О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года № 1402
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"О естественных монополиях и регулируемых рынках"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст.214; 1999 г., № 19, ст.646; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 23, ст.309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст.82; № 23, ст. 138,142; 2006 г., № 2, ст.17; № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст.20; № 19, ст.148, 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст.54, № 13-14, ст. 62; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" от 24 июля 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 июля 2009г.) следующие изменения и дополнения:
1) статью 3 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) обоснованная цена - цена товара (работ, услуг), установленная субъектом регулируемого рынка на основании затрат и прибыли, необходимых для их производства и (или) реализации в соответствий с порядком ценообразования, и признанная уполномоченным органом обоснованной по результатам проведения экспертизы цены.";
2) подпункт 4-2) пункта 1 статьи 5 после слова "исключением" дополнить словами "субъекта естественной монополии, оказывающего услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа, а также";
3) в статье 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) предоставлять регулируемые услуги (товары, работы) по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным уполномоченным органом, в том числе дифференцированным по объемам их потребления;";

"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 18 қыркүйектегі N 1402 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., N 2, 17-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 87-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 19, 148-құжат; 2008 ж., N 15-16, 64-құжат; N 24; 129-құжат; 2009 ж., N 11-12, 54-құжат; N 13-14, 62-құжат; 2009 жылғы 24 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 23 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) негізделген баға - тауарды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіру және (немесе) өткізу үшін қажетті шығындар мен пайданың негізінде реттелетін нарық субъектісі баға белгілеу тәртібіне сәйкес белгілеген және бағаларға жүргізілген сараптаманың нәтижелері бойынша уәкілетті орган негізді деп таныған тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) бағасы.";
2) 5-баптың 1-тармақтың 4-2) тармақшасы "пайдаланылатын" деген сөздің алдынан "салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісін, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті орган бекіткен, оның ішінде оларды пайдалану көлемдері бойынша сараланған тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынуға;";

дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) обеспечивать всеобщее обслуживание потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в соответствии с требованиями к качеству предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ), установленными государственными органами в пределах их компетенции;";
в подпункте 4) после слова "монополии," дополнить словами "за исключением субъекта естественной монополии, оказывающего услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа,";
в подпункте 5) слова "но не менее пяти рабочих дней" заменить словами "которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения субъектом естественной монополии соответствующего требования";
подпункт 7-2) после слова "исключением" дополнить словами "субъекта естественной монополии, оказывающего услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа, а также";
дополнить подпунктом 7-4) следующего содержания:
"7-4) в случае утверждения тарифа с применением метода сравнительного анализа предоставлять информацию о деятельности по итогам квартала (года) по форме, установленной уполномоченным органом, не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным кварталом (годом);";
подпункт 11) дополнить словами "в сроки, установленные уполномоченным органом, которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения субъектом естественной монополии соответствующего требования";
4) в статье 7-2:
в пункте 2:
в части первой слово "первым" заменить словом "вторым";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случаях, предусмотренных абзацами третьим и четвертым подпункта 1) статьи 7-3 настоящего Закона и в целях контроля за соблюдением порядка ценообразования, уполномоченный орган осуществляет мониторинг цен субъектов регулируемых рынков.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"По результатам проведения мониторинга цен и (или) на основании жалоб, информации, сведений, указывающих на установление необоснованной цены, уполномоченный орган проводит экспертизу цены в соответствии с порядком ценообразования.";
в пункте 3:
часть первую после слова "ценах" дополнить словами ", или информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением порядка ценообразования,";
в части четвертой:
слово "первым" заменить словом "вторым";
дополнить словами ", либо информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением порядка ценообразования";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) мемлекеттік органдар өздерінің құзыреті шегінде белгілеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) сапасына қойылатын талаптарға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыларға жалпыға бірдей қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге;";
4) тармақшадағы "осы" деген сөздің алдынан "салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "қажетті ақпаратты" деген сөздерден кейін "табиғи монополия субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын" деген сөздермен толықтырылып, "бекіткен мерзімде, бірақ бес жұмыс күнінен кешіктірмей" деген сөздер алып тасталсын;
7-2) тармақша "осы" деген сөздің алдынан "салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісін, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-4) тармақшамен толықтырылсын:
"7-4) салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып тарифті бекіткен жағдайда уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша тоқсан (жыл) қорытындылары бойынша қызмет туралы ақпаратты есепті тоқсаннан (жылдан) кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей беруге;";
11) тармақша "талап етуімен" деген сөздерден кейін "табиғи монополия субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын уәкілетті орган белгілеген мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 7-2-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "бірінші" деген сөз "екінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көзделген жағдайларда және баға белгілеу тәртібін бақылау мақсатында уәкілетті орган реттелетін нарық субъектілері бағаларының мониторингін жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағаларға мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша және (немесе) негізсіз баға белгіленгенін көрсететін шағымдардың, ақпараттың, мәліметтердің негізінде уәкілетті орган баға белгілеу тәртібіне сәйкес бағаға сараптама жүргізеді.";
3-тармақта:
бірінші бөлік "ақпаратты" деген сөзден кейін "немесе баға белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде берілген ақпаратты" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте:
"бірінші" деген сөз "екінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ақпарат" деген сөзден кейін "не баға белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде ұсынылған ақпаратты" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Субъект регулируемого рынка вправе самостоятельно снижать и повышать цены на производимые (реализуемые) товары (работы, услуги) не выше обоснованной цены с предоставлением в уполномоченный орган информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее пяти рабочих дней со дня снижения или повышения цены.";
5) в статье 7-3:
в подпункте 1):
абзац третий дополнить словами "не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным кварталом";
в абзаце четвертом:
слова "по монопольным видам продукции" исключить;
дополнить словами "по форме, установленной уполномоченным органом, не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"по требованию уполномоченного органа предоставлять информацию, необходимую для проведения экспертизы цены, на бумажном и (или) электронном носителях в сроки, установленные уполномоченным органом, которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения субъектом регулируемого рынка соответствующего требования;";
подпункт 2) дополнить словами ", а также случаев повышения цены не выше обоснованной цены";
6) дополнить статьей 7-4 следующего содержания:
"Статья 7-4. Прием финансовой отчетности, отчетов, уведомлений
и информации субъектов естественной монополии,
регулируемого рынка
1. Финансовая отчетность, отчеты, уведомления и информации субъектов естественной монополии, регулируемого рынка представляются в уполномоченный орган в сроки, установленные настоящим Законом.
2. Датой представления финансовой отчетности, отчетов, уведомлений и информации в уполномоченный орган, в зависимости от способа их представления является:
1) в явочном порядке - дата отметки о приеме финансовой отчетности, отчетов, уведомлений и информации уполномоченным органом;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - дата отметки о приеме почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - дата принятия центральным узлом системы Приема уполномоченного органа, указанная в электронном уведомлении о принятии финансовой отчетности, отчетов, уведомлений и информации.
3. Финансовая отчетность, отчеты, уведомления и информации на бумажном носителе, сданные в почтовую организацию или иную организацию связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленного настоящим Законом, считаются представленными в срок при наличии отметки времени и даты приема почтовой или иной организации связи.
Финансовая отчетность, отчеты, уведомления и информации в электронном виде, представленные в уполномоченный орган посредством электронных каналов связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленного настоящим Законом, считаются представленным в срок.

"4. Реттелетін нарық субъектісі уәкілетті органға бағаның төмендеу немесе көтерілу себептерін көрсететін ақпаратты баға төмендеген немесе көтерілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бере отырып өндірілетін (өткізілетін) тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) негізделген бағадан жоғары болмайтын бағаларды дербес төмендетуге және көтеруге құқылы.";
5) 7-3-бапта:
1) тармақшада:
үшінші абзац "заңнамасына сәйкес" деген сөздерден кейін "есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацта:
"өнімнің монополиялық түрлері бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
"ақпаратты" деген сөзден кейін "уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша есептіден кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"уәкілетті органның талап етуімен бағаға сараптама жүргізу үшін қажетті ақпаратты реттелетін нарық субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын уәкілетті орган белгілеген мерзімде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде табыс етуге;";
2) тармақша "субъектілерін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ негізделген бағадан жоғары болмайтын баға көтеру жағдайларын" деген сөздермен толықтырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 7-4-баппен толықтырылсын:
"7-4-бап. Табиғи монополия, реттелетін нарық субъектілерінің
қаржылық есептілігін, есептерін, хабарламалары мен
ақпаратын қабылдау
1. Табиғи монополия, реттелетін нарық субъектілерінің қаржылық есептілігі, есептері, хабарламалары мен ақпараты уәкілетті органға осы Заңда белгіленген мерзімде табыс етіледі.
2. Қаржылық есептілікті, есептерді, хабарламалар мен ақпаратты уәкілетті органға табыс етілген күн оларды табыс ету тәсіліне қарай:
1) келу тәртібімен - қаржылық есептілікті, есептерді, хабарламалар мен ақпаратты қабылдау туралы уәкілетті орган белгі қойған күн;
2) почта арқылы тапсырысты хатпен хабардар ете отырып - почта немесе өзге де байланыс ұйымы қабылдау туралы белгі қойған күн;
3) электрондық түрде -қаржылық есептілікті, есептерді, хабарламалар мен ақпаратты қабылдау туралы электрондық хабарламада көрсетілген уәкілетті органның қабылдау жүйесінің орталық торабы қабылдаған күн болып табылады.
3. Почта ұйымына немесе өзге де байланыс ұйымына осы Заңда белгіленген мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін тапсырылған қағаз жеткізгіштегі қаржылық есептілік, есептер, хабарламалар мен ақпарат почта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдау уақыты мен күнінің белгісі болған кезде мерзімінде табыс етілді деп есептеледі.
Электрондық байланыс арналары арқылы осы Заңда белгіленген мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін уәкілетті органға табыс етілген қаржылық есептілік, есептер, хабарламалар мен ақпарат мерзімінде табыс етілді деп есептеледі.

4. При представлении финансовой отчетности, отчетов, уведомлений и информации в электронном виде уполномоченный орган обязан не позднее двух рабочих дней с момента принятия центральным узлом электронной системы направить субъекту естественной монополии, регулируемого рынка электронное уведомление о принятии.";
7) подпункт 1) статьи 11 дополнить словами "по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным уполномоченным органом, в том числе дифференцированным по объемам их потребления";
8) в пункте 1 статьи 13:
в подпункте 5-1):
в абзаце третьем слова "субъектов естественных монополий" заменить словами "субъекта естественной монополии, за исключением субъекта естественной монополии, оказывающего услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа";
абзац четвертый дополнить словами ", за исключением субъекта естественной монополии, оказывающего услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа";
в подпункте 5-4) слова "субъектов естественных монополий" заменить словами "субъекта естественной монополии, за исключением субъекта естественной монополии, оказывающего услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа";
дополнить подпунктом 5-8) следующего содержания:
"5-8) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;";
9) в подпункте 13-1) пункта 1 статьи 14 слово "ценообразования" заменить словом "цен";
10) подпункт 1) пункта 1 статьи 14-1 после слова "исключением" дополнить словами "случая утверждения субъекту естественной монополии тарифа с применением метода сравнительного анализа, а также";
11) дополнить статьей 15-2 следующего содержания:
"Статья 15-2. Порядок утверждения тарифа на регулируемые услуги
субъекта естественной монополии с применением
метода сравнительного анализа
1. Тариф на регулируемые услуги по передаче и распределению электрической энергии субъекта естественной монополии, являющегося региональной электросетевой компанией, утверждается уполномоченным органом с применением метода сравнительного анализа.
2. Метод сравнительного анализа предусматривает:
1) определение параметров эффективности деятельности субъекта естественной монополии в результате сравнительного анализа с деятельностью других субъектов естественной монополии, оказывающих услуги по передаче и распределению электрической энергии, на основе их информации, предоставляемой в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;

4. Қаржылық есептілік, есептер, хабарламалар мен ақпарат электрондық түрде табыс етілген кезде уәкілетті орган электрондық жүйенің орталық торабы қабылдаған сәттен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей табиғи монополия, реттелетін нарық субъектісіне қабылдағаны туралы электронды хабарлама жолдауға міндетті.";
7) 11-баптың 1) тармақшасы "(тауарларына, жұмыстарына)" деген сөздерден кейін "уәкілетті орган бекіткен, оның ішінде оларды тұтыну көлемдері бойынша сараланған тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 13-баптың 1-тармағында:
5-1) тармақшада:
үшінші абзацтағы "табиғи монополиялар субъектілерінің" деген сөздер "салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац "табиғи" деген сөздің алдынан "салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5-4) тармақшадағы "табиғи монополиялар субъектілерінің" деген сөздер "салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектісін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-8) тармақшамен толықтырылсын:
"5-8) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады;";
8) 14-баптың 1-тармағының 13-1) тармақшасындағы "баға белгілеу" деген сөздер "бағаларының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 14-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "осы" деген сөздің алдынан "табиғи монополия субъектісіне салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып тариф бекіту жағдайларын, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 15-2-баппен толықтырылсын:
"15-2-бап. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне салыстырмалы талдау әдісін қолдана
отырып тариф бекіту тәртібі
1. Өңірлік электр желілік компаниясы болып табылатын табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын беру және тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті уәкілетті орган салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып бекітеді.
2. Салыстырмалы талдау әдісі:
1) табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің параметрлерін электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметтерді көрсететін басқа табиғи монополия субъектілерінің қызметін салыстырмалы талдау нәтижесінде, осы баптың 3-тармағына сәйкес ұсынылатын олардың ақпараты негізінде айқындауды;

2) установление уполномоченным органом для каждого субъекта естественной монополии задачи по повышению эффективности деятельности путем учета в тарифе затрат, скорректированных на определенный уполномоченным органом параметр эффективности в соответствии с методикой расчета тарифа с применением метода сравнительного анализа;
3) учет в тарифе инвестиционной составляющей, включая амортизационные отчисления и прибыль.
3. Для утверждения тарифа субъект естественной монополии не позднее чем за сто двадцать календарных дней до окончания календарного года предоставляет в уполномоченный орган:
1) информацию о фактических затратах и объемах оказываемых услуг по передаче и распределению электрической энергии за предшествующий календарный год;
2) информацию о планируемых затратах и объемах оказываемых услуг по передаче и распределению электрической энергии на предстоящие три года;
3) информацию по форме, установленной уполномоченным органом, предусматривающей следующие показатели:
площадь территории обслуживания;
количество присоединенных потребителей (абонентов);
общая протяженность линий электропередачи;
количество силовых трансформаторов;
общая мощность силовых трансформаторов;
максимальная нагрузка в электрических сетях, зафиксированная в течение года;
фактические потери электрической энергии в электрических сетях за календарный год;
4) инвестиционную программу (проект), утвержденную в установленном порядке;
5) план мероприятий по ликвидации сверхнормативных потерь при их наличии.
4. Уполномоченный орган утверждает тариф для каждого субъекта естественной монополии в соответствии с утвержденной им методикой расчета тарифа с применением метода сравнительного анализа.
Тариф утверждается на срок не менее трех лет с разбивкой по годам и ежегодно корректируется на основании информации, предоставленной в соответствии с подпунктом 7-4) статьи 7 настоящего Закона, с учетом эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
При утверждении тарифа привлекаются независимые эксперты, государственные органы, потребители и их общественные объединения, а также субъекты естественных монополий, предоставившие информацию, предусмотренную пунктом 3 настоящей статьи.
5. Уполномоченный орган обязан опубликовать в периодических печатных изданиях информацию о дате и месте проведения публичных слушаний при утверждении тарифов не позднее, чем за десять календарных дней до проведения публичных слушаний.
Публичные слушания проводятся в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, не позднее, чем за десять календарных дней до принятия решения об их утверждении.

2) әрбір табиғи монополия субъектісі үшін салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып тариф есептеу әдістемесіне сәйкес уәкілетті орган белгілеген тиімділік параметрлеріне түзетілген шығындарды тарифте есепке алу жолымен қызмет тиімділігін көтеру жөніндегі міндетті уәкілетті органның белгілеуі;
3) тарифте амортизациялық аударымдарды және пайданы қоса алғанда, инвестициялық құрамдасты есепке алуды көздейді.
3. Тарифті бекіту үшін табиғи монополия субъектісі күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін күнтізбелік бір жүз жиырма күннен кешіктірмей уәкілетті органға:
1) өткен күнтізбелік жылдағы электр энергиясын беру және тарату жөніндегі көрсетілетін қызметтердің нақты шығындары мен көлемдері туралы ақпаратты;
2) электр энергиясын беру және тарату жөнінде көрсетілетін қызметтердің алдағы үш жылға жоспарланып отырған шығындары мен көлемдері туралы ақпаратты;
3) уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша мынадай көрсеткіштерді көздейтін:
қызмет көрсету аумағының алаңы;
қосылған тұтынушылардың (абоненттердің) саны;
электр беру желілерінің жалпы ұзындығы;
күштік трансформаторлардың саны;
күштік трансформаторлардың жалпы қуаттылығы;
жыл ішінде тіркелген электр тораптарындағы ең жоғары жүктеме;
күнтізбелік жылдағы электр тораптарындағы электр энергиясының нақты ысыраптары жөніндегі ақпаратты;
4) белгіленген тәртіппен бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны);
5) нормативтен тыс ысыраптар болған жағдайда оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынады.
4. Уәкілетті орган оларға бекіткен салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып тариф есептеу әдістемесіне сәйкес әрбір табиғи монополия субъектісі үшін тариф бекітеді.
Тариф жылдарға бөліне отырып кемінде үш жыл мерзімге бекітіледі және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігін ескере отырып, осы Заңның 7-бабының 7-4) тармақшасына сәйкес ұсынылған ақпараттың негізінде жыл сайын түзетіледі.
Тарифті бекіту кезінде тәуелсіз сарапшылар, мемлекеттік органдар, тұтынушылар және олардың қоғамдық бірлестіктері, сондай-ақ осы баптың 3-тармағында көзделген ақпаратты ұсынған табиғи монополиялар субъектілері тартылады.
5. Уәкілетті орган тарифтерді бекіту кезінде жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен орны туралы ақпаратты жария тыңдауларды өткізгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей мерзімді баспасөз басылымдарында жариялауға міндетті.
Жария тыңдаулар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен оларды бекіту туралы шешім қабылдағанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей өткізіледі.

6. Информация субъектов естественных монополий рассматривается уполномоченным органом в течение семидесяти пяти календарных дней.
7. Решение об утверждении тарифов должно быть направлено субъекту естественной монополии не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
Введение в действие тарифа осуществляется с первого числа календарного года.
8. Субъект естественной монополии обязан довести до сведения потребителя информацию об изменении тарифов не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
9. При утверждении тарифа с применением метода сравнительного анализа не распространяются требования пункта 2 статьи 15-1, статей 16, 17, 18 настоящего Закона.";
11) часть третью пункта 2 статьи 16 после слова "срок" дополнить словами "со дня получения субъектом естественной монополии соответствующего требования";
12) часть вторую пункта 3 статьи 18-1 дополнить словами ", не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.";
13) пункт 9 статьи 18-4 дополнить словами "и субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по тарифу, утвержденному с применением метода сравнительного анализа";
14) пункт 1 статьи 19 после слова "монополии" дополнить словами "и регулируемого рынка".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2010 года.
Президент
Республики Казахстан

6. Табиғи монополиялар субъектілерінің ақпаратын уәкілетті орган күнтізбелік жетпіс бес күн ішінде қарайды.
7. Тарифтерді бекіту туралы шешім табиғи монополия субъектісіне оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірмей жіберілуге тиіс.
Тарифті қолданысқа енгізу күнтізбелік жылдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
8. Табиғи монополия субъектісі тарифтердің өзгеруі туралы ақпаратты тұтынушының назарына оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жеткізуге міндетті.
9. Салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып тарифті бекіткен кезде осы Заңның 15-1-бабы 2-тармағының, 16, 17, 18-баптарының талаптары қолданылмайды.";
11) 16-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі "өзге де ақпаратты" деген сөздерден кейін "табиғи монополия субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 18-1-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "бойынша" деген сөзден кейін "есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 18-4-баптың 9-тармағы "қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне" деген сөздерден кейін "және салыстырмалы талдау әдісін қолдана отыра бекітілген тариф бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 19-баптың 1-тармағы "монополия" деген сөзден кейін "және реттелетін нарық" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бап. Осы Заң 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті