Об утверждении годовой финансовой отчетности (консолидированной) акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" за 2008 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2279
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года "О Фонде национального благосостояния" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую годовую финансовую отчетность (консолидированную) акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" за 2008 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2279
Годовая финансовая отчетность (консолидированная)
акционерного общества "Фонд национального благосостояния
"Самрук-Қазына" за 2008 год
АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Годовая финансовая отчетность (консолидированная)
_____________________________________________________
СОДЕРЖАНИЕ
Отчет независимых аудиторов
Годовая финансовая отчетность (консолидированная)
1. Консолидированный бухгалтерский баланс
2. Консолидированный отчет о прибылях и убытках
3. Консолидированный отчет об изменениях в капитале
4. Консолидированный отчет о движении денежных средств
5. Примечания к консолидированной финансовой отчетности
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2279
АО "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Казына"
Годовая финансовая отчетность (консолидированная)
За год, закончившийся 31 декабря 2008 года
с отчетом независимых аудиторов
ОТЧЕТ НЕЗАВИСИМЫХ АУДИТОРОВ
Акционеру АО "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Казына"
Мы провели аудит прилагаемой консолидированной финансовой отчетности АО "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Казына" и его дочерних предприятий (далее по тексту "Группа"), которая включает консолидированный бухгалтерский баланс по состоянию на 31 декабря 2008 года, консолидированный отчет о прибылях и убытках, консолидированный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет о движении денежных средств за год, закончившийся на указанную дату, а также информацию о существенных аспектах учетной политики и другие примечания к финансовой отчетности.
Ответственность руководства в отношении финансовой отчетности
Руководство Группы несет ответственность за подготовку и достоверное представление данной финансовой отчетности в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности. Эта ответственность включает планирование, внедрение и поддержание надлежащего внутреннего контроля в отношении подготовки и достоверного представления финансовой отчетности, не содержащей существенных искажений вследствие мошенничества или ошибки; выбора и применения соответствующей учетной политики; сделанных бухгалтерских оценок, соответствующих конкретным обстоятельствам.
Ответственность аудитора
Наша обязанность заключается в том, чтобы выразить мнение о данной консолидированной финансовой отчетности на основе проведенного аудита. Мы провели аудит в соответствии с Международными стандартами аудита. Эти стандарты требуют, чтобы мы соблюдали этические нормы, спланировали и провели аудит так, чтобы получить достаточную уверенность в отсутствии существенного искажения прилагаемой финансовой отчетности.
Аудит включает выполнение процедур, направленных на получение аудиторских доказательств в отношении сумм и информации, представленных в консолидированной финансовой отчетности. Выбор процедур основывается на суждении аудитора, включая оценку риска существенного искажения консолидированной финансовой отчетности вследствие мошенничества или ошибки. При оценке этого риска аудитор рассматривает аспекты внутреннего контроля в отношении подготовки и достоверного представления предприятием консолидированной финансовой отчетности с тем, чтобы определить процедуры аудита, необходимые в конкретных обстоятельствах, а не для выражения мнения об эффективности системы внутреннего контроля предприятия. Аудит также включает оценку уместности выбранной учетной политики и обоснованности бухгалтерских оценок, сделанных руководством, и оценку представления консолидированной финансовой отчетности в целом.
Мы считаем, что полученные нами аудиторские доказательства являются достаточными и надлежащими для выражения нашего мнения.
Основа для заключения с оговорками
Прилагаемая консолидированная финансовая отчетность не представляет сравнительную информацию, как того требуют положения МСБУ 1.
Заключение
По нашему мнению, за исключением влияния на консолидированную финансовую отчетность вопроса, рассмотренного в параграфе Основа для заключения с оговорками, консолидированная финансовая отчетность, во всех существенных аспектах, достоверно отражает финансовое положение Группы на 31 декабря 2008 года, а также ее финансовые результаты и движение денежных средств за год, закончившийся на указанную дату, в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности.
_______________________
Эльшад Алиев
Партнер
_______________________
Евгений Жемалетдинов
Генеральный директор
ТОО "Эрнст энд Янг"
Государственная лицензия на            Квалификационное свидетельство
занятие аудиторской деятельностью      аудитора № 0000553
на территории Республики Казахстан     от 24 декабря 2003 года
серии МФЮ-2 № 0000003, выданная
Министерством финансов Республики

"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының 2008 жылғы жылдық қаржылық есептілігін (шоғырландырылған) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2279 Қаулысы
«Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы Заңының 9-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының 2008 жылғы жылдық қаржылық есептілігі (шоғырландырылған) бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2279 қаулысымен
бекітілген
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының
2008 жылғы жылдық қаржылық есептілігі (шоғырландырылған) Астана 2009 жыл «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ
Жылдық қаржылық есептілік (шоғырландырылған)
МАЗМҰНЫ
Тәуелсіз аудиторлардың есебі
Жылдық қаржылық есептілік (шоғырландырылған)
1. Шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерім
2. Пайда мен шығындар туралы шоғырландырылған есеп
3. Капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп
4. Ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп
5. Шоғырландырылған қаржылық есептілікке ескертпелер
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2279 қаулысымен
бекітілген
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ
Жылдық қаржылық есептілік (шоғырландырылған)
Тәуелсіз аудиторлардың есебінен 2008 жылғы
31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
ТӘУЕЛСІЗ АУДИТОРЛАРДЫҢ ЕСЕБІ
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ акционеріне
Біз «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-тың және оның еншілес ұйымдарының (бұдан әрі мәтін бойынша «Топ») қоса беріліп отырған қаржылық есептілігіне аудит жүргіздік, ол 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімді, пайда мен шығындар туралы шоғырландырылған есепті, капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепті және көрсетілген күні аяқталатын жыл ішіндегі ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті, сондай-ақ есеп саясатының қазіргі аспектілері туралы ақпарат пен шоғырландырылған қаржылық есептілікке басқа да ескертпелерді қамтиды.
Басшылықтың қаржылық есептілікке жауапкершілігі
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес осы қаржылық есептілікті дайындау және дұрыс ұсыну үшін Топ басшылығы жауапты болады. Бұл жауапкершілік: алаяқтық немесе қателік салдарынан болатын елеулі бұрмалаулары жоқ қаржылық есептілікті дайындау және дұрыс ұсыну үшін қажетті тиісті ішкі бақылаудың жоспарлануын, енгізілуін және ұсталуын; тиісті есеп саясатын таңдау мен қолдануды; осы жағдаяттарға сәйкес келетін бухгалтерлік бағалауды жүзеге асыруды қамтиды.
Аудитордың жауапкершілігі
Біздің міндетіміз өзіміз жүргізген аудит негізінде осы шоғырландырылған қаржылық есептілік бойынша пікір білдіру болып табылады. Біз аудитті Халықаралық аудит стандарттарына сәйкес жүргіздік. Бұл стандарттар біздің ізеттілік нормаларын сақтауымызды, коса беріліп отырған қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулардың жоқтығына жеткілікті сенімділік алу үшін аудиторлық тексеруді жоспарлау мен жүргізуімізді талап етеді.
Аудит қаржылық есептіліктегі сомалар мен ақпараттарға қатысты аудиторлық дәлелдер алуға бағытталған рәсімдердін жүзеге асырылуын қамтиды. Рәсімдерді таңдау алаяқтық немесе қателік салдарынан болатын елеулі бұрмалау қаупін бағалауды коса алғанда, аудитордың пайымдауына негізделеді. Бұл қауіпті бағалау кезінде аудитор ұйымның ішкі бақылау жүйесінің тиімділігі туралы пікірін білдіру үшін емес, аудиттің нақты жағдаяттарда қажетті рәсімдерін айқындау үшін қаржылық есептіліктің дайындалуы мен дұрыс ұсынылуына қатысты ішкі бақылау жүйесінің ұйымдастырылуын қарайды. Аудит сондай-ақ пайдаланылған есеп саясатының орындылығын және қаржылық есептіліктің жалпы ұсынылуын бағалауға тең басшылық жасаған бухгалтерлік бағалаудың негізділігін бағалауды қамтиды.
Біз алған аудиторлық дәлелдер біздің аудиторлық пікірімізді білдіру үшін негіздемелер ұсынуға жеткілікті және лайықты болып табылады деп санаймыз.
Ескертпелермен қорытынды үшін негіз
Қоса беріліп отырған шоғырландырылған қаржылық есептілік ХБЕС ережелері талап ететіндей салыстырма ақпаратты білдірмейді.
Қорытынды
Біздің пікіріміз бойынша, барлық елеулі аспектілердегі шоғырландырылған қаржылық есептілік Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес Топтың 2007 жылғы 31 желтоқсандағы қаржылық жағдайын, сондай-ақ оның қаржылық нәтижелері мен көрсетілген күні аяқталатын жыл ішіндегі ақша қаражатының қозғалысын дұрыс көрсетеді.
____________________       ____________________________
Эльшад Алиев               Евгений Жемалетдинов
Аудит партнері             Бас директор
Қазақстан Республикасының аумағында
аудиторлық қызметпен айналысуға
арнап Қазақстан Республикасы Қаржы

132.008.589
Денежные средства и их эквиваленты
16
1.506.080.120
2.811.600.056
Активы, предназначенные для продажи                                   1.160.225
ИТОГО АКТИВОВ                                                  7.672.845.711
Управляющий директор - Член Правления        _____________________
Кайрат Айтекенов
Главный бухгалтер                            _____________________
Алмаз Абдрахманова
КОНСОЛИДИРОВАННЫЙ БУХГАЛТЕРСКИЙ БАЛАНС (продолжение)
По состоянию на 31 декабря 2008 года
В тысячах тенге
Прим.

132.008.589
Ақша қаражаты және оның баламалары
16
1.506.080.120
2.811.600.056
Сатуға арналған активтер
1.160.225
АКТИВТЕРДІҢ ЖИЫНЫ
7.672.845.711
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ Директорлар кеңесі атынан шығаруға қол қойылды және бекітілді
Басқарушы Директор-Басқарма мүшесі      ___________________________
Әйтекенов Қайрат
Бас бухгалтер                           ___________________________
Алмаз Әбдірахманова
Қоса беріліп отырған есеп саясаты мен 11-74 беттердегі түсіндірме жазба осы жылдың қаржылық есептіліктің (шоғырландырыдған) ажырамас бөлігі болып табылады.
Мың теңгемен
Ескертпе

(396.780.141)
Проценты уплаченные
(117.671.040)
Проценты полученные
87.363.357
Чистое поступление денежных средств от
операционной деятельности                                         576.219.736
Управляющий директор - Член Правления           ___________________
Кайрат Айтекенов
Главный бухгалтер                               ___________________
Алмаз Абдрахманова
КОНСОЛИДИРОВАННЫЙ ОТЧЕТ О ДВИЖЕНИИ ДЕНЕЖНЫХ СРЕДСТВ (продолжение)
За год, закончившийся 31 декабря 2008 года
В тысячах тенге
Прим.
2008
Денежные потоки от инвестиционной
деятельности:
Размещение банковских депозитов, нетто
(51.574.281)
Приобретение акций ассоциированных компаний
(6.773.737)
Приобретение дочерних организаций, за
вычетом приобретенных денежных средств
5
(78.479.031)
Приобретение совместно контролируемых
предприятий, за вычетом приобретенных
денежных средств
5
(41.316.086)
Приобретение доли меньшинства
(2.671.327)
Денежные средства дочерних организаций,
которые перегруппированы из группы выбытия
105.033
Приобретение основных средств
(693.543.201)
Приобретение нематериальных активов
(15.883.317)
Приобретение финансовых активов
(2.630.133)
Поступления от продажи основных средств
31.157.988
Авансы, выплаченные за долгосрочные активы
(32.949.125)
Дивиденды, полученные от ассоциированных
компаний
8
58.012.876
Поступления от продажи дочерних организаций
3.811.702
Поступления от продажи доли меньшинства
4.383.768
Исполнение опциона на покупку акций
(249.480)
Взносы дочерних организаций
14.220.213
Чистое расходование денежных средств в
инвестиционной деятельности                                    (814.378.138)
Денежные потоки от финансовой деятельности:
Поступления по займам
1.100.534.617
Погашение займов
(773.682.701)
Погашение обязательств по финансовой аренде
(5.307.833)
Погашение акций дочерних организаций
(521.318)
Операции с акционером
12.718.000
Дивиденды, выплаченные миноритарным
акционерам дочерних организаций
17
(20.903.506)
Дивиденды, выплаченные акционеру
(6.720.000)
Прочие распределения дочерних организаций
(2.288.590)
Взносы в уставный капитал
795.629.420
Чистое поступление денежных средств от финансовой деятельности       1.099.458.089
Влияние изменений обменных курсов на
денежные средства и их эквиваленты                                   1.377.450
Чистое увеличение денежных средств и их
эквивалентов
862.677.137
Денежные средства и их эквиваленты на начало
года
643.402.983
Денежные средства и их эквиваленты на конец
года
16
1.506.080.120
Управляющий директор - Член Правления          ___________________
Кайрат Айтекенов
Главный бухгалтер                              ___________________
Алмаз Абдрахманова
ПРИМЕЧАНИЯ К ГОДОВОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ (КОНСОЛИДИРОВАННОЙ)
За год, закончившийся 31 декабря 2008 года

(396.780.141)
Төленген пайыздар
(117.671.040)
Алынған пайыздар
87.363.357
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза түсімі
576.219.736
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ Директорлар кеңесі атынан шығаруға қол қойылды және бекітілді
Басқарушы Директор-Басқарма мүшесі      ___________________________
Әйтекенов Қайрат
Бас бухгалтер                           ___________________________
Алмаз Әбдірахманова
Қоса беріліп отырған есеп саясаты мен 11-74 беттердегі түсіндірме жазба осы жылдың қаржылық есептіліктің (шоғырландырылған) ажырамас бөлігі болып табылады.
Мың теңгемен
Ескертпе
2008
Инвестициялық қызметтен түсетін ақшаның қозғалысы:
Банк депозиттерін орналастыру, нетто
(51.574.281)
Қауымдасқан компаниялардың акцияларын сатып алу
(6.773.737)
Сатып алынған ақшалай қаражатты шығарып тастағанда, еншілес ұйымдарды сатып алу
5
(78.479.031)
Сатып алынған ақшалай қаражатты шығарып тастағанда, бірлесіп бақыланатын кәсіпорындарды сатып алу
5
(41.316.086)
Азшылық үлесін сатып алу
(2.671.327)
Шығару тобынан қайта топтастырылған еншілес ұйымдардың ақша қаражаты
105.033
Негізгі құралдарды сатып алу
(693.543.201)
Материалдық емес активтерді сатып алу
(15.883.317)
Қаржы активтерін сатып алу
(2.630.133)
Негізгі құралдарды сатудан түскен түсімдер
31.157.988
Ұзақ мерзімді активтер үшін төленген аванстар
(32.949.125)
Қауымдасқан компаниялардан алынған дивидендтер
8
58.012.876
Еншілес ұйымдарды сатудан түскен түсімдер
3.811.702
Азшылық үлесін сатудан түскен түсімдер
4.383.768
Акциялар сатып алуға арналған опционды орындау
(249.480)
Еншілес ұйымдардың жарналары
14.220.213
Инвестициялық қызметке ақшаны таза жұмсау
(814.378.138)
Қаржы қызметінен түсетін ақша қозғалысы:
Қарыздар бойынша түсімдер
1.100.534.617
Қарыздарды өтеу
(773.682.701)
Қаржылық жалдау жөніндегі міндеттемелерді өтеу
(5.307.833)
Еншілес ұйымдардың акцияларын өтеу
(521.318)
Акционермен болатын операциялар
12.718.000
Еншілес ұйымдардың миноритарлық акционерлеріне төленген дивидендтер
17
(20.903.506)
Акционерге төленген дивидендтер
(6.720.000)
Еншілес ұйымдарды өзге де бөлу
(2.288.590)
Жарғылық капиталға жарналар
795.629.420
Қаржы қызметінен түсетін ақша қаражатының таза түсімі
1.099.458.089
Айырбастау бағамдары өзгерістерінің ақшаға және оның баламаларына әсері
1.377.450
Ақша қаражаты мен оның баламаларының таза ұлғаюы
862.677.137
Жыл басындағы ақша қаражаты және оның баламалары
643.402.983
Жыл аяғындағы ақша және оның баламалары
16
1.506.080.120
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ Директорлар кеңесі атынан шығаруға қол қойылды және бекітілді
Басқарушы Директор-Басқарма мүшесі      ___________________________
Әйтекенов Қайрат
Бас бухгалтер                           ___________________________
Алмаз Әбдірахманова
Қоса беріліп отырған есеп саясаты мен 11-74 беттердегі түсіндірме жазба осы жылдың қаржылық есептіліктің (шоғырландырылған) ажырамас бөлігі болып табылады.
«Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық
холдингі» АҚ жылдық қаржылық есептілік (шоғырландырылған) ЖЫЛДЫҚ ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІККЕ
(ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН) ЕСКЕРТПЕЛЕР

1. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Корпоративная информация
АО "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Казына" (далее по тексту "Компания", "Фонд" или "Самрук-Казына") было образовано 3 ноября 2008 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года. Образование было осуществлено посредством слияния АО "Фонд Устойчивого Развития "Казына" ("Казына") и АО "Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами "Самрук" ("Самрук") и дополнительной передаче Государством Фонду своего права собственности в некоторых предприятиях, принадлежащих Правительству Республики Казахстан ("Государство" или "Правительство"). Правительство, представленное Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан является единственным акционером Компании (далее по тексту "Акционер").
Фонд является холдингом, объединяющим ряд государственных предприятий, перечисленных в Примечании 37 (далее по тексту "Группа"). Для управленческих целей деятельность Группа подразделяется в соответствии с видом производимой продукции и типом оказываемых услуг на следующие пять операционных сегментов (Примечание 42). Нефтегазовый сегмент включает операции по разведке и добыче нефти и газа, транспортировке нефти и газа, переработке и продаже сырой нефти и продуктов переработки. Сегмент транспортировки включает операции по железнодорожной и воздушной перевозке грузов и пассажиров. Сегмент телекоммуникаций включает операции по услугам фиксированной связи, включая местную, междугороднюю и международную связь (включая страны, входящие и не входящие в СНГ); а также услуги аренды каналов связи, передачи данных и беспроводной связи. Энергетический сегмент включает операции по производству и передаче электрической энергии, по технической диспетчеризации отпуска электроэнергии в электроэнергетическую систему и потребления импортируемой электроэнергии, функции централизованного оперативно-диспетчерского управления объектами Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан. Сегмент Финансовых Институтов и Институтов Развития включает операции по увеличению и стимулированию инвестиционной и инновационной деятельности во всех сегментах экономики Казахстана.
Основной целью Правительства при реорганизации является повышение эффективности менеджмента и оптимизация организационных структур в этих компаниях, с целью успешного выполнения их стратегических задач, установленных в соответствующих программах Правительства и планах развития. Слияние Самрук и Казына и дополнительная передача представляют собой объединение предприятий под общим контролем, которое учитывается Фондом как объединение долей, как это раскрыто в Примечании 2.
Зарегистрированный офис Компании расположен по адресу: Астана, пр. Кабанбай батыра, 23, Республика Казахстан.

1. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Корпоративтік ақпарат
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша «Компания», «Қор» немесе «Самұрық-Қазына») Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы қаулысына сәйкес 2008 жылғы 3 қарашада құрылды. Құрылу «Қазына» орнықты даму қоры» АҚ («Қазына») пен «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» АҚ («Самұрық») қосылуы және Мемлекеттің Қорға Қазақстан Республикасының Үкіметіне («Мемлекет» немесе «Үкімет») тиесілі кейбір кәсіпорындардағы өзінің меншік құқығын қосымша беру арқылы жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті білдіретін Үкімет Компанияның жалғыз акционері (бұдан әрі мәтін бойынша «Акционер»)болып табылады.
Қор 37-ескертпеде санамаланған бір қатар мемлекеттік кәсіпорындарды біріктіретін холдинг (бұдан әрі мәтін бойынша «Топ») болып табылады. Басқарушылық мақсаттары үшін Топтың қызметі өндіретін өнімнің түріне және көрсетілетін қызметтеріне сәйкес мынадай бес операциялық сегменттерге бөлінеді (42-ескертпе). Мұнай-газ сегменті мұнай мен газды барлау және өндіру, мұнай мен газды тасымалдау, шикі мұнайды қайта өңдеу және қайта өңдеу өнімдерін сату. Тасымалдау сегменті жүктер мен жолаушыларды темір жол және әуе көлігімен тасымалдау операцияларын қамтиды. Телекоммуникация сегменті жергілікті, қалааралық және халықаралық байланысты қоса алғанда (ТМД-ға кірмейтін елдерді коса алғанда) тіркелген байланыс қызметтері жөніндегі операцияларды; сондай-ақ байланыс арналарын жалға беру, деректер беру мен сымсыз байланыс қызметтерін қамтиды. Энергетикалық сегмент электр энергиясын өндіру мен беру жөніндегі, электр энергиясын энергетикалық жүйеге босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі және импортталатын электр энергиясын тұтыну жөніндегі операцияларды, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің объектілерін орталықтандырып жедел-диспетчерлік басқару функцияларын қамтиды. Қаржы институттары мен Даму институттары сегменті Қазақстан экономикасының барлық сегменттерінде инвестициялық және инновациялық қызметті ұлғайту мен ынталандыру жөніндегі операцияларды қамтиды.
Қайта ұйымдастыру кезіндегі Үкіметтің негізгі мақсаты Үкіметтің тиісті бағдарламалары мен даму жоспарларында белгіленген олардың стратегиялық міндеттерін табысты орындау мақсатында осы компаниялардағы менеджменттің тиімділігін арттыру мен ұйымдық құрылымын оңтайландыру болып табылады. Самұрық пен Қазынаның қосылуы және қосымша беру кәсіпорындарды жалпы бақылауға біріктіруді білдіреді, оны Қор 2-ескертпеде ашқандай, үлестерді біріктіру ретінде ескереді.
Компанияның тіркелген офисі: Қазақстан Республикасы, Астана, Қабанбай батыр даңғылы, 23/1 мекен-жайында орналасқан.

Данная консолидированная финансовая отчетность была утверждена к выпуску 19 июня 2009 года Управляющим директором - Членом Правления и Главным бухгалтером Компании.
Экономические условия
Республика Казахстан продолжает осуществлять экономические реформы и разработку своей законодательной, налоговой и нормативной базы, как того требуют условия рыночной экономики. Эти реформы и разработки и эффективность экономических, финансовых и монетарных мер, предпринятых правительством, ставят целью поддержание будущей стабильности Казахстанской экономики.
Казахстанская экономика чувствительна к спаду деловой активности и снижению темпов экономического развития в мире. Продолжающийся мировой финансовый кризис вызвал нестабильность рынка капитала, существенное ухудшение ликвидности в банковском секторе и более жесткие условия кредитования в Казахстане.
ПРИМЕЧАНИЯ К ГОДОВОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ (КОНСОЛИДИРОВАННОЙ)
(ПРОДОЛЖЕНИЕ)
За год, закончившийся 31 декабря 2008 года
В случае дальнейшего ухудшения в описанных выше сферах, отрицательное влияние на финансовые результаты и финансовое положение Группы в настоящее время не может быть определено.
План стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы
В целях обеспечения стабильности экономики и финансовой системы страны в условиях мирового финансового кризиса постановлением Правительства № 1085 от 25 ноября 2008 года был утвержден План совместных действий Правительства, Национального Банка и Агентства по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (2008) ("План стабилизации"). План стабилизации предусматривает ряд мероприятий, направленных на следующие цели:
- Стабилизация финансового сектора
- Решение проблем на рынке недвижимости
- Поддержка малого и среднего бизнеса
- Развитие агропромышленного комплекса
- Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов
Фонд выступает основным оператором от Правительства по реализации Плана Стабилизации.
Установление тарифов
Ряд дочерних организаций Группы являются объектами регулирования со стороны Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан. Это Агентство отвечает за утверждение методики расчета тарифов и тарифных ставок, на основании которых дочерние организации получают существенную часть своих доходов.
2. ОСНОВА ПОДГОТОВКИ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Данная консолидированная финансовая отчетность подготовлена на основе принципа первоначальной стоимости, за исключением случаев, описанных в учетной политике и примечаниях к данной консолидированной финансовой отчетности.
Данная консолидированная финансовая отчетность представлена в тенге, и все денежные суммы округлены до тысячи, за исключением специально оговоренных случаев.
Заявление о соответствии
Прилагаемая консолидированная финансовая отчетность была подготовлена в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности ("МСФО"), выпущенными Правлением Комитета по Международным стандартам финансовой отчетности ("ПКМС").
Подготовка консолидированной финансовой отчетности в соответствии с МСФО требует применения определенных критичных учетных оценок, а также требует от руководства применения суждений по допущениям в ходе применения учетной политики. Сферы применения, включающие в себя повышенный уровень сложности или применения допущений, а также области, в которых применение оценок и допущений является существенным для консолидированной финансовой отчетности, раскрыты в Примечании 4.
Принципы консолидации
Консолидированная финансовая отчетность включает финансовую отчетность Компании и контролируемых ею дочерних организаций и совместно контролируемых предприятий (Примечание 36).
Дочерние организации
Дочерние организации, это те предприятия, которые контролируются Группой. Контроль существует тогда, когда Группа имеет полномочия прямо или косвенно управлять финансовой и операционной политикой предприятия, получая, таким образом, выгоду от его деятельности. За исключением приобретения в сделке между предприятиями, находящимися под общим контролем, дочерние организации консолидируются с момента их приобретения, которым является дата приобретения Группой контроля над ними, до даты, когда такой контроль прекращается. При приобретении дочерней организации, стоимость приобретения распределяется на активы и обязательства на основе их справедливой стоимости на дату приобретения. Финансовая отчетность дочерних организаций готовится за тот же отчетный период, что и финансовая отчетность Компании, с использованием согласованной учетной политики. Все внутрифирменные сальдо по сделкам и сделки, включая нереализованный доход, возникающий по внутригрупповым сделкам, были полностью исключены из отчетности. Нереализованные убытки исключены таким же образом, как и нереализованный доход, за исключением того, что они исключаются только в той степени, в которой не существует свидетельства об обесценении.
Доля меньшинства представляет собой часть дохода или убытка и чистые активы в дочерних организациях, которые не принадлежат Группе, и показывается отдельно в составе капитала в консолидированном бухгалтерском балансе, отдельно от акционерного капитала материнской компании.
Доля в совместных предприятиях
Доля Группы в совместно контролируемых предприятиях учитывается по методу пропорциональной консолидации, что включает построчное признание пропорциональной доли в активах, обязательствах, доходах и расходах совместного предприятия с аналогичными статьями в консолидированной финансовой отчетности. Совместное предприятие консолидируется пропорционально до наступления даты, когда Группа теряет право совместного контроля над данным совместным предприятием.
Образование Группы

Осы қаржылық есептілікті шығаруға 2009 жылғы 19 маусымда Компанияның Басқарушы директоры-Басқарма мүшесі мен Бас бухгалтері бекітті.
Экономикалық жағдайлар
Қазақстан Республикасы нарықтық экономика шарттары талап еткендей, экономикалық реформаларды және өзінің заңнамалық, салық және нормативтік базасын әзірлеуді жалғастыруда. Осы реформалар мен әзірленімдер және үкімет қабылдаған экономикалық, қаржылық және монетарлық шаралардың тиімділігі қазақстан экономикасының болашақтағы тұрақтылығын қолдау мақсатын қояды.
Қазақстан экономикасы іскерлік белсенділіктің әлсіреуіне және әлемдегі экономикалық даму қарқынының төмендеуіне сезімтал. Жалғасып отырған әлемдік қаржы дағдарысы капитал нарығының тұрақсыздығын, банк секторындағы өтімділіктің елеулі нашарлауын және қазақстанда кредит берудің неғұрлым қатаң шарттарын туғызды.
Жоғарыда көрсетілген салаларда одан әрі нашарлау жағдайында Топтың қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайына теріс әсер ету қазіргі кезде айқындалмайды.
2009 - 2010 жылдарға арналған экономика мен қаржы жүйесін тұрақтандыру жоспары
Әлемдік қаржы дағдарысы жағдайында елдің экономикасы мен қаржы жүйесінің тұрақтылығын камтамасыз ету мақсатында Үкіметтің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономикасы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары (2008) («Тұрақтандыру жоспары») бекітілді. Тұрақтандыру жоспары мынадай мақсаттарға бағытталған бірқатар іс-шараларды көздейді:
* Қаржы секторын тұрақтандыру
* Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
* Шағын және орта бизнесті қолдау
* Агроонеркәсіп кешенін дамыту
* Инновациялық, индустриалдық және инфрақұрылымдық жобаларды
іске асыру
Қор Үкіметтің Тұрақтандыру жоспарын іске асыру жөніндегі негізгі операторы ретінде түседі.
Тарифтерді белгілеу
Топтың бірқатар еншілес ұйымдары Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі тарапынан реттеу объектілері болып табылады. Бұл Агенттік тарифтерді есептеу әдістемесі мен тарифтік ставкаларды бекітуге жауап береді, олардың негізінде еншілес ұйымдар өз кірістерінің елеулі бөлігін алады.
2. ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗІ
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік есеп саясатында және осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке ескертпелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда, бастапқы құн қағидаты негізінде дайындалды.
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік теңгемен ұсынылған және арнайы шарттасқан жағдайларды қоспағанда, ақша сомалары мыңға дейін дөңгелектелген.
Сәйкестігі туралы мәлімдеме
Топтың қоса беріліп отырған шоғырландырылған қаржылық есептілігі Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары («ХҚЕС») жөніндегі Комитеттің Басқармасы шығарған Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына («ҚЕХС») сәйкес дайындалды.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті ХҚЕС-ка сәйкес дайындау белгілі бір сыни есептемелік бағалауды талап етеді, сондай-ақ басшылықтан есеп саясатын қолдану барысында жол берулер бойынша пікірлер қолдануда талап етеді. Жоғары күрделілік деңгейі мен жол берулерді қолдануды қамтитын қолданылу саласы, сондай-ақ бағалау мен жол берулерді қолдану шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін елеулі болып табылатын салалар 4-ескертпеде ашылған.
Шоғырландыру қағидаттары
Шоғырландырылған қаржылық есептілік Компанияның және ол бақылайтын еншілес ұйымдар мен бірлесіп бақыланатын кәсіпорындардың қаржылық есептілігін қамтиды (36-ескертпе).
Еншілес ұйымдар
Еншілес ұйымдар, бұл Топ бақылайтын кәсіпорындар. Топтың осындай түрде оның қызметінен пайда ала отырып, кәсіпорынның қаржы және операциялық саясатын тікелей немесе жанама басқару өкілеттігі болғанда бақылау болады. Жалпы бақылаудағы кәсіпорындар арасындағы мәміледе сатып алуды қоспағанда, еншілес ұйымдар өздерін сатып алған сәттен бастап шоғырландырылады, ол мұндай бақылау тоқтатылған күнге дейін Топтың оларды бақылауды сатып алған күні болып табылады. Еншілес ұйымдарды сатып алған кезде сатып алу құны олардың сату күніндегі әділ құны негізіндегі активтер мен міндеттемелерге бөлінеді. Еншілес ұйымдардың қаржылық есептілігі келісілген есеп саясаты пайдаланыла отырып, Компанияның қаржылық есептілігі сияқты есепті кезеңде дайындалады. Мәмілелер бойынша барлық фирмаішілік сальдо мен топ ішілік мәмілелер бойынша туындайтын іске асырылмаған кірісті коса алғандағы мәмілелер есептіліктен толығымен шығарылды. Іске асырылмаған шығындар, олар құнсыздану туралы куәлік болмағандай дәрежеде ғана шығарылатынын қоспағанда, іске асырылмаған кіріс сияқты шығарылды.
Азшылық үлесі Топқа тиесілі емес және шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімде жеке, негізгі компанияның акционерлік капиталынан жеке көрсетілетін еншілес ұйымдардағы кірістің немесе шығынның бөлігін және таза активтерді білдіреді.
Бірлескен кәсіпорындардағы үлес
Топтың бірлесіп бақыланатын кәсіпорындардағы үлесі тең шоғырлану әдісі бойынша есептеледі, ол шоғырландырылған қаржылық есептіліктегі ұқсас баптармен бірге бірлескен кәсіпорынның активтеріндегі, міндеттемелеріндегі, кірістері мен шығыстарындағы тең үлесті жол бойынша тануды қамтиды. Бірлескен кәсіпорын Топ осы бірлескен кәсіпорынды бірлесіп бақылау жоғалтқан күнге дейін тең шоғырландырылады.
Топтың құрылуы

Группа была образована в 2008 году посредством слияния АО "Фонд Устойчивого Развития "Казына" и АО "Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами "Самрук", находившихся под общим контролем Государства и дополнительной передаче Государством своего права собственности в некоторых государственных предприятиях. Так как Группа была образована через реорганизацию компаний, находящихся под общим контролем, данная консолидированная финансовая отчетность была подготовлена с использованием метода объединения долей. Таким образом, финансовая отчетность была представлена так, как если бы перевод контролирующей доли владения в дочерних организациях произошел в начале наиболее раннего представленного периода (т.е. 1 января 2008 года), или позднее, на дату приобретения дочерней организации путем перевода компаний, находящихся под общим контролем. Активы и обязательства переданных дочерних организаций были отражены в данной консолидированной финансовой отчетности по балансовой стоимости, отраженной в финансовой отчетности передающих организаций, с соответствующей корректировкой на счета капитала. Номинальная стоимость акционерного капитала обусловлена капитализацией нераспределенной прибыли, денежными и имущественными взносами.
3. ОБЗОР СУЩЕСТВЕННЫХ АСПЕКТОВ УЧЕТНОЙ ПОЛИТИКИ
Основные аспекты учетной политики, использованные при подготовке настоящей консолидированной финансовой отчетности, приведены ниже. Данная учетная политика последовательно применялась для всех представленных периодов, если не указано иное.
Новое в МСФО
В течение отчетного года Группа приняла следующие новые и пересмотренные стандарты и интерпретации:
Интерпретация 11, "МСФО 2 - Операции с акциями группы и казначейскими акциями". Интерпретация требует, чтобы договор, по которому сотруднику предоставляются права на долевые инструменты компании, учитывался как план, предусматривающий выплаты долевыми инструментами, даже в тех случаях, когда компания приобретает долевые инструменты у третьей стороны или необходимые инструменты предоставляются акционерами. Принятие данной Интерпретации не оказало влияния на финансовое положение и результаты деятельности Группы.
Интерпретация 14, "МСБУ 19 - Выплаты работникам: влияние минимальных требований к финансированию на ограничение величины активов пенсионного плана". Интерпретация дает руководство в отношении того, как необходимо определять ограничение в отношении суммы излишка по пенсионному плану с установленными выплатами, который в соответствии с МСБУ 19 "Вознаграждения работникам" может признаваться в качестве актива. Так как у Группы нет плана с установленными выплатами, Интерпретация не оказала влияние на финансовое положение или результаты деятельности Группы.
Интерпретация 12 - "Концессионные договоры на оказание услуг". Данная интерпретация применяется в отношении концессионеров и объясняет, каким образом необходимо отражать обязательства и права, принятые и полученные в соответствии с концессионными договорами на оказание услуг. Группа не является концессионером, таким образом, данная интерпретация не оказала влияния на Группу.
Интерпретация 13 - "Программы, направленные на поддержание лояльности клиентов". В соответствии с данной Интерпретацией бонусные единицы за лояльность клиентов должны учитываться как отдельный компонент торговой сделки, в результате которой они были предоставлены, и тем самым, часть справедливой стоимости полученного вознаграждения относится на бонусные единицы и откладывается на период, когда происходит использование бонусных единиц. Затем они признаются как доход в том периоде, в котором бонусные единицы погашены. Данная интерпретация не оказала влияния на финансовое положение или результаты деятельности Группы.

Топ 2008 жылы Мемлекеттің жалпы бақылауында болған «Қазына» орнықты даму қоры» АҚ пен «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» АҚ қосылуы және Мемлекеттің Қорға кейбір кәсіпорындардағы өзінің меншік құқығын қосымша беру арқылы құрылды. Топ жалпы бақылаудагы компанияларды қайта ұйымдастыру арқылы құрылғандықтан, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік үлестерді біріктіру әдісі пайдаланыла отырып дайындалды. Сөйтіп, салыстырмалы деректерді қоса алғанда, қаржылық есептілік, егер еншілес ұйымдардағы бақылаушы иелену үлестерін аудару неғұрлым ерте ұсынылған кезеңнің басында (яғни 2008 жылғы 1 қаңтарда) немесе кешірек, жалпы бақылаудағы компанияларды ауыстыру жолымен еншілес ұйымдарды сатып алу күнінде жүргізілгендей ұсынылды. Берілген еншілес ұйымдардың активтері мен міндеттемелері осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте капитал шоттарына тиісті түзетумен беретін ұйымдардың қаржылық есептілігінде көрсетілген теңгерім құны бойынша көрсетілді. Акционерлік капиталдың номиналдық құны бөлінбеген пайданы капиталдандырумен, ақшалай және мүліктік жарналармен шарттасады.
3. ЕСЕП САЯСАТЫНЫҢ ЕЛЕУЛІ АСПЕКТІЛЕРІНЕ ШОЛУ
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау кезінде пайдаланылған есеп саясатының негізгі аспектілері төменде келтірілді. Бұл есептік саясат, егер өзгеше көрсетілмесе, барлық ұсынылған кезеңдер үшін дәйекті түрде қолданылды.
ХҚЕС жаңалықтары
Топ есепті жыл ішінде жаңа немесе қайта қаралған стандарттар мен интерпретациялар қабылдады:
Интерпретация 11 «ХҚЕС 2 - Топ акцияларымен және қазынашылық акцияларымен операциялар». Интерпретация ол бойынша қызметтерге компанияның үлестік құралдарына құқық берілетін шарттың компания үлестік құралдарды үшінші жақтан сатып алатын немесе қажетті құралдарды акционерлер беретін жағдайлардың өзінде үлестік құралдары төлеуді көздейтін жоспар ретінде ескерілуін талап етеді. Осы Интерпретацияны қабылдау Топтың қаржылық жағдайы мен қызметінің нәтижелеріне әсер етпеді.
Интерпретация 14, «ХБЕС 19 - Қызметкерлерге төлемдер: зейнетақы жоспары активтерінің шамасын шектеуді қаржыландыруға қойылатын ең аз талаптардың әсері». Интерпретация «Қызметкерлерге төлемдер» ХБЕС 19 сәйкес актив ретінде танылуы мүмкін белгіленген төлемдерімен зейнетақы жоспары бойынша артық сомаға қатысты шектеуді қалай айқындауға болатындығына басшылық береді. Топта белгіленген төлемдерімен жоспар болмағандықтан Интерпретация Топтың қаржылық жағдайы мен қызметінің нәтижелеріне әсер етпеді.
Интерпретация 12 - «Қызметтер көрсетуге арналған концессиялық шарттар». Бұл интерпретация концессионерлерге қатысты қолданылады  және қызметтер көрсетуге арналған концессиялық шарттарға сәйкес қабылданған және алынған міндеттемелер мен құқықтарды қандай түрде көрсету қажеттігін түсіндіреді. Топ концессионер болып табылмайды, сөйтіп бұл интерпретация Топка әсер еткен жоқ.
Интерпретация 13 - «Клиенттердің адалдығын қолдауға бағытталған бағдарламалар». Осы Интерпретацияға сәйкес клиенттердің адалдығы үшін бонустық бірліктер сауда мәмілесінің жеке құрамдас бөлігі ретінде ескерілуге тиіс, оның нәтижесінде олар ұсынылды, және сондықтан алынған сыйақының әділ құнының бір бөлігі бонустық бірлікке жатады және бонустық бірліктерді пайдалану жататын кезеңге кейінге қалдырылады. Содан кейін олар бонустық бірліктер өтелген кезеңдегі кіріс ретінде танылады. Бұл Интерпретация Топтың қаржылық жағдайы мен қызметінің нәтижелеріне әсер етпеді.

Интерпретация 16 "Хеджирование чистых инвестиций в зарубежную деятельность". Интерпретация 16 была опубликована в июле 2008 года и вступает в силу для отчетных периодов, начинающихся 1 октября 2008 года или после этой даты. Интерпретация должна применяться перспективно. Интерпретация 16 предоставляет руководство по учету хеджирования чистых инвестиций. По сути, она предоставляет руководство по определению валютных рисков, которые удовлетворяют учету хеджирования при хеджировании чистой инвестиции, а также руководство относительно того, где в рамках группы при хеджировании чистой инвестиции могут удерживаться инструменты хеджирования и каким образом компания должна определять величину относящихся к пересчету сумм в иностранной валюте доходов или расходов, связанных как с чистой инвестицией, так и с инструментом хеджирования, которые должны быть перенесены в отчет о прибылях и убытках при выбытии чистой инвестиции. Группа не хеджирует чистые инвестиции, таким образом, данная интерпретация не оказала влияния на Группу.
Принятие пересмотренных стандартов и интерпретаций не оказало существенного влияния на консолидированную финансовую отчетность Группы, за исключением пересмотренного МСБУ 23 "Затраты по займам", который был заблаговременно принят Группой в 2007 году, что оказало влияние на финансовые показатели и финансовое положение Группы, как раскрыто в Примечании 6.
Группа также заблаговременно приняла новый МСФО 8 "Операционные сегменты", что привело к модификации раскрытия по сегментной отчетности (Примечание 42). Принятие данного стандарта не оказало влияния на финансовые показатели и финансовое положение Группы.
МСФО и Интерпретации КИМСФО, еще не вступившие в силу
Группа не применяла следующие МСФО и Интерпретации КИМСФО, которые были выпущены, но еще не вступили в силу:
- МСФО I (исправленный) "Принятие международных стандартов финансовой отчетности впервые";
- МСФО 2 "Выплаты на основе долевых инструментов - наделение правами и аннулирование";
- МСФО 3 (пересмотренный) "Объединение предприятий";
- МСФО 7 (исправленный) "Усовершенствование раскрытий по финансовым инструментам";
- МСФО 8 "Операционные сегменты";
- МСБУ 1 (пересмотренный и исправленный) "Представление финансовой отчетности";
- МСБУ 27 (пересмотренный) "Консолидированная и отдельная финансовая отчетность";
- МСБУ 28 "Инвестиции в ассоциированные компании", поправки, возникающие в результате поправок в МСФО 3 "Объединение предприятий".
- МСБУ 31 "Доля в совместно контролируемой деятельности", поправки, возникающие в результате поправок в МСФО 3 "Объединение предприятий";
- МСБУ 32 (поправки) "Финансовые инструменты: представление";
- МСБУ 39 "Финансовые инструменты: признание и оценка";
- Интерпретация 15 "Договоры на строительство объектов недвижимости";
- Интерпретация 17 "Распределение неденежных активов между собственниками";
- Интерпретация 18 "Передача активов от клиентов".
Руководство ожидает, что принятие данных Стандартов и Интерпретаций в будущих периодах не окажет существенного влияния на консолидированную финансовую отчетность Группы.

Интерпретация 16 «Таза инвестицияларды шетелдік қызметке хеджирлеу». Интерпретация 16 2008 жылғы шілдеде жарияланды және 2008 жылғы 1 қазанда немесе осы күннен кейін басталатын есепті кезеңдер үшін күшіне енеді. Интерпретация перспективті түрде қолданылуға тиіс. Интерпретация 16 таза инвестицияларды хеджирлеуді есепке алу жөніндегі басшылықты білдіреді. Мәні бойынша ол таза инвестицияны хеджирлеу кезінде хеджирлеу есебін қанағаттандыратын валюталық тәуекелдерді айқындау жөніндегі басшылықты, сондай-ақ таза инвестицияны хеджирлеу кезінде топтың шеңберінде хеджирлеу құралдары ұсталынатынына және компания қандай түрде таза инвестицияны шығару кезінде пайда және шығындар туралы есепке көшірілуге тиіс таза инвестициямен де, сондай-ақ хеджирлеу құралымен де байланысты кірістердің немесе шығыстардың шетелдік валютадағы сомасына қайта есептеуге жататын шаманы айқындауға тиісті басшылықты білдіреді. Топ таза инвестицияларды хеджирлемейді, сондықтан бұл интерпретация Топка әсер еткен жоқ.
Топ 2007 жылы алдын ала қабылдаған қайта қаралған 6-ескертпеде ашылғандай, Топтың қаржылық жағдайы мен қызметінің нәтижелеріне әсер еткен ХБЕС 23 «Қарыздар бойынша шығындарды» қоспағанда қайта қаралған стандарттар мен интерпретацияларды қабылдау Топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігіне елеулі әсер етпеді.
Топ сондай-ақ жаңа «Операциялық сегменттер» ХҚЕС 8 уақтылы қабылдады, ол сегменттік есептілік бойынша ашуды түрлендіруге әкелді(42-ескертпе). Бұл стандарты қабылдау Топтың қаржылық көрсеткіштері мен қаржылық жағдайына әсер еткен жоқ.
Әлі күшіне енбеген ХҚЕС пен КИҚЕХС Интерпретацилары
Топ шығарылған бірақ әлі күшіне енбеген мынадай ҚЕХС пен КИҚЕХС Интерпретациларын қолданған жоқ:
* ХҚЕС 1 (түзетілген) «Халықаралық қаржылық есептілік
стандарттарын алғаш реет қабылдау»;
* ХҚЕС 2 «Үлестік құралдар негізінде төлеу - құдықтар беру және
күшін жою»;
* ХҚЕС 3 (қайта қаралған) «Кәсіпорындарды біріктіру»;
* ХҚЕС 7 (түзетілген) «Қаржы құралдары бойынша ашуды
жетілдіру»;
* ХҚЕС 8 «Операциялық сегменттер»;
* ХБЕС 1 (қайта қаралған және түзетілген) «Қаржылық есептілі»
беру»;
* ХБЕС 27 (қайта қаралған) Шоғырландырылған және жеке қаржылық
есептілік»;
* ХБЕС 28 «Қауымдасқан компанияларға инвестициялар», ҚЕХС 3
«Кәсіпорындарды біріктіруге» туындаған туындаған түзетулер;
* ХБЕС 31 «Бірлесіп бақыланатын қызметтегі үлес»,
ҚЕХС 3 «Кәсіпорындарды біріктіруге» түзету нәтижесінде
туындаған түзетулер;
* ХБЕС 32 (түзетулер) «Қаржы құралдары: ұсыну»;
* ХБЕС 39 «Қаржы құралдары: тану және бағалау»;
* Интерпретация 15 «Жылжымайтын мүлік объектілерін салуға
арналған шарттар»;
* Интерпретация 17 «Меншік иелері арасында сенімсіз активтерді
бөлу»;
* Интерпретация 18 «Клиенттердің активтерін беру».
Басшылық осы Стандарттар мен Интерпретацияларды қабылдау болашақтағы кезеңдерде Топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігіне елеулі әсер етпейді деп күтеді.

В мае 2008 года Правление Комитета по Международным стандартам финансовой отчетности выпустило сборник дополнений и исправлений в стандарты с целью устранения противоречий и уточнения формулировок. Каждый стандарт содержит свои переходные положения. В 2008 году Группа приняла те дополнения и исправления в МСФО, которые применимы к ее деятельности.
Функциональная валюта и валюта представления
Консолидированная финансовая отчетность представлена в тенге. Каждая организация в Группе определяет свою собственную функциональную валюту и статьи, включенные в финансовую отчетность каждой организации, оцениваются с использованием этой функциональной валюты. Организация Группы, чья функциональная валюта отличается от тенге, пересчитывает свою финансовую отчетность в тенге для целей представления в данной консолидированной финансовой отчетности на основании положений Международного Стандарта Бухгалтерского Учета ("МСБУ") 21 "Влияние изменения валютных курсов" следующим образом:
- Активы и обязательства для каждого представленного бухгалтерского баланса пересчитываются по заключительному курсу на отчетную дату;
- Доходы и расходы по каждому отчету о прибылях и убытках пересчитываются по среднему курсу обмена за период;
- Статьи капитала, помимо чистого дохода или убытка за период, которые включены в сальдо накопленного дохода или убытка, пересчитываются по заключительному курсу на дату представленного бухгалтерского баланса; и
- Все возникающие курсовые разницы признаются как отдельный компонент капитала.
Пересчет иностранных валют
Операции, выраженные в иностранной валюте, изначально отражаются в функциональной валюте по курсу, действующему на дату операции. Денежные активы и обязательства, выраженные в иностранной валюте, пересчитываются в тенге по обменному курсу на дату составления бухгалтерского баланса. Любые курсовые разницы, возникающие по активам и обязательствам, выраженным в иностранной валюте после даты соответствующей сделки, кредитуются или дебетуются на доходы или расходы. Неденежные статьи, определенные по исторической стоимости в иностранной валюте, переводятся по курсу обмена на дату первоначальной операции. Неденежные статьи, определенные по справедливой стоимости в иностранной валюте, переводятся по курсу обмена на дату, когда была определена справедливая стоимость.
Средневзвешенные курсы обмена валют, установленные на Казахстанской Фондовой Бирже ("КФБ"), используются в качестве официальных обменных курсов в Республике Казахстан.
В следующей таблице представлен обменный курс иностранной валюты к тенге:

2008 жылғы мамырда Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары жөніндегі комитеттің Басқармасы қарама-қайшылықтарды жою және тұжырымдарды нақтылау мақсатында стандарттарға толықтырулар мен өзгерістер жинағын шығарды. Әрбір стандарт өзінің ауыспалы ережесін қамтиды. 2008 жылы Топ өзінің қызметіне қолданылатын ХҚЕС-кк толықтырулар мен түзетулерді қабылдады.
Функционалдық валюта және беру валютасы
Шоғырландырылған қаржылық есептілік теңгемен берілді. Топтағы әрбір ұйым өзінің меншік функционалдық валютасын анықтайды және әрбір ұйымның қаржылық есептілігіне енгізілген баптар осы функционалдық валютаны пайдалана отырып бағаланады. Функционалдық валютасы теңгеден ерекшеленетін Топтың ұйымы 21 «Валюта бағамдары өзгерісінің әсері» Бухгалтерлік Есептің Халықаралық Стандарты («ХБЕС») ережелерінің негізінде осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке беру мақсаты үшін өзінің қаржылық есептілігін теңгемен былайша қайта есептейді:
* Әрбір берілген бухгалтерлік теңгерім үшін активтер мен
міндеттемелер есепті күнге қорытынды бағам бойынша қайта
есептеледі;
* Кірістер мен шығыстар туралы әрбір есеп бойынша кірістер мен
шығыстар кезең үшін орташа айырбастау бағамы бойынша қайта
есептеледі;
* Жинақталған кіріс немесе шығын сальдосына енгізілген кезеңге
таза кірістен немесе шығыннан басқа, капиталдың баптары
берілген бухгалтерлік теңгерім күнгі қорытынды бағам бойынша
қайта есептеледі; және
* Барлық пайда болатын бағамдық айырмалар капиталдың бөлек
құрауышы ретінде танылады.
Шетел валюталарын қайта есептеу
Шетел валютасында берілген операциялар бастапқыда операция күнгі қолданылған бағам бойынша функционалдық валютада көрсетіледі. Шетел валютасында берілген ақшалай активтер мен міндеттемелер бухгалтерлік теңгерім жасалған күнгі айырбастау бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі. Тиісті мәміле күнінен кейін шетел валютасында берілген активтер мен міндеттемелер бойынша пайда болатын кез келген бағамдық айырмалар кірістерге және шығыстарға кредиттеледі немесе дебеттеледі. Шетел валютасында тарихи құн бойынша анықталған ақшалай емес баптар бастапқы операциялар күнгі айырбастау бағамы бойынша көшіріледі. Шетел валютасындағы әділ құн бойынша анықталған ақшалай емес баптар әділ құн анықталған күнгі айырбастау бағамы бойынша көшіріледі.
Қазақстандық қор биржасы («ҚҚБ») белгілеген - валюта айырбастаудың орташа салмақталған бағамдары Қазақстан Республикасында ресми айырбастау бағамдары ретінде пайдаланылады.
Мына кестеде шетел валютасының айырбастау бағамы теңгемен берілген:

31 декабря 2008 года
Доллар США
120,77
Евро
170,89
Швейцарский франк
114,43
Российский рубль
4,11
Японская Йена
1,34
Инвестиции в ассоциированные компании
Инвестиции Группы в ассоциированные компании учитываются с использованием метода долевого участия. Ассоциированные компании, это предприятия в которых Группа имеет существенное влияние и, которые не являются дочерними организациями или совместными предприятиями Группы. Инвестиции в ассоциированные компании отражаются в бухгалтерском балансе по стоимости, плюс изменения доли Группы в чистых активах ассоциированной компании, произошедшие после приобретения, минус любое обесценение стоимости. Консолидированный отчет о прибылях и убытках отражает долю Группы в доходах и расходах ассоциированных компаний.
Объединение предприятий
Объединение предприятий и приобретение долей в совместных предприятиях учитывается по методу приобретения.
Гудвилл первоначально оценивается по себестоимости, которая является превышением стоимости приобретения над долей Группы в чистой справедливой стоимости идентифицируемых активов, обязательств и условных обязательств приобретаемой компании.
После первоначального признания, Группа оценивает гудвилл, приобретенный при объединении предприятий, по стоимости за минусом любых накопленных убытков по обесценению. Для целей тестирования на предмет обесценения, гудвилл, приобретенный в результате объединения компаний, с момента приобретения, распределяется на единицы, генерирующие денежные потоки, которые, как ожидается, получат экономические выгоды, независимо от того относятся ли другие активы и обязательства приобретенной компании к этим единицам.
Приобретение дочерних организаций у сторон, находящихся под общим контролем
Учет приобретения дочерних организаций у сторон, находящихся под общим контролем (предприятия, контролируемые Государством), ведется по методу объединения долей.
Активы и обязательства переданной дочерней организации, находящейся под общим контролем, отражаются в данной консолидированной финансовой отчетности по их балансовой стоимости в отчетности передающей компании (Предшествующего владельца) на дату передачи. Гудвилл, возникший при первоначальном приобретении организации Предшествующим владельцем, также отражается в данной консолидированной финансовой отчетности. Разница между общей балансовой стоимостью чистых активов, включая гудвилл Предшествующего владельца, и суммой выплаченных средств, учтена в данной консолидированной финансовой отчетности как корректировка собственного капитала.
Данная консолидированная финансовая отчетность, составлена так, как если бы дочерняя организация была приобретена Группой на дату ее первоначального приобретения Предшествующим владельцем.
Изменение доли в имеющихся дочерних организациях
В транзакциях, где продается или приобретается часть доли владения в существующей дочерней организации, но меняется право контроля, разница между балансовой стоимостью отчуждаемой или приобретаемой доли в чистых активах дочернего предприятия и стоимостью реализации или приобретения этой доли отражается как увеличение или уменьшение нераспределенной прибыли.
Расходы по разведке и разработке нефти и природного газа
Затраты по приобретению лицензий и имущества
Затраты по приобретению лицензий на разведку капитализируются в составе нематериальных активов и амортизируются по линейному методу в течение предполагаемого срока разведки. Каждый объект рассматривается ежегодно на предмет подтверждения того, что буровые работы запланированы, и он не обесценился. В случае если по объекту не запланированы работы в будущем, оставшееся сальдо затрат на приобретение лицензий списывается. При обнаружении экономически обоснованных извлекаемых запасов ("доказанных запасов" или "коммерческих запасов"), амортизация прекращается, и оставшиеся затраты объединяются с затратами по разведке и признаются как доказанные активы в разрезе по месторождениям, до подтверждения запасов в составе прочих нематериальных активов. В момент внутреннего утверждения разработки, соответствующие расходы перемещаются в основные средства (нефтегазовые активы).
Затраты на разведку
Геологические и геофизические расходы списываются в момент, когда такие затраты были понесены. Затраты, напрямую относящиеся к разведочным скважинам капитализируются в составе основных средств (незавершенное строительство) до тех пор пока не будет завершено бурение скважины и результаты такого бурения не будут оценены. Такие затраты включают в себя заработную плату, материалы и горючее, стоимость буровых станков и платежи подрядчикам. Если углеводороды не обнаружены, тогда расходы на разведку будут списаны как расходы по сухой скважине. В случае если будут найдены углеводороды, подлежащие оценке, которая может включать в себя бурение других скважин (разведочных или структурно-поисковых скважин), коммерческая разработка которых достаточно вероятна, то такие затраты будут классифицированы как актив. Все затраты такого рода подлежат технической, коммерческой и управленческой проверке, по крайней мере раз в год, для того, чтобы подтвердить намерение о продолжении разработки или какого-либо другого способа извлечения пользы из обнаружения. В противном случае затраты списываются.
Когда запасы нефти и газа доказаны и принимается решение на продолжение разработки, тогда соответствующие затраты переводятся в состав основных средств (нефтегазовых активов).
Затраты на разработку
Затраты на строительство, установку и завершение объектов инфраструктуры, таких как платформы, трубопроводы и бурение разработочных скважин, капитализируются в составе основных средств, за исключением расходов, относящихся к разработочным или оконтуривающим скважинам, в которых не обнаружено достаточного коммерческого количества углеводородов, которые списываются как сухие скважины на расходы периода.
Износ

31 желтоқсан, 2008
АҚШ доллары
120,77
Евро
170,89
Швейцар франкі
114,43
Ресей рублі
4,11
Жапон иені
1.34
Қауымдасқан компанияларға инвестициялар
Қауымдасқан компанияларға Топтың инвестициялары үлестік қатысу әдісін пайдалана отырып, ескеріледі. Қауымдасқан кәсіпорын - бұл Топ елеулі ықпал ететін және Топтың еншілес ұйымдары немесе бірлескен кәсіпорындары болып табылмайтын кәсіпорын. Қауымдасқан компанияларға инвестициялар құны бойынша бухгалтерлік теңгерімде және сатып алғаннан кейін болған қауымдасқан компанияның таза активтерінде Топ үлесінің өзгерісі және алынған құнның кез келген құнсыздануы көрсетіледі. Кірістер мен шығыстар туралы шоғарландырылған есеп қауымдасқан компаниялардың кірістерінде және шығыстарында Топтың үлесін көрсетеді.
Кәсіпорындарды біріктіру
Кәсіпорындарды біріктіру және бірлескен кәсіпорындардағы үлестерді сатып алу сатып алу әдісі бойынша ескеріледі.
Гудвилл бастапқыда өзіндік құны бойынша бағаланады, ол сатып алынатын компанияның таза бірдейлендірілген активтерінің, міндеттемелері мен шартты міндеттемелерінің таза әділ құнындағы Топ үлесінен сатып алу құнының артуы болып табылады.
Бастапқы танығаннан кейін Топ кәсіпорындар біріктірілген кезде сатып алынған гудвиллді құнсыздану бойынша кез келген жинақталған шығындарды минустық құны бойынша бағалайды. Құнсыздану мәніне тестілеу мақсаттары үшін компаниялардың біріктірілуі нәтижесінде сатып алынған гудвилл сатып алынған сәттен бастап ақша ағындарын генерациялайтын бірліктерге бөлінеді, олар компаниялар сатып алған басқа активтер мен міндеттемелер осы бірліктерге жататын-жатпайтындығына қарамастан экономикалық тиімділік алу күтіледі.
Жалпы бақылаудағы тараптардан еншілес ұйымдарды сатып алу
Жалпы бақылаудағы тараптардан еншілес ұйымдарды (Мемлекет бақылайтын қарапайым кәсіпорын) сатып алуды есепке алу үлестерді біріктіру әдісі бойынша жүргізіледі.
Жалпы бақылаудағы еншілес ұйым берген активтер мен міндеттемелер берген күнгі берген компанияның (алдыңғы иесі) есептілігінде олардың теңгерім құны бойынша осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте көрсетіледі. Алдыңғы иесінен ұйымды бастапқы сатып алған кезде пайда болатын гудвилл осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте де көрсетіледі. Алдыңғы иесінің гудвиллін коса алғанда, таза активтердің жалпы теңгерім құны мен төленген қаражат сомасы арасындағы айырма меншік капиталды түзету ретінде осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ескерілген.
Егер еншілес ұйымды Топ Бастапқы иесі осы сатып алған күні сатып алса, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік жасалады.
Бар еншілес компаниялардағы үлестің өзгеруі
Бар еншілес ұйымдағы иелену үлесінің сатылатын немесе сатып алынатын, бірақ бақылау құқығы өзгеретін транзакцияларда еншілес ұйымның таза активтерінде иеліктен шығарылатын немесе сатылып алынатын үлестің теңгерім құны мен сату құнының немесе осы үлесті сатып алу құнының арасындағы айырма бөлінбеген пайданың ұлғаюы немесе кемуі ретінде көрсетіледі.
Мұнай мен табиғи газды барлау және игеру бойынша шығыстар
Лицензиялар мен мүлік сатып алу бойынша шығындар
Барлауға арналған лицензияларды сатып алу бойынша шығындар материалдық емес активтердің құрамында капиталданады және болжанған барлау мерзімі ішінде желілік әдіс бойынша амортизацияланады. Әрбір объект бұрғылау жұмыстары жоспарланғанын және ол құнсызданбағанын растау мәнін жыл сайын қарайды. Егер объекті бойынша болашақтағы жұмыстар жоспарланбаған жағдайда, лицензиялар мен мүлік сатып алу бойынша шығындардың қалған сальдосы есептен шығарылады. Өнеркәсіптік қорлар («дәлелденген қорлар» немесе «коммерциялық қорлар») табылған жағдайда, амортизация тоқтатылады және қалған шығындар барлау бойынша шығындармен бірігеді және магериалдық емес активтер құрамына қорларды растағанға дейін кен орындары бойынша бөліністе дәлелденген активтер ретінде танылады. Кен көзін игеруді іштей бекіткен сәтте тиісті шығыстар негізгі құралдарға (мұнай-газ активтеріне) ауыстырылады.
Барлауға жұмсалатын шығындар
Геологиялық және геофизикалық шығыстар мұндай шығындар болған сәтте есептен шығарылады. Барлау ұнғымаларына тікелей қатысты шығындар ұңғымаларды бұрғылау аяқталғанға және мұндай бұрғылау қорытындылары бағаланғанға дейін негізгі құралдар (аяқталмаған құрылыс) құрамында капиталдандырылады. Мұндай шығындар өзіне жалақыны, материалдар мен жанар-жағармайды, бұрғылау станоктарының құнын және мердігерлердің төлемдерін қамтиды. Егер көмірсутегі табылмаса, барлауға арналған шығындар құрғақ ұңғыма бойынша шығыстар сияқты шығысқа шығарылады. Егер баска ұңғымаларды (барлау немесе құрылымдық-іздеу ұңғымалары) қамтуы мүмкін бағалауға жататын көмірсутегі табылса, оларды коммерциялық игеру мүмкін болса, онда шығындар актив ретінде жіктеледі. Осы сияқты барлық шығындар кен көзін игеруді жалғастыру ниетін немесе қандай-да бір тәсілмен кен ашудан өтеуді тартуды растау үшін кем дегенде жылына бір рет техникалық, коммерциялық және басқару тексеруіне жатады. Керісінше жағдайда шығындар шығысқа шығарылады.
Мұнай мен газдың дәлелденген қорлары белгіленсе және кен көзін игеруді жалғастыруға шешім қабылданса, онда тиісті шығындар негізгі құралдар (мұнай-газ активтері) құрамына ауыстырылады.
Игеруге жұмсалатын шығындар
Платформа, құбыр арналары және кен көзін игеру ұңғымалары сияқты инфрақұрылым объектілерінің құрылысына, орнатуға және аяқтауға шығындар кезең шығыстарына құрғақ ұңғымалар ретінде есептен шығарылатын көмірсутегінің жеткілікті коммерциялық саны ашылмаған кен көзін игеру немесе сұлбасын жасау ұңғымаларына қатысты шығыстарды қоспағанда, негізгі құралдардың құрамында капиталдандырылады.
Тозу

4. СУЩЕСТВЕННЫЕ БУХГАЛТЕРСКИЕ ОЦЕНКИ И СУЖДЕНИЯ
Подготовка консолидированной финансовой отчетности в соответствие с МСФО требует от руководства использования оценок и допущений, которые влияют на отраженные в отчетности активы, обязательства и условные активы и обязательства на дату подготовки консолидированной финансовой отчетности, а также отраженные в отчетности активы, обязательства, доходы, расходы и условные активы и обязательства за отчетный период. Фактические результаты могут отличаться от этих оценок.
Основные допущения о будущем и прочие основные источники неопределенности в оценках на отчетную дату, которые могут послужить причиной существенных корректировок балансовой стоимости активов и обязательств в течение следующего финансового года, рассматриваются ниже:
Запасы Нефти и Газа
Оценка запасов нефти и газа является существенным фактором в расчетах Группы по износу, истощению и амортизации. Группа оценивает свои запасы нефти и газа в соответствии с методикой Общества Нефтегазовых Инженеров. При оценке запасов по методике Общества нефтегазовых инженеров, Группа использует долгосрочные плановые цены. Использование плановых цен для оценки доказанных запасов устраняет влияние нестабильности, присущей использованию цен спот на конец года. Руководство считает, что допущения по долгосрочным плановым ценам больше соответствуют долгосрочному характеру деятельности по добыче и предоставляют наиболее подходящую основу для оценки запасов нефти и газа. Все оценки запасов подразумевают некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном зависит от объема надежных геологических и инженерных данных, доступных на момент оценки и интерпретации таких данных.
Относительная степень неопределенности может быть выражена посредством отнесения запасов в одну из двух основных категорий: доказанные или недоказанные запасы. Существует большая определенность в извлечении доказанных запасов в сравнении с недоказанными запасами и доказанные запасы могут быть далее подразделены на разработанные и неразработанные запасы для обозначения прогрессивно возрастающей неопределенности в отношении возможности их извлечения. Доказанные запасы Группы практически всецело состоят из доказанных разработанных запасов. Ежегодно оценки анализируются и корректируются. Корректировки возникают вследствие оценки или переоценки уже имеющихся геологических данных, промысловых параметров или данных о добыче; наличии новых данных; или изменениях в допущениях по ценам.
Оценки запасов также могут быть пересмотрены вследствие действия проектов для повышения отдачи, изменений в производительности пласта или изменений в стратегии разработки. Доказанные запасы используются для расчета ставок амортизации пропорционально объему выполненной работы для начисления износа, истощения и амортизации. Группа включила в доказанные запасы только такие объемы, которые как ожидается, будут добыты в течение первоначального лицензионного периода. Это вызвано неопределенностью, относящейся к результату процедуры по продлению, так как продление лицензий, в конечном счете, осуществляется по усмотрению Правительства. Увеличение лицензионных периодов Группы и соответствующее увеличение в указанных размерах запасов обычно приводит к более низким расходам по износу и может оказать существенное влияние на доходы. Снижение в доказанных разработанных запасах приведет к увеличению отчислений на износ, истощение и амортизацию (при постоянном уровне добычи), к снижению дохода и также может привести к прямому снижению балансовой стоимости имущества. При относительно небольшом количестве эксплуатируемых месторождений, существует возможность того, что любые изменения в оценке запасов по сравнению с предыдущим годом, могут оказать существенное влияние на отчисления на износ, истощение и амортизацию.
Обязательства по Выбытию Активов
По условиям определенных контрактов, в соответствии с законодательством и нормативно-правовыми актами, Группа несет юридические обязательства по демонтажу и ликвидации основных средств и восстановлению земельных участков на каждом из месторождений. В частности, обязательства Группы относится к постепенному закрытию всех не продуктивных скважин и деятельности по окончательному закрытию, такая как демонтаж трубопроводов, зданий и рекультивация контрактной территории. Так как срок действия лицензий не может быть продлен по усмотрению Группы, допускается, что расчетным сроком погашения обязательств по окончательному закрытию является дата окончания каждого лицензионного периода. Если бы обязательства по ликвидации активов должны были бы погашаться по истечении экономически обоснованного окончания эксплуатации месторождений, то отраженное обязательство, может, значительно возрасти, вследствие дополнительных расходов по ликвидации скважин и конечных расходов по закрытию. Объем обязательств Группы по финансированию ликвидации скважин и затрат по окончательному закрытию зависит от условий соответствующих контрактов и действующего законодательства. Никаких обязательств не было признано в тех случаях, когда ни контракт, ни законодательство не подразумевают определенного обязательства по финансированию таких расходов по окончательной ликвидации и окончательному закрытию в конце лицензионного периода. Принятие такого решения сопровождается некоторой неопределенностью и существенными суждениями. Оценки руководства касательно наличия или отсутствия таких обязательств могут измениться вместе с изменениями в политике и практике Правительства или в местной отраслевой практике.
Группа рассчитывает обязательства по выбытию активов отдельно по каждому контракту. Сумма обязательства является текущей стоимостью оцененных затрат, которые как ожидаются, потребуются для погашения обязательства, скорректированных на ожидаемый уровень инфляции и дисконтированных с использованием средних безрисковых процентных ставок по государственному долгу стран с переходной экономикой, скорректированных на риски, присущие казахстанскому рынку.
Обязательство по выбытию активов пересматривается на каждую отчетную дату и корректируется для отражения наилучшей оценки согласно Интерпретация 1 "Изменения в обязательствах по выводу из эксплуатации объекта основных средств, восстановлению природных ресурсов на занимаемом им участке и иных аналогичных обязательствах". При оценке будущих затрат на закрытие использовались существенные оценки и суждения, сделанные руководством. Большинство этих обязательств относятся к отдаленному будущему и помимо неясности в законодательных требованиях, на оценки Группы могут оказать влияние изменения в технологии удаления активов, затратах и отраслевой практике. Неопределенности, относящиеся к затратам на окончательное закрытие уменьшаются влиянием дисконтирования ожидаемых денежных потоков. Группа оценивает стоимость будущей ликвидации скважин, используя цены текущего года и среднее значение долгосрочного уровня инфляции.

4. МАҢЫЗДЫ БУХГАЛТЕРЛІК БАҒАЛАУ ЖӘНЕ ПАЙЫМДАУ
ҚЕХС-ға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау көрсетілген актив есептілігіне, міндеттемелер мен шартты активтерге және шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған күнгі міндеттемелерге әсер ететін бағалаулар мен жол берулерді, сондай-ақ есептілікте көрсетілген активтерді, міндеттемелерді, кірістерді, шығыстарды және шартты активтер мен есепті кезең ішіндегі міндеттемелерді пайдалануды Топ басшылығының пайдалануын талап етеді. Нақты нәтижелер осы субъективті бағалаулардан ерекшеленуі мүмкін.
Есепті күнге бағаның айқындалмауының болашаққа және өзге де негізгі көздерге қатысты және келесі есепті жыл ішіндегі активтер мен міндеттемелердің теңгерім құнына біршама түзету енгізу қажеттігінен пайда болған елеулі тәуекелді көтеретін негізгі болжамдары төменде қарастырылады:
Мұнай мен Газдың қорлары
Мұнай мен газдың қорларын бағалау тозу, ескіру және амортизация бойынша Топтың есеп айырысуында маңызды фактор болып табылады. Топ Қоғамның мұнай-газ ииженерлерінің әдістемесіне сәйкес өзінің мұнай мен газ қорларын бағалайды. Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесі бойынша қорларды бағалау кезінде Топ кен орындарын өңдеуге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін басшылық та қолданатын ұзақ мерзімді жоспарлық бағаны пайдаланады. Дәлелденген қорларды бағалау үшін жоспарлық бағаларды пайдалану жыл аяғына іркілу бағасын пайдалануға тән тұрақсыздықтың әсерін жояды. Басшылық ұзақ мерзімді жоспарлы бағалар бойынша болжам өнім өндіру бойынша қызметтің ұзақ мерзімді сипатына көбірек сәйкес келеді және мұнай мен газ қорларын бағалау үшін неғұрлым қолайлы негізді береді деп санайды. Қорлардың барлық бағалау айқындалмаудың кейбір деңгейін білдіреді. Айқындалмаушылық негізінен мұнай деректерді бағалау және түсіндіру сәтінде кол жетімді сенімді геологиялық және инженерлік деректердің көлеміне байланысты.
Айқындалмаушылықтың салыстырмалы деңгейі екі негізгі санаттың біріне қорларды жатқызу арқылы көрсетілуі мүмкін: дәлелденген немесе дәлелденбеген қорлар. Дәлелденбеген қорлармен салыстырғанда дәлелденген қорларды тартуға үлкен айқындылық бар және дәлелденген қорлар оларды тарту мүмкіндігіне қатысты прогрессивті түрде өсіп келе жатқан айқындылықтың болмауын көрсету үшін өңделген және өңделмеген қорларға бұдан әрі бөлінуі мүмкін. Топтың дәлелденген қорлары іс жүзінде толықтай дәлелденген өңделген қорлардан тұрады. Жыл сайын баға талданады және түзетіледі. Түзетулер қолда бар геологиялық деректерді, кәсіпшілік өлшемдерін немесе өнім туралы деректерді; жаңа деректердің болуын; немесе бағалар бойынша болжамдарға өзгерістерді бағалау немесе қайта бағалау сандарынан пайда болады.
Қорларды бағалау қайтарымды арттыруға арналған жобалардың қолданылу, пласттың өнімділігіне өзгерістер немесе өңдеу стратегиясына өзгерістер салдарынан қайта қаралауы мүмкін. Дәлелденген қорлар тозуды, ескіруді және амортизацияны есептеу үшін орындалған жұмыстың көлеміне үйлесімді амортизация ставкасын есептеуге пайдаланылады. Топ бастапқы лицензиялық кезең ішінде өндірілетін болады деп күтілетін ретінде осындай көлемді ғана дәлелденген қорларға қосты. Бұл ұзарту бойынша рәсім нәтижесіне жатқызылатын айқындылықтың болмауынан пайда болды, өйткені лицензияларды ұзарту ең соңында Үкіметтің қарауы бойынша жүзеге асырылады. Топтың лицензиялық кезеңдерін ұзарту және қорлардың көрсетілген қорларын тиісінше ұлғайту, әдетте, тозу бойынша неғұрлым төменгі шығысқа әкеледі және кірістерге біршама әсер етуі мүмкін. Дәлелденген өңделген қорлардағы кему тозуға, ескіруге және амортизацияға (өндірудің тұрақты деңгейі кезінде) аударымдардың ұлғаюына, кірістің кемуіне әкеледі және мүліктің теңгерім құнында тікелей кемуге де әкелуі мүмкін. Салыстырмалы түрде пайдаланылатын кен орындарының саны болған кезде өткен жылмен салыстырғанда қорларды бағалауға кез келген өзгерістер тозуға, ескіруге және амортизацияға аударымдарға біршама әсер етуі мүмкіндігі болады.
Активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер
Белгілі бір келісім-шарттардың талаптары бойынша заңнамаға және нормативтік-құқықтық актілеріге сәйкес Топтың негізгі құралдарды демонтаждау және жою және кез келген кен орындарындағы жер учаскелерін қалпына келтіру бойынша заңды міндеттемелері болады. Атап айтқанда, Топтың міндеттемелері барлық өнімді ұңғымаларды біртіндеп жабуға және құбыр арналарын, ғимараттарды демонтаждау және келісім-шарт аумағын қалпына келтіру сияқты түпкілікті жабу бойынша қызметке жатады. Лицензияның қолданылу мерзімі Топтың қарауы бойынша ұзартылмайтындықтан, түпкілікті жабу бойынша міндеттемелерді өтеудің есеп мерзімі әрбір лицензиялық кезең аяқталған күн болып табылады. Егер активтерді жою бойынша міндеттемелер кен орындарын экономикалық жағынан негіздемелі түрде пайдалануды аяқтау өткенде өтелуі кажет болса, онда көрсетілген міндеттемені ұңғымаларды жою бойынша қосымша шығыстарды және жабу бойынша соңғы шығыстардың біршама өсіруі мүмкін. Ұңғымаларды жоюды қаржыландыру бойынша Топтың міндеттемелерінің және түпкілікті жабу бойынша шығыстардың көлемі тиісті келісім-шарттардың және қолданыстағы заңнаманың талаптарына байланысты. Ешқандай да міндеттемелер лицензиялық кезең соңында түпкілікті жою және түпкілікті жабу бойынша мұндай шығыстарды қаржыландыру бойынша келісім-шарт та, заңнама да белгілі бір міндеттемені түсіндірмеген сол жағдайларда танылмайды. Мұндай шешімді қабылдау кейбір айқындылықтың болмауымен және біршама байымдаулармен түсіндіріледі. Басшылықтың мұндай міндеттемелердің болуына немесе болмауына қатысты бағасы Үкіметтің саясаты мен тәжірибесіндегі немесе жергілікті салалық тәжірибеге өзгерістермен бірге өзгеруі мүмкін.
Топ активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелерді әрбір келісім-шарт бойынша бөлек есептейді. Міндеттемелердің сомасы инфляцияның күтілетін деңгейіне түзетілген және қазақстандық нарыққа тән тәуекелдерге түзетілген өтпелі экономикамен елдің мемлекеттік борышы бойынша орташа тәуекелсіз пайыздық ставканы пайдалана отырып дисконтталған міндеттемелерді өтеу үшін күтілетін, талап етілетін ретіндегі бағаланған шығындардың ағымдағы құны болып табылады.
Активтердің істен шығаруы бойынша міндеттеме әрбір есепті күнге қайта қаралады және № 1 «Негізгі құралдардың объектісін пайдаланудан шығару, олар орналасқан учаскедегі табиғи ресурстарды қалпына келтіру бойынша міндеттемелерге және өзге де осыған ұқсас міндеттемелерге өзгерістер» түсіндіруге сәйкес ең үздік бағаны көрсету үшін түзетіледі. Жабуға болашақтағы шығындарды бағалау кезінде мәнді бағалар мен басшылық жасаған байымдаулар пайдаланылды. Бұл міндеттемелердің көпшілігі алыс болашаққа жатқызылады және заңнама талаптарындағы түсініксіздіктен басқа, Топтың бағасына активтерді жою технологиясындағы, шығындардағы және салалық тәжірибедегі өзгерістер әсер етуі мүмкін. Түпкілікті жабуға шығындарға жатқызылатын айындықтың болмауы күтілетін ақша ағындарын дисконттау әсерінен кемітіледі. Топ ағымдағы жылдың бағасын және ұзақ мерзімді инфляция деңгейінің орташа мәнін пайдалана отырып, ұңғымаларды болашақ жою құнын бағалайды.

Долгосрочная инфляция и ставки дисконтирования, использованные для определения обязательства по бухгалтерскому балансу, на 31 декабря 2008 года составляли от 5,0 % до 5,5 % и от 7,0 % до 9,25 % соответственно. Изменения в резерве по обязательствам по выбытию активов раскрыты в Примечании 23.
Экологическая реабилитация
Группа также делает оценки и выносит суждения по формированию резервов по обязательствам на экологические очистительные работы и реабилитацию. Затраты на охрану окружающей среды капитализируются или относятся на расходы в зависимости от их будущей экономической выгоды. Затраты, которые относятся к существующему состоянию, вызванному прошлой деятельностью и не имеющие будущей экономической выгоды, относятся на расходы.
Обязательства определяются на основании текущей информации о затратах и ожидаемых планах по рекультивации и учитываются на не дисконтированной основе, если сроки процедур не согласованы с соответствующими органами. Резерв Группы на экологическую реабилитацию представляет собой наилучшие оценки руководства, основанные на независимой оценке ожидаемых затрат, необходимых для того, чтобы Группа соблюдала требования существующей казахстанской нормативной базы. В соответствии с Меморандумом о взаимопонимании, подписанным АО "Разведка Добыча "КазМунайГаз" ("РД "КМГ"), дочернее предприятие АО "Национальная Компания "КазМунайГаз" ("НК "КМГ", 100 % дочернее предприятие Фонда"), с Министерством по охране окружающей среды в июле 2005 года, РД КМГ согласилось взять на себя ответственность по восстановлению загрязненной почвы и устранению отходов нефти, которое явилось результатом добычи нефти, относящейся к началу добычи. На дату выпуска данной финансовой отчетности объем, и сроки плана по рекультивации не были согласованы с Правительством. Соответственно, обязательство не было дисконтировано. Так как первоначальные сроки обязательства еще не установлены и руководство обосновано ожидает выполнить план по рекультивации в течение периода до десяти лет, Группа классифицировала данное обязательство как долгосрочное, за исключением части затрат, которые должны быть понесены в 2008 году. В отношении резервов по экологической реабилитации, фактические затраты могут отличаться от оценок вследствие изменений в законодательстве и нормативно-правовых актах, общественных ожиданий, обнаружения и анализа территориальных условий и изменений в технологиях очистки. Дополнительные неопределенности, относящиеся к экологической реабилитации, раскрыты в Примечании 41. Изменения в резерве по обязательствам на экологическую реабилитацию раскрыты в Примечании 23.
Обесценение основных средств

Ұзақ мерзімді инфляция және 2008 жылғы 31 желтоқсандағы бухгалтерлік теңгерім бойынша міндеттемелерді анықтау үшін пайдаланылған дисконттау ставкасы тиісінше 5,0%-дан 5,5%-ға дейін және 7,0%-дан 9,25%-ға дейін құрады. Активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер бойынша резервтегі өзгерістер 23-ескертпеде ашып көрсетілген.
Экологиялық оңалту
Топ бағалау да жасайды және экологиялық тазарту жұмыстары мен оңалтуға міндеттемелер бойынша резервтер қалыптастыру бойынша пайымдау шығарады. Қоршаған ортаны қорғауға шығындар капиталдандырылады немесе олардың болашақ экономикалық пайдасына қарай шығыстарға жатқызылады. Өткен қызметте пайда болған қазіргі жағдайға жатқызылатын және болашақ экономикалық пайдасы жоқ шығындар шығыстарға жатқызылады.
Міндеттемелер шығындар туралы ағымдағы ақпарат және қалпына келтіру жөніндегі күтілетін жоспарлар негізінде анықталады және егер рәсімдер мерзімі тиісті органдармен келісілмесе, дисконтталмаған негізде ескеріледі. Топтың экологиялық оңалту резерві Топ қолданыстағы қазақстандық нормативтік базаның талаптарын сақтауға қажетті күтілетін шығындарды тәуелсіз бағалауға негізделген басшылықтың үздік бағасын білдіреді. «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ-тың («ҚМГ ҰК», 100% Қордың еншілес кәсіпорны) еншілес ұйымы «ҚазМұнайГаз» Барлау Өндіру» АҚ («ҚМГ БӨ») Қоршаған ортаны қорғау министрлігімен 2005 жылғы шілдеде қол қойған өзара түсіністік туралы меморандумға сәйкес ҚМГ БӨ өндіруді бастауға қатысты мұнай өндірудің нәтижесі болып табылған су мен топырақтың кейбір ластануына жауапкершілікті өзіне алуға келісті. Осы қаржылық есептілік шыққан күнгі қалпына келтіру жөніндегі жоспардың көлемі және мерзімі Үкіметпен келісілмеді. Тиісінше міндеттеме дисконтталмады. Өйткені, міндеттемелердің бастапқы мерзімі әлі белгіленген жоқ және басшылық он жылға дейінгі кезең ішінде қалпына келтіру жөніндегі жоспарды орындауды негіздемелі түрде күтуде. Топ 2008 жылы көтерілуі тиісті шығындардың бөлігін қоспағанда, ұзақ мерзімді ретінде осы міндеттемені жіктеді. Экологиялық жағынан оңалту бойынша резервтерге қатысты іс жүзіндегі шығындар заңнамаға және нормативтік-құқықтық актілерге, қоғамдық күтуден, аумақтық жағдайларды қолға түсіру мен талдауға өзгерістер және тазалау технологияларына өзгерістер салдарын бағалаудан ерекшеленуі мүмкін. Экологиялық жағынан оңалтуға қатысты қосымша айқындықтың болмауы 41-ескертпеде ашылған. Экологиялық жағынан оңалтуға міндеттемелер бойынша резервке өзгерістер 23-ескертпеде ашылған.
Негізгі құралдардың құнсыздануы

На каждую отчетную дату Группа оценивает, существуют ли какие-либо признаки возможного обесценения актива. Если такие признаки существуют, или если требуется проведение ежегодного тестирования на предмет обесценения, то Группа производит оценку возмещаемой суммы. Возмещаемая сумма актива, представляет собой наибольшую величину из справедливой стоимости актива или генерирующей единицы, за вычетом затрат на продажу или стоимости использования, и определяется для отдельного актива за исключением случаев, когда актив не генерирует притоков денежных средств, которые в значительной мере независимы от притоков денежных средств, генерируемых другими активами или группами активов. Если балансовая стоимость актива превышает возмещаемую сумму, то актив рассматривается как обесцененный и стоимость его уменьшается до возмещаемой суммы. При оценке стоимости использования расчетные будущие потоки денежных средств дисконтируются до их текущей стоимости с использованием ставки дисконта до налогообложения, которая отражает текущую рыночную оценку временной стоимости денег и риски, присущие активам. В 2008 году Группа признала убытки от обесценения в размере 14.371.108 тысяч тенге и доход от сторнирования обесценения в размере 3.042.069 тысяч тенге.
Определение обесценения основных средств предполагает использование суждений, которые включают, но не ограничиваются, причину, срок и сумму обесценения. Обесценение основывается на большом количестве факторов, таких как изменение в процессе реструктуризации, в ожидаемом росте железнодорожной индустрии, изменение доступности финансирования в будущем, технологическое устаревание, прекращение оказания услуг, текущие затраты на замещение и другие изменения условий, которые указывают на существование обесценения. Возмещаемая сумма и справедливая стоимость обычно определяются с помощью метода дисконтированного потока денежных средств, которые включает обоснованные допущения участника рынка. Установление показателей обесценения, оценка будущих потоков денежных средств и определение справедливой стоимости активов (или группы активов) требуют от руководства существенных суждений, касающихся определения и подтверждения показателей обесценения, ожидаемых потоков денежных средств, применимых ставок дисконта, полезного срока службы и остаточной стоимости.
Определение возмещаемой суммы генерирующей единицы предполагает использование оценок руководства. Методы, использованные для определения стоимости использования, включают методы дисконтированного потока денежных средств. Эти оценки, включая используемые методологии, могут оказать существенное влияние на справедливую стоимость и, в конечном счете, на сумму любого обесценения основных средств.
Срок полезной службы объектов основных средств
Группа пересматривает оставшийся срок полезной службы основных средств на каждую отчетную дату и, в случае если ожидания отличаются от предыдущей оценки, изменения учитываются как изменения в учетных оценках в соответствии с МСБУ 8 "Учетная политика, изменения в расчетных оценках и ошибки".
Договор между АО "Интергаз Центральная Азия" с Государством, рассматривается в Примечании 41, является концессионным соглашением, которое было выведено из сферы рассмотрения Интерпретации 12 "Договора концессии услуг" (так как цедент не контролирует цену, по которой Группа заключает договора с основными покупателями). Последующие дополнения или усовершенствования по данным активам, находящимся в управлении по Договору, капитализируются и амортизируются в течение оцененного срока оставшейся службы вне зависимости от периода действия Договора, так как Правительство обязано возместить балансовую стоимость в случае, если Договор не продлен.
Активы по отсроченному налогу

Әрбір есепті күні Топ активтің ықтимал құнсыздануының қандай-да бір белгілері бар екендігін бағалайды. Егер мұндай белгілер болса немесе егер құнсыздану мәніне жыл сайын тестілеу өткізу талап етілсе, онда Топ өтелетін соманы бағалауды жүргізеді. Активтің өтелетін сомасы сатуға жұмсалатын шығынды шегере отырып, активтің әділ құнының немесе тудырушы бірліктің немесе пайдалану құнының неғұрлым үлкен мөлшерін білдіреді және актив айтарлықтай мөлшерде баска активтермен немесе активтер топтарымен тудырылатын ақша қаражатының ағынына тәуелсіз ақша қаражатының ағынын тудырмайтын жағдайларды қоспағанда, бөлек актив үшін анықталады. Егер активтің теңгерім құны өтелетін сомадан асып кетсе, онда актив құнсызданған ретінде қаралады және оның құны өтелетін сомаға дейін кемітіледі. Пайдалану құнын бағалау кезінде есеп айырысу болашақ ақша қаражатының ағыны ақшаның уақытша құнын ағымдағы нарықтық бағалауды және активтерге тән тәуекелдерді көрсететін салық салуға дейінгі дисконт ставкасын пайдалана отырып, оның ағымдағы құнына дейін дисконтталады. 2008 жылы Топ 14.371.108 мың теңге мөлшерінде құнсызданудан шығынды және 3.042.069 мың теңге мөлшерінде құнсыздануды түзетуден болған кірісті таныды.
Негізгі құралдардың құнсыздануын анықтау құнсыздану себебін, мерзімін  және сомасын қамтитын, бірақ шектелмейтін байымдауларды пайдалануды болжайды. Құнсыздану қайта құрылымдау процесіндегі, темір жол индустриясының күтілетін өсуіндегі өзгеріс, технологиялық ескіруді, қызметтер көрсетуді тоқтатуды, ағымдағы шығындарды болашақта қаржыландыруға кол жеткізудің өзгерісі және құнсыздануды көрсететін талаптардың басқа да өзгерістері сияқты факторлардың көп болуына негізделеді. Өтелетін сома және әділ құн, әдетте, нарыққа қатысушының негіздемелі болжамын қамтитын ақша қаражатының дисконтталған ағыны әдісінің көмегімен анықталады. Құнсыздану көрсеткіштерін белгілеу, ақша қаражатының болашақ ағындарын бағалау және активтердің (немесе активтер топтарының) әділ құнын анықтау ақша қаражатының күтілген ағындарының, қолданылатын дисконт ставкасының, пайдалы қызмет мерзімі және қалдық құнның құнсыздану көрсеткіштерін анықтау мен растауға қатысты мәнді пайымдауларды басшылықтан талап етеді.
Тудырушы бірліктің өтелетін сомасын анықтау басшылықтың бағасын пайдалануды болжайды. Пайдалану құнын анықтауға пайдаланылған әдістер ақша қаражатының дисконтталған ағынының әдісін қамтиды. Пайдаланылатын әдіснамаларды қоса алғанда, бұл бағалар әділ құнға және ең соңында негізгі құралдардың кез келген құнсыздануына елеулі әсер етуі мүмкін.
Негізгі құралдар объектілерінің пайдалы қызмет мерзімі
Топ әрбір есепті күнгі негізгі құралдардың пайдалы қызметінің қалған мерзімін қайта қарайды және егер күту өткен бағалаудан ерекшеленген жағдайда, өзгерістер 8 «Есеп саясаты, есеп бағаларындағы өзгерістер және қателер» БЕХС-ке сәйкес есеп бағалауларындағы өзгерістер ретінде ескеріледі.
«Интергаз Орталық Азия» АҚ-тын Мемлекетпен арасындағы Шарт 1-ескертпеде қаралған, ол 12 «Қызметтер концессиясының шарты» түсіндіруіндегі қарау саласынан шығарылған концессиялық келісім болып табылады (өйткені цедент Топ негізгі сатып алушылармен шарт жасасқан бағаны бақыламайды). Кейінгі толықтырулар немесе Шарт бойынша басқарудағы активтердің деректері бойынша жетілдіру Шарттың қолданылу кезеңіне байланысты емес қалған қызметтің бағаланған мерзімі ішінде капиталданады және амортизацияланады, өйткені Үкімет егер Шарт ұзартылмаған жағдайда, теңгерім құнын өтеуге міндетті.
Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер

Активы по отсроченному налогу признаются по всем резервам и перенесенным налоговым убыткам в той степени, в которой существует вероятность того, что будут обоснованы налогооблагаемые временные разницы и коммерческий характер таких расходов. Существенные суждения руководства требуются для оценки активов по отсроченному налогу, которые могут быть признаны на основе планируемого уровня и времени доходности, а также успешного применения стратегии налогового планирования. Сумма признанных активов по отсроченному налогу на 31 декабря 2008 года составляла 8.648.317 тысяч тенге. Более подробная информация содержится в Примечании 35.
Налогообложение
При оценке налоговых рисков, руководство рассматривает в качестве возможных обязательств известные сферы несоблюдения налогового законодательства, которые Группа не может оспорить или не считает, что она сможет успешно обжаловать, если дополнительные налоги будут начислены налоговыми органами. Такое определение требует вынесения существенных суждений и может изменяться в результате изменений в налоговом законодательстве и нормативно-правовых актах, поправок в условия налогообложения в контрактах Группы на недропользование, определения ожидаемых результатов по ожидающим своего решения налоговым разбирательствам и результата осуществляемой налоговыми органами проверки на соответствие. Резерв по налоговым рискам, раскрытый в Примечании 23, в основном, относится к применению Группой казахстанского законодательства о трансфертном ценообразовании в отношении экспортной реализации сырой нефти на период с 2002 по 2006 годы. Остальные неопределенности, относящиеся к налогообложению, раскрыты в Примечании 41.
Справедливая стоимость активов и обязательств, полученных при объединении предприятий
Группа обязана отдельно учитывать, на дату приобретения, идентифицируемые активы, обязательства и условные обязательства, приобретенные или принятые на себя в рамках сделки по объединению предприятий по их справедливой стоимости, что предполагает использование оценок. Такие оценки основываются на оценочных методах, предусматривающих значительную долю субъективных суждений при прогнозировании будущих денежных потоков и выработки других допущений. В 2008 году Группа приобрела доли в некоторых компаниях и на 31 декабря 2008 года Группа не завершила оценку справедливой стоимости идентифицируемых активов и обязательств некоторых приобретенных компаний, и, следовательно, учла эти приобретения по их предварительной сумме. Завершение определения справедливой стоимости в 2009 году может привести к существенным корректировкам в учтенных суммах идентифицируемых активов, обязательств и условных обязательств. Более подробная информация приведена в Примечании 5.
Активы, классифицированные как предназначенные для продажи

Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер салық салынатын уақытша айырмалар мен осындай шығыстардың коммерциялық сипатының негізделетіндігі мүмкіндігі бар дәрежеде барлық резервтер мен ауыстырылған салық шығындары бойынша танылады. Басшылықтың елеулі пайымдаулары жоспарланатын деңгей мен кірістілік уақытының негізінде, сондай-ақ салықтық жоспарлау стратегиясының табысты қолданылуының негізінде танылуы мүмкін кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтерді бағалау үшін талап етіледі. Кейінге қалдырылған салық жөніндегі танылған активтердің сомасы 2008 жылғы 31 желтоқсанда 8.648.317 мың теңгені құрады. Неғұрлым егжей-тегжейлі ақпарат 35-ескертпеде қамтылған.
Салық салу
Салық тәуекелдерін бағалау кезінде басшылық, егер қосымша салықтарды салық органдары есептейтін болса, ол сәтті шағымдана алады деп Топ дауласпайтын немесе санамайтын салық заңнамасын сақтамаудың белгілі салаларының ықтимал міндеттемелері ретінде қарайды. Мұндай анықтау мәнді пайымдауларды шығаруды талап етеді және салық заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер, жер қойнауын пайдалануға Топтың келісім-шарттарында салық салу талабына түзету, салық талқылауларынан өзі күтетін шешімдер бойынша күтілетін нәтижелерді және сәйкестікті тексеруге салық органдары жүзеге асыратын ағымдағы нәтижені анықтау нәтижесінде өзгеруі мүмкін. 3-ескертпеде ашылған салық тәуекелдері бойынша резерв, негізінен, 2002 жылдан бастап 2006 жылды қоса алғандағы кезеңге шикі мұнайды экспорта сатуға қатысты трансферттік баға белгілеу туралы қазақстандық заңнаманы Топтың қолдануына жатқызылады. Салық салуға жатқызылған қалған айқындылықтың болмауы 41-ескертпеде ашылған.
Компанияларды біріктіру кезінде сатып алынған активтер мен міндеттемелердің әділ құны
Топ бағаларға негізделетін олардың әділ құны бойынша компанияларды біріктіру нәтижесінде сатып алынған немесе алынған барлық сәйкестендірілетін активтер, міндеттемелер және шартты міндеттемелер сатып алған күніне бөлек тануға міндетті, бұл бағалауларды пайдалануды көздейді. Мұндай бағалар ақша қаражатының болашақтағы ағынын болжауға біршама пайымдауды талап ететін есеп әдістемелеріне және өзге де болжамдарды әзірлеуге негізделеді. Топ 2008 жылы кейбір компаниялардағы үлес сатып алды және 2008 жылғы 31 желтоқсанда Топ сатып алынған компаниялардың сәйкестендірілетін активтері мен міндеттемелерінің әділ құнын бағалауды аяқтамады және нәтижесінде осы сатып алуды олардың алдын ала сомасы бойынша ескерді. 2009 жылы әділ құнды анықтауды аяқтау сәйкестендірілетін активтердің, міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің ескерілген сомасына біршама түзетуге әкелуі мүмкін. Неғұрлым егжей-тегжейлі ақпарат 5-ескертпеде берілген.
Сатуға арналған ретінде жіктелген активтер

У Группы имеются определенные активы, классифицированные как предназначенные для продажи. В 2008 году руководство утвердило план по реализации этих активов и у него имеется действующая программа по определению покупателя. Группа считает, что реализация будет завершена к концу 2009 года посредством проведения тендеров.
Обязательство по выплатам работникам
Группа использует актуарный метод оценки для определения текущей стоимости обязательств по установленным выплатам после выхода на пенсию и связанную с этим текущую стоимость услуг (Примечание 24). Это требует использования демографических предположений в отношении будущих характеристик действительных и ушедших работников, которым полагаются вознаграждения (смертность в течение работы и после, статистика по изменению численности персонала, и прочее) а также финансовые предположения (ставка дисконтирования, будущая годовая материальная помощь, будущая годовая минимальная заработная плата, будущая средняя цена железнодорожного билета).
Убытки от обесценения по займам клиентам и финансовым учреждениям
На каждую отчетную дату Группа проводит анализ своих существенных по отдельности займов клиентам и кредитным учреждениям, для того, чтобы оценить должен ли убыток от обесценения быть учтен в отчете о прибылях и убытках. В частности, суждения руководства требуются в оценке суммы и сроков, будущих денежных потоков при определении убытка от обесценения. При оценке таких денежных потоков, Группа выносит суждения о финансовом положении заемщика и чистой стоимости реализации обеспечения. Эти оценки основаны на допущениях по ряду факторов и фактические результаты могут быть иными, что приведет к будущим изменениям в резерве.
Затем, займы, которые были оценены по отдельности, и которые не обесценились и все несущественные по отдельности займы, оцениваются в совокупности, в группах активов с аналогичными характеристиками риска, для определения того, необходимо ли формировать резерв вследствие наступления случаев убытка, в отношение которых имеется объективное свидетельство, но влияние не является очевидным.

Топта сату үшін арналған ретінде жіктелген белгілі бір активтер бар. 2008 жылы басшылық осы активтерді іске асыру жөніндегі жоспарды бекітті және онда сатып алушыны айқындау бойынша қолданыстағы бағдарлама бар. Топ іске асыру тендерлер өткізу арқылы 2009 жылдың аяғында аяқталатын болады деп санайды.
Қызметкерлерге төлем бойынша міндеттеме
Топ зейнетке шыққаннан кейінгі белгіленген төлемдер және осыған байланысты ағымдағы қызметтердің құны бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын анықтау үшін бағалаудың актуарлық әдісін пайдаланады (24-ескертпе). Бұл сыйақы болжанылған жұмыс істеп жатқан және жұмыстан кеткен қызметкерлердің болашақтағы мінездемелеріне қатысты демографиялық жорамалдарды (жұмыста немесе одан кейін қайтыс болу, персонал санының өзгеруі бойынша статистика және басқалар), сондай-ақ қаржылық жорамалдарды (дисконттау ставкасы, болашақтағы жылдық материалдық көмек, болашақтағы ең төменгі жалақы, темір жол билетінің болашақтағы орташа құны) пайдалануды талап етеді.
Клиенттерге және қаржы мекемелеріне қарыздар бойынша құнысызданудан болған шығындар
Әрбір есепті күнге Топ құнсызданудан болатын шығындар пайдалар мен шығындар туралы есепте ескерілуі қажеттілігін бағалау үшін клиенттер мен қаржы мекемелеріне қарыздардың әрқайсысы бойынша өздерінің маңыздылығына талдау жүргізеді. Атап айтқанда, басшылықтың пайымдауы құнсызданудан болатын шығынды анықтау кезінде болашақ қаржы ағынының сомасы мен мерзімін бағалауда талап етіледі. Мұндай қаржы ағынын бағалау кезінде Топ қарыз алушының қаржы жағдайы мен құнсыздануды іске асырудың таза құны туралы пайымдаулар шығарады. Бұл бағалар факторлар қатарында жорамалдарға негізделген және нақты нәтижелері болашақта резервке өзгерістер әкелетін өзгелер болуы мүмкін.
Содан соң бөлек-бөлек бағаланған және құнсызданбаған қарыздар және барлық жекеше маңызы жоқ қарыздар жиынтықта, оған қатысты объективті куәлік бар, бірақ әсері анық болып табылмайтын шығын жағдайы болуының салдарында резерв құру қажеттілігін анықтау үшін ұқсас тәуекел сипаттамалары бар активтер тобында бағаланады.

Совокупная оценка принимает во внимание данные по кредитному портфелю, (такие как кредитное качество, уровни просрочки, использование кредита, соотношение займа к обеспечению и пр.), концентрацию риска и экономические показатели (в том числе уровень безработицы, индексы цен на недвижимость, страновой риск и показатели работы различных отдельных групп). Убыток по обесценению займов клиентам и кредитным учреждениям более детально раскрыт в Примечании 9 и Примечании 10.
Резервы

Жиынтық бағалау кредиттік қоржын деректерін (кредит сапасы, мерзімін ұзарту деңгейі, кредитті пайдалану, қамтамасыз етуге қарыздың қарым-қатынасы және т.б. сындылар), тәуекелдер мен экономикалық көрсеткіштер шоғырлануын (оның ішінде жұмыссыздар деңгейі, жылжымайтын мүлікке бағалар индекстері, ел тәуекелі және әртүрлі бөлек топтардың жұмыс көрсеткіштері) назарға алады. Клиенттер және қаржы мемекемелеріне қарыздарды құнсыздандыру бойынша шығындар 9-ескертпеде және 10-ескертпеде біршама егжей-тегжейлі ашылған.
Резервтер

Группа формирует резервы по сомнительной дебиторской задолженности. Значительные суждения используются при определении сомнительных долгов. При определении сомнительных долгов рассматривается историческое и ожидаемое поведение клиентов. Изменения в экономике или индивидуальные условия клиента могут потребовать корректировок резерва по сомнительной задолженности в данной консолидированной финансовой отчетности. По состоянию на 31 декабря 2008 года резервы по сомнительным долгам были сформированы в размере 54.815.603 тысячи тенге (Примечания 13 и 15).

Топ күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв құрады. Біршама пайымдаулар күмәнді борыштарды анықтау кезінде пайдаланылады. Күмәнді борыштарды анықтау кезінде клиенттердің тарихи әрі күтілетін мінез-құлқы қаралады. Экономикаға өзгерістер немесе клиенттің жеке шарты осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте күмәнді берешек бойынша резервті түзетуді талап етуі мүмкін. 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша күмәнді борыштар бойынша резервтер 54.815.603 мың теңге мөлшерінде құрылды (13 және 15-ескертпелер).

5. ОБЪЕДИНЕНИЕ ПРЕДПРИЯТИЙ И ПРИОБРЕТЕНИЕ СОВМЕСТНЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ
Объединение предприятий
Приобретение "Батуми Индастриал Холдингс Лимитед" ("БИХЛ")
12 сентября 2007 года НК КМГ заключило договор о приобретении 100 % простых акций БИХЛ у "Терминал Партнерс Лимитед" за 325 миллионов долларов США. БИХЛ является холдинговой компанией, владеющей 50 %-ой долей в BCPL (бывшее "Нафтранс Капитал Партнерс Лимитед"), 38,12 %-ой долей в "Батуми Терминал Лимитед" ("БТЛ") и 100  %-ой долей в "Порт Капитал Партнерс", которое владеет 100 %-ой долей в морском Порту Батуми. НК КМГ, 5 февраля 2008 года, дата приобретения, заплатила за приобретение 325 миллионов долларов США (эквивалент 39.061.750 тысячам тенге). Приобретение было учтено с использованием метода покупки.
Справедливая стоимость идентифицируемых активов, обязательств и условных обязательств, относящихся к 100 % доле, приобретенной в БИХЛ и первоначальная балансовая стоимость по МСФО, на дату приобретения представлены следующим образом:
В тысячах тенге
Справедливая стоимость,
признанная при
приобретении
Предыдущая балансовая
стоимость
Основные средства

5. КОМПАНИЯЛАРДЫ БІРІКТІРУ ЖӘНЕ БІРЛЕСКЕН КӘСІПОРЫНДАР САТЫП АЛУ
Кәсіпорындарды біріктіру
«Батуми Иидастриал Холдингс Лимитед» («БИХЛ») сатып алу
2007 жылғы 12 қыркүйекте ҚМГ ҰК 325 миллион АҚШ долларына «Терминал Партнерс Лимитедтен» БИХЛ 100% жай акцияны сатып алу туралы шарт жасасты. БИХЛ ВСРL-да (бұрынғы «Нафтранс Капитал Партнерс Лимитед») 50% үлесті, «Батуми Терминал Лимитед» («БТЛ») компаниясында 38,12% үлесті және Батуми Теңіз портында 100% үлесті иеленетін «Порт Капитал Партнерс» 100% үлесті иеленетін холдинг компания болып табылады. ҚМГ ҰК 2008 жылғы 5 ақпан, сатып алу күні 325 миллион АҚШ долларын (39.061.750 мың теңгеге балама) сатып алуға төледі. Сатып алу әдісі пайдаланыла отырып сатып алу ескерілді.
БИХЛ-ден сатып алынған 100% үлеске жататын сәйкестендірілген активтердің, міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің әділ құны және ҚЕХС бойынша бастапқы теңгерімдік құны сатып алу күнінде былайша ұсынылды:
Мың теңгемен
Сатып алу кезінде танылған әділ құны
Өткен теңгерімдік құн
Негізгі құралдар

19.072.222
12.397.110
Доля меньшинства (19,06 % в БТЛ)
3.066.103
Приобретенная доля в чистых активах
22.138.325
Гудвилл, возникающий при
приобретении (Примечание 7)
16.923.425
Общая стоимость приобретения
39.061.750
Общая стоимость приобретения включает денежный платеж в 39.061.750 тысяч тенге.
Отток денежных средств при приобретении:
В тысячах тенге
Чистые денежные средства, приобретенные с
совместным предприятием
1.157.980
Средства уплаченные
(39.061.750)
Чистый отток денежных средств                  (37.903.770)
С даты приобретения, чистая прибыль БИХЛ за период, включенная в чистую прибыль Группы, составила 1.527.517 тысяч тенге. Если бы объединение имело место в начале года, чистая прибыль Группы составила бы 461.546.122 тысячи тенге, а доходы Группы составили бы 3.342.923.689 тысяч тенге за год, закончившийся 31 декабря 2008 года.
Гудвилл, признанный при приобретении, относится к ожидаемой совместной деятельности и прочим выгодам от объединения активов и деятельности БИХЛ с активами и деятельностью Группы.
Оценка основных средств была проведена независимым профессиональным оценщиком. Восстановительная стоимость использовалась в качестве основы для оценки.
Приобретение совместных предприятий
Приобретение доли в ЧКОО "Forum Muider BV" ("Forum Muider")

19.072.222
12.397.110
Азшылық үлесі (БТЛ-да 19,06 %)
3.066.103
Таза активтердегі сатып алынған үлес
22.138.325
Сатып алуда пайда болған гудвилл (7-ескертпе)
16.923.425
Жалпы сатып алу құны
39.061.750
Сатып алудың жалпы құны 39.061.750 мың теңгеге ақшалай төлемді қамтиды.
Сатып алу кезіндегі ақшалай қаражаттың қайтуы:
Мың теңгемен
Біріккен кәсіпорыннан сатып алынған таза ақшалай қаражат
1.157.980
Төленген қаражат
(39.061.750)
Ақшалай қаражаттың таза қайтуы
(37.903.770)
Сатып алынған күннен бастап Топтың таза пайдасына қосылған кезеңге БИХЛ-дың таза пайдасы 1.527.517 мың теңгені құрады. Егер бірлестіктің жыл басында орны болғанда, Топтың таза пайдасы 461.546.122 мың теңгені құраған болар еді, ал Топтың кірісі 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл үшін 3.342.923.689 мың теңгені құраған болар еді.
Сатып алу кезінде танылған гудвилл БИХЛ активтері мен қызметін Топ активтерімен және қызметімен біріктіруден күтілетін бірлескен қызметке және өзге де пайдаға жатады.
Негізгі құралдарды бағалауды тәуелсіз кәсіп қой бағалаушы жүргізді. Қалпына келтіру құны бағалау үшін негіз ретінде пайдаланылды.
Бірлескен кәсіпорындарды сатып алу
«Forum Muider BV» («Forum Muider») ЧКОО-да үлес сатып алу

23 декабря 2008 года АО "Самрук-Энерго" ("Самрук-Энерго") приобрело 50 % долю в Forum Muider. Forum Muider является холдинговой компанией, которая владеет 100 % долями в уставном капитале Богатырь Комир и ряда компаний, зарегистрированных в Российской Федерации и Республике Кипр, и не осуществляющих значительных операций. Forum Muider является предприятием, совместно контролируемым Самрук-Энерго и Urel Enterprises Limited, предприятием, которое в конечном итоге контролируется ОК РУСАЛ. Богатырь Комир осуществляет добычу энергетического угля Экибастузского каменноугольного месторождения в пределах разрезов "Богатырь" и "Северный" в Павлодарской области Республики Казахстан, и его реализацию компаниям по производству электроэнергии на местном рынке и на территории Российской Федерации.

2008 жылғы 23 желтоқсанда «Самұрық-Энерго» АҚ («Самұрық-Энерго») Forum Muider 50% үлесін сатып алды. Forum Muider Богатырь Көмір және Ресей Федерациясында және Кипр Республикасында тіркелген компаниялар қатарының жарғылық капиталында 100% үлесті иеленетін және маңызы бар операцияларды жүзеге асырмайтын холдинг компания болып табылады. Forum Muider ең соңында ОК РУСАЛ кәсіпорны бақылайтын Самұрық-Энерго мен Urel Enterpriser Limited бірігіп бақылайтын кәсіпорын болып табылады. Богатырь Көмір Қазақстан Республикасының Павлодар облысындағы «Богатырь» және «Солтүстік» тіліктері шегінде Екібастұз таскөмір кен орнына энергетикалық көмір өндіруді және оны жергілікті нарықта және Ресей Федерациясы аумағында электр энергиясын өндіретін компанияларға өткізуді жүзеге асырады.

Приобретение Forum Muider было учтено по методу приобретения. На 31 декабря 2008 года Группа не смогла завершить оценку справедливой стоимости своей доли в приобретенных идентифицируемых активах, обязательствах и условных обязательствах. Приобретение было учтено с использованием предварительной справедливой стоимости на дату приобретения.
Предварительная справедливая стоимость идентифицируемых активов, обязательств и условных обязательств, относящихся к 50 % доле, приобретенной в Forum Muider и первоначальная балансовая стоимость по МСФО на дату приобретения, представлены следующим образом:
В тысячах тенге
Предварительная
справедливая
стоимость
Балансовая стоимость
Основные средства

Forum Muider сатып алу сатып алу әдісі бойынша ескерілді. 2008 жылғы 31 желтоқсанда сатып алынған сәйкестендірілген активтердегі, міндеттемелер мен шартты міндеттемелердегі өзінің үлесінің әділ құнын бағалауды Топ аяқтай алмады. Сатып алу сатып алу күніндегі алдын ала әділ құнды пайдалана отырып ескерілді.
Forum Muider-ден сатып алынған 50% үлеске жататын сәйкестендірілген активтердің, міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің алдын ала әділ құны және ҚЕХС бойынша бастапқы теңгерімдік құн сатып алу күнінде былайша ұсынылды:
Мың теңгемен
Алдын ала әділ құны
Теңгерімдік құны
Негізгі құралдар

16.840.488
11.738.538
Чистые активы
41.759.793
12.183.273
Доля меньшинства в дочерних
организациях Forum Muider
(250)
Приобретенная доля в чистых активах
41.759.543
Общая стоимость приобретения
41.759.543
Общая стоимость приобретения включает денежный платеж на сумму 41.747.543 тысячи тенге и затраты, непосредственно связанные с приобретением в размере 12.000 тысяч тенге.
Отток денежных средств при приобретении:
В тысячах тенге
Чистые денежные средства, приобретенные с
совместным предприятием
1.074.568
Средства уплаченные
(41.747.543)
Чистый отток денежных средств
(40.672.975)
Доля Группы в доходе и прибыли Forum Muider с даты приобретения является несущественной для данной консолидированной финансовой отчетности. Если бы объединение имело место на начало года, чистая прибыль Группы составила 465.047.435 тысяч тенге, а доходы за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, составила бы 3.376.695.859 тысяч тенге.
6. ОСНОВНЫЕ СРЕДСТВА

16.840.488
11.738.538
Таза активтер
41.759.793
12.183.273
Forum Muider еншілес ұйымдарында азшылық үлесі
(250)
Таза активтерде сатып алынған үлес
41.759.543
Жалпы сатып алу құны
41.759.543
Жалпы сатып алу құны 41.747.543 мың теңге сомаға ақшалай төлемді және 12.000 мың теңге мөлшерінде сатып алуға тікелей байланысты шығындарды қамтиды.
Сатып алу кезіндегі ақшалай қаражаттың қайтуы:
Мың теңгемен
Біріккен кәсіпорыннан сатып алынған таза ақшалай қаражат
1.074.568
Төленген қаражат
(41.747.543)
Ақшалай қаражаттың таза қайтуы
(40.672.975)
Сатып алынған күннен бастап Forum Muider кірісі мен пайдасында Топтың үлесі осы шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін маңызы жоқ болып табылады. Егер жыл басында орны болғанда, Топтың таза пайдасы 465.047.435 мың теңгені құраған болар еді, ал 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл үшін кірісі 3.376.695.859 мың теңгені құраған болар еді.
6.НЕГІЗГІ ҚҰРАЛДАР

34.678.470
61.407.640
378.113.991
3.984.170.539
В 2008 году "КМГ Кашаган Б.В.", дочерняя организация НК КМГ, приобрела у участников "Северо-Каспийского Проекта" ("СКП") дополнительную долю в СКП в размере 8,48 %. Цена приобретения включает в себя 1,78 миллиарда долларов США плюс две инвестиционные поправки. 1,78 миллиарда долларов США подлежит выплате тремя равными ежегодными платежами после начала добычи нефти на месторождении Кашаган (месторождение СКП) (Примечание 20). Инвестиционные поправки представляют собой суммы, равные сумме выплат денежных средств каждым участником СКП, которые осуществлялись им в отношении принадлежащей ему доли участия за период с 1 января 2008 года по 4 ноября 2008 года. "КМГ Кашаган Б.В." оплатил инвестиционные корректировки на общую сумму 377.198 тысяч долларов США. Общая сумма оплаты за приобретение составила 2.248.546 тысяч долларов США и была распределена следующим образом:
В тысячах долларов
США
В тысячах тенге
Основные средства
(нефтегазовые активы)
2.334.499
280.816.885
Чистый оборотный капитал
(85.953)
(10.339.286)
2.248.546
270.477.599
По состоянию на 31 декабря 2008 года, нефтегазовые активы включали остаточную стоимость разведочных и оценочных активов на сумму 82.203.650 тысяч тенге. Поступления по этим активам за 2008 год составили 39.495.395 тысяч тенге и выбытия по этим активам составили 816.959 тысяч тенге. Списания сухих скважин в течение периода составили 3.494.522 тысячи тенге.
На 31 декабря 2008 года некоторые объекты основных средств, чистой балансовой стоимостью в 399.608.678 тысяч тенге были заложены в качестве обеспечения по некоторым займам Группы (Примечание 18).
На 31 декабря 2008 года балансовая стоимость основных средств, полученным по соглашениям о финансовой аренде, включенных в категорию основных средств, составляла 26.496.093 тысячи тенге.
В 2008 году Группа капитализировала затраты по займам, по средней ставке капитализации в 6,14 % на сумму 4.066.086 тысяч тенге, относящиеся к строительству новых активов, которое было начато в 2008 году.
7. НЕМАТЕРИАЛЬНЫЕ АКТИВЫ
Движение нематериальных активов за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, представлено следующим образом:
В тысячах тенге
Лицензии
Программное
обеспечение
Гудвилл
Прочее
Итого
Остаточная стоимость на

34.678.470
61.407.640
378.113.991
3.984.170.539
2008 жылы ҚМГ ҰК еншілес ұйымы «ҚМГ Қашаған Б.В.» 8,48% мөлшерінде «Солтүстік-Каспий Жобасына» («СКЖ») қосымша үлесті СКЖ қатысушыларынан сатып алды. Сатып алу бағасы 1,78 миллиард АҚШ долларын және екі инвестициялық түзетуді қамтиды. 1,78 миллиард АҚШ доллары Қашаған кен орнына (СКЖ кен орны) мұнай өндіру басталғаннан кейін үш жыл сайынғы тең төлемдермен төлеуге жатады (20-ескертпе). Инвестициялық түзетулер 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап 2008 жылғы 4 қарашаны қоса алғандағы кезеңде оған тиесілі қатысу үлесіне қатысты оларға жүзеге асырылған СКЖ-ның әрбір қатысушысының ақшалай қаражатты төлеу сомасына тең соманы білдіреді. «ҚМГ Қашаған Б.В.» жалпы сомасы 377.198 мың АҚШ долларына инвестициялық түзетулер төледі. Сатып алуға жалпы төлем сомасы 2.248.546 мың АҚШ долларын құрады және былайша бөлінді:
мың АҚШ долларымен
Мың теңгемен
Негізгі құралдар (мұнай-газ активтері)
2.334.499
280.816.885
Таза айналым капиталы
(85.953)
(10.339.286)
2.248.546
270.477.599
2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мұнай-газ активтері 82.203.650 мың теңге сомаға барлау және бағалау активтерінің қалдық құнын қамтиды. Осы активтер бойынша түсімдер 2008 жылы 39.495.395 мың теңгені және осы активтер бойынша істен шығу 816.959 мың теңгені құрады. Кезең ішінде құрғақ ұңғымаларды есептен шығару 3.494.522 мың теңгені құрады.
2008 жылғы 31 желтоқсанда таза теңгерімдік құны 399.608.678 мың теңге негізгі құралдардың кейбір объектілері Топтың кейбір қарыздары бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (18-ескертпе).
2008 жылғы 31 желтоқсанда негізгі құралдардың санатына енгізілген қаржы жалдауы туралы келісімдер бойынша алынған негізгі құралдардың теңгерімдік құны 26.496.093 мың теңгені құрады.
2008 жылы басталған жаңа активтерді салуға қатысты 4.066.086 мың теңге сомаға 6,14%-да орташа капиталдану ставкасында қарыздар бойынша шығындарды 2008 жылы Топ капиталдандырды.
7. МАТЕРИАЛДЫҚ ЕМЕС АКТИВТЕР
2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі материалдық емес активтердік қозғалысы былайша берілген:
Мың теңгемен
Лицензиялар
Бағдарламалық қамтамасыз ету
Гудвилл
Өзгелері
Жиыны

40.792.156
180.994.448
Накопленная амортизация
и обесценение
(19.521.090)
(15.435.
389)
(25.255.
992)
(3.980.
391)
(64.192.
862)
Остаточная стоимость на
31 декабря 2008 года
28.738.822
21.140.065
30.110.934
36.811.765
116.801.586
Лицензии в основном включают лицензии в телекоммуникационном секторе, приобретенные АО "Казахтелеком" ("Казахтелеком"), и капитализированные затраты по лицензиям, на разведку природных ресурсов, приобретенные НК КМГ. Амортизация на лицензии начисляется на основе прямолинейного метода исходя из расчетного срока полезной службы активов от 3 до 20 лет.
Программное обеспечение включает стоимость приобретенных прикладных программ, используемых в деятельности Группы, которые в основном относятся к бухгалтерским программам. Амортизация на программное обеспечение начисляется на основе прямолинейного метода исходя из расчетного срока полезной службы активов от 1 до 14 лет.
Анализ гудвилла на обесценение
Гудвилл, приобретенный при объединении предприятий в 2008 и 2007 годах, был отнесен, в основном, на предприятия "Rompetrol Group N.V." ("TRG"), БИХЛ и на некоторые телекоммуникационные предприятия. Эти предприятия вовлечены в нефтегазовые операции и телекоммуникационные услуги. На 31 декабря 2008 года большая часть балансовой стоимости гудвилла в размере 30.110.934 тысячи тенге относится на предприятия TRG, что включает 13.674.425 тысяч тенге гудвилла, относящегося к генерирующей единице НПЗ. Возмещаемая стоимость гудвилла была определена в соответствии с учетной политикой, описанной в Примечании 3. Ставки дисконта, использовавшиеся в расчете справедливой стоимости, минус затраты на реализацию, для генерирующих единиц TRG, генерирующих единиц БИХЛ и телекоммуникационных генерирующих единиц варьировались от 7,5 % до 11,3 %, 17,55 % и от 11,64 % до 14,34 % соответственно.
Изменение в любом из ключевых допущений может привести к будущим убыткам от обесценения.

40.792.156
180.994.448
Жинақталған амортизация және құнсыздану
(19.521.090)
(15.435.389)
(25.255.992)
(3.980.391)
(64.192.862)
2008 жылғы 31 желтоқсандағы қалдық құн
28.738.822
21.140.065
30.110.934
36.811.765
116.801.586
Лицензиялар көбінесе «Қазақтелеком» АҚ («Қазақтелеком») сатып алған телекоммуникация секторындағы лицензияларды және ҚМГ ҰК сатып алған табиғи ресурстарды барлауға лицензиялар бойынша капиталданған шығындарды қамтиды. Лицензияға амортизация 3 жылдан 20 жылға дейін активтердің пайдалану қызметін есептеу мерзімін ескере отырып, тік желілі әдіс негізінде есептеледі.
Бағдарламалық қамтамасыз ету Топтың қызметінде пайдаланылатын сатып алынған қолданбалы бағларламалардың шығындарын қамтиды, олар негізінен бухгалтерлік бағдарламаларға жатады. Бағдарламалық қамтамасыз етуге амортизация 3 жылдан 20 жылға дейін активтердің пайдалану қызметін есептеу мерзімін ескере отырып, тік желілі әдіс негізінде есептеледі.
Құнсыздануға гудвиллді талдау
2008 және 2007 жылдары кәсіпорындарды біріктіру кезінде сатып алынған гудвилл, негізінен, «Rompetrol Group N.V.» («ТRG»), БИХЛ кәсіпорнына және кейбір телекоммуникациялық кәсіпорындарға жатқызылды. Бұл кәсіпорындар мұнай-газ операцияларына және телекоммуникациялық қызметтерге тартылды. 2008 жылғы 31 желтоқсанда 30.110.934 мың теңге мөлшерінде гудвиллдың теңгерімдік құнының үлкен бөлігі ТRG кәсіпорнына жатқызылды, ол МӨЗ бірлігін тудырушыға қатысты 13.674.425 мың теңге гудвиллды қамтиды. Гудвиллдың өтелетін құны3-ескертпеде сипатталған есеп саясатына сәйкес анықталды. Әділ құн есебінде пайдаланылған және ТRG бірлігін тудырушы, БИХЛ бірлігін тудырушы және телекоммуникациялық турыдушы бірліктер үшін іске асыруға шығындар шегерілген дисконт ставкасы тиісінше 7,5%-дан 11,3%, 17,55% дейін және 11,64%-дан 14,34% дейін түрлендірілді.
Кез келген негізгі жорамалдардағы өзгеріс құснсызданудан болашақтағы шығындарға әкелуі мүмкін.

40.750.833
Дивиденды полученные
(58.012.876)
Приобретения
6.773.737
Выбытия
(4.383.767)
Обесценение
(5.348.466)
Сальдо на 31 декабря 2008 года
177.487.307
В 2008 году убыток от обесценения в 5.348.466 тысяч тенге представлял списание инвестиций в АО "Астана Финанс" ("Астана Финанс") до возмещаемой стоимости. Обесценение было признано в консолидированном отчете о прибылях и убытках. Возмещаемая величина была основана на доле Фонда в чистых активах Астана Финанс на 31 декабря 2008 года.

40.750.833
Алынған дивидендтер
(58.012.876)
Сатып алулар
6.773.737
Істен шығу
(4.383.767)
Құнсыздану
(5.348.466)
2008 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
177.487.307
2008 жылы 5.348.466 мың теңге құнсызданудан болған шығындар өтелетін құнға дейін «Астана Финанс» АҚ-ка («Астана Финанс») инвестицияларды есептен шығаруды білдірді. Құнсыздану пайдалар мен шығындар туралы шоғырландырылған есепте танылған болатын. Өтелетін шама 2008 жылғы 31 желтоқсанға Астана Финанстың таза активтерінде Қордың үлесіне негізделген болатын.

На 31 декабря 2008 года банковские депозиты Группы включали в себя депозит на сумму 3.243.177 тысяч тенге, который выступал в качестве гарантийного депозита по валютному свопу с "Morgan Stanley".
13. ПРОЧИЕ ДОЛГОСРОЧНЫЕ АКТИВЫ
На 31 декабря 2008 года прочие долгосрочные активы включали:
В тысячах тенге
2008
Авансы, уплаченные за долгосрочные активы
72.017.527
Долгосрочный НДС к возмещению
28.714.326
Прочее
12.773.730
Минус: резерв на обесценение НДС к возмещению
(12.939.249)
100.566.334
Изменения в резерве на обесценение НДС к возмещению представлены следующим образом:
В тысячах тенге
2008
На 1 января 2008 года
11.959.053
Начисление за год
980.196
На 31 декабря 2008 года
12.939.249
В 2008 году Группа выплатила авансы в размере 22.072.859 тысяч тенге Китайской Национальной Нефтяной Компании за строительство нового газопровода между Казахстаном и Китаем и 11.270.414 тысяч тенге за строительство Мойнакской ГЭС. Остальные авансы также представляют собой предоплату за поставку основных средств и выполнение строительных работ.
На 31 декабря 2008 года руководство осуществило повторную оценку вероятности погашения долгосрочного НДС к возмещению и пришло к выводу, что взыскание в размере 12.939.249 тысяч тенге является маловероятным. В результате, в 2008 году Группа приняла решение начислить дополнительный резерв по НДС к возмещению в сумме 980.196 тысяч тенге.
14. ТОВАРНО-МАТЕРИАЛЬНЫЕ ЗАПАСЫ
На 31 декабря 2008 года товарно-материальные запасы включали:
В тысячах тенге
2008
Материалы и запасы нефтегазовой отрасли
56.339.882
Продукция переработки для продажи
34.397.878
Сырая нефть
33.426.736
Материалы и запасы железнодорожной отрасли
33.420.046
Топливо
4.618.240
Продукты переработки газа
4.506.256
Товары для перепродажи
3.145.531
Производственные материалы и запасы
2.687.307
Запасные части для оборудования по передаче
электроэнергии
2.653.951
Незавершенное производство
2.200.533
Запасные части для телекоммуникационного
оборудования
1.742.335
Прочие материалы и запасы
4.880.910
Минус: списание до чистой стоимости реализации
(14.641.901)
169.377.704
15. ТОРГОВАЯ ДЕБИТОРСКАЯ ЗАДОЛЖЕННОСТЬ И ПРОЧИЕ ТЕКУЩИЕ АКТИВЫ
На 31 декабря 2008 года прочие текущие активы включали:
В тысячах тенге
2008
Авансы выплаченные и расходы будущего периода
67.818.244
Денежные средства, ограниченные в использовании
11.697.374
Финансовая помощь
8.478.784
Прочая предоплата по налогам
8.444.163
Активы, подлежащие переводу в соответствии с
договорами финансового лизинга
6.273.302
Дивиденды к получению
2.940.000
Задолженность работников
2.462.384
Прочее

2008 жылғы 31 желтоқсанға Топтың банктік депозиттері 3.243.177 мың теңге сомасында депозитті қамтиды, ол «Morgan Stanley» валюталық своп бойынша кепілдікті депозит ретінде көрінді.
13. ӨЗГЕ ДЕ ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ АКТИВТЕР
2008 жылғы 31 желтоқсанға өзге де ұзақ мерзімді активтер мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Ұзақ мерзімді активтерге төленген аванстар
72.017.527
Өтеуге ұзақ мерзімді ҚҚС
28.714.326
Өзгелер
12.773.730
Минус: өтеуге ҚҚС құнсыздануға резерв
(12.939.249)
100.566.334
Өтеуге ҚҚС құнсыздануға резервке өзгерістер былайша берілген:
Мың теңгемен
2008
2008 жылғы 1 қаңтарға
11.959.053
Бір жылға есептеу
980.196
2008 жылғы 31 желтоқсанға
12.939.249
2008 жылы Топ Қазақстан мен Қытай арасындағы жаңа газ құбырын салуға Қытай Ұлттық Мұнай Компаниясына 22.072.859 мың теңге және Мойнақ СЭС-ін салуға 11.270.414 мың теңге мөлшерінде аванстар төледі.
2008 жылғы 31 желтоқсанда басшылық өтеуге ұзақ мерзімді ҚҚС-ны өтеу ықтималдығын қайталама бағалауды жүзеге асырды және 12.939.249 мың теңге мөлшерінде өндіріп алу ықтималдығы сенімсіз болып табылатын қорытындыға келді. Нәтижесінде, Топ 2008 жылы 980.196 мың теңге сомасында өтеуге ҚҚС бойынша қосымша резерв есептеуге шешім қабылдады.
14. ТАУАРЛЫҚ-МАТЕРИАЛДЫҚ ҚОРЛАР
2008 жылғы 31 желтоқсанға тауарлық-материалдық қорлар мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Мұнай-газ саласының материалдары мен қорлары
56.339.882
Сатуға қайта өңделетін өнім
34.397.878
Шикі мұнай
33.426.736
Темір жол саласының материалдары мен қорлары
33.420.046
Отын
4.618.240
Газды қайта өңдеу өнімдері
4.506.256
Қайта сатуға арналған тауарлар
3.145.531
Өндірістік материалдар мен қорлар
2.687.307
Электр энергиясын беретін жабыдыққа босалқы бөлшектер
2.653.951
Аяқталмаған өндіріс
2.200.533
Телекоммуникациялық жабдыққа босалқы бөлшектер
1.742.335
Өзге материалдар мен қорлар
4.880.910
Минус: өткізудің таза құнына дейін есептен шығару
(14.641.901)
169.377.704
15. САУДА ДЕБИТОРЛЫҚ БЕРЕШЕК ЖӘНЕ ӨЗГЕ АҒЫМДАҒЫ АКТИВТЕР
2008 жылғы 31 желтоқсанға өзге ағымдағы активтер мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Төленген аванстар және алдағы кезеңнің шығыстары
67.818.244
Пайдалануда шектелген ақша қаражаты
11.697.374
Қаржы көмегі
8.478.784
Салықтар бойынша өзге артық төлеу
8.444.163
Қаржы лизингі шарттарына сәйкес аударуға жататын активтер
6.273.302
Алуға дивидендтер
2.940.000
Қызметкерлердің берешегі
2.462.384
Өзгелер

36.129.535
Минус: резерв
(12.235.197)
132.008.589
На 31 декабря 2008 года торговая дебиторская задолженность включала:
В тысячах тенге
2008
Торговая дебиторская задолженность
181.624.391
Минус: резерв
(29.641.157)
151.983.234
На 31 декабря 2008 года дебиторская задолженность Группы в размере 15.205.860 тысяч тенге заложена в качестве обеспечения по договорам займа (Примечание 18).
В соответствии с соглашением о финансировании ТОО "Тенгизшевройл" ("ТШО"), необходимо создать резервный счет обслуживания долга ("Счет"), который должен финансироваться ведущим банкиром ТШО в сумме, равной сумме следующего планового платежа по процентам и основной сумме долга. На 31 декабря 2008 года денежные средства, ограниченные в использовании, составляли 11.071.541 тысячу тенге.
Изменения в резерве на обесценение торговой дебиторской задолженности и прочих текущих активов представлены следующим образом:
В тысячах тенге
Обесценены на
индивидуальной основе

36.129.535
Минус: резерв
(12.235.197)
132.008.589
2008 жылғы 31 желтоқсанға сауда дебиторлық берешек мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Сауда дебиторлық берешек
181.624.391
Минус: резерв
(29.641.157)
151.983.234
2008 жылғы 31 желтоқсанға Топтың 15.205.860 мың теңге мөлшеріндегі дебиторлық берешегі қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (18-ескертпе).
«Теңізшевройл» ЖШС («ТШО») қаржыландыру туралы келісімге сәйкес борышқа қызмет көрсететін резерв шотын («Шот») құру кажет, оны келесі пайыз және негізгі борыш сомасы бойынша жоспарлы төлем сомасына тең сомада ТШО-ның жетекші банкирі қаржыландыруы тиіс. 2008 жылғы 31 желтоқсанға пайдалануға шектелген ақша қаражаты 11.071.541 мың теңгені құрады.
Сауда дебиторлық берешек және өзге ағымдағы активтердің құнсыздануға резервіне өзгерістер былайша берілген:
Мың теңгемен
Дербес негізде құнсызданды

7.860.383
Денежные средства в кассе
1.743.037
Денежные средства в пути
268.280
1.506.080.120
На 31 декабря 2008 года денежные средства Группы и их эквиваленты в сумме 3.573.964 тысячи тенге были заложены в качестве обеспечения по некоторым займам Группы (Примечание 18).
На 31 декабря 2008 года денежные средства на счетах в банках в сумме 5.231.835 тысяч тенге могут быть использованы исключительно в целях, установленных некоторыми договорами займов Группы (Примечание 18).

7.860.383
Кассадағы ақша қаражаты
1.743.037
Жолдағы ақша қаражаты
268.280
1.506.080.120
2008 жылғы 31 желтоқсанға Топтың 3.573.964 мың теңге сомасындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары Топтың кейбір қарыздары бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (18-ескертпе).
2008 жылғы 31 желтоқсанға 5.231.835 мың теңге сомасындағы банктердегі ақша қаражаты Топтың кейбір қарыз шарттарында белгіленген мақсаттарға ғана пайдаланылады (18-ескертпе).

Краткосрочные вклады вносятся на различные сроки - от одного дня до трех месяцев, в зависимости от срочных потребностей Группы в наличных денежных средствах. На 31 декабря 2008 года средневзвешенная процентная ставка по срочным депозитам в банках составила 2,72 %.
17. КАПИТАЛ
Группа была создана путем реорганизации юридических лиц, находящихся под общим контролем Правительства (Примечание 1). Активы и обязательства переданных дочерних организаций, как таковые, были учтены в данной консолидированной финансовой отчетности по балансовой стоимости в финансовой отчетности передаваемых предприятий с соответствующим зачислением в капитал.
Уставный капитал
В течении 2008 года Группа осуществила эмиссию акций, которые были оплачены следующим образом:
Дата взноса
Количество
объявленных
и выпущенных
акций
Номинальная
стоимость,
в тенге
Уставный капитал,
в тысячах тенге
1-ий взнос
3 ноября
2008 года
2.816.433.
936
1.000
2.816.433.936
2-ой взнос
6 ноября -
30 декабря
2008 года
607.500.000
1.000
607.500.000
3-ий взнос
24 декабря
2008 года

Қысқа мерзімді салымдар әртүрлі мерзімдерге - қолма-кол ақша қаражатында Топтың шұғыл мұқтаждықтарына карай бір күннен үш айға дейін енгізіледі. 2008 жылғы 31 желтоқсанға банктердегі мерзімді депозиттер бойынша орташа салмақталған пайыз ставкасы 2,72% құрады.
17. КАПИТАЛ
Топ Үкіметтің жалпы бақылауындағы заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру арқылы құрылды (1-ескертпе). Еншілес ұйымдарға берілген активтер мен міндеттемелер капиталға тиісті есептеулермен берілетін кәсіпорындардың қаржы есептілігіне теңгерімдік құны бойынша осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ескерілді.
Жарғылық капитал
2008 жыл ішінде Топ акциялардың эмиссияларын жүзеге асырды, ол былайша төленді:
Салым күні
Жарияланған және шығарылған акциялардың саны
Атаулы құны, теңгемен
Жарғылық капитал, мың теңгемен
1-ші жарна
2008 жылғы 3 қараша
2.816.433.936
1.000
2.816.433.936
2-ші жарна
2008 жылғы 6 қараша - 30 желтоқсан
607.500.000
1.000
607.500.000
3-ші жарна
2008 жылғы 24 желтоқсан

3.189.907
10.000
31.899.073
4-ый взнос
30 декабря
2008 года
309.000
10.000
3.090.000
На 31 декабря
2008 года
3.427.432.
843
3.458.923.009
На 31 декабря 2008 года 3.427.432.843 акций были полностью оплачены.
Уставный капитал Фонда был сформирован путем поэтапного размещения акций (Примечание 2), относящихся к вкладу организаций, которые находятся под общим управлением Государства, капитализации нераспределенной прибыли, взносами денежными и имущественными средствами, следующим образом:

3.189.907
10.000
31.889.073
4-ші жарна
2008 жылғы 30 желтоқсан
309.000
10.000
3.090.000
2008 жылғы 31 желтоқсанға
3.427.432.843
3.458.923.009
2008 жылғы 31 желтоқсанға 3.427.432.843 акция толық төленді.
Қордың жарғылық капиталы Мемлекеттің жалпы басқаруындағы ұйымның салымына қатысты акцияларды кезең-кезеңмен-орналастыру (%-ескертпе), бөлінбеген пайданы капиталдындыру, ашқалай және мүліктік қаражат жарналары қалыптастырылды, ол былайша берілген:

- 1-ий взнос - Согласно Постановлению Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и Постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года внесло в Фонд акции бывших дочерних организаций Самрук и Казына.
- 2-ой взнос - Согласно Закону Республики Казахстан "О бюджете" за 2008 год № 8-IV от 6 декабря 2007 года Правительство внесло денежные средства в размере 607.500.000 тысяч тенге. Данные средства предназначены для осуществления Плана Стабилизации, одобренного Правительством в 2008 году (Примечание 1).
- 3-ий взнос - Согласно приказу Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан № 757 от 10 декабря 2008 года Правительство перевело в Фонд акции семи социально-предпринимательских корпораций и АО "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов" (Примечание 37).
- 4-ый взнос - Согласно Постановлению Правительства Республики Казахстан № 1236 от 24 декабря 2008 года Правительство внесло денежный вклад в размере 3.090.000 тысяч тенге. Данные средства предназначены для строительства и эксплуатации железнодорожного пути Чар-Усть-Каменогорск.
Дивиденды
В 2008 году до слияния Самрук объявил и выплатил дивиденды Акционерам на общую сумму 6.720.000 тысяч тенге (3,10 тенге за акцию). Остальная часть уплаченных дивидендов представляет собой выплату дивидендов миноритарным акционерам дочерними организациями Компании.
Резерв по пересчету иностранной валюты
Резерв по пересчету валюты используется для учета курсовых разниц, возникающих от пересчета финансовой отчетности дочерних организаций, функциональной валютой которых не является тенге, и финансовая отчетность которых включена в данную консолидированную финансовую отчетность в соответствии с учетной политикой, описанной в Примечании 3.
Изменение доли участия дочерних организаций - доля участия в капитале миноритарными акционерами
Казахтелеком
26 сентября 2008 года уставный капитал ТОО "Мобил-Телеком Сервис", дочерней организации Казахтелеком, был пополнен на сумму 3.000.000 тысяч тенге. Вклад в сумме 1.469.999 тысяч тенге был внесен наличными средствами миноритарным акционером.
Самрук-Энерго

1-ші жарна - Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы қаулысына сәйкес Үкімет Самұрық және Қазынаның бұрынғы еншілес ұйымдарының акцияларын Қорға енгізді.
* 2-ші жарна - 2008 жылға «Бюджет туралы» Қазақстан
Республикасының 2007 жылғы 6 желтоқсандағы № 8-ІV Заңына
сәйкес Үкімет 607.500.000 мың теңге мөлшерінде ақшалай
қаражат енгізлі. Осы қаражат 2008 жылы Үкімет мақұлдаған
Тұрақтандыру жоспарын жүзеге асыруға арналған (1-ескертпе).
* 3-ші жарна жарна - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігі Активтерді және жекешелендіруді басқаратын
мемлекеттік комитеттің 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 757
бұйрығына сәйкес Үкімет жеті әлеуметтік-кәсіпкерлік
корпорацияның және «Ипотекалық кредиттерге кепілдік берудің
қазақстандық қоры» АҚ акцияларын Қорға ауыстырды
37-ескертпе).
* 4-ші жарна - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24
желтоқсандағы № 1236 қаулысына сәйкес Үкімет 3.090.000 мың
теңге мөлшерінде ақшалай салым енгізді. Осы қаражат
Шар-Өскемен темір жолын салу мен оны пайдалануға арналған.
Дивидендтер
2008 жылы Самұрықты біріктіргенге дейін жалпы сомасы 6.720.000 мың теңгеге (бір акцияға 3,10 теңге) жариялады және Акционерлерге дивидендтер төледі. Төленген дивидендтердің қалған бөлігі Компанияның еншілес ұйымдарына миноритарлық акциоиерлеріне дивидендтер төлеуді білдіреді.
Шетел валютасына қайта есептеу бойынша резерв
Валютаға қайта есептеу бойынша резерв функционалдық валютасы теңге болып табылмайтын және қаржы есептілігі 3-ескертпеде сипатталған есеп саясатына сәйкес осы шоғырландырылған қаржы есептілігіне енгізілген еншілес ұйымдардың қаржы есептілігін қайта есептеуден болатын бағам айырмаларын есепке алу үшін пайдаланылады.
Еншілес ұйымдардың қатысу үлесінің - миноритарлық акционерлермен капиталға қатысу үлесінің өзгерісі
Қазақтелеком
2008 жылғы 26 қыркүйекте Қазақтелекомның еншілес ұйымы «Мобил-Телеком Сервис» ЖШС жарғылық капиталы 3.000.000 мың теңге сомаға толықтырылды. 1.469.999 мың теңге сомасындағы салым миноритарлық акционердің қолма-кол қаражатымен енгізілді.
Самұрық-Энерго

В 2008 году Самрук-Энерго получил 1.821.469 тысяч тенге от миноритарного акционера Мойнакской ГЭС в результате увеличения акционерного капитала данной дочерней организации с целью соответствия кредитному договору. Увеличение акционерного капитала не изменило долю участия Самрук-Энерго в данной дочерней организации.
Социально-предпринимательские корпорации
В течение 2008 года Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, акционер Фонда, осуществил вклады в социально-предпринимательские корпорации (Примечание 37) в виде денежных средств или основных средств на сумму 10.164.390 тысяч тенге и 5.330.594 тысяч тенге соответственно.
Прочие капитальные резервы
В соответствии с законодательством, накопленный чистый доход АО "Банка Развития Казахстана" не может быть распределен и ежегодно переводится, в резервный капитал или в резерв общих банковских рисков после одобрения неконсолидированной финансовой отчетности банка. Резервный капитал и резерв общих банковских рисков не подлежат распределению.
Прочие капитальные резервы также включают в себя влияние учета хеджирования потоков денежных средств для учета любых прибылей или убытков по справедливой стоимости в отношении определенного производного финансового инструмента в резерве по хеджированию в рамках капитала. Эти прибыли и убытки впоследствии непосредственно признаются в отчете о прибылях и убытках при проведении операции.

2008 жылы Самұрық-Энерго кредит шартына сәйкестік мақсатында осы еншілес ұйымның акционерлік капиталын ұлғайту нәтижесінде Мойнақ СЭС-і миноритарлық акционерінен 1.821.469 мың теңге алды. Акционерлік капиталдың ұлғаюы осы еншілес ұйымға Самұрық-Энергоның қатысу үлесін өзгертпеді.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар
2008 жыл ішінде Қордың акционері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Активтерді және жекешелендіруді басқаратын мемлекеттік комитет тиісінше 10.164.390 мың теңге және 5.330.594 мың теңге сомасына ақша қаражаты немесе негізгі құралдар түрінде әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларға салымдарды (37-ескертпе) жүзеге асырды.
Өзге капиталдық резервтер
Заңнамаға сәйкес «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ-тың жинақталған таза кірісі бөлінбейді және жыл сайын резерв капиталына немесе банктің шоғырландырылмаған қаржылық есептілігі мақұлданғаннан кейін жалпы банктік тәуекелдер резервіне ауыстырылады және жалпы банктік тәуекелдер резерві бөлінбейді.
Өзге капиталдық резервтер капитал шеңберінде хеджирлеу бойынша резервте белгілі бір туынды қаржы инструментіне қатысты әділ құн бойынша кез келген пайдаларды немесе шығындарды есепке алу үшін ақша қаражатының ағындарын хеджирлеуді есепке алуды қамтиды.

82.962.600
Займы, выраженные в других валютах
90.872.689
1.982.505.107
На 31 декабря 2008 года некоторые объекты основных средств чистой балансовой стоимостью в 399.608.678 тысяч тенге были заложены в качестве обеспечения по некоторым займам Группы (Примечание 6).
По состоянию на 31 декабря 2008 года долгосрочные финансовые инвестиции и банковские вклады включают денежные средства, выраженные в долларах США, в залоге в банке в сумме 30.031.537 тысяч тенге (Примечание 12).

82.962.600
Басқа валюталарда көрсетілген қарыздар
90.872.689
1.982.505.107
2008 жылғы 31 желтоқсанға таза теңгерімдік құны 399.608.678 мың теңге тұратын негізгі құралдардың кейбір объектілері Топтың кейбір қарыздары бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (6-ескертпе).
2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары және банктік салымдар 30.031.537 мың теңге сомасында банктің кепілінде АҚШ долларында көрсетілген ақша қаражатын қамтиды (12-ескертпе).

На 31 декабря 2008 года денежные средства Группы и их эквиваленты в сумме 2.629.503 тысячи тенге заложены в качестве обеспечения по некоторым кредитным соглашениям (Примечание 16).
На 31 декабря 2008 года денежные средства на счетах в банках в сумме 5.231.835 тысяч тенге могут быть использованы исключительно в целях, определенных некоторыми договорами займов Группы (Примечание 16).
На 31 декабря 2008 года дебиторская задолженность Группы в сумме 15.205.860 тысяч тенге заложена в качестве обеспечения по кредитным соглашениям (Примечание 15).

2008 жылғы 31 желтоқсанға Топтың 2.629.503 мың теңге сомасындағы ақша қаражаты және оның баламалары кейбір кредиттік келісімдер бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (16-ескертпе).
2008 жылғы 31 желтоқсанға 5.231.835 мың теңге сомасындағы банктердегі ақша қаражаты Топтың кейбір қарыздар шарттарында белгіленген мақсатта ғана пайдаланылады (16-ескертпе).
2008 жылғы 31 желтоқсанға 15.205.860 мың теңге сомасындағы Топтың дебиторлық берешегі кредиттік келісімдер бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (15-ескертпе).

В соответствии с положениями и условиями отдельных соглашений о займах, соответствующие дочерние организации Группы обязаны выполнять определенные ограничительные условия. Руководство Группы считает, что на 31 декабря 2008 года дочерние организации Группы выполняли такие ограничительные условия (Примечание 43).
19. ЗАЕМ ОТ ПРАВИТЕЛЬСТВА
На 31 декабря 2008 года Заем от Правительства включал:
В тысячах тенге
2008
Займы от Правительства РК
31.672.395
Авансы на финансирование проектов
9.914.824

Қарыздар туралы кейбір келісімдердің ережелері мен шарттарына сәйкес Топтың тиісті ұйымдары белгілі бір шектеу шарттарын орындауға міндетті. Топтың басшылығы 2008 жылғы 31 желтоқсанға Топтың ұйымдары осындай шектеу шараттарын орындады деп санайды (43-ескертпе).
19. ҮКІМЕТТІҢ ҚАРЫЗЫ
2008 жылғы 31 желтоқсанға Үкіметтен қарыз мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
ҚР Үкіметінен қарыздар
31.672.395
Жобаларды қаржыландыруға аванстар
9.914.824

41.587.219
За вычетом суммы, подлежащей погашению в
течение 12 месяцев
(796.024)
Суммы, подлежащие погашению после 12
месяцев
40.791.195
На 31 декабря 2008 года займы от Правительства Республики Казахстан включали долгосрочные займы, выданные из государственного бюджета и предназначенные для поддержания определенных отраслей промышленности, в том числе текстильную, отрасль по переработке газа и химическую отрасль. Процентные ставки по займам составляют от 0,1 % до 8,4 % в год, и процентная ставка, начисляемая заказчикам, отражает цель займа.
Авансы на финансирование проектов представляют собой неиспользованную часть займа из бюджета, предназначенную на финансирование АО "Совместное Казахстанско-Российское Предприятие "Байтерек" для постройки авиационно-космического комплекса к 2009 году. Заем будет погашен равными долями с 2010 до 2023 года. Группа выступает в качестве агента и не несет ответственность за использование заемщиком кредита не по назначению или за любые другие риски, имеющие отношение к займу.
20. КРЕДИТОРСКАЯ ЗАДОЛЖЕННОСТЬ ЗА ПРИОБРЕТЕНИЕ ДОЛИ В ПРОЕКТЕ
На 31 декабря 2008 года кредиторская задолженность за приобретение доли в проекте включала:
В тысячах тенге
2008
Кредиторская задолженность по
приобретению дополнительной доли в
проекте
228.283.802
Штраф за отсрочку начала добычи
11.216.997
239.500.799

41.587.219
12 ай ішінде өтеуге жататын сома шегерілген
(796.024)
12 айдан кейін өтеуге жататын сома
40.791.195
2008 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған қарыздар мемлекеттік бюджеттен берілген және өнеркәсіптің, оның ішінде тоқыманың белгілі бір салаларын, газ өңдейтін саланы және химия саласын қолдауға арналған ұзақ мерзімді қарыздарды қамтыды.
Жобаларды қаржыландыруға аванстар 2009 жылға авиациялық-ғарыш кешенін салуға «Бәйтерек» Біріккен Қазақстан-Ресей кәсіпорын» АҚ қаржыландыруға арналған бюджеттен қарыздың пайдаланылмаған бөлігін білдіреді. Қарыз 2010 жылдан 2023 жылға Дейін тең үлестермен өтелетін болады. Топ агентті білдіреді және қарыз алушының кредитті мақсатқа сай пайдаланбағаны немесе қарызға қатысы бар кез келген басқа тәуекелдер үшін жауаптылықта болмайды.
20. ЖОБАДА ҮЛЕС САТЫП АЛУҒА КРЕДИТОРЛЫҚ БЕРЕШЕК
2008 жылғы 31 желтоқсанға жобада үлес сатып алуға кредиторлық берешек мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Жобада қосымша үлес сатып алу бойынша кредиторлық берешек
228.283.802
Өндіруді бастау мерзімін өткізгені үшін айыппұл
11.216.997
239.500.799

31 октября 2008 года все участники проекта СКП подписали соглашение, согласно которому все участники проекта, за исключением "КМГ Кашаган Б.В.", согласились частично продать свои доли в проекте, на пропорциональной основе, таким образом, чтобы увеличить долю "КМГ Кашаган Б.В." в СКП с 8,33 % до 16,81 % ретроспективно с 1 января 2008 года (Примечание 6).
Также, "КМГ Кашаган Б.В." признал обязательства по дополнительной выплате штрафа по отсроченной коммерческой добыче на месторождении Кашаган на основании наилучшей оценки того, что добыча нефти на месторождении Кашаган начнется после 1 октября 2012 года.
21. КРЕДИТОРСКАЯ ЗАДОЛЖЕННОСТЬ УЧАСТНИКУ СОВМЕСТНОГО
ПРЕДПРИЯТИЯ
8 ноября 2007 года Группа подписала договор о покупке 50 % доли в холдинговой компании "CCEL", средства которой инвестированы в добычу нефти и природного газа в западном Казахстане.
Данное совместное предприятие и его дочерние организации обязаны по договору распределять участникам весь доступный распределяемый капитал наиболее эффективным способом, или посредством объявления дивидендов, распределения капитала или погашения беспроцентных векселей к оплате каждому участнику. Соответственно, "CCEL" не имеет капитала, и все распределяемые резервы были классифицированы как кредиторская задолженность, причитающаяся участникам совместного предприятия, в размере 148.794.516 тысяч тенге по состоянию на 31 декабря 2008 года. По состоянию на 31 декабря 2008 года пропорциональная доля Группы в данной кредиторской задолженности составляла 74.397.258 тысяч тенге и была отражена как кредиторская задолженность участнику совместного предприятия в составе краткосрочных обязательств.
Кроме того, по условиям договора о приобретении, Группа получила право на получение денежных потоков от финансового актива, но приняла на себя обязательство выплатить CITIC эти денежные потоки в превышение гарантированной выплаты в размере 26,2 миллионов долларов США, до 2020 года, по соглашению о перераспределении в размере до 782,5 миллионов долларов США (94.106.228 тысяч тенге) на 31 декабря 2007 года. По данному обязательству начисляются проценты по ставке ЛИБОР плюс 1,45 % в год. Группа не имеет обязательства уплачивать эти суммы CITIC до тех пор, пока она не получит эквивалентную сумму от предприятия под общим контролем. Соответственно, данное право и обязательство не признаны в бухгалтерском балансе Группы. Вексель к получению на сумму 75 миллионов долларов США (эквивалентно 9.431.009 тысячам тенге) на 31 декабря 2008 года представляет собой 50 % часть финансового актива, признание которого было прекращено в результате соглашения о перераспределении.

2008 жылғы 31 қазанда ӘКК жобасының барлық қатысушылары келісімге кол қойды, оған сәйкес «ҚМГ Қашаған Б.В.» қоспағанда, жобаның барлық қатысушылары жобадағы өз үлестерін ӘКК-де «ҚМГ Қашаған Б.В.» үлесін 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап ретроспективті түрде 8,33%-дан бастап 16,81%-ға дейін ұлғайтатындай түрде үйлесімде негізде ішінара сатуға келісті (6-ескертпе).
Сондай-ақ «ҚМГ Қашаған Б.В.» 2012 жылы 1 қазаннан кейін Қашаған кен орнында мұнай өндіру басталатын ең үздік баға негізінде Қашаған Кен орнына мерзімі өткен коммерциялық ендіру бойынша айыппұлды қосымша төлеу міндеттемесін таныды.
21. БІРІККЕН КӘСІПОРЫННЫҢ ҚАТЫСУШЫСЫНА КРЕДИТОРЛЫҚ БЕРЕШЕК
Топ 2007 жылғы 8 қарашада «CCEL» холдингті компаниясында 50% үлесті сатып алу туралы шартқа қойды, оның қаражаты батыс Қазақстанда мұнай мен табиғи газ өндіруге инвестицияланды.
Осы біріккен кәсіпорын мен оның еншілес ұйымы неғұрлым тиімді тәсілмен немесе дивидендтерді жариялау, капиталды тарату немесе әрбір қатысушыға төлеуге пайызсыз вексельдерді өтеу арқылы барлық қол жетімді таратылатын капиталды шарт бойынша қатысушыларға таратуға міндетті. Тиісінше, CCEL капиталы жоқ және барлық таратылатын резервтер 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 148.794.516 мың теңге мөлшерінде біріккен кәсіпорынның акционерлеріне тиесілі кредиторлық берешек ретінде сыныпталды. 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы кредиторлық берешекте Топтың үйлесімді үлесі 74.397.258 мың теңгені құрады және қысқа мерзімді міндеттемелер құрамында біріккен кәсіпорын қатысушысына кредиторлық берешек ретінде көрініс тапты.
Бұдан басқа, сатып алу туралы шарттың талаптары бойынша Топ қаржылық активтен ақша ағынын алуға құқық алды, бірақ 2007 жылғы 31 желтоқсандағы 782,5 миллион АҚШ долларына (94.106.228 мың теңге) дейінгі мөлшерде қайта бөлу туралы келісім бойынша 2020 жылға дейін 26,2 миллион АҚШ доллары мөлшерінде кепілдік берілген төлемді арттыруға осы ақша ағынын СІТІС төлеуге міндеттеме алды. Осы міндеттеме бойынша жылына ЛИБОР қосылған 1,45% ставка бойынша пайыздар есептеледі. Топ жалпы бақылаудағы кәсіпорыннан баламалы соманы алғанға дейін осы СІТІС сомасын төлеуге міндеттемесі болмайды. Тиісінше, осы құқық пен міндеттеме Топтың бухгалтерлік теңгерімінде танылмаған. 75 миллион АҚШ доллары (9.431.009 мың теңге) сомасын алуға вексель қайта бөлу бөлу туралы келісімнің нәтижесінде тоқтату танылған қаржылық активтің 50% бөлігін ұсынады.

По состоянию на 31 декабря 2008 года долгосрочная часть займа к уплате участнику совместного предприятия составляла 89.054.612 тысяч тенге. Данная сумма представляет собой долю Группы в обязательствах по основной сумме и вознаграждению по векселю "CCEL" к уплате в пользу CITIC, за предоставленное финансирование на приобретение инвестиций в добычу нефти и природного газа в западном Казахстане.
Кроме того, Группа имеет право в случае наступления определенных условий, как предусмотрено в соглашении о покупке, исполнить опцион пут и вернуть CITIC инвестицию и получить обратно 150 миллионов долларов США плюс проценты, начисленные на эту сумму по ставке 8 %, за вычетом совокупной суммы любых полученных платежей, составляющих 26,2 миллиона долларов США.

2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша біріккен кәсіпорынның қатысушысына төлеуге қарыздың ұзақ мерзімді бөлігі 89.054.612 мың теңгені құрады. Осы сома батыс Қазақстанда мұнай және табиғи газ өндіруге инвестициялар сатып алуға берілген қаржыландыруға СІТІС пайдасына төлеуге «CCEL» векселі бойынша негізгі сома мен сыйақы бойынша міндеттемелерде Топтың үлесін білдіреді.
Бұдан басқа, Топтың сатып алу туралы келісімде көзделгендей белгілі бір талаптар болған жағдайда, 26,2 миллион АҚШ долларын құрайтын кез келген алынған төлемдердің жиынтық сомасын шегере отырып, опцион пут орындауға және СІТІС-ке инвестицияны қайтаруға және 150 миллион АҚШ долларын және 8% ставка бойынша осы сомаға есептелген пайыздарды кері қайтып алуға құқығы бар.

17 ноября 2008 года Группа подписала дополнительное соглашение к договору, которое изменяет гарантированный платеж на 26,87 миллионов долларов США и устанавливает годовые сроки выплаты одной второй от суммы гарантированного платежа не позднее 12 июня и 12 декабря за каждый год соответственно. Тем не менее, по состоянию на 31 декабря 2008 года вознаграждение на финансовый актив было начислено с 12 сентября 2008 года. После заключения данного соглашения эффективная ставка вознаграждения по дебиторской задолженности составляет 15 % в год.

2008 жылғы 17 қарашада Топ шартқа қосымша келісімге кол қойды, ол 26,87 миллион АҚШ долларында кепілдік берілген төлемді өзгертеді және эр жылға тиісінше 12 маусым мен 12 желтоқсаннан кешіктірмей кепілдік берілген төлем сомасынан екіден бірді төлеудің жылдық мерзімін белгілейді. Сонымен қатар, 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қаржы активіне сыйақы 2008 жылғы 12 қыркүйектен бастап есептелді. Осы келісімді жасасқаннан кейін дебиторлық берешек бойынша сыйақының тиімді ставкасы жылына 15%-ды құрайды.

22. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ФИНАНСОВОЙ АРЕНДЕ
Группа заключает соглашения о финансовой аренде по различным объектам основных средств, включая телекоммуникационное оборудование, запасные части для воздушных судов, танкеры и причалы. Эти соглашения имеют положения о возобновлении, но у них положений по опционам покупателя и оговорок о скользящих ценах. На 31 декабря 2008 года будущие минимальные арендные платежи по финансовой аренде, вместе с текущей стоимостью чистых минимальных арендных платежей, представлены следующим образом.

22. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖАЛДАУ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Топ телекоммуникациялық жабдықты, әуе кемелері, танкерлер және айлақтар үшін босалқы бөлшектерді қоса алғанда, негізгі құралдардың әр түрлі объектілері бойынша қаржы жалдауы туралы келісім жасасты. Бұл келісімдерде жаңарту туралы ереже, бірақ оларда сатып алушының опциялары бойынша ережелер және ауытқымалы бағалар туралы түсіндірмелер бар. 2008 жылғы 31 желтоқсанға таза ең төменгі жалдау төлемдерінің ағымдағы құнымен бірге, қаржылық жалдау бойынша болашақ ең төменгі жалдау төлемдері былайша берілген.

1.120.014
6.386.533
26.831.
960
7.791.740
42.130.247
Долгосрочная
часть
43.240.902
25.502.167
483.221
5.305.678
74.531.968
Резерв на 31
декабря 2008
года
44.360.916
31.888.700
27.315.
181
13.097.418
116.662.215
Описание этих резервов, включая существенные оценки и допущения, включено в Примечание 4.
24. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ВЫПЛАТАМ РАБОТНИКАМ
Обязательства по государственному пенсионному обеспечению
Группы выплачивает социальный налог в соответствии с действующими законодательными требованиями Республики Казахстан. Расходы по социальному налогу и зарплате относятся на расходы в момент их возникновения.
Кроме того, Группа удерживает 10 % от зарплаты сотрудников, выплачиваемых в качестве взносов сотрудников в накопительные пенсионные фонды. Такие расходы отражаются в том периоде, в котором они имели место.
Пенсионный план с установленными выплатами
Обязательство по выплатам работникам по этой системе, подлежат оплате в соответствии с договорами профсоюзов, заключенными между некоторыми дочерними организациями Группы (АО "Национальная Компания "КазМунайГаз", АО "Национальная Компания "Қазақстан Teмip Жолы", АО "Самрук-Энерго" и ТОО "КАМКОР") и работниками этих дочерних организаций.
На 31 декабря 2008 года общие обязательства Группы по пенсионному плану с установленными выплатами включали:
2008
Текущая стоимость обязательств по
пенсионному плану с установленными
размерами выплат
22.498.169
На 31 декабря 2008 года сверка текущей стоимости обязательств по пенсионному плану с установленными размерами выплат и фиксированных выплат представлена следующим образом:
В тысячах тенге
2008
Общая сумма обязательств на начало года
21.087.552
Стоимость текущих услуг
2.219.397
Стоимость прошлых услуг
129.916
Затраты на вознаграждение
1.661.556
Выплаты, произведенные за год
(1.861.563)
Приобретения за год
297.868
Непризнанная стоимость прошлых услуг

1.120.014
6.386.533
26.831.960
7.791.740
42.130.247
Ұзақ мерзімді бөлік
43.240.902
25.502.167
483.221
5.305.678
74.531.968
2008 жылғы 31 желтоқсанға резерв
44.360.916
31.888.700
27.315.181
13.097.418
116.662.215
Маңызды бағалар мен  жорамалдарды қоса алғанда, бұл резервтерді сипаттау 4-ескертпеге енгізілген.
24. ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРГЕ ТӨЛЕМДЕР БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Мемлекеттік зейнетақымен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер
Топ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық талаптарына сәйкес әлеуметтік салық төлейді. Әлеуметтік салық және жалақы бойынша шығыстар олар пайда болған сәтте шығыстарға жатқызылады.
Бұдан басқа, Топ жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің жарналары ретінде төленетін қызметкерлердің жалақысынан 10% ұстайды. Мұндай шығыстар керек болған кезеңде көрсетіледі.
Белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары
Осы жүйе бойынша қызметкерлерге төлемдер бойынша міндеттеме Топтың кейбір еншілес ұйымдары («ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ, «Қазақстан Темір Жолы» ұлттық компаниясы» АҚ, «Самұрық-Энерго» АҚ және «ҚАМҚОР» ЖШС) арасында жасалған кәсіподақ ұйымдарының шарттарына сәйкес төлемге жатады.
2008 жылғы 31 желтоқсанға белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары бойынша Топтың жалпы міндеттемелері мынаны қамтиды:
2008
Белгіленген төлем мөлшерлері бар зейнетақы жоспары бойынша міндеттемелердің ағымдағы құны
22.498.169
2008 жылғы 31 желтоқсанға белгіленген төлем мөлшерлері бар зейнетақы жоспары және тіркелген төлемдер бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын салыстыру былайша берілген:
Мың теңгемен
2008
Жыл басындағы міндеттемелердің жалпы сомасы
21.087.552
Ағымдағы қызметтердің құны
2.219.397
Өткен қызметтердің құны
129.916
Сыйақыға шығындар
1.661.556
Бір жылға жүргізілген төлемдер
(1.861.563)
Бір жылдағы сатып алу
297.868
Өткен қызметтердің танылмаған құны

1.255.287
Актуарный убыток, признанный за год
(2.291.844)
Общая сумма обязательств на конец года
22.498.169
Обязательство, срок погашения которого
наступает в течение года
(1.439.383)
Обязательство, срок погашения которого
наступает после года
21.058.786
Актуарный убыток, признанный за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, возник, в основном, в результате изменений в допущениях, относящихся к повышению зарплаты в будущем.
Текущая стоимость услуг, стоимость вознаграждения, стоимость прошлых услуг и актуарный убыток в общей сумме 2.974.312 тысяч тенге были учтены в консолидированном отчете о прибылях и убытках в составе затрат на персонал.
Расчеты обязательств Группы были подготовлены на основе публикуемых статистических данных по уровню смертности, а также фактических данных Группы по количеству, возрасту, полу и стажу работников. Прочие основные допущения на отчетную дату, рассчитанные как средневзвешенные значения для всех планов, представлены ниже:

1.255.287
Бір жылға танылған актуарлық шығын
(2.291.844)
Жыл соңына міндеттемелердің жалпы сомасы
22.498.169
Өтеу мерзімі бір жыл ішінде болатын міндеттеме
(1.439.383)
Өтеу мерзімі бір жылдан кейін болатын міндеттеме
21.058.786
2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жылға танылған актуарийлік шығын, негізінен, болашақта жалақыны арттыруға қатысты жорамалдардағы өзгерістер нәтижесінде пайда болды.
Жалпы сомасы 2.974.312 мың теңге болатын қызметтердің ағымдағы құны, сыйақы құны, өткен қызметтердің құны және актуарийлік шығын персоналға шығындар құрамында пайдалар мен шығындар туралы шоғырландырылған есепте ескерілді.
Топ міндеттемелерінің есептері өлім-жітім деңгейі бойынша жарияланатын статистикалық деректер, сондай-ақ қызметкерлердің саны, жынысы және еңбек өтілі бойынша Топтың нақты деректері негізінде дайындалды. Барлық жоспарлар үшін орташа салмақталған мән ретінде есептелген есепті күнгі өзге де негізгі жорамалдар төменде келтірілген:

2008
Ставка дисконта
7,48 %
Ожидаемый годовой прирост материальной помощи в
будущем
6,12 %
Ожидаемый годовой прирост минимальной заработной
платы в будущем
6,22 %
Ожидаемый годовой рост стоимости железнодорожных
билетов в будущем
4,50 %
Пенсионный план с установленным размером выплат является нефинансируемым.
25. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ОПЦИОНАМ "ПУТ"
28 ноября 2007 года Группа приобрела 75 % долю участия в TRG. TRG является холдинговой компанией, действующей на европейском рынке нефтегазовой промышленности.
Как часть приобретения, Группа также получила опционы кол и пут на приобретение оставшихся 25 % TRG. Опционы кол и пут могут быть использованы не ранее чем через 270 дней после даты приобретения (28 ноября 2007 года) и не имеют срока погашения. Цена реализации опциона определяется с использованием формулы при помощи корректировки пропорциональной части цены, уплаченной Группой за 75 % долю в TRG, на текущую стоимость двенадцатимесячного дохода до учета процентов, налогообложения, износа и амортизации и общую сумму долга TRG. Группа пришла к заключению о том, что цена исполнения опциона не отражает возможные колебания в справедливой стоимости соответствующих акций в соответствии с опционом кол и пут и, соответственно, Группа имеет доступ к выгодам и рискам долевого владения соответствующими акциями. Соответственно, Группа применила учет по объединению предприятий на основе того, что соответствующие акции по условиям опциона пут были приобретены.
26. ПРОЧИЕ ТЕКУЩИЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА

2008
Дисконт ставкасы
7,48%
Болашақта материалдық көмектің күтілетін жылдық өсімі
6,12%
Болашақта ең төменгі жалақының күтілетін жылдық өсімі
6,22%
Болашақта теміржол билеттері құнының күтілетін жылдық өсімі
4,50%
Белгіленген төлем мөлшері бір зейнетақы жоспары қанжыландырылмайтын  болып табылады.
25. «ПУТ» ОПЦИОНЫ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
2007 жылғы 28 қарашада Топ TRG-ге 75% қатысу үлесін алды. TRG мұнай-газ өнеркәсібінің еуропалық нарығында әрекет ететін холдингтік компания болып табылады.
Сатып алудың бөлігі ретінде, Топ қалған TRG 25% сатып алуға қол және пут опциондарын да алды. Кол және пут опциондары сатып алу күнінен (2007 жылғы 27 қараша) кейін 270 күннен ерте емес пайдаланылады және өтем мерзімі болмайды. Опционды өткізу бағасы пайыздарды, салық салуды, тозу мен амортизацияны және TRG борышының жалпы сомасын есепке алғанға дейін он екі ай кірісінің ағымдағы құнына TRG-дегі 75% үлеске Топ төлеген бағаның теңбе-тең бағасын түзету көмегімен формуланы пайдалана отырып анықталады. Топ опционды орындау бағасы кол және пут опционына сәйкес тиісті акциялардың әділ құнындағы ықтимал ауытқуларды көрсетпейді және тиісінше Топтық тиісті акцияларға үлестік иелік ету пайдасы мен тәуекелдеріне колы жетімді. Тиісінше, Топ пут опционының шарттары бойынша тиісті акциялар сатып алынуы негізінде кәсіпорындарды біріктіру бойынша есепті қолданды.
26. ӨЗГЕЛЕЙ АҒЫМДАҒЫ МІНДЕТТЕМЕЛЕР

На 31 декабря 2008 года прочие текущие обязательства включали:
В тысячах тенге
2008
Прочие налоги к уплате
66.426.891
Авансы полученные
44.759.253
Обязательства по обязательствам по выплатам
работникам
33.419.423
Ценные бумаги, проданные по соглашениям РЕПО
13.104.136
Вклады клиентов
7.895.826
Прочее
51.752.519
217.358.048
На 31 декабря 2008 года вознаграждение по прочим текущим обязательствам не начислялось, за исключением вкладов клиентов и ценных бумаг, проданных по соглашению репо, по которым ставки вознаграждения были установлены в диапазоне от 3 % до 8,5 % в год.
27. ДОХОД
Доход за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, включает:
В тысячах тенге
2008
Продажа сырой нефти
1.145.808.508
Продажа нефтепродуктов
1.113.116.384
Грузовые железнодорожные перевозки
404.473.305
Транспортировка нефти и газа
205.363.604
Телекоммуникационные услуги
134.079.691
Продажа продукции переработки газа
109.983.864
Авиаперевозки
77.762.198
Электрический комплекс
48.857.598
Процентный доход
46.668.973
Пассажирские железнодорожные перевозки
42.523.391
Транспортировка электроэнергии
29.394.437
Почтовые услуги
13.675.161
Прочий доход
192.933.336
Минус: налог на продажу и коммерческие скидки
(224.178.502)
3.340.461.948
Прочий доход
Прочий доход в основном включает доход от продажи товарно-материальных запасов и предоставления прочих дополнительных услуг третьим сторонам, которые предоставляются вместе с основными услугами.
28. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ СУБСИДИИ
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года № 1188 "Об утверждении правил субсидирования убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок", с 1 января 2005 года АО "Национальная Компания "Қазақстан Teмip Жолы" ("НК КТЖ") начал получать субсидии в качестве покрытия убытков перевозчиков по социально значимым сообщениям. По данным субсидиям отсутствуют какие-либо невыполненные условия или условные обязательства. Сумма субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, составила 7.300.236 тысячи тенге.
В соответствии с контрактом между МЭМР и АО "Жамбылская ГРЭС имени Т.И. Батурова" ("ЖГРЭС"), дочерним предприятием Группы, МЭМР возместило ЖГРЭС расходы на топливо в размере 6.119.420 тысяч тенге, использованные для производства электроэнергии в южных регионах Республики Казахстан в 2008 году. Сумма субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, приходящаяся на долю Самрук Энерго в ЖГРЭС, равна 2.707.708 тысячи тенге (50 % от суммы возмещения за вычетом НДС).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2004 года за № 1039 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций для компенсации убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению" начиная с 4-го квартала 2004 года, Казахтелеком получало правительственные дотации, предназначенные для компенсации убытков, понесенных операторами при оказании услуг связи в социально-значимых районах. Все условия и условные обязательства в отношении указанных дотаций выполнены. Общая сумма субсидий, полученных за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, составила 4.386.282 тысяч тенге.

2008 жылғы 31 желтоқсанға өзгелей ағымдағы міндеттемелер мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Төлеуге өзге де салықтар
66.426.891
Алынған аванстар
44.759.253
Қызметкерлерге төлемдер бойынша міндеттемелер бойынша міндеттемелер
33.419.423
РЕПО келісімдері бойынша сатылған бағалы қағаздар
13.104.136
Клиенттердің салымдары
7.895.826
Өзгелер
51.752.519
217.358.048
2008 жылғы 31 желтоқсанда өзгелей ағымдағы міндеттемелер бойынша сыйақы репо келісімдері бойынша сатылған бағалы қағаздар мен клиенттердің салымдарын қоспағанда, есептелмеді, ол бойынша сыйақы ставкасы жылына 3%-дан 8,5%-ға дейінгі диапазонда белгіленді.
27. КІРІС
2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жылға кіріс мынаны қамтиды:
Мың теңгемен
2008
Шикі мұнайды сату
1.145.808.508
Мұнай өнімдерін сату
1.113.116.384
Жүк теміржол тасымалдары
404.473.305
Мұнай мен газды тасымалдау
205.363.604
Телекоммуникациялық қызметтер
134.079.691
Газды қайта өңдейтін өнімді сату
109.983.864
Әуе тасымалы
77.762.198
Электрлік кешен
48.857.598
Пайыздық кіріс
46.668.973
Жолаушылар теміржол тасымалы
42.523.391
Электр энергиясын тасымалдау
29.394.437
Почта қызметтері
13.675.161
Өзгеде кіріс
192.933.336
Минус: сатуға салық және коммерциялық жеңілдіктер
(224.178.502)
3.340.461.948
Өзге де кіріс
Өзге де кіріс негізінен тауарлық-материалдық қорларды сатудан және негізгі қызметтермен бірге ұсынылатын үшінші тараптарға өзге де қосымша қызметтер ұсынудан түсетін кірісті қамтиды.
28. МЕМЛЕКЕТТІК СУБСИДИЯЛАР
«Тасымалдаушының әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыруына байланысты залалдарын субсидиялау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 қарашадағы № 1188 қаулысына сәйкес «Қазақстан Темір Жолы» ұлттық компаниясы» АҚ («КТЖ ҰК») 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша тасымалдаушылардың залалдарын жабу ретінде субсидиялар ала бастады. Бұл субсидиялар бойынша қандай да бір орындалмаған шарттар немесе шартты міндеттемелер жоқ. 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі субсидиялардың сомасы 7.300.236 мың теңгені құрады.
ЭМРМ және Топтың еншілес кәсіпорны «Б.И. Батуров атындағы Жамбыл ГРЭС» АҚ («ЖГРЭС») арасындағы келісім-шартқа сәйкес 2008 жылы Қазақстан Республикасының оңтүстік өңірлерінде электр энергетикасын өндіру үшін пайдаланылған 6.119.420 мың теңге мөлшерінде отынға шығыстарды ЖГРЭС өтеді. 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл үшін субсидиялардың сомасы ЖГРЭС-ке Самұрық-Энергоның үлесіне келетін 2.707.708 мың теңгеге (ҚҚС шегерілген өтеу сомасынан 50%) тең.
«Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсететін байланыс операторларына шығынға өтем жасау үшін телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің құнын субсидиялау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қазандағы № 1039 қаулысына сәйкес 2004 жылғы 4-тоқсаннан бастап Топ әлеуметтік мәні бар аудандарда байланыс қызметтерін көрсету кезінде операторлар шеккен шығындарға өтем жасауға арналған үкіметтік дотациялар алды. Көрсетілген дотацияларға қатысты барлық талаптар мен шартты міндеттемелер орындалды. 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл үшін алынған субсидиялардың жалпы сомасы 4.386.282 мың теңгені құрады.

В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 915 от 17 августа 2002 года, Правительство предоставляет субсидии компаниям, осуществляющим услуги по пассажирским авиаперевозкам по нерентабельным маршрутам из Астаны в другие города Казахстана. Субсидия основана на превышении затрат на рейс над полученным доходом. Сумма субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, составила 584.911 тысячи тенге.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 17 тамыздағы № 915  қаулысына сәйкес Үкімет Астанадан және Қазақстанның басқа қалаларына тиімсіз бағыттар бойынша жүретін жолаушылар әуе тасымалдарын жүзеге асыратын компанияларға субсидиялар береді. Субсидия рейске жұмсалған шығындардың алынған кірістен асуына негізделді. 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі субсидиялардың сомасы 584.911 мың теңгені құрады.

2008
Расходы по текущему подоходному налогу:
Корпоративный подоходный налог
285.715.667
Налог на сверхприбыль
69.126.541
Налог у источника выплаты по дивидендам
21.076.974
Льгота по отсроченному подоходному налогу:
Корпоративный подоходный налог
(139.392.224)
Налог на сверхприбыль
(2.946.024)
Налог у источника выплаты по дивидендам
(210.508)
Расходы по подоходному налогу
233.370.426
С принятием нового налогового кодекса ставка КПН была снижена до 20 % в 2009 году, до 17,5 % в 2010 году, до 15 % в 2011 и так далее. Механизм расчета налога на сверхприбыль также изменился в 2009 году. Ниже приводится сверка расходов по подоходному налогу, применимому к доходу до уплаты подоходного налога по официально установленной ставке (30 % в 2008 году), с расходами по подоходному налогу за год, закончившийся 31 декабря 2008 года:
В тысячах тенге

2008
Ағымдағы табыс салығы бойынша шығыстар:
Корпоративтік табыс салығы
285.715.667
Үстеме пайда салығы
69.126.541
Дивидендтер бойынша төлем кезінен ұсталатын салық
21.076.974
Кейінге қалдырылған табыс салығы бойынша жеңілдік:
Корпоративтік табыс салығы
(139.392.224)
Үстеме пайда салығы
(2.946.024)
Дивидендтер бойынша төлем көзінен ұсталатын салық
(210.508)
Табыс салығы бойынша шығыстар
233.370.426
Жаңа салық кодексі қабылданғаннан бастап КТС 2009 жылы 20%-ға дейін, 2010 жылы 17,5%-га дейін, 2011 жылы 15%-ға дейін және т.с.с. азайтылатын болады. Үстеме пайда салығын есептеу тетігі 2009 жылы да өзгерді. Төменде 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқтаған жылға табыс салығы бойынша шығыстармен ресми белгіленген ставка (2008 жылы 30%) бойынша табыс салығын төлегенге дейін кіріске қолданылатын табыс салығы бойынша шығыстарға салыстыру келтіріледі:
Мың теңгемен

(144.110.133)
Доля прибыли ассоциированной компании, не
облагаемая налогом
(5.525.360)
Изменение в непризнанных активах по
отсроченному налогу
(7.147.215)
Расходы по корпоративному подоходному налогу,
показанные в консолидированном отчете о
прибылях и убытках
233.370.426
Сальдо отсроченного налога, рассчитанного посредством применения установленных законом ставок налога, действующих на дату составления бухгалтерского баланса, к временным разницам между основой для расчета активов и обязательств и суммами, отраженными в консолидированной финансовой отчетности, включают следующее на 31 декабря 2008 года:

(144.110.133)
Салық салынбайтын қауымдасқан компания пайдасының үлесі
(5.525.360)
Кейінге қалдырылған танылмаған активтерге өзгеріс
(7.147.215)
Пайдалар мен шығындар туралы шоғырландырылған есепте көрсетілген корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар
233.370.426
Активтер мен міндеттемелерді есептеу үшін негіз бен шоғырландырылған қаржылық есептілікте көрсетілген соманың арасындағы уақытша айырмаға бухгалтерлік теңгерімді жасау күні қолданылған заңда белгіленген салық ставкасын қолдану арқылы есептелген кейінге қалдырылған салық сальдосы 2008 жылғы 31 желтоқсанға мынаны қамтиды:
Мың теңгемен

73,04 %
АО "Национальная Компания
"Социально-Предпринимательская Корпорация "Жетісу"
48,46 %
АО "Национальная Компания
"Социально-Предпринимательская Корпорация "Оңтүстік"
52,87 %
АО "Национальная Компания
"Социально-Предпринимательская Корпорация "Сарыарка"
79,49 %
АО "Национальная Компания
"Социально-Предпринимательская Корпорация "Тобол"
42,43 %
АО "Национальная Компания
"Социально-Предпринимательская Корпорация "Epтic"
74,12 %
АО "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов"

73,04%
«Жөтісу» әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы» ұлттық компаниясы» АҚ
48,46%
«Оңтүстік» әлеуметтік кәсіпкерлік копорациясы» ұлттық компаниясы» АҚ
52,87%
«Сарыарқа» әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы» ұлттық компаниясы» АҚ
79,49%
«Тобыл» әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы» ұлттық компаниясы» АҚ
42,43%
«Ертіс» әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы» ұлттық компаниясы» АҚ
74,12%
«Қазақстандық ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры» АҚ

88,70 %
АО "Эйр Астана"
51,00 %
АО "КазНИИ энергетики имени академика Ш.Ч. Чокина"
51,00 %
АО "Казахтелеком" и дочерние организации
51,00 %
АО "НМСК "Казмортрансфлот" и дочерние организации
50,00 %
38. СУЩЕСТВЕННЫЕ НЕДЕНЕЖНЫЕ СДЕЛКИ
В 2008 году Группа погасила сырой нефтью сумму задолженности в 17.862.800 тысяч тенге по условиям соглашения о предэкспортном финансировании. Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.

88,70%
«Эйр Астана» АК
51,00%
«Академик Ш.Ч. Чокин атындағы энергетика ҚазҒЗИ" АҚ
51,00%
«Қазақтелеком» АҚ және еншілес ұйымдары
51,00%
«Қазақтеңізкөлікфлоты» ҰТКҚК» АҚ және еншілес ұйымдары
50,00%
38. МАҢЫЗДЫ АҚШАЛАЙ ЕМЕС МӘМІЛЕЛЕР
2008 жылы Топ экспорт алдындағы қаржыландыру туралы келісімнің шарттары бойынша 17.862.800 мың теңгеге берешек сомасында шикі мұнайды етеді. Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен шығарылды.

В 2008 году НК КТЖ заключило договор государственных закупок финансовой аренды с АО "БРК Лизинг" на предоставление 340 единиц подвижных составов для своей дочерней организации АО "Центр транспортного сервиса". В 2008 году Группа получила 190 цистерн на общую сумму 1.028.838 тысяч тенге (Примечание 22). Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2008 году Казахтелеком получил по договорам финансовой аренды телекоммуникационное оборудование стоимостью 8.130.206 тысяч тенге. Данная операция была исключена из консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2008 году в соответствии с условиями договоров займа кредиторы осуществляли платежи в сумме 6.286.585 тысяч тенге напрямую поставщикам основных средств Казахтелеком. Данная операция была исключена из настоящего консолидированного отчета о движении денежных средств.
В 2008 году Группа капитализировал затраты по займам в размере 4.066.086 тысяч тенге (Примечания 6 и 24). Данная операция была исключена из настоящего консолидированного отчета о движении денежных средств.

2008 жылы ҚТЖ ҰК «Көлік сервисі орталығы» АҚ өзінің еншілес ұйымына 340 жылжымалы құрам бірлігін беруге «БРК Лизинг» АҚ-мен қаржылық жалдауды мемлекеттік сатып алу шартын жасасты. Топ 2008 жылы жалпы сомасы 1.028.838 мың теңгеге 190 цистерна алды (22-ескертпе). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен шығарылды.
2008 жылы Қазақтелеком құны 8.130.206 мың теңге болатын телекоммуникациялық жабдықты қаржылай жалдау шарты бойынша алды. Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен шығарылды.
2008 жылы қарыз шарттарының талаптанына сәйкес кредиторлар Қазақтелекомның негізгі құралдарын берушілерге тікелей 6.286.585 мың теңге сомасында төлемдерді жүзеге асырды. Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы осы шоғырландырылған есептен шығарылды.
2008 жылы Топ 4.066.086 мың теңге мөлшерінде қарыздар бойынша шығындарды капиталдандырылды (6 және 24-ескертпелер). Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы осы шоғырландырылған есептен шығарылды.

В 2008 Группа получила от материнской компании контрольный пакет в семи социально-предпринимательских корпорациях и АО "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов" на общую сумму 31.899.073 тысяч тенге в качестве взноса в уставный капитал. Данная операция была исключена из настоящего консолидированного отчета о движении денежных средств.
39. РАСКРЫТИЕ ИНФОРМАЦИИ О СВЯЗАННЫХ СТОРОНАХ
Связанные стороны включают в себя ключевой управляющий персонал Группы, организации, в которых ключевому управляющему персоналу Группы прямо или косвенно принадлежит существенная доля участия, а также прочие предприятия, контролируемые Правительством. Сделки со связанными сторонами осуществлялись на условиях, согласованных между сторонами, которые не обязательно соответствуют рыночным ставкам, за исключением некоторых регулируемых услуг, которые предоставлены на основании тарифов, предлагаемых для связанных и третьих сторон.

2008 жылы Топ жарғылық капиталға салым ретінде жалпы сомасы 31.899.073 мың теңгеге жеті әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларға және «Қазақстандық ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры» АҚ-га бақылау пакетін негізгі компаниядан алды. Осы операция ақша қаражатының қозғалысы туралы осы шоғырландырылған есептен шығарылды.
39. БАЙЛАНЫСТЫ ТАРАПТАР ТУРАЛЫ АҚПАРАТТЫ АШУ
Байланысты тараптар Топтың негізгі басқарушы персоналын, Топтың негізгі басқарушы персоналына қатысудың елеулі үлесі тікелей немесе жанама тиесілі болатын ұйымдарды, сондай-ақ Үкімет бақылайтын өзге кәсіпорындарды қамтиды. Байланысты тараптармен мәмілелер байланысты және үшінші тараптар үшін ұсынылатын тарифтердің негізінде ұсынылған кейбір реттелетін қызметтерді қоспағанда, нарық ставкаларына міндетті түрде сәйкес келмейтін тараптардың арасында келісілген талаптарда жүзеге асырылды.

35.808.781
9.821.908
5.461.032
Совместные
предприятия
2008
10.802.693
32.487.503
4.178.383
3.159.264
Прочие сделки со связанными сторонами включали следующее:
- На 31 декабря 2008 года ряд займов Группы в сумме 27.894.840 тысяч тенге были гарантированы Правительством Республики Казахстан.
- После учреждения Фонда, АО "Народный Сберегательный Банк Казахстана", находящийся под контролем одного из ключевого управляющего персонала Фонда, считается связанной стороной Фонда и его дочерних организаций. На 31 декабря 2008 года Группа имела общее сальдо на текущем счете депозиты в данном банке на сумму 359.519.416 тысяч тенге (Примечания 12, и 16) и непогашенные займы, подлежащие уплате, на сумму 12.411.653 тысяч тенге (Примечание 18).

35.808.781
9.821.908
5.461.032
Бірлескен кәсіпорындар
2008
10.802.693
3.159.264
4.178.383
32.487.503
Байланысты кәсіпорындармен өзге де мәмілелер мыналарды қамтиды:
* 2008 жылғы 31 желтоқсанда Топтың 27.894.840 мың теңге
сомасындағы бір қатар қарыздарына Қазақстан Республикасының
Үкіметі кепілдік берді.
* Қор құрылғаннан кейін Қордың негізгі басқарушы персоналының
біреуінің бақылауындағы «Қазақстанның жинақтаушы халық банкі»
АҚ Қордың және оның еншілес ұйымдарының байланысты
тарабы деп саналады. 2008 жылғы 31 желтоқсанда Топтың
359.519.416 мың теңге сомасына, осы банктегі депозиттері
ағымдағы шотта жалпы сальдосы (12 және 16-ескертпелері) және
12.411.653 мың теңге сомасында төлеуге тиісті өтелмеген
қарыздары болды (18-ескертпе).

Общая сумма вознаграждений, выплаченных ключевому управленческому персоналу, включенная в затраты на персонал в прилагаемом консолидированном отчете о прибылях и убытках, составила 3.846.308 тысяч тенге за год, закончившийся 31 декабря 2008 года. Вознаграждение, выплаченное ключевому управленческому персоналу, преимущественно состоит из расходов по заработной плате, установленной контрактами, и премиями, основанными на операционных результатах.
Как отмечено в Примечании 28, Правительство предоставляет некоторые субсидии дочерним организациям Группы.
40. ФИНАНСОВЫЕ ИНСТРУМЕНТЫ, ЦЕЛИ И ПОЛИТИКА УПРАВЛЕНИЯ ФИНАНСОВЫМИ РИСКАМИ
Основные финансовые инструменты Группы включают банковские займы, денежные средства, краткосрочные вклады, а также дебиторскую и кредиторскую задолженность. Основные риски, возникающие по финансовым инструментам Группы, это риск, связанный со ставками вознаграждения, валютный риск и кредитный риск. Группа также отслеживает рыночный риск и риск, связанный с ликвидностью, которые возникают по всем финансовым инструментам.
Риск, связанный со ставками вознаграждения
Риск, связанный со ставками вознаграждения, представляет собой риск колебания стоимости финансового инструмента в результате изменения ставок вознаграждения на рынке. Группа ограничивает риск, связанный со ставками вознаграждения, посредством осуществления контроля изменений ставок вознаграждения по валютам, в которых выражены ее собственные и заемные средства, а также ее инвестиции.
Подверженность Группы риску, связанному со ставками вознаграждения в основном относится к долгосрочным и краткосрочным долговым обязательствам Группы с плавающими процентными ставками. (Примечание 18).
В следующей таблице представлена чувствительность прибыли Группы до подоходного налога (вследствие наличия займов с плавающими ставками вознаграждения) и капитала (вследствие изменения в справедливой стоимости инвестиций, имеющихся в наличии для продажи), к возможным изменениям в обменном курсе доллара США, при том условии, что все остальные параметры приняты величинами постоянными.
В тысячах тенге
Увеличение/уменьшение в
базисных пунктах*
Влияние на доход до
налогообложения
Влияние на капитал
2008
+50
(4.527.075)
405.336
Доллары США
-50
4.527.075
(405.336)
* 1 базисный пункт = 0,01 %
Валютный риск
В результате значительных сумм займов, обязательств по финансовой аренде и торговой кредиторской задолженности, денежных средств и их эквивалентов и дебиторской задолженности, выраженных в долларах США, на консолидированный бухгалтерский баланс Группы может оказать значительное влияние изменения в обменных курсах доллара США к тенге.
В следующей таблице представлена чувствительность прибыли Группы до подоходного налога и капитала (вследствие изменения в справедливой стоимости денежных активов и обязательств), к возможным изменениям в обменном курсе доллара США, при том условии, что все остальные параметры приняты величинами постоянными.
В тысячах тенге
Увеличение/
уменьшение в
обменных курсах
Влияние на доход до
налогообложения
Влияние на капитал

Ұсынылған пайда мен шығыстар туралы шоғырландырылған есепте персоналға жұмсалатын шығындарға қосылған негізгі басқару персоналына төленген сыйақының жалпы сомасы 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішінде 3.846.308 мың теңгені құрады. Негізгі басқару персоналына төленген сыйақы келісім-шарттарда белгіленген жалақы және операциялық нәтижелерге негізделген сыйлықтар бойынша шығыстардан басым тұрады.
28-ескертпеде көрсетілгендей, Үкімет Топтың еншілес ұйымдарына кейбір субсидияларды береді.
40. ҚАРЖЫ ИНСТРУМЕНТТЕРІ, ҚАРЖЫ ТӘУЕКЕЛДЕРІН БАСҚАРУДЫҢ МАҚСАТЫ МЕН САЯСАТЫ
Топтың негізгі қаржы инструменттері банк қарыздарын, ақшалай қаражатты, қысқа мерзімді салымдарды, сондай-ақ дебиторлық және кредиторлық берешекті қамтиды. Топтың қаржы инструменттері бойынша туындайтын негізгі тәуекелдер бұл сыйақы ставкаларымен байланысты тәуекел, валюталық тәуекел және кредиттік тәуекел. Топ, сонымен қатар, нарық тәуекелін және барлық қаржы инструменттері бойынша туындайтын өтімділікпен байланысты тәуекелді қадағалайды.
Сыйақы ставкаларымен байланысты тәуекел
Сыйақы ставкаларымен байланысты тәуекел нарықтағы сыйақы ставкаларының өзгеруі нәтижесінде қаржы инструменті құнының құбылу тәуекелін білдіреді. Топ өзінің меншікті және қарыз каражаты, сондай-ақ инвестициялары көрсетілген валюталар бойынша сыйақы ставкаларының өзгеруіне бақылауды жүзеге асыру арқылы сыйақы ставкаларымен байланысты тәуекелді шектейді.
Топтың сыйақы ставкаларымен байланысты тәуекелге бейімдігі, негізінен, өзгермелі пайыз ставкаларымен Топтық ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді борыштық міндеттемелеріне жатады (18-ескертпе).
Келесі кестеде барлық қалған өлшемдер тұрақты шама болып қабылдануы талабымен АҚШ долларының айырбастау бағамындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығына (сыйақының өзгермелі ставкасымен қарыздардың болуы салдары) және капиталға (салу үшін қолда бар инвестициялардың әділ құнындағы өзгерістердің салдары) дейін Топтың пайдасының сезілуі берілген.
Мың теңгемен
Базистік тармақтардағы* ұлғаю/кему
Салық салуға дейін кіріске әсері
Капиталға әсері
2008
АҚШ доллары
+50
(4.527.075)
405.336
-50
4.527.075
(405.336)
*1 базистік тармақ = 0.01%
Валюталық тәуекел
АҚШ долларымен қарыздардың, қаржылық жалдау және сауда кредиторлық берешек бойынша міндеттемелердің, ақшалай қаражат пен оның баламаларының және дебиторлық берешектің біршама сомасы болғанда теңгеге АҚШ долларының айырбастау бағамдарындағы өзгерістер Топтың шоғырландырылған бухгалтерлік теңгеріміне біршама әсер етуі мүмкін.
Келесі кестеде барлық қалған өлшемдер тұрақты шама болып қабылдануы талабымен АҚШ долларының айырбастау бағамындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығына және капиталға (ақшалай активтер мен міндеттемелердің әділ құнындағы өзгерістердің салдары) дейін Топтық пайдасының сезілуі берілген.
Мың теңгемен
Базистік тармақтардағы* ұлғаю/кему
Салық салуға дейін кіріске әсері
Капиталға әсері

2008
25 %
(281.128.989)
(2.299.721)
Доллары США
40 %
(449.826.286)
(2.303.246)
Рыночный риск
Группа подвергается влиянию рыночного риска. Рыночный риск возникает в связи с наличием открытых позиций по процентным ставкам, валютам и ценным бумагам, подверженным общим и специфическим колебаниям рынка. Группа осуществляет управление рыночным риском путем периодической оценки потенциальных убытков, которые могут возникнуть в результате негативных изменений конъюнктуры рынка, а также установления адекватных требований в отношении нормы прибыли и залогового обеспечения.
Кредитный риск
Кредитный риск, возникающий в результате невыполнения контрагентами условий договоров с финансовыми инструментами Группы, обычно ограничивается суммами, при наличии таковых, на которые величина обязательств контрагентов превышает обязательства Группы перед этими контрагентами. Политика Группы предусматривает совершение операций с финансовыми инструментами с рядом кредитоспособных контрагентов. Максимальная величина подверженности кредитному риску равна балансовой стоимости каждого финансового актива. Группа считает, что максимальная величина ее риска отражается суммой займов клиентам (Примечание 9), суммой задолженности кредитных институтов (Примечание 10), торговой дебиторской задолженности и прочих текущих активов (Примечание 15), прочих финансовых активов (Примечание 11), банковских вкладов (Примечание 12) и НДС к возмещению (Примечание 13), за вычетом резервов на обесценение, отраженных на отчетную дату.
Концентрация кредитного риска может возникать при наличии нескольких сумм задолженности от одного заемщика или от группы заемщиков со сходными условиями деятельности, в отношении которых есть основания ожидать, что изменения экономических условий или иных обстоятельств могут одинаково повлиять на их способность выполнять свои обязательства.
В Группе действует политика, предусматривающая постоянный контроль за тем, чтобы сделки заключались с заказчиками, имеющими адекватную кредитную историю, и не превышали установленных лимитов кредитования. Кредитный риск снижается, благодаря тому факту, что Группа работает с большинством своих клиентов на основе предоплаты.
Группа не выступает гарантом по обязательствам третьих сторон.
Риск ликвидности
Риск ликвидности связан с возможностью того, что Группа столкнется с трудностями при привлечении средств для выполнения своих финансовых обязательств. Риск ликвидности может возникнуть в результате невозможности оперативно реализовать финансовый актив по стоимости, приближающейся к его справедливой стоимости.
Требования к ликвидности регулярно контролируются, и руководство следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения.
В следующей таблице представлена информация по состоянию на 31 декабря 2008 года о договорных недисконтированных платежах по финансовым обязательствам Группы в разрезе сроков погашения этих обязательств.
В тысячах
тенге
До
востребо-
вания
Свыше 1
месяца, но
не более 3
месяцев
Свыше 3
месяцев,
но не
более
1 года
Свыше 1
года, но не
более 5 лет
Свыше 5 лет
Итого
На 31
декабря 2008
года
Займы

2008
АҚШ доллары
25%
(281.128.989)
(2.299.721)
40%
(449.826.286)
(2.303.246)
Нарықтық тәуекел
Топ нарықтық тәуекелдің әсеріне ұшырайды. Нарықтық тәуекел жалпы және айырмашылықты нарықтың ауытқуына бейімделген пайыз ставкалары, валюталар және бағалы қағаздар бойынша ашық позицияның болуына байланысты пайда болады. Топ ықтимал шығындарды мерзімді түрде бағалау арқылы нарықтық тәуекелді басқаруды жүзеге асырады, ол нарықтың конъюктурасына жағымсыз өзгерістердің, сондай-ақ пайда нормасына және кепілдік қамтамасыз етуге қатысты баламалы талаптарды белгілеу нәтижесінде пайда болуы мүмкін.
Кредиттік тәуекел
Контрагенттердің Топтың қаржы инструменттерімен жасалған шарттардың талаптарын орындамауы нәтижесінде туындаған кредиттік тәуекел, әдетте, контрагенттер міндеттемелерінің шамасы Топтың осы контрагенттердің алдындағы міндеттемелерінен асатын, мұндайлар болған кезде, сомамен шектеледі. Топ саясаты кредитке қабілетті конртагенттермен бірге қаржы инструменттерімен операциялар жасауды көздейді. Кредиттік тәуекелге бейімділіктің ең жоғарғы шамасы әрбір қаржы активінің теңгерім құнына тең. Топ өз тәуекелінің ең жоғары шамасы есепті күні көрсетілген құнсыздану резервін шегергенде, клиенттер қарыздарының сомасында (9-ескертпе), кредит институттары берешегінің сомасында (10-ескертпе), сауда-дебиторлық берешек пен өзге де ағымдағы активтерде (15-ескертпе), өзге де қаржы активтерінде (11-ескертпе), банк салымдарында (12-ескертпе) және ҚҚС өтеуде (13-ескертпе) көрініс табады деп санайды.
Кредиттік тәуекелдің жинақталуы оларға қатысты экономикалық жағдайлардың немесе өзге де жағдайлардың өзгеруі олардың өз міндеттемелерін орындау қабілетіне бірдей әсер етеді деп күтуге негіз бар бір қарыз алушының немесе бірдей қызмет шарттарымен қарыз алушылар тобының берешегінің бірнеше сомасы болған кезде туындауы мүмкін.
Топта бара-бар кредиттік тарихы бар тапсырысшылармен мәмілелер жасасуға және белгіленген кредит беру лимиттерінен асырмауға тұрақты бақылауды көздейтін саясат әрекет етеді. Топ өз клиенттерінің көпшілігімен алдын ала төлем негізінде жұмыс істеуінің арқасында кредиттік тәуекел азаяды.
Топ үшінші тараптың міндеттемелері бойынша кепілгер болмайды.
Өтімділік тәуекелі
Өтімділік тәуекелі Топ өзінің қаржылық міндеттемелерін орындау үшін қаражат тартқан кезде киындықтарға кездесуі мүмкіндігімен байланысты. Өтімділік тәуекелі қаржы активін оның әділ құнына жақын құн бойынша жедел сатудын мүмкін еместігі нәтижесінде туындауы мүмкін.
Өтімділікке қойылатын талаптар ұдайы бақыланады және басшылық міндеттемелерді олардың туындауына қарай орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалайды.
Келесі кестеде осы міндеттемелерді өтеудің мерзімі бөлігінде Топтың қаржылық міндеттемелері бойынша келісілген дисконтталмаған төлемдер туралы 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат берілген.
Мың теңгемен
Талап етілгенге дейін
1 айдан артық, бірақ 3 айдан аспайтын
3 айдан артық, бірақ 1  жылдан аспайтын
1 жылдан артық, бірақ 5 жылдан аспайтын
5 жылдан артық
Жиыны
2008 жылғы 31 желтоқсанға арналған
Қарыздар

15.242.884
97.086.606
308.384.654
1.743.163.651
690.158.819
2.854.036.614
Обязательства
по финансовой
аренде
125.169
1.983.004
7.123.021
22.341.135
7.520.300
39.092.629
Торговая
кредиторская
задолженность
48.053.124
139.665.725
81.281.303
358.582
269.358.734
Обязательство
по приобре-
тению доли в
проекте
304.744.376
304.744.376
Производные
финансовые
инструменты
115.802
2.864
7.463.167
7.581.833
Задолженность
по подоход-
ному налогу
67.371.986
67.371.986
Прочие
текущие
обязательства
46.932.578
28.694.586
80.659.284
1.741.075
376.212
158.403.735
110.353.
755
267.429.
921
544.936.
050
1.767.607.
307
1.010.262.
874
3.700.589.907
Риск денежных потоков
Риск денежных потоков заключается в возможных колебаниях объема будущих денежных потоков, связанных с денежным финансовым инструментом.
Требования к денежным потокам регулярно контролируются, и руководство следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения. Руководство Группы полагает, что любые возможные колебания объема будущих денежных потоков, связанных с денежным финансовым инструментом, не окажет существенного влияния на деятельность Группы.
Управление капиталом
Группа управляет своим капиталом главным образом через управление капиталом своих дочерних организаций и реализуя свои контрольные функции. Главная цель управления капиталом состоит в том, чтобы обеспечить, что дочерние организации Группы будут в состоянии продолжать придерживаться принципа непрерывности деятельности наряду с максимизацией доходов для акционера посредством оптимизации отношения задолженности и капитала.
Группа управляет капиталом своих дочерних организаций, устанавливая определенные показатели деятельности, разработанные с учетом потребностей бизнеса и специфики деятельности каждой дочерней организации. Основные показатели деятельности, используемые Группой для управления капиталом своих дочерних организаций - это следующие коэффициенты: Чистая Задолженность к Чистой Капитализации ("ND/NC"); Чистая Задолженность к Доходу до Учета Процентов, Налогообложения, Износа и Амортизации ("ND/EBITDA"); и Чистая Задолженность к Капиталу ("ND/E"). Чистая Задолженность равняется обязательствам по займам, долговым бумагам, гарантиям и финансовой аренде соответствующих дочерних организаций уменьшенных на стоимость денежных средств и их эквивалентов. Чистая Капитализация равняется сумме Чистой Задолженности и Капитала. Капитал равняется всему капиталу дочерней организации, относящемуся к доле большинства.
Разрешенные максимальные показатели одобрены для каждой дочерней организации, на основании потребностей и специфических особенностей ее бизнеса и изменяются в пределах следующих диапазонов (консолидированные основные показатели деятельности для Группы были представлены справочно, так как Группа не контролирует основные показатели деятельности на консолидированном уровне):
Фактический для
Группы
Основные показатели деятельности

15.242.884
97.086.606
308.384.654
1.743.163.651
690.158.819
2.854.036.614
Қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
125.169
1.983.004
7.123.021
22.341.135
7.520.300
39.092.629
Сауда кредиторлық берешек
48.053.124
139.665.725
81.281.303
358.582
-
269.358.734
Жобадағы үлесті сатып алу жөніндегі міндеттеме
-
-
-
-
304.744.376
304.744.376
Туынды қаржы инструменттері
-
-
115.802
2.864
7.463.167
7.581.833
Табыс салығы бойынша берешек
-
-
67.371.986
-
-
67.371.986
Ағымдағы өзге де міндеттемелер
46.932.578
28.694.586
80.659.284
1.741.075
376.212
158.403.735
110.353.755
267.429.921
544.936.050
1.767.607.307
1.010.262.874
3.700.589.907
Ақша ағындары тәуекелі
Ақша ағындары тәуекелі ақшалай қаржы инструментімен байланысты болашақтағы ақша ағындары көлемінің ықтимал ауытқуы болып табылады.
Ақша ағындарына қойылатын талаптар ұдайы бақыланады және басшылық міндеттемелерді олардың туындауына карай орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалайды. Топ басшылығы ақшалай қаржы интрументімен байланысты болашақтағы ақша ағындары көлемінің кез келген ықтимал ауытқуы Топ қызметіне елеулі әсер етпейді деп санайды.
Капиталды басқару
Топ ең бастысы өзінің еншілес ұйымдарының капиталын басқару арқылы және өзінің бақылау функцияларын іске асыра отырып, өзінің капиталын басқарады. Капиталды басқарудың басты мақсаты Топтың еншілес ұйымдары берешек пен капиталға қатысты оңтайландыру арқылы акционерге кірістерді көбейтумен катар қызметтің үздіксіз болуы қағидатын ұстануды жалғастыру жағдайында болуын қамтамасыз ету болып табылады.
Топ әрбір еншілес ұйымның бизнесінің мұқтаждығын және қызметінің ерекшелігін ескере отырып әзірлеген қызметтің белгілі бір көрсеткіштерін белгілей отырып, өзінің еншілес ұйымдарының капиталын басқарады. Топ өзінің еншілес ұйымдарының капиталын басқару үшін пайдаланатын қызметтің негізгі көрсеткіштері - бұл мына коэффициенттер: Таза Капиталдануға Таза Берешек («ND/NC»); Пайызды, Салық салуды, Тозуды және Амортизацияны Есепке алғанға дейін Кіріске Таза Берешек («ND/EBITDA»); және Капиталға Таза Берешек («ND/E»). Таза Берешек ақшалай қаражат пен олардың баламалары құнына кемітілген тиісті еншілес ұйымдардың қарыздары, борыш қағаздары, кепілдіктері және қаржылық жалдауы бойынша міндеттемелеріне теңестіріледі. Таза Капиталдану Таза Берешек пен Капитал сомасына тенестіріледі. Капитал көпшілік үлесіне жатқызылатын еншілес ұйымның капиталына теңестіріледі.
Рұқсат етілген ең жоғарғы көрсеткіштер әрбір еншілес ұйымға оның бизнесінің мұқтаждығы және ерекшелікті артықшылығы негізінде мақұлданды және мынадай диапазондар шегінде өзгереді (Топ үшін қызметтің шоғырландырылған негізгі көрсеткіштері анықтамалық түрде берілді, өйткені Топ шоғырландырылған деңгейде қызметтің негізгі көрсеткіштерін бақыламайды):
Топ үшін іс жүзінде
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

694.404.942
Вознаграждение по займам и выпущенные
долговые ценные бумаги
182.367.162
Вознаграждение по финансовой аренде
2.310.099
Износ, истощение и амортизация
237.268.247
Убыток от обесценения
96.571.063
EBITDA
1.212.921.513
Итого капитала
4.257.339.164
Минус: Доля меньшинства
(554.321.327)
Капитал, относящийся к акционеру Группы
3.703.017.837
Справедливая стоимость финансовых инструментов
Справедливая стоимость определяется как сумма, по которой инструмент может быть обменен между осведомленными сторонами на коммерческих условиях, за исключением ситуаций с вынужденной реализацией или реализацией при ликвидации. Так как для большинства финансовых инструментов Группы отсутствуют существующие доступные рыночные механизмы для определения справедливой стоимости, при оценке справедливой стоимости необходимо использовать допущения на основе текущих экономических условий и конкретных рисков, присущих инструменту.
Справедливая стоимость финансовых инструментов, состоящих из денежных средств, дебиторской и кредиторской задолженности, депозитов и обязательств по долговым инструментам, считается равной их балансовой стоимости.
Были сформированы адекватные резервы по дебиторской задолженности.

694.404.942
Қарыздар және шығарылған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы
182.367.162
Қаржылық жалдау бойынша сыйақы
2.310.099
Тозу, ескіру және амортизация
237.268.247
Құнсызданудан болатын шығын
96.571.063
EBITDA
1.212.921.513
Капиталдың жиыны
4.257.339.164
Минус: Азшылық үлесі
(554.321.327)
Мажоритарлық акционерге жататын капитал
3.703.017.837
Қаржы инструменттерінің әділ құны
Әділ құн сатуға мәжбүр болатын немесе таратылу кезінде сатылатын жағдайларды қоспағанда, олар бойынша инструмент хабарланған-тараптардың арасында коммерциялық шарттарда айырбасталуы мүмкін сома ретінде айқындалады. Топтың көптеген қаржы инструменттері үшін әділ құнды айқындауға арналған кол жетімді нарық тетіктері болмағандықтан; әділ құнды бағалау кезінде ағымдағы экономикалық жағдайлар мен инструментке тән нақты тәуекелдер негізінде болжамдарды пайдалану қажет.
Ақшалай қаражаттан, дебиторлық және кредиторлық берешектен, борыштық инструменттер бойынша депозиттер мен міндеттемелерден тұратын қаржы инструменттерінің әділ құны теңгерім құнға тең болып саналады.
Дебиторлық берешек бойынша бара-бар резервтер қалыптастырылды.

41. ФИНАНСОВЫЕ И УСЛОВНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Судебные разбирательства
Группа вовлечена в различные судебные разбирательства, связанные с деятельностью Группы, такие как иски в отношении порчи имущества и претензии сотрудников. Группа считает, что результат этих претензий, по отдельности или в целом, не будет иметь значительного отрицательного влияния на финансовое положение Группы или на результаты ее деятельности.
Группа оценивает степень вероятности возникновения существенных обязательств с учетом конкретных обстоятельств и отражает соответствующий резерв в своей консолидированной финансовой отчетности только в тех случаях, когда существует вероятность того, что события, ведущие к возникновению обязательства, фактически будут иметь место, а сумма соответствующего обязательства может быть обоснованно определена. В данной консолидированной финансовой отчетности не было отражено никаких резервов ни по одному из вышеупомянутых потенциальных обязательств.
Обязательства по поставкам на внутренний рынок
Казахстанское правительство обязывает нефтедобывающие компании поставлять часть добытой сырой нефти на внутренний рынок. Так как цена по таким дополнительным поставкам сырой нефти согласовывается с материнской компанией, она может быть значительно ниже международных цен и может даже устанавливаться на уровне себестоимости добычи. В случае если Правительство обяжет поставить дополнительный объем сырой нефти, превышающий объем поставляемой Группой в настоящее время, такие поставки будут иметь приоритет перед поставками по рыночным ценам, и будут генерировать значительно меньше выручки от продажи сырой нефти на экспорт, что в свою очередь может значительно и негативно повлиять на деятельность, перспективы, финансовое состояние и результаты деятельности Группы.
Экологические обязательства
Законодательство по защите окружающей среды в Казахстане находится в процессе развития и поэтому подвержено постоянным изменениям. Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды могут быть весьма суровы. Потенциальные обязательства, которые могут возникнуть в результате более строгой интерпретации существующих положений, гражданских исков или изменений в законодательстве не могут быть достоверно оценены. Помимо тех сумм, по которым были сформированы резервы (Примечание 23), руководство считает, что не существует вероятных либо возможных экологических обязательств, которые могут оказать существенное отрицательное влияние на финансовое положение Группы, отчет о прибылях и убытках и отчет о движении денежных средств.
Налогообложение

41. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖӘНЕ ШАРТТЫ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Сот талқылаулары
Топ мүлікті бүлдіруге және қызметкерлер талабына қатысты талаптар сияқты Топтың қызметіне байланысты әр түрлі сот талқылауларына тартылды. Топ жеке немесе тұтастай бұл талаптардың нәтижесі Топтың қаржы жағдайына немесе оның қызметінің нәтижелеріне елеулі жағымсыз әсер етпейді деп санайды.
Топ нақты міндеттемелерді ескере отырып, елеулі міндеттемелердің туындау мүмкіндігі дәрежесін бағалайды және міндеттеме туындауына әкелетін оқиғалар іс жүзінде орын алатын, ал тиісті міндеттеменің сомасы негізді түрде айқындалуы мүмкін жағдайларда ғана өзінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде тиісті резервті көрсетеді. Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоғарыда аталған ықтимал міндеттемелердің бір де біреуі бойынша ешқандай резерв көрсетілген жоқ.
Ішкі нарыққа жеткізілімдер бойынша міндеттемелер
Қазақстан үкіметі мұнай өндіруші компанияларды өндірген шикі мұнайдың бір бөлігін ішкі нарыққа жеткізуді міндеттейді. Шикі мұнайдың осындай қосымша жеткізілімдері бойынша баға негізгі компаниямен келісілетіндіктен, ол халықаралық бағадан едәуір төмен болуы мүмкін және өндірудің өзіндік құны деңгейінде белгіленуі де мүмкін. Егер Үкімет Топ қазіргі уақытта жеткізетін көлемнен асатын шикі мұнайдың қосымша көлемін жеткізуге міндеттеген жағдайда, мұндай жеткізілімдер нарықтық бағалар бойынша жеткізілімдерден басым болады және шикі мұнайды сатудан түсетін түсімнен әлде қайда аз түсімге ие болады, бұл өз кезегінде Топтың қызметіне, перспективаларына, қаржылық жағдайына және қызмет нәтижелеріне елеулі әрі жағымсыз әсер етуі мүмкін.
Экологиялық міндеттемелер
Қазақстанда қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама даму үдерісінде түр және сондықтан тұрақты өзгеріске ұшырауда. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін айыппұл ете қатаң болуы мүмкін. Заңнамадағы қолданыстағы ережелерді, азаматтық талаптарды немесе өзгерістерді неғұрлым қатаң интерпретациялау нәтижесінде туындауы мүмкін ықтимал міндеттемелер дұрыс бағаланбауы мүмкін. Резервтер қалыптастырылған сомадан басқа (23-ескертпе), басшылық Топтың қаржылық жағдайына, пайда мен шығындар туралы есебіне және ақша қозғалысы туралы есебіне біршама елеулі әсер етуі мүмкін ықтимал не мүмкін экологиялық міндеттемелер жоқ деп санайды.
Салық салу

Казахстанское налоговое законодательство и нормативно-правовые акты являются предметом постоянных изменений и различных толкований. Нередки случаи расхождения во мнениях между местными, региональными и республиканскими налоговыми органами. Штрафы и пени за выявленные правонарушения на основании действующих в Казахстане законов могут быть существенными. Штрафные санкции включают в себя штрафы, как правило, в размере 50 % от суммы дополнительно начисленных налогов, и пеню начисленную по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, умноженной на 2,5. В результате, сумма штрафных санкций и пени может в несколько раз превышать суммы подлежащих доначислению налогов. Финансовые периоды остаются открытыми для проверки налоговыми органами в течение пяти календарных лет, предшествующих году, в котором проводится проверка. При определенных обстоятельствах проверки могут охватывать более длительные периоды. Ввиду вышеизложенного, окончательная сумма налогов, штрафных санкций и пени, если таковые имеются, может превысить сумму, отнесенную на расходы по настоящее время и начисленную на 31 декабря 2008 года. Руководство считает, что на 31 декабря 2008 года его толкование применимого законодательства является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Группы по налогам будет подтверждена, кроме случаев, когда резервы начислены или раскрыты другим образом в настоящей финансовой отчетности (Примечания 4 и 23).
Обязательства инвестиционного характера

Қазақстанның салық заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілері тұрақты өзгерістер мен әр түрлі түсіндіру мәні болып табылады. Жергілікті, өңірлік және республикалық салық органдары арасында пікір сәйкессіздігі жиі болады. Қазақстанда қолданылатын заңдар негізінде анықталған құқық бұзушылықтар үшін айыппұлдар мен өсімақылар жүйесі елеулі болуы мүмкін. Айыппұл санкциялары, әдетте, қосымша есептелген салық сомасының 50%-ы мөлшеріндегі айыппұлды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есептелген 2,5-ке көбейтілген өсімақыны қамтиды. Нәтижесінде айыппұл санкциясы мен өсімақының сомасы қосымша есептеуге жататын салықтың сомасынан бірнеше есе асады. Қаржы кезеңдері тексеру жүргізілетін жыл алдындағы бес күнтізбелік жыл ішінде салық органдары тексеру үшін ашық. Белгілі бір жағдайларда тексеру неғұрлым ұзақ мерзімді қамтуы мүмкін. Қазақстандық салық салу жүйесіне тән белгісіздіктерге байланысты, егер мұндай жағдай болса, салықтардың, айыппұл санкцияларының және өсімақының түпкілікті сомасы осы уақытта шығыстарға жатқызылған және 2008 жылғы 31 желтоқсанда есептелген сомадан асуы мүмкін. Басшылық 2008 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнаманы түсіндіру сәйкес болады және резервтер есептелген немесе осы қаржылық есептілікте басқа түрде ашылған жағдайлардан басқа, Топтың салық жөніндегі ұстанымы расталатын мүмкіндік бар деп санайды (4 және 23-ескертпелер).
Инвестициялық сипаттағы міндеттемелер

На 31 декабря 2008 года контрактные обязательства Группы по строительным проектам и приобретению основных средств составляли примерно 597.609.943 тысячи тенге. Также, на 31 декабря 2008 года у Группы имеются контрактные обязательства по приобретению товарно-материальных запасов (материалы и запасные части) и услуг на сумму 54.061.451 тысяч тенге.
Обязательства в совместных предприятиях
Отдельные совместные предприятия в составе Группы (ТОО "Тенгизшевройл", ТОО "Казахтуркмунай", "Северокаспийский Проект" и ТОО "Казахойл Актобе") имеют обязательства по условиям лицензионных соглашений, заключенных ими с Республикой Казахстан. В соответствии с этими соглашениями, иностранные партнеры обязаны осуществлять определенные инвестиции в соответствии с оговоренными графиками. Так как обязательства по таким инвестициям возложены на иностранных партнеров, они не учтены в настоящей отчетности в качестве договорных обязательств Группы.
Обязательства по операционной аренде

Топтың құрылыс жобалары мен негізгі құралдарды сатып алу жөніндегі келісім-шарттық міндеттемелері 2008 жылғы 31 желтоқсанда шамамен 597.609.943 мың теңгені құрады. Сондай-ақ 2008 жылғы 31 желтоқсанда Топта 54.061.451 мың теңге сомасында тауар-материалдық қорлар (материалдар мен қосалқы бөлшектер) мен қызметтер жөніндегі келісім-шарттық міндеттемелер бар.
Бірлескен кәсіпорындардағы міндеттемелер
Топ құрамындағы жекелеген бірлескен кәсіпорындардың («Теңізшевройл» ЖШС, «Қазақтүрікмұнай» ЖШС, «Солтүстік Каспий жобасы» және «Қазақойл Ақтөбе» ЖШС) олар Қазақстан Республикасымен жасасқан лицензиялық келісімдердің шарттары бойынша міндеттемелері бар. Осы келісімдерге сәйкес шетелдік әріптестер келісілген кестелерге сәйкес белгілі бір инвестицияларды жүзеге асыруға міндетті. Мұндай инвестициялар бойынша міндеттемелер шетелдік әріптестерге жүктелгендіктен, олар осы есептілікте Топтың шарттық міндеттемелері ретінде ескерілген жоқ.
Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер

Обязательства по операционной аренде в основном связаны с арендой самолетов со сроками аренды от 5 до 6 лет. Все контракты операционного лизинга содержат разделы по обновлению рыночных цен в случае, если Группа воспользуется возможностью их продления. Группа не имеет возможности приобретения арендованных активов по окончании срока аренды.
На 31 декабря 2008 года обязательства по операционной аренде Группы представлены следующим образом:
В тысячах тенге

Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер, негізінен, ұшақтарды 5 жылдан 6 жылға дейін жалға алу мерзімімен байланысты. Операциялық лизингтің барлық келісім-шарттарында, егер Топ оларды ұзарту мүмкіндігін пайдаланған жағдайда, нарықтық бағалардың жаңаруы бойынша бөлімдері болады. Топтың жалдау мерзімі аяқталғанда жалға алған активтерді сатып алуға мүмкіндігі жоқ.
2008 жылғы 31 желтоқсанда Топтың операциялық жалдау бойынша міндеттемелері былайша ұсынылды:
Мың теңгемен

2008
В течение одного года
От 1 до 5 лет
14.467.064
Свыше пяти лет
32.977.626
5.785.298
Итого
53.229.988
Аренда воздушных судов предполагает cущественные арендные платежи, которые варьируются в зависимости от летных часов и циклов.
Обязательства по лицензиям и контрактам на недропользование
Группа является объектом периодических проверок со стороны государственных органов касательно выполнения требований лицензий и соответствующих контрактов на недропользование. Руководство сотрудничает с государственными органами по согласованию исправительных мер, необходимых для разрешения вопросов, выявленных в ходе таких проверок. Невыполнение положений, содержащихся в лицензии, может привести к штрафам, пени, ограничению, приостановлению или отзыву лицензии. Руководство Группы считает, что любые вопросы, касающиеся несоблюдения условий контрактов или лицензий, будут разрешены посредством переговоров или исправительных мер и не окажут существенного влияния на финансовое положение Группы, отчет о прибылях и убытках или отчет о движении денежных средств.
Условия некоторых контрактов Группы на недропользование требуют минимального уровня расходов за период до конца срока действия лицензии. По каждому из контрактов на недропользование от Группы также требуется согласование планов по ежегодным расходам по капитальным и инфраструктурным проектам с местными органами власти. Максимальная годовая сумма обязательств ограничена 1 % затрат на разработку за год.
Лицензии и контракты на нефтяные месторождения РД КМГ
Обязательства по лицензиям и контрактам на нефтяные месторождения РД КМГ включали следующее по состоянию на 31 декабря 2008 года:
Год
Капитальные расходы
Операционные расходы

2008
Бір жыл ішінде
14.467.064
1 жылдан 5 жылға дейін
32.977.626
Бес жылдан астам
5.785.298
Жиыны
53.229.988
Әуе кемелерін жалдау ұшу сағаттары мен циклдарына қатысты түрленетін мәнді жалдау төлемдерін болжайды.
Жер қойнауын пайдалануға лицензиялар мен келісімшарттар бойынша міндеттемелер
Топ жер қойнауын пайдалануға лицензиялар мен тиісті келісімшарттар талаптарының орындалуына қатысты мемлекеттік органдардың тарапынан мерзімді түрде тексеру жүргізу объектісі болып табылады. Басшылық мұндай тексерулер барысында анықталған мәселелерді шешу үшін қажетті түзету шараларын келісу бойынша мемлекеттік органдармен ынтымақтастықта жұмыс істейді. Лицензиядағы ережелердің орындалмауы айыппұл салуға, өсімақыға, шектеуге немесе лицензияны қайтарып алуға әкеп соқтыруы мүмкін. Топтың басшылығы келісім-шарттардың немесе лицензиялардың талаптарын сақтамауға қатысты кез келген мәселелер келіссөздер немесе түзету шаралары арқылы шешілетін болады және Топтың қаржылық жағдайына, пайда мен шығындар туралы есепке немесе ақша қаражатының қозғалысы туралы есепке мәнді әсер етпейді деп санайды.
Топтың жер қойнауын пайдалануға кейбір келісімшарттарының талаптары лицензияның қолданылу мерзімінің соңына дейінгі кезеңге шығыстардың ең төменгі деңгейін талап етеді. Жер қойнауын пайдалануға әрбір келісімшарттар бойынша Топ жергілікті билік органдарымен күрделі және инфрақұрылым жобалары бойынша жыл сайынғы шығыстар бойынша жоспарларға келісуді де талап етеді. Міндеттемелердің ен жоғарғы жылдық сомасы бір жылға әзірлеуге 1% шығынға шектелген.
ҚМГ ӨБ мұнай кенорындарына лицензиялар мен келісімшарттар
ҚМГ ӨБ мұнай кенорындарына лицензиялар мен келісімшарттар бойынша міндеттеме 2007 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мынаны қамтиды:
Жыл
Күрделі шығыстар
Операциялық шығыстар

На 31 декабря 2008 года доля Группы в обязательствах КГМ составляла 10.740.257 тысяч тенге.
Условные обязательства КГМ
Налоговые органы подали иск на КГМ в отношении обязательств, связанных со ставками, применяемыми при подсчете штрафов за сжигание газа в объемах, превышающих разрешенный лимит. По данному вопросу в 2008 году КГМ подал апелляцию на расчет, сделанный налоговыми органами, в Кызылординский региональный экономический суд и получил одобрение. Однако, налоговый комитет опроверг данный вердикт в Наблюдательном Совете суда Кызылординской области и предыдущий вердикт был оспорен в пользу налогового комитета. КГМ находится в процессе подачи последующей апелляции в Верховный Суд Республики Казахстан. Руководство КГМ предполагает, что в конечном итоге дело будет решено в пользу компании. В связи с этим, в консолидированной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2008 года, не было начислено никаких соответствующих сумм. Если КГМ не выиграет апелляцию, максимальная сумма обязательства оцененная руководством КГМ составит 9.873.360 тысяч тенге, включая штрафы и пени.
Условные обязательства CCEL (50 % совместное предприятие РД КМГ)
В 2007 году бухгалтерские книги CCEL были проаудированы налоговыми органами в отношении расчета и начисления налога на сверхприбыль за 2002-2004 годы. В результате данной проверки, CCEL было выставлено требование от Налогового Комитета Министерства Финансов Республики Казахстан об оплате дополнительного налога в размере 11.781.577 тысяч тенге, штрафа на сумму 2.727.387 тысяч тенге и пени на сумму 11.641.376 тысяч тенге. В 2008 году Компания подала апелляцию в суд города Астаны, где было вынесено решение в пользу CCEL. Налоговые органы затем подали на апелляцию в Верховный Суд, где впоследствии было вынесено решение в их пользу. 16 января 2009 года CCEL подал апелляцию в Коллегию Верховного Суда в отношении выставленных требований по налогу на сверхприбыль. На дату подписания финансовой отчетности исход данного дела остается неопределенным. По состоянию на 31 декабря 2008 года CCEL начислил возможные убытки по данному требованию на сумму 1.889.187 тысяч тенге. Оставшаяся сумма не была начислена, так как CCEL предполагает, что исход дела будет решен в его пользу.
Инвестиционные и прочие обязательства АО "Интергаз Центральная Азия" ("ИЦА") по Договору с Правительством
Инвестиции на улучшение газотранспортных активов
Группа управляет сетью магистральных газопроводов в Республике Казахстан в соответствии с договором (далее "Договор"), подписанным между Группой и Правительством. По условиям Договора ИЦА имеет обязательство ежегодно инвестировать 30 миллионов долларов США (3.623.100 тысяч тенге по курсу 120,77 тенге за 1 доллар США на 31 декабря 2008 года) на улучшение и ремонт переданных газотранспортных активов и на инвестиции в новые газотранспортные активы. В соответствии с условиями Договора, ИЦА будет компенсирована остаточная стоимость указанных инвестиций на момент истечения срока действия Договора. На 31 декабря 2008 года ИЦА имело контрактные обязательства, относящиеся к данному инвестиционному обязательству, приблизительно на сумму 4.700.470 тысяч тенге.
Настоящее инвестиционное обязательство возникает при наступлении определенных условий. Одно из них состоит в том, что физический объем транспортируемого газа остается стабильным или увеличивается по сравнению с уровнем 1996 года; следующее условие заключается в том, что продолжающиеся условия контрактов по транспортировке газа с иностранными клиентами останутся такими же благоприятными, какими они были до заключения Договора. Если тарифы на транспортировку газа и неуплаты со стороны клиентов сделают неосуществимым проведение улучшений и инвестиций, ИЦА имеет право обратиться к Правительству Республики Казахстан для рассмотрения корректировки внутреннего тарифа или корректировки уровня его инвестиционных обязательств.
Роялти

2008 жылғы 31 желтоқсанда ҚГМ міндеттемелеріндегі Топтың үлесі 10.740.257 мың теңгені құрады.
ҚГМ шартты міндеттемелері
Салық органдары рұқсат етілген лимиттен асатын көлемде газ жаққаны үшін айыппұл есептеу кезінде қолданылатын ставкалармен байланысты міндеттемеге қатысты ҚГМ-ға шағым берді. Осы мәселе бойынша 2008 жылы ҚГМ салық органдары жасаған есепке Қызылорда өңірлік экономикалық сотына апелляция берді және мақұлдау алды. Алайда салық комитеті Қызылорда облысы сотының Қадағалау кеңесінде осы ұйғарымды теріске шығарды және алдыңғы ұйғарым салық комитетінің пайдасына шешілді. ҚГМ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотына келесі апелляцияны беру үстінде. ҚГМ басшылығы ақырында іс компанияның пайдасына шешіледі деп болжайды. Осыған байланысты 2008 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішіндегі шоғырландырылған қаржылық есептілікте ешқандай тиісті сома есептелген жоқ. Егер ҚГМ апелляцияны: жеңіп шықса ҚГМ басшылығы бағалаған міндеттеменің ең жоғары сомасы айыппұлдар мен өсімпұлдарды қоса алғанда, 9,873.360 мың теңгені құрайды.
CCEL шартты міндеттемелері (ҚМГ БӨ 50% бірлескен кәсіпорны)
2007 жылы CCEL бухгалтерлік кітаптарына 2002-2004 жылдарға арналған жоғары пайданы есептеу мен аударуға қатысты салық органдары аудит жүргізді. Осы тексерудің нәтижесінде CCEL-ге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетінен 11.781.577 мың теңге мөлшерінде қосымша салық, 2.727.387 мың теңге сомасында айыппұл және 11.641.376 мың теңге сомасында өсімпұл төлеу талабы қойылды. 2008 жылы Компания Астана қаласының сотына апелляция берді, онда CCEL пайдасына шешім шығарылды. Салық органдары Жоғарғы сотқа апелляция берді, онда кейіннен олардың пайдасына шешім шығарылды. ССЕL жоғарғы соттың алқасына жоғары пайдаға салық бойынша қойылған талаптарға қатысты апелляция берді. Қаржылық есептілікке кол қою күнінде бұл істің шешімі белгісіз болып қалды. 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша CCEL осы талап бойынша 1.889.187 мың теңге сомасындағы ықтимал шығындарды есептеді.Қалған сома есептелген жоқ, өйткені CCEL істің қорытындысы өзінің пайдасына шешіледі деп болжайды.
«Интергаз Орталық Азия» («ИОА») АҚ-тық Үкіметпен жасалған шарт бойынша инвестициялық және өзге де міндеттемелері
Газ тасымалдары активтерін жақсартуға арналған инвестициялар
Топ Үкімет пен Топ арасында кол қойылған шартқа (бұдан әрі «Шарт») сәйкес Қазақстан Республикасында магистралдық газ құбырлары желісін басқарады. Шарттың талаптары бойынша ИОА-ның берілген газ тасымалдары активтерін жақсартуға жөндеуге және жаңа газ тасымалдары активтеріне инвестиция беруге жыл сайын 30 миллион доллар (2008 жылғы 31 желтоқсанда 1 АҚШ доллары 120,77 теңге бағамы бойынша 3.623.100 мың теңге) инвестиция беру міндеттемесі бар. Шарттың талаптарына сәйкес ИОА Шарттың қолданылу мерзімі ету сәтінде көрсетілген инвестициялардың қалдық құнын өтейтін болады. 2008 жылғы 31 желтоқсанда ИОА-ның осы инвестициялық міндеттемеге қатысты шамамен 4700.470 мың теңге сомасына келісім шарттық міндеттемесі болды.
Осы инвестициялық міндеттеме белгілі бір шарттар болған кезде туындайды. Олардың бірі тасымалданатын газдың физикалық көлемінің тұрақты болып қалатындығында немесе 1996 жылдың деңгейімен салыстырғанда ұлғаятындығымен қорытындыланады; келесісі газ тасымалдау жөнінде шетелдік клиенттермен келісімшарттардың жалғасатын талаптары Шарт жасалғанға дейін қандай болса сондай қолайлы болып қалатындығымен қорытындыланады. Егер газ тасымалдауға арналған тарифтер мен клиенттер тарапынан төлемеушіліктер жақсарту жүргізу мен инвестицияны жүзеге асырылмайтын етсе, ИОА-ның ішкі тарифті түзетуді немесе оның инвестициялық міндеттемелері деңгейін түзетуді қарау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне жүгінуге құқығы бар.
Роялти

С 17 июля 1997 года ИЦА обязано выплачивать роялти Правительству Республики Казахстан в размере, примерно, 2 % от объема газа, транспортированного по Западной системе. Однако, в соответствии с Договором данный платеж подлежит оплате по Западной системе только после издания постановления Правительством Республики Казахстан или приказа Министерством финансов, уведомляющего клиентов Западной системы об их обязательстве оплатить роялти ИЦА. По состоянию на 31 декабря 2008 года такое постановление не было опубликовано. Вследствие неопределенности, связанной с реализацией условий выплаты роялти, ИЦА до настоящего времени не начисляло роялти своим клиентам
Кроме того, ИЦА не получило никакого указания от Правительства Республики Казахстан в отношении того, что роялти уже должно было быть начислено, или будет начислено, также как и разъяснений в отношении того, имеются ли у ИЦА обязательства в отношении каких-либо сумм роялти за прошедшие периоды.
Руководство работает над разъяснением данного вопроса с Правительством Республики Казахстан и считает, что ИЦА или его клиентам не будут вынесены никакие обязательства по выплате роялти за прошедшие периоды или в будущем.
Кыргызский обвод
В соответствии с рядом определенных условий, которые включают возмещение тарифа, ИЦА должно спроектировать и построить кыргызский обвод по стоимости, которая была определена в Договоре в размере примерно 90-100 миллионов долларов США. Данный актив будет передан Республике Казахстан на более позднюю из следующих дат: в конце срока действия Договора или через двадцать лет после завершения за 1 доллар США. Строительство данного обвода еще не началось.
Руководство считает, что оно предприняло все необходимые шаги для выполнения обязательств ИЦА в этом вопросе, в том числе рассматривает вопрос о принятии в концессионное управление участка газопровода, принадлежащего Республике Кыргызстан. Однако новые внутренние тарифы, которые по условиям Договора являются непременным условием начала строительства кыргызского обвода, еще не были опубликованы по состоянию на 31 декабря 2008 года.
Правительство Республики Казахстан осуществило проверку выполнения ИЦА своих обязательств по Договору, включая выполнение инвестиционных обязательств. Проверка выполнения инвестиционных обязательств ИЦА по Договору за 2008 год будет проведена в 2009 году. Руководство считает, что ИЦА выполняет требования по инвестиционным обязательствам по состоянию на 31 декабря 2008 года.
До декабря 2005 года ИЦА платило Правительству 10 % от чистого дохода в соответствии с Договором. 31 марта 2006 года Республика Казахстан, в лице Министерства финансов, и ИЦА подписали контракт о поправках ("Поправки") к Договору. В соответствии с Поправками, в течение периода с 1 января 2008 года по 31 декабря 2012 года и дополнительного пятилетнего периода, годовой платеж будет согласовываться в начале каждого периода, в случае если данного согласования не произойдет, ИЦА будет платить 2.082.287 тысяч тенге в год.
Технологическая нефть АО "МунайТас" и АО "Казахстанско-Китайский Трубопровод"

1997 жылғы 17 шілдеден бастап ИОА Қазақстан Республикасының Үкіметіне шамамен Батыс жүйесі бойынша тасымалданған газ көлемінің 2%-ы мөлшерінде роялти төлеуге міндетті. Алайда, Шартқа сәйкес бұл төлем Батыс жүйесі бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Батыс жүйесі клиенттерін ИОА алдындағы роялти төлеу міндеттемесі туралы хабардар ететін қаулысы шыққаннан кейін ғана төлеуге жатады. 2008 жылғы 31 желтоқсанда мұндай қаулы жарияланбады. Роялти төлеу шарттарын іске асыруға байланысты белгісіздік салдарынан Топ қазіргі кезде өз клиенттеріне роялти есептемейді.
Бұдан басқа, ИОА өткен кезеңдерде роялтидің қандай да бір сомасына қатысты ИОА-да міндеттеме бар екендігі жайлы түсініктеме сияқты, роялти ендігі есептелуі тиіс немесе есептеледі деген Қазақстан Республикасының Үкіметінен ешқандай нұсқау алған жоқ.
Басшылық Қазақстан Республикасы Үкіметімен осы мәселені түсіндіру жөнінде жұмыс істеуде және ИОА-ға немесе оның клиенттеріне еткен кезеңдер үшін немесе болашақта роялти төлеу жөнінде ешқандай міндеттеме енгізілмейді деп санайды.
Қырғыз айналымы
ИОА тарифтерді өтеуді қамтитын белгілі бір шарттарға сәйкес Шартта шамамен 90-100 миллион АҚШ доллары мөлшерінде белгіленген күн бойынша қырғыз айналымын әзірлеуге және салуға тиіс. Бұл актив Қазақстан Республикасына мынадай күндерден неғұрлым кешірек берілетін болады: Шарт мерзімі аяқталғаннан кейін, немесе аяқталған соң жиырма жылдан кейін бір АҚШ долларына. Бұл айналымның құрылысы әлі басталған жоқ.
Басшылық ИОА осы мәселеде міндеттемелерін орындау үшін барлық қажетті қадамдарды жасады деп санайды, оның ішінде Қырғыз Республикасына тиесілі газ құбыры учаскесін басқаруға қабылдау туралы мәселені қарайды. Алайда, Шарт талаптары бойынша қырғыз айналымын салудың негізгі шарты болып табылатын жаңа ішкі тарифтер 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әлі жарияланған жоқ.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ИОА-ның инвестициялық міндеттемелерін орындауын коса алғанда, Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауын тексеруді жүзеге асырады. ИОА-ның 2008 жылғы Шарт бойынша инвестициялық міндеттемелерді орындауын тексеру 2009 жылы жүргізілетін болады. Басшылық 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ИОА инвестициялық талаптарды орындайды деп санайды.
2005 жылғы 31 желтоқсанға дейін ИОА өзінің Шарт бойынша таза пайдасының 10%-ын Үкіметке төледі.
2006 жылғы 31 наурызда Қазақстан Республикасының атынан Қаржы министрлігі мен ИОА Шартқа түзетулер («Түзетулер») енгізу туралы келісімге кол қойды. Түзетулерге сәйкес 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезең және қосымша бес жылдық кезең ішінде жылдық төлем әрбір кезеңнің басында келісілетін болады, егер бұл келісім жүргізілмеген жағдайда ИОА жылына 2.082.287 мың теңге төлейтін болады.
«МұнайТас» АҚ пен «Қазақстан-Қытай құбыр жолы» АҚ технологиялық мұнайы

АО "МунайТас", 50 %-е совместное предприятие Группы, получило технологическую нефть для закачки в трубопровод. По состоянию на 31 декабря 2008 года объем нефти, закачанной для заполнения трубопровода, составлял 99 тысяч тонн. Аналогично, АО "Казахстанско-Китайский Трубопровод", 50 %-е совместное предприятие Группы, получило нефть для заполнения своего трубопровода в количестве 401 тысячи тонн от своей связанной стороны ТОО "ПетроЧайна Интернэшнл Казахстан". АО "МунайТас" и АО "Казахстанско-Китайский Трубопровод" несут полную ответственность за сохранность этой нефти и должны возвратить ее клиентам в случае вывода трубопровода из эксплуатации или истечения срока действия контрактов на транспортировку. Группа не отражает никаких активов или обязательств в отношении данной нефти.
Ковенанты
Отдельным дочерним организациям Группы необходимо соблюдать ограничительные условия, возникающие по договорам займов. Руководство Группы считает, что Группа и ее дочерние организации соблюдали все установленные ограничительные условия по состоянию на отчетную дату (Примечание 43).
Обязательства по контрактам АО "КазМунайТениз" ("КМТ") на проведение разведки углеводородного сырья
Согласно условиям контрактов "КМТ" на проведение разведки углеводородного сырья, заключенных с Правительственными органами, "КМТ" имеет обязательства по исполнению минимальных рабочих программ по соответствующим нефтегазовым проектам. На 31 декабря 2008 года, "КМТ" имело обязательства по выполнению минимальной-рабочей программы на 2009 год на общую сумму 239.836 тысяч долларов США (эквивалентно 28.964.994 тысячам тенге).
Обязательства АО "Торговый Дом "КазМунайГаз" ("ТД КМГ") по поставкам на внутренний рынок
Казахстанское правительство обязывает компании, специализирующиеся на реализации нефти, поставлять часть продукции на внутренний рынок для обеспечения ежегодной внутренней энергетической потребности, в основном для поддержки сельхозпроизводителей во время весенних и осенних полевых работ. Цены на нефть на внутреннем рынке значительно ниже цен, которые можно получить на внешних рынках, и даже ниже чем стандартные цены на внутреннем рынке, определяемые в коммерческих сделках. За 2008 год ТД КМГ поставил 560.501 тонну нефтепродуктов на общую сумму в 30.466.132 тысячи тенге. В 2009 году ТД КМГ обязан поставить дополнительные 100.000 тонн на сумму 5.044.248 тысяч тенге.
Условные обязательства ПКИ
По состоянию на 31 декабря 2008 года, ПКИ имел налоговые и иные условные обязательства на общую сумму 29.667.715 тысяч тенге. ПКИ является ассоциированной организацией Группы с долей владения 33 %.
Лицензионные обязательства Казахтелекома
В соответствии с условиями ряда лицензий на оказание услуг беспроводной связи Казахтелеком имеет определенные обязательства в отношении зоны покрытия своей сети. Казахтелеком обязан расширять покрытие мобильной сети, охватывая районы вдоль основных магистралей, мелких городов и поселков городского типа Республики Казахстан. Руководство Казахтелекома считает, что Казахтелеком соблюдает условия лицензий.
Обязательства по выдаче кредита
Группа, в любое время, имеет непогашенные обязательства по выдаче кредитов. Эти обязательства принимают форму утвержденных займов и лимитов по кредитным карточкам и овердрафтам и являются аннулируемыми при определенных условиях. Группа планирует профинансировать эти обязательства посредством выпуска долговых ценных бумаг, займов от материнской компании и ряда зарубежных контрагентов в 2009 году.
Группа предоставляет финансовые гарантии и аккредитивы с целью гарантирования выполнения клиентами обязательств перед третьими сторонами. Эти соглашения имеют фиксированные лимиты и обычно выдаются на срок до пяти лет.
Контрактные суммы обязательств указаны в следующей таблице по категории. Суммы по обязательствам, показанные в таблице, предполагают, что суммы полностью выданы авансом. Суммы, показанные в таблице, по аккредитивам представляют максимальный бухгалтерский убыток, который был бы признан на отчетную дату, если контрагенты полностью не выполнят своих обязательств по контракту.
В тысячах тенге

«Мұнай Тас» АҚ, Топтың 50% бірлескен кәсіпорны құбыр жолға айдау үшін технологиялық мұнай алды. 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құбыр жолын толтыру үшін айдалған мұнайдың көлемі 99 мың тоннаны құрады. Осыған ұқсас «Қазақстан-Қытай құбыр жолы» АҚ Топтың 50% бірлескен кәсіпорны өзінің «ПетроЧайна Интернэшнл Қазақстан» ЖСШ байланысты тарапынан 401 мың тонна мөлшерінде өз құбыр жолын толтыру үшін мұнай алды. «Мұнай Тас» АҚ және «Қазақстан-Қытай құбыр жолы» АҚ осы мұнайдың сақталуы үшін толық жауаптылықта болады және құбыржол пайдаланудан шығарылған немесе тасымалдау келісім-шартының қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда оны клиенттерге қайтаруға тиіс. Топ осы мұнайға қатысты ешқандай активтерді немесе міндеттемелерді көрсетпейді.
Ковенанттар
Топтың жекелеген еншілес ұйымдарына қарыз шарттары бойынша туындайтын шектеу шарттарын сақтау кажет. Топтың басшылығы Топ және оның еншілес ұйымдары есепті күнгі жағдай бойынша белгіленген барлық шектеу шарттарын сақтады деп санайды (43-ескертпе)
«ҚазМұнайТеңіз» АҚ («ҚМТ») көмірсутегі шикізатына барлау жүргізуге арналған келісім-шарттар бойынша міндеттемелері
Көмір сутегі шикізатына барлау жүргізуге арналып Үкіметтік органдармен жасалған «ҚМТ» келісім-шарттарының талаптарына сәйкес «ҚМТ» тиісті мұнай-газ жобалары жөніндегі ең аз жұмыс бағдарламаларын орындау бойынша міндеттемелері бар. 2008 жылғы 31 желтоқсанда «ҚМТ»-ның жалпы сомасы 239.836 мың АҚШ долларына (28.964.994 мың теңгеге баламалы) 2009 жылға арналған ең аз жұмыс бағдарламасын орындау жөніндегі міндеттемесі бар.
«ҚазМұнайГаз» Сауда үйі» АҚ-тын («ҚМГ СУ») ішкі нарыққа жеткізілімдер бойынша міндеттемелері
Қазақстан үкіметі мұнайды сатуға маманданған компанияларды негізінен ауыл шаруашылығы өндірушілерін көктемгі және күзгі дала жұмыстары уақытында қолдау үшін жыл сайынғы ішкі энергетикалық қажеттілікті қамтамасыз ету үшін өнімнің бір бөлігін ішкі нарыққа беруді міндеттейді. Ішкі нарықтағы мұнайдың бағасы сыртқы нарықтағы бағалардан, тіпті коммерциялық мәмілелерде белгіленетін ішкі нарықтағы стандарты бағадан да айтарлықтай темен. 2008 жыл ішінде ҚМГ СҮ жалпы сомасы 30.466.132 мың теңгеге 560.501 тонна мұнай өнімдерін берді. 2009 жылы ҚМГ СҮ 5.044.248 мың теңге сомасына қосымша 100.000 тонна беруге міндетті.
ИТК шартты міндеттемелері
2008 жылғы 31 желтоқсандаға жағдай бойынша ИТК жалпы сомасы 29.667.715 мың теңгеге салық және өзге де шартты міндеттемелері болды. ИТК Топтың 33% иелену үлесі бар қауымдасқан ұйымы болып табылады.
Қазақтелекомның лицензиялық міндеттемелері
Сымсыз байланыс қызметтерін көрсетуге арналған бірқатар лицензия шарттарына сәйкес Қазақтелекомның өз желісін жабу аймағына қатысты белгілі бір міндеттемелері бар. Қазақтелеком Қазақстан Республикасының негізгі магистралдарының, шағын қалалар мен кала үлгісіндегі кенттердің бойындағы аудандарды қамти отырып, ұтқыр желіні жабуды кеңейтуге міндетті. Қазақтелекомның басшылығы Қазақтелеком лицензиялардың шарттарын сақтайды деп санайды.
Кредит беру жөніндегі міндеттемелер
Топтың кез келген уақытта кредиттерді беру жөнінде өтелмеген міндеттемелері болады. Бұл міндеттемелер кредиттік карточкалар мен овердравттар бойынша бекітілген қарыздар мен лимиттер нысанын қабылдайды және белгілі бір жағдайларда күші жойылатын болып табылады. Топ 2009 жылы негізгі компаниядан және шетелдік контрагенттердің бір қатарынан қарыздық бағалы қағаздарды, қарыздарды шығару арқылы осы міндеттемелерді қаржыландыруды жоспарлап отыр.
Топ үшінші тараптардың алдында клиенттердің міндеттемелерді орындауына кепілдік беру мақсатында қаржылық кепілдіктер мен аккредитивтер ұсынады. Бұл келісімдердің тіркелген лимиттері болады және әдетте бес жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Міндеттемелердің келісім шарттық сомалары санат бойынша мынадай кестеде көрсетілген. Кестеде көрсетілген міндеттемелер бойынша сомалар толығымен аванспен берілген сома деп болжанбайды. Кестеде көрсетілген аккредитивтер бойынша сомалар барынша бухгалтерлік шығынды көрсетеді, егер контрагенттер келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаса, есепті күнге танылған болады.
Мың теңгемен

2008
Договорная сумма
Заем, кредитная линия и обязательства по
финансовой аренде
124.399.242
Аккредитивы и прочие обязательства,
относящиеся к расчетным операциям
14.846.794
Группа использует те же политики по кредитному регулированию и управленческие политики при принятии внебалансовых обязательств, что и политики по балансовым операциям.
Общая сумма имеющихся договорных обязательств по выдаче кредита, указанная выше, необязательно представляет собой будущую потребность в денежных средствах, так как эти обязательства могут истечь или быть закрыты до того, как они будут профинансированы.
Обязательства по Плану Стабилизации
Фонд назначен основным оператором Правительства в осуществлении Плана Стабилизации, утвержденного Правительством в 2008 году (Примечание 1). Соответственно, Фонд имеет следующие обязательства по Плану Стабилизации:
Стабилизация финансового сектора
Правительство поручило Фонду приобрести до 25 % акций четырех крупнейших банков второго уровня в Казахстане для обеспечения дополнительной капитализации. Правительство выделит Фонду 480 миллиардов тенге для этих целей. Фонд не останется акционером после окончания экономического кризиса и предоставит банкам выбор выкупить акции в течение 5 лет после приобретения, но по цене не ниже той, которую заплатил Фонд.
Решение проблем на рынке недвижимости
Правительство решило предоставить средства для финансирования и рефинансирования ипотечных займов. Правительство поручило Фонду разместить депозиты в банках второго уровня и предоставить прямое финансирование строительным компаниям на общую сумму в 600 миллиардов тенге. Эта сумма будет частично использована на рефинансирование существующих ипотечных займов, обеспечение финансирования для завершения продолжающегося строительства и приобретения готового жилья через фонд и его дочерние организации.
Поддержка малого и среднего бизнеса
Правительство поручило Фонду предоставить поддержку предприятиям малого и среднего бизнеса через финансирование новых проектов (30 %) и рефинансирование существующих проектов (70 %). Фонд предоставит 120 миллиардов тенге на эти цели.
Развитие агропромышленного комплекса
Правительство инвестирует 350 миллиардов тенге в агропромышленный комплекс в 2009-2011 годах. Социально предпринимательские корпорации будут вовлечены в программу финансирования, однако, План Стабилизации не предусматривает размер финансирования, которое будет предоставлено через Фонд.
Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов
Фонд предоставит 120 миллиардов тенге для финансирования инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов.

2008
Шартты сома
Қарыз, кредиттік желі және қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
124.399.242
Аккредитиетер және есептік операцияларға жатқызылған басқа да міндеттемелер
14.846.794
Топ теңгерімнен тыс міндеттемелерді қабылдаған кезде кредиттік реттеу саясатын және басқару саясатын да, теңгерімдік операциялар бойынша саясатты да пайдаланады.
Жоғарыда көрсетілген кредит беру жөніндегі қолда бар шарттық міндеттемелердің жалпы сомасы болашақта ақшалай қаражатта өз қажеттілігін тудыруы міндетті емес, өйткені бұл міндеттемелер олар қаржыландырылғанға дейін бітуі немесе жабылуы мүмкін.
Тұрақтандыру жоспары бойынша міндеттемелер
Қор 2008 жылы Үкімет бекіткен Тұрақтандыру жоспарын жүзеге асыруда Үкіметтің негізгі операторы болып тағайындалды (1-ескертпе). Тиісінше, Қор мынадай Тұрақтандыру жоспары бойынша міндеттемелерге ие:
Қаржылық секторды тұрақтандыру
Үкімет Қазақстанда қосымша капиталдандыруды қамтамасыз ету үшін екінші деңгейдегі төрт ірі банктердің акцияларын 25%-ға дейін сатып алуды Қорға тапсырды. Үкімет осы мақсаттар үшін Қорға 480 миллиард теңге бөліп отыр. Қор экономикалық дағдарысты аяқтағаннан кейін акционер болып қалмайды және акцияларды 5 жыл ішінде сатып алғаннан кейін, бірақ Қор төлеген бағадан темен емес бағаға сатып алуды іріктеуді банктерге береді.
Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
Үкімет ипотекалық қарыздарды қаржыландыру және қайта қаржыландыру үшін қаражат беруді шешті. Үкімет Қорға екінші деңгейдегі банктерде депозиттер орналастыруды және жалпы сомасы 600 миллиард теңгеге құрылыс компанияларын тікелей қаржыландыруды беруді тапсырды. Бұл сома қолданыстағы ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыруға, жалғастырылатын құрылысты аяқтау үшін қаржыландыруды қамтамасыз етуге және қор және оның еншілес ұйымдары арқылы дайын тұрғын үйді сатып алуға ішінара жұмсалатын болады.
Шағын және орта бизнесті қолдау
Правительство поручило Фонду предоставить поддержку предприятиям малого и среднего бизнеса через финансирование новых проектов (30%) и рефинансирование существующих проектов (70%). Фонд предоставит 120 миллиардов тенге на эти цели.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Үкімет 2009-2011 жылдарда агроөнеркәсіптік кешенде 350 миллиард теңгені инвестициялайды. Әлеуметтік кәсіпкерлік корпорациялар қаржыландыру бағдарламасына тартылатын болады, алайда, Тұрақтандыру жоспары Қор арқылы берілетін қаржыландыру мөлшерін көздемейді.
Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
Қор инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру үшін 120 миллиард теңге береді.

42. СЕГМЕНТНАЯ ОТЧЕТНОСТЬ
Для управленческих целей деятельность Группа подразделяется в соответствии с видом производимой продукции и типом оказываемых услуг на следующие пять операционных сегментов:
Нефтегазовый сегмент включает операции по разведке и добыче нефти и газа, транспортировке нефти и газа, переработке и продаже сырой нефти и продуктов переработки.
Сегмент транспортировки включает операции по железнодорожной и воздушной перевозке грузов и пассажиров.
Сегмент телекоммуникаций включает операции по услугам фиксированной связи, включая местную, междугороднюю и международную связь (включая страны, входящие и не входящие в СНГ); а также услуги аренды каналов связи, передачи данных и беспроводной связи.
Энергетический сегмент включает операции по производству и передаче электрической энергии, по технической диспетчеризации отпуска электроэнергии в электроэнергетическую систему и потребления импортируемой электроэнергии, функции централизованного оперативно-диспетчерского управления объектами Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
Сегмент финансовых институтов и развития включает операции по увеличению и стимулированию инвестиционной деятельности во всех сегментах экономики Казахстана.
Некоторые из вышеуказанных отчетных сегментов сформированы путем агрегирования более мелких отчетных сегментов в соответствии с организационной структурой Группы. Каждый отчетный сегмент осуществляет бухгалтерский учет в соответствии с МСФО. Финансовые результаты деятельности каждого сегмента, подготовленные в соответствии с МСФО, представляются главному управляющему и ответственному за принятие решений для целей принятия решений о распределении ресурсов сегменту и оценки результатов его деятельности.
Остальные операционные сегменты были объединены и представлены как Прочие сегменты в связи с их незначительностью. Операции Самрук-Казына были включены в сегмент финансовых институтов и институтов развития.
Ниже представлена информация о прибыли и убытке, активах и обязательствах операционных сегментов Группы за 2008 год:
В тысячах тенге
Нефтегазовый
Транспортировка
Телекоммуникации
Доход от реализации
внешним клиентам

42. САРАЛАНЫМ ЕСЕПТІЛІГІ
Басқару мақсаты үшін Топтың қызметі өндіретін өнім түріне және көрсетілетін қызметтің тұрпатына сәйкес мынадай бес операциялық сараланымға бөлінеді:
Мұнай-газ сараланымы мұнай мен газды барлау және ендіру, мұнай мен газды тасымалдау, мұнай мен газды қайта өңдеу және сату, шикі мұнай, қайта өңделетін өнімдер бойынша операцияларды қамтиды.
Тасымалдау сараланымы жүктер мен жолаушыларды темір жолмен және әуе көлігімен тасымалдау жөніндегі операцияларды қамтиды.
Телекоммуникация сараланымы жергілікті, алыстағы қалааралық және халықаралық байланысты коса алғанда (ТМД-ға кіретін және кірмейтін елдерді коса алғанда), тіркелген байланыс қызметтері; сондай-ақ байланыс арналарын жалдау, деректерді беру және сымсыз байланыс қызметтері бойынша операцияларды қамтиды.
Энергетикалық сараланым электр энергиясын өндіру және беру жөніндегі, электр энергетикалық жүйеге электр энергиясын жіберуді техникалық, диспетчерлеу және импортталатын электр энергиясын пайдалану жөніндегі операцияларды, Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің объектілерін орталықтандырылған шұғыл-диспетчерлік басқару функцияларын қамтиды.
Қаржы институттары мен даму институттары, сараланымы Қазақстан экономикасының барлық сараланымдарында инвестициялық және және инновациялық қызметті арттыру және ынталандыру жөніндегі.
Жоғарыда аталған есептік сараланымдардың кейбіреулері Топтық ұйымдық құрылымына сәйкес неғұрлым ұсақ есептік сараланымдарды біріктіру арқылы қалыптастырылды. Әрбір есептік сегмент ҚЕХС-қа сәйкес дайындалған әрбір сараланым қызметінің қаржылық нәтижелері сараланымға ресурстарды бөлу және оның қызмет нәтижелерін бағалау туралы шешімдерді қабылдау мақсаты үшін Бас басқарушыға және шешімдер қабылдауға жауаптыға беріледі.
Қалған операциялық сегменттер олардың мәнінің болмауына байланысты Өзгелей сегменттер ретінде біріктіріліп, ұсынылды. «Самұрық-Қазына» операциялары қаржы институттары мен даму институттарының сараланымына енгізілді.
Төменде 2008 жыл ішіндегі Топтың операциялық сараланымдарының пайдасы мен шығыны, активтері мен міндеттемелері туралы ақпарат берілген:
Мың теңгемен
Мұнай-газ
тасымалдау
Телекоммуникация
Энергетика
Қаржы және даму институттары
Өзгелер
Элиминация
Барлығы
Сыртқы клиенттерге сатудан кіріс

(96.571.063)
(669.337)
(373.497)
(831.053)
(25.340.755)
(275.141)
(6.037)
(23.376.714)
75.429
17.099
3.263.926
177.487.307
31.684.260
559.257
19.407.495
(168.135)
735.379.803
43. СОБЫТИЯ, ПРОИЗОШЕДШИЕ ПОСЛЕ ОТЧЕТНОЙ ДАТЫ
Девальвация Тенге
4 февраля 2009 года Тенге девальвировал по отношению к Доллару США и другим основным валютам. Обменный курс до и после девальвации составил 120 Тенге за 1 доллар США и 150 Тенге за 1 доллар США, соответственно. Обменный курс КФБ на 19 июня 2009 года составил 150,3 тенге за 1 доллар США.
Приобретение АО "МангистауМунайГаз" ("ММГ")
15 апреля 2009 года НК КМГ и "CNPC Exploration and Development Company Ltd." подписали договор о намерении приобрести 100 % простых акций ММГ у "Central Asia Petroleum Ltd.". Активы ММГ включают нефтегазовое месторождение Каламкас, Жетыбай и прочие активы по разведке. Активы, относящиеся к Павлодарскому нефтеперерабатывающему заводу, которые находились во владении ММГ, не были включены в сделку. Завершение сделки намечено на август 2009 года, однако на дату этой отчетности не все условия, требуемые для завершения сделки, выполнены.
Выпуск облигаций

(96.571.063)
Тозған тауарлық-материалдық қорларға күмәнді дебиторлық берешекке және өтеуге күмәнді ҚҚС-қа резервтер
(18.711.728)
(3.779.533)
(975.607)
(669.337)
(373.497)
(831.053)
-
(25.340.755)
Резервтерге аударымдар
(20.563.047)
(1.238.728)
(1.293.763)
-
(275.141)
(6.037)
-
(23.376.714)
Қауымдасқан компаниялардағы инвестициялар
127.090.073
2.436.557
44.604.223
75.429
17.099
3.263.926
-
177.487.307
Күрделі шығындар
480.584.079
139.625.273
63.687.574
31.684.260
559.257
19.407.495
(168.135)
735.379.803
43. ЕСЕПТІК КҮННЕН КЕЙІН БОЛҒАН ОҚИҒАЛАР
Теңгенің девальвациялануы
2009 жылғы 4 ақпанда Теңге АҚШ долларына және баска негізгі валюталарға қатынасы бойынша девальвацияланды. Девальвацияға дейін және одан кейін айырбастау бағамы 1 АҚШ доллары 120 Теңгені және тиісінше 1 АҚШ доллары үшін 150 Теңгені құрады. ҚҚБ айырбастау бағамы 2009 жылғы 19 маусымда 1 АҚШ доллары үшін 150,3 теңгені құрады.
«МаңғыстауМұнайГаз» АҚ сатып алу («ММГ»)
2009 жылы 15 сәуірде ҚМГ ҰК және «CNPC Exploration and Development Company Ltd.» «Central Asia Petroleum Ltd.-дан» ММГ-ның 100% жай акцияларын сатып алуға ниет білдіргені туралы шартқа қол қойды. ММГ активтері Қаламқас, Жетібай мұнай-газ кенорнынан және барлау бойынша баска активтерді қамтиды. ММГ иелігінде тұрған Павлодар мұнай өңдейтін зауытына жатқызылған активтер мәмілеге қосылмаған болатын. Мәмілені аяқтау 2009 жылдың тамызы деп белгіленіп отыр, алайда осы есепті күнге мәмілені аяқтау үшін талап етілетін барлық талаптар орындалмаған.
Облигацияларды шығару

30 января 2009 года Фонд разместил на неорганизованном рынке 480.000 купонных облигаций на общую сумму 480 миллиардов тенге. Срок обращения облигаций составляет 15 лет, купонное вознаграждение в размере 0,02 % выплачивается каждые полгода и номинальная стоимость составляет 1.000.000 тенге за облигацию. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Целью выпуска облигаций было привлечение средств для финансирования мероприятий в рамках Плана Стабилизации.
18 марта 2009 года Фонд разместил на КФБ дополнительно 750.000.000 купонных облигаций на общую сумму 750 миллиардов тенге. Срок обращения облигаций составляет от 6-15 лет, годовое купонное вознаграждение в размере 4 % выплачивается каждые полгода и номинальная стоимость составляет 1.000 тенге за облигацию. Все эти облигации были выкуплены БТА Банком и Альянс Банком, как раскрыто далее.
Приобретение АО "БТА Банк" ("БТА Банк")
В феврале 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности" Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансовых рынков и финансовых институтов предложило Правительству, а Правительство в лице Фонда, приняло предложение Агентства выкупить контрольный пакет АО "БТА Банка". Таким образом, Фонд приобрел 25.243.343 штук дополнительно выпущенных простых акций по цене 8.401 тенге за акцию на общую сумму 212.095 миллионов тенге, в результате чего доля Фонда в капитале БТА Банка составила 75,10 %. Банк был приобретен Фондом с целью дальнейшей перепродажи по завершению текущей реструктуризации внешних обязательств Банка. В феврале 2009 года рейтинговые агентства снизили рейтинги некоторых долговых инструментов Банка, что привело к нарушению ковенантов по этим долговым инструментам, и как следствие, большинство обязательств Банка стало текущими.
В течение марта 2009 года БТА Банк разместил на КФБ свои облигации с купонным вознаграждением в размере 9 % на общую сумму 645 миллиардов тенге со сроком обращения от 6-15 лет. Все эти облигации были приобретены Фондом. Одновременно Фонд выпустил облигации с аналогичным сроком обращения и с купонным вознаграждением в размере 4 % (как представлено в параграфе "Выпуск облигаций"). Часть данных облигаций на общую сумму 645 миллиардов тенге была приобретена БТА Банком. Впоследствии, БТА Банк продал облигации на сумму 289,5 миллиардов тенге Национальному Банку Республики Казахстан по соглашениям обратного выкупа.
АО "Альянс Банк" - размещение депозита и приобретение облигаций
2 февраля 2009 года Фонд разместил депозит в АО "Альянс Банк" ("Альянс Банк") в размере 24.000.000 тысяч тенге с целью дополнительной капитализации Альянс Банка.

2009 жылы 30 қаңтарда Қор ұйымдаспаған нарықта жалпы сомасы 480 миллиард теңгеге 480.000 купонды облигацияларды орналастырды. Облигациялардың айналым мерзімі 15 жылды құрайды, купондық сыйақы 0,02% мөлшерінде әр жарты жыл сайын төленеді және бір облигация үшін номиналдық құны 1.000.000 теңгені құрайды. Барлық облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Облигацияларды шығару мақсатында Тұрақтандыру жоспары шеңберінде іс-шараларды қаржыландыру үшін қаражат тартылған болатын.
2009 жылы 18 наурызда Қор ҚҚБ-ға жалпы сомасы 750 миллиард теңгеге қосымша 750.000.000 купондық облигациларды орналастырды. Облигациялардың айналым мерзімі 6-15 жылды құрайды, жылдық купондық сыйақы 4% мөлшерінде әр жарты жыл сайын төленеді және бір облигация үшін номиналдық құны 1.000 теңгені құрайды. Осы облигациялардың барлығын одан әрі қалай ашылғанын БТА банкі мен Альянс банкі сатып алған болатын.
«БТА Банкі» АҚ («БТА Банкі») сатып алуы
2009 жылғы ақпанда «Банк және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы институттарын реттеу және қадағалау агенттігі Үкіметке «БТА Банкі» АҚ бақылау пакетін сатып алуды ұсынды, ал Үкімет Қор тұлғасында Агенттіктің ұсынысын қабылдады. Сөйтіп Қор әрбір акцияны 8.401 теңге бағасы бойынша 25.243.343 дана қосымша шығарылған 212.095 миллион теңге сомасындағы жай акцияларды сатып алды, соның нәтижесінде БТА Банкі капиталындағы Қордың үлесі 75,10% құрады. Банкті Қор Банктің сыртқы міндеттемелерін ағымдағы қайта құрылымдау аяқталғаннан кейін одан әрі қайта сату мақсатында сатып алды. 2009 жылғы ақпанда рейтингтік агенттіктер Банктік кейбір борыштық инструменттерін төмендетті, бұл осы борыштық инструменттер бойынша ковенанттардың бұзылуына әкеліп соқты, және соның салдарынан банктің көптеген міндеттемелері ағымдыққа айналды.
2009 жылғы наурыздың ішінде БТА Банкі ҚҚБ-га 6-15 жыл айналым мерзімімен жалпы сомасы 645 миллиард теңгеге 9% мөлшеріндегі купондық сыйақысымен өз облигацияларын орналастырды. Осы облигациялардың барлығын Қор сатып алды. Бір мезгілде Қор осындай айналым мерзімімен және 4% мөлшердегі купондық сыйақысымен облигациялар шығарды («Облигациялар шығару» параграфында ұсынылғандай). Жалпы сомасы 645 миллиард теңге облигацияларды БТА Банкі сатып алды. Кейіннен БТА Банкі жалпы сомасы 289,5 миллиард теңге облигацияларды кері сатып алу келісімімен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сатты.
«Альянс банкі» АҚ- депозитті орналастыру және облигацияларды сатып алу
2009 жылдың 2 ақпанында Қор Альянс банкті қосымша капиталдандыру мақсатында 24.000.000 мың теңге мөлшерінде «Альянс Банкі» АҚ-га («Альянс Банк») депозит орналастырды.

В течение марта 2009 года Альянс Банк разместил на КФБ свои облигации с купонным вознаграждением в размере 9 % на общую сумму 105 миллиардов тенге со сроком обращения от 6-15 лет. Все эти облигации были приобретены Фондом. Одновременно Фонд выпустил облигации с аналогичным сроком погашения и с купонным вознаграждением в размере 4 % (как представлено в параграфе "Выпуск облигаций"). Часть данных облигаций на общую сумму 105 миллиардов тенге была приобретена Альянс Банком и на настоящую дату облигации на сумму 54 миллиарда проданы Национальному Банку Республики Казахстан по соглашениям обратного выкупа.
Приобретение доли и размещение депозитов в других банках второго уровня
В рамках Плана Стабилизации (Примечание 1) в течение 2009 года Правительство оказало финансовую поддержку некоторым казахстанским банкам.
В конце января 2009 года Фонд разместил в краткосрочные депозиты в АО "Казкоммерцбанк" и АО "Народный сберегательный банк Казахстана" 36.000.000 тысяч тенге и 60.000.000 тысяч тенге, соответственно, которые впоследствии были инвестированы в капитал банков путем приобретения их акций в рамках новой эмиссии, как представлено ниже:
- 14 мая 2009 года Фонд приобрел 165.517.241 штук простых акций АО "Казкоммерцбанк" по цене 217,5 тенге за акцию, что привело к тому, что в капитал Банка было инвестировано 36.000.000 тысяч тенге.
- 27 и 29 марта 2009 года Фонд приобрел 259.064.909 штук простых акций и 196.232.499 штук привилегированных акций АО "Народный сберегательный банк Казахстана" по цене 104,03 тенге за акцию и 168,42 тенге за акцию, соответственно, в результате 60.000.000 тысяч тенге было инвестировано в капитал Банка.
Приобретение было осуществлено посредством дополнительной эмиссии и доля Фонда от общего количества простых акций АО "Казкоммерцбанк" и АО "Народный сберегательный банк Казахстана" составила 21,26 % и 20,91 %, соответственно. Акции АО "Казкоммерцбанк" были впоследствии переданы в доверительное управление акционерам АО "Казкоммерцбанк".
Также в конце января 2009 года Фонд разместил в долгосрочные депозиты со сроком погашения в 2012 году с годовой ставкой вознаграждения 8 % в АО "Казкоммерцбанк" и АО "Народный сберегательный банк Казахстана" 84.000.000 тысяч тенге и 60.000.000 тысяч тенге соответственно, с целью кредитования проектов реального сектора экономики.
Размещение вкладов в банках второго уровня с целью рефинансирования ипотечных займов
В рамках Плана Стабилизации (Примечание 1) во втором квартале 2009 года Фонд разместил депозиты в размере 120.000.000 тысяч тенге в некоторые казахстанские банки. Депозиты были размещены на двадцать лет для рефинансирования ими ипотечных займов, полученных населением.
Размещение вкладов в банках второго уровня с целью поддержки малого и среднего бизнеса.

2009 жылғы наурыздың ішінде Альянс Банкі ҚҚБ-ға 6-15 жыл айналым мерзімімен жалпы сомасы 105 миллиард теңгеге 9% мөлшеріндегі купондық сыйақысымен өз облигацияларын орналастырды. Осы облигациялардың барлығын Қор сатып алды. Бір мезгілде Қор осындай айналым мерзімімен және 4% мөлшердегі купондық сыйақысымен облигациялар шығарды («Облигациялар шығару» параграфында ұсынылғандай). Жалпы сомасы 105 миллиард теңге облигацияларды Альянс Банкі сатып алды және осы күні 54 миллиард сомасындағы облигацияларды кері сатып алу келісімімен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сатты. Басқа екінші деңгейдегі банктердегі үлестерді сатып алу және депозиттер орналастыру
Тұрақтандыру жоспары шеңберінде (1-ескертпе) 2009 жылдың ішінде Үкімет кейбір қазақстандық банктерге қаржылық қолдау көрсетті.
Қор 2009 жылғы қаңтардың соңында «Қазкоммерцбанк» АҚ мен «Қазақстанның халық жинақ банкі» АҚ-ға 36.000.000 мың теңге және тиісінше 60.000.000 мың теңге қысқа мерзімді депозиттер орналастырды, соңында жаңа эмиссия шеңберінде олардың акцияларын сатып алу жолымен банктердің капиталына инвестициялаған болатын, олар төмендегідей берілген:
* 2009 жылы 14 мамырда Қор бір акция үшін бағасы 217,5 теңгеден
«Қазкоммерцбанк» АҚ-ның 1165.517.241 дана жай акцияларын
сатып алды, бұл Банктің капиталын 36.000.000 мың теңгеге
инвестициялауға әкелді.
* 2009 жылдың 27 және 29 наурызында Қор «Қазақстанның халық
жинақ банкі» АҚ бір акция үшін бағасы 104,03 теңгеге және
тиісінше бір акция үшін бағасы 168,42 теңгеге 259.064.909
дана жай акциялар мен артықшылық берілген 196.232.499 дана
артықшылықты акцияларды иеленді, нәтижесінде 60.000.000 мың
теңгеге Банктің капиталын инвестициялаған болатын.
«Қазкоммерцбанк» АҚ пен «Қазақстанның халық жинақ банкі» АҚ жай акцияларының жалпы санынан Қордың қосымша эмиссиясы мен үлесін арқылы сатып алу жүзеге асырылған болатын, ол 21,26% және тиісінше 20,91% құрады. «Қазкоммерцбанк» АҚ акциялары соңынан «Қазкоммерцбанк» АҚ акционерлеріне сенімді басқаруға берілді.
Сонымен 2009 жылғы қаңтардың аяғында Қор экономиканың нақты секторының жобаларын несиелендіру мақсатында «Қазкоммерцбанк» АҚ мен «Қазақстанның халық жинақ банкі» АҚ-ға 84.000.000 мың теңге және тиісінше 60.000.000 мың теңге 8% сыйақының жылдық мөлшерлемесімен 2012 жылда өтеу мерзімі бар ұзақ мерзімді депозиттерді орналастырды.
Ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыру мақсатында екінші деңгейдегі банктерге салымдар орналастыру
Тұрақтандыру жоспары шеңберінде (1-ескертпе) 2009 жылдың екінші тоқсанында Қор кейбір қазақстандық банктерге 120.000.000 мың теңге мөлшерінде депозиттер орналастырды. Депозиттер халықтың олардан алған ипотекалық қарыздарын қайта қаржыландыру үшін жиырма жылға орналастырылған болатын.
Шағын және орта бизнесті қолдау мақсатында екінші деңгейдегі банктерге салымдар орналастыру

В рамках Плана Стабилизации (Примечание 1) в первом квартале 2009 года Фонд выдал заем АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" ("Фонд "Даму"), дочерней организации, в размере 120.000.000 тысяч тенге сроком до 7 лет. Фонд "Даму" из полученных средств выдал займы на сумму 117.000.000 тысяч тенге некоторым казахстанским банкам. Займы были выданы для целей финансирования и рефинансирования субъектов малого и среднего бизнеса согласно Плану Стабилизации. 3.000 000 тысяч тенге будут использованы на те же цели самим Фондом "Даму".
Передача акций АО "НАК "КазАтомПром" и АО "НГРК "Тау-Кен Самрук"
В течение первого квартала 2009 года Правительство передало Фонду инвестиции в доли АО "Национальная Атомная Компания "КазАтомПром" (100 %) и АО "Национальная Горнорудная Компания "Тау-Кен Самрук" (100 %).
В течение первого квартала 2009 года Правительство передало Фонду инвестиции в доли АО "Национальная Атомная Компания "КазАтомПром" (100 %) % и АО "Национальная Горнорудная Компания "Тау-Кен Самрук" (100 %).
Выбытие предприятий
В соответствии с решением Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан в июне 2009 года Фондом начаты процедуры по передаче Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан следующих дочерних организаций:
1. АО "СПК Сары-Арка"
2. АО "СПК Epтіс"
3. АО "СПК Онтустік"
4. АО "СПК Жетісу"
5. АО "СПК Тобол"
6. АО "СПК Каспий"
7. АО "СПК Батыс"
8. АО "Национальный Инновационный Фонд"
9. АО "Корпорация по развитию и продвижению экспорта "KAZNEX"
Нарушение ковенантов КМГ
По состоянию на дату данной финансовой отчетности The Rompetrol Group и АО "КазТранГаз", дочерние предприятия НК КМГ, нарушили некоторые финансовые условия по договорам займов. Однако, эти дочерние организации получили освобождение от возможных обязательств от кредиторов по самому крупному займу и, в отношении остальных займов, считают, что на данный момент отсутствуют случаи неисполнения обязательств по выплатам и соответствующие кредиторы не имеют намерений отзывать займы и/или ускорять выплаты. По состоянию на дату данной финансовой отчетности общая сумма займов, по которым нарушены финансовые условия, составляет приблизительно 145,1 миллионов долларов США.

Тұрақтандыру жоспары шеңберінде (1-ескертпе) 2009 жылдың бірінші тоқсанында Қор «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ («Даму» қоры»), еншілес ұйымдарға 120.000.000 мың теңге мөлшерінде 7 жылға дейінгі мерзіммен қарыз берді. «Даму» қоры алынған қаражаттың бөлігін кейбір қазақстандық банктерге 117.000.000 мың теңге сомасында қарыз берді. Қарыздар Тұрақтандыру жоспарына сәйкес шағын және орта бизнес субъектілерін қаржыландыру және қайта қаржыландыру мақсаттары үшін берілді. 3.000.000 мың теңге «Даму» қорының өзі де осындай мақсаттарға пайдаланатын болады.
«ҚазАтомӨнеркәсіп» ҰАК» АҚ және «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ акцияларын беру
2009 жылдың бірінші тоқсаны ішінде Үкімет «ҚазАтомӨнеркәсіп» ұлттық компаниясы» АҚ (100%) және «Тау-Кен Самұрық» ұлттық тау-кен компаниясы» АҚ (100%) үлестеріндегі инвестицияларды Қорға тапсырды.
Кәсіпорындардың шығуы
Қазақстан Республикасы экономикасын жаңарту мәселелері жөніндегі Мемлекеттік комиссияның 2009 жылғы маусымдағы шешіміне сәйкес Қор Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне мынадай еншілес кәсіпорындарды беру жөніндегі рәсімдерді бастады;
1. «Сарыарқа ӘКК» АҚ
2. «Ертіс ӘКК» АҚ
3. «Оңтүстік ӘКК» АҚ
4. «Жетісу ӘКК» АҚ
5. «Тобыл ӘКК» АҚ
6. «Каспий ӘКК» АҚ
7. «Батыс ӘКК» АҚ
8. «Ұлттық инновациялық қор» АҚ
9. «KAZNEX» экспортты дамыту және алға бастыру корпорациясы» АҚ
ҚМГ ковенаттарын бұзу
Осы қаржылық есептілік күніндегі жағдай бойынша ҚМГ ҰК еншілес кәсіпорындары The Rompetrol Group және «ҚазТранГаз» АҚ қарыз шарттары бойын кейбір қаржылық талаптары бұзды. Алайда, осы еншілес ұйымдар кредиторлардан ең ірі қарыз бойынша және қалған қарыздарға да қатысты ықтимал міндеттемелерден босатылады, қазіргі сәтте төлем жөніндегі міндеттемелерді орындамау жағдайлары жоқ және тиісті кредиторлардың қарызы қайтарып алу және/немесе төлемдерді жеделтету ниеті жоқ. Осы қаржылық есептілік күніндегі жағдай бойынша қаржылық шарттар бұзылған қарыздардың жалпы сомасы шамамен 145,1 миллион АҚШ долларын құрайды.