Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2009 года № 16. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2017 года № 809
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.12.2017 № 809 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года № 438.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 января 2009 года № 16
Технический регламент
"Требования к безопасности пожарной техники
для защиты объектов"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов" (далее - Технический регламент) принят в целях:
1) реализации законов Республики Казахстан: от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
2) защиты жизни и здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также государственного имущества от пожаров.
2. Технический регламент устанавливает требования к размещению и обслуживанию пожарной техники, предназначенной для защиты от пожаров предприятий, зданий и сооружений (далее - объектов), а также процессам ее жизненного цикла.
3. Перечень продукции, на которую распространяются требования настоящего Технического регламента, согласно Товарной номенклатуре внешней экономической деятельности Республики Казахстан (ТН ВЭД РК), приведен в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
2. Термины и определения
4. В настоящем Техническом регламенте применяются основные понятия в соответствии с законами Республики Казахстан "О пожарной безопасности", "О техническом регулировании", и дополнительно используются следующие термины с соответствующими определениями:

"Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 қаңтардағы N 16 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 809 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.12.2017 № 809 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 438 бұйрығы.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күннен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 16 қаңтардағы
N 16 қаулысымен
бекітілген
"Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент):
1) Қазақстан Республикасының " Өрт қауіпсіздігі туралы " 1996 жылғы 22 қарашадағы, " Қазақстан Республикасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы " 2001 жылғы 16 шілдедегі, " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңдарын іске асыру;
2) азаматтар өмірі мен денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін, сондай-ақ мемлекеттік мүлікті өрттен қорғау мақсатында қабылданды.
2. Техникалық регламент кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды (бұдан әрі - объектілерді) қорғауға арналған өрт техникасын орналастыруға және оған қызмет көрсетуге, сондай-ақ оның тіршілік циклінің процестеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасына (ҚР СЭҚ ТН) сәйкес осы Техникалық регламенттің талаптары қолданылатын өнімдердің тізбесі осы Техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген.
2. Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Техникалық регламентте " Өрт қауіпсіздігі туралы ", " Техникалық реттеу туралы " Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес негізгі ұғымдар қолданылады және тиісті анықтамаларымен мынадай терминдер қосымша пайдаланылады:

1) боевая одежда пожарного - одежда пожарного для защиты от воды и поверхностно-активных веществ;
2) боевой расчет - личный состав на пожарной машине, имеющий установленные нормативными документами обязанности;
3) всасывающий пожарный рукав (всасывающий рукав) - пожарный рукав жесткой конструкции для отбора воды из водоисточника с помощью пожарного насоса;
4) всасывающая пожарная сетка (всасывающая сетка) - устройство для предотвращения самостоятельного опорожнения всасывающей линии и попадания в нее посторонних предметов;
5) выдвижная пожарная лестница - ручная пожарная лестница, состоящая из нескольких телескопически перемещающихся под действием канатной тяги колен, предназначена для подъема личного состава пожарных подразделений на второй и третий этажи, чердаки и крыши зданий, для работы внутри помещений (в залах) при пожарах, а также для учебно-тренировочных занятий;
6) генератор пены средней кратности (пеногенератор) - устройство, предназначенное для получения из водного раствора пенообразователя воздушно-механической пены средней кратности и подачи ее в очаг пожара;
7) дыхательный аппарат - аппарат, предназначенный для защиты органов дыхания и зрения от воздействия непригодной для дыхания токсичной и задымленной газовой среды при тушении пожаров и ликвидации аварий;
8) извещатель пожарный тепловой - автоматический пожарный извещатель, реагирующий на определенное значение температуры и (или) скорости ее нарастания;
9) извешатель пожарный дымовой - автоматический пожарный извещатель, реагирующий на аэрозольные продукты горения;
10) извещатель пожарный оптический - дымовой пожарный извещатель, срабатывающий в результате влияния продуктов горения на поглощение или рассеяние электромагнитного излучения извещателя;
11) извещатель пожарный радиоизотопный - дымовой пожарный извещатель, срабатывающий в результате влияния продуктов горения на ионизационный ток рабочей камеры извещателя;
12) извещатель пожарный пламени - автоматический пожарный извещатель, реагирующий на электромагнитное излучение пламени;
13) извешатель пожарный автоматический - пожарный извещатель, реагирующий на факторы, сопутствующие пожару;
14) извещатель пожарный ручной - пожарный извещатель с ручным способом приведения в действие;
15) извещатель охранно-пожарный - извещатель, совмещающий функции охранного и пожарного извещателя;
16) изолирующий противогаз - аппарат, предназначенный для защиты органов дыхания, зрения человека при работе в атмосфере непригодной для дыхания и используемый при тушении пожаров;

1) өрт сөндірушінің әскери киімі - өрт сөндірушінің судан және беттік-белсенді заттардан қорғауға арналған киімі;
2) жауынгерлік есеп - нормативтік құжаттармен белгіленген міндеттері бар өрт машинасындағы жеке құрам;
3) сорғыш өрт түтік құбыры (сорғыш түтік құбыр) - суды өрт сорғысының көмегімен су көзінен алуға арналған қатты құрастырмалы өрт түтік құбыры;
4) сорғыш өрт торы (сорғыш тор) - сорғыш желінің өздігінен босауын болдырмайтын және оған бөтен заттардың түсуін болдырмайтын құрылғы;
5) жылжымалы өрт сатысы - арқандық тарту әсерінен бірнеше телескоптық жылжитын иіндерден тұратын, өрт бөлімшесінің жеке құрамын ғимараттардың екінші және үшінші қабаттарына, үй-жайлардың шатыры мен төбесіне көтерілуі үшін, өрт кезінде ғимарат ішінде (залдарда) жұмыс істеу үшін, сондай-ақ оқу-жаттығу жұмыстарына арналған өрт қол сатысы;
6) орташа еселікті көбік генераторы (көбік генераторы) - көбік түзгіш су ерітіндісінен орташа еселікті ауа-механикалық көбікті алу және оны өрт ошағына беруге арналған құрылғы;
7) тыныс алу аппараты - тыныс алу және көру органдарын өрт сөндіру және аварияларды жою кезінде дем алу үшін зиянды уытты және түтіндеген газ ортасының әсерінен қорғауға арналған аппарат;
8) жылулық өрт хабарлағыш - температураның бегілі бір маңызына және (немесе) оның өсу жылдамдығына ден қоятын автоматты өрт хабарлағыш;
9) түтіндік өрт хабарлағыш - жанудың аэрозольді өнімдеріне ден қоятын автоматты өрт хабарлағыш;
10) оптикалық өрт хабарлағыш - хабарлаушының электромагниттік сәулеленуді жұлуы немесе таратуына қарай жану өнімдерінің әсері нәтижесінде іске қосылатын түтіндік өрт хабарлағышы;
11) радиоизотоптық өрт хабарлағышы - хабарлаушының жұмыс камерасының иондаушы тоғына жану өнімдерінің әсері нәтижесінде іске қосылатын түтіндік өрт хабарлағыш;
12) жалындық өрт хабарлағыш - жалынның электромагниттік сәулеленуіне ден қоятын автоматты өрт хабарлағышы;
13) автоматты өрт хабарлағыш - өртке ілесе жүретін факторларға ден қоятын өрт хабарлағыш;
14) қол өрт хабарлағышы - қолмен іске қосылатын өрт хабарлағыш;
15) қорғау-өрт хабарлағыш - қорғау және өрт хабарлау функциясын қоса атқаратын хабарлағыш;
16) оқшаулаушы газқағар - тыныс алу үшін жарамсыз атмосферада жұмыс істеу кезінде және өрт сөндіру кезінде пайдаланылатын адамның тыныс алу, көру органдарын қорғауға арналған аппарат;

17) канатно-спускное спасательное устройство - пожарное спасательное устройство, предназначенное для спасения людей и материальных ценностей с высоты;
18) ключи для пожарной соединительной арматуры - оборудование, предназначенное для обслуживания соединительной арматуры напорных и всасывающих пожарных рукавов, пожарного оборудования;
19) лафетный пожарный ствол комбинированный - пожарный ствол, предназначенный для формирования сплошной или сплошной и распыленной с изменяемым углом факела струй воды, а также струй воздушно-механической пены низкой кратности при тушении пожаров;
20) лестница-штурмовка (штурмовка) - ручная пожарная лестница, снабженная крюком для подвешивания на опорной поверхности;
21) лестница-палка - ручная пожарная лестница, складываемая сдвиганием тетив за счет поворота ступенек, предназначена для подъема бойцов и их вооружения на уровень высоты лестницы и используется для борьбы с очагами пожара и выполнения спасательных работ;
22) линейные сооружения - часть установки пожарной сигнализации для передачи сигналов от извещателей на приемно-контрольный прибор, а также от приемно-контрольного прибора к устройствам оповещения и системам противопожарной защиты;
23) механизированный ручной пожарный инструмент - ручной пожарный инструмент ударного, поступательно-вращательного и (или) вращательного действия с пневмо-, электро- или мотоприводом;
24) напорно-всасывающий пожарный рукав - пожарный рукав, предназначенный для работы, как от открытого водоисточника, так и под давлением от водоисточника (гидранта);
25) напорный пожарный рукав (напорный рукав) - пожарный рукав для транспортирования огнетушащих веществ под избыточным давлением;
26) n-ходовое рукавное разветвление - рукавное разветвление для разделения потока по n-направлениям;
27) огнетушитель - переносное, передвижное или стационарное устройство, предназначенное для тушения очагов пожара за счет выпуска запасенного огнетушащего вещества;
28) огнетушитель водный - огнетушитель с зарядом воды или воды с добавками;
29) огнетушитель воздушно-пенный - огнетушитель с зарядом водного раствора пенообразующих добавок;
30) огнетушитель комбинированный - огнетушитель с зарядом двух и более огнетушащих веществ;
31) огнетушитель передвижной - огнетушитель, смонтированный на колесах или тележке;
32) огнетушитель переносной - огнетушитель, конструктивное исполнение и масса которого обеспечивают удобство его переноски человеком;
33) огнетушитель углекислотный - огнетушитель с зарядом двуокиси углерода;
34) оповещатель пожарный - устройство для массового оповещения людей о пожаре;

17) арқандық-түсіргіш құтқару құрылғысы - адамдар мен материалдық құндылықтарды биіктіктен құтқаруға арналған өрт құтқару құрылғысы;
18) қосқыш өрт арматураларына кілттер - арынды және сорғыш өрт түтік құбырларын, өрт жабдығының қосқыш арматураларына қызмет көрсетуге арналған жабдық;
19) жиынтық лафетті өрт ұңғысы - өрт сөндіру кезінде тегіс немесе тегіс және жалынның өзгеретін бұрышымен тозаңдатылған су ағынын, сондай-ақ төмен еселікті ауа-механикалық көбік ағынын қалыптастыруға арналған өрт ұңғысы;
20) саты-штурмовка (штурмовка) - тіреу бетіне асып қоюға арналған ілмегі бар қол өрт сатысы;
21) таяқ-саты - басқыштарды бұрау есебінен адырналарды жылжытып жинақталатын қол өрт сатысы, әскер мен олардың жарақтарын саты биіктігінің деңгейіне көтеруге арналған және өрт ошағымен күресу және құтқару жұмыстарын орындау үшін пайдаланылады;
22) желілік құрылымдар - белгілерді хабарлаушылардан қабылдау-бақылау құралына, сондай-ақ қабылдау-бақылау құралынан хабарлау құрылғылары мен өртке қарсы қорғаныс жүйелеріне беруге арналған өрт дабылы қондырғысының бөлігі;
23) механикаландырылған қол өрт аспабы - пневмо-, электро- немесе мотожетекті соққылау, басу-айналдыру және (немесе) айналдыру әрекетінің қол өрт аспабы;
24) арынды-сорғыш өрт түтік құбыры - ашық су көзінен сондай-ақ қысым астындағы су көзінен (гидранттан) жұмыс істеуге арналған өрт түтік құбыры;
25) арынды өрт түтік құбыры (арынды түтік құбыр) - артық қысым астындағы өрт сөндіргіш заттарды тасымалдауға арналған өрт түтік құбыры;
26) n-реттік түтік құбырлы тарамдалу - ағынды n-бағыттар бойынша бөлуге арналған түтік құбырлы тарамдалу;
27) өрт сөндіргіш - жинақталған өрт сөндіргіш затты шығару есебінен өрт ошағын сөндіруге арналған тасымалданатын, жылжымалы немесе орнықты құрылғы;
28) сулы өрт сөндіргіш - су немесе қоспалы су зарядымен өрт сөндіргіш;
29) ауа-көбікті өрт сөндіргіш - көбік түзетін қоспалардың сулы ерітіндісінің зарядымен өрт сөндіргіш;
30) жиынтық өрт сөндіргіш - екі және одан көп өрт сөндіргіш заттар зарядымен өрт сөндіргіш;
31) жылжымалы өрт сөндіргіш - доңғалақты немесе арбаға салынған өрт сөндіргіш;
32) тасымалданатын өрт сөндіргіш - құрастырмалық орындалуы мен салмағы адам алып жүруі үшін қолайлықты қамтамасыз ететін өрт сөндіргіш;
33) көмірқышқылды өрт сөндіргіш - көміртегінің қос тотықты заряды бар құрылғы;
34) өрт хабарлағыш - адамдарға өрт туралы жаппай хабарлауға арналған құрылғы;

35) пожарная техника - технические средства, предназначенные для предотвращения, ограничения развития, тушения пожара, защиты людей и материальных ценностей от пожара;
36) пожарная техника передвижная - мобильные технические средства, установленные на базе автомобильного шасси, прицепа или полуприцепа и предназначенные для тушения пожара, защиты людей и материальных ценностей от пожара;
37) пожарные машины - моторизованные средства с оборудованием, предназначенные для использования при тушении пожаров;
38) пожарное вооружение (пожарно-техническое вооружение) - комплект, состоящий из пожарного оборудования, ручного пожарного инструмента, пожарных спасательных устройств, средств индивидуальной защиты пожарных, технических устройств для конкретных пожарных машин в соответствии с их назначением.
39) пожарное оборудование - оборудование, входящее в состав коммуникаций пожаротушения, а также средства технического обслуживания и их комплектующие;
40) пожарное спасательное устройство - устройство для спасания людей при пожаре;
41) пожарный автомобиль - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, пожарно-технического вооружения, огнетушащих средств и подачи их в очаг пожара;
42) пожарные автомобили общего применения - автомобили, предназначенные для тушения пожаров в городах и населенных пунктах;
43) пожарный автомобиль первой помощи - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, пожарно-технического вооружения, аварийно-спасательного инструмента и другого специального оборудования, проведения аварийно-спасательных работ и тушения пожара до подхода основных сил и средств;
44) пожарный насосно-рукавный автомобиль (автонасос) - автомобиль, оборудованный пожарным насосом и предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета и пожарно-технического вооружения, прокладки напорных магистральных рукавных линий, обеспечения подачи воды или воздушно-механической пены в очаг пожара;
45) пожарный автомобиль с насосом высокого давления - автомобиль, оборудованный пожарным насосом высокого давления и предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета и пожарно-технического вооружения;
46) пожарная автоцистерна (автоцистерна) - автомобиль, оборудованный пожарным насосом, емкостями для жидких огнетушащих веществ и предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета и пожарно-технического вооружения;
47) пожарные автомобили целевого применения - автомобили, предназначенные для тушения пожаров на нефтебазах, предприятиях лесоперерабатывающей, химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей промышленности, в аэропортах и на других специальных объектах;

35) өрт техникасы - өрттің алдын алу, дамуын шектеу, өшіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды өрттен қорғауға арналған техникалық құралдар;
36) жылжымалы өрт техникасы - автомобиль шассиіне, тіркемеге немесе жартылай тіркемеге орнатылған және өрт сөндіру, адамдар мен материалдық құндылықтарды өрттен қорғауға арналған ықшам техникалық құралдар;
37) өрт машинасы - өрт сөндіруге пайдалану үшін арналған жабдықты моторлы құралдар;
38) өрт жарағы (өрт-техникалық жарық) - өрт жабдығынан, қол өрт аспабынан, өрттен құтқару құрылғыларынан, өрт сөндірушілерді жеке қорғау құралдарынан, нақты өрт машиналарының арналуына сәйкес оларға арналған техникалық құрылғылардан тұратын жинақ;
39) өрт жабдығы - өрт сөндіру коммуникациялары құрамына кіретін жабдық, сондай-ақ техникалық күтім жасау құралдары мен оларды жинақтаушылар;
40) өрттен құтқару құрылғысы - адамдарды өрт кезінде құтқаруға арналған құрылғы;
41) өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, өрт-техникалық жарақтарды, өрт сөндіру құралдарын жеткізуге және оларды өрт ошағына беруге арналған автомобиль;
42) жалпы қолданылатын өрт автомобильдері - қала мен тұрғылықты тармақтарда өрт сөндіруге арналған автомобильдер;
43) алғашқы көмек көрсететін өрт автомобильдері - өрт орнына әскери есепті, өрт-техникалық жарақтарды, апаттық-құтқару аспаптары мен өзге арнайы жабдықтарды жеткізуге, апаттық құтқару жұмыстарын жүргізуге және негізгі күштер мен жабдықтарды жеткізу үшін өрт сөндіруге арналған автомобиль;
44) сорғылық-түтік құбырлы өрт автомобилі (автосорғы) - өрт сорғысымен жабдықталған және өрт орнына әскери есеп пен өрт-техникалық жарақтарды жеткізуге, арынды магистральдық түтік құбыр желілерін төсеу, өрт ошағына судың немесе ауа-механикалық көбіктің берілуін қамтамасыз етуге арналған автомобиль;
45) жоғарғы қысымды сорғылы өрт автомобилі - жоғары қысымды өрт сорғысымен жабдықталған және өрт орнына әскери есеп пен өрт-техникалық жарақтарын жеткізуге арналған автомобиль;
46) өрт автоцистернасы, (автоцистерна) - өрт сорғысымен, сұйық өрт сөндіретін заттарға арналған сыйымдылықтармен жабдықталған және өрт орнына жауынгерлік есеп пен өрт-техникалық жарақтарды жеткізуге арналған автомобиль;
47) мақсатты қолданылатын өрт автомобильдері - мұнай базаларында, ағаш өңдеуші, химиялық, мұнай-химия, мұнай өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында, әуежайларда және өзге арнайы объектілерде өрттерді өшіруге арналған автомобильдер;

48) пожарный автомобиль воздушно-пенного тушения - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, пенообразователя, пожарно-технического вооружения и подачи воздушно-механической пены в очаг пожара;
49) пожарный автомобиль порошкового тушения - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, запаса огнетушащего порошка и подачи порошка в очаг пожара;
50) пожарный автомобиль газового тушения - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, запаса газового огнетушащего состава и подачи газового огнетушащего состава в очаг пожара;
51) пожарный автомобиль газоводяного тушения - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, средств создания газоводяной струи, тушения и охлаждения горящих объектов газоводяной струей;
52) пожарный автомобиль комбинированного тушения - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, нескольких видов огнетушащих веществ и подачи их в очаг пожара;
53) пожарный аэродромный автомобиль - автомобиль, предназначенный для доставки к месту аварии самолета боевого расчета, пожарно-технического вооружения и подачи в очаг пожара огнетушащих веществ.
54) пожарный автомобиль с защитой от радиоактивного излучения и сильно-действующих ядовитых веществ - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, огнетушащих средств и пожарно-технического вооружения; выполнения работ в условиях воздействия ионизирующих излучений и сильнодействующих ядовитых веществ;
55) пожарная насосная станция - автомобиль, оборудованный пожарным насосом с автономным двигателем и предназначенный для доставки пожарного оборудования, подачи воды из водоисточника к месту пожара;
56) пожарные автомобили специальные - автомобили, предназначенные для выполнения специальных работ при тушении пожаров;
57) пожарный автомобиль рукавный - автомобиль, предназначенный для транспортирования и прокладки рукавных линий;
58) пожарная автолестница (автолестница) - автомобиль со стационарной механизированной выдвижной и поворотной лестницей, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета и пожарно-технического вооружения, проведения аварийно-спасательных работ, и подачи огнетушащих веществ на высоту;
59) пожарный автоподъемник (автоподъемник) - автомобиль со стационарной механизированной поворотной коленчатой и (или) телескопической подъемной стрелой, последнее звено которой заканчивается платформой или люлькой, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета и пожарно-технического вооружения, проведения аварийно-спасательных работ, и подачи огнетушащих веществ на высоту;

48) ауа-көбікті өрт сөндіруге арналған өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, көбік түзгішті, өрт-техникалық жарақтарды жеткізуге және өрт ошағына ауа-механикалық көбікті беруге арналған автомобиль;
49) ұнтақпен өшіретін өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, өрт сөндіруші ұнтақ қорын жеткізуге және өрт ошағына ұнтақ беруге арналған автомобиль;
50) газбен өшіретін өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, газды өрт сөндіретін құрамды жеткізуге және газды өрт сөндіргіш құрамды өрт ошағына беруге арналған автомобиль;
51) газ-сумен өшіруге арналған өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, газ-сулы ортаны құруға арналған құралдарды жеткізуге, жанып жатқан объектілерді газ-сулы ағынмен өшіру және салқындатуға арналған автомобиль;
52) жиынтық өшіретін өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, өрт сөндіргіш құралдардың бірнеше түрлерін жеткізуге және оларды өрт ошағына беруге арналған автомобиль;
53) әуежайлық өрт автомобилі - ұшақтың апат орнына әскери есепті, өрт-техникалық жарақтарды жеткізуге және өрт ошағына өрт сөндіргіш құралдарды беруге арналған автомобиль;
54) радиоактивті сәулелену мен қатты әсер ететін улы заттардан қорғанысы бар өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, өрт сөндіру құралдарын және өрт-техникалық жарақтарды жеткізуге; иондаушы сәулеленулер мен қатты әсер ететін улы заттардың әсер ету бөлігінде жұмыстар орындауға арналған автомобиль;
55) сорғылық өрт стансасы — автономды қозғалтқышы бар өрт сорғысымен жабдықталған және өрт жабдықтарын жеткізуге, су көзінен өрт ошағына су беруге арналған автомобиль;
56) арнайы өрт автомобильдері - өрт сөндіру кезінде арнайы жұмыстар орындауға арналған автомобиль;
57) түтік құбырлы өрт автомобилі - түтік құбыр желілерін тасымалдауға және салуға арналған автомобиль;
58) өрт автосатысы (автосаты) - өрт орнына әскери есепті және өрт-техникалық жарақтарды жеткізуге, апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге және өрт сөндіретін заттарды биіктікке беруге арналған орнықты механикаландырылған жылжымалы және бұралма сатысы бар автомобиль;
59) өрт автокөтергіші (автокөтергіш) - өрт орнына әскери есепті және өрт-техникалық жарақты жеткізуге, апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіретін заттарды биіктікке жеткізуге арналған, соңғы түйіні платформамен немесе жүкбесікпен аяқталатын орнықты механикаландырылған бұралма иінді және (немесе) телескоптық көтергішпен жабдықталған автомобиль;

60) пожарный автопеноподъемник - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, пожарно-технического вооружения и подачи воздушно механической пены на высоту;
61) пожарный аварийно-спасательный автомобиль - автомобиль, предназначенный для проведения аварийно-спасательных работ, и служит для доставки к месту пожара боевого расчета, специального аварийно-спасательного инструмента и оборудования, освещения рабочих площадок, обеспечения радиосвязью боевого расчета и руководителя аварийно-спасательных работ;
62) пожарный автомобиль связи и освещения - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара личного состава, оборудованный средствами связи и освещения;
63) пожарный автомобиль технической службы - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара (аварии) боевого расчета, пожарно-технического вооружения для создания нормальных условий работы личного состава при проведении аварийно-спасательных работ;
64) пожарный автомобиль газодымозащитной службы - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета и специального оборудования, обеспечения условий работы в непригодной для дыхания среде, проведения спасательных работ.
65) пожарный штабной автомобиль - автомобиль, предназначенный для доставки штаба пожаротушения и обеспечения связи между штабом, боевыми подразделениями и центральным пунктом пожарной связи;
66) пожарный автомобиль дымоудаления - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара боевого расчета, средств дымоудаления, специального оборудования и инструмента, удаления дыма и из зданий и сооружений, обеспечения вентиляции в них;
67) прицепной пожарный дымосос - автомобильный прицеп, предназначенный для доставки к месту пожара средств дымоудаления, специального оборудования и инструмента, удаления дыма из зданий и сооружений, обеспечения вентиляции в них;
68) пожарная диагностическая автолаборатория - автомобиль, оборудованный средствами для исследования пожаров;
69) пожарный оперативно-служебный автомобиль - автомобиль, предназначенный для доставки к месту пожара подразделений быстрого реагирования, проведения оперативных мероприятий по организации тушения пожара;
70) пожарный прицеп - прицеп для транспортирования наземными транспортными средствами переносных пожарных мотопомп, пожарно-технического вооружения, емкостей с огнетушащими веществами;
71) пожарная мотопомпа - пожарная машина с насосным агрегатом и комплектом пожарного оборудования;
72) переносная пожарная мотопомпа - пожарная машина, предназначенная для подачи воды из водоисточника к месту пожара, как в сельской местности, так и на небольших промышленных объектах, где содержание автоцистерн и насосно-рукавных автомобилей невозможно или нецелесообразно по экономическим причинам;

60) өрт авто көбік көтергіші - өрт орнына әскери есепті, өрт-техникалық жарақты жеткізуге және ауа механикалық көбікті биіктікке беруге арналған автомобиль;
61) апаттық-құтқару өрт автомобилі - апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған және өрт орнына әскери есепті, арнайы апаттық-құтқару аспаптары мен жабдықтарын жеткізуге, жұмысшы алаңға жарық беруге, әскери есепті және апаттық-құтқару жұмыстарының басшысын радиобайланыспен қамтамасыз етуге арналған автомобиль;
62) байланыс пен жарық беретін өрт автомобилі - өрт орнына байланыс және жарық беру құралдарымен жабдықталған жеке құрамды жеткізуге арналған автомобиль;
63) техникалық қызметтің өрт автомобилі - өрт (апат) орнына апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде жеке құрамның қалыпты жұмыс жағдайын құру үшін әскери есепті, өрт-техникалық жарақты жеткізуге арналған автомобиль;
64) газ-түтіннен қорғау қызметінің өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті және арнайы жабдықты жеткізуге, тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеу, құтқару жұмыстарын жүргізу шарттарын қамтамасыз етуге арналған автомобиль;
65) штабтық өрт автомобилі - өрт сөндіру штабын жеткізуге және штаб, әскери бөлімшелері мен өрт байланысының орталық тармағы арасында байланысты қамтамасыз етуге арналған автомобиль;
66) түтін жоятын өрт автомобилі - өрт орнына әскери есепті, түтін жою құралдарын, ғимараттан және құрылымдардан түтін жоюдың арнайы жабдықтары мен аспаптарын жеткізуге, оларда желдетуді қамтамасыз етуге арналған автомобиль;
67) тіркемелі өрт түтін сорғышы - өрт орнына түтін кетіру құралдарын, арнайы жабдық пен аспаптарды жеткізу, түтінді ғимараттан және құрылымнан кетіру, оларда желдетуді қамтамасыз етуге арналған автомобиль тіркемесі;
68) өрт диагностикалық автозертханасы - өрт зерттеуге арналған құралдармен жабдықталған автомобиль;
69) өрт жедел-қызметтік автомобилі - өрт орнына жылдам әрекет ету бөлімшелерін жеткізуге, өрт сөндіруді ұйымдастыру бойынша шұғыл іс-шаралар жүргізуге арналған автомобиль;
70) өрт тіркемесі - алып жүретін өрт мотопомпаларды, өрт-техникалық жарақтарды, өрт сөндіретін заттар салынған сыйымдылықтарды жер үстілік көлік құралдарымен тасымалдауға арналған тіркеме;
71) өрт мотопомпасы - сорғылы агрегатты және өрт жабдығы жинағы бар өрт машинасы;
72) тасымалданатын өрт мотопомпасы - автоцистерналарды және сорғылы-түтік құбырлы автомобильдерді ұстау мүмкін емес немесе экономикалық себептермен мақсатқа сай емес ауылдық жерде және шағын өнеркәсіптік объектілерде өрт орнына су көзінен су беруге арналған өрт машинасы;

73) прицепная пожарная мотопомпа - пожарная машина, предназначенная для подачи воды из водоисточника, доставки комплекта пожарного оборудования к месту пожара;
74) пожарный насос - агрегат насосной установки пожарных машин, обеспечивающий подачу воды и огнетушащих растворов;
75) пожарный насос комбинированный - насос, состоящий из последовательно соединенных насосов нормального и высокого давления и имеющих общий привод;
76) пожарный насос вакуумный - насос, предназначенный для создания разряжения в полости насосной установки и всасывающей линии с целью их заполнения водой при работе пожарных машин из открытых водоисточников;
77) пожарный ствол - устройство, устанавливаемое на конце напорной линии для формирования и направления огнетушащих струй;
78) пожарный ствол ручной (ручной ствол) - пожарный ствол, предназначенный для формирования струи огнетушащего вещества и направления его в очаг пожара;
79) пожарный ствол ручной водяной (водяной ствол) - пожарный ствол, предназначенный для формирования водяной струи и направления ее в очаг пожара;
80) пожарный ствол ручной водяной сплошной струи - пожарный ствол, предназначенный для формирования сплошной струи воды и направления ее в очаг пожара;
81) пожарный ствол ручной водяной сплошной и распыленной струи - пожарный ствол, предназначенный для формирования и направления сплошной или распыленной струи воды или раствора смачивателя;
82) пожарный ствол ручной пенный (пенный ствол) - пожарный ствол, предназначенный для получения пен различной кратности;
83) пожарный ствол комбинированный ручной - ствол пожарный, предназначенный для формирования сплошной или распыленной струи воды и воздушно-механической пены низкой кратности, направления ее в очаг пожара;
84) пожарный рукав - гибкий трубопровод для транспортирования огнетушащих веществ, оборудованный пожарными соединительными головками;
85) пожарная соединительная головка - быстросмыкаемая арматура для соединения пожарных рукавов и присоединения их к пожарному оборудованию и пожарным насосам;
86) пожарная соединительная головка напорная муфтовая - пожарная соединительная головка, предназначенная для соединения водопроводной арматуры и рукавного оборудования с напорными пожарными рукавами. Имеет внутреннюю присоединительную резьбу;
87) пожарная соединительная головка напорная цапковая - пожарная соединительная головка, предназначенная для соединения водопроводной арматуры и рукавного оборудования с пожарными напорными рукавами. Имеет наружную присоединительную резьбу;
88) пожарный гидрант - устройство для отбора воды из водопроводной сети для тушения пожара;

73) тіркемелі өрт мотопомпасы - суды су көзінен беруге, өрт жабдығы жинағын өрт орнына жеткізуге арналған өрт машинасы;
74) өрт сорғысы - судың және өрт сөндіретін ерітінділердің берілуін қамтамасыз ететін өрт машиналарының сорғылық қондырғы агрегаты;
75) жиынтықты өрт сорғысы - қалыпты және жоғары қысымды жүйелі қосылған сорғылардан тұратын және бір жетекке ие сорғы;
76) вакуумды өрт сорғысы - сорғылық қондырғы қуысында босауды және сорғы желісін өрт машиналарының ашық су көздерінен жұмыс істегені жағдайда оларды сумен толтыруға арналған сорғы;
77) өрт бағанасы - өрт сөндіретін ағынды қалыптастырып бағыттауға арналған арынды желі шетінде орнатылатын құрылғы;
78) қол өрт бағанасы (қол бағанасы) - өрт сөндіргіш зат ағынын қалыптастыру және оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт бағаны;
79) қол су өрт бағаны (су бағаны) - су бағанын қалыптастыруға және оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт бағаны;
80) тегіс ағынды қол су өрт бағанасы - судың тегіс ағынын қалыптастыруға және оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт бағанасы;
81) тегіс және тарама ағынды қол су өрт бағанасы - тегіс немесе тозаңдатылған су ағынын немесе суландырғыш ерітіндіні қалыптастырып бағыттауға арналған өрт бағанасы;
82) көбікті қол өрт бағанасы (көбікті бағана) - түрлі еселікті көбіктер алуға арналған өрт бағанасы;
83) жиынтық қол өрт бағанасы - тегіс немесе тозаңдатылған су ағынын және төмен еселікті ауа - механикалық көбікті қалыптастырып, оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт бағанасы;
84) өрт түтік құбыры - өрт сөндіретін заттарды тасымалдау үшін қосқыш өрт бастарымен жабдықталған майысқақ құбыр;
85) қосқыш өрт басы - өрт түтік құбырларын қосуға оларды өрт жабдығы мен өрт сорғыларына қосуға арналған жылдам қосылатын арқаулық;
86) арындық жалғастырғышты қосқыш өрт басы - су құбырын және түтік құбыр жабдығын арынды өрт түтік құбырларымен қосуға арналған қосқыш өрт басы. Ішкі қосқыш ойыққа ие.
87) сұғындырма мойынды арынды қосқыш өрт басы - су құбырын және түтік құбыр жабдығын өрт арындық түтік құбырлармен қосуға арналған қосқыш өрт басы. Сыртқы қосқыш ойығына ие;
88) өрт гидранты — суды өрт сөндіру үшін суқұбыры желісінен алуға арналған құрылғы;

89) пожарный гидрант подземный - устройство для отбора воды из водопроводной сети с помощью пожарных колонок для нужд пожаротушения;
90) пожарная подставка - деталь трубопровода для установки пожарного гидранта;
91) пожарный гидроэлеватор - арматура, предназначенная для забора воды из водоисточника с уровнем, превышающим максимальную высоту всасывания насосов, а также для удаления из помещений воды, пролитой при тушении пожара;
92) пожарная колонка - съемное устройство, устанавливаемое на пожарный гидрант для отбора воды;
93) пожарный пеносмеситель (пеносмеситель) - устройство для введения в воду пенообразующих и смачивающих добавок;
94) пожарная соединительная головка напорная рукавная - пожарная соединительная головка, предназначенная для соединения напорных пожарных рукавов между собой и пожарным оборудованием;
95) пожарная головка-заглушка (головка-заглушка) - арматура для закрывания пожарных соединительных головок;
96) пожарный багор - инструмент, предназначенный для разборки кровли, перегородок, стен, других элементов конструкции зданий и сооружений;
97) пожарный крюк - инструмент, предназначенный для выполнения работ при растаскивании, вскрытии и обрушении различных конструкций на пожарах;
98) пожарный топор - инструмент, предназначенный для разборки легких конструкций элементов зданий и сооружений, а также вскрытия кровли, дверей и окон;
99) пожарный лом - инструмент, предназначенный для вскрытия кровли, деревянных полов, дверей и оконных переплетов;
100) пожарная каска - индивидуальное средство, предназначенное для защиты головы, шеи и лица пожарного от термических и механических воздействий, агрессивных сред, воды при тушении пожаров и проведении связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ;
101) пожарный пояс - пояс, предназначенный для самостоятельного спасания и страховки пожарных при работе на высоте;
102) пожарный поясной карабин (пожарный карабин) - устройство для закрепления и страховки пожарного при работе на высоте, а также для проведения спасательных работ и самоспасания при тушении пожара;
103) пожарный теплозащитный костюм - пожарный защитный костюм от тепловых воздействий при подходе и кратковременном пребывании в очаге пожара;
104) противопожарное водоснабжение - комплекс инженерно-технических сооружений, предназначенных для забора и транспортировки воды, хранения ее запасов и использования их для пожаротушения;
105) радиационно-защитный костюм - костюм для защиты при выполнении работ в условиях ионизирующих излучений;
106) респиратор - индивидуальное средство, предназначенное для защиты органов дыхания человека при проведении аварийно-спасательных работ;

89) жерасты өрт гидранты - суды өрт сөндіру қажеттіктері үшін өрт бағаналарының көмегімен су құбыры желісінен алуға арналған құрылғы;
90) өрт төсемі - өрт қондырғысын орнатуға арналған құбыр тетігі;
91) өрт гидроэлеваторы - суды су көзінен сорғылар соруының барынша жоғары биіктігінен асатын деңгеймен алуға, сондай-ақ өрт сөндіру кезінде төгілген суды үй-жайлардан шығаруға арналған арқаулық;
92) өрт бағаны - су алу үшін өрт гидрантына орнатылатын алынбалы құрылғы;
93) өрт көбік араластырғыш (көбік араластырғыш) - суға көбік түзетін және бүркетін қоспаларды енгізуге арналған құрылғы;
94) түтікті арындық қосқыш өрт басы - арындық өрт түтіктерін өзара және өрт жабдығымен қосуға арналған қосқыш өрт басы;
95) өрт басы-бітеме (бас-бітеме) - өрт қосқыш бастарын жабуға арналған арқаулық;
96) өрт қармағы - ғимарат пен үймараттың төбесін, қалқандарын, қабырғаларын, өзге құрастырым элементтерін бұзып ашуға арналған аспап;
97) өрт ілмегі - өртте түрлі құрастырымдарды ажыратуға, ашуға және бұзу жұмыстарын орындауға арналған аспап;
98) өрт балтасы - ғимарат пен үймараттың жеңіл құрастырым элементтерін бұзуға, сондай-ақ төбе, есік және терезелерді ашуға арналған аспап;
99) өрт сүймені - төбе, ағаш едендер, есіктер мен терезе жақтауларын ашуға арналған аспап;
100) өрт дулығасы - өрт сөндірушінің басын, мойны мен бетін өрт сөндіру кезінде және онымен байланысты бірінші кезектегі апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізумен байланысты жемірлі орта, судың термикалық және механикалық әсер етулерінен қорғауға арналған жеке құрал;
101) өрт белдігі — өрт сөндірушілерді биіктікте жұмыс істеу кезінде өзін өзі сақтауға және сақтандыруға арналған белдік;
102) өрт белдік карабині (өрт карабині) - өрт сөндірушіні биіктікте жұмыс істеген кезде, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізу үшін және өрт сөндіру кезінде өзін өзі қорғау үшін бекіту және сақтандыруға арналған құрылғы;
103) өрт жылудан қорғау костюмі - өрт ошағына жақындаған және қысқа уақыт ішінде онда болу кезінде жылу әсерінен қорғайтын өрт костюмі;
104) өртке қарсы сумен жабдықтау - суды алу және тасымалдау, оның қорын сақтау және оны өрт сөндіру үшін пайдалануға арналған инженерлік-техникалық құрылым жиынтығы;
105) радиациялық-қорғау костюмі - иондаушы сәулелену жағдайында жұмыстар орындау кезінде қорғауға арналған костюм;
106) ауа сүзгіш - адам апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде тыныс алу органдарын қорғауға арналған жеке құрал;

107) рукавный переходник - арматура для соединения двух пожарных соединительных головок разных условных проходов или разных типов;
108) рукавный водосборник (водосборник) - арматура для объединения нескольких рукавных линий в одну;
109) рукавное разветвление - арматура для разделения потока и регулирования количества подаваемого огнетушащего вещества, транспортируемого по напорным пожарным рукавам;
110) рукавная катушка - устройство для размещения намоткой предварительно соединенных напорных пожарных рукавов и их прокладывания и (или) транспортирования;
111) рукавный мостик - устройство для защиты пожарного рукава от повреждений при переезде через него дорожного транспорта;
112) рукавный зажим - устройство для временной ликвидации течи из разрывов напорных пожарных рукавов без прекращения подачи огнетушащего вещества;
113) рукавная задержка - устройство для закрепления на высоте рукавной линии;
114) рукавная кассета - устройство для размещения напорного пожарного рукава, уложенного "в гармошку" или "в скатку";
115) рукавное колено - устройство для предохранения пожарных рукавов от чрезмерного изгиба или разрушения при прокладывании через препятствия;
116) рукавонавязочное устройство - устройство для навязывания пожарных рукавов на рукавные соединительные головки;
117) ручная пожарная лестница - переносная конструкция, предназначенная для обеспечения боевых действий при тушении пожаров и проведения, связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ на высотах;
118) ручной пожарный инструмент - ручной инструмент, предназначенный для вскрытия, разборки конструкций и проведения аварийно-спасательных работ при тушении пожара;
119) самоспасатель - средство индивидуальной защиты органов дыхания и зрения человека от опасных факторов пожара в течение времени, необходимого для выхода из горящих зданий, помещений, производственных объектов;
120) спасательное пожарное рукавное устройство - пожарное спасательное устройство из ткани для скользящего спуска спасаемых и предназначено для экстренной эвакуации людей, материальных ценностей с различных высотных уровней;
121) спасательная пожарная веревка - специальная веревка, предназначенная для самостоятельного спасания пожарного и спасания людей с высоты, страховки пожарных при тушении пожаров и связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ;
122) спасательная пожарная веревка термостойкая - специальная веревка, предназначенная для выполнения аварийно-спасательных работ при тушении пожаров в зонах возможного воздействия на нее открытого пламени и высоких температур;

107) түтік құбыр өтпесі - түрлі шартты өтпелі немесе түрлі типті екі өрт қосу бастарын қосуға арналған арқаулық;
108) түтік құбырлы су алғыш (су жинағыш) - бірнеше түтік құбыр желілерін біреуге біріктіруге арналған арқаулық;
109) түтік құбырлық тарамдалу - ағынды бөлуге және арынды өрт түтік құбырлары арқылы тасымалданып берілетін өрт сөндіруші зат санын реттеуге арналған арқаулық;
110) түтік құбырды орауыш - алдын ала қосылған арынды өрт түтік құбырларын орап орналастыруға және салу және (немесе) тасымалдауға арналған құрылғы;
111) түтік құбыр көпірі - өрт түтік құбырының үстінен жол көлігі өткен кезде оны бүлінуден қорғауға арналған құрылғы;
112) түтік құбыр қысқышы - өрт сөндіргіш заттың берілуін тоқтатпай арынды өрт түтік құбырларының жарылуынан ағуды уақытша болдырмауға арналған құрылғы;
113) түтік құбырлық шектеу - түтік құбыр желісін биіктікте бекітуге арналған құрылғы;
114) түтік құбыр кассетасы - "бүрмеленіп" немесе "оралып" салынған арынды өрт түтік құбырын орналастыруға арналған құрылғы;
115) түтік құбыр иіні - өрт түтік құбырларын тым бүгілуден немесе кедергілер арқылы төсеген кезде бұзылуынан сақтауға арналған құрылғы;
116) түтік құбырды бекіткіш құрылғы - өрт түтік құбырларын түтік құбырлық қосқыш бастарға бекітуге арналған құрылғы;
117) қол өрт сатысы - өрт сөндіру кезінде жылдам әрекет жасауды қамтамасыз етуге және онымен байланысты биіктікте бірінші кезекті апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етуге арналған тасымалданатын құрастырым;
118) қол өрт аспабы - өрт сөндіру кезінде құрастырымдарды ашуға, бұзуға және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған қол аспабы;
119) өзін-өзі құтқарғыш - адамның жанып жатқан ғимарат, үймарат, өндірістік объектілерден шығуы үшін қажетті уақыт ішінде өрттің қауіпті факторларынан тыныс алу және көру органдарын жеке қорғауға арналған құрал;
120) құтқарғыш өрт түтік құбыр құрылғысы - құтқарылатындардың сырғып түсуі үшін матадан жасалған және түрлі биіктік деңгейлерден адамдарды, материалдық құндылықтарды шұғыл көшіруге арналған өрттен құтқару құрылғысы;
121) өрттен құтқару арқаны - биіктіктен өрт сөндірушінің өзін құтқаруы және адамдарды құтқару, өрт сөндіру және онымен байланысты бірінші кезектегі апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде өрт сөндірушілерді сақтандыруға арналған арнайы бау;
122) жылуға төзімді өрттен құтқару бауы - оған ашық жалын мен жоғары температуралар мүмкін әсер ету аймағында өрт сөндіру кезінде апаттық-құтқару жұмыстарын орындауға арналған арнайы бау;

123) спасательный прыжковый матрац - устройство в виде подушки для безопасного приземления падающего человека;
124) спасательный трап (желоб) - пожарное спасательное устройство для скользящего спуска спасаемых по наклонной траектории.
125) спасательное прыжковое полотно (спасательное полотно) - спасательное устройство, выполненное из ткани, растягиваемое спасающими людьми для безопасного приземления падающего человека;
126) средства индивидуальной защиты пожарных - средства, предназначенные для защиты пожарных от механических и тепловых воздействий, агрессивных и газовых сред при тушении пожаров и ликвидации аварий;
127) установка пожаротушения - совокупность стационарных технических средств, предназначенных для тушения пожара за счет выпуска огнетушащего вещества;
128) установка пожаротушения ручная с местным и (или) с дистанционным пуском - установка пожаротушения с ручным способом приведения в действие;
129) установка объемного пожаротушения - установка пожаротушения для создания среды, не поддерживающей горение в защищенном объеме;
130) установка поверхностного пожаротушения - установка пожаротушения, воздействующая на горящую поверхность в защищаемой зоне;
131) установка водяного пожаротушения - установка пожаротушения, предназначенная для тушения пожаров распыленной водой;
132) установка пенного пожаротушения - установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используется воздушно-механическая пена;
133) установка газового пожаротушения - совокупность стационарных технических средств пожаротушения для тушения очагов пожара за счет автоматического выпуска газового огнетушащего состава;
134) установка азотного пожаротушения - установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используется азот;
135) установка парового пожаротушения - установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используют водяной пар;
136) установка порошкового пожаротушения - установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используют порошок;
137) установка порошкового пожаротушения импульсная - установка порошкового пожаротушения, в которой устройствами хранения и подачи огнетушащего порошка являются модули импульсные порошковые (или блоки модулей импульсных порошковых);
138) установка порошкового пожаротушения модульного типа (модули импульсные порошковые) - исполнительное устройство импульсной установки порошкового пожаротушения, в котором совмещены функции хранения, подачи и запорно-пусковые функции, осуществляющее по командному импульсу устройства контроля и управления выпуск и распыление огнетушащего порошка за время не более 0,2 с;

123) секіру құтқару матрацы - құлаған адамның қауіпсіз жерге түсуіне арналған жастық түріндегі құрылғы;
124) құтқару трапы (науаша) - құтқарылатындардың көлбеу траектория бойынша сырғып түсуіне арналған өрттен құтқару құрылғысы;
125) құтқару секіру жаймасы (құтқару жаймасы) - матадан жасалған, құтқарушы адамдар құлаған адамның қауіпсіз жерге түсуі үшін керіп жаятын құтқару құрылғысы;
126) өрт сөндірушілердің жеке қорғау құралдары - өрт сөндірушілерді өрт кезінде және апаттарды жоюда жемірлі және газды орталардың механикалық және жылу әсерінен қорғауға арналған құралдар;
127) өрт сөндіру қондырғысы - өрт сөндіретін затты шығару есебінен өрт сөндіруге арналған орнықты техникалық құралдар жиынтығы;
128) жергілікті және (немесе) қашықтан іске қосатын өрт сөндіру құрылғысы - іске қол тәсілімен қосылатын өрт сөндіру қондырғысы;
129) көлемді өрт сөндіру құрылғысы - қорғалған көлемде жануды қолдамайтын орта құруға арналған өрт сөндіру құрылғысы;
130) беттік өрт сөндіру қондырғысы — жанып жатқан бетке қорғалған аймақтан әсер ететін өрт сөндіру құрылғысы;
131) сумен өрт сөндіру құрылғысы - тозаңдатылған сумен өрт сөндіруге арналған өрт сөндіру қондырғысы;
132) көбікті өрт сөндіру құрылғысы - онда өрт сөндіруші зат ретінде ауа - механикалық көбік пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
133) газды өрт сөндіру қондырғысы - газды өрт сөндіргіш құрамды автоматты түрде шығару есебінен өрт ошағын сөндіруге арналған орнықты өрт сөндіргіш техникалық құралдар жиынтығы;
134) азотты өрт сөндіру қондырғысы — онда өрт сөндіруші зат ретінде азот пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
135) булы өрт сөндіру қондырғысы - онда өрт сөндіруші зат ретінде су буы пайдаланылатын өрт сөндіру құрылғысы;
136) ұнтақты өрт сөндіру қондырғысы - онда өрт сөндіруші зат ретінде ұнтақ пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
137) ұнтақты өрт сөндіргіш импульсті қондырғы - онда өрт сөндіргіш ұнтақты сақтау және беру құрылғылары импульсті ұнтақты модульдер (немесе импульсті ұнтақты модуль блоктары) болып табылатын ұнтақты өрт сөндіргіш қондырғы;
138) модульдік типтегі ұнтақты өрт сөндіру қондырғысы (ұнтақты импульсті модульдер) - онда сақтау, беру қызметтері мен 0,2 с артық емес уақыт ішінде өрт сөндіргіш ұнтақты шығару мен таратуды бақылау құрылғысының командалық импульсі бойынша жүзеге асырылатын бекіту-шығару қызметтері біріктірілген ұнтақты өрт сөндіргіштің импульсті қондырғысының атқарушы құрылғысы;

139) установка пожаротушения модульная - не трубопроводная автоматическая установка пожаротушения, предусматривающая размещение емкости с огнетушащим веществом и пусковым устройством непосредственно в защищаемом помещении;
140) устройства оповещения - часть установки пожарной сигнализации для формирования оптических и акустических сигналов о пожаре до персонала и вызова государственной противопожарной службы;
141) шкафы пожарные - специальные шкафы, предназначенные для размещения комплекта пожарного крана и переносного(ых) огнетушителя(ей);
142) щиты (стенды) пожарные - специальные щиты (стенды), предназначенные для размещения и хранения первичных средств пожаротушения, немеханизированного инструмента и инвентаря, применяемых для ликвидации пожаров в их начальной стадии на объектах, не обеспеченных пожарным водопроводом и установками пожаротушения.
3. Условия обращения продукции на рынке Республики Казахстан
3.1. Требования к размещению и обслуживанию пожарной техники
5. Количество, номенклатура, технические требования и схемы размещения основных видов пожарной техники определяются в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке , с учетом обеспечения требуемого уровня противопожарной защиты в зависимости от:
1) особенностей развития возможного пожара на данном объекте;
2) норм расхода на пожаротушение огнетушащих веществ;
3) времени прибытия пожарных подразделений к месту возможного возникновения пожара.
6. Пожарная техника для защиты объектов допускается к размещению, эксплуатации и обслуживанию только при наличии нормативной и технической документации.
7. Классификация пожарной техники приведена в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
8. Пожарная техника должна применяться только для ликвидации возможных пожаров.
9. Использование пожарной техники для хозяйственных нужд или для выполнения производственных задач запрещается.
10. Сигнальные и контрастные цвета обозначения основных видов пожарной техники, сигнальная разметка, а также знаки пожарной безопасности должны соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах".
11. Введенные в эксплуатацию пожарные мотопомпы, ручные установки пожаротушения, огнетушители, пожарное оборудование водопроводных сетей, пожарный инвентарь должны иметь учетные (инвентаризационные) номера по принятой на объекте системе нумерации.

139) модульдік өрт сөндіру қондырғысы - өрт сөндіргіш зат құйылған сыйымдылықты орналастыруды және тікелей қорғалатын ғимаратта іске қосу құрылғысын қарастыратын құбыржолылық өрт сөндіргіш автомат қондырғы;
140) хабарлау құрылғысы - қызметкерлер мен мемлекеттік өртке қарсы қызметті шақыру туралы оптикалық және акустикалық белгілерді қалыптастыруға арналған өрт дабылы қондырғысының бөлігі;
141) өрт шкафтары - өрт краны мен тасымалданатын өрт сөндіргіш (тер) жиынтығын орналастыруға арналған арнайы шкафтар;
142) өрт қалқандары (стендтері) - өрт сөндірудің бірінші құралдарын, өрт су құбырымен және өрт сөндіру құрылғыларымен қамтамасыз етілмеген объектілерде басталу кезеңдегі өрттерді жою үшін қолданылатын механикалық емес аспаптар мен жарақтарды орналастыру және сақтауға арналған арнайы қалқандар (стендтер).
3. Қазақстан Республикасының нарығындағы өнім айналысының шарттары
3.1. Өрт техникасын орналастыруға және қызмет көрсетуге қойылатын талаптар
5. Өрт техникасының негізгі түрлерінің санын, атаутізімі, техникалық талаптар мен орналастыру сызбалары мемлекеттік, мемлекетаралық, Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық стандарттар, белгіленген тәртіпте бекітілген, мыналарға байланысты өртке қарсы қорғаныстың талап етілетін деңгейін қамтамасыз етуді есепке алып өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес анықталады:
1) осы объектіде мүмкін өрттің даму ерекшеліктерін;
2) өрт сөндіруге жұмсалатын өрт сөндіру заттарының шығын нормаларын;
3) өрттің ықтимал туындау орнына өрт бөлімшелерінің келу уақытын.
6. Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасын нормативтік және техникалық құжаттама болған жағдайда ғана орналастыруға, пайдалануға және қызмет көрсетуге рұқсат етіледі.
7. Өрт техникасын жіктеу осы техникалық регламентке 2-қосымшада келтірілген.
8. Өрт техникасы ықтимал өртті жою үшін ғана қолданылуы тиіс.
9. Өрт техникасын шаруашылық мұқтаждықтары үшін немесе өндірістік міндеттерді орындау үшін пайдалануға тыйым салынады.
10. Өрт техникасының негізгі түрлерін белгілеудің дабылдық және ақ-қара түстері, дабылдық белгі, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі белгілері "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
11. Пайдалануға енгізілген өрт мотопомпалары, өрт сөндірудің қол қондырғылары, өрт сөндіргіштер, су құбыры желісінің өрт жабдығы, өрт жарағы объектіде қабылданған нөмірлеу жүйесі бойынша есептік (түгендеу) нөмірлеріне ие болуы керек.

12. Устройства ручного пуска установок пожаротушения, запорно-пусковое устройство огнетушителей и дверцы пожарных шкафов должны быть опломбированы.
13. Пожарная техника должна размещаться с учетом удобства ее обслуживания и применения, а также достижения наилучшей видимости с различных точек защищаемого пространства.
Подходы (подъезды) к местам размещения основных видов пожарной техники должны быть всегда свободными.
14. Пожарные машины должны размещаться в зданиях пожарных депо. Тип пожарного депо для охраны городов и населенных пунктов, объектов хозяйствования, количество автомобилей, состав помещений и их площади определяются в соответствии с требованиями строительных норм, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2012 № 1567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
16. Дислокация подразделений государственной противопожарной службы на территории города или населенного пункта, количество пожарных автомобилей и численность личного состава пожарных подразделений определяются в соответствии с требованиями Технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности".
17. Противопожарная служба объекта должна оснащаться пожарными машинами при:
1) удаленности объекта (отнесенных к категории промышленных предприятий) от места дислокации территориального подразделения государственной противопожарной службы до наиболее удаленного здания, сооружения, строения объекта по дорогам общего пользования или проездам на расстояние, превышающее:
2 км - для предприятий с производствами категорий А, Б и В1 - В4 по взрывопожарной и пожарной опасности, занимающих более 50 % всей площади застройки;
4 км - для предприятий с производствами категорий А, Б и В1 - В4 по взрывопожарной и пожарной опасности, занимающих до 50 % площади застройки, а также предприятий с производствами категории Г и Д.
При наличии на площадке предприятии зданий и сооружении III, III6, IV, IVa, V степеней огнестойкости с площадью застройки более 50 % от всей площади застройки предприятия, радиус обслуживания пожарным депо допускается уменьшать на 40 %.
2) удаленности объекта (не отнесенных к категории промышленных предприятий) от мест дислокации территориальных подразделений государственной противопожарной службы на расстояние, превышающее:

12. Өрт сөндіру қондырғыларының қолмен қосу қондырғылары, өрт сөндіргіштердің бекіту-іске қосу құрылғысы және өрт шкафтарының есіктері пломбылануы керек.
13. Өрт техникасы оған қызмет көрсету және қолдану қолайлығы, сондай-ақ қорғалатын кеңістіктің түрлі нүктелерінен жақсы көрінуіне қол жеткізу есепке алынып орналастырылуы керек.
Өрт техникасының негізгі түрлерін орналастыру орындарына апаратын жолдар (кіре берістер) үнемі бос болуы керек.
14. Өрт машиналары өрт депосы ғимаратында орналастырылуы тиіс.
Қалалар мен елді мекендерді, шаруашылық жүргізу объектілерін қорғауға арналған өрт сөндіру депосының түрі, автомобильдер саны, үй-жайлар құрамы мен олардың алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында қолдану үшін рұқсат етілген құрылыс нормаларының талаптарына сәйкес анықталады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.07 N 1567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.07 N 1567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
16. Қала немесе тұрғылықты тармақ аумағында мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерін көшіру, өрт автомобильдерінің саны мен өрт бөлімшелерінің жеке құрамының саны "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламент талаптарына сәйкес анықталады.
17. Объектінің өртке қарсы қызметі мына жағдайларда өрт машиналарымен жабдықталуы керек:
1) объектінің (өнеркәсіптік кәсіпорын санатына жатқызылған) мемлекеттік өртке қарсы қызметінің аумақтық бөлімшесін көшіру орнынан барынша қашықтатылған ғимарат, үймарат, объект құрылымының жалпы пайдаланылатын жолдар немесе өтпелерге дейін мыналардан асатын қашықтыққа алшақтығы:
2 км - жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В1-В4 санатты өндірісті, құрылыстың барлық алаңының 50 %-нан астамын алатын кәсіпорын үшін;
4 км - жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В1-В4 санатты өндірісті, құрылыстың барлық алаңының 50 %-нан астамын алатын кәсіпорын, сондай-ақ Г және Д санатты өндірісті кәсіпорындар үшін.
Кәсіпорын алаңында отқа төзімділік деңгейі III, ІІІб, IV, ІVа, V, кәсіпорын құрылымының барлық алаңынан 50 % артық құрылым алаңымен, ғимараттар мен құрылымдар болған жағдайда өрт депосымен қызмет көрсету радиусын 40 %-ға азайтуға рұқсат етіледі.
2) объектінің (өнеркәсіптік кәсіпорындар санатына жатқызылмаған) мемлекеттік өртке қарсы қызметінің аумақтық бөлімшелерін мынадан аспайтын көшіру орнынан алшақтығы:

2 км - для зданий высотой менее 100 м;
1 км - для зданий высотой 100 м и более.
3) отсутствии на вооружении территориального подразделения государственной противопожарной службы необходимого количества пожарных машин, способных обеспечить подачу требуемого количества воды на нужды пожаротушения объекта и эвакуацию людей с высотных уровней.
Метод расчета по определению количества пожарных машин требуемого для обеспечения подачи воды на нужды пожаротушения приведен в приложении 3 к настоящему Техническому регламенту.
18. Расчетная температура воздуха в помещении пожарного депо для содержания пожарных автомобилей, мотопомп и прицепов, поставленных в боевой расчет, должна быть не менее плюс 16 о С.
19. Пожарные автомобили, мотопомпы и прицепы, введенные в эксплуатацию (поставленные в боевой расчет или резерв), должны быть укомплектованы пожарно-техническим вооружением, заправлены топливом, огнетушащими веществами и находиться в исправном состоянии.
20. За каждым пожарным автомобилем, пожарной мотопомпой и приспособленной (переоборудованной) для целей пожаротушения техникой должен быть закреплен моторист (водитель), прошедший специальную подготовку.
21. На объекте должен быть разработан план, предусматривающий порядок доставки пожарных мотопомп и прицепов к месту возникновения пожара.
22. Виды, периодичность, содержание и технологическая последовательность работ по техническому обслуживанию и ремонту пожарных автомобилей, мотопомп и прицепов должны соответствовать требованиям "Наставления по технической службе органов противопожарной службы", и установленным требованиям эксплуатационной документации на изделия конкретных типов (марок).
23. При проектировании, монтаже, приемке в эксплуатацию, техническом содержании и обслуживании систем и установок пожарной автоматики должны соблюдаться требования, изложенные в Техническом регламенте "Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализацией, оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре", и нормативных документах в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке .
24. Средства индивидуальной защиты (кислородные изолирующие противогазы или аппараты на сжатом воздухе) должны размещаться на пожарном автомобиле в вертикальном положении в специально оборудованных ячейках, дно и стенки которых должны быть обиты амортизирующим материалом.
При отрицательных температурах окружающей среды средства индивидуальной защиты, а также резервные регенеративные патроны и маски дыхательных аппаратов должны размещаться в кабине боевого расчета пожарных автомобилей.

2 км - биіктігі 100 м-ден кем ғимараттар үшін;
1 км - биіктігі 100 м және артық ғимараттар үшін.
3) мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшесінде объектіні өрт сөндіру қажеттіктеріне талап етілетін су санының берілуін және биіктік деңгейлерден адамдарды көшіруді қамтамасыз ете алатын өрт машиналарының қажетті санының болмауы.
Өрт сөндіру қажеттіктеріне су берілуін қамтамасыз ету үшін талап етілетін өрт машиналарының санын анықтау бойынша есептеу әдісі осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасында берілген.
18. Өрт автомобильдері, мотопомпалар мен әскери есепке алынған тіркемелерді ұстауға арналған өрт депосының үймараты ауасының есептелген температурасы кемі плюс 16 о С болуы керек.
19. Пайдалануға енгізілген (әскери есепке немесе резервке енгізілген) өртавтомобильдері, мотопомпалар мен тіркемелер өрт-техникалық жарақпен жинақталуы, отын, өрт сөндіргіш заттар құйылып жұмысқа дайын қалыпта болуы керек.
20. Әр өрт автомобиліне, өрт мотопомпасына және өрт сөндіру мақсатына бейімделген техникаға арнайы даярлықтан еткен моторист (жүргізуші) бекітілуі керек.
21. Объектіде өрт мотопомпаларын және тіркемелерін өрт туындау орнына жеткізу тәртібін қарастыратын жоспар әзірленуі керек.
22. Өрт автомобильдерін, мотопомпаларды және тіркемелерді техникалық күтім жасау және жөндеу бойынша жұмыстар түрі, кезеңділігі, мазмұны мен технологиялық жүйелігі "Өртке қарсы қызмет органдарының техникалық қызметі бойынша нұсқаулықтар" талаптарына және нақты түрдегі (маркалы) бұйымдарға арналған пайдалану құжаттамасының белгіленген талаптарына сәйкесуі керек.
23. Өрт техникасы жүйелері мен қондырғыларын жобалау, құрастыру, пайдалануға қабылдау, техникалық күтіп ұстау және қызмет көрсету кезінде "Ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылыстарды автоматты өрт сөндіру және автоматты өрт сигнал беру жабдықтарымен, өрт кезінде хабарлау мен адамдарды эвакуациялауды басқару жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптар" техникалық регламентінде және белгіленген тәртіпте бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттарда берілген талаптар сақталуы керек.
24. Жеке қорғаныс құралдары (оттектік оқшаулаушы газқағарлар немесе қысылған ауалы аппараттар) өрт автомобилінде тіке қалыпта арнайы жабдықталған, түбі мен қабырғалары бәсеңдеткіш материалымен қапталған ұяшықтарда орналастырылуы керек.
Қоршаған ортаның теріс температурасы жағдайда жеке қорғау құралдары, сондай-ақ резервтік регенеративті патрондар мен тыныс алу аппараттарының бетперделері өрт автомобильдерінің әскери есеп кабинасында орналастырылуы керек.

25. Резервные баллоны с кислородом (воздухом) и регенеративные патроны, предназначенные для боевого расчета, должны храниться в пожарном автомобиле в отдельных ящиках, дно и стенки которых должны быть обиты амортизирующим материалом.
Ящики должны быть опечатаны, а на внешней стороне должен быть закреплен вкладыш с указанием данных:
1) даты испытания химического известкового поглотителя и снаряжения патрона, а также вес регенеративного патрона;
2) номер кислородного (воздушного) баллона и дата его наполнения (каждого или группы баллонов).
26. Резервные регенеративные патроны и баллоны с кислородом (воздухом), предназначенные для боевого расчета, должны храниться и транспортироваться на пожарном автомобиле с заглушками (пробками), а регенеративные патроны дополнительно должны быть опломбированы.
27. При эксплуатации, техническом обслуживании, транспортировании и хранении средств индивидуальной защиты пожарных должны соблюдаться требования, изложенные в "Наставлении по газодымозащитной службе органов противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", государственных, межгосударственных, международных стандартах, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
28. Средства индивидуальной защиты граждан (самоспасатели изолирующие) должны размещаться:
1) на рабочих местах в помещениях зданий высотой более 28 м;
2) в помещениях с массовым пребыванием людей в ночное время;
3) в гостиничных номерах;
4) в пожарных укрытиях и пожаробезопасных зонах зданий.
Количество необходимых средств индивидуальной защиты граждан находящихся в зданиях, сооружениях должно определяться расчетом в соответствии с требованиями строительных норм и правил , разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке.
29. Рабочие места персонала, обеспечивающего эвакуацию, должны оснащаться индивидуальными средствами защиты, а также средствами индивидуальной защиты от повышенных тепловых воздействий.
30. Для ликвидации возможных пожаров территория, здания, сооружения организаций независимо от формы собственности, а также населенные пункты должны иметь источники противопожарного водоснабжения.
В качестве источников противопожарного водоснабжения должны предусматриваться естественные и искусственные водоемы, а также внутренний и наружный водопровод (в том числе питьевой, хозяйственный, хозяйственно-питьевой и противопожарный).
31. Необходимость использования естественных водоемов, устройства искусственных водоемов и противопожарного водопровода, а также их параметры должны определяться в соответствии с требованиями строительных норм и правил , разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке.

25. Әскери есепке арналған оттегілі (ауалы) резервтік баллондар мен регенеративті патрондар өрт автомобилінде түбі мен қабырғасы бәсеңдеткіш материалмен қапталған жеке жәшіктерде сақталуы керек.
Жәшіктер мөрленіп жабылуы, ал сыртқы жағына мына деректер көрсетілген салма бекітілуі керек:
1) патронның химиялық әктік жұтқыш пен жарағын сынау күні, сондай-ақ регенеративті патрон салмағы;
2) оттегілік (ауалы) баллон нөмірі мен оның толтырылған күні (баллондардың әрбірі немесе тобы).
26. Әскери есепке арналған резервтік регенеративті патрондар мен оттегілі (ауалы) патрондар өрт автомобилінде бітемелермен (тығындармен), ал регенеративті патрондар қосымша пломбыланып сақталып тасымалдануы керек.
27. Өрт сөндірушілерді жеке қорғау құралдарын пайдаланған, техникалық қызмет көрсеткен, тасымалдаған және сақтаған кезде "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет органдарында газ-түтіннен қорғау қызметтеріне нұсқаулықта берілген, мемлекеттік, мемлекетаралық, Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық стандарттар" талаптары сақталуы керек.
28. Азаматтарды жеке қорғау құралдары (оқшаулағыш өзін өзі құтқарғыш):
1) биіктігі 28 м артық емес ғимараттарда жұмыс орындарында;
2) түнгі мерзімде адамдар жаппай болатын үймараттарда;
3) қонақ үй номерлерінде;
4) өрттен қорғану орындары мен өрт қауіпсіз аймақтарда орналасуы керек.
Ғимарат, үймараттағы азаматтарды жеке қорғау құралдарының қажетті санын Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелері және белгіленген тәртіпте бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес есептеп анықталуы керек.
29. Көшіруді қамтамасыз ететін қызметкерлердің жұмысшы орындары жеке қорғаныс құралдарымен, сондай-ақ жоғары жылу әсерінен жеке қорғау құралдарымен жабдықталуы керек.
30. Мүмкін өртті жою үшін ұйым аумағы, ғимараттар, құрылымдары меншік объектіне қарамастан, сондай-ақ тұрғылықты тармақтар өртке қарсы сумен қамтамасыз ету көзіне ие болуы керек.
Өртке қарсы сумен қамтамасыз ету көзі ретінде табиғи және жасанды су айдындары, сондай-ақ ішкі және сыртқы су құбыры (оның ішінде ауыз су, шаруашылық, шаруашылық-ауыз су және өртке қарсы) қарастырылуы керек.
31. Табиғи су айдындарын, жасанды су айдыны мен өртке қарсы су құбыры құрылғыларын пайдалану қажеттігі, сондай-ақ олардың параметрлері Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелері мен белгіленген тәртіпте бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес анықталуы керек.

32. Сети противопожарного водопровода должны находиться в исправном состоянии и обеспечивать требуемый по нормам расход воды на нужды пожаротушения.
Проверка сетей противопожарного водопровода на работоспособность (водоотдачу) должна осуществляться не реже двух раз в год (весной и осенью).
При недостаточном напоре в сети на объектах должны устанавливаться насосы, повышающие давление.
33. В помещениях насосной станции должны быть вывешены общая схема противопожарного водоснабжения и схема обвязки насосов.
На каждой задвижке и пожарном насосе должно быть указано их назначение.
Порядок включения насосов должен определяться инструкцией.
34. На объектах с противопожарным водопроводом высокого или низкого давления, оборудованным насосами, повышающими давление в сети, в зонах зданий, сооружений и строений, не обеспеченных водопроводом, должны быть созданы посты, оснащенные пожарной колонкой и напорными пожарными рукавами общей длиной не менее 100 м с присоединенным пожарным стволом.
Взамен постов допускается устанавливать прицепы, оснащенные так же как посты.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2011 № 1249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
35. Оборудование систем противопожарного водоснабжения (пожарные гидранты и пожарные краны) должны перед приемкой в эксплуатацию и не реже двух раз в год (весной и осенью) подвергаться техническому осмотру, проверяться на работоспособность (водоотдачу) посредством пуска воды.
Испытания внутреннего противопожарного водоснабжения должны проводиться при температуре не ниже плюс 5 о С.
Результаты технического осмотра систем внутреннего противопожарного водоснабжения должны оформляться актом и протоколом испытаний.
Формы акта испытаний систем внутреннего противопожарного водоснабжения на работоспособность, протокола испытаний на водоотдачу и протокола испытаний клапанов пожарных кранов на работоспособность приведены в приложении 4 к настоящему Техническому регламенту.
36. Крышки люков колодцев подземных пожарных гидрантов должны быть очищены от грязи, а в холодный период ото льда, снега и утеплены.
37. При наличии на территории объекта или вблизи его (в радиусе 200 м) естественных или искусственных водоисточников (реки, озера, бассейны, градирни) к ним должны быть устроены подъезды с площадками (пирсами) с твердым покрытием размерами не менее 12 х 12 м для установки пожарных автомобилей и забора воды в любое время года.
38. У подземных пожарных гидрантов, естественных или искусственных водоисточников, а также по направлению движения к ним должны быть установлены соответствующие указатели (объемные со светильником или плоские, выполненные с использованием флуоресцентных или светоотражающих покрытий) соответствующие требованиям Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах ".
На указателях должны быть четко нанесены цифры, указывающие расстояние до водоисточника.
В ночное время указатели пожарных водоемов должны освещаться.

32. Өртке қарсы су құбыры желілері бүтін қалыпта болуы және өрт сөндіру қажеттіктеріне арналған су шығыны нормаларын қамтамасыз етуі керек.
Өртке қарсы су құбыры желілерін жұмыс істеуге (су беруге) тексеру жылына кемі екі рет (көктем және күзде) жүзеге асырылуы керек.
Желіде арын жеткіліксіз болған жағдайда объектілерде қысым жоғарылататын сорғылар орнатылуы керек.
33. Сорғылық станса үймаратында өртке қарсы сумен қамтамасыз ету сызбасы мен сорғыларды орау сызбасы ілінуі керек.
Әр ысырмада және өрт сорғысында олардың арналуы көрсетілуі керек.
Сорғыларды іске қосу тәртібі нұсқаулықпен анықталуы керек.
34. Желіде қысым арттыратын сорғылармен жабдықталған жоғары немесе төмен қысымды өртке қарсы су құбыры бар объектілерде, суқұбырымен қамтамасыз етілмеген ғимарат, үймерет және құрылымдарда өрт бағанасымен және жалпы ұзындығы 100 м-ден кем емес, өрт бағанасына қосылған арынды өрт түтік құбырларымен жабдықталған посттар құрылуы керек.
Посттар орнына посттар сияқты жабдықталған тіркемелерді орнату рұқсат етіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.31 № 1249 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
35. Өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйелерінің жабдықтары (өрт гидранттары мен өрт крандары) пайдалануға қабылдар алдында және жылына кемі екі рет (көктем мен күзде) техникалық қарап шығуға түсірілуі, су жіберу арқылы жұмыс қабілеттілікке (су беруге) тексерілуі керек.
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау сынаулары плюс 5 о С-тан төмен емес температура жағдайында жүргізілуі керек.
Ішкі өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйелерін техникалық қарап шығу нәтижелері актпен және сынақ хаттамасымен рәсімделуі керек.
Ішкі өртке қарсы сумен қамтамасыз ету жүйелерін сынау актісінің, су беруге арналған сынақ хаттамасы мен өрт крандарының клапандарын жұмыс қабілеттілікке сынау хаттамасының объектілері осы техникалық регламенттің 4-қосымшасында берілген.
36. Жерасты өрт гидранттары құдықтарының жүктесік қақпақтары ластан тазартылуы, ал суық кезеңде мұз, қардан тазартылып жылытылуы керек.
37. Объект аумағында немесе оған жақын жерде (200 м радиуста) табиғи немесе жасанды су көздері (өзен, көл, бассейндер, градирнилер) болған жағдайда оларға жылдың кез келген уақытында өрт автомобильдерін әкеліп су алуға арналған кемі 12 * 12 м өлшемді қатты жабынды алаңдармен кіреберістер (құрылғылар) жасалуы керек.
38. Жерасты өрт гидранттары, табиғи немесе жасанды су көздері жанында, сондай-ақ оларға қарай бағытта "Өндірістік объектілердегі дабыл түстері, белгілеулер мен қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкесетін сәйкес сілтемелер (көлемді немесе флуоресцентті немесе жарық шағылыстыратын жабындар пайдаланып орындалған жалпақ шаммен) орнатылуы керек.
Сілтемелерде су көзіне дейінгі қашықтықты көрсететін сандар нақты жазылуы керек.
Түнгі мерзімде су айдындарында өрт сілтемелеріне жарық түсірілуі керек.

39. Водонапорные башни должны быть приспособлены для отбора воды пожарной техникой в любое время года.
Запрещается использовать для хозяйственных и производственных целей запас воды, предназначенного для нужд пожаротушения.
40. При монтаже пожарных клапанов на внутреннем водопроводе зданий (сооружений), на вновь строящихся и реконструируемых объектах, должны выполняться требования строительных норм и правил , разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
Рычаг (маховик) клапана пожарного крана должен располагаться так, чтобы обеспечивалось удобство его охвата рукой и вращения;
Выходной патрубок клапана должен располагаться так, чтобы обеспечивалось удобство присоединения пожарного рукава, и исключался резкий "излом" рукава при прокладке его в любую от клапана сторону.
41. К вводу в эксплуатацию допускаются пожарные краны, установленные на высоте 1,35 м и оборудованные:
1) пожарным клапаном с соединительной головкой для пожарного оборудования;
2) напорным пожарным рукавом;
3) пожарным ручным стволом;
4) рычагом (маховиком) для облегчения открывания клапана.
Пожарный рукав должен быть присоединен к пожарному клапану и пожарному стволу.
Пожарный кран с перечисленным оборудованием должен размещаться в пожарном шкафу.
42. Пожарные шкафы на вновь строящихся и реконструируемых объектах, должны устанавливаться в любом из трех вариантов (навесные, приставные и встроенные), с возможностью размещения в них комплекта оборудования пожарного крана и не менее двух ручных огнетушителей, с массой заряда огнетушащего вещества огнетушителя не менее 5 кг.
Огнетушители допускается размещать как, в общем, так и в отдельном отсеке пожарного шкафа.
43. Температурный диапазон эксплуатации пожарных шкафов должен быть в пределах от плюс 5 о С до плюс 45 о С.
44. Размеры пожарных шкафов должны определяться в зависимости от количества и диаметра размещаемых в них пожарных клапанов, рукавов, стволов и огнетушителей.
45. Дверки пожарного шкафа должны иметь прозрачную вставку, позволяющую проводить визуальную проверку наличия комплектующих изделий.
Допускается устанавливать пожарный шкаф без прозрачных вставок, при этом на дверки пожарного шкафа должна быть нанесена информация о составе комплектующих изделий.
46. Дверки пожарного шкафа должны иметь конструктивные элементы для их опломбирования и запирания, позволяющие безопасно открывать пожарный шкаф в экстренных случаях в течение не более 15 с.
47. Дверки пожарного шкафа должны свободно открываться на угол не менее 160 о и позволять быстро и беспрепятственно разворачивать рукавную линию и извлекать ручные огнетушители.

39. Су арынды мұнаралар өрт техникасымен жылдың кез келген мерзімінде су алуға жарамды болуы керек.
Шаруашылық және өндірістік мақсаттар үшін өрт сөндіру қажеттіктеріне арналған су қорын пайдалану тыйым салынады.
40. Өрт клапандарын жаңадан салынып жатқан ғимараттарда (құрылымдарда) немесе қайта құралып жатқан объектілерде ішкі су құбырына өрт клапандарын құрастыру кезінде Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптары орындалуы керек.
Өрт краны клапандарының иінтірегі (сермері) оны қолмен ұстап айналдыру қолайлығы қамтамасыз етілетіндей орналастырылуы керек.
Клапанның шығыс келтеқұбыры өрт түтік құбырын қосу қолайлығы қамтамасыз етілетіндей және түтік құбырды клапанның кез келген жаққа салу кезінде шұғыл "сынуы" болмайтындай үлгіде орналастырылуы керек.
41. Пайдалануға енгізуге 1,35 м биіктікте орнатылған және мыналармен жабдықталған өрт крандары рұқсат етіледі:
1) өрт жабдығына арналған қосу басы бар өрт клапанымен;
2) арынды өрт түтік құбырымен;
3) өрт қол бағанасымен;
4) клапанды ашуды жеңілдетуге арналған иінтірекпен (сермермен).
Өрт түтік құбыры өрт клапаны мен өрт бағанасына қосылуы керек.
Санамаланған жабдықпен өрт краны өрт шкафында орналасуы керек.
42. Жаңадан салынатын және қайта жөнделетін объектілерде өрт шкафтары оларда өрт краны жабдығының жинағын және кемі 5 кг өрт сөндіргіштің өрт сөндіру затының заряд салмағымен кемі екі қол өрт сөндіргішін орналастыру мүмкіндігімен үш нұсқаның кез келген түрінде (аспа, тіреме және кірістірілген) орнатылуы керек.
Өрт сөндіргіштерді өрт шкафының жалпы және жеке бөлігінде орналастыру рұқсат етіледі.
43. Өрт шкафтарын пайдаланудың плюс 5 о С-тан плюс 45 о С-қа дейінгі температуралық ауқымы шегінде болуы керек.
44. Өрт шкафтарының көлемдері онда орналастырылатын өрт клапандары, түтік құбырлары, бағаналары мен өрт сөндіргіштер саны мен диаметріне қарай анықталуы керек.
45. Өрт шкафының есіктерінде жинақтаушы бұйымдардың болуын көзбен шолып тексеруге мүмкіндік беретін мөлдір салмасы болуы керек.
Мөлдір салмасыз өрт шкафын орнату рұқсат етіледі, бұл жағдайда өрт шкафының есігіне жинақтаушы бұйымдар құрамы туралы ақпарат салынуы керек.
46. Өрт шкафының есіктерінде өрт шкафын қысылтаяң жағдайларда 15 м артық емес қауіпсіз ашуға мүмкіндік беретін, оларды пломбылау және жабуға арналған құрастырымдық элементтерге ие болуы керек.
47. Өрт шкафының есіктері кемі 160 о бұрышқа еркін ашылуы және түтік құбыр желісін және қол өрт сөндіргіштерін алып шығуға жылдам және кедергісіз жазуға мүмкіндік беруі тиіс.

48. Конструкция пожарного шкафа должна обеспечивать его естественную вентиляцию. Вентиляционные отверстия должны располагаться в верхних и нижних частях дверок или на боковых поверхностях стенок пожарного шкафа.
Допускаются другие конструктивные решения обеспечения естественной вентиляции пожарного шкафа.
49. В конструкции пожарного шкафа должна быть предусмотрена возможность его крепления к строительным конструкциям.
50. На боковых поверхностях стенок пожарного шкафа должны быть входные отверстия для трубопроводов, имеющие диаметр, который соответствует условному проходу комплектующих изделий пожарного крана.
51. Буквенные обозначения, надписи и пиктограммы на внешних сторонах стенок пожарного шкафа должны быть красного сигнального цвета.
На внешней стороне дверки должен быть буквенный индекс, включающий в себя аббревиатуру "ПК" и (или) условное обозначение пожарного крана и переносных огнетушителей, а также предусмотрено место для нанесения порядкового номера пожарного шкафа и номера телефона ближайшей пожарной части.
На дверках пожарного шкафа должны быть изображены знаки пожарной безопасности (пожарный кран, огнетушитель).
Цветографическое изображение и места размещения (установки) знаков пожарной безопасности должны соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах ".
52. Порядок содержания и обслуживания пожарных рукавов должен соответствовать требованиям " Инструкции по эксплуатации и ремонту пожарных рукавов ".
53. Ручные пожарные лестницы должны размещаться на пожарных автомобилях, плотно уложены и надежно закреплены.
54. Ручные пожарные лестницы должны содержаться в технически исправном состоянии и своевременно подвергаться периодическим испытаниям.
После испытаний на прочность лестницы не должны иметь остаточных деформаций и поврежденных деталей.
55. Лестницы, не находящиеся в боевом расчете, должны храниться на складе в сухих проветриваемых помещениях.
При хранении лестниц запрещается попадание прямых солнечных лучей на древесину тетив и ступеней, а также воздействия тепла от отопительных приборов.
56. Спасательная веревка должна быть смотана в клубок и храниться в непромокаемом чехле. Конструкция чехла должна обеспечивать оперативность применения веревки, иметь карман для размещения паспорта (формуляра) и ремень для переноски с регулировкой по длине.
57. Перед приемкой в эксплуатацию и перед каждым использованием на пожаре или учении, но не реже чем через каждые 6 месяцев спасательные веревки должны подвергаться техническому осмотру и испытанию на работоспособность. Спасательная веревка должна сохранять прочностные свойства и внешний вид при воздействии на нее воды и растворов поверхностно-активных веществ (6 % раствора пенообразователя).

48. Өрт шкафының құрастырымы табиғи желдетуді қамтамасыз етуі керек. Желдеткіш саңылаулары есіктердің жоғарғы және төменгі бөліктерінде немесе өрт шкафы қабырғасының бүйір беттерінде орналасуы керек.
Өрт шкафының табиғи желдетілуін қамтамасыз етудің өзге құрастырымдық шешімдері рұқсат етіледі.
49. Өрт шкафының құрастырымында оны құрылыс құрастырмаларына бекіту мүмкіндігі қарастырылуы тиіс.
50. Өрт шкафының бүйір беттерінде өрт кранының жинақтаушы бұйымдарының шартты өтпесіне сәйкесетін диаметрге ие құбыржолдарына арналған кіріс саңылаулары болуы тиіс.
51. Өрт шкафының қабырғасының сыртқы беттерінде әріптік белгілер, жазулар мен пиктограммалар қызыл дабылдық түсті болуы тиіс.
Есіктің сыртқы бетінде "ПК" қысқарған сөзін және (немесе) өрт кранының және тасымалданатын өрт сөндірушілердің шартты белгісі қосатын әріптік индекс болуы, сондай-ақ өрт шкафының реттік нөмірін және жақын жердегі өрт бөлігінің телефон нөмірін жазуға арналған орын қарастырылуы тиіс.
Өрт шкафының есігінде өрт қауіпсіздігі белгісі (өрт краны, өрт сөндіргіш) салынуы тиіс.
Өрт қауіпсіздігі белгілерінің түсті-графикалық суреті мен орналастыру (орнату) орны "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкесуі тиіс.
52. Өрт түтік құбырларының ұсталу және күтім жасалу тәртібі "Өрт түтік құбырларын пайдалану және жөндеу нұсқаулығы" талаптарына сәйкес келуі тиіс.
53. Қол өрт сатылары өрт автомобильдеріне орналасуы, тығыздап жатқызылуы және сенімді бекітілуі тиіс.
54. Қол өрт сатылары техникалық бүтін қалыпта болуы және кезеңдік сынауларға уақтылы түсірілуі тиіс.
Беріктікке сынағаннан кейін сатыларда қалдық ақаулар мен бүлінген бөлшектер болмауы.
55. Әскери есепте жоқ сатылар қоймада құрғақ желдетілетін үймаратта сақталуы тиіс.
Сатыларды сақтау кезінде адырналар мен басқыштар ағашына тіке күн сәулесінің түсуі, сондай-ақ жылыту құралдарынан жылу әсері тыйым салынады.
56. Құтқару жібі оралып жинақталуы және су өткізбейтін қаптамада сақталуы керек. Қаптама құрастырымы жіпті жылдам қолдануды қамтамасыз етуі, паспорт (формуляр) салуға арналған қалтасы және ұзындығы бойынша реттелетін тасымалдауға арналған белдігі болуы тиіс.
57. Пайдалануға қабылдар алдында және өртте әр пайдаланар алдында немесе оқуда, бірақ әр 6 ай сайын құтқару жіптері техникалық тексеруге және жұмыс қабілеттілікке сынауға түсірілуі керек. Құтқару жібіне су мен беткі-белсенді зат ерітінділері (6 % көбік түзгіш ерітінді) әсер еткен кезде беріктік қасиеттері мен сыртқы түрін сақтауы тиіс.

58. Техническое обслуживание, периодические испытания ручных пожарных лестниц и веревок проводятся в соответствии с требованиями " Правил по охране труда в подразделениях противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".
59. Количество спасательных устройств коллективного использования (устройств рукавных спасательных, канатно-спускных спасательных) необходимых для обеспечения противопожарных зон (укрытий) высотных зданий и сооружений определяется расчетом и учитываются в проекте.
Порядок расчета по определению необходимого количества спасательных устройств должен соответствовать требованиям, приведенным в приложении 5 к настоящему Техническому регламенту.
60. Спасательные устройства должны обеспечивать возможность безопасной эвакуации людей, не имеющих возможности воспользоваться основными путями эвакуации.
61. Места размещения спасательных устройств должны определяться из условия обеспечения минимального времени спасания.
Время спасения должно определяться расчетом, и не должно превышать значения, когда опасные факторы пожара достигнут критических значений в зоне нахождения спасаемых.
62. Места размещения спасательных устройств должны иметь указатели и аварийное освещение.
63. На планах эвакуации должны быть указаны места размещения спасательных устройств и пути прохода к ним.
64. В местах размещения каждого спасательного устройства должна быть табличка (информационное табло) с указанием последовательности действий спасаемых при подготовке устройства к работе и спуске.
65. Спасательные устройства должны быть работоспособны в сложных метеорологических условиях (повышенная и пониженная температура, дождь, снег, повышенная ветровая нагрузка), и постоянно готовы к использованию.
66. Спасательные устройства должны быть автономными (независимыми от источников энергоснабжения здания).
67. Спасательные устройства должны предусматривать возможность применения неподготовленными людьми.
68. После учебного применения, технического обслуживания или ложного срабатывания спасательные устройства должны быть приведены в рабочее состояние в кратчайшие сроки (не более одних суток).
69. Крепление спасательных устройств к зданию должно выдерживать нагрузку не мене чем в 9 раз превышающую максимально допустимое количество людей, одновременно спускающихся на устройстве.
70. Спасательные устройства должны быть органичны в конструктивном исполнении по отношению к зданию.
71. Конструктивное исполнение и размещение спасательных устройств не должны мешать работе подразделений пожарных и спасательных служб.

58. Қол өрт сатылары мен жіптеріне техникалық қызмет көрсету, кезеңдік сынаулар "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде еңбекті қорғау ережелері" талаптарына сәйкес жүргізіледі.
59. Биік ғимараттар мен құрылымдарда өртке қарсы аймақтарды қамтамасыз ету үшін қажетті ұжымдық пайдаланудың құтқару құрылымдарының саны (түтік құбырлы құтқару құрылғылары, арқандық-түсіру құтқару құрылғылары) есеппен анықталып жобамен ескеріледі.
Құтқару құрылғыларының қажетті санын анықтау бойынша есептеу тәртібі осы техникалық регламенттің 5-қосымшасында берілген талаптарына сәйкесуі тиіс.
60. Құтқару құрылғылары көшірудің негізгі жолдарын пайдалану мүмкіндігіне ие емес адамдарды қауіпсіз құтқару мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
61. Құтқару құрылғыларын орналастыру орындары ең кіші құтқару уақытын қамтамасыз ету шартынан шығып анықталуы тиіс.
Құтқару уақыты есеппен анықталуы керек және өрттің қауіпті факторлары құтқарылатын тұлғалар болатын аймақта сындарлы мәндерге жететін мәндерден аспауы тиіс.
62. Құтқару құрылғыларын орналастыру орындары сілтемелер мен апаттық жарық беруге ие болуы тиіс.
63. Көшіру жоспарында құтқару құрылғыларын орналастыру орындары мен оларға өту жолы көрсетілуі тиіс.
64. Әр құтқару құрылғысын орналастыру орындарында құрылғыларды жұмысқа дайындау және түсіру кезінде құтқарылатындар әрекетінің жүйесін көрсетіп тақтайша (ақпараттық тақтайшы) болуы тиіс.
65. Құтқару құрылғылары күрделі метеорологиялық жағдайларда жұмысқа қабілетті (жоғары және темен температура, жауын, қар, үлкен жел жүктемесі) және жұмысқа үнемі даяр болуы тиіс.
66. Құтқару құрылғылары автономды (ғимаратты энергиямен қамтамасыз ету көздерінен тәуелсіз) болуы тиіс.
67. Құтқару құрылғылары даярланбаған адамдар қолдану мүмкіндігін қарастыруы тиіс.
68. Оқуда қолдану, техникалық қызмет көрсету немесе жалған іске қосылғаннан кейін құтқару құрылғылары қысқа мерзімде жұмысшы қалыпқа (бір аптадан артық емес) келтірілуі тиіс.
69. Құтқару құрылғыларын ғимаратқа бекіту құрылғыда бірге түсірілетін адамдардың барынша жоғары санынан 9 есе асатын жүктемеге төтеп беруі тиіс.
70. Құтқару құрылғылары ғимаратқа қатысты құрастырымдық орындауда шектелген болуы тиіс.
71. Құтқару құрылғыларының құрастырымдық орындалуы мен орналасуы өрт және құтқару қызметі бөлімшелерінің жұмысына кедергі жасамауы тиіс.

72. Спасательные устройства не должны создавать угрозы для здоровья и жизни людей после их применения.
73. Обоснованность выбора типа и количества средств спасения должна подтверждаться расчетом.
74. Приемка в эксплуатацию спасательных средств и устройств должна проводиться в установленном порядке с обязательным проведением учебных спусков.
75. Здания и сооружения, предназначенные для маломобильных групп населения, должны оснащаться преимущественно спасательными рукавными устройствами и спасательными желобами (трапами).
76. Немеханизированный пожарный ручной инструмент, размещаемый на объекте в составе комплектации пожарных щитов и стендов, должен подлежать периодическому обслуживанию.
Периодическое обслуживание должно включать следующие операции:
1) очистка от пыли, грязи и следов коррозии;
2) восстановление окраски;
3) правка ломов и цельнометаллических багров для исключения остаточных деформаций после использования;
4) восстановление требуемых углов заточки инструмента.
77. Пожарные щиты и стенды, размещаемые в производственных и складских помещениях, а также на территории защищаемых объектов, должны обеспечивать удобство и оперативность съема (извлечения) закрепленных на них пожарного инструмента и переносных огнетушителей.
78. Пожарные щиты должны иметь окантовку красного сигнального цвета шириной в пределах от 30 мм до 100 мм на белом контрастном фоне.
Допускается выполнять окантовку пожарных щитов в виде чередующихся наклонных под углом 45 о полос красного сигнального и белого контрастного цветов.
79. Размещение и комплектация пожарных щитов и стендов должна соответствовать требованиям Технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" .
80. На пожарных щитах и стендах должны быть указаны порядковые номера, и номер телефона ближайшей пожарной части.
81. Пожарный инвентарь должен размещаться на видных местах, иметь свободный и удобный доступ и не служить препятствием при эвакуации во время пожара.
82. Комплектация пожарных щитов немеханизированным пожарным инструментом должна соответствовать требованиям Технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности ", и содержаться в технически исправном состоянии.
83. Выбор типа и определение необходимого количества огнетушителей на объекте осуществляется в зависимости от их огнетушащей способности, класса пожара по виду горючего материала, особенностей защищаемого помещения или технологического оборудования и других параметров (в том числе температуры среды в защищаемом помещении, длины струи огнетушащего средства из огнетушителя, времени его работы и вместимости огнетушителя), с учетом требований Технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности".

72. Құтқару құрылғыларын қолданғаннан кейін олар адам өмірі мен денсаулығына қауіп тудырмауы тиіс.
73. Құтқару құралдарының түрі мен санын таңдау негіздеуі есеппен расталуы тиіс.
74. Құтқару құралдары мен құрылғыларын пайдалануға қабылдау оқу жұмыстарын міндетті өткізіп белгіленген тәртіпте жүргізілуі тиіс.
75. Халық аз шоғырланған топтарға арналған ғимараттар мен құрылымдар басым түрде құтқару түтік құбыр құрылғыларымен және құтқару науашаларымен (басқыштарымен) жабдықталуы тиіс.
76. Объектіде өрт қалқандары мен стендтерімен жиынтық құрамында орналастырылатын механикаландырылмаған өрт қол аспабына кезеңді күтім жасалуы тиіс.
Кезеңдік қызмет көрсету мына операциялардан тұруы тиіс:
1) тозаң, лас және жегі іздерінен тазарту;
2) бояуын қалпына келтіру;
3) пайдаланудан кейін қалдық ақауларды болдырмау үшін сүймендер мен тұтас металлдан жасалған ілгектерді түзету;
4) аспаптардың талап етілетін қайралу бұрыштарын қалпына келтіру.
77. Өндірістік және қоймалық үймараттарда орналастырылатын өрт қалқандарымен стендтері, сондай-ақ қорғалатын объект аумақтары онда бекітілген өрт аспаптары мен тасымалданатын өрт сөндіргіштердің алу (алып шығу) қолайлығы мен жылдамдығын қамтамасыз ету керек.
78. Өрт қалқандары ақ фонда 30 мм-ден 100 мм-ге дейінгі шекте енмен қызыл белгі түсті жиектемеге ие болуы тиіс.
Допускается выполнять окантовку пожарных щитов в виде чередующихся наклонных под углом 45 о полос красного сигнального и белого контрастного цветов.
РҚАО-ның ескертуі: Мемлекеттік тілдегі мәтінде 78-тармақтың екінші абзацы берілмегендіктен ресми тілдегі мәтіннен алынды.
79. Өрт қалқандарының жиектемелерін 45 о бұрышы астында қызыл дабыл және ақ ашатын түсті кезектесетін көлбеу таспалар түрінде орындау рұқсат етіледі.
80. Өрт қалқандары мен стендтерін орналастыру және жинақтау "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті талаптарына сәйкесуі тиіс.
81. Өрт жарағы көрінетін орында орналасуы, еркін және қолайлы қол жеткізуге ие болуы және өрт кезінде көшіруде кедергі болмауы керек.
82. Өрт қалқандарын механикаландырылмаған өрт аспабымен жинақтау "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламент талаптарына сәйкесуі және техникалық бүтін қалыпта ұсталуы керек.
83. Объектіде өрт сөндірушілердің қажетті санының түрін таңдау және анықтау олардың өрт сөндіру қасиетіне, жанғыш материал түрі бойынша өрт класына, қорғалатын үймарат немесе технологиялық жабдық ерекшеліктеріне және "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті талаптарын есепке алып өзге параметрлерге (оның ішінде қорғалатын үймаратта орта температурасы, өрт сөндіргіштен өрт сөндіру құралының ағу ұзындығы, оның жұмыс істеу уақыты мен өрт сөндіргіш сыйымдылығы) қарай жүзеге асырылады.

84. Огнетушители должны вводиться в эксплуатацию в полностью заряженном и работоспособном состоянии, с опечатанным узлом управления запорно-пускового устройства.
85. Огнетушители должны размещаться на защищаемом объекте и иметь защиту от климатических и механических воздействий, других неблагоприятных факторов (вибрация, агрессивная среда, повышенная влажность).
Огнетушители должны быть хорошо видны и легкодоступны в случае пожара.
Огнетушители должны размещаться вблизи мест наиболее вероятного возникновения пожара, вдоль путей прохода, а также около выхода из помещения и не должны препятствовать эвакуации людей во время пожара.
86. Переносные огнетушители должны устанавливаться на подвесных кронштейнах или в специальных пожарных шкафах совместно с пожарными кранами.
87. Огнетушители, имеющие полную массу менее 15 кг, должны устанавливаться на высоте не более 1,5 м от пола.
Переносные огнетушители, имеющие полную массу 15 кг и более, должны устанавливаться на высоте не более 1,0 м или на полу, с обязательной фиксацией от возможного падения при случайном воздействии.
88. Для размещения первичных средств пожаротушения в производственных и складских помещениях, а также на территории защищаемых объектов должны оборудоваться пожарные щиты.
89. Огнетушители должны располагаться так, чтобы основные надписи и пиктограммы, показывающие порядок приведения их в действие, были хорошо видны и обращены наружу или в сторону наиболее вероятного подхода к ним.
Надписи должны обеспечивать их четкое прочтение в течение срока между очередными переосвидетельствованиями.
90. В помещениях, насыщенных производственным или другим оборудованием, заслоняющим огнетушители, должны быть установлены указатели их местоположения.
Указатели должны быть выполнены в соответствии с требованиями Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах" и располагаться на видных местах на высоте не более 2,0 м от уровня пола, с учетом условий их видимости.
91. Расстояние от возможного очага пожара до места размещения огнетушителя определяется в соответствии с требованиями Технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" и не должно превышать:
1) 20 м - для общественных зданий и сооружений;
2) 30 м - для помещений категорий А, Б и В1 - В4 по взрывопожарной и пожарной опасности;
3) 40 м - для помещений категорий Г;
4) 70 м - для помещений категорий Д.
92. Расстояние от двери до огнетушителя не должно мешать ее полному открыванию.
93. Огнетушители не должны устанавливаться в местах, где значения температуры превышают температурный диапазон, указанный на огнетушителях.

84. Өрт сөндіргіштер пайдалануға толық зарядталған және жұмыс істей алатын қалыпта, бекіту-іске қосу құрылғысын басқару торабы ашылып пайдалануға енгізілуі тиіс.
85. Өрт сөндіргіштер қорғалатын объектіде орналасуы және климаттық және механикалық әсер етулерден, өзге қолайсыз факторлардан (діріл, жемірлі орта, жоғары ылғалдық) қорғанысы болуы тиіс.
Өрт сөндіргіштер өрт жағдайында жақсы байқалатын және жеңіл қол жеткізілетін болуы тиіс.
Өрт сөндіргіштер өрттің барынша ықтимал туындау орнынан жақын, өтпе жол бойында, сондай-ақ үймараттан шығар есік маңында орналасуы және өрт кезінде адамдарды көшіруге кедергі келтірмеуі тиіс.
86. Тасымалданатын өрт сөндіргіштер өрт крандарымен бірге аспа тіреуіштерде немесе арнайы өрт шкафтарында орналастырылуы тиіс.
87. Толық салмағы 15 кг-нан кем өрт сөндіргіштер еденнен 1,5 м артық емес биіктікте орналастырылуы тиіс.
Толық салмағы 15 кг және одан жоғары тасымалданатын өрт сөндіргіштер 1,0 м артық емес биіктікте немесе кездейсоқ әсер ету жағдайында мүмкін құлаудан міндетті түрде бекітіліп еденде орналасуы тиіс.
88. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын орналастыру үшін өндірістік және қойма үймараттарында, сондай-ақ қорғалатын объект аумақтарында өрт қалқандары жабдықталуы тиіс.
89. Өрт сөндіргіштерді іске қосу тәртібін көрсететін негізгі жазулар мен пиктограммалар жақсы байқалатындай орналастырылуы және сыртқа немесе оған барынша ықтимал жақындау жағына қарай қаратылуы тиіс.
Жазбалар кезекті растау арасындағы мерзім бойына оларды нақты оқылуды қамтамасыз ететін болуы тиіс.
90. Өрт сөндіргіштерді қалқалайтын өндірістік немесе өзге жабдықтар көп орналасқан үймараттарда олардың орнын көрсететін сілтемелер орнатылуы тиіс.
Сілтемелер "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламент талаптарына сәйкес орындалуы және көрінетін орында, олардың көріну шарттарын есепке алып еден деңгейінен 2,0 м биіктікте орналасуы тиіс.
91. Өрттің мүмкін ошағынан өрт сөндіргіштің орналасу орнына дейінгі қашықтық "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес анықталуы және мыналардан аспауы тиіс:
1) 20 м - қоғамдық үймараттар мен құрылымдар үшін;
2) 30 м - жарылыс өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В1 - В4 санатты үймараттар үшін;
3) 40 м - Г санатты үймараттар үшін;
4) 70 м - Д санатты үймараттар үшін.
92. Есіктен өрт сөндіргішке дейінгі қашықтық оның толық ашылуына кедергі жасамауы керек.
93. Өрт сөндіргіштер температура мәні өрт сөндіргіштерде көрсетілген температуралық ауқымнан асатын орындарда орналастырылмауы керек.

94. Водяные и воздушно-пенные огнетушители, установленные вне помещений или в не отапливаемом помещении и не предназначенные для эксплуатации при отрицательных температурах, должны быть сняты на холодное время года (при температуре воздуха ниже плюс 1 о С). В этом случае на их месте и на пожарном щите должна быть помещена информация о месте нахождения огнетушителей.
95. Огнетушители, введенные в эксплуатацию, должны подвергаться техническому обслуживанию.
Техническое обслуживание включает в себя:
1) периодические проверки;
2) осмотры;
3) ремонт;
4) испытания;
5) перезарядку.
96. Периодические проверки должны проводиться для контроля состояния огнетушителя, контроля места установки огнетушителя и надежности его крепления, возможности свободного подхода к нему, наличия, расположения и читаемости инструкции по работе с огнетушителем.
97. Техническое обслуживание огнетушителей проводиться в соответствии с инструкцией по эксплуатации и с использованием необходимых инструментов и материалов лицом, назначенным приказом по предприятию или организации, прошедшим в установленном порядке проверку знаний нормативных и (или) технических документов по устройству и эксплуатации огнетушителей и параметрам огнетушащих веществ, способным самостоятельно проводить необходимый объем работ по обслуживанию огнетушителей.
98. Огнетушители, выведенные на время ремонта, испытания или перезарядки из эксплуатации, должны быть заменены резервными огнетушителями с аналогичными параметрами.
99. Перед введением огнетушителя в эксплуатацию он должен быть подвергнут первоначальной проверке, в процессе которой должен быть произведен внешний осмотр, проверена комплектация огнетушителя и состояние места его установки (заметность огнетушителя или указателя места его установки, возможность свободного подхода к нему), а также читаемость и доходчивость инструкции по работе с огнетушителем.
В ходе проведения внешнего осмотра должно быть обращено внимание на:
1) наличие вмятин, сколов, глубоких царапин на корпусе, узлах управления, гайках и головке огнетушителя;
2) состояние защитных и лакокрасочных покрытий;
3) наличие четкой и понятной инструкции;
4) наличие опломбированного предохранительного устройства;
5) исправность манометра или индикатора давления (если он предусмотрен конструкцией огнетушителя), наличие необходимого клейма и величину давления в огнетушителе закачного типа или в газовом баллоне;
6) массу огнетушителя, а также массу огнетушащего вещества в огнетушителе. Масса огнетушащего вещества должна определяться расчетным путем;

94. Үймаратта немесе жылытылмайтын үймаратта орнатылған және теріс температура жағдайында пайдалануға арналмаған су және ауа-көбікті өрт сөндіргіштер жылдың салқын мезгілінде (ауа температурасы плюс 1 о С-тан төмен жағдайда) алып тасталуы керек. Бұл жағдайда олардың орнында және өрт қалқанында өрт сөндіргіштердің орналасқан орны туралы ақпарат орналастырылуы керек.
95. Пайдалануға енгізілген өрт сөндіргіштер техникалық қызмет көрсетуге түсірілуі керек.
Техникалық қызмет көрсету өзіне мыналарды қамтиды:
1) кезеңдік тексерулер;
2) тексеріп шығу;
3) жөндеу;
4) сынаулар;
5) қайта зарядтау.
96. Кезеңдік тексерулер өрт сөндіргіш қалпын бақылау, өрт сөндіргіштің орналасу орнын және оның бекітілу сенімділігін, оған еркін қол жеткізу мүмкіндігін, өрт сөндіргішпен жұмыста нұсқаулықтың болуын, орналасуы мен оқылуын бақылау үшін жүргізілуі керек.
97. Өрт сөндіргіштерге техникалық қызмет көрсету пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес және қажетті аспаптар мен материалдарды кәсіпорын немесе ұйым бойынша бұйрықпен тағайындалған, белгіленген тәртіпте өрт сөндіргіштерді орнату және пайдалану жөніндегі нормативтік және (немесе) техникалық құжаттарды және өрт сөндіргіш заттар параметрлерін білуі бойынша тексеруден өткен, өрт сөндіргіштерге күтім жасау бойынша қажетті жұмыс көлемін өздігінен жүргізе алатын тұлға жүргізеді.
98. Жөндеу, сынау немесе қайта зарядтау үшін пайдаланудан шығарылған өрт сөндіргіштер балама параметрлі резерв өрт сөндіргіштермен алмастырылуы керек.
99. Өрт сөндіргішті пайдалануға енгізер алдында ол бастапқы тексеруге түсірілуі керек, оның барысында сыртқа қарап шығу жүргізілуі, өрт сөндіргіштің жинақталуы мен оның орнатылу орнының жай-күйі (өрт сөндіргіштің байқалуы немесе оны орнату орнын көрсету, оған еркін қол жеткізу мүмкіндігі), сондай-ақ өрт сөндіргішпен жұмыс жөніндегі нұсқаулықтың оқылуы мен түсініктілігі тексерілуі керек.
Сыртқы қарап шығу барысында мыналарға көңіл аударылуы керек:
1) өрт сөндіргіш корпусында, басқару тораптарында, сомындар мен басында майысу, бөлініп түсу, терең сызаттардың болуы;
2) қорғаныс және лак-бояу жабындарының қалпы;
3) нақты және түсінікті нұсқаулықтың болуы;
4) пломбыланған сақтандырғыш құрылғының болуы;
5) манометр немесе қысым индикаторының бүтіндігі (егер өрт сөндіргіш құрастырымымен қарастырылса), қажетті таңбаның болуы және айдалатын түрдегі өрт сөндіргіште немесе газ баллонда қысым шамасы;
6) өрт сөндіргіш салмағы, сондай-ақ өрт сөндіргіште өрт сөндіру затының салмағы. Өрт сөндіругі зат салмағы есептелу жолымен анықталуы керек;

7) состояние гибкого шланга (при его наличии) и распылителя огнетушащего вещества (наличие механических повреждений, следов коррозии, литейного сбоя или других предметов, препятствующих свободному выходу огнетушащего вещества из огнетушителя);
8) состояние ходовой части и надежность крепления корпуса огнетушителя на тележке (для передвижного огнетушителя), на стене или в пожарном шкафу (для переносного огнетушителя).
По результатам проверки в паспорте огнетушителя делают необходимые отметки. Огнетушителю присваивают и наносят на бирку порядковый номер, результаты проверки фиксируют в журнале учета огнетушителей.
Образцы документов, заполняемые по результатам технического обслуживания огнетушителей, приведены в приложении 6 к настоящему Техническому регламенту.
100. Ежегодная проверка огнетушителя должна включать в себя внешний осмотр огнетушителя, осмотр места его установки и подходов к нему.
В процессе ежегодной проверки контролируют величину утечки вытесняющего газа из газового баллона или огнетушащего вещества из газового огнетушителя. Производят вскрытие огнетушителей (полное или выборочное), оценку состояния фильтров, проверку параметров огнетушащего вещества.
В случае если огнетушитель не соответствует требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке, производят его перезарядку.
101. При повышенной пожарной опасности объекта (помещения категории А и Б по взрывопожарной и пожарной опасности) или при воздействии на огнетушители таких неблагоприятных факторов, как близкая к предельному значению положительная (свыше плюс 50 о С) или отрицательная (ниже минус 40 о С) температура окружающей среды, влажность воздуха более 90 %, коррозионно-активная среда, воздействие вибрации, проверка огнетушителей и контроль огнетушащего вещества должны проводиться не реже одного раза в 6 месяцев.
102. Зарядка и перезарядка огнетушителей всех типов должна производиться в соответствии с инструкциями по эксплуатации.
103. Огнетушители должны перезаряжаться сразу после применения или если величина утечки газового огнетушащего вещества или вытесняющего газа за год превышает допустимое значение.
104. Утечка газового огнетушащего вещества или вытесняющего газа из переносного огнетушителя и из баллона высокого давления за год их эксплуатации или хранения не должна превышать для:
1) закачных огнетушителей и баллонов высокого давления с вытесняющим газом, которые оснащены манометром, обеспечивающим необходимую точность измерения, или штуцером для присоединения контрольного манометра не более 10 % величины номинального рабочего давления, указанного в технической документации и на этикетке огнетушителя или газового баллона.

7) майысқақ шланг (болған жағдайда) және өрт сөндіргіш затты таратқыш қалпы (механикалық бүлінулердің, жегі іздерінің, құюдың мүлт кетуі немесе өрт сөндіргіш заттың өрт сөндіргіштен еркін шығуына кедергі жасайтын өзге заттардың болуы);
8) жүру бөлігінің қалпы және өрт сөндіргіш корпусының арбада (жылжымалы өрт сөндіргіш үшін), қабырғада немесе өрт шкафында (тасымалданатын өрт сөндіргіш үшін) беку сенімділігі.
Тексеру нәтижелері бойынша өрт сөндіргіш паспортында қажетті белгілер жасайды. Өрт сөндіргішке реттік нөмір беріп оны затбелгіге жазады. Тексеру нәтижелерін өрт сөндіргіштерді есепке алу журналында белгілейді.
Өрт сөндіргіштерге техникалық қызмет көрсету нәтижелері бойынша толтырылатын құжат үлгілері осы техникалық регламенттің 6-қосымшасында берілген.
100. Өрт сөндіргіштерді жыл сайынғы тексеру өрт сөндіргіштің сыртын қарап шығуды, оны орнату орны мен оған апаратын жолдарды қарап шығуды қамтуы керек.
Жыл сайынғы тексеру барысында газ баллонынан газды немесе газды өрт сөндіргіштен өрт сөндіру затын ығыстыратын шығу шамасын бақылайды. Өрт сөндіргіштерді (толық немесе таңдап) ашады, сүзгілер қалпын бағалайды және өрт сөндіргіш заттың параметрлерін тексереді.
Егер өрт сөндіргіш мемлекеттік, мемлекетаралық, Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық стандарттар мен белгіленген тәртіпте бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар талаптарына сәйкеспесе, оны қайта зарядтайды.
101. Объектінің жоғары өрт қауіптілігі (жарылыс өрт және өрт қауіптілігі бойынша А және Б санатты үймараттар) жағдайда немесе өрт сөндіргішке шекті мәнге жақын оң (плюс 50 о С-тан жоғары) немесе теріс (минус 40 о С-тан төмен) қоршаған орта температурасы, ауаның 90 %-дан артық ылғалдығы, жегілік-белсенді орта, дірілдің әсері сияқты қолайсыз факторлар әсер етуі жағдайда өрт сөндіргіштерді тексеру және өрт сөндіргіш затты бақылау 6 айда бір реттен жиі емес жүргізілуі керек.
102. Барлық түрдегі өрт сөндіргіштерді зарядтау және қайта зарядтау пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес жүргізілуі керек.
103. Өрт сөндіргіштер қолданғаннан кейін бірден немесе егер жыл ішінде газды өрт сөндіргіш заттың немесе ығыстырушы газдың шығып кету шамасы рұқсат етілетін мәннен асса қайта зарядталуы керек.
104. Тасымалданатын өрт сөндіргіштен және жоғары қысымды баллоннан оларды пайдаланудың немесе сақтаудың бір жылы ішінде өрт сөндіруші заттың немесе ығыстырушы газдың шығуы мыналар үшін аспауы керек:
1) қажетті өлшеу дәлдігін қамтамасыз ететін манометрмен немесе бақылау манометрін қосуға арналған жалғастырғышпен жабдықталған айдалатын өрт сөндіргіштер мен ығыстырма газды жоғары қысымды баллондар техникалық құжаттамада және өрт сөндіргіштің немесе газ баллонының затбелгісінде көрсетілген атаулы жұмысшы қысым шамасынан 10 % артық емес

2) закачных огнетушителей, оснащенных индикатором давления, утечку вытесняющего газа допускается контролировать положением стрелки индикатора давления, которая должна находиться в зеленом секторе шкалы для:
углекислотных и хладоновых огнетушителей не более 5 % первоначального значения массы огнетушащего вещества, но не более 50 г;
баллонов высокого давления с вытесняющим газом, не имеющих манометра, не более 5 % первоначального значения массы вытесняющего газа, которое указывается на баллоне, но не более 5 г.
105. Утечка газового огнетушащего вещества или вытесняющего газа из передвижного огнетушителя не должна превышать для:
1) углекислотных и хладоновых огнетушителей закачного типа, а также для газовых баллонов не более 5 % первоначального значения массы огнетушащего вещества или заряженного газа;
2) закачных огнетушителей остальных типов и для газовых баллонов, расположенных снаружи корпуса огнетушителя, не более 10 % от давления зарядки.
106. Не реже одного раза в 5 лет каждый огнетушитель и баллон с вытесняющим газом должны быть разряжены, корпус огнетушителя полностью очищен от остатков огнетушащего вещества, произведены внешний и внутренний осмотр, а также гидравлическое испытание на прочность и пневматические испытания на герметичность корпуса огнетушителя, пусковой головки, шланга и запорного устройства.
В ходе проведения осмотра должно быть обращено внимание на:
1) состояние внутренней поверхности корпуса огнетушителя (наличие вмятин или вздутий металла, отслаивание защитного покрытия);
2) наличие следов коррозии;
3) состояние прокладок, манжет или других видов уплотнений;
4) состояние предохранительных устройств, фильтров, приборов измерения давления, редукторов, вентилей, запорных устройств и их посадочных мест;
5) массу газового баллончика, срок его очередного испытания или срок гарантийной эксплуатации газогенерирующего элемента;
6) состояние поверхности и узлов крепления шланга;
7) состояние, гарантийный срок хранения и значения основных параметров огнетушащего вещества;
8) состояние и герметичность контейнера для поверхностно-активного вещества или пенообразователя (для водяных и воздушно-пенных огнетушителей с раздельным хранением воды и других компонентов заряда).
107. В случае обнаружения механических повреждений или следов коррозии корпус и узлы огнетушителя должны быть подвергнуты испытанию на прочность в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке.

2) қысым индикаторымен жабдықталған айдалу өрт сөндіргіштерінде ығыстырушы газ кетуін мыналар үшін шкаланың жасыл секторында болуы керек қысым индикаторы тілінің қалпын бақылаумен рұқсат етіледі:
көмірқышқыл және хладонды өрт сөндіргіштер өрт сөндіргіш зат салмағының бастапқы мәнінен 5 % артық емес, бірақ 50 г-нан артық емес;
манометрі жоқ ығыстырушы газды жоғары қысымды баллондар, баллонда көрсетілетін ығыстырушы газ салмағының бастапқы мәнінен 5 % артық емес, бірақ 5 г-нан артық емес.
105. Жылжымалы өрт сөндіргіштен газды өрт сөндіруші заттың немесе ығыстырушы газдың кетуі мыналар үшін аспауы керек:
1) айдалатын түрдегі көмірқышқыл және хладонды өрт сөндіргіштер, сондай-ақ газ баллондары үшін өрт сөндіруші заттың немесе зарядталған газ салмағының бастапқы мәнінің 5 % артық емес;
2) қалған түрдегі айдалатын өрт сөндіргіштер мен өрт сөндіргіш корпусының сыртында орналасқан газ баллондары үшін зарядталу қысымынан 10 % артық емес.
106. 5 жылда бір реттен жиі емес әр өрт сөндіргіш пен ығыстырушы газ құйылған баллон босатылуы, өрт сөндіргіш корпусы толығымен өрт сөндіргіш зат қалдығынан тазартылуы, сыртқы және ішкі қарап шығулар, сондай-ақ беріктікке гидравликалық сынаулар мен өрт сөндіргіш корпусының қымталғандығына, іске қосу басына, шланг және бекіту құрылғысына пневматикалық сынаулар жүргізілуі керек.
Тексеру барысында мыналарға назар аударылуы керек:
1) өрт сөндіргіш корпусының ішкі бетінің қалпы (металда майысулар немесе көтерілулер болуы, қорғаныс жабынының қабыршақтануы);
2) жегі іздерінің болуы;
3) төсем, жиектеме немесе тығыздаудың өзге түрлерінің қалпы;
4) сақтандырғыш құрылғылардың, сүзгілер, қысымды өлшеу құралдарының, редукторлар, бұранда, бекіту құрылғылары мен оларды орнықтыру орындарының қалпы;
5) газ баллонының салмағы, оны кезекті сынау мерзімі немесе газ жинақтайтын элементінің кепілдік пайдалану мерзімі;
6) шлангтің бекітілу беті мен тораптар қалпы;
7) өрт сөндіргіш заттың қалпы, кепілдік сақтау мерзімі және негізгі параметрлер мәндері;
8) беткі-белсенді зат немесе көбік түзгішке арналған контейнер қалпы мен қымталғандығы (суды және зарядтың өзге құрамбірліктерін жеке сақтап сулы және ауа-көбікті өрт сөндіргіштер үшін).
107. Механикалық бүлінулер немесе жегі іздерін байқаған жағдайда өрт сөндіргіш корпусы мен тораптары мемлекеттік, мемлекетаралық, Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық стандарттар мен белгіленген тәртіпте бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес беріктікке сынауға түсірілуі керек.

108. После успешного завершения испытания огнетушитель должен быть просушен, покрашен (при необходимости) и заряжен огнетушащим веществом.
109. Если гарантийный срок хранения заряда огнетушащего вещества истек или обнаружено, что заряд хотя бы по одному из параметров не соответствует требованиям нормативной и (или) технической документации то такой заряд огнетушащего вещества подлежит замене.
110. Огнетушители или отдельные узлы, не выдержавшие гидравлического испытания на прочность, не подлежат последующему ремонту, выводятся из эксплуатации и выбраковываются.
111. Результаты проведенных проверок и испытаний фиксируются на бирке огнетушителя, в его паспорте и в журнале учета огнетушителей.
112. Организации или предприятия, осуществляющие техническое обслуживание огнетушителей (далее - организация), должны располагать квалифицированным персоналом, прошедшим специальное обучение по обращению с сосудами, работающими под давлением, по техническому обслуживанию и безопасной работе с огнетушителями, знающим нормативную и техническую документацию на огнетушители, источники вытесняющего газа и на используемые виды огнетушащих веществ.
113. Организация для проведения работ по техническому обслуживанию огнетушителей должна располагать рабочим помещением, оснащенным приточно-вытяжной вентиляцией (согласно действующим нормативным документам) и необходимыми складскими помещениями.
114. Организация должна иметь емкости, необходимые для сбора остатков огнетушащих веществ, выгружаемых из огнетушителей.
115. Организация, проводящая работы по перезарядке огнетушителей должна располагать необходимым оборудованием для регенерации или утилизации огнетушащих веществ.
116. Организация должна иметь необходимый инструмент для выполнения работ по разборке и ремонту огнетушителей и безопасный источник освещения (с напряжением питания не более 36 В) для проведения внутреннего осмотра огнетушителей.
117. Организация должна иметь безопасное аттестованное оборудование для проверки основных параметров огнетушителей, огнетушащих веществ и проведения испытаний огнетушителей и их узлов.
В целях безопасности испытательное оборудование должно располагаться в отдельном помещении.
118. Организация должна располагать камерой для сушки и окраски огнетушителей, безопасной системой зарядки огнетушителей и баллонов осушенным газом, оборудованием для контроля массы и герметичности газовых баллонов и огнетушителей.
119. Организация должна располагать необходимым набором этикеток или бирок, на которых должна быть указана информация о выполненных работах, дата их проведения, марка заряженного в огнетушитель огнетушащего вещества, название организации, и ее юридический адрес.
Бирки или этикетки должны соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", а также государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке.

108. Сынауды тиімді аяқтағаннан кейін өрт сөндіргіш кептірілуі, боялуы (қажет жағдайда) және өрт сөндіргіш затпен зарядталуы керек.
109. Егер өрт сөндіргіш зат зарядын сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталса немесе заряд параметрлердің біреуінен болсын нормативтік және (немесе) техникалық құжаттама талаптарына сәйкеспесе, онда өрт сөндіргіштің бұндай заряды алмастырылуы керек.
110. Беріктікке арналған гидравликалық сынаулардан өтпеген өрт сөндіргіштер немесе жеке тораптар жөндеуге жатпайды, олар пайдаланудан шығарылып брак деп танылады.
111. Жүргізілген тексерулер мен сынаулар нәтижелері өрт сөндіргіш затбелгісінде, оның паспортында және өрт сөндіргіштерді есепке алу журналында белгіленеді.
112. Өрт сөндіргіштерге техникалық қызметті жүзеге асыратын ұйым немесе кәсіпорындар (бұдан әрі - ұйым) қысым астында жұмыс істейтін ыдыстармен жұмыс істеу, өрт сөндіргіштерге техникалық күтім жасау және қауіпсіз жұмыс істеу бойынша арнайы даярлықтан өткен, өрт сөндіргіштерге, ығыстырушы газ көздеріне және өрт сөндіргіш заттардың пайдаланылатын түрлеріне арналған нормативтік және техникалық құжаттаманы білетін білікті мамандары болуы керек.
113. Өрт сөндіргіштерге техникалық күтім жасау бойынша жұмыс жүргізетін ұйымда ауа алмастыратын желдеткішпен (қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес) және қажетті қойма үймаратымен жабдықталған жұмысшы үймараты болуы керек.
114. Ұйымда өрт сөндіргіштерден шығарылатын өрт сөндіргіш заттар қалдықтарын жинау үшін қажетті сыйымдылықтарға ие болуы керек.
115. Өрт сөндіргіштерді қайта зарядтау бойынша жұмыстар жүргізетін ұйымда өрт сөндіруші заттарды өңдеу немесе кәдеге жаратуға арналған қажетті жабдықтары болуы керек.
116. Ұйымда өрт сөндіргіштерді бұзу және жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қажетті аспап және өрт сөндіргіштердің ішін қарап шығу үшін қауіпсіз жарық беру көзі (қорек көзі 36 В артық емес) болуы керек.
117. Ұйымда өрт сөндіргіштердің, өрт сөндіру заттарының негізгі параметрлерін тексеру және өрт сөндіргіштер мен олардың тораптарына сынаулар жүргізуге арналған қауіпсіз аттестатталған жабдығы болуы керек.
Қауіпсіздік мақсатында сынақ жабдығы жекелеген үй-жайда орналастырылуы тиіс.
118. Ұйымда өрт сөндіргіштерді кептіру және бояуға арналған камераға, өрт сөндіргіштер мен баллондарды кептірілген газбен зарядтаудың қауіпсіз жүйесіне, газ баллондары мен өрт сөндіргіштердің салмағы мен қымталғандығын бақылауға арналған жабдыққа ие болуы керек.
119. Ұйымда орындалған жұмыстар, оларды жүргізу күні, өрт сөндіргішке зарядталған өрт сөндіргіш зат маркасын, ұйым атауы мен оның заңды мекен-жайы туралы ақпарат көрсетілуі керек затбелгі немесе құлақшалардың қажетті жиынтығы болуы керек.
Құлақшалар немесе затбелгілер "Орауға, таңбалауға, затбелгі тағуға және оны дұрыс орналастыруға қойылатын талаптар" техникалық регламенті, сондай-ақ мемлекеттік, мемлекетаралық, Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық стандарттар мен белгіленген тәртіпте бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар талаптарына сәйкесуі керек.

3.2. Требования безопасности к пожарной технике и процессам ее жизненного цикла
120. Размещаемая на объекте пожарная техника по исполнению должна соответствовать:
1) категории зданий и помещений по взрывопожарной и пожарной опасности;
2) электростатической искробезопасности;
3) климатическому районированию объекта и категории размещения пожарной техники;
4) агрессивности окружающей среды;
5) значениям параметров внешних вибрационных воздействий.
121. Организация работ по обеспечению безопасности и охраны труда, окружающей среды, производственной санитарии и пожарной безопасности при эксплуатации пожарных автомобилей должна осуществляться в соответствии с требованиями " Правил по охране труда в подразделениях противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".
122. Ответственность за исполнение требований безопасности и охраны труда, охраны окружающей среды, пожарной безопасности при эксплуатации пожарных автомобилей и другой пожарной техники возлагается на первых руководителей объектов или их заместителей.
123. Техническое обслуживание и ремонт пожарных автомобилей должны производиться в специально предназначенных для этих целей помещениях и местах (постах) с использованием исправного и соответствующего своему назначению оборудования и инструмента.
К работам по техническому обслуживанию и ремонту пожарной техники допускаются лица, прошедшие инструктаж по безопасности и охраны труда, и обученные безопасным приемам и методам работы.
124. Конструкция и компоновка пожарных машин, монтируемых на колесном или гусеничном шасси, не должна снижать показателей безопасности базовой машины.
125. Устройство пожарных машин (размещение агрегатов, систем управления, пожарно-технического вооружения, боевого расчета) должно обеспечивать безопасность выполнения тактических задач при тушении пожара, а также безопасность во время движения, при техническом обслуживании и ремонте.
Схема размещения и узлы крепления пожарно-технического вооружения должны обеспечивать надежность его фиксации, оперативность боевого развертывания, удобство и безопасность при съеме и установке.
126. Техническое состояние пожарного автомобиля в процессе эксплуатации, пожарно-техническое вооружение, размещаемое в салоне пожарного автомобиля, системы отопления, вентиляции и кондиционирования, размеры, форма и расположение органов управления специальными агрегатами, цветографическая схема пожарного автомобиля, специальные световые и звуковые сигналы, а также электрооборудование, внешние световые приборы и светоотражающие приспособления должны соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.

3.2. Өрт техникасы мен оның тіршілік циклі процестеріне қойылатын қауіпсіздік талаптары
120. Объектіде орналастырылатын өрт техникасы орналастырылуы бойынша мыналарға сәйкесуі керек:
1) ғимарат пен үймараттардың өрт-жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша санаттары;
2) электростатикалық ұшқын қауіпсіздік;
3) объектіні климаттық ауданға бөлу және өрт техникасын орналастыру санаттары;
4) қоршаған орта жемірлігі;
5) сыртқы діріл әсерлерінің параметрлер мәндері.
121. Өрт автомобильдерін пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде еңбекті қорғау ережелері" талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
122. Өрт автомобильдерін және өзге өрт техникасын пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарын орындауға жауаптылық объектілердің бірінші басшылары немесе олардың орынбасарларына жүктеледі.
123. Өрт автомобильдеріне техникалық күтім жасау және жөндеу осы мақсаттарға арнайы арналған үймараттар мен орындарда (посттарда) бүтін және өзінің арналуына сәйкесетін жабдықтар мен аспаптар пайдаланылып жүргізілуі керек.
Өрт техникасына техникалық күтім жасау және жөндеу жұмыстарына қауіпсіздік пен еңбекті қорғау бойынша даярлықтан өткен және жұмыстың қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін білетін тұлғалар қатыстырылады.
124. Доңғалақ немесе шынжырлы шассиге салынатын өрт машиналарының құрастырымы мен жинақталуы негізгі машинаның қауіпсіздік көрсеткіштерін төмендетпеуі керек.
125. Өрт машиналарының құрылғылары (агрегаттарды, басқару жүйелерін, өрт-техникалық жарақтар, әскери есепті орналастыру) өртті сөндіру кезінде тактикалық міндеттердің орындалу қауіпсіздігін, сондай-ақ қозғалыс, техникалық күтім жасау және жөндеу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуі керек.
Өрт-техникалық жарақты орналастыру сызбалары мен бекіту тораптары оның сенімді бекуін, әскери жұмыс істеу жылдамдығын, оны алу және орнату кезінде қолайлылық пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуі керек.
126. Пайдалану барысында өрт машинасының техникалық қалпы, өрт автомобилінің салонында орналастырылатын өрт-техникалық жарақ, жылыту, желдету және ауа баптау жүйелері, арнайы агрегаттарды басқару органдарының көлемдері, объекті мен орналасуы, өрт автомобилінің түсті-кескінді сызбасы, арнайы сәуле және дыбыс белгілері, сондай-ақ электр жабдығы, сыртқы сәуле түсіру құралдары мен жарық шағылыстыратын жарақтар мемлекеттік, мемлекетаралық, Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек.

127. Конструкция пожарной надстройки пожарного автомобиля должна соответствовать нормативной и технической документации, разработанной предприятием-изготовителем на ее монтаж на базовом шасси.
Запрещается в процессе эксплуатации пожарного автомобиля вносить изменения в его конструкцию, изменять места размещения и устанавливать дополнительное пожарно-техническое вооружение без согласования с предприятием-изготовителем.
128. Уровень освещенности должен быть не менее:
1) 20 лк - указателей, контрольных и измерительных приборов, маркировки элементов системы управления;
2) 10 лк - кабины боевого расчета и отсеков кузова с пожарно-техническим вооружением;
3) 10 лк - рабочих площадок на расстоянии одного мeтpa от отсеков, к которым подсоединяются всасывающие и напорные рукава, кабели электросиловых установок.
В салоне пожарного автомобиля, в зоне рабочего места командира отделения должен быть размещен светильник местного освещения не ослепляющий водителя, с уровнем освещенности не менее 10 лк.
129. Конструкция и размещение органов управления специальными агрегатами должны исключать возможность случайного приведения их в действие.
Органы управления специальными агрегатами, ручки для открывания крышек, люков сосудов, дверей салона пожарного автомобиля, отсеков и прочих элементов должны обеспечивать возможность захвата их руками в средствах индивидуальной защиты рук.
Органы управления специальной звуковой и световой сигнализации должны быть расположены в зоне, удобной для их экстренного включения водителем или командиром отделения.
130. Полная масса пожарного автомобиля не должна превышать 95 % полной массы, установленной для базового шасси.
131. Компоновка составных частей пожарного автомобиля на раме базового шасси должна обеспечивать распределение нагрузок на оси пожарного автомобиля полной массы в соответствии с техническими условиями на конкретное шасси, при этом нагрузка на управляемую ось должна составлять не менее 25 % от полной массы, а нагрузки на колеса правого и левого бортов должны быть равными с допустимым отклонением не более 1 % от полной массы.
132. Угол поперечной статической устойчивости пожарного автомобиля при полной массе должен быть не менее 30 о .
133. Высота салона пожарного автомобиля от пола до обивки крыши, измеренная на расстоянии 0,25 м от внутренней обшивки боковой стенки, должна быть не менее 1,40 м.
Расстояние от подушки (плоскости) сиденья до крыши салона пожарного автомобиля, измеренное под углом 8 о к вертикали, должно быть не менее 1,10 мм.
134. Ширина дверного проема салона пожарного автомобиля при поперечном (относительно продольной оси шасси) расположении сидений должна быть не менее 0,65 м.

127. Өрт автомобилін өртке қатысты күйге келтіру құрастырымы кәсіпорын-дайындаушы оны негізгі шассиге құрастыруға арнап әзірленген нормативтік және техникалық құжаттамаларға сәйкесуі керек.
Өрт автомобилін пайдалану барысында оның құрастырымына өзгерістер енгізу, орналастыру орнын өзгерту және кәсіпорын-дайындаушы келісімінсіз қосымша өрт-техникалық жарақ орнатуға тыйым салынады.
128. Жарық берулі деңгейі мыналардан кем болмауы керек:
1) 20 лк - сілтегіштер, бақылау және өлшеу құралдары, басқару жүйесі элементтерін таңбалау;
2) 10 лк - әскери есеп кабиналары мен өрт-техникалық жарақ салынған шанақ бөлігі;
3) 10 лк - оларға сорғыш және арынды түтік құбырлар, электр күшті қондырғылар кабельдері қосылатын бөлімдерден бір метр қашықтықта жұмысшы алаңдарда.
Өрт автомобилінің салонында, бөлім командирінің жұмысшы орын аймағында жарық беру деңгейі кемі 10 лк, жүргізушінің көзіне шағылыспайтын жергілікті жарық беру шамы орналасуы керек.
129. Басқару органдарының құрастырымы мен арнайы агрегаттар орналастыру оларды кездейсоқ іске қосылу мүмкіндігін болдырмауы керек.
Арнайы агрегатты басқару органдары, қақпақтар, ыдыс қақпақтары, өрт автомобилі салонының есіктерін, бөліктер мен өзге элементтерді ашуға арналған тұтқалар оларды жеке қол қорғау құралдарын киіп қолмен қамтып ұстау мүмкіндігін қамтамасыз етуі керек.
Арнайы дыбыс және сәулелі дабыл беруді басқару органдары оларды жүргізуші немесе бөлім командирі шұғыл іске қосуы үшін қолайлы аумақта орналасуы керек.
130. Өрт автомобилінің толық салмағы негізгі шассиге орнатылған толық салмақтың 95% аспауы керек.
131. Өрт автомобилінің құрамдас бөліктерін негізгі шасси жақтауында жинақтау жүктемелердің өрт автомобилінің осіне толық салмағының нақты шассиге арналған техникалық шарттарға сәйкес таралуын қамтамасыз етуі керек, бұл жағдайда басқарылатын оське түсетін жүктеме толық салмақтан кемі 25% құрауы, ал оң және сол жақтағы доңғалақтарға жүктемелер толық салмақтан 1% артық емес рұқсат етілетін ауытқумен тең болуы керек
132. Өрт автомобилінің статикалық орнықтылығының көлденең бұрышы толық салмақ жағдайында кемі 30 о болуы керек.
133. Өрт автомобилінің еденнен тебе қаптамасына дейінгі, бүйір қабырғасының ішкі қаптамасынан 0,25 м қашықтықта өлшенген салон биіктігі кемі 1,40 м болуы керек.
Өрт автомобилінің орындық жастығынан (жазықтығынан) салон төбесіне дейінгі тікеге 8 о бұрыш астында өлшенген қашықтығы кемі 1,10 мм болуы керек.
134. Орындықтардың көлденең орналасқаны (шассидің бойлық осіне қатысты) жағдайда өрт автомобилі салонының есік жақтауының ені кемі 0,65 мм болуы керек.

Ширина дверного проема салона пожарного автомобиля при продольном (вдоль рамы шасси) расположении сидений должна быть не менее 1,10 мм.
Высота дверного проема должна быть не менее 1,35 м.
Ширина рабочего пространства для водителя должна быть не менее 0,80 м, а ширина сидений для боевого расчета, не менее 0,45 м.
135. Двери салона пожарного автомобиля должны открываться по ходу автомобиля и иметь запирающие устройства с наружными и внутренними ручками, при этом двери первого ряда должны запираться снаружи и изнутри, а остальные изнутри.
Двери салона пожарного автомобиля должны иметь устройства, фиксирующие их в закрытом и открытом на угол 75 о положениях.
136. Внутренние замки дверей салона пожарного автомобиля должны иметь устройства, исключающие возможность непроизвольного открытия дверей при движении автомобиля.
Ручки запирающих механизмов дверей салона пожарного автомобиля должны иметь форму, исключающую причинение травм.
137. Двери салона пожарного автомобиля должны быть снабжены опускаемыми, сдвижными или поворотными стеклами, фиксируемыми в любом промежуточном положении.
138. При поперечном расположении сидений в салоне пожарного автомобиля ряды сидений должны быть отгорожены травмобезопасными поручнями.
Расстояние между вторым рядом сидений и поручнем в салоне пожарного автомобиля должно быть не менее 0,35 м.
Расстояние между вторым и третьим рядом сидений при трехрядном их расположении должно быть не менее 0,45 м.
139. Пожарные автомобили должны быть оборудованы не менее чем двумя огнетушителями.
Места крепления огнетушителей должны находиться в легкодоступных зонах размещения оборудования, при этом один из них (типа ОП-2) должен находиться вблизи сиденья водителя, а второй (типа ОП-10 или два ОП-5), в кузове (отсеках) пожарного автомобиля.
140. Пожарные автомобили должны быть снабжены средствами оказания первой медицинской помощи и обеспечения безопасности в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам", а также средствами индивидуальной защиты от поражения электрическим током.
141. Содержание вредных веществ в салоне пожарного автомобиля, а также на рабочем месте оператора от выхлопа отработавших газов двигателя пожарного автомобиля не должно превышать предельно допустимых концентраций.
Пожарные автомобили должны быть оборудованы системой отвода отработавших газов из рабочей зоны оператора.
Поверхности трубопроводов и агрегатов пожарного автомобиля, подверженные охлаждению от низкотемпературного огнетушащего вещества и доступные для прикасания при работе оператора, должны быть изолированы.

Орындықтардың бойлық (шасси жақтауы бойына) орналасқаны жағдайда өрт автомобилі салонының есік жақтауының ені кемі 1,10 мм болуы керек.
Есік жақтауының биіктігі кемі 1,35 мм болуы керек.
Жүргізуші үшін жұмысшы кеңістіктің ені кемі 0,80 м, ал әскери есепсіз орындықтар ені кемі 0,45 м болуы керек.
135. Өрт автомобилі салонының есіктері автомобиль жүру бағыты бойынша ашылуы және сыртқы және ішкі тұтқалары болуы керек, бұл жағдайда бірінші қатар есігі сыртынан және ішінен, ал қалғандары тек ішінен жабылуы керек.
Өрт автомобилі салонының есіктері оларды жабық және ашық күйде 75 о бұрыш қалпында бекітетін құрылғылары болуы керек.
136. Өрт автомобилі салоны есіктерінің ішкі құлыптары автомобиль қозғалуы кезінде есіктердің еріксіз ашылып кету мүмкіндігін болдырмайтын құрылғыларға ие болуы керек.
Өрт автомобилі салоны есіктерін бекіту тетіктерінің тұтқалары жарақат тигізуді болдырмайтын объектіге ие болуы керек.
137. Өрт автомобилі салонының есіктері кез келген аралық қалыпта бекітілетін түсірілетін, жылжытылатын немесе бұралатын шынылармен жабдықталуы керек.
138. Орындықтардың көлденең орналасқаны жағдайда өрт автомобилі салонында орындықтар қатары жарақат қауіпсіз тұтқалармен қоршалуы керек.
Өрт автомобилі салонында орындықтардың екінші қатары мен тұтқалары арасындағы қашықтық кемі 0,35 мм болуы керек.
Орындықтардың үш қатарлы орналасқаны жағдайда екінші және үшінші қатарлар арасындағы қашықтық кемі 0,45 м болуы керек.
139. Өрт автомобильдері кемі екі өрт сөндіргішпен жабдықталуы керек.
Өрт сөндіргіштерді бекіту орындары жабдықтарды орналастырудың жеңіл қол жеткізілетін аймақтарында болуы керек, бұл жағдайда олардың біреуі (ОП-2 түрдегі) жүргізуші орындығына жақын, ал екіншісі (ОП-10 түрдегі немесе екі ОП-5) өрт автомобилінің шанағында (бөлігінде) болуы керек.
140. Өрт автомобильдері "Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережесін , Көлік құралдарын пайдалануға жіберудің негізгі ережелері мен лауазымды тұлғалар мен жол қозғалысына қатысушылардың жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерін және Көлігі арнайы сәулелі және дыбысты белгілермен және арнайы түрлі-түсті кескін сызбалары бойынша боялуға жататын жедел және арнайы қызметтер тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 қаулысына сәйкес бірінші медициналық көмек пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету құралдарымен және электр тогымен зақымданудан жеке қорғау құралдарымен жабдықталуы керек.
141. Өрт автомобилінің салонында, сондай-ақ оператордың жұмысшы орнында өрт автомобилі қозғалтқышы пайдаланған газдарының түтіндерінен болатын зиянды заттар болуы шекті рұқсат етілетін шоғырлардан аспауы керек.
Өрт автомобильдері оператордың жұмысшы орнынан пайдаланылған газдарды бұрып әкету жүйесімен жабдықталуы керек.
Төмен температуралы өрт сөндіретін заттан салқындайтын және оператор жұмыс істеуі кезде жанасуға қол жеткізімді өрт автомобилінің құбыржолдары мен агрегаттар беттері оқшаулануы керек.

142. Пожарные автомобили должны быть оборудованы подножками, лестницами и поручнями (скобами).
Высота подножки для доступа в салон пожарного автомобиля или на его рабочую площадку должна быть не более 0,50 м от уровня дороги (земли).
В технически обоснованных случаях подножку или первую ступень лестницы допускается выполнять на высоте не более 0,70 м.
Ширина подножек пожарного автомобиля должна быть не менее 0,25 м, а глубина не менее 0,20 м.
Ширина и глубина ступени лестниц пожарного автомобиля должна быть не менее 0,15 м, расстояние между ступенями должно быть не более 0,30 м.
Диаметр поручней (скоб) должен быть не менее 0,02 м, с высотой расположения не менее 0,10 м от поверхности кузова.
Подножки, ступени лестниц, покрытие пола салона пожарного автомобиля, рабочие площадки должны быть изготовлены из предотвращающего скольжение материала или выполнены с рифами высотой в пределах от 1 мм до 2,5 мм.
В случаях, когда подножки выступают за элементы кузова, то они должны иметь травмобезопасную форму.
143. Рабочее место, расположенное на крыше пожарного автомобиля при выполнении работ стоя, должно иметь ограждение по периметру высотой не менее 0,10 м.
144. Двери отсеков пожарного автомобиля должны быть оборудованы самосрабатывающими запорными устройствами, исключающими их самопроизвольное открывание.
Откидные двери должны быть оборудованы самосрабатывающими фиксаторами открытого положения.
Шторные и подобные им конструкции дверей отсеков должны иметь фиксацию в любом положении открытия.
145. Открытые при стоянке двери, установленные выносные опоры, растяжки осветительных мачт, увеличивающие габаритные размеры автомобиля по длине или ширине, должны быть оборудованы световозвращающими элементами или другими сигнальными устройствами, указывающими габариты пожарного автомобиля.
На панели приборов у водителя должна быть выведена сигнализация о наличии открытых дверей, установки выносных опор и поднятии осветительных мачт.
146. Конструкции пожарных автомобилей должны обеспечивать возможность установки системы тепловой защиты салона, основных агрегатов, топливных баков, топливных магистралей от действия повышенных тепловых потоков.
Предельно допустимые значения температуры поверхности и плотности теплового потока, параметры и конструкция систем теплозащиты (экран, покрытия, орошение) должны определяться в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.

142. Өрт автомобильдері тепкішек, саты және тұтқалармен (қапсырмалармен) жабдықталуы керек.
Өрт автомобилінің салонына немесе оның жұмысшы бетіне көтерілуге арналған тепкішек биіктігі жол (жер) деңгейінен 0,50 м артық емес деңгейде болуы керек.
Техникалық негізделген жағдайларда тепкішек немесе сатының бірінші басқышының биіктігін 0,70 м артық емес биіктікте орындау рұқсат етіледі.
Өрт автомобилі темпішектерінің ені кемі 0,25 м, тереңдігі кемі 0,20 м болуы керек.
Өрт автомобилі сатыларының басқыштар ені мен тереңдігі кемі 0,15 м, басқыштар арасында қашықтық 0,30 м артық емес болуы керек.
Тұтқалар (қапсырмалар) диаметрі кемі 0,02 м, орналасу биіктігі шанақ бетінен кемі 0,10 м болуы керек.
Тепкішектер, саты басқыштары, өрт автомобилі салоны еденінің жабыны, жұмысшы алаңдар сырғу тудырмайтын материалдан дайындалуы немесе 1 мм-ден 2,5 мм-ше дейінгі шекті биіктікте бедерлі орындалуы керек.
Тепкішектер шанақ элементтерінен шығып тұратын жағдайда онда олар жарақат қауіпсіз объектіге ие болуы керек.
143. Өрт автомобилінің төбесінде орналасқан жұмыс орны, жұмысты түрегеп тұрып орындаған жағдайда айнала биіктігі кемі 0,10 м қоршауға ие болуы керек.
144. Өрт автомобильдері бөліктерінің есіктері олардың өздігінен ашылып кетуін болдырмайтын өздігінен іске қосылатын бекіту құрылғыларымен жабдықталуы керек.
Серпімді есіктер ашық қалыпты өздігінен іске қосылатын бекіткіштермен жабдықталуы керек.
Бөлік есіктерінің перделі және оған ұқсас құрастырымды есіктерінде ашудың кез келген қалпында бекітуге ие болуы керек.
145. Тұрақ қалпында ашық есіктер, орнатылған шығарылатын тіреулер, жарық беру мачталарының кермелері, автомобильдің ұзындығы немесе ені бойынша үлкейтетін габариттік көлемдері өрт автомобилінің габариттерін көрсететін жарық қайтаратын элементтермен немесе өзге белгі беру құрылғыларымен жабдықталуы керек.
Құрал бетінде жүргізушіде ашық есіктердің болуын, шығару тіреулерін және жарық беру мачталарын көрсету қондырғылары туралы белгі беру құрылғысы жеке шығарылып көрсетілуі керек.
146. Өрт автомобильдерінің құрастырымы салонды жылулық қорғау жүйесін, негізгі агрегаттарды, отын бактарын, отын магистральдарын жоғары жылу ағындарының әсерінен қорғау жүйесін орнату мүмкіндігін қамтамасыз етуі керек.
Бет температурасының және жылу ағыны тығыздығының шекті рұқсат етілетін мәндері, жылудан қорғау жүйелерінің параметрлері мен құрастырымы (экран, жабын, суландыру) Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес анықталуы керек.

147. Запрещается размещение топливного бака в салоне пожарного автомобиля и на расстоянии менее 0,10 м от системы выпуска отработавших газов двигателя.
Топливный бак и его заливная горловина не должны выступать за габариты кузова пожарного автомобиля.
Размещение дополнительных топливопроводов должно обеспечить их защиту от абразивного, коррозийного и ударного воздействий.
Дополнительные топливопроводы должны иметь компенсаторы для предотвращения их повреждений в случае возникновения деформации рамы пожарного автомобиля.
148. Внутри цистерны для воды (или другого жидкого огнетушащего вещества) должны быть расположены поперечные волноломы (перегородки, губчатый заполнитель).
Площадь волноломов должна составлять не менее 95 % площади поперечного сечения цистерны.
Поперечные волноломы должны делить цистерну на сообщающиеся отсеки вместимостью не более 1,5 т каждый.
При ширине цистерны более 80 % размера колеи задних наружных шин установка продольных волноломов обязательна.
149. На пожарный автомобиль должен быть нанесен манипуляционный знак "Центр масс" (в состоянии поставки) в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
150. Пожарные автомобили должны быть укомплектованы двумя противооткатными упорами (башмаками).
151. Конструкция выпускной трубы пожарного автомобиля с дизельным двигателем должна предусматривать установку на него искрогасителя.
152. Конструкции пневмо - и гидросистем должны соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
153. Установленные на пожарных автомобилях сосуды, работающие под давлением, должны соответствовать требованиям " Правил устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением ".
154. Автолестницы, пожарные коленчатые автоподъемники и пожарные пеноподъемники должны обладать статической и динамической устойчивостью, обеспечивающей возможность безопасного проведения спасательных работ и тушения пожаров, в том числе при:
1) установке их на поверхности с уклоном до 6 о включительно;
2) при работе с устройствами для подачи огнетушащих веществ;
3) при скорости ветра на уровне вершины лестницы (люльки) не более 10 м/с.
155. Среднее давление на грунт от основания выносной опоры автолестниц, пожарных коленчатых автоподъемников и пожарных пеноподъемников должно быть не более 0,6 МПа.
156. Автолестницы, пожарные коленчатые автоподъемники и пожарные пеноподъемники должны иметь блокировки, исключающие:

147. Отын багын өрт автомобилінің салонында және қозғалтқыштың өңделген газдарын шығаратын жүйеден кемі 0,10 м қашықтықта орналастыруға тыйым салынады.
Отын багы мен оған отын құятын мойны өрт автомобилі шанағының габаритінен шығып тұрмауы керек.
Қосымша жылу жетектерін орналастыру оларды тұтқырлық, жемірлі және соққы әсерінен қорғауды қамтамасыз етуі керек.
Қосымша отын жетектері өрт автомобилі жақтауының ақаулануы туындаған жағдайда олардың бүлінуін болдырмайтын теңгермелерге ие болуы керек.
148. Суға (немесе өзге өрт сөндіретін сұйық затқа) арналған цистерна ішінде көлденең толқын бұзғыштар (қалқаншалар, кеуекті толтырғыш) орналастырылуы керек.
Толқын бұзғыштар алаңы цистернаның көлденең қимасы алаңының кемі 95 % құрауы керек.
Көлденең толқын бұзғыштар әрбірі 1,5 т сыйымдылықпен, өзара бір біріне жанасатын бөліктерге бөлуі керек.
Артқы сыртқы шиналар жолтабанының 80 % артық көлемдегі цистерна ені жағдайда бойлық толқын бұзғыштарды орнату міндетті емес.
149. Өрт автомобиліне Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес "массалар орталығы" (жеткізу қалпында) деген айла-шарғылық белгі салынуы керек.
150. Өрт автомобильдері екі кері шегеруге қарсы тіреулермен (табандықтармен) жабдықталуы керек.
151. Дизель қозғалтқышты өрт автомобилінің шығару түтігінің құрастырымы оған ұшқын басқыш қондырғы орнатылуын қарастыруы керек.
152. Пневмо- және гидрожүйелер құрастырымы Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек.
153. Өрт автомобильдеріне орнатылған, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстар "Қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды орнату және қауіпсіз пайдалану ережелері" талаптарына сәйкесуі керек.
154. Автосатылар, иінді өрт автокөтергіштер мен өрт көбік көтергіштер мына жағдайларда құтқару жұмыстары мен өрт сөндіруді қауіпсіз жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ететін статистикалық және динамикалық орнықтылыққа ие болуы керек:
1) 6 о дейін қоса көлбеумен оларды бетке орналастыру;
2) өрт сөндіретін заттарды беруге арналған құрылғылармен жұмыс істеген жағдайда;
3) саты (жүкбесік) жоғарғы деңгейінде жел жылдамдығының 10 м/с артық жағдайында.
155. Автосатылардың, иінді өрт автокөтергіштерінің және өрт көбік көтергіштерінің шығарылатын тіреу табандығынан топыраққа орташа қысым 0,6 МПа артық емес болуы керек.
156. Автосатылар, иінді өрт автокөтергіштері мен өрт көбік көтергіштері мыналарды болдырмайтын блоктауларға ие болуы керек:

1) возможность движения стрелы (комплекта колен) при незаблокированных рессорах и поднятых опорах;
2) возможность движения стрелы (комплекта колен) вне рабочего поля;
3) подъем опор при рабочем положении стрелы (комплекта колен);
4) самопроизвольное выдвижение опор во время движения автомобиля;
5) сдвигание стрелы при движении по ней кабины лифта или при нахождении ее не в крайнем нижнем положении;
6) дальнейшее движение стрелы (комплекта колен) после установки их в транспортное положение;
7) движение автомобиля при включенной коробке отбора мощности, заблокированных рессорах, выдвинутых опорах и поднятой стреле (комплекте колен);
8) движение стрелы (комплекта колен), люльки при соприкосновении крайних точек конструкции (ограничителей лобового удара) с препятствием;
9) движение стрелы (комплекта колен) при превышении грузоподъемности более чем на 10 %.
157. Автолестницы, пожарные коленчатые автоподъемники и пожарные пеноподъемники должны иметь аварийный привод для приведения стрелы, комплекта колен в транспортное положение в случае отказа привода основного силового агрегата или двигателя шасси.
158. Скорость движения вершины автолестницы, пожарного коленчатого автоподъемника и пожарного пеноподъемника должна автоматически замедляться при достижении предельных значений поля безопасности или крайних положений исполнительных механизмов приводов движений.
159. Автолестницы и пожарные коленчатые автоподъемники должны быть снабжены указателями (контрольными приборами):
1) высоты подъема и вылета стрелы, комплекта колен, люльки, кабины лифта и скомпонованы в едином блоке, хорошо видимом с рабочего места оператора, и иметь погрешность показаний не более 5 %;
2) угла наклона нижнего колена стрелы;
3) поперечного угла наклона стрелы.
160. Звуковая, световая сигнализация автолестницы и пожарного коленчатого автоподъемника, расположенная на пультах управления, должна оповещать о:
1) подходе стрелы, комплекта колен, люльки, кабины лифта к границе рабочего поля движения;
2) перегрузке стрелы, люльки, кабины лифта;
3) моменте срабатывания ограничителя лобового удара;
4) моменте отрыва опоры от земли или подкладки;
5) моменте совмещения осей (для автолестниц);
6) моменте совмещения ступеней (для автолестниц).
161. Со всех пультов управления автолестницы и пожарного коленчатого автоподъемника должно быть обеспечено плавное (бесступенчатое) регулирование всех выполняемых движений.
162. Автолестницы и пожарные коленчатые автоподъемники должны иметь систему выравнивания, обеспечивающую горизонтальность пола люльки при любом ее положении и горизонтальность ступеней лестницы, расположенной вдоль стрелы (при ее наличии), при этом отклонение от горизонтальности плоскости пола люльки должно быть не более 3 о , а ступеней не более 2 о .

1) бекітілмеген серіппе мен көтерілген тіреулер жағдайында бұрма (иін жиынтығы) қозғалу мүмкіндігі;
2) жұмыс алаңынан тыс бұрма (иін жиынтығы) қозғалу мүмкіндігі;
3) бұрманың (иін жиынтығы) жұмысшы қалпы жағдайда тіреулер көтерілуі;
4) автомобиль қозғалысы кезінде тіреулердің өздігінен жылжып алға шығуы;
5) бұрмада лифт кабинасы немесе оның ең төменгі қалыпта болмағаны жағдайда қозғалыс кезінде орнынан жылжып кетуі;
6) бұрманы (иін жиынтығы) көліктік қалыпқа орнатқаннан кейін оның әрі жылжуды тоқтатпауы;
7) автомобильдің күшті іріктеудің қосылған қорабы, бекітілген серіппелер, алға жылжыған тіреулер мен көтерілген бұрма (иін жиынтығы) жағдайында қозғалуы;
8) құрастырманың шеткі нүктелерінің (алдымен соғылуды шектегіштер) кедергімен жанасқаны жағдайда бұрманың (иін жиынтығының) жүкбесіктің қозғалуы;
9) жүк көтергіштіктің 10 %-дан артық асқаны жағдайда бұрма (иін жиынтығының) қозғалуы.
157. Автосатылар, иінді өрт автокөтергіштер мен өрт көбік көтергіштерінде негізгі күш агрегаты жетегінің немесе шасси қозғалтқышының істен шыққаны жағдайда бұрманы, иін жиынтығын көлік қалпына келтіруге арналған апаттық жетегі болуы керек.
158. Автосаты, иінді өрт автокөтергішінің және өрт көбік көтергішінің жоғарғы жағының қозғалу жылдамдығы қауіпсіздік өрісінің шекті мәндеріне немесе қозғалыс жетектерінің атқарушы тетіктерінің шеткі қалыптарына жеткен жағдайда автоматты түрде баяулауы керек.
159. Автосатылар мен иінді өрт автокөтергіштері:
1) бұрма көтерілу биіктігі мен шығуын, иін, жүкбесік, лифт кабинасының жиынтығын көрсеткіштермен жабдықталуы және оператордың жұмыс орнынан жақсы көрінетін бір блокта жинақталуы және 5 % артық емес кінәратқа ие болуы керек;
2) бұрманың төменгі иінінің көлбеу бұрышын;
3) бұрма көлбеулігінің көлденең бұрышын көрсеткіштерімен (бақылау құралдарымен) жабдықталуы керек.
160. Басқару батырмаларында орналасқан автосатының және иінді өрт автокөтергішінің дыбыстық, сәулелік дабыл белгілері мыналар туралы хабарлауы керек:
1) бұрманың, иіндер жиынтығының, жүкбесіктің, лифт кабинасының қозғалыстың жұмысшы өріс шекарасына жақындағанын;
2) бұрманың, жүкбесіктің, лифт кабинасының асқын жүктелуін;
3) алдымен соғылуды шектегіштің іске қосылу сәтін;
4) тіреудің жерден немесе төсемнен ажырау сәтін;
5) осьтердің бірігу сәтін (автосатылар үшін);
6) басқыштар бірігу сәтін (автосатылар үшін).
161. Автосатыны және иінді өрт авто көтергішін басқарудың барлық тармақтарынан барлық орындалатын қозғалыстарды ақырын (сатысыз) реттеу қамтамасыз етілуі керек.
162. Автосатылар мен иінді өрт автокөтергіштер оның кез келген қалпында жүкбесік еденінің көлденеңдігін және бұрма бойы орналасқан саты басқыштарының көлденеңдігін қамтамасыз ететін тегістеу жүйесіне ие болуы керек (болған жағдайда), бұл жағдайда жүкбесік еденінің көлденең жазықтықтан ауытқуы 3 о артық болмауы, ал сатылар 2 о артық болмауы керек.

163. Площадь пола люльки должна составлять для пожарного коленчатого автоподъемника с высотой подъема:
1) менее 22 м - не менее 1,4 м 2 ;
2) от 22 м до 31 м - не менее 2,0 м 2 ;
3) более 31 м - не менее 2,5 м 2 .
Площадь пола люльки и кабины лифта должна составлять для автолестниц с высотой подъема:
1) менее 25 м - не менее 0,46 м 2 ;
2) более 25 м - не менее 0,7 м 2 .
164. Люльки автолестниц и пожарных коленчатых автоподъемников должны иметь ограждение, образованное двумя рядами поручней на высоте 0,50 м и 1,10 м. По периметру пола люльки должно быть сплошное ограждение (плинтус) высотой не менее 0,1 м.
Элементы ограждения люльки (поручни) должны выдерживать концентрированную нагрузку в различных направлениях не менее 1,3 кН.
Кабина лифта должна иметь ячеистое ограждение по периметру высотой не менее 1,50 м.
165. Люлька пожарного коленчатого подъемника и кабина лифта автолестницы должны быть оборудованы одной или более одностворчатыми дверками с замком, открываемым изнутри и снаружи.
Люльку пожарного коленчатого автоподъемника допускается оборудовать откидными поручнями, при этом ширина прохода должна быть не менее 0,50 м.
166. Автолестницы и пожарные коленчатые автоподъемники (со стационарной люлькой) должны быть оборудованы двумя пультами управления, расположенными один в люльке, другой - на автомобиле.
Пожарный пеноподъемник должен быть оборудован двумя пультами управления: выносным (основным) и установленным на автомобиле (вспомогательным).
167. При управлении движениями люльки с пульта, расположенного в ней, управление с основного пульта должно быть заблокировано.
168. Органы управления всеми движениями люльки пожарного коленчатого автоподъемника на пульте управления должны быть самовозвратными, исключать возможность самопроизвольного их включения и иметь обозначение включаемых движений механизмов.
169. Пульты управления автолестницой, пожарным коленчатым автоподъемником и пожарным пеноподъемником должны иметь устройства включения звукового сигнала и аварийной остановки выполняемого маневра без отключения двигателя автомобиля.
170. Автолестницы и пожарные коленчатые автоподъемники должны быть оборудованы переговорными устройствами, обеспечивающими двустороннюю громкоговорящую связь основного пульта управления с люлькой.
171. Устройство и эксплуатация электрооборудования пожарных машин должны соответствовать "Правилам устройства электроустановок", "Правилам технической эксплуатации электроустановок потребителей и правилам техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей", а также "Правилам безопасности при эксплуатации электроустановок пожарных автомобилей и прицепов".

163. Жүкбесік еденінің алаңының мынадай көтеру биіктікті иінді өрт автокөтергіш үшін мыналарды құрауы тиіс:
1) кемі 22 м - кемі 1,4 м 2 ;
2) 22 м-31 м - кемі 2,0 м 2 ;
3) 31 м-дан артық - кемі 2,5 м 2 .
Жүкбесік еденінің және лифт кабинасының алаңы мынадай көтеру биіктікті автосатылар үшін мынаны құрауы керек:
1) кемі 25 м - кемі 0,46 м 2 ;
2) 25 м-ден артық - кемі 0,7 м 2 .
164. Автосатылар мен иінді өрт автокөтергіштерінің жүкбесіктері 0,50 м және 1,10 м биіктікте тұтқалардың екі қатарымен түзілген қоршауға ие болуы керек. Жүкбесік еденінің айналасында биіктігі кемі 0,1 м тегіс қоршау (жиектеме) болуы керек.
Жүкбесікті қоршау элементтері (тұтқалар) түрлі бағытта кемі 1,3 кН жиынтық жүктемеге төтеп беруі керек.
Лифт кабинасы айнала биіктігі кемі 1,50 м ұялы қоршауларға ие болуы керек.
165. Иінді өрт көтергішінің жүкбесігі мен автосаты лифтінің кабинасы ішінен және сыртынан ашылатын құлыпты бір немесе екі жағынан бір жақтаулы есіктермен жабдықталуы керек.
Иінді өрт автокөтергіштің жүкбесігін қайырма тұтқалармен жабдықтау рұқсат етіледі, бұл жағдайда өтпе ені кемі 0,50 м болуы керек.
166. Автосатылар мен иінді өрт автокөтергіштері (орнықты жүкбесікті) біреуі жүкбесікте, екіншісі автомобильде орналасқан екі басқару батырмаларымен жабдықталуы керек.
Өрт көбік көтергіш шығарылатын (негізгі) және автомобильде орнатылған (көмекші) екі басқару батырмаларымен жабдықталуы керек.
167. Жүкбесік қозғалысын онда орналасқан батырмадан басқарған кезде негізгі батырмадан басқару шектелуі керек.
168. Басқару батырмасында иінді өрт автокөтергішінің жүкбесігінің барлық қозғалыстарын басқару органдары өздігінен қайтатын, олардың өздігінен қосылу мүмкіндігін болдырмауы және іске қосылатын тетік қозғалыстарын белгілеуге ие болуы керек.
169. Автосатыны, иінді өрт автокөтергішін басқару батырмасының және өрт көбік көтергіштің басқару батырмалары автомобиль қозғалтқышын ажыратпай орындалатын маневрді апаттық тоқтату және дыбыстық белгі беруді қосу құрылғысына ие болуы керек.
170. Автосатылар мен иінді өрт автокөтергіштері негізгі басқару батырмасы мен жүкбесік арасында екі жақты дауыс зорайту байланысын қамтамасыз ететін сөйлесу құрылғыларымен жабдықталуы керек.
171. Өрт машиналарының электр жабдықтарын орнату және пайдалану "Электр қондырғыларын орнату ережелері", "Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері мен тұтынушылардың электр қондырғыларды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелеріне", сондай-ақ "Өрт автомобильдері мен тіркемелерінің электр қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелеріне" сәйкесуі керек.

172. Электрические соединения, расположенные в салоне пожарного автомобиля и отсеках, должны соответствовать степени защиты IP 43, остальные электрические соединения должны соответствовать степени защиты IP 54.
173. Электрические провода при монтаже должны быть прочно укреплены для исключения возможности их обрыва, перетирания, а также защищены от воздействия на них температурных факторов пожара, проливов воды и от атмосферных осадков.
174. Электрические цепи питания любого элемента дополнительного электрооборудования должны быть оснащены плавкими предохранителями (или автоматическими выключателями).
175. Вводы, проводники, штепсельные разъемы должны иметь маркировку. Маркировка проводников должна выполняться на обоих концах каждого проводника.
176. Пожарные автомобили должны быть оснащены выключателем аккумуляторной батареи (отключателем массы) базового шасси.
177. Пожарные автомобили должны быть укомплектованы средствами индивидуальной защиты личного состава от поражения электрическим током (диэлектрическими перчатками, ботами, ковриками, а также ножницами для резки электропроводов).
178. Зажимы, заземляющие пожарный автомобиль, и его электрооборудование должны изготавливаться в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
Контактная поверхность устройства заземления должна иметь противокоррозионное покрытие.
179. Заземление пожарного автомобиля должно производиться с помощью неизолированного медного многожильного провода сечением (диаметром) не менее 10 мм 2 , снабженного специальным устройством крепления к заземляющим конструкциям.
180. Место размещения заземляющего зажима на пожарном автомобиле должно иметь электрическую связь (установлены перемычки металлизации, обеспечивающие переходное сопротивление в местах контакта не более 2000 мкОм) со всеми металлическими элементами конструкции пожарного автомобиля (пожарной надстройки, водопенными коммуникациями и базовым шасси автомобиля).
181. Количество стержневых заземлителей должно быть установлено в нормативном документе на пожарный автомобиль конкретных моделей.
182. Электросиловые установки пожарного автомобиля напряжением 230 В и 400 В в дополнение к защитному отключающему устройству должны быть укомплектованы стержневыми заземлителями.
183. Переходное сопротивление между стержнем и заземляющими проводниками не должно быть более 600 мкОм.
184. Заземляющее устройство должно обеспечивать сопротивление растеканию не более 250 м.

172. Өрт автомобилі салоны мен бөлімдерінде орналасқан электр қосылыстар IP 43 қорғаныс деңгейіне, қалған электр қосылыстары IP 54 қорғаныс деңгейіне сәйкесуі керек.
173. Электр сымдары құрастыру кезінде олардың үзілуін, қажалуын болдырмау үшін берік бекітілуі, сондай-ақ оларға өрттің температуралық факторлары, су төгілуі мен атмосфералық жауын-шашын әсерінен қорғалуы керек.
174. Қосымша электр жабдығының кез келген элементін қоректендірудің электр тізбектері қорытпа сақтандырғыштармен (немесе автомат ажыратқыштармен) жабдықталуы керек.
175. Енгізулер, өткізгіштер, айыртетікті ажыратқыштар таңбалауға ие болуы керек. Өткізгіштерді таңбалау әр өткізгіштің екі шетінде орындалуы керек.
176. Өрт автомобильдері базалық шассидің аккумуляторлық батареяларын ажыратқышпен (массаны ажыратқышпен) жабдықталуы керек.
177. Өрт автомобильдері жеке құрамды электр тогымен зақымданудан жеке қорғау құралдарымен (диэлектр қолғаптар, ботылар, кілемшелер, сондай-ақ электр сымдарын қиюға арналған қайшылармен) жабдықталуы керек.
178. Өрт автомобилін және оның электр жабдықтарын жерге тұйықтайтын қысқыштар Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес дайындалуы керек.
Жерге тұйықтау құрылғысының байланысу беті жегіге қарсы жабынға ие болуы керек.
179. Өрт автомобилін жерге тұйықтау жерге тұйықтайтын құрастырымдарға бекітудің арнайы құрылғысымен жабдықталған 10 мм 2 кем емес қималы (диаметрлі) оқшауланбаған көп өзекті сым сымының көмегімен жүргізілуі керек.
180. Өрт автомобилінде жерге тұйықтаушы қысқышты орналастыру орнында өрт автомобилі құрастырымының барлық металл элементтерімен (өрттік күйге келтіру, су-көбікті коммуникациялар және автомобильдің негізгі шассиі) электр байланысқа ие болуы керек (байланысу орындарында 2000 мкОм артық емес айнымалы қарсылықты қамтамасыз ететін метал бөгеттер орнатылған).
181. Өзекті жерге тұйықтағыштар саны нақты үлгідегі өрт автомобильдеріне арналған нормативтік құжатта белгіленуі керек.
182. Кернеуі 230 В және 400 В өрт автомобилінің электр күшті қондырғылары қосымша ажыратқыш құрылғысына қосымша өзекті жерге тұйықтағыштармен жинақталуы керек.
183. Өзек пен жерге тұйықтаушы өткізгіштер арасында айнымалы қарсылық 600 мкОм артық емес болуы керек.
184. Жерге тұйықтаушы құрылғы 250 м артық емес ағу қарсылығын қамтамасыз етуі керек.

185. Конструкция электросиловой установки пожарного автомобиля должна обеспечивать безопасность обслуживающего персонала от поражения электрическим током.
186. Схема электрических соединений электросиловой установки пожарного автомобиля переменного трехфазного тока должна иметь изолированную нейтраль (при соединении обмоток генератора по схеме "звезда" с выведенной нулевой точкой).
187. Запрещается применять какие-либо устройства, создающие электрическую связь фазных проводов или нейтрали с корпусом либо землей как непосредственно, так и через искусственную нулевую точку (кроме устройства для подавления помех радиоприему).
188. Система обеспечения электробезопасности, состоящая из сочетания устройств постоянного контроля сопротивления изоляции и устройств защитного отключения, должна являться основной системой обеспечения электробезопасности при эксплуатации электросиловой установки пожарного автомобиля напряжением 36 В и более.
189. Все металлические нетоковедущие части электрооборудования, которые могут оказаться под опасным напряжением вследствие повреждения изоляции, должны иметь электрическое соединение с корпусом источника питания, а также с шасси пожарного автомобиля.
190. Сопротивление изоляции силового электрооборудования пожарного автомобиля при отдельных разобщенных силовых цепях номинальным напряжением 230 В и 400 В между собой и по отношению к корпусу должно быть не менее 0,5 МОм.
191. Для указания включенного состояния изделия, защиты, наличия напряжения, включения стационарных и переносных приемников электроэнергии и иных действий, на пожарном автомобиле должны применяться предупреждающие сигналы, надписи и таблички.
192. Требования к безопасности, предъявляемые к установкам пожаротушения, системам автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре (далее - системы и установки) пожарной автоматики должны соответствовать требованиям Технического регламента "Требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализацией, оповещения и управления эвакуацией при пожаре", и быть установлены в технической документации на системы и установки пожарной автоматики конкретного типа и модификации.
193. Системы и установки пожарной автоматики, в соответствии с требованиями " Правил устройства электроустановок Республики Казахстан ", должны относиться по надежности электроснабжения к токоприемникам 1 категории.
194. Электрооборудование и трубопроводы систем и установок пожарной автоматики должны быть заземлены (занулены).
Знак и место заземления должны соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.

185. Өрт автомобилінің электр күш қондырғысының құрастырымы қызмет көрсетуші қызметкерлердің электр тогынан зақымданудан қауіпсіздігін қамтамасыз етуі керек.
186. Өрт автомобилінің электр күш қондырғыларының айнымалы үш фазалы тогының электр қосылыстар сызбасы оқшауланған бейтарапқа (генератор орауын нөлдік нүктені шығарып "жұлдызша" сызбасы бойынша қосқан жағдайда) ие болуы керек.
187. Фазалық сымдар немесе бейтараптың корпуспен немесе жермен тікелей және жасанды нөлдік нүктемен (радиоқабылдауға бөгеуілдерді басуға арналған құрылғыдан басқа) электр байланысын құрайтын қандай да бір құрылғыны қолдануға тыйым салынады.
188. Оқшаулау қарсылығын үнемі қабылдау құрылғысы мен қорғаныс ажырату құрылғысының қиюласуынан тұратын электр қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесі өрт автомобилінің 36 В және артық кернеулі электр күшті қондырғысын пайдаланған кезде электр қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі жүйесі болып табылуы керек.
189. Оқшаулау бүлінуі салдарынан қауіпті кернеу астында болуы мүмкін электр жабдығының барлық металл ток өткізбейтін бөліктері қоректендіру көзінің корпусымен, сондай-ақ өрт автомобилінің шассиімен электр қосылысқа ие болуы керек.
190. 230 В және 400 В атаулы кернеулі жеке ажыратылған күш тізбектері жағдайында өрт автомобилінің күш электр жабдықтарының оқшаулау қарсылығы өзара және корпусқа қатысты кемі 0,5 МОм болуы керек.
191. Бұйымның қосылған қалпын, қорғаныс, кернеу болуын, орнықты және тасымалданатын электр қабылдағыштарын қосу және өзге іс-әрекеттерді көрсету үшін өрт автомобилінде ескертпе белгілер, жазулар мен тақтайшалар қолданылуы керек.
192. Өрт сөндіру қондырғыларына, автомат өрт дабылы, хабарлау және өрт кезінде адамдар көшіруді басқару жүйелеріне қойылатын өрт автоматикасының (бұдан әрі - жүйелер мен қондырғылар) қауіпсіздік талаптары "Автомат өрт сөндіру және автомат өрт дабылы, хабар беру және өрт кезінде көшіруді басқару жүйелерімен бар ғимарат, үймарат және құрылымдарды жабдықтау бойынша талаптар" техникалық регламент талаптарына сәйкесуі және нақты түрлі мен өзгерісті өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларына арналған техникалық құжаттамада белгіленуі керек.
193. Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғылары "Қазақстан Республикасының электр қондырғыларын орнату ережелері" талаптарына сәйкес электрмен қамтамасыз ету сенімділігі бойынша 1 санатты ток қабылдағыштарына жатқызылуы керек.
194. Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының электр жабдықтары мен құбыржолдары жерге тұйықталуы (нөлденуі) керек.
Жерге тұйықтау белгісі мен орны Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек.

195. Узлы управления и краны ручного включения установок автоматического пожаротушения должны быть ограждены и опломбированы в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, за исключением узлов управления и кранов ручного включения, установленных в помещениях насосных станций или пожарных постов.
196. Узлы управления установок автоматического пожаротушения, размещаемые в защищаемых помещениях, должны быть отделены от этих помещений противопожарными перегородками 1 типа и перекрытиями 3 типа с пределами огнестойкости строительных конструкций REI 45, вне защищаемых помещений, остекленными или сетчатыми перегородками.
197. Запорные устройства (задвижки, вентили, краны) должны соответствовать эргономическим требованиям, приведенным в государственных, межгосударственных, международных стандартах, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и быть снабжены указателями (стрелками) направления потока жидкости и надписями "Открыто" и "Закрыто", и исключать возможность случайного или самопроизвольного включения и выключения установок автоматического пожаротушения.
198. К работе с автоматическими установками автоматического пожаротушения должны допускаться лица, прошедшие специальный инструктаж и обучение безопасности и охране труда, проверку на знание правил безопасности и инструкций в соответствии с занимаемой должностью применительно к выполняемой работе.
199. При эксплуатации установок автоматического пожаротушения запрещается:
1) использовать трубопроводы установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования;
2) присоединять к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственное оборудование и санитарные приборы;
3) использовать внутренние пожарные краны, установленные на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров.
200. В помещениях насосной станции пожаротушения и узлов управления должна быть вывешена принципиальная схема насосной установки, в соответствии с которой должны быть пронумерованы насосы, узлы управления, задвижки и другое оборудование.
201. В помещениях насосной станции должны быть предусмотрены рабочее и аварийное освещение, а также телефонная связь с пожарным постом (диспетчерской).
202. У места проведения испытаний или ремонтных работ должны быть установлены предупреждающие знаки "Осторожно! Прочие опасности" в соответствии с требованиями Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах" с поясняющей надписью "Идут испытания!", а также вывешены инструкции и правила безопасности.

195. Автомат өрт сөндіру қондырғыларын басқару тораптары мен қолмен іске қосу крандары сорғы стансалары немесе өрт тармақтары үймараттарында орнатылған басқару тораптары мен қолмен іске қосу крандарынан басқасы Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес қоршалып пломбылануы керек.
196. Қоршалатын үймараттарда орналастырылатын автомат өрт сөндіру қондырғыларын басқару тораптары осы үймараттардан 1 тұрпатты өртке қарсы қалқаншалармен және REI 45 құрылыс құрастырымдарының отқа төзімділік шекті 1 тұрпатты қалқаншалармен, қорғалатын үймараттан тыс шыны немесе торлы қалқаншалармен бөлінуі керек.
197. Бекіту құрылғылары (ысырмалар, бұрандалар, крандар) Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі және сұйық ағынының бағытын көрсеткіштермен (тілдермен) және "Ашық" және "Жабық" жазуларымен жабдықталуы және автомат өрт сөндіру қондырғыларының кездейсоқ немесе өздігінен іске қосылу және ажырау мүмкіндігін болдырмауы керек.
198. Автомат өрт сөндірудің автомат қондырғыларымен жұмыс істеуге арнайы нұсқаулықтан және қауіпсіздік және еңбекті қорғаудан оқудан, орындалатын жұмысқа қатысты атқаратын лауазымына сәйкес қауіпсіздік ережелері мен нұсқаулықтарды білуге тексеруден өткен тұлғалар қатыстырылуы керек.
199. Автомат өрт сөндіру қондырғыларын пайдалану кезінде:
1) автомат өрт сөндіру қондырғыларының құбырларын қандай да бір жабдықты асу немесе бекіту үшін пайдалануға;
2) автомат өрт сөндіру қондырғыларының құбырларына өндірістік жабдық пен санитарлық құралдарды қосуға;
3) автомат өрт сөндірудің сплинкерлік қондырғыларының құбырларында орнатылған ішкі өрт крандарын өрт сөндіруден басқа мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.
200. Өрт сөндірудің сорғылық стансасының үймараттарында және басқару тораптарында оған сәйкес сорғылар, басқару тораптары, ысырмалар мен өзге жабдық нөмірленуі керек сорғылық қондырғының принципиалдық сызбасы ілінуі керек.
201. Сорғы стансасының үймараттарында жұмысшы және апаттық жарық беру, сондай-ақ өрт тармағымен (диспетчерлік) телефон байланысы қарастырылуы керек.
202. Сынаулар немесе жөндеу жұмыстарын жүргізу орнында "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес "Сынаулар жүріп жатыр" түсіндірме жазбасымен "Байқа! Өзге қауіптер" деген ескертпе белгісі орнатылуы, сондай-ақ нұсқаулықтар мен қауіпсіздік ережелері ілінуі керек.

203. Помещение для хранения пенообразователя должно соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
204. Радиоизотопные пожарные извещатели должны соответствовать нормам радиационной безопасности.
Мощность эквивалентной дозы гамма- и рентгеновского излучений на поверхности радиоизотопных пожарных извещателей должна быть не более 3 мкЗв/ч.
Активность радиоизотопных пожарных извещателей с альфа- и бета- излучением должна быть не более 185 кБк.
205. Технические средства оповещения и управления эвакуацией при пожаре должны быть сконструированы и изготовлены таким образом, чтобы они не представляли пожарной опасности в нормальных условиях эксплуатации.
Пламя, возникающее внутри технического средства оповещения, не должно распространяться по материалам конструкции и за пределами оболочки в окружающее пространство.
206. Части технических средств оповещения и управления эвакуацией при пожаре выполненные из неметаллических материалов, используемые для наружных частей, должны быть термически стойкими к температуре не менее плюс 75 о С.
Части технических средств оповещения и управления эвакуацией при пожаре, удерживающие токопроводники и поддерживающие соединения в определенном положении, должны быть термически стойкими при температуре не менее плюс 125 о С.
207. Части технических средств оповещения и управления эвакуацией при пожаре, выполненные из неметаллических материалов должны обладать стойкостью к воспламенению при воздействии пламени в течение не менее 30 с.
208. Части технических средств оповещения и управления эвакуацией при пожаре, выполненные из неметаллических материалов должны обладать стойкостью к распространению горения при воздействии пламени в течение не менее 30 с.
209. Технические средства оповещения и управления эвакуацией при пожаре должны соответствовать требованиям электробезопасности и обеспечивать безопасность обслуживающего персонала при монтаже и регламентных работах.
210. Помещения, в которых производится работа с химическим поглотителем для обеспечения кислородно-изолирующих противогазов должны быть оснащены приточно-вытяжной вентиляцией.
Лица, работающие с химическим поглотителем должны быть обеспечены специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты.
211. При эксплуатации компрессорных установок для наполнения кислородом (воздухом) баллонов средств индивидуальной защиты органов дыхания должны соблюдаться требования " Правил по охране труда в подразделениях противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", "Правил устройства и безопасности эксплуатации сосудов, работающих под давлением", а также "Наставления по газодымозащитной службе органов противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".

203. Көбік түзгішті сақтауға арналған үймарат Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек.
204. Радиоизотопты өрт хабарлағыштары радиациялық қауіпсіздік нормаларына сәйкесуі керек.
Радиоизотопты өрт хабарлағыштарының бетінде гамма- және рентген сәулеленулердің балама көлемінің күші 3 мкЗв/ч артық емес болуы керек.
Альфа- және бета сәулеленетін радиоизотопты өрт хабарлағыштарының белсенділігі 185 кБк артық болмауы керек.
205. Өрт кезінде хабарлау мен көшіруді басқарудың техникалық құралдары құрастырылуы және олар пайдаланудың қалыпты жағдайында өрт қаупін тудырмайтындай үлгіде дайындалуы керек.
Техникалық хабарлау құралының ішінде туындайтын жалын құрастырым материалдары мен қабық шегінен тыс қоршаған кеңістікке таралмауы керек.
206. Металл емес материалдардан дайындалған, сыртқы бөліктер үшін пайдаланылатын өрт кезінде хабар беру мен көшіруді басқарудың техникалық құралдарының бөліктері кемі плюс 75 о С температурасына термикалық тұрақты болуы керек.
Өрт кезінде хабарлау және көшіруді басқарудың техникалық құралдарының ток өткізгіштерді ұстайтын және қосылыстарды нақты қалыпта ұстайтын бөліктері кемі плюс 125 о С температурасы жағдайында термикалық тұрақты болуы керек.
207. Өрт кезінде хабарлау және көшіруді басқарудың техникалық құралдарының металл емес материалдардан дайындалған бөліктері оған 30 с бойына жалын әсер еткен жағдайда тұтануға тұрақтылыққа ие болуы керек.
208. Өрт кезінде хабарлау және көшіруді басқарудың техникалық құралдарының металл емес материалдардан дайындалған бөліктері оған 30 с бойына жалын әсер еткен жағдайда жалынның таралуына тұрақтылыққа ие болуы керек.
209. Өрт кезінде хабарлау және көшіруді басқарудың техникалық құралдары электр қауіпсіздік талаптарына сәйкесуі және қызмет көрсету қызметкерлерінің құрастыру және регламенттік жұмыстары кезінде қауіпсіздігін қамтамасыз етуі керек.
210. Оттегі-оқшаулауыш газқағарларын қамтамасыз ету үшін химиялық жұтқышпен жұмыстар жүргізілетін үймараттар ауа тарту-әкету желдеткіштерімен жабдықталуы керек.
Химиялық жұтқышпен жұмыс істейтін тұлғалар арнайы киіммен және жеке қорғау құралдарымен қамтамасыз етілуі керек.
211. Тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдары баллондарын оттегімен (ауамен) толтыруға арналған сығымдағыш қондырғыларды пайдаланған кезде "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде еңбекті қорғау ережесі", "Қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды орнату және қауіпсіз пайдалану ережелері", сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде газ-түтіннен қорғау бойынша нұсқаулықтар" талаптары сақталуы керек.

212. При работе с дожимающими кислородными компрессорами запрещается использовать их для попеременной перекачки воздуха и кислорода.
213. При работе с компрессорами запрещается:
1) производить ремонт работающих компрессоров;
2) устранять неисправности систем, находящихся под давлением;
3) проводить ремонтные работы без принятия мер, предотвращающих ошибочное включение компрессора в работу;
4) выполнять работы, связанные с обслуживанием и ремонтом компрессоров и кислородных баллонов, в промасленной одежде;
5) наполнять баллоны кислородом (воздухом) выше рабочего давления.
214. Баллоны, наполняемые кислородом (воздухом), должны прочно крепиться к раздаточным рампам компрессоров.
215. Запрещается наполнять баллоны кислородом (воздухом) в случаях, когда:
1) истек назначенный срок службы;
2) просрочен срок очередного освидетельствования;
3) выработан ресурс наполнения (циклов нагружения) баллона;
4) поврежден корпус баллона (сильная коррозия, вмятины, вздутия, раковины или риски);
5) неисправны вентили (повреждена резьба штуцера, изогнут шток, кольцевые вмятины во фторопластовой вставке клапана, утечка кислорода (воздуха) через клапан и сальниковую гайку, затруднен поворот маховика вентиля);
6) отсутствует надлежащая окраска или надписи;
7) отсутствует избыточное давление кислорода (воздуха);
8) отсутствуют установленные клейма.
216. При истечении срока годности медицинский кислород, содержащиеся в транспортных и малолитражных баллонах, должен быть выпущен в окружающую среду вне помещений, при этом должно быть обеспечено свободное пространство перед входным отверстием штуцера вентиля не менее 2 м, и исключена возможность наличия вблизи сброса кислорода открытого огня, нагревательных приборов, легковоспламеняющихся веществ и масел.
217. Срок переосвидетельствования баллона должен составлять:
1) для стальных баллонов - не более одного раза в 5 лет;
2) для металлокомпозитных баллонов - не более одного раза в 3 года.
218. При возникновении пожара самоспасатели фильтрующего типа должны использоваться только при условии, что концентрация кислорода в окружающей среде (помещении) составляет не менее 17 % (об.).
219. Сжатый воздух, предназначенный для заполнения баллонов воздухом дыхательных аппаратов, самоспасателей изолирующего типа, аппаратов искусственной вентиляции легких должен соответствовать значениям, приведенным в таблице 1 приложения 7 к настоящему Техническому регламенту.
220. Газообразный кислород и химический известковый поглотитель, предназначенные для снаряжения кислородных изолирующих противогазов, должен соответствовать значениям, приведенным в таблице 2 приложения 7 к настоящему Техническому регламенту.

212. Қысатын оттегілік сығымдағыштармен жұмыс істеген жағдайда оларды ауаны және оттегін ауыспалы айдау үшін пайдалануға тыйым салынады.
213. Сығымдағыштармен жұмыс істеген кезде мыналарға тыйым салынады:
1) жұмыстағы сығымдағыштарға жөндеу жасау;
2) қысым астында тұрған жүйелер ақаулығын жою;
3) сығымдағыштың қателесіп жұмысқа қосылуын болдырмайтын шаралар қабылдамай жөндеу жұмыстарын жүргізу;
4) сығымдағыштар мен оттегі баллондарына майлы киімде қызмет көрсету және жөндеумен байланысты жұмыстар орындау;
5) баллондарды оттегімен (ауамен) жұмысшы қысымнан жоғары толтыру.
214. Оттегі (ауа) толтырылатын баллондар сығымдағыштардың тарату жақтауларына берік бекітілуі керек.
215. Баллондарды мына жағдайларда оттегімен (ауамен) толтыруға тыйым салынады:
1) белгіленген қызмет ету мерзімі аяқталды;
2) кезекті тексеру мерзімі өткен;
3) баллонның толтырылу (жүктелу циклдері) ресурстары аяқталған;
4) баллон корпусы бүлінген (қатты жегі, майысулар, көтерілулер, ойықтар немесе тесіктер);
5) бұрандалары ақаулы (жалғастырғыш ойығы бүлінген, соташық майысқан, клапанның фторопласты салмасында сақиналы ойықтар, оттегінің (ауаның) клапан және тығыздау сомыны арқылы кетуі, бұранда сермерінің бұралуы қиын);
6) тиісті бояуы немесе жазуы жоқ;
7) оттегінің (ауаның) артық қысымы жоқ;
8) орнатылған таңбалар жоқ.
216. Жарамдылық мерзімі аяқталғаннан кейін көліктік және шағын литражды баллондардағы медициналық оттегі үймараттан тыс қоршаған ортаға шығарылуы керек, бұл жағдайда бұранда жалғастырғышының кірер саңылауы алдында кемі 2 м еркін кеңістік қамтамасыз етілуі және оттегін шығару маңында ашық от, қыздыру құралдары, жеңіл тұтанатын заттар мен майлар болмауы керек.
217. Баллонды қайта тексеру мерзімі:
1) болат баллондар үшін - 5 жылда бір реттен артық емес;
2) металл композитті баллондар үшін - 3 жылда бір реттен артық емес мерзімді құрауы керек.
218. Өрт туындаған кезде сүзетін типті өзін құтқарғыштар қоршаған ортада (үймаратта) оттегі шоғырының кемі 17 % (об.) құрайтын жағдайда пайдаланылуы керек.
219. Тыныс алу аппараттарын, оқшаулау түріндегі өзін құтқарғыштар, өкпені жасанды желдету аппараттар баллондарын ауамен толтыруға арналған қысылған ауа осы техникалық регламенттің 7-қосымшасының 1-кестесінде берілген мәндерге сәйкесуі керек.
220. Оттегілік оқшаулаушы газқағарларды жабдықтауға арналған газ тектес оттегі мен химиялық әкті жұтқыш осы техникалық регламенттің 7-қосымшасының 2-кестесінде берілген мәндерге сәйкесуі керек.

221. Требования безопасности, предъявляемые к средствам индивидуальной защиты должны соответствовать государственным, межгосударственным, международным стандартам, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и изложены в соответствующих разделах руководства по эксплуатации.
222. Пожарное оборудование водопроводных сетей и комплектующее оборудование должно быть рассчитано на рабочее давление не менее 1 МПа, за исключением комплектующего оборудования всасывающих коммуникаций, и установлено в безопасных местах, удобных для обслуживания, и не вызывать гидравлического удара при пуске и в рабочем режиме в пределах, опасных для обслуживающего персонала.
223. Форма органов управления запорными устройствами, а также усилия их открывания (закрывания) должны соответствовать эргономическим требованиям, приведенным в государственных, межгосударственных, международных стандартах, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
Вентили и краны должны быть снабжены указателями (стрелками) направления потока жидкости и надписями: "Открыто" и "Закрыто".
224. Цвет окраски пожарного оборудования, запорных вентилей внутренних пожарных кранов "и пожарных трубопроводов (стояков) должен соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах ".
225. Ручные водяные пожарные стволы, предназначенные для комплектования пожарных машин, должны быть оборудованы перекрывающими устройствами, иметь чехлы из материала, обладающего низкой теплопроводностью и быть снабжены ремнями для удобства переноски.
226. Пожарное оборудование должно иметь маркировку с указанием рабочего давления и других данных в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
Комплектующее пожарное оборудование, установка которого в схему коммуникации пожаротушения связана с направлением потока среды (пожарный гидроэлеватор, пеносмеситель), должно иметь на корпусе соответствующий указатель.
227. Рукавные задержки должны выдерживать нагрузку не менее 2 кН.
228. Ручные пожарные лестницы должны быть прочными, удобными для захвата и переноски, а также безопасными и удобными при обслуживании.
229. Усилие, необходимое для раскладывания (складывания) лестницы-палки, должно быть не более 80 Н. Усилие, необходимое для выдвигания трехколенной лестницы, должно быть не более 500 Н.
230. Ступеньки лестниц должны быть заделаны в тетивы, а их форма должна обеспечивать устойчивое положение ступени.

221. Жеке қорғаныс құралдарына қойылатын қауіпсіздік талаптары Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек және олар пайдалану жөніндегі жетекшіліктің сәйкес бөлімдерінде берілген.
222. Суқұбыры желілерінің өрт жабдығы мен жинақтаушы жабдық сорғыш коммуникациялардың жинақтаушы жабдықтарынан басқа кемі 1 МПа жұмысшы қысымға есептелуі және қызмет көрсету үшін қолайлы қауіпсіз орындарда орнатылуы және қызмет көрсетуші қызметкерлер үшін қауіпті шектерде жұмысшы режимде және іске қосу кезінде гидравликалық соққылар тудырмауы керек.
223. Бекіту құрылғыларын басқару органдарының нысаны, сондай-ақ оларды ашу (жабу) күштері Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарда берілген эргономикалық талаптарға сәйкесуі керек.
Бұрандалар мен крандар сұйықтық ағынының бағытын көрсеткіштермен (тілдермен) және "Ашық" және "Жабық" сөздерімен жабдықталуы керек.
224. Өрт жабдығының, ішкі өрт крандары мен өрт құбыржолдарының (тіке құбыр) бекіту бұрандаларының бояу түсі "Өндірістік объектілерде дабыл түстеріне, белгілеулер мен қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкесуі керек.
225. Өрт машиналарын жинақтауға арналған қол су өрт бағандары жабатын құрылғылармен жабдықталуы, жылу өткізгіштігі төмен материалдан жасалған қаптамаларға ие болуы және тасымалдау қолайлығы үшін белдіктермен жабдықталуы керек.
226. Өрт жабдығы Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес жұмысшы қысым мен өзге деректері бар таңбалауға ие болуы керек.
Оны өрт сөндіру коммуникациясының сызбасына орнату орта ағынын бағыттаумен байланысты жинақтаушы өрт жабдығы (өрт гидроэлеваторы, көбік араластырғыш) корпусында сәйкес белгілеуге ие болуы керек.
227. Түтік құбыр жапқыштар кемі 2 кН жүктемеге төтеп беруі керек.
228. Қол өрт сатылары берік, қамту және тасымалдау үшін қолайлы және қызмет көрсету кезінде қауіпсіз және қолайлы болуы керек.
229. Саты-таяқты ашу (жинау) үшін қажетті күш 80 Н артық болмауы керек. Үш иінді сатыны жылжыту үшін қажетті күш 500 Н артық болмауы керек.
230. Саты басқыштары адырнадан жасалуы, ал олардың объектілері басқыштың орнықты қалпын қамтамасыз етуі керек.

231. Конструкция выдвижной трехколенной лестницы должна обеспечивать:
1) устойчивое, без соскальзывания, положение в местах установки на поверхностях, в том числе с твердым покрытием;
2) боковую устойчивость лестницы, прислоненной к стене, за счет опорных элементов на ее вершине;
3) надежное стопорение (фиксирование), исключающее самопроизвольное соскальзывание колен на любой высоте, кратной шагу ступенек.
232. При установке выдвижной трехколенной лестницы должны соблюдаться следующие условия безопасности:
1) лестница должна устанавливаться на расстоянии в пределах от 1,5 м до 2 м от стены, с обеспечением угла наклона 80 о , в местах, где в случае ее падения не произойдет соприкосновения с линиями электрических и радиосетей;
2) колена лестница должны выдвигаться равномерно, без рывков, не допуская накручивания веревки на руки;
3) лестница должна удерживаться при выдвижении за тетивы первого колена, не допуская охвата пальцами внутренней стороны тетивы;
4) во время выдвижения лестницы должно поддерживаться ее равновесие;
5) в выдвинутом положении должен быть проверен механизм фиксации лестницы.
233. Подъем или спуск по выдвижной трехколенной лестнице должен производиться после того, как:
1) кулачки валика зафиксировали ступеньку колена лестницы;
2) лестница прислонена к зданию (сооружению) и поддерживается пожарным за тетивы первого колена;
3) лестница выдвинута на длину, при которой две ступени верхнего колена выступают над карнизом здания или подоконником.
234. При подъеме или спуске по выдвижной трехколенной лестнице на металлическую кровлю здания (сооружения) объекта должен быть обесточен.
235. При подъеме или спуске по выдвижной трехколенной лестнице должны быть приняты меры, исключающие падение пожарного оборудования и инструмента.
236. К эксплуатации и техническому обслуживанию канатно-спускных и (или) спасательных рукавных устройств должны допускаться лица, прошедшие специальный курс обучения.
Техническое обслуживание канатно-спускных и (или) спасательных рукавных устройств, должно производиться только ответственным лицом с последующей записью в соответствующей графе нормативного и (или) технического документа (паспорта).
237. Техническое освидетельствование канатно-спускового и (или) спасательного рукавного устройства установленного на объекте, а также испытания при приемке его в эксплуатацию, после ремонта, после каждого использования, а в дальнейшем не реже одного раза в год должны производиться ответственным лицом с привлечением представителей территориального подразделения государственной противопожарной службы и специализированного научного учреждения (испытательной лаборатории).

231. Жылжымалы үш иінді саты құрастырымы мыналарды қамтамасыз етуі керек:
1) орнықты, сырғымайтын, орнату орындарында беттердегі, оның ішіндегі қатты жабынды орында қалып;
2) қабырғаға сүйенген сатының оның басындағы тіреу есебінен оның бүйірлік орнықтылығы;
3) иіндердің кез келген биіктікте өздігінен басқыштар адымына есе сырғып түсіп кетуін болдырмайтын сенімді тіреу (бекіту).
232. Жылжымалы үш иінді сатыны орнатқан кезде мынадай қауіпсіздік талаптары сақталуы керек:
1) саты қабырғадан 80 о көлбеу бұрышты қамтамасыз етіп, оның құлауы жағдайда электр және радиожелі желістерімен жанасуы болмайтын орындарда қабырғадан 1,5 м - 2 м дейінгі шекте орналастырылуы керек;
2) саты иіндері біртегіс, жұлқымай, қолда жіптің бұралуын болдырмай жылжып шығарылуы керек;
3) саты адырнаның ішкі жағын саусақтармен қамтып ұсталуын болдырмай бірінші иін адырнасынан тартқан кезде ұсталуы керек;
4) сатыны тартып шығарған кезде оның тепе-теңдігі қолдануы керек;
5) алға жылжып шыққан қалыпта сатыны бекіту тетігі тексерілуі керек.
233. Жылжымалы үш иінді саты бойынша көтерілу немесе түсу мыналардан кейін жүргізілуі керек:
1) білік жұдырықшасы саты иінінің басқышын бекіткен;
2) саты ғимаратқа (құрылымға) сүйенген және өрт сөндіруші бірінші иін адырнасын ұстап демеледі;
3) саты ұзындыққа жылжып шығарылған, ол жағдайында жоғарғы иіннің екі басқышы ғимарат кенересі немесе терезе табанынан шығып тұрады.
234. Жылжымалы үш иінді саты бойынша объект ғимаратының (құрылымының) металл төбесіне көтерілген немесе түскен жағдайда ол тоқтан ажыратылған болуы керек.
235. Жылжымалы үш иінді саты бойынша көтеріліп немесе түскен кезде өрт жабдығының және аспаптарының құлауын болдырмайтын шаралар қабылдануы керек.
236. Арқанды түсіру және (немесе) құтқару түтікті құбыр құрылғыларын пайдалануға және техникалық қызмет көрсетуге арнайы оқу курсын бітірген тұлғалар жіберілуі керек.
Арқанды - түсіру және (немесе) құтқару түтік құбырлы құрылғыларға техникалық күтім жасауды тек жауапты тұлға нормативтік және (немесе) техникалық құжаттың (паспорттың) сәйкес бағанасына жазу түсіріп орындауы керек.
237. Объектіде орнатылған арқанды - түсіру және (немесе) құтқару түтік құбыр құрылғысына техникалық тексеру, сондай-ақ оны пайдалануға қабылдау, жөндеуден кейін, әр пайдаланғаннан кейін сынаулар, содан кейін жылына бір реттен жиі емес жауапты тұлға мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтың бөлімшесінің және арнайы ғылыми мекеменің (сынақ зертханасының) өкілдерін қатыстырып жүргізуі керек.

238. Спуск по канатно-спускному устройству должен производиться плавно, без рывков, строго по схеме, разработанной и утвержденной заводом-изготовителем.
239. Запрещается эксплуатация канатно-спускового и (или) спасательного рукавного устройства:
1) с сорванными пломбами, с обнаруженными неисправностями, деформациями рабочих частей;
2) не прошедших испытания на соответствие требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан;
3) не подлежащих ремонту или выработавших свой ресурс.
240. При эксплуатации спасательных рукавных устройств должна учитываться возможность накопления зарядов статического электричества при спусках, особенно в нижней части рукава, влияющих на жизнь и здоровье спасаемых и страхующих.
В целях снижения воздействия статического напряжения электричества на эвакуируемых людей необходимо:
1) обработать спасательное рукавное устройство антистатическими средствами;
2) периодически производить увлажнение нижней части рукава (при температуре окружающей среды не ниже 0 о С);
3) осуществлять страховку эвакуируемых людей в перчатках, не отрывая рук от рукава.
241. При спуске у эвакуируемых людей не должно быть острых предметов, способных вызвать повреждение рукава, а также получения травм.
242. Требования безопасности, предъявляемые к спасательным средствам и устройствам должны соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и изложены в соответствующих разделах руководства по эксплуатации.
243. Ручной механизированный инструмент ударного, поступательно-вращательного и вращательного действия с пневматическим, электрическим или бензиновым приводом должен:
1) иметь значения параметров вибрации и шума, не превышающие норм установленных в государственных, межгосударственных, международных стандартах, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан;
2) автоматически отключаться при прекращении воздействия на органы управления;
3) обеспечивать работоспособность и безопасность в условиях эксплуатации.
244. Механизированный пожарный инструмент с бензиновым приводом должен быть выполнен и применен так, чтобы выхлоп отработавших газов не воздействовал на оператора и не загрязнял зону его дыхания вредными примесями свыше норм, установленных в государственных, межгосударственных, международных стандартах, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
245. К работе с механизированным инструментом должны допускаться лица, прошедшие специальную подготовку, сдавшие экзамены, получившие удостоверение установленного образца .

238. Арқанды - түсіру құрылғысы бойынша түсіру ақырын, жұлқымай, дайындаушы - завод әзірлеп бекіткен сызба бойынша қатаң сақталып жүргізілуі керек.
239. Мынадай арқанды - түсіру және (немесе) құтқару түтік құбырлы құрылғыны пайдалануға тыйым салынады:
1) пломбысы жұлынған, бүлінгені байқалған, жұмысшы бөліктері ақаулы;
2) Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкестікке сынақтан өтпеген;
3) жөндеуге келмейтін немесе өзінің ресурсын өтеген.
240. Құтқару түтік құбырлы құрылғыларды пайдалану кезінде түсіру кезінде, әсіресе құтқарылатын және сақтандыратындардың өмірі мен денсаулығына әсер ететін түтік құбырының төменгі бөлігінде статикалық электр зарядтарының жинақталу мүмкіндігі қарастырылуы керек.
Көшірілетін адамдарға электрдің статикалық кернеуінің әсерін төмендету мақсатында:
1) құтқару түтік құбыр құрылғысын антистатикалық құралдармен өңдеу;
2) түтік құбырдың төменгі бөлігін кезеңді түрде ылғалдап тұру (қоршаған орта температурасы 0 о С-тан төмен емес жағдайда);
3) көшірілген адамдарды қолды түтік құбырдан алмай, қолғап киіп сақтандыруды жүзеге асыру керек.
241. Түсетін кезде көшірілетін адамдарда түтік құбырдың бүлінуін тудыратын, сондай-ақ жарақат алу мүмкіндігіне ие үшкір заттар болмауы керек.
242. Құтқару құралдары мен құрылғыларына қойылатын қауіпсіздік талаптары Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек және олар пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың сәйкес бөлімдерінде берілген.
243. Пневматикалық, электр немесе бензин жетекті соққылау, соғу-айналдыру және айналдырып әсер ететін механикаландырылған қол аспабында:
1) Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарда белгіленген нормалардан аспайтын діріл мен шу параметрлерінің мәндеріне ие болуы;
2) басқару органдарына әсер етуді тоқтатқан кезде автоматты түрде ажырауы;
3) пайдалану кезінде жұмыс қабілеттілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуі керек.
244. Бензин жетекті механикаландырылған өрт аспабы өңделген газдар шығуы операторға әсер етпейтіндей және оның тыныс алу аймағын Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарда белгіленген нормалардан аса зиянды қоспалармен ластамайтындай орындалуы керек.
245. Механикаландырылған аспаппен жұмысқа арнайы даярлықтан өткен, емтихан тапсырған, белгіленген үлгідегі куәлікті алған тұлғалар жіберілуі керек.

246. Ответственное лицо (оператор) должен:
1) перед запуском двигателя проверить надежность крепления рамы, приставок, шины, отрезного круга, натяжения пильной цепи;
2) при запуске двигателя убедиться, что пильная цепь и отрезной круг не касается каких-либо предметов;
3) производить дополнительную заправку топливом механизированного инструмента допускается только при остановленном двигателе;
4) переносить механизированный инструмент с работающим двигателем только при холостых оборотах двигателя;
5) немедленно сбросить газ и остановить двигатель при разрыве или сбеге пильной цепи, ослаблении крепления приставок, шины, отрезного круга, защитного кожуха и других неисправностях, обнаруженных в процессе выполнения работы.
247. При работе с бензомоторными пилами, отбойными молотками, дымососом ответственному лицу (оператору) запрещается:
1) работать с неисправным механизированным инструментом;
2) запускать двигатель механизированного инструмента без приставки (фиксации);
3) включать сцепление на холостом режиме работы двигателя;
4) выводить двигатель без нагрузки на рабочие обороты;
5) производить регулировочные работы на приставках и устранять неисправности при работающем двигателе;
6) останавливать двигатель путем снятия колпака провода высокого напряжения в свече.
248. Работа с пневматическим и (или) гидравлическим ручным инструментом должна проводиться в специальной одежде (комбинезоне), защитных перчатках (крагах, рукавицах), каске с защитным стеклом.
249. При работе с механизированным инструментом на участках имеющих токоведущие конструкции и механизмы должно быть проведено их обесточивание.
Оператор должен следить за рабочей магистралью механизированного инструмента, и не допускать ее изломов, перегибов, других повреждений, способных повлечь остановку или неисправность механизма.
250. Ручной немеханизированный пожарный инструмент должен иметь форму и массу, отвечающую эргономическим требованиям.
Металлические части пожарных топоров и багров должны быть надежно насажены на рукоятки.
Деревянные рукоятки должны быть изготовлены из прочных пород древесины, и не иметь трещин и сколов.
251. Изолирующие рукоятки ножниц для резки электроприводов должны соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
252. Требования безопасности, предъявляемые к конструкции и эксплуатации ручных машин с пневмоприводом, с электроприводом, а также к оборудованию и аппаратуре для газопламенной обработки металлов (газорезательные аппараты) должны соответствовать государственным, межгосударственным, международным стандартам, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и изложены в соответствующих разделах руководства по эксплуатации.

246. Жауапты тұлға (оператор):
1) қозғалтқышты іске қосар алдында жақтау, сүйеме, шина, кескіш шеңбердің беку сенімділігін, ара шынжырының керілуін тексеру керек;
2) қозғалтқышты іске қосқан кезде аралық шынжыр мен кескіш шеңбердің қандай да бір заттарға тимейтіндігіне көз жеткізу керек;
3) механикаландырылған аспапқа қосымша отын құю тек қозғалтқыш тоқтап тұрған кезде рұқсат етіледі;
4) қозғалтқышы жұмыс істеп тұрған механикаландырылған аспапты қозғалтқыштың бос айналу кезінде ғана тасымалдау;
5) ара шынжырының үзілуі немесе шығып кетуі, сүйеме, шина, кескіш шеңбердің, қорғаныс қаптамасының бекітпесі босауы және жұмысты орындау кезінде байқалған өзге ақаулар жағдайында бірден газды түсіріп қозғалтқышты тоқтату керек.
247. Бензин моторлы аралармен, соққылау балғаларымен, түтін сорғышпен жұмыс істеген кезде жауапты тұлғаға (операторға):
1) ақаулы механикаландырылған аспаппен жұмыс істеуге;
2) механикаландырылған аспап қозғалтқышын сүйемесіз (бекітусіз) іске қосуға;
3) айқаспаны қозғалтқыш жұмысының бос режимінде қосуға;
4) қозғалтқышты жүктемесіз жұмысшы айналымға шығаруға;
5) сүйемеде реттеу жұмыстарын жүргізуге және жұмыс істеп тұрған қозғалтқыш жағдайында ақауларды жөндеуге;
6) қозғалтқышты шамда жоғары кернеу сымының қалпағын алып тастау жолымен тоқтатуға тыйым салынады.
248. Пневматикалық және (немесе) гидравликалық қол аспабымен жұмыс арнайы киім (комбинезон), қорғау қолғаптарын (крага, биялай), қорғаныс шынылы дулыға киіп жүргізілуі керек.
249. Механикалық аспаппен ток өткізетін құрастырымдары мен тетіктері бар телімдерде жұмыс істеген жағдайда оларды тоқтан ажырату керек.
Оператор механикаландырылған аспаптың жұмысшы магистралін тексеруі және оның майысуын, сынуын, тетік тоқтауы немесе бүлінуін тудыратын өзге бүлінулерді болдырмауы керек.
250. Механикаландырылған қол өрт аспабы эргономикалық талаптарға жауап беретін объект пен салмаққа ие болуы керек.
Өрт балталары мен ілмектерінің металл бөліктері саптарына сенімді орнатылуы керек.
Ағаш саптар ағаштың берік түрлерінен дайындалуы және сызаттар мен сынулары болмауы керек.
251. Электр жетектерін кесуге арналған қайшылардың оқшаулауыш саптары Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек.
252. Пневможетекті, электрожетекті қол машиналарының құрастырымы мен пайдалануға, сондай-ақ металдарды газ-жалынды өңдеуге (газды кескіш аппараттар) арналған жабдықтар мен аппаратураға қойылатын қауіпсіздік талаптары Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарға сәйкесуі керек және олар пайдалану жөніндегі жетекшіліктің сәйкес бөлімдерінде берілген.

253. На электростатически искроопасных объектах запрещается размещать и применять порошковые и углекислотные огнетушители с раструбами из диэлектрических материалов.
254. Огнетушители, предназначенные для установки на транспортных средствах (автомобилях, вездеходах, тракторах), должны комплектоваться кронштейнами.
Кронштейн должен удерживать огнетушитель, не закрывать своими элементами инструктивные надписи, быть безопасным в работе и удобным для установки и оперативного извлечения огнетушителя.
255. Запорно-пусковые устройства рычажного, кнопочного или рычажно-кнопочного типа должны обладать возможностью прерывать подачу заряда и вновь приводить огнетушитель в действие.
256. Усилие, необходимое для приведения огнетушителя в действие должно быть не более 230 Н при пуске, осуществляемом кистью руки, и не более 100 Н при нажатии большим пальцем.
257. Величина тягового усилия для перемещения передвижных огнетушителей вручную по ровной горизонтальной поверхности с бетонным или асфальтным покрытием должна быть не более 250 Н.
258. Форма и размеры запорно-пусковых устройств рычажного типа и ручек (рукояток), служащих для доставки огнетушителя к месту загорания, должны обеспечивать удобство их захвата кистью руки.
259. В огнетушителях должны быть предусмотрены предохранительные устройства или другие средства обеспечения безопасности от превышения давления в корпусе сверх рабочего.
260. Запорно-пусковое устройство огнетушителей всех типов должно иметь надежную фиксацию от самопроизвольного срабатывания от вибраций, сотрясений или случайного нажатия на элементы пуска.
Устройство пуска должно четко выделяться на фоне других деталей огнетушителя.
261. Ручные огнетушители вместимостью 5 л и более, а также передвижные огнетушители должны быть оборудованы гибким шлангом.
262. Ручные огнетушители с зарядом массой более 5 кг должны быть устойчивыми от самоопрокидывания при установке на горизонтальной поверхности.
263. Раструб углекислотных огнетушителей, жестко прикрепляемый к корпусу, должен обладать возможностью поворачиваться с надежной фиксацией в заданном положении.
264. Узлы и детали огнетушителя, препятствующие осмотру внутренней поверхности корпуса, должны быть съемными.
265. Запрещается:
1) эксплуатировать огнетушители при появлении вмятин, вздутий или трещин на корпусе огнетушителя, на запорно-пусковой головке или на накидной гайке, а также при нарушении герметичности соединений узлов огнетушителя или при неисправности индикатора давления;

253. Электростатикалық ұшқын қауіпті объектілерде диэлектр материалдардан жасалған қонышты ұнтақты және көмірқышқылды өрт сөндіргіштерді орналастыру және қолдануға тыйым салынады.
254. Көлік құралдарында (автомобильдерде, мүдірмейтін автомобильдер, тракторларда) орнатуға арналған өрт сөндіргіштер тіреулермен жабдықталуы керек.
Тіреу өрт сөндіргішті демеуі, өзінің элементтерімен нұсқаулықтық жазбаларды жаппауы, жұмыста қауіпсіз және өрт сөндіргішті орнату және жедел алып шығу үшін қолайлы болуы керек.
255. Иінтіректі, батырмалы немесе иінтірек-батырма түрдегі бекіту-іске қосу құрылғылары зарядтың берілуін үзу және өрт сөндіргішті қайта жұмысқа қосу мүмкіндігіне ие болуы керек.
256. Өрт сөндіргішті іске қосу үшін қажетті күш қол саусағымен жүзеге асырылатын іске қосу кезінде 230 Н артық емес және үлкен саусақпен басқан кезде 100 Н артық емес болуы керек.
257. Жылжымалы өрт сөндіргіштерді қолмен тегіс бетон немесе асфальт жабынды жазық бет бойынша жылжыту үшін тарту күшінің шамасы 250 Н артық болмауы керек.
258. Өрт сөндіргішті тұтану орнына жеткізу үшін қызмет ететін иінтіректі түрдегі бекіту-іске қосу құрылғысының және тұтқалардың (саптарының) объекті мен көлемдері оларды қол саусақтарымен қамтып ұстау қолайлығын қамтамасыз етуі керек.
259. Өрт сөндіргіштерде сақтандырғыш құрылғылары немесе корпуста жұмысшыдан жоғары қысымның артуынан қауіпсіздікті қамтамасыз етудің өзге құралдары қарастырылуы керек.
260. Барлық түрдегі өрт сөндіргіштердің бекіту-іске қосу құрылғылары дірілден, сілкуден немесе іске қосу элементтеріне кездейсоқ басып қалудан өздігінен іске қосылудан сенімді бекітуге ие болуы керек.
Іске қосу құрылғысы өрт сөндіргіштің өзге бөлшектеріне қарағанда ерекше нақты байқалатын болуы керек.
261. Сыйымдылығы 5 л және одан артық қол өрт сөндіргіштері, сондай-ақ жылжымалы өрт сөндіргіштер майысқақ шлангпен жабдықталуы керек.
262. Салмағы 5 кг-нан артық зарядты қол өрт сөндіргіштері көлденең жазықтыққа орнатқан кезде өздігінен аударылып кетуден орнықты болуы керек.
263. Корпусқа қатты бекітілетін көмірқышқыл өрт сөндіргіштерінің қоныштары берілген қалыпта сенімді бекіп бұралу мүмкіндігіне ие болуы керек.
264. Корпустың ішкі бетін қарап шығуға кедергі жасайтын өрт сөндіргіштің тораптары мен бөлшектері алынбалы болуы керек.
265. Мыналарға тыйым салынады:
1) өрт сөндіргіш корпусында, бекіту-іске қосу басында немесе салма сомында майысулар, көтерілулер немесе сызаттар пайда болған өрт сөндіргіштерді, сондай-ақ өрт сөндіргіштің тораптар қосылуының қымталғандығы бүлінген немесе қысым индикаторының ақаулығы жағдайда пайдалануға;

2) производить любые работы, если корпус огнетушителя находится под давлением вытесняющего газа или паров огнетушащего вещества;
3) заполнять корпус закачного огнетушителя вытесняющим газом вне защитного ограждения и от источника, не имеющего предохранительного клапана, регулятора давления и манометра;
4) наносить удары по огнетушителю или по источнику вытесняющего газа;
5) производить гидравлические (а тем более пневматические) испытания огнетушителя и его узлов вне защитного устройства, предотвращающего разлет осколков и получение травм обслуживающим персоналом в случае разрушения огнетушителя;
6) использовать открытый огонь или другие источники зажигания при обращении с концентрированными растворами пенообразователей;
7) производить работы с огнетушащими веществами без соответствующих средств защиты органов дыхания, кожи и зрения;
8) сбрасывать в атмосферу огнетушащее средство (хладоны) или сливать в канализацию пенообразователи без соответствующей переработки.
266. При тушении пожара в помещении с помощью газовых передвижных огнетушителей (углекислотных или хладоновых) должны:
1) учитываться возможность снижения содержания кислорода в воздухе помещений ниже предельного значения;
2) использоваться изолирующие средства защиты органов дыхания.
267. При тушении пожара порошковыми огнетушителями должна быть учтена возможность образования высокой запыленности и снижения видимости очага пожара (особенно в помещении небольшого объема) в результате образования порошкового облака.
268. При тушении электрооборудования, находящегося под напряжением до 1000 В при помощи газовых или порошковых огнетушителей должно быть обеспечено безопасное расстояние (не менее 1 м) от распыляющего сопла и корпуса огнетушителя до токоведущих частей.
269. При тушении пожара с помощью водяных и воздушно-пенных огнетушителей должны быть приняты меры по обесточиванию помещения и оборудования.
270. Требования безопасности, предъявляемые к огнетушителям должны соответствовать государственным, межгосударственным, международным стандартам, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и изложены в соответствующих разделах руководства по эксплуатации.
271. Маркировка и упаковка пожарной техники должна соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению".
272. На корпусе огнетушителя должна быть нанесена маркировка, содержащая следующие данные:
1) наименование и юридический адрес предприятия-изготовителя (поставщика) и его товарный знак;

2) егер өрт сөндіргіш корпусы ығыстырушы газ немесе өрт сөндіргіш буының қысымы астында болса, кез келген жұмыстарды орындауға;
3) зарядталатын өрт сөндіргіштің корпусын ығыстырушы газбен қорғалатын қоршаудан тыс және сақтандырғыш клапаны, қысым реттегіші және манометрі жоқ көзден толтыруға;
4) өрт сөндіргішті немесе ығыстырушы газ көзін соққылау;
5) өрт сөндіргішке және оның тораптарына, өрт сөндіргіштің бұзылуы жағдайда жарықшағының шашырауын және қызмет көрсетуші қызметкерлердің жарақат алуын болдырмайтын қорғаныс құрылғысынан тыс гидравликалық (сондай-ақ пневматикалық) сынаулар жүргізуге;
6) көбік түзгіштердің шоғырланған ерітінділерімен жұмыс істеген жағдайда ашық отты немесе өзге тұтану көзін пайдалануға;
7) тыныс алу органдарын, тері және көзді қорғайтын сәйкес құралдарсыз өрт сөндіргіш заттармен жұмыс істеу;
8) атмосфераға өрт сөндіретін заттарды (хладондар) тастауға немесе канализацияға сәйкес өңдеусіз көбік түзгіштерді төгуге тыйым салынады.
266. Үймаратта өртті газды тасымалдағыш өрт сөндіргіштерінің (көмірқышқыл немесе хладон) көмегімен сөндірген жағдайда:
1) үймарат ауасында оттегінің шекті мәннен төмен болуын төмендету мүмкіндігі ескерілуі;
2) тыныс алу органдарын қорғаудың оқшаулағыш құралдары пайдаланылуы керек.
267. Өртті ұнтақты өрт сөндіргіштермен өшірген жағдайда жоғары тозаңданудың түзілу мүмкіндігі мен ұнтақты бұлт түзілуі салдарынан өрт ошағының көрінуінің төмендеу мүмкіндігі (әсіресе шағын көлемді үймаратта) қарастырылуы керек.
268. 1000 В-ге дейінгі кернеу астында болатын электр жабдықтарын газды немесе ұнтақты өрт сөндіргіштер көмегімен өшірген жағдайда өрт сөндіргіштің таратушы арнасы мен корпусынан ток жеткізетін бөліктерге дейін қауіпсіз қашықтық (кемі 1 м) қамтамасыз етілуі керек.
269. Өртті сулы және ауа-көбікті өрт сөндіргіштер көмегімен өшірген жағдайда үймарат пен жабдықтарды токтан айыру бойынша шаралар қабылдануы керек.
270. Өрт сөндіргіштерге қойылатын қауіпсіздік талаптары Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарға сәйкесуі керек және оларды пайдалану жөніндегі жетекшіліктің сәйкес бөлімдерінде берілген.
271. Өрт техникасын таңбалау және орау "Орауға, таңбалауға, зат белгі орнату мен оны дұрыс салуға қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкесуі керек.
272. Өрт сөндіргіш корпусына мынадай деректерден тұратын таңбалау түсірілуі керек:
1) кәсіпорын-дайындаушының (жеткізушінің) атауы және заңды мекен-жайы оның тауарлық белгісі;

2) порядок приведения огнетушителя в действие;
3) индекс класса пожара;
4) вид огнетушащего вещества;
5) диапазон температур хранения (транспортирования);
6) возможность использования для тушения электроустановок и величине предельного напряжения, а также предостережение: "Предохранять от действия прямых солнечных лучей и нагревательных приборов";
7) номер партии;
8) месяц и год изготовления.
Маркировка должна быть выполнена на государственном и русском языках, методами шелкографии, декалькомании или наклейкой этикеток на синтетической основе.
273. Условия транспортирования и хранения пожарной техники должны соответствовать условиям их эксплуатации и требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
274. При транспортировании и хранении пожарной техники должны быть обеспечены условия, предохраняющие их от механических повреждений, нагрева, попадания на них прямых солнечных лучей, атмосферных осадков, от воздействия влаги и агрессивных сред.
275. Огнетушащие вещества, с истекшим гарантийным сроком хранения или по своим параметрам не отвечающие требованиям соответствующих нормативных и технических документов, подвергаются регенерационной обработке или утилизируются.
276. Пенообразователи, не соответствующие своим первоначальным свойствам и не подлежащие регенерации, должны использоваться в виде смачивателей при тушении пожаров класса А, или в качестве водных растворов при очистке загрязненных металлических поверхностей.
277. Обезвреживание биологически "жестких" пенообразователей должно производиться путем сжигания концентрата в специальных печах либо путем захоронения на специальном полигоне.
4. Презумпция соответствия
278. Пожарная техника и средства пожаротушения (пенообразователи, газовые и порошковые огнетушащие составы) отечественного и импортного производства, реализуемые на территории Республики Казахстан должны соответствовать требованиям настоящего Технического регламента.
279. При разработке и постановке пожарной техники на производство, модернизации и реализации продукции должны соблюдаться технические требования установленные в государственных, межгосударственных, международных стандартах, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
280. Информация о действующих или разрабатываемых нормативных документах в области технического регулирования, устанавливающие требования пожарной безопасности, процедурах подтверждения соответствия продукции, должны размещаться в официальном печатном издании уполномоченного органа по техническому регулированию и информационной системе общего пользования в виде уведомления.

2) өрт сөндіргішті іске қосу тәртібі;
3) өрт класының индексі;
4) өрт сөндіргіш зат түрі;
5) сақтау (тасымалдау) температураларының ауқымы;
6) өшіру үшін электр қондырғыларын пайдалану мүмкіндігі мен шекті кернеу шамасы, сондай-ақ "Тіке күн көзі сәулесінен және қыздыру құралдарының әсерінен қорғау" деген сақтық жазуы;
7) топтама нөмірі;
8) дайындалған айы мен жылы.
Таңбалау мемлекеттік және орыс тілдерінде, жібектен тоқу, калькалау немесе синтетикалық негізге затбелгілерді жапсыру әдістерімен орындалуы керек.
273. Өрт техникасын тасымалдау және сақтау шарттары оларды пайдалану шарттарына және Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі керек.
274. Өрт техникасын тасымалдау және сақтау кезінде оларды механикалық бүлінулерден, қызудан, оған тіке күн сәулесінің, атмосфералық жауын-шашындардың түсуінен, ылғал мен жемірлі орталар әсер етуінен қорғау шарттары қамтамасыз етілуі керек.
275. Кепілдік сақтау мерзімдері аяқталған немесе өзінің параметрлері бойынша сәйкес нормативтік және техникалық құжаттар талаптарына жауап бермейтін өрт сөндіруші заттар жаңарту өңдеуіне түсіріледі немесе кәдеге жаратылады.
276. Өзінің бастапқы қасиеттеріне сәйкеспейтін және қайта жөндеуге келмейтін көбік түрлендіргіштер А класты өрттерді сөндіру кезінде суландырғыштар ретінде немесе ластанған металл беттерін тазарту кезінде су ерітінділері ретінде пайдаланылуы керек.
277. Биологиялық "қатты" көбік түзгіштерді зарарсыздандыру концентратты арнайы пеште жағу жолымен немесе арнайы полигонда көму жолымен жүргізілуі керек.
4. Сәйкестік презумпциясы
278. Отандық және импорт өндірілген, Қазақстан Республикасы аумағында іске асырылатын өрт техникасы мен өрт сөндіру құралдары (көбік түзгіштер, газ және ұнтақты өрт сөндіргіш құрамдар) осы Техникалық регламент талаптарына сәйкесуі керек.
279. Өрт техникасын әзірлеу және оны өндіріске жеткізген, жаңғыртқан және өнімді сатқан кезде Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарында белгіленген техникалық талаптар сақталуы керек.
280. Техникалық реттеу саласында қолданыстағы немесе әзірленетін, өрт қауіпсіздігі талаптарын, өнімнің сәйкестігін растау процедуралары белгіленетін нормативтік құжаттар туралы ақпарат техникалық реттеу жөніндегі уәкілетті органның ресми баспа басылымында және жалпы пайдаланылатын ақпараттық жүйеде хабарлама түрінде орналастырылуы керек.

281. Пожарная техника, изготовленная и установленная на объектах в соответствии с требованиями государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, считается соответствующей требованиям настоящего Технического регламента
5. Подтверждение соответствия
282. Пожарная техника и средства пожаротушения до поставки их на рынок Республики Казахстан должны быть подвергнуты процедуре подтверждения соответствия.
283. Органы по подтверждению соответствия, их функции, права и обязанности определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" .
284. Подтверждение соответствия продукции требованиям настоящего Технического регламента проводится по схемам, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
285. Подтверждение соответствия пожарной техники, а также средства пожаротушения проводят:
1) испытательные лаборатории, независимо от форм собственности, аккредитованные в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан;
2) органы по подтверждению соответствия, аккредитованные в установленном порядке для выполнения работ по подтверждению соответствия;
3) уполномоченные органы при осуществлении государственного контроля в пределах их компетенции.
286. Пожарная техника и средства пожаротушения отечественного и импортного производства, реализуемые на территории Республики Казахстан должны иметь специальное заключение уполномоченного органа в области пожарной безопасности.
Заключение уполномоченного органа в области пожарной безопасности выдается изготовителю или поставщику продукции на основании результатов (протокола) лабораторных испытаний.
Методы проведения сертификационных испытаний продукции пожарно-технического назначения должны соответствовать требованиям государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан.
287. Перечень продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия, приведен в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
6. Перечень гармонизированных стандартов
288. Перечень гармонизированных стандартов и нормативных документов приведен в приложении 8 к настоящему Техническому регламенту.
7. Переходные заключения
289. На территории Республики Казахстан сохраняется действие нормативных правовых актов в области пожарной безопасности в части, касающихся производства, реализации, эксплуатации, технического обслуживания и утилизации продукции пожарно-технического назначения, положения которых соответствуют требованиям настоящего Технического регламента.

281. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес дайындалып объектілерге орнатылған өрт техникасы осы техникалық регламент талаптарына сәйкеседі деп саналады.
5. Сәйкестікті растау
282. Өрт техникасы мен өрт сөндіру құралдары Қазақстан Республикасы нарығына жеткенге дейін сәйкестікті растау процедурасына түсірілуі керек.
283. Сәйкестікті растау жөніндегі орган, оның қызметтері, құқықтары мен міндеттемелері "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталады.
284. Өнімнің осы техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растау техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сызбалар бойынша жүргізіледі.
285. Өрт техникасының, сондай-ақ өрт сөндіру құралдарының сәйкестігін растауды:
1) меншік объектіне қарамастан Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде аккредиттелген сынақ зертханалары;
2) сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды орындауға белгіленген тәртіпте аккредиттелген сәйкестікті растау жөніндегі органдар;
3) уәкілетті органдар өз құзыреттігі шегінде мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде жүргізеді.
286. Отандық және импорт өндірілген, Қазақстан Республикасы аумағында іске асырылатын өрт техникасы мен өрт сөндіру құралдары өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның арнайы қорытындысына ие болуы тиіс.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган қорытындысы өнім дайындаушы немесе жеткізушіге зертханалық сынаулар нәтижелері (хаттамалары) негізінде беріледі.
Өрт - техникалық арналған өнімге сертификаттық сынаулар өткізу әдістері Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкесуі тиіс.
287. Міндетті сәйкестігі расталуға жататын өнімдер тізбесі осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
6. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
288. Үйлестірілген стандарттар мен нормативтік құжаттар тізілімі осы Техникалық регламенттің 8-қосымшасында келтірілген.
7. Өтпелі қорытындылар
289. Қазақстан Республикасы аумағында ережелері осы Техникалық регламент талаптарына сәйкесетін өрт-техникалық арналған өнімдерді өндіру, сату, пайдалану, техникалық күтім жасау және кәдеге жаратуға қатысты бөлігінде өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қолданысы сақталады.

290. С введением в действие настоящего Технического регламента положения нормативных правовых актов и документов в области пожарной безопасности, действующих в Республике Казахстан, в части касающихся производства, реализации, эксплуатации, технического обслуживания и утилизации продукции пожарно-технического назначения, дублирующие или не соответствующие требованиям настоящего Технического регламента, подлежат корректировке или отмене в установленном порядке.
291. Перечень нормативных правовых актов, подлежащих корректировке или отмене, а также сроки проведения этой работы, определяются уполномоченным органом в области пожарной безопасности.

290. Осы Техникалық регламентті қолданысқа енгізумен осы Техникалық регламент талаптарын қайталайтын немесе сәйкеспейтін Қазақстан Республикасында өрт-техникалық арналған өнімдерді өндіру, сату, пайдалану, техникалық күтім жасау және кәдеге жаратуға қатысты қолданыстағы өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар ережелері түзетілуге немесе белгіленген тәртіпте жойылуға жатады.
291. Түзетуге немесе жойылуға жататын нормативтік құқықтық актілер тізілімі, сондай-ақ осы жұмысты өткізу мерзімдерін өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган анықтайды.

1) пожарные машины;
2) установки пожаротушения;
3) установки (системы) автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре;
4) средства индивидуальной защиты пожарных;
5) оборудование пожарное;
6) пожарные спасательные устройства;
7) ручной пожарный инструмент и инвентарь;
8) огнетушители.
2. Пожарные машины подразделяются на пожарные автомобили, пожарные мотопомпы и насосы.
1) В зависимости от назначения пожарные автомобили подразделяются на основные, специальные и вспомогательные.
Основные пожарные автомобили подразделяются на пожарные автомобили общего и целевого применения.
К пожарным автомобилям общего применения относятся:
автомобили первой помощи;
автомобили быстрого реагирования;
пожарные автомобили насосно-рукавные;
автомобили с насосом высокого давления;
автоцистерны легкие, вместимостью не более 2 м 3 воды;
автоцистерны средние и пожарные автоцистерны с механической лестницей, вместимостью не более 4 м 3 воды;
пожарные автоцистерны тяжелые, вместимость не более 14 м 3 воды.
К пожарным автомобилям целевого применения относятся:
автомобили воздушно-пенного тушения;
автомобили порошкового тушения;
автомобильные модули порошкового тушения;
автомобили газового тушения;
автомобили газоводяного тушения;
автомобили комбинированного тушения;
автомобили аэродромные;
автомобили с защитой от радиоактивного излучения и сильнодействующих ядовитых веществ;
насосные станции;
автомобили рукавные.
К специальным пожарным автомобилям относятся:
автолестницы;
автоподъемники коленчатые;
автопеноподъемники;
автомобили аварийно-спасательные;
автомобили связи и освещения;
автомобили технической службы;
автомобили газодымозащитной службы;
автомобили штабные;
автомобили (прицепы) дымоудаления.
К вспомогательным пожарным автомобилям относятся:
авто - топливозаправщики;
передвижные авторемонтные мастерские;
диагностические лаборатории;
автомобили отогрева пожарной техники;
легковые, грузовые, оперативно-служебные автомобили и автобусы, а также другие транспортные средства.
2) Пожарные мотопомпы подразделяются на переносные и прицепные.
3) Пожарные насосы подразделяются на:
насосы нормального давления (с давлением на выходе не более 2 МПа);
насосы высокого давления (с давлением на выходе от 2 МПа до 5 МПа);
комбинированные;
вакуумные.
По принципу действия пожарные насосы подразделяются на динамические и объемные.
Динамические пожарные насосы подразделяются на:
инерционные (клапанно-вибрационные, лопастные);
жидкого трения;
смешанные (струйные, тангенциально дисковые).
Объемные пожарные насосы подразделяются на:
поршневые;
пластинчатые (шиберные);
шестеренные;
водокольцевые.

1) өрт машиналары;
2) өрт сөндіру қондырғылары;
3) өрт кезінде адамдарға автоматты өрт сигналын беру, хабарлау және эвакуациялауды басқару қондырғылары (жүйелері);
4) өрт сөндірушілердің жеке қорғану құралдары;
5) өрт жабдығы;
6) өрт құтқару құрылғылары;
7) қол өрт құралы мен керек-жарақтары;
8) өрт сөндіргіштер.
2. Өрт машиналары өрт автомобильдеріне, өрт мотосорғыштарына және сорғыларына бөлінеді.
1) Арналуына байланысты өрт автомобильдері негізгі, арнайы және көмекші автомобильдерге бөлінеді.
Негізгі өрт автомобильдері жалпы және мақсаттық қолданылатын өрт автомобильдеріне бөлінеді.
Жалпы қолданылатын өрт автомобильдеріне мыналар жатады:
алғашқы жәрдем автомобильдері;
жылдам әрекет ететін автомобильдер;
сорғылық түтік құбырлық өрт автомобильдері;
жоғары қысымды сорғысы бар автомобильдер;
сыйымдылығы 2 м 3 судан артық емес жеңіл автоцистерналар;
сыйымдылығы 4 м 3 судан артық емес механикалық сатысы бар орташа автоцистерналар мен өрт автоцистерналары;
сыйымдылығы 14 м 3 судан артық емес ауыр өрт автоцистерналары.
Мақсаттық қолданылатын өрт автомобильдеріне мыналар жатады:
ауа-көбік сөндіру автомобильдері;
ұнтақпен сөндіру автомобильдері;
ұнтақпен сөндірудің автомобильдік модульдері;
газбен сөндіру автомобильдері;
газ-сумен сөндіру автомобильдері;
жинақтап сөндіру автомобильдері;
аэродромдық автомобильдер;
радиоактивтік сәулеленуден және қатты әсер ететін улы заттардан қорғанышы бар автомобильдер;
сорғы стансалары;
түтік құбырлы автомобильдер.
Арнайы өрт автомобильдеріне мыналар жатады:
автосатылар;
иінді автокөтергіштер;
автокөбік-көтергіштер;
апаттық-құтқару автомобильдері;
байланыс жасау және жарық беру автомобильдері;
техникалық қызмет автомобильдері;
газ-түтіннен қорғау қызметі автомобильдері;
штабтық автомобильдер; түтін жоятын автомобильдер (тіркемелер).
Көмекші өрт автомобильдеріне мыналар жатады: авто - жанармай құйғыштар;
жылжымалы автожөндеу шеберханалары;
диагностикалық зертханалар;
өрт техникасының жылыту автомобильдері;
жеңіл, жүк, жедел-қызметтік автомобильдер мен автобустар, сондай-ақ басқа көлік құралдары.
2) Өрт мотосорғыштары ауыспалы және тіркемелі болып бөлінеді.
3) Өрт сорғылары мыналарға бөлінеді:
қалыпты қысымды сорғылар (шығатын жердегі қысымы 2 МПа артық емес);
жоғары қысымды сорғылар (шығатын жердегі қысымы 2 МПа-дан 5 МПа дейін);
жинақтық;
вакуумдық.
Әрекет ету принципі бойынша өрт сорғылары динамикалық және көлемдік болып бөлінеді.
Динамикалық өрт сорғылары мыналарға бөлінеді:
инерциялық (клапандық-діріл, қалақты);
сұйық үйкелу;
аралас (ағынды, тангенциалдық дисктік).
Көлемдік өрт сорғылары мыналарға бөлінеді:
піспекті;
тілімшелі (шиберлік);
шестернялы;
сусақиналы.

3. Установки автоматического пожаротушения подразделяются:
1) По способу пуска:
автоматические установки пожаротушения с дублирующим ручным пуском (местным и (или) дистанционным);
автоматические установки пожаротушения без дублирующего ручного пуска;
ручные установки пожаротушения (с местным и (или) дистанционным пуском).
2) По способу тушения:
объемного пожаротушения;
пожаротушения по площади;
локального пожаротушения (по объему, по площади).
3) По виду огнетушащего вещества:
водяного пожаротушения спринклерные (водяные; воздушные; воздушно-водяные) и дренчерные;
пенного пожаротушения;
газового (углекислотного, азотного, парового) пожаротушения;
аэрозольного пожаротушения;
порошкового пожаротушения (импульсные, модульного типа).
4. Установки автоматической пожарной сигнализации подразделяются на:
1) Пожарные извещатели:
1.1) Автоматические тепловые:
биметаллические;
на термопарах;
полупроводниковые;
с легкоплавким спаем;
магнитоконтактные;
1.2) Автоматические дымовые:
ионизационные;
оптические;
автономные;
1.3) Автоматические пламени:
инфракрасного излучения;
ультрафиолетового излучения;
1.4) Автоматические комбинированные;
1.5) Ручные.
2) Извещатели охранно-пожарные;
3) Приборы приемно-контрольные пожарные и охранно-пожарные с системой электропитания;
4) Устройства оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре;
5) Линейные сооружения.
5. Средства индивидуальной защиты подразделяются на:
1) Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения:
1.1) Противогазы изолирующие кислородные (респираторы);
1.2) Противогазы изолирующие кислородные (респираторы) со сжатым кислородом;
1.3) Аппараты дыхательные со сжатым воздухом;
1.4) Самоспасатели изолирующие: (с химически связанным кислородом; со сжатым воздухом);
1.5) Самоспасатели фильтрующие.
1.6) Устройства искусственной вентиляции легких пострадавших;
1.7) Лицевые части средств индивидуальной защиты органов дыхания;
1.8) Запасные части, узлы и детали средств индивидуальной защиты органов дыхания;
1.9) Приборы и оборудование для проверки (испытаний), обслуживания и эксплуатации средств индивидуальной защиты органов дыхания:
приборы (оборудование) для проверки (испытаний) средств индивидуальной защиты;
компрессоры, баллоны, станции для зарядки и снабжения средств индивидуальной защиты кислородом и воздухом.
1.10) Комплексы испытательного оборудования для средств индивидуальной защиты.
2) Средства защиты головы, рук и ног:
каски, шлемы, подшлемники пожарные;
средства индивидуальной защиты рук пожарных (перчатки, рукавицы специальные для пожарных);
обувь пожарных специальная защитная (кожаная и резиновая).

3. Автоматты өрт сөндіру қондырғылары мыналарға бөлінеді:
1) Іске қосу тәсілі бойынша:
қайталайтын қолмен іске қосу (жергілікті және (немесе) алыстан) бар автоматты өрт сөндіру қондырғылары;
қайталайтын қолмен іске қосуы жоқ автоматты өрт сөндіру қондырғылары;
қолмен өрт сөндіру қондырғылары (жергілікті және (немесе) алыстан іске қосуы бар).
2) Сөндіру тәсілі бойынша:
көлемдік өрт сөндіру;
ауданы бойынша өрт сөндіру;
жергілікті өрт сөндіру (көлемі бойынша, ауданы бойынша).
3) Өрт сөндіретін заттың түрі бойынша:
шашыратқыш (су; ауа; ауа-су) және шашу құрылғысы бар сумен өрт сөндіру;
көбікпен өрт сөндіру;
газбен (көмір қышқыл, азот, бу) өрт сөндіру;
аэрозольмен өрт сөндіру.
Ұнтақпен өрт сендіру (импульстік, модульдік типті).
4. Автоматты өрт сигналын беру қондырғылары мыналарға бөлінеді:
1) Өрт хабарлағыштары:
1.1) Автоматты жылу:
биметалдық;
термобулармен;
жартылай өткізгіштік;
жеңіл балқытылатын дәнекерлеумен;
магнит-байланыстық;
1.2) Автоматты түтінді:
ионизациялық;
оптикалық;
автономды;
1.3)Автоматты жалын:
инфрақызыл сәулелену;
ультракүлгін сәулелену;
1.4) Автоматты жинақтық;
1.5)Қолмен.
2) Күзет-өрт хабарлағыштары;
3) Электрмен қоректендіру жүйесі бар өрт және күзет-өрт қабылдау-бақылау құралдары;
4) Өрт кезінде адамдарға хабарландыру және оларды эвакуациялауды басқару құрылғылары;
5) Сызықтық құрылыстар.
5. Жеке қорғау құралдары мыналарға бөлінеді:
1) Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдары:
1.1) Оттегілік оқшаулауыш газқағарлар (шаңтұтқыштар);
1.2) Қысылған оттегісі бар оттегілік оқшаулауыш газқағарлар (шаңтұтқыштар);
1.3) Қысылған ауасы бар тыныс алу аппараттары;
1.4) Оқшаулауыш өзі құтқарғыштар: (химиялық байланысқан оттегі бар; қысылған ауасы бар);
1.5) Сүзгіш өзі құтқарғыштар.
1.6) Зардап шегушілердің өкпесіне жасанды ауа жіберу құрылғылары;
1.7) Тыныс ал ағзаларын жеке қорғау құрылғыларының беттік бөліктері;
1.8) Тыныс алу ағзаларын жеке қорғау құралдарының қосалқы бөлшектері, тораптары мен тетіктері;
1.9) Тыныс алу ағзаларын жеке қорғау құралдарын тексеруге (сынау), қызмет көрсетуге және пайдалануға арналған құралдар мен жабдықтар:
жеке қорғау құралдарын тексеруге (сынауға) арналған құралдар (жабдық);
жеке қорғау құралдарын оттегімен және ауамен зарядтауға және жарақтауға арналған сығымдағыштар, баллондар, стансалар.
1.10) Жеке қорғау құралдарына арналған сынау жабдығы кешендері.
2) Басты, қолды және аяқты қорғау құралдары:
өрт каскалары, шлемдері, шлем астарлықтары;
өрт сөндірушілердің қолдарын жеке қорғау құралдары (өрт сөндірушілерге арналған арнайы биялайлар, қолғаптар);
өрт сөндірушілердің арнайы қорғау (былғары және резеңке) аяқ киімі.

3) Одежда пожарных специальная защитная:
3.1) Одежда пожарных специальная защитная от повышенных тепловых воздействий:
комплекты теплозащитной одежды для пожарных;
комплекты теплоотражательные для пожарных;
комплекты средств локальной защиты для пожарных.
3.2) Одежда пожарных специальная защитная изолирующего типа:
комплекты одежды пожарных специальной защитной от ионизирующих излучений;
костюмы термоагрессивостойкие.
3.3) Боевая одежда пожарных (I, II и III уровней защиты).
6. Пожарное оборудование подразделяется на:
пожарные стволы;
пожарные рукава и соединительные головки;
оборудование систем противопожарного водоснабжения;
прочее пожарное оборудование.
1) Пожарные стволы подразделяются на ручные, лафетные и комбинированные.
1.1) Пожарные ручные стволы подразделяются на:
водяные: сплошной струи; сплошной и распыленной струй;
пенные: пожарные стволы ручные пенные низкой кратности;
генераторы пены средней кратности;
пожарные стволы комбинированные;
пожарные стволы порошковые.
1.2) Пожарные лафетные стволы подразделяются на:
стационарные, монтируемые на пожарном автомобиле или промышленном оборудовании;
пожарные стволы лафетные передвижные, монтируемые на прицепе;
пожарные стволы лафетные переносные.
2) Пожарные соединительные рукава для пожарного оборудования подразделяются на напорные и всасывающие.
2.1) Пожарные напорные рукава подразделяются:
для пожарных кранов и переносных мотопомп (льняные и латексированные);
для передвижной пожарной техники (с внутренним гидроизоляционным покрытием, латексированные, с двухсторонним полимерным покрытием);
высокого давления.
2.2) Пожарные всасывающие рукава подразделяются на всасывающие и напорно-всасывающие.
3) Пожарные соединительные головки для пожарного оборудования подразделяются на:
напорные;
напорные высокого давления;
всасывающие;
головки-заглушки;
рукавные переходники.
3.1) Напорные пожарные соединительные головки подразделяются на рукавные, муфтовые и цапковые.
3.2) Напорные пожарные соединительные головки высокого давления подразделяются на рукавные, муфтовые и переходные.
3.3) Пожарные всасывающие соединительные головки подразделяются на рукавные и муфтовые.
3.4) Пожарные соединительные головки-заглушки подразделяются на напорные и всасывающие.
4) Оборудование систем противопожарного водоснабжения подразделяется на:
пожарные гидранты (подземные, наземные);
пожарные подставки;
пожарные краны (внутренние, наружные);
пожарные шкафы (навесные, встроенные, пристроенные).
5) Прочее пожарное оборудование подразделяется на:
ключи для пожарно-соединительной арматуры;
пожарную всасывающую сетку;
пожарный гидроэлеватор;
пожарную колонку;
пеносмесители;
водосборники рукавные;
разветвления рукавные;
n - ходовое рукавное разветвление;
катушку рукавную;
рукавный мостик;
рукавный зажим;
рукавную задержку;
рукавную кассету;
рукавонавязочное устройство.

3) Өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі:
3.1) Жоғары жылу әсерлерінен қорғайтын өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі:
өрт сөндірушілерге арналған жылу-қорғау киімі жинақтары;
өрт сөндірушілерге арналған жылу қайтарғыш жинақтар;
өрт сөндірушілерге арналған оқшаулап қорғау құралдарының жинақтары.
3.2) Оқшаулаушы типті өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі:
иондаушы сәулеленуден қорғайтын өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі жинақтары;
термоагрессивті тұрақты костюмдер.
3.3) Өрт сөндірушілердің жауынгер киімі (I, II және III қорғау дәрежелі).
6. Өрт жабдығы мыналарға бөлінеді:
өрт ұңғылары;
өрт түтік құбыры және қосу бастары;
өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығы;
басқа да өрт жабдығы.
1) Өрт ұңғылары қолмен, лафеттік және біріктірілген болып бөлінеді.
1.1) Өрт қол ұңғылары мыналарға бөлінеді:
су: тұтас атқын; тұтас және тозаңдатылған атқын;
көбік: төмен еселі қол көбік өрт ұңғылары;
орташа еселі көбік генераторлары;
біріктірілген өрт ұңғылары;
ұнтақ өрт ұңғылары.
1.2) Өрт лафеттік ұңғылары мыналарға бөлінеді:
өрт автомобиліне немесе өнеркәсіптік жабдыққа орнатылған стационарлық;
тіркемеге орнатылған жылжымалы лафеттік өрт ұңғылары;
ауыспалы лафеттік өрт ұңғылары.
2) Өрт жабдығына арналған қосқыш өрт түтік құбыры арынды және сорғыш болып бөлінеді.
2.1) Арынды өрт түтік құбырлары мыналарға бөлінеді:
өрт крандарына және ауыспалы мотосорғыштарға арналған (зығыр және латекстелген);
жылжымалы өрт техникасы үшін (ішкі гидроизоляциялық жабыны бар, латекстелген, екі жақты полимер жабыны бар);
жоғары қысымды.
2.2) Сорғыш өрт түтік құбырлары сорғыш және арынды-сорғыш болып бөлінеді.
3) Өрт жабдығына арналған қосқыш өрт бастары мыналарға бөлінеді:
арынды;
жоғары қысымды арынды;
сорғыш;
бекіткіш-бастар;
түтік құбыр өткізгіштері.
3.1) Арынды қосқыш өрт бастары түтік құбырлық, жалғастырғыштық және теселік болып бөлінеді.
3.2) Жоғары қысымды арынды қосқыш өрт бастары түтік құбырлық, жалғастырғыштық және өткізгіштік болып бөлінеді.
3.3) Сорғыш қосқыш өрт бастары түтік құбырлық және жалғастырғыштық болып бөлінеді.
3.4) Қосқыш өрт бекіткіш-бастар арынды және сорғыш болып бөлінеді.
4) Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығы мыналарға бөлінеді:
өрт гидранттары (жерасты, жерүсті);
өрт тіреуіштері;
өрт крандары (ішкі, сыртқы);
өрт шкафтары (аспалы, орнатылған, жалғастырылған).
5) Басқа өрт жабдығы мыналарға бөлінеді:
өрт-қосу арқаулығына арналған кілттер;
өрт сорғыш тор;
өрт гидроэлеваторы;
өрт бағаны;
көбікараластырғыштар;
түтік құбыры су қоймалары;
түтік құбыры таралымы;
n - жүрісті түтік құбыр таралымы;
түтік құбыр аунақшасы;
түтік құбыр арқалығы;
түтік құбыр қысқышы;
түтік құбыр кідірісі;
түтік құбыр құндағы;
түтік құбырды байлау құрылғысы.

7. Пожарные спасательные устройства подразделяются на:
лестницы ручные пожарные;
устройства спасательные пожарные.
1) Лестницы ручные пожарные подразделяются на:
лестницы штурмовые;
лестницы - палки;
лестницы выдвижные.
2) Устройства спасательные пожарные подразделяются на:
устройства спасательные рукавные;
устройства спасательные канатно-спускные;
устройства спасательные прыжковые;
веревки спасательные пожарные (обычного исполнения, термостойкие).
8. Ручной пожарный инструмент подразделяется на немеханизированный и механизированный пожарный инструмент.
1) Ручной немеханизированный пожарный инструмент подразделяется на:
пожарный багор;
пожарный крюк;
пожарный топор;
пожарные ломы (тяжелый, легкий, универсальный);
2) Ручной механизированный пожарный инструмент подразделяется на механизированный инструмент:
с гидравлическим приводом;
с пневматическим приводом;
с мотоприводом и с пневмоприводом.
9. Огнетушители подразделяются:
по способу перемещения;
по виду применяемого огнетушащего вещества;
по принципу создания избыточного давления для вытеснения огнетушащего вещества.
1) По способу перемещения огнетушители подразделяются на:
переносные: ручные, ранцевые (массой не более 20 кг);
передвижные (массой от 20 кг до 400 кг, имеющие одну или несколько емкостей для зарядки огнетушащего вещества, смонтированные на тележке);
перевозимые на прицепном шасси;
стационарные.
2) По виду применяемого огнетушащего вещества:
2.1) Водяные огнетушители:
с компактной струей;
с распыленной струей (диаметр капель более 100 мкм);
с мелкодисперсной распыленной струей (диаметр капель менее 100 мкм).
2.2) Воздушно-пенные огнетушители:
низкой кратности (кратность пены от 5 до 20 включительно);
средней кратности (кратность пены от 21 до 200 включительно);
порошковые огнетушители;
газовые огнетушители (углекислотные);
аэрозольные;
комбинированные.
3) По принципу создания избыточного давления газа для вытеснения огнетушащего вещества:
закачные;
с баллоном сжатого газа;
с газогенерирующим элементом;
с эжектирующим устройством;
с термическим элементом.
Приложение 3
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Метод расчета по определению количества пожарных машин,
требуемого для обеспечения подачи воды на нужды пожаротушения
1. Исходные данные для расчета
1. Для проведения расчета определяют:
1) нормативный расход воды на наружное пожаротушение для рассматриваемого объекта (предприятия) Q ноpм в соответствии с требованиями строительных норм и правил, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан;

7. Өрт құтқару құрылғылары мыналарға бөлінеді:
өрт қол сатылары;
өрт құтқару құрылғылары.
1) Өрт қол сатылары мыналарға бөлінеді:
штурмдық сатылар;
сатылар-таяқшалар;
жылжытпалы сатылар.
2) Өрт құтқару құрылғылары мыналарға бөлінеді:
өрт құтқару құрылғылары;
арқан-түсіру құтқару құрылғылары;
секіру құтқару құрылғылары;
өрт құтқару арқандары (қарапайым жасалған, жылуға төзімді).
8. Қол өрт аспабы механикаландырылмаған және механикаландырылған өрт аспабына бөлінеді.
1) Қол механикаландырылмаған өрт аспабы мыналарға бөлінеді:
өрт багоры;
өрт ілгегі;
өрт балтасы;
өрт сүңгілері (ауыр, жеңіл, әмбебап);
2) Қол механикаландырылған өрт аспабы мынадай механикалық аспаптарға бөлінеді:
гидравликалық жетегі бар;
пневматикалық жетегі бар;
мотожетегі және пневможетегі бар.
9. Өрт сөндіргіштер мыналарға бөлінеді:
ауыстыру тәсілі бойынша;
қолданылатын өрт сөндіретін заттың түрі бойынша;
өрт сөндіретін затты ығыстырып шығару үшін артық қысымды жасау принципі бойынша.
1) Өрт сөндіргіштерді жылжыту тәсілі бойынша мыналарға бөлінеді:
ауыспалы: қол, арқа-аспалы (салмағы 20 кг артық емес);
жылжымалы (салмағы 20 кг-нан 400 кг дейін, арбаға орнатылған өрт сөндіретін затты зарядтауға арналған бір немесе бірнеше ыдыстар бар);
тіркемелі шассимен тасылатын;
стационарлық.
2) Қолданылатын өрт сөндіретін заттың түрі бойынша:
2.1) Су өрт сөндіргіштері:
жинақтық ағынмен;
тозаңдатылған ағынмен (тамшылардың диаметрі 100 мкм артық емес);
ұсақ шашыратып тозаң ағынмен (тамшылардың диаметрі 100 мкм кем емес).
2.2) Ауа-көбік өрт сөндіргіштері:
төмен еселі (көбік еселігі 5-ден 20 дейін қоса алғанда);
орташа еселі (көбік еселігі 21-ден 200 дейін қоса алғанда).
ұнтақты өрт сөндіргіштер;
газды өрт сөндіргіштер (көмір-қышқылды);
аэрозольды;
біріктірілген.
3) Өрт сөндіретін затты ығыстырып шығару үшін газдың артық қысымын құру принципі бойынша:
айдау;
қысылған газ баллоны бар;
газ-генеризациялау элементі бар;
эжектор құрылғысы бар;
термикалық элементі бар.
"Объектілерді қорғау үшін өрт
техникасы қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентінің
3-қосымшасы
Өрт машиналарының өрт сөндіру қажеттіліктеріне су беруді қамтамасыз ету үшін талап етілетін мөлшерін анықтау бойынша есептеу әдісі
1. Есептеуге арналған бастапқы деректер
1. Есеп жүргізу үшін мыналар анықталады:
1) Есептеу жүргізу үшін мыналарды анықтау үшін анықталады:
1) Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелері талаптарына сәйкес қаралатын объекті (кәсіпорын) үшін сыртқы өрт сөндіруге арналған судың нормативтік шығыны Q норм ;

2) линейную скорость распространения горения V лин для рассматриваемого объекта (предприятия), значения которой принимается по таблице 1;
3) требуемую интенсивность J mp подачи воды на тушение пожара, значение которой принимается по таблице 2;
4) дислокацию территориальных подразделений гарнизона государственной противопожарной службы с указанием расстояний до объекта (предприятия);
5) количество и тип пожарных машин, имеющихся на вооружении территориальных подразделений гарнизона государственной противопожарной службы.
2. Расчет по определению количества пожарных машин,
требуемого для обеспечения подачи воды на нужды пожаротушения
2. По номограмме (рисунок 1), в соответствии со значениями требуемой интенсивности подачи воды J mp и нормативному расходу на наружное пожаротушение Q ноpм определяют расчетную площадь пожара F pac .
3. По полученному значению расчетной площади тушения и линейной скорости распространения горения по формуле (1) определяют время, необходимое для сосредоточения требуемого количества пожарных машин.
t cocp =(F рас /V 2 ) 0.5 (1)
4. Принимая скорость движения пожарных машин V дв = 40 км/ч, определяют радиус Т = V дв .t cocp и количество подразделений гарнизона государственной противопожарной службы, способных прибывать на предприятие за t cocp.
5. Суммируя тактико-технические данные пожарных машин, используемых для подачи воды на нужды пожаротушения, определяют фактический расход Q факт .
6. Проводят сопоставление Q норм и Q факт .
В случае, когда Q норм > Q факт , то противопожарная служба объекта (предприятия) оснащается пожарными машинами в соответствии с требованиями раздела 3 настоящего приложения.
3. Количество пожарных машин, необходимых для тушения
пожаров на объекте (предприятии)
7. Количество пожарных машин, необходимых для тушения пожаров на объекте (предприятии), определяется исходя из расхода воды на наружное пожаротушение в соответствии с нормативными документами в области пожарной безопасности, с учетом тактико-технических данных пожарных машин, приведенных в таблице 3.
8. Вид основных пожарных автомобилей определяется, исходя из особенностей обращающихся (хранящихся) взрывопожароопасных, пожароопасных веществ и материалов на объекте и способе их тушения. Необходимость наличия специальной пожарной техники определяется в зависимости от высоты зданий и наружных технологических установок, имеющихся на объекте.
9. Количество и тип специальных пожарных автомобилей, тактико-технические данные пожарных машин, не указанных в таблице 3, определяются по согласованию с территориальным подразделением государственной противопожарной службы.

2) мәндері 1-кесте бойынша қабылданатын, қаралатын объекті (кәсіпорын) үшін жанудың таралуының сызықтық жылдамдығы V лин ;
3) мәні 2-кесте бойынша қабылданатын өрт сөндіруге су берудің талап етілетін қарқындылығы J mp ;
4) объектіге (кәсіпорынға) дейін арақашықтықты көрсетіп, мемлекеттік өртке қарсы қызмет гарнизонының аумақтық бөлімшелерін орналастыру;
5) мемлекеттік өртке қарсы қызмет горнизонының аумақтық бөлімшелерін жарақтау үшін бар өрт машиналарының саны мен типі.
2. Өрт машиналарының өрт сөндіру қажеттіліктеріне су беруді қамтамасыз ету үшін талап етілетін санын анықтау бойынша есеп
2. Су берудің талап етілетін қарқындылығы мәндеріне сәйкес номограмма бойынша (1-сурет) J mp және сыртқы өрт сөндіруге жұмсалатын нормативтік шығын бойынша Q норм өрттің есептік ауданы F pac анықталады.
3. (1) формуласы бойынша сөндірудің есептік ауданының және жанудың таралуының сызықтық жылдамдығының алынған мәні бойынша өрт машиналарының талап етілетін санын нақтылау үшін қажетті уақытты анықтайды.
t cocp =(F pac /V 2 ) 0,5 (1)
4. Өрт машиналарының қозғалыс жылдамдығын қабылдап V қозғ = 40 км/сағ, Т = V қозғ . t соср радиусты және t соср . ішінде кәсіпорынға жете алатын мемлекеттік өрт қызметі гарнизоны бөлімшелерінің санын анықтайды.
5. Өрт сөндіру қажеттіліктеріне су беру үшін пайдаланылатын өрт машиналарының тактикалық-техникалық деректерін қосып, нақты шығынын Q факт . - анықтайды.
6. Салыстыру Q норм және Q факт жүргізеді.
Q норм > Q факт болған жағдайда, объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметі осы қосымшаның 3-бөлімі талаптарына сәйкес өрт машиналарымен жарақталады.
3. Объектіде (кәсіпорында) өрт сөндіруге қажетті өрт машиналарының саны
7. Объектіде (кәсіпорында) өрт сөндіруге қажетті өрт машиналарының саны 3-кестеде берілген өрт машиналарының тактикалық-техникалық деректерін ескеріп, өрт қауіпсіздігі саласында нормативтік құжаттарға сәйкес сыртқы өрт сөндіруге жұмсалатын су шығынына сүйеніп анықталады.
8. Негізгі өрт автомобильдерінің түрі объектідегі қолданылатын
(сақталатын) жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдардың ерекшеліктеріне және оларды сөндіру тәсіліне сүйеніп анықталады. Арнайы өрт техникасының болу қажеттігі объектідегі бар ғимараттар мен сыртқы технологиялық қондырғылардың биіктігіне байланысты анықталады.
9. 3-кестеде көрсетілмеген арнайы өрт автомобильдерінің саны мен типі, өрт машиналарының тактикалық-техникалық деректері мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша анықталады.

10. Численность личного состава противопожарной службы объекта (предприятия), необходимая для работы на пожарных машинах, определяется исходя из тактико-технических данных находящихся на вооружении пожарных автомобилей.
11. При численности находящегося на дежурстве личного состава противопожарной службы объекта (предприятия) более трех человек для выполнения работ по эвакуации людей и тушению пожара в непригодной для дыхания среде личный состав обеспечивается средствами индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Количество средств индивидуальной защиты определяется с учетом возможностей их индивидуального или группового использования и 100 % резерва.
Порядок эксплуатации средств индивидуальной защиты должен соответствовать рекомендациям (инструкциям) предприятий-изготовителей, а также нормативным документам в области пожарной безопасности.
12. Для организации управления противопожарной службой объекта (предприятия) должна быть создана система связи с обеспечением:
1) немедленного вызова личного состава противопожарной службы объекта (предприятия) и территориальных подразделений гарнизона государственной противопожарной службы для тушения пожара;
2) передачи распоряжений личному составу противопожарной службы объекта, получения информации с места пожара;
3) руководства тушением пожара и взаимодействия с подразделениями гарнизона государственной противопожарной службы. В этих целях на объекте (предприятии) должен быть организован пункт связи, личный состав противопожарной службы объекта оснащен достаточным количеством средств радиосвязи (мобильные и носимые радиостанции, пейджеры).
13. Пункт связи должен быть обеспечен прямым каналом связи (телефон, радио) с центром управления силами и средствами гарнизона государственной противопожарной службы. Персонал, выполняющий обязанности по обеспечению связи, должен знать правила ее эксплуатации и порядок действий в случае получения информации о пожаре.
14. Пожарные автомобили должны быть обеспечены мобильной и двумя носимыми радиостанциями. Носимыми средствами связи должны быть обеспечены также руководитель тушения пожара и личный состав, осуществляющий дежурство и по условиям работы находящийся вне места постоянной дислокации противопожарной службы объекта (предприятия).
15. Личный состав противопожарной службы объекта (предприятия), находящийся на дежурстве, должен быть обеспечен средствами индивидуальной защиты, а также ручным пожарным инструментом, групповыми и индивидуальными электрическими фонарями.
Исходя из местных условий личный состав противопожарной службы объекта (предприятия) обеспечивается приборами радиационной разведки и дозиметрического контроля, а также химического контроля и газового анализа.
Таблица 1
Линейная скорость распространения горения
Объекты, материалы
Скорость
распространения
горения, м/мин
Административные здания
1-1,3
Предприятия здравоохранения, здания I - III
степени огнестойкости

10. Объектінің өртке қарсы қызметінің жеке құрамының өрт машиналарында жұмыс істеу үшін қажетті саны өрт автомобильдерін жарақтауда тұрған тактикалық-техникалық деректерге сүйеніп анықталады.
11. Тыныс алуға жарамсыз ортада адамдарды эвакуациялау және өрт сөндіру бойынша жұмыстар орындау үшін объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметі жеке құрамының кезекшілікте тұрған саны үш адамнан артық болған жағдайда жеке құрам тыныс алу және көру ағзаларын жеке қорғау құралдарымен қамтамасыз етеді.
Жеке қорғау құралдарының саны олардың жеке немесе топтап пайдаланылу мүмкіндігін және 100 % резервті ескеріп анықтайды.
Жеке қорғау құралдарын пайдалану тәртібі дайындаушы-кәсіпорынның ұсыныстарына (нұсқауларына), сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласында нормативтік құжаттарға сәйкес келуге тиіс.
12. Объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметін басқаруды ұйымдастыру үшін:
1) өрт сөндіру үшін объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметінің жеке құрамын және мемлекеттік өртке қарсы қызмет гарнизонының аумақтық бөлімшелерін тез арада шақыруды;
2) объектінің өртке қарсы қызметінің жеке құрамына өкімдер беруді, өрт орнынан ақпарат алуды;
3) Өрт сөндіруге басшылық жасауды және мемлекеттік өртке қарсы қызмет гарнизонының бөлімшелерімен өзара әрекет етуді қамтамасыз етуге байланысты жүйе құрылуға тиіс. Осы мақсаттарда объектіде (кәсіпорында) байланыс пункті ұйымдастырылуға, объектінің өртке қарсы қызметінің жеке құрамы радиобайланыс құралдарының (мобильді және алып жүретін радиостансалар, пейджерлер) жеткілікті санымен жабдықталуға тиіс.
13. Байланыс пункті мемлекеттік өртке қарсы қызмет гарнизонының күштерін және құралдарын басқару орталығымен байланысатын тікелей байланыс арнасымен (телефон, радио) қамтамасыз етілуге тиіс. Байланысты қамтамасыз ету бойынша міндеттіліктерді орындайтын қызметкерлер өрт туралы ақпарат алған жағдайда оны пайдалану ережесін және әрекет ету тәртібін білуге тиіс.
14. Өрт автомобильдері мобильді және екі алып жүретін радиостансамен қамтамасыз етілуге тиіс. Алып жүретін байланыс құралдарымен сондай-ақ өрт сөндіру жетекшісі және кезекшілік атқаратын және жұмыс шарттары бойынша объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметінің үнемі дислокациялау орнынан тыс тұрған жеке құрамы қамтамасыз етілуге тиіс.
15. Кезекшілікте тұрған объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметінің жеке құрамы жеке қорғау құралдарымен, сондай-ақ қол өрт аспаптармен, топтық және жеке электр фонарлармен қамтамасыз етілуге тиіс.
Жергілікті шарттарға сүйеніп объектінің (кәсіпорынның) өртке қарсы қызметінің жеке құрамы радиациялық барлау және дозиметрлік бақылау, сондай-ақ химиялық бақылау және газ талдау құралдарымен қамтамасыз етіледі.
1-кесте Жанудың таралуының желілік жылдамдығы
Объектілер, материалдар
Жанудың таралу жылдамдығы, м/мин
Әкімшілік ғимараттар
1-1,5
Денсаулық сақтау кәсіпорындары, I-III дәрежелі отқа төзімді ғимараттар

0,6-1
Резинотехнические изделия (штабели на открытых
площадках)
1-1,2
Волокнистые материалы во взрыхленном состоянии
7-8
Электротехнические сооружения, вычислительные
центры, объекты энергетики (при горении
кабелей)
0,2-0,4
Примечание - Для объектов, не вошедших в перечень таблицы 1,
линейная скорость распространения горения принимается в
соответствии с требованиями нормативной документации в области
пожарной безопасности, либо определяться экспериментально.
Таблица 2
Интенсивность подачи воды на тушение пожара
Объекты, материалы
Интенсивность
подачи воды,
л/м 2. с
Административные здания
0,08-0,1
Предприятия здравоохранения, здания II - III
степени огнестойкости
0,08-0,1
Жилые здания, гостиницы, здания II —III степени
огнестойкости
0,08-0,1
Производственные цеха с помещениями категорий

0,6-1
Резеңке-техникалық бұйымдар (ашық алаңдардағы айқас қатарлар)
1-1,2
Көпсітілген қалпындағы талшықты материалдар
7-8
Электр-техникалық құрылыстар, есептеуіш орталықтар, энергетика объектілері (кабельдер жанған жағдайда)
0,2-0,4
Ескертпе - 1-кестенің тізбесіне кірмейтін объектілер үшін жанудың таралуының желілік жылдамдығы өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес қабылданады, не тәжірибелік түрде анықталды.
2-кесте
Өрт сөндіруге суды беру қарқындылығы
Объектілер, материалдар
Интенсивность подачи воды, л/м 2. с
Әкімшілік ғимараттар
0,08-0,1
Денсаулық сақтау кәсіпорындары, II-III дәрежелі отқатөзімді ғимараттар
0,08-0,1
Тұрғын үй ғимараттар, қонақ үйлер, II-III дәрежелі отқа төзімді ғимараттар
0,08-0,1

21-28
-
-
Пожарная автоцистерна с
максимальной подачей воды
40 л/с и более
-
14-21
7
Рисунок 1. Номограмма определения расчетной площади пожара
(см. бумажный вариант)
Приложение 4
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Акт
испытаний систем внутреннего противопожарного
водоснабжения на работоспособность
г._______________ "____" ___________ 20___г.
Наименование организации-эксплуатационника _________________________
____________________________________________________________________
Наименование обслуживающей организации _____________________________
____________________________________________________________________
Дата и время испытаний _____________________________________________
Комиссия в составе:
Председателя _______________________________________________________
(должность, наименование организации, Ф.И.О.)
Членов комиссии
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, наименование организации, Ф.И.О.)
произвела испытания внутреннего противопожарного водопровода на
водоотдачу: ________________________________________________________
(наименование здания, пожарного отсека)
Номера стояков и пожарных кранов ___________________________________
Клапан пожарного крана типа ________________________________________
Ручной пожарный ствол типа _________________________________________
Длина и диаметр пожарного рукава _____ м, ______ мм
Пожарный насос типа ________________________________________________
Напор пожарного насоса при закрытых пожарных кранах ____________ МПа
В соответствии с требованиями строительных норм и правил ,
разрешенных для применения на территории Республики Казахстан:
расход "диктующего" пожарного крана _____________ л/с
(допустимый)
давление у "диктующего" пожарного крана ____________ МПа
(допустимое)
количество одновременно испытываемых пожарных кранов на
водоотдачу ______ шт.
Результаты испытаний
Водоотдача внутреннего противопожарного водоснабжения в период
суток наибольшего потребления воды на хозяйственные нужды
от ____ ч ____ мин до ____ ч _____ мин составляет не менее ____ л/с,
что ____________________ соответствует (не соответствует) требованиям
(номер и наименование проекта)
строительных норм и правил , разрешенных для применения на территории
Республики Казахстан
Запорные органы клапанов перемещаются вручную (без
дополнительных технических средств) из одного крайнего положения в
другое; протечки через запорные органы клапанов и через уплотнения
штока после не менее трех циклов открытия и закрытия клапана
отсутствуют, диаметр диафрагм соответствует проектным данным.
Заключение по результатам испытаний
Работоспособность клапанов пожарных кранов __________________
(соответствует, не соответствует)
требованиями строительных норм и правил , государственных,
межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для
применения на территории Республики Казахстан, и нормативных
документов в области пожарной безопасности, утвержденных в
установленном порядке.
Председатель комиссии ____________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Члены комиссии ___________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Протокол
испытаний внутреннего противопожарного водоснабжения
на водоотдачу
г._______________ "____" ___________ 20___г.
Наименование организации-эксплуатационника ________________________
___________________________________________________________________
Наименование объекта ______________________________________________
___________________________________________________________________
(здание, пожарный отсек)
Наименование обслуживающей организации ____________________________
___________________________________________________________________
Дата и время испытаний ____________________________________________
Номера стояков и испытываемых пожарных кранов ______________;
Клапан пожарного крана типа ________________________________;
Ручной пожарный ствол типа _________________________________;
Длина и диаметр пожарного рукава __________ м, __________ мм;
Пожарный насос типа ________________________________________;
Напор пожарного насоса при закрытых пожарных кранах ____ МПа
В соответствии с требованиями строительных норм и правил,
разрешенных для применения на территории Республики Казахстан:
расход "диктующего" пожарного крана ______________ л/с;
(допустимый)
давление у "диктующего" пожарного крана ___________ МПа;
(допустимое)
количество одновременно испытываемых пожарных кранов на
водоотдачу _____ шт.
Результаты испытаний внутреннего противопожарного водоснабжения
на водоотдачу по "диктующему" пожарному крану
Номер
испы-
таний
Номера
стояков -
пожарных
кранов
согласно
гидравли-
ческой
схеме
(диаметр)
Диаметр
выходного
отверстия,
мм
Длина
рукав-
ной
линии,
м
Давление, МПа
Требуемый
расход,
л/с
Требуемая
высота
компактной
части
струи, м
Результаты
испытаний
изме-
ренное
требу-
емое
Заключение по результатам испытаний
Минимальная водоотдача внутреннего противопожарного
водоснабжения ("диктующего" крана - наиболее удаленного от насоса и
самых верхних пожарных кранов каждого стояка) при работе __________
___________________________________________________________________
(одного крана или при совместной работе нескольких кранов)
в количестве _____ шт. ____________________________________________
(указать номера кранов и стволов)
составляет не менее:
давление ______ МПа;
расход ________ л/с;
высота компактной части струи ______ м;
что _______________________________________ требованиям строительных
(соответствует, не соответствует)
норм и правил, государственных, межгосударственных, международных
стандартов, разрешенных для применения на территории Республики
Казахстан, и нормативных документов в области пожарной безопасности,
утвержденных в установленном порядке.
Испытания провели _________________________________________________
(наименование организации, должность, подпись, Ф.И.О.)
___________________________________________________________________
(наименование организации, должность, подпись, Ф.И.О.)
Протокол
испытаний клапанов пожарных кранов на работоспособность
Наименование организации-эксплуатационника ________________________
Наименование объекта ______________________________________________
(здание, пожарный отсек)
Наименование обслуживающей организации ____________________________
Дата и время испытаний ____________________________________________
Клапаны пожарного крана типа ______________________________________
Пожарный насос типа _______________________________________________
Давление у "диктующего" закрытого пожарного крана ____________ МПа.
Результаты испытаний клапанов пожарных кранов
на работоспособность
Номер
стояка -
номер
крана
Номер
диафрагмы
крана
Диаметр
диафрагмы, мм
Количество
циклов
"Открытие -
Закрытие" клапана
Герметичность
(наличие
протечек)
Результаты
испытаний
допустимый
измеренный
Заключение по результатам испытаний
Результаты испытаний клапанов пожарных кранов на
работоспособность (возможность перемещение запорного органа клапана
вручную без дополнительных технических средств из одного крайнего
положения в другое, отсутствие течи через запорный орган клапана или
через уплотнение штока после нескольких циклов открытия и закрытия
клапана и соответствие диаметра диафрагм проектным данным)
______________________________________
(соответствует, не соответствует)
государственных, межгосударственных, международных стандартов,
разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, и
нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных
в установленном порядке.
Испытания провели _____________________________________________
(наименование организации, должность, подпись, Ф.И.О.)
_______________________________________________________________
(наименование организации, должность, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 5
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Порядок расчета по определению количества
спасательных устройств необходимых для обеспечения
противопожарных зон (укрытий) высотных зданий

21-28
-
-
Суды ең көп беруі 40 л/с және одан артық өрт автоцистернасы
-
14-21
7
1-сурет. Өрттің есептік ауданын анықтау номограммасы
(суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
"Объектілерді қорғау үшін өрт
техникасы қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентінің
4-қосымшасы
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін жұмысқа
қабілеттілігіне сынау актісі
__________________қ "___"____________________ 20 ж.
Пайдаланушы-ұйымның атауы ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет көрсететін ұйымның атауы _____________________________________
_____________________________________________________________________
Сынақтар жасалған күн және уақыты ___________________________________
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
(лауазымы, ұйымның атауы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, ұйымның атауы, Т.А.Ә.)
ішкі өртке қарсы су құбыры су жіберуге сынақ жүргізді:
_____________________________________________________________________
(ғимараттың, өрт бөлігінің атауы)
Тіреулер мен өрт крандарының нөмірлері ______________________________
__________________________________________ типті өрт кранының клапаны
__________________________________________ типті қол өрт ұңғысы
Өрт түтік құбырының ұзындығы мен диаметрі ____ м, ______ мм
___________________________________________________ типті өрт сорғысы
Өрт крандары жабық кезіндегі өрт сорғысының арыны _______________ МПа
Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкес:
"үстем" өрт кранының шығыны _______________________ л/с
(жол берілетін)
"үстем" өрт кранындағы қысым ______________________ МПа
(жол берілетін)
су жіберуге бір мезгілде сыналатын өрт крандарының саны ____ дана.
Сынау нәтижелері
____ сағат ___ минуттан ___ сағ ___ мин дейін шаруашылық қажетіне суды ең көп пайдаланатын тәулік кезеңінде ішкі өртке қарсы сумен жабдықтаудың су жіберуі ___________ Қазақстан Республикасы аумағында
(жобаның нөмірі мен атауы)
қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкес келетін (сәйкес келмейтін) _______ кем емес л/с құрайды.
Клапандардың бекіту органдары бір шеткі қалыптан екіншісіне қолмен (қосымша техникалық құралдарсыз) ауыстырылады; клапанды ашып-жабатын кемі үш циклден кейін клапандардың бекіту органдары арқылы және штокты тығыздау арқылы ағу болмайды, диафрагмалардың диаметрі жобалық деректерге сәйкес келеді.
Сынау нәтижелері бойынша қорытынды Өрт крандары клапандарының жұмысқа қабілеттілігі Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің, мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттардың және белгіленген тәртіппен бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына ____________________________
(сәйкес келеді, сәйкес келмейді)
Комиссия Төрағасы ___________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Су жіберуге ішкі өртке қарсы суды жабдықтауды сынау
хаттамасы
_______________ қ. "___" ____________ 20 ж.
Пайдаланушы-ұйымның атауы ___________________________________________
_____________________________________________________________________ Объектінің атауы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ғимарат, өрт бөлігі)
Қызмет көрсететін ұйымның атауы _____________________________________
_____________________________________________________________________
Сынақтар жасалған _____________________________________ күн мен уақыт
Тіреулердің және сыналатын өрт крандарының нөмірлері _________;
___________________________________ типті өрт кранының клапаны;
___________________________________ типті қол өрт ұңғысы;
Өрт түтік құбырының ұзындығы мен диаметрі _______ м, ______ мм;
____________________________________________ типті өрт сорғысы;
Өрт крандары жабық кезіндегі өрт сорғысының арыны _________ МПа
Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкес:
"үстем" өрт кранының шығыны _______________________________л/с;
(жол берілетін)
"үстем" өрт кранының қысымы ______________________________ МПа;
(жол берілетін)
Су жіберуге бір мезгілде сыналатын өрт крандарының саны __ дана
"Үстем" өрт краны бойынша су жіберуге ішкі өртке қарсы су
жабдықтауды сынау нәтижелері
Сынақ-
тардың
нөмірі
Гидрав-
ликалық
сызбаға
сәйкес
тіреу-
лердің
- өрт
кранда-
рының
нөмір-
лері
(диаметр)
Шығу
саңыла-
уының
диаметрі, мм
Түтік
құбыр
желі-
сінің
ұзынды-
ғы, м
Қысым, МПа
Талап
етіле-
тін
шығын,
л/с,
Ағынның
жинақ
бөлігі-
нің
талап
етіле-
тін
биікті-
гі, м
Сынақ-
тардың
нәтиже-
лері
өлшенген
талап
етіле-
тін
Сынақтардың нәтижелері бойынша қорытындылар
________________________________________ саны ___________ дана
(крандар мен ұңғылардың нөмірлерін көрсету)
____________________________________________________________________
(бір кран немесе бірнеше кран бірлесе жұмыс істеген кезде)
жұмыс істеу кезінде ішкі өртке қарсы су жабдықтаудың ең кіші су жіберуі мыналарды құрайды:
қысым _____________ МПа;
шығын _____________ л/с;
ағынның жинақ бөлігінің биіктігі ________ м;
бұл Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің, мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттардың және белгіленген тәртіппен бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-құжаттардың талаптарына ___________________________________
(сәйкес келеді, сәйкес келмейді)
Сынақтарды жүргізді _________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)
Өрт крандарының клапандарын жұмысқа қабілеттілігіне
сынау хаттамасы
Пайдаланушы-ұйымның атауы ___________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
(ғимарат, өрт бөлігі)
Қызмет көрсетуші ұйымның атауы ______________________________________
Сынақтар жүргізілген күн және уақыт _________________________________
_______________________________________ типті өрт кранының клапандары
___________________________________________________ типті өрт сорғысы
"Үстем" жабық өрт кранындағы қысым __________________ МПа.
Өрт крандары клапандарын жұмысқа
қабілеттілігіне сынау нәтижелері
Тіреу
нөмірі-
кран
нөмірі
Кран
диафра-
грамма-
сының
нөмірі
Диафрагма диаметрі, мм
Клапанды
"Ашу-Жабу"
циклдері-
нің саны
Қымтақтық
(ағудың
болуы)
Сынақтар-
дың нә-
тижелері
жол
берілетін
өлшенген
Сынақтардың нәтижелері бойынша қорытынды Өрт крандары клапандарын жұмысқа қабілеттілігіне (клапанның бекіту органын қолмен қосымша техникалық құралдарсыз бір шеткі қалыптан екіншісіне ауыстыру мүмкіндігі, клапанды ашудың және жабудың бірнеше циклінен кейін клапанның бекіту органы арқылы немесе штокты тығыздау арқылы ағудың болмауы және диафрагмалар диаметрінің жобалық деректерге сәйкестігі) сынау нәтижелері Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген құрылыс нормалары мен ережелерінің, мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттардың және белгіленген тәртіппен бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына _________________________________
(сәйкес келеді, сәйкес келмейді)
Сынақтар жүргізді _____________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)
"Объектілерді қорғау үшін өрт
техникасы қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентінің
5-қосымшасы
Зәулім ғимараттардың өртке қарсы аймақтарын (панажайларды)
қамтамасыз етуге қажетті құтқару құрылғыларының сандарын
анықтау бойынша есептеу тәртібі

1. Тип и количество спасательных устройств, необходимых для спасения людей из здания при возникновении чрезвычайных ситуаций определяются следующими факторами:
1) контингентом людей, находящихся в здании с учетом их возраста и физического состояния;
2) количеством людей, по тем или иным причинам не имеющих возможности покинуть здание за расчетное время эвакуации;
3) временем движения человека от наиболее удаленного помещения до спасательного устройства;
4) временем подготовки спасательного устройства к работе;
5) временем спуска первого человека на (в) спасательном устройстве, мин;
6) пропускной способностью спасательного устройства;
7) предельно допустимым временем проведения спасания.
2. При расчетах должно выполнятся условие:
N < N расч (1)
где, N - количество людей, не имеющих возможности покинуть здание в штатном режиме, или 10 % от максимально возможной вместимости здания, чел;
N расч - расчетное количество людей, которое может быть эвакуировано средствами спасения с высоты, которое определяется по формуле (2).
N расч = n 1 Q 1 t 1 + n 2 Q 2 t 2 + n 3 Q 3 t 3 + ... + n і Q i t i (2)
где, n 1 - количество спасательных устройств одного типа;
Q 1 - пропускная способность спасательного устройства определенного типа, чел/мин;
t i - предельно допустимое время проведения спасания для спасательного устройства определенного типа, мин, которое определяется по формуле (3).
t i = t спас - (t дв + t подг + t спуск ) (3)
где, t cпac - время спасения, при котором опасные факторы пожара не успеют достичь критических значений в зоне нахождения спасаемых (определяется расчетным путем до наступления порогового значения хотя бы одного из опасных факторов пожара);
t дв - время движения человека до самого удаленного спасательного устройства с исходного положения, мин;
t подг - время подготовки спасательного устройства к работе, мин;
t спуск - время спуска первого человека на (в) спасательном устройстве, мин.
3. При невозможности определить количество людей находящихся в опасной зоне, допускается принимать N = 0,1 N oбщ , и установить количество спасательных устройств, обеспечивающих возможность спасения 10 % людей от максимально возможной вместимости здания.
4. При расчетах скорость движения человека по горизонтальному пути и лестнице вниз принимается равной 60 м/мин, а по лестнице вверх 30 м/мин.
5. Максимальные значения пропускной способности спасательных устройств, приведенные в нормативной и (или) технической документации, при расчетах рекомендуется уменьшать в 1,5 раза.
6. При предварительном выборе спасательного устройства (группы устройств) рекомендуется использовать рисунок 1 настоящего приложения.
Рисунок 1. Ориентировочная область применения устройств,
предназначенных для спасения людей с высоты различных типов
(кроме летательных аппаратов и нетрадиционных средств спасения)
(см. бумажный вариант)
_________________________________
Примечание - По оси абсцисс указана средняя производительность устройств, по оси ординат средняя высота спуска допустимая для каждого конкретного типа устройств. Рабочая область средства спасения с высоты заключена внутри выделенной области.
Приложение 6
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Образцы документов, заполняемые по результатам
технического обслуживания огнетушителей 1. Эксплуатационный паспорт на огнетушитель
1. Номер, присвоенный огнетушителю ______________________________

1. Төтенше жағдайлар туындаған кезде ғимараттардан адамдарды құтқаруға қажетті құтқару құрылғыларының типі мен саны мынадай факторлар арқылы анықталады:
1) ғимараттағы адамдардың жасы мен денсаулық жағдайын ескеріп, олардың контингенті;
2) есептелген эвакуациялау уақытында әр түрлі себептермен ғимараттан шығу мүмкіндігі жоқ адамдардың саны;
3) адамның алысырақ үй-жайдан құтқару құрылғысына дейінгі қозғалу уақыты;
4) құтқару құрылғысын жұмысқа дайындау уақыты;
5) құтқару құрылғысындағы(мен) бірінші адамның түсу уақыты, мин;
6) құтқару құрылғысының өткізу қабілеті;
7) құтқаруды жүргізудің шекті жол берілетін уақыты.
2. Есептеу кезінде мынадай шарт орындалуға тиіс:
N < N есепт (1)
мұнда, N - штаттық режімде ғимараттан шығуға мүмкіндігі жоқ адамдардың саны немесе ғимараттың ең үлкен ықтимал сыйымдылығының 10 %, адам;
N есепт - биіктен құтқару құралдарымен эвакуациялануы мүмкін, (2) формула бойынша анықталатын адамдардың есептік саны.
N есепт = n 1 Q 1 t 1 + n 2 Q 2 t 2 + n 3 Q 3 t 3 + ..... + n і Q i t i (2)
мұнда, n і - бір типті құтқару құрылғыларының саны;
Q i - белгілі бір типті құтқару құрылғысының өткізу қабілеті, адам/мин;
t і - (3) формула бойынша анықталатын белгілі бір типті, мин, құтқару құрылғысына арналған құтқару жүргізудің шектік жол берілетін уақыты.
t i = t құтқ - (t қозғ + t дайын + t түсу ) (3)
мұнда, t құтқ - өрттің қауіпті факторлары құтқарылатын адамдар тұрған аймақтағы сыни мәндерге жеткізіп үлгірмейтін құтқару уақыты (өрттің қауіпті факторларының ең болмаса біреуінің ақаулық мәні болғанға дейін есептік жолмен анықталады);
t қозғ - бастапқы қалыптан ең алыс құтқару құрылғысына дейін адамның қозғалу уақыты, мин;
t дайынд - құтқару құрылғысын жұмысқа дайындау уақыты, мин;
t түсу - құтқару құрылғысындағы (мен) бірінші адамның түсу уақыты, мин.
3. Мүмкіндігінше қауіпті аймақта тұрған адамдардың санын анықтау керек, N = 0,1 N қоғ қабылдауға және ғимараттың ең үлкен сыйымдылық мүмкіндігінен адамдардың 10 % құтқару мүмкіндігін қамтамасыз ететін құтқару құрылғыларының санын белгілеуге жол беріледі.
4. Есептеу кезінде көлденең жолмен және баспалдақпен адамның қозғалу жылдамдығы 60 м/мин тең болып, ал баспалдақпен жоғары 30 м/мин болып қабылданады.
5. Нормативтік және (немесе) техникалық құжаттамада берілген құтқару құрылғыларының өткізу қабілетінің ең үлкен мәндері, есептеу кезінде 1,5 есе азайту ұсынылады.
6. Құтқару құрылғысын алдын ала таңдау кезінде (құрылғылар топтары) осы қосымшаның 1-суретін пайдалану ұсынылады.
1-сурет. Әр түрлі типті биіктіктен адамдарды құтқаруға арналған құрылғыларды қолданудың болжалды саласы (ұшу аппараттары мен дәстүрлі емес құтқару құрылғыларынан басқа)
(1-суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
______________________________________
Ескертпе - Абцисс осі бойынша құрылғылардың орташа өндірушілігі, ординат осі бойынша құрылғылардың әрбір нақты типі үшін жол берілетін орташа түсу биіктігі көрсетілген. Биіктіктен құтқару құрылғысының жұмыс саласы бөлінген облыс ішінде қорытындыланған.
"Объектілерді қорғау үшін өрт
техникасы қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентінің
6-қосымшасы
Өрт сөндіргіштердің техникалық қызмет көрсетілуі нәтижелері
бойынша толтырылатын құжаттардың үлгілері
1. Өрт сөндіргішке арналған пайдалану паспорты
1. Өрт сөндіргішке берілген нөмір ___________________________________

2. Дата введения огнетушителя в эксплуатацию ____________________
3. Место установки огнетушителя _________________________________
4. Тип и марка огнетушителя _____________________________________
5. Завод-изготовитель огнетушителя ______________________________
6. Заводской номер ______________________________________________
7. Дата изготовления огнетушителя _______________________________
8. Марка (концентрация) заряженного огнетушащего вещества________
Дата и вид
проведенного
технического
обслуживания
Результаты технического обслуживания
огнетушителя
Должность,
фамилия,
инициалы и
подпись
ответствен-
ного лица
Внешний
вид и
состояние
узлов
огнетуши-
теля
Полная
масса
огнету-
шителя
Давление
(при
наличии
индикатора
давления) 1)
или масса
газового
баллона 2)
Состояние
ходовой части
передвижного
огнетушителя
Принятые
меры по
устранению
отмеченных
недостатков
1) Давление в корпусе закачного огнетушителя или в газовом баллоне (если он
расположен снаружи и оснащен манометром или индикатором давления).
2) Масса баллона со сжиженным газом для вытеснения огнетушащего вещества из
огнетушителя. Если баллончик расположен внутри корпуса огнетушителя, то его масса
определяется раз в год (для порошковых огнетушителей - выборочно) и сравнивается
со значением, указанным в паспорте огнетушителя.
2. Журнал технического обслуживания огнетушителей
и марка
огнетуши-
теля
Техническое обслуживание
(вид и дата)
Замечания
о техни-
ческом
состоянии
Принятые
меры
Должность,
фамилия,
инициалы и
подпись
ответственного
лица
Проверка
узлов
огнету-
шителя
Проверка
качества
огнету-
шащего
вещества
Провер-
ка
инди-
катора
давле-
ния
Переза-
рядка
огнету-
шителя
Испыта-
ние
узлов
огнету-
шителя
3. Журнал проведения испытаний и перезарядки огнетушителей
и
марка
огне-
туши-
теля
Дата
проведения
испытания и
перезарядки;
организация,
проводившая
техобслужи-
вание
Резуль-
таты
осмот-
ра и
испы-
тания
на
проч-
ность
Срок
следую-
щего
плано-
вого
испы-
тания
Дата
проведе-
ния
переза-
рядки
огнету-
шителя
Марка
(концен-
трация)
заряжен-
ного
огнетуша-
щего
вещества
Резуль-
тат
осмотра
после
переза-
рядки
Дата
следую-
щей
плановой
переза-
рядки
Должность,
фамилия,
инициалы и
подпись
ответственного
лица
Приложение 7
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Таблица 1
Требования, предъявляемые к сжатому воздуху,
предназначенному для заполнения баллонов дыхательных аппаратов,
самоспасателей изолирующего типа и аппаратов искусственной
вентиляции легких
Наименование показателя
Значение
Содержание окиси углерода, мг/дм 3 , не более

2. Өрт сөндіргіштің пайдалануға берілген күні _______________________
3. Өрт сөндіргіштің орнатылған орны _________________________________
4. Өрт сөндіргіштің типі мен маркасы ________________________________
5. Өрт сөндіргішті дайындаушы-зауыт _________________________________
6. Зауыттық номері _________________________________________________
7. Өрт сөндіргіштің дайындалған күні ________________________________
8. Зарядталған өрт сөндіретін заттың маркасы (концентрациясы)________
Техникалық қызмет көрсету жүргізілген күн мен түрі
Өрт сөндіргіштің техникалық қызмет көрсету нәтижелері
Жауапты тұлғаның лауазымы, тегі, аты-жөні және қолы
Өрт сөндіргіш тораптарының сыртқы түрі мен жай-күйі
Өрт сөндіргіштің толық салмағы
Қысым (қысым индикаторы болған жағдайда 1) немесе газ баллонының салмағы 2)
Жылжымалы өрт сөндіргіштің жүру бөлігінің жай-күйі
Анықталған кемістіктерді жою жөнінде қабылданған шаралар
1) Толтырылатын өрт сөндіргіштің корпусындағы немесе газ баллонындағы қысым (егер ол сыртынан орналастырылса және манометрмен немесе қысым индикаторымен жабдықталса).
2) Өрт сөндіргіштен өрт сөндіретін затты айдап шығару үшін сұйытылған газы бар баллонның салмасы. Егер баллон өрт сөндіргіш корпусының ішіне орналастырылса, онда оның салмағы жылына бір рет анықталып (ұнтақты өрт сөндіргіштер үшін - таңдап), өрт сөндіргіш паспортында көрсетілген мәнмен салыстырылады.
2. Өрт сөндіргіштердің техникалық қызмет көрсету журналы
Өрт сөндіргіштің N және маркасы
Техникалық қызмет көрсету (түрі мен күні)
Техникалық жай-күйі туралы ескертулер
Қабылданған шаралар
Жауапты тұлғаның лауазымы, тегі, аты-жөні мен қолы
Өрт сөндіргіш тораптарын тексеру
Өрт сөндіру затының сапасын тексеру
Қысым индикаторын тексеру
Өрт сөндіргішті қайта зарядтау
Өрт сөндіру тораптарын сынау
3. Өрт сөндіргіштерге сынақ жүргізу және қайта зарядтау журнал
Өрт сөндіргіштің N және маркасы
Сынақтар мен қайта зарядтау жүргізілген күн; техқызмет көрсетуді жүргізген ұйым
Қарау және беріктігіне сынау нәтижелері
Келесі жоспарлық сынау мерзімі
Өрт сөндіргішті қайта зарядтау жүргізу күні
Зарядталған өрт сөндіретін заттың маркасы (концентрациясы)
Қайта зарядтағаннан кейін қарау нәтижесі
Келесі жоспарланған қайта зарядтау күні
Жауапты тұлғаның лауазымы, тегі, аты-жөні мен қолы
"Объектілерді қорғау үшін өрт техникасы
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
техникалық регламентінің 7-қосымшасы
1-кесте Тыныс алу аппараттары баллондарын, оқшаулаушы типті өзін-өзі құтқарғыштарды және өкпеге жасанды ауа беру
аппараттарын толтыруға арналған қысылған ауаға қойылатын
талаптар
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Көміртек тотығының болуы, мг/дм 3 , артық емес

0,03
Содержание окиси азота, мг/дм 3 , не более
0,0016
Содержание углеводородов (суммарно), мг/дм 3 ,
не более
0,1
Содержание двуокиси углерода, %, не более
0,06
Содержание кислорода, %, не более
21,0
Влагосодержание, мг/м 3 , не более
35,0
Таблица 2
Требования, предъявляемые к газообразному кислороду и
химическому известковому поглотителю
Наименование
вещества
Наименование показателя
Значение
Газообразный
медицинский
кислород
Объемная доля кислорода,
%, не менее
99,5
Химический
известковый
поглотитель
Массовая доля связанной
СО 2 , %, не более
4,0
Массовая доля влаги, %
от 16 до 21
Запах
отсутствует
Приложение 8
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Перечень
гармонизированных стандартов и нормативных документов
1) СТ РК ГОСТ Р 12.4.026-2002 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная. Общие технические условия и порядок применения";
2) СТ РК 1088-2003 "Пожарная безопасность. Термины и определения";
3) СТ РК 1166-2002 "Техника пожарная. Классификация. Термины и определения";
4) СТ РК 1167-2002 "Пожарная автоматика. Классификация. Термины и определения";
5) СТ РК 1174-2003 "Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание";
6) СТ РК 1187-2003 "Извещатели пожарные. Классификация. Общие технические требования. Методы испытаний";
7) СТ РК 1188-2003 "Извещатели пожарные тепловые. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний";
8) СТ РК 1189-2003 "Технические средства оповещения и управления эвакуацией пожарные. Классификация. Общие технические требования. Методы испытаний";
9) СТ РК 1233-2004 "Извещатели пожарные дымовые. Оптикоэлектронные линейные. Общие технические требования. Методы испытаний";
10) СТ РК 1234-2004 "Извещатели пожарные дымовые. Оптикоэлектронные точечные. Общие технические требования. Методы испытаний";
11) СТ РК 1235-2004 "Извещатели пожарные дымовые. Радиоизотопные. Общие технические требования. Методы испытаний";
12) СТ РК 1236-2004 "Системы пожарной сигнализации адресные. Общие технические требования. Методы испытаний";
13) СТ РК 1298-2004 "Извещатели пожарные автономные. Общие технические требования. Методы испытаний";
14) СТ РК 1299-2004 "Извещатели пожарные газовые. Общие технические требования. Методы испытаний";
15) СТ РК 1300-2004 "Извещатели пламени пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний";
16) СТ РК 1301-2004 "Извещатели пожарные ручные. Общие технические требования. Методы испытаний";
17) СТ РК 1302-2004 "Установки порошкового пожаротушения автоматические. Модули, Общие технические требования. Методы испытаний";

0,03
Азот тотығының болуы, мг/дм 3 , артық емес
0,0016
Көмірсутектерінің болуы (жинақтық), мг/дм 3 , артық емес
0,1
Көміртек қос тотығының болуы, %, артық емес
0,06
Оттегінің болуы, %, артық емес
21,0
Ылғалдың болуы, мг/м 3 , артық емес
35,0
2-кесте Газ тәрізді оттегіге және химиялық әктасты
сіңіргішке қойылатын талаптар
Заттың атауы
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Газ тәрізді медициналық оттегі
Оттегінің көлемдік үлесі, %, кем емес
99,5
Химиялық әктасты сіңіргіш
Байланысқан СО 2 салмақ үлесі, %, артық емес
4,0
Ылғалдың салмақ үлесі, %
16-дан 21 дейін
Иіс
жоқ
"Объектілерді қорғау үшін өрт техникасы
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
техникалық регламентінің 8-қосымшасы
Үйлестірілген стандарттардың және нормативтік құжаттардың тізбесі
1) ҚР СТ ГОСТ Р 12.4.026-2002 "Сигнал беру түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал беру таңбасы. Жалпы техникалық шарттар және техникалық шарттар мен қолданылу тәртібі";
2) ҚР СТ 1088-2003 "Өрт қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар";
3) ҚР СТ 1166-2002 "Өрт техникасы. Жіктеу. Терминдер мен анықтамалар";
4) ҚР СТ 1167-2002 "Өрт автоматикасы. Жіктеу. Терминдер мен анықтамалар";
5) ҚР СТ 1174-2003 "Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасы. Негізгі түрлері. Орналастыру және қызмет көрсету";
6) ҚР СТ 1187-2003 "Өрт хабарлағыштары. Жіктеу. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
7) ҚР СТ 1188-2003 "Өрт жылу хабарлағыштары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптар. Сынау әдістері";
8) ҚР СТ 1189-2003 "Хабар берудің және эвакуациялауды басқарудың өрт техникалық құралдары. Жіктеу. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
9) ҚР СТ 1233-2004 "Өрт түтін хабарлағыштары. Оптикалық-электрондық желілік. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
10) ҚР СТ 1234-2004 "Өрт түтін хабарлағыштары. Оптикалық-электрондық нүктелі. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
11) ҚР СТ 1235-2004 "Өрт түтін хабарлағыштары. Радиоизотоптық. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
12) ҚР СТ 1236-2004 "Мекенжайлық өрт сигнал беру жүйелері. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
13) ҚР СТ 1298-2004 "Өрт автономдық хабарлағыштары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
14) ҚР СТ 1299-2004 "Газды өрт хабарлағыштары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
15) ҚР СТ 1300-2004 "Өрт жалын хабарлағыштары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
16) ҚР СТ 1301-2004 "Өрт қол хабарлағыштары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
17) ҚР СТ 1302-2004 "Автоматты ұнтақты өрт сөндіру қондырғылары. Модульдер, жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";

18) СТ РК 1491-2006 "Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний";
19) СТ РК 1492-2006 "Специальная защитная одежда пожарных от повышенных тепловых воздействий. Общие технические требования. Методы испытаний";
20) СТ РК 1493-2006 "Специальная защитная одежда пожарных изолирующего типа. Общие технические требования. Методы испытаний";
21) СТ РК 1494-2006 "Устройства канатно-спускные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний";
22) СТ РК 1495-2006 "Боевая одежда пожарного. Общие технические требования. Методы испытаний";
23) СТ РК 1599-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты пожарных. Дыхательные аппараты со сжатым воздухом. Общие технические требования. Методы испытаний";
24) СТ РК 1600-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения. Самоспасатели изолирующего типа. Общие технические требования. Методы испытаний";
25) СТ РК 1601-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты пожарных. Дыхательные аппараты со сжатым воздухом. Баллоны. Общие технические требования. Методы испытаний";
26) СТ РК 1602-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты пожарных. Кислородные изолирующие противогазы и респираторы. Общие технические требования. Методы испытаний";
27) СТ РК 1603-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания. Аппараты искусственной вентиляции легких. Общие технические требования. Методы испытаний";
28) СТ РК 1604-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания пожарных. Лицевые части. Общие технические требования. Методы испытаний";
29) СТ РК 1605-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты. Специальная защитная обувь пожарных. Общие технические требования. Методы испытаний";
30) СТ РК 1606-2006 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты рук пожарных. Общие технические требования. Методы испытаний";
31) СТ РК 1607-2006 "Техника пожарная. Установки пенного пожаротушения. Генераторы пены низкой кратности для подслойного тушения резервуаров. Общие технические требования. Методы испытаний";
32) СТ РК 1709-2007 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты. Каски пожарные. Общие технические требования и методы испытаний";
33) СТ РК 1710-2007 "Техника пожарная. Средства спасательные Пожарные. Карабин пожарный. Общие технические требования. Методы испытаний";
34) СТ РК 1711-2007 "Техника пожарная. Оборудование пожарное. Головки соединительные пожарные. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний";

18) ҚР СТ 1491-2006 "Өрт түтік құбырлы құтқару құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
19) ҚР СТ 1492-2006 "Жоғарғы жылу әсерлерінен өрт сөндірушілерді арнайы қорғау киімі. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
20) ҚР СТ 1493-2006 "Оқшаулаушы типті өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
21) ҚР СТ 1494-2006 "Өрт арқан-түсіру құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
22) ҚР СТ 1495-2006 "Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
23) ҚР СТ 1599-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндірушілерді жеке қорғау құралдары. Қысылған ауасы бар тыныс алу аппараттары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
24) ҚР СТ 1600-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Тыныс алу және көру ағзаларын жеке қорғау құралдары. Оқшаулауыш типті өзін-өзі құтқарғыштар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
25) ҚР СТ 1601-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндірушілердің жеке қорғау құралдары. Қысылған ауасы бар тыныс алу аппараттары. Баллондар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
26) ҚР СТ 1602-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндірушілердің жеке қорғау құралдары. Оттегілік оқшаулауыш газқағарлар мен шаңтұтқыштар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
27) ҚР СТ 1603-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Тыныс алу ағзаларын жеке қорғау құралдары. Өкпеге жасанды ауа беру аппараттары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
28) ҚР СТ 1604-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндірушілердің тыныс алу ағзаларын жеке қорғау құралдары. Беттік бөліктер. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
29) ҚР СТ 1605-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндірушілердің жеке қорғау құралдары. Өрт сөндірушілердің арнайы қорғау аяқ киімі. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
30) ҚР СТ 1606-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндірушілердің қолдарын жеке қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
31) ҚР СТ 1607-2006 "Өрт сөндіру техникасы. Көбікті өрт сөндіру қондырғылары. Сұйыққоймалардың қабаттап сөндіруге арналған төмен еселі көбігі генераторлары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
32) ҚР СТ 1709-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Жеке қорғау құралдары. Өрт каскалары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
33) ҚР СТ 1710-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт құтқару құралдары. Өрт карабині. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
34) ҚР СТ 1711-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіру жабдығы. Өрт сөндіруге арналған қосу бастары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері";

35) СТ РК 1712-2007 "Техника пожарная. Оборудование систем противопожарного водоснабжения. Клапаны пожарных кранов. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний";
36) СТ РК 1713-2007 "Техника пожарная. Средства спасательные пожарные. Пояса пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний";
37) СТ РК 1714-2007 "Техника пожарная. Оборудование пожарное. Рукава пожарные напорные. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний";
38) СТ РК 1715-2007 "Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения. Самоспасатели фильтрующего типа. Общие технические требования";
39) СТ РК 1716-2007 "Техника пожарная. Оборудование пожарное. Стволы пожарные воздушно-пенные. Общие технические требования. Методы испытаний";
40) СТ РК 1717-2007 "Техника пожарная. Оборудование пожарное. Стволы пожарные лафетные комбинированные. Общие технические требования. Методы испытаний";
41) СТ РК 1718-2007 "Техника пожарная. Оборудование пожарное. Стволы пожарные ручные. Общие технические требования. Методы испытаний";
42) СТ РК 1719-2007 "Техника пожарная. Оборудование систем противопожарного водоснабжения. Шкафы пожарные. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний";
43) ГОСТ 2.601-95 "Единая система конструкторской документации. Эксплуатационные документы";
44) ГОСТ 4.99-83 "Система показателей качества продукции. Пенообразователи для тушения пожаров. Номенклатура показателей";
45) ГОСТ 4.106-83 "Система показателей качества продукции. Газовые огнетушащие составы. Номенклатура показателей";
46) ГОСТ 4.107-83 "Система показателей качества продукции. Порошки огнетушащие. Номенклатура показателей";
47) ГОСТ 4.132-85 "Система показателей качества продукции. Огнетушители. Номенклатура показателей";
48) ГОСТ 4.188-85 "Система показателей качества продукции. Средства охранной, пожарной и охранно-пожарной сигнализации. Номенклатура показателей";
49) ГОСТ 4.331-85 "Система показателей качества продукции. Мотопомпы пожарные. Номенклатура показателей";
50) ГОСТ 4.332-85 "Система показателей качества продукции. Автомобили пожарные тушения. Номенклатура показателей";
51) ГОСТ 12.1.004-91 "Система стандартов безопасности труда. Пожарная безопасность. Общие требования";
52) ГОСТ 12.1.005-88 "Система стандартов безопасности труда. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны";
53) ГОСТ 12.1.012-2004 "Система стандартов безопасности труда. Вибрационная безопасность. Общие требования";
54) ГОСТ 12.1.018-93 "Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывобезопасность статического электричества. Общие требования";

35) ҚР СТ 1712-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығы. Крандардың өрт клапандары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері";
36) ҚР СТ 1713-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт құтқару құралдары. Өрт сөндіру белдіктері. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
37) ҚР СТ 1714-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіру жабдығы. Арынды Өрт сөндіру түтік құбыры. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері";
38) ҚР СТ 1715-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Тыныс алу және көру ағзаларын жеке қорғау құралдары. Сүзетін типті өзін-өзі құтқарғыштар. Жалпы техникалық талаптар";
39) ҚР СТ 1716-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіру жабдығы. Ауа-көбік өрт сөндіру ұңғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
40) ҚР СТ 1717-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіру жабдығы. Біріктірілген лафеттік өрт сөндіру ұңғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
41) ҚР СТ 1718-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіру жабдығы. Қол өрт сөндіру ұңғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері";
42) ҚР СТ 1719-2007 "Өрт сөндіру техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығы. Өрт сөндіру шкафтары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері";
43) ГОСТ 2.601-95 "Құрастырылымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пайдалану құжаттары";
44) ГОСТ 4.99-83 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Өрттерді сөндіруге арналған көбіктүзгіштер. Көрсеткіштердің атаутізімі";
45) ГОСТ 4.106-83 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Газды өрт сөндіретін құрамдар. Көрсеткіштердің атаутізімі";
46) ГОСТ 4.107-83 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Өрт сөндіру ұнтақтары. Көрсеткіштердің атаутізімі";
47) ГОСТ 4.132-85 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Огнетушители. Көрсеткіштердің атаутізімі";
48) ГОСТ 4.188-85 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Средства охранной, пожарной и охранно-пожарной сигнализации. Көрсеткіштердің атаутізімі";
49) ГОСТ 4.331-85 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Өрт сөндіру мотосорғыштар. Көрсеткіштердің атаутізімі";
50) ГОСТ 4.332-85 "Өнім сапасы көрсеткіштерінің жүйесі. Өрт сөндіру Өрт сөндіру автомобильдері. Көрсеткіштердің атаутізімі";
51) ГОСТ 12.1.004-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Өрт қауіпсіздігі. Жалпы талаптар";
52) ГОСТ 12.1.005-88 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Жұмыс аймағы ауасына қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар";
53) ГОСТ 12.1.012-2004 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Діріл қауіпсіздігі. Жалпы талаптар";
54) ГОСТ 12.1.018-93 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Статикалық электрдің өрт-жарылыс қауіпсіздігі. Жалпы талаптар";

55) ГОСТ 12.1.026-80 "Система стандартов безопасности труда. Шум. Определение шумовых характеристик источников шума в свободном звуковом поле над звукоотражающей плоскостью. Технический метод";
56) ГОСТ 12.1.027-80 "Система стандартов безопасности труда. Шум. Определение шумовых характеристик источников шума в реверберационном помещении. Технический метод";
57) ГОСТ 12.1.028-80 "Система стандартов безопасности труда. Шум. Определение шумовых характеристик источников шума. Ориентировочный метод";
58) ГОСТ 12.1.114-82 "Система стандартов безопасности труда. Пожарные машины и оборудование";
59) ГОСТ 12.2.003-91 "Система стандартов безопасности труда. Оборудование производственное. Общие требования безопасности";
60) ГОСТ 12.2.007.0-75 "Система стандартов безопасности труда. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности";
61) ГОСТ 12.2.010-75 "Система стандартов безопасности труда. Машины ручные пневматические. Общие требования безопасности";
62) ГОСТ 12.2.013.0-91 "Система стандартов безопасности труда. Машины ручные электрические. Общие требования безопасности и методы испытаний";
63) ГОСТ 12.2.013.1-91 "Система стандартов безопасности труда. Машины ручные электрические. Частные требования безопасности и методы испытаний сверлильных машин";
64) ГОСТ 12.2.013.6-91 "Система стандартов безопасности труда. Машины ручные электрические. Конкретные требования безопасности и методы испытаний молотков и перфораторов";
65) ГОСТ 12.2.013.8-91 "Система стандартов безопасности труда. Машины ручные электрические. Конкретные требования безопасности и методы испытаний ножниц";
66) ГОСТ 12.2.040-79 "Система стандартов безопасности труда. Гидроприводы объемные и системы смазочные. Общие требования безопасности к конструкции";
67) ГОСТ 12.3.001-85 "Система стандартов безопасности труда. Пневмоприводы. Общие требования безопасности к монтажу, испытаниям и эксплуатации";
68) ГОСТ 12.3.006-75 "Система стандартов безопасности труда. Эксплуатация водопроводных и канализационных сооружений и сетей. Общие требования безопасности";
69) ГОСТ 12.3.023-80 "Система стандартов безопасности труда. Процессы обработки алмазным инструментом. Требования безопасности";
70) ГОСТ 12.3.046-91 "Система стандартов безопасности труда. Установки пожаротушения автоматические. Общие технические требования";
71) ГОСТ 12.4.012-83 "Система стандартов безопасности труда. Вибрация. Средства измерения и контроля вибрации на рабочих местах. Технические требования";
72) ГОСТ 15.001-88 "Система разработки и постановки продукции на производство. Продукция производственно-технического назначения";

55) ГОСТ 12.1.026-80 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Шу. Дыбыс тарататын жазықтықта еркін дыбыстық өрісте шу шығару көздерінің шуыл сипаттамаларын анықтау. Техникалық әдіс";
56) ГОСТ 12.1.027-80 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Шу. Реверберациялық үй-жайдағы шу шығару көздерінің шуыл сипаттамаларын анықтау. Техникалық әдіс";
57) ГОСТ 12.1.028-80 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Шу. Шу шығару көздерінің шуыл сипаттамаларын анықтау. Болжалды әдіс";
58) ГОСТ 12.1.114-82 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Өрт сөндіру машиналары мен жабдығы";
59) ГОСТ 12.2.003-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Өндірістік жабдық. Жалпы қауіпсіздік талаптары";
60) ГОСТ 12.2.007.0-75 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Электр техникалық бұйымдар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары";
61) ГОСТ 12.2.010-75 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Пневматикалық қол машиналары. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары";
62) ГОСТ 12.2.013.0-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Электр қол машиналары. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары и методы испытаний";
63) ГОСТ 12.2.013.1-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Электр қол машиналары. Қауіпсіздіктің жеке талаптары және бұрғылау машиналарын сынау әдістері";
64) ГОСТ 12.2.013.6-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Электр қол машиналары. Қауіпсіздіктің нақты талаптары және балғалар мен перфораторды сынау әдістері";
65) ГОСТ 12.2.013.8-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Электр қол машиналары. Қауіпсіздіктің нақты талаптары және қайшыларды сынау әдістері";
66) ГОСТ 12.2.040-79 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Көлемді гидрожетектер және майлау жүйелері. Құрастырылымға қойылатын қауіпсіздіктің жалпы талаптары";
67) ГОСТ 12.3.001-85 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Пневможетектер. Құрастыруға, сынауға және пайдалануға қойылатын қауіпсіздіктің жалпы талаптары";
68) ГОСТ 12.3.006-75 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Су құбыры және кәріз құрылыстары мен желілерін пайдалану. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары";
69) ГОСТ 12.3.023-80 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Алмас құралмен өңдеу процестері. Қауіпсіздік талаптары";
70) ГОСТ 12.3.046-91 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Автоматты өрт сөндіру қондырғылары. Жалпы техникалық талаптар";
71) ГОСТ 12.4.012-83 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттары жүйесі. Діріл. Жұмыс орындарында дірілді өлшеу және бақылау құралдары. Техникалық талаптар";
72) ГОСТ 15.001-88 "Өндіріске өнімді әзірлеу және қою жүйесі. Өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдер";

73) ГОСТ 2071-69 "Зажимы для пожарных рукавов. Технические условия";
74) ГОСТ 2171-90 "Детали, изделия, полуфабрикаты и заготовки из цветных металлов и сплавов. Обозначение марки";
75) ГОСТ 2405-88 "Манометры, вакуумметры, мановакуумметры, напоромеры, тягомеры и тягонапоромеры. Общие технические условия";
76) ГОСТ 4666-75 "Арматура трубопроводная. Маркировка и отличительная окраска";
77) ГОСТ 5398-76 "Рукава резиновые напорно-всасывающие с текстильным каркасом неармированные. Технические условия";
78) ГОСТ 6557-89 "Кольца резиновые для пожарной соединительной арматуры. Технические условия";
79) ГОСТ 6755-88 "Поглотитель химический известковый ХП-И. Технические условия";
80) ГОСТ 7016-82 "Изделия из древесины и древесных материалов. Параметры шероховатости поверхности";
81) ГОСТ 7040-93 "Пояс пожарный спасательный. Технические условия";
82) ГОСТ 7041-71 "Карабин пожарный. Технические условия";
83) ГОСТ 7183-93 "Пеносмесители. Технические условия";
84) ГОСТ 7498-93 "Гидроэлеватор пожарный. Технические условия";
85) ГОСТ 7499-95 "Колонка пожарная. Технические условия";
86) ГОСТ 7877-75 "Рукава пожарные напорные прорезиненные из синтетических нитей. Общие технические условия";
87) ГОСТ 8037-93 "Разветвления рукавные. Технические условия";
88) ГОСТ 8220-85 "Гидранты пожарные подземные. Технические условия";
89) ГОСТ 8554-89 "Техника пожарная. Мотопомпы. Приемка и методы испытаний";
90) ГОСТ 8556-72 "Лестницы пожарные ручные деревянные. Технические условия";
91) ГОСТ 8769-75 "Приборы внешние световые автомобилей, автобусов, троллейбусов, тракторов, прицепов и полуприцепов. Количество, расположение, цвет, углы видимости";
92) ГОСТ 8856-72 "Аппаратура для газопламенной обработки. Давление горючих газов";
93) ГОСТ 9029-95 "Стволы пожарные лафетные комбинированные. Технические условия";
94) ГОСТ 9544-93 "Арматура трубопроводная запорная. Нормы герметичности затворов";
95) ГОСТ 9923-80 "Ствол пожарный ручной. Технические условия";
96) ГОСТ 11101-93 "Стволы воздушно-пенные. Технические условия";
97) ГОСТ 11516-94 "Ручные инструменты для работ под напряжением до 1000 В переменного и 1500 В постоянного тока. Общие требования и методы испытаний";
98) ГОСТ 12962-93 "Генераторы пены средней кратности. Технические условия";
99) ГОСТ 12963-93 "Сетки всасывающие. Технические условия";
100) ГОСТ 14202-69 "Трубопроводы промышленных предприятий. Опознавательная окраска, предупреждающие знаки и маркировочные щитки";
101) ГОСТ 14279-79 "Водосборник рукавный. Технические условия";

73) ГОСТ 2071-69 "Өрт түтік құбырларына арналған қысқыштар. Техникалық шарттар";
74) ГОСТ 2171-90 "Түсті металдардан және қорытпалардан жасалған тетіктер, бұйымдар, шала өнімдер және дайындамалар. Марканың белгісі";
75) ГОСТ 2405-88 "Манометрлер, вакуумметрлер, мановакуумметрлер, арынөлшегіштер, тартқышөлшегіштер және тартқыш-арынөлшегіштер. Жалпы техникалық шарттар";
76) ГОСТ 4666-75 "Құбыржолы арқауы. Таңбалау және ерекше бояу";
77) ГОСТ 5398-76 "Арқауланбаған тоқыма каркасы бар арынды-сорғыш резеңке түтік құбырлар. Техникалық шарттар";
78) ГОСТ 6557-89 "Өрт қосу арқаулығына арналған резеңке сақиналар. Техникалық шарттар";
79) ГОСТ 6755-88 "ХП-И химиялық әктасты сіңіргіш. Техникалық шарттар";
80) ГОСТ 7016-82 "Сүректен және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдар. Бетінің кедір-бұдырлығы параметрлері";
81) ГОСТ 7040-93 "Өрт құтқару белдігі. Техникалық шарттар";
82) ГОСТ 7041-71 "Өрт карабині. Техникалық шарттар";
83) ГОСТ 7183-93 "Көбік араластырғыштар. Техникалық шарттар";
84) ГОСТ 7498-93 "Өрт гидроэлеваторы. Техникалық шарттар";
85) ГОСТ 7499-95 "Өрт бағаны. Техникалық шарттар";
86) ГОСТ 7877-75 "Синтетикалық жіптерден жасалған резеңкеленген арынды өрт түтік құбырлары. Жалпы техникалық шарттар";
87) ГОСТ 8037-93 "Түтік құбырлы таралымдар. Техникалық шарттар";
88) ГОСТ 8220-85 "Жер асты өрт гидранттары. Техникалық шарттар";
89) ГОСТ 8554-89 "Өрт сөндіру техникасы. Мотосорғыштар. Қабылдау және сынау әдістері";
90) ГОСТ 8556-72 "Ағаш қол өрт сатылары. Техникалық шарттар";
91) ГОСТ 8769-75 "Автомобильдердің, автобустардың, троллейбустардың, тракторлардың, тіркемелер мен жартылай тіркемелердің жарық беретін сыртқы аспаптары. Саны, орналасуы, түсі, көру бұрыштары";
92) ГОСТ 8856-72 "Газ-жалынмен өңдеуге арналған аппаратура. Жанғыш газдардың қысымы";
93) ГОСТ 9029-95 "Біріктірілген лафеттік өрт ұңғылары. Техникалық шарттар";
94) ГОСТ 9544-93 "Бекітетін құбыржолы арқауы. Бекітпелердің қымтақтық нормалары";
95) ГОСТ 9923-80 "Қол өрт ұңғысы. Техникалық шарттар";
96) ГОСТ 11101-93 "Ауа-көбік ұңғылары. Техникалық шарттар";
97) ГОСТ 11516-94 "1000 В айнымалы токқа дейін және 1500 В тұрақты токқа дейін кернеуде жұмыс істеуге арналған қол құралдары. Жалпы талаптар және сынау әдістері";
98) ГОСТ 12962-93 "Орташа еселі көбік генераторлары. Техникалық шарттар";
99) ГОСТ 12963-93 "Сору торлары. Техникалық шарттар";
100) ГОСТ 14202-69 "Өнеркәсіптік кәсіпорындардың құбыржолдары. Таныту бояуы, ескерту белгілері мен таңбалау қалқандары";
101) ГОСТ 14279-79 "Түтік құбырлы су жинағыш. Техникалық шарттар";

102) ГОСТ 14286-69 "Ключи для пожарной соединительной арматуры. Технические условия";
103) ГОСТ 14630-80 "Оросители водяные спринклерные и дренчерные. Общие технические условия";
104) ГОСТ 15150-69 "Машины, приборы и другие технические изделия. Исполнения для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды";
105) ГОСТ 16514-96 "Гидроприводы объемные. Гидроцилиндры. Общие технические требования";
106) ГОСТ 16519-78 "Машины ручные. Методы измерения вибрационных параметров";
107) ГОСТ 16714-71 "Инструмент пожарный ручной немеханизированный. Технические условия";
108) ГОСТ 17187-81 "Шумомеры. Общие технические требования и методы испытаний";
109) ГОСТ 17770-86 "Машины ручные. Требования к вибрационным характеристикам";
110) ГОСТ 19596-87 "Лопаты. Технические условия";
111) ГОСТ 19862-87 "Пневмоприводы. Методы измерений параметров";
112) ГОСТ 21392-90 "Автомобили, автобусы и мотоциклы оперативных служб. Цветографические схемы, опознавательные знаки, надписи, специальные световые и звуковые сигналы. Общие требования";
113) ГОСТ 21752-76 "Система "человек-машина". Маховики управления и штурвалы. Общие эргономические требования";
114) ГОСТ 21753-76 "Система "человек-машина". Рычаги управления. Общие эргономические требования";
115) ГОСТ 22522-91 "Извещатели радиоизотопные пожарные. Общие технические условия";
116) ГОСТ 23466-79 "Автолестницы пожарные. Общие технические условия";
117) ГОСТ 26938-86 "Пожарная техника. Автомобили тушения. Общие технические требования";
118) ГОСТ 27331-87 "Пожарная техника. Классификация пожаров";
119) ГОСТ 27586-88 "Пожарная техника. Огнетушители. Общие технические требования";
120) ГОСТ 27877-88 "Пожарная техника. Мотопомпы. Общие технические требования";
121) ГОСТ 28130-89 "Пожарная техника. Огнетушители, установки пожаротушения и пожарной сигнализации. Обозначения условные графические";
122) ГОСТ 28352-89 "Головки соединительные для пожарного оборудования. Типы, основные параметры и размеры";
123) ГОСТ 30682-2000 "Машины ручные электрические. Частные требования безопасности и методы испытаний дисковых пил и дисковых ножей";
124) ISO 3941:2007 "Пожары. Классификация";
125) ISO 4642:1978 "Изделия резиновые. Рукава пожарные несминающиеся";
126) ISO 5923:1989 "Защита от пожара. Огнетушащие вещества. Двуокись углерода";
127) ISO 6182-1:2004 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 1. Требования и методы испытаний спринклеров";
128) ISO 6182-2:2005 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 2. Требования и методы испытаний сигнальных водяных клапанов, уравнительных камер и устройств сигнализации с гидравлическим приводом";

102) ГОСТ 14286-69 "Өрт қосу арқаулығына арналған кілттер. Техникалық шарттар";
103) ГОСТ 14630-80 "Шашыратқыш және шашу құрылғысы бар суарғыштар. Жалпы техникалық шарттар";
104) ГОСТ 15150-69 "Машиналар, аспаптар және басқа техникалық бұйымдар. Әр түрлі климаттық аудандар үшін орындау. Сыртқы ортаның климаттық факторларының әсер ету бөлігіндегі санаттары, пайдалану шарттары, сақтау және тасымалдау";
105) ГОСТ 16514-96 "Көлемдік гидрожетектер. Гидроцилиндрлер. Жалпы техникалық талаптар";
106) ГОСТ 16519-78 "Қол машиналары. Діріл параметрлерін өлшеу әдістері";
107) ГОСТ 16714-71 "Механикаландырылмаған қол өрт құралы. Техникалық шарттар";
108) ГОСТ 17187-81 "Шуөлшегіштер. Жалпы техникалық шарттар және сынау әдістері";
109) ГОСТ 17770-86 "Қол машиналары. Діріл сипаттамаларына қойылатын талаптар";
110) ГОСТ 19596-87 "Күректер. Техникалық шарттар";
111) ГОСТ 19862-87 "Пневможетектер. Параметрлерді өлшеу әдістері";
112) ГОСТ 21392-90 "Жедел қызметтердің автомобильдер, автобустары және мотоциклдері. Түсті графикалық сызбалар, тану белгілері, жазбалар, арнайы жарық және дыбыс сигналдары. Жалпы талаптар";
113) ГОСТ 21752-76 "Адам-машина" жүйесі. Басқару тегершіктері мен штурвалдары. Жалпы эргономикалық талаптар";
114) ГОСТ 21753-76 "Адам-машина" жүйесі. Басқару иінтіректері. Жалпы эргономикалық талаптар";
115) ГОСТ 22522-91 "Өрт радиоизотоптық хабарлағыштар. Жалпы техникалық шарттар";
116) ГОСТ 23466-79 "Өрт автосатылары. Жалпы техникалық шарттар";
117) ГОСТ 26938-86 "Өрт сөндіру техникасы. Сөндіру автомобильдері. Жалпы техникалық шарттар";
118) ГОСТ 27331-87 "Өрт сөндіру техникасы. Өрттерді жіктеу";
119) ГОСТ 27586-88 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіргіштер. Жалпы техникалық шарттар";
120) ГОСТ 27877-88 "Өрт сөндіру техникасы. Мотосорғыштар. Жалпы техникалық шарттар";
121) ГОСТ 28130-89 "Өрт сөндіру техникасы. Өрт сөндіргіштер, өрт сөндіру және сигналын беру қондырғылары. Шарттық графикалық белгілер";
122) ГОСТ 28352-89 "Өрт жабдығына арналған қосу бастары. Типтері, негізгі параметрлері мен өлшемдері";
123) ГОСТ 30682-2000 "Электр қол машиналары. Қауіпсіздіктің жеке талаптары және дискі аралары мен диск пышақтарын сынау әдістері";
124) ISO 3941:2007 "Өрттер. Жіктеу";
125) ISO 4642:1978 "Резеңке бұйымдар. Бүктелмейтін өрт түтік құбыры";
126) ISO 5923:1989 "Өрттен қорғау. Өрт сөндіретін заттар. Көміртек қос тотығы";
127) ISO 6182-1:2004 "Өрттерден қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 1-бөлім. Спринклерлерді сынау талаптары мен әдістері";
128) ISO 6182-2:2005 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 2-бөлім. Сигналдық су клапандарын, теңгеру камераларын және гидравликалық жетегі бар сигнал беру құрылғыларын сынау талаптары мен әдістері";

129) ISO 6182-3:2005 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 3. Требования и методы испытаний воздушных контрольных клапанов на трубопроводах";
130) ISO 6182-4:1993 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 4. Требования и методы испытаний быстрооткрывающихся устройств";
131) ISO 6182-5:2006 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 5. Требования и методы испытаний автоматических регулирующих клапанов подачи воды";
132) ISO 6182-6:2006 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 6. Требования и методы испытаний обратных клапанов";
133) ISO 6182-7:2004 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 7. Требования и методы испытаний быстродействующих спринклеров с ранним гашением (ESFR)";
134) ISO 6182-8:2006 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 8. Требования и методы испытаний воздушных сигнальных клапанов до начала работы";
135) ISO 6182-9:2005 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 9. Требования и методы испытаний сопла для разбрызгивания водяного тумана";
136) ISO 6182-10:2006 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 10. Требования и методы испытаний бытовых спринклеров";
137) ISO 6182-11:2003 "Защита от пожаров. Автоматические спринклерные системы. Часть 11. Требования и методы испытаний для трубных подвесок";
138) ISO 6183:1990 "Оборудование для защиты от пожара. Стационарные установки для огнетушения с применением диоксида углерода, используемые в зданиях. Проектирование и установка";
139) ISO 6309:1987 "Защита от пожара. Знаки безопасности";
140) ISO 6790:1986 "Средства пожарной защиты и борьбы с огнем. Условные графические обозначения для планов пожарной защиты. Технические условия";
141) ISO 7203-1:1995 "Средства пожаротушения. Пеноконцентраты. Часть 1. Технические условия на пеноконцентраты низкого вспенивания, наносимые поверх несмешивающихся с водой жидкостей";
142) ISO 7203-2:1995 "Средства пожаротушения. Пеноконцентраты. Часть 2. Технические условия на пеноконцентраты среднего и высокого вспенивания, наносимые поверх несмешивающихся с водой жидкостей";
143) ISO 7203-3:1999 "Средства пожаротушения. Пеноконцентраты. Часть 3. Технические условия на пеноконцентраты низкого вспенивания, наносимые поверх смешивающихся с водой жидкостей";
144) ISO 8421-2:1987 "Защита от пожара. Словарь. Часть 2. Противопожарное оборудование";
145) ISO 8421-3:1989 "Защита от пожара. Словарь. Часть 3. Обнаружение огня и подача сигнала";

129) ISO 6182-3:2005 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 3-бөлім. Құбыржолдарындағы ауа бақылау клапандарын сынау талаптары мен әдістері";
130) ISO 6182-4:1993 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 4-бөлім. Жылдам ашылатын құрылғыларды сынау талаптары мен әдістері";
131) ISO 6182-5:2006 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 5-бөлім. Су берудің автоматты реттеу клапандарын сынау талаптары мен әдістері";
132) ISO 6182-6:2006 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 6-бөлім. Кері клапандарды сынау талаптары мен әдістері";
133) ISO 6182-7:2004 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 7-бөлім. Ерте сөндірілетін жылдам әрекет ететін спринклерлерді сынау талаптары мен әдістері (ESFR.)";
134) ISO 6182-8:2006 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 8-бөлім. Жұмыс басталғанға дейін ауа сигнал беру клапандарын сынау талаптары мен әдістері";
135) ISO 6182-9:2005 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 9-бөлім. Су тұманын шашыратуға арналған шүмекті сынау талаптары мен әдістері";
136) ISO 6182-10:2006 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 10-бөлім. Тұрмыстық спринклерлерді сынау талаптары мен әдістері";
137) ISO 6182-11:2003 "Өрттен қорғау. Автоматты спринклерлік жүйелер. 11-бөлім. Құбырлық аспаларды сынау талаптары мен әдістері";
138) ISO 6183:1990 "Өрттен қорғауға арналған жабдық. Ғимараттарда пайдаланылатын көміртек диоксидін қолданып өрт сөндіруге арналған стационарлық қондырғылар. Жобалау және орнату";
139) ISO 6309:1987 "Өрттен қорғау. Қауіпсіздік белгілері";
140) ISO 6790:1986 "Өрттен қорғау құралдары және отпен күресу. Өрттен қорғау жоспарларына арналған шартты графикалық белгілер. Техникалық шарттар";
141) ISO 7203-1:1995 "Өрт сөндіру құралдары. Көбікконцентраттар. 1-бөлім. Сумен араласпайтын сұйықтықтарды жоғары жағылатын, көбіктенуі темен көбікконцентраттарына арналған техникалық шарттар";
142) ISO 7203-2:1995 "Өрт сөндіру құралдары. Көбікконцентраттары. 2-бөлім. Сумен араласпайтын сұйықтықтарды жоғары жағылатын, көбіктенуі орташа және жоғары көбікконцентраттарына арналған техникалық шарттар";
143) ISO 7203-3:1999 "Өрт сөндіру құралдары. Көбікконцентраттары. 3-бөлім. Сумен араласатын сұйықтықтарды жоғары жағылатын, көбіктенуі төмен көбікконцентраттарына арналған техникалық шарттар";
144) ISO 8421-2:1987 "Өрттен қорғау. Сөздік. 2-бөлім. Өртке қарсы жабдық";
145) ISO 8421-3:1989 "Өрттен қорғау. Сөздік. 3-бөлім. Отты анықтау және сигнал беру";

146) ISO 8421-4:1990 "Защита от пожара. Словарь. Часть 4. Оборудование для пожаротушения";
147) ISO 8421-5:1988 "Защита от пожара. Словарь. Часть 5. Обнаружение дыма";
148) ISO 8421-6:1987 "Защита от пожара. Словарь. Часть 6. Эвакуация и спасательные средства";
149) ISO 11602-1:2000 "Защита от пожара. Переносные и колесные огнетушители. Часть 1. Выбор и установка";
150) ISO 11602-2:2000 "Защита от пожара. Переносные и колесные огнетушители. Часть 2. Контроль и обслуживание";
151) ISO 11613:1999 "Одежда защитная для пожарных. Лабораторные методы испытания и эксплуатационные требования";
152) ISO 12239:2003 "Системы обнаружения огня и пожарной сигнализации. Дымовая пожарная сигнализация";
153) ISO 14557:2002 "Шланги пожарные. Резиновые и пластмассовые всасывающие шланги и шланги в сборе";
154) ISO 15383:2001 "Перчатки защитные для пожарных. Лабораторные методы испытания и требования к рабочим характеристикам";
155) ISO 15384:2003 "Одежда защитная для пожарных. Лабораторные методы испытаний и требования к эксплуатационным характеристикам защитной одежды для тушения пожаров лесов и сельскохозяйственных насаждений";
156) ISO 15538:2001 "Одежда защитная для пожарных. Лабораторные методы испытания и требования к рабочим характеристикам защитной одежды с отражающей наружной поверхностью";
157) СН РК 2.02-11-2002 "Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре";
158) СН РК 2.02-30-2005 "Нормы проектирования объектов органов противопожарной службы";
159) МСН 2.02-02-2004 "Склады лесных материалов. Противопожарные нормы";
160) СНиП 2.05.07-91 "Промышленный транспорт";
161) СНиП 2.11.01-85 "Складские здания";
162) СНиП 2.11.03-93 "Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы";
163) СНиП II-89-80 "Генеральные планы промышленных предприятий";
164) СНиП II-97-76 "Генеральные планы сельскохозяйственных предприятий";
165) СНиП РК 2.02-15-2003 "Пожарная автоматика зданий и сооружений";
166) СНиП РК 3.02-02-2001 "Общественные здания и сооружения";
167) СНиП РК 3.02-43-2007 "Жилые здания";
168) СНиП РК 4.01-02-2001 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения";
169) СНиП РК 4.01-41-2006 "Внутренний водопровод и канализация зданий";
170) ПУЭ - 2003 "Правила устройства электроустановок Республики Казахстан";
171) СанПиН 5.01.030.03 "Санитарно-гигиенические требования по обеспечению радиационной безопасности";
172) СП 2.6.1.758 "Санитарные правила, ионизирующего излучения. Радиационная безопасность. Нормы радиационной безопасности";

146) ISO 8421-4:1990 "Өрттен қорғау. Сөздік. 4-бөлім. Өрт сөндіруге арналған жабдық";
147) ISO 8421-5:1988 "Өрттен қорғау. Сөздік. 5-бөлім. Түтінді анықтау";
148) ISO 8421-6:1987 "Өрттен қорғау. Сөздік. 6-бөлім. Эвакуация және құтқару құралдары";
149) ISO 11602-1:2000 "Өрттен қорғау. Ауыспалы және дөңгелекті өрт сөндіргіштер. 1-бөлім. Таңдау және орнату";
150) ISO 11602-2:2000 "Өрттен қорғау. Ауыспалы және дөңгелекті өрт сөндіргіштер. 2-бөлім. Бақылауға алу және қызмет көрсету";
151) ISO 11613:1999 "Өрт сөндірушілердің қорғау киімі. Зертханалық сынау әдістері және пайдалану талаптары";
152) ISO 12239:2003 "Отты анықтау және өрт сигналын беру жүйелері. Түтін өрт сигналы";
153) ISO 14557:2002 "Өрт шлангтары. Резеңке және пластмасса сорғыш шлангтер және жинақтағы шлангтер";
154) ISO 15383:2001 "Өрт сөндірушілерге арналған қорғау қолғаптары. Зертханалық сынау әдістері мен жұмыс сипаттамаларына қойылатын талаптар";
155) ISO 15384:2003 "Өрт сөндірушілерге арналған қорғау киімі. Зертханалық сынау әдістері және Ормандардағы және ауыл шаруашылығы екпе ағаштарындағы өрттерді сөндіруге арналған қорғау киімдерінің пайдалану сипаттамаларына қойылатын талаптар";
156) ISO 15538:2001 "Өрт сөндірушілерге арналған қорғау киімі. Сәуле шашатын сыртқы беті бар қорғау киімінің жұмыс сипаттамаларына қойылатын талаптар";
157) СН РК 2.02-11-2002 "Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты өрт сигналы жүйелерімен, өрт сөндірудің және өрт туралы адамдарға хабарлаудың автоматты қондырғыларымен жабдықтау нормалары";
158) СН РК 2.02-30-2005 "Өртке қарсы қызмет органдары объектілерін жобалау нормалары";
159) МСН 2.02-02-2004 "Орман материалдары қоймалары. Өртке қарсы нормалар";
160) СНмЕ 2.05.07-91 "Өнеркәсіптік көлік";
161) СНмЕ 2.11.01-85 "Қойма ғимараттары";
162) СНмЕ 2.11.03-93 "Мұнай және мұнай өнімдері қоймалары. Өртке қарсы нормалар";
163) СНмЕ ІІ-89-80 "Өнеркәсіп кәсіпорындарының бас жоспарлары";
164) СНмЕ ІІ-97-76 "Ауылшаруашылығы кәсіпорындарының бас жоспарлары";
165) СНмЕ РК 2.02-15-2003 "Ғимараттар мен құрылыстардың өрт автоматикасы";
166) СНмЕ РК 3.02-15-2001 "Қоғамдық құрылыстар мен ғимараттар";
167) СНмЕ РК 3.02-43-2007 "Тұрғын үй ғимараттар";
168) СНмЕ РК 4.01-02-2001 "Сумен жабдықтау. Сыртқы желілер мен құрылыстар";
169) СНмЕ РК 4.01-41-2006 "Ғимараттардың ішкі су құбыры және кәрізі";
170) ЭОЕ-2003 "Қазақстан Республикасы электр қондырғыларын орнату ережелері";
171) СанЕмН 5.01.030.03 "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі санитарлық-гигиеналық талаптар";
172) СЕ 2.6.1.758 "Сәуле шашуды иондайтын санитарлық ережелер. Радиациялық қауіпсіздік. Радиациялық қауіпсіздік нормалары";

173) "Правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением", утверждены Государственным комитетом по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан 21 апреля 1994 года;
174) "Правил по охране труда в подразделениях противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", утверждены приказом Министра Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 12 мая 2005 года № 148;
175) "Наставление по технической службе органов противопожарной службы", утверждены приказом Председателя Комитета по государственному контролю и надзору в области чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан 7 июля 2005 года № 170;
176) "Инструкция по эксплуатации и ремонту пожарных рукавов", утверждена приказом Председателя Комитета по государственному контролю и надзору области чрезвычайных ситуаций МЧС Республики Казахстан от 12 сентября 2005 года № 250;
177) "Программа подготовки личного состава частей и гарнизонов противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", утверждена приказом Председателя Комитета по государственному контролю и надзору МЧС Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года № 267;
178) "Наставление по газодымозащитной службе органов противопожарной службы МЧС Республики Казахстан", утверждено приказом Председателя Комитета по государственному контролю и надзору МЧС Республики Казахстан от 28 сентября 2005 года № 268.

173) "Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды орнату және қауіпсіз пайдалану ережелері", Қазақстан Республикасы Өнеркәсіпте жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қадағалау және тау-кен қадағалау жөніндегі мемлекеттік комитеті 1994 жылы 21 сәуірде бекітті;
174) "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде еңбек қорғау жөніндегі ережелерді" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 148 бұйрығымен бекітілді;
175) "Өртке қарсы қызмет органдарының техникалық қызмет жөніндегі тәлімгері" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайлар саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау комитеті төрағасының 2005 жылғы 7 шілдедегі N 170 бұйрығымен бекітілді;
176) "Өрт түтік құбырларын пайдалану және жөндеу жөніндегі нұсқаулық" Қазақстан Республикасы ТЖМ Төтенше жағдайлар саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 қыркүйектегі N 250 бұйрығымен бекітілді;
177) "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет бөлімдері мен гарнизондарының жеке құрамын дайындау бағдарламасы" Қазақстан Республикасы ТЖМ Төтенше жағдайлар саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау комитеті төрағасының 2005 жылғы 28 қыркүйектегі N 267 бұйрығымен бекітілді;
178) "Қазақстан Республикасы ТЖМ өртке қарсы қызмет органдарының газ-түтін қорғау қызметі бойынша тәлім" Қазақстан Республикасы ТЖМ мемлекеттік бақылау және қадағалау комитеті төрағасының 2005 жылғы 28 қыркүйектегі N 268 бұйрығымен бекітілді.