Об утверждении Правил предоставления права недропользования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1456. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2018 года № 437 (вводится в действие со дня первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2018 № 437 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления права недропользования.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1456
Правила
предоставления права недропользования
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 27.07.2015 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления права недропользования (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон о недрах) и определяют порядок предоставления права недропользования в Республике Казахстан.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) слабоизученные участки недр – участки недр, по которым перспективы прогнозных ресурсов оценены предварительно;
2) аукцион – упрощенная процедура определения победителя из числа участников конкурса, представивших заявки на участие в аукционе;
3) типовой контракт на разведку — контракт, заключаемый с лицом, которому право на разведку предоставляется в упрощенном порядке в соответствии с Законом о недрах, по форме, утверждаемой компетентным органом;
4) комиссия по проведению конкурсов на предоставление права недропользования – постоянно действующий коллегиальный орган, создаваемый компетентным органом в целях проведения конкурса и определения его победителя;
5) конкурс — тендер или аукцион для определения победителя, имеющего право на заключение контракта на недропользование;

Жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1456 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 17 шілдедегі № 437 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 17.07.2018 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 588 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1456 қаулысымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 588 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Негізгі ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Жер қойнауы туралы заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жер қойнауының аз зерттелген учаскелері - болжамды ресурстарының перспективалары алдын ала бағаланған жер қойнауы учаскелері;
2) аукцион - аукционға қатысуға өтінім берген конкурсқа қатысушылар арасынан жеңімпазды айқындаудың оңайлатылған рәсімі;
3) барлауға арналған үлгілік келісімшарт - барлау құқығы Жер қойнауы туралы заңға сәйкес оңайлатылған тәртіппен берілетін тұлғамен құзыретті орган бекітетін нысан бойынша жасалатын келісімшарт;
4) жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссия - конкурс өткізу және оның жеңімпазын айқындау мақсатында құзыретті орган құратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
5) конкурс - жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасуға құқығы бар жеңімпазды айқындауға арналған тендер немесе аукцион;

6) тендер – процедура определения победителя из числа участников конкурса, представивших конкурсные предложения.
3. Право недропользования предоставляется для ведения следующих операций:
1) государственное геологическое изучение недр;
2) разведка;
3) добыча;
4) совмещенная разведка и добыча;
5) строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.
4. Предоставление права недропользования на государственное геологическое изучение недр производится путем заключения контракта (договора) на проведение операций по государственному геологическому изучению недр с уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
Порядок заключения контракта (договора) на государственное геологическое изучение недр определяется уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
5. Предоставление права недропользования на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, осуществляется компетентным органом.
Компетентными органами по предоставлению права недропользования являются:
1) на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу углеводородного сырья, урана и угля, – Министерство энергетики Республики Казахстан;
2) на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу подземных вод, лечебных грязей и твердых полезных ископаемых, за исключением урана и угля, – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
6. Предоставление права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых осуществляется местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.
7. Предоставление права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, осуществляется местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.
8. В соответствии с Законом о недрах право недропользования предоставляется следующими способами:
1) путем проведения конкурса на предоставление права недропользования;
2) без проведения конкурса на основе прямых переговоров;
3) на основании письменного разрешения уполномоченного органа или договора в случаях, установленных пунктами 5, 6 и 9 статьи 35 Закона о недрах;
4) на основании письменного разрешения местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы на право недропользования на общераспространенные полезные ископаемые, используемые при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений по согласованию с территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр и территориальным подразделением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.

6) тендер - конкурстық ұсыныстар берген конкурсқа қатысушылар арасынан жеңімпазды айқындау рәсімі.
3. Жер қойнауын пайдалану құқығы мынадай операцияларды жүргізу:
1) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу;
2) барлау;
3) өндіру;
4) бірлескен барлау мен өндіру;
5) барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану үшін беріледі.
4. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшарт (шарт) жасасу арқылы жүргізіледі.
Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған келісімшарт (шарт) жасасу тәртібін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
5. Кең таралғандарды қоспағанда, пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беруді құзыретті орган жүзеге асырады.
Мыналар:
1) көмірсутек шикізатты, уранды және көмірді барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге - Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі;
2) уран мен көмірді қоспағанда, жерасты суларын, емдік балшықтарды және қатты пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі құзыретті органдар болып табылады.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беруді облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
7. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беруді облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
8. Жер қойнауы туралы заңға сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы мынадай тәсілдермен:
1) жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс өткізу жолымен;
2) конкурс өткізбей, тікелей келіссөздер негізінде;
3) Жер қойнауы туралы заңның 35-бабының 5, 6 және 9-тармақтарында белгіленген жағдайларда, уәкілетті органның жазбаша рұқсаты немесе шарт негізінде;
4) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісу бойынша жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жазбаша рұқсатының негізінде беріледі.

9. Право недропользования считается предоставленным и возникшим с момента вступления в силу контракта, за исключением случаев, предусмотренных Законом о недрах и настоящими Правилами.
10. Конкурс на предоставление права недропользования проводится компетентным органом или местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы в соответствии с Законом о недрах и настоящими Правилами.
2. Порядок предоставления права недропользования путем
проведения конкурса на предоставление права недропользования
Организация проведения конкурса
на предоставление права недропользования
11. Конкурс проводится в отношении участков недр, утвержденных компетентным органом, или участков недр, содержащих общераспространенные полезные ископаемые, утвержденных местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.
12. Компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы проводят конкурс и заключают контракты на добычу только после государственной экспертизы недр в отношении запасов месторождений и подтверждения наличия утвержденных запасов.
13. Информация о проведении конкурса и условиях его проведения публикуется в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, одновременно на казахском и русском языках, а также на официальном интернет-ресурсе государственного органа, проводящего конкурс. Все лица, желающие принять участие в конкурсе, не позднее окончательного срока подачи заявок на участие в конкурсе имеют право на получение информации, связанной с порядком проведения конкурса.
14. Извещение о проведении тендера на предоставление права недропользования должно содержать:
1) дату, время и место его проведения, а также срок и место подачи заявок;
2) основные условия тендера;
3) указание на местонахождение и краткое описание участков недр, которые намечается предоставить для проведения операций по недропользованию;
4) информацию о размере взноса за участие в тендере и банковские реквизиты для его платы;
5) стартовый размер подписного бонуса;
6) минимальный размер местного содержания в кадрах;
7) минимальный размер местного содержания в работах (услугах), который не должен превышать пятьдесят процентов;
8) минимальный размер затрат на обучение казахстанских кадров;
9) размер расходов на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту.

9. Жер қойнауын пайдалану құқығы Жер қойнауы туралы заңда және осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, келісімшарт күшіне енген кезден бастап берілді және туындады деп есептеледі.
10. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсты құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы Жер қойнауы туралы заңға және осы Қағидаларға сәйкес өткізеді.
2. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс өткізу арқылы жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібі
Жер қойнауын беруге арналған конкурс өткізуді ұйымдастыру
11. Конкурс құзыретті орган бекіткен жер қойнауы учаскелеріне немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекіткен кең таралған пайдалы қазбалары бар жер қойнауы учаскелеріне қатысты өткізіледі.
12. Құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары кен орындарының қорларына қатысты жер қойнауының мемлекеттік сараптамасынан және бекітілген қорлардың болуы расталғаннан кейін ғана өндіруге арналған конкурс өткізіп, келісімшарттар жасасады.
13. Конкурс өткізу және оны өткізу шарттары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында бір мезгілде қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ конкурс өткізетін мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Конкурсқа қатысуға ниет білдірген барлық тұлғалардың конкурсқа қатысуға арналған өтінімдер берудің соңғы мерзімінен кешіктірмей конкурс өткізу тәртібіне байланысты ақпарат алуға құқығы бар.
14. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған тендер өткізу туралы хабарламада:
1) өткізілетін күні, уақыты мен орны, сондай-ақ өтінімдер беру мерзімі мен орны;
2) тендердің негізгі шарттары;
3) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілгелі отырған жер қойнауы учаскелерінің орналасқан жерін көрсету және оның қысқаша сипаттамасы;
4) тендерге қатысу үшін жарна мөлшері туралы ақпарат және оны төлеу үшін банк деректемелері;
5) қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері;
6) кадрлардағы жергілікті қамтудың ең төмен мөлшері;
7) жұмыстардағы (көрсетiлетiн қызметтердегi) жергілікті қамтудың елу пайыздан аспауға тиіс ең төмен мөлшері;
8) қазақстандық кадрларды оқытуға арналған шығындардың ең төмен мөлшері;
9) келiсiмшарт бойынша жұмыстарды орындау үшiн қажетті, Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар мөлшерi қамтылуға тиіс;

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.04.2016 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Извещение о проведении аукциона должно содержать:
1) дату, время и место его проведения, а также срок и место подачи заявок;
2) основные условия аукциона;
3) указание на местонахождение и краткое описание участков недр, которые намечается предоставить для проведения операций по недропользованию;
4) стоимость пакета геологической информации;
5) информацию о размере взноса за участие в аукционе и банковские реквизиты для его оплаты;
6) стартовый размер подписного бонуса;
7) размер местного содержания в кадрах;
8) размер местного содержания в работах (услугах), который не должен превышать пятьдесят процентов;
9) размер затрат на обучение казахстанских кадров;
10) размер расходов на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры;
11) размер расходов на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту.
Условия аукциона, указанные в подпунктах 3), 7), 8), 9), 10) и 11) настоящего пункта, а также размер подписного бонуса, определенный по итогам аукциона, включаются в контракт.
В случае необходимости извещение о проведении конкурса на предоставление права недропользования может содержать условие о минимальном количестве добытого минерального сырья, переработку которого на территории Республики Казахстан обязуется обеспечить участник конкурса.
Минимальное количество минерального сырья, переработку которого на территории Республики Казахстан обязуется обеспечить участник конкурса, определяется компетентным органом.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.04.2016 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Срок, предоставляемый участникам конкурса для подачи заявок на участие в конкурсе на предоставление права недропользования, включая общераспространенные полезные ископаемые, не может быть менее одного месяца с даты опубликования извещения о проведении конкурса.
Срок между датой опубликования условий конкурса и датой проведения (началом подведения итогов) конкурса не может составлять менее четырех месяцев, а по общераспространенным полезным ископаемым – менее трех месяцев.
Срок между датой опубликования условий аукциона и датой его проведения не должен превышать три месяца.

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Аукцион өткізу туралы хабарламада:
1) өткізілетін күні, уақыты мен орны, сондай-ақ өтінімдер беру мерзімі мен орны;
2) аукционның негізгі шарттары;
3) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілгелі отырған жер қойнауы учаскелерінің орналасқан жерін көрсету және оның қысқаша сипаттамасы;
4) геологиялық ақпарат топтамасының құны;
5) аукционға қатысу үшін жарна мөлшері туралы ақпарат және оны төлеу үшін банк деректемелері;
6) қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері;
7) кадрлардағы жергілікті қамтудың ең төмен мөлшері;
8) жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегi) жергiлiктi қамтудың елу пайыздан аспауға тиіс мөлшері;
9) қазақстандық кадрларды оқытуға арналған шығындардың ең төмен мөлшері;
10) өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға арналған шығыстар мөлшері;
11) келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажет, Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар мөлшері қамтылуға тиіс.
Осы тармақтың 3), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген аукцион шарттары, сондай-ақ аукцион қорытындылары бойынша айқындалған қол қойылатын бонустың мөлшері келісімшартқа енгізіледі.
Қажет болған жағдайда, жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсты өткізу туралы хабарламада конкурсқа қатысушы Қазақстан Республикасының аумағында өңделуін қамтамасыз етуге міндеттенетін өндірілген минералдық шикізаттың ең төмен мөлшері туралы талап қамтылуы мүмкін.
Конкурсқа қатысушы Қазақстан Республикасының аумағында өңделуін қамтамасыз етуге міндеттенетін минералдық шикізаттың ең төмен мөлшерін құзыретті орган айқындайды.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсқа қатысуға өтінімдер беру үшін конкурсқа қатысушыларға берілетін мерзім конкурс өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап бір айдан кем болмауы керек.
Конкурстың шарттары жарияланған күн мен конкурс өткізілетін күн (қорытындыларын шығарудың басталуы) арасындағы мерзім төрт айдан келе болмауға, ал кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - үш айдан кем болмауға тиіс.
Аукционның шарттары жарияланған күн мен оның өткізілетін күні арасындағы мерзім үш айдан аспауға тиіс.

17. Заявка на участие в конкурсе должна содержать:
1) для юридических лиц – наименование заявителя, его местонахождение, государственную принадлежность, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица и регистрации в органах государственных доходов, сведения о руководителях и участниках или акционерах заявителя-юридического лица с указанием размера их доли в уставном капитале (от общего размера уставного капитала), сведения об обращении ценных бумаг юридического лица на организованном рынке ценных бумаг с указанием общего количества таких бумаг, сведения о дочерних организациях заявителя;
2) для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) заявителя, юридический адрес, гражданство, сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, регистрации заявителя в органах государственных доходов, регистрации заявителя в качестве субъекта предпринимательской деятельности;
3) данные о руководителях или представителях, которые будут представлять заявителя, включая сведения о полномочиях таких лиц;
4) сведения о предыдущей деятельности заявителя, включая список государств, в которых он осуществлял свою деятельность, за последние три года;
5) наименование участка недр и право недропользования, на которое претендует заявитель;
6) документ об уплате заявителем взноса за участие в конкурсе. Взнос за участие в конкурсе возврату не подлежит.
К заявке прилагаются надлежащим образом засвидетельствованные документы, подтверждающие указанные в заявке сведения.
18. Заявка на участие в аукционе должна также содержать:
1) обязательства заявителя по присоединению к Меморандуму о взаимопонимании в отношении реализации инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан, за исключением заявки на участие в аукционе на получение права недропользования по общераспространенным полезным ископаемым;
2) согласие заявителя с условиями аукциона, указанными в подпунктах 3), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 15 настоящих Правил, и включением их в контракт на недропользование, заключаемый с победителем аукциона.
19. Лицо, подавшее заявку на участие в аукционе, вправе до даты проведения аукциона отказаться от участия в нем и отозвать свою заявку.
20. Заявка принимается к рассмотрению при условии соблюдения заявителем требований пунктов 17 и 18 настоящих Правил. Заявка, не соответствующая таким требованиям, подлежит отклонению.
21. О принятии заявки и допуске к участию в конкурсе заявитель официально уведомляется компетентным органом или местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы:
в месячный срок с даты завершения приема заявок на участие в тендере;
в течение десяти календарных дней после даты завершения срока подачи заявок для участия в аукционе.

17. Конкурсқа қатысуға арналған өтінімде:
1) заңды тұлғалар үшін - өтініш берушінің атауы, оның орналасқан жері, мемлекеттік тиесілігі, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі және мемлекеттік кіріс органдарында тіркелуі туралы мәліметтер, жарғылық капиталдағы үлестерінің мөлшері (жарғылық капиталдың жалпы мөлшерінен) көрсетілген, өтініш беруші заңды тұлғаның басшылары мен қатысушылары немесе акционерлері туралы мәліметтер, бағалы қағаздардың жалпы саны көрсетіле отырып, заңды тұлғаның осындай қағаздарының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығындағы айналымы туралы мәліметтер, өтініш берушінің еншілес ұйымдары туралы мәліметтер;
2) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), заңды мекенжайы, азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттары, өтінім берушінің мемлекеттік кіріс органдарында тіркелуі, өтініш берушінің кәсіпкерлік қызмет субъектісі ретінде тіркелуі туралы мәліметтер;
3) өтініш берушінің мүддесін білдіретін басшылардың немесе өкілдердің өкілеттіктері туралы мәліметтерді қоса алғанда, мұндай тұлғалар туралы деректер;
4) өтініш беруші соңғы үш жылда өз қызметін жүзеге асырған мемлекеттердің тізімін қоса алғанда, оның бұрынғы қызметі туралы мәліметтер;
5) өтініш беруші үміттеніп отырған жер қойнауы учаскесінің атауы және жер қойнауын пайдалану құқығы;
6) өтініш берушінің конкурсқа қатысу үшін жарна төлегені туралы құжат қамтылуға тиіс.
Конкурсқа қатысу жарнасы қайтарылмайды.
Өтінімде көрсетілген мәліметтерді растайтын, тиісті түрде куәландырылған құжаттар өтінімге қоса беріледі.
18. Аукционға қатысуға арналған өтінімде:
1) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған аукционға қатысуға өтінімді қоспағанда, Қазақстан Республикасындағы өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты өзара түсіністік туралы меморандумға қосылу бойынша өтініш берушінің міндеттемелері;
2) осы Қағидалардың 15-тармағының 3), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген аукцион шарттарымен және оларды аукцион жеңімпазымен жасалатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа енгізуге өтініш берушінің келісімі қамтылуға тиіс.
19. Аукционға қатысуға өтінім берген адам аукцион өткізілетін күнге дейін оған қатысудан бас тартуға және өз өтінімін кері қайтарып алуға құқылы.
20. Өтініш беруші осы Қағидалардың 17 және 18-тармақтарының талаптары сақтаған жағдайда, өтінім қарауға қабылданады. Мұндай талаптарға сәйкес келмейтін өтінімді қабылдаудан бас тартылады.
21. Құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары конкурсқа қатысуға берілген өтінімнің қабылданғаны және оған жіберілгені туралы өтініш берушіні:
тендерге қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап бір ай мерзімде;
аукционға қатысуға өтінімдер беру мерзімі аяқталған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми түрде хабардар етеді.

22. До извещения о конкурсе уполномоченный орган по изучению и использованию недр готовит пакеты геологической информации по выставляемым участкам недр и определяет ее стоимость. Пакет должен содержать объем имеющейся геологической, горнотехнической, технологической и иной информации, необходимой для принятия заявителем решения об участии в конкурсе.
23. Заявителю, допущенному к участию в конкурсе, уполномоченным органом по изучению и использованию недр в течение месяца после обращения заявителя, представляется за плату пакет геологической информации по выставляемому участку недр.
Стоимость пакета геологической информации определяется исходя из размера исторических затрат. Уплаченная за приобретение пакета геологической информации сумма возврату не подлежит.
24. Заявитель не имеет права раскрывать в любой форме или передавать полученную геологическую информацию третьим лицам.
Конкурсное предложение
25. Заявитель, допущенный к участию в тендере, в установленные условиями тендера сроки составляет конкурсное предложение на получение права недропользования на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу.
26. Компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в течение трех месяцев с даты объявления тендера принимают конкурсные предложения, представляемые участниками тендера.
Участник тендера, представивший конкурсное предложение, не имеет права отозвать или изменить его с даты окончания срока подачи конкурсных предложений.
27. Конкурсное предложение должно содержать:
1) предлагаемый размер подписного бонуса;
2) документы, подтверждающие возможность исполнения обязательства по выплате заявленного подписного бонуса в полном объеме (собственные средства, гарантии банков);
3) размер расходов на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры;
4) обязательства по местному содержанию в кадрах, которое должно расти по мере реализации обязательных программ обучения и повышения квалификации казахстанских кадров;
5) обязательства по обучению казахстанских кадров;
6) обязательства по местному содержанию в работах (услугах), необходимых для выполнения работ по контракту;
7) размер расходов на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту;
8) обязательства по присоединению к Меморандуму о взаимопонимании в отношении реализации инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан до подписания контракта, за исключением конкурсных предложений на получение права недропользования по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам;

22. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган конкурсқа шығарылатын жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпарат топтамаларын конкурс туралы хабарламаға дейін дайындайды және оның құнын айқындайды. Топтама қолда бар геологиялық, тау-кен-техникалық, технологиялық және өтініш берушінің конкурсқа қатысу туралы шешім қабылдауы үшін қажетті өзге де ақпарат көлемін қамтуға тиіс.
23. Өтініш беруші жүгінгеннен кейін бір ай ішінде жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган конкурсқа қатысуға жіберілген өтініш берушіге конкурсқа шығарылатын жер қойнауы учаскесі бойынша геологиялық ақпарат топтамасын ақылы түрде береді.
Геологиялық ақпарат топтамасының құны тарихи шығындар мөлшері негізге алынып айқындалады. Геологиялық ақпарат топтамасын сатып алу үшін төленген құн қайтарылмайды.
24. Өтініш берушінің алынған геологиялық ақпаратты кез келген нысанда жария етуге немесе үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
Конкурстық ұсыныс
25. Тендерге қатысуға жіберілген өтініш беруші тендер шарттарында белгіленген мерзімде барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныс жасайды.
26. Құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары тендер жарияланған күннен бастап үш ай ішінде тендерге қатысушылар ұсынатын конкурстық ұсыныстарды қабылдайды.
Конкурстық ұсыныс берген тендерге қатысушының конкурстық ұсыныстарды беру мерзімі аяқталған күннен бастап оны кері қайтарып алуға немесе өзгертуге құқығы жоқ.
27. Конкурстық ұсыныста:
1) қол қойылатын бонустың ұсынылатын мөлшері;
2) мәлімделген қол қойылатын бонусты толық көлемде төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мүмкіндігін растайтын құжаттар (жеке қаражат, банктердің кепілдігі);
3) өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға арналған шығыстар мөлшері;
4) қазақстандық кадрларды оқыту мен олардың біліктілігін арттырудың міндетті бағдарламаларының іске асырылу шамасына қарай өсіп отыруға тиіс кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелер;
5) қазақстандық кадрларды оқыту жөніндегі міндеттемелер;
6) келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) жергілікті қамту бойынша міндеттемелер;
7) келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті, Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар мөлшері;
8) кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстарды қоспағанда, келісімшартқа қол қойылғанға дейін Қазақстан Республикасындағы өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты өзара түсіністік туралы меморандумға қосылу жөніндегі міндеттемелер;

9) копию документа, подтверждающего оплату за приобретение геологической информации.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.04.2016 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случае установления в извещении о проведении конкурса минимального количества минерального сырья, переработку которого на территории Республики Казахстан обязуется обеспечить участник конкурса, конкурсное предложение или заявка на участие в аукционе должны соответствовать такому требованию.
29. Конкурсное предложение, не соответствующее требованиям, указанным в пункте 28, а также в подпунктах 2, 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 27 настоящих Правил, подлежит отклонению.
30. Заявитель в целях подтверждения возможности исполнения обязательства по выплате заявленного подписного бонуса в полном объеме представляет следующие документы:
в случае если выплату предполагается осуществить за счет собственных средств, прилагает документ, подтверждающий наличие на банковском счете заявителя соответствующей суммы;
в случае если финансирование предполагается осуществить за счет заемных средств, заявитель прилагает оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии подтверждающих документов от кредитной организации.
Заявитель может представить дополнительные документы, подтверждающие его финансовые возможности. При этом представляемые документы не являются преимуществом при определении победителя.
31. Оригинал и заверенные заявителем копии конкурсного предложения представляются заявителем на казахском или русском языках. Конкурсное предложение и прилагаемые к нему документы должны быть прошиты, пронумерованы несмываемыми чернилами, заверены подписью заявителя, а при наличии печати – и печатью заявителя.
32. Оригинал конкурсного предложения представляется в отдельном запечатанном пакете с надписью "Оригинал". Копии конкурсного предложения представляются в отдельных запечатанных пакетах с надписью "Копия".
33. Количество необходимых к представлению копий конкурсного предложения определяется компетентным органом или местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы в официальном уведомлении о принятии заявки к участию в тендере, но не может превышать количества членов Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования (конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых). Заявитель обеспечивает идентичность текстов оригинала конкурсного предложения и всех копий.

9) геологиялық ақпаратты сатып алғаны үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қамтылуға тиіс.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Конкурс өткізу туралы хабарламада конкурсқа қатысушы Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңделуін қамтамасыз етуге міндеттенетін минералдық шикізаттың ең төмен мөлшері белгіленген жағдайда, конкурстық ұсыныс немесе аукционға қатысу үшін өтінімдер осындай талапқа сәйкес келуге тиіс.
29. Осы Қағидалардың 28-тармағында, сондай-ақ 27-тармағын 2), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген талаптарға сай келмейтін конкурстық ұсыныс қабылданбайды.
30. Өтініш беруші мәлімделген қол қойылатын бонусты толық көлемде төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мүмкіндігін растау мақсатында мынадай құжаттарды қоса береді:
егер төлемді меншікті қаражат есебінен жүзеге асыру көзделген жағдайда, өтініш берушінің банк шотында тиісті соманың бар екендігін растайтын құжатты қоса береді;
егер қаржыландыруды қарыз қаражаты есебінен жүзеге асыру көзделген жағдайда, өтініш беруші кредиттік ұйымнан растаушы құжаттардың түпнұсқаларын немесе олардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса береді.
Өтініш беруші өзінің қаржылық мүмкіндігін растайтын қосымша құжаттарды ұсына алады. Бұл ретте, ұсынылатын құжаттар жеңімпазды айқындау кезінде артықшылық болып табылмайды.
31. Конкурстық ұсыныстың түпнұсқасы мен өтініш беруші куәландырған көшірмесін өтініш беруші қазақ немесе орыс тілдерінде береді. Конкурстық ұсыныс пен оған қоса берілетін құжаттар тігілуге, өшірілмейтін сиямен нөмірленуге, өтініш берушінің қолымен, ал мөр болған жағдайда - өтініш берушінің мөрімен куәландырылуға тиіс.
32. Конкурстық ұсыныстың түпнұсқасы "Түпнұсқа" деген жазуы бар мөр басылған жеке пакетте ұсынылады. Конкурстық ұсыныстың көшірмелері "Көшірме" деген жазуы бар мөр басылған жеке пакеттерде ұсынылады.
33. Конкурстық ұсыныстың ұсынылуға қажетті көшірмелерінің санын тендерге қатысуға өтінім қабылдау туралы ресми хабарламада құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайды, бірақ ол Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссия (кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссия) мүшелерінің санынан артық болмауға тиіс. Өтініш беруші конкурстық ұсыныстың түпнұсқасы мен барлық көшірмелері мәтіндерінің сәйкестігін қамтамасыз етеді.

34. В пакеты с оригиналом и копиями конкурсного предложения, заявкой для участия в аукционе заявителем вкладывается заверенная им опись документов, вложенных в пакет.
На пакетах должна быть указана следующая информация:
1) наименование конкурса;
2) наименование участка недр, выставленного на конкурс, в отношении которого подается конкурсное предложение или заявка на участие в аукционе;
3) наименование (фамилия, имя, отчество) и почтовый адрес заявителя;
4) надпись "Не вскрывать. Для рассмотрения Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования".
35. Обязательства и намерения, предложенные заявителем в конкурсном предложении, включаются в контракт.
Подведение итогов тендера
36. Победитель тендера определяется по итогам рассмотрения конкурсных предложений, исходя из предложенных размеров:
1) подписного бонуса;
2) расходов на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры.
Победитель тендера из числа заявителей, представивших конкурсные предложения на получение права недропользования на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу полезных ископаемых, кроме общераспространенных, определяется Комиссией по проведению конкурсов предоставление права недропользования.
Победитель тендера из числа заявителей, представивших конкурсные предложения на получение права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, определяется конкурсной комиссией по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых.
37. Подведение итогов тендера оформляется протоколом, подписываемым всеми присутствующими членами Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования (конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых).
Срок подведения, итогов тендера не должен превышать пятнадцати календарных дней с даты окончания срока подачи конкурсных предложений.
Срок подведения итогов тендера может быть продлен по решению Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования (конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых), но не более чем на один месяц.
38. Результаты тендера не позднее пяти рабочих дней с момента подведения итогов тендера направляются на опубликование в официальные печатные издания одновременно на казахском и русском языках, а также размещаются на официальном интернет-ресурсе государственного органа, проводящего тендер. Результаты тендера могут быть обжалованы его участниками в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Организация и проведение аукциона

34. Конкурстық ұсыныстың түпнұсқасы мен көшірмелері, аукционға қатысу үшін өтінім салынған пакеттерге өтініш беруші пакетке салынған құжаттардың өзі куәландырған тізімдемесін салады.
Пакеттерде мынадай ақпарат:
1) конкурс атауы;
2) конкурстық ұсыныс немесе аукционға қатысушы үшін өтінім беріліп отырғандарға қатысты конкурсқа шығарылған жер қойнауы учаскесінің атауы;
3) өтініш берушінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты) және пошталық мекенжайы;
4) "Ашуға болмайды. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның қарауына" деген жазу көрсетілуге тиіс.
35. Конкурстық ұсыныста өтініш беруші ұсынған міндеттемелер мен ниеттер келісімшартқа енгізіледі.
Тендер қорытындыларын шығару
36. Тендер жеңімпазы:
1) қол қойылатын бонустың;
2) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға арналған шығыстардың ұсынылған мөлшерлерін негізге ала отырып, конкурстық ұсыныстарды қарау қорытындылары бойынша айқындалады.
Кең таралғандардан басқа пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстар берген өтініш берушілер арасынан тендер жеңімпазын Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссия айқындайды.
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алуға конкурстық ұсыныстар берген өтініш берушілер арасынан тендер жеңімпазын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссия айқындайды.
37. Тендер қорытындыларын шығару Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның (кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссияның) қатысып отырған барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Тендер қорытындыларын шығару мерзімі конкурстық ұсыныстарды беру мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен аспауға тиіс.
Тендер қорытындыларын шығару мерзімі Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның (кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссияның) шешімі бойынша, бірақ бір айдан аспайтындай етіп ұзартылуы мүмкін.
38. Тендер нәтижелері тендер қорытындылары шығарылған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей ресми баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялауға жіберіледі, сондай-ақ тендер өткізетін мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады. Тендер нәтижелеріне оған қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауы мүмкін.
Аукционды ұйымдастыру және өткізу

39. Аукцион организует и проводит Комиссия по проведению конкурсов на предоставление права недропользования, а в отношении общераспространенных полезных ископаемых – региональные конкурсные комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых.
40. В аукционе имеют право принимать участие любые заявители, допущенные к участию в нем и зарегистрированные в качестве участника аукциона на дату его проведения.
41. Победителем аукциона становится участник, предложивший наибольший размер подписного бонуса, после трехкратного объявления которого от других участников аукциона предложений на его повышение не поступило.
42. Результаты аукциона объявляются и оформляются в день его проведения протоколом, подписываемым всеми присутствующими членами Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования (конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых).
43. Итоги аукциона могут быть обжалованы его участниками в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
44. Результаты аукциона не позднее пяти рабочих дней с момента подведения итогов аукциона должны быть направлены на опубликование в официальные печатные издания одновременно на казахском и русском языках, а также размещены на официальном интернет-ресурсе государственного органа, проводящего аукцион.
Порядок и основания признания конкурса несостоявшимся
45. Конкурс на предоставление права недропользования признается Комиссией по проведению конкурсов на предоставление права недропользования несостоявшимся в случаях:
1) предоставления менее двух заявок;
2) если к участию в конкурсе допущено менее двух участников.
Конкурсная комиссия по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых признает конкурс на предоставление права недропользования несостоявшимся только в случае отсутствия единственного участника, допущенного к конкурсу с не отклоненным конкурсным предложением.
Решение о признании конкурса несостоявшимся оформляется протоколом Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования или конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых.
Решение Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования или конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых о признании конкурса несостоявшимся объявляется всем участникам, допущенным к конкурсу.

39. Аукционды Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссия, ал кең таралған пайдалы қазбаларға қатысты - кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі өңірлік конкурстық комиссиялар ұйымдастырады және өткізеді.
40. Аукционға қатысуға жіберілген және аукцион өткізілетін күні оған қатысушы ретінде тіркелген кез келген өтініш берушінің оған қатысуға құқығы бар.
41. Қол қойылатын бонустың ең көп мөлшері үш рет жарияланғаннан кейін аукционға басқа қатысушылардан оны арттыруға ұсыныстар түспесе, оны ұсынған қатысушы аукцион жеңімпазы болады.
42. Аукцион нәтижелері ол өткізілген күні хабарланады және Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның (кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссияның) қатысып отырған барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
43. Аукцион қорытындыларына оған қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауы мүмкін.
44. Аукцион нәтижелері аукцион қорытындылары шығарылған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей ресми баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялауға жіберілуге, сондай-ақ аукцион өткізген мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.
Конкурсты өтпеді деп танудың тәртібі мен негіздері
45. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсты Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссия мынадай жағдайларда:
1) екіден кем өтінім берілгенде;
2) егер конкурсқа қатысуға екіден кем қатысушы жіберілгенде, өтпеді деп таниды.
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурсты қабылданған конкурстық ұсынысы бар, конкурсқа жіберілген жалғыз қатысушы болмаған жағдайда ғана өтпеді деп таниды.
Конкурсты өтпеді деп тану туралы шешім жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді.
Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссияның конкурсты өтпеді деп тану туралы шешімі конкурсқа жіберілген барлық қатысушыларға хабарланады.

46. Объявление о признании конкурса несостоявшимся должно быть опубликовано в официальном печатном издании, распространяемом на всей территории Республики Казахстан, одновременно на казахском и русском языках, а также на официальном интернет-ресурсе государственного органа, проводящего тендер.
Порядок и основания проведения повторного конкурса
47. В случае признания конкурса на получение права недропользования несостоявшимся в соответствии со статьей 53 Закона о недрах, компетентным органом или местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы может быть принято одно из следующих решений:
1) о повторном проведении конкурса;
2) об изменении условий конкурса и повторном проведении конкурса.
48. Повторный конкурс проводится в порядке и сроки, предусмотренные Законом о недрах.
49. В случае если конкурс был признан несостоявшимся в связи с поступлением одной заявки или конкурсного предложения, при повторном конкурсе взнос за участие в конкурсе и плата за представление пакета геологической информации с заявителя, подавшего такое конкурсное предложение, не взимаются.
50. В случае если повторный тендер признан несостоявшимся по причине наличия только одного допущенного участника, компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы обязаны заключить контракт с участником тендера, подавшим такое конкурсное предложение, путем прямых переговоров на условиях не худших, чем изложенные в конкурсном предложении.
Признание конкурса недействительным
51. Конкурс, проведенный с нарушением требований Закона о недрах и настоящих Правил, может быть признан недействительным на основании решения суда.
Основаниями для признания конкурса недействительным являются:
1) нарушение правил проведения конкурса, установленных Законом о недрах, которое повлияло на определение победителя конкурса;
2) установление факта представления компетентному органу или местным исполнительным органам областей, города республиканского значения, столицы заведомо ложной информации, оказавшей влияние на его решение о допуске к участию в конкурсе или победителе конкурса;
3) изменение состава участников либо акционеров юридического лица, признанного победителем конкурса, до даты заключения контракта;
4) установление факта оказания должностными лицами, участвующими в проведении конкурса, лицу, признанному победителем в конкурсе, незаконных преимуществ перед другими участниками (заявителями) конкурса и (или) либерализации условий.
52. В случае признания конкурса недействительным до заключения контракта, контракт не заключается. В случае признания конкурса недействительным после заключения контракта, контракт, заключенный с победителем конкурса, признается недействительным в судебном порядке.

46. Конкурсты өтпеді деп тану туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын ресми баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ тендер өткізген мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
Қайталама конкурс өткізудің тәртібі мен негіздері
47. Жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурс өтпеді деп танылған жағдайда, құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары Жер қойнауы туралы заңның 53-бабына сәйкес:
1) конкурсты қайтадан өткізу туралы;
2) конкурстың шарттарын өзгерту және конкурсты қайтадан өткізу туралы шешімдердің бірін қабылдауы мүмкін.
48. Қайталама конкурс Жер қойнауы туралы заңда көзделген тәртіппен және мерзімдерде өткізіледі.
49. Егер конкурс бір ғана өтінімнің немесе конкурстық ұсыныстың келіп түсуіне байланысты өтпеді деп танылған жағдайда, қайталама конкурс кезінде осындай конкурстық ұсыныс берген өтініш берушіден конкурсқа қатысу жарнасы және геологиялық ақпарат топтамасын бергені үшін төлем алынбайды.
50. Егер қайталама тендер жіберілген бір ғана қатысушының болуы себебінен өтпеді деп танылған жағдайда, құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары осындай конкурстық ұсыныс берген тендерге қатысушымен конкурстық ұсыныста жазылғаннан нашар болмайтын шарттарда тікелей келіссөздер арқылы келісімшарт жасасуға міндетті.
Конкурсты жарамсыз деп тану
51. Жер қойнауы туралы заңның және осы Қағидалардың талаптарын бұза отырып өткізілген конкурс сот шешімінің негізінде жарамсыз деп танылуы мүмкін.
Мыналар:
1) конкурс жеңімпазын айқындауға ықпалын тигізген, Жер қойнауы туралы заңда белгіленген конкурс өткізу қағидаларының бұзылуы;
2) құзыретті органға немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына оның конкурсқа қатысуға жіберу немесе конкурс жеңімпазы туралы шешіміне әсер еткен көрінеу жалған ақпарат беру фактісінің анықталуы;
3) конкурс жеңімпазы болып танылған заңды тұлғаның қатысушылары не акционерлері құрамының келісімшарт жасасқан күнге дейін өзгеруі;
4) конкурсты өткізуге қатысушы лауазымды тұлғалардың конкурста жеңімпаз болып танылған тұлғаға конкурстың басқа қатысушылары (өтініш берушілері) алдында заңсыз артықшылықтар беру және (немесе) талаптарды ырықтандыру фактісінің анықталуы конкурсты жарамсыз деп тануға негіз болып табылады.
52. Келісімшарт жасасқанға дейін конкурс жарамсыз деп танылған жағдайда, келісімшарт жасалмайды. Келісімшарт жасалғаннан кейін конкурс жарамсыз деп танылған жағдайда конкурс жеңімпазымен жасалған келісімшарт сот тәртібімен жарамсыз деп танылады.

53. В случае признания конкурса недействительным по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 51 настоящих Правил, лицо, которое было объявлено победителем такого конкурса, вправе требовать возврата уплаченного подписного бонуса.
Компетентный орган письменно уведомляет государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, о факте признания конкурса недействительным не по вине лица, которое было объявлено победителем конкурса.
Положение подпункта 3) пункта 51 настоящих Правил не применяется в случаях:
1) совершения сделок по отчуждению акций или иных ценных бумаг, подтверждающих право собственности на акции, либо ценных бумаг, конвертируемых в акциях, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг юридического лица, признанного победителем конкурса;
2) передачи доли участия (пакета акций) в юридическом лице, признанном победителем конкурса, в пользу другого юридического лица при условии, что в каждом из таких юридических лиц не менее девяноста девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу, а также если приобретатель доли участия (пакета акций) не зарегистрирован в государстве с льготным налогообложением;
3) передачи доли участия (пакета акций) в юридическом лице, признанном победителем конкурса, если в результате такой передачи лицо приобретает право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться менее чем 0,1 процента доли участия (пакета акций) в уставном капитале юридического лица, признанного победителем конкурса.
3. Предоставление права недропользования путем заключения
контракта на основе прямых переговоров
Порядок предоставления права недропользования путем заключения
контракта на основе прямых переговоров
54. Без проведения конкурса на основе прямых переговоров заключаются контракты на проведение операций по:
1) добыче с лицом, имеющим исключительное право на получение права недропользования на добычу в связи с коммерческим обнаружением на основании контракта на разведку;
2) строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
3) разведке и (или) добыче с национальной компанией в соответствии с разграничением деятельности, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
4) разведке и (или) добыче с субъектами индустриально-инновационной деятельности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, деятельность (технологический процесс) которых связана с недропользованием;

53. Осы Қағидалардың 51-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша конкурс жарамсыз деп танылған жағдайда, осындай конкурс жеңімпазы деп жарияланған тұлға төленген, қол қойылатын бонусты қайтаруды талап етуге құқылы.
Құзыретті орган салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға конкурс жеңімпазы болып жарияланған тұлғаның кінәсінсіз конкурсты жарамсыз деп тану фактісі туралы хабарлайды.
Мынадай жағдайларда:
1) конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғаның ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналыста болатын акцияларын немесе акцияларға меншік құқығын растайтын өзге де бағалы қағаздарын не акцияларда айырбасталатын бағалы қағаздарын иеліктен шығару жөніндегі мәмілелер жасалғанда;
2) осындай заңды тұлғалардың әрқайсысында қатысу үлестерінің (акциялар пакеттерінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы белгілі бір тұлғаға тікелей немесе жанама түрде тиесілі болған жағдайда, сондай-ақ егер қатысу үлесін (акциялар пакетін) сатып алушы салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелмеген болса, мұндай басқа тұлғаның пайдасына конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғадағы қатысу үлесі (акциялар пакеті) берілгенде;
3) конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғадағы қатысу үлесі (акциялар пакеті) берілгенде, егер мұндай беру нәтижесінде тұлға тікелей немесе жанама түрде (үшінші тұлғалар арқылы) конкурс жеңімпазы деп танылған заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) 0,1-ден аз пайызына билік ету құқығын алатын болса, осы Қағидалардың 51-тармағы 3) тармақшасының ережесі қолданылмайды.
3. Тікелей келіссөздер негізінде келісімшарт жасасу жолымен жер қойнауын пайдалану құқығын беру
Тікелей келіссөздер негізінде келісімшарт жасасу жолымен жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібі
54. Конкурс өткізбей-ақ, тікелей келіссөздер негізінде:
1) барлауға арналған келісімшарт негізінде коммерциялық табумен байланысты өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алуға айрықша құқығы бар тұлғамен өндіру;
2) барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қызметтің аражігін ажыратуға сәйкес ұлттық компаниямен барлау және (немесе) өндіру;
4) қызметі (технологиялық процесі) жер қойнауын пайдаланумен байланысты индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерімен 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес барлау және (немесе) өндіру;

5) разведке и (или) добыче в случае, когда повторный конкурс признан несостоявшимся по причине наличия только одного не отклоненного конкурсного предложения;
6) добыче подземных вод с объемом свыше двух тысяч кубических метров в сутки для питьевого или хозяйственно-бытового водоснабжения населения с собственником или землепользователем земельного участка, под которым находятся подземные воды, при условии, что они обладают правом на специальное водопользование на этом участке;
7) разведке на участках недр, предоставляемых в упрощенном порядке;
8) переработке или иному использованию техногенных минеральных образований, находящихся в государственной собственности.
Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.04.2016 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Прямые переговоры по предоставлению права недропользования на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу полезных ископаемых, кроме общераспространенных, проводятся рабочей группой компетентного органа.
56. Прямые переговоры по предоставлению права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых проводятся рабочей группой местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
57. Прямые переговоры по предоставлению права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, проводятся рабочей группой местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
58. Порядок предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, определяется уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
59. Участки недр, предоставляемые для проведения операций по разведке, добыче, совмещенной разведке и добыче полезных ископаемых, кроме общераспространенных, на основе прямых переговоров, определяются компетентным органом, за исключением участков недр, предоставляемых для проведения операций по добыче с лицом, имеющим исключительное право на получение права недропользования на добычу в связи с коммерческим обнаружением на основании контракта на разведку.
60. Участки недр, предоставляемые для проведения операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых на основе прямых переговоров, определяются местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.

5) егер қайталама конкурс бір ғана жіберілген конкурстық ұсыныстың болуы себебінен өтпеді деп танылған жағдайда, барлау және (немесе) өндіру;
6) қойнауында жерасты сулары бар жер учаскесінің меншік иесі немесе жер пайдаланушысы осы учаскеде арнаулы су пайдалану құқығын иеленген жағдайда, онымен халықты ауыз сумен немесе шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін тәулігіне екі мың текше метрден астам көлемдегі жерасты суларын өндіру;
7) оңайлатылған тәртіппен ұсынылатын жер қойнауы учаскелерінде барлау;
8) мемлекет меншігіндегі техногендік минералдық түзілімдерді қайта өндеу немесе өзге де пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге келісімшарттар жасалады.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Кең таралғандардан басқа пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тікелей келіссөздерді құзыретті органның жұмыс тобы жүргізеді.
56. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тікелей келіссөздерді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жүргізеді.
57. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тікелей келіссөздерді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жұмыс тобы жүргізеді.
58. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібін жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
59. Барлауға арналған келісімшарт негізінде коммерциялық табумен байланысты өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алуға айрықша құқығы бар тұлғамен өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілетін жер қойнауы учаскелерін қоспағанда, тікелей келіссөздер негізінде кең таралғандардан басқа пайдалы қазбаларды барлау, өндіру, бірлескен барлау мен өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілетін жер қойнауы учаскелерін құзыретті орган айқындайды.
60. Тікелей келіссөздер негізінде кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге берілетін жер қойнауы учаскелерін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайды.

61. В случае предоставления права недропользования на проведение операций по разведке и (или) добыче национальной компании, местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы производят резервирование земель для целей недропользования с момента получения уведомления от компетентного органа о проведении прямых переговоров по предоставлению права недропользования в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
62. Для участия в прямых переговорах лицо, претендующее на заключение контракта, направляет в компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы заявку в соответствии с требованиями, установленными Законом о недрах.
63. После принятия заявки на участие в прямых переговорах уполномоченным органом по изучению и использованию недр в течение месяца после обращения заявителя представляется за плату пакет геологической информации по предоставляемому участку недр.
64. Компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в соответствии со статьей 59 Закона о недрах уведомляют заявителя о принятии решения о проведении прямых переговоров или отказе в проведении прямых переговоров в течение двух месяцев с даты поступления заявки на участие в прямых переговорах.
Компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы уведомляют заявителя о дате проведения прямых переговоров.
65. Прямые переговоры проводятся в течение двух месяцев с даты поступления заявки, оформленной в соответствии с требованиями статьи 58 Закона о недрах. Срок проведения прямых переговоров может быть продлен по решению компетентного органа или местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
66. В случае принятия решения о предоставлении права недропользования на основе прямых переговоров, контракт с заявителем заключается в порядке и на условиях, установленных Законом о недрах, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 60 Закона о недрах.
67. Условия проведения операций по недропользованию, предложенные заявителем в ходе прямых переговоров и принятые компетентным органом или местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, в обязательном порядке включаются в протокол прямых переговоров, а впоследствии – в контракт.
Особенности предоставления права недропользования
при переходе от этапа разведки на этап добычи

61. Ұлттық компанияға барлау және (немесе), өндіру жөніндегі операциялар жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөнінде тікелей келіссөздер жүргізу туралы құзыретті органнан хабарлама алған кезден бастап жер қойнауын пайдалану мақсаты үшін жерді резервтеуді Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізеді.
62. Келісімшарт жасасуға үміткер тұлға тікелей келіссөздерге қатысу үшін Жер қойнауы туралы заңда белгіленген талаптарға сәйкес құзыретті органға немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына өтінім жібереді.
63. Тікелей келіссөздерге қатысуға өтінім қабылданғаннан кейін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган берілетін жер қойнауы учаскесі бойынша геологиялық ақпарат топтамасын өтініш беруші жүгінгеннен кейін бір ай ішінде ақылы түрде береді.
64. Құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары Жер қойнауы туралы заңның 59-бабына сәйкес өтініш берушіні тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде тікелей келіссөздер жүргізу немесе тікелей келіссөздер жүргізуден бас тарту туралы шешімнің қабылдағаны жөнінде хабардар етеді.
Құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары өтініш берушіні тікелей келіссөздер жүргізілетін күн туралы хабардар етеді.
65. Тікелей келіссөздер Жер қойнауы туралы заңның 58-бабының талаптарына сәйкес ресімделген өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде жүргізіледі. Тікелей келіссөздер жүргізу мерзімі құзыретті органның немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімімен ұзартылуы мүмкін.
66. Тікелей келіссөздер негізінде жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылданған жағдайда, өтініш берушімен келісімшарт Жер қойнауы туралы заңның 60-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Жер қойнауы туралы заңда белгіленген тәртіппен және шарттарда жасалады.
67. Өтініш беруші тікелей келіссөздер барысында ұсынған және құзыретті орган немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қабылдаған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары міндетті түрде тікелей келіссөздер хаттамасына, ал кейіннен келісімшартқа қосылады.
Барлау сатысынан өндіру сатысына ауысу кезінде жер қойнауын пайдалану құқығын беру ерекшеліктері

68. Недропользователь, обнаруживший и оценивший месторождение на основании контракта на разведку, имеет исключительное право на заключение контракта на добычу без проведения конкурса на основе прямых переговоров.
69. Лицо, которое произвело обнаружение и оценку месторождения на основании контракта на разведку в соответствии со статьей 60 Закона о недрах, вправе обратиться в компетентный орган или местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы с заявкой о проведении прямых переговоров по заключению контракта на добычу в течение срока действия контракта на разведку либо не позднее трех месяцев с даты завершения контракта на разведку.
Особенности предоставления права недропользования
в упрощенном порядке для разведки
70. Право недропользования в упрощенном порядке для разведки предоставляется на слабоизученные участки недр.
Перечень слабоизученных участков недр, предоставляемых в упрощенном порядке для разведки, формируется компетентным органом по предложению уполномоченного органа по изучению и использованию недр и публикуется на официальном интернет-ресурсе компетентного органа.
Уполномоченный орган по изучению и использованию недр при подготовке предложений по формированию перечня слабоизученных участков недр исходит из имеющейся геологической информации о прогнозных ресурсах полезного ископаемого, оцениваемых на основе общих геологических представлений, научных теоретических предпосылок, а также региональных геологических, геофизических и геохимических исследований, проведенных до стадии поисковых работ.
71. Участок недр, предоставляемый в упрощенном порядке для разведки, не должен превышать десять блоков, каждый из которых равен одной минуте в географической системе координат.
Блоки определяются по следующему принципу:
вся поверхность земли делится параллелями на ряды (через 4о), а меридианами на колонны (через 6о); стороны образовавшихся трапеций служат границами листов 1:1000000. Ряды обозначаются заглавными латинскими буквами от А до V, начиная от экватора к обоим полюсам, а колонны арабскими цифрами, начиная от меридиана 180о с запада на восток. Номенклатура листа карты состоит из буквы ряда и номера колонны.
Лист карты масштаба 1:100000 получается делением листа миллионной карты на 144 части; номенклатура его состоит из обозначения листа карты 1:1000000 с добавлением одного из чисел 1, 2, 3 …, 144.
Лист карты масштаба 1:50000 образуется делением листа карты масштаба 1:100000 на четыре части; его номенклатура состоит из номенклатуры сто тысячной карты и одной из заглавных букв А, Б, В, Г русского алфавита.

68. Барлауға арналған келісімшарт негізінде кен орнын тапқан және бағалаған жер қойнауын пайдаланушының конкурс өткізбей-ақ, тікелей келіссөздер негізінде өндіруге арналған келісімшарт жасасуға айрықша құқығы болады.
69. Барлауға арналған келісімшарт негізінде кен орындарын табуды және бағалауды жүргізген тұлға Жер қойнауы туралы заңның 60-бабына сәйкес барлауға арналған келісімшарт қолданысының мерзімі ішінде не барлауға арналған келісімшарт аяқталған күннен бастап үш айдан кешіктірмей өндіруге арналған келісімшарт жасасу жөнінде тікелей келіссөздер жүргізу туралы өтініммен құзыретті органға немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына жүгінуге құқылы.
Барлау үшін оңайлатылған тәртіппен жер қойнауын пайдалану құқығын беру ерекшеліктері
70. Барлау үшін оңайлатылған тәртіппен жер қойнауын пайдалану құқығы аз зерттелген жер қойнауы учаскелеріне беріледі.
Барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін аз зерттелген жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның ұсынысы бойынша құзыретті орган қалыптастырады және ол құзыретті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган аз зерттелген жер қойнауы учаскелерінің тізбесін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу кезінде жалпы геологиялық түсінік, ғылыми теориялық алғышарттар, сондай-ақ іздестіру жұмыстары сатысына дейін жүргізілген өңірлік геологиялық, геофизикалық және геохимиялық зертеулер негізінде бағаланатын пайдалы қазбалардың болжамды ресурстары туралы қолда бар геологиялық ақпараты негізге алады.
71. Барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскесі он блоктан аспауға тиіс, олардың әрқайсысы географиялық координаталар жүйесінде бір минутқа тең.
Блоктар мынадай қағидат бойынша айқындалады:
жердің бүкіл үстіңгі қабаты параллельдермен қатарларға (4о арқылы), ал меридиандармен бағандарға (6о арқылы) бөлінеді; пайда болған трапециялардың қырлары 1:1000000 парақтарының шекаралары болып саналады. Қатарлар экватордан екі полюсқа қарай А-дан V-ға дейін бас латын әріптерімен, ал бағандар 180о меридианынан бастап батыстан шығысқа қарай араб сандарымен белгіленеді. Карта парағының номенклатурасы қатар әрпі мен баған нөмірінен тұрады.
1:100000 масштабындағы карта парағы миллиондық карта парағын 144 бөлікке бөлу арқылы жасалады; оның номенклатурасы 1, 2, 3,... 144 сандарының бірін қоса отырып, 1:100000 карта парағын белгілеуден тұрады.
1:50000 масштабындағы карта парағы 1:100000 масштабындағы карта парағын төрт бөлікке бөлу арқылы жасалады; оның номенклатурасы жүз мыңдық картаның номенклатурасы мен орыс әліпбиінің А, Б, В, Г бас әріптерінің бірінен тұрады.

Блоки, каждый из которых равен одной минуте, образуются делением листа пятидесяти тысячной карты на 150 частей (на параллели из 10 рядов и меридианы из 15 колонн), с левого верхнего угла до нижнего правого угла. Номенклатура его состоит из обозначения листа карты 1:50000 с добавлением одного из чисел 1, 2, 3 …, 150.
72. Для получения права недропользования в упрощенном порядке для разведки заявитель направляет в компетентный орган заявку, которая должна содержать:
1) наименование юридического лица, его местонахождение, государственную принадлежность, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица и регистрации в уполномоченных органах государственных доходов, сведения о руководителях и участниках или акционерах заявителя – юридического лица с указанием размера их доли в уставном капитале (от общего размера уставного капитала), сведения об обращении ценных бумаг юридического лица на организованном рынке ценных бумаг с указанием общего количества таких бумаг, сведения о дочерних организациях заявителя;
2) указание на участок недр, представленный в виде блоков, на которые претендует заявитель, из числа участков недр, предоставляемых в упрощенном порядке для разведки;
3) банковскую гарантию или иное подтверждение о наличии у заявителя денег, достаточных для выполнения требований о минимальном размере затрат и видов работ, которые необходимо выполнить в пределах запрашиваемого участка в течение первого года после заключения типового контракта.
73. К заявке прилагаются копии документов одновременно с оригиналами для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии, подтверждающие указанные в заявке сведения, а также подписанный заявителем типовой контракт.
74. Форма типового контракта утверждается компетентным органом и должна содержать следующие основные положения:
1) размер расходов на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры, представленный в виде ежегодных возрастающих платежей;
2) обязательства по уплате подписного бонуса;
3) минимальный размер затрат и виды работ по годам, которые необходимо выполнить в пределах одного блока на весь период действия типового контракта.
75. Заявка регистрируется в канцелярии компетентного органа с указанием даты и времени поступления с точностью до минут.
76. Компетентный орган в течение трех рабочих дней с момента поступления заявки размещает на официальном интернет-ресурсе сведения о ней с указанием:
1) наименования заявителя;
2) координат запрашиваемого участка недр, представленного в виде блока или блоков;

Әрқайсысы бір минутқа тең блоктар елу мыңдық картаны сол жақ үстіңгі бұрышынан төменгі оң жақ бұрышына дейін 150 бөлікке (10 қатардан тұратын параллельдер мен 15 бағаннан тұратын меридиандар) бөлу арқылы жасалады. Оның номенклатурасы 1, 2, 3,... 150 сандарының бірін қоса отырып, 1:50000 карта парағын белгілеуден тұрады.
72. Оңайлатылған тәртіппен барлау үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алу үшін өтінім беруші құзыретті органға өтінім жібереді, онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) заңды тұлғаның атауы, оның орналасқан жері, мемлекеттік тиесілілігі, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі және уәкілетті мемлекеттік кірістер органдарында тіркелуі туралы мәліметтер, жарғылық капиталдағы үлестерінің мөлшері (жарғылық капиталдың жалпы мөлшерінен) көрсетіле отырып, өтініш беруші заңды тұлғаның басшылары мен қатысушылары немесе акционерлері туралы мәліметтер, бағалы қағаздардың жалпы саны көрсетіле отырып, ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында заңды тұлғаның осындай қағаздарының айналымы туралы мәліметтер, өтініш берушінің еншілес ұйымдары туралы мәліметтер;
2) барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскелері арасынан өтініш беруші үміттеніп отырған, блоктар түрінде ұсынылған жер қойнауы учаскесін көрсету;
3) өтініш берушіде үлгілік келісімшарт жасалғаннан кейін алғашқы жыл ішінде сұралып отырған учаске шегінде орындалуы қажет шығындар мен жұмыс түрлерінің ең төмен мөлшері туралы талаптарды орындау үшін жеткілікті ақшаның бар екендігі туралы банк кепілдігі немесе өзге де растау.
73. Өтінімге салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларымен бір мезгілде құжаттардың көшірмелері не өтінімде көрсетілген мәліметтерді растайтын, нотариат куәландырған көшірмелер, сондай-ақ қол қойылған үлгілік келісімшарт қоса беріледі.
74. Үлгілік келісімшарт нысанын құзыретті орган бекітеді және онда мынадай негізгі ережелер қамтылуға тиіс:
1) жыл сайын өсіп отыратын төлемдер түрінде берілген, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға арналған шығыстар мөлшері;
2) қол қойылатын бонусты төлеу жөніндегі міндеттемелер;
3) үлгілік келісімшарт қолданылатын бүкіл кезеңде бір блок шегінде орындалуы қажет шығындар мен жұмыс түрлерінің жылдар бойынша ең төмен мөлшері.
75. Өтінім құзыретті органның кеңсесінде келіп түскен күні мен уақыты минутына дейінгі дәлдікпен көрсетіліп тіркеледі.
76. Құзыретті орган өтінім келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ресми интернет-ресурста:
1) өтініш берушінің атауын;
2) сұралып отырған учаскенің координаталарын;

3) даты и времени подачи заявки.
77. В случае если в течение пяти рабочих дней после размещения сведений о поданной заявке на официальном интернет-ресурсе компетентного органа на запрашиваемый участок недр подается более одной заявки с полным совпадением по блокам, такой участок недр исключается из перечня участков, предоставляемых в упрощенном порядке для разведки, в течение 20 рабочих дней, а право недропользования по такому блоку предоставляется в порядке, предусмотренном Законом о недрах для аукциона.
78. Извещение о проведении аукциона оформляется в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил в срок не позднее тридцати календарных дней с даты принятия решения об исключении участка недр из перечня участков, предоставляемых в упрощенном порядке для разведки, между лицами, подавшими заявку на такой участок недр.
79. В случае если в течение пяти рабочих дней после размещения сведений о поданной заявке на официальном интернет-ресурсе компетентного органа на запрашиваемый участок недр подается другая заявка с частичным совпадением по блокам, такая заявка подлежит возврату компетентным органом в течение трех рабочих дней с момента ее поступления с указанием причин возврата.
80. Заявка подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней с даты ее поступления в компетентный орган.
По результатам рассмотрения заявки компетентный орган принимает заявку или отклоняет ее.
81. Заявка подлежит отклонению в следующих случаях:
1) если запрашиваемый участок превышает ограничения по размеру, установленные пунктом 71 настоящих Правил;
2) если ранее на запрашиваемом участке или его части с заявителем или его аффилированным лицом в одностороннем порядке был расторгнут контракт на разведку по инициативе компетентного органа по основаниям, предусмотренным статьей 72 Закона о недрах, при этом с даты расторжения прошло менее трех лет;
3) наличия оснований, предусмотренных подпунктом 4) статьи 51 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 55 Закона о недрах;
4) если запрашиваемый участок или его часть находятся в пользовании у другого недропользователя.
Отказ в принятии заявки или ее возврат в соответствии с пунктом 81 настоящих Правил не лишают заявителя права подачи повторной заявки.
82. Прямые переговоры проводятся в течение десяти рабочих дней после принятия заявки рабочей группой компетентного органа.
83. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр в срок не позднее пяти рабочих дней с момента принятия заявки компетентным органом и начала процедуры проведения прямых переговоров готовит геологический отвод на заявленный участок недр.

3) өтінім берілген уақытты көрсете отырып, ол туралы мәліметтерді орналастырады.
77. Егер құзыретті органның ресми интернет-ресурсында берілген өтінім туралы мәліметтер орналастырылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сұралып отырған жер қойнауы учаскесіне блоктар бойынша толық сәйкестікпен біреуден артық өтінім берілген жағдайда, мұндай учаске барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін учаскелер тізбесінен 20 жұмыс күні ішінде алып тасталады, ал мұндай блок бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы Жер қойнауы туралы заңда аукцион үшін көзделген тәртіппен беріледі.
78. Аукционның өткізілетіні туралы хабарлама осы Қағидалардың
15-тармағына сәйкес барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін учаскелер тізбесінен жер қойнауы учаскесін алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде осындай жер қойнауы учаскесіне өтінім берген тұлғалар арасында ресімделеді.
79. Егер құзыретті органның ресми интернет-ресурсында берілген өтінім туралы мәліметтер орналастырылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сұралып отырған жер қойнауы учаскесіне блоктар бойынша ішінара сәйкес келетін өтінім берілген жағдайда, құзыретті орган мұндай өтінімді келіп түскен кезінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтару себептерін көрсете отырып, қайтаруға тиіс.
80. Өтінім құзыретті органға келіп түскен күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Өтінімді қарау нәтижелері бойынша құзыретті орган өтінімді қабылдайды немесе оны қабылдамайды.
81. Мынадай жағдайларда:
1) егер сұралып отырған учаске көлемі бойынша осы Қағидалардың 71-тармағында белгіленген шектеулерден асып кетсе;
2) егер сұралып отырған учаскеде немесе оның бір бөлігінде бұрын өтінім берушімен немесе оның үлестес тұлғасымен Жер қойнауы туралы заңның
72-бабында көзделген негіздер бойынша құзыретті органның бастамасымен барлауға арналған келісімшарт біржақты тәртіппен бұзылған болса, бұл ретте бұзылған күннен бастап үш жылдан аз уақыт өтсе;
3) Жер қойнауы туралы заңның 51-бабының 4) тармақшасында және
55-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіздер болса;
4) егер сұралып отырған учаске немесе оның бір бөлігі басқа жер қойнауын пайдаланушының пайдалануында болса, өтінім қабылданбайды.
Өтінімді қабылдаудан бас тарту немесе осы Қағидалардың 81-тармағына сәйкес оны кері қайтару өтініш берушіні қайтадан өтінім беру құқығынан айырмайды.
82. Тікелей келіссөздерді құзыретті органның жұмыс тобы өтінім қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жүргізеді.
83. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган құзыретті орган өтінімді қабылдаған және тікелей келіссөздер жүргізу рәсімі басталған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мәлімделген жер қойнауы учаскесіне геологиялық бөліністі дайындайды.

84. По итогам прямых переговоров с заявителем заключается типовой контракт и выдается геологический отвод, являющийся неотъемлемой частью контракта.
4. Контракт
Порядок заключения контракта на недропользование
85. Основанием для заключения контракта на недропользование является решение компетентного органа, местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы о заключении контракта на основе прямых переговоров или Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования, конкурсной комиссии по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых об определении победителя конкурса.
86. До подписания и регистрации контракта на разведку, совмещенную, разведку и добычу победитель конкурса либо лицо, с которым контракт заключается на основе прямых переговоров, разрабатывают проект поисковых работ в порядке, установленном статьей 64 Закона о недрах, а по контракту на добычу – проектные документы в порядке, установленном статьей 66 Закона о недрах.
87. Проект контракта разрабатывается на основе модельного контракта, протокола прямых переговоров или конкурсного предложения победителя тендера, заявки победителя аукциона и протокола итогов аукциона, утвержденной рабочей программы, составленной на основании разработанных и утвержденных в установленном порядке документов, в порядке, установленном статьей 62 Закона о недрах.
88. Рабочая программа составляется в порядке, установленном статьей 63 Закона о недрах, и на основании модельного контракта.
89. Контракт на недропользование заключается после окончательного согласования с компетентным органом или местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы условий контракта, рабочей программы на основании утвержденных в установленном порядке проектных документов, а также получения результатов обязательных экспертиз, позволяющих заключить контракт, в порядке, предусмотренном статьей 68 Закона о недрах.
90. Контракт подлежит обязательной регистрации в компетентном органе или местных исполнительных органах областей, города республиканского значения, столицы и вступает в силу с момента его регистрации.
5. Предоставление права недропользования на основании
письменного разрешения уполномоченного органа или договора
Порядок предоставления права недропользования на основании
письменного разрешения уполномоченного органа или договора

84. Өтініш берушімен тікелей келіссөздердің қорытындысы бойынша үлгілік келісімшарт жасалады және келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын геологиялық бөлініс беріледі.
4. Келісімшарт
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасу тәртібі
85. Құзыретті органның, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының тікелей келіссөздер негізінде келісімшарт жасасу туралы немесе Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі конкурстық комиссияның конкурс жеңімпазын айқындау туралы шешімі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасу үшін негіз болып табылады.
86. Барлауға, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшартқа қол қойылғанға және ол тіркелгенге дейін конкурс жеңімпазы не тікелей келіссөздер негізінде келісімшарт жасалатын тұлға Жер қойнауы туралы заңның 64-бабында белгіленген тәртіппен іздестіру жұмыстарының жобасын әзірлейді, ал өндіруге арналған келісімшарт бойынша Жер қойнауы туралы заңның 66-бабында белгіленген тәртіппен жобалау құжаттарын әзірлейді.
87. Келісімшарттың жобасы модельдік келісімшарттың, тікелей келіссөздер хаттамасының немесе тендер жеңімпазының конкурстық ұсынысы, аукцион жеңімпазының өтінімі мен аукцион хаттамасы және белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген құжаттардың негізінде Жер қойнауы туралы заңның 62-бабында белгіленген тәртіппен жасалып, бекітілген жұмыс бағдарламасының негізінде әзірленеді.
88. Жұмыс бағдарламасы Жер қойнауы туралы заңның
63-бабында белгіленген тәртіппен және модельдік келісімшарт негізінде жасалады.
89. Келісімшарттың, жұмыс бағдарламасының талаптары жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық құжаттар негізінде құзыретті органмен немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен түпкілікті келісілгеннен кейін, сондай-ақ келісімшарт жасасуға мүмкіндік беретін міндетті сараптамалар нәтижелері алынғаннан кейін Жер қойнауы туралы заңның 68-бабында көзделген тәртіппен жасалады.
90. Келісімшарт құзыретті органда немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарында міндетті тіркелуге жатады және тіркелген кезінен бастап күшіне енеді.
5. Жер қойнауын пайдалану құқығын уәкілетті органның жазбаша рұқсаты немесе шарт негізінде беру
Жер қойнауын пайдалану құқығын уәкілетті органның жазбаша рұқсаты немесе шарт негізінде беру тәртібі

91. Предоставление права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей на контрактной территории или за ее пределами и предназначенных для захоронения радиоактивных отходов, вредных веществ и сточных вод, осуществляется на основании письменного разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
92. Предоставление права на добычу подземных вод хозяйственно-питьевого и производственно-технического назначения с лимитами изъятия от пятидесяти до двух тысяч кубических метров в сутки осуществляется на основе разрешения, выданного уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
93. Предоставление недропользователю права на разведку или добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок производится путем выдачи уполномоченным органом по изучению и использованию недр разрешения в порядке, установленном уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
94. Предоставление права недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых для собственных нужд, а также подземных вод в объемах добычи, не превышающих пятидесяти кубических метров в сутки, производится одновременно с предоставлением земельного участка, под которым находятся общераспространенные полезные ископаемые и подземные воды, в частную собственность или землепользование. При предоставлении земельного участка во временное землепользование условия пользования общераспространенными полезными ископаемыми для собственных нужд, а также подземными водами в объемах добычи, не превышающих пятидесяти кубических метров в сутки, могут быть предусмотрены договором о временном землепользовании.
Порядок предоставления права недропользования на
общераспространенные полезные ископаемые, используемые при
строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог
общего пользования, железных дорог и гидросооружений
95. Физическое или юридическое лицо для получения письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений, подает в местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:

91. Келісімшарттық аумақтағы немесе одан тысқары жерлердегі барлаумен немесе өндірумен байланысты емес және радиоактивті қалдықтарды, зиянды заттарды көмуге және сарқынды суларға арналған жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның жазбаша рұқсаты негізінде жүзеге асырылады.
92. Шаруашылық-ауызсу және өндірістік-техникалық мақсаттағы жерасты суларын тәулігіне елу текше метрден екі мың текше метрге дейін алу лимиттерімен өндіру құқығын беру су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган берген рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.
93. Жер қойнауын пайдаланушыға пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес өндірістік-техникалық жерасты суларын қаттарға айдау үшін тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлемінде барлау немесе өндіру не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіру құқығын беру индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсат беруі арқылы жүзеге асырылады.
94. Кең таралған пайдалы қазбаларды өз мұқтажы үшін, сондай-ақ тәулігіне елу текше метрден аспайтын көлемде жерасты суларын өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беру қойнауында кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бар жер учаскесін жеке меншікке немесе жер пайдалануға берумен бір мезгілде жүргізіледі. Жер учаскесін уақытша жер пайдалануға беру кезінде кең таралған пайдалы қазбаларды өз мұқтажы үшін, сондай-ақ тәулігіне елу текше метрден аспайтын көлемде өндірілетін жерасты суларын пайдалану талаптары уақытша жер пайдалану туралы шартта көзделуі мүмкін.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларға жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібі
95. Жеке немесе заңды тұлға жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат алу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:

1) для юридических лиц – справка или свидетельство* о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
примечание: * свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
2) для физических лиц – копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) нотариально заверенная копия договора (контракта) на проведение проектно-изыскательских и/или ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и/или гидросооружений или копия данного договора (контракта) с представлением оригинала для сверки либо копия правоустанавливающего документа на гидросооружение;
4) документы, подтверждающие возможность исполнения обязательства по выплате заявленного подписного бонуса в полном объеме (собственные средства, гарантии банков);
5) картограмма площади проведения разведки общераспространенных полезных ископаемых, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также итоги рассмотрения картограммы местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр, региональным органом уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда и уполномоченного органа в области лесного хозяйства, охраны животного мира, воспроизводства и использования растительного и особо охраняемых природных территорий.
96. Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы принимают заявление на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых при наличии всех документов, перечисленных в пункте 97 настоящих Правил.
97. Заявитель для получения права недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых в целях подтверждения возможности исполнения обязательства по выплате заявленного подписного бонуса в полном объеме представляет следующие документы:
1) в случае если выплату предполагается осуществить за счет собственных средств, заявитель прилагает документ, подтверждающий наличие на банковском счете заявителя соответствующей суммы;
2) в случае если финансирование предполагается осуществить за счет заемных средств, заявитель прилагает оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии подтверждающих документов от кредитной организации.

1) заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама* немесе куәлік;
ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына, темір жолдарға және/немесе гидроқұрылыстарға жобалау-іздестіру және/немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған шарттың (келісімшарттың) нотариат куәландырған көшірмесі немесе салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, аталған шарттың (келісімшарттың) көшірмесі не гидроқұрылысқа құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
4) мәлімделген қол қойылатын бонусты толық көлемде төлеу жөніндегі міндеттемені орындау мүмкіндігін растайтын құжаттар (жеке қаражат, банктердің кепілдігі);
5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларға барлау жүргізілетін алаңның картограммасы, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның өңірлік бөлімшесінің және орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімдіктер дүниесін молайту мен пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның өңірлік органының картограмманы қарау қорытындылары.
96. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары осы Қағидалардың 97-тармағында тізбеленген құжаттардың барлығы болған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына өтінішті қабылдайды.
97. Өтініш беруші кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алу үшін мәлімделген қол қойылатын бонусты толық көлемде төлеу жөніндегі міндеттемені орындау мүмкіндігін растау мақсатында мынадай құжаттарды ұсынады:
1) егер төлемді жеке қаражат есебінен жүзеге асыру көзделген жағдайда, өтініш берушінің банк шотында тиісті соманың бар екендігін растайтын құжатты қоса береді;
2) егер қаржыландыруды қарыз қаражаты есебінен жүзеге асыру көзделген жағдайда, өтініш беруші кредиттік ұйымнан растаушы құжаттардың түпнұсқаларын немесе олардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса береді.

98. Картограмма площади проведения разведки общераспространенных полезных ископаемых разрабатывается заявителем и направляется на рассмотрение в местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению и использованию недр, региональный орган уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда и уполномоченный орган в области лесного хозяйства, охраны животного мира, воспроизводства и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий на предмет нахождения заявленных координат или части координат в обременении третьих лиц, совпадения с контрактной территорией, землями водного фонда или территорией особо охраняемых природных территорий в случаях, предусмотренных законодательством об особо охраняемых природных территориях, а также на предмет отсутствия или наличия полезных ископаемых, в том числе подземных вод.
Итоги рассмотрения направляются заявителю в течение 10 рабочих дней с момента поступления картограммы площади проведения разведки общераспространенных полезных ископаемых.
В случае разведанности заявляемых участков при выдаче итогов рассмотрения картограммы площади проведения разведки общераспространенных полезных ископаемых, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению и использованию недр ставит соответствующую отметку о разведанности.
В случае корректировки картограммы по итогам рассмотрения, повторно направляет картограмму площади проведения разведки общераспространенных полезных ископаемых в местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению и использованию недр, региональный орган уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда и уполномоченный орган в области лесного хозяйства, охраны животного мира, воспроизводства и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий.
Итоги рассмотрения направляются заявителю в течение 5 рабочих дней с момента поступления откорректированной картограммы.
99. По итогам рассмотрения заявления местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в течение 5 рабочих дней с момента поступления заявления уведомляют заявителя о проведении переговоров по вопросу установления окончательного размера подписного бонуса. Дата проведения переговоров не должна превышать 10 рабочих дней с момента поступления заявления.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в течение 3 рабочих дней после проведения переговоров:

98. Кең таралған пайдалы қазбаларға барлау жүргізілетін алаңның картограммасын өтініш беруші әзірлейді және оны облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның өңірлік бөлімшесіне және орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімдіктер дүниесін молайту мен пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органға мәлімделген координаталардың немесе координаталардың бір бөлігінің үшінші тұлғалардың ауыртпалығында болуы, келісімшарттық аумақпен, су қоры жерлерімен немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңнамада көзделген жағдайларда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың аумағымен түйісуі, сондай-ақ пайдалы қазбалардың, оның ішінде жерасты суларының болуы немесе болмауы тұрғысынан қарауға жіберіледі.
Қарау қорытындылары өтініш берушіге кең таралған пайдалы қазбаларға барлау жүргізілетін алаңның картограммасы түскен кезден бастап 10 жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Кең таралған пайдалы қазбаларға барлау жүргізілетін алаңның картограммасын қарау қорытындыларын беру кезінде мәлімделетін жер учаскелері барланған жағдайда, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі оның барланғаны туралы тиісті белгі қояды.
Қарау қорытындылары бойынша картограмма түзетілген жағдайда, өтініш беруші кең таралған пайдалы қазбаларға барлау жүргізілетін алаңның картограммасын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның өңірлік бөлімшесіне және орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімдіктер дүниесін молайту мен пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органға қайта жібереді.
Қарау қорытындылары өтініш берушіге түзетілген картограмма түскен кезден бастап 5 жұмыс күні ішінде жіберіледі.
99. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары өтініш түскен кезден бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қол қойылатын бонустың түпкілікті мөлшерін белгілеу мәселесі бойынша келіссөздер жүргізу туралы хабардар етеді. Келіссөздер жүргізу күні өтініш түскен күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары келіссөздер жүргізілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде:

1) оформляют протокол переговоров и направляют заявителю уведомление о решении, принятом по итогам прямых переговоров;
2) составляют разрешение на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых и направляют на согласование территориальным подразделениям уполномоченного органа по изучению и использованию недр и территориальным подразделениям уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы выдают письменное разрешение на разведку общераспространенных полезных ископаемых заявителю, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в течение 5 рабочих дней со дня получения согласований.
Территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению и использованию недр и территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды проводят согласование в течение трех рабочих дней со дня поступления письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых.
100. После получения письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых, в случае разведанности участка, недропользователь в течение 3 рабочих дней письменно обращается в территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению и использованию недр для подписания соглашения о конфиденциальности и приобретении геологической информации.
Территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению и использованию недр обеспечивают подписание соглашения о конфиденциальности и приобретении геологической информации в течение пяти рабочих дней со дня обращения недропользователя.
Оплата за получение геологической информации заявителем производится в течение трех рабочих дней.
Стоимость пакета геологической информации определяется исходя из размера исторических затрат.
Стоимость пакета геологической информации возврату не подлежит.
101. После получения письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых недропользователь разрабатывает проект поисково-оценочных работ и не позднее двух месяцев со дня получения письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых направляет проект поисково-оценочных работ на государственную экологическую и санитарно-эпидемиологическую экспертизы, которые проводятся в течение пятнадцати рабочих дней.
По мере получения положительных заключений государственной экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз недропользователь проводит геологоразведочные работы, по итогам которых составляется отчет с подсчетом запасов полезных ископаемых, содержащий информацию о количестве, качестве, составе, технологических и иных свойствах запасов полезных ископаемых, их значении для экономики республики, горнотехнических, гидрогеологических, экологических и других условиях разведки.
Отчет с подсчетом по запасам полезных ископаемых направляется на государственную экспертизу недр в межрегиональную комиссию по запасам полезных ископаемых. Государственная экспертиза недр проводится в течение 10 рабочих дней.

1) келіссөздер хаттамасын ресімдейді және өтініш берушіге тікелей келіссөздердің қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді;
2) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсатты жасайды және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне келісуге жібереді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары келісулерді алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға жазбаша рұқсат береді.
Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде келісуді жүргізеді.
100. Учаске барланған жағдайда кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсатты алғаннан кейін жер қойнауын пайдаланушы 3 жұмыс күні ішінде құпиялылық және геологиялық ақпаратты алу туралы келісімге қол қою үшін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жазбаша түрде жүгінеді.
Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жер қойнауын пайдаланушы жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде құпиялылық және геологиялық ақпаратты алу туралы келісімге қол қоюды қамтамасыз етеді.
Геологиялық ақпаратты алу үшін ақы төлеуді өтініш беруші үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Геологиялық ақпарат топтамасының құны тарихи шығындар мөлшері негізге алынып айқындалады.
Геологиялық ақпарат топтамасының құны қайтарылмайды.
101. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсатты алғаннан кейін жер қойнауын пайдаланушы іздестіру-бағалау жұмыстарының жобасын әзірлейді және кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсатты алған күннен бастап екі айдан кешіктірмей іздестіру-бағалау жұмыстарының жобасын мемлекеттік экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаларға жібереді, олар он бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Мемлекеттік экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардың оң қорытындыларын алуына қарай жер қойнауын пайдаланушы геологиялық барлау жұмыстарын жүргізеді, оның қорытындылары бойынша пайдалы қазбалар қорларының саны, сапасы, құрамы, технологиялық және өзге де қасиеттері, оның республика экономикасы үшін маңыздылығы, барлаудың тау-кен-техникалық, гидрогеологиялық, экологиялық және басқа жағдайлары туралы ақпаратты қамтитын пайдалы қазбалардың қорлары есептелген есепті жасайды.
Пайдалы қазбалардың қорлары есептелген есеп пайдалы қазбалардың қорлары жөніндегі өңіраралық комиссияға мемлекеттік жер қойнауы сараптамасына жіберіледі. Мемлекеттік жер қойнауы сараптамасы 10 жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

102. Физическое или юридическое лицо для получения письменного разрешения на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений, подает в местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы заявление по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) для юридических лиц – справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
2) для физических лиц – копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) нотариально заверенная копия договора (контракта) на проведение ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и/или гидросооружений или копия данного договора (контракта) с представлением оригинала для сверки либо копия правоустанавливающего документа на гидросооружение;
4) документы, подтверждающие возможность исполнения обязательства по выплате заявленного подписного бонуса в полном объеме (собственные средства, гарантии банков);
примечание: данный документ не требуется в случае, если физическое или юридическое лицо подает заявление на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых по итогам проведенных работ данным лицом в рамках письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых, выданного в соответствии с настоящими Правилами. После получения права недропользования на добычу выплачивается бонус коммерческого обнаружения в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
В случае если физическое или юридическое лицо подает заявление на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых по итогам проведенных работ иным лицом в рамках письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых, выданного в соответствии с настоящими Правилами, после получения права недропользования на добычу выплачивается подписной бонус, размер которого не может быть меньше суммы бонуса коммерческого обнаружения, исчисленного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;

102. Жеке немесе заңды тұлға жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсат алу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
1) заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік;
ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілуіне дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына, темір жолдарға және/немесе гидроқұрылыстарға жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған шарттың (келісімшарттың) нотариат куәландырған көшірмесі немесе салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, аталған шарттың (келісімшарттың) көшірмесі не гидроқұрылысқа құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
4) мәлімделген қол қойылатын бонусты толық көлемде төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мүмкіндігін растайтын құжаттар (жеке қаражат, банктердің кепілдігі);
ескертпе: егер жеке немесе заңды тұлға осы Қағидаларға сәйкес берілген кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат шеңберінде осы тұлға жүргізген жұмыстардың қорытындылары бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына өтініш берген жағдайда, бұл құжат талап етілмейді. Өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына рұқсат алынғаннан кейін коммерциялық табу бонусы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес төленеді.
Егер жеке немесе заңды тұлға осы Қағидаларға сәйкес берілген кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат шеңберінде өзге тұлға жүргізген жұмыстардың қорытындылары бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына өтініш берген жағдайда, онда өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығы алынғаннан кейін мөлшері Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген коммерциялық табу бонусының сомасынан төмен болмайтын қол қойылатын бонус төленеді;

5) соответствующий протокол межрегиональной комиссии по запасам полезных ископаемых;
6) картограмма площади проведения добычи общераспространенных полезных ископаемых, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а также итоги рассмотрения картограммы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр;
7) результаты положительного согласования проекта разработки месторождения;
8) результаты положительного заключения государственной экологической экспертизы проекта разработки месторождения.
В случае если физическое или юридическое лицо подает заявление на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых по итогам проведенных работ, данным лицом в рамках письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых, выданного в соответствии с настоящими Правилами, представление документов, перечисленных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, заменяется представлением копии письменного разрешения на право недропользования на разведку общераспространенных полезных ископаемых.
103. Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы принимают заявление на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых при наличии всех документов, перечисленных в пункте 102 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 103 в редакции постановления Правительства РК от 22.08.2017 № 494.
104. Заявитель для получения права недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых в целях подтверждения возможности исполнения обязательства по выплате заявленного подписного бонуса в полном объеме представляет следующие документы:
1) в случае если выплату предполагается осуществить за счет собственных средств, заявитель прилагает документ, подтверждающий наличие на банковском счете заявителя соответствующей суммы;
2) в случае если финансирование предполагается осуществить за счет заемных средств, заявитель прилагает оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии подтверждающих документов от кредитной организации.
105. Картограмма площади проведения добычи общераспространенных полезных ископаемых графически и описательно определяет участок недр с утвержденными запасами полезных ископаемых, на котором недропользователь вправе проводить добычу, разрабатывается заявителем и подлежит рассмотрению территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр.
Итоги рассмотрения направляются заявителю в течение 10 рабочих дней с момента поступления картограммы площади проведения добычи общераспространенных полезных ископаемых.

5) пайдалы қазбалардың қорлары жөніндегі өңіраралық комиссияның тиісті хаттамасы;
6) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жүргізілетін алаңның картограммасы, сондай-ақ жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің картограмманы қарау қорытындысы;
7) кен орнын игеру жобасын оң келісудің нәтижелері;
8) кен орнын игеру жобасының мемлекеттік экологиялық сараптамасының оң қорытындысы.
Егер жеке немесе заңды тұлға осы Қағидаларға сәйкес берілген кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат шеңберінде осы тұлға жүргізген жұмыстардың қорытындылары бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына өтініш берген жағдайда, осы тармақтың
1), 2) және 3) тармақшаларында санамаланған құжаттарды ұсыну кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсаттың көшірмесін ұсынумен ауыстырылады.
103. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары осы Қағидалардың 102-тармағында тізбеленген барлық құжаттар болған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына өтінішті қабылдайды.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 22.08.2017 № 494 қаулысымен.
104. Өтініш беруші кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу үшін мәлімделген қол қойылатын бонусты толық көлемде төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мүмкіндігін растау мақсатында мынадай құжаттарды қоса береді:
1) егер төлемді жеке қаражат есебінен жүзеге асыру көзделген жағдайда, өтініш берушінің банк шотында тиісті соманың барын растайтын құжатты қоса береді;
2) егер қаржыландыруды қарыз қаражат есебінен жүзеге асыру көзделген жағдайда, өтініш беруші кредиттік ұйымнан растаушы құжаттардың түпнұсқаларын немесе олардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса береді.
105. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жүргізілетін алаңның картограммасы жер қойнауын пайдаланушы өндіруді жүргізуге құқылы пайдалы қазбалардың бекітілген қорлары бар жер қойнауының учаскесін графикалық және сипаттамалық жағынан айқындайды, оны өтініш беруші әзірлейді және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қарауына жатады.
Қарау қорытындылары өтініш берушіге кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жүргізілетін алаңның картограммасы түскен кезден бастап 10 жұмыс күні ішінде жіберіледі.

106. Проект разработки месторождения должен содержать календарный график горных и добытых работ и технические решения, обеспечивающие заданную производительность и другие сопутствующие добыче производственные операции; меры, обеспечивающие соблюдение требований по рациональному и комплексному использованию недр, безопасности работы персонала, охране окружающей среды; рекультивации нарушаемых земель, а также сведения о финансировании планируемых работ с разбивкой по годам.
В случае если операции по недропользованию планируются к проведению в пределах водоохранной зоны водного объекта, также необходимо согласование проекта разработки месторождения с региональным органом уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда.
Итоги согласования направляются заявителю в течение 10 рабочих дней со дня подачи проекта разработки месторождения.
107. Проект разработки месторождения подлежит проведению государственной санитарно-эпидемиологической и экологической экспертиз, согласованию с территориальным подразделением уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориальным подразделением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, а также территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр – в течение 15 рабочих дней с момента поступления проекта разработки месторождения.
108. По итогам рассмотрения заявления местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в течение 5 рабочих дней с момента поступления заявления уведомляют заявителя о проведении переговоров по вопросу установления окончательного размера подписного бонуса.
Дата проведения переговоров не должна превышать 10 рабочих дней с момента поступления заявления.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в течение 3 рабочих дней после проведения переговоров:
1) оформляют протокол переговоров и направляют заявителю уведомление о решении, принятом по итогам прямых переговоров;
2) составляют разрешение на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых и направляют на согласование территориальным подразделениям уполномоченного органа по изучению и использованию недр и территориальным подразделениям уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы выдают письменное разрешение на добычу общераспространенных полезных ископаемых заявителю, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в течение 5 рабочих дней со дня получения согласований.
Территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению и использованию недр и уполномоченного органа в области охраны окружающей среды проводят согласование в течение трех рабочих дней со дня поступления письменного разрешения на право недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых.

106. Кен орнын игеру жобасы тау-кен және өндіру жұмыстарының күнтізбелік кестесі мен берілген өнімділікті қамтамасыз ететін техникалық шешімдерді және өндіруге ілеспелі басқа да өндіріс операцияларын; жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, персоналдың жұмыс істеу қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау; бүлінетін жерлерді рекультивациялау жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды, сондай-ақ жоспарланып отырған жұмыстарды жылдарға бөліп қаржыландыру туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.
Егер жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды су объектісінің су қорғау аймағы ішінде жүргізу жоспарланған жағдайда, кен орнын игеру жобасын су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның өңірлік органымен де келісу қажет.
Келісу қорытындылары өтініш берушіге кен орнын игеру жобасы берілген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде жіберіледі.
107. Кен орнын игеру жобасына мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық сараптамалар жүргізілуге, ол өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен, сондай-ақ жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен кен орнын игеру жобасы түскен кезден бастап 15 жұмыс күні ішінде келісілуге тиіс.
108. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары өтініш түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қол қойылатын бонустың түпкілікті мөлшерін белгілеу мәселесі бойынша келіссөздердің жүргізілетін туралы хабардар етеді.
Келіссөздер жүргізілетін күн өтініш түскен кезден бастап 10 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары келіссөздер жүргізілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде:
1) келіссөздер хаттамасын ресімдейді және өтініш берушіге тікелей келіссөздердің қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді;
2) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсатты жасайды және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне келісуге жібереді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары келісулерді алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жазбаша рұқсат береді.
Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде келісуді жүргізеді.

109. При прекращении операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых недропользователь незамедлительно приступает к выполнению работ по ликвидации или консервации объекта недропользования в соответствии с действующим законодательством о недрах и недропользовании.
110. В выдаче письменного разрешения на право недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых отказывается в случаях:
1) установления фактов расторжения договора на осуществление проектно-изыскательских работ и/или ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений;
2) представления заявителем документов, содержащих недостоверные сведения.
111. Мотивированный отказ в выдаче письменного разрешения на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых направляется заявителю местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы в письменном виде в течение 5 рабочих дней со дня подачи заявления.
При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче письменного разрешения на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
112. Письменное разрешение на право недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых составляется на государственном и русском языках в двух экземплярах. Один экземпляр выдается недропользователю, второй хранится в местных исполнительных органах областей, города республиканского значения, столицы.
Приложение 1
к Правилам предоставления
права недропользования
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
___________________________________________
(вид недропользования)
___________________________________________
(наименование заявителя)
Просит выдать разрешение на проведение операций по разведке
общераспространенных полезных ископаемых, используемых при
строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог и гидросооружений (вид и объект
недропользования – участок недр)
Цель недропользования
____________________________________________________________________
(вид общераспространенных полезных ископаемых)
1. ___________________________________________________________
(предполагаемые сроки начала и окончания разведки
общераспространенных полезных ископаемых)
2. ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)

109. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялар тоқтатылған кезде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану объектісін жою немесе консервациялау жөніндегі жұмыстарды жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес дереу орындауға кіріседі.
110. Мынадай:
1) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына, темір жолдарға және гидроқұрылыстарға жобалау-іздестіру жұмыстарын және/немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүзеге асыруға арналған шартты бұзу фактілері белгіленген;
2) өтініш беруші дәйексіз мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынған жағдайларда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсат беруден бас тартылады.
111. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары өтініш берілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушіге кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығына арналған жазбаша рұқсатты беруден дәлелді бас тартуды жазбаша түрде жібереді.
Өтініш беруші кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге жазбаша рұқсат беруден дәлелді бас тартуға негіз болған ескертулерді жойған кезде, қайталама өтініш жалпы негіздерде қаралады.
112. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына жазбаша рұқсат мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады. Бір данасы жер қойнауын пайдаланушыға беріледі, екіншісі облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарында сақталады.
Жер қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану түрі)
ӨТІНІШ
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану түрі және объектісі - жер қойнауы учаскесі)
жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізуге рұқсат беруді сұрайды
Жер қойнауын пайдалану мақсаты
____________________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбалардың түрі
1. _________________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды бастау мен аяқтаудың болжанатын мерзімдері)
2. _________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)

3. ___________________________________________________________
(предлагаемый размер подписного бонуса)
4. ___________________________________________________________
(Ф. И. О. физического лица, Ф. И. О. руководителя, должность,
Ф. И. О. владельца предприятия)
________________ ____________________________________________
(подпись) Ф. И. О. руководителя предприятия (должность),
Ф. И. О. физического лица
"__" __________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам предоставления
права недропользования
Форма
Картограмма площади проведения разведки
общераспространенных полезных ископаемых
Подготовлена ________________________________________________________
для разведки _______________________________________________________.
Месторасположение __________________________________________________.
Границы отвода показаны на картограмме и обозначены угловыми точками с № ___ по № ___.
Угловые точки
Координаты угловых точек
Угловые точки
Координаты угловых точек
сев. широта
вост. долгота
сев. широта
вост. долгота
Площадь составляет _______ кв. км.
____________________________________________________________________
(разведанность)
Территориальное подразделение ________________________________
уполномоченного органа по изучению (Ф. И. О., должность)
и использованию недр __________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам предоставления
права недропользования
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ
на право недропользования на разведку общераспространенных
полезных ископаемых, используемых при строительстве
(реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог и гидросооружений
Выдано _____________________________________________________________
(кому)
____________________________________________________________________
для (на) ___________________________________________________________
(вид недропользования)
____________________________________________________________________
(объект недропользования)
____________________________________________________________________
(цель недропользования)
____________________________________________________________________
(размер подписного бонуса)
____________________________________________________________________
(срок действия разрешения)
СОГЛАСОВАНО:
Территориальное подразделение ________________________________
уполномоченного органа по изучению (Ф. И. О., должность)
и использованию недр __________________
(подпись)
Территориальное подразделение ________________________________
уполномоченного органа по охране (Ф. И. О., должность)
окружающей среды __________________
(подпись)
"__" __________ 20__ г.
Акимат области, города республиканского значения, столицы
________________________________________________________
(Ф. И. О.)
________________________________________________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам предоставления
права недропользования
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
________________________________________
(вид недропользования)
________________________________________
(наименование юридического лица)
Просит выдать разрешение на право недропользования на добычу
общераспространенных полезных ископаемых, используемых при
строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог и гидросооружений
___________________________________________________________________
(вид и объект недропользования – месторождение, участок недр)
Цель недропользования
___________________________________________________________________
(вид и предполагаемое количество (объем) добываемых
общераспространенных полезных ископаемых)

3. _________________________________________________________________
(қол қойылатын бонустың ұсынылатын мөлшері)
4. _________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., басшының Т.А.Ә., лауазымы, кәсіпорын иесінің Т.А.Ә.)
_________________________ __________________________________
(қолы) кәсіпорын басшысының Т.А.Ә.
(лауазымы), жеке тұлғаның Т.А.Ә.
20 ж. " " _____
Жер қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларға барлау жүргізілетін алаңның картограммасы
_____________________________________________________ барлау үшін
_____________________________________________________ дайындалды
Орналасқан жері
____________________________________________________________________
Белдеу шекарасы картограммада көрсетілген және № ___ - № ___ бұрыштық нүктелерімен белгіленген.
бұрыштық нүктелер
бұрыштық нүктелердің координаталары
бұрыштық нүктелер
бұрыштық нүктелердің координаталары
солтүстік ендігі
шығыс бойлығы
солтүстік ендігі
шығыс бойлығы
Ауданы ___ шаршы км құрайды.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(барлануы)
Жер қойнауын зерттеу мен ___________________________
пайдалану жөніндегі (Т.А.Ә., лауазымы)
уәкілетті ___________________________
органның аумақтық (қолы)
бөлімшесі
Жер қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған жер қойнауын пайдалану құқығына
РҰҚСАТ
________________________________________________________________ үшін
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________ берілді
(кімге)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану түрі)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану объектісі)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану мақсаты)
____________________________________________________________________
(қол қойылатын бонустың мөлшері)
____________________________________________________________________
(рұқсаттың қолданылу мерзімі)
КЕЛІСІЛДІ:
Жер қойнауын зерттеу мен ____________________________
пайдалану жөніндегі уәкілетті (Т.А.Ә., лауазымы)
органның аумақтық бөлімшесі ____________________________
(қолы)
Қоршаған ортаны қорғау ____________________________
жөніндегі уәкілетті органның (Т.А.Ә., лауазымы)
аумақтық бөлімшесі ____________________________
(қолы)
20 ж. " "
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі
_____________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________
(қолы)
Жер қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану түрі)
ӨТІНІШ
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану түрі және объектісі - кен орны, жер қойнауының учаскесі)
жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде
пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына рұқсат беруді сұрайды
Жер қойнауын пайдалану мақсаты
____________________________________________________________________
(өндірілетін кең таралған пайдалы қазбалардың түрі және болжанатын саны (көлемі)

1. ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(предполагаемые сроки начала и окончания добычи
общераспространенных полезных ископаемых)
2. ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
3. ___________________________________________________________
(предлагаемый размер подписного бонуса/бонуса
коммерческого обнаружения)
4. ___________________________________________________________
(Ф. И. О. руководителя, должность,
Ф. И. О. владельца предприятия)
________________ ___________________________________________
(подпись) Ф. И. О. руководителя предприятия (должность),
Ф. И. О. физического лица
"__" __________ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам предоставления
права недропользования
Форма
Картограмма площади проведения добычи
общераспространенных полезных ископаемых
Подготовлена ______________________________________________________
для добычи _______________________________________________________.
Месторасположение ________________________________________________.
Границы отвода показаны на картограмме и обозначены угловыми точками с № ____ по № _____
Угловые точки
Координаты угловых точек
Угловые точки
Координаты угловых точек
сев. широта
вост. долгота
сев. широта
вост. долгота
Площадь составляет ___ кв. км.
Приложение 6
к Правилам предоставления
права недропользования
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ
на право недропользования на добычу общераспространенных
полезных ископаемых, используемых при строительстве
(реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог и гидросооружений
Выдано ______________________________________________________________
(кому)
_____________________________________________________________________
для (на)
_____________________________________________________________________
(вид недропользования)
_____________________________________________________________________
(объект недропользования)
_____________________________________________________________________
(цель недропользования)
_____________________________________________________________________
(размер подписного бонуса/бонуса коммерческого обнаружения)
_____________________________________________________________________
(срок действия разрешения)
СОГЛАСОВАНО:
Территориальное подразделение ________________________________
уполномоченного органа по изучению (Ф. И. О., должность)
и использованию недр __________________
(подпись)
Территориальное подразделение ________________________________
уполномоченного органа по охране (Ф. И. О., должность)
окружающей среды __________________
(подпись)
"__" __________ 20__ г.
Акимат области, города республиканского значения, столицы
________________________________________________________
(Ф. И. О.)
________________________________________________________
(подпись)
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1456
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

1. _________________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді бастау мен аяқтаудың болжанатын мерзімдері)
2. _________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
3. _________________________________________________________________
(қол қойылатын бонустың/коммерциялық табу бонусының ұсынылатын мөлшері)
4. _________________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә., лауазымы, кәсіпорын иесінің Т.А.Ә.)
______________________
(қолы) _______________
кәсіпорын басшысының Т.А.Ә.
(лауазымы), жеке тұлғаның Т.А.Ә.
20 ж. " "
Жер қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жүргізілетін алаңның картограммасы
_________________________________________________________өндіру үшін
________________________________________________________ дайындалды
Орналасқан жері ___________________________________________________
Белдеу шекарасы картограммада көрсетілген және № ___ - № ___ бұрыштық нүктелерімен белгіленген.
Бұрыштық нүктелер
бұрыштық нүктелердің координаталары
Бұрыштық нүктелер
Бұрыштық нүктелердің координаталары
солтүстік ендігі
шығыс бойлығы
солтүстік ендігі
шығыс бойлығы
Ауданы ___ шаршы км құрайды.
Жер қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдар мен гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына
РҰҚСАТ
_______________________________________________________________ үшін
___________________________________________________________ берілді
(кімге)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану түрі)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану объектісі)
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану мақсаты)
____________________________________________________________________
(қол қойылатын бонустың/коммерциялық табу бонусының мөлшері)
____________________________________________________________________
(рұқсаттың қолданылу мерзімі)
КЕЛІСІЛДІ:
Жер қойнауын зерттеу ___________________________
мен пайдалану жөніндегі (Т.А.Ә., лауазымы)
уәкілетті органның ___________________________
аумақтық бөлімшесі (қолы)
Қоршаған ортаны қорғау ___________________________
жөніндегі уәкілетті (Т.А.Ә., лауазымы)
органның аумақтық ___________________________
бөлімшесі (қолы)
20 ж. " "
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі
_____________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1456 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года № 108 "Об утверждении Правил предоставления права недропользования в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 3, ст. 39).
2. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2000 года № 531 "О внесении дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года № 108 и от 7 февраля 2000 года № 183".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2001 года № 894 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года № 108" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 24-25, ст. 307).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2002 года № 1160 "О внесении дополнения и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года № 108".
5. Пункт 2 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2006 года № 340 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 15, ст. 148).
6. Пункт 3 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2006 года № 1164 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 46, ст. 493).

1. "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын берудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы № 108 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 3, 39-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы № 108 және 2000 жылғы 7 ақпандағы № 183 қаулыларына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 сәуірдегі № 531 қаулысының 1-тармағының 1)тармақшасы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы № 108 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 маусымдағы № 894 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 24-25, 307-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы № 108 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 1 қарашадағы № 1160 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 сәуірдегі № 340 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 15, 148-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 4 желтоқсандағы № 1164 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 46, 493-құжат).