О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования и метрологии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 1124
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение в Мажилис Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования и метрологии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
технического регулирования и метрологии
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5, № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № и, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования разрешительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования внешнего государственного финансового контроля", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменения и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электронных денег", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне техникалық реттеу және метрология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 1124 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне техникалық реттеу және метрология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
техникалық реттеу және метрология мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130- құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2,3,7,9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28 -құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 30 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электрондық ақша мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 317 изложить в следующей редакции:
"Статья 317. Нарушение законодательства в области технического
регулирования
1. Нарушение законодательства в области технического регулирования, совершенное в виде:
1) выпуска и реализации продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
2) выпуска на продажу в розничных торговых организациях, рынках продукции, не соответствующей требованиям нормативного документа по стандартизации;
3) импорта и (или) реализации продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия, без наличия сертификата соответствия или декларации о соответствии, а также в случае их подделки, истечения или приостановления срока действия;
4) нарушения правил проведения работ по подтверждению соответствия и аккредитации;
5) необоснованной выдачи или подтверждения действия сертификата соответствия, а равно необоснованное принятие или регистрация декларации о соответствии, заявления-декларации;
6) осуществления работ в сфере подтверждения соответствия в государственной системе технического регулирования без аккредитации, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора либо без такового.
2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение предписаний органов, осуществляющих государственный контроль за соблюдением требований законодательства в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, кроме случаев, предусмотренных статьей 317-1 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от шестидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора либо без такового.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой, второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до сорока пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от сорока пяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора либо без такового.";

1) 317-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«317-бап. Техникалық реттеу саласындағы заңнаманы бұзу
1. Техникалық реттеу саласындағы заңнаманы:
1) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдерді шығару және өткізу;
2) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келмейтін өнімді бөлшек сауда ұйымдарында, базарларда сатуға шығару;
3) сәйкестiгi мiндеттi растауға жататын, сәйкестiк сертификаты немесе сәйкестiк туралы декларациясы жоқ өнімдерді, сондай-ақ ол қолдан жасалған, қолданылу мерзiмi өткен немесе тоқтатыла тұрған жағдайда оны импортқа шығару және (немесе) өткiзу;
4) сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу ережелерін бұзу;
5) сәйкестiк сертификатын негiзсiз беру немесе қолданылу күшiн растау, сол сияқты сәйкестiк туралы декларацияны, өтініш-декларацияны мәлiмдеудi негiзсiз қабылдау немесе тiркеу;
6) техникалық реттеудiң мемлекеттiк жүйесiнде міндетті сәйкестiктi растау саласында аккредиттелмеген жұмыстарды жүзеге асыру түрінде жасалған бұзушылық, -
аккредиттеу аттестатын, сарапшы-аудитор аттестатын тоқтата отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы Кодекстің 317-1-бабында көзделген жағдайлардан басқа, техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың нұсқауларын орындамау не тиісінше орындамау, -
аккредиттеу аттестатынан, сарапшы-аудитор аттестатынан айыра отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
аккредиттеу аттестатынан, сарапшы-аудитор аттестатынан айыра отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырық беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - қырықтан бір жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

2) статью 317-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 317-2. Нарушение порядка выдачи сертификата о
происхождении товара и (или) для внутреннего
обращения, заключения форм товара Таможенного
союза или иностранного товара
1. Составление экспертом-аудитором по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и выдача экспертной организацией акта экспертизы о происхождении товара, об определении статуса товара Таможенного союза или иностранного товара, в котором данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны, -
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей с приостановлением квалификационного аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара на срок шесть месяцев либо без такового, на экспертные организации - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности либо без таковой.
2. Отказ в выдаче сертификата о происхождении товара и (или) для внутреннего обращения, в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы о происхождении товара и (или) для внутреннего обращения и документов, подтверждающих происхождение товара по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, или отказ в выдаче заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы об определении статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и сведений, документов, подтверждающих статус товара Таможенного союза или иностранного товара, -
влечет штраф на территориальные торгово-промышленные палаты, уполномоченного органа (организации) по выдаче сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Выдача территориальной торгово-промышленной палатой сертификата о происхождении товара, уполномоченным органам (организацией) сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара, в которых данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны, -
влечет штраф на территориальную торгово-промышленную палату, уполномоченного органа (организации) по выдаче сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.

2) 317-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«317-2-бап. Тауардың шығарылуы туралы және (немесе) ішкі
айналымға арналған сертификатты беру тәртібін,
Кеден одағы тауары немесе шетелдік тауар
нысандарының қорытындысын бұзу
1. Тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудитордың тауар туралы деректерi бұрмаланған және (немесе) дәйексiз болған тауардың шығарылуы туралы, Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауарлардың мәртебесін айқындау туралы актіні жасауы және сараптама ұйымының беруі, -
тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауарлардың мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларға - тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауарлардың мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудитордың бiлiктiлiк аттестатын алты ай мерзiмге тоқтата тұрып не онсыз, айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, сараптама ұйымдарына қызметін тоқтата тұрып не онсыз айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауардың шығарылуы туралы және (немесе) ішкі айналымға арналған тиiстi түрде ресiмделген сараптама актiсi және техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен тiзбе бойынша тауардың шығарылуын растайтын құжаттар табыс етiлген жағдайда тауардың шығарылуы туралы және (немесе) ішкі айналымға арналған сертификатты беруден бас тарту немесе Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау туралы тиісінше рәсімделген актіні берген жағдайда Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын және Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін растайтын мәліметтерді, құжаттарды беруден бас тарту, -
аумақтық сауда-өнеркәсiп палаталарына, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын беру жөніндегі уәкілетті органға (ұйымға) айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауар туралы деректері бұрмаланған және (немесе) дәйексiз аумақтық сауда-өнеркәсiп палатасының тауарлардың шығу тегі туралы сертификатты, ішкі айналымға арналған тауарлардың шығарылуы туралы сертификатты, уәкілетті органның (ұйымның) Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындысын беруі, -
аумақтық сауда-өнеркәсiп палатасына, ішкі айналымға арналған тауарлардың шығу тегі туралы сертификатты, Кеден одағының тауар немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын беру жөніндегі уәкілетті органға (ұйымға) айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Нарушение территориальной торгово-промышленной палатой, уполномоченным органам (организацией) по выдаче сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара срока выдачи сертификата о происхождении товара и (или) для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара или письменного мотивированного решения об отказе в его выдаче -
влечет штраф на территориальную торгово-промышленную палату, уполномоченного органа (организации) по выдаче сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
5. Представление фальсифицированных и (или) недостоверных документов, подтверждающих происхождение товара по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, для получения сертификата о происхождении товара, документов, подтверждающих происхождение товара для внутреннего обращения для получения сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, а также сведений, документов, подтверждающих статус товара Таможенного союза или иностранного товара, для получения заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
6. Совершение действий, предусмотренных частями первой, второй, третьей и четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей с лишением квалификационного аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара либо без такового, территориальные торгово-промышленные палаты, филиалы уполномоченного органа (организации) по выдаче сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на экспертные организации - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности.";

4. Аумақтық сауда-өнеркәсiп палатасының, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағы тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын беру жөніндегі уәкілетті органның (ұйымның) тауарлардың шығарылуы туралы және (немесе) ішкі айналымға арналған сертификатты, Кеден одағының тауар немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын немесе оны беруден бас тарту туралы жазбаша дәлелдi шешiм беру мерзімін бұзуы, -
аумақтық сауда-өнеркәсiп палатасына, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын беру жөніндегі уәкілетті органға (ұйымға) айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Тауардың шығарылуы туралы сертификат алу үшiн техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен тiзбе бойынша тауардың шығарылуын растайтын бұрмаланған және (немесе) дәйексiз құжаттарды, ішкі айналымға арналған тауарлардың шығарылуы туралы сертификатты алу үшін ішкі айналымға арналған тауарлардың шығарылуын растайтын бұрмаланған және (немесе) дәйексiз құжаттарды, сондай-ақ Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындыларын алу үшін Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін растайтын мәліметтерді, құжаттарды беру, -
дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген iс-әрекеттердi әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасау, -
тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларға - тауардың шығарылған елiн, Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауарлардың мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторды бiлiктiлiк аттестатынан айыра отырып не онсыз, айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, аумақтық сауда-өнеркәсiп палаталарына, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетелдік тауар нысандарының қорытындылар беру жөніндегі уәкілетті органға (ұйымға) - қызметiн тоқтата тұрып, айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, сараптама ұйымдарына қызметін тоқтата тұрып, айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

3) дополнить статьей 317-3 следующего содержания:
"Статья 317-3. Нарушение законодательства в области обеспечения
единства измерений
1. Нарушение законодательства в области обеспечения единства измерений, совершенное в виде:
1) несоблюдения правил при расфасовке и реализации фасованных товаров в упаковках любого вида, если количество содержимого не соответствует заявленному на упаковке;
2) нарушения правил проведения торговых операций, а именно, несоответствия массы, объема, расхода или других величин, характеризующих количество этих товаров, отчуждаемых при совершении торговых операций, количеству товара, указанному в кассовом, товарном чеке или ином документе, подтверждающем покупку проверяемого товара;
3) поверки и калибровки средств измерений, метрологической аттестации методик выполнения измерений без аккредитации;
4) выпуск в обращение, применение, реализация и реклама средств измерений и стандартных образцов, не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию, а также поверку и (или) не включенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений;
5) применения методик выполнения измерений, подлежащих государственному метрологическому контролю и не прошедших метрологическую аттестацию и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата аккредитации, аттестата технического-эксперта, сертификата поверителя либо без такового.
2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение предписаний органов, осуществляющих государственный контроль за соблюдением требований законодательства в области обеспечения единства измерений, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от шестидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора, сертификата поверителя либо без такового.

3) мынадай мазмұндағы 317-3-баппен толықтырылсын:
«317-3-бап. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы бұзу
1. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы:
1) егер мөлшері орауышында мәлімделгенге сәйкес келмесе, тауарларды буып-түю және буып-түйілген тауарларды кез келген орам түрінде өткізу кезінде ережені сақтамау;
2) сауда операцияларын жүргізу ережесін бұзу, атап айтқанда сауда операциясын жасау кезінде иеліктен шығарылатын осы тауарлар салмағының көлемінің, шығыстарының немесе олардың санын сипаттайтын басқа да шамасының кассалық, тауарлық чекте немесе тексерілетін тауарды сатып алуды растайтын өзге құжатта көрсетілген тауар мөлшеріне сәйкессіздігі;
3) өлшеу құралдарын тексеру және калибрлеу, өлшеуді орындау әдістемелерін аккредиттеусіз метрологиялық аттестаттау;
4) түрін бекіту мақсаты үшін сынақтан немесе метрологиялық аттестаттаудан, сондай-ақ тексеруден өтпеген және (немесе) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енбеген өлшеу құралдарын және стандартты үлгілерді айналымға шығару, қолдану, өткізу және жарнамалау;
5) мемлекеттік метрологиялық бақылауға жататын және метрологиялық аттестаттаудан және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеуден өтпеген өлшеулерді орындау әдістемелерін қолдану, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға аккредиттеу аттестатын, сарапшы-техник аттестатын, салыстырып тексеруші сертификатын тоқтата тұрып немесе онсыз жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманың талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың ұйғарымдарын орындамау немесе тиісінше орындамау, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге - қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға аккредиттеу аттестатын, сарапшы-техник аттестатын, салыстырып тексеруші сертификатын тоқтата тұрып немесе онсыз екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой, второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до сорока пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от сорока пяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора, сертификата поверителя либо без такового.";
4) пункт 3 статьи 356 после цифр "317-1," дополнить цифрами "317-3,";
5) часть первую статьи 541 после цифр "317-2," дополнить словами "317-3 (частями второй и третьей),";
6) часть первую статьи 566 после слов "317 (частью первой)," дополнить словами "317-3 (частью первой),";
7) абзац сорок подпункта 1) пункта 1 статьи 636 изложить в следующей редакции:
"органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и его территориальных органов (статьи 161 (часть четвертая), 338-1 (части третья, девятая, десятая и двенадцатая), 317 (части вторая и третья), 317-1, 317-2, 317-3 (части второй и третьей), 356,496 (часть вторая), 501);".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования разрешительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электронных денег", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):
подпункт 3) части второй пункта 2 статьи 135 изложить в следующей редакции:

3. Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайта жасалған әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге - қырық бестен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға аккредиттеу аттестатын, сарапшы-техник аттестатын, салыстырып тексеруші сертификатын тоқтата тұруға немесе онсыз үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 356-баптың 3-тармағы «317-1,» деген цифрлардан кейін «317-3,» цифрлармен толықтырылсын;
5) 541-баптың бірінші бөлігі «317-2,» цифрлардан кейін «317-3 (екінші және үшінші бөліктерінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 566-баптың бірінші бөлігі «317 (бірінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «317-3 (бірінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 636-баптың 1-тармағының 1) тармақшасының қырқыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы органдар мен оның аумақтық органдарының (161 (төртінші бөлігі), 338-1 (үшінші, тоғызыншы, оныншы және он екінші бөліктері) 317 (екінші және үшінші бөліктері), 317-1, 317-2, 317-3 (екінші және үшінші бөліктері), 356, 496 (екінші бөлігі), 501-баптар);».
2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149- құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 30 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электрондық ақша мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
135-баптың 2-тармағының екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"3) деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности, работы по разработке нормативных документов по стандартизации), осуществляемая субъектами научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованными уполномоченным органом в области науки, спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;".
3. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 г. "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 7, ст. 165; 2004 г., № 11-12, ст. 62; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования разрешительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июля 2011 г.):
1) подпункты 11) и 17) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"11) технический эксперт в области обеспечения единства измерений - физическое лицо, аттестованное в порядке, установленном уполномоченным органом, на право проведения работ в области обеспечения единства измерений;"
"17) калибровка средства измерений - совокупность операций, устанавливающих соотношение между значением величины, полученным с помощью данного средства измерений, и соответствующим значением величины, определенным с помощью эталона, в целях определения действительных значений метрологических характеристик средства измерений, не подлежащего государственному метрологическому контролю;";
2) в пункте 2 статьи 5:
подпункт 11-1) изложить в следующей редакции:
"11-1) устанавливает порядок аттестации, переаттестации, периодичности аттестации, технических экспертов и поверителей средств измерений, а также квалификационные требования к ним;";
подпункт 13) исключить;
3) часть вторую пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"По решению уполномоченного органа к применению допускаются единицы величин, не входящие в Международную систему единиц.";

«3) ғылым саласындағы уәкiлеттi орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектiлерi жүзеге асыратын ғылым (ғылыми зерттеулер жүргiзудi, автордың ғылыми зияткерлiк меншiктi пайдалануын, оның iшiнде iске асыруын, стандарттау бойынша нормативтік құжаттар әзірлеу жөніндегі жұмыстарды қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық iс-шараларынан басқа), мәдениет (кәсiпкерлiк қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени игiлiк объектiлерiнiң тiзiлiмiне немесе Тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң мемлекеттiк тiзiмiне енгiзiлген тарихи-мәдени мұра мен мәдени құндылықтарды сақтау (ақпарат таратуды және насихатты қоспағанда) бойынша қызметтер көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қорғау және әлеуметтiк қамсыздандыру саласындағы қызмет;».
3. «Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 7, 165-құжат; 2004 ж. № 11-12, 62-құжат, № 23, 142-құжат, 2006 ж. № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 30 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 11) және 17) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«11) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшы - уәкілетті орган белгілеген тәртіппен өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған жеке тұлға;»;
«17) өлшем құралын калибрлеу - мемлекеттiк метрологиялық бақылауға жатпайтын өлшем құралының метрологиялық сипаттамасының шын мәнiн анықтау мақсатында сол өлшем құралының көмегiмен алынған шама мәнi мен эталон арқылы анықталған шаманың тиiстi мәнi арасындағы ара қатынасты белгiлейтiн операциялар жиынтығы;»;
2) 5-баптың 2-тармағында:
11-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11-1) техникалық сарапшылар мен өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттау, қайта аттестаттау тәртібін, аттестаттау кезеңділігін, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;»;
13) тармақша алып тасталсын:
3) 9-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкiлеттi органның шешiмi бойынша Халықаралық бiрлiк жүйесiне кiрмейтiн шама бiрлiктерiн қолдануға жол беріледі.»;

4) подпункт 4) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"4) технических экспертов в области обеспечения единства измерений;";
5) подпункт 2) статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2) государственного научного метрологического центра, который обеспечивает создание, совершенствование, хранение и применение государственных эталонов единиц величин, создание систем передачи размеров единиц величин, разрабатывает нормативные документы по обеспечению единства измерений, проводит сличение эталонов единиц величин, участвует в сличениях результатов поверки и калибровки средств измерений, осуществляет испытания, метрологическую аттестацию, поверку эталонов единиц величин и средств измерений, научно-исследовательские работы, повышение квалификации и переподготовку кадров, аттестацию, переаттестацию технических экспертов и поверителей средств измерений.";
6) статью 16-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 16-1. Технические эксперты в области обеспечения
единства измерений
1. Технические эксперты в области обеспечения единства измерений осуществляют работы в области обеспечения единства измерений.
2. Деятельность технических экспертов в области обеспечения единства измерений осуществляется в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений.";
7) заголовок и пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Производство, ремонт средств измерений и
аккредитация в области обеспечения единства измерений
1. Производство и ремонт средств измерений, а также производство стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов, аттестованных смесей осуществляется физическими и юридическими лицами в соответствии с нормативными документами в области обеспечения единства измерений.";
8) пункты 4 и 5 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица, аккредитованные на поверку средств измерений, должны осуществлять электронный учет данных о поверяемых средствах измерений и их передачу в орган по аккредитации в порядке, установленном уполномоченным органом за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
5. Поверка средств измерений осуществляется поверителями государственной метрологической службы или метрологических служб аккредитованных юридических лиц в соответствии с методикой поверки средств измерений. Аттестация поверителей осуществляется один раз в три года в порядке, установленном уполномоченным органом.";
9) в статье 23:
подпункты 2) и 6) изложить в следующей редакции:

4) 13-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшы;»;
5) 14-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын жасау, жетілдіру, сақтау және қолдану, шама бірліктерінің өлшемдерін беру жүйесін жасауды қамтамасыз ететін, өлшем бірліктерін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттар әзірлейтін, шама бірліктеріне салғастыру жүргізетін, өлшеу құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін салғастыруға қатысатын, шама бірліктері мен өлшеу құралдарының эталондарын сынауды, метрологиялық аттестаттауды, салыстырып тексеруді, ғылыми-зерттеу жұмыстарын, кадрлардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды, техникалық сарапшылар мен өлшем құралын аттестаттауды, қайта аттестаттауды жүзеге асыратын мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтан тұрады.»;
6) 16-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-1-бап. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы
техникалық сарапшылар
1. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшылар өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы жұмыстарды жүзеге асырады.
2. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшылардың қызметi өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтiк құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.»;
7) 18-баптың тақырыбы және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Өлшем құралдарын жасау, жөндеу және өлшеу бірлігін
қамтамасыз ету саласында аккредиттеу
1. Өлшем құралдарын жасауды және жөндеуді, сондай-ақ заттар мен материалдар, аттестатталған қоспалардың құрамы мен қасиеттерінің стандартты үлгілерін жасауды жеке және заңды тұлғалар өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырады.»;
8) 19-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруге аккредиттелген заңды тұлғалар «Мемлекеттік құпиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, салыстырып тексерiлетiн өлшем құралдары туралы деректердiң электрондық есебiн жүргiзудi және оларды аккредиттеу жөніндегі органға берудi уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асыруы тиiс.
5. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдiстемесiне сәйкес мемлекеттiк метрологиялық қызметтiң немесе аккредиттелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерiнiң салыстырып тексерушiлерi жүзеге асырады. Салыстырып тексерушiлердi аттестаттау уәкiлеттi орган белгілеген тәртіппен үш жылда бір рет жүзеге асырылады.»;
9) 23-бапта:
2) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"2) осуществление деятельности в области охраны окружающей среды, геологии и гидрометеорологии;"
"6) производстве вооружения, военной техники;";
подпункты 8) и 12) исключить;
10) подпункт 4) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"4) расходы на создание и содержание государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан, эталонов единиц величин, принадлежащих государственной метрологической службе.".
4. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26;№ 11, ст. 102):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон устанавливает правовые основы государственной системы технического регулирования, направленного на обеспечение безопасности продукции, услуг и процессов в Республике Казахстан.";
2) в статье 1:
подпункты 12), 13), 14), 16), 34), 36), 47), 49) и 51) изложить в следующей редакции:
"12) национальный стандарт - стандарт, утвержденный уполномоченным органом и доступный широкому кругу потребителей;
13) государственная система технического регулирования - совокупность государственных органов, физических и юридических лиц, осуществляющих работы в области технического регулирования в пределах своей компетенции, а также нормативных правовых актов, стандартов и нормативных технических документов;
14) реестр государственной системы технического регулирования - документ учета технических регламентов и нормативных технических документов, стандартов, классификаторов технико-экономической информации, органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий, технических комитетов по стандартизации, экспертов-аудиторов, экспертов по стандартизации и выданных документов в сфере подтверждения соответствия;"
"16) обязательная сертификация - процедура подтверждения соответствия продукции требованиям, установленным техническими регламентами, с участием органов по подтверждению соответствия;"
"34) документ в сфере подтверждения соответствия - сертификат соответствия, выданный аккредитованным органом по подтверждению соответствия, или декларация о соответствии, принятая изготовителем, поставщиком продукции и зарегистрированная аккредитованным органом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;"
"36) эксперт-аудитор по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара - специалист, аттестованный в порядке, установленном уполномоченным органом;"

«2) қоршаған ортаны қорғау, геология және гидрометрология саласындағы қызметті жүзеге асыру;»;
«6) қару-жарақ, әскери техника өндіру;»;
8) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
10) 31-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасының шама бiрлiктерiнiң мемлекеттiк эталондарын, мемлекеттік метрологиялық қызметке тиесілі шама бірліктерінің эталондарын жасауға және ұстауға арналған шығыстар қаржыландырылады.».
4. «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 21, 124-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат, № 15, 92-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат):
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заң Қазақстан Республикасында өнiмнiң, көрсетiлетiн қызметтiң, процестердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік техникалық реттеу жүйесiнiң құқықтық негiздерiн белгiлейді.»;
2) 1-бапта:
12), 13), 14), 16), 34), 36), 47), 49) және 51) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«12) ұлттық стандарт - уәкiлеттi орган бекiткен және тұтынушылардың қалың көпшiлiгiне қолжетiмдi стандарт;
13) мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі - өз құзыреті шегінде техникалық реттеу саласындағы жұмыстарды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың және нормативтік техникалық құжаттардың жиынтығы;
14) мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімі - техникалық регламенттерді және нормативтік техникалық құжаттарды, стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын, стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді, сарапшы-аудиторларды, стандарттау жөніндегі сарапшыларды және сәйкестікті растау саласында берілген құжаттарды есепке алу құжаты;»
«16) мiндеттi сертификаттау - сәйкестiктi растау жөнiндегi органдардың қатысуымен өнiмнiң техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға сәйкестiгiн растау рәсімі;»
«34) сәйкестікті растау саласындағы құжат - сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттеу органы берген сәйкестік сертификаты немесе өнімді дайындаушы, жеткізуші қабылдаған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттеу органы тіркеген сәйкестік туралы декларация;»
«36) сәйкестiктi растау, тауар шығарылатын мемлекеттi анықтау, сарапшы-аудитор - уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен аттестатталған маман;»

"47) единый государственный фонд технических регламентов, стандартов и нормативных технических документов - совокупность специализированных фондов технических регламентов, стандартов и иных документов государственных органов, формируемых в пределах их компетенции;"
"49) национальный классификатор технико-экономической информации - документ, который представляет собой систематизированные своды кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации;"
"51) стандарт иностранного государства - стандарт иностранного государства, принятый его уполномоченным органом по стандартизации и доступный широкому кругу потребителей;";
дополнить подпунктами 14-1), 36-1) и 44-1) следующего содержания:
"14-1) система каталогизации продукции - организационно-техническая информационная система о характеристиках и изготовителях продукции;"
"36-1) эксперт по стандартизации - физическое лицо, аттестованное в порядке, установленном уполномоченным органом на право проведения работ по стандартизации;"
"44-1) нормативный технический документ - нормативный документ, содержащий технические и технологические нормы и не содержащий нормы права;";
3) подпункты 8) и 9) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"8) эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, эксперты по стандартизации;
9) единый государственный фонд технических регламентов, стандартов и нормативных технических документов.";
4) подпункт 5) статьи 6 исключить;
5) в статье 7:
в части первой:
подпункты 6), 9) и 11) изложить в следующей редакции:
"6) взаимодействует с экспертными советами по разработке технических регламентов, физическими и юридическими лицами по вопросам технического регулирования;"
"9) организует и координирует работу единого государственного фонда технических регламентов, стандартов и нормативных технических документов;"
"11) определяет порядок и организует аттестацию экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, подтверждению соответствия, экспертов по стандартизации, а также организует их профессиональную подготовку и переподготовку;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) устанавливает порядок предоставления нормативных правовых актов в области технического регулирования, нормативных технических документов и информации о них для формирования единого государственного фонда технических регламентов, стандартов и нормативно технических документов, а также обеспечения ими пользователей;";
в части второй:
подпункт 1), 3) и 4) изложить в следующей редакции:

«47) техникалық регламенттердің, стандарттардың және нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры - мемлекеттiк органдардың өз құзыреттерi шегiнде қалыптастыратын техникалық регламенттерiнiң, стандарттарының және өзге де құжаттарының мамандандырылған қорларының жиынтығы;»
«49) техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiшi - техникалық-экономикалық ақпарат объектiлерiнiң жiктеу топтарының кодтары мен атауларының жүйеленген жиынтығын бiлдiретiн құжат;»
«51) шет мемлекеттiң стандарты - шет мемлекеттiң стандарттау жөнiндегi уәкiлеттi органы қабылдаған және тұтынушылардың қалың көпшiлiгiне қол жетімді стандарт;»;
мынадай мазмұндағы 14-1), 36-1) және 44-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) өнімді каталогтау жүйесі - өнімнің сипаттамасы мен дайындаушылары туралы ұйымдастырушылық-техникалық ақпараттық жүйе;»
«36-1) стандарттау жөніндегі сарапшы - уәкілетті орган белгілеген тәртіппен стандарттау жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған жеке тұлға;»
«44-1) нормативтік техникалық құжат - техникалық және технологиялық нормаларды қамтитын және құқықтық нормаларды қамтымайтын нормативтік құжат;»;
3) 5-баптың 8) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«8) сәйкестiктi растау, тауар шығарылатын елді анықтау және аккредиттеу жөнiндегi сарапшы-ayдиторлар, стандарттау жөніндегі сарапшылар;
9) техникалық регламенттердің, стандарттардың және нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры.»;
4) 6-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
5) 7-бапта:
бірінші бөлікте:
6), 9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) техникалық регламенттерді әзірлеу жөніндегі сараптамалық кеңестермен, жеке және заңды тұлғалармен техникалық реттеу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;»
«9) техникалық регламенттердің, стандарттардың және нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорының жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді;»
«11) тауар шығарылатын елді анықтау, сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды және стандарттау жөніндегі сарапшыларды аттестаттау тәртібін айқындайды және оны ұйымдастырады, сондай-ақ оларды кәсіби даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастырады;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, нормативтік техникалық құжаттарды, олар туралы ақпаратты техникалық регламенттердің, стандарттардың және нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру үшін ұсыну, сондай-ақ олармен пайдаланушыларды қамтамасыз ету тәртібін белгілейді;»;
екінші бөлікте:
1), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) устанавливает порядок разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие национальных стандартов и классификаторов технико-экономической информации;"
"3) устанавливает порядок учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан;"
"4) организует издание и распространение официальных изданий национальных, международных, региональных стандартов, стандартов иностранных государств, правил и рекомендаций по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, публикует информацию о них;";
часть третей:
в подпункте 7) слова "(сличениям)" заменить словом "(сличении)";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) устанавливает порядок подготовки, переподготовки, повышение квалификации и оценки знаний специалистов в области технического регулирования и систем менеджмента.";
6) подпункт 3) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3) организацию работ по разработке технических регламентов и национальных стандартов в соответствии с принимаемыми в Республике Казахстан планами и программами;";
7) подпункты 2) и 3) пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2) участие в разработке и экспертизе национальных стандартов и классификаторов технико-экономической информации, международных, региональных стандартов, стандартов иностранных государств и классификаторов технико-экономической информации иностранных государств и изменений к ним в установленном порядке;
3) подготовка предложений к программам развития государственной системы технического регулирования по разработке технических регламентов и национальных стандартов.";
8) подпункты 2) и 5) пункта 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2) проводят работы по обязательному и добровольному подтверждению соответствия;"
"5) проводят согласно схеме подтверждения соответствия инспекционный контроль продукции, прошедшей обязательное подтверждение соответствия, в случае выявления их несоответствия установленным требованиям приостанавливают или отменяют действие выданных сертификатов соответствия или действие регистрации декларации о соответствии в порядке, установленном уполномоченным органом;";
9) подпункт 1) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1) подготавливают предложения по разработке, внесению изменений, отмене технических регламентов и национальных стандартов, проекты нормативных правовых актов в области технического регулирования, стандартов;";

«1) ұлттық стандарттарды және техникалық-экономикалық ақпараттың жiктеуiштерiн әзiрлеу, келiсу, есепке алу, бекiту, сараптау, өзгертудiң, жою және қолданысқа енгiзу тәртiбiн белгiлейдi;»
«3) халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi ұсынымдарын есепке алу және Қазақстан Республикасының аумағында қолдану тәртiбiн белгiлейдi;»
«4) ұлттық, халықаралық және өңiрлiк стандарттардың, шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi ережелер мен ұсынымдарды басып шығаруды және таратуды ұйымдастырады, олар туралы ақпаратты жариялайды;»;
үшінші бөлікте:
7) тармақшадағы «(салыстырмалар)» деген сөз «(салыстырмалары)» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) техникалық реттеу және менеджмент жүйелері саласында мамандарды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру және білімін бағалау тәртібін белгілейді.»;
6) 8-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасында қабылданатын жоспарлар мен бағдарламаларға сәйкес техникалық регламенттердi және ұлттық стандарттарды әзiрлеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды;»;
7) 11-баптың 2-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ұлттық стандарттарды және техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, халықаралық, өңiрлiк стандарттарды, шет мемлекеттердiң стандарттарын және шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, стандарттарын және оларға енгiзiлетiн өзгерiстердi әзiрлеуге және оларға сараптама жасауға белгiленген тәртiппен қатысу;
3) мемлекеттiк техникалық реттеу жүйесiн дамыту бағдарламаларына техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарды әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар дайындау жатады.»;
8) 12-баптың 3-тармағының 2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сәйкестікті міндетті және ерікті растау жөнінде жұмыстар жүргізеді;»;
«5) сәйкестiктi растау схемасына сай сәйкестiгi мiндеттi растаудан өткен өнiмге инспекциялық бақылау жүргiзедi, олардың белгiленген талаптарға сәйкес еместiгi анықталған жағдайда берiлген сәйкестiк сертификаттарының қолданысын немесе сәйкестiк туралы декларацияны тiркеудiң қолданысын уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiпте тоқтата тұрады немесе олардың күшiн жояды.»;
9) 14-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) техникалық регламенттердi және ұлттық стандарттарды әзiрлеу, оларға өзгерiстер енгiзу, күшiн жою жөнiндегi ұсыныстарды, техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың жобаларын дайындайды;»;

10) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Единый государственный фонд технических
регламентов, стандартов и нормативных технических документов
1. Единый государственный фонд технических регламентов, стандартов и нормативных технических документов формируется уполномоченным органом и государственными органами в пределах их компетенции.
2. Официальная информация о разрабатываемых и принятых технических регламентов, нормативных технических документах, национальных, иностранных, международных, региональных стандартах и классификаторах технико-экономической информации, стандартах организаций и рекомендациях по стандартизации, а также указанные документы должны быть доступны для пользователей, за исключением сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.
3. Издание и обеспечение пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них осуществляются в порядке, установленном уполномоченным органом.
4. Информация о принятии каждого стандарта и иного нормативного документа по стандартизации, а также нормативного технического документа и один их экземпляр направляются лицом, разработавшим документ, в уполномоченный орган для формирования единой справочно-библиографической базы данных.";
11) в статье 16:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Компетенция экспертов-аудиторов по подтверждению
соответствия, экспертов по стандартизации.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Эксперты по стандартизации участвуют в работах по разработке и экспертизе стандартов и нормативных документов по стандартизации.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Квалификационные требования, порядок подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, выдачи, приостановки или аннулирования аттестата эксперта-аудитора, а также экспертов по стандартизации устанавливаются уполномоченным органом.";
12) статью 17 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Технические регламенты могут содержать санитарные требования.";
13) в пункте 1 статьи 20:
подпункт 3) и 6) изложить в следующей редакции:
"3) национальные стандарты и классификаторы технико-экономической информации Республики Казахстан;"
"6) стандарты иностранных государств, классификаторы технико-экономической информации, правила нормы и рекомендации по стандартизации иностранных государств";
подпункт 4) исключить;

10) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Техникалық регламенттер, стандарттар және нормативтік
техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қоры
1. Техникалық регламенттердің, стандарттардың және нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорын өз құзыретi шегiнде уәкілетті орган және мемлекеттiк органдар қалыптастырады.
2. Мемлекеттiк құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәлiметтердi қоспағанда, әзiрленетiн және қабылданған техникалық регламенттер, нормативтік техникалық құжаттар, ұлттық, шетелдік, халықаралық, өңiрлiк стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi, ұйымдардың стандарттары және стандарттау жөнiндегi ұсынымдар туралы ресми ақпарат, сондай-ақ көрсетiлген құжаттар пайдаланушыларға қолжетiмдi болуы тиiс.
3. Стандарттарды және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтiк құжаттарды, стандарттардың каталогтары мен сiлтемелерiн басып шығару және пайдаланушыларды олармен және олар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
4. Құжатты әзiрлеген тұлға әрбiр стандарттың және стандарттау жөніндегі өзге де нормативтiк құжаттың, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттың қабылданғаны туралы ақпаратты және олардың бiр данасын стандарттау уәкілетті органға бiрыңғай анықтамалық-библиографиялық деректер базасын қалыптастыру үшiн жiбередi.»;
11) 16-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Сәйкестiктi растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың,
стандарттау жөніндегі сарапшылардың құзыретi»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Стандарттау жөніндегі сарапшылар стандарттарды және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеу мен сараптау бойынша жұмыстарға қатысады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың біліктілік талаптарын, оларды даярлау және аттестаттау, сарапшы-аудиторға, сондай-ақ стандарттау жөніндегі сарапшыларға аттестат беру, оны тоқтата тұру немесе жою тәртібін уәкілетті орган белгілейді.»;
12) 17-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Техникалық регламенттерде санитарлық талаптар болуы мүмкін.»;
13) 20-баптың 1-тармағында:
3) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары мен техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi;»
6) шет мемлекеттердiң стандарттары, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштер, шет мемлекеттердің стандарттау жөнiндегi ережелерi, нормалары мен ұсынымдары жатады.»;
4) тармақша алынып тасталсын;

14) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Национальные стандарты Республики Казахстан
1. Порядок разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены национальных стандартов устанавливается уполномоченным органом.
2. Национальные стандарты подразделяются на:
1) основополагающие стандарты, устанавливающие общие организационно-методические положения государственной системы технического регулирования;
2) стандарты на продукцию, услугу, которые устанавливают требования к однородным группам продукции, услуги и при необходимости к конкретной продукции, услуге;
3) стандарты на процессы;
4) стандарты на методы контроля продукции, услуги, процессов.
3. Основополагающие национальные стандарты разрабатываются предприятиями уполномоченного органа.
4. Нормы и стандарты иностранных государств, международных организаций применяются в качестве основы при разработке национальных стандартов Республики Казахстан полностью или частично, за исключением случаев, когда данные стандарты являются неэффективными или неподходящими для достижения целей, предусмотренных пунктом 1 статьи 4 настоящего Закона.
5. В национальных стандартах могут устанавливаться:
1) необходимые требования по безопасности продукции, процессов, обеспечивающие соблюдение требований, установленных техническими регламентами;
2) требования к классификации продукции, услуги;
3) показатели унификации, совместимости и взаимозаменяемости продукции;
4) термины и определения;
5) показатели функционального назначения, включая потребительские свойства и характеристики продукции, услуги, определяющие уровень их качества;
6) правила приемки, упаковки, маркировки, транспортировки, хранения, утилизации и уничтожения;
7) методы испытаний качества и безопасности;
8) требования к сохранению и рациональному использованию всех видов ресурсов;
9) требования к организации производства, обеспечивающие внедрение систем менеджмента;
10) положения организационно-методического характера для определенной области деятельности, а также общетехнические нормы и правила.
6. Национальные стандарты применяются в равной мере независимо от места происхождения продукции, услуги.";
15) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Национальные классификаторы технико-экономической
информации Республики Казахстан
"1. Классификации и кодированию подлежит технико-экономическая информация, используемая в отраслях экономики и подлежащая учету.
2. Разработка национальных классификаторов технико-экономической информации проводится в соответствии с планами и программами работ по национальной стандартизации.

14) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары
1. Ұлттық стандарттарды әзiрлеу, келiсу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және оның күшiн жою тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
2. Ұлттық стандарттар:
1) мемлекеттiк техникалық реттеу жүйесiнiң жалпы ұйымдастыру-әдiстемелiк ережелерiн белгiлейтiн, негiзге алынатын стандарттар;
2) өнiмнiң, көрсетiлетiн қызметтiң бiртектi топтарына, қажет жағдайда нақты өнiмге, көрсетiлетiн қызметке қойылатын талаптарды белгiлейтiн өнiмге, көрсетiлетiн қызметке арналған стандарттар;
3) процестерге арналған стандарттар;
4) өнiмдi, көрсетiлетiн қызметтi, процестердi бақылау әдiстерiне арналған стандарттар болып бөлiнедi.
3. Негiзге алынатын ұлттық стандарттарды уәкiлеттi органның кәсiпорындары әзiрлейдi.
4. Шет мемлекеттердiң, халықаралық ұйымдардың нормалары мен стандарттары осы Заңның 4-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшiн тиiмсiз немесе қолайсыз болып табылатын жағдайларды қоспағанда, олар Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарын әзiрлеу кезiнде негiз ретiнде толық немесе ішінара қолданылады.
5. Ұлттық стандарттарда:
1) техникалық регламенттерде белгiленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететiн өнiмнiң, процестердiң қауiпсiздiгi жөнiндегi қажеттi талаптар;
2) өнiмдi, көрсетiлетiн қызметтi жiктеуге қойылатын талаптар;
3) өнiмнiң бiрiздiлiк, үйлесiмдiлiк және өзара алмастырушылық көрсеткiштерi;
4) терминдер мен анықтамалар;
5) өнiмнiң, көрсетiлетiн қызметтiң сапа деңгейін айқындайтын тұтыну қасиеттерi мен сипаттамаларын қоса алғанда, олардың функционалдық мақсатының көрсеткiштерi;
6) қабылдау, буып-түю, таңбалау, тасымалдау, сақтау, кәдеге жарату және жою ережелерi;
7) сапасы мен қауiпсiздiкті сынау әдiстерi;
8) ресурстардың барлық түрлерiн сақтауға және ұтымды пайдалануға қойылатын талаптар;
9) менеджмент жүйесiн енгiзудi қамтамасыз ететiн, өндiрiстi ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
10) белгiлi бiр қызмет саласына арналған ұйымдастырушылық-әдiстемелiк сипаттағы ережелер, сондай-ақ жалпы техникалық нормалар мен ережелер белгiленуi мүмкiн.
6. Ұлттық стандарттар өнiмнiң, көрсетiлетiн қызметтiң шығарылған жерiне қарамастан, тең дәрежеде қолданылады.»;
15) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«22-бап. Қазақстан Республикасының техникалық-экономикалық
ақпаратының ұлттық жiктеуiштерi
1. Экономика салаларында қолданылатын және есепке алынуға тиiс техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуге және код қоюға жатады.
2. Техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн әзiрлеу ұлттық стандарттау жөнiндегi жұмыстардың жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүргiзiледi.

3. Государственные органы в пределах своей компетенции осуществляют разработку, ведение и актуализацию национальных классификаторов технико-экономической информации.
Реестр национальных классификаторов технико-экономической информации ведется уполномоченным органом.
4. Координация работ по созданию и контролю за функционированием в Республике Казахстан системы классификации и кодирования технико-экономической информации устанавливается уполномоченным органом.";
16) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Стандарты организаций разрабатываются и утверждаются организациями самостоятельно на объекты технического регулирование применяемые внутри организации, в том числе на составные части продукции, терминологию, систему приемки и контроля, технологическую оснастку, инструмент, а также управление деятельностью в организации в рамках системы менеджмента, разработки и постановки на производство, учету и регистрации не подлежит.
Стандарты организаций устанавливающие требования безопасности, не должны противоречить требованиям технических регламентов и гармонизированных с ними стандартов.
Стандарты организаций не принимаются для обязательного подтверждения в соответствия.";
17) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Применение международных, региональных стандартов,
стандартов иностранных государств и нормативных
документов по стандартизации иностранных государств
1. На территории Республики Казахстан могут применяться международные и региональные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила, руководства и рекомендации, стандарты иностранных государств, классификаторы технико-экономической информации, правила, нормы и рекомендации по стандартизации иностранных государств, отвечающие целям, предусмотренным пунктом 1 статьи 4 настоящего Закона.
2. Необходимыми условиями для применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств в качестве государственных стандартов Республики Казахстан являются:
1) членство Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и аккредитации;
2) наличие международных договоров Республики Казахстан о сотрудничестве в области стандартизации;
3) наличие договора (соглашения) между уполномоченным органом по стандартизации и международной или региональной организацией о сотрудничестве в области стандартизации.
3. Применение физическими и юридическими лицами Республики Казахстан стандартов международных и региональных организаций, членами которых Республика Казахстан не является, осуществляется при условии наличия ссылки на указанные стандарты в контрактах и договорах.

3. Мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiн әзiрлеудi, жүргiзудi және оларға өзектi сипат берудi жүзеге асырады.
Техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жiктеуiштерiнiң тiзiлiмiн уәкiлеттi орган жүргiзедi.
4. Қазақстан Республикасында техникалық-экономикалық ақпаратты жiктеу және оларға код қою жүйесiн құру мен оның жұмыс істеуін бақылау жөніндегі жұмыстарды үйлестiрудi уәкiлеттi орган белгiлейдi.»;
16) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұйымның стандарттары ұйым ішінде қабылданатын техникалық реттеудің объектілеріне, сонымен қатар өнімнің құрама бөліктеріне, терминологияға, қабылдау және бақылау жүйесіне, технологиялық жабдықтауға, құралдарға өз бетінше дайындалады және бекітіледі, сондай-ақ ұйымдардың қызметін менеджмент, дайындау және өндіріске шығару аясында басқару тізімге және тіркеуге алынбайды.
Қауіпсіздік талаптарын белгілейтін ұйым стандарттарының техникалық регламенттерінің талаптарына және олармен үйлестірілген стандарттарға қайшы келмеуі тиіс.
Ұйымдардың стандарттары міндетті сәйкестілікті растау үшін қабылданбайды.»;
17) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«24-бап. Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды, шет мемлекеттердiң
ұлттық стандарттары мен стандарттау жөнiндегi
нормативтiк құжаттарын қолдану
1. Қазақстан Республикасының аумағында осы Заңның 4-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға сай келетiн халықаралық және өңiрлiк стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi, ережелер, нұсқаулықтар мен ұсынымдар, шет мемлекеттердiң стандарттары, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi, стандарттау жөнiндегi ережелерi, нормалары мен ұсынымдары қолданылуы мүмкiн.
2. Халықаралық және өңiрлiк стандарттарды, шет мемлекеттердiң стандарттарын Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары ретiнде қолдану үшiн:
1) Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық және өңiрлiк ұйымдарға мүшелiгi;
2) cтандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының болуы;
3) cтандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық немесе өңірлік ұйыммен стандарттау жөніндегі уәкілетті органның келісімінің (шарттарының) болуы қажетті талап болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы мүше болып табылмайтын халықаралық және өңiрлiк ұйымдардың стандарттарын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының қолдануы көрсетiлген стандарттарға келiсiм-шарттар мен шарттарда сiлтеме болған жағдайда жүзеге асырылады.

4. Порядок применения международных и региональных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций, а также стандартов иностранных государств на территории Республики Казахстан устанавливается уполномоченным органом.
5. Международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств подлежащие применению на территории Республики Казахстан, не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами, действующими в Республике Казахстан, и гармонизированными с ними стандартами, быть по качественным показателям не ниже национальных стандартов и подлежат, согласованию с государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию.
6. Международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств применяются на территории Республики Казахстан одинаковым образом и в равной степени с национальными стандартами Республики Казахстан.";
18) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Система каталогизации продукции
1. Система каталогизации продукции создается с целью обеспечения субъектов технического регулирования информацией о характеристиках и изготовителях отечественной продукции.
2. Регистрации в системе каталогизации подлежит продукция, выпускаемая в Республике Казахстан.
Регистрация осуществляется путем внесения в систему каталогизации сведений для целей указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. Производители продукции, подлежащей регистрации в системе каталогизации продукции, представляют сведения о произведенной (производимой) продукции до момента ее реализации в уполномоченный орган.
Порядок регистрации в системе каталогизации продукции определяется Правительством Республики Казахстан.";
19) подпункт 2) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2) наименование сертифицированной продукции и информация позволяющая ее идентифицировать;";
20) статью 30 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Продукция, маркированная знаком соответствия, может не сопровождаться копиями сертификата соответствия.";
21) подпункт 5) пункта 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"5) выдавать предписания об устранении нарушений требований, установленных техническими регламентами, и (или) запрете реализации продукции в срок, определенный с учетом характера нарушения, в случаях:
несоответствия продукции требованиям, установленным техническими регламентами;
отсутствия на продукцию, подлежащую обязательному подтверждению соответствия, сертификатов соответствия (копий сертификатов соответствия), деклараций о соответствии (копий деклараций о соответствии);
маркировки продукции знаком соответствия без наличия на это права;";

4. Халықаралық және өңiрлiк стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, ережелер мен ұсынымдарды, сондай-ақ шет мемлекеттердiң стандарттарын Қазақстан Республикасының аумағында қолдану тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылуға тиiс халықаралық өңірлік стандарттар, ұлттық стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға және олармен үйлестiрiлген стандарттарға қайшы келмеуге, сапалық көрсеткіштері бойынша мемлекеттік стандарттардан төмен болмауға және олардың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен келісілуге тиiс.
6. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық және өңiрлiк стандарттар, шет мемлекеттердің стандарттары Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарымен және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарымен бiрдей әрi тең дәрежеде қолданылады.»;
18) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
«25-1-бап. Өнімді каталогтау жүйесі
1. Өнімді каталогтау жүйесі техникалық реттеу субъектілерін отандық өнімді өндірушілер және сипаттамалары туралы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
2. Қазақстан Республикасында шығарылатын өнім каталогтау жүйесінде тіркелуге жатады.
Тіркеу осы баптың 1-тармағында көрсетілген мақсат үшін каталогтау жүйесіне енгізу арқылы іске асырылады.
3. Өнім каталогтау жүйесіне тіркеуге жататын, өнім өндірушілері, уәкілетті органға өндірілген (өндірілетін) өнім туралы ақпаратты өткізу уақытына дейін ұсынады.
Өнім каталогтау жүйесінде тіркеу тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленеді.»;
19) 29-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сертификатталған өнiмнiң атауы және оны сәйкестендіруге мүмкiндiк беретiн ақпарат;»;
20) 30-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Сәйкестік белгісімен таңбаланған өнім, сәйкестік сертификатының көшірмелері қоса жүрмеуі мүмкін.»
21) 40-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) мынадай жағдайларда:
өнiм техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға сай келмеген;
сәйкестiгi мiндеттi расталуға жататын өнiмнiң сәйкестiк сертификаттары (сәйкестiк сертификаттарының көшiрмелерi), сәйкестiк туралы декларациялары (сәйкестiк туралы декларацияларының көшiрмелерi) болмаған;
өнiмдi оған құқығы болмай тұрып сәйкестiк таңбасымен таңбалаған жағдайда, техникалық регламенттерде белгiленген талаптардың бұзылу сипаты ескерiле отырып белгiленген мерзiмде оның бұзылуын жою және (немесе) өнiмдi өткiзуге тыйым салу туралы нұсқама шығаруға;»;

22) пункт 1 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"1. До введения в действие технических регламентов в соответствии с настоящим Законом на территории Республики Казахстан требования соответствующих нормативных документов по стандартизации, направленных на достижение целей безопасности, установленных в пункте 1) статьи 4 настоящего Закона, являются обязательными.".
5. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 59; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84); 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
1) статью 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, в области обеспечения единства измерений - специалисты, аттестованные в порядке, установленном уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 25-1) и 25-2) следующего содержания:
"25-1) отзыв аттестата аккредитации - решение органа по аккредитации о возврате аттестата аккредитации, в случае не соответствие требованиям аккредитации, на соответствие которым он аккредитовался, до устранения причин, послуживших основанием для отзыва аттестат аккредитации;
25-2) повторная аккредитация - очередная процедура официального признания органом по аккредитации компетентности заявителя выполнять работы в определенной области оценки соответствия.";
2) подпункт 5) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"5) эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, в области обеспечения единства измерений, технические эксперты.";
3) в статье 7:
абзац второй подпункта 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"привлекать экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, в области обеспечения единства измерений, технических экспертов и других специалистов к участию в работе по аккредитации;";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Количественный состав комиссии должен быть нечетным, состоять не менее чем из трех человек.";
4) подпункт 8) пункта 5 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"8) в случае прекращения либо отзыва аттестата аккредитации возвратить аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении либо отзыве аттестата аккредитации;";
5) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, в
области обеспечения единства измерений и
технические эксперты
1. Эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, в области обеспечения единства измерений и технические эксперты участвуют в проведении работ по аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с настоящим Законом.

22) 46-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заңға сәйкес техникалық регламенттер қолданысқа енгізілгенге дейін Қазақстан Республикасы аумағында тиісті ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың талаптары олар осы Заңның 4-бабының 1-тармағында белгіленген қауіпсіздік мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған жағдайда міндетті болып табылады.».
5. «Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 59-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 1-бап:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сәйкестiктi растау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар - уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен аттестатталған мамандар;»;
мынадай мазмұндағы 25-1) және 25-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«25-1) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу – аккредиттация аттестатын кері қайтарып алу негіздемесі болатын себептерді жойғанға дейін ол аккредиттелген сәйкестікке аккредитациялау талаптарының сәйкессіздігі жағдайында аккредитация аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредитация жөніндегі органның шешімі;
25-2) қайта аккредиттеу - аккредиттеу жөніндегі органы өтініш берушінің сәйкестікті бағалау саласында белгілі бір жұмыстарды орындау құзыреттілігін ресми танудың кезекті рәсімі.»;
2) 4-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) сәйкестiктi растау жөнiндегi, өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сарапшылар-аудиторлар, техникалық сарапшылар кiредi.»;
3) 7-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сәйкестiктi растау жөнiндегi сарапшылар-аудиторларды, техникалық сарапшыларды және басқа да мамандарды аккредиттеу жөнiндегi жұмысқа қатысуға тарту;»;
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Комиссияның сандық құрамы тақ болуға, үш адамнан кем болмауға тиiс.»;
4) 8-баптың 5-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) аккредиттеу аттестатының қолданысы тоқтатылған не ол керi қайтарып алынған жағдайда аккредиттеу аттестатын аккредиттеу аттестатының қолданысын тоқтату немесе кері қайтару туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруға»;
5) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сәйкестiктi
растау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар және техникалық
сарапшылар
1. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сәйкестiктi растау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар және техникалық сарапшылар осы Заңға сәйкес сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге қатысады.

2. Эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, в области обеспечения единства измерений и технические эксперты осуществляют свою деятельность на основе трудового либо гражданско-правового договора.";
6) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Повторная аккредитация проводится с соблюдением всех этапов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи. Заявка на повторную аккредитацию подается заявителем не позднее шести месяцев до истечения срока действия аттестата аккредитации.";
7) пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) руководство по качеству;
3-2) положение об аккредитуемом органе по подтверждению соответствия или испытательной, калибровочной и поверочной лабораторий (центр), в составе юридического лица и их филиалов;";
8) подпункт 4) пункта 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"4) обнаружения органом по аккредитации при повторной экспертизе документов или при повторном обследовании по месту нахождения заявителя несоответствий, указанных соответственно в первоначальном заключении или в отчете группы по обследованию;";
9) статью 17 изложить в следующей редакции:
"1. Экспертиза представленных документов осуществляется в срок не более тридцати рабочих дней, исчисляемых с момента заключения договора.
2. Заключение должно содержать:
1) оценку соответствия представленных документов критериям аккредитации;
2) указания на несоответствие документов по конкретным критериям (при наличии несоответствий);
3) рекомендации по корректировке представленных документов (при необходимости) и порядок подтверждения заявителем выполнения этих рекомендаций;
4) выводы о соответствии или несоответствии представленных документов критериям аккредитации.
3. На основании заключения орган по аккредитации принимает одно из следующих решений:
1) об обследовании заявителя по месту нахождения;
2) об устранении заявителем выявленных несоответствий. Копия решения направляется заявителю.
4. Заявитель в течение тридцати рабочих дней с момента получения копии решения устраняет выявленные несоответствия и извещает об этом орган по аккредитации. Орган по аккредитации в семидневный срок с момента получения извещения проводит при необходимости повторную экспертизу документов.";
10) пункты 3 и 10 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"3. Группа по обследованию должна состоять не менее чем из трех человек, руководителем группы назначается ответственный специалист, проводивший экспертизу документов."
"10. Заявитель в течение двадцати рабочих дней с момента получения копии решения устраняет выявленные при обследовании несоответствия и извещает орган по аккредитации об их устранении, после чего орган по аккредитации при необходимости проводит его повторное обследование. Срок повторного обследования не должен превышать пять рабочих дней, исчисляемых с момента прибытия группы по обследованию к месту нахождения заявителя.";

2. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы сәйкестiктi растау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар және техникалық сарапшылар өз қызметiн еңбек не азаматтық-құқықтық шарттың негiзiнде жүзеге асырады.»;
6) 13-баптың 2- тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қайта аккредиттеу осы баптың 1-тармағында көзделген барлық кезеңдерді сақтаумен жүргізіледі. Қайта аккредиттеуге өтінім Өтініш берушімен аккредиттеу аттестатының қызмет мерзімі аяқталуынан алты ай бұрын беріледі.»;
7) 15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) сапа жөніндегі басшылық;
3-2) заңды тұлғаның және өкілдіктердің құрамындағы аккредиттелетін сәйкестікті растау жөніндегі органы немесе сынақ, калибрлеу және салыстырып тексеру зертханалары (орталығы) туралы ереже;»;
8) 16-баптың 4-тармағы 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) аккредиттеу жөнiндегi органның құжаттарға қайта сараптама жасаған кезде немесе өтiнiш берушiнi орналасқан жерi бойынша қайта тексерген кезде тиiсiнше алғашқы қорытындысындағы немесе тексеру жөнiндегi топтың есебiнде көрсетiлген сәйкессiздiктердi анықтауы;»;
9) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұсынылған құжаттардың сараптамасы шарт жасалған кезден бастап есептелетін отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
2. Қорытындысында:
1) ұсынылған құжаттардың аккредиттеу критерийлерiне сәйкестiк бағасы;
2) нақты критерийлер бойынша (сәйкессiздiк болған кезде) құжаттардың сәйкессiздiгiн көрсету;
3) ұсынылған құжаттарды түзету жөнiндегi (қажет болған жағдайда) ұсынымдар және өтiнiш берушiнiң осы ұсынымдарды орындауын растау тәртiбi;
4) ұсынылған құжаттардың аккредиттеу критерийлерiне сәйкестiгi немесе сәйкессiздiгi туралы тұжырымдар қамтылуға тиiс.
3. Қорытынды негiзiнде аккредиттеу жөнiндегi орган мынадай:
1) өтiнiш берушiнi орналасқан жерi бойынша тексеру туралы;
2) өтiнiш берушiнiң анықталған сәйкессiздiктердi жоюы туралы шешiмдердiң бiрiн қабылдайды.
Шешiмнiң көшiрмесi өтiнiш берушiге жiберiледi.
4. Өтiнiш берушi шешiмнiң көшiрмелерiн алған кезден бастап отыз жұмыс күнi iшiнде анықталған сәйкессiздiктердi жояды және ол туралы аккредиттеу жөнiндегi органға хабарлайды. Аккредиттеу жөнiндегi орган хабарламаны алған кезден бастап жетi күн iшiнде, қажет болған кезде құжаттарға қайтадан сараптама жүргiзедi.»;
10) 18-баптың 3 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тексеру жөнiндегi топ кемiнде үш адамнан құралуы керек, топ жетекшiсi болып құжаттарға сараптама жүргiзген аккредиттеу жөнiндегi сарапшы-аудитор тағайындалады.
10. Өтiнiш берушi шешiмнiң көшiрмесiн алған кезден бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде тексеру кезiнде анықталған сәйкессiздiктердi жояды және оларды жойғаны туралы аккредиттеу жөнiндегi органға хабарлайды, одан кейiн аккредиттеу жөнiндегi орган оған қайта тексеру жүргiзедi. Тексеру мерзiмi тексеру жөнiндегi топтың өтiнiш берушiнiң орналасқан жерiне келген күнiнен бастап есептелетiн бес жұмыс күнiнен аспауға тиiс.»;

11) статью 21 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При проведении повторной аккредитации срок действия ранее выданного аттестата аккредитации продлевается на срок не более трех месяцев, в случае соблюдения срока установленного в пункте 2 статьи 13 настоящего Закона.";
12) в статье 23:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) внесения изменений и (или) дополнений в нормативный документ, указанный в документах субъекта аккредитации, и (или) введения в действие нового нормативного документа;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Орган по аккредитации рассматривает документы в срок не более десяти рабочих дней с момента их поступления.
В случае положительного решения и при отсутствии оснований для переоформления аттестата аккредитации орган по аккредитации принимает внесенные изменения к сведению, при необходимости переутверждает документ, определяющий область аккредитации, о чем письменно извещает субъекта аккредитации.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Решение об отказе в актуализации материалов аккредитации принимается органом по аккредитации при выявлении в представленных документах и сведениях недостоверной информации и (или) информации касающейся расширения области аккредитации.";
13) пункт 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1. Инспекционная проверка осуществляется на основании постаккредитационного договора. Первая инспекционная проверка проводится не позднее двенадцати месяцев с даты выдачи аттестата аккредитации. Последующие инспекционные проверки проводятся не ранее двенадцати месяцев, но не позднее двадцати четырех месяцев с момента проведения предыдущей инспекционной проверки.
В случае поступления заявления физического или юридического лица о допущении субъектом аккредитации нарушений в деятельности по оценке соответствия, за исключением анонимных заявлений, орган по аккредитации вправе провести внеочередную инспекционную проверку.";
14) в статье 26:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) сообщения уполномоченного органа о допущении субъектом аккредитации нарушений в деятельности по оценке соответствия;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) не устранения выявленных отрицательных результатов сравнительных испытаний и (или) сличений результатов поверки, калибровки средств измерений.";
пункт 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) наличие письменного заявления субъекта аккредитации;".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзаца четвертого подпункта 13) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2012 года.
Президент
Республики Казахстан

11) 21-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1) Қайта аккредиттеу жүргізу кезінде бұрын берілген аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімі осы Заңның 13-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім сақталған жағдайда, үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.»;
12) 23-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аккредиттеу субъектiсiнiң құжаттарында көрсетiлген нормативтiк құжатқа өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзген және (немесе) жаңа нормативтiк құжатты қолданысқа енгiзген;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Аккредиттеу жөніндегі орган құжаттар түскен кезден бастап оларды он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Оң шешім жағдайында және аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеуге негіздер жоқ болған кезде аккредиттеу жөніндегі орган енгізілген өзгерістерді назарға алады, ал қажет болған жағдайда аккредиттеу саласын айқындайтын құжатты қайта бекітеді, ол туралы аккредиттеу субъектісіне жазбаша хабарлайды.»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Аккредиттеу материалдарын жаңартудан бас тарту туралы шешімді аккредиттеу жөніндегі орган ұсынылған құжаттарда және мәліметтерде дұрыс емес ақпарат және (немесе) аккредиттеу саласын кеңейтуге қатысты ақпарат анықталған жағдайда қабылдайды.»;
13) 25-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Инспекциялық тексеру аккредиттеуден кейінгі шарт негізінде жүзеге асырылады. Бірінші инспекциялық тексеру аккредиттеу аттестаты берілген күннен бастап он екі айдан кешіктірмей жүргізіледі. Кейінгі инспекциялық тексерулер он екі айдан ерте, бұрынғы инспекциялық тексеру жүргізілген сәттен бастап жиырма төрт айдан кеш жүргізілмейді.
Аты-жөні көрсетілмеген өтініштерді қоспағанда, аккредиттеу субъектісінің сәйкестікті бағалау жөніндегі қызметте жөнсіздіктерге жол бергені туралы жеке немесе заңды тұлғадан өтініш түскен жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган кезектен тыс инспекциялық тексеру жүргізуге құқылы.»;
14) 26-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) аккредиттеу субъектісінің сәйкестікті бағалау жөніндегі қызметіндегі бұзушылықтары туралы уәкілетті органның хабарламасы;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) салыстырмалы сынақтардың және (немесе) өлшем құралдарын салыстырып тексеру, калибрлеу қорытындыларын салғастырудың анықталған терiс қорытындыларын жоймағанда керi қайтарып алады.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтінішінің болуы.».
2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 13) тармақшасының төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті