Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2009 года № 555. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 259
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 259.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).
В соответствии с пунктом 2 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2010 N 801 (порядок введения в действие см. п.3).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2009 года № 555
Правила
оказания платных видов деятельности по реализации товаров
(работ, услуг) государственными библиотеками, государственными
музеями и музеями-заповедниками и расходования ими денег от
реализации товаров (работ, услуг)
Сноска. Заголовок Правил с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).
1. Настоящие Правила определяют порядок оказания платных услуг государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).
2. Государственные учреждения в области культуры (государственные библиотеки, государственные музеи и музеи-заповедники) оказывают платные услуги, не относящиеся к их основной деятельности, юридическим и физическим лицам.
Предоставление государственными учреждениями в области культуры (государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками) на платной основе товаров (работ и услуг) осуществляется по подтверждающим документам (договора, квитанции, счета-фактуры, накладные и другие) с указанием стоимости и/или объема приобретенных товаров (работ и услуг).

Мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 сәуірдегі N 555 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 259 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 259 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі 70-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 20 сәуірдегі
N 555 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау ережесі
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Осы Ереже мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтардың ақылы қызметтер көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Мәдениет саласындағы мемлекеттік мекемелер (мемлекеттік
кітапханалар, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтар) заңды және
жеке тұлғаларға өздерінің негізгі қызметіне қатысы жоқ ақылы қызметтер көрсетеді.
Мәдениет саласындағы мемлекеттік мекемелердің (мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтардың) ақылы негізде тауарлар (жұмыстар мен қызметтер) ұсынуы сатып алынатын тауарлардың (жұмыстар мен қызметтердің) құны және/немесе көлемі көрсетілген растаушы құжаттар (шарттар, түбіртектер, шот-фактуралар, жүкқұжаттар және басқалар) бойынша жүзеге асырылады.

3. Государственные библиотеки оказывают следующие виды платных услуг:
1) изготовление копий со всех видов носителей, форматов, стандартов и их обработку;
2) изготовление материалов для граждан с ограниченными возможностями;
3) выполнение аналитико-синтетической обработки документов и дополнительной библиографии;
4) реставрацию рукописей, ценных книг и документов;
5) организацию выездных информационно-выставочных мероприятий;
6) образовательные и переводческие услуги;
7) экспертизу рукописей и ценных книг;
8) предоставление услуг сети Интернет на основании договора с оператором связи;
9) электронную доставку документов, поиск и составление тематической информации;
10) проведение экскурсионного обслуживания, фото- и видеосъемки;
11) реализацию учебно-методической литературы и других пособий, изданных библиотекой.
4. Государственные музеи и музеи-заповедники оказывают следующие виды платных услуг:
1) изготовление копий со всех видов носителей, форматов, стандартов и их обработку;
2) предоставление услуг сети Интернет на основании договора с оператором связи;
3) проведение фото- и видеосъемок;
4) реализацию сувенирной и полиграфической продукции;
5) реализацию учебно-методической литературы и других пособий, изданных музеями и музеями-заповедниками.
5. Деньги от реализации товаров (работ, услуг), указанных в пунктах 3 и 4 настоящих Правил, остаются в распоряжении государственных учреждений.
6. Цены на товары (работы и услуги) государственных учреждений в области культуры (государственные библиотеки, государственные музеи и музеи-заповедники), предоставляемые на платной основе, подлежат утверждению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Порядок налогообложения средств, поступающих от оказания платных услуг и представление льгот по налогам и сборам регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг), не относящихся к основной деятельности государственных библиотек, музеев и музеев-заповедников, предусмотренных Законом, зачисляются на контрольные счета наличности денег от реализации государственными библиотеками, музеями и музеями-заповедниками товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении и расходуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).

3. Мемлекеттік кітапханалар ақылы қызметтердің мынадай түрлерін көрсетеді:
1) жеткізгіштердің, форматтардың, стандарттардың барлық түрлерінен көшірмелер дайындау және оларды өңдеу;
2) мүмкіндігі шектеулі азаматтар үшін материалдар дайындау;
3) құжаттарды талдамалы-синтетикалық өңдеуді орындау және қосымша библиография жасау;
4) қолжазбаларды, құнды кітаптарды және құжаттарды қалпына келтіру;
5) көшпелі ақпараттық-көрме іс-шараларын ұйымдастыру;
6) білім беру және аударма қызметтерін көрсету;
7) қолжазбаларға және құнды кітаптарға сараптама жасау;
8) байланыс операторымен шарт негізінде Интернет желісі қызметтерін ұсыну;
9) құжаттарды электронды жеткізу, тақырыптық ақпарат іздестіру және құрастыру;
10) экскурсиялық қызмет көрсетуді, фото және бейне түсірілімдерді жүргізу;
11) кітапхана шығарған оқу-әдістемелік әдебиетті және басқа да оқу құралдарын өткізу.
4. Мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтар ақылы қызметтердің мынадай түрлерін көрсетеді:
1) жеткізгіштердің, форматтардың, стандарттардың барлық түрлерінен көшірмелер дайындау және оларды өңдеу;
2) байланыс оператормен шарт негізінде Интернет желісі қызметтерін ұсыну;
3) фото және бейне түсірілімдер жүргізу;
4) кәдесый және полиграфия өнімдерін өткізу;
5) мұражайлар мен мұражай-қорықтар шығарған оқу-әдістемелік әдебиетті және басқа да оқу құралдарын өткізу.
5. Осы Ереженің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалады.
6. Мәдениет саласындағы мемлекеттік мекемелердің (мемлекеттік кітапханалардың, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтардың) ақылы негізде ұсынылатын тауарларының (жұмыстарының және қызметтерінің) бағалары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілуі тиіс.
7. Ақылы қызметтер көрсетуден түсетін қаражатқа салық салу тәртібі және салықтар мен алымдар бойынша жеңілдіктер беру Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
8. Заңда көзделген мемлекеттік кітапханалардың, мұражайлар мен мұражай-қорықтардың негізгі қызметіне қатысы жоқ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін қаражат мемлекеттік кітапханалардың, мұражайлар мен мұражай-қорықтардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін, өздерінің иелігінде қалатын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке алынады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмсалады.
Ескерту. Ереже 8-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.

9. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг), не относящихся к основной деятельности государственных библиотек, расходуются по следующим направлениям, на:
1) укрепление материально-технической базы;
2) оплату труда специалистов, привлекаемых для оказания услуг;
3) хозяйственные расходы (оплата услуг связи, оплата транспортных услуг, оплата за электроэнергию, отопление, водоснабжение и другие коммунальные расходы, приобретение предметов и материалов для текущих целей);
4) приобретение литературы, электронных коллекций и баз данных для пополнения библиотечных фондов;
5) издание научной и методической литературы по вопросам сохранности книжного фонда, социологии чтения;
6) приобретение учебных пособий, наглядных материалов для проведения обучения по заказам (заявкам) физических и негосударственных юридических лиц;
7) проведение обучающих тренингов, семинаров, конференций по заказам (заявкам) физических и негосударственных юридических лиц;
8) проведение массовых мероприятий (литературные вечера, выставки, презентации, конкурсы, дни книги, фестивали);
9) изготовление и тиражирование бланочной продукции, брошюр, авторефератов, читательских билетов, листков требований, печатание обложки, гребешковый переплет;
10) реализацию изданий библиотек, копий звукозаписей, видеофильмов, фонограмм;
11) ремонт, реставрацию и переплет книг, журналов;
12) фото-, кино-, видеосъемку, микрокопирование отдельных статей, материалов из книг и периодических печатных изданий;
13) реставрацию культурных ценностей и памятников истории и культуры.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).
10. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг), не относящихся к основной деятельности государственных музеев и музеев-заповедников, расходуются по следующим направлениям, на:
1) укрепление материально-технической базы;
2) оплату труда специалистов, привлекаемых для оказания платных услуг;
3) хозяйственные расходы (оплата услуг связи, оплата транспортных услуг, оплата за электроэнергию, отопление, водоснабжение и другие коммунальные расходы, приобретение предметов и материалов для текущих целей);
4) аренду помещений и приобретение учебных пособий, наглядных материалов для проведения обучения по заказам (заявкам) физических и негосударственных юридических лиц.

9. Мемлекеттік кітапханалардың негізгі қызметіне қатысы жоқ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін қаражат мынадай бағыттар бойынша:
1) материалдық-техникалық базаны нығайтуға;
2) қызметтер көрсету үшін тартылатын мамандарға еңбекақы төлеуге;
3) шаруашылық шығыстарға (байланыс қызметтеріне ақы төлеу, көліктік қызметтерге ақы төлеу, электр энергиясына, жылуға, сумен жабдықтауға ақы төлеу және басқа да коммуналдық шығыстар, ағымдағы мақсаттар үшін заттар мен материалдар сатып aлy);
4) кітапхана қорларын толықтыру үшін әдебиет, электрондық коллекциялар мен дерекқор сатып алуға;
5) кітап қорын, оку әлеуметтанымын сақтау мәселелері бойынша ғылыми және әдістемелік әдебиет шығаруға;
6) жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша оқыту жүргізу үшін оқу құралдарын, көрнекі материалдар сатып алуға;
7) жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша оқыту тренингтерін, семинарлар, конференциялар өткізуге,
8) бұқаралық іс-шараларды өткізуге (әдеби кештер, көрмелер, тұсаукесерлер, конкурстар, кітап күндері, фестивальдар);
9) бланк өнімдерін, брошюраларды, авторефераттарды, оқырман билеттерін, талап парақшаларын жасауға және тираждауға, мұқабаны басып шығаруға, тарақты түптеуге;
10) кітапханалар басылымдарын, дыбыс жазбаларының, бейнефильмдердің, фонограммалардың көшірмелерін өткізуге;
11) кітаптарды, журналдарды жөндеуге, қалпына келтіруге және түптеуге;
12) фото, кино, бейне түсірімдерге, жекелеген мақалалардың  және кітаптар мен мерзімді баспа басылымдарынан алынған материалдардың микрокөшірмесін алуға;
13) мәдени құндылықтар мен тарих және мәдениет ескерткіштерін қалпына келтіруге жұмсалады.
Ескерту. Ереже 9-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
10. Мемлекеттік мұражай мен мұражай-қорықтардың негізгі қызметіне қатысы жоқ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін қаражат мынадай бағыттар бойынша:
1) материалдық-техникалық базаны нығайтуға;
2) ақылы қызметтер көрсету үшін тартылатын мамандарға еңбекақы төлеуге;
3) шаруашылық шығыстарға (байланыс қызметтеріне ақы төлеу, көліктік қызметтерге ақы төлеу, электр энергиясына, жылуға, сумен жабдықтауға ақы төлеу және басқа да коммуналдық шығыстар, ағымдағы мақсаттар үшін заттар мен материалдар сатып aлу);
4) жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша оқыту жүргізу үшін үй-жайды жалға алуға және оқу құралдарын, көрнекі материалдар сатып алуға жұмсалады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п. 3).
11. Учет, отчетность и расходование средств, поступающих от реализации товаров (работ, услуг), не относящихся к основной деятельности государственных библиотек, музеев и музеев-заповедников, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 801 (порядок введения в действие см. п.3).

Ескерту. Ереже 10-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Мемлекеттік кітапханалардың, мұражайлар мен мұражай-қорықтардың негізгі қызметіне қатысы жоқ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін қаражатты есепке алу, оның есептілігі және жұмсалуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 11-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 801 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.