О подписании Соглашения таможенного союза по санитарным мерам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2128
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения таможенного союза по санитарным мерам.
2. Подписать Соглашение таможенного союза по санитарным мерам.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 2128
Проект
Соглашение
таможенного союза по санитарным мерам
Правительства государств-членов таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества (далее - таможенный союз), именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях обеспечения охраны таможенной территории таможенного союза от завоза и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) среди населения, продукции (товаров), не соответствующей санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям,
основываясь на Соглашении о проведении согласованной политики в области технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер от 25 января 2008 года,
признавая целесообразность проведения согласованной политики в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения,
принимая во внимание Международные медико-санитарные правила (2005) от 23 мая 2005 года, Соглашение Всемирной торговой организации по техническим барьерам в торговле и Соглашение Всемирной торговой организации по применению санитарных и фитосанитарных мер, принятые 15 апреля 1994 года, Соглашение о сотрудничестве в области санитарной охраны территорий государств-участников Содружества Независимых Государств от 31 мая 2001 года, Соглашение о порядке взаимодействия при гигиенической оценке потенциально опасной продукции, импортируемой в государства-участники Содружества Независимых Государств от 16 апреля 2004 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются следующие основные понятия:
документ, подтверждающий безопасность продукции (товаров) - документ (санитарно-эпидемиологическое заключение, свидетельство о государственной регистрации), удостоверяющий соответствие продукции (товаров), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), требованиям безопасности для здоровья человека и выдаваемый уполномоченными органами;
санитарно-эпидемиологический надзор (контроль) - деятельность уполномоченных органов, направленная на предупреждение, обнаружение и пресечение нарушений обязательных требований, установленных нормативными правовыми актами таможенного союза и законодательством государств Сторон в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
санитарно-противоэпидемические мероприятия - организационные, административные, инженерно-технические, медико-санитарные и иные меры, направленные на оценку риска вредного воздействия на человека факторов среды обитания, его устранение или уменьшение, предотвращение возникновения и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) и их ликвидацию;
подконтрольные товары - товары, химические, биологические и радиоактивные вещества, отходы и иные грузы, представляющие опасность для человека, пищевые продукты, материалы и изделия, перемещаемые через таможенную границу таможенного союза и на таможенной территории таможенного союза, подлежащие государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) в соответствии с законодательством государств Сторон;
уполномоченные органы - органы и учреждения государств Сторон, уполномоченные в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Термины, специально не определенные в настоящем Соглашении, используются в значениях, установленных другими международными договорами, заключенными в рамках таможенного союза.

Кеден одағының санитариялық шаралар жөніндегі келісіміне қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2128 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағының санитариялық шаралар жөніндегі келісімінің жобасы мақұлдансын.
2. Кеден одағының санитариялық шаралар жөніндегі келісімінің жобасына қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов.
Қазақстан Республикасы
Үкіметі
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
N 2128 қаулысымен
мақұлдансын
Жоба
Кеден одағының санитариялық шаралар жөніндегі келісімі
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберіндегі кеден одағына (бұдан әрі - кеден одағы) мүше мемлекеттердің үкіметтері
кеден одағының кедендік аумағын халық арасындағы инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулардың (уланулардың), санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес келмейтін өнімнің (тауарлардың) әкелінуінен және таралуынан қорғауды қамтамасыз ету мақсатында,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Техникалық реттеу, санитарлық және фитосанитариялық шаралар саласында келісілген саясат жүргізу жөніндегі келісімге сүйене отырып,
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласында келісілген саясат жүргізудің орындылығын мойындай отырып,
2005 жылғы 23 мамырдағы Халықаралық медициналық-санитарлық ережелерді (2005), 1994 жылғы 15 сәуірде қабылданған Дүниежүзілік сауда ұйымының Саудадағы техникалық тосқауылдар жөніндегі келісімін және Дүниежүзілік сауда ұйымының Санитарлық және фитосанитарлық шараларды қолдану жөніндегі келісімін, 2001 жылғы 31 мамырдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер аумақтарын санитарлық қорғау саласындағы ынтымақтастық жөніндегі келісімді, 2004 жылғы 16 сәуірдегі Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге импортталатын қауіптілігі ықтимал өнімді гигиеналық бағалау кезіндегі өзара іс-қимылдың тәртібі туралы келісімді назарға ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжат - санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімнің (тауарлардың) адам денсаулығы үшін қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін куәландыратын және уәкілетті органдар беретін құжат (санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік);
санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау) - кеден одағының нормативтік құқықтық актілерінде және Тараптар мемлекеттерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамаларында белгіленген міндетті талаптарды бұзуды болдырмауға, анықтауға және тоқтатуға бағытталған уәкілетті органдардың қызметі;
санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар - тіршілік ету ортасы факторларының адамға зиянды әсер ету қаупін бағалауға, оны жоюға немесе азайтуға, инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулардың (уланулардың) пайда болуы мен таралуын болдырмауға және оларды жоюға бағытталған ұйымдастыру, әкімшілік, инженерлік-техникалық, медициналық-санитариялық және өзге де шаралар;
бақылаудағы тауарлар - адамға қауіп төндіретін тауарлар, химиялық, биологиялық және радиоактивті заттар, қалдықтар мен өзге де жүктер, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы және кеден одағының кедендік аумағына өткізілетін Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тамақ өнімдері, материалдар мен бұйымдар;
уәкілетті органдар - Тараптар мемлекеттерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында уәкілетті органдары мен мекемелері.
Осы Келісімде арнайы айқындалмаған терминдер кеден одағы шеңберінде жасалған басқа да халықаралық шарттарда белгіленген мағыналарда қолданылады.

Статья 2
Действие настоящего Соглашения распространяется на лиц, транспортные средства, а также подконтрольные товары, включенные в Единый перечень товаров, подлежащих санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) на таможенной границе и таможенной территории таможенного союза (далее - Единый перечень товаров).
Санитарно-эпидемиологический надзор (контроль) на таможенной границе и таможенной территории таможенного союза проводится в соответствии с Положением о порядке осуществления государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) за лицами и транспортными средствами, пересекающими таможенную границу таможенного союза, подконтрольными товарами, перемещаемыми через таможенную границу таможенного союза и на таможенной территории таможенного союза (далее - Положение о порядке санитарно-эпидемиологического надзора).
На таможенной территории таможенного союза применяются Единые санитарно-эпидемиологические и гигиенические требования к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) (далее - Единые санитарные требования).
В целях выполнения настоящего Соглашения Стороны:
1) признают результаты работ уполномоченных органов по определению соответствия подконтрольных товаров Единым санитарным требованиям;
2) принимают согласованные меры, направленные на предупреждение завоза, распространения и ликвидацию на таможенной территории таможенного союза инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений), опасных для здоровья человека, последствий чрезвычайных ситуаций, а также актов терроризма с применением биологических агентов, химических и радиоактивных веществ;
3) осуществляют санитарно-противоэпидемические мероприятия по недопущению ввоза на таможенную территорию таможенного союза и оборота опасных для жизни, здоровья человека и среды его обитания подконтрольных товаров.
Статья 3
Стороны осуществляют санитарно-эпидемиологический надзор (контроль) в отношении лиц, транспортных средств, подконтрольных товаров при перемещении их через таможенную границу таможенного союза в пунктах пропуска государств Сторон, расположенных на таможенной границе таможенного союза.
Стороны создают в пунктах пропуска, предназначенных для перемещения подконтрольных товаров через таможенную границу таможенного союза, санитарно-карантинные пункты и принимают меры по проведению необходимых санитарно-противоэпидемических мероприятий.
Комиссия таможенного союза определяет перечень подконтрольных товаров, перемещение которых через таможенную границу таможенного союза осуществляется в специализированных специально оборудованных пунктах пропуска, определяемых соответствующими Сторонами в соответствии с законодательством государств Сторон.

2-бап
Осы Келісімнің әрекеті адамдарға, көлік құралдарына, сондай-ақ Кеден одағының кедендік шекарасы мен кедендік аумағында санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарлардың бірыңғай тізбесіне (бұдан әрі - Тауарлардың бірыңғай тізбесі) енгізілген бақылаудағы тауарларға қолданылады.
Кеден одағының кедендік шекарасындағы және кедендік аумағындағы санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау) Кеден одағының кедендік шекарасын кесіп өтетін адамдар мен көлік құралдарын, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы және кеден одағының кедендік аумағына өткізілетін бақылаудағы тауарларды мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеге (бұдан әрі - Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау тәртібі туралы ереже) сәйкес жүргізіледі.
Кеден одағының кедендік аумағында Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын бақылаудағы тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар (бұдан әрі - Бірыңғай санитариялық талаптар) қолданылады.
Осы Келісімді орындау мақсатында Тараптар:
1) уәкілетті органдардың бақылаудағы тауарлардың Бірыңғай
санитариялық талаптарға сәйкестігін анықтау жөніндегі жұмыстарының
нәтижелерін мойындайды;
2) кеден одағының кедендік аумағына адам денсаулығы үшін кауіпті, инфекциялық және инфекциялық емес жаппай аурулардың (уланулардың) әкелінуін, таралуын болдырмауға, төтенше жағдайлардың, сондай-ақ биологиялық агенттерді, химиялық және радиоактивті заттар қолданылатын терроризм актілерінің салдарларын жоюға бағытталған келісілген шаралар қабылдайды;
3) кеден одағының кедендік аумағына адам денсаулығы, өмірі және оның тіршілік ету ортасы үшін қауіпті бақылаудағы тауарлардың әкелінуін және айналымын болдырмау жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүзеге асырады.
3-бап
Адамдарды, көлік құралдарын, бақылаудағы тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізген кезде оларға қатысты санитариялық-эпидемологиялық қадағалауды (бақылауды) Тараптар кеден одағының кедендік шекарасында орналасқан Тараптар мемлекеттерінің өткізу пункттерінде жүзеге асырады.
Тараптар бақылаудағы тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізуге арналған өткізу пункттерінде санитариялық-карантинтік пункттер құрады және қажетті санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды өткізу жөнінде шаралар қабылдайды.
Кеден одағының комиссиясы Тараптар мемлекеттерінің заңнамаларына сәйкес тиісті Тараптар айқындайтын, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілуі мамандандырылған арнайы жабдықталған өткізу пункттерінде жүзеге асырылатын бақылаудағы тауарлардың тізбесін айқындайды.

Статья 4
Уполномоченные органы обмениваются образцами документов, подтверждающими безопасность продукции (товаров), оформляемыми по единым формам, и перечнями органов и учреждений, осуществляющих их выдачу.
Статья 5
Ввоз и обращение подконтрольных товаров на таможенной территории таможенного союза осуществляется при наличии документа, подтверждающего безопасность продукции (товаров).
Стороны признают документы, подтверждающие безопасность продукции (товаров), выдаваемые уполномоченными органами в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Стороны имеют право запрашивать протоколы лабораторных исследований (испытаний) у уполномоченных органов, выдавших документы, подтверждающие безопасность продукции (товаров), на основании которых выданы данные документы.
Документы, подтверждающие безопасность продукции (товаров), оформленные уполномоченными органами до вступления в силу настоящего Соглашения, действуют до истечения срока их действия на территории государства Стороны, выдавшей данный документ.
В ходе осуществления государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) при выявлении подконтрольных товаров, не соответствующих Единым санитарным требованиям, Стороны принимают меры в соответствии с Положением о порядке санитарно-эпидемиологического надзора.
Статья 6
Единый перечень товаров, Положение о порядке санитарно-эпидемиологического надзора, Единые санитарные требования и Единые формы документов, подтверждающих безопасность продукции (товаров), утверждаются решением Комиссии таможенного союза (далее - Комиссия).
Комиссия с даты предоставления ей Сторонами соответствующих полномочий осуществляет ведение документов, указанных в абзаце первом настоящей Статьи.
Для целей настоящей Статьи под ведением документов Комиссией понимается внесение изменений и дополнений в указанные в абзаце первом настоящей Статьи нормативные правовые акты таможенного союза, их последующее утверждение и доведение до Сторон.
Предложения о внесении изменений и дополнений в документы, указанные в абзаце первом настоящей Статьи, вносятся на рассмотрение Комиссии в установленном порядке, в том числе и по предложению уполномоченного органа государств Сторон.
Статья 7
Уполномоченные органы в случаях обнаружения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) и (или) распространения на таможенной территории таможенного союза:
1) инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) среди населения;
2) продукции, опасной для жизни, здоровья человека и среды его обитания, направляют информацию о них, а также о проведенных санитарно-противоэпидемических мерах в Информационную систему Евразийского экономического сообщества в области технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер, создаваемую в соответствии с Соглашением о создании информационной системы Евразийского экономического сообщества в области технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер от 12 декабря 2008 года, и Интегрированную информационную систему внешней и взаимной торговли таможенного союза, создаваемую в соответствии с Концепцией формирования Интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли таможенного союза, одобренной Решением Межгосударственного Совета (высшего органа таможенного союза) на уровне глав государств от 27 ноября 2009 года № 22.
Уполномоченные органы оказывают взаимную научно-методическую и техническую помощь в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и информируют друг друга:

4-бап
Уәкілетті органдар өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын, бірыңғай нысандар бойынша ресімделетін құжаттардың үлгілерімен және оларды беруді жүзеге асыратын органдар мен мекемелердің тізбелерімен алмасады.
5-бап
Кеден одағының кедендік аумағына бақылаудағы тауарларды әкелу және олардың айналысы өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаты болғанда жүзеге асырылады.
Тараптар осы Келісімге қосымшаларға сәйкес уәкілетті органдар беретін өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттарды мойындайды.
Тараптар өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттарды берген уәкілетті органдардан осы құжаттарды беруге негіз болған зертханалық зерттеулердің (сынақтардың) хаттамаларын сұратуға құқылы.
Өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын, уәкілетті органдар осы Келісім күшіне енгенге дейін ресімдеген құжаттар осы құжатты берген Тарап мемлекетінің аумағында олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыру барысында Бірыңғай санитариялық талаптарға сәйкес келмейтін бақылаудағы тауарлар анықталған кезде Тараптар Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау тәртібі туралы ережеге сәйкес шаралар қабылдайды.
6-бап
Тауарлардың бірыңғай тізбесі, Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау тәртібі туралы ереже, Бірыңғай санитариялық талаптар мен Өнімнің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттардың бірыңғай нысандары Кеден одағы комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) шешімімен бекітіледі.
Тараптар Комиссияға тиісті өкілеттік берген күнінен бастап ол осы Баптың бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды жүргізуді жүзеге асырады.
Осы Баптың мақсаты үшін Комиссияның құжаттарды жүргізуі деп Кеден одағының осы Баптың бірінші абзацында көрсетілген нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оларды кейіннен бекіту және Тараптарға жеткізу түсіндіріледі.
Осы Баптың бірінші абзацында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар белгіленген тәртіппен, оның ішінде Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органының ұсынысы бойынша Комиссияның қарауына енгізіледі.
7-бап
Кеден одағының кедендік аумағында инфекциялық аурулар және жаппай инфекциялық емес аурулар (уланулар):
1) халық арасында инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулар (уланулар);
2) адам өміріне, денсаулығына және оның тіршілік ету ортасына қауіпті өнімдер анықталған және (немесе) таралған жағдайларда, уәкілетті органдар олар туралы, сондай-ақ жүргізілген санитариялық-эпидемияға қарсы шаралар туралы ақпаратты 2008 жылғы 12 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың техникалық реттеу, санитарлық және фитосанитарлық шаралар саласындағы ақпараттық жүйесін құру туралы келісімге сәйкес құрылатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың техникалық реттеу, санитарлық және фитосанитарлық шаралар саласындағы ақпараттық жүйесіне және Мемлекетаралық Кеңестің (кеден одағының жоғарғы органының) 2009 жылғы 27 қарашадағы N 22 шешімімен мемлекет басшылары деңгейінде мақұлданған Кеден одағының сыртқы және өзара сауданың ықпалдасқан ақпараттық жүйесін қалыптастыру тұжырымдамасына сәйкес құрылатын Кеден одағының сыртқы және өзара сауданың ықпалдасқан ақпараттық жүйесіне жібереді.
Уәкілетті органдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында өзара ғылыми-әдістемелік және техникалық көмек көрсетеді және бір-біріне:

1) о возможных поступлениях подконтрольных товаров, не соответствующих Единым санитарным требованиям;
2) о каждом случае обнаружения особо опасных инфекционных болезней, представленных в Международных медико-санитарных правилах (2005 г.), и опасной для жизни и здоровья человека продукции.
Статья 8
Уполномоченные органы, при необходимости и по взаимной договоренности, в целях соблюдения законодательства таможенного союза в области санитарных мер и охраны таможенной территории таможенного союза от ввоза и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений), подконтрольных товаров, не соответствующих санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям, проводят совместные проверки (инспекции) на территориях государств Сторон, производящих подконтрольные товары, а также для оперативного решения иных вопросов.
Финансирование расходов, связанных с реализацией настоящего Соглашения, осуществляется из соответствующих бюджетов государств Сторон, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок.
Статья 9
Стороны имеют право вводить временные санитарные меры и проводить санитарно-противоэпидемические мероприятия в случаях:
1) ухудшения санитарно-эпидемиологической ситуации на территории государства Стороны;
2) получения информации от соответствующих международных организаций, от Сторон или государств, не являющихся участниками настоящего Соглашения, о применяемых санитарных мерах и (или) ухудшении санитарно-эпидемиологической ситуации;
3) если соответствующее научное обоснование применения санитарных мер является недостаточным или не может быть представлено в необходимые сроки;
4) выявления подконтрольных товаров, не соответствующих Единым санитарным требованиям.
Стороны в возможно короткий срок уведомляют друг друга о введении ими санитарных мер, проведении санитарно-противоэпидемических мероприятий и их изменениях.
При введении одной из Сторон временных санитарных мер другие Стороны принимают необходимые меры и проводят санитарно-противоэпидемические мероприятия, обеспечивающие надлежащий уровень защиты Стороны, принявшей решение о введении таких мер.
Статья 10
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован Сторонами в течение шести месяцев с даты поступления официальной письменной просьбы о проведении консультаций и переговоров, направленной одной из Сторон другим Сторонам, любая из Сторон передает этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического Сообщества.

1) Бірыңғай санитариялық талаптарға сәйкес келмейтін бақылаудағы тауарлардың түсу мүмкіндіктері туралы;
2) Халықаралық медициналық-санитарлық ережеде (2005 ж.) берілген аса қауіпті инфекциялық аурулардың және адам өмірі мен денсаулығына қауіпті өнімдердің анықталған әрбір жағдайы туралы хабарлайды.
8-бап
Уәкілетті органдар қажет болған жағдайда және өзара келісім бойынша санитариялық шаралар және кеден одағының кедендік аумағын инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулардың (уланулардың), санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес келмейтін бақылаудағы тауарлардың әкелінуінен және таралуынан қорғау саласындағы кеден одағының заңнамасын сақтау мақсатында, сондай-ақ басқа да мәселелерді жедел шешу үшін бақылаудағы тауарларды өндіретін Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында бірлескен тексерулер (инспекциялар) жүргізеді.
Егер әрбір нақты жағдайда өзге тәртіп келісілмесе, осы Келісімді іске асыруға байланысты шығыстарды қаржыландыру Тараптар мемлекеттерінің тиісті бюджеттерінен жүзеге асырылады.
9-бап
Тараптар мынадай жағдайларда:
1) Тарап мемлекетінің аумағында санитариялық-эпидемиологиялық жағдай нашарлағанда;
2) тиісті халықаралық ұйымдардан, Тараптардан немесе осы Келісімнің қатысушысы болып табылмайтын мемлекеттерден қолданылатын санитариялық шаралар және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың нашарлағаны туралы ақпарат алғанда;
3) егер санитариялық шараларды қолданудың тиісті ғылыми негіздемесі жеткіліксіз болса немесе қажетті мерзімде ұсыну мүмкін болмаса;
4) Бірыңғай санитариялық талаптарға сәйкес келмейтін бақылаудағы тауарлар анықталғанда уақытша санитариялық шаралар енгізуге және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар өткізуге құқылы.
Тараптар өздерінің санитариялық шаралар енгізгені, санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар өткізгені және оларды өзгерткені туралы бірін бірі мейлінше қысқа мерзімде хабардар етеді.
Тараптардың бірі уақытша санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды енгізген кезде басқа Тараптар қажетті шаралар қабылдайды және мұндай іс-шараларды енгізу туралы шешім қабылдаған Тарапты қорғаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ететін санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізеді.
10-бап
Осы Келісімді талқылауға және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар консультациялар және келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
Егер Тараптардың бірінің екінші Тарапқа жолдаған консультациялар және келіссөздер жүргізу туралы ресми жазбаша өтініші келіп түскен күнінен бастап алты ай ішінде Тараптар дауды реттемесе, Тараптардың кез келгені бұл дауды қарау үшін Еуразиялық экономикалық қоғамдастығының Сотына береді.

Статья 11
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 12
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Санкт-Петербурге 11 декабря 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии таможенного союза, которая являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне заверенную копию.
За                        За                      За
Правительство            Правительство            Правительство
Республики               Республики              Российской
Беларусь                 Казахстан               Федерации

11-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
12-бап
Осы Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады. Санкт-Петербург қаласында 2009 жылғы 11 желтоқсанда орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы осы Келісімнің депозитарийі бола отырып, әрбір Тарапқа расталған көшірме жолдайтын Кеден одағының комиссиясында сақталады.
Беларусь           Қазақстан                  Ресей
Республикасының    Республикасының            Федерациясының
Үкіметі үшін       Үкіметі үшін               Үкіметі үшін