Об утверждении отраслевой Программы по противодействию коррупции в Республике Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 308. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 234
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2015 № 234.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую отраслевую Программу по противодействию коррупции в Республике Казахстан на 2011-2015 годы (далее - Программа).
2. Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (по согласованию) совместно с заинтересованными государственными органами, акимами областей, городов Астаны и Алматы обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (по согласованию).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 308
Отраслевая Программа
по противодействию коррупции в Республике Казахстан
на 2011-2015 годы
1. Паспорт
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866.
Наименование           Отраслевая Программа по противодействию
коррупции в Республике Казахстан
на 2011-2015 годы (далее - Программа)
Основание для          Указ Президента Республики Казахстан
разработки             от 18 июня 2009 года "О Системе
государственного планирования в Республике
Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан
до 2020 года"
Государственный        Агентство Республики Казахстан по борьбе с
орган, ответственный   за экономической и коррупционной преступностью
разработку и           (финансовая полиция) (далее - Агентство)
реализацию Программы
Цель                   Повышение эффективности противодействия
коррупции
Задачи                 Расширение международного сотрудничества и
совершенствование национального
законодательства по вопросам противодействия
коррупции;
Повышение эффективности деятельности
государственных органов по противодействию
коррупции, а также уменьшению коррупционных
рисков;
Повышение антикоррупционного мировоззрения;
Снижение уровня теневой экономики.
Разработанные на основе этих задач меры,
позволят использовать имеющиеся сильные
стороны для минимизации недостатков и
устранения угроз, отраженных в анализе
Сроки (этапы)          Реализация Программы будет осуществляться

Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі 2011 - 2015 жылдарға арналған салалық бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 308 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 234 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.04.2015 № 234 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі 2011 - 2015 жылдарға арналған салалық бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (келісім бойынша) мүдделі мемлекеттік органдармен, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп, Бағдарламада көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) (келісім бойынша) жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 308 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы сыйбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі 2011 - 2015 жылдарға арналған салалық бағдарлама
1. Паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
Атауы                        Қазақстан Республикасындағы сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі
2011 - 2015 жылдарға арналған салалық
бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама)
Әзірлеу                      «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік
үшін негіздеме               жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан
Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18
маусымдағы Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға
дейінгі Стратегиялық даму жоспары
туралы» Қазақстан Республикасы
Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы №
922 Жарлығы
Бағдарламаны                 Қазақстан Республикасы Экономикалық
әзірлеуге және іске          қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы
асыруға жауапты              күрес агенттігі (қаржы полициясы) (бұдан
мемлекеттік орган            әрі - Агенттік)
Мақсаты                      Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың
тиімділігін арттыру
Міндеттері                   Халықаралық ынтымақтастықты кеңейту және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
мәселелері бойынша ұлттық заңнаманы
жетілдіру;
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл,
сондай-ақ сыбайлас жемқорлық қауіптерін
азайту жөніндегі мемлекеттік органдар
қызметінің тиімділігін арттыру; Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы көзқарасты жоғарылату;
Көлеңкелі экономика деңгейін төмендету.
Осы міндеттер негізінде әзірленген
шаралар талдауда көрсетілген
кемшіліктерді барынша азайту және
қауіптерді жою үшін бар күшті жақтарды
пайдалануға мүмкіндік береді

реализации             в период с 2011 по 2015 годы
Целевые индикаторы     К 2015 году Казахстан займет не ниже 90 места
среди 180 стран в рейтинге "Транспаренси
Интернэшнл" по индексу восприятия коррупции
Источники и объемы     На реализацию Программы предусматривается
финансирования         выделение средств на общую сумму 362523,5 тыс.
тенге:
из них из республиканского бюджета - 362523,5
тыс. тенге, в том числе:
2011 год - 27915,5 тыс. тенге;
2012 год - 243523,5 тыс. тенге;
2013 год - 30361,5 тыс. тенге;
2014 год - 30361,5 тыс. тенге;
2015 год - 30361,5 тыс. тенге.
Суммы расходов являются предварительными, и
будут уточняться Республиканской бюджетной
комиссией при формировании проекта
республиканского бюджета на соответствующий
финансовый год.
Реализация мероприятий, финансируемых за счет
местных бюджетов, предусматривается в пределах
выделенных средств.
2. Введение
Коррупция представляет собой системную угрозу безопасности Казахстана, угрожающую стабильности государства и общества, и препятствует проводимым экономическим и социальным реформам, создавая негативный имидж Республике Казахстан на международной арене.
Коррупция негативно влияет на национальную экономику, заранее ставя в неравное положение коррумпированных и честных предпринимателей (местных или иностранных), подрывая конкуренцию на внешнем и внутреннем рынках. По оценкам, Ассоциации независимых экспертов по коррупции, она увеличивает стоимость товаров и услуг в Казахстане почти на 50 %, от чего страдает все население страны.
Коррупция искажает экономическую и финансовую среду ведения бизнеса, уменьшает эффективность государственного управления и бизнеса, стимулы к инвестициям, сдерживает экономическое и политическое развитие, порождает социальное неравенство, а также вносит определенную нестабильность в политический процесс.
Например, в начале 80-х годов прошлого века, коррупция в сочетании с неумелым управлением экономикой привела к неплатежеспособности такую богатую нефтью страну, как Венесуэла. Коррупции подвержены и богатые, и бедные страны, с демократическими и недемократическими институтами. Известно, что коррупция сыграла ключевую роль в изменениях в правительстве Японии, в реорганизации политической системы Италии, коллапсе правительственной власти, закона и порядка в Заире.
Таким образом, воздействие коррупции на современное общество выходит за экономические рамки. Внедряясь в различные сферы экономики и общества, коррупция продолжает оказывать деструктивное влияние на устойчивое социально-экономическое развитие страны и поэтому остается серьезной угрозой ее национальной безопасности.

Іске асыру                   Бағдарламаны іске асыру 2011-2015 жылдар
мерзімдері (кезеңдері)       аралығындағы кезеңде жүзеге асырылатын
болады
Нысаналы                     Қазақстан 2015 жылға қарай «Транспаренси
индикаторлары                Интернэшнл» рейтингінде сыбайлас
жемқорлықты түйсіну индексі бойынша 180
елдің арасында 90 орынды иеленеді
Қаржыландыру көздері         Бағдарламаны іске асыруға жалпы сомасы
және көлемі                  362523,5 мың теңге қаражат бөлу
көзделуде:
оның ішінде, республикалық бюджеттен -
362523,5 мың теңге, оның ішінде:
2011 жылы - 27915,5 мың теңге;
2012 жылы - 243523,5 мың теңге;
2013 жылы - 30361,5 мың теңге;
2014 жылы - 30361,5 мың теңге;
2015 жылы - 30361,5 мың теңге.
Шығын сомалары толық емес және тиісті
қаржы жылына арналған республикалық
бюджет жобасын қалыптастыру кезінде
Республикалық бюджет комиссиясы
нақтылайтын болады.
Жергілікті бюджет есебінен
қаржыландырылатын іс-шараларды іске
асыру бөлінген қаражат шегінде
көзделеді.
2. Кіріспе
Сыбайлас жемқорлық Қазақстанның, қауіпсіздігіне, мемлекет пен қоғамның тұрақтылығына жүйелі қауіпті білдіреді, халықаралық аренада Қазақстан Республикасының жағымсыз имиджін жасай отырып, жүргізіліп жатқан экономикалық және әлеуметтік реформаларға кедергі жасайды.
Сыбайлас жемқорлық сыбайлас жемқор және адал (жергілікті немесе шетелдік) кәсіпкерлерді алдын ала теңсіздік жағдайына қоя отырып, сыртқы және ішкі нарықтардағы бәсекелестікке нұсқан келтіріп, ұлттық экономикаға жағымсыз әсер етеді. Сыбайлас жемқорлық жөніндегі тәуелсіз сарапшылар қауымдастығының бағалауы бойынша ол Қазақстанда тауарлар мен қызметтердің құнын 50%-га дерлік көтереді, бұдан елдің барлық халқы зиян шегеді.
Сыбайлас жемқорлық бизнес жүргізудің экономикалық және қаржылық ортасын бұрмалайды, мемлекеттік басқару мен бизнестің тиімділігін, инвестицияларға ынталарын төмендетеді, экономикалық және саяси дамуды тежейді, әлеуметтік теңсіздікті туындатады, сондай-ақ саяси үдеріске белгілі бір тұрақсыздықты енгізеді.
Мысалы, өткен ғасырдың 80-ші жылдарының басында экономиканы епсіз басқарумен ұштасқан сыбайлас жемқорлық Венесуэла сияқты мұнайға бай елді төлем қабілетсіздігіне әкелді. Демократиялық және демократиялық емес институттары бар бай елдер де, кедей елдер де сыбайлас жемқорлыққа бейім болады. Сыбайлас жемқорлықтың Жапония үкіметінде болған өзгерістерде, Италияның саяси жүйесін қайта ұйымдастыруда, Заирдағы үкіметтік биліктің, заңның және тәртіптің коллапсында түйінді рөл атқарғаны белгілі.
Осылайша, сыбайлас жемқорлықтың қазіргі қоғамға әсері экономикалық шектен шығады. Сыбайлас жемқорлық экономика мен қоғамның әртүрлі салаларына ене отырып, елдің тұрақты саяси-экономикалық дамуына ыдыратушы әсер етеді, сондықтан оның ұлттық қауіпсіздігіне елеулі қауіп болып қала береді.

Так, в период 2005-2010 годов в Республике Казахстан было выявлено 10929 коррупционных преступлений.
При этом, наблюдается тенденция ежегодного роста данного показателя, если в 2005 году количество таких преступлений составляло - 1505, то по результатам 2010 года - 1911, т.е. возросло на 27 %.
В этой связи перед страной стоит задача по продолжению активной политики противодействия коррупции с целью обеспечения долгосрочной конкурентоспособности страны.
При этом, противодействие коррупции силами только государственных и правоохранительных органов не позволит значительно снизить уровень коррупции, что тормозит проводимые в стране преобразования по ускоренному экономическому и социальному развитию.
Поэтому противодействие коррупции является важнейшим стратегическим приоритетом государственной политики Казахстана и Президента Н.А. Назарбаева. Государственная антикоррупционная политика позволит укрепить социальную, экономическую и политическую стабильность в стране, повысит степень защиты прав, свобод, законных интересов как граждан, так и общества в целом от преступных проявлений.
Результаты реализованных ранее Государственных программ борьбы с коррупцией показали целесообразность и необходимость дальнейшего проведения последовательной системной работы всего государства и общества по формированию действенных мер, препятствующих дальнейшему развитию коррупции.
В целях выработки комплекса взаимосвязанных мер, направленных на противодействие коррупции, которые будут реализованы как государственными органами, так и гражданским обществом, разработана данная Программа.
Программа направлена на достижение основных целей Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
3. Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866.
Коррупция является негативным явлением современного общества, требующим постоянного тщательного изучения, системного подхода, комплексного и оперативного противодействия.
Уровень и масштабы существующей в стране коррупции сдерживают экономическое развитие, негативно отражаются на инвестиционном климате, снижают имидж страны, международную заинтересованность в сотрудничестве с Республикой Казахстан.
Анализ принятых в период 1998-2010 годов законодательных актов, Государственных программ борьбы с коррупцией показывает, что в них заложен серьезный антикоррупционный потенциал и реализован ряд мер по законодательному обеспечению противодействия коррупции.
В Республике Казахстан сформирована законодательная база для борьбы с коррупцией, которая по оценкам международных экспертов признана одной из эффективных.
Снижены административные барьеры, в 3 раза сокращено количество лицензируемых видов деятельности и разрешений.
Активная государственная поддержка развития институтов гражданского общества в виде разработки и принятия соответствующих нормативных правовых актов, льгот и размещения социального государственного заказа среди неправительственных общественных организаций привело к возрастанию активности населения в антикоррупционной деятельности. Положительное влияние на результаты борьбы с коррупцией оказывает активизация работы антикоррупционных общественных организаций и политических партий, в частности Народно-демократической партии "Hуp Отан", которые плодотворно участвуют в законотворческой деятельности.

Мәселен, 2005 - 2010 жылдар кезеңінде Қазақстан Республикасында 10929 сыбайлас жемқорлық қылмыс анықталды.
Бұл ретте, осы көрсеткіштің жыл сайынғы өсу үдерісі байқалады, егер 2005 жылы осындай қылмыстар саны 1505 болса, 2010 жылдың нәтижелері бойынша - 1911, яғни 27 %-ға өскен.
Осыған байланысты елдің ұзақ мерзімді бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында ел алдында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың белсенді саясатын жалғастыру міндеті тұр.
Бұл ретте, сыбайлас жемқорлыққа тек мемлекеттік және құқық қорғау органдарының күшімен ғана қарсы тұру сыбайлас жемқорлық деңгейін барынша төмендетуге мүмкіндік бермейтіндіктен, бұл жеделдетілген экономикалық және әлеуметтік даму бойынша елде жүргізіліп жатқан қайта құруларды тежейді.
Сондықтан сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл Қазақстанның және Президент Н. Назарбаевтың мемлекеттік саясатының аса маңызды стратегиялық басымдығы болып табылады. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясат елдегі әлеуметтік, экономикалық және саяси тұрақтылықты күшейтуге, азаматтар мен қоғамның құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерін жалпы қылмыстық көріністерден қорғау деңгейін көтеруге мүмкіндік береді.
Бұрын іске асырылған Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің мемлекеттік бағдарламаларының нәтижелері сыбайлас жемқорлықтың одан әрі дамуына кедергі жасайтын пәрменді жағдайларды қалыптастыру бойынша барлық мемлекет пен қоғамның дәйекті жүйелі жұмысын одан әрі жүргізудің мақсаттылығы мен қажеттілігін көрсетті.
Мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам іске асыратын сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған өзара байланысты іс-шаралардың кешенін әзірлеу мақсатында осы Бағдарлама әзірленді.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының негізгі мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
Сыбайлас жемқорлық қазіргі қоғамның тұрақты түрде мұқият зерделеуді, жүйелік ұстанымды, кешенді және жедел қарсы іс-қимылды талап ететін жағымсыз құбылысы болып табылады.
Елдегі сыбайлас жемқорлықтың деңгейі мен ауқымы экономикалық дамуға кедергі жасайды, инвестициялық ахуалға жағымсыз әсерін тигізеді, елдің имиджін, Қазақстан Республикасымен ынтымақтастыққа деген халықаралық қызығушылықты төмендетеді.
1998 - 2010 жылдар кезеңінде қабылданған заңнамалық актілерді, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің мемлекеттік бағдарламаларын талдау оларда сыбайлас жемқорлыққа қарсы маңызды әлеуеттің негізі қаланғанын және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды заңнамалық қамтамасыз ету бойынша бірқатар шаралар іске асырылғанын көрсетеді.
Халықаралық сарапшылардың бағалауы бойынша Қазақстан Республикасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес үшін ең тиімді болып танылған заңнамалық база қалыптастырылды.
Әкімшілік кедергілер төмендетіліл, лицензияланатын қызмет түрлері мен рұқсаттар саны 3 есе азайтылды.
Тиісті нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеу мен қабылдау, жеңілдіктер және үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар арасында әлеуметтік мемлекеттік тапсырысты орналастыру түріндегі азаматтық қоғам институтын дамытуды белсенді мемлекеттік қолдау халықтың сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдағы белсенділігін арттыруға әкелді. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің нәтижесіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы қоғамдық ұйымдар мен саяси партиялардың, атап айтқанда заң шығару қызметіне табысты қатысатын «Нұр Отан» Халықтық-демократиялық партиясының жұмысын жандандыру оң әсерін тигізеді.

В целях реализации международных соглашений и международного сотрудничества в области борьбы с коррупцией 4 мая 2008 года Республикой Казахстан ратифицирована Конвенция Организации Объединенных Наций против коррупции, подписаны 12 соглашений с правительствами Румынии, Польши, Эстонии, Хорватии, Грузии, Словакии, Латвии, Китая, Турции, Объединенных Арабских Эмиратов, Египта и Франции по вопросам противодействия коррупции.
Так, в период 1998-1999 годы приняты законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О государственной службе", а также Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 "О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан", которые стали действенным средством борьбы с коррупцией и определили статус, права и обязанности государственных служащих, требования к их морально-нравственному облику и деловым качествам.
В частности, значимыми этапами в борьбе с коррупцией стало принятие:
Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования борьбы с коррупцией", которым введена конфискация имущества, добытого преступным путем и переданного осужденным в собственность других лиц;
Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего усиления борьбы с коррупцией" направленного на:
усиление ответственности должностных лиц за совершение коррупционных преступлений и правонарушений путем увеличения штрафных санкций и введения конфискации имущества;
возложение на руководителей государственных органов, государственных организаций и организаций с долей государственного участия непосредственную обязанность по противодействию коррупции с установлением за это персональной ответственности;
установление мер по стимулированию антикоррупционного поведения граждан, включающие механизмы поощрения деятельности граждан, направленные на оказание содействия в пресечении и раскрытии коррупционных правонарушений;
выработку мер противодействия "корпоративной коррупции".
Систематизированный и комплексный подход к совершенствованию законодательной базы борьбы с коррупцией нашел отражение в улучшении оценки страны международным сообществом по линии противодействия коррупции. Согласно рейтингу Индекса восприятия коррупции "Транспаренси Интернэшнл" Казахстан в 2010 году занял 105 место среди 178 стран, тогда как в 2009 году находился на 120 позиции, в 2008 году - на 145.
В последние годы в результате активизации деятельности правоохранительных органов повысилась качественная составляющая выявляемых коррупционных преступлений. В числе привлекаемых к ответственности коррупционеров все чаще встречаются представители руководящего звена органов государственной власти.
Однако, несмотря на предпринимаемые правоохранительными органами меры по борьбе с коррупцией, они не дают значимых результатов.
Таким образом, масштабы коррупционной преступности, ее негативное влияние на процессы социально-экономического развития требуют последовательного продолжения антикоррупционных мер.
Наиболее коррупционными сферами в настоящее время являются государственные закупки, недропользование, земельные отношения и строительство, таможенная и налоговая сфера, где за последние годы отмечается значительный рост причиненного ущерба.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық келісімдер мен халықаралық ынтымақтастықты іске асыру мақсатында 2008 жылғы 4 мамырда Қазақстан Республикасы Біріккен Ұлттар Ұйымының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы конвенциясын ратификациялап, Румыния, Польша, Эстония, Хорватия, Грузия, Словакия, Латвия, Қытай, Түркия, Біріккен Араб Әмірліктері, Египет және Франция үкіметтерімен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша 12 келісімге қол қойды.
Мәселен, 1998 - 1999 жылдар кезеңінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің пәрменді құралы болған және мемлекеттік қызметшілердің мәртебесін, құқықтары мен міндеттерін, олардың моральдық-адамгершілік бейнесін және іскерлік сапасын белгілейтін «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» және «Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының заңдары, сонымен қатар «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығы қабылданды.
Атап айтқанда, мыналарды қабылдау сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің маңызды кезеңдері болды:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы, ол арқылы сотталған адамның қылмыстық жолмен алынған және басқа адамдардың меншігіне берілген мүлкін тәркілеу енгізілген;
мыналарға:
сыбайлас жемқорлық қылмыс және құқық бұзушылық жасағаны үшін айыппұл санкциясын арттыру және мүлкін тәркілеуді енгізу жолымен лауазымды адамдардың жауапкершілігін күшейтуге;
мемлекеттік органдардың, мемлекеттік ұйымдардың және мемлекет қатысатын ұйымдардың басшыларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл үшін дербес жауапкершілік белгілене отырып, осы жөнінде тікелей міндет жүктеуге;
азаматтардың сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жолын кесу мен оны ашуға жәрдемдесуге бағытталған қызметін көтермелеу тетіктерін қамтитын, азаматтардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекетін ынталандыру жөнінде шаралар белгілеуге;
«корпоративтік сыбайлас жемқорлыққа» қарсы іс-қимыл шараларын әзірлеуге бағытталған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті одан әрі күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің заңнамалық базасын жетілдірудің жүйелі және кешенді тәсілі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бағыты бойынша халықаралық қоғамдастықтың мемлекетті бағалауын жақсартуда өз бейнесін тапты. «Транспаренси Интернэйшнл» сыбайлас жемқорлықты түйсіну индексінің рейтингіне сәйкес Қазақстан 178 елдің ішінде 2010 жылы 105 орынды иеленсе, 2009 жылы 120-орынды, 2008 жылы 145-орынды иеленген.
Соңғы жылдары құқық қорғау органдарының қызметін жандандыру нәтижесінде сыбайлас жемқорлық қылмыстарды анықтау құрамының сапасы артты. Жауапкершілікке тартылатын сыбайлас жемқорлардың ішінде мемлекеттік билік органдарының басқарушы буынының өкілдері жиі кездеседі.
Алайда, құқық қорғау органдары қабылдап жатқан сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес шараларына қарамастан, олар айтарлықтай нәтиже бермей отыр.
Осылайша, сыбайлас жемқорлық қылмыстардың ауқымы, оның әлеуметтік-экономикалық даму үдерісіне жағымсыз әсері сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың дәйекті жалғасын талап етеді.
Мемлекеттік сатып алу, жер қойнауын пайдалану, жер қатынастары мен құрылыс, кеден және салық саласы қазіргі уақытта неғұрлым сыбайлас жемқорлық салалары болып табылады, онда соңғы жылдары келтірілген зиянның едәуір өсуі байқалады.

Если в 2005 году сумма причиненного ущерба по выявленным коррупционным преступлениям составляла лишь 379 миллионов тенге, то в 2010 году данный показатель увеличился до 6,8 миллиардов тенге.
В этой связи в целях предотвращения коррупционных проявлений Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и борьбы с коррупцией" в законодательство внесены поправки направленные на установление:
оснований для определения перечней должностей с высоким риском совершения коррупционных правонарушений;
повышенных требований для поступления и прохождения службы на этих должностях;
обязательств для лиц, претендующих на занятие указанных должностей, о возможности применения в отношении них специальных проверок на предмет соблюдения ими антикоррупционного поведения.
В целях обеспечения прозрачности деятельности государственных органов, каждый государственный орган обеспечил функционирование собственного веб-сайта, руководители министерств и ведомств на правительственном портале создали личные блоги, на которых осуществляется диалог с населением страны.
Всеми государственными органами принимаются ведомственные Программы и планы по борьбе с коррупцией, в которых заложены различные антикоррупционные мероприятия.
В частности, налоговыми органами утверждены Стратегия борьбы с коррупцией в органах налоговой службы Республики Казахстан, Перечень коррупционных сфер в налоговых отношениях и мер по устранению в них коррупционных проявлений, Кодекс профессиональной этики работника органов налоговой службы, Хартия налогоплательщика.
Во исполнение Плана мероприятий Государственной Программы борьбы с коррупцией на 2006-2010 годы во всех областях, а также городах Астана и Алматы приняты региональные программы борьбы с коррупцией и планы мероприятий по их реализации. Информация о ходе реализации принятых программ рассматривается на заседаниях Комиссии при Президенте по вопросам борьбы с коррупцией.
Положительную роль в противодействии коррупции оказывает введение "электронного правительства", позволяющего создавать полноценную "обратную" связь государства с населением посредством Интернет-ресурсов.
Для совершенствования системы государственного управления внедряются четкие стандарты предоставления государственных услуг, что позволит улучшить открытость и прозрачность работы госорганов, повысит эффективность принимаемых решений.
Верховный Суд в рамках мероприятий по противодействию коррупции сотрудничает с такими международными и общественными организациями, как Центр Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Астане, Агентство Соединенных Штатов Америки по международному сотрудничеству (ЮСАИД), Германское общество технического сотрудничества (ГГЦ), Программа развития Организации объединенных наций (ПРООН), Управление Верховного комиссара Организации объединенных наций по делам беженцев (УВКБ ООН), Общественные фонды "Хартия за права человека", "Трансперенси Казахстан" и другими, реализуя совместные проекты по обеспечению доступа граждан к правосудию, прозрачности судебного процесса.
Накопленный опыт противодействия коррупции является хорошим потенциалом к повышению эффективности проводимых антикоррупционных мер.
Республика Казахстан, располагая значительными возможностями для проведения эффективной антикоррупционной политики, имеет сильные и слабые стороны, возможности и угрозы, к которым согласно анализа относятся:
Сильные стороны
Слабые стороны

Егер 2005 жылы анықталған сыбайлас жемқорлық қылмыстар бойынша келтірілген зиян сомасы 379 миллион теңгені ғана құраса, 2010 жылы осы көрсеткіш 6,8 миллиард теңгеге дейін өскен.
Осыған байланысты сыбайлас жемқорлық көріністерін болдыртпау мақсатында Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен заңнамаға:
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаудың жоғары қауіпі бар лауазымдар тізбесін анықтау үшін негіздерді;
осы лауазымдарға түсу және қызмет өткеру үшін жоғарылатылған талаптарды;
көрсетілген лауазымдарды иеленуге үміткер тұлғалар үшін, олардың сыбайлас жемқорлықты сақтауына қатысты арнайы тексерістер қолдану мүмкіндігі туралы міндеттерді анықтауға бағытталған түзетулер енгізілді.
Мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында әр мемлекеттік орган өз веб-сайтының жұмыс істеуін қамтамасыз етті, министрліктер мен ведомстволардың басшылары үкіметтік порталда ел халқымен сұхбаттарды жүзеге асыратын жеке блогтарын құрды.
Барлық мемлекеттік органдар ведомстволық бағдарламалар мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша жоспарларды қабылдауда, оларда әр түрлі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-шаралар белгіленген.
Атап айтқанда, салық органдары Қазақстан Республикасы Салық қызметі органдарындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес стратегиясын Салықтық қатынастардағы сыбайлас жемқорлық салаларының тізімін және олардың сыбайлас жемқорлық көріністерін жою жөніндегі іс-шараларын, Салық қызметі органдары қызметкерінің кәсіптік этика кодексін, Салық төлеушінің хартиясын бекітті.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының іс-шаралар жоспарын орындау мақсатында барлық облыстарда, сондай-ақ Астана және Алматы қалаларында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің өңірлік бағдарламалары мен олардың іске асырылуы жөніндегі іс-шаралар жоспарлары қабылданды. Қабылданған бағдарламаларды іске асыру барысы туралы ақпарат Президент жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссияның отырыстарында қаралады.
Мемлекеттің Интернет-ресурс арқылы халықпен толыққанды кері байланысын құруға мүмкіндік беретін «электрондық үкіметті» енгізу іске асыру сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылда оң рөл атқарады.
Мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру үшін мемлекеттік қызметтер ұсынудың нақты стандарттары енгізілуде, бұл мемлекеттік органдар жұмысының ашықтығы мен айқындығын жақсартуға, қабылданатын шешімдердің тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Жоғарғы Сот сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралар шеңберінде Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының Астанадағы орталығы, Америка Құрама Штаттарының халықаралық ынтымақтастық жөніндегі агенттігі (ЮСАИД), Германия техникалық ынтымақтастық қоғамы (ГТЦ), Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы (БҰҰДБ), Біріккен Ұлттар Ұйымының босқындар істері жөніндегі Жоғарғы Комиссар басқармасы (БҰҰ ҚЖКБ), «Адам құқықтары үшін хартия», «Трансперенси Қазақстан» қоғамдық қорлары және басқалар сияқты халықаралық және қоғамдық ұйымдармен азаматтардың сот әділдігіне, сот үдерісінің айқындығына қол жеткізуін қамтамасыз ету бойынша бірлескен жобаларды іске асыра отырып, ынтымақтастық жасайды.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың жинақталған тәжірибесі жүргізіліп жатқан сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың тиімділігін арттыруға жақсы әлеует болып табылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиімді саясат жүргізу үшін айрықша мүмкіндіктерге ие Қазақстан Республикасының әлсіз жақтары, мүмкіндіктері мен қауіптері бар, талдауға сәйкес оларға мыналар жатады:
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары

1. Наличие нормативной правовой базы по
противодействию коррупции
2. Сформированный опыт противодействия
коррупции
1. Недостаточный уровень правовой
грамотности населения
2. Недостаточная открытость деятельности
государственных и местных исполнительных
органов власти
Возможности
Угрозы
1. Высокий уровень жизни населения
2. Совершенствование действующего
законодательства до уровня международных
стандартов
3. Улучшение инвестиционного климата
4. Повышение показателей Казахстана в
международных рейтингах оценки уровня
коррупции
5. Укрепление сотрудничества
государственных институтов с гражданским
обществом
1. Увеличение уровня «теневой экономики»
2. Снижение инвестиционной
привлекательности
3. Рост стоимости государственных проектов
за счет «коррупционной» составляющей
4. Уменьшение экономической эффективности
5. Снижение уровня жизни населения и
рост социальной напряженности
6. Утрата поддержки со стороны
гражданского общества
Анализ действующей политики государственного регулирования противодействия коррупции показывает, что в настоящее время в Республике Казахстан в основном сформированы и функционируют правовая и организационная основы противодействия коррупции, которые представлены следующими актами:
Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года;
Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года;
Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года;
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года;
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года;
Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности";
Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев";
Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы";
Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
Закон Республики Казахстан от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией";
Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах";
Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе";
Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности";

1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша нормативтік-құқықтық базаның болуы
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың қалыптасқан тәжірибесі
1. Халықтың құқықтық сауаттылығының жеткіліксіз деңгейі
2. Мемлекеттік және жергілікті атқарушы билік органдары қызметі ашықтығының жеткіліксіздігі
Мүмкіндіктері
Қауіптері
1. Халық тұрмысының жоғары деңгейі
2. Қолданыстағы заңнаманы халықаралық стандарттар деңгейіне дейін жетілдіру
3. Инвестициялық ахуалды жақсарту
4. Сыбайлас жемқорлық деңгейін бағалаудың халықаралық рейтингтерінде Қазақстан көрсеткіштерін көтеру
5. Мемлекеттік институттардың азаматтық қоғаммен ынтымақтастығын нығайту
1. «Көлеңкелі экономика» деңгейінің ұлғаюы
2. Инвестициялық тартымдылықтың төмендеуі
3. Мемлекеттік жобалар құнының «сыбайлас жемқорлық» құрамы есебінен өсуі
4. Экономикалық тиімділіктің төмендеуі
5. Халық тұрмысы деңгейінің төмендеуі және әлеуметтік шиеленістің артуы
6. Азаматтық қоғам тарапынан қолдау көрсетілмеуі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың мемлекеттік реттелуінің қолданыстағы саясатын талдау қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың құқықтық және ұйымдастыру негіздері қалыптасып, жұмыс істейтінін көрсетті, олар мынадай актілерде көрсетілген:
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегі Қылмыстық кодексі;
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық-іс жүргізу кодексі;
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық-атқару кодексі;
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі;
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі;
«Жедел-іздестіру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Заңы;
«Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі Заңы;
«Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы;
«Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңы;
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңы;
«Сыбайлас жемқорыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңы;
«Мемлекеттік құпиялар туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 15 наурыздағы Заңы;
«Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңы;
«Күзет қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Заңы;

Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан от 4 мая 2008 года "О ратификации Конвенции Организации Объединенных Наций против коррупции";
Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе";
Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан от 20 апреля 2000 года № 377 "О мерах по совершенствованию системы борьбы с преступностью и коррупцией";
Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2002 года № 839 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам борьбы с коррупцией";
Указ Президента Республики Казахстан от 14 апреля 2005 года № 1550 "О мерах по усилению борьбы с коррупцией, укреплению дисциплины и порядка в деятельности государственных органов и должностных лиц";
Указ Президента Республики Казахстан от 22 апреля 2009 года № 793 "О дополнительных мерах по усилению борьбы с преступностью и коррупцией и дальнейшему совершенствованию правоохранительной деятельности в Республике Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858 "О Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года";
Указ Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 "О мерах по повышению эффективности правоохранительной и судебной системы в Республике Казахстан".
В тоже время, существующая правовая система противодействия коррупции отстает в ряде направлений от требований и норм международного законодательства, что создает угрозу снижения эффективности проводимых антикоррупционных программ и требует проведения дополнительной нормотворческой работы.
Необходимо дальнейшее совершенствование действующего законодательства в части противодействия коррупции. В частности, на постоянной основе проводить анализ криминогенной ситуации с целью выявления коррупционных сфер, а также пробелов в законодательстве, которые создают почву для коррупции, с дальнейшим их устранением.
Также, необходимо обеспечить полное соответствие национального законодательства в области противодействия коррупции международным стандартам.
Основные проблемы, тенденции и предпосылки снижения уровня коррупции.
Несмотря на определенное повышение уровня оценки страны в рейтинге Индекса восприятия коррупции "Транспаренси Интернэшнл", занимаемое Казахстаном 105 место свидетельствует о необходимости принятия дальнейшего комплекса антикоррупционных мер со стороны государства и общества.
В этой связи для успешной реализации необходимо выделение следующих ключевых факторов.
Имеются существенные проблемы и в правовой сфере, связанные с реализацией норм международного права, присоединения к международным антикоррупционным договорам и соглашениям, интегрированием правоохранительных органов страны в авторитетные международные антикоррупционные организации, регулирующие сферу борьбы с коррупцией. К примеру, к конвенциям об уголовной ответственности за коррупцию и о гражданско-правовой ответственности за коррупцию.
Особое значение имеет дальнейшая координация усилий государственных органов, средств массовой информации, общественных объединений и неправительственных организаций в обеспечении разъяснительной работы по антикоррупционному законодательству, используя все доступные средства.
Успешное проведение упреждающих мер невозможно без поддержки институтов гражданского общества антикоррупционной направленности, деятельность которых требует дальнейшего совершенствования.
Без привлечения общественности невозможно эффективно противостоять бытовой и низовой коррупции, поскольку на нижних уровнях управления коррупция малочувствительна к импульсам, идущим сверху, и может быть блокирована в первую очередь деятельностью самих граждан и создаваемых ими институтов гражданского общества.
Требует продолжения работа по совершенствованию лицензионно-разрешительной системы, которая помимо сокращения коррупционных "лазеек" принесет значительный экономический эффект в виде сокращения расходов бюджета.
Необходимо разработать и утвердить Единый национальный реестр разрешительных документов, предусматривающий исчерпывающий перечень всех разрешительных документов (процедур), действующих на территории Республики Казахстан. Данная мера позволит улучшить эффективность противодействия проявления коррупциогенности в сфере регулирования предпринимательской деятельности.
В рамках международного сотрудничества необходимо активизировать взаимодействие с соответствующими структурами за рубежом, реализующими антикоррупционные Программы, внедрять в практику антикоррупционной борьбы положительный зарубежный опыт, максимально учитывая национальный опыт борьбы с коррупцией.
В условиях расширяющихся международных связей, проблема борьбы с коррупцией неразрешима в отдельно взятой стране и требует адекватных скоординированных мер противодействия, как в рамках существующих международных организаций, так и вновь создаваемых.
Обзор позитивного зарубежного опыта по решению имеющихся проблем противодействия коррупции.
Изучение антикоррупционной политики стран с наиболее низким уровнем коррупции показывает, что базовыми основами проводимых ими мер являются прозрачность деятельности государственных органов и неотвратимость наказания, организованный контроль со стороны гражданского общества за работой государственных органов, высокая заработная плата государственных служащих, эффективная профилактическая и упреждающая работа.
Так, в городе Сеуле (Южная Корея) с 1999 года действует Программа "OPEN" - онлайновая система контроля над рассмотрением заявлений граждан чиновниками городской администрации.
Свободный доступ к информации о состоянии дела исключил необходимость личных контактов с чиновниками или предложения им взяток с целью ускорить завершение процесса принятия решения.

«Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңы;
«Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңы;
«Біріккен Ұлттар Ұйымының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы конвенциясын ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 мамырдағы Заңы;
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы;
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы;
«Қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесін жетілдіру шаралары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 20 сәуірдегі № 377 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі № 839 Жарлығы;
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту, мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар қызметіндегі тәртіп пен реттілікті нығайту жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 14 сәуірдегі № 1550 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасында қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту және құқық қорғау қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 22 сәуірдегі № 793 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығы.
Сонымен бірге, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың қолданылып жүрген құқықтық жүйесі халықаралық заңнамасы талаптары мен нормаларының бірқатар бағыттарынан кейін қалып отыр, бұл жүргізіліп жатқан сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалардың тиімділігін төмендету қаупін тудырады және қосымша норма шығару жұмыстарын жүргізуді талап етеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бөлігінде қолданыстағы заңнаманы одан әрі жетілдіру қажет. Атап айтқанда, сыбайлас жемқорлық салаларын, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық үшін жағдай жасайтын заңнамадағы олқылықтарды анықтау, оларды одан әрі жою мақсатында қылмыстық жағдайға тұрақты түрде талдау жүргізу қажет.
Сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы ұлттық заңнаманың халықаралық стандарттарға толық сәйкестігін қамтамасыз ету қажет.
Негізгі проблемалар, сыбайлас жемқорлық деңгейін төмендетудің үрдістері мен алғышарттары.
«Транспаренси Интернэшнл» сыбайлас жемқорлықты түйсіну индексінің рейтингінде елді бағалаудың белгілі бір деңгейге көтерілуіне қарамастан, Қазақстанның 105-орынды иеленуі мемлекет пен қоғам тарапынан сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар кешенін одан әрі қабылдау қажеттілігін растап отыр.
Осыған байланысты табысты іске асыру үшін мынадай басты факторларды бөлу қажет.
Халықаралық құқық нормаларын іске асыруға, сыбайлас жемқорлыққа қарсы халықаралық шарттар мен келісімдерге қосылуға, елдің құқық қорғау органдарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласын реттейтін беделді халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы ұйымдармен ықпалдасуына байланысты құқықтық салада да елеулі проблемалар бар. Мәселен, сыбайлас жемқорлық үшін қылмыстық жауапкершілік туралы және сыбайлас жемқорлық үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілік туралы конвенцияларға.
Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық бірлестіктер мен үкіметтік емес ұйымдардың барлық қол жетімді құралдарды пайдалана отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамалар бойынша түсіндіру жұмыстарын қамтамасыз етудегі күшін одан әрі үйлестірудің маңызы ерекше зор.
Алдын алу шараларын табысты жүргізу қызметі одан әрі жетілдіруді талап ететін сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағыттағы азаматтық қоғам институттарының қолдауынсыз мүмкін емес.
Жұртшылықты тартпайынша, тұрмыстық және төменгі сыбайлас жемқорлыққа тиімді қарсы тұру мүмкін емес, өйткені басқарудың төменгі деңгейлерінде сыбайлас жемқорлық жоғарыдан келетін әрекеттерді аз сезінеді және бірінші кезекте, азаматтардың өздерінің және олар құрған азаматтық қоғам институттарының іс-әрекетімен тежелуі мүмкін.
Сыбайлас жемқорлық «айла-амалдарды» қысқартудан басқа бюджет шығыстарын қысқарту түріндегі елеулі экономикалық әсер беретін лицензиялық-рұқсат жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастыруды талап етеді.
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын барлық рұқсат құжаттарының (рәсімдерінің) түпкілікті тізбесін көздейтін Рұқсат құжаттарының бірыңғай ұлттық тізілімін заңнамалық деңгейде бекіту қажет. Осы шара кәсіпкерлік қызметті реттеу саласындағы сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы іс-қимылдың тиімділігін жақсартуға мүмкіндік береді.
Халықаралық ынтымақтастық шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламаларды шет елде іске асыратын тиісті құрылымдармен өзара іс-қимылды жандандыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің ұлттық тәжірибесін ескере отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес тәжірибесіне шетелдің оң тәжірибесін енгізу қажет.
Кеңейтіліп жатқан халықаралық байланыстар жағдайында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселесі жеке алынған елде шешілмейді және жұмыс істеп жатқан және жаңадан құрылып жатқан халықаралық ұйымдар шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың барабар үйлестірілген шараларын талап етеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың қазіргі проблемаларын шешу бойынша шетелдің оң тәжірибесіне шолу.
Сыбайлас жемқорлық деңгейі едәуір төмен елдердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатын зерделеу мемлекеттік органдар қызметінің айқындығы мен жазаның болмай қалмайтындығы, мемлекеттік органдардың жұмысына азаматтық қоғам тарапынан ұйымдастырылған бақылау, мемлекеттік қызметкерлердің жоғары жалақысы, тиімді алдын алу жұмысы олар жүргізетін шаралардың базалық негіздері болып табылатынын көрсетеді.
Мәселен, Сеул қаласында (Оңтүстік Корея) 1999 жылдан бастап «OPEN» бағдарламасы - қалалық әкімшілік шенеуніктерінің азаматтардың арыздарын қарауын бақылаудың онлайн жүйесі жұмыс істейді.
Істің жағдайы туралы ақпаратқа еркін қол жеткізу шенеуніктермен жеке қарым-қатынас жасасу және шешім қабылдау үдерісінің аяқталуын жеделдету мақсатында оларға пара ұсыну қажеттілігін жойды.

В наименее коррумпированных странах ведется строгий контроль за качеством и сроками предоставляемых госуслуг. Так, в странах Европейского Союза граждане затрачивают 40 минут на оформление различных документов, в Сингапуре достигнуто время 15-20 минут.
В этой связи особое внимание следует уделить работе Центров обслуживания населения (далее - ЦОН), которые, оказывая услуги, связанные с выдачей документов без непосредственного контакта между исполнителями документов и гражданами, уменьшают условия для совершения коррупционных проявлений.
Радикально облегчит и упростит взаимоотношения между бизнесом и государственными органами, ослабит бюрократические барьеры, снизит возможности для коррупции, переход на информационно-коммуникационные технологии и оказание услуг населению через Интернет.
Каждый государственный орган должен разработать и применить комплекс системных мер по предупреждению и искоренению коррупционных проявлений по принципу "одного окна", что приведет к большой экономии времени и средств, снижению уровня коррупционности, обеспечению прозрачности и мониторинга со стороны граждан при решении их вопросов, снижению административных барьеров.
Следует отметить, что особое значение в наименее коррумпированных странах придается научным и социологическим исследованиям по изучению причин возникновения источников коррупции, с дальнейшим принятием комплексных мер по предотвращению возникновения данных источников.
Ежегодно на проведение подобных исследований выделяются значительные средства. При этом, данные исследования проводят уполномоченные органы ведущие борьбу с коррупцией.
Социологические опросы и исследования на тему коррупции проводятся и в Казахстане независимыми институтами по заказу уполномоченных государственных органов. Однако, данные исследования не обобщаются в едином координационном органе, а практические выводы не используются для корректировки антикоррупционной политики государства.
Изучение опыта зарубежных стран, показывает особую роль средств массовой информации и гражданского общества.
Средства массовой информации независимо проводят собственные расследования по фактам коррупции. Результаты расследований широко освещаются во всех авторитетных печатных изданиях страны, а также используются в практической деятельности уполномоченных органов по борьбе с коррупцией. Кроме того, средства массовой информации в указанных странах оказывают большое влияние на гражданское общество, где коррупционные скандалы вызывают массовый общественный резонанс.
Для дальнейшего усиления прозрачности деятельности государственных институтов, необходимо законодательное закрепление норм, базирующихся на принципах информированности населения, подотчетности Правительства институтам гражданского общества, пропаганды прозрачности деятельности Правительства. В частности, в Финляндии и других странах есть специализированный Закон об открытости деятельности Правительства.
Принятие аналогичных законодательных норм позволит регламентировать прозрачность в освещение деятельности министерств, акиматов, других государственных органов и их территориальных подразделений, национальных компаний и институтов развития с участием государства.
Изучение позитивного зарубежного опыта показало, что наименее коррумпированным странам из двух вариантов систем оплаты труда государственной службы (карьерной и позиционной) присуща позиционная система являющаяся более гибкой. Если в карьерной системе единые должностные оклады устанавливаются законодателем, то в позиционной - исходя из возможностей выделенных государственному органу бюджетных средств, в большей мере, определяются самими ведомствами. К примеру, в Швеции сегодня 90 % госслужащих имеют индивидуальные оклады.

Сыбайлас жемқорлық деңгейі төмен елдерде көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасы мен мерзіміне қатаң бақылау жүргізіледі. Мәселен, Еуропалық Одақ елдерінде әр түрлі құжаттарды ресімдеуге 40 минут жұмсалады, ал Сингапурда 15-20 минут жеткілікті.
Осыған байланысты құжатты орындаушылар мен азаматтар арасында тікелей қарым-қатынассыз құжаттар беруге байланысты қызметтер көрсете отырып, сыбайлас жемқорлық көріністерін жасау үшін жағдайды төмендететін Халыққа қызмет көрсету орталығының (бұдан әрі - ХҚКО) жұмысына ерекше көңіл бөлу қажет.
Бизнес пен мемлекеттік органдардың арасындағы өзара қарым-қатынастарды түбегейлі оңайлатады және жеңілдетеді, бюрократтық кедергілерді әлсіретеді, сыбайлас жемқорлық үшін мүмкіндіктерді төмендетеді, ақпараттық-коммуникативтік технологияларға өтеді және халыққа Интернет арқылы қызметтер көрсетеді.
Әрбір мемлекеттік орган «бір терезе» қағидат бойынша сыбайлас жемқорлық көріністерінің алдын алу және жою жөніндегі жүйелі шаралар кешенін әзірлеуі және қолдануы тиіс, бұл өз органдарының қызметін уақыт пен қаражатты көп үнемдеуге, сыбайлас жемқорлық деңгейін төмендетуге, азаматтар тарапынан олардың мәселелерін шешу кезінде айқындық пен мониторингті қамтамасыз етуге, әкімшілік кедергілердің азаюына әкеледі.
Сыбайлас жемқорлық деңгейі төмен елдерде сыбайлас жемқорлық көздерінің пайда болу себептерін зерделеу жөніндегі ғылыми және әлеуметтік зерттеулерге, осы көздердің пайда болуының алдын алу бойынша кешенді шараларды одан әрі қабылдай отырып, ерекше мән берілетіндігін атап өту қажет.
Жыл сайын осындай зерттеулерді жүргізуге едәуір қаражат бөлінеді. Сонымен қатар, осы зерттеулерді сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін уәкілетті органдар жүргізеді.
Сыбайлас жемқорлық тақырыбындағы әлеуметтанушылық сұрау салулар мен зерттеулерді Қазақстанда уәкілетті мемлекеттік органдардың тапсырысы бойынша тәуелсіз институттар жүргізеді. Алайда, осы зерттеулер бірыңғай үйлестіруші органда қорытылмайды, ал іс жүзіндегі тұжырымдар мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатына түзету енгізу үшін пайдаланылмайды.
Шет елдер тәжірибесін зерделеу бұқаралық ақпарат құралдары мен азаматтық қоғамның айрықша рөлін көрсетеді.
Бұқаралық ақпарат құралдары тәуелсіз түрде сыбайлас жемқорлық деректері бойынша өз тергеулерін жүргізеді. Тергеу нәтижелері елдің барлық беделді басылымдарында кеңінен жарияланады және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша уәкілетті органдардың қызметінде пайдаланылады. Бұдан басқа, көрсетілген елдерде бұқаралық ақпарат құралдары сыбайлас жемқорлық дау-жанжалдар көпшіліктің қоғамдық дүрбелеңін тудыратын азаматтық қоғамға ерекше әсер етеді.
Мемлекеттік институттар қызметінің айқындылығын одан әрі күшейту үшін халықты хабардар ету қағидаттарына негізделген нормалардың заңмен бекітілуі, Үкіметтің азаматтық қоғам институтына есеп беруі, Үкімет қызметінің айқындылығын насихаттау қажет. Атап айтқанда, Финляндияда және басқа да елдерде Үкімет қызметінің ашықтығы туралы арнайы Заң қолданылады.
Осындай заңнамалық нормаларды қабылдау министрліктердің, әкімдіктердің, басқа да мемлекеттік ұйымдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің, ұлттық компаниялар мен мемлекет қатысатын даму институттарының қызметін жариялау айқындылығын регламенттеуге мүмкіндік береді.
Шетелдік оң тәжірибені зерделеу сыбайлас жемқорлық деңгейі төмен елдерде мемлекеттік қызметтің еңбекақы төлеу жүйелерінің екі (карьералық және позициялық) нұсқасының позициялық жүйесі барынша икемді болып келетінін көрсетті. Егер карьералық жүйеде бірыңғай лауазымдық еңбекақы мөлшерін заң шығарушы белгілесе, позициялық жүйеде мемлекеттік органға бөлінген бюджет қаражатының мүмкіндігіне сүйене отырып, көп жағдайда ведомстволардың өздері белгілейді. Мәселен, Швецияда бүгінде мемлекеттік қызметшілердің 90%-ында жеке еңбекақы мөлшері бар.

4. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов
реализации Программы
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866.
Цель Программы - повышение эффективности противодействия коррупции
Целевой индикатор:
К 2015 году Казахстан займет не ниже 90 места среди 180 стран в рейтинге "Транспаренси Интернэшнл" по индексу восприятия коррупции.
Для достижения указанной цели предполагается решение следующих задач:
1. Расширение международного сотрудничества и совершенствование национального законодательства по вопросам противодействия коррупции;
2. Повышение эффективности деятельности государственных органов по противодействию коррупции, а также уменьшению коррупционных рисков;
3. Повышение антикоррупционного мировоззрения;
4. Снижение уровня теневой экономики.
Показатели результатов реализации Программы.
По итогам реализации первой задачи будет достигнуто следующее:
- до 2016 года будут ратифицированы Конвенции об уголовной ответственности за коррупцию и о гражданско-правовой ответственности за коррупцию, основные положения которых будут имплементированы в национальное законодательство;
- к 2015 году Казахстан вступит в Группу стран по борьбе с коррупцией (ГРЕКО).
По итогам реализации второй задачи будет достигнуто следующее:
- операционные издержки, связанные с регистрацией и введением бизнеса (получением разрешений, лицензий, сертификатов, аккредитаций, получением консультаций), включая время и затраты, снизятся в 2015 году на 30 % по сравнению с 2011 годом;
- доля лицензий, выдаваемых в электронном виде от общего количества выдаваемых лицензий, составит: в 2011 году - 7 %, в 2012 году - 20 %, в 2013 году - 50 %, в 2014 году - 70 %, в 2015 году - 100 %;
- доля центральных и местных государственных органов с оценкой "эффективная деятельность" по оказанию государственных услуг увеличиться в 2011 году на 30 %, в 2012 году - на 35 %, в 2013 году - на 40 %, в 2014 году - на 45 %, в 2015 году - на 50 %;
- степень удовлетворенности физических и юридических лиц качеством и доступностью государственных услуг в 2011 году составит 52 %, в 2012 году - 54 %, в 2013 году - 56 %, в 2014 году - 58 %, в 2015 году - 60 %;
- к 2015 году будет обеспечен перевод не менее 50 % социально-значимых государственных услуг в электронную форму: в 2011 году - 10 %, в 2012 году - 20 %, в 2013 году - 30 %, в 2014 году - 40 %, в 2015 году - 50 %.
По итогам реализации третьей задачи будет достигнуто следующее:

4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
Бағдарламаның мақсаты - сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың тиімділігін арттыру
Нысаналы индикаторы:
Қазақстан 2015 жылға қарай «Транспаренси Интернэшнл» рейтингінде сыбайлас жемқорлықты түйсіну индексі бойынша 180 елдің ішінен 90-шы орынды иеленетін болады.
Көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу ұйғарылып отыр:
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық заңнаманы жетілдіру және халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық қауіптерін азайту жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру;
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасты қалыптастыру;
4. Көлеңкелі экономиканың деңгейін төмендету.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері.
Бірінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
- 2016 жылға дейін Сыбайлас жемқорлық үшін қылмыстық жауапкершілік туралы және Сыбайлас жемқорлық үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілік туралы конвенциялар ратификацияланып, оның негізгі ережелері ұлттық заңнамаға имплементацияланады.
- 2015 жылға қарай Қазақстан Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
жөніндегі елдердің (ГРЕКО) тобына кіреді.
Екінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
- уақытын және шығындарын қоса алғанда, бизнесті тіркеу мен жүргізуге (рұқсаттар, лицензиялар, сертификаттар, аккредитациялар алуға, сондай-ақ консультациялар алуға) қатысты операциялық шығындар 2011 жылмен салыстырғанда 2015 жылы 30%-ға төмендейді;
- берілетін лицензиялардың жалпы санының электрондық түрде берілетін лицензиялардың үлесі: 2011 жылы - 7 %, 2012 жылы - 20 %, 2013 жылы - 50 %, 2014 жылы - 70 %, 2015 жылы - 100 % құрайды;
- мемлекеттік қызмет көрсету бойынша «тиімді қызмет» деген бағалаумен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың үлесі 2011 жылы 30 %-ға, 2012 жылы 35 %-ға, 2013 жылы 40 %-ға, 2014 жылы 45 %-ға, 2015 жылы 50 %-ға артады;
- жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне қанағаттану деңгейі 2011 жылы 52 %-ға, 2012 жылы 54 %-ға, 2013 жылы 56 %-ға, 2014 жылы 58 %-ға, 2015 жылы 60 %-ға артады;
- 2015 жылға қарай әлеуметтік маңызы бар мемлекеттік қызметтердің 50 %-ы электрондық нысанға ауысуы: 2011 жылы 10 %-ға, 2012 жылы 20 %-ға, 2013 жылы 30 %-ға, 2014 жылы 40 %-ға, 2015 жылы 50 %-ға қамтамасыз етіледі.
Үшінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:

- доля населения, удовлетворенной антикоррупционной политикой государства к 2015 году, составит не менее 60 %;
- уровень правовой грамотности населения составит в 2011 году 20 %, в 2012 году - 21 %, в 2013 году - 22 %, в 2014 году - 23 %, в 2015 году - 24 %.
По итогам реализации четвертой задачи будет достигнуто следующее:
- к 2013 году уровень теневой экономики от внутреннего валового продукта составит не более 19,4 %, к 2015 году - 19,3 %.
Основным исполнителем по реализации Программы является Агентство, соисполнителями – Верховный Суд, Генеральная прокуратура, министерства внутренних дел, юстиции, финансов, экономического развития и торговли, иностранных дел, культуры и информации, транспорта и коммуникаций, другие государственные органы.
5. Этапы реализации Программы
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866.
Реализация Программы рассчитана на пятилетний период с 2011 по 2015 годы и предполагает реализацию мероприятий в один этап.
Меры по реализации Программы.
1. Расширение международного сотрудничества и совершенствование национального законодательства по вопросам противодействия коррупции.
Для реализации данной задачи необходимы следующие меры.
В течение 2011 – 2015 годов на основе анализа криминогенной ситуации в стране, а также действующего законодательства в рамках совершенствования уголовного и административного законодательства будет пересмотрен перечень коррупционных преступлений и административных правонарушений на предмет обоснованности их отнесения к таковым.
Также будут разработаны поправки в законодательные акты Республики Казахстан в области борьбы с коррупцией, направленные на установление новых правовых механизмов и информационных возможностей, более широкое привлечение общественности к профилактике и предотвращению коррупции, введение института декларирования крупных расходов государственных служащих и т.д.
Кроме того, с учетом современных реалий, а также положительного зарубежного опыта в области противодействия коррупции предполагается разработка в новой редакции законов Республики Казахстан "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан" и "Об административных процедурах".
При этом вышеуказанный перечень нормативных правовых актов, требующих совершенствования, не является исчерпывающим.
Так, в течение реализации Программы, по мере присоединения Республики Казахстан к международным договорам и конвенциям, будут, также внесены соответствующие изменения, и дополнения в части имплементации международных норм в национальное законодательство.
Также, Агентством совместно с другими уполномоченными органами будет организовано тесное взаимодействие с компетентными органами стран Содружества Независимых Государств в рамках создаваемого Межгосударственного Совета Содружества Независимых Государств по противодействию коррупции, Совета Европы и других стран, а также международными организациями, занимающимися вопросами противодействия коррупции.

- мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатына қанағаттанатын халықтың үлесі 2015 жылға қарай кемінде 60 %-ды құрайтын болады;
- халықтың құқықтық сауаттылығы: 2011 жылы 20 %, 2012 жылы 21 %, 2013 жылы 22 %, 2014 жылы 23 %, 2015 жылы 24 % құрайды.
Төртінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
- жалпы ішкі өнімнен көлеңкелі экономиканың деңгейі 2013 жылға қарай - 19,4 %, 2015 жылға қарай - 19,3 %-ды құрайды.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі негізгі орындаушы – Агенттік, бірлесіп орындаушылары – Жоғарғы Сот, Бас прокуратура, Ішкі істер, Әділет, Қаржы, Экономикалық даму және сауда, Сыртқы істер, Мәдениет және ақпарат, Көлік және коммуникация министрліктері, басқа да мемлекеттік органдар болып табылады.
5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыру 2011 - 2015 жылдар аралығындағы бес жылдық кезеңге есептелген және іс-шараларды бір кезеңде іске асыруды көздейді.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шаралар.
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық заңнаманы жетілдіру және халықаралық ынтымақтастықты кеңейту.
Осы міндетті іске асыру үшін мынадай шаралар қажет.
2011 – 2015 жылдар ішінде елдегі қылмыстық ахуалды, сондай-ақ қолданыстағы заңнаманы талдау негізінде қылмыстық және әкімшілік заңнамаларды жетілдіру шеңберінде сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың тізбесі оларды мұндай қылмыстарға жатқызу негізділігі тұрғысынан қайта қаралатын болады.
Сонымен қатар, жаңа құқықтық тетіктерді, ақпараттық мүмкіндіктерді орнатуға, сыбайлас жемқорлықты болдырмауға және оның алдын алуға қоғамды барынша кеңінен тартуға, мемлекеттік қызметшілердің ірі шығыстарын декларациялау институтын енгізуге және т.б. бағытталған Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саласындағы заң актілеріне түзетулер әзірленетін болады.
Бұдан басқа, қазіргі жағдайларды, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы шетелдің оң тәжірибесін ескере отырып, «Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы» және «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы заңдарының жаңа редакциясын әзірлеу ұсынылады.
Бұл ретте жетілдіруді талап ететін жоғарыда аталған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі толық болып табылмайды.
Айталық, Бағдарламаны іске асыру кезінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар мен конвенцияларға қосылуына қарай, халықаралық нормаларды ұлттық заңнамаға имплементациялау бөлігінде тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін болады.
Сонымен қатар, Агенттік басқа уәкілетті органдармен бірлесе отырып, құрылайын деп отырған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Еуропа Кеңесі және басқа да елдердің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі Мемлекетаралық Кеңесі шеңберінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің құзыретті органдарымен, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелерімен айналысатын халықаралық ұйымдармен өзара тығыз іс-қимыл ұйымдастырады.

В 2011 году будет проведена международная антикоррупционная конференция с приглашением экспертов в этой области из не менее 25 стран дальнего и ближнего зарубежья.
К 2014 году будет обеспечена реализация рекомендаций Стамбульского Плана действий Организации экономического сотрудничества и развития.
В 2015 году будут приняты меры по присоединению к общепризнанным международным конвенциям в сфере противодействия коррупции, количество которых должно составить не менее 5 единиц, а также вступлению в членство в авторитетные международные организации, в частности в Группу стран по борьбе с коррупцией (ГРЕКО).
Кроме того, принимаемые меры в сфере социально-экономического развития и противодействия коррупции будут на постоянной основе освещаться в зарубежных средствах массовой информации.
2. Повышение эффективности деятельности государственных органов по уменьшению коррупционных рисков.
Для реализации данной задачи необходимы следующие меры.
В целях осуществления постоянного контроля за реализацией Программы наряду с установленной процедурой мониторинга промежуточные итоги ее реализации также будут ежегодно рассматриваться на заседаниях Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам борьбы с коррупцией.
Органы государственной власти, как на центральном, так и региональном уровнях обеспечат снижение операционных издержек, связанных с регистрацией и ведением бизнеса. Данная работа будет координироваться Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан.
К 2014 году:
на основе анализа деятельности государственных предприятий часть их функций будут переведены в конкурентную среду;
будет создан реестр разрешительных документов, в рамках которого будет предусмотрен перечень всех разрешительных документов (процедур).
К 2015 году:
будет усовершенствована система отчетности и оценки деятельности правоохранительных органов;
будут приняты меры по исключению контактов физических и юридических лиц с представителями государственных органов при оказании государственных услуг, путем перевода их части в электронный формат, а также выдачи лицензий в электронной форме.
3. Повышение антикоррупционного мировоззрения населения.
В реализацию данной задачи будут приняты следующие меры:
проведены совместно с политическими партиями и неправительственными общественными организациями акции и кампании на антикоррупционную тематику;
создан координационный центр по проведению единой политики в сфере научных и социологических исследований и проведены социологические исследования по определению уровня восприятия коррупции, а также наиболее проблемных сфер подверженных коррупции;
в целях формирования антикоррупционного поведения будут разработаны и распространены разъяснительно-пропагандистские материалы, содержащие информацию о проводимой государством политики по противодействию коррупции;
внедрен институт общественного порицания, предполагающий коллективное рассмотрение фактов коррупции в государственных органах с освещением результатов в средствах массовой информации;
продолжены выступления представителей государственных органов, в том числе руководителей, в средствах массовой информации, а также проведены занятия в учебных заведениях;
подписаны дополнительные меморандумы с неправительственными организациями, что позволит повысить уровень взаимодействия государства и общества по вопросам противодействия коррупции.

2011 жылы алыс және таяу шетелдердің кемінде 25 мемлекетінен сарапшылар шақыра отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы халықаралық конференция өткізіледі.
2014 жылға қарай Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Стамбул іс-қимыл жоспарының ұсынымдары іске асырылатын болады.
2015 жылы жалпыға бірдей танылған сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы халықаралық конвенцияларға қосылу іс-шаралары жалғасатын болады, олардың саны кемінде 5 бірлікті құрауы тиіс, сонымен қатар беделді халықаралық ұйымдарға, атап айтқанда Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі мемлекеттер тобына (ГРЕКО) мүшелікке кіру іс-шарасы да өз жалғасын табады.
Бұдан басқа, әлеуметтік-экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында қабылданып жатқан шаралар тұрақты түрде шетелдің бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын болады.
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық қауіптерін азайту жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру.
Аталған міндетті іске асыру үшін мынадай шаралар қажет.
Бағдарламаның іске асырылуына тұрақты бақылауды жүзеге асыру мақсатында белгіленген мониторингілеу рәсімімен қатар, оны іске асырудың аралық қорытындылары Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссияның отырыстарында жыл сайын қаралатын болады.
Мемлекеттік билік органдары орталық, сондай-ақ өңірлік деңгейлерде бизнесті тіркеуге және жүргізуге қатысты операциялық шығындарды төмендетуді қамтамасыз етеді. Аталған жұмысты Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі үйлестіретін болады.
2014 жылға қарай:
мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін талдау негізінде олардың функцияларының бір бөлігі бәсекелес ортаға беріледі;
рұқсат беретін құжаттардың тізімі жасалып, оның шеңберінде рұқсат беретін құжаттардың (рәсімдердің) тізбесі қайта қаралатын болады.
2015 жылға қарай:
құқық қорғау органдарының есеп беру және қызметін бағалау жүйесі жетілдіріледі;
мемлекеттік қызмет көрсету кезінде олардың бір бөлігін электрондық нұсқаға ауыстыру, сондай-ақ электрондық нысанда лицензия беру арқылы жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдар өкілдерімен байланыстарын жою шаралары қабылданады.
3. Халықтың сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасын арттыру.
Осы міндетті іске асыру үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
саяси партиялармен және үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен бірлесе отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тақырыпта акциялар және науқандар өткізіледі;
ғылыми және әлеуметтік зерттеулер саласында бірыңғай саясат жүргізу жөніндегі үйлестіру орталығы құрылады және сыбайлас жемқорлықты түйсіну деңгейін анықтау, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа бейім едәуір проблемалы салалары бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізіледі;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлықты қалыптастыру мақсатында мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жүргізіп жатқан саясаты туралы ақпараттан тұратын түсіндірме-насихаттау материалдары әзірленіп, таратылатын болады;
мемлекеттік органдардағы сыбайлас жемқорлық фактілерін ұжымдық қарауды болжайтын қоғамдық мінеу институты нәтижелерін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялай отырып енгізіледі;
мемлекеттік органдар өкілдерінің, оның ішінде басшыларының бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеуі жалғасады, сондай-ақ оқу орындарында сабақтар өткізіледі;
үкіметтік емес ұйымдармен қосымша меморандумдарға қол қойылады, бұл мемлекет пен қоғамның сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзара іс-қимыл деңгейін көтеруге мүмкіндік береді.

4. Сокращение уровня теневой экономики.
Для реализации данной задачи государственными органами будут приняты меры по:
стимулированию выхода физических и юридических лиц из теневого сектора экономики путем совершенствования учета операции в отраслях экономики, в которых преобладает наличный оборот;
поэтапному переходу к всеобщему декларированию доходов населения;
совершенствованию методик мониторинга и финансового анализа схем "теневых" финансовых услуг в отмывании денег через профессиональных участников рынка ценных бумаг и системы моментальных платежей;
сокращению наличного оборота с одновременным принятием мер по расширению безналичных расчетов;
сокращению незаконных схем при импортно-экспортных операциях субъектами внешнеэкономической деятельности.
Учитывая, что теневая экономика является одним из основных источников коррупции и ее уровень значителен, работу в этом направлении необходимо проводить на постоянной основе.
6. Необходимые ресурсы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866.
Реализация Программы будет осуществляться в пределах средств, предусмотренных республиканским и местными бюджетами на соответствующие финансовые годы.
Кроме того, в качестве источников финансирования могут быть использованы прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, источники.
На реализацию Программы предусматривается выделение средств на общую сумму 362523,5 тыс. тенге:
из них из республиканского бюджета - 362523,5 тыс. тенге, в том числе:
2011 год - 27915,5 тыс. тенге;
2012 год - 243523,5 тыс. тенге;
2013 год - 30361,5 тыс. тенге;
2014 год - 30361,5 тыс. тенге;
2015 год - 30361,5 тыс. тенге.
Суммы расходов являются предварительными, и будут уточняться Республиканской бюджетной комиссией при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
Реализация мероприятий, финансируемых за счет местных бюджетов, предусматривается в пределах выделенных средств.

4. Көлеңкелі экономика деңгейін төмендету.
Осы міндетті іске асыру үшін мемлекеттік органдар мынадай шаралар қабылдайтын болады:
жеке және заңды тұлғаларды экономиканың қолма-қол айналымы басым салаларындағы операциялар есебін жетілдіру арқылы экономиканың көлеңкелі секторынан шығуына ынталандыру;
халық табысын жалпыға ортақ декларациялауға кезеңімен өткізу;
мониторинг әдістемелерін және ақшаны жылыстатудағы «көлеңкелі» қаржылық қызметтер схемаларын қаржылық талдауды бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және тез арада төлеу жүйесі арқылы жетілдіру;
қолма-қол айналымды бір мезгілде қолма-қол емес есеп айырысуларды кеңейту бойынша шаралар қабылдай отырып қысқарту;
сыртқы экономикалық қызмет субъектілерінің импорттық-экспорттық операциялары кезінде заңсыз схемаларды қысқарту.
Көлеңкелі экономика сыбайлас жемқорлықтың негізгі қайнар көздерінің бірі болып табылатынын және оның деңгейінің елеулі екенін ескере отырып, осы бағыттағы жұмысты тұрақты түрде жүргізіп отыру қажет.
6. Қажетті ресурстар
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыру тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылатын болады.
Сонымен қатар, қаржыландыру көздері ретінде тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдарының немесе донор елдердің гранттары және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер пайдаланылуы мүмкін.
Бағдарламаны іске асыруға жалпы сомасы 362523,5 мың теңге қаражат бөлу көзделуде:
оның ішінде, республикалық бюджеттен - 362523,5 мың теңге, оның ішінде:
2011 жылы - 27915,5 мың теңге;
2012 жылы - 243523,5 мың теңге;
2013 жылы - 30361,5 мың теңге;
2014 жылы - 30361,5 мың теңге;
2015 жылы - 30361,5 мың теңге.
Шығыстар сомасы толық емес және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезінде Республикалық бюджет комиссиясы нақтылайтын болады.
Жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын іс-шараларды іске асыру бөлінген қаражат шегінде көзделеді.

7. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.06.2012 № 866; от 22.09.2014 № 999.
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответственные
за исполнение
Сроки исполне-
ния
Предполагаемые
расходы
(тыс. тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
№ бюджетной программмы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Проводить
совместно с
политическими
партиями и
движениями
общественные
слушания,
акции и
мероприятия на
антикорруп-
ционную
тематику
Проведение
соответст-
вующих
мероприятий
АБЭКП
(созыв) (по
согласова-
нию), заин-
тересованные
государст-
венные
органы,
акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы, НДП
«Нур Отан»
(по
согласованию),
политические
партии и
движения
Постоянно
АБЭКП
2011 год –
1981,5
2012 год –
1981,5
2013 год –
1981,5
2014 год –
1981,5
2015 год –
1981,5
РБ
001
«Миними-
зация
уровня
коррупцио-
генности
общест-
венных
отношений и
крими-
нализации
экономики»
МООС
2011 год –
1050,0
2012 год –
1300,0
2013 год –
1300,0
2014 год –
1300,0
2015 год –
1300,0
001
«Услуги по
сохранению,
восста-
новлению
и улучшению
качества
окружающей
среды»
В пределах
средств,
предусмотрен-
ных местными
бюджетами
МБ
2.
Продолжить
работу по
сокращению
лицензируемых
видов
деятельности и
разрешительных
функций госу-
дарственных
органов, а
также
упрощению
порядка
получения
лицензий или
разрешений на
организацию
того или иного
вида предпри-
нимательской
деятельности
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ (созыв),
заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
10 января
Не требуется
-
-
3.
Продолжить
максимальное
расширение
безналичных
расчетов и
сокращение
наличного
оборота
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ (созыв),
НБ (по
согласованию)
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
10 января
Не требуется
-
-
4.
Исключена постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866
5.
Совершен-
ствовать учет
операций в
отраслях
экономики, где
преобладает
наличный
расчет
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
10 января
Не требуется
-
-
6.
Совершен-
ствовать
применение
эффективных
методик
мониторинга и
финансового
анализа схем
«теневых»
финансовых
услуг в
отмывании
денег через
кредитные
организации,
ломбарды,
других профес-
сиональных
участников
рынка ценных
бумаг и
системы
моментальных
платежей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ (созыв),
АБЭКП (по
согласованию),
НБ (по
согласованию)
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
10 января
Не требуется
-
-
7.
Организовать
совместную
работу
таможенных и
налоговых
органов по
сокращению
незаконных
схем при
импортно-
экспортных
операциях
субъектами
внешнеэконо-
мической
деятельности в
целях
выявления
скрытых
доходов и их
налого-
обложению
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
10 января
Не требуется
-
-
8.
Унифицировать
и развивать
имеющиеся
автоматизи-
рованные базы
данных госу-
дарственных
органов в
целях усиления
взаимодействия
по противо-
действию
коррупции
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АБЭКП
(созыв) (по
согласованию),
МТК,
заинтере-
сованные
государствен-
ные органы
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
10 января
Не требуется
-
-
9.
Продолжить
практику
выступления в
средствах
массовой
информации, а
также
проведения
круглых столов,
конференций,
лекций,
семинаров,
брифингов на
антикоррупци-
онную тема-
тику, при этом
использовать
новые методы и
формы
тренингового
обучения
Утвержде-
ние медиа-
планов
МСИ (созыв),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Ежегодно
Не требуется
-
-
10.
Продолжить
практику
проведения
Интернет-
конференций,
«прямых линий»
с участием
представителей
государствен-
ных органов по
вопросам
противо-
действия
коррупции
Интернет-
конференции,
«прямые
линии»
МКИ (созыв),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
Не требуется
-
-
11.
Продолжить
проведение в
средних и
высших учебных
заведениях
занятий с
приглашением
государствен-
ных служащих,
повышение
квалификации
педагогических
работников
системы
образования по
антикоррупци-
онной
направленности
Планы
занятий
МОН (созыв),
АБЭКП (по
согласованию),
АДГС (по
согласованию),
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
Не требуется
-
-
12.
Обеспечить
подготовку
методических
рекомендаций,
наглядных и
учебных
пособий, в
доступной
форме,
разъясняющие
деятельность
государствен-
ных органов и
институтов
гражданского
общества по
противо-
действию
коррупции
Методи-
ческие
рекоменда-
ции,
пособия
Заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
Не требуется
-
-
13.
Разработать и
реализовать
специальные
обучающие
программы для
взрослых,
студентов,
школьников,
детей
дошкольных
учреждений о
коррупционных
рисках,
способах
противо-
действия
коррупции и
антикорруп-
ционном
поведении
Обучающие
программы
МОН (созыв),
АБЭКП (по
согласованию),
АДГС (по
согласованию),
МКИ, МТК
Постоянно
В пределах
средств,
предусмотренных
в республикан-
ском бюджете
РБ
008
«Методо-
логическое
обеспечение
системы
образования»
14.
Осуществить
комплекс мер
по созданию в
республикан-
ских и местных
средствах
массовой
информации
постоянных
рубрик и
публикаций,
телевизионных
программ и
радиопередач
по антикорруп-
ционной
тематике, а
также
рекламно-
имиджевых
роликов,
издание
брошюр,
буклетов,
листовок
Рубрики в
СМИ, теле-,
радио-
передачи,
брошюры
МКИ (созыв),
заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
МКИ
В пределах
средств,
предусмотренных
в республи-
канском бюджете
РБ
021
«Проведение
государ-
ственной
информа-
ционной
политики»
МФ

7. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 7-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866; 22.09.2014 N 999 қаулыларымен.
Р/с
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік бағдарламаның №
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Саяси партиялармен және қозғалыстармен бірлесе отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тақырыпта қоғамдық тыңдаулар, акциялар және іс-шаралар өткізу
Тиісті іс-шаралар өткізу
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «Нұр Отан» ХДП (келісім бойынша), саяси партиялар мен қозғалыстар
Үнемі
ЭСЖКА
2011 жылы – 1981,5
2012 жылы – 1981,5
2013 жылы – 1981,5
2014 жылы – 1981,5
2015 жылы – 1981,5
Қоршағанортамині 2011 жылы – 1050,0
2012 жылы – 1300,0
2013 жылы – 1300,0
2014 жылы – 1300,0
2015 жылы – 1300,0
РБ
001 «Қоғамдық қатынастардағы экономикалық қылмысты және жемқорлық деңгейін төмендету»
001 «Қоршаған ортаны қорғау сапасын сақтау, қалпына келтіру және жақсарту жөніндегі қызметтер»
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
2.
Лицензияланатын қызмет түрлерін және мемлекеттік органдардың рұқсат беру функцияларын қысқарту, сондай-ақ кәсіпкерлік қызметтің қандай да бір түрін ұйымдастыруға лицензияларды алу және рұқсат беру тәртібін оңайлату жөніндегі жұмысты жалғастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
3.
Қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды кеңейту және қолма-қол ақша айналымын қысқарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині (жинақтау), ҰБ (келісім бойынша)
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
4.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
5.
Қолма-қол есеп айырысу басым экономика салаларында есепке алуды жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
6.
Кредиттік ұйымдар, ломбардтар, өзге де бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және қолма-қол төлем жүйелері арқылы ақшаны жылыстатуға «көлеңкелі» қаржылық қызмет көрсететін схемаларды мониторингілеу және қаржылық талдаудың тиімді әдістемелерін қолдануды жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині (жинақтау), ЭСЖКА (келісім бойынша), ҰБ (келісім бойынша)
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
7.
Жасырын кірістерді және оларға салық салуды анықтау мақсатында сыртқы экономикалық қызмет субъектілерінің импорттық-экспорттық операцияларды жүргізу кезіндегі заңсыз әрекеттерін қысқарту бойынша кеден және салық органдарының бірлескен жұмыстарын ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
8.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы өзара іс-қимылды күшейту мақсатында мемлекеттік органдардағы автоматтандырылған деректер базасын біріздендіру және дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), ККМ, мүдделі мемлекеттік органдар
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
9.
Бұқаралық ақпарат құралдарында шығу, дөңгелек үстелдер, конференциялар, дәрістер, семинарлар, брифингтер өткізу практикасын жалғастыру, бұл ретте тренингтік оқытудың жаңа нысандары мен әдістерін пайдалану
Медиа жоспарларды бекіту
БАМ (жинақтау), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
-
10.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша мемлекеттік органдар өкілдерімен Интернет конференциялар, «тікелей желі» жүргізу тәжірибесін жалғастыру
Интернет конференциялар, «тікелей желі»
МАМ (жинақтау), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
-
11.
Мемлекеттік қызметшілерді шақыра отырып орта және жоғары оқу орындарында сабақтар жүргізуді және білім беру жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы тақырыпта біліктіліктерін арттыруды жалғастыру
Сабақтардың жоспарлары
БҒМ (жинақтау), ЭСЖКА (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
12.
Мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам институттарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қызметін түсіндіретін әдістемелік ұсыныстар, көрнекі және оқу құралдарын қолжетімді үлгіде дайындауды қамтамасыз ету
Әдістемелік ұсыныстар, оқулықтар
Мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
13.
Ересектер, студенттер, мектеп оқушылары, мектепке дейінгі мекемелердің балалары үшін сыбайлас жемқорлықтың қауіп-қатері, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл тәсілдері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет туралы арнайы оқыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Оқыту бағдарламалары
БҒМ (жинақтау), ЭСЖКА (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша), МАМ, ККМ
Тұрақты
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
008 «Білім беру жүйесін әдістемелік қамтамасыз ету»
14.
Республикалық және жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында сыбайлас жемқорлыққа қарсы тақырыпта тұрақты айдарлар мен жарияланымдар, теледидар бағдарламалары мен радио хабарларын жасау, сондай-ақ жарнамалық-имидждік роликтер, брошюралар, буклеттер мен жадынамалар шығарудың кешенді шараларын жүзеге асыру
БАҚ, теле, -радио-бағдарламаларына айдарлар, брошюралар
МАМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тұрақты
МАМ Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу»
Қаржымині

2011 год-20000,0
2012 год-21600,0
2013 год-23220,0
2014 год-23220,0
2015 год-23220,0
РБ
001
«Обеспече-
ние
бюджетного
планиро-
вания,
исполнения
и контроля
за
исполнением
государст-
венного
бюджета»
МООС
2011 год-960,0
2012 год-1150,0
2013 год-1150,0
2014 год-1150,0
2015 год-1150,0
РБ
001 «Услуги
по
сохранению,
восстанов-
лению и
улучшению
качества
окружающей
среды,
обеспечению »
АСФК
2011 год-300,0
2012 год-350,0
2013 год-400,0
2014 год-400,0
2015 год-400,0
РБ
001 «Услуги
по
обеспечению
эффектив-
ного госу-
дарствен-
ного
управления
и меж-
отраслевой,
межрегио-
нальной
координации
в целях
реализации
государ-
ственной
политики в
сфере
туризма,
физической
культуры и
спорта»
АБЭКП
2011 год-2190,0
2012 год-2190,0
2013 год-2190,0
2014 год-2190,0
2015 год-2190,0
РБ
001 «Мини-
мизация
уровня
коррупци-
огенности
общест-
венных
отношений и
кримина-
лизации
экономики»
В пределах
средств,
предусмотрен-
ных местными
бюджетами
МБ
15.
Разработать и
распространить
среди
различных
слоев
населения,
а также
разместить на
Интернет-
ресурсах госу-
дарственных
органов
памятку,
разъясняющую
понятие
коррупции,
порядок
действий
граждан при
встрече с
фактами
проявления
коррупции, а
также ответст-
венность за
пособничество
таким фактам
Памятка
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Ежегодно
АБЭКП
2011 год-120,0
2012 год-120,0
2013 год-120,0
2014 год-120,0
2015 год-120,0
РБ
001 «Миними-
зация
уровня
коррупци-
огенности
обществен-
ных
отношений и
криминали-
зации
экономики»
В пределах
средств, предус-
мотренных
местными
бюджетами
МБ
16.
Обеспечить
поддержку
субъектов
гражданского
общества,
целенаправлен-
но и последо-
вательно
занимающихся
формированием
антикор-
рупционного
мировоззрения
у граждан
Информация
в АБЭКП
Заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
1 февраля
Не требуется
-
-
17
Продолжить
совершенство-
вание системы
отчетности и
оценки
деятельности
правоох-
ранительных
органов, с
приоритетом
вопросов
профилактики
преступности
Информация
в АП
ГП (созыв)
(по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
МВД, МЮ, МЧС,
МФ
Постоянно
Не требуется
-
-
18.
Расширить
положительную
практику
функциони-
рования
«телефона
доверия»,
почтового
ящика для
писем и
обращений
физических и
юридических
лиц
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
1 марта
Не требуется
-
-
19.
Обеспечить
проведение
мероприятий,
направленных
на
профилактику и
выявление
нарушений
требований
Земельного
кодекса
Республики
Казахстан при
закреплении
земельных
участков,
исключение
незаконного
передела
закрепленной
земельной
собственности
Проведение
мероприятий
АУЗР (созыв),
заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
Не требуется
-
-
20.
Совершенс-
твовать
различные
формы
сотрудничества
правоохрани-
тельных
органов с
институтами
гражданского
общества
Информация
в АП
ГП (созыв)
(по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
МВД, МЧС, МЮ,
МФ
Постоянно
Не требуется
-
-
21.

2011 жыл - 20000,0
2012 жыл - 21600,0
2013 жыл - 23220,0
2014 жыл - 23220,0
2015 жыл - 23220,0
РБ
001 «Бюджеттік жоспарлауды қамтамасыз ету, орындау және мемлекеттік бюджеттің орындалуына бақылау жасау»
Қоршағанортамині
2011 жыл - 960,0
2012 жыл - 1150,0
2013 жыл - 1150,0
2014 жыл - 1150,0
2015 жыл - 1150,0
РБ
001 «Қоршаған ортаны қорғаудың сапасын сақтау, қалпына келтіру және жақсарту»
СДША
2011 жыл-300,0
2012 жыл-350,0
2013 жыл-400,0
2014 жыл-400,0
2015 жыл-400,0
РБ
001 «Туризм, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатына тиімді мемлекетті басқаруды және салааралық, өңіраралық үйлестікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
ЭСЖКА
2011 жыл-2190,0
2012 жыл-2190,0
2013 жыл- 2190,0
2014 жыл -2190,0
2015 жыл-2190,0
РБ
001 «Қоғамдық қатынастардағы және экономикалық қылмыстағы жемқорлық деңгейін төмендету»
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
15.
Сыбайлас жемқорлық ұғымын, сыбайлас жемқорлықтың орын алу фактілері кездескен жағдайда азаматтардың әрекет ету тәртібін, сондай-ақ мұндай фактілерге астыртын болысқаны үшін жауапкершілікті түсіндіретін жадынамалар әзірлеу және халықтың әртүрлі топтары арасында тарату, сондай-ақ мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастыру
Жаднама
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын
ЭСЖКА
2011 жыл - 120,0
2012 жыл - 120,0
2013 жыл - 120,0
2014 жыл - 120,0
2015 жыл - 120,0 Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
001 «Қоғамдық қатынастарда5ы және экономикалық қылмыстағы жемқорлық деңгейін төмендету»
16.
Азаматтардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасын жүйелі және мақсатты қалыптастырумен айналысатын азаматтық қоғам субъектілерін қолдауды қамтамасыз ету
ЭСЖКА-ға ақпарат
Мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 1 ақпаннан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
17.
Қылмыстың алдын алу мәселелеріне басымдық бере отырып, құқық қорғау органдарының қызметін бағалау және есеп беру жүйесін жетілдіруді жалғастыру
ПӘ-ге ақпарат
БП (жинақтау) (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша), ІІМ, Әділетмині, ТЖМ, Қаржымині
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
18.
«Сенім телефонының», жеке және заңды тұлғалардың арыздары мен хаттарына арналған пошта жәшіктерінің оңтайлы жұмыс істеу тәжірибесін кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
19.
Жер учаскелерін бекіту кезінде Қазақстан Республикасы Жер кодексі талаптарының бұзылуының алдын алуға және анықтауға бағытталған іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ету, жеке меншікке берілген жерді заңсыз қайта бөлуге жол бермеу
Іс шаралар өткізу
ЖРА (жинақтау), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
20.
Құқық қорғау органдарының азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтасуының түрлі нысандарын жетілдіру
ПӘ-ге ақпарат
БП (жинақтау) (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша), ІІМ, ТЖМ, Әділетмині, Қаржымині
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
21.

Исключена постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866
22.
Ввести в
практику
проведение
регулярных
встреч
руководителей
государствен-
ных органов с
представи-
телями
общественных и
неправитель-
ственных
организаций
Встречи
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы,
НДП «Hуp
Отан» (по
согласованию),
общественные
организации
(по
согласованию)
Постоянно
Не требуется
-
-
23.
Обеспечить
общественный
контроль за
предостав-
лением жилья
из государ-
ственного
жилищного
фонда, а также
земельных
участков для
индивидуаль-
ного жилищного
строительства
Информация
в АБЭКП
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы, НДП
«Hуp Отан»
(по
согласованию)
Ежегодно
по итогам
года, не
позднее
1 февраля
Не требуется
-
-
24.
Обеспечить
ежегодное
размещение в
СМИ отчетов о
результатах
аудиторских
проверок
субъектов
естественных
монополий
Опублико-
вание
отчетов в
СМИ
АРЕМ (созыв),
МСИ
Постоянно
Не требуется
-
-
25.
Обеспечить
поощрение
журналистов,
оказывающих
содействие в
работе по
противодействию
коррупции
путем
проведения
журналистских
расследований
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ (созыв),
АБЭКП (по
согласованию),
заинтересо-
ванные го-
сударственные
органы,
акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Ежегодно
по
итогам
года, не
позднее
1 февраля
Не требуются
-
-
26.
Расширить
международно-
правовую базу
о взаимной
правовой
помощи по
уголовным
делам, выдаче
лиц и
возвращению
активов
Подписание
соглашений
ГП (созыв)
(по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
КНБ (по
согласованию),
МВД, МФ, МИД
Постоянно
Не требуется
-
-
27.
Проводить
работу по
постоянному
освещению
информации в
зарубежных
средствах
массовой
информации о
принимаемых
Казахстаном
мерах в сфере
социально-
экономического
развития и
противодей-
ствия
коррупции
Публикации
в
зарубежных
СМИ
МИД (созыв),
АБЭКП (по
согласованию),
МЭРТ
Постоянно
В пределах
средств,
предусмотренных
в
республиканском
бюджете
РБ
001 «Услуги
по
координации
внешнеполи-
тической
деятель-
ности» МИД
28.
Обеспечить на
постоянной
основе
взаимодействие
с
международными
организациями,
осуществляю-
щими оценку и
присвоение
рейтингов
уровня
коррупции в
Республике
Казахстан
Предостав-
ление
соответст-
вующей
информации
в
международ-
ные
организации
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
Не требуется
-
-
29.
Осуществить
внедрение
систем
видеоконтроля
и фиксации
нарушений
Правил
дорожного
движения с
процес-
синговыми
центрами
Акты ввода
в
эксплуатацию
МВД (созыв),
МФ, акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постоянно
В пределах
средств,
предусмотренных
в
республиканском
и местных
бюджетах
РБ, МБ
-
30.
Провести
международную
антикор-
рупционную
конференцию, с
приглашением
руководителей
антикор-
рупционных
ведомств
иностранных
государств и
международных
экспертов
Конференция
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
МИД
2 квартал
2011 года
В пределах
средств,
предусмотренных
в
республиканском
бюджете
РБ
006
«Представи-
тельские
затраты»
31.
Создать
отдельные
разделы
«Вопросы
противо-
действия
коррупции» для
обеспечения
широкого
доступа
населения к
правовой
информации
антикоррупци-
онной
направленности,
на
интернет-
ресурсах
государствен-
ных органов
Разделы на
интернет-
ресурсах
Заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
3 квартал
2011 года
Не требуется
-
-
32.
Обеспечить
информационную
прозрачность
применения и
реализации
решений
государствен-
ными органами
по
расходованию
бюджетных
средств
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ (созыв),
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы
3 квартал
2011 года
Не требуется
-
-
33.
Обеспечить
проведение
международных
конференций,
семинаров,
круглых столов
и других
мероприятий
по вопросам
противо-
действия
коррупции с
участием
представителей
антикорруп-
ционных
ведомств
зарубежных
стран,
международных
и неправитель-
ственных
организаций
Проведение
соответст-
вующих
мероприятий
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
МИД
3 квартал
2011 года

Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
22.
Мемлекеттік органдар басшыларының қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерімен тұрақты түрде кездесулер өткізуін тәжірибеге енгізу
Кездесулер
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «Нұр Отан» ХДП (келісім бойынша), қоғамдық ұйымдар (келісім бойынша)
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
23.
Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер, сондай-ақ жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелерінің берілуін қоғамдық бақылауды қамтамасыз ету
ЭСЖКА-га ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «Нұр Отан» ХДП (келісім бойынша)
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын 1 ақпаннан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
24.
Табиғи монополиялар субъектілерін аудиторлық тексеру нәтижелері туралы есепті БАҚ-қа жыл сайын шығару
Есептерді БАҚ-на жариялау
ТМРА (жинақтау), БАМ
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
25.
Журналистік тексеру жүргізу арқылы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша көмек көрсететін журналистерді көтермелеуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
БАМ (жинақтау), ЭСЖКА (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл қорытындысы бойынша жыл сайын, 1 ақпаннан кешіктірмей
Талап етілмейді
-
-
26.
Қылмыстық істер бойынша өзара құқықтық көмек көрсету, адамдарды ұстап беру және активтерді қайтару бойынша халықаралық-құқықтық базаны жетілдіру
Келісімдерге қол қою
БП (жинақтау) (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша), ҮҚК (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині, СІМ
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
27.
Қазақстанда әлеуметтік-экономикалық даму және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша қабылданып жатқан шаралар туралы ақпаратты шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарына тұрақты түрде жариялау жұмысын жүргізу
Шетелдік БАҚ-та жарияланымдар
СІМ (жинақтау), ЭСЖКА (келісім бойынша), ЭДСМ
Тұрақты
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
001 «Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер»
28.
Қазақстан Республикасында сыбайлас жемқорлық деңгейін бағалауды және рейтинг беруді жүзеге асыратын халықаралық ұйымдармен тұрақты негізде өзара іс-қимыл жасау
Халықаралық ұйымдарға тиісті ақпарат беру
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тұрақты
Талап етілмейді
-
-
29.
Процессинг орталықтарымен жол қозғалысы ережелерін бұзуды бейнеқадағалау және тіркеу жүйелерін енгізу
Пайдалануға беру актілері
ІІМ (жинақтау), Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тұрақты
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
-
30.
Шет мемлекеттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы ведомстволарының басшыларын және халықаралық сарапшыларды шақыра отырып, халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы конференция өткізу
Конференция
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), СІМ
2011 жылғы 2-тоқсан
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
006 «Өкілдік шығындар»
31.
Халықтың сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағыттағы құқықтық ақпаратқа барынша қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында «сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері» атты жеке бөлімдер ашу
Интернет ресурстардағы бөлімдер
Мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
32.
Мемлекеттік органдардың бюджет қаражатын жұмсау жөніндегі шешімдерді қолдану және іске асыруының ақпараттық ашықтығын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
2011 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
33.
Шет мемлекеттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы ведомстволарының, халықаралық және үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатысуымен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша халықаралық конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер және басқа да іс-шаралар өткізуді қамтамасыз ету
Тиісті іс шаралар өткізу
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), СІМ
2011 жылғы 3-тоқсан

2011 год-526,0
РБ
001
«Миними-
зация
уровня
коррупцио-
генности
обществен-
ных
отношений и
криминали-
зации
экономики»
34.
Разработать и
внести на
рассмотрение
Правительства
Республики
Казахстан
проект Закона
Республики
Казахстан «О
внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законодатель-
ные акты
Республики
Казахстан по
вопросам
исключения
противоречий,
пробелов,
коллизий между
нормами права
различных
законода-
тельных актов
и норм,
способствующих
совершению
коррупционных
правонарушений»
(в сфере
гражданского,
трудового,
брачно-
семейного,
финансового,
налогового,
таможенного,
социально-
культурного
права,
жилищных
отношений)
Проект
Закона
МЮ
Июль 2011
года
Не требуется
-
-
35.
Принять меры
по внесению
изменений в
Уголовный
кодекс
Республики
Казахстан в
части
возмещения
нанесенного
вреда (ущерба)
за совершение
коррупционных
преступлений
Вынесение
концепции
законо-
проекта на
заседание
МВК
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
МЮ, КНБ (по
согласованию),
МВД, ВС (по
согласованию)
3 квартал
2011 года
Не требуется
-
-
36.
Обеспечить
контроль за
целевым
использованием
средств,
выделяемых из
республикан-
ского бюджета
на реализацию
инвестиционных
проектов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ (созыв),
СК (по
согласованию)
4 квартал
2011 года
Не требуется
-
-
37.
Повысить
прозрачность
проведения
процедур
государствен-
ных закупок
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ (созыв),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
4 квартал
2011 года
Не требуется
38.
Разработать и
внести на
рассмотрение
Комиссии при
Президенте
Республики
Казахстан по
вопросам
борьбы с
коррупцией
механизм
привлечения к
ответствен-
ности
руководителей
государствен-
ных органов за
неисполнение
обязанностей
по противо-
действию
коррупции
Решение
Комиссии
при
Президенте
Республики
Казахстан
по вопросам
борьбы с
коррупцией
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
МЮ, АДГС (по
согласованию),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
4 квартал
2011 года
Не требуется
-
-
39.
Обеспечить
развитие
интегрирован-
ной
информационной
системы ЦОНов
Акт ввода в
эксплуата-
цию
МТК (созыв),
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
4 квартал
2011 года
2011 год-788,0
РБ
-
40.
Проработать
механизмы
поощрения и
защиты
граждан,
сообщающих о
фактах
коррупции
Информация
в АП
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
АДГС (по
согласованию),
МФ, государ-
ственные
органы, НДП
«Hуp Отан»
(по
согласованию),
общественные
организации
(по
согласованию)
4 квартал
2011 года
Не требуется
-
-
41.
Обеспечить
проведение
второго раунда
мониторинга
Казахстана в
рамках
Стамбульского
плана действий
по борьбе с
коррупцией
Организации
экономического
сотрудничества
и развития
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
государствен-
ные органы
Декабрь
2011 года
Не требуется
-
-
42.
Внести
предложения в
местные
исполнительные
органы о мерах
по расширению
сети камер
видеонаб-
людения на
улицах и
других
общественных
местах на
основе
динамики
преступности
Предложения
акимам
областей,
городов
Астана и
Алматы
МВД
Декабрь
2011-2013
годы
Не требуется
-
-
43.
Осуществить
разработку
предложений
по выводу
IT-услуг
государственных
органов и
компаний
со 100 %-ным
государственным
участием на
аутсорсинг и
в конкурентную
среду
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
4 квартал
2011-2012
годов
Не требуются
-
-
44.
Разработать и
утвердить
регламенты
оказания
электронных
государствен-
ных услуг
Приказы
государ-
ственных
органов
Заинтере-
сованные
государствен-
ные органы
4 квартал
2011-2014
годов
Не требуется
45.
Проработать
вопрос о
создании
Единой
электронной
базы данных,
содержащей
сведения о
личных и
профес-
сиональных
качествах лиц,
работающих и
ранее
работавших на
государствен-
ной службе, а
также о
допущенных ими
нарушениях и
фактах
привлечения к
различным
видам
ответствен-
ности и
причинах
прекращения
государствен-
ной службы
Информация
в АП
АДГС (по
согласованию)
(созыв), ГП
(по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию)
1 квартал
2012 года
Не требуется
-
-
46.

2011 жыл-526,0
РБ
001 «Қоғамдық қатынастардағы және экономикалық қылмыстағы жемқорлық деңгейін төмендету»
34.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әртүрлі заңнамалық актілердің құқық нормалары арасындағы қайшылықтарды, олқылықтарды, коллизияларды және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заң жобасын әзірлеу (азаматтық, еңбек, неке-отбасы, қаржылық, салық, кеден, әлеуметтік-мәдени құқық, тұрғын үй қатынастары салаларында) және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізу
Заң жобасы
Әділетмині
2011 жылғы шілде
Талап етілмейді
-
-
35.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін келтірілген залалдың орнын толтыру бөлігінде өзгерістер енгізуге шаралар қабылдау
ВАК отырысына заң жобасының тұжырымдамасын шығару
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), Әділетмині, ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ, ЖС (келісім бойынша)
2011 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
36.
Инвестициялық жобаларды іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінетін қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині
2011 жылғы 4-тоқсаны
Талап етілмейді
-
-
37.
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің ашықтығын арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
Қаржымині (жинақтау), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
38.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша міндеттерін орындамағаны үшін мемлекеттік органдардың басшыларын жауапкершілікке тарту тетігін әзірлеу және Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссияның шешімі
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), Әділетмині, МҚІА (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
39.
ХҚКО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесін дамытуды қамтамасыз ету
Пайдалануға беру актісі
ККМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 4-тоқсан
2011 жыл - 788,0
РБ
-
40.
Сыбайлас жемқорлық фактілері туралы хабарлаған азаматтарды марапаттау және қорғау тетігін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша), Қаржымині, мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «Нұр Отан» ХДП (келісім бойынша), қоғамдық ұйымдар (келісім бойынша)
2011 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
41.
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі Стамбул іс-қимыл жоспары шеңберінде Қазақстан мониторингінің екінші раундын өткізуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мемлекеттік органдар
2011 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
-
-
42.
Қылмыстылық серпіні негізінде көшелер мен қоғамдық орындарға бейне-бақылау камералары желісін кеңейту жөніндегі шаралар туралы жергілікті атқарушы органдарға ұсыныстар енгізу
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдеріне ұсыныстар
ІІМ
2011 - 2013 жылдардағы желтоқсан
Талап етілмейді
-
-
43.
Мемлекет 100 % қатысатын мемлекеттік органдар мен компаниялардың ІТ-қызметтерін аутсорсингке және коммерциялық нарыққа шығару жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ККМ
2011-2012 жылдардың 4-тоқсаны
Талап етілмейді
-
-
44.
Электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсету регламенттерін әзірлеу және бекіту
Мемлекеттік органдардың бұйрықтары
Мүдделі мемлекеттік органдар
2011-2014 жылдардағы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
45.
Мемлекеттік қызметте жұмыс істейтін және бұрын жұмыс істеген адамдардың жеке бас және кәсіби қасиеттері, сондай-ақ олар жасаған жолсыздықтар мен оларды түрлі жауаптылыққа тарту фактілері және мемлекеттік қызметті тоқтату себептері туралы мәліметтерді қамтитын бірыңғай электрондық дерекқор құру туралы мәселені пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
МҚІА (жинақтау) (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша)
2012 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
46.

Исключена постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866
47.
Продолжить
анализ
полномочий
государствен-
ных органов,
осуществляющих
контрольные,
разрешительные
и надзорные
функции, а
также
действующие
акты,
регламенти-
рующие их
деятельность,
на предмет
наличия
условий для
возникновения
коррупции
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ (созыв),
МЮ, АБЭКП
(по
согласованию),
ГП (по
согласованию),
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2 квартал
2012 года
Не требуется
-
-
48.
Организовать
курсы
повышения
квалификации
антикоррупци-
онной
направлен-
ности для
государствен-
ных служащих
График
курсов
АДГС (по
согласованию)
2 квартал
2012 года
В пределах
средств,
предусмотренных
в
республиканском
бюджете
РБ
004
«Подготовка,
перепод-
готовка и
повышение
квалифи-
кации
государ-
ственных
служащих»
49.
Организовать
взаимодействие
с
компетентными
органами
государств-
участников
Содружества
Независимых
Государств в
рамках
создаваемого
Межгосудар-
ственного
Совета
Содружества
Независимых
Государств по противо-
действию
коррупции
Подписание
соглашений
АБЭКП (по
согласованию)
2 квартал
2012 года
Не требуется
-
-
50.
Определить
виды
финансовых
нарушений в
бюджетной
сфере,
предусматри-
вающих меры
правовой
ответствен-
ности за них
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ (созыв),
СК (по
согласованию)
3 квартал
2012 года
Не требуется
-
-
51.
Разработать и
внести на
рассмотрение
Правительства
Республики
Казахстан
проект Закона
Республики
Казахстан «О
внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законода-
тельные акты
Республики
Казахстан по
вопросам
исключения
противоречий,
пробелов,
коллизий между
нормами права
различных
законода-
тельных актов
и норм,
способствующих
совершению
коррупционных
правона-
рушений» (в
сфере
государствен-
ного и
общественного
устройства,
исполнитель-
ного
производства,
административ-
ных
правонарушений,
уголовного,
уголовно-про-
цессуального,
уголовно-испол-
нительного и
гражданского
процессуаль-
ного
зако-
нодательства)
Проект
Закона
МЮ
4 квартал
2012 года
Не требуется
-
-
51-1.
Пересмотреть
перечень
коррупционных
преступлений и
администра-
тивных
правонарушений
на предмет
обоснованности
их отнесения
к таковым в
рамках совер-
шенствования
уголовного и
администра-
тивного зако-
нодательства
Информация
в АП
АБЭКП (созыв)
(по согласо-
ванию), АДГС
(по согласо-
ванию),
ГП (по
согласованию),
МЮ
Сентябрь
2012 года
Не требуются
-
-
51-2.
Разработать
проект Указа
Президента
Республики
Казахстан,
предус-
матривающий
пересмотр
функций
государственных
органов в
сфере
противодействия
коррупции, а
также передачу
АДГС
полномочий по
составлению
протоколов об
администра-
тивных
коррупционных
правонарушениях
в отношении
государственных
служащих
Проект
Указа
Президента
Республики
Казахстан
АБЭКП (созыв)
(по согласо-
ванию),
ГП (по
согласованию),
АДГС (по
согласованию),
МФ, МЭРТ, МЮ,
заинтере-
сованные
государ-
ственные
органы
3 квартал
2012 года
Не требуются
-
-

Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
47.
Бақылау, рұқсат беру және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын, сонымен қатар олардың қызметін регламенттейтін қолданыстағы актілерге, сыбайлас жемқорлықтың пайда болуы үшін жағдай туғызатын мемлекеттік органдардың өкілеттігіне талдауды жалғастыру
ПӘ-ге ақпарат
ЭДСМ (жинақтау), Әділетмині, ЭСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
48.
Мемлекеттік қызметшілер үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағытталған біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру
Курстар кестесі
МҚІА (келісім бойынша)
2012 жылғы 2-тоқсан
Республикалық бюджетте көзделген, қаражаттар шегінде
РБ
004 «Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру»
49.
Құрылып жатқан Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Мемлекетаралық Кеңесі шеңберінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің құзыретті органдарымен өзара іс-қимыл ұйымдастыру
Келісімдерге қол қою
ЭСЖКА (келісім бойынша)
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
50.
Бюджет саласындағы қаржылық бұзушылықтар, олар үшін құқықтық жауапкершілікті көздейтін шаралардың түрлерін айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
Қаржымині (жинақтау), ЕК (келісім бойынша)
2012 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
51.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әртүрлі заңнамалық актілердің құқық нормалары арасындағы қайшылықтарды, олқылықтарды, коллизияларды және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заң жобасын әзірлеу (Мемлекеттік және қоғамдық құрылыс, орындаушылық іс жүргізу, әкімшілік құқық бұзушылық, қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу, қылмыстық-атқару және азаматтық іс жүргізу заңнамалары саласында) және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізу
Заң жобасы
Әділетмині
2012 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
51-1.
Сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың қылмыстық және әкімшілік заңнаманы жетілдіру шегінде осындайларға жатқызылуының негізділігі бойынша олардың тізімін қайта қарастыру
ПӘ-ге ақпарат
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша), Әділетмині
2012 жылғы қыркүйек
Талап етілмейді
-
-
51-2.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік органдардың функцияларын қайта қарауды, сондай-ақ МҚІА мемлекеттік қызметшілерге қатысты әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды құру жөніндегі өкілеттіктерді беруді көздейтін Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша), Қаржымині, ЭДСМ, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2012 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-

51-3.
Проработать
вопрос о
возможности
введения
дисциплинарной
ответственности
за незаконное
обогащение
чиновников
Предложения
в АП
АДГС (созыв)
(по согласо-
ванию), АБЭКП
(по согласо-
ванию),
ГП (по
согласованию),
МЮ
1 квартал
2013 года
Не требуются
-
-
51-4.
Создать
региональные
комиссии по
вопросам
борьбы с
коррупцией с
включением в
их состав
представителей
институтов
гражданского
общества, СМИ
Постановле-
ния
акиматов о
создании
комиссии
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
1 квартал
2013 года
Не требуются
-
-
51-5.
Разработать и
вынести на
рассмотрение
МВК концепцию
проекта Закона
Республики
Казахстан,
предус-
матривающего
введение
деклари-
рования
крупных
расходов
государственных
служащих
Разработка
концепции
законо-
проекта и
вынесение
на
заседание
МВК
МФ (созыв),
МЮ, МЭРТ,
АДГС (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию)
2 квартал
2013 года
Не требуются
-
-
51-6.
Разработать и
вынести на
рассмотрение
МВК концепцию
проекта Закона
Республики
Казахстан
«Об органах
финансовой
полиции
Республики
Казахстан» в
новой
редакции,
предус-
матривающий
совершенст-
вование
организации и
деятельности
органов
финансовой
полиции
Разработка
концепции
законо-
проекта и
вынесение
на
заседание
МВК
АБЭКП (созыв)
(по согласо-
ванию), АДГС
(по согласо
ванию), МЮ,
МЭРТ, МФ
заинтересо-
ванные
государ-
ственные
органы,
акиматы
областей,
городов
Астана
и Алматы,
общественные
организации
(по
согласованию)
2 квартал
2013 года
Не требуются
-
-
52.
Создать
координа-
ционный центр
для проведения
единой
политики и
согласованных
научных,
социологи-
ческих
исследований в
сфере
противо-
действия
коррупции
Создание
центра
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы
3 квартал
2013 года
Не требуется
53.
Определить
структурные
подразделения
в государ-
ственных
органах для
осуществления
мониторинга и
оценки
качества
предостав-
ляемых
государствен-
ных услуг
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ (созыв),
АДГС (по
согласованию),
государ-
ственные
органы
3 квартал
2013 года
Не требуется
-
-
54.
Принять меры
по поэтапному
переходу к
всеобщему
декларированию
населения
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
3 квартал
2013 года
Не требуется
-
-
55.
Обеспечить
создание и
развитие
интегрированной
информационной
системы по
финансовому
оздоровлению и
банкротству в
целях
повышения
прозрачности и
эффективности
проведения
процедур
банкротства
Создание
информа-
ционной
системы,
информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ, заинте-
ресованные
государст-
венные
органы
4 квартал
2013 года
2012 год –
214832,0
РБ

51-3.
Заңсыз байығаны үшін шенеуніктердің тәртіптік жауаптылығын енгізу мүмкіндігі мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ұсыныстар
МҚІА (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), Әділетмині
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
51-4.
Құрамына азаматтық қоғам институттарының, БАҚ өкілдерін енгізе отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі өңірлік комиссиялар құру
Комиссияларды құру туралы әкімдіктердің қаулылары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
51-5.
Мемлекеттік қызметшілердің ірі шығыстарын декларациялауды енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және ВАК отырысына шығару
Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және ВАК отырысына шығару
Қаржымині (жинақтау), Әділетмині, ЭДСМ, МҚІА (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша)
2013 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
51-6.
Қаржы полициясы органдары қызметінің ұйымдастырылуын жетілдіруді көздейтін «Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңының жаңа редакциядағы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және ВАК отырысына шығару
Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және ВАК отырысына шығару
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша), Әділетмині, ЭДСМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, қоғамдық ұйымдар (келісім бойынша)
2013 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
52.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында бірыңғай саясатты және келісілген ғылыми, әлеуметтік зерттеулерді өткізу үшін үйлестіру орталығын құру
Орталық құру
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
53.
Ұсынылатын мемлекеттік қызмет көрсетулердің сапасына мониторинг пен бағалауды жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерін анықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ (жинақтау), МҚІА (келісім бойынша), мемлекеттік органдар
2013 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
54.
Халықты жалпыға бірдей декларациялауға кезең-кезеңімен көшіру жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині
2013 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
55.
Банкроттық рәсімдерді жүргізудің ашықтығын және тиімділігін арттыру мақсатында қаржылық сауықтыру және банкроттық бойынша біріктірілген ақпараттық жүйені құруды және дамытуды қамтамасыз ету
Ақпараттық жүйені құру, Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы 4-тоқсан
2012 жылы - 214832,0
РБ

061
«Создание
интегриро-
ванной
автоматизи-
рованной
информа-
ционной
системы
«е-Минфин»
56.
Обеспечить
реализацию
рекомендаций
Стамбульского
Плана действий
по борьбе с
коррупцией
Организации
экономического
сотрудничества
и развития в
национальном
законодатель-
стве
Информация
в АП
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы
3 квартал
2013 года
Не требуется
-
-
57.
Создать единое
хранилище
электронных
форм требуемых
для получения
государст-
венных услуг
Акт ввода в
эксплуата-
цию
МСИ
2 квартал
2014 год
В пределах
средств,
предусмотренных
в
республиканском
бюджете
-
-
58.
Создать Единый
национальный
реестр
разрешительных
документов,
предусматри-
вающий
исчерпывающий
перечень всех
разрешительных
документов
(процедур)
Электронный
реестр
МЭРТ (созыв),
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы
2 квартал
2014 года
Не требуется
-
-
59.
Перевести ряд
функций
республикан-
ских
государствен-
ных и
коммунальных
государствен-
ных
предприятий в
конкурентную
среду
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АЗК (созыв),
АРЕМ, МИНТ,
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2 квартал
2014 года
Не требуется
-
-
60.
Проработать и
внести на
рассмотрение
Комиссии при
Президенте
Республики
Казахстан по
вопросам
борьбы с
коррупцией
предложений по
внедрению
института
представителя
общественности
в центральных
государствен-
ных и местных
исполнительных
органах
(независимые
общественные
советы)
Решение
Комиссии
при
Президенте
Республики
Казахстан
по вопросам
борьбы с
коррупцией
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
государствен-
ные органы,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы, НДП
«Hуp Отан»
(по
согласованию),
общественные
организации
(по
согласованию)
2 квартал
2014 года
Не требуется
-
-
60-1.
Выработать
предложения
по совер-
шенствованию
процедуры дек-
ларирования
доходов и
имущества
государственных
служащих в
части
улучшения
системы
проверки
достоверности
изложенных в
них сведений
Предложения
в АП
МФ (созыв),
заинтересо-
ванные
государ-
ственные
органы,
акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы,
общественные
организации
(по
согласованию)
2 квартал
2014 года
Не требуются
-
-
60-2.
Исключена постановлением Правительства РК от 22.09.2014 № 999.
60-3.
Разработать
и вынести на
рассмотрение
МВК концепцию
проекта Закона
Республики
Казахстан,
направленного
на установление
новых
правовых
механизмов,
информационных
возможностей,
более широкое
привлечение
общественности
к профилактике
и предотвращению
коррупции
Разработка
концепции
законо-
проекта и
вынесение
на заседа-
ние МВК
АБЭКП (созыв)
(по согласо-
ванию), АДГС
(по согласо-
ванию), госу-
дарственные
органы,
акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы,
СМИ (по
согласованию),
общественные
организации
(по согласо-
ванию)
4 квартал
2014 года
Не требуются
-
-
61.

061
«Біріктірілген автоматтандырылған ақпараттық жүйені құруды «е-Қаржымин»
56.
Ұлттық заңнамаларда Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі Стамбул іс-қимыл жоспары ұсынымдарын іске асыруды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
57.
Мемлекеттік қызметтерді алу үшін талап етілетін электрондық нысандардың бірыңғай қоймасын құру
Пайдалануға беру актісі
БАМ
2014 жылғы 2-тоқсан
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
-
-
58.
Барлық рұқсат беру құжаттарының (рәсімдерінің) толық тізбесін ескеретін Рұқсат беру құжаттарының бірыңғай ұлттық тізілімін құру
Электрондық тізілім
ЭДСМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
2014 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
59.
Республикалық мемлекеттік және комуналдық мемлекеттік кәсіпорындар функцияларының бірқатарын бәсекелі ортаға аудару
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
БҚА (жинақтау), ТМРА, ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2014 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
60.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда жұртшылықтың өкілдері институтын (тәуелсіз қоғамдық кеңестер) енгізу жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу және Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына шығару
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері жөніндегі комиссияның шешімі
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), мемлекеттік органдардың, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «Нұр Отан» ХДП (келісім бойынша), қоғамдық ұйымдар (келісім бойынша)
2014 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
60-1.
Мемлекеттік қызметшілердің табыстары мен мүлкінің декларациялануын онда жазылған мәліметтердің нақтылығын тексеру жүйесін жақсарту бөлігінде жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныстар
Қаржымині (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, қоғамдық ұйымдар (келісім бойынша)
2014 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
60-2.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.09.2014 N 999 қаулысымен.
60-3.
Жаңа құқықтық тетіктерді, ақпараттық мүмкіндіктерді орнатуға, қоғамға барынша кеңінен тартуға, сыбайлас жемқорлықты болдырмауға және оның алдын алуға бағытталған «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңының жаңа редакциядағы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және ВАК отырысына шығару
Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және ВАК отырысына шығару
ЭСЖКА (жинақтау) (келісім бойынша), МҚІА (келісім бойынша), мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, БАҚ (келісім бойынша), қоғамдық ұйымдар (келісім бойынша)
2014 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
61.

Исключена постановлением Правительства РК от 28.06.2012 № 866
62.
Принять меры
по ратификации
Конвенций об
уголовной
ответствен-
ности за
коррупцию (27
января 1999
года, город
Страсбург) и о
гражданско-
правовой
ответствен-
ности за
коррупцию (4
ноября 1999
года, город
Страсбург)
Информация
в АП
АБЭКП (созыв)
(по
согласованию),
ГП (по
согласованию),
МЮ, МИД, ВС
(по
согласованию)
4 квартал
2015 года
Не требуется
-
-
63.
Обеспечить
вступление
Республики
Казахстан в
Группу
государств
против
коррупции
(ГРЕКО)
Информация
в АП
АБЭКП
(созыв) (по
согласованию),
МИД, ГП (по
согласованию),
КНБ (по
согласованию),
МЮ
4 квартал
2015 года
Не требуется
64.
Продолжить
работу по
присоединению
к европейским
конвенциям о
взаимной
правовой
помощи по
уголовным
делам (20
апреля 1959
года, город
Страсбург), о
международной
действитель-
ности судебных
решений по
уголовным
делам (28 мая
1970 года,
город Гаага) и
о передаче
судопроизвод-
ства по
уголовным
делам (15 мая
1972 года,
город
Страсбург)
Информация
в АП
ГП (созыв)
(по
согласованию),
МИД, АБЭКП
(по
согласованию),
КНБ (по
согласованию),
МВД
4 квартал
2015 года
Не требуется
-
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АП - Администрация Президента Республики Казахстан
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
СК - Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
АСФК – Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
АУЗР -Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АЗК - Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство)
НДП «Hуp Отан» - Народно-демократическая партия «Hyp Отан»
РБ - республиканский бюджет
МБ - местный бюджет
МВК - Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
СМИ - средства массовой информации
ЦОН – центр обслуживания населения

Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.06.28 № 866 Қаулысымен.
62.
Сыбайлас жемқорлық үшін қылмыстық жауапкершілік (Страсбург қаласы, 1999 жылғы 29 қаңтар) және Сыбайлас жемқорлық үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілік (Страсбург қаласы, 1999 жылғы 4 қараша) конвенцияларын ратификациялау жөнінде шаралар қабылдау
ПӘ-ге ақпарат
ЭСЖКА (келісім бойынша) (жинақтау), БП (келісім бойынша), Әділетмині, СІМ, ЖС (келісім бойынша)
2015 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
63.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттер тобына (ГРЕКО) Қазақстан Республикасының кіруін қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ЭСЖКА (келісім бойынша) (жинақтау), СІМ, БП (келісім бойынша), ҮҚК (келісім бойынша), Әділетмині
2015 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
64.
Қылмыстық істер бойынша өзара құқықтық көмек туралы (Страсбург қаласы, 1959 жылғы 20 сәуір), Қылмыстық істер бойынша сот шешімдерінің халықаралық жарамдылығы туралы (Гаага қаласы, 1970 жылғы 28 мамыр) және Қылмыстық істер бойынша сот өндірісін беру туралы (Страсбург қаласы, 1972 жылғы 15 мамыр) еуропалық конвенцияларға қосылу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру
ПӘ-ге ақпарат
БП (жинақтау) (келісім бойынша), СІМ, ЭСЖКА (келісім бойынша), ҮҚК (келісім бойынша), ІІМ
2015 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
-
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПӘ             - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ЖС             - Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ҰБ             - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
БП             - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ҰҚК            - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ЭСЖКА          - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас  жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы
полициясы)
МҚІА           - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
ЕК             - Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
СІМ            - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ІІМ            - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЭДСМ           - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда
министрлігі
Әділетмині     - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Қаржымині      - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ТЖМ            - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
MАM            - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
БҒМ            - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ИЖТМ           - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
ККМ            - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
СДША           - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі
Қоршаған-
ортамині       - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
ЖРА            - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару
агенттігі
ТМРА           - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі
БҚА            - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
«Нұр Отан» ХДП - «Нұр Отан» Халықтық-демократиялық партиясы
РБ             - республикалық бюджет
ЖБ             - жергілікті бюджет
ВАК            - Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы заң
жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық
комиссия
БАҚ            - бұқаралық ақпарат құралдары
ХҚО            - халыққа қызмет көрсету орталығы