Об утверждении Правил ценообразования на товары (работы, услуги), включенные в номенклатуру, установленную Правительством Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 18. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2009 года N 238.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 238 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В соответствии со статьей 5-1 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила ценообразования на товары (работы, услуги), включенные в номенклатуру, установленную Правительством Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 января 2008 года N 18
Правила ценообразования на товары (работы, услуги), включенные
в номенклатуру, установленную Правительством Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ценообразования на товары (работы, услуги), включенные в номенклатуру, установленную Правительством Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" с целью недопущения необоснованного роста цен и определяют порядок ценообразования на товары (работы, услуги), включенные в номенклатуру , установленную Правительством Республики Казахстан.
2. Порядок ценообразования на товары (работы, услуги)
включенные в номенклатуру, установленную
Правительством Республики Казахстан
2. При формировании цен на товары (работы, услуги) включенные в номенклатуру , установленную Правительством Республики Казахстан (далее - товары (работы, услуги)) учитываются затраты, относящиеся к определенному виду деятельности Субъектов рынка, реализующих товары (работы, услуги) (далее - Субъекты рынка) и соответствующие Стандартам бухгалтерского учета.
3. Материальные расходы, включаемые в себестоимость определяются исходя из цен, предусмотренных в подтверждающих документах (договоры, счета-фактуры) и физического объема материальных ресурсов исходя из норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ) и (или) годовых норм материальных ресурсов.
Регулирующий орган может провести анализ применяемых Субъектом товарного рынка норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ) и (или) годовых норм материальных ресурсов путем сравнения с нормами, применяемыми субъектами рынка, оказывающими услуги на соответствующем товарном рынке.

Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 қаңтардағы N 18 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 3 наурыздағы N 238 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 3 наурыздағы N 238 Қаулысымен.
"Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 5-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілеу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 16 қаңтардағы
N 18 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға
енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге)
баға белгілеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бағалардың негізсіз өсуін болдырмау мақсатында "Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілеу тәртібі
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға
енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) (бұдан әрі - тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағаларды қалыптастыру кезінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізетін нарық Субъектілерінің (бұдан әрі - нарық Субъектілері) белгілі бір қызметіне жататын және Бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес келетін шығындар ескеріледі.
3. Өзіндік құнға енгізілетін материалдық шығыстар растаушы құжаттарда (шарттар, шот-фактуралар) көзделген бағаларға және өнімнің (көрсетілетін қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия, материалдық ресурстар шығысының нормаларына сүйене отырып материалдық ресурстардың нақты көлеміне және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына сүйене отырып айқындалады.
Реттеуші орган тауар нарығының Субъектісі қолданатын өнімді (көрсетілетін қызметтерді, тауарларды, жұмыстарды) шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия, материалдық ресурстар нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына тиісті тауар нарығында қызметтер көрсететін нарық субъектілері қолданатын нормалармен салыстыру жолымен талдау жүргізе алады.

4. Средства, направляемые Субъектами рынка на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств включаются в себестоимость при наличии документального технического подтверждения необходимости их проведения и сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет (отдельно по каждому объекту).
5. Выделяемая Субъекту рынка субсидия из средств государственного бюджета учитывается в уменьшение затратной части цен товаров (работ, услуг).
6. Расходы на аудиторские, консалтинговые, маркетинговые услуги и другие услуги, приобретаемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан , включаются в себестоимость товаров (работ, услуг).
7. При определении расходов на оплату труда, которые включаются в себестоимость товаров (работ, услуг), в расчет принимается фактическая численность персонала (административно-управленческого и производственного) и среднемесячная заработная плата, принятая в действующих ценах, с учетом прогнозируемого изменения уровня инфляции. Расходы на оплату труда определяются, с учетом выплат, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан.
8. Амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, включаются в себестоимость товаров (работ, услуг), в целях их направления на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств, и реализацию инвестиционных проектов.
9. В ценах на товары (работы, услуги) учитываются расходы на выплату вознаграждения за заемные средства на реализацию инвестиционного проекта или приобретение основных средств, задействованных в производстве товаров (работ, услуг) (в случае отсутствия инвестиционного проекта), при наличии документального подтверждения необходимости их привлечения, условий финансирования потенциальных поставщиков, услуг и возврата заемных ресурсов.
10. Расходы на охрану природы, плата за использование природных ресурсов, включаемые в себестоимость, определяются в соответствии со ставками, порядком и условиями оплаты, установленными законодательством Республики Казахстан .
11. Расходы на обязательные виды страхования , налоги , сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах периода, включаются в себестоимость и определяются в соответствии со ставками, порядком и условиями оплаты, установленными законодательством Республики Казахстан .

4. Нарық Субъектілерінің негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін ағымдағы және күрделі жөндеу және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына жіберетін қаражаттары оларды жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растауы және жиынтық сметалық есептемелер, объектілік, жергілікті және ресурстық сметалар (әрбір объект бойынша жеке) бар болған кезде өзіндік құнға енгізіледі.
5. Нарық Субъектісіне мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидия тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағаларының шығын бөлігін азайтуға ескеріледі.
6. Аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік қызметтерге және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сатып алынатын басқа да көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстар тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнына енгізіледі.
7. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнына енгізілетін еңбекақы төлеу шығыстарын айқындау кезінде персоналдың (әкімшілік-басқару және өндірістік) нақты саны және инфляция деңгейінің болжамды өзгерісін ескере отырып, қолданыстағы бағаларда қабылданған орташа айлық жалақы есепке алынады. Еңбекақы төлеуге шығыстар Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген төлемдерді ескере отырып айқындалады.
8. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары оларды негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге және инвестициялық жобаларды іске асыруға жұмсау мақсатында тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнына енгізіледі.
9. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларында оларды тарту қажеттілігінің, ықтимал өнім берушілерді, көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру және қарыз ресурстарын қайтару шарттарының құжаттамалық растауы (инвестициялық жоба болмаған жағдайда) болған кезде инвестициялық жобаны іске асыруға немесе тауарларды өндіруге (жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге) іске қосылған негізгі құралдарды сатып алуға қарыз қаражаттары үшін сыйақы төлеуге шығыстар ескеріледі.
10. Өзіндік құнға енгізілетін табиғатты қорғауға жұмсалатын шығыстар, табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін ақы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген төлем ставкаларына, тәртібіне және талаптарына сәйкес айқындалады.
11. Кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлеріне , салықтарға , алымдарға және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының   заңнамасында белгіленген төлем ставкаларына, тәртібіне және талаптарына сәйкес айқындалады.

12. При формировании и изменении цены товаров (работ, услуг) Субъектов рынка не учитываются следующие расходы:
1) сверхнормативные технические и коммерческие потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) штрафы , пени , неустойка и другие виды санкций, наложенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) убытки от хищений;
5) потери от брака;
6) расходы по содержанию не задействованных в производстве обслуживающих хозяйств и участков;
7) расходы на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, в том числе профессионально-технических училищ;
8) расходы на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
9) расходы на погашение ссуд (включая беспроцентные), полученных работниками организаций на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
10) расходы на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, концертов и других);
11) расходы на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, систем энерго- и водоснабжения, осуществление других расходов общего характера), на строительство гаражей;
12) расходы на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;
13) расходы на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала Субъекта рынка;
14) расходы на выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
15) расходы на оплату отпусков работников, обучающихся в организации образования;
16) расходы на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств Субъекта рынка, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профессиональных заболеваний;

12. Нарық Субъектілерінің тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) бағасын қалыптастыру және өзгерту кезінде мынадай шығыстар:
1) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар, тауар-материалдық құндылықтардың, қоймалардағы қорлардың бұзылуы және жетіспеушілігі, басқа да өндірілмейтін шығыстар мен ысыраптар;
2) ластайтын заттардың нормативтен тыс шығарындыларына (тастандыларына) төлемдер;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген тәртіппен салынған айыппұлдар , өсімпұлдар , тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері;
4) ұрлықтан болған залалдар;
5) ақаудан болған ысыраптар;
6) өндіріске тартылмаған қызмет көрсетуші шаруашылықтар мен учаскелерді ұстау жөніндегі шығыстар;
7) денсаулық сақтау, мектепке дейінгі балалар ұйымдарының, оқу орындарының, оның ішінде кәсіптік-техникалық училищелердің объектілерін ұстауға жұмсалатын шығыстар;
8) сауықтыру лагерлерін, мәдениет пен спорт, тұрғын үй қорының объектілерін ұстауға жұмсалатын шығыстар;
9) ұйымның қызметкерлері тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, саяжай үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға алған несиелерді (пайызсыздарды қоса алғанда) өтеуге жұмсалатын шығыстар;
10) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорт іс-шараларын өткізуге (демалыс кештерін, концерттерді және басқаларды өткізу) жұмсалатын шығыстар;
11) саяжай серіктестіктерін абаттандыруға (жолдар, энергиямен және сумен жабдықтау жүйелерін салу, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру), гараждар салуға жұмсалатын шығыстар;
12) өндірістік қажеттілікке байланысты іс-шараларды қоспағанда, оқытатын курстарды, семинарларды, лекцияларды, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым мен өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізуге және ұйымдастыруға, қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға арналған мүшелік жарналарға жұмсалатын шығыстар;
13) нарық Субъектісінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттар мен құрылыстарды, жатақханалар мен қонақ үйлерден орындарды сатып алуға, жалдауға және ұстауға жұмсалатын шығыстар;
14) қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды және басқа да осындай ұқсас жұмыстарды орындауға жұмсалатын шығыстар;
15) білім беру ұйымында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
16) кәсіптік сырқаттарды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, нарық Субъектісінің қаражаты есебінен қызметкерлердің және олардың балаларының емделуіне, демалуына, экскурсияларына арналған жолдамаларға ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;

17) страховые платежи (взносы, уплачиваемые Субъектами рынка по договорам личного и имущественного страхования, заключенных Субъектами рынка в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
18) расходы по оплате дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
19) расходы на оказание всех видов спонсорской помощи;
20) льготы работникам Субъекта рынка (предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам, оплата абонементов для посещения оздоровительных комплексов, занятий в секциях, клубах и другие), кроме предусмотренных законодательством ;
21) расходы на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);
22) расходы на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
23) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
24) расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства: проведением опытно- экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям, организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений и другие;
25) другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производству (поставке) и реализации товаров (работ, услуг) и приводящие к росту цен, а также расходы, не подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами;
26) расходы на премирование и другие формы вознаграждения по итогам работы.
13. При определении уровня прибыли, включаемого в цену товаров (работ, услуг) учитываются средства, необходимые для развития Субъекта рынка.
14. Формирование цен на товары (работы, услуги) осуществляется на основании раздельного учета затрат по каждому виду товаров (работ, услуг). В случае отсутствия у Субъектов рынка раздельного учета затрат по видам товаров (работ, услуг), затраты Субъектов рынка рассчитываются по видам реализуемых товаров (работ, услуг) на основе косвенных методов, предусматривающих определение затрат, относящихся к определенному виду деятельности Субъектов рынка, реализующих товары (работы, услуги) по удельному весу доходов от реализации (объемов производства, затрат на оплату труда производственного персонала) в общих затратах Субъекта рынка.

17) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда, сақтандыру төлемдері (нарық Субъектілері өз қызметкерлерінің пайдасына жасаған жеке және мүлікті сақтандыру шарттары бойынша нарық Субъектілері төлеп отыратын жарналар);
18) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу жөніндегі, оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
19) демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге жұмсалатын шығыстар;
20) заңнамада көзделгеннен басқа, нарық Субъектісінің қызметкерлеріне жеңілдіктер (қызметкерлерге тегін тамақтануды немесе төмендетілген баға бойынша беру, денсаулық тобына абонементтерге, секцияларда, клубтарда айналысуға, протездеуге ақы төлеу және т.б.);
21) мерейтой күндеріне немесе қызметкерлерге ынталандыру түрінде берілетін сыйлықтарды (автомашиналарды, пәтерлерді, ұзақ мерзім пайдаланылатын заттарды және басқа тауарларды, сондай-ақ қызметкерлердің жеке шотындағы пайыздық ставкаларды ұлғайтуды қоса алғанда) сатып алуға жұмсалатын шығыстар;
22) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерлеріндегі балалардың тамақтану құнын өтеуге жұмсалатын шығыстар;
23) ұжымдық шартта айқындалған мақсаттарға кәсіптік одақтарға аударымдар;
24) өндіріс өнертапқыштығына және рационализаторлығына: тәжірибелік-экспериментальдық жұмыстарды жүргізуге, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілер дайындауға және сынақтан өткізуге, өнертабыс пен рационализаторлық бойынша көрмелер, байқаулар, конкурстар және басқа іс-шаралар ұйымдастыруға байланысты шығыстар, авторлық сыйақылар төлемдері және басқалар;
25) тауарларды өндіруге (жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге) (жеткізуге) және өткізуге тікелей жатпайтын және бағалардың өсуіне алып келетін шығыстардың басқа да түрлері, сондай-ақ тиісті негіздеуші материалдармен расталмаған шығыстар;
26) жұмыс қорытындылары бойынша сыйлық беру және сыйақылардың басқа да нысандарына жұмсалатын шығыстар.
13. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасына енгізілетін пайданың деңгейін анықтау кезінде нарық Субъектісін дамыту үшін қажетті қаражат ескеріледі.
14. Тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды қалыптастыру тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша шығындарды бөлек есепке алу негізінде жүзеге асырылады. Нарық Субъектілерінде тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды бөлек есепке алу болмаған жағдайда, нарық Субъектілерінің шығындары тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) нарық Субъектісінің жалпы шығындарындағы сатудан түсетін табыстардың (өндіріс көлемі, өндірістік персоналға еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығындар) үлес салмағы бойынша өткізетін нарық Субъектілерінің белгілі бір қызмет түріне жататын шығындарды айқындауды көздейтін жанама әдістердің негізінде өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша есептеледі.

15. Государственный орган, уполномоченный осуществлять государственное регулирование цен (тарифов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - Регулирующий орган) рассмотрев в течение тридцати календарных дней, до введения в действие новых цен на товары (работы, услуги), обосновывающие материалы, подтверждающие причины повышения, представленные Субъектами рынка вправе мотивированным заключением запретить Субъектам рынка повышать цены на товары (работы, услуги).
16. Регулирующий орган, рассмотрев информацию, представляемую Субъектами рынка об отпускных ценах на товары (работы, услуги) в течение тридцати календарных дней со дня ее получения вправе направить Субъекту рынка мотивированное заключение о снижении указанных цен на товары (работы, услуги) с указанием предельного уровня цены на данные товары
(работы, услуги) превышение которого, не допускается.
3. Ответственность за нарушение порядка ценообразования
17. Субъекты рынка за нарушение настоящих Правил несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан .

15. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағаларды (тарифтерді) мемлекеттік реттеуді жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - Реттеуші орган) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) жаңа бағаларды қолданысқа енгізгенге дейін нарық Субъектілері ұсынған көтеру себептерін растайтын негіздеуші материалдарды отыз күнтізбелік күн ішінде қарап, нарық Субъектілеріне дәлелді қорытындымен тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды көтеруге тыйым салуға құқылы.
16. Реттеуші орган нарық Субъектілері тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) босатылатын бағалар туралы ұсынатын ақпаратты қарап, оны алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде нарық Субъектісіне бағасын асыруға жол берілмейтін осы тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаның шекті деңгейін көрсете отырып, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды төмендету туралы дәлелді қорытындыны жолдауға құқылы.
3. Баға белгілеу тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілік
17. Нарық Субъектілері осы Ережені бұзғаны үшін Қазақстан  Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.