Об утверждении Правил кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2008 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2008 года N 191
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год",  Указом  Президента Республики Казахстан от 25 августа 2007 года N 383 "О Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2007 года N 867 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года N 1223 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2008 год.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 февраля 2008 года N 191
Правила
кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы
на строительство и приобретение жилья на 2008 год
1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2008 год разработаны в соответствии со  статьей 26  Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год",  Указом  Президента Республики Казахстан от 25 августа 2007 года N 383 "О Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2007 года N 867 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года N 1223 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год" и определяют порядок кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья на 2008 год.

Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2008 жылға кредит беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 ақпандағы N 191 Қаулысы.
"2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 25 тамыздағы N 383  Жарлығына , "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 қазандағы N 867  қаулысына , "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1223  қаулысына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2008 жылға кредит беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 26 ақпандағы
N 191 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2008 жылға кредит беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2008 жылға кредит беру ережесі "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  26-бабына , "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 25 тамыздағы N 383 Жарлығына, "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 қазандағы N 867 қаулысына, "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1223 қаулысына сәйкес әзірленді және облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға 2008 жылға кредит беру тәртібін белгілейді.

2. Порядок кредитования областных бюджетов,
бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и
приобретение жилья на 2008 год
2. Местным исполнительным органам областей, городов Астаны и Алматы (далее - заемщики) в течение десяти календарных дней после принятия соответствующими маслихатами решений, предусматривающих в областных бюджетах, бюджетах городов Астаны и Алматы на 2008 год соответствующие поступления, представить указанные решения маслихатов, а также расходы по программе, связанной с выполнением подпункта 15) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года N 1223 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год" в Министерство финансов Республики Казахстан.
3. Министерству финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан после выполнения пункта 2 настоящих Правил предоставить Заемщикам бюджетные кредиты на сумму 16200000000 (шестнадцать миллиардов двести миллионов) тенге (далее - кредиты) посредством заключения кредитных договоров (далее - договоры) согласно  приложению 18  постановления Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года N 1223 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год".
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.07.2008  N 699 .
4. Установить следующие основные условия предоставления кредитов заемщикам:
1) кредиты предоставляются заемщикам в тенге сроком на 3 (три) года по нулевой ставке вознаграждения (интереса) на строительство и приобретение жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы;
2) возврат кредитов производится заемщиками в республиканский бюджет в установленный срок;
3) период освоения кредитов исчисляется с момента перечисления кредитов со счета кредитора и заканчивается 25 декабря 2010 года.
5. Министерству финансов Республики Казахстан, Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить заключение договоров согласно пункта 3 настоящих Правил;
2) обеспечить контроль за целевым использованием и своевременным возвратом кредитов в республиканский бюджет.

2. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға
2008 жылға кредит беру тәртібі
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - қарыз алушылар) тиісті мәслихаттар облыстық, Астана және Алматы қалаларының 2008 жылға арналған бюджеттерінде тиісті түсімдерді, сондай-ақ "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1223 қаулысы 4-тармағының 15) тармақшасын орындауға байланысты бағдарлама бойынша шығыстарды көздейтін шешімдер қабылдағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне мәслихаттардың көрсетілген шешімдерін ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Ереженің 2-тармағы орындалғаннан кейін "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1223 қаулысының 18-қосымшасына сәйкес қарыз алушыларға кредиттік шарттар (бұдан әрі - шарттар) жасасу арқылы 16200000000 (он алты миллиард екі жүз миллион) теңге сомасына бюджеттік кредиттер (бұдан әрі - кредиттер) берсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.07.17.  N 699  Қаулысымен.
4. Қарыз алушыларға кредиттер берудің мынадай негізгі шарттары белгіленсін:
1) қарыз алушыларға кредиттер Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде тұрғын үй салуға және сатып алуға 3 (үш) жыл мерзімге сыйақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша теңгемен беріледі;
2) республикалық бюджетке кредиттерді қайтаруды қарыз алушылар белгіленген мерзімде жүргізеді;
3) кредиттерді игеру кезеңі кредитордың шотынан кредиттер аударылған сәттен бастап есептеледі және 2010 жылғы 25 желтоқсанда аяқталады.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы Ереженің 3-тармағына сәйкес шарттар жасасуды қамтамасыз етсін;
2) кредиттердің мақсатты пайдаланылуын және республикалық бюджетке уақтылы қайтарылуын бақылауды қамтамасыз етсін.