Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1528. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 (вводится в действие с 01.01.2018)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.04.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2018).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 307 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1528
Правила
отнесения месторождения (группы месторождений, части
месторождения) углеводородного сырья к категории
низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и
выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу
полезных ископаемых
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Порядок
отнесения месторождения (группы месторождений, части
месторождения) углеводородного сырья к категории
низкорентабельных и порядок налогообложения в части налога на
добычу полезных ископаемых
Сноска. Заголовок раздела 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1528 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 18.04.2018 № 204 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнің 307-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасы және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі бекiтілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1528 қаулысымен
бекітілген
Көмірсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасы және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу тәртібі және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі
Ескерту. 1-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

1. Порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении месторождения
(группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к
категории низкорентабельных
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Для отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных недропользователь, осуществляющий деятельность, предусматривающую разработку месторождения углеводородного сырья, соответствующего критериям, определенным подразделом 2 настоящего раздела, обращается в уполномоченный орган по государственному планированию (далее – уполномоченный орган) с заявлением.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на текущий незавершенный календарный год подается по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в срок не позднее 1 ноября такого календарного года. К заявлению должны быть приложены следующие документы:
1) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия финансовой отчетности за предыдущий финансовый год, подписанная первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
2) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия аудиторского отчета за предыдущий финансовый год юридических лиц, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита. В случае, если заявление подается до 1 июня текущего года, то представляются оригинал или нотариально засвидетельствованная копия аудиторского отчета за финансовый год, предшествующий предыдущему финансовому году;
3) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия финансовой отчетности юридического лица-недропользователя за отчетный период текущего календарного года (квартал, полугодие или девять месяцев), предшествующий дате подачи заявления;
4) отчет об исполнении бюджета за предыдущий календарный год, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;
5) расчет бюджета на текущий календарный год, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;
6) отчет об исполнении бюджета за текущий календарный год по состоянию не ранее чем за девяносто календарных дней, предшествующих дате подачи заявления, заверенный руководителем юридического лица-недропользователя или лицом, его замещающим;

1. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы өтініштерді беру және қарау тәртібі
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу үшін осы бөлімнің 2-кіші бөлімінде айқындалған өлшемдерге сәйкес көмiрсутек шикiзаты кен орнын игеруді көздейтін қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтініш береді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2. Ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылға кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы өтiнiш ағымдағы күнтiзбелiк жылдың 1 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi. Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiлуге тиiс:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын адам, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған алдыңғы қаржы жылындағы қаржылық есептілік түпнұсқасы немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде аудитті міндетті жүргізу белгіленген заңды тұлғалардың алдыңғы қаржы жылындағы аудиторлық есебінің түпнұсқасы немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесі. Егер өтініш ағымдағы жылдың 1 маусымына дейін берілген жағдайда, онда алдыңғы қаржы жылының алдындағы қаржы жылының аудиторлық есептілігінің түпнұсқасы немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылады;
3) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның өтініш берілген күннің алдындағы есепті кезең (тоқсан, жартыжылдық немесе тоғыз ай) бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдағы қаржылық есептілігінің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын адам куәландырған алдыңғы күнтізбелік жылдағы бюджеттің атқарылуы туралы есептемесі;
5) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын адам куәландырған ағымдағы күнтізбелік жылға арналған бюджеттің есептемесі;
6) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын адам куәландырған, өтініш берген күннің алдындағы тоқсан күнтізбелік күн бұрынғы жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылға арналған бюджеттің атқарылуы туралы есеп;

7) налоговая отчетность (декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - КПН) по контракту и налогу на сверхприбыль (далее - НСП) по контракту за предыдущий налоговый период и налогу на добычу полезных ископаемых (далее - НДПИ) по контракту за текущий и предыдущий календарный год);
8) расчет авансовых платежей по КПН (если недропользователь является плательщиком авансовых платежей) и расчет запланированного на текущий отчетный год размера КПН;
9) расчет налоговых обязательств по КПН, а также расчет чистого дохода, рентабельности продаж по контракту за текущий налоговый период с детальной привязкой данных расчетов к бюджету юридического лица - недропользователя, прогнозной цене на углеводородное сырье, и планируемым объемам добычи углеводородного сырья по контракту за этот же период;
10) обоснование прогнозной цены на углеводородное сырье, использованной для расчетов показателей рентабельности по контракту;
11) планируемый объем добычи углеводородного сырья по контракту, согласованный с компетентным органом.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на предстоящий календарный год подается по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, не ранее 30 сентября текущего года, но не позднее 31 декабря текущего года. К заявлению помимо документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, прилагаются следующие документы:
1) расчет бюджета на предстоящий календарный год, заверенный руководителем юридического лица - недропользователя или лицом, его замещающим;
2) расчет налоговых обязательств компании по КПН по контракту, а также расчет чистого дохода, рентабельности продаж по контракту за предстоящий календарный год с детальной привязкой данных расчетов к бюджету юридического лица - недропользователя, прогнозной цене на углеводородное сырье, и планируемым объемам добычи углеводородного сырья по контракту за этот же отчетный период.
При этом сведения, указанные в подпунктах 3), 6) пункта 2 настоящих Правил, представляются за девять истекших месяцев текущего календарного года.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

7) алдыңғы салық кезеңіндегі келісімшарт бойынша салықтық есептілік (корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) бойынша, ағымдағы және алдыңғы күнтізбелік жылда келісімшарт бойынша пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық бойынша үстеме пайдаға салынатын салық (бұдан әрі – ҮПС) бойынша декларациялар);
8) КТС бойынша аванстық төлемдердің есебі (егер жер қойнауын пайдаланушы аванстық төлемдердің төлеушісі болса) және ағымдағы есептік жылға жоспарланған КТС мөлшерінің есептемесі;
9) КТС бойынша салықтық міндеттемелердің есебі, сондай-ақ осы кезеңдегі жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның бюджетіне, көмірсутек шикізатының болжамды бағасына, және көмірсутек шикізатын өндірудің жоспарлы көлеміне осы есептерді егжей-тегжейлі беркітумен бірге ағымдағы салық кезеңіндегі келісім-шарт бойынша сатылымдардың таза кірісінің, рентабельділігінің есептемесі;
10) келісімшарт бойынша рентабельділік көрсеткіштерінің есебі үшін пайдаланылған көмірсутек шикізатына болжамды бағаны негіздеу;
11) құзыретті органмен келісілген көмірсутек шикізатын өндірудің келісімшарт бойынша жоспарланатын көлемі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi); 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Алдағы күнтiзбелiк жылға кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы өтiнiш ағымдағы күнтiзбелiк жылдың 30 қыркүйегінен ерте емес, бірақ ағымдағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірілмей осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi. Өтiнiшке осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа мынадай құжаттар қоса берiледі:
1) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын адам куәландырған алда тұрған күнтізбелік жылға арналған бюджеттің есептемесі;
2) компанияның КТС бойынша салықтық міндеттемелерінің есебі, сондай-ақ осы есептік кезеңдегі жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның бюджетіне, көмірсутек шикізатының болжамды бағасына және келісімшарт бойынша көмірсутек шикізатын өндірудің жоспарланатын көлеміне осы есептерді егжей-тегжейлі беркітумен бірге алда тұрған күнтізбелік жылға арналған келісімшарт бойынша сатылымдардың таза кірісінің, рентабельділігінің есептемесі.
3) Бұл ретте осы Қағиданың 2-тармағының 3), 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер ағымдағы күнтізбелік жылдың өткен тоғыз айы үшін беріледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

4. При необходимости уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления может запросить у заявителя другие документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении.
Заявитель после получения соответствующего запроса уполномоченного органа в срок не позднее десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении, запрашиваемые согласно настоящему пункту Правил.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4-1. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, в случаях представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 2, 3 и 4 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после принятия к рассмотрению заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение нижеперечисленным государственным органам для подготовки заключений по вопросам:
1) в Министерство финансов Республики Казахстан – для подтверждения данных налоговой отчетности;
2) в уполномоченный орган в области нефти и газа – по вопросам обоснованности планируемых объемов добычи углеводородного сырья и объема операций по недропользованию с учетом утвержденных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рабочих программ (годовых программ работ) и (или) проектных решений и обязательств по контракту на недропользование;
3) иные государственные органы – по вопросам, входящим в их компетенцию и поставленным уполномоченным органом в целях выработки обоснованных решений по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.
Заключения соответствующих государственных органов должны быть представлены в уполномоченный орган в срок не позднее двадцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа. Уполномоченный орган в указанный срок производит расчет рентабельности по контракту на основе представленных заявителем данных и подготавливает предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.

4. Қажет болған жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш берушiден өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есептердi сұрата алады.
Өтініш беруші уәкiлеттi органның тиісті сұратуын алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қағиданың осы тармағына сәйкес сұратылатын, өтiнiште қамтылған мәліметтерді негіздейтін құжаттар мен есептердi уәкілетті органға береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-1. Өтініш беруші ұсынған құжаттарда мәліметтер толық болмаған және (немесе) осы Қағиданың 2, 3 және 4-тармақтарында көзделген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаған немесе өтініш осы Қағидада белгіленген талаптарды бұза отырып берілген жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш және (немесе) өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін қосымша құжаттар мен есептер түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiшті қараудан уәжді түрде бас тартуды жібереді.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Уәкiлеттi орган өтiнiшті және (немесе) өтiнiште қамтылған мәліметтерді негiздейтін құжаттар мен есептердi қарауға қабылдағаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш пен оған қоса берiлетін құжаттардың көшiрмелерiн төменде көрсетілген мемлекеттiк органдарға мынадай мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне – салық есептілігінің деректерін растау үшін;
2) мұнай және газ саласындағы уәкілетті органға – жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарт бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бекiтiлген жұмыс бағдарламаларын (жұмыстардың жылдық бағдарламаларын) және/немесе жобалық шешiмдер мен мiндеттемелердi ескере отырып, көмiрсутек шикiзатын өндiрудiң жоспарланып отырған көлемi мен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар көлемiнiң негiздiлiгi мәселелерi бойынша;
3) өзге мемлекеттiк органдарға – олардың құзыретіне жататын және уәкiлеттi орган қойған мәселелер бойынша пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салықтың жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшерлері жөнінде негізделген шешімдер әзірлеу мақсатында қорытындылар дайындау үшін жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмесi алынған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкiлеттi органға берiлуге тиiс. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушi ұсынған деректердің негiзiнде көрсетiлген мерзiмде келiсiмшарт бойынша рентабельдiлiктiң есебiн жүргiзедi және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салықтың жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшерлері бойынша ұсыныстар дайындайды.

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. В срок не позднее семи рабочих дней с даты получения всех заключений государственных органов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений государственных органов на рассмотрение межведомственной комиссии, которая вырабатывает рекомендации по отнесению месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, за исключением общераспространенных полезных ископаемых (далее – комиссия).
В срок не позднее десяти рабочих дней комиссия должна рассмотреть заявление и заключения государственных органов и выработать предложение об отнесении или отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, о размере ставки налога на добычу полезных ископаемых по низкорентабельному месторождению (в случае выработки предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. В случае выработки комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в перечень отнесенных к категории низкорентабельных с приложением ставок налога на добычу полезных ископаемых, устанавливаемых в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и указанием календарного года, в течение которого будут применяться такие ставки.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается на календарный год. В случае если ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается в течение указанного года, то налог на добычу полезных ископаемых, начисленный и уплаченный с начала календарного года по обязательствам этого года, пересчитывается по ставке, установленной в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың барлық қорытындылары алынған күннен бастап жеті жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган мемлекеттік органдардың қорытындылары қоса берілген өтінішті кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу бойынша ұсынымдар әзірлейтін ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қарауына енгізеді.
Комиссия он жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш пен мемлекеттік органдардың қорытындыларын қарауға және көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу немесе жатқызудан бас тарту, рентабельділігі төмен кен орны бойынша пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкасының көлемі (көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы ұсыныс әзірленген жағдайда) туралы ұсыныс әзірлейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы комиссияның ұсынысы әзiрленген жағдайда уәкiлеттi орган он бес жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес белгiленетiн пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық мөлшерлемесін қоса беріп және осындай мөлшерлемелер қолданылатын күнтізбелік жылды көрсетіп, көмiрсутек шикiзатының кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орынының бір бөлігін) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылған кен орындарының тiзбесiне қосу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық мөлшерлемесі күнтізбелік жылға белгіленеді. Егер пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық мөлшерлемесі көрсетілген жыл ішінде белгіленген жағдайда, осы жылдың міндеттемелері бойынша күнтізбелік жылдың басынан бастап есептелген және төленген пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық осы Қағидаға сәйкес белгіленген мөлшерлеме бойынша қайта есептеледі.

