О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2009 года № 1294
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении Правил разработки, реализации,
проведения мониторинга, оценки и контроля
Стратегического плана развития Республики Казахстан,
Прогнозной схемы территориально-пространственного развития
страны, государственных программ, программ развития территорий,
стратегических планов государственных органов
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» следующие дополнения и изменения:
в пункте 3:
подпункт 1) после слов «Стратегического плана развития Республики Казахстан,» дополнить словами «Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны,»;
в подпункте 2) слова «, отраслевых программ» исключить;
в Системе государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
в абзаце первом пункта 6 слова «нормативных правовых актов» заменить словом «законопроектов»;
в пункте 14 слово «планирования» исключить;
пункт 15 после слов «развития страны» дополнить словами «и порядок ее разработки»;
в пункте 17 слово «стратегическому» заменить словом «государственному»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 1 қыркүйектегі N 1294 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің
аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу ережелерін бекіту
туралы
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы  N 827 Жарлығының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 827 Жарлығына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
3-тармақта:
1) тармақша "Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын," деген сөздерден кейін "Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы ", салалық бағдарламалардың" деген сөздер алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде:
6-тармақтың бірінші абзацындағы "нормативтік құқықтық актілерді" деген сөздер "заң жобаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтағы "Болжамды схема" деген сөздер "Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтағы "аумақтық-кеңістік дамуының болжамдық схемасын" деген сөздер "аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын және оны әзірлеу тәртібін" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақтың мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік бағдарламаларды тиісті мемлекеттік орган әзірлейді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«20. Мониторинг реализации государственной программы проводится государственным органом-разработчиком, уполномоченным органом по государственному планированию.
Оценка реализации государственной программы проводится государственным органом-разработчиком и Администрацией Президента Республики Казахстан.
По результатам мониторинга и оценки реализации государственная программа может корректироваться.»;
в пункте 27:
абзац первый после слов «согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию» дополнить словами «, отраслевыми центральными государственными органами»;
абзац второй после слов «согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию области» дополнить словами «, отраслевыми исполнительными органами»;
в абзаце втором пункта 29:
слова «уполномоченным органом» заменить словами «уполномоченными органами»;
дополнить словами «и области»;
абзац второй пункта 38 исключить;
абзац второй пункта 39 исключить;
в абзаце втором пункта 40 слова «местных государственных органов» заменить словами «исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета»;
в пункте 43:
абзац второй после слов «с учетом» дополнить словами «стратегических планов соответствующих центральных государственных органов,»;
абзац третий после слов «изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан,» дополнить словами «стратегических планах соответствующих центральных государственных органов,»;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
«46. Отраслевая программа и порядок ее разработки и мониторинга утверждается Правительством Республики Казахстан.»;
абзац первый пункта 47 после слов «одобренного прогноза социально-экономического развития» дополнить словами «, стратегических планов государственных органов.».
2. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов.
3. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 2 июня 2003 года № 1099 «О правилах разработки и реализации государственных программ в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 26, ст. 240).

"20. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру мониторингін әзірлеуші мемлекеттік орган, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын бағалауды әзірлеуші мемлекеттік орган мен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Іске асыру мониторингі және оны бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік бағдарлама түзетілуі мүмкін.";
27-тармақта:
бірінші абзац "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", салалық орталық мемлекеттік органдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", салалық атқарушы органдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
29-тармақтың екінші абзацындағы:
"уәкілетті органы" деген сөздер "уәкілетті органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(облыстық маңызы бар қаланың)" деген сөздерден кейін "және облыстың" деген сөздермен толықтырылсын;
38-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
39-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
40-тармақтың екінші абзацындағы "Жергілікті мемлекеттік органдардың" деген сөздер "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
43-тармақта:
екінші абзац "акциялары" деген сөздің алдынан "тиісті орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац "бағдарламалық құжаттарында" деген сөздерден кейін ", тиісті орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында" деген сөздермен толықтырылсын;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Салалық бағдарламаны және оны әзірлеу мен мониторингі тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
47-тармақтың бірінші абзацы "Әлеуметтік-экономикалық даму мен бюджет параметрлері болжамы мақұлдаған Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу ережелері бекітілсін.
3. "Қазақстан Республикасында мемлекеттік бағдарламалар әзірлеу және іске асыру ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің  2003 жылғы 2 маусымдағы N 1099 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 26, 240-құжат) күші жойылды деп танылсын.

4. Правительству Республики Казахстан:
1) Разработать и внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект закона, вытекающий из настоящего Указа.
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от «__» ______ 2009 года № ___
Правила разработки, реализации, проведения мониторинга,
оценки и контроля Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, программ развития территорий,
стратегических планов государственных органов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов (далее - Правила) разработаны в целях обеспечения единого и целостного подхода к разработке, реализации, проведению мониторинга, оценки и контролю вышеперечисленных документов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущий десятилетний период - период, начинающийся с 1 января 2001 года и заканчивающийся 31 декабря 2010 года;
2) предстоящий десятилетний период - период, начинающийся с 1 января 2011 года и заканчивающийся 31 декабря 2020 года;
3) разработка - процесс анализа, моделирования, формирования видения и определения приоритетов, целевых индикаторов, стратегических целей, задач и путей их достижения, ресурсного обеспечения документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;
4) программные документы — государственные программы и программы развития территорий;
5) оценка - определение степени полноты, своевременности, результативности и эффективности реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;
6) контроль - проверка соблюдения установленных требований по разработке, реализации, мониторингу, оценке, корректировке, отчетности по документам Системы государственного планирования Республики Казахстан;
7) отчет - информация государственного органа, реализующего документ Системы государственного планирования Республики Казахстан, характеризующая результаты реализации документа, степень достижения целевых индикаторов и стратегических целей;
8) оперативная отчетность - информация, содержащая данные о проведенных мероприятиях, достижении промежуточных значений целевых индикаторов документа Системы государственного планирования Республики Казахстан за отчетный период;

4. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) осы Жарлықтан туындайтын заң жобасын әзірлесін және Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізсін;
2) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шаралар қабылдасын.
5. Осы Жарлық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2009 жылғы "__" _________
N ___ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің
аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру,
мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу ережелері 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу ережелері (бұдан әрі - Ережелер) жоғарыда аталған құжаттарды әзірлеуге, іске асыруға, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізуге бірыңғай және тұтас тәсілді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ағымдағы онжылдық кезең - 2001 жылғы 1 қаңтардан басталып, 2010 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын кезең;
2) алдағы онжылдық кезең - 2011 жылғы 1 қаңтардан басталып, 2020 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын кезең;
3) әзірлеу - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының пайымын талдау, модельдеу, қалыптастыру және басымдықтарын, нысаналы индикаторларын, стратегиялық мақсаттарын, міндеттерін және оларға қол жеткізу, ресурстық қамтамасыз ету жолдарын айқындау процесі;
4) бағдарламалық құжаттар - мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламалары;
5) бағалау - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының толықтығы, уақтылығы, нәтижелілігі дәрежесін және іске асыру тиімділігін айқындау;
6) бақылау - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары бойынша әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау, түзету, есептілік жөніндегі белгіленген талаптардың сақталуын тексеру;
7) есеп - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатын іске асыратын мемлекеттік органның құжатты іске асыру нәтижелерін, нысаналы индикаторлар мен стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу дәрежесін сипаттайтын ақпараты;
8) жедел есептілік - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының есепті кезеңде өткізілген іс-шаралар, нысаналы индикаторлардың аралық мәніне қол жеткізу туралы деректерді қамтитын ақпарат;

9) мониторинг - сбор, систематизация, анализ и обобщение отчетов и другой информации о ходе реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;
10) целевой индикатор - количественное значение цели, позволяющий измерять уровень ее достижения;
11) стратегические документы - Стратегия развития Казахстана до 2030 года, Стратегический план развития Республики Казахстан на соответствующий десятилетний период и Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны, формирующие глобальное видение, генеральное направление государственной политики экономического, социального, общественно-политического развития страны на долгосрочный период;
12) корректировка - внесение изменений и дополнений в документ Системы государственного планирования Республики Казахстан в результате проведенного мониторинга, оценки и контроля хода его исполнения;
13) реализация - процесс осуществления достижения заданных целевых индикаторов, стратегических целей документов Системы государственного планирования Республики Казахстан.
3. Стратегический план развития Республики Казахстан, Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны, государственные программы, программы развития территорий и стратегические планы государственных органов представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документа нижестоящего уровня вытекает из документов, стоящих на уровни выше, а мониторинг, контроль и оценка реализации документов, стоящих на уровни выше осуществляется на основе документов нижестоящих уровней.
4. Методологическое руководство разработки и ведения мониторинга реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов осуществляет уполномоченный орган по государственному планированию.
5. Методологическое руководство по проведению оценки реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов осуществляют соответствующие государственные органы, уполномоченные на проведение такой оценки.
2. Порядок разработки Стратегического плана развития Республики
Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного
развития страны, государственных программ, программ развития
территорий, стратегических планов государственных органов
2.1. Основные этапы и сроки разработки Стратегического плана
развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, программ развития территорий,
стратегических планов государственных органов

9) мониторинг - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептер мен басқа да ақпаратты жинау, жүйелендіру, талдау және қорыту;
10) нысаналы индикатор - мақсатқа қол жеткізуді өлшеуге мүмкіндік беретін оның сандық мәні;
11) стратегиялық құжаттар - жаһандық пайымды, елдің ұзақ мерзімді кезеңге арналған экономикалық, әлеуметтік, қоғамдық-саяси дамуының мемлекеттік саясатының бас бағытын қалыптастыратын Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы, Қазақстан Республикасының тиісті онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспары және Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы;
12) түзету - орындалу барысына жүргізілген, мониторинг, бағалау және бақылау нәтижесінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
13) іске асыру - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының берілген нысаналы индикаторларына, стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуді жүзеге асыру процесі.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы, мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары төмен тұрған деңгейдегі құжатты әзірлеу қажеттігі мен заңдылығы жоғары тұрған деңгейдегі құжаттардан туындайтын, ал жоғары тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру мониторингі, бақылау және бағалау төмен тұрған деңгейдегі құжаттар негізінде жүзеге асырылатын тұтас жүйені білдіреді.
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеуге және мониторинг жүргізуге әдіснамалық басшылық жасауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуына бағалау жүргізу жөніндегі әдіснамалық басшылық жасауды мұндай бағалау жүргізуге уәкілетті тиісті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің
аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу тәртібі 2.1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының,
Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасының,
мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту
бағдарламаларының мемлекеттік органдардың стратегиялық
жоспарларының негізгі кезеңдері және әзірлеу
мерзімі

6. Не позднее 1 сентября девятого года реализации текущего Стратегического плана развития проект Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период в установленном порядке представляется на рассмотрение Правительству Республики Казахстан и Администрации Президента Республики Казахстан и не позднее 1 июля десятого года реализации текущего Стратегического плана развития представляется на утверждение Президенту Республики Казахстан.
7. Разработка проектов государственных программ, программ развития территорий должна осуществляться не позднее рассмотрения проекта Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период в Правительстве и Администрации Президента Республики Казахстан.
8. На основании проекта Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период до 1 ноября девятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан формируется Перечень государственных программ.
9. Проект Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период до 1 сентября десятого года реализации текущего Стратегического плана развития вносится на рассмотрение Правительства и Администрации Президента Республики Казахстан и не позднее 1 ноября десятого года реализации текущего Стратегического плана развития представляется на утверждение Президенту Республики Казахстан.
10. Проекты государственных программ:
согласованные с заинтересованными центральными государственными и местными исполнительными органами не позднее 1 апреля десятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан соответствующими государственными органами представляются на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию;
не позднее 1 ноября десятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан в установленном порядке представляются на утверждение Президенту Республики Казахстан.
11. Проекты программ развития области, города республиканского значения, столицы:
не позднее 1 июля десятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан представляются на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию и отраслевые центральные государственные органы;
не позднее 1 ноября десятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан в установленном порядке представляются на утверждение в местный представительный орган области, города республиканского значения, столицы.

6. Ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың тоғызыншы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспарының жобасы белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне қарауға беріледі және ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге беріледі.
7. Мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының жобаларын әзірлеу Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспарының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Президенті Әкімшілігінде қараудан кешіктірмей жүзеге асырылады.
8. Қазақстан Республикасының ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың тоғызыншы жылының 1 қарашасына дейін Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспарының жобасы негізінде Мемлекеттік бағдарламалар тізбесі қалыптастырылады.
9. Ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 қыркүйегіне дейін алдағы онжылдық кезеңге арналған Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасының жобасы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Президентінің Әкімшілігіне қарауға енгізіледі және ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге беріледі.
10. Мыналарды:
мүдделі орталық мемлекеттік органдармен және жергілікті атқарушы органдармен келісілген мемлекеттік бағдарламалардың жобаларын тиісті мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының ағымдағы стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға келісуге береді;
мемлекеттік бағдарламалардың жобаларын Қазақстан Республикасының ағымдағы стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге береді.
11. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму бағдарламаларының жобалары:
Қазақстан Республикасының ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және салалық орталық мемлекеттік органдарға келісуге беріледі;
Қазақстан Республикасының ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей белгіленген тәртіппен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органына бекітуге беріледі.

12. Проекты программ развития района (города областного значения):
не позднее 1 сентября десятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан представляются на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию области, отраслевые исполнительные органы области;
не позднее 1 декабря десятого года реализации текущего Стратегического плана развития Республики Казахстан в установленном порядке представляются на утверждение в местный представительный орган района (города областного значения).
13. На этапе разработки уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает представленные для согласования проекты государственных программ, программ развития областей, города республиканского значения, столицы, стратегических планов государственных органов по следующим направлениям:
обоснованность разработки программного документа;
соблюдение методологических требований к разработке документа;
обоснованность и правильность выбранных целей, целевых индикаторов, задач показателей результатов (промежуточных и конечных) на основе причинно-следственной связи, их ясности, четкости и реалистичности;
соответствие целей документа стратегическим целям и приоритетам развития страны, документам вышестоящего уровня, проводимой социально-экономической политике;
соответствие цели, целевых индикаторов, промежуточных и конечных результатов документа планируемым срокам ее реализации;
обеспеченность финансово-экономическими, материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа, правильность планирования ресурсов, необходимых для реализации бюджетных программ;
выявление возможных внешних и внутренних рисков и обстоятельств, которые могут помешать достижению целей, а также мер, которые должны быть предприняты по их преодолению либо по корректировке документа.
2.2. Стратегический план развития Республики Казахстан
2.2.1. Основные требования к Стратегическому плану развития
Республики Казахстан
14. Стратегический план развития Республики Казахстан должен
соответствовать следующим требованиям:
охватывать ключевые стратегические приоритеты развития страны на предстоящий десятилетний период, вытекающие из долгосрочных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2030 года;
обеспечивать логическую взаимосвязь между приоритетными направлениями развития страны на предстоящий десятилетний период;
основываться на анализе сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в развитии страны, а также на долгосрочном прогнозе социально-экономического развития;
излагаться кратко и четко.

12. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму бағдарламаларының жобалары:
Қазақстан Республикасының ағымдағы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірлмей облыстың, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына, облыстың салалық атқарушы органдарына келісуге беріледі;
Қазақстан Республикасының ағымдағы стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылының 1 желтоқсанынан кешіктірмей белгіленген тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органына бекітуге беріледі.
13. Әзірлеу кезеңінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган келісуге берілген мемлекеттік бағдарламалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму бағдарламаларының, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының мынадай бағыттар бойынша қарайды:
бағдарламалық құжатты әзірлеу негіздігі;
құжатты әзірлеуге қойылатын әдіснамалық талаптардың сақталуы;
себеп-салдарлық байланыс негізінде таңдап алынған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің (аралық және түпкі) негізділігі мен дұрыстығы, олардың айқындығы, нақтылығы және шынайылығы;
құжат мақсатының стратегиялық мақсаттар мен елдің даму басымдықтарына, жоғары деңгейде тұрған құжаттарға, жүргізіліп отырған әлеуметтік-экономикалық саясатқа сәйкестігі;
құжат мақсатының, нысаналы индикаторларының, аралық және түпкі нәтижелерінің оны іске асырудың жоспарланған мерзіміне сәйкестігі;
құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру үшін қажетті ресурстарды жоспарлаудың дұрыстығы;
мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін ықтимал сыртқы және ішкі тәуекелдер мен жағдаяттарды, сондай-ақ оларды еңсеру не құжатты түзету жөніндегі қабылдануы тиіс шараларды анықтау.
2.2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары 2.2.1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына
қойылатын негізгі талаптар
14. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясының ұзақ мерзімді басымдықтарынан туындайтын елдің алдағы онжылдық кезеңге арналған түйінді стратегиялық басымдықтарын қамтуы:
елдің алдағы онжылдық кезеңге арналған басымдықты даму бағыттары арасындағы қисындық өзара байланысты қамтамасыз етуі;
елдің дамуының күшті және әлсіз жақтарына, мүмкіндіктер мен қауіп-қатерлерге, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық дамудың ұзақ мерзімді болжамының талдауына негізделуі:
қысқа әрі нақты баяндалуы.

2.2.2. Структура Стратегического плана развития
Республики Казахстан
15. Стратегический план развития Республики Казахстан состоит из следующих разделов:
введение;
анализ текущей ситуации;
анализ глобальных тенденций;
видение Республики Казахстан к концу предстоящего десятилетнего периода;
приоритеты развития страны на предстоящий десятилетний период;
заключение.
16. В разделе «Введение» указываются обоснование и необходимость разработки Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
17. В разделе «Анализ текущей ситуации» отражается:
анализ текущего состояния и оценка достигнутого уровня социально-экономического и общественно-политического развития Республики Казахстан к концу текущего десятилетнего периода в рамках анализа ключевых показателей развития страны;
оценка внутренних факторов (возможностей и угроз), оказывающих влияние на развитие Республики Казахстан в предстоящем десятилетнем периоде.
18. В разделе «Анализ глобальных тенденций» приводится анализ мировых тенденций, позиций Республики Казахстан в мировой и региональной экономике, а также оценка внешних факторов, оказывающих влияние на развитие страны с определением внешних вызовов и угроз.
19. В разделе «Видение Республики Казахстан» определяется образ страны к концу предстоящего десятилетнего периода, а также приводятся ключевые общенациональные показатели развития страны.
20. В разделе «Приоритеты развития страны на предстоящий десятилетний период» определяются ключевые стратегические направления социально-экономического и общественно-политического развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
С учетом анализа текущей ситуации, ключевых показателей развития страны и оценки внутренних и внешних факторов отражаются четкие обоснования необходимости концентрации усилий государства на выбранных ключевых стратегических направлениях как обязательных (неотъемлемых) условий достижения видения страны к концу предстоящего десятилетнего периода.
Приоритеты развития страны (ключевые стратегические направления) на предстоящий десятилетний период структурно разделяются на основные отрасли (сферы) государственного управления, нуждающиеся в долгосрочном реформировании для реализации конкретного приоритета развития страны.
Каждой отрасли (сфере) государственного управления посвящается отдельный подраздел, который должен содержать стратегические цели развития соответствующей отрасли (сферы) государственного управления на предстоящий десятилетний период.
21. Стратегическая цель является результатом (видением) развития отрасли (сферы) государственного управления, который должен быть достигнут к концу предстоящего десятилетнего периода.
Выработка стратегических целей развития соответствующей отрасли (сферы) государственного управления на предстоящий десятилетний период осуществляется на основе:
обзора текущей ситуации в соответствующей отрасли (сфере) государственного управления;
анализа внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие отрасли (сферы) государственного управления в предстоящем десятилетнем периоде.

2.2.2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму
жоспарының құрылымы
15. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары мынадай бөлімдерден тұрады:
кіріспе;
ағымдағы жағдайды талдау;
жаһандық үрдістерді талдау;
Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңнің соңына пайымы;
елдің дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған басымдықтары; қорытынды.
16. "Кіріспе" бөлімінде Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспарын әзірлеудің негіздемесі мен қажеттігі көрсетіледі.
17. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде:
елдің дамуының түйінді көрсеткіштерін талдау шеңберінде алдағы онжылдық кезеңнің соңына Қазақстан Республикасының ағымдағы жай-күйін талдау мен әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының қол жеткен деңгейін бағалау;
Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңдегі дамуына әсер ететін ішкі факторларды (мүмкіндіктер мен қауіп-қатерлерді) бағалау көрсетіледі.
18. "Жаһандық үрдістерді талдау" бөлімінде әлемдік үрдістерді талдау, Қазақстан Республикасының әлемдік және өңірлік экономикадағы ұстанымдары, сондай-ақ сыртқы қолайсыздықтар мен қауіп-қатерлерді айқындай отырып елдің дамуына әсер ететін сыртқы факторларды бағалау келтіріледі.
19. "Қазақстан Республикасының пайымы" бөлімінде елдің алдағы онжылдық кезеңнің соңындағы бейнесі айқындалады, сондай-ақ елдің түйінді, жалпыұлттық даму көрсеткіштері келтіріледі.
20. "Ел дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған басымдықтары" бөлімінде Қазақстанның алдағы онжылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси дамуының түйінді стратегиялық бағыттары айқындалады.
Ағымдағы жағдайды талдауды, елдің түйінді даму көрсеткіштері мен ішкі және сыртқы факторларды бағалауды ескере отырып мемлекеттің күш-жігерін елдің алдағы онжылдық кезеңнің соңына пайымға қол жеткізудің міндетті (ажырамас) шарттары ретінде таңдап алынған түйінді стратегиялық бағыттарға шоғырландыру қажеттігінің нақты негіздемелері көрсетіледі.
Елдің дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған даму басымдықтары (түйінді стратегиялық бағыттары) елдің дамуының нақты бағыттарын іске асыру үшін ұзақ мерзімді реформалауды қажет ететін мемлекеттік басқарудың негізгі салаларына (аяларына) бөлінеді.
Мемлекеттік басқарудың әрбір саласына (аясына) жеке кіші бөлім арналады, онда мемлекеттік басқарудың алдағы онжылдық кезеңге арналған тиісті саласының (аясының) стратегиялық даму мақсаттары болуы қажет.
21. Стратегиялық мақсат алдағы онжылдық кезеңнің соңына қол жеткізілуі тиіс мемлекеттік басқару саласын (аясын) дамыту нәтижесі (пайымы) болып табылады.
Мемлекеттік басқарудың алдағы онжылдық кезеңге арналған тиісті саласының (аясының) стратегиялық даму мақсаттарын әзірлеу:
мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (аясындағы) ағымдағы жағдай бейнесі;
алдағы онжылдық кезеңде мемлекеттік басқару саласының (аясының) дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды талдау негізінде жүзеге асырылады.

22. Для формирования стратегических целей в рамках анализа внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие отрасли (сферы) государственное управления в предстоящем десятилетнем периоде, учитываются:
внутренние факторы, которые могут способствовать развитию отрасли (сферы) в предстоящем десятилетнем периоде - сильные стороны;
внутренние факторы, сдерживающие развитие отрасли (сферы) и (или) негативно влияющие на ее развитие в предстоящем десятилетнем периоде - слабые стороны;
внешние факторы и благоприятные тенденции внешнего, глобального или регионального характера, оказывающие положительное влияние на развитие отрасли (сферы) - возможности;
внешние факторы внешней среды (тенденции), которые могут негативно отразиться на развитии отрасли (сферы) - угрозы.
23. Каждой стратегической цели должен соответствовать целевой индикатор (промежуточный и конечный) с целью определения степени достижения поставленной стратегической цели.
Качественная сторона целевого индикатора должна отражать сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере) государственного управления, которые будут происходить в результате деятельности государства в рамках реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период, а количественная - их измеримую, абсолютную или относительную величину.
24. Целевые индикаторы должны отвечать следующим требованиям:
сопоставимость (возможность сравнения в динамике);
простота и ясность (целевые индикаторы должны быть понятными для пользователей);
экономичность (наличие достаточных информационных и технических ресурсов для оценки достижения целевых индикаторов);
полнота и комплексность (целевые индикаторы должны обеспечивать полную и адекватную характеристику всех аспектов функционирования отрасли (сферы);
гибкость, адаптивность (способность целевых индикаторов отражать все изменения на различных этапах развития отрасли (сферы);
достижимость и измеримость;
наличие промежуточных значений с целью проведения мониторинга и оценки достижения целевых индикаторов.
2.3. Прогнозная схема территориально-пространственного
развития страны
2.3.1. Основные требования к Прогнозной схеме
территориально-пространственного
развития страны
25. Основные положения о Прогнозной схеме территориально-пространственного развития страны определены в Системе государственного планирования Республики Казахстан.
26. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны разрабатывается на основе анализа текущей ситуации, определения места страны и ее регионов в мировой и региональной экономике, анализа и оценки экономического, природного, трудового потенциала, системы расселения страны в разрезе регионов, существующих направлений пространственного развития и расселения населения, складывающихся положительных и негативных тенденций в экономике страны, в каждом из ее регионов и Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.

22. Алдағы онжылдық кезеңде мемлекеттік басқару саласының (аясының) дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды талдау шеңберінде стратегиялық мақсаттарды қалыптастыру үшін:
алдағы онжылдық кезеңде саланың (аяның) дамуына ықпал етуі мүмкін ішкі факторлар - күшті тұтастары;
саланы (аяны) дамытуды тежейтін және (немесе) алдағы онжылдық кезеңде оның дамуына кері әсер ететін ішкі факторлар - әлсіз тұтастары;
саланың (аяның) дамуына оң әсер ететін сыртқы факторлар және сыртқы, жаһандық немесе өңірлік сипаттағы жағымды үрдістер - мүмкіндіктер;
саланың (аяның) дамуына теріс әсер етуі мүмкін сыртқы ортаның сыртқы факторлары (үрдістері) ескеріледі - қауіп-қатерлер.
23. Қойылған стратегиялық мақсатқа қол жеткізу дәрежесін айқындау мақсатында әрбір стратегиялық мақсатқа нысаналы индикатор (аралық және түпкі) сәйкес келуі тиіс.
Мемлекеттің Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған Стратегиялық даму жоспарын іске асыру шеңберіндегі қызметінің нәтижесінде жүргізілетін нысаналы индикатордың сапалық жағы мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (аясындағы) оң өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы - олардың өлшемді, абсолютті немесе салыстырмалы көлемін көрсетуі тиіс.
24. Нысаналы индикаторлар мынадай талаптарға сай келуі тиіс:
салыстырмалылық (серпінде салыстыру мүмкіндігі);
қарапайымдылық және нақтылық (нысаналы индикаторлар пайдаланушыларға түсінікті болуы қажет);
үнемділік (нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бағалау үшін ақпараттық және техникалық ресурстардың жеткілікті болуы);
толықтық және жинақтылық (нысаналы индикаторлар саланың (аяның) барлық жұмыс істеу аспектілерінің толық және барабар сипаттамасын қамтамасыз етуі тиіс);
икемділік, бейімділік (нысаналы индикаторлардың саланың (аяның) әр түрлі даму сатыларындағы барлық өзгерістерді көрсете білу мүмкіндігі);
қолжетімділік және өлшемділік;
мониторинг және нысаналы индикаторларға қол жеткізуге бағалау жүргізу мақсатында аралық мәндердің болуы.
2.3. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы 2.3.1. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасына
қойылатын негізгі талаптар
25. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы туралы негізгі ережелер Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде анықталған.
26. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы ағымдағы ахуалды талдау, елдің және оның өңірлерінің әлемдік және өңірлік экономикадағы орнын айқындау, экономикалық, табиғи, еңбек әлеуетін талдау мен бағалау, өңірлер бөлінісінде елді таратып орналастыру, кеңістіктік даму мен халықты таратып орналастырудың қазіргі бағыттары, ел экономикасындағы, оның әрбір өңіріндегі қалыптасқан оң және теріс үрдістер мен Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспары негізінде әзірленеді.

27. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию при участии центральных и местных государственных органов, юридических лиц с государственным участием, представителей науки, общественных организаций.
28. В Прогнозной схеме территориально-пространственного развития, ориентированной на реализацию Стратегического плана развития Республики Казахстан, излагаются вопросы:
позиционирования страны в региональной и мировой экономике;
перспективной территориальной организации страны и системы расселения с отражением полюсов роста;
оптимального использования экономических ресурсов за счет рационализации территориального развития национальной экономики, использования новых систем организации производительных сил и создания систем расселения для обеспечения устойчивого и конкурентного развития социально-экономических процессов;
инфраструктурного обеспечения территорий;
освоения новых земель, минерально-сырьевых ресурсов, новых видов производств или обустройства уже имеющихся территорий в рамках административно-территориальных единиц;
улучшения экологического состояния территорий;
основных приоритетов инвестирования, направленных на скоординированное развитие производственной, энергетической, инженерной, транспортно-коммуникационной и социальной инфраструктуры республиканского, межрегионального и регионального значений;
институционального обеспечения территориального развития, совершенствования системы планирования территориального развития, административно-территориального устройства государства.
29. Прогнозная схема территориально-пространственного развития содержит индикаторы, которые характеризуют ожидаемые результаты ее реализации (промежуточные и конечные), на основе которых формируется оценка эффективности реализации схемы.
2.3.2. Структура Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
30. Структура Прогнозной схемы территориально-пространственного развития содержит следующие разделы:
анализ текущей ситуации;
видение территориально-пространственного развития страны;
прогноз территориально-пространственного развития страны.
31. В разделе «Анализ текущей ситуации» излагаются позитивные и негативные стороны существующего положения, а также складывающихся тенденций по вопросам экономического, природного, трудового потенциала, размещения производительных сил, транспортно-коммуникационной, социальной и другой инфраструктуры, существующих направлений пространственного развития и расселения населения в целом по стране и в каждом из ее регионов, а также в межрегиональных взаимосвязях.
Анализ приводится в текстовом формате со следующими текущими схемами:

27. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын орталық және жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың, ғылым өкілдерінің, қоғамдық ұйымдардың қатысуымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді.
28. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыруға бағдарланған Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасында мынадай мәселелер баяндалады:
елдің өңірлік және әлемдік экономикаға ұстанымдануы;
елді перспективалы аумақтық ұйымдастыру және өсу полюстерін көрсете отырып таратып орналастыру жүйесі;
ұлттық экономиканың аумақтық дамуын ұтымды ету есебінен экономикалық ресурстарды оңтайлы пайдалану, өндіргіш күштерді ұйымдастырудың жаңа жүйелерін пайдалану және әлеуметтік-экономикалық процестердің орнықты және бәсекелі дамуын қамтамасыз ету үшін таратып орналастыру жүйесін құру;
аумақтарды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету;
жаңа жерлерді, минералдық шикізат ресурстарын, өндірістердің жаңа түрлерін игеру немесе әкімшілік-аумақтық бірліктер шеңберінде қазірдің өзінде бар аумақтарды жайластыру;
аумақтардың экологиялық ахуалын жақсарту;
республикалық, өңіраралық және өңірлік маңызы бар өндірістік, энергетикалық, инженерлік, көлік-коммуникациялық және әлеуметтік инфрақұрылымды үйлесімді дамытуға бағытталған инвестициялардың негізгі басымдықтары;
аумақтық дамуды институционалдық қамтамасыз ету, аумақтық дамуды, мемлекеттің әкімшілік-аумақтық құрылысын жоспарлау жүйесін жетілдіру.
29. Аумақтық-кеңістіктік дамудың болжамды схемасы оны іске асырудың (аралық және түпкі) күтілетін нәтижелерін сипаттайтын индикаторларды қамтиды, оның негізінде схеманы іске асырудың тиімділігін бағалау қалыптасады.
2.3.2. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының
болжамды схемасының құрылымы
30. Аумақтық-кеңістіктік дамудың болжамды схемасы мынадай бөлімдерді қамтиды:
ағымдағы ахуалды талдау;
елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының пайымы;
елдің аумақтық-кеңістіктік даму болжамы.
31. "Ағымдағы ахуалды талдау" бөлімінде қазіргі жағдайдың, сондай-ақ экономикалық, табиғи, еңбек әлеуеті, өндірістік күштерді орналастыру, көлік-коммуникациялық, әлеуметтік және басқа да инфрақұрылым, қазіргі кеңістіктік даму бағыттары мен тұтастай алғанда елдегі және оның әрбір өңіріндегі халықты таратып орналастыру, сондай-ақ өңіраралық өзара байланыстар мәселелері бойынша қалыптасқан үрдістердің оң және теріс жақтары баяндалады.
Талдау мәтіндік форматта мынадай схемалармен келтіріледі:

1) схемы характеристик территорий, в которых отражаются:
сложившийся состав территорий, выделенных далее как функциональные зоны, их границы, уровни развития, режимы (регламенты) использования территории;
текущие качественные и количественные характеристики недровых ресурсов страны, их размещение;
наличие основных средств с показателями износа;
фактическое наличие сформированных промышленных комплексов по числу промышленных предприятий и объему промышленной продукции с указанием взаимосвязи между производителями от сырья до сбыта готовой продукции;
текущая ситуация инвестиционной деятельности в основной капитал и по вводу в действие основных фондов;
2) отраслевые схемы, в которых раскрываются текущие количественные и качественные характеристики каждой отрасли, роль, степень влияния отрасли на экономику и пространственную организацию территории страны, на концентрацию численности населения, формирование узлов производительных сил (промышленных узлов) и в целом на процессы урбанизации;
3) схема размещения объектов инфраструктуры, в которой приводится текущее размещение объектов инженерной, в том числе транспортно-коммуникационной, энергетической инфраструктуры, инфраструктуры водообеспечения;
4) схема по охране окружающей среды, в которой отображаются действия негативных антропогенных и техногенных факторов на территории страны, в отдельных ее регионах, их влияние на развитие регионов и предпринятые меры, направленные на ликвидацию негативных последствий антропогенных и техногенных факторов на территории страны;
5) схемы сложившейся системы расселения населения страны, в которых приводятся особенности расселения населения страны:
общая численность городского и сельского населения, увязанная с численностью всего населения в стране, классифицированная по возрастным группам, по половому признаку;
показатели валовой добавленной стоимости на душу населения по регионам страны;
численность трудовых ресурсов и уровень безработицы по регионам страны и по отраслям экономики, численность иностранной рабочей силы, потребность в трудовых ресурсах, количество специалистов, подготавливаемых местными учебными заведениями;
направления миграционных потоков в стране с указанием их причин и сложившиеся механизмы управления миграционными потоками;
система размещения образовательных и других социальных объектов;
система размещения других объектов, которые способствуют повышению мобильности трудовых ресурсов на территории страны - технопарки, инновационные центры, производства, и тому подобное;
уровень жизни населения, определяемый по среднедушевым денежным доходам и величиной прожиточного минимума;
другие сложившиеся особенности расселения населения страны;

1) аумақтардың сипаттамасының схемалары, оларда мыналар көрсетіледі:
аумақтардың одан әрі функционалдық аумақтары ретінде қалыптасқан құрамы, олардың шекаралары, даму деңгейлері, аумақтарды пайдаланудың режимдері (регламенттері);
елдің жер қойнауы ресурстарының ағымдағы сандық және сапалық сипаттамалары, оларды орналастыру;
тозу көрсеткіштері бар негізгі құралдардың болуы;
шикізаттан бастап дайын өнімді өткізгенге дейін өндірушілер арасында өзара байланысты көрсете отырып өнеркәсіптік кәсіпорындар мен өнеркәсіптік өнімнің көлемі бойынша қалыптастырылған өнеркәсіптік кешендердің нақты болуы;
2) негізгі капиталға және негізгі қорларды іске қосу бойынша инвестициялық қызметтің ағымдағы жағдайы;
әрбір саланың ағымдағы сандық және сапалық сипаттамалары, рөлі, саланың экономикаға және ел аумағын кеңістіктік ұйымдастыруға, халық санын шоғырландыруға, өндіргіш күштердің тораптарын (өнеркәсіптік тораптарды) қалыптастыруға және тұтастай урбанизация процесіне әсер ету дәрежесі ашылып көрсетілетін салалық схемалар;
3) инженерлік, оның ішінде көлік-коммуникациялық, энергетикалық инфрақұрылым, сумен қамтамасыз ету инфрақұрылымы объектілерін ағамдағы орналастыру жүргізілетін инфрақұрылым объектілерін орналастыру схемасы;
4) ел аумағындағы, оның жекелеген өңірлеріндегі антропогендік және техногендік факторлардың әрекетін, олардың өңірлердің дамуына әсерін және ел аумағындағы антропогендік және техногендік факторлардың теріс салдарын жоюға бағытталған қабылданған шараларды көрсететін қоршаған ортаны қорғау жөніндегі схема.
5) ел халқын таратып орналастырудың ерекшеліктері келтірілетін ел халқын таратып орналастырудың қалыптасқан жүйесінің схемасы:
елдегі барлық халықтың санымен байланыстырылған, жас топтары, жыныстық белгісі бойынша жіктелген қала мен ауыл халқының жалпы саны;
елдің өңірлері бойынша халықтың жан басына шаққандағы жалпы қосылған құнының көрсеткіштері;
еңбек ресурстарының саны мен елдің өңірлер бойынша және экономика салалары бойынша жұмыссыздық деңгейі, шетелдік жұмыс күшінің саны, еңбек ресурсына қажеттілігі, жергілікті оқу орындары дайындайтын мамандардың саны;
көші-қон ағынының, себептерін және оны басқарудың қалыптасқан тетіктерін көрсете отырып көші-қон ағынын бағыттау;
білім беру және басқа да әлеуметтік объектілерді орналастыру жүйесі;
ел аумағында еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыруға ықпал ететін басқа объектілерді - технопарктерді, инновациялық орталықтарды, зауыттарды және тағы басқаларды орналастыру жүйесі;
халықтың жан басына шаққандағы ақшалай кірістермен және ең төменгі күнкөріс шамасымен айқындалатын өмір сүру деңгейі;
ел халқын таратып орналастырудың басқа да қалыптасқан ерекшеліктері;

6) схема «опорного каркаса» территории страны на основе проведенного анализа экономики макрорегионов, в которой выделяются имеющиеся крупные городские агломерации - инновационные и управленческие центры, концентрирующие в себе экономическую активность в стране и выступающие источником социально-экономических преобразований;
7) схема сложившейся экономической организации территорий, в которой приводится использование ресурсов территорий, специализация территорий в республиканском, региональном и международном разделении труда и инфраструктурное обеспечение территориального развития;
8) схема территорий межгосударственного значения, в которой отражаются:
сложившаяся экономическая и внешнеэкономическая деятельность в зонах, которые в прогнозе выделены как способные трансформироваться в регионы межгосударственного значения;
имеющиеся торгово-экономические, миграционные, производственные, научные и культурные связи;
9) иные схемы, необходимые для более полного анализа.
Схемы формируются на основе географической карты страны с указанием определенных характеристик регионов с обязательным приведением показателей за прошедший среднесрочный период и должны наглядно иллюстрировать проведенный анализ текущей ситуации.
На основе проведенного анализа с учетом схем формируются выводы по:
обеспеченности природными ресурсами, инфраструктурой, трудовыми ресурсами;
имеющемуся потенциалу развития собственного производства тех видов продукции, по которым потребление превышает внутреннее производство;
развитию перспективных производств товаров и услуг, видов деятельности.
32. В разделе «Видение территориально-пространственного развития страны» излагается общая идеология, концепция, основные подходы территориально-пространственного развития страны.
Данный раздел составляется в соответствие с обозначенными Приоритетами развития страны на предстоящий десятилетний период в текстовом формате.
33. Раздел «Прогноз территориально-пространственного развития страны» содержит информацию в текстовом формате с соответствующим схемами по следующим направлениям:
цели, задачи территориально-пространственного развития;
макроэкономический прогноз развития Республики Казахстан на долгосрочную перспективу;
основные внешние и внутренние факторы риска негативного влияния на территориально-пространственное развитие страны.
В данном разделе приводятся следующие прогнозные схемы территориально-пространственного развития страны:
1) схема функционального зонирования, в которой определяется перспективный состав функциональных зон, их границы, уровни развития, режимы (регламенты) использования территории;

6) макроөңірлердің экономикаларына жүргізілген талдау негізінде ел аумағының "тірек қаңқасы" схемасы, онда қазіргі қолда бар қалалық ірі агломерациялар - елдегі экономикалық белсенділікті өзіне шоғырландыратын және әлеуметтік-экономикалық қайта құрылулардың көзі болып табылатын инновациялық және басқару орталықтары бөлініп көрсетіледі.
7) аумақтардың ресурстарын пайдалану, республикалық, өңірлік және халықаралық еңбек бөлінісінде аумақтардың мамандануы және аумақтық дамуды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету келтірілетін аумақтарды экономикалық ұйымдастырудың қалыптасқан схемасы;
8) мемлекетаралық маңызы бар аумақтардың схемасы:
болжамда мемлекетаралық маңызы бар өңірлерге қалыптасуына қабілетті ретінде бөліп көрсетілген аймақтардағы қалыптасқан экономикалық және сыртқы экономикалық қызмет;
қазіргі қолда бар сауда-экономикалық, көші-қон, өндірістік, ғылыми және мәдени байланыстар көрсетіледі.
9) барынша толық талдау үшін қажетті өзге де схемалар.
Схемалар еткен орта мерзімді кезеңдегі көрсеткіштерді міндетті түрде келтіріп, өңірлердің белгілі бір сипаттамалары көрсетілген елдің географиялық картасы негізінде қалыптастырылады және ағымдағы жағдайға жүргізілген талдауды көрнекі түрде бейнелеуі тиіс.
Схемаларды ескере отырып келтірілген талдау негізінде мыналар бойынша қорытынды қалыптасады:
табиғи ресурстармен, инфрақұрылыммен, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі;
тұтынылуы ішкі өндірістен асатын өзіндік өнім өндіруді дамытудың қолда бар әлеуеті;
тауарлар мен қызметтер көрсетуді, қызмет түрлерін өндірудің перспективалы бағыттарын дамыту.
32. "Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының пайымы" бөлімінде жалпы идеологиясы, тұжырымдамасы, елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының негізгі ұстанымдары баяндалады.
Бұл бөлім белгіленген алдағы онжылдық кезеңге арналған Ел дамуының басымдықтарына сәйкес мәтіндік форматта жасалады.
33. "Елдің аумақтық-кеңістіктік даму болжамы" бөлімі мынадай бағыттар бойынша тиісті схемалары бар мәтіндік форматтағы ақпаратты қамтуы тиіс:
аумақтық-кеңістіктік дамудың мақсаттары, міндеттері;
Қазақстан Республикасы дамуының ұзақ мерзімді перспективаға арналған макроэкономикалық болжамы;
елдің аумақтық-кеңістіктік дамуына теріс әсер ету тәуекелдерінің негізгі сыртқы және ішкі факторлары.
Бұл бөлімде елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының мынадай болжамды схемалары келтіріледі:
1) функционалдық аймақтардың перспективалы құрамы, олардың шекарасы, даму деңгейі, аумақтарды пайдалану режимдері (регламенттері) айқындалатын функционалдық аймаққа бөлу схемасы;

2) отраслевые схемы развития, в которых отражаются перспективные количественные и качественные характеристики каждой отрасли, роль, степень влияния отрасли на экономику и пространственную организацию территории страны, на концентрацию численности населения, формирование узлов производительных сил (промышленных узлов) и в целом на процессы урбанизации;
3) схема развития объектов инфраструктуры, в которой отражается перспективное размещение объектов инженерной, в том числе транспортной, энергетической инфраструктуры, инфраструктуры водообеспечения (направления транспортных коридоров и транспортно-логистические центры, размещение источников водоснабжения и водоотведения и так далее), взаимоувязанное с размещением производительных сил и расселением населения.
Данная схема составляется с учетом ограничений на использование территорий;
4) схема по охране окружающей среды, которая отражает прогнозирование снижения действия негативных антропогенных и техногенных факторов на территории страны, в отдельных ее регионах, содержит экологические ограничения на развитие и размещение объектов хозяйственной и иной деятельности с учетом перспектив развития районов и возможных антропогенных нагрузках - для вновь осваиваемых территорий и разработке системы мероприятий, направленных на ликвидацию негативных последствий существующей хозяйственной и иной деятельности, - для освоенных территорий;
5) схема расселения населения, в которой отражаются:
направления и механизмы управления миграционными потоками;
основные направления развития системы расселения регионов;
система размещения социальных объектов, улучшения жилищных условий, направленных на повышение притока молодежи в перспективные территории;
другие механизмы, направленные на повышение мобильности трудовых ресурсов на территории страны - технопарки, инновационные центры, заводы, и тому подобное;
перспективные особенности расселения населения страны.
Разработка схемы расселения населения основывается на принципах стимулирования развития приоритетных территорий, равной доступности гарантированных государством услуг для населения всех регионов, обеспечения эффективного межрегионального и межотраслевого взаимодействия; экономического стимулирования для переселения населения в перспективные регионы.
6) схема поляризованного развития, в которой отражается перспективное распределение по территории страны производств различных отраслей экономики, выделены полюса роста - «зон опережающего роста», концентрирующих в себе экономическую активность в стране и выступающих в роли «локомотивов» для всех остальных территорий страны;

2) әрбір саланың перспективалы, сандық және сапалық сипаттамалары, рөлі, саланың экономикаға және ел аумағын кеңістіктік ұйымдастыруға, халық санын шоғырландыруға, өндіргіш күштердің тораптарын (өнеркәсіптік тораптарды) қалыптастыруға және тұтастай урбанизация процесіне әсер ету дәрежесі көрсетілетін салалық даму схемалары;
3) өндіргіш күштерді орналастыруға және халықты таратып орналастыруға өзара байланысты инженерлік, оның ішінде көлік, энергетикалық инфрақұрылым объектілерін, сумен қамтамасыз ету инфрақұрылымын (көлік дәліздерінің және көлік-логистикалық орталықтардың бағыты, сумен жабдықтау және су бұру көздерін орналастыру және тағы басқалары) перспективалы орналастыру көрсетілетін инфрақұрылым объектілерін дамыту схемасы.
Бұл схема аумақтарды пайдалануды шектеулер ескеріле отырып жасалады.
4) елдің аумағында, оның жекелеген өңірлерінде антропогендік және техногендік факторлардың теріс әсерін азайтуды болжамды көрсететін, аудандарды дамыту перспективалары мен жаңадан игерілетін аумақтар үшін ықтимал антропогендік жүктемелерді ескеріп шаруашылық және өзге қызмет объектілерін дамытуға және орналастыру мен игерілген аумақтар үшін қазіргі шаруашылық және өзге де қызметтің теріс салдарын жоюға бағытталған іс-шаралар жүйесін әзірлеуге экологиялық шектеуді қамтитын қоршаған ортаны қорғау жөніндегі схема;
5) халықты таратып орналастыру схемасы, онда мыналар көрсетіледі:
көші-қон ағындарының бағыттары және оны басқару тетіктері;
өңірлерді таратып орналыстыру жүйесін дамытудың негізгі бағыттары;
әлеуметтік объектілерді орналастыру жүйесі, жастардың перспективалы аумақтарға келуін арттыруға бағытталған тұрғын үй жағдайын жақсарту;
ел аумағында еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыруға бағытталған басқа тетіктер - технопарктер, инновациялық орталықтар, зауыттар және т.б.
ел халқын таратып орналастырудың перспективалы ерекшеліктері;
Халықты таратып орналастыру схемасын әзірлеу кезінде басым аумақтарды дамытуды ынталандыру, барлық өңірлер халқы үшін мемлекет кепілдік берген қызмет көрсетудің тең қолжетімділігі, өңіраралық және салааралық тиімді өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету; халықтың перспективалы аумақтарға қоныс аударуы үшін экономикалық ынталандыру принциптеріне негізделеді.
6) экономиканың түрлі салаларының өндірістерін ел аумағы бойынша перспективалы бөлу көрсетілетін, өсу полюстері - өзіне елдегі экономикалық белсенділікті шоғырландыратын және елдің басқа қалған аумақтары үшін "локомотивтер" рөлін атқаратын "басып оза өсу аймақтары" бөлініп көрсетілетін полярлық даму схемасы;

7) схема экономической организации территорий, в которой отражается рациональное использование ресурсного потенциала территорий, конкурентоспособная экономическая специализация территорий в республиканском, региональном и международном разделении труда и инфраструктурное обеспечение территориального развития;
8) межгосударственная схема развития приграничных территорий, в которой отражаются:
зоны с активной экономической и внешнеэкономической деятельностью, способные трансформироваться в регионы межгосударственного значения и выходить на рынки третьих стран;
направления усиления торгово-экономических, миграционных, производственных, научных и культурных связей.
2.4. Государственные программы
2.4.1. Перечень государственных программ
34. В реализацию Стратегического плана развития Республики Казахстан на основе выделенных в нем стратегических целей формируется Перечень государственных программ, подлежащих разработке и утверждению.
35. Перечень государственных программ формируется уполномоченным органом по государственному планированию на основании предложений заинтересованных государственных органов.
36. Не допускается разработка и утверждение государственных программ, не предусмотренных в Перечне государственных программ, утвержденном Президентом Республики Казахстан.
37. В Перечень государственных программ в период реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан могут вноситься изменения, дополнения по результатам промежуточной оценки реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан.
2.4.2. Основные требования к государственным программам
38. Основные положения о государственных программах определены в Системе государственного планирования Республики Казахстан.
39. Государственная программа должна соответствовать следующим требованиям:
ориентированность на реализацию Стратегического плана развития Республики Казахстан;
изложение путей достижения стратегической цели Стратегического плана развития Республики Казахстан;
соблюдение логической взаимосвязи целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов;
проведение предварительного анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в сфере деятельности государства;
направленность на удовлетворение потребностей благополучателей;
сбалансированность документа по целям и ресурсам;
краткое и четкое изложение текста, в тезисном формате.
40. В государственной программе определяются:
конечные цели развития страны в сфере деятельности с указанием целевых индикаторов;
целевая аудитория;
возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
объемы расходов на реализацию программы в абсолютном выражении и разбивке по источникам финансирования и этапам реализации.

7) аумақтардың ресурстық әлеуетін ұтымды пайдалану, республикалық, өңірлік және халықаралық еңбек бөлінісінде аумақтардың бәсекеге қабілетті экономикалық мамандануы және аумақтық дамуды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету көрсетілетін аумақтарды экономикалық ұйымдастыру схемасы;
8) шекара маңы аумақтарын дамытудың мемлекетаралық схемасында мыналар көрсетіледі:
белсенді экономикалық және сыртқы экономикалық қызметі бар, мемлекетаралық маңызы бар өңірлерге қалыптасуға және үшінші елдердің нарығына шығуға қабілетті аймақтар;
сауда-экономикалық, көші-қон, өндірістік, ғылыми және мәдени байланыстарды күшейту бағыттары.
2.4. Мемлекеттік бағдарламалар 2.4.1. Мемлекеттік бағдарламалардың тізбесі
34. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары іске асыруда онда бөлініп көрсетілген стратегиялық мақсаттардың негізінде әзірленуге мен бекітілуге тиіс Мемлекеттік бағдарламалардың тізбесі қалыптасады.
35. Мемлекеттік бағдарламалардың тізбесін мүдделі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді.
36. Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Мемлекеттік бағдарламалардың тізбесінде көзделмеген мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге және бекітуге жол берілмейді.
37. Мемлекеттік бағдарламалардың тізбесіне Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру кезеңінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық даму жоспарын іске асыруды аралық бағалау нәтижелері бойынша өзгерістер, толықтырулар енгізілуі мүмкін.
2.4.2. Мемлекеттік бағдарламаларға қойылатын талаптар.
38. Мемлекеттік бағдарламалардың негізгі ережелері Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған.
39. Мемлекеттік бағдарлама мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын іске асыруға бағдарланған болуы;
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарының стратегиялық мақсаттарын жетістіктердің жолдарын ашуы;
мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің логикалық өзара байланысы сақталуы;
мемлекеттік қызмет саласындағы күшті және әлсіз тұстарға, мүмкіндіктер мен қатерлерге алдын ала талдау жүргізілуі;
игілікті пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталуы;
құжаттың мақсаттар мен ресурстар бойынша теңгерімдігі;
мәтіннің тезисті форматта, қысқа және нақты баяндалуы.
40. Мемлекеттік бағдарламада:
нысаналы индикаторларды көрсете отырып, қызмет саласында елді дамытудың түнкі мақсаттары;
нысаналы аудиториясы;
күшті және әлсіз тұстарды, мүмкіндіктер мен қатерлерді талдауды ескере отырып, қойылған мақсатқа қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдері;
бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар, қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөле отырып абсолютті түрдегі мәнде көлемі анықталды.

41. Не допускается разработка государственной программы, направленной на решение внутриведомственных вопросов государственных органов, дублирующих цели и задачи действующих государственных программ, а также мероприятия по реализации этих программ.
2.4.3. Структура государственной программы
42. Структура государственной программы содержит следующие разделы:
паспорт (основные параметры);
введение;
анализ текущей ситуации;
цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы;
этапы реализации программы;
необходимые ресурсы.
43. В разделе «Паспорт» излагаются основные параметры программного документа, включающие в себя:
наименование;
основание для разработки;
указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию программного документа;
цели;
задачи;
сроки реализации (этапы);
целевые индикаторы;
источники и объемы финансирования.
44. В разделе «Введение» излагаются обоснование необходимости предлагаемой государственной программы.
45. В разделе «Анализ текущей ситуации» излагаются:
оценка текущей ситуации состояния сферы деятельности, а также ее влияние на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны;
анализ действующей политики государственного регулирования развития сферы деятельности, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития сферы деятельности;
основные проблемы, тенденции и предпосылки.
46. В разделе «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» определяются:
цель программы, которая представляет собой видение состояния сферы деятельности к концу планового периода, качественный ориентир развития ее в данном направлении и направлена на достижение стратегической цели Стратегического плана развития Республики Казахстан;
целевые индикаторы, которые представляют собой показатели, позволяющие определить степень достижения цели программы, качественная сторона которых отражает сущность изменений, которые будут происходить в результате реализации программного документа, а количественная - его измеримую, абсолютную или относительную величину;
задачи программы, как основные условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода;
показатели результатов по каждой задаче, как количественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в котором предполагается достигнуть его планируемое значение.

41. Мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге бағытталған, сондай-ақ қолданыстағы мемлекеттік бағдарламаларды, осы бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың мақсаттары мен міндеттерін қайталайтын мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге жол берілмейді.
2.4.3. Мемлекеттік бағдарламаның құрылымы
42. Мемлекеттік бағдарламаның құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
паспорт (негізгі өлшемдер);
кіріспе;
ағымдағы жағдайды талдау;
бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері;
бағдарламаларды іске асыру кезеңдері;
қажетті ресурстар.
43. "Паспорт" бөлімінде мыналарды қамтитын бағдарламалық құжаттың негізгі өлшемдері:
атауы, әзірлеуге арналған негіздеме;
бағдарламалық құжатты әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органның нұсқауы;
мақсаттары;
міндеттері;
іске асыру мерзімдері (кезеңдері);
нысаналы индикаторлары;
қаржыландыру көздері мен көлемдері баяндалады.
44. "Кіріспе" бөлімінде ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаның қажеттілігінің негіздемесі баяндалады.
45. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде:
қызмет саласы жағдайының ағымдағы ахуалын, сондай-ақ оның елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау;
қолданыстағы нормативтік-құқықтық базалар сипаттамасын, қызмет саласын дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикалары мен нәтижелерін қоса алғанда, қызмет саласын дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау;
негізгі проблемалар, үрдістер мен алғы шарттар баяндалады.
46. "Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері" бөлімінде:
жоспарлы кезеңнің соңында қызмет саласы жағдайының пайымын, оны осы бағытта дамытудың сапалы бағдарын ұсынатын және Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарының стратегиялық мақсаттарын жетістікке бағытталған бағдарламаның мақсаты;
бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу айқындауға мүмкіндік беретін, сапалы жағы бағдарламалық құжатты іске асыру нәтижесінде болатын өзгерудің мәнін, ал сандық - оның өлшемін, абсолютті немесе салыстырмалы шамасын көрсететін нысаналы индикаторлары;
бағдарламаның тиісті мақсаттарына қол жеткізу үшін орындалуы қажет негізгі шарттар ретінде жағдайды талдау негізінде қалыптасатын және жоспарлы кезеңнің соңында қызмет саласында шешуші өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін бағдарламаның міндеттері;
оның жоспарланған мәніне қол жеткізілетін нақты кезеңін (орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді) көрсете отырып, бағдарлама міндеттерінің шешілу дәрежесін сипаттайтын, әрбір міндет бойынша нәтижелер көрсеткіштері айқындалады.

47. В разделе «Этапы реализации программы» излагаются характеристики периодов достижения программных целей и задач (первоочередные, среднесрочные, стратегические) с указанием ориентировочных сроков их достижения.
48. В разделе «Необходимые ресурсы» излагаются вопросы потребности в ресурсах для реализации государственной программы (финансово-экономические, материально-технические, трудовые).
Источниками финансирования программы могут быть: средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансовых экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, источники.
Предполагаемые объемы финансирования определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и другое.
2.5. Программа развития территории
2.5.1. Основные требования к Программе развития территории
49. Основные положения о Программе развития территории определены в Системе государственного планирования Республики Казахстан.
50. Программа развития территории должна соответствовать следующим требованиям:
определение приоритетных направлений развития территории, во взаимоувязке с направлениями, обозначенными Стратегическим планом развития Республики Казахстан, Прогнозной схемой территориально-пространственного развития страны, государственными программами;
изложение путей достижения целей, решения задач, установленных в Прогнозной схеме территориально-пространственного развития страны, государственных программах, на конкретной территории;
изложение оценки потенциала социально-экономического развития территории;
соблюдение логической взаимосвязи целей, задач, целевых индикаторов и показателей результата;
проведение предварительного анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
направленность на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
соблюдение согласованности мероприятий республиканских органов власти и органов исполнительной власти территории, а также сбалансированности документа по целям и ресурсам;
краткое и четкое изложение текста, в тезисном формате.
51. В Программе развития территории определяются:
конечные цели развития территории к концу пятилетнего периода с указанием целевых индикаторов;
возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
объемы расходов на реализацию программы в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации.

47. "Бағдарламаны іске асыру кезеңдері" бөлімінде оларға қол жеткізудің бағдарланған мерзімдерін көрсете отырып, бағдарламалық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу кезеңдерінің сипаттамалары (бірінші кезектегі, ортамерзімді, стратегиялық) баяндалады.
48. "Қажетті ресурстар" бөлімінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға арналған (қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық еңбек) ресурстарға қажеттілік мәселелері баяндалады.
Бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттің қаражаты, мемлекеттік заемдар, мемлекеттің кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес заемдар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржылық экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың жеке меншік қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер бола алады.
Қаржыландырудың болжанатын көлемдері әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің өлшемдерін, халықаралық шарттар мен басқаларды ескере отырып айқындалады.
2.5. Аумақтардың даму бағдарламасы 2.5.1. Аумақтардың даму бағдарламасына қойылатын
негізгі талаптар
49. Аумақтардың даму бағдарламасының туралы негізгі ережелер Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған.
50. Аумақтардың даму бағдарламасы мынадай:
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарымен, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасымен, мемлекеттік бағдарламалармен белгіленген бағыттармен өзара үйлестіру үшін аумақтарды дамытудың басым бағыттарын айқындау;
нақты аумақта елді аумақтық-кеңістіктік дамыту схемасының, мемлекеттік бағдарламаларының болжамды схемасында белгіленген мақсаттарға қол жеткізу, міндеттерді шешу жолдарын ашу;
аумақтарды дамытудың әлеуметтік-экономикалық әлеуетін бағалауға;
мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің логикалық өзара байланысы сақталу;
күшті және әлсіз тұстарды, мүмкіндіктер мен қатерлерді алдын ала талдау жүргізу;
игілікті пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталуы және өңірдің өз экономикалық әлеуетін дамыту;
республикалық билік органдары мен аумақтың атқарушы билік органдары іс-қимылының келісімділігін, сондай-ақ мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігін сақтау;
тезисті форматтағы мәттінді қысқа әрі нақты баяндау талаптарына сәйкес келуі тиіс.
51. Аумақтардың даму бағдарламасында:
нысаналы индикаторларды көрсете отырып бес жылдық кезеңнің соңында аумақтарды дамытудың түпкілікті мақсаттары;
күшті және әлсіз тұстарды, мүмкіндіктер мен қатерлерді талданды ескере отырып қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдері;
қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөліністе абсоллютті түрде бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар көлемі айқындалады.

52. Не допускается разработка программы, направленной на решение внутриведомственных вопросов государственных органов.
2.5.2. Структура Программы развития территории
53. Структура Программы развития территорий содержит следующий разделы:
паспорт (основные параметры);
анализ текущей ситуации;
видение развития региона;
основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы и показатель результатов;
этапы реализации программы;
необходимые ресурсы;
управление программой.
54. В разделе «Паспорт» излагаются основные параметры программного документа, включающие в себя:
наименование;
основание для разработки;
основные характеристики данного региона;
направления;
цели;
задачи;
этапы реализации;
целевые индикаторы;
источники и объемы финансирования.
55. В разделе «Анализ текущей ситуации» развития сферы деятельности:
оценка позитивных и негативных сторон состояния региона, а также их влияние на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны;
анализ социально-экономического положения территории по следующим направлениям: экономическое развитие, социальная сфера, инфраструктурный комплекс, территориальное (пространственное) развитие, система государственного местного управления и самоуправления;
комплексная характеристика основных проблем, рисков, сдерживающих факторов, конкурентных преимуществ и возможностей устойчивого социально-экономического развития территории в среднесрочной перспективе;
анализ действующей политики государственного регулирования социально-экономического развития территории, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению устойчивого социально-экономического развития.
56. В разделе «Видение развития региона» излагаются общие предполагаемые результаты развития региона к концу реализации программы с указанием ключевых целевых индикаторов.
57. В разделе «Основные направления, цели, задачи, показатели результатов» излагаются:
1) основные направления развития региона в части:
развития экономики региона в целом;
социальной сферы;
инфраструктурного комплекса;
территориального (пространственного) устройства;
системы государственного местного управления и самоуправления;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в стратегических и программных документах, с указанием целевых индикаторов;
3) задачи по достижению каждой указанной цели;
4) количественно измеримые показатели результатов, характеризующие степень достижения задач программы с указанием конкретных периодов когда предполагается достигнуть их прогнозных значений, и на основе которых предполагается осуществлять оценку реализации программы.
Цель программы представляет собой видение состояния определенного направления развития региона к концу планового периода, качественный ориентир его развития, которое достигаются решением нескольких задач.
Целевые индикаторы представляют собой показатели, позволяющие определить степень достижения цели программы, качественная сторона которых отражает сущность изменений, которые будут происходить в результате реализации программного документа, а количественная - его измеримую, абсолютную или относительную величину.
Задачи программы представляют собой основные условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в регионе к концу планового периода.
Показатели результатов представляют собой количественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в котором предполагается достигнуть его планируемое значение.

52. Мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге бағытталған бағдарламаны әзірлеуге жол берілмейді.
2.5.2. Аумақтардың даму бағдарламасының құрылымы
53. Аумақтардың даму бағдарламасының құрылымы мынадай:
паспорт (негізгі өлшемдер);
ағымдағы жағдайды талдау;
өңірді дамытудың пайымы;
негізгі бағыттар, мақсаттар, міндеттер нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері;
бағдарламаларды іске асыру кезеңдері;
қажетті ресурстар;
бағдарламаны басқару бөлімдерінен тұрады.
54. "Паспорт" бөлімінде:
атауын,
әзірлеуге арналған негіздемені;
осы өңірдің негізгі сипаттамасы;
бағыттарын;
мақсаттарын;
міндеттерін;
іске асыру кезеңдерін;
нысаналы индикаторларды;
қаржыландыру көздері мен көлемдерін қамтитын бағдарламалық құжаттың негізгі параметрлері баяндалады.
55. "Ағымдағы жағдайды талдау" қызмет саласын дамыту бөлімінде:
өңірдің жай-күйінің оң және теріс тұстарын, сондай-ақ олардың елдің дамуының әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау;
экономикалық даму, әлеуметтік сала, инфрақұрылымдық кешен, аумақтық (кеңістіктік) даму мемлекеттік жергілікті басқару және өзін өзі басқару жүйесі бағыттары бойынша аумақтың әлеуметтік-экономикалық жай-күйіне талдау;
аумақтарды орта мерзімді перспективада тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың бәсекелес басымдықтары мен мүмкіндіктері факторларынан тұратын негізгі проблемалардың, тәуекелдердің кешенді сипаттамасы;
қолданыстағы нормативтік-құқықтық қор сипаттамасын, тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикалары мен нәтижелерін қоса алғанда аумақтарды әлеуметтік-экономикалық дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатына талдау.
56. "Өңірді дамытудың пайымы" бөлімінде шешуші нысаналы индикаторларды көрсете отырып бағдарламаны іске асырудың соңында өңірді дамытудың жалпы болжамды нәтижелері баяндалады.
57. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері" бөлімінде:
1) өңірді дамытудың негізгі бағыттары бөлігінде:
тұтастай алғанда өңірді;
экономикалық дамыту;
әлеуметтік сала;
инфрақұрылымдық кешен;
аумақтық (кеңістіктік) құрылым;
мемлекеттік жергілікті басқару және өзін-өзі басқару жүйесі.
2) нысаналы индикаторларды көрсете отырып стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда қалыптастырылған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақтарды әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша мақсаттары;
3) көрсетілген әрбір мақсаттарға қол жеткізу бойынша міндеттері;
4) олардың болжамды мәніне қол жеткізілетін және бағдарламаларды іске асыруды бағалауды жүзеге асыру ұйғарылатын негізде кезеңдерді көрсете отырып бағдарлама міндеттерінің қол жеткізілген дәрежесін сипаттайтын нәтижелердің сандық өлшенетін көрсеткіштері баяндалады.
Бағдарламаның мақсаты жоспарлы кезеңнің соңында өңірді дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйі түрінде, бірнеше міндеттерді шешуге қол жеткізетін өңірді дамытудың сапалы бағдарын ұсынады.
Нысаналы индикаторлар бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін, сапалы жағы бағдарламалық құжатты іске асыру нәтижесінде болатын өзгерудің мәнін, ал сандық - оның өлшемін, абсолютті немесе салыстырмалы шамасын көрсетеді.
Бағдарламаның міндеттері ағымдағы жағдайды талдау негізінде қалыптасатын және жоспарлы кезеңнің соңында өңірдегі маңызды өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін бағдарламаның тиісті мақсаттарына қол жеткізу үшін орындалуы қажет негізгі шарттарды ұсынады.
Бағдарламаның әрбір міндетінде нәтижелер көрсеткіштер (аралық және түпкілікті) - бағдарламаның міндеттеріне қол жеткізудің деңгейін сипаттайтын сандық өлшенетін көрсеткіштер сәйкес келуі тиіс.
Нәтижелер көрсеткіштері оның мәніне қол жеткізілетін нақты кезеңін (орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді) көрсете отырып бағдарлама міндеттерінің шешілу дәрежесін сипаттайтын сандық өлшенетін мәнін білдіреді.

58. В разделе «Этапы реализации программы» приводятся характеристики периодов достижения программных целей и задач (первоочередные, среднесрочные, стратегические) с указанием ориентировочных сроков их достижения.
59. В разделе «Необходимые ресурсы» излагаются вопросы потребности в ресурсах для реализации государственной программы (финансово-экономические, материально-технические, трудовые).
Источниками финансирования программы развития территории могут быть: средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансовых экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, источники.
Предполагаемые объемы финансирования определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и другое.
60. Раздел «Управление программой» включает в себя описание системы управления программой по достижению согласованности действий республиканских органов власти и органов исполнительной власти территории сбалансированности документа по целям и ресурсам.
2.6. Стратегические планы государственных органов
2.6.1. Основные требования к Стратегическим планам
государственных органов
61. Основные положения о стратегических планах государственных органов определены в Бюджетном кодексе Республики Казахстан и Системе государственного планирования Республики Казахстан.
62. Стратегический план разрабатывается государственным органом и охватывает всю сферу его деятельности, включая деятельность подведомственных ему организаций.
63. Формат составления Стратегического плана определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
64. Стратегический план государственного органа должен соответствовать следующим требованиям:
ориентированность на реализацию стратегических и программных документов с изложением путей и способов достижения целей, показателей и решения задач стратегических и программных документов;
соблюдение логической взаимосвязи целей, задач, показателей результатов;
направленность на удовлетворение потребностей благополучателей;
соблюдение согласованности мероприятий государственных органов разных уровней;
краткое и четкое изложение текста в тезисном формате.

58. "Бағдарламаларды іске асыру кезеңдері" бөлімінде оларға қол жеткізудің бағдарланған мерзімдерін көрсете отырып бағдарламалық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу кезеңдерінің сипатамалары (бірінші кезектегі, орта мерзімді, стратегиялық) келтіріледі.
59. "Қажетті ресурстар" бөлімінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін ресурстарға қажеттілік мәселелері қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық еңбек баяндалады.
Бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттің қаражаты, мемлекеттік заемдар, мемлекеттің кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес заемдар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржылық экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың өз қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер бола алады.
Қаржыландырудың болжанатын көлемдері әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің өлшемдерін, халықаралық шарттар мен басқаларды ескере отырып айқындалады.
60. "Бағдарламаны басқару" бөлімі республикалық билік органдары мен аумақтың атқарушы билік органдары іс-қимылының келісімділігіне, мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігіне қол жеткізу бойынша бағдарламаны басқару жүйесін сипаттауды қамтиды.
2.6. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары 2.6.1. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына
қойылатын негізгі талаптар
61. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары туралы негізгі ережелер Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінде және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған.
62. Стратегиялық жоспарды мемлекеттік орган әзірлейді және оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметін қоса алғанда, оның қызметінің барлық саласын қамтиды.
63. Стратегиялық жоспарды құру форматын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
64. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары мынадай:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсаттарына, көрсеткіштері мен міндеттерін шешуге қол жеткізу жолдары мен тәсілдерін баяндай отырып, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыруға бағдарланған;
мақсаттар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштерінің қысинды өзара байланысының сақталу;
игілікті пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталу;
әртүрлі деңгейдегі мемлекеттік органдар іс-қимылының келісімділігін сақтау;
тезисті, форматта мәтіннің қысқа әрі нақты баяндалу талаптарына сәйкес келуі тиіс.

2.6.2. Структура Стратегического плана государственного органа
65. Структура Стратегического плана государственного органа состоит из следующих разделов:
миссия и видение;
анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности;
стратегические направления, цели, целевые индикаторы, задачи, мероприятия, показатели результатов;
развитие функциональных возможностей;
межведомственное взаимодействие;
управление рисками;
бюджетные программы.
2.6.3. Миссия и видение
66. Миссия государственного органа - основное предназначение государственного органа как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.
67. Видение государственного органа - перспективное состояние курируемых отраслей или сфер деятельности в результате реализации Стратегического плана.
2.6.4. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
68. В данном разделе излагаются:
основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности государственного органа с приведением статистических данных либо других показателей, характеризующих состояние отрасли или сферы деятельности, в том числе в сравнении с другими странами;
анализ основных проблем, стоящих перед экономикой и обществом, на решение которых направлен Стратегический план;
оценка основных внешних и внутренних факторов, оказывающих влияние на развитие отрасли или сферы деятельности.
69. Анализ текущей ситуации проводится в разрезе основных направлений деятельности государственного органа.
70. На основе анализа текущей ситуации, формируются направления развития соответствующих отраслей или сферы деятельности, в которых государственный орган считает важным достичь улучшений, для того, чтобы способствовать достижению общенациональных целей.
71. Последовательность изложения анализа текущей ситуации должна соответствовать последовательности изложения стратегических направлений.
2.6.5. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
72. Стратегические направления формируются на основе анализа регулируемых отраслей, секторов экономики или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, обозначенных в стратегических и программных документах.
73. Цель государственного органа заключается в достижении определенного конкретного изменения в деятельности самого государственного органа либо в регулируемой им сфере, выраженное в целевых индикаторах.
При определении целей государственному органу необходим придерживаться следующих требований:

2.6.2. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының құрылымы
65. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының құрылымы мынадай:
миссия және пайым;
ағымдағы жағдайды және қызметтің тиісті саласын (аясын) дамыту үрдісін талдау;
стартегиялық бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, іс-шаралар, нәтижелер көрсеткіштері;
функционалдық мүмкіндіктерді дамыту;
ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
тәуекелдерді басқару;
бюджеттік бағдарламалар бөлімдерінен тұрады.
2.6.3. Миссия және пайым
66. Мемлекеттік органның миссиясы - мемлекеттік басқару субъектісі ретінде қызметтің тиісті саласында немесе аясында мемлекеттік саясатты іске асырудағы оның рөлін айқындауда қорытындылаушы мемлекеттік органның негізгі мақсаты.
67. Мемлекеттік органның пайымы - стратегиялық жоспарды іске асыру нәтижесінде қызметтің саласына немесе аясына жетекшілік ететін перспективалық жай-күйі.
2.6.4. Ағымдағы жағдайды және қызметтің тиісті саласын (аясын)
дамыту үрдісін талдау
68. Осы бөлімде:
статистикалық деректерді не қызмет салаларының немесе аясының жай-күйі сипаттайтын басқа да көрсеткіштерді келтіре отырып, оның ішінде басқа елдермен салыстыра мемлекеттік орган қызметінің реттелетін салаларын немесе аясын дамытудың негізгі өлшемдері;
шешуіне стратегиялық жоспар бағытталған экономика мен қоғамның алдында тұрған негізгі проблемаларды талдау;
қызметтің саласын немесе аясын дамытуға әсер ететін негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау баяндалады.
69. Ағымдағы ахуалды талдау мемлекеттік орган қызметінің негізгі бағыттары бөлінісінде жүргізіледі.
70. Ағымдағы ахуалды талдау негізінде мемлекеттік орган жалпы ұлттық мақсаттарға қол жеткізуге ықпал ететіндей болуы үшін жақсаруға қол жеткізуге маңызды деп есептейтін қызметтің тиісті салаларын немесе аясын дамытудың бағыттары қалыптастырылады.
71. Ағымдағы ахуалды талдауды баяндаудың дәйектілігі стратегиялық бағыттарды баяндау дәйектілігімен сәйкес келуі тиіс.
2.6.5. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар мен нәтижелер көрсеткіштері
72. Стратегиялық бағыт өзгеруі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін барынша маңызды болып табылатын экономика секторларының немесе реттелетін салаларын талдау негізінде қалыптастырылады.
73. Мемлекеттік органның мақсаты қол жеткізуге нысаналы индикаторларда айтылған сол мемлекеттік органның қызметіндегі не оның реттелетін саласында белгілі бір нақты өзгеріс тұжырымдалады.
Мемлекеттік органның мақсаттарын айқындау кезінде мынадай талаптарды ұстану қажет:

1) наличие четкой причинно-следственной связи цели с обозначенными проблемами;
2) возможность выразить достижение цели с помощью количественных показателей;
3) соответствие целям государственных программ, программ развития территорий;
4) краткое и четкое изложение целей, при формулировании которых не допускается:
использование терминов, понятий и выражений, которые допускают произвольное или неоднозначное толкование;
указание на иные цели, задачи или результаты, которые являются следствиями достижения самой цели;
описание путей, средств и методов достижения цели.
74. Для каждой цели в Стратегическом плане определяются целевые индикаторы.
По каждому целевому индикатору определяется окончательный срок (период) достижения его планируемого значения с определением промежуточных значений целевого индикатора по годам отчетного и пятилетнего периодов.
75. Задачами государственного органа являются необходимые условия, пути достижения поставленных целей в пятилетнем периоде.
Постановка задач, направленных на обеспечение деятельности самого государственного органа, не допускается.
76. Для каждой задачи приводятся количественно измеримые показатели, отражающие уровень ее решения в отчетном и плановом периодах.
В данных показателях отражаются прямые результаты деятельности государственного органа, указываются значения по годам отчетного и пятилетнего периодов с обеспечением ведения непрерывного мониторинга по ним сопоставимости их по различным периодам.
При разработке показателей необходимо обеспечить получение по ним необходимых статистических и отчетных данных. Получение отчетных данных по выбранным показателям должно осуществляться непрерывно и обеспечиваться их сопоставимость за отдельные периоды, а также с показателями, используемыми в международной практике.
77. Для решения каждой задачи определяется перечень основных мероприятий с указанием сроков их реализации по годам.
В данном разделе Стратегического плана также приводится описание соответствия стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства.
2.6.6. Развитие функциональных возможностей
78. Данный раздел Стратегического плана включает информацию о планируемых мероприятиях по изменению внутренней среды государственного органа, улучшению организации внутренней деятельности, развитию своих функциональных возможностей, необходимых для достижения и улучшения результатов его деятельности для более эффективного достижения стратегических целей.
2.6.7. Межведомственное взаимодействие

1) белгіленген проблемалары бар мақсаттардың нақты себепті-тергеу байланысының болуы;
2) сандық көрсеткіштердің көмегімен мақсаттардың қол жетімділігін айтуға мүмкіндігі;
3) мемлекеттік бағдарламалар, аумақтардың даму бағдарламалары мақсаттарының сәйкестігі;
4) мақсаттарды тұжырымдау қысқа және нақты болуы тиіс және мыналарға:
еркін немесе бір мәнді түсінуді бермейтін терминдерді, ұғымдар мен түсініктерді пайдалануға;
мақсаттың өзіне қол жеткізудің салдары болып табылатын өзге мақсаттарды, міндеттерді немесе нәтижелерді көрсетуге;
мақсаттарға қол жеткізудің жолдары, қаражаты мен әдістерін сипаттау.
74. Стратегиялық жоспардың әрбір мақсаты үшін нысаналы индикатор айқындалады.
Әрбір нысаналы индикатор бойынша есепті жыл және бес жылдық кезең бойынша нысаналы индикатордың аралық мәнін көрсете отырып оның мәніне қол жеткізілетін түпкілікті мерзімі (кезеңі) айқындалады.
75. Мемлекеттік органның міндеті бес жылдық кезеңде қойылған мақсаттарға қол жеткізудің қажетті шарттары, жолдары болып табылады.
Мемлекеттік органның өз қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді қоюға жол берілмейді.
76. Әрбір міндет үшін есепті және жоспарлы кезеңдерде оның шешілу деңгейін көрсететін сандық өлшенетін көрсеткіштер келтіріледі.
Осы көрсеткіштерде мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелері көрініс табады, әрбір кезең бойынша олардың салыстырмалығына олар бойынша үздіксіз мониторинг жүргізуді қамтамасыз ете отырып есепті және бес жылдық кезеңдердің жылдары бойынша мәні көрсетіледі.
Көрсеткіштерді әзірлеу кезінде олар бойынша қажетті статистикалық және есептік деректерді алуды қамтамасыз ету қажет. Таңдалынып алынған көрсеткіштер бойынша есепті деректерді алу үздіксіз жүзеге асырылуы және олардың салыстырмалығы жекелеген кезеңдерде, халықаралық тәжірибеде пайдаланылатын көрсеткіштермен қамтамасыз етілуі тиіс.
77. Әрбір міндетті шешу үшін жылдар бойынша оларды іске асырудың мерзімдерін көрсете отырып негізгі іс-шаралардың тізбесі айқындалады.
Стратегиялық жоспардың осы бөлімінде мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсатымен сәйкестігіне сипаттама жүргізіледі.
2.6.6. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
78. Стратегиялық жоспардың осы бөлімі стратегиялық мақсаттарға барынша тиімді қол жеткізуге мемлекеттік орган қызметінің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін қажетті мемлекеттік органның ішкі ортасын өзгерту, ішкі қызметті ұйымдастыруды жақсарту бойынша жоспарланатын іс-шаралар туралы ақпаратты қамтиды.
2.6.7. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл

79. В данном разделе указываются показатели, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие, и соответствующие государственные органы с изложением межведомственных взаимосвязей в разрезе стратегических направлений, целей, задач Стратегического плана.
Раздел «Межведомственное взаимодействие» согласовывается с соответствующими (указанными в разделе) государственными органами.
2.6.8. Управление рисками
80. В данном разделе приводится перечень возможных рисков, оказывающих влияние на деятельность государственного органа, и предполагаемые действия по их предотвращению и (или) преодолению с изложением мероприятий по управлению рисками, влияющих на ход реализации Стратегического плана, и препятствующих в достижении запланированных результатов государственного органа.
В разделе «Управление рисками» излагаются намеченные конкретные альтернативные мероприятия государственного органа, в случае усиления риска недостижения запланированных показателей по причинам внутреннего или внешнего происхождения объективного или субъективного характера.
81. В качестве возможного риска недостижения показателей государственного органа не может выступать риск недофинансирования.
2.6.9. Бюджетные программы
82. В данном разделе Стратегического плана приводятся бюджетные Программы государственного органа на трехлетний плановый период, исходя из принципов необходимости и достаточности для решения намеченных в стратегическом плане целей и задач.
83. Каждая бюджетная программа содержит:
наименование бюджетной программы (и подпрограмм при их наличии), отражающее содержание осуществляемых государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг или направления деятельности государственного органа;
краткое описание бюджетной программы;
стратегические направления, цели и задачи государственного органа, достижение которых будет обеспечено реализацией бюджетной программы (из третьего раздела Стратегического плана);
показатели, характеризующие результаты реализации бюджетной программы (показатели количества, качества, эффективности, результата);
объемы бюджетных расходов в отчетном и плановом периодах.
84. Вновь разрабатываемые бюджетные программы выделяются отдельно с указанием оснований для их разработки и обоснований их возможного бюджетного обеспечения.
85. В данном разделе также приводится свод бюджетных расходов.
3. Порядок реализации Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, программ развития
территорий, стратегических планов государственных органов

79. Осы бөлімде қол жеткізілуі үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін көрсеткіштері және тиісті мемлекеттік органдар Стратегиялық жоспардың стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері бөлінісінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды баяндай отырып көрсетіледі.
"Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" бөлімі тиісті мемлекеттік органдармен (бөлімде көрсетілген) келісіледі.
2.6.8. Тәуекелдерді басқару
80. Осы бөлімде мемлекеттік органның қызметіне әсер ететін ықтимал тәуекелдер тізбесін және олардың алдын алу және (немесе) еңсеру тәуекелдерді басқару бойынша оның болжанатын іс-қимылы көрсетілуі, стратегиялық жоспарды іске асыру барысына әсер ететін, мемлекеттік органдардың жоспарлаған нәтижелеріне қол жеткізу үшін кедергі болатын тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар жүргізіледі.
"Тәуекелдерді басқару" бөлімінде объективті немесе субъективті сипаттағы шығу тегі ішкі немесе сыртқы себептер бойынша жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізе алмау тәуекелі туындаған жағдайда, мемлекеттік органның көзделген нақты баламалы іс-шаралары баяндалады.
81. Ықтимал тәуекел ретінде мемлекеттік органның көрсеткіштерге қол жеткізе алмауы толық қаржыландырылмау тәуекелі бола алмайды.
2.6.9. Бюджеттік бағдарламалар
82. Стратегиялық жоспардың осы бөлімінде стратегиялық жоспарда көзделген мақсаттар мен міндеттерді шешу үшін қажетті және жеткілікті принциптерді негізге ала отырып, мемлекеттік органның үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік бағдарламалары келтіріледі.
83. Әрбір бюджеттік бағдарлама:
мемлекеттік функцияны, өкілеттікті жүзеге асыратын мазмұны мен олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді немесе мемлекеттік орган қызметінің бағыты көрсетілуі көрініс табатын бюджеттік бағдарламаның (және олар бар болған жағдайда кіші бағдарламалардың) атауынан;
бюджеттік бағдарламаның қысқаша сипаттамасынан;
қол жеткізілуі бюджеттік бағдарламаны (стратегиялық жоспардың үшінші бөлімінен) іске асырғанда қамтамасыз етілетін мемлекеттік органның стратегиялық бағыты, мақсаттары мен міндеттерінен;
бюджеттік бағдарламаны іске асыру нәтижелерін сипаттайтын көрсеткіштерден (сандық, сапалық, тиімділік, нәтижелілік көрсеткіштер);
есепті және жоспарлы кезеңдердегі бюджеттік шығыстардың көлемдерінен тұрады.
84. Жаңадан әзірленетін бюджеттік бағдарламалар оларды әзірлеу үшін негіздер мен олардың ықтимал бюджеттік қамтамасыз етілуі негіздемесін көрсете отырып жеке бөлінеді.
85. Осы бөлімде сондай-ақ бюджеттік шығыстардың жиынтығы көрсетіледі.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын,
Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму
бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын іске асыру тәртібі

86. Реализация Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется посредством реализации государственных программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
87. Реализация Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется посредством реализации государственных программ, программ развития территорий, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
88. Реализация государственной программы осуществляется посредством реализации стратегического плана государственного органа-разработчика государственной программы, стратегических планов других государственных органов, участвующих в реализации государственной программы, а также реализации программ развития областей, города республиканского значения, столицы, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
89. Реализация Программы развития территорий осуществляется посредством реализации соответствующих стратегических планов местных государственных органов.
90. Реализация стратегического плана государственного органа осуществляется посредством реализации операционного плана.
91. При реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов должна быть обеспечена:
согласованность в межведомственном взаимодействии;
ориентация на достижение заданных (или наилучших) результатов с наименьшими (или предусмотренными) затратами ресурсов;
сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
92. Реализация утвержденного Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период и документов Системы государственного планирования, разработанных и утвержденных в его реализацию, осуществляется с 1 января года, следующего за десятым годом реализации текущего Стратегического плана развития.
4. Порядок мониторинга Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, программ развития территорий,
стратегических планов государственных органов
93. Целью мониторинга реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов (далее - мониторинг документов) является улучшение хода реализации данных документов Системы государственного планирования для обеспечения надлежащего и своевременного достижения ожидаемых результатов каждого из них.

86. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру мемлекеттік бағдарламаларды, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
87. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын іске асыру мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму бағдарламаларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
88. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші - мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын, мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын басқа мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму бағдарламаларын іске асыру, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
89. Аумақтардың даму бағдарламаларын іске асыру жергілікті мемлекеттік органдардың тиісті стратегиялық жоспарларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
90. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру операциялық жоспарды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
91.Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру кезінде:
ведомствоаралық өзара іс-қимылдың келісімділігі;
ресурстардың барынша аз шығындарымен (немесе көзделгенмен) алға қойылған міндеттерге (немесе одан да жақсы) қол жеткізуге арналған бағдары;
қаржы, еңбек және басқа да ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етілуі тиіс.
92. Бекітілген Қазақстан Республикасының алдағы он жылдық кезеңіне арналған стратегиялық даму жоспарын және оны іске асыруға әзірленген және бекітілген мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру ағымдағы стратегиялық даму жоспарын іске асырудың оныншы жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын,
Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын
мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму
бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларына мониторинг тәртібі
93. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру мониторингінің (бұдан әрі - құжаттардың мониторингі) мақсаты олардың әрқайсысының межелі нәтижелерге тиісінше және уақтылы қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің осы құжаттарын іске асыру барысын жақсарту болып табылады.

94. Мониторинг документов призван обеспечить:
регулярность получения информации о текущем состоянии реализации документов Системы государственного планирования;
согласованность действий государственных органов в реализации стратегических и программных документов;
своевременную актуализацию стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов с учетом меняющихся условий.
95. Мониторинг документов состоит из:
сбора информации о ходе реализации стратегических и программных документов (оперативной отчетности ответственных лиц о фактически выполненных мероприятиях, задачах, достигнутых результатах, в случае отклонения от запланированных параметров - о причинах такого отклонения);
анализа представленной информации с выработкой соответствующих предложений (продолжение реализации, внесение изменений или дополнений в стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов; разработка иных нормативных правовых актов, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий и другое).
96. Результатом мониторинга документов являются актуальные на момент проведения мониторинга заключения, подготовленные с учетом анализа взаимодействия различных сторон, участвующих в реализации документов Системы государственного планирования, а также внешнего  воздействия среды на ход реализации данных документов и принятие должностными лицами необходимых мер, нацеленных на повышение эффективности реализации запланированных мероприятий и достижения поставленных целей.
97. Мониторинг реализации документов Системы государственного планирования, стоящих на уровне выше, осуществляется на основе мониторинга реализации документов нижестоящих уровней.
98. Мониторинг реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан и Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны проводится уполномоченным органом по государственному планированию.
99. Мониторинг реализации государственной программы проводится государственным органом-разработчиком, уполномоченным органом по государственному планированию.
100. Мониторинг реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по государственному планированию.
101. Мониторинг реализации программы развития района (города областного значения) проводится уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения) и области.

94. Құжаттардың мониторингі:
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырудың ағымдағы жағдайы туралы ақпарат алудың тұрақтылығын;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыруда мемлекеттік органдар іс-қимылдарының келісімділігін;
өзгеріп отыратын жағдайларды ескере отырып мемлекеттік органдардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, стратегиялық жоспарларын уақтылы өзектендіруді қамтамасыз етуге бейімделген.
95. Құжаттардың мониторингі:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыру барысы туралы ақпараттар жинаудан (жауапты тұлғалардың нақты орындалған іс-шаралар, міндеттер, қол жеткізілген нәтижелер туралы, жоспарланған параметрлер ауытқыған жағдайда - мұндай ауытқудың себептері туралы жедел есептілігі);
тиісті ұсыныстарды әзірлей отырып ұсынылған ақпараттарды талдаудан (стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді іске асыруды, өзге де нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуді, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шараларды уақтылы іске асыруын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдауды және т.б. жалғастыру) тұрады.
96. Құжаттардың мониторингісінің нәтижесі мониторинг жүргізген сәттегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға қатысатын әртүрлі тараптардың өзара іс-қимылын, сондай-ақ осы құжаттарды іске асыру барысына ортаның сыртқы әсерін талдауды ескере отырып дайындалған өзекті қорытынды мен жоспарланған іс-шараларды іске асыру тиімділігін арттыруға және қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған лауазымды тұлғалар қабылдаған қажетті шаралар болып табылады.
97. Жоғары деңгейде тұрған Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру мониторингі темен тұрған деңгейдің құжаттарын іске асыруды мониторингілеудің негізінде жүзеге асырылады.
98. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын және Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын іске асыру мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
99. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру мониторингін әзірлеуші - мемлекеттік орган, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
100. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму бағдарламаларын іске асыру мониторингін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүргізеді.
101. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму бағдарламаларын іске асыру мониторингін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және облыстардың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары жүргізеді.

102. Мониторинг реализации стратегических планов:
центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, осуществляется государственным органом-разработчиком и Администрацией Президента Республики Казахстан;
центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, осуществляется государственным органом-разработчиком и уполномоченным органом по государственному планированию;
исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, осуществляется государственным органом-разработчиком и местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Мониторинг реализации стратегического плана государственного органа осуществляется на основе отчетов о реализации операционного плана и результатов мониторинга отраслевой программы.
Порядок разработки операционного плана, проведения мониторинга и составления отчетности о его реализации определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
103. Мониторинг осуществляется со следующей периодичностью:
стратегических планов государственных органов — ежеквартально;
программных документов — один раз в полугодие;
Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны - один раз в год.
104. Порядок представления отчетной информации для проведения мониторинга реализации документов Системы государственного планирования определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Порядок оценки реализации и контроля за реализацией
Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной
схемы территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, программ развития территорий,
стратегических планов государственных органов
105. Оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, программных документов, стратегических планов государственных органов - это проведение анализа с целью формирования объективного суждения о результатах реализации данных документов, как с точки зрения государственного управления, так и благополучателей.
106. Оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, программных документов, стратегических планов государственных органов проводится на основании отчетов государственных органов, характеризующих результаты реализации документов Системы государственного планирования, степень достижения целевых индикаторов и стратегических целей за отчетный период, статистической информации, оценок неправительственных организаций, научных институтов, международных экспертов и других.

102. Мыналардың:
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру мониторингін әзірлеуші - мемлекеттік орган мен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру мониторингін әзірлеуші - мемлекеттік орган мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның стратегиялық жоспарларын іске асыру мониторингін әзірлеуші - мемлекеттік орган мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингін операциялық жоспарды іске асыру туралы есеп және салалық бағдарламаның мониторингі нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.
Операциялық жоспарды әзірлеу, мониторинг жүргізу және оны іске асыру туралы есептілікті құру тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
103. Мониторинг мынадай кезеңділікпен жүзеге асырылады:
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары - тоқсан сайын;
бағдарламалық құжаттар - жарты жылда бір рет;
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспары, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасы - жылына бір рет.
104. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру мониторингін жүргізу үшін есептік ақпаратты беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің
аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, аумақтардың даму бағдарламаларын, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыруды бағалау
тәртібі
105. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыруды бағалау - бұл мемлекеттік басқару тұрғысынан да және игілік алушылар тұрғысынан да осы құжаттарды іске асыру нәтижелері туралы объективті пікір қалыптастыру мақсатында талдау жүргізу.
106. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыруды бағалау Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру нәтижелерін, есепті кезеңде нысаналы индикаторлар мен стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу деңгейін, статистикалық ақпараттарды, үкіметтік емес ұйымдардың, ғылыми институттардың, халықаралық сарапшылардың және тағы басқа бағалауын сипаттайтын мемлекеттік органдардың есептері негізінде жүргізіледі.

107. Оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан и Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны проводится уполномоченным органом по государственному планированию.
108. Оценка реализации государственной программы проводится государственным органом-разработчиком и Администрацией Президента Республики Казахстан.
109. Оценка реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по государственному планированию.
110. Оценка реализации программы развития района (города областного значения) проводится уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения) и области.
111. Оценка реализации стратегических планов:
центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, осуществляется Администрацией Президента Республики Казахстан;
центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию;
исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию.
112. Оценка проводится со следующей периодичностью:
стратегических планов государственных органов - один раз в 2 года;
программных документов - один раз в 3 года;
Стратегического плана развития Республики Казахстан и Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны - один раз в 5 лет.
113. Процесс проведения оценки состоит из анализа:
правильности выбора целевых индикаторов и показателей результатов, ясности и четкости их изложения, правильности планирования ресурсов, необходимых для реализации данного документа Системы государственного планирования;
степени достижения целевых индикаторов и показателей результатов, определенных в данном документе Системы государственного планирования;
соответствия полученных результатов направлениям, целям, целевым индикаторам, задачам, показателям результатов, определенным в данных стратегических и программных документах;
причин недостижения целевых индикаторов и показателей результатов;
соответствия достигнутых результатов интересам и потребностям получателей государственных услуг;
влияния реализации данного документа Системы государственного планирования на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны;
эффективности использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.

107. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын және Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын іске асыруды бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
108. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруды бағалауды әзірлеуші - мемлекеттік орган мен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
109. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму бағдарламаларын іске асыруды бағалауды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
110. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруды бағалауды ауданның (облыстың маңызы бар қаланың) және облыстардың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүргізеді.
111. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бағалауды - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
112. Бағалау мынадай кезеңділікпен жүргізіледі:
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары - 2 жылда бір рет;
бағдарламалық құжаттар - 3 жылда бір рет;
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспары және Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын - 5 жылда бір рет.
113. Бағалау жүргізу процесі мынадай:
нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін таңдау дұрыстығын, оларды баяндаудың анықтылығы мен нақтылығын, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің осы құжаттарын іске асыру үшін қажетті ресурстарды жоспарлаудың дұрыстығын;
мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының дерегінде айқындалған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу деңгейін;
алынған нәтижелердің осы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда айқындалған бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштеріне сәйкестігін;
нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізе алмаудың себептерін;
қол жеткізілген нәтижелердің мемлекеттік қызметті алушылардың мүдделері мен қажеттіліктеріне сәйкестігін;
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің осы құжаттарын іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін;
материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын пайдалану тиімділігін талдаудан тұрады.

114. По результатам оценки реализации документа Системы государственного планирования уполномоченным органом по проведению оценки реализации документов Системы государственного планирования формируется заключение.
115. Заключение содержит выводы и в зависимости от результатов оценки рекомендации:
о корректировке стратегических и программных документов Системы государственного планирования;
по улучшению деятельности государственного органа;
по объемам и источникам финансирования;
об изменении действующего законодательства и другие.
116. Контроль за реализацией Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов осуществляется с учетом результатов проведенного мониторинга и оценки их реализации.
117. Контроль за реализацией Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов осуществляется уполномоченными государственными органами, определенными в Системе государственного планирования Республики Казахстан.
118. Порядок представления отчетной информации для проведения оценки реализации и контроля за реализацией документов Системы государственного планирования определяется Правительством Республики Казахстан.

114. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатын іске асыруды бағалаудың нәтижелері бойынша Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруды бағалауды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган қорытынды қалыптастырады.
115. Қорытынды шешімдер мен бағалаудың нәтижелеріне байланысты:
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын түзету туралы;
Мемлекеттік органның қызметін жақсарту бойынша;
қаржыландырудың көлемдері мен көздері бойынша;
қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа ұсынымдардан тұрады.
116. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бақылау жүргізілген мониторинг нәтижелері мен олардың іске асырылуын бағалауды ескере отырып жүзеге асырылады.
117. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтардың даму бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде белгіленген уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
118. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуына бағалауды және бақылау жүргізу үшін есептік ақпаратты беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.