О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145 "Об утверждении Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2011 года № 1596
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145 "Об утверждении Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы" следующие изменения и дополнения:
в Программе по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
разделы 5 "Этапы реализации Программы" и 7 "План мероприятий по реализации Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы" изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 1 и 2 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2011 года № 1596
"5. Этапы реализации Программы
5.1. Основные направления работы по реализации Программы
Основными направлениями работы по реализации Программы являются:
направление 1. Привлечение прямых иностранных инвестиций:
создание условий для привлечения ПИИ;
продвижение инвестиционного имиджа Казахстана;
построение системной работы с иностранными инвесторами;
направление 2. Развитие и создание СЭЗ и ИЗ:
повышение инвестиционной привлекательности СЭЗ и ИЗ;
направление 3. Продвижение экспорта:
сервисная поддержка экспортеров;
финансовая поддержка экспортеров.
5.2. Перечни инструментов и механизмов достижения поставленных целей и задач
Направление 1. Привлечение прямых иностранных инвестиций
Создание условий для привлечения ПИИ (2010 - 2012 годы)
В условиях острой конкурентной борьбы за инвестиционные ресурсы в Казахстане должен быть создан такой инвестиционный климат, который будет более привлекательным, чем в соседних странах-конкурентах за инвестиции.
В рамках настоящей Программы будут предусмотрены мероприятия по оценке эффективности проводимых Правительством мер по совершенствованию бизнес климата. В частности, на постоянной основе будет проводиться сравнительный мониторинг условий для инвестиций в странах-конкурентах для принятия, в случае необходимости, оперативных мер.
Кроме того, необходимо обеспечить достижение целевых индикаторов по поступлениям прямых инвестиций, информация о которых будет раз в полгода передаваться в Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, приведенных в Приложении 1 к настоящей программе. Индикаторы по поступлениям прямых иностранных инвестиций позволят проводить объективную оценку работы загранучреждений Республики Казахстан, центральных исполнительных органов и национальных компаний (в рамках курируемых отраслей), местных исполнительных органов в области привлечения ПИИ.

"Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 желтоқсандағы № 1596 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
«Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген 5-бөлім және Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру бойынша 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлім осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1596 қаулысына
1-қосымша
«5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
5.1. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі жұмыстың негізгі бағыттары
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі жұмыстың негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1-бағыт. Тікелей шетелдік инвестицияларды тарту:
ТШИ тарту үшін жағдай жасау;
Қазақстанның инвестициялық имиджін жылжыту;
шетелдік инвесторлармен жүйелі жұмыс жасау;
2-бағыт. АЭА мен ИА дамыту және құру:
АЭА мен ИА инвестициялық тартымдылығын арттыру;
3-бағыт. Экспортты жылжыту:
экспорттаушыларды сервистік қолдау;
экспорттаушыларды қаржылай қолдау.
5.2. Алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу құралдары мен тетіктерінің тізбелері
1-бағыт. Тікелей шетелдік инвестицияларды тарту
ТШИ тарту үшін жағдай жасау (2010 – 2012 жылдар)
Инвестициялық ресурстар үшін өткір бәсекелі күрес жағдайында Қазақстанда инвестициялар үшін бәсекелес - көрші елдерге қарағанда анағұрлым тартымды болатын инвестициялық ахуал жасалуы тиіс.
Осы Бағдарламаның шеңберінде бизнес ахуалды жетілдіру жөніндегі Үкімет өткізетін шаралардың тиімділігін бағалау бойынша іс-шаралар көзделетін болады. Атап айтқанда, тұрақты негізде қажет болған жағдайда жедел шаралар қабылдау үшін бәсекелес елдерде инвестициялар үшін жағдайдың салыстырмалы мониторингі жүргізілетін болады.
Бұдан өзге, тікелей инвестициялардың түсімдері бойынша мақсатты индикаторларға қол жеткізуді, осы бағдарламаға 1-қосымшада келтірілген, Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне жарты жылда бір рет берілетін ақпаратты қамтамасыз ету қажет. Тікелей шетелдік инвестициялардың түсімдері бойынша индикаторлар ТШИ тарту саласындағы Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің, орталық атқарушы органдардың және ұлттық компаниялардың (бақыланатын салалар аясында), жергілікті атқарушы органдардың жұмысына объективті бағалау жүргізуге мүмкіндік береді.

В частности, объемы отечественных и иностранных прямых инвестиций к 2014 г. должны вырасти не менее, чем на 15 % по отношению к показателю 2009 года. Для достижения данного показателя в 2011 - 2014 гг. должен поддерживаться ежегодный темп прироста инвестиций на уровне не менее 4 %.
Базовый пакет стимулов для инвесторов, осуществляющих деятельность в приоритетных видах экономической деятельности.
Данный вид стимулов действует для всех резидентов Казахстана, в том числе с иностранным участием, осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Казахстана, за исключением территорий специальных экономических зон, где действует свой режим.
В настоящее время базовый пакет стимулов включает следующие гарантии и преференции для инвесторов:
1) освобождения от уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан;
2) государственные натурные гранты в соответствии с Законом РК "Об инвестициях";
3) налоговые преференции в соответствии с Налоговым кодексом.
Вместе с тем, в дальнейшем предусматривается изучить мировой опыт по вопросам стимулирования инвестиций, стабильности законодательства, а также дополнительных мер для наиболее значимых инвестиционных проектов (Специальный режим).
Как правило, наукоемкие и технологичные проекты несут больше инвестиционных рисков, чем проекты по добыче сырья. Соответственно, чтобы привлечь в такие проекты инвесторов, необходимо создать максимально комфортные условия и снизить инвестиционные риски.
Таким образом, необходимо стимулировать инвестиции в проекты, которые создают и/или расширяют новые для Казахстана виды производств и которые открывают технологические возможности для последующих высоких переделов.
Инвестиционные стратегические проекты должны соответствовать приоритетным видам деятельности, определенных в соответствии с Законом РК "Об инвестициях", и одновременно соответствовать одному из следующих критериев:
1) объем инвестиций должен превышать 5 миллионов МРП (около 51 млн.долларов США);
2) соответствовать Перечню высокотехнологичной продукции, определенном в соответствии с Законом РК "О государственной поддержке индустриально-инновационного развития".
Отнесение инвестиционного проекта к стратегическим будет определяться решением Правительства Республики Казахстан и предусматривать получение инвестором гарантийного заказа, промышленных льгот и преференций по налогам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Обеспечение гарантийным заказом необходимо для снижения инвестиционных рисков для инвесторов путем гарантирования рынка сбыта предполагаемой к производству продукции.
Министерство индустрии и новых технологий будет прорабатывать вопрос возможности размещения гарантийного заказа с государственными органами, национальными компаниями и национальными холдингами.
Помимо указанных мер для стратегических инвесторов в регионах с низким уровнем социально-экономического развития будет рассмотрена возможность предоставления промышленных льгот. Около 44 % населения Казахстана проживает в сельской местности. Как известно в сельской местности особенно остро стоит вопрос занятости и оттока молодежи в города.
В целях расширения привлечения инвестиций в несырьевые сектора экономики будут проводиться индивидуальные переговоры с каждым крупным потенциальным инвестором.
Реализация индивидуального подхода по привлечению прямых иностранных инвестиций будет включать проведение следующих мероприятий:

Атап айтқанда, отандық және шетелдік тікелей инвестициялардың көлемі 2014 жылға қарай 2009 жылдың көрсеткішіне қарағанда кем дегенде 15%-ға өсуі тиіс. Аталған көрсеткішке қол жеткізу үшін 2011 – 2014 жылдары инвестициялардың жыл сайынғы өсу қарқыны кемінде 4% деңгейде ұстануы тиіс.
Қызметін экономикалық қызметтің басым түрлерінде жүзеге асыратын инвесторлар үшін базалық ынталандыру пакеті.
Ынталандырудың осы түрі Қазақстанның, оның ішінде шетелдің қатысуымен, өз режимі қолданылатын арнайы экономикалық аймақтарды қоспағанда, Қазақстан аумағында инвестициялық қызметті жүзеге асыратын барлық резиденттері үшін қолданылатын болады.
Қазіргі уақытта базалық ынталандыру пакеті инвесторларға арналған мынадай кепілдіктер мен преференцияларды қамтиды:
1) Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес кедендік баж салықтарын төлеуден босату;
2) «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік заттай гранттар;
3) Салық кодексіне сәйкес салық преференциялары.
Сонымен бірге, бұдан әрі инвестицияларды ынталандыру, заңнаманың тұрақтылығы мәселелері, сондай-ақ барынша маңызды инвестициялық жобалар үшін қосымша шаралар (Арнайы режим) бойынша әлемдік тәжірибені зерделеу көзделуде.
Әдетте, ғылыми және технологиялық жобалар шикізатты өндіру жобаларымен салыстырғанда көп инвестициялық қатерлер әкеледі. Тиісінше, осындай жобаларға инвесторлар тарту үшін барынша қолайлы жағдайлар жасау және инвестициялық қатерлерді төмендету қажет.
Осылайша, арнайы салықтық жеңілдіктер арқылы стратегиялық жобалар үшін өндірістердің Қазақстан үшін жаңа түрлерін құратын және/немесе кеңейтетін және кейінмен жоғары қайта бөлулер үшін технологиялық мүмкіндіктер ашатын жобаларға салынатын инвестицияларды ынталандыру қажет.
Инвестициялық стратегиялық жобалар «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген қызметтің басым түрлеріне сәйкес келуі және сонымен бір мезгілде өлшемдердің біріне сәйкес келуі қажет:
1) инвестициялардың көлемі 5 миллион АЕК-тан (51 млн. АҚШ долларына жуық) астам болуы қажет;
2) «Индустриялық-инновациялық дамуды мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген жоғары технологиялық өнімдер тізбесіне сәйкес болу тиіс.
Инвестициялық жобаны стратегиялық жобаға жатқызу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын болады және инвестордың кепілдік тапсырысын, өнеркәсіптік жеңілдіктерді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтар бойынша преференциялар алуын көздейді.
Кепілдікті тапсырыспен қамтамасыз ету өнімнің өндірісіне болжанатын өткізу нарығына кепілдік беру жолымен инвесторларға инвестициялық қатерлерді төмендету үшін қажет.
Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі мемлекеттік органдармен, ұлттық компаниялармен және ұлттық холдингтермен кепілдік тапсырысын орналастыру мүмкіндігі мәселесін қарастыратын болады.
Әлеуметтік-экономикалық даму деңгейі төмен өңірлердегі стратегиялық инвесторлар үшін көрсетілген жеңілдіктерден басқа өнеркәсіптік жеңілдіктерді беру мүмкіндігі қарастырылатын болады. Қазақстанның 44% жуық халқы ауылдық жерде өмір сүреді. Ауылдық жерде жұмыспен қамту және жастардың қалаларға ағылуы мәселесі ерекше өткір мәселе екені белгілі.
Экономиканың шикізаттық емес секторына инвестициялар тартуды өрістету мақсатында әрбір әлеуетті ірі инвестормен жеке келіссөздер жүргізілетін болады.
Тікелей шетелдік инвестициялар тарту бойынша жеке тәсілді іске асыру мынадай іс-шаралар жүргізуді қамтиды:

1) поиск и определение потенциальных целевых инвесторов, прежде всего из числа ТНК;
2) разработка и реализация "дорожных карт" по работе с каждым целевым инвестором, включая:
3) содействие в осуществлении необходимых формальностей, связанных с открытием и ведением бизнеса в Казахстане;
4) организацию встреч с ключевыми политическими лидерами и ведущими компаниями в Казахстане;
5) предоставление консультационных услуг как на стадии разработки инвестиционного проекта, так и на стадии его реализации;
6) постинвестиционную поддержку.
Также немаловажным условием для привлечения ПИИ является введение мер, направленных на удобство въезда и пребывания иностранных инвесторов в Казахстане, включающее:
1) упрощение условий визового режима для иностранных инвесторов, включая введение новой категории визы для бизнес-иммигрантов;
2) улучшение деятельности таможенных и пограничных служб;
3) улучшение условий пребывания иностранцев на территории Казахстана.
Упрощение условий визового режима для иностранных инвесторов:
В целях создания благоприятных условий для инвесторов из основных стран-инвесторов будет рассмотрена возможность введения безвизового режима со странами ОЭСР.
Также планируется упрощение процедуры оформления визовой поддержки иностранным гражданам путем отмены предоставления справки об отсутствии/наличии налоговой задолженности. С принятием указанных мер конкурентоспособность Казахстана повысится.
Улучшение деятельности таможенных и пограничных служб:
Для обеспечения оперативного и правильного реагирования на обращение иностранного гражданина, устранения языкового барьера предполагается обучение сотрудников таможенных и пограничных служб знанию базового английского языка.
Также будет обеспечено проведение обучающих тренингов работников таможенных и пограничных служб по культуре обслуживания иностранных граждан и проведение инструктажа по соблюдению деловой этики.
Улучшение условий пребывания иностранцев на территории Казахстана:
Для облегчения пребывания иностранцев на территории Республики Казахстан предполагается принять меры по увеличению количества гостиниц, через которые будет осуществляться регистрация паспортов иностранцев и лиц без гражданства, а также оптимизировать бизнес-процессы оказания государственной услуги по регистрации иностранцев и лиц без гражданства.
Также для исключения неудобств, связанных с поиском иностранцами необходимого адреса, планируется обеспечить населенные пункты Казахстана указателями с наименованиями физико-географических объектов (районы, улицы, площади), а также объектов общественной инфраструктуры (вокзалы, библиотеки, торговые центры и др.) на государственном языке с транслитерацией на русском и английском языках.
Кроме того, будет обеспечено предоставление инвесторам информации справочными службами на казахском, русском и английском языках.
Также в целях совершенствования квалификационных требований к работникам, уполномоченными государственными органами по сфере своей деятельности, планируется разработать типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, профессиональные стандарты.

1) мақсатты әлеуетті инвесторларды, ең алдымен ТҰК арасынан іздестіру және айқындау;
2) мыналарды қоса алғанда, әрбір мақсатты инвестормен жұмыс жасау жөнінде «жол карталарын» әзірлеу және іске асыру;
3) Қазақстанда бизнес ашуға және жүргізуге байланысты қажетті формальдылықтарды жүзеге асыруға жәрдемдесуді;
4) Қазақстанда басты саяси көшбасшылармен және жетекші компаниялармен кездесулер ұйымдастыруды;
5) инвестициялық жобаны әзірлеу сатысында да, оны іске асыру сатысында да консультациялық қызметтер ұсынуды;
6) инвестициялық қолдауды.
Сондай-ақ ТШИ тарту үшін маңызды шарт болып Қазақстандағы шетелдік инвесторлардың шығуы және болуы қолайлылығына бағытталған, мыналарды қамтитын, шараларын енгізу болып табылады:
1) Бизнес-иммигранттар үшін визаның жаңа санатын енгізуді қоса алғанда, шетелдік инвесторлар үшін визалық режимнің шарттарын оңайлату;
2) Кедендік және шекаралық қызметтердің қызметін жақсарту;
3) Шетелдіктердің Қазақстан аумағында болуы шарттарын жақсарту шараларын енгізу ТШИ тарту үшін маңызды шарт болып табылады.
Шетелдік инвесторлар үшін визалық режимнің жағдайларын оңайлату:
Негізгі инвестор елдерден келген инвесторлар үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында ЭЫДҰ елдерімен визасыз режим енгізу мүмкіндігі қарастырылатын болады.
Сондай-ақ, шетелдік азаматтарға визалық қолдауды ресімдеу шараларын салықтық берешектің барлығы/жоқтығы туралы анықтама беруді жою жолымен оңайлату жоспарлануда. Көрсетілген шаралардың қабылдануымен Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігі артады.
Кедендік және шекаралық қызметтердің қызметін жақсарту:
Шетелдік азаматтың жүгінуіне жедел және дұрыс ықпал етуді, тілдік кедергіні жоюды қамтамасыз ету үшін кедендік және шекаралық  қызметтердің қызметкерлерін базалық ағылшын тілін білуге үйрету жоспарланып отыр.
Сондай-ақ, кедендік және шекаралық қызметтер қызметкерлерін шетелдік азаматтарға қызмет көрсету мәдениеті бойынша оқыту тренингтерін жүргізу және іскерлік этиканы сақтау бойынша инструктаж жүргізу қамтамасыз етілетін болады.
Шетелдіктердің Қазақстан аумағында болуы жағдайларын жақсарту:
Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктердің болуын жеңілдету үшін шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың төлқұжаттарын тіркеу жүзеге асырылатын қонақүйлердің санын арттыру шараларын қабылдау, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-үдерістерін оңтайландыру жоспарлануда.
Сондай-ақ, шетелдіктердің қажетті мекенжайды іздеуімен байланысты қолайсыздықтарды болдырмау үшін Қазақстанның елді мекендерін, орыс және ағылшын тілдерінде транслитерациясын көрсете отырып, мемлекеттік тілдегі физикалық-географиялық нысандардың (аудандар, көшелер, алаңдар), сондай-ақ қоғамдық инфрақұрылым нысандарының (вокзалдар, кітапханалар, сауда орталықтары және т.б.) атаулары бар сілтемелермен қамтамасыз ету жоспарлануда.
Бұдан өзге, анықтамалық қызметтері мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде ақпарат беруді қамтамасыз ететін болады.
Сондай-ақ, қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын жетілдіру мақсатында, уәкілетті мемлекеттік органдар өз қызмет саласы бойынша басшылардың, мамандардың және басқа да мекеме қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын, кәсіптік стандарттарды жасау жоспарланып отыр.

Продвижение инвестиционного имиджа Казахстана (2010 - 2014 годы)
Создание эффективной коммуникационной стратегии в продвижении имиджа предусматривает два основных этапа:
1. идентификация восприятия инвестора и определение цели имиджевой кампании;
2. выбор и разработка рекламных инструментов, разработка единой PR-стратегии.
Основные рекламные инструменты:
1) единый постоянно обновляемый многоязычный информационный интернет-портал для инвесторов;
2) подготовка и распространение информационно-аналитических и презентационных печатных материалов, в том числе выпуск информационно-аналитических справочников-путеводителей инвесторов по приоритетным секторам экономики в соответствии с Государственной программой форсированного индустриально-инновационного развития (ГПФИИР);
3) планомерная работа с зарубежными СМИ по продвижению позитивного инвестиционного имиджа Казахстана, включающая регулярные информационные сообщения в ведущих зарубежных СМИ, тематические статьи и публикации, прокат презентационных видеороликов. Работа со СМИ должна быть организована по всем содержательным направлениям - политика, экономика, туризм, культура и т.д. с обеспечением комплексного информационного воздействия на все целевые аудитории;
4) проведение и активное позиционирование в международном бизнес сообществе публичных экономических и инвестиционных мероприятий - бизнес-форумов, роуд-шоу, семинаров, конференций, выставок. Для повышения эффективности проводимых мероприятий необходимо создание системы присвоения рейтингов;
5) активное участие в международных публичных инвестиционных и экономических мероприятиях;
6) широкое освещение деятельности национальной специализированной компании по привлечению инвестиций - АО "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST" (далее - "KAZNEX INVEST") как за рубежом, так и внутри страны;
7) информирование загранучреждениями Республики Казахстан о планируемых мероприятиях в стране пребывания, где принимают участие потенциальные инвесторы, и распространение в рамках мероприятий информационно-презентационных материалов о Казахстане.
Работа по брендированию (Казахстана и/или инвестиционного потенциала страны и/или АО "KAZNEX INVEST") будет проводиться в нескольких направлениях:
1) одним из новых инструментов в данной работе станет размещение в 2011 году на мировых телеканалах (таких как ВВС, CNN и др.) видеороликов об инвестиционных возможностях Казахстана с последующим созданием циклов видеороликов и/или телепередач для размещения на мировых телеканалах в 2012-2014 годах;

Қазақстанның инвестициялық имиджін жылжыту (2010 – 2014 жылдар)
Имиджді жылжытуда тиімді коммуникациялық стратегия жасау екі негізгі кезеңді көздейді:
1. Инвестордың қабылдауын сәйкестендіру және имидждік науқанның мақсаттарын анықтау.
2. Жарнамалық құралдарды таңдау және әзірлеу, бірыңғай РR стратегиясын әзірлеу.
Негізгі жарнамалық құралдар:
1) инвесторлар үшін бірыңғай тұрақты жаңартылатын көп тілді ақпараттық интернет-портал;
2) ақпараттық-талдау және тұсаукесер баспа материалдарын даярлау және тарату, соның ішінде ақпараттық-сараптамалық анықтамалықтарды – Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға (ҮИИДМБ) сәйкес экономиканың басым секторлары бойынша инвесторлардың жолсілтемелерін шығару;
3) шетелдік жетекші БАҚ-тарда тұрақты ақпараттық хабарламаларды, тақырыптық мақалалар мен жарияланымдарды, таныстыру бейнероликтердің прокатын қамтитын Қазақстанның ілгерінді инвестициялық имиджін ілгері жылжыту жөнінде шетелдік БАҚ-пен жоспарлы жұмыс. БАҚ-пен жұмыс барлық нысаналы аудиторияларға кешенді ақпараттық ықпалын қамтамасыз ете отырып, барлық мазмұнды бағыттар – саясат, экономика, туризм, мәдениет және тағы басқалары бойынша ұйымдастырылуы тиіс;
4) халықаралық бизнес қоғамдастықта жария экономикалық және инвестициялық іс-шаралар - бизнес-форумдар, роуд-шоу, семинарлар, конференциялар, көрмелер өткізу және белсенді ілгерілету. Өткізілетін іс-шаралардың тиімділігін арттыру үшін рейтингтер беру жүйесін құру қажет;
5) халықаралық жария инвестициялық және экономикалық іс-шараларға белсенді қатысу;
6) шетелде де, ел ішінде де «КAZNEX INVEST» экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі» АҚ (бұдан әрі — «КAZNEX INVEST») — инвестиция тарту жөніндегі ұлттық мамандандырылған компанияның қызметін кеңінен жариялау;
7) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің келу еліндегі әлеуетті инвесторлар қатысатын жоспарланып отырған іс-шаралар туралы хабарлап отыруы және Қазақстан туралы ақпараттық-таныстыру материалдарының іс-шаралары шеңберінде оны тарату.
Брендтеу жұмыстары (Қазақстанның және/немесе елдің инвестициялық әлеуетінің және/немесе «KAZNEX INVEST» АҚ) бірнеше бағыттарда жүргізілетін болады:
1) кейіннен 2012 – 2014 жылдары әлемдік телеарналарда бейнероликтердің және/немесе телебағдарламалардың циклдарын құра отырып 2011 жылы Қазақстанның инвестициялық мүмкіндіктері туралы бейнероликтерді әлемдік телеарналарға (ВВС, CNN және басқалары сияқты) орналастыру;

2) размещение статей и рекламного модуля об инвестиционных возможностях Республики Казахстан:
в мировых периодических изданиях с наибольшим охватом целевой аудитории;
в специализированных международных отраслевых изданиях;
в бортовых журналах крупнейших международных авиалиний, в пятизвездочных отелях Республики Казахстан;
3) размещение биллбордов в аэропортах и других общественных местах.
Мировой опыт показывает, что существуют различные тактики привлечения масштабных инвестиций в страну. Например, применяется практика "найма" зарубежных бывших официальных лиц высокого уровня к привлечению инвестиций. Это бывшие президенты, премьер-министры, авторитетные министры, руководители крупнейших компаний, а также неформальные организации с авторитетными и известными членами из числа бывших политиков и руководителей ТНК. Условно их можно назвать "инвестиционные советники".
Эти люди обладают большим авторитетом в мировом сообществе и могут выступить своего рода "гарантом" в процессе привлечения крупных иностранных компаний в экономику Республики Казахстан.
Построение системной работы с иностранными инвесторами (2011-2014 годы).
Для организации системной работы с иностранными инвесторами - усиление Комитета по инвестициям Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Комитет по инвестициям), как единого координирующего органа по работе с иностранными инвесторами, работающего по принципу "первого адреса обращения" и "единого консультанта" для иностранных инвесторов.
Для ведения постоянного мониторинга Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан всей работы, проводимой с инвесторами, необходимо будет предоставление информации о проделанной работе по привлечению инвестиций всеми задействованными в этой работе структурами.
Также предлагается создание по два - три представительства АО "KAZNEX INVEST" ежегодно в течение 2011 - 2014 годов в определенных выше целевых странах. В дальнейшем, в случае подтверждения успеха представительств, их сеть, а также штат будут расширяться так, чтобы основной контингент сотрудников АО "KAZNEX INVEST" находился в странах дислокации потенциальных инвесторов (по примеру австралийского агентства Austrade - 80 % штата, корейского агентства KOTRA - 70 % штата). По примеру указанных агентств представительства АО "KAZNEX INVEST" также будут осуществлять функции по продвижению экспорта.
Необходимо разработать График работы с инвесторами согласно определенному списку крупнейших компаний-инвесторов в приоритетных отраслях.

2) Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктері туралы мақалаларды және жарнамалық модульді орналастыру:
нысаналы аудиторияны барынша қамти отырып әлемдік мерзімді басылымдарда;
мамандандырылған халықаралық салалық басылымдарда;
халықаралық ірі әуе желілерінің борттық журналдарында Қазақстан Республикасының бес жұлдызды қонақ үйлерінде орналастыру;
3) әуежайларда және басқа қоғамдық орындарда биллбордтарды орналастыру осы жұмыстағы жаңа құралдардың бірі болады.
Әлемдік тәжірибе елге ауқымды инвестицияларды тартудың түрлі әдістері бар екендігін көрсетеді. Мысалы, инвестицияларды тартуға жоғары деңгейлі шетелдік бұрынғы ресми тұлғаларды «жалдау» тәжірибесі қолданылады. Бұл – бұрынғы президенттер, премьер-министрлер, беделді министрлер, ірі компаниялардың басшылардың, сондай-ақ ТҰК-тың бұрынғы саясаткерлері мен басшыларының арасынан беделді және танымал мүшелері бар бейресми ұйымдар. Шартты түрде оларды «инвестициялық кеңесшілер» деп атауға болады.
Бұл адамдар әлемдік қауымдастықта үлкен беделге ие және Қазақстан Республикасының экономикасына шетелдік ірі компанияларды тарту үдерісінде өзіндік «кепіл» бола алады.
Шетелдік инвесторлармен жүйелі жұмыс жасау (2011 – 2014 жылдар)
Шетелдік инвесторлармен жүйелі жұмысты ұйымдастыру үшін шетелдік инвесторлар үшін «алғашқы өтініш жасау терезесі» және «бірыңғай консультант» қағидаты бойынша жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Инвестициялар комитетін (Инвестициялар комитеті) шетелдік инвесторлармен жұмыс жүргізу жөніндегі бірыңғай үйлестіруші орган ретінде күшейту.
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі инвесторлармен жүргізілетін барлық жұмысқа тұрақты мониторинг жүргізу үшін осы жұмысқа тартылған барлық құрылымдардың инвестицияларды тарту бойынша атқарылған жұмысы туралы ақпарат беруі қажет болады.
Сондай-ақ жыл сайын 2011 – 2014 жылдар аралығында жоғарыда анықталған мақсатты елдерде «КAZNEX INVEST» АҚ-ның екі-үштен өкілдіктерін құру ұсынылады. Келешекте өкілдіктердің табысы расталған жағдайда, олардың желісі, сондай-ақ штаты «КAZNEX INVEST» АҚ қызметкерлерінің негізгі контингенті әлеуетті инвесторлар орналасқан елдерде болуы үшін (мысалы, Аustrade австралия агенттігінің - штатының 80%, KOTRA корей агенттігінің - штатының 70%) кеңейтілетін болады. Сондай-ақ, «КAZNEX INVEST» АҚ өкілдіктерінің аталған агенттіктерінің мысалы бойынша экспортты жылжыту бойынша функциялар жүзеге асырылатын болады.
Басым салаларда ірі инвестор компаниялардың белгіленген тізімі бойынша Инвесторлармен жұмыс кестесін әзірлеу қажет.

Для построения системной работы с иностранными инвесторами были определены приоритетные сектора промышленности на основе их конкурентоспособности и инвестиционной привлекательности и на основании отобранных секторов выявлены 20 приоритетных стран-инвесторов по размерам мировых вложений в данные отрасли. На основании анализа стратегий компаний (из 20 отобранных стран) и перспектив развития конкретной отрасли в Казахстане в каждой отрасли определены приблизительные временные периоды привлечения ТНК в Казахстан (78 ТНК с 2010 - 2014 гг. и 81 ТНК с 2015 - 2020 гг.).
На основе вышеуказанного списка компаний ответственные исполнители (загранучреждения Республики Казахстан, МПК, деловые советы, центральные исполнительные органы, государственные холдинги, национальные компании, акиматы и их подведомственные организации) должны представить в рамках своей компетенции Графики работы с инвесторами, где будут определены мероприятия с конкретными сроками исполнения по привлечению компаний-инвесторов. В целях исключения дублирования работ, необходимо согласовать данные документы с Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
В вопросах поиска и привлечения инвестиций будет усилена роль межправительственных комиссий (МПК) путем:
1) создания МПК по торгово-экономическим вопросам со странами перспективными для привлечения их в качестве будущих инвесторов;
2) рассмотрения на заседаниях МПК проблемных вопросов, связанных с осуществлением инвестиционной деятельности и продвижением экспорта;
3) формирования и согласования планов работ МПК с Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
4) направления отчетов о деятельности МПК по вопросам торгово-экономического сотрудничества в Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
5) проведения работы по вовлечению крупнейших компаний-инвесторов в приоритетных отраслях в состав МПК.
Координирующим органом по данным вопросам выступит Комитет по инвестициям. Показателем работы казахстанской части МПК будет достижение целевых индикаторов, приведенных в Приложении 1 к настоящей программе, выражаемых в конкретных объемах привлеченных инвестиций из соответствующей страны. Аналогичный подход по оценке результатов работы будет применен и к деятельности загранучреждений Республики Казахстан.
Сопредседатели казахстанской части МПК должны будут принять все необходимые меры по достижению целевых показателей по привлечению инвестиций. Послы Республики Казахстан за рубежом окажут необходимое содействие государственным и уполномоченным органам Республики Казахстан в увеличении объема прямых иностранных инвестиций не менее чем на 15 % к 2014 году.
Также немаловажную роль в привлечении ПИИ играют деловые советы, в связи с чем будут проработаны вопросы повышения эффективности деятельности деловых советов в области привлечения ПИИ, включая следующие вопросы:

Шетелдік инвесторлармен жүйелі жұмыс жасау үшін өнеркәсіптің басым секторлары белгіленген болатын, олардың бәсекеге қабілеттілігі және инвестициялық тартымдылық негізінде және іріктелген секторлар негізінде осы салаларға әлемдік салымдардың мөлшерлері бойынша 20 басым инвестор-елдер анықталды. Қазақстандағы бәсекелестік саланы дамыту болашағын және компаниялардың стратегияларын талдау (20 іріктелген елдің ішінен) негізінде әр салада Қазақстанға ТҰК тартудың шамамен алғандағы уақытша кезеңдер белгіленді (2010 – 2014 жылдары 78 ТҰК және 2015 – 2020 жылдары 81 ТҰК).
Компаниялардың жоғарыда көрсетілген тізімі негізінде жауапты орындаушылар (Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері, ҮАК, іскерлік кеңестер, орталық атқарушы органдар, мемлекеттік холдингтер, ұлттық компаниялар, әкімдіктер және олардың ведомствоға қарасты мекемелері) өз құзыреті шегінде Инвесторлармен жұмыс кестелерін ұсынуы қажет, онда инвестор-компанияларды тарту бойынша нақты орындау мерзімдері бар іс-шаралар белгіленетін болады. Жұмыстардың қосарлануын болдырмау мақсатында, Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігімен осы құжаттарды келісу қажет.
Инвестициялар іздеу және тарту мәселелерінде үкіметаралық комиссиялардың (ҮАК) рөлі:
1) оларды болашақ инвесторлар ретінде тарту үшін перспективалық елдермен сауда-экономикалық мәселелер бойынша ҮАК құру;
2) ҮАК отырыстарында, инвестициялық қызметті жүзеге асырумен және экспортты жылжытумен байланысты өзекті мәселелерді қарастыру;
3) ҮАК жұмыс жоспарларын құру және Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігімен келісу;
4) ҮАК сауда-экономикалық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі қызметі туралы есептерді Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне жолдау;
5) басым салалардағы ірі инвестор-компанияларды ҮАК құрамына тарту жұмыстарын жүргізу жолымен күшейтілетін болады.
Аталған мәселелер бойынша үйлестіруші орган Инвестиция комитеті болады. Тиісті елден тартылған инвестицияның нақты көлемінен көрінетін, осы бағдарламаға 1-қосымшада келтірілген мақсатты индикаторларға қол жеткізу ҮАК қазақстандық бөлігі жұмысының көрсеткіші болады. Жұмыстың нәтижесін бағалау бойынша ұқсас тәсіл Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелердің қызметіне де қолданылатын болады.
ҮАК-тың қазақстандық тарапынан тең төрағалары Инвестицияларды тартуда мақсатты көрсеткіштердің жетістіктері бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауы қажет. Қазақстан Республикасының елшілері шетелде 2014 жылдары 15% төмен емес тікелей шетелдік инвестициялардың көлемін ұлғайтуда Қазақстан Республикасының мемлекеттік және өкілетті органдарына қажетті жәрдем көрсетеді.
Сондай-ақ ТШИ тартуда іскерлік кеңестер маңызды рөл атқарады, соған байланысты, мына мәселелерін қоса алғанда, ТШИ тарту саласында іскерлік кеңестер қызметінің тиімділігін арттыру мәселелері қарастырылатын болады:

1) регламентация деятельности деловых советов типовым положением;
2) создание органов управления деловых советов, создание консультативного совета по общей координации деловых советов при ОЮЛ "НЭП "Союз "Атамекен";
3) участие сопредседателей казахстанских деловых советов в составе МПК.
Кроме того необходимо принять необходимые меры по проведению детального анализа отраслевых ниш Казахстана и определить инвестиционные проекты, требующие финансирования.
Суть заключения детального анализа заключается в формировании конкретного инвестиционного продукта, т.е. создания товара. Детальный анализ отраслевых ниш позволит определить перечень наиболее интересных и перспективных проектов для их дальнейшей подготовки и продвижения (рекламы).
В целях привлечения ПИИ и для представления более качественной и полной информации об инвестиционном потенциале и инвестиционных проектах Казахстана потенциальным иностранным инвесторам, Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан необходимо иметь расширенный перечень, а также необходимую информацию об интересных проектах, в частности, в регионах страны.
Все региональные органы местного управления должны информировать Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан о наличии проектов потенциально интересных иностранным инвесторам и по запросу представлять полную информацию (т.е. упакованный продукт).
Важным моментом работы с инвестором является сопровождение его в регионах Казахстана. Непосредственную работу с иностранными инвесторами в регионах будут проводить местные исполнительные органы. Для этого в каждом регионе будут созданы Центры обслуживания инвесторов (ЦОИ). ЦОИ станут фронт-офисами для операционного обслуживания инвесторов и будут осуществлять прямое общение с клиентом: получение первичных документов, необходимых контактов и другой информации для начала продвижения проекта, а также обеспечат оперативное и правильное реагирование на обращение иностранных инвесторов на местах и, по сути, будут выступать как региональные представительства АО "KAZNEX INVEST".
Также будет рассмотрена целесообразность создания координационных советов по инвестиционному климату при акиматах областей, городов Астана и Алматы. Главной задачей координационных советов станет решение проблемных вопросов инвесторов, в том числе с государственными и властными структурами.
С целью предоставления качественной и регулярно обновляемой информации по всем аспектам инвестиций в Республике Казахстан в 2010 году разработан национальный инвестиционный интернет-ресурс Республики Казахстан www.invest.gov.kz на 12 языках.
Разработанный интернет-ресурс выступает первым источником информации об инвестиционных возможностях и инструментом формирования имиджа Республики Казахстан для иностранных граждан, использующих интернет, как основное средство поиска информации.
На национальном инвестиционном интернет-ресурсе содержится информация об инвестиционных возможностях Республики Казахстан, законодательстве Республики Казахстан, о привлечении инвестиций в экономику страны в рамках ГПФИИР, об особенностях ведения бизнеса в стране, об инвестиционных проектах казахстанских инициаторов, контактная информация государственных органов, справочная информация, облегчающая работу инвесторов на территории Казахстана и др. Таким образом, национальный инвестиционный интернет-ресурс позволяет обеспечить прозрачность организационных процессов, связанных с инвестированием в республику, систематизировать и упростить работу по взаимодействию с иностранными инвесторами, снизить издержки инвестора, а также послужить дополнительным стимулом к инвестированию в Казахстан.
Для достижения поставленной цели всем заинтересованным государственным органам, национальным компаниям необходимо обеспечить предоставление качественной и актуальной информации для постоянного обновления разделов национального инвестиционного интернет-ресурса.
Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан будет вестись постоянный мониторинг проводимой работы с инвесторами, в связи с чем все задействованные в этой работе структуры должны информировать Министерство о планируемых и проведенных встречах и достигнутых договоренностях с иностранными инвесторами путем внесения информации в Базу данных иностранных инвесторов и инвестиционных проектов www.baseinvest.kz.
База данных инвестиционных проектов и иностранных инвесторов будет являться структурированным онлайн ресурсом с отображением инвестиционных проектов на территории Республики Казахстан, а также для организации доступа к информации о потенциальных и действующих инвесторах на территории Республики Казахстан на основе передовых информационных технологий.
Всем заинтересованным государственным органам, национальным компаниям необходимо обеспечить своевременное и качественное наполнение базы данных в части своей компетенции.
В этой связи ежегодно будут проводиться обучающие семинары по заполнению базы данных для местных исполнительных органов.
Информация в базе данных инвестиционных проектов размещена на 12 языках: казахский, русский, английский, немецкий, французский, корейский, японский, итальянский, испанский, турецкий, арабский, китайский.
В Казахстане в качестве инвестиционного омбудсмена предлагается создать Комиссию по инвестициям (далее - Комиссия), которая являлась бы консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан по выработке предложений по координации и контролю деятельности государственных органов и национальных холдингов по вопросам привлечения инвестиций в экономику Казахстана, текущей деятельности инвесторов, защиты их прав и интересов, а также создания благоприятных условий для инвестиционной деятельности в Республике Казахстан.

1) іскерлік кеңестердің қызметін үлгілік ережемен регламенттеу;
2) іскерлік кеңестерді басқару органдарын құру, «Атамекен» одағы» ҰЭП» ЗТБ жанынан іскерлік кеңестерді жалпы үйлестіру бойынша консультациялық кеңес құру;
3) ҮАК құрамында қазақстандық іскерлік кеңестердің тең төрағаларының қатысуы мәселелерін қоса алғанда, ТШИ тарту саласында іскерлік кеңестер қызметінің тиімділігін арттыру мәселелері қарастырылатын болады.
Бұдан өзге, Қазақстанның салалық тауашаларына түбегейлі талдау жүргізу бойынша қажетті шаралар қабылдау және қаржыландыруды қажет ететін инвестициялық жобаларды анықтау қажет.
Түбегейлі талдауды қорытындылаудың маңызы нақты инвестициялық өнімді құрудан, яғни тауар жасаудан көрінеді. Салалық тауашаларды түбегейлі талдау оларды әрі қарай әзірлеу және жылжыту (жарнама) үшін барынша қызықты және перспективалы жобалардың тізбесін белгілеуге мүмкіндік береді.
ТШИ тарту мақсатында және Қазақстанның инвестициялық әлеуеті мен Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне инвестициялық жобалар туралы аса сапалы және толық ақпаратты ұсыну үшін әлеуетті шетелдік инвесторларында кеңейтілген тізбе, сондай-ақ қызықты жобалар туралы, әсіресе елдің өңірлеріндегі, қажетті ақпарат болуы қажет.
Жергілікті басқарудың барлық өңірлік органдары Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігін шетелдіктерге әлеуетті қызықты жобалардың барлығы туралы хабардар етуі және сұратуына қарай толық ақпарат (яғни топталған өнім) беруі қажет.
Инвестормен жұмыс жасаудың маңызды сәті оны Қазақстанның өңірлерінде сүйемелдеу болып табылады. Өңірлерде шетелдік инвесторлармен тікелей жұмысты жергілікті атқару органдары жүргізетін болады. Бұл үшін әрбір өңірде Инвесторларға қызмет көрсету орталықтары (ИҚО) құрылатын болады. ИҚО инвесторларға жедел қызмет көрсетуге арналған фронт-офистерге айналады және клиентпен тікелей қарым-қатынасты жүзеге асыратын болады: бастапқы құжаттарды, қажетті контактыларды және жобаны жылжытуды бастауға арналған басқа ақпаратты алу, сондай-ақ жер-жердегі шетелдік инвесторлардың жүгінуіне жедел әрі дұрыс ықпал етуді қамтамасыз етеді, әрі шын мәнінде «KAZNEX INVEST» АҚ өңірлік өкілдіктері ретінде жүреді.
Сондай-ақ облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері жанындағы инвестициялық ахуал бойынша үйлестіру кеңестерін құрудың орындылығы қарастырылатын болады. Инвесторлардың өзекті мәселелерін, соның ішінде мемлекеттік және билік құрылымдарымен, шешу Үйлестіру кеңестерінің басты мақсатына айналады.
Қазақстан Республикасында инвестициялардың барлық аспектілері бойынша сапалы және жүйелі жаңартылып отыратын ақпарат беру мақсатында, 2010 жылы Қазақстан Республикасының 12 тілдегі ұлттық инвестициялық веб-сайты www.invest.gov.kz жасалды.
Жасалған веб-сайт ақпарат іздеудің негізгі құралы ретінде интернетті пайдаланатын шетелдік азаматтар үшін инвестициялық мүмкіндіктер туралы ақпараттың алғашқы көзі және Қазақстан Республикасының имиджін қалыптастырудың құралы болмақ.
Ұлттық инвестициялық веб-сайтта Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктері, Қазақстан Республикасының заңнамасы туралы, ҮИИДМБ шеңберінде елдің экономикасына инвестициялар тарту туралы, елде бизнес жүргізудің ерекшеліктері туралы, қазақстандық бастамашылардың инвестициялық жобалары туралы ақпарат, мемлекеттік органдардың байланыс ақпараты, Қазақстанның аумағындағы инвесторлардың жұмысын жеңілдететін анықтамалық ақпарат және т.б. болады. Осылайша, ұлттық инвестициялық веб-сайт республикаға инвестиция тартумен байланысты ұйымдастырушылық үдерістердің ашықтығын қамтамасыз етуге, шетелдік инвесторлармен өзара іс-қимыл бойынша жұмысты жүйелеуге және оңайлатуға, инвестордың шығындарын төмендетуге, сондай-ақ Қазақстанға инвестиция тартуды қосымша ынталандыруға мүмкіндік береді.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін барлық мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық компаниялар ұлттық инвестициялық веб-сайттың тарауларын тұрақты жаңарту үшін сапалы және өзекті ақпарат берілуін қамтамасыз етуі қажет.
Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі инвесторлармен жүргізіліп жатқан жұмыстың тұрақты мониторингін жүргізетін болады, осыған байланысты бұл жұмысқа тартылған барлық құрылымдар www.baseinvest.kz Шетелдік инвесторлардың және инвестициялық жобалардың деректер қорына ақпарат енгізу жолымен шетелдік инвесторлар қол жеткізген уағдаластықтар және жоспарланып отырған, әрі өткізілген кездесулер туралы Министрлікті хабардар етіп отыруы тиіс.
Инвестициялық жобалардың және шетелдік инвесторлардың деректер қоры Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаларды көрсететін, сондай-ақ алдыңғы қатарлы ақпараттық технологиялар негізінде, Қазақстан Республикасының аумағындағы әлеуетті және жұмыс істейтін инвесторлар туралы ақпаратқа қол жеткізуді ұйымдастыру үшін құрылымдалған онлайн ресурс болады.
Барлық мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық компаниялар дерекқорының өз құзыреті шегінде уақытылы және сапалы толықтырылуын қамтамасыз етуі қажет.
Осыған байланысты жыл сайын жергілікті атқарушы органдар үшін дерекқорын толықтыру бойынша оқыту семинарлары өткізілетін болады.
Инвестициялық жобалардың дерекқорындағы ақпарат 12 тілде орналастырылған: қазақ, орыс, ағылшын, неміс, француз, кәріс, жапон, итальян, испан, түрік, араб, қытай.
Қазақстанда инвестициялық омбудсмен ретінде Қазақстан экономикасына инвестиция тарту, инвесторлардың ағымдағы қызметі, олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ Қазақстан Республикасында инвестициялық қызмет үшін қолайлы жағдай жасау мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ұлттық холдингтердің қызметтерін үйлестіру және бақылау жөнінде ұсыныстар әзірлеу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан консультативтік-кеңесші орган болатын Инвестиция жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құру ұсынылады.

Направление 2. Развитие и создание СЭЗ и ИЗ: повышение инвестиционной привлекательности СЭЗ и ИЗ (2011 - 2012 годы)
На территории Казахстана необходимо увеличить количество СЭЗ. В соответствии с процедурой создания СЭЗ, предусмотренной в Законе Республики Казахстан "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан", предлагается рассмотреть возможность создания СЭЗ в Карагандинской, Павлодарской и Алматинской областях.
Кроме того, необходимо разработать нормативный правовой акт, регулирующий деятельность индустриальных зон. Порядок создания, функционирования и упразднения индустриальных зон и возможные меры государственной поддержки на территориях индустриальных зон будут предусмотрены в рамках разработки данного нормативного правового акта.
Направление 3. Сервисная поддержка экспортеров (2010 - 2014 годы)
Участниками сервисной поддержки экспортеров станут действующие и потенциальные предприятия-экспортеры обработанных товаров, соответствующие семи приоритетным отраслям экономики: металлургия высоких переделов, химическая и нефтегазохимическая, легкая, фармацевтическая и медицинская промышленности, машиностроение, агропромышленный комплекс, строительная индустрия и производство строительных материалов, услуг.
На постоянной основе будут проводиться мероприятия, направленные на продвижение экспорта отечественных обработанных товаров, услуг на внешние рынки, в том числе:
Организация и проведение торговых миссий за рубежом;
Проведение "Встреч Продавцов и Покупателей";
Продвижение отечественных товарных знаков на внешние рынки;
Издание и распространение справочника "Экспортная продукция Казахстана";
Организация участия предприятий в зарубежных профильных выставках;
Презентация экспортного потенциала казахстанских производителей на международных выставках в формате единого национального стенда;
Продвижение казахстанской продукции на зарубежные рынки через электронные торговые площадки;
Продвижение отраслевых (зонтичных) брендов;
Поиск потенциальных покупателей казахстанской экспортной продукции за рубежом;
Проведение Акций "Покупай Казахстанское";
Создание сетей Торговых домов казахстанского бизнеса за рубежом.
В целях системного развития экспортного потенциала казахстанских предприятий будут предусмотрены следующие меры поддержки экспортоориентированных предприятий:
Проведение обучающих тренингов для специалистов предприятий по вопросам экспортной деятельности;
Издание и распространение специальной литературы: "Путеводитель экспорта по зарубежным странам"; "Инструктивные материалы "В помощь экспортеру"; "Информационно-справочные материалы по определению оптимальных экспортных маршрутов";
Проведение оценки экспортной готовности казахстанских предприятий;
Разработка стратегических маркетинговых планов по продвижению отечественной продукции на внешние рынки.

2-бағыт. АЭА мен ИА дамыту және құру: АЭА мен ИА инвестициялық тартымдылығын арттыру (2011 – 2012 жылдар)
Қазақстанның аумағында АЭА санын арттыру қажет. «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген АЭА құру шарасына сәйкес Қарағанды, Павлодар және Алматы облыстарына АЭА-ны құру мүмкіндігін қарастыру ұсынылып отыр.
Бұдан өзге, индустриялық аймақтардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық акт жасау қажет. Индустриялдық аймақтарды құру, жұмыс істеу және тарату тәртібі мен индустриялық аймақтардың аумақтарында мемлекеттік қолдаудың ықтимал шаралары осы нормативтік құқықтық актіні әзірлеу шеңберінде көзделетін болады.
3-бағыт. Экспорттаушыларды сервистік қолдау (2010 – 2014 жылдар)
Экономиканың жеті басым салаларына - жоғары өңдеуден өткен металлургия, химия және мұнай-газ-химия, жеңіл, фармацевтика және медицина өнеркәсіптері, машина жасау, агроөнеркәсіп кешені, құрылыс индустриясы мен құрылыс материалдарының өндірісі сай келетін өңделген тауарларды, қызметтерді жұмыс істеп тұрған және әлеуетті экспорттаушы кәсіпорындар экспорттаушыларды сервистік қолдауға қатысушылар болады.
Тұрақты негізде отандық өңделген тауарларды, қызметтерді сыртқы нарыққа экспорттауды жылжытуға бағытталған іс-шаралар өткізілетін болады, соның ішінде:
Шетелдерде сауда миссияларын ұйымдастыру және өткізу;
«Сатушылар мен Сатып алушылардың кездесулерін» өткізу;
Отандық тауарлық белгілерді сыртқы нарыққа жылжыту;
«Қазақстанның экспорттық өнімі» анықтамалығын шығару және тарату;
Кәсіпорындардың шетелдік салалық көрмелерге қатысуын ұйымдастыру;
Қазақстандық өндірушілердің бірыңғай ұлттық стенді форматындағы халықаралық көрмелерде экспорттық әлеуетті көрсету;
Электрондық сауда алаңқайлары арқылы шетелдік нарықтарға қазақстандық өнімдерді жылжыту;
Салалық (зондтық) брендтерді ілгерілету;
Шетелде қазақстандық экспорттық өнімдерді әлеуетті сатып алушыларды іздеу;
«Қазақстандық өнімді сатып ал» акцияларын өткізу;
Шетелде Қазақстандық бизнестің сауда үйлері желісін құру.
Қазақстандық кәсіпорындардың экспорттық әлеуетін жүйелі дамыту мақсатында экспортқа бағдарланған кәсіпорындарды қолдаудың мынадай шаралары көзделетін болады:
Экспорттық қызмет мәселелері бойынша кәсіпорындардың мамандары үшін оқыту тренингтерін өткізу;
Арнайы әдебиетті шығару және тарату: «Шет елдері бойынша экспорттың жолсілтемесі»; «Экспорттаушыға көмек» нұсқамалық материалдары»; «Оңтайлы экспорттық бағдарларды анықтау бойынша ақпараттық-анықтамалық материалдар»;
Қазақстандық кәсіпорындардың экспорттық дайындығына бағалау жүргізу;
Отандық өнімдерді сыртқы нарыққа жылжыту бойынша стратегиялық маркетингтік жоспарлар жасау.

С целью оценки степени товарной и географической диверсификации экспорта Казахстана 1 раз в 2 года будет проводиться анализ тенденций развития мировых товарных рынков, состояния внешней торговли Республики Казахстан (Trade Performance Index) с распространением результатов анализа среди заинтересованных сторон.
С целью мониторинга конкурентных позиций и изменения потребительского тренда на товарные позиции казахстанского экспорта будет проводиться обзор рынков стран мира и региональных экономических объединений (страновые обзоры).
Для обеспечения казахстанских экспортеров информацией о новых потенциальных рынках сбыта будут проводиться узкоцелевые анализы по конкретным товарам, содержащие информацию о привлекательных рынках, конкурентных преимуществах, условиях доступа и других потенциальных возможностях для выхода на экспорт (бриф-анализы).
Для оценки реального объема обработанного экспорта будет разработан и принят порядок информационного взаимодействия Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан и Комитета по инвестициям Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по вопросам внешнеторговой деятельности.
Для формирования идеологии "экспортной ориентированности" будет проводиться пропаганда нацеленности на экспорт с привлечением частного и государственного секторов.
Содействие экспортерам в доступе к каналам дистрибуции на целевых рынках. Для содействия экспортерам в доступе к каналам дистрибуции на целевых рынках предусматривается создание:
1) международной сети за счет использования ресурсов загранучреждений Республики Казахстан, торговых представительств, института почетных консулов;
2) специализированной организации для развития экспортной упаковки, как одного из главных элементов системы поддержки экспорта на примерах лучшей мировой практики.
В целях непосредственного комплексного содействия казахстанским производителям в стране в 2010 - 2014 годы будет открыта сеть зарубежных представительств Национальной организации по развитию и продвижению экспорта (АО "KAZNEX INVEST" Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан, которое является оператором системы развития и продвижения экспорта обрабатывающего сектора экономики).
В целях выработки совместной стратегии и координации действий государственных органов по вопросам содействия развитию и продвижению экспорта, а также устранения административных и бюрократических мер, препятствующих развитию и продвижению экспорта и обеспечения потребностей бизнеса будет активизирована работа Совета экспортеров при Министерстве индустрии и новых технологий Республики Казахстан, межправительственных комиссий по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству по защите интересов и решению проблем казахстанских экспортеров, а также будут созданы региональные советы экспортеров при акиматах областей, городов Астана и Алматы.
В целях обеспечения государством действенных мер для казахстанских экспортеров с 2010 года будет проводиться интеграция Казахстана в число поставщиков продукции в рамках гуманитарной помощи.
Для содействия налаживания прямых контактов между отечественными производителями и потенциальными зарубежными покупателями, обмена информацией по качественным и ценовым показателям продукции, обсуждения деталей экспортных контрактов будут организованы регулярные торговые миссии Республики Казахстан за рубежом, встречи в формате "Продавцы и Покупатели" в различных регионах страны, мероприятия целевого продвижения конкретных товаров.
Важную роль в вышеуказанном процессе должны играть загранучреждения Республики Казахстан за рубежом. Загранучреждения должны обеспечить:

«Қазақстан экспортының тауарлық және географиялық әртараптануының деңгейін бағалау мақсатында 2 жылда 1 рет, мүдделі тараптар арасында талдау нәтижелерін тарата отырып, әлемдік тауарлық нарықтардың даму қарқынына, Қазақстан Республикасының сыртқы сауда ахуалына талдау (Trade Performance Index) жүргізілетін болады.
Бәсекелестік ұстанымдарды талдау және қазақстандық экспорттың тауарлық ұстанымдарына тұтынушылық трендті өзгерту мақсатында, әлем елдерінің және өңірлік экономикалық бірлестіктердің нарықтарына шолу (елдер бойынша шолу) жүргізілетін болады.
Қазақстандық экспорттаушыларды жаңа әлеуетті өткізу нарықтары туралы ақпаратпен қамтамасыз ету үшін нақты тауарлар бойынша тартымды нарықтар, бәсекелі басымдықтар, қол жеткізу шарттары және экспортқа шығу үшін басқа да әлеуетті мүмкіндіктер туралы ақпаратты қамтитын ауқымсыз нысаналы талдаулар (бриф-талдаулар) өткізілетін болады.
Өңделген экспорттың нақты көлемін бағалау үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті мен Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Инвестиция комитетінің сыртқы сауда қызметінің мәселелері бойынша ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібі әзірленіп, қабылданатын болады.
«Экспорттық бағдарлылық» идеологиясын қалыптастыру үшін жеке және мемлекеттік секторларды тарта отырып, экспортқа бағыттау насихаты жүргізілетін болады.
Экспорттаушыларға мақсатты нарықтардағы дистрибуция арналарына қол жеткізуге жәрдемдесу. Экспорттаушыларға мақсатты нарықтардағы дистрибуция арналарына қол жеткізуге жәрдемдесу үшін:
1) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелердің ресурстарын пайдалану есебінен халықаралық желі, сауда өкілдіктерін, құрметті консулдар институтын құру;
2) экспорттық ораманы дамыту үшін әлемнің үздік тәжірибесінің үлгісінде экспортты қолдау жүйесінің басты элементтерінің бірі ретінде мамандандырылған ұйымдар құру көзделіп отыр.
Елде қазақстандық өндірушілерге тікелей кешенді жәрдемдесу мақсатында, 2010 – 2014 жылдары Экспортты дамыту және жылжыту жөніндегі ұлттық ұйымның (Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің «КAZNEX INVEST» экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі» АҚ», ол экономиканың өңдеуші секторының экспортын дамыту мен жылжыту жүйесінің операторы болып табылады) шетелдік өкілдіктер желісі ашылатын болады.
Бірлескен стратегия әзірлеу және экспортты дамыту мен жылжытуға жәрдемдесу, сондай-ақ экспорттың дамуы мен ілгерілеуіне кедергі болатын әкімшілік және бюрократиялық шараларды жою мен бизнестің қажеттіліктерін қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың іс-қимылын үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің жанындағы Экспорттаушылар кеңесінің, сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастық бойынша, қазақстандық экспорттаушылардың мүдделерін қорғау мен проблемаларын шешу бойынша үкіметаралық комиссиялардың жұмыстары жандандырылатын болады, сондай-ақ облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері жанынан экспорттаушылардың өңірлік кеңестері құрылатын болады.
Мемлекеттің қазақстандық экспорттаушылар үшін пәрменді шаралармен қамтамасыз ету мақсатында 2010 жылдан бастап гуманитарлық көмек шеңберінде Қазақстанның өнім жеткізушілер қатарына кірігуі жүргізілетін болады.
Отандық өндірушілер мен әлеуетті шетелдік сатып алушылар арасындағы тікелей байланыстарды жолға қоюға жәрдемдесу, өнімнің сапалық және бағалық көрсеткіштері бойынша ақпарат алмасу, экспорттық келісімшарттардың бөліктерін талқылау үшін шетелдерде Қазақстан Республикасының тұрақты сауда миссиялары, елдің әртүрлі өңірлерінде «Сатушылар мен Сатып алушылар» нысанындағы кездесулер, нақты тауарларды мақсатты жылжытудың іс-шаралары ұйымдастырылатын болады.
Жоғарыда көрсетілген үдерісте шетелдегі Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері маңызды рөл атқаруы тиіс. Шетелдік мекемелер:

1) содействие в организации встреч между продавцами и покупателями;
2) содействие в организации визитов казахстанских торговых миссий и делегаций в страну пребывания;
3) распространение в странах пребывания информации об экспортном потенциале и экспортных предприятиях Казахстана;
4) содействие казахстанским компаниям в вопросах их участия в зарубежных выставках, а также в организации проведения переговоров с иностранными партнерами в странах пребывания.
Для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества с Российской Федерацией будет обеспеченно бюджетное финансирование мероприятий, проводимых Торговым представительством Республики Казахстан в Российской Федерации по проведению презентаций торговых и инвестиционных возможностей Казахстана в сотрудничестве с Россией.
В развитии экспортного потенциала Казахстана важную роль должны играть "Национальные чемпионы". Предполагается разработать критерии отбора "Национальных чемпионов", выдвижение предложений по определению компаний-кандидатов в курируемых отраслях и регионах для включения в список "национальных чемпионов", а также предложения по увеличению доли фондов прямых инвестиций (ФПИ) в финансировании таких компаний.
Всеми вышеуказанными государственными органами и организациями необходимо обеспечить достижение целевых индикаторов по несырьевому экспорту, приведенных в Приложении 2 к настоящей программе, по результатам которых раз в полугодие будет направляться Отчет в Правительство Республики Казахстан.
Данные индикаторы продвижения экспорта основаны на среднегодовом приросте экспорта обработанной продукции за предыдущий 5-летний период с 2006 по 2010 год, который составил 10 процентов (ежегодно). В этой связи, продолжая данный динамический ряд, были получены указанные прогнозные данные по росту обработанной промышленности до 2014 года.
Программа возмещения затрат.
Возмещение затрат экспортеров. Государственная поддержка будет оказываться путем возмещения затрат экспортеров казахстанской продукции обрабатывающего сектора экономики, понесенных при выводе товаров, услуг на внешние рынки. В рамках одного возмещения затрат экспортеру может быть возмещено один или несколько видов затрат, но не более 50 % от обоснованных и документально подтвержденных затрат с учетом ограничений.
Правила возмещения части затрат экспортеров по продвижению отечественных обработанных товаров, услуг на внешние рынки утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Администратором программы определено Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, которое будет выделять бюджетные средства, направляемые на возмещение затрат. Возмещение затрат будет производиться на основании решения Межведомственной комиссии по возмещению затрат экспортеров, создаваемой при Министерстве индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
В рамках государственной поддержки увеличения объемов несырьевого экспорта казахстанского продукта предполагается рассмотреть возможность введения Транспортно-эскпортного сертификата (ТЭС).
Данный сертификат позволит покрыть транспортные расходы экспортеров обработанной продукции до 30 %. ТЭС будет выдаваться экспортеру АО "KAZNEX INVEST" по предъявлению экспортного контракта и счета на оплату транспортировки и будет приниматься транспортными и экспедиторскими компаниями в счет оплаты за услуги, после чего будут погашаться транспортным компаниям АО "KAZNEX INVEST".
Предполагается предложить два способа погашения долга экспортером:

1) сатушылар мен сатып алушылар арасында кездесулерді ұйымдастыруға жәрдемдесуді;
2) қазақстандық сауда миссияларының және делегациялардың болу еліне сапарларын ұйымдастыруға жәрдемдесуді;
3) келу елдерінде экспорттық әлеует және Қазақстанның экспорттық кәсіпорындары туралы ақпаратты таратуды;
4) қазақстандық компанияларға оларды шетелдік кәсіпкерлік көрмелерге қатысу мәселелеріне, сондай-ақ келу елдерінде шетелдік серіктестермен келіссөздер жүргізуді ұйымдастыруға ықпал етуді қамтамасыз етуі қажет.
Ресей Федерациясымен өзара тиімді ынтымақтастықты одан әрі дамыту үшін Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда өкілдігі өткізетін Қазақстанның Ресеймен ынтымақтастықтағы сауда және инвестициялық мүмкіндіктерінің тұсаукесерін өткізу жөніндегі іс-шараларды бюджеттік қамтамасыз етілетін болады.
Қазақстанның экспорттық әлеуетін дамытуда «Ұлттық чемпиондар» маңызды рөлді атқаруы тиіс. «Ұлттық чемпиондарды» іріктеу белгілерін жасау, «ұлттық чемпиондар» тізіміне енгізу үшін бақыланатын салалардағы және өңірлердегі үміткер-компанияларды анықтау жөнінде ұсыныстар, сондай-ақ осындай компанияларды қаржыландыруда тікелей инвестициялар қорларының (ТИҚ) үлесін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу жоспарлануда.
Жоғарыда көрсетілген барлық мемлекеттік органдар мен ұйымдар, осы бағдарламаға 2-қосымшада келтірілген, шикізаттық емес экспорт бойынша нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етуі қажет, олардың нәтижелері бойынша жарты жылда бір рет Қазақстан Республикасының Үкіметіне Есеп жолданатын болады.
Бұл экспортты ілгерілету индикаторлары 2006 жылдан бастап 2010 жылға дейін алдыңғы 5 жылдық кезеңде өңделген өнім экспортының орташа жылдық өсіміне негізделген, орташа жылдық өсім 10 пайызды (жыл сайын) құрайды. Соған байланысты, осы серпінді қатарды жалғастыра отырып, өңделген өнеркәсіптің өсуі бойынша 2014 жылға дейін көрсетілген болжамдық деректер алынған болатын.
Шығындарды өтеу бағдарламасы.
Экспорттаушылардың шығындарын өтеу. Мемлекеттік қолдау экономиканың өңдеуші секторының қазақстандық өнімдерін экспорттаушылардың тауарларды, қызметтерді сыртқы нарықтарға шығару кезінде шеккен шығындарын өтеу жолымен көрсетілетін болады. Бір шығынды өтеу шеңберінде экспорттаушыға шығынның бір немесе бірнеше түрін, бірақ шектеулерді ескере отырып, негізделген және құжатпен расталған шығындардың 50 % көп емес өтенуі мүмкін.
Экспорттаушылардың отандық өңделген тауарларды, қызметтерді сыртқы нарыққа жылжыту бойынша шығындарының бөлігін өтеу қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі болып белгіленген, ол шығындарды өтеуге бағытталатын бюджет қаражатын бөлетін болады. Шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің жанынан құрылатын Экспорттаушылардың шығындарын өтеу жөніндегі ведомствоаралық комиссия шешімінің негізінде жүргізілетін болады.
Қазақстандық өнімнің шикізаттық емес экспортының көлемдерін ұлғайтуды мемлекеттік қолдау шеңберінде Көлік-экспорттық сертификат (КЭС) енгізу жолымен де жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Бұл сертификат өңделген өнімді экспорттаушылардың көлік шығындарын 30% дейін жабуға мүмкіндік береді. КЭС экспорттаушы «KAZNEX INVEST» АҚ-ға экспорттық келісімшартты және тасымалдау төлем-шотын ұсынуына қарай берілетін болады және көлік пен экспедиторлық компаниялар қызмет үшін төлем ретінде қабылдайтын болады, содан кейін «KAZNEX INVEST» АҚ көлік компанияларына өтелетін болады.
Экспорттаушының қарызды өтеуінің екі тәсілін ұсыну жоспарланып отыр:

1) 100 % погашение в течение трех лет;
2) при невозможности погашения экспортером - государство входит в уставной фонд экспортера сроком на 3 года.
Базовые условия по торговому финансированию и страхованию, оказанию сервисной поддержки экспорту и возмещению затрат экспортеров, механизмы распределения средств, целевые показатели по росту экспорта и производительности в несырьевых секторах будут определены Правительством.
Финансирование торговых экспортных операций. Для осуществления финансовой поддержки торговых экспортных операций представителей малого и среднего бизнеса обрабатывающего сектора экономики, включающей в себя страхование экспорта и кредитование торговых экспортных операций, а также ряда сопутствующих услуг, создано АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант" (на базе АО "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций") - далее "КазЭкспортГарант".
"КазЭкспортГарант" будет осуществлять поддержку экспортных операций путем страхования экспортных сделок, в которых предусматривается использование инструментов торгового финансирования (экспортных аккредитивов).
Кредитование покупателей казахстанской экспортной продукции несырьевого сектора будет осуществляться путем фондирования данной сделки за счет потраншевого выделения средств из республиканского бюджета на увеличение уставного капитала "КазЭкспортГарант". Данные средства будут использоваться револьверно, что обеспечит больший охват и расширение географии экспорта.
Кредитно-страховая поддержка будет реализовываться на принципах государственно-частного партнерства между "КазЭкспортГарант", экспортерами, импортерами и обслуживающими их банками, при этом будет снижаться стоимость финансовых ресурсов за счет использования механизмов и инструментов, адаптированных мировыми экспортно-кредитными агентствами при поддержке своего национального экспорта.
Потенциальными участниками кредитно-страховой поддержки станут действующие или вновь созданные экспортоориентированные предприятия обрабатывающего сектора экономики (приоритет - МСБ), иностранные импортеры казахстанской продукции, казахстанские и иностранные банки, осуществляющие торговое финансирование.
Страхование будет осуществляться для защиты казахстанского Банка экспортера от риска неплатежа со стороны Банка иностранного Покупателя, открывшего по поручению Покупателя безотзывный документарный аккредитив в пользу экспортера.
Преимуществами финансирования торговых экспортных операций станут:

1) үш жыл ішінде 100% өтеу;
2) экспорттаушының өтеуі мүмкін болмаған жағдайда – мемлекет 3 жыл мерзімге экспорттаушының жарғылық қорына кіреді.
Саудалық қаржыландыру және сақтандыру, экспортқа сервистік қолдау көрсету және экспорттаушылардың шығындарын өтеу жөніндегі базалық шарттарды, қаражат бөлу тетіктерін, экспорттың өсуі және шикізаттық емес секторлардағы өнімділік жөніндегі нысаналы көрсеткіштерді Үкімет айқындайды.
Экспорттық сауда операцияларын қаржыландыру. Экспортты сақтандыру және экспорттық сауда операцияларына кредит беру, сонымен қатар бірқатар жанама қызметтерді қамтитын экономиканың өңдеуші секторының шағын және орта бизнес өкілдерінің экспорттық сауда операцияларын қаржылай қолдауды жүзеге асыру үшін «ҚазЭкспортГарант» экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы» АҚ (Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөніндегі мемлекеттік сақтандыру корпорациясы» АҚ негізінде) құрылды – бұдан әрі «ҚазЭкспортГарант».
«ҚазЭкспортГарант» саудалық қаржыландыру құралдарын (экспорттық аккредитивтер) пайдалану көзделетін экспорттық мәмілелерді сақтандыру арқылы экспорттық операцияларды қолдауды жүзеге асыратын болады.
Шикізаттық емес сектордың қазақстандық экспорттық өнімдерін сатып алушыларға кредит беру «ҚазЭкспортГарант» жарғылық капиталын ұлғайтуға республикалық бюджеттен транштық қаражат бөлу есебінен осы мәмілені қорландыру арқылы жүзеге асырылатын болады. Бұл қаражат жаңартпалы пайдаланылатын болады, ол көп қамтуды және экспорттың географиясын кеңейтуді қамтамасыз етеді.
Кредиттік сақтандыруды қолдау «ҚазЭкспортГарант», экспорттаушылар, импорттаушылар және оларға қызмет көрсететін банктер арасында мемлекеттік – жеке әріптестік принципінде іске асырылатын болады, бұл ретте қаржы ресурстарының құны өзінің ұлттық экспортын қолдау кезінде әлемдік экспорттық-кредиттік агенттіктерімен бейімделген тетіктер мен құралдарды пайдалану есебінен төмендейтін болады.
Кредиттік-сақтандыруды қолдаудың әлеуетті қатысушылары жұмыс істеп тұрған немесе жаңадан құрылған экономиканың өңдеуші секторының экспортқа бағдарланған кәсіпорындары (басымдық — КОБ), қазақстандық өнімнің шетелдік импорттаушылары, саудалық қаржыландыруды жүзеге асыратын қазақстандық және шетелдік банктер болады.
Сақтандыру, қазақстандық экспорттаушының Банкін, сатып алушының тапсырмасымен экспорттаушының пайдасына қайтарып алынбайтын құжаттамалық аккредитив ашқан шетелдік Сатып алушының Банкі тарапынан төлемнің төленбеу қаупінен қорғау үшін жүзеге асырылатын болады.
Саудалық экспорттық операцияларды қаржыландырудың артықшылықтары:

1 247 503
Республи-
канский
бюджет
020
26
Оказание
содействия в
привлечении
ПИИ для
реализации
инвестицион-
ных проектов
(в млн.
долл. США):
на 2012 год –
72;
на 2013 год –
80;
на 2014 год –
93
Информация
в МИНТ
АО «Kaznex Invest» (по согласованию)
25
января
2011
года,
25
июля
ежегодно
27
При создании
Фондов прямых
инвестиций,
имеющих
инвестицион-
ный мандат на
казахстанские
проекты,
соблюдать
коэффициент
привлечения
иностранных
инвестиций,
не менее 1/1
по отношению
к вложенным
инвестициям
АО «Казына
Капитал
Менеджмент»
Информация
в МИНТ
АО «Казына
Капитал
Менедж-
мент»
(по
согла-
сованию)
25 января
2011
года,
25 июля
еже-
годно
28
Разработка и
сопровождение
базы данных
инвестицион-
ных проектов
и инвесторов
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по
согла-
сованию)
Декабрь
2010
года,
25 января,
25 июля
еже-
годно
30 000
-
-
-
-
30 000
Республи-
канский
бюджет
020
29
Внесение
предложений
по открытию
зарубежных
представи-
тельств АО
«KAZNEX
INVEST»
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по
согла-
сованию)
І квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
-
-
-
30
Рассмотреть
возможность
создания
Центра по
обслуживанию
инвесторов в
рамках
подведомст-
венной
организации
Информация
в МИНТ
Акиматы
облас-
тей,
гг. Астана
и Алматы
I квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
-
-
-
31
Рассмотрение
возможности
наделения
функциями по
улучшению
инвестицион-
ного климата
регионов
Региональные
координацион-
ные советы
Предло-
жение в
Прави-
тельство РК
МИНТ,
МЭРТ,
АО «Kaznex
Invest»
(по
согла-
сованию),
акиматы
областей,
гг. Астана
и Алматы
I полу-
годие
2012
года
32
Рассмотреть
возможность
проведения на
системной
основе
обучающих
семинаров
(с участием
специалистов
МИНТ, институтов
развития и
т.п.) для
дипломатов,
ответственных
за экономическое
направление
Предложе-
ния в
Прави-
тельство РК
МИНТ,
МИД, АО
«Kaznex
Invest»
(по
согла-
сованию)
І квар-
тал
2012
года
33
Создание
Комиссии по
инвестициям
под председа-
тельством
Премьер-
Министра
Республики
Казахстан
(инвестицион-
ный омбудсмен)
Проект
постанов-
ления
Прави-
тельства
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по
согла-
сованию)
І квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
-
-
-
34
Обеспечить
достижение
целевых
индикаторов
по поступле-
ниям ПИИ
(Приложение 1)
Информация
в МИНТ
МИД,
МИНТ,
МСХ,
МТК,
МНГ,
МСИ, АО
«ФНБ
«Самрук
Казына»
(по
согла-
сованию),
акиматы
облас-
тей,
гг. Астана
и Алматы
25 января
2011
года,
25 января,
25 июля
еже-
годно
35
Разработать
график работы
с инвесторами,
согласно
определенного
списка
крупнейших
компаний-
инвесторов в
приоритетных
отраслях
Информация
в МИНТ
МИД,
МПК,
Деловые
советы,
МИНТ
І квар-
тал
2012
года
36
Проработать
вопросы
активизации
деятельности
МПК в области
привлечения
ПИИ:
создание МПК
по торгово-
экономическим
вопросам с
приоритетными
странами;
рассмотрение
на заседаниях
МПК проблем-
ных вопросов,
связанных с
осуществлением
инвестиционной
деятельности
и продвижением
экспорта;
проведение
работы по
вовлечению
крупнейших
компаний-
инвесторов в
приоритетных
отраслях в
состав МПК
Отчет в
Прави-
тельство РК
МИД,
сопред-
седате-
ли МПК
2012
год
37
Проработать
вопросы
повышения
эффективности
деятельности
деловых
советов в
области
привлечения
ПИИ:
регламентация
деятельности
деловых
советов
типовым
положением:
создание
органов
управления
деловых
советов;
создание
консультатив-
ного совета
по общей
координации
деловых
советов при
ОЮЛ «НЭП
«Союз
«Атамекен»;
участие
сопредседате-
лей казах-
станских
деловых
советов в
составе МПК;
обеспечение
подотчетности
казахстанской
стороны
деловых
советов
казахстанской
части МПК
Отчет в
Прави-
тельство РК
МИНТ,
МЭРТ,
МИД, АО
«Kaznex
Invest»
(по
согла-
сованию),
ОЮЛ
«НЭП
«Союз
«Атаме-
кен»,
Торгово-
промыш-
ленная
палата
РК, АО
«ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по
согла-
сованию)
II квар-
тал
2012
года
38
Определить
инвестицион-
ные проекты,
требующие
финансирования
Информация
в МИНТ
Акимы
областей,
гг. Астаны
и Алматы,
АО «ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по согла-
сованию)
25 января
2012
года,
25 января,
25 июля
еже-
годно
39
Представлять
информацию о
проделанной
работе по
привлечению
инвестиций
Информация
в МИНТ
Акимы
областей,
гг. Астаны
и Алматы,
АО «ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по согла-
сованию)
Еже-
квар-
тально
40
Обеспечение
своевремен-
ного предостав-
ления инфор-
мации, для
обновления
разделов
национального
инвестицион-
ного интернет-
ресурса
www.invest.
gov.kz
Информация
в МИНТ
МИД,
МТК,
МНГ,
МСХ,
МСИ,
МЭРТ,
МФ,
МТСЗН,
АО «ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по согла-
сованию)
Еже-
квар-
тально
41
Размещение
баннера
национального
инвестицион-
ного ресурса
www.invest.
gov.kz на
ресурсах
государствен-
ных органов и
нацкомпаний,
загранучреж-
дений РК, а
также на
ресурсе
«электронного
Правительства»
Информация
в МИНТ
МИД,
МТК,
МНГ,
МСХ,
МСИ,
МЭРТ,
МФ,
МТСЗН,
АО «ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по согла-
сованию)
I квар-
тал
2012
года
42
Разработка и
сопровождение
инвестицион-
ного веб-
портала
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
Декабрь
2010
года

1 247 503
Республикалық бюджет
020
26
Инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшін ТШИ тартуға жәрдем көрсету (АҚШ млн. долл.):
2012 жылға – 72;
2013 жылға – 80;
2014 жылға – 93
ИЖТМ-ге ақпарат
«Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
27
Тікелей инвестициялар Қорын құру кезінде, инвестициялық мандаты бар қазақстандық жобаларға, шетелдік инвестицияларды тарту коэфиценті «Қазына Капитал Менеджмент» АҚ-ға салынған инвестициядан, кемінде 1/1 болуын сақтау
ИЖТМ-ге ақпарат
«Қазына Капитал Менеджмент» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
28
Инвестициялық жобалар мен инвесторлардың дерекқорын әзірлеу және сүйемелдеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы желтоқсан, жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
30 000
-
-
-
-
30 000
Республикалық бюджет
020
29
«KAZNEX INVEST» АҚ-да шетелдік өкілдіктерді ашу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы
І тоқсан
-
-
-
-
-
-
-
-
30
Ведомстволық бағыныстағы ұйым шеңберінде инвесторларға қызмет көрсету бойынша орталық құру мүмкіндігін қарастыру
ИЖТМ-ге есеп
Облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның әкімдіктері
2012 жылғы
I жарты жылдық
-
-
-
-
-
-
-
-
31
Өңірлік үйлестіруші кеңестердің өңірлердің инвестициялық ахуалын жақсарту бойынша функцияларын беру мүмкіндігін қарастыру
ҚР Үкіметіне ұсыныс
ИЖТМ, ЭДСМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша), Облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның әкімдіктері
2012 жылғы
I жарты жылдық
32
Экономикалық бағыт үшін жауапты дипломаттарға арналған жүйелік негізде оқыту семинарларын өткізу мүмкіндігін қарастыру (ИЖТМ, даму институттарының және т.б. мамандарының қатысуымен)
ҚР Үкіметіне ұсыныс
ИЖТМ, СІМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы
І тоқсан
33
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің төрағалығымен инвестициялар бойынша комиссия құру (инвестициялық омбудсмен)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының жобасы
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы
І тоқсан
-
-
-
-
-
-
-
-
34
ТШИ түсімдері бойынша мақсатты индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету (1-қосымша)
ИЖТМ-ге ақпарат
СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, МГМ, БАМ, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), Облыстар-дың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 25 қаңтар, жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
35
Басым салаларда аса ірі инвестор-компаниялардың белгілі бір тізіміне сәйкес инвесторлармен жұмыс жасау кестесін әзірлеу
ИЖТМ-ге ақпарат
СІМ, ҮАК, ІК, ИЖТМ
2012 жылғы
І тоқсан
36
ТШИ тарту саласында ҮАК қызметін жандандыру мәселелерін пысықтау: басым елдермен сауда-экономикалық мәселелер бойынша ҮАК құру; ҮАК мәжілістерінде инвестициялық қызметті жүзеге асыру және экспортты алға жылжытумен байланысты мәселелерді қарастыру; басым салаларда ҮАК құрамына аса ірі инвестор-компанияларды тарту бойынша жұмыстар жүргізу
ҚР Үкіметіне есеп
СІМ, ҮАК тең төрағалар
2012 жыл
37
ТШИ саласында іскерлік кеңестер қызметінің тиімділігін арттыру мәселелерін пысықтау:
Іскерлік кеңестер қызметін үлгі ережемен регламенттеу:
іскерлік кеңестерді басқару органдарын құру; «Атамекен» Одағы» ҰЭП» ЗТБ тұсындағы іскерлік кеңестерді жалпы үйлестіру бойынша ақыл-кеңес беруші кеңес құру;
ҮАК құрамына қазақстандық іскерлік кеңестердің тең төрағаларының қатысуы;
ҮАК-тың қазақстандық бөлігінің іскерлік кеңесі тарапынан есеп берушілікті қамтамасыз ету.
ҚР Үкіметіне есеп
ИЖТМ, ЭДСМ, СІМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша), «Атамекен» Одағы» ҰЭП» ЗТБ, ҚР сауда-өнеркәсіп палатасы, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы II тоқсан
38
Қаржыландыруды талап ететін инвестициялық жобаларды анықтау
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның әкімдері, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 25 қаңтар, жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
39
Инвестицияларды тарту бойынша атқарылған жұмыстар туралы ақпарат беру
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның әкімдері, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
тоқсан сайын
40
www.invest.gov.kz ұлттық инвестициялық веб-сайт тарауларын жаңарту үшін ақпаратты уақытылы беруді қамтамасыз ету
ИЖТМ-ге ақпарат
СІМ, ККМ, МГМ, АШМ, БАМ, ЭДСМ, Қаржымині, Еңбекмині, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
тоқсан сайын
41
www.invest.gov.kz ұлттық инвестициялық сайтының баннерін барлық мемлекеттік органдар мен ұлттық компаниялардың, ҚР шетелдегі мекемелерінің сайттарында, сондай-ақ «Электрондық Үкімет» сайтында орналастыру
ИЖТМ-не ақпарат
СІМ, ККМ, МГМ, АШМ, БАМ, ЭДСМ, Қаржымині, Еңбекмині, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы
I тоқсан
42
Инвестициялық веб-порталды әзірлеу және сүйемелдеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы желтоқсан

15 000
25 799
24 569
24 569
24 569
114 506
Республи-
канский
бюджет
020
43
Обеспечить
постоянный
мониторинг
проводимой
работы с
инвесторами:
Предоставле-
ние специаль-
ного ключа
для обеспече-
ния всем
заинтересо-
ванным госу-
дарственным
органам
доступа к
Базе данных
иностранных
инвесторов и
инвестицион-
ных проектов;
Внесение в
Базу данных
иностранных
инвесторов и
инвестицион-
ных проектов
www.baseinvest.kz
информации об
иностранных
инвесторах, о
проведенных
встречах и
достигнутых
договореннос-
тях с иност-
ранными
инвесторами,
реализуемым и
планируемым к
реализации
проектам с
иностранными
инвесторами
Информация
в МИНТ
МИД,
МНГ,
МСХ,
МТК,
МСИ, АО
«ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по согла-
сованию)
Еже-
квар-
тально
44
Проведение
обучающих
семинаров по
заполнению
Базы данных
иностранных
инвесторов и
инвестицион-
ных проектов
Информация
в МИНТ
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию),
Акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
Еже-
годно
Не требуется
45
Разработать
критерии по
отбору
«национальных
чемпионов»
для реали-
зации ГПФИИР
Отчет в
Прави-
тельство РК
МИНТ,
АО
«Казына
Капитал
Менедж-
мент»
(по согла-
сованию),
CITIC
KAZYNA
(по согла-
сованию),
МНГ,
МТК,
МСИ,
МСХ
I квар-
тал
2012
года
46
Дать предло-
жения по
определению
компаний-
кандидатов в
курируемых
отраслях и
регионах для
включения в
список
«национальных
чемпионов»
Отчет в
Прави-
тельство
РК
МИНТ,
АО
«Казына
Капитал
Менедж-
мент»
(по согла-
сованию),
МНГ,
МТК,
МСИ,
МСХ, АО
«ФНБ
«Самрук-
Казына»
(по согла-
сованию)
IV квар-
тал
2011
года
Развитие и создание СЭЗ и ИЗ
Повышение инвестиционной привлекательности СЭЗ и ИЗ
47
Проработать
вопрос
создания в
регионах 1-2
индустриаль-
ных зон
Информация
в МИНТ
Акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
2-ое
полу-
годие
2012
года
48
Внесение
предложения
по созданию
СЭЗ «Приграничная
торгово-
экономическая
зона «Хоргос
- восточные
ворота» на
базе Между-
народного
центра
приграничного
сотрудничества
«Хоргос»
Предложе-
ние в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
МЭРТ,
Акимат
Алма-
тинской
области
Август
2011
года
-
-
-
-
-
-
-
-
49
Внесение
предложения
по созданию
СЭЗ в городе
Караганде на
базе Индуст-
риальной зоны
города
Караганды
Предложе-
ние в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
МЭРТ,
Акимат
Кара-
гандинс-
кой
области
Август
2011
года
-
-
-
-
-
-
-
-
50
Строительство
инфраструк-
туры СЭЗ
«Оңтүстік»
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
Акимат
ЮКО
IV квар-
тал
2012
год
247 727
35 958
-
-
-
283 685
Республи-
канский
бюджет

15 000
25 799
24 569
24 569
24 569
114 506
Республикалық бюджет
020
43
Инвесторлармен жүргізілетін жұмыстардың тұрақты мониторингін қамтамасыз ету:
барлық мүдделі мемлекеттік органдарға шетелдік инвесторлар мен инвестициялық жобалардың дерекқорына қолжетімдігін қамтамасыз ету үшін арнайы кілт беру;
Шетелдік инвесторлар мен инвестициялық жобалардың www.baseinvest.kz дерекқорына шетелдік инвесторлар туралы, шетелдік инвесторлармен өткізілген кездесулер мен қол жеткен уағдаластық туралы, шетелдік инвесторлармен бірге жүзеге асырылатын және жоспарланатын жобалар туралы ақпарат енгізу.
ИЖТМ-ге ақпарат беру
СІМ, МГМ, АШМ, ККМ, БАМ, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
тоқсан сайын
44
Шетелдік инвесторлар мен инвестициялық жобалардың дерекқорын толтыру бойынша оқыту семинарларын өткізу
ИЖТМ-ге ақпарат
«Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша), Облыстар-дың, Астана және Алматы қалалары-ның әкімдіктері
жыл сайын
Талап етілмейді
45
ҮИИДМБ жүзеге асыру үшін «ұлттық чемпиондарды» іріктеу бойынша өлшемдер әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Қазына Капитал Менеджмент» АҚ (келісім бойынша), CITIC KAZYNA (келісім бойынша), МГМ, ККМ, БАМ, АШМ
2012 жылғы
I тоқсан
46
Жетекшілік етілетін салалар мен өңірлерде «ұлттық чемпиондар» тізіміне енгізу үшін кандидат-компанияларды анықтау бойынша ұсыныстар беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Қазына Капитал Менеджмент» АҚ (келісім бойынша), МГМ, ККМ, БАМ, АШМ, «Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2011 жылғы IV тоқсан
АЭА-ны және ИА-ны құру мен дамыту
АЭА және ИА-ның инвестициялық тартымдылығын арттыру
47
Өңірлерде 1-2 индустриялық аймақтарды құру мәселелерін анықтап алу
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалалырының әкімдіктері
2012 жылғы
2 жартыжылдық
48
«Қорғас» халықаралық шекара маңы ынтымақтастығы орталығы негізінде «Қорғас – Шығыс қақпасы» шекара маңы сауда-экономикалық аймақ» АЭА құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ИЖТМ, ЭДСМ,
Алматы облысының әкімдігі
2011 жылғы тамыз
-
-
-
-
-
-
-
-
49
Қарағанды қаласында Қарағанды қаласының Индустриялық аймағы негізінде АЭА құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ИЖТМ, ЭДСМ, Қарағанды облысының әкімдігі
2011 жылғы тамыз
-
-
-
-
-
-
-
-
50
«Оңтүстік» АЭА инфрақұрылымын салу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, ОҚО әкімдігі
2012 жылғы IV тоқсан
247 727
35 958
-
-
-
283 685
Республикалық бюджет

328 853
6 489
-
2
098
362
1 973 803
4 407 507
Республи-
канский
бюджет
064
Продвижение экспорта
Сервисная поддержка экспортеров
56
Продвижение
экспорта
казахстанской
обработанной
продукции, в
том числе:
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно
341 850
282 343
241 031
243 247
254 105
1 362 576
Республи-
канский
бюджет
022
Организация и
проведение
торговых
миссий за
рубежом;
Проведение
«Встреч
Продавцов и
Покупателей»;
Продвижение
отечественных
товарных
знаков на
внешние
рынки;
Издание и
распростране-
ние справоч-
ника
«Экспортная
продукция
Казахстана»;
Организация
участия
предприятий в
зарубежных
профильных
выставках;
Презентация
экспортного
потенциала
казахстанских
производите-
лей на
международных
выставках в
формате
единого
национального
стенда;
Продвижение
отраслевых
(зонтичных)
брендов;
Поиск
потенциальных
покупателей
казахстанской
экспортной
продукции за
рубежом
57
Развитие
экспортной
способности
предприятий-
производителей
обработанной
продукции, в
том числе:
- Проведение
обучающих
тренингов для
специалистов
предприятий
по вопросам
экспортной
деятельности;
- Издание и
распростране-
ние спе-
циальной
литературы:
«Путеводи-
тель экспорта
по зарубежным
странам»;
«Инструктив-
ные материалы
«В помощь
экспортеру»;
«Информацион-
но-справочные
материалы по
определению
оптимальных
экспортных
маршрутов»;
- Продвижение
и развитие
экспортной
упаковки
казахстанских
товаров
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно
74 100
74 256
60 480
63 664
67 070
339 570
Республи-
канский
бюджет
022
58
Предоставле-
ние ана-
литической
информации
казахстанским
экспорто-
ориентирован-
ным пред-
приятиям по
потенциальным
рынкам сбыта,
в том числе:
- Анализ
тенденций
развития
мировых
товарных
рынков,
состояния
внешней
торговли
Республики
Казахстан
(Trade
Performance
Index) с
распростране-
нием
результатов
анализа среди
заинтересо-
ванных
сторон;
- Проведение
обзора рынков
определенных
стран мира и
региональных
экономических
объединений с
целью
мониторинга
конкурентных
позиций и
изменения
потребитель-
ского тренда
на товарные
позиции
казахстанско-
го экспорта
(условно:
страновой
обзор);
- Проведение
узкоцелевого
анализа по
конкретным
товарам с
целью выхода
на новые
экспортные
рынки
(условно:
бриф-анализ)
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно
116 599
48 732
88 463
77 500
98 959
430 253
Республи-
канский
бюджет
022
59
Включение
казахстанских
производите-
лей в систему
гуманитарных
поставок
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно

328 853
6 489
-
2 098 362
1 973 803
4 407 507
Республикалық бюджет
064
Экспортты ілгерілету
Экспорттаушыларға сервистік қолдау
56
Қазақстандық өңделген өнім экспортын ілгерідету, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
341 850
282 343
241 031
243 247
254 105
1 362 576
Республикалық бюджет
022
Шетелдерде сауда миссияларын ұйымдастыру және өткізу;
«Сатушылар мен Сатып алушылардың кездесулерін» өткізу;
Сыртқы нарықта отандық сауда белгілерін ілгерілету;
«Қазақстанның экспорттық өнімі» анықтамалығын басып шығару және тарату;
Кәсіпорындардың шетелдік бағдарлы көрмелерге қатысуын ұйымдастыру;
Халықаралық көрмелерде қазақстандық өндірушілердің экспорттық әлеуетін бірыңғай ұлттық стенд пішімінде жариялап көрсету;
Электрондық сауда алаңдар арқылы қазақстандық өнімді шетелдік нарықтарға ілгерілету;
Салалық (аймақтық) брендтерді ілгерілету;
Шетелдерде қазақстандық экспорттық өнімдерінің ықтимал сатып алушыларын іздеу
57
Өңделген өнімді өндіруші-кәсіпорындардың экспорттық қабілеттерін дамыту, соның ішінде:
Кәсіпорын мамандары үшін экспорттық қызмет мәселелері бойынша оқыту тренингтерін өткізу;
Арнайы әдебиетті басып шығару және тарату:
«Шет елдері бойынша экспорттың жол сілтегіші»;
«Экспорттаушыға көмек» нұсқама материалдары»;
«Оңтайлы экспорттық бағыттарды анықтау жөніндегі ақпараттық-
анықтамалық материалдар»;
Қазақстандық өнімдердің экспорттық қаптамасын алға жылжыту және дамыту.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
74 100
74 256
60 480
63 664
67 070
339 570
Республикалық бюджет
022
58
Қазақстандық экспортқа бағдарланған кәсіпорындарға ықтимал өткізу нарықтары бойынша аналитикалық ақпарат беру, соның ішінде:
- Әлемдік тауар нарықтарының даму үдерісін талдау, мүдделі тараптар арасында нәтижелерін тарату арқылы Қазақстан Республикасының сыртқы сауда жағдайын талдау (Trade Performance Index).
- Бәсекелік ұстанымдарға мониторинг жасау және қазақстандық экспорттың тұтынушылық трендін өзгерту мақсатында әлемнің белгілі бір елдерінің және өңірлік экономикалық бірлестіктердің нарықтарын шолу (шартты түрде: елдік шолу).
- Жаңа экспорттық нарықтарға шығу мақсатында нақты тауарлар бойынша ауқымсыз мақсатты талдау жүргізу (шартты түрде: бриф-талдау)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
116 599
48 732
88 463
77 500
98 959
430 253
Республикалық бюджет
022
59
Қазақстандық өндірушілерді гуманитарлық жеткізілімдер жүйесіне қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде

60 000
101 650
24 602
25 374
26 381
238 007
Республи-
канский
бюджет
022
60
Построение
идеологии
экспортной
ориентирован-
ности
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно
107 401
87 440
78 200
82 414
86 923
442 378
Республи-
канский
бюджет
022
61
Открытие и
содержание
представи-
тельств
национального
оператора по
экспорту и
инвестициям
за рубежом
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно
-
43 844
49 444
52 005
56 608
201 901
Республи-
канский
бюджет
022
62
Конференции в
городе Москва
презентаций
торговых и
инвестицион-
ных возмож-
ностей
Казахстана в
сотрудничестве
с Россией
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ
25 января,
25 июля
еже-
годно
13 030
13 030
13 030
Республи-
канский
бюджет
029
63
Обновление
Совета
экспортеров
при МИНТ
Приказ МИНТ
МИНТ, АО «Kaznex Invest» (по согласованию)
Декабрь
2010
года
Не требуется
64
Создание
региональных
советов
экспортеров
при акиматах
областей,
городов
Астана и
Алматы
Приказ
акимов
Акиматы
областей,
городов
Астана
и Алматы,
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
I квар-
тал
2012 г.
Не требуется
65
Внесение
предложений
по законо-
дательному
закреплению
экономических
инструментов
развития и
продвижения
экспорта
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
декабрь
2010
года
Не требуется
66
Разработка и
принятие
порядка
информацион-
ного взаимо-
действия
Комитета
таможенного
контроля
Министерства
финансов
Республики
Казахстан и
Комитета по
инвестициям
Министерства
индустрии и
новых
технологий
Республики
Казахстан по
вопросам
внешнеторго-
вой деятельности
Совместный
приказ
Комитета
таможен-
ного
контроля
МФ и
Комитета
по инвес-
тициям
МИНТ
МИНТ,
МФ
декабрь
2010
года
Не требуется
67
Разработать
комплекс мер
по поддержке
экспортеров в
регионах
План
мероприя-
тий по
поддержке
экспорте-
ров в
регионах
Акимы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
декабрь
2010
года
Не требуется
68
Совершенство-
вание и
интеграция в
Межгосударст-
венную сеть
информацион-
но-маркетин-
говых центров
информацион-
ного ресурса
«Информацион-
но-маркетин-
говый центр
Республики
Казахстан»
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ
декабрь
2011
года
-
39 800
-
-
-
39 800
Республи-
канский
бюджет
049
69
Обеспечить
достижение
целевых
индикаторов
по несырье-
вому экспорту
(Приложение 2)
Информация
в МИНТ
Акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы,
МИД
раз в
полу-
годие
еже-
годно
Финансовая поддержка экспортеров
70
Создание
Межведомст-
венной
комиссии по
возмещению
затрат
экспортеров
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
IV квар-
тал
2010
года
-
-
-
-
-
-
Не требуется
-
71
Возмещение
части затрат
экспортеров
по продвиже-
нию
отечественных
обработанных
товаров,
услуг на
внешние
рынки
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО
«Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
25 января,
25 июля
еже-
годно

60 000
101 650
24 602
25 374
26 381
238 007
Республикалық бюджет
022
60
Экспортқа бағыттаушылық идеологиясын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
107 401
87 440
78 200
82 414
86 923
442 378
Республикалық бюджет
022
61
Шетелдерде экспорт және инвестициялар бойынша ұлттық операторлардың өкілдіктерін ашу және қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
-
43 844
49 444
52 005
56 608
201 901
Республикалық бюджет
022
62
Мәскеу қаласында конференция, Қазақстанның Ресеймен ынтымақтастығындағы сауда және инвестициялық мүмкіндіктері тұсаукесерін көрсету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ
жыл сайын 25 қаңтар, 25 шілде
13 030
13 030
13 030
Республикалық бюджет
029
63
ИЖТМ жанындағы Экспорттаушылар кеңесін жаңарту
ИЖТМ бұйрығы
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
64
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері жанындағы экспорттаушылардың өңірлік кеңесін құру
Әкімдер бұйрығы
Облыстар-дың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
65
Экспортты дамыту және алға жылжытудың экономикалық құралдарын заңнамалық бекіту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ЭДСМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
66
Сыртқы сауда қызметі мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Кедендік бақылау комитеті мен Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Инвестиция комитеті арасындағы өзара ақпараттық іс-қимыл тәртібін әзірлеу және қабылдау
Қаржымині Кедендік бақылау комитеті мен ИЖТМ Инвестиция комитетінің бірлескен бұйрығы
ИЖТМ, Қаржымині
2010 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
67
Өңірлерде экспорттаушыларға қолдау көрсету бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Өңірлерде экспорттаушыларға қолдау көрсету бойынша іс-шаралар жоспары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
68
«Қазақстан Республикасының ақпараттық-маркетингтік орталығы» ақпараттық ресурсының ақпараттық-маркетингтік орталықтарының мемлекетаралық желісін жетілдіру және ықпалдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ
2011 жылғы желтоқсан
-
39 800
-
-
-
39 800
Республикалық бюджет
049
69
Шикізаттық емес экспорт бойынша нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету (2-қосымша)
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстар-дың, Астана және Алматы қалалараның әкімдіктері, СІМ
жыл сайын жарты жылда бір рет
Экспорттаушыларды қаржылық қолдау
70
Экспорттаушылар шығындарының орнын өтеу бойынша ведомствоаралық комиссия құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы
IV тоқсан
-
-
-
-
-
-
Талап етілмейді
-
71
Экспорттаушылардың сыртқы нарықта отандық өңделген өнімдерді, қызметтерді алға жылжыту бойынша шығындарының бір бөлігінің орнын толтыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
25 қаңтар, 25 шілде жыл сайын

143 915
210 000
700 000
700 000
700 000
2 453 915
Республи-
канский
бюджет
022
72
Увеличить
уставной
капитал АО
«Государст-
венная
страховая
корпорация по
страхованию
экспортных
кредитов и
инвестиций»
для создания
системы по
поддержанию и
расширению
спроса на
казахстанскую
продукцию
несырьевого
сектора со
стороны
иностранных
компаний
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО «ФНБ
«Самрук
Казына»
(по согла-
сованию)
Декабрь
2010
года
1 500 000
-
-
-
-
1500 000
Республи-
канский
бюджет
019
73
Выработка
предложений
по внесению
изменений и
дополнений в
законода-
тельство
Республики
Казахстан по
вопросам
деятельности
экспортно-
кредитного
агентства
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
АО «ФНБ
«Самрук
Казына»
(по согла-
сованию),
АФН (по
согла-
сованию)
I квар-
тал
2012
года
-
-
-
-
-
-
-
-
74
Изучить
целесообраз-
ность
применения
финансового
инструмента
по стимулиро-
ванию
обработанного
экспорта в
виде
возмещения
части
транспортных
затрат
экспортеров
(расчеты,
модели,
правила)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
МЭРТ,
МФ, АО
Kaznex
Invest»
(по согла-
сованию)
I квар-
тал
2012
года
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
АП - Администрация Президента Республики Казахстан
АО "Казахтелеком" - акционерное общество "Казахтелеком"
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АО "Казына Капитал Менеджмент" - акционерное общество "Казына Капитал Менеджмент"
АО "KAZNEX INVEST" - акционерное общество "KAZNEX INVEST"
ГПФИИР - Государственная программа форсированного индустриально-инновационного развития
ГУ "СЭЗ "НИНТ" - государственное учреждение "Специальная экономическая зона "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк"
ИЗ - индустриальные зоны
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МПК - Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству
МСИ - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
ОЮЛ "НЭП "Союз "Атамекен" - объединение юридических лиц "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен"
ПИИ - прямые иностранные инвестиции
СМИ - средства массовой информации
СЭЗ - специальная экономическая зона
ТЭО - технико-экономическое обоснование
ЮКО - Южно-Казахстанская область
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2011 года № 1596
Приложение 1
к Программе по привлечению инвестиций,
развитию специальных экономических зон
и стимулированию экспорта в

143 915
210 000
700 000
700 000
700 000
2  453 915
Республикалық бюджет
022
72
Шетелдік компаниялар тарапынан шикізаттық емес сектордың қазақстандық өніміне деген сұранысты кеңейту және қамтамасыз ету жүйесін жасау үшін «Экспорттық несиелер мен инвестицияларды сақтандыру жөніндегі мемлекеттік сақтандыру корпорациясы» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2010 жыл желтоқсан
1 500 000
-
-
-
-
1 500 000
Республикалық бюджет
019
73
Қазақстан Республикасының экспорттық-несиелік агенттік қызметінің сұрақтары жөніндегі заңнамасына өзгертулер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИЖТМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), ҚҚА (келісім бойынша)
I тоқсан
2012 жыл
-
-
-
-
-
-
-
-
74
Экспорттаушылардың көліктік шығындарының бір бөлігін өтеу түрінде өңделген экспортты ынталандыру бойынша қаржылық құралды қолданудың мақсатқа сәйкестігін зерттеу (есептеулер, үлгілер, ережелер)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, ЭДСМ, ҚМ, «Kaznex Invest» АҚ (келісім бойынша)
I тоқсан
2012 жыл
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПӘ
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
«Қазақтелеком» АҚ
«Қазақтелеком» акционерлік қоғамы
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
«Қазына Капитал Менеджмент» АҚ
«Қазына Капитал Менеджмент» акционерлік қоғамы
«KAZNEX INVEST» АҚ
«KAZNEX INVEST» акционерлік қоғамы
ҮИИДМБ
Үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасы
«ҰИ МХТ» АЭА» ММ
«Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы» мемлекеттік мекемесі
ИА
индустриялық аймақтар
ҰҚК
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИЖТМ
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
МГМ
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ҮАК
Сауда-экономикалық ынтымақтастық бойынша үкіметаралық комиссия
БАМ
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ККМ
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ТСМ
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
ЭДСМ
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
«Атамекен Одағы» ҰЭП» ЗТБ
«Атамекен Одағы» Қазақстанның ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестігі
ТШИ
тікелей шетелдік инвестициялар
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
АЭА
арнайы экономикалық аймақ
ТЭН
техникалық-экономикалық негіздеме
ОҚО
Оңтүстік Қазақстан облысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1596 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында