О Стратегическом плане Министерства юстиции Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1202.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства юстиции Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1202
Стратегический план
Министерства юстиции Республики Казахстан
на 2009-2011 годы
Раздел 1. Миссия и Видение
Миссия: Модернизация и обеспечение правовой инфраструктуры для решения задач в повышении конкурентоспособности государства.
Видение: Развитое гражданское общество, обеспеченное эффективной правовой защитой, а также государственными и юридическими услугами в соответствии со стандартами и принципами правового государства.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
1. Повышение качества государственных и юридических услуг, предоставляемых органами юстиции в соответствии с законодательством, повышение правовой культуры граждан.
Одним из показателей деятельности любого органа является качество предоставляемых услуг, которое требует постоянного повышения. Необходимо отметить, что система государственного управления и качество государственных услуг в недостаточной степени прозрачна.
По результатам опроса потребителей проведенного Исследовательским Центром САНДЖ, отмечается, что удовлетворенность качеством государственных услуг из года в год растет. За последние 4 года доля потребителей удовлетворенных качеством услуг выросло в два раза (в 2003 - 28 %, в 2007 - 53 %).
Вместе с тем, указанные данные свидетельствуют все еще о неудовлетворенности почти половины населения качеством государственных услуг, что требует принятия мер по улучшению этих показателей.
Для улучшения качества и доступности услуг, Министерством планируется поэтапное увеличение перечня оказываемых услуг через ЦОНы. Одновременно будет увеличено количество ЦОНов и внедрена система электронного обслуживания населения. С целью создания эффективных механизмов и методов контроля за качеством оказываемых услуг будут внедрены стандарты и регламенты оказания услуг.
Имеется ряд недостатков, связанных с отсутствием эффективного механизма оплаты труда адвокатов, предоставляющих юридическую помощь бесплатно. Поэтому цель Министерства заключается в оптимизации процессов оказания услуг, обеспечении их открытости и доступности, а также в обеспечении реализации прав граждан на получение квалифицированной юридической помощи.
Для достижения поставленной цели Стратегическим планом определено дальнейшее совершенствование законодательства в области адвокатуры и нотариата.
Состояние правовой культуры государства является одним из показателей его правовой системы. Повышение правовой культуры, развитие правового сознания населения являются важными критериями формирования гражданского общества, которые способствуют построению независимого, демократического и правового государства.
Необходимы совместные усилия государства и общества, средств массовой информации. В целях дальнейшего повышения уровня правового сознания и правовой культуры граждан Республики Казахстан Стратегический план предусматривает ряд мероприятий в этом направлении.

Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1202 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1202 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1 бөлім. Миссия және пайымдау
Миссия: Мемлекеттің бәсекеге қабілеттігін арттырудағы міндеттерді шешу үшін құқықтық инфрақұрылымды жаңғырту және қамтамасыз ету.
Пайымдау: Дамыған азаматтық қоғам, қамтамасыз етілген тиімді құқықтық қорғау, сондай-ақ құқықтық мемлекеттің стандарттары мен қағидаттарына сәйкес мемлекеттік және заңгерлік қызметтер.
2 бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау
1. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік және заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру.
Кез келген органның қызметіндегі көрсеткіштердің бірі тұрақты арттыруды талап ететін ұсынылатын қызмет көрсету сапасы болып табылады. Мемлекеттік басқару жүйесі мен мемлекеттік қызмет көрсету сапасы жеткілікті дәрежеде айқын еместігін атап өту қажет.
САНДЖ Зерттеу Орталығының тұтынушыларға жүргізген сауалының нәтижелері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттанушылық жылдан жылға өсіп келе жатқаны байқалады. Соңғы 4 жылда қызмет көрсету сапасына қанағаттанған тұтынушылардың үлесі екі есе өсті (2006 жылы - 28%, 2007 жылы - 53%).
Сонымен бірге, көрсетілген деректер халықтың жартысына жуығы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына әлі де қанағаттанбайтындықтарын айғақтайды. Бұл осы көрсеткіштерді жақсарту шараларын қабылдауды талап етеді.
Қызметтер көрсету сапасы мен қол жетімділікті жақсарту үшін министрлік ХҚО арқылы көрсетілетін қызметтер көрсету тізбесін кезең-кезеңмен ұлғайтуды жоспарлауда. Бір мезгілде ХҚО санын көбейтіп, халыққа электрондық қызмет көрсету жүйесі енгізілетін болады. Көрсетілетін қызметтер сапасын бақылаудың тиімді тетіктері мен әдістерін жасау мақсатында қызмет көрсету стандарттары мен регламенттері енгізілетін болады.
Заңгерлік көмекті тегін көрсететін адвокаттардың еңбегіне ақы төлеудің тиімді тетігінің жоқтығына байланысты бірқатар кемшіліктер бар. Сондықтан министрліктің мақсаты қызмет көрсету үдерістерін оңтайландыруға, олардың ашықтығы мен қол жетімділігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ азаматтардың білікті заң көмегін алуға құқықтарын іске асыруды қамтамасыз етуге келіп саяды.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін Стратегиялық жоспарда адвокатура мен нотариат саласындағы заңнаманы одан әрі жетілдіру айқындалған.
Мемлекеттің құқықтық мәдениетінің жай-күйі оның құқықтық жүйесіндегі көрсеткіштердің бірі болып табылады. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру, құқықтық санасын дамыту тәуелсіз, демократиялық және құқықтық мемлекет құруға ықпал ететін азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызды өлшемі болып табылады.
Мемлекет пен қоғамның, бұқаралық ақпарат құралдарының бірлескен күш-жігері қажет. Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетінің деңгейін одан әрі арттыру мақсатында Стратегиялық жоспарда осы бағытта бірқатар іс-шаралар көзделеді.

2. Совершенствование законодательства, качественная нормотворческая деятельность и правовое обеспечение международного сотрудничества.
Ключевым инструментом реализации государственной политики является нормотворческая деятельность. Основной задачей в сфере законотворчества является качество разрабатываемых законопроектов. При этом это зависит не только от юридической проработанности правоотношений, но и от проработанности социальной, экономической, финансовой составляющей решения вопроса, изучения статистических данных, анализа правоприменительной практики, применения положительного международного опыта и так далее.
В этой связи повышение качества нормотворческой деятельности определено стратегическим направлением. Для повышения качества в Стратегическом плане предусмотрено проведение систематизации действующего законодательства, консультационных и экспертных работ. Министерством будут повышены требования к юридической проработанности разработанных актов, а также своевременному исполнению Плана законопроектных работ.
Идеи, заложенные в Законе Республики Казахстан от 21 мая 2007 года "О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан", ознаменовали собой новый этап правового развития Казахстана, что требует выработки концептуального подхода по разработке новой Государственной программы правового развития.
В этой связи, Стратегическим планом Министерства юстиции предусмотрена разработка нового программного документа правовой политики.
3. Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам.
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам определены следующим стратегическим направлением Министерства, поскольку в данных сферах все еще остаются неразрешенные проблемы, негативно влияющие на ее эффективность.
Несмотря на определенные успехи, достигнутые Республикой Казахстан в сфере реализации уголовно-исполнительной политики, все еще остаются неразрешенные проблемы, негативно влияющие на ее эффективность.
Большинство зданий и сооружений учреждений УИС, построенных в начале-середине прошлого века, а отдельные - в 18 и 19 веках, находятся в ветхом, зачастую аварийном состоянии, не отвечают санитарным, техническим требованиям, а также требованиям международных стандартов.
В неудовлетворительном состоянии находятся инженерные и технические средства охраны, в этой связи не обеспечивается надлежащая безопасность объектов УИС.
Отмечается слабая организация воспитательной работы, обусловленная недостаточно разработанными механизмами индивидуально-воспитательного воздействия.
В целях повышения эффективности деятельности УИС Стратегическим планом предусмотрен ряд мероприятий, направленных на улучшение условий содержания осужденных, а также организация для них общеобразовательного и профессионального обучения.
Кроме того, предусмотрены мероприятия, направленные на социальную адаптацию и ресоциализацию лица, полностью или частично отбывшего наказание, в гражданское общество.

2. Заңнаманы жетілдіру, сапалы нормашығармашылық қызмет және халықаралық ынтымақтастықты құқықтық қамтамасыз ету.
Мемлекеттік саясатты іске асырудың негізгі құралы нормашығармашылық қызмет болып табылады. Заң шығармашылығы саласында негізгі міндет әзірленетін заң жобаларының сапасы болып табылады. Бұл ретте бұл құқық қатынастарының заңгерлік пысықталуына, сондай-ақ әлеуметтік, экономикалық, қаржылық құрастырушы мәселені шешудің пысықталуына ғана емес, статистикалық деректерді зерделеуге, құқық қолдану практикасын талдауға, оң халықаралық тәжірибені қолдануға да байланысты болмақ.
Осыған байланысты нормашығармашылық қызметінің сапасын арттыру стратегиялық бағытпен айқындалды. Сапаны арттыру үшін Стратегиялық жоспарда қолданыстағы заңнаманы жүйелеу, консультациялық және сарапшылық жұмыстарды жүргізу көзделген. Министрлік әзірленген актілердің заңгерлік пысықталуына, сондай-ақ Заң жобалау жұмыстары жоспарының дер кезінде орындалуына талаптарды арттыратын болады.
"Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында бекітілген идеялар Қазақстанның құқықтық дамуының жаңа кезеңін білдіреді. Бұл жаңа Құқықтық дамытудың мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу бойынша тұжырымдамалық амалдар әзірлеуді талап етеді.
Осыған байланысты Әділет министрлігінің Стратегиялық жоспарында құқықтық саясаттың жаңа бағдарламалық құжатын әзірлеу көзделген.
3. Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындастыру осы салада оның тиімділігіне теріс әсер ететін шешілмеген проблемалар әлі де қалып отырғандықтан, министрліктің мынадай стратегиялық бағытымен айқындалған.
Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару саясатын іске асыру саласында белгілі бір табыстарға қол жеткізгеніне қарамастан, әлі де оның тиімділігіне теріс әсер ететін, шешілмеген проблемалар қалып отыр.
Өткен ғасырдың басында-ортасында, ал кейбіреулері 18 және 19 ғасырларда салынған ҚАЖ мекемелерінің көптеген ғимараттары мен құрылыстары тозған, көбінесе авариялық күйде тұр, санитарлық, техникалық талаптарға, сондай-ақ халықаралық стандарттардың талаптарына жауап бермейді.
Инженерлік және техникалық қорғау құралдары қанағаттандырмайды, осыған байланысты ҚАЖ объектілерінің тиісті қауіпсіздігі қамтамасыз етілмеген.
Жеке-тәрбиелік ықпал ету тетіктерінің жеткілікті әзірленбеуінен туындайтын тәрбие жұмыстарының нашар ұйымдастырылуы байқалады.
ҚАЖ қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында Стратегиялық жоспарда сотталғандарды ұстау жағдайларын жақсартуға, сондай-ақ олар үшін жалпы білім беруді және кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға бағытталған бірқатар іс-шаралар көзделген.
Бұдан басқа, жазасын толық немесе ішінара өтеген адамды азаматтық қоғамда әлеуметтік бейімдеуге және қайта әлеуметтендіруге бағытталған іс-шаралар көзделген.

4. Приближение судебно-экспертной системы к международным стандартам.
Проблемы, касательно материально-технического и кадрового обеспечения имеются и в органах судебной экспертизы.
К примеру, укомплектование подразделений ЦСЭ осуществлено не более чем на 50 % от существующей потребности. За 10 лет работы количество выполненных экспертиз увеличилось в 4,7 раза, хотя численность экспертов осталась на прежнем уровне. Количество нарушений процессуальных сроков производства исследований в настоящее время составляет не более 10 %.
Для развития ЦСЭ до состояния, не уступающего уровню передовых зарубежных судебно-экспертных учреждений необходимо расширение взаимодействия с международными учреждениями. Достижение международного признания результатов судебно-экспертных исследований, проведенных в лабораториях ЦСЭ, осуществимо только с получения международной аккредитации по ИСО/МЭК 17025 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий".
Повышение эффективности судебно-экспертной деятельности будет достигнуто путем усиления кадрового потенциала, развития международного сотрудничества, уменьшения количества нарушений процессуальных сроков производства исследований, а также укрепления материально-технической базы судебной экспертизы.
5. Приведение деятельности по обеспечению охраны прав интеллектуальной собственности в соответствии со стандартами Всемирной торговой организации.
Как известно, незаконное использование объектов интеллектуальной собственности негативно влияет на ее развитие, поэтому необходимо дальнейшее повышение уровня охраны прав интеллектуальной собственности. По данным Всемирного экономического форума Республика Казахстан в 2008 году по показателям защиты авторских прав находится на 75 месте. В целях улучшения показателей планируется продвижение в 2009 году на 73 место, в 2010 году - 71 место, в 2011 году - 69 место, в сфере защиты прав промышленной собственности в 2008 году - 72 место, в 2009 году - 72, в 2010 году - 71, в 2011 году - 70 место.
При этом в отчете Глобального индекса конкурентоспособности, опубликованном в 2007 году, данной организацией приводятся цифры о том, что показатель "Количество патентов полученных в год на миллион населения" составил 0,1 (2006 год). Однако по данным Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства этот показатель равен 274,4 (2006 год) охранных документов. Указанные расхождения в статистических показателях свидетельствуют о необходимости сотрудничества с международными организациями, производящими сбор по указанным показателям, для получения наиболее достоверной картины в исследуемой сфере.
С целью формирования в Казахстане благоприятных условий для развития отношений в области интеллектуальной собственности, мероприятия, предусмотренные Стратегическим планом министерства, направлены на повышение эффективности мер по борьбе с контрафактной продукцией, увеличение праворазъяснительной работы, совершенствование законодательства в данной сфере, сотрудничество с международными организациями, а также активизация взаимодействия с правоохранительными органами.

4. Сот-сараптама жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
Материалдық-техникалық және кадрмен қамтамасыз етуге қатысты осындай проблемалар сот сараптамасы органдарында да бар.
Мысалы, ССО бөлімшелерін жинақтау талап етілген қажеттіліктен 50 %-ға төмен жүзеге асырылған. Сарапшылардың саны бұрынғы деңгейде қалса да, 10 жыл жұмыста орындалған сараптамалардың саны 4,7 есеге көбейген. Қазіргі кезде зерттеулер жүргізудің іс жүргізу мерзімдерін бұзу саны 10 % кем емес.
Сот сараптамасы орталығын шетелдік озық сот-сараптама мекемелерінің деңгейінен қалыспайтын күйге дейін дамыту үшін халықаралық мекемелермен өзара іс-қимылды кеңейту қажет. ССО зертханаларында жүргізілген сот-сараптама зерттеулері нәтижелерінің халықаралық тұрғыда мойындалуына қол жеткізу "Сынақ және калибрлі зертханалардың құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" ИСО/МЭК 17025 бойынша халықаралық аккредиттеу алған кезде ғана жүзеге асырылмақ.
Сот-сараптама қызметінің тиімділігін арттыру кадр әлеуетін күшейту, халықаралық ынтымақтастықты дамыту, зерттеулер өндірісі іс жүргізу мерзімдерінің бұзылу сандарын азайту, сондай-ақ сот сараптамасының материалдық-техникалық базасын нығайту жолымен қол жеткізіледі.
5. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарымен сәйкес келтіру.
Зияткерлік меншік объектілерін заңсыз пайдалану оның дамуына теріс әсер ететіні белгілі, сондықтан зияткерлік меншік құқығын қорғау деңгейін одан әрі арттыру қажет.
Дүниежүзілік экономикалық форумның мәліметтері бойынша 2008 жылы Қазақстан Республикасы авторлық құқықты қорғау көрсеткіштері бойынша 75 орынды иеленеді. Көрсеткіштерді жақсарту мақсатында 2009 жылы 73 орынға, 2010 жылы - 71 орынға, 2011 жылы - 69 орынға, өнеркәсіптік меншікті қорғау саласында 2008 жылы - 72 орын, 2009 жылы - 72, 2010 жылы - 71, 2011 жылы - 70 орынға жылжыту жоспарлануда.
Бұл ретте 2007 жылы жарияланған Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексінің есебінде осы ұйым "Миллион адамға шаққанда жылына алынған патенттер саны" бойынша 0,1 (2006 ж.) деген көрсеткішті келтіреді. Алайда Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің мәліметтері бойынша бұл көрсеткіш 274,4 (2006 ж.) қорғау құжатына тең. Статистикалық көрсеткіштердегі бұл айырмашылықтар осы көрсеткіштер бойынша мәліметтер жинайтын халықаралық ұйымдармен байланысты күшейту қажеттілігін көрсетеді, себебі мұның барлығы осы зерттеліп отырған салада нақты көріністі қалыптастыру үшін керек.
Зияткерлік меншік саласындағы қатынастарды дамыту үшін Қазақстанда қолайлы жағдайды қалыптастыру мақсатында министрліктің Стратегиялық жоспарында көзделген іс-шаралар контрафактілі өніммен қарсы күрес шараларының тиімділігін арттыруға, құқықтық түсіндіру жұмыстарын көбейтуге, осы саладағы заңнаманы жетілдіруге, халықаралық ұйымдармен қарым-қатынас жасауға, сондай-ақ құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды жандандыруға бағытталған.

6. Обеспечение свободы вероисповедания и совершенствование взаимодействия государственных органов с религиозными объединениями.
Стабильность религиозной ситуации и сохранение гражданского мира во многом зависят от сохранения межконфессионального согласия. Возникновение новых явлений и проблем в государственно-конфессиональной сфере указывают на необходимость совершенствования действующего законодательства по целому ряду вопросов в данном направлении.
Стратегический план Министерства предусматривает расширение комплекса организационно-правовых и информационно-пропагандистских мер, направленных на гармонизацию межконфессиональных отношений, профилактику проявлений религиозного экстремизма.
Также планируется увеличение количества исследований и анализа религиозных ситуаций, консультационных и аналитических записок, социологических исследований, направленных на выработку практических рекомендаций.
Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи и
показатели результатов деятельности Министерства юстиции
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.05.2009 № 643 .
1. Повышение качества государственных и юридических услуг, предоставляемых органами юстиции в соответствии с законодательством, повышение правовой культуры граждан.
2. Совершенствование законодательства, качественная нормотворческая деятельность и правовое обеспечение международного сотрудничества.
3. Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам.
4. Приближение судебно-экспертной системы к международным стандартам.
5. Приведение деятельности по обеспечению охраны прав интеллектуальной собственности в соответствии со стандартами Всемирной торговой организации.
6. Обеспечение свободы вероисповедания и совершенствование взаимодействия государственных органов с религиозными объединениями.
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратегическое направление 1. Повышение качества государственных и
юридических услуг, предоставляемых органами юстиции в соответствии с
законодательством, повышение правовой культуры граждан.
Цель 1:
Целевой индикатор:
Оптимизация процессов оказания
государственных услуг,
обеспечение их открытости и
доступности.
Удовлетворенность потребителей
качеством и доступностью оказываемых
услуг органами юстиции к 2009 г.
должен быть не ниже 60 %, 2010 г. -
70 % и к 2011 г. - 80 %.
Задачи:
Показатели:

6. Діни сенім бостандығын қамтамасыз ету және мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара іс-қимылын жетілдіру.
Діни ахуалдың тұрақтылығы мен азаматтық әлемді сақтау көбінесе конфессияаралық татулықты сақтауға байланысты. Мемлекеттік-конфессиялық салада жаңа құбылыстар мен проблемалардың туындауы осы бағыттағы бірқатар тұтас мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы жетілдіру қажеттігін көрсетеді.
Министрліктің Стратегиялық жоспары конфессияаралық қатынастарды үйлестіруге, діни экстремизм көріністерінің алдын алуға бағытталған кешенді ұйымдық-құқықтық және ақпараттық-насихаттау шараларды кеңейтуді көздейді.
Сондай-ақ діни ахуалға зерттеулер мен талдау жүргізу, консультациялық және талдау жазбаларының, практикалық ұсынымдарды әзірлеуге бағытталған әлеуметтік зерттеулер санын көбейту жоспарлануда.
3 бөлім. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қызметінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері мен көрсеткіштері
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.06 N 643 Қаулысымен.
1. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік және заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру.
2. Заңнаманы жетілдіру, сапалы нормашығармашылық қызмет және халықаралық ынтымақтастықты құқықтық қамтамасыз ету.
3. Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
4. Сот-сараптама жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
5. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарымен сәйкес келтіру.
6. Діни сенім бостандығын қамтамасыз ету және мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара іс-қимылын жетілдіру.
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007
жылы
(есеп)
2008
жыл
(жоспар)
2009
жыл
2010
жыл
2011
жыл
1 стратегиялық бағыт. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік және заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру
1 Мақсат:
Нысаналы индикатор:
Мемлекеттік қызметтер көрсету үдерістерін оңтайландыру, олардың жариялылығы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету.
Тұтынушылардың әділет органдары көрсететін қызметтер сапасы мен қол жетімділігіне қанағаттануы 2009 жылға қарай 60 %-дан, 2010 ж. - 70 %-дан және 2011 ж. - 80 %-дан кем болмауы тиіс.
Міндеттер:
Көрсеткіштер:

3) сотрудничество с
организациями по международной
аккредитации для приведения
деятельности судебной экспертизы
к международным стандартам.
3) получение сертификата ИСО/МЭК
17025 "Общие требования к
компетентности испытательных и
калибровочных лабораторий"
Ед.
изм.
2007
2008
2009
2010
2011
ед.
1
Стратегическое направление 5. Приведение деятельности по обеспечению
охраны прав интеллектуальной собственности в соответствии со
стандартами Всемирной торговой организации
Цель:
Целевой индикатор:
Формирование в Казахстане
благоприятных условий для
развития интеллектуальной
собственности.
Увеличение количества выданных
охранных документов на объекты
интеллектуальной собственности к
2009 году на 5 %, 2010 году на
10 %, 2011 году на 15 %.
Улучшение показателей по ГИК ВЭФ в
сфере защиты авторских прав в 2008
году - 75 место, в 2009 году - 73, в
2010 году - 71, в 2011 году - 69; в
сфере защиты прав промышленной
собственности в 2008 году - 72
место, в 2009 году - 72, в 2010
году - 71, в 2011 году - 70.
Задачи:
Показатели:

3) сот сараптамасы қызметін халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру үшін халықаралық аккредиттеу жөніндегі ұйымдармен ынтымақтастық.
3) "Сынақ және калибрлі зертханалардың құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" ИСО/МЭК 17025 сертификатын алу
Өлшем бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Бірлік
1
5 стратегиялық бағыт. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету қызметін Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарымен сәйкес келтіру
Мақсат:
Нысаналы индикатор:
Қазақстанда зияткерлік меншікті дамыту үшін қолайлы жағдай қалыптастыру.
Зияткерлік меншік объектілеріне берілетін қорғау құжаттарының санын көбейту 2009 жылы - 5 %, 2010 жылы - 10 %, 2011 жылы - 15 %.
ДЭФ БҚҒ бойынша авторлық құқық саласында көрсеткіштерін жақсарту 2008 жылы - 75 орын, 2009 жылы - 73, 2010 жылы - 71, 2011 жылы - 69;
өнеркәсіптік меншікті қорғау саласында 2008 жылы - 72 орын, 2009 жылы - 72, 2010 жылы - 71, 2011 жылы - 70.
Міндеттер:
Көрсеткіштер:

4) осуществление сотрудничества
по взаимодействию с
международными организациями.
4) активизация контактов с
международными организациями в сфере
интеллектуальной собственности.
Стратегическое направление 6. Обеспечение свободы вероисповедания и
совершенствование взаимодействия государственных органов с
религиозными объединениями
Цель:
Целевой индикатор:
Содействие сохранению
межконфессионального согласия и
развитие условий для обеспечения
реализации прав граждан
Республики Казахстан на свободу
вероисповедания.
удовлетворенность развитием
межконфессионального диалога.
Задачи:
Показатели:

4) халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыру.
4) зияткерлік меншік саласындағы халықаралық ұйымдармен байланысты жандандыру.
6 стратегиялық бағыт. Діни сенім бостандығын қамтамасыз ету және мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара іс-қимылын жетілдіру
Мақсаты:
Нысаналы индикатор:
Қазақстан Республикасы азаматтарының діни сенім бостандығына құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету үшін конфессияаралық татулықты сақтауға және жағдайларды дамытуға жәрдемдесу.
Конфессияаралық сұхбаттың дамуына қанағаттанушылық.
Міндеттер:
Көрсеткіштер:

1) повышение уровня
религиоведческой грамотности
населения;
1) информационно-пропагандистская
работа по повышению религиоведческой
грамотности граждан
Ед.
изм.
2007
2008
2009
2010
2011
чело-
век
10629
15108
18087
39137
39162
2) проведение исследований и
анализа религиозных ситуаций.
2) количество социальных
исследований, мониторингов
религиозной ситуации
Ед.
изм.
2007
2008
2009
2010
2011
меро-
прия-
тия
30
41
22
30
39
Межсекторальное взаимодействие
Наименование задачи
Совместные мероприятия с
заинтересованными органами
По нормотворческому процессу
Разработка проектов
нормативных правовых
актов с позиции
юридической и отраслевой
проработанности
Привлечение к разработке проектов
нормативных правовых актов юридических
служб государственных органов,
отраслевых Научно-исследовательских
институтов, депутатов Парламента, а
также сотрудничество с аппаратами
Палат Парламента
По государственным услугам
Устранение
административных
барьеров в оказании
государственных услуг
путем внедрения
стандартов и регламентов
оказания государственных
услуг
Устранение административных барьеров
путем оптимизации порядка
предоставления государственных услуг
совместно со всеми государственными
органами, оказывающими услуги через ЦОН
По линии Комитета по делам религий
Повышение уровня
религиоведческой
грамотности населения
Формирование информационно-
пропагандистской группы из
представителей МЮ, МОН, МКИ, Духовного
управления мусульман Казахстана и
Национально-культурных центров
По линии Комитета уголовно-исполнительной системы
Обеспечение безопасности
осужденных, персонала и
иных лиц, находящихся на
территории
исправительных
учреждений УИС, в т.ч.
по охране здоровья
1. Проведение совместных учений
Внутренними войсками МВД по отработке
действий личного состава исправительных
учреждений и военнослужащих внутренних
войск, задействованных по их охране на
случай осложнения оперативной
обстановки.
2. Организация взаимообмена оперативной
информацией между оперативными службами
учреждений УИС и оперативными службами
МВД и КНБ о проявлениях религиозного
экстремизма и криминального терроризма,
лицах, причастных к совершению
преступлений экстремистского и
террористического, а также о физических
и юридических лицах осуществляющих
финансирование экстремистской и
террористической деятельности.
3. Прохождение медицинскими работниками
УИС курсов повышения квалификации в
институтах усовершенствования МЗ.
4. Совместно с МЗ проведение ежегодного
мониторинга организации лечебно-
профилактической помощи в соматических
и психиатрической больнице УИС.
5. Совместно с МЗ проведение ежегодного
мониторинга противотуберкулезных
мероприятий в учреждениях УИС.
Обеспечение
общеобразовательного и
профессионального
обучения лиц,
содержащихся в местах
лишения свободы обучения
Организация открытия совместно с
местными исполнительными органами
общеобразовательных и профессиональных
школ в исправительных учреждениях.
По линии Комитета по правам интеллектуальной собственности
Предупреждение и борьба
с контрафактной
продукцией
Проведение совместных мероприятий с
представителями ГП, МВД, АБЭКП.
По вопросам правовой пропаганды
Увеличение охвата
населения информационно-
пропагандистской работой
(мероприятиями) для
повышения правовой
грамотности граждан
республики, в том числе
формирование в обществе
нетерпимого отношения к
коррупции

1) халықтың дінтану сауатының деңгейін арттыру;
1) азаматтардың дінтану сауаттылығын арттыру жөніндегі ақпараттық-насихаттық жұмыстар
Өлшем бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Іс-шара
10629
15108
18087
39137
39162
2) діни ахуалдарға зерттеулер мен талдау жүргізу.
2) әлеуметтік зерттеулер, діни ахуал мониторингтерінің саны
Өлшем бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Іс-шара
30
41
22
30
39
Сектораралық өзара іс-қимыл
Міндеттердің атауы
Мүдделі органдармен бірлескен іс-шаралар
Нормашығармашылық процесі бойынша
Заңгерлік және салалық пысықталу тұрғысында нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу
нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеуге мемлекеттік органдардың заң қызметтерін, салалық Ғылыми-зерттеу институттарын, Парламент депутаттарын тарту, сондай-ақ Парламент Палаталарының аппараттарымен ынтымақтастық
Мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша
Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттары мен регламенттерін енгізу жолымен мемлекеттік қызметтер көрсетуде әкімшілік кедергілерді жою
ХҚКО арқылы қызмет көрсететін барлық мемлекеттік органдармен бірлесіп мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін оңтайландыру жолымен әкімшілік кедергілерді жою
Діни істер комитеті бойынша
Халықтың дінтану сауатының деңгейін арттыру
Әділетмині, БҒМ, МАМ, Қазақстан мұсылмандарының діни басқармасы және Ұлттық-мәдени орталықтар өкілдерінен ақпараттық-насихаттау топтарын қалыптастыру
Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті бойынша
ҚАЖ түзеу мекемелерінің аумағындағы сотталғандардың, қызметкерлердің және өзге де адамдардың қауіпсіздігін, оның ішінде денсаулығын сақтауды қамтамасыз ету
1. ҚР ІІМ ішкі әскерімен түзеу мекемелері жеке құрамының және жедел жағдайдың қиындай түсуі кезінде олардың күзетіне жұмсалатын ішкі әскер әскери қызметшілерінің іс-әрекетін жасау бойынша бірлескен жаттығулар өткізу.
2. ҚАЖ мекемелері жедел қызметтерінің ҚР ІІМ және ҚР ҰҚК жедел қызметтерімен діни экстремизм және криминалды терроризм көріністері, экстремистік және террористік қылмыстарды жасаумен байланысты, сондай-ақ экстремистік және террористік қызметтерді қаржыландыруды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар туралы жедел ақпаратпен өзара алмасуды ұйымдастыру.
3. ҚАЖ медициналық қызметкерлерінің ДСМ-нің жетілдіру институттарында тәжірибелерін арттыру курстарына қатысулары.
4. ДСМ-мен бірлесіп ҚАЖ-дың соматикалық және психиатриялық ауруханаларында емдеу алдын алу көмектерін ұйымдастырудың жыл сайынғы мониторингін өткізу.
5. ДСМ-мен бірлесіп ҚАЖ мекемелерінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың жыл сайынғы мониторингін өткізу.
Бас бостандығынан айыру орындарында ұсталынатын адамдардың жалпы және кәсіптік білім алуларын қамтамасыз ету
Жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып түзеу мекемелерінде жалпы және кәсіптік білім беру мектептерін ашуды ұйымдастыру.
Зияткерлік меншік құқығы комитеті бойынша
Контрафактілік өнімдермен күрес және оның алдын алу
БП, ЭСЖКА, ІІМ өкілдерімен бірлескен шараларды жүргізу
Құқықтық насихат мәселелері бойынша
Республика азаматтарының құқықтық сауаттылығын арттыру үшін халықтың ақпараттық-насихаттық жұмыстармен (іс-шаралармен) қамтылуын ұлғайту, соның ішінде қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы төзбестік көзқарасты қалыптастыру

1. Совместно с МВД, МКИ, ВС, ГП,
Агентством по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью выступления
в СМИ по наиболее актуальным правовым
вопросам, в том числе борьбы с
коррупцией.
2. Совместно с Министерством
образования и науки внедрение правового
просвещения в дошкольных учреждениях, а
также продолжение этой работы в
организациях среднего образования и
высших учебных заведениях республики.
Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства юстиции Республики Казахстан
стратегическим целям государства
Стратегические
направления
и цели
государственного
органа
Стратегические
цели государства,
на реализацию
которых направлена
деятельность
государственного
органа
Наименование
стратегического документа,
нормативного правового акта
Стратегическое направление 1. Повышение качества государственных
и юридических услуг предоставляемых органами юстиции в
соответствии с законодательством, правовой культуры граждан
Цель 1:
Оптимизация
процессов
оказания
государственных
и юридических
услуг,
обеспечение их
открытости и
доступности
Обеспечение качества
и доступности
предоставляемых
государственных
услуг населению.
Дальнейшее развитие
системы оказания
государственных
услуг населению,
основанной на
принципах "одного
окна"
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007
года № 310 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
Послание Главы государства
народу Казахстана от 07
февраля 2008 года "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики".
Цель 2:
Обеспечение
реализации прав
граждан на
получение
квалифицированной
юридической
помощи
Статья 13
Конституции РК
"Каждый имеет право
на получение
квалифицированной
юридической помощи.
В случаях
предусмотренных
законом, юридическая
помощь оказывается
бесплатно"
Конституция Республики
Казахстан
Закон Республики Казахстан
от 18 марта 2002 года "Об
органах юстиции".
Цель 3:
Повышение
правовой культуры
граждан страны
путем увеличения
количества
мероприятий по
правовой
пропаганде
Казахстан
Закон Республики Казахстан
от 18 марта 2002 года "Об
органах юстиции".
Стратегическое направление 2. Совершенствование законодательства,
качественная нормотворческая деятельность и правовое обеспечение
международного сотрудничества
Цель: Повышение
качества
нормотворческой
деятельности
Повышение
эффективности
нормотворческой
деятельности
Закон Республики Казахстан
от 18 марта 2002 года "Об
органах юстиции".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007
года № 310 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2010
года, утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 4 декабря 2001
года № 735.
Концепция по правовой
политике, утвержденная
Указом Президента Республики
Казахстан от 20 сентября
2002 года № 949.
Стратегическое направление 3. Приближение уголовно-исполнительной
системы к международным стандартам
Цель: Повышение
эффективности
деятельности
уголовно-
исполнительной
системы и
приближение его к
международным
стандартам
Дальнейшее развитие
уголовно-
исполнительной
системы
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007
года № 310 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
Стратегическое направление 4. Приближение судебно-экспертной
системы к международным стандартам
Цель: Повышение
эффективности
судебно-
экспертной
деятельности,
приведение
судебной
экспертизы в
соответствие с
международными
стандартами
Дальнейшее развитие
органов судебной
экспертизы
Закон Республики Казахстан

1. ІІМ, ЖС, БП, ЭҚСКА, МАМ-мен бірлесіп аса өзекті құқықтық мәселелер бойынша, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша БАҚ-та сөз сөйлеулер
2. БҒМ-мен бірлесіп мектепке дейінгі мекемелерде құқықтық ағартуды енгізу, сондай-ақ осы жұмысты республиканың орта білім беру ұйымдары мен жоғары оқу орындарында жалғастыру
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның қызметі іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1 стратегиялық бағыт. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік және заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру
1 мақсат:
Мемлекеттік және заңгерлік қызметтер көрсету үдерістерін оңтайландыру, олардың ашықтығы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету
Халыққа ұсынылатын мемлекеттік қызмет көрсетулер сапасы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету.
"Жалғыз терезе" қағидаттарына негізделген халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету жүйесін одан әрі дамыту
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Қазақстан халқына Жолдауы
2 мақсат:
Азаматтардың білікті заң көмегін алуға құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету
ҚР Конституциясының 13-бабы: "Әркімнің білікті заң көмегін алуға құқығы бар. Заңда көзделген реттерде заң көмегі тегін көрсетіледі."
Қазақстан Республикасының Конституциясы "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы
3 мақсат:
Қазақстанды құқықтық насихаттау жөніндегі іс-шаралар санын көбейту жолымен ел азаматтарының құқықтық мәдениетін арттыру
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы
2 стратегиялық бағыт. Заңнаманы жетілдіру, сапалы нормашығармашылық қызмет және халықаралық ынтымақтастықты құқықтық қамтамасыз ету
Мақсат:
Нормашығармашылық қызметінің сапасын арттыру
Нормашығармашылық қызметінің тиімділігін арттыру
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 20 қыркүйектегі N 949 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Құқықтық саясат тұжырымдамасы
3 стратегиялық бағыт. Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсат:
Қылмыстық атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату
Қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамыту
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы
4 стратегиялық бағыт. Сот-сараптама жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсат:
Сот-сараптама қызметінің тиімділігін арттыру, сот сараптамасын халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
Сот сараптамасы органдарын одан әрі дамыту

от 12 ноября 1997 года "О
судебной экспертизе".
Постановление Правительства
Республики Казахстан от 8
февраля 2005 года № 119 "О
Концепции развития
судебно-экспертной системы
Республики Казахстан".
Стратегическое направление 5. Приведение деятельности по
обеспечению охраны прав интеллектуальной собственности в
соответствие со стандартами Всемирной торговой организации
Цель:
Формирование в
Казахстане
благоприятных
условий для
развития
интеллектуальной
собственности
1. Первый приоритет:
Успешная интеграция
Казахстана в мировую
экономику - основа
качественного
прорыва в
экономическом
развитии страны
Послание Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана от 1 марта 2006
года "Казахстан на пороге
нового рывка вперед в своем
развитии".
Стратегическое направление 6. Обеспечение свободы вероисповедания
и совершенствование взаимодействия государственных органов с
религиозными объединениями
Цель: Содействие
сохранению
межконфессиональ-
ного согласия и
развитие условий
для обеспечения
реализации прав
граждан
Республики
Казахстан на
свободу
вероисповедания
Утверждение позиций
Казахстана как
центра
межкультурного и
межконфессионального
согласия в развитии
"диалога
цивилизаций"
Послание Главы государства
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
Раздел 4. Функциональные возможности
Министерства юстиции и возможные риски
В целях совершенствования деятельности Министерства будет:
1) новая организационная структура Министерства, с четким разделением функции и ответственности между структурными подразделениями и ведомствами, областной единый департамент юстиции, где будут объединены все подразделения Министерства и его ведомства;
2) в соответствии с едиными установленными правилами, Министерством введена рейтинговая система оценки деятельности структурных подразделений, ведомств и территориальных органов юстиции;
3) повышен профессиональный уровень работников во всех сферах деятельности Министерства (подготовка, переподготовка и повышение квалификации), созданы благоприятные условия труда, способствующие дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника;
4) проведена работа по анализу направлений деятельности органов юстиции для дальнейшего совершенствования и улучшения их качества;
5) развитие международного сотрудничества в области правового обеспечения.
Риски, которые могут повлиять на достижение целей Министерства юстиции за счет внешних факторов:
1) несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов государственными органами, необходимых для эффективного функционирования системы Министерства юстиции в новых условиях;

"Сот сараптамасы туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының сот сараптамасы жүйесін дамыту тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 8 ақпандағы N 119 қаулысы
5 стратегиялық бағыт. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Дүниежүзілік Сауда Ұйымының стандарттарына сәйкестендіру
Мақсат:
Қазақстанда зияткерлік меншікті дамыту үшін қолайлы жағдай қалыптастыру
1. Бірінші басымдық: Қазақстанның әлемдік экономикаға ойдағыдай кірігуі - елдің экономикалық дамуының сапалық серпілісінің негізі
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
6 стратегиялық бағыт. Діни сенім бостандығын қамтамасыз ету және мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара іс-қимылын жетілдіру
Мақсат:
Қазақстан Республикасы азаматтарының діни сенім бостандығына құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету үшін конфессияаралық татулықты сақтауға және жағдайларды дамытуға жәрдемдесу
"Өркениет сұхбатын" дамытуда мәдениаралық және конфессияаралық келісім орталығы ретінде Қазақстанның ұстанымын бекіту
Мемлекет басшысының 2007 жылғы 28 ақпандағы "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты Қазақстан халқына Жолдауы
4 бөлім. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қауіп-қатерлер
Министрліктің қызметін жетілдіру мақсатында:
1) министрліктің барлық бөлімшелері мен оның ведомстволары біріктірілетін құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволардың, облыстық бірыңғай әділет департаменттерінің арасында функциялар мен жауапкершіліктер айқын бөлінген министрліктің жаңа ұйымдық құрылымы;
2) бірыңғай белгіленген ережелерге сәйкес министрлікте құрылымдық бөлімшелердің, ведомстволар мен аумақтық әділет органдарының қызметін рейтингілік бағалау жүйесі енгізіледі;
3) министрлік қызметінің барлық салаларында қызметкерлердің кәсіби деңгейі арттырылады (даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру), әр қызметкердің қызмет ету тиімділігін одан әрі жетілдіруге ықпал ететін қолайлы еңбек жағдайы жасалады;
4) одан әрі жетілдіру және олардың сапасын жақсарту үшін әділет органдары қызметінің бағыттарын талдау бойынша жұмыстар жүргізіледі;
5) құқықтық қамтамасыз ету саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Сыртқы факторлардың есебінен Әділет министрлігінің мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін қатерлер:
1) мемлекеттік органдардың Әділет министрлігі жүйесінің жаңа жағдайда тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті шешімдер мен тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақытында қабылдамауы;

2) отток квалифицированных специалистов Министерства в организации с более привлекательными условиями (высокая заработная плата, благоприятные условия труда, нормированный рабочий график и т.д.);
3) коррумпированность должностных лиц Министерства, а также иных государственных органов, способных препятствовать нормальному функционированию деятельности Министерства;
4) сбой компьютерной системы, потеря базы данных.
Раздел 5. Нормативные правовые акты
1. Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате".
2. Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года "Об адвокатуре".
3. Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции".
4. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года".
5. Указ Президента Республики Казахстан от 20 сентября 2002 года № 949 "О Концепции по правовой политике Республике Казахстан".
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2006 года № 1243 "Об утверждении Программы развития патентной системы Республики Казахстан на 2007-2011 годы".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2007 года № 673 "Об утверждении Программы дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2007-2009 годы".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2007 года № 1185 "Об утверждении Программы по обеспечению свободы вероисповедания и совершенствованию государственно-конфессиональных отношений в Республике Казахстан на 2007-2009 годы".
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты".
Раздел 6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2009 № 643; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.12.2009 № 2060.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Правовое обеспечение деятельности государства
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства юстиции Республики
Казахстан, комитетов и территориальных органов, защита интересов
государства, в т.ч. оплата услуг международных финансовых институтов,
изготовление бланков лицензий, ЗАГС, свидетельств о регистрации
юридических лиц, повышение квалификации государственных служащих,
обучение государственному и английскому языкам, сопровождение и
эксплуатация информационных систем, системно-техническое обслуживание
вычислительной техники, оплата услуг связи, в т.ч. корпоративная
телекоммуникационная сеть, текущий ремонт зданий, помещений, основных
средств, аренда зданий, помещений и прочие услуги и работы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество
государственных
учреждений
(включая Комитеты)
ед.
21
20
20
20
20
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Обеспечение
деятельности
Министерства
юстиции и его
Комитетов
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

2) министрліктің білікті мамандарының жағдайы аса тартымды ұйымдарға кетуі (жоғары жалақы, қолайлы еңбек жағдайы, нормаланған жұмыс кестесі және т.б.);
3) министрлік қызметінің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіруге ықпал ететін министрліктің, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының сыбайлас жемқорлықтығы;
4) компьютерлік жүйенің істен шығуы, деректер қорының жоғалуы.
5 бөлім. Нормативтік құқықтық актілер
1. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Адвокатура туралы" 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарлығы.
5. "Қазақстан Республикасының Құқықтық саясат тұжырымдамасы" туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 20 қыркүйектегі N 949 Жарлығы.
6. "Қазақстан Республикасының патенттік жүйесін дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы N 1243 қаулысы.
7. "Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 тамыздағы N 673 қаулысы.
8. "Қазақстан Республикасында діни сенім бостандығын қамтамасыз ету мен мемлекеттік-конфессиялық қатынастарды жетілдіру жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 желтоқсандағы N 1185 қаулысы.
9. "Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1297 қаулысы.
6 бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.06 N 643, өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.10 N 2060 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз ету
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің орталық аппаратын, комитеттерді және аумақтық органдарды ұстау, мемлекет мүдделерін қорғау, соның ішінде халықаралық қаржы институттарының қызметтеріне ақы төлеу, АХАЖ лицензиялары бланкілерін дайындау, заңды тұлғаларды тіркеу туралы куәлік, мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру, ақпараттық жүйелерді қамтамасыз ету және пайдалану, есептеу техникасының жүйелі-техникалық қызмет көрсетуі, байланыс қызметінің төлемі, корпоративті телекоммуникациялық желі, ағымдағы ғимараттарды, үй-жайларды, негізгі құралдарды, ғимараттарды жөндеу, ғимараттарды, үй-жайларды жалдау және өзге де қызмет көрсетулер мен жұмыстар.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Мемлекеттік мекемелердің саны (Комитеттерді қоса алғанда)
бірлігі
21
20
20
20
20
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіші
Әділет министрлігі мен оның комитеттерінің қызметін қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

5199678
4875148
6280325
6962159
8158562
Администратор
бюджетных
программ
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Проведение судебных экспертиз
Описание
Проведение судебных экспертиз: производственное (экспертное),
научно-исследовательское, научно-методическое, имеющее целью
обеспечение прав и законных интересов лиц, являющихся участниками
уголовного, гражданского или административного процесса
Стратегическое
направление
Приближение судебно-экспертной системы к международным стандартам
Цель
Повышение эффективности судебно-экспертной деятельности, приведение
судебной экспертизы в соответствие с международными стандартами
Задача
Максимальное обеспечение потребностей правоохранительных органов и
судов в производстве судебных экспертиз при расследовании и
рассмотрении различных категорий дел (уголовные, гражданские,
административные); введение новых видов экспертных исследований,
сотрудничество с организациями по международной аккредитации для
приведения деятельности судебной экспертизы к международным стандартам
Показатели
Наименование показателей
Ед.
изм
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
услуг
Приведение методик
к международным
стандартам.
Проведение обучаю-
щих семинаров,
конференций
ед.
2
12
13
13
8
Увеличение коли-
чества проводимых
судебных экспертиз
ед.

5199678
4875148
6280325
6962159
8158562
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі;
Бюджеттік бағдарлама
Сот сараптамаларын жүргізу
Сипаттама
Сот сараптамаларын жүргізу: өндірістік (сараптама), ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік, қылмыстық, азаматтық немесе әкімшілік процестерге қатысушы болып табылатын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында
Стратегиялық бағыты
Сот-сараптама жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсаты
Сот сараптама қызметінің тиімділігін арттыру, сот сараптамасын халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
Міндеті
Түрлі санаттағы істерді қарау және зерттеу кезінде сот сараптамасы өндірісіндегі құқық қорғау органдары мен соттардың талабын барынша қамтамасыз ету (қылмыстық, азаматтық, әкімшілік); сараптама зерттеулерінің жаңа түрлерін енгізу, сот сараптамасын халықаралық стандарттарға келтіру үшін халықаралық аккредиттеумен ынтымақтастық
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Қызметтер санының көрсеткіштері
Әдістемелерді халықаралық стандарттарға келтіру.
Оқып-үйрететін семинарлар, конференциялар өткізу
бір
2
12
13
13
8
Өткізілген сот сараптамаларының санын арттыру
бір

63807
64000
65000
67500
70000
Показатели
качества
Уменьшение коли-
чества нарушений
процессуальных
сроков производст-
ва исследований
%
10
10
15
10
5
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Введение новых
видов экспертных
исследований
ед.
1
1
3
2
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1430308
1036005
1325209
1394308
1734171
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Содержание осужденных и следственно-арестованных лиц
Описание
Содержание осужденных и следственно-арестованных лиц; оказание им
медицинской помощи; обеспечение безопасности персонала и лиц, содер-
жащихся в исправительных учреждениях и следственных изоляторах,
правопорядка; охрана исправительных учреждений и следственных изоля-
торов; контроль и надзор за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях и следственных изоляторах; разработка и проведение
комплекса воспитательных мероприятий, способствующих исправлению
осужденных; мер, направленных на обеспечение трудозанятости осужденных
Стратегическое
направление
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам
Цель
Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы
и приближение ее к международным стандартам
Задачи
Обеспечение безопасности осужденных, персонала и иных лиц, находящихся
на территории исправительных учреждений; создание эффективной системы
воспитательного воздействия на осужденных, включающей в себя
психолого-педагогическое воздействие; осуществление профессионального
обучения лиц, содержащихся в местах лишения свободы; обеспечение
приобретения лицом, отбывающим уголовное наказание, востребованной
специальности и необходимых по этой специальности практических навыков
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество лиц,
содержащихся в
исправительных
учреждениях и
следственных
изоляторах
чел.

63807
64000
65000
67500
70000
Сапа көрсеткіштері
Өндіріс зерттеулерінің іс-жүргізу мерзімдерінің бұзылу санын азайту
%
10
10
15
10
5
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сараптама зерттеулерінің жаңа түрлерін енгізу
бір
1
1
3
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1430308
1036005
1325209
1394308
1734171
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Сотталған және тергеу-қамауға алынған адамдарды ұстау
Сипаттама
Сотталған және тергеу-қамауындағы адамдарды ұстау; оларға медициналық көмек көрсету; құқықтық қорғау түзеу мекемелері және тергеу изоляторларында ұсталатын қызметкерлер мен адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету; түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларын күзету; түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында ұсталынатын адамдарды бақылау және қадағалау; сотталғандардың түзелуіне себеп болатын тәрбиелеу іс-шараларын әзірлеу және кешенді өткізу; сотталғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар.
Стратегиялық бағыт
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсаты
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындастыру, жазасын толық немесе ішінара өтеген адамды азаматтық қоғамға әлеуметтік бейімдеу және қайта әлеуметтендіру
Міндеттері
Түзеу мекемелерінің аумағындағы сотталғандардың, қызметшілердің және өзге де адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету; психологиялық-педагогикалық әсер етуді қамтитын сотталғандарға тәрбиелік әсер етудің тиімді жүйесін құру; бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын адамдарды кәсіби оқытуды жүзеге асыру; қылмыстық жазаны өтеп жатқан адамдардың талап етілетін мамандықтарды меңгеруін және осы мамандық бойынша қажетті практикалық дағдыларды игеруін қамтамасыз ету
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлш. бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында ұсталатын адамдардың саны
адам

29537313
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Строительство и реконструкция объектов уголовно-исполнительной системы
Описание
Строительство и реконструкция учреждения ЛА-155/12 под ИК строгого
режима в пос. Заречный Алматинской области, реконструкция
производственной базы ТОО "Лейла" под женскую исправительную колонию
в г. Атырау, реконструкция и расширение следственного изолятора в
городе Алматы
Стратегическое
направление
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам
Цель
Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы
и приближение ее к международным стандартам, социальная адаптация и
ресоциализация лица, полностью или частично отбывшего наказание, в
гражданское общество
Задачи
Переход к покамерному содержанию осужденных в местах лишения свободы
путем строительства новых и капитального ремонта действующих
учреждений УИС
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество объек-
тов, строящихся и
реконструируемых,
продолжающихся
ед
5
4
0
Количество завер-
шаемых объектов
ед
0
2
3
Показатели
качества
Строительство и
реконструкция
объектов уголовно-
исполнительной
системы согласно
строительных
норм и правил
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Увеличение площади
учреждений, приб-
лиженных к между-
народным стандар-
там, для покамер-
ного содержания
осужденных
кв. м.
25060
70060
16420
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2617400
3705420
1918445
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Оказание юридической помощи адвокатами
Описание
Организация оплаты труда адвокатов за оказание бесплатной юридической
помощи в случаях, предусмотренных законом
Стратегическое
направление
Повышение качества государственных и юридических услуг,
предоставляемых органами юстиции в соответствии с законодательством,
повышение правовой культуры граждан
Цель
Обеспечение реализации прав граждан на получение квалифицированной
юридической помощи
Задачи
Расширение возможности бесплатного получения социально незащищенными
категориями населения юридической помощи, оказываемой адвокатами
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Прогнозируемое
число граждан,
которым необходима
бесплатная юриди-
ческая помощь в
предусмотренных
законом случаях
чело-
век

29537313
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және қайта құру
Сипаттама
Алматы облысының Заречный кентіндегі қатаң режимдегі түзеу мекемесін салу және қайта құру, Атырау қ. "Лейла" ЖШС өндірістік базасын әйелдерге арналған түзеу колониясы етіп қайта құру, Алматы қаласында тергеу изоляторын қайта құру және кеңейту
Стратегиялық бағыт
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсаты
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындастыру, жазасын толық немесе ішінара өтеген адамды азаматтық қоғамға әлеуметтік бейімдеу және қайта әлеуметтендіру
Міндеттері
Бас бостандығынан айыру орындарындағы сотталғандарды жаңа құрылыс салу және жұмыс істеп тұрған Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті мекемелерін күрделі жөндеу арқылы камера бойынша ұстауға өту
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Салынып жатқан және қайта құрылатын, жалғасатын объектілердің саны
бірлік
5
4
0
Аяқталған объектілердің саны
бірлік
0
2
3
Сапа көрсеткіші
Құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін және қайта құру
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Сотталғандарды камера бойынша ұстау үшін халықаралық стандарттарға жақындатылған мекемелердің алаңын ұлғайту
ш.м.
25060
70060
16420
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2617400
3705420
1918445
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Адвокаттардың заң көмегін көрсетуі
Сипаттама
Заңда көзделген жағдайларда ақысыз заң көмегін көрсеткені үшін адвокаттарға еңбекақы төлеуді ұйымдастыру
Стратегиялық бағыт
Заңнамаға сәйкес әділет органдары көрсететін мемлекеттік және заң қызметтерінің сапасын жоғарылату
Мақсаты
Азаматтардың білікті заң көмегін алу құқығын іске асыруды қамтамасыз ету
Міндеттері
Халықтың әлеуметтік қорғалмаған санаттарының адвокаттар көрсететін заң көмегін ақысыз алу мүмкіндігін кеңейту
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Заңда көзделген жағдайларда ақысыз заң көмегі қажет азаматтардың болжамды саны
адам

39000
32000
32000
32000
32000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Обеспечение реа-
лизации конститу-
ционного права
граждан на получе-
ние бесплатной
юридической помощи
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
130000
146245
241543
130000
130000
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Разработка и экспертиза нормативных правовых актов, проектов
международных договоров
Описание
Проведение консультационных и экспертных работ, систематизация
законодательства, экспертиза нормативных правовых актов, обеспечение
государственных органов базой данных нормативных правовых актов
Республики Казахстан, ведение Государственного реестра нормативных
правовых актов Республики Казахстан, обеспечение выпуска собрания актов
Стратегическое
направление
Совершенствование законодательства, качественная нормотворческая
деятельность и правовое обеспечение международного сотрудничества
Цель
Повышение качества нормотворческой деятельности
Задачи
Проведение юридической экспертизы проектов НПА на соответствие
Конституции и другим законодательным актам, в том числе проведение
антикоррупционной экспертизы, разработка законопроектов с позиции
юридической проработанности
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества

39000
32000
32000
32000
32000
Сапа көрсеткіші
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ақысыз заң көмегін алуға азаматтардың конституциялық құқығын іске асыруды қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
130 000
146245
241543
130000
130000
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Нормативтік құқықтық актілердің, халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеу және сараптау
Сипаттама
Консультациялық және сараптамалық жұмыстарды жүргізу, заңнаманы жүйелеу, нормативтік құқықтық актілердің сараптамасы, мемлекеттік органдарды Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің деректер базасымен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу, актілер жинағын шығаруды қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
Заңнаманы жаңарту, сапалы норма шығару қызметімен халықаралық ынтымақтастықты құқықтық қамтамасыз ету
Мақсаты
Норма шығару қызметінің сапасын арттыру
Міндеттері
НҚА жобаларын Конституцияға және басқа заңнамалық актілерге сәйкестігіне заң сараптамасын, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптаманы жүргізу, заң жобаларын заңдық орындалған нысанда әзірлеу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлш. бірл
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері

2) снижение
обоснованных
поправок и
замечаний
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Своевременное
исполнение Плана
законопроектных
работ
Правительства
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1055712
1295658
1114692
1114692
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Охрана прав интеллектуальной собственности
Описание
Проведение экспертиз заявок на выдачу охранных документов на объекты
интеллектуальной собственности, выдача свидетельств на объекты
авторского права и смежных прав, охранных документов на объекты
промышленной собственности, селекционные достижения, топологии
интегральных микросхем; проведение мероприятий по профилактике и
разъяснению законодательства в сфере интеллектуальной собственности,
в т.ч. изготовление и трансляция роликов, оформление зала
Стратегическое
направление
Приведение деятельности по обеспечению охраны прав интеллектуальной
собственности в соответствии со стандартами Всемирной торговой
организации
Цель
Формирование в Казахстане благоприятных условий для развития
интеллектуальной собственности
Задачи
Организация мероприятий направленных на предупреждение, борьбу с
контрафактной продукцией и защиты объектов интеллектуальной
собственности
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
1) прогнозируемое
количество меро-
приятий по профи-
лактике и разъяс-
нению законода-
тельства в сфере
интеллектуальной
собственности
(семинары,
конкурсы)
ед.
5
5
5
5
2) прогнозируемое
количество профи-
лактических меро-
приятий по выяв-
лению контра-
фактной продукции
ед.
2
2
2
2
3) перевод
документов на
английский и
государственный
языки
кол-во
страниц

2) негізделген түзетулер мен ескертулердің төмендеуі
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Үкіметтің заң жобалау жұмыстары жобасын уақтылы орындау
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1055712
1295658
1114692
1114692
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Зияткерлік меншік құқығын қорғау
Сипаттама
Зияткерлік меншік объектілеріне күзет құжаттарына беруге сараптама жүргізу, авторлық құқық пен сабақтас құқықтар объектілеріне куәліктер, өндірістік меншік объектілеріне күзет құжаттарын беру, селекциялық жетістіктер, интегралдық микросхемалар топологиясы; зияткерлік меншік саласындағы заңнаманың алдын алу мен түсіңдіру іс-шараларын жүргізу, соның ішінде роликтерді дайындау және трансляциялау, залды ресімдеу
Стратегиялық бағыт
Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүргізу
Мақсаты
Қазақстанда зияткерлік меншікті дамыту үшін қолайлы жағдайларды қалыптастыру
Міндеттері
Контрафактілі өнімге ескерту жасау, күрес пен зияткерлік меншік объектілерін қорғауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
1) зияткерлік меншік саласындағы заңнаманың алдын алу мен түсіндіру жөнінде болжанатын іс-шаралар саны (семинарлар, конкурстар)
бірлігі
5
5
5
5
2) контрафактілі өнімді анықтау бойынша алдын алу іс-шараларының болжанатын саны
бірлігі
2
2
2
2
3) құжаттарды ағылшын және мемлекеттік тілдерге аудару
парақ саны

47987
10531
7301
7383
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Реализация государственной политики в сфере свободы вероисповедания
Описание
Проведение агитационно-пропагандистских мероприятий по вопросам
государственной политики в области обеспечения прав граждан на свободу
вероисповедания, религиоведческих экспертиз с привлечением ученых-
теологов, юристов и иных научных сотрудников, социологических
исследований, мониторинга религиозной ситуации. Контроль за
деятельностью религиозных объединений.
Стратегическое
направление
Обеспечение свободы вероисповедания и совершенствование взаимодействия
государственных органов с религиозными объединениями
Цель
Содействие сохранению межконфессионального согласия и развитие условий
для обеспечения реализации прав граждан Республики Казахстан на
свободу вероисповедания
Задачи
Повышение уровня религиоведческой грамотности населения; проведение
исследований и анализа религиозных ситуаций
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества

47 987
10531
7 301
7 383
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Діни сенім бостандығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Сипаттама
Діни сенім бостандығына азаматтардың құқығын қамтамасыз ету, теолог-ғалымдарды, заңгерлер мен өзге ғылыми қызметкерлерді тартумен дінтану сараптамалары, әлеуметтік зерттеу, діни жағдайлар мониторингі саласындағы мемлекеттік саясат мәселелері бойынша үгіт-насихат іс-шараларын жүргізу. Діни бірлестіктер қызметін бақылау
Стратегиялық бағыт
Діни сенім бостандығы мен мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара әрекеттесуін жетілдіруді қамтамасыз ету
Мақсаты
Конфессияаралық келісімді сақтауға және Қазақстан Республикасы азаматтарының діни сенім бостандығына құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету үшін жағдайларды дамытуға ықпал ету
Міндеттері
Халықтың дінтану сауаты деңгейін арттыру; діни ахуалдарға зерттеулер мен сараптамалар жүргізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері

4) прогнозируемое
количество
религиоведческих
экспертиз учреди-
тельных документов
религиозных
объединений и
объектов религиоз-
ного содержания
шт.
40/960
30/800
40/960
40/960
40/960
5) прогнозируемое
проведение
социологических
исследований,
мониторингов
религиозной
ситуации, направ-
ленных на выработ-
ку практических
рекомендаций
ед.
4
4
4
4
4
6) выпуск
видеофильмов,
видеороликов
ед.
4
3
3
3
3
Показатели
качества
Обеспечение
религиоведческой
грамотности
населения
%
5
10
15
20
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Повышение
грамотности у
населения по
вопросам религий
5
5
10
15
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
39404
41825
42173
42173
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Правовая пропаганда
Описание
Реализация государственной политики по обеспечению правовой помощи,
праворазъяснительной работы
Стратегическое
направление
Повышение качества государственных и юридических услуг, предостав-
ляемых органами юстиции в соответствии с законодательством, повышение
правовой культуры граждан
Цель
Повышение правовой культуры граждан страны путем увеличения
количества мероприятий по правовой пропаганде
Задачи
Увеличение охвата населения информационно-пропагандистской работой
(мероприятиями) для повышения правовой грамотности граждан республики,
в том числе формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции;
Проведение комплексных научных исследований по актуальным проблемам
повышения уровня правовой культуры
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
отчет
2008 год
план
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
1) количество
созданных и транс-
лируемых рекламно-
имиджевых роликов,
телевизионных
программ, радиопе-
редач, докумен-
тальных фильмов
ед.
22
28
28
28
2) прогнозируемое
количество
региональных,
республиканских
семинаров
ед.
5
2
4
4
3) выпуск учебно-
методической,
научной и другой
литературы по
правовой тематике
наиме-
нова-
ния
6
4
4
4
4) организация
работ по проведе-
нию лекций в
школах правовых
знаний на базе
организаций,
учреждений в
городах и районах
республики
кол-во
часов

4) діни бірлестіктер мен діни мәндегі объектілердің құрылтай құжаттарына дінтану сараптамаларының болжамды саны
дана
40/960
30/800
40/960
40/960
40/960
5) практикалық ұсынымдар әзірлеуге бағытталаған әлеуметтік зерттеулер, діни ахуал мониторингтерін болжамды жүргізу
бірлігі
4
4
4
4
4
6) бейнефильмдерді, бейнероликтерді шығару
бірлігі
4
3
3
3
3
Сапа көрсеткіші
Халықтың дінтану сауатын қамтамасыз ету
%
5
10
15
20
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Халықтың дін мәселелері бойынша сауатын арттыру
5
5
10
15
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
39 404
41 825
42 173
42 173
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Құқықтық насихат
Сипаттама
Құқықтық көмек, құқықтық түсіндіру жұмыстарын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру
Стратегиялық бағыт
Заңнамаға сәйкес әділет органдары беретін мемлекеттік және заң қызметін көрсету сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру
Мақсаты
Құқықтық насихат бойынша іс-шаралар санын арттыру жолымен ел азаматтарының құқықтық мәдениетін арттыру
Міндеттері
Республика азаматтарының құқықтық сауатын арттыру үшін ақпараттық-насихат жұмыстарын (іс-шаралар), соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қатынастарына төзбейтін қоғамды қалыптастыруды қамтамасыз етуді арттыру
Құқықтық мәдениет деңгейінің өзекті проблемалары бойынша кешенді ғылыми-зерттеулер өткізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
1)құрылған және трансляцияланатын жарнамалық-имидждік роликтердің, теледидарлық бағдарламалардың, радиобағдарламалардың документальді фильмдердің саны
бірлік
22
28
28
28
2) өңірлік, республикалық семинарлардың болжамды саны
бірлік
5
2
4
4
3) оқу-әдістемелік, ғылыми және құқықтық тақырып бойынша басқа да әдебиеттерді шығару
атаулар
6
4
4
4
4) мектептердегі құқықтық білімдерін ұйымдастыру базасында, қала мекемелерінде және республика аудандарында дәрістер өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
сағат
саны

36 603
38 069
38 069
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Обслуживание населения по принципу "одного окна"
Описание
Осуществление приема и выдачи документов по государственным услугам
Центрами обслуживания населения
Стратегическое
направление
Повышение качества государственных и юридических услуг, предостав-
ляемых органами юстиции в соответствии с законодательством, повышение
правовой культуры граждан
Цель
Оптимизация процессов оказания государственных и юридических услуг,
обеспечение их открытости и доступности
Задачи
Устранение административных барьеров в оказании государственных
услуг путем внедрения стандартов оказания государственных услуг и
предоставления их через ЦОНы, оптимизация государственных услуг путем
разработки и внедрения регламентов оказания государственных услуг,
усиление кадрового потенциала путем переподготовки и повышения их
квалификации, создание эффективных механизмов и методов контроля за
качеством оказываемых услуг органов юстиции
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Увеличение перечня
оказываемых услуг
через ЦОНы
ед.
25
57
66
70
75
Переподготовка и
повышение квали-
фикации сотрудни-
ков, непосредст-
венно оказывающих
услуги органов
юстиции
%
50
60
70
80
Показатели
качества
Уменьшение времени
ожидания в очереди
на получение
государственной
услуги (максималь-
ный промежуток
времени ожидания в
очереди в ЦОН)
мин.
40
35
30
20
% обоснованных
жалоб к общему
количеству
обслуженных
потребителей
%
10
8
6
4
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Удовлетворенность
потребителей
качеством оказы-
ваемых услуг
органами юстиции
должен быть не
ниже, %;
60
70
80
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
8813637
5950287
6700893
9072909
10957724
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Научно-исследовательские и аналитические услуги по религиозным
вопросам
Описание
Проведение исследований и анализа религиозных проблем
Стратегическое
направление
Обеспечение свободы вероисповедания и совершенствование взаимодействия
государственных органов с религиозными объединениями
Цель
Содействие сохранению межконфессионального согласия и развитие условий
для обеспечения реализации прав граждан Республики Казахстан на
свободу вероисповедания
Задача
Проведение исследований и анализа религиозных ситуаций
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества

36 603
38 069
38 069
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
"Жалғыз терезе" қағидаты бойынша халыққа қызмет көрсету
Сипаттама
Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша құжаттарды қабылдау және беруді жүзеге асыру
Стратегиялық бағыт
Заңнамаға сәйкес әділет органдары беретін мемлекеттік және заң қызметін көрсету сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру
Мақсаты
Мемлекеттік және заң қызметін көрсету процестерін оңтайландыру, олардың ашықтығы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету
Міндеттері
Мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын енгізу және оларды ХҚО арқылы беру жолымен мемлекеттік қызмет көрсетудегі әкімшілік кедергілерді жою, мемлекеттік қызмет көрсету регламенттерін әзірлеу және енгізу жолымен мемлекеттік қызметті оңтайландыру, кадр әлеуетін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жолымен күшейту, әділет органдары көрсететін қызметтер сапасына бақылаудың тиімді тетіктерін және әдістерін құру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
ХҚО арқылы қызмет көрсетулердің тізбесін ұлғайту
бірл.
25
57
66
70
75
Әділет органдарының тікелей қызмет көрсететін қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлау
%
50
60
70
80
Сапа көрсеткіші
Халыққа қызмет көрсету уақытын және құжаттарды өңдеуді қысқарту (ХҚО кезек күтудің барынша ұзақ қызмет көрсету аралығы)
мин.
40
35
30
20
% қызмет көрсетілген тұтынушылардың жалпы санына негізделген шағымдар
%
10
8
6
4
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Тұтынушылардың әділет органдары қызметтерін көрсету сапасына қанағаттанарлығы % төмен емес;
60
70
80
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
8813637
5950287
6700893
9072909
10957724
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Дін мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу және талдамалық қызметтер
Сипаттама
Зерттеу жүргізу және діни проблемаларды талдау
Стратегиялық бағыт
Діни сенім бостандығы және мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара әреткеттесуін жетілдіруді қамтамасыз ету
Мақсаты
Конфессияаралық келісімді сақтауға және Қазақстан Республикасы азаматтарының діни сенім бостандығына құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету үшін жағдайларды дамытуға ықпал ету
Міндеттері
Діни ахуалдарға зерттеулер мен талдау жүргізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері

5) прогнозируемое
количество прове-
денных социологи-
ческих исследова-
ний, направленных
на выработку
практических
рекомендаций
исслед.
7
9
12
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Увеличение охвата
мониторинга и
анализа религиоз-
ной ситуации по
республике
%
10
15
20
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
68 136
46 463
60 813
76 316
115 624
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Изготовление паспортов и удостоверений личности граждан
Республики Казахстан
Описание
Изготовление паспортов и удостоверений личности граждан Республики
Казахстан, удостоверения лица без гражданства, вида на жительство
иностранца в Республике Казахстан действующего и нового образца
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Изготовление
паспортов и
удостоверений
личности граждан
Республики
Казахстан, удосто-
верения лица без
гражданства, вида
на жительство
иностранца в
Республике
Казахстан
действующего и
нового образца
ед.
1840436
1636636
1727113
1720000
1720000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Количество изго-
товленных паспор-
тов и удостове-
рений личности
граждан Республики
Казахстан, удосто-
верения лица
без гражданства,
вида на жительство
иностранца в
Республике
Казахстан
действующего и
нового образца
ед.
1840436
1636636
1727113
1720000
1720000
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
866913
866913
2885056
4834377
5269470
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Материально-техническое оснащение органов и учреждений
уголовно-исполнительной системы
Описание
Приобретение основных средств для уголовно-исполнительной системы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
отчет
2008 год
план
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Приобретение
коммунально-
бытового
оборудования
шт.
201
53
47
Приобретение
автотранспорта
шт.
28
9
8
Приобретение
медицинского
оборудования
шт.
3
47
44
74
Приобретение
компьютерно-
множительной
техники
шт.
248
391
60
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Приобретено
коммунально-
бытового
оборудования
шт.
201
53
47
Приобретено
автотранспорта
шт.
28
9
8
Приобретено
медицинского
оборудования
шт.
3
47
44
74
Приобретено
компьютерно-
множительной
техники
шт.
248
391
60
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
109172
296281
126092
127821
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Организация и осуществление реабилитации лиц, отбывших уголовные
наказания
Описание
Оказание содействия в оформлении документов, удостоверяющих личность,
СИК, РНН, оказание бесплатной юридической помощи. Проведение комплекса
коррекционных мероприятий по целенаправленному изменению социально-
психологических установок и ценностных ориентаций лиц, освободившихся
из мест лишения свободы. Оказание содействия в трудовом и бытовом
устройстве, правовой и психологической помощи.
Стратегическое
направление
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам
Цель
Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы
и приближение ее к международным стандартам, социальная адаптация и
ресоциализация лица, полностью или частично отбывшего наказание, в
гражданское общество
Задачи
Обеспечение трудового устройства, правовой и психологической помощи
лицам, освобожденным из мест лишения свободы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество лиц,
которым оказана
помощь в социальной
адаптации
чел.
0
70
80
90
100
Показатели
качества
Увеличение коли-
чества трудоуст-
роенных лиц,
освободившихся
из мест лишения
свободы, центрами
реабилитаций
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Профилактика недо-
пущения рецидивной
преступности среди
лиц, содержащихся
в центрах
реабилитации
чел.
0
0
0
0
0
Восстановление
социальных связей
среди лиц, содержа-
щихся в центрах
реабилитации
% от
числ.
0
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

5) практикалық ұсынымдар әзірлеуге бағытталған жүргізілген әлеуметтік зерттеулердің болжамды саны
зерттеу
7
9
12
Сапа көрсеткіші
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республика бойынша діни ахуал мониторингі және талдауды қамтудың ұлғаюы
%
10
15
20
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
68 136
46 463
60 813
76 316
115 624
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттар мен жеке куәліктер дайындау
Сипаттама
Қазақстан Республикасы азаматтарына қолданыстағы және жаңа үлгідегі паспорттар мен жеке куәліктерді, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын дайындау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы азаматтарына қолданыстағы және жаңа үлгідегі паспорттар мен жеке куәліктерді, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын дайындау
бірл.
1840436
1636636
1727113
1720000
1720000
Сапа көрсеткіші
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы азаматтарына қолданыстағы және жаңа үлгідегі паспорттары мен жеке куәліктерінің, азаматтығы жоқ адам куәлігінің, шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатының дайындалған саны
бірл.
1840436
1636636
1727113
1720000
1720000
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
866913
866913
2885056
4834377
5269470
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қылмыстық-атқару жүйесінің органдарын және мекемелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Сипаттама
Қылмыстық-атқару жүйесі үшін негізгі құралды сатып алу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Коммуналдық-тұрмыстық жабдықтар сатып алу
дана
201
53
47
Автокөліктер сатып алу
дана
28
9
8
Медициналық жабдықтар сатып алу
дана
3
47
44
74
Компьютерлік-көбейткіш техниканы сатып алу
дана
248
391
60
Сапа көрсеткіші
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сатып алынған коммуналдық-тұрмыстық жабдықтар
дана
201
53
47
Сатып алынған автокөліктер
дана
28
9
8
Сатып алынған медициналық жабдықтар
дана
3
47
44
74
Сатып алынған компьютерлік-көбейткіш техника
дана
248
391
60
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
109172
296281
126092
127821
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Сипаттама
Құжаттарын ресімдеуге көмек көрсету, жеке басын растайтын, ӘЖҚ, СТН, ақысыз заң көмегін көрсету. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік-психологиялық орнықтыру және бағдарлауға нысаналы өзгерту бойынша коррекциялық іс-шаралар кешенін жүргізу. Еңбекте және тұрмыста орнығуына, құқықтық және психологиялық көмек көрсету
Стратегиялық бағыт
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсаты
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін және оны халықаралық стандарттарға жақындату, азаматтық қоғамда жазаны толық және ішінара өтеп жатқан адамды әлеуметтік бейімдеу және әлеуметтендіру
Міндеттері
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың еңбекке орналасуын қамтамасыз ету, құқықтық және психологиялық көмек көрсету
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Әлеуметтік бейімделуге көмек көрсетілген адамдар саны
адам
0
70
80
90
100
Сапа көрсеткіші
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды оңалту орталықтарымен жұмысқа орналасқандардың санын көбейту
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Оңалту орталықтарында ұсталынатын адамдар арасында кәнігі қылмыс жасауға жол бермеудің алдын алу
адам
0
0
0
0
0
Оңалту орталықтарында ұсталынатын адамдар арасында әлеуметтік байланысты қалыптастыру
% санынан
0
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

79 928
87 221
38 795
55 181
68 263
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений органов и учреждений
уголовно-исполнительной системы
Описание
Проведение капитального ремонта зданий, помещений органов и учреждений
уголовно-исполнительной системы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Проведение капи-
тального ремонта
в учреждениях УИС
ед.
54
22
20
12
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Проведен капиталь-
ный ремонт в
учреждениях УИС
ед.
54
22
20
12
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
492 602
346 162
191 106
214 501
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений органов юстиции
Описание
Проведение капитального ремонта зданий, помещений органов юстиции
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Проведение капи-
тального ремонта
зданий и помещений
департаментов
(управлений)
юстиции, в том
числе разработка
и экспертиза ПСД
(не менее областей)
кол-во
обл.
2
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Капитальный
ремонт зданий и
помещений
Департаментов
юстиции областей
(не менее)
кол-во
обл.
2
3
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
150 451
150 207
75 103
50 975
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Материально-техническое оснащение органов юстиции
Описание
Приобретение основных средств, нематериальных активов для органов
юстиции
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
отчет
2008
план
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Материально-
техническое
оснащение органов
юстиции
тыс.
тенге

79928
87 221
38795
55 181
68 263
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің ғимараттарын, үй-жайларын күрделі жөндеу
Сипаттама
Қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің ғимараттарына, үй-жайларына күрделі жөндеу жүргізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
ҚАЖ мекемелерін күрделі жөндеуден өткізу
бірлігі
54
22
20
12
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
ҚАЖ мекемелерінде күрделі жөндеу жүргізілді.
бірлігі
54
22
20
12
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
492 602
346 162
191 106
214 501
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Әділет органдарының ғимараттарын, үй-жайларын және құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттама
Әділет органдарының ғимараттарын, үй-жайларын күрделі жөндеуден өткізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Әділет департаменттерінің (басқармаларының) ғимараттарына және үй-жайларына, соның ішінде ЖСҚ (облыстан кем емес) әзірлеу және сараптау жүргізу
обл. саны
2
3
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Облыстардың әділет департаменттерінің ғимараттары мен үй-жайларын күрделі жөндеу (кемінде)
обл. саны
2
3
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
150451
150 207
75 103
50 975
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Әділет органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру
Сипаттама
Әділет органдары үшін негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді сатып алу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Әділет органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру
мың теңге

558739
567835
706220
842694
1040950
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Услуги по координации деятельности уголовно-исполнительной системы
Описание
Содержание Комитета уголовно-исполнительной системы и его
территориальных органов
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Содержание
Комитета уголовно-
исполнительной
системы и его
территориальных
органов
ед.
16
16
16
16
16
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Своевременное
обеспечение
деятельности
уголовно-
исполнительной
системы
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
1564313
1561413
1800539
2170136
2671646
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
Содействие развитию международного сотрудничества в области
культуры и религий
Описание
Организация и проведение исследований и мероприятий международного
масштаба
Стратегическое
направление
Обеспечение свободы вероисповедания и совершенствование взаимодействия
государственных органов с религиозными объединениями
Цель
Содействие сохранению межконфессионального согласия и развитие условий
для обеспечения реализации прав граждан Республики Казахстан на
свободу вероисповедания
Задача
Проведение исследований и анализа религиозных ситуаций
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
1) прогнозируемое
количество
исследовательских
отчетов и
консультационных
записок,
аналитических
отчетов развития в
сфере культуры и
религии
ед.
6
9
10
12
2) прогнозируемое
количество
экспертных
заключений по
международным
договорам в
области культуры и
религии
ед.
2
3
5
6
3) прогнозируемое
количество
наименований
выпускаемых
учебно-методичес-
ких и научно-
методических
материалов
ед.
15
30
35
40
4) прогнозируемое
количество
проведенных
социологических
исследований,
направленных на
выработку
практических
рекомендаций
ед.
6
10
16
22
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Повышение позитив-
ного имиджа
Казахстана на
международной
арене в области
культур и религий,
пропаганда
казахстанской идеи
межэтнического и
межконфессиональ-
ного согласия
%
80
90

558739
567835
706220
842694
1040950
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметін үйлестіру бойынша қызмет көрсету
Сипаттама
Қылмыстық-атқару жүйесі комитетін және оның аумақтық органдарын ұстау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі комитетін және оның аумақтық органдарын ұстау
бірл.
16
16
16
16
16
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметін уақтылы қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
1564313
1561413
1800539
2170136
2671646
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
Мәдениет пен дін саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу
Сипаттама
Халықаралық көлемдегі іс-шаралар мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Стратегиялық бағыт
Діни-сенім бостандығын қамтамасыз ету және мемлекеттік органдардың діни бірлестіктермен өзара іс-қимылын жетілдіру
Мақсаты
Қазақстан Республикасы азаматтарының діни сенім бостандығы құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету үшін конфессияаралық келісімді сақтауға және келуге жәрдемдесу
Міндеттері
Зерттеулер жүргізу және діни жағдайларды талдау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
1) зерттеу есептерін және консультациялық жазбаларды, мәдениет пен дін саласындағы сараптамалық есептердің болжамды саны
бірл.
6
9
10
12
2) мәдениет пен дін саласындағы халықаралық шарттар бойынша сараптама қорытындыларының болжамды саны
бірл.
2
3
5
6
3) шығарылатын оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік материалдары атауларының болжамды саны
бірл.
15
30
35
40
4) практикалық ұсынымдарды әзірлеуге бағытталған өткізілген әлеуметтік зерттеулердің болжамды саны
бірл.
6
10
16
22
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстанның мәдениет және дін саласындағы халықаралық дәрежедегі оң ықпалын арттыру, қазақстандық этникааралық және конфессияаралық келісімдерді насихаттау
%
80
90