9. Решение об отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных принимается уполномоченным органом с учетом предложений, выработанных комиссией, и доводится до сведения недропользователя в течение десяти рабочих дней после вынесения комиссией соответствующего решения с указанием причин отказа.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Основаниями для отказа в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных являются:
1) несоответствие представленного расчета налоговых обязательств по уплате корпоративного подоходного налога, а также расчета чистого дохода, рентабельности продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) на соответствующий календарный год налоговому законодательству Республики Казахстан, в том числе пункту 11 настоящих Правил;
2) применение недропользователем необоснованной прогнозной цены на углеводородное сырье за соответствующий календарный год, используемой для расчета уровня рентабельности;
3) несоответствие заявленных по месторождению (группе месторождений, части месторождения) объемов добычи на соответствующий календарный год планируемым объемам добычи;
4) существенное (свыше 10 %) и (или) необоснованное увеличение производственных затрат, затрат на реализацию и общеадминистративных затрат в расчете на тонну углеводородного сырья в сравнении с данными за предыдущий календарный год, если заявление подается на текущий календарный год, либо с данными по текущему календарному году, исходя из прогнозных данных по году, рассчитанных на основе бюджета за указанный период с учетом вносимых корректировок, если заявление подается на предстоящий календарный год;
5) превышение фактического уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам отчетных периодов (полугодие или девять месяцев), предшествующих дате подачи заявления, текущего незавершенного календарного года уровня 0 %.
В случае устранения причин, по которым недропользователю было отказано в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, он вправе направить повторно заявление в уполномоченный орган в порядке, установленном настоящей главой.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

9. Уәкiлеттi орган комиссия әзiрлеген ұсыныстарды ескере отырып, көмiрсутек шикiзатының кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды және бас тарту себептерiн көрсете отырып, комиссия тиісті шешім қабылдағаннан кейін он жұмыс күнi iшiнде жер қойнауын пайдаланушының назарына жеткiзедi.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
10. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тартудың негіздемелері мыналар болып табылады:
1) корпоративтік табыс салығы бойынша салықтық міндеттемелердің тапсырылған есеп-қисабының, сондай-ақ таза табыстың, кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша тиісті күнтізбелік жылға сату рентабельділігінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасына, оның ішінде осы Қағиданың 11-тармағына сәйкес келмеуі;
2) жер қойнауын пайдаланушының тиісті күнтізбелік жылға көмiрсутек шикiзатына рентабельділік деңгейін есептеуге пайдаланған негізсіз болжамды бағаны қолдануы;
3) кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша тиісті күнтізбелік жылға мәлімделген өндіру көлемдерінің жоспарланған өндіру көлемдеріне сәйкес келмеуі;
4) егер өтініш ағымдағы күнтізбелік жылға берілсе, алдыңғы күнтізбелік жылдың деректерімен салыстырғанда бір тонна көмірсутек шикізатына өндірістік шығындардың, сату шығындары мен жалпы әкімшілік шығындардың елеулі (10 %-дан жоғары) және (немесе) негізсіз ұлғайтылуы немесе өтініштің көрсетілген кезеңге арналған бюджет негізінде, енгізілетін түзетулерді есептей отырып, жыл бойындағы болжамдық деректерді негізге алып есептелген ағымдағы жылдың деректерімен алдағы күнтізбелік жылға берілуі;
5) ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың өтініш берілген күннің алдындағы есепті кезеңдердің (жартыжылдық немесе тоғыз ай) қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділіктің іс жүзіндегі деңгейінің 0 %-дан жоғары болуы.
Жер қойнауын пайдаланушыға көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тартуға себеп болған себептер жойылған жағдайда, ол осы тарауда белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қайтадан өтініш жолдауға құқылы.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

2. Критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части
месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11. Месторождение (группа месторождений, часть месторождения) углеводородного сырья относится к категории низкорентабельных в случае, если планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам предстоящего календарного года или текущего незавершенного календарного года по расчетам, производимым недропользователем самостоятельно в порядке, установленном настоящим пунктом, равен или менее 0 %.
Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья за календарный год производится на основании прогнозных данных недропользователя, включая цены на углеводородное сырье за соответствующий период, и на основании объемов добычи, подтвержденных уполномоченным органом.
Планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
ЧДКК) Х 100
РПК = -----------------
СГДК
где:
РПк – рентабельность продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в процентах;
ЧДк – чистый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с настоящим пунктом и методикой ведения раздельного налогового учета недропользователя, утвержденной и представленной в налоговый орган в соответствии с условиями статьи 310 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – методика недропользователя);
Ук – сумма полученных и непогашенных убытков по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленных в соответствии с главой 13 Налогового кодекса Республики Казахстан, возникших после 31 декабря 2008 года;
СГДк – совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя.
Размер чистого дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья за налоговый период определяется недропользователем по следующей формуле:
ЧДк = НДк – КПНк,
где:
КПНк – корпоративный подоходный налог по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
НДк – налогооблагаемый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя, уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 Налогового кодекса Республики Казахстан.
При определении налогооблагаемого дохода сумма вычетов за налоговый период не должна превышать сумму вычетов за предыдущий налоговый период, за исключением сумм вычетов за счет дополнительных налоговых обязательств, либо увеличения сумм вычетов за счет расходов, увеличение которых связано с повышением тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии. В случае отклонения планируемого объема добычи углеводородного сырья в текущем незавершенном (предстоящем) календарном году более чем на 10 % от уровня предыдущего (текущего) календарного года, сумма вычетов для целей определения уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья может быть скорректирована пропорционально изменению объемов добычи.

2. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу өлшемдері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
11. Егер алдағы күнтiзбелiк жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельдiлiктiң жоспарланып отырған деңгейi жер қойнауын пайдаланушы осы тармақта белгiленген тәртiппен дербес жүргiзген есептер бойынша 0 %-дан аз немесе оған тең болса, көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылады.
Көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланып отырған рентабельдiлiк деңгейiнiң күнтiзбелiк жыл есебi тиiстi кезең бойынша көмiрсутек шикiзаты бағаларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының болжамды мәліметтері мен уәкілеттi орган растаған өндiру көлемiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланып отырған рентабельдiлiк деңгей мынадай формула бойынша айқындалады:
ТТк к)
СРк = -------– х 100,
ЖЖТк
мұнда:
СРк – көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша пайыздық көрсеткіштегі сату рентабельдiлiгi;
ТТк – осы тармаққа және жер қойнауын пайдаланушының жеке салық есебiн жүргiзу әдiстемесiне сәйкес есептелген және Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 310-бабының талаптарына сәйкес бекiтiлген және салық органына ұсынылған кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыс (бұдан әрi – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесi);
Зк – 2008 жылғы 31 желтоқсаннан кейін туындаған Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 13-тарауына сәйкес есептелген, көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша алынған және өтелмеген залал сомасы;
ЖЖТк – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жылдық жиынтық табыс.
Салық кезеңiнде көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыстың мөлшерiн жер қойнауын пайдаланушы мынадай формула бойынша айқындайды:
ТТк = СТк – КТСк,
мұндағы:
КТСк – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша корпоративтiк табыс салығы;
СТк – Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 133-бабында көзделген кiрiс пен шығыс сомасына азайтылған, жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салық салынатын табыс.
Салық салынатын табысты айқындау кезiнде қосымша салық мiндеттемелерiнiң есебінен шегерімдер сомасын не өсуi табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтер көрсету (тауарлар, жұмыстар) тарифтерін көтеруге байланысты шығыстар есебінен шегерімдер сомаларын ұлғайтуды қоспағанда, салық кезеңiнде шегерiмдер сомасы алдыңғы салық кезеңiнiң шегерiмдер сомасынан аспауға тиiс. Ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылы көмiрсутек шикiзатын өндiрудiң жоспарланып отырған көлемi алдыңғы жылдың деңгейiнен 10 %-дан аса ауытқыған жағдайда көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік деңгейді айқындау мақсаттары үшін шегерiмдер сомасы өндiру көлемiнiң өзгеруіне қарай түзетiлуі мүмкін.

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. Ставки налога на добычу полезных ископаемых для месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, отнесенного к категории низкорентабельных, устанавливаются с целью достижения уровня рентабельности по контракту 0 % по шкале мировых цен за баррель нефти с шагом в 1 доллар США.
Минимальная ставка налога на добычу полезных ископаемых по месторождению (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, отнесенному к категории низкорентабельных, устанавливается в размере 5 % от общеустановленной ставки налога на добычу полезных ископаемых, действующей в соответствующем налоговом периоде. При этом ставки налога на добычу полезных ископаемых, устанавливаемые для месторождения (группы месторождений, части месторождения), отнесенного к категории низкорентабельных в соответствии с настоящими Правилами не должны превышать общеустановленных ставок налога на добычу полезных ископаемых, действующих в соответствующем налоговом периоде.
В случае, если ставки налога на добычу полезных ископаемых для месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, отнесенного к категории низкорентабельных, на соответствующий календарный год устанавливаются в течение указанного года, то налог на добычу полезных ископаемых, уплаченный с начала календарного года, пересчитывается по ставкам, установленным в соответствии с настоящей главой, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды.
Недропользователь самостоятельно применяет ставки, установленные в соответствии с настоящим пунктом, на основе цены, определяемой в порядке, установленном статьей 334 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
13. Налогоплательщик в срок не позднее 20-го февраля года, следующего за календарным годом, в котором им применялись ставки налога на добычу полезных ископаемых, установленные в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, производит расчет показателей рентабельности за истекший год на основе фактических данных с применением данных ставок налога на добычу полезных ископаемых.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) превысит значение 0 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых по ставке, рассчитываемой по следующей формуле:
где:
СНк - ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в процентах;
СГДк - совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
Вк - вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, не включая НДПИ, исчисленные в соответствии с методикой недропользователя;
НБк - налоговая база НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленная в соответствии с методикой недропользователя.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, исчисляется с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему, и не должен выходить за рамки пороговых значений, указанных в пункте 12 настоящих Правил.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
12. Рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкалары келісімшарт бойынша рентабельділік деңгейі 0 % деңгейге қол жеткізу мақсатында, мұнайдың бір баррелі үшін әлемдік баға шкаласы бойынша 1 АҚШ доллары өлшемімен белгіленеді.
Рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салықтың ең төменгі ставкасы тиісті салық кезеңінде қолданылатын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықтың жалпы белгіленген ставкасының 5 %-ы мөлшерінде белгіленеді. Бұл ретте рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін белгіленетін пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкасы осы Қағидаға сәйкес тиісті салық кезеңінде қолданылатын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықтың жалпы белгіленген ставкаларынан аспауға тиіс.
Егер рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкалары тиісті күнтізбелік жылға көрсетілген жыл ішінде белгіленсе, онда күнтізбелік жылдың басынан бастап төленген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық, өткен салық кезеңдерінде нақты қалыптасқан бағалар тұрғысынан алғанда, осы тарауға сәйкес белгіленген ставкалар бойынша қайта есептеледі.
Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 334-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын баға негізінде осы тармаққа сәйкес белгіленген ставкаларды дербес қолданады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
13. Салық төлеушi осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес белгіленген пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық ставкасын қолданған күнтiзбелiк жылдан кейiнгi жылдың 20 ақпанынан кешiктiрмейтін мерзімде пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкаларын қолдана отырып, нақты мәліметтердің негiзiнде өткен жылдың рентабельдiлiк көрсеткiштерiнiң есебiн жүргiзедi.
Егер кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша нақты рентабельділік деңгейі 0 % мәнінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бойынша салықтық міндеттемелерді мына формула бойынша есептелетін ставка бойынша қайта есептеуді жүргізеді:
мұнда:
СТк – кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша ПҚАС ставкасы, пайызбен;
ЖЖТк – кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген жылдық жиынтық табыс;
Шк – ПҚАС-ты есептемегенде, кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген шегерімдер;
СБк – кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген ПҚАС-тың салықтық базасы.
Бұл ретте осы тармаққа сәйкес есептелген ПҚАС ставкаларының мөлшері үтірден кейін үлкенге қарай дөңгелектеу арқылы екі белгіге дейінгі дәлдікпен есептеледі және осы Қағиданың 12-тармағында көрсетілген бастапқы мәндердің шеңберінен аспауға тиіс.

Полученное значение ставки НДПИ применяется недропользователем для исчисления суммы НДПИ, подлежащей уплате за истекший календарный год. В случае, если сумма НДПИ, исчисленная за истекший календарный год в соответствии с настоящим пунктом, превысит сумму НДПИ, исчисленную за истекший календарный год по ставке, установленной в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, соответствующая сумма превышения отражается в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, указанная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала истекшего календарного и подлежит уплате в общеустановленном порядке. В случае изменения показателей, использованных при расчете фактического уровня рентабельности по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, недропользователь самостоятельно производит перерасчет и исполнение налоговых обязательств в соответствии с настоящим пунктом в срок, не превышающий 45 календарных дней с момента отражения таких изменений в налоговом учете.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Порядок отнесения месторождения (группы месторождений, части
месторождения) углеводородного сырья к категории высоковязких,
обводненных, малодебитных и выработанных и порядок
налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых
Сноска. Заголовок раздела в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении месторождения
(группы месторождений) углеводородного сырья к категории
высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных
14. Недропользователь, осуществляющий разработку месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, может обратиться с заявлением в уполномоченный орган об отнесении данного месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных при одновременном выполнении следующих условий:
1) месторождение соответствует одному из критериев, указанных в пункте 25настоящих правил;
2) объем добычи углеводородного сырья по месторождению (группе месторождений, части месторождения) не превышает 3 (трех) миллионов тонн в год;
3) фактический или планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам прошедшего календарного года или текущего незавершенного календарного года равен или менее 25 %.
Для целей настоящего пункта расчет рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) производится в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил на основе показателей по месторождению (группе месторождений, части месторождения).

Жер қойнауын пайдаланушы ПҚАС ставкасының алынған мәнін өткен күнтізбелік жылда төлеуге жататын ПҚАС сомасын есептеу үшін қолданады. Егер осы тармаққа сәйкес өткен күнтізбелік жыл ішінде есептелген ПҚАС сомасы осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес өткен күнтізбелік жыл ішінде есептелген ПҚАС сомасынан асып кетсе, тиісті артылған сома пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі. Осы декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық сомасы өткен күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының салықтық міндеттемелері болып табылады және жалпы белгіленген тәртіппен төлеуге жатады. Осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша рентабельділіктің нақты деңгейін есептеу кезінде пайдаланылатын көрсеткіштер өзгерген жағдайда жер қойнауын пайдаланушы осындай өзгерістер салық есебінде көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 45 күннен аспайтын мерзімде салықтық міндеттемелерін осы тармаққа сәйкес қайта есептеуді және орындауды өздігінше жүргізеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу тәртібі
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы өтініштерді беру және қарау тәртібі
14. Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) игеруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы осы кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы уәкілетті органға өтінішті сонымен бір мезгілде мына талаптарды орындай отырып бере алады:
1) кен орны осы Қағиданың 25-тармағында көрсетілген критерийлердің біріне сәйкес келеді;
2) кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша көмірсутек шикізатын өндірудің көлемі жылына 3 (үш) миллион тоннадан аспайды;
3) өткен күнтізбелік жылдың немесе аяқталмаған ағымдағы күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша рентабелділіктің нақты немесе жоспарланған деңгейі кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша 25 %-ға тең немесе одан төмен.
Осы тармақтың мақсаттары үшін кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабелділіктің есебі кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша көрсеткіштер негізінде осы Қағиданың 11-тармағына сәйкес жүргізіледі.

15. Заявление недропользователя об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявлению должны быть приложены следующие документы:
1) отчет о соответствии достигнутых технологических показателей месторождения (группы месторождений, части месторождения) утвержденным проектным решениям;
2) копии протокола государственной комиссии по запасам и горного отвода;
3) отчет о выполнении контрактных (лицензионных) обязательств по состоянию на дату окончания последнего квартала, предшествующего дате подачи заявления;
4) документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) пункта 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. При необходимости уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления может запросить у заявителя другие документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении.
Заявитель после получения соответствующего запроса уполномоченного органа в срок не позднее десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении, запрашиваемые согласно настоящему пункту Правил.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16-1. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, в случаях представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 15 и 16 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. После поступления заявления уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение в государственные органы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, а также в уполномоченный орган в области нефти и газа для подготовки заключения о соответствии или несоответствии месторождения (группы месторождений, части месторождения) критериям высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных и соблюдении заявителем утвержденных проектных решений.
Заключения соответствующих государственных органов должны быть представлены в уполномоченный орган в срок не позднее двадцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа.

15. Жер қойнауын пайдаланушының кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы өтініші осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысанда беріледі. Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуге тиіс:
1) Кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) қол жеткізілген технологиялық көрсеткіштерінің бекітілген жобалық шешімдерге сәйкестігі туралы есеп;
2) қорлар мен тау-кен бөлінуі жөніндегі мемлекеттік комиссия хаттамасының көшірмесі;
3) өтініш берілген күннің алдындағы соңғы тоқсанның аяқталған күнгі жағдай бойынша келісімшарттық (лиценизиялық) міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
4) осы Қағиданың 2 тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қажет болған жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш берушiден өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есептердi сұрата алады.
Өтініш беруші уәкiлеттi органның тиісті сұратуын алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қағиданың осы тармағына сәйкес сұратылатын, өтiнiште қамтылған мәліметтерді негіздейтін құжаттар мен есептердi уәкілетті органға береді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
16-1. Өтініш беруші ұсынған құжаттарда мәліметтер толық болмаған және (немесе) осы Қағиданың 15 және 16-тармақтарында көзделген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаған немесе өтініш осы Қағидада белгіленген талаптарды бұза отырып берілген жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш және (немесе) өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін қосымша құжаттар мен есептер түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiшті қараудан уәжді түрде бас тартуды жібереді.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
17. Өтініш түскеннен кейін уәкілетті орган кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының критерийлеріне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі немесе әзірленіп, бекітілген жобалық шешімдер және оларды өтініш берушінің сақтауы туралы қорытынды дайындау үшін бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтініш пен оған қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарға, сондай-ақ мұнай және газ саласындағы уәкілетті органға қарауға жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары уәкілетті органнан өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмесi алынған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкiлеттi органға берiлуге тиiс.

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заключений государственных органов уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений на рассмотрение комиссии.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. В срок не позднее десяти рабочих дней комиссия рассматривает заявление и вырабатывает предложение об отнесении или отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных.
20. В случае вынесения комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, в котором должны содержаться следующие сведения:
наименование и координаты месторождения (группы месторождений, части месторождения) в соответствии с горным отводом;
дата и регистрационный номер контракта на недропользование и лицензии (при наличии);
один или несколько критериев, указанных в пункте 25 настоящих Правил, которому (которым) соответствует месторождение (группа месторождений, часть месторождения).
В случае включения месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений налог на добычу полезных ископаемых, уплаченный с начала календарного года, в котором было принято соответствующее решение Правительства Республики Казахстан, пересчитывается по ставкам, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды, определяемых в порядке, установленном статьей 334 Налогового кодекса, путем подачи дополнительных деклараций.
В случае, если месторождение (группа месторождений, часть месторождения) соответствует нескольким критериям, указанным в пункте 25 настоящих Правил, для которых установлены различные ставки налога на добычу полезных ископаемых, для целей исчисления и уплаты указанного налога применяется ставка с наименьшим значением.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
18. Мемлекеттік органдардың қорытындылары алынған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган қорытындылар қоса берілген өтінішті комиссияның қарауына енгізеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19. Комиссия он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті қарайды және кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу немесе жатқызудан бас тарту туралы ұсынысты әзірлейді.
20. Комиссия кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы ұсыныс шығарған жағдайда уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді, онда мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
тау-кендік бөлуге сәйкес кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) атауы және координаттары;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және лицензияның (бар болса) берілген күні және тіркеу нөмірі;
осы Қағиданың 25-тармағында көрсетілген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) сәйкес келетін бір немесе бірнеше өлшем;
Кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті шешімі қабылданған күнтізбелік жылдың басынан бастап төленген, пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық қосымша декларациялар беру жолымен Салық кодексінің 334-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын, өткен салық кезеңдерінде нақты қалыптасқан бағалар тұрғысынан Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті шешім қабылдаған күнтізбелік жылдың бірінші салық кезеңінен бастап осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес ставкалар бойынша қайта есептеледі.
Егер кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салықтың әртүрлі ставкалары белгіленген осы Қағиданың 25-тармағында көрсетілген бірнеше критерийлерге сәйкес келген жағдайда, көрсетілген салықты есептеу мен төлеу мақсаттары үшін мәні мейлінше аз ставка қолданылады.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
21. Налогоплательщик, применявший ставки налога на добычу полезных ископаемых в соответствии с частью второй пункта 20 настоящих Правил, в срок не позднее 20-го февраля года, следующего за истекшим календарным годом, в котором применялись данные ставки налога на добычу полезных ископаемых, производит расчет фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за истекший год на основе фактических данных по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, на основе показателей по месторождению (группе месторождений, части месторождения) с применением ставок налога на добычу полезных ископаемых согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), рассчитываемой по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, превысит значение 20 %, но не более 25 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых по ставке, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, увеличенной на 5 % от базовой ставки НДПИ, установленной Налоговым кодексом Республики Казахстан на соответствующий год.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), рассчитываемой по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, превысит значение 25 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых по ставке, рассчитываемой по следующей формуле:
,
где:
СНм - ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) в процентах;
СГДм - совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
Вм - вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения), не включая налог на добычу полезных ископаемых, исчисленные в соответствии с методикой недропользователя;
НБм - налоговая база НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленная в соответствии с методикой недропользователя;
К - значение ставки корпоративного подоходного налога, установленной налоговым законодательством на соответствующий налоговый период, переведенное в десятичную дробь путем деления ставки в процентах на 100.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, исчисляется с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему и не должен выходить за рамки пороговых значений, указанных в пункте 12 настоящих Правил.

Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi); 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
21. Пайдалы қазбаларды өндіруге осы Қағиданың 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес салық ставкаларын қолданған салық төлеуші пайдалы қазбаларды өндіруге осы ставкалар қолданылған күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кеш емес мерзімде өткен жыл үшін кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша нақты деректемелер негізінде осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкаларын қолдана отырып, нақты рентабельділік есебін шығарады.
Егер кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелетін нақты рентабельдік деңгейі 20 % мәннен асып кеткен, бірақ 25 % мәннен аспаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық бойынша осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес салық ставкаларын Қазақстан Республикасының Салық кодексі тиісті жылға белгілеген ПҚАС-тың 5 %-ға өсірілген базалық ставкалары бойынша салықтық міндеттемелерін қайта есептеуді жүргізеді.
Егер кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелген нақты рентабельділік деңгейі 25 % мәннен асып кеткен жағдайда жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бойынша салықтық міндеттемелерді мына формула бойынша есептелетін ставка бойынша қайта есептеуді жүргізеді:
ЖЖТб х (0,75-К) - Шб х (1-К)
СТб = -------------------------------- х 100,
СБб х (1-К)
мұнда:
СТб - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша ПҚАС ставкасы, пайызбен;
ЖЖТб - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген жылдық жиынтық табыс;
Шб - ПҚАС-ты қоспағанда, кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген шегерімдер;
СБб - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген ПҚАС-тың салықтық базасы;
К - салық заңнамасымен тиісті салық кезеңіне белгіленген пайыздағы ставканы 100-ге бөлу арқылы ондық бөлшекке ауыстырылған корпоративтік табыс салығы ставкасының мәні.
Бұл ретте осы тармаққа сәйкес есептелген ПҚАС ставкаларының мөлшері үтірден кейін үлкенге қарай дөңгелектеу арқылы екі белгіге дейінгі дәлдікпен есептеледі және осы Қағиданың 12-тармағында көрсетілген бастапқы мәндердің шеңберінен аспауға тиіс.

Полученное значение ставки НДПИ применяется недропользователем для исчисления суммы НДПИ, подлежащей уплате за истекший календарный год. В случае, если сумма НДПИ, исчисленная за истекший календарный год в соответствии с настоящим пунктом, превысит сумму НДПИ, исчисленную за истекший календарный год по ставке, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, соответствующая сумма превышения отражается в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, указанная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала истекшего календарного года и подлежит уплате в общеустановленном порядке. В случае изменения показателей, использованных при расчете фактического уровня рентабельности по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, производится перерасчет налоговых обязательств в соответствии с настоящим пунктом.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
22. Решение об отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, принимается уполномоченным органом с учетом предложений, выработанных комиссией, и доводится до сведения недропользователя в течение десяти рабочих дней с указанием причин отказа.
23. Основания для отказа в отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных включают:
несоответствие представленного расчета налоговых обязательств по КПН, а также расчета чистого дохода, рентабельности продаж по контракту на соответствующий календарный год законодательству, в том числе пункту 11 настоящих Правил;
применение недропользователем необоснованной прогнозной цены на углеводородное сырье за соответствующий календарный год, используемой заявителем для расчета уровня рентабельности;
несоответствие заявленных объемов добычи планируемым объемам добычи на соответствующий календарный год;
фактический или планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам прошедшего календарного года или текущего незавершенного календарного года превышает 25 %;
несоответствие месторождения (группы месторождений, части месторождения) ни одному из заявленных критериев, указанных в пункте 25 и подпункте 2) настоящих Правил;
заявленный критерий (критерии) достигнут в результате нарушения заявителем утвержденных проектных решений (документов).

Жер қойнауын пайдаланушы ПҚАС ставкасының алынған мәнін күнтізбелік жылда төлеуге жататын ПҚАС сомасын есептеу үшін қолданады. Егер осы тармаққа сәйкес өткен күнтізбелік жылы есептелген ПҚАС сомасы өткен күнтізбелік жылы осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес ставка бойынша есептелген ПҚАС сомасынан асып кеткен жағдайда, тиісті артылған сома пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі. Осы декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық өткен сомасы күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының салықтық міндеттемелері болып табылады және жалпы белгіленген тәртіппен төлеуге жатады. Осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша рентабельділіктің нақты деңгейін есептеу кезінде пайдаланылатын көрсеткіштер өзгерген жағдайда осы тармаққа сәйкес салықтық міндеттемелерді салықтық есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
22. Кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындары санатына жатқызудан бас тарту туралы шешімді комиссия әзірлеген ұсыныстарды ескере отырып, уәкілетті орган қабылдайды және он жұмыс күнінің ішінде бас тартудың себептерін көрсете отырып, жер қойнауын пайдаланушының назарына жеткізеді.
23. Мыналар кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызудан бас тартудың негіздері болады:
КТС бойынша салықтық міндеттемелердің тапсырылған есебінің, сондай-ақ таза табыс есебінің, келісімшарттар бойынша тиісті күнтізбелік жылға сату рентабелділігінің заңнамаға, соның ішінде осы Қағиданың 11-тармағына сәйкес келмеуі;
өтініш беруші рентабелділік деңгейін есептеу үшін пайдаланған тиісті күнтізбелік жылға жер қойнауын пайдаланушының көмірсутек шикізатына негізделмеген болжамды бағаны қолданғаны;
өндірудің мәлімделген көлемдерінің өндірудің жоспарланған көлемдеріне сәйкес келмеуі;
кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша рентабелділіктің нақты немесе жоспарлы деңгейі өткен күнтізбелік жылдың немесе аяқталмаған ағымдағы күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша 25 %-дан жоғары болса.
Кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) осы Қағиданың 25-тармағында көрсетілген, мәлімделген критерийлердің бірде-біреуіне сәйкес келмеуі;
мәлімделген критерийлерге (критерийге) өтініш берушінің бекітілген жобалық шешімдерді (құжаттарды) бұзуы салдарынан қол жеткізілген.

24. Изменение параметров месторождения (группы месторождений, части месторождения), указанных в заявлении, произошедшие после принятия решения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязкого, обводненного, малодебитного или выработанного, в результате принятия мер, направленных на увеличение отдачи месторождения (группы месторождений, части месторождения) в соответствии с утвержденными в установленном законодательством порядке проектными решениями (документами), не являются основанием для пересмотра ранее принятого решения.
В случае увеличения первоначальных утвержденных запасов по месторождению, включенному в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных по критерию выработанности, комиссия пересматривает ранее принятое решение, если в результате такого увеличения месторождение (группа месторождений, часть месторождения) не соответствует указанному критерию, при условии, что изменение критерия не связано с принятием недропользователем мер, направленных на увеличение отдачи месторождения (группы месторождений, части месторождения).
Уполномоченный орган в области нефти и газа ежегодно представляет по месторождениям (группе месторождений, части месторождения), включенным в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, данные об извлекаемых запасах в уполномоченный орган по бюджетному планированию по состоянию на 1 января текущего календарного года.
Недропользователь может обратиться в уполномоченный орган с заявлением по изменению критерия (критериев), которому (которым) соответствует месторождение (группа месторождений, часть месторождения), указанного (указанных) в перечне высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, в порядке, установленном настоящей главой.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.11.2015 № 893 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части
месторождения) углеводородного сырья к категории высоковязких,
обводненных, малодебитных или выработанных
25. Месторождение (группа месторождений, часть месторождения) может быть отнесено к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных при условии, что на месторождении (группе месторождений, части месторождения) в ходе разработки в соответствии с утвержденными проектными решениями достигнут один из показателей по выработанности, обводненности, малодебитности либо месторождение (группа месторождений, часть месторождения) характеризуется высокой вязкостью нефти, которые соответствуют следующим значениям:

24. Заңнамада белгіленген тәртіппен жобалық шешімдерге (құжаттарға) сәйкес кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) қайтарымын ұлғайтуға арналған шараларды қабылдаудың нәтижесінде кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы шешім қабылдағаннан кейін жүргізілген, өтініште көрсетілген кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) параметрлерін өзгерту бұрын қабылданған шешімді қайта қарауға негіз болмайды.
Өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе игерілу критерийлеріне қарай сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізілген кен орны бойынша бастапқы бекітілген қорларды және мұнайдың орташа тәуліктік дебитін ұлғайтқан жағдайда, егер критерийді өзгерту жер қойнауын пайдаланушы қабылдаған кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) қайтарымын ұлғайтуға бағытталған шаралармен байланысты болмаса, мұндай ұлғайтудың нәтижесінде кен орны көрсетілген критерийге сәйкес келмесе, комиссия бұрын қабылданған шешімді қайта қарайды.
Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізілген кен орындары (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) жөнінде ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша алынатын қорлар туралы деректерді жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға береді.
Осы тарауда белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдаланушы уәкілетті органға өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе игеру критерийлеріне қарай сарқылған кен орындарының тізбесінде көрсетілген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) сәйкес келетін критерийін (критерийлерін) өзгерту бойынша өтініш бере алады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.11.2015 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу критерийлері
25. Кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі), кен орнында (кен орындарының бір тобында, кен орнының бір бөлігінде) игеру барысында бекітілген жобалық шешімдерге сәйкес сарқылу, су басу, мөлшердің азаю көрсеткіштерінің біріне қол жеткізілген не кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) мұнайдың өте тұтқырлығымен сипатталған жағдайда, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызылуы мүмкін, олар мынадай мәндерге сәйкес келеді:

1) выработанность месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья составляет 80 и более процентов от утвержденных в установленном порядке извлекаемых запасов.
Степень выработанности месторождения (группы месторождений, части месторождения) рассчитывается по следующей формуле:
Св - степень выработанности запасов нефти, выраженная в процентах от утвержденных извлекаемых запасов нефти;
Qн - накопленная добыча нефти на месторождении (части месторождения) в целом в тоннах;
Qи - утвержденные извлекаемые запасы нефти в тоннах;
2) обводненность продукции месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья составляет 90 и более процентов.
Обводненность месторождения (части месторождения) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Ом - процент обводненности месторождения (части месторождения);
QB - объем добытой воды за период не менее девяносто календарных дней, предшествующих дате подаче заявления;
Qж - объем добытой жидкости за период не менее девяносто календарных дней, предшествующих дате подаче заявления;
3) вязкость нефти месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) в пластовых условиях составляет 200 мПа х сек и более;
4) средний дебит скважин месторождения (каждого месторождения в отдельности по группе месторождений, части месторождения) составляет менее трех тонн в сутки.
Среднесуточный дебит нефти одной скважины по месторождению (части месторождения) рассчитывается по следующей формуле:
где:
qH - среднесуточный дебит нефти одной скважины по месторождению (части месторождения);
QH - объем среднесуточной добычи нефти по месторождению (части месторождения) в тоннах за период не менее девяносто календарных дней, предшествующих дате подаче заявления;
N - среднее количество действующего добывающего фонда скважин месторождения (части месторождения) за соответствующий период.
Приложение 1
к Правилам отнесения месторождения
(группы месторождений, части месторождения)
углеводородного сырья к категории
низкорентабельных, высоковязких, обводненных,
малодебитных и выработанных и порядку
налогообложения в части налога на
добычу полезных ископаемых
ЗАЯВЛЕНИЕ
об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2012 № 1248 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

1) көмірсутек шикізаты кен орнының (кен орындарының топтары бойынша жекелей алғанда әрбір кен орнының, кен орнының бір бөлігінің) сарқылуы белгіленген тәртіппен бекітілген қазылып алынатын қордың 80 және одан да көп пайызын құрайды.
Кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) сарқылу дәрежесі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Сд – бекітілген қазып алынатын қордың пайыздарында көрсетілген мұнай қорының сарқылу дәрежесі;
Qж – тұтастай тоннамен алынған кен орнындағы (кен орнының бір бөлігіндегі) жинақталған мұнай өнімі;
Qқ – мұнайдың бекітілген қазылып алынатын қоры тоннамен;
2) көмірсутек шикізаты кен орнының (кен орындарының топтары бойынша жекелей алғанда әрбір кен орнының, кен орнының бір бөлігінің) өнімін су алуы тоқсан және одан да көп пайыз құрайды.
Кен орнын (кен орнының бір бөлігін) су алуы мынадай формула бойынша есептеледі:
формуладағы:
Ом – кен орнын (кен орнының бір бөлігін) су алу пайызы;
Qв – өтініш берген күннің алдындағы кемінде бір жыл бұрынғы кезеңде өндірілген су көлемі;
Qж – өтініш берген күннің алдындағы кемінде тізбектілік бір жыл бұрынғы кезеңде өндірілген сұйық көлемі;
3) кен орны (кен орындарының топтары бойынша жекелей алғанда әрбір кен орны, кен орнының бір бөлігі) мұнайының қойнауқат жағдайындағы өте тұтқырлығы 200 мПа х секундты және одан да көп уақытты құрайды;
4) кен орны (кен орындарының топтары бойынша жекелей алғанда әрбір кен орны, кен орнының бір бөлігі) ұңғымаларының орташа шығымы тәулігіне кемінде үш тоннаны құрайды.
Кен орны (кен орнының бір бөлігі) бойынша бір ұңғыма мұнайының орташа тәуліктік шығымы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
qн кен орны (кен орнының бір бөлігі) бойынша бір ұңғыма мұнайының орташа тәуліктік шығымы;
Qн – кен орны (кен орнының бір бөлігі) бойынша өтініш берген күннің алдындағы кемінде тізбектілік бір жыл бұрынғы кезеңде мұнай өндірудің орташа тәуліктік көлемі;
N – кен орны (кен орнының бір бөлігі) ұңғымаларының тиісті кезеңдегі қолданыстағы өндіруші қорының орташа мөлшері.
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын
(кен орындарының бiр тобын,
кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен, өте тұтқыр,
су басқан, дебитi аз және сарқылған
кен орындарының санатына жатқызу
қағидасына және пайдалы қазбаларды
өндiруге салынатын салық бөлігінде
салық салу тәртібіне
1-қосымша
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен
орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр,
су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының
санатына жатқызу туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.09.29 № 1248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

1. Полное наименование недропользователя (юридического либо физического лица)
_________________________________________________________.
. Местонахождение (почтовый адрес) _________________________________________________________.
3. Регистрационный номер налогоплательщика _________________________________________________________.
4. Контракт на недропользование, в рамках которого осуществляется добыча углеводородного сырья и предполагается применение порядка отнесения контракта, (месторождения, группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных:
4.1. Полное наименование контракта, стороны контракта, дата заключения контракта _________________________________________________________;
4.2. Дата и номер регистрации контракта в компетентном органе: _________________________________________________________;
4.3. Наименование контракта (месторождения, группы месторождений, части месторождения): _________________________________________________________;
4.4. Расположение контрактной территории (месторождения, группы месторождений, части месторождения) _________________________________________________________;
4.5. Вид добываемого полезного ископаемого _________________________________________________________.
5. Основание для подачи заявления (в выбранных строках проставить знак "X"):
низкая рентабельность
высокая вязкость
обводненность
малый дебит
выработанность
6. Контактное лицо (Ф.И.О., должность, телефон) _________________________________________________________.
Приложения:
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Ф.И.О. руководителя, должность ___________________
МП
Дата подачи заявки "___" ________ 20 __г.
Приложение 2
к Правилам отнесения месторождения
(группы месторождений, части месторождения)
углеводородного сырья к категории
низкорентабельных, высоковязких, обводненных,
малодебитных и выработанных и порядку
налогообложения в части налога на
добычу полезных ископаемых
Ставки налога
на добычу полезных ископаемых для обводненных, малодебитных, выработанных, высоковязких месторождений (групп месторождений, частей месторождений) углеводородного сырья

1. Жер қойнауын пайдаланушының (заңды не жеке тұлғаның) толық
атауы: ______________________________________________________________
2. Тұратын жері (пошталық мекенжайы):________________________________
3. Салық төлеушіні тіркеу нөмірі ______________________________
4. Шеңберінде көмірсутек шикізатын өндіру жүзеге асырылатын және кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу тәртібін қолдану күтілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт:
4.1. Келісімшарттың толық атауы, келісімшарттың тараптары, келісімшарт жасалған күн: __________________________________________;
4.2. Құзыретті органда келісімшартты тіркеу күні мен нөмірі:
____________________________________________________________________;
4.3. Келісімшарттың (кен орнының, кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) атауы: ______________________________________;
4.4. Кен орнының келісімшарттық аумағының (кен орнының, кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) орналасуы ____________________________________________________________________;
4.5. Өндірілетін пайдалы қазбаның түрі _____________________________;
5. Өтініш беруге негіздеме (таңдаған жолдарға "Х" белгісі қойылсын):
рентабельділігі төмен
өте тұтқыр
су басқан
дебиті аз
сарқылған
6. Байланыстырушы тұлға (Т.А.Ә., лауазымы, телефоны):
___________________________________________________________________.
Қосымшалар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Басшының Т.А.Ә., лауазымы ___________________________________
МО
Өтініш берілген күн: 20__ ж. "___" _______________
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын
(кен орындарының бiр тобын,
кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен, өте тұтқыр,
су басқан, дебитi аз және сарқылған
кен орындарының санатына жатқызу
қағидасына және пайдалы қазбаларды
өндiруге салынатын салық бөлігінде
салық салу тәртібіне
2-қосымша
Су басқан, дебиті аз, сарқылған, өте тұтқыр көмірсутек шикізаты
кен орнын игеретін жер қойнауын пайдаланушылар үшін пайдалы
қазбаларды өндiруге салынатын салық ставкалары