Об утверждении Правил выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1544
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года «О республиканском бюджете на 2011 - 2013 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 сентября 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1544
Правила
выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на
транспортные расходы при экспорте зерна
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-4) пункта 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий», Законом Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года «О республиканском бюджете на 2011 - 2013 годы».
2. Правила определяют порядок выплаты субсидий за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2011 год (далее - бюджетные субсидии), на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна.
3. Администратор бюджетной программы, осуществляющий выплату бюджетных субсидий (далее - администратор бюджетной программы) - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Единый оператор - юридическое лицо, оказывающее услуги экспортерам по организации транспортировки зерна на экспорт, определенное национальной железнодорожной компанией.
5. Экспортер - физическое или юридическое лицо, осуществляющее реализацию зерна на экспорт с территории Республики Казахстан.
6. Бюджетные субсидии выплачиваются Единому оператору за фактически оказанные услуги по транспортировке зерна на экспорт.
7. Выплата бюджетных субсидий осуществляется Администратором бюджетной программы на основе документов, подтверждающих осуществление затрат экспортерами, при транспортировке с 1 сентября 2011 года в Китайскую Народную Республику либо транзитом через ее территорию, а также транзитом через территорию Российской Федерации продовольственной пшеницы третьего класса, в размере 6000 тенге за одну тонну.

Астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1544 Қаулысы
«2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 29 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                           К. Мәсiмов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1544 қаулысымен
бекітілген
Астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Агроөнекәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 11-бабы 2-тармағының 8-4) тармақшасына, «2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 29 қарашадағы Заңына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар 2011 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде астық экспорттау кезіндегі көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар (бұдан әрі - бюджеттік субсидиялар) төлеу тәртібін айқындайды.
3. Бюджеттік субсидиялар төлеуді жүзеге асыратын бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
4. Бірыңғай оператор - ұлттық темір жол компаниясы айқындаған, астықты экспортқа тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі экспорттаушыларға қызмет көрсететін заңды тұлға.
5. Экспорттаушы - Қазақстан Республикасының аумағынан астықты экспортқа сатуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
6. Бюджеттік субсидиялар бірыңғай операторға астықты экспортқа тасымалдау жөнінде нақты көрсетілген көліктік қызметтер үшін төленеді.
7. Бюджеттік субсидияларды төлеу Бюджеттік бағдарламаның әкімшісімен 2011 жылғы 1 қыркүйектен бастап Қытай Халық Республикасына немесе оның аумағы арқылы транзитпен, сол сияқты Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен үшінші сыныпты азық-түліктік бидайды тасымалдау кезіндегі бір тоннаға 6000 теңге көлеміндегі экспорттаушылардың жұмсаған шығынын растайтын құжаттардың негізінде іске асырылады.

8. Конечными получателями бюджетных субсидий являются экспортеры.
2. Порядок выплаты бюджетных субсидий
на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы
при экспорте зерна
9. Единый оператор организовывает транспортировку зерна на экспорт путем оказания экспортерам услуг транспортной экспедиции на основании договора транспортной экспедиции.
10. После отгрузки зерна экспортер предоставляет Единому оператору копию паспорта сделки и копии грузовой таможенной декларации и дубликата накладной для отправителя (третий лист накладной Соглашения о международном железнодорожном грузовом сообщении (СМГС)).
После транспортировки зерна до станции пограничного перехода и/или станции (порта) назначения экспортер предоставляет Единому оператору копии железнодорожных накладных с календарным штемпелем станции пограничного перехода и/или станции (порта) назначения, заверенные подписью и печатью экспортера.
11. Единый оператор по факту предоставления экспортерами документов в соответствии с абзацем первым пункта 10 настоящих Правил составляет акты оказанных услуг по транспортировке зерна на экспорт по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Акты).
12. Единый оператор на основании Актов формирует реестр оказанных услуг по транспортировке железнодорожным транспортом зерна на экспорт по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и предоставляет его Администратору бюджетной программы с приложением Актов.
13. Единый оператор выставляет Администратору бюджетной программы счет-фактуру и предоставляет заявку для перечисления денежных средств по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Администратор бюджетной программы в течение десяти рабочих дней со дня представления Единым оператором надлежащим образом оформленных документов, указанных в пунктах 12 и 13 настоящих Правил:
1) проверяет представленные Единым оператором документы и формирует заключение на выплату бюджетных субсидий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) направляет в территориальные подразделения Казначейства реестр счетов к оплате и счета к оплате в двух экземплярах.
15. Администратор бюджетной программы перечисляет бюджетные субсидии на счет Единого оператора.
Единый оператор после предоставления экспортером документов, указанных в абзаце втором пункта 10 настоящих Правил, производит возмещение экспортеру части стоимости затрат при транспортировке зерна на экспорт и предоставляет Администратору бюджетной программы акты подтверждения экспортером возмещения части стоимости затрат при транспортировке зерна на экспорт по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписанные Руководителем Единого оператора и экспортером.

8. Экспорттаушылар бюджеттік субсидиялардың соңғы алушылары болып табылады.
2. Астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға бағытталған бюджеттік субсидияларды төлеу тәртібі
9. Бірыңғай оператор экспорттаушыларға көліктік экспедиция шартының негізінде көліктік экспедиция қызметтерін көрсету арқылы астықты экспортқа тасымалдауды ұйымдастырады.
10. Астықты тиеп жөнелткеннен кейін экспорттаушы Бірыңғай операторға мәміле паспортының көшірмесін және кедендік жүк декларациясы мен жіберуші үшін жүкқұжат телнұсқасының (Халықаралық темір жол жүк қатынасы туралы келісім (ХТЖҚК) жүкқұжатының үшінші парағы) көшірмелерін береді.
Астықты шекаралық өту станциясына және/немесе межелі станцияға (айлаққа) дейін тасымалдағаннан кейін экспорттаушы Бірыңғай операторға экспорттаушының қолымен және мөрімен куәландырылған шекаралық өту станциясының және/немесе межелі станцияның (айлақтың) күнтізбелік мөртабаны бар темір жол жүкқұжаттарының көшірмесін береді.
11. Бірыңғай оператор осы Қағидалардың 10-тармағының бірінші абзацына сәйкес экспорттаушылардың құжаттарды беру фактісі бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша астықты экспортқа тасымалдау жөнінде көрсетілген қызметтердің актілерін (бұдан әрі - Актілер) жасайды.
12. Бірыңғай оператор Актілердің негізінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша темір жол көлігімен астықты экспортқа тасымалдау жөнінде көрсетілген қызметтердің тізілімін қалыптастырады және Актілерді қосып, оны бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне береді.
13. Бірыңғай оператор бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне шот-фактураны ұсынады және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша қаражатын аударуға өтінім береді.
14. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Бірыңғай оператор осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген дұрыс ресімделген құжаттарды тапсырғаннан кейін он жұмыс күнінің ішінде:
1) Бірыңғай оператор тапсырған құжаттарды тексереді және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге қорытындыны қалыптастырады;
2) Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелеріне төлем шоттарының тізбесін және екі данада төлем шоттарын жолдайды.
15. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Бірыңғай оператордың шотына бюджеттік субсидияларды аударады.
Бірыңғай оператор осы Қағидалардың 10-тармағының екінші абзацында көрсетілген құжаттарды экспорттаушы тапсырғаннан кейін экспорттаушыға астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығын құнының бір бөлігін өтеуді жүргізеді және Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай оператордың басшысы және экспорттаушы қол қойған астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығын құнының бір бөлігінің өтелгенін экспорттаушының растау актісін тапсырады.

16. Единый оператор обеспечивает достоверность документов, представленных Администратору бюджетной программы для получения бюджетных субсидий.
Приложение 1
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Акт оказанных услуг №___ от « » 20 г. по транспортировке зерна
на экспорт _____________________
направление экспорта
п/
п
от-
прав-
ки
ва-
гона
Станция
отправ-
ления
Станция
входа
Станция
выхода
Станция
(порт)
назна-
чения
(погран-
перехода)
Дата
отправле-
ния
(штемпель
станции на
перево-
зочных
докумен-
тах)
Объем
перевозок,
тонн
Стоимость
возмещения,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
итого
Наименование экспортера            Наименование Единого оператора
______________________________     ______________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)     (Подпись, Ф.И.О. руководителя)
Приложение 2
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Реестр оказанных услуг по транспортировке железнодорожным
транспортом зерна на экспорт _____________________
направление экспорта
п/п
Наименование
экспортера
Период
отгрузки
(по месяцам)
Объем
перевозок,
тонн
Стоимость
возмещения на
1 тонну,
тенге
Общая
стоимость
возмещения,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование Единого оператора       ______________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя
Приложение 3
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Заявка
на возмещение стоимости затрат на транспортные расходы
при экспорте зерна _______________________
направление экспорта
"____"________20__года
Настоящим Единый оператор просит Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан перечислить средства из республиканского бюджета на счет получателя субсидии
№ ____ в __________________ по республиканской бюджетной программе
наименование банка
____ "________________", в сумме __________(_________________) тенге.
цифрами и прописью
______________________________  _____________________________________
наименование Единого оператора  подпись и Ф.И.О. первого руководителя
м.п.
К заявке в качестве неотъемлемой ее части прилагаются:
копия свидетельства о регистрации (перерегистрации) юридического лица;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
копия документа выданного налоговым органом, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет (РНН).
Приложение 4
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы при экспорте зерна
«Утверждаю»
Ответственный секретарь
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
_______________________________
от «___» ____________ 20__ года
Форма
Заключение на выплату бюджетных субсидий на удешевление
стоимости затрат при транспортировке железнодорожным
транспортом зерна на экспорт _________________________
направление экспорта
по бюджетной программе ___ «____________»,
в соответствии с протоколом Государственной комиссии по
вопросам модернизации экономики Республики Казахстан
от «__» __________ 20__года №____
Наименование
экспортера
Номер и дата
заключения
договора
транспортной
экспедиции с
Единым
оператором
Всего перевезено
зерна _________,
направление
экспорта тонн, за
период
Сумма
возме-
щения
на 1
тонну,
тенге
Сумма
возмещения,
подлежащая
перечислению
из бюджета,
тенге, за
период
1
2
3
4
5
Руководитель структурного подразделения
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан    ____________
Приложение 5
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Акт № от «__» _______ 20__г. подтверждения ____________________
наименование экспортера
возмещения части стоимости затрат при транспортировке зерна
на экспорт _________________________
направление экспорта
п/
п
от-
прав-
ки
ва-
гона
Станция
отправ-
ления
Станция
входа
Станция
выхода
Станция
(порт)
наз-
начения
(пог-
ран-
пере-
хода)
Дата
отправ-
ления
(штем-
пель
станции
на
пере-
возочных
доку-
ментах)
Объем
пере-
возок,
тонн
Сумма
возме-
щения за
тонну,
тенге
Общая
сумма
возме-
щения,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
итого
Наименование экспортера            Наименование Единого оператора
______________________________     ______________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)     (Подпись, Ф.И.О. руководителя)

16. Бірыңғай оператор бюджеттік субсидияларды алу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне берілген құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Астықты экспорттау кезінде көліктік
шығыстарға арналған шығындардың
құнын арзандатуға субсидиялар төлеу
қағидаларына 1-қосымша
_____________________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспортқа тасымалдау бойынша 20__ ж. «__» ________
көрсетілген қызметтердің № ______ актісі
Р/с №
Жөнелту №
Вагон №
Жөнелту станциясы
Кіретін станциясы
Шығатын станциясы
Жеткізу (шекарадан өту) станциясы (айлақ)
Жөнелту датасы (тасымалдау құжаттарындағы бекет мөртабаны)
Тасымалдау көлемі, тонна
Өтеу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
Экспорттаушының атауы             Бірыңғай оператордың атауы
_____________________             ____________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)           (басшының қолы, Т.А.Ә.)
Астықты экспорттау кезінде көліктік
шығыстарға арналған шығындардың
құнын арзандатуға субсидиялар төлеу
қағидаларына 2-қосымша
_____________________________________________________
экспорттың бағыты
темір жол көлігімен астықты экспортқа тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтердің тізілімі
Р/с
Экспорттаушының атауы
Тиеп жөнелту кезеңі (айлар бойынша)
Тасымалдау көлемі, тонна
1 тоннаға өтеу құны, теңге
Жалпы өтеу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірыңғай оператордың атауы            ________________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)
Астықты экспорттау кезінде көліктік
шығыстарға арналған шығындардың
құнын арзандатуға субсидиялар төлеу
қағидаларына 3-қосымша
_____________________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын өтеуге өтінім
20__ жылғы «__» _____
Осымен Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен республикалық бюджеттен ___ «______________» республикалық бюджеттік бағдарламасы бойынша _______ (____________________) теңге сомасындағы қаражатты субсидия алушының
цифрмен және жазумен
____________________ № ___ есеп шотына аударуды сұрайды.
банктің атауы
___________________________      ___________________________________
Бірыңғай оператордың атауы       (бірінші басшының қолы және Т.А.Ә.)
м.о.
Өтінімге оның ажырамас бөлігі ретінде мыналар қоса беріледі:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
нөмірі көрсетілген банк шотының бар болуы туралы банктің анықтамасы;
клиентті салықтық есепке қою фактісін растайтын салық органы берген құжаттың көшірмесі (СТН).
Астықты экспорттау кезінде көліктік
шығыстарға арналған шығындардың
құнын арзандатуға субсидиялар төлеу
қағидаларына 4-қосымша
«Бекітемін»
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
жауапты хатшысы
____________________________
20___жылғы «____» ___________
Нысан
Қазақстан Республикасының экономиканы жаңғырту мәселелері
жөніндегі мемлекеттік комиссиясының 20 __ жылғы «__» _________
№ _____ хаттамасына сәйкес ____ «_____» бюджеттік бағдарламасы
бойынша ________________ темір жол
экспорттың бағыты
көлігімен астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындардың
құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған
қорытынды
Экспорттаушының атауы
Бірыңғай оператормен жасалған көліктік экспедиция шартының нөмірі мен күні
__________ кезеңде
________________ экспорттың бағыты
тасымалданған барлық астық, тонна, кезеңі
1 тоннаға өтеу сомасы, теңге
______ бюджеттен аударуға жататын өтеу сомасы, теңге, кезеңі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
құрылымдық бөлімшесінің басшысы       __________________
Астықты экспорттау кезінде көліктік
шығыстарға арналған шығындардың
құнын арзандатуға субсидиялар төлеу
қағидаларына 5-қосымша
_____________________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындар құнының бір
бөлігін өтеуді ______________________ 20__ ж. «___» ___
экспорттаушының атауы
№ _______ растау актісі
Р/с
Жөнелту №
Вагон №
Жөнелту станциясы
Кіретін станциясы
Шығатын станциясы
Жеткізу (шекарадан өту) станциясы (айлақ)
Жөнелту датасы (тасымалдау құжаттарындағы станцияның мөртабаны)
Тасымалдау көлемі, тонна
Бір тоннаға өтеу сомасы, теңге
Жалпы өтеу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
Экспорттаушының атауы             Бірыңғай оператордың атауы
_____________________             _______________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)           (басшының қолы, Т.А.Ә.)