О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года N 650
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса
Статья 1.  Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 5; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 21-22, ст. 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24, 25; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85; 2007 г., N 3, ст. 21; N 4, ст. 28; N 5-6, ст. 37; N 8, ст. 53; N 9, ст. 67; N 12, ст. 88):
статью 914 после слов "или с участием в них," дополнить словами "при соблюдении инициатором (организатором) игр условий проведения азартных игр и (или) пари,".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 136, 139, 140; N 18, ст. 143, 144; N 19, ст. 146, 147; N 20, ст. 152; N 24, ст. 180; Закон Республики Казахстан от 26 мая 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" от 4 июня 2008 года и "Казахстанская правда" от 3 июня 2008 года):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы N 650 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 5-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 3, 21-құжат; N 4, 28-құжат; N 5-6, 37-құжат; N 8, 53-құжат; N 9, 67-құжат; N 12, 88-құжат):
914-бапта "немесе оларға қатысуға байланысты талаптары" деген сөздерден кейін "ойын бастамашысы (ұйымдастырушысы) құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді өткізудің шарттарын сақтаған кезде" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар;N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж, N 1, 4-құжат; N 2, 16-18 құжаттар; N 3, 20-23 құжаттар, N 28, 33-құжаттар, N 5-6, 40-құжат, N 9, 67-құжат, N 10, 69-құжат, N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143,144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжаттар; 2008 жылғы 4 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 3 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 26 мамырдағы Заңы ):

1) статью 338-1:
абзац первый части шестой дополнить словами "либо организация азартных игр и (или) пари, предусматривающих прием ставок в виде иного имущества, кроме денег";
абзац первый части седьмой изложить в следующей редакции:
"7. Несоблюдение организатором игорного бизнеса требований по оборудованию касс и игровых мест казино, а также залов игровых автоматов видеозаписывающими системами, либо нарушения сроков хранения записанной информации или условий фиксации -";
в абзаце первом части девятой слова "об их тестировании и сертификации в соответствии с законодательством" заменить словом "законодательства";
2) дополнить статьей 576-6 следующего содержания:
"Статья 576-6. Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса
1. Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 357-2 (частью первой).
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в сфере игорного бизнеса и его заместители.";
3) в статье 636:
в подпункте 1) части первой:
в абзаце втором после слов "338 (часть первая)," дополнить словами "338-1 (части первая, вторая и десятая),";
в абзаце тридцать пятом после слов "161 (часть четвертая)," дополнить словами "338-1 (части третья, девятая и десятая),";
в части второй цифры "543 - 576-3" заменить цифрами "543 - 576-6".
3. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 14, ст. 102, 105; N 15, ст. 106; N 18, ст. 144; N 20, ст. 152; N 24, ст. 178; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2008 года "О внесении дополнения в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), опубликованный в газетах "Казахстанская правда" от 9 мая 2008 г. и "Официальная газета" от 24 мая 2008 г.; Закон Республики Казахстан от 26 мая 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 4 июня 2008 года и "Казахстанская правда" 3 июня 2008 года):

1) 338-1-бапта:
алтыншы бөліктің бірінші абзацы "не ақшадан басқа, өзге мүлік түрінде ұтыс тігуді көздейтін құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруы" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ойын бизнесін ұйымдастырушының казино кассалары мен ойын орындарын, сондай-ақ ойын автоматтары залдарын бейне жазу жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды орындамауы, не жазылған ақпаратты сақтау мерзімдерін немесе тіркеу шарттарын бұзуы -";
тоғызыншы бөліктің бірінші абзацындағы "заңнамасына сәйкес тестілеу және сертификаттау туралы талаптарды" деген сөздер "заңнамасының талаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 576-6-баппен толықтырылсын:
"576-6-бап. Ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган:
1. Ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган 357-2-бапта (бірінші бөлігі) көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органның басшысы және оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазаға тартуға құқылы.";
3) 636-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасында:
екінші абзацтағы "338 (бірінші бөлігі)" деген сөздерден кейін "338-1 (бірінші, екінші және оныншы бөліктері)," деген сөздермен толықтырылсын;
отыз бесінші абзацтағы "161 (төртінші бөлігі)," деген сөздерден кейін "338-1 (үшінші, тоғызыншы және оныншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "543 - 576-3" деген сандар "543 - 576-6" деген сандармен ауыстырылсын.
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж.,N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж.,N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж.,N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат, N 12, 88-құжат; N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; N 18, 144-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" және 2008 жылғы 24 мамырда "Официальная газета" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндеттер төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 6 мамырдағы Заңы ; 2008 жылғы 4 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 3 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 26 мамырдағы Заңы ):

1) статью 367-2 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) электронная касса тотализатора;
6) электронная касса букмекерской конторы.";
2) статью 367-3 дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания:
"электронная касса тотализатора - 375 месячных расчетных показателей в квартал;
электронная касса букмекерской конторы - 225 месячных расчетных показателей в квартал.".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 17, ст. 136):
приложение к указанному Закону дополнить пунктом 29 следующего содержания:
"29. Государственный орган в сфере игорного бизнеса:
контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса.".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 15):
1) по всему тексту слова "организатором игорного заведения", "организатору игорного заведения", "организатора игорного заведения", "организатор игорного заведения", "Организатор игорного заведения", "организаторами игорных заведений" заменить словами "организатором игорного бизнеса", "организатору игорного бизнеса", "организатора игорного бизнеса", "организатор игорного бизнеса", "Организатор игорного бизнеса", "организаторами игорного бизнеса";
2) в статье 1:
в подпунктах 2) и 7) слова "представителем игорного заведения" заменить словами "организатором игорного бизнеса";
в подпункте 8):
после слов "организатору игорного заведения" дополнить словом "(заявителю)";
слова "(депозита)" исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) игровой автомат - игровое оборудование (механическое, электрическое, электронное или иное техническое оборудование), используемое для проведения азартных игр и (или) пари, выигрыш которого определяется случайным образом устройством, находящимся внутри корпуса такого игрового оборудования, без участия организатора игорного бизнеса или его работников;";
в подпункте 17) слова "наличие выплат и" заменить словом "получение";
дополнить подпунктами 17-1) и 17-2) следующего содержания:
"17-1) заявитель - лицо, обратившееся в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
17-2) ставка - сумма денег, передаваемых участником азартной игры и (или) пари организатору игорного бизнеса и являющихся основным условием участия в азартной игре и (или) пари в соответствии с правилами, установленными организатором игорного бизнеса;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) касса тотализатора или букмекерской конторы - место, где посредством аппаратно-программного комплекса осуществляется прием (учет) ставок и производятся выплаты выигрышей;";

1) 367-2-баптың 4) тармақшасындағы "кассасы" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) тотализатордың электрондық кассасы;
6) букмекер кеңсесінің электрондық кассасы.";
2) 367-3-бап мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"тотализатордың электрондық кассасы - тоқсанына 375 айлық есептік көрсеткіш;
букмекер кеңсесінің электрондық кассасы - тоқсанына 225 айлық есептік көрсеткіш.".
4. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж.,N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат):
көрсетілген Заңға қосымша мынадай мазмұндағы 29-тармақпен толықтырылсын:
"29. Ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік орган:
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы заңнамасының сақталуын бақылау.".
5. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 15-құжат):
1) бүкіл мәтіндегі "ойын мекемесін ұйымдастырушы", "ойын мекемесін ұйымдастырушыға", "ойын мекемесінің ұйымдастырушының", "ойын мекемелерін ұйымдастырушылардың" деген сөздер "ойын бизнесін ұйымдастырушы", "ойын бизнесін ұйымдастырушыға", "ойын бизнесін ұйымдастырушының", "ойын бизнесін ұйымдастырушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-бапта:
2) және 7) тармақшалардағы "ойын мекемесінің өкілімен" деген сөздер "ойын бизнесін ұйымдастырушымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада:
"ойын мекемесін ұйымдастырушыға" деген сөздерден кейін "(өтініш берушіге)" деген сөздермен толықтырылсын;
"(депозитті)" деген сөз алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ойын автоматы - ойын жабдығы корпусының ішінде орналасқан құрылғы ойын бизнесін ұйымдастырушының немесе оның қызметкерінің қатысуынсыз, кездейсоқ жағдайда айқындайтын, құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді өткізу үшін пайдаланылатын ойын жабдығы (механикалық, электрлі, электрондық немесе өзге де техникалық жабдық);";
17) тармақшада "төлемдер мен ұтыстардың болуын" деген сөздер "ұтыстар алуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 17-1) және 17-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) өтініш беруші - Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия беру туралы уәкілетті органға өтінім жасаған тұлға;
17-2) ставка - құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушы ойын бизнесін ұйымдастырушыға беретін және ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген ережеге сәйкес құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысуға негізгі шарт болып табылатын ақша сомасы;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассасы - аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы ставкалар қабылдау (есепке алу) жүзеге асырылатын және ұтыстарды төлеу жүргізілетін орын;";

дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) электронная касса тотализатора или букмекерской конторы - информационная система, посредством которой осуществляется прием (учет) ставок и производятся выплаты выигрышей с использованием информационно-коммуникационных сетей;";
подпункт 20) исключить;
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) выигрыш - имущественная выгода в виде денег или иного имущества, в том числе имущественные права, подлежащие обязательной выплате или передаче участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса;";
3) в пункте 2 статьи 3 слово "денежных" исключить;
4) подпункт 3) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3) организация азартных игр и (или) пари, предусматривающих прием ставок в виде иного имущества, кроме денег.";
5) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан разрабатывает основные направления государственной политики в сфере игорного бизнеса.";
6) подпункты 4) и 6) пункта 1 статьи 8 исключить;
7) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Деятельность в сфере игорного бизнеса осуществляется на основании лицензий, выдаваемых заявителю, на каждое игорное заведение сроком на 10 лет.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Данные о лицензиях вносятся в реестр лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса.
Правила ведения реестра лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса утверждаются уполномоченным органом.";
8) в статье 11:
в пункте 3 после слов "Игорные заведения" дополнить словами "и кассы тотализатора или букмекерской конторы";
9) в статье 12:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Каждый игровой автомат должен соответствовать требованиям, установленным в отношении соответствующего игрового оборудования законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.";
в пункте 4 слова "и (или) выдача" исключить;
в пункте 7 слово "казино" заменить словами "игорных заведений";
в пункте 8 слово "выдачи" заменить словом "выплаты";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, обязан посредством аппаратно-программного комплекса и игорного оборудования осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша.

мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің электрондық кассасы - ақпараттық-коммуникациялық желілерді пайдалану арқылы ставкалар қабылдау (есепке алу) жүзеге асырылатын және ұтыстарды төлеу жүргізілетін ақпараттық жүйе;";
20) тармақша алып тасталсын;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) ұтыс - құмар ойындарды ұйымдастырушы белгілеген ережелерде көзделген құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің нәтижесінде құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің қатысушысына міндетті түрде төлеуге немесе берілуге тиіс ақша немесе өзге де мүлік түріндегі мүліктік пайда, соның ішінде мүліктік құқықтар;";
3-баптың 2-тармағындағы "ақшалай" деген сөз алып тасталсын;
6-баптың 2-тармағындағы 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ақшадан басқа өзге мүлік түрінде ставкаларды қабылдауды көздейтін құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруға тыйым салынады.";
5) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті:
Қазақстан Республикасының Үкіметі ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді.";
8-баптың 1-тармағының 4) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ойын бизнесі саласындағы қызмет өтініш берушіге әрбір ойын мекемесіне 10 жыл мерзімге берілетін лицензиялардың негізінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Лицензиялар туралы деректер ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысуға берілетін лицензиялардың тізіліміне енгізіледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына берілетін лицензиялардың тізілімін жүргізу ережесін уәкілетті орган бекітеді.";
8) 11-бапта:
3-тармақтағы "Ойын мекемелері" деген сөздерден кейін "және тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассалары" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 12-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әрбір ойын автоматы Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасымен тиісті ойын жабдығына қатысты белгіленген міндетті талаптарға сай болуы тиіс";
4-тармақтағы "және (немесе) беруді" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақтағы "казиноның" деген сөз "ойын мекемелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "беру" деген сөз "төлеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы аппараттық-бағдарламалық кешен және ойын жабдықтары арқылы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, оның бірыңғай есебін жүргізуді, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруға және қамтамасыз етуге міндетті.

10. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы самостоятельно определяет события, на исход которых заключается пари.";
в пункте 11 слово "устанавливает" заменить словами "обязан установить";
дополнить пунктом 12 следующего содержания:
"12. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора принимает ставки через соответствующие кассы тотализатора или букмекерской конторы и (или) электронные кассы тотализатора или букмекерской конторы.";
10) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Квалификационные требования, предъявляемые к заявителям
для получения лицензии
1. К заявителям для получения лицензии предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие здания (части здания, строения, сооружения) для осуществления видов деятельности в сфере игорного бизнеса на правах собственности или ином законном основании, соответствующем санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличие игорного оборудования на праве собственности;
3) наличие договоров с физическими или юридическими лицами, получившими в установленном законодательством Республики Казахстан порядке лицензию на осуществление охранной деятельности;
4) наличие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари на государственном и русском языках;
5) наличие образцов и номинаций применяемых легитимационных знаков на государственном и русском языках;
6) наличие у заявителя обеспечения на каждое игорное заведение в виде обязательных резервов, определяемых настоящим Законом (в месячных расчетных показателях, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год) для осуществления следующих видов деятельности в сфере игорного бизнеса:
казино и залов игровых автоматов - в размере 25000;
букмекерских контор - в размере 10000;
тотализаторов - в размере 5000.
2. Для получения каждой лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан заявитель представляет в уполномоченный орган (лицензиару) документы, подтверждающие его соответствие требованиям, установленным настоящим Законом.
3. Перечень и формы документов, подтверждающих соответствие заявителя требованиям, установленным настоящим Законом, утверждается уполномоченным органом.";
11) в статье 14:
в заголовке слова "и банковская гарантия" исключить;
в пункте 1:
после слов "вида деятельности," дополнить словами "на каждое игорное заведение";
слова "(депозита)" исключить;
в пункте 2 слова "и законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности" исключить;
пункт 3 исключить;
в пункте 4:
слова "и банковская гарантия" исключить;
слово "выдаче" заменить словом "выплате";
в пункте 6 слова "на вкладах (депозитах)" заменить словами "по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада,";

10. Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы нәтижесіне бәс тігілетін оқиғаны өздігінше анықтайды.";
11-тармақтағы "орнатады" деген сөз "орнатуға міндетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
"12. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы ставкаларды тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің тиісті кассалары және (немесе) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің электрондық кассалары арқылы қабылдайды.";
10) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Өтініш берушілерге лицензия алу үшін қойылатын біліктілік талаптары
1. Өтініш берушілерге лицензия алу үшін мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) ойын бизнесі саласындағы қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген санитарлық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі ғимараттың (ғимарат, құрылыс, үй-жай бөлігінің) болуы;
2) меншік құқығындағы ойын жабдықтарының болуы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қорғау қызметін жүзеге асыруға лицензия алған жеке және заңды тұлғалармен шарттардың болуы;
4) ойын мекемесі жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың және (немесе) мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірленген ережелерінің болуы;
5) қолданылатын заңдастырылған белгілердің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі үлгілері мен номинацияларының болуы;
6) өтініш берушіде осы Заңда айқындалатын әрбір ойын мекемесі үшін міндетті резервтер (тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткішпен) түрінде ойын бизнесі саласында мынадай қызмет түрлерін іске асыру үшін:
казино және ойын автоматтары залдары үшін - 25000;
букмекер кеңселері үшін - 10000;
тотализаторлар үшін - 5000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде қамтамасыз ету.
2. Өтініш беруші Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына берілетін әрбір лицензияны алу үшін уәкілетті органға (лицензиарға) осы Заңда белгіленген біліктілік талаптарына оның сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынады.
3. Өтініш берушінің осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың түрлері мен нысандарын уәкілетті орган бекітеді.";
11) 14-бапта:
тақырыптағы "және банк кепілдігі" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"қызмет түрі үшін" деген сөздерден кейін "әрбір ойын мекемесіне" деген сөздермен толықтырылсын;
"(депозит)" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақтағы "және Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
"және банк кепілдігі" деген сөздер алып тасталсын;
"беру" деген сөз "төлеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "салымдардағы (депозиттердегі)" деген сөздер "банктік салым шартын жасаған кезде ашылған банктік шоттар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;

12) в статье 15:
в пункте 2 слова "Правила проведения организатором игорного бизнеса азартных игр и (или) пари" заменить словами "Правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари";
в подпункте 2) пункта 3 слова "правила азартной игры и внутренние правила игорного заведения" заменить словами "правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари";
13) дополнить статьями 16-1, 16-2 и 16-3 следующего содержания:
"Статья 16-1. Контроль за соблюдением законодательства Республики
Казахстан в сфере игорного бизнеса
1. Уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса путем осуществления проверок и (или) запроса документов.
2. Организация и порядок проведения проверок осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
3. Проверка проводится на основании решения уполномоченного органа о проведении проверки.
4. Проверки подразделяются на плановые, внеплановые, рейдовые и комплексные.
5. Плановая проверка проводится согласно заранее запланированному плану-графику проведения проверок, утвержденным руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим, с учетом установленных требований законодательства Республики Казахстан.
6. Периодичность плановых проверок составляет один раз в год.
7. Внеплановые проверки проводятся в связи со сложившейся ситуацией, требующей немедленного реагирования на обращения, заявления физических, юридических лиц и (или) в материалах, поступивших из других государственных органов, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки.
8. Рейдовые проверки проводятся путем проверки одновременно деятельности нескольких организаторов игорного бизнеса по вопросам соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса.
9. Комплексная проверка проводится уполномоченным органом совместно с другими государственными органами, осуществляющими государственное регулирование деятельности в сфере игорного бизнеса в пределах своей компетенции.
Статья 16-2. Организация проведения проверки
1. Для проведения проверки руководитель уполномоченного органа, либо лицо, его замещающее выносит акт о назначении проверки, который должен содержать следующие сведения:
1) наименование контролирующего органа, фамилию, имя, отчество, занимаемую должность лица, обладающего полномочием по назначению проверки, и его подпись;

12) 15-бапта:
2-тармақтағы "Ойын бизнесін ұйымдастырушының құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді өткізу ережелері" деген сөздер "Ойын мекемесі жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың және (немесе) бәс тігудің ережелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "құмар ойын ережелерін және ойын мекемесінің ішкі ережелерін" деген сөздер "ойын мекемесі жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындар мен (немесе) бәс тігудің ережелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2 және 16-3-баптармен толықтырылсын:
"16-1-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы
заңнамасының сақталуын бақылау
1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы заңнамасының сақталуын бақылауды тексерістер және (немесе) құжаттарды сұрату арқылы жүзеге асырады.
2. Тексерістерді ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тексеріс уәкілетті органның тексеріс жүргізу туралы шешімінің негізінде жүргізіледі.
4. Тексерістер жоспарлы, жоспардан тыс, рейдтік және кешендік болып бөлінеді.
5. Жоспарлы тексеріс Қазақстан Республикасы заңнамасының белгіленген талаптарын ескере отырып, уәкілетті органның басшысы немесе оны алмастыратын адам бекіткен тексерістер өткізудің алдын ала жоспарланған жоспар-кестесіне сәйкес жүргізіледі.
6. Жоспарлы тексерістердің мерзімділігі жылына бір рет жасалады.
7. Жоспардан тыс тексерістер жеке, заңды тұлғалардың арыздарына, өтініштеріне және (немесе) басқа мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдарға дереу ден қоюды талап ететін қалыптасқан жағдайға байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеріс нәтижесінде анықталған жолсыздықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында өткізіледі.
8. Рейдтік тексерістер бір мезгілде бірнеше ойын бизнесін ұйымдастырушылардың қызметін Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы заңнамасының талаптарын олардың сақтауы мәселелері бойынша тексеру арқылы жүргізіледі.
9. Кешендік тексерісті уәкілетті орган өзінің құзыреті шегінде ойын бизнесі саласындағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын басқа да мемлекеттік органдармен бірлесе жүргізеді.
16-2-бап. Тексеріс жүргізуді ұйымдастыру
1. Тексеріс жүргізу үшін уәкілетті органның басшысы не оны алмастыратын адам мынадай мәліметтері болуға тиіс тексерісті белгілеу туралы акт шығарады:
1) бақылаушы органның атауы, тексерісті белгілеу бойынша өкілеттікке ие болған адамның тегі, аты, әкесінің аты, атқаратын қызметі және оның қолы;

2) дату и регистрационный номер акта о назначении проверки по журналу контролирующего органа;
3) фамилию, имя, отчество должностного лица, осуществляющего проверку;
4) наименование, местонахождение организатора игорного бизнеса и бизнес-идентификационный номер;
5) вид проверки;
6) вопрос проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основание назначения проверки;
9) проверяемый период в случае, если требуется изучение документов организатора игорного бизнеса за определенный временной период.
Форма акта о назначении проверки устанавливается уполномоченным органом.
2. Акт о назначении проверки в обязательном порядке регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Проверка проводится после регистрации акта о назначении проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Срок проведения проверки, указываемый в акте о назначении проверки, устанавливается с учетом поставленных задач и объемов предстоящих работ, но не должен превышать тридцать календарных дней.
В исключительных случаях, при необходимости проведения специальных исследований (испытаний) и экспертизы, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем уполномоченного органа (либо лицом, его замещающим), срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на тридцать календарных дней, при этом должностное лицо уполномоченного органа, проводящее проверку, в течение двадцати четырех часов ставит об этом в известность организатора игорного бизнеса.
В случае продления сроков проверки уполномоченный орган в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в органе по правовой статистике, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
На основании одного акта о назначении проверки может проводиться только одна проверка.
5. Проверка может проводиться только тем должностным лицом (теми должностными лицами) уполномоченного органа, которое указано (которые указаны) в акте о назначении проверки.
Статья 16-3. Порядок проведения проверок
1. Началом проведения проверки считается момент вручения организатору игорного бизнеса акта о назначении проверки.
2. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц уполномоченного органа к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется протокол. Протокол подписывается должностным лицом уполномоченного органа и организатором игорного бизнеса или его представителем.
Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки.

2) бақылаушы органның журналы бойынша тексерісті белгілеу туралы актінің күні және тіркеу нөмірі;
3) тексерісті жүзеге асыратын лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты;
4) ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы, тұрғылықты жері және бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
5) тексеріс түрі;
6) тексерістің мәселесі;
7) тексерісті жүргізу мерзімі;
8) тексерісті белгілеу негіздемесі;
9) ойын бизнесін ұйымдастырушының құжаттарын белгіленген уақыт кезеңінде зерттеу талап етілген жағдайда, тексерілетін кезең.
Тексерісті белгілеу туралы актінің нысанын уәкілетті орган белгілейді.
2. Тексерісті белгілеу туралы акт өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен міндетті түрде тіркеледі.
3. Тексеріс Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тексерісті белгілеу туралы акті тіркелгеннен кейін жүргізіледі.
4. Тексерісті белгілеу туралы актіде көрсетілетін тексерісті жүргізу мерзімі қойылған міндеттер мен алдағы жұмыстардың көлемі есепке алына отырып белгіленеді, бірақ ол отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Ерекше жағдайларда, арнайы зерттеулер (сынақтар) және сараптама жүргізу қажет болған кезде, сондай-ақ тексерістің біршама көлемді болуына байланысты уәкілетті органның басшысы (не оны алмастыратын адам) тексерісті жүргізу мерзімін ұзартуы мүмкін, бірақ отыз күнтізбелік күннен асырмай ұзартуы тиіс, бұл ретте тексеріс жүргізуші уәкілетті органның лауазымды адамы жиырма төрт сағаттың ішінде бұл туралы ойын бизнесін ұйымдастырушыға хабарлайды.
Тексеріс мерзімі ұзартылған жағдайда уәкілетті орган міндетті түрде құқықтық статистика органында тіркеу арқылы тексерісті ұзарту туралы қосымша актіні ресімдейді, онда тексерісті белгілеу туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күні және ұзартудың себебі көрсетіледі.
Тексерісті белгілеу туралы бір актінің негізінде бір ғана тексеріс жүргізілуі мүмкін.
5. Тексерісті белгілеу туралы актіде көрсетілген уәкілетті органның лауазымды адамы (лауазымды адамдары) ғана тексерісті жүргізе алады.
16-3-бап. Тексерістерді жүргізу тәртібі
1. Ойын бизнесін ұйымдастырушыға тексерісті белгілеу туралы актіні тапсырған сәт тексерістің басталғаны болып есептеледі.
2. Тексерісті белгілеу туралы актіні қабылдаудан бас тартқан жағдайда немесе уәкілетті органның лауазымды адамдарының тексеріс жүргізу үшін қажет материалдарды алуына кедергі болған жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға уәкілетті органның лауазымды адамы және ойын бизнесін ұйымдастырушы немесе оның өкілі қол қояды.
Тексерісті белгілеу туралы актіні қабылдаудан бас тарту тексерісті жүргізбеуге негіз бола алмайды.

3. Проверка состоит из следующих этапов:
1) проведение проверки;
2) анализ и обобщение полученных при проведении проверки результатов, формулирование выводов, оформление соответствующих документов;
3) информирование организатора игорного бизнеса о результатах проверки;
4) подведение итогов работы;
5) принятие мер по фактам нарушений, если таковые выявлены.
4. При осуществлении проверок должностные лица обязаны:
1) предъявить организатору игорного бизнеса служебные удостоверения и акт о назначении проверки;
2) выяснить причины и обстоятельства, способствующие нарушению требований законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса, в случае их выявления.
5. Должностные лица во время проведения проверки имеют право запросить любую необходимую информацию и ознакомиться с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки.
При проведении проверок организатор игорного бизнеса по требованию должностных лиц уполномоченного органа предъявляет оригиналы лицензий, а также иные документы, подтверждающие соответствие осуществляемой деятельности требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса.
6. По результатам проверки составляется акт о результатах проверки с указанием:
1) места и даты составления акта;
2) наименования государственного органа, проводившего проверку;
3) реквизитов акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилии, имени, отчества, должности лица (лиц), проводившего проверку;
5) наименования проверяемого организатора игорного бизнеса, фамилии, имени, отчества, должности представителя организатора игорного бизнеса, присутствовавшего при проведении проверки;
6) даты, места и периода проведения проверки;
7) вида проверки;
8) объекта проверки;
9) сведений о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
10) сведений о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан;
11) рекомендаций по устранению выявленных нарушений;
12) сведений об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом организатора игорного бизнеса или его представителя, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписей или отказе от подписей;
13) подписей должностных лиц, проводивших проверку.
Форма акта результата проведения проверок устанавливается уполномоченным органом.
7. При составлении акта о результатах проверки должностное лицо уполномоченного органа обязано указывать только конкретные, обоснованные и документально подтвержденные данные о выявленных нарушениях со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан.

3. Тексеріс мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тексерісті жүргізу;
2) тексерісті жүргізу кезінде алынған нәтижелерді талдау және қорыту, қорытындыларды тұжырымдау, тиісті құжаттарды ресімдеу;
3) ойын бизнесін ұйымдастырушыны тексерістің нәтижелері туралы хабардар ету;
4) жұмыстың қорытындыларын шығару;
5) жолсыздықтар анықталған болса, ол фактілер бойынша шаралар қолдану.
4. Тексерісті жүзеге асыру кезінде лауазымды адамдар:
1) ойын бизнесін ұйымдастырушыға қызметтік куәліктер мен тексерісті белгілеу туралы актіні көрсетуге;
2) Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуға ықпал ететін себептер мен мән-жайларды анықтауға міндетті.
5. Лауазымды адамдар тексеруді жүргізу кезінде кез келген қажетті ақпаратты сұратуға және тексеріс мәніне қатысты құжаттардың түпнұсқаларымен танысуға құқығы бар.
Тексерістерді жүргізу кезінде ойын бизнесін ұйымдастырушы уәкілетті органның лауазымды адамдарының талабы бойынша лицензиялардың түпнұсқаларын, сондай-ақ жүзеге асырылатын қызметтің Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін растайтын өзге де құжаттарды көрсетеді.
6. Тексерістің нәтижелері бойынша мыналар көрсетіле отырып, тексерістің нәтижелері туралы акт жасалады:
1) акті жасалған орны және күні;
2) тексерісті жүргізген мемлекеттік органның атауы;
3) тексерісті белгілеу туралы актінің негізінде жүргізілген тексерістің деректемелері;
4) тексерісті жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты;
5) тексерілуші ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы, тексеріс жүргізу кезінде қатысқан ойын бизнесін ұйымдастырушы өкілінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы;
6) тексеріс жүргізілген күні, орны және кезеңі;
7) тексерістің түрі;
8) тексерістің объектісі;
9) тексерістің нәтижелері туралы, соның ішінде анықталған жолсыздықтар туралы, олардың сипаттары туралы мәліметтер;
10) алдыңғы тексерістер және бұрын анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықты жою жөнінде қабылданған шаралар туралы мәліметтер;
11) анықталған жолсыздықтарды жою жөніндегі ұсынымдар;
12) ойын бизнесін ұйымдастырушының немесе оның өкілінің, сондай-ақ тексеріс жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәліметтер;
13) тексерісті жүргізген лауазымды адамдардың қолдары.
Тексерістерді жүргізудің нәтижелері туралы актінің нысанын уәкілетті орган белгілейді.
7. Тексерістің нәтижелері туралы актіні жасау кезінде уәкілетті органның лауазымды адамы Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне сілтеме жасай отырып, анықталған жолсыздықтар туралы тек нақты, негізделген және құжаттармен расталған деректерді көрсетуге міндетті.

8. Акт о результатах проверки подписывается должностным лицом, производившим проверку, и представителем организатора игорного бизнеса, участвующим в проведении данной проверки, сразу после ее окончания.
При наличии возражений или замечаний по акту о результатах проверки со стороны представителя организатора игорного бизнеса он делает об этом оговорку перед своей подписью и прилагает письменное разъяснение. В случае отказа представителя организатора игорного бизнеса от подписания акта о результатах проверки в акте производится соответствующая запись.
9. Акт о результатах проверки составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр  акта с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у организатора игорного бизнеса, вручается представителю организатора игорного бизнеса, участвующему в проведении проверки, второй экземпляр остается у должностного лица уполномоченного органа, производящего проверку.
10. В случаях выявления в ходе осуществления проверки нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса должностное лицо уполномоченного органа обязан:
1) составить протокол об административном правонарушении в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
2) выдать проверяемому лицу предписание об устранении выявленных нарушений с установлением сроков их устранения;
3) ходатайствовать перед руководителем уполномоченного органа о подаче в суд искового заявления об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса.
11. Предписание об устранении выявленных нарушений по результатам проверки составляется должностным лицом уполномоченного органа, проводившим проверку, в двух экземплярах. Первый выдается представителю организатора игорного бизнеса, участвующему в проверке, второй экземпляр предписания остается в уполномоченном органе.
12. Организатор игорного бизнеса в течение срока, указанного в предписании об устранении выявленных нарушений, обязан устранить нарушения и письменно сообщить об этом в уполномоченный орган.
13. После получения письменного ответа об устранении нарушений или в случае его непредставления в установленный предписанием срок должностным лицом уполномоченного органа осуществляется проверка организатора игорного заведения на предмет исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.
14. Датой завершения проверки считается дата вручения акта о результатах проверки представителю организатора игорного бизнеса, участвующему в проведении данной проверки, не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки.
В случае отказа представителя организатора игорного бизнеса от получения акта о результатах проверки, должностным лицом уполномоченного органа направляется почтовой связью организатору игорного бизнеса акт о результатах проверки заказным письмом с уведомлением. Датой завершения проверки в данном случае, считается дата направления заказного почтового отправления организатору игорного бизнеса акта о результатах проверки.

8. Тексерістің нәтижелері туралы актіге тексерісті жүргізген лауазымды адам және ойын бизнесін ұйымдастырушының осы тексерісті жүргізуге қатысқан өкілі тексеріс аяқталысымен қол қояды.
Тексерістің нәтижелері туралы акті бойынша ойын бизнесін ұйымдастырушының өкілі тарапынан қарсылықтар немесе ескертулер болған жағдайда, ол бұл туралы өзінің қол қоюының алдында ескертеді және жазбаша түсініктемені қоса береді. Ойын бизнесін ұйымдастырушының өкілі тексерістің нәтижелері туралы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіде тиісті жазба жүргізіледі.
9. Тексерістің нәтижелері туралы акті екі данада жасалады. Актінің бірінші данасы ойын бизнесін ұйымдастырушыдағы түпнұсқасы бар құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, қосымшалардың көшірмелерімен ойын бизнесін ұйымдастырушының тексерісті жүргізуге қатысқан өкіліне тапсырылады, екінші данасы тексерісті жүргізген уәкілетті органның лауазымды адамында қалады.
10. Тексерісті жүзеге асыру барысында Қазақстан Республикасының ойын бизнесі саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті органның лауазымды адамы:
1) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауға;
2) тексерілуші адамға жою мерзімін көрсете отырып, анықталған жолсыздықтарды жою туралы нұсқама беруге;
3) уәкілетті орган басшысының алдында Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасында белгіленген талаптардың бұзылуын жою туралы сотқа талапты арыз беру туралы өтініш жасауға міндетті.
11. Тексерістің нәтижелері бойынша анықталған жолсыздықтарды жою туралы нұсқаманы тексеріс жүргізген уәкілетті органның лауазымды адамы екі данада жасайды. Бірінші данасы ойын бизнесін ұйымдастырушының тексеріске қатысқан өкіліне тапсырылады, нұсқаманың екінші данасы уәкілетті органда қалады.
12. Ойын бизнесін ұйымдастырушы анықталған жолсыздықтар туралы нұсқамада көрсетілген мерзім ішінде жолсыздықтарды жоюға және бұл туралы уәкілетті органға жазбаша хабарлауға міндетті.
13. Жолсыздықтарды жою туралы жазбаша жауап алғаннан кейін немесе оны нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда уәкілетті органның лауазымды адамы ойын мекемесін ұйымдастырушыға анықталған жолсыздықтарды жою туралы нұсқаманың орындалу мәніне тексерісті жүзеге асырады.
14. Тексерісті белгілеу туралы актіде көрсетілген тексерістің аяқталу мерзімінен кешіктірмей ойын бизнесін ұйымдастырушының осы тексеріске қатысқан өкіліне тексерістің нәтижелері туралы актіні тапсырған күн тексерістің аяқталған күні болып есептеледі.
Ойын бизнесін ұйымдастырушының өкілі тексерістің нәтижелері туралы актіні алудан бас тартқан жағдайда уәкілетті органның лауазымды адамы почта байланысы арқылы ойын бизнесін ұйымдастырушыға тексерістің нәтижелері туралы актіні хабарламасы бар тапсырысты хатпен жібереді. Осы жағдайда ойын бизнесін ұйымдастырушыға тексерістің нәтижелері туралы актіні тапсырысты почтамен жіберген күн тексерістің аяқталған күні болып есептеледі.

15. Если организатор игорного бизнеса не согласен с актом результата проверки, он вправе обжаловать эти действия в судебном порядке.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного дня со дня его официального опубликования, за исключением пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2009 года.
Президент
Республики Казахстан

15. Егер ойын бизнесін ұйымдастырушы тексеріс нәтижесінің актісімен келіспесе, ол сот тәртібімен осы әрекеттерге шағымдануға құқылы.".
2-бап . Осы Заңның 2009 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағын қоспағанда, осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті