Об утверждении Правил аттестации судоводителей на право управления маломерным судном
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 715. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2015 года № 728
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2015 № 728 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 457.
В соответствии с подпунктом 27) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 22) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации судоводителей на право управления маломерным судном.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2011 года № 715
Правила
аттестации судоводителей на право управления маломерным судном
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации судоводителей на право управления маломерным судном (далее - Правила) приняты в соответствии с законами Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании", от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и определяют порядок проведения аттестации и выдачи удостоверений на право управления маломерным судном, порядок согласования программы подготовки судоводителей и учета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. При аттестации осуществляются проверка теоретических знаний, прием экзаменов экзаменационными комиссиями территориальных органов Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – территориальные органы Комитета), по результатам которых судоводителям выдаются удостоверения на право управления маломерным судном (далее – удостоверения).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы үкіметінің 2011 жылғы 27 маусымдағы №715 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 728 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2015 № 728 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 27) тармақшасына және «Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 27 маусымдағы
№ 715 қаулысымен
бекітілген
Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы және «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі заңдарына сәйкес қабылданған әрі аттестаттау жүргізудің және шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктер берудің тәртібін, шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын келісуді және кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Аттестаттау кезінде теориялық білімін тексеру, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – Комитеттің аумақтық органдары) емтихан комиссияларының емтихан алуы жүзеге асырылады, оның нәтижелері бойынша кеме жүргізушілеріне шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік (бұдан әрі – куәліктер) беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3. К аттестации судоводителей на право управления маломерными судами допускаются лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста, признанные годными по состоянию здоровья к управлению маломерными судами, имеющие специальную теоретическую подготовку по управлению маломерным судном не ниже типовой программы по подготовке судоводителей маломерных судов.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Курсы по подготовке судоводителей маломерных судов подлежат учету в территориальных органах Комитета независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности.
2. Порядок образования и организации
работы экзаменационных комиссий
5. Состав экзаменационных комиссий для каждого региона Республики Казахстан и порядок их работы определяется приказом руководителя территориального органа Комитета.
Председателями экзаменационных комиссий назначаются заместители руководителей территориальных органов Комитета.
6. В состав экзаменационных комиссий включаются работники территориальных органов Комитета, специалисты водного транспорта, имеющие высшее или среднее специальное образование, и опытные судоводители-практики, а также представители государственных и общественных организаций, которые по роду своей деятельности занимаются осуществлением правопорядка на водоемах, осуществляют контроль за соблюдением водоохранных и рыбоохранных требований.
7. Количественный и персональный состав экзаменационной комиссии на каждое очередное заседание определяется ее председателем исходя из объема предстоящей работы, но не менее чем в составе трех человек.
8. Преподаватели курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в состав экзаменационной комиссии по приему экзаменов у выпускников групп, в которых ими велось преподавание, не включаются.
9. Экзаменационные билеты и тестовая программа утверждаются Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Порядок допуска к сдаче экзаменов
10. Для получения удостоверения заявитель представляет в территориальный орган Комитета следующие документы:
1) заявление на бланке личной карточки судоводителя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) свидетельство (справку) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;

3. Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына аттестаттауға жасы он сегізге толған, шағын көлемді кемелерді басқаруға денсаулығының жай-күйі бойынша жарамды деп танылған, шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі үлгі бағдарламадан төмен емес шағын көлемді кемені басқару бойынша теориялық арнайы дайындығы бар адамдар жіберіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстардың ұйымдық-құқықтық нысандары мен меншік нысандарына қарамастан, олар Комитеттің аумақтық органдарында есепке алынуы тиіс.
2. Емтихан комиссияларын құру және олардың жұмысын ұйымдастыру тәртібі
5. Қазақстан Республикасының әрбір өңірі үшін емтихан комиссияларының құрамы мен олардың жұмыс тәртібі Комитеттің аумақтық органы басшысының бұйрығымен айқындалады.
Емтихан комиссияларының төрағалары болып Комитеттің аумақтық органдары басшыларының орынбасарлары тағайындалады.
6. Емтихан комиссияларының құрамына Комитеттің аумақтық органдарының қызметкерлері, жоғары немесе орта арнайы білімі бар су көлігінің мамандары және тәжірибелі кеме жүргізуші-практиктер, сондай-ақ қызмет бабына сәйкес су қоймаларында құқықтық тәртіпті жүзеге асыратын, су қорғау және балық қорғау талаптарын сақтауға бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді.
7. Әрбір кезекті отырысқа емтихан комиссиясының сандық және дербес құрамын алдағы жұмыстың көлемін негізге ала отырып, бірақ үш адамнан кем емес құрамда оның төрағасы белгілейді.
8. Шағын көлемді кемелердің жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстардың оқытушылары өздері сабақ берген топтардың түлектерінен емтихан алу жөніндегі емтихан комиссиясының құрамына енгізілмейді.
9. Емтихан билеттері мен тестілік бағдарламаны осы Қағиданың талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі бекітеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Емтихан тапсыруға жіберу тәртібі
10. Куәлік алу үшiн өтініш беруші Комитеттің аумақтық органына мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме жүргізушінің жеке карточкасының бланкісіндегі өтініш;
2) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлік (анықтама);

3) медицинскую справку по форме 083/у;
4) две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров;
5) копию удостоверения личности или паспорта.
Заявление о проведении аттестации судоводителей на право управления маломерным судном рассматривается территориальными органами Комитета в течение двадцати рабочих дней.
Документы об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, не состоящих на учете в территориальных органах Комитета, не принимаются.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По истечении срока лишения удостоверения на право управления маломерным судном аттестуемое лицо сдает экзамены по теоретической подготовке с предоставлением документов, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил.
12. Аттестуемое лицо, не представившее требуемые документы в полном объеме, к сдаче экзаменов не допускается.
13. Допуск аттестуемого лица к сдаче экзаменов (собеседованию, при обстоятельствах, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил) на право управления маломерным судном производится председателем экзаменационной комиссии после проверки документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил.
14. Принятое решение о допуске аттестуемого лица к сдаче экзаменов оформляется письменно на бланке личной карточки судоводителя с направлением ему уведомления в течение пяти рабочих дней с указанием места, даты и времени заседания экзаменационной комиссии.
В случае отказа в допуске к сдаче экзаменов личная карточка судоводителя с указанием в ней причин отказа вместе с представленными документами возвращается судоводителю в течение десяти рабочих дней с момента подачи документов.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. Поступившее заявление аттестуемого лица о несогласии с причинами отказа в допуске к сдаче экзаменов рассматривается руководителем территориального органа Комитета в течение десяти рабочих дней со дня их поступления.
4. Проведение экзаменов
16. Секретарь экзаменационной комиссии на основании документа, удостоверяющего личность, сдающего экзамен, выдает ему личную карточку судоводителя с отметкой о допуске к сдаче экзаменов (собеседованию), вносит фамилию, имя, отчество в протокол, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и разъясняет порядок сдачи экзаменов (собеседований).

3) № 083/у нысаны бойынша медициналық анықтама;
4) 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi екi фотосурет;
5) жеке куәліктің немесе паспорттың көшірмесі.
Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттауды өткізу туралы өтінішті Комитеттің аумақтық органдары жиырма жұмыс күн ішінде қарайды.
Комитеттің аумақтық органдарының есебінде тұрмайтын шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы құжаттар қабылданбайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.03.2014 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
11. Шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктен айыру мерзімі аяқталғаннан кейін аттестатталушы тұлға осы Қағиданың 10-тармағына көзделген құжаттарды тапсыра отырып, теориялық дайындық бойынша емтихандар тапсырады.
12. Талап етілетін құжаттарды толық көлемде тапсырмаған аттестатталушы тұлға емтихан тапсыруға жіберілмейді.
13. Аттестатталушы адамды шағын көлемді кемені басқару құқығына емтихан тапсыруға (осы Қағиданың 22-тармағында көзделген мән-жайларға байланысты сұхбаттасуға) жіберуді емтихан комиссиясының төрағасы осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды тексергеннен кейін жүргізеді.
14. Аттестатталатын адамды емтихан тапсыруға жіберу туралы қабылданған шешім кеме жүргізушісінің жеке карточкасының бланкісінде жазбаша ресімделіп, оған бес жұмыс күн ішінде емтихан комиссиясы отырысының орны, күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Емтихан тапсыруға жіберуден бас тартылған жағдайда тапсырылған сәттен бастап он жұмыс күн ішінде кеме жүргізушісінің жеке карточкасы бас тарту себептері көрсетіліп, ұсынылған құжататтармен бірге кеме жүргізушіге қайтарылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Аттестатталушы адамның емтихан тапсыруға рұқсат беруден бас тарту себептерімен келіспегені туралы түскен өтінішін Комитеттің аумақтық органының басшысы олар түскен күннен бастап он жұмыс күн ішінде қарайды.
4. Емтихандарды өткізу
16. Емтихан комиссиясының хатшысы емтихан тапсыратын адамның жеке басын куәландыратын құжаты негізінде оған емтихан тапсыруға (сұхбаттасуға) жіберу туралы белгісі бар кеме жүргізушінің жеке карточкасын береді, осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес тегін, атын, әкесінің атын жазады және емтихан тапсыру (сұхбаттасу) тәртібін түсіндіреді.

17. Экзамены на право управления маломерным судном сдаются в объеме типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов по судовождению для соответствующего района плавания и по Правилам плавания по внутренним водным путям, Правилам пользования маломерными судами и базами (сооружениями) для их стоянок, утвержденным Правительством Республики Казахстан, а также по устройству и технической эксплуатации судна и двигателя, включая вопросы обеспечения безопасности людей.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
18. Экзаменационные билеты составляются в форме тестирования с применением вопросников на бумажных носителях или тестовой программы для компьютерного тестирования. Формы сдачи экзаменов на право управления маломерным судном выбирается аттестуемым лицом.
Тестовая программа для кандидатов в судоводители маломерных судов сгруппирована в блоки для соответствующих направлений:
1) блок 1 - (ММС);
2) блок 2 - (ММС) гидроцикл.
Количество вопросов и время проведения тестирования по каждому блоку определяются Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
19. Оценка знаний производится по зачетной системе.
Результаты экзаменов оформляются соответствующей записью экзаменаторов в личной карточке судоводителя ("зачет" или "незачет").
20. Лица, получившие "незачет", то есть давшие при тестировании менее восемьдесят процентов правильных ответов, допускаются к пересдаче экзаменов не ранее чем через семь рабочих дней.
21. Лица, не сдавшие теоретические экзамены в течение двенадцати месяцев после окончания судоводительских курсов или более трех раз в течение двенадцати месяцев, проходят курс обучения повторно на общих основаниях.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. Лица, предъявившие в составе документов, перечисленных в пункте 10 настоящих Правил, дипломы (свидетельства) на право занятия судоводительских должностей, а также дипломы яхтенных капитанов, удостоверения яхтенных рулевых, судоводительские национальные или международные документы освобождаются от сдачи экзаменов на право управления соответственно самоходным маломерным судном. Выдача этим лицам удостоверения производится по результатам собеседования с ними на заседании экзаменационной комиссии в объеме требований правил пользования маломерными судами.
Собеседование оформляется протоколом заседания экзаменационной комиссии, и в личной карточке производится соответствующая запись.

17. Шағын көлемді кемені басқару құқығына емтихандар тиісті жүзу ауданы үшін шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін кеме жүргізу бойынша даярлаудың үлгі бағдарламасының көлемінде және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Ішкі су жолдарында жүзу қағидасы, Шағын көлемді кемелерді және олар тоқтайтын базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидасы бойынша, сондай-ақ адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін қоса алғанда, кеме мен қозғалтқышты орналастыру және техникалық пайдалану бойынша тапсырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Емтихан билеттері сұрақнамаларды қолданумен қағаз жеткізгіште тест немесе компьютерде тестілеу үшін тестілік бағдарлама нысанында құрастырылады. Шағын көлемді кемені басқару құқығына емтихан тапсыру нысандарын аттесттатталушы адам таңдайды.
Тиісті бағыттар үшін шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілігіне үміткерлер үшін тестілік бағдарлама блоктарға топтастырылған:
1) 1-блок – (МШКК);
2) 2-блок – (МШКК) гидроцикл.
Әрбір блок бойынша сұрақтардың саны мен тестілеу жүргізу уақытын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі айқындайды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Білімді бағалау сынақ жүйесі бойынша жүргізіледі.
Емтихан нәтижелері кеме жүргізушінің жеке карточкасында емтихан алушылардың тиісті жазбасымен ресімделеді («сынақтан өтті» немесе «сынақтан өткен жоқ»).
20. «Сынақтан өткен жоқ» дегенді алған, яғни тестілеу кезінде сексен пайыздан кем дұрыс жауап берген адамдар емтихандарды қайта тапсыруға кемінде жеті жұмыс күні өткеннен кейін жіберіледі.
21. Теориялық емтихандарды кеме жүргізушілер курстарын бітіргеннен кейін он екі ай ішінде тапсырмаған немесе он екі ай ішінде үш реттен артық тапсыра алмаған адамдар оқыту курсын қайтадан жалпы негіздерде өтеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген құжаттардың құрамында кеме жүргізуші лауазымдарына орналасуға құқық беретін дипломдарын (куәліктерін), сондай-ақ яхта капитандарының дипломдарын, яхта рульдеушісінің куәлігін, ұлттық немесе халықаралық кеме жүргізуші құжаттарын ұсынған адамдар тиісінше өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына емтихан тапсырудан босатылады. Бұл адамдарға куәлік беру олармен емтихан комиссиясының отырысында шағын көлемді кемелерді пайдалану қағидалары талаптарының көлемінде сұхбаттасу нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Сұхбаттасу емтихан комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді және жеке карточкаға тиісті жазба жазылады.

23. Личные карточки судоводителей с результатами экзаменов (собеседований) сдаются секретарю экзаменационной комиссии.
24. После окончания заседания экзаменационной комиссии протокол подписывается всеми членами экзаменационной комиссии. Исправления в протоколе не допускаются.
25. Секретарь экзаменационной комиссии после оформления результатов сдачи экзаменов в тот же день информирует о порядке получения удостоверения или пересдачи экзаменов и подачи апелляционного заявления путем размещения сведений на информационном стенде.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
26. В случае несогласия с результатом оценки знаний, аттестуемое лицо может подать в Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) письменное апелляционное заявление о нарушении установленного порядка проведения аттестации по подготовке судоводителей маломерных судов и (или) несогласии с результатами аттестации по подготовке судоводителей маломерного судна (далее - апелляция).
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
27. Апелляция рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня его поступления в уполномоченный орган.
28. Аттестуемое лицо подает апелляцию на следующий рабочий день после объявления оценки по экзамену. При этом аттестуемое лицо может ознакомиться со своей экзаменационной работой в день объявления результатов.
29. При рассмотрении апелляции уполномоченный орган анализирует содержание работы и правильность ее оценки экзаменационной комиссией.
30. По результатам рассмотрения апелляции уполномоченным органом выносится решение о соответствии или несоответствии оценки экзаменационной комиссии результатам тестирования.
31. Решение об отказе в удовлетворении просьбы аттестуемого лица или изменении оценки направляется аттестуемому лицу и председателю экзаменационной комиссии.
32. В соответствии с решением уполномоченного органа оценка экзаменационной комиссией вносится в протокол и личную карточку судоводителя аттестуемого лица.
33. Протокольно оформленное решение доводится секретарем экзаменационной комиссии до сведения аттестуемого лица. Факт ознакомления с указанным решением удостоверяется подписью аттестуемого лица. Секретарь экзаменационной комиссии информирует аттестуемое лицо о порядке получения удостоверения.

23. Кеме жүргізушілерінің жеке карточкалары емтихан (сұхбаттасу) нәтижелерімен бірге емтихан комиссиясының хатшысына тапсырылады.
24. Емтихан комиссиясының отырысы аяқталғаннан кейін хаттамаға емтихан комиссиясының барлық мүшелері қол қояды. Хаттамада түзетулерге жол берілмейді.
25. Емтихан комиссиясының хатшысы емтихан тапсырудың нәтижелерін ресімдегеннен кейін дәл сол күні куәлікті алу немесе емтихандарды қайта тапсыру және апелляциялық арыз беру тәртібі туралы мәліметтерді ақпараттық стендіге орналастыру жолымен хабардар етеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Білімін бағалау нәтижесімен келіспеген жағдайда аттестатталушы адам Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) шағын көлемді кеменің кеме жүргізушілерін даярлау бойынша аттестаттауды жүргізудің белгіленген тәртібін бұзу және (немесе) шағын көлемді кеменің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі аттестаттаудың нәтижелерімен келіспейтіні туралы жазбаша апелляциялық арыз (бұдан әрі – апелляция) бере алады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Апелляция уәкілетті органға түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
28. Аттестатталушы тұлға апелляцияны емтихан бойынша баға жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күні береді. Бұл ретте аттестатталушы адамның нәтижелер жарияланған күні өзінің емтихан жұмысымен танысуына болады.
29. Апелляцияны қарау кезінде уәкілетті орган жұмыс мазмұнына және емтихан комиссиясының оны дұрыс бағалағанына талдау жүргізеді.
30. Апелляцияны қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган емтихан комиссиясы бағасының тестілеу нәтижелеріне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім шығарады.
31. Аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырудан бас тарту не бағасын өзгерту туралы шешім аттестатталушы адамға және емтихан комиссиясының төрағасына жіберіледі.
32. Уәкілетті органның шешіміне сәйкес емтихан комиссиясы бағаны хаттамаға және аттестатталушы адамның кеме жүргізушінің жеке карточкасына жазады.
33. Хаттамамен ресімделген шешімді емтихан комиссиясының хатшысы аттестатталатын адамның назарына жеткізеді. Көрсетілген шешіммен танысу фактісі аттестатталатын адамның қолымен куәландырылады. Емтихан комиссиясының хатшысы аттестатталатын адамға куәлік алу тәртібі туралы хабарлайды.

Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
34. Протоколы экзаменов, медицинские справки, личные карточки судоводителей хранятся в территориальном органе Комитета.
5. Проверка навыков практического управления
маломерным судном
Сноска. Раздел 5 исключен постановлением Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Оформление и выдача удостоверений
на право управления маломерным судном
39. Экзаменуемым, успешно сдавшим теоретические экзамены, выдаются удостоверения на право управления маломерным судном, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, сроком на десять лет (о чем делаются соответствующие записи в графе «Особые отметки») с последующей заменой. В протоколе заседания экзаменационной комиссии, удостоверении и личной карточке судоводителя делаются соответствующие отметки о типах маломерных судов (мощность двигателя, площадь парусов, район плавания), которыми разрешается управлять судоводителю.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
40. Судоводителям самоходных маломерных судов выдаются удостоверения на право управления маломерными судами с двигателями мощностью от 3,68 киловатт и более.
41. Отметка о праве управления парусным судном производится в удостоверении при предъявлении судоводителем следующих квалификационных документов:
1) для управления судном, имеющим площадь парусов 60 квадратных метров и более, - диплом яхтенного капитана;
2) для управления судном, имеющим площадь парусов до 60 квадратных метров, - удостоверение яхтенного рулевого 1 класса;
3) для управления судном, имеющим площадь парусов до 22 квадратных метров, - удостоверение яхтенного рулевого 2 класса;
4) для управления судном, имеющим площадь парусов 12 квадратных метров и более - удостоверение яхтенного рулевого 3 класса.
42. Запись мощности двигателя, которым разрешается управлять судоводителю, в удостоверении делается следующим порядком:
1) судоводителю, не имеющему практического навыка в управлении маломерным судном (кроме практического вождения в курсовой сети), записывается мощность двигателя - 25 лошадиных сил;
2) судоводителю, не имеющему маломерного судна на правах личной собственности, но имеющему доверенность на право пользования маломерным судном, записывается мощность двигателя, установленного на судне, опыт эксплуатации которого имеет судоводитель;

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Емтихан хаттамалары, медициналық анықтамалар, кеме жүргізушілердің жеке карточкалары Комитеттің аумақтық органдарында сақталады.
5. Шағын көлемді кемелерді басқару дағдыларын тексеру
Ескерту. 5-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына арналған куәліктерді ресімдеу және беру
39. Теориялық емтихандарды жақсы тапсырған емтихан тапсырушы адамдарға осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес он жыл мерзімге шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беріледі (бұл туралы «Ерекше белгілер» бағанында тиісті жазба жасалады), ол кейіннен ауыстырылады. Емтихан комиссиясы отырысының хаттамасында, кеме жүргізушісінің куәлігі мен жеке карточкасында кеме жүргізушісіне басқаруға рұқсат етілетін шағын көлемді кемелердің түрлері (қозғалтқыштың қуаты, желкендердің ауданы, жүзу ауданы) туралы тиісті белгілер жасалады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
40. Өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілеріне 3,68 киловатт және одан жоғары қозғалтқышы бар шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер беріледі.
41. Желкенді кемені басқару құқығы туралы белгі куәлікке кеме жүргізуші мынадай біліктілік құжаттарын:
1) желкеннің ауданы 60 және одан көп шаршы метр болатын кемені басқару үшін яхта капитанының дипломын;
2) желкеннің ауданы 60 шаршы метрге дейін болатын кемені басқару үшін 1-сыныпты яхта рульдеушісі куәлігін;
3) желкеннің ауданы 22 шаршы метрге дейін болатын кемені басқару үшін 1-сыныпты яхта рульдеушісінің куәлігін;
4) желкеннің ауданы 12 және одан көп шаршы метр болатын кемені басқаруға 3-сыныпты яхта рульдеушісі куәлігін көрсеткен кезде қойылады.
42. Кеме жүргізушіге басқаруға рұқсат етілген қозғалтқыштың қуаты куәлігіне мынадай тәртіппен:
1) шағын көлемді кемені басқаруда практикалық дағдысы жоқ кеме жүргізушіге (курстық желіде практикалық жүргізуден басқа) қозғалтқыш қуаты 25 ат күші жазылады;
2) шағын көлемді кемеге жеке меншік құқығы жоқ, бірақ шағын көлемді кемені пайдалану құқығына сенімхаты бар кеме жүргізушіге кеме жүргізуші кемені пайдалану тәжірибесі бар кемеге орнатылған қозғалтқыштың қуаты жазылады;

3) судоводителю, имеющему маломерное моторное судно на правах личной собственности, указывается мощность мотора, установленного на его судне, но не менее мощности двигателя, на котором осуществляется практическое вождение в курсовой сети;
4) последующие записи об увеличении мощности двигателя (если это необходимо) производятся в пределах мощностного ряда, определяемого поднадзорностью, в сроки не менее одной навигации.
При этом проводится проверка навыков по управлению маломерным судном с мощностью двигателя, на которую претендует судоводитель.
43. Запись о допустимой площади парусов производится в удостоверении таким же порядком в соответствии с пунктом 42 настоящих Правил, начиная с 5,4 квадратных метров.
44. О разрешенном районе плавания делаются следующие отметки:
1) "МП" - если судоводитель сдал экзамены на право управления судном в морских прибрежных водах Республики Казахстан, где действуют Международные правила предупреждения столкновения судов в море, принятые Лондонской Конвенцией о международных правилах предупреждения столкновений судов в море 1972 года (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 марта 1994 года № 244);
2) "ВВП" - если судоводитель сдал экзамены на право управления судном на внутренних водных путях, где действуют Правила плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан, утверждаемые Правительством Республики Казахстан.
3) "МП" и "ВВП" - если судоводитель сдал экзамены на право управления судном в морских прибрежных водах и на внутренних водных путях Республики Казахстан;
4) "ВВПР" (для речных участков) и "ВВПО" (для озерных участков) - если судоводитель сдал экзамены на право управления маломерным судном только во внутренних водоемах, не включенных в Перечень внутренних водных путей, открытых для судоходства в Республике Казахстан.
45. Если судоводитель сдал экзамены на право управления прогулочным судном пассажиров вместимостью не более двенадцати человек, используемым в целях мореплавания, разрешающие отметки проставляются в строке "МП" и в строке "Катер". При этом в нижней части этой страницы удостоверения в разделе "Особые отметки", в протоколе заседания экзаменационной комиссии и личной карточке судоводителя проставляется штамп: "Морское прогулочное судно" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
46. Изменение внесенного в удостоверение района плавания и (или) типа судна производится по письменному заявлению судоводителя после сдачи экзаменов по теории для соответствующего района плавания и типа маломерного судна. В этих случаях выдается новое удостоверение на право управления маломерным судном, а прежнее удостоверение изымается у судоводителя, ставится отметка об его погашении и через год уничтожается.

3) шағын көлемді кемеге жеке меншік құқығы бар кеме жүргізушіге, оның кемесіне орнатылған, бірақ курстық торапта практикалық жүргізу жүзеге асырылатын кеменің қозғалтқыш қуатынан кем емес қозғалтқыш қуаты көрсетіледі;
4) қозғалтқыштың қуатын ұлғайту туралы келесі жазулар (егер ол қажет болса) қадағалаушылықпен айқындалатын қуат қатарының шегінде кемінде бір навигация мерзімінде жүргізіледі.
Бұл ретте кеме жүргізуші үміттеніп отырған қозғалтқыш қуаты бар шағын көлемді кемені басқару бойынша дағдыларды тексеру жүргізіледі.
43. Желкеннің рұқсат етілген көлемі туралы жазба осы Қағиданың 42-тармағына сәйкес осындай тәртіппен 5,4 шаршы метрден бастап жүргізіледі.
44. Жүзуге рұқсат етілген аудан туралы мынадай белгілер:
1) «ТЖ» – егер кеме жүргізуші Теңiзде кемелердiң соқтығысуынан сақтандырудың халықаралық қағидалары туралы 1972 жылғы Лондон Конвенциясы қабылдаған Теңізде кемелердің соқтығысуынан сақтандырудың халықаралық қағидалары қолданылатын Қазақстан Республикасының теңіз жағалауындағы суларда кемені басқару құқығына емтихан тапсырса (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 4 наурыздағы № 244 қаулысы);
2) «ІСЖ» – егер кеме жүргізуші Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасының Ішкі су жолдары бойынша жүзу қағидасы қолданылатын ішкі су жолдарында кемені басқару құқығына емтихан тапсырса;
3) «ТЖ» және «ІСЖ» – егер кеме жүргізуші Қазақстан Республикасының теңіз жағалауындағы суларда және ішкі су жолдарында кеме басқару құқығына емтихан тапсырса;
4) «ІСЖӨ» (өзен учаскелері үшін) және «ІСЖК» (көл учаскелері үшін) – егер кеме жүргізуші Қазақстан Республикасында кеме қатынасы үшін ашық ішкі су жолдарының тізбесіне енгізілмеген ішкі су қоймаларында ғана шағын көлемді кемені басқару құқығына емтихан тапсырса қойылады.
45. Егер кеме жүргізуші теңізде жүзу мақсатында пайдаланылатын он екіден астам жолаушы таситын серуендік кемені басқару құқығына емтихан тапсырса, рұқсат ететін белгілер «ТЖ» және «Катер» жолдарына қойылады. Бұл ретте куәліктің осы бетінің төменгі жағына «Ерекше белгілер» бөліміне, емтихан комиссиясы отырысының хаттамасына және кеме жүргізушінің жеке карточкасына осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес «Теңізде серуендеу кемесі» деген мөртабан қойылады.
46. Куәлікке енгізілген жүзу ауданын және (немесе) кеме түрін өзгерту тиісті жүзу ауданына және шағын көлемді кеме түріне арналған теория бойынша емтихан тапсырғаннан кейін кеме жүргізушісінің жазбаша арызы бойынша жүргізіледі. Мұндай жағдайларда шағын көлемді кемені басқару құқығына жаңа куәлік беріледі, ал бұрынғы куәлік кеме жүргізушісінен қайтарылып алынады, оның өтелуі туралы белгі қойылады және бір жылдан кейін жойылады.

Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
47. Бланк удостоверения заполняется на основании протокола, подписывается руководителем территориального органа Комитета и заверяется печатью. Оформленное удостоверение в течение десяти рабочих дней со дня получения экзаменационных протоколов выдается судоводителю.
48. Выдача оформленного удостоверения производится под личную роспись судоводителя в журнале учета выдачи удостоверений по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, который ведется в территориальном органе Комитета.
49. По истечении срока действия удостоверения для получения нового удостоверения судоводитель представляет в территориальный орган Комитета документы, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 10 настоящих Правил, а также ранее выданное удостоверение.
Выдача нового удостоверения производится без сдачи экзамена судоводителем в течение трех рабочих дней с момента подачи документов.
Ранее выданное удостоверение изымается у судоводителя и уничтожается через год.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. В случае утери удостоверения судоводитель подает заявление по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам в территориальный орган Комитета, который в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления выдает дубликат удостоверения. К заявлению прилагаются одна фотография размером 2,5x3,5 сантиметров, а также копия удостоверения личности или паспорта заявителя.
Выдача дубликата удостоверения производится после проверки данных журнала учета выдачи удостоверений.
В удостоверении, выданном взамен утерянного, ставится отметка «Дубликат», а в личной карточке судоводителя и в журнале учета выдачи удостоверений делается запись о выдаче дубликата удостоверения с указанием его серии и номера.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В удостоверении, выданном взамен утерянного, ставится отметка "Дубликат", а в личной карточке судоводителя и в журнале учета выдачи удостоверений делается запись о выдаче дубликата удостоверения с указанием его серии и номера.
7. Порядок согласования программы подготовки судоводителей и
учета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Куәлік бланкісі хаттаманың негізінде толтырылады, оған Комитеттің аумақтық органының басшысы қол қояды және мөрмен куәландырылады. Ресімделген куәлік емтихан хаттамаларын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде кеме жүргізушіге беріледі.
48. Ресімделген куәлікті беру осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес Комитеттің аумақтық органында жүргізілетін куәліктер беруді тіркеу журналына кеме жүргізушінің жеке қолтаңбасы қойылып жүргізіледі.
49. Куәліктің қолданылу мерзімі өткеннен кейін кеме жүргізуші жаңа куәлік алу үшін Комитеттің аумақтық органына осы Қағиданың 10-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ бұрын берілген куәлікті береді.
Жаңа куәлік құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде беріледі кеме жүргізушісі емтихан тапсырмайды.
Бұрын берілген куәлік кеме жүргізушісінен қайтарып алынады және бір жылдан кейін жойылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
50. Куәлікті жоғалтқан жағдайда, кеме жүргізушісі осы Қағидаға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті Комитеттің аумақтық органына береді, ал ол өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде куәліктің телнұсқасын береді. Өтінішке 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi бір фотосурет, сондай-ақ өтініш берушінің жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі қоса беріледі.
Куәліктің телнұсқасын беру куәліктер беруді тіркеу журналындағы деректерді тексергеннен кейін жүргізіледі.
Жоғалған куәліктің орнына берілген куәлікке «Телнұсқа» деген белгі қойылады, ал кеме жүргізушінің жеке карточкасы мен куәліктер беруді тіркеу журналына куәлік телнұсқасының берілгені туралы жазба жазылып, оның сериясы мен нөмірі көрсетіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
7. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын келісуді және кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу тәртібі

Сноска. Заголовок раздела 7 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
51. Территориальные органы Комитета осуществляют согласование программы подготовки судоводителей и учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
52. Организации при открытии курсов по подготовке судоводителей маломерных судов направляют в территориальные органы Комитета уведомление о начале деятельности с приложением:
1) копии дипломов высшего или среднего технического образования преподавательского состава;
2) учебной программы по подготовке судоводителей маломерных судов, разработанной на основании типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
3) копии документа, подтверждающего наличие помещения на праве собственности, или арендованного для организации учебного процесса.
Уведомление осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах".
Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
53. Программа подготовки судоводителей разрабатывается учебной организацией по подготовке судоводителей маломерных судов на основании типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и согласовывается руководителем территориального органа Комитета в течение трех рабочих дней до начала открытия курсов на основании заявления руководителя учебной организации.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
54. Исключен постановлением Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
55. Исключен постановлением Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
56. Исключен постановлением Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
57. Руководитель учебной организации ежегодно информирует территориальный орган Комитета об осуществлении деятельности по подготовке судоводителей маломерных судов. В случае непредоставления информации о функционировании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в течение года (срок исчисляется от даты открытия курсов), данные курсы снимаются с учета.

Ескерту. 7-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
51. Комитеттің аумақтық органдары кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын келісуді және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52. Ұйымдар шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі курстарды ашқан кезде Комитеттің аумақтық органдарына:
1) оқытушылар құрамының жоғары немесе орта техникалық бiлiмi дипломдарының көшiрмелерiн;
2) осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес шағын көлемдi кемелердің кеме жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасы негізінде әзiрленген шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі оқу бағдарламасын;
3) оқу процесін ұйымдастыру үшiн меншiк құқығындағы немесе жалға алынған үй-жайдың бар-жоғын растайтын құжаттың көшiрмесiн қоса беріп, қызметтің басталуы туралы хабарлама жолдайды.
Хабарлама «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
53. Кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымы осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасының негізінде әзірлейді және оқу ұйымы басшысының өтініші негізінде курстың ашылуы басталғанға дейін үш жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органының басшысымен келісіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
54. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
55. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
56. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
57. Оқу ұйымының басшысы шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі қызметтің жүзеге асырылуы туралы Комитеттің аумақтық органына жыл сайын хабарлайды. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстардың қызмет етуі туралы ақпарат бір жыл ішінде (мерзімі курстар ашылған күннен бастап есептеледі) берілмеген жағдайда бұл курстар есептен шығарылады.

58. После снятия с учета в территориальном органе Комитета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов свидетельства (справки) об окончании курсов считаются недействительными с периода снятия с учета курсов.
Сноска. Пункт 58 в редакции постановления Правительства РК от 22.01.2013 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Организация подготовки и переподготовки
судоводителей маломерных судов
59. Лица, освоившие программу обучения по подготовке судоводителей маломерных судов, проходят итоговый экзамен в учебных организациях в объеме полного курса обучения.
60. По итогам проведенного экзамена слушатели курсов получают свидетельство (справку) об окончании курсов судоводителей маломерных судов с указанием наименования обучающей организации, объема в часах и зачета по изученным дисциплинам. Итоги сдачи экзамена оформляются в экзаменационной ведомости. Свидетельство (справка) заверяется подписями руководителя учебной организации, печатью обучающей организации.
9. Организация учебного процесса
61. Учебная организация самостоятельна в выборе системы оценок, формы (очная или дистанционная) обучения, подборе, расстановке кадров, финансовой, хозяйственной, другой деятельности в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан.
62. Теоретические занятия по каждому предмету планируются из программ подготовки судоводителей маломерных судов.
63. Теоретические занятия проводятся в специально оборудованных классах (кабинетах).
64. Для определения качества усвоенного учебного материала и оценки знаний каждого обучающегося и в целом учебной группы проводятся итоговые теоретические экзамены и зачет по судовождению в обучающей организации. Лица, получившие положительные оценки по всем пройденным предметам обучения, допускаются к аттестации в территориальных органах Комитета.
65. Обучающиеся, не сдавшие теоретические экзамены, к сдаче зачета по практическому судовождению не допускаются.
66. Лицам, сдавшим итоговые экзамены, выдается свидетельство (справка) об окончании курсов судоводителей маломерных судов.
67. Свидетельство (справка) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов не являются документами на право управления маломерными судами, и предъявляются в территориальные органы Комитета для прохождения аттестации на получение удостоверения на право управления маломерными судами.
10. Учебно-материальная база
68. Учебные организации в целях реализации учебных планов, программ и обеспечения высокого качества подготовки и переподготовки судоводителей маломерных судов проводят занятия в учебных классах (кабинеты), с помощью технические средств обучения, учебных и наглядных пособий.

58. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстар Комитеттің аумақтық органының есебінен шығарылғаннан кейін курстар есептен шығарылған кезеңнен бастап курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) жарамсыз деп есептеледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.01.2013 № 25 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау
мен қайта даярлауды ұйымдастыру
59. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бойынша оқыту бағдарламасын меңгерген адамдар оқу ұйымдарында оқытудың толық курсы көлемінде қорытынды емтиханнан өтеді.
60. Жүргізілген емтихан қорытындылары бойынша курс тыңдаушылары оқытқан ұйымның атауы, сағатпен көлемі және меңгерген пәндері бойынша сынағы көрсетілген шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерінің курстарын бітіргені туралы куәлік (анықтама) алады. Емтихан тапсыру қорытындылары емтихан ведомосінде ресімделеді. Куәлік (анықтама) оқу ұйымы басшысының қолымен, оқу ұйымының мөрімен куәландырылады.
9. Оқу үдерісін ұйымдастыру
61. Оқу ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектерде бағалау жүйесін, оқыту нысанын (күндізгі немесе қашықтан) таңдауды, кадрларды іріктеуді, орналастыруды, қаржылық, шаруашылық және өзге де қызметтерді дербес жүргізеді.
62. Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын негізге ала отырып жоспарланады.
63. Теориялық сабақтар арнайы жабдықталған сыныптарда (кабинеттерде) өткізіледі.
64. Меңгерілген оқу материалдарының сапасын және әрбір оқушы мен тұтастай алғанда оқу тобының білімін бағалау үшін оқу ұйымында кеме жүргізу бойынша қорытынды теориялық емтихандар мен сынақ жүргізіледі. Барлық өткен оқу пәндері бойынша жақсы баға алған тұлғалар Комитеттің аумақтық органдарына аттестаттауға жіберіледі.
65. Теориялық емтихан тапсыра алмаған оқушылар практикалық кеме жүргізу бойынша сынақты тапсыруға жіберілмейді.
66. Қорытынды емтихан тапсырған адамдарға шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерінің курстарын бітіргені туралы куәлік (анықтама) беріледі.
67. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курсты бітіргені туралы куәлік (анықтама) шағын көлемді кемелерді басқару құқығын беретін құжаттар болып табылмайды және шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік алуға аттестаттаудан өту үшін Комитеттің аумақтық органдарына беріледі.
10. Оқу-материалдық база
68. Оқу ұйымдарында оқу жоспарларын, бағдарламаларды іске асыру және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау мен қайта даярлаудың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында оқуды оқу сыныптарында (кабинеттерінде), оқытудың техникалық құралдары, оқыту және көрнекі құралдардың көмегімен жүргізеді.

69. При изучении тем применяются плакаты, макеты, видеотехника.
11. Типовая программа
подготовки судоводителей маломерных судов
70. При составлении конкретных программ, тематических и рабочих планов разработчики ориентируются на тип судов, для которых готовится группа.
71. Количество часов на отработку практических навыков управления маломерным судном устанавливается учебной организацией в зависимости от индивидуальной подготовленности обучающегося управлять маломерным судном.
В результате обучения судоводитель приобретает знания по предметам:
1) классификация маломерных судов и основы теории судна;
2) устройство судов;
3) эксплуатационные, мореходные и маневренные качества маломерных судов;
4) судовые устройства, системы и снабжение (спасательные, сигнальные и противопожарные средства);
5) обслуживание и ремонт судов (такелажные и малярные работы);
6) классификация двигателей внутреннего сгорания (краткие технические характеристики, применение на маломерных судах);
7) движители маломерных судов, классификация и принципиальное устройство;
8) меры безопасности при обслуживании двигателей маломерных судов;
9) классификация, устройство и парусное вооружение маломерных судов;
10) основы техники управления парусным судном, его обслуживание и обеспечение безопасности плавания;
11) электрооборудование маломерных судов;
12) общая характеристика и краткий обзор водных путей;
13) основы гидрометеорологии, лоции внутренних судоходных путей;
14) правила плавания по внутренним водным путям;
15) основы морской навигации и лоция морей, средства навигационного оборудования (СНО) морей;
16) международные правила предупреждения столкновения судов в море;
17) методы вождения маломерных судов в различных условиях обстановки и особенности управления при плавании в сложных гидрометеоусловиях;
18) основы оказания первой медицинской помощи.
72. В типовой программе согласно приложению 6 к настоящим Правилам указаны учебные часы по районам плавания маломерных судов.
Приложение 1
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Место для фото
М.П.
Личная карточка судоводителя
Руководителю территориального органа
Комитета транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
по __________________ области (городу)
____________________________________
(Ф.И.О.)
от __________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, ИИН)
Заявление
Прошу выдать удостоверение на право управления ________________
_____________________________________________________________________
(указать тип (типы) маломерного судна: катер, мотолодка,
парусное, гидроцикл)
в районе ____________________________________________________________
(указать район (районы) плавания: МП, ВВП, ВВПР и ВВПО, МП и ВВП)
Плавать (умею/не умею) ________________________________________
Представляю следующие документы:

69. Тақырыптарды зерделеген кезде плакаттар, макеттер, бейне техника қолданылады.
11. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін
даярлаудың үлгілік бағдарламасы
70. Нақты бағдарламаларды, тақырыптық және жұмыс жоспарларын жасау кезінде әзірлеушілер топ дайындалатын кемелердің үлгісіне бағдарланады.
71. Шағын көлемді кемені басқарудың практикалық дағдысын пысықтауға бөлінетін сағат санын оқу ұйымы оқушының шағын көлемді кемені басқаруға жеке дайындығына байланысты белгілейді.
Оқу нәтижесінде кеме жүргізушісі мынадай пәндер бойынша білім алады:
1) шағын көлемді кемелердің жіктелуі және кеме теориясының негіздері;
2) кеменің құрылысы;
3) шағын көлемді кемелерді пайдалану, олардың теңізде жүзу қабілеті және маневрлік қасиеттері;
4) кемедегі құрылғылар, жүйелер және жабдықтар (құтқару, сигнал беру және өртке қарсы құралдар);
5) кемелерге қызмет көрсету мен оларды жөндеу (такелаждық және сырлау жұмыстары);
6) іштен жанатын қозғалтқыштардың сыныпталуы (қысқаша техникалық сипаттамасы, шағын көлемді кемелерде қолданылуы);
7) шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштары, сыныпталуы мен қағидаттық құрылысы;
8) шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштарына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
9) шағын көлемді кемелердің сыныпталуы, құрылысы және желкенді жабдықтары;
10) желкенді кемені басқару техникасының негізі, оған қызмет көрсету және жүзудің кауіпсіздігін қамтамасыз ету;
11) шағын көлемді кемелердің электр жабдықтары;
12) су жолдарының жалпы сипаттамасы мен оған қысқаша шолу;
13) гидрометеорологияның негіздері, ішкі кеме жүзу жолдарының лоциялары;
14) ішкі су жолдары бойынша жүзу қағидасы;
15) теңіз навигациясының негіздері мен теңіздердің лоциясы, теңіздердің навигациялық жабдықтарының құралдары (НЖҚ);
16) кемелердің теңізде соқтығысуынан сақтандырудың халықаралық қағидалары;
17) шағын көлемді кемелерді әртүрлі жағдайларда жүргізудің әдістері мен күрделі гидрометеорологиялық жағдайларда жүзу кезінде басқару ерекшеліктері;
18) алғашқы дәрігерлік жәрдем көрсетудің негіздері.
72. Осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес үлгілік бағдарламада шағын көлемді кемелердің жүзу аудандары бойынша оқу сағаттары көрсетілген.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидасына
1-қосымша
Фотосуретке арналған орын
М.О.
Кеме жүргізушісінің жеке карточкасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 № 229 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі Көліктік
бақылау комитетінің
__________ облысы (қаласы) бойынша
аумақтық органының басшысы
__________________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________________
(Т.А.Ә. туған күні, ЖСН)
Өтініш
Маған______________________________________________ауданында
(жүзу ауданын (аудандарын): ТЖ, ІСЖ, ІСЖӨ және ІСЖК, ТЖ және ІСЖ көрсету керек)
__________________________________________________________________
(шағын көлемді кеменің үлгісін (үлгілерін) көрсету керек: катер, мотоқайық, желкенді, гидроцикл)
басқару құқығына куәлік беруді сұраймын.
Жүзу (білемін/білмеймін) _______________________________________
Мынадай құжаттарды ұсынамын:

1. ____________________________________
2. ____________________________________
3. ____________________________________
4. ____________________________________.
Адрес, контактные телефоны (факс) _____________________________
_______________________________________________________________
«____» _____________ 20 ___ г. ________________________________
(личная подпись заявителя)
Результаты экзаменов
Наименование
дисциплины и районов
плавания
Оценка знаний
(зачет,
незачет)
Дата
приема
экзаменов
примечание
1
2
3
4
МП – территориальные и внутренние воды
морей
ВВП – судоходные внутренние водные пути
ВВПР и ВВПО – внутренние водоемы, не
включенные в перечень внутренних водных
путей открытых для судоходства
Республики Казахстан
МП и ВВП – территориальные внутренние
воды морей и судоходные внутренние
водные пути
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения судоводителя)
Сдан экзамен на право управления
_____________________________________________________________________
(тип судна (судов) площадь парусов)
В районе (районах) плавания ___________________________________
«____» ___________ 20 ____ г.
Приложение 2
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Протокол № _____
от "__"___________ 20__ г. заседания экзаменационной комиссии
____________________________________________________________________
(наименование территориального органа Комитета транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан)
Председатель ____________________ Секретарь __________________
Члены комиссии ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Начало работы ___ часов ___ мин. Окончание работы ___ час. ___ мин.
Фамилия,
имя,
отчество
Дата
рожде-
ния
Вид
экзамена-
ционной работы
Результат
экзамена
(тестирова-
ния,
собеседова-
ния)
Присвоены
Район
плава-
ния
Тип
судна
Председатель ___________________________________________________
Члены комиссии ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
М.П.           Секретарь _____________________________________
Приложение 3
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік
Удостоверение на право управления маломерным судном
(лицевая сторона)                                  (обратная сторона)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына
куәлік
Удостоверение на право управления
маломерным судном
Фотосуретке
арналған
орын/
Место для
фотографии
Тегі/ Фамилия ___________________________
Аты / Имя _______________________________
Әкесінің аты/Отчество ___________________
Туған жылы, ай-күні/
Дата рождения ___________________________
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі Көліктік бақылау
комитетінің ______________ облысы
(қаласы) бойынша «_________» Өңіраралық
көліктік бақылау инспекциясы берді/Выдано
территориальным органом Комитета
транспортного контроля Министерства
транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
_________________________
(лауазымды тұлғаның қолы/подпись
должностного лица)
20__ж./г. «___» __________
(айы/месяц)
М.О.
М.П.
№ серия
ҚАЗАҚСТАН
КАЗАХСТАН
Басқаруға рұқсат берілген
кемелердің санаты/
Категория судов, которыми
разрешено управлять
Рұқсат беретін
белгілер/
Разрешающие
отметки
гидроцикл/ гидроцикл
мотоқайық/ мотолодка
катер/ катер
Желкендердің
ауданы:
желкенді
кеме/
парусное
судно
с площадью
парусов
до 12 ш/м
(кв.м) дейін
до 22 ш/м
(кв.м) дейін
до 60 ш/м
(кв.м) дейін
более 60 ш/м
(кв.м) артық
Жүзу үшін
рұқсат
етілген
аудан/
Разрешенный
для плавания
район
ТЖ/МП
ІСЖ/ВВП
ІСЖӨ/ВВПР
және/ и
ІСЖК/ВВПО
ТЖ/МП және/ и
ІСЖ/ВВП
Айрықша белгілер/ Особые отметки
№ серия
Приложение 4
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма штампа
«Морское прогулочное судно 55 кВт и более»
Морское прогулочное судно
55 кВт и более
Длина штампа - 17 мм.
Ширина штампа - 7 мм.
Приложение 5
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
журнала учета выдачи удостоверений на право управления
маломерным судном
Наименование
документа
Серия
и
номер
доку-
мента
Фамилия,
имя,
отчество
Дата
рож-
дения
Домашний
адрес
протокол
присвоено
Дата
выда-
чи
Рос-
пись
в
полу-
чении
дата
Район
пла-
вания
Тип
суд-
на
1
Удостоверение
2
Удостоверение
3
Удостоверение

1. ____________________________________
2. ____________________________________
3. ____________________________________
4. ____________________________________.
Мекенжайы, байланыс телефондары (факс)
__________________________________________________________
20 ____ ж. «___» ___________ _____________________________
(өтініш берушінің қолы)
Емтихандар нәтижелері
Пәндердің және жүзу аудандарының атауы
Білімді бағалау (сынақтан өтті, сынақтан өткен жоқ)
Емтихан қабылдау күні
Ескертпе
1
2
3
4
ТЖ – теңіздердің аумақтық және ішкі сулары
ІСЖ – кеме жүретін ішкі су жолдары
ІСЖӨ және ІСЖК – Қазақстан Республикасының кеме қатынасы үшін ашылған ішкі су жолдарының тізбесіне енгізілмеген ішкі су айдындары
ТЖ және ІСЖ – теңіздердің аумақтық ішкі сулары және кеме жүретін ішкі су жолдары
_______________________________________________________________
(кеме жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
__________________________________________________________________
(кеме (кемелер) үлгісі, желкендердің ауданы)
басқару құқығына емтихан тапсырылды
Жүзу ауданында (аудандарында)_______________________________
20__ж. «__» _____________
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидасына
2-қосымша
Емтихан комиссиясы отырысының 20__ ж.«___»___________________________
№____хаттамасы_____________________________________________________________________      (Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің
Көліктік бақылау комитеті аумақтық органының атауы)
Тераға___________________________Хатшы_______________________________
Комиссия мүшелері____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жүмыстың басталуы_.___сағ.__.мин. Жұмыстың аяқталуы ___сағ.__ мин.
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Туылған күні
Емтихан жұмысының түрі
Емтихан нәтижесі (тестілеу  әңгімелесу
Берілді
Жүзу ауданы
Кеменің үлгісі
Төраға_______________________________________________________________
Комиссия мүшелері____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.О.                  Хатшы__________________________________________
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидасына
3-қосымша
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік
Удостоверение на право управления маломерным судном
(алдыңғы беті )                    (артқы беті)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына
куәлік
Удостоверение на право управления
маломерным судном
Фотосуретке
арналған
орын/
Место для
фотографии
Тегі/ Фамилия ___________________________
Аты / Имя _______________________________
Әкесінің аты/Отчество ___________________
Туған жылы, ай-күні/
Дата рождения ___________________________
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі Көліктік бақылау
комитетінің ______________ облысы
(қаласы) бойынша «_________» Өңіраралық
көліктік бақылау инспекциясы берді/Выдано
территориальным органом Комитета
транспортного контроля Министерства
транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
_________________________
(лауазымды тұлғаның қолы/подпись
должностного лица)
20__ж./г. «___» __________
(айы/месяц)
М.О.
М.П.
№ серия
ҚАЗАҚСТАН
КАЗАХСТАН
Басқаруға рұқсат берілген
кемелердің санаты/
Категория судов, которыми
разрешено управлять
Рұқсат беретін
белгілер/
Разрешающие
отметки
гидроцикл/ гидроцикл
мотоқайық/ мотолодка
катер/ катер
Желкендердің ауданы: желкенді кеме/ парусноесудно с площадью парусов
до 12 ш/м (кв.м) дейін
до 22 ш/м (кв.м) дейін
до 60 ш/м (кв.м) дейін
более 60 ш/м (кв.м) артық
Жүзу үшінрұқсат етілген аудан/Разрешенныйдля плаваниярайон
ТЖ/МП
ІСЖ/ВВП
ІСЖӨ/ВВПР және/ и ІСЖК/ВВПО
ТЖ/МП және/ и ІСЖ/ВВП
Айрықша белгілер/ Особые отметки
№ серия
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидасына
4-қосымша
Мөртабан үлгісі
«55 кВт және одан да артық теңізде серуендеу кемесі
55 кВт және одан да артық теңізде серуендеу кемесі
Мөртабан ұзындығы - 17 мм.
Мөртабан ені - 7 мм.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидасына
5-қосымша
Шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктер беруді есепке алу журналының нысаны
Құжаттың атауы
Құжаттың сериясы және нөмірі
Тегі аты әкесінің аты
Туылған  күні
Үй мекен-жайы
Хаттама
Берілді
Берілген күні
Алғаны туралы қолтаңба
Күні
Жүз ауданы
Кеме үлгісі
1
Куәлік
2
Куәлік
3
Куәлік
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидасына