Об утверждении перечня бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225.
В соответствии с пунктом 4 статьи 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 879 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый перечень проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1254 "Об утверждении перечня бюджетных инвестиционных проектов (программ), не требующих разработки технико-экономического обоснования" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 47, ст. 572);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 1104 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1254" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 44, ст. 505).
3. Настоящее постановление не распространяется на проекты, предполагаемые к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2023 № 647 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2009 года № 2225
Перечень
проектов, не требующих разработки
технико-экономического обоснования
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 879 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Проекты, предусматривающие строительство объектов по типовым проектам, типовым проектным решениям, проектам повторного применения и технически несложных объектов.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 07.08.2023 № 647 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Проекты, предусматривающие строительство объектов социально-культурного, общественного и административного назначения, а также обеспечение инфраструктуры в том числе:
1) строительство общеобразовательных школ и интернатных учреждений до 3000 учащихся включительно;
2) строительство детских дошкольных учреждений до 500 мест включительно;

Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 Қаулысы.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 153-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 879 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін жобалардың тізбесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1254 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 47, 572-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1254 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 қарашадағы № 1104 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 44, 505-құжат).
3. Осы қаулы үкіметтік сыртқы қарыздардың және республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды қоса қаржыландырудың қаражатынан қаржыландыру болжанатын жобаларға қолданылмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.08.2023 № 647 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 2225 қаулысымен
бекітілген
Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін
жобалардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Үлгі жобалар, үлгілік жобалық шешімдер, қайта қолданылатын жобалар бойынша объектілерді және техникалық жағынан күрделі емес объектілерді салуды көздейтін жобалар.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.08.2023 № 647 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Әлеуметтік-мәдени, қоғамдық және әкімшілік мақсаттағы объектілерді салуды, сондай-ақ инфрақұрылымды қамтамасыз етуді көздейтін жобалар, оның ішінде:
1) 3000 оқушыны қоса алғанға дейінгі жалпы білім беретін мектептер мен интернат мекемелерін салу;
2) қоса алғанда 500 орынға дейінгі мектепке дейінгі балалар мекемелерін салу;

3) строительство профессиональных лицеев до 600 мест включительно;
4) строительство интернатов к существующим школам до 900 учащихся включительно;
5) строительство школ-интернатов для детей с ограниченными возможностями (слабовидящих, глухих и слабослышащих, с нарушением речи и т.д.) до 500 мест включительно;
6) строительство специализированных санаторных детских учреждений круглосуточного действия;
7) строительство студенческих общежитий до 1000 койко-мест при высших учебных заведениях;
8) строительство спортивных залов и мастерских общеобразовательных школ;
9) строительство учреждения для детей-сирот;
10) строительство психоневрологических больниц до 300 коек включительно;
11) строительство врачебных амбулаторий;
12) строительство медицинских пунктов;
13) строительство фельдшерско-акушерских пунктов;
14) строительство многопрофильных больниц до 180 коек с родильным отделением включительно;
15) строительство многопрофильных больниц и перинатальных центров до 300 коек включительно;
16) строительство многопрофильных детских больниц до 200 коек включительно;
17) строительство сельских больниц до 100 коек включительно;
18) строительство родильных домов до 60 коек включительно;
19) строительство районных и сельских поликлиник до 250 посещений в смену включительно;
20) строительство городских поликлиник до 500 посещений в смену включительно;
21) строительство противотуберкулезных диспансеров до 100 коек и 150 посещений в смену включительно;
22) строительство центров крови с объемом заготовки до 20000 литров в год включительно;
23) строительство и реконструкция объектов онкологической службы;
24) строительство госпиталей до 60 койко-мест с поликлиниками до 100 посещений в смену включительно;
25) строительство реабилитационного центра для детей с инвалидностью и (или) лиц с инвалидностью проектной мощностью до 50 мест;
26) строительство жилых домов и общежитий, в том числе на территории военных городков;
27) строительство и реконструкция объектов культурного назначения (библиотеки, музеи, дома культуры, клубы) до 400 мест включительно;
28) строительство и реконструкция зданий архивных учреждений объемом хранения до 1 000 000 единиц хранения (областные архивы), до 100 000 единиц хранения (районные);
29) строительство многофункциональных общественных, а также отдельно стоящих административных, служебно-управленческих и культурно-просветительских зданий (с одновременным нахождением не более 300 человек) высотой до 3 этажей включительно – для районов с обычными геологическими условиями;
30) строительство многофункциональных общественных, а также отдельно стоящих административных, служебно-управленческих и культурно-просветительских зданий до 2 этажей включительно – для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;

3) қоса алғанда 600 орынға дейінгі кәсіптік лицейлер салу;
4) қоса алғанда жұмыс істеп тұрған мектептерге 900 оқушыға дейінгі интернаттар салу;
5) мүмкіндіктері шектеулі (нашар көретін, естімейтін және нашар еститін, сөйлеу қабілеті бұзылған және т.с.с.) балалар үшін қоса алғанда 500 орынға дейінгі мектеп-интернаттар салу;
6) тәулік бойы жұмыс істейтін мамандандырылған санаторийлік балалар мекемелерін салу;
7) жоғары оқу орындарының жанынан 1000 төсек-орынға дейінгі студенттік жатақханалар салу;
8) жалпы білім беретін мектептердің спорт залдарын және шеберханаларын салу;
9) жетім балаларға арналған мекемелер салу;
10) қоса алғанда 300 төсекке дейінгі психоневрологиялық ауруханалар салу;
11) дәрігерлік амбулаториялар салу;
12) медициналық пункттер салу;
13) фельдшерлік-акушерлік пункттер салу;
14) перзентхана бөлімшесі бар 180 төсекке дейінгі көп бейінді ауруханалар салу;
15) қоса алғанда 300 төсекке дейінгі көп бейінді ауруханалар және перинаталдық орталықтар салу;
16) қоса алғанда 200 төсекке дейінгі көп бейінді балалар ауруханаларын салу;
17) қоса алғанда 100 төсекке дейінгі ауылдық ауруханалар салу;
18) 60 төсекке дейінгі перзентханалар салу;
19) қоса алғанда бір ауысымда 250 адамға дейін қабылдайтын аудандық және ауылдық емханалар салу;
20) бір ауысымда 500 адамға дейін қабылдайтын қалалық емханалар салу;
21) қоса алғанда 100 төсекке және бір ауысымда 150 адамға дейінгі туберкулезге қарсы диспансерлер салу;
22) дайындау көлемі жылына қоса алғанда 20000 литрге дейін қан орталықтарын салу;
23) онкологиялық қызмет объектілерін салу және қайта жаңарту;
24) қоса алғанда бір ауысымда 100 адамға дейін қабылдайтын емханалары бар 60 төсек-орынға дейінгі госпитальдар салу;
25) жобалық қуаты 50 орынға дейінгі мүгедектігі бар балаларға және (немесе) мүгедектігі бар адамдарға арналған оңалту орталығын салу;
26) тұрғын үйлер және жатақханалар, оның ішінде әскери қалашықтардың аумағында салу;
27) қоса алғанда 400 орынға дейінгі мәдени мақсаттағы объектілер (кітапханалар, мұрағаттар, мәдениет үйлері, клубтар) салу және қайта жаңарту;
28) сақтау бірлігі 1000000 бірлікке дейінгі (облыстық мұрағаттар), сақтау бірлігі 100000 бірлікке дейінгі (аудандық) сақтау көлемі бар мұрағат мекемелерінің ғимараттарын салу және қайта құру;
29) геологиялық жағдайлары қалыпты аудандар үшін биіктігі – қоса алғанда 3 қабатқа дейінгі көп функционалды қоғамдық, сондай-ақ жеке тұрған әкімшілік, қызметтік-басқару және мәдени-ағарту ғимараттарын (бір мезгілде 300-ден аспайтын адам болатын) салу;
30) сейсмикалық белсенділігі жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезінде арнайы жобалау шешімдері мен іс-шараларды талап ететін өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайдағы аудандар үшін – биіктігі қоса алғанда 2 қабатқа дейінгі көп функционалдық қоғамдық, сондай-ақ жеке тұрған әкімшілік, қызметтік-басқару және мәдени-ағарту ғимараттарын салу;

31) строительство зданий для размещения территориальных подразделений налоговых органов и центров приема и обработки информации налоговых органов;
32) строительство зданий для размещения территориальных подразделений казначейства;
33) строительство пристроек к административно-бытовым зданиям;
34) строительство и реконструкция зданий судов (общие, в том числе военные);
35) строительство центров обслуживания населения (с одновременным нахождением в здании до 300 человек включительно) высотой до 5 этажей включительно;
36) строительство специализированных центров обслуживания населения для регистрации автотранспорта и выдачи водительских удостоверений с объектами инфраструктуры (с одновременным нахождением в здании до 300 человек включительно) высотой до 5 этажей включительно;
37) строительство спортивно-зрелищных зданий и крытых сооружений с залами вместимостью до 300 зрительских мест для районов с обычными геологическими условиями включительно;
38) строительство объектов физкультурно-оздоровительных комплексов в районах, городах республиканского и областного значения пропускной способностью до 320 человек включительно;
39) строительство морских и речных вокзалов (за исключением плавучих пристаней и дебаркадеров) с залами ожидания до 75 человек включительно;
40) строительство отдельно стоящих одноэтажных (надземных или подземных) гаражей-стоянок, вместимостью до 100 автомобилей включительно;
41) реконструкция и восстановление водохозяйственных систем и сооружений;
42) реконструкция и восстановление объектов гидромелиоративных систем;
43) берегоукрепительные, дноуглубительные и русловыпрямительные работы на водных объектах;
44) строительство и реконструкция котельных проектной мощностью до 50 Гкал/час включительно, в том числе на территории военных городков;
45) строительство и реконструкция электроосвещения улиц и дорог в населенных пунктах;
46) строительство и реконструкция электрических сетей в сельских населенных пунктах и массивах массовой застройки жилья в городах областного и республиканского значения;
47) строительство и реконструкция распределительных сетей и сооружений (водоснабжения и водоотведения, электроснабжения до 220 кВт включительно, газоснабжения и теплоснабжения) микрорайонов, отдельных районов и жилых массивов городов, а также населенных пунктов с населением до 25 000 жителей;
48) строительство и реконструкция межпоселковых газопроводов, газопроводов (подводящие), газопроводов-отводов и автоматизированных газораспределительных станций, предусмотренных утвержденными региональными схемами газификации;

31) салық органдарының аумақтық бөлімшелерін орналастыру үшін ғимараттарды, салық органдарының ақпаратын қабылдау және өңдеу орталықтарын салу;
32) аумақтық қазынашылық бөлімшелерін орналастыру үшін ғимараттар салу;
33) әкімшілік-тұрмыстық ғимараттарға жапсарлас құрылыстар салу;
34) соттар (жалпы, соның ішінде әскери) ғимараттарын салу және қайта құру;
35) биіктігі 5 қабатқа дейін қоса алғанда, халыққа қызмет көрсету орталықтарын (бір мезгілде 300-ден аспайтын адам болатын) салу;
36) биіктігі 5 қабатқа дейін қоса алғанда, инфрақұрылым объектілері бар автокөлікті тіркеу және жүргізуші куәлігін беру үшін мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтарын (бір мезгілде 300-ден аспайтын адам болатын) салу;
37) геологиялық жағдайлары қалыпты аудандар үшін сыйымдылығы 300 көрермен орнына дейінгі залдары бар спорттық-ойын-сауық ғимараттары мен жабық құрылыстар салу;
38) республикалық және облыстық маңызы бар аудандарда, қалаларда өткізу қабілеті қоса алғанда 320 адамға дейінгі дене шынықтыру-сауықтыру кешендерінің объектілерін салу;
39) қоса алғанда 75 адамға дейінгі күту залдары бар теңіз және өзен вокзалдарын (жүзетін айлақтарды және дебаркадерлерді қоспағанда) салу;
40) сыйымдылығы қоса алғанда 100 автомобильден аспайтын жеке тұрған бір қабатты (жер үстіндегі немесе жер астындағы) гараж-тұрақтарын салу;
41) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын қайта жаңарту және қалпына келтіру;
42) гидромелиоративтік жүйелер объектілерін қайта жаңарту және қалпына келтіру;
43) су объектілеріндегі жағалауды бекіту, түбін тереңдету және арнаны түзеу жұмыстары;
44) жобалық қуаты қоса алғанда 50 Гкал/сағатқа дейінгі, оның ішінде әскери қалашықтар аумағында қазандықтар салу және қайта жаңарту;
45) елді мекендердегі көшелер мен жолдарға электр жарығын салу және қайта жаңарту;
46) ауылдық елді мекендер мен облыстық және республикалық маңызы бар қаларда жаппай тұрғын үй құрылысы салынып жатқан массивтерде электр желілерін салу және қайта жаңарту;
47) қалалардың шағын аудандары мен тұрғын үй массивтерінде, сондай-ақ халқының саны 25000 тұрғынға дейінгі жекелеген елді мекендерде тарату (сумен жабдықтау және су тарту, 220 кВт дейін электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау және жылумен жабдықтау) желілерін салу және қайта жаңарту;
48) газдандырудың бекітілген өңірлік схемаларында көзделген кентішілік газ құбырларын, бұрғыш газ құбырларын және автоматтандырылған газ тарататын станциялар салу және қайта жаңарту;

49) строительство и реконструкция объектов поливочного водоснабжения;
50) строительство мостов до 100 погонных метров включительно на автомобильных дорогах местного значения;
51) реконструкция и восстановление объектов государственного природно-заповедного фонда, включенных в перечень объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан;
52) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов, расчистка проток, русел и устьев рек, восстановление нерестилищ ценных видов рыб.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.07.2020 № 434 (вводится в действие с 01.04.2020); от 07.08.2023 № 647 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Проекты, предусматривающие строительство объектов Вооруженных Сил, органов Прокуратуры, Гражданской обороны, специальных государственных органов, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, правоохранительной и уголовно-исполнительной системы, а также по защите прав потребителей и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия, судебно-медицинской экспертизы, пожарной, фитосанитарной, ветеринарной и иной безопасности, в том числе:
1) строительство и реконструкция зданий (комплексов), сооружений для размещения линейных, районных, строевых подразделений, городских отделов и департаментов;
2) строительство и реконструкция зданий органов прокуратуры;
3) строительство питомников и объектов лесосеменного хозяйства;
4) строительство служебных кордонов для государственной лесной охраны и государственных инспекторов природоохранных учреждений;
5) строительство контрольно-пропускных пунктов организаций, ведущих лесное хозяйство, и природоохранных учреждений;
6) строительство пожарно-наблюдательных вышек организаций, ведущих лесное хозяйство, и природоохранных учреждений;
7) строительство пожарно-химических станций природоохранных учреждений;
8) строительство навесов для хранения противопожарного оборудования для организаций, ведущих лесное хозяйство, и природоохранных учреждений;
9) строительство объектов для размещения военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан по охране исправительных учреждений;
10) строительство ветеринарной лаборатории по исследованию генетически модифицированных организмов;
11) строительство центров содержания незаконных мигрантов;
12) строительство кинологического центра, центра кинологической службы;
13) строительство специализированных исправительных учреждений;

49) суармалы сумен жабдықтау объектілерін салу және қайта жаңарту;
50) жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарында қоса алғанда 100 қума метрге дейінгі көпірлер салу;
51) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің тізбесіне енгізілген мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерін қайта құру және қалпына келтіру;
52) су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясы, өзеннің құйылатын жерін, арнасын, тармақтарын тазалау, бағалы балық түрлерінің уылдырық шашатын жерлерін қалпына келтіру.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.07.2020 № 434 (01.04.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.08.2023 № 647 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Прокуратура, Азаматтық қорғаныс органдарының, арнаулы мемлекеттік органдардың, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, құқық қорғау және қылмыстық-атқару жүйелерінің объектілерінің, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау бойынша және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты, сот-медицина сараптамасын, өрт, фитосанитариялық, ветеринариялық және өзге де қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі объектілерді салуды көздейтін жобалар, оның ішінде:
1) желілік, аудандық, саптық бөлімшелерді, қалалық бөлімдер мен департаменттерді орналастыру үшін ғимараттар (кешендер), құрылыстар салу және қайта жаңарту;
2) прокуратура органдарының ғимараттарын салу және қайта жаңарту;
3) көшеттіктер және ағаш тұқымы шаруашылығының объектілерін салу;
4) мемлекеттік орман күзеті және табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторлары үшін қызметтік кордондар салу;
5) орман шаруашылығын жүргізетін ұйымдардың және табиғат қорғау мекемелерінің бақылау-өткізу пункттерін салу;
6) орман шаруашылығын жүргізетін ұйымдардың және табиғат қорғау мекемелерінің өртті қадағалау мұнараларын салу;
7) табиғат қорғау мекемелерінің өрт-химия станцияларын салу;
8) орман шаруашылығын жүргізетін ұйымдар мен табиғат қорғау мекемелері үшін өртке қарсы жабдықтарды сақтауға арналған қалқалар салу;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының түзеу мекемелерін күзету жөніндегі әскери қызметшілерін орналастыру үшін объектілер салу;
10) генетикалық түрлендірілген организмдерді зерттейтін ветеринариялық зертхана салу;
11) заңсыз мигранттарды ұстау орталықтарын салу;
12) кинология орталығын, кинологиялық қызмет орталығын салу;
13) мамандандырылған түзеу мекемелерін салу;

14) строительство специальных приемников для содержания лиц, подвергшихся административному аресту;
15) строительство следственных изоляторов;
16) строительство ветеринарной лаборатории по диагностике болезней животных и определению пищевой безопасности продуктов и сырья животного происхождения;
17) строительство убойных пунктов, мясоперерабатывающих предприятий;
18) строительство ветеринарных станций и ветеринарных пунктов;
19) строительство ветеринарных объектов по производству и/или хранению ветеринарных препаратов;
20) строительство ветеринарных лечебниц, аптек и клиник;
21) строительство объектов по уничтожению биологических отходов (ямы Беккери);
22) строительство ветеринарно-санитарных пропускников с дезбарьерами;
23) строительство пункта искусственного осеменения;
24) строительство ветеринарных лазаретов;
25) строительство карантинных лабораторий;
26) строительство лабораторий по экспертизе качества семян;
27) строительство пожарного депо на 2, 4, 6 и 8 выездов включительно;
28) строительство военных городков, в том числе для спасательных центров и воинских частей Гражданской обороны;
29) строительство пограничных отделов (отделений) для Пограничной службы;
30) строительство комендатур;
31) строительство контрольно-пропускных пунктов;
32) строительство многопрофильных складов и складов под материально-техническое и боевое имущество, имущество Гражданской обороны, государственного материального резерва;
33) строительство служебно-технических зданий для военных учреждений;
34) строительство пунктов медицинской помощи пограничной службы;
35) строительство стоянки для авиационной техники Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
36) строительство вертолетных площадок для пограничной службы;
37) строительство хранилища на 16, 24, 32 единицы колесной (гусеничной) техники включительно;
38) строительство склада вместимостью на 16 и 20 вагонов;
39) строительство пунктов технического обслуживания и ремонта техники на 2 и 4 поста;
40) строительство аккумуляторно-зарядной станции;
41) строительство контрольно-технического пункта;
42) строительство автомобильной заправочной станции;
43) строительство банно-прачечного комбината до 40 человек в смену включительно на территории военного городка;
44) строительство госпиталя до 250 койко/мест включительно;
45) строительство штаба;
46) строительство казарм до 600 койко/мест включительно;
47) строительство учебных корпусов;
48) строительство столовых до 150 посадочных мест включительно;
49) строительство плацев с трибуной;

14) әкімшілік қамауға алынған адамдарды ұстауға арналған арнайы қабылдау орындарын салу;
15) тергеу изоляторларын салу;
16) мал ауруларының диагностикасы және азық-түлік пен жануарлардан алынатын шикізаттың азықтық қауіпсіздігін анықтау жөніндегі ветеринариялық зертхана салу;
17) мал соятын орындар, ет өңдейтін кәсіпорындар салу;
18) ветеринариялық станциялар мен ветеринариялық пункттер салу;
19) ветеринариялық дәрі-дәрмектерді өндіру және/немесе сақтау жөніндегі ветеринариялық объектілер салу;
20) ветеринариялық емханалар, дәріханалар және клиникалар салу;
21) биологиялық қалдықтарды жою жөніндегі объектілер салу (Беккери шұңқыры);
22) дезинфекциялық барьерлері бар ветеринариялық-санитариялық өткізгіштер салу;
23) жасанды ұрықтандыру пунктін салу;
24) ветеринариялық лазареттер салу;
25) карантин зертханаларын салу;
26) тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалар салу;
27) 2, 4, 6 және 8 қақпалы өрт депосын салу;
28) әскери, оның ішінде құтқару орталықтары және Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімшелері үшін қалашықтар салу;
29) Шекара қызметі үшін шекара бөлімдерін (бөлімшелерін) салу;
30) комендатуралар салу;
31) бақылау-өткізу пункттерін салу;
32) көп бейінді қоймалар және материалдық-техникалық және жауынгерлік мүлікке, Азаматтық қорғаныс мүлкіне, мемлекеттік материалдық резервке арналған қоймалар салу;
33) әскери мекемелер үшін қызметтік-техникалық ғимараттар салу;
34) шекара қызметінің медициналық көмек көрсету пункттерін салу;
35) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметінің авиация техникасы үшін тұрақтар салу;
36) шекара қызметі үшін тікұшақ алаңдарын салу;
37) 16, 24, 32 бірлік доңғалақты (шынжыр табанды) техникаға арналған сақтау қоймаларын салу;
38) сыйымдылығы 16 және 20 вагонға арналған қоймалар салу;
39) 2 және 4 бекетке арналған техникалық қызмет көрсету және техника жөндеу пункттерін салу;
40) аккумуляторлық зарядтау станциясын салу;
41) бақылау-техника пунктін салу;
42) автомобильге май құю станциясын салу;
43) әскери қалашығының аумағында қоса алғанда бір ауысымда 40 адамға дейінгі монша-кір жуу комбинатын салу;
44) қоса алғанда 250 төсек/орынға дейінгі госпитальдар салу;
45) штаб салу;
46) қоса алғанда 600 тесек/орынға дейінгі казармалар салу;
47) оқу корпустарын салу;
48) қоса алғанда 150 отыратын орынға дейінгі асханалар салу;
49) трибунасы бар плацтар салу;

50) строительство полос препятствий;
51) строительство караульных помещений и караульных городков;
52) строительство спортивных комплексов, обслуживающих до 240 человек включительно в день на территории военных городков;
53) строительство спортивных площадок на территории военных городков;
54) строительство пунктов заправки горюче-смазочными материалами с маслораздаточной;
55) строительство комплексов отдельных радиолокационных рот;
56) строительство пунктов наведения авиации;
57) строительство зданий авиатехнико-эксплуатационной части, в том числе спасательной авиации;
58) строительство ангаров, в том числе спасательной авиации;
59) строительство автомобильных парков;
60) строительство воздушно-десантного комплекса;
61) строительство пожарно-технических лабораторий;
62) строительство зданий центров медицины и катастроф, медико-психологической реабилитации;
63) строительство навесов и гаражных боксов для техники служб пожаротушения и профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований;
64) строительство автоматизированных пунктов (постов, станций) наблюдения за селевой, паводковой и снеголавинной обстановкой;
65) строительство наблюдений сети прогноза землетрясений;
66) строительство стоянки для авиационной техники и вертолетных площадок, в том числе спасательной авиации;
67) строительство защитных сооружений (убежища, противорадиационные укрытия);
68) строительство городских и загородных запасных пунктов управления Гражданской обороны;
69) строительство запасных командных пунктов управления;
70) строительство крытых спортивных манежей, учебно-тренировочных центров, полигонов, комплексов для подготовки, переподготовки, повышения квалификации пожарных, спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований;
71) строительство отдельно стоящих зданий (комплексов) для размещения спасательных станций, причалов, постов водно-спасательных служб, профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований;
72) строительство рулежных дорожек для авиации, в том числе спасательной авиации;
73) строительство зданий и сооружений для размещения территориальных органов по защите прав потребителей, научных центров, центров санитарно-эпидемиологической экспертизы, дезинфекционных и противочумных станций;
74) строительство центров судебной медицины и моргов;
75) строительство военных лазаретов;
76) строительство гауптвахт;
77) строительство командно-диспетчерского пункта;
78) строительство здания учебно-тренажерных центров для авиационных, танковых и боевых машин пехоты;
79) строительство ограждений по периметру зданий и сооружений;

50) кедергілер жолақтарын салу;
51) қарауыл үй-жайларын және қарауыл қалашықтарын салу;
52) әскери қалашықтардың аумағында күніне 240 адамға дейін қызмет көрсететін спорттық кешендер салу;
53) әскери қалашықтардың аумағында спорттық алаңқайлар салу;
54) май таратушы орны бар жанар-жағармай материалдарын құю пункттерін салу;
55) жекелеген радиолокациялық роталар кешендерін салу;
56) авиацияны бағыттау пункттерін салу;
57) авиатехника-пайдалану бөлімінің, оның ішінде құтқару авиациясының ғимараттарын салу;
58) ангарлар, оның ішінде құтқару авиациясының ангарларын салу;
59) автомобиль парктерін салу;
60) әуе-десанттық кешен салу;
61) өрт-техникалық зертханалар салу;
62) медициналық және апаттық, медициналық-психологиялық сауықтыру орталықтарының ғимараттарын салу;
63) өрт сөндіру және кәсіптік авариялық құтқару қызметтері мен құралымдарының техникалары үшін қалқалар және гараж бокстерін салу;
64) сел көшкіні, су тасқыны және қар көшкіні жағдайын бақылауға арналған автоматтандырылған пункттер (бекеттер, станциялар) салу;
65) жер сілкінісін болжамдаудың бақылау желілерін салу;
66) әуе техникасы және тікұшақ алаңы, оның ішінде құтқару авиациясы үшін тұрақтар салу;
67) қорғау құрылыстарын салу (паналайын орын, радиацияға қарсы жасырын орын);
68) Азаматтық қорғаныстың қалалық және қала сыртындағы қосалқы басқару пункттерін салу;
69) қосалқы командалық басқару пункттерін салу;
70) өрт сөндірушілерді, кәсіптік авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру үшін жабық спорт манеждерін, оқу-жаттығу орталықтарын, полигондар, кешендер салу;
71) суда құтқару қызметтерінің, кәсіптік авариялық құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқару станцияларын, айлақтарын, бекеттерін орналастыру үшін жеке тұрған ғимараттар (кешендер) салу;
72) авиация, оның ішінде құтқару авиациясы үшін рульдеу жолдарын салу;
73) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың аумақтық органдарын, ғылыми орталықтарды, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарын, дезинфекциялық және обаға қарсы станцияларды орналастыру үшін ғимараттар мен құрылыстар салу;
74) сот медицинасы орталықтарын және мәйітханалар салу;
75) әскери лазареттер салу;
76) гауптвахталар салу;
77) командалық-диспетчерлік пункт салу;
78) авиациялық, танктік және жаяу әскердің ұрыс машиналарына арналған оқу-жаттығу орталықтары ғимараттарын салу;
79) ғимараттар мен құрылыстардың периметрі бойынша қоршаулар салу;

80) строительство химических лабораторий экологического мониторинга;
81) строительство объектов наблюдательной сети гидрометеорологического назначения;
82) строительство и реконструкция административного здания природоохранных учреждений (офис);
83) строительство Визит-Центра природоохранного учреждения;
84) строительство центров судебной экспертизы;
85) строительство пункта для базирования кораблей и катеров;
86) бурение и реконструкция водозаборных и водопонижающих скважин;
87) строительство полевых учебных центров;
88) строительство, расширение и модернизация систем, линий и сооружений связи (линии передачи-кабельные, радиорелейные, спутниковые и другие), физические цепи и линейно-кабельные сооружения связи, в том числе магистральные) информационно-коммуникационных сетей;
89) строительство автомобильных пунктов пропуска на участке Государственной границы;
90) строительство комплексов зданий и сооружений для размещения радиотехнических узлов и оперативных пунктов пограничной службы;
91) строительство (оборудование) систем видеонаблюдения и сигнализационных комплексов охраны протяженных участков пограничных отделов (отделений) и других объектов Пограничной службы;
92) строительство постов технического наблюдения для пограничных отделов (отделений) Пограничной службы;
93) строительство отделений;
94) строительство и реконструкция объектов по производству иммунобиологических препаратов.
95) Для служебного пользования
96) Для служебного пользования
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.04.2020 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.06.2020 № 344 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 20.05.2022 № 320.
4. Проекты, предусматривающие строительство и реконструкцию существующих участков автомобильных дорог общего пользования, взлетно-посадочных полос, подъездных автомобильных дорог действующих аэродромов, аэровокзалов и объектов аэронавигации, в том числе:
1) реконструкция существующих участков автомобильных дорог общего пользования;
2) реконструкция взлетно-посадочных полос действующих аэродромов и аэропортов;
3) реконструкция подъездных автомобильных дорог к действующим аэродромам, аэропортам и объектам аэронавигации;
4) строительство железнодорожных вокзалов пропускной способностью до 100 пассажиров в сутки включительно;
5) строительство автостанций с залами ожидания до 75 человек включительно;
6) строительство аэровокзалов и терминалов аэропортов, предназначенных для обслуживания авиапассажиров, пропускной способностью до 75 пассажиров в час включительно;

80) экологиялық мониторингтің химиялық зертханаларын салу;
81) гидрометеорологиялық мақсаттағы бақылайтын желілер объектілерін салу;
82) табиғат қорғау мекемелерінің әкімшілік ғимаратын (офис) салу және қайта жаңарту;
83) табиғат қорғау мекемесінің Сапар орталығын салу;
84) сот сараптамасы орталықтарын салу;
85) корабльдер мен катерлердің орналасуына арналған пункт салу;
86) су алу және су ірку ұңғымаларын бұрғылау және қайта жаңарту;
87) далалық оқу орталықтарын салу;
88) байланыс жүйелерін, желілері мен құрылыстарын (беру желілері – кабельдік, радиорелелік, спутниктік және т.б.), физикалық тізбектерді және желілік-кабельдік байланыс құрылыстарын, оның ішінде магистральдық) ақпараттық-коммуникациялық желілерді салу, кеңейту және жаңғырту;
89) мемлекеттік шекара учаскесінде автомобиль өткізу пункттерін салу;
90) шекара қызметінің радиотехникалық тораптары мен жедел пункттерін орналастыру үшін ғимараттар мен құрылыстар кешендерін салу;
91) шекара бөлімдерінің (бөлімдерінің) созылыңқы учаскелерін және Шекара қызметінің және басқа да объектілерін күзетудің бейнебақылау жүйелері мен сигнализация кешендерін салу (жабдықтау);
92) Шекара қызметінің шекара бөлімдері (бөлімшелері) үшін техникалық бақылау бекеттерін салу;
93) бөлімшелер салу;
94) иммундық-биологиялық препараттарды өндіру жөніндегі объектілерді салу және реконструкциялау;
95) қызмет бабында пайдалану үшін.
96) қызмет бабында пайдалану үшін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.04.2020 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.06.2020 № 344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 20.05.2022 № 320 қаулыларымен.
4. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының қолданыстағы учаскелерін, ұшу-қону жолақтарын, қолданыстағы әуеайлақтардың, аэровокзалдар мен аэронавигация объектілерінің кірме автомобиль жолдарын салу мен қайта жаңартуды көздейтін жобалар, оның ішінде:
1) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының қолданыстағы учаскелерін қайта жаңарту;
2) қолданыстағы әуеайлақтар мен әуежайлардың ұшу-қону жолақтарын қайта жаңарту;
3) қолданыстағы әуеайлақтардың, әуежайлардың және аэронавигация объектілерінің кірме автомобиль жолдарын қайта жаңарту;
4) тәулігіне қоса алғанда 100 жолаушыға дейінгі өткізу қабілеті бар темір жол вокзалдарын салу;
5) қоса алғанда 75 адамға дейінгі күту залдары бар сапаржайлар салу;
6) авиажолаушыларға қызмет көрсетуге арналған, сағатына қоса алғанда 75 жолаушыға дейінгі өткізу қабілеті бар аэровокзалдары мен әуежай терминалдарын салу;

7) строительство автомобильных дорог на участке Государственной границы;
8) строительство подъездных дорог к объектам историко-культурного наследия, включенных в Государственный список памятников истории и культуры международного, республиканского и местного значения, объектам государственной важности, туристическим объектам;
9) строительство и реконструкция подъездных дорог к особо охраняемым природным территориям.
5. Проекты, предусматривающие усиление сейсмичности зданий и сооружений.
6. Проекты, предусматривающие строительство объектов в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, в том числе:
1) строительство диспетчерских пунктов;
2) строительство селезащитных сооружений;
3) строительство временных вертолетных площадок в горной местности;
4) строительство селевых полигонов;
5) строительство лавинозащитных сооружений на лавиноопасных участках;
6) строительство противооползневых сооружений на оползневых участках;
7) строительство комплексных станций мониторинга опасных природных явлений и установка систем оповещения в руслах горных рек;
8) фитомелиоративные работы с целью предупреждения селевых потоков, снежных лавин, оползневых процессов;
9) строительство трансформаторных подстанций;
10) строительство постов и узлов связи;
11) строительство антенных матч для антенн радиооборудования;
12) строительство временных инженерных противопаводковых защитных сооружений;
13) строительство и реконструкция противопаводковых дамб;
14) строительство объектов, предусматривающее инженерные работы по обеспечению пропускной способности русел рек.
7. Проекты, предусматривающие строительство объектов по решению (поручению) Президента Республики Казахстан.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.08.2023 № 647 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Проекты, предусматривающие строительство (реконструкцию) объектов промышленного, производственного и гражданского назначения, с нормативной продолжительностью строительства менее 36 (тридцать шесть) месяцев, в том числе:
1) социально-культурного, общественного и административного назначения, жилья, а также обеспечение инженерной инфраструктуры;
2) Вооруженных Сил, органов прокуратуры, гражданской обороны, специальных государственных органов, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, правоохранительной и уголовно-исполнительной системы, а также по защите прав потребителей и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия, судебно-медицинской экспертизы, пожарной, фитосанитарной, ветеринарной и иной безопасности;

7) мемлекеттік шекара учаскесінде автомобиль жолдарын салу;
8) халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштердің мемлекеттік тізіміне енген тарихи-мәдени мұра объектілерінің, мемлекеттік маңызы бар объектілердің, туристік объектілердің кірме жолдарын салу;
9) ерекше қорғалатын табиғи аумаққа кірме жолдарды салу және қайта жаңарту.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалылығын күшейту көзделетін жобалар.
6. Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою саласындағы объектілерді салу көзделетін жобалар, оның ішінде:
1) диспетчерлік пункттерді салу;
2) селден қорғау құрылыстарын салу;
3) таулы жерлерде уақытша тікұшақ алаңдарын салу;
4) сел полигондарын салу;
5) қар көшкіні қаупі бар учаскелерде қар көшкінінен қорғау құрылыстарын салу;
6) көшкін учаскелерінде көшкінге қарсы құрылыстарды салу;
7) қауіпті табиғат құбылыстары мониторингінің кешенді станцияларын салу және тау өзендері арналарында хабарландыру жүйелерін орнату;
8) сел тасқынының, қар көшкіндерінің, көшкін процестерінің алдын алу мақсатындағы фитомелиоративтік жұмыстар;
9) трансформаторлық қосалқы станциялар салу;
10) байланыс бекеттері мен тораптарын салу;
11) радиожабдық антенналары үшін антенна діңгектерін салу;
12) уақытша инженерлік су тасқынынан қорғау құрылыстарын салу;
13) су тасқындарынан қорғау бөгеттерін салу және қайта жаңарту;
14) өзен арналарының өткізу қабілеттілігін қамтамасыз ету бойынша инженерлік жұмыстарды көздейтін объектілерді салу.
7. Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі (тапсырмасы) бойынша іске асырылатын жобалар.
Ескерту. Тізбе 7-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2023 № 647 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Нормативтік құрылыс ұзақтығы 36 (отыз алты) айдан аз өнеркәсіптік, өндірістік және азаматтық мақсаттағы объектілерді салуды (реконструкциялауды) көздейтін жобалар, оның ішінде:
1) әлеуметтік-мәдени, қоғамдық және әкімшілік мақсаттағы объектілер, тұрғын үй, сондай-ақ инженерлік инфрақұрылымды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, прокуратура, азаматтық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдардың, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының, құқық қорғау және қылмыстық-атқару жүйелерінің, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықты, сот-медициналық сараптаманы, өрт, фитосанитариялық, ветеринариялық және өзге де қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша;

3) существующих участков автомобильных дорог общего пользования, взлетно-посадочных полос, подъездных автомобильных дорог действующих аэродромов, аэровокзалов и объектов аэронавигации;
4) подъездных дорог к особо охраняемым природным территориям;
5) в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
6) промышленного и производственного назначения;
7) коммунального хозяйства;
8) здравоохранения.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.08.2023 № 647 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының қолданыстағы учаскелері, ұшу-қону жолақтары, жұмыс істеп тұрған әуеайлақтардың, аэровокзалдардың және аэронавигация объектілерінің кірме автомобиль жолдары;
4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға кірме жолдар;
5) төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы;
6) өнеркәсіптік және өндірістік мақсаттағы;
7) коммуналдық шаруашылық;
8) денсаулық сақтау.
Ескерту. Тізбе 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2023 № 647 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.