О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования внешнего государственного финансового контроля"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 573
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования внешнего государственного финансового контроля".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменении и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования
внешнего государственного финансового контроля
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139: № 15, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28, 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64):
в абзаце пятьдесят первом подпункта 1) части первой статьи 636 слово "маслихатов" заменить словами "областей, города республиканского значения, столицы".

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 573 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылауды жетілдіру мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат, № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2, 3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13, 14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146-149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28, 32-құжаттар; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат):
636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасының елу бірінші абзацында «мәслихаттардың» деген сөз «облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын.

2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54):
1) в статье 62:
пункт 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Стратегические планы ревизионных комиссий области, города республиканского значения, столицы утверждаются соответствующим маслихатом.";
в части втором пункта 6 после слова "столицы," дополнить словами "а также ревизионных комиссий области, города республиканского значения, столицы,";
2) в статье 125:
в части первой пункта 3 слово "маслихата" заменить словами "области, города республиканского значения, столицы";
в пункте 4 слово "маслихата" заменить словом "области";
3) пункт 4 статьи 129 изложить в следующей редакции:
"4. Акиматы области, города республиканского значения, столицы представляют ежегодно годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год с приложениями:
1) не позднее 20 апреля текущего года в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы;
2) не позднее 1 мая текущего года в областной маслихат, маслихат города республиканского значения, столицы.";
3) в пункте 1 и абзаце третьем пункта 2 статьи 130 слова "маслихата" заменить словами "области, города республиканского значения, столицы";
4) пункт 4 статьи 131 изложить в следующей редакции:
"4. Акимат района (города областного значения) ежегодно представляет головой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) за отчетный Финансовый год с приложениями:
1) не позднее 20 марта текущего года в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы, в состав которой входит соответствующий район (город областного значения);
2) не позднее 1 апреля текущего года в маслихат района (города областного значения).";
в статье 132:
5) в пункте 1 слово "маслихата" заменить словом "области";
в абзаце третьем пункта 2 слово "маслихата" заменить словам, "области или уполномоченного председателем члена";
6) в статье 135:
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат):
1) 62-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының стратегиялық жоспарларын тиісті мәслихат бекітеді.»;
6-тармақтың екінші бөлігінде «атқарушы органдардың» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 125-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі «мәслихаттың» деген сөз «облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы «мәслихаттың» деген сөз «облыстың» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 129-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдіктері жыл сайын қосымшаларымен қоса есепті қаржы жылында облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті:
1) ағымдағы жылғы 20 сәуірден кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясына;
2) ағымдағы жылғы 1 мамырдан кешіктірмей облыстық мәслихатқа,
республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына береді.»;
3) 130-баптың 1-тармағындағы және 2-тармағының үшінші
абзацындағы «мәслихаттың» деген сөз «облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 131-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі жыл сайын қосымшаларымен қоса есепті қаржы жылында аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті:
1) ағымдағы жылғы 20 наурыздан кешіктірмей құрамына тиісті аудан (облыстық маңызы бар қала) кіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясына;
2) ағымдағы жылғы 1 сәуірден кешіктірмей ауданның (облыстық
маңызы бар қаланың) мәслихатына береді.»;
5) 132-бапта:
1-тармақтағы «мәслихаттың» деген сөз «облыстың» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«облыстың тексеру комиссиясы төрағасының және төраға уәкілеттік берген мүшесінің аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуын бақылау нәтижелері туралы баяндамасын;»;
6) 135-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

"3. Внешний государственный финансовый контроль - контроль за исполнением республиканского и местных бюджетов, осуществляемый независимыми по отношению к Правительству Республики Казахстан и местным исполнительным органам Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы с предоставлением отчетов Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан и соответственно маслихатам соответствующей административно-территориальной единицы.
Внутренний государственный финансовый контроль - контроль за исполнением республиканского и местных бюджетов осуществляемый уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю и службами внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, с предоставлением отчетов Правительству Республики Казахстан, первым руководителям центральных государственных органов и первым руководителям исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).";
7) в статье 136:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы являются государственными органами, осуществляющими внешний государственный финансовый контроль на местном уровне за исполнением местного бюджета.";
8) в статье 139:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) совместный контроль - контроль, проводимый органами государственного финансового контроля совместно с другими государственными органами по общей программе контроля в согласованные сроки;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) параллельный контроль - контроль, проводимый органами государственного финансового контроля самостоятельно по согласованным вопросам и срокам проведения с последующим обменом их результатами.";
9) в абзацах четвертом и пятом подпункта 1) статьи 140 слово "маслихата" заменить словами "области, города республиканского значения, столицы";
10) в статье 141:
в подпункте 15) слово "маслихатов" заменить словами "областей, города республиканского значения, столицы";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) оказывает методическую помощь ревизионным комиссиям областей, города республиканского значения, столицы;";

«3. Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау - Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне және тиісінше тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік мәслихаттарына есептерін бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және жергілікті атқарушы органдарға қатысы бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары тәуелсіз жүзеге асыратын республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бақылау.
Ішкі мемлекеттік қаржылық бақылау - Қазақстан Республикасының Үкіметіне, орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бірінші басшыларына есептерін бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі орган және орталық мемлекеттік органдар мен облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері жүзеге асыратын республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бақылау.»;
7) 136-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары жергілікті бюджеттің атқарылуын жергілікті деңгейде сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар болып табылады.»;
8) 139-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) бірлескен бақылау - мемлекеттік қаржылық бақылау органдары келісілген мерзімде жалпы бақылау бағдарламасы бойынша басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізетін бақылау;»;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) қосарлас бақылау - мемлекеттік қаржылық бақылау органдары кейіннен олардың нәтижелерімен алмаса отырып, келісілген мәселелер мен мерзім бойынша дербес жүргізетін бақылау.»;
9) 140-баптың 1) тармақшасының төртінші және бесінші
абзацтарындағы «мәслихаттың» деген сөз «облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 141-бапта:
15) тармақшадағы «мәслихаттардың» деген сөз «облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«23) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларына әдістемелік көмек көрсетеді;»;

дополнить подпунктами 23-1) и 23-2) следующего содержания:
"23-1) разрабатывает и утверждает типовое положение о ревизионных комиссиях областей, города республиканского значения, столицы;
23-2) организует переподготовку и повышение квалификации работников государственного финансового контроля;";
11) в статье 142:
в заголовке и абзаце первом слово "маслихата" заменить словами "области, города республиканского значения, столицы";
подпункт 8) исключить;
подпункт 9) дополнить словами ", а также за правильностью возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет";
в подпункте 21) слово "законами" заменить словом "законодательством";
12) в статье 145:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случае выявления не соответствия актов контроля стандартам государственного финансового контроля, в объекте контроля может быть проведен повторный контроль.
Порядок признания результатов контроля органами внешнего государственного финансового контроля утверждается Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета вправе запросить информацию о результатах государственного финансового контроля у ревизионных комиссий областей, города республиканского значения, столицы.";
дополнить пунктами 4-1, 4-2, 4-3, 4-4 следующего содержания:
"4-1. Ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы направляют в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета сведения о внесенных изменениях в утвержденные планы в течение пяти рабочих дней.
4-2. Ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы могут вносить в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета предложения по осуществлению совместного (параллельного) контроля государственных программ, предусматривающих софинансирование из местного бюджета, а также оценки бюджетных инвестиций за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета.
4-3. В целях координации своей деятельности органы внешнего государственного финансового контроля создают Координационный совет для рассмотрения правоприменительной практики в сфере внешнего государственного финансового контроля, вопросов соблюдения стандартов государственного финансового контроля, этики работников государственного финансового контроля.
Порядок формирования и организации деятельности Координационного совета определяется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.

мынадай мазмұндағы 23-1) және 23-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«23-1) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары туралы үлгі ережені әзірлейді және бекітеді;
23-2) мемлекеттік қаржылық бақылау қызметкерлерін қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;»;
11) 142-бапта:
тақырыбындағы және бірінші абзацтағы «Мәслихаттың» деген сөз «Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша «қамтамасыз етілуін» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есепке жатқызу дұрыстығын» деген сөздермен толықтырылсын;
21) тармақшадағы «заңдарына» деген сөз «заңнамасына» деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 145-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Бақылау актілерінің мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда бақылау объектісінде қайта бақылау жүргізілуі мүмкін.
Бақылау нәтижелерін сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының тану тәртібін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті бекітеді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларынан мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты сұратуға құқылы.»;
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3, 4-4-тармақтармен толықтырылсын:
«4-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне бес жұмыс күні ішінде бекітілген жоспарларға енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді жібереді.
4-2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландыруды, сондай-ақ республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің есебінен бюджеттік инвестицияларды бағалауды көздейтін мемлекеттік бағдарламаларды бірлескен (қосарлас) бақылауды жүзеге асыру жөніндегі ұсыныстарды енгізуі мүмкін.
4-3. Өз қызметін үйлестіру мақсатында сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдары сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласында құқықтық қолдану практикасын, мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының, мемлекеттік қаржылық бақылау қызметкерлері этикасының сақталуы мәселелерін қарау үшін Үйлестіру кеңесін құрады.
Үйлестіру кеңесін қалыптастыру және қызметін ұйымдастыру тәртібін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті айқындайды.

4-4. Для обеспечения единого подхода к планированию контрольных мероприятий Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета разрабатывается и утверждается типовая система управления рисками, которая применяется при планировании и проведении контроля.";
13) в пункте 3 статьи 148 слово "маслихата" исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49):
1) в статье 6:
пункт 1 дополнить подпунктами 9-1), 9-2), 9-3) следующего содержания:
"9-1) назначение на должность председателя и членов ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы на пять лет по представлению секретаря маслихата;
9-2) рассмотрение годового отчета об исполнении бюджета ревизионных комиссий областей, города республиканского значения, столицы;
9-3) внесение предложений в ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы для включения объектов контроля в план проведения контрольных мероприятий;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Маслихат района (города областного значения) вправе запрашивать информацию от ревизионных комиссий области о проведенных контрольных мероприятиях по вопросам исполнения бюджета соответствующего района (города областного значения).";
2) в подпункте 3) пункта 3 статьи 8 слова ", утверждает акты ревизионной комиссии" исключить;
3) статью 16 исключить;
4) в статье 19:
пункт 3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) представляет депутатам маслихата кандидатуры к назначению на должности председателя и членов ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы;
5) в подпункте 1) пункта 1 статьи 21 слова "председателем ревизионной комиссии," исключить;
6) в подпункте 1-3) пункта 1 статьи 27 после слова "маслихат" дополнить словами "и ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы";

4-4. Бақылау іс-шараларын жоспарлауға бірыңғай ұстанымды қамтамасыз ету үшін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесін әзірлейді және бекітеді, ол бақылауды жоспарлау және жүргізу кезінде қолданылады.»;
13) 148-баптың 3-тармағында «мәслихаттың» деген сөз алып тасталсын.
3. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 г., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат):
1) 6-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2) 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының төрағасын және мүшелерін мәслихат хатшысының ұсынымы бойынша қызметке бес жылға тағайындау;
9-2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есебін қарау;
9-3) бақылау объектілерін бақылау іс-шараларын жүргізу жоспарына енгізу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларына ұсыныстар енгізу;»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаты облыстың тексеру комиссияларынан тиісті аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы мәселелері бойынша жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы ақпарат сұратуға құқылы.»;
2) 8-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы «, тексеру
комиссиясының актілерін бекітеді» деген сөздер алып тасталсын;
3) 16-бап алып тасталсын;
4) 19-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) мәслихат депутаттарына облыс, республикалық маңызы бар қала, астана тексеру комиссиясының төрағасы және мүшелері лауазымына тағайындауға кандидатураларды ұсынады;»;
5) 21-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы «тексеру
комиссиясының төрағасы,» деген сөздер алып тасталсын;
6) 27-баптың 1-тармағының 1-3) тармақшасында «мәслихатқа» деген сөзден кейін «және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясына» деген сөздермен толықтырылсын;

7) в подпункте 1-2) пункта 1 статьи 31 после слова "маслихат" дополнить словами "и ревизионную комиссию области";
8) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Образование и организация деятельности ревизионных
комиссий
Статья 25-1. Ревизионные комиссии областей, города
республиканского значения, столицы. Образование и
состав
1. Ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы образуются в областях, городе республиканского значения, столице для контроля за исполнением местного бюджета, являются государственными органами.
2. Ревизионная комиссия области, города республиканского значения, столицы осуществляет внешний государственный финансовый контроль за исполнением областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
3. Ревизионная комиссия области, города республиканского значения, столицы непосредственно подотчетна маслихату соответствующей административно-территориальной единицы через представление годового отчета об исполнении местного бюджета.
4. Структуру ревизионных комиссий областей, города республиканского значения, столицы образуют председатель ревизионной комиссии, четыре члена ревизионной комиссии и аппарат ревизионной комиссии.
5. Маслихат области, города республиканского значения, столицы назначает председателя и четырех членов ревизионной комиссии сроком на пять лет.
На должность председателя ревизионной комиссии или члена ревизионной комиссии назначаются граждане Республики Казахстан, имеющие высшее образование в сфере государственного управления, экономики, финансов, права и опыт работы не менее семи лет в указанных отраслях.
Контроль за соблюдением квалификационных требований осуществляется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
В случае назначения на должность председателя ревизионной комиссии или члена ревизионной комиссии лица из числа депутатов маслихата, его полномочия в качестве депутата маслихата прекращаются досрочно.
Статья 25-2. Полномочия председателя ревизионной комиссии,
членов ревизионной комиссии
1. Председатель ревизионной комиссии:
1) осуществляет общее руководство и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на ревизионную комиссию задач и осуществление им своих функций;
2) утверждает годовой и квартальные планы работы ревизионной комиссии;
3) распределяет обязанности между должностными лицами ревизионной комиссии;
4) организует работу членов ревизионной комиссии и аппарата ревизионной комиссии;

7) 31-баптың 1-тармағының 1-2) тармақшасында «мәслихатқа» деген сөзден кейін «және облыстың тексеру комиссиясына» деген сөздермен толықтырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
«2-1-тарау. Тексеру комиссияларын құру және олардың
қызметін ұйымдастыру
25-1-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың тексеру комиссиялары. Құрылуы және құрамы
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссиялары жергілікті бюджеттің атқарылуын бақылау үшін
облыстарда, республикалық маңызы бар қалада, астанада құрылады және
мемлекеттік органдар болып табылады.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуын сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асырады.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті беру арқылы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мәслихатына тікелей есеп береді.
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының құрылымын тексеру комиссиясының төрағасы, тексеру комиссиясының төрт мүшесі және тексеру комиссиясының аппараты құрады.
5. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаты бес
жыл мерзімге тексеру комиссиясының төрағасын және төрт мүшесін
тағайындайды.
Тексеру комиссиясының төрағасы немесе тексеру комиссиясының мүшесі лауазымына мемлекеттік басқару, экономика, қаржы, құқық саласында жоғары білімі және көрсетілген салаларда кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесі бар Қазақстан Республикасының азаматтары тағайындалады.
Біліктілік талаптардың сақталуын бақылауды Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүзеге асырады.
Тексеру комиссиясының төрағасы немесе тексеру комиссиясының мүшесі лауазымына мәслихат депутаттарының арасынан тағайындалған жағдайда, оның мәслихат депутаты ретіндегі өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылады.
25-2-бап. Тексеру комиссиясы төрағасының, тексеру комиссиясы
мүшелерінің өкілеттіктері
1. Тексеру комиссиясының төрағасы:
1) жалпы басшылықты жүзеге асырады және тексеру комиссиясына жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады;
2) тексеру комиссиясының жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын бекітеді;
3) тексеру комиссиясының лауазымды адамдары арасындағы міндеттерді бөледі;
4) тексеру комиссиясы мүшелерінің және тексеру комиссиясы аппаратының жұмысын ұйымдастырады;

5) утверждает структуру аппарата и штатное расписание ревизионной комиссии в пределах утвержденной штатной численности и средств, предусмотренных в местном бюджете;
6) вправе вносить на рассмотрение соответствующего маслихата предложения по кандидатурам членов ревизионной комиссии при назначении, а также их освобождении.
По решению председателя ревизионной комиссии представление годового отчета об исполнении бюджета района (города областного значения) в маслихате, за исключением годового отчета об исполнении бюджета области, города республиканского значения, столицы может быть возложено на одного из членов ревизионной комиссии.
2. Члены ревизионной комиссии:
1) организуют и осуществляют контрольную, экспертно-аналитическую, информационную и иную деятельность ревизионной комиссии;
2) несут предусмотренную законами ответственность.
3. Полномочия председателя ревизионной комиссии или члена ревизионной комиссии прекращаются назначившим его маслихатом соответствующей административно-территориальной единицы по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
4. Аппарат ревизионной комиссии состоит из работников, являющихся административными государственными служащими.
Аппарат ревизионной комиссии обеспечивает деятельность ревизионной комиссии, проведение контрольных мероприятий, информационно-аналитическое, правовое, консультативное, организационное и иное обеспечение деятельности ревизионной комиссии.
5. Работники аппарата ревизионной комиссии обязаны проходить повышение квалификации, по результатам которого выдается сертификат о подтверждении квалификации.
Повышение квалификации с последующей сертификацией осуществляется один раз в три года в порядке, определяемом Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Статья 25-3. Организация деятельности ревизионных комиссий
1. Деятельность ревизионных комиссий областей, города республиканского значения и столицы осуществляется исключительно в соответствии с годовым и квартальными планами, утверждаемыми председателем ревизионной комиссии области, города республиканского значения и столицы.
Планирование контрольной деятельности ревизионных комиссий областей, города республиканского значения и столицы осуществляется на оснозаннн системы управления рисками.
2. Ревизионная комиссия области, города республиканского значения и столицы направляет годовой отчет об исполнении бюджета для рассмотрения и утверждения:
в маслихат области, города республиканского значения столицы до 20 мая текущего года;
в маслихат района (города областного значения), входящего в соответствующую область до 20 апреля текущего года.

5) бекітілген штат саны және жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде тексеру комиссиясы аппаратының құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
6) тиісті мәслихаттың қарауына тағайындалуы, сондай-ақ босатылуы кезінде тексеру комиссиялары мүшелерінің кандидатуралары бойынша ұсыныстар енгізуге құқылы.
Тексеру комиссиясы төрағасының шешімі бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қоспағанда, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті беру тексеру комиссиясы мүшелерінің біреуіне жүктелуі мүмкін.
2. Тексеру комиссиясының мүшелері:
1) тексеру комиссиясының бақылау, сараптамалық-талдау, ақпараттық және өзге қызметін ұйымдастырады және жүзеге асырады;
2) заңдарда көзделген жауаптылықта болады.
3. Тексеру комиссиясы төрағасының немесе тексеру комиссиясы мүшесінің өкілеттіктерін оны тағайындаған тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мәслихаты Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінде көзделген негіздер бойынша тоқтатады.
4. Тексеру комиссиясының аппараты мемлекеттік әкімшілік қызметшілер болып табылатын қызметкерлерден тұрады.
Тексеру комиссиясының аппараты тексеру комиссиясының қызметін, бақылау іс-шараларын жүргізуді, ақпараттық-талдау, құқықтық, консультациялық, ұйымдастыру және тексеру комиссиясының қызметін өзге де қамсыздандыруды қамтамасыз етеді.
5. Тексеру комиссиясы аппаратының қызметкерлері біліктілігін арттырудан өтуге міндетті, оның нәтижелері бойынша біліктілікті растау туралы сертификат беріледі.
Кейіннен сертификаттай отырып, біліктілікті арттыру Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті айқындайтын тәртіппен үш жылда бір рет жүзеге асырылады.
25-3-бап. Тексеру комиссияларының қызметін ұйымдастыру
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың
тексеру комиссияларының қызметі тек ғана облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тексеру комиссиясының төрағасы бекітетін жылдық және тоқсандық жоспарларға сәйкес жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тексеру комиссияларының бақылау қызметін жоспарлау тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде жүзеге асырылады.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың
тексеру комиссиясы бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау
және бекіту үшін:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына ағымдағы жылғы 20 мамырға дейін;
тиісті облысқа кіретін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына ағымдағы жылғы 20 сәуірге дейін жібереді.

3. Ревизионные комиссии областей, города республиканского значения и столицы раз в квартал предоставляют в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета информацию о проведенных контрольных мероприятиях для формирования отчета с последующим представлением Президенту Республики Казахстан.
4. Годовой план контрольных мероприятий ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы должен охватывать объекты контроля, финансируемых из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, а также из бюджетов районов, городов областного значения, входящих в состав соответствующей области, для осуществления внешнего контроля в отчетном году на их административно-территориальной единице.
5. Финансирование деятельности ревизионных комиссий областей, города республиканского значения и столицы осуществляется за счет средств бюджетов областей, города республиканского значения и столицы.
Контроль финансовой деятельности ревизионных комиссий областей, города республиканского значения и столицы осуществляется уполномоченными государственными органами в пределах своей компетенции с согласия или по поручению маслихата соответствующей административно-территориальной единицы.
6. Полномочия и порядок работы ревизионной комиссии определяются положением и регламентом.
Положение о ревизионной комиссии утверждается маслихатом соответствующей административно-территориальной единицы. Регламент ревизионной комиссии утверждается ревизионной комиссией области (города республиканского значения, столицы).".
4. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49):
в части второй пункта 3 статьи 10 слово "маслихатов" заменить словами "областей, города республиканского значения, столицы".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тексеру комиссиялары тоқсанына бір рет кейіннен Қазақстан Республикасының Президентіне бере отырып, есепті қалыптастыру үшін жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы ақпаратты Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне береді.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының бақылау іс-шараларының жылдық жоспары облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен, сондай-ақ есепті жылы олардың әкімшілік-аумақтық бірлігінде сыртқы бақылауды жүзеге асыру үшін тиісті облыстың құрамына енетін аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттерінен қаржыландырылатын бақылау объектілерін қамтуы тиіс.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тексеру комиссияларының қызметін қаржыландыру облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бюджеттерінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тексеру комиссияларының қаржылық қызметін бақылауды тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік мәслихатының келісімімен немесе оның тапсырмасы бойынша уәкілетті мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.
6. Тексеру комиссиясының өкілеттіктері мен жұмыс тәртібі ережемен және регламентпен айқындалады.
Тексеру комиссиясы туралы ережені тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік мәслихаты бекітеді. Тексеру комиссиясының регламентін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы бекітеді.».
4. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат, № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат):
10-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі «мәслихаттардың» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті