О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования и защиты прав потребителей финансовых услуг и инвесторов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2010 года № 202
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования и защиты прав потребителей финансовых услуг и инвесторов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам ипотечного кредитования и зашиты прав потребителей
финансовых услуг и инвесторов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие
законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский Кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23,ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20,21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пресечения лжепредпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 2 февраля 2010 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ипотекалық кредит беру және қаржылық қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 15 наурыздағы № 202 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ипотекалық кредит беру және қаржылық қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ипотекалық кредит беру және қаржылық қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 40-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жалған кәсіпкерліктің жолын кесу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 2 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 3 статьи 282 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан";
2) подпункт 4-1) пункта 2 статьи 370 после слов "к банку," дополнить словами "лишенному лицензии либо".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85, 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.):
1) статью 718 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Размер вознаграждения по займам, выданным банками второго уровня, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрокредитными организациями и кредитными товариществами, выраженный в годовой эффективной ставке вознаграждения, не может превышать восьмикратного размера официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день заключения договора займа.";
2) статью 728 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) договор не может содержать условие, предусматривающее право банка или иного юридического лица, имеющего лицензию уполномоченного государственного органа на предоставление займов в денежной форме, на одностороннее изменение условий договора;";
3) пункт 1 статьи 740 после слов "юридических лиц" дополнить словами "(за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации)";
4) в пункте 2 статьи 760 слова ", если иное не предусмотрено договором банковского вклада" исключить.

1) 282-баптың 3-тармағындағы «Ұзақ» деген сөз «Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмеген болса, ұзақ» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 370-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасы «болса,» деген сөзден кейін «лицензиясынан айырылған не» деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 718-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Екінші деңгейдегі банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микрокредиттік ұйымдар және кредиттік серіктестіктер берген заемдар бойынша сыйақының жылдық тиімді сыйақы ставкасымен көрсетілген мөлшері заем шартын жасау күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми қайта қаржыландыру ставкасының сегіз еселік мөлшерінен аспауы тиіс.»;
2) 728-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) шартта банктің немесе уәкілетті мемлекеттік органның ақшалай нысанда заем беру жөніндегі лицензиясы бар өзге заңды тұлғаның шарттың талаптарын бір жақты өзгерту құқығын көздейтін талап қамтылмайды;»;
3) 740-баптың 1-тармағындағы «Заңды тұлғалар» деген сөздерден кейін «(уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) еріксіз тарату процесіндегі банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда)» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 760-баптың 2-тармағындағы «Егер банк салымы шартында өзгеше көзделмесе, банктің» деген сөздер «Банктің» деген сөзбен ауыстырылсын.

3. В Кодекс Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г. № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97; Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам профилактики бытового насилия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам беженцев", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав граждан на неприкосновенность частной жизни", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего усиления борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пресечения лжепредпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам продовольственной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 25 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения квалифицированной юридической помощью", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам казахстанского содержания", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 января 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 6 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного дела", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 16 января 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам судебно-экспертной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 февраля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 21 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рыбного хозяйства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 февраля 2010 г.):

3. «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97-құжат; 2009 жылғы 12 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 12 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне босқындар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың жеке өміріне қол сұғылмаушылық құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті одан әрі күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жалған кәсіпкерліктің жолын кесу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 25 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азық-түлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 22 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білікті заң көмегін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 12 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қазақстандық қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 16 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден ісі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 3 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сот-сараптама қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 6 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне балық шаруашылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 96:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 96. Обращение во вред физическому или юридическому лицу
поданной ими жалобы";
абзац первый после слов "во вред" дополнить словами "физическому или юридическому";
2) дополнить статьей 158-4 следующего содержания:
"Статья 158-4. Нарушение порядка и сроков рассмотрения
обращений физических и юридических лиц
1. Нарушение порядка и сроков рассмотрения обращений физических и юридических лиц, установленных законодательством Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц, -
влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия (бездействие), совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
3) часть первую статьи 541 после цифр "158-3," дополнить цифрами "158-4,";
4) часть первую статьи 637 после цифр "151," дополнить цифрами "158-4,".
4. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.):

1) 96-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«96-бап. Жеке немесе заңды тұлғаның берген шағымын оларға
зиянды болатындай етіп бағыттау»;
бірінші абзацтағы «адамға» деген сөз «жеке немесе заңды тұлғаға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 158-4-баппен толықтырылсын:
«158-4-бап. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау
тәртібі мен мерзімдерін бұзу
1. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі мен мерзімдерін бұзу -
лауазымды тұлғаларға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
лауазымды тұлғаларға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 541-баптың бірінші бөлігі «158-3,» деген цифрлардан кейін «158-4,» деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 637-баптың бірінші бөлігі «151,» деген цифрлардан кейін «158-4,» деген цифрлармен толықтырылсын.
4. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в пункте 2 статьи 31:
дополнить подпунктами д-1), д-2) следующего содержания:
"д-1) предельные сроки и процедуру принятия решения о предоставлении банковских услуг;
д-2) порядок рассмотрения обращений клиентов, возникающих в процессе предоставления банковских услуг;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Правила об общих условиях проведения операций должны соответствовать порядку предоставления банковских услуг и рассмотрения банками обращений клиентов, возникающих в процессе предоставления банковских услуг, определяемому нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
2) в статье 34:
дополнить пунктами 1-2, 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-2. Требования к содержанию договора банковского займа устанавливаются уполномоченным органом.
1-3. Не допускается индексация обязательства и платежей по договору банковского займа. Данное ограничение не распространяется на договоры, заключаемые между банками.
1-4. Запрещается предоставление банковских займов лицам, зарегистрированным в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом.";
в пункте 4:
в абзаце первом слово "определяет" заменить словом "определяют";
дополнить подпунктом ж) следующего содержания:
"ж) предельные сроки рассмотрения заявлений о выдаче кредита, принятия решений о выдаче (отказе в выдаче) кредита, изменении условий кредитования.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае, если условиями о предоставлении займа предусмотрены требования о заключении договоров страхования и (или) на проведение оценки в целях определения рыночной стоимости имущества, являющегося обеспечением, банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, не вправе ограничивать заемщика, залогодателя в выборе страховой организации и (или) оценщика.";
в пункте 5 цифры "2-4" заменить цифрами "1-3 - 4-1";
3) статью 35:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Общий размер неустойки (штрафа, пени) по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, в том числе договору ипотечного займа, не может превышать десяти процентов от суммы займа.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При предоставлении в обеспечение возвратности кредита нескольких предметов залога и в случае, если их рыночная стоимость, определенная оценщиком на момент обращения заемщика, залогодателя за высвобождением предмета залога, превышает размер обязательства заемщика с учетом требований уполномоченного органа по классификации активов, условных обязательств и созданию провизии (резервов) против них, а также залоговой политики банка, банк обязан при наличии требования заемщика, залогодателя в течение десяти рабочих дней с даты обращения заемщика, залогодателя принять меры по прекращению залога одного или нескольких предметов залога в части, превышающей размер обязательства заемщика.";

1) 31-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы д-1), д-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«д-1) банктік қызметтерді ұсыну туралы шешім қабылдаудың шекті мерзімдері және рәсімі;
д-2) клиенттердің банктік қызметтерді көрсетуді ұсыну процесінде туындайтын өтініштерін қарау тәртібі;»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Операцияларды жүргізудің жалпы шарттары туралы ереже банктік қызметтерді ұсынудың және банктердің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын банктік қызметтерді ұсыну процесінде туындайтын клиенттердің өтініштерін қараудың тәртібіне сәйкес келуі тиіс.»;
2) 34-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2, 1-3 және 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
«1-2. Банктік заем шартының мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
1-3. Банктік заем шарты бойынша міндеттемені және төлемдерді индекстеуге жол берілмейді. Бұл шектеулер банктердің арасында жасалатын шарттарға таралмайды.
1-4. Тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген тұлғаларға банктік заемдар беруге тыйым салынады.»;
4-тармақта:
бірінші абзацтың ресми тілдегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
е) тармақшасындағы «белгілейді.» деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы ж) тармақшасымен толықтырылсын:
«ж) кредит беру туралы өтініштерді қараудың, кредит беру (беруден бас тарту) туралы шешімдер қабылдаудың, кредит беру шарттарын өзгертудің шекті мерзімдерін белгілейді.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Егер заем беру туралы шарттарда сақтандыру және (немесе) қамтамасыз ету болып табылатын мүліктің нарықтық құнын айқындау мақсатында бағалау жүргізу шарттарын жасасу туралы талаптар көзделген жағдайда, банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның заемшыға, кепіл берушіге сақтандыру ұйымын және (немесе) бағалаушыны таңдауда шек қоюға құқығы жоқ.»;
5-тармақтағы «2-4» деген цифрлар «1-3 - 4-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 35-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Жеке тұлғамен жасалған банктік заем шарты, оның ішінде ипотекалық заем шарты бойынша тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) жалпы мөлшері заем сомасының он пайызынан аспауы тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Кредиттің қайтарымдылығын қамтамасыз етуге бірнеше кепіл заты ұсынылған кезде және егер заемшы, кепіл беруші кепіл затын босатуға өтініш жасаған сәтте олардың бағалаушы анықтаған нарықтық құны уәкілетті органның активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі талаптарын, сондай-ақ банктің кепілдік саясатын ескергенде заемшы міндеттемелерінің мөлшерінен асып кеткен жағдайда, банк заемшының, кепіл берушінің талабы болған жағдайда, заемшы, кепіл беруші өтініш жасаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде заемшының міндеттемесі мөлшерінен асып кеткен бөлігінде бір немесе бірнеше кепіл затының кепілдігін тоқтату жөніндегі шаралар қабылдауға міндетті.»;

4) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Меры, применяемые в отношении неплатежеспособного
заемщика
Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, по отношению к заемщику, не выполняющему свои обязательства по договору банковского займа, вправе применить следующие меры в указанной последовательности:
1) по истечении десяти календарных дней со дня наступления просрочки исполнения обязательства по договору заемщик уведомляется способом, предусмотренным в договоре банковского займа, о необходимости внесения платежа и о последствиях невыполнения своего обязательства;
2) при неудовлетворении требований, вытекающих из уведомления, указанного в подпункте 1) настоящей статьи, но не ранее, чем через тридцать календарных дней с момента уведомления, на рассмотрение уполномоченного органа банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, выносится вопрос о применении мер в отношении неплатежеспособного заемщика. Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, принимает решение о применении мер обеспечения исполнения обязательств по займу в соответствии с Правилами о внутренней кредитной политике;
3) по истечении двух месяцев со дня просрочки заемщиком срока исполнения обязательства по договору банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе обратить взыскание в бесспорном (безакцептном) порядке на деньги, имеющиеся на любых банковских счетах заемщика, в том числе поступившие в виде заработной платы, с учетом допустимого общего размера ежемесячного удержания из заработной платы работника, установленного трудовым законодательством Республики Казахстан (в случае, если такое взыскание оговорено в кредитном договоре);
4) по истечении шести месяцев со дня просрочки заемщиком срока исполнения обязательства по договору банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе применить иные меры, одобренные их уполномоченным органом согласно подпункту 2) настоящей статьи, а также обратить взыскание на заложенное имущество во внесудебном порядке либо обратиться в суд с исковым заявлением о реализации заложенного имущества;
5) по истечении девяти месяцев со дня просрочки заемщиком срока исполнения обязательства по договору банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе обратиться в суд с исковым заявлением о признании неплатежеспособного заемщика банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
5) статью 39 изложить в следующей редакции:

4) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«36-бап. Төлеуге қабілетсіз заемшыға қатысты қолданылатын
шаралар
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктік заем шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамайтын заемшыға қатысты көрсетілген жүйелілікпен мынадай шараларды қолдануға құқылы:
1) шарт бойынша міндеттемені орындау мерзімінің өтуі басталған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң заемшы банктік заем шартында көзделген тәсілмен төлемді жасау қажеттілігі туралы және өз міндеттемесін орындамаудың салдары туралы хабардар етіледі;
2) осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген хабарламадан туындайтын талаптар қанағаттандырылмаған жағдайда, бірақ хабардар ету сәтінен бастап кем дегенде отыз күнтізбелік күннен кейін төлеуге қабілетсіз заемшыға қатысты шаралар қолдану мәселесі банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органының қарауына шығарылады. Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Ішкі кредиттік саясат туралы ережеге сәйкес заем бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қолдану туралы шешім қабылдайды;
3) заемшы шарт бойынша міндеттемесін орындау мерзімін өткізген күнінен бастап екі ай өткен соң банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым заемшының кез келген банк шоттарындағы, оның ішінде жалақы түрінде келіп түскен ақшадан Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген қызметкердің жалақысынан ай сайынғы ұстап қалудың рұқсат етілген жалпы мөлшерін ескере отырып, даусыз (акцептсіз) тәртіппен өндіріп алуға құқылы (егер мұндай өндіріп алу кредиттік шартта ескерілген болса);
4) заемшы шарт бойынша міндеттемесін орындау мерзімін өткізген күнінен бастап алты ай өткен соң банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы баптың 2) тармақшасына сәйкес өздерінің уәкілетті органы мақұлдаған өзге шараларды қолдануға, сондай-ақ кепілдіктегі мүлікті соттан тыс тәртібімен өндіріп алуға не кепілге берілген мүлікті сату туралы талап арызбен сотқа жүгінуге құқылы;
5) заемшы шарт бойынша міндеттемесін орындау мерзімін өткізген күнінен бастап тоғыз ай өткен соң банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуге қабілетсіз заемшыны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкрот деп тану туралы талап арызбен сотқа жүгінуге құқылы.»;
5) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 39. Ставки и тарифы
1. Ставки вознаграждения и комиссии, а также тарифы за оказание банковских услуг устанавливаются банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, самостоятельно.
2. В договорах банковского займа, заключаемых с физическими лицами, в том числе договорах ипотечных займов, банками второго уровня, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, устанавливается фиксированная либо плавающая ставка вознаграждения и указывается метод погашения займа по выбору заемщика.
Фиксированная ставка вознаграждения не подлежит изменению в одностороннем порядке.
По соглашению сторон фиксированная ставка вознаграждения может быть изменена в сторону уменьшения либо на плавающую ставку вознаграждения в течение срока действия договора.
По соглашению сторон фиксированная ставка вознаграждения может быть изменена в сторону увеличения по истечении срока ее действия, определенного договором, но не ранее трех лет с даты заключения договора банковского займа. Каждое последующее изменение в сторону увеличения фиксированной ставки вознаграждения возможно по соглашению сторон по истечении срока действия фиксированной ставки, но не ранее трех лет со дня предыдущего изменения фиксированной ставки вознаграждения.
Порядок исчисления, условия действия плавающей ставки вознаграждения определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не вправе в одностороннем порядке изменять в сторону увеличения установленные на дату заключения договора банковского займа размеры и порядок расчета тарифов, комиссионных вознаграждений и других расходов по обслуживанию займа.
3. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны в договорах банковского займа указывать полный перечень комиссий и их размеры, подлежащие взиманию в рамках выданного займа, и не вправе в одностороннем порядке вводить новые виды комиссий в рамках заключенного договора.
4. На интернет-ресурсах банка должна быть размещена информация о ставках и тарифах за банковские и иные услуги, оказываемые юридическим и физическим лицам. Информация о ставках и тарифах должна поддерживаться в актуальном режиме с указанием сведений о дате внесения изменений в действующие ставки и тарифы, номера внутреннего документа и органа, принявшего данные изменения.
5. Банки, за исключением исламских банков, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны указывать ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальную стоимость займа), порядок которого устанавливается уполномоченным органом, в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, в том числе ее публикации.

«39-бап. Ставкалар мен тарифтер
1. Сыйақы ставкалары мен комиссиялар, сондай-ақ банк қызметтерін көрсеткені үшін тарифтерді банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар дербес белгілейді.
2. Екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жеке тұлғалармен жасалатын банктік заем шарттарында, оның ішінде ипотекалық заем шарттарында сыйақының тіркелген не құбылмалы ставкасын белгілейді және заемшының таңдауы бойынша заемды өтеу әдісін көрсетеді.
Сыйақының тіркелген ставкасы бір жақты тәртіппен өзгертілуге жатпайды.
Шарттың қолданылу мерзімі ішінде сыйақының тіркелген ставкасы тараптардың келісімі бойынша азаю жағына не сыйақының құбылмалы ставкасына өзгертілуі мүмкін.
Сыйақының тіркелген ставкасы тараптардың келісімі бойынша оның шартта айқындалған қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін, бірақ банктік заем шарты жасалған күнінен бастап үш жылдан кейін ұлғаю жағына өзгеруі мүмкін. Сыйақының тіркелген ставкасының ұлғаю жағына әрбір кейінгі өзгеруі тіркелген ставканың қолданылу мерзімі аяқталған соң, бірақ сыйақының тіркелген ставкасының алдыңғы өзгертілген күнінен бастап кем дегенде үш жылдан кейін тараптардың келісімі бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сыйақының құбылмалы ставкасын есептеу тәртібі, оның қолданылу шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банктік заем шартын жасасу күнінде белгіленген тарифтердің, комиссиялық сыйақылардың және заемды қамтамасыз ету жөніндегі басқа шығыстардың мөлшері мен оларды есептеу тәртібін бір жақты тәртіппен ұлғаю жағына өзгертуге құқығы жоқ.
3. Екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар банктік заем шарттарында берілген заем шеңберінде өндіріп алынуға жататын комиссиялардың толық тізбесін және олардың мөлшерін көрсетуге міндетті және олардың жасалған шарт шеңберінде комиссиялардың жаңа түрлерін бір жақты тәртіппен енгізуге құқығы жоқ.
4. Банктің интернет-ресурстарында заңды және жеке тұлғаларға көрсетілетін банктік және өзге қызметтер үшін ставкалар мен тарифтер туралы ақпарат орналастырылуы тиіс. Қолданыстағы ставкалар мен тарифтерге өзгерістердің енгізілу күні туралы мәліметтерді, ішкі құжаттың нөмірін және осы өзгерісті қабылдаған органды көрсетіп, ставкалар мен тарифтер туралы ақпарат актуалды режимде ұсталып тұрылуы тиіс.
5. Ислам банктерін қоспағанда, банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар сыйақы ставкаларын шынайы, жылдық, тиімді, салыстырмалы есеппен (заемның нақты құнын) көрсетуге міндетті, оның тәртібін уәкілетті орган клиенттермен жасалатын шарттарда, сондай-ақ қаржылық қызметтер бойынша сыйақы мөлшері туралы ақпаратты таратқанда, оның ішінде оны жариялағанда белгілейді.

В случае несоблюдения требований, установленных пунктами 2, 3, 4, 5 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе применить к банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, санкции, предусмотренные статьей 47 настоящего Закона.";
6) в статье 48-1:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 48-1. Последствия лишения банка лицензии
1. Банк, лишенный лицензии на проведение всех банковских операций, не вправе осуществлять банковскую или иную деятельность.
С даты лишения банка лицензии на проведение всех банковских операций:
1) прекращаются все операции по банковским счетам клиентов и самого банка, за исключением случаев, связанных с расходами, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа, и зачислением поступающих в банк денег;
2) учредители (участники), органы банка не вправе распоряжаться имуществом банка;
3) руководящие, а при необходимости и иные работники банка отстраняются от работы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
4) требования кредиторов к банку могут быть предъявлены только в ликвидационном производстве, за исключением требований, связанных с текущими расходами на содержание банка;
5) не допускаются взыскание денег с банковских счетов банка по требованиям кредиторов, органов налоговой службы, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество банка;
6) должностным лицам банка запрещается отчуждение принадлежащих им акций банка;
7) исполнение ранее принятых решений судов в отношении банка приостанавливается;
8) обязательства по погашению основного долга, вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) исполняются должниками банка согласно заключенным договорам банковского займа и иным видам сделок.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отчет временной администрации (временного администратора) банка о выполненной работе представляется в уполномоченный орган для утверждения и его копия направляется в суд, принявший решение о ликвидации банка.";
в пункте 6 слова "не более 10 дней" заменить словами "не более одного месяца с даты назначения ликвидационной комиссии банка";
в пункте 7:
в предложении первом слова "и утверждается уполномоченным органом" заменить словами ", один экземпляр которого направляется в уполномоченный орган, другой - в суд, принявший решение о ликвидации банка";
предложение второе исключить;

Осы баптың 2, 3, 4, 5-тармақтарында белгіленген талаптар сақталмаған жағдайда, уәкілетті орган банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға осы Заңның 47-бабында көзделген санкцияларды қолдануға құқылы.»;
6) 48-1-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«48-1-бап. Банкті лицензиясынан айырудың салдары
1. Барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған банктің банктік немесе өзге де қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Банк барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған күнінен бастап:
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға және банкке келіп түсетін ақшаны есепке алуға байланысты жағдайларды қоспағанда, клиенттердің және банктің өзінің банк шоттары бойынша барлық операциялар тоқтатылады;
2) құрылтайшылардың (қатысушылардың), банк органдарының банк мүлкіне иелік етуге құқықтары болмайды;
3) басшы, ал қажет болған жағдайда банктің өзге де қызметкерлері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шеттетіледі;
4) банкті ұстап тұруға арналған ағымдағы шығыстарға байланысты талаптарды қоспағанда, кредиторлардың банкке қоятын талаптары тарату ісінде ғана қойылуы мүмкін;
5) кредиторлардың, салық қызметі органдарының талаптары, оның ішінде даусыз (акцептсіз) тәртіппен қанағаттандыруға жататын талаптар бойынша банктің банк шоттарынан ақшаны алып алуға, сондай-ақ банк мүлкін өтеуге өндіріп алуға беруге жол берілмейді;
6) банктің лауазымды тұлғаларына өздеріне тиесілі банк акцияларын иелігінен шығаруға тыйым салынады;
7) банкке қатысты соттардың бұдан бұрын қабылдаған шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
8) негізгі борышты, сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) өтеу бойынша міндеттемелерді банктің борышкерлері жасалған банктік заем шарттарына және мәмілелердің өзге түрлеріне сәйкес орындайды.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Банктің уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімінің) орындалған жұмыс туралы есебі бекіту үшін уәкілетті органға беріледі және оның көшірмесі банкті тарату туралы шешім қабылдаған сотқа жіберіледі.»;
6-тармақтағы «10 күн мерзімінен кешіктірмей» деген сөздер «банктің тарату комиссиясы тағайындалған күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімде» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші сөйлемдегі «және оны уәкілетті орган бекітеді» деген сөздер «, оның бір данасы уәкілетті органға жіберіледі, екіншісі банкті тарату туралы шешім қабылдаған сотқа жіберіледі» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алынып тасталсын;

7) пункт 1 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"1. С даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка наступают последствия, предусмотренные пунктом 1 статьи 48-1 настоящего Закона, за исключением подпункта 3) пункта 1 указанной статьи.".
5. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 165; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 205; 2000 г., № 18, ст. 336; 2003 г., № 11, ст: 67; 2005 г., № 23, ст. 104; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 18, ст. 143):
1) подпункт 7) пункта 1 статьи 5-3 изложить в следующей редакции:
"7) иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.";
2) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Прекращение реализации ипотеки
Должник и (или) залогодатель, являющийся третьим лицом (вещный поручитель), вправе в любое время до того, как состоялась продажа предмета залога, прекратить обращение на него взыскания и его реализацию, исполнив требования залогодержателя в том объеме, какой они имеют к моменту их удовлетворения в соответствии с условиями ипотечного договора. Соглашение, ограничивающее это право, недействительно.
Если до даты первой публикации объявления о торгах во внесудебном порядке должник - физическое лицо и (или) залогодатель, являющийся третьим лицом (вещный поручитель), предлагает залогодержателю кандидатуру покупателя, цена покупки предмета залога которого покрывает требования залогодержателя в том объеме, какой они имеют к моменту обращения взыскания на предмет залога, данное лицо имеет право преимущественной покупки. В этом случае залогодержатель не должен отказывать в реализации предмета залога.
При неоплате лицом, имеющим право преимущественной покупки предмета залога, предложенной им цены покупки в течение десяти рабочих дней с даты предложения залогодержателю его кандидатуры в качестве покупателя, залогодержатель проводит внесудебные торги в порядке, установленном настоящим Законом.";
3) часть первую пункта 3 статьи 24 дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) имеется письменный отказ залогодателя, являющегося физическим лицом, от проведения реализации ипотеки во внесудебном порядке, предоставленный в срок, установленный подпунктом 7-1) статьи 26 настоящего Закона;
5) предметом ипотеки является жилище и (или) земельный участок с расположенным на нем жилищем, являющиеся обеспечением по договору о предоставлении микрокредита (кредита), заключенному физическим лицом с микрокредитной организацией (кредитным товариществом).";

7) 73-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Соттың банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енгізілген күнінен бастап осы Заңның 48-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, көрсетілген баптың 1-тармағында көзделген салдар басталады.».
5. «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 165-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 18, 143-құжат):
1) 5-3-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) осы Заңда, өзге заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге функцияларды жүзеге асырады.»;
2) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«22-бап. Ипотеканы өткізуді тоқтату
Үшінші тұлға (заттай кепілгер) болып табылатын борышқор  және (немесе) кепіл беруші кепіл затын сату өткізілгенге дейін кез келген уақытта кепіл ұстаушының ипотекалық шарт талаптарына сәйкес оларды қанағаттандыру кезіне қарай оларда бар көлемдегі талабын орындап, өзіне қатысты өндіріп алуды және оның өткізілуін тоқтатуға құқылы. Бұл құқықты шектейтін келісім жарамсыз болып табылады.
Егер соттан тыс тәртіптегі сауда-саттық туралы хабарландыру бірінші рет жарияланған күніне дейін борышқор-жеке тұлға және (немесе) үшінші тұлға (заттай кепілгер) болып табылатын кепіл беруші кепіл ұстаушыға кепіл мәнін сатып алу бағасы кепіл ұстаушының кепіл мәнін өтеуге өтініш берілген сәтіндегі мөлшердегі талаптарын жабатын сатып алушының кандидатурасын ұсынса, осы тұлғаның артықшылықпен сатып алу құқығы болады. Бұл жағдайда кепіл ұстаушы кепіл мәнін сатудан бас тартпауы тиіс.
Артықшылықпен сатып алу құқығы бар тұлға кепіл ұстаушыға өзінің кандидатурасы сатып алушы ретінде ұсынылған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде өзі ұсынған сатып алу бағасын төлемеген кезде, кепіл ұстаушы осы Заңда белгіленген тәртіппен соттан тыс сауда-саттық өткізеді.»;
3) 24-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы «, жол берілмейді.» деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) жеке тұлға болып табылатын кепіл ұстаушының осы Заңның 26-бабының 7-1) тармақшасында белгіленген мерзімде берілген ипотеканы соттан тыс тәртіппен өткізуді жүргізуден жазбаша бас тартуы болса;
5) жеке тұлға микрокредиттік ұйыммен (кредиттік серіктестікпен) жасасқан микрокредит (кредит) беру туралы шарт бойынша қамтамасыз ету болып табылатын тұрғын үй және (немесе) тұрғын үй орналасқан жер учаскесі ипотеканың мәні болып табылса, жол берілмейді.»;

4) подпункт 2) пункта 1 статьи 25 после слова "обязательства," дополнить словами "и непредоставлении залогодателем, являющимся физическим лицом, письменного отказа от проведения реализации ипотеки во внесудебном порядке,";
5) статью 26 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) условие о праве залогодателя, являющегося физическим лицом, предоставить в течение тридцати дней с момента получения уведомления письменный отказ от проведения реализации ипотеки во внесудебном порядке;";
6) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1. Не менее чем за десять дней до проведения торгов доверенное лицо публикует на казахском и русском языках объявление о торгах в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории области, города республиканского значения, столицы Республики Казахстан по месту нахождения недвижимого имущества.".
6. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 381; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 3, ст. 19; № 10, ст. 54; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оценочной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 14 ноября 2009 г. и "Казахстанская правда" 13 ноября 2009 г.):
подпункт 3) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3) для ипотечного кредитования: при предоставлении ипотечного займа, а также при необходимости реализации залогового имущества;".
7. В Закон Республики Казахстан от 6 марта 2003 года "О микрокредитных организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 4, ст. 23; 2006 г., № 11, ст. 55; № 23, ст. 140):
в пункте 2 статьи 4:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) способ (единовременно либо частями) и метод погашения микрокредита по выбору заемщика;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) размер ставок вознаграждения по микрокредиту, в том числе размер годовой ставки вознаграждения и годовой эффективной ставки вознаграждения (реальную стоимость микрокредита), рассчитанной с учетом всех расходов по микрокредиту, связанных с его получением и обслуживанием;".
8. В Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 года "О кредитных товариществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 5, ст. 32; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 11, ст. 55):
статью 20 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:

4) 25-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы «талаптар қанағаттандырылмаған» деген сөздерден кейін «және жеке тұлға болып табылатын кепіл беруші соттан тыс тәртіпте ипотеканы өткізуді жүргізуден жазбаша бас тартуды бермеген» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 26-бап мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) жеке тұлға болып табылатын кепіл ұстаушының хабарламаны алған сәттен бастап отыз күн ішінде ипотеканы соттан тыс тәртіппен өткізуді жүргізуден жазбаша бас тартуды беру құқығы туралы талап;»;
6) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сауда-саттық өткізілгенге дейін кемінде он күн бұрын сенім білдірілген тұлға жылжымайтын мүлік орналасқан жер бойынша Қазақстан Республикасы облысының, республикалық маңызы бар қаласының, астанасының аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде сауда-саттық туралы хабарландыру жариялайды.».
6. «Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 381-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 3, 19-құжат; № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 жылғы 14 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 13 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бағалау қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ипотекалық кредит беру үшін: ипотекалық қарыз беру кезінде, сондай-ақ кепілге қойылған мүлікті сату қажеттілігі пайда болған кезде;».
7. «Микрокредиттік ұйымдар туралы» 2003 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж, № 4, 23-құжат; 2006 ж, № 11, 55-құжат; № 23, 140-құжат):
4-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) қарыз алушының таңдауы бойынша микрокредитті өтеу тәсілі (біржолата не бөлшектеп) және әдісі;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) микрокредит бойынша сыйақы ставкаларының мөлшері, оның ішінде микрокредит бойынша оны алуға және оған қызмет көрсетуге байланысты барлық шығыстарды ескере отырып есептелген сыйақының жылдық ставкасының және жылдық тиімді сыйақы ставкасының мөлшері (микрокредиттің нақты құны);».
8. «Кредиттік серіктестіктер туралы» 2003 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 5, 32-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат):
20-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:

"4-1. Кредитный договор должен содержать размер ставки вознаграждения, размер годовой эффективной ставки вознаграждения (реальную стоимость кредита), рассчитанной с учетом всех расходов по кредиту, связанных с его получением и обслуживанием, а также метод погашения кредита по выбору заемщика.".
9. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам казахстанского содержания", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 января 2010 г.):
1) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) при владении самостоятельно или в совокупности с другими акционерами пятью и более процентами голосующих акций общества обращаться в судебные органы с требованием о возмещении должностными лицами общества убытков, причиненных обществу в результате принятых должностными лицами решений о заключении (предложенных к заключению) крупных сделок и (или) сделок, в совершении которых имеется заинтересованность, в одном из следующих случаев:
решение принято в нарушение требований законодательства Республики Казахстан;
должностные лица действовали недобросовестно или бездействовали, в том числе с целью получения ими либо их аффилиированными лицами прибыли (дохода) в результате заключения таких сделок с обществом.
Для целей настоящего подпункта под определениями понимается следующее:
недобросовестно, то есть принятие решения о заключении крупных сделок и (или) сделок, в совершении которых имеется заинтересованность, в нарушение установленных настоящим Законом принципов деятельности должностных лиц общества, в результате которого обществу нанесены убытки;
бездействие, то есть должностное лицо общества воздержалось при принятии решения о заключении крупных сделок и (или) сделок, в совершении которых имеется заинтересованность, в результате которого обществу нанесены убытки, либо не принимало участие в голосовании без уважительной причины;";
2) в статье 44:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В случае включения в повестку дня общего собрания акционеров вопроса об избрании совета директоров общества (избрании нового члена совета директоров) в материалах должно быть указано, представителем какого акционера является предлагаемый кандидат в члены совета директоров и (или) является ли он кандидатом на должность независимого директора общества. В случае если кандидат в члены совета директоров является акционером, то это также подлежит указанию в материалах с включением данных о доле владения голосующими акциями общества на дату формирования списка акционеров.";

«4-1. Кредиттік шартта сыйақы ставкасының мөлшері, кредит бойынша оны алуға және оны қамтамасыз етуге байланысты барлық шығыстарды ескере отырып есептелген жылдық тиімді сыйақы ставкасының мөлшері (кредиттің нақты құны), сондай-ақ қарыз алушының таңдауы бойынша кредитті өтеу әдісі қамтылуға тиіс.».
9. «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; 2010 жылғы 12 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қазақстандық қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 29 желтоқсандағы  Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) қоғамның дауыс беретін акцияларының бес және одан да көп процентін дербес немесе басқа акционерлермен бірлесе отырып иеленген кезде мынадай:
шешім Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып қабылданған;
лауазымды тұлғалар, оның ішінде қоғаммен осындай мәмілелер жасасу нәтижесінде олардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының пайда (кіріс) алуы мақсатында адал әрекет етпеген немесе әрекетсіздік танытқан жағдайлардың бірінде лауазымды тұлғалардың ірі мәмілелер және (немесе) жасауға мүдделілік бар мәмілелерді жасасу (жасасуға ұсыну) туралы шешімдер қабылдауы нәтижесінде қоғамға келтірілген шығындарды қоғамның лауазымды тұлғаларының өтеуі туралы талаппен сот органдарына шағымдануға.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін анықтама ретінде мыналар түсіндіріледі:
адал әрекет етпеу, яғни осы Заңда белгіленген қоғамның лауазымды тұлғалары қызметінің принциптерін бұза отырып, нәтижесінде қоғамға шығын келтірілген ірі мәмілелер және (немесе) жасасуда мүдделік бар мәмілелер жасау туралы шешім қабылдау;
әрекетсіздік, яғни қоғамның лауазымды тұлғасы нәтижесінде қоғамға шығын келтірілген ірі мәмілелер және (немесе) жасасуда мүдделік бар мәмілелер жасасу туралы шешім қабылдау кезінде қалыс қалды не дәлелді себепсіз дауыс беруге қатысқан жоқ;»;
2) 44-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қоғамның директорлар кеңесін сайлау (директорлар кеңесінің жаңа мүшесін сайлау) туралы мәселе енгізілген жағдайда материалдарда директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылып отырған кандидат қандай акционердің өкілі болып табылатындығы және (немесе) ол қоғамның тәуелсіз директоры лауазымына кандидат болып табылатын-табылмайтындығы көрсетілуге тиіс. Егер директорлар кеңесінің мүшелігіне кандидат акционер болып табылған жағдайда, онда бұл да акционерлердің тізімі қалыптастырылған күнге қоғамның дауыс беретін акцияларын иелену үлесі туралы деректер енгізіле отырып, материалдарда көрсетілуі тиіс.»;

пункт 3 дополнить подпунктами 3-1), 3-2) следующего содержания:
"3-1) информацию об обращениях акционеров на действия общества и его должностных лиц и итогах их рассмотрения;
3-2) в публичных компаниях, отчет совета директоров о своей деятельности за отчетный период;";
3) статью 53 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Совет директоров должен:
1) отслеживать и по возможности устранять потенциальные конфликты интересов на уровне должностных лиц, членов совета директоров и акционеров, в том числе неправомерное использование собственности общества и злоупотребление при совершении сделок, в которых имеется заинтересованность;
2) осуществлять контроль за эффективностью практики корпоративного управления в обществе.";
4) подпункт 5) пункта 5 статьи 58 изложить в следующей редакции:
"5) вопросы, поставленные на голосование, и итоги голосования по ним с отражением результата голосования каждого члена совета директоров по каждому вопросу повестки заседания совета директоров;";
5) пункт 1 статьи 59 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Решения коллегиального исполнительного органа общества оформляются протоколом, который должен быть подписан всеми присутствующими на заседании членами исполнительного органа и содержать вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним с отражением результата голосования каждого члена исполнительного органа по каждому вопросу.";
6) в статье 62:
в пункте 1 слово "Должностные" заменить словом "1. Должностные";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Члены совета директоров общества должны:
1) действовать на основе информированности, прозрачности, эффективности, с должной тщательностью и прилежанием в интересах общества, его акционеров и государства;
2) относиться ко всем акционерам справедливо, выносить объективное независимое суждение по корпоративным вопросам.";
7) статью 63 изложить в следующей редакции:
"63. Ответственность должностных лиц общества
1. Должностные лица общества несут ответственность перед обществом и акционерами за вред, причиненный их действиями и (или) бездействием, в соответствии с законами Республики Казахстан, за убытки, понесенные обществом, включая, но не ограничиваясь убытками, понесенными в результате:
1) предоставления информации, вводящей в заблуждение, или заведомо ложной информации;
2) нарушения порядка предоставления информации, установленного настоящим Законом;
3) принятия решений о заключении крупных сделок и (или) сделок, в совершении которых имеется заинтересованность, повлекших возникновение убытков общества в результате их недобросовестных и (или) некомпетентных действий и (или) бездействия, в том числе с целью получения ими либо их аффилиированными лицами прибыли (дохода) в результате заключения таких сделок с обществом;

3-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) акционерлердің қоғамның және оның лауазымды тұлғаларының әрекеттеріне шағымдануы және оларды қарау қорытындылары туралы ақпарат;
3-2) жария компанияларда директорлар кеңесінің есепті кезеңдегі өзінің қызметі туралы есебі;»;
3) 53-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Директорлар кеңесі:
1) лауазымды тұлғалар, директорлар кеңесінің мүшелері  және акционерлер деңгейінде әлеуетті мүдделер жанжалын, оның ішінде қоғам меншігін заңсыз пайдалануды және мүдделілік бар мәмілелер жасасқан кезде асыра пайдалануды қадағалауға және мүмкіндігінше оны жоюға;
2) қоғамдағы корпоративтік басқару практикасының тиімділігін бақылауды жүзеге асыруға тиіс.»;
4) 58-баптың 5-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) дауыс беруге қойылған мәселелер және директорлар кеңесінің әр мүшесінің директорлар кеңесі отырысының күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша дауыс беру нәтижесін көрсете отырып, олар бойынша дауыс берудің қорытындылары;»;
5) 59-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қоғамның алқалы атқарушы органының шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған отырысқа қатысып отырған атқарушы органның барлық мүшелері қол қоюға және онда дауыс беруге қойылған мәселелер, әрбір мәселе бойынша атқарушы органның әр мүшесінің дауыс беру нәтижесі көрсетіле отырып, олар бойынша дауыс беру қорытындылары қамтылуы тиіс.»;
6) 62-бапта:
1-тармақтағы «Қоғамның» деген сөз «1. Қоғамның» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
«2. Қоғамның директорлар кеңесінің мүшелері:
1) толық хабардар болу, айқындылық, тиімділік негізінде қоғамның, оның акционерлері мен мемлекет мүддесінде тиісті мұқияттылықпен және ұқыптылықпен әрекет етуге;
2) барлық акционерлерге әділ қарауға, корпоративтік мәселелер бойынша объективті тәуелсіз пайымдауға тиіс.»;
7) 63-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«63. Қоғамның лауазымды адамдарының жауапкершілігі
1. Қоғамның лауазымды адамдары өздерінің әрекеттерінен және (немесе) әрекетсіздігінен келтірілген зиян үшін:
1) қателесуге әкеліп соқтыратын ақпарат немесе көрінеу жалған ақпарат берудің;
2) осы Заңда белгіленген ақпарат беру тәртібін бұзудың;
3) олардың арам пиғылды және (немесе) біліксіз әрекеттерінің және (немесе) әрекетсіздігінің нәтижесінде, оның ішінде олардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының қоғаммен осындай мәмілелер жасасу нәтижесінде пайда (кіріс) алуы мақсатында қоғамның шығынға ұшырауына әкеп соқтырған ірі мәмілелерді және (немесе) жасасуға мүдделілік бар мәмілелерді жасасу туралы шешімдер қабылдауының;

4) принятия общим собранием акционеров в случаях, предусмотренных уставом, решения о заключении крупной сделки и (или) сделки, в совершении которой имеется заинтересованность, предварительно одобренного (утвержденного) органом общества, в результате исполнения которого обществу причинен ущерб.
2. Общество на основании решения общего собрания акционеров или акционер (акционеры), владеющий (владеющие в совокупности) пятью и более процентами голосующих акций общества, вправе обратиться в суд с иском к должностному лицу о возмещении вреда либо убытков, нанесенных им обществу.
3. Должностные лица общества, за исключением должностного лица, заинтересованного в совершении сделки, освобождаются от ответственности в случае, если голосовали против решения, принятого органом общества, повлекшего убытки общества либо акционера, или не принимали участия в голосовании по уважительным причинам.
4. Должностные лица общества, признанные судом виновными в совершении преступления, связанного с выполнением своих служебных обязанностей в обществе, не могут в течение пяти лет с даты погашения либо снятия в установленном законодательством Республики Казахстан порядке судимости выполнять обязанности должностного лица общества, а также представителя акционеров на общем собрании акционеров.
5. В случае, если финансовая отчетность общества искажает финансовое положение общества, должностные лица общества, подписавшие данную финансовую отчетность общества, несут ответственность перед третьими лицами, которым в результате этого был нанесен материальный ущерб.";
8) в статье 69:
в заголовке слово "крупной" исключить;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Решение о заключении сделки, в результате которой приобретается либо отчуждается имущество на сумму десять и более процентов от размера активов общества, должно приниматься с учетом рыночной стоимости данного имущества, определенной оценщиком в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности.";
9) в пункте 2 статьи 74 слово "предусмотренному" заменить словами "а также принципов деятельности должностных лиц, предусмотренных";
10) пункт 4 статьи 76 дополнить частью второй следующего содержания:
"Информация о крупной сделке и (или) сделке, в совершении которой имеется заинтересованность, раскрывается в пояснительной записке к годовой финансовой отчетности в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. Такое раскрытие должно включать всю информацию о сторонах сделки, сроках и условиях сделки, характере и объеме долей участия вовлеченных лиц, а также иную информацию о сделке.";

4) жарғыда көзделген жағдайларда акционерлердің жалпы жиналысының ірі мәміле және (немесе) жасасуға мүдделілік бар мәміле жасасу туралы қоғамның органы алдын ала мақұлдаған (бекіткен), орындау нәтижесінде қоғамға зиян келтірілген шешім қабылдауының нәтижесінде келтірілген залалды, қоса алғанда, бірақ мұнымен шектелмей, қоғам шеккен залал үшін қоғам мен акционерлер алдында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Қоғам акционерлердің жалпы жиналысының шешімі негізінде немесе қоғамның дауыс беретін акцияларының бес және одан да көп пайызын иеленген (жинақтап алғанда иеленген) акционер (акционерлер) лауазымды адамның қоғамға келтірген зиянын не залалын оның өтеуі туралы талап-арызбен сотқа жүгінуге құқылы.
3. Қоғамның органы қабылдаған қоғамның не акционердің шығынға ұшырауына әкеп соқтырған шешімге қарсы дауыс берген немесе дауыс беруге орынды себептермен қатыспаған жағдайда, мәміленің жасалуына мүдделі лауазымды адамды қоспағанда, қоғамның лауазымды адамдары жауапкершіліктен босатылады.
4. Қоғамда өздерінің қызметтік міндеттерін орындауға байланысты қылмыс жасауда сотпен кінәлі деп таныған қоғамның лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотталғандығын өтеу немесе алып тастау күнінен бастап бес жыл ішінде акционерлердің жалпы жиналысында қоғамның лауазымды адамының, сондай-ақ акционерлер өкілінің міндеттерін орындай алмайды.
5. Егер қоғамның қаржылық есептілігі қоғамның қаржылық жағдайын бұрмаласа, қоғамның осы қаржылық есептілігіне қол қойған қоғамның лауазымды адамдары осының нәтижесінде материалдық зиян келтірілген үшінші тұлғалар алдында жауапты болады.»;
8) 69-бапта:
тақырыбындағы «Ірі мәміленің» деген сөздер «Мәміленің» деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Нәтижесінде қоғам активтерінің мөлшерінен он және одан да көп пайыз сомаға мүлік сатып алынатын не иелігінен алынатын мәмілені жасау туралы шешім Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заң актісіне сәйкес бағалаушы белгілеген осы мүліктің нарықтық құны ескеріле отырып, қабылдануы тиіс.»;
9) 74-баптың 2-тармағында «талаптарын» деген сөзден кейін «сондай-ақ лауазымды адамдар қызметінің принциптерін» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 76-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ірі мәміле және (немесе) жасалуында мүдделілік бар мәміле туралы ақпарат қаржылық есептіліктің халықаралық стандартына сәйкес жылдық қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада жария етіледі. Мұндай жария ету мәміле тараптары, мәміле мерзімі мен талаптары, тартылған тұлғалардың қатысу үлесінің сипаты мен көлемі туралы ақпаратты, сондай-ақ мәміле туралы өзге ақпаратты қамтуы тиіс.»;

11) в статье 79:
в части второй пункта 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) передача в залог (перезалог) имущества общества на сумму составляющую пять и более процентов от активов данного общества;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) иная информация, затрагивающая интересы его акционеров, в соответствии с уставом общества, а также проспектом выпуска акций общества.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан не предусмотрены сроки опубликования (доведения до сведения акционеров) информации, данная информация публикуется (доводится до сведения акционеров) в течение пяти рабочих дней с даты ее возникновения.";
12) в статье 80:
в части второй пункта 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) протоколы общих собраний акционеров, протоколы об итогах голосования и бюллетени (в том числе и бюллетени, признанные недействительными), материалы по вопросам повестки дня общих собраний акционеров;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) протоколы заседаний (решений заочных заседаний) совета директоров и бюллетени (в том числе и бюллетени, признанные недействительными), материалы по вопросам повестки дня совета директоров;";
часть первую пункта 3 после слов "уставом общества," дополнить словами "но не позднее десяти календарных дней со дня поступления такого требования в общество,".
10. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.):
1) пункт 2 статьи 4 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.";

11) 79-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) осы қоғам активтерінің бес және одан да көп пайызын құрайтын сомаға қоғамның мүлкін кепілге (қайта кепілге) беру;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) қоғамның жарғысына, сондай-ақ қоғамның акцияларды шығару проспектісіне сәйкес оның акционерлерінің мүддесін қозғайтын өзге де ақпарат қоғам акционерлерінің мүддесіне қатысты ақпарат деп танылады.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде ақпаратты жариялау (акционерлердің назарына жеткізу) мерзімдері көзделмеген жағдайда, ол осы ақпарат пайда болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жарияланады (акционерлердің назарына жеткізу).»;
12) 80-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) акционерлердің жалпы жиналыстарының хаттамалары, дауыс беру қорытындылары туралы хатаммалар мен бюллетеньдер (оның ішінде жарамсыз деп танылған бюллетеньдер), акционерлердің жалпы жиналыстарының күн тәртібіндегі мәселелер жөніндегі материалдар;»;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) директорлар кеңесі отырыстарының (сырттай өткізілген отырыстар шешімдерінің) хаттамалары мен бюллетеньдер (оның ішінде жарамсыз деп танылған бюллетеньдер), директорлар кеңесінің күн тәртібіндегі мәселелер жөніндегі материалдар;»;
3-тармақтың бірінші бөлігі «белгіленген тәртіппен» деген сөздерден кейін «, бірақ қоғамға осындай талап келіп түскен күннен бастап он күнтізбелік күннен кешіктірмей» деген сөздермен толықтырылсын.
10. «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы «жатады.» деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) осы Заңда, өзге заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.»;

2) статью 17 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) по получении информации от поставщика информации не позднее следующего рабочего дня внести изменения и дополнения в кредитную историю соответствующего субъекта;";
3) подпункт 8) пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"8) информировать кредитное бюро в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты изменения или получения любых данных в отношении субъекта кредитной истории в порядке, определенном договором о предоставлении информации.".
11. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 17):
1) в статье 1:
подпункт 5) дополнить словами ", а также организации независимо от форм собственности по обращениям физических и юридических лиц, с которыми заключен договор на поставку (выполнение, оказание) им товаров (работ, услуг)";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) жалоба - требование лица о восстановлении или защите нарушенных прав, свобод или законных интересов его или других лиц, об устранении неправомерных действий или бездействия государственных органов, органов местного самоуправления, юридических лиц со стопроцентным участием государства либо предоставляющих товары (работы, услуги) в соответствии с условиями государственного заказа и (или) государственного закупа, организаций независимо от форм собственности по обращениям физических и юридических лиц, с которыми заключен договор на поставку (выполнение, оказание) им товаров (работ, услуг), их должностных лиц, а также отмене их незаконных решений.";
2) пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Учет обращений физических и юридических лиц, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства либо предоставляющие товары (работы, услуги) в соответствии с условиями государственного заказа и (или) государственного закупа, осуществляется в порядке, установленном государственным органом, осуществляющим в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.";
3) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Делопроизводство по обращениям физических и
юридических лиц
Делопроизводство по обращениям физических лиц и делопроизводство по обращениям юридических лиц в государственных органах, органах местного самоуправления, юридических лицах со стопроцентным участием государства либо предоставляющих товары (работы, услуги) в соответствии с условиями государственного заказа и (или) государственного закупа, ведутся отдельно от других видов делопроизводства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в иных организациях в соответствии с внутренним регламентом по делопроизводству.".

2) 17-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) ақпарат жеткізушіден ақпарат алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, тиісті субъектінің кредиттік тарихына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге;»;
3) 19-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
8) ақпарат беру туралы шартта белгіленген тәртіппен кредиттік тарих субъектісіне қатысты кез келген деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде кредиттік бюроға хабарлауға міндетті.».
11. «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 17-құжат):
1) 1-бапта:
5) тармақша «, сондай-ақ оларға тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізуге (орындауға, көрсетуге) шарт жасасқан жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша меншік нысанына қарамастан, ұйымдар» деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) шағым - адамның өзінің немесе басқа тұлғалардың бұзылған құқықтарын, бостандықтарын немесе заңды мүдделерін қалпына келтіру немесе қорғау туралы, мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекет жүз пайыз қатысатын не мемлекеттік тапсырыс және (немесе) мемлекеттік сатып алу шарттарына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) ұсынатын заңды тұлғалардың, оларға тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізуге (орындауға, көрсетуге) шарт жасасқан жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша меншік нысанына қарамастан, ұйымдардың, олардың лауазымды тұлғаларының заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздігін жою, сондай-ақ олардың заңсыз шешімдерінің күшін жою туралы талабы.»;
2) 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын не мемлекеттік тапсырыс және (немесе) мемлекеттік сатып алу талаптарына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) ұсынатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу өз құзыретінің шегінде құқықтық статистика мен арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
3) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша іс
қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, мемлекет жүз пайыз қатысатын не мемлекеттік тапсырыс және (немесе) мемлекеттік сатып алу талаптарына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) ұсынатын заңды тұлғаларда жеке тұлғалардың өтініштері бойынша іс қағаздарын жүргізу және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша іс қағаздарын жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен іс қағаздарын жүргізудің басқа түрлерінен бөлек, өзге ұйымдарда іс қағаздарын жүргізу жөніндегі ішкі регламентке сәйкес жүргізіледі.».

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
2. Действие подпунктов 2), 4) пункта 2, абзацев второго, третьего подпункта 3), абзаца десятого подпункта 5) пункта 4, подпунктов 2), 3), 4) и 5) пункта 5 статьи 1 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие из ранее заключенных договоров.
Неустойка (штраф, пеня) по договорам банковского займа, заключенным с физическими лицами, уплаченная на момент введения в действие настоящего Закона в сумме, превышающей десять процентов от суммы займа, не подлежит перерасчету.
3. Финансовым организациям привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона в течение шести месяцев со дня введения его в действие.
Президент
Республики Казахстан

2-бап.
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабының 2-тармағының 2), 4) тармақшаларының, 4-тармағының 3) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарының, 5) тармақшасының оныншы абзацының, 5-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларының қолданысы бұдан бұрын жасалған шарттардан туындайтын қатынастарға қолданылады.
Жеке тұлғалармен жасалған банктік қарыз шарттары бойынша осы Заң қолданысқа енгізілген сәтте қарыз сомасының он пайызынан асатын сомада төленген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) қайта есептеуге жатпайды.
3. Қаржы ұйымдары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өз қызметтерін оның талаптарына сәйкес келтірсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті