Об утверждении Правил хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2011 года № 1303. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 319.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 4-5 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 ноября 2011 года № 1303
Правила
хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения,
ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ
и изделий с их применением
1. Общие положения
1. Настоящие Правила хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – Правила) устанавливают порядок хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – пиротехнические вещества и изделия) в соответствии с законами Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел» и от 11 января 2007 года «О лицензировании».
2. Настоящие Правила не распространяются на промышленные пиротехнические вещества и изделия, любого класса опасности.
3. Гражданские пиротехнические вещества и изделия по степени потенциальной опасности при применении подразделяются на 5 классов:
1) I класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 0,5 Дж, акустическое излучение на расстоянии 0,25 м от изделия не более 125 дБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 0,5 м;

Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қарашадағы № 1303 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 319 бұйрығын қараңыз.
«Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңының 4-5-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 қарашадағы
№ 1303 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы және «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы заңдарына сәйкес азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (бұдан әрі - пиротехникалық заттар мен бұйымдар) сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету тәртібін  белгілейді.
2. Осы Қағидалар кез келген қауіптілік дәрежесіндегі өндірістік пиротехникалық заттар мен бұйымдарға қолданылмайды.
3. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдар қолданылу кезінде әлеуетті қауіптілігі дәрежесіне қарай 5 сыныпқа бөлінеді:
1) I сынып - қауіпті факторлар қатарында соққы беретін толқындар мен жарылыс кезінде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс энергиясы 0,5 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 0,25 м қашықтықтағы акустикалық сәулеленуі 125 ДцБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауіпті аймақ радиусы 0,5 м-ден артық емес бұйымдар;

2) II класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 5 Дж, акустическое излучение на расстоянии 2,5 м от изделия не более 140 дБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 5 м;
3) III класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия при направленном движении составляет более 5 Дж, при ненаправленном движении – не более 20 Дж, акустическое излучение на расстоянии 5 м от изделия не более 140 дБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 30 м III класса и не более 20 м для подкласса IIIа;
4) IV класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствует ударная волна, а радиус опасной зоны хотя бы по одному из остальных факторов составляет более 30 м;
5) V класс – прочие пиротехнические вещества и изделия, не вошедшие в I-IV классы.
По назначению гражданские пиротехнические вещества и изделия подразделяются на пиротехнические вещества и изделия бытового назначения (I-III классы) и пиротехнические вещества и изделия технического назначения (IV-V классы).
2. Порядок хранения и учета гражданских
пиротехнических веществ и изделий
4. Юридические и физические лица ведут учет готовой продукции и их составляющих компонентов согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также учет отпуска готовой продукции оптовым потребителям согласно приложения 2 к настоящим Правилам.
5. Хранение пиротехнических веществ и изделий производится согласно требованиям эксплуатационной документации и правилам пожарной (промышленной) безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исключает попадание на упаковки с пиротехническими веществами и изделиями прямых солнечных лучей и атмосферных осадков.
6. Временное хранение на складах пришедших в негодность (бракованных) пиротехнических веществ и изделий допускается только в специально выделенном месте и при наличии предупредительной информации.
7. Пиротехнические вещества и изделия бытового назначения, приобретенные гражданами для личного пользования в количестве не более 333 кг по весу брутто, хранятся с обеспечением пожарной безопасности и инструкций по применению соответствующих пиротехнических веществ и изделий.
8. Хранение пиротехнических веществ и изделий осуществляется на оптовых, расходных складах и складах розничной торговой сети в штабелях (на поддонах или деревянных настилах) и на стеллажах. Допускается временное хранение пиротехнических веществ и изделий в оборудованных транспортных средствах или в местах использования в пределах технологического цикла проводимых работ.

2) II сынып - қауіпті факторлар қатарында соққы беретін толқындар мен жарылыс кезінде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс энергиясы 5 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 2,5 м қашықтықтағы акустикалық сәулеленуі 140 ДцБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауіпті аймақ радиусы 5 м-ден артық емес бұйымдар;
3) III сынып - қауіпті фактор қатарында соққы беретін толқындар мен жарылыс кезінде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ бағытталған қозғалыс кезіндегі кинетикалық энергиясы 5 Дж-дан астам, бағытталмаған қозғалыс кезінде 20 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 5 м қашықтықтағы акустикалық сәулеленуі 140 ДцБ-дан артық емес, ал қалған факторлар бойынша қауіпті аймақ радиусы III сыныптың 30 м-ден артық емес және ІІІа төменгі сыныбы 20 м-ден аспайтын бұйымдар;
4) IV сынып - қауіпті факторлар қатарында соққы беретін толқындар жоқ, ал қауіпті аймақ радиусы қалған факторлардың ең аз дегенде біреуі бойынша 30 м-ден астамды құрайтын бұйымдар;
5) V сынып — I-IV сыныптарға кірмеген өзге де пиротехникалық заттар мен бұйымдар.
Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдар мақсаты бойынша пиротехникалық заттар және тұрмыстық мақсаттағы бұйымдар (І-ІІІ сыныптар) мен пиротехникалық заттар және техникалық мақсаттағы бұйымдар (IV-V сыныптар) болып бөлінеді.
2. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау және есепке алу тәртібі
4. Заңды және жеке тұлғалар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес дайын өнімнің және олардың құрамдас компоненттерінің есебін, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көтерме сауда тұтынушыларына дайын өнімдерді босатудың есебін жүргізеді.
5. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалану құжаттамасының талаптары мен өрт (өнеркәсіп) қауіпсіздігі қағидаларына сай жүргізіледі және пиротехникалық бұйымдары бар орамаларға күн сәулесінің және атмосфералық жауын-шашынның тікелей түсуін болдырмайды.
6. Тек арнайы бөлінген орындарда және ескерту ақпараты болған кезде ғана жарамсыз болған (ақауға жатқызылған) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды қоймаларда уақытша сақтауға рұқсат етіледі.
7. Азаматтардың жеке пайдалану үшін сатып алынған, салмағы 333 кг бруттодан аспайтын пиротехникалық заттар мен бұйымдар өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып және тиісті пиротехникалық заттар мен бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық бойынша сақталады.
8. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау көтерме сауда және шығыс қоймаларында штабельдер немесе ағаш төсемдерде және бөлшек сауда желісі қоймаларында сақталады. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жабдықталған көлік құралдарында немесе жүргізілетін жұмыстың технологиялық циклі шегінде пайдалану орындарында уақытша сақтауға рұқсат етіледі.

9. Розничная торговля пиротехническими веществами и изделиями бытового назначения производится в магазинах, отделах и секциях магазинов, павильонах и киосках, обеспечивающих сохранность продукции, исключающих попадание на нее прямых солнечных лучей и атмосферных осадков. Непосредственные нормы загрузки торговых помещений пиротехническими веществами и изделиями устанавливаются из расчета 1200 кг пиротехнических веществ и изделий по массе брутто на каждые 25 м2 торгового помещения. В торговых помещениях менее 25 м2 допускается хранение и реализация одновременно не более 333 кг пиротехнических веществ и изделий бытового назначения по массе брутто.
10. Расположение помещений, в которых осуществляется реализация пиротехнических веществ и изделий бытового назначения, не должно создавать препятствий для эвакуации людей при нештатных ситуациях. Торговые помещения для реализации пиротехнических веществ и изделий бытового назначения оборудуются средствами пожарной сигнализации и первичными средствами пожаротушения.
11. Витрины с образцами пиротехнических веществ и изделий бытового назначения в торговых помещениях обеспечивают возможность ознакомления покупателя с надписями на пиротехнических веществах и изделиях и исключают любые действия покупателей с изделиями, кроме визуального осмотра.
12. Пиротехнические вещества и изделия бытового назначения располагаются не ближе 0,5 м от нагревательных приборов системы отопления. Работы, сопровождающиеся механическими и (или) тепловыми действиями, в помещениях с пиротехническими веществами и изделиями бытового назначения не допускаются.
13. В торговых помещениях магазинов самообслуживания реализация пиротехнических веществ и изделий бытового назначения производится только в специализированных секциях продавцами-консультантами, непосредственный доступ покупателей к пиротехническим веществам и изделиям бытового назначения исключается.
14. От помещения для хранения изделий должно быть два комплекта ключей. Один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность изделий, второй – в опечатанном пенале у руководителя организации, на имя которого выдано разрешение на хранение.
Не допускается оставлять ключи от помещения для хранения гражданских пиротехнических веществ и изделий в столах и иных доступных для посторонних лиц местах.
15. Склады хранения гражданских пиротехнических веществ и изделий технического назначения IV класса опасности, подразделяют в зависимости от их назначения на постоянные (базисные), расходные и передвижные склады:

9. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдардың бөлшек саудасы, оған тікелей күн сәулесінің және атмосфералық жауын-шашынның түсуін болдырмай өнімнің сақталуын қамтамасыз ететін дүкендерде, дүкендердің бөлімдері мен секцияларында, павильондар мен дүңгіршектерде жүргізіледі. Сауда үй-жайларын пиротехникалық заттармен және бұйымдармен толтырудың тікелей нормасы сауда үй-жайының әрбір 25 шаршы метріне брутто бойынша 1200 кг пиротехникалық бұйымдар мен заттарға есептеліп белгіленеді. 333 кг аспайтын тұрмыстық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды 25 шаршы метрден аз сауда үй-жайларында сақтауды және сатуды бір уақытта жүргізуге болады.
10. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сату жүзеге асырылатын үй-жайлардың орналасуы штаттан тыс жағдайлар кезінде адамдарды шығару үшін кедергі келтірмеуі тиіс. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатуға арналған сауда үй-жайлары өрт сигнализациясымен және өрт сөндірудің бастапқы құралдарымен жабдықталады.
11. Сауда үй-жайларындағы тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттардың үлгілері бар сөрелер сатып алушының пиротехникалық заттар мен бұйымдардың жазбаларымен танысу мүмкіндігін қамтамасыз етеді және сатып алушының бұйымды сырттай көзбен шолуынан басқа кез келген іс-әрекеттерін болдырмайды.
12. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдар жылыту жүйесі аспаптарынан 0,5 м қашықтықта орналасады. Тұрмыстық пиротехникалық заттар мен бұйымдар бар үй-жайларда механикалық және (немесе) жылу әрекеттерімен жасалатын жұмыстарға жол берілмейді.
13. Өзіне-өзі қызмет көрсету дүкендерінің сауда үй-жайларында тұрмыстық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатуды тек мамандандырылған секцияларда сатушы-консультант жүргізеді, сатып алушыларға тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық бұйымдарды тікелей ұстауға болмайды.
14. Бұйымды сақтауға арналған үй-жайдың екі жиынтық кілті болуы тиіс. Біреуі бұйымның сақталуына жауапты адамда, екіншісі - сақтауға рұқсат берілген ұйым басшысында арнайы мөр қойылған пеналда болады.
Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған үй-жайдың кілттерін үстелдің үстіне және басқа да бөгде адамдарға қолжетімді жерлерде қалдыруға болмайды.
15. Техникалық мақсаттағы қауіптілігі IV сыныптық азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау қоймалары олардың мақсатына байланысты тұрақты (базистік), шығыс және жылжымалы қоймалар болып бөлінеді:

1) базисные склады – служат для длительного хранения изделий;
2) расходные склады – служат для удовлетворения текущей потребности в изделиях;
3) передвижные склады – для кратковременного хранения изделий.
Допускается использовать действующие склады взрывчатых материалов для хранения гражданских пиротехнических веществ и изделий по согласованию с уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
16. Гражданские пиротехнические вещества и изделия IV класса опасности реализуются со складов по месту их хранения другим юридическим и физическим лицам, имеющим лицензию на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий IV класса опасности, выданную по территориальности Департаментами внутренних дел городов Астана и Алматы, областей и на транспорте (далее – ДВД, ДВДТ).
17. Нормы загрузки гражданских пиротехнических веществ и изделий не должны превышать:
1) для базисных складов – 200 000 килограммов;
2) для расходных складов – 5 000 килограммов;
3) для складских помещений торговых организаций (магазинов) – 5 000 килограммов.
18. Для проветривания хранилищ устанавливаются решетчатые металлические двери, закрывающиеся на замки, а на окнах и вентиляционных люках устанавливаются металлические решетки и сетки. Размер ячеек решетчатых дверей и решеток должны быть не более 150 мм х 150 мм, толщина прутка – не менее 10 мм.
19. Все действующие и вновь вводимые в эксплуатацию склады для постоянного и временного хранения гражданских пиротехнических веществ и изделий должны быть зарегистрированы в территориальных органах внутренних дел.
20. В каждом хранилище разрешается хранить не более того количества гражданских пиротехнических веществ и изделий, на которые имеется разрешение на хранение, выданное территориальным органом внутренних дел.
На каждый базисный и расходный склад должен иметься паспорт, один экземпляр которого хранится на складе.
21. Все склады в зависимости от вида изделий и нормы загрузки должны располагаться на безопасном расстоянии.
Расстояние между отдельными зданиями промежуточных складов не менее 100 метров (далее – м) без обвалования и 50 м – с обвалованием.
Расстояние между отдельными хранилищами базисного склада, не обнесенными валом, должно быть не менее 200 м.
Расходные склады должны располагаться на безопасном расстоянии от жилых строений, площадки показа фейерверка и от массового скопления людей, но не ближе 100 м.
Все склады необходимо располагать на расстоянии не менее:
1) 400 м – от шоссейных дорог не ниже районного назначения, судоходных рек и каналов, границы полосы отвода железных дорог за исключением путей, ведущих к складу, отдельно стоящих жилых строений;

1) базистік қоймалар - бұйымды ұзақ уақыт сақтау үшін қызмет етеді;
2) шығыс қоймалары - бұйыммен ағымдағы қажеттілікті қанағаттандыру үшін қызмет етеді;
3) жылжымалы қоймалар - бұйымды қысқа уақыт сақтау үшін қызмет етеді.
Өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау үшін жарылғыш материалдардың жұмыс істеп тұрған қоймасын пайдалануға болады.
16. Қауіптілігі IV сыныптық азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдар Астана және Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - ІІД, КІІД) аумақтылық бойынша берген қауіптілігі IV сыныптық азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алуға лицензиясы бар басқа да заңды және жеке тұлғаларға оларды сақтау орны бойынша қоймалардан сатылады.
17. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды толықтыру нормасы:
1) базистік қоймалар үшін - 200 000 кг-нан;
2) шығыс қоймалары үшін - 5 000 кг-нан;
3) сауда ұйымдарының (дүкендердің) қойма үй-жайлары үшін - 5 000 кг-нан аспауы тиіс.
18. Сақтау орындарын желдету үшін құлыппен жабылатын торлы металл есіктер, ал терезелер мен желдеткіш қақпақтарына металл торлар мен торшалар орнатылады. Торлы есіктер мен торлардың көздері көлемі 150 мм х 150 мм аспауы, тор шыбығының қалыңдығы 10 мм кем болмауы тиіс.
19. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тұрақты және уақытша сақтауға арналған жұмыс істеп тұрған және жаңадан пайдалануға берілген барлық қоймалар аумақтық ішкі істер органдарында тіркелуі тиіс.
20. Әрбір сақтау қоймаларында азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға аумақтық ішкі істер органдары берген рұқсат етілген санынан аспайтын мөлшерде сақтауға болады.
Әрбір базистік және шығыс қоймаларының паспорты болуы тиіс, оның бір данасы қоймада сақталады.
21. Барлық қоймалар бұйымның түрі мен толықтыру нормасына байланысты қауіпсіз ара қашықтықта орналасуы тиіс.
Қоймалардың арасындағы жеке ғимараттардың ара қашықтығы құлаған  күйде 100 метрден (бұдан әрі - м), құламаған күйде 50 м кем болмауы тиіс.
Базистік қоймалардың жекелеген сақтау орындарының арасындағы ара қашықтық құлаған күйде 200 м. кем болмауы тиіс.
Шығыс қоймалары тұрғын үйлерден, фейерверк көрсететін алаңдардан және адамдардың көп жиналатын орындарынан қауіпсіз ара қашықтықта, бірақ 100 метрден жақын емес аралықта орналасуы тиіс.
Барлық қоймалар:
1) аудандық маңыздан төмен емес тас жолдан, кеме жүзетін өзендер мен арналардан, тұрғын үй құрылыстарынан жеке тұрған қоймаға апаратын жолдарды қоспағанда, темір жолға бөлінген жолақтар шекарасынан - 400 м;

2) 1000 м – от границы полосы отвода станционных зданий, складов и других станционных построек;
3) 800 м и 1000 м – от границы территории поселков и других населенных пунктов с численностью населения соответственно до 10000 и свыше 10000 человек;
4) 1500 м – от других производственных зданий и сооружений, не принадлежащих складам.
22. Территория постоянных и расходных складов должна быть ограждена колючей проволокой высотой не менее 2,5 м.
23. Все хранилища должны быть одноэтажными из несгораемых материалов, не отапливаемыми. Стены и потолки хранилищ должны быть побелены.
Полы в складах должны выполняться в соответствии с техническими условиями на устройство полов промышленных зданий из несгораемых материалов, исключающих искрообразование.
24. Хранилища, в зависимости от их величины, должны иметь два выхода. Хранилища длиной менее 10 м могут иметь один выход.
Двери, ведущие в хранилища, должны открываться наружу. Стекла окон, выходящих на солнечную сторону, должны быть матовыми или выкрашенными белой краской.
Искусственное освещение должно быть наружное. Дежурное освещение в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток не допускается.
25. Электрооборудование складов по окончании его применения в ночное время суток должно обесточиваться. Аппараты, предназначенные для отключения электропитания должны располагаться вне складского помещения на стене из несгораемых материалов или на отдельно стоящей опоре, монтироваться в шкафу или нише с приспособлениями для пломбирования и закрывания на замок.
26. При хранении в одном хранилище нескольких типов гражданских пиротехнических веществ и изделий должны строго соблюдаться правила совместного хранения в соответствии с правилами взрывобезопасности изделий.
Упаковки с изделиями следует хранить в штабелях или на стеллажах. Ящики с фейерверочными изделиями при хранении на штабелях и на стеллажах укладывать партиями.
Деревянные ящики с изделиями для хранения в штабелях должны быть уложены один на другой крышками вверх, под нижними рядами надо делать настил из досок для обеспечения воздухообмена.
На каждом штабеле и полке стеллажа должна быть табличка с указанием наименования или индекса изделий, номера партии, количества мест и даты поступления.
27. Размещение изделий в штабелях и на стеллажах должно обеспечивать доступ для вентиляции, осмотра и изъятия их из каждого штабеля (стеллажа). При укладке в штабели должны быть проходы между ними: для осмотра - не менее 0,7 м, для погрузки и разгрузки - не менее 1,5 м, расстояние от конца штабеля до стенки со стороны входа - не менее 1,25 м и расстояние от штабеля до задней и торцевых стен - не менее 0,7 м. Высота штабеля должна быть не более 2,5 м, ширина - не более 5 м.

2) станциялық ғимараттарға, қоймалар мен басқа да станциялық құрылыстарға бөлінген жолақтар шекарасынан - 1000 м;
3) халқының саны 10000-ға дейін және 10000 адамнан асатын кенттер мен басқа да елді мекендер аумақтары шекарасынан - тиісінше 800 м және 1000 м;
4) қоймаға тиесілі емес басқа өндірістік ғимараттар мен құрылыстардан 1500 м кем емес қашықтықта орналасуы қажет.
22. Тұрақты және шығыс қоймалардың аумағы биіктігі 2,5 м кем емес тікенекті сыммен қоршалуы тиіс.
23. Барлық сақтау орындары жанбайтын материалдан жасалған, бір қабатты, жылытылмайтын болуы тиіс. Сақтау орындарының қабырғалары мен төбесі ақталған болуы тиіс.
Қоймалардың едендері өндірістік ғимараттардың еден құрылғыларына арналған техникалық шарттарға сәйкес ұшқын шығаруды болдырмайтын, жанбайтын материалдан жасалуы тиіс.
24. Сақтау орындарының көлеміне қарай екі шығатын есігі болуы тиіс. Ұзындығы 10 м кем қойманың бір шығатын есігі болуы мүмкін.
Сақтау орнына кіретін есіктер сыртқа қарай ашылуы тиіс. Күн жаққа қарайтын терезенің әйнектері күңгірт болуы немесе ақ бояумен боялуы тиіс.
Жасанды жарықтандыру сыртта болуы тиіс. Қойма үй-жайларында кезекші жарықтандыру, сондай-ақ газ плиталарын, электрлік-қыздырғыш аспаптарды пайдалану және штепсельді қосқыштарды орнатуға болмайды.
25. Қоймаларда электр жабдықтар қолдану аяқталғаннан кейін, тәуліктің түнгі уақытында тоқтан ажыратылуы тиіс. Электр құралын өшіруге арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс жерде, өртенбейтін материалдан жасалған қабырғада немесе жеке тұрған бағандағы шкафта немесе пломбалауға және құлыппен жабуға арналған құрылғысы бар тауашада орналасуы тиіс.
26. Бір сақтау орнында азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдардың бірнеше түрін сақтау кезінде бұйымдардың жарылыс қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес бірлесіп сақтау қағидалары қатаң сақталуы тиіс.
Бұйым орамаларын штабельдерде немесе сөрелерде сақтау қажет. Штабельдерде немесе сөрелерде фейерверк бұйымдары бар жәшіктерді сақтау кезінде олар партиялармен қойылуы тиіс.
Штабельдерде сақтауға арналған бұйымдары бар ағаш жәшіктер сөрелерде бірінің үстіне бірі қақпақтарын жоғары қаратып қойылуы керек, төменгі қатарлардың астына ауа алмасуды қамтамасыз ету үшін тақтайлардан төсем жасау қажет.
Әр штабельдерде және сөрелердің текшесінде бұйым атауы немесе индексі, партия нөмірі, орындар саны, келіп түскен күні көрсетілген көрсеткіш болуы тиіс.
27. Бұйымдарды штабельдерде және сөрелерде орналастыру олардың желдету, штабельден (сөрелерден) оларды алу, қарау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс. Штабельдерді орналастыру кезінде олардың арасындағы өту жолы: қарау үшін - 0,7 м, жүкті тиеу және түсіру үшін - 1,5 м, кіреберістегі қабырға жағынан штабельдің соңына дейінгі қашықтық - кемінде 1,25 м және штабельдерден артқы және бүйірлік қабырғаларға дейін - 0,7 м болуы керек. Штабельдердің биіктігі 2,5 м, ені - 5 м болуы керек.

Высота верхних полок стеллажей должна быть не более 1,65 м от пола, расстояние от нижней полки до пола - не менее 0,15 м и от верхней полки до потолка – не менее 1 м.
Стеллажи должны иметь такое устройство, чтобы при полной загрузке не происходило их оседание и перекос. Все части стеллажей в хранилищах должны быть соединены и укреплены между собой на шипах и нагелях без применения металла. Доски стеллажей допускается прикреплять гвоздями с утоплением их головок на 0,5 см и замазыванием углублений шпатлевкой.
28. Прием и выдачу грузов из хранилищ производят в светлое время суток. При необходимости эти работы можно производить при наружном искусственном освещении.
Механизмы для погрузочно-разгрузочных работ в хранилищах (складах) пиротехнических веществ и изделий должны быть во взрывозащищенном исполнении, а двигатели внутреннего сгорания - иметь нейтрализаторы выхлопных газов и искрогасители.
29. На складе необходимо вести журнал учета отпуска готовой продукции согласно приложению 1 к настоящим правилам, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью органа внутренних дел с оттиском «Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі».
Каждый вид продукции следует учитывать отдельно. Записи в журнале производить на основании приходно-расходных документов немедленно по получении или выдаче груза.
30. Хранилище и территорию склада надо содержать в чистоте, не допускается хранить ломаную тару, посторонние и горючие материалы. Проезды, подъезды к складским зданиям, пожарным водоисточникам, а также подступы к противопожарному инвентарю и оборудованию должны быть всегда свободными.
Не допускается использовать безопасные разрывы между складами для хранения каких-либо материалов, оборудования и других веществ.
На территорию склада для перевозки изделий допускается только тот транспорт, на который имеется удостоверение о допуске транспорта к перевозке гражданских пиротехнических веществ и изделий.
Допуск лиц к работам, непосредственно связанным с приобретением, хранение, учетом, перевозкой, использованием пиротехнических веществ и изделий, производится в соответствии с требованиями допуска лиц к взрывчатым материалам.
31. Хранение пиротехнических веществ и изделий осуществляется на основании разрешения органа внутренних дел.
32. Для выдачи разрешения на хранение пиротехнических веществ и изделий в орган внутренних дел, на обслуживаемой территории которого расположен склад юридическое и физическое лицо представляет:
1) ходатайство юридического и физического лица, с указанием наименования и количества (веса, размера) пиротехнических веществ и изделий, подлежащих хранению, фамилии, имени, отчества, серии и номера удостоверения личности или паспорта лица, ответственного за хранение;

Штабельдердің жоғарғы текшелерінің биіктігі еденнен 1,65 м аспайтын, төменгі қабаттың еденге дейінгі қашықтығы - кемінде 0,15 м және жоғары текшеден төбеге дейін - кемінде 1 м болуы тиіс.
Сөрелерді толықтыру кезінде олар төмен түсіп және қисайып кетпейтіндей түрде құрылуы тиіс. Сақтау қоймаларындағы сөрелердің барлық бөліктері және бір-бірімен металл қолданылмай тиекпен және сыналанып қосылуы, әрі бекітілуі тиіс. Сөре тақтайларын шегелердің бастарын 0,5 см\ге кіргізе қағып, бекітуге және ойық жерлеріне шпатлевка жағуға болады.
28. Сақтау орындарында жүкті қабылдау және беру тәуліктің жарық кезінде жүргізеді. Қажет болған жағдайда бұл жұмыстарды сыртқы жасанды жарықтандырумен жүргізуге болады.
Пиротехникалық заттар мен бұйымдардың сақтау орындарында (қоймаларында) жүк тиеу-түсіру жұмыстарына арналған механизмдер жарылғыштан қорғалған күйде орындалған болуы, ал ішкі жану қозғалтқыштарының пайдаланып шығарылған газдардың бейтараптандырушылары және ұшқын өшіргіштері болуы тиіс.
29. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қоймада дайын өнімді босатуды есепке алу журналын жүргізу қажет, ол нөмірленген, тігілген, ішкі істер органдарының «Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі» деген бедері бар мөрімен мөрленген болуы тиіс.
Өнімнің әрбір түрін жекелей есепке алу қажет. Журналдағы жазбалар кіріс-шығыс құжаттардың негізінде жүкті алған немесе берген кезде дереу жүргізілуі керек.
30. Сақтау орны мен қойма аумағын таза ұстау керек, сынған ыдыстарды, бөгде және жанғыш материалдарды сақтауға болмайды. Қойма ғимаратының кіру жолдарын, өрт сөндіру, су көздерінің, сондай-ақ өртке қарсы мүккамалдар мен жабдықтарға бару жолдары үнемі бос болуы тиіс.
Қоймалар арасындағы қауіпсіз қашықтықтарды қандай да бір материалдар, жабдықтар мен басқа да заттарды сақтау үшін пайдалануға болмайды.
Бұйымдарды тасымалдау үшін қойма аумағына азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау көлігіне рұқсат куәлігі бар көлікке ғана рұқсат етіледі.
Адамдарға пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алумен, сақтаумен, есепке алумен, тасымалдаумен, пайдаланумен тікелей байланысты жұмыстарға рұқсат беру адамдарға жарылғыш материалдарына рұқсат берілген талаптармен сәйкес жүргізіледі.
31. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау ішкі істер органының рұқсаты негізінде жүзеге асырылады.
32. Жеке және заңды тұлғалар пиротехникалық заттар мен бұйымдардың сақтау рұқсатын беру үшін қызмет көрсететін аумағында қойма орналасқан ішкі істер органына:
1) сақтауға жататын пиротехникалық заттар мен бұйымдардың атауы мен санын (салмағын, мөлшерін), сақтау үшін жауапты адамның тегін, атын, әкесінің атын, жеке куәлігінің немесе паспортының сериясы мен нөмірін көрсете отырып, жеке және заңды тұлғалардың қолдаухатын;

2) копию лицензии на право разработки и (или) производства и (или) торговли и (или) использования пиротехнических веществ и изделий;
3) копию документа, подтверждающего право собственности специально оборудованных помещений для реализации и складов для хранения готовой пиротехнической продукции, соответствующих требованиям правил противопожарной безопасности и обеспечивающих сохранность, строгий учет и возможность проверки наличия учитываемой продукции.
В случае отсутствия собственного склада для хранения пиротехнических веществ и изделий представляется копия договора(ов) на хранение, либо аренды склада(ов) у третьего лица, имеющего соответствующие свидетельства и разрешения на их эксплуатацию и хранение, выданные уполномоченными органами в области промышленной безопасности и органами внутренних дел.
33. Разрешение на хранение пиротехнических веществ и изделий выдается органом внутренних дел в течение:
1) пятнадцати календарных дней – при обращении юридического и физического лица, для рассмотрения которого не требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц, либо проверка с выездом на место;
2) тридцати календарных дней – при обращении юридического и физического лица, для рассмотрения которого требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц, либо проверка с выездом на место.
34. Разрешение на хранение пиротехнических веществ и изделий выдается сроком на три года.
35. Разрешение на хранение пиротехнических веществ и изделий не подлежит продлению при окончании срока его действия.
В случае утраты дубликат разрешения на хранение пиротехнических веществ и изделий выдается при условии немедленного письменного уведомления органа внутренних дел выдавшего разрешение и подачи объявления об утрате разрешения в средства массовой информации.
36. Основаниями для переоформления разрешения на хранение пиротехнических веществ и изделий являются изменение адреса, наименования юридического и физического лица, ответственного лица, на имя которого выдано разрешение, места хранения или емкости склада.
3. Порядок использования гражданских пиротехнических
веществ и изделий (демонстрация фейерверков)
37. Использование (демонстрацию) пиротехнических веществ и изделий IV класса на территории Республики Казахстан осуществляют юридические и физические лица, имеющие лицензию на его использование, выданную Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
38. Юридическим и физическим лицам, осуществляющим демонстрацию фейерверков, разрешается их применение в общественно-культурных массовых мероприятиях только с разрешения местной администрации после утверждения документации на право производства работ, согласованной с территориальным органом внутренних дел.
При этом на согласование представляются техническая документация на гражданские пиротехнические вещества и изделия, план-размещение, специально оборудованный транспорт для перевозки изделий.

2) өтініш берушінің пиротехникалық заттар мен бұйымдарды әзірлеу және (немесе) ендіру және (немесе) сату және (немесе) пайдалану құқығына лицензиясының көшірмесі;
3) өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарына сәйкес келетін және есепке алынған өнімнің сақталуын, оны қатаң есепке алуды және бар-жоғын тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ететін дайын пиротехникалық өнімді өткізуге арналған үй-жай мен оларды сақтауға арналған қоймалардың меншік құқығын растайтын құжат көшірмелерін ұсынады.
Пиротехникалық заттар мен бұйымдардың сақтау үшін жеке меншік қойма болмаған жағдайда, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган және ішкі істер органдары берген, оларды пайдалануға және сақтауға арналған тиісті куәліктері мен рұқсаттары бар үшінші тұлғадан сақтауға не қойманы (қоймаларды) жалға алуға арналған шарттың (шарттардың) көшірмесін ұсынған кезде келіседі.
33. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған рұқсатты ішкі істер органдары:
1) жеке және заңды тұлға өтініш білдірген кезде - оны қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не сол жерге бара отырып, тексеру талап етілмеген кезде күнтізбелік он бес күн;
2) жеке және заңды тұлға өтініш білдірген кезде - оны қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не сол жерге шыға отырып, тексеру талап етілген кезде күнтізбелік отыз күн ішінде береді.
34. Пиротехникалық заттар мен бұйымдардың сақтауға арналған рұқсат үш жылдық мерзімге беріледі.
35. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған рұқсаттың мерзімі аяқталған кезде ол ұзартуға жатпайды.
Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған рұқсатты жоғалтқан жағдайда рұқсатты берген ішкі істер органын дереу жазбаша хабардар еткен және рұқсаттың жоғалғаны туралы бұқаралық ақпарат құралдарына хабарландыру берген кезде телнұсқа беріледі.
36. Рұқсаттың жарамдылық мерзімінің өтуі, жеке және заңды тұлғаның атына берілген рұқсат, оның атауы, жауапты адамның мекенжайының, сақтау орны мен қойма сыйымдылығының өзгеруі рұқсаттарды қайта ресімдеу үшін негіздер болып табылады.
3. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды пайдалану (фейерверктер көрсету) тәртібі
37. Қазақстан Республикасының аумағында қауіптілігі IV сыныптық азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды пайдалануды (көрсетуді) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, оларды пайдалануға берген лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
38. Фейерверктерді қоғамдық-мәдени көпшілік іс-шараларда қолдану тек аумақтық ішкі істер органымен келісілген, жұмысты жүргізуге құқығы бар құжаттамалар бекітілгеннен кейін жергілікті әкімшіліктің рұқсатымен фейерверктерді көрсетуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға рұқсат етіледі.
Бұл ретте азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарға техникалық құжаттамалар, орналастыру-жоспары, бұйымдарды тасымалдау үшін арнайы жабдықталған көлік келісуге ұсынылады.

39. Для обеспечения безопасности работ следует также руководствоваться стандартами, нормами и правилами противопожарной и технической безопасности.
40. Для демонстрации фейерверка при проведении культурно-зрелищных и массовых мероприятий, организаторы обращаются с ходатайством в местный исполнительный орган не менее чем за 10 дней до мероприятия.
В ходатайстве указываются следующие сведения:
1) наименование и адрес организации – устроителя мероприятия, фамилии, имена, отчества организаторов и их уполномоченных, с указанием должностей, адресов и контактных телефонов;
2) название и цель мероприятия;
3) дата, место, время начала и окончания мероприятия, в том числе демонстрации фейерверка;
4) предполагаемое количество участников мероприятия;
5) сведения о юридическом или физическом лице, проводящем демонстрацию фейерверка, с приложением лицензий на право экспонирования, приобретения гражданских пиротехнических изделий, разрешений на их хранение и перевозку;
6) объем фейерверка, характер используемых фейерверочных изделий и порядок проведения;
7) сведения о руководителе фейерверка и персонале, привлекаемых к демонстрации фейерверка и копии документов, подтверждающих их право руководства и проведения фейерверка;
8) необходимые силы и средства, задействованные для обеспечения охраны общественного порядка и противопожарной безопасности.
41. При кратковременном хранении изделий, на период подготовки и использования фейерверка, хранение осуществляется в передвижных складах (специально оборудованные автомобили, по согласованию с дорожной полицией территориального органа внутренних дел) на безопасном расстоянии от жилых, общественных строений, от мест большого скопления людей. Склад должен находиться под охраной.
42. Устроители фейерверка обеспечивают безопасность показа фейерверка, меры защиты персонала и сохранность фейерверочных изделий и согласовывают охранные мероприятия с органами внутренних дел. Охрана мест устройства фейерверков возлагается на органы внутренних дел и организацию, проводящую данное мероприятие.
43. Выбор и согласование места демонстрации фейерверка должен производиться с учетом радиусов опасных зон предполагаемых к применению фейерверочных изделий, рельефа местности, метеоусловий, характера прилегающих объектов, надежности охраны опасной зоны и других факторов, влияющих на безопасность демонстрации.
Место для демонстрации фейерверка гражданскими пиротехническими веществами и изделиями IV класса опасности должно находиться на расстоянии не менее 500 м от сгораемых построек, топливных складов, полей с созревающими зерновым культурами или сеном, соломой, хвойного леса, линий электропередачи в соответствии с утвержденной администрацией и согласованной с вышестоящей организацией схемой и не менее 50 м от несгораемых построек.
Наилучшим местом для фейерверка является берег большого водоема. Место установки пусковых устройств необходимо выбирать таким образом, чтобы зрители находились с наветренной стороны на расстоянии не менее 100 м от пусковой площадки.

39. Осы жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стандарттарды, өртке қарсы техникалық қауіпсіздік нормалары мен қағидаларын басшылыққа алу қажет.
40. Мәдени-көпшілік және бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде фейерверктер көрсету үшін ұйымдастырушылар жергілікті атқарушы органға іс-шара өткізуге дейін кемінде 10 күн бұрын қолдаухатпен өтініш білдіреді.
Қолдаухатта мынадай мәліметтер:
1) мекенжайы және байланыс телефондарының нөмірлері көрсетілген шараны ұйымдастырушы ұйымның атауы және мекенжайы, ұйымдастырушылар мен олардың уәкілетті адамдарының қызметі, олардың тегі, аты, әкесінің аты;
2) іс-шараның атауы мен мақсаты;
3) іс-шараның, оның ішінде фейерверк көрсетудің басталуы және аяқталу күні, орны мен уақыты;
4) іс-шараға қатысушылардың болжамды саны;
5) азаматтық пиротехникалық бұйымдарды экспонаттауға, сатып алуға құқық беретін лицензияларды, оларды сақтау мен тасымалдауға арналған рұқсаттарды қоса бере отырып, фейерверк көрсетуді ұйымдастырып жатқан жеке және заңды тұлға туралы мәлімет;
6) фейерверк көлемі, пайдаланылатын фейерверк бұйымдарының сипаты мен жүргізілу тәртібі;
7) фейерверк басшысы фейерверк көрсетуге тартылатын персонал туралы мәліметтер және фейерверкке басшылық ету мен жүргізу құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері;
8) қоғамдық тәртіпті қорғауды және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жұмылдырылған қажетті күштер мен құралдар көрсетіледі.
41. Фейерверкті дайындау және пайдалану кезеңінде бұйымдарды қысқа уақытқа сақтау кезінде тұрғын үйлерден, қоғамдық құрылыстардан, адамдар көп жиналатын орындарынан қауіпсіз қашықтықтағы жылжымалы қоймаларда (аумақтық ішкі істер органдарының жол полициясының келісімі бойынша арнайы жабдықталған көліктер) жүзеге асырылады. Қоймаға күзет қойылуы тиіс.
42. Фейерверкті ұйымдастыратын адамдар фейерверк көрсетілімдерінде қауіпсіздікті, персоналды қорғау шаралары мен фейерверк бұйымдарынан сақталуын қамтамасыз етеді, ішкі істер органдарымен күзет іс-шараларын келіседі. Фейерверктер құрылғылары орналастырылатын орындарды күзету ішкі істер органдары мен осы іс-шараны өткізетін ұйымға жүктеледі.
43. Фейерверктер көрсетілетін орынды таңдау мен келісу фейерверк бұйымдарын қолдану болжанған қауіпті аймақтардың радиусын, жер бедерін, метеожағдайларды, жақын орналасқан объектілердің сипатын, қауіпті аймақты күзету сенімділігі мен көрсетілім қауіпсіздігіне ықпал ететін басқа да факторларды ескере отырып, жүргізілуі тиіс.
Қауіптілігі IV сыныпты азаматтық пиротехникалық заттармен және бұйымдарымен фейерверктерді көрсету орны әкімшілік бекіткен және жоғары тұрған ұйыммен келісілген сызбаға сәйкес өртенетін құрылыстардан, отын қоймаларынан, піскен дәнді дақылдар немесе пішен алқаптарынан, сабандар, қылқанды ормандардан, электр желілерінен кемінде 500 м қашықтықта, өртенбейтін құрылыстардан кемінде 50 м қашықтықта болуы тиіс.
Фейерверк көрсету үшін ең ыңғайлы орын үлкен су қоймаларының жағалаулары болып табылады. Құрылғыларды іске қосу орны көрермендердің іске қосу алаңынан 100 м қашықтықта, жел жағында болатындай түрде таңдалуы керек.

44. К местам, запрещенным для демонстрации фейерверков, относятся:
1) территории, здания, строения, сооружения, не обеспечивающие безопасность граждан;
2) территории, расположенные вблизи опасных и вредных производств и объектов, а также транспортных узлов (мосты, путепроводы, полосы отвода автомобильных дорог, полосы отчуждения железных дорог, нефтегазопроводов и линий высоковольтных электропередач, пожаро и взрывоопасных объектов);
3) территории, непосредственно прилегающие к зданиям больниц и детских учреждений;
4) территории объектов, имеющих важное нравственно-культурное значение, памятников истории и культуры, кладбищ и культовых сооружений, заповедников, заказников и национальных парков, мест паломничества.
45. Фейерверк может начинаться только после расписки ответственного лица учреждения (предприятия) в журнале специалиста-пиротехника о готовности охраны и выполнении противопожарных мероприятий.
46. При демонстрации фейерверков допускается использование только исправного и аттестованного в установленном порядке пускового оборудования. Применяемые для демонстрации фейерверков гражданские пиротехнические вещества и изделия и пусковое оборудование должны использоваться в строгом соответствии с прилагаемыми к ним инструкциями по эксплуатации. Ответственность за соблюдение инструкций по эксплуатации применяемых изделий несет организация, проводящая демонстрацию фейерверка.
47. О фактах хищения или утери гражданских пиротехнических веществ и изделий необходимо немедленно информировать территориальные органы внутренних дел.
48. На площадках, с которых производят запуск фейерверка, категорически запрещается:
1) курить и разводить огонь;
2) работать в нетрезвом состоянии;
3) оставлять фейерверочные средства без охраны.
49. После окончания фейерверка пусковую площадку тщательно осматривают демонстраторы с целью сбора несгоревших изделий и элементов.
50. Охрана территории пусковой площадки может быть снята только после окончания всех работ с согласия руководителя фейерверка.
Охрану опасной зоны и противопожарные мероприятия прекращают только после окончания фейерверка и проверки ответственными лицами за экспонирование фейерверка.
51. После окончания фейерверка составляется акт о его проведении и последствиях в трех экземплярах, который подписывается руководителем фейерверка и представителем заказчика фейерверка.
4. Порядок перевозки гражданских пиротехнических
веществ и изделий
52. В процессе перевозки пиротехнических веществ и изделий выполняются следующие требования безопасности:

44. Фейерверктер көрсету үшін тыйым салынатын орындарға:
1) азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етпейтін аумақтар, ғимараттар, құрылымдар, құрылыстар;
2) қауіпті және зиянды өндірістерге жақын орналасқан аумақтар мен объектілер, сондай-ақ көлік тораптары (көпірлер, өтпе жолдар, автомобиль жолдарының болу жолақтары, темір жол мұнай-газ құбырлары және жоғары вольтты электр тарату желілері, өрт және аса қауіпті жарылғыш объектілері);
3) аурухана ғимараттары мен балалар мекемелеріне тікелей жақын орналасқан аумақтар;
4) рухани - мәдени маңызы бар объектілердің аумағы, тарихи және мәдени ескерткіштер, зираттар мен ғибадат ету құрылыстары, қорықтар, қаумалдар, ұлттық саябақтар мен тауап ету орындары объектілерінің аумақтары жатады.
35. Фейерверк тек мекеменің (кәсіпорынның) жауапты адамның күзет дайындығы мен өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы туралы маман-пиротехниктің журналына қол қойғаннан кейін ғана басталады.
46. Фейерверктерді көрсету кезінде тек белгіленген тәртіпте аттестацияланған іске қосу құралын пайдалануға рұқсат етіледі. Фейерверктер көрсету қолданылатын азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдар және іске қосу құралы оған қоса берілетін пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа қатаң сәйкестікте қолданылуы тиіс. Пайдалану бойынша нұсқаулықты сақтауға фейерверктер көрсетуді өткізетін ұйым жауапты болады.
47. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдардың ұрлануы немесе жоғалуы фактісі туралы аумақтық ішкі істер органдарына дереу хабарлау қажет.
48. Фейерверк жүргізілетін алаңдарда:
1) темекі шегуге және от жағуға;
2) мас күйде жұмыс істеуге;
3) фейерверк құралдарын күзетусіз қалдыруға қатаң тыйым салынады.
49. Фейерверк аяқталғаннан кейін жанбай қалған бұйымдар мен элементтерді жинау мақсатында көрсету шарасын ұйымдастырушылар фейерверк жүргізілген алаңды мұқият қарайды.
50. Фейерверк жүргізілетін алаңды күзету барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін фейерверк басшысының келісімімен ғана тоқтатылады.
Қауіпті аймақты күзету мен өртке қарсы іс-шаралар фейерверк аяқталғаннан кейін және фейерверктерді экспонаттауға жауапты адамдардың тексеруінен кейін ғана тоқтатылады.
51. Фейерверк аяқталғаннан кейін оның еткізілгендігі және сөндірілу туралы акті үш данада жасалып, оған фейерверк басшысы мен фейерверкке тапсырыс беруші өкіл қол қояды.
4. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау тәртібі
52. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау үдерісінде мынадай қауіпсіздік талаптары орындалады:

1) перевозка пиротехнических веществ и изделий обеспечивает сохранение их свойств и осуществляется в соответствии с правилами перевозки грузов, действующими на данном виде транспорта с учетом класса опасности продукции;
2) пиротехнические вещества и изделия допускаются к перевозке только при условии, что они упакованы, маркированы, имеют манипуляционные знаки, необходимые товаросопроводительные документы и при перевозке будут сохранены их потребительские свойства и обеспечено соответствие требованиям эксплуатационной документации;
3) пиротехнические изделия бытового назначения, приобретенные гражданами для личного пользования, разрешается перевозить с соблюдением требований эксплуатационной документации в количестве не более 333 кг по весу брутто за одну перевозку;
4) транспортной опасности 1.4, без ограничения веса производится автомобильным транспортом по маршруту, разработанному грузоотправителем или грузополучателем, с соблюдением правил перевозки одним транспортным средством, управляемым водителем, имеющим свидетельство о допуске к перевозке опасных грузов. Для сопровождения груза грузоотправитель или грузополучатель выделяют ответственное лицо, функции которого может выполнять водитель, знающий свойства и особенности перевозимых пиротехнических веществ и изделий. Согласование маршрута перевозки опасного груза не требуется.
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.11.2012 № 1503 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
53. Перевозка пиротехнических веществ и изделий IV класса, имеющих подкласс транспортной опасности выше 1.4, а также пиротехнических веществ и изделий V класса производится:
1) по территории отдельного государства–члена Таможенного союза в соответствии с правилами перевозки опасных грузов, действующими на территории соответствующего государства–члена Таможенного союза;
2) по территории, по крайней мере, двух государств–членов Таможенного союза или третьей страны в соответствии с Европейским соглашением о международной дорожной перевозке опасных грузов (ДОПОГ).
54. Перевозка гражданских пиротехнических веществ и изделий по железнодорожному транспорту осуществляется согласно Правил перевозок опасных грузов по железным дорогам, утвержденным на 15 заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников стран содружества от 5 апреля 1996 года.
55. При перевозке различными видами транспорта гражданских пиротехнических веществ и изделий обеспечивается их надежная охрана.

1) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау олардың  қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз етеді және өнімнің қауіптілік сыныбын ескере отырып, көлік түріне қолданылатын жүк тасымалдау  қағидаларына  сәйкес жүзеге асырылады;
2) пиротехникалық заттар мен бұйымдар оралған, таңбаланған, манипуляция белгілері қойылған, тауарға қажетті ілеспе құжаттары бар және тасымалдау кезінде олардың тұтынушылық қасиеттері сақталған және пайдалану бойынша құжаттама талаптарына сәйкестік қамтамасыз етілген кезде ғана оларды тасымалдауға рұқсат етіледі;
3) азаматтардың жеке пайдалануы үшін тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық бұйымдарды пиротехникалық өнімдерді пайдалану құжаттарының талаптарын сақтай отырып, брутто салмағы бойынша 333 кг аспайтын мөлшерде тасымалдауға рұқсат етіледі;
4) көлік қауіптілігінің 1.4 кіші тобы бар пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау салмағы жағынан шектеусіз, жүк жөнелтуші немесе жүк қабылдаушы әзірлеген бағыт бойынша тасымалдау қағидаларының талаптарын сақтай отырып, қауіпті жүк тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлігі бар көлік жүргізушісі жүргізетін автомобиль көлігімен жүргізіледі. Жүкті алып жүру үшін жүк жөнелтуші немесе жүкті қабылдап алушы жауапты адамды бөледі, бұл функцияны тасымалданатын пиротехникалық заттар мен бұйымдардың қасиеттері мен ерекшеліктерін білетін жүргізуші орындауы мүмкін. Қауіпті жүкті тасымалдау бағытын келісу талап етілмейді.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.11.29 № 1503 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
53. Көлік қауіпсіздігінің 1.4-тен жоғары кіші тобы бар IV сыныпты пиротехникалық заттар мен бұйымдарды, сондай-ақ, V сыныпты пиротехникалық бұйымдарды тасымалдау:
1) Кеден одағына мүше жеке мемлекет аумағы бойынша Кеден одағына тиісті мүше мемлекет аумағында қолданыстағы қауіпті жүкті тасымалдау қағидаларына сәйкес;
2) Кеден одағына мүше кем дегенде екі мемлекеттің немесе үшінші елдің аумағы бойынша халықаралық жолдарда қауіпті жүкті тасымалдау туралы (ЖҚЖТ) Еуропалық келісімге сәйкес жүргізіледі.
54. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды темір жол көлігімен тасымалдау 1996 жылғы 5 сәуірдегі достастық елдерінің қатысушы мемлекеттері Темір жол көлігі бойынша кеңестің 15-отырысында бекітілген темір жол арқылы қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
55. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды әртүрлі көлік түрлерімен тасымалдау кезінде олардың сенімді күзетілуі қамтамасыз етіледі.

56. Перевозимый груз должен быть уложен таким образом, чтобы исключалась возможность его падения, трения, ударов друг о друга и о борта транспорта при толчках и качке.
57. При перевозке продукции, подлежащей частичной разгрузке в пути следования, каждая партия должна быть укреплена отдельно от других так, чтобы остающийся груз при дальнейшем следовании не сдвигался со своих мест.
5. Порядок уничтожения гражданских пиротехнических
веществ и изделий
58. Утилизации подлежат пиротехнические вещества и изделия, утратившие свои потребительские свойства и (или) несоответствующие требованиям технического регламента, в том числе:
1) несрабатывания электровоспламенителей;
2) невоспламенения составов;
3) неполного срабатывания изделий;
4) обрыва проводов электровоспламенителей;
5) окончания срока годности;
6) отсутствия (утраты) идентификационных признаков;
7) обнаружения следов порчи;
8) контрафактные пиротехнические изделия.
59. В процессе утилизации пиротехнических веществ и изделий выполняются следующие требования безопасности:
1) пиротехнические вещества и изделия, подлежат утилизации потребителем с соблюдением мер пожаробезопасности и взрывобезопасности в соответствии с требованиями, указанными в эксплуатационной документации или в виде маркировочного обозначения на изделии;
2) утилизация пиротехнических веществ и изделий, а также отходов производства и потребления с целью получения вторичной продукции (сырья, материалов, комплектующих элементов) осуществляется в соответствии с технологической инструкцией (технологическим процессом) организациями, имеющими разрешительные документы на производство пиротехнических веществ и изделий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
60. Все не сработавшие изделия и элементы, подлежат уничтожению в соответствии с инструкцией по эксплуатации конкретного изделия, разработанной заводом-поставщиком.
61. Уничтожение непригодных пиротехнических веществ и изделий, производится с участием представителя органа внутренних дел.
6. Порядок ввоза в Республику Казахстан и вывоза из Республики
Казахстан гражданских пиротехнических веществ и изделий
62. Ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан гражданских пиротехнических веществ и изделий осуществляется по лицензии Министерства индустрии и новых технологий, которые согласуются с Министерством внутренних дел Республики Казахстан на основании следующих документов:
1) ходатайства руководителя юридического или физического лица, где указываются наименование и количество (вес) ввозимых или вывозимых гражданских пиротехнических веществ и изделий; фамилия, имя, отчество, серия и номер удостоверения личности или паспорта лица, ответственного за ввоз (вывоз); государство, из которого вывозятся или куда ввозятся указанные изделия; таможенный орган, через который осуществляется ввоз или вывоз;

56. Тасымалданатын жүкті шайқалған және қатты қозғалған кезде оның құлауы, үйкелуі, бір-біріне және көлік қабырғасына соғылуы болмайтындай түрде орналастырылуы тиіс.
57. Барар жолда жартылай түсірілуге жататын өнімді тасымалдау кезінде олардың әрбір партиясының әрқайсысы бір-бірінен бөлек қойылып, қалған жүктер өз орындарынан қозғалмайтындай түрде бекітілуі керек.
5. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жою тәртібі
58. Тұтынушылық қасиетін жоғалтқан және (немесе) техникалық регламент талаптарына сәйкес келмейтін пиротехникалық заттар мен бұйымдар кәдеге жаратылуы тиіс, оның ішінде:
1) электрлік — тұтандырғышы істемей қалған;
2) құрамы тұтанбай қалған;
3) бұйым толық күйде жұмыс жасамаған;
4) электрлік - тұтанғыш сымдарының үзілген;
5) жарамдылық мерзімі аяқталған;
6) сәйкестендіру белгілері жоқ (жоғалған);
7) ақаулық белгілері анықталған;
8) контрафактілік пиротехникалық бұйымдар.
59. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды кәдеге жарату үдерісінде мынадай қауіпсіздік талаптары орындалады:
1) пиротехникалық заттар мен бұйымдар тұтынушылар өрт қауіпсіздігі және жарылғыш қауіпсіздігі шаралары талаптарын сақтай отырып, пайдалану құжаттарында немесе бұйымдардағы таңбалау белгілері түріндегі көрсетілген талаптарға сәйкес жоюға жатады;
2) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды өндіруге рұқсат ету құжаты бар ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес технологиялық нұсқаулыққа (технологиялық үдеріске) сай пиротехникалық заттар мен бұйымдарды кәдеге жаратуды, сондай-ақ өндіріс және тұтыну қалдықтарынан қосарлы өнім (шикізат, материалдар, жинақтау элементтерін) алу мақсатында жүзеге асырады.
60. Барлық жұмыс істемей қалған бұйымдар мен элементтер жеткізуші зауыт әзірлеген нақты бұйымдарды пайдалану нұсқаулығына сәйкес жоюға жатады.
61. Жарамсыз пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жою ішкі істер органы өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
6. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету тәртібі
62. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен келісілетін Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің лицензиясы бойынша мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) жеке немесе заңды тұлға басшысының қолдаухаты, онда әкелінетін және әкететін азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдардың атауы мен саны (салмағы); әкелетін (әкететін) жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты, жеке куәлігінің немесе паспортының нөмірі мен сериясы; көрсетілген бұйымдар әкетілетін және әкелінетін мемлекет; әкелу немесе әкету жүзеге асырылатын кеден органы көрсетіледі;

2) копии контракта на поставку гражданских пиротехнических веществ и изделий, с приложением спецификации;
3) копии гарантийного обязательства импортера (конечного пользователя), выданного Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан (представляется в тех случаях, когда законодательством страны-экспортера предусмотрено представление такого документа);
4) копии лицензии на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий, выданной территориальным органом внутренних дел;
5) копии разрешения на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий, выданного территориальным органом внутренних дел;
6) копии лицензии на право занятия лицензируемым видом деятельности, выданной Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
63. При ввозе (вывозе) гражданских пиротехнических веществ и изделий автомобильным транспортом представляется согласованный с органами дорожной полиции маршрут перевозки опасного груза.
Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2012 № 1503 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
64. Министерство внутренних дел согласовывает лицензию на импорт (экспорт) или отказывает в согласовании лицензии на импорт (экспорт) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам хранения, учета,
использования, перевозки, уничтожения,
ввоза, вывоза гражданских пиротехнических
веществ и изделий с их применением
Книга учета готовой продукции пиротехнических веществ и изделий
с их применением и их составляющих компонентов
___________________________________________________
(наименование предприятия, организации)
Начато «___»______________ 20___г.
Окончено «___»_____________ 20___г.
п/п
Дата
поступ-
ления
Наименование
организации,
отпустившей
компонент либо
готовую
продукцию
Номер и дата
выдачи
лицензии на
приобретение
веществ и
изделий,
орган
внутренних
дел, выдавший
лицензию
Наиме-
нование
веществ
и
изделий
Кило-
грам-
мов
Штук
Коробок
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: Книга пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляются печатью территориального органа внутренних дел с оттиском «лицензиялау-рұқсат беру жүйесі»
Приложение 2
к Правилам хранения, учета,
использования, перевозки,
уничтожения, ввоза, вывоза
гражданских пиротехнических
веществ и изделий с их
применением
Книга учета отпуска
готовой продукции пиротехнических веществ и изделий
с их применением оптовым потребителям
___________________________________________________
(наименование предприятия, организации)
Начато «___»______________ 20___г.
Окончено «___»_____________ 20___г.
п/п
Дата
отпуска
готовой
продук-
ции
Номер и дата
выдачи
лицензии на
приобрете-
ние
веществ и
изделий,
орган
внутренних
дел,
выдавший
лицензию
Наимено-
вание
веществ
и
изделий
Килог-
раммов
Ш
т
у
к
Коро-
бок
Наименова-
ние
юридическо-
го лица,
приобретаю-
щего
изделия
Ф.И.О.
лица,
ответ-
ствен-
ного за
получе-
ние
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Кітап нөмірленеді, боуланады және аумақтық ішкі істер органының «Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі» мөрінің бедерімен бекітіледі.

2) ерекшелігі қоса берілген, азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жеткізуге арналған келісімшарт көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі берген импорттаушының (соңғы пайдаланушының) кепілдік міндеттерінің көшірмесі, (экспорттаушы елдің заңнамасында осындай құжатты, ұсыну көзделген жағдайда);
4) азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алуға  аумақтық ішкі істер органы берген лицензияның көшірмесі;
5) азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға аумақтық ішкі істер органдары берген рұқсаттың көшірмесі;
6) лицензияланатын қызмет түрлерімен айналысу құқығына Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі берген лицензияның көшірмесі.
63. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды автомобиль көлігімен әкелу (әкету) кезінде қауіпті жүкті тасымалдаудың жол полициясы органдарымен келісілген бағыты ұсынылады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.29 № 1503 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
64. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ішкі істер министрлігі импортқа (экспортқа) арналған лицензияларды келіседі немесе импортқа (экспортқа) лицензияға келісуден бас тартады.
Азаматтық пиротехникалық
заттар мен олар қолданылып
жасалған бұйымдарды сақтау,
есепке алу, пайдалану, тасымалдау,
жою, әкелу, әкету қағидаларына
1-қосымша
Пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған дайын өнім мен олардың құрамдас компоненттерін есепке алу кітабы
_____________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы)
20___ жылғы «__» __________ басталды
20___ жмлғы «__» __________ аяқталды
р/с
Келіп түскен күні
Дайын өнім немесе компоненттерді босатқан ұйым атауы
Заттар мен бұйымдарды сатып алуға берілген лицензияның нөмірі және берілген күні, лицензияны берген ішкі істер органы
Заттар мен бұйымдардың атауы
Килограмм
Дана
Қоpaптар
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескерту. Кітап нөмірленеді, бауланады және аумақтық ішкі істер органының "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" мөрінің бедерімен бекітіледі.
Азаматтық пиротехникалық
заттар мен олар қолданылып
жасалған бұйымдарды сақтау,
пайдалану, тасымалдау, жою,
әкелу, әкету қағидаларына
2-қосымша
Пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған дайын бұйымдарды көтерме сауда тұтынушыларына босатуды есепке алу кітабы
________________________________________
(ұйым, мекеме атауы)
20___ жылғы «__» __________ басталды
20___ жылғы «__» __________ аяқталды
р/с
Дайын өнімді босату күні
Заттар мен бұйымдарды сатып алуға берілген лицензияның нөмірі мен берілу күні, лицензияны берген ішкі істер органы
Заттар мен бұйымдардың атауы
Килограмм
Дана
Қораптар
Өнімдерді сатып алған заңды тұлғаның атауы
Тауарды алуға жауапты адамның Т.А.Ә.
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескерту: Кітап нөмірленеді, бауланады және аумақтық ішкі істер органының «Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі» мөрінің бедерімен бекітіледі.