыл сайын
8.2.
"Қазақстан - орнықты даму" Интернет-порталын әзiрлеу және оның жұмысын
жүзеге асыру
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
АБА
2008
жылғы
30 шілде
8.3.
Қазақстан Республикасы-
ның орнықты дамуы жөнiн-
дегi "Ақ" кiтабын шығару-
ды дайындау
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ақпарат
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
БҒМ
2008
жылғы
30 шілде
8.4
Астана және Алматы қала-
ларында: "Орнықты даму:
әлем, континент, ел"
атты I және II халық-
аралық ғылыми-тәжiрибелiк
конференциясын өткізу
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
БҒМ,
Мәдениет-
мині
2009
жылғы
4 тоқсан
8.5
Орнықты даму жөнiнде
бiрқатар халықаралық
дөңгелек үстелдер өткiзу
жөнiнде ұсыныстар енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
Қоршаған-
ортаминi
(жинақтау),
БҒМ, ДСМ,
Еңбекмині
2009
жылғы
4 тоқсан
8.6
Бiрқатар жетекшi әлемдiк
университеттерде орнықты
дамудың өзектi мәселе-
лерi жөнiнде семинарлар
өткiзу жөнiнде ұсыныстар
енгiзу
Қазақстан Республика-
сының Yкiметiне
ұсыныстар
БҒМ,
(шақырылым)
Қоршаған-
ортаминi
2009
жылғы
4 тоқсан
Аббревитуралардың толық жазылуы:
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық Сақтау министрлiгi
СIМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi
Мәдениетминi- Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
БҒМ - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Қоршағанортаминi- Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi
Еңбекминi- Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
ЭMPM - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералды ресурстар министрлiгi
Әдiлетминi- Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
IIМ - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi
Қорғанысминi- Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлiгi
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттiгi
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпарат және байланыс агенттiгi
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi
ҚІжТКША - Қазақстан Республикасы Құрылыс істері және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық агенттігі