О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2010 года № 879
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской
деятельности и финансовых организаций в части минимизации
рисков
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134, 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын реттеу мәселелері бойынша тәуекелдерді азайту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 қыркүйектегі № 879 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір-заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын реттеу мәселелері бойынша тәуекелдерді азайту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк
қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту
бөлігінде реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат;№ 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж; № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар, 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):

1) часть вторую пункта 2 статьи 85 исключить;
2) часть вторую пункта 4 статьи 92 исключить;
3) пункты 2 и 3 статьи 95 исключить.
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 58, 59; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 2 июля 2010 г.):
в статье 216-1 слово "открытого" исключить.
3. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):
статью 891 дополнить пунктом 6 следующего содержания:

1) 85-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алынып тасталсын;
2) 92-баптың 4-тармағының екінші бөлігі алынып тасталсын;
3) 95-баптың 2 және 3-тармақтары алынып тасталсын.
2. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж, № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж, № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжат; № 11, 58, 59-құжаттар; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы):
216-1-бапта «ашық» деген сөз алынып тасталсын.
3. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы): 891-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. Порядок и условия прекращения доверительного управления ценными бумагами устанавливаются законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам авиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):

«6. Бағалы қағаздарды сенімгерлікпен басқаруды тоқтату тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленеді.».
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж.,№ 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 40-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат, № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67- құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және  салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу   туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):

1) статью 170 изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением признаков банковского холдинга, страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Приобретение признаков крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, без предварительного согласия уполномоченного органа -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц - в размере четырехсот, на юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Приобретение признаков банковского холдинга, страхового холдинга без предварительного согласия уполномоченного органа -
влечет штраф на должностных лиц - в размере четырехсот, на юридических лиц в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
2) статью 170-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 170-1. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями, накопительными пенсионными фондами, банковскими холдингами, страховыми холдингами
1. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями, накопительными пенсионными фондами в нарушение требований законодательных актов Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банковскими холдингами, страховыми холдингами в нарушение требований законодательных актов Республики Казахстан, за исключением деяний, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот, на юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
3. Создание либо приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией, банковским холдингом, страховым холдингом дочерней организации без предварительного разрешения уполномоченного органа -
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот, на юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
3) в части первой статьи 171 слово "открытого" исключить;
4) статью 172 изложить в следующей редакции:

1) 170-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«170-бап. Банк холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
ұйымның ірі қатысушысы белгілерін заңсыз алуға
байланысты бұзушылықтар
1. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін уәкілетті органның алдын ала келісімінсіз алу -
жеке тұлғаларға-айлық есептік көрсеткіштің екі жүз мөлшерінде, лауазымды тұлғаларға-төрт жүз мөлшерінде, заңды тұлғаларға-екі мың мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банк холдингі белгілерін уәкілетті органның алдын ала келісімінсіз алу -
лауазымды тұлғаларға-айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз мөлшерінде, заңды тұлғаларға-екі мың мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 170-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«170-1-бап. Банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының, банк
холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің заңды
тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін
немесе акцияларды заңсыз сатып алуына байланысты
бұзушылықтар
1. Банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзып, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды сатып алуы -
лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүз мөлшерінде, заңды тұлғаларға - екі мың мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әрекеттерді қоспағанда, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзып, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды сатып алуы -
лауазымды тұлғаларға-айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз мөлшерінде, заңды тұлғаларға-екі мың мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің уәкілетті органның алдын ала рұқсатынсыз еншілес ұйымды құруы не иемденуі-лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз мөлшерінде, заңды тұлғаларға - екі мың мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 171-баптың бірінші бөлігінде «ашық» деген сөз алынып тасталсын;
4) 172-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 172. Нецелевое использование пенсионных активов накопительного пенсионного фонда
1. Нарушение организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, порядка инвестирования пенсионных активов, установленного законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностное лицо в размере до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Принятие инвестиционным комитетом организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, инвестиционных решений о совершении сделок за счет пенсионных активов, предусматривающих нецелевое использование пенсионных активов вкладчиков (получателей) накопительного пенсионного фонда -
влечет штраф на членов инвестиционного комитета, голосовавших за принятие инвестиционного решения, в размере до четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Неосуществление кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов накопительного пенсионного фонда -
влечет штраф на должностное лицо кастодиана в размере до двухсот месячных расчетных показателей.";
5) в заголовке и в части первой статьи 172-2 слово "открытых" исключить;
6) абзац третий части первой статьи 179 после слова "компетенцией"
дополнить словами ", в депозитарий финансовой отчетности";
7) статью 190 изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Незаконное использование инсайдерской информации
Действия инсайдеров по совершению сделок с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации в своих интересах или в интересах третьих лиц, незаконной передаче инсайдерской информации третьим лицам, а также предоставление третьим лицам рекомендаций о совершении сделок с ценными бумагами, основанных на инсайдерской информации, если они не причинили крупный ущерб, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
8) в статье 193:
в заголовке слово "Представление" заменить словами "Непредставление либо представление";
абзац первый части первой после слов "уполномоченному органу" дополнить словами "в ходе проведения проверок деятельности субъектов рынка ценных бумаг,";
дополнить частью третьей следующего содержания:

«172-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін
мақсатсыз пайдалану
1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген зейнетақы активтерін инвестициялау тәртібін бұзуы -
лауазымды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық комитетінің жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларының (алушыларының) зейнетақы активтерін мақсатсыз пайдалануды көздейтін, зейнетақы активтерінің есебінен мәмілелер жасау туралы инвестициялық шешімдерді қабылдауы -
инвестициялық шешімді қабылдау үшін дауыс берген инвестициялық комитеттің мүшелеріне айлық есептік көрсеткіштің төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кастодианның жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің мақсатты орналастырылуына бақылау жасауды жүзеге асырмауы-кастодианның лауазымды тұлғасына айлық есептік көрсеткіштің екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
5) 172-2-баптың тақырыбында және бірінші бөлігінде «ашық» деген сөз алынып тасталсын;
6) 179-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацы «оларға» деген сөзден кейін «, қаржылық есептілік депозитарийіне» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«190-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
Инсайдерлердің инсайдерлік ақпаратты өз мүддесіне немесе үшінші тұлғалардың мүддесіне пайдаланып, бағалы қағаздармен мәмілелер жасау, инсайдерлік ақпаратты үшінші тұлғаларға заңсыз түрде беру бойынша іс-әрекеттері, сондай-ақ үшінші тұлғаларға инсайдерлік ақпаратқа негізделген бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу туралы ұсынымдарды беруі, егер олар үлкен зиян келтірмесе, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екі жүз мөлшерінде, лауазымды тұлғаларға - төрт жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
8) 193-бапта:
тақырыбында «уәкілетті органға» деген сөздерден кейін «мәліметтер табыс етпеу не» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлігінің бірінші абзацы «мемлекеттік тіркеу үшін» деген сөздерден кейін «бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметіне тексеру жүргізу барысында» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:

"3. Непредставление либо представление недостоверных сведений на запрос уполномоченного органа физическими и (или) юридическими лицами -
влечет штраф на физическое лицо либо должностное лицо юридического лица в размере от сорока до семидесяти, на юридическое лицо в размере от сорока до двухсот месячных расчетных показателей.";
9) статью 194 изложить в следующей редакции:
"Статья 194. Нарушение прав держателей ценных бумаг
1. Нарушение прав акционеров на управление делами акционерного общества, порядка распределения части дохода (выплаты дивидендов), на преимущественную покупку ценных бумаг, на получение информации о деятельности общества, а также нарушение порядка созыва и проведения общего собрания акционеров, установленного законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц акционерного общества в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленного законодательством порядка выплаты вознаграждения по облигациям и (или) их погашения -
влечет штраф на должностных лиц эмитента в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.".
5. Б Бюджетный Кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
подпункт 37) пункта 1 статьи 3 дополнить словами "и, осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст.84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.;  Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):
в пункте 2 статьи 185 слова "и Законом "О борьбе с коррупцией"," заменить словами ", Законами "О борьбе с коррупцией", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг",".

«3. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың уәкілетті органның сұратуына мәліметтерді табыс етпеуі не дәйексіз мәліметтерді табыс етуі -
жеке тұлғаға не заңды тұлғаның лауазымды тұлғасына айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға қырықтан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
9) 194-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«194-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар құқықтарының бұзылуы
1. Акционерлердің акционерлік қоғамның істерін басқару құқықтарын, табыс бөлігін бөлу (дивидендтер төлеу) тәртібін, бағалы қағаздарды артықшылықпен сатып алу, қоғамның қызметі туралы ақпарат алу құқықтарын бұзу, сондай-ақ заңнамада белгіленген акционерлердің жалпы жиналысын шақыру мен өткізу тәртібін бұзу -
акционерлік қоғамның лауазымды тұлғаларына айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға-елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Заңнамада белгіленген облигациялар бойынша сыйақыны төлеу және (немесе) оларды өтеу тәртібін бұзу -
эмитенттің лауазымды тұлғаларына айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.».
5. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы):
3-баптың 1-тармағының 37) тармақшасы «жүзеге асыратын» деген сөздерден кейін «және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығынан және (немесе) халықаралық қаржы нарығынан қарыз алуды жүзеге асыратын» деген сөздермен толықтырылсын.
6. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-1, 22-11, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):
185-баптың 2-тармағында «және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңына» деген сөздер «, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы», «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы», «Сақтандыру қызметі туралы», «Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына» деген сөздермен ауыстырылсын.

7. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23):
в статье 8:
подпункт к-1) после слов "Национального Банка Казахстана," дополнить словами "и Банком Развития Казахстана";
в подпункте л-2) слова "всеми финансовыми организациями" заменить словами "финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями;".
8. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 г. и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.):

7. «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15- 16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52- құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12,66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
8-бапта:
к-1) тармақша «ұйымдардың» деген сөзден кейін «және «Қазақстан Даму Банкінің» деген сөздермен толықтырылсын;
л-2) тармақшада «барлық қаржы ұйымдарының» деген сөздер «қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының» деген сөздермен ауыстырылсын;».
8. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж,. № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2010 жылғы 23 шілдеде «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 24 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):

1) в статье 2:
в подпункте 1):
в абзаце первом:
слова "одного юридического лица" исключить;
слово "другого" исключить;
в абзаце втором:
слова "юридических лиц либо" заменить словом "либо";
слова "другого лица" заменить словами "юридического лица";
слова "другого юридического лица" заменить словами "юридического лица";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица;";
в абзаце четвертом:
слово "одного" исключить;
слово "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
в абзаце пятом:
слова "одного юридического лица" заменить словами "одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами";
слово "другого" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) банковский конгломерат - группа юридических лиц, состоящая из банковского холдинга, банка, а также дочерних организаций банковского холдинга и (или) дочерних организаций банка и (или) организаций, в которых банковский холдинг и (или) его дочерние организации имеют значительное участие в капитале.
В состав банковского конгломерата не входят национальный управляющий холдинг, банковский холдинг - нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых банковский холдинг - нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан.";
2) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Деятельность, запрещенная или ограниченная для банков и банковских холдингов
1. Банкам запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, не относящихся к банковской деятельности либо не предусмотренных пунктом 6 настоящей статьи, пунктом 12 статьи 30 настоящего Закона, а также приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществления сделок, с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи.
2. Банковским холдингам запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, а также приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществления сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи.

1) 2-бапта:
1)тармақшада:
екінші абзацта:
«заңды тұлғалардың» деген сөздер алынып тасталсын;
«басқа тұлғаның» деген сөздер «заңды тұлғаның» деген сөздермен ауыстырылсын;
«басқа заңды тұлға» деген сөздер «заңды тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«бір тұлғаның заңды тұлғаның басқару органы немесе атқару органы құрамының кемінде жартысын дербес сайлау мүмкіндігі болған;»
төртінші абзацта:
«бір» деген сөз алынып тасталсын;
«заңнамасына» деген сөз «заңнамалық актілеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:
«бір заңды тұлғаның» деген сөздер «бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бір заңды тұлғаның басқа» деген сөздер алынып тасталсын;
«басқа» деген сөз алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) банк конгломераты - банк холдингінен, банктен, сондай-ақ банк холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) банктің еншілес ұйымдарынан және (немесе) капиталына банк холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымдары қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы.
Банк конгломератының құрамына ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының резиденті емес - банк холдингі, сондай-ақ еншілес ұйымдар және Қазақстан Республикасының резиденті емес - банк холдингі қомақты қатысатын, Қазақстан Республикасының резиденті еместер болып табылатын ұйымдар кірмейді.»;
2) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«8-бап. Банктер және банк холдингтері үшін тыйым салынған
немесе шектелген қызмет
1. Банктерге банк қызметіне қатысы жоқ не осы Заңның осы бабының 6-тармағында, 30-бабының 12-тармағында көзделмеген кәсіпкерлік қызмет ретіндегі операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруға, сондай-ақ осы Заңда белгіленген жағдайларды және осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен мәміле жасауды қоспағанда, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға тыйым салынады.
2. Банк холдингтеріне кәсіпкерлік қызмет ретіндегі операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруға, сондай-ақ осы Заңда белгіленген жағдайларды және осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен мәміле жасауды қоспағанда, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға тыйым салынады.

3. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на следующие случаи создания, а также приобретения банком или банковским холдингом акций или долей участия в уставных капиталах:
1) для банков:
финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг;
при условии соответствия приобретаемых акций (долей участия) финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа. Банк вправе приобретать акции (доли участия) указанных юридических лиц в размере десять и более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций (долей участия) при наличии у него банковского холдинга;
дочерних специальных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, созданных в целях выпуска и размещения ценных бумаг под гарантию банка;
дочерних специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о секьюритизации;
дочерних организаций - резидентов Республики Казахстан, приобретающих сомнительные и безнадежные требования банков второго уровня для управления ими и (или) их последующей реализации, реструктуризации и (или) секьюритизации;
дочерних организаций, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, осуществление лизинговой деятельности;
дочерних организаций, оказывающих услуги по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов по банковской деятельности, включая расчеты по операциям с платежными карточками;
дочерних организаций, осуществляющих деятельность по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства;
юридических лиц, указанных в статье 10 настоящего Закона;
юридических лиц, когда принятые в качестве залога акции или доли участия в уставных капиталах этих организаций переходят в собственность банков в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
фондовых бирж, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан;
кредитных бюро;

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу банктің немесе банк холдингінің мынадай құру, сондай-ақ акцияларды немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін сатып алу жағдайларына қолданылмайды:
1) банктер үшін:
қаржы ұйымдарын, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғаларды;
қаржы ұйымдарының, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес — заңды тұлғалардың сатып алынатын акцияларының (қатысу үлестерінің) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келу талабымен. Банк оның банк холдингі болған кезде орналастырылған (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде) акциялардың (қатысу үлестерінің) он және одан астам пайызы мөлшерінде аталған заңды тұлғалардың акцияларын (қатысу үлестерін) сатып алуға құқылы;
банктің кепілдігі бойынша бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасының резиденті емес-еншілес арнайы ұйымдарды;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған еншілес арнайы қаржы компанияларын;
екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз талаптарын оларды басқару және (немесе) одан кейін сату, қайта құрылымдау және (немесе) секьюритилендіру үшін сатып алатын Қазақстан Республикасының резиденттері-еншілес ұйымдарды;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау, лизингтік қызметті жүзеге асыру айрықша қызметі болып табылатын еншілес ұйымдарды;
төлем карточкаларымен жасалатын операциялар бойынша есеп айырысуларды қосқанда, банктік қызмет бойынша есеп айырысулар қатысушыларының арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара әрекетті қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсететін еншілес ұйымдарды;
электронды цифрлық қол қоюдың ашық кілтінің электронды цифрлық қол қоюдың жабық кілтіне сәйкес келетінін куәландыру жөніндегі, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дәйекті болуын растау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын еншілес ұйымдарды;
осы Заңның 10-бабында аталған заңды тұлғаларды;
кепіл ретінде қабылданған акциялар немесе осындай ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес банктердің меншігіне өткен кезде заңды тұлғаларды;
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржаларын;
кредиттік бюроларды;

иных юридических лиц - при осуществлении исламским банком банковской деятельности, предусмотренной главой 4-1 настоящего Закона;
2) для банковских холдингов:
финансовых организаций;
организаций - резидентов Республики Казахстан, приобретающих сомнительные и безнадежные требования банков второго уровня для управления ими и (или) их последующей реализации, реструктуризации и (или) секьюритизации;
специальных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, созданных в целях выпуска и размещения ценных бумаг под гарантию банковского холдинга;
специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о секьюритизации;
организаций, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, осуществление лизинговой деятельности;
организаций, оказывающих услуги по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов по банковской деятельности, включая расчеты по операциям с платежными карточками;
юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг.
4. Приобретение и владение банком долей участия в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, не должно превышать на одно юридическое лицо десять процентов собственного капитала банка.
Совокупная стоимость долей участия банка в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, не должна превышать размера, определяемого нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Приобретение (создание) и владение банком финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, допускается при условии выполнения банком дополнительных требований к минимальной достаточности собственного капитала, устанавливаемых нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Совокупная доля акций (долей участия) родительской организации, банка или банковского холдинга, принадлежащих дочерним организациям банка либо банковского холдинга, организациям, в которых банк либо банковский холдинг имеют значительное участие, не должна превышать лимитов, определяемых нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. При приобретении банками акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц в случаях, когда принятые в качестве залога акции или доли участия в уставных капиталах этих организаций переходят в собственность банков в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, участие банка в таких юридических лицах не должно превышать десять процентов собственного капитала банка.
Срок реализации акций или долей участия в уставных капиталах должен быть не более двенадцати месяцев.

ислам банкі осы Заңның 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асырғанда - өзге заңды тұлғаларды;
2) банк холдингтері үшін:
қаржы ұйымдарын;
екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз талаптарын оларды басқару және (немесе) одан кейін сату, қайта құрылымдау және (немесе) секьюритилендіру үшін сатып алатын Қазақстан Республикасының резиденттері-ұйымдарды;
банк холдингінің кепілдігі бойынша бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасының резиденттері емес-арнайы ұйымдарды;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған арнайы қаржы компанияларын;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау, лизингтік қызметті жүзеге асыру айрықша қызметі болып табылатын еншілес ұйымдарды;
төлем карточкаларымен жасалатын операциялар бойынша есеп айырысуларды қосқанда, банктік қызмет бойынша есеп айырысулар қатысушыларының арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара әрекетті қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсететін ұйымдарды;
банктердің, сақтандыру ұйымдарының, зейнетақы қорларының, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес-заңды тұлғаларды.
4. Банктің осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін не акцияларын сатып алуы және иеленуі бір заңды тұлғаға банктің меншікті капиталының он пайызынан аспауы тиіс.
Банктің осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не акцияларының жиынтық құны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мөлшерден аспауы тиіс.
5. Банктің қаржы ұйымдарын, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес - заңды тұлғаларды сатып алуына (құруына) және иеленуіне уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін меншікті капиталдың ең төменгі жеткіліктілігіне қойылған қосымша талаптарды банктің орындау талабымен жол беріледі.
6. Банктің не банк холдингінің еншілес ұйымдарына, банктің не банк холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарға тиесілі бас ұйымның, банктің немесе банк холдингінің акцияларының (қатысу үлестерінің) жиынтық үлесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін лимиттерден аспауы тиіс.
7. Заңды тұлғалардың кепіл ретінде қабылданған акциялары немесе жарғылық капиталға қатысу үлестері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес банктің меншігіне өткен жағдайларда, банктердің осындай ұйымдардың акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алуы кезінде банктің осындай заңды тұлғаларға қатысуы банктің меншікті капиталының он пайызынан аспауы тиіс.
Акцияларды немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін сату мерзімі он екі айдан аспауы тиіс.

8. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на случаи приобретения в собственность:
облигаций международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
облигаций, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, установленных уполномоченным органом;
облигаций специальной финансовой компании, являющейся дочерней организацией банка или банковского холдинга, созданной в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о секьюритизации, выпущенных в рамках осуществления сделки секьюритизации между банком или банковским холдингом и специальной финансовой компанией;
собственных облигаций банком или банковским холдингом и облигаций, выпущенных дочерними организациями данного банка или банковского холдинга, обязательства по которым гарантированы банком или банковским холдингом. Порядок совершения сделок с такими облигациями определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Ограничения, установленные настоящей статьей, не распространяются на случаи приобретения банком, банковским холдингом облигаций, взамен ранее приобретенных, организаций находящихся в процессе реструктуризации, при условии включения обязательств по ранее выпущенным облигациям организацией в перечень реструктурируемых обязательств.
9. Помимо деятельности и приобретения банком акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей статьи, банки вправе заниматься следующими видами деятельности:
1) реализацией специализированного программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) реализацией специальной литературы по вопросам банковской деятельности на любых видах носителей информации;
3) реализацией собственного имущества;
4) выпуском, реализацией и распространением платежных карточек и чековых книжек;
5) осуществлением межбанковского клиринга (сбора, сверки, сортировки и подтверждения платежей, а также проведения их взаимозачета и определения чистых позиций участников клиринга - банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций);
6) реализацией в установленном законодательными актами Республики Казахстан порядке заложенного заемщиками имущества;
7) предоставлением консультационных услуг по вопросам, связанным с финансовой деятельностью;
8) представительством интересов других лиц по вопросам, связанным с банковской деятельностью;

8. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу мыналарды:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларын;
уәкілетті орган белгілеген рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төмен талап етілетін рейтингі бар облигацияларды;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған, банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымы болып табылатын арнайы қаржы компаниясының банктің немесе банк холдингінің және арнайы қаржы компаниясының арасындағы секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру аясында шығарылған облигацияларын;
банктің немесе банк холдингінің меншікті облигацияларды және банк немесе банк холдингі міндеттемелеріне кепілдік берген осы банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымдары шығарған облигацияларды меншікке сатып алу жағдайларына қолданылмайды. Мұндай облигациялармен мәмілелер жасау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Осы бапта белгіленген шектеулер ұйымның бұдан бұрын шығарылған облигациялары бойынша міндеттемелерін қайта құрылымданатын міндеттемелердің тізбесіне енгізу талабымен банктің, банк холдингінің бұдан бұрын сатып алынған облигацияларының орнына қайта құрылымдау процесіндегі ұйымдардың облигацияларын сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
9. Осы баптың 1 және 3-тармақтарында аталған қызметтен және банктің заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін сатып алудан басқа, банктер мынадай:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді іске асыру;
2) банк қызметінің мәселелері жөніндегі кез келген ақпарат жеткізуші түрлеріндегі арнайы әдебиеттерді сату;
3) өз мүлігін сату;
4) төлем карточкалары мен чек кітапшаларын шығару, сату және тарату;
5) банкаралық клирингті (төлемдерді жинауды, салыстырып тексеруді, сұрыптауды және растауды, сондай-ақ олардың өзара есепке жатқызуын жүргізуді және клирингке қатысушылардың - банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың таза позицияларын айқындауды) жүзеге асыру;
6) заемшы кепілге қойған мүлкін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сату;
7) қаржылық қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызмет көрсету;
8) банк қызметіне байланысты мәселелер бойынша басқа тұлғалардың мүдделерін білдіру;

9) организацией обучения по повышению квалификации специалистов в области банковско-финансовой деятельности;
10) по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства в отношении своих клиентов, пользующихся его банковскими услугами, при наличии лицензии уполномоченного органа в сфере электронного документа и электронной цифровой подписи;
11) заключением договоров страхования от имени страховых организаций - резидентов Республики Казахстан, а также заключением договоров о пенсионном обеспечении от имени накопительных пенсионных фондов, при наличии договора между банком и страховыми организациями - резидентами Республики Казахстан и (или) накопительными пенсионными фондами на заключение от их имени договоров страхования и (или) договоров о пенсионном обеспечении.
10. Помимо деятельности и приобретения банковским холдингом акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, банковские холдинги вправе заниматься следующими видами деятельности:
1) купли-продажи имущества у лица, не связанного с банковским холдингом особыми отношениями, приобретенного для собственных нужд;
2) предоставлением консультационных услуг по вопросам, связанным с финансовой деятельностью.
11. Банкам и банковским холдингам запрещается выпуск "золотой акции".
12. Сделки с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, а также с производными финансовыми инструментами, заключаются банками исключительно на организованном рынке ценных бумаг, за исключением случаев установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
13. Требования настоящей статьи не распространяются на банковские холдинги исламских банков.
14. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

9) банктік-қаржылық қызмет саласындағы мамандардың біліктілігін арттыру жөніндегі оқуды ұйымдастыру;
10) электронды цифрлық қол қоюдың ашық кілтінің электронды цифрлық қол қоюдың жабық кілтіне сәйкес келетінін куәландыру жөніндегі, сондай-ақ уәкілетті органның электронды құжат және электронды цифрлық қол қою саласындағы лицензиясы болған кезде оның банктік қызметтерін пайдаланатын өздерінің клиенттеріне қатысты тіркеу куәлігінің дәйекті болуын растау жөніндегі;
11) банк пен Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорларының арасында олардың атынан сақтандыру шарттарын және (немесе) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды жасасу шарты болған кезде Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасу, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының атынан зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды жасасу қызметі түрлерімен айналысуға құқылы.
10. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында аталған қызметтен және банк холдингінің заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін сатып алудан басқа, банк холдингтері мынадай қызмет түрлерімен:
1) банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғадан өз мұқтаждығы үшін сатып алынған мүлікті сатып алу-сатумен;
2) қаржылық қызметпен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтерді көрсетумен айналысуға құқылы.
11. Банктерге және банк холдингтеріне «алтын акцияны» шығаруға тыйым салынады.
12. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгілеген жағдайларды қоспағанда, банктер қайталама нарықта мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен, сондай-ақ туынды қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді тек ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасайды.
13. Осы баптың талаптары ислам банктерінің банк холдингтеріне қолданылмайды.
14. Осы баптың талаптары мынадай талаптардың бірін:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес-тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуын;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті органның және шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпаратпен алмасу туралы келісімнің болуын орындаған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қолданылмайды,»;

3) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Ограничения, предъявляемые к банкам, при совершении сделок
1. Банк не вправе выдавать банковские займы и банковские гарантии лицам, связанным с ним особыми отношениями, определяемыми в соответствии со статьей 40 настоящего Закона, за исключением:
банковских займов и банковских гарантий, предоставляемых лицам, являющимся участниками банковского конгломерата;
банковских займов и банковских гарантий, имеющих обеспечение, размер и вид которого соответствует требованиям, устанавливаемым нормативным правовым актом уполномоченного органа;
банковских займов и банковских гарантий, предоставляемых лицам, не имеющим признаков неустойчивого финансового положения, определяемых нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Банк не вправе выдавать банковские займы и банковские гарантии юридическому лицу-резиденту и нерезиденту Республики Казахстан, не соответствующему одному из следующих условий:
1) имеется информация о физическом лице, владеющем более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале юридического лица либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо имеющим возможность голосовать более пятьюдесятью процентами акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица или осуществляющем контроль над таким лицом;
2) имеется информация о физических лицах, в совокупности владеющих более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале юридического лица либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо имеющих возможность голосовать более пятьюдесятью процентами акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица;
3) имеется информация обо всех собственниках акций (долей участия) юридического лица, владеющих десятью и более процентами простых акций (долей участия) до конечных собственников простых акций (долей участия) в уставном капитале юридического лица;
4) является юридическим лицом, которое контролируется Правительством Республики Казахстан либо иностранным государством, имеющим минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, установленных уполномоченным органом;
5) является международной организацией, входящей в перечень, установленный уполномоченным органом;
6) является организацией, имеющей минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, установленных уполномоченным органом;
7) имеется информация о физических и юридических лицах, указанных в подпунктах 4)-7) настоящего пункта, в совокупности владеющих более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале юридического лица либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо имеющих возможность голосовать более пятьюдесятью процентами акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица;

3) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
«8-1-бап. Мәмілелер жасау кезінде банктерге қойылатын шектеулер
1. Мыналарды:
банк конгломератының қатысушылары болып табылатын тұлғаларға берілетін банк заемдары мен банк кепілдіктерін;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін талаптарға мөлшері мен түрі сәйкес келетін, қамтамасыз етуі бар банк заемдары мен банк кепілдіктерін;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, тұрақсыз қаржылық жағдайының белгілері жоқ тұлғаларға берілетін банк заемдары мен банк кепілдіктерін қоспағанда, банктің осы Заңның 40-бабына сәйкес айқындалатын, банкпен ерекше қатынастағы тұлғаларға банк заемдары мен банк кепілдіктерін беруге құқығы жоқ.
2. Банктің мынадай:
1) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің не заңды тұлғаның орналастырылған (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде) акцияларының елу пайызынан астамына иелік ететін не осы занды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің) елу пайызынан астамымен дауыс беруге мүмкіндігі бар немесе осындай тұлғаға бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлға туралы ақпараттың болу;
2) жиынтығында заңды тұлғаның жарғылық капиталында қатысу үлесінің не заңды тұлғаның орналастырылған (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде) акцияларының елу пайызынан астамына иелік ететін не осы заңды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталда қатысу үлесінің) елу пайызынан астамымен дауыс беруге мүмкіндігі бар жеке тұлғалар туралы ақпараттың болу;
3) жай акциялардың (қатысу үлестерінің) он және одан астам пайызын иеленетін заңды тұлға акцияларының барлық меншік игерлері туралы заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы жай акциялардың (қатысу үлестерінің) соңғы иегерлеріне дейінгі ақпараттың болу;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі не уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар шетел мемлекеті бақылайтын заңды тұлға болып табылу;
5) уәкілетті орган белгілеген тізбеге кіретін халықаралық ұйым болып табылу;
6) уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар ұйым болып табылу;
7) осы тармақтың 4)-7) тармақшаларында көрсетілген, жиынтығында заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің не заңды тұлғаның орналастырылған (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде) акцияларының елу пайызынан астамына иелік ететін не осы заңды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталда қатысу үлесінің) елу пайызынан астамымен дауыс беруге мүмкіндігі бар жеке және заңды тұлғалар туралы ақпараттың болу;

8) имеется информация об управляющей компании инвестиционного фонда, а также физических и юридических лицах, указанных в подпунктах 4)-8) настоящего пункта, являющихся акционерами (пайщиками) указанного инвестиционного фонда и осуществляющих контроль над юридическим лицом;
9) является юридическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность, а также имеется информация о лицах, владеющих прямо или косвенно акциями (долями участия) юридического лица и сведения о предпринимательской деятельности юридического лица, соответствующие требованиям, определяемым нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Требования пункта 2 настоящей статьи не распространяются на банковские займы и банковские гарантии, величина которых не превышает размер, определяемый нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Совокупный объем всех банковских займов и банковских гарантий, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, не должен превышать величину, размер и порядок расчета которой определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Банку запрещается передавать активы, стоимостью свыше десяти процентов от собственного капитала банка, в залог или иную форму обременения без предварительного утверждения данной сделки советом директоров банка.";
4) статью 11-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 11-1. Дочерние организации банков и банковских холдингов и значительное участие банков и банковских холдингов в уставных капиталах организаций
1. Банк и банковский холдинг в целях осуществления полномочий, предоставленных им статьей 8 настоящего Закона, могут создать или иметь дочернюю организацию только при наличии разрешения уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на создание или приобретение дочерней организации определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Дочерние организации банков не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации, а также иметь значительное участие в уставных капиталах организаций.
К дочерней организации банка не относятся юридические лица, акции или доли участия в уставном капитале которых переходят в собственность банка в случае принятия их в качестве залога в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, при этом срок реализации таких акций или долей участия в уставных капиталах должен быть не более одного года, а также юридические лица, акции или доли участия в уставном капитале которых приобретены исламским банком при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставном капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.

8) инвестициялық қордың басқарушы компаниясы, сондай-ақ осы тармақтың 4)-8) тармақшаларында көрсетілген, аталған инвестициялық қордың акционерлері (пайшылары) болып табылатын және заңды тұлғаға бақылау жасауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар туралы ақпараттың болу;
9) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға болып табылу, сондай-ақ заңды тұлғаның акцияларына (қатысу үлестеріне) тікелей немесе жанама иелік ететін тұлғалар туралы ақпараттың және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін талаптарға сәйкес келетін заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметі туралы мәліметтің болу талаптарының біріне сәйкес келмейтін Қазақстан Республикасының резиденті және резиденті емес-заңды тұлғаға банк заемдары мен банк кепілдіктерін беруге құқығы жоқ.
3. Осы баптың 2-тармағының талаптары шамасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін мөлшерден аспайтын банк заемдары мен банк кепілдіктеріне қолданылмайды.
Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген барлық банк заемдары мен банк кепілдіктерінің жиынтық мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде есептеу мөлшері мен тәртібі белгіленетін шамадан аспауы тиіс.
4. Банкке банктің меншікті капиталының он пайызынан астам құны бар активтерді банктің директорлар кеңесінің осы мәмілені алдын ала бекітуінсіз кепілге немесе ауыртпалықтың өзге нысанына беруге тыйым салынады.»;
4) 11-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-1-бап. Банктің және банк холдингтерінің еншілес ұйымдары
және банктер мен банк холдингтерінің ұйымдардың
жарғылық капиталдарына қомақты қатысуы
1. Банк және банк холдингі оларға осы Заңның 8-бабымен берілген өкілеттіктерін жүзеге асыру мақсатында уәкілетті органның рұқсаты болған кезде ғана еншілес ұйымды құра алады немесе иелене алады.
Еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
2. Банктердің еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) оларды иеленуге, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталдарына қомақты қатысуға құқылы емес.
Акциялары немесе жарғылық капиталға қатысу үлестері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кепіл ретінде қабылданған жағдайда банктің меншігіне өтетін заңды тұлғалар, бұл ретте осындай акцияларды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін өткізу мерзімі бір жылдан аспауы тиіс, сондай-ақ акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін ислам банкі өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу жолымен және (немесе) әріптестік талаптары бойынша сатып алған заңды тұлғалар банктің еншілес ұйымына жатпайды.

3. Дочерние организации банковских холдингов, за исключением дочерних банков - резидентов Республики Казахстан, не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации.
4. К заявлению на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации необходимо приложить следующие документы:
1) учредительные документы дочерней организации, протоколы об утверждении устава;
2) решение уполномоченного органа банка или банковского холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
3) информацию о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников);
4) организационную структуру дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах;
5) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
6) информацию, на основании анализа законодательства страны нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников банковского конгломерата - нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
7) информацию о размере предварительной оплаты акций, вносимой учредителями создаваемой дочерней организации;
8) информацию о доле и сумме участия банка или банковского холдинга в уставном капитале, создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций;
9) сведения об условиях и порядке приобретения дочерней организации;
10) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией;
11) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о прохождении приобретаемой дочерней организацией государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица;
12) информацию о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия банка или банковского холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, цене их приобретения;
13) данные о юридическом лице, посредством приобретения, доли участия в уставном капитале или акций которого банковский холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия банковского холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является банковский холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является банковский холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является банковский холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банковский холдинг;

3. Қазақстан Республикасының резиденттері - еншілес банктерді қоспағанда, банк холдингтерінің еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) оларды иеленуге құқылы емес.
4. Еншілес ұйымды құруға, иеленуге рұқсат алуға берілген өтінішке мынадай құжаттар:
1) еншілес ұйымның құрылтай құжаттары, жарғының бекітілгені туралы хаттамалар;
2) банктің немесе банк холдингінің уәкілетті органының еншілес ұйым құру немесе оны сатып алу туралы шешімі;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат;
4) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы және аффилиирленген тұлғалар туралы мәліметтер;
5) бизнес-жоспарын табыс ете отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпарат;
6) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасын талдау негізінде Қазақстан Республикасының резиденті емес-банк конгломератының қатысушылары орналасқан елдің заңнамасы олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды орындауын мүмкін емес ететініне байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалауды жүргізудің мүмкін болмауын болжайтын жағдайлардың жоқ екендігі туралы ақпарат;
7) құрылатын еншілес ұйымның құрылтайшылары енгізетін акцияларды алдын ала төлеу мөлшері туралы ақпарат;
8) құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталына банктің немесе банк холдингінің қатысу үлесі мен сомасы, сондай-ақ ол сатып алатын акциялар саны және акцияларды алдын ала төлеу мөлшері туралы ақпарат;
9) еншілес ұйымды сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтер;
10) аудиторлық ұйымның есебі және сатып алынатын еншілес ұйымның аудиторлық ұйым куәландырған қаржылық есептілігі;
11) сатып алынатын еншілес ұйымның заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткендігі туралы куәлігінің нотариат куәландырған көшірмесі;
12) сатып алынатын еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте болмаса), сондай-ақ банктің немесе банк холдингінің жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе еншілес ұйымның сатып алынатын акцияларының саны, оларды сатып алу бағасы туралы ақпарат;
13) банк холдингі жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын иемдену арқылы еншілес ұйымын иемденген заңды тұлға туралы:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
банк холдингі құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына банк холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк холдингі акционері болып табылатын заңды тұлғаның акциялар саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акцияларының (артықшылығы барларын және қоғам сатып алғандарын шегергенде) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті;
заңды тұлғаның (банк холдингі оның құрылтайшысы, қатысушысы, акционері болып табылатын) басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мөлшері, оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк холдингі акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға сатып алған акциялардың саны, сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылығы барларын және қоғам сатып алғандарын шегергенде) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті қамтитын деректер;

14) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
15) документы, подтверждающие контроль и основания контроля над дочерней организацией.
5. Банк и банковский холдинг вправе создать дочернюю организацию при условии безубыточной деятельности на консолидированной и неконсолидированной основах по итогам каждого из последних двух завершенных финансовых лет и соблюдения пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, установленных уполномоченным органом, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения.
6. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения;
2) письменное заключение уполномоченного органа о несоответствии законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны местонахождения заявителя требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
3) несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) требованиям подпунктов 3)-5) пункта 2 статьи 20 настоящего Закона;
4) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит банк и (или) банковский холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерних организаций банка и (или) банковского холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния банка, банковского холдинга или банковского конгломерата вследствие деятельности дочерней организации или планируемых банком или банковским холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям уполномоченного органа к системам управления рисками и внутреннего контроля;
7) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны местонахождения дочерней организации, а также банком и банковским холдингом пруденциальных нормативов, в том числе, на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;

14) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын құжаттар;
15) еншілес ұйымды бақылауды және бақылау негіздерін растайтын құжаттар қоса берілуі қажет.
5. Банк және банк холдинг і шоғырландырылған және шоғырландырылмаған негіздерде соңғы аяқталған екі қаржы жылдарының әрқайсысының қорытындылары бойынша оның қызметі шығынсыз болған жағдайда, оның ішінде уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берілген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтерді шоғырландырылған негізде сақтаған жағдайда еншілес ұйымды құруға құқылы.
6. Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат беруден бас тартуға мыналар:
1) рұқсат алуға қажетті құжаттардың табыс етілмеуі;
2) уәкілетті органның өтініші беруші орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы практикасының және заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жазбаша қорытындысы;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттардың) осы Заңның 20-бабының 2-тармағының 3)-5)тармақшаларының талаптарына сай келмеуі;
4) банктің және (немесе) банк холдингінің болжанып отырған еншілес ұйымдарының болуы нәтижесінде құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы;
5)еншілес ұйым қызметінің немесе банктің немесе банк холдингінің жоспарлайтын инвестицияларының салдарынан банктің, банк холдингінің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжайтын қаржылық салдарды талдау;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын, табыс етілген құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сәйкес келмеуі;
7) еншілес ұйымның орналасқан елінің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциалдық нормативтерді,сондай-ақ банктің және банк холдингінің пруденциалдық нормативтерді, оның ішінде шоғырландырылған негізде және уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;

8) наличие действующих ограниченных мер воздействия и санкций в отношении банка или банковского холдинга и предполагаемой к приобретению дочерней организации на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов.
7. Уполномоченный орган обязан выдать разрешение или отказать в выдаче разрешения в течение трех месяцев после подачи заявления.
В случае отказа в выдаче разрешения уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.
8. Дочерняя организация банка или банковского холдинга обязана извещать уполномоченный орган обо всех изменениях и дополнениях, внесенных в учредительные документы.
9. Дочерняя организация банка или банковского холдинга - нерезидент Республики Казахстан, а также организация - нерезидент Республики Казахстан, в которой банковский холдинг имеет значительное участие, обязаны раскрывать уполномоченному органу, на основании соответствующего запроса, необходимую информацию в целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций по осуществлению консолидированного надзора, при этом полученные сведения не подлежат разглашению.
10. В случае приобретения банком или банковским холдингом признаков контроля над другим юридическим лицом при отсутствии разрешения уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к банку или банковскому холдингу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан. В данном случае, в течение шести месяцев с момента возникновения признаков контроля или выявления указанного нарушения уполномоченным органом банк или банковский холдинг обязаны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия) юридического лица лицам, не связанным с ними особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
11. Значительное участие банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организаций допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Разрешение уполномоченного органа на значительное участие в уставном капитале организаций не требуется для исламского банка в случае приобретения им акций (долей участия) при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставном капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
Выдача разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В случае приобретения банком и (или) банковским холдингом значительного участия в уставном капитале организации без получения предварительного согласия уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к банку и (или) банковскому холдингу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан. В данном случае, банк и (или) банковский холдинг должны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия) организации, в которой они имеют значительное участие, лицам, не связанным с банком и (или) банковским холдингом особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган в течение шести месяцев.

8) өтініш берілген күнгі және құжаттарды қарау кезеңінде банкке немесе банк холдингіне және сатып алынуы болжанып отырған еншілес ұйымға қатысты қолданылған шектеулі ықпал ету шараларының және санкцияларының болуы негіз болып табылады.
7. Уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде рұқсат беруге немесе рұқсат беруден бас тартуға міндетті.
Уәкілетті орган рұқсат беруден бас тартқан жағдайда өтініш берушіге бас тартудың негіздері туралы жазбаша хабарлауға міндетті.
8. Банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымы уәкілетті органды құрылтай құжаттарына енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы хабардар етуге міндетті.
9. Қазақстан Республикасының резиденті емес - банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ банк холдингі қомақты қатысатын Қазақстан Республикасының резиденті емес - ұйым уәкілетті органға жүктелген шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі функциялардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында тиісті сұрату негізінде уәкілетті органға қажетті ақпаратты ашуға міндетті, бұл ретте алынған мәліметтер жария болмауы тиіс.
10. Банк немесе банк холдингі уәкілетті органның рұқсаты болмағанда басқа заңды тұлғаға бақылау жасау белгілерін иеленген жағдайда, уәкілетті орган банкке немесе банк холдингіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген санкцияларды қолданады. Бұл жағдайда банк немесе банк холдингі өздеріне тиесілі заңды тұлғаның акцияларын (қатысу үлестерін) бақылау жасау белгілері туындаған немесе уәкілетті орган аталған бұзушылықты анықтаған сәттен бастап алты ай ішінде олармен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иелігінен шығаруы және уәкілетті органға растайтын құжаттарды табыс етуі тиіс.
11. Банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болғанда ғана жол беріледі.
Ислам банкі өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу жолымен және (немесе) әріптестік талаптары бойынша акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алған жағдайда, оның ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның рұқсаты талап етілмейді.
Ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Банк және (немесе) банк холдингі уәкілетті органның алдын ала келісімін алмастан ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда уәкілетті орган банкке және (немесе) банк холдингіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген санкцияларды қолданады. Бұл жағдайда банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысатын ұйымның тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) банкпен және (немесе) банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иелігінен шығаруы және алты ай ішінде уәкілетті органға растайтын құжаттарды табыс етуі тиіс.

12. Заявление на получение разрешения на значительное участие представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5)-9) пункта 4 настоящей статьи.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи.
13. Уполномоченный орган отзывает разрешение на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале организации в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) принятия решения органами дочерней организации банка или банковского холдинга, а также организаций, в которых банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в уставном капитале, либо судом решения о прекращении деятельности указанных организаций путем реорганизации или ликвидации;
3) отсутствия признаков контроля над дочерней организацией у банка или банковского холдинга;
4) отчуждения банком и (или) банковским холдингом принадлежащих акций (долей участия) организации;
5) выявления несоответствия деятельности дочерней организации банка или банковского холдинга, а также организации, в которой банковский холдинг имеет значительное участие в уставном капитале, требованиям пункта 3 статьи 8 настоящего Закона.
В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале организации банк или банковский холдинг обязаны в течение шести месяцев произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия) в указанных организациях лицам, не связанным с данным банком или банковским холдингом особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Порядок отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале организаций определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
14. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, которые являются дочерними или зависимыми организациями нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, а также нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при создании или приобретении ими дочерних и зависимых организаций - нерезидентов Республики Казахстан при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения указанных лиц о том, что они подлежат консолидированному надзору;
наличие у банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

12. Қомақты қатысуға рұқсат алуға берілетін өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5)-9) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса беріле отырып табыс етіледі.
Ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың б-тармағында көзделген негіздемелер бойынша жүргізіледі.
13. Уәкілетті орган:
1) рұқсат беруге негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталған;
2) банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымының, сондай-ақ жарғылық капиталына банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысатын ұйымдардың органдары, не сот көрсетілген ұйымдардың қызметін қайта ұйымдастыру немесе тарату жолымен тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымға бақылау жасау белгілері болмаған;
4) банк және (немесе) банк холдингі ұйымның тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) иелігінен шығарған;
5) банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ жарғылық капиталына банк холдингі қомақты қатысатын ұйым қызметінің осы Заңның 8-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес келмейтіні анықталған жағдайларда еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алады.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат кері қайтарып алынған жағдайда банк немесе банк холдингі көрсетілген ұйымдардағы өздеріне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) алты ай ішінде осы банкпен немесе банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иелігінен шығаруға және растайтын құжаттарды уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алудың тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
14. Осы баптың талаптары мынадай талаптардың бірі:
банк холдингінде, банк холдингінің белгілеріне ие тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ аталған тұлғалар шыққан елдің қаржылық қадағалау органының олардың шоғырландырылған түрде қадағалануы тиіс екендігі туралы жазбаша растауының болуы;
банк холдингінде, банк холдингінің белгілеріне ие тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен темен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті органның және шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпаратпен алмасу туралы келісімнің болуы орындалған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің еншілес немесе тәуелді ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге, олар еншілес және тәуелді ұйымдарды құрған немесе иеленген кезде - Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.»;

5) в статье 17-1:
в пункте 1:
часть первую после слова "без" дополнить словами "получения предварительного";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Крупные участники банка - физические лица оплачивают акции банка в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций банка.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Ни одно лицо не может самостоятельно или совместно с другими лицами владеть прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) или голосующих акций банка за исключением:
банковского холдинга;
крупного участника - физического лица, владеющего прямо или косвенно менее двадцатью пятью процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных организацией) или голосующих акций иной финансовой организации, за исключением случаев, когда косвенное владение осуществляется через банковский холдинг.
Требования по получению статуса банковского холдинга или крупного участника банка не распространяются на лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника (банковского холдинга) указанного банка.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Лицо, желающее стать крупным участником банка, представляет в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе, находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества.";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, в том числе, ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций банка, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления заявителя, подтвержденные документально;
а также деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцать пять процентов стоимости приобретаемых акций банка.
При приобретении акций банка за счет имущества, полученного в виде дарения, заявитель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;";
подпункт 3-3) изложить в следующей редакции:
"3-3) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы, и иные документы, заверенные уполномоченными лицами страны проживания физического лица, а также информацию об имеющейся задолженности;";
в пункте 5:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:

5) 17-1-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлігінде «жазбаша келісімінсіз» деген сөздер «алдын ала жазбаша келісімін алусыз» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғалар банктің акцияларын (қатысу үлестерін) өздеріне меншік құқығымен тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте мүліктің құны банктің бұдан бұрын сатып алынған және сатып алынатына акцияларының жиынтық құнынан кем болмауы тиіс»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Мыналарды қоспағанда бірде-бір тұлға банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызына дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп тікелей немесе жанама иелік ете алмайды:
банк холдингі;
жанама иелену банк холдингі арқылы жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, өзге қаржы ұйымының орналастырылған (артықшылықты және ұйым сатып алған акцияларды шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бестен кем пайызына тікелей немесе жанама иелік ететін жеке тұлға - ірі қатысушы.
Банк холдингі немесе банктің ірі қатысушысы мәртебесін алу жөніндегі талаптар көрсетілген банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесі бар басқа қаржы ұйымының акцияларын иелену (дауыс беру, шарт күшіне қарай немесе басқаша түрде шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы банктің акцияларына жанама иелік ететін (дауыс беру, шарт күшіне қарай немесе басқаша түрде шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар) тұлға болып танылатын тұлғаға қолданылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Банктің ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға салық салу органына тұрғылықты жері бойынша салық салу объектісі болып табылатын кірістер мен мүлкі туралы оның ішінде бағалау құнын және осы мүлік орналасқан жерін көрсете отырып Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс жердегі мүлкі туралы декларациясын табыс етеді.»;
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, акцияларды сатып алуға жұмсалатын ақша көздері мен қаражаттың сипаттамасын қоса алғанда, банктің акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді.
Мыналар:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа төленетін қызметтен алынған кірістер;
өтініш берушінің құжатпен расталған жинақталған ақша қаражаты;
сондай-ақ сыйға беру, ұтыс, ақысыз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған, банктің сатып алынатын акциялары құнының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшердегі ақша банктің акцияларын сатып алу үшін жұмсалатын ақша көздері болып табылады.
Өтініш беруші сыйға беру түрінде алынған мүлік есебінен банктің акцияларын сатып алған кезде сыйға беруші және сыйға берушідегі аталған мүліктің пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;»;
3-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3-3) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, салық органдарына табыс етілетін жеке табыс салығы жөніндегі декларацияның көшірмесін және жеке тұлға тұратын елдің уәкілетті тұлғалары растаған өзге де құжаттарды, сондай-ақ бар берешегі туралы ақпаратты;»;
5-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:

"1-1) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью и более процентами акций (долей участия) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
1-2) список аффилиированных лиц заявителя;";
в пункте 6:
подпункт 1) после слов "и подпунктах 1)," дополнить цифрами "1-1), 1-2),";
в пункте 7:
в абзаце первом слова "крупного участника банка" заменить словами "банковского холдинга";
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны регистрации заявителя о том, что финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, подлежит консолидированному надзору;
1-2) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны происхождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса банковского холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется;";
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника банка с долей владения двадцать пять и более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус банковского холдинга, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье Закона, представляют стратегию развития банка (бизнес-план) на ближайшие пять лет.";
в пункте 8:
в подпункте 5) слово "супругами." заменить словом "супругами;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) одно из них предоставило другому лицу возможность приобретения акций банка за счет подаренных им денег или безвозмездно полученного имущества.";
в пункте 9:
абзац первый после слова "банка" дополнить словами "или банковским холдингом";
абзац пятый после слова "банка" дополнить словами "или банковского холдинга";
абзацы шестой, седьмой изложить в следующей редакции:
"случаи, когда одной из сторон в сделке по приобретению статуса крупного участника банка или банковского холдинга является юридическое лицо (его крупный участник (акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
несоблюдение заявителем иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам банка и банковским холдингам;";
в абзаце восьмом после слов "участника банка" дополнить словами "или банковского холдинга";
в абзаце тринадцатом слово "порядке." заменить словом "порядке;";
дополнить абзацами четырнадцатым и пятнадцатым следующего содержания:
"письменное заключение уполномоченного органа о несоответствии законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны местонахождения заявителя - юридического лица требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
по крупным участникам - юридическим лицам и банковским холдингам, являющимся финансовыми организациями, - нерезидентам Республики Казахстан - отсутствие соглашения между уполномоченным органом и органами финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, предусматривающего обмен информацией, за исключением случаев, предусмотренным нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
абзац четвертый пункта 10 после слова "результатам" дополнить словами "каждого из";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

«1-1) заңды тұлғаның акцияларының (қатысу үлестерінің) он және одан астам пайызына (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп) иелік ететін, сондай-ақ шарт күшіне қарай не басқаша түрде осы заңды тұлғаның шешімдерін анықтау немесе бақылау жасау мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтерді және растайтын құжаттарды;
1-2) өтініш берушінің аффилиирленген тұлғаларының тізімін;»;
6-тармақта:
1) тармақшада «5-тармағының 1),» деген сөзден және цифрлардан кейін «1-1), 1-2),» деген цифрлармен толықтырылсын;
7-тармақта:
бірінші абзацта «Банктің ірі қатысушы» деген сөзден кейін «Банк холдингінің» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) өтініш беруші тіркелген елдің Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған түрде қадағалануы тиіс екендігі туралы жазбаша растауын;
1-2) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының банк холдингі мәртебесін иемденуге жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісім) талап етілмейтіні туралы өтінішін;»;
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1. Орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) акциялардың жиырма бес және одан астам пайызына иелік ету үлесімен банктің ірі қатысушысы мәртебесін иемденгісі келетін жеке тұлғалар, сондай-ақ банк холдингі мәртебесін иемденгісі келетін заңды тұлғалар Заңның осы бабында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша банктің ең таяу бес жылға арналған даму стратегиясын (бизнес-жоспарын) табыс етеді.»;
8-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болып табылатын;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) олардың бірі басқа тұлғаға оның сыйға берген ақшасы немесе ақысыз алынған мүлік есебінен банктің акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар бірлесіп банктің ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады.»;
9-тармақта:
бірінші абзац «банктің» деген сөзден кейін «немесе банк холдингінің» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзац «банктің» деген сөзден кейін «немесе банк холдингінің» деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы, жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иемдену жөніндегі мәміледе тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақта тіркелген заңды тұлға (оның ірі қатысушысы (акционері)) тараптардың бірі болып табылған жағдайлар;
өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген банктің ірі қатысушыларына және банк холдингтеріне қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;»;
сегізінші абзацта «берушінің банктің» деген сөздерден кейін «немесе банк холдингінің» деген сөздермен толықтырылсын;
он үшінші абзацта «қолданылады.» деген сөз «қолданылады;» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он төртінші және он бесінші абзацтармен толықтырылсын:
«уәкілетті органның заңды тұлға-өтініш беруші орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жазбаша қорытындысы;
заңды тұлғалар-ірі қатысушылар және Қазақстан Республикасының резиденттері емес-қаржы ұйымдары болып табылатын банк холдингтері бойынша - уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның және өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органдарының арасында ақпаратпен алмасуды көздейтін келісімнің болмауы;»;
10-тармақта:
төртінші абзацта «жылының» деген сөзден кейін «әрқайсысының» деген сөзбен толықтырылсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. При приобретении лицом признаков крупного участника банка, либо банковского холдинга без письменного согласия уполномоченного органа, уполномоченный орган вправе применить к данному лицу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, а также принудительные меры, предусмотренные статьей 47-1 настоящего Закона, в части требований по реализации акций банка в срок не более шести месяцев.";
в абзаце третьем части третьей пункта 12 слова "настоящим Законом" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан";
в пункте 12-1:
в абзаце первом:
после слов "участниками банка" дополнить словами ", банковскими холдингами";
после слова "процентов" дополнить словами "размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) или";
в подпункте 4) слово "общества" заменить словом "банка";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Решение по заявлению, поданному для получения статуса банковского холдинга или крупного участника банка в соответствии с требованиями настоящей статьи, должно быть принято уполномоченным органом в течение трех месяцев после подачи заявления.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения, при этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.";
в пункте 15:
слова "настоящего Закона" заменить словами "законодательных актов Республики Казахстан";
после слова "обязано" дополнить словами "в течение шести месяцев";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции банка третьему лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае, если лицо стало соответствовать признакам банковского холдинга, крупного участника банка без получения предварительного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику банка, и (или) голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам банковского холдинга, крупного участника банка обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам банковского холдинга, крупного участника банка.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам банковского холдинга, крупного участника банка, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.";
в пункте 18:
в части второй:
слова "процентного соотношения количества акций банка" заменить словами "количества акций банка (в процентном или абсолютном значении)";
дополнить предложением вторым следующего содержания:

«11. Тұлға уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз банктің ірі қатысушысы, не банк холдингі белгілерін иеленген жағдайда, уәкілетті орган осы тұлғаға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген санкцияларды, сондай-ақ алты айдан аспайтын мерзімде банктің акцияларын сату жөніндегі талаптар бөлігінде осы Заңның 47-1-бабында көзделген мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.»;
12-тармақтың үшінші бөлігінің үшінші абзацында «осы Заңда» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
12-1-тармақта:
4) тармақшада:
«ірі қатысушылары» деген сөздерден кейін «, банк холдингтері» деген сөздермен толықтырылсын;
«өтетін банктің» деген сөздерден кейін «орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
«қоғамға» деген сөз «банкке» деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Уәкілетті орган осы баптың талаптарына сәйкес банк холдингі немесе банктің ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін берілген өтініш бойынша шешімді өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде қабылдауы тиіс.
Уәкілетті орган өтініш берушіні өз шешімінің нәтижелері туралы жазбаша түрде хабардар етуге міндетті, бұл ретте тиісті мәртебені иеленуге келісім беруден бас тартылған жағдайда жазбаша хабарламада бас тарту негіздемелері көрсетіледі.»;
15-тармақта:
бірінші сөйлемінде «осы Заңның» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемі «тұлға» деген сөзден кейін «алты ай ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Осы бапқа сәйкес берілген келісім қайтарып алынған тұлғаның банктің акцияларын үшінші тұлғаға сенімгерлікпен басқаруға табыстауға құқығы жоқ.
Уәкілетті орган оларға қатысты тиісті келісімді қайтарып алу туралы шешім қабылдаған тұлғалар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган осы тұлғалардың уәкілетті органның талаптарын орындауы үшін сотқа жүгінуге құқылы.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Тұлға уәкілетті органның алдын ала келісімін алмастан банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келе бастаған жағдайда, оның банктің басшылығына немесе саясатына ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекеттер жасауға және (немесе) осы баптың ережелеріне сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін осындай акциялар бойынша дауыс беруге құқығы жоқ.
Көрсетілген жағдайда банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін тұлға оған оның банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетіні жөнінде белгілі болған сәттен бастап он күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Егер бұл тұлға аталған мерзімде акцияларды иеліктен шығарғысы келмесе ғана оған оның банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетіні жөнінде белгілі болған сәттен бастап отыз күн ішінде уәкілетті органға тиісті мәртебені иемденуі туралы өтініш табыс етіледі. Акцияларды иеліктен айыру туралы шешім қабылдау туралы ақпарат мұндай шешім қабылданған күннен бастап дереу уәкілетті органға беріледі.»;
18-тармақта:
екінші бөлікте «акциялары санының» деген сөздер «акцияларының саны (пайыздық немесе абсолюттік мәнінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«проценттік арақатынасы» деген сөздер «қатысты» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:

"Источники средств, используемых для приобретения акций банка, крупными участниками банка - физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи.";
в части третьей слова "одного месяца" заменить словами "двух месяцев";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Банк и банковский холдинг обязаны ежеквартально представлять в уполномоченный орган список всех своих крупных участников или банковских холдингов (для банков) с указанием процентного соотношения количества принадлежащих им акций банка к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций (долей участия) банка или банковского холдинга не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
в пункте 21 слово "законами" заменить словами "законодательными актами";
6) статью 17-2 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. С момента приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка решения в отношении дочерних организаций данного банка принимаются советом директоров банка.";
7) в пункте 1 статьи 18 слово "основных" исключить;
8) в статье 20:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Банк обязан в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года предоставлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе по каждому руководящему работнику банка по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике банка по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Крупный участник банка не может быть назначен (избран) на должность первого руководителя правления банка.
Число членов правления должно составлять не менее трех человек.
Количество членов исполнительного органа банка, входящих в состав совета директоров дочерней организации банка или организации, в которой банк имеет значительное участие, не может превышать одной трети от общего количества членов совета директоров дочерней организации банка или организации, в которой банк имеет значительное участие, за исключением членов исполнительного органа банка, родительской организацией которого является национальный управляющий холдинг.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) для кандидатов на должности первого руководителя или члена совета директоров, являющегося членом исполнительного органа родительского банка, первого руководителя правления, главного бухгалтера банка не менее трех лет;";
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника в банке является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";

«Жеке тұлғалар - банктің ірі қатысушылары банктің акцияларын сатып алу үшін жұмсайтын қаражат көздері осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.»;
үшінші бөлікте «бір» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Банк және банк холдингі өзінің барлық ірі қатысушыларына немесе банк холдингтеріне (банктер үшін) тиесілі банк акциялары санының банктің немесе банк холдингінің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарын шегергенде) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты пайыздық арақатынасын көрсете отырып, олардың тізімін есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан сайын табыс етуге міндетті.»;
21-тармақта «заңнамасында» деген сөз «заңнамалық актілерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 17-2-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Банктің директорлар кеңесі Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг банктің жарияланған акцияларын сатып алған сәттен бастап осы банктің еншілес ұйымдарына қатысты шешімдерді қабылдайды.»;
7) 18 баптың 1-тармағындағы «Негізгі рейтинг» деген сөздер «Рейтинг» деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 20-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Банк қаржы жылы аяқталуы бойынша уәкілетті органға жүз жиырма күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша банктің әр басшы қызметкері бойынша кіріс пен мүлігі туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті беруге міндетті.
Банктің басшы қызметкерлерінің еңбектеріне ақы төлеу, ақша сыйақысын есептеу, сондай-ақ оларға материалдық көтермелеудің басқа түрлерін төлеу бойынша банктің ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Банктің ірі қатысушысы банк басқармасының бірінші басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Басқарма мүшелерінің саны кемінде үш адам болуға тиіс.
Банктің еншілес ұйымының немесе банктің қомақты қатысуы бар ұйымының директорлар кеңесінің құрамына кіретін банктің атқарушы органы мүшелерінің саны бас ұйымы болып ұлттық басқару холдинг табылатын банктің атқарушы органының мүшелерін қоспағанда, банктің еншілес ұйымының немесе банктің қомақты қатысуы бар ұйымының директорлар кеңесінің мүшелерінің жалпы санынан үштен бір бөлігінен аспауы тиіс»;
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бас банктің атқарушы органының мүшесі болып табылатын директорлар кеңесінің бірінші басшысы немесе мүшесі, банк басқармасының бірінші басшысы, бас бухгалтері лауазымдарына кандидаттар үшін - кемінде үш жыл;»
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті органның банкте басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімін қайтарып алу осы басшы қызметкерге бұдан бұрын өзге қаржы ұйымдарына берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алуға негіз болады.»;

дополнить пунктами 12 и 13 следующего содержания:
"12. Требования настоящей статьи распространяются на руководящих работников банковских холдингов, за исключением руководящих работников банковских холдингов - нерезидентов Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга о том, что он подлежит консолидированному надзору;
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.
13. Руководящими работниками банковского холдинга признаются первый руководитель и члены органов управления, исполнительного органа, главный бухгалтер, иные руководители банковского холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерних организаций и организаций, в которых банковский холдинг имеет значительное участие.";
9) статью 27 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) несоблюдения банковским конгломератом, в состав которого входит банк, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;";
10) в статье 30:
в подпункте 8) пункта 2 слова ", брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя" исключить;
в части первой пункта 6-1) слова ", брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя" исключить;
в части второй пункта 13 слова "холдинговой компании" заменить словами "банковского холдинга";
11) в статье 40:
в пункте 2:
в абзаце втором:
слово "клиентами" заменить словом "лицами";
слово "лицами," исключить;
в абзаце третьем слово "клиентов" заменить словом "лиц";
пункты 3 и 3-1 изложить в следующей редакции:
"3. Лицами, связанными с банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, признаются:
1) любое должностное лицо или руководящий работник, первый руководитель и главный бухгалтер филиала данного банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их супруги и близкие родственники;

мынадай мазмұндағы 12 және 13-тармақтармен толықтырылсын:
«12. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының резиденттері емес банк холдингтерінің басшы қызметкерлерін қоспағанда, банк холдингтерінің басшы қызметкерлеріне мына талаптардың біреуін орындағанда қолданылады:
банк холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингінің шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан ол шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауы бар болуы;
банк холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен темен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөніндегі келісімнің бар болуы.
13. Банк холдингінің басшы қызметкерлері ретінде бірінші басшы және басқару органдарының, атқару органының мүшелері, бас бухгалтері, еншілес ұйымдарының және банк холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдардың қызметіне үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын банк холдингінің өзге басшылары танылады.»;
9) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1) құрамына банк кіретін банк конгломераты белгіленген пруденциалдық нормативтер мен басқа да сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді өтініш бергенге дейінгі алты ай кезеңінде сақтамағанда;»;
10) 30-бапта:
2-тармақтың 8) тармақшасындағы «, номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокерге және (немесе) дилерге» деген сөздер алып тасталсын;
6-1-тармақтың бірінші бөлігіндегі «, номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокерге және (немесе) дилерге» деген сөздер алып тасталсын;
13-тармақтың екінші бөлігінің мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
11) 40-бапта:
2-тармақта:
екінші абзацтағы:
«клиенттермен» деген сөз «тұлғалармен» деген сөзбен ауыстырылсын;
«адамдар» деген сөз алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы «клиенттерден» деген сөз «тұлғалардан» деген сөзбен ауыстырылсын;
3 және 3-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Банкпен, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып мыналар:
1) кез-келген лауазымды тұлға немесе басшы қызметкер, осы банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның филиалының бірінші басшысы және бас бухгалтері, сондай-ақ олардың жұбайлары және жақын туыстары;

2) физическое или юридическое лицо, являющееся крупным участником данного банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо должностное лицо крупного участника банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их супруги и близкие родственники;
3) юридическое лицо, в котором лица, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, являются крупными участниками либо должностными лицами и (или) их заместителями;
4) юридическое лицо, по отношению к которому данный банк, является крупным участником, должностные лица данного юридического лица, их супруги и близкие родственники;
5) аффилиированные лица банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
В целях настоящей статьи лицами, связанными с банком особыми отношениями, не признаются национальный управляющий холдинг, являющийся акционером банка, и юридические лица, десять и более процентов акций (долей участия) которых принадлежат такому национальному управляющему холдингу.
3-1. Банк не может вступать с каким-либо лицом в сделку, которая влечет за собой:
оплату обязательств перед лицом, связанным с банком особыми отношениями;
покупку какого-либо имущества у лица, связанного с банком особыми отношениями;
приобретение ценных бумаг, эмитированных лицом, связанным с банком особыми отношениями.";
дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
"9. Совет директоров банка обеспечивает соблюдение стратегии развития банка, представленной крупным участником банка - физическим лицом, владеющим двадцатью пятью и более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, или банковским холдингом, в рамках получения соответствующего статуса, установленного статьей 17-1 настоящего Закона.
Уполномоченный орган вправе применить к банку, его руководящим работникам, крупному участнику банка или банковскому холдингу меры воздействия и санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, за несоблюдение требований, установленных частью первой настоящего пункта.
10. Требования настоящей статьи распространяются на банковские холдинги и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Перечень лиц, связанных с банковским холдингом и банковским конгломератом особыми отношениями, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
12) в статье 42:
в пункте 1:
часть первую дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"минимальный размер собственного капитала банка;";
в части четвертой слова "и (или) крупных участников банков - физических лиц, владеющих более двадцатью пятью процентами акций банка," исключить;
в пункте 4:
после слова "банком" дополнить словами ", банковским конгломератом";
слова "банк должен" заменить словами "банк, банковский холдинг должны";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

2) осы банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға не банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының лауазымды тұлғасы, сондай-ақ олардың жұбайлары және жақын туыстары;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар ірі қатысушылары не лауазымды тұлғалары және (немесе) олардың орынбасарлары болып табылатын заңды тұлға;
4) осы банк оған қатысты ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлға, осы заңды тұлғаның лауазымды тұлғалары, олардың жұбайлары және жақын туыстары;
5) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның аффилиирленген тұлғалары танылады.
Банктің акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының (қатысу үлестерінің) он және одан да көп проценті осындай ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар осы баптың мақсатында банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып танылмайды.
3-1. Банк қандай да бір тұлғамен:
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға алдындағы міндеттемені төлеуге;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғадан қандай да бір мүлікті сатып алуға;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды сатып алуға әкелетін мәмілені жасай алмайды.»;
мынадай мазмұндағы 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
«9. Банктің директорлар кеңесі банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын иеленетін ірі қатысушы-жеке тұлға немесе осы Заңның 17-1-бабында белгіленген тиісті мәртебені алу аясында банк холдингі берген банкті дамыту стратегиясын сақтауды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды сақтамағаны үшін банкке, оның басшы қызметкерлеріне, банктің ірі қатысушысына немесе банк холдингіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ықпал ету шаралары мен санкцияларды қолдануға құқылы.
10. Осы баптың талаптары банк холдингтеріне және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға таралады.
Банк холдингімен және банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
12) 42-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«банктің меншікті капиталының ең төменгі мөлшері;»;
төртінші бөліктегі «және (немесе) банк акцияларының жиырма бес процентінен астамын иеленетін банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғаларды» деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақ:
«Банк» деген сөзден кейін «, банк конгломераты» деген сөздермен толықтырылсын;
«банк» деген сөзден кейін «, банк холдингі» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Банковские холдинги, а также крупные участники банка обязаны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата.
В случае ухудшения финансового положения банка или банковского конгломерата банковский холдинг, крупный участник банка обязаны по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения банка или банковского конгломерата, в том числе увеличению собственного капитала банка или банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка или банковского конгломерата.";
13) в статье 44:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Проверка деятельности банков, банковских холдингов и банковских конгломератов";
часть первую пункта 1 после слова "банков" дополнить словами ", банковских холдингов и банковских конгломератов";
пункт 2 после слова "Банки," дополнить словами "банковские холдинги, банковские конгломераты,";
пункты 3 и 4 после слова "банков" дополнить словами ", банковских холдингов и банковских конгломератов";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
14) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов депозиторов и кредиторов банков, обеспечения финансовой устойчивости банка, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банков для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка:

«5. Банк холдингтері, сондай-ақ банктің ірі қатысушылары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген банктің және банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Банктің және банк конгломератының қаржылық жай-күйі нашарлаған жағдайда, банк холдингі, банктің ірі қатысушысы уәкілетті органның талабы бойынша банктің және банк конгломератының қаржылық жай-күйін жақсарту үшін шаралар қолдануға, оның ішінде банктің және банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде банктің және банк конгломератының меншікті капиталын ұлғайтуға міндетті.»;
13) 44-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«44-бап. Банктердің, банк холдингтерінің және банк
конгломераттарының қызметін тексеру»;
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі «Банкілердің» деген сөз «Банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломераттарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «банкілер» деген сөз «банктер, банк холдингтері және банк конгломераттары» деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтағы «банкілердің» деген сөз «банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломераттарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары банк холдингі, мына талаптардың біреуін орындағанда банк холдингі белгілері бар тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері емесіне қолданылмайды:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингінің шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан, банк холдингі белгілері бар тұлғадан аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалар шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауы бар болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтің рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен темен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөніндегі келісімнің бар болуы.»;
14) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«45-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Банктердің депозиторлары мен кредиторларының заңды мүдделерін қорғау, банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және банк қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган банктің қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:

1) снижение коэффициентов достаточности собственного капитала;
2) снижение коэффициентов ликвидности;
3) снижение доли привлеченных вкладов физических и юридических лиц в сумме обязательств банка;
4) увеличение в общем объеме ссудного портфеля банка займов, по которым срок просрочки по основному долгу и процентному вознаграждению превышает девяносто дней;
5) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банка, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости банковского конгломерата, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью банковского конгломерата, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банковского конгломерата для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банковского конгломерата:
1) снижение коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата;
2) увеличение коэффициента максимального размера риска на одного заемщика;
3) применение мер раннего реагирования в отношении финансовых организаций, являющихся участниками банковского конгломерата;
4) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банковского конгломерата, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения банка и (или) по итогам его проверки уполномоченный орган направляет в банк и (или) его акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости банка, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью.
Банк и (или) его акционеры обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий банк и (или) его акционеры приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к банку и (или) его акционерам одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:

1) меншікті капиталдың жеткіліктігі коэффициенттерінің төмендеуін;
2) өтімділік коэффициенттерінің төмендеуін;
3) банк міндеттемелері сомасында жеке және заңды тұлғалардың тартылған салымдары үлесінің төмендеуін;
4) негізгі борышы және проценттік сыйақысы бойынша мерзімін кешіктіру уақыты тоқсан күннен асатын банктің несие портфелінің жалпы көлеміндегі қарыздардың ұлғаюын;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банктің қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін банктердің қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және банк конгломератының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болдырмау мақсатында, банк конгломератының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:
1) банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктігі коэффициентінің төмендеуін;
2) бір заемшыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициентінің ұлғаюын;
3) банк конгломератының қатысушылары болып табылатын қаржы ұйымдарына қатысты ертерек ден қою шараларының қолданылуын;
4) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банк конгломератының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін банк конгломератының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
3. Банктің қаржылық жағдайына талдау жасаудың нәтижесінде және(немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган банкке және(немесе) оның акционерлеріне банктің қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және банк қызметімен байланысты тәуекелдердің көбеюін болғызбау жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Банк және (немесе) оның акционерлері аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іс-шаралар жоспарын әрбір тармақ бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, банк және (немесе) оның акционерлері жоспарда белгіленген мерзімдерде оның орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, жоспарды іске асыруға кіріседі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда, талап ету арқылы банкке және (немесе) оның акционерлеріне төмендегі тізіп көрсетілген ертерек ден қою шараларының бірін немесе бірнешеуін:

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности банка;
2) ограничению принятия депозитов;
3) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
4) увеличению провизии банка;
5) отстранению от должности руководящих или иных работников банка;
6) приостановлению или ограничению отдельных видов банковских операций с высокой степенью риска;
7) увеличению собственного капитала банка в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка, в том числе путем увеличения его уставного капитала;
8) реструктуризации активов и (или) обязательств банка;
9) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, закрытия отдельных его филиалов и представительств, дочерних организаций.
4. В случае выявления факторов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения банковского конгломерата и (или) по итогам проверки банковского холдинга либо участников банковского конгломерата уполномоченный орган направляет в банковский холдинг и (или) его крупным участникам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости банковского конгломерата, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью банковского конгломерата.
Банковский холдинг и (или) его крупные участники обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий банковский холдинг и (или) его крупные участники приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к банковскому холдингу и (или) его крупным участникам одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:
1) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым акциям (распределения чистого дохода) участниками банковского конгломерата между их акционерами (участниками) соответственно на срок, установленный уполномоченным органом;
2) отстранению от должности руководящих или иных работников;
3) увеличению собственного капитала банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения его финансовой устойчивости, в том числе путем увеличения уставного капитала участников банковского конгломерата;

1) банктің ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгертуді;
2) депозиттер қабылдауды шектеуді;
3) уәкілетті орган белгілеген мерзімде дивидендтерді есептеп шығаруды және (немесе) төлеуді тоқтатуды;
4) банк провизияларын ұлғайтуды;
5) банктің басшы немесе өзге де қызметкерлерін лауазымынан шеттетуді;
6) тәуекел дәрежесі жоғары банк операцияларының жекелеген түрлерін тоқтата тұруды немесе шектеуді;
7) банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде, оның ішінде оның жарғылық капиталын ұлғайту жолымен банктің меншікті капиталын ұлғайтуды;
8) банк активтерін және (немесе) міндеттемелерін қайта құрылымдауды;
9) әкімшілік шығыстарды қысқартуды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, оның жекелеген филиалдары мен өкілдіктерін, еншілес ұйымдарын жабу арқылы қысқартуды қолданады.
4. Уәкілетті орган банк конгломератының қаржылық жағдайына талдау жасау нәтижесінде және (немесе) банк холдингін не банк конгломератының қатысушыларын тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 2-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда, банк холдингіне және (немесе) оның ірі қатысушыларына банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және банк конгломератының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болдырмау бойынша ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары көрсетілген талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іс-шаралар жоспарын әрбір тармақ бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары жоспарда белгіленген мерзімдерде оның орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, жоспарды іске асыруға кіріседі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда, талап ету арқылы банк холдингіне және (немесе) оның ірі қатысушыларына төмендегі тізіп көрсетілген ертерек ден қою шараларының бірін немесе бірнешеуін:
1) банк конгломераты қатысушыларының олардың акционерлерінің арасында жай акциялар бойынша дивиденттерді есептеп шығаруды және(немесе) төлеуді (таза кірісті бөлуді) тиісінше уәкілетті орган белгілеген мерзімге тоқтатуды;
2) басшы немесе өзге де қызметкерлерін лауазымынан шеттетуді;
3) банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде, оның ішінде банк конгломераты қатысушыларының жарғылық капиталын ұлғайту жолымен банк конгломератының меншікті капиталын ұлғайтуды;

4) реструктуризации активов банковского конгломерата;
5) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, а также уменьшения доли участия в дочерних и зависимых организациях как на территории Республики Казахстана, так и за ее пределами;
6) приостановлению осуществления операций (прямых и косвенных), подвергающих банковский холдинг и участников банковского конгломерата риску между ними.
5. В случае непредставления в сроки, установленные пунктами 3, 4 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости банка (банковского конгломерата) или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа, к банку (банковскому холдингу) и (или) его акционерам (крупным участникам) применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, а также принудительные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
6. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
15) пункт 8 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"8. Меры, приведенные в настоящей статье, могут применяться в отношении банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка в случаях нарушения ими требований законодательных актов Республики Казахстан, в том числе, возникновения после приобретения статуса банковского холдинга, крупного участника банка признаков неустойчивого финансового положения, а также в случае, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние банка, или банковского конгломерата.";

4) банк конгломератының активтерін қайта құрылымдауды;
5) әкімшілік шығыстарды қысқартуды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тысқары жерлерде де еншілес және тәуелді ұйымдарға қатысу үлесін азайту арқылы қысқартуды;
6) банк холдингін және банк конгломератының қатысушыларын араларындағы тәуекелдерге ұшырататын (тікелей және жанама) операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұруды қолданады.
5. Банктің (банк конгломератының) қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған ертерек ден қою іс-шаралары жоспары осы баптың 3, 4-тармақтарында белгіленген мерзімде табыс етілмеген немесе осы жоспардың іс-шаралары уақтылы атқарылмаған, сондай-ақ ертерек ден қою шаралары уәкілетті органның талаптарына сәйкес атқарылмаған немесе уақтылы атқарылмаған жағдайда банкке (банк холдингіне) және (немесе) оның акционерлеріне (ірі қатысушыларына) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар қолданылады.
6. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі және банктің (банк конгломератының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
7. Осы баптың талаптары банк холдингі, банк холдингі белгілері бар тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге мынадай талаптардың біреуін орындағанда қолданылмайды:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингі белгілері бар тұлға шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан, аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалар шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауының болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен темен емес, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен темен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөніндегі келісімнің болуы.»;
15) 46-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Осы бапта келтірілген шаралар, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзған, оның ішінде банк холдингі, банктің ірі қатысушысы мәртебесін алғаннан кейін тұрақсыз қаржылық жай-күйінің белгілері туындаған жағдайларда, сондай-ақ егер уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз әрекеттері немесе әрекетсіздігі банктің немесе банк конгломератының қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаған жағдайда қолданылуы мүмкін.»;

16) в статье 47:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе применить санкции к банку, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка вне зависимости от примененных ранее к ним мер воздействия.";
в части первой подпункта е) пункта 2 слова "банка" исключить;
17) в статье 47-1:
в пункте 1:
в части первой:
в подпункте 3) слова "письменных предписаний уполномоченного органа" заменить словами "ограниченных мер воздействия, примененных";
в подпункте 5) слово "ущерб." заменить словом "ущерб;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) ухудшения финансового положения банка или банковского конгломерата в связи с выявлением факторов, указанных в статье 45 настоящего Закона;
7) систематическое (два и более раза в течение года) невыполнение банковским конгломератом пруденциальных нормативов.";
в части второй слова "- физическим лицам, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка," исключить;
в пункте 2:
в подпункте 3):
слова "в отношении организации, в которой" заменить словами "и банковского холдинга в отношении организаций, в которых";
слова "риску, между ними и банком" заменить словами ", банковский холдинг и участников банковского конгломерата риску, между ними";
в подпункте 4) слово "участие." заменить словом "участие;";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) требовать от участников банковского конгломерата приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними и их аффилированными лицами, подвергающих участников банковского конгломерата риску;
6) в целях увеличения собственного капитала банка или банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка или банковского конгломерата требовать от банковского холдинга, крупного участника банка принятия мер по дополнительной капитализации банка или банковского конгломерата.";
в пункте 3:
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Уполномоченный орган вправе принять решение о передаче акций банка в доверительное управление национальному управляющему холдингу.
В случае передачи акций банка в доверительное управление национальному управляющему холдингу, срок, на который учреждается доверительное управление акциями, определяется в соответствующем решении уполномоченного органа об учреждении доверительного управления.";
в части второй:
после слова "органом" дополнить словами "либо национальным управляющим холдингом";
после слова "акциями" дополнить словом "банка";
в части четвертой слово "законодательства" заменить словами "законодательных актов";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"При неустранении оснований для передачи акций в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, уполномоченный орган либо национальный управляющий холдинг отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг, по рыночной стоимости, сложившейся на дату принятия решения о реализации акций. В случае отсутствия информации о рыночной стоимости акций, цена реализации акций может быть определена оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление.";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Порядок учреждения доверительного управления акциями банка, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления акциями банка устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";

16) 47-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган төменде көрсетілген негіздер бойынша банкке, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан оған санкциялар қолдануға құқылы.»;
2-тармақтың е) тармақшасының бірінші бөлігіндегі «банктің» деген сөз алып тасталсын;
17) 47-1-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлігінде:
3) тармақшадағы «уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын» деген сөздер «қолданылған шектеулі ықпал ету шараларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «мүмкін болған жағдайларда мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) осы Заңның 45-бабында көрсетілген факторлардың анықталуына байланысты, банктің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйі нашарлауы;
7) банк конгломераты жүйелі түрде пруденциалдық нормативтерді орындамауы мүмкін болған жағдайларда мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.»;
екінші бөліктегі «банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) жиырма бес процентінен астамын тікелей және жанама иеленетін банк холдингтеріне және банктің ірі қатысушылары-жеке тұлғаларға» деген сөздер «банк холдингтеріне және ірі қатысушыларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
3) тармақшадағы:
«банктен» деген сөзден кейін «және банк холдингінен» деген сөздермен толықтырылып, «ұйымға» деген сөз «ұйымдарға» деген сөзбен ауыстырылсын;
«ұйымдар мен банк арасындағы банкті» деген сөздер «банкті, банк холдингін және банк конгломератының қатысушыларын өздері арасындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «құқылы» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
«5) банк конгломератының қатысушыларынан өздерінің және олардың аффилиирленген тұлғалары арасындағы банк конгломераты қысушыларын тәуекелге ұшырататын (тікелей және жанама) операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
6) банктің немесе банк конгломератының меншікті капиталын банктің немесе банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде ұлғайту мақсатында, банк холдингінен, банктің ірі қатысушысынан банкті және банк конгломератын қосымша капиталдандыру бойынша іс-шараларды қабылдауды талап етуге құқылы.»;
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган акцияларды сенімгерлік басқаруға басқа тұлғаға беру туралы шешім қабылдауға құқылы.
Банктің акцияларын сенімгерлік басқаруға ұлттық басқарушы холдингке берген жағдайда, акцияларды сенімгерлік басқаруға бекітілетін мерзім уәкілетті органның сенімгерлік басқарушыны айқындау туралы тиісті шешімінде анықталады.»;
екінші бөлігінде:
«Уәкілетті орган» деген сөздерден кейін «не сенімгерлік басқарушы» деген сөздермен толықтырылсын;
«акцияларды» деген сөз «банк акцияларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі «заңнамасының» деген сөз «заңнамалық актілерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Сенімгерлік басқаруға бекітілген мерзім аяқталғанға дейін акцияларды сенімгерлік басқаруға беру үшін негіздер жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг сенімгерлік басқарудағы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында оларды өткізу туралы шешім қабылдау күнінде қалыптасқан нарық құны бойынша өткізу жолымен иеліктен шығарады. Акциялардың нарықтық құны туралы ақпарат болмаған жағдайда, бағалаушы акцияларды өткізу бағасын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындауы мүмкін. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акциялары сенімгерлік басқаруға берілген тұлғаларға аударылады.»;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«Банктің акцияларын сенімгерлік басқаруын айқындау тәртібі, сондай-ақ банктің акцияларын сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің іс-әрекетінің тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;

18) пункт 1 статьи 48 дополнить подпунктом а-1) следующего содержания:
"а-1) отзыв статуса банковского холдинга, крупного участника банка у физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, при отсутствии у банка иного банковского холдинга или крупного участника - физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами акций банка;";
19) в статье 50:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Не относятся к банковской тайне сведения о кредитах, выданных банком, находящимся в процессе ликвидации.";
в подпункте 3) части второй пункта 4 слово "банком," заменить словами "банком и (или)";
пункт 5 после слова "поручителем" дополнить словами ", лизингополучателем";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Информация, содержащая банковскую тайну, предоставляется на основании международных договоров Республики Казахстан, предусматривающих обмен информацией.
Уполномоченный орган предоставляет информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, другим государственным органам Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию.";
20) в статье 54-1:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) о принадлежащих ему долях участия в уставных капиталах (акций) организаций, а также источниках приобретения указанных долей участия (акций) организаций;";
в подпункте 4) слово "(супруги)." заменить словами "(супруги), а также организациях, контролируемых данными лицами;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы крупным участником банка.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста дней, следующих за отчетным кварталом, и ежеквартальную неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение тридцати дней, следующих за отчетным кварталом;";
в пункте 5:
в части первой:
подпункт 2) дополнить словами ", отчет о структуре банковского конгломерата";
в подпункте 3) слово "банка." заменить словом "банка;";
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) отчет обо всех значительных сделках с аффилиированными лицами, а также сделках между участниками банковского конгломерата;
5) отчет обо всех обязательствах банковского конгломерата перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

18) 48-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы а-1) тармақшамен толықтырылсын:
«а-1) банкте басқа банк холдингі немесе банк акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын иеленетін жеке тұлға - ірі қатысушысы болмағанда, банктің орналастырылған акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын иеленетін жеке тұлғадан банк холдингі, банктің ірі қатысушысы мәртебесін қайтарып алу;»;
19) 50-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Таратылу процесіндегі банк берген кредиттер туралы мәліметтер банк құпиясына жатпайды.»;
4-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы «банк» деген сөзден кейін «және/немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ «кепілдеме берушісі» деген сөздерден кейін «, лизинг алушысы» деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Банктік құпиясы бар ақпарат Қазақстан Республикасының ақпарат алмасуды көздейтін халықаралық шарттары негізінде беріледі.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алынған ақпаратты басқа Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына осы ақпаратты ұсынған тараптың келісімімен ғана береді.»;
20) 54-1-бапта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ұйымдардың жарғылық капиталына қатысудың өзіне тиесілі үлестері (акциялар), сондай-ақ ұйымның көрсетілген қатысу үлестерін (акцияларын) сатып алу көздері туралы;»;
4) тармақша «жақын туыстары» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ осы тұлғалар бақылайтын ұйымдар» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы «беруге тиіс» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) кірістер мен мүлігі туралы мәліметтерді, банктің ірі қатысушысы салық органдарына беретін жеке табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесін беруге тиіс»;
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) есепті тоқсаннан кейінгі тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны және есепті тоқсаннан кейінгі отыз күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;»;
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақша «қаржылық есептілігі» деген сөздерден кейін «, банк конгломератының құрылымы туралы есеп» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы «көрсетілуге тиіс» деген сөздер алып тасталсын;мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) аффилиирленген тұлғалармен барлық маңызды мәмілелер, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары арасындағы мәмілелер туралы есеп;
5) банк конгломератының меншікті капиталынан он және одан астам пайызды құрайтын, банк конгломератының үшінші тұлғалар (тұлғалардың тобы) алдындағы барлық міндеттемелері туралы есеп көрсетілуге тиіс»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Банковский холдинг - нерезидент Республики Казахстан должен представлять в уполномоченный орган консолидированную годовую финансовую отчетность, заверенные аудиторской организацией на русском и (или) казахском языках, либо не заверенные ей - в случае невозможности представления заверенной, в течение ста восьмидесяти дней по окончании финансового года.
При невозможности представления консолидированной годовой финансовой отчетности, указанной в части первой настоящего пункта, данным банковским холдингом в течение ста восьмидесяти дней по окончании финансового года годовая финансовая отчетность представляется в неконсолидированном виде, заверенная аудиторской организацией на русском и (или) казахском языках либо не заверенная ей - в случае невозможности представления заверенной.
На крупного участника банка, являющегося физическим лицом - нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 1 статьи 54-1 настоящего Закона.
На крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, распространяются требования, предусмотренные в отношении банковского холдинга - нерезидента Республики Казахстан в соответствии с настоящим пунктом.";
пункт 8 исключить;
21) в статье 55:
заголовок дополнить словами "и банковского холдинга";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Банковские холдинги публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) - неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.";
22) пункт 1-2 статьи 57 исключить;
23) в статье 59-3:
пункт 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"План реструктуризации банка, являющегося участником банковского конгломерата, помимо указанной информации, должен содержать предполагаемые результаты влияния на других участников банковского конгломерата от реструктуризации банка.";
в части второй пункта 15 слова "настоящим Законом" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. В период проведения реструктуризации банк не может увеличивать суммы участия (в абсолютном выражении) в организациях, за исключением случаев, предусмотренных в плане реструктуризации банка, утвержденном судом.";

«7. Қазақстан Республикасының резиденті емес банк холдингі уәкілетті органға шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті, атап айтқанда бухгалтерлік балансты, кіріс пен шығын туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті және капиталдағы өзгерістер туралы есепті, сондай-ақ оған аудиторлық ұйыммен орыс және (немесе) қазақ тілдерінде расталған не расталғанды беру мүмкін болмаған жағдайда - растамаған түсіндірме жазбаны қаржылық жыл аяқталғаннан кейінгі бір жүз сексен күн ішінде беруі тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті беру мүмкін болмаған жағдайда, осы банк холдингі жылдық қаржылық есептілікті (бухгалтерлік балансты, кіріс пен шығын туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті және капиталдағы өзгерістер туралы есепті сондай-ақ оған түсіндірме жазбаны) аудиторлық ұйыммен орыс және (немесе) қазақ тілдерінде расталған не расталғанды беру мүмкін болмаған жағдайда - ол растамаған жинақталмаған түрде бір жүз сексен күн ішінде береді.
Жеке тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушыға осы Заңның 54-1-бабының 1-тармағының талаптары қолданылады.
Заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушыға осы тармаққа сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес банк холдингіне қатысты көзделген талаптар қолданылады.»;
8-тармақ алып тасталсын;
21) 55-баптың:
тақырыбы «Банк» деген сөзден кейін «және банк холдингі» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Банк холдингтері уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жылдық жинақталған қаржылық есептілікті, сондай-ақ еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда - жинақталмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті жариялайды.»;
22) 57-баптың 1-2-тармақтары алып тасталсын;
23) 59-3-бапта:
11-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Банк конгломератының қатысушысы болып табылатын банктің қайта құрылымдау жоспарында көрсетілген ақпараттан басқа банкті қайта құрылымдаудан банк конгломератының басқа қатысушыларына әсерінің болжамды нәтижесі болуы тиіс.».
15-тармақтың екінші бөлігіндегі «осы Заңда» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
«16. Сот бекіткен банктің қайта құрылымдау жоспарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қайта құрылымдауды жүргізу кезеңінде банк ұйымдардағы қатысу сомасын (абсолюттік көрсетілімде) өсіре алмайды.»;

24) заголовок Раздела II дополнить словами "и банковских холдингов";
25) заголовок главы 7 дополнить словами "и банковских холдингов";
26) в статье 60:
заголовок после слова "банков" дополнить словами "и банковских холдингов";
по всему тексту после слов "банков", "банка", "банк" дополнить словами "(банковских холдингов)", "(банковского холдинга)", "(банковский холдинг)" соответственно;
пункты 1 и 2 после слова "акционеров" дополнить словом "(участников)";
в пункте 6 слова "действующим законодательством" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банков (банковских холдингов) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
8. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
27) в статье 61:
заголовок дополнить словами "и банковского холдинга";
абзац первый после слова "банка" дополнить словами "(банковского холдинга)";
подпункт а) дополнить словами "(банковских холдингов)";
28) заголовок главы 8 дополнить словами "и банковского холдинга";
29) статью 62 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Порядок применения (установления) режима консервации банков второго уровня определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

24) 2-бөлімнің тақырыбындағы «Банкілердің» деген сөз «Банктердің және банк холдингтерінің» деген сөздермен ауыстырылсын:
25) 7-тараудың тақырыбы «Банктерді» деген сөзден кейін «және банк холдингтерін» деген сөздермен толықтырылсын;
26) 60-бапта:
тақырыбы «Банкілерді» деген сөзден кейін «Банктерді және банк холдингтерін» деген сөздермен толықтырылсын;
барлық мәтін бойынша «Банкілерді», «банк», «Банкіні», «банкінің», «банкіні», «банк» деген сөздер сәйкес «Банктерді (банк холдингтерін)», «банк холдингі», «Банкті (банк холдингін)», «банктің (банк холдингінің)», «банкті (банк холдингін)», «банк (банк холдингі)» деген сөздермен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтар «акционерлердің», «акционерлерінің» деген сөздерден кейін тиісінше «(қатысушылардың)», «(қатысушыларының)» деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы «қолданылып жүрген заңдарға» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
«7. Банктерді (банк холдингін) ерікті қайта құрылымдауға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
8. Осы баптың талаптары банк холдингі, банк холдингінің белгісі бар тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттер емесіне мына талаптардың бірін орындағанда қолданылмайды:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингінің шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан, банк холдингі белгілері бар тұлғадан аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалар шоғырландырылған қадағалауға- жататыны туралы жазбаша растауының бар болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен темен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөніндегі келісімнің бар болуы.»;
27) 61-бапта:
тақырыбындағы «Банкіні» деген сөз «Банкті және-банк-холдингін» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы «Банкіні» деген сөз «Банкті (банк холдингін)» деген сөздермен ауыстырылсын;
а) тармақшасындағы «банкілер» деген сөз «банктердің (банк холдингтерінің)» деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 8-тараудың тақырыбындағы «Банкіні» деген сөз «Банкті және банк холдингін»деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 62-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;

30) в пункте 2 статьи 65:
в подпункте з) слово "Закона." заменить словом "Закона;";
дополнить подпунктом и) следующего содержания:
"и) осуществлять деятельность, предусмотренную статьей 8 настоящего Закона.";
31) дополнить статьей 67-1 следующего содержания:
"Статья 67-1. Консервация банковского холдинга, являющегося родительской организацией банка
1. Консервация банковского холдинга представляет собой принудительное проведение по решению уполномоченного органа комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур в отношении банковского холдинга в целях оздоровления его финансового положения и улучшения качества работы.
2. Консервации может быть подвергнут только банковский холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан.
Банковский холдинг может быть подвергнут консервации по любому из следующих оснований:
1) невыполнение коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата;
2) наличие отрицательного собственного капитала в течение двух и более последовательных кварталов.
3. Установление режима консервации предполагает назначение уполномоченным органом на ограниченный (до одного года) срок временной администрации по управлению банковским холдингом или временного управляющего банковским холдингом.
4. Консервация банковского холдинга осуществляется за счет средств самого банковского холдинга.
5. Решение уполномоченного органа о проведении консервации может быть обжаловано акционерами банковского холдинга в десятидневный срок в судебном порядке, обжалование указанного решения не приостанавливает консервации банковского холдинга.
6. Требования статей 63, 64, 65, 66 и 67 настоящего Закона распространяются на банковские холдинги в части, не противоречащей законодательным актам Республики Казахстан.";
32) в статье 69:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков второго уровня, а также порядок возврата депозитов физических лиц, а также их перевода в другой банк определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Отказ в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств банка для расчета по его обязательствам;
3) не принятие мер по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов.".

30) 65-баптың 2-тармағында:
з) тармақшасындағы «құқылы» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы и) тармақшамен толықтырылсын:
«и) осы Заңның 8-бабында көзделген қызметті жүзеге асыруға құқылы.»;
31) мынадай мазмұндағы 67-1-баппен толықтырылсын:
«67-1-бап. Банктің бас ұйымы болып табылатын банк холдингін
консервациялау
1. Банк холдингін консервациялау уәкілетті органның шешімі бойынша банк холдингінің қаржы жағдайын сауықтыру және оның жұмыс сапасын жақсарту мақсатында банк холдингіне қатысты әкімшілік, заңдылық, қаржылық, ұйымдастырушылық-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдер кешенін мәжбүрлі түрде жүргізуді білдіреді.
2. Консервацияға Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі ғана ұшырайды.
Банк холдингі мынадай негіздердің кез келгені бойынша консервациялауға ұшырауы мүмкін:
1) банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенті орындалмауы;
2) екі және одан астам жүйелі тоқсанында теріс меншікті капиталдың болуы.
3. Консервациялау режимін белгілеу уәкілетті органның шектеулі (бір жылға дейін) мерзімге банк холдингін басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті немесе банк холдингінің уақытша басқарушысын тағайындауын көздейді.
4. Банк холдингін консервациялау банк холдингінің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
5. Уәкілетті органның консервациялауды жүргізу туралы шешіміне банк холдингінің акционерлері он күндік мерзімде сот тәртібімен шағым жасай алады, аталған шешімге шағым беру банк холдингін консервациялауды тоқтата тұрмайды.
6. Осы Заңның 63, 64, 65, 66 және 67-баптарының талаптары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келмейтін бөлігінде банк холдингтеріне қолданылады.»;
32) 69-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Екінші деңгейдегі банктерді ерікті таратуға рұқсат берудің тәртібі, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару және оларды басқа банкке аударым жасау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.»
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Уәкілетті орган банкті өз еркімен таратуға рұқсат беруден бас тартуды мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізеді:
1) берілген құжаттардың толық болмауы және тиісті түрде ресімделмеуі;
2) банктің міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін оның қаражатының жеткілікті болмауы;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтару не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке аударым жасау бойынша іс-шараларды қабылдау.».

9. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23, № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
1) по всему тексту слова "открытого", "открытым", "Открытым", "открытых", "открытый", "открытому" исключить;
2) в статье 1:
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"2) аффилиированные лица - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий и Фонда национального благосостояния), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. Не является основанием для определения аффилированными по отношению друг к другу лиц, указанных в статье 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", наличие Фонда национального благосостояния в составе акционеров накопительного пенсионного фонда;
3) косвенное владение (голосование) акциями накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, - возможность определять решения накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или лиц, совместно являющихся крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, через владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц;

9. 1997 жылғы 20 маусымдағы «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж, № 24, 437-құжат; 1999 ж., № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж, № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160 -құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 11, 39-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат;2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат, № 7, 28-құжат; «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде 2010 жылғы 3 шілдеде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) барлық мәтін бойынша «ашық» деген сөз алып тасталсын;
2) 1-бапта:
2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аффилиирленген тұлғалар - тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді айқындауға және (немесе) әрқайсысы (тұлғалардың бірі) қабылдайтын шешімге ықпал етуге, соның ішінде жасалған мәмілеге орай, мүмкіндігі бар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды және Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар. Жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің, құрамында Ұлттық әл-ауқат қоры-болуы «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында көзделген бір біріне қатысты аффилиирленгенін айқындау үшін негіз болып табылмайды;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын жанама иелену (дауыс беру) - жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының, немесе жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның бірлескен ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталына қатысу үлестерін) иелену арқылы айқындау мүмкіндігі;

4) крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами - физическое или юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный управляющий холдинг, а также случаев, предусмотренных настоящим Законом), соответствующее требованиям настоящего Закона и иного законодательства Республики Казахстан, и которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа может владеть прямо или косвенно десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или иметь возможность:
голосовать прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
оказывать влияние на принимаемые накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, решения в силу договора либо иным образом в порядке, определяемом нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) контроль - возможность определять решения юридического лица, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение одним лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций юридического лица;
наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица;
включение финансовой отчетности юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о секьюритизации, в финансовую отчетность другого юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
3) подпункт 4-3) пункта 2 статьи 18 дополнить словами ", а также в случае, установленном пунктом 4-1 статьи 45-2 настоящего Закона;";

4) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы - осы Заңның талаптарына және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасына сәйкес келетін және уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алынғандарды қоспағанда) акцияларының он немесе одан астам процентін тікелей немесе жанама иелене алатынға немесе:
жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан астам процентімен тікелей немесе жанама дауыс беру;
жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қабылдайтын шешімдерге шартқа орай не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын тәртіппен өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігіне ие жеке тұлға немесе заңды тұлға (осындай иеленуші мемлекет және ұлттық басқару холдингі табылатын жағдайларды, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда);»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) бақылау - заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі, ол:
бір тұлғаның заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарды шегере отырып) елу процентінен астамын дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей немесе жанама иеленуі не заңды тұлғаның акцияларының елу процентінен астамымен дербес дауыс беру мүмкіндігі болған;
бір тұлғада заңды тұлғаның басқару органының не атқарушы органының кемінде жартысын сайлау мүмкіндігі болған;
секьюритилендіру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған арнайы мақсаттағы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігін аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның қаржылық есептілігіне қосылған;
бір тұлғаның дербес немесе бір немесе бірнеше тұлғалармен шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгеше түрде заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі болған жағдайларының бірі болған кезде туындайды;»;
3) 18-баптың 2-тармағының 4-3) тармақшасы «жасасқан жағдайда» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ осы Заңның 45-2-бабының 4-1-тармағында белгіленген жағдайда» деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Пенсионные активы накопительного пенсионного фонда хранятся и учитываются на счетах в банке-кастодиане, не аффилированном с накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в соответствии с кастодиальным договором.";
в части первой пункта 3:
слово "незамедлительным" исключить;
дополнить словами "не позднее следующего рабочего дня";
5) в пункте 4 статьи 27-1 цифры "2012" заменить цифрами "2015";
6) в заголовке и пункте 1 статьи 30:
после слов "вкладчика", "вкладчиком" дополнить словами "(получателя)", "(получателем)";
7) в пункте 1 статьи 31-4 слова "с момента получения пакета документов, установленного" заменить словами "с даты получения документов, соответствующих требованиям, установленным";
8) статью 33 исключить;
9) в пункте 6 статьи 35:
подпункт 2) после слова "нормативов" дополнить словами "по достаточности собственного капитала и доходности пенсионных активов";
в подпункте 3) слова "мер воздействия" заменить словом "санкций";
10) в статье 36:
пункты 1, 1-1 изложить в следующей редакции:
"1. Учредителями и (или) акционерами накопительного пенсионного фонда могут быть юридические лица и физические лица - резиденты Республики Казахстан, а также Правительство Республики Казахстан с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Фонд национального благосостояния может быть акционером накопительного пенсионного фонда только на основании решения Правительства Республики Казахстан.
1-1. Учредителем и (или) акционером накопительного пенсионного фонда может быть юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, имеющий определенный рейтинг одного из рейтинговых агентств. Перечень рейтинговых агентств и минимальный рейтинг устанавливаются уполномоченным органом.
Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, не вправе прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться голосующими акциями накопительных пенсионных фондов - резидентов Республики Казахстан.
Ограничение, указанное в части второй настоящего пункта не распространяется на Фонд национального благосостояния.";
пункт 1-3 изложить в следующей редакции:
"1-3. Не менее половины состава членов совета директоров и правления накопительного пенсионного фонда с участием нерезидента Республики Казахстан должны составлять граждане Республики Казахстан.";

4) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері кастодиандық шартқа сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорымен және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен аффилиирленбеген кастодиан-банктегі шоттарда сақталады және есепке алынады.»;
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
«дереу» деген сөз алып тасталсын;
«жинақтаушы зейнетақы қорын» деген сөздерден кейін «келесі жұмыс күнінен кешіктірмей» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 27-1-баптың 4-тармағындағы «2012» деген цифрлар «2015» деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) 30-баптың тақырыбы мен 1-тармағында:
«Салымшының», «салымшы» деген сөздерден кейін «(алушының)», «(алушының)» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 31-4-баптың 1-тармағындағы «құжаттар пакетін алған кезден» деген сөздер «талаптарға сәйкес келетін құжаттарды алған күннен» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 33-бап алып тасталсын;
9) 35-баптың 6-тармағында:
2) тармақша «үш ай ішінде» деген сөздерден кейін «меншікті капиталының жеткіліктілігі мен зейнетақы активтерінің кірістілігі бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы «ықпал ету шараларын» деген сөздер «санкцияларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 36-бапта:
1, 1-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының резиденттері - заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары және (немесе)акционерлері бола алады.
Ұлттық әл-ауқат қоры тек Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде ғана жинақтаушы зейнетақы қорының акционері бола алады.
1-1. Рейтингтік агенттіктердің бірінің тиісті рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшысы және (немесе) акционері бола алады. Рейтингтік агенттіктердің тізбесі мен ең темен рейтинга уәкілетті орган белгілейді.
Тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының резиденттері - жинақтаушы зейнетақы қорларының дауыс беретін акцияларын тікелей немесе жанама иеленуге және (немесе) қолдануға және (немесе) иелік етуге құқықтары жоқ.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген шектеу Ұлттық әл-ауқат қорына қолданылмайды.»;
1-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1-3. Қазақстан Республикасының резиденті емес қатысуымен жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесінің және басқарма мүшелері құрамының жартысынан кем емесін Қазақстан Республикасының азаматтары құрауы тиіс.»;

в пункте 1-4:
в абзаце первом:
слова "накопительным пенсионным" заменить словами "Накопительным пенсионным";
слова "более двадцати пяти" заменить словами "двадцать пять и более";
в подпункте 1) слово "нерезидента" заменить словом "нерезидентов";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) резидентов Республики Казахстан, являющихся доверительными управляющими акциями накопительного пенсионного фонда, принадлежащими нерезидентам Республики Казахстан.";
часть третью пункта 2 исключить;
пункт 4 исключить;
11) статью 36-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 36-1. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может (не могут) являться крупным акционером накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также иметь возможность оказывать влияние на принимаемые накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, решения без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа.
Физическое лицо - нерезидент Республики Казахстан не вправе являться крупным участником (акционером) накопительного пенсионного фонда.
Юридические лица - нерезиденты Республики Казахстан могут получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, при наличии минимального требуемого рейтинга одного из основных рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление, пенсионными активами, или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда и или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, через владение (голосование) акциями (долями участия) юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
Крупные участники накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, - физические лица оплачивают акции накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

1-4-тармақта:
бірінші абзацта:
мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
«жиырма бес процентінен астамы» деген сөздер «жиырма бес және одан астам проценті» деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы «резиденті» деген сөз «резиденттері» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының резиденті еместерге тиесілі жинақтаушы зейнетақы қоры акцияларының сенімгерлік басқарушылары болып табылатын Қазақстан Республикасы резиденттерінің меншігінде немесе басқаруында болған жинақтаушы зейнетақы қоры Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлға қатысатын жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылады.»;
2-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақ алып тасталсын;
2) 36-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«36-1-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
ұйымның ірі қатысушысы
1. Бірде-бір тұлға дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы бола алмайды, сондай-ақ уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алусыз жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі жоқ.
Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғаның жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы (акционері) болуға құқығы жоқ.
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалар негізгі рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингі болған кезде жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуға уәкілетті органның келісімін алулары мүмкін. Ең төменгі рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процента жанама иеленуді көздейтін немесе жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентін тікелей иеленетін немесе ең аз талап етілетін рейтингі бар, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның он немесе одан да көп процентімен дауыс беру мүмкіндігі бар, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның акцияларын (қатысу үлестерін) иелену (дауыс беру) арқылы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентімен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушылары - жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын өздеріне меншік құқығымен тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте мүлік құны жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның бұрын сатып алынған және сатып алынатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауы тиіс.

2. Не являются крупными участниками накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, акционеры, которым в совокупности принадлежат десять и более процентов голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудиторской организацией аудита общества за свой счет.
3. Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, определяются уполномоченным органом.
4. Для получения согласия лицо, желающее стать крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязано представить в уполномоченный орган заявление о приобретении статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с приложением документов и сведений, определенных пунктами 6, 7, 8, 9 и 10 настоящей статьи.
5. Лицо, желающее стать крупным участником накопительного пенсионного фонда, представляет в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества.
6. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, физическое лицо представляет следующие документы:
1) сведения об условиях и порядке приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления заявителя, подтвержденные документально;
а также деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцать пять процентов стоимости приобретаемых акций банка.
При приобретении акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами за счет имущества, полученного в виде дарения, заявитель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;

2. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның он және одан да көп проценті жиынтығында тиесілі және мынадай:
1) акционерлердің жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелерді енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) өз есебінен қоғамның аудитін аудиторлық ұйымның жүргізуі мәселелері бойынша олардың шешім қабылдауын көздейтін өздерінің арасында жасалған келісімнің негізінде әрекет ететін акционерлер жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылмайды.
3. Ірі қатысушы мәртебесін алуға келісім беру, келісімді кері қайтарып алу ережелерін, аталған келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға келісім алу үшін уәкілетті органға осы баптың 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында айқындалған құжаттар мен мәліметтерді қоса беріп, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алу туралы өтінішті табыс етуге міндетті.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға тұрғылықты жері бойынша салық органына кірісі мен салық салу объектісі болып табылатын, оның ішінде аталған мүліктің бағалау құны мен орналасқан орнын көрсетіп, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналасқан мүлігі туралы декларацияны береді.
6. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісімді алу үшін жеке тұлға мынадай құжаттарды:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын, оның ішінде растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса беріп, акцияларды сатып алуға пайдаланылатын көздер мен қаражаттың сипаттамасын қоса алғанда, бұрын сатуға алынғандардың сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді береді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі болып:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа төленетін қызметтен түскен кіріс;
құжаттамамен расталған өтініш берушінің ақша жинағы;
сондай-ақ банктің сатып алынатын акциялары құнының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшерде сыйға тарту, ұтыс, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған ақша табылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен сатып алғанда, өтініш беруші сыйға тартушы аталған мүлік пайда болуының қаражат көзі туралы мәліметтерді береді;

2) доверенность на представителя заявителя, которому поручается представление интересов заявителя (при наличии);
3) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
4) план рекапитализации накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в случаях возможного ухудшения финансового положения данного фонда или организации;
5) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;
6) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы и иные документы, заверенные уполномоченными лицами страны проживания физического лица, а также информацию об имеющейся задолженности;
7) краткие данные о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, физическое лицо - нерезидент Республики Казахстан помимо документов, указанных в подпунктах 1) - 7) настоящего пункта представляет письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, - резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
7. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, юридическое лицо - резидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) копии решения органа заявителя о приобретении акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
2) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью и более процентами акций (долей участия) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом иметь контроль;
3) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящей статьи;

2) өтініш берушінің мүддесін білдіру тапсырылған өтініш берушінің өкіліне (ол болған жағдайда) берілген сенімхатты;
3) өзі ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайы нашарлауы ықтимал жағдайларында осы қордың немесе ұйымның қайта капиталдандыру жоспарын;
5) растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
6) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, салық органдарына табыс етілетін жеке табыс салығы жөніндегі декларацияның көшірмесін және жеке тұлға тұратын елдің уәкілетті тұлғалары растаған өзге де құжаттарды, сондай-ақ бар болған берешек туралы мәліметтерді;
7) білімі туралы, еңбек қызметі туралы мәліметтерді қоса, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы қысқаша деректерді табыс етеді.
Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін осы тармақтың 1) - 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғаның тұратын елінің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасының резиденті зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын саты алу осы елдің заңнамасын рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының осындай рұқсат аталған құрылтайшының мемлекетінің заңнамасы бойынша талап етілмейтіні жөніндегі өтінішті береді.
7. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті -заңды тұлға мына құжаттарды:
1) өтініш берушінің жоғары органының жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмесін;
2) заңды тұлғаның акцияларының (қатысу үлестерінің) он және одан астам пайызын иеленетін, сондай-ақ шартқа байланысты не өзгедей осы заңды тұлғаның шешімдерін айқындауға немесе бақылауда ұстауға (дербес немесе басқа тұлғалармен бірге) мүмкіндіктері бар тұлғалар туралы мәліметтер мен растау құжаттары;
3) осы баптың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;

4) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;
5) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках заявителя, а также крупных участниках крупных участников заявителя;
6) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, трудовой деятельности;
7) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
8) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя и накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, включая план мероприятий и организационную структуру.
8. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, юридическое лицо - нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 3), 5), 6), 7), 8) пункта 7 настоящей статьи;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны происхождения заявителя на приобретение юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.
9. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:

4) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
5) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмесін, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ өтініш берушінің ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
6) ішінде білімі, еңбек қызметі туралы мәліметтерді, қоса уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері жөніндегі қысқаша деректерді;
7) аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым куәландырған жылдық қаржы есептілігін, сондай-ақ тиісті өтінішті табыс етер алдындағы аяқталған соңғы тоқсанның қаржы есептілігін;
8) ірі қатысушы мәртебесін алудың қаржылық салдарларын талдауды, оған қоса өтініш берушінің және жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның мәртебе алғаннан кейінгі болжамды есеп айырысу балансын, егер бар болса, өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін ивестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның активтерін сату, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымын қайта ұйымдастыру немесе жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қызметіне немесе оны басқаруға іс-шаралар жоспарын және ұйымдық құрылымды қоса алғанда, айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі жоспарлары мен ұсыныстарын табыс етеді.
8. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға мына құжаттарды:
1) осы баптың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 3), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі берген заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтерді;
3) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғаның жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуға өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының осындай рұқсат (келісім) аталған мемлекетінің заңнамасы бойынша талап етілмейтіні жөніндегі өтінішті табыс етеді.
9. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы мына құжаттарды:

1) сведения и документы, указанные в пункте 8 настоящей статьи;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, намеревающаяся приобрести двадцать пять процентов голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцать пять и более процентов голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет помимо документов, установленных настоящим пунктом письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору.
10. Лица, желающие приобрести статус крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с долей владения двадцать пять процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или двадцать пять и более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье Закона, представляют стратегию развития накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (бизнес-план) на ближайшие пять лет.
11. Лицами, совместно являющимися крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, признаются лица, в сумме владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать десятью или более процентами акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и:

1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) өтініш беруші шыққан елінің қаржылық қадағалау органының өтініш беруші қаржы қызметін осы ел заңнамасының шеңберінде жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растауын не өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат қажет еместігі туралы мәлімдемесін табыс етеді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам процентін сатып алуға немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам процентін сатып алуға ниеттенетін, өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа өтініш беруші шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауды табыс етеді.
10. Жинақтаушы зейнетақы қорының орналастырылған акцияларының жиырма бес процентін (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының жиырма бес және одан астам процент (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) иемдену үлесімен жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алуға ниет білдірген тұлғалар Заңның осы бабында көрсетілген құжаттар мен мәліметтермен қоса, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жақын бес жылға даму стратегиясын (бизнес-жоспарды) табыс етеді.
11. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның бірлесіп ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар ретінде сомасында жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының он немесе одан астам процентін иеленетін (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) немесе жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларының он немесе одан астам процентімен тікелей немесе жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар және:

1) совместно влияющие на решения накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является должностным лицом или представителем другого лица;
4) одно из них предоставило другому лицу возможность покупки акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в соответствии с заключенным между ними договором;
5) являющиеся близкими родственниками или супругами;
6) одно из них предоставило другому лицу возможность приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, за счет подаренных им денег или безвозмездно полученного имущества.
В случае, если накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, входит в банковский конгломерат в соответствии с требованиями банковского законодательства, накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, подлежат консолидированному надзору в соответствии с банковским законодательством.
12. Решение по заявлению, поданному для получения статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в соответствии с требованиями настоящей статьи, должно быть принято уполномоченным органом в течение трек месяцев со дня представления полного пакета документов.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения, при этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.
13. Уполномоченный орган вправе отозвать согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, в случае выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие, или нарушения в результате приобретения заявителем статуса крупного участника требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан, или несоблюдения крупными участниками требований настоящего Закона. В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано в течение шести месяцев уменьшить количество принадлежащих ему акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, до уровня, ниже установленного настоящей статьей.
Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, третьему лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.
54. В случае, если лицо стало соответствовать признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, без получения предварительного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) не голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.

1) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шартқа орай не өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылатын;
3) олардың бірі басқа тұлғаның лауазымды тұлғасы немесе өкілі болып табылатын;
4) олардың бірі өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес екінші тұлғаға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген;
5) жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болып келетін;
6) олардың бірі басқа тұлғаға оларға сыйға тартылған ақша немесе ақысыз алынған мүлік есебінен жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар танылады.
Егер жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым банк заңнамасының талаптарына сәйкес банк конгломератына кірген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым банк заңнамасына сәйкес шоғырландырылған қадағалауға жатады.
12. Уәкілетті орган осы баптың талаптарына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін берілген өтініш бойынша шешімді құжаттардың толық пакетін табыс етілген күннен бастап үш ай ішінде қабылдауға тиіс.
Уәкілетті орган өтініш берушіге өзінің шешімінің нәтижесі туралы жазбаша хабарлауы міндетті, бұл ретте, тиісті мәртебені алудан бас тартылған жағдайда, жазбаша хабарламада бас тартудың негіздері көрсетіледі.
13. Келісім беруге негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталған немесе өтініш берушінің ірі қатысушы мәртебесін иемденуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптары бұзылған немесе ірі қатысушылар осы Заңның талаптарын сақтамаған жағдайда, уәкілетті орган осы бапқа сәйкес берілген келісімді кері қайтарып алуға құқылы.
Бұл жағдайда осындай шара қолданылатын тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның өзіне тиесілі акцияларының санын осы бапта белгіленгеннен темен деңгейге дейін азайтуға міндетті.
Осы бапқа сәйкес берілген келісімі қайтарып алынған тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сенімгерлік басқаруға үшінші тұлғаға беруге құқығы жоқ.
Уәкілетті орган тиісті келісімді қайтарып алу жөніндегі шешім қабылдаған қатысты тұлғалар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, осы тұлғалар уәкілетті органның талаптарын орындаулары үшін уәкілетті орган сотқа жүгінуге құқылы.
14. Тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгісіне уәкілетті органның алдын ала келісімін алмай сәйкес келген жағдайда, ол жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшылығына немесе саясатына ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекетті қолдануға және (немесе) осы баптың ережесіне сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін осы акциялар бойынша дауыс беруге құқығы жоқ.
Аталған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушы белгісіне сәйкес келетін тұлға өзінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгісіне сәйкес келетіні белгілі болған кезден бастап он күн ішінде уәкілетті органға ол туралы хабарлауға міндетті.
Тиісті мәртебені алу туралы өтініш өзінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгісіне сәйкес келетіні белгілі болған кезден бастап отыз күн ішінде, егер бұл тұлға көрсетілген мерзімде акцияларды иеліктен шығарғысы келмесе, уәкілетті органға табыс етіледі. Акцияларды иеліктен шығару жөнінде шешім қабылданғаны туралы ақпарат осындай шешім қабылданған күннен бастап дереу уәкілетті органға беріледі.

15. Уполномоченный орган вправе требовать предоставления информации у физических и юридических лиц, при наличии сведений, указывающих на то, что это лицо соответствует признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Информация может быть истребована от любого лица, обладающего ею, а также от организаций, находящихся под контролем этих лиц.
16. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами обязан в тридцатидневный срок со дня принятия решения уведомить уполномоченный орган об изменении процентного соотношения количества принадлежащих ему акций к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, которыми он владеет прямо или косвенно или имеет возможность голосовать прямо или косвенно с представлением подтверждающих документов.
В случае изменения количества акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в сторону увеличения крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должен предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с приложением копий подтверждающих документов. Источники средств, используемых для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупными участниками накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами - физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи.
В случае изменения процентного соотношения количества акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, до количества менее десяти процентов, принадлежащих крупному участнику накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, уполномоченный орган по заявлению крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение двух месяцев со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

15. Осы тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушы белгісіне сәйкес келетінін көрсететін мәліметтер бар болғанда, уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалардан ақпаратты табыс етуді талап етуге құқылы. Ақпарат оны иеленетін кез келген тұлғадан, сондай-ақ осы тұлғалардың бақылауында болатын ұйымдардан талап етілуі мүмкін.
16. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы шешім қабылдаған күннен бастап отыз күндік мерзімде растайтын құжаттарды табыс ете отырып, өзі тікелей немесе жанама иеленетін немесе тікелей немесе жанама дауыс беру мүмкіндігі бар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның өзіне тиесілі акцияларының саны орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) акциялардың санына проценттік арақатынасы өзгергені туралы уәкілетті органға хабарлауы міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушысына тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларының саны жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) акцияларының санына ұлғаю жағына өзгерген жағдайында, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса беріп, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпаратты табыс етуі тиіс. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушылары - жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының акцияларын сатып алу үшін қолданатын қаражат көзі осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының акциялары санының жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) акцияларының санына проценттік арақатынасы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушысына тиесілі он процентінен кем болатындай санға дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушысының өтініші бойынша не аталған фактіні дербес анықтаған жағдайда, осы факті анықталған күннен бастап екі ай ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иемденуге келісім беру үшін көзделген тәртіппен бұрын берілген жазбаша келісімнің күші жойылды деп тану туралы шешімді қабылдайды.

17. Накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны ежеквартально представлять в уполномоченный орган список всех своих крупных участников с указанием процентного соотношения количества принадлежащих им акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
18. Накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны уведомить уполномоченный орган об изменении состава акционеров, владеющих десятью и более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления ими данного факта.
19. Несвоевременное предоставление, непредоставление или предоставление недостоверных сведений накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупными участниками накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, информации, требуемой в соответствии с пунктами 12-18 настоящей статьи в указанные сроки, влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
12) в статье 36-2:
заголовок дополнить словами "или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
в пункте 1:
абзац первый после слова "фонда" дополнить словами "или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
подпункты 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"4) нарушение в результате приобретения заявителем статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами требований антимонопольного законодательства;
5) случаи, когда одной из сторон в сделке по приобретению статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, является юридическое лицо (его крупный участник (акционер)), зарегистрированное в оффшорной зоне, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;

17. Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымы өзінің барлық ірі қатысушыларына тиесілі жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымы акциялары санының жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алғандарды шегергенде) акциялары санына проценттік арақатынасын көрсете отырып, өзінің барлық ірі қатысушыларының тізімін есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан сайын беруге міндетті.
18. Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымы уәкілетті органды жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он және одан да көп процентін иеленетін акционерлер құрамының өзгергені туралы осындай фактіні олар анықтаған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде хабардар етуге міндетті.
19. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушыларының, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушысының белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың осы баптың 12-18-тармақтарына сәйкес талап етілетін ақпаратты көрсетілген мерзімде уақтылы бермеуі, бермеуі немесе дұрыс емес мәліметтерді беруі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке әкеледі.»;
12) 36-2-бапта:
тақырыбы «зейнетақы қорының» деген сөздерден кейін «немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның» деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзац «қорының» деген сөзден кейін «немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның» деген сөздермен толықтырылсын;
4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуы нәтижесінде монополияға қарсы заңнама талаптарының бұзылуы;
5) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алу жөніндегі мәміледе тараптардың бірі, тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін оффшорлық аймақта тіркелген заңды тұлға (құрылтайшысы, акционері) болып табылатын жағдайлар;

6) несоблюдение заявителем иных требований, установленных настоящим Законом к крупным участникам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, предполагает ухудшение финансового состояния накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;";
подпункт 11) после слова "фонда" дополнить словами "или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами,";
пункты 2, 3 изложить в следующей редакции:
"2. Признаком неустойчивого финансового положения заявителя является наличие одного из следующих условий:
1) юридическое лицо - заявитель создано менее чем за два года до дня подачи заявления;
2) обязательства заявителя превышают его активы за вычетом суммы активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других юридических лиц, и предполагаемых к приобретению акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
3) убытки по результатам каждого из двух завершенных финансовых лет;
4) размер обязательств заявителя представляет значительный риск для финансового состояния накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
5) наличие просроченной и (или) отнесенной за баланс накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, задолженности заявителя перед накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
6) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, предполагает ухудшение финансового состояния заявителя;
7) иные основания, свидетельствующие о возможности нанесения ущерба накопительному пенсионному фонду или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) вкладчикам (получателям) накопительного пенсионного фонда.
3. При приобретении лицом признаков крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, без письменного согласия уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к данному лицу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, а также принудительные меры, предусмотренные статьей 42-7 настоящего Закона, в части требований по реализации акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в срок не более шести месяцев.";

6) өтініш берушінің осы Заңда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына қойылған өзге де талаптарды сақтамауы;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алуының қаржылық салдарларын талдау жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлайтынын болжауы;»;
11) тармақша «зейнетақы қорының» деген сөздерден кейін «немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның» деген сөздермен толықтырылсын;
2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мына жағдайлардың бірінің болуы:
1) өтініш беруші - заңды тұлға өтініш берген күнге дейін екі жылға жетпейтін уақытта құрылса;
2) өтініш берушінің міндеттемелері басқа заңды тұлғалардың акцияларына және жарғылық капиталдарына қатысу үлестеріне орналастырылған және жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алуға көзделген активтер сомасын шегергенде, өзінің активтерінен асып кетсе;
3) аяқталған соңғы екі қаржы жылының нәтижелері бойынша залал шексе;
4) өтініш беруші міндеттемелерінің мөлшері жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайына айтарлықтай қауіп төндірсе;
5) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның алдында мерзімі өткен және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорының балансынан тыс жатқызылған берешегі болса;
6) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін алушының қаржылық салдарларын талдау өтініш берушінің қаржылық жағдайының нашарлайтынын болжаса;
7) жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларына (алушыларына) нұқсан келтіру мүмкіндігін куәландыратын өзге де негіздер өтініш берушінің қаржылық жағдайының тұрақсыздық белгісі болып табылады.
3. Тұлға уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесінің белгілерін иелік еткенде, уәкілетті орган алты айдан астам емес мерзімде осы тұлғаға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген санкцияларды, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сату бойынша талаптар бөлігінде осы Заңның 42-7-бабында көзделген мәжбүрлеу шараларын қолданады.»;

13) в статье 40:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Накопительный пенсионный фонд в обязательном порядке создает службу внутреннего аудита и формирует следующие коллегиальные органы:
1) совет директоров - орган управления;
2) правление - исполнительный орган.
Руководящими работниками накопительного пенсионного фонда признаются первый руководитель и члены совета директоров, первый руководитель и члены правления, главный бухгалтер, за исключением первого руководителя и главного бухгалтера обособленного подразделения накопительного пенсионного фонда, иные руководители накопительного пенсионного фонда, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений накопительного пенсионного фонда и обладающие правом подписи документов, на основании которых осуществляется деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат.";
дополнить пунктами 1-1, 1-2 следующего содержания:
"1-1. Накопительный пенсионный фонд обязан в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года предоставлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе, по каждому руководящему работнику накопительного пенсионного фонда по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике накопительного пенсионного фонда по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников накопительного пенсионного фонда, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
1-2. Члены совета директоров и (или) правления накопительного пенсионного фонда не могут занимать должность руководящего работника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, данного накопительного пенсионного фонда.";
часть вторую пункта 3 исключить;
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника в накопительном пенсионном фонде является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";
14) в статье 41:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Накопительные пенсионные фонды имеют право:
1) осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов;
2) получать комиссионные вознаграждения за свою деятельность;
3) самостоятельно осуществлять деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами и брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя на основании лицензий, выдаваемых уполномоченным органом;

13) 40-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті түрде ішкі аудит қызметін құрады және мынадай алқалы органдарды қалыптастырады:
1) директорлар кеңесі - басқарушы орган;
2) басқарма - атқарушы орган.
Жинақтаушы зейнетақы қорының оқшауланған бөлімшесінің бірінші басшысы мен бас бухгалтерии қоспағанда, директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, басқарманың бірінші басшысы мен мүшелері, бас бухгалтер, жинақтаушы зейнетақы қорының бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және зейнетақы жарналарын тарту мен зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қызметі солардың негізінде жүзеге асырылатын құжаттарға қол қою құқығы бар жинақтаушы зейнетақы қорының өзге басшылары жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері болып танылады.»;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Жинақтаушы зейнетақы қоры қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға жинақтаушы зейнетақы қорының әрбір басшы қызметкері бойынша кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді қамтыған есептілікті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанда ұсынуға міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы есептеу, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа түрлері жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
1-2. Жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының  мүшелері осы жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.»;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті органның жинақтаушы зейнетақы қорында басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берген келісімін қайтарып алуы бұдан бұрын осы басшы қызметкеріне өзге қаржы ұйымдарында берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алу үшін негіздеме болып табылады.»;
14) 41-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының:
1) зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға;
2) өзінің қызметі үшін комиссиялық сыйақыларды алуға;
3) уәкілетті орган берген лицензиялар негізінде зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті және бағалы қағаздар нарығында номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті дербес жүзеге асыруға;

4) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы вкладчика по его письменному обращению в судебных органах в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
5) сдавать в аренду имущество, приобретенное для собственных нужд;
6) осуществлять сделки с финансовыми инструментами и иным имуществом в порядке и на условиях, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) осуществлять иные права согласно условиям пенсионного договора.";
в пункте 2:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) публиковать в средствах массовой информации сведения о структуре инвестиционного портфеля накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3-2) оказывать безвозмездные консультационные услуги вкладчикам (получателям), а также лицам, намеренным заключить договор о пенсионном обеспечении с накопительным пенсионным фондом, по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;";
в подпункте 8) слова "консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) - неконсолидированную финансовую отчетность," заменить словами "финансовую отчетность и";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях защиты прав и интересов вкладчиков накопительным пенсионным фондам запрещается:
1) предпринимательская деятельность, за исключением видов деятельности, установленных пунктом 1 настоящей статьи;
2) осуществление купли-продажи имущества, за исключением случая, установленного подпунктом 6) пункта 1 настоящей статьи;
3) страховая деятельность;
4) передача в залог пенсионных и (или) собственных активов;
5) выпуск ценных бумаг, кроме акций;
6) привлечение заемных средств от банков на срок, превышающий три месяца, в размере не более размера собственного капитала;
7) предоставление займов любыми способами;
8) выдача поручительств и гарантий любого рода;
9) привлечение для исполнения обязанностей, указанных в подпункте 3-2 пункта 2 настоящей статьи, лиц, с которыми накопительным пенсионным фондом не заключен трудовой договор.";
в пункте 4:
в части первой:
после слова "фондов" дополнить словами "и (или) организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами,";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "нормативными правовыми актами уполномоченного органа";
часть вторую после слова "фондом" дополнить словами "и (или) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами,";
в части третьей:
слова ", владеющий прямо или косвенно более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда" исключить;
после слов "накопительного пенсионного фонда" дополнить словами "и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае ухудшения финансового положения накопительного пенсионного фонда крупный участник накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязан по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в том числе увеличению собственного капитала накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.";
пункт 5 исключить;

4) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша сот органдарында салымшының жазбаша өтініші бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен оның мүдделерін білдіруге;
5) өз мұқтаждығына сатып алынған мүлікті жалға беруге;
6) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіп пен шарттар бойынша қаржы құралдарымен және өзге мүлікпен мәмілелерді жүзеге асыруға;
7) зейнетақы шартының ережелеріне сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.»;
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
3-2) салымшыларға (алушыларға), сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға ниеттенген тұлғаларға жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару мәселелері бойынша ақысыз консультациялық қызмет көрсетуге;»;
8) тармақшада «шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда - шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті,» деген сөздер «қаржылық есептілікті және» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салымшылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында жинақтаушы зейнетақы қорларына:
1) осы баптың 1-тармағында белгіленген қызмет түрлерін қоспағанда, кәсіпкерлік қызметке;
2) осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасында белгіленген жағдайды қоспағанда, мүлікті сатып алуды - сатуды жүзеге асыруға;
3) сақтандыру қызметіне;
4) зейнетақы және (немесе) меншікті активтерін кепілге беруге;
5) акциялардан басқа бағалы қағаздарды шығаруға;
6) банктерден заем қаражатын үш айдан асқан мерзімге, меншікті капитал мөлшерінен асатын мөлшерде тартуға;
7) заемдарды кез келген тәсілмен беруге;
8) кез келген түрдегі кепілдіктер мен кепілдемелерді беруге;
9) осы баптың 2-тармағының 3-2) тармақшасында көрсетілген міндеттерді орындау үшін жинақтаушы зейнетақы қорымен еңбек шартын жасамаған тұлғаларды тартуға тыйым салынады.»;
4-тармақта:
бірінші бөлігінде:
«қорларының» деген сөзден кейін «және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың» деген сөздермен толықтырылсын;
«уәкілетті орган белгілейді» деген сездер «уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігі «қоры» деген сөзден кейін «және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымы» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлігінде:
«Жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес процентінен астамын тікелей немесе жанама иеленетін» деген сөздер алып тасталсын;
«жинақтаушы зейнетақы қорының» деген сөздерден кейін «және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайы нашарлағанда жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органның талабы бойынша жинақтаушы зейнетақы қорында және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайын жақсарту бойынша, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталын ұлғайту жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.»;
5-тармақ алып тасталсын;

15) статью 41-1 исключить;
16) в статье 42: в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) давать обязательное для исполнения письменное предписание;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) направить требование о предоставлении письма-обязательства;
4) составить письменное соглашение, которое подлежит обязательному подписанию.";
в пункте 4 слова "или письменного соглашения" заменить словами ", письменного соглашения или письменного предписания";
в пункте 8:
в подпункте 5) слова "либо невыполнение письменных предписаний уполномоченного органа" исключить;
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) невыполнения требования ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;
5-2) отказа от подписания письменного соглашения с уполномоченным органом;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Меры, приведенные в подпунктах 1) и 4) пункта 1 настоящей статьи, могут также применяться в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников накопительных пенсионных фондов, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников накопительных пенсионных фондов, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние накопительного пенсионного фонда.";
17) статью 42-7 изложить в следующей редакции:
"Статья 42-7. Принудительные меры, применяемые к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Уполномоченный орган вправе применить принудительные меры к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в случаях:
1) неполучения согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника;
2) возникновения после приобретения статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обстоятельств, указанных в пункте 1 статьи 36-2 настоящего Закона;
3) невыполнения письменных предписаний уполномоченного органа и письменных соглашений, заключенных с уполномоченным органом, в соответствии с подпунктами 1) и 4) пункта 1 статьи 42 настоящего Закона;
4) совершения действий лицом, обладающим признаками крупного участника, а также крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в результате которых накопительному пенсионному фонду или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, причинен или может быть причинен ущерб;

15) 41-1-бап алып тасталсын;
16) 42-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;»;
3) және 4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) міндеттеме-хатты ұсыну туралы талап жіберуге;
4) міндетті түрде қол қойылуы тиіс жазбаша келісім жасауға құқылы;»;
4-тармақта «міндеттеме-хаттың немесе жазбаша келісімнің» деген сөздер «міндеттеме-хаттың, жазбаша келісімнің немесе жазбаша нүсқаманың» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
5) тармақшада «не уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын орындамауы» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамауы;
5) тармақшада «не уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын орындамауы» деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамауы;
5-2) уәкілетті органмен жасалған жазбаша келісімге қол қоюдан бас тартуы;»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Егер уәкілетті орган ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғалардың, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының ірі қатысушыларының, олардың лауазымды тұлғаларының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, осы баптың 1-тармағының 1) және 4) тармақшаларында келтірілген шаралар ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаларға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының ірі қатысушыларына да қолданылады.»;
17) 42-7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«42-7-бап. Ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаларға,
сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге
асыратын ұйымның ірі қатысушыларына қолданылатын
мәжбүрлеу шаралары
1. Уәкілетті орган:
1) ірі қатысушы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алмаған;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленгеннен кейін осы Заңның 36-2-бабының 1-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған;
3) осы Заңның 42-бабының 1-тармағының 1) және 4) тармақшаларына сәйкес уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын және уәкілетті органмен жасалған жазбаша келісімдерді орындамаған;
4) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы, нәтижесінде жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға залал келтірілген немесе келтірілуі мүмкін әрекеттерді жасаған;

5) неустойчивого финансового положения лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в результате которого накопительному пенсионному фонду или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, причинен или может быть причинен ущерб;
6) ухудшения финансового положения накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в связи с выявлением факторов, указанных в статье 41-2 настоящего Закона;
7) наличия отношений между накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и его (ее) крупным участником, лицом, обладающим признаками крупного участника, которые препятствуют осуществлению надзорных функций уполномоченным органом, предусмотренных настоящим Законом;
8) действия или бездействия лица, обладающего признаками крупного участника, а также крупного участника, приведшие к невыполнению требований пункта 4 статьи 41 настоящего Закона.
2. При наличии случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе:
1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, уменьшения количества прямо или косвенно принадлежащих ему акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами до уровня ниже десяти процентов голосующих акций;
2) требовать от накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в отношении крупного участника приостановить осуществление операций (прямых и косвенных), подвергающих накопительный пенсионный фонд или организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами, риску, между ним и накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
3) требовать от накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, от крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принятия мер по дополнительной капитализации накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

5) нәтижесінде жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға залал келтірілген немесе келтірілуі мүмкін, ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғалардың, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларының қаржылық жағдайының тұрақсыздығы;
6) осы Заңның 41-2-бабында көрсетілген факторлардың анықталуына байланысты жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауы;
7) жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым мен оның ірі қатысушысының, ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның арасында уәкілетті органның осы Заңда көзделген қадағалау функцияларын жүзеге асыруына кедергі келтіретін қатынастар;
8) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, сондай-ақ ірі қатысушының осы Заңның 41-бабының 4-тармағы талаптарының орындалмауына алып келген іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі орын алған жағдайларда ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаларға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар орын алған кезде, уәкілетті орган:
1) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысынан жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның оған тікелей немесе жанама түрде тиесілі акцияларының сайын дауыс беретін акциялардың он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;
2) жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымнан ірі қатысушысына қатысты, жинақтаушы зейнетақы қорын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды тәуекелге ұрындыратын, ірі қатысушы мен жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды;
3) жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымнан, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушысынан жинақтаушы зейнетақы қорын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымын қосымша капиталдандыру бойынша шара қабылдауды талап етуге құқылы.

3. На основании решения уполномоченного органа в случае невыполнения крупным участником либо лицом, обладающим признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 2 статьи 49-3 настоящего Закона, учреждается доверительное управление акциями крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо лица, обладающего признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
Уполномоченный орган вправе принять решение о передаче акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в доверительное управление национальному управляющему холдингу.
В случае передачи акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в доверительное управление национальному управляющему холдингу, срок, на который учреждается доверительное управление акциями, определяется в соответствующем решении уполномоченного органа об учреждении доверительного управления.
В период осуществления уполномоченным органом либо национальным управляющим холдингом доверительного управления акциями собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник накопительного пенсионного фонда либо лицо, обладающее признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих ему акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанных в ходатайстве, требований законодательства Республики Казахстан.
При не устранении оснований для передачи акций в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, уполномоченный орган либо национальный управляющий холдинг отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление уполномоченному органу.
Мероприятия по продаже акций крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо лица, обладающего признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, осуществляются за счет средств накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

3. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы не ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлға осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 49-3-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда уәкілетті органның шешімі негізінде жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлғаның акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалады. Осы акциялар уәкілетті органға сенімгерлік басқаруға үш айға дейінгі мерзімге беріледі.
Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдауға құқылы.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға берген жағдайда акцияларды сенімгерлік басқару белгіленетін мерзім уәкілетті органның сенімгерлік басқаруды белгілеу туралы тиісті шешімінде анықталады.
Уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингінің акцияларды сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруы кезеңінде акциялардың меншік иесі сенімгерлік басқарудағы акцияларға қатысты қандай да бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы емес.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы, не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының ірі қатысушысының белгілерін иеленуші тұлға уәкілетті органға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының өзіне тиесілі барлық акцияларын өтінішхатта көрсетілген тұлғаларға сату туралы өтінішхат беруге құқылы.
Өтінішхатта көрсетілген акцияны сатып алушылар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындаған жағдайда уәкілетті орган өтінішхатты қанағаттандырады.
Сенімгерлік басқару тағайындалған мерзімі аяқталғанға дейін акцияларды сенімгерлік басқаруға беру негіздері жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг сенімгерлік басқарудағы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сату жолымен иеліктен шығарады. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акциялары уәкілетті органға сенімгерлік басқаруға берілген тұлғаларға аударылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының белгілерін иеленуші тұлғаның акцияларын сату жөніндегі іс-шаралар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаражаты есебінен жүзеге асырады.

4. Порядок применения принудительных мер, определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
18) в статье 43:
в части первой пункта 1 слова ", выделения, изменения вида накопительного пенсионного фонда из корпоративного в открытый" заменить словами "и выделения";
часть третью пункта 3 исключить;
19) в статье 44:
в подпункте 3) слово "Казахстан." заменить словом "Казахстан;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) несоответствие документов, представленных для получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию, требованиям законодательства Республики Казахстан.";
20) в статье 45:
пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Общее собрание акционеров накопительного пенсионного фонда вправе принять решение о добровольной ликвидации накопительного пенсионного фонда только в случаях отсутствия:
1) действующих договоров о пенсионном обеспечении и (или) открытых индивидуальных пенсионных счетов;
2) неисполненного обязательства по возмещению начисленной суммы отрицательного комиссионного вознаграждения посредством перечисления суммы задолженности за счет собственных средств в счет пенсионных активов;
3) неисполненного обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности накопительного пенсионного фонда и минимальным значением доходности перед вкладчиками (получателями) накопительного пенсионного фонда;
4) неисполненного обязательства по возмещению отрицательной разницы между обязательными пенсионными взносами с учетом уровня инфляции и фактически внесенными обязательными пенсионными взносами перед вкладчиками (получателями) накопительного пенсионного фонда, пенсионные накопления которых находились в агрессивном инвестиционном портфеле.";
в пункте 2 слова "Добровольная и принудительная ликвидация" заменить словами "Порядок проведения добровольной и принудительной ликвидации";
в пункте 3:
в части второй:
слова "добровольно или" исключить;
в части третьей слово "Особенности" заменить словом "Порядок";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При завершении ликвидации накопительного пенсионного фонда ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
После регистрации прекращения деятельности юридического лица ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию приказа о регистрации ликвидации юридического лица.";
21) в статье 45-1:
в пункте 1:
в части второй:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

4. Мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.»;
18) 43-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде «, бөліп шығару, жинақтаушы зейнетақы қорының корпоративтік түрден ашық түрге өзгерту» деген сөздер «және бөліп шығару» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
19) 44-бапта:
3) тармақшада «бойынша бас тартылады.» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) қайта құруға уәкілетті органның рұқсатын алу үшін ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі бойынша бас тартылады.»;
20) 45-бапта:
1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1-2. Жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің жалпы жиналысы:
1) зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарттары және(немесе) ашылған жеке зейнетақы шоттары;
2) есептелген теріс комиссиялық сыйақы сомасын, берешек сомасын меншікті қаражаты есебінен зейнетақы активтері шотына аудару арқылы өтеу бойынша орындалмаған міндеттемесі;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының салымшылары (алушылары) алдында жинақтаушы зейнетақы қорының номиналды кірістілігі көрсеткіші мен кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырмасын өтеу бойынша орындалмаған міндеттемесі;
4) жинақталған зейнетақы қаражаты агрессивті инвестициялық портфельде болған жинақтаушы зейнетақы қорының салымшылары (алушылары) алдында инфляция деңгейі ескерілген міндетті зейнетақы жарналары мен іс жүзінде енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша орындалмаған міндеттемесі болмаған жағдайда ғана жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті тарату туралы шешім қабылдауға құқылы.»;
2-тармақта «Ерікті және мәжбүрлеп тарату» деген сөздер «Ерікті және мәжбүрлеп таратуды жүргізу тәртібі» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөлігінде:
«Ерікті немесе» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлігінде «ерекшеліктері» деген сөз «тәртібі» деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Тарату комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорын таратуды аяқтаған кезде белгіленген тәртіппен құжаттарды сақтау үшін мұрағатқа тапсыруға және бұл жөнінде уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
Тарату комиссиясы заңды тұлға қызметінің тоқтатылуы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде заңды тұлғаның таратылуын тіркеу туралы бұйрықтың көшірмесін уәкілетті органға табыс етеді.»;
21) 45-1-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлігінде:
3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

3) документ, подтверждающий отсутствие у накопительного пенсионного фонда открытых индивидуальных пенсионных счетов, а также обязательств, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 45 настоящего Закона;
4) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, свидетельствующие о достаточности собственных средств накопительного пенсионного фонда для расчетов по его обязательствам, а также об отсутствии обязательств, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 45 настоящего Закона;";
подпункт 5) исключить;
в части третьей слова "подпунктах 3) и 5)" заменить словом "подпункте 3)";
часть третью пункта 2 исключить;
в пункте 3 слова "в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции" заменить словами "в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках";
пункт 5 исключить;
22) в статье 45-2:
в пункте 2 слова "основанию, предусмотренному подпунктом 3)" заменить словами "основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 3)";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. В случае принятия решения о лишении лицензии накопительного пенсионного фонда уполномоченный орган назначает временную администрацию (временного управляющего накопительным пенсионным фондом), к которой (которому) переходят полномочия всех его органов.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"С даты лишения накопительного пенсионного фонда лицензии:
1) учредители (участники), органы накопительного пенсионного фонда не вправе распоряжаться имуществом накопительного пенсионного фонда;
2) полномочия ранее действовавших органов накопительного пенсионного фонда приостанавливаются;
3) исполнение ранее принятых решений судов в отношении ликвидируемого накопительного пенсионного фонда приостанавливается;
4) требования кредиторов к накопительному пенсионному фонду могут быть предъявлены только в ликвидационном производстве;
5) не допускаются взыскание денег с банковских счетов накопительного пенсионного фонда по требованиям кредиторов, органов налоговой службы, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество накопительного пенсионного фонда;
6) должностным лицам накопительного пенсионного фонда запрещается отчуждение принадлежащих им акций накопительного пенсионного фонда;
7) руководящие, а при необходимости и иные работники отстраняются от работы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
в части пятой слова "другому накопительному пенсионном фонду в порядке, установленном уполномоченным органом" заменить словами "другому накопительному пенсионному фонду, соответствующему требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, в порядке, установленном уполномоченным органом";

«3) жинақтаушы зейнетақы қорында ашық жеке зейнетақы шоттарының, сондай-ақ осы Заңның 45-бабының 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген міндеттемелерінің болмауын растайтын құжат;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуы үшін оның қаражатының жеткілікті болуын, сондай-ақ осы Заңның 45-бабының 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген міндеттемелерінің болмауын куәландыратын бухгалтерлік баланс пен оған түсіндірме жазба;»;
5) тармақша алып тасталсын;
үшінші бөлігінде «3) және 5) тармақшаларында» деген сөздер мен цифрлар «3) тармақшасында» деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақта «орталық әділет органының ресми баспасөз басылымдарында» деген сөздер «республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
22) 45-2-бапта:
2-тармақта «3) тармақшасында» деген сөздер «2) және 3) тармақшаларында» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жинақтаушы зейнетақы қорын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті орган уақытша әкімшілікті (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушыны) тағайындайды, оған оның барлық органдарының өкілеттіктері беріледі.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясынан айырылған күннен бастап:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары (қатысушылары),органдары жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкіне билік етуге құқылы емес;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының бұрын жұмыс жасаған органдарының өкілеттіктері тоқтатыла тұрады;
3) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорына қатысты бұрын қабылданған сот шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
4) кредиторлардың жинақтаушы зейнетақы қорына қатысты талаптары тек тарату ісін жүргізу барысында ғана қойылуы мүмкін;
5) кредиторлардың, салық қызметі органдарының, оның ішінде даусыз (акцептсіз) тәртіппен қанағаттандырылуы тиіс талаптары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының банктік шоттарынан ақша өндіріп алуға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкін өндіріп алу жөнінде өтінім жасауына жол берілмейді;
6) жинақтаушы зейнетақы қорының лауазымды тұлғаларының өздеріне тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын иеліктен шығаруына тыйым салынады;
7) басшы, қажет болғанда өзге қызметкерлер Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шеттетіледі.»;
бесінші бөлігінде «басқа жинақтаушы зейнетақы қорына уәкілетті орган белгілеген тәртіппен» деген сөздер «уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына уәкілетті орган белгілеген тәртіппен» деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Накопительный пенсионный фонд, лишенный лицензии, не вправе осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов, обязан прекратить все операции по имеющимся банковским счетам, за исключением случаев, связанных с расходами, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
С даты лишения лицензии накопительного пенсионного фонда на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат перевод пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) накопительного пенсионного фонда в другие накопительные пенсионные фонды или страховые организации приостанавливается, за исключением переводов пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) по договорам о пенсионном обеспечении и пенсионного аннуитета, заключенным до даты лишения лицензии накопительного пенсионного фонда на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат.
Перевод пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) накопительного пенсионного фонда, лишенного лицензии, в другие накопительные пенсионные фонды или страховые организации возобновляется по истечении тридцати рабочих дней после завершения процедуры передачи активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении новому накопительному пенсионному фонду, выбор которого осуществлен в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
пункт 6 исключить;
23) в статье 47:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уставный капитал накопительного пенсионного фонда формируется в национальной валюте Республики Казахстан за счет продажи акций. Акции накопительного пенсионного фонда при размещении (реализации накопительным пенсионным фондом ранее выкупленных акций) должны быть оплачены исключительно деньгами.";
в пункте 4 слова "вносят деньги в уставный капитал," исключить;
24) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Комиссионные вознаграждения накопительных пенсионных фондов
1. Предельная величина комиссионного вознаграждения устанавливается накопительным пенсионным фондом в пределах не выше:
1) пятнадцати процентов от инвестиционного дохода;
2) 0,05 процента в месяц от пенсионных активов.
Величина комиссионного вознаграждения может изменяться не чаще одного раза в год.
Величина комиссионного вознаграждения должна объявляться вкладчикам и получателям не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на государственном и русском языках.
Порядок взимания комиссионного вознаграждения устанавливается Правительством Республики Казахстан.

4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1. Лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқылы емес, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға байланысты жағдайларды қоспағанда, бар банк шоттары бойынша барлық операцияларды тоқтатуға міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылған күннен бастап жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға лицензиясынан айырылған күніне дейін жасалған зейнетақымен қамсыздандыру және зейнетақы аннуитеті туралы шарттары бойынша салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын аударуды қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының (алушыларының) жинақталған зейнетақы қаражатын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе сақтандыру ұйымдарына аудару тоқтатыла тұрады.
Лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының (алушыларының) жинақталған зейнетақы қаражатын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе сақтандыру ұйымдарына аудару, зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша активтерді және міндеттемелерді, таңдалуы осы баптың 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылған жаңа жинақтаушы зейнетақы қорына тапсыру рәсімі аяқталғаннан кейін отыз жұмыс күні өткен соң қайта басталады.»;
6-тармақ алып тасталсын;
23) 47-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жинақтаушы зейнетақы қорының жарғылық капиталы акцияларды сату есебінен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қалыптастырылады. Жинақтаушы зейнетақы қорының акциялары орналастырылған (жинақтаушы зейнетақы қоры бұрын сатып алған акцияларын сатқан) кезде тек қана ақшамен төленуі тиіс»;
4-тармақта «жарғылық капиталға ақша салады,» деген сөздер алып тасталсын;
24) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
48-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының комиссиялық
сыйақылары
1. Комиссиялық сыйақының шекті шамасын жинақтаушы зейнетақы қоры:
1) инвестициялық табыстың он бес пайызынан;
2) айына зейнетақы активтерінің 0,05 пайызынан аспайтын шекте белгілейді. Комиссиялық сыйақының шамасы жылына бір реттен жиі өзгертілуі мүмкін емес.
Комиссиялық сыйақының шамасы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында мемлекеттік тілде және орыс тілінде жариялау арқылы салымшылар мен алушыларға күнтізбелік жыл басталардан кемінде бір ай бұрын хабарлануы тиіс.
Комиссиялық сыйақыны өндіріп алу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.

2. Доходы, полученные от использования собственных средств накопительного пенсионного фонда, принадлежат в полном объеме накопительному пенсионному фонду.";
25) статьи 49-1, 49-2, 49-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 49-1. Аудит накопительных пенсионных фондов
1. Аудит накопительных пенсионных фондов производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет финансовой отчетности накопительного пенсионного фонда не составляет коммерческой тайны.
3. В рамках проведения аудита, помимо аудита финансовой отчетности накопительного пенсионного фонда, аудиторская организация осуществляет проверку ведения учета и составления отчетности в отношении пенсионных активов и операций с ними, а также порядка оценки стоимости пенсионных активов.
Статья 49-2. Отчетность крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющийся юридическим лицом, должен ежегодно представлять в уполномоченный орган финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
2. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющийся физическим лицом, должен в течение ста двадцати дней по окончании финансового года предоставлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе, а также информацию:
1) об осуществлении им совместного с другими лицами влияния на принимаемые накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, решения в силу договора либо иным образом, в том числе содержащую описание делегирования полномочий, определяющего возможность такого влияния;
2) о занимаемых им должностях в организациях, с указанием принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций);
3) о приобретении им принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций) организаций, а также источниках приобретения указанных долей участия в уставных капиталах (акций) организаций;
4) о близких родственниках, супруге и близких родственниках супруга (супруги), а также организациях, контролируемых данными лицами;
5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы крупным участником накопительного пенсионного фонда.

2. Жинақтаушы зейнетақы қорының өз қаражатын пайдаланудан алынған табыстары толық көлемінде жинақтаушы зейнетақы қорына тиесілі болады.»;
25) 49-1,49-2, 49-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«49-1-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының аудиті
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының аудитін Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым жүргізеді.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептілігінің аудиторлық есебі коммерциялық құпия болып табылмайды.
3. Аудит жүргізу аясында, жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептілігінің аудитінен басқа, аудиторлық ұйым зейнетақы активтеріне және олармен жасалған операцияларға қатысты есепке алуды жүргізуді және есептіліктің жасалуын тексеруді, сондай-ақ зейнетақы активтерінің құнын бағалау тәртібін тексеруді жүзеге асырады.
49-2-бап. Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі
қатысушысының есептілігі
1. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын уәкілетті органға қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күн ішінде қаржылық есептілігін және оған түсіндірме жазбаны табыс етуге тиіс.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға қаржы жылы аяқталғаннан кейін жүз жиырма күн ішінде кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті, сондай-ақ:
1) басқа тұлғалармен бірге, шарттың негізінде не өзгеше түрде жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қабылдайтын шешімдерге ықпал етуді жүзеге асыру туралы, оның ішінде осындай ықпал ету мүмкіндігін айқындайтын өкілеттіктер берудің сипаттамасы қамтылатын;
2) жарғылық капиталдағы өзіне тиесілі қатысу үлестерін (акцияларын) көрсете отырып, ұйымдардағы өзінің лауазымдары туралы;
3) ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы өзіне тиесілі қатысу үлестерін (акцияларын) сатып any, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы көрсетілген қатысу үлестерін сатып алу көздері туралы;
4) жақын туыстары, жұбайы және жұбайының (зайыбының) жақын туыстары туралы, сондай-ақ осы тұлғалардың бақылауындағы ұйымдар туралы ақпаратты;
5) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы салық органдарына ұсынатын жеке табыс салығы жөніндегі декларацияның көшірмесін беруге тиіс.

3. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Крупный участник, являющийся юридическим лицом, владеющий (имеющий возможность голосовать) двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцатью пятью и более процентами голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должен представлять в уполномоченный орган:
1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста дней, следующих за отчетным кварталом;
2) консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность, и пояснительную записку к ней, не заверенную аудиторской организацией, в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
5. В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности крупного участника накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося юридическим лицом, а также в пояснительных записках к ежеквартальной и годовой финансовой отчетности крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцатью пятью и более процентами голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должна быть отражена следующая информация:
1) описание видов деятельности крупного участника.
2) наименование каждой организации, в которой крупный участник является участником (акционером), размер доли участия в ее уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности, финансовая отчетность организаций, в которых крупный участник является крупным участником (крупным акционером);
3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (акционером) крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности и финансовая отчетность данной организации, а также сведения об аффилиированных лицах, о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником, о дочерних и зависимых организациях, лица, контролирующего крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
4) отчет обо всех значительных сделках с аффилиированными лицами.
В случае отсутствия у накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцатью пятью и более процентами голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должен предоставлять финансовую отчетность и информацию, указанную в настоящем пункте, ежеквартально, не позднее сорока пяти дней, следующих за отчетным кварталом.
В случае изменения состава руководящих работников крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, - юридического лица, крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, - юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента указанных изменений сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.

3. Есептілікті беру тәртібі мен нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
4. Жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы уәкілетті органға:
1) есепті тоқсаннан кейінгі тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы жинақталған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;
2) қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күн ішінде аудиторлық ұйым растамаған жинақталған және жинақталмаған жылдық қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны табыс етуге тиіс.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушының жылдық қаржылық есептілігіне түсіндірме жазбада, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жиырма бес және одан да көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысының тоқсан сайынғы және жылдық қаржылық есептілігіне түсіндірме жазбаларда мынадай ақпарат көрсетілуі тиіс:
1) ірі қатысушының қызметі түрлерінің сипаттамасы;
2) ірі қатысушы қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің мөлшері (тиесілі акциялар саны), ірі қатысушы ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын ұйымдардың қызмет түрінің немесе қызмет түрлерінің сипаттамасы, қаржылық есептілігі;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының ірі қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері (өзіне тиесілі акциялар саны), осы ұйымның қызмет түрінің немесе қызмет түрлерінің сипаттамасы және қаржылық есептілігі, сондай-ақ аффилиирленген тұлғалары туралы, ірі қатысушыны бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысын бақылайтын тұлғаның еншілес және тәуелді ұйымдары туралы мәліметтер;
4) аффилиирленген тұлғалармен жасалған барлық елеулі мәмілелер туралы есеп.
Жинақтаушы зейнетақы қорында немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымда жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысы болмаған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы қаржылық есептілікті және осы тармақта көрсетілген ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі қырық бес күннен кешіктірмей беруі тиіс.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы - заңды тұлғаның басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы - заңды тұлға растайтын құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілген өзгерістер болған сәттен бастап отыз күн ішінде уәкілетті органға басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді табыс етеді.

6. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, - нерезидент Республики Казахстан, являющийся юридическим лицом, должен представлять в уполномоченный орган консолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, заверенные аудиторской организацией на русском и (или) казахском языках, либо не заверенные ей - в случае невозможности представления заверенной, в течение ста восьмидесяти дней по окончании финансового года.
При невозможности представления консолидированной годовой финансовой отчетности, указанной в части первой настоящего пункта, данным крупным участником в течение ста восьмидесяти дней по окончании финансового года годовая финансовая отчетность и пояснительная записка к ней представляется в неконсолидированном виде, заверенная аудиторской организацией на русском и (или) казахском языках либо не заверенная ей - в случае невозможности представления заверенной.
На крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося физическим лицом - нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 2 настоящей статьи.
7. В случае если крупным участником накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, является финансовая организация - резидент Республики Казахстан, то крупный участник накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, предоставляет информацию, предусмотренную подпунктами 1)-4) пункта 5 настоящей статьи, при этом финансовая отчетность и пояснительная записка к ней не представляется в том случае, если крупный участник накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, представлял в уполномоченный орган данную финансовую отчетность за требуемый период.
Статья 49-3. Аудит крупных участников накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Проведение аудита по итогам финансового года обязательно для крупных участников накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Копия аудиторского отчета должна быть представлена в уполномоченный орган в течение тридцати дней со дня получения указанного документа.
2. Консолидированная годовая финансовая отчетность крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцатью пятью и более процентами голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, которые подлежат консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита финансовых организаций в стране места нахождения этого крупного участника-нерезидента Республики Казахстан.

6. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымының заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысы қаржы жылы аяқталған соң жүз сексен күн ішінде аудиторлық ұйыммен расталған орыс және (немесе) қазақ тілдерінде, не расталғандарды беруге мүмкіндік болмаған жағдайда - расталмаған жинақталған жылдық қаржылық есептілігін және оған түсіндірме жазбаны уәкілетті органға табыс етуге тиіс.
Осы ipi қатысушыда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жинақталған жылдық қаржылық есептілігін қаржы жылы ақталғаннан кейін жүз сексен күн ішінде табыс етуге мүмкіндік болмаған жағдайда жылдық қаржылық есептілігі және оған түсіндірме жазба жинақталмаған түрде аудиторлық ұйыммен расталған орыс және (немесе) қазақ) тілінде, не расталғанды тапсыруға мүмкіндік болмаса - расталмай табыс етіледі.
Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына осы баптың 2-тармағының талаптары қолданылады.
7. Егер Қазақстан Республикасының резиденті - қаржы ұйымы жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы осы баптың 5-тармағының 1)-4) тармақшаларында көзделген ақпаратты береді, бұл ретте, егер жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органға осы қаржылық есептілікті талап етілген кезеңге табыс етсе, қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба табыс етілмейді.
49-3-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге
асыратын ұйымның ірі қатысушыларына аудит
1. Қаржы жылының қорытындылары бойынша аудит жүргізу жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушылары үшін міндетті.
Аудиторлық есептің көшірмесі көрсетілген құжаттар алынған күннен бастап отыз күн ішінде уәкілетті органға берілуі тиіс.
2. Өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын,жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның Дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп процентін тікелей немесе жанама иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушының жинақталған жылдық қаржылық есептілігі осы Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушы орналасқан елде қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуге құқығы бар аудиторлық ұйыммен расталуы тиіс.

3. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языках.
4. В случае не устранения накопительным пенсионным фондом, организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, нарушений, которые влияют на финансовое состояние накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, указанных в аудиторском отчете, в течение трех месяцев со дня получения указанными лицами аудиторского отчета уполномоченный орган до устранения нарушений вправе:
1) в отношении накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, приостановить действие соответствующей лицензии;
2) в отношении крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, применить меры, предусмотренные пунктом 2 статьи 42-7 настоящего Закона.
5. В случае не устранения нарушений в течение года со дня получения данного отчета уполномоченный орган вправе:
1) лишить лицензии накопительный пенсионный фонд или организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами;
2) в отношении крупного участника накопительного пенсионного фонда или организаций, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, применить меры, предусмотренные пунктом 3 статьи 42-7 настоящего Закона.";
26) в статье 50:
в пункте 3 слово "получателя" заменить словами "вкладчика (получателя)";
в пункте 4:
в подпункте 4) слово "получателя" заменить словами "вкладчика (получателя)";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) Центральному исполнительному органу - по вопросу, возникшему в связи с заявлением вкладчика (получателя);";
27) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Руководящие работники организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязана в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года предоставлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе по каждому руководящему работнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

3. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсыныстарын қазақ немесе орыс тілдерінде табыс етеді.
4. Жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы аудиторлық есепте көрсетілген, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалына әсерін тигізетін жөнсіздіктерді көрсетілген тұлғалар аудиторлық есепті алған күннен бастап үш ай ішінде жоймаған жағдайда уәкілетті орган жөнсіздіктер жойылғанға дейін:
1) жинақтаушы зейнетақы қорына және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға қатысты тиісті лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына қатысты осы Заңның 42-7-бабының 2-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.
5. Жөнсіздіктер осы есепті алған күннен бастап бір жыл ішінде жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган:
1) жинақтаушы зейнетақы қорын және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды лицензиясынан айыруға;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына қатысты осы Заңның 42-7-бабының 3-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.»;
26) 50-бапта:
3-тармақта «алушының» деген сөз «салымшының (алушының) деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
«алушының» деген сөз «салымшының (алушының)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
«6-2) Орталық атқарушы органға - салымшының (алушының) өтінішіне байланысты туындаған мәселе бойынша;»;
27) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«53-бап. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлері
1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қаржы жылы аяқталған күннен бастап жүз жиырма күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның әрбір басшы қызметкері бойынша кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді қамтыған есептілікті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынуға міндетті.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы есептеу, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа түрлері жөніндегі зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.

2. Члены совета директоров и (или) правления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, не могут занимать должность руководящего работника накопительного пенсионного фонда, инвестиционное управление пенсионными активами которого осуществляется данной организацией.
3. Иные требования, предъявляемые к руководящим работникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, определяются Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
28) в пункте 2 статьи 55:
в подпункте 3):
после слов "за счет пенсионных" дополнить словами "и собственных";
слова "накопительного пенсионного фонда" исключить;
в подпункте 8) после слов "с пенсионными" дополнить словами "и собственными".
10. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст.2):
1) дополнить статьями 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"Статья 12-1. Аффилированное лицо товарищества с ограниченной ответственностью
1. Аффилиированным лицом товарищества с ограниченной ответственностью (далее в настоящей статье - товарищество) признаются физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки.
2. Аффилиированным лицом товарищества являются:
1) учредители, а также лица, получившие право на долю в имуществе товарищества после его создания;
2) доверительный управляющий долями участия в уставном капитале товарищества, принадлежащими лицам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;
3) доверительный управляющий десятью и более процентами голосующих акций, выпущенных лицами, указанными в подпункте 1) настоящего пункта, или долями участия в их уставных капиталах;
4) физическое лицо, состоящее в близком родстве (родитель, брат, сестра, сын, дочь), браке, а также свойстве (брат, сестра, родитель, сын или дочь супруга (супруги)) с физическим лицом, указанным в подпунктах 1), 2), 3), 5) и 11) настоящего пункта;

2. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының мүшелері зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды осы ұйым жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымында бола алмайды.
3. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлеріне қойылатын өзге талаптар «Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
28) 55-баптың 2-тармағында:
3) тармақшада:
«жинақтаушы зейнетақы қорының» деген сөздер алып тасталсын;
«зейнетақы активтері есебінен» деген сөздер «зейнетақы және меншікті активтері есебінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада «зейнетақы» деген сөзден кейін «және меншікті» деген сөздермен толықтырылсын.
10. «Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы» 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-баптармен толықтырылсын:
«12-1-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің
аффилиирленген тұлғасы
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің (бұдан әрі осы бапта - серіктестік) аффилиирленген тұлғасы тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді анықтауға және (немесе) бір-бірінің (тұлғалардың біреуінің) қабылданатын шешіміне, оның ішінде жасалған мәміленің негізінде ықпал ету мүмкіндігіне ие жеке және заңды тұлғалар (өздеріне берілген өкілеттік шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) болып табылады.
2. Мыналар:
1) құрылтайшылар, сондай-ақ серіктестік құрылғаннан кейін оның мүлкіндегі үлеске құқық алған тұлғалар;
2) серіктестіктің жарғылық капиталындағы осы тармақтың
1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тиесілі қатысу үлестерін сенімгерлік басқарушы;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар шығарған дауыс беретін акциялардың он және одан көп пайызын, немесе олардың жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сенімгерлік басқарушы;
4) осы тармақтың 1), 2), 3), 5) және 11) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғамен жақын туыстық қатынастағы (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңілісі, ұлы, қызы), некедегі, сондай-ақ жекжаттық қатынастағы (ерінің (зайыбының) аға-інісі, апа-сіңілісі, ата-анасы, улы немесе қызы) жеке тұлға;

5) должностные лица товарищества или юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) и 13) настоящего пункта;
6) юридическое лицо, которое контролируется лицом, указанным в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта либо должностным лицом товарищества;
7) юридическое лицо, по отношению к которому лицо, указанное в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта либо являющееся должностным лицом товарищества, является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе;
8) юридическое лицо, по отношению к которому товарищество является крупным акционером или имеет право на соответствующую долю в имуществе;
9) юридическое лицо, по отношению к которому юридическое лицо, указанное в подпункте 8) настоящего пункта, является крупным акционером или имеет право на соответствующую долю в имуществе;
10) юридическое лицо, которое совместно с товариществом находится под контролем третьего лица;
11) лицо, связанное с товариществом договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые товариществом;
12) лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью и более процентами голосующих акций юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 6), 7), 8), 9), 10), 11) и 13) настоящего пункта;
13) иное лицо, являющееся аффилиированным лицом товарищества в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Контролем над товариществом или иным юридическим лицом является возможность определять решения, принимаемые соответственно товариществом или иным юридическим лицом.
Статья 12-2. Раскрытие сведений об аффилиированных лицах товарищества с ограниченной ответственностью
1. Сведения об аффилиированных лицах товарищества с ограниченной ответственностью не являются информацией, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну.
2. Товарищество обязано вести учет своих аффилиированных лиц на основании сведений, представляемых этими лицами.
3. Физические и юридические лица, являющиеся аффилиированными лицами товарищества с ограниченной ответственностью, обязаны представлять товариществу в течение семи дней со дня возникновения аффилиированности сведения о своих аффилиированных лицах.";
2) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Органы и должностные лица товарищества с ограниченной ответственностью
1. Органами товарищества с ограниченной ответственностью являются:
1) высший орган товарищества - общее собрание его участников (общее собрание);

5) серіктестіктің немесе осы тармақтың 1), 2), 3), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
6) осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаның, не серіктестіктің лауазымды тұлғасының бақылауында болатын заңды тұлға;
7) осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлға не серіктестіктің лауазымды тұлғасы оған қатысты ірі акционері болып табылады не мүлкінің тиісті үлесіне құқығы бар заңды тұлға;
8) серіктестік оған қатысты ірі акционері болып табылатын немесе мүлкіндегі тиісті үлесіне құқығы бар заңды тұлға;
9) осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген заңды тұлға оған қатысты ірі акционері болып табылатын немесе мүлкіндегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
10) серіктестікпен бірлесіп үшінші тұлғаның бақылауында болатын заңды тұлға;
11) серіктестік қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқығы белгіленген шарт арқылы серіктестікпен байланысты болатын тұлға;
12) дербес немесе өзінің аффилиирленген тұлғаларымен бірге осы тармақтың 1), 2), 3), 6), 7), 8), 9), 10), 11) және 13) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын иеленетін, пайдаланатын, басқаратын тұлға;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес серіктестіктің аффилиирленген тұлғасы болып табылатын өзге тұлға серіктестіктің аффилиирленген тұлғасы болып табылады.
3. Серіктестікпен немесе өзге заңды тұлғамен қабылданатын шешімдерді анықтау мүмкіндігі тиісінше серіктестікті немесе өзге заңды тұлғаны бақылау болып табылады.
12-2-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің
аффлиирленген тұлғалары туралы мәліметтерді ашу
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің аффилиирленген тұлғалары туралы мәліметтер қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын ақпарат болып табылмайды.
2. Серіктестік өзінің аффилиирленген тұлғаларын есепке алуды осы тұлғалар берген мәліметтердің негізінде жүргізуі тиіс.
3. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің аффилиирленген тұлғалары болып табылатын жеке және заңды тұлғалар аффилиирлігі пайда болған күннен бастап жеті күндік мерзімде өздерінің аффилиирленген тұлғалары туралы мәліметтерді серіктестікке беруі тиіс»;
2) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«41-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің органдары
мен лауазымды тұлғалары
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің органдары:
1) серіктестіктің жоғары органы - оның қатысушыларының жалпы жиналысы (жалпы жиналыс);

2) исполнительный орган товарищества (единоличный или коллегиальный).
2. Должностными лицами товарищества с ограниченной ответственностью являются члены исполнительного органа товарищества с ограниченной ответственностью или лицо, единолично исполняющее функции исполнительного органа товарищества с ограниченной ответственностью, а также члены органа управления товарищества с ограниченной ответственностью (наблюдательный совет).
3. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, либо уставом, товариществом с ограниченной ответственностью должен быть создан орган управления (наблюдательный совет) и (или) контролирующий орган товарищества (ревизионной комиссии, ревизор).
4. Компетенция органов товарищества с ограниченной ответственностью, а также порядок принятия ими решения или выступления от имени товарищества определяются настоящим Законом, другими законодательными актами и уставом товарищества.".
11. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 23; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 27 июля 2010 г.):
в абзаце пятом пункта 2 статьи 5 слова "открытого", "открытый" исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):

2) серіктестіктің атқарушы органы (жеке-дара немесе алқалы) болып табылады.
2. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органының мүшелері, немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органының функцияларын бір өзі атқаратын тұлға, сондай-ақ жауапкершілігі шектеулі серіктестігін басқару органының мүшелері (байқаушы кеңесі) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің лауазымды тұлғалары болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында не жарғыда көзделген жағдайда жауапкершілігі шектеулі серіктестік басқару органын (байқаушы кеңесті) және (немесе) серіктестіктің бақылаушы органын (тексеру комиссиясын, тексерушіні) құруы тиіс.
4. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік органдарының құзыреті, сондай-ақ олардың шешім қабылдау немесе серіктестік атынан әрекет жасау тәртібі осы Заңмен, басқа да заң актілерімен және серіктестік жарғысымен анықталады.».
11. «Аудиторлық қызмет туралы» 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 39-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 5-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 23-құжат; № 17,79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):
5-баптың 2-тармағының бесінші абзацында «ашық» деген сөз алып тасталсын.
12. «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж, № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):

1) в статье 3:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) аффилиированные лица - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий и Фонда национального благосостояния), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. Не является основанием для определения аффилиированными по отношению друг к другу лиц, указанных в статье 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", наличие Фонда национального благосостояния в составе акционеров страховой (перестраховочной) организации;";
в подпункте 3):
в абзаце первом:
слова "одного юридического лица" исключить;
слово "другого" исключить;
в абзаце втором:
слова "голосующих акций другого" заменить словами "долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического";
слово "другого" исключить;
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица;
включение финансовой отчетности юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о секьюритизации, в финансовую отчетность другого юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;";
в абзаце пятом:
слова "одного юридического лица" заменить словами "одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами";
слово "другого" исключить;
подпункт 23-2) изложить в следующей редакции:
"23-2) страховая группа - группа юридических лиц, не являющаяся банковским конгломератом, состоящая из страхового холдинга, страховой (перестраховочной) организации, а также дочерних организаций страхового холдинга и (или) дочерних организаций страховой (перестраховочной) организации и (или) организаций, в которых страховой холдинг и (или) его дочерние организации имеют значительное участие в капитале.
В состав страховой группы не входят национальный управляющий холдинг, страховой холдинг - нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых страховой холдинг - нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан.";
в подпункте 26-1):
в абзаце первом слова "голосующих (за вычетом привилегированных)" заменить словами "размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией)";
в абзаце втором слова "(за вычетом привилегированных)" исключить;

1) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) аффилиирленген тұлғалар - шешімді тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) бір-бірінің (тұлғалардың бірінің) қабылдайтын шешімдеріне, оның ішінде жасасқан мәмілеге байланысты ықпал етуге мүмкіндігі бар жеке немесе заңды тұлғалар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды және Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда). «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында көрсетілген тұлғаларды бір-біріне қатысты аффилиирленген деп анықтау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің құрамында Ұлттық әл-ауқат қорының болуы негіздеме болып табылмайды;»;
3) тармақшада:
бірінші абзацта «бір заңды тұлғаның басқа» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
«басқа тұлғаның дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып) акцияларының» деген сөздер «заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алғандарды шегере отырып) акцияларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«басқа» деген сөз алып тасталсын;
үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«бір тұлғаның заңды тұлғаның басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын дербес сайлау мүмкіндігі болған;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігі аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның қаржылық есептілігіне қосылған»;
бесінші абзацта:
«басқа» деген сөз алып тасталсын;
23-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«23-2) сақтандыру тобы - банк конгломераты болып табылмайтын, сақтандыру холдингінен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, сондай-ақ сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары және (немесе) капиталында сақтандыру холдингінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қомақты қатысуы бар ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы.
Сақтандыру тобының құрамына.ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар, Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын еншілес ұйымдары кірмейді.»;
26-1) тармақшада:
бірінші абзацта «дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып)» деген сөздер «орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып)» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «(артықшылықты» акцияларды шегере отырып)» деген сөздер алып тасталсын;

2)в статье 15-1:
в заголовке слова "аффилиированным лицам" исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Совет директоров страховой (перестраховочной) организации обеспечивает соблюдение стратегии развития страховой (перестраховочной) организации, представленной крупным участником страховой (перестраховочной) организации - физическим лицом, владеющим двадцатью пятью и более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, или страховым холдингом в рамках получения соответствующего статуса, установленного статьей 26 настоящего Закона.
Уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации, его руководящим работникам, крупному участнику страховой (перестраховочной) организации или страховому холдингу меры воздействия и санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, за несоблюдение требований, установленных частью первой настоящего пункта.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Требования настоящей статьи распространяются на страховые холдинги.
Перечень аффилиированных лиц страхового холдинга и страховой группы устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
3) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, не могут прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться голосующими акциями страховых (перестраховочных) организаций-резидентов Республики Казахстан.
Указанное ограничение не распространяется на страховые (перестраховочные) организации, являющиеся дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств.
Перечень рейтинговых агентств и минимальный требуемый рейтинг определяются уполномоченным органом.";
4) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Страховой холдинг, крупный участник страховой (перестраховочной) организации
1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может являться страховым холдингом, крупным участником страховой (перестраховочной) организации без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа.
Не являются крупными участниками страховой (перестраховочной) организации и страховым холдингом государство, национальный управляющий холдинг.
Юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан могут получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации при наличии минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами размещенных акций страховой (перестраховочной) организации или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации через владение (голосование) акциями (долями участия) юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником страховой (перестраховочной) организации, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных акций страховой (перестраховочной) организации или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
Крупные участники страховой (перестраховочной) организации - физические лица оплачивают акции страховой (перестраховочной) организации в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций страховой (перестраховочной) организации.

2) 15-1-бапта:
тақырыбында «аффилиирленген тұлғаларына» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын иеленетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы - жеке тұлғамен немесе осы Заңның 26-бабында белгіленген тиісті мәртебені алу аясында сақтандыру холдингімен ұсынылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының даму стратегиясын сақтауды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды сақтамағаны үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, оның басшы қызметкерлеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына немесе сақтандыру холдингіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ықпал ету шараларын және санкцияларды қолдануға құқылы.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Осы баптың талаптары сақтандыру холдингтеріне қолданылады.
Сақтандыру холдингінің және сақтандыру тобының аффилиирленген тұлғаларының тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
3) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының дауыс беретін акцияларын тікелей немесе жанама иелене алмайды, және (немесе) пайдалана алмайды, және (немесе) басқара алмайды.
Аталған шектеу рейтинг агенттіктерінің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Рейтингтік агенттіктердің тізбесін және талап етілетін ең төменгі рейтингті уәкілетті орган белгілейді.»;
4) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-бап. Сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының ірі қатысушысы
1. Бірде-бір тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімінсіз дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы бола алмайды.
Мемлекет, ұлттық басқарушы холдинг сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары және сақтандыру холдингі болып табылмайды.
Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғалар рейтингтік агенттіктердің бірінің ең аз талап етілетін рейтингі болғанда сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға уәкілетті органның келісімін ала алады. Ең төменгі рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп пайызын тікелей иеленетін немесе ең аз талап етілетін рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп пайызымен дауыс беру мүмкіндігі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушы болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның акцияларын (қатысу үлестерін) иелену (олармен дауыс беру) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп пайызын жанама иеленуді немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының он немесе одан да коп пайызымен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасы үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары - жеке тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын өздеріне меншік құқығында тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте, мүлік құны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ертеден сатып алынған және сатып алынатын акцияларының жиынтық құнынан аз болмауы тиіс.

2. Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, определяются уполномоченным органом.
3. Ни одно лицо не может самостоятельно или совместно с другими лицами владеть прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или голосующих акций страховой (перестраховочной) организации за исключением:
страхового холдинга;
крупного участника - физического лица, владеющего прямо или косвенно менее двадцатью пятью процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных организацией) или голосующих акций иной финансовой организации, за исключением случаев, когда косвенное владение осуществляется через страховой холдинг.
Требования по получению статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации не распространяются на лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника (страхового холдинга) указанной страховой (перестраховочной) организации.
4. Для получения согласия лицо, желающее стать крупным участником страховой (перестраховочной) организации, обязано представить в уполномоченный орган заявление о приобретении статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации с приложением документов и сведений, определенных пунктами 6, 7, 8, 9, 10 настоящей статьи.
5. Лицо, желающее стать крупным участником страховой (перестраховочной) организации, представляет в налоговый орган по месту жительства декларацию о доходах и имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества.
6. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации физическое лицо представляет следующие документы:
1) сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления заявителя, подтвержденные документально;
а также деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцать пять процентов стоимости приобретаемых акций страховой (перестраховочной) организации.
При приобретении акций страховой (перестраховочной) организации за счет имущества, полученного в виде дарения, заявитель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін алуға келісім беру, келісімді кері қайтарып алу ережелерін, көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
3. Мыналарды қоспағанда, бірде-бір тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызына дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп тікелей немесе жанама иелік ете алмайды:
сақтандыру холдингі;
өзге қаржы ұйымының орналастырылған (артықшылықты және ұйым сатып алған акцияларды шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бестен кем пайызына тікелей немесе жанама иелік ететін жеке тұлға - ірі қатысушы.
Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алу жөніндегі талаптар осы тұлға сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алу талабымен сақтандыру холдингінің акцияларымен немесе жарғылық капиталында қатысу үлестерімен иелену (дауыс беру, шешімдер шығару және (немесе) шартқа орай не өзгеше түрде қабылданатын шешімдерге ықпалын тигізу мүмкіндігі бар) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен жанама иеленген (дауыс беру, шешімдер шығару және (немесе) шартқа орай не өзгеше түрде қабылданатын шешімдерге ықпалын тигізу мүмкіндігі бар) деп танылатын тұлғаға қолданылмайды.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға келісім алу үшін уәкілетті органға осы баптың 6, 7, 8, 9, 10-тармақтарында айқындалған құжаттар мен мәліметтерді қоса тіркей отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алу туралы өтінішті табыс етуге міндетті.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға тұрғылықты жері бойынша салық органына салық салу объектісі болып табылатын кірістері және мүлкі туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жердегі де, осы мүліктің бағалау құны және орналасқан жері көрсетілген декларациясын ұсынады.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін жеке тұлға мынадай құжаттарды:
1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса беріп, акцияларды сатып алуға пайдаланылатын ақша көздері мен қаражаттардың сипаттамасын қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді береді.
Мыналар:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа ақы төленетін қызметтен алынған кірістер;
құжаттамамен расталған өтініш берушінің ақша жинағы;
сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сатып алынатын акцияларының құнынан жиырма бес пайыздан аспайтын мөлшердегі сыйға тарту, ұтыс, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрлерінде алынған ақша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға пайдаланылатын көз болып табылады.
Сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алған жағдайда, өтініш беруші сый тартушы және сый тартушыда көрсетілген мүлік пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;

2) доверенность на представителя заявителя, которому поручается представление интересов заявителя (при наличии);
3) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
4) план рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случаях возможного ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации;
5) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;
6) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы и иные документы, заверенные уполномоченными лицами страны проживания физического лица, а также информацию об имеющейся задолженности;
7) краткие данные о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности;
8) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
7. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации юридическое лицо-резидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) копии решения высшего органа заявителя о приобретении акций страховой (перестраховочной) организации;
2) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью и более процентами акций (долей участия) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
3) список аффилиированных лиц заявителя;
4) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящей статьи;
5) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;
6) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках заявителя, а также крупных участниках крупных участников заявителя;
7) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, трудовой деятельности;

2) өтініш берушінің мүддесін білдіру тапсырылған өтініш берушінің өкіліне (ол бар болғанда) берілген сенімхатты;
3) өзі ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайларында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта капиталдандыру жоспарын;
5) растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, мінсіз іскерлік бедел туралы мәліметтерді;
6) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, салық органдарына табыс етілетін жеке табыс салығы жөніндегі декларацияның көшірмесін және жеке тұлға тұратын елдің уәкілетті тұлғалары растаған өзге де құжаттарды, сондай-ақ бар берешегі туралы ақпаратты;
7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы қысқаша деректерді, оның ішінде білімі туралы, еңбек қызметі туралы мәліметтерді;
8) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғаның тұратын елінің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасының резиденті - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға осы ел заңнамасында рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтінішін табыс етеді.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы мынадай құжаттарды:
1) өтініш берушінің жоғары органы сақтандыру (қайта сақтандыру)ұйымының акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмелерін;
2) заңды тұлға акцияларының (қатысу үлестерінің) жиырма бес және одан астам пайызына (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп) иеленген, сондай-ақ шартқа орай не өзгеше түрде осы заңды тұлғаның шешімдерін белгілеуге немесе бақылауға мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтер мен растайтын құжаттарды;
3) өтініш берушінің аффилиирленген тұлғаларының тізімін;
4) осы баптың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
5) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
6) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ өтініш берушінің ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді, оның ішінде білімі, еңбек қызметі туралы мәліметтерді;

8) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
9) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя, страховой (перестраховочной) организации после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов страховой (перестраховочной) организации, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление страховой (перестраховочной) организацией, включая план мероприятий и организационную структуру.
8. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 7 настоящей статьи;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
9. Для получения согласия на приобретение статуса страхового холдинга финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в пункте 8 настоящей статьи;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны регистрации заявителя о том, что финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны происхождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса страхового холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется;
4) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
10. Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации с долей владения двадцать пять и более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус страхового холдинга в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье Закона, представляют стратегию развития страховой (перестраховочной) организации (бизнес-план) на ближайшие пять лет.

8) аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым куәландырған жылдық қаржылық есептілігін, сондай-ақ тиісті өтінішті табыс етер алдындағы аяқталған соңғы тоқсанның қаржылық есептілігін;
9) ірі қатысушы мәртебесін алудың қаржылық салдарын талдауды, оның ішінде өтініш берушінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәртебе алғаннан кейінгі болжамды есеп айырысу балансын, егер бар болса, өтініш берушінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сату бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ұйымдастыру, қайта ұйымдастыру немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне немесе оны басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жоспарлары мен ұсыныстарын, іс-шаралар жоспары мен ұйымдық құрылымды қоса алғанда табыс етеді.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға мынадай құжаттарды:
1) осы баптың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі берген заңды тұлғаның кредит рейтингі туралы мәліметтерді табыс етеді.
9. Сақтандыру холдингі мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға мынадай құжаттарды:
1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органынан алынатын, Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауды;
3) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісім) талап етілмейтіні туралы өтінішін;
4) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының өтініш беруші осы ел заңнамасының шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растауын не өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы жазбаша растауын табыс етеді.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес және одан астам пайызына иелену үлесімен ірі қатысушы мәртебесін алғысы келетін жеке тұлғалар, сондай-ақ сақтандыру холдингі мәртебесін алғысы келетін заңды тұлғалар Заңның осы бабында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша жақын арадағы бес жылға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының даму стратегиясын (бизнес-жоспарын) береді.

11. Лицами, совместно являющимися крупным участником страховой (перестраховочной) организации, признаются лица, в сумме владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать десятью или более процентами акций страховой (перестраховочной) организации и:
1) совместно влияющие на решения страховой (перестраховочной) организации в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является должностным лицом или представителем другого лица;
4) одно из них предоставило другому лицу возможность покупки акций страховой (перестраховочной) организации в соответствии с заключенным между ними договором;
5) являющиеся близкими родственниками или супругами;
6) одно из них предоставило другому лицу возможность приобретения акций страховой (перестраховочной) организации за счет подаренных им денег или безвозмездно полученного имущества.
В случае, если страховая (перестраховочная) организация входит в банковский конгломерат в соответствии с требованиями банковского законодательства, страховая (перестраховочная) организация подлежит консолидированному надзору в соответствии с банковским законодательством.
12. Решение по заявлению, поданному для получения статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями настоящей статьи, должно быть принято уполномоченным органом в течение трех месяцев после подачи заявления.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения, при этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.
13. Уполномоченный орган вправе отозвать согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, в случае выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие, или нарушения в результате приобретения заявителем статуса крупного участника или страхового холдинга требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан, или несоблюдения крупными участниками страховой (перестраховочной) организации или страховым холдингом требований настоящего Закона. В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано в течение шести месяцев уменьшить количество принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации до уровня, ниже установленного настоящей статьей.
Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции страховой (перестраховочной) организации третьему лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.

11. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) он немесе одан да көп пайызын иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларының он немесе одан астам пайызымен тікелей немесе жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар және:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шартқа орай не өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылатын;
3) олардың бірі басқа тұлғаның лауазымды тұлғасы немесе өкілі болып табылатын;
4) олардың бірі өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес екінші тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген;
5) жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болып келетін;
6) олардың бірі басқа тұлғаға сыйға берген ақша немесе өтеусіз алынған мүлік есебінен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар бірлесіп сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы болып табылатын тұлғалар деп танылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы банк заңнамасының талаптарына сәйкес банк конгломератына кірген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы банк заңнамасына сәйкес шоғырландырылған қадағалауға жатады.
12. Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін осы баптың талаптарына сәйкес берілген өтініш бойынша шешімді уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде қабылдауға тиіс.
Уәкілетті орган өз шешімінің нәтижелері жөнінде өтініш берушіге жазбаша хабарлама беруге міндетті, бұл ретте тиісті мәртебені алуға келісімді беруден бас тарту кезінде жазбаша хабарламада бас тартудың негіздері көрсетіледі.
13. Уәкілетті орган келісім беруге негіз болған жалған мәліметтер анықталған немесе өтініш беруші ірі қатысушы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптарын бұзған немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары немесе сақтандыру холдингі осы Заңның талаптарын сақтамаған жағдайда, осы бапқа сәйкес берілген келісімді кері қайтарып алуға құқылы. Бұл жағдайда мұндай шара қолданылатын тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының өзіне тиесілі санын алты ай ішінде осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.
Осы бапқа сәйкес берілген келісім кері қайтарып алынған тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын үшінші тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқылы емес.
Уәкілетті органмен тиісті келісімді қайтарып алу шешімі қабылданған тұлға осы тармақтағы талаптарды орындамаған жағдайда уәкілетті орган осы тұлғалар оның талаптарын орындау үшін сотқа жүгінуге құқылы.

14. В случае, если лицо стало соответствовать признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации без получения предварительного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику страховой (перестраховочной) организации, и (или) голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.
15. Не являются страховыми холдингами, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации акционеры, которым в совокупности принадлежат десять и более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудиторской организацией аудита страховой (перестраховочной) организации за свой счет.
16. Лицами, совместно являющимися страховым холдингом, признаются лица, в сумме владеющие двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать двадцатью пятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и:

14. Жеке тұлға уәкілетті органның алдын ала келісімін алмай сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сай бола бастаған жағдайда ол осы баптың ережелеріне сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшылығына және саясатына ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекет жасауға және (немесе) осындай акциялар бойынша дауыс бермеуге құқылы емес.
Аталған жағдайда сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сай болған тұлға сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісіне сай екені белгілі болған кезден бастап он күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Тиісті мәртебені алу туралы өтініш оған өзінің сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сай екені белгілі болған кезден бастап отыз күн ішінде, егер бұл тұлға көрсетілген мерзімде акцияларды иеліктен шығарғысы келмесе ғана, уәкілетті органға табыс етіледі. Акцияларды иеліктен шығару жөнінде шешім қабылдағаны туралы ақпарат осындай шешім қабылданған күннен бастап дереу уәкілетті органға табыс етіледі.
15. Мыналар бойынша:
1) акционерлердің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелер енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) аудиторлық ұйымның өз есебінен сақтандыру (қайта сақтандыру)ұйымының аудит өткізу мәселелері бойынша акционерлердің шешім қабылдауын көздейтін олардың арасында жасалған келісім негізінде әрекет ететін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиынтығы он және одан да көп пайызы өздеріне тиесілі акционерлер сақтандыру холдингтері, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары болып табылмайды.
16. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) жиырма бес немесе одан да көп пайызын иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының жиырма бес немесе одан астам пайызымен тікелей немесе жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар және:

1) совместно влияющие на решения страховой (перестраховочной) организации в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является представителем другого лица;
4) одно из них предоставило другому лицу возможность покупки акций страховой (перестраховочной) организации в соответствии с заключенным между ними договором.
17. Уполномоченный орган вправе требовать предоставления информации у физических и юридических лиц при наличии сведений, указывающих на то, что это лицо соответствует признакам страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации.
Информация может быть истребована от любого лица, обладающего ею, а также от организаций, находящихся под контролем этого лица.
18. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг обязаны в тридцатидневный срок со дня принятия решения уведомить уполномоченный орган об изменении процентного соотношения количества принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организации) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, которыми он владеет прямо или косвенно или имеет возможность голосовать прямо или косвенно с представлением подтверждающих документов.
В случае изменения количества акций страховой (перестраховочной) организации (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в сторону увеличения крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг должны предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, с приложением копий подтверждающих документов. Источники средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации - физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи.
В случае изменения процентного соотношения количества акций страховой (перестраховочной) организации до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации уполномоченный орган по заявлению крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение двух месяцев со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга.

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шартқа орай не өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылатын;
3) олардың бірі басқа тұлғаның өкілі болып табылатын;
4) олардың бірі өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес басқа тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар бірлесіп сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалар деп танылады.
17. Уәкілетті орган осы тұлғаның сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы белгісіне сай екенін көрсететін мәліметтер болғанда, ол жеке және заңды тұлғалардан ақпарат беруді талап етуге құқылы. Ақпарат оны иеленетін кез келген тұлғалардан, сондай-ақ осы тұлғалардың бақылауында болатын ұйымдардан талап етілуі мүмкін.
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі шешім қабылдаған күннен бастап отыз күндік мерзімде, растайтын құжаттарды табыс ете отырып, уәкілетті органды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оған тиесілі акциялары санының пайыздық арақатынасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) ол тікелей не жанама иеленетін немесе өзінің тікелей немесе жанама дауыс беру мүмкіндігі бар дауыс беретін акцияларының санына қатысты өзгеруі туралы хабардар етуге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары саны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты ұлғаю жағына (пайыздық және абсолюттік мәнде) өзгерген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпарат ұсынуға тиіс. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы - жеке тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін қолданылатын қаражат көзі осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының пайыздық арақатынасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты он немесе жиырма бес пайызынан кем болатындай санға дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының немесе сақтандыру холдингінің өтініші бойынша не аталған фактіні дербес анықтаған жағдайда осы факті анықталған күннен бастап екі ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иемденуге келісім беру үшін көзделген тәртіппен бұрын берілген жазбаша.келісімнің күші жойылды деп тану туралы шешім қабылдайды.

19. Страховая (перестраховочная) организация и страховой холдинг обязаны ежеквартально представлять в уполномоченный орган список всех своих крупных участников или страховых холдингов (для страховых (перестраховочных) организаций) с указанием процентного соотношения количества принадлежащих им акций (долей участия) страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
20. Страховая (перестраховочная) организация обязана уведомить уполномоченный орган об изменении состава акционеров, владеющих десятью и более процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления ею данного факта.
21. Несвоевременное предоставление, не предоставление или предоставление недостоверных сведений страховой (перестраховочной) организацией, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, страховым холдингом, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации, а также информации, требуемой в соответствии с пунктами 14-20 настоящей статьи в указанные сроки, влекут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.";
5) в статье 26-1:
заголовок после слов "желающим стать" дополнить словами "страховым холдингом или";
в пункте 1:
абзац первый после слов "желающим стать" дополнить словами "страховым холдингом или";
подпункт 4) после слова "организации" дополнить словами "или страхового холдинга";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) случаи, когда одной из сторон в сделке по приобретению статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга является юридическое лицо (его крупный участник (акционер), зарегистрированное в оффшорной зоне, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) несоблюдение заявителем иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации и страховым холдингам;

19. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру холдингі өзінің барлық ірі қатысушылары немесе сақтандыру холдингтері (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін) оларға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің акциялары (қатысу үлестері) санының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты пайыздық арақатынасын керсете отырып, олардың тізімін есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан сайын табыс етуге міндетті.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының он және одан астам пайызын иеленетін акционерлер құрамының өзгергені туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзінің осындай фактіні анықтаған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға хабардар етуге міндетті.
21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингінің, сондай-ақ сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың осы баптың 14 - 20-тармақтарына сәйкес талап етілетін ақпаратты көрсетілген мерзімде уақтылы бермеуі, бермеуі немесе дәйексіз мәліметтерді беруі Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.»;
5) 26-1-бапта:
тақырыбындағы «Сақтандыру» деген сөз «Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы «Сақтандыру» деген сөз «Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшасы «ірі қатысушысы» деген сөздерден кейін «немесе сақтандыру холдингі» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін алу жөніндегі мәміледе тараптардың бірі тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақта тіркелген заңды тұлға (оның ірі қатысушысы (акционер) болып табылатын жағдайлар;»;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«7) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына немесе сақтандыру холдингтеріне қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;

8) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга предполагает ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;";
в подпункте 11):
слово "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
слово "порядке" заменить словом "порядке;";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) письменное заключение уполномоченного органа о несоответствии законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны местонахождения заявителя - юридического лица требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательством Республики Казахстан;
13) по крупным участникам - юридическим лицам и страховым холдингам, являющимся финансовыми организациями - нерезидентами Республики Казахстан - отсутствие соглашения между уполномоченным органом и органами финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, предусматривающего обмен информацией, за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами уполномоченного органа;";
часть вторую исключить;
в пункте 2:
в абзаце первом слова "заявителя является" заменить словами "заявителя - юридического лица является";
подпункт 3) после слова "результатам" дополнить словами "каждого из";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При приобретении лицом признаков крупного участника страховой (перестраховочной) организации, либо страхового холдинга без письменного согласия уполномоченного органа, уполномоченный орган вправе применить к данному лицу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, а также принудительные меры, предусмотренные статьей 53-1 настоящего Закона, в части требований по реализации акций страховой (перестраховочной) организации в срок не более шести месяцев.";
6) статью 32 изложить в следующей редакции;
"Статья 32. Дочерние организации страховой (перестраховочной) организации и страховых холдингов и значительное участие страховой (перестраховочной) организации и страховых холдингов в уставных капиталах организаций
1. Страховая (перестраховочная) организация и страховой холдинг в целях осуществления полномочий, предоставленных им статьей 48 настоящего Закона, могут создать или иметь дочернюю организацию только при наличии разрешения уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на создание или приобретение дочерней организации определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлайтынын болжайтын, өтініш берушінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін алуының қаржылық салдарын талдау;»;
11) тармақшада:
«заңнамасында» деген сөз «заңнамалық актілерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қолданылады.» деген сөз «қолданылады;»; деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
«12) өтініш беруші - заңды тұлға шыққан елдің қаржы ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау талаптарына сәйкессіздігі туралы уәкілетті органның жазбаша қорытындысы;
13) Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымдары болып табылатын ірі қатысушылар - заңды тұлғалар және сақтандыру холдингтері бойынша - уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган мен өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекет органының арасында ақпаратпен алмасуды көздейтін келісімнің болмауы негіз болып табылады;»;
екінші бөлігі алып тасталсын:
2-тармақта:
2) тармақша «жинақталмаған бухгалтерлік баланстың деректеріне сәйкес өтініш берушінің» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы «аяқталғ ан» деген сөз «әрбір аяқталған» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада «өтініш берушінің» деген сөздер «өтініш беруші-заңды тұлғаның» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі белгісін уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз алған кезде уәкілетті орган осы тұлғаға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген санкцияларды, сондай-ақ осы Заңның 53-1-бабында көзделген, алты айдан көп емес мерзімде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сату талаптарының бөлігінде мәжбүрлеу шараларын қолданады.»;
6) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«32-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе
сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары және
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру
холдингтерінің ұйымдардың жарғылық капиталдарына
қомақты қатысулары
1. Осы Заңның 48-бабында берілген өкілеттікті жүзеге асыру мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру холдингі уәкілетті органның рұқсаты болған кезде ғана еншілес ұйымды құруға немесе оны иеленуге құқылы.
Еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.

2. Дочерние организации страховой (перестраховочной) организации не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации, а также иметь значительное участие в уставных капиталах организаций.
3. Дочерние организации страховых холдингов, за исключением дочерних страховых (перестраховочных) организаций - резидентов Республики Казахстан, не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации.
4. К заявлению на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации необходимо приложить следующие документы:
1) учредительные документы дочерней организации, протоколы об утверждении устава;
2) решение уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
3) информацию о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников);
4) организационную структуру дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах;
5) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
6) информацию, на основании анализа законодательства страны нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран местонахождения участников страховой группы - нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
7) информацию о размере предварительной оплаты акций, вносимой учредителями создаваемой дочерней организации;
8) информацию о доле и сумме участия страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций;
9) сведения об условиях и порядке приобретения дочерней организации;
10) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией;
11) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о прохождении приобретаемой дочерней организацией государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица;
12) информацию о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, цене их приобретения;

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) оларды иеленуге, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталдарына қомақты қатысуға құқылы емес.
3. Қазақстан Республикасының резиденті еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда, сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) оларды иеленуге құқылы емес.
4. Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат алу үшін өтінішке мына құжаттарды:
1) еншілес ұйымның құрылтай құжаттарын, жарғыны бекіту туралы хаттамаларды;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің уәкілетті органының еншілес ұйымды құру немесе сатып алу туралы шешімін;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттары) туралы ақпаратты;
4) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымын және аффилиирленген тұлғалары туралы мәліметтерді;
5) бизнес-жоспарды табыс ете отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпаратты;
6) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру тобы қатысушыларының орналасқан елінің заңнамасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды олар мен сақтандыру тобына орындауға мүмкіндік бермегендіктен сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігін болжайтын жағдайлардың жоқ екені туралы еншілес ұйымының орналасқан елінің заңнамасын талдау негізіндегі ақпаратты;
7) құрылатын еншілес ұйымының құрылтайшыларымен төленетін акциялардың алдын ала төлем мөлшері туралы ақпаратты;
8) құрылатын еншілес ұйымының жарғылық капиталында сақтандыру(қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің қатысу үлесі мен сомасы, сондай-ақ олармен сатып алынатын акциялардың саны және акциялардың алдын ала төлем мөлшері туралы ақпаратты;
9) еншілес ұйымды сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді;
10) аудиторлық ұйымның есебін және сатып алынатын еншілес ұйымның аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілігін;
11) сатып алынатын еншілес ұйымның заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткені туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесін;
12) сатып алынатын еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте болмаса), сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің сатып алынатын еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе акцияларының саны, оларды сатып алу бағасы туралы ақпаратты;

13) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховой холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия страхового холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является страховой холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), юридического лица, акционером которого является страховой холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является страховой холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является страховой холдинг;
14) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
15) документы, подтверждающие контроль и основания контроля над дочерней организацией.
5. Страховая (перестраховочная) организация и страховой холдинг вправе создать дочернюю организацию при условии безубыточной деятельности на консолидированной и неконсолидированной основах по итогам каждого из последних двух завершенных финансовых лет и соблюдения пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, установленных уполномоченным органом, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения.
6. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения;
2) письменное заключение уполномоченного органа о несоответствии законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны местонахождения заявителя требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
3) несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) требованиям подпунктов 3), 4), 5) пункта 2 статьи 34 настоящего Закона;

13) жарғылық капиталына қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы сақтандыру холдингі еншілес ұйымды сатып алған заңды тұлға туралы деректерді, оның ішінде қоса:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жері;
құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына сақтандыру холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны сатып алу бағасы туралы мәліметтерді;
акционері сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның акцияларының саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) жалпы санына қатысты пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді;
заңды тұлғаның (құрылтайшысы, қатысушысы, акционері сақтандыру холдингі болып табылатын) қатысу үлесінің мөлшері, оның басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы сатып алу бағасы туралы мәліметтерді;
акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның сатып алған акцияларының саны, оларды сатып any бағасы, олардың орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) жалпы санына қатысты пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді;
14) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің болуын растайтын құжаттарды;
15) еншілес ұйымды бақылауды және бақылау негіздерін растайтын құжаттарды қоса береді.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру холдингі әр бір аяқталған соңғы екі қаржы жылының жиынтығы бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған негізде шығынсыз қызмет жасау және уәкілетті органға келісім алуға өтінішті беру күнінің алдындағы соңғы үш ай ішінде шоғырландырылған негізінде уәкілетті. орган белгілеген пруденциалдық нормативтерді сақтау шартымен еншілес ұйымды құруға құқылы.
6. Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат беруден бас тартудың негіздері:
1) рұқсат алуға қажетті құжаттарды табыс етпеу;
2) уәкілетті органның өтініш беруші шыққан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкессіздігі туралы жазбаша қорытындысы;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттардың) осы Заңның 34-бабының 2-тармағының 3), 4), 5)тармақшаларының талаптарына сай келмеуі;

4) несоблюдение пруденциальных нормативов страховой группой, в состав которого входит страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерних организаций страховой (перестраховочной), организации и (или) страхового холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга или страховой группы вследствие деятельности дочерней организации или планируемых страховой (перестраховочной) организацией или страховым холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям уполномоченного органа к системам управления рисками и внутреннего контроля;
7) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов, в случаях предусмотренных законодательством страны местонахождения дочерней организации, а также страховой (перестраховочной) организацией и страховым холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующих ограниченных мер воздействия и санкций в отношении страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга и предполагаемой к приобретению дочерней организации на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов.
7. Уполномоченный орган обязан выдать разрешение или отказать в выдаче разрешения в течение трех месяцев после подачи заявления.
В случае отказа в выдаче разрешения уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.
8. Дочерняя организация страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга обязана извещать уполномоченный орган обо всех изменениях и дополнениях, внесенных в учредительные документы.
9. Дочерняя организация страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга - нерезидент Республики Казахстан, а также организация - нерезидент Республики Казахстан, в которой страховой холдинг имеет значительное участие, обязаны раскрывать уполномоченному органу, на основании соответствующего запроса, необходимую информацию в целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций по осуществлению консолидированного надзора, при этом полученные сведения не подлежат разглашению.

4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің көзделетін еншілес ұйымдардың болуы нәтижесінде құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі кіретін сақтандыру тобының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы;
5) еншілес ұйым қызметінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі жоспарлаған инвестициялардың салдарынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауы болжанатын қаржылық салдарды талдау;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екендігін растайтын құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сай келмеуі;
7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциалдық нормативтерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің пруденциалдық нормативтерді, оның ішінде шоғырландырылған негізде және уәкілетті органға рұқсат алуға өтінішті берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
8) өтініш берген күнге және құжаттарды қарау кезеңінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне және сатып алу болжанған еншілес ұйымға қатысты қолданылып жүрген шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялардың болуы негіздер болып табылады.
7. Уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде рұқсат беруге немесе рұқсат беруден бас тартуға міндетті.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда уәкілетті орган бас тартудың негіздері туралы өтініш берушіні жазбаша хабардар етуге міндетті.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің еншілес ұйымы құрылтай құжаттарына енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
9. Сақтандыру холдингі қомақты қатысуға иеленген Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті емес ұйымы уәкілетті органға жүктелген шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру қызметін сапалы және уақтылы орындауды қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті органға тиісті өтінімнің негізінде қажетті ақпаратты ашуға міндетті, бұл ретте алған мәліметтерді жариялауға болмайды.

10. В случае приобретения страховой (перестраховочной) организацией или страховым холдингом права контроля над дочерней организацией без получения предварительного разрешения уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации или страховому холдингу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан. В данном случае, в течение шести месяцев после выявления указанного нарушения уполномоченным органом страховая (перестраховочная) организация или страховой холдинг должны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия) дочерней организации лицам, не являющимся их аффилированными лицами, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
11. Значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале организаций допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Выдача разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В случае приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом значительного участия в уставном капитале организации без получения предварительного согласия уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) страховому холдингу санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан. В данном случае, страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг должны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия) организации, в которой они имеют значительное участие лицам, не являющимся аффилированными лицами страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган в течение шести месяцев.
12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 4 настоящей статьи.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи.
13. Уполномоченный орган отзывает разрешение на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале организации в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) принятия решения органами дочерней организации страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, а также организаций, в которых страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в уставном капитале, либо судом решения о прекращении деятельности указанных организаций путем реорганизации или ликвидации;

10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі уәкілетті органның алдын ала рұқсатын алмай еншілес ұйымға бақылауды иемдену құқығын алған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шараларды қолданады. Осындай жағдайда алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі өзіне тиесілі еншілес ұйымның акцияларын (қатысу үлестерін) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің олармен аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын тұлғаларға иелігінен шығаруға немесе еншілес ұйымын тарату рәсімін бастауға және растайтын құжаттарды уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның алдын ала рұқсаты бар болған кезде ғана жол беріледі.
Ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі уәкілетті органның алдын ала рұқсатын алмай ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген санкцияларды қолданады. Осындай жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе)тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің болуын растайтын құжаттарды;
12. Ұйымдардың жарғылық капиталдарына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9)тармақшаларында көзделген құжаттар қоса тіркеле отырып беріледі.
Ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың 6-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
13. Уәкілетті орган:
1) рұқсат берілуге негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталғанда;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі жарғылық капиталына қомақты қатысатын ұйымдардың органдары не сот қайта ұйымдастыру немесе тарату жолымен аталған ұйымдардың қызметін тоқтату туралы шешім қабылдағанда;

3) отсутствия признаков контроля над дочерней организацией у страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга;
4) отчуждения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом принадлежащих акций (долей участия) организации;
5) выявления несоответствия деятельности дочерней организации страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, а также организации, в которой страховой холдинг имеет значительное участие в уставном капитале, требованиям пункта 3 статьи 48 настоящего Закона.
В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале организации страховая (перестраховочная) организация или страховой холдинг обязаны в течение шести месяцев произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия) в указанных организациях лицам, не являющимся аффилированными лицами данной страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Порядок отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале организаций определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
14. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, которые являются дочерними или зависимыми организациями нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, а также нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при создании или приобретении ими дочерних и зависимых организаций - нерезидентов Республики Казахстан при выполнении одного из следующих, условий:
наличие у страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения указанных лиц о том, что они подлежат консолидированному надзору;
наличие у страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.

3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында немесе сақтандыру холдингінде еншілес ұйымды бақылау белгілері болмағанда;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі иелігіндегі ұйымның акцияларын (қатысу үлестерін) иелігінен шығарғанда;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының, сондай-ақ жарғылық капиталына сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның осы Заңның 48-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес болмауы анықталғанда еншілес ұйымды құруға, иемденуге, ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатты қайтарып алады.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат кері қайтарылып алынған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі алты ай ішінде қомақты қатысуы бар ұйымның өздеріне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен немесе сақтандыру холдингімен аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын тұлғаларға иелігінен шығаруды жүргізуге және растайтын құжаттарды уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатты қайтарып алу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
14. Осы баптың талаптары мынадай талаптардың бірі:
сақтандыру холдингінде, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ аталған тұлғалар шыққан елдің қаржылық қадағалау органының олардың шоғырландырылған түрде қадағалануы тиіс екендігі туралы жазбаша растауының болуы;
сақтандыру холдингінде, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті органның және шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпаратпен алмасу туралы келісімнің болуы орындалған кезде сақтандыру холдинг!, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің еншілес немесе тәуелді ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге, сондай-ақ сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге, олар еншілес және тәуелді ұйымдарды құрған немесе иеленген кезде - Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.

15. Родительской страховой (перестраховочной) организацией по отношению к дочерней страховой (перестраховочной) организации могут быть страховые (перестраховочные) организации-нерезиденты Республики Казахстан, имеющие определенный рейтинг одного из основных рейтинговых агентств. Перечень основных рейтинговых агентств и минимальный требуемый рейтинг устанавливаются уполномоченным органом.
16. Суммарный собственный капитал страховых (перестраховочных) организаций, являющихся дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, не может превышать пятидесяти процентов совокупного собственного капитала всех страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан.";
7) в статье 34:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Страховая (перестраховочная) организация обязана в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года предоставлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе по каждому руководящему работнику страховой (перестраховочной) организации по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике страховой (перестраховочной) организации по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
в пункте 3:
часть вторую исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Количество членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, входящих из состав совета директоров дочерней организации страховой (перестраховочной) организации или организации, в которой страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие, не может превышать одной трети от общего количества членов совета директоров дочерней организации страховой (перестраховочной) организации или организации, в которой страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие, за исключением членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, родительской организацией которой является национальный управляющий холдинг.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) для кандидатов на должности первого руководителя или члена совета директоров, являющегося членом исполнительного органа родительской финансовой организации, первого руководителя правления, главного бухгалтера страховой (перестраховочной) организации и первого руководителя страхового брокера не менее трех лет;";
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника в страховой (перестраховочной) организации страховом брокере является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";

15. Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары негізгі рейтингтік агенттіктердің бірінің белгілі бір рейтингі болған кезде еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бола алады. Негізгі рейтингтік агенттіктердің тізбесін және талап етілетін ең төменгі рейтинги уәкілетті орган белгілейді.
16. Қазақстан Республикасының резиденттері емес еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жиынтық меншікті капиталы Қазақстан Республикасының барлық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жиынтық меншікті капиталының елу пайызынан аспауы тиіс»;
8) 34-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын:
«1-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға қаржы жылы аяқталуы бойынша жүз жиырма күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының әр басшы қызметкері бойынша кіріс пен мүлік туралы мәліметті қамтитын есептілікті беруге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлеріне еңбек ақы төлеу, ақшалай сыйақы, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа түрлерін есептеу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ішкі саясатының талаптары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.»;
3-тармақта:
екінші бөлік алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар ұйымның еншілес ұйымының директорлар кеңесінің құрамына кіретін атқарушы орган мүшелерінің саны ұлттық басқарушы холдинг бас ұйымы болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органының мүшелерін қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар ұйымның еншілес ұйымының директорлар кеңесі мүшелерінің жалпы санынан үштен бір бөлігінен аспауы тиіс»;
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын директорлар кеңесінің бірінші басшысы немесе мүшесі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқармасының бірінші басшысы, бас бухгалтері және сақтандыру брокерінің бірінші басшысы лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде үш жыл;»
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«9. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, сақтандыру брокерінде басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) берген келісімін қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарындағы осы басшы қызметкерге бұдан бұрын берілген келісімін (келісімдерін) қайтарып алуға негізі болып табылады.»;

дополнить пунктами 11, 12 и 13 следующего содержания:
"11. Требования подпункта 4) пункта 2 и пункта 10 настоящей статьи не распространяются на страховые (перестраховочные) организации, более пятидесяти процентов размещенных акций которых принадлежит государству и (или) национальному управляющему холдингу.
12. Требования настоящей статьи распространяются на руководящих работников страховых холдингов, за исключением руководящих работников страховых холдингов - нерезидентов Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга о том, что он подлежит консолидированному надзору;
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.
13. Руководящими работниками страхового холдинга признаются первый руководитель и члены органов управления, исполнительного органа, главный бухгалтер, иные руководители страхового холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерних организаций и организаций, в которых страховой холдинг имеет значительное участие.";
8) пункт 1 статьи 38 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) несоблюдения страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;";
9) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Проверка деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страхового брокера, страховых холдингов и страховых групп
1. Проверка деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп производится уполномоченным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и (или) организаций.
2. Страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, страховые холдинги, страховые группы, а также их аффилиированные лица обязаны оказывать содействие проверяющему органу по вопросам, указанным в задании уполномоченного органа на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам необходимой для выполнения проверки информации.

мынадай мазмұндағы 11, 12 және 13-тармақтармен толықтырылсын:
«11. Мемлекет және (немесе) ұлттық басқарушы холдингі елу пайыздан астам орналастырылған акцияларын иеленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына осы баптың 2-тармағының 4) тармақшасының және 10-тармағының талаптары қолданылмайды.
12. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін қоспағанда,сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлеріне мына талаптардың біреуін орындағанда таралады:
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингінің шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан ол шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауы бар болуы;
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен темен емес, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен темен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органы арасындағы ақпаратпен алмасу жөніндегі келісімнің бар болуы.
13. Бірінші басшы және басқару органдарының, атқару органының мүшелері, бас бухгалтері, еншілес ұйымдардың және сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдардың қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын сақтандыру холдингінің өзге басшылары сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері болып табылады.»;
8) 38-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтінішті беруге дейін алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциалдық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;»;
9) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«44-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру
брокерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру
топтарының қызметін тексеру.
1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеруді дербес не басқа мемлекеттік органдарды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып жүргізеді.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, сақтандыру холдингтері, сақтандыру топтары, сондай-ақ олардың аффилиирленген тұлғалары тексеруші органға уәкілетті органның тексеру тапсырмасында көрсетілген мәселелер бойынша жәрдемдесуге, сондай-ақ кез келген лауазымды тұлғаларға және қызметкерлерге сауал қою мүмкіндігін және тексеруді орындау үшін қажет кез келген дерек көздеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.

3. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп составляющих тайну страхования либо коммерческую тайну.
4. Работникам уполномоченного органа запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп.
5. Государственные органы, осуществляющие проверку деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, обособленных подразделений страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп в пределах полномочий, предоставленных им законодательными актами, обязаны сообщить уполномоченному органу о выявленных нарушениях законодательства о страховании и страховой деятельности.
6. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
10) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты
1. Надзор за платежеспособностью и финансовой устойчивостью страховой (перестраховочной) организации и лиц, в отношении которых осуществляется надзор на консолидированной основе, производится посредством контроля за исполнением или соблюдением установленных уполномоченным органом пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
2. Пруденциальные нормативы для страховых (перестраховочных) организаций включают:
минимальный размер уставного капитала;
норматив достаточности маржи платежеспособности;
норматив достаточности высоколиквидных активов;
нормативы диверсификации активов.
Пруденциальным нормативом для страховых групп является норматив достаточности маржи платежеспособности.
Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные пруденциальные нормативы, в том числе по инвестированию активов, покрывающих страховые резервы по аннуитетному социальному страхованию.
Уполномоченный орган в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает меры по привлечению к ответственности страховых (перестраховочных) организаций и (или) страховых холдингов либо их должностных лиц и (или) крупных участников страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов, за нарушение страховой (перестраховочной) организацией пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.

3. Тексеруді жүзеге асыратын тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеру барысында алынған сақтандыру құпиясы не коммерциялық құпия болып табылатын мәліметтерді жария еткені үшін жауап береді.
4. Уәкілетті органның қызметкерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеру барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жариялауға тыйым салынады.
5. Өздеріне заңнамалық актілермен берілген өкілеттік шегінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының оқшауланған бөлімшелерінің қызметін тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар анықталған сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнаманы бұзушылықтар жөнінде уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
6. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары мынадай талаптардың бірін:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес-тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуын;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті органның және шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпаратпен алмасу туралы келісімнің болуын орындаған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.»;
10) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«46-бап. Пруденциалдық нормативтер және сақталуға міндетті
өзге де нормалар мен лимиттер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және шоғырландырылған негізде қадағалау жүзеге асырылатын тұлғалардың төлем қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылығын қадағалау уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің орындалуын немесе сақталуын бақылау арқылы жүргізіледі.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциялық нормативтер:
жарғылық капиталдың ең төмен мөлшерін;
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін;
жоғары өтімді активтердің жеткіліктілік нормативін;
активтерді әртараптандыру нормативін қамтиды.
Сақтандыру топтарына арналған пруденциалдық норматив төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі болып табылады.
Уәкілетті орган қосымша пруденциалдық нормативтерді, оның ішінде аннуитеттік әлеуметтік сақтандыру бойынша сақтандыру резервтерінің орнын толтыратын активтерді инвестициялау бойынша нормативтер белгілеуге құқылы.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциалдық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және (немесе) сақтандыру холдингтерін не олардың лауазымды тұлғаларын және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің ірі қатысушыларын жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды.

3. В случае нарушения страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой нормативов достаточности маржи платежеспособности, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, страховая (перестраховочная) организация, страховой холдинг должны направить в уполномоченный орган план рекапитализации. План необходимо представить в течение одного месяца со дня нарушения норматива достаточности маржи платежеспособности с подробным описанием мероприятий и сроков по устранению нарушений.
4. Страховые холдинги, а также крупные участники страховой (перестраховочной) организации обязаны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию нормативов достаточности маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации и (или) страховой группы.
В случае ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы страховой холдинг, крупный участник страховой (перестраховочной) организации обязаны, в том числе по требованию уполномоченного органа, принять меры по улучшению финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы, по увеличению собственного капитала страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.
5. Маржа платежеспособности представляет собой превышение активов над обязательствами страховой (перестраховочной) организации.
6. Гарантийный фонд создается в целях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации в результате снижения маржи платежеспособности ниже минимально установленного размера.
7. Требования к расчету размера собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования и (или) перестрахования, в том числе заключенному (заключенным) с аффилиированным лицом (аффилированными лицами) страховой (перестраховочной) организации, а также по отдельному классу (виду) страхования и перестрахования устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные требования к минимальному уровню маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию и обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, а также к порядку расчета страховых резервов для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию.

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру тобы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде бекітілген төлем қабілеттігі маржасының жеткілікті нормативтерін бұзған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі уәкілетті органға қайта капиталдандыру жоспарын жіберуі керек. Бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралардың толық сипаттамасы мен мерзімдері бар жоспар төлем қабілеттігі маржасының жеткілікті нормативін бұзған күннен бастап бір ай ішінде берілуі тиіс.
4. Сақтандыру холдингтері, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, және (немесе) сақтандыру тобының төлем қабілеттігі маржасының жеткілікті нормативтерін ұстап тұру жөніндегі шараларды қолға алуға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, оның ішінде уәкілетті органның талабы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайын жақсарту, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде сақтандыру (қайта сақтандыру) Ұйымының немесе сақтандыру тобының меншікті капиталын ұлғайту жөніндегі шараларды қолға алуға міндетті.
5. Төлем қабілеттігі маржасы активтердің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерінен асып кетуін білдіреді.
6. Кепілдік беру қоры төлем қабілеттігі маржасының белгіленген ең аз мөлшерден төмендеп кетуі нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабілеттігін қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
7. Сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасымен (аффилиирленген тұлғаларымен) жасалған шарты (шарттары) бойынша, сондай-ақ сақтандырудың және қайта сақтандырудың жекелеген сыныбы (түрі) бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздігінен ұстап қалуының мөлшерін есептеуге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
8. Уәкілетті орган ипотекалық сақтандыру және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз деңгейіне, сондай-ақ ипотекалық сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін сақтандыру резервтерін есептеу тәртібіне қосымша талаптар белгілеуге құқылы.

9. Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган сведения о наличии и ограничении использования производных финансовых инструментов, не входящих в финансовую отчетность.
10. Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
11. При неисполнении страховой (перестраховочной) организацией, участником страховой группы требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.";
11) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Деятельность, запрещенная или ограниченная для страховых (перестраховочных) организаций и страховых холдингов
1. Страховой (перестраховочной) организации запрещается - приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществления сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
2. Страховым холдингам запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, а также приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществления сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на следующие случаи создания, а также приобретения страховой (перестраховочной) организацией или страховым холдингом акций или долей участия в уставных капиталах:
1) для страховых (перестраховочных) организаций:
юридических лиц, осуществляющих формирование и ведение базы данных по обязательным видам страхования;
юридических лиц, осуществляющих деятельность страхового агента как исключительный вид деятельности;
организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям), при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования;
юридических лиц, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, при условии соответствия приобретаемых акций (долей участия) требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа. Страховая (перестраховочная) организация вправе приобретать акции (доли участия) финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг в размере десять и более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций (долей участия) при наличии у нее страхового холдинга;

9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржылық есептілікке кірмейтін туынды қаржы құралдарының болуы және оларды пайдалануды шектеу туралы мәліметтерді уәкілетті органға береді.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының нормативтік мәндері және пруденциалдық нормативтерін есептеу әдістемелері және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру тобының ірі қатысушысы уәкілетті органның жазбаша нұсқамасында көрсетілген қаржылық және (немесе) өзге де есептіліктегі деректерді түзету жөніндегі талаптарын орындамаған кезде уәкілетті орган пруденциалдық нормативтерді және басқа да міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді өзі түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.»;
11) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«48-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру
холдингтері үшін тыйым салынған және шектелген қызмет
1. Осы Заңда белгіленген жағдайларды және осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыруды қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың, қызметіне қатысуға тыйым салынады.
2. Осы Заңда белгіленген жағдайларды және осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыруды қоспағанда, сақтандыру холдингтеріне кәсіпкерлік қызмет ретінде операциялар мен мәмілелер жасауға, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға тыйым салынады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің мынадай құру, сондай-ақ акцияларды немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін сатып алу жағдайларына қолданылмайды:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін:
міндетті сақтандыру түрлері бойынша деректер базасын қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлғаларды;
қызметтің ерекше түрі ретінде сақтандыру агентінің қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларды;
сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған кезде міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерінің жүзеге асырылуына кепілдік беретін ұйымды;
сатып алынатын акциялары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келуі талабымен Қазақстан Республикасының резиденттері және резиденттері емес заңды тұлғаларды. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы ұйымдарының, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздардың кәсіби қатысушылары мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалардың акцияларын (қатысу үлестерін) өзінде сақтандыру холдингі бар болғанда орналастырылған акциялардың (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде) он және одан астам пайызы мөлшерінде сатып алуға құқығы бар;

2) для страховых холдингов:
финансовых организаций;
юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Приобретение и владение страховой (перестраховочной) организацией долей участия в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1), не должно превышать на одно юридическое лицо десять процентов собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.
Совокупная стоимость долей участия страховой (перестраховочной) организации в уставном капитале юридических лиц либо акций не должна превышать пятьдесят процентов собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.
4. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на случаи приобретения в собственность:
1) страховыми холдингами:
облигаций международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
облигаций, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, установленных уполномоченным органом юридических лиц;
2) страховыми (перестраховочными) организациями:
финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия), перечень которых устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Ограничения, установленные настоящей статьей, не распространяются на случаи приобретения страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом облигаций, взамен ранее приобретенных, организаций находящихся в процессе реструктуризации, при условии включения обязательств по ранее выпущенным облигациям организацией в перечень реструктурируемых обязательств.
5. Страховой (перестраховочной) организации запрещается:
1) выпускать иные виды ценных бумаг, кроме акций;
2) привлекать заемные средства от банков на срок, превышающий три месяца, в размере не более размера собственного капитала.
6. Помимо деятельности и приобретения страховым холдингом акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, страховые холдинги вправе заниматься следующими видами деятельности:
1) купли-продажи имущества у лиц, не являющихся аффилированными лицами страхового холдинга, приобретенного для собственных нужд;
2) предоставлением консультационных услуг по вопросам, связанным с финансовой деятельностью.
7. Страховым (перестраховочным) организациям и страховым холдингам запрещается осуществление операций с производными ценными бумагами за исключением операций, совершенных в целях хеджирования рисков.

2) сақтандыру холдингтері үшін:
қаржы ұйымдарын;
банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаларды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының 1) тармақшада көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін және акцияларын сатып алуы не иемденуі бір заңды тұлға үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының он пайызынан аспауы тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не акцияларының жиынтық құны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының елу пайызынан аспауы тиіс.
4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу меншігіне:
1) сақтандыру холдингтерінің:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларын;
заңды тұлғалардың уәкілетті органы белгілеген рейтингтік агенттіктердің бірінің ең аз талап етілген рейтингі бар облигацияларды;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының:
тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін қаржы құралдарын (акциялар мен қатысу үлестерін қоспағанда) сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
Осы тармақта белгіленген шектеулер ұйымның бұрын шығарған облигациялары бойынша міндеттемелерді қайта құрылымданатын міндеттемелер тізбесіне енгізу талабымен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің бұдан бұрын сатып алынғандардың орнына қайта құрылымдау процесіндегі ұйымдардың облигацияларын сатып алу.жағдайларына қолданылмайды.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына:
1) акциялардан басқа бағалы қағаздардың өзге түрлерін шығаруға;
2) банктерден ұзақтығы үш айдан асатын мерзімге меншікті капиталдың мөлшерінен аспайтын мөлшерде заем қаражатын тартуға тыйым салынады.
6. Сақтандыру холдингтері осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген қызметті және заңды тұлғалардың акциялары немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алудан басқа мынадай қызмет түрлерімен:
1) сақтандыру холдингінің аффилиирленген тұлғалары болып табылмайтын тұлғалардан өз мұқтажына сатып алынған мүлікті сатып алу-сатумен;
2) қаржылық қызметімен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетумен айналысуға құқылы.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және сақтандыру холдингтеріне тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында жасалған операцияларды қоспағанда, туынды бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыруға тыйым салынады.

8. Дочерние организации страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, организации, в которой страховая (перестраховочная) организация либо страховой холдинг имеют значительное участие в капитале, не вправе приобретать акции (доли участия в уставном капитале) своей родительской организации, страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, которые имеют значительное участие в капитале организаций.
9. Требования настоящей статьи не распространяются:
1) на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией;
2) на страховые холдинги, являющиеся банковскими холдингами, входящими в состав банковских конгломератов.
10. Страховая (перестраховочная) организация обязана передавать часть принятых ею страховых рисков от аффилиированных лиц страховой (перестраховочной) организации, превышающую размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации, страховым (перестраховочным) организациям, имеющим международный кредитный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан.
Совокупный размер собственного удержания по договорам страхования (перестрахования), заключенным страховой (перестраховочной) организацией с одним аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации, не должен превышать десять процентов собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.
11. Страховая (перестраховочная) организация не вправе передавать в управление свои активы управляющему инвестиционным портфелем, являющемуся аффилиированным лицом данной страховой (перестраховочной) организации.
12. Условия и порядок инвестирования активов страховой (перестраховочной) организации устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы не сақтандыру холдингі капиталында қомақты қатысуға иеленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдары ұйымның капиталында қомақты қатысуға иеленген өзінің бас ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің акцияларын (жарғылық капиталында қатысу үлестерін) сатып алуға құқылы емес.
9. Осы баптың талаптары:
1) мынадай талаптардың бірін:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуын;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен темен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен темен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті органның және шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпаратпен алмасу туралы келісімнің болуын орындаған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге;
2) банк конгломераттарының құрамына кіретін, банк холдингтері болып табылатын сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті ұстап қалуының мөлшерінен асатын қабылдап алған сақтандыру тәуекелдерінің бөлігін Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен төмен емес халықаралық кредиттік рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына тапсыруға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасымен жасасқан сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша меншікті ұстап қалуының жиынтық мөлшері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының он пайызынан аспауы тиіс.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасы болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушыға өз активтерін басқаруға беруге құқығы жоқ.
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін инвестициялау шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.

13. Ограничения, установленные пунктом 1 настоящей статьи, не распространяются на случаи размещения внутреннего резервного фонда.";
12) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов страхователей, обеспечения финансовой устойчивости страховых (перестраховочных) организаций, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховых (перестраховочных) организаций для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховых (перестраховочных) организаций:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности;
2) снижение норматива достаточности высоколиквидных активов;
3) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости страховой группы, недопущения ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью страховой группы, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховой группы для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой группы:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы;
2) применение мер раннего реагирования в отношении финансовых организаций, являющихся участниками страховой группы;
3) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения страховой группы, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения страховой (перестраховочной) организации и (или) по итогам ее проверки уполномоченный орган направляет в страховую (перестраховочную) организацию и (или) ее акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью.
Страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий, уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционерам одну или несколько мер раннего реагирования из нижеперечисленных посредством предъявления требований по:

13. Осы баптың 1-тармағында белгіленген шектеулер ішкі резервтік қорын орналастыру жағдайында қолданылмайды.»;
12) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«53-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Сақтанушылардың заңды мүдделерін қорғау, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган сақтандыру(қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:
1) төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің төмендеуін;
2) өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің төмендеуін;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру тобының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:
1) сақтандыру тобының төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің төмендеуін;
2) сақтандыру тобының қатысушылары болып табылатын қаржы ұйымдарына қатысты ертерек ден қою шараларының қолданылуын;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін сақтандыру тобының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын талдау нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) олардың акционерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша түрде талап жібереді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) олардың акционерлері аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармағы бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) олардың акционерлері оны жоспарда белгіленген мерзімдерде орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған кезде уәкілетті орган талаптар қою арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) олардың акционерлеріне төменде тізіп көрсетілген ертерек ден қою шараларының біреуін немесе бірнешеуін:

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности страховой (перестраховочной) организации;
2) ограничению принятия обязательств по договорам страхования (перестрахования), в том числе путем ограничения страховой деятельности по некоторым классам страхования с повышенной степенью риска;
3) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
4) отстранению от должности руководящих или иных работников страховой (перестраховочной) организации;
5) увеличению маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации;
6) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, снижения комиссионных вознаграждений страховым посредникам, закрытия дочерних организаций.
4. В случае выявления факторов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения страховой группы и (или) по итогам проверки страхового холдинга либо участников страховой группы уполномоченный орган направляет в страховой холдинг и (или) его крупному участнику требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой группы, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью страховой группы.
Страховой холдинг и (или) его крупные участники обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий страховой холдинг и (или) его крупные участники приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к страховому холдингу и (или) его крупным участникам одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:
1) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым акциям (распределения чистого дохода) участниками страховой группы между их акционерами (участниками) соответственно на срок, установленный уполномоченным органом;
2) отстранению от должности руководящих или иных работников;
3) увеличению собственного капитала страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой группы, в том числе путем увеличения уставного капитала участников страховой группы;

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгертуді;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер қабылдауды шектеуді, оның ішінде тәуекел дәрежесі жоғары кейбір сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру қызметін шектеу жолымен шектеуді;
3) уәкілетті орган белгілеген мерзімде дивиденттерді есептеуді және (немесе) төлеуді тоқтатуды;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы немесе өзге де қызметкерлерін лауазымынан шеттетуді;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттігі маржасын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде ұлғайтуды;
6) әкімшілік шығыстарды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, сақтандыру делдалдарына комиссиялық сыйақыларды төмендету, еншілес ұйымдарды жабу жолымен қысқартуды қолданады.
4. Сақтандыру тобының қаржылық жағдайын талдау және (немесе) сақтандыру холдингін не сақтандыру тобының қатысушыларын тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 2-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру холдингіне және (немесе) оның ірі қатысушысына сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру тобының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша түрдегі талапты жібереді.
Сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармағы бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдағанда сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары жоспарда белгіленген мерзімде орындаудың нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған кезде уәкілетті орган талаптар қою арқылы сақтандыру холдингіне және (немесе) оның ірі қатысушыларына төменде тізіп көрсетілген ертерек ден қою шараларының біреуін немесе бірнешеуін:
1) сақтандыру тобы қатысушыларының жай акциялар бойынша олардың акционерлері (қатысушылары) арасында дивиденттерді есептеуді және (немесе) төлеуді (таза кірісті бөлуді) тиісінше уәкілетті орган белгілеген мерзімге тоқтатуды;
2) басшы немесе өзге қызметкерлерді лауазымынан шеттетуді;
3) сақтандыру тобының меншікті капиталын, соның ішінде сақтандыру то бы қатысушыларының жарғылық капиталын ұлғайту арқылы сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде ұлғайтуды;

4) реструктуризации активов страховой группы;
5) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, а также уменьшения доли участия в зависимых организациях как на территории Республики Казахстана, так и за ее пределами;
6) приостановлению осуществления операций (прямых и косвенных), подвергающих страховой холдинг и участников страховой группы риску между ними.
5. В случае непредставления в срок, установленный пунктами 3, 4 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа к страховой (перестраховочной) организации (страховой группе) и (или) ее акционерам (крупным участникам) применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, а также принудительные меры, предусмотренные настоящим Законом.
6. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
13) в статье 53-1:
в части первой пункта 1:
подпункт 1) после слова "участника" дополнить словами "страховой (перестраховочной) организации";
подпункт 4) после слов "участником страховой (перестраховочной) организации" дополнить словами "(в том числе организациями, над которыми крупный участник имеет контроль)";
подпункт 5) после слов "участника страховой (перестраховочной) организации" дополнить словами "(в том числе организаций, над которыми крупный участник имеет контроль)";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в связи с выявлением факторов, указанных в статье 53 настоящего Закона";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) систематическое (два и более раза в течение года) невыполнение страховым холдингом пруденциальных нормативов.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также крупного участника страховой (перестраховочной) организации уменьшения доли его прямого или косвенного владения в страховой (перестраховочной) организации до уровня ниже десяти процентов голосующих акций;";
в подпункте 2):
слова "количества прямо или косвенно принадлежащих им акций" заменить словами "доли его прямого или косвенного владения в";
слова "(за вычетом привилегированных)" исключить;
в подпункте 3):
слова "в отношении организации, в которой "заменить словами "и страхового холдинга в отношении организаций, в которых";
слова "риску, между ними и страховой (перестраховочной) организацией" заменить словами ", страховой холдинг и участников страховой группы риску, между ними";
в подпункте 4):
слова "страхового холдинга или лица, обладающего признаками страхового холдинга," заменить словами "или лица, обладающего признаками страхового холдинга, а также страхового холдинга";
слова "участие в капитале." заменить словами "участие в уставном капитале;";

4) сақтандыру тобының активтерін қайта құрылымдауды;
5) әкімшілік шығыстарды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тыс жерлерде де тәуелді ұйымдардағы қатысу үлесін азайту жолымен қысқартуды;
6) сақтандыру холдингі және сақтандыру тобы қатысушыларының арасында тәуекелге әкеп соғатын операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды қолданады.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын осы баптың 3, 4-тармақтарында белгіленген мерзімде табыс етпеген немесе осы жоспардың іс-шараларын уақтылы орындамаған, сондай-ақ ертерек ден қою шараларын уәкілетті органның талабына сәйкес орындамаған немесе уақтылы орындамаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (сақтандыру тобына) және (немесе) олардың акционерлеріне (ірі қатысушыларына) осы Заңда көзделген шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар, сондай-ақ мәжбүрлеу шаралары қолданылады.
6. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
13) 53-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада «ірі қатысушы» деген сөздер «сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша «сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы» деген сөздерден кейін «(оның ішінде ірі қатысушы бақылау жасайтын ұйымдар)» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша «сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының» деген сөздерден кейін «(оның ішінде ірі қатысушы бақылау жасайтын ұйымдар)» деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) осы Заңның 53-бабында көрсетілген факторлардың анықталуына байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жай-күйінің нашарлауы;»;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) сақтандыру холдингінің пруденциалдық нормативтерді жүйелі түрде (бір жыл ішінде екі және одан көп рет) орындамаған жағдайларда мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.»;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында оның тікелей немесе жанама иелік ететін үлесін дауыс беретін акциялардың он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;»;
2) тармақшада:
«сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оларға тікелей немесе жанама түрде тиесілі акцияларының санын» деген сөздер «сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында оның тікелей немесе жанама иелік ететін үлесін» деген сөздермен ауыстырылсын;
«(артықшылықты акцияларды шегере отырып)» деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшада:
«ұйымға» деген сөз «ұйымдарға» деген сөзбен ауыстырылсын;
«сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан» деген сөздерден кейін «және сақтандыру холдингінен» деген сөздермен толықтырылсын;
«сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын» деген сөздерден кейін «, сақтандыру холдингін және сақтандыру тобының қатысушыларын» деген сөздермен толықтырылсын;
«олар мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы» деген сөздер «олардың» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
«, сақтандыру холдингінен немесе сақтандыру холдингі белгілерін иемденуші тұлғадан» деген сөздер «немесе сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ сақтандыру холдингінен жарғылық» деген сөздермен ауыстырылсын;
«құқылы» деген сөз алып тасталсын;

дополнить подпунктами 5), 6) следующего содержания:
"5) требовать от участников страховой группы приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними и их аффилированными лицами, подвергающих участников страховой группы риску;
6) в целях увеличения собственного капитала страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации или страховой группы требовать от страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации принятия мер по дополнительной капитализации страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.";
в пункте 3:
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Уполномоченный орган вправе принять решение о передаче акций страховой (перестраховочной) организации в доверительное управление национальному управляющему холдингу.
В случае передачи акций страховой (перестраховочной) организации в доверительное управление национальному управляющему холдингу, срок, на который учреждается доверительное управление акциями, определяется в соответствующем решении уполномоченного органа об учреждении доверительного управления.";
часть вторую после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "либо национальным управляющим холдингом";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"При не устранении оснований для передачи акций в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, уполномоченный орган либо национальный управляющий холдинг отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг, по рыночной стоимости, сложившейся на дату принятия решения о реализации акций. В случае отсутствия информации о рыночной стоимости акций, цена реализации акций может быть определена оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление.";
дополнить частью девятой следующего содержания:
"Порядок учреждения доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Порядок применения принудительных мер определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";

мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
«5) сақтандыру тобының қатысушыларынан олар мен олардың сақтандыру тобының қатысушыларын тәуекелге душар ететін аффилиирленген тұлғаларының арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының меншікті капиталын қажетті мөлшерде көбейту мақсатында сақтандыру холдингінен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын немесе сақтандыру тобын қосымша капиталдандыру жөнінде шаралар қабылдауды талап етуге құқылы.»;
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімтерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдауға құқылы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға берген жағдайда, акцияларды сенімгерлік басқару тағайындалатын мерзім уәкілетті органның сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы тиісті шешімінде анықталады.»;
екінші бөлік «Уәкілетті органның» деген сөздерден кейін «не ұлттық басқарушы холдингтің» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Акцияларды сенімгерлік басқару тағайындалған мерзім өткенге дейін сенімгерлік басқаруға беруге негіздер жойылмағанда, уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг сенімгерлік басқарудағы акцияларды оларды сату туралы шешім қабылдау күніне қалыптасқан нарықтық құн бойынша бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында оларды нарықтық құн бойынша сату жолымен иеліктен шығарады. Акциялардың нарықтық құны туралы ақпарат болмаған жағдайда, бағалаушы акцияларды сату бағасын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындауы мүмкін. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акциялары уәкілетті органға сенімгерлік басқаруға берілген тұлғаларға аударылады.»;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды құру тәртібі, сондай-ақ уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару кезеңіндегі іс-әрекеті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.»;

14) пункт 7 статьи 53-2 изложить в следующей редакции:
"7. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении страхового холдинга, организаций, входящих в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации в случаях нарушения ими требований законодательных актов Республики Казахстан, в том числе, возникновения после приобретения статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации признаков неустойчивого финансового положения, а также в случае, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.";
15) пункт 1 статьи 53-3 изложить в следующей редакции:
"1. Применение санкций к страховой (перестраховочной) организаций, страховому брокеру, страховому холдингу, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации производится уполномоченным органом либо судом в соответствии с настоящим Законом.";
16) пункт 1 статьи 54 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) отзыв статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации у физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организации) акций страховой (перестраховочной) организации, при отсутствии у страховой (перестраховочной) организации иного страхового холдинга или крупного участника - физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами акций страховой (перестраховочной) организации;";
17) статью 62 изложить в следующей редакции:
"Статья 62. Добровольная реорганизация страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга
1. Добровольная реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) проводится в порядке, предусмотренном соответствующими законодательными актами, с учетом особенностей, установленных настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Добровольная реорганизация страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) может быть осуществлена при наличии разрешения уполномоченного органа.
При получении разрешения на добровольную реорганизацию в юридическое лицо, не осуществляющее страховую деятельность, страховая (перестраховочная) организация обязана в недельный срок вернуть все ранее выданные лицензии в уполномоченный орган.

14) 53-2-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Осы бапта келтірілген шаралар, егер сақтандыру холдингі, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары Қазақстан Республикасының заң актілерінің талаптарын бұзған, оның ішінде сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленгеннен кейін тұрақсыз қаржылық жағдайының белгілері пайда болған жағдайда, сондай-ақ егер уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, осы тұлғаларға да қатысты қолданылуы мүмкін.»;
15) 53-3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган не сот сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына санкциялар қолдануды осы Заңға сәйкес жүргізеді.»;
16) 54-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында өзге сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жиырма бес немесе одан астам пайызын иеленетін ірі қатысушы-жеке тұлғасы болмаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан астам пайызын иеленетін жеке тұлғадан сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін қайтарып алған;»;
17) 62-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«62-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және
сақтандыру холдингінің өз еркімен қайта құрылуы
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуы (қосылуы, бірігуі, бөлінуі, бөлініп шығуы, қайта құрылуы) осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген ерекшеліктер ескеріле отыра, тиісті заң актілерінде көзделген тәртіпте жүргізіледі.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуы уәкілетті органның рұқсаты болған кезде жүзеге асырылуы мүмкін.
Сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлға ретінде өз еркімен қайта ұйымдастырылуға рұқсат алған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын берілген барлық лицензияларды бір апта ішінде уәкілетті органға қайтарып беруге міндетті.

3. Основанием для подачи ходатайства на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) является наличие решения общего собрания акционеров (участников) данной страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
4. К ходатайству о получении разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) должны прилагаться следующие документы:
1) решение высшего органа страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) о его добровольной реорганизации;
2) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга);
3) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) после его добровольной реорганизации и/или юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
5. Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение двух месяцев со дня предоставления полного пакета документов.
6. Реорганизуемая страховая (перестраховочная) организация (страховой холдинг) в течение двух недель со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязана проинформировать о предстоящих изменениях всех своих страхователей путем непосредственного уведомления и публикации соответствующего объявления не менее чем в двух республиканских газетах.
7. Государственная регистрация или перерегистрация образующихся в результате реорганизации юридических лиц производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
8. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга о том, что указанные лица - нерезиденты Республики Казахстан, подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуын жүргізуге рұқсат алу үшін өтініш беруге осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының шешімі негіз болады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) өз еркімен қайта құруға уәкілетті органның рұқсатын алу туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуі тиіс:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) жоғары органының оны өз еркімен қайта құру туралы шешімі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуының жорамалданатын шарттарын, нысанын, тәртібін және мерзімін сипаттайтын құжаттар;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуынан кейін оның және/немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуы нәтижесінде құрылған заңды тұлғалардың өз еркімен қайта құрылу салдарынан туындаған қаржылық болжамы.
5. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуын жүргізуге рұқсат алуға берілген өтінішті құжаттардың толық пакеті табыс етілген күннен бастап екі ай ішінде қарауға тиіс.
6. Қайта құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) уәкілетті органның қайта құруды өткізуге рұқсатын алған күннен бастап екі апта ішінде алдағы өзгерістер туралы өздерінің барлық сақтанушыларына тікелей хабарлау мен тиісті хабарландыруды кем дегенде екі республикалық газетте жариялау арқылы хабардар етуге міндетті.
7. Заңды тұлғалардың қайта құрылуының нәтижесінде құрылған мемлекеттік тіркеу мен қайта тіркеу Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жүргізіледі.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта құрылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
9. Осы баптың талаптары:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтинг агенттіктерінің бірінің А рейтингінен темен емес жеке кредит рейтингініқ, сондай-ақ сақтандыру холдингінің, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғаның шыққан елдерінің қаржылық қадағалау органының көрсетілген Қазақстан Республикасының резиденті емес - тұлғалар шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтинг агенттіктерінің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берген шетел валютасында тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредит рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органының арасында ақпарат алмасу туралы келісімнің болу талаптарының бірін орындаған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қолданылмайды.»;

18) пункт 1 статьи 63:
абзац первый после слова "организации" дополнить словами "(страхового холдинга)";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) следующего содержания:
"2-1) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов);
2-2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства;";
19) в статье 67:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций либо отказа в выдаче указанного разрешения, а также порядок передачи страхового портфеля определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Отказ в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации для расчета по его обязательствам;
3) непринятие мер по передаче страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию.";
20) в статье 74-1:
в заголовке слова "крупного участника" заменить словами "крупных участников";
в пункте 2:
подпункты 3), 4) изложить в следующей редакции:
"3) о принадлежащих ему долях участия в уставных капиталах (акциях) организаций, а также источниках приобретения указанных долей участия (акций);
4) о близких родственниках, супруге и близких родственниках супруга (супруги), а также организациях, контролируемых данными лицами;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы крупным участником страховой (перестраховочной) организации.";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста дней, следующих за отчетным кварталом и ежеквартальную неконсолидированную финансовую отчетность, и пояснительную записку к ней в течение тридцати дней, следующих за отчетным кварталом;";
в пункте 4:
в части первой:
подпункт 1 изложить в следующей редакции:
"1) описание видов деятельности крупного участника (страхового холдинга);";
в подпункте 2):
слова "страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг являются" заменить словами "(страховой холдинг) является";
дополнить словами ", отчет о структуре страховой группы";
в подпункте 3) слово "организации." заменить словом "организации;";

18) 63-баптың 1-тармағы:
бірінші абзацтағы «ұйымының» деген сөзден кейін «(сақтандыру холдингінің)» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) жоғары органдарының тиісті шешімдері болмаған;
2-2) жорамалданатын қайта ұйымдастыру нәтижесінде монополияға қарсы заңнаманың талаптарын бұзған;»;
19) 67-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз еркімен таратылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібі, сондай-ақ сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
«2-1. Уәкілетті орган:
1) ұсынылған құжаттардың толық болмау немесе тиісінше ресімделмеу;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша есеп айырысуға оның қаражаты жетіспеу;
3) сақтандыру портфелін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру жөнінде шаралар қабылдамау негіздерінің кез келгенінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз еркімен таратуға рұқсат беруден бас тартады.»;
20) 74-1-бапта:
тақырыбында «ірі қатысушысының» деген сөздер «ірі қатысушыларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
3), 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ұйымдардың жарғылық капиталдарына (акцияларына) қатысудың өзіне тиесілі үлестері, сондай-ақ көрсетілген қатысу үлестерін (акцияларды) сатып алу көздері туралы;
4) жақын туыстары, жұбайы және жұбайының (зайыбының) жақын туыстары, сондай-ақ осы тұлғалар бақылау жасайтын ұйымдар туралы ақпаратты;»;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) кірістер мен мүлік туралы мәліметтерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының салық органдарына ұсынатын дербес табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесін қамтитын есептілікті табыс етуге тиіс»;
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) есепті тоқсаннан кейінгі тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілік пен оған түсіндірме жазбаны және есепті тоқсаннан кейінгі отыз күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылмаған қаржылық есептілік пен оған түсіндірме жазбаны;»;
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ірі қатысушының (сақтандыру холдингінің) қызмет түрлерінің сипаттамасы;»;
2) тармақшада:
«сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі» деген сөздер «ірі қатысушы (сақтандыру холдингі)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, сақтандыру тобының құрылымы туралы есеп» деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) отчет обо всех значительных сделках с аффилиированными лицами, а также сделках между участниками страховой группы;
5) отчет обо всех обязательствах страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы.";
в части второй слова "в пункте 4 настоящей статьи" заменить словами "в настоящем пункте";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Страховой холдинг - нерезидент Республики Казахстан должен представлять в уполномоченный орган консолидированную годовую финансовую отчетность, заверенные аудиторской организацией на русском и (или) казахском языках, либо не заверенные ей - в случае невозможности представления заверенной, в течение ста восьмидесяти дней по окончании финансового года.
При невозможности представления консолидированной годовой финансовой отчетности, указанной в части первой настоящего пункта, данным страховым холдингом в течение ста восьмидесяти дней по окончании финансового года годовая финансовая отчетность представляется в неконсолидированном виде, заверенная аудиторской организацией на русском и (или) казахском языках либо не заверенная ей - в случае невозможности представления заверенной.
На крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося физическим лицом - нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 1 статьи 74-1 настоящего Закона.
На крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, распространяются требования, предусмотренные в отношении страхового холдинга - нерезидента Республики Казахстан в соответствии с настоящим пунктом.";
пункт 7 исключить;
21) статью 76 изложить в следующей редакции:
"Статья 76. Публикация основных показателей деятельности страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера
Страховая (перестраховочная) организация и страховой брокер публикуют консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом, после независимого аудиторского подтверждения достоверности представленных в них сведений и утверждения годовой финансовой отчетности годовым собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации.
Страховые (перестраховочные) организации ежеквартально публикуют бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, установленные Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом, без их аудиторского подтверждения.
Страховые холдинги публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) - неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.".

мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) аффилиирленген тұлғалармен жасалған барлық маңызды мәмілелер, сондай-ақ сақтандыру тобының қатысушыларының арасында жасалған мәмілелер туралы есеп;
5) сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан аса пайызын құрайтын үшінші тұлғалардың (адамдар тобының) алдындағы сақтандыру тобының барлық міндеттемелері туралы есеп көрсетілуге тиіс»;
екінші бөлікте «баптың 4-тармағында» деген сөздер «бапта» деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қазақстан Республикасының резиденті емес - сақтандыру холдингі уәкілетті органға аудиторлық ұйым орыс және (немесе) қазақ тілдерінде куәландырған не қаржы жылы аяқталғаннан кейін жүз сексен күн ішінде куәландырылғанды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, аудиторлық ұйым куәландырмаған шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті ұсынуға тиіс.
Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті ұсыну мүмкін болмаған кезде, осы сақтандыру холдингі қаржы жылы аяқталғаннан кейін жүз сексен күн ішінде аудиторлық ұйым орыс және (немесе) қазақ тілдерінде куәландырған не куәландырылғанды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда ол куәландырмаған шоғырландырылмаған түрде жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына осы Заңның 74-1-бабының 1-тармағының талаптары қолданылады.
Заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысына осы тармаққа сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингіне қатысты көзделген талаптар қолданылады.»;
7-бап алып тасталсын;
21) 76-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«76-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру
брокері қызметінің негізгі көрсеткіштерін жариялау
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда - жылдық шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті оларда ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын тәуелсіз аудиторлық растаудан кейін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жылдық жиналысы жылдық қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банк белгілеген тәртіпте және мерзімде жариялайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін бухгалтерлік балансты, пайдалар мен шығындар туралы есепті, уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банк белгілеген тәртіпте және мерзімде, олардың аудиторлық растауысыз тоқсан сайын жариялайды.
Сақтандыру холдингтері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда - жылдық шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіпте және мерзімде жариялайды.».

13. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст. 85; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 83; № 15, ст. 139; 2004 г., № 15, ст. 85; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 11, ст. 37; № 23, ст. 105; 2006 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 7, ст. 29):
1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Взаимоотношения государственных органов Республики Казахстан с Банком развития
1. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за исполнением Банком развития требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов.
2. Иные полномочия государственных органов в отношениях с Банком развития осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Запрещается вмешательство в любой форме государственных органов и их должностных лиц в деятельность Банка развития, за исключением случаев, прямо предусмотренных в законодательных актах Республики Казахстан.";
2) статью 17 исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г., № 5, ст. 23):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) квалифицированное большинство - большинство в размере не менее трех четвертей;";
в подпункте 2) слово "обмену" заменить словом "замене";
в подпункте 12) слово "либо" заменить словами "и (или)";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) корпоративные события - информация, затрагивающая интересы акционеров общества, определенная статьей 79 настоящего Закона, а также информация, которую акционерные общества обязаны раскрывать в средствах массовой информации согласно требованиям законодательных актов Республики Казахстан;";
в подпункте 20) слова "аудитором данного акционерного общества" заменить словами "представителем акционера на заседаниях органов данного акционерного общества";
2) статью 4-1 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. На корпоративном веб-сайте публичной компании в открытом доступе должны быть размещены следующие документы:

13. «Қазақстанның Даму банкі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 25 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 9, 85-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 83-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 15, 85-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 11, 37-құжат; № 23, 105-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат):
1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының
Даму Банкімен өзара қарым-қатынасы
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Даму Банкінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының және халықаралық стандарттардың талаптарын орындауын бақылауды жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік органдардың Даму Банкімен қарым-қатынастарындағы өзге де өкілеттіктер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының заң актілерінде тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органдардың және олардың лауазымды тұлғаларының Даму Банкінің қызметіне кез келген түрде араласуына тыйым салынады.»;
2) 17-бап алып тасталсын.
14. «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) айқын көпшілік - кемінде төрттен үш бөлігі мөлшеріндегі көпшілік;»;
2) тармақшада «айырбасталуға» деген сөз «ауыстыруға» деген сөзбен ауыстырылсын;
12) тармақшада «не» деген сөз «және (немесе)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) корпоративтік оқиғалар - осы Заңның 79-бабында белгіленген қоғам акционерлерінің мүддесіне қатысты ақпарат, сондай-ақ акционерлік қоғамдар Қазақстан Республикасының заң актілерінің талаптарына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарында ашып көрсетуге міндетті ақпарат;»;
20) тармақшада «осы акционерлік қоғамның аудиторы» деген сөздер «осы акционерлік қоғам органдарының отырысында акционердің өкілі» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-1-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Жария компанияның корпоративтік веб-сайтында мынадай құжаттар ашық орналастырылуы тиіс:

1) устав публичной компании;
2) кодекс корпоративного управления;
3) годовые финансовые отчетности за два последних финансовых года (за исключением вновь созданных публичных компаний), подтвержденные аудиторскими отчетами;
4) иные внутренние документы, регламентирующие вопросы корпоративного управления, в том числе регламентирующие деятельность совета директоров и его комитетов, деятельность корпоративного секретаря, а также вопросы проведения аудита финансовой отчетности публичной компании.
Указанные в настоящем пункте документы также могут размещаться публичной компанией на сайте депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
3) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Устав общества является документом, определяющим правовой статус общества как юридического лица. Устав общества должен быть подписан учредителями (единственным учредителем) либо их представителями (представителем), за исключением изменений и дополнений в устав (в том числе изложенных в виде новой редакции устава), оформленные в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, которые подписываются лицом, уполномоченным общим собранием акционеров. Устав общества, а также все изменения и дополнения к нему подлежат нотариальному удостоверению.";
в пункте 2: дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вопросы, в отношении которых установлено право вето владельца золотой акции (при ее наличии), а также фамилия, имя, отчество владельца золотой акции;";
в подпункте 7) слово "средства" заменить словами "наименования средств";
4) в статье 13:
в части второй пункта 2:
слово "Количество" заменить словами "В период размещения количество";
слово "объявленных" заменить словом "размещенных";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) общее собрание акционеров общества рассматривает вопрос, решение по которому может ограничить права акционера, владеющего привилегированными акциями. Решение по такому вопросу считается принятым только при условии, что за ограничение проголосовали не менее чем две трети от общего количества размещенных (за вычетом выкупленных) привилегированных акций.
К вопросам, решение по которым может ограничить права акционера, владеющего привилегированными акциями, относятся вопросы:
принятия решений об уменьшении размера дивидендов, выплачиваемого по привилегированным акциям;
принятие решений об изменении порядка выплаты дивидендов по привилегированным акциям;
принятие решения о замене привилегированных акций на простые акции общества.";

1) жария компанияның жарғысы;
2) корпоративтік басқару кодексі;
3) соңғы екі қаржы жылының аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептіліктері (жаңадан құрылған жария компаниялардан басқа);
4) корпоративтік басқару мәселелерін регламенттейтін, оның ішінде директорлар кеңесінің және оның комитеттерінің, корпоративтік хатшының қызметін, сондай-ақ жария компанияның қаржылық есептілігінің аудитін жүргізу мәселелерін регламенттейтін өзге ішкі құжаттар.
Жария компания осы тармақта көрсетілген құжаттарды бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің сайтында орналастыруы мүмкін.»;
3) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоғамның жарғысы қоғамның заңды тұлға ретіндегі құқықтық мәртебесін айқындайтын құжат болып табылады. Акционерлердің жалпы жиналысы уәкілеттік берген тұлға қол қоятын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте ресімделген жарғыға (оның ішінде жарғының жаңа редакциясы ретінде жазылған) енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды қоспағанда, қоғам жарғысына құрылтайшылар (жалғыз құрылтайшы) не оның өкілдері (өкілі) қол қоюға тиіс. Қоғамның жарғысы, сондай-ақ оған енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар нотариатта куәландырылуы тиіс»;
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) оған қатысты алтын акция иесінің (бар болған кезде) тыйым құқығы, сондай-ақ алтын акция иесінің тегі, аты, әкесінің аты белгіленген мәселелер;»;
7) тармақшада «құралын» деген сөз «құралының атауын» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде:
«Қоғамның» деген сөз «Орналастыру кезеңінде қоғамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жарияланған» деген сөз «орналастырылған» деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы шешімі бойынша артықшылықты акцияларды иеленуші акционердің құқығын шектеуі мүмкін мәселені қараса. Шектеу қою үшін орналастырылған (сатып алынғандарын шегере отырып) артықшылықты акциялардың жалпы санының кемінде үштен екі бөлігі жақтап дауыс берген жағдайда ғана мұндай мәселе бойынша шешім қабылданды деп есептеледі.
Мына мәселелер бойынша шешімдер артықшылықты акцияларды иеленуші акционердің құқығын шектеуі мүмкін:
артықшылықты акциялар бойынша төленетін дивиденттердің мөлшерін азайту туралы шешімдер қабылдау;
артықшылықты акциялар бойынша дивиденттер төлеу тәртібін өзгерту туралы шешім қабылдау;
артықшылықты акцияларды қоғамның жай акцияларына ауыстыру туралы шешім қабылдау.»;

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) утверждения изменений в методику (утверждение методики, если она не была утверждена учредительным собранием) определения стоимости привилегированных акций при их выкупе обществом в соответствии с настоящим Законом;";
5) в статье 14:
в подпункте 1) пункта 1 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускаются ограничения прав акционеров, установленных пунктами 1 и 2 настоящей статьи.
Помимо прав акционеров, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уставом общества могут быть предусмотрены дополнительные права акционеров.";
6) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Право преимущественной покупки ценных бумаг общества
1. Общество, имеющее намерение разместить объявленные акции или другие ценные бумаги, конвертируемые в простые акции общества, а также реализовать ранее выкупленные указанные ценные бумаги, обязано в течение десяти дней с даты принятия решения об этом предложить своим акционерам посредством письменного уведомления или публикации в средствах массовой информации приобрести ценные бумаги на равных условиях пропорционально количеству имеющихся у них акций по цене размещения (реализации), установленной органом общества, принявшим решение о размещении (реализации) ценных бумаг. Акционер в течение тридцати дней с даты оповещения о размещении (реализации) обществом акций вправе подать заявку на приобретение акций либо иных ценных бумаг, конвертируемых в акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки.
При этом акционер, владеющий простыми акциями общества, имеет право преимущественной покупки простых акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, а акционер, владеющий привилегированными акциями общества, имеет право преимущественной покупки привилегированных акций общества.
Оплата акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, приобретаемых по праву преимущественной покупки, осуществляется акционером в течение тридцати календарных дней с даты подачи заявки на их приобретение. Уставом общества может быть предусмотрен иной срок оплаты акций, который не должен превышать девяноста календарных дней с даты начала размещения акций.
2. Финансовая организация, имеющая намерение разместить объявленные акции, а также реализовать ранее выкупленные акции в целях исполнения пруденциальных и иных, установленных законодательством норм и лимитов, по требованию уполномоченного органа, обязано в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о размещении акций предложить своим акционерам посредством письменного уведомления или публикации в средствах массовой информации приобрести ценные бумаги на равных условиях пропорционально количеству имеющихся у них акций по цене размещения (реализаций), установленной органом общества, принявшим решение о размещении (реализации) ценных бумаг. Акционер в течение пяти рабочих дней с даты оповещения о размещении (реализации) обществом акций вправе подать заявку на приобретение акций либо иных ценных бумаг, конвертируемых в акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки.
Оплата акций финансовой организации, приобретаемых по праву преимущественной покупки, осуществляется акционером в течение пяти рабочих дней с даты подачи заявки на их приобретение. В случае не оплаты акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, по истечению указанного срока заявка считается недействительной.

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) қоғамның артықшылықты акцияларды осы Заңға сәйкес сатып алуы кезінде олардың құнын айқындау әдістемесіне (егер құрылтай жиналысы әдістемені бекітпесе, онда оны бекіту) енгізілетін өзгерістерді бекіту;»;
5) 14-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы «және» деген сөз «және (немесе)» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Акционерлердің осы баптың 1 және 2- тармақтарында белгіленген құқықтарын шектеуге жол берілмейді.
Осы баптың 1-тармағында көзделген акционерлердің құқықтарынан басқа, қоғамның жарғысында акционерлердің қосымша құқықтары көзделуі мүмкін.»;
6) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Қоғамның бағалы қағаздарын басымдықпен сатып
алу құқығы
1. Жарияланған акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды орналастыру, сондай-ақ бұрын сатып алынған осы бағалы қағаздарды сату ниеті бар қоғам осы туралы шешім қабылдаған күннен бастап он күн ішінде өз акционерлеріне жазбаша хабарлама жіберу немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау арқылы өздерінде бар акциялар санына барабар бағалы қағаздарды тең жағдайларда орналастыру (өткізу) туралы шешім қабылдаған қоғамның органы белгілеген орналастыру (өткізу) бағасы бойынша оларды сатып алуды ұсынуға міндетті. Акционер қоғам акцияларын орналастыру (өткізу) туралы хабарланған күннен бастап отыз күн ішінде акцияларды не қоғамның акцияларына айырбасталатын өзге де бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес сатып алуға өтінім беруге құқылы.
Бұл ретте қоғамның жай акцияларын иеленуші акционер жай акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығына ие, ал қоғамның артықшылықты акцияларын иеленуші акционер қоғамның артықшылықты акцияларын басымдықпен сатып алу құқығына ие.
Акционер басымдықпен сатып алу құқығымен сатып алынатын акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды төлеуді оларды сатып алуға өтінім берген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырады. Қоғамның жарғысымен акциялар орналастырыла бастаған күннен бастап тоқсан күнтізбелік күннен аспауы тиіс акцияларды төлеудің өзге мерзімі көзделуі мүмкін.
2. Жарияланған акцияларды орналастыруға, сондай-ақ бұрын сатып алынған акцияларды сатуға ниеті бар қаржылық ұйым уәкілетті органның талабы бойынша пруденциалдық және өзге де заңнамамен белгіленген нормалар мен лимиттерді орындау мақсатында, акцияларды орналастыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде өз акционерлеріне жазбаша хабарлама жіберу немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау арқылы бағалы қағаздарды тең жағдайларда, өздерінде бар акциялар санына пропорционалды, бағалы қағаздарды орналастыру (өткізу) туралы шешім қабылдаған қоғамның органы белгілеген орналастыру (өткізу) бағасы бойынша сатып алуды ұсынуға міндетті. Акционер қоғам акцияларын орналастыру (өткізу) туралы хабарлаған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде акцияларды не қоғамның акцияларына айырбасталатын өзге де бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес сатып алуға өтінім беруге құқылы.
Акционер қаржы ұйымының басымдықпен сатып алу құқығымен сатып алынатын акцияларын төлеуді оларды сатып алуға өтінім берген күннен бастап бес жұмыс күн ішінде жүзеге асырады. Акцияларын немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды төлемеген жағдайда көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін өтінім жарамсыз болып саналады.

3. Требования по срокам оплаты акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, приобретаемых по праву преимущественной покупки, установленные пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяются на случаи приобретения акций государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью.
Оплата акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, приобретаемых по праву преимущественной покупки государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, осуществляется в течение двенадцати месяцев с даты подачи заявки на их приобретение.
4. В случае не оплаты акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, по истечении срока, установленного пунктами 1, 2 и 3 настоящей статьи, заявка считается недействительной.
5. Порядок реализации права акционеров общества на преимущественную покупку ценных бумаг устанавливается уполномоченным органом.
6. Право преимущественной покупки не предоставляется акционерам общества при размещении (реализации) акций общества при присоединении к нему другого общества в порядке, предусмотренном статьей 83 настоящего Закона.";
7) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Размещение акций общества
1. Общество вправе размещать свои акции после государственной регистрации их выпуска посредством одного или нескольких размещений в пределах объявленного количества акций.
Решение о размещении акций общества в пределах количества его объявленных акций принимается советом директоров общества, за исключением случая, когда уставом общества данный вопрос отнесен к компетенции общего собрания акционеров.
Размещение акций осуществляется посредством реализации акционерами права преимущественной покупки акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, подписки или аукциона, проводимых на неорганизованном рынке ценных бумаг, либо подписки или аукциона, проводимых на организованном рынке ценных бумаг, а также посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в акции общества в случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законодательными актами.
2. При отчуждении акционером акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в течение тридцати дней, предоставленных ему для подачи заявки на приобретение акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки данное право переходит к новому собственнику акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в случае, если прежний собственник не подал такой заявки.

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген басымдықпен сатып алу құқығымен сатып алынатын акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды төлеу мерзімдері бойынша талаптар Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген уәкілетті орган басымдықпен сатып алу құқығымен сатып алынатын акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды төлеуді оларды сатып алуға өтінім берген күннен бастап он екі ай ішінде жүзеге асырады.
4. Акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын баска да бағалы қағаздарды осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында белгіленген мерзім өткенге дейін төлемеген жағдайда өтінім жарамсыз болып саналады.
5. Қоғам акционерлерінің бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығын іске асыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
6. Осы Заңның 83-бабында көзделген тәртіппен қоғамға басқа қоғам қосылған жағдайдағы қоғамның акцияларын орналастыру (сату) кезінде қоғамның акционерлеріне басымдықпен сатып алу құқығы берілмейді.»;
7) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Қоғамның акцияларын орналастыру
1. Қоғам өз акцияларының шығарылымы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін акциялардың жарияланған мөлшері шегінде оларды бір немесе бірнеше орналастыру арқылы орналастыруға құқылы.
Қоғамның жарияланған акцияларының саны шегінде акцияларын орналастыру туралы шешімді, қоғамның жарғысында осы мәселе акционерлердің жалпы жиналысының құзыретіне жатқызылған жағдайды қоспағанда, қоғамның директорлар кеңесі қабылдайды.
Акцияларды орналастыру акционерлердің акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығын іске асыруы, ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында өткізілетін жазылу немесе аукцион, не ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында өткізілетін жазылу немесе аукцион арқылы, сондай-ақ осы Заңда және өзге заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қоғамның бағалы қағаздарын және (немесе) ақшалай міндеттемелерін қоғам акцияларына айырбастау арқылы жүзеге асырылады.
2. Акционер артықшылықпен сатып алу құқығына сәйкес оған акцияны немесе қоғамның жай акцияларына айналдырылатын басқа бағалы қағазды сатып алуға өтініш беру үшін берілген отыз күннің ішінде акцияны немесе қоғамның жай акцияларына айналдырылатын басқа бағалы қағазды иеліктен айырған кезде, егер акцияның бұрынғы иесі мұндай өтініш бермеген жағдайда осы құқық акцияның немесе қоғамның жай акцияларына айналдырылатын басқа бағалы қағазды жаңа иесіне ауысады.

3. Цена размещения акций, установленная для данного размещения органом общества, принявшим решение о размещении акций, является наименьшей ценой, по которой данные акции могут быть проданы.
Акционеры приобретают акции в соответствии с правом преимущественной покупки по единой наименьшей цене размещения данных акций, установленной органом общества, принявшим решение о размещении.
Акции общества подлежат продаже по единой цене для всех лиц, приобретающих акции посредством подписки, в пределах данного размещения.
4. В случае принятия уполномоченным органом общества решения об изменении условий ранее принятого решения о размещении объявленных акций путем увеличении количества размещаемых акций и (или) уменьшении цены, по которой они предлагались акционерам в рамках реализации права преимущественной покупки, общество повторно предоставляет акционерам право преимущественной покупки данных акций.";
8) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Отчет об итогах размещения акций общества
1. Общество обязано представлять уполномоченному органу:
отчеты об итогах размещения своих акций по итогам каждых шести месяцев (в течение одного месяца по окончании отчетного полугодия) до полного размещения объявленных акций общества либо после завершения их полного размещения;
изменения и дополнения в отчеты об итогах размещения своих акций в случае обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида в течение одного месяца после завершения процедуры обмена акций.
2. Содержание и порядок представления отчета об итогах размещения акций и изменений и дополнений в него, а также порядок рассмотрения и утверждения данного отчета устанавливаются уполномоченным органом.";
9) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Оплата размещаемых акций общества
1. В оплату размещаемых акций общества могут быть внесены деньги, имущественные права (в том числе права на объекты интеллектуальной собственности) и иное имущество, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Оплата иным, помимо денег, имуществом (за исключением ценных бумаг) осуществляется по цене, определяемой оценщиком, действующим на основании лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Стоимость ценных бумаг, обращающихся на фондовой бирже и передаваемых в оплату размещаемых акций общества производится в соответствии с методикой оценки финансовых инструментов фондовой биржи. В случае невозможности оценки таких ценных бумаг по указанной методике, либо отсутствия методики в отношении вида ценных бумаг, вносимых в оплату акций, их оценка производится оценщиком, действующим на основании лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Қоғамның акцияларды орналастыру туралы шешім қабылдаған органы осы орналастыруға белгілеген акцияларды орналастыру бағасы осы акциялар сатылуының ең төменгі бағасы болып табылады.
Акционерлер акцияларды басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес орналастыру туралы шешім қабылдаған қоғамның органы белгілеген осы акциялардың бірыңғай ең төменгі орналастыру бағасы бойынша сатып алады.
Қоғамның акциялары осы орналастыру шегінде жазылу арқылы акцияларды сатып алатын барлық тұлғалар үшін бірдей сату бағасы бойынша сатылуы тиіс.
4. Қоғамның уәкілетті органы орналастырылатын акциялардың санын ұлғайту және (немесе) басымдықпен сатып алу құқығын іске асыру шеңберінде акционерлерге ұсынылған бағаны төмендету арқылы жарияланған акцияларды орналастыру туралы бұрын қабылданған шешімнің талаптарын өзгерту туралы шешімді қабылдаған жағдайда, қоғам акционерлерге осы акцияларды басымдықпен сатып алу құқығын қайта ұсынады.»;
8) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. Қоғам акцияларын орналастыру қорытындылары
туралы есеп беру
1. Қоғам уәкілетті органға:
қоғамның жарияланған акцияларын толық орналастырғанға дейін не оларды толық орналастырғаннан кейін әрбір алты айдың (есепті жарты жылдық аяқталғаннан кейін бір ай ішінде) қорытындысы бойынша өз акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті;
акцияларды айырбастау рәсімі аяқталған соң бір ай ішінде қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының екінші түріне айырбастаған жағдайда, өз акцияларын орналастыру қорытындысы жөніндегі есептеріне өзгерістер мен толықтыруларды беруге міндетті.
2. Акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептің және оған енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың мазмұнын және оны табыс ету тәртібін, сондай-ақ осы есепті қарау және бекіту тәртібін уәкілетті орган белгілейді.»;
9) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Қоғамның орналастырылатын акцияларын төлеу
1. Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қоғамның орналастырылатын акцияларын төлеуге ақша, мүліктік құқықтар (соның ішінде зияткерлік меншік объектілеріне құқықтар) және өзге де мүлік енгізілуі мүмкін.
Ақшадан басқа, өзге де мүлікпен (бағалы қағаздарды қоспағанда) төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген лицензия негізінде әрекет ететін бағалаушы белгілейтін баға бойынша жүзеге асырылады.
Қор биржасында айналыстағы және қоғамның орналастырылатын акцияларын төлеуге берілген бағалы қағаздардың құны қор биржасының қаржы құралдарын бағалау әдістемесіне сәйкес жүргізіледі. Осындай бағалы қағаздарды көрсетілген әдістеме бойынша бағалау мүмкіндігі болмаған не акцияларды төлеуге енгізілетін бағалы қағаздардың түріне қатысты әдістемесі болмаған жағдайда, оларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген лицензия негізінде әрекет ететін бағалаушы бағалайды.

2. Если в оплату размещаемых акций общества вносится право пользования имуществом, оценка такого права производится исходя из размера платы за пользование этим имуществом за весь срок его пользования обществом. До истечения указанного срока изъятие такого имущества без согласия общего собрания акционеров общества запрещается.
3. Не допускается приобретение обществом своих объявленных акций при их размещении на первичном рынке ценных бумаг.";
10) в части первой пункта 1 статьи 24 слова ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 22 настоящего Закона" исключить;
11) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами имеющее намерение приобрести на вторичном рынке ценных бумаг тридцать и более процентов голосующих акций общества либо иное количество голосующих акций, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или совместно с его аффилиированными лицами будет принадлежать тридцать и более процентов голосующих акций общества, обязано направить уведомление об этом в общество и в уполномоченный орган в установленном им порядке. Уведомление должно содержать сведения о количестве приобретаемых акций, предполагаемой цене покупки и иные сведения, определенные нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
часть первую пункта 3 после слов "голосующих акций общества" дополнить словами "либо иное количество голосующих акций, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или совместно с его аффилированными лицами стало принадлежать тридцать и более процентов голосующих акций общества";
12) в статье 26:
в пункте 1:
слова "с согласия акционера до инициативе общества" заменить словами "по инициативе общества на неорганизованном рынке ценных бумаг с согласия акционера";
после слова "обществом" дополнить словами "на неорганизованном рынке ценных бумаг";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) до утверждения первого отчета об итогах размещения акций среди учредителей;";
13) в статье 27:
в подпункте 2) пункта 1 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
пункт 1-1 после слов "выкупе обществом" дополнить словами "на неорганизованном рынке ценных бумаг";
14) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:

2. Егер қоғамның орналастырылатын акцияларын төлеуге мүлікті пайдалану құқығы енгізілсе, мұндай құқықты бағалау осы мүлікті пайдалануға төленетін ақының мөлшері негізге алына отырып, қоғамның оны пайдаланған бүкіл мерзіміне жүргізіледі. Аталған мерзім біткенге дейін қоғам акционерлері жалпы жиналысының келісімінсіз мұндай мүлікті алып қоюға тыйым салынады.
3. Қоғамға өзінің жарияланған акцияларын бағалы қағаздардың бастапқы рыногында орналастырған кезде оларды өзі сатып алуына жол берілмейді.»;
10) 24-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде «Осы Заңның 22-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қоғамның» деген сөздер «Қоғамның» деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бағалы қағаздардың қайталама рыногында осы акцияларды сатып алу нәтижесінде осы тұлғаға дербес немесе өзінің аффилиирленген тұлғаларымен бірлесе отырып қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан да көп проценті тиесілі болатын қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан да көп процентін не дауыс беретін акциялардың өзге санын дербес немесе өзінің аффилиирленген тұлғаларымен бірлесе отырып сатып алғысы келетін тұлға бұл туралы қоғамға және уәкілетті органға ол белгілеген тәртіппен хабарлама жіберуге міндетті. Хабарламада сатып алынатын акциялардың саны, болжамды сатып алу бағасы туралы мәліметтер және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген өзге де мәліметтер болуға тиіс»;
3-баптың бірінші бөлігі «отыз және одан да көп процентін» деген сөздерден кейін «не сатып алуының нәтижесінде осы тұлғаға дербес немесе оның аффилиирленген тұлғаларымен бірлесіп, қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан да көп проценті тиесілі болатын дауыс беретін акцияларының өзге санын» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 26-бапта:
1-тармақта:
«акцияларды сатып алу» деген сөздерден кейін «ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында» деген сөздермен толықтырылсын;
«қоғамның акцияны» деген сөздерден кейін «ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) акцияларды құрылтайшылар арасында орналастыру қорытындылары туралы бірінші есеп бекітілгенге дейін;»;
13) 27-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы «және қоғамның» деген сөздер «және (немесе) қоғамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақ «қоғамның акцияларды» деген сөздерден кейін «ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) при выкупе размещенных акций по требованию акционера - по состоянию на дату:
принятия общим собранием акционеров решений, указанных в подпунктах 1), 1-1), 3) пункта 1 статьи 27 Закона;
принятия организатором торгов решения о делистинге акций общества;
принятие решения о заключении крупной сделки и (или) сделки, в совершении которой обществом имеется заинтересованность;";
15) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Конвертирование ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции общества
1. Общество вправе выпускать конвертируемые ценные бумаги только в случае, если возможность такого выпуска предусмотрена его уставом.
Некоммерческие организации, созданные в организационно-правовой форме акционерного общества, не вправе выпускать конвертируемые ценные бумаги.
2. Выпуск ценных бумаг общества, конвертируемых в акции, допускается в пределах разницы между объявленными и размещенными акциями общества.
3. Условия, сроки и порядок конвертирования ценных бумаг общества указываются в проспекте выпуска конвертируемых ценных бумаг.
4. Конвертирование ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами общества в его простые акции осуществляется на основании:
1) проспекта выпуска ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества; и (или)
2) плана реструктуризации банка, принятого в порядке, предусмотренном законодательством о банках и банковской деятельности; или
3) плана реабилитации, если общество является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством о банкротстве.
5. При конвертировании ценных бумаг в простые акции общества на основании проспекта выпуска данных ценных бумаг право преимущественной покупки акций предоставляется акционерам общества, если ранее при размещении ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, акционерам было предоставлено право преимущественной покупки данных ценных бумаг.
6. В случае конвертирования ценных бумаг в акции общества в рамках процедуры реструктуризации активов и обязательств банка или в процессе реабилитации общества, если общество является несостоятельным должником, право преимущественной покупки не предоставляется акционерам банка (общества) при размещении их акций посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в его акции.
7. Общество вправе конвертировать ценные бумаги в простые акции общества при условии соблюдения лицами, приобретающими в результате такого конвертирования простые акции, требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан в отношении акционеров (лиц планирующих приобрести акции) общества, осуществляющего соответствующие виды деятельности.
Запрещается конвертирование ценных бумаг в простые акции общества в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

«1) акционердің талап етуі бойынша орналастырылған акцияларды сатып алған кезде:
акционерлердің жалпы жиналысында Заңның 27-бабының 1-тармағының 1), 1-1), 3) тармақшаларында көрсетілген шешімдер қабылданған;
сауда-саттықты ұйымдастырушы қоғам акцияларының делистингі туралы шешімді қабылдаған;
ірі мәмілені және (немесе) қоғамның жасалуында мүддесі бар мәмілені жасау туралы шешім қабылданған күнгі жағдай бойынша;»;
15) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«30-бап. Эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге ақшалай
міндеттемелерін қоғамның жай акцияларына айырбастау
1. Қоғам айырбасталатын бағалы қағаздарды шығаруға өзінің жарғысында мұндай шығару мүмкіндігі көзделген жағдайда ғана құқылы.
Акционерлік қоғамы ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымдардың айырбасталатын бағалы қағаздарды шығаруға құқығы жоқ.
2. Қоғамның акцияларға айырбасталатын бағалы қағаздарын қоғамның жарияланған және орналастырылған акциялары арасындағы айырма шегінде шығаруға жол беріледі.
3. Қоғамның бағалы қағаздарын айырбастау шарттары, мерзімдері мен тәртібі айырбасталатын бағалы қағаздарды шығару проспектісінде көрсетіледі.
4. Бағалы қағаздарды және қоғамның кредиторлар алдындағы өзге ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау мыналардың негізінде жүзеге асырылады:
1) қоғамның жай акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздар шығару проспектісі; және (немесе)
2) банктер және банк қызметі туралы заңнамада көзделген тәртіппен қабылданған банкті қайта құрылымдау жоспары; немесе
3) егер қоғам дәрменсіз борышкер болып табылса, банкроттық туралы заңнамада көзделген тәртіппен қабылданған оңалту жоспары.
5. Егер бұрын қоғамның жай акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздарды орналастырған кезде акционерлерге осы бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығы берілсе, осы бағалы қағаздар шығару проспектісінің негізінде бағалы қағаздарды қоғамның жай акцияларына айырбастау кезінде қоғам акционерлеріне акцияларды басымдықпен сатып алу құқығы беріледі.
6. Бағалы қағаздар банктің активтері мен міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімі аясында немесе қоғамның оңалту процесінде қоғам акцияларына айырбасталатын жағдайда, егер қоғам дәрменсіз борышкер болып табылса, акцияларын бағалы қағаздарды және (немесе) қоғамның ақшалай міндеттемелерін оның акцияларына айырбастау арқылы орналастырған жағдайда басымдықпен сатып алу құқығы банктің (қоғамның) акционерлеріне берілмейді.
7. Қоғамның бағалы қағаздарды қоғамның жай акцияларына айырбастауға, осындай айырбастау нәтижесінде жай акцияларды иеленетін тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыратын қоғам акционерлеріне (акцияларды сатып алуды жоспарлаған тұлғаларға) қатысты белгіленген талаптарды орындауы шартымен құқығы бар.
Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда бағалы қағаздарды қоғамның жай акцияларына айырбастауға тыйым салынады.»;

16) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Обмен размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида.
1. Общество вправе осуществить обмен размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида только в случае, если возможность такого обмена предусмотрена его уставом и проспектом выпуска акций.
2. Условия, сроки и порядок обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и проспектом выпуска акций.";
17) в подпункте 4) пункта 1 статьи 33 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
18) в пункте 1 статьи 35:
в части третьей слова "может быть созвано и проведено" заменить словами "должно быть созвано и проведено в течение двух месяцев";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"На первом общем собрании акционеров избирается совет директоров общества.";
в предложении втором пункта 4 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
19) в пункте 1 статьи 36:
дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) принятие решения о выпуске ценных бумаг конвертируемых в простые акции общества;
3-3) принятие решения об обмене размещенных акций одного вида на акции другого вида, определение условий и порядка такого обмена;";
в подпункте 5) слова "членам совета директоров" заменить словами "и компенсации расходов членам совета директоров за исполнение ими своих обязанностей";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) принятие решения о невыплате дивидендов по простым акциям общества;";
в подпункте 10) слова "путем передачи" заменить словами "либо выходе из состава участников (акционеров) иных юридических лиц путем передачи (получении)";
подпункт 14) после слова "обществом" дополнить словами "на неорганизованном рынке";
в подпункте 18) слово "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Решения общего собрания акционеров по иным вопросам принимаются простым большинством голосов от общего числа голосующих акций общества, участвующих в голосовании, если настоящим Законом и (или) уставом общества не установлено иное. При этом уставом общества может быть предусмотрено только большее количество голосов, необходимое для принятия решений по иным вопросам, за исключением случая, предусмотренного настоящей статьей.";

16) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
«30-1-бап. Қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін
осы қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастау
1. Қоғам қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастауды, егер осындай айырбастау мүмкіндігі оның жарғысында және акциялар шығару проспектісінде көзделген болса ғана жүзеге асыруға құқылы.
2. Қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастаудың шарттары, мерзімдері және тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және акциялар шығару проспектісінде белгіленеді.»;
17) 33-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында «және қоғам» деген сөздер «және (немесе) қоғам» деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 35-баптың 1-тармағы:
үшінші бөлікте «шақырылуы және өткізілуі мүмкін» деген сөздер «екі ай ішінде шақырылуы және өткізілуі тиіс» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қоғамның директорлар кеңесі акционерлердің бірінші жалпы жиналысында сайланады.»;
4-тармақтың төртінші сөйлемі «және қоғамның» деген сөздер «және (немесе) қоғамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 36-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-2) қоғамның жай акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздарды шығару туралы шешім қабылдау;
3-3) орналастырылған акциялардың бір түрін акциялардың басқа түріне айырбастау туралы шешім қабылдау, мұндай айырбастаудың шарттары мен тәртібін айқындау;»;
5) тармақшадағы «сыйақы төлеудің» деген сөздер «олардың өз міндеттерін атқарғаны үшін сыйақы төлеудің және шығыстарын өтеудің» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдау;»;
10) тармақшада «беру арқылы қоғамның өзге заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қатысуы» деген сөздер «беру (алу) арқылы қоғамның өзге заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қатысуы не өзге заңды тұлғалардың қатысушылар (акционерлер) құрамынан шығуы» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша «қоғам акцияларды» деген сөздерден кейін «ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында» деген сөздермен толықтырылсын;
18) тармақшада «және қоғам» деген сөз «және (немесе) қоғам» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы Заңда және (немесе) қоғам жарғысында өзгесі белгіленбесе, акционерлердің жалпы жиналысының өзге мәселелер бойынша шешімдері қоғамның дауыс беруге қатысушы дауыс беретін акцияларының жалпы санының жай көпшілік дауысымен қабылданады. Бұл ретте қоғамның жарғысында осы бапта көзделген жағдайды қоспағанда, тек өзге мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға қажетті дауыстардың көп саны көзделуі мүмкін.»;

20) пункт 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"1. Акционеры (владелец "золотой акции") должны быть извещены о предстоящем проведении общего собрания не позднее чем за тридцать календарных дней, а в случае заочного или смешанного голосования - не позднее чем за сорок пять календарных дней до даты проведения собрания.
В случае проведения общего собрания акционеров общества, являющегося финансовой организацией, в повестку дня которого включен вопрос об увеличении количества объявленных акций общества в целях исполнения пруденциальных и иных, установленных законодательством норм и лимитов, по требованию уполномоченного органа, акционеры (владелец "золотой акции") должны быть извещены о предстоящем проведении общего собрания не позднее чем за десять рабочих дней, а в случае заочного или смешанного голосования - не позднее чем за пятнадцать рабочих дней до даты проведения собрания.";
21) в пункте 2 статьи 46 слова "его коллегиальных органов," заменить словами "коллегиальных органов общества, а также";
22) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Представительство на общем собрании акционеров
1. Акционер имеет право участвовать в общем собрании акционеров и голосовать по рассматриваемым вопросам лично или через своего представителя.
Члены исполнительного органа общества не имеют права выступать в качестве представителей акционеров на общем собрании акционеров.
Работники общества не имеют права выступать в качестве представителей акционеров на общем собрании акционеров, за исключением случаев, когда такое представительство основано на доверенности, содержащей четкие указания о голосовании по всем вопросам повестки дня общего собрания акционеров.
2. Не требуется доверенность на участие в общем собрании акционеров и голосование по рассматриваемым вопросам для лица, имеющего в соответствии с законодательством Республики Казахстан или договором право действовать без доверенности от имени акционера или представлять его интересы.";
23) статью 49 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Если при проведении общего собрания акционеров путем заочного голосования заполненные должным образом бюллетени поступили от всех акционеров раньше назначенной даты подсчета голосов, то допускается подсчет голосов более ранней датой, что отражается в протоколе об итогах голосования.";
24) в статье 51:
в пункте 3 слова "сдаются на хранение в архив общества" заменить словами "хранятся в обществе";
в пункте 6 слово "десяти" заменить словами "пятнадцати календарных";
25) пункт 3 статьи 52 изложить в следующей редакции:

20) 41-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Акционерлер («алтын акцияның» иегері) жалпы жиналыс өткізілетіні туралы жиналыс өткізілетін күнге дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірілмей, ал сырттай немесе аралас дауыс беру жағдайында - қырық бес күнтізбелік күннен кешіктірілмей хабардар болуы тиіс.
Уәкілетті органның талабы бойынша қаржы ұйымы болып табылатын қоғам акционерлерінің, күн тәртібіне пруденциалдық және заңнамада белгіленген өзге де нормалар мен лимиттерді орындау мақсатында қоғамның жарияланған акцияларының санын ұлғайту туралы мәселесі енгізілген жалпы жиналысы өткізілген жағдайда акционерлер («алтын акцияның» иегері) жалпы жиналыс өткізілетіні туралы жиналыс өткізілетін күнге дейін он жұмыс күннен кешіктірілмей, ал сырттай немесе аралас дауыс беру жағдайында - он бес жұмыс күннен кешіктірілмей хабардар болуы тиіс»;
21. 46-баптың 2-тармағы «оның алқалы органдары мүшелерінің,» деген сөздер «қоғамның алқалы органдары мүшелерінің, сондай-ақ» деген сөздермен ауыстырылсын;
22. 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«47-бап. Акционерлердің жалпы жиналысындағы өкілдік
1. Акционер акционерлердің жалпы жиналысына қатысуға және қаралатын мәселелер бойынша жеке өзі немесе өз өкілі арқылы дауыс беруге құқылы.
Қоғамның атқарушы органының мүшелері акционерлердің жалпы жиналысында акционерлердің өкілдері ретінде болуға құқығы жоқ.
Мұндай өкілдік акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіндегі барлық мәселелер бойынша дауыс беру туралы нақты нұсқауы бар сенімхатқа негізделген жағдайларды қоспағанда, қоғамның қызметкерлері акционерлердің жалпы жиналысында акционерлердің өкілдері ретінде болуға құқығы жоқ.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе шартқа сәйкес акционердің атынан сенімхатсыз әрекет етуге немесе оның мүдделерін білдіруге құқығы бар тұлғадан акционерлердің жалпы жиналысына қатысуға және қаралатын мәселелер бойынша дауыс беруге сенімхат талап етілмейді.»;
23) 49-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Егер акционерлердің жалпы жиналысы сырттай дауыс беру арқылы өткізілген жағдайда дұрыс толтырылған бюллетендер барлық акционерлерден белгіленген дауыстарды санау күнінен бұрын келіп түскен болса, онда дауыстарды бұрынғы күні санауға жол беріледі, бұл дауыс беру қорытындысы жөніндегі хаттамада көрсетіледі.»;
24) 51-бапта:
3-тармақта «қоғамның мұрағатына сақтауға тапсырылады» деген сөздер «қоғамда сақталады» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта «он» деген сөз «он бес күнтізбелік» деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 52-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Протокол общего собрания акционеров подлежит подписанию:
1) председателем (членами президиума) и секретарем общего собрания акционеров;
2) членами счетной комиссии;
3) акционерами, владеющими десятью и более процентами голосующих акций общества и участвовавшими в общем собрании акционеров.
В случае невозможности подписания протокола лицом, обязанным его подписывать, протокол подписывается его представителем на основании выданной ему доверенности, либо лицом, имеющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан или договором право действовать без доверенности от имени акционера или представлять его интересы.";
26) в пункте 2 статьи 53:
в абзаце первом слово "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) определение приоритетных направлений деятельности общества и стратегии развития общества или утверждение плана развития общества в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждение положений о комитетах совета директоров;";
подпункт 7) дополнить словами ", а также принятие решений об их выпуске";
подпункт 11) после слова "организации" дополнить словами "за аудит финансовой отчетности";
подпункт 15) после слова "приобретении" дополнить словом "(отчуждении)";
в подпункте 20) слово "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
27) статью 53-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 53-1. Комитеты совета директоров
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в обществе создаются комитеты совета директоров по вопросам:
1) стратегического планирования;
2) кадров и вознаграждений;
3) аудита;
4)социальным вопросам.
Внутренними документами общества может быть предусмотрено создание комитетов совета директоров по иным вопросам.
2. Комитеты совета директоров состоят из членов совета директоров и экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в конкретном комитете.
Комитет совета директоров возглавляет член совета директоров. Руководителями (председателями) комитетов совета директоров по аудиту, кадров и вознаграждений, социальным вопросам и стратегическому планированию являются независимые директора.
Руководитель исполнительного органа не может быть председателем комитета совета директоров.
3. Порядок формирования и работы комитетов совета директоров, а также их количественный состав устанавливаются внутренним документом общества, утверждаемым советом директоров.";

«3. Акционерлердің жалпы жиналысының хаттамасына:
1) акционерлердің жалпы жиналысының төрағасы (төралқа мүшелері)және хатшысы;
2) қоғамның есеп комиссиясының мүшелері;
3) қоғамның дауыс беретін акцияларының он және одан да көп процентін иеленетін және акционерлердің жалпы жиналысына қатысқан акционерлер қол қоюға тиіс.
Хаттамаға қол қоюға міндетті адамның хаттамаға қол қою мүмкіндігі болмаған жағдайда, оған өзіне берілген сенімхат негізінде оның өкілі не Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе шартқа сәйкес акционердің атынан сенімхатсыз іс-әрекет ету немесе оның мүддесін білдіру құқығы бар адам қол қояды.»;
26) 53-баптың 2-тармағы:
бірінші абзацта «және қоғамның» деген сөздер «және (немесе) қоғамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қоғам қызметінің және қоғамның даму стратегиясының басым бағыттарын белгілеу немесе Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда қоғамның даму жоспарын бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) директорлар кеңесінің комитеттері туралы ережелерді бекіту;»;
7) тармақша «, сондай-ақ оларды шығару туралы шешімдер қабылдау» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша «аудиторлық ұйымның» деген сөздер «қаржылық
есептілікті тексергені үшін аудиторлық ұйымның» деген сөздермен
ауыстырылсын;
15) тармақша «сатып алу» деген сөздерден кейін «(иелігінен шығару)» деген сөздермен толықтырылсын;
20) тармақшада «және қоғамның» деген сез «және (немесе) қоғамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 53-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«53-1-бап. Директорлар кеңесінің комитеттері
1. Директорлар кеңесінің неғұрлым маңызды мәселелерін қарау және ұсынымдарын дайындау үшін қоғамда:
1) стратегиялық жоспарлау;
2) кадрлар және сыйақылар;
3) аудит;
4) әлеуметтік мәселелер жөніндегі директорлар кеңесінің комитеттері құрылады.
Қоғамның ішкі құжаттарында өзге мәселелер жөніндегі директорлар кеңесінің комитеттерін құру көзделуі мүмкін.
2. Директорлар кеңесінің комитеттері директорлар кеңесінің мүшелерінен және нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіби білімі бар сарапшылардан тұрады.
Директорлар кеңесінің комитетін директорлар кеңесінің мүшесі басқарады. Аудит, кадрлар және сыйақылар, әлеуметтік мәселелер және стратегиялық жоспарлау жөніндегі директорлар кеңесі комитеттерінің басшылары (төрағалары) тәуелсіз директорлар болып табылады.
Атқарушы органның басшысы директорлар кеңесі комитетінің төрағасы бола алмайды.
3. Директорлар кеңесі комитеттерін қалыптастыру және олардың жұмыс істеу тәртібі, сондай-ақ олардың сандық құрамы директорлар кеңесі бекітетін қоғамның ішкі құжатында белгіленеді.»;

28) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Состав совета директоров
1. Членом совета директоров может быть только физическое лицо.
Член совета директоров не вправе передавать исполнение функций, возложенных на него в соответствии с уставом общества, иным лицам.
2. Члены совета директоров избираются из числа:
1) акционеров - физических лиц;
2) лиц, предложенных (рекомендованных) к избранию в совет директоров в качестве представителей интересов, акционеров;
3) других лиц, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. Выборы членов совета директоров осуществляются акционерами кумулятивным голосованием с использованием бюллетеней для голосования, за исключением случая, когда на одно место в совете директоров балатируется один кандидат. Бюллетень кумулятивного голосования должен содержать следующие графы:
1) перечень кандидатов в члены совета директоров;
2) количество голосов, принадлежащих акционеру;
3) количество голосов, отданных акционером за кандидата в члены совета директоров.
Запрещается вносить в бюллетень для кумулятивного голосования варианты голосования "против" и "воздержался".
Акционер вправе отдать голоса по принадлежащим ему акциям полностью за одного кандидата или распределить их между несколькими кандидатами в члены совета директоров. Избранными в совет директоров считаются кандидаты, набравшие наибольшее число голосов. Если два и более кандидата в члены совета директоров набрали равное число голосов, в отношении этих кандидатов проводится дополнительное кумулятивное голосование путем представления акционерам бюллетеней кумулятивного голосования с указанием кандидатов, набравших равное число голосов.
4. Членом совета директоров может быть избрано физическое лицо, не являющееся акционером общества и не предложенное (не рекомендованное) к избранию в совет директоров в качестве представителя интересов акционера.
5. Члены исполнительного органа, кроме его руководителя, не могут быть избраны в совет директоров. Руководитель исполнительного органа не может быть избран председателем совета директоров.
6. Число членов совета директоров должно составлять не менее трех человек. Не менее тридцати процентов от состава совета директоров общества должны быть независимыми директорами.
Количество членов совета директоров, не являющихся резидентами Республики Казахстан, не должно превышать пятидесяти процентов от общего числа членов совета директоров. Настоящее требование не распространяется на юридических лиц, являющихся дочерними организациями нерезидентов Республики Казахстан.

28) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Директорлар кеңесінің құрамы
1. Жеке адам ғана директорлар кеңесінің мүшесі бола алады.Директорлар кеңесінің мүшесі қоғамның жарғысына сәйкес өзіне жүктелген функцияларды орындауды өзге тұлғаларға беруге құқылы емес.
2. Директорлар кеңесінің мүшелері:
1) акционер - жеке адамдар;
2) директорлар кеңесіне акционерлердің мүдделерін білдіруші өкілдер ретінде сайлауға ұсынылған (ұсыным берілген) адамдар;
3) осы баптың 4-тармағында көзделген басқа да адамдар арасынан сайланады.
3. Директорлар кеңесінде бір орынға бір кандидат сайлауға түсетін жағдайды қоспағанда, акционерлер директорлар кеңесінің мүшелерін сайлауды дауыс беруге арналған бюллетеньдерді пайдалана отырып, кумулятивтік дауыс беру арқылы жүзеге асырады. Кумулятивтік дауыс беру бюллетенінің мынадай бағандары болуы тиіс:
1) директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылған кандидаттардың тізбесі;
2) акционерге тиесілі дауыстар саны;
3) акционердің директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылған кандидатқа берген дауыстарының саны.
Кумулятивтік дауыс беруге арналған бюллетеньге «қарсы» және «қалыс қалды» деген дауыс беру нұсқаларын енгізуге тыйым салынады.
Акционер өзіне тиесілі акциялар бойынша дауысты директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылған бір кандидатка толығымен беруге немесе оларды бірнеше кандидаттар арасында бөліп беруге құқылы. Ең көп дауыс санын жинаған кандидаттар директорлар кеңесіне сайланған болып есептеледі. Егер директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылған екі және одан да көп кандидат тең дауыс санын жинаған болса, бұл кандидаттарға қатысты акционерлерге тең дауыс санын жинаған кандидаттар көрсетілген кумулятивтік дауыс беру бюллетеньдерін ұсыну арқылы қосымша кумулятивтік дауыс беру өткізіледі.
4. Қоғамның акционері емес және акционердің мүдделерін білдіруші өкіл ретінде директорлар кеңесіне сайлауға ұсынылмаған (ұсыныс берілмеген) жеке адам директорлар кеңесінің мүшесі болып сайлана алады.
5. Атқарушы органның басшысынан басқа мүшелері директорлар кеңесіне сайлана алмайды. Атқарушы органның басшысы директорлар кеңесінің төрағасы болып сайлана алмайды.
6. Директорлар кеңесі мүшелерінің саны кемінде үш адам болуы тиіс. Қоғамның директорлар кеңесі құрамының кем дегенде отыз пайызы тәуелсіз директорлар болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын директорлар кеңесі мүшелерінің саны директорлар кеңесі мүшелерінің жалпы санының елу пайызынан аспауы тиіс. Осы талап Қазақстан Республикасының резиденті еместердің еншілес ұйымдары болып табылатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.

7. Требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав совета директоров, устанавливаются законодательством Республики Казахстан и уставом общества.";
29) в статье 58:
часть четвертую пункта 4 после слова "приложением" дополнить словом "копий";
в пункте 6 слова "в архиве общества" заменить словами "в обществе";
30) в пункте 1 статьи 64:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) доверительный управляющий десятью и более процентами голосующих акций общества, принадлежащих крупному акционеру;
1-2) доверительный управляющий десятью и более процентами голосующих акций, выпущенных крупным акционером общества, или долями участия в уставном капитале крупного акционера общества;";
в подпункте 2) слова "являющимся крупным акционером либо должностным лицом" заменить словами "указанным в подпунктах 1), 1-1), 1-2), 3) и 8) настоящего пункта";
в подпункте 3) цифры "1), 4) - 9)" заменить цифрами "1), 1-1), 1-2), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8), 9) и 10)";
в подпункте 4) слова "являющимся крупным акционером" заменить словами "указанным в подпунктах 1), 1-1) и 1-2) настоящего пункта,";
в подпункте 5) слова "являющееся крупным акционером либо" заменить словами "указанное в подпунктах 1), 1-1) и 1-2), либо являющееся";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) юридическое лицо, по отношению к которому юридическое лицо, указанное в подпункте 6) настоящего пункта, является крупным акционером или имеет право на соответствующую долю в имуществе;";
в подпункте 9) цифры "1), 4) - 8)" заменить цифрами "1), 1-1), 1-2), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8) и 10)";
31) в пункте 2 статьи 71:
в подпункте 4) слово "закупках." заменить словом "закупках;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) заключение обществом со своим аффилиированным лицом договора, типовая форма которого установлена законодательством Республики Казахстан.";
32) абзац первый статьи 72 после слова "Закона," дополнить словами "в порядке, установленном уставом общества,";
33) статью 76 изложить в следующей редакции:
"Статья 76. Годовая финансовая отчетность общества
1. Исполнительный орган ежегодно представляет общему собранию акционеров неконсолидированную годовую финансовую отчетность за истекший год (консолидированную годовую финансовую отчетность за истекший год, в случае ее наличия), аудит которой был проведен в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, для ее обсуждения и утверждения. Помимо финансовой отчетности, исполнительный орган представляет общему собранию аудиторский отчет.

7. Директорлар кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында және қоғамның жарғысында белгіленеді.»;
29) 58-бапта:
4-тармақтың төртінші бөлігі «бюллетеньдер» деген сөз «бюллетеньдердің көшірмелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта «қоғамның мұрағатында» деген сөздер «қоғамда» деген сөзбен ауыстырылсын;
30) 64-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) ірі акционерге тиесілі қоғамның дауыс беретін акцияларының он және одан да көп процентін сенімгерлік басқарушы;
1-2) қоғамның ірі акционері шығарған акциялардың он және одан да кеп процентін немесе қоғамның ірі акционерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерін сенімгерлік басқарушы;»;
2) тармақшада «қоғамның ірі акционері не, тәуелсіз директорды қоспағанда, лауазымды тұлғасы болып табылатын» деген сөздер «қоғамның тәуелсіз директорын қоспағанда, осы тармақтың 1), 1-1), 1-2), 3) және 8) тармақшаларында көрсетілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада «1), 4) - 9)» деген цифрлар «1), 1-1) 1-2), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8), 9) және 10)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) тармақшада «қоғамның ірі акционері не лауазымды адамы болып табылатын тұлғаның» деген сөздер «осы тармақтың 1), 1-1) және 1-2)тармақшаларында көрсетілген тұлғаның не қоғамның лауазымды тұлғасының» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада «қоғамның ірі акционері не» деген сөздер «осы тармақтың 1), 1-1) және 1-2) тармақшаларында көрсетілген тұлға не қоғамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлға ірі акционері болып табылатын немесе мүлкіндегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;»;
9) тармақшада «1), 4)-8)» деген цифрлар «1), 1-1), 1-2), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8) және 10)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
31) 71-баптың 2-тармағында:
4) тармақшада «жасалуына қоғам мүдделі болатын мәміле болып табылмайды.» деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) қоғамның өз аффилиирленген тұлғасымен үлгілі нысаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарт жасасу жасалуына қоғам мүдделі болатын мәміле болып табылмайды.»;
32) 72-баптың 3) тармақшасы «директорлар кеңесінің назарына» деген сөздерден кейін «қоғамның жарғысында белгіленген тәртіппен» деген сөздермен толықтырылсын;
33) 76-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«76-бап. Қоғамның жылдық қаржылық есептілігі
1. Атқарушы орган жыл сайын акционерлердің жалпы жиналысына талқылау және бекіту үшін аудиті Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет жөніндегі заңнамасына сәйкес жүргізілген еткен жылғы жинақталмаған жылдық қаржылық есептілікті (еткен жылғы шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті, бар болған жағдайда) табыс етеді. Атқарушы орган қаржылық есептіліктен басқа жалпы жиналысқа аудиторлық есепті табыс етеді.

2. Годовая финансовая отчетность подлежит предварительному утверждению советом директоров не позднее чем за тридцать дней до даты проведения годового общего собрания акционеров.
Окончательное утверждение годовой финансовой отчетности общества производится на годовом общем собрании акционеров.
3. Общества, за исключением финансовых организаций, обязаны ежегодно публиковать в средствах массовой информации консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) - неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
Финансовые организации обязаны ежегодно публиковать информацию, указанную в абзаце первом настоящего пункта, в средствах массовой информации в порядке и сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
34) статью 79 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Общество обеспечивает размещение на сайте депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, информации о корпоративных событиях, годовой финансовой отчетности и аудиторских отчетов общества в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
35) в статье 82:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уставный капитал общества, образуемого путем слияния обществ, равен сумме собственных капиталов реорганизуемых обществ, за вычетом инвестиций одного реорганизуемого общества в другое реорганизуемое общество.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случае слияния основной организации и дочерней организации, ста процентами размещенных акций которой владеет основная организация, акции образованного общества, размещаются между акционерами основой организации.";
36) пункт 3 статьи 85 исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 года и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.):

2. Директорлар кеңесі жылдық қаржылық есептілікті акционерлердің жылдық жалпы жиналысы ететін күнге дейінгі отыз күннен кешіктірмей алдын ала бекітуге тиіс.
Қоғамның жылдық қаржылық есептілігін түпкілікті бекіту акционерлердің жылдық жалпы жиналысында жүргізіледі.
3. Қаржы ұйымдарын қоспағанда, қоғамдар жинақталған жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйым (ұйымдар) болмаған жағдайда -жинақталмаған жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында жыл сайын жариялауға міндетті.
Қаржы ұйымдары осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген ақпаратты уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен және мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында жыл сайын жариялауға міндетті.»;
34) 79-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
«2-2. Қоғам корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты, жылдық қаржылық есептілікті және қоғамдардың аудиторлық есептерін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген қаржылық есептілік депозитарийі сайтында жариялауды қамтамасыз етеді.»;
35) 82-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қоғамдардың бірігу жолымен құрылатын қоғамның жарғылық капиталы қайта ұйымдастырылатын бір қоғамның қайта ұйымдастырылатын басқа қоғамға инвестициялары шегерілген қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың меншікті капиталдарының сомасына тең болады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Негізгі ұйым мен орналастырылған акцияларының жүз пайызын негізгі ұйым иеленетін еншілес ұйым қосылған жағдайда, пайда болған қоғамның акциясы негізгі ұйымның акционерлері арасында орналастырылады.»;
36) 85-баптың 3-тармағы алынып тасталсын.
15. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-қүжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № ю, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат: 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат); 2010 жылғы 23 шілдеде «Егемен Қазақстан» газетінде және 2010 жылғы 24 шілдеде «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электронды үкімет» мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы):

1) по тексту:
слова "служебную, коммерческую", "коммерческую и служебную", "коммерческую, служебную", "служебную и коммерческую" заменить словом "коммерческую";
слова "Коммерческая и служебная" заменить словом "Коммерческая";
слова "коммерческой и служебной" заменить словом "коммерческой";
2) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) агентская облигация - облигация, эмитентом которой является финансовое агентство;";
в подпункте 2) слово "обмену" заменить словом "замене";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) профессиональный участник рынка ценных бумаг - юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии либо в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) система обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг - комплекс материально-технических средств, внутренних документов котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг, с использованием которых поддерживается обмен котировками между клиентами данной котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) инвестиционный комитет - коллегиальный орган профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением регистратора и трансфер-агента), осуществляющий принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) активов, переданных в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем или пенсионными активами;";
подпункты 30) и 31) изложить в следующей редакции:
"30) инсайдер - лицо, обладающее доступом к инсайдерской информации;
31) инсайдерская информация - достоверная информация (за исключением информации, составляющей коммерческую, и иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну) о финансовых инструментах, эмитентах, выпустивших (предоставивших) данные финансовые инструменты, держателях ценных бумаг, сделках, заключенных с финансовыми инструментами, деятельности субъектов рынка ценных бумаг и их аффилиированных лиц, не известная третьим лицам, раскрытие которой может повлиять на изменение стоимости финансовых инструментов и на деятельность субъекта рынка ценных бумаг;";
подпункт 39) исключить;
в подпункте 40) слово "клиринг" заменить словами "клиринговая деятельность";
в подпункте 67):
после слова "система" дополнить словами "фондовой биржи";
слово "организатора торгов" заменить словами "фондовой биржи";
слова "данного организатора торгов" заменить словами "данной фондовой биржи";

1) мәтін бойынша «қызметтік, коммерциялық», «коммерциялық және қызметтік», «коммерциялық, қызметтік», «қызметтік және коммерциялық» деген сөздер «коммерциялық» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) агенттік облигация - эмитенті қаржы агенттігі болып табылатын облигация;»;
2) тармақшада «айырбасталуға» деген сөз «ауыстыруға» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы - өз қызметін бағалы қағаздар нарығында лицензия негізінде не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға;»; мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының баға белгілеу ұйымының баға белгілеумен алмасу жүйесі - биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының баға белгілеу ұйымының материалды-техникалық құралдарының, ішкі құжаттарының кешені, оларды пайдалана отырып, осы биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының баға белгілеу ұйымы клиенттерінің арасында баға белгілеумен алмасу қамтамасыз етіледі;»;
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
«28-1) инвестициялық комитет - бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының меншікті активтеріне және (немесе) инвестициялық портфельді немесе зейнетақы активтерін басқарушыға инвестициялық басқаруға берілген активтерге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдауды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының (тіркеуші мен трансфер-агентті қоспағанда) алқалы органы;»;
30) және 31) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«30) инсайдер - инсайдерлік ақпаратқа қол жеткізе алатын тұлға;
31) инсайдерлік ақпарат - қаржы құралдары, осы қаржы құралдарын шығарған (берген) эмитенттер, бағалы қағаздарды ұстаушылар, қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер, бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің және олардың аффилиирленген тұлғаларының қызметі туралы, үшінші тұлғаларға белгісіз, жария етілуі қаржы құралдары құнының өзгеруіне және бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қызметіне ықпал етуі мүмкін шынайы ақпарат (коммерциялық және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпараттарды қоспағанда);»;
39) тармақша алынып тасталсын;
40) тармақшадағы «клиринг» деген сөз «клирингтік қызмет» деген сөздермен ауыстырылсын;
67) тармақша:
«сауда жүйесі» деген сөздер «қор биржасының сауда жүйесі» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сауда-саттықты ұйымдастырушының» деген сөздер «қор биржасының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«осы сауда-саттықты ұйымдастырушының» деген сөздер «осы қор биржасының» деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 67-1) следующего содержания:
"67-1) трейдер фондовой биржи - физическое лицо, уполномоченное на заключение сделок и выполнение иных действий от имени члена фондовой биржи с использованием торговой системы данной фондовой биржи;";
подпункт 69) изложить в следующей редакции:
"69) список организатора торгов - составленный в соответствии с внутренними документами организатора торгов список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи или системе обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг;";
3) подпункт 19) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"19) в пределах своей компетенции осуществляет надзор за деятельностью эмитентов, центрального депозитария и лицензиатов и проводит проверку их деятельности;";
4) в статье 3-1:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) давать обязательное для исполнения письменное предписание;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отстранять членов инвестиционного комитета профессионального участника рынка ценных бумаг от исполнения обязанностей в составе инвестиционного комитета;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) направить требование о предоставлении письма-обязательства;";
подпункт 4) дополнить словами ", которое подлежит обязательному подписанию.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Меры, приведенные в подпунктах 1) и 4) пункта 1 настоящей статьи, могут также применяться в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.";
пункт 2 дополнить словами ", сроков их исполнения и должностных лиц субъектов рынка ценных бумаг, ответственных за исполнение мероприятий.";
часть первую пункта 4 дополнить словами "с указанием должностного лица субъекта рынка ценных бумаг, ответственного за принятие коррективных мер";
в подпункте 4) пункта 8 слова "субъектов рынка ценных бумаг" заменить словами "центрального депозитария и лицензиатов";

мынадай мазмұндағы 67-1) тармақшамен толықтырылсын:
«67-1) қор биржасының трейдері - осы қор биржасының сауда жүйесін пайдалана отырып, қор биржасы мүшесінің атынан мәмілелер жасауға және өзге де іс-әрекеттерді орындауға уәкілетті жеке тұлға;»;
69) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«69) сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімі - қор биржасының сауда жүйесіне немесе биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының баға белгілеу ұйымының баға белгілеумен алмасу жүйесіне айналысқа жіберуге рұқсат етілген, сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған қаржы құралдарының тізімі;»;
3) 3-баптың 2-тармағының 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«19) өз құзыреті шегінде эмитенттердің, орталық депозитарийдің және лицензиаттардың қызметін қадағалауды жүзеге асырады және олардың қызметіне тексеру жүргізеді;»;
4) 3-1-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының инвестициялық комитетінің мүшелерін инвестициялық комитет құрамындағы міндеттерін орындаудан шеттетуге;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) міндеттеме-хатты ұсыну туралы талапты жіберуге;»;
4) тармақша «субъектісімен» деген сөзден кейін «міндетті түрде қол қоюға жататын» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағының 1) және 4) тармақшаларында келтірілген шаралар, егер уәкілетті орган ірі қатысушы белгілерін иеленетін тұлғалардың, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларының, олардың лауазымды тұлғаларының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі зейнетақы активтерік инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, ірі қатысушы белгілерін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына да қатысты қолданылуы мүмкін.»;
2-тармақ «іс-шаралардың тізбесін,» деген сөздерден кейін «оларды орындау мерзімдерін және іс-шаралардың орындалуына жауапты бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің лауазымды тұлғаларын» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі «уәкілетті орган» деген сөздерден кейін «түзету шараларын қабылдауға жауапты бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің лауазымды тұлғасын көрсете отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың 4) тармақшасы «бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің» деген сөздер «орталық депозитарий мен лицензиаттардың» деген сөздермен ауыстырылсын;

5) дополнить статьей 3-2 следующего содержания:
"Статья 3-2. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты прав и интересов инвесторов на рынке ценных бумаг и обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, и способности выполнять обязательства по заключенным договорам с клиентами:
1) снижение коэффициента достаточности собственного капитала;
2) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, и (или) по итогам их проверки уполномоченный орган направляет в организацию, осуществляющую брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных с осуществлением профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Организация, осуществляющая брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, обязана в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий организация, осуществляющая брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, приступает к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:

5) мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
«3-2-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Инвесторлардың бағалы қағаздар нарығында құқықтары мен мүдделерін қорғау және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:
1) меншікті капиталдың жеткіліктігі коэффициенттерінің төмендеуін;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды және клиенттермен жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндіктерін анықтау үшін бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайына талдау жасаудың нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға байланысты тәуекелдердің көбеюін болдырмау жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іс-шаралар жоспарын әрбір тармақ бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып, әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым жоспарда белгіленген мерзімдерде оның орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, жоспарды іске асыруға кіріседі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда мыналарды:

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
2) отстранению от должности руководящих и (или) иных работников организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
3) изменению состава инвестиционного комитета;
4) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
5) передаче активов клиентов в управление другой организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
6) увеличению собственного капитала организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, до размера, достаточного для обеспечения ее финансовой устойчивости, в том числе путем увеличения ее уставного капитала;
7) проведению реструктуризации инвестиционного портфеля в целях повышения доли ликвидных активов и (или) снижения степени рисков инвестиций;
8) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников.
3. В случае непредставления в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа, к организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, предусмотренные настоящим Законом.
4. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

1) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгертуді;
2) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы және (немесе) өзге де қызметкерлерін лауазымынан шеттетуді талап ету арқылы бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға төмендегі тізіп көрсетілген ертерек ден қою шараларының бірін немесе бірнешеуін қолданады:
3) инвестициялық комитеттің құрамын өзгертуді;
4) уәкілетті орган белгілеген мерзімге дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді тоқтатуды;
5) клиенттердің активтерін инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын басқа ұйымға басқаруға беруді;
6) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде, оның ішінде оның жарғылық капиталын ұлғайту жолымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталын ұлғайтуды;
7) өтімді активтердің үлесін көбейту және (немесе) инвестициялардың тәуекел деңгейін төмендету мақсатында инвестициялық портфельді қайта құрылымдауды жүргізуді;
8) әкімшілік шығыстарды қысқартуды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу арқылы қысқартуды.
3. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған ертерек ден қою іс-шаралары жоспары осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде табыс етілмеген немесе осы жоспардың іс-шаралары уақтылы атқарылмаған, сондай-ақ ертерек ден қою шаралары уәкілетті органның талаптарына сәйкес атқарылмаған немесе уақтылы атқарылмаған жағдайда бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға осы Заңда көзделген шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар қолданылады.
4. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;

6) в пункте 2 статьи 4 слова "иными законодательными актами" заменить словами "иным законодательством";
7) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Квалифицированные инвесторы
1. Квалифицированными инвесторами являются лица, указанные в пункте 2 настоящей статьи, а также лица, признанные квалифицированными инвесторами, в порядке, установленном настоящей статьей.
2. Квалифицированными инвесторами являются:
1) финансовые организации;
2) юридические лица, осуществляющие профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг без наличия соответствующей лицензии уполномоченного органа в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) национальный холдинг, национальный управляющий холдинг;
4) международные финансовые организации.
3. Индивидуальные и институциональные инвесторы, не указанные в пункте 2 настоящей статьи, могут быть признаны квалифицированными инвесторами в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Признание лица по его заявлению квалифицированным инвестором осуществляется профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим на основании лицензии уполномоченного орган деятельность, указанную в подпунктах 1) и (или) 3) пункта 1 статьи 45 настоящего Закона.
5. Лицо, подавшее заявление на признание его квалифицированным инвестором, несет ответственность за достоверность предоставленной о себе информации.
Признание лица квалифицированным инвестором на основании предоставленной им недостоверной информации не является основанием недействительности сделок, совершенных в его интересах и за его счет.
6. Лицо может быть признано квалифицированным инвестором в отношении одного вида или нескольких видов ценных бумаг и иных финансовых инструментов, одного вида или нескольких видов услуг, предназначенных для квалифицированных инвесторов.
7. Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
8. Профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий признание квалифицированным инвестором, обязан:
1) уведомить квалифицированного инвестора о том, в отношении каких видов ценных бумаг и иных финансовых инструментов или услуг он признан квалифицированным инвестором;
2) требовать от лица, признанного квалифицированными инвестором, подтверждения соблюдения требований, соответствие которым необходимо для признания лица квалифицированным инвестором, и постоянно осуществлять проверку соблюдения указанных требований;

6) 4-баптың 2-тармағындағы «өзге де заң актілерімен» деген сөздер «өзге де заңнамамен» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
«5-1-бап. Білікті инвесторлар
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тұлғалар, сондай-ақ осы бапта белгіленген тәртіпте білікті инвесторлар болып танылған адамдар білікті инвесторлар болып табылады.
2. Білікті инвесторларға:
1) қаржы ұйымдары;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес уәкілетті органның тиісті лицензиясын алмай-ақ бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
3) ұлттық холдинг, ұлттық басқарушы холдинг;
4) халықаралық қаржы ұйымдары болып табылады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілмеген жеке және институционалдық инвесторлар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіпте білікті инвесторлар болып танылуы мүмкін.
4. Өтініші бойынша тұлғаны білікті инвестор деп тануды осы Заңның 45-бабының 1-тармағының 1) және (немесе) 3) тармақшаларында көрсетілген қызметті уәкілетті органның лицензиясы негізінде жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы жүзеге асырады.
5. Өзін білікті инвестор деп тануға өтініш берген тұлға өзі туралы берілген ақпараттың шынайылығы үшін жауап береді.
Тұлғаны өзі берген жалған ақпараттың негізінде білікті инвестор деп тану оның мүддесін қозғайтын және оның есебінен жасалған мәмілелердің жарамсыздығына негіз болып табылмайды.
6. Тұлға бағалы қағаздардың және өзге де қаржы құралдарының бір түріне немесе бірнеше түріне, білікті инвесторларға арналған қызметтердің бір түріне немесе бірнеше түріне қатысты білікті инвестор болып танылуы мүмкін.
7. Тек қана білікті инвесторлық қаражаты есебінен жасасуға рұқсат етілген қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
8. Білікті инвестор деп тануды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы:
1) білікті инвесторға бағалы қағаздардың және өзге де қаржы құралдарының немесе қызметтердің қандай түрлеріне қатысты оның білікті инвестор болып танылғаны туралы хабарлап отыруға;
2) білікті инвестор болып танылған адамнан тұлғаның білікті инвестор болып танылуы үшін қажетті талаптардың сақталуын растауды талап етуге және аталған талаптардың сақталуына тұрақты түрде тексеру жүргізуге;

3) вести реестр лиц, признанных им квалифицированными инвесторами, в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9. Исключение квалифицированного инвестора из реестра квалифицированных инвесторов осуществляется по его заявлению либо в случае несоблюдения им требований, соответствие которым необходимо для признания лица квалифицированным инвестором.";
8) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) сведения об активах эмитента, которые являются обеспечением обязательств эмитента, а также переданы в доверительное управление с указанием стоимости каждого актива и даты завершения действия соответствующих договоров;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Неотъемлемой частью проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг являются годовые финансовые отчетности эмитента за два последних финансовых года (за исключением вновь созданных эмитентов), подтвержденные аудиторскими отчетами, и финансовая отчетность по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов на государственную регистрацию выпуска эмиссионных ценных бумаг. Неотъемлемой частью проспекта выпуска акций является также методика определения стоимости акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке.
В случае отсутствия аудиторского отчета финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года эмитент представляет в уполномоченный орган финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году, и аудиторский отчет финансовой отчетности за указанный период. Аудиторский отчет и финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляются эмитентом в течение месяца с даты утверждения годовой финансовой отчетности в порядке, установленном законодательством.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Эмитент обязан представлять в уполномоченный орган изменения и дополнения в проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг в случае изменения методики определения стоимости акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке и (или) сведений, указанных в подпунктах 1) - 4-1), 8)-12) пункта 1 настоящей статьи, в течение пятнадцати календарных дней с даты их возникновения (принятия решения соответствующими органами эмитента) для их регистрации в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа. При изменении сведений, указанных в подпунктах 1) и 8) пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный орган производит замену свидетельства государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг. Регистрация изменений и дополнений в проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг либо замена свидетельства о государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг осуществляется уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней.";

3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіпте өзі білікті инвестор ретінде таныған тұлғалардың тізілімін жүргізуге міндетті.
9. Білікті инвесторды білікті инвесторлардың тізілімінен алып тастау оның өтініші бойынша не ол тұлғаның білікті инвестор болып танылуы үшін қажетті талаптарды сақтамаған жағдайда жүзеге асырылады.»;
8) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) эмитенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуі болып табылатын, сондай-ақ әр активтің құнын және тиісті шарттардың қолданылуы аяқталған күнін көрсете отырып, сенімгерлік басқаруға берілген эмитенттің активтері туралы мәліметтер;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Эмитенттің (жаңадан құрылған эмитенттерді қоспағанда) соңғы екі қаржы жылындағы аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептіліктері және эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттар беру алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша қаржылық есептілігі эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісінің ажырамас бөлігі болып табылады. Қоғамның ұйымдастырылмаған нарықта акцияларды сатып алу кезіндегі олардың құнын анықтау әдістемесі де акциялар шығару проспектісінің ажырамас бөлігі болып табылады.
Аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігінің аудиторлық есебі болмаған жағдайда ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 маусымына дейінгі кезеңде эмитент уәкілетті органға аяқталған соңғы жылдың алдындағы екі жылдың қаржылық есептілігін және аталған. кезеңдегі қаржылық есептілігінің аудиторлық есебін ұсынады. Эмитент аяқталған қаржы жылының аудиторлық есебі мен қаржылық есептілігін жылдың қаржылық есептілікті заңнамада белгіленген тәртіпте бекіткен күннен бастап бір ай ішінде ұсынады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Эмитент қоғамның ұйымдастырылмаған нарықта акцияларды сатып алуы кезінде олардың құнын айқындау әдістемесі және (немесе) осы баптың 1-тармағының 1)-4-1), 8)-12) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісіне өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті органның нормативтік құқықтың актісінде белгіленген тәртіппен тіркеу үшін олар туындаған (эмитенттің тиісті органдары шешім қабылдаған) күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде уәкілетті органға беруге міндетті. Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 1) және 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу куәлігін ауыстырады. Уәкілетті орган эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару проспектісіне өзгерістер мен толықтыруларды тіркеуді не эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ауыстыруды күнтізбелік он бес күн ішінде жүзеге асырады.»;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Акционерное общество не вправе вносить изменения и дополнения в проспект выпуска акций, предусматривающие уменьшение количества объявленных акций.
Эмитент вправе изменять условия выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения по долговым эмиссионным ценным бумагам и их погашения, установленные проспектом выпуска, в случаях, ущемляющих права и интересы держателей долговых эмиссионных ценных бумаг, только при наличии согласия всех держателей долговых эмиссионных ценных бумаг данного выпуска. Настоящее требование не распространяется на организации при проведении ими реструктуризации обязательств в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
В целях настоящего пункта изменениями и дополнениями, ущемляющими права и интересы держателей долговых эмиссионных бумаг, являются изменение:
1) номинальной стоимости ценной бумаги;
2) срока обращения ценных бумаг;
3) размера и порядка выплаты вознаграждения, выплачиваемого по ценной бумаге;
4) состава залогового имущества, являющегося обеспечением выпуска ценных бумаг;
5) банка - гаранта исполнения обязательств по данному выпуску ценных бумаг;
6) порядка конвертирования (обмена) ценных бумаг данного выпуска на иные ценные бумаги данного эмитента;
7) порядка погашения ценных бумаг;
8) иные изменения, перечень которых установлен проспектом выпуска долговых эмиссионных бумаг.
Документы, предусматривающие внесение изменений и дополнений, ущемляющих права и интересы держателей долговых эмиссионных ценных бумаг, предоставляются эмитентом в течение тридцати дней с даты получения согласия держателей на внесение данных изменений в проспект выпуска долговых эмиссионных бумаг. Держатели долговых ценных бумаг, предоставившие эмитенту такое согласие, не вправе реализовывать принадлежащие им долговые ценные бумаги данного выпуска до осуществления государственной регистрации изменений и дополнений в проспект выпуска долговых эмиссионных ценных бумаг.
В случае принятия решения органами эмитента о внесении изменений и дополнений в проспект выпуска долговых эмиссионных ценных бумаг эмитент не вправе размещать ценные бумаги данного выпуска до окончания процедуры государственной регистрации изменений и дополнений в проспект выпуска ценных бумаг.";
9) заголовок и статью 10 после слов "эмиссионных ценных бумаг" дополнить словами "(изменений и дополнений в проспект выпуска ценных бумаг)";
10) статью 12 дополнить пунктом 4 следующего содержания."

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Акционерлік қоғам акциялар шығару проспектісіне жарияланған акциялар санының азаюын көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы емес.
Эмитент борышының эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделеріне нұқсан келтіретін жағдайларда осы шығарылымның барлық борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушыларының келісімі болған кезде ғана борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша оларды шығарудың, орналастырудың, айналысқа жіберудің, сыйақы төлеудің және өтеудің шығару проспектісінде белгіленген талаптарын өзгертуге құқылы. Осы талап Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ұйымдардың міндеттемелерін қайта құрылымдауды жүргізген кезінде оларға қолданылмайды.
Осы тармақтың мақсатында борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделеріне қысым жасалатын өзгерістер мен толықтырулар:
1) бағалы қағаздың нақтылы құнын өзгерту;
2) бағалы қағаздардың айналым мерзімін өзгерту;
3) бағалы қағаз бойынша төленетін сыйақының мөлшерін және оны төлеу тәртібін өзгерту;
4) бағалы қағаздар шығарылымын қамтамасыз ету болып табылатын кепілге берілген мүліктің құрамын өзгерту;
5) осы бағалы қағаздар шығарылымы бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілгер банкті өзгерту;
6) осы шығарылымның бағалы қағаздарын осы эмитенттің өзге бағалы қағаздарына айырбастау (ауыстыру) тәртібін өзгерту;
7) бағалы қағаздарды өтеу тәртібін өзгерту;
8) тізбесі борыштық эмиссиялық қағаздарды шығару проспектісінде белгіленген өзге де өзгертулер болып табылады.
Эмитент борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделеріне қысым жасалатын өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін құжаттарды борыштық эмиссиялық қағаздар шығару проспектісіне осы өзгерістерді енгізуге берген ұстаушылардың келісімін алған күннен бастап отыз күн ішінде ұсынады. Эмитенке осындай келісім берген борыштық бағалы қағаздарды ұстаушылардың борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеуден өткізгенге дейін өздеріне тиесілі осы шығарылымның борыштық бағалы қағаздарын сатуға құқығы жоқ.
Эмитенттің органдары борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, эмитент бағалы қағаздар шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу рәсімі аяқталғанға дейін осы шығарылымның бағалы қағаздарын орналастыруға құқылы емес»;
9. 10-баптың тақырыбы мен 10-бап «эмиссиялық бағалы қағаздар» деген сөздерден кейін «(бағалы қағаздар шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды)» деген сөздермен толықтырылсын;
10. 12-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Микрокредитные организации, кредитные товарищества, общества взаимного страхования и ломбарды не вправе выпускать негосударственные облигации.";
11) пункт 5 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5. Эмитент вправе осуществлять различные по структуре выпуски облигаций в пределах облигационной программы.";
12) статью 14 исключить;
13) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Последующий выпуск облигаций
1. Эмитент вправе осуществлять последующий выпуск облигаций при наличии ранее выпущенных и непогашенных им облигаций, если на дату представления в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций у него отсутствуют случаи несвоевременного исполнения или неисполнения условий выпуска ранее выпушенных облигаций (в том числе, обязательств по выплате вознаграждения или погашению ранее выпущенных облигаций), а также делистинга ранее выпущенных облигаций и при условии соблюдения им, за исключением эмитента инфраструктурных облигаций, одного из следующих требований:
1) на дату представления в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций эмитент имеет минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) по итогам последнего квартала, предшествующего представлению в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций, величина левереджа эмитента не превышает (не будет превышать) величину, указанную в нормативном правовом акте уполномоченного органа;
3) вновь выпускаемые облигации являются ипотечными облигациями. Требования настоящего пункта не распространяются на национальный управляющий холдинг.
2. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе осуществлять последующий выпуск облигаций при обращении ранее выпущенных ими облигаций на вторичном рынке ценных бумаг при условии соблюдения требований, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на организацию при проведении ею реструктуризации обязательств в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
14) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Выпуск агентских облигаций
Условия и порядок выпуска, обращения и погашения агентских облигаций, перечень документов, представляемых финансовым агентством в уполномоченный орган в целях государственной регистрации выпуска агентских облигаций, и порядок государственной регистрации выпуска, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

«4. Микрокредиттік ұйымдардың, кредиттік серіктестіктердің, өзара сақтандыру қоғамдарының және ломбардтардың мемлекеттік емес облигацияларды шығаруға құқығы жоқ.»;
11) 13-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Эмитент облигациялық бағдарлама шегінде құрылымы бойынша әртүрлі облигациялар шығаруды жүзеге асыруға құқылы.»;
12. 14-бап алынып тасталсын;
13. 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Облигациялардың кейінгі шығарылымы
1. Эмитент бұрын шығарылған және өзі өтемеген облигациялары бар болғанда, облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарды уәкілетті органға табыс ету күні онда бұрын шығарылған облигацияларды шығару талаптарын (оның ішінде, бұрын шығарылған облигациялар бойынша сыйақы төлеу немесе өтеу міндеттемелерін), сондай-ақ бұрын шығарылған облигациялардың делистингі талаптарын уақтылы орындамаған немесе орындамаған жағдайлар болмаса және ол инфрақұрылымдық облигациялардың эмитентін қоспағанда, төмендегі талаптардың біреуін сақтаған жағдайда:
1) облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарды уәкілетті органға табыс ету күні эмитентте уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес рейтинг агенттіктерінің біреуі талап ететін ең төменгі рейтингі болса;
2) облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарды уәкілетті органға табыс ету алдындағы соңғы тоқсанның қорытындылары бойынша эмитенттің левередж шамасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көрсетілген шамадан аспаса (аспайтын болса);
3) жаңадан шығарылатын облигациялар ипотекалық облигациялар болса, облигацияларының одан кейінгі шығарылымын жүзеге асыруға құқылы. Осы тармақтың талабы ұлттық басқарушы холдингке қолданылмайды.
2. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген талаптар сақталған жағдайда, өзі бұрын шығарған облигацияларды қайталама бағалы қағаздар нарығына айналысқа жіберген кезде облигациялардың кейінгі шығарылуын жүзеге асыруға құқылы.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ұйымға ол міндеттемелерін қайта құрылымдауды жүргізген кезде қолданылмайды.»;
14) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Агенттік облигациялардың шығарылымы
Агенттік облигацияларды шығарудың, айналысқа жіберудің және оларды өтеудің талаптары мен тәртібі, агенттік облигациялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу мақсатында қаржы агенттігінің уәкілетті органға ұсынатын құжаттарының тізбесі және шығарылымды мемлекеттік тіркеу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;

15) дополнить статьей 18-2 следующего содержания:
"Статья 18-2. Особенности выпуска облигаций, номинированных в иностранной валюте
1. Эмитенты - нерезиденты Республики Казахстан или международные финансовые организации вправе выпускать на территории Республики Казахстан облигации, номинальная стоимость которых выражена в иностранной валюте.
2. Условия и порядок выпуска, обращения и погашения, а также представления отчета об итогах размещения и погашения облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
16) статью 20 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Представитель вправе обращаться за защитой прав и интересов держателей облигаций:
1) к эмитенту с требованиями об исполнении его обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций, перед держателями облигаций;
2) в государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор за рынком ценных бумаг (далее - уполномоченный орган), и иные государственные органы Республики Казахстан;
3) в суд с исковым заявлением о защите прав и интересов держателей облигаций.";
17) пункт 5 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"5. Эмитенту (андеррайтеру, эмиссионному консорциуму) запрещается при размещении акций совершать сделки с обязательством обратного их выкупа.
Эмитенту (андеррайтеру, эмиссионному консорциуму) запрещается при размещении облигаций предоставлять отдельным держателям облигаций дополнительные права, не установленные проспектом выпуска облигаций.";
18) в статье 22-1:
в пункте 1:
в подпунктах 2) и 3) слова "определения цены размещения данных облигаций", "с учетом возможных особенностей, присущих соответствующим рынкам ценных бумаг" исключить;
в абзаце третьем подпункта 4) слова "предложены к приобретению" заменить словом "размещены";
19) в пункте 4 статьи 23:
слово "финансовой" исключить;
после слов "проведении ею реструктуризации" дополнить словом "обязательств";
20) подпункт 1) пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1) опубликования соответствующего сообщения в средствах массовой информации, определенных уставом и проспектом выпуска ценных бумаг эмитента;";
21) в статье 30:
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Ликвидируемое акционерное общество обращается в уполномоченный орган в целях аннулирования выпуска акций в течение тридцати дней с даты утверждения ликвидационного баланса ликвидируемого общества.

15) мынадай мазмұндағы 18-2-баппен толықтырылсын:
«18-2-бап. Шетел валютасында номинирленген облигациялар
шығарылымының ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттер немесе халықаралық қаржы ұйымдары Қазақстан Республикасының аумағында номиналды құны шетел валютасында көрсетілген облигацияларды шығаруға құқылы.
2. Номиналы шетел валютасында көрсетілген облигацияларды шығару, айналысқа жіберу және өтеу, сондай-ақ оларды орналастыру және өтеу нәтижелері туралы есепті беру талаптары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтың актісінде белгіленеді.»;
16) 20-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Өкіл облигацияларды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін:
1) эмитентке облигацияларды ұстаушылардың алдындағы облигациялар шығару проспектісімен белгіленген өз міндеттемелерінің орындалуы туралы талаптармен;
2) бағалы қағаздар нарығын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарына;
3) облигацияларды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау туралы талап-арызбен сотқа жүгінуге құқылы.»;
17) 22-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Эмитентке (андеррайтерге, эмиссиялық консорциумға) акцияларды орналастыру кезінде оларды қайта сатып алу міндеттемесімен мәмілелерді жасауға тыйым салынады.
Эмитентке (андеррайтерге, эмиссиялық консорциумға) облигацияларды орналастыру кезінде облигацияларды жеке ұстаушыларға облигацияларды шығару проспектісінде белгіленбеген қосымша құқықтарды беруге тыйым салынады.»;
18) 22-1-бапта:
1-тармақта:
2) және 3) тармақшалардағы «осы облигацияларды орналастыру бағасын айқындау», «тиісті бағалы қағаздар рыногына тән ықтимал ерекшеліктер ескеріле отырып» деген сөздер алынып тасталсын:
4) тармақшаның үшінші абзацындағы:
«сатып алуға ұсынылуға» деген сөздер «орналастырылуы» деген сөзбен ауыстырылсын
19) 23-баптың 4-тармағында:
«қаржы» деген сөз алынып тасталсын;
«олар» деген сөзден кейін «міндеттемелерін» деген сөзбен толықтырылсын;
20) 26-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) эмитенттің жарғысында және бағалы қағаздар шығару проспектісінде белгіленген бұқаралық ақпарат құралдарында тиісті хабарламаны жариялау;»;
21) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Таратылатын акционерлік қоғамның акциялар шығарылымын жою жөніндегі өтініші таратылатын қоғамның тарату балансын бекіткен күннен бастап отыз күн ішінде уәкілетті органға беріледі.

1-2. Уполномоченный орган вправе принять решение об аннулировании выпуска акций обществ, сведения о ликвидации или реорганизации (за исключением случаев присоединения к данному акционерному обществу другого юридического лица или выделения из данного акционерного общества нового акционерного общества) содержатся в Государственном регистре юридических лиц без представления документов, необходимых для аннулирования акций.";
пункт 2 исключить;
22) статью 30-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 30-1. Аннулирование выпуска облигаций
1. Решение об аннулировании выпуска облигаций принимается уполномоченным органом по одному из следующих оснований:
1) на основании решения органа эмитента, принявшего решение об аннулировании выпуска облигаций, при соблюдении одного из следующих условий:
ни одна облигация данного выпуска не была размещена;
все облигации данного выпуска выкуплены эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг;
при осуществлении процедур реструктуризации обязательств финансовых организаций в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) на основании документов, представленных ликвидационной комиссией эмитента, ликвидируемого в принудительном порядке, подтверждающих завершение расчетов с держателями облигаций эмитента.
Эмитент облигаций не имеет права принимать решение о добровольной ликвидации, если на дату принятия такого решения выпущенные им облигации не погашены (выкуплены на вторичном рынке) в полном объеме.
2. Порядок аннулирования выпуска облигаций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
23) в статье 31:
в пункте 2 слова "Доход по облигациям и номинальная стоимость облигаций при их погашении" заменить словами "Номинальная стоимость облигаций при их погашении и (или) доход по облигациям";
пункт 8 после слов "ценным бумагам и" дополнить словом "(или)";
24) статью 32 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уполномоченный орган вправе отказать в утверждении отчета об итогах погашения негосударственных облигаций в случае нарушения эмитентом условий и порядка представления документов на утверждение отчета об итогах погашения негосударственных облигаций и выявления в процессе рассмотрения документов их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Эмитент вправе обжаловать решение уполномоченного органа об отказе в утверждении отчета об итогах погашения негосударственных облигаций в судебном порядке.";
25) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:

1-2. Уәкілетті орган қоғамның акциялар шығарылымын жою жөніндегі шешімді қабылдауға құқылы, тарату немесе қайта құрылымдау жөніндегі мәліметтер (осы акционерлік қоғамға басқа заңды тұлғаның қосылу немесе осы акционерлік қоғамнан жаңа акционерлік қоғамның бөлініп шығу жағдайларын қоспағанда) акциялардың күшін жоюға қажетті құжаттарды ұсынбай-ақ Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімінде қамтылады.»;
2-тармақ алынып тасталсын;
22) 30-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«30-1-бап. Облигациялар шығарылымын жою
1. Облигациялар шығарылымын жою туралы шешімді уәкілетті орган мына негіздемелердің біреуі бойынша:
1) мына талаптардың бірін сақтанған кезде облигациялар шығарылымын жою туралы шешім қабылдаған эмитент органының шешімі негізінде:
осы шығарылымның бір де бір облигациясы орналастырылмаған;
эмитент осы шығарылымның барлық облигацияларын бағалы қағаздардың қайталама нарығында сатып алған;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімдерін жүзеге асырған кезде;
2) мәжбүрлеу тәртібінде таратылатын эмитенттің тарату комиссиясы ұсынған, эмитенттің облигацияларын ұстаушылармен есеп айырысудың аяқталғанын растайтын құжаттардың негізінде қабылдайды.
Егер осындай шешім қабылданған күні эмитент шығарған облигациялар толық көлемде өтелмеген (қайталама нарықта сатып алынбаған) болса, облигациялардың эмитентінің ерікті тарату туралы шешімді қабылдауға құқығы жоқ.
2. Облигациялар шығарылымын жою тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
23) 31-бапта:
2-тармағындағы «Облигациялар бойынша кіріс және облигациялардың нақтылы құны оларды өтеу кезінде» деген сөздер «Облигацияларды өтеу кезіндегі олардың номиналды құны және (немесе) облигациялар бойынша кіріс» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта «бағалы қағаздар бойынша кіріс және» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
24) 32-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Эмитент мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындьшары туралы есепті бекітуге құжаттарды берудің талаптары мен тәртібін бұзған және құжаттарды қарау барысында олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, уәкілетті орган мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы есепті бекітуден бас тартуға құқылы.
Эмитент уәкілетті органның мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы есепті бекітуден бас тарту жөніндегі шешіміне сот тәртібімен шағымдануға құқылы.»;
25) 6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 6. Обращение производных ценных бумаг и производных финансовых инструментов";
26) абзац первый части первой пункта 2 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"2. Регистрация сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг осуществляется регистратором на основании встречных приказов участников сделки на регистрацию сделки с ценными бумагами (в случае регистрации односторонней сделки на основании приказа участника сделки на регистрацию сделки с ценными бумагами, а также иных документов, установленных законодательством Республики Казахстан, в случае регистрации сделок с ценными бумагами финансовых организаций при проведении ими реструктуризации в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан, на основании документов, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа) и включает:";
27) в статье 41:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) об остатках и движении эмиссионных ценных бумагах акционерного общества, за исключением акций, на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) об остатках и движении акций на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания;";
28) статью 42 исключить;
29) в статье 44:
пункт 1 дополнить словами "и инсайдерскую информацию";
пункты 2, 3 после слов "рынке ценных бумаг" дополнить словами "и инсайдерскую информацию";
30) в статье 45:
пункт 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;";
в части второй пункта 4-1 слова "советом директоров" заменить словами "органом управления";
31) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Учредители и акционеры заявителя (лицензиата)
1. Учредителями и акционерами заявителя (лицензиата) могут быть физические и юридические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан с учетом ограничений, установленных пунктом 2 настоящей статьи и иным законодательством Республики Казахстан.
2. Учредителями и акционерами заявителя (лицензиата) не могут быть:
1) юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
2) лица, являющиеся учредителями (участниками, акционерами) юридических лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) юридические лица, учредителями (участниками, акционерами) которых являются юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;

«6-тарау. Туынды бағалы қағаздардың және туынды қаржы
құралдарының айналымы»;
26) 36-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде тіркеуді тіркеуші мәмілеге қатысушылардың бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге қарама қарсы бұйрықтары негізінде (бір жақты мәміле тіркелген жағдайда мәмілеге қатысушының бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрығының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттардың негізінде, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіпте қаржы ұйымының қайта құрылымдау жүргізу кезде олардың бағалы қағаздарымен жасалған мәмілелерді тіркеу жағдайында) жүзеге асырады және ол:»;
27) 41-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесіндегі және нақтылы ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы акцияларды қоспағанда, акционерлік қоғамның эмиссиялық бағалы қағаздарының қалдықтары мен қозғалысы туралы;»;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесіндегі және нақтылы ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы акциялардың қалдықтары мен қозғалысы туралы;»;
28) 42-бап алынып тасталсын;
29) 44-бапта:
1 тармақ «коммерциялық кұпияны» деген сөздерден кейін «және инсайдерлік ақпаратты» деген сөздермен толықтырылсын;
2, 3 тармақ «коммерциялық құпияны» деген сөздерден кейін «және инсайдерлік ақпаратты» деген сөздермен толықтырылсын;
30) 45-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша клирингтік қызмет;»;
4-1-тармақтың екінші бөлігіндегі «директорлар кеңесі» деген сөздер «басқару органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке және заңды тұлғалар - Қазақстан Республикасының резиденттері мен резиденті еместер осы баптың 2-тармағында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген шектеулерді ескере отырып, өтініш берушінің (лицензиаттың) құрылтайшылары және акционерлері бола алады.
2. Мыналар:
1) уәкілетті орган тізбесін белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалар;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында аталған заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары, акционерлері) болып табылатын тұлғалар;
3) уәкілетті орган тізбесін белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары, акционерлері) болып табылатын заңды тұлғалар;

4) лицо, являющееся либо являвшееся крупным участником финансовой организации либо руководящим работником финансовой организации или ее крупного участника в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о:
консервации финансовой организации;
принудительном выкупе акций финансовой организации;
лишении лицензии финансовой организации;
принудительной ликвидации финансовой организации;
признании финансовой организации банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом соответствующего решения;
5) лица, имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
6) юридические лица, должностные лица которых имеют не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость.
Ограничение, установленное подпунктами 1)-3) настоящего пункта, не распространяется на заявителей (лицензиатов), являющихся дочерними организациями организаций - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих индивидуальный кредитный рейтинг не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом.
Юридическое лицо - нерезидент Республики Казахстан может приобретать акции заявителя (лицензиата), намеренного осуществлять (осуществляющего) деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, при условии наличия у него минимально требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
32) статью 47-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 47-1. Организационно-правовая форма и органы лицензиата
1. Лицензиат функционирует в организационно-правовой форме акционерного общества, за исключением брокера и (или) дилера без права ведения счетов клиентов, регистратора и трансфер-агента, которые могут функционировать в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Лицензиат (за исключением регистратора, трансфер-агента) в обязательном порядке создает службу внутреннего аудита и формирует следующие коллегиальные органы:
1) орган управления;
2) исполнительный орган.";
33) в абзаце первом подпункта 1) пункта 1 статьи 48 слова "советом директоров" заменить словами "органом управления";
34) в статье 51:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) невыполнения требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:

4) уәкілетті орган:
қаржы ұйымын консервациялау;
қаржы ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу;
қаржы ұйымын лицензиясынан айыру;
қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қаржы ұйымын банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін шамамен бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының ірі қатысушысы не қаржы ұйымының немесе оның ірі қатысушысының басшы қызметкері болып табылатын не болып табылған тұлға өтініш берушінің (лицензиаттың) құрылтайшылары және акционерлері бола алмайды.
Осы талап уәкілетті орган тиісті шешімді қабылдағаннан кейінгі бес жыл ішінде қолданылады;
5) заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар тұлғалар;
6) заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар заңды тұлғалар, лауазымды тұлғалар өтініш берушінің (лицензиаттың) құрылтайшысы және акционерлері бола алмайды.
Осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында белгіленген шектеулер уәкілетті орган тізбесін белгілейтін рейтинг агенттіктерінің біреуінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес ұйымдардың еншілес ұйымдары болып табылатын өтініш берушілерге (лицензиаттарға) қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға өзінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес рейтинг агенттіктерінің біреуінің талап етілетін ең төменгі рейтингі болған жағдайда зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырғысы келетін (жүзеге асыратын) өтініш берушінің (лицензиаттың) акцияларын сатып ала алады.»;
32) 47-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«47-1-бап. Лицензиаттың ұйымдастырушылық-құқықтық
нысаны және органдары
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында жұмыс атқара алатын клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерді және (немесе) дилерді, тіркеуші мен трансфер-агентті қоспағанда, лицензиат акционерлік қоғам ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында жұмыс атқарады.
2. Лицензиат (тіркеушіні, трансфер-агентті қоспағанда) міндетті түрде ішкі аудит қызметін құрады және мынадай алқалы органдарды:
1) басқару органын;
2) атқарушы органды қалыптастырады.»;
33) 48-баптың 1-тармағының 1) тармақшасының бірінші абзацындағы «директорлар кеңесі» деген сөздер «басқару органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 51-бапта:
1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамаған;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:

"5-1) непредставления по требованию уполномоченного органа письма-обязательства;
5-2) отказа от составления с уполномоченным органом письменного соглашения;";
в подпункте 11) слова "двенадцати последовательных календарных месяцев" заменить словами "последних двенадцати календарных месяцев";
в подпунктах 2) и 3) пункта 4 слова "двенадцати последовательных календарных месяцев" заменить словами "последних двенадцати календарных месяцев";
35) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Ограничения и запреты на осуществление, деятельности на рынке ценных бумаг
1. Лицензиат не вправе осуществлять предпринимательскую деятельность, не относящуюся к деятельности на финансовом рынке, за исключением следующих случаев:
1) распоряжения собственным имуществом, включая сдачу в аренду имущества, приобретенного для собственных нужд;
2) предоставления консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью на рынке ценных бумаг;
3) реализации специальной литературы по вопросам деятельности на рынке ценных бумаг на любых видах носителей информации;
4) организации обучения по повышению квалификации специалистов в области деятельности на рынке ценных бумаг;
5) иных случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Деятельность на рынке ценных бумаг банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций осуществляется с учетом требований законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих деятельность данных организаций.";
36) в статье 54:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Руководящими работниками заявителя (лицензиата) признаются:
1) первый руководитель и члены органа управления заявителя (лицензиата);
2) первый руководитель (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента) и члены исполнительного органа заявителя (лицензиата);
3) главный бухгалтер, за исключением главного бухгалтера регистратора и трансфер-агента;
4) иные руководители заявителя (лицензиата), за исключением первых руководителей его обособленных подразделений и их главных бухгалтеров, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений заявителя (лицензиата), осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг, и обладающие правом подписи документов, на основании которых заключаются и исполняются сделки с финансовыми инструментами, отчетности, предоставляемой клиентам и (или) в уполномоченный орган, а также документов, подтверждающих проведение сверки движения и остатка активов, находящихся на счетах клиентов профессионального участника рынка ценных бумаг.";
в пункте 2:
в подпункте 5):
слова "совета директоров" заменить словами "органа управления";
слово "правления" заменить словами "исполнительного органа";
в подпункте 6) слова "в иной финансовой организации" заменить словами "лицензиата либо финансовой организации, оказывающей иные финансовые услуги";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«5-1) уәкілетті органның талабы бойынша міндеттеме-хатты бермеген;
5-2) уәкілетті органмен жазбаша келісімді жасасудан бас тартқан;»;
11) тармақшадағы «қатарынан күнтізбелік он екі ай» деген сөздер «соңғы күнтізбелік он екі ай» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 2) және 3) тармақшаларындағы «қатарынан күнтізбелік он екі ай» деген сөздер «соңғы күнтізбелік он екі ай» деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«53-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға
қойылатын шектеулер және тыйым салу
1. Мына жағдайларды:
1) жеке басының мұқтаждығы үшін сатып алынған мүлікті жалға беруді қосқанда, меншікті мүлкіне иелік етуді;
2) бағалы қағаздар нарығындағы қызметпен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетуді;
3) бағалы қағаздар рыногындағы қызмет мәселелері жөніндегі арнайы әдебиеттерді ақпаратты тасымалдауыштың кез келген түрлерінде сатуды;
4) бағалы қағаздар рыногындағы қызмет саласында мамандардың біліктіліктерін арттыру бойынша оқыту ұйымдастыруды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген өзге де жағдайларды қоспағанда, лицензиаттың қаржы нарығындағы қызметке жатпайтын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
2. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бағалы қағаздар нарығындағы қызметі Қазақстан Республикасының осы ұйымдардың қызметін реттейтін заңнамалық актілерінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.»;
36) 54-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мыналар:
1) өтініш берушінің (лицензиаттың) басқару органының бірінші басшысы мен мүшелері;
2) өтініш берушінің (лицензиаттың) атқарушы органының бірінші басшысы (тіркеушінің, трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) мен мүшелері;
3) тіркеушінің және трансфер-агенттің бас бухгалтерін қоспағанда, бас бухгалтер;
4) бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметті жүзеге асыратын және қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер, клиенттерге және (немесе) уәкілетті органға берілетін есептіліктер жасауға және оны орындауға негіз болатын құжаттарға, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары клиенттерінің шоттарындағы активтердің қозғалысы мен қалдығының салыстырылып тексерілгенін растайтын құжаттарға қол қою құқығына ие өтініш берушінің (лицензиаттың) бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын өтініш берушінің (лицензиаттың) оқшауланған бөлімшелерінің бірінші басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін қоспағанда, оның өзге де басшылары өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерлері болып табылады.»;
2-тармақта:
5) тармақшада:
«директорлар кеңесінің» деген сөздер «басқару органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«басқармасының» деген сөз «атқарушы органның» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы «өзге қаржы ұйымында» деген сөздер «лицензиатта не өзге де қаржылық қызметтерді көрсететін қаржы ұйымында» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Число членов правления заявителя (лицензиата), функционирующего в организационной правовой форме акционерного общества, должно составлять не менее трех человек.";
в пункте 4:
в подпункте 1) слова "правления" заменить словами "исполнительного органа";
в подпункте 2):
слова "совета директоров" заменить словами "органа управления";
слова "правления" заменить словами "исполнительного органа";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) для кандидатов на должности иных руководящих работников не менее одного года.";
в части второй:
слова "совета директоров" заменить словами "органа управления";
слово "правления" заменить словами "исполнительного органа";
в пункте 8 слова "в этом заявителе (лицензиате)" заменить словами "на должность руководящего работника заявителя (лицензиата)";
в пункте 9:
в части первой подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику и (или) лицензиату, в котором данный руководящий работник занимает (занимал в течение последних двенадцати последовательных месяцев) соответствующую должность;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника лицензиата является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";
37) в статье 56:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Признание сделки, заключенной на организованном рынке ценных бумаг как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, осуществляется уполномоченным органом по итогам рассмотрения заключения экспертного комитета фондовой биржи, в торговой системе которой была заключена данная сделка, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования (далее в настоящей статье - экспертный комитет).";
в пункте 3:
в части первой слова "комитет совета директоров" заменить словами "экспертный комитет";
в части второй слова "Комитет совета директоров фондовой биржи по вопросу признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования, (далее в настоящей статье - экспертный комитет)" заменить словами "Экспертный комитет";
в пункте 5:
подпункт 3) после слова "сделка" дополнить словами ", заключенная на организованном рынке ценных бумаг,";
в подпункте 5):
после слова "сделка" дополнить словами ", заключенная на организованном рынке ценных бумаг,";
слово "бумагой." заменить словом "бумагой;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

«3. Акционерлік қоғам ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында жұмыс істейтін өтініш берушінің (лицензиаттың) басқармасы мүшелерінің саны кемінде үш адам болуы тиіс»;
4-тармақта:
1) тармақшадағы «басқармасының» деген сөз «атқарушы органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
«директорлар кеңесінің» деген сөздер «басқарушы органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«басқарма» деген сөз «атқарушы органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өзге басшы қызметкерлер лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде бір жыл жұмыс стажы болуы қажет.»;
екінші бөлікте:
«Директорлар кеңесі» деген сөздер «Басқару органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«басқарма» деген сөз «атқарушы органның» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы «осы өтініш берушінің (лицензиаттың)» деген сөздерді «өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына» деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөлікте 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) уәкілетті органның басшы қызметкерге және (немесе) осы басшы қызметкер тиісті лауазымды иеленген (қатарынан соңғы он екі ай ішінде болған) лицензиатқа санкцияларды жүйелі түрде (соңғы он екі ай ішінде үш және одан астам рет) қолдануы;»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті органның лицензиаттың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге қаржы ұйымдарда бұрын берілген (берілген) келісімді (келісімдерді) қайтарып алуына негіз болып табылады.»;
37) 56-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Уәкілетті орган ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелерді бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануды сауда жүйесінде осы мәміле жасалған, бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасының сараптамалық комитетінің (бұдан әрі осы бапта - сараптамалық комитет) қорытындысын қарау нәтижелері бойынша жүзеге асырады.»;
3-тармақта:
бірінші бөлігіндегі «директорлар кеңесінің - комитетін» деген сөздер «сараптамалық комитетті» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «Қор биржасының директорлар кеңесінің бағалы қағаздармен мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану мәселесі жөніндегі комитеті (бұдан әрі осы бапта - сараптама комитеті)» деген сөздер «Сараптамалық комитет» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
3) тармақша «мәміле» деген сөзден кейін «бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жасалған» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
«мәміле» деген сөзден кейін «бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жасалған» деген сөздермен толықтырылсын;
«жатқызылады» деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) иные сделки, заключенные на организованном рынке, соответствующие дополнительным условиям, определенным экспертным комитетом.";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Признание сделки, заключенной на неорганизованном рынке ценных бумаг как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, осуществляется уполномоченным органом по результатам анализа документов, представленных субъектами рынка ценных бумаг в уполномоченный орган либо проведения проверок деятельности субъектов рынка ценных бумаг, осуществленных уполномоченным органом, в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
8. Порядок и условия признания сделок, заключенных на неорганизованном рынке ценных бумаг как совершенных в целях манипулирования, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
38) статью 56-1 изложить в следующей редакции
"Статья 56-1. Ограничения на распоряжение и использование инсайдерской информации
1. Перечень информации, относящейся к инсайдерской, о деятельности эмитентов или профессиональных участников рынка ценных бумаг, лица, обладающие доступом к такой информации, порядок и сроки раскрытия инсайдерской информации определяются внутренними документами эмитента или профессионального участника рынка ценных бумаг, утвержденными его органом управления.
Перечень информации, относящейся к инсайдерской в государственных органах Республики Казахстан, лица, обладающие доступом к такой информации, порядок и сроки раскрытия инсайдерской информации определяются соответствующим государственным органом Республики Казахстан.
2. К инсайдерской информации не относится:
1) информация, подготовленная на основании общедоступных сведений, включая оценку стоимости финансового инструмента и (или) оценку имущественного положения эмитента, произведенную в целях принятия инвестиционных решений;
2) информация, полученная в результате передачи инсайдерской информации неопределенному кругу лиц, в том числе через средства массовой информации;
3) неподтвержденная информация, источник которой неизвестен, но при этом достаточно активно распространяемая среди широкого круга лиц, а также предположения относительно текущей или планируемой деятельности субъекта ценных бумаг.
3. Инсайдерами признаются следующие лица:
1) обладающие доступом к инсайдерской информации в силу владения акциями (долями участия в уставном капитале) эмитента, профессионального участника рынка ценных бумаг или их аффилиированных лиц, членства в органах эмитента, профессионального участника рынка ценных бумаг или их аффилиированных лиц, заключенного с эмитентом, профессиональным участником рынка ценных бумаг или их аффилированными лицами трудового договора или гражданско-правового договора;

«6) сараптамалық комитет анықтаған қосымша талаптарға сәйкес келетін ұйымдастырылған нарықта жасалған өзге де мәмілелер жатқызылады.»;
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
«7. Уәкілетті орган ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелерді бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануды бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің уәкілетті органға берген құжаттарын талдау не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіпте уәкілетті орган жүзеге асырған бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметіне тексеру өткізу нәтижелері бойынша жүзеге асырады.
8. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелерді бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп танудың тәртібі мен талаптары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
38) 56-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«56-1-бап. Инсайдерлік ақпаратты қолдануды және оны
пайдалануды шектеу
1. Бағалы қағаздар нарығы эмитенттерінің немесе кәсіби қатысушыларының қызметі туралы инсайдерлік ақпаратқа жататын ақпараттар тізбесі, осындай ақпаратқа ол жетімділігі бар тұлғалар, инсайдерлік ақпаратты жария етудің тәртібі мен мерзімдері бағалы қағаздар нарығы эмитенттерінің немесе кәсіби қатысушыларының басқару органы бекіткен оның ішкі құжаттарында анықталады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарындағы инсайдерлік ақпаратқа жататын ақпараттар тізбесін, осындай ақпаратқа қол жетімділігі бар тұлғаларды, инсайдерлік ақпаратты жария етудің тәртібі мен мерзімдерін Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органы айқындайды.
2. Мыналар:
1) қаржы құралының құнын бағалауды және (немесе) инвестициялық
шешімдерді қабылдау мақсатында жасалған эмитенттің мүліктік жағдайын бағалауды қоса алғанда, жалпыға бірдей мәліметтердің негізінде дайындалған ақпарат;
2) инсайдерлік ақпаратты белгісіз тұлғалар санына, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы беру нәтижесінде алынған ақпарат;
3) дерек көзі белгісіз, бірақ оған қарамастан тұлғалар арасында кеңінен, ең белсенді түрде таралатын, расталмаған ақпарат, сондай-ақ бағалы қағаздар субъектісінің ағымдағы немесе жоспарланған қызметіне қатысты болжамдар инсайдерлік ақпаратқа жатпайды.
3. Мына тұлғалар:
1) эмитенттің, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының немесе олардың аффилиирленген тұлғаларының акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін) иемденуге, эмитенттің, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының немесе олардың аффилиирленген тұлғаларының органдарындағы мүшелігіне, эмитентпен, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысымен немесе олардың аффилиирленген тұлғаларымен жасалған еңбек шартына немесе азаматтық-құқықтық шартқа қатысты инсайдерлік ақпаратқа қол жетімділігі бар;

2) государственные служащие, обладающие доступом к инсайдерской информации в силу, предоставленных им полномочий, предусматривающих функции по контролю и надзору за деятельностью субъектов рынка ценных бумаг;
3) члены комитета совета директоров фондовой биржи, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования, обладающие доступом к инсайдерской информации;
4) работники саморегулируемой организации, получившие доступ к инсайдерской информации при осуществлении функций, предусмотренных статьей 93 настоящего закона;
5) родственники (свойственники) лиц, указанных в пунктах 1) - 4) настоящего пункта;
6) лица, получившие инсайдерскую информацию от лиц, указанных в пунктах 1) - 5) настоящего пункта.
4. Инсайдеры не вправе:
1) совершать сделки с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации в своих интересах или в интересах третьих лиц;
2) передавать третьим лицам или делать доступной для третьих лиц инсайдерскую информацию или основанную на ней информацию, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
3) давать третьим лицам рекомендации о совершении сделок с ценными бумагами, основанные на инсайдерской информации.
5. Лица, указанные в подпунктах 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 4 настоящей статьи, обязаны уведомлять уполномоченный орган о совершаемых ими сделках с финансовыми инструментами, к инсайдерской информации о которых или об эмитенте которых они имеют доступ, а также опубликовывать информацию о таких сделках не позднее пяти дней с момента их совершения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Информация, указанная в абзаце первом настоящего пункта, должна быть раскрыта организатором торгов, обеспечивающим проведение торгов данными ценными бумагами.
6. Профессиональный участник рынка ценных бумаг, которому стала известна инсайдерская информация, в течение пяти дней обязан раскрыть эту информацию в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, за исключением информации, признаваемой конфиденциальной в соответствии с настоящим законом.
5. Эмитент в течение пяти дней обязан раскрыть в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа, информацию, касающуюся сферы его деятельности и не являющуюся общедоступной, если эта информация в связи с последствиями для имущественного и финансового положения эмитента способна оказать существенное влияние на стоимость его ценных бумаг. Эмитент также обязан сообщить такую информацию организатору торгов, обеспечивающему проведение торгов ценными бумагами эмитента.

2) бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметін бақылау мен қадағалау функцияларын көздейтін өкілеттіктердің оларға берілуіне қатысты инсайдерлік ақпаратқа қол жетімділігі бар мемлекеттік қызметкерлер;
3) инсайдерлік ақпаратқа кіру рұқсаты бар, бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасының директорлар кеңесі комитетінің мүшелері;
4) осы Заңның 93-бабында көзделген функцияларды жүзеге асыру кезінде инсайдерлік ақпаратқа кіру рұқсатын алған өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлері;
5) осы тармақтың 1) - 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың туыстары (жекжаттары);
6) осы тармақтың 1) - 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардан инсайдерлік ақпаратты алған тұлғалар инсайдерлер болып танылады.
4. Инсайдерлер:
1) инсайдерлік ақпаратты қолдана отырып, бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді өзінің мүддесі немесе үшінші тұлғалардың мүдделері үшін жасауға;
2) инсайдерлік ақпаратгы немесе оган негізделген ақпаратты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға беруге немесе үшінші тұлғалар үшін оны қол жетімді ғып жасауға;
3) бағалы қағаздармен мәмілелер жасау туралы инсайдерлік ақпаратқа негізделген ұсыныстарды үшінші тұлғаларға беруге құқылы емес.
5. Осы баптың 4-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар өздерінің қаржы құралдарымен жасағалы жатқан мәмілелері туралы, өздерінің рұқсаты бар тұлғалар немесе сол тұлғалардың эмитенті туралы инсайдерлік ақпаратқа қатысты уәкілетті органға хабарлауға, сондай-ақ осындай мәмілелер туралы
ақпаратты олар жасалған сәттен бастап бес күннен кешіктірмей, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіпте жариялауға міндетті.
Осы бағалы қағаздармен сауда-саттықтың жүргізілуін қамтамасыз ететін сауда-саттықты ұйымдастырушы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген ақпаратты жария етуі тиіс.
6. Осы Заңға сәйкес құпия деп танылатын ақпаратты қоспағанда, инсайдерлік ақпарат белгілі болған бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы бес күн ішінде осы ақпаратты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіпте жария етуге міндетті.
5. Эмитент уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіпте және шарттармен оның қызметі саласына қатысты және жалпыға ортақ болып табылмайтын ақпараттың салдары эмитенттің мүліктік және қаржылық жағдайы үшін оның бағалы қағаздарының құнына елеулі түрде әсер етуге қабілетті болса, онда сол ақпаратты бес күн ішінде жария етуге міндетті. Сондай-ақ, эмитент осындай ақпаратты эмитенттің бағалы қағаздарымен сауда-саттық жүргізуді қамтамасыз ететін сауда-саттықты ұйымдастырушыға хабарлауға міндетті.

7. Субъект рынка ценных бумаг обязан:
1) обеспечить условия, позволяющие предотвратить незаконное распоряжение и использование инсайдерской информацией при совершении сделок с выпущенными либо принадлежащими ему или его клиентам ценными бумагами;
2) разработать и утвердить внутренние документы, устанавливающие правила внутреннего контроля для разграничения прав доступа к инсайдерской информации, не допускающие возможности использования такой информации в собственных интересах инсайдера;
3) создать (назначить) структурное подразделение (должностное лицо), в обязанности которого входит осуществление контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан и внутренних документов субъекта рынка ценных бумаг, подотчетное органу управления субъекта рынка ценных бумаг;
4) вести список лиц, обладающих доступом к инсайдерской информации субъекта рынка ценных бумаг;
5) уведомлять лиц, включенных в список, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, об их включении (исключении) в список, информировать указанных лиц о требованиях настоящего закона в порядке и сроки, установленные внутренними документами субъекта рынка ценных бумаг;
6) представлять список лиц, включенных в список, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, в уполномоченный орган по его требованию.
8. Сделка, совершенная с использованием инсайдерской информации может быть признана судом недействительной по иску заинтересованных лиц.
9. Юридические лица, являющиеся в соответствии с настоящим законом инсайдерами, несут субсидиарную ответственность за вред, причиненный неправомерным использованием инсайдерской информации в результате действий лиц, занимающих должности в органах указанных юридических лиц и их работников. В случае если указанные лица действовали или должны были действовать по заданию соответствующего юридического лица, оно возмещает вред в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
39) в статье 63:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Нормы договора поручения применяются в части предоставления услуг номинального держания, а нормы договора комиссии - в части оказания брокерских услуг на организованном рынке ценных бумаг. Брокерские услуги на неорганизованном рынке ценных бумаг предоставляются на основании договора поручения или комиссии по соглашению сторон брокерского договора.";
в пункте 4:
в подпункте 2) слово "клиентов." заменить словом "клиентов;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

7. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі:
1) шығарылған не өзіне немесе оның клиенттеріне тиесілі бағалы қағаздармен мәмілелерді жасасу кезінде инсайдерлік ақпаратқа заңсыз иелік етуден және оны қолданудан сақтауға мүмкіндік беретін жағдайды қамтамасыз етуге;
2) инсайдерлік ақпаратқа қол жетімділік құқығын шектеу үшін ішкі бақылау ережелерін белгілейтін, инсайдердің өз мүдделері үшін осындай ақпаратты қолдану мүмкіндігін болдырмайтын ішкі құжаттарды әзірлеуге және бекітуге;
3) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басқару органына есеп беретін, міндетіне Қазақстан Республикасының заңнамасы және бағалы қағаздар нарығы субъектісінің ішкі құжаттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру кіретін құрылымдық бөлімшені (лауазымды тұлғаны) құруға (тағайындауға);
4) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің инсайдерлік ақпаратына қол жеткізетін тұлғалардың тізімін жүргізуге;
5) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тізімге енгізілген тұлғаларды тізімге енгізілгендігі (тізімнен алынғандығы) туралы хабардар етуге, аталған тұлғаларға бағалы қағаздар нарығы субъектісінің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде осы Заңның талаптары жөнінде ақпарат беруге;
6) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тізімге енгізілген тұлғалардың тізімін уәкілетті органға оның талап етуі бойынша беруге міндетті.
8. Инсайдерлік ақпаратты қолданып жасалған мәміле мүдделі тұлғалардың шағымы бойынша сотта заңсыз болып танылуы мүмкін.
9. Осы Заңға сәйкес инсайдерлер болып танылатын заңды тұлғалар осы заңды тұлғалардың және олардың қызметкерлерінің органдарында лауазымда болған тұлғалардың іс-әрекеттерінің нәтижесінде инсайдерлік ақпаратты заңсыз қолданудан келтірілген зиян үшін субсидиялық жауапкершілікке тартылады. Егер аталған тұлғалар тиісті заңды тұлғаның тапсырмасы бойынша әрекет етсе немесе әрекет етулері тиіс болған жағдайда, ол Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте заңды өтейді.»;
39) 63-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тапсырма шартының нормалары номиналды ұстаушы қызмет көрсетуді ұсыну бөлігінде, ал комиссия шартының нормалары - ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік қызмет көрсету бөлігінде қолданылады. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік қызметтер брокерлік шарт тараптарының келісімі бойынша тапсырмасы немесе комиссиясы шартының негізінде ұсынылады.»;
4-тармақта:
2) тармақшасында «бөлімшесі енуге тиіс» деген сөздер «бөлімшесі;» деген сөзбен ауыстырылсын
мынадай мазмұндағы 3) тармақшасымен толықтырылсын:

"3) иные структурные подразделения в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа и внутренними документами брокера и (или) дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.";
40) статью 64 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В рамках брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг брокер и (или) дилер не вправе использовать деньги своих клиентов, находящиеся на счетах брокера, в виде займа либо в качестве исполнения обязательств в собственных интересах или в интересах третьих лиц.";
41) статью 68 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае одностороннего расторжения договора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг по причине приостановления действия или лишения лицензии регистратора при отсутствии у эмитента договора, заключенного с новым регистратором, регистратор передает реестр держателей ценных бумаг, сформированный на дату расторжения договора, и иные документы, составляющие систему реестров держателей ценных бумаг данного эмитента, на хранение центральному депозитарию.
Передача указанных документов осуществляется путем составления акта приема-передачи с участием представителей регистратора и центрального депозитария.
Центральный депозитарий в течение семи календарных дней со дня получения уведомления нового регистратора о заключении договора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг с эмитентом передает регистратору реестр держателей ценных бумаг, сформированный на дату расторжения договора с прежним регистратором, и иные документы, составляющие систему реестров держателей ценных бумаг данного эмитента, на основании акта приема-передачи, подписанного представителями регистратора и центрального депозитария.";
42) статью 72 изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Деятельность инвестиционного комитета. Требования, предъявляемые к членам инвестиционного комитета
1. За исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан, принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением регистратора и трансфер-агента) и (или) активов, принятых профессиональным участником рынка ценных бумаг (управляющим инвестиционным портфелем или пенсионными активами) в инвестиционное управление, осуществляется инвестиционным комитетом профессионального участника рынка ценных бумаг, в составе которого должно быть не менее трех человек. Не менее половины членов инвестиционного комитета должны являться руководящими работниками профессионального участника рынка ценных бумаг.

«3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне және нақтылы ұстаушы ретіндегі клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокер және (немесе) дилердің ішкі құжаттарына сәйкес өзге құрылымдық бөлімшелер енуге тиіс»;
40) 64-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
«2-2. Бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік шеңберінде брокер және (немесе) дилер заем түрінде не өз мүддесінде немесе үшінші тұлғалардың мүддесінде міндеттемелерді орындау ретінде брокердің шоттарындағы өз клиенттерінің ақшасын пайдалануына құқығы жоқ.»
41) 68-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі шарты бір тәртіппен бұзылған жағдайда жаңа тіркеушімен жасалған шартты эмитентте болмаған кезде тіркеушінің лицензиясының қолданылуын тоқтату немесе айыру негізінде, тіркеуші шарт бұзылған күнге қалыптастырылған бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімдерінің және орталық депозитарийге сақтауға беретін осы эмитенттің бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін құрайтын өзге де құжаттарды береді.
Аталған құжаттарды беру тіркеушілер өкілдерінің және орталық депозитарийдің қатысуымен қабылдау-беру актісін жасау жолымен жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий эмитентпен бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу бойынша шарт жасасу туралы жаңа тіркеушінің хабарламасын алған күннен бастап жеті күнтізбелік күн ішінде бұрынғы тіркеушімен жасалған шартты бұзған күнге қалыптастырылған бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдерін және тіркеуші және орталық депозитарий қол қойған қабылдау-беру актісі негізінде осы эмитенттің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесін құрайтын өзге құжаттарды тіркеушіге тапсырады.»;
42) 72-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«72-бап. Инвестициялық комитеттің қызметі. Инвестициялық
комитетінің мүшелеріне қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының (тіркеуші және трансфер-агентті қоспағанда) меншікті активтеріне және (немесе) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы (инвестициялық портфельді немесе зейнетақы активтерді басқарушы) инвестициялық басқаруға алған активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының құрамында кемінде үш адам болатын инвестициялық комитеті жүзеге асырады. Инвестициялық комитет мүшелерінің кемінде жартысы бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының басшы қызметкерлері болуы тиіс.

2. Избрание членов инвестиционного комитета осуществляется исполнительным органом профессионального участника рынка ценных бумаг.
3. В состав инвестиционного комитета управляющего пенсионными активами, не должны входить:
1) лица, не являющиеся работниками данного управляющего пенсионными активами, за исключением представителя накопительного пенсионного фонда, чьи активы переданы ему в инвестиционное управление, при условии, что управляющий пенсионными активами осуществляет инвестиционное управление пенсионными активами только одного накопительного пенсионного фонда;
2) работники управляющего пенсионными активами, которые одновременно являются руководящими работниками либо акционерами юридических лиц, аффилиированных по отношению к управляющему пенсионными активами либо накопительному пенсионному фонду.
4. Заседание инвестиционного комитета проводится при условии участия на нем не менее половины от общего количества избранных членов инвестиционного комитета, но не менее трех членов инвестиционного комитета.
Решения инвестиционного комитета принимаются большинством голосов членов, участвующих в его заседании, и оформляются в письменном виде.
5. Член инвестиционного комитета не вправе передавать исполнение возложенных на него функций в части принятия инвестиционных решений иным лицам.
6. Члены инвестиционного комитета обязаны доводить до сведения исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг информацию о наличии обстоятельств, в силу которых интересы данного члена инвестиционного комитета и интересы профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) клиентов, чьи активы переданы ему в инвестиционное управление, не совпадают между собой.
При наступлении обстоятельств, указанных в абзаце первом настоящего пункта, член инвестиционного комитета не вправе участвовать в заседании инвестиционного комитета и каким-либо образом влиять на принимаемые инвестиционным комитетом решения.
7. По итогам заседаний инвестиционного комитета составляется протокол, который подписывается председателем и всеми членами инвестиционного комитета, присутствующими на заседании инвестиционного комитета, и содержит мнение каждого члена инвестиционного комитета и обоснование принятого решения.
8. При систематическом (три и более раза в течение последних двенадцати месяцев) принятии инвестиционным комитетом профессионального участника рынка ценных бумаг решений о совершении сделок за счет собственных активов профессионального участника рынка ценных бумаг либо активов клиентов, переданных в инвестиционное управление профессиональному участнику рынка ценных бумаг, предусматривающих нецелевое использование данных активов, нарушение требований законодательства Республики Казахстан, инвестиционной декларации, внутренних документов профессионального участника рынка ценных бумаг, уполномоченный орган вправе отстранить лицо либо лиц, голосовавших за принятия таких решений, от выполнения обязанностей членов инвестиционного комитета профессионального участника рынка ценных бумаг.
Уведомление уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от выполнения обязанностей членов инвестиционного комитета профессионального участника рынка ценных бумаг, доводится до сведения исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг, который не позднее дня, следующего за днем получения уведомления уполномоченного органа, обязан довести его до сведения лиц, отстраненных уполномоченным органом от исполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.

2. Қызметкерлерді инвестициялық комитеттің мүшелерін сайлауды бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атқарушы органы жүзеге асырады.
3. Зейнетақы активтерін басқарушы инвестициялық комитетінің құрамына:
1) зейнетақы активтерін басқарушы бір жинақтаушы зейнетақы қордың ғана зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру шартымен, активтері инвестициялық басқаруға берілген жинақтаушы зейнетақы қордың өкілін қоспағанда, осы зейнетақы активтерін басқарушы қызметкерлері болып табылмайтын тұлғалар;
2) зейнетақы активтерін басқарушыға не жинақтаушы зейнетақы қорға қатысты аффилиирленген заңды тұлғалардың бір мезгілде басшы қызметкерлері не акционерлері болып табылатын зейнетақы активтерін басқарушы қызметкерлері кірмеуі тиіс.
4. Инвестициялық комитеттің отырысы инвестициялық комитетінің сайланған мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы, бірақ кемінде үш инвестициялық комитетінің мүшелері қатысқан жағдайда жүргізіледі.
Инвестициялық комитеттің шешімдері оның отырысына қатысатын мүшелердің көпшілік дауысымен қабылданады және жазбаша түрде ресімделеді.
5. Инвестициялық комитет мүшесінің инвестициялық шешімдерді қабылдау бөлігінде оған жүктелген функцияларын орындауды өзге тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
6. Инвестициялық комитетінің мүшелері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атқарушы органдарына осы инвестициялық комитеті мүшелерінің мүдделері және активтері инвестициялық басқаруға берілген бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының және (немесе) клиенттердің мүдделері бір біріне сәйкес келмеген жағдайлардың болуы туралы ақпаратты мәлімет үшін жіберуге міндетті.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайлары басталған кезде инвестициялық комитетінің мүшесі инвестициялық комитетінің отырысына қатысуға және инвестициялық комитеті қабылдайтын шешімге ықпал етуге құқығы жоқ.
7. Инвестициялық комитет отырысының қорытындысы бойынша хаттама жасалады, оған төраға және инвестициялық комитетінің отырысына қатысатын барлық инвестициялық комитетінің мүшелері қол қояды және онда инвестициялық комитетінің әрбір мүшесінің пікірі және қабылданған шешімнің негіздемесі болады.
8. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының инвестициялық комитеті бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының меншікті активтері не осы активтерді мақсатқа лайықты емес пайдалануды көздейтін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының инвестициялық басқаруға берілген клиенттерінің активтері есебінен жасалған мәмілелер туралы шешімдер қабылданған, Қазақстан Республикасының заңнама, инвестициялық декларациясының, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының ішкі құжаттарының талаптары жүйелі түрде (соңғы он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) бұзылған жағдайда уәкілетті орган тұлғаны не осындай шешімдер қабылданғанға дауыс берген тұлғаларды бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының инвестициялық комитеті мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.
Уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының инвестициялық комитеті мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы хабарламасы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап келесі күннен кешіктірмей уәкілетті орган инвестициялық комитеті мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттеткен тұлғаларға мәлімет үшін жеткізуге міндетті бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атқарушы органына мәлімет үшін жіберсін.

9. С момента доведения до сведения члена инвестиционного комитета уведомления уполномоченного органа, указанного в пункте 8 настоящей статьи, данное лицо не вправе участвовать в работе инвестиционного комитета и не может быть избрано в состав инвестиционного комитета организаций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения об его отстранении от выполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.";
43) дополнить главой 15-1 следующего содержания:
"Глава 15-1. Клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами
Статья 77-1. Условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами
1. Клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами вправе осуществлять организации, обладающие лицензиями на клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами, и центральный депозитарий (далее в настоящей статье - клиринговые организации) при наличии лицензий на осуществление отдельных видов банковских операций, позволяющих выполнять функции:
1) централизованной организации, осуществляющей расчеты между участниками торгов с финансовыми инструментами;
2) платежного агента по выплате дохода по финансовым инструментам и при их погашении;
3) по открытию банковских счетов клиенту, предназначенных для осуществления переводов денег по сделкам с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, а также для получения денег при выплате дохода И погашении финансовых инструментов.
2. Клиринговая организация обязана сформировать специальный фонд для снижения рисков неисполнения сделок с ценными бумагами. Порядок формирования и минимальный размер специального фонда клиринговой организации устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Советом директоров клиринговой организации должны быть утверждены внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации. После утверждения внутренних правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами советом директоров клиринговой организации они подлежат согласованию с уполномоченным органом и Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.

9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген уәкілетті органның хабарламасын инвенстициялық комитетінің мүшелеріне мәлімет үшін жеткізген сәттен бастап осы тұлға инвестициялық комитетінің жұмысына қатысуға құқығы жоқ және осы баптың 1-тармағында көрсетілген ұйымның инвестициялық комитетінің құрамына уәкілетті органның инвестициялық комитеті мүшесінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешімі қабылданғаннан кейін үш жыл ішінде сайлана алмайды.»;
43) мынадай мазмұндағы 15-1-тараумен толықтырылсын:
«15-1-тарау. Қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жөніндегі
клиринг қызметі.
77-1-бап. Қаржы құралдармен мәмілелер жасау жөніндегі
клиринг қызметінің шарттары мен тәртібі
1. Қаржы құралдармен мәмілелер жасау жөніндегі клиринг қызметіне лицензиялары бар ұйымдар және:
1) қаржы құралдармен сауда-саттық қатысушылары арасындағы есеп айырысуды жүзеге асыратын орталықтандырылған ұйымның;
2) қаржы құралдары бойынша кірісті төлеу жөніндегі және оларды өтеу кезінде төлем агентінің;
3) эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша ақша аударымдарын жүзеге асыруға, сондай-ақ кірісті төлеу және қаржы құралдарын өтеу кезінде ақша алуға арналған банк шоттарын ашу бойынша функцияларын орындауды жүзеге асыру функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензиялары болған кезде орталық депозитарий (бұдан әрі осы бапта - клиринг қызметтері) қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жөніндегі клиринг қызметін жүзеге асыруға құқылы.
2. Клиринг ұйымы бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді орындамау тәуекелдерін төмендету үшін арнайы қорды қалыптастыруға міндеті. Клиринг ұйымының арнайы қорды қалыптастыру тәртібі мен ең төменгі мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
3. Клиринг ұйымының Директорлар кеңесі клиринг ұйымының қызметін пайдаланатын субъектілері мен клиринг ұйымының өзара қарым-қатынастарын анықтайтын қаржы құралдарымен мәмілелер жасау бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі ережелерін бекіту тиіс. Клиринг ұйымының Директорлар кеңесі қаржы құралдарымен мәмілелер жасау бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі ережелері бекітілгеннен кейін олар уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісуге тиіс.
4. Қаржы құралдарымен мәмілелер жасау бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісімі бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.»

Статья 77-2. Функции клиринговой организации.
1. Функциями клиринговой организации являются:
1) сбор информации по заключенным сделкам, ее сверка и корректировка при наличии расхождений, подтверждение о совершении сделки;
2) учет зарегистрированных сделок и проведение расчетов по ним;
3) определение взаимных обязательств по поставкам и расчетам участников биржевой торговли;
4) обеспечение поставки ценных бумаг от продавца к покупателю;
5) организация расчетов по сделкам;
6) обеспечение гарантий по исполнению заключенных сделок;
7) иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Отношения между клиринговой организацией и ее клиентами возникают на основании договора об осуществлении клирингового обслуживания, к которому применяются нормы договора поручения, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
44) статью 78 изложить в следующей редакции:
"Статья 78. Основные принципы деятельности центрального депозитария
1. Центральный депозитарий является некоммерческой организацией, единственной на территории Республики Казахстан, осуществляющей депозитарную деятельность.
Условия и порядок осуществления центральным депозитарием деятельности на рынке ценных бумаг устанавливаются настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и внутренними документами - сводом правил центрального депозитария.
2. Учредителями и акционерами центрального депозитария являются Национальный Банк Республики Казахстан, профессиональные участники рынка ценных бумаг и международные финансовые организации.
Преобладающая доля акций центрального депозитария принадлежит Национальному Банку Республики Казахстан.
Доля акционеров центрального депозитария, обладающих лицензией уполномоченного органа на осуществление деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, не может превышать двадцать пять процентов от общего количества размещенных акций центрального депозитария.
Доля владения акциями центрального депозитария каждого профессионального участника рынка ценных бумаг, за исключением организаторов торгов, и каждой международной финансовой организации не может превышать пяти процентов от общего количества размещенных акций центрального депозитария.
3. Учредителями и акционерами центрального депозитария не могут быть:
1) юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
2) лица, аффилиированные по отношению к юридическим лицам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;

77-2-бап. Клиринг ұйымының функциялары
1. Клиринг ұйымының функциялары:
1) жасалған мәмілелер бойынша мәліметтер жинау, алшақтық болғанда оны салыстыру және түзету, мәмілелер жасалғаны туралы растау;
2) тіркелген мәмілелерді есепке алу және олар бойынша есеп айырысуды жүргізу;
3) биржа саудасы қатысушыларының жеткізу мен есеп айырысу бойынша өзара міндеттемелерді анықтау;
4) бағалы қағаздарды сатушыдан сатып алушыға жеткізуін қамтамасыз ету;
5) мәмілелер бойынша есеп айырысуды ұйымдастыру;
6) жасалған мәмілелерді орындау бойынша кепілдіктерді қамтамасыз ету.
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге функциялары болып табылады.
2. Клиринг ұйымы мен оның клиенттері арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тапсырма шартының нормалары қолданылатын клирингтік қызмет көрсетуді жүзеге асыру шарты негізінде туындайды.»;
44) 78-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«78-бап. Орталық депозитарий қызметінің негізгі принциптері
1. Орталық депозитарий Қазақстан Республикасының аумағында депозитарлық қызметті жүзеге асыратын бірден-бір коммерциялық емес ұйым болып табылады. Орталық депозитарий бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асырудың талаптары мен тәртібі осы Заңмен, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және ішкі құжаттармен - орталық депозитарийдің ережелер жинағымен белгіленеді.
2. Орталық депозитарийдің құрылтайшылары мен акционерлері болып Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және халықаралық қаржы ұйымдары табылады.
Орталық депозитарий акцияларының басым үлесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі.
Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдармен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиялары бар орталық депозитарий акционерлерінің үлесі орталық депозитарийдің орналастырылған акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан аспауы тиіс.
Сауда-саттықты ұйымдастырушыны қоспағанда, бағалы қағаздар нарығының әр кәсіби қатысушысының және эр халықаралық қаржы ұйымдарының орталық депозитарийдің акцияларын иелену үлесі орталық депозитарийдің орналастырылған акциялардың жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3. Мына тұлғалар:
1. тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалар;
2. осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғаларға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар;

3) лица, являющиеся учредителями (участниками, акционерами) юридических лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
4) юридические лица, учредителями (участниками, акционерами) которых являются юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
5) юридическое лицо, являющееся либо являвшееся крупным участником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о:
консервации финансовой организации,
принудительном выкупе акций финансовой организации,
лишении лицензии финансовой организации,
принудительной ликвидации финансовой организации,
признании финансовой организации банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом соответствующего решения;
6) юридические лица, должностные лица которых:
имеют не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
привлекались к уголовной ответственности за преднамеренное банкротство, доведение до неплатежеспособности, ложное банкротство.
4. Депонентами центрального депозитария являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, являющиеся номинальными держателями ценных бумаг, а также иностранные депозитарии и кастодианы.";
45) в статье 80:
подпункт 5) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Центральный депозитарий осуществляет клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами без лицензии уполномоченного органа на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей государственных ценных бумаг без лицензии уполномоченного органа.";
46) подпункт 4) пункта 2 статьи 81 изложить в следующей редакции:
"4) правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
47) в подпункте 3) пункта 1 статьи 82 слова ", служебную тайну" исключить;
48) в пункте 2 статьи 83:
в части первой и второй:
слова "организатора торгов" заменить словами "фондовой биржи";
слова "сделками в торговой системе организатора торгов" заменить словами "сделками в торговой системе фондовой бирже";
49) статью 85 изложить в следующей редакции:
"Статья 85. Правила организатора торгов
1. Правила организатора торгов разрабатываются его исполнительным органом, утверждаются советом директоров организатора торгов и согласовываются с уполномоченным органом.

3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары, акционерлері) болып табылатын тұлғалар;
4) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалар құрылтайшылары (қатысушылары, акционерлері) болып табылатын заңды тұлғалар;
5) уәкілетті орган:
қаржы ұйымын консервациялау;
қаржы ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу;
қаржы ұйымын лицензиясынан айыру;
қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қаржы ұйымын банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан астам емес бұрын кезеңде қаржы ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын не табылған заңды тұлға орталық депозитарийдің құрылтайшылары және акционерлері бола алмайды.
Аталған талап уәкілетті орган тиісті шешімді қабылдағаннан кейін бес жыл ішінде қолданылады;
6) Заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген не алынбаған соттылығы бар;
әдейі банкроттық, төлем қабілетсіздігіне әкелгені, жалған банкроттық үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған лауазымды тұлғалары бар заңды тұлғар орталық депозитарийдің құрылтайшылары және акционерлері бола алмайды.
4. Бағалы қағаздар нарығының бағалы қағаздарды нақтылы ұстаушылар болып табылатын кәсіби қатысушылары, сондай-ақ шетелдік депозитарийлер мен кастодиандар орталық депозитарийдің депоненттері болып табылады.»;
45) 80-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Орталық депозитарий қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясыз қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Орталық депозитарий уәкілетті органның лицензиясыз мемлекеттік бағалы қағаздарды ұстаушылар тізімдерінің жүйесін жүргізуді жүзеге асырады.»;
46) 81-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру ережесі;»;
47) 82-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында «, қызметтік құпияны» деген сөздер алынып тасталсын;
48) 83-баптың 2-тармағында:
бірінші және екінші бөлігінде:
«Сауда-саттықты ұйымдастырушының» деген сөздер «Қор биржасының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сауда-саттықты ұйымдастырушының» деген сөздер «қор биржасының» деген сөздермен ауыстырылсын;
49) 85-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«85-бап. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелері
1. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелерін оның атқарушы органы әзірлейді, сауда-саттық ұйымдастырушының директорлар кеңесі бекітеді және уәкілетті органмен келісіледі.

2. Правила организатора торгов вступают в силу после их согласования с уполномоченным органом.
3. Правила организатора торгов регулируют деятельность членов организатора торгов при совершении сделок с финансовыми инструментами, допущенными к обращению в торговой системе фондовой биржи или системе обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг, а также правоотношения, возникающие между организатором торгов и его членами (клиентами).
4. Правила организатора торгов включают внутренние документы организатора торгов, регулирующие вопросы, входящие в функции организатора торгов.
5. Правила фондовой биржи должны определять:
1) категории членства на фондовой бирже, условия и порядок вступления в члены фондовой биржи, права и обязанности членов фондовой биржи, условия и порядок приостановления и прекращения членства на фондовой бирже;
2) требования к трейдерам, участвующим от имени члена фондовой биржи в торгах с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, обращающимися в торговой системе фондовой биржи, а также выполняющим иные действия с использованием торговой системы данной фондовой биржи;
3) порядок обязательного обучения трейдеров фондовой биржи использованию торговой системы;
4) порядок допуска трейдеров фондовой биржи к участию в торгах и основания их отстранения от участия в торгах;
5) требования, предъявляемые к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список фондовой биржи, а также к таким ценным бумагам;
6) условия и порядок включения ценных бумаг в список фондовой биржи, их исключения из данного списка и смены категории списка;
7) обязанности и ответственность эмитентов, чьи ценные бумаги включены в список фондовой биржи (в том числе по раскрытию информации);
8) порядок осуществления мониторинга раскрытия эмитентами ценных бумаг, допущенных к обращению на фондовой бирже, информации в объеме, требуемом законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи;
9) порядок проведения биржевых торгов ценными бумагами;
10) порядок осуществления расчетов по заключенным на биржевых торгах сделкам с финансовыми инструментами;
11) условия и порядок приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;
12) методику оценки финансовых инструментов, допущенных к обращению в торговую систему фондовой биржи;
13) ответственность членов фондовой биржи и трейдеров фондовой биржи за нарушение правил биржевой торговли, размеры и порядок уплаты взыскиваемых фондовой биржей штрафов;

2. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелері уәкілетті органмен олар келісілгеннен кейін күшіне енгізіледі.
3. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелері қор биржасының сауда жүйесінде немесе бағалы қағаздардың биржадан тыс нарығындағы баға белгілеу ұйымының баға белгілеуді алмасу жүйесінде айналысқа жіберілген қаржы қүралдарымен мәмілелерді жасаған кезде сауда-саттықты ұйымдастырушы мүшелерінің қызметін, сондай-ақ сауда-саттықты ұйымдастырушы мен оның мүшелері (клиенттері) арасында туындайтын құқықтық қатынасты реттейді.
4. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелері сауда-саттықты ұйымдастырушының функциясына кіретін мәселелерді реттейтін сауда-саттықты ұйымдастырушылық ішкі құжаттарын қамтиды.
5. Қор биржасының ережелері:
1) қор биржасындағы мүшелік санатын, қор биржасының мүшелігіне кіру талаптары мен тәртібін, қор биржасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін, қор биржасында мүшелікті тоқтата тұрудың және тоқтатудың талаптары мен тәртібін;
2) қор биржасының мүшесі атынан бағалы қағаздардың және қор биржасының сауда жүйесінде айналыстағы өзге қаржы құралдардың сауда-саттыққа қатысатын, сондай-ақ осы қор биржасының сауда жүйесін қолданып, өзге іс-әрекетті орындайтын трейдерлерге қойылатын талаптарды;
3) трейдерлерді сауда жүйесін қолдануға міндетті оқыту тәртібін;
4) трейдерлерді сауда-саттыққа қатысуға рұқсат етудің және оларды сауда-саттыққа қатысудан шеттету тәртібін;
5) қор биржасының тізіміне бағалы қағаздарын енгізу көзделген және енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды;
6) қор биржасының тізіміне бағалы қағаздарды енгізудің, оларды осы тізімнен және тізім санатының ауысымынан алып тастаудың талаптары мен тәртібін;
7) бағалы қағаздары қор биржасының тізіміне (оның ішінде ақпаратты жариялау бойынша) енгізілген эмитенттердің міндеттері мен жауапкершілігін;
8) эмитенттердің қор биржасындағы айналысқа жіберілген бағалы қағаздарды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен және ішкі құжаттармен талап етілетін көлемде ақпаратты ашу мониторингін жүзеге асыру тәртібі;
9) бағалы қағаздармен биржалық сауда-саттық өткізу тәртібін;
10) қаржы құралдарымен биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру тәртібін;
11) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта бастаудың шарттары мен тәртібін;
12) қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілген қаржы құралдарын бағалаудың әдістемесін;
13) биржалық сауда ережелерін бұзғаны үшін қор биржасы мүшелерінің және қор биржасы трейдерлерінің жауапкершілігін, қор биржасы өндіріп алатын айыппұлдар төлеудің мөлшері мен тәртібін;

14) порядок разрешения споров и конфликтов, возникающих в процессе осуществления сделок с финансовыми инструментами;
15) порядок деятельности структурного подразделения фондовой биржи, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи;
16) порядок деятельности органа фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг;
17) порядок деятельности комитета совета директоров фондовой биржи, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования;
18) правила выявления и предотвращения случаев неправомерного использования инсайдерской информации, манипулирования на рынке ценных бумаг.";
50) пункт 3 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"3. Членами фондовой биржи могут быть иностранные юридические лица, соответствующие одному из следующих требований:
1) являющиеся членами фондовых бирж, входящих в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges);
2) имеющие соответствующие лицензии уполномоченного органа страны резидентства на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности.
Допуск указанных иностранных юридических лиц к торгам на фондовой бирже возможен только при наличии международных соглашений с сотрудничестве и обмене информацией между уполномоченными органами в области надзора за брокерской и (или) дилерской деятельностью, предусматривающих взаимное признание лицензий на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности.";
51) статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Деятельность фондовой биржи
1. Фондовая биржа вправе организовывать и проводить торги с иными, чем ценные бумаги, финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи.
2. Фондовая биржа осуществляет следующие функции:
1) эксплуатацию и поддержание торговых систем;
2) установление требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список фондовой биржи, а также к ценным бумагам и иным финансовым инструментам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже;
3) предоставление своим членам доступа к торговым системам в целях совершения сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, допущенными к обращению на фондовой бирже;
4) обучение трейдеров фондовой биржи, участвующих от имени члена фондовой биржи в торгах с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, обращающимися в торговой системе фондовой биржи;

14) қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыру барысында пайда болатын дау-жанжалды шешу тәртібін;
15) қор биржасының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерді қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қор биржасының құрылымдық бөлімшесі қызметінің тәртібін;
16) құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін қор биржасы органының қызметінің тәртібін;
17) бағалы қағаздармен мәмілелер айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселесін қарау мақсатында құрылған қор биржасының директорлар кеңесі комитетінің қызметшінің тәртібін;
18) инсайдерлік ақпаратты заңсыз қолдану, бағалы қағаздар нарығындағы айла-шарғы жағдайларын анықтау және алдын алу тәртібін айқындауға тиіс»;
50) 86-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қор биржасының мүшелері мынадай талаптардың біріне сай келетін шетелдік заңды тұлғалар болуы мүмкін:
1) Дүниежүзілік биржалар федерациясының құрамына кіретін қор биржаларының мүшелері болып табылатын (Тhе World Ғеdеrаtіоn of Exchanges);
2) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген резиденттік елдің уәкілетті органының тиісті лицензиясын иеленген.
Аталған шетелдік заңды тұлғаларға қор биржасындағы сауда-саттыққа қатысуға тек брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті қадағалау саласы бойынша уәкілетті органдар арасында брокерлік және (немесе) далерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияны өзара тануды көздейтін ынтымақтастық пен ақпарат алмасу жөнінде халықаралық келісімдері бар болса ғана рұқсат берілуі мүмкін.»;
51) 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«88-бап. Қор биржасының қызметі
1. Қор биржасы Қазақстан Республикасының заңдарына және қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес бағалы қағаздарға қарағанда, өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастыруға және өткізуге құқылы.
2. Қор биржасы мынадай:
1) сауда жүйелерін пайдалану және қолдау;
2) қор биржасының тізіміне бағалы қағаздары енгізуге көзделетін отырған немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ қор биржасыңца айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарына талаптарды белгілеу;
3) қор биржасында айналысқа жіберілген бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәміле жасасу мақсатында сауда жүйесіне кіруге өз мүшелеріне мүмкіндік беру;
4) қор биржасының сауда жүйесінде айналыста жүрген бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қор биржасының мүшесі атынан қатысатын қор биржасының трейдерлерін оқыту;

5) допуск трейдеров фондовой биржи к участию в торгах и их отстранение от участия в торгах в случаях нарушения требований законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, правил фондовой биржи, а также иных случаях, установленных правилами фондовой биржи;
6) ведение реестра трейдеров фондовой биржи, допущенных к торгам, отстраненных от участия в торгах (с указанием причины отстранения), и размещение его на веб-сайте фондовой биржи в сети Интернет;
7) организацию и проведение регулярных торгов по ценным бумагам и иным финансовым инструментам, допущенным к обращению на фондовой бирже;
8) осуществление мониторинга и анализа сделок с ценными бумагами, заключенных в торговой системе фондовой биржи;
9) организация деятельности комитета фондовой биржи, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования;
10) предоставление уполномоченному органу информации о результатах мониторинга и анализа сделок, заключенных в торговой системе фондовой биржи, а также о нарушении членами фондовой биржи требований законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, правил фондовой биржи в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
11) осуществление мониторинга раскрытия эмитентами ценных бумаг, допущенных к обращению на фондовой бирже, информации в объеме, требуемом законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи, и предоставление уполномоченному органу информации о результатах такого мониторинга;
12) организацию и осуществление расчетов по сделкам с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, допущенными к обращению на фондовой бирже, либо подготовку информации, необходимой для осуществления таких расчетов;
13) оказание организационных, консультационных, информационных, и иных услуг своим членам;
14) проведение аналитических исследований по вопросам рынка ценных бумаг и иных финансовых инструментов;
15) осуществление отдельных видов банковских операций в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан;
16) определение условий и порядка приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;
17) иные функции, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.";
52) в статье 89:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Нормативным правовым актом уполномоченного государственного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы, согласованным с уполномоченным органом, могут устанавливаться дополнительные требования и условия для включения финансовых инструментов в список организатора торгов специальной торговой площадки финансового центра и исключения из него.";
пункт 3 исключить;

5) қор биржасының трейдерлеріне сауда-саттыққа қатысуға рұқсат беру және олар Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнама талаптарын, қор биржасының ережелерін бұзған кезде, сондай-ақ қор биржасының ережелерімен белгіленген өзге жағдайларда оларды сауда-саттыққа қатысудан шеттету;
6) сауда-саттыққа қатысуға жіберілген, сауда-саттыққа қатысудан шеттетілген (шеттету себебін көрсете отырып) қор биржасының трейдерлері тізілімін енгізу, және оны Қор биржасының Интернет желісіндегі веб-сайтына орналастыру;
7) қор биржасында айналысқа жіберілген бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдары бойынша тұрақты сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу;
8) қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерге мониторинг жүргізу және талдауды жүзеге асыру;
9) айла-шарғы жасау мақсатымен бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасы комитетінің қызметін ұйымдастыру;
10) қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелерге мониторинг жүргізу және талдауды жүзеге асыру қорытындысы, сондай-ақ қор биржасы мүшелерінің Бағалы қағаздар рыногы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіп бойынша қор биржасының ережелерін бұзуы туралы уәкілетті органға ақпарат беру;
11) қор биржасында айналысқа жіберілген бағалы қағаздардың эмитенттерінің Қазақстан Республикасының заңнамасымен талап етілетін көлемде ақпаратты ашуына мониторингті жүзеге асыру және уәкілетті органға осындай мониторингтің нәтижесі туралы ақпарат беру;
12) қор биржасында айналысқа жіберілген бағалы қағаздар мен өзге қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуды ұйымдастыру және жүзеге асыру, не осындай есеп айырысуды жүзеге асыру үшін қажет ақпаратты әзірлеу;
13) өз мүшелеріне ұйымдық, консультациялық, ақпараттық және өзге де қызметтер көрсету;
14) бағалы қағаздар нарығы және өзге де қаржы құралдары мәселелері бойынша талдамалық зерттеулер жүргізу;
15) Қазақстан Республикасының банк заңдарында белгіленген тәртіппен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру;
16) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта бастаудың шарттары мен тәртібін айқындау функцияларын;
17) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де функцияларын жүзеге асырады.»;
52) 89-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның уәкілетті органмен келісілген нормативтік- құқықтық актісімен қаржы құралдарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының сауда-саттық ұйымдастырушысының тізіміне енгізу және одан алып тастау жөніндегі қосымша шарттары мен тәртібі белгіленуі мүмкін.»;
3-тармақ алынып тасталсын;

53) подпункт 3) пункта 2 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"3) размещения информации на сайте депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и публикации информации в средствах массовой информации.";
54) в статье 102:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) передача в залог (перезалог) имущества эмитента на сумму составляющую десять процентов от активов данного эмитента;";
в подпункте 7) слово "организации." заменить словом "организации;";
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) изменения в проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг;
9) информация о соблюдении (несоблюдении) эмитентом ковенант, предусмотренных проспектом выпуска негосударственных облигаций, о фактах дефолта, допущенного данным эмитентом.";
пункт 3 после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "и представителю держателей облигаций (при наличии)";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Изменения, содержащиеся в пункте 2 настоящей статьи, доводятся эмитентом до сведения держателей ценных бумаг путем размещения информации на сайте депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и опубликования информации в средствах массовой информации в течение пятнадцати календарных дней с момента их возникновения.";
55) статью 106 изложить в следующей редакции:
"Статья 106. Раскрытие информации уполномоченным органом
1. Раскрытию уполномоченным органом в соответствии с его нормативными правовыми актами подлежит информация:
1) содержащаяся в проспектах выпуска эмиссионных ценных бумаг и отчетах, представляемых эмитентами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в уполномоченный орган;
2) о выдаче или лишении лицензий на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, о приостановлении, возобновлении и прекращении действия таких лицензий (разрешений), а также о причинах таких событий.
2. Уполномоченный орган представляет сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну, на основании международных договоров Республики Казахстан, предусматривающих обмен информацией.
Уполномоченный орган предоставляет информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, другим государственным органам Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию.";
56) часть первую статьи 107 после слов "саморегулируемой организации" дополнить словами ", а также иных физических и юридических лиц";
57) подпункт 7) пункта 3 статьи 108 изложить в следующей редакции:

53) 101-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес белгіленген қаржылық есептілік депозитарий сайтында ақпарат орналастыру және бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат жариялау арқылы жүзеге асырады.»;
54) 102-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) осы эмитент активтерінің он пайызын құрайтын сомадағы эмитент мүлкін кепілге (қайтадан кепілге қоюға) беруі;»;
7) тармақшада «өзгерістер деп танылады.» деген сөздер «өзгерістері;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістері;
9) эмитенттің мемлекеттік емес облигациялар шығаруы проспектісінде көзделген ковенантты сақтау (сақтамау), осы эмитент жол берген дефолт фактілері туралы ақпараты деп танылады.»;
3-тармақта «уәкілетті органға» деген сөздерден кейін «және облигацияларды ұстаушылардың өкіліне (болған жағдайда)» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 2-тармағындағы өзгерістерді эмитент олар туындаған кезден бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат жариялау және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес белгіленген қаржылық есептілік депозитарий сайтында ақпаратты орналастыру арқылы бағалы қағаздарды ұстаушылардың назарына жеткізеді.»;
55) 106-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«106-бап. Уәкілетті органның ақпаратты ашып көрсетуі
1. Уәкілетті орган:
1) эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектілерінде шетмемлекеттердің және эмитенттердің Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті органға табыс ететін есептерінде бар;
2) бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру немесе одан айыру, осындай лицензиялардың (рұқсаттардың) қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы, сондай-ақ мұндай оқиғалардың себептері туралы ақпаратты өзінің нормативтік құқықтық «актілеріне сәйкес атап көрсетуге тиіс.
2. Уәкілетті орган ақпаратпен алмасуды көздейтін ҚазақстанРеспубликасының халықаралық шарттары негізінде бағалы қағаздарнарығындағы коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді береді.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алған ақпаратты осындай ақпарат берген тараптың келісімімен ғана Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына береді.»;
56. 107-баптың бірінші бөлігі «өзін-өзі реттейтін ұйымнан» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ өзге жеке және заңды тұлғалардан» деген сөздермен толықтырылсын;
57. 108-баптың 3-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"7) наличие сведений о манипулировании на рынке ценных бумаг, совершении сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами с использованием инсайдерской информации, а также коммерческой и иной охраняемой законами Республики Казахстан тайны;".
16. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 132; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 15, ст. 95; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 года и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):
1) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 2) после слова "организаций," дополнить словами "банковских холдингов, страховых холдингов,";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает внутренние процедуры для определения выполнения банками, банковскими холдингами и банковскими конгломератами требований уполномоченного органа, с учетом принимаемых ими рисков;";
подпункт 7-1) после слова "организаций" дополнить словами ", банковских и страховых холдингов";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) проверяет юридических лиц, обратившихся в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на осуществление деятельности на финансовом рынке в случаях и в пределах, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) определяет порядок применения и применяет к финансовым, организациям, крупным участникам, банковским холдингам и участникам банковских конгломератов ограниченные меры воздействия, принудительные меры и санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, в том числе в целях снижения риска;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) применяет методы оценки рисков, возникающих в деятельности банков, банковских холдингов и банковских конгломератов;";

«7) инсайдерлік ақпаратты, сондай-ақ коммерциялық және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын құпияны пайдалана отырып, эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау туралы бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау жөніндегі мәліметтердің болуы тексеруге негіз болып табылады».
16. «Қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Ведомостері, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат, № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 23 шілдеде және «Казахстанская правда» газетінде 2010 жылғы 24 шілдеде жарияланған; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы, Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде 2010 жылғы 27 шілдеде жарияланған.):
1) 9-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша «ұйымдардың,» деген сөзден кейін «банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломераттарының, олардың қабылданатын тәуекелдерін ескере отырып, уәкілетті органның талаптарын орындауын анықтауға арналған ішкі процедураларды бекітеді;»;
7-1) тармақшасы «ұйымдар» деген сөзден кейін «, банк және сақтандыру холдингтер» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) Қазақстан Республикасының заңнама актілерінде көзделген жағдайларда және шектерде қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы уәкілетті органға өтініш білдірген заңды тұлғаларды тексереді;»;
9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;
«9) қаржылық ұйымдарға, ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және банк конгломераттардың қатысушыларына Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялардың, оның ішінде тәуекелдерді төмендету мақсатында қолданылу тәртібін айқындайды және қолданады;»;
9-1) мынадай мазмұндағы тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) банктердің, банк холдингтердің және банк конгломераттардың қызметінде туындайтын тәуекелдерді бағалау әдістерін қолданады.»;

в пункте 2-2:
после слов "(перестраховочных) организациях" дополнить словами ", банковских и страховых холдингах";
в пункте 3 после слова "организациями" дополнить словами ", банковскими холдингами и банковскими конгломератами";
2) в статье 9-1:
в пункте 1:
после слова "банки" дополнить словами ", банковские холдинги";
после слов "(перестраховочные) организации" дополнить словами ", страховые холдинги";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Требования пунктов 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящей статьи распространяются на представителя уполномоченного органа в банковских и страховых холдингах.";
3) в статье 10:
в части первой:
в подпункте 1):
после слова "банками" дополнить словами "и банковскими холдингами";
после слов "дочерней организации," дополнить словами "а также разрешения на приобретение банками и банковскими холдингами значительного участия в уставном капитале юридических лиц,";
в подпункте 4) слово "групп" заменить словом "конгломератов";
часть вторую исключить;
4) статью 12:
дополнить подпунктами 9-1), 9-2), 9-3) следующего содержания:
"9-1) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника организации, осуществляющей деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, выдает либо отказывает в выдаче такого согласия;
9-2) устанавливает минимальный размер уставного капитала профессиональных участников рынка ценных бумаг, порядок его формирования и состав;
9-3) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для профессиональных участников рынка ценных бумаг;";
в подпункте 14) слово "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
дополнить подпунктом 14-3) следующего содержания:
"14-3) применяет в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, ограниченные меры и санкции в отношении субъектов рынка ценных бумаг;";
5) в статье 13:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для накопительных пенсионных фондов;";
в подпункте 4) слово "открытого" исключить;
подпункт 4-1) исключить;
в подпункте 7) слово "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
6) в статье 13-1:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

2-2-тармақта:
«(қайта сақтандыру) ұйымдарында» деген сөздерден кейін «, банк және сақтандыру холдингтерінде» деген сөздермен толықтырылсын
3-тармақта «ұйымдарды» деген сөзден кейін «, банк холдинтгтерді және банк конгломераттарды» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-1-бапта:
1-тармақта:
«банктерге» деген сөзден кейін «, банк холдингтеріне» деген сөздермен толықтырылсын;
«сақтандыру (қайта сақтандыру)» деген сөздерден кейін «, сақтандыру холдингтеріне» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Осы баптың 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарының талаптары банк және сақтандыру холдингтердегі уәкілетті органының өкіліне қолданылады.»
3) 10-бапта:
бірінші бөлігінде:
1) тармақшасында:
«банктердің» деген сөз «және банк холдингтерінің» деген сөздермен толықтырылсын;
«рұқсат беру» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ банктердің және банк холдингтерінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына ие болуына рұқсат беру» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшасында «банктік топтар» деген сөз «банк конгломераттары» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігі алынып тасталсын;
4) 12-бап:
мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2), 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) жеке және заңды тұлғалардың зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру және бас тарту тәртібін, аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды анықтайды, осындай келісімді береді не одан бас тартады;
9-2) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының жарғы капиталының ең төмен мөлшерін, оның қалыптасу тәртібін және құрамын белгілейді;
9-3) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының пруденциалдық нормативтерін және өзге де сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді бекітеді;»;
14) тармақшада «заңдарына» деген «заңнама актілеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-3) тармақшамен толықтырылсын:
14-3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайда бағалы қағаздар нарығы субъектілеріне қатысты шектеулі шаралар мен санкцияларды қолданады;»;
5) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) жинақтаушы зейнетақы қорлары үшін пруденциалдық нормативтер мен өзге де сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді бекітеді;»;
4) тармақшадағы «ашық» деген сөз алынып тасталсын;
4-1) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақшада «заңдарында» деген сөз «заңнама актілерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 13-1-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Уполномоченный орган письменно уведомляет организацию о предстоящей проверке. В уведомлении уполномоченного органа о предстоящей проверке указывается перечень документов, которые проверяемая организация обязана представить проверяющим работникам к началу проведения проверки.
Вопросы, подлежащие проверке, ее сроки, состав проверяющей группы указываются в задании на проведение проверки, утверждаемом руководителем уполномоченного органа или его заместителем.
Срок проведения проверки составляет тридцать рабочих дней.
Уполномоченный орган, при необходимости, может продлить срок проведения проверки, о чем в организацию направляется письменное уведомление в виде дополнения к заданию на проведение проверки.
Копия дополнения к заданию на проведение проверки передается организации. Оригинал дополнения к заданию на проведение проверки с отметкой о получении организацией его копии остается у уполномоченного органа.";
пункт 5 исключить;
в пункте 9 слово "двух" заменить словом "четырех";
в пункте 14:
слово "двух" заменить словом "четырех";
слово "тридцати" заменить словом "четырнадцати";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Организация в установленный уполномоченным органом срок представляет на согласование план мероприятий по устранению нарушений и недостатков, выявленных при проверке, который содержит перечень планируемых мер, фамилию, имя, отчество (при наличии) и занимаемую должность ответственного лица (лиц), а также сроки исполнения планируемых мер.
После согласования плана мероприятий с  уполномоченным органом организация, по мере исполнения, в течение одного рабочего дня после даты предусмотренной планом мероприятий, представляет отчеты об устранении нарушений и недостатков либо разъяснения о причинах невыполнения принятых на себя обязательств по плану мероприятий.";
7) пункт 2 статьи 15 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган предоставляет информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, другим государственным органам Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию.".
17. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 149; 2008 г;, № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23):
1) в пункте 1 статьи 20:
в подпункте 3) слова "и о получении кредитных отчетов" исключить;

«3. Уәкілетті орган ұйымды алдағы тексеру туралы жазбаша хабардар етеді. Уәкілетті органның алдағы тексеру туралы хабарламасында тексерілетін ұйым тексеру жүргізу басталарда тексеруші қызметкерлерге беруге міндетті құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
Тексеруге жататын мәселелер оның мерзімі, тексеруші топтың құрамы уәкілетті органның басшысы немесе оның орынбасары бекітетін тексеру жүргізу тапсырмасында көрсетіледі.
Тексеру жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнді құрайды.
Уәкілетті орган қажеттілігіне қарай тексеру жүргізу мерзімін ұзарта алады, ол туралы тексеру жүргізу тапсырмасына толықтыру түрінде жазбаша хабарламасы ұйымға жіберіледі.
Тексеру жүргізуге тапсырмасына қосымшаның көшірмесі ұйымға беріледі. Ұйым оның көшірмесін алғандығы туралы белгі қойылып тексеру жүргізуге тапсырмасына қосымшаның түпнұсқасы уәкілетті органда қалады.»;
5-тармақ алынып тасталсын;
9-тармақта «екі» деген сөз «төрт» деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақта:
«екі» деген сөз «төрт» деген сөзбен ауыстырылсын:
«отыз» деген сөз «он төрт» деген сөзбен ауыстырылсын;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Ұйым жауапты лауазымды тұлғаның (тұлғалардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және атқарып отырған қызметі, сондай-ақ жоспарланып отырған шараларды орындау мерзімі көрсетілген тізбесі бар, тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюға байланысты, сонымен бірге жоспарланып отырған шараларды орындау мерзімі бар іс-шаралар жоспарын уәкілетті орган белгілеген мерзімде келісуге ұсынады.
Ұйым іс-шаралар жоспарын уәкілетті органмен келіскеннен кейін орындалуына орай, көзделген іс-шаралар жоспарында көзделген күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою туралы есептерді не іс-шаралар жоспары бойынша өзіне алған міндеттердің орындалмау себептері туралы түсініктерді табыс етеді.»;
7) 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алған ақпаратты осындай ақпарат берген тараптың келісімімен ғана Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына береді.».
17. «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» (Қазақстан Республикасы Парламентінің Ведомостері, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
1) 20-баптың 1-тармағында:
3) тармақшада «және кредиттік есептерді алу туралы» деген сөздер алынып тасталсын;

дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) лицо, в пользу которого выдана банковская гарантия или поручительство;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Получатели кредитного отчета, указанные в подпункте 4-1) настоящего пункта, вправе получать кредитный отчет только о банковской гарантии или поручительстве, выпушенной в его пользу.";
2) дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Особенности предоставления информации и получения кредитного отчета по банковским гарантиям и поручительствам
Статья 30-1. Предоставление информации по банковским гарантиям и поручительствам в кредитное бюро
1. Банки предоставляют информацию по банковским гарантиям и поручительствам, перечень которой установлен в пункте 3 настоящей статьи, во все кредитные бюро при наличии согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выданной банковской гарантии или поручительстве в кредитное бюро, которое содержит право предоставления кредитным бюро данного отчета лицу, в пользу которого банком выдана банковская гарантия или поручительство.
2. Форма согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выданной банковской гарантии или поручительстве в кредитное бюро устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Информация по банковским гарантиям и поручительствам, предоставляемая в кредитное бюро, должна содержать:
1) наименование юридического лица-должника, по поручению которого банком выдана банковская гарантия или поручительство, номер и дату государственной регистрации в качестве юридического лица, бизнес идентификационный номер, регистрационный номер налогоплательщика;
2) фамилию, имя, при наличии - отчество физического лица-должника, по поручению которого банком выдана банковская гарантия или поручительство, дату рождения, место жительства, юридический адрес, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, регистрационный номер налогоплательщика;
3) наименование юридического лица-кредитора должника, в пользу которого банком выдана банковская гарантия или поручительство, номер и дату государственной регистрации в качестве юридического лица, бизнес идентификационный номер, регистрационный номер налогоплательщика;
4) фамилию, имя, при наличии - отчество физического лица-кредитора, в пользу которого банком выдана банковская гарантия или поручительство, дату рождения, место жительства, юридический адрес, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, регистрационный номер налогоплательщика;

мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«4-1) банк кепілдігі немесе кепілдемесі пайдасына берілген тұлға;»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың 4-1) тармақшасында көрсетілген кредиттік есепті алушылар тек өзінің пайдасына шығарылған банк кепілдігі немесе кепілдемесі туралы кредиттік есепті алуға құқылы.»;
2) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
«6-1-тарау. Ақпарат беру және банк кепілдігі мен кепілдемесі
бойынша кредиттік есепті алу ерекшелігі
30-1-бап. Кредиттік бюроға банк кепілдігі мен кепілдемесі
бойынша ақпарат беру
1. Банктер тізбесі осы баптың 3-тармағында белгіленген банк кепілдігі мен кепілдемесі жөніндегі ақпаратты, банктің өзі туралы және банк кепілдігі мен кепілдемесі туралы кредиттік бюроға берген мәліметті беруге борышкер тұлғаның келісімі болған жағдайда барлық кредиттік бюроларға береді, онда кредиттік бюроның банк кепілдігі немесе кепілдемесін банк пайдасына берген тұлғаға осы есепті беру құқығы болады.
2. Борышкер тұлғаның банктердің ол туралы мәліметтер мен банк кепілдігі немесе кепілдемесін кредиттік бюроға берген келісім нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
3. Кредиттік бюроға берілетін банк кепілдігі мен кепілдемесі бойынша ақпаратта:
1) банк оның тапсырмасы бойынша банк кепілдігі немесе кепілдемесін берген борышкер-заңды тұлғаның атауы, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден өткен нөмері мен күні, бизнес бірегейлендіру нөмері, салық төлеушінің тіркеу нөмері;
2) банк оның тапсырмасы бойынша банк кепілдігі немесе кепілдемесін берген борышкер-заңды тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты болған жағдайда, туған жылы, тұрғылықты жері, заңды мекен-жайы, жеке басын куәландыратын құжаттардың атауы мен деректемелері, жеке бірегейлендіру нөмері, салық төлеушінің тіркеу нөмері;
3) пайдасына банктер банк кепілдігі немесе кепілдемесін берген борышкер кредитор тұлғаның атауы, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден өткен нөмері мен күні, бизнес бірегейлендіру нөмері, салық төлеушінің тіркеу нөмері;
4) банк оның тапсырмасы бойынша банк кепілдігі немесе кепілдемесін берген кредитор жеке тұлғаның фамилиясы, аты, болған жағдайда әкесінің аты, туған жылы, түрғылықты жері, заңды мекен-жайы, жеке басын куәландыратын құжаттардың атауы мен деректемелері, салық төлеушінің тіркеу нөмері;

5) наименование банка, выдавшего банковскую гарантию или поручительство;
6) номер и дату договора банковской гарантии или поручительства;
7) максимальную денежную сумму, подлежащую оплате по договору банковской гарантии или поручительства, если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;
8) срок, на который выдана банковская гарантия или поручительство, или обстоятельство (событие), при наступлении которого прекращается обязательство банка, выдавшего банковскую гарантию или поручительство (срок действия банковской гарантии или поручительства), если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;
9) номер и дату выпуска банковской гарантии или поручительства.
Перечень информации, предусмотренный настоящим пунктом, может быть дополнен по согласованию между кредитным бюро и банком на основании заключаемого ими договора о предоставлении информации, если это не противоречит требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
4. Условия предоставления банками информации по банковским гарантиям и поручительствам в кредитное бюро определяется договором о предоставлении информации, заключенным в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 27 настоящего Закона.
5. Информация по банковским гарантиям и поручительствам предоставляется банками в кредитные бюро на электронном носителе. Случаи предоставления информации на бумажном носителе определяются внутренними документами кредитных бюро и заключаемыми ими договорами с поставщиками информации.
6. Банки ведут учет полученных ими согласий лиц-должников на предоставление банком сведений о них и выданной банковской гарантии или поручительстве в кредитное бюро.
Статья 30-2. Формирование кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве
1. Кредитное бюро обязано формировать кредитный отчет о банковской гарантии и поручительстве на основании информации, предоставленной банком в соответствии с пунктом 3 статьи 30-1 настоящего Закона.
2. Кредитный отчет о банковской гарантии и поручительстве формируется отдельно по каждой банковской гарантии или поручительстве.
Статья 30-3. Порядок предоставления кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве
1. Основанием для предоставления кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве является согласие лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выданной банковской гарантии или поручительстве в кредитное бюро, которое содержит право предоставления кредитным бюро данного отчета лицу, в пользу которого банком выдана банковская гарантия или поручительство.

5) банк кепілдігі немесе кепілдемесін берген банктің атауы;
6) банк кепілдігі немесе кепілдеме шартының нөмері және күні;
7) банк кепілдігі немесе кепілдеме шарты бойынша төлеуге жататын ең көп ақша сомасы, егер өзге банк кепілдігі немесе кепілдеме шартымен белгіленбесе;
8) банк кепілдігі немесе кепілдемесі берілген мерзімі немесе банк кепілдігі немесе кепілдемесін берген (банк кепілдігі немесе кепілдемесінің қолдану мерзімі) банктің міндеттемесі тоқтатылатын басталған кезде жағдайы (оқиға), егер өзге банк кепілдігі немесе кепілдеме шартымен белгіленбесе;
9) банк кепілдігі немесе кепілдемесі шығарылған нөмері және күні болу тиіс.
Осы тармақта көзделген ақпарат тізбесі кредиттік бюро мен банктің арасында келісімі бойынша, олар жасасатын ақпарат беру туралы шарт негізінде, егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға қайшы келмесе, толықтырылуы мүмкін.
4. Кредиттік бюроға банк кепілдігі мен кепілдемесі бойынша ақпарат беру шарты осы Заңның 27-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жасалған ақпарат беру туралы шартпен анықталады.
5. Банктер кредиттік бюроға банк кепілдігі мен кепілдемесі жөніндегі ақпаратты электрондық жеткізушімен береді. Ақпаратты қағаз түріндегі жеткізушімен беру жағдайлары кредиттік бюроның ішкі құжаттарында және олар ақпарат берушілермен жасасатын шарттарда айқындалады.
6. Банктер банк кепілдігі немесе кепілдемесінің өздері туралы мәліметтерді кредиттік бюроларға табыс етуге алған келісімдерін есепке алуды жүргізеді.
30-2-бап. Банк кепілдігі мен кепілдемесі туралы кредиттік
есепті қалыптастыру
1. Кредиттік бюро осы Заңның 30-1-бабының 3-тармағына сәйкес банк берген ақпараты негізінде банк кепілдігі мен кепілдемесі туралы кредиттік есепті қалыптастыруға міндетті.
2. Банк кепілдігі мен кепілдемесі туралы кредиттік есеп әрбір банк кепілдігі немесе кепілдемесі бойынша жеке қалыптасады.
30-3-бап. Банк кепілдігі мен кепілдемесі туралы кредиттік
есепті ұсыну тәртібі
1. Банк кепілдігі мен кепілдемесі жөніндегі кредиттік есепті беру негіздемесі банк өзі туралы және банк кепілдігі мен кепілдемесі кредиттік бюроға берген мәліметті беруге борышкер тұлғаның келісімі болып табылады, онда кредиттік бюроның банк кепілдігі немесе кепілдемесін банк пайдасына берген тұлғаға осы есепті беру құқығы болады.

2. Порядок предоставления кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
18. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18):
1) в статье 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) управляющая компания - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии, выданной уполномоченным органом;";
подпункт 13) после слова "фонда" дополнить словами ", и (или) иного имущества, в случае, установленном настоящим Законом,";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) выкуп пая - вывод пая из обращения посредством выплаты управляющей компанией держателю пая его стоимости, определяемой в соответствии с настоящим Законом и правилами паевого инвестиционного фонда;";
2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 3 слово "доверительному" заменить словом "инвестиционному";
3) пункт 4 статьи 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Юридическое лицо, финансовые инструменты и (или) иные активы, выпущенные (предоставленные) которым, входят в состав активов закрытого паевого инвестиционного фонда и составляют пять и более процентов от размера его активов, не вправе являться держателем паев данного инвестиционного фонда.";
в пункте 5 слова "подпунктами 6) и 8)-12)" заменить словами "подпунктами 6), 9) и 12)";
пункт 7 исключить;
4) в пункте 5 статьи 5:
после слов "инвестиционного фонда," дополнить словами "а также не заключившее договор доверительного управления с управляющей компанией,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если в течение двух месяцев со дня расторжения договора доверительного управления, заключенного между акционерным инвестиционным фондом и его управляющей компанией, акционерным инвестиционным фондом не будет заключен договор доверительного управления с новой управляющей компанией, акционерный инвестиционный фонд подлежит перерегистрации в органах юстиции в связи с изменением наименования.";
5) статьи 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Управление активами инвестиционного фонда
1. Инвестиционное управление активами инвестиционного фонда осуществляется управляющей компанией с целью получения доходов акционерами или держателями паев инвестиционного фонда и обеспечения снижения рисков при таком инвестировании.
Акционерный инвестиционный фонд не вправе самостоятельно осуществлять деятельность по управлению инвестиционным портфелем.

2. Банк кепілдігі мен кепілдемесі туралы кредиттік есепті беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.».
18. «Инвестициялық қорлар туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі Заңына, (Қазақстан Республикасы Парламентінің Ведомостері, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжат):
1) 1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) басқарушы компания - инвестициялық портфельді басқаруға уәкілетті орган берген лицензия негізінде қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;»;
13) тармақша «алынған ақшаны» деген сөздерден кейін «және (немесе) осы Заңда белгіленген жағдайда өзге мүлікті» деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) пайды сатып алу - осы Заңға және пай инвестициялық қорының ережелеріне сәйкес белгіленетін оның құнын басқарушы компанияның пайды ұстаушысына төлеу арқылы айналымнан пайды шығару,»;
2) 3-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы «сенімгерлік» деген сөз «инвестициялық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 4-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жабық инвестициялық пай қоры активтерінің құрамына кіретін және оның активтерінің бес және одан да көп пайызды құрайтын қаржы құралдарын және (немесе) өзге активтерін шығарған (берген) заңды тұлға осы инвестициялық қордың пай ұстаушысы болуға құқылы емес»;
5-тармақта «6) және 8)-12) тармақшаларында» деген сөздер және цифрлар «6), 9) және 12) тармақшаларында» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алынып тасталсын;
4) 5-баптың 5-тармағында:
«тіркемеген» деген сөзден кейін «сондай-ақ басқарушы компаниясымен сенімгерлік басқару шартын жасамаған» деген сөздермен толықтырылсын; мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын: «Акционерлік инвестициялық қоры және оның басқарушы компаниясы, акционерлік инвестициялық қоры арасында жасалған сенімгерлік басқару шартын бұзған күннен бастап екі ай ішінде жаңа басқарушы компаниямен сенімгерлік басқару шарты жасалмаған жағдайда акционерлік инвестициялық қоры атауының өзгеруіне байланысты әділет органдарында қайта тіркелуге жатады.»;
5) 6 және 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Инвестициялық қордың активтерін басқару
1. Инвестициялық қордың активтерін басқару бойынша инвестициялық қор акционерлерінің немесе пай ұстаушыларының кіріс алуы мақсатында және осындай инвестициялау кезінде тәуекелдерді төмендетуді қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады.
Акционерлік инвестициялық қор инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті дербес басқаруға құқығы жоқ.

2. Имущество акционерного инвестиционного фонда подразделяется на имущество, предназначенное для инвестирования, и имущество, предназначенное для обеспечения деятельности акционерного инвестиционного фонда и его органов, в соотношении, определяемом уставом акционерного инвестиционного фонда.
Имущество акционерного инвестиционного фонда, предназначенное для инвестирования, должно быть передано в инвестиционное управление управляющей компании.
3. В период действия договора доверительного управления имуществом акционерного инвестиционного фонда, предназначенным для инвестирования, акционерный инвестиционный фонд не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении имущества, находящегося в доверительном управлении.
Статья 7. Требования к аудиту
1. Аудит акционерного инвестиционного фонда и (или) управляющей компании паевого инвестиционного фонда производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет не составляет коммерческой тайны.
3. Ежегодные аудиторские отчеты акционерного инвестиционного фонда и (или) управляющей компании паевого инвестиционного фонда должны содержать помимо сведений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, сведения о результатах проверки:
1) ведения учета и составления отчетности в отношении активов инвестиционного фонда и операций с ними;
2) порядка оценки стоимости активов инвестиционного фонда, а также определения расчетной стоимости пая, цены размещения и выкупа паев паевого инвестиционного фонда.";
6) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Учет и хранение активов акционерного инвестиционного фонда осуществляются кастодианом в соответствии с кастодиальным договором.";
в пункте 3 слова ", за исключением указанных организаций, оказывающих услуги акционерному инвестиционному фонду рискового инвестирования" исключить;
пункт 4 исключить;
7) подпункт 2) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2) виды, порядок определения и максимальные размеры расходов на обеспечение деятельности акционерного инвестиционного фонда и его органов.";
8) в статье 11:
пункт 2 дополнить словами ", а также инвестиционную декларацию, утвержденную общим собранием учредителей либо единственным учредителем акционерного инвестиционного фонда";
пункт 3 исключить;
подпункт 1) пункта 4 исключить;
9) пункты 3 и 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Принятие решений о внесении изменений и дополнений в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда относится к компетенции совета директоров акционерного инвестиционного фонда.

2. Акционерлік инвестициялық қордың мүлігі инвестициялауға арналған мүлікке және акционерлік инвестициялық қордың және оның акционерлік инвестициялық қордың жарғысымен белгіленетін  арақатынасындағы органдарының қызметін қамтамасыз етуге арналған мүлікке белінеді.
Инвестициялауға арналған акционерлік инвестициялық қордың мүлігі басқарушы компанияның инвестициялық басқаруға берілу тиіс.
3. Инвестициялауға арналған мүлікті сенімгерлік басқару шартықолданыста болған кезеңде акционерлік инвестициялық қоры сенімгерлікбасқарудағы мүлікке қатысты қандай болса да іс-әрекеттерді жүзеге асыруға құқығы жоқ.
7-бап. Аудитке қойылатын талаптар
1. Акционерлік инвестициялық қордың және пай инвестициялық қордың басқару компаниясының аудитін Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым жүргізеді.
2. Аудиторлық есеп коммерциялық құпия емес.
3. Акционерлік инвестициялық қордың және (немесе) инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының жыл сайынғы аудиторлық есептерінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мәліметтерден басқа мынадай тексеру қорытындылары:
1) инвестициялық қор активтеріне және олармен жасалатын операцияларға қатысты есеп жүргізу мен есептілік;
2) инвестициялық қор активтерінің құнын бағалау, сондай-ақ инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын, оның пайларын орналастыру мен сатып алу бағасын айқындау тәртібі туралы мәліметтер болуға тиіс»;
6) 9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Акционерлік инвестициялық қор активтерін есепке алу мен сақтауды кастодиандық шартқа сәйкес кастодиан жүзеге асырады.»
3-тармақта «бағалаушы,» деген сөзден кейін «тәуекелмен инвестицияланатын акционерлік инвестициялық қорға қызмет көрсететін аталған ұйымдарды қоспағанда,» деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақ алынып тасталсын;
7) 10-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) акционерлік инвестициялық қордың және оның органдарының қызметтерін қамтамасыз етуге шығыстардың түрлері, оларды айқындау тәртібі мен ең жоғары мөлшері.»;
8) 11-бапта:
2-тармақ «сондай-ақ акционерлік инвестициялық қордың құрылтайшыларының не жалғыз құрылтайшысының жалпы жиналысы бекіткен инвестициялық декларациясы» деген сөздермен толықтырылсын:
3-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақтың 1) тармақшасы алынып тасталсын;
9) 13-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдау акционерлік инвестициялық қордың директорлар кеңесінің құзыретіне жатады.

4. На первом учредительном собрании акционерного инвестиционного фонда недвижимости, помимо решений по вопросам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, принимается решение о выборе кастодиана.";
10) в статье 14:
пункт 1 дополнить словами ", а также в случае принятия решения советом директоров о внесении изменений и дополнений в инвестиционную декларацию по вопросам, указанным в подпунктах 2), 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 39 настоящего Закона.";
в пункте 2:
слово "все" исключить;
после слова "установленных" дополнить словами "законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах,";
11) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Реорганизация и ликвидация акционерного инвестиционного фонда
1. Реорганизация и ликвидация акционерного инвестиционного фонда осуществляются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
2. В случае принятия решения о реорганизации или добровольной ликвидации акционерный инвестиционный фонд должен уведомить об этом уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней с даты принятия указанного решения общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда.
К уведомлению, предусмотренному настоящим пунктом, прилагается копия (копии) принятого (принятых) общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда решения (решений) о реорганизации или ликвидации, копия (копии) устава (уставов) вновь создаваемого (создаваемых) акционерного инвестиционного фонда (акционерных инвестиционных фондов).
3. Принудительная реорганизация и ликвидация акционерного инвестиционного фонда осуществляются по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Уполномоченный орган вправе обратиться с иском в суд о принудительной ликвидации инвестиционного фонда по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
4. Акционерный инвестиционный фонд в случае его принудительной реорганизации или ликвидации по решению суда в течение пяти рабочих дней с момента вступления решения суда в законную силу направляет уполномоченному органу уведомление об этом с приложением копии решения суда.";
12) в статье 16:
часть вторую пункта 2 дополнить словами ", за исключением случая, установленного настоящим Законом";
в пункте 3 слово "пятьдесят" заменить словом "сто";
13) в статье 17:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

4. Акционерлік инвестициялық жылжымайтын мүлік қордың бірінші құрылтай жиналысында акционерлік қоғамдар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мәселелерге байланысты шешімдерден басқа кастодианды таңдау туралы шешім қабылданады.»;
10) 14-бапта:
1-тармақ «,сондай-ақ Директорлар кеңесі осы Заңның 39-бабының 1-тармағының 2), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәселелер бойынша инвестициялық декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешімдер қабылдаған жағдайда» деген сөздермен толықтырылсын.»;
2-тармақта:
«барлық» деген сөз алынып тасталсын;
«шарттар мен» деген сөзден кейін «Акционерлік қоғамдар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Акционерлік инвестициялық қорды қайта ұйымдастыру
және тарату.
1. Акционерлік инвестициялық қорды қайта ұйымдастыру және тарату осы Заңмен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдары туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
2. Қайта ұйымдастыру немесе ерікті тарату туралы шешім қабылдаған жағдайда акционерлік инвестициялық қор уәкілетті органға акционерлік инвестициялық қордың жалпы жиналысында көрсетілген шешімді қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірмей уәкілетті органға хабарлауға тиіс.
Осы тармақпен көзделген хабарламаға акционерлік инвестициялық қорының жалпы жиналысы қабылдаған (қабылданған) қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімнің (шешімдердің) көшірмесі (көшірмелері), қайта құрылатын акционерлік инвестициялық қордың (акционерлік инвестициялық қорлардың) жарғысының (жарғыларының) көшірмесі (көшірмелері).
3. Акционерлік инвестициялық қорды мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген негіздемелер бойынша инвестициялық қорды мәжбүрлеп тарату туралы сотқа талап-арызбен жүгінуге құқылы.
4. Акционерлік инвестициялық қор соттың шешімі бойынша мәжбүрлеп қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда соттың шешімі заңды күшіне енген кезден бастап күнтізбелік жеті күн ішінде уәкілетті органға сот шешімінің көшірмесін қоса тіркеп, бұл туралы хабарлама жібереді.»;
12) 16-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі «осы Заңмен белгіленген жағдайды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта «елу» деген сөз «жүз» деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 17-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Управляющая компания вправе создавать несколько открытых, интервальных или закрытых паевых инвестиционных фондов.
Паевые инвестиционные фонды одного вида, созданные одной управляющей компанией, должны различаться по инвестиционным декларациям.";
в части второй пункта 3 слова ", за исключением указанных организаций, обеспечивающих функционирование паевого инвестиционного фонда рискового инвестирования" исключить;
14) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Объединение или изменение формы паевых инвестиционных фондов
1. Допускается объединение паевых инвестиционных фондов одной формы на условиях и в порядке, установленных правилами фонда.
2. Общим собранием держателей паев закрытого паевого инвестиционного фонда может быть принято решение об изменении формы фонда в открытый или интервальный паевой инвестиционный фонд при условии, что структура инвестиционного портфеля закрытого паевого инвестиционного фонда соответствует требованиям, предусмотренным настоящим Законом, нормативным правовым актом уполномоченного органа и правилами инвестиционного фонда в отношении инвестиционной структуры портфеля открытого или интервального паевого инвестиционного фонда.
3. Не допускается изменение формы открытого или интервального паевого инвестиционного фонда в закрытый паевой инвестиционный фонд.";
15) в пункте 1 статьи 19 слово "доверительное" заменить словом "инвестиционное";
16) пункт 5 статьи 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган осуществляет замену свидетельства о государственной регистрации паев паевого инвестиционного фонда при изменении управляющей компании и внесении соответствующих изменений в правила паевого инвестиционного фонда.";
17) в статье 21:
в пункте 3:
в части второй слова "систем учета номинального держания паев," исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Особенности ведения системы номинального держания паев паевого инвестиционного фонда, регистрации сделок с паями определяются внутренними документами номинального держателя.";
в пункте 4 слово "доверительным" заменить словом "инвестиционным";
18) в статье 23:
пункт 1 дополнить словами "или в валюте, в которой выражена номинальная стоимость пая";
часть вторую пункта 4 дополнить словами ", при условии, что на дату окончания первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда количество держателей паев будет составлять не менее пяти";
19) в подпункте 1) пункта 1 статьи 26 слова "или иное имущество которых входит" заменить словами ", выпущенные (предоставленные) которыми входят";

«2. Басқарушы компания бірнеше ашық, аралық немесе жабық инвестициялық пай қорларын құруға құқылы.
Бір басқарушы компания құрған инвестициялық пай қорының бір түрінің екіншісінен инвестициялық декларациялары бойынша айырмашылығы болуы тиіс»;
3-тармақтың екінші бөлігіндегі «, тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, көрсетілген ұйымдарды қоспағанда,» деген сөздер алынып тасталсын;
14) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Инвестициялық пай қорларын біріктіру немесе олардың
нысанын өзгерту
1. Қордың ережелерінде белгіленген шарттармен және тәртіппен бір нысандағы инвестициялық пай қорларын біріктіруге жол беріледі.
2. Жабық инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың жалпы жиналысы қордың нысанын ашық немесе аралық инвестициялық пай қорына өзгерту туралы шешім жабық пай инвестициялық қордың инвестициялық құрылымы осы Заңмен, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен және ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының портфельдің инвестициялық құрылымына қатысты инвестициялық қордың ережелерімен көзделген талаптарға сәйкес болған жағдайда қабылдауы мүмкін.
3. Ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының нысанын жабық инвестициялық пай қорына өзгертуге жол берілмейді.»;
15) 19-баптың 1-тармағындағы «сенімгерлік» деген сөздер «инвестициялық» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 20-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган инвестициялық пай қорының пайларды мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін компания басқарушысы ауысқанда және инвестициялық пай қорының ережесіне тиісті өзгерістер енгізілген кезде ауыстырады.»;
17) 21-бапта:
3-тармақта:
екінші бөлігіндегі «пайларды нақтылы ұстауды есепке алу жүйелерінің» деген сөздер алынып тасталсын.
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Инвестициялық пай қорының пайларды нақтылы ұстау жүйелерін жүргізу, пайлармен жасалған мәмілелерді тіркеу ерекшеліктері нақты ұстаушының ішкі құжаттарымен айқындалады»;
4-тармақтағы «сенімгерлік» деген сөздер «инвестициялық» деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 23-бапта:
1-тармақ «ақшасымен» деген сөзден кейін «немесе нақтылы пай құны көрсетілген валютада» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармағының екінші бөлігі «инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастырған күні пай ұстаушылар саны бестен кем болмауы талабы бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
19) 26-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында «немесе өзге де мүлкі инвестициялық пай қоры активтерінің құрамына кіретін» деген сөздер «шығарылған (ұсынылған) инвестициялық пай қоры активтерінің құрамына кіретін» деген сөздермен ауыстырылсын;

20) подпункт 12) пункта 1 статьи 27 дополнить словами: ", которая может быть выражена в национальной валюте Республики Казахстан или иной валюте;";
21) в статье 33:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) невыполнение на дату окончания первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда условия, определенного пунктом 4 статьи 23 настоящего Закона;";
в пункте 2 слово "денег" заменить словом "активов";
22) в статье 34;
пункт 2 дополнить словами "в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа";
в пункте 4:
слова "обеспечить реализацию" заменить словами "осуществить мероприятия по реализации";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае согласия держателей паев паевого инвестиционного фонда, управляющая компания и (или) кастодиан распределяют деньги, оставшиеся после оплаты расходов, указанных в подпунктах 1) - 5) пункта 1 статьи 36 настоящего Закона, и передают активы, которые не были реализованы, в собственность держателям паев в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа и (или) правилами инвестиционного фонда.";
23) в пункте 2 статьи 35 слова "стоимости его чистых активов минимальному размеру активов паевого инвестиционного фонда по окончании" заменить словами "требованиям пункта 4 статьи 23 настоящего Закона на дату окончания";
24) в статье 36:
в подпункте 6) пункта 1 слова "денег" заменить словом "активов";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При прекращении существования паевого инвестиционного фонда в случаях, указанных в подпунктах 2) и 2-1) пункта 1 статьи 33 настоящего Закона, расходы управляющей компании, связанные с процедурой прекращения существования фонда, не возмещаются за счет активов паевого инвестиционного фонда.";
25) статью 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Состав активов инвестиционного фонда
1. Активы акционерных и паевых инвестиционных фондов составляют финансовые инструменты.
2. Активы фондов недвижимости составляют финансовые инструменты, а также следующие объекты инвестирования:
1) здания и сооружения, а также земельные участки;
2) производственный инвентарь и основные средства, необходимые для обслуживания зданий и сооружений.
При инвестировании активов фондов недвижимости в имущество (за исключением ценных бумаг и денег) оно подлежит обязательной оценке независимого оценщика.
3. Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав акционерных и паевых инвестиционных фондов, а также порядок инвестирования финансовых инструментов и иного имущества, входящего в состав активов инвестиционного фонда, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа и инвестиционной декларацией акционерного инвестиционного фонда или правилами паевого инвестиционного фонда.
4. Не менее восьмидесяти процентов стоимости чистых активов фонда недвижимости должно составлять недвижимое имущество.
Имущество, входящее в состав активов фонда недвижимости, должно быть застраховано и (или) на размер данных активов фондом недвижимости должен быть сформирован резервный фонд.

20) 27-баптың 1-тармағының 12) тармақшасында: инвестициялық деген сөз «Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында немесе өзге валютада көрсетілуі мүмкін инвестициялық» деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 33-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру аяқталған күні осы Заңның 23-бабының 4-тармағымен белгіленген талаптар орындалмаса;»;
2-тармақтағы «ақшаны» деген сөз «активтерді» деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 34-бапта:
2-тармақ «осы қордың кастодианы» деген сөздерден кейін «уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіпте» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
«өткізуді қамтамасыз етуге» деген сөздерді «сату жөніндегі іс-шараларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы қордың жұмыс істеуі тоқтатылуына байланысты инвестициялық пай қорының активтеріне сұраныс болмаған жағдайда басқарушы компания осы Заңның 36-бабының 1-тармағының 1) - 5) тармақшаларында көрсетілген шығыстарды төлегеннен кейін қалған ақшаны бөледі және сұраныстың болмауына байланысты сатылмаған активтерді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес белгіленген тәртіппен пай ұстаушылардың жалпы меншігіне береді.»
23) 35-баптың 2-тармағындағы «пайларды бастапқы орналастыру аяқталғаннан кейін оның таза активтері құнының инвестициялық пай қоры активтерінің ең төменгі мөлшеріне» деген сөздер «осы Заңның 23-бабының 4-тармағының талаптары аяқталған күнге» деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 36-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасындағы «ақшаны» деген сөз «активтерді» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Инвестициялық пай қорының жұмыс істеуі осы Заңның 33-бабының 1-тармағының 2) және 2-1) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда тоқтатылған жағдайда, басқарушы компанияның қордың жұмыс істеуін тоқтату рәсіміне қатысты шығыстары инвестициялық қоры активтерінің есебінен өтелмейді.»;
25) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«37-бап. Инвестициялық қор активтерінің құрамы
1. Ашық және аралық инвестициялық пай қорларының активтерін қаржы құралдары құрайды.
2. Жылжымайтын мүлік қорларының активтерін қаржы құралдары, сондай-ақ мынадай инвестициялау объектілері құрайды:
1) үйлер мен ғимараттар, сондай-ақ жер учаскелері;
2) үйлер мен ғимараттарға қызмет көрсетуге қажетті өндірістік құрал-саймандар мен негізгі құралдар;
Жылжымайтын мүлік қорының активтерін мүлікке инвестициялау кезінде (бағалы қағаздар мен ақшаны қоспағанда) тәуелсіз бағалаушы міндетті түрде оны бағалауға тиіс.
3) Акционерлік және пай инвестициялық қорлардың құрамына кіретін қаржы құралдарының тізбесі, сондай-ақ инвестициялық қордың активтері құрамына кіретін қаржы құралдары мен өзге мүлікті инвестициялау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында немесе пай инвестициялық қордың ережелерінде анықталады.
4) Жылжымайтын мүлік қорының таза активтері құнының кемінде сексен процентін жылжымайтын мүлік құрауға тиіс.
Жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамына кіретін мүлік сақтандырылуға және (немесе) жылжымайтын мүлік қоры осы активтердің мөлшеріндей резервтік қор құрылуы тиіс.

5. Не менее пятидесяти процентов инвестиционного дохода фонда недвижимости, за вычетом доходов от переоценки недвижимого имущества, составляющего активы фонда недвижимости, должны составлять доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества.
6. В составе активов инвестиционного фонда не должно быть:
1) акций или паев, выпущенных инвестиционными фондами, находящимися в управлении управляющей компании данного инвестиционного фонда;
2) активов, выпущенных (предоставленных) управляющей компанией данного инвестиционного фонда;
3) акций или долей участия в некоммерческих организациях;
4) финансовых инструментов одного вида одного юридического лица в размере пятнадцати и более процентов от их общего количества, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций финансовых агентств Республики Казахстан.
Требование подпункта 4) настоящего пункта не распространяется на инвестиционные фонды рискового инвестирования.
7. Состав активов фонда недвижимости должен быть приведен в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение двенадцати месяцев с даты регистрации выпуска акций фонда недвижимости.
В случае, если в результате осуществления каких-либо сделок с активами фонда недвижимости требования и (или) ограничения к составу активов фонда недвижимости будут нарушены, фонд недвижимости обязан в течение одного дня, следующего за таким событием, уведомить уполномоченный орган и привести состав активов в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение шести месяцев с даты таких изменений в составе активов фонда недвижимости.
8. Совокупный объем инвестиций активов инвестиционных фондов, находящихся в управлении у одной управляющей компании, и собственных активов управляющей компании в голосующие акции лицензиатов финансового рынка должен быть меньше размера, требующего получения согласия уполномоченного органа на их приобретение.
9. Суммарный размер инвестиций за счет активов инвестиционного фонда в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одним лицом и его аффилиированными лицами, не должен превышать:
1) пятнадцать процентов стоимости чистых активов для открытого или интервального паевого инвестиционного фонда либо фонда недвижимости;
2) двадцать процентов стоимости чистых активов для акционерного инвестиционного фонда и закрытого паевого инвестиционного фонда;
3) тридцать процентов стоимости чистых активов для инвестиционного фонда рискового инвестирования.
10. До окончания срока первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда его активы могут инвестироваться только в депозиты банков второго уровня в национальной валюте Республики Казахстан или валюте, в которой выражена номинальная стоимость паев.
Банки второго уровня, в депозиты которых размещаются паи паевого инвестиционного фонда до окончания срока их первоначального размещения, должны соответствовать следующим условиям:
1) не должны являться аффилиированными по отношению к управляющей компании данного паевого инвестиционного фонда;
2) ценные бумаги банков второго уровня должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

5. Жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірісінің кемінде елу процентін, жылжымайтын мүлік қорларының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлікті қайта бағалаудан түскен кірістерді шегере отырып, жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде алынған кірістер құрауға тиіс.
6. Инвестициялық қор активтерінің құрамында:
1) осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясының басқаруындағы инвестициялық қорлар шығарған акциялар немесе пайлар;
2) осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясы шығарған (берген) активтер;
3) коммерциялық емес ұйымдардағы акциялар немесе қатысу үлестері;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын және Қазақстан Республикасы қаржы агенттіктерінің агенттік облигацияларын қоспағанда, бір заңды тұлғаның қаржы құралдары бір түрдегі олардың жалпы санының он бес және одан да көп проценті мөлшерінде болмауға тиіс.
Осы тармақтың 4) тармақшасының талабы тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қорларға қолданылмайды.
7. Жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамы жылжымайтын мүлік қоры акцияларының шығарылымы тіркелген күннен бастап он екі ай ішінде осы баптың талаптарына сәйкес келтірілуге тиіс.
Егер жылжымайтын мүлік қорының активтерімен қандай да бір мәмілелерді жүзеге асыру нәтижесінде жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамына қойылатын талаптар және (немесе) шектеулер бұзылған жағдайда, жылжымайтын мүлік қоры осындай оқиға болған күннен кейінгі бір күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге және активтердің құрамын жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамына осындай өзгерістер болған күннен бастап алты ай ішінде осы баптың талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
8. Бір басқарушы компанияның басқаруындағы инвестициялық қорлар активтері инвестицияларының және басқарушы компанияның қаржы нарығы лицензиаттарының дауыс беретін акцияларындағы өз активтерінің жиынтық көлемі оларды сатып алуға уәкілетті органның келісімін алуды талап ететін мөлшерден аз болуға тиіс.
9. Инвестициялық қордың активтері есебінен бір эмитенттің бағалы қағаздарына немесе бір тұлға шығарған (берген) қаржы құралдарына салымдардың мөлшері:
1) ашық немесе аралық инвестициялық пай қоры не жылжымайтын мүлік қоры үшін таза активтер құнының он бес процентінен;
2) акционерлік инвестициялық қор мен жабық инвестициялық пай қоры үшін таза активтер құнының жиырма процентінен;
3) тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қор үшін таза активтер құнының отыз процентінен аспауға тиіс.
10. Инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру мерзімі аяқталғанға дейін оның активтері екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне ғана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында немесе пайлардың нақтылы құны көрінісі валютада инвестициялануы мүмкін.
Бастапқы орналастыру мерзімі аяқталғанға дейін депозиттеріне пай инвестициялық қордың пайлары орналастырылатын екінші деңгейдегі банктер мына талаптарға сәйкес болу тиіс:
1. осы инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясына қатысты аффилиирленген болып табылмауы тиіс;
2. екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасы тізімінің санатына енгізілу тиіс»;

26) пункт 2 статьи 38 дополнить частью второй следующего содержания:
"Определение стоимости активов паевого инвестиционного фонда производится в национальной валюте Республики Казахстан или в валюте, в которой выражена номинальная стоимость пая.";
27) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Инвестиционная декларация инвестиционного фонда
1. Инвестиционная декларация инвестиционного фонда должна содержать:
1) полное наименование управляющей компании, кастодиана, регистратора и аудиторской организации инвестиционного фонда, реквизиты их лицензий и местонахождение;
2) порядок учета и определения стоимости активов инвестиционного фонда;
3) виды, порядок определения и максимальные размеры расходов и вознаграждений, выплачиваемых управляющей компании, кастодиану, регистратору и иным лицам, которые подлежат оплате за счет активов инвестиционного фонда;
4) дивидендную политику;
5) описание целей, задач инвестиционной политики инвестиционного фонда;
6) перечень объектов инвестирования инвестиционного фонда, виды сделок, условия и лимиты инвестирования;
7) условия хеджирования и диверсификации активов инвестиционного фонда;
8) описание рисков, связанных с инвестированием в объекты, определенные инвестиционной декларацией, а также мероприятия, направленные на их снижение;
9) ограничения по инвестиционной политике, предусмотренные настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда утверждаются советом директоров данного инвестиционного фонда и представляются на согласование в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты их утверждения.
Изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда вступают в силу по истечении тридцати календарных дней после опубликования в печатном издании или получения всеми держателями акций в порядке, установленном уставом фонда, текста этих изменений и дополнений с указанием об их согласовании с уполномоченным органом.";
28) в пункте 4 статьи 40 слово "доверительному" заменить словом "инвестиционному";
29) в статье 41:
в пункте 1:
в подпункте 8) слова ", за исключением сделок, заключенных в торговых системах организаторов торгов методами открытых торгов" исключить;
подпункт 11) дополнить словами "либо не зачислены на счете инвестиционного фонда в организации, осуществляющей учет и хранение его ценных бумаг, в случае если активом являются ценные бумаги;";

26) 38-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Инвестициялық пай қор активтерінің құнын айқындау Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен немесе пайдың нақты құны көрінген валютасында жүргізіледі.»;
27) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«39-бап. Инвестициялық қордың инвестициялық декларациясы
«1. Инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында:
1) акционерлік инвестициялық қордың басқарушы компаниясының, кастодианының, тіркеушісі мен аудиторлық ұйымының толық атауы, олардың лицензияларының деректемелері және орналасқан жері;
2) акционерлік инвестициялық қор активтерінің құнын және оның акцияларының құнын есепке алу және айқындау тәртібі;
3) акционерлік инвестициялық қордың активтері есебінен төленуге жататын, басқарушы компанияға, кастодианға, тіркеуші мен өзге де тұлғаларға төленетін шығыстар мен сыйақылардың түрлері, айқындау тәртібі және ең жоғары мөлшері;
4) дивидендтік саясат;
5) инвестициялық қордың инвестициялық саясаты мақсаттарының, міндеттерінің сипаттамасы;
6) инвестициялық қордың инвестициялау объектілерінің тізбесі, мәміле түрлері, инвестициялаудың шарттары мен лимиттері;
7) инвестициялық қор активтерін хеджирлеу және әртараптандыру шарттары;
8) инвестициялық декларацияда айқындалған объектілерді инвестициялауға байланысты тәуекелдер сипаттамасы, сондай-ақ оларды төмендетуге байланысты іс-шаралар;
9) инвестициялық саясат жөнінде осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген шектеулер болуға тиіс.
2. Акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер мен толықтырулар олар бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы инвестициялық қордың директорлар кеңесінде бекітіледі және уәкілетті органға келісуге табыс етіледі.
Акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер мен толықтырулар осы өзгерістер мен толықтырулардың мәтінін уәкілетті органмен келісілгені туралы көрсетіле отырып баспасөз басылымында жарияланғаннан немесе барлық акция ұстаушылар қордың жарғысында белгіленген тәртіппен алғаннан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң күшіне енеді.»;
28) 40-баптың 4-тармағында «сенімгерлік» деген сөз «инвестициялық» деген сөзбен ауыстырылсын;
29) 41-бапта:
1-тармақта:
8) тармақшада «сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйелерінде ашық сауда-саттық әдістерімен жасалған мәмілелерді қоспағанда» деген сөздер алынып тасталсын;
11) тармақшасында «кірмейтін» деген сөзден кейін «беру жөнінде міндеттемелер қабылдауға» деген сөз кейін «не активтер бағалы қағаздар болып табылған жағдайда оның бағалы қағаздарын есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын ұйымның инвестициялық қорының шотында есептелмеген активтерді» деген сөздермен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) реализовывать акции и паи инвестиционного фонда юридическим лицам, финансовые инструменты и (или) иные активы, выпущенные (предоставленные) которыми, входят в состав активов данного закрытого паевого инвестиционного фонда;";
30) в пункте 2 статьи 43 слова "доверительным" и "доверительное"
заменить словами "инвестиционным" и "инвестиционное" соответственно;
31) в статье 45:
подпункт 3) пункта 2 после слов "проспектом выпуска акций" дополнить словами "и инвестиционной декларацией";
в пункте 3:
в подпункте 1):
слова "акционерного инвестиционного фонда или управляющей компании" заменить словами "управляющей компании инвестиционного фонда";
слово "их" заменить словом "ее";
в подпункте 5) слова "акционерного инвестиционного фонда или управляющей компании" заменить словами "управляющей компании инвестиционного фонда";
в пункте 4 слово "паевого" исключить;
пункт 5 после слова "информации" дополнить словами ", за исключением официального электронного сайта управляющей компании в сети Интернет,";
32) в статье 46:
в заголовке слово "паевого" исключить;
в абзаце первом и подпункте 6) пункта 1 слово "паевого" исключить;
в пункте 3 слово "паевого" исключить.
19. В Закон Республики Казахстан от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 10, ст. 51; 2007 г., № 17, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 81; 2010 г., № 5, ст. 23):
в подпункте 5) статьи 6 после слова "устанавливать" дополнить словом "дополнительные".
20. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114, № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст.47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; 2009 г., № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.,  Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 года и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақпен толықтырылсын:
«11-1) инвестициялық қорының акцияларын және пайларын, осы жабық инвестициялық қорының активтер құрамына кіретін қаржы құралдары мен (немесе) өзге активтерін шығарған заңды тұлғаларға сату;»;
30) 43-баптың 2-тармағындағы «сенімгерлік» және «сенімгерлік» деген сөздер тиісінше «инвестициялық» және «инвестициялық» деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 45-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы «акциялар шығару проспектісімен» деген сөздерден кейін «және инвестициялық декларациясымен,» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
1) тармақшасында:
«акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның» деген сөздер «инвестициялық қордың басқарушы компанияның» деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді қазақ тіліндегі мәтіні өзгерілмейді;
5) тармақшасындағы «акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның» деген сөздер «инвестициялық қордың басқарушы компанияның» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта «пай» деген сөз алынып тасталсын;
5-тармақ «құралдарында» деген сөзден кейін «Интернет желісінде басқарушы компанияның ресми электронды сайтын қоспағанда» деген сөздермен толықтырылсын;
32) 46-бапта:
тақырыбында «пай» деген сөз алынып тасталсын;
бірінші абзацта және 1-тармақтың 6) тармақшасында «пай» деген сөз алынып тасталсын;
3-тармақта «пай» деген сөз алынып тасталсын.
19. «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің ведомостері, 2006 ж., № 10, 51-құжат; 2007 ж., № 17, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
6-баптың 5) тармақшасындағы «қойылатын» деген сөзден кейін «қосымша» деген сөзбен толықтырылсын».
20. «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11-қаңтардағы Заңына, (Қазақстан Республикасы Парламентінің Ведомостері, 2007 ж., № 2, 10-құжат, № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат, № 23, 114-құжат; № 24, 128-құжат, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат, 18-құжат; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62-құжат, 63-құжат; № 17, 79-құжат, 81-құжат, 82-құжат; № 18, 84-құжат, 85-құжат; 2009 ж., № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат, 2010 ж. № 1-2, 4-құжат, № 7, 28-құжат «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 3 шілдедегі Заңы, «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 23 шілдеде және «Казахстанская правда» газетінде 2010 жылғы 24 шілдеде жарияланған; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы, Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда»  газеттерінде 2010 жылғы 27 шілдеде жарияланған):

1) в части первой пункта 9 статьи 4 после слова "органами," дополнить словами "центральным депозитарием,";
2) статью 32 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;".
21. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):):
1) в статье 1:
в подпункте 4):
после слов "являющаяся объединением бухгалтеров и" дополнить словом "(или)";
после слов "бухгалтерских организаций" дополнить словами ", аккредитованная в порядке, установленном уполномоченным органом";
в подпункте 7) после слов "организации публичного интереса - финансовые организации" дополнить словами "(за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой)";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) депозитарий финансовой отчетности (далее - депозитарий) - электронная база данных, содержащая годовую финансовую отчетность и аудиторские отчеты, ежегодно сдаваемые организациями, а также сведения о корпоративных событиях акционерных обществ, с открытым для пользователей доступом;";
2) в абзаце первом статьи 16 слова "на государственном или русском языке" заменить словами "на государственном и (или) русском языках";
3) в статье 19:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Организации (кроме финансовых организаций, специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации и исламских специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг) представляют годовые финансовые отчеты не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Финансовые организации, специальные финансовые компании, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации и исламские специальные финансовые компании, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, представляют годовые финансовые отчеты в сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";

1) 4-баптың 9-тармағында «органдар,» деген сөзден кейін «орталық депозитарий,» деген сөздермен толықтырылсын.
2) 32-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша клиринг қызметі».
21. «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің ведомостері, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат, 23-құжат; «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 3 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 3 маусымдағы Заңы):
1) 1-бапта
4) тармақшасында:
«бухгалтерлер мен» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
«бухгалтерлер» деген сөзден кейін «және (немесе) уәкілетті органы белгілеген тәртіпте аккредиттелген» деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшасында «жария мүдделі ұйымдар - қаржы ұйымдары,» деген сөздерден кейін «(қызметтің ерекше түрі шетел валютасымен жасалатын айырбас операциялар ұйымы болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда),» деген сөздермен толықтырылсын.
10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) қаржылық есептілік депозитарийі (бұдан әрі - депозитарий) -қаржылық есептіліктің ұйымдар жыл сайын өткізіп отыратын, сондай-ақ пайдаланушылар үшін ашық қол жетімді акционерлік қоғамдардың корпоративті оқиғалары туралы мәліметтері бар электрондық деректер базасы.»;
2. 16-баптың бірінші абзацында «мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде» деген сөздер «мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
3. 19-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ұйымдар (Қазақстан Республикасының секьюрителендіру және исламдық арнайы қаржы компаниялары туралы заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес жасалған қаржы ұйымдарды, арнайы қаржы компанияларды қоспағанда) жылдық қаржылық есепті есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Қазақстан Республикасының секьюрителендіру және исламдық арнайы қаржы компаниялары туралы заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялары қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органымен келісілген келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген мерзімде жылдық қаржылық есептерін ұсынады.»;

в пункте 5 цифры "1-3" заменить цифрами "1 - 3-1";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организации публичного интереса (кроме финансовых организаций, специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации и исламских специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит Национальному Банку Республики Казахстан) составляют годовую финансовую отчетность в соответствии с перечнем, формами, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан.
Финансовые организации, специальные финансовые компании, исламские специальные финансовые компании, государственные предприятия и юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит Национальному Банку Республики Казахстан, публикуют годовую финансовую отчетность в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.";
4) в статье 20:
пункт 4 после слов "о секьюритюации," дополнить словами "исламских специальных финансовых компаниях, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг,";
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) для государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акции (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит Национальному Банку Республики Казахстан:
устанавливает перечни и формы, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, а также сроки и порядок представления финансовой отчетности;
утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;";
в подпункте 3):
абзац второй после слов "и финансовой отчетности" дополнить словами ", а также типовые планы счетов бухгалтерского учета";
абзац третий исключить;
дополнить подпунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1) для исламских специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг:
разрабатывает и утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;";
подпункт 4) после слов "Национального Банка Республики Казахстан," дополнить словами "и Банком Развития Казахстана";

5-тармақта «1-3» цифрлар «1-3-1-» цифрлармен ауыстырылсын
6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Жария мүдделі ұйымдар (Қазақстан Республикасының секьюрителендіру және исламдық арнайы қаржы компаниялары туралы заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған қаржы ұйымдарды, арнайы қаржы компанияларды, мемлекеттік кәсіпорындарды және акциялардың (үлестерінің) немесе акциялардың бақылау пакеті елу және одан астам пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіге тиесілі заңды тұлғаларды қоспағанда) Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысымен бекітілген тізбеге, нысандарға сәйкес жылдық қаржылық есептілікті құрайды.
Қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялар, исламдық арнайы қаржы компаниялар, мемлекеттік кәсіпорындар және және акциялардың (үлестерінің) немесе акциялардың бақылау пакеті елу және одан астам пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіге тиесілі заңды тұлғалар жылдық қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жариялайды.»;
4) 20-бапта:
4-тармақта «компанияларында» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған исламдық арнайы қаржы компанияларында,» деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттік кәсіпорындар мен акцияларының (үлесінің) елу және одан да көп проценті немесе акцияларының бақылау пакеті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлғалар үшін:
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін тізбелер мен нысандарды, сондай-ақ қаржылық есептілікті ұсынудың мерзімі мен тәртібін белгілейді;
осы Заңның талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептелік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының типтік жоспарларын бекітеді;
3) тармақшасында:
екінші абзац «актілерін» деген сөзден кейін «сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының типтік жоспарларын» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақшасымен толықтырылсын:
«3-1) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған исламдық арнайы қаржы компаниялары үшін:
осы заңның талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының типтік жоспарларын әзірлейді және бекітеді;»
4) тармақшасында «ұйымдардың» деген сөзден кейін «және Қазақстан Даму Банкінің» деген сөздермен толықтырылсын

5) пункт 9 статьи 21 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) заключить соглашения о взаимодействии с одной или несколькими организациями по сертификации.".
22. В Закон Республики Казахстан 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов" (опубликован в газете "Казахстанская правда" 25 ноября 2008 г.):
1) в пункте 3 статьи 1:
в абзаце четвертом подпункта 9) слова "в одном или нескольких инвестиционных портфелях, формируемых" заменить словами "в инвестиционном портфеле, формируемом";
абзацы десятый и одиннадцатый подпункта 16) изложить в следующей редакции:
"5. Пенсионные накопления, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов лиц, достигших пенсионного возраста, переводятся накопительным пенсионным фондом в консервативный инвестиционный портфель без последующего перевода в инвестиционный портфель другого вида данного или любого другого накопительного пенсионного фонда.
6. Пенсионные накопления вкладчиков (получателей), не обратившихся с заявлением в накопительный пенсионный фонд о выборе инвестиционного портфеля, а также пенсионные накопления лиц, до достижения пенсионного возраста которым осталось семь лет и менее, переводятся накопительным пенсионным фондом в умеренный инвестиционный портфель без последующего перевода в агрессивный инвестиционный портфель данного или любого другого накопительного пенсионного фонда.";
абзацы шестой и седьмой подпункта 17) изложить в следующей редакции:
"2. В период учреждения и деятельности накопительного пенсионного фонда ни одно лицо либо группа лиц, аффилиированных по отношению друг к другу, не вправе прямо или косвенно владеть, распоряжаться и (или) управлять более чем 25 процентами акций с правом голоса от их общего количества такого накопительного пенсионного фонда.
Данные ограничения не распространяются на накопительные пенсионные фонды с участием государства.";
2) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 4), подпункта 12) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года, абзацев восьмого и девятого подпункта 4) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2009 года, абзаца сорок четвертого подпункта 1), подпункта 11), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, восьмого и девятого подпункта 13), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, седьмого, восьмого, девятого и десятого подпункта 16), абзаца третьего подпункта 20) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года, подпунктов 17) и 24) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года, а также подпунктов 2) и 9), абзацев шестого и седьмого подпункта 13), абзацев шестого и одиннадцатого подпункта 16) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года.
Брокерам и (или) дилерам, являющимся участниками регионального-финансового центра города Алматы, привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом в течение двух месяцев со дня его введения в действие.

5) 21-баптың 9-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) Сертификаттау бойынша бір немесе бірнеше ұйыммен өзара іс-әрекет жасау туралы келісім жасауға міндетті.»
22. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 қарашадағы Заңына («Казахстанская правда» газетінде 2008 ж. 25 қарашада жарияланған):
1) 1-баптың 3-тармағында:
9) тармақшасының төртінші абзацында «қалыптастыратын инвестициялық портфельдердің біреуінде немесе бірнешеуінде» деген сөздер «қалыптастырылатын инвестициялық портфельдерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшаның оныншы және он бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Зейнеткерлік жасына дейін жеті жыл және одан да аз уақыт қалған не зейнеткерлік жасына жеткен тұлғалардың міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған жинақталған зейнетақы қаражатын жинақтаушы зейнетақы қоры осы немесе басқа кез келген жинақтаушы зейнетақы қорының агрессивті инвестициялық портфеліне кейіннен аудармайтындай етіп қалыпты немесе консервативтік инвестициялық портфельге аударады.
6. Инвестициялық портфельді таңдағаны туралы жинақтаушы зейнетақы қорына өтініш жасамаған салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын жинақтаушы зейнетақы қоры осы немесе басқа кез келген жинақтаушы зейнетақы қорының агрессивті инвестициялық портфеліне кейіннен аудармайтындай етіп қалыпты инвестициялық портфельге аударады.»;
17) тармақшаның алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жинақтаушы зейнетақы қорын құру және оның қызметі кезеңінде бірде-бір тұлға не бір-біріне қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар тобы тікелей немесе жанама түрде мұндай жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беру құқығы бар акцияларының жалпы санының 25 процентінен астамын иеленуге, билік етуге және (немесе) басқаруға құқылы емес.
Аталған шектеулер мемлекет қатысатын жинақтаушы зейнетақы қорларына қолданылмайды.»;
2) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап.
1. Осы Заң, осы Заңның 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағының 4) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарын, 12) тармақшасын, осы Заңның 2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағының 4) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, осы Заңның 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағының 1) тармақшасының қырық төртінші абзацын 2), 9) және 11) тармақшаларын 13) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтарын, 16) және 17) тармақшаларын, 20) тармақшасының үшінші абзацын және 24) тармақшасын сондай-ақ осы Заңның 2015 жылғы 1 қаңтардан қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағының 2) және 9) тармақшасын, 13) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 16) тармақшасының алтыншы және он бірінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қатысушылары болып табылатын брокерлер және (немесе) дилерлер осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап екі ай ішінде өз қызметін осы Заңға сәйкес келтірсін.

2. Накопительным пенсионным фондам в срок до 1 января 2015 года провести работу по приему заявлений вкладчиков (получателей) о выборе инвестиционного портфеля.".
23. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года "О Фонде национального благосостояния" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 2-3, ст. 17; № 24, ст. 133):
подпункт 15) пункта 3 статьи 9 после слова "банков," дополнить словами "накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзаца восьмого подпункта 2) и абзаца восьмого подпункта 8) пункта 8, абзаца восьмого подпункта 7) пункта 12, абзаца десятого подпункта 38) пункта 15 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
Банки второго уровня, заключившие договоры банковского займа и банковской гарантии до даты введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацами с третьего по шестнадцатый подпункта 3) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.
Банковским холдингам привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными подпунктом 2), абзацем седьмым подпункта 4) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.
Акционерным инвестиционным фондам и управляющим компаниям привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацем четвертым подпункта 3), подпунктами 4) и 5), абзацем пятым подпункта 6), абзацем третьим подпункта 12) и подпунктом 25) пункта 18 статьи 1 настоящего Закона в срок до 1 января 2012 года.
Президент
Республики Казахстан

2. Жинақтаушы зейнетақы қорлары 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде салымшылардың (алушылардың) инвестициялық портфельді таңдау туралы өтініштерін қабылдау бойынша жұмыс жүргізсін.».
23. «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің ведомостері, 2009 ж., № 2-3, 17-құжат):
9-баптың 3-тармағының 15) тармақшасында «банктердің» деген сөзден кейін «жинақтаушы зейнетақы қорлардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдардың,» деген сөздермен толықтырылсын».
2-бап. Осы Заңның 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 8-тармағының 2) тармақшасының сегізінші абзацын және 8) тармақшасының сегізінші абзацын, 12-тармағының 7) тармақшасының сегізінші абзацын, 15-тармағының 38) тармақшасының оныншы абзацын қоспағанда, осы Заң алғашқы рет ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін банктік заем және банктік кепіл шарттарын жасаған екінші деңгейдегі банктер өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабының 8-тармағының 3) тармақшасының үшінші абзацтан бастап он алтыншы абзац аралығында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
Банк холдингтері өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабының 8-тармағының 2) тармақшасында, 4) тармақшасының жетінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтірсін.
Акционерлік инвестициялық қорлар және, басқарушы компаниялар өз қызметін 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабының 18-тармағының 3) тармақшасының төртінші абзацында, 4) және 5) тармақшаларында, 6) тармақшасының бесінші абзацында, 12) тармақшаның үшінші абзацында және 25) тармақшасында белгіленген талаптарына сәйкес келтірсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